Blogulblog's Blog

Verbi – 04. Rădăcina verbului finlandez

 Rădăcina verbului finlandez

.

.

 

Rădăcina infinitivului

.
Rădăcina infinitivului se obține eliminând terminația infinitivului după tabelul de mai jos:

.

conjugare terminația de eliminat rădăcina obținută
1-a -A terminată în vocală
2-a -dA
3-a -lA, -nA, -rA, -tA terminată în consoană
4-a -A
5-a -A
6-a -A

.

Această primă rădăcină este necesară pentru formarea, pe lângă infinitiv (de la care am plecat),

  • a persoanei a treia a imperativului,
  • a participiului prezent,
  • a potențialului si
  • a formelor pasive ale
    • imperfectului,
    • condiționalului și
    • participiului trecut

Trist dar adevărat este că doar rădăcina asta nu este suficientă. În cursul conjugării verbelor de conjugările a 1-a, a 3-a, a 4-a și a 6-a apar atât forme slabe, moi, în vocală la persoanele 1 și 2 cât și forme tari, în consoană la persoana a 3-a atât la singular cât și la plural. Fac excepție doar conjugările a 2-a, cu rădăcină vocalică și a 5-a cu rădăcină consonantică dar și el la formele impersonale se mai împiedică în câte o altă rădăcină.

Mai jos câteva exemple:

conjugare verb rădăcina
tare moale tare moale tare moale
1-a lukea luke- lue- luki- lui- luett- luet-
2-a saada saa- sai- saat- saad-
3-a tulla tul- tule- tuli- tult- tull-
4-a haluta halut- , halun- halua- halusi- halutt- halut-
5-a tarvita tarvit-, tarvin- tarvitse- tarvitsi- tarvitt- tarvit-
6-a vaieta vaike- vaie- vaike- vaiett- vaien-

.

Mai jos le luăm, separat, pe conjugări.

VERBIN VARTALO

Așa cum am spus verebele finlandeze pot fi grupate în șase grupe sau conjugări după teminațiile infinitivului lor.

I

II

III

IV

V

VI

A

-dAä

A

-nA

-rA

-stA

tA

-VtA

(V = A, e, i, O, U)

itA

etA (A, O)

.

Rădăcina prezentului – preesens

Verbele de conjugarea a I-a și a II-a au doar rădăcină în vocală care se obține prin eliminarea termianției infinitivului. La verbele de conjugarea a doua rădăcina se poate termina, fie în vocală, fie în diftong.

La rădăcină se adaugă desinențele de persoană potrivit tabelului de mai jos. V marchează fie vocala deja existentă în rădăcină, fie dublarea ei. Persoana a 3-a suferă alternanța consonantică atât la singular cât și la plural.

 persoana

număr

singular plural
1-a – n – mme
2-a – t – nne
3-a (V) – vat/vät

.

conjugarea I-a

terminația infinitivului -A

1. terminația rădăcinii -O, -U

vocale posterioare

vocale anterioare

 verbul rădăcina  verbul rădăcina
kertoa kerro+ siirtyä siirry+
leipoa leivo+ syntyä synny+
tahtoa tahdo+ tyytyä tyydy+
istua istu+ säilyä säily+
nukkua nuku+ väsyä väsy+
ampua ammu+ kypsyä kypsy+

2. terminația rădăcinii -a

– rădăcina verbului bisilabic cu consoană dublă

în prima silabă – a

 verbul rădăcina  verbul rădăcina
alkaa ala+ nauraa naura+
auttaa auta+ valaa vala+
kaataa kaada+ haistaa haista+

 

                în prima silabă – -o, -u

 verbul rădăcina  verbul rădăcina
polttaa polta+ tuottaa tuota+
hoitaa hoida+ luottaa luota+
soittaa soita+ luistaa luista+

– rădăcină plurisilabică

 verbul rădăcina  verbul rădăcina
armahtaa armahda+ välittää välitä+
liikuttaa liikuta+ muistuttaa muistuta+

3. terminația rădăcinii -e, ä

 verbul rădăcina  verbul rădăcina
lukea lue+ itkeä itke+
kulkea kulje+ kylp kylve+
hakea hae+ ht hde+
elää elä+ selvittää selvitä+
säästää säästä+ vetää vedä+
käristää käristä+ pitää pidä+

4. terminația rădăcinii -i

 verbul rădăcina  verbul rădăcina
oppia opi+ hankkia hanki+
painia paini+ vaatia vaadi+
eht ehdi+ pyrk pyri+

5. terminația verbului –tAA

rădăcini -llA, -nnA, -rrA

                                uneori -dA pentru rădăcinile bisilabice

vocale posterioare

vocale anterioare

 verbul rădăcina  verbul rădăcina
alentaa alenna+ tietää tiedä+
kaartaa kaarra+ pyytää pyydä+
sortaa sorra+ kieltää kiellä+
tuntea tunne+ viheltää vihellä+
taitaa taida+ lentää lennä+
uskaltaa uskalla+ väärentää väärennä+
ymmärtää ymmärrä+
myllertää myllerrä+
sisältää sisällä+
löytää löydä+

.

conjugarea a II-a

terminația infinitivului -dA

1. în terminația rădăcinii sunt diftongii – uo/ -yö, -ie

vocale posterioare

vocale anterioare

verbul

rădăcina

verbul

rădăcina

tuoda tuo+ syödä syö+
juoda juo+ viedä vie+

2. terminația rădăcinii în vocală lungă, dublă

vocale posterioare

vocale anterioare

verbul

rădăcina

verbul

rădăcina

saada saa+ myydä myy+
jäädä jää+

3. în terminația rădăcinii sunt diftongii – Ai, – Oi

verbul

rădăcina

verbul

rădăcina

naida nai+ voida voi+
tupakoida tupakoi+ elämöidä elämöi+

excepție:

verbul

rădăcina

käydä käy+

Are două rădăcini, atât în vocală cât și în consoană

verbul

rădăcina

nähdä (k)e+/-näh+
tehdä te(k)e+/-teh+

.

conjugarea a III-a

terminația infinitivului -lA       -nA     -rA     stA

Verbele de conjugarea a III-a au două rădăcini, una în vocală și alta în consoană.

Rădăcina în consoană se obține după eliminarea terminației infinitivului și se termină în -l, -n, -r, -s. Rădăcina în vocală se obține eliminând ultimele două litere la care, apoi, adăugăm -e- înainte de a adăuga desinențele personale.

verbul

rădăcina

verbul

rădăcina

olla ole+/ol- tulla tule+/tul-
kuunnella kuuntele+/kuunnel- ajatella ajattele+/ajatel-
panna pane+/pan- mennä mene+/men-
surra sure+/sur- purra pure+/pur-
nousta nouse+/nous- helistä helise-/helis-
ratkaista ratkaise+/ratkais- pestä pese+/pes-

excepție:

verbul

rădăcina

rangaista rankaise+/rangais-
juosta juokse+/juos-
syöstä syökse+/syös-

.

conjugările a IV-a – VI-a

terminația infinitivului tA

Terminața –tA este o rămășiță dintr-o terminație mai veche –ttA motiv pentru care rădăcina în consoană se termină în –t.

.

conjugarea a IV-a

 (kontraktiverbi)

terminația infinitivului -VtA (unde V poate fi A, e, i, O, U)

Rădăcina infinitivului, utilă pentru formele personale, se obține scoțându-l pe -t dar păstrându-l pe -a final; pentru formele nominale se poate elimina doar -A:ul final, cea de a doua rădăcină terminându-se în t-.

verbul

rădăcina

verbul

rădăcina

hakata hakkaa+/hakat- hypätä hyppää+/hypät-
tavata tapaa+/tavat- pelätä pelkää+/pelät-
todeta totea+/todet- lohjeta lohkea+/lohjet-
ruveta rupea+/ruvet- hävitä häviä+/hävit-
tarjota tarjoa+/tarjot- kajota kajoa+/kajot-
tajuta tajua+/tajut- höyrytä höyryä+/höyryt-
hulmuta hulmua+/hulmut- älytä älyä+/älyt-

.

conjugarea a V-a

terminația infinitivului itA

Rădăcina în vocală pentru verbele de această conjugare se obține eliminând doar terminația -tA. Înainte de adăugarea desinențelor personale se intercalează un -tse- înaintea lor.

vocale posterioare

vocale anterioare

verbul

rădăcina

verbul

rădăcina

hallita hallitse+/halit- häiritä häiritse+/häirit-
iloita iloitse+/iloit- merkitä merkitse+/merkit-
tarvita tarvitse+/tarvit-
valita valitse+/valit-

.

conjugarea a VI-a

terminația infinitivului etA (-Ata, -Ota)

Pentru a găsi rădăcina infinitivului verbului de conjugarea a VI-a se elimină doar teminația -tA. Înainte de adăugarea desinențelor personale se intercalează un -ne- înaintea lor.

vocale posterioare

vocale anterioare

verbul

rădăcina

verbul

rădăcina

hapata happane+/hapat- kyetä kykene+/kyet-
helpota helppone+/helpot- mädätä mätäne+/mädät-
huveta hupene+/huvet-
hiljetä hiljene+/hiljet-
loitota loittone+/loitot-
paeta pakene+/paet-
rohjeta rohkene+/rohjet-

.

Introdus  / lisätty 19.12.2011

.

Blog la WordPress.com.

%d blogeri au apreciat asta: