Blogulblog's Blog

Verbi – 138. Principalele verbe finlandeze (6037) structurate în românește

Principalele verbe finlandeze (6037) structurate în românește

după Antti Karttunen

.

verbV

.

This file’s URL: http://www.iki.fi/~kartturi/conjugat/allverbs.txt

Produced with the command:

lynx -source “http://www.iki.fi/~kartturi/conjugat/conjugat.cgi?pattern=*&CLASSES=0&MASK_FINITENESS=0×000&OPTIONS=-t” > allverbs.txt

See the page http://www.iki.fi/~kartturi/conjugat/conjugat.htm

Selecting all verbs with PATTERN=* (with option -t)

.

Aici continuă verbe din grupele 28 (44) – 43 (28) (potrivit Nykysuomen sanakirja)

 

.

 

Verbele  28 (44) – 43 (28)

 

ahtautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

ahtaudun, ahtaudut, ahtautuu, ahtaudumme, ahtaudutte, ahtautuvat, ahtaudutaan

en ahtaudu, et ahtaudu, ei ahtaudu, emme ahtaudu, ette ahtaudu, eivät ahtaudu, ei ahtauduta

IMPERFECT INDICATIV

ahtauduin, ahtauduit, ahtautui, ahtauduimme, ahtauduitte, ahtautuivat, ahtauduttiin

en ahtautunut, et ahtautunut, ei ahtautunut, emme ahtautuneet, ette ahtautuneet, eivät ahtautuneet, ei ahtauduttu

PERFECT INDICATIV

olen ahtautunut, olet ahtautunut, on ahtautunut, olemme ahtautuneet, olette ahtautuneet, ovat ahtautuneet, on ahtauduttu

en ole ahtautunut, et ole ahtautunut, ei ole ahtautunut, emme ole ahtautuneet, ette ole ahtautuneet, eivät ole ahtautuneet, ei ole ahtauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin ahtautunut, olit ahtautunut, oli ahtautunut, olimme ahtautuneet, olitte ahtautuneet, olivat ahtautuneet, oli ahtauduttu

en ollut ahtautunut, et ollut ahtautunut, ei ollut ahtautunut, emme olleet ahtautuneet, ette olleet ahtautuneet, eivät olleet ahtautuneet, ei ollut ahtauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, ahtaudu, ahtautukoon, ahtautukaamme, ahtautukaa, ahtautukoot, ahtauduttakoon

-, älä ahtaudu, älköön ahtautuko, älkäämme ahtautuko, älkää ahtautuko, älkööt ahtautuko, älköön ahtauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon ahtautunut, -, -, olkoot ahtautuneet, olkoon ahtauduttu

-, -, älköön olko ahtautunut, -, -, älkööt olko ahtautuneet, älköön olko ahtauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

ahtautuisin, ahtautuisit, ahtautuisi, ahtautuisimme, ahtautuisitte, ahtautuisivat, ahtauduttaisiin

en ahtautuisi, et ahtautuisi, ei ahtautuisi, emme ahtautuisi, ette ahtautuisi, eivät ahtautuisi, ei ahtauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin ahtautunut, olisit ahtautunut, olisi ahtautunut, olisimme ahtautuneet, olisitte ahtautuneet, olisivat ahtautuneet, oltaisiin ahtauduttu

en olisi ahtautunut, et olisi ahtautunut, ei olisi ahtautunut, emme olisi ahtautuneet, ette olisi ahtautuneet, eivät olisi ahtautuneet, ei olisi ahtauduttu

PREZENT POTENȚIAL

ahtautunen, ahtautunet, ahtautunee, ahtautunemme, ahtautunette, ahtautunevat, ahtauduttaneen

en ahtautune, et ahtautune, ei ahtautune, emme ahtautune, ette ahtautune, eivät ahtautune, ei ahtauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen ahtautunut, lienet ahtautunut, lienee ahtautunut, lienemme ahtautuneet, lienette ahtautuneet, lienevät ahtautuneet, lienee ahtauduttu

en liene ahtautunut, et liene ahtautunut, ei liene ahtautunut, emme liene ahtautuneet, ette liene ahtautuneet, eivät liene ahtautuneet, ei liene ahtauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: ahtautua    FORMA LUNGĂ: ahtautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: ahtautuessa   INSTRUCTIV: ahtautuen  INESIV PASIV: ahtauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: ahtautumaan   INESIV: ahtautumassa  ELATIV: ahtautumasta

ADESIV: ahtautumalla  ABESIV: ahtautumatta  INSTRUCTIV: ahtautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: ahtautuminen   PARTITIV: ahtautuminen

INFINITIVUL CINCI: ahtautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: ahtautuva  (gen. ahtautuvan)   PASIV: ahtauduttava   (gen. ahtauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: ahtautunut                     PASIV: ahtauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: ahtautuja (pl.gen. ahtautujien)  ADJECTIV NEGATIV: ahtautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): ahtautumus

 

 

aiheutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

aiheudun, aiheudut, aiheutuu, aiheudumme, aiheudutte, aiheutuvat, aiheudutaan

en aiheudu, et aiheudu, ei aiheudu, emme aiheudu, ette aiheudu, eivät aiheudu, ei aiheuduta

IMPERFECT INDICATIV

aiheuduin, aiheuduit, aiheutui, aiheuduimme, aiheuduitte, aiheutuivat, aiheuduttiin

en aiheutunut, et aiheutunut, ei aiheutunut, emme aiheutuneet, ette aiheutuneet, eivät aiheutuneet, ei aiheuduttu

PERFECT INDICATIV

olen aiheutunut, olet aiheutunut, on aiheutunut, olemme aiheutuneet, olette aiheutuneet, ovat aiheutuneet, on aiheuduttu

en ole aiheutunut, et ole aiheutunut, ei ole aiheutunut, emme ole aiheutuneet, ette ole aiheutuneet, eivät ole aiheutuneet, ei ole aiheuduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin aiheutunut, olit aiheutunut, oli aiheutunut, olimme aiheutuneet, olitte aiheutuneet, olivat aiheutuneet, oli aiheuduttu

en ollut aiheutunut, et ollut aiheutunut, ei ollut aiheutunut, emme olleet aiheutuneet, ette olleet aiheutuneet, eivät olleet aiheutuneet, ei ollut aiheuduttu

PREZENT IMPERATIV

-, aiheudu, aiheutukoon, aiheutukaamme, aiheutukaa, aiheutukoot, aiheuduttakoon

-, älä aiheudu, älköön aiheutuko, älkäämme aiheutuko, älkää aiheutuko, älkööt aiheutuko, älköön aiheuduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon aiheutunut, -, -, olkoot aiheutuneet, olkoon aiheuduttu

-, -, älköön olko aiheutunut, -, -, älkööt olko aiheutuneet, älköön olko aiheuduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

aiheutuisin, aiheutuisit, aiheutuisi, aiheutuisimme, aiheutuisitte, aiheutuisivat, aiheuduttaisiin

en aiheutuisi, et aiheutuisi, ei aiheutuisi, emme aiheutuisi, ette aiheutuisi, eivät aiheutuisi, ei aiheuduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin aiheutunut, olisit aiheutunut, olisi aiheutunut, olisimme aiheutuneet, olisitte aiheutuneet, olisivat aiheutuneet, oltaisiin aiheuduttu

en olisi aiheutunut, et olisi aiheutunut, ei olisi aiheutunut, emme olisi aiheutuneet, ette olisi aiheutuneet, eivät olisi aiheutuneet, ei olisi aiheuduttu

PREZENT POTENȚIAL

aiheutunen, aiheutunet, aiheutunee, aiheutunemme, aiheutunette, aiheutunevat, aiheuduttaneen

en aiheutune, et aiheutune, ei aiheutune, emme aiheutune, ette aiheutune, eivät aiheutune, ei aiheuduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen aiheutunut, lienet aiheutunut, lienee aiheutunut, lienemme aiheutuneet, lienette aiheutuneet, lienevät aiheutuneet, lienee aiheuduttu

en liene aiheutunut, et liene aiheutunut, ei liene aiheutunut, emme liene aiheutuneet, ette liene aiheutuneet, eivät liene aiheutuneet, ei liene aiheuduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: aiheutua    FORMA LUNGĂ: aiheutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: aiheutuessa   INSTRUCTIV: aiheutuen  INESIV PASIV: aiheuduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: aiheutumaan   INESIV: aiheutumassa  ELATIV: aiheutumasta

ADESIV: aiheutumalla  ABESIV: aiheutumatta  INSTRUCTIV: aiheutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: aiheutuminen   PARTITIV: aiheutuminen

INFINITIVUL CINCI: aiheutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: aiheutuva  (gen. aiheutuvan)   PASIV: aiheuduttava   (gen. aiheuduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: aiheutunut                     PASIV: aiheuduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: aiheutuja (pl.gen. aiheutujien)  ADJECTIV NEGATIV: aiheutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): aiheutumus

 

 

ajautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

ajaudun, ajaudut, ajautuu, ajaudumme, ajaudutte, ajautuvat, ajaudutaan

en ajaudu, et ajaudu, ei ajaudu, emme ajaudu, ette ajaudu, eivät ajaudu, ei ajauduta

IMPERFECT INDICATIV

ajauduin, ajauduit, ajautui, ajauduimme, ajauduitte, ajautuivat, ajauduttiin

en ajautunut, et ajautunut, ei ajautunut, emme ajautuneet, ette ajautuneet, eivät ajautuneet, ei ajauduttu

PERFECT INDICATIV

olen ajautunut, olet ajautunut, on ajautunut, olemme ajautuneet, olette ajautuneet, ovat ajautuneet, on ajauduttu

en ole ajautunut, et ole ajautunut, ei ole ajautunut, emme ole ajautuneet, ette ole ajautuneet, eivät ole ajautuneet, ei ole ajauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin ajautunut, olit ajautunut, oli ajautunut, olimme ajautuneet, olitte ajautuneet, olivat ajautuneet, oli ajauduttu

en ollut ajautunut, et ollut ajautunut, ei ollut ajautunut, emme olleet ajautuneet, ette olleet ajautuneet, eivät olleet ajautuneet, ei ollut ajauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, ajaudu, ajautukoon, ajautukaamme, ajautukaa, ajautukoot, ajauduttakoon

-, älä ajaudu, älköön ajautuko, älkäämme ajautuko, älkää ajautuko, älkööt ajautuko, älköön ajauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon ajautunut, -, -, olkoot ajautuneet, olkoon ajauduttu

-, -, älköön olko ajautunut, -, -, älkööt olko ajautuneet, älköön olko ajauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

ajautuisin, ajautuisit, ajautuisi, ajautuisimme, ajautuisitte, ajautuisivat, ajauduttaisiin

en ajautuisi, et ajautuisi, ei ajautuisi, emme ajautuisi, ette ajautuisi, eivät ajautuisi, ei ajauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin ajautunut, olisit ajautunut, olisi ajautunut, olisimme ajautuneet, olisitte ajautuneet, olisivat ajautuneet, oltaisiin ajauduttu

en olisi ajautunut, et olisi ajautunut, ei olisi ajautunut, emme olisi ajautuneet, ette olisi ajautuneet, eivät olisi ajautuneet, ei olisi ajauduttu

PREZENT POTENȚIAL

ajautunen, ajautunet, ajautunee, ajautunemme, ajautunette, ajautunevat, ajauduttaneen

en ajautune, et ajautune, ei ajautune, emme ajautune, ette ajautune, eivät ajautune, ei ajauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen ajautunut, lienet ajautunut, lienee ajautunut, lienemme ajautuneet, lienette ajautuneet, lienevät ajautuneet, lienee ajauduttu

en liene ajautunut, et liene ajautunut, ei liene ajautunut, emme liene ajautuneet, ette liene ajautuneet, eivät liene ajautuneet, ei liene ajauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: ajautua    FORMA LUNGĂ: ajautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: ajautuessa   INSTRUCTIV: ajautuen  INESIV PASIV: ajauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: ajautumaan   INESIV: ajautumassa  ELATIV: ajautumasta

ADESIV: ajautumalla  ABESIV: ajautumatta  INSTRUCTIV: ajautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: ajautuminen   PARTITIV: ajautuminen

INFINITIVUL CINCI: ajautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: ajautuva  (gen. ajautuvan)   PASIV: ajauduttava   (gen. ajauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: ajautunut                    PASIV: ajauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: ajautuja (pl.gen. ajautujien)  ADJECTIV NEGATIV: ajautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): ajautumus

 

 

antautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

antaudun, antaudut, antautuu, antaudumme, antaudutte, antautuvat, antaudutaan

en antaudu, et antaudu, ei antaudu, emme antaudu, ette antaudu, eivät antaudu, ei antauduta

IMPERFECT INDICATIV

antauduin, antauduit, antautui, antauduimme, antauduitte, antautuivat, antauduttiin

en antautunut, et antautunut, ei antautunut, emme antautuneet, ette antautuneet, eivät antautuneet, ei antauduttu

PERFECT INDICATIV

olen antautunut, olet antautunut, on antautunut, olemme antautuneet, olette antautuneet, ovat antautuneet, on antauduttu

en ole antautunut, et ole antautunut, ei ole antautunut, emme ole antautuneet, ette ole antautuneet, eivät ole antautuneet, ei ole antauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin antautunut, olit antautunut, oli antautunut, olimme antautuneet, olitte antautuneet, olivat antautuneet, oli antauduttu

en ollut antautunut, et ollut antautunut, ei ollut antautunut, emme olleet antautuneet, ette olleet antautuneet, eivät olleet antautuneet, ei ollut antauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, antaudu, antautukoon, antautukaamme, antautukaa, antautukoot, antauduttakoon

-, älä antaudu, älköön antautuko, älkäämme antautuko, älkää antautuko, älkööt antautuko, älköön antauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon antautunut, -, -, olkoot antautuneet, olkoon antauduttu

-, -, älköön olko antautunut, -, -, älkööt olko antautuneet, älköön olko antauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

antautuisin, antautuisit, antautuisi, antautuisimme, antautuisitte, antautuisivat, antauduttaisiin

en antautuisi, et antautuisi, ei antautuisi, emme antautuisi, ette antautuisi, eivät antautuisi, ei antauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin antautunut, olisit antautunut, olisi antautunut, olisimme antautuneet, olisitte antautuneet, olisivat antautuneet, oltaisiin antauduttu

en olisi antautunut, et olisi antautunut, ei olisi antautunut, emme olisi antautuneet, ette olisi antautuneet, eivät olisi antautuneet, ei olisi antauduttu

PREZENT POTENȚIAL

antautunen, antautunet, antautunee, antautunemme, antautunette, antautunevat, antauduttaneen

en antautune, et antautune, ei antautune, emme antautune, ette antautune, eivät antautune, ei antauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen antautunut, lienet antautunut, lienee antautunut, lienemme antautuneet, lienette antautuneet, lienevät antautuneet, lienee antauduttu

en liene antautunut, et liene antautunut, ei liene antautunut, emme liene antautuneet, ette liene antautuneet, eivät liene antautuneet, ei liene antauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: antautua    FORMA LUNGĂ: antautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: antautuessa   INSTRUCTIV: antautuen  INESIV PASIV: antauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: antautumaan   INESIV: antautumassa  ELATIV: antautumasta

ADESIV: antautumalla  ABESIV: antautumatta  INSTRUCTIV: antautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: antautuminen   PARTITIV: antautuminen

INFINITIVUL CINCI: antautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: antautuva  (gen. antautuvan)   PASIV: antauduttava   (gen. antauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: antautunut                     PASIV: antauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: antautuja (pl.gen. antautujien)  ADJECTIV NEGATIV: antautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): antautumus

 

 

arpeutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

arpeudun, arpeudut, arpeutuu, arpeudumme, arpeudutte, arpeutuvat, arpeudutaan

en arpeudu, et arpeudu, ei arpeudu, emme arpeudu, ette arpeudu, eivät arpeudu, ei arpeuduta

IMPERFECT INDICATIV

arpeuduin, arpeuduit, arpeutui, arpeuduimme, arpeuduitte, arpeutuivat, arpeuduttiin

en arpeutunut, et arpeutunut, ei arpeutunut, emme arpeutuneet, ette arpeutuneet, eivät arpeutuneet, ei arpeuduttu

PERFECT INDICATIV

olen arpeutunut, olet arpeutunut, on arpeutunut, olemme arpeutuneet, olette arpeutuneet, ovat arpeutuneet, on arpeuduttu

en ole arpeutunut, et ole arpeutunut, ei ole arpeutunut, emme ole arpeutuneet, ette ole arpeutuneet, eivät ole arpeutuneet, ei ole arpeuduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin arpeutunut, olit arpeutunut, oli arpeutunut, olimme arpeutuneet, olitte arpeutuneet, olivat arpeutuneet, oli arpeuduttu

en ollut arpeutunut, et ollut arpeutunut, ei ollut arpeutunut, emme olleet arpeutuneet, ette olleet arpeutuneet, eivät olleet arpeutuneet, ei ollut arpeuduttu

PREZENT IMPERATIV

-, arpeudu, arpeutukoon, arpeutukaamme, arpeutukaa, arpeutukoot, arpeuduttakoon

-, älä arpeudu, älköön arpeutuko, älkäämme arpeutuko, älkää arpeutuko, älkööt arpeutuko, älköön arpeuduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon arpeutunut, -, -, olkoot arpeutuneet, olkoon arpeuduttu

-, -, älköön olko arpeutunut, -, -, älkööt olko arpeutuneet, älköön olko arpeuduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

arpeutuisin, arpeutuisit, arpeutuisi, arpeutuisimme, arpeutuisitte, arpeutuisivat, arpeuduttaisiin

en arpeutuisi, et arpeutuisi, ei arpeutuisi, emme arpeutuisi, ette arpeutuisi, eivät arpeutuisi, ei arpeuduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin arpeutunut, olisit arpeutunut, olisi arpeutunut, olisimme arpeutuneet, olisitte arpeutuneet, olisivat arpeutuneet, oltaisiin arpeuduttu

en olisi arpeutunut, et olisi arpeutunut, ei olisi arpeutunut, emme olisi arpeutuneet, ette olisi arpeutuneet, eivät olisi arpeutuneet, ei olisi arpeuduttu

PREZENT POTENȚIAL

arpeutunen, arpeutunet, arpeutunee, arpeutunemme, arpeutunette, arpeutunevat, arpeuduttaneen

en arpeutune, et arpeutune, ei arpeutune, emme arpeutune, ette arpeutune, eivät arpeutune, ei arpeuduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen arpeutunut, lienet arpeutunut, lienee arpeutunut, lienemme arpeutuneet, lienette arpeutuneet, lienevät arpeutuneet, lienee arpeuduttu

en liene arpeutunut, et liene arpeutunut, ei liene arpeutunut, emme liene arpeutuneet, ette liene arpeutuneet, eivät liene arpeutuneet, ei liene arpeuduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: arpeutua    FORMA LUNGĂ: arpeutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: arpeutuessa   INSTRUCTIV: arpeutuen  INESIV PASIV: arpeuduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: arpeutumaan   INESIV: arpeutumassa  ELATIV: arpeutumasta

ADESIV: arpeutumalla  ABESIV: arpeutumatta  INSTRUCTIV: arpeutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: arpeutuminen   PARTITIV: arpeutuminen

INFINITIVUL CINCI: arpeutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: arpeutuva  (gen. arpeutuvan)   PASIV: arpeuduttava   (gen. arpeuduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: arpeutunut                     PASIV: arpeuduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: arpeutuja (pl.gen. arpeutujien)  ADJECTIV NEGATIV: arpeutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): arpeutumus

 

 

aseistautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

aseistaudun, aseistaudut, aseistautuu, aseistaudumme, aseistaudutte, aseistautuvat, aseistaudutaan

en aseistaudu, et aseistaudu, ei aseistaudu, emme aseistaudu, ette aseistaudu, eivät aseistaudu, ei aseistauduta

IMPERFECT INDICATIV

aseistauduin, aseistauduit, aseistautui, aseistauduimme, aseistauduitte, aseistautuivat, aseistauduttiin

en aseistautunut, et aseistautunut, ei aseistautunut, emme aseistautuneet, ette aseistautuneet, eivät aseistautuneet, ei aseistauduttu

PERFECT INDICATIV

olen aseistautunut, olet aseistautunut, on aseistautunut, olemme aseistautuneet, olette aseistautuneet, ovat aseistautuneet, on aseistauduttu

en ole aseistautunut, et ole aseistautunut, ei ole aseistautunut, emme ole aseistautuneet, ette ole aseistautuneet, eivät ole aseistautuneet, ei ole aseistauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin aseistautunut, olit aseistautunut, oli aseistautunut, olimme aseistautuneet, olitte aseistautuneet, olivat aseistautuneet, oli aseistauduttu

en ollut aseistautunut, et ollut aseistautunut, ei ollut aseistautunut, emme olleet aseistautuneet, ette olleet aseistautuneet, eivät olleet aseistautuneet, ei ollut aseistauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, aseistaudu, aseistautukoon, aseistautukaamme, aseistautukaa, aseistautukoot, aseistauduttakoon

-, älä aseistaudu, älköön aseistautuko, älkäämme aseistautuko, älkää aseistautuko, älkööt aseistautuko, älköön aseistauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon aseistautunut, -, -, olkoot aseistautuneet, olkoon aseistauduttu

-, -, älköön olko aseistautunut, -, -, älkööt olko aseistautuneet, älköön olko aseistauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

aseistautuisin, aseistautuisit, aseistautuisi, aseistautuisimme, aseistautuisitte, aseistautuisivat, aseistauduttaisiin

en aseistautuisi, et aseistautuisi, ei aseistautuisi, emme aseistautuisi, ette aseistautuisi, eivät aseistautuisi, ei aseistauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin aseistautunut, olisit aseistautunut, olisi aseistautunut, olisimme aseistautuneet, olisitte aseistautuneet, olisivat aseistautuneet, oltaisiin aseistauduttu

en olisi aseistautunut, et olisi aseistautunut, ei olisi aseistautunut, emme olisi aseistautuneet, ette olisi aseistautuneet, eivät olisi aseistautuneet, ei olisi aseistauduttu

PREZENT POTENȚIAL

aseistautunen, aseistautunet, aseistautunee, aseistautunemme, aseistautunette, aseistautunevat, aseistauduttaneen

en aseistautune, et aseistautune, ei aseistautune, emme aseistautune, ette aseistautune, eivät aseistautune, ei aseistauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen aseistautunut, lienet aseistautunut, lienee aseistautunut, lienemme aseistautuneet, lienette aseistautuneet, lienevät aseistautuneet, lienee aseistauduttu

en liene aseistautunut, et liene aseistautunut, ei liene aseistautunut, emme liene aseistautuneet, ette liene aseistautuneet, eivät liene aseistautuneet, ei liene aseistauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: aseistautua    FORMA LUNGĂ: aseistautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: aseistautuessa   INSTRUCTIV: aseistautuen  INESIV PASIV: aseistauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: aseistautumaan   INESIV: aseistautumassa  ELATIV: aseistautumasta

ADESIV: aseistautumalla  ABESIV: aseistautumatta  INSTRUCTIV: aseistautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: aseistautuminen   PARTITIV: aseistautuminen

INFINITIVUL CINCI: aseistautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: aseistautuva  (gen. aseistautuvan)   PASIV: aseistauduttava   (gen. aseistauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: aseistautunut                        PASIV: aseistauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: aseistautuja (pl.gen. aseistautujien)  ADJECTIV NEGATIV: aseistautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): aseistautumus

 

 

asettautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

asettaudun, asettaudut, asettautuu, asettaudumme, asettaudutte, asettautuvat, asettaudutaan

en asettaudu, et asettaudu, ei asettaudu, emme asettaudu, ette asettaudu, eivät asettaudu, ei asettauduta

IMPERFECT INDICATIV

asettauduin, asettauduit, asettautui, asettauduimme, asettauduitte, asettautuivat, asettauduttiin

en asettautunut, et asettautunut, ei asettautunut, emme asettautuneet, ette asettautuneet, eivät asettautuneet, ei asettauduttu

PERFECT INDICATIV

olen asettautunut, olet asettautunut, on asettautunut, olemme asettautuneet, olette asettautuneet, ovat asettautuneet, on asettauduttu

en ole asettautunut, et ole asettautunut, ei ole asettautunut, emme ole asettautuneet, ette ole asettautuneet, eivät ole asettautuneet, ei ole asettauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin asettautunut, olit asettautunut, oli asettautunut, olimme asettautuneet, olitte asettautuneet, olivat asettautuneet, oli asettauduttu

en ollut asettautunut, et ollut asettautunut, ei ollut asettautunut, emme olleet asettautuneet, ette olleet asettautuneet, eivät olleet asettautuneet, ei ollut asettauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, asettaudu, asettautukoon, asettautukaamme, asettautukaa, asettautukoot, asettauduttakoon

-, älä asettaudu, älköön asettautuko, älkäämme asettautuko, älkää asettautuko, älkööt asettautuko, älköön asettauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon asettautunut, -, -, olkoot asettautuneet, olkoon asettauduttu

-, -, älköön olko asettautunut, -, -, älkööt olko asettautuneet, älköön olko asettauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

asettautuisin, asettautuisit, asettautuisi, asettautuisimme, asettautuisitte, asettautuisivat, asettauduttaisiin

en asettautuisi, et asettautuisi, ei asettautuisi, emme asettautuisi, ette asettautuisi, eivät asettautuisi, ei asettauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin asettautunut, olisit asettautunut, olisi asettautunut, olisimme asettautuneet, olisitte asettautuneet, olisivat asettautuneet, oltaisiin asettauduttu

en olisi asettautunut, et olisi asettautunut, ei olisi asettautunut, emme olisi asettautuneet, ette olisi asettautuneet, eivät olisi asettautuneet, ei olisi asettauduttu

PREZENT POTENȚIAL

asettautunen, asettautunet, asettautunee, asettautunemme, asettautunette, asettautunevat, asettauduttaneen

en asettautune, et asettautune, ei asettautune, emme asettautune, ette asettautune, eivät asettautune, ei asettauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen asettautunut, lienet asettautunut, lienee asettautunut, lienemme asettautuneet, lienette asettautuneet, lienevät asettautuneet, lienee asettauduttu

en liene asettautunut, et liene asettautunut, ei liene asettautunut, emme liene asettautuneet, ette liene asettautuneet, eivät liene asettautuneet, ei liene asettauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: asettautua    FORMA LUNGĂ: asettautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: asettautuessa   INSTRUCTIV: asettautuen  INESIV PASIV: asettauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: asettautumaan   INESIV: asettautumassa  ELATIV: asettautumasta

ADESIV: asettautumalla  ABESIV: asettautumatta  INSTRUCTIV: asettautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: asettautuminen   PARTITIV: asettautuminen

INFINITIVUL CINCI: asettautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: asettautuva  (gen. asettautuvan)   PASIV: asettauduttava   (gen. asettauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: asettautunut                       PASIV: asettauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: asettautuja (pl.gen. asettautujien)  ADJECTIV NEGATIV: asettautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): asettautumus

 

 

avautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

avaudun, avaudut, avautuu, avaudumme, avaudutte, avautuvat, avaudutaan

en avaudu, et avaudu, ei avaudu, emme avaudu, ette avaudu, eivät avaudu, ei avauduta

IMPERFECT INDICATIV

avauduin, avauduit, avautui, avauduimme, avauduitte, avautuivat, avauduttiin

en avautunut, et avautunut, ei avautunut, emme avautuneet, ette avautuneet, eivät avautuneet, ei avauduttu

PERFECT INDICATIV

olen avautunut, olet avautunut, on avautunut, olemme avautuneet, olette avautuneet, ovat avautuneet, on avauduttu

en ole avautunut, et ole avautunut, ei ole avautunut, emme ole avautuneet, ette ole avautuneet, eivät ole avautuneet, ei ole avauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin avautunut, olit avautunut, oli avautunut, olimme avautuneet, olitte avautuneet, olivat avautuneet, oli avauduttu

en ollut avautunut, et ollut avautunut, ei ollut avautunut, emme olleet avautuneet, ette olleet avautuneet, eivät olleet avautuneet, ei ollut avauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, avaudu, avautukoon, avautukaamme, avautukaa, avautukoot, avauduttakoon

-, älä avaudu, älköön avautuko, älkäämme avautuko, älkää avautuko, älkööt avautuko, älköön avauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon avautunut, -, -, olkoot avautuneet, olkoon avauduttu

-, -, älköön olko avautunut, -, -, älkööt olko avautuneet, älköön olko avauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

avautuisin, avautuisit, avautuisi, avautuisimme, avautuisitte, avautuisivat, avauduttaisiin

en avautuisi, et avautuisi, ei avautuisi, emme avautuisi, ette avautuisi, eivät avautuisi, ei avauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin avautunut, olisit avautunut, olisi avautunut, olisimme avautuneet, olisitte avautuneet, olisivat avautuneet, oltaisiin avauduttu

en olisi avautunut, et olisi avautunut, ei olisi avautunut, emme olisi avautuneet, ette olisi avautuneet, eivät olisi avautuneet, ei olisi avauduttu

PREZENT POTENȚIAL

avautunen, avautunet, avautunee, avautunemme, avautunette, avautunevat, avauduttaneen

en avautune, et avautune, ei avautune, emme avautune, ette avautune, eivät avautune, ei avauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen avautunut, lienet avautunut, lienee avautunut, lienemme avautuneet, lienette avautuneet, lienevät avautuneet, lienee avauduttu

en liene avautunut, et liene avautunut, ei liene avautunut, emme liene avautuneet, ette liene avautuneet, eivät liene avautuneet, ei liene avauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: avautua    FORMA LUNGĂ: avautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: avautuessa   INSTRUCTIV: avautuen  INESIV PASIV: avauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: avautumaan   INESIV: avautumassa  ELATIV: avautumasta

ADESIV: avautumalla  ABESIV: avautumatta  INSTRUCTIV: avautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: avautuminen   PARTITIV: avautuminen

INFINITIVUL CINCI: avautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: avautuva  (gen. avautuvan)   PASIV: avauduttava   (gen. avauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: avautunut                    PASIV: avauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: avautuja (pl.gen. avautujien)  ADJECTIV NEGATIV: avautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): avautumus

 

 

eheytyä 28 (44)

PREZENT INDICATIV

eheydyn, eheydyt, eheytyy, eheydymme, eheydytte, eheytyvät, eheydytään

en eheydy, et eheydy, ei eheydy, emme eheydy, ette eheydy, eivät eheydy, ei eheydytä

IMPERFECT INDICATIV

eheydyin, eheydyit, eheytyi, eheydyimme, eheydyitte, eheytyivät, eheydyttiin

en eheytynyt, et eheytynyt, ei eheytynyt, emme eheytyneet, ette eheytyneet, eivät eheytyneet, ei eheydytty

PERFECT INDICATIV

olen eheytynyt, olet eheytynyt, on eheytynyt, olemme eheytyneet, olette eheytyneet, ovat eheytyneet, on eheydytty

en ole eheytynyt, et ole eheytynyt, ei ole eheytynyt, emme ole eheytyneet, ette ole eheytyneet, eivät ole eheytyneet, ei ole eheydytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin eheytynyt, olit eheytynyt, oli eheytynyt, olimme eheytyneet, olitte eheytyneet, olivat eheytyneet, oli eheydytty

en ollut eheytynyt, et ollut eheytynyt, ei ollut eheytynyt, emme olleet eheytyneet, ette olleet eheytyneet, eivät olleet eheytyneet, ei ollut eheydytty

PREZENT IMPERATIV

-, eheydy, eheytyköön, eheytykäämme, eheytykää, eheytykööt, eheydyttäköön

-, älä eheydy, älköön eheytykö, älkäämme eheytykö, älkää eheytykö, älkööt eheytykö, älköön eheydyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon eheytynyt, -, -, olkoot eheytyneet, olkoon eheydytty

-, -, älköön olko eheytynyt, -, -, älkööt olko eheytyneet, älköön olko eheydytty

PREZENT CONDIȚIONAL

eheytyisin, eheytyisit, eheytyisi, eheytyisimme, eheytyisitte, eheytyisivät, eheydyttäisiin

en eheytyisi, et eheytyisi, ei eheytyisi, emme eheytyisi, ette eheytyisi, eivät eheytyisi, ei eheydyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin eheytynyt, olisit eheytynyt, olisi eheytynyt, olisimme eheytyneet, olisitte eheytyneet, olisivat eheytyneet, oltaisiin eheydytty

en olisi eheytynyt, et olisi eheytynyt, ei olisi eheytynyt, emme olisi eheytyneet, ette olisi eheytyneet, eivät olisi eheytyneet, ei olisi eheydytty

PREZENT POTENȚIAL

eheytynen, eheytynet, eheytynee, eheytynemme, eheytynette, eheytynevät, eheydyttäneen

en eheytyne, et eheytyne, ei eheytyne, emme eheytyne, ette eheytyne, eivät eheytyne, ei eheydyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen eheytynyt, lienet eheytynyt, lienee eheytynyt, lienemme eheytyneet, lienette eheytyneet, lienevät eheytyneet, lienee eheydytty

en liene eheytynyt, et liene eheytynyt, ei liene eheytynyt, emme liene eheytyneet, ette liene eheytyneet, eivät liene eheytyneet, ei liene eheydytty

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: eheytyä    FORMA LUNGĂ: eheytyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: eheytyessä   INSTRUCTIV: eheytyen  INESIV PASIV: eheydyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: eheytymään   INESIV: eheytymässä  ELATIV: eheytymästä

ADESIV: eheytymällä  ABESIV: eheytymättä  INSTRUCTIV: eheytymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: eheytyminen   PARTITIV: eheytyminen

INFINITIVUL CINCI: eheytymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: eheytyvä  (gen. eheytyvän)   PASIV: eheydyttävä   (gen. eheydyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: eheytynyt                    PASIV: eheydytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: eheytyjä (pl.gen. eheytyjien)  ADJECTIV NEGATIV: eheytymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): eheytymys

 

 

eläytyä 28 (44)

PREZENT INDICATIV

eläydyn, eläydyt, eläytyy, eläydymme, eläydytte, eläytyvät, eläydytään

en eläydy, et eläydy, ei eläydy, emme eläydy, ette eläydy, eivät eläydy, ei eläydytä

IMPERFECT INDICATIV

eläydyin, eläydyit, eläytyi, eläydyimme, eläydyitte, eläytyivät, eläydyttiin

en eläytynyt, et eläytynyt, ei eläytynyt, emme eläytyneet, ette eläytyneet, eivät eläytyneet, ei eläydytty

PERFECT INDICATIV

olen eläytynyt, olet eläytynyt, on eläytynyt, olemme eläytyneet, olette eläytyneet, ovat eläytyneet, on eläydytty

en ole eläytynyt, et ole eläytynyt, ei ole eläytynyt, emme ole eläytyneet, ette ole eläytyneet, eivät ole eläytyneet, ei ole eläydytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin eläytynyt, olit eläytynyt, oli eläytynyt, olimme eläytyneet, olitte eläytyneet, olivat eläytyneet, oli eläydytty

en ollut eläytynyt, et ollut eläytynyt, ei ollut eläytynyt, emme olleet eläytyneet, ette olleet eläytyneet, eivät olleet eläytyneet, ei ollut eläydytty

PREZENT IMPERATIV

-, eläydy, eläytyköön, eläytykäämme, eläytykää, eläytykööt, eläydyttäköön

-, älä eläydy, älköön eläytykö, älkäämme eläytykö, älkää eläytykö, älkööt eläytykö, älköön eläydyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon eläytynyt, -, -, olkoot eläytyneet, olkoon eläydytty

-, -, älköön olko eläytynyt, -, -, älkööt olko eläytyneet, älköön olko eläydytty

PREZENT CONDIȚIONAL

eläytyisin, eläytyisit, eläytyisi, eläytyisimme, eläytyisitte, eläytyisivät, eläydyttäisiin

en eläytyisi, et eläytyisi, ei eläytyisi, emme eläytyisi, ette eläytyisi, eivät eläytyisi, ei eläydyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin eläytynyt, olisit eläytynyt, olisi eläytynyt, olisimme eläytyneet, olisitte eläytyneet, olisivat eläytyneet, oltaisiin eläydytty

en olisi eläytynyt, et olisi eläytynyt, ei olisi eläytynyt, emme olisi eläytyneet, ette olisi eläytyneet, eivät olisi eläytyneet, ei olisi eläydytty

PREZENT POTENȚIAL

eläytynen, eläytynet, eläytynee, eläytynemme, eläytynette, eläytynevät, eläydyttäneen

en eläytyne, et eläytyne, ei eläytyne, emme eläytyne, ette eläytyne, eivät eläytyne, ei eläydyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen eläytynyt, lienet eläytynyt, lienee eläytynyt, lienemme eläytyneet, lienette eläytyneet, lienevät eläytyneet, lienee eläydytty

en liene eläytynyt, et liene eläytynyt, ei liene eläytynyt, emme liene eläytyneet, ette liene eläytyneet, eivät liene eläytyneet, ei liene eläydytty

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: eläytyä    FORMA LUNGĂ: eläytyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: eläytyessä   INSTRUCTIV: eläytyen  INESIV PASIV: eläydyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: eläytymään   INESIV: eläytymässä  ELATIV: eläytymästä

ADESIV: eläytymällä  ABESIV: eläytymättä  INSTRUCTIV: eläytymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: eläytyminen   PARTITIV: eläytyminen

INFINITIVUL CINCI: eläytymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: eläytyvä  (gen. eläytyvän)   PASIV: eläydyttävä   (gen. eläydyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: eläytynyt                    PASIV: eläydytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: eläytyjä (pl.gen. eläytyjien)  ADJECTIV NEGATIV: eläytymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): eläytymys

 

 

eristäytyä 28 (44)

PREZENT INDICATIV

eristäydyn, eristäydyt, eristäytyy, eristäydymme, eristäydytte, eristäytyvät, eristäydytään

en eristäydy, et eristäydy, ei eristäydy, emme eristäydy, ette eristäydy, eivät eristäydy, ei eristäydytä

IMPERFECT INDICATIV

eristäydyin, eristäydyit, eristäytyi, eristäydyimme, eristäydyitte, eristäytyivät, eristäydyttiin

en eristäytynyt, et eristäytynyt, ei eristäytynyt, emme eristäytyneet, ette eristäytyneet, eivät eristäytyneet, ei eristäydytty

PERFECT INDICATIV

olen eristäytynyt, olet eristäytynyt, on eristäytynyt, olemme eristäytyneet, olette eristäytyneet, ovat eristäytyneet, on eristäydytty

en ole eristäytynyt, et ole eristäytynyt, ei ole eristäytynyt, emme ole eristäytyneet, ette ole eristäytyneet, eivät ole eristäytyneet, ei ole eristäydytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin eristäytynyt, olit eristäytynyt, oli eristäytynyt, olimme eristäytyneet, olitte eristäytyneet, olivat eristäytyneet, oli eristäydytty

en ollut eristäytynyt, et ollut eristäytynyt, ei ollut eristäytynyt, emme olleet eristäytyneet, ette olleet eristäytyneet, eivät olleet eristäytyneet, ei ollut eristäydytty

PREZENT IMPERATIV

-, eristäydy, eristäytyköön, eristäytykäämme, eristäytykää, eristäytykööt, eristäydyttäköön

-, älä eristäydy, älköön eristäytykö, älkäämme eristäytykö, älkää eristäytykö, älkööt eristäytykö, älköön eristäydyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon eristäytynyt, -, -, olkoot eristäytyneet, olkoon eristäydytty

-, -, älköön olko eristäytynyt, -, -, älkööt olko eristäytyneet, älköön olko eristäydytty

PREZENT CONDIȚIONAL

eristäytyisin, eristäytyisit, eristäytyisi, eristäytyisimme, eristäytyisitte, eristäytyisivät, eristäydyttäisiin

en eristäytyisi, et eristäytyisi, ei eristäytyisi, emme eristäytyisi, ette eristäytyisi, eivät eristäytyisi, ei eristäydyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin eristäytynyt, olisit eristäytynyt, olisi eristäytynyt, olisimme eristäytyneet, olisitte eristäytyneet, olisivat eristäytyneet, oltaisiin eristäydytty

en olisi eristäytynyt, et olisi eristäytynyt, ei olisi eristäytynyt, emme olisi eristäytyneet, ette olisi eristäytyneet, eivät olisi eristäytyneet, ei olisi eristäydytty

PREZENT POTENȚIAL

eristäytynen, eristäytynet, eristäytynee, eristäytynemme, eristäytynette, eristäytynevät, eristäydyttäneen

en eristäytyne, et eristäytyne, ei eristäytyne, emme eristäytyne, ette eristäytyne, eivät eristäytyne, ei eristäydyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen eristäytynyt, lienet eristäytynyt, lienee eristäytynyt, lienemme eristäytyneet, lienette eristäytyneet, lienevät eristäytyneet, lienee eristäydytty

en liene eristäytynyt, et liene eristäytynyt, ei liene eristäytynyt, emme liene eristäytyneet, ette liene eristäytyneet, eivät liene eristäytyneet, ei liene eristäydytty

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: eristäytyä    FORMA LUNGĂ: eristäytyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: eristäytyessä   INSTRUCTIV: eristäytyen  INESIV PASIV: eristäydyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: eristäytymään   INESIV: eristäytymässä  ELATIV: eristäytymästä

ADESIV: eristäytymällä  ABESIV: eristäytymättä  INSTRUCTIV: eristäytymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: eristäytyminen   PARTITIV: eristäytyminen

INFINITIVUL CINCI: eristäytymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: eristäytyvä  (gen. eristäytyvän)   PASIV: eristäydyttävä   (gen. eristäydyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: eristäytynyt                       PASIV: eristäydytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: eristäytyjä (pl.gen. eristäytyjien)  ADJECTIV NEGATIV: eristäytymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): eristäytymys

 

 

eriytyä 28 (44)

PREZENT INDICATIV

eriydyn, eriydyt, eriytyy, eriydymme, eriydytte, eriytyvät, eriydytään

en eriydy, et eriydy, ei eriydy, emme eriydy, ette eriydy, eivät eriydy, ei eriydytä

IMPERFECT INDICATIV

eriydyin, eriydyit, eriytyi, eriydyimme, eriydyitte, eriytyivät, eriydyttiin

en eriytynyt, et eriytynyt, ei eriytynyt, emme eriytyneet, ette eriytyneet, eivät eriytyneet, ei eriydytty

PERFECT INDICATIV

olen eriytynyt, olet eriytynyt, on eriytynyt, olemme eriytyneet, olette eriytyneet, ovat eriytyneet, on eriydytty

en ole eriytynyt, et ole eriytynyt, ei ole eriytynyt, emme ole eriytyneet, ette ole eriytyneet, eivät ole eriytyneet, ei ole eriydytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin eriytynyt, olit eriytynyt, oli eriytynyt, olimme eriytyneet, olitte eriytyneet, olivat eriytyneet, oli eriydytty

en ollut eriytynyt, et ollut eriytynyt, ei ollut eriytynyt, emme olleet eriytyneet, ette olleet eriytyneet, eivät olleet eriytyneet, ei ollut eriydytty

PREZENT IMPERATIV

-, eriydy, eriytyköön, eriytykäämme, eriytykää, eriytykööt, eriydyttäköön

-, älä eriydy, älköön eriytykö, älkäämme eriytykö, älkää eriytykö, älkööt eriytykö, älköön eriydyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon eriytynyt, -, -, olkoot eriytyneet, olkoon eriydytty

-, -, älköön olko eriytynyt, -, -, älkööt olko eriytyneet, älköön olko eriydytty

PREZENT CONDIȚIONAL

eriytyisin, eriytyisit, eriytyisi, eriytyisimme, eriytyisitte, eriytyisivät, eriydyttäisiin

en eriytyisi, et eriytyisi, ei eriytyisi, emme eriytyisi, ette eriytyisi, eivät eriytyisi, ei eriydyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin eriytynyt, olisit eriytynyt, olisi eriytynyt, olisimme eriytyneet, olisitte eriytyneet, olisivat eriytyneet, oltaisiin eriydytty

en olisi eriytynyt, et olisi eriytynyt, ei olisi eriytynyt, emme olisi eriytyneet, ette olisi eriytyneet, eivät olisi eriytyneet, ei olisi eriydytty

PREZENT POTENȚIAL

eriytynen, eriytynet, eriytynee, eriytynemme, eriytynette, eriytynevät, eriydyttäneen

en eriytyne, et eriytyne, ei eriytyne, emme eriytyne, ette eriytyne, eivät eriytyne, ei eriydyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen eriytynyt, lienet eriytynyt, lienee eriytynyt, lienemme eriytyneet, lienette eriytyneet, lienevät eriytyneet, lienee eriydytty

en liene eriytynyt, et liene eriytynyt, ei liene eriytynyt, emme liene eriytyneet, ette liene eriytyneet, eivät liene eriytyneet, ei liene eriydytty

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: eriytyä    FORMA LUNGĂ: eriytyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: eriytyessä   INSTRUCTIV: eriytyen  INESIV PASIV: eriydyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: eriytymään   INESIV: eriytymässä  ELATIV: eriytymästä

ADESIV: eriytymällä  ABESIV: eriytymättä  INSTRUCTIV: eriytymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: eriytyminen   PARTITIV: eriytyminen

INFINITIVUL CINCI: eriytymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: eriytyvä  (gen. eriytyvän)   PASIV: eriydyttävä   (gen. eriydyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: eriytynyt                    PASIV: eriydytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: eriytyjä (pl.gen. eriytyjien)  ADJECTIV NEGATIV: eriytymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): eriytymys

 

 

erottautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

erottaudun, erottaudut, erottautuu, erottaudumme, erottaudutte, erottautuvat, erottaudutaan

en erottaudu, et erottaudu, ei erottaudu, emme erottaudu, ette erottaudu, eivät erottaudu, ei erottauduta

IMPERFECT INDICATIV

erottauduin, erottauduit, erottautui, erottauduimme, erottauduitte, erottautuivat, erottauduttiin

en erottautunut, et erottautunut, ei erottautunut, emme erottautuneet, ette erottautuneet, eivät erottautuneet, ei erottauduttu

PERFECT INDICATIV

olen erottautunut, olet erottautunut, on erottautunut, olemme erottautuneet, olette erottautuneet, ovat erottautuneet, on erottauduttu

en ole erottautunut, et ole erottautunut, ei ole erottautunut, emme ole erottautuneet, ette ole erottautuneet, eivät ole erottautuneet, ei ole erottauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin erottautunut, olit erottautunut, oli erottautunut, olimme erottautuneet, olitte erottautuneet, olivat erottautuneet, oli erottauduttu

en ollut erottautunut, et ollut erottautunut, ei ollut erottautunut, emme olleet erottautuneet, ette olleet erottautuneet, eivät olleet erottautuneet, ei ollut erottauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, erottaudu, erottautukoon, erottautukaamme, erottautukaa, erottautukoot, erottauduttakoon

-, älä erottaudu, älköön erottautuko, älkäämme erottautuko, älkää erottautuko, älkööt erottautuko, älköön erottauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon erottautunut, -, -, olkoot erottautuneet, olkoon erottauduttu

-, -, älköön olko erottautunut, -, -, älkööt olko erottautuneet, älköön olko erottauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

erottautuisin, erottautuisit, erottautuisi, erottautuisimme, erottautuisitte, erottautuisivat, erottauduttaisiin

en erottautuisi, et erottautuisi, ei erottautuisi, emme erottautuisi, ette erottautuisi, eivät erottautuisi, ei erottauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin erottautunut, olisit erottautunut, olisi erottautunut, olisimme erottautuneet, olisitte erottautuneet, olisivat erottautuneet, oltaisiin erottauduttu

en olisi erottautunut, et olisi erottautunut, ei olisi erottautunut, emme olisi erottautuneet, ette olisi erottautuneet, eivät olisi erottautuneet, ei olisi erottauduttu

PREZENT POTENȚIAL

erottautunen, erottautunet, erottautunee, erottautunemme, erottautunette, erottautunevat, erottauduttaneen

en erottautune, et erottautune, ei erottautune, emme erottautune, ette erottautune, eivät erottautune, ei erottauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen erottautunut, lienet erottautunut, lienee erottautunut, lienemme erottautuneet, lienette erottautuneet, lienevät erottautuneet, lienee erottauduttu

en liene erottautunut, et liene erottautunut, ei liene erottautunut, emme liene erottautuneet, ette liene erottautuneet, eivät liene erottautuneet, ei liene erottauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: erottautua    FORMA LUNGĂ: erottautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: erottautuessa   INSTRUCTIV: erottautuen  INESIV PASIV: erottauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: erottautumaan   INESIV: erottautumassa  ELATIV: erottautumasta

ADESIV: erottautumalla  ABESIV: erottautumatta  INSTRUCTIV: erottautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: erottautuminen   PARTITIV: erottautuminen

INFINITIVUL CINCI: erottautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: erottautuva  (gen. erottautuvan)   PASIV: erottauduttava   (gen. erottauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: erottautunut                       PASIV: erottauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: erottautuja (pl.gen. erottautujien)  ADJECTIV NEGATIV: erottautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): erottautumus

 

 

esittäytyä 28 (44)

PREZENT INDICATIV

esittäydyn, esittäydyt, esittäytyy, esittäydymme, esittäydytte, esittäytyvät, esittäydytään

en esittäydy, et esittäydy, ei esittäydy, emme esittäydy, ette esittäydy, eivät esittäydy, ei esittäydytä

IMPERFECT INDICATIV

esittäydyin, esittäydyit, esittäytyi, esittäydyimme, esittäydyitte, esittäytyivät, esittäydyttiin

en esittäytynyt, et esittäytynyt, ei esittäytynyt, emme esittäytyneet, ette esittäytyneet, eivät esittäytyneet, ei esittäydytty

PERFECT INDICATIV

olen esittäytynyt, olet esittäytynyt, on esittäytynyt, olemme esittäytyneet, olette esittäytyneet, ovat esittäytyneet, on esittäydytty

en ole esittäytynyt, et ole esittäytynyt, ei ole esittäytynyt, emme ole esittäytyneet, ette ole esittäytyneet, eivät ole esittäytyneet, ei ole esittäydytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin esittäytynyt, olit esittäytynyt, oli esittäytynyt, olimme esittäytyneet, olitte esittäytyneet, olivat esittäytyneet, oli esittäydytty

en ollut esittäytynyt, et ollut esittäytynyt, ei ollut esittäytynyt, emme olleet esittäytyneet, ette olleet esittäytyneet, eivät olleet esittäytyneet, ei ollut esittäydytty

PREZENT IMPERATIV

-, esittäydy, esittäytyköön, esittäytykäämme, esittäytykää, esittäytykööt, esittäydyttäköön

-, älä esittäydy, älköön esittäytykö, älkäämme esittäytykö, älkää esittäytykö, älkööt esittäytykö, älköön esittäydyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon esittäytynyt, -, -, olkoot esittäytyneet, olkoon esittäydytty

-, -, älköön olko esittäytynyt, -, -, älkööt olko esittäytyneet, älköön olko esittäydytty

PREZENT CONDIȚIONAL

esittäytyisin, esittäytyisit, esittäytyisi, esittäytyisimme, esittäytyisitte, esittäytyisivät, esittäydyttäisiin

en esittäytyisi, et esittäytyisi, ei esittäytyisi, emme esittäytyisi, ette esittäytyisi, eivät esittäytyisi, ei esittäydyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin esittäytynyt, olisit esittäytynyt, olisi esittäytynyt, olisimme esittäytyneet, olisitte esittäytyneet, olisivat esittäytyneet, oltaisiin esittäydytty

en olisi esittäytynyt, et olisi esittäytynyt, ei olisi esittäytynyt, emme olisi esittäytyneet, ette olisi esittäytyneet, eivät olisi esittäytyneet, ei olisi esittäydytty

PREZENT POTENȚIAL

esittäytynen, esittäytynet, esittäytynee, esittäytynemme, esittäytynette, esittäytynevät, esittäydyttäneen

en esittäytyne, et esittäytyne, ei esittäytyne, emme esittäytyne, ette esittäytyne, eivät esittäytyne, ei esittäydyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen esittäytynyt, lienet esittäytynyt, lienee esittäytynyt, lienemme esittäytyneet, lienette esittäytyneet, lienevät esittäytyneet, lienee esittäydytty

en liene esittäytynyt, et liene esittäytynyt, ei liene esittäytynyt, emme liene esittäytyneet, ette liene esittäytyneet, eivät liene esittäytyneet, ei liene esittäydytty

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: esittäytyä    FORMA LUNGĂ: esittäytyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: esittäytyessä   INSTRUCTIV: esittäytyen  INESIV PASIV: esittäydyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: esittäytymään   INESIV: esittäytymässä  ELATIV: esittäytymästä

ADESIV: esittäytymällä  ABESIV: esittäytymättä  INSTRUCTIV: esittäytymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: esittäytyminen   PARTITIV: esittäytyminen

INFINITIVUL CINCI: esittäytymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: esittäytyvä  (gen. esittäytyvän)   PASIV: esittäydyttävä   (gen. esittäydyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: esittäytynyt                       PASIV: esittäydytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: esittäytyjä (pl.gen. esittäytyjien)  ADJECTIV NEGATIV: esittäytymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): esittäytymys

 

 

etsiytyä 28 (44)

PREZENT INDICATIV

etsiydyn, etsiydyt, etsiytyy, etsiydymme, etsiydytte, etsiytyvät, etsiydytään

en etsiydy, et etsiydy, ei etsiydy, emme etsiydy, ette etsiydy, eivät etsiydy, ei etsiydytä

IMPERFECT INDICATIV

etsiydyin, etsiydyit, etsiytyi, etsiydyimme, etsiydyitte, etsiytyivät, etsiydyttiin

en etsiytynyt, et etsiytynyt, ei etsiytynyt, emme etsiytyneet, ette etsiytyneet, eivät etsiytyneet, ei etsiydytty

PERFECT INDICATIV

olen etsiytynyt, olet etsiytynyt, on etsiytynyt, olemme etsiytyneet, olette etsiytyneet, ovat etsiytyneet, on etsiydytty

en ole etsiytynyt, et ole etsiytynyt, ei ole etsiytynyt, emme ole etsiytyneet, ette ole etsiytyneet, eivät ole etsiytyneet, ei ole etsiydytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin etsiytynyt, olit etsiytynyt, oli etsiytynyt, olimme etsiytyneet, olitte etsiytyneet, olivat etsiytyneet, oli etsiydytty

en ollut etsiytynyt, et ollut etsiytynyt, ei ollut etsiytynyt, emme olleet etsiytyneet, ette olleet etsiytyneet, eivät olleet etsiytyneet, ei ollut etsiydytty

PREZENT IMPERATIV

-, etsiydy, etsiytyköön, etsiytykäämme, etsiytykää, etsiytykööt, etsiydyttäköön

-, älä etsiydy, älköön etsiytykö, älkäämme etsiytykö, älkää etsiytykö, älkööt etsiytykö, älköön etsiydyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon etsiytynyt, -, -, olkoot etsiytyneet, olkoon etsiydytty

-, -, älköön olko etsiytynyt, -, -, älkööt olko etsiytyneet, älköön olko etsiydytty

PREZENT CONDIȚIONAL

etsiytyisin, etsiytyisit, etsiytyisi, etsiytyisimme, etsiytyisitte, etsiytyisivät, etsiydyttäisiin

en etsiytyisi, et etsiytyisi, ei etsiytyisi, emme etsiytyisi, ette etsiytyisi, eivät etsiytyisi, ei etsiydyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin etsiytynyt, olisit etsiytynyt, olisi etsiytynyt, olisimme etsiytyneet, olisitte etsiytyneet, olisivat etsiytyneet, oltaisiin etsiydytty

en olisi etsiytynyt, et olisi etsiytynyt, ei olisi etsiytynyt, emme olisi etsiytyneet, ette olisi etsiytyneet, eivät olisi etsiytyneet, ei olisi etsiydytty

PREZENT POTENȚIAL

etsiytynen, etsiytynet, etsiytynee, etsiytynemme, etsiytynette, etsiytynevät, etsiydyttäneen

en etsiytyne, et etsiytyne, ei etsiytyne, emme etsiytyne, ette etsiytyne, eivät etsiytyne, ei etsiydyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen etsiytynyt, lienet etsiytynyt, lienee etsiytynyt, lienemme etsiytyneet, lienette etsiytyneet, lienevät etsiytyneet, lienee etsiydytty

en liene etsiytynyt, et liene etsiytynyt, ei liene etsiytynyt, emme liene etsiytyneet, ette liene etsiytyneet, eivät liene etsiytyneet, ei liene etsiydytty

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: etsiytyä    FORMA LUNGĂ: etsiytyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: etsiytyessä   INSTRUCTIV: etsiytyen  INESIV PASIV: etsiydyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: etsiytymään   INESIV: etsiytymässä  ELATIV: etsiytymästä

ADESIV: etsiytymällä  ABESIV: etsiytymättä  INSTRUCTIV: etsiytymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: etsiytyminen   PARTITIV: etsiytyminen

INFINITIVUL CINCI: etsiytymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: etsiytyvä  (gen. etsiytyvän)   PASIV: etsiydyttävä   (gen. etsiydyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: etsiytynyt                     PASIV: etsiydytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: etsiytyjä (pl.gen. etsiytyjien)  ADJECTIV NEGATIV: etsiytymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): etsiytymys

 

 

fakkiutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

fakkiudun, fakkiudut, fakkiutuu, fakkiudumme, fakkiudutte, fakkiutuvat, fakkiudutaan

en fakkiudu, et fakkiudu, ei fakkiudu, emme fakkiudu, ette fakkiudu, eivät fakkiudu, ei fakkiuduta

IMPERFECT INDICATIV

fakkiuduin, fakkiuduit, fakkiutui, fakkiuduimme, fakkiuduitte, fakkiutuivat, fakkiuduttiin

en fakkiutunut, et fakkiutunut, ei fakkiutunut, emme fakkiutuneet, ette fakkiutuneet, eivät fakkiutuneet, ei fakkiuduttu

PERFECT INDICATIV

olen fakkiutunut, olet fakkiutunut, on fakkiutunut, olemme fakkiutuneet, olette fakkiutuneet, ovat fakkiutuneet, on fakkiuduttu

en ole fakkiutunut, et ole fakkiutunut, ei ole fakkiutunut, emme ole fakkiutuneet, ette ole fakkiutuneet, eivät ole fakkiutuneet, ei ole fakkiuduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin fakkiutunut, olit fakkiutunut, oli fakkiutunut, olimme fakkiutuneet, olitte fakkiutuneet, olivat fakkiutuneet, oli fakkiuduttu

en ollut fakkiutunut, et ollut fakkiutunut, ei ollut fakkiutunut, emme olleet fakkiutuneet, ette olleet fakkiutuneet, eivät olleet fakkiutuneet, ei ollut fakkiuduttu

PREZENT IMPERATIV

-, fakkiudu, fakkiutukoon, fakkiutukaamme, fakkiutukaa, fakkiutukoot, fakkiuduttakoon

-, älä fakkiudu, älköön fakkiutuko, älkäämme fakkiutuko, älkää fakkiutuko, älkööt fakkiutuko, älköön fakkiuduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon fakkiutunut, -, -, olkoot fakkiutuneet, olkoon fakkiuduttu

-, -, älköön olko fakkiutunut, -, -, älkööt olko fakkiutuneet, älköön olko fakkiuduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

fakkiutuisin, fakkiutuisit, fakkiutuisi, fakkiutuisimme, fakkiutuisitte, fakkiutuisivat, fakkiuduttaisiin

en fakkiutuisi, et fakkiutuisi, ei fakkiutuisi, emme fakkiutuisi, ette fakkiutuisi, eivät fakkiutuisi, ei fakkiuduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin fakkiutunut, olisit fakkiutunut, olisi fakkiutunut, olisimme fakkiutuneet, olisitte fakkiutuneet, olisivat fakkiutuneet, oltaisiin fakkiuduttu

en olisi fakkiutunut, et olisi fakkiutunut, ei olisi fakkiutunut, emme olisi fakkiutuneet, ette olisi fakkiutuneet, eivät olisi fakkiutuneet, ei olisi fakkiuduttu

PREZENT POTENȚIAL

fakkiutunen, fakkiutunet, fakkiutunee, fakkiutunemme, fakkiutunette, fakkiutunevat, fakkiuduttaneen

en fakkiutune, et fakkiutune, ei fakkiutune, emme fakkiutune, ette fakkiutune, eivät fakkiutune, ei fakkiuduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen fakkiutunut, lienet fakkiutunut, lienee fakkiutunut, lienemme fakkiutuneet, lienette fakkiutuneet, lienevät fakkiutuneet, lienee fakkiuduttu

en liene fakkiutunut, et liene fakkiutunut, ei liene fakkiutunut, emme liene fakkiutuneet, ette liene fakkiutuneet, eivät liene fakkiutuneet, ei liene fakkiuduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: fakkiutua    FORMA LUNGĂ: fakkiutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: fakkiutuessa   INSTRUCTIV: fakkiutuen  INESIV PASIV: fakkiuduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: fakkiutumaan   INESIV: fakkiutumassa  ELATIV: fakkiutumasta

ADESIV: fakkiutumalla  ABESIV: fakkiutumatta  INSTRUCTIV: fakkiutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: fakkiutuminen   PARTITIV: fakkiutuminen

INFINITIVUL CINCI: fakkiutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: fakkiutuva  (gen. fakkiutuvan)   PASIV: fakkiuduttava   (gen. fakkiuduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: fakkiutunut                      PASIV: fakkiuduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: fakkiutuja (pl.gen. fakkiutujien)  ADJECTIV NEGATIV: fakkiutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): fakkiutumus

 

 

haaksirikkoutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

haaksirikkoudun, haaksirikkoudut, haaksirikkoutuu, haaksirikkoudumme, haaksirikkoudutte, haaksirikkoutuvat, haaksirikkoudutaan

en haaksirikkoudu, et haaksirikkoudu, ei haaksirikkoudu, emme haaksirikkoudu, ette haaksirikkoudu, eivät haaksirikkoudu, ei haaksirikkouduta

IMPERFECT INDICATIV

haaksirikkouduin, haaksirikkouduit, haaksirikkoutui, haaksirikkouduimme, haaksirikkouduitte, haaksirikkoutuivat, haaksirikkouduttiin

en haaksirikkoutunut, et haaksirikkoutunut, ei haaksirikkoutunut, emme haaksirikkoutuneet, ette haaksirikkoutuneet, eivät haaksirikkoutuneet, ei haaksirikkouduttu

PERFECT INDICATIV

olen haaksirikkoutunut, olet haaksirikkoutunut, on haaksirikkoutunut, olemme haaksirikkoutuneet, olette haaksirikkoutuneet, ovat haaksirikkoutuneet, on haaksirikkouduttu

en ole haaksirikkoutunut, et ole haaksirikkoutunut, ei ole haaksirikkoutunut, emme ole haaksirikkoutuneet, ette ole haaksirikkoutuneet, eivät ole haaksirikkoutuneet, ei ole haaksirikkouduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin haaksirikkoutunut, olit haaksirikkoutunut, oli haaksirikkoutunut, olimme haaksirikkoutuneet, olitte haaksirikkoutuneet, olivat haaksirikkoutuneet, oli haaksirikkouduttu

en ollut haaksirikkoutunut, et ollut haaksirikkoutunut, ei ollut haaksirikkoutunut, emme olleet haaksirikkoutuneet, ette olleet haaksirikkoutuneet, eivät olleet haaksirikkoutuneet, ei ollut haaksirikkouduttu

PREZENT IMPERATIV

-, haaksirikkoudu, haaksirikkoutukoon, haaksirikkoutukaamme, haaksirikkoutukaa, haaksirikkoutukoot, haaksirikkouduttakoon

-, älä haaksirikkoudu, älköön haaksirikkoutuko, älkäämme haaksirikkoutuko, älkää haaksirikkoutuko, älkööt haaksirikkoutuko, älköön haaksirikkouduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon haaksirikkoutunut, -, -, olkoot haaksirikkoutuneet, olkoon haaksirikkouduttu

-, -, älköön olko haaksirikkoutunut, -, -, älkööt olko haaksirikkoutuneet, älköön olko haaksirikkouduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

haaksirikkoutuisin, haaksirikkoutuisit, haaksirikkoutuisi, haaksirikkoutuisimme, haaksirikkoutuisitte, haaksirikkoutuisivat, haaksirikkouduttaisiin

en haaksirikkoutuisi, et haaksirikkoutuisi, ei haaksirikkoutuisi, emme haaksirikkoutuisi, ette haaksirikkoutuisi, eivät haaksirikkoutuisi, ei haaksirikkouduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin haaksirikkoutunut, olisit haaksirikkoutunut, olisi haaksirikkoutunut, olisimme haaksirikkoutuneet, olisitte haaksirikkoutuneet, olisivat haaksirikkoutuneet, oltaisiin haaksirikkouduttu

en olisi haaksirikkoutunut, et olisi haaksirikkoutunut, ei olisi haaksirikkoutunut, emme olisi haaksirikkoutuneet, ette olisi haaksirikkoutuneet, eivät olisi haaksirikkoutuneet, ei olisi haaksirikkouduttu

PREZENT POTENȚIAL

haaksirikkoutunen, haaksirikkoutunet, haaksirikkoutunee, haaksirikkoutunemme, haaksirikkoutunette, haaksirikkoutunevat, haaksirikkouduttaneen

en haaksirikkoutune, et haaksirikkoutune, ei haaksirikkoutune, emme haaksirikkoutune, ette haaksirikkoutune, eivät haaksirikkoutune, ei haaksirikkouduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen haaksirikkoutunut, lienet haaksirikkoutunut, lienee haaksirikkoutunut, lienemme haaksirikkoutuneet, lienette haaksirikkoutuneet, lienevät haaksirikkoutuneet, lienee haaksirikkouduttu

en liene haaksirikkoutunut, et liene haaksirikkoutunut, ei liene haaksirikkoutunut, emme liene haaksirikkoutuneet, ette liene haaksirikkoutuneet, eivät liene haaksirikkoutuneet, ei liene haaksirikkouduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: haaksirikkoutua    FORMA LUNGĂ: haaksirikkoutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: haaksirikkoutuessa   INSTRUCTIV: haaksirikkoutuen  INESIV PASIV: haaksirikkouduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: haaksirikkoutumaan   INESIV: haaksirikkoutumassa  ELATIV: haaksirikkoutumasta

ADESIV: haaksirikkoutumalla  ABESIV: haaksirikkoutumatta  INSTRUCTIV: haaksirikkoutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: haaksirikkoutuminen   PARTITIV: haaksirikkoutuminen

INFINITIVUL CINCI: haaksirikkoutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: haaksirikkoutuva  (gen. haaksirikkoutuvan)   PASIV: haaksirikkouduttava   (gen. haaksirikkouduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: haaksirikkoutunut                            PASIV: haaksirikkouduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: haaksirikkoutuja (pl.gen. haaksirikkoutujien)  ADJECTIV NEGATIV: haaksirikkoutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): haaksirikkoutumus

 

 

haarautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

haaraudun, haaraudut, haarautuu, haaraudumme, haaraudutte, haarautuvat, haaraudutaan

en haaraudu, et haaraudu, ei haaraudu, emme haaraudu, ette haaraudu, eivät haaraudu, ei haarauduta

IMPERFECT INDICATIV

haarauduin, haarauduit, haarautui, haarauduimme, haarauduitte, haarautuivat, haarauduttiin

en haarautunut, et haarautunut, ei haarautunut, emme haarautuneet, ette haarautuneet, eivät haarautuneet, ei haarauduttu

PERFECT INDICATIV

olen haarautunut, olet haarautunut, on haarautunut, olemme haarautuneet, olette haarautuneet, ovat haarautuneet, on haarauduttu

en ole haarautunut, et ole haarautunut, ei ole haarautunut, emme ole haarautuneet, ette ole haarautuneet, eivät ole haarautuneet, ei ole haarauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin haarautunut, olit haarautunut, oli haarautunut, olimme haarautuneet, olitte haarautuneet, olivat haarautuneet, oli haarauduttu

en ollut haarautunut, et ollut haarautunut, ei ollut haarautunut, emme olleet haarautuneet, ette olleet haarautuneet, eivät olleet haarautuneet, ei ollut haarauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, haaraudu, haarautukoon, haarautukaamme, haarautukaa, haarautukoot, haarauduttakoon

-, älä haaraudu, älköön haarautuko, älkäämme haarautuko, älkää haarautuko, älkööt haarautuko, älköön haarauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon haarautunut, -, -, olkoot haarautuneet, olkoon haarauduttu

-, -, älköön olko haarautunut, -, -, älkööt olko haarautuneet, älköön olko haarauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

haarautuisin, haarautuisit, haarautuisi, haarautuisimme, haarautuisitte, haarautuisivat, haarauduttaisiin

en haarautuisi, et haarautuisi, ei haarautuisi, emme haarautuisi, ette haarautuisi, eivät haarautuisi, ei haarauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin haarautunut, olisit haarautunut, olisi haarautunut, olisimme haarautuneet, olisitte haarautuneet, olisivat haarautuneet, oltaisiin haarauduttu

en olisi haarautunut, et olisi haarautunut, ei olisi haarautunut, emme olisi haarautuneet, ette olisi haarautuneet, eivät olisi haarautuneet, ei olisi haarauduttu

PREZENT POTENȚIAL

haarautunen, haarautunet, haarautunee, haarautunemme, haarautunette, haarautunevat, haarauduttaneen

en haarautune, et haarautune, ei haarautune, emme haarautune, ette haarautune, eivät haarautune, ei haarauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen haarautunut, lienet haarautunut, lienee haarautunut, lienemme haarautuneet, lienette haarautuneet, lienevät haarautuneet, lienee haarauduttu

en liene haarautunut, et liene haarautunut, ei liene haarautunut, emme liene haarautuneet, ette liene haarautuneet, eivät liene haarautuneet, ei liene haarauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: haarautua    FORMA LUNGĂ: haarautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: haarautuessa   INSTRUCTIV: haarautuen  INESIV PASIV: haarauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: haarautumaan   INESIV: haarautumassa  ELATIV: haarautumasta

ADESIV: haarautumalla  ABESIV: haarautumatta  INSTRUCTIV: haarautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: haarautuminen   PARTITIV: haarautuminen

INFINITIVUL CINCI: haarautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: haarautuva  (gen. haarautuvan)   PASIV: haarauduttava   (gen. haarauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: haarautunut                      PASIV: haarauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: haarautuja (pl.gen. haarautujien)  ADJECTIV NEGATIV: haarautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): haarautumus

 

 

haaskautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

haaskaudun, haaskaudut, haaskautuu, haaskaudumme, haaskaudutte, haaskautuvat, haaskaudutaan

en haaskaudu, et haaskaudu, ei haaskaudu, emme haaskaudu, ette haaskaudu, eivät haaskaudu, ei haaskauduta

IMPERFECT INDICATIV

haaskauduin, haaskauduit, haaskautui, haaskauduimme, haaskauduitte, haaskautuivat, haaskauduttiin

en haaskautunut, et haaskautunut, ei haaskautunut, emme haaskautuneet, ette haaskautuneet, eivät haaskautuneet, ei haaskauduttu

PERFECT INDICATIV

olen haaskautunut, olet haaskautunut, on haaskautunut, olemme haaskautuneet, olette haaskautuneet, ovat haaskautuneet, on haaskauduttu

en ole haaskautunut, et ole haaskautunut, ei ole haaskautunut, emme ole haaskautuneet, ette ole haaskautuneet, eivät ole haaskautuneet, ei ole haaskauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin haaskautunut, olit haaskautunut, oli haaskautunut, olimme haaskautuneet, olitte haaskautuneet, olivat haaskautuneet, oli haaskauduttu

en ollut haaskautunut, et ollut haaskautunut, ei ollut haaskautunut, emme olleet haaskautuneet, ette olleet haaskautuneet, eivät olleet haaskautuneet, ei ollut haaskauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, haaskaudu, haaskautukoon, haaskautukaamme, haaskautukaa, haaskautukoot, haaskauduttakoon

-, älä haaskaudu, älköön haaskautuko, älkäämme haaskautuko, älkää haaskautuko, älkööt haaskautuko, älköön haaskauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon haaskautunut, -, -, olkoot haaskautuneet, olkoon haaskauduttu

-, -, älköön olko haaskautunut, -, -, älkööt olko haaskautuneet, älköön olko haaskauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

haaskautuisin, haaskautuisit, haaskautuisi, haaskautuisimme, haaskautuisitte, haaskautuisivat, haaskauduttaisiin

en haaskautuisi, et haaskautuisi, ei haaskautuisi, emme haaskautuisi, ette haaskautuisi, eivät haaskautuisi, ei haaskauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin haaskautunut, olisit haaskautunut, olisi haaskautunut, olisimme haaskautuneet, olisitte haaskautuneet, olisivat haaskautuneet, oltaisiin haaskauduttu

en olisi haaskautunut, et olisi haaskautunut, ei olisi haaskautunut, emme olisi haaskautuneet, ette olisi haaskautuneet, eivät olisi haaskautuneet, ei olisi haaskauduttu

PREZENT POTENȚIAL

haaskautunen, haaskautunet, haaskautunee, haaskautunemme, haaskautunette, haaskautunevat, haaskauduttaneen

en haaskautune, et haaskautune, ei haaskautune, emme haaskautune, ette haaskautune, eivät haaskautune, ei haaskauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen haaskautunut, lienet haaskautunut, lienee haaskautunut, lienemme haaskautuneet, lienette haaskautuneet, lienevät haaskautuneet, lienee haaskauduttu

en liene haaskautunut, et liene haaskautunut, ei liene haaskautunut, emme liene haaskautuneet, ette liene haaskautuneet, eivät liene haaskautuneet, ei liene haaskauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: haaskautua    FORMA LUNGĂ: haaskautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: haaskautuessa   INSTRUCTIV: haaskautuen  INESIV PASIV: haaskauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: haaskautumaan   INESIV: haaskautumassa  ELATIV: haaskautumasta

ADESIV: haaskautumalla  ABESIV: haaskautumatta  INSTRUCTIV: haaskautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: haaskautuminen   PARTITIV: haaskautuminen

INFINITIVUL CINCI: haaskautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: haaskautuva  (gen. haaskautuvan)   PASIV: haaskauduttava   (gen. haaskauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: haaskautunut                       PASIV: haaskauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: haaskautuja (pl.gen. haaskautujien)  ADJECTIV NEGATIV: haaskautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): haaskautumus

 

 

haavautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

haavaudun, haavaudut, haavautuu, haavaudumme, haavaudutte, haavautuvat, haavaudutaan

en haavaudu, et haavaudu, ei haavaudu, emme haavaudu, ette haavaudu, eivät haavaudu, ei haavauduta

IMPERFECT INDICATIV

haavauduin, haavauduit, haavautui, haavauduimme, haavauduitte, haavautuivat, haavauduttiin

en haavautunut, et haavautunut, ei haavautunut, emme haavautuneet, ette haavautuneet, eivät haavautuneet, ei haavauduttu

PERFECT INDICATIV

olen haavautunut, olet haavautunut, on haavautunut, olemme haavautuneet, olette haavautuneet, ovat haavautuneet, on haavauduttu

en ole haavautunut, et ole haavautunut, ei ole haavautunut, emme ole haavautuneet, ette ole haavautuneet, eivät ole haavautuneet, ei ole haavauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin haavautunut, olit haavautunut, oli haavautunut, olimme haavautuneet, olitte haavautuneet, olivat haavautuneet, oli haavauduttu

en ollut haavautunut, et ollut haavautunut, ei ollut haavautunut, emme olleet haavautuneet, ette olleet haavautuneet, eivät olleet haavautuneet, ei ollut haavauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, haavaudu, haavautukoon, haavautukaamme, haavautukaa, haavautukoot, haavauduttakoon

-, älä haavaudu, älköön haavautuko, älkäämme haavautuko, älkää haavautuko, älkööt haavautuko, älköön haavauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon haavautunut, -, -, olkoot haavautuneet, olkoon haavauduttu

-, -, älköön olko haavautunut, -, -, älkööt olko haavautuneet, älköön olko haavauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

haavautuisin, haavautuisit, haavautuisi, haavautuisimme, haavautuisitte, haavautuisivat, haavauduttaisiin

en haavautuisi, et haavautuisi, ei haavautuisi, emme haavautuisi, ette haavautuisi, eivät haavautuisi, ei haavauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin haavautunut, olisit haavautunut, olisi haavautunut, olisimme haavautuneet, olisitte haavautuneet, olisivat haavautuneet, oltaisiin haavauduttu

en olisi haavautunut, et olisi haavautunut, ei olisi haavautunut, emme olisi haavautuneet, ette olisi haavautuneet, eivät olisi haavautuneet, ei olisi haavauduttu

PREZENT POTENȚIAL

haavautunen, haavautunet, haavautunee, haavautunemme, haavautunette, haavautunevat, haavauduttaneen

en haavautune, et haavautune, ei haavautune, emme haavautune, ette haavautune, eivät haavautune, ei haavauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen haavautunut, lienet haavautunut, lienee haavautunut, lienemme haavautuneet, lienette haavautuneet, lienevät haavautuneet, lienee haavauduttu

en liene haavautunut, et liene haavautunut, ei liene haavautunut, emme liene haavautuneet, ette liene haavautuneet, eivät liene haavautuneet, ei liene haavauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: haavautua    FORMA LUNGĂ: haavautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: haavautuessa   INSTRUCTIV: haavautuen  INESIV PASIV: haavauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: haavautumaan   INESIV: haavautumassa  ELATIV: haavautumasta

ADESIV: haavautumalla  ABESIV: haavautumatta  INSTRUCTIV: haavautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: haavautuminen   PARTITIV: haavautuminen

INFINITIVUL CINCI: haavautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: haavautuva  (gen. haavautuvan)   PASIV: haavauduttava   (gen. haavauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: haavautunut                      PASIV: haavauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: haavautuja (pl.gen. haavautujien)  ADJECTIV NEGATIV: haavautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): haavautumus

 

 

hajautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

hajaudun, hajaudut, hajautuu, hajaudumme, hajaudutte, hajautuvat, hajaudutaan

en hajaudu, et hajaudu, ei hajaudu, emme hajaudu, ette hajaudu, eivät hajaudu, ei hajauduta

IMPERFECT INDICATIV

hajauduin, hajauduit, hajautui, hajauduimme, hajauduitte, hajautuivat, hajauduttiin

en hajautunut, et hajautunut, ei hajautunut, emme hajautuneet, ette hajautuneet, eivät hajautuneet, ei hajauduttu

PERFECT INDICATIV

olen hajautunut, olet hajautunut, on hajautunut, olemme hajautuneet, olette hajautuneet, ovat hajautuneet, on hajauduttu

en ole hajautunut, et ole hajautunut, ei ole hajautunut, emme ole hajautuneet, ette ole hajautuneet, eivät ole hajautuneet, ei ole hajauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hajautunut, olit hajautunut, oli hajautunut, olimme hajautuneet, olitte hajautuneet, olivat hajautuneet, oli hajauduttu

en ollut hajautunut, et ollut hajautunut, ei ollut hajautunut, emme olleet hajautuneet, ette olleet hajautuneet, eivät olleet hajautuneet, ei ollut hajauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, hajaudu, hajautukoon, hajautukaamme, hajautukaa, hajautukoot, hajauduttakoon

-, älä hajaudu, älköön hajautuko, älkäämme hajautuko, älkää hajautuko, älkööt hajautuko, älköön hajauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hajautunut, -, -, olkoot hajautuneet, olkoon hajauduttu

-, -, älköön olko hajautunut, -, -, älkööt olko hajautuneet, älköön olko hajauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

hajautuisin, hajautuisit, hajautuisi, hajautuisimme, hajautuisitte, hajautuisivat, hajauduttaisiin

en hajautuisi, et hajautuisi, ei hajautuisi, emme hajautuisi, ette hajautuisi, eivät hajautuisi, ei hajauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hajautunut, olisit hajautunut, olisi hajautunut, olisimme hajautuneet, olisitte hajautuneet, olisivat hajautuneet, oltaisiin hajauduttu

en olisi hajautunut, et olisi hajautunut, ei olisi hajautunut, emme olisi hajautuneet, ette olisi hajautuneet, eivät olisi hajautuneet, ei olisi hajauduttu

PREZENT POTENȚIAL

hajautunen, hajautunet, hajautunee, hajautunemme, hajautunette, hajautunevat, hajauduttaneen

en hajautune, et hajautune, ei hajautune, emme hajautune, ette hajautune, eivät hajautune, ei hajauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hajautunut, lienet hajautunut, lienee hajautunut, lienemme hajautuneet, lienette hajautuneet, lienevät hajautuneet, lienee hajauduttu

en liene hajautunut, et liene hajautunut, ei liene hajautunut, emme liene hajautuneet, ette liene hajautuneet, eivät liene hajautuneet, ei liene hajauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hajautua    FORMA LUNGĂ: hajautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hajautuessa   INSTRUCTIV: hajautuen  INESIV PASIV: hajauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hajautumaan   INESIV: hajautumassa  ELATIV: hajautumasta

ADESIV: hajautumalla  ABESIV: hajautumatta  INSTRUCTIV: hajautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hajautuminen   PARTITIV: hajautuminen

INFINITIVUL CINCI: hajautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hajautuva  (gen. hajautuvan)   PASIV: hajauduttava   (gen. hajauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hajautunut                     PASIV: hajauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hajautuja (pl.gen. hajautujien)  ADJECTIV NEGATIV: hajautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hajautumus

 

 

hakeutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

hakeudun, hakeudut, hakeutuu, hakeudumme, hakeudutte, hakeutuvat, hakeudutaan

en hakeudu, et hakeudu, ei hakeudu, emme hakeudu, ette hakeudu, eivät hakeudu, ei hakeuduta

IMPERFECT INDICATIV

hakeuduin, hakeuduit, hakeutui, hakeuduimme, hakeuduitte, hakeutuivat, hakeuduttiin

en hakeutunut, et hakeutunut, ei hakeutunut, emme hakeutuneet, ette hakeutuneet, eivät hakeutuneet, ei hakeuduttu

PERFECT INDICATIV

olen hakeutunut, olet hakeutunut, on hakeutunut, olemme hakeutuneet, olette hakeutuneet, ovat hakeutuneet, on hakeuduttu

en ole hakeutunut, et ole hakeutunut, ei ole hakeutunut, emme ole hakeutuneet, ette ole hakeutuneet, eivät ole hakeutuneet, ei ole hakeuduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hakeutunut, olit hakeutunut, oli hakeutunut, olimme hakeutuneet, olitte hakeutuneet, olivat hakeutuneet, oli hakeuduttu

en ollut hakeutunut, et ollut hakeutunut, ei ollut hakeutunut, emme olleet hakeutuneet, ette olleet hakeutuneet, eivät olleet hakeutuneet, ei ollut hakeuduttu

PREZENT IMPERATIV

-, hakeudu, hakeutukoon, hakeutukaamme, hakeutukaa, hakeutukoot, hakeuduttakoon

-, älä hakeudu, älköön hakeutuko, älkäämme hakeutuko, älkää hakeutuko, älkööt hakeutuko, älköön hakeuduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hakeutunut, -, -, olkoot hakeutuneet, olkoon hakeuduttu

-, -, älköön olko hakeutunut, -, -, älkööt olko hakeutuneet, älköön olko hakeuduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

hakeutuisin, hakeutuisit, hakeutuisi, hakeutuisimme, hakeutuisitte, hakeutuisivat, hakeuduttaisiin

en hakeutuisi, et hakeutuisi, ei hakeutuisi, emme hakeutuisi, ette hakeutuisi, eivät hakeutuisi, ei hakeuduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hakeutunut, olisit hakeutunut, olisi hakeutunut, olisimme hakeutuneet, olisitte hakeutuneet, olisivat hakeutuneet, oltaisiin hakeuduttu

en olisi hakeutunut, et olisi hakeutunut, ei olisi hakeutunut, emme olisi hakeutuneet, ette olisi hakeutuneet, eivät olisi hakeutuneet, ei olisi hakeuduttu

PREZENT POTENȚIAL

hakeutunen, hakeutunet, hakeutunee, hakeutunemme, hakeutunette, hakeutunevat, hakeuduttaneen

en hakeutune, et hakeutune, ei hakeutune, emme hakeutune, ette hakeutune, eivät hakeutune, ei hakeuduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hakeutunut, lienet hakeutunut, lienee hakeutunut, lienemme hakeutuneet, lienette hakeutuneet, lienevät hakeutuneet, lienee hakeuduttu

en liene hakeutunut, et liene hakeutunut, ei liene hakeutunut, emme liene hakeutuneet, ette liene hakeutuneet, eivät liene hakeutuneet, ei liene hakeuduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hakeutua    FORMA LUNGĂ: hakeutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hakeutuessa   INSTRUCTIV: hakeutuen  INESIV PASIV: hakeuduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hakeutumaan   INESIV: hakeutumassa  ELATIV: hakeutumasta

ADESIV: hakeutumalla  ABESIV: hakeutumatta  INSTRUCTIV: hakeutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hakeutuminen   PARTITIV: hakeutuminen

INFINITIVUL CINCI: hakeutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hakeutuva  (gen. hakeutuvan)   PASIV: hakeuduttava   (gen. hakeuduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hakeutunut                     PASIV: hakeuduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hakeutuja (pl.gen. hakeutujien)  ADJECTIV NEGATIV: hakeutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hakeutumus

 

 

halvautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

halvaudun, halvaudut, halvautuu, halvaudumme, halvaudutte, halvautuvat, halvaudutaan

en halvaudu, et halvaudu, ei halvaudu, emme halvaudu, ette halvaudu, eivät halvaudu, ei halvauduta

IMPERFECT INDICATIV

halvauduin, halvauduit, halvautui, halvauduimme, halvauduitte, halvautuivat, halvauduttiin

en halvautunut, et halvautunut, ei halvautunut, emme halvautuneet, ette halvautuneet, eivät halvautuneet, ei halvauduttu

PERFECT INDICATIV

olen halvautunut, olet halvautunut, on halvautunut, olemme halvautuneet, olette halvautuneet, ovat halvautuneet, on halvauduttu

en ole halvautunut, et ole halvautunut, ei ole halvautunut, emme ole halvautuneet, ette ole halvautuneet, eivät ole halvautuneet, ei ole halvauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin halvautunut, olit halvautunut, oli halvautunut, olimme halvautuneet, olitte halvautuneet, olivat halvautuneet, oli halvauduttu

en ollut halvautunut, et ollut halvautunut, ei ollut halvautunut, emme olleet halvautuneet, ette olleet halvautuneet, eivät olleet halvautuneet, ei ollut halvauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, halvaudu, halvautukoon, halvautukaamme, halvautukaa, halvautukoot, halvauduttakoon

-, älä halvaudu, älköön halvautuko, älkäämme halvautuko, älkää halvautuko, älkööt halvautuko, älköön halvauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon halvautunut, -, -, olkoot halvautuneet, olkoon halvauduttu

-, -, älköön olko halvautunut, -, -, älkööt olko halvautuneet, älköön olko halvauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

halvautuisin, halvautuisit, halvautuisi, halvautuisimme, halvautuisitte, halvautuisivat, halvauduttaisiin

en halvautuisi, et halvautuisi, ei halvautuisi, emme halvautuisi, ette halvautuisi, eivät halvautuisi, ei halvauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin halvautunut, olisit halvautunut, olisi halvautunut, olisimme halvautuneet, olisitte halvautuneet, olisivat halvautuneet, oltaisiin halvauduttu

en olisi halvautunut, et olisi halvautunut, ei olisi halvautunut, emme olisi halvautuneet, ette olisi halvautuneet, eivät olisi halvautuneet, ei olisi halvauduttu

PREZENT POTENȚIAL

halvautunen, halvautunet, halvautunee, halvautunemme, halvautunette, halvautunevat, halvauduttaneen

en halvautune, et halvautune, ei halvautune, emme halvautune, ette halvautune, eivät halvautune, ei halvauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen halvautunut, lienet halvautunut, lienee halvautunut, lienemme halvautuneet, lienette halvautuneet, lienevät halvautuneet, lienee halvauduttu

en liene halvautunut, et liene halvautunut, ei liene halvautunut, emme liene halvautuneet, ette liene halvautuneet, eivät liene halvautuneet, ei liene halvauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: halvautua    FORMA LUNGĂ: halvautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: halvautuessa   INSTRUCTIV: halvautuen  INESIV PASIV: halvauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: halvautumaan   INESIV: halvautumassa  ELATIV: halvautumasta

ADESIV: halvautumalla  ABESIV: halvautumatta  INSTRUCTIV: halvautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: halvautuminen   PARTITIV: halvautuminen

INFINITIVUL CINCI: halvautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: halvautuva  (gen. halvautuvan)   PASIV: halvauduttava   (gen. halvauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: halvautunut                      PASIV: halvauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: halvautuja (pl.gen. halvautujien)  ADJECTIV NEGATIV: halvautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): halvautumus

 

 

hankautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

hankaudun, hankaudut, hankautuu, hankaudumme, hankaudutte, hankautuvat, hankaudutaan

en hankaudu, et hankaudu, ei hankaudu, emme hankaudu, ette hankaudu, eivät hankaudu, ei hankauduta

IMPERFECT INDICATIV

hankauduin, hankauduit, hankautui, hankauduimme, hankauduitte, hankautuivat, hankauduttiin

en hankautunut, et hankautunut, ei hankautunut, emme hankautuneet, ette hankautuneet, eivät hankautuneet, ei hankauduttu

PERFECT INDICATIV

olen hankautunut, olet hankautunut, on hankautunut, olemme hankautuneet, olette hankautuneet, ovat hankautuneet, on hankauduttu

en ole hankautunut, et ole hankautunut, ei ole hankautunut, emme ole hankautuneet, ette ole hankautuneet, eivät ole hankautuneet, ei ole hankauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hankautunut, olit hankautunut, oli hankautunut, olimme hankautuneet, olitte hankautuneet, olivat hankautuneet, oli hankauduttu

en ollut hankautunut, et ollut hankautunut, ei ollut hankautunut, emme olleet hankautuneet, ette olleet hankautuneet, eivät olleet hankautuneet, ei ollut hankauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, hankaudu, hankautukoon, hankautukaamme, hankautukaa, hankautukoot, hankauduttakoon

-, älä hankaudu, älköön hankautuko, älkäämme hankautuko, älkää hankautuko, älkööt hankautuko, älköön hankauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hankautunut, -, -, olkoot hankautuneet, olkoon hankauduttu

-, -, älköön olko hankautunut, -, -, älkööt olko hankautuneet, älköön olko hankauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

hankautuisin, hankautuisit, hankautuisi, hankautuisimme, hankautuisitte, hankautuisivat, hankauduttaisiin

en hankautuisi, et hankautuisi, ei hankautuisi, emme hankautuisi, ette hankautuisi, eivät hankautuisi, ei hankauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hankautunut, olisit hankautunut, olisi hankautunut, olisimme hankautuneet, olisitte hankautuneet, olisivat hankautuneet, oltaisiin hankauduttu

en olisi hankautunut, et olisi hankautunut, ei olisi hankautunut, emme olisi hankautuneet, ette olisi hankautuneet, eivät olisi hankautuneet, ei olisi hankauduttu

PREZENT POTENȚIAL

hankautunen, hankautunet, hankautunee, hankautunemme, hankautunette, hankautunevat, hankauduttaneen

en hankautune, et hankautune, ei hankautune, emme hankautune, ette hankautune, eivät hankautune, ei hankauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hankautunut, lienet hankautunut, lienee hankautunut, lienemme hankautuneet, lienette hankautuneet, lienevät hankautuneet, lienee hankauduttu

en liene hankautunut, et liene hankautunut, ei liene hankautunut, emme liene hankautuneet, ette liene hankautuneet, eivät liene hankautuneet, ei liene hankauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hankautua    FORMA LUNGĂ: hankautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hankautuessa   INSTRUCTIV: hankautuen  INESIV PASIV: hankauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hankautumaan   INESIV: hankautumassa  ELATIV: hankautumasta

ADESIV: hankautumalla  ABESIV: hankautumatta  INSTRUCTIV: hankautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hankautuminen   PARTITIV: hankautuminen

INFINITIVUL CINCI: hankautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hankautuva  (gen. hankautuvan)   PASIV: hankauduttava   (gen. hankauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hankautunut                      PASIV: hankauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hankautuja (pl.gen. hankautujien)  ADJECTIV NEGATIV: hankautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hankautumus

 

 

hankkiutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

hankkiudun, hankkiudut, hankkiutuu, hankkiudumme, hankkiudutte, hankkiutuvat, hankkiudutaan

en hankkiudu, et hankkiudu, ei hankkiudu, emme hankkiudu, ette hankkiudu, eivät hankkiudu, ei hankkiuduta

IMPERFECT INDICATIV

hankkiuduin, hankkiuduit, hankkiutui, hankkiuduimme, hankkiuduitte, hankkiutuivat, hankkiuduttiin

en hankkiutunut, et hankkiutunut, ei hankkiutunut, emme hankkiutuneet, ette hankkiutuneet, eivät hankkiutuneet, ei hankkiuduttu

PERFECT INDICATIV

olen hankkiutunut, olet hankkiutunut, on hankkiutunut, olemme hankkiutuneet, olette hankkiutuneet, ovat hankkiutuneet, on hankkiuduttu

en ole hankkiutunut, et ole hankkiutunut, ei ole hankkiutunut, emme ole hankkiutuneet, ette ole hankkiutuneet, eivät ole hankkiutuneet, ei ole hankkiuduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hankkiutunut, olit hankkiutunut, oli hankkiutunut, olimme hankkiutuneet, olitte hankkiutuneet, olivat hankkiutuneet, oli hankkiuduttu

en ollut hankkiutunut, et ollut hankkiutunut, ei ollut hankkiutunut, emme olleet hankkiutuneet, ette olleet hankkiutuneet, eivät olleet hankkiutuneet, ei ollut hankkiuduttu

PREZENT IMPERATIV

-, hankkiudu, hankkiutukoon, hankkiutukaamme, hankkiutukaa, hankkiutukoot, hankkiuduttakoon

-, älä hankkiudu, älköön hankkiutuko, älkäämme hankkiutuko, älkää hankkiutuko, älkööt hankkiutuko, älköön hankkiuduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hankkiutunut, -, -, olkoot hankkiutuneet, olkoon hankkiuduttu

-, -, älköön olko hankkiutunut, -, -, älkööt olko hankkiutuneet, älköön olko hankkiuduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

hankkiutuisin, hankkiutuisit, hankkiutuisi, hankkiutuisimme, hankkiutuisitte, hankkiutuisivat, hankkiuduttaisiin

en hankkiutuisi, et hankkiutuisi, ei hankkiutuisi, emme hankkiutuisi, ette hankkiutuisi, eivät hankkiutuisi, ei hankkiuduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hankkiutunut, olisit hankkiutunut, olisi hankkiutunut, olisimme hankkiutuneet, olisitte hankkiutuneet, olisivat hankkiutuneet, oltaisiin hankkiuduttu

en olisi hankkiutunut, et olisi hankkiutunut, ei olisi hankkiutunut, emme olisi hankkiutuneet, ette olisi hankkiutuneet, eivät olisi hankkiutuneet, ei olisi hankkiuduttu

PREZENT POTENȚIAL

hankkiutunen, hankkiutunet, hankkiutunee, hankkiutunemme, hankkiutunette, hankkiutunevat, hankkiuduttaneen

en hankkiutune, et hankkiutune, ei hankkiutune, emme hankkiutune, ette hankkiutune, eivät hankkiutune, ei hankkiuduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hankkiutunut, lienet hankkiutunut, lienee hankkiutunut, lienemme hankkiutuneet, lienette hankkiutuneet, lienevät hankkiutuneet, lienee hankkiuduttu

en liene hankkiutunut, et liene hankkiutunut, ei liene hankkiutunut, emme liene hankkiutuneet, ette liene hankkiutuneet, eivät liene hankkiutuneet, ei liene hankkiuduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hankkiutua    FORMA LUNGĂ: hankkiutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hankkiutuessa   INSTRUCTIV: hankkiutuen  INESIV PASIV: hankkiuduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hankkiutumaan   INESIV: hankkiutumassa  ELATIV: hankkiutumasta

ADESIV: hankkiutumalla  ABESIV: hankkiutumatta  INSTRUCTIV: hankkiutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hankkiutuminen   PARTITIV: hankkiutuminen

INFINITIVUL CINCI: hankkiutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hankkiutuva  (gen. hankkiutuvan)   PASIV: hankkiuduttava   (gen. hankkiuduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hankkiutunut                       PASIV: hankkiuduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hankkiutuja (pl.gen. hankkiutujien)  ADJECTIV NEGATIV: hankkiutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hankkiutumus

 

 

harhautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

harhaudun, harhaudut, harhautuu, harhaudumme, harhaudutte, harhautuvat, harhaudutaan

en harhaudu, et harhaudu, ei harhaudu, emme harhaudu, ette harhaudu, eivät harhaudu, ei harhauduta

IMPERFECT INDICATIV

harhauduin, harhauduit, harhautui, harhauduimme, harhauduitte, harhautuivat, harhauduttiin

en harhautunut, et harhautunut, ei harhautunut, emme harhautuneet, ette harhautuneet, eivät harhautuneet, ei harhauduttu

PERFECT INDICATIV

olen harhautunut, olet harhautunut, on harhautunut, olemme harhautuneet, olette harhautuneet, ovat harhautuneet, on harhauduttu

en ole harhautunut, et ole harhautunut, ei ole harhautunut, emme ole harhautuneet, ette ole harhautuneet, eivät ole harhautuneet, ei ole harhauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin harhautunut, olit harhautunut, oli harhautunut, olimme harhautuneet, olitte harhautuneet, olivat harhautuneet, oli harhauduttu

en ollut harhautunut, et ollut harhautunut, ei ollut harhautunut, emme olleet harhautuneet, ette olleet harhautuneet, eivät olleet harhautuneet, ei ollut harhauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, harhaudu, harhautukoon, harhautukaamme, harhautukaa, harhautukoot, harhauduttakoon

-, älä harhaudu, älköön harhautuko, älkäämme harhautuko, älkää harhautuko, älkööt harhautuko, älköön harhauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon harhautunut, -, -, olkoot harhautuneet, olkoon harhauduttu

-, -, älköön olko harhautunut, -, -, älkööt olko harhautuneet, älköön olko harhauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

harhautuisin, harhautuisit, harhautuisi, harhautuisimme, harhautuisitte, harhautuisivat, harhauduttaisiin

en harhautuisi, et harhautuisi, ei harhautuisi, emme harhautuisi, ette harhautuisi, eivät harhautuisi, ei harhauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin harhautunut, olisit harhautunut, olisi harhautunut, olisimme harhautuneet, olisitte harhautuneet, olisivat harhautuneet, oltaisiin harhauduttu

en olisi harhautunut, et olisi harhautunut, ei olisi harhautunut, emme olisi harhautuneet, ette olisi harhautuneet, eivät olisi harhautuneet, ei olisi harhauduttu

PREZENT POTENȚIAL

harhautunen, harhautunet, harhautunee, harhautunemme, harhautunette, harhautunevat, harhauduttaneen

en harhautune, et harhautune, ei harhautune, emme harhautune, ette harhautune, eivät harhautune, ei harhauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen harhautunut, lienet harhautunut, lienee harhautunut, lienemme harhautuneet, lienette harhautuneet, lienevät harhautuneet, lienee harhauduttu

en liene harhautunut, et liene harhautunut, ei liene harhautunut, emme liene harhautuneet, ette liene harhautuneet, eivät liene harhautuneet, ei liene harhauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: harhautua    FORMA LUNGĂ: harhautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: harhautuessa   INSTRUCTIV: harhautuen  INESIV PASIV: harhauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: harhautumaan   INESIV: harhautumassa  ELATIV: harhautumasta

ADESIV: harhautumalla  ABESIV: harhautumatta  INSTRUCTIV: harhautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: harhautuminen   PARTITIV: harhautuminen

INFINITIVUL CINCI: harhautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: harhautuva  (gen. harhautuvan)   PASIV: harhauduttava   (gen. harhauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: harhautunut                      PASIV: harhauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: harhautuja (pl.gen. harhautujien)  ADJECTIV NEGATIV: harhautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): harhautumus

 

 

harjautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

harjaudun, harjaudut, harjautuu, harjaudumme, harjaudutte, harjautuvat, harjaudutaan

en harjaudu, et harjaudu, ei harjaudu, emme harjaudu, ette harjaudu, eivät harjaudu, ei harjauduta

IMPERFECT INDICATIV

harjauduin, harjauduit, harjautui, harjauduimme, harjauduitte, harjautuivat, harjauduttiin

en harjautunut, et harjautunut, ei harjautunut, emme harjautuneet, ette harjautuneet, eivät harjautuneet, ei harjauduttu

PERFECT INDICATIV

olen harjautunut, olet harjautunut, on harjautunut, olemme harjautuneet, olette harjautuneet, ovat harjautuneet, on harjauduttu

en ole harjautunut, et ole harjautunut, ei ole harjautunut, emme ole harjautuneet, ette ole harjautuneet, eivät ole harjautuneet, ei ole harjauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin harjautunut, olit harjautunut, oli harjautunut, olimme harjautuneet, olitte harjautuneet, olivat harjautuneet, oli harjauduttu

en ollut harjautunut, et ollut harjautunut, ei ollut harjautunut, emme olleet harjautuneet, ette olleet harjautuneet, eivät olleet harjautuneet, ei ollut harjauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, harjaudu, harjautukoon, harjautukaamme, harjautukaa, harjautukoot, harjauduttakoon

-, älä harjaudu, älköön harjautuko, älkäämme harjautuko, älkää harjautuko, älkööt harjautuko, älköön harjauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon harjautunut, -, -, olkoot harjautuneet, olkoon harjauduttu

-, -, älköön olko harjautunut, -, -, älkööt olko harjautuneet, älköön olko harjauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

harjautuisin, harjautuisit, harjautuisi, harjautuisimme, harjautuisitte, harjautuisivat, harjauduttaisiin

en harjautuisi, et harjautuisi, ei harjautuisi, emme harjautuisi, ette harjautuisi, eivät harjautuisi, ei harjauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin harjautunut, olisit harjautunut, olisi harjautunut, olisimme harjautuneet, olisitte harjautuneet, olisivat harjautuneet, oltaisiin harjauduttu

en olisi harjautunut, et olisi harjautunut, ei olisi harjautunut, emme olisi harjautuneet, ette olisi harjautuneet, eivät olisi harjautuneet, ei olisi harjauduttu

PREZENT POTENȚIAL

harjautunen, harjautunet, harjautunee, harjautunemme, harjautunette, harjautunevat, harjauduttaneen

en harjautune, et harjautune, ei harjautune, emme harjautune, ette harjautune, eivät harjautune, ei harjauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen harjautunut, lienet harjautunut, lienee harjautunut, lienemme harjautuneet, lienette harjautuneet, lienevät harjautuneet, lienee harjauduttu

en liene harjautunut, et liene harjautunut, ei liene harjautunut, emme liene harjautuneet, ette liene harjautuneet, eivät liene harjautuneet, ei liene harjauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: harjautua    FORMA LUNGĂ: harjautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: harjautuessa   INSTRUCTIV: harjautuen  INESIV PASIV: harjauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: harjautumaan   INESIV: harjautumassa  ELATIV: harjautumasta

ADESIV: harjautumalla  ABESIV: harjautumatta  INSTRUCTIV: harjautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: harjautuminen   PARTITIV: harjautuminen

INFINITIVUL CINCI: harjautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: harjautuva  (gen. harjautuvan)   PASIV: harjauduttava   (gen. harjauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: harjautunut                      PASIV: harjauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: harjautuja (pl.gen. harjautujien)  ADJECTIV NEGATIV: harjautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): harjautumus

 

 

hautautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

hautaudun, hautaudut, hautautuu, hautaudumme, hautaudutte, hautautuvat, hautaudutaan

en hautaudu, et hautaudu, ei hautaudu, emme hautaudu, ette hautaudu, eivät hautaudu, ei hautauduta

IMPERFECT INDICATIV

hautauduin, hautauduit, hautautui, hautauduimme, hautauduitte, hautautuivat, hautauduttiin

en hautautunut, et hautautunut, ei hautautunut, emme hautautuneet, ette hautautuneet, eivät hautautuneet, ei hautauduttu

PERFECT INDICATIV

olen hautautunut, olet hautautunut, on hautautunut, olemme hautautuneet, olette hautautuneet, ovat hautautuneet, on hautauduttu

en ole hautautunut, et ole hautautunut, ei ole hautautunut, emme ole hautautuneet, ette ole hautautuneet, eivät ole hautautuneet, ei ole hautauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hautautunut, olit hautautunut, oli hautautunut, olimme hautautuneet, olitte hautautuneet, olivat hautautuneet, oli hautauduttu

en ollut hautautunut, et ollut hautautunut, ei ollut hautautunut, emme olleet hautautuneet, ette olleet hautautuneet, eivät olleet hautautuneet, ei ollut hautauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, hautaudu, hautautukoon, hautautukaamme, hautautukaa, hautautukoot, hautauduttakoon

-, älä hautaudu, älköön hautautuko, älkäämme hautautuko, älkää hautautuko, älkööt hautautuko, älköön hautauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hautautunut, -, -, olkoot hautautuneet, olkoon hautauduttu

-, -, älköön olko hautautunut, -, -, älkööt olko hautautuneet, älköön olko hautauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

hautautuisin, hautautuisit, hautautuisi, hautautuisimme, hautautuisitte, hautautuisivat, hautauduttaisiin

en hautautuisi, et hautautuisi, ei hautautuisi, emme hautautuisi, ette hautautuisi, eivät hautautuisi, ei hautauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hautautunut, olisit hautautunut, olisi hautautunut, olisimme hautautuneet, olisitte hautautuneet, olisivat hautautuneet, oltaisiin hautauduttu

en olisi hautautunut, et olisi hautautunut, ei olisi hautautunut, emme olisi hautautuneet, ette olisi hautautuneet, eivät olisi hautautuneet, ei olisi hautauduttu

PREZENT POTENȚIAL

hautautunen, hautautunet, hautautunee, hautautunemme, hautautunette, hautautunevat, hautauduttaneen

en hautautune, et hautautune, ei hautautune, emme hautautune, ette hautautune, eivät hautautune, ei hautauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hautautunut, lienet hautautunut, lienee hautautunut, lienemme hautautuneet, lienette hautautuneet, lienevät hautautuneet, lienee hautauduttu

en liene hautautunut, et liene hautautunut, ei liene hautautunut, emme liene hautautuneet, ette liene hautautuneet, eivät liene hautautuneet, ei liene hautauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hautautua    FORMA LUNGĂ: hautautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hautautuessa   INSTRUCTIV: hautautuen  INESIV PASIV: hautauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hautautumaan   INESIV: hautautumassa  ELATIV: hautautumasta

ADESIV: hautautumalla  ABESIV: hautautumatta  INSTRUCTIV: hautautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hautautuminen   PARTITIV: hautautuminen

INFINITIVUL CINCI: hautautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hautautuva  (gen. hautautuvan)   PASIV: hautauduttava   (gen. hautauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hautautunut                      PASIV: hautauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hautautuja (pl.gen. hautautujien)  ADJECTIV NEGATIV: hautautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hautautumus

 

 

hautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

haudun, haudut, hautuu, haudumme, haudutte, hautuvat, haudutaan

en haudu, et haudu, ei haudu, emme haudu, ette haudu, eivät haudu, ei hauduta

IMPERFECT INDICATIV

hauduin, hauduit, hautui, hauduimme, hauduitte, hautuivat, hauduttiin

en hautunut, et hautunut, ei hautunut, emme hautuneet, ette hautuneet, eivät hautuneet, ei hauduttu

PERFECT INDICATIV

olen hautunut, olet hautunut, on hautunut, olemme hautuneet, olette hautuneet, ovat hautuneet, on hauduttu

en ole hautunut, et ole hautunut, ei ole hautunut, emme ole hautuneet, ette ole hautuneet, eivät ole hautuneet, ei ole hauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hautunut, olit hautunut, oli hautunut, olimme hautuneet, olitte hautuneet, olivat hautuneet, oli hauduttu

en ollut hautunut, et ollut hautunut, ei ollut hautunut, emme olleet hautuneet, ette olleet hautuneet, eivät olleet hautuneet, ei ollut hauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, haudu, hautukoon, hautukaamme, hautukaa, hautukoot, hauduttakoon

-, älä haudu, älköön hautuko, älkäämme hautuko, älkää hautuko, älkööt hautuko, älköön hauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hautunut, -, -, olkoot hautuneet, olkoon hauduttu

-, -, älköön olko hautunut, -, -, älkööt olko hautuneet, älköön olko hauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

hautuisin, hautuisit, hautuisi, hautuisimme, hautuisitte, hautuisivat, hauduttaisiin

en hautuisi, et hautuisi, ei hautuisi, emme hautuisi, ette hautuisi, eivät hautuisi, ei hauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hautunut, olisit hautunut, olisi hautunut, olisimme hautuneet, olisitte hautuneet, olisivat hautuneet, oltaisiin hauduttu

en olisi hautunut, et olisi hautunut, ei olisi hautunut, emme olisi hautuneet, ette olisi hautuneet, eivät olisi hautuneet, ei olisi hauduttu

PREZENT POTENȚIAL

hautunen, hautunet, hautunee, hautunemme, hautunette, hautunevat, hauduttaneen

en hautune, et hautune, ei hautune, emme hautune, ette hautune, eivät hautune, ei hauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hautunut, lienet hautunut, lienee hautunut, lienemme hautuneet, lienette hautuneet, lienevät hautuneet, lienee hauduttu

en liene hautunut, et liene hautunut, ei liene hautunut, emme liene hautuneet, ette liene hautuneet, eivät liene hautuneet, ei liene hauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hautua    FORMA LUNGĂ: hautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hautuessa   INSTRUCTIV: hautuen  INESIV PASIV: hauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hautumaan   INESIV: hautumassa  ELATIV: hautumasta

ADESIV: hautumalla  ABESIV: hautumatta  INSTRUCTIV: hautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hautuminen   PARTITIV: hautuminen

INFINITIVUL CINCI: hautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hautuva  (gen. hautuvan)   PASIV: hauduttava   (gen. hauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hautunut                   PASIV: hauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hautuja (pl.gen. hautujien)  ADJECTIV NEGATIV: hautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hautumus

 

 

heittäytyä 28 (44)

PREZENT INDICATIV

heittäydyn, heittäydyt, heittäytyy, heittäydymme, heittäydytte, heittäytyvät, heittäydytään

en heittäydy, et heittäydy, ei heittäydy, emme heittäydy, ette heittäydy, eivät heittäydy, ei heittäydytä

IMPERFECT INDICATIV

heittäydyin, heittäydyit, heittäytyi, heittäydyimme, heittäydyitte, heittäytyivät, heittäydyttiin

en heittäytynyt, et heittäytynyt, ei heittäytynyt, emme heittäytyneet, ette heittäytyneet, eivät heittäytyneet, ei heittäydytty

PERFECT INDICATIV

olen heittäytynyt, olet heittäytynyt, on heittäytynyt, olemme heittäytyneet, olette heittäytyneet, ovat heittäytyneet, on heittäydytty

en ole heittäytynyt, et ole heittäytynyt, ei ole heittäytynyt, emme ole heittäytyneet, ette ole heittäytyneet, eivät ole heittäytyneet, ei ole heittäydytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin heittäytynyt, olit heittäytynyt, oli heittäytynyt, olimme heittäytyneet, olitte heittäytyneet, olivat heittäytyneet, oli heittäydytty

en ollut heittäytynyt, et ollut heittäytynyt, ei ollut heittäytynyt, emme olleet heittäytyneet, ette olleet heittäytyneet, eivät olleet heittäytyneet, ei ollut heittäydytty

PREZENT IMPERATIV

-, heittäydy, heittäytyköön, heittäytykäämme, heittäytykää, heittäytykööt, heittäydyttäköön

-, älä heittäydy, älköön heittäytykö, älkäämme heittäytykö, älkää heittäytykö, älkööt heittäytykö, älköön heittäydyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon heittäytynyt, -, -, olkoot heittäytyneet, olkoon heittäydytty

-, -, älköön olko heittäytynyt, -, -, älkööt olko heittäytyneet, älköön olko heittäydytty

PREZENT CONDIȚIONAL

heittäytyisin, heittäytyisit, heittäytyisi, heittäytyisimme, heittäytyisitte, heittäytyisivät, heittäydyttäisiin

en heittäytyisi, et heittäytyisi, ei heittäytyisi, emme heittäytyisi, ette heittäytyisi, eivät heittäytyisi, ei heittäydyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin heittäytynyt, olisit heittäytynyt, olisi heittäytynyt, olisimme heittäytyneet, olisitte heittäytyneet, olisivat heittäytyneet, oltaisiin heittäydytty

en olisi heittäytynyt, et olisi heittäytynyt, ei olisi heittäytynyt, emme olisi heittäytyneet, ette olisi heittäytyneet, eivät olisi heittäytyneet, ei olisi heittäydytty

PREZENT POTENȚIAL

heittäytynen, heittäytynet, heittäytynee, heittäytynemme, heittäytynette, heittäytynevät, heittäydyttäneen

en heittäytyne, et heittäytyne, ei heittäytyne, emme heittäytyne, ette heittäytyne, eivät heittäytyne, ei heittäydyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen heittäytynyt, lienet heittäytynyt, lienee heittäytynyt, lienemme heittäytyneet, lienette heittäytyneet, lienevät heittäytyneet, lienee heittäydytty

en liene heittäytynyt, et liene heittäytynyt, ei liene heittäytynyt, emme liene heittäytyneet, ette liene heittäytyneet, eivät liene heittäytyneet, ei liene heittäydytty

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: heittäytyä    FORMA LUNGĂ: heittäytyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: heittäytyessä   INSTRUCTIV: heittäytyen  INESIV PASIV: heittäydyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: heittäytymään   INESIV: heittäytymässä  ELATIV: heittäytymästä

ADESIV: heittäytymällä  ABESIV: heittäytymättä  INSTRUCTIV: heittäytymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: heittäytyminen   PARTITIV: heittäytyminen

INFINITIVUL CINCI: heittäytymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: heittäytyvä  (gen. heittäytyvän)   PASIV: heittäydyttävä   (gen. heittäydyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: heittäytynyt                       PASIV: heittäydytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: heittäytyjä (pl.gen. heittäytyjien)  ADJECTIV NEGATIV: heittäytymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): heittäytymys

 

 

hieroutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

hieroudun, hieroudut, hieroutuu, hieroudumme, hieroudutte, hieroutuvat, hieroudutaan

en hieroudu, et hieroudu, ei hieroudu, emme hieroudu, ette hieroudu, eivät hieroudu, ei hierouduta

IMPERFECT INDICATIV

hierouduin, hierouduit, hieroutui, hierouduimme, hierouduitte, hieroutuivat, hierouduttiin

en hieroutunut, et hieroutunut, ei hieroutunut, emme hieroutuneet, ette hieroutuneet, eivät hieroutuneet, ei hierouduttu

PERFECT INDICATIV

olen hieroutunut, olet hieroutunut, on hieroutunut, olemme hieroutuneet, olette hieroutuneet, ovat hieroutuneet, on hierouduttu

en ole hieroutunut, et ole hieroutunut, ei ole hieroutunut, emme ole hieroutuneet, ette ole hieroutuneet, eivät ole hieroutuneet, ei ole hierouduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hieroutunut, olit hieroutunut, oli hieroutunut, olimme hieroutuneet, olitte hieroutuneet, olivat hieroutuneet, oli hierouduttu

en ollut hieroutunut, et ollut hieroutunut, ei ollut hieroutunut, emme olleet hieroutuneet, ette olleet hieroutuneet, eivät olleet hieroutuneet, ei ollut hierouduttu

PREZENT IMPERATIV

-, hieroudu, hieroutukoon, hieroutukaamme, hieroutukaa, hieroutukoot, hierouduttakoon

-, älä hieroudu, älköön hieroutuko, älkäämme hieroutuko, älkää hieroutuko, älkööt hieroutuko, älköön hierouduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hieroutunut, -, -, olkoot hieroutuneet, olkoon hierouduttu

-, -, älköön olko hieroutunut, -, -, älkööt olko hieroutuneet, älköön olko hierouduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

hieroutuisin, hieroutuisit, hieroutuisi, hieroutuisimme, hieroutuisitte, hieroutuisivat, hierouduttaisiin

en hieroutuisi, et hieroutuisi, ei hieroutuisi, emme hieroutuisi, ette hieroutuisi, eivät hieroutuisi, ei hierouduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hieroutunut, olisit hieroutunut, olisi hieroutunut, olisimme hieroutuneet, olisitte hieroutuneet, olisivat hieroutuneet, oltaisiin hierouduttu

en olisi hieroutunut, et olisi hieroutunut, ei olisi hieroutunut, emme olisi hieroutuneet, ette olisi hieroutuneet, eivät olisi hieroutuneet, ei olisi hierouduttu

PREZENT POTENȚIAL

hieroutunen, hieroutunet, hieroutunee, hieroutunemme, hieroutunette, hieroutunevat, hierouduttaneen

en hieroutune, et hieroutune, ei hieroutune, emme hieroutune, ette hieroutune, eivät hieroutune, ei hierouduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hieroutunut, lienet hieroutunut, lienee hieroutunut, lienemme hieroutuneet, lienette hieroutuneet, lienevät hieroutuneet, lienee hierouduttu

en liene hieroutunut, et liene hieroutunut, ei liene hieroutunut, emme liene hieroutuneet, ette liene hieroutuneet, eivät liene hieroutuneet, ei liene hierouduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hieroutua    FORMA LUNGĂ: hieroutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hieroutuessa   INSTRUCTIV: hieroutuen  INESIV PASIV: hierouduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hieroutumaan   INESIV: hieroutumassa  ELATIV: hieroutumasta

ADESIV: hieroutumalla  ABESIV: hieroutumatta  INSTRUCTIV: hieroutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hieroutuminen   PARTITIV: hieroutuminen

INFINITIVUL CINCI: hieroutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hieroutuva  (gen. hieroutuvan)   PASIV: hierouduttava   (gen. hierouduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hieroutunut                      PASIV: hierouduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hieroutuja (pl.gen. hieroutujien)  ADJECTIV NEGATIV: hieroutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hieroutumus

 

 

hioutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

hioudun, hioudut, hioutuu, hioudumme, hioudutte, hioutuvat, hioudutaan

en hioudu, et hioudu, ei hioudu, emme hioudu, ette hioudu, eivät hioudu, ei hiouduta

IMPERFECT INDICATIV

hiouduin, hiouduit, hioutui, hiouduimme, hiouduitte, hioutuivat, hiouduttiin

en hioutunut, et hioutunut, ei hioutunut, emme hioutuneet, ette hioutuneet, eivät hioutuneet, ei hiouduttu

PERFECT INDICATIV

olen hioutunut, olet hioutunut, on hioutunut, olemme hioutuneet, olette hioutuneet, ovat hioutuneet, on hiouduttu

en ole hioutunut, et ole hioutunut, ei ole hioutunut, emme ole hioutuneet, ette ole hioutuneet, eivät ole hioutuneet, ei ole hiouduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hioutunut, olit hioutunut, oli hioutunut, olimme hioutuneet, olitte hioutuneet, olivat hioutuneet, oli hiouduttu

en ollut hioutunut, et ollut hioutunut, ei ollut hioutunut, emme olleet hioutuneet, ette olleet hioutuneet, eivät olleet hioutuneet, ei ollut hiouduttu

PREZENT IMPERATIV

-, hioudu, hioutukoon, hioutukaamme, hioutukaa, hioutukoot, hiouduttakoon

-, älä hioudu, älköön hioutuko, älkäämme hioutuko, älkää hioutuko, älkööt hioutuko, älköön hiouduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hioutunut, -, -, olkoot hioutuneet, olkoon hiouduttu

-, -, älköön olko hioutunut, -, -, älkööt olko hioutuneet, älköön olko hiouduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

hioutuisin, hioutuisit, hioutuisi, hioutuisimme, hioutuisitte, hioutuisivat, hiouduttaisiin

en hioutuisi, et hioutuisi, ei hioutuisi, emme hioutuisi, ette hioutuisi, eivät hioutuisi, ei hiouduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hioutunut, olisit hioutunut, olisi hioutunut, olisimme hioutuneet, olisitte hioutuneet, olisivat hioutuneet, oltaisiin hiouduttu

en olisi hioutunut, et olisi hioutunut, ei olisi hioutunut, emme olisi hioutuneet, ette olisi hioutuneet, eivät olisi hioutuneet, ei olisi hiouduttu

PREZENT POTENȚIAL

hioutunen, hioutunet, hioutunee, hioutunemme, hioutunette, hioutunevat, hiouduttaneen

en hioutune, et hioutune, ei hioutune, emme hioutune, ette hioutune, eivät hioutune, ei hiouduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hioutunut, lienet hioutunut, lienee hioutunut, lienemme hioutuneet, lienette hioutuneet, lienevät hioutuneet, lienee hiouduttu

en liene hioutunut, et liene hioutunut, ei liene hioutunut, emme liene hioutuneet, ette liene hioutuneet, eivät liene hioutuneet, ei liene hiouduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hioutua    FORMA LUNGĂ: hioutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hioutuessa   INSTRUCTIV: hioutuen  INESIV PASIV: hiouduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hioutumaan   INESIV: hioutumassa  ELATIV: hioutumasta

ADESIV: hioutumalla  ABESIV: hioutumatta  INSTRUCTIV: hioutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hioutuminen   PARTITIV: hioutuminen

INFINITIVUL CINCI: hioutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hioutuva  (gen. hioutuvan)   PASIV: hiouduttava   (gen. hiouduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hioutunut                    PASIV: hiouduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hioutuja (pl.gen. hioutujien)  ADJECTIV NEGATIV: hioutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hioutumus

 

 

hippiytyä 28 (44)

PREZENT INDICATIV

hippiydyn, hippiydyt, hippiytyy, hippiydymme, hippiydytte, hippiytyvät, hippiydytään

en hippiydy, et hippiydy, ei hippiydy, emme hippiydy, ette hippiydy, eivät hippiydy, ei hippiydytä

IMPERFECT INDICATIV

hippiydyin, hippiydyit, hippiytyi, hippiydyimme, hippiydyitte, hippiytyivät, hippiydyttiin

en hippiytynyt, et hippiytynyt, ei hippiytynyt, emme hippiytyneet, ette hippiytyneet, eivät hippiytyneet, ei hippiydytty

PERFECT INDICATIV

olen hippiytynyt, olet hippiytynyt, on hippiytynyt, olemme hippiytyneet, olette hippiytyneet, ovat hippiytyneet, on hippiydytty

en ole hippiytynyt, et ole hippiytynyt, ei ole hippiytynyt, emme ole hippiytyneet, ette ole hippiytyneet, eivät ole hippiytyneet, ei ole hippiydytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hippiytynyt, olit hippiytynyt, oli hippiytynyt, olimme hippiytyneet, olitte hippiytyneet, olivat hippiytyneet, oli hippiydytty

en ollut hippiytynyt, et ollut hippiytynyt, ei ollut hippiytynyt, emme olleet hippiytyneet, ette olleet hippiytyneet, eivät olleet hippiytyneet, ei ollut hippiydytty

PREZENT IMPERATIV

-, hippiydy, hippiytyköön, hippiytykäämme, hippiytykää, hippiytykööt, hippiydyttäköön

-, älä hippiydy, älköön hippiytykö, älkäämme hippiytykö, älkää hippiytykö, älkööt hippiytykö, älköön hippiydyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hippiytynyt, -, -, olkoot hippiytyneet, olkoon hippiydytty

-, -, älköön olko hippiytynyt, -, -, älkööt olko hippiytyneet, älköön olko hippiydytty

PREZENT CONDIȚIONAL

hippiytyisin, hippiytyisit, hippiytyisi, hippiytyisimme, hippiytyisitte, hippiytyisivät, hippiydyttäisiin

en hippiytyisi, et hippiytyisi, ei hippiytyisi, emme hippiytyisi, ette hippiytyisi, eivät hippiytyisi, ei hippiydyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hippiytynyt, olisit hippiytynyt, olisi hippiytynyt, olisimme hippiytyneet, olisitte hippiytyneet, olisivat hippiytyneet, oltaisiin hippiydytty

en olisi hippiytynyt, et olisi hippiytynyt, ei olisi hippiytynyt, emme olisi hippiytyneet, ette olisi hippiytyneet, eivät olisi hippiytyneet, ei olisi hippiydytty

PREZENT POTENȚIAL

hippiytynen, hippiytynet, hippiytynee, hippiytynemme, hippiytynette, hippiytynevät, hippiydyttäneen

en hippiytyne, et hippiytyne, ei hippiytyne, emme hippiytyne, ette hippiytyne, eivät hippiytyne, ei hippiydyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen hippiytynyt, lienet hippiytynyt, lienee hippiytynyt, lienemme hippiytyneet, lienette hippiytyneet, lienevät hippiytyneet, lienee hippiydytty

en liene hippiytynyt, et liene hippiytynyt, ei liene hippiytynyt, emme liene hippiytyneet, ette liene hippiytyneet, eivät liene hippiytyneet, ei liene hippiydytty

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hippiytyä    FORMA LUNGĂ: hippiytyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hippiytyessä   INSTRUCTIV: hippiytyen  INESIV PASIV: hippiydyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hippiytymään   INESIV: hippiytymässä  ELATIV: hippiytymästä

ADESIV: hippiytymällä  ABESIV: hippiytymättä  INSTRUCTIV: hippiytymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hippiytyminen   PARTITIV: hippiytyminen

INFINITIVUL CINCI: hippiytymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hippiytyvä  (gen. hippiytyvän)   PASIV: hippiydyttävä   (gen. hippiydyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hippiytynyt                      PASIV: hippiydytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hippiytyjä (pl.gen. hippiytyjien)  ADJECTIV NEGATIV: hippiytymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hippiytymys

 

 

hirttäytyä 28 (44)

PREZENT INDICATIV

hirttäydyn, hirttäydyt, hirttäytyy, hirttäydymme, hirttäydytte, hirttäytyvät, hirttäydytään

en hirttäydy, et hirttäydy, ei hirttäydy, emme hirttäydy, ette hirttäydy, eivät hirttäydy, ei hirttäydytä

IMPERFECT INDICATIV

hirttäydyin, hirttäydyit, hirttäytyi, hirttäydyimme, hirttäydyitte, hirttäytyivät, hirttäydyttiin

en hirttäytynyt, et hirttäytynyt, ei hirttäytynyt, emme hirttäytyneet, ette hirttäytyneet, eivät hirttäytyneet, ei hirttäydytty

PERFECT INDICATIV

olen hirttäytynyt, olet hirttäytynyt, on hirttäytynyt, olemme hirttäytyneet, olette hirttäytyneet, ovat hirttäytyneet, on hirttäydytty

en ole hirttäytynyt, et ole hirttäytynyt, ei ole hirttäytynyt, emme ole hirttäytyneet, ette ole hirttäytyneet, eivät ole hirttäytyneet, ei ole hirttäydytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hirttäytynyt, olit hirttäytynyt, oli hirttäytynyt, olimme hirttäytyneet, olitte hirttäytyneet, olivat hirttäytyneet, oli hirttäydytty

en ollut hirttäytynyt, et ollut hirttäytynyt, ei ollut hirttäytynyt, emme olleet hirttäytyneet, ette olleet hirttäytyneet, eivät olleet hirttäytyneet, ei ollut hirttäydytty

PREZENT IMPERATIV

-, hirttäydy, hirttäytyköön, hirttäytykäämme, hirttäytykää, hirttäytykööt, hirttäydyttäköön

-, älä hirttäydy, älköön hirttäytykö, älkäämme hirttäytykö, älkää hirttäytykö, älkööt hirttäytykö, älköön hirttäydyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hirttäytynyt, -, -, olkoot hirttäytyneet, olkoon hirttäydytty

-, -, älköön olko hirttäytynyt, -, -, älkööt olko hirttäytyneet, älköön olko hirttäydytty

PREZENT CONDIȚIONAL

hirttäytyisin, hirttäytyisit, hirttäytyisi, hirttäytyisimme, hirttäytyisitte, hirttäytyisivät, hirttäydyttäisiin

en hirttäytyisi, et hirttäytyisi, ei hirttäytyisi, emme hirttäytyisi, ette hirttäytyisi, eivät hirttäytyisi, ei hirttäydyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hirttäytynyt, olisit hirttäytynyt, olisi hirttäytynyt, olisimme hirttäytyneet, olisitte hirttäytyneet, olisivat hirttäytyneet, oltaisiin hirttäydytty

en olisi hirttäytynyt, et olisi hirttäytynyt, ei olisi hirttäytynyt, emme olisi hirttäytyneet, ette olisi hirttäytyneet, eivät olisi hirttäytyneet, ei olisi hirttäydytty

PREZENT POTENȚIAL

hirttäytynen, hirttäytynet, hirttäytynee, hirttäytynemme, hirttäytynette, hirttäytynevät, hirttäydyttäneen

en hirttäytyne, et hirttäytyne, ei hirttäytyne, emme hirttäytyne, ette hirttäytyne, eivät hirttäytyne, ei hirttäydyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen hirttäytynyt, lienet hirttäytynyt, lienee hirttäytynyt, lienemme hirttäytyneet, lienette hirttäytyneet, lienevät hirttäytyneet, lienee hirttäydytty

en liene hirttäytynyt, et liene hirttäytynyt, ei liene hirttäytynyt, emme liene hirttäytyneet, ette liene hirttäytyneet, eivät liene hirttäytyneet, ei liene hirttäydytty

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hirttäytyä    FORMA LUNGĂ: hirttäytyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hirttäytyessä   INSTRUCTIV: hirttäytyen  INESIV PASIV: hirttäydyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hirttäytymään   INESIV: hirttäytymässä  ELATIV: hirttäytymästä

ADESIV: hirttäytymällä  ABESIV: hirttäytymättä  INSTRUCTIV: hirttäytymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hirttäytyminen   PARTITIV: hirttäytyminen

INFINITIVUL CINCI: hirttäytymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hirttäytyvä  (gen. hirttäytyvän)   PASIV: hirttäydyttävä   (gen. hirttäydyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hirttäytynyt                       PASIV: hirttäydytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hirttäytyjä (pl.gen. hirttäytyjien)  ADJECTIV NEGATIV: hirttäytymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hirttäytymys

 

 

hitsautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

hitsaudun, hitsaudut, hitsautuu, hitsaudumme, hitsaudutte, hitsautuvat, hitsaudutaan

en hitsaudu, et hitsaudu, ei hitsaudu, emme hitsaudu, ette hitsaudu, eivät hitsaudu, ei hitsauduta

IMPERFECT INDICATIV

hitsauduin, hitsauduit, hitsautui, hitsauduimme, hitsauduitte, hitsautuivat, hitsauduttiin

en hitsautunut, et hitsautunut, ei hitsautunut, emme hitsautuneet, ette hitsautuneet, eivät hitsautuneet, ei hitsauduttu

PERFECT INDICATIV

olen hitsautunut, olet hitsautunut, on hitsautunut, olemme hitsautuneet, olette hitsautuneet, ovat hitsautuneet, on hitsauduttu

en ole hitsautunut, et ole hitsautunut, ei ole hitsautunut, emme ole hitsautuneet, ette ole hitsautuneet, eivät ole hitsautuneet, ei ole hitsauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hitsautunut, olit hitsautunut, oli hitsautunut, olimme hitsautuneet, olitte hitsautuneet, olivat hitsautuneet, oli hitsauduttu

en ollut hitsautunut, et ollut hitsautunut, ei ollut hitsautunut, emme olleet hitsautuneet, ette olleet hitsautuneet, eivät olleet hitsautuneet, ei ollut hitsauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, hitsaudu, hitsautukoon, hitsautukaamme, hitsautukaa, hitsautukoot, hitsauduttakoon

-, älä hitsaudu, älköön hitsautuko, älkäämme hitsautuko, älkää hitsautuko, älkööt hitsautuko, älköön hitsauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hitsautunut, -, -, olkoot hitsautuneet, olkoon hitsauduttu

-, -, älköön olko hitsautunut, -, -, älkööt olko hitsautuneet, älköön olko hitsauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

hitsautuisin, hitsautuisit, hitsautuisi, hitsautuisimme, hitsautuisitte, hitsautuisivat, hitsauduttaisiin

en hitsautuisi, et hitsautuisi, ei hitsautuisi, emme hitsautuisi, ette hitsautuisi, eivät hitsautuisi, ei hitsauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hitsautunut, olisit hitsautunut, olisi hitsautunut, olisimme hitsautuneet, olisitte hitsautuneet, olisivat hitsautuneet, oltaisiin hitsauduttu

en olisi hitsautunut, et olisi hitsautunut, ei olisi hitsautunut, emme olisi hitsautuneet, ette olisi hitsautuneet, eivät olisi hitsautuneet, ei olisi hitsauduttu

PREZENT POTENȚIAL

hitsautunen, hitsautunet, hitsautunee, hitsautunemme, hitsautunette, hitsautunevat, hitsauduttaneen

en hitsautune, et hitsautune, ei hitsautune, emme hitsautune, ette hitsautune, eivät hitsautune, ei hitsauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hitsautunut, lienet hitsautunut, lienee hitsautunut, lienemme hitsautuneet, lienette hitsautuneet, lienevät hitsautuneet, lienee hitsauduttu

en liene hitsautunut, et liene hitsautunut, ei liene hitsautunut, emme liene hitsautuneet, ette liene hitsautuneet, eivät liene hitsautuneet, ei liene hitsauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hitsautua    FORMA LUNGĂ: hitsautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hitsautuessa   INSTRUCTIV: hitsautuen  INESIV PASIV: hitsauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hitsautumaan   INESIV: hitsautumassa  ELATIV: hitsautumasta

ADESIV: hitsautumalla  ABESIV: hitsautumatta  INSTRUCTIV: hitsautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hitsautuminen   PARTITIV: hitsautuminen

INFINITIVUL CINCI: hitsautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hitsautuva  (gen. hitsautuvan)   PASIV: hitsauduttava   (gen. hitsauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hitsautunut                      PASIV: hitsauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hitsautuja (pl.gen. hitsautujien)  ADJECTIV NEGATIV: hitsautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hitsautumus

 

 

hivuttautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

hivuttaudun, hivuttaudut, hivuttautuu, hivuttaudumme, hivuttaudutte, hivuttautuvat, hivuttaudutaan

en hivuttaudu, et hivuttaudu, ei hivuttaudu, emme hivuttaudu, ette hivuttaudu, eivät hivuttaudu, ei hivuttauduta

IMPERFECT INDICATIV

hivuttauduin, hivuttauduit, hivuttautui, hivuttauduimme, hivuttauduitte, hivuttautuivat, hivuttauduttiin

en hivuttautunut, et hivuttautunut, ei hivuttautunut, emme hivuttautuneet, ette hivuttautuneet, eivät hivuttautuneet, ei hivuttauduttu

PERFECT INDICATIV

olen hivuttautunut, olet hivuttautunut, on hivuttautunut, olemme hivuttautuneet, olette hivuttautuneet, ovat hivuttautuneet, on hivuttauduttu

en ole hivuttautunut, et ole hivuttautunut, ei ole hivuttautunut, emme ole hivuttautuneet, ette ole hivuttautuneet, eivät ole hivuttautuneet, ei ole hivuttauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hivuttautunut, olit hivuttautunut, oli hivuttautunut, olimme hivuttautuneet, olitte hivuttautuneet, olivat hivuttautuneet, oli hivuttauduttu

en ollut hivuttautunut, et ollut hivuttautunut, ei ollut hivuttautunut, emme olleet hivuttautuneet, ette olleet hivuttautuneet, eivät olleet hivuttautuneet, ei ollut hivuttauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, hivuttaudu, hivuttautukoon, hivuttautukaamme, hivuttautukaa, hivuttautukoot, hivuttauduttakoon

-, älä hivuttaudu, älköön hivuttautuko, älkäämme hivuttautuko, älkää hivuttautuko, älkööt hivuttautuko, älköön hivuttauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hivuttautunut, -, -, olkoot hivuttautuneet, olkoon hivuttauduttu

-, -, älköön olko hivuttautunut, -, -, älkööt olko hivuttautuneet, älköön olko hivuttauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

hivuttautuisin, hivuttautuisit, hivuttautuisi, hivuttautuisimme, hivuttautuisitte, hivuttautuisivat, hivuttauduttaisiin

en hivuttautuisi, et hivuttautuisi, ei hivuttautuisi, emme hivuttautuisi, ette hivuttautuisi, eivät hivuttautuisi, ei hivuttauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hivuttautunut, olisit hivuttautunut, olisi hivuttautunut, olisimme hivuttautuneet, olisitte hivuttautuneet, olisivat hivuttautuneet, oltaisiin hivuttauduttu

en olisi hivuttautunut, et olisi hivuttautunut, ei olisi hivuttautunut, emme olisi hivuttautuneet, ette olisi hivuttautuneet, eivät olisi hivuttautuneet, ei olisi hivuttauduttu

PREZENT POTENȚIAL

hivuttautunen, hivuttautunet, hivuttautunee, hivuttautunemme, hivuttautunette, hivuttautunevat, hivuttauduttaneen

en hivuttautune, et hivuttautune, ei hivuttautune, emme hivuttautune, ette hivuttautune, eivät hivuttautune, ei hivuttauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hivuttautunut, lienet hivuttautunut, lienee hivuttautunut, lienemme hivuttautuneet, lienette hivuttautuneet, lienevät hivuttautuneet, lienee hivuttauduttu

en liene hivuttautunut, et liene hivuttautunut, ei liene hivuttautunut, emme liene hivuttautuneet, ette liene hivuttautuneet, eivät liene hivuttautuneet, ei liene hivuttauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hivuttautua    FORMA LUNGĂ: hivuttautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hivuttautuessa   INSTRUCTIV: hivuttautuen  INESIV PASIV: hivuttauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hivuttautumaan   INESIV: hivuttautumassa  ELATIV: hivuttautumasta

ADESIV: hivuttautumalla  ABESIV: hivuttautumatta  INSTRUCTIV: hivuttautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hivuttautuminen   PARTITIV: hivuttautuminen

INFINITIVUL CINCI: hivuttautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hivuttautuva  (gen. hivuttautuvan)   PASIV: hivuttauduttava   (gen. hivuttauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hivuttautunut                        PASIV: hivuttauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hivuttautuja (pl.gen. hivuttautujien)  ADJECTIV NEGATIV: hivuttautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hivuttautumus

 

 

hukkautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

hukkaudun, hukkaudut, hukkautuu, hukkaudumme, hukkaudutte, hukkautuvat, hukkaudutaan

en hukkaudu, et hukkaudu, ei hukkaudu, emme hukkaudu, ette hukkaudu, eivät hukkaudu, ei hukkauduta

IMPERFECT INDICATIV

hukkauduin, hukkauduit, hukkautui, hukkauduimme, hukkauduitte, hukkautuivat, hukkauduttiin

en hukkautunut, et hukkautunut, ei hukkautunut, emme hukkautuneet, ette hukkautuneet, eivät hukkautuneet, ei hukkauduttu

PERFECT INDICATIV

olen hukkautunut, olet hukkautunut, on hukkautunut, olemme hukkautuneet, olette hukkautuneet, ovat hukkautuneet, on hukkauduttu

en ole hukkautunut, et ole hukkautunut, ei ole hukkautunut, emme ole hukkautuneet, ette ole hukkautuneet, eivät ole hukkautuneet, ei ole hukkauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hukkautunut, olit hukkautunut, oli hukkautunut, olimme hukkautuneet, olitte hukkautuneet, olivat hukkautuneet, oli hukkauduttu

en ollut hukkautunut, et ollut hukkautunut, ei ollut hukkautunut, emme olleet hukkautuneet, ette olleet hukkautuneet, eivät olleet hukkautuneet, ei ollut hukkauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, hukkaudu, hukkautukoon, hukkautukaamme, hukkautukaa, hukkautukoot, hukkauduttakoon

-, älä hukkaudu, älköön hukkautuko, älkäämme hukkautuko, älkää hukkautuko, älkööt hukkautuko, älköön hukkauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hukkautunut, -, -, olkoot hukkautuneet, olkoon hukkauduttu

-, -, älköön olko hukkautunut, -, -, älkööt olko hukkautuneet, älköön olko hukkauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

hukkautuisin, hukkautuisit, hukkautuisi, hukkautuisimme, hukkautuisitte, hukkautuisivat, hukkauduttaisiin

en hukkautuisi, et hukkautuisi, ei hukkautuisi, emme hukkautuisi, ette hukkautuisi, eivät hukkautuisi, ei hukkauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hukkautunut, olisit hukkautunut, olisi hukkautunut, olisimme hukkautuneet, olisitte hukkautuneet, olisivat hukkautuneet, oltaisiin hukkauduttu

en olisi hukkautunut, et olisi hukkautunut, ei olisi hukkautunut, emme olisi hukkautuneet, ette olisi hukkautuneet, eivät olisi hukkautuneet, ei olisi hukkauduttu

PREZENT POTENȚIAL

hukkautunen, hukkautunet, hukkautunee, hukkautunemme, hukkautunette, hukkautunevat, hukkauduttaneen

en hukkautune, et hukkautune, ei hukkautune, emme hukkautune, ette hukkautune, eivät hukkautune, ei hukkauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hukkautunut, lienet hukkautunut, lienee hukkautunut, lienemme hukkautuneet, lienette hukkautuneet, lienevät hukkautuneet, lienee hukkauduttu

en liene hukkautunut, et liene hukkautunut, ei liene hukkautunut, emme liene hukkautuneet, ette liene hukkautuneet, eivät liene hukkautuneet, ei liene hukkauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hukkautua    FORMA LUNGĂ: hukkautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hukkautuessa   INSTRUCTIV: hukkautuen  INESIV PASIV: hukkauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hukkautumaan   INESIV: hukkautumassa  ELATIV: hukkautumasta

ADESIV: hukkautumalla  ABESIV: hukkautumatta  INSTRUCTIV: hukkautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hukkautuminen   PARTITIV: hukkautuminen

INFINITIVUL CINCI: hukkautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hukkautuva  (gen. hukkautuvan)   PASIV: hukkauduttava   (gen. hukkauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hukkautunut                      PASIV: hukkauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hukkautuja (pl.gen. hukkautujien)  ADJECTIV NEGATIV: hukkautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hukkautumus

 

 

hukuttautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

hukuttaudun, hukuttaudut, hukuttautuu, hukuttaudumme, hukuttaudutte, hukuttautuvat, hukuttaudutaan

en hukuttaudu, et hukuttaudu, ei hukuttaudu, emme hukuttaudu, ette hukuttaudu, eivät hukuttaudu, ei hukuttauduta

IMPERFECT INDICATIV

hukuttauduin, hukuttauduit, hukuttautui, hukuttauduimme, hukuttauduitte, hukuttautuivat, hukuttauduttiin

en hukuttautunut, et hukuttautunut, ei hukuttautunut, emme hukuttautuneet, ette hukuttautuneet, eivät hukuttautuneet, ei hukuttauduttu

PERFECT INDICATIV

olen hukuttautunut, olet hukuttautunut, on hukuttautunut, olemme hukuttautuneet, olette hukuttautuneet, ovat hukuttautuneet, on hukuttauduttu

en ole hukuttautunut, et ole hukuttautunut, ei ole hukuttautunut, emme ole hukuttautuneet, ette ole hukuttautuneet, eivät ole hukuttautuneet, ei ole hukuttauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hukuttautunut, olit hukuttautunut, oli hukuttautunut, olimme hukuttautuneet, olitte hukuttautuneet, olivat hukuttautuneet, oli hukuttauduttu

en ollut hukuttautunut, et ollut hukuttautunut, ei ollut hukuttautunut, emme olleet hukuttautuneet, ette olleet hukuttautuneet, eivät olleet hukuttautuneet, ei ollut hukuttauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, hukuttaudu, hukuttautukoon, hukuttautukaamme, hukuttautukaa, hukuttautukoot, hukuttauduttakoon

-, älä hukuttaudu, älköön hukuttautuko, älkäämme hukuttautuko, älkää hukuttautuko, älkööt hukuttautuko, älköön hukuttauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hukuttautunut, -, -, olkoot hukuttautuneet, olkoon hukuttauduttu

-, -, älköön olko hukuttautunut, -, -, älkööt olko hukuttautuneet, älköön olko hukuttauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

hukuttautuisin, hukuttautuisit, hukuttautuisi, hukuttautuisimme, hukuttautuisitte, hukuttautuisivat, hukuttauduttaisiin

en hukuttautuisi, et hukuttautuisi, ei hukuttautuisi, emme hukuttautuisi, ette hukuttautuisi, eivät hukuttautuisi, ei hukuttauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hukuttautunut, olisit hukuttautunut, olisi hukuttautunut, olisimme hukuttautuneet, olisitte hukuttautuneet, olisivat hukuttautuneet, oltaisiin hukuttauduttu

en olisi hukuttautunut, et olisi hukuttautunut, ei olisi hukuttautunut, emme olisi hukuttautuneet, ette olisi hukuttautuneet, eivät olisi hukuttautuneet, ei olisi hukuttauduttu

PREZENT POTENȚIAL

hukuttautunen, hukuttautunet, hukuttautunee, hukuttautunemme, hukuttautunette, hukuttautunevat, hukuttauduttaneen

en hukuttautune, et hukuttautune, ei hukuttautune, emme hukuttautune, ette hukuttautune, eivät hukuttautune, ei hukuttauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hukuttautunut, lienet hukuttautunut, lienee hukuttautunut, lienemme hukuttautuneet, lienette hukuttautuneet, lienevät hukuttautuneet, lienee hukuttauduttu

en liene hukuttautunut, et liene hukuttautunut, ei liene hukuttautunut, emme liene hukuttautuneet, ette liene hukuttautuneet, eivät liene hukuttautuneet, ei liene hukuttauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hukuttautua    FORMA LUNGĂ: hukuttautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hukuttautuessa   INSTRUCTIV: hukuttautuen  INESIV PASIV: hukuttauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hukuttautumaan   INESIV: hukuttautumassa  ELATIV: hukuttautumasta

ADESIV: hukuttautumalla  ABESIV: hukuttautumatta  INSTRUCTIV: hukuttautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hukuttautuminen   PARTITIV: hukuttautuminen

INFINITIVUL CINCI: hukuttautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hukuttautuva  (gen. hukuttautuvan)   PASIV: hukuttauduttava   (gen. hukuttauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hukuttautunut                        PASIV: hukuttauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hukuttautuja (pl.gen. hukuttautujien)  ADJECTIV NEGATIV: hukuttautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hukuttautumus

 

 

hurmautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

hurmaudun, hurmaudut, hurmautuu, hurmaudumme, hurmaudutte, hurmautuvat, hurmaudutaan

en hurmaudu, et hurmaudu, ei hurmaudu, emme hurmaudu, ette hurmaudu, eivät hurmaudu, ei hurmauduta

IMPERFECT INDICATIV

hurmauduin, hurmauduit, hurmautui, hurmauduimme, hurmauduitte, hurmautuivat, hurmauduttiin

en hurmautunut, et hurmautunut, ei hurmautunut, emme hurmautuneet, ette hurmautuneet, eivät hurmautuneet, ei hurmauduttu

PERFECT INDICATIV

olen hurmautunut, olet hurmautunut, on hurmautunut, olemme hurmautuneet, olette hurmautuneet, ovat hurmautuneet, on hurmauduttu

en ole hurmautunut, et ole hurmautunut, ei ole hurmautunut, emme ole hurmautuneet, ette ole hurmautuneet, eivät ole hurmautuneet, ei ole hurmauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hurmautunut, olit hurmautunut, oli hurmautunut, olimme hurmautuneet, olitte hurmautuneet, olivat hurmautuneet, oli hurmauduttu

en ollut hurmautunut, et ollut hurmautunut, ei ollut hurmautunut, emme olleet hurmautuneet, ette olleet hurmautuneet, eivät olleet hurmautuneet, ei ollut hurmauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, hurmaudu, hurmautukoon, hurmautukaamme, hurmautukaa, hurmautukoot, hurmauduttakoon

-, älä hurmaudu, älköön hurmautuko, älkäämme hurmautuko, älkää hurmautuko, älkööt hurmautuko, älköön hurmauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hurmautunut, -, -, olkoot hurmautuneet, olkoon hurmauduttu

-, -, älköön olko hurmautunut, -, -, älkööt olko hurmautuneet, älköön olko hurmauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

hurmautuisin, hurmautuisit, hurmautuisi, hurmautuisimme, hurmautuisitte, hurmautuisivat, hurmauduttaisiin

en hurmautuisi, et hurmautuisi, ei hurmautuisi, emme hurmautuisi, ette hurmautuisi, eivät hurmautuisi, ei hurmauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hurmautunut, olisit hurmautunut, olisi hurmautunut, olisimme hurmautuneet, olisitte hurmautuneet, olisivat hurmautuneet, oltaisiin hurmauduttu

en olisi hurmautunut, et olisi hurmautunut, ei olisi hurmautunut, emme olisi hurmautuneet, ette olisi hurmautuneet, eivät olisi hurmautuneet, ei olisi hurmauduttu

PREZENT POTENȚIAL

hurmautunen, hurmautunet, hurmautunee, hurmautunemme, hurmautunette, hurmautunevat, hurmauduttaneen

en hurmautune, et hurmautune, ei hurmautune, emme hurmautune, ette hurmautune, eivät hurmautune, ei hurmauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hurmautunut, lienet hurmautunut, lienee hurmautunut, lienemme hurmautuneet, lienette hurmautuneet, lienevät hurmautuneet, lienee hurmauduttu

en liene hurmautunut, et liene hurmautunut, ei liene hurmautunut, emme liene hurmautuneet, ette liene hurmautuneet, eivät liene hurmautuneet, ei liene hurmauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hurmautua    FORMA LUNGĂ: hurmautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hurmautuessa   INSTRUCTIV: hurmautuen  INESIV PASIV: hurmauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hurmautumaan   INESIV: hurmautumassa  ELATIV: hurmautumasta

ADESIV: hurmautumalla  ABESIV: hurmautumatta  INSTRUCTIV: hurmautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hurmautuminen   PARTITIV: hurmautuminen

INFINITIVUL CINCI: hurmautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hurmautuva  (gen. hurmautuvan)   PASIV: hurmauduttava   (gen. hurmauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hurmautunut                      PASIV: hurmauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hurmautuja (pl.gen. hurmautujien)  ADJECTIV NEGATIV: hurmautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hurmautumus

 

 

huuhtoutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

huuhtoudun, huuhtoudut, huuhtoutuu, huuhtoudumme, huuhtoudutte, huuhtoutuvat, huuhtoudutaan

en huuhtoudu, et huuhtoudu, ei huuhtoudu, emme huuhtoudu, ette huuhtoudu, eivät huuhtoudu, ei huuhtouduta

IMPERFECT INDICATIV

huuhtouduin, huuhtouduit, huuhtoutui, huuhtouduimme, huuhtouduitte, huuhtoutuivat, huuhtouduttiin

en huuhtoutunut, et huuhtoutunut, ei huuhtoutunut, emme huuhtoutuneet, ette huuhtoutuneet, eivät huuhtoutuneet, ei huuhtouduttu

PERFECT INDICATIV

olen huuhtoutunut, olet huuhtoutunut, on huuhtoutunut, olemme huuhtoutuneet, olette huuhtoutuneet, ovat huuhtoutuneet, on huuhtouduttu

en ole huuhtoutunut, et ole huuhtoutunut, ei ole huuhtoutunut, emme ole huuhtoutuneet, ette ole huuhtoutuneet, eivät ole huuhtoutuneet, ei ole huuhtouduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin huuhtoutunut, olit huuhtoutunut, oli huuhtoutunut, olimme huuhtoutuneet, olitte huuhtoutuneet, olivat huuhtoutuneet, oli huuhtouduttu

en ollut huuhtoutunut, et ollut huuhtoutunut, ei ollut huuhtoutunut, emme olleet huuhtoutuneet, ette olleet huuhtoutuneet, eivät olleet huuhtoutuneet, ei ollut huuhtouduttu

PREZENT IMPERATIV

-, huuhtoudu, huuhtoutukoon, huuhtoutukaamme, huuhtoutukaa, huuhtoutukoot, huuhtouduttakoon

-, älä huuhtoudu, älköön huuhtoutuko, älkäämme huuhtoutuko, älkää huuhtoutuko, älkööt huuhtoutuko, älköön huuhtouduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon huuhtoutunut, -, -, olkoot huuhtoutuneet, olkoon huuhtouduttu

-, -, älköön olko huuhtoutunut, -, -, älkööt olko huuhtoutuneet, älköön olko huuhtouduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

huuhtoutuisin, huuhtoutuisit, huuhtoutuisi, huuhtoutuisimme, huuhtoutuisitte, huuhtoutuisivat, huuhtouduttaisiin

en huuhtoutuisi, et huuhtoutuisi, ei huuhtoutuisi, emme huuhtoutuisi, ette huuhtoutuisi, eivät huuhtoutuisi, ei huuhtouduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin huuhtoutunut, olisit huuhtoutunut, olisi huuhtoutunut, olisimme huuhtoutuneet, olisitte huuhtoutuneet, olisivat huuhtoutuneet, oltaisiin huuhtouduttu

en olisi huuhtoutunut, et olisi huuhtoutunut, ei olisi huuhtoutunut, emme olisi huuhtoutuneet, ette olisi huuhtoutuneet, eivät olisi huuhtoutuneet, ei olisi huuhtouduttu

PREZENT POTENȚIAL

huuhtoutunen, huuhtoutunet, huuhtoutunee, huuhtoutunemme, huuhtoutunette, huuhtoutunevat, huuhtouduttaneen

en huuhtoutune, et huuhtoutune, ei huuhtoutune, emme huuhtoutune, ette huuhtoutune, eivät huuhtoutune, ei huuhtouduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen huuhtoutunut, lienet huuhtoutunut, lienee huuhtoutunut, lienemme huuhtoutuneet, lienette huuhtoutuneet, lienevät huuhtoutuneet, lienee huuhtouduttu

en liene huuhtoutunut, et liene huuhtoutunut, ei liene huuhtoutunut, emme liene huuhtoutuneet, ette liene huuhtoutuneet, eivät liene huuhtoutuneet, ei liene huuhtouduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: huuhtoutua    FORMA LUNGĂ: huuhtoutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: huuhtoutuessa   INSTRUCTIV: huuhtoutuen  INESIV PASIV: huuhtouduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: huuhtoutumaan   INESIV: huuhtoutumassa  ELATIV: huuhtoutumasta

ADESIV: huuhtoutumalla  ABESIV: huuhtoutumatta  INSTRUCTIV: huuhtoutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: huuhtoutuminen   PARTITIV: huuhtoutuminen

INFINITIVUL CINCI: huuhtoutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: huuhtoutuva  (gen. huuhtoutuvan)   PASIV: huuhtouduttava   (gen. huuhtouduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: huuhtoutunut                       PASIV: huuhtouduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: huuhtoutuja (pl.gen. huuhtoutujien)  ADJECTIV NEGATIV: huuhtoutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): huuhtoutumus

 

 

huumautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

huumaudun, huumaudut, huumautuu, huumaudumme, huumaudutte, huumautuvat, huumaudutaan

en huumaudu, et huumaudu, ei huumaudu, emme huumaudu, ette huumaudu, eivät huumaudu, ei huumauduta

IMPERFECT INDICATIV

huumauduin, huumauduit, huumautui, huumauduimme, huumauduitte, huumautuivat, huumauduttiin

en huumautunut, et huumautunut, ei huumautunut, emme huumautuneet, ette huumautuneet, eivät huumautuneet, ei huumauduttu

PERFECT INDICATIV

olen huumautunut, olet huumautunut, on huumautunut, olemme huumautuneet, olette huumautuneet, ovat huumautuneet, on huumauduttu

en ole huumautunut, et ole huumautunut, ei ole huumautunut, emme ole huumautuneet, ette ole huumautuneet, eivät ole huumautuneet, ei ole huumauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin huumautunut, olit huumautunut, oli huumautunut, olimme huumautuneet, olitte huumautuneet, olivat huumautuneet, oli huumauduttu

en ollut huumautunut, et ollut huumautunut, ei ollut huumautunut, emme olleet huumautuneet, ette olleet huumautuneet, eivät olleet huumautuneet, ei ollut huumauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, huumaudu, huumautukoon, huumautukaamme, huumautukaa, huumautukoot, huumauduttakoon

-, älä huumaudu, älköön huumautuko, älkäämme huumautuko, älkää huumautuko, älkööt huumautuko, älköön huumauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon huumautunut, -, -, olkoot huumautuneet, olkoon huumauduttu

-, -, älköön olko huumautunut, -, -, älkööt olko huumautuneet, älköön olko huumauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

huumautuisin, huumautuisit, huumautuisi, huumautuisimme, huumautuisitte, huumautuisivat, huumauduttaisiin

en huumautuisi, et huumautuisi, ei huumautuisi, emme huumautuisi, ette huumautuisi, eivät huumautuisi, ei huumauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin huumautunut, olisit huumautunut, olisi huumautunut, olisimme huumautuneet, olisitte huumautuneet, olisivat huumautuneet, oltaisiin huumauduttu

en olisi huumautunut, et olisi huumautunut, ei olisi huumautunut, emme olisi huumautuneet, ette olisi huumautuneet, eivät olisi huumautuneet, ei olisi huumauduttu

PREZENT POTENȚIAL

huumautunen, huumautunet, huumautunee, huumautunemme, huumautunette, huumautunevat, huumauduttaneen

en huumautune, et huumautune, ei huumautune, emme huumautune, ette huumautune, eivät huumautune, ei huumauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen huumautunut, lienet huumautunut, lienee huumautunut, lienemme huumautuneet, lienette huumautuneet, lienevät huumautuneet, lienee huumauduttu

en liene huumautunut, et liene huumautunut, ei liene huumautunut, emme liene huumautuneet, ette liene huumautuneet, eivät liene huumautuneet, ei liene huumauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: huumautua    FORMA LUNGĂ: huumautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: huumautuessa   INSTRUCTIV: huumautuen  INESIV PASIV: huumauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: huumautumaan   INESIV: huumautumassa  ELATIV: huumautumasta

ADESIV: huumautumalla  ABESIV: huumautumatta  INSTRUCTIV: huumautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: huumautuminen   PARTITIV: huumautuminen

INFINITIVUL CINCI: huumautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: huumautuva  (gen. huumautuvan)   PASIV: huumauduttava   (gen. huumauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: huumautunut                      PASIV: huumauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: huumautuja (pl.gen. huumautujien)  ADJECTIV NEGATIV: huumautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): huumautumus

 

 

hyytyä 28 (44)

PREZENT INDICATIV

hyydyn, hyydyt, hyytyy, hyydymme, hyydytte, hyytyvät, hyydytään

en hyydy, et hyydy, ei hyydy, emme hyydy, ette hyydy, eivät hyydy, ei hyydytä

IMPERFECT INDICATIV

hyydyin, hyydyit, hyytyi, hyydyimme, hyydyitte, hyytyivät, hyydyttiin

en hyytynyt, et hyytynyt, ei hyytynyt, emme hyytyneet, ette hyytyneet, eivät hyytyneet, ei hyydytty

PERFECT INDICATIV

olen hyytynyt, olet hyytynyt, on hyytynyt, olemme hyytyneet, olette hyytyneet, ovat hyytyneet, on hyydytty

en ole hyytynyt, et ole hyytynyt, ei ole hyytynyt, emme ole hyytyneet, ette ole hyytyneet, eivät ole hyytyneet, ei ole hyydytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hyytynyt, olit hyytynyt, oli hyytynyt, olimme hyytyneet, olitte hyytyneet, olivat hyytyneet, oli hyydytty

en ollut hyytynyt, et ollut hyytynyt, ei ollut hyytynyt, emme olleet hyytyneet, ette olleet hyytyneet, eivät olleet hyytyneet, ei ollut hyydytty

PREZENT IMPERATIV

-, hyydy, hyytyköön, hyytykäämme, hyytykää, hyytykööt, hyydyttäköön

-, älä hyydy, älköön hyytykö, älkäämme hyytykö, älkää hyytykö, älkööt hyytykö, älköön hyydyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hyytynyt, -, -, olkoot hyytyneet, olkoon hyydytty

-, -, älköön olko hyytynyt, -, -, älkööt olko hyytyneet, älköön olko hyydytty

PREZENT CONDIȚIONAL

hyytyisin, hyytyisit, hyytyisi, hyytyisimme, hyytyisitte, hyytyisivät, hyydyttäisiin

en hyytyisi, et hyytyisi, ei hyytyisi, emme hyytyisi, ette hyytyisi, eivät hyytyisi, ei hyydyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hyytynyt, olisit hyytynyt, olisi hyytynyt, olisimme hyytyneet, olisitte hyytyneet, olisivat hyytyneet, oltaisiin hyydytty

en olisi hyytynyt, et olisi hyytynyt, ei olisi hyytynyt, emme olisi hyytyneet, ette olisi hyytyneet, eivät olisi hyytyneet, ei olisi hyydytty

PREZENT POTENȚIAL

hyytynen, hyytynet, hyytynee, hyytynemme, hyytynette, hyytynevät, hyydyttäneen

en hyytyne, et hyytyne, ei hyytyne, emme hyytyne, ette hyytyne, eivät hyytyne, ei hyydyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen hyytynyt, lienet hyytynyt, lienee hyytynyt, lienemme hyytyneet, lienette hyytyneet, lienevät hyytyneet, lienee hyydytty

en liene hyytynyt, et liene hyytynyt, ei liene hyytynyt, emme liene hyytyneet, ette liene hyytyneet, eivät liene hyytyneet, ei liene hyydytty

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hyytyä    FORMA LUNGĂ: hyytyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hyytyessä   INSTRUCTIV: hyytyen  INESIV PASIV: hyydyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hyytymään   INESIV: hyytymässä  ELATIV: hyytymästä

ADESIV: hyytymällä  ABESIV: hyytymättä  INSTRUCTIV: hyytymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hyytyminen   PARTITIV: hyytyminen

INFINITIVUL CINCI: hyytymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hyytyvä  (gen. hyytyvän)   PASIV: hyydyttävä   (gen. hyydyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hyytynyt                   PASIV: hyydytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hyytyjä (pl.gen. hyytyjien)  ADJECTIV NEGATIV: hyytymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hyytymys

 

 

häiriytyä 28 (44)

PREZENT INDICATIV

häiriydyn, häiriydyt, häiriytyy, häiriydymme, häiriydytte, häiriytyvät, häiriydytään

en häiriydy, et häiriydy, ei häiriydy, emme häiriydy, ette häiriydy, eivät häiriydy, ei häiriydytä

IMPERFECT INDICATIV

häiriydyin, häiriydyit, häiriytyi, häiriydyimme, häiriydyitte, häiriytyivät, häiriydyttiin

en häiriytynyt, et häiriytynyt, ei häiriytynyt, emme häiriytyneet, ette häiriytyneet, eivät häiriytyneet, ei häiriydytty

PERFECT INDICATIV

olen häiriytynyt, olet häiriytynyt, on häiriytynyt, olemme häiriytyneet, olette häiriytyneet, ovat häiriytyneet, on häiriydytty

en ole häiriytynyt, et ole häiriytynyt, ei ole häiriytynyt, emme ole häiriytyneet, ette ole häiriytyneet, eivät ole häiriytyneet, ei ole häiriydytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin häiriytynyt, olit häiriytynyt, oli häiriytynyt, olimme häiriytyneet, olitte häiriytyneet, olivat häiriytyneet, oli häiriydytty

en ollut häiriytynyt, et ollut häiriytynyt, ei ollut häiriytynyt, emme olleet häiriytyneet, ette olleet häiriytyneet, eivät olleet häiriytyneet, ei ollut häiriydytty

PREZENT IMPERATIV

-, häiriydy, häiriytyköön, häiriytykäämme, häiriytykää, häiriytykööt, häiriydyttäköön

-, älä häiriydy, älköön häiriytykö, älkäämme häiriytykö, älkää häiriytykö, älkööt häiriytykö, älköön häiriydyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon häiriytynyt, -, -, olkoot häiriytyneet, olkoon häiriydytty

-, -, älköön olko häiriytynyt, -, -, älkööt olko häiriytyneet, älköön olko häiriydytty

PREZENT CONDIȚIONAL

häiriytyisin, häiriytyisit, häiriytyisi, häiriytyisimme, häiriytyisitte, häiriytyisivät, häiriydyttäisiin

en häiriytyisi, et häiriytyisi, ei häiriytyisi, emme häiriytyisi, ette häiriytyisi, eivät häiriytyisi, ei häiriydyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin häiriytynyt, olisit häiriytynyt, olisi häiriytynyt, olisimme häiriytyneet, olisitte häiriytyneet, olisivat häiriytyneet, oltaisiin häiriydytty

en olisi häiriytynyt, et olisi häiriytynyt, ei olisi häiriytynyt, emme olisi häiriytyneet, ette olisi häiriytyneet, eivät olisi häiriytyneet, ei olisi häiriydytty

PREZENT POTENȚIAL

häiriytynen, häiriytynet, häiriytynee, häiriytynemme, häiriytynette, häiriytynevät, häiriydyttäneen

en häiriytyne, et häiriytyne, ei häiriytyne, emme häiriytyne, ette häiriytyne, eivät häiriytyne, ei häiriydyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen häiriytynyt, lienet häiriytynyt, lienee häiriytynyt, lienemme häiriytyneet, lienette häiriytyneet, lienevät häiriytyneet, lienee häiriydytty

en liene häiriytynyt, et liene häiriytynyt, ei liene häiriytynyt, emme liene häiriytyneet, ette liene häiriytyneet, eivät liene häiriytyneet, ei liene häiriydytty

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: häiriytyä    FORMA LUNGĂ: häiriytyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: häiriytyessä   INSTRUCTIV: häiriytyen  INESIV PASIV: häiriydyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: häiriytymään   INESIV: häiriytymässä  ELATIV: häiriytymästä

ADESIV: häiriytymällä  ABESIV: häiriytymättä  INSTRUCTIV: häiriytymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: häiriytyminen   PARTITIV: häiriytyminen

INFINITIVUL CINCI: häiriytymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: häiriytyvä  (gen. häiriytyvän)   PASIV: häiriydyttävä   (gen. häiriydyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: häiriytynyt                      PASIV: häiriydytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: häiriytyjä (pl.gen. häiriytyjien)  ADJECTIV NEGATIV: häiriytymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): häiriytymys

 

 

höyläytyä 28 (44)

PREZENT INDICATIV

höyläydyn, höyläydyt, höyläytyy, höyläydymme, höyläydytte, höyläytyvät, höyläydytään

en höyläydy, et höyläydy, ei höyläydy, emme höyläydy, ette höyläydy, eivät höyläydy, ei höyläydytä

IMPERFECT INDICATIV

höyläydyin, höyläydyit, höyläytyi, höyläydyimme, höyläydyitte, höyläytyivät, höyläydyttiin

en höyläytynyt, et höyläytynyt, ei höyläytynyt, emme höyläytyneet, ette höyläytyneet, eivät höyläytyneet, ei höyläydytty

PERFECT INDICATIV

olen höyläytynyt, olet höyläytynyt, on höyläytynyt, olemme höyläytyneet, olette höyläytyneet, ovat höyläytyneet, on höyläydytty

en ole höyläytynyt, et ole höyläytynyt, ei ole höyläytynyt, emme ole höyläytyneet, ette ole höyläytyneet, eivät ole höyläytyneet, ei ole höyläydytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin höyläytynyt, olit höyläytynyt, oli höyläytynyt, olimme höyläytyneet, olitte höyläytyneet, olivat höyläytyneet, oli höyläydytty

en ollut höyläytynyt, et ollut höyläytynyt, ei ollut höyläytynyt, emme olleet höyläytyneet, ette olleet höyläytyneet, eivät olleet höyläytyneet, ei ollut höyläydytty

PREZENT IMPERATIV

-, höyläydy, höyläytyköön, höyläytykäämme, höyläytykää, höyläytykööt, höyläydyttäköön

-, älä höyläydy, älköön höyläytykö, älkäämme höyläytykö, älkää höyläytykö, älkööt höyläytykö, älköön höyläydyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon höyläytynyt, -, -, olkoot höyläytyneet, olkoon höyläydytty

-, -, älköön olko höyläytynyt, -, -, älkööt olko höyläytyneet, älköön olko höyläydytty

PREZENT CONDIȚIONAL

höyläytyisin, höyläytyisit, höyläytyisi, höyläytyisimme, höyläytyisitte, höyläytyisivät, höyläydyttäisiin

en höyläytyisi, et höyläytyisi, ei höyläytyisi, emme höyläytyisi, ette höyläytyisi, eivät höyläytyisi, ei höyläydyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin höyläytynyt, olisit höyläytynyt, olisi höyläytynyt, olisimme höyläytyneet, olisitte höyläytyneet, olisivat höyläytyneet, oltaisiin höyläydytty

en olisi höyläytynyt, et olisi höyläytynyt, ei olisi höyläytynyt, emme olisi höyläytyneet, ette olisi höyläytyneet, eivät olisi höyläytyneet, ei olisi höyläydytty

PREZENT POTENȚIAL

höyläytynen, höyläytynet, höyläytynee, höyläytynemme, höyläytynette, höyläytynevät, höyläydyttäneen

en höyläytyne, et höyläytyne, ei höyläytyne, emme höyläytyne, ette höyläytyne, eivät höyläytyne, ei höyläydyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen höyläytynyt, lienet höyläytynyt, lienee höyläytynyt, lienemme höyläytyneet, lienette höyläytyneet, lienevät höyläytyneet, lienee höyläydytty

en liene höyläytynyt, et liene höyläytynyt, ei liene höyläytynyt, emme liene höyläytyneet, ette liene höyläytyneet, eivät liene höyläytyneet, ei liene höyläydytty

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: höyläytyä    FORMA LUNGĂ: höyläytyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: höyläytyessä   INSTRUCTIV: höyläytyen  INESIV PASIV: höyläydyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: höyläytymään   INESIV: höyläytymässä  ELATIV: höyläytymästä

ADESIV: höyläytymällä  ABESIV: höyläytymättä  INSTRUCTIV: höyläytymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: höyläytyminen   PARTITIV: höyläytyminen

INFINITIVUL CINCI: höyläytymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: höyläytyvä  (gen. höyläytyvän)   PASIV: höyläydyttävä   (gen. höyläydyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: höyläytynyt                      PASIV: höyläydytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: höyläytyjä (pl.gen. höyläytyjien)  ADJECTIV NEGATIV: höyläytymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): höyläytymys

 

 

ilmoittautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

ilmoittaudun, ilmoittaudut, ilmoittautuu, ilmoittaudumme, ilmoittaudutte, ilmoittautuvat, ilmoittaudutaan

en ilmoittaudu, et ilmoittaudu, ei ilmoittaudu, emme ilmoittaudu, ette ilmoittaudu, eivät ilmoittaudu, ei ilmoittauduta

IMPERFECT INDICATIV

ilmoittauduin, ilmoittauduit, ilmoittautui, ilmoittauduimme, ilmoittauduitte, ilmoittautuivat, ilmoittauduttiin

en ilmoittautunut, et ilmoittautunut, ei ilmoittautunut, emme ilmoittautuneet, ette ilmoittautuneet, eivät ilmoittautuneet, ei ilmoittauduttu

PERFECT INDICATIV

olen ilmoittautunut, olet ilmoittautunut, on ilmoittautunut, olemme ilmoittautuneet, olette ilmoittautuneet, ovat ilmoittautuneet, on ilmoittauduttu

en ole ilmoittautunut, et ole ilmoittautunut, ei ole ilmoittautunut, emme ole ilmoittautuneet, ette ole ilmoittautuneet, eivät ole ilmoittautuneet, ei ole ilmoittauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin ilmoittautunut, olit ilmoittautunut, oli ilmoittautunut, olimme ilmoittautuneet, olitte ilmoittautuneet, olivat ilmoittautuneet, oli ilmoittauduttu

en ollut ilmoittautunut, et ollut ilmoittautunut, ei ollut ilmoittautunut, emme olleet ilmoittautuneet, ette olleet ilmoittautuneet, eivät olleet ilmoittautuneet, ei ollut ilmoittauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, ilmoittaudu, ilmoittautukoon, ilmoittautukaamme, ilmoittautukaa, ilmoittautukoot, ilmoittauduttakoon

-, älä ilmoittaudu, älköön ilmoittautuko, älkäämme ilmoittautuko, älkää ilmoittautuko, älkööt ilmoittautuko, älköön ilmoittauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon ilmoittautunut, -, -, olkoot ilmoittautuneet, olkoon ilmoittauduttu

-, -, älköön olko ilmoittautunut, -, -, älkööt olko ilmoittautuneet, älköön olko ilmoittauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

ilmoittautuisin, ilmoittautuisit, ilmoittautuisi, ilmoittautuisimme, ilmoittautuisitte, ilmoittautuisivat, ilmoittauduttaisiin

en ilmoittautuisi, et ilmoittautuisi, ei ilmoittautuisi, emme ilmoittautuisi, ette ilmoittautuisi, eivät ilmoittautuisi, ei ilmoittauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin ilmoittautunut, olisit ilmoittautunut, olisi ilmoittautunut, olisimme ilmoittautuneet, olisitte ilmoittautuneet, olisivat ilmoittautuneet, oltaisiin ilmoittauduttu

en olisi ilmoittautunut, et olisi ilmoittautunut, ei olisi ilmoittautunut, emme olisi ilmoittautuneet, ette olisi ilmoittautuneet, eivät olisi ilmoittautuneet, ei olisi ilmoittauduttu

PREZENT POTENȚIAL

ilmoittautunen, ilmoittautunet, ilmoittautunee, ilmoittautunemme, ilmoittautunette, ilmoittautunevat, ilmoittauduttaneen

en ilmoittautune, et ilmoittautune, ei ilmoittautune, emme ilmoittautune, ette ilmoittautune, eivät ilmoittautune, ei ilmoittauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen ilmoittautunut, lienet ilmoittautunut, lienee ilmoittautunut, lienemme ilmoittautuneet, lienette ilmoittautuneet, lienevät ilmoittautuneet, lienee ilmoittauduttu

en liene ilmoittautunut, et liene ilmoittautunut, ei liene ilmoittautunut, emme liene ilmoittautuneet, ette liene ilmoittautuneet, eivät liene ilmoittautuneet, ei liene ilmoittauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: ilmoittautua    FORMA LUNGĂ: ilmoittautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: ilmoittautuessa   INSTRUCTIV: ilmoittautuen  INESIV PASIV: ilmoittauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: ilmoittautumaan   INESIV: ilmoittautumassa  ELATIV: ilmoittautumasta

ADESIV: ilmoittautumalla  ABESIV: ilmoittautumatta  INSTRUCTIV: ilmoittautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: ilmoittautuminen   PARTITIV: ilmoittautuminen

INFINITIVUL CINCI: ilmoittautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: ilmoittautuva  (gen. ilmoittautuvan)   PASIV: ilmoittauduttava   (gen. ilmoittauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: ilmoittautunut                         PASIV: ilmoittauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: ilmoittautuja (pl.gen. ilmoittautujien)  ADJECTIV NEGATIV: ilmoittautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): ilmoittautumus

 

 

imeytyä 28 (44)

PREZENT INDICATIV

imeydyn, imeydyt, imeytyy, imeydymme, imeydytte, imeytyvät, imeydytään

en imeydy, et imeydy, ei imeydy, emme imeydy, ette imeydy, eivät imeydy, ei imeydytä

IMPERFECT INDICATIV

imeydyin, imeydyit, imeytyi, imeydyimme, imeydyitte, imeytyivät, imeydyttiin

en imeytynyt, et imeytynyt, ei imeytynyt, emme imeytyneet, ette imeytyneet, eivät imeytyneet, ei imeydytty

PERFECT INDICATIV

olen imeytynyt, olet imeytynyt, on imeytynyt, olemme imeytyneet, olette imeytyneet, ovat imeytyneet, on imeydytty

en ole imeytynyt, et ole imeytynyt, ei ole imeytynyt, emme ole imeytyneet, ette ole imeytyneet, eivät ole imeytyneet, ei ole imeydytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin imeytynyt, olit imeytynyt, oli imeytynyt, olimme imeytyneet, olitte imeytyneet, olivat imeytyneet, oli imeydytty

en ollut imeytynyt, et ollut imeytynyt, ei ollut imeytynyt, emme olleet imeytyneet, ette olleet imeytyneet, eivät olleet imeytyneet, ei ollut imeydytty

PREZENT IMPERATIV

-, imeydy, imeytyköön, imeytykäämme, imeytykää, imeytykööt, imeydyttäköön

-, älä imeydy, älköön imeytykö, älkäämme imeytykö, älkää imeytykö, älkööt imeytykö, älköön imeydyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon imeytynyt, -, -, olkoot imeytyneet, olkoon imeydytty

-, -, älköön olko imeytynyt, -, -, älkööt olko imeytyneet, älköön olko imeydytty

PREZENT CONDIȚIONAL

imeytyisin, imeytyisit, imeytyisi, imeytyisimme, imeytyisitte, imeytyisivät, imeydyttäisiin

en imeytyisi, et imeytyisi, ei imeytyisi, emme imeytyisi, ette imeytyisi, eivät imeytyisi, ei imeydyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin imeytynyt, olisit imeytynyt, olisi imeytynyt, olisimme imeytyneet, olisitte imeytyneet, olisivat imeytyneet, oltaisiin imeydytty

en olisi imeytynyt, et olisi imeytynyt, ei olisi imeytynyt, emme olisi imeytyneet, ette olisi imeytyneet, eivät olisi imeytyneet, ei olisi imeydytty

PREZENT POTENȚIAL

imeytynen, imeytynet, imeytynee, imeytynemme, imeytynette, imeytynevät, imeydyttäneen

en imeytyne, et imeytyne, ei imeytyne, emme imeytyne, ette imeytyne, eivät imeytyne, ei imeydyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen imeytynyt, lienet imeytynyt, lienee imeytynyt, lienemme imeytyneet, lienette imeytyneet, lienevät imeytyneet, lienee imeydytty

en liene imeytynyt, et liene imeytynyt, ei liene imeytynyt, emme liene imeytyneet, ette liene imeytyneet, eivät liene imeytyneet, ei liene imeydytty

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: imeytyä    FORMA LUNGĂ: imeytyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: imeytyessä   INSTRUCTIV: imeytyen  INESIV PASIV: imeydyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: imeytymään   INESIV: imeytymässä  ELATIV: imeytymästä

ADESIV: imeytymällä  ABESIV: imeytymättä  INSTRUCTIV: imeytymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: imeytyminen   PARTITIV: imeytyminen

INFINITIVUL CINCI: imeytymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: imeytyvä  (gen. imeytyvän)   PASIV: imeydyttävä   (gen. imeydyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: imeytynyt                    PASIV: imeydytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: imeytyjä (pl.gen. imeytyjien)  ADJECTIV NEGATIV: imeytymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): imeytymys

 

 

intoutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

intoudun, intoudut, intoutuu, intoudumme, intoudutte, intoutuvat, intoudutaan

en intoudu, et intoudu, ei intoudu, emme intoudu, ette intoudu, eivät intoudu, ei intouduta

IMPERFECT INDICATIV

intouduin, intouduit, intoutui, intouduimme, intouduitte, intoutuivat, intouduttiin

en intoutunut, et intoutunut, ei intoutunut, emme intoutuneet, ette intoutuneet, eivät intoutuneet, ei intouduttu

PERFECT INDICATIV

olen intoutunut, olet intoutunut, on intoutunut, olemme intoutuneet, olette intoutuneet, ovat intoutuneet, on intouduttu

en ole intoutunut, et ole intoutunut, ei ole intoutunut, emme ole intoutuneet, ette ole intoutuneet, eivät ole intoutuneet, ei ole intouduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin intoutunut, olit intoutunut, oli intoutunut, olimme intoutuneet, olitte intoutuneet, olivat intoutuneet, oli intouduttu

en ollut intoutunut, et ollut intoutunut, ei ollut intoutunut, emme olleet intoutuneet, ette olleet intoutuneet, eivät olleet intoutuneet, ei ollut intouduttu

PREZENT IMPERATIV

-, intoudu, intoutukoon, intoutukaamme, intoutukaa, intoutukoot, intouduttakoon

-, älä intoudu, älköön intoutuko, älkäämme intoutuko, älkää intoutuko, älkööt intoutuko, älköön intouduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon intoutunut, -, -, olkoot intoutuneet, olkoon intouduttu

-, -, älköön olko intoutunut, -, -, älkööt olko intoutuneet, älköön olko intouduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

intoutuisin, intoutuisit, intoutuisi, intoutuisimme, intoutuisitte, intoutuisivat, intouduttaisiin

en intoutuisi, et intoutuisi, ei intoutuisi, emme intoutuisi, ette intoutuisi, eivät intoutuisi, ei intouduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin intoutunut, olisit intoutunut, olisi intoutunut, olisimme intoutuneet, olisitte intoutuneet, olisivat intoutuneet, oltaisiin intouduttu

en olisi intoutunut, et olisi intoutunut, ei olisi intoutunut, emme olisi intoutuneet, ette olisi intoutuneet, eivät olisi intoutuneet, ei olisi intouduttu

PREZENT POTENȚIAL

intoutunen, intoutunet, intoutunee, intoutunemme, intoutunette, intoutunevat, intouduttaneen

en intoutune, et intoutune, ei intoutune, emme intoutune, ette intoutune, eivät intoutune, ei intouduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen intoutunut, lienet intoutunut, lienee intoutunut, lienemme intoutuneet, lienette intoutuneet, lienevät intoutuneet, lienee intouduttu

en liene intoutunut, et liene intoutunut, ei liene intoutunut, emme liene intoutuneet, ette liene intoutuneet, eivät liene intoutuneet, ei liene intouduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: intoutua    FORMA LUNGĂ: intoutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: intoutuessa   INSTRUCTIV: intoutuen  INESIV PASIV: intouduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: intoutumaan   INESIV: intoutumassa  ELATIV: intoutumasta

ADESIV: intoutumalla  ABESIV: intoutumatta  INSTRUCTIV: intoutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: intoutuminen   PARTITIV: intoutuminen

INFINITIVUL CINCI: intoutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: intoutuva  (gen. intoutuvan)   PASIV: intouduttava   (gen. intouduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: intoutunut                     PASIV: intouduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: intoutuja (pl.gen. intoutujien)  ADJECTIV NEGATIV: intoutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): intoutumus

 

 

irrottautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

irrottaudun, irrottaudut, irrottautuu, irrottaudumme, irrottaudutte, irrottautuvat, irrottaudutaan

en irrottaudu, et irrottaudu, ei irrottaudu, emme irrottaudu, ette irrottaudu, eivät irrottaudu, ei irrottauduta

IMPERFECT INDICATIV

irrottauduin, irrottauduit, irrottautui, irrottauduimme, irrottauduitte, irrottautuivat, irrottauduttiin

en irrottautunut, et irrottautunut, ei irrottautunut, emme irrottautuneet, ette irrottautuneet, eivät irrottautuneet, ei irrottauduttu

PERFECT INDICATIV

olen irrottautunut, olet irrottautunut, on irrottautunut, olemme irrottautuneet, olette irrottautuneet, ovat irrottautuneet, on irrottauduttu

en ole irrottautunut, et ole irrottautunut, ei ole irrottautunut, emme ole irrottautuneet, ette ole irrottautuneet, eivät ole irrottautuneet, ei ole irrottauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin irrottautunut, olit irrottautunut, oli irrottautunut, olimme irrottautuneet, olitte irrottautuneet, olivat irrottautuneet, oli irrottauduttu

en ollut irrottautunut, et ollut irrottautunut, ei ollut irrottautunut, emme olleet irrottautuneet, ette olleet irrottautuneet, eivät olleet irrottautuneet, ei ollut irrottauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, irrottaudu, irrottautukoon, irrottautukaamme, irrottautukaa, irrottautukoot, irrottauduttakoon

-, älä irrottaudu, älköön irrottautuko, älkäämme irrottautuko, älkää irrottautuko, älkööt irrottautuko, älköön irrottauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon irrottautunut, -, -, olkoot irrottautuneet, olkoon irrottauduttu

-, -, älköön olko irrottautunut, -, -, älkööt olko irrottautuneet, älköön olko irrottauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

irrottautuisin, irrottautuisit, irrottautuisi, irrottautuisimme, irrottautuisitte, irrottautuisivat, irrottauduttaisiin

en irrottautuisi, et irrottautuisi, ei irrottautuisi, emme irrottautuisi, ette irrottautuisi, eivät irrottautuisi, ei irrottauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin irrottautunut, olisit irrottautunut, olisi irrottautunut, olisimme irrottautuneet, olisitte irrottautuneet, olisivat irrottautuneet, oltaisiin irrottauduttu

en olisi irrottautunut, et olisi irrottautunut, ei olisi irrottautunut, emme olisi irrottautuneet, ette olisi irrottautuneet, eivät olisi irrottautuneet, ei olisi irrottauduttu

PREZENT POTENȚIAL

irrottautunen, irrottautunet, irrottautunee, irrottautunemme, irrottautunette, irrottautunevat, irrottauduttaneen

en irrottautune, et irrottautune, ei irrottautune, emme irrottautune, ette irrottautune, eivät irrottautune, ei irrottauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen irrottautunut, lienet irrottautunut, lienee irrottautunut, lienemme irrottautuneet, lienette irrottautuneet, lienevät irrottautuneet, lienee irrottauduttu

en liene irrottautunut, et liene irrottautunut, ei liene irrottautunut, emme liene irrottautuneet, ette liene irrottautuneet, eivät liene irrottautuneet, ei liene irrottauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: irrottautua    FORMA LUNGĂ: irrottautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: irrottautuessa   INSTRUCTIV: irrottautuen  INESIV PASIV: irrottauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: irrottautumaan   INESIV: irrottautumassa  ELATIV: irrottautumasta

ADESIV: irrottautumalla  ABESIV: irrottautumatta  INSTRUCTIV: irrottautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: irrottautuminen   PARTITIV: irrottautuminen

INFINITIVUL CINCI: irrottautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: irrottautuva  (gen. irrottautuvan)   PASIV: irrottauduttava   (gen. irrottauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: irrottautunut                        PASIV: irrottauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: irrottautuja (pl.gen. irrottautujien)  ADJECTIV NEGATIV: irrottautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): irrottautumus

 

 

irtautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

irtaudun, irtaudut, irtautuu, irtaudumme, irtaudutte, irtautuvat, irtaudutaan

en irtaudu, et irtaudu, ei irtaudu, emme irtaudu, ette irtaudu, eivät irtaudu, ei irtauduta

IMPERFECT INDICATIV

irtauduin, irtauduit, irtautui, irtauduimme, irtauduitte, irtautuivat, irtauduttiin

en irtautunut, et irtautunut, ei irtautunut, emme irtautuneet, ette irtautuneet, eivät irtautuneet, ei irtauduttu

PERFECT INDICATIV

olen irtautunut, olet irtautunut, on irtautunut, olemme irtautuneet, olette irtautuneet, ovat irtautuneet, on irtauduttu

en ole irtautunut, et ole irtautunut, ei ole irtautunut, emme ole irtautuneet, ette ole irtautuneet, eivät ole irtautuneet, ei ole irtauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin irtautunut, olit irtautunut, oli irtautunut, olimme irtautuneet, olitte irtautuneet, olivat irtautuneet, oli irtauduttu

en ollut irtautunut, et ollut irtautunut, ei ollut irtautunut, emme olleet irtautuneet, ette olleet irtautuneet, eivät olleet irtautuneet, ei ollut irtauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, irtaudu, irtautukoon, irtautukaamme, irtautukaa, irtautukoot, irtauduttakoon

-, älä irtaudu, älköön irtautuko, älkäämme irtautuko, älkää irtautuko, älkööt irtautuko, älköön irtauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon irtautunut, -, -, olkoot irtautuneet, olkoon irtauduttu

-, -, älköön olko irtautunut, -, -, älkööt olko irtautuneet, älköön olko irtauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

irtautuisin, irtautuisit, irtautuisi, irtautuisimme, irtautuisitte, irtautuisivat, irtauduttaisiin

en irtautuisi, et irtautuisi, ei irtautuisi, emme irtautuisi, ette irtautuisi, eivät irtautuisi, ei irtauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin irtautunut, olisit irtautunut, olisi irtautunut, olisimme irtautuneet, olisitte irtautuneet, olisivat irtautuneet, oltaisiin irtauduttu

en olisi irtautunut, et olisi irtautunut, ei olisi irtautunut, emme olisi irtautuneet, ette olisi irtautuneet, eivät olisi irtautuneet, ei olisi irtauduttu

PREZENT POTENȚIAL

irtautunen, irtautunet, irtautunee, irtautunemme, irtautunette, irtautunevat, irtauduttaneen

en irtautune, et irtautune, ei irtautune, emme irtautune, ette irtautune, eivät irtautune, ei irtauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen irtautunut, lienet irtautunut, lienee irtautunut, lienemme irtautuneet, lienette irtautuneet, lienevät irtautuneet, lienee irtauduttu

en liene irtautunut, et liene irtautunut, ei liene irtautunut, emme liene irtautuneet, ette liene irtautuneet, eivät liene irtautuneet, ei liene irtauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: irtautua    FORMA LUNGĂ: irtautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: irtautuessa   INSTRUCTIV: irtautuen  INESIV PASIV: irtauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: irtautumaan   INESIV: irtautumassa  ELATIV: irtautumasta

ADESIV: irtautumalla  ABESIV: irtautumatta  INSTRUCTIV: irtautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: irtautuminen   PARTITIV: irtautuminen

INFINITIVUL CINCI: irtautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: irtautuva  (gen. irtautuvan)   PASIV: irtauduttava   (gen. irtauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: irtautunut                     PASIV: irtauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: irtautuja (pl.gen. irtautujien)  ADJECTIV NEGATIV: irtautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): irtautumus

 

 

irtisanoutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

irtisanoudun, irtisanoudut, irtisanoutuu, irtisanoudumme, irtisanoudutte, irtisanoutuvat, irtisanoudutaan

en irtisanoudu, et irtisanoudu, ei irtisanoudu, emme irtisanoudu, ette irtisanoudu, eivät irtisanoudu, ei irtisanouduta

IMPERFECT INDICATIV

irtisanouduin, irtisanouduit, irtisanoutui, irtisanouduimme, irtisanouduitte, irtisanoutuivat, irtisanouduttiin

en irtisanoutunut, et irtisanoutunut, ei irtisanoutunut, emme irtisanoutuneet, ette irtisanoutuneet, eivät irtisanoutuneet, ei irtisanouduttu

PERFECT INDICATIV

olen irtisanoutunut, olet irtisanoutunut, on irtisanoutunut, olemme irtisanoutuneet, olette irtisanoutuneet, ovat irtisanoutuneet, on irtisanouduttu

en ole irtisanoutunut, et ole irtisanoutunut, ei ole irtisanoutunut, emme ole irtisanoutuneet, ette ole irtisanoutuneet, eivät ole irtisanoutuneet, ei ole irtisanouduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin irtisanoutunut, olit irtisanoutunut, oli irtisanoutunut, olimme irtisanoutuneet, olitte irtisanoutuneet, olivat irtisanoutuneet, oli irtisanouduttu

en ollut irtisanoutunut, et ollut irtisanoutunut, ei ollut irtisanoutunut, emme olleet irtisanoutuneet, ette olleet irtisanoutuneet, eivät olleet irtisanoutuneet, ei ollut irtisanouduttu

PREZENT IMPERATIV

-, irtisanoudu, irtisanoutukoon, irtisanoutukaamme, irtisanoutukaa, irtisanoutukoot, irtisanouduttakoon

-, älä irtisanoudu, älköön irtisanoutuko, älkäämme irtisanoutuko, älkää irtisanoutuko, älkööt irtisanoutuko, älköön irtisanouduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon irtisanoutunut, -, -, olkoot irtisanoutuneet, olkoon irtisanouduttu

-, -, älköön olko irtisanoutunut, -, -, älkööt olko irtisanoutuneet, älköön olko irtisanouduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

irtisanoutuisin, irtisanoutuisit, irtisanoutuisi, irtisanoutuisimme, irtisanoutuisitte, irtisanoutuisivat, irtisanouduttaisiin

en irtisanoutuisi, et irtisanoutuisi, ei irtisanoutuisi, emme irtisanoutuisi, ette irtisanoutuisi, eivät irtisanoutuisi, ei irtisanouduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin irtisanoutunut, olisit irtisanoutunut, olisi irtisanoutunut, olisimme irtisanoutuneet, olisitte irtisanoutuneet, olisivat irtisanoutuneet, oltaisiin irtisanouduttu

en olisi irtisanoutunut, et olisi irtisanoutunut, ei olisi irtisanoutunut, emme olisi irtisanoutuneet, ette olisi irtisanoutuneet, eivät olisi irtisanoutuneet, ei olisi irtisanouduttu

PREZENT POTENȚIAL

irtisanoutunen, irtisanoutunet, irtisanoutunee, irtisanoutunemme, irtisanoutunette, irtisanoutunevat, irtisanouduttaneen

en irtisanoutune, et irtisanoutune, ei irtisanoutune, emme irtisanoutune, ette irtisanoutune, eivät irtisanoutune, ei irtisanouduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen irtisanoutunut, lienet irtisanoutunut, lienee irtisanoutunut, lienemme irtisanoutuneet, lienette irtisanoutuneet, lienevät irtisanoutuneet, lienee irtisanouduttu

en liene irtisanoutunut, et liene irtisanoutunut, ei liene irtisanoutunut, emme liene irtisanoutuneet, ette liene irtisanoutuneet, eivät liene irtisanoutuneet, ei liene irtisanouduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: irtisanoutua    FORMA LUNGĂ: irtisanoutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: irtisanoutuessa   INSTRUCTIV: irtisanoutuen  INESIV PASIV: irtisanouduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: irtisanoutumaan   INESIV: irtisanoutumassa  ELATIV: irtisanoutumasta

ADESIV: irtisanoutumalla  ABESIV: irtisanoutumatta  INSTRUCTIV: irtisanoutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: irtisanoutuminen   PARTITIV: irtisanoutuminen

INFINITIVUL CINCI: irtisanoutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: irtisanoutuva  (gen. irtisanoutuvan)   PASIV: irtisanouduttava   (gen. irtisanouduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: irtisanoutunut                         PASIV: irtisanouduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: irtisanoutuja (pl.gen. irtisanoutujien)  ADJECTIV NEGATIV: irtisanoutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): irtisanoutumus

 

 

iskeytyä 28 (44)

PREZENT INDICATIV

iskeydyn, iskeydyt, iskeytyy, iskeydymme, iskeydytte, iskeytyvät, iskeydytään

en iskeydy, et iskeydy, ei iskeydy, emme iskeydy, ette iskeydy, eivät iskeydy, ei iskeydytä

IMPERFECT INDICATIV

iskeydyin, iskeydyit, iskeytyi, iskeydyimme, iskeydyitte, iskeytyivät, iskeydyttiin

en iskeytynyt, et iskeytynyt, ei iskeytynyt, emme iskeytyneet, ette iskeytyneet, eivät iskeytyneet, ei iskeydytty

PERFECT INDICATIV

olen iskeytynyt, olet iskeytynyt, on iskeytynyt, olemme iskeytyneet, olette iskeytyneet, ovat iskeytyneet, on iskeydytty

en ole iskeytynyt, et ole iskeytynyt, ei ole iskeytynyt, emme ole iskeytyneet, ette ole iskeytyneet, eivät ole iskeytyneet, ei ole iskeydytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin iskeytynyt, olit iskeytynyt, oli iskeytynyt, olimme iskeytyneet, olitte iskeytyneet, olivat iskeytyneet, oli iskeydytty

en ollut iskeytynyt, et ollut iskeytynyt, ei ollut iskeytynyt, emme olleet iskeytyneet, ette olleet iskeytyneet, eivät olleet iskeytyneet, ei ollut iskeydytty

PREZENT IMPERATIV

-, iskeydy, iskeytyköön, iskeytykäämme, iskeytykää, iskeytykööt, iskeydyttäköön

-, älä iskeydy, älköön iskeytykö, älkäämme iskeytykö, älkää iskeytykö, älkööt iskeytykö, älköön iskeydyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon iskeytynyt, -, -, olkoot iskeytyneet, olkoon iskeydytty

-, -, älköön olko iskeytynyt, -, -, älkööt olko iskeytyneet, älköön olko iskeydytty

PREZENT CONDIȚIONAL

iskeytyisin, iskeytyisit, iskeytyisi, iskeytyisimme, iskeytyisitte, iskeytyisivät, iskeydyttäisiin

en iskeytyisi, et iskeytyisi, ei iskeytyisi, emme iskeytyisi, ette iskeytyisi, eivät iskeytyisi, ei iskeydyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin iskeytynyt, olisit iskeytynyt, olisi iskeytynyt, olisimme iskeytyneet, olisitte iskeytyneet, olisivat iskeytyneet, oltaisiin iskeydytty

en olisi iskeytynyt, et olisi iskeytynyt, ei olisi iskeytynyt, emme olisi iskeytyneet, ette olisi iskeytyneet, eivät olisi iskeytyneet, ei olisi iskeydytty

PREZENT POTENȚIAL

iskeytynen, iskeytynet, iskeytynee, iskeytynemme, iskeytynette, iskeytynevät, iskeydyttäneen

en iskeytyne, et iskeytyne, ei iskeytyne, emme iskeytyne, ette iskeytyne, eivät iskeytyne, ei iskeydyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen iskeytynyt, lienet iskeytynyt, lienee iskeytynyt, lienemme iskeytyneet, lienette iskeytyneet, lienevät iskeytyneet, lienee iskeydytty

en liene iskeytynyt, et liene iskeytynyt, ei liene iskeytynyt, emme liene iskeytyneet, ette liene iskeytyneet, eivät liene iskeytyneet, ei liene iskeydytty

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: iskeytyä    FORMA LUNGĂ: iskeytyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: iskeytyessä   INSTRUCTIV: iskeytyen  INESIV PASIV: iskeydyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: iskeytymään   INESIV: iskeytymässä  ELATIV: iskeytymästä

ADESIV: iskeytymällä  ABESIV: iskeytymättä  INSTRUCTIV: iskeytymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: iskeytyminen   PARTITIV: iskeytyminen

INFINITIVUL CINCI: iskeytymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: iskeytyvä  (gen. iskeytyvän)   PASIV: iskeydyttävä   (gen. iskeydyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: iskeytynyt                     PASIV: iskeydytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: iskeytyjä (pl.gen. iskeytyjien)  ADJECTIV NEGATIV: iskeytymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): iskeytymys

 

 

istuutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

istuudun, istuudut, istuutuu, istuudumme, istuudutte, istuutuvat, istuudutaan

en istuudu, et istuudu, ei istuudu, emme istuudu, ette istuudu, eivät istuudu, ei istuuduta

IMPERFECT INDICATIV

istuuduin, istuuduit, istuutui, istuuduimme, istuuduitte, istuutuivat, istuuduttiin

en istuutunut, et istuutunut, ei istuutunut, emme istuutuneet, ette istuutuneet, eivät istuutuneet, ei istuuduttu

PERFECT INDICATIV

olen istuutunut, olet istuutunut, on istuutunut, olemme istuutuneet, olette istuutuneet, ovat istuutuneet, on istuuduttu

en ole istuutunut, et ole istuutunut, ei ole istuutunut, emme ole istuutuneet, ette ole istuutuneet, eivät ole istuutuneet, ei ole istuuduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin istuutunut, olit istuutunut, oli istuutunut, olimme istuutuneet, olitte istuutuneet, olivat istuutuneet, oli istuuduttu

en ollut istuutunut, et ollut istuutunut, ei ollut istuutunut, emme olleet istuutuneet, ette olleet istuutuneet, eivät olleet istuutuneet, ei ollut istuuduttu

PREZENT IMPERATIV

-, istuudu, istuutukoon, istuutukaamme, istuutukaa, istuutukoot, istuuduttakoon

-, älä istuudu, älköön istuutuko, älkäämme istuutuko, älkää istuutuko, älkööt istuutuko, älköön istuuduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon istuutunut, -, -, olkoot istuutuneet, olkoon istuuduttu

-, -, älköön olko istuutunut, -, -, älkööt olko istuutuneet, älköön olko istuuduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

istuutuisin, istuutuisit, istuutuisi, istuutuisimme, istuutuisitte, istuutuisivat, istuuduttaisiin

en istuutuisi, et istuutuisi, ei istuutuisi, emme istuutuisi, ette istuutuisi, eivät istuutuisi, ei istuuduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin istuutunut, olisit istuutunut, olisi istuutunut, olisimme istuutuneet, olisitte istuutuneet, olisivat istuutuneet, oltaisiin istuuduttu

en olisi istuutunut, et olisi istuutunut, ei olisi istuutunut, emme olisi istuutuneet, ette olisi istuutuneet, eivät olisi istuutuneet, ei olisi istuuduttu

PREZENT POTENȚIAL

istuutunen, istuutunet, istuutunee, istuutunemme, istuutunette, istuutunevat, istuuduttaneen

en istuutune, et istuutune, ei istuutune, emme istuutune, ette istuutune, eivät istuutune, ei istuuduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen istuutunut, lienet istuutunut, lienee istuutunut, lienemme istuutuneet, lienette istuutuneet, lienevät istuutuneet, lienee istuuduttu

en liene istuutunut, et liene istuutunut, ei liene istuutunut, emme liene istuutuneet, ette liene istuutuneet, eivät liene istuutuneet, ei liene istuuduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: istuutua    FORMA LUNGĂ: istuutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: istuutuessa   INSTRUCTIV: istuutuen  INESIV PASIV: istuuduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: istuutumaan   INESIV: istuutumassa  ELATIV: istuutumasta

ADESIV: istuutumalla  ABESIV: istuutumatta  INSTRUCTIV: istuutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: istuutuminen   PARTITIV: istuutuminen

INFINITIVUL CINCI: istuutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: istuutuva  (gen. istuutuvan)   PASIV: istuuduttava   (gen. istuuduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: istuutunut                     PASIV: istuuduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: istuutuja (pl.gen. istuutujien)  ADJECTIV NEGATIV: istuutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): istuutumus

 

 

jakautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

jakaudun, jakaudut, jakautuu, jakaudumme, jakaudutte, jakautuvat, jakaudutaan

en jakaudu, et jakaudu, ei jakaudu, emme jakaudu, ette jakaudu, eivät jakaudu, ei jakauduta

IMPERFECT INDICATIV

jakauduin, jakauduit, jakautui, jakauduimme, jakauduitte, jakautuivat, jakauduttiin

en jakautunut, et jakautunut, ei jakautunut, emme jakautuneet, ette jakautuneet, eivät jakautuneet, ei jakauduttu

PERFECT INDICATIV

olen jakautunut, olet jakautunut, on jakautunut, olemme jakautuneet, olette jakautuneet, ovat jakautuneet, on jakauduttu

en ole jakautunut, et ole jakautunut, ei ole jakautunut, emme ole jakautuneet, ette ole jakautuneet, eivät ole jakautuneet, ei ole jakauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin jakautunut, olit jakautunut, oli jakautunut, olimme jakautuneet, olitte jakautuneet, olivat jakautuneet, oli jakauduttu

en ollut jakautunut, et ollut jakautunut, ei ollut jakautunut, emme olleet jakautuneet, ette olleet jakautuneet, eivät olleet jakautuneet, ei ollut jakauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, jakaudu, jakautukoon, jakautukaamme, jakautukaa, jakautukoot, jakauduttakoon

-, älä jakaudu, älköön jakautuko, älkäämme jakautuko, älkää jakautuko, älkööt jakautuko, älköön jakauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon jakautunut, -, -, olkoot jakautuneet, olkoon jakauduttu

-, -, älköön olko jakautunut, -, -, älkööt olko jakautuneet, älköön olko jakauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

jakautuisin, jakautuisit, jakautuisi, jakautuisimme, jakautuisitte, jakautuisivat, jakauduttaisiin

en jakautuisi, et jakautuisi, ei jakautuisi, emme jakautuisi, ette jakautuisi, eivät jakautuisi, ei jakauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin jakautunut, olisit jakautunut, olisi jakautunut, olisimme jakautuneet, olisitte jakautuneet, olisivat jakautuneet, oltaisiin jakauduttu

en olisi jakautunut, et olisi jakautunut, ei olisi jakautunut, emme olisi jakautuneet, ette olisi jakautuneet, eivät olisi jakautuneet, ei olisi jakauduttu

PREZENT POTENȚIAL

jakautunen, jakautunet, jakautunee, jakautunemme, jakautunette, jakautunevat, jakauduttaneen

en jakautune, et jakautune, ei jakautune, emme jakautune, ette jakautune, eivät jakautune, ei jakauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen jakautunut, lienet jakautunut, lienee jakautunut, lienemme jakautuneet, lienette jakautuneet, lienevät jakautuneet, lienee jakauduttu

en liene jakautunut, et liene jakautunut, ei liene jakautunut, emme liene jakautuneet, ette liene jakautuneet, eivät liene jakautuneet, ei liene jakauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: jakautua    FORMA LUNGĂ: jakautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: jakautuessa   INSTRUCTIV: jakautuen  INESIV PASIV: jakauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: jakautumaan   INESIV: jakautumassa  ELATIV: jakautumasta

ADESIV: jakautumalla  ABESIV: jakautumatta  INSTRUCTIV: jakautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: jakautuminen   PARTITIV: jakautuminen

INFINITIVUL CINCI: jakautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: jakautuva  (gen. jakautuvan)   PASIV: jakauduttava   (gen. jakauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: jakautunut                     PASIV: jakauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: jakautuja (pl.gen. jakautujien)  ADJECTIV NEGATIV: jakautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): jakautumus

 

 

jauhautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

jauhaudun, jauhaudut, jauhautuu, jauhaudumme, jauhaudutte, jauhautuvat, jauhaudutaan

en jauhaudu, et jauhaudu, ei jauhaudu, emme jauhaudu, ette jauhaudu, eivät jauhaudu, ei jauhauduta

IMPERFECT INDICATIV

jauhauduin, jauhauduit, jauhautui, jauhauduimme, jauhauduitte, jauhautuivat, jauhauduttiin

en jauhautunut, et jauhautunut, ei jauhautunut, emme jauhautuneet, ette jauhautuneet, eivät jauhautuneet, ei jauhauduttu

PERFECT INDICATIV

olen jauhautunut, olet jauhautunut, on jauhautunut, olemme jauhautuneet, olette jauhautuneet, ovat jauhautuneet, on jauhauduttu

en ole jauhautunut, et ole jauhautunut, ei ole jauhautunut, emme ole jauhautuneet, ette ole jauhautuneet, eivät ole jauhautuneet, ei ole jauhauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin jauhautunut, olit jauhautunut, oli jauhautunut, olimme jauhautuneet, olitte jauhautuneet, olivat jauhautuneet, oli jauhauduttu

en ollut jauhautunut, et ollut jauhautunut, ei ollut jauhautunut, emme olleet jauhautuneet, ette olleet jauhautuneet, eivät olleet jauhautuneet, ei ollut jauhauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, jauhaudu, jauhautukoon, jauhautukaamme, jauhautukaa, jauhautukoot, jauhauduttakoon

-, älä jauhaudu, älköön jauhautuko, älkäämme jauhautuko, älkää jauhautuko, älkööt jauhautuko, älköön jauhauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon jauhautunut, -, -, olkoot jauhautuneet, olkoon jauhauduttu

-, -, älköön olko jauhautunut, -, -, älkööt olko jauhautuneet, älköön olko jauhauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

jauhautuisin, jauhautuisit, jauhautuisi, jauhautuisimme, jauhautuisitte, jauhautuisivat, jauhauduttaisiin

en jauhautuisi, et jauhautuisi, ei jauhautuisi, emme jauhautuisi, ette jauhautuisi, eivät jauhautuisi, ei jauhauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin jauhautunut, olisit jauhautunut, olisi jauhautunut, olisimme jauhautuneet, olisitte jauhautuneet, olisivat jauhautuneet, oltaisiin jauhauduttu

en olisi jauhautunut, et olisi jauhautunut, ei olisi jauhautunut, emme olisi jauhautuneet, ette olisi jauhautuneet, eivät olisi jauhautuneet, ei olisi jauhauduttu

PREZENT POTENȚIAL

jauhautunen, jauhautunet, jauhautunee, jauhautunemme, jauhautunette, jauhautunevat, jauhauduttaneen

en jauhautune, et jauhautune, ei jauhautune, emme jauhautune, ette jauhautune, eivät jauhautune, ei jauhauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen jauhautunut, lienet jauhautunut, lienee jauhautunut, lienemme jauhautuneet, lienette jauhautuneet, lienevät jauhautuneet, lienee jauhauduttu

en liene jauhautunut, et liene jauhautunut, ei liene jauhautunut, emme liene jauhautuneet, ette liene jauhautuneet, eivät liene jauhautuneet, ei liene jauhauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: jauhautua    FORMA LUNGĂ: jauhautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: jauhautuessa   INSTRUCTIV: jauhautuen  INESIV PASIV: jauhauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: jauhautumaan   INESIV: jauhautumassa  ELATIV: jauhautumasta

ADESIV: jauhautumalla  ABESIV: jauhautumatta  INSTRUCTIV: jauhautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: jauhautuminen   PARTITIV: jauhautuminen

INFINITIVUL CINCI: jauhautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: jauhautuva  (gen. jauhautuvan)   PASIV: jauhauduttava   (gen. jauhauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: jauhautunut                      PASIV: jauhauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: jauhautuja (pl.gen. jauhautujien)  ADJECTIV NEGATIV: jauhautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): jauhautumus

 

 

joutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

joudun, joudut, joutuu, joudumme, joudutte, joutuvat, joudutaan

en joudu, et joudu, ei joudu, emme joudu, ette joudu, eivät joudu, ei jouduta

IMPERFECT INDICATIV

jouduin, jouduit, joutui, jouduimme, jouduitte, joutuivat, jouduttiin

en joutunut, et joutunut, ei joutunut, emme joutuneet, ette joutuneet, eivät joutuneet, ei jouduttu

PERFECT INDICATIV

olen joutunut, olet joutunut, on joutunut, olemme joutuneet, olette joutuneet, ovat joutuneet, on jouduttu

en ole joutunut, et ole joutunut, ei ole joutunut, emme ole joutuneet, ette ole joutuneet, eivät ole joutuneet, ei ole jouduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin joutunut, olit joutunut, oli joutunut, olimme joutuneet, olitte joutuneet, olivat joutuneet, oli jouduttu

en ollut joutunut, et ollut joutunut, ei ollut joutunut, emme olleet joutuneet, ette olleet joutuneet, eivät olleet joutuneet, ei ollut jouduttu

PREZENT IMPERATIV

-, joudu, joutukoon, joutukaamme, joutukaa, joutukoot, jouduttakoon

-, älä joudu, älköön joutuko, älkäämme joutuko, älkää joutuko, älkööt joutuko, älköön jouduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon joutunut, -, -, olkoot joutuneet, olkoon jouduttu

-, -, älköön olko joutunut, -, -, älkööt olko joutuneet, älköön olko jouduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

joutuisin, joutuisit, joutuisi, joutuisimme, joutuisitte, joutuisivat, jouduttaisiin

en joutuisi, et joutuisi, ei joutuisi, emme joutuisi, ette joutuisi, eivät joutuisi, ei jouduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin joutunut, olisit joutunut, olisi joutunut, olisimme joutuneet, olisitte joutuneet, olisivat joutuneet, oltaisiin jouduttu

en olisi joutunut, et olisi joutunut, ei olisi joutunut, emme olisi joutuneet, ette olisi joutuneet, eivät olisi joutuneet, ei olisi jouduttu

PREZENT POTENȚIAL

joutunen, joutunet, joutunee, joutunemme, joutunette, joutunevat, jouduttaneen

en joutune, et joutune, ei joutune, emme joutune, ette joutune, eivät joutune, ei jouduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen joutunut, lienet joutunut, lienee joutunut, lienemme joutuneet, lienette joutuneet, lienevät joutuneet, lienee jouduttu

en liene joutunut, et liene joutunut, ei liene joutunut, emme liene joutuneet, ette liene joutuneet, eivät liene joutuneet, ei liene jouduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: joutua    FORMA LUNGĂ: joutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: joutuessa   INSTRUCTIV: joutuen  INESIV PASIV: jouduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: joutumaan   INESIV: joutumassa  ELATIV: joutumasta

ADESIV: joutumalla  ABESIV: joutumatta  INSTRUCTIV: joutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: joutuminen   PARTITIV: joutuminen

INFINITIVUL CINCI: joutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: joutuva  (gen. joutuvan)   PASIV: jouduttava   (gen. jouduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: joutunut                   PASIV: jouduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: joutuja (pl.gen. joutujien)  ADJECTIV NEGATIV: joutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): joutumus

 

 

julistautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

julistaudun, julistaudut, julistautuu, julistaudumme, julistaudutte, julistautuvat, julistaudutaan

en julistaudu, et julistaudu, ei julistaudu, emme julistaudu, ette julistaudu, eivät julistaudu, ei julistauduta

IMPERFECT INDICATIV

julistauduin, julistauduit, julistautui, julistauduimme, julistauduitte, julistautuivat, julistauduttiin

en julistautunut, et julistautunut, ei julistautunut, emme julistautuneet, ette julistautuneet, eivät julistautuneet, ei julistauduttu

PERFECT INDICATIV

olen julistautunut, olet julistautunut, on julistautunut, olemme julistautuneet, olette julistautuneet, ovat julistautuneet, on julistauduttu

en ole julistautunut, et ole julistautunut, ei ole julistautunut, emme ole julistautuneet, ette ole julistautuneet, eivät ole julistautuneet, ei ole julistauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin julistautunut, olit julistautunut, oli julistautunut, olimme julistautuneet, olitte julistautuneet, olivat julistautuneet, oli julistauduttu

en ollut julistautunut, et ollut julistautunut, ei ollut julistautunut, emme olleet julistautuneet, ette olleet julistautuneet, eivät olleet julistautuneet, ei ollut julistauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, julistaudu, julistautukoon, julistautukaamme, julistautukaa, julistautukoot, julistauduttakoon

-, älä julistaudu, älköön julistautuko, älkäämme julistautuko, älkää julistautuko, älkööt julistautuko, älköön julistauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon julistautunut, -, -, olkoot julistautuneet, olkoon julistauduttu

-, -, älköön olko julistautunut, -, -, älkööt olko julistautuneet, älköön olko julistauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

julistautuisin, julistautuisit, julistautuisi, julistautuisimme, julistautuisitte, julistautuisivat, julistauduttaisiin

en julistautuisi, et julistautuisi, ei julistautuisi, emme julistautuisi, ette julistautuisi, eivät julistautuisi, ei julistauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin julistautunut, olisit julistautunut, olisi julistautunut, olisimme julistautuneet, olisitte julistautuneet, olisivat julistautuneet, oltaisiin julistauduttu

en olisi julistautunut, et olisi julistautunut, ei olisi julistautunut, emme olisi julistautuneet, ette olisi julistautuneet, eivät olisi julistautuneet, ei olisi julistauduttu

PREZENT POTENȚIAL

julistautunen, julistautunet, julistautunee, julistautunemme, julistautunette, julistautunevat, julistauduttaneen

en julistautune, et julistautune, ei julistautune, emme julistautune, ette julistautune, eivät julistautune, ei julistauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen julistautunut, lienet julistautunut, lienee julistautunut, lienemme julistautuneet, lienette julistautuneet, lienevät julistautuneet, lienee julistauduttu

en liene julistautunut, et liene julistautunut, ei liene julistautunut, emme liene julistautuneet, ette liene julistautuneet, eivät liene julistautuneet, ei liene julistauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: julistautua    FORMA LUNGĂ: julistautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: julistautuessa   INSTRUCTIV: julistautuen  INESIV PASIV: julistauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: julistautumaan   INESIV: julistautumassa  ELATIV: julistautumasta

ADESIV: julistautumalla  ABESIV: julistautumatta  INSTRUCTIV: julistautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: julistautuminen   PARTITIV: julistautuminen

INFINITIVUL CINCI: julistautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: julistautuva  (gen. julistautuvan)   PASIV: julistauduttava   (gen. julistauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: julistautunut                        PASIV: julistauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: julistautuja (pl.gen. julistautujien)  ADJECTIV NEGATIV: julistautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): julistautumus

 

 

jumiutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

jumiudun, jumiudut, jumiutuu, jumiudumme, jumiudutte, jumiutuvat, jumiudutaan

en jumiudu, et jumiudu, ei jumiudu, emme jumiudu, ette jumiudu, eivät jumiudu, ei jumiuduta

IMPERFECT INDICATIV

jumiuduin, jumiuduit, jumiutui, jumiuduimme, jumiuduitte, jumiutuivat, jumiuduttiin

en jumiutunut, et jumiutunut, ei jumiutunut, emme jumiutuneet, ette jumiutuneet, eivät jumiutuneet, ei jumiuduttu

PERFECT INDICATIV

olen jumiutunut, olet jumiutunut, on jumiutunut, olemme jumiutuneet, olette jumiutuneet, ovat jumiutuneet, on jumiuduttu

en ole jumiutunut, et ole jumiutunut, ei ole jumiutunut, emme ole jumiutuneet, ette ole jumiutuneet, eivät ole jumiutuneet, ei ole jumiuduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin jumiutunut, olit jumiutunut, oli jumiutunut, olimme jumiutuneet, olitte jumiutuneet, olivat jumiutuneet, oli jumiuduttu

en ollut jumiutunut, et ollut jumiutunut, ei ollut jumiutunut, emme olleet jumiutuneet, ette olleet jumiutuneet, eivät olleet jumiutuneet, ei ollut jumiuduttu

PREZENT IMPERATIV

-, jumiudu, jumiutukoon, jumiutukaamme, jumiutukaa, jumiutukoot, jumiuduttakoon

-, älä jumiudu, älköön jumiutuko, älkäämme jumiutuko, älkää jumiutuko, älkööt jumiutuko, älköön jumiuduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon jumiutunut, -, -, olkoot jumiutuneet, olkoon jumiuduttu

-, -, älköön olko jumiutunut, -, -, älkööt olko jumiutuneet, älköön olko jumiuduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

jumiutuisin, jumiutuisit, jumiutuisi, jumiutuisimme, jumiutuisitte, jumiutuisivat, jumiuduttaisiin

en jumiutuisi, et jumiutuisi, ei jumiutuisi, emme jumiutuisi, ette jumiutuisi, eivät jumiutuisi, ei jumiuduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin jumiutunut, olisit jumiutunut, olisi jumiutunut, olisimme jumiutuneet, olisitte jumiutuneet, olisivat jumiutuneet, oltaisiin jumiuduttu

en olisi jumiutunut, et olisi jumiutunut, ei olisi jumiutunut, emme olisi jumiutuneet, ette olisi jumiutuneet, eivät olisi jumiutuneet, ei olisi jumiuduttu

PREZENT POTENȚIAL

jumiutunen, jumiutunet, jumiutunee, jumiutunemme, jumiutunette, jumiutunevat, jumiuduttaneen

en jumiutune, et jumiutune, ei jumiutune, emme jumiutune, ette jumiutune, eivät jumiutune, ei jumiuduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen jumiutunut, lienet jumiutunut, lienee jumiutunut, lienemme jumiutuneet, lienette jumiutuneet, lienevät jumiutuneet, lienee jumiuduttu

en liene jumiutunut, et liene jumiutunut, ei liene jumiutunut, emme liene jumiutuneet, ette liene jumiutuneet, eivät liene jumiutuneet, ei liene jumiuduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: jumiutua    FORMA LUNGĂ: jumiutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: jumiutuessa   INSTRUCTIV: jumiutuen  INESIV PASIV: jumiuduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: jumiutumaan   INESIV: jumiutumassa  ELATIV: jumiutumasta

ADESIV: jumiutumalla  ABESIV: jumiutumatta  INSTRUCTIV: jumiutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: jumiutuminen   PARTITIV: jumiutuminen

INFINITIVUL CINCI: jumiutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: jumiutuva  (gen. jumiutuvan)   PASIV: jumiuduttava   (gen. jumiuduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: jumiutunut                     PASIV: jumiuduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: jumiutuja (pl.gen. jumiutujien)  ADJECTIV NEGATIV: jumiutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): jumiutumus

 

 

juustoutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

juustoudun, juustoudut, juustoutuu, juustoudumme, juustoudutte, juustoutuvat, juustoudutaan

en juustoudu, et juustoudu, ei juustoudu, emme juustoudu, ette juustoudu, eivät juustoudu, ei juustouduta

IMPERFECT INDICATIV

juustouduin, juustouduit, juustoutui, juustouduimme, juustouduitte, juustoutuivat, juustouduttiin

en juustoutunut, et juustoutunut, ei juustoutunut, emme juustoutuneet, ette juustoutuneet, eivät juustoutuneet, ei juustouduttu

PERFECT INDICATIV

olen juustoutunut, olet juustoutunut, on juustoutunut, olemme juustoutuneet, olette juustoutuneet, ovat juustoutuneet, on juustouduttu

en ole juustoutunut, et ole juustoutunut, ei ole juustoutunut, emme ole juustoutuneet, ette ole juustoutuneet, eivät ole juustoutuneet, ei ole juustouduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin juustoutunut, olit juustoutunut, oli juustoutunut, olimme juustoutuneet, olitte juustoutuneet, olivat juustoutuneet, oli juustouduttu

en ollut juustoutunut, et ollut juustoutunut, ei ollut juustoutunut, emme olleet juustoutuneet, ette olleet juustoutuneet, eivät olleet juustoutuneet, ei ollut juustouduttu

PREZENT IMPERATIV

-, juustoudu, juustoutukoon, juustoutukaamme, juustoutukaa, juustoutukoot, juustouduttakoon

-, älä juustoudu, älköön juustoutuko, älkäämme juustoutuko, älkää juustoutuko, älkööt juustoutuko, älköön juustouduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon juustoutunut, -, -, olkoot juustoutuneet, olkoon juustouduttu

-, -, älköön olko juustoutunut, -, -, älkööt olko juustoutuneet, älköön olko juustouduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

juustoutuisin, juustoutuisit, juustoutuisi, juustoutuisimme, juustoutuisitte, juustoutuisivat, juustouduttaisiin

en juustoutuisi, et juustoutuisi, ei juustoutuisi, emme juustoutuisi, ette juustoutuisi, eivät juustoutuisi, ei juustouduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin juustoutunut, olisit juustoutunut, olisi juustoutunut, olisimme juustoutuneet, olisitte juustoutuneet, olisivat juustoutuneet, oltaisiin juustouduttu

en olisi juustoutunut, et olisi juustoutunut, ei olisi juustoutunut, emme olisi juustoutuneet, ette olisi juustoutuneet, eivät olisi juustoutuneet, ei olisi juustouduttu

PREZENT POTENȚIAL

juustoutunen, juustoutunet, juustoutunee, juustoutunemme, juustoutunette, juustoutunevat, juustouduttaneen

en juustoutune, et juustoutune, ei juustoutune, emme juustoutune, ette juustoutune, eivät juustoutune, ei juustouduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen juustoutunut, lienet juustoutunut, lienee juustoutunut, lienemme juustoutuneet, lienette juustoutuneet, lienevät juustoutuneet, lienee juustouduttu

en liene juustoutunut, et liene juustoutunut, ei liene juustoutunut, emme liene juustoutuneet, ette liene juustoutuneet, eivät liene juustoutuneet, ei liene juustouduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: juustoutua    FORMA LUNGĂ: juustoutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: juustoutuessa   INSTRUCTIV: juustoutuen  INESIV PASIV: juustouduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: juustoutumaan   INESIV: juustoutumassa  ELATIV: juustoutumasta

ADESIV: juustoutumalla  ABESIV: juustoutumatta  INSTRUCTIV: juustoutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: juustoutuminen   PARTITIV: juustoutuminen

INFINITIVUL CINCI: juustoutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: juustoutuva  (gen. juustoutuvan)   PASIV: juustouduttava   (gen. juustouduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: juustoutunut                       PASIV: juustouduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: juustoutuja (pl.gen. juustoutujien)  ADJECTIV NEGATIV: juustoutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): juustoutumus

 

 

järjestäytyä 28 (44)

PREZENT INDICATIV

järjestäydyn, järjestäydyt, järjestäytyy, järjestäydymme, järjestäydytte, järjestäytyvät, järjestäydytään

en järjestäydy, et järjestäydy, ei järjestäydy, emme järjestäydy, ette järjestäydy, eivät järjestäydy, ei järjestäydytä

IMPERFECT INDICATIV

järjestäydyin, järjestäydyit, järjestäytyi, järjestäydyimme, järjestäydyitte, järjestäytyivät, järjestäydyttiin

en järjestäytynyt, et järjestäytynyt, ei järjestäytynyt, emme järjestäytyneet, ette järjestäytyneet, eivät järjestäytyneet, ei järjestäydytty

PERFECT INDICATIV

olen järjestäytynyt, olet järjestäytynyt, on järjestäytynyt, olemme järjestäytyneet, olette järjestäytyneet, ovat järjestäytyneet, on järjestäydytty

en ole järjestäytynyt, et ole järjestäytynyt, ei ole järjestäytynyt, emme ole järjestäytyneet, ette ole järjestäytyneet, eivät ole järjestäytyneet, ei ole järjestäydytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin järjestäytynyt, olit järjestäytynyt, oli järjestäytynyt, olimme järjestäytyneet, olitte järjestäytyneet, olivat järjestäytyneet, oli järjestäydytty

en ollut järjestäytynyt, et ollut järjestäytynyt, ei ollut järjestäytynyt, emme olleet järjestäytyneet, ette olleet järjestäytyneet, eivät olleet järjestäytyneet, ei ollut järjestäydytty

PREZENT IMPERATIV

-, järjestäydy, järjestäytyköön, järjestäytykäämme, järjestäytykää, järjestäytykööt, järjestäydyttäköön

-, älä järjestäydy, älköön järjestäytykö, älkäämme järjestäytykö, älkää järjestäytykö, älkööt järjestäytykö, älköön järjestäydyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon järjestäytynyt, -, -, olkoot järjestäytyneet, olkoon järjestäydytty

-, -, älköön olko järjestäytynyt, -, -, älkööt olko järjestäytyneet, älköön olko järjestäydytty

PREZENT CONDIȚIONAL

järjestäytyisin, järjestäytyisit, järjestäytyisi, järjestäytyisimme, järjestäytyisitte, järjestäytyisivät, järjestäydyttäisiin

en järjestäytyisi, et järjestäytyisi, ei järjestäytyisi, emme järjestäytyisi, ette järjestäytyisi, eivät järjestäytyisi, ei järjestäydyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin järjestäytynyt, olisit järjestäytynyt, olisi järjestäytynyt, olisimme järjestäytyneet, olisitte järjestäytyneet, olisivat järjestäytyneet, oltaisiin järjestäydytty

en olisi järjestäytynyt, et olisi järjestäytynyt, ei olisi järjestäytynyt, emme olisi järjestäytyneet, ette olisi järjestäytyneet, eivät olisi järjestäytyneet, ei olisi järjestäydytty

PREZENT POTENȚIAL

järjestäytynen, järjestäytynet, järjestäytynee, järjestäytynemme, järjestäytynette, järjestäytynevät, järjestäydyttäneen

en järjestäytyne, et järjestäytyne, ei järjestäytyne, emme järjestäytyne, ette järjestäytyne, eivät järjestäytyne, ei järjestäydyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen järjestäytynyt, lienet järjestäytynyt, lienee järjestäytynyt, lienemme järjestäytyneet, lienette järjestäytyneet, lienevät järjestäytyneet, lienee järjestäydytty

en liene järjestäytynyt, et liene järjestäytynyt, ei liene järjestäytynyt, emme liene järjestäytyneet, ette liene järjestäytyneet, eivät liene järjestäytyneet, ei liene järjestäydytty

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: järjestäytyä    FORMA LUNGĂ: järjestäytyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: järjestäytyessä   INSTRUCTIV: järjestäytyen  INESIV PASIV: järjestäydyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: järjestäytymään   INESIV: järjestäytymässä  ELATIV: järjestäytymästä

ADESIV: järjestäytymällä  ABESIV: järjestäytymättä  INSTRUCTIV: järjestäytymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: järjestäytyminen   PARTITIV: järjestäytyminen

INFINITIVUL CINCI: järjestäytymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: järjestäytyvä  (gen. järjestäytyvän)   PASIV: järjestäydyttävä   (gen. järjestäydyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: järjestäytynyt                         PASIV: järjestäydytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: järjestäytyjä (pl.gen. järjestäytyjien)  ADJECTIV NEGATIV: järjestäytymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): järjestäytymys

 

 

jättäytyä 28 (44)

PREZENT INDICATIV

jättäydyn, jättäydyt, jättäytyy, jättäydymme, jättäydytte, jättäytyvät, jättäydytään

en jättäydy, et jättäydy, ei jättäydy, emme jättäydy, ette jättäydy, eivät jättäydy, ei jättäydytä

IMPERFECT INDICATIV

jättäydyin, jättäydyit, jättäytyi, jättäydyimme, jättäydyitte, jättäytyivät, jättäydyttiin

en jättäytynyt, et jättäytynyt, ei jättäytynyt, emme jättäytyneet, ette jättäytyneet, eivät jättäytyneet, ei jättäydytty

PERFECT INDICATIV

olen jättäytynyt, olet jättäytynyt, on jättäytynyt, olemme jättäytyneet, olette jättäytyneet, ovat jättäytyneet, on jättäydytty

en ole jättäytynyt, et ole jättäytynyt, ei ole jättäytynyt, emme ole jättäytyneet, ette ole jättäytyneet, eivät ole jättäytyneet, ei ole jättäydytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin jättäytynyt, olit jättäytynyt, oli jättäytynyt, olimme jättäytyneet, olitte jättäytyneet, olivat jättäytyneet, oli jättäydytty

en ollut jättäytynyt, et ollut jättäytynyt, ei ollut jättäytynyt, emme olleet jättäytyneet, ette olleet jättäytyneet, eivät olleet jättäytyneet, ei ollut jättäydytty

PREZENT IMPERATIV

-, jättäydy, jättäytyköön, jättäytykäämme, jättäytykää, jättäytykööt, jättäydyttäköön

-, älä jättäydy, älköön jättäytykö, älkäämme jättäytykö, älkää jättäytykö, älkööt jättäytykö, älköön jättäydyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon jättäytynyt, -, -, olkoot jättäytyneet, olkoon jättäydytty

-, -, älköön olko jättäytynyt, -, -, älkööt olko jättäytyneet, älköön olko jättäydytty

PREZENT CONDIȚIONAL

jättäytyisin, jättäytyisit, jättäytyisi, jättäytyisimme, jättäytyisitte, jättäytyisivät, jättäydyttäisiin

en jättäytyisi, et jättäytyisi, ei jättäytyisi, emme jättäytyisi, ette jättäytyisi, eivät jättäytyisi, ei jättäydyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin jättäytynyt, olisit jättäytynyt, olisi jättäytynyt, olisimme jättäytyneet, olisitte jättäytyneet, olisivat jättäytyneet, oltaisiin jättäydytty

en olisi jättäytynyt, et olisi jättäytynyt, ei olisi jättäytynyt, emme olisi jättäytyneet, ette olisi jättäytyneet, eivät olisi jättäytyneet, ei olisi jättäydytty

PREZENT POTENȚIAL

jättäytynen, jättäytynet, jättäytynee, jättäytynemme, jättäytynette, jättäytynevät, jättäydyttäneen

en jättäytyne, et jättäytyne, ei jättäytyne, emme jättäytyne, ette jättäytyne, eivät jättäytyne, ei jättäydyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen jättäytynyt, lienet jättäytynyt, lienee jättäytynyt, lienemme jättäytyneet, lienette jättäytyneet, lienevät jättäytyneet, lienee jättäydytty

en liene jättäytynyt, et liene jättäytynyt, ei liene jättäytynyt, emme liene jättäytyneet, ette liene jättäytyneet, eivät liene jättäytyneet, ei liene jättäydytty

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: jättäytyä    FORMA LUNGĂ: jättäytyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: jättäytyessä   INSTRUCTIV: jättäytyen  INESIV PASIV: jättäydyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: jättäytymään   INESIV: jättäytymässä  ELATIV: jättäytymästä

ADESIV: jättäytymällä  ABESIV: jättäytymättä  INSTRUCTIV: jättäytymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: jättäytyminen   PARTITIV: jättäytyminen

INFINITIVUL CINCI: jättäytymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: jättäytyvä  (gen. jättäytyvän)   PASIV: jättäydyttävä   (gen. jättäydyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: jättäytynyt                      PASIV: jättäydytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: jättäytyjä (pl.gen. jättäytyjien)  ADJECTIV NEGATIV: jättäytymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): jättäytymys

 

 

kaareutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

kaareudun, kaareudut, kaareutuu, kaareudumme, kaareudutte, kaareutuvat, kaareudutaan

en kaareudu, et kaareudu, ei kaareudu, emme kaareudu, ette kaareudu, eivät kaareudu, ei kaareuduta

IMPERFECT INDICATIV

kaareuduin, kaareuduit, kaareutui, kaareuduimme, kaareuduitte, kaareutuivat, kaareuduttiin

en kaareutunut, et kaareutunut, ei kaareutunut, emme kaareutuneet, ette kaareutuneet, eivät kaareutuneet, ei kaareuduttu

PERFECT INDICATIV

olen kaareutunut, olet kaareutunut, on kaareutunut, olemme kaareutuneet, olette kaareutuneet, ovat kaareutuneet, on kaareuduttu

en ole kaareutunut, et ole kaareutunut, ei ole kaareutunut, emme ole kaareutuneet, ette ole kaareutuneet, eivät ole kaareutuneet, ei ole kaareuduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kaareutunut, olit kaareutunut, oli kaareutunut, olimme kaareutuneet, olitte kaareutuneet, olivat kaareutuneet, oli kaareuduttu

en ollut kaareutunut, et ollut kaareutunut, ei ollut kaareutunut, emme olleet kaareutuneet, ette olleet kaareutuneet, eivät olleet kaareutuneet, ei ollut kaareuduttu

PREZENT IMPERATIV

-, kaareudu, kaareutukoon, kaareutukaamme, kaareutukaa, kaareutukoot, kaareuduttakoon

-, älä kaareudu, älköön kaareutuko, älkäämme kaareutuko, älkää kaareutuko, älkööt kaareutuko, älköön kaareuduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kaareutunut, -, -, olkoot kaareutuneet, olkoon kaareuduttu

-, -, älköön olko kaareutunut, -, -, älkööt olko kaareutuneet, älköön olko kaareuduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kaareutuisin, kaareutuisit, kaareutuisi, kaareutuisimme, kaareutuisitte, kaareutuisivat, kaareuduttaisiin

en kaareutuisi, et kaareutuisi, ei kaareutuisi, emme kaareutuisi, ette kaareutuisi, eivät kaareutuisi, ei kaareuduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kaareutunut, olisit kaareutunut, olisi kaareutunut, olisimme kaareutuneet, olisitte kaareutuneet, olisivat kaareutuneet, oltaisiin kaareuduttu

en olisi kaareutunut, et olisi kaareutunut, ei olisi kaareutunut, emme olisi kaareutuneet, ette olisi kaareutuneet, eivät olisi kaareutuneet, ei olisi kaareuduttu

PREZENT POTENȚIAL

kaareutunen, kaareutunet, kaareutunee, kaareutunemme, kaareutunette, kaareutunevat, kaareuduttaneen

en kaareutune, et kaareutune, ei kaareutune, emme kaareutune, ette kaareutune, eivät kaareutune, ei kaareuduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kaareutunut, lienet kaareutunut, lienee kaareutunut, lienemme kaareutuneet, lienette kaareutuneet, lienevät kaareutuneet, lienee kaareuduttu

en liene kaareutunut, et liene kaareutunut, ei liene kaareutunut, emme liene kaareutuneet, ette liene kaareutuneet, eivät liene kaareutuneet, ei liene kaareuduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kaareutua    FORMA LUNGĂ: kaareutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kaareutuessa   INSTRUCTIV: kaareutuen  INESIV PASIV: kaareuduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kaareutumaan   INESIV: kaareutumassa  ELATIV: kaareutumasta

ADESIV: kaareutumalla  ABESIV: kaareutumatta  INSTRUCTIV: kaareutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kaareutuminen   PARTITIV: kaareutuminen

INFINITIVUL CINCI: kaareutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kaareutuva  (gen. kaareutuvan)   PASIV: kaareuduttava   (gen. kaareuduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kaareutunut                      PASIV: kaareuduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kaareutuja (pl.gen. kaareutujien)  ADJECTIV NEGATIV: kaareutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kaareutumus

 

 

kaivautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

kaivaudun, kaivaudut, kaivautuu, kaivaudumme, kaivaudutte, kaivautuvat, kaivaudutaan

en kaivaudu, et kaivaudu, ei kaivaudu, emme kaivaudu, ette kaivaudu, eivät kaivaudu, ei kaivauduta

IMPERFECT INDICATIV

kaivauduin, kaivauduit, kaivautui, kaivauduimme, kaivauduitte, kaivautuivat, kaivauduttiin

en kaivautunut, et kaivautunut, ei kaivautunut, emme kaivautuneet, ette kaivautuneet, eivät kaivautuneet, ei kaivauduttu

PERFECT INDICATIV

olen kaivautunut, olet kaivautunut, on kaivautunut, olemme kaivautuneet, olette kaivautuneet, ovat kaivautuneet, on kaivauduttu

en ole kaivautunut, et ole kaivautunut, ei ole kaivautunut, emme ole kaivautuneet, ette ole kaivautuneet, eivät ole kaivautuneet, ei ole kaivauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kaivautunut, olit kaivautunut, oli kaivautunut, olimme kaivautuneet, olitte kaivautuneet, olivat kaivautuneet, oli kaivauduttu

en ollut kaivautunut, et ollut kaivautunut, ei ollut kaivautunut, emme olleet kaivautuneet, ette olleet kaivautuneet, eivät olleet kaivautuneet, ei ollut kaivauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, kaivaudu, kaivautukoon, kaivautukaamme, kaivautukaa, kaivautukoot, kaivauduttakoon

-, älä kaivaudu, älköön kaivautuko, älkäämme kaivautuko, älkää kaivautuko, älkööt kaivautuko, älköön kaivauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kaivautunut, -, -, olkoot kaivautuneet, olkoon kaivauduttu

-, -, älköön olko kaivautunut, -, -, älkööt olko kaivautuneet, älköön olko kaivauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kaivautuisin, kaivautuisit, kaivautuisi, kaivautuisimme, kaivautuisitte, kaivautuisivat, kaivauduttaisiin

en kaivautuisi, et kaivautuisi, ei kaivautuisi, emme kaivautuisi, ette kaivautuisi, eivät kaivautuisi, ei kaivauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kaivautunut, olisit kaivautunut, olisi kaivautunut, olisimme kaivautuneet, olisitte kaivautuneet, olisivat kaivautuneet, oltaisiin kaivauduttu

en olisi kaivautunut, et olisi kaivautunut, ei olisi kaivautunut, emme olisi kaivautuneet, ette olisi kaivautuneet, eivät olisi kaivautuneet, ei olisi kaivauduttu

PREZENT POTENȚIAL

kaivautunen, kaivautunet, kaivautunee, kaivautunemme, kaivautunette, kaivautunevat, kaivauduttaneen

en kaivautune, et kaivautune, ei kaivautune, emme kaivautune, ette kaivautune, eivät kaivautune, ei kaivauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kaivautunut, lienet kaivautunut, lienee kaivautunut, lienemme kaivautuneet, lienette kaivautuneet, lienevät kaivautuneet, lienee kaivauduttu

en liene kaivautunut, et liene kaivautunut, ei liene kaivautunut, emme liene kaivautuneet, ette liene kaivautuneet, eivät liene kaivautuneet, ei liene kaivauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kaivautua    FORMA LUNGĂ: kaivautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kaivautuessa   INSTRUCTIV: kaivautuen  INESIV PASIV: kaivauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kaivautumaan   INESIV: kaivautumassa  ELATIV: kaivautumasta

ADESIV: kaivautumalla  ABESIV: kaivautumatta  INSTRUCTIV: kaivautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kaivautuminen   PARTITIV: kaivautuminen

INFINITIVUL CINCI: kaivautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kaivautuva  (gen. kaivautuvan)   PASIV: kaivauduttava   (gen. kaivauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kaivautunut                      PASIV: kaivauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kaivautuja (pl.gen. kaivautujien)  ADJECTIV NEGATIV: kaivautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kaivautumus

 

 

kalkkiutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

kalkkiudun, kalkkiudut, kalkkiutuu, kalkkiudumme, kalkkiudutte, kalkkiutuvat, kalkkiudutaan

en kalkkiudu, et kalkkiudu, ei kalkkiudu, emme kalkkiudu, ette kalkkiudu, eivät kalkkiudu, ei kalkkiuduta

IMPERFECT INDICATIV

kalkkiuduin, kalkkiuduit, kalkkiutui, kalkkiuduimme, kalkkiuduitte, kalkkiutuivat, kalkkiuduttiin

en kalkkiutunut, et kalkkiutunut, ei kalkkiutunut, emme kalkkiutuneet, ette kalkkiutuneet, eivät kalkkiutuneet, ei kalkkiuduttu

PERFECT INDICATIV

olen kalkkiutunut, olet kalkkiutunut, on kalkkiutunut, olemme kalkkiutuneet, olette kalkkiutuneet, ovat kalkkiutuneet, on kalkkiuduttu

en ole kalkkiutunut, et ole kalkkiutunut, ei ole kalkkiutunut, emme ole kalkkiutuneet, ette ole kalkkiutuneet, eivät ole kalkkiutuneet, ei ole kalkkiuduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kalkkiutunut, olit kalkkiutunut, oli kalkkiutunut, olimme kalkkiutuneet, olitte kalkkiutuneet, olivat kalkkiutuneet, oli kalkkiuduttu

en ollut kalkkiutunut, et ollut kalkkiutunut, ei ollut kalkkiutunut, emme olleet kalkkiutuneet, ette olleet kalkkiutuneet, eivät olleet kalkkiutuneet, ei ollut kalkkiuduttu

PREZENT IMPERATIV

-, kalkkiudu, kalkkiutukoon, kalkkiutukaamme, kalkkiutukaa, kalkkiutukoot, kalkkiuduttakoon

-, älä kalkkiudu, älköön kalkkiutuko, älkäämme kalkkiutuko, älkää kalkkiutuko, älkööt kalkkiutuko, älköön kalkkiuduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kalkkiutunut, -, -, olkoot kalkkiutuneet, olkoon kalkkiuduttu

-, -, älköön olko kalkkiutunut, -, -, älkööt olko kalkkiutuneet, älköön olko kalkkiuduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kalkkiutuisin, kalkkiutuisit, kalkkiutuisi, kalkkiutuisimme, kalkkiutuisitte, kalkkiutuisivat, kalkkiuduttaisiin

en kalkkiutuisi, et kalkkiutuisi, ei kalkkiutuisi, emme kalkkiutuisi, ette kalkkiutuisi, eivät kalkkiutuisi, ei kalkkiuduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kalkkiutunut, olisit kalkkiutunut, olisi kalkkiutunut, olisimme kalkkiutuneet, olisitte kalkkiutuneet, olisivat kalkkiutuneet, oltaisiin kalkkiuduttu

en olisi kalkkiutunut, et olisi kalkkiutunut, ei olisi kalkkiutunut, emme olisi kalkkiutuneet, ette olisi kalkkiutuneet, eivät olisi kalkkiutuneet, ei olisi kalkkiuduttu

PREZENT POTENȚIAL

kalkkiutunen, kalkkiutunet, kalkkiutunee, kalkkiutunemme, kalkkiutunette, kalkkiutunevat, kalkkiuduttaneen

en kalkkiutune, et kalkkiutune, ei kalkkiutune, emme kalkkiutune, ette kalkkiutune, eivät kalkkiutune, ei kalkkiuduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kalkkiutunut, lienet kalkkiutunut, lienee kalkkiutunut, lienemme kalkkiutuneet, lienette kalkkiutuneet, lienevät kalkkiutuneet, lienee kalkkiuduttu

en liene kalkkiutunut, et liene kalkkiutunut, ei liene kalkkiutunut, emme liene kalkkiutuneet, ette liene kalkkiutuneet, eivät liene kalkkiutuneet, ei liene kalkkiuduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kalkkiutua    FORMA LUNGĂ: kalkkiutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kalkkiutuessa   INSTRUCTIV: kalkkiutuen  INESIV PASIV: kalkkiuduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kalkkiutumaan   INESIV: kalkkiutumassa  ELATIV: kalkkiutumasta

ADESIV: kalkkiutumalla  ABESIV: kalkkiutumatta  INSTRUCTIV: kalkkiutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kalkkiutuminen   PARTITIV: kalkkiutuminen

INFINITIVUL CINCI: kalkkiutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kalkkiutuva  (gen. kalkkiutuvan)   PASIV: kalkkiuduttava   (gen. kalkkiuduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kalkkiutunut                       PASIV: kalkkiuduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kalkkiutuja (pl.gen. kalkkiutujien)  ADJECTIV NEGATIV: kalkkiutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kalkkiutumus

 

 

kantautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

kantaudun, kantaudut, kantautuu, kantaudumme, kantaudutte, kantautuvat, kantaudutaan

en kantaudu, et kantaudu, ei kantaudu, emme kantaudu, ette kantaudu, eivät kantaudu, ei kantauduta

IMPERFECT INDICATIV

kantauduin, kantauduit, kantautui, kantauduimme, kantauduitte, kantautuivat, kantauduttiin

en kantautunut, et kantautunut, ei kantautunut, emme kantautuneet, ette kantautuneet, eivät kantautuneet, ei kantauduttu

PERFECT INDICATIV

olen kantautunut, olet kantautunut, on kantautunut, olemme kantautuneet, olette kantautuneet, ovat kantautuneet, on kantauduttu

en ole kantautunut, et ole kantautunut, ei ole kantautunut, emme ole kantautuneet, ette ole kantautuneet, eivät ole kantautuneet, ei ole kantauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kantautunut, olit kantautunut, oli kantautunut, olimme kantautuneet, olitte kantautuneet, olivat kantautuneet, oli kantauduttu

en ollut kantautunut, et ollut kantautunut, ei ollut kantautunut, emme olleet kantautuneet, ette olleet kantautuneet, eivät olleet kantautuneet, ei ollut kantauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, kantaudu, kantautukoon, kantautukaamme, kantautukaa, kantautukoot, kantauduttakoon

-, älä kantaudu, älköön kantautuko, älkäämme kantautuko, älkää kantautuko, älkööt kantautuko, älköön kantauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kantautunut, -, -, olkoot kantautuneet, olkoon kantauduttu

-, -, älköön olko kantautunut, -, -, älkööt olko kantautuneet, älköön olko kantauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kantautuisin, kantautuisit, kantautuisi, kantautuisimme, kantautuisitte, kantautuisivat, kantauduttaisiin

en kantautuisi, et kantautuisi, ei kantautuisi, emme kantautuisi, ette kantautuisi, eivät kantautuisi, ei kantauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kantautunut, olisit kantautunut, olisi kantautunut, olisimme kantautuneet, olisitte kantautuneet, olisivat kantautuneet, oltaisiin kantauduttu

en olisi kantautunut, et olisi kantautunut, ei olisi kantautunut, emme olisi kantautuneet, ette olisi kantautuneet, eivät olisi kantautuneet, ei olisi kantauduttu

PREZENT POTENȚIAL

kantautunen, kantautunet, kantautunee, kantautunemme, kantautunette, kantautunevat, kantauduttaneen

en kantautune, et kantautune, ei kantautune, emme kantautune, ette kantautune, eivät kantautune, ei kantauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kantautunut, lienet kantautunut, lienee kantautunut, lienemme kantautuneet, lienette kantautuneet, lienevät kantautuneet, lienee kantauduttu

en liene kantautunut, et liene kantautunut, ei liene kantautunut, emme liene kantautuneet, ette liene kantautuneet, eivät liene kantautuneet, ei liene kantauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kantautua    FORMA LUNGĂ: kantautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kantautuessa   INSTRUCTIV: kantautuen  INESIV PASIV: kantauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kantautumaan   INESIV: kantautumassa  ELATIV: kantautumasta

ADESIV: kantautumalla  ABESIV: kantautumatta  INSTRUCTIV: kantautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kantautuminen   PARTITIV: kantautuminen

INFINITIVUL CINCI: kantautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kantautuva  (gen. kantautuvan)   PASIV: kantauduttava   (gen. kantauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kantautunut                      PASIV: kantauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kantautuja (pl.gen. kantautujien)  ADJECTIV NEGATIV: kantautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kantautumus

 

 

kariutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

kariudun, kariudut, kariutuu, kariudumme, kariudutte, kariutuvat, kariudutaan

en kariudu, et kariudu, ei kariudu, emme kariudu, ette kariudu, eivät kariudu, ei kariuduta

IMPERFECT INDICATIV

kariuduin, kariuduit, kariutui, kariuduimme, kariuduitte, kariutuivat, kariuduttiin

en kariutunut, et kariutunut, ei kariutunut, emme kariutuneet, ette kariutuneet, eivät kariutuneet, ei kariuduttu

PERFECT INDICATIV

olen kariutunut, olet kariutunut, on kariutunut, olemme kariutuneet, olette kariutuneet, ovat kariutuneet, on kariuduttu

en ole kariutunut, et ole kariutunut, ei ole kariutunut, emme ole kariutuneet, ette ole kariutuneet, eivät ole kariutuneet, ei ole kariuduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kariutunut, olit kariutunut, oli kariutunut, olimme kariutuneet, olitte kariutuneet, olivat kariutuneet, oli kariuduttu

en ollut kariutunut, et ollut kariutunut, ei ollut kariutunut, emme olleet kariutuneet, ette olleet kariutuneet, eivät olleet kariutuneet, ei ollut kariuduttu

PREZENT IMPERATIV

-, kariudu, kariutukoon, kariutukaamme, kariutukaa, kariutukoot, kariuduttakoon

-, älä kariudu, älköön kariutuko, älkäämme kariutuko, älkää kariutuko, älkööt kariutuko, älköön kariuduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kariutunut, -, -, olkoot kariutuneet, olkoon kariuduttu

-, -, älköön olko kariutunut, -, -, älkööt olko kariutuneet, älköön olko kariuduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kariutuisin, kariutuisit, kariutuisi, kariutuisimme, kariutuisitte, kariutuisivat, kariuduttaisiin

en kariutuisi, et kariutuisi, ei kariutuisi, emme kariutuisi, ette kariutuisi, eivät kariutuisi, ei kariuduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kariutunut, olisit kariutunut, olisi kariutunut, olisimme kariutuneet, olisitte kariutuneet, olisivat kariutuneet, oltaisiin kariuduttu

en olisi kariutunut, et olisi kariutunut, ei olisi kariutunut, emme olisi kariutuneet, ette olisi kariutuneet, eivät olisi kariutuneet, ei olisi kariuduttu

PREZENT POTENȚIAL

kariutunen, kariutunet, kariutunee, kariutunemme, kariutunette, kariutunevat, kariuduttaneen

en kariutune, et kariutune, ei kariutune, emme kariutune, ette kariutune, eivät kariutune, ei kariuduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kariutunut, lienet kariutunut, lienee kariutunut, lienemme kariutuneet, lienette kariutuneet, lienevät kariutuneet, lienee kariuduttu

en liene kariutunut, et liene kariutunut, ei liene kariutunut, emme liene kariutuneet, ette liene kariutuneet, eivät liene kariutuneet, ei liene kariuduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kariutua    FORMA LUNGĂ: kariutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kariutuessa   INSTRUCTIV: kariutuen  INESIV PASIV: kariuduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kariutumaan   INESIV: kariutumassa  ELATIV: kariutumasta

ADESIV: kariutumalla  ABESIV: kariutumatta  INSTRUCTIV: kariutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kariutuminen   PARTITIV: kariutuminen

INFINITIVUL CINCI: kariutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kariutuva  (gen. kariutuvan)   PASIV: kariuduttava   (gen. kariuduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kariutunut                     PASIV: kariuduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kariutuja (pl.gen. kariutujien)  ADJECTIV NEGATIV: kariutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kariutumus

 

 

karsiutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

karsiudun, karsiudut, karsiutuu, karsiudumme, karsiudutte, karsiutuvat, karsiudutaan

en karsiudu, et karsiudu, ei karsiudu, emme karsiudu, ette karsiudu, eivät karsiudu, ei karsiuduta

IMPERFECT INDICATIV

karsiuduin, karsiuduit, karsiutui, karsiuduimme, karsiuduitte, karsiutuivat, karsiuduttiin

en karsiutunut, et karsiutunut, ei karsiutunut, emme karsiutuneet, ette karsiutuneet, eivät karsiutuneet, ei karsiuduttu

PERFECT INDICATIV

olen karsiutunut, olet karsiutunut, on karsiutunut, olemme karsiutuneet, olette karsiutuneet, ovat karsiutuneet, on karsiuduttu

en ole karsiutunut, et ole karsiutunut, ei ole karsiutunut, emme ole karsiutuneet, ette ole karsiutuneet, eivät ole karsiutuneet, ei ole karsiuduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin karsiutunut, olit karsiutunut, oli karsiutunut, olimme karsiutuneet, olitte karsiutuneet, olivat karsiutuneet, oli karsiuduttu

en ollut karsiutunut, et ollut karsiutunut, ei ollut karsiutunut, emme olleet karsiutuneet, ette olleet karsiutuneet, eivät olleet karsiutuneet, ei ollut karsiuduttu

PREZENT IMPERATIV

-, karsiudu, karsiutukoon, karsiutukaamme, karsiutukaa, karsiutukoot, karsiuduttakoon

-, älä karsiudu, älköön karsiutuko, älkäämme karsiutuko, älkää karsiutuko, älkööt karsiutuko, älköön karsiuduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon karsiutunut, -, -, olkoot karsiutuneet, olkoon karsiuduttu

-, -, älköön olko karsiutunut, -, -, älkööt olko karsiutuneet, älköön olko karsiuduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

karsiutuisin, karsiutuisit, karsiutuisi, karsiutuisimme, karsiutuisitte, karsiutuisivat, karsiuduttaisiin

en karsiutuisi, et karsiutuisi, ei karsiutuisi, emme karsiutuisi, ette karsiutuisi, eivät karsiutuisi, ei karsiuduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin karsiutunut, olisit karsiutunut, olisi karsiutunut, olisimme karsiutuneet, olisitte karsiutuneet, olisivat karsiutuneet, oltaisiin karsiuduttu

en olisi karsiutunut, et olisi karsiutunut, ei olisi karsiutunut, emme olisi karsiutuneet, ette olisi karsiutuneet, eivät olisi karsiutuneet, ei olisi karsiuduttu

PREZENT POTENȚIAL

karsiutunen, karsiutunet, karsiutunee, karsiutunemme, karsiutunette, karsiutunevat, karsiuduttaneen

en karsiutune, et karsiutune, ei karsiutune, emme karsiutune, ette karsiutune, eivät karsiutune, ei karsiuduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen karsiutunut, lienet karsiutunut, lienee karsiutunut, lienemme karsiutuneet, lienette karsiutuneet, lienevät karsiutuneet, lienee karsiuduttu

en liene karsiutunut, et liene karsiutunut, ei liene karsiutunut, emme liene karsiutuneet, ette liene karsiutuneet, eivät liene karsiutuneet, ei liene karsiuduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: karsiutua    FORMA LUNGĂ: karsiutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: karsiutuessa   INSTRUCTIV: karsiutuen  INESIV PASIV: karsiuduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: karsiutumaan   INESIV: karsiutumassa  ELATIV: karsiutumasta

ADESIV: karsiutumalla  ABESIV: karsiutumatta  INSTRUCTIV: karsiutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: karsiutuminen   PARTITIV: karsiutuminen

INFINITIVUL CINCI: karsiutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: karsiutuva  (gen. karsiutuvan)   PASIV: karsiuduttava   (gen. karsiuduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: karsiutunut                      PASIV: karsiuduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: karsiutuja (pl.gen. karsiutujien)  ADJECTIV NEGATIV: karsiutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): karsiutumus

 

 

kasautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

kasaudun, kasaudut, kasautuu, kasaudumme, kasaudutte, kasautuvat, kasaudutaan

en kasaudu, et kasaudu, ei kasaudu, emme kasaudu, ette kasaudu, eivät kasaudu, ei kasauduta

IMPERFECT INDICATIV

kasauduin, kasauduit, kasautui, kasauduimme, kasauduitte, kasautuivat, kasauduttiin

en kasautunut, et kasautunut, ei kasautunut, emme kasautuneet, ette kasautuneet, eivät kasautuneet, ei kasauduttu

PERFECT INDICATIV

olen kasautunut, olet kasautunut, on kasautunut, olemme kasautuneet, olette kasautuneet, ovat kasautuneet, on kasauduttu

en ole kasautunut, et ole kasautunut, ei ole kasautunut, emme ole kasautuneet, ette ole kasautuneet, eivät ole kasautuneet, ei ole kasauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kasautunut, olit kasautunut, oli kasautunut, olimme kasautuneet, olitte kasautuneet, olivat kasautuneet, oli kasauduttu

en ollut kasautunut, et ollut kasautunut, ei ollut kasautunut, emme olleet kasautuneet, ette olleet kasautuneet, eivät olleet kasautuneet, ei ollut kasauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, kasaudu, kasautukoon, kasautukaamme, kasautukaa, kasautukoot, kasauduttakoon

-, älä kasaudu, älköön kasautuko, älkäämme kasautuko, älkää kasautuko, älkööt kasautuko, älköön kasauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kasautunut, -, -, olkoot kasautuneet, olkoon kasauduttu

-, -, älköön olko kasautunut, -, -, älkööt olko kasautuneet, älköön olko kasauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kasautuisin, kasautuisit, kasautuisi, kasautuisimme, kasautuisitte, kasautuisivat, kasauduttaisiin

en kasautuisi, et kasautuisi, ei kasautuisi, emme kasautuisi, ette kasautuisi, eivät kasautuisi, ei kasauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kasautunut, olisit kasautunut, olisi kasautunut, olisimme kasautuneet, olisitte kasautuneet, olisivat kasautuneet, oltaisiin kasauduttu

en olisi kasautunut, et olisi kasautunut, ei olisi kasautunut, emme olisi kasautuneet, ette olisi kasautuneet, eivät olisi kasautuneet, ei olisi kasauduttu

PREZENT POTENȚIAL

kasautunen, kasautunet, kasautunee, kasautunemme, kasautunette, kasautunevat, kasauduttaneen

en kasautune, et kasautune, ei kasautune, emme kasautune, ette kasautune, eivät kasautune, ei kasauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kasautunut, lienet kasautunut, lienee kasautunut, lienemme kasautuneet, lienette kasautuneet, lienevät kasautuneet, lienee kasauduttu

en liene kasautunut, et liene kasautunut, ei liene kasautunut, emme liene kasautuneet, ette liene kasautuneet, eivät liene kasautuneet, ei liene kasauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kasautua    FORMA LUNGĂ: kasautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kasautuessa   INSTRUCTIV: kasautuen  INESIV PASIV: kasauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kasautumaan   INESIV: kasautumassa  ELATIV: kasautumasta

ADESIV: kasautumalla  ABESIV: kasautumatta  INSTRUCTIV: kasautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kasautuminen   PARTITIV: kasautuminen

INFINITIVUL CINCI: kasautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kasautuva  (gen. kasautuvan)   PASIV: kasauduttava   (gen. kasauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kasautunut                     PASIV: kasauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kasautuja (pl.gen. kasautujien)  ADJECTIV NEGATIV: kasautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kasautumus

 

 

kehkeytyä 28 (44)

PREZENT INDICATIV

kehkeydyn, kehkeydyt, kehkeytyy, kehkeydymme, kehkeydytte, kehkeytyvät, kehkeydytään

en kehkeydy, et kehkeydy, ei kehkeydy, emme kehkeydy, ette kehkeydy, eivät kehkeydy, ei kehkeydytä

IMPERFECT INDICATIV

kehkeydyin, kehkeydyit, kehkeytyi, kehkeydyimme, kehkeydyitte, kehkeytyivät, kehkeydyttiin

en kehkeytynyt, et kehkeytynyt, ei kehkeytynyt, emme kehkeytyneet, ette kehkeytyneet, eivät kehkeytyneet, ei kehkeydytty

PERFECT INDICATIV

olen kehkeytynyt, olet kehkeytynyt, on kehkeytynyt, olemme kehkeytyneet, olette kehkeytyneet, ovat kehkeytyneet, on kehkeydytty

en ole kehkeytynyt, et ole kehkeytynyt, ei ole kehkeytynyt, emme ole kehkeytyneet, ette ole kehkeytyneet, eivät ole kehkeytyneet, ei ole kehkeydytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kehkeytynyt, olit kehkeytynyt, oli kehkeytynyt, olimme kehkeytyneet, olitte kehkeytyneet, olivat kehkeytyneet, oli kehkeydytty

en ollut kehkeytynyt, et ollut kehkeytynyt, ei ollut kehkeytynyt, emme olleet kehkeytyneet, ette olleet kehkeytyneet, eivät olleet kehkeytyneet, ei ollut kehkeydytty

PREZENT IMPERATIV

-, kehkeydy, kehkeytyköön, kehkeytykäämme, kehkeytykää, kehkeytykööt, kehkeydyttäköön

-, älä kehkeydy, älköön kehkeytykö, älkäämme kehkeytykö, älkää kehkeytykö, älkööt kehkeytykö, älköön kehkeydyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kehkeytynyt, -, -, olkoot kehkeytyneet, olkoon kehkeydytty

-, -, älköön olko kehkeytynyt, -, -, älkööt olko kehkeytyneet, älköön olko kehkeydytty

PREZENT CONDIȚIONAL

kehkeytyisin, kehkeytyisit, kehkeytyisi, kehkeytyisimme, kehkeytyisitte, kehkeytyisivät, kehkeydyttäisiin

en kehkeytyisi, et kehkeytyisi, ei kehkeytyisi, emme kehkeytyisi, ette kehkeytyisi, eivät kehkeytyisi, ei kehkeydyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kehkeytynyt, olisit kehkeytynyt, olisi kehkeytynyt, olisimme kehkeytyneet, olisitte kehkeytyneet, olisivat kehkeytyneet, oltaisiin kehkeydytty

en olisi kehkeytynyt, et olisi kehkeytynyt, ei olisi kehkeytynyt, emme olisi kehkeytyneet, ette olisi kehkeytyneet, eivät olisi kehkeytyneet, ei olisi kehkeydytty

PREZENT POTENȚIAL

kehkeytynen, kehkeytynet, kehkeytynee, kehkeytynemme, kehkeytynette, kehkeytynevät, kehkeydyttäneen

en kehkeytyne, et kehkeytyne, ei kehkeytyne, emme kehkeytyne, ette kehkeytyne, eivät kehkeytyne, ei kehkeydyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen kehkeytynyt, lienet kehkeytynyt, lienee kehkeytynyt, lienemme kehkeytyneet, lienette kehkeytyneet, lienevät kehkeytyneet, lienee kehkeydytty

en liene kehkeytynyt, et liene kehkeytynyt, ei liene kehkeytynyt, emme liene kehkeytyneet, ette liene kehkeytyneet, eivät liene kehkeytyneet, ei liene kehkeydytty

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kehkeytyä    FORMA LUNGĂ: kehkeytyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kehkeytyessä   INSTRUCTIV: kehkeytyen  INESIV PASIV: kehkeydyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kehkeytymään   INESIV: kehkeytymässä  ELATIV: kehkeytymästä

ADESIV: kehkeytymällä  ABESIV: kehkeytymättä  INSTRUCTIV: kehkeytymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kehkeytyminen   PARTITIV: kehkeytyminen

INFINITIVUL CINCI: kehkeytymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kehkeytyvä  (gen. kehkeytyvän)   PASIV: kehkeydyttävä   (gen. kehkeydyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kehkeytynyt                      PASIV: kehkeydytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kehkeytyjä (pl.gen. kehkeytyjien)  ADJECTIV NEGATIV: kehkeytymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kehkeytymys

 

 

kertautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

kertaudun, kertaudut, kertautuu, kertaudumme, kertaudutte, kertautuvat, kertaudutaan

en kertaudu, et kertaudu, ei kertaudu, emme kertaudu, ette kertaudu, eivät kertaudu, ei kertauduta

IMPERFECT INDICATIV

kertauduin, kertauduit, kertautui, kertauduimme, kertauduitte, kertautuivat, kertauduttiin

en kertautunut, et kertautunut, ei kertautunut, emme kertautuneet, ette kertautuneet, eivät kertautuneet, ei kertauduttu

PERFECT INDICATIV

olen kertautunut, olet kertautunut, on kertautunut, olemme kertautuneet, olette kertautuneet, ovat kertautuneet, on kertauduttu

en ole kertautunut, et ole kertautunut, ei ole kertautunut, emme ole kertautuneet, ette ole kertautuneet, eivät ole kertautuneet, ei ole kertauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kertautunut, olit kertautunut, oli kertautunut, olimme kertautuneet, olitte kertautuneet, olivat kertautuneet, oli kertauduttu

en ollut kertautunut, et ollut kertautunut, ei ollut kertautunut, emme olleet kertautuneet, ette olleet kertautuneet, eivät olleet kertautuneet, ei ollut kertauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, kertaudu, kertautukoon, kertautukaamme, kertautukaa, kertautukoot, kertauduttakoon

-, älä kertaudu, älköön kertautuko, älkäämme kertautuko, älkää kertautuko, älkööt kertautuko, älköön kertauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kertautunut, -, -, olkoot kertautuneet, olkoon kertauduttu

-, -, älköön olko kertautunut, -, -, älkööt olko kertautuneet, älköön olko kertauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kertautuisin, kertautuisit, kertautuisi, kertautuisimme, kertautuisitte, kertautuisivat, kertauduttaisiin

en kertautuisi, et kertautuisi, ei kertautuisi, emme kertautuisi, ette kertautuisi, eivät kertautuisi, ei kertauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kertautunut, olisit kertautunut, olisi kertautunut, olisimme kertautuneet, olisitte kertautuneet, olisivat kertautuneet, oltaisiin kertauduttu

en olisi kertautunut, et olisi kertautunut, ei olisi kertautunut, emme olisi kertautuneet, ette olisi kertautuneet, eivät olisi kertautuneet, ei olisi kertauduttu

PREZENT POTENȚIAL

kertautunen, kertautunet, kertautunee, kertautunemme, kertautunette, kertautunevat, kertauduttaneen

en kertautune, et kertautune, ei kertautune, emme kertautune, ette kertautune, eivät kertautune, ei kertauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kertautunut, lienet kertautunut, lienee kertautunut, lienemme kertautuneet, lienette kertautuneet, lienevät kertautuneet, lienee kertauduttu

en liene kertautunut, et liene kertautunut, ei liene kertautunut, emme liene kertautuneet, ette liene kertautuneet, eivät liene kertautuneet, ei liene kertauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kertautua    FORMA LUNGĂ: kertautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kertautuessa   INSTRUCTIV: kertautuen  INESIV PASIV: kertauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kertautumaan   INESIV: kertautumassa  ELATIV: kertautumasta

ADESIV: kertautumalla  ABESIV: kertautumatta  INSTRUCTIV: kertautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kertautuminen   PARTITIV: kertautuminen

INFINITIVUL CINCI: kertautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kertautuva  (gen. kertautuvan)   PASIV: kertauduttava   (gen. kertauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kertautunut                      PASIV: kertauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kertautuja (pl.gen. kertautujien)  ADJECTIV NEGATIV: kertautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kertautumus

 

 

keräytyä 28 (44)

PREZENT INDICATIV

keräydyn, keräydyt, keräytyy, keräydymme, keräydytte, keräytyvät, keräydytään

en keräydy, et keräydy, ei keräydy, emme keräydy, ette keräydy, eivät keräydy, ei keräydytä

IMPERFECT INDICATIV

keräydyin, keräydyit, keräytyi, keräydyimme, keräydyitte, keräytyivät, keräydyttiin

en keräytynyt, et keräytynyt, ei keräytynyt, emme keräytyneet, ette keräytyneet, eivät keräytyneet, ei keräydytty

PERFECT INDICATIV

olen keräytynyt, olet keräytynyt, on keräytynyt, olemme keräytyneet, olette keräytyneet, ovat keräytyneet, on keräydytty

en ole keräytynyt, et ole keräytynyt, ei ole keräytynyt, emme ole keräytyneet, ette ole keräytyneet, eivät ole keräytyneet, ei ole keräydytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin keräytynyt, olit keräytynyt, oli keräytynyt, olimme keräytyneet, olitte keräytyneet, olivat keräytyneet, oli keräydytty

en ollut keräytynyt, et ollut keräytynyt, ei ollut keräytynyt, emme olleet keräytyneet, ette olleet keräytyneet, eivät olleet keräytyneet, ei ollut keräydytty

PREZENT IMPERATIV

-, keräydy, keräytyköön, keräytykäämme, keräytykää, keräytykööt, keräydyttäköön

-, älä keräydy, älköön keräytykö, älkäämme keräytykö, älkää keräytykö, älkööt keräytykö, älköön keräydyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon keräytynyt, -, -, olkoot keräytyneet, olkoon keräydytty

-, -, älköön olko keräytynyt, -, -, älkööt olko keräytyneet, älköön olko keräydytty

PREZENT CONDIȚIONAL

keräytyisin, keräytyisit, keräytyisi, keräytyisimme, keräytyisitte, keräytyisivät, keräydyttäisiin

en keräytyisi, et keräytyisi, ei keräytyisi, emme keräytyisi, ette keräytyisi, eivät keräytyisi, ei keräydyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin keräytynyt, olisit keräytynyt, olisi keräytynyt, olisimme keräytyneet, olisitte keräytyneet, olisivat keräytyneet, oltaisiin keräydytty

en olisi keräytynyt, et olisi keräytynyt, ei olisi keräytynyt, emme olisi keräytyneet, ette olisi keräytyneet, eivät olisi keräytyneet, ei olisi keräydytty

PREZENT POTENȚIAL

keräytynen, keräytynet, keräytynee, keräytynemme, keräytynette, keräytynevät, keräydyttäneen

en keräytyne, et keräytyne, ei keräytyne, emme keräytyne, ette keräytyne, eivät keräytyne, ei keräydyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen keräytynyt, lienet keräytynyt, lienee keräytynyt, lienemme keräytyneet, lienette keräytyneet, lienevät keräytyneet, lienee keräydytty

en liene keräytynyt, et liene keräytynyt, ei liene keräytynyt, emme liene keräytyneet, ette liene keräytyneet, eivät liene keräytyneet, ei liene keräydytty

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: keräytyä    FORMA LUNGĂ: keräytyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: keräytyessä   INSTRUCTIV: keräytyen  INESIV PASIV: keräydyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: keräytymään   INESIV: keräytymässä  ELATIV: keräytymästä

ADESIV: keräytymällä  ABESIV: keräytymättä  INSTRUCTIV: keräytymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: keräytyminen   PARTITIV: keräytyminen

INFINITIVUL CINCI: keräytymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: keräytyvä  (gen. keräytyvän)   PASIV: keräydyttävä   (gen. keräydyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: keräytynyt                     PASIV: keräydytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: keräytyjä (pl.gen. keräytyjien)  ADJECTIV NEGATIV: keräytymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): keräytymys

 

 

keskeytyä 28 (44)

PREZENT INDICATIV

keskeydyn, keskeydyt, keskeytyy, keskeydymme, keskeydytte, keskeytyvät, keskeydytään

en keskeydy, et keskeydy, ei keskeydy, emme keskeydy, ette keskeydy, eivät keskeydy, ei keskeydytä

IMPERFECT INDICATIV

keskeydyin, keskeydyit, keskeytyi, keskeydyimme, keskeydyitte, keskeytyivät, keskeydyttiin

en keskeytynyt, et keskeytynyt, ei keskeytynyt, emme keskeytyneet, ette keskeytyneet, eivät keskeytyneet, ei keskeydytty

PERFECT INDICATIV

olen keskeytynyt, olet keskeytynyt, on keskeytynyt, olemme keskeytyneet, olette keskeytyneet, ovat keskeytyneet, on keskeydytty

en ole keskeytynyt, et ole keskeytynyt, ei ole keskeytynyt, emme ole keskeytyneet, ette ole keskeytyneet, eivät ole keskeytyneet, ei ole keskeydytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin keskeytynyt, olit keskeytynyt, oli keskeytynyt, olimme keskeytyneet, olitte keskeytyneet, olivat keskeytyneet, oli keskeydytty

en ollut keskeytynyt, et ollut keskeytynyt, ei ollut keskeytynyt, emme olleet keskeytyneet, ette olleet keskeytyneet, eivät olleet keskeytyneet, ei ollut keskeydytty

PREZENT IMPERATIV

-, keskeydy, keskeytyköön, keskeytykäämme, keskeytykää, keskeytykööt, keskeydyttäköön

-, älä keskeydy, älköön keskeytykö, älkäämme keskeytykö, älkää keskeytykö, älkööt keskeytykö, älköön keskeydyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon keskeytynyt, -, -, olkoot keskeytyneet, olkoon keskeydytty

-, -, älköön olko keskeytynyt, -, -, älkööt olko keskeytyneet, älköön olko keskeydytty

PREZENT CONDIȚIONAL

keskeytyisin, keskeytyisit, keskeytyisi, keskeytyisimme, keskeytyisitte, keskeytyisivät, keskeydyttäisiin

en keskeytyisi, et keskeytyisi, ei keskeytyisi, emme keskeytyisi, ette keskeytyisi, eivät keskeytyisi, ei keskeydyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin keskeytynyt, olisit keskeytynyt, olisi keskeytynyt, olisimme keskeytyneet, olisitte keskeytyneet, olisivat keskeytyneet, oltaisiin keskeydytty

en olisi keskeytynyt, et olisi keskeytynyt, ei olisi keskeytynyt, emme olisi keskeytyneet, ette olisi keskeytyneet, eivät olisi keskeytyneet, ei olisi keskeydytty

PREZENT POTENȚIAL

keskeytynen, keskeytynet, keskeytynee, keskeytynemme, keskeytynette, keskeytynevät, keskeydyttäneen

en keskeytyne, et keskeytyne, ei keskeytyne, emme keskeytyne, ette keskeytyne, eivät keskeytyne, ei keskeydyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen keskeytynyt, lienet keskeytynyt, lienee keskeytynyt, lienemme keskeytyneet, lienette keskeytyneet, lienevät keskeytyneet, lienee keskeydytty

en liene keskeytynyt, et liene keskeytynyt, ei liene keskeytynyt, emme liene keskeytyneet, ette liene keskeytyneet, eivät liene keskeytyneet, ei liene keskeydytty

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: keskeytyä    FORMA LUNGĂ: keskeytyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: keskeytyessä   INSTRUCTIV: keskeytyen  INESIV PASIV: keskeydyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: keskeytymään   INESIV: keskeytymässä  ELATIV: keskeytymästä

ADESIV: keskeytymällä  ABESIV: keskeytymättä  INSTRUCTIV: keskeytymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: keskeytyminen   PARTITIV: keskeytyminen

INFINITIVUL CINCI: keskeytymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: keskeytyvä  (gen. keskeytyvän)   PASIV: keskeydyttävä   (gen. keskeydyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: keskeytynyt                      PASIV: keskeydytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: keskeytyjä (pl.gen. keskeytyjien)  ADJECTIV NEGATIV: keskeytymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): keskeytymys

 

 

kieltäytyä 28 (44)

PREZENT INDICATIV

kieltäydyn, kieltäydyt, kieltäytyy, kieltäydymme, kieltäydytte, kieltäytyvät, kieltäydytään

en kieltäydy, et kieltäydy, ei kieltäydy, emme kieltäydy, ette kieltäydy, eivät kieltäydy, ei kieltäydytä

IMPERFECT INDICATIV

kieltäydyin, kieltäydyit, kieltäytyi, kieltäydyimme, kieltäydyitte, kieltäytyivät, kieltäydyttiin

en kieltäytynyt, et kieltäytynyt, ei kieltäytynyt, emme kieltäytyneet, ette kieltäytyneet, eivät kieltäytyneet, ei kieltäydytty

PERFECT INDICATIV

olen kieltäytynyt, olet kieltäytynyt, on kieltäytynyt, olemme kieltäytyneet, olette kieltäytyneet, ovat kieltäytyneet, on kieltäydytty

en ole kieltäytynyt, et ole kieltäytynyt, ei ole kieltäytynyt, emme ole kieltäytyneet, ette ole kieltäytyneet, eivät ole kieltäytyneet, ei ole kieltäydytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kieltäytynyt, olit kieltäytynyt, oli kieltäytynyt, olimme kieltäytyneet, olitte kieltäytyneet, olivat kieltäytyneet, oli kieltäydytty

en ollut kieltäytynyt, et ollut kieltäytynyt, ei ollut kieltäytynyt, emme olleet kieltäytyneet, ette olleet kieltäytyneet, eivät olleet kieltäytyneet, ei ollut kieltäydytty

PREZENT IMPERATIV

-, kieltäydy, kieltäytyköön, kieltäytykäämme, kieltäytykää, kieltäytykööt, kieltäydyttäköön

-, älä kieltäydy, älköön kieltäytykö, älkäämme kieltäytykö, älkää kieltäytykö, älkööt kieltäytykö, älköön kieltäydyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kieltäytynyt, -, -, olkoot kieltäytyneet, olkoon kieltäydytty

-, -, älköön olko kieltäytynyt, -, -, älkööt olko kieltäytyneet, älköön olko kieltäydytty

PREZENT CONDIȚIONAL

kieltäytyisin, kieltäytyisit, kieltäytyisi, kieltäytyisimme, kieltäytyisitte, kieltäytyisivät, kieltäydyttäisiin

en kieltäytyisi, et kieltäytyisi, ei kieltäytyisi, emme kieltäytyisi, ette kieltäytyisi, eivät kieltäytyisi, ei kieltäydyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kieltäytynyt, olisit kieltäytynyt, olisi kieltäytynyt, olisimme kieltäytyneet, olisitte kieltäytyneet, olisivat kieltäytyneet, oltaisiin kieltäydytty

en olisi kieltäytynyt, et olisi kieltäytynyt, ei olisi kieltäytynyt, emme olisi kieltäytyneet, ette olisi kieltäytyneet, eivät olisi kieltäytyneet, ei olisi kieltäydytty

PREZENT POTENȚIAL

kieltäytynen, kieltäytynet, kieltäytynee, kieltäytynemme, kieltäytynette, kieltäytynevät, kieltäydyttäneen

en kieltäytyne, et kieltäytyne, ei kieltäytyne, emme kieltäytyne, ette kieltäytyne, eivät kieltäytyne, ei kieltäydyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen kieltäytynyt, lienet kieltäytynyt, lienee kieltäytynyt, lienemme kieltäytyneet, lienette kieltäytyneet, lienevät kieltäytyneet, lienee kieltäydytty

en liene kieltäytynyt, et liene kieltäytynyt, ei liene kieltäytynyt, emme liene kieltäytyneet, ette liene kieltäytyneet, eivät liene kieltäytyneet, ei liene kieltäydytty

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kieltäytyä    FORMA LUNGĂ: kieltäytyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kieltäytyessä   INSTRUCTIV: kieltäytyen  INESIV PASIV: kieltäydyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kieltäytymään   INESIV: kieltäytymässä  ELATIV: kieltäytymästä

ADESIV: kieltäytymällä  ABESIV: kieltäytymättä  INSTRUCTIV: kieltäytymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kieltäytyminen   PARTITIV: kieltäytyminen

INFINITIVUL CINCI: kieltäytymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kieltäytyvä  (gen. kieltäytyvän)   PASIV: kieltäydyttävä   (gen. kieltäydyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kieltäytynyt                       PASIV: kieltäydytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kieltäytyjä (pl.gen. kieltäytyjien)  ADJECTIV NEGATIV: kieltäytymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kieltäytymys

 

 

kieroutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

kieroudun, kieroudut, kieroutuu, kieroudumme, kieroudutte, kieroutuvat, kieroudutaan

en kieroudu, et kieroudu, ei kieroudu, emme kieroudu, ette kieroudu, eivät kieroudu, ei kierouduta

IMPERFECT INDICATIV

kierouduin, kierouduit, kieroutui, kierouduimme, kierouduitte, kieroutuivat, kierouduttiin

en kieroutunut, et kieroutunut, ei kieroutunut, emme kieroutuneet, ette kieroutuneet, eivät kieroutuneet, ei kierouduttu

PERFECT INDICATIV

olen kieroutunut, olet kieroutunut, on kieroutunut, olemme kieroutuneet, olette kieroutuneet, ovat kieroutuneet, on kierouduttu

en ole kieroutunut, et ole kieroutunut, ei ole kieroutunut, emme ole kieroutuneet, ette ole kieroutuneet, eivät ole kieroutuneet, ei ole kierouduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kieroutunut, olit kieroutunut, oli kieroutunut, olimme kieroutuneet, olitte kieroutuneet, olivat kieroutuneet, oli kierouduttu

en ollut kieroutunut, et ollut kieroutunut, ei ollut kieroutunut, emme olleet kieroutuneet, ette olleet kieroutuneet, eivät olleet kieroutuneet, ei ollut kierouduttu

PREZENT IMPERATIV

-, kieroudu, kieroutukoon, kieroutukaamme, kieroutukaa, kieroutukoot, kierouduttakoon

-, älä kieroudu, älköön kieroutuko, älkäämme kieroutuko, älkää kieroutuko, älkööt kieroutuko, älköön kierouduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kieroutunut, -, -, olkoot kieroutuneet, olkoon kierouduttu

-, -, älköön olko kieroutunut, -, -, älkööt olko kieroutuneet, älköön olko kierouduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kieroutuisin, kieroutuisit, kieroutuisi, kieroutuisimme, kieroutuisitte, kieroutuisivat, kierouduttaisiin

en kieroutuisi, et kieroutuisi, ei kieroutuisi, emme kieroutuisi, ette kieroutuisi, eivät kieroutuisi, ei kierouduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kieroutunut, olisit kieroutunut, olisi kieroutunut, olisimme kieroutuneet, olisitte kieroutuneet, olisivat kieroutuneet, oltaisiin kierouduttu

en olisi kieroutunut, et olisi kieroutunut, ei olisi kieroutunut, emme olisi kieroutuneet, ette olisi kieroutuneet, eivät olisi kieroutuneet, ei olisi kierouduttu

PREZENT POTENȚIAL

kieroutunen, kieroutunet, kieroutunee, kieroutunemme, kieroutunette, kieroutunevat, kierouduttaneen

en kieroutune, et kieroutune, ei kieroutune, emme kieroutune, ette kieroutune, eivät kieroutune, ei kierouduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kieroutunut, lienet kieroutunut, lienee kieroutunut, lienemme kieroutuneet, lienette kieroutuneet, lienevät kieroutuneet, lienee kierouduttu

en liene kieroutunut, et liene kieroutunut, ei liene kieroutunut, emme liene kieroutuneet, ette liene kieroutuneet, eivät liene kieroutuneet, ei liene kierouduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kieroutua    FORMA LUNGĂ: kieroutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kieroutuessa   INSTRUCTIV: kieroutuen  INESIV PASIV: kierouduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kieroutumaan   INESIV: kieroutumassa  ELATIV: kieroutumasta

ADESIV: kieroutumalla  ABESIV: kieroutumatta  INSTRUCTIV: kieroutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kieroutuminen   PARTITIV: kieroutuminen

INFINITIVUL CINCI: kieroutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kieroutuva  (gen. kieroutuvan)   PASIV: kierouduttava   (gen. kierouduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kieroutunut                      PASIV: kierouduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kieroutuja (pl.gen. kieroutujien)  ADJECTIV NEGATIV: kieroutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kieroutumus

 

 

kietoutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

kietoudun, kietoudut, kietoutuu, kietoudumme, kietoudutte, kietoutuvat, kietoudutaan

en kietoudu, et kietoudu, ei kietoudu, emme kietoudu, ette kietoudu, eivät kietoudu, ei kietouduta

IMPERFECT INDICATIV

kietouduin, kietouduit, kietoutui, kietouduimme, kietouduitte, kietoutuivat, kietouduttiin

en kietoutunut, et kietoutunut, ei kietoutunut, emme kietoutuneet, ette kietoutuneet, eivät kietoutuneet, ei kietouduttu

PERFECT INDICATIV

olen kietoutunut, olet kietoutunut, on kietoutunut, olemme kietoutuneet, olette kietoutuneet, ovat kietoutuneet, on kietouduttu

en ole kietoutunut, et ole kietoutunut, ei ole kietoutunut, emme ole kietoutuneet, ette ole kietoutuneet, eivät ole kietoutuneet, ei ole kietouduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kietoutunut, olit kietoutunut, oli kietoutunut, olimme kietoutuneet, olitte kietoutuneet, olivat kietoutuneet, oli kietouduttu

en ollut kietoutunut, et ollut kietoutunut, ei ollut kietoutunut, emme olleet kietoutuneet, ette olleet kietoutuneet, eivät olleet kietoutuneet, ei ollut kietouduttu

PREZENT IMPERATIV

-, kietoudu, kietoutukoon, kietoutukaamme, kietoutukaa, kietoutukoot, kietouduttakoon

-, älä kietoudu, älköön kietoutuko, älkäämme kietoutuko, älkää kietoutuko, älkööt kietoutuko, älköön kietouduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kietoutunut, -, -, olkoot kietoutuneet, olkoon kietouduttu

-, -, älköön olko kietoutunut, -, -, älkööt olko kietoutuneet, älköön olko kietouduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kietoutuisin, kietoutuisit, kietoutuisi, kietoutuisimme, kietoutuisitte, kietoutuisivat, kietouduttaisiin

en kietoutuisi, et kietoutuisi, ei kietoutuisi, emme kietoutuisi, ette kietoutuisi, eivät kietoutuisi, ei kietouduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kietoutunut, olisit kietoutunut, olisi kietoutunut, olisimme kietoutuneet, olisitte kietoutuneet, olisivat kietoutuneet, oltaisiin kietouduttu

en olisi kietoutunut, et olisi kietoutunut, ei olisi kietoutunut, emme olisi kietoutuneet, ette olisi kietoutuneet, eivät olisi kietoutuneet, ei olisi kietouduttu

PREZENT POTENȚIAL

kietoutunen, kietoutunet, kietoutunee, kietoutunemme, kietoutunette, kietoutunevat, kietouduttaneen

en kietoutune, et kietoutune, ei kietoutune, emme kietoutune, ette kietoutune, eivät kietoutune, ei kietouduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kietoutunut, lienet kietoutunut, lienee kietoutunut, lienemme kietoutuneet, lienette kietoutuneet, lienevät kietoutuneet, lienee kietouduttu

en liene kietoutunut, et liene kietoutunut, ei liene kietoutunut, emme liene kietoutuneet, ette liene kietoutuneet, eivät liene kietoutuneet, ei liene kietouduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kietoutua    FORMA LUNGĂ: kietoutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kietoutuessa   INSTRUCTIV: kietoutuen  INESIV PASIV: kietouduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kietoutumaan   INESIV: kietoutumassa  ELATIV: kietoutumasta

ADESIV: kietoutumalla  ABESIV: kietoutumatta  INSTRUCTIV: kietoutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kietoutuminen   PARTITIV: kietoutuminen

INFINITIVUL CINCI: kietoutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kietoutuva  (gen. kietoutuvan)   PASIV: kietouduttava   (gen. kietouduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kietoutunut                      PASIV: kietouduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kietoutuja (pl.gen. kietoutujien)  ADJECTIV NEGATIV: kietoutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kietoutumus

 

 

kihlautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

kihlaudun, kihlaudut, kihlautuu, kihlaudumme, kihlaudutte, kihlautuvat, kihlaudutaan

en kihlaudu, et kihlaudu, ei kihlaudu, emme kihlaudu, ette kihlaudu, eivät kihlaudu, ei kihlauduta

IMPERFECT INDICATIV

kihlauduin, kihlauduit, kihlautui, kihlauduimme, kihlauduitte, kihlautuivat, kihlauduttiin

en kihlautunut, et kihlautunut, ei kihlautunut, emme kihlautuneet, ette kihlautuneet, eivät kihlautuneet, ei kihlauduttu

PERFECT INDICATIV

olen kihlautunut, olet kihlautunut, on kihlautunut, olemme kihlautuneet, olette kihlautuneet, ovat kihlautuneet, on kihlauduttu

en ole kihlautunut, et ole kihlautunut, ei ole kihlautunut, emme ole kihlautuneet, ette ole kihlautuneet, eivät ole kihlautuneet, ei ole kihlauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kihlautunut, olit kihlautunut, oli kihlautunut, olimme kihlautuneet, olitte kihlautuneet, olivat kihlautuneet, oli kihlauduttu

en ollut kihlautunut, et ollut kihlautunut, ei ollut kihlautunut, emme olleet kihlautuneet, ette olleet kihlautuneet, eivät olleet kihlautuneet, ei ollut kihlauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, kihlaudu, kihlautukoon, kihlautukaamme, kihlautukaa, kihlautukoot, kihlauduttakoon

-, älä kihlaudu, älköön kihlautuko, älkäämme kihlautuko, älkää kihlautuko, älkööt kihlautuko, älköön kihlauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kihlautunut, -, -, olkoot kihlautuneet, olkoon kihlauduttu

-, -, älköön olko kihlautunut, -, -, älkööt olko kihlautuneet, älköön olko kihlauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kihlautuisin, kihlautuisit, kihlautuisi, kihlautuisimme, kihlautuisitte, kihlautuisivat, kihlauduttaisiin

en kihlautuisi, et kihlautuisi, ei kihlautuisi, emme kihlautuisi, ette kihlautuisi, eivät kihlautuisi, ei kihlauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kihlautunut, olisit kihlautunut, olisi kihlautunut, olisimme kihlautuneet, olisitte kihlautuneet, olisivat kihlautuneet, oltaisiin kihlauduttu

en olisi kihlautunut, et olisi kihlautunut, ei olisi kihlautunut, emme olisi kihlautuneet, ette olisi kihlautuneet, eivät olisi kihlautuneet, ei olisi kihlauduttu

PREZENT POTENȚIAL

kihlautunen, kihlautunet, kihlautunee, kihlautunemme, kihlautunette, kihlautunevat, kihlauduttaneen

en kihlautune, et kihlautune, ei kihlautune, emme kihlautune, ette kihlautune, eivät kihlautune, ei kihlauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kihlautunut, lienet kihlautunut, lienee kihlautunut, lienemme kihlautuneet, lienette kihlautuneet, lienevät kihlautuneet, lienee kihlauduttu

en liene kihlautunut, et liene kihlautunut, ei liene kihlautunut, emme liene kihlautuneet, ette liene kihlautuneet, eivät liene kihlautuneet, ei liene kihlauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kihlautua    FORMA LUNGĂ: kihlautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kihlautuessa   INSTRUCTIV: kihlautuen  INESIV PASIV: kihlauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kihlautumaan   INESIV: kihlautumassa  ELATIV: kihlautumasta

ADESIV: kihlautumalla  ABESIV: kihlautumatta  INSTRUCTIV: kihlautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kihlautuminen   PARTITIV: kihlautuminen

INFINITIVUL CINCI: kihlautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kihlautuva  (gen. kihlautuvan)   PASIV: kihlauduttava   (gen. kihlauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kihlautunut                      PASIV: kihlauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kihlautuja (pl.gen. kihlautujien)  ADJECTIV NEGATIV: kihlautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kihlautumus

 

 

kiilautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

kiilaudun, kiilaudut, kiilautuu, kiilaudumme, kiilaudutte, kiilautuvat, kiilaudutaan

en kiilaudu, et kiilaudu, ei kiilaudu, emme kiilaudu, ette kiilaudu, eivät kiilaudu, ei kiilauduta

IMPERFECT INDICATIV

kiilauduin, kiilauduit, kiilautui, kiilauduimme, kiilauduitte, kiilautuivat, kiilauduttiin

en kiilautunut, et kiilautunut, ei kiilautunut, emme kiilautuneet, ette kiilautuneet, eivät kiilautuneet, ei kiilauduttu

PERFECT INDICATIV

olen kiilautunut, olet kiilautunut, on kiilautunut, olemme kiilautuneet, olette kiilautuneet, ovat kiilautuneet, on kiilauduttu

en ole kiilautunut, et ole kiilautunut, ei ole kiilautunut, emme ole kiilautuneet, ette ole kiilautuneet, eivät ole kiilautuneet, ei ole kiilauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kiilautunut, olit kiilautunut, oli kiilautunut, olimme kiilautuneet, olitte kiilautuneet, olivat kiilautuneet, oli kiilauduttu

en ollut kiilautunut, et ollut kiilautunut, ei ollut kiilautunut, emme olleet kiilautuneet, ette olleet kiilautuneet, eivät olleet kiilautuneet, ei ollut kiilauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, kiilaudu, kiilautukoon, kiilautukaamme, kiilautukaa, kiilautukoot, kiilauduttakoon

-, älä kiilaudu, älköön kiilautuko, älkäämme kiilautuko, älkää kiilautuko, älkööt kiilautuko, älköön kiilauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kiilautunut, -, -, olkoot kiilautuneet, olkoon kiilauduttu

-, -, älköön olko kiilautunut, -, -, älkööt olko kiilautuneet, älköön olko kiilauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kiilautuisin, kiilautuisit, kiilautuisi, kiilautuisimme, kiilautuisitte, kiilautuisivat, kiilauduttaisiin

en kiilautuisi, et kiilautuisi, ei kiilautuisi, emme kiilautuisi, ette kiilautuisi, eivät kiilautuisi, ei kiilauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kiilautunut, olisit kiilautunut, olisi kiilautunut, olisimme kiilautuneet, olisitte kiilautuneet, olisivat kiilautuneet, oltaisiin kiilauduttu

en olisi kiilautunut, et olisi kiilautunut, ei olisi kiilautunut, emme olisi kiilautuneet, ette olisi kiilautuneet, eivät olisi kiilautuneet, ei olisi kiilauduttu

PREZENT POTENȚIAL

kiilautunen, kiilautunet, kiilautunee, kiilautunemme, kiilautunette, kiilautunevat, kiilauduttaneen

en kiilautune, et kiilautune, ei kiilautune, emme kiilautune, ette kiilautune, eivät kiilautune, ei kiilauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kiilautunut, lienet kiilautunut, lienee kiilautunut, lienemme kiilautuneet, lienette kiilautuneet, lienevät kiilautuneet, lienee kiilauduttu

en liene kiilautunut, et liene kiilautunut, ei liene kiilautunut, emme liene kiilautuneet, ette liene kiilautuneet, eivät liene kiilautuneet, ei liene kiilauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kiilautua    FORMA LUNGĂ: kiilautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kiilautuessa   INSTRUCTIV: kiilautuen  INESIV PASIV: kiilauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kiilautumaan   INESIV: kiilautumassa  ELATIV: kiilautumasta

ADESIV: kiilautumalla  ABESIV: kiilautumatta  INSTRUCTIV: kiilautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kiilautuminen   PARTITIV: kiilautuminen

INFINITIVUL CINCI: kiilautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kiilautuva  (gen. kiilautuvan)   PASIV: kiilauduttava   (gen. kiilauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kiilautunut                      PASIV: kiilauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kiilautuja (pl.gen. kiilautujien)  ADJECTIV NEGATIV: kiilautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kiilautumus

 

 

kiinnittäytyä 28 (44)

PREZENT INDICATIV

kiinnittäydyn, kiinnittäydyt, kiinnittäytyy, kiinnittäydymme, kiinnittäydytte, kiinnittäytyvät, kiinnittäydytään

en kiinnittäydy, et kiinnittäydy, ei kiinnittäydy, emme kiinnittäydy, ette kiinnittäydy, eivät kiinnittäydy, ei kiinnittäydytä

IMPERFECT INDICATIV

kiinnittäydyin, kiinnittäydyit, kiinnittäytyi, kiinnittäydyimme, kiinnittäydyitte, kiinnittäytyivät, kiinnittäydyttiin

en kiinnittäytynyt, et kiinnittäytynyt, ei kiinnittäytynyt, emme kiinnittäytyneet, ette kiinnittäytyneet, eivät kiinnittäytyneet, ei kiinnittäydytty

PERFECT INDICATIV

olen kiinnittäytynyt, olet kiinnittäytynyt, on kiinnittäytynyt, olemme kiinnittäytyneet, olette kiinnittäytyneet, ovat kiinnittäytyneet, on kiinnittäydytty

en ole kiinnittäytynyt, et ole kiinnittäytynyt, ei ole kiinnittäytynyt, emme ole kiinnittäytyneet, ette ole kiinnittäytyneet, eivät ole kiinnittäytyneet, ei ole kiinnittäydytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kiinnittäytynyt, olit kiinnittäytynyt, oli kiinnittäytynyt, olimme kiinnittäytyneet, olitte kiinnittäytyneet, olivat kiinnittäytyneet, oli kiinnittäydytty

en ollut kiinnittäytynyt, et ollut kiinnittäytynyt, ei ollut kiinnittäytynyt, emme olleet kiinnittäytyneet, ette olleet kiinnittäytyneet, eivät olleet kiinnittäytyneet, ei ollut kiinnittäydytty

PREZENT IMPERATIV

-, kiinnittäydy, kiinnittäytyköön, kiinnittäytykäämme, kiinnittäytykää, kiinnittäytykööt, kiinnittäydyttäköön

-, älä kiinnittäydy, älköön kiinnittäytykö, älkäämme kiinnittäytykö, älkää kiinnittäytykö, älkööt kiinnittäytykö, älköön kiinnittäydyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kiinnittäytynyt, -, -, olkoot kiinnittäytyneet, olkoon kiinnittäydytty

-, -, älköön olko kiinnittäytynyt, -, -, älkööt olko kiinnittäytyneet, älköön olko kiinnittäydytty

PREZENT CONDIȚIONAL

kiinnittäytyisin, kiinnittäytyisit, kiinnittäytyisi, kiinnittäytyisimme, kiinnittäytyisitte, kiinnittäytyisivät, kiinnittäydyttäisiin

en kiinnittäytyisi, et kiinnittäytyisi, ei kiinnittäytyisi, emme kiinnittäytyisi, ette kiinnittäytyisi, eivät kiinnittäytyisi, ei kiinnittäydyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kiinnittäytynyt, olisit kiinnittäytynyt, olisi kiinnittäytynyt, olisimme kiinnittäytyneet, olisitte kiinnittäytyneet, olisivat kiinnittäytyneet, oltaisiin kiinnittäydytty

en olisi kiinnittäytynyt, et olisi kiinnittäytynyt, ei olisi kiinnittäytynyt, emme olisi kiinnittäytyneet, ette olisi kiinnittäytyneet, eivät olisi kiinnittäytyneet, ei olisi kiinnittäydytty

PREZENT POTENȚIAL

kiinnittäytynen, kiinnittäytynet, kiinnittäytynee, kiinnittäytynemme, kiinnittäytynette, kiinnittäytynevät, kiinnittäydyttäneen

en kiinnittäytyne, et kiinnittäytyne, ei kiinnittäytyne, emme kiinnittäytyne, ette kiinnittäytyne, eivät kiinnittäytyne, ei kiinnittäydyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen kiinnittäytynyt, lienet kiinnittäytynyt, lienee kiinnittäytynyt, lienemme kiinnittäytyneet, lienette kiinnittäytyneet, lienevät kiinnittäytyneet, lienee kiinnittäydytty

en liene kiinnittäytynyt, et liene kiinnittäytynyt, ei liene kiinnittäytynyt, emme liene kiinnittäytyneet, ette liene kiinnittäytyneet, eivät liene kiinnittäytyneet, ei liene kiinnittäydytty

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kiinnittäytyä    FORMA LUNGĂ: kiinnittäytyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kiinnittäytyessä   INSTRUCTIV: kiinnittäytyen  INESIV PASIV: kiinnittäydyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kiinnittäytymään   INESIV: kiinnittäytymässä  ELATIV: kiinnittäytymästä

ADESIV: kiinnittäytymällä  ABESIV: kiinnittäytymättä  INSTRUCTIV: kiinnittäytymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kiinnittäytyminen   PARTITIV: kiinnittäytyminen

INFINITIVUL CINCI: kiinnittäytymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kiinnittäytyvä  (gen. kiinnittäytyvän)   PASIV: kiinnittäydyttävä   (gen. kiinnittäydyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kiinnittäytynyt                          PASIV: kiinnittäydytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kiinnittäytyjä (pl.gen. kiinnittäytyjien)  ADJECTIV NEGATIV: kiinnittäytymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kiinnittäytymys

 

 

kiinteytyä 28 (44)

PREZENT INDICATIV

kiinteydyn, kiinteydyt, kiinteytyy, kiinteydymme, kiinteydytte, kiinteytyvät, kiinteydytään

en kiinteydy, et kiinteydy, ei kiinteydy, emme kiinteydy, ette kiinteydy, eivät kiinteydy, ei kiinteydytä

IMPERFECT INDICATIV

kiinteydyin, kiinteydyit, kiinteytyi, kiinteydyimme, kiinteydyitte, kiinteytyivät, kiinteydyttiin

en kiinteytynyt, et kiinteytynyt, ei kiinteytynyt, emme kiinteytyneet, ette kiinteytyneet, eivät kiinteytyneet, ei kiinteydytty

PERFECT INDICATIV

olen kiinteytynyt, olet kiinteytynyt, on kiinteytynyt, olemme kiinteytyneet, olette kiinteytyneet, ovat kiinteytyneet, on kiinteydytty

en ole kiinteytynyt, et ole kiinteytynyt, ei ole kiinteytynyt, emme ole kiinteytyneet, ette ole kiinteytyneet, eivät ole kiinteytyneet, ei ole kiinteydytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kiinteytynyt, olit kiinteytynyt, oli kiinteytynyt, olimme kiinteytyneet, olitte kiinteytyneet, olivat kiinteytyneet, oli kiinteydytty

en ollut kiinteytynyt, et ollut kiinteytynyt, ei ollut kiinteytynyt, emme olleet kiinteytyneet, ette olleet kiinteytyneet, eivät olleet kiinteytyneet, ei ollut kiinteydytty

PREZENT IMPERATIV

-, kiinteydy, kiinteytyköön, kiinteytykäämme, kiinteytykää, kiinteytykööt, kiinteydyttäköön

-, älä kiinteydy, älköön kiinteytykö, älkäämme kiinteytykö, älkää kiinteytykö, älkööt kiinteytykö, älköön kiinteydyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kiinteytynyt, -, -, olkoot kiinteytyneet, olkoon kiinteydytty

-, -, älköön olko kiinteytynyt, -, -, älkööt olko kiinteytyneet, älköön olko kiinteydytty

PREZENT CONDIȚIONAL

kiinteytyisin, kiinteytyisit, kiinteytyisi, kiinteytyisimme, kiinteytyisitte, kiinteytyisivät, kiinteydyttäisiin

en kiinteytyisi, et kiinteytyisi, ei kiinteytyisi, emme kiinteytyisi, ette kiinteytyisi, eivät kiinteytyisi, ei kiinteydyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kiinteytynyt, olisit kiinteytynyt, olisi kiinteytynyt, olisimme kiinteytyneet, olisitte kiinteytyneet, olisivat kiinteytyneet, oltaisiin kiinteydytty

en olisi kiinteytynyt, et olisi kiinteytynyt, ei olisi kiinteytynyt, emme olisi kiinteytyneet, ette olisi kiinteytyneet, eivät olisi kiinteytyneet, ei olisi kiinteydytty

PREZENT POTENȚIAL

kiinteytynen, kiinteytynet, kiinteytynee, kiinteytynemme, kiinteytynette, kiinteytynevät, kiinteydyttäneen

en kiinteytyne, et kiinteytyne, ei kiinteytyne, emme kiinteytyne, ette kiinteytyne, eivät kiinteytyne, ei kiinteydyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen kiinteytynyt, lienet kiinteytynyt, lienee kiinteytynyt, lienemme kiinteytyneet, lienette kiinteytyneet, lienevät kiinteytyneet, lienee kiinteydytty

en liene kiinteytynyt, et liene kiinteytynyt, ei liene kiinteytynyt, emme liene kiinteytyneet, ette liene kiinteytyneet, eivät liene kiinteytyneet, ei liene kiinteydytty

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kiinteytyä    FORMA LUNGĂ: kiinteytyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kiinteytyessä   INSTRUCTIV: kiinteytyen  INESIV PASIV: kiinteydyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kiinteytymään   INESIV: kiinteytymässä  ELATIV: kiinteytymästä

ADESIV: kiinteytymällä  ABESIV: kiinteytymättä  INSTRUCTIV: kiinteytymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kiinteytyminen   PARTITIV: kiinteytyminen

INFINITIVUL CINCI: kiinteytymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kiinteytyvä  (gen. kiinteytyvän)   PASIV: kiinteydyttävä   (gen. kiinteydyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kiinteytynyt                       PASIV: kiinteydytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kiinteytyjä (pl.gen. kiinteytyjien)  ADJECTIV NEGATIV: kiinteytymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kiinteytymys

 

 

kipeytyä 28 (44)

PREZENT INDICATIV

kipeydyn, kipeydyt, kipeytyy, kipeydymme, kipeydytte, kipeytyvät, kipeydytään

en kipeydy, et kipeydy, ei kipeydy, emme kipeydy, ette kipeydy, eivät kipeydy, ei kipeydytä

IMPERFECT INDICATIV

kipeydyin, kipeydyit, kipeytyi, kipeydyimme, kipeydyitte, kipeytyivät, kipeydyttiin

en kipeytynyt, et kipeytynyt, ei kipeytynyt, emme kipeytyneet, ette kipeytyneet, eivät kipeytyneet, ei kipeydytty

PERFECT INDICATIV

olen kipeytynyt, olet kipeytynyt, on kipeytynyt, olemme kipeytyneet, olette kipeytyneet, ovat kipeytyneet, on kipeydytty

en ole kipeytynyt, et ole kipeytynyt, ei ole kipeytynyt, emme ole kipeytyneet, ette ole kipeytyneet, eivät ole kipeytyneet, ei ole kipeydytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kipeytynyt, olit kipeytynyt, oli kipeytynyt, olimme kipeytyneet, olitte kipeytyneet, olivat kipeytyneet, oli kipeydytty

en ollut kipeytynyt, et ollut kipeytynyt, ei ollut kipeytynyt, emme olleet kipeytyneet, ette olleet kipeytyneet, eivät olleet kipeytyneet, ei ollut kipeydytty

PREZENT IMPERATIV

-, kipeydy, kipeytyköön, kipeytykäämme, kipeytykää, kipeytykööt, kipeydyttäköön

-, älä kipeydy, älköön kipeytykö, älkäämme kipeytykö, älkää kipeytykö, älkööt kipeytykö, älköön kipeydyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kipeytynyt, -, -, olkoot kipeytyneet, olkoon kipeydytty

-, -, älköön olko kipeytynyt, -, -, älkööt olko kipeytyneet, älköön olko kipeydytty

PREZENT CONDIȚIONAL

kipeytyisin, kipeytyisit, kipeytyisi, kipeytyisimme, kipeytyisitte, kipeytyisivät, kipeydyttäisiin

en kipeytyisi, et kipeytyisi, ei kipeytyisi, emme kipeytyisi, ette kipeytyisi, eivät kipeytyisi, ei kipeydyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kipeytynyt, olisit kipeytynyt, olisi kipeytynyt, olisimme kipeytyneet, olisitte kipeytyneet, olisivat kipeytyneet, oltaisiin kipeydytty

en olisi kipeytynyt, et olisi kipeytynyt, ei olisi kipeytynyt, emme olisi kipeytyneet, ette olisi kipeytyneet, eivät olisi kipeytyneet, ei olisi kipeydytty

PREZENT POTENȚIAL

kipeytynen, kipeytynet, kipeytynee, kipeytynemme, kipeytynette, kipeytynevät, kipeydyttäneen

en kipeytyne, et kipeytyne, ei kipeytyne, emme kipeytyne, ette kipeytyne, eivät kipeytyne, ei kipeydyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen kipeytynyt, lienet kipeytynyt, lienee kipeytynyt, lienemme kipeytyneet, lienette kipeytyneet, lienevät kipeytyneet, lienee kipeydytty

en liene kipeytynyt, et liene kipeytynyt, ei liene kipeytynyt, emme liene kipeytyneet, ette liene kipeytyneet, eivät liene kipeytyneet, ei liene kipeydytty

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kipeytyä    FORMA LUNGĂ: kipeytyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kipeytyessä   INSTRUCTIV: kipeytyen  INESIV PASIV: kipeydyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kipeytymään   INESIV: kipeytymässä  ELATIV: kipeytymästä

ADESIV: kipeytymällä  ABESIV: kipeytymättä  INSTRUCTIV: kipeytymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kipeytyminen   PARTITIV: kipeytyminen

INFINITIVUL CINCI: kipeytymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kipeytyvä  (gen. kipeytyvän)   PASIV: kipeydyttävä   (gen. kipeydyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kipeytynyt                     PASIV: kipeydytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kipeytyjä (pl.gen. kipeytyjien)  ADJECTIV NEGATIV: kipeytymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kipeytymys

 

 

kirjoittautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

kirjoittaudun, kirjoittaudut, kirjoittautuu, kirjoittaudumme, kirjoittaudutte, kirjoittautuvat, kirjoittaudutaan

en kirjoittaudu, et kirjoittaudu, ei kirjoittaudu, emme kirjoittaudu, ette kirjoittaudu, eivät kirjoittaudu, ei kirjoittauduta

IMPERFECT INDICATIV

kirjoittauduin, kirjoittauduit, kirjoittautui, kirjoittauduimme, kirjoittauduitte, kirjoittautuivat, kirjoittauduttiin

en kirjoittautunut, et kirjoittautunut, ei kirjoittautunut, emme kirjoittautuneet, ette kirjoittautuneet, eivät kirjoittautuneet, ei kirjoittauduttu

PERFECT INDICATIV

olen kirjoittautunut, olet kirjoittautunut, on kirjoittautunut, olemme kirjoittautuneet, olette kirjoittautuneet, ovat kirjoittautuneet, on kirjoittauduttu

en ole kirjoittautunut, et ole kirjoittautunut, ei ole kirjoittautunut, emme ole kirjoittautuneet, ette ole kirjoittautuneet, eivät ole kirjoittautuneet, ei ole kirjoittauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kirjoittautunut, olit kirjoittautunut, oli kirjoittautunut, olimme kirjoittautuneet, olitte kirjoittautuneet, olivat kirjoittautuneet, oli kirjoittauduttu

en ollut kirjoittautunut, et ollut kirjoittautunut, ei ollut kirjoittautunut, emme olleet kirjoittautuneet, ette olleet kirjoittautuneet, eivät olleet kirjoittautuneet, ei ollut kirjoittauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, kirjoittaudu, kirjoittautukoon, kirjoittautukaamme, kirjoittautukaa, kirjoittautukoot, kirjoittauduttakoon

-, älä kirjoittaudu, älköön kirjoittautuko, älkäämme kirjoittautuko, älkää kirjoittautuko, älkööt kirjoittautuko, älköön kirjoittauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kirjoittautunut, -, -, olkoot kirjoittautuneet, olkoon kirjoittauduttu

-, -, älköön olko kirjoittautunut, -, -, älkööt olko kirjoittautuneet, älköön olko kirjoittauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kirjoittautuisin, kirjoittautuisit, kirjoittautuisi, kirjoittautuisimme, kirjoittautuisitte, kirjoittautuisivat, kirjoittauduttaisiin

en kirjoittautuisi, et kirjoittautuisi, ei kirjoittautuisi, emme kirjoittautuisi, ette kirjoittautuisi, eivät kirjoittautuisi, ei kirjoittauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kirjoittautunut, olisit kirjoittautunut, olisi kirjoittautunut, olisimme kirjoittautuneet, olisitte kirjoittautuneet, olisivat kirjoittautuneet, oltaisiin kirjoittauduttu

en olisi kirjoittautunut, et olisi kirjoittautunut, ei olisi kirjoittautunut, emme olisi kirjoittautuneet, ette olisi kirjoittautuneet, eivät olisi kirjoittautuneet, ei olisi kirjoittauduttu

PREZENT POTENȚIAL

kirjoittautunen, kirjoittautunet, kirjoittautunee, kirjoittautunemme, kirjoittautunette, kirjoittautunevat, kirjoittauduttaneen

en kirjoittautune, et kirjoittautune, ei kirjoittautune, emme kirjoittautune, ette kirjoittautune, eivät kirjoittautune, ei kirjoittauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kirjoittautunut, lienet kirjoittautunut, lienee kirjoittautunut, lienemme kirjoittautuneet, lienette kirjoittautuneet, lienevät kirjoittautuneet, lienee kirjoittauduttu

en liene kirjoittautunut, et liene kirjoittautunut, ei liene kirjoittautunut, emme liene kirjoittautuneet, ette liene kirjoittautuneet, eivät liene kirjoittautuneet, ei liene kirjoittauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kirjoittautua    FORMA LUNGĂ: kirjoittautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kirjoittautuessa   INSTRUCTIV: kirjoittautuen  INESIV PASIV: kirjoittauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kirjoittautumaan   INESIV: kirjoittautumassa  ELATIV: kirjoittautumasta

ADESIV: kirjoittautumalla  ABESIV: kirjoittautumatta  INSTRUCTIV: kirjoittautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kirjoittautuminen   PARTITIV: kirjoittautuminen

INFINITIVUL CINCI: kirjoittautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kirjoittautuva  (gen. kirjoittautuvan)   PASIV: kirjoittauduttava   (gen. kirjoittauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kirjoittautunut                          PASIV: kirjoittauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kirjoittautuja (pl.gen. kirjoittautujien)  ADJECTIV NEGATIV: kirjoittautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kirjoittautumus

 

 

kirnuutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

kirnuudun, kirnuudut, kirnuutuu, kirnuudumme, kirnuudutte, kirnuutuvat, kirnuudutaan

en kirnuudu, et kirnuudu, ei kirnuudu, emme kirnuudu, ette kirnuudu, eivät kirnuudu, ei kirnuuduta

IMPERFECT INDICATIV

kirnuuduin, kirnuuduit, kirnuutui, kirnuuduimme, kirnuuduitte, kirnuutuivat, kirnuuduttiin

en kirnuutunut, et kirnuutunut, ei kirnuutunut, emme kirnuutuneet, ette kirnuutuneet, eivät kirnuutuneet, ei kirnuuduttu

PERFECT INDICATIV

olen kirnuutunut, olet kirnuutunut, on kirnuutunut, olemme kirnuutuneet, olette kirnuutuneet, ovat kirnuutuneet, on kirnuuduttu

en ole kirnuutunut, et ole kirnuutunut, ei ole kirnuutunut, emme ole kirnuutuneet, ette ole kirnuutuneet, eivät ole kirnuutuneet, ei ole kirnuuduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kirnuutunut, olit kirnuutunut, oli kirnuutunut, olimme kirnuutuneet, olitte kirnuutuneet, olivat kirnuutuneet, oli kirnuuduttu

en ollut kirnuutunut, et ollut kirnuutunut, ei ollut kirnuutunut, emme olleet kirnuutuneet, ette olleet kirnuutuneet, eivät olleet kirnuutuneet, ei ollut kirnuuduttu

PREZENT IMPERATIV

-, kirnuudu, kirnuutukoon, kirnuutukaamme, kirnuutukaa, kirnuutukoot, kirnuuduttakoon

-, älä kirnuudu, älköön kirnuutuko, älkäämme kirnuutuko, älkää kirnuutuko, älkööt kirnuutuko, älköön kirnuuduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kirnuutunut, -, -, olkoot kirnuutuneet, olkoon kirnuuduttu

-, -, älköön olko kirnuutunut, -, -, älkööt olko kirnuutuneet, älköön olko kirnuuduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kirnuutuisin, kirnuutuisit, kirnuutuisi, kirnuutuisimme, kirnuutuisitte, kirnuutuisivat, kirnuuduttaisiin

en kirnuutuisi, et kirnuutuisi, ei kirnuutuisi, emme kirnuutuisi, ette kirnuutuisi, eivät kirnuutuisi, ei kirnuuduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kirnuutunut, olisit kirnuutunut, olisi kirnuutunut, olisimme kirnuutuneet, olisitte kirnuutuneet, olisivat kirnuutuneet, oltaisiin kirnuuduttu

en olisi kirnuutunut, et olisi kirnuutunut, ei olisi kirnuutunut, emme olisi kirnuutuneet, ette olisi kirnuutuneet, eivät olisi kirnuutuneet, ei olisi kirnuuduttu

PREZENT POTENȚIAL

kirnuutunen, kirnuutunet, kirnuutunee, kirnuutunemme, kirnuutunette, kirnuutunevat, kirnuuduttaneen

en kirnuutune, et kirnuutune, ei kirnuutune, emme kirnuutune, ette kirnuutune, eivät kirnuutune, ei kirnuuduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kirnuutunut, lienet kirnuutunut, lienee kirnuutunut, lienemme kirnuutuneet, lienette kirnuutuneet, lienevät kirnuutuneet, lienee kirnuuduttu

en liene kirnuutunut, et liene kirnuutunut, ei liene kirnuutunut, emme liene kirnuutuneet, ette liene kirnuutuneet, eivät liene kirnuutuneet, ei liene kirnuuduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kirnuutua    FORMA LUNGĂ: kirnuutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kirnuutuessa   INSTRUCTIV: kirnuutuen  INESIV PASIV: kirnuuduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kirnuutumaan   INESIV: kirnuutumassa  ELATIV: kirnuutumasta

ADESIV: kirnuutumalla  ABESIV: kirnuutumatta  INSTRUCTIV: kirnuutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kirnuutuminen   PARTITIV: kirnuutuminen

INFINITIVUL CINCI: kirnuutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kirnuutuva  (gen. kirnuutuvan)   PASIV: kirnuuduttava   (gen. kirnuuduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kirnuutunut                      PASIV: kirnuuduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kirnuutuja (pl.gen. kirnuutujien)  ADJECTIV NEGATIV: kirnuutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kirnuutumus

 

 

kiskoutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

kiskoudun, kiskoudut, kiskoutuu, kiskoudumme, kiskoudutte, kiskoutuvat, kiskoudutaan

en kiskoudu, et kiskoudu, ei kiskoudu, emme kiskoudu, ette kiskoudu, eivät kiskoudu, ei kiskouduta

IMPERFECT INDICATIV

kiskouduin, kiskouduit, kiskoutui, kiskouduimme, kiskouduitte, kiskoutuivat, kiskouduttiin

en kiskoutunut, et kiskoutunut, ei kiskoutunut, emme kiskoutuneet, ette kiskoutuneet, eivät kiskoutuneet, ei kiskouduttu

PERFECT INDICATIV

olen kiskoutunut, olet kiskoutunut, on kiskoutunut, olemme kiskoutuneet, olette kiskoutuneet, ovat kiskoutuneet, on kiskouduttu

en ole kiskoutunut, et ole kiskoutunut, ei ole kiskoutunut, emme ole kiskoutuneet, ette ole kiskoutuneet, eivät ole kiskoutuneet, ei ole kiskouduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kiskoutunut, olit kiskoutunut, oli kiskoutunut, olimme kiskoutuneet, olitte kiskoutuneet, olivat kiskoutuneet, oli kiskouduttu

en ollut kiskoutunut, et ollut kiskoutunut, ei ollut kiskoutunut, emme olleet kiskoutuneet, ette olleet kiskoutuneet, eivät olleet kiskoutuneet, ei ollut kiskouduttu

PREZENT IMPERATIV

-, kiskoudu, kiskoutukoon, kiskoutukaamme, kiskoutukaa, kiskoutukoot, kiskouduttakoon

-, älä kiskoudu, älköön kiskoutuko, älkäämme kiskoutuko, älkää kiskoutuko, älkööt kiskoutuko, älköön kiskouduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kiskoutunut, -, -, olkoot kiskoutuneet, olkoon kiskouduttu

-, -, älköön olko kiskoutunut, -, -, älkööt olko kiskoutuneet, älköön olko kiskouduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kiskoutuisin, kiskoutuisit, kiskoutuisi, kiskoutuisimme, kiskoutuisitte, kiskoutuisivat, kiskouduttaisiin

en kiskoutuisi, et kiskoutuisi, ei kiskoutuisi, emme kiskoutuisi, ette kiskoutuisi, eivät kiskoutuisi, ei kiskouduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kiskoutunut, olisit kiskoutunut, olisi kiskoutunut, olisimme kiskoutuneet, olisitte kiskoutuneet, olisivat kiskoutuneet, oltaisiin kiskouduttu

en olisi kiskoutunut, et olisi kiskoutunut, ei olisi kiskoutunut, emme olisi kiskoutuneet, ette olisi kiskoutuneet, eivät olisi kiskoutuneet, ei olisi kiskouduttu

PREZENT POTENȚIAL

kiskoutunen, kiskoutunet, kiskoutunee, kiskoutunemme, kiskoutunette, kiskoutunevat, kiskouduttaneen

en kiskoutune, et kiskoutune, ei kiskoutune, emme kiskoutune, ette kiskoutune, eivät kiskoutune, ei kiskouduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kiskoutunut, lienet kiskoutunut, lienee kiskoutunut, lienemme kiskoutuneet, lienette kiskoutuneet, lienevät kiskoutuneet, lienee kiskouduttu

en liene kiskoutunut, et liene kiskoutunut, ei liene kiskoutunut, emme liene kiskoutuneet, ette liene kiskoutuneet, eivät liene kiskoutuneet, ei liene kiskouduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kiskoutua    FORMA LUNGĂ: kiskoutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kiskoutuessa   INSTRUCTIV: kiskoutuen  INESIV PASIV: kiskouduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kiskoutumaan   INESIV: kiskoutumassa  ELATIV: kiskoutumasta

ADESIV: kiskoutumalla  ABESIV: kiskoutumatta  INSTRUCTIV: kiskoutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kiskoutuminen   PARTITIV: kiskoutuminen

INFINITIVUL CINCI: kiskoutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kiskoutuva  (gen. kiskoutuvan)   PASIV: kiskouduttava   (gen. kiskouduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kiskoutunut                      PASIV: kiskouduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kiskoutuja (pl.gen. kiskoutujien)  ADJECTIV NEGATIV: kiskoutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kiskoutumus

 

 

kiteytyä 28 (44)

PREZENT INDICATIV

kiteydyn, kiteydyt, kiteytyy, kiteydymme, kiteydytte, kiteytyvät, kiteydytään

en kiteydy, et kiteydy, ei kiteydy, emme kiteydy, ette kiteydy, eivät kiteydy, ei kiteydytä

IMPERFECT INDICATIV

kiteydyin, kiteydyit, kiteytyi, kiteydyimme, kiteydyitte, kiteytyivät, kiteydyttiin

en kiteytynyt, et kiteytynyt, ei kiteytynyt, emme kiteytyneet, ette kiteytyneet, eivät kiteytyneet, ei kiteydytty

PERFECT INDICATIV

olen kiteytynyt, olet kiteytynyt, on kiteytynyt, olemme kiteytyneet, olette kiteytyneet, ovat kiteytyneet, on kiteydytty

en ole kiteytynyt, et ole kiteytynyt, ei ole kiteytynyt, emme ole kiteytyneet, ette ole kiteytyneet, eivät ole kiteytyneet, ei ole kiteydytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kiteytynyt, olit kiteytynyt, oli kiteytynyt, olimme kiteytyneet, olitte kiteytyneet, olivat kiteytyneet, oli kiteydytty

en ollut kiteytynyt, et ollut kiteytynyt, ei ollut kiteytynyt, emme olleet kiteytyneet, ette olleet kiteytyneet, eivät olleet kiteytyneet, ei ollut kiteydytty

PREZENT IMPERATIV

-, kiteydy, kiteytyköön, kiteytykäämme, kiteytykää, kiteytykööt, kiteydyttäköön

-, älä kiteydy, älköön kiteytykö, älkäämme kiteytykö, älkää kiteytykö, älkööt kiteytykö, älköön kiteydyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kiteytynyt, -, -, olkoot kiteytyneet, olkoon kiteydytty

-, -, älköön olko kiteytynyt, -, -, älkööt olko kiteytyneet, älköön olko kiteydytty

PREZENT CONDIȚIONAL

kiteytyisin, kiteytyisit, kiteytyisi, kiteytyisimme, kiteytyisitte, kiteytyisivät, kiteydyttäisiin

en kiteytyisi, et kiteytyisi, ei kiteytyisi, emme kiteytyisi, ette kiteytyisi, eivät kiteytyisi, ei kiteydyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kiteytynyt, olisit kiteytynyt, olisi kiteytynyt, olisimme kiteytyneet, olisitte kiteytyneet, olisivat kiteytyneet, oltaisiin kiteydytty

en olisi kiteytynyt, et olisi kiteytynyt, ei olisi kiteytynyt, emme olisi kiteytyneet, ette olisi kiteytyneet, eivät olisi kiteytyneet, ei olisi kiteydytty

PREZENT POTENȚIAL

kiteytynen, kiteytynet, kiteytynee, kiteytynemme, kiteytynette, kiteytynevät, kiteydyttäneen

en kiteytyne, et kiteytyne, ei kiteytyne, emme kiteytyne, ette kiteytyne, eivät kiteytyne, ei kiteydyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen kiteytynyt, lienet kiteytynyt, lienee kiteytynyt, lienemme kiteytyneet, lienette kiteytyneet, lienevät kiteytyneet, lienee kiteydytty

en liene kiteytynyt, et liene kiteytynyt, ei liene kiteytynyt, emme liene kiteytyneet, ette liene kiteytyneet, eivät liene kiteytyneet, ei liene kiteydytty

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kiteytyä    FORMA LUNGĂ: kiteytyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kiteytyessä   INSTRUCTIV: kiteytyen  INESIV PASIV: kiteydyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kiteytymään   INESIV: kiteytymässä  ELATIV: kiteytymästä

ADESIV: kiteytymällä  ABESIV: kiteytymättä  INSTRUCTIV: kiteytymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kiteytyminen   PARTITIV: kiteytyminen

INFINITIVUL CINCI: kiteytymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kiteytyvä  (gen. kiteytyvän)   PASIV: kiteydyttävä   (gen. kiteydyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kiteytynyt                     PASIV: kiteydytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kiteytyjä (pl.gen. kiteytyjien)  ADJECTIV NEGATIV: kiteytymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kiteytymys

 

 

klikkiytyä 28 (44)

PREZENT INDICATIV

klikkiydyn, klikkiydyt, klikkiytyy, klikkiydymme, klikkiydytte, klikkiytyvät, klikkiydytään

en klikkiydy, et klikkiydy, ei klikkiydy, emme klikkiydy, ette klikkiydy, eivät klikkiydy, ei klikkiydytä

IMPERFECT INDICATIV

klikkiydyin, klikkiydyit, klikkiytyi, klikkiydyimme, klikkiydyitte, klikkiytyivät, klikkiydyttiin

en klikkiytynyt, et klikkiytynyt, ei klikkiytynyt, emme klikkiytyneet, ette klikkiytyneet, eivät klikkiytyneet, ei klikkiydytty

PERFECT INDICATIV

olen klikkiytynyt, olet klikkiytynyt, on klikkiytynyt, olemme klikkiytyneet, olette klikkiytyneet, ovat klikkiytyneet, on klikkiydytty

en ole klikkiytynyt, et ole klikkiytynyt, ei ole klikkiytynyt, emme ole klikkiytyneet, ette ole klikkiytyneet, eivät ole klikkiytyneet, ei ole klikkiydytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin klikkiytynyt, olit klikkiytynyt, oli klikkiytynyt, olimme klikkiytyneet, olitte klikkiytyneet, olivat klikkiytyneet, oli klikkiydytty

en ollut klikkiytynyt, et ollut klikkiytynyt, ei ollut klikkiytynyt, emme olleet klikkiytyneet, ette olleet klikkiytyneet, eivät olleet klikkiytyneet, ei ollut klikkiydytty

PREZENT IMPERATIV

-, klikkiydy, klikkiytyköön, klikkiytykäämme, klikkiytykää, klikkiytykööt, klikkiydyttäköön

-, älä klikkiydy, älköön klikkiytykö, älkäämme klikkiytykö, älkää klikkiytykö, älkööt klikkiytykö, älköön klikkiydyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon klikkiytynyt, -, -, olkoot klikkiytyneet, olkoon klikkiydytty

-, -, älköön olko klikkiytynyt, -, -, älkööt olko klikkiytyneet, älköön olko klikkiydytty

PREZENT CONDIȚIONAL

klikkiytyisin, klikkiytyisit, klikkiytyisi, klikkiytyisimme, klikkiytyisitte, klikkiytyisivät, klikkiydyttäisiin

en klikkiytyisi, et klikkiytyisi, ei klikkiytyisi, emme klikkiytyisi, ette klikkiytyisi, eivät klikkiytyisi, ei klikkiydyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin klikkiytynyt, olisit klikkiytynyt, olisi klikkiytynyt, olisimme klikkiytyneet, olisitte klikkiytyneet, olisivat klikkiytyneet, oltaisiin klikkiydytty

en olisi klikkiytynyt, et olisi klikkiytynyt, ei olisi klikkiytynyt, emme olisi klikkiytyneet, ette olisi klikkiytyneet, eivät olisi klikkiytyneet, ei olisi klikkiydytty

PREZENT POTENȚIAL

klikkiytynen, klikkiytynet, klikkiytynee, klikkiytynemme, klikkiytynette, klikkiytynevät, klikkiydyttäneen

en klikkiytyne, et klikkiytyne, ei klikkiytyne, emme klikkiytyne, ette klikkiytyne, eivät klikkiytyne, ei klikkiydyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen klikkiytynyt, lienet klikkiytynyt, lienee klikkiytynyt, lienemme klikkiytyneet, lienette klikkiytyneet, lienevät klikkiytyneet, lienee klikkiydytty

en liene klikkiytynyt, et liene klikkiytynyt, ei liene klikkiytynyt, emme liene klikkiytyneet, ette liene klikkiytyneet, eivät liene klikkiytyneet, ei liene klikkiydytty

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: klikkiytyä    FORMA LUNGĂ: klikkiytyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: klikkiytyessä   INSTRUCTIV: klikkiytyen  INESIV PASIV: klikkiydyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: klikkiytymään   INESIV: klikkiytymässä  ELATIV: klikkiytymästä

ADESIV: klikkiytymällä  ABESIV: klikkiytymättä  INSTRUCTIV: klikkiytymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: klikkiytyminen   PARTITIV: klikkiytyminen

INFINITIVUL CINCI: klikkiytymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: klikkiytyvä  (gen. klikkiytyvän)   PASIV: klikkiydyttävä   (gen. klikkiydyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: klikkiytynyt                       PASIV: klikkiydytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: klikkiytyjä (pl.gen. klikkiytyjien)  ADJECTIV NEGATIV: klikkiytymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): klikkiytymys

 

 

kohottautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

kohottaudun, kohottaudut, kohottautuu, kohottaudumme, kohottaudutte, kohottautuvat, kohottaudutaan

en kohottaudu, et kohottaudu, ei kohottaudu, emme kohottaudu, ette kohottaudu, eivät kohottaudu, ei kohottauduta

IMPERFECT INDICATIV

kohottauduin, kohottauduit, kohottautui, kohottauduimme, kohottauduitte, kohottautuivat, kohottauduttiin

en kohottautunut, et kohottautunut, ei kohottautunut, emme kohottautuneet, ette kohottautuneet, eivät kohottautuneet, ei kohottauduttu

PERFECT INDICATIV

olen kohottautunut, olet kohottautunut, on kohottautunut, olemme kohottautuneet, olette kohottautuneet, ovat kohottautuneet, on kohottauduttu

en ole kohottautunut, et ole kohottautunut, ei ole kohottautunut, emme ole kohottautuneet, ette ole kohottautuneet, eivät ole kohottautuneet, ei ole kohottauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kohottautunut, olit kohottautunut, oli kohottautunut, olimme kohottautuneet, olitte kohottautuneet, olivat kohottautuneet, oli kohottauduttu

en ollut kohottautunut, et ollut kohottautunut, ei ollut kohottautunut, emme olleet kohottautuneet, ette olleet kohottautuneet, eivät olleet kohottautuneet, ei ollut kohottauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, kohottaudu, kohottautukoon, kohottautukaamme, kohottautukaa, kohottautukoot, kohottauduttakoon

-, älä kohottaudu, älköön kohottautuko, älkäämme kohottautuko, älkää kohottautuko, älkööt kohottautuko, älköön kohottauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kohottautunut, -, -, olkoot kohottautuneet, olkoon kohottauduttu

-, -, älköön olko kohottautunut, -, -, älkööt olko kohottautuneet, älköön olko kohottauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kohottautuisin, kohottautuisit, kohottautuisi, kohottautuisimme, kohottautuisitte, kohottautuisivat, kohottauduttaisiin

en kohottautuisi, et kohottautuisi, ei kohottautuisi, emme kohottautuisi, ette kohottautuisi, eivät kohottautuisi, ei kohottauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kohottautunut, olisit kohottautunut, olisi kohottautunut, olisimme kohottautuneet, olisitte kohottautuneet, olisivat kohottautuneet, oltaisiin kohottauduttu

en olisi kohottautunut, et olisi kohottautunut, ei olisi kohottautunut, emme olisi kohottautuneet, ette olisi kohottautuneet, eivät olisi kohottautuneet, ei olisi kohottauduttu

PREZENT POTENȚIAL

kohottautunen, kohottautunet, kohottautunee, kohottautunemme, kohottautunette, kohottautunevat, kohottauduttaneen

en kohottautune, et kohottautune, ei kohottautune, emme kohottautune, ette kohottautune, eivät kohottautune, ei kohottauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kohottautunut, lienet kohottautunut, lienee kohottautunut, lienemme kohottautuneet, lienette kohottautuneet, lienevät kohottautuneet, lienee kohottauduttu

en liene kohottautunut, et liene kohottautunut, ei liene kohottautunut, emme liene kohottautuneet, ette liene kohottautuneet, eivät liene kohottautuneet, ei liene kohottauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kohottautua    FORMA LUNGĂ: kohottautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kohottautuessa   INSTRUCTIV: kohottautuen  INESIV PASIV: kohottauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kohottautumaan   INESIV: kohottautumassa  ELATIV: kohottautumasta

ADESIV: kohottautumalla  ABESIV: kohottautumatta  INSTRUCTIV: kohottautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kohottautuminen   PARTITIV: kohottautuminen

INFINITIVUL CINCI: kohottautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kohottautuva  (gen. kohottautuvan)   PASIV: kohottauduttava   (gen. kohottauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kohottautunut                        PASIV: kohottauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kohottautuja (pl.gen. kohottautujien)  ADJECTIV NEGATIV: kohottautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kohottautumus

 

 

kolhiutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

kolhiudun, kolhiudut, kolhiutuu, kolhiudumme, kolhiudutte, kolhiutuvat, kolhiudutaan

en kolhiudu, et kolhiudu, ei kolhiudu, emme kolhiudu, ette kolhiudu, eivät kolhiudu, ei kolhiuduta

IMPERFECT INDICATIV

kolhiuduin, kolhiuduit, kolhiutui, kolhiuduimme, kolhiuduitte, kolhiutuivat, kolhiuduttiin

en kolhiutunut, et kolhiutunut, ei kolhiutunut, emme kolhiutuneet, ette kolhiutuneet, eivät kolhiutuneet, ei kolhiuduttu

PERFECT INDICATIV

olen kolhiutunut, olet kolhiutunut, on kolhiutunut, olemme kolhiutuneet, olette kolhiutuneet, ovat kolhiutuneet, on kolhiuduttu

en ole kolhiutunut, et ole kolhiutunut, ei ole kolhiutunut, emme ole kolhiutuneet, ette ole kolhiutuneet, eivät ole kolhiutuneet, ei ole kolhiuduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kolhiutunut, olit kolhiutunut, oli kolhiutunut, olimme kolhiutuneet, olitte kolhiutuneet, olivat kolhiutuneet, oli kolhiuduttu

en ollut kolhiutunut, et ollut kolhiutunut, ei ollut kolhiutunut, emme olleet kolhiutuneet, ette olleet kolhiutuneet, eivät olleet kolhiutuneet, ei ollut kolhiuduttu

PREZENT IMPERATIV

-, kolhiudu, kolhiutukoon, kolhiutukaamme, kolhiutukaa, kolhiutukoot, kolhiuduttakoon

-, älä kolhiudu, älköön kolhiutuko, älkäämme kolhiutuko, älkää kolhiutuko, älkööt kolhiutuko, älköön kolhiuduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kolhiutunut, -, -, olkoot kolhiutuneet, olkoon kolhiuduttu

-, -, älköön olko kolhiutunut, -, -, älkööt olko kolhiutuneet, älköön olko kolhiuduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kolhiutuisin, kolhiutuisit, kolhiutuisi, kolhiutuisimme, kolhiutuisitte, kolhiutuisivat, kolhiuduttaisiin

en kolhiutuisi, et kolhiutuisi, ei kolhiutuisi, emme kolhiutuisi, ette kolhiutuisi, eivät kolhiutuisi, ei kolhiuduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kolhiutunut, olisit kolhiutunut, olisi kolhiutunut, olisimme kolhiutuneet, olisitte kolhiutuneet, olisivat kolhiutuneet, oltaisiin kolhiuduttu

en olisi kolhiutunut, et olisi kolhiutunut, ei olisi kolhiutunut, emme olisi kolhiutuneet, ette olisi kolhiutuneet, eivät olisi kolhiutuneet, ei olisi kolhiuduttu

PREZENT POTENȚIAL

kolhiutunen, kolhiutunet, kolhiutunee, kolhiutunemme, kolhiutunette, kolhiutunevat, kolhiuduttaneen

en kolhiutune, et kolhiutune, ei kolhiutune, emme kolhiutune, ette kolhiutune, eivät kolhiutune, ei kolhiuduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kolhiutunut, lienet kolhiutunut, lienee kolhiutunut, lienemme kolhiutuneet, lienette kolhiutuneet, lienevät kolhiutuneet, lienee kolhiuduttu

en liene kolhiutunut, et liene kolhiutunut, ei liene kolhiutunut, emme liene kolhiutuneet, ette liene kolhiutuneet, eivät liene kolhiutuneet, ei liene kolhiuduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kolhiutua    FORMA LUNGĂ: kolhiutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kolhiutuessa   INSTRUCTIV: kolhiutuen  INESIV PASIV: kolhiuduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kolhiutumaan   INESIV: kolhiutumassa  ELATIV: kolhiutumasta

ADESIV: kolhiutumalla  ABESIV: kolhiutumatta  INSTRUCTIV: kolhiutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kolhiutuminen   PARTITIV: kolhiutuminen

INFINITIVUL CINCI: kolhiutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kolhiutuva  (gen. kolhiutuvan)   PASIV: kolhiuduttava   (gen. kolhiuduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kolhiutunut                      PASIV: kolhiuduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kolhiutuja (pl.gen. kolhiutujien)  ADJECTIV NEGATIV: kolhiutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kolhiutumus

 

 

koristautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

koristaudun, koristaudut, koristautuu, koristaudumme, koristaudutte, koristautuvat, koristaudutaan

en koristaudu, et koristaudu, ei koristaudu, emme koristaudu, ette koristaudu, eivät koristaudu, ei koristauduta

IMPERFECT INDICATIV

koristauduin, koristauduit, koristautui, koristauduimme, koristauduitte, koristautuivat, koristauduttiin

en koristautunut, et koristautunut, ei koristautunut, emme koristautuneet, ette koristautuneet, eivät koristautuneet, ei koristauduttu

PERFECT INDICATIV

olen koristautunut, olet koristautunut, on koristautunut, olemme koristautuneet, olette koristautuneet, ovat koristautuneet, on koristauduttu

en ole koristautunut, et ole koristautunut, ei ole koristautunut, emme ole koristautuneet, ette ole koristautuneet, eivät ole koristautuneet, ei ole koristauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin koristautunut, olit koristautunut, oli koristautunut, olimme koristautuneet, olitte koristautuneet, olivat koristautuneet, oli koristauduttu

en ollut koristautunut, et ollut koristautunut, ei ollut koristautunut, emme olleet koristautuneet, ette olleet koristautuneet, eivät olleet koristautuneet, ei ollut koristauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, koristaudu, koristautukoon, koristautukaamme, koristautukaa, koristautukoot, koristauduttakoon

-, älä koristaudu, älköön koristautuko, älkäämme koristautuko, älkää koristautuko, älkööt koristautuko, älköön koristauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon koristautunut, -, -, olkoot koristautuneet, olkoon koristauduttu

-, -, älköön olko koristautunut, -, -, älkööt olko koristautuneet, älköön olko koristauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

koristautuisin, koristautuisit, koristautuisi, koristautuisimme, koristautuisitte, koristautuisivat, koristauduttaisiin

en koristautuisi, et koristautuisi, ei koristautuisi, emme koristautuisi, ette koristautuisi, eivät koristautuisi, ei koristauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin koristautunut, olisit koristautunut, olisi koristautunut, olisimme koristautuneet, olisitte koristautuneet, olisivat koristautuneet, oltaisiin koristauduttu

en olisi koristautunut, et olisi koristautunut, ei olisi koristautunut, emme olisi koristautuneet, ette olisi koristautuneet, eivät olisi koristautuneet, ei olisi koristauduttu

PREZENT POTENȚIAL

koristautunen, koristautunet, koristautunee, koristautunemme, koristautunette, koristautunevat, koristauduttaneen

en koristautune, et koristautune, ei koristautune, emme koristautune, ette koristautune, eivät koristautune, ei koristauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen koristautunut, lienet koristautunut, lienee koristautunut, lienemme koristautuneet, lienette koristautuneet, lienevät koristautuneet, lienee koristauduttu

en liene koristautunut, et liene koristautunut, ei liene koristautunut, emme liene koristautuneet, ette liene koristautuneet, eivät liene koristautuneet, ei liene koristauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: koristautua    FORMA LUNGĂ: koristautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: koristautuessa   INSTRUCTIV: koristautuen  INESIV PASIV: koristauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: koristautumaan   INESIV: koristautumassa  ELATIV: koristautumasta

ADESIV: koristautumalla  ABESIV: koristautumatta  INSTRUCTIV: koristautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: koristautuminen   PARTITIV: koristautuminen

INFINITIVUL CINCI: koristautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: koristautuva  (gen. koristautuvan)   PASIV: koristauduttava   (gen. koristauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: koristautunut                        PASIV: koristauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: koristautuja (pl.gen. koristautujien)  ADJECTIV NEGATIV: koristautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): koristautumus

 

 

korjautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

korjaudun, korjaudut, korjautuu, korjaudumme, korjaudutte, korjautuvat, korjaudutaan

en korjaudu, et korjaudu, ei korjaudu, emme korjaudu, ette korjaudu, eivät korjaudu, ei korjauduta

IMPERFECT INDICATIV

korjauduin, korjauduit, korjautui, korjauduimme, korjauduitte, korjautuivat, korjauduttiin

en korjautunut, et korjautunut, ei korjautunut, emme korjautuneet, ette korjautuneet, eivät korjautuneet, ei korjauduttu

PERFECT INDICATIV

olen korjautunut, olet korjautunut, on korjautunut, olemme korjautuneet, olette korjautuneet, ovat korjautuneet, on korjauduttu

en ole korjautunut, et ole korjautunut, ei ole korjautunut, emme ole korjautuneet, ette ole korjautuneet, eivät ole korjautuneet, ei ole korjauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin korjautunut, olit korjautunut, oli korjautunut, olimme korjautuneet, olitte korjautuneet, olivat korjautuneet, oli korjauduttu

en ollut korjautunut, et ollut korjautunut, ei ollut korjautunut, emme olleet korjautuneet, ette olleet korjautuneet, eivät olleet korjautuneet, ei ollut korjauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, korjaudu, korjautukoon, korjautukaamme, korjautukaa, korjautukoot, korjauduttakoon

-, älä korjaudu, älköön korjautuko, älkäämme korjautuko, älkää korjautuko, älkööt korjautuko, älköön korjauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon korjautunut, -, -, olkoot korjautuneet, olkoon korjauduttu

-, -, älköön olko korjautunut, -, -, älkööt olko korjautuneet, älköön olko korjauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

korjautuisin, korjautuisit, korjautuisi, korjautuisimme, korjautuisitte, korjautuisivat, korjauduttaisiin

en korjautuisi, et korjautuisi, ei korjautuisi, emme korjautuisi, ette korjautuisi, eivät korjautuisi, ei korjauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin korjautunut, olisit korjautunut, olisi korjautunut, olisimme korjautuneet, olisitte korjautuneet, olisivat korjautuneet, oltaisiin korjauduttu

en olisi korjautunut, et olisi korjautunut, ei olisi korjautunut, emme olisi korjautuneet, ette olisi korjautuneet, eivät olisi korjautuneet, ei olisi korjauduttu

PREZENT POTENȚIAL

korjautunen, korjautunet, korjautunee, korjautunemme, korjautunette, korjautunevat, korjauduttaneen

en korjautune, et korjautune, ei korjautune, emme korjautune, ette korjautune, eivät korjautune, ei korjauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen korjautunut, lienet korjautunut, lienee korjautunut, lienemme korjautuneet, lienette korjautuneet, lienevät korjautuneet, lienee korjauduttu

en liene korjautunut, et liene korjautunut, ei liene korjautunut, emme liene korjautuneet, ette liene korjautuneet, eivät liene korjautuneet, ei liene korjauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: korjautua    FORMA LUNGĂ: korjautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: korjautuessa   INSTRUCTIV: korjautuen  INESIV PASIV: korjauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: korjautumaan   INESIV: korjautumassa  ELATIV: korjautumasta

ADESIV: korjautumalla  ABESIV: korjautumatta  INSTRUCTIV: korjautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: korjautuminen   PARTITIV: korjautuminen

INFINITIVUL CINCI: korjautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: korjautuva  (gen. korjautuvan)   PASIV: korjauduttava   (gen. korjauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: korjautunut                      PASIV: korjauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: korjautuja (pl.gen. korjautujien)  ADJECTIV NEGATIV: korjautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): korjautumus

 

 

korvautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

korvaudun, korvaudut, korvautuu, korvaudumme, korvaudutte, korvautuvat, korvaudutaan

en korvaudu, et korvaudu, ei korvaudu, emme korvaudu, ette korvaudu, eivät korvaudu, ei korvauduta

IMPERFECT INDICATIV

korvauduin, korvauduit, korvautui, korvauduimme, korvauduitte, korvautuivat, korvauduttiin

en korvautunut, et korvautunut, ei korvautunut, emme korvautuneet, ette korvautuneet, eivät korvautuneet, ei korvauduttu

PERFECT INDICATIV

olen korvautunut, olet korvautunut, on korvautunut, olemme korvautuneet, olette korvautuneet, ovat korvautuneet, on korvauduttu

en ole korvautunut, et ole korvautunut, ei ole korvautunut, emme ole korvautuneet, ette ole korvautuneet, eivät ole korvautuneet, ei ole korvauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin korvautunut, olit korvautunut, oli korvautunut, olimme korvautuneet, olitte korvautuneet, olivat korvautuneet, oli korvauduttu

en ollut korvautunut, et ollut korvautunut, ei ollut korvautunut, emme olleet korvautuneet, ette olleet korvautuneet, eivät olleet korvautuneet, ei ollut korvauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, korvaudu, korvautukoon, korvautukaamme, korvautukaa, korvautukoot, korvauduttakoon

-, älä korvaudu, älköön korvautuko, älkäämme korvautuko, älkää korvautuko, älkööt korvautuko, älköön korvauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon korvautunut, -, -, olkoot korvautuneet, olkoon korvauduttu

-, -, älköön olko korvautunut, -, -, älkööt olko korvautuneet, älköön olko korvauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

korvautuisin, korvautuisit, korvautuisi, korvautuisimme, korvautuisitte, korvautuisivat, korvauduttaisiin

en korvautuisi, et korvautuisi, ei korvautuisi, emme korvautuisi, ette korvautuisi, eivät korvautuisi, ei korvauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin korvautunut, olisit korvautunut, olisi korvautunut, olisimme korvautuneet, olisitte korvautuneet, olisivat korvautuneet, oltaisiin korvauduttu

en olisi korvautunut, et olisi korvautunut, ei olisi korvautunut, emme olisi korvautuneet, ette olisi korvautuneet, eivät olisi korvautuneet, ei olisi korvauduttu

PREZENT POTENȚIAL

korvautunen, korvautunet, korvautunee, korvautunemme, korvautunette, korvautunevat, korvauduttaneen

en korvautune, et korvautune, ei korvautune, emme korvautune, ette korvautune, eivät korvautune, ei korvauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen korvautunut, lienet korvautunut, lienee korvautunut, lienemme korvautuneet, lienette korvautuneet, lienevät korvautuneet, lienee korvauduttu

en liene korvautunut, et liene korvautunut, ei liene korvautunut, emme liene korvautuneet, ette liene korvautuneet, eivät liene korvautuneet, ei liene korvauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: korvautua    FORMA LUNGĂ: korvautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: korvautuessa   INSTRUCTIV: korvautuen  INESIV PASIV: korvauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: korvautumaan   INESIV: korvautumassa  ELATIV: korvautumasta

ADESIV: korvautumalla  ABESIV: korvautumatta  INSTRUCTIV: korvautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: korvautuminen   PARTITIV: korvautuminen

INFINITIVUL CINCI: korvautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: korvautuva  (gen. korvautuvan)   PASIV: korvauduttava   (gen. korvauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: korvautunut                      PASIV: korvauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: korvautuja (pl.gen. korvautujien)  ADJECTIV NEGATIV: korvautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): korvautumus

 

 

kotiutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

kotiudun, kotiudut, kotiutuu, kotiudumme, kotiudutte, kotiutuvat, kotiudutaan

en kotiudu, et kotiudu, ei kotiudu, emme kotiudu, ette kotiudu, eivät kotiudu, ei kotiuduta

IMPERFECT INDICATIV

kotiuduin, kotiuduit, kotiutui, kotiuduimme, kotiuduitte, kotiutuivat, kotiuduttiin

en kotiutunut, et kotiutunut, ei kotiutunut, emme kotiutuneet, ette kotiutuneet, eivät kotiutuneet, ei kotiuduttu

PERFECT INDICATIV

olen kotiutunut, olet kotiutunut, on kotiutunut, olemme kotiutuneet, olette kotiutuneet, ovat kotiutuneet, on kotiuduttu

en ole kotiutunut, et ole kotiutunut, ei ole kotiutunut, emme ole kotiutuneet, ette ole kotiutuneet, eivät ole kotiutuneet, ei ole kotiuduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kotiutunut, olit kotiutunut, oli kotiutunut, olimme kotiutuneet, olitte kotiutuneet, olivat kotiutuneet, oli kotiuduttu

en ollut kotiutunut, et ollut kotiutunut, ei ollut kotiutunut, emme olleet kotiutuneet, ette olleet kotiutuneet, eivät olleet kotiutuneet, ei ollut kotiuduttu

PREZENT IMPERATIV

-, kotiudu, kotiutukoon, kotiutukaamme, kotiutukaa, kotiutukoot, kotiuduttakoon

-, älä kotiudu, älköön kotiutuko, älkäämme kotiutuko, älkää kotiutuko, älkööt kotiutuko, älköön kotiuduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kotiutunut, -, -, olkoot kotiutuneet, olkoon kotiuduttu

-, -, älköön olko kotiutunut, -, -, älkööt olko kotiutuneet, älköön olko kotiuduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kotiutuisin, kotiutuisit, kotiutuisi, kotiutuisimme, kotiutuisitte, kotiutuisivat, kotiuduttaisiin

en kotiutuisi, et kotiutuisi, ei kotiutuisi, emme kotiutuisi, ette kotiutuisi, eivät kotiutuisi, ei kotiuduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kotiutunut, olisit kotiutunut, olisi kotiutunut, olisimme kotiutuneet, olisitte kotiutuneet, olisivat kotiutuneet, oltaisiin kotiuduttu

en olisi kotiutunut, et olisi kotiutunut, ei olisi kotiutunut, emme olisi kotiutuneet, ette olisi kotiutuneet, eivät olisi kotiutuneet, ei olisi kotiuduttu

PREZENT POTENȚIAL

kotiutunen, kotiutunet, kotiutunee, kotiutunemme, kotiutunette, kotiutunevat, kotiuduttaneen

en kotiutune, et kotiutune, ei kotiutune, emme kotiutune, ette kotiutune, eivät kotiutune, ei kotiuduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kotiutunut, lienet kotiutunut, lienee kotiutunut, lienemme kotiutuneet, lienette kotiutuneet, lienevät kotiutuneet, lienee kotiuduttu

en liene kotiutunut, et liene kotiutunut, ei liene kotiutunut, emme liene kotiutuneet, ette liene kotiutuneet, eivät liene kotiutuneet, ei liene kotiuduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kotiutua    FORMA LUNGĂ: kotiutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kotiutuessa   INSTRUCTIV: kotiutuen  INESIV PASIV: kotiuduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kotiutumaan   INESIV: kotiutumassa  ELATIV: kotiutumasta

ADESIV: kotiutumalla  ABESIV: kotiutumatta  INSTRUCTIV: kotiutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kotiutuminen   PARTITIV: kotiutuminen

INFINITIVUL CINCI: kotiutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kotiutuva  (gen. kotiutuvan)   PASIV: kotiuduttava   (gen. kotiuduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kotiutunut                     PASIV: kotiuduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kotiutuja (pl.gen. kotiutujien)  ADJECTIV NEGATIV: kotiutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kotiutumus

 

 

kulkeutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

kulkeudun, kulkeudut, kulkeutuu, kulkeudumme, kulkeudutte, kulkeutuvat, kulkeudutaan

en kulkeudu, et kulkeudu, ei kulkeudu, emme kulkeudu, ette kulkeudu, eivät kulkeudu, ei kulkeuduta

IMPERFECT INDICATIV

kulkeuduin, kulkeuduit, kulkeutui, kulkeuduimme, kulkeuduitte, kulkeutuivat, kulkeuduttiin

en kulkeutunut, et kulkeutunut, ei kulkeutunut, emme kulkeutuneet, ette kulkeutuneet, eivät kulkeutuneet, ei kulkeuduttu

PERFECT INDICATIV

olen kulkeutunut, olet kulkeutunut, on kulkeutunut, olemme kulkeutuneet, olette kulkeutuneet, ovat kulkeutuneet, on kulkeuduttu

en ole kulkeutunut, et ole kulkeutunut, ei ole kulkeutunut, emme ole kulkeutuneet, ette ole kulkeutuneet, eivät ole kulkeutuneet, ei ole kulkeuduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kulkeutunut, olit kulkeutunut, oli kulkeutunut, olimme kulkeutuneet, olitte kulkeutuneet, olivat kulkeutuneet, oli kulkeuduttu

en ollut kulkeutunut, et ollut kulkeutunut, ei ollut kulkeutunut, emme olleet kulkeutuneet, ette olleet kulkeutuneet, eivät olleet kulkeutuneet, ei ollut kulkeuduttu

PREZENT IMPERATIV

-, kulkeudu, kulkeutukoon, kulkeutukaamme, kulkeutukaa, kulkeutukoot, kulkeuduttakoon

-, älä kulkeudu, älköön kulkeutuko, älkäämme kulkeutuko, älkää kulkeutuko, älkööt kulkeutuko, älköön kulkeuduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kulkeutunut, -, -, olkoot kulkeutuneet, olkoon kulkeuduttu

-, -, älköön olko kulkeutunut, -, -, älkööt olko kulkeutuneet, älköön olko kulkeuduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kulkeutuisin, kulkeutuisit, kulkeutuisi, kulkeutuisimme, kulkeutuisitte, kulkeutuisivat, kulkeuduttaisiin

en kulkeutuisi, et kulkeutuisi, ei kulkeutuisi, emme kulkeutuisi, ette kulkeutuisi, eivät kulkeutuisi, ei kulkeuduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kulkeutunut, olisit kulkeutunut, olisi kulkeutunut, olisimme kulkeutuneet, olisitte kulkeutuneet, olisivat kulkeutuneet, oltaisiin kulkeuduttu

en olisi kulkeutunut, et olisi kulkeutunut, ei olisi kulkeutunut, emme olisi kulkeutuneet, ette olisi kulkeutuneet, eivät olisi kulkeutuneet, ei olisi kulkeuduttu

PREZENT POTENȚIAL

kulkeutunen, kulkeutunet, kulkeutunee, kulkeutunemme, kulkeutunette, kulkeutunevat, kulkeuduttaneen

en kulkeutune, et kulkeutune, ei kulkeutune, emme kulkeutune, ette kulkeutune, eivät kulkeutune, ei kulkeuduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kulkeutunut, lienet kulkeutunut, lienee kulkeutunut, lienemme kulkeutuneet, lienette kulkeutuneet, lienevät kulkeutuneet, lienee kulkeuduttu

en liene kulkeutunut, et liene kulkeutunut, ei liene kulkeutunut, emme liene kulkeutuneet, ette liene kulkeutuneet, eivät liene kulkeutuneet, ei liene kulkeuduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kulkeutua    FORMA LUNGĂ: kulkeutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kulkeutuessa   INSTRUCTIV: kulkeutuen  INESIV PASIV: kulkeuduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kulkeutumaan   INESIV: kulkeutumassa  ELATIV: kulkeutumasta

ADESIV: kulkeutumalla  ABESIV: kulkeutumatta  INSTRUCTIV: kulkeutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kulkeutuminen   PARTITIV: kulkeutuminen

INFINITIVUL CINCI: kulkeutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kulkeutuva  (gen. kulkeutuvan)   PASIV: kulkeuduttava   (gen. kulkeuduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kulkeutunut                      PASIV: kulkeuduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kulkeutuja (pl.gen. kulkeutujien)  ADJECTIV NEGATIV: kulkeutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kulkeutumus

 

 

kuloutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

kuloudun, kuloudut, kuloutuu, kuloudumme, kuloudutte, kuloutuvat, kuloudutaan

en kuloudu, et kuloudu, ei kuloudu, emme kuloudu, ette kuloudu, eivät kuloudu, ei kulouduta

IMPERFECT INDICATIV

kulouduin, kulouduit, kuloutui, kulouduimme, kulouduitte, kuloutuivat, kulouduttiin

en kuloutunut, et kuloutunut, ei kuloutunut, emme kuloutuneet, ette kuloutuneet, eivät kuloutuneet, ei kulouduttu

PERFECT INDICATIV

olen kuloutunut, olet kuloutunut, on kuloutunut, olemme kuloutuneet, olette kuloutuneet, ovat kuloutuneet, on kulouduttu

en ole kuloutunut, et ole kuloutunut, ei ole kuloutunut, emme ole kuloutuneet, ette ole kuloutuneet, eivät ole kuloutuneet, ei ole kulouduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kuloutunut, olit kuloutunut, oli kuloutunut, olimme kuloutuneet, olitte kuloutuneet, olivat kuloutuneet, oli kulouduttu

en ollut kuloutunut, et ollut kuloutunut, ei ollut kuloutunut, emme olleet kuloutuneet, ette olleet kuloutuneet, eivät olleet kuloutuneet, ei ollut kulouduttu

PREZENT IMPERATIV

-, kuloudu, kuloutukoon, kuloutukaamme, kuloutukaa, kuloutukoot, kulouduttakoon

-, älä kuloudu, älköön kuloutuko, älkäämme kuloutuko, älkää kuloutuko, älkööt kuloutuko, älköön kulouduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kuloutunut, -, -, olkoot kuloutuneet, olkoon kulouduttu

-, -, älköön olko kuloutunut, -, -, älkööt olko kuloutuneet, älköön olko kulouduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kuloutuisin, kuloutuisit, kuloutuisi, kuloutuisimme, kuloutuisitte, kuloutuisivat, kulouduttaisiin

en kuloutuisi, et kuloutuisi, ei kuloutuisi, emme kuloutuisi, ette kuloutuisi, eivät kuloutuisi, ei kulouduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kuloutunut, olisit kuloutunut, olisi kuloutunut, olisimme kuloutuneet, olisitte kuloutuneet, olisivat kuloutuneet, oltaisiin kulouduttu

en olisi kuloutunut, et olisi kuloutunut, ei olisi kuloutunut, emme olisi kuloutuneet, ette olisi kuloutuneet, eivät olisi kuloutuneet, ei olisi kulouduttu

PREZENT POTENȚIAL

kuloutunen, kuloutunet, kuloutunee, kuloutunemme, kuloutunette, kuloutunevat, kulouduttaneen

en kuloutune, et kuloutune, ei kuloutune, emme kuloutune, ette kuloutune, eivät kuloutune, ei kulouduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kuloutunut, lienet kuloutunut, lienee kuloutunut, lienemme kuloutuneet, lienette kuloutuneet, lienevät kuloutuneet, lienee kulouduttu

en liene kuloutunut, et liene kuloutunut, ei liene kuloutunut, emme liene kuloutuneet, ette liene kuloutuneet, eivät liene kuloutuneet, ei liene kulouduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kuloutua    FORMA LUNGĂ: kuloutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kuloutuessa   INSTRUCTIV: kuloutuen  INESIV PASIV: kulouduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kuloutumaan   INESIV: kuloutumassa  ELATIV: kuloutumasta

ADESIV: kuloutumalla  ABESIV: kuloutumatta  INSTRUCTIV: kuloutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kuloutuminen   PARTITIV: kuloutuminen

INFINITIVUL CINCI: kuloutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kuloutuva  (gen. kuloutuvan)   PASIV: kulouduttava   (gen. kulouduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kuloutunut                     PASIV: kulouduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kuloutuja (pl.gen. kuloutujien)  ADJECTIV NEGATIV: kuloutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kuloutumus

 

 

kumoutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

kumoudun, kumoudut, kumoutuu, kumoudumme, kumoudutte, kumoutuvat, kumoudutaan

en kumoudu, et kumoudu, ei kumoudu, emme kumoudu, ette kumoudu, eivät kumoudu, ei kumouduta

IMPERFECT INDICATIV

kumouduin, kumouduit, kumoutui, kumouduimme, kumouduitte, kumoutuivat, kumouduttiin

en kumoutunut, et kumoutunut, ei kumoutunut, emme kumoutuneet, ette kumoutuneet, eivät kumoutuneet, ei kumouduttu

PERFECT INDICATIV

olen kumoutunut, olet kumoutunut, on kumoutunut, olemme kumoutuneet, olette kumoutuneet, ovat kumoutuneet, on kumouduttu

en ole kumoutunut, et ole kumoutunut, ei ole kumoutunut, emme ole kumoutuneet, ette ole kumoutuneet, eivät ole kumoutuneet, ei ole kumouduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kumoutunut, olit kumoutunut, oli kumoutunut, olimme kumoutuneet, olitte kumoutuneet, olivat kumoutuneet, oli kumouduttu

en ollut kumoutunut, et ollut kumoutunut, ei ollut kumoutunut, emme olleet kumoutuneet, ette olleet kumoutuneet, eivät olleet kumoutuneet, ei ollut kumouduttu

PREZENT IMPERATIV

-, kumoudu, kumoutukoon, kumoutukaamme, kumoutukaa, kumoutukoot, kumouduttakoon

-, älä kumoudu, älköön kumoutuko, älkäämme kumoutuko, älkää kumoutuko, älkööt kumoutuko, älköön kumouduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kumoutunut, -, -, olkoot kumoutuneet, olkoon kumouduttu

-, -, älköön olko kumoutunut, -, -, älkööt olko kumoutuneet, älköön olko kumouduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kumoutuisin, kumoutuisit, kumoutuisi, kumoutuisimme, kumoutuisitte, kumoutuisivat, kumouduttaisiin

en kumoutuisi, et kumoutuisi, ei kumoutuisi, emme kumoutuisi, ette kumoutuisi, eivät kumoutuisi, ei kumouduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kumoutunut, olisit kumoutunut, olisi kumoutunut, olisimme kumoutuneet, olisitte kumoutuneet, olisivat kumoutuneet, oltaisiin kumouduttu

en olisi kumoutunut, et olisi kumoutunut, ei olisi kumoutunut, emme olisi kumoutuneet, ette olisi kumoutuneet, eivät olisi kumoutuneet, ei olisi kumouduttu

PREZENT POTENȚIAL

kumoutunen, kumoutunet, kumoutunee, kumoutunemme, kumoutunette, kumoutunevat, kumouduttaneen

en kumoutune, et kumoutune, ei kumoutune, emme kumoutune, ette kumoutune, eivät kumoutune, ei kumouduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kumoutunut, lienet kumoutunut, lienee kumoutunut, lienemme kumoutuneet, lienette kumoutuneet, lienevät kumoutuneet, lienee kumouduttu

en liene kumoutunut, et liene kumoutunut, ei liene kumoutunut, emme liene kumoutuneet, ette liene kumoutuneet, eivät liene kumoutuneet, ei liene kumouduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kumoutua    FORMA LUNGĂ: kumoutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kumoutuessa   INSTRUCTIV: kumoutuen  INESIV PASIV: kumouduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kumoutumaan   INESIV: kumoutumassa  ELATIV: kumoutumasta

ADESIV: kumoutumalla  ABESIV: kumoutumatta  INSTRUCTIV: kumoutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kumoutuminen   PARTITIV: kumoutuminen

INFINITIVUL CINCI: kumoutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kumoutuva  (gen. kumoutuvan)   PASIV: kumouduttava   (gen. kumouduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kumoutunut                     PASIV: kumouduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kumoutuja (pl.gen. kumoutujien)  ADJECTIV NEGATIV: kumoutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kumoutumus

 

 

kunnostautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

kunnostaudun, kunnostaudut, kunnostautuu, kunnostaudumme, kunnostaudutte, kunnostautuvat, kunnostaudutaan

en kunnostaudu, et kunnostaudu, ei kunnostaudu, emme kunnostaudu, ette kunnostaudu, eivät kunnostaudu, ei kunnostauduta

IMPERFECT INDICATIV

kunnostauduin, kunnostauduit, kunnostautui, kunnostauduimme, kunnostauduitte, kunnostautuivat, kunnostauduttiin

en kunnostautunut, et kunnostautunut, ei kunnostautunut, emme kunnostautuneet, ette kunnostautuneet, eivät kunnostautuneet, ei kunnostauduttu

PERFECT INDICATIV

olen kunnostautunut, olet kunnostautunut, on kunnostautunut, olemme kunnostautuneet, olette kunnostautuneet, ovat kunnostautuneet, on kunnostauduttu

en ole kunnostautunut, et ole kunnostautunut, ei ole kunnostautunut, emme ole kunnostautuneet, ette ole kunnostautuneet, eivät ole kunnostautuneet, ei ole kunnostauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kunnostautunut, olit kunnostautunut, oli kunnostautunut, olimme kunnostautuneet, olitte kunnostautuneet, olivat kunnostautuneet, oli kunnostauduttu

en ollut kunnostautunut, et ollut kunnostautunut, ei ollut kunnostautunut, emme olleet kunnostautuneet, ette olleet kunnostautuneet, eivät olleet kunnostautuneet, ei ollut kunnostauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, kunnostaudu, kunnostautukoon, kunnostautukaamme, kunnostautukaa, kunnostautukoot, kunnostauduttakoon

-, älä kunnostaudu, älköön kunnostautuko, älkäämme kunnostautuko, älkää kunnostautuko, älkööt kunnostautuko, älköön kunnostauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kunnostautunut, -, -, olkoot kunnostautuneet, olkoon kunnostauduttu

-, -, älköön olko kunnostautunut, -, -, älkööt olko kunnostautuneet, älköön olko kunnostauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kunnostautuisin, kunnostautuisit, kunnostautuisi, kunnostautuisimme, kunnostautuisitte, kunnostautuisivat, kunnostauduttaisiin

en kunnostautuisi, et kunnostautuisi, ei kunnostautuisi, emme kunnostautuisi, ette kunnostautuisi, eivät kunnostautuisi, ei kunnostauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kunnostautunut, olisit kunnostautunut, olisi kunnostautunut, olisimme kunnostautuneet, olisitte kunnostautuneet, olisivat kunnostautuneet, oltaisiin kunnostauduttu

en olisi kunnostautunut, et olisi kunnostautunut, ei olisi kunnostautunut, emme olisi kunnostautuneet, ette olisi kunnostautuneet, eivät olisi kunnostautuneet, ei olisi kunnostauduttu

PREZENT POTENȚIAL

kunnostautunen, kunnostautunet, kunnostautunee, kunnostautunemme, kunnostautunette, kunnostautunevat, kunnostauduttaneen

en kunnostautune, et kunnostautune, ei kunnostautune, emme kunnostautune, ette kunnostautune, eivät kunnostautune, ei kunnostauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kunnostautunut, lienet kunnostautunut, lienee kunnostautunut, lienemme kunnostautuneet, lienette kunnostautuneet, lienevät kunnostautuneet, lienee kunnostauduttu

en liene kunnostautunut, et liene kunnostautunut, ei liene kunnostautunut, emme liene kunnostautuneet, ette liene kunnostautuneet, eivät liene kunnostautuneet, ei liene kunnostauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kunnostautua    FORMA LUNGĂ: kunnostautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kunnostautuessa   INSTRUCTIV: kunnostautuen  INESIV PASIV: kunnostauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kunnostautumaan   INESIV: kunnostautumassa  ELATIV: kunnostautumasta

ADESIV: kunnostautumalla  ABESIV: kunnostautumatta  INSTRUCTIV: kunnostautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kunnostautuminen   PARTITIV: kunnostautuminen

INFINITIVUL CINCI: kunnostautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kunnostautuva  (gen. kunnostautuvan)   PASIV: kunnostauduttava   (gen. kunnostauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kunnostautunut                         PASIV: kunnostauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kunnostautuja (pl.gen. kunnostautujien)  ADJECTIV NEGATIV: kunnostautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kunnostautumus

 

 

kuntoutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

kuntoudun, kuntoudut, kuntoutuu, kuntoudumme, kuntoudutte, kuntoutuvat, kuntoudutaan

en kuntoudu, et kuntoudu, ei kuntoudu, emme kuntoudu, ette kuntoudu, eivät kuntoudu, ei kuntouduta

IMPERFECT INDICATIV

kuntouduin, kuntouduit, kuntoutui, kuntouduimme, kuntouduitte, kuntoutuivat, kuntouduttiin

en kuntoutunut, et kuntoutunut, ei kuntoutunut, emme kuntoutuneet, ette kuntoutuneet, eivät kuntoutuneet, ei kuntouduttu

PERFECT INDICATIV

olen kuntoutunut, olet kuntoutunut, on kuntoutunut, olemme kuntoutuneet, olette kuntoutuneet, ovat kuntoutuneet, on kuntouduttu

en ole kuntoutunut, et ole kuntoutunut, ei ole kuntoutunut, emme ole kuntoutuneet, ette ole kuntoutuneet, eivät ole kuntoutuneet, ei ole kuntouduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kuntoutunut, olit kuntoutunut, oli kuntoutunut, olimme kuntoutuneet, olitte kuntoutuneet, olivat kuntoutuneet, oli kuntouduttu

en ollut kuntoutunut, et ollut kuntoutunut, ei ollut kuntoutunut, emme olleet kuntoutuneet, ette olleet kuntoutuneet, eivät olleet kuntoutuneet, ei ollut kuntouduttu

PREZENT IMPERATIV

-, kuntoudu, kuntoutukoon, kuntoutukaamme, kuntoutukaa, kuntoutukoot, kuntouduttakoon

-, älä kuntoudu, älköön kuntoutuko, älkäämme kuntoutuko, älkää kuntoutuko, älkööt kuntoutuko, älköön kuntouduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kuntoutunut, -, -, olkoot kuntoutuneet, olkoon kuntouduttu

-, -, älköön olko kuntoutunut, -, -, älkööt olko kuntoutuneet, älköön olko kuntouduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kuntoutuisin, kuntoutuisit, kuntoutuisi, kuntoutuisimme, kuntoutuisitte, kuntoutuisivat, kuntouduttaisiin

en kuntoutuisi, et kuntoutuisi, ei kuntoutuisi, emme kuntoutuisi, ette kuntoutuisi, eivät kuntoutuisi, ei kuntouduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kuntoutunut, olisit kuntoutunut, olisi kuntoutunut, olisimme kuntoutuneet, olisitte kuntoutuneet, olisivat kuntoutuneet, oltaisiin kuntouduttu

en olisi kuntoutunut, et olisi kuntoutunut, ei olisi kuntoutunut, emme olisi kuntoutuneet, ette olisi kuntoutuneet, eivät olisi kuntoutuneet, ei olisi kuntouduttu

PREZENT POTENȚIAL

kuntoutunen, kuntoutunet, kuntoutunee, kuntoutunemme, kuntoutunette, kuntoutunevat, kuntouduttaneen

en kuntoutune, et kuntoutune, ei kuntoutune, emme kuntoutune, ette kuntoutune, eivät kuntoutune, ei kuntouduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kuntoutunut, lienet kuntoutunut, lienee kuntoutunut, lienemme kuntoutuneet, lienette kuntoutuneet, lienevät kuntoutuneet, lienee kuntouduttu

en liene kuntoutunut, et liene kuntoutunut, ei liene kuntoutunut, emme liene kuntoutuneet, ette liene kuntoutuneet, eivät liene kuntoutuneet, ei liene kuntouduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kuntoutua    FORMA LUNGĂ: kuntoutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kuntoutuessa   INSTRUCTIV: kuntoutuen  INESIV PASIV: kuntouduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kuntoutumaan   INESIV: kuntoutumassa  ELATIV: kuntoutumasta

ADESIV: kuntoutumalla  ABESIV: kuntoutumatta  INSTRUCTIV: kuntoutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kuntoutuminen   PARTITIV: kuntoutuminen

INFINITIVUL CINCI: kuntoutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kuntoutuva  (gen. kuntoutuvan)   PASIV: kuntouduttava   (gen. kuntouduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kuntoutunut                      PASIV: kuntouduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kuntoutuja (pl.gen. kuntoutujien)  ADJECTIV NEGATIV: kuntoutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kuntoutumus

 

 

kuoleutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

kuoleudun, kuoleudut, kuoleutuu, kuoleudumme, kuoleudutte, kuoleutuvat, kuoleudutaan

en kuoleudu, et kuoleudu, ei kuoleudu, emme kuoleudu, ette kuoleudu, eivät kuoleudu, ei kuoleuduta

IMPERFECT INDICATIV

kuoleuduin, kuoleuduit, kuoleutui, kuoleuduimme, kuoleuduitte, kuoleutuivat, kuoleuduttiin

en kuoleutunut, et kuoleutunut, ei kuoleutunut, emme kuoleutuneet, ette kuoleutuneet, eivät kuoleutuneet, ei kuoleuduttu

PERFECT INDICATIV

olen kuoleutunut, olet kuoleutunut, on kuoleutunut, olemme kuoleutuneet, olette kuoleutuneet, ovat kuoleutuneet, on kuoleuduttu

en ole kuoleutunut, et ole kuoleutunut, ei ole kuoleutunut, emme ole kuoleutuneet, ette ole kuoleutuneet, eivät ole kuoleutuneet, ei ole kuoleuduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kuoleutunut, olit kuoleutunut, oli kuoleutunut, olimme kuoleutuneet, olitte kuoleutuneet, olivat kuoleutuneet, oli kuoleuduttu

en ollut kuoleutunut, et ollut kuoleutunut, ei ollut kuoleutunut, emme olleet kuoleutuneet, ette olleet kuoleutuneet, eivät olleet kuoleutuneet, ei ollut kuoleuduttu

PREZENT IMPERATIV

-, kuoleudu, kuoleutukoon, kuoleutukaamme, kuoleutukaa, kuoleutukoot, kuoleuduttakoon

-, älä kuoleudu, älköön kuoleutuko, älkäämme kuoleutuko, älkää kuoleutuko, älkööt kuoleutuko, älköön kuoleuduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kuoleutunut, -, -, olkoot kuoleutuneet, olkoon kuoleuduttu

-, -, älköön olko kuoleutunut, -, -, älkööt olko kuoleutuneet, älköön olko kuoleuduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kuoleutuisin, kuoleutuisit, kuoleutuisi, kuoleutuisimme, kuoleutuisitte, kuoleutuisivat, kuoleuduttaisiin

en kuoleutuisi, et kuoleutuisi, ei kuoleutuisi, emme kuoleutuisi, ette kuoleutuisi, eivät kuoleutuisi, ei kuoleuduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kuoleutunut, olisit kuoleutunut, olisi kuoleutunut, olisimme kuoleutuneet, olisitte kuoleutuneet, olisivat kuoleutuneet, oltaisiin kuoleuduttu

en olisi kuoleutunut, et olisi kuoleutunut, ei olisi kuoleutunut, emme olisi kuoleutuneet, ette olisi kuoleutuneet, eivät olisi kuoleutuneet, ei olisi kuoleuduttu

PREZENT POTENȚIAL

kuoleutunen, kuoleutunet, kuoleutunee, kuoleutunemme, kuoleutunette, kuoleutunevat, kuoleuduttaneen

en kuoleutune, et kuoleutune, ei kuoleutune, emme kuoleutune, ette kuoleutune, eivät kuoleutune, ei kuoleuduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kuoleutunut, lienet kuoleutunut, lienee kuoleutunut, lienemme kuoleutuneet, lienette kuoleutuneet, lienevät kuoleutuneet, lienee kuoleuduttu

en liene kuoleutunut, et liene kuoleutunut, ei liene kuoleutunut, emme liene kuoleutuneet, ette liene kuoleutuneet, eivät liene kuoleutuneet, ei liene kuoleuduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kuoleutua    FORMA LUNGĂ: kuoleutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kuoleutuessa   INSTRUCTIV: kuoleutuen  INESIV PASIV: kuoleuduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kuoleutumaan   INESIV: kuoleutumassa  ELATIV: kuoleutumasta

ADESIV: kuoleutumalla  ABESIV: kuoleutumatta  INSTRUCTIV: kuoleutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kuoleutuminen   PARTITIV: kuoleutuminen

INFINITIVUL CINCI: kuoleutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kuoleutuva  (gen. kuoleutuvan)   PASIV: kuoleuduttava   (gen. kuoleuduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kuoleutunut                      PASIV: kuoleuduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kuoleutuja (pl.gen. kuoleutujien)  ADJECTIV NEGATIV: kuoleutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kuoleutumus

 

 

kuoriutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

kuoriudun, kuoriudut, kuoriutuu, kuoriudumme, kuoriudutte, kuoriutuvat, kuoriudutaan

en kuoriudu, et kuoriudu, ei kuoriudu, emme kuoriudu, ette kuoriudu, eivät kuoriudu, ei kuoriuduta

IMPERFECT INDICATIV

kuoriuduin, kuoriuduit, kuoriutui, kuoriuduimme, kuoriuduitte, kuoriutuivat, kuoriuduttiin

en kuoriutunut, et kuoriutunut, ei kuoriutunut, emme kuoriutuneet, ette kuoriutuneet, eivät kuoriutuneet, ei kuoriuduttu

PERFECT INDICATIV

olen kuoriutunut, olet kuoriutunut, on kuoriutunut, olemme kuoriutuneet, olette kuoriutuneet, ovat kuoriutuneet, on kuoriuduttu

en ole kuoriutunut, et ole kuoriutunut, ei ole kuoriutunut, emme ole kuoriutuneet, ette ole kuoriutuneet, eivät ole kuoriutuneet, ei ole kuoriuduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kuoriutunut, olit kuoriutunut, oli kuoriutunut, olimme kuoriutuneet, olitte kuoriutuneet, olivat kuoriutuneet, oli kuoriuduttu

en ollut kuoriutunut, et ollut kuoriutunut, ei ollut kuoriutunut, emme olleet kuoriutuneet, ette olleet kuoriutuneet, eivät olleet kuoriutuneet, ei ollut kuoriuduttu

PREZENT IMPERATIV

-, kuoriudu, kuoriutukoon, kuoriutukaamme, kuoriutukaa, kuoriutukoot, kuoriuduttakoon

-, älä kuoriudu, älköön kuoriutuko, älkäämme kuoriutuko, älkää kuoriutuko, älkööt kuoriutuko, älköön kuoriuduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kuoriutunut, -, -, olkoot kuoriutuneet, olkoon kuoriuduttu

-, -, älköön olko kuoriutunut, -, -, älkööt olko kuoriutuneet, älköön olko kuoriuduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kuoriutuisin, kuoriutuisit, kuoriutuisi, kuoriutuisimme, kuoriutuisitte, kuoriutuisivat, kuoriuduttaisiin

en kuoriutuisi, et kuoriutuisi, ei kuoriutuisi, emme kuoriutuisi, ette kuoriutuisi, eivät kuoriutuisi, ei kuoriuduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kuoriutunut, olisit kuoriutunut, olisi kuoriutunut, olisimme kuoriutuneet, olisitte kuoriutuneet, olisivat kuoriutuneet, oltaisiin kuoriuduttu

en olisi kuoriutunut, et olisi kuoriutunut, ei olisi kuoriutunut, emme olisi kuoriutuneet, ette olisi kuoriutuneet, eivät olisi kuoriutuneet, ei olisi kuoriuduttu

PREZENT POTENȚIAL

kuoriutunen, kuoriutunet, kuoriutunee, kuoriutunemme, kuoriutunette, kuoriutunevat, kuoriuduttaneen

en kuoriutune, et kuoriutune, ei kuoriutune, emme kuoriutune, ette kuoriutune, eivät kuoriutune, ei kuoriuduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kuoriutunut, lienet kuoriutunut, lienee kuoriutunut, lienemme kuoriutuneet, lienette kuoriutuneet, lienevät kuoriutuneet, lienee kuoriuduttu

en liene kuoriutunut, et liene kuoriutunut, ei liene kuoriutunut, emme liene kuoriutuneet, ette liene kuoriutuneet, eivät liene kuoriutuneet, ei liene kuoriuduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kuoriutua    FORMA LUNGĂ: kuoriutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kuoriutuessa   INSTRUCTIV: kuoriutuen  INESIV PASIV: kuoriuduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kuoriutumaan   INESIV: kuoriutumassa  ELATIV: kuoriutumasta

ADESIV: kuoriutumalla  ABESIV: kuoriutumatta  INSTRUCTIV: kuoriutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kuoriutuminen   PARTITIV: kuoriutuminen

INFINITIVUL CINCI: kuoriutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kuoriutuva  (gen. kuoriutuvan)   PASIV: kuoriuduttava   (gen. kuoriuduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kuoriutunut                      PASIV: kuoriuduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kuoriutuja (pl.gen. kuoriutujien)  ADJECTIV NEGATIV: kuoriutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kuoriutumus

 

 

kuristautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

kuristaudun, kuristaudut, kuristautuu, kuristaudumme, kuristaudutte, kuristautuvat, kuristaudutaan

en kuristaudu, et kuristaudu, ei kuristaudu, emme kuristaudu, ette kuristaudu, eivät kuristaudu, ei kuristauduta

IMPERFECT INDICATIV

kuristauduin, kuristauduit, kuristautui, kuristauduimme, kuristauduitte, kuristautuivat, kuristauduttiin

en kuristautunut, et kuristautunut, ei kuristautunut, emme kuristautuneet, ette kuristautuneet, eivät kuristautuneet, ei kuristauduttu

PERFECT INDICATIV

olen kuristautunut, olet kuristautunut, on kuristautunut, olemme kuristautuneet, olette kuristautuneet, ovat kuristautuneet, on kuristauduttu

en ole kuristautunut, et ole kuristautunut, ei ole kuristautunut, emme ole kuristautuneet, ette ole kuristautuneet, eivät ole kuristautuneet, ei ole kuristauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kuristautunut, olit kuristautunut, oli kuristautunut, olimme kuristautuneet, olitte kuristautuneet, olivat kuristautuneet, oli kuristauduttu

en ollut kuristautunut, et ollut kuristautunut, ei ollut kuristautunut, emme olleet kuristautuneet, ette olleet kuristautuneet, eivät olleet kuristautuneet, ei ollut kuristauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, kuristaudu, kuristautukoon, kuristautukaamme, kuristautukaa, kuristautukoot, kuristauduttakoon

-, älä kuristaudu, älköön kuristautuko, älkäämme kuristautuko, älkää kuristautuko, älkööt kuristautuko, älköön kuristauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kuristautunut, -, -, olkoot kuristautuneet, olkoon kuristauduttu

-, -, älköön olko kuristautunut, -, -, älkööt olko kuristautuneet, älköön olko kuristauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kuristautuisin, kuristautuisit, kuristautuisi, kuristautuisimme, kuristautuisitte, kuristautuisivat, kuristauduttaisiin

en kuristautuisi, et kuristautuisi, ei kuristautuisi, emme kuristautuisi, ette kuristautuisi, eivät kuristautuisi, ei kuristauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kuristautunut, olisit kuristautunut, olisi kuristautunut, olisimme kuristautuneet, olisitte kuristautuneet, olisivat kuristautuneet, oltaisiin kuristauduttu

en olisi kuristautunut, et olisi kuristautunut, ei olisi kuristautunut, emme olisi kuristautuneet, ette olisi kuristautuneet, eivät olisi kuristautuneet, ei olisi kuristauduttu

PREZENT POTENȚIAL

kuristautunen, kuristautunet, kuristautunee, kuristautunemme, kuristautunette, kuristautunevat, kuristauduttaneen

en kuristautune, et kuristautune, ei kuristautune, emme kuristautune, ette kuristautune, eivät kuristautune, ei kuristauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kuristautunut, lienet kuristautunut, lienee kuristautunut, lienemme kuristautuneet, lienette kuristautuneet, lienevät kuristautuneet, lienee kuristauduttu

en liene kuristautunut, et liene kuristautunut, ei liene kuristautunut, emme liene kuristautuneet, ette liene kuristautuneet, eivät liene kuristautuneet, ei liene kuristauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kuristautua    FORMA LUNGĂ: kuristautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kuristautuessa   INSTRUCTIV: kuristautuen  INESIV PASIV: kuristauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kuristautumaan   INESIV: kuristautumassa  ELATIV: kuristautumasta

ADESIV: kuristautumalla  ABESIV: kuristautumatta  INSTRUCTIV: kuristautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kuristautuminen   PARTITIV: kuristautuminen

INFINITIVUL CINCI: kuristautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kuristautuva  (gen. kuristautuvan)   PASIV: kuristauduttava   (gen. kuristauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kuristautunut                        PASIV: kuristauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kuristautuja (pl.gen. kuristautujien)  ADJECTIV NEGATIV: kuristautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kuristautumus

 

 

kurkottautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

kurkottaudun, kurkottaudut, kurkottautuu, kurkottaudumme, kurkottaudutte, kurkottautuvat, kurkottaudutaan

en kurkottaudu, et kurkottaudu, ei kurkottaudu, emme kurkottaudu, ette kurkottaudu, eivät kurkottaudu, ei kurkottauduta

IMPERFECT INDICATIV

kurkottauduin, kurkottauduit, kurkottautui, kurkottauduimme, kurkottauduitte, kurkottautuivat, kurkottauduttiin

en kurkottautunut, et kurkottautunut, ei kurkottautunut, emme kurkottautuneet, ette kurkottautuneet, eivät kurkottautuneet, ei kurkottauduttu

PERFECT INDICATIV

olen kurkottautunut, olet kurkottautunut, on kurkottautunut, olemme kurkottautuneet, olette kurkottautuneet, ovat kurkottautuneet, on kurkottauduttu

en ole kurkottautunut, et ole kurkottautunut, ei ole kurkottautunut, emme ole kurkottautuneet, ette ole kurkottautuneet, eivät ole kurkottautuneet, ei ole kurkottauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kurkottautunut, olit kurkottautunut, oli kurkottautunut, olimme kurkottautuneet, olitte kurkottautuneet, olivat kurkottautuneet, oli kurkottauduttu

en ollut kurkottautunut, et ollut kurkottautunut, ei ollut kurkottautunut, emme olleet kurkottautuneet, ette olleet kurkottautuneet, eivät olleet kurkottautuneet, ei ollut kurkottauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, kurkottaudu, kurkottautukoon, kurkottautukaamme, kurkottautukaa, kurkottautukoot, kurkottauduttakoon

-, älä kurkottaudu, älköön kurkottautuko, älkäämme kurkottautuko, älkää kurkottautuko, älkööt kurkottautuko, älköön kurkottauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kurkottautunut, -, -, olkoot kurkottautuneet, olkoon kurkottauduttu

-, -, älköön olko kurkottautunut, -, -, älkööt olko kurkottautuneet, älköön olko kurkottauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kurkottautuisin, kurkottautuisit, kurkottautuisi, kurkottautuisimme, kurkottautuisitte, kurkottautuisivat, kurkottauduttaisiin

en kurkottautuisi, et kurkottautuisi, ei kurkottautuisi, emme kurkottautuisi, ette kurkottautuisi, eivät kurkottautuisi, ei kurkottauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kurkottautunut, olisit kurkottautunut, olisi kurkottautunut, olisimme kurkottautuneet, olisitte kurkottautuneet, olisivat kurkottautuneet, oltaisiin kurkottauduttu

en olisi kurkottautunut, et olisi kurkottautunut, ei olisi kurkottautunut, emme olisi kurkottautuneet, ette olisi kurkottautuneet, eivät olisi kurkottautuneet, ei olisi kurkottauduttu

PREZENT POTENȚIAL

kurkottautunen, kurkottautunet, kurkottautunee, kurkottautunemme, kurkottautunette, kurkottautunevat, kurkottauduttaneen

en kurkottautune, et kurkottautune, ei kurkottautune, emme kurkottautune, ette kurkottautune, eivät kurkottautune, ei kurkottauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kurkottautunut, lienet kurkottautunut, lienee kurkottautunut, lienemme kurkottautuneet, lienette kurkottautuneet, lienevät kurkottautuneet, lienee kurkottauduttu

en liene kurkottautunut, et liene kurkottautunut, ei liene kurkottautunut, emme liene kurkottautuneet, ette liene kurkottautuneet, eivät liene kurkottautuneet, ei liene kurkottauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kurkottautua    FORMA LUNGĂ: kurkottautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kurkottautuessa   INSTRUCTIV: kurkottautuen  INESIV PASIV: kurkottauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kurkottautumaan   INESIV: kurkottautumassa  ELATIV: kurkottautumasta

ADESIV: kurkottautumalla  ABESIV: kurkottautumatta  INSTRUCTIV: kurkottautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kurkottautuminen   PARTITIV: kurkottautuminen

INFINITIVUL CINCI: kurkottautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kurkottautuva  (gen. kurkottautuvan)   PASIV: kurkottauduttava   (gen. kurkottauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kurkottautunut                         PASIV: kurkottauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kurkottautuja (pl.gen. kurkottautujien)  ADJECTIV NEGATIV: kurkottautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kurkottautumus

 

 

kurottautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

kurottaudun, kurottaudut, kurottautuu, kurottaudumme, kurottaudutte, kurottautuvat, kurottaudutaan

en kurottaudu, et kurottaudu, ei kurottaudu, emme kurottaudu, ette kurottaudu, eivät kurottaudu, ei kurottauduta

IMPERFECT INDICATIV

kurottauduin, kurottauduit, kurottautui, kurottauduimme, kurottauduitte, kurottautuivat, kurottauduttiin

en kurottautunut, et kurottautunut, ei kurottautunut, emme kurottautuneet, ette kurottautuneet, eivät kurottautuneet, ei kurottauduttu

PERFECT INDICATIV

olen kurottautunut, olet kurottautunut, on kurottautunut, olemme kurottautuneet, olette kurottautuneet, ovat kurottautuneet, on kurottauduttu

en ole kurottautunut, et ole kurottautunut, ei ole kurottautunut, emme ole kurottautuneet, ette ole kurottautuneet, eivät ole kurottautuneet, ei ole kurottauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kurottautunut, olit kurottautunut, oli kurottautunut, olimme kurottautuneet, olitte kurottautuneet, olivat kurottautuneet, oli kurottauduttu

en ollut kurottautunut, et ollut kurottautunut, ei ollut kurottautunut, emme olleet kurottautuneet, ette olleet kurottautuneet, eivät olleet kurottautuneet, ei ollut kurottauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, kurottaudu, kurottautukoon, kurottautukaamme, kurottautukaa, kurottautukoot, kurottauduttakoon

-, älä kurottaudu, älköön kurottautuko, älkäämme kurottautuko, älkää kurottautuko, älkööt kurottautuko, älköön kurottauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kurottautunut, -, -, olkoot kurottautuneet, olkoon kurottauduttu

-, -, älköön olko kurottautunut, -, -, älkööt olko kurottautuneet, älköön olko kurottauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kurottautuisin, kurottautuisit, kurottautuisi, kurottautuisimme, kurottautuisitte, kurottautuisivat, kurottauduttaisiin

en kurottautuisi, et kurottautuisi, ei kurottautuisi, emme kurottautuisi, ette kurottautuisi, eivät kurottautuisi, ei kurottauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kurottautunut, olisit kurottautunut, olisi kurottautunut, olisimme kurottautuneet, olisitte kurottautuneet, olisivat kurottautuneet, oltaisiin kurottauduttu

en olisi kurottautunut, et olisi kurottautunut, ei olisi kurottautunut, emme olisi kurottautuneet, ette olisi kurottautuneet, eivät olisi kurottautuneet, ei olisi kurottauduttu

PREZENT POTENȚIAL

kurottautunen, kurottautunet, kurottautunee, kurottautunemme, kurottautunette, kurottautunevat, kurottauduttaneen

en kurottautune, et kurottautune, ei kurottautune, emme kurottautune, ette kurottautune, eivät kurottautune, ei kurottauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kurottautunut, lienet kurottautunut, lienee kurottautunut, lienemme kurottautuneet, lienette kurottautuneet, lienevät kurottautuneet, lienee kurottauduttu

en liene kurottautunut, et liene kurottautunut, ei liene kurottautunut, emme liene kurottautuneet, ette liene kurottautuneet, eivät liene kurottautuneet, ei liene kurottauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kurottautua    FORMA LUNGĂ: kurottautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kurottautuessa   INSTRUCTIV: kurottautuen  INESIV PASIV: kurottauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kurottautumaan   INESIV: kurottautumassa  ELATIV: kurottautumasta

ADESIV: kurottautumalla  ABESIV: kurottautumatta  INSTRUCTIV: kurottautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kurottautuminen   PARTITIV: kurottautuminen

INFINITIVUL CINCI: kurottautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kurottautuva  (gen. kurottautuvan)   PASIV: kurottauduttava   (gen. kurottauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kurottautunut                        PASIV: kurottauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kurottautuja (pl.gen. kurottautujien)  ADJECTIV NEGATIV: kurottautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kurottautumus

 

 

kuuroutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

kuuroudun, kuuroudut, kuuroutuu, kuuroudumme, kuuroudutte, kuuroutuvat, kuuroudutaan

en kuuroudu, et kuuroudu, ei kuuroudu, emme kuuroudu, ette kuuroudu, eivät kuuroudu, ei kuurouduta

IMPERFECT INDICATIV

kuurouduin, kuurouduit, kuuroutui, kuurouduimme, kuurouduitte, kuuroutuivat, kuurouduttiin

en kuuroutunut, et kuuroutunut, ei kuuroutunut, emme kuuroutuneet, ette kuuroutuneet, eivät kuuroutuneet, ei kuurouduttu

PERFECT INDICATIV

olen kuuroutunut, olet kuuroutunut, on kuuroutunut, olemme kuuroutuneet, olette kuuroutuneet, ovat kuuroutuneet, on kuurouduttu

en ole kuuroutunut, et ole kuuroutunut, ei ole kuuroutunut, emme ole kuuroutuneet, ette ole kuuroutuneet, eivät ole kuuroutuneet, ei ole kuurouduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kuuroutunut, olit kuuroutunut, oli kuuroutunut, olimme kuuroutuneet, olitte kuuroutuneet, olivat kuuroutuneet, oli kuurouduttu

en ollut kuuroutunut, et ollut kuuroutunut, ei ollut kuuroutunut, emme olleet kuuroutuneet, ette olleet kuuroutuneet, eivät olleet kuuroutuneet, ei ollut kuurouduttu

PREZENT IMPERATIV

-, kuuroudu, kuuroutukoon, kuuroutukaamme, kuuroutukaa, kuuroutukoot, kuurouduttakoon

-, älä kuuroudu, älköön kuuroutuko, älkäämme kuuroutuko, älkää kuuroutuko, älkööt kuuroutuko, älköön kuurouduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kuuroutunut, -, -, olkoot kuuroutuneet, olkoon kuurouduttu

-, -, älköön olko kuuroutunut, -, -, älkööt olko kuuroutuneet, älköön olko kuurouduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kuuroutuisin, kuuroutuisit, kuuroutuisi, kuuroutuisimme, kuuroutuisitte, kuuroutuisivat, kuurouduttaisiin

en kuuroutuisi, et kuuroutuisi, ei kuuroutuisi, emme kuuroutuisi, ette kuuroutuisi, eivät kuuroutuisi, ei kuurouduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kuuroutunut, olisit kuuroutunut, olisi kuuroutunut, olisimme kuuroutuneet, olisitte kuuroutuneet, olisivat kuuroutuneet, oltaisiin kuurouduttu

en olisi kuuroutunut, et olisi kuuroutunut, ei olisi kuuroutunut, emme olisi kuuroutuneet, ette olisi kuuroutuneet, eivät olisi kuuroutuneet, ei olisi kuurouduttu

PREZENT POTENȚIAL

kuuroutunen, kuuroutunet, kuuroutunee, kuuroutunemme, kuuroutunette, kuuroutunevat, kuurouduttaneen

en kuuroutune, et kuuroutune, ei kuuroutune, emme kuuroutune, ette kuuroutune, eivät kuuroutune, ei kuurouduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kuuroutunut, lienet kuuroutunut, lienee kuuroutunut, lienemme kuuroutuneet, lienette kuuroutuneet, lienevät kuuroutuneet, lienee kuurouduttu

en liene kuuroutunut, et liene kuuroutunut, ei liene kuuroutunut, emme liene kuuroutuneet, ette liene kuuroutuneet, eivät liene kuuroutuneet, ei liene kuurouduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kuuroutua    FORMA LUNGĂ: kuuroutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kuuroutuessa   INSTRUCTIV: kuuroutuen  INESIV PASIV: kuurouduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kuuroutumaan   INESIV: kuuroutumassa  ELATIV: kuuroutumasta

ADESIV: kuuroutumalla  ABESIV: kuuroutumatta  INSTRUCTIV: kuuroutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kuuroutuminen   PARTITIV: kuuroutuminen

INFINITIVUL CINCI: kuuroutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kuuroutuva  (gen. kuuroutuvan)   PASIV: kuurouduttava   (gen. kuurouduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kuuroutunut                      PASIV: kuurouduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kuuroutuja (pl.gen. kuuroutujien)  ADJECTIV NEGATIV: kuuroutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kuuroutumus

 

 

kytkeytyä 28 (44)

PREZENT INDICATIV

kytkeydyn, kytkeydyt, kytkeytyy, kytkeydymme, kytkeydytte, kytkeytyvät, kytkeydytään

en kytkeydy, et kytkeydy, ei kytkeydy, emme kytkeydy, ette kytkeydy, eivät kytkeydy, ei kytkeydytä

IMPERFECT INDICATIV

kytkeydyin, kytkeydyit, kytkeytyi, kytkeydyimme, kytkeydyitte, kytkeytyivät, kytkeydyttiin

en kytkeytynyt, et kytkeytynyt, ei kytkeytynyt, emme kytkeytyneet, ette kytkeytyneet, eivät kytkeytyneet, ei kytkeydytty

PERFECT INDICATIV

olen kytkeytynyt, olet kytkeytynyt, on kytkeytynyt, olemme kytkeytyneet, olette kytkeytyneet, ovat kytkeytyneet, on kytkeydytty

en ole kytkeytynyt, et ole kytkeytynyt, ei ole kytkeytynyt, emme ole kytkeytyneet, ette ole kytkeytyneet, eivät ole kytkeytyneet, ei ole kytkeydytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kytkeytynyt, olit kytkeytynyt, oli kytkeytynyt, olimme kytkeytyneet, olitte kytkeytyneet, olivat kytkeytyneet, oli kytkeydytty

en ollut kytkeytynyt, et ollut kytkeytynyt, ei ollut kytkeytynyt, emme olleet kytkeytyneet, ette olleet kytkeytyneet, eivät olleet kytkeytyneet, ei ollut kytkeydytty

PREZENT IMPERATIV

-, kytkeydy, kytkeytyköön, kytkeytykäämme, kytkeytykää, kytkeytykööt, kytkeydyttäköön

-, älä kytkeydy, älköön kytkeytykö, älkäämme kytkeytykö, älkää kytkeytykö, älkööt kytkeytykö, älköön kytkeydyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kytkeytynyt, -, -, olkoot kytkeytyneet, olkoon kytkeydytty

-, -, älköön olko kytkeytynyt, -, -, älkööt olko kytkeytyneet, älköön olko kytkeydytty

PREZENT CONDIȚIONAL

kytkeytyisin, kytkeytyisit, kytkeytyisi, kytkeytyisimme, kytkeytyisitte, kytkeytyisivät, kytkeydyttäisiin

en kytkeytyisi, et kytkeytyisi, ei kytkeytyisi, emme kytkeytyisi, ette kytkeytyisi, eivät kytkeytyisi, ei kytkeydyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kytkeytynyt, olisit kytkeytynyt, olisi kytkeytynyt, olisimme kytkeytyneet, olisitte kytkeytyneet, olisivat kytkeytyneet, oltaisiin kytkeydytty

en olisi kytkeytynyt, et olisi kytkeytynyt, ei olisi kytkeytynyt, emme olisi kytkeytyneet, ette olisi kytkeytyneet, eivät olisi kytkeytyneet, ei olisi kytkeydytty

PREZENT POTENȚIAL

kytkeytynen, kytkeytynet, kytkeytynee, kytkeytynemme, kytkeytynette, kytkeytynevät, kytkeydyttäneen

en kytkeytyne, et kytkeytyne, ei kytkeytyne, emme kytkeytyne, ette kytkeytyne, eivät kytkeytyne, ei kytkeydyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen kytkeytynyt, lienet kytkeytynyt, lienee kytkeytynyt, lienemme kytkeytyneet, lienette kytkeytyneet, lienevät kytkeytyneet, lienee kytkeydytty

en liene kytkeytynyt, et liene kytkeytynyt, ei liene kytkeytynyt, emme liene kytkeytyneet, ette liene kytkeytyneet, eivät liene kytkeytyneet, ei liene kytkeydytty

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kytkeytyä    FORMA LUNGĂ: kytkeytyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kytkeytyessä   INSTRUCTIV: kytkeytyen  INESIV PASIV: kytkeydyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kytkeytymään   INESIV: kytkeytymässä  ELATIV: kytkeytymästä

ADESIV: kytkeytymällä  ABESIV: kytkeytymättä  INSTRUCTIV: kytkeytymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kytkeytyminen   PARTITIV: kytkeytyminen

INFINITIVUL CINCI: kytkeytymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kytkeytyvä  (gen. kytkeytyvän)   PASIV: kytkeydyttävä   (gen. kytkeydyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kytkeytynyt                      PASIV: kytkeydytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kytkeytyjä (pl.gen. kytkeytyjien)  ADJECTIV NEGATIV: kytkeytymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kytkeytymys

 

 

käheytyä 28 (44)

PREZENT INDICATIV

käheydyn, käheydyt, käheytyy, käheydymme, käheydytte, käheytyvät, käheydytään

en käheydy, et käheydy, ei käheydy, emme käheydy, ette käheydy, eivät käheydy, ei käheydytä

IMPERFECT INDICATIV

käheydyin, käheydyit, käheytyi, käheydyimme, käheydyitte, käheytyivät, käheydyttiin

en käheytynyt, et käheytynyt, ei käheytynyt, emme käheytyneet, ette käheytyneet, eivät käheytyneet, ei käheydytty

PERFECT INDICATIV

olen käheytynyt, olet käheytynyt, on käheytynyt, olemme käheytyneet, olette käheytyneet, ovat käheytyneet, on käheydytty

en ole käheytynyt, et ole käheytynyt, ei ole käheytynyt, emme ole käheytyneet, ette ole käheytyneet, eivät ole käheytyneet, ei ole käheydytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin käheytynyt, olit käheytynyt, oli käheytynyt, olimme käheytyneet, olitte käheytyneet, olivat käheytyneet, oli käheydytty

en ollut käheytynyt, et ollut käheytynyt, ei ollut käheytynyt, emme olleet käheytyneet, ette olleet käheytyneet, eivät olleet käheytyneet, ei ollut käheydytty

PREZENT IMPERATIV

-, käheydy, käheytyköön, käheytykäämme, käheytykää, käheytykööt, käheydyttäköön

-, älä käheydy, älköön käheytykö, älkäämme käheytykö, älkää käheytykö, älkööt käheytykö, älköön käheydyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon käheytynyt, -, -, olkoot käheytyneet, olkoon käheydytty

-, -, älköön olko käheytynyt, -, -, älkööt olko käheytyneet, älköön olko käheydytty

PREZENT CONDIȚIONAL

käheytyisin, käheytyisit, käheytyisi, käheytyisimme, käheytyisitte, käheytyisivät, käheydyttäisiin

en käheytyisi, et käheytyisi, ei käheytyisi, emme käheytyisi, ette käheytyisi, eivät käheytyisi, ei käheydyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin käheytynyt, olisit käheytynyt, olisi käheytynyt, olisimme käheytyneet, olisitte käheytyneet, olisivat käheytyneet, oltaisiin käheydytty

en olisi käheytynyt, et olisi käheytynyt, ei olisi käheytynyt, emme olisi käheytyneet, ette olisi käheytyneet, eivät olisi käheytyneet, ei olisi käheydytty

PREZENT POTENȚIAL

käheytynen, käheytynet, käheytynee, käheytynemme, käheytynette, käheytynevät, käheydyttäneen

en käheytyne, et käheytyne, ei käheytyne, emme käheytyne, ette käheytyne, eivät käheytyne, ei käheydyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen käheytynyt, lienet käheytynyt, lienee käheytynyt, lienemme käheytyneet, lienette käheytyneet, lienevät käheytyneet, lienee käheydytty

en liene käheytynyt, et liene käheytynyt, ei liene käheytynyt, emme liene käheytyneet, ette liene käheytyneet, eivät liene käheytyneet, ei liene käheydytty

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: käheytyä    FORMA LUNGĂ: käheytyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: käheytyessä   INSTRUCTIV: käheytyen  INESIV PASIV: käheydyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: käheytymään   INESIV: käheytymässä  ELATIV: käheytymästä

ADESIV: käheytymällä  ABESIV: käheytymättä  INSTRUCTIV: käheytymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: käheytyminen   PARTITIV: käheytyminen

INFINITIVUL CINCI: käheytymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: käheytyvä  (gen. käheytyvän)   PASIV: käheydyttävä   (gen. käheydyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: käheytynyt                     PASIV: käheydytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: käheytyjä (pl.gen. käheytyjien)  ADJECTIV NEGATIV: käheytymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): käheytymys

 

 

kätkeytyä 28 (44)

PREZENT INDICATIV

kätkeydyn, kätkeydyt, kätkeytyy, kätkeydymme, kätkeydytte, kätkeytyvät, kätkeydytään

en kätkeydy, et kätkeydy, ei kätkeydy, emme kätkeydy, ette kätkeydy, eivät kätkeydy, ei kätkeydytä

IMPERFECT INDICATIV

kätkeydyin, kätkeydyit, kätkeytyi, kätkeydyimme, kätkeydyitte, kätkeytyivät, kätkeydyttiin

en kätkeytynyt, et kätkeytynyt, ei kätkeytynyt, emme kätkeytyneet, ette kätkeytyneet, eivät kätkeytyneet, ei kätkeydytty

PERFECT INDICATIV

olen kätkeytynyt, olet kätkeytynyt, on kätkeytynyt, olemme kätkeytyneet, olette kätkeytyneet, ovat kätkeytyneet, on kätkeydytty

en ole kätkeytynyt, et ole kätkeytynyt, ei ole kätkeytynyt, emme ole kätkeytyneet, ette ole kätkeytyneet, eivät ole kätkeytyneet, ei ole kätkeydytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kätkeytynyt, olit kätkeytynyt, oli kätkeytynyt, olimme kätkeytyneet, olitte kätkeytyneet, olivat kätkeytyneet, oli kätkeydytty

en ollut kätkeytynyt, et ollut kätkeytynyt, ei ollut kätkeytynyt, emme olleet kätkeytyneet, ette olleet kätkeytyneet, eivät olleet kätkeytyneet, ei ollut kätkeydytty

PREZENT IMPERATIV

-, kätkeydy, kätkeytyköön, kätkeytykäämme, kätkeytykää, kätkeytykööt, kätkeydyttäköön

-, älä kätkeydy, älköön kätkeytykö, älkäämme kätkeytykö, älkää kätkeytykö, älkööt kätkeytykö, älköön kätkeydyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kätkeytynyt, -, -, olkoot kätkeytyneet, olkoon kätkeydytty

-, -, älköön olko kätkeytynyt, -, -, älkööt olko kätkeytyneet, älköön olko kätkeydytty

PREZENT CONDIȚIONAL

kätkeytyisin, kätkeytyisit, kätkeytyisi, kätkeytyisimme, kätkeytyisitte, kätkeytyisivät, kätkeydyttäisiin

en kätkeytyisi, et kätkeytyisi, ei kätkeytyisi, emme kätkeytyisi, ette kätkeytyisi, eivät kätkeytyisi, ei kätkeydyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kätkeytynyt, olisit kätkeytynyt, olisi kätkeytynyt, olisimme kätkeytyneet, olisitte kätkeytyneet, olisivat kätkeytyneet, oltaisiin kätkeydytty

en olisi kätkeytynyt, et olisi kätkeytynyt, ei olisi kätkeytynyt, emme olisi kätkeytyneet, ette olisi kätkeytyneet, eivät olisi kätkeytyneet, ei olisi kätkeydytty

PREZENT POTENȚIAL

kätkeytynen, kätkeytynet, kätkeytynee, kätkeytynemme, kätkeytynette, kätkeytynevät, kätkeydyttäneen

en kätkeytyne, et kätkeytyne, ei kätkeytyne, emme kätkeytyne, ette kätkeytyne, eivät kätkeytyne, ei kätkeydyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen kätkeytynyt, lienet kätkeytynyt, lienee kätkeytynyt, lienemme kätkeytyneet, lienette kätkeytyneet, lienevät kätkeytyneet, lienee kätkeydytty

en liene kätkeytynyt, et liene kätkeytynyt, ei liene kätkeytynyt, emme liene kätkeytyneet, ette liene kätkeytyneet, eivät liene kätkeytyneet, ei liene kätkeydytty

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kätkeytyä    FORMA LUNGĂ: kätkeytyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kätkeytyessä   INSTRUCTIV: kätkeytyen  INESIV PASIV: kätkeydyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kätkeytymään   INESIV: kätkeytymässä  ELATIV: kätkeytymästä

ADESIV: kätkeytymällä  ABESIV: kätkeytymättä  INSTRUCTIV: kätkeytymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kätkeytyminen   PARTITIV: kätkeytyminen

INFINITIVUL CINCI: kätkeytymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kätkeytyvä  (gen. kätkeytyvän)   PASIV: kätkeydyttävä   (gen. kätkeydyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kätkeytynyt                      PASIV: kätkeydytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kätkeytyjä (pl.gen. kätkeytyjien)  ADJECTIV NEGATIV: kätkeytymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kätkeytymys

 

 

käyttäytyä 28 (44)

PREZENT INDICATIV

käyttäydyn, käyttäydyt, käyttäytyy, käyttäydymme, käyttäydytte, käyttäytyvät, käyttäydytään

en käyttäydy, et käyttäydy, ei käyttäydy, emme käyttäydy, ette käyttäydy, eivät käyttäydy, ei käyttäydytä

IMPERFECT INDICATIV

käyttäydyin, käyttäydyit, käyttäytyi, käyttäydyimme, käyttäydyitte, käyttäytyivät, käyttäydyttiin

en käyttäytynyt, et käyttäytynyt, ei käyttäytynyt, emme käyttäytyneet, ette käyttäytyneet, eivät käyttäytyneet, ei käyttäydytty

PERFECT INDICATIV

olen käyttäytynyt, olet käyttäytynyt, on käyttäytynyt, olemme käyttäytyneet, olette käyttäytyneet, ovat käyttäytyneet, on käyttäydytty

en ole käyttäytynyt, et ole käyttäytynyt, ei ole käyttäytynyt, emme ole käyttäytyneet, ette ole käyttäytyneet, eivät ole käyttäytyneet, ei ole käyttäydytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin käyttäytynyt, olit käyttäytynyt, oli käyttäytynyt, olimme käyttäytyneet, olitte käyttäytyneet, olivat käyttäytyneet, oli käyttäydytty

en ollut käyttäytynyt, et ollut käyttäytynyt, ei ollut käyttäytynyt, emme olleet käyttäytyneet, ette olleet käyttäytyneet, eivät olleet käyttäytyneet, ei ollut käyttäydytty

PREZENT IMPERATIV

-, käyttäydy, käyttäytyköön, käyttäytykäämme, käyttäytykää, käyttäytykööt, käyttäydyttäköön

-, älä käyttäydy, älköön käyttäytykö, älkäämme käyttäytykö, älkää käyttäytykö, älkööt käyttäytykö, älköön käyttäydyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon käyttäytynyt, -, -, olkoot käyttäytyneet, olkoon käyttäydytty

-, -, älköön olko käyttäytynyt, -, -, älkööt olko käyttäytyneet, älköön olko käyttäydytty

PREZENT CONDIȚIONAL

käyttäytyisin, käyttäytyisit, käyttäytyisi, käyttäytyisimme, käyttäytyisitte, käyttäytyisivät, käyttäydyttäisiin

en käyttäytyisi, et käyttäytyisi, ei käyttäytyisi, emme käyttäytyisi, ette käyttäytyisi, eivät käyttäytyisi, ei käyttäydyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin käyttäytynyt, olisit käyttäytynyt, olisi käyttäytynyt, olisimme käyttäytyneet, olisitte käyttäytyneet, olisivat käyttäytyneet, oltaisiin käyttäydytty

en olisi käyttäytynyt, et olisi käyttäytynyt, ei olisi käyttäytynyt, emme olisi käyttäytyneet, ette olisi käyttäytyneet, eivät olisi käyttäytyneet, ei olisi käyttäydytty

PREZENT POTENȚIAL

käyttäytynen, käyttäytynet, käyttäytynee, käyttäytynemme, käyttäytynette, käyttäytynevät, käyttäydyttäneen

en käyttäytyne, et käyttäytyne, ei käyttäytyne, emme käyttäytyne, ette käyttäytyne, eivät käyttäytyne, ei käyttäydyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen käyttäytynyt, lienet käyttäytynyt, lienee käyttäytynyt, lienemme käyttäytyneet, lienette käyttäytyneet, lienevät käyttäytyneet, lienee käyttäydytty

en liene käyttäytynyt, et liene käyttäytynyt, ei liene käyttäytynyt, emme liene käyttäytyneet, ette liene käyttäytyneet, eivät liene käyttäytyneet, ei liene käyttäydytty

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: käyttäytyä    FORMA LUNGĂ: käyttäytyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: käyttäytyessä   INSTRUCTIV: käyttäytyen  INESIV PASIV: käyttäydyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: käyttäytymään   INESIV: käyttäytymässä  ELATIV: käyttäytymästä

ADESIV: käyttäytymällä  ABESIV: käyttäytymättä  INSTRUCTIV: käyttäytymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: käyttäytyminen   PARTITIV: käyttäytyminen

INFINITIVUL CINCI: käyttäytymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: käyttäytyvä  (gen. käyttäytyvän)   PASIV: käyttäydyttävä   (gen. käyttäydyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: käyttäytynyt                       PASIV: käyttäydytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: käyttäytyjä (pl.gen. käyttäytyjien)  ADJECTIV NEGATIV: käyttäytymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): käyttäytymys

 

 

kääriytyä 28 (44)

PREZENT INDICATIV

kääriydyn, kääriydyt, kääriytyy, kääriydymme, kääriydytte, kääriytyvät, kääriydytään

en kääriydy, et kääriydy, ei kääriydy, emme kääriydy, ette kääriydy, eivät kääriydy, ei kääriydytä

IMPERFECT INDICATIV

kääriydyin, kääriydyit, kääriytyi, kääriydyimme, kääriydyitte, kääriytyivät, kääriydyttiin

en kääriytynyt, et kääriytynyt, ei kääriytynyt, emme kääriytyneet, ette kääriytyneet, eivät kääriytyneet, ei kääriydytty

PERFECT INDICATIV

olen kääriytynyt, olet kääriytynyt, on kääriytynyt, olemme kääriytyneet, olette kääriytyneet, ovat kääriytyneet, on kääriydytty

en ole kääriytynyt, et ole kääriytynyt, ei ole kääriytynyt, emme ole kääriytyneet, ette ole kääriytyneet, eivät ole kääriytyneet, ei ole kääriydytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kääriytynyt, olit kääriytynyt, oli kääriytynyt, olimme kääriytyneet, olitte kääriytyneet, olivat kääriytyneet, oli kääriydytty

en ollut kääriytynyt, et ollut kääriytynyt, ei ollut kääriytynyt, emme olleet kääriytyneet, ette olleet kääriytyneet, eivät olleet kääriytyneet, ei ollut kääriydytty

PREZENT IMPERATIV

-, kääriydy, kääriytyköön, kääriytykäämme, kääriytykää, kääriytykööt, kääriydyttäköön

-, älä kääriydy, älköön kääriytykö, älkäämme kääriytykö, älkää kääriytykö, älkööt kääriytykö, älköön kääriydyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kääriytynyt, -, -, olkoot kääriytyneet, olkoon kääriydytty

-, -, älköön olko kääriytynyt, -, -, älkööt olko kääriytyneet, älköön olko kääriydytty

PREZENT CONDIȚIONAL

kääriytyisin, kääriytyisit, kääriytyisi, kääriytyisimme, kääriytyisitte, kääriytyisivät, kääriydyttäisiin

en kääriytyisi, et kääriytyisi, ei kääriytyisi, emme kääriytyisi, ette kääriytyisi, eivät kääriytyisi, ei kääriydyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kääriytynyt, olisit kääriytynyt, olisi kääriytynyt, olisimme kääriytyneet, olisitte kääriytyneet, olisivat kääriytyneet, oltaisiin kääriydytty

en olisi kääriytynyt, et olisi kääriytynyt, ei olisi kääriytynyt, emme olisi kääriytyneet, ette olisi kääriytyneet, eivät olisi kääriytyneet, ei olisi kääriydytty

PREZENT POTENȚIAL

kääriytynen, kääriytynet, kääriytynee, kääriytynemme, kääriytynette, kääriytynevät, kääriydyttäneen

en kääriytyne, et kääriytyne, ei kääriytyne, emme kääriytyne, ette kääriytyne, eivät kääriytyne, ei kääriydyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen kääriytynyt, lienet kääriytynyt, lienee kääriytynyt, lienemme kääriytyneet, lienette kääriytyneet, lienevät kääriytyneet, lienee kääriydytty

en liene kääriytynyt, et liene kääriytynyt, ei liene kääriytynyt, emme liene kääriytyneet, ette liene kääriytyneet, eivät liene kääriytyneet, ei liene kääriydytty

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kääriytyä    FORMA LUNGĂ: kääriytyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kääriytyessä   INSTRUCTIV: kääriytyen  INESIV PASIV: kääriydyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kääriytymään   INESIV: kääriytymässä  ELATIV: kääriytymästä

ADESIV: kääriytymällä  ABESIV: kääriytymättä  INSTRUCTIV: kääriytymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kääriytyminen   PARTITIV: kääriytyminen

INFINITIVUL CINCI: kääriytymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kääriytyvä  (gen. kääriytyvän)   PASIV: kääriydyttävä   (gen. kääriydyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kääriytynyt                      PASIV: kääriydytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kääriytyjä (pl.gen. kääriytyjien)  ADJECTIV NEGATIV: kääriytymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kääriytymys

 

 

laahautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

laahaudun, laahaudut, laahautuu, laahaudumme, laahaudutte, laahautuvat, laahaudutaan

en laahaudu, et laahaudu, ei laahaudu, emme laahaudu, ette laahaudu, eivät laahaudu, ei laahauduta

IMPERFECT INDICATIV

laahauduin, laahauduit, laahautui, laahauduimme, laahauduitte, laahautuivat, laahauduttiin

en laahautunut, et laahautunut, ei laahautunut, emme laahautuneet, ette laahautuneet, eivät laahautuneet, ei laahauduttu

PERFECT INDICATIV

olen laahautunut, olet laahautunut, on laahautunut, olemme laahautuneet, olette laahautuneet, ovat laahautuneet, on laahauduttu

en ole laahautunut, et ole laahautunut, ei ole laahautunut, emme ole laahautuneet, ette ole laahautuneet, eivät ole laahautuneet, ei ole laahauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin laahautunut, olit laahautunut, oli laahautunut, olimme laahautuneet, olitte laahautuneet, olivat laahautuneet, oli laahauduttu

en ollut laahautunut, et ollut laahautunut, ei ollut laahautunut, emme olleet laahautuneet, ette olleet laahautuneet, eivät olleet laahautuneet, ei ollut laahauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, laahaudu, laahautukoon, laahautukaamme, laahautukaa, laahautukoot, laahauduttakoon

-, älä laahaudu, älköön laahautuko, älkäämme laahautuko, älkää laahautuko, älkööt laahautuko, älköön laahauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon laahautunut, -, -, olkoot laahautuneet, olkoon laahauduttu

-, -, älköön olko laahautunut, -, -, älkööt olko laahautuneet, älköön olko laahauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

laahautuisin, laahautuisit, laahautuisi, laahautuisimme, laahautuisitte, laahautuisivat, laahauduttaisiin

en laahautuisi, et laahautuisi, ei laahautuisi, emme laahautuisi, ette laahautuisi, eivät laahautuisi, ei laahauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin laahautunut, olisit laahautunut, olisi laahautunut, olisimme laahautuneet, olisitte laahautuneet, olisivat laahautuneet, oltaisiin laahauduttu

en olisi laahautunut, et olisi laahautunut, ei olisi laahautunut, emme olisi laahautuneet, ette olisi laahautuneet, eivät olisi laahautuneet, ei olisi laahauduttu

PREZENT POTENȚIAL

laahautunen, laahautunet, laahautunee, laahautunemme, laahautunette, laahautunevat, laahauduttaneen

en laahautune, et laahautune, ei laahautune, emme laahautune, ette laahautune, eivät laahautune, ei laahauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen laahautunut, lienet laahautunut, lienee laahautunut, lienemme laahautuneet, lienette laahautuneet, lienevät laahautuneet, lienee laahauduttu

en liene laahautunut, et liene laahautunut, ei liene laahautunut, emme liene laahautuneet, ette liene laahautuneet, eivät liene laahautuneet, ei liene laahauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: laahautua    FORMA LUNGĂ: laahautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: laahautuessa   INSTRUCTIV: laahautuen  INESIV PASIV: laahauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: laahautumaan   INESIV: laahautumassa  ELATIV: laahautumasta

ADESIV: laahautumalla  ABESIV: laahautumatta  INSTRUCTIV: laahautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: laahautuminen   PARTITIV: laahautuminen

INFINITIVUL CINCI: laahautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: laahautuva  (gen. laahautuvan)   PASIV: laahauduttava   (gen. laahauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: laahautunut                      PASIV: laahauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: laahautuja (pl.gen. laahautujien)  ADJECTIV NEGATIV: laahautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): laahautumus

 

 

lahoutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

lahoudun, lahoudut, lahoutuu, lahoudumme, lahoudutte, lahoutuvat, lahoudutaan

en lahoudu, et lahoudu, ei lahoudu, emme lahoudu, ette lahoudu, eivät lahoudu, ei lahouduta

IMPERFECT INDICATIV

lahouduin, lahouduit, lahoutui, lahouduimme, lahouduitte, lahoutuivat, lahouduttiin

en lahoutunut, et lahoutunut, ei lahoutunut, emme lahoutuneet, ette lahoutuneet, eivät lahoutuneet, ei lahouduttu

PERFECT INDICATIV

olen lahoutunut, olet lahoutunut, on lahoutunut, olemme lahoutuneet, olette lahoutuneet, ovat lahoutuneet, on lahouduttu

en ole lahoutunut, et ole lahoutunut, ei ole lahoutunut, emme ole lahoutuneet, ette ole lahoutuneet, eivät ole lahoutuneet, ei ole lahouduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin lahoutunut, olit lahoutunut, oli lahoutunut, olimme lahoutuneet, olitte lahoutuneet, olivat lahoutuneet, oli lahouduttu

en ollut lahoutunut, et ollut lahoutunut, ei ollut lahoutunut, emme olleet lahoutuneet, ette olleet lahoutuneet, eivät olleet lahoutuneet, ei ollut lahouduttu

PREZENT IMPERATIV

-, lahoudu, lahoutukoon, lahoutukaamme, lahoutukaa, lahoutukoot, lahouduttakoon

-, älä lahoudu, älköön lahoutuko, älkäämme lahoutuko, älkää lahoutuko, älkööt lahoutuko, älköön lahouduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon lahoutunut, -, -, olkoot lahoutuneet, olkoon lahouduttu

-, -, älköön olko lahoutunut, -, -, älkööt olko lahoutuneet, älköön olko lahouduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

lahoutuisin, lahoutuisit, lahoutuisi, lahoutuisimme, lahoutuisitte, lahoutuisivat, lahouduttaisiin

en lahoutuisi, et lahoutuisi, ei lahoutuisi, emme lahoutuisi, ette lahoutuisi, eivät lahoutuisi, ei lahouduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin lahoutunut, olisit lahoutunut, olisi lahoutunut, olisimme lahoutuneet, olisitte lahoutuneet, olisivat lahoutuneet, oltaisiin lahouduttu

en olisi lahoutunut, et olisi lahoutunut, ei olisi lahoutunut, emme olisi lahoutuneet, ette olisi lahoutuneet, eivät olisi lahoutuneet, ei olisi lahouduttu

PREZENT POTENȚIAL

lahoutunen, lahoutunet, lahoutunee, lahoutunemme, lahoutunette, lahoutunevat, lahouduttaneen

en lahoutune, et lahoutune, ei lahoutune, emme lahoutune, ette lahoutune, eivät lahoutune, ei lahouduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen lahoutunut, lienet lahoutunut, lienee lahoutunut, lienemme lahoutuneet, lienette lahoutuneet, lienevät lahoutuneet, lienee lahouduttu

en liene lahoutunut, et liene lahoutunut, ei liene lahoutunut, emme liene lahoutuneet, ette liene lahoutuneet, eivät liene lahoutuneet, ei liene lahouduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: lahoutua    FORMA LUNGĂ: lahoutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: lahoutuessa   INSTRUCTIV: lahoutuen  INESIV PASIV: lahouduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: lahoutumaan   INESIV: lahoutumassa  ELATIV: lahoutumasta

ADESIV: lahoutumalla  ABESIV: lahoutumatta  INSTRUCTIV: lahoutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: lahoutuminen   PARTITIV: lahoutuminen

INFINITIVUL CINCI: lahoutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: lahoutuva  (gen. lahoutuvan)   PASIV: lahouduttava   (gen. lahouduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: lahoutunut                     PASIV: lahouduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: lahoutuja (pl.gen. lahoutujien)  ADJECTIV NEGATIV: lahoutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): lahoutumus

 

 

laittautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

laittaudun, laittaudut, laittautuu, laittaudumme, laittaudutte, laittautuvat, laittaudutaan

en laittaudu, et laittaudu, ei laittaudu, emme laittaudu, ette laittaudu, eivät laittaudu, ei laittauduta

IMPERFECT INDICATIV

laittauduin, laittauduit, laittautui, laittauduimme, laittauduitte, laittautuivat, laittauduttiin

en laittautunut, et laittautunut, ei laittautunut, emme laittautuneet, ette laittautuneet, eivät laittautuneet, ei laittauduttu

PERFECT INDICATIV

olen laittautunut, olet laittautunut, on laittautunut, olemme laittautuneet, olette laittautuneet, ovat laittautuneet, on laittauduttu

en ole laittautunut, et ole laittautunut, ei ole laittautunut, emme ole laittautuneet, ette ole laittautuneet, eivät ole laittautuneet, ei ole laittauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin laittautunut, olit laittautunut, oli laittautunut, olimme laittautuneet, olitte laittautuneet, olivat laittautuneet, oli laittauduttu

en ollut laittautunut, et ollut laittautunut, ei ollut laittautunut, emme olleet laittautuneet, ette olleet laittautuneet, eivät olleet laittautuneet, ei ollut laittauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, laittaudu, laittautukoon, laittautukaamme, laittautukaa, laittautukoot, laittauduttakoon

-, älä laittaudu, älköön laittautuko, älkäämme laittautuko, älkää laittautuko, älkööt laittautuko, älköön laittauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon laittautunut, -, -, olkoot laittautuneet, olkoon laittauduttu

-, -, älköön olko laittautunut, -, -, älkööt olko laittautuneet, älköön olko laittauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

laittautuisin, laittautuisit, laittautuisi, laittautuisimme, laittautuisitte, laittautuisivat, laittauduttaisiin

en laittautuisi, et laittautuisi, ei laittautuisi, emme laittautuisi, ette laittautuisi, eivät laittautuisi, ei laittauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin laittautunut, olisit laittautunut, olisi laittautunut, olisimme laittautuneet, olisitte laittautuneet, olisivat laittautuneet, oltaisiin laittauduttu

en olisi laittautunut, et olisi laittautunut, ei olisi laittautunut, emme olisi laittautuneet, ette olisi laittautuneet, eivät olisi laittautuneet, ei olisi laittauduttu

PREZENT POTENȚIAL

laittautunen, laittautunet, laittautunee, laittautunemme, laittautunette, laittautunevat, laittauduttaneen

en laittautune, et laittautune, ei laittautune, emme laittautune, ette laittautune, eivät laittautune, ei laittauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen laittautunut, lienet laittautunut, lienee laittautunut, lienemme laittautuneet, lienette laittautuneet, lienevät laittautuneet, lienee laittauduttu

en liene laittautunut, et liene laittautunut, ei liene laittautunut, emme liene laittautuneet, ette liene laittautuneet, eivät liene laittautuneet, ei liene laittauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: laittautua    FORMA LUNGĂ: laittautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: laittautuessa   INSTRUCTIV: laittautuen  INESIV PASIV: laittauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: laittautumaan   INESIV: laittautumassa  ELATIV: laittautumasta

ADESIV: laittautumalla  ABESIV: laittautumatta  INSTRUCTIV: laittautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: laittautuminen   PARTITIV: laittautuminen

INFINITIVUL CINCI: laittautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: laittautuva  (gen. laittautuvan)   PASIV: laittauduttava   (gen. laittauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: laittautunut                       PASIV: laittauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: laittautuja (pl.gen. laittautujien)  ADJECTIV NEGATIV: laittautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): laittautumus

 

 

lamautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

lamaudun, lamaudut, lamautuu, lamaudumme, lamaudutte, lamautuvat, lamaudutaan

en lamaudu, et lamaudu, ei lamaudu, emme lamaudu, ette lamaudu, eivät lamaudu, ei lamauduta

IMPERFECT INDICATIV

lamauduin, lamauduit, lamautui, lamauduimme, lamauduitte, lamautuivat, lamauduttiin

en lamautunut, et lamautunut, ei lamautunut, emme lamautuneet, ette lamautuneet, eivät lamautuneet, ei lamauduttu

PERFECT INDICATIV

olen lamautunut, olet lamautunut, on lamautunut, olemme lamautuneet, olette lamautuneet, ovat lamautuneet, on lamauduttu

en ole lamautunut, et ole lamautunut, ei ole lamautunut, emme ole lamautuneet, ette ole lamautuneet, eivät ole lamautuneet, ei ole lamauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin lamautunut, olit lamautunut, oli lamautunut, olimme lamautuneet, olitte lamautuneet, olivat lamautuneet, oli lamauduttu

en ollut lamautunut, et ollut lamautunut, ei ollut lamautunut, emme olleet lamautuneet, ette olleet lamautuneet, eivät olleet lamautuneet, ei ollut lamauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, lamaudu, lamautukoon, lamautukaamme, lamautukaa, lamautukoot, lamauduttakoon

-, älä lamaudu, älköön lamautuko, älkäämme lamautuko, älkää lamautuko, älkööt lamautuko, älköön lamauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon lamautunut, -, -, olkoot lamautuneet, olkoon lamauduttu

-, -, älköön olko lamautunut, -, -, älkööt olko lamautuneet, älköön olko lamauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

lamautuisin, lamautuisit, lamautuisi, lamautuisimme, lamautuisitte, lamautuisivat, lamauduttaisiin

en lamautuisi, et lamautuisi, ei lamautuisi, emme lamautuisi, ette lamautuisi, eivät lamautuisi, ei lamauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin lamautunut, olisit lamautunut, olisi lamautunut, olisimme lamautuneet, olisitte lamautuneet, olisivat lamautuneet, oltaisiin lamauduttu

en olisi lamautunut, et olisi lamautunut, ei olisi lamautunut, emme olisi lamautuneet, ette olisi lamautuneet, eivät olisi lamautuneet, ei olisi lamauduttu

PREZENT POTENȚIAL

lamautunen, lamautunet, lamautunee, lamautunemme, lamautunette, lamautunevat, lamauduttaneen

en lamautune, et lamautune, ei lamautune, emme lamautune, ette lamautune, eivät lamautune, ei lamauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen lamautunut, lienet lamautunut, lienee lamautunut, lienemme lamautuneet, lienette lamautuneet, lienevät lamautuneet, lienee lamauduttu

en liene lamautunut, et liene lamautunut, ei liene lamautunut, emme liene lamautuneet, ette liene lamautuneet, eivät liene lamautuneet, ei liene lamauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: lamautua    FORMA LUNGĂ: lamautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: lamautuessa   INSTRUCTIV: lamautuen  INESIV PASIV: lamauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: lamautumaan   INESIV: lamautumassa  ELATIV: lamautumasta

ADESIV: lamautumalla  ABESIV: lamautumatta  INSTRUCTIV: lamautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: lamautuminen   PARTITIV: lamautuminen

INFINITIVUL CINCI: lamautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: lamautuva  (gen. lamautuvan)   PASIV: lamauduttava   (gen. lamauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: lamautunut                     PASIV: lamauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: lamautuja (pl.gen. lamautujien)  ADJECTIV NEGATIV: lamautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): lamautumus

 

 

laskeutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

laskeudun, laskeudut, laskeutuu, laskeudumme, laskeudutte, laskeutuvat, laskeudutaan

en laskeudu, et laskeudu, ei laskeudu, emme laskeudu, ette laskeudu, eivät laskeudu, ei laskeuduta

IMPERFECT INDICATIV

laskeuduin, laskeuduit, laskeutui, laskeuduimme, laskeuduitte, laskeutuivat, laskeuduttiin

en laskeutunut, et laskeutunut, ei laskeutunut, emme laskeutuneet, ette laskeutuneet, eivät laskeutuneet, ei laskeuduttu

PERFECT INDICATIV

olen laskeutunut, olet laskeutunut, on laskeutunut, olemme laskeutuneet, olette laskeutuneet, ovat laskeutuneet, on laskeuduttu

en ole laskeutunut, et ole laskeutunut, ei ole laskeutunut, emme ole laskeutuneet, ette ole laskeutuneet, eivät ole laskeutuneet, ei ole laskeuduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin laskeutunut, olit laskeutunut, oli laskeutunut, olimme laskeutuneet, olitte laskeutuneet, olivat laskeutuneet, oli laskeuduttu

en ollut laskeutunut, et ollut laskeutunut, ei ollut laskeutunut, emme olleet laskeutuneet, ette olleet laskeutuneet, eivät olleet laskeutuneet, ei ollut laskeuduttu

PREZENT IMPERATIV

-, laskeudu, laskeutukoon, laskeutukaamme, laskeutukaa, laskeutukoot, laskeuduttakoon

-, älä laskeudu, älköön laskeutuko, älkäämme laskeutuko, älkää laskeutuko, älkööt laskeutuko, älköön laskeuduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon laskeutunut, -, -, olkoot laskeutuneet, olkoon laskeuduttu

-, -, älköön olko laskeutunut, -, -, älkööt olko laskeutuneet, älköön olko laskeuduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

laskeutuisin, laskeutuisit, laskeutuisi, laskeutuisimme, laskeutuisitte, laskeutuisivat, laskeuduttaisiin

en laskeutuisi, et laskeutuisi, ei laskeutuisi, emme laskeutuisi, ette laskeutuisi, eivät laskeutuisi, ei laskeuduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin laskeutunut, olisit laskeutunut, olisi laskeutunut, olisimme laskeutuneet, olisitte laskeutuneet, olisivat laskeutuneet, oltaisiin laskeuduttu

en olisi laskeutunut, et olisi laskeutunut, ei olisi laskeutunut, emme olisi laskeutuneet, ette olisi laskeutuneet, eivät olisi laskeutuneet, ei olisi laskeuduttu

PREZENT POTENȚIAL

laskeutunen, laskeutunet, laskeutunee, laskeutunemme, laskeutunette, laskeutunevat, laskeuduttaneen

en laskeutune, et laskeutune, ei laskeutune, emme laskeutune, ette laskeutune, eivät laskeutune, ei laskeuduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen laskeutunut, lienet laskeutunut, lienee laskeutunut, lienemme laskeutuneet, lienette laskeutuneet, lienevät laskeutuneet, lienee laskeuduttu

en liene laskeutunut, et liene laskeutunut, ei liene laskeutunut, emme liene laskeutuneet, ette liene laskeutuneet, eivät liene laskeutuneet, ei liene laskeuduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: laskeutua    FORMA LUNGĂ: laskeutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: laskeutuessa   INSTRUCTIV: laskeutuen  INESIV PASIV: laskeuduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: laskeutumaan   INESIV: laskeutumassa  ELATIV: laskeutumasta

ADESIV: laskeutumalla  ABESIV: laskeutumatta  INSTRUCTIV: laskeutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: laskeutuminen   PARTITIV: laskeutuminen

INFINITIVUL CINCI: laskeutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: laskeutuva  (gen. laskeutuvan)   PASIV: laskeuduttava   (gen. laskeuduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: laskeutunut                      PASIV: laskeuduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: laskeutuja (pl.gen. laskeutujien)  ADJECTIV NEGATIV: laskeutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): laskeutumus

 

 

latautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

lataudun, lataudut, latautuu, lataudumme, lataudutte, latautuvat, lataudutaan

en lataudu, et lataudu, ei lataudu, emme lataudu, ette lataudu, eivät lataudu, ei latauduta

IMPERFECT INDICATIV

latauduin, latauduit, latautui, latauduimme, latauduitte, latautuivat, latauduttiin

en latautunut, et latautunut, ei latautunut, emme latautuneet, ette latautuneet, eivät latautuneet, ei latauduttu

PERFECT INDICATIV

olen latautunut, olet latautunut, on latautunut, olemme latautuneet, olette latautuneet, ovat latautuneet, on latauduttu

en ole latautunut, et ole latautunut, ei ole latautunut, emme ole latautuneet, ette ole latautuneet, eivät ole latautuneet, ei ole latauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin latautunut, olit latautunut, oli latautunut, olimme latautuneet, olitte latautuneet, olivat latautuneet, oli latauduttu

en ollut latautunut, et ollut latautunut, ei ollut latautunut, emme olleet latautuneet, ette olleet latautuneet, eivät olleet latautuneet, ei ollut latauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, lataudu, latautukoon, latautukaamme, latautukaa, latautukoot, latauduttakoon

-, älä lataudu, älköön latautuko, älkäämme latautuko, älkää latautuko, älkööt latautuko, älköön latauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon latautunut, -, -, olkoot latautuneet, olkoon latauduttu

-, -, älköön olko latautunut, -, -, älkööt olko latautuneet, älköön olko latauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

latautuisin, latautuisit, latautuisi, latautuisimme, latautuisitte, latautuisivat, latauduttaisiin

en latautuisi, et latautuisi, ei latautuisi, emme latautuisi, ette latautuisi, eivät latautuisi, ei latauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin latautunut, olisit latautunut, olisi latautunut, olisimme latautuneet, olisitte latautuneet, olisivat latautuneet, oltaisiin latauduttu

en olisi latautunut, et olisi latautunut, ei olisi latautunut, emme olisi latautuneet, ette olisi latautuneet, eivät olisi latautuneet, ei olisi latauduttu

PREZENT POTENȚIAL

latautunen, latautunet, latautunee, latautunemme, latautunette, latautunevat, latauduttaneen

en latautune, et latautune, ei latautune, emme latautune, ette latautune, eivät latautune, ei latauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen latautunut, lienet latautunut, lienee latautunut, lienemme latautuneet, lienette latautuneet, lienevät latautuneet, lienee latauduttu

en liene latautunut, et liene latautunut, ei liene latautunut, emme liene latautuneet, ette liene latautuneet, eivät liene latautuneet, ei liene latauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: latautua    FORMA LUNGĂ: latautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: latautuessa   INSTRUCTIV: latautuen  INESIV PASIV: latauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: latautumaan   INESIV: latautumassa  ELATIV: latautumasta

ADESIV: latautumalla  ABESIV: latautumatta  INSTRUCTIV: latautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: latautuminen   PARTITIV: latautuminen

INFINITIVUL CINCI: latautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: latautuva  (gen. latautuvan)   PASIV: latauduttava   (gen. latauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: latautunut                     PASIV: latauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: latautuja (pl.gen. latautujien)  ADJECTIV NEGATIV: latautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): latautumus

 

 

leikkautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

leikkaudun, leikkaudut, leikkautuu, leikkaudumme, leikkaudutte, leikkautuvat, leikkaudutaan

en leikkaudu, et leikkaudu, ei leikkaudu, emme leikkaudu, ette leikkaudu, eivät leikkaudu, ei leikkauduta

IMPERFECT INDICATIV

leikkauduin, leikkauduit, leikkautui, leikkauduimme, leikkauduitte, leikkautuivat, leikkauduttiin

en leikkautunut, et leikkautunut, ei leikkautunut, emme leikkautuneet, ette leikkautuneet, eivät leikkautuneet, ei leikkauduttu

PERFECT INDICATIV

olen leikkautunut, olet leikkautunut, on leikkautunut, olemme leikkautuneet, olette leikkautuneet, ovat leikkautuneet, on leikkauduttu

en ole leikkautunut, et ole leikkautunut, ei ole leikkautunut, emme ole leikkautuneet, ette ole leikkautuneet, eivät ole leikkautuneet, ei ole leikkauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin leikkautunut, olit leikkautunut, oli leikkautunut, olimme leikkautuneet, olitte leikkautuneet, olivat leikkautuneet, oli leikkauduttu

en ollut leikkautunut, et ollut leikkautunut, ei ollut leikkautunut, emme olleet leikkautuneet, ette olleet leikkautuneet, eivät olleet leikkautuneet, ei ollut leikkauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, leikkaudu, leikkautukoon, leikkautukaamme, leikkautukaa, leikkautukoot, leikkauduttakoon

-, älä leikkaudu, älköön leikkautuko, älkäämme leikkautuko, älkää leikkautuko, älkööt leikkautuko, älköön leikkauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon leikkautunut, -, -, olkoot leikkautuneet, olkoon leikkauduttu

-, -, älköön olko leikkautunut, -, -, älkööt olko leikkautuneet, älköön olko leikkauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

leikkautuisin, leikkautuisit, leikkautuisi, leikkautuisimme, leikkautuisitte, leikkautuisivat, leikkauduttaisiin

en leikkautuisi, et leikkautuisi, ei leikkautuisi, emme leikkautuisi, ette leikkautuisi, eivät leikkautuisi, ei leikkauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin leikkautunut, olisit leikkautunut, olisi leikkautunut, olisimme leikkautuneet, olisitte leikkautuneet, olisivat leikkautuneet, oltaisiin leikkauduttu

en olisi leikkautunut, et olisi leikkautunut, ei olisi leikkautunut, emme olisi leikkautuneet, ette olisi leikkautuneet, eivät olisi leikkautuneet, ei olisi leikkauduttu

PREZENT POTENȚIAL

leikkautunen, leikkautunet, leikkautunee, leikkautunemme, leikkautunette, leikkautunevat, leikkauduttaneen

en leikkautune, et leikkautune, ei leikkautune, emme leikkautune, ette leikkautune, eivät leikkautune, ei leikkauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen leikkautunut, lienet leikkautunut, lienee leikkautunut, lienemme leikkautuneet, lienette leikkautuneet, lienevät leikkautuneet, lienee leikkauduttu

en liene leikkautunut, et liene leikkautunut, ei liene leikkautunut, emme liene leikkautuneet, ette liene leikkautuneet, eivät liene leikkautuneet, ei liene leikkauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: leikkautua    FORMA LUNGĂ: leikkautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: leikkautuessa   INSTRUCTIV: leikkautuen  INESIV PASIV: leikkauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: leikkautumaan   INESIV: leikkautumassa  ELATIV: leikkautumasta

ADESIV: leikkautumalla  ABESIV: leikkautumatta  INSTRUCTIV: leikkautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: leikkautuminen   PARTITIV: leikkautuminen

INFINITIVUL CINCI: leikkautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: leikkautuva  (gen. leikkautuvan)   PASIV: leikkauduttava   (gen. leikkauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: leikkautunut                       PASIV: leikkauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: leikkautuja (pl.gen. leikkautujien)  ADJECTIV NEGATIV: leikkautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): leikkautumus

 

 

leiriytyä 28 (44)

PREZENT INDICATIV

leiriydyn, leiriydyt, leiriytyy, leiriydymme, leiriydytte, leiriytyvät, leiriydytään

en leiriydy, et leiriydy, ei leiriydy, emme leiriydy, ette leiriydy, eivät leiriydy, ei leiriydytä

IMPERFECT INDICATIV

leiriydyin, leiriydyit, leiriytyi, leiriydyimme, leiriydyitte, leiriytyivät, leiriydyttiin

en leiriytynyt, et leiriytynyt, ei leiriytynyt, emme leiriytyneet, ette leiriytyneet, eivät leiriytyneet, ei leiriydytty

PERFECT INDICATIV

olen leiriytynyt, olet leiriytynyt, on leiriytynyt, olemme leiriytyneet, olette leiriytyneet, ovat leiriytyneet, on leiriydytty

en ole leiriytynyt, et ole leiriytynyt, ei ole leiriytynyt, emme ole leiriytyneet, ette ole leiriytyneet, eivät ole leiriytyneet, ei ole leiriydytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin leiriytynyt, olit leiriytynyt, oli leiriytynyt, olimme leiriytyneet, olitte leiriytyneet, olivat leiriytyneet, oli leiriydytty

en ollut leiriytynyt, et ollut leiriytynyt, ei ollut leiriytynyt, emme olleet leiriytyneet, ette olleet leiriytyneet, eivät olleet leiriytyneet, ei ollut leiriydytty

PREZENT IMPERATIV

-, leiriydy, leiriytyköön, leiriytykäämme, leiriytykää, leiriytykööt, leiriydyttäköön

-, älä leiriydy, älköön leiriytykö, älkäämme leiriytykö, älkää leiriytykö, älkööt leiriytykö, älköön leiriydyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon leiriytynyt, -, -, olkoot leiriytyneet, olkoon leiriydytty

-, -, älköön olko leiriytynyt, -, -, älkööt olko leiriytyneet, älköön olko leiriydytty

PREZENT CONDIȚIONAL

leiriytyisin, leiriytyisit, leiriytyisi, leiriytyisimme, leiriytyisitte, leiriytyisivät, leiriydyttäisiin

en leiriytyisi, et leiriytyisi, ei leiriytyisi, emme leiriytyisi, ette leiriytyisi, eivät leiriytyisi, ei leiriydyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin leiriytynyt, olisit leiriytynyt, olisi leiriytynyt, olisimme leiriytyneet, olisitte leiriytyneet, olisivat leiriytyneet, oltaisiin leiriydytty

en olisi leiriytynyt, et olisi leiriytynyt, ei olisi leiriytynyt, emme olisi leiriytyneet, ette olisi leiriytyneet, eivät olisi leiriytyneet, ei olisi leiriydytty

PREZENT POTENȚIAL

leiriytynen, leiriytynet, leiriytynee, leiriytynemme, leiriytynette, leiriytynevät, leiriydyttäneen

en leiriytyne, et leiriytyne, ei leiriytyne, emme leiriytyne, ette leiriytyne, eivät leiriytyne, ei leiriydyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen leiriytynyt, lienet leiriytynyt, lienee leiriytynyt, lienemme leiriytyneet, lienette leiriytyneet, lienevät leiriytyneet, lienee leiriydytty

en liene leiriytynyt, et liene leiriytynyt, ei liene leiriytynyt, emme liene leiriytyneet, ette liene leiriytyneet, eivät liene leiriytyneet, ei liene leiriydytty

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: leiriytyä    FORMA LUNGĂ: leiriytyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: leiriytyessä   INSTRUCTIV: leiriytyen  INESIV PASIV: leiriydyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: leiriytymään   INESIV: leiriytymässä  ELATIV: leiriytymästä

ADESIV: leiriytymällä  ABESIV: leiriytymättä  INSTRUCTIV: leiriytymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: leiriytyminen   PARTITIV: leiriytyminen

INFINITIVUL CINCI: leiriytymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: leiriytyvä  (gen. leiriytyvän)   PASIV: leiriydyttävä   (gen. leiriydyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: leiriytynyt                      PASIV: leiriydytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: leiriytyjä (pl.gen. leiriytyjien)  ADJECTIV NEGATIV: leiriytymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): leiriytymys

 

 

levittäytyä 28 (44)

PREZENT INDICATIV

levittäydyn, levittäydyt, levittäytyy, levittäydymme, levittäydytte, levittäytyvät, levittäydytään

en levittäydy, et levittäydy, ei levittäydy, emme levittäydy, ette levittäydy, eivät levittäydy, ei levittäydytä

IMPERFECT INDICATIV

levittäydyin, levittäydyit, levittäytyi, levittäydyimme, levittäydyitte, levittäytyivät, levittäydyttiin

en levittäytynyt, et levittäytynyt, ei levittäytynyt, emme levittäytyneet, ette levittäytyneet, eivät levittäytyneet, ei levittäydytty

PERFECT INDICATIV

olen levittäytynyt, olet levittäytynyt, on levittäytynyt, olemme levittäytyneet, olette levittäytyneet, ovat levittäytyneet, on levittäydytty

en ole levittäytynyt, et ole levittäytynyt, ei ole levittäytynyt, emme ole levittäytyneet, ette ole levittäytyneet, eivät ole levittäytyneet, ei ole levittäydytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin levittäytynyt, olit levittäytynyt, oli levittäytynyt, olimme levittäytyneet, olitte levittäytyneet, olivat levittäytyneet, oli levittäydytty

en ollut levittäytynyt, et ollut levittäytynyt, ei ollut levittäytynyt, emme olleet levittäytyneet, ette olleet levittäytyneet, eivät olleet levittäytyneet, ei ollut levittäydytty

PREZENT IMPERATIV

-, levittäydy, levittäytyköön, levittäytykäämme, levittäytykää, levittäytykööt, levittäydyttäköön

-, älä levittäydy, älköön levittäytykö, älkäämme levittäytykö, älkää levittäytykö, älkööt levittäytykö, älköön levittäydyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon levittäytynyt, -, -, olkoot levittäytyneet, olkoon levittäydytty

-, -, älköön olko levittäytynyt, -, -, älkööt olko levittäytyneet, älköön olko levittäydytty

PREZENT CONDIȚIONAL

levittäytyisin, levittäytyisit, levittäytyisi, levittäytyisimme, levittäytyisitte, levittäytyisivät, levittäydyttäisiin

en levittäytyisi, et levittäytyisi, ei levittäytyisi, emme levittäytyisi, ette levittäytyisi, eivät levittäytyisi, ei levittäydyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin levittäytynyt, olisit levittäytynyt, olisi levittäytynyt, olisimme levittäytyneet, olisitte levittäytyneet, olisivat levittäytyneet, oltaisiin levittäydytty

en olisi levittäytynyt, et olisi levittäytynyt, ei olisi levittäytynyt, emme olisi levittäytyneet, ette olisi levittäytyneet, eivät olisi levittäytyneet, ei olisi levittäydytty

PREZENT POTENȚIAL

levittäytynen, levittäytynet, levittäytynee, levittäytynemme, levittäytynette, levittäytynevät, levittäydyttäneen

en levittäytyne, et levittäytyne, ei levittäytyne, emme levittäytyne, ette levittäytyne, eivät levittäytyne, ei levittäydyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen levittäytynyt, lienet levittäytynyt, lienee levittäytynyt, lienemme levittäytyneet, lienette levittäytyneet, lienevät levittäytyneet, lienee levittäydytty

en liene levittäytynyt, et liene levittäytynyt, ei liene levittäytynyt, emme liene levittäytyneet, ette liene levittäytyneet, eivät liene levittäytyneet, ei liene levittäydytty

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: levittäytyä    FORMA LUNGĂ: levittäytyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: levittäytyessä   INSTRUCTIV: levittäytyen  INESIV PASIV: levittäydyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: levittäytymään   INESIV: levittäytymässä  ELATIV: levittäytymästä

ADESIV: levittäytymällä  ABESIV: levittäytymättä  INSTRUCTIV: levittäytymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: levittäytyminen   PARTITIV: levittäytyminen

INFINITIVUL CINCI: levittäytymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: levittäytyvä  (gen. levittäytyvän)   PASIV: levittäydyttävä   (gen. levittäydyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: levittäytynyt                        PASIV: levittäydytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: levittäytyjä (pl.gen. levittäytyjien)  ADJECTIV NEGATIV: levittäytymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): levittäytymys

 

 

liimautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

liimaudun, liimaudut, liimautuu, liimaudumme, liimaudutte, liimautuvat, liimaudutaan

en liimaudu, et liimaudu, ei liimaudu, emme liimaudu, ette liimaudu, eivät liimaudu, ei liimauduta

IMPERFECT INDICATIV

liimauduin, liimauduit, liimautui, liimauduimme, liimauduitte, liimautuivat, liimauduttiin

en liimautunut, et liimautunut, ei liimautunut, emme liimautuneet, ette liimautuneet, eivät liimautuneet, ei liimauduttu

PERFECT INDICATIV

olen liimautunut, olet liimautunut, on liimautunut, olemme liimautuneet, olette liimautuneet, ovat liimautuneet, on liimauduttu

en ole liimautunut, et ole liimautunut, ei ole liimautunut, emme ole liimautuneet, ette ole liimautuneet, eivät ole liimautuneet, ei ole liimauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin liimautunut, olit liimautunut, oli liimautunut, olimme liimautuneet, olitte liimautuneet, olivat liimautuneet, oli liimauduttu

en ollut liimautunut, et ollut liimautunut, ei ollut liimautunut, emme olleet liimautuneet, ette olleet liimautuneet, eivät olleet liimautuneet, ei ollut liimauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, liimaudu, liimautukoon, liimautukaamme, liimautukaa, liimautukoot, liimauduttakoon

-, älä liimaudu, älköön liimautuko, älkäämme liimautuko, älkää liimautuko, älkööt liimautuko, älköön liimauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon liimautunut, -, -, olkoot liimautuneet, olkoon liimauduttu

-, -, älköön olko liimautunut, -, -, älkööt olko liimautuneet, älköön olko liimauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

liimautuisin, liimautuisit, liimautuisi, liimautuisimme, liimautuisitte, liimautuisivat, liimauduttaisiin

en liimautuisi, et liimautuisi, ei liimautuisi, emme liimautuisi, ette liimautuisi, eivät liimautuisi, ei liimauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin liimautunut, olisit liimautunut, olisi liimautunut, olisimme liimautuneet, olisitte liimautuneet, olisivat liimautuneet, oltaisiin liimauduttu

en olisi liimautunut, et olisi liimautunut, ei olisi liimautunut, emme olisi liimautuneet, ette olisi liimautuneet, eivät olisi liimautuneet, ei olisi liimauduttu

PREZENT POTENȚIAL

liimautunen, liimautunet, liimautunee, liimautunemme, liimautunette, liimautunevat, liimauduttaneen

en liimautune, et liimautune, ei liimautune, emme liimautune, ette liimautune, eivät liimautune, ei liimauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen liimautunut, lienet liimautunut, lienee liimautunut, lienemme liimautuneet, lienette liimautuneet, lienevät liimautuneet, lienee liimauduttu

en liene liimautunut, et liene liimautunut, ei liene liimautunut, emme liene liimautuneet, ette liene liimautuneet, eivät liene liimautuneet, ei liene liimauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: liimautua    FORMA LUNGĂ: liimautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: liimautuessa   INSTRUCTIV: liimautuen  INESIV PASIV: liimauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: liimautumaan   INESIV: liimautumassa  ELATIV: liimautumasta

ADESIV: liimautumalla  ABESIV: liimautumatta  INSTRUCTIV: liimautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: liimautuminen   PARTITIV: liimautuminen

INFINITIVUL CINCI: liimautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: liimautuva  (gen. liimautuvan)   PASIV: liimauduttava   (gen. liimauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: liimautunut                      PASIV: liimauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: liimautuja (pl.gen. liimautujien)  ADJECTIV NEGATIV: liimautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): liimautumus

 

 

liittoutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

liittoudun, liittoudut, liittoutuu, liittoudumme, liittoudutte, liittoutuvat, liittoudutaan

en liittoudu, et liittoudu, ei liittoudu, emme liittoudu, ette liittoudu, eivät liittoudu, ei liittouduta

IMPERFECT INDICATIV

liittouduin, liittouduit, liittoutui, liittouduimme, liittouduitte, liittoutuivat, liittouduttiin

en liittoutunut, et liittoutunut, ei liittoutunut, emme liittoutuneet, ette liittoutuneet, eivät liittoutuneet, ei liittouduttu

PERFECT INDICATIV

olen liittoutunut, olet liittoutunut, on liittoutunut, olemme liittoutuneet, olette liittoutuneet, ovat liittoutuneet, on liittouduttu

en ole liittoutunut, et ole liittoutunut, ei ole liittoutunut, emme ole liittoutuneet, ette ole liittoutuneet, eivät ole liittoutuneet, ei ole liittouduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin liittoutunut, olit liittoutunut, oli liittoutunut, olimme liittoutuneet, olitte liittoutuneet, olivat liittoutuneet, oli liittouduttu

en ollut liittoutunut, et ollut liittoutunut, ei ollut liittoutunut, emme olleet liittoutuneet, ette olleet liittoutuneet, eivät olleet liittoutuneet, ei ollut liittouduttu

PREZENT IMPERATIV

-, liittoudu, liittoutukoon, liittoutukaamme, liittoutukaa, liittoutukoot, liittouduttakoon

-, älä liittoudu, älköön liittoutuko, älkäämme liittoutuko, älkää liittoutuko, älkööt liittoutuko, älköön liittouduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon liittoutunut, -, -, olkoot liittoutuneet, olkoon liittouduttu

-, -, älköön olko liittoutunut, -, -, älkööt olko liittoutuneet, älköön olko liittouduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

liittoutuisin, liittoutuisit, liittoutuisi, liittoutuisimme, liittoutuisitte, liittoutuisivat, liittouduttaisiin

en liittoutuisi, et liittoutuisi, ei liittoutuisi, emme liittoutuisi, ette liittoutuisi, eivät liittoutuisi, ei liittouduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin liittoutunut, olisit liittoutunut, olisi liittoutunut, olisimme liittoutuneet, olisitte liittoutuneet, olisivat liittoutuneet, oltaisiin liittouduttu

en olisi liittoutunut, et olisi liittoutunut, ei olisi liittoutunut, emme olisi liittoutuneet, ette olisi liittoutuneet, eivät olisi liittoutuneet, ei olisi liittouduttu

PREZENT POTENȚIAL

liittoutunen, liittoutunet, liittoutunee, liittoutunemme, liittoutunette, liittoutunevat, liittouduttaneen

en liittoutune, et liittoutune, ei liittoutune, emme liittoutune, ette liittoutune, eivät liittoutune, ei liittouduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen liittoutunut, lienet liittoutunut, lienee liittoutunut, lienemme liittoutuneet, lienette liittoutuneet, lienevät liittoutuneet, lienee liittouduttu

en liene liittoutunut, et liene liittoutunut, ei liene liittoutunut, emme liene liittoutuneet, ette liene liittoutuneet, eivät liene liittoutuneet, ei liene liittouduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: liittoutua    FORMA LUNGĂ: liittoutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: liittoutuessa   INSTRUCTIV: liittoutuen  INESIV PASIV: liittouduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: liittoutumaan   INESIV: liittoutumassa  ELATIV: liittoutumasta

ADESIV: liittoutumalla  ABESIV: liittoutumatta  INSTRUCTIV: liittoutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: liittoutuminen   PARTITIV: liittoutuminen

INFINITIVUL CINCI: liittoutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: liittoutuva  (gen. liittoutuvan)   PASIV: liittouduttava   (gen. liittouduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: liittoutunut                       PASIV: liittouduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: liittoutuja (pl.gen. liittoutujien)  ADJECTIV NEGATIV: liittoutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): liittoutumus

 

 

likistäytyä 28 (44)

PREZENT INDICATIV

likistäydyn, likistäydyt, likistäytyy, likistäydymme, likistäydytte, likistäytyvät, likistäydytään

en likistäydy, et likistäydy, ei likistäydy, emme likistäydy, ette likistäydy, eivät likistäydy, ei likistäydytä

IMPERFECT INDICATIV

likistäydyin, likistäydyit, likistäytyi, likistäydyimme, likistäydyitte, likistäytyivät, likistäydyttiin

en likistäytynyt, et likistäytynyt, ei likistäytynyt, emme likistäytyneet, ette likistäytyneet, eivät likistäytyneet, ei likistäydytty

PERFECT INDICATIV

olen likistäytynyt, olet likistäytynyt, on likistäytynyt, olemme likistäytyneet, olette likistäytyneet, ovat likistäytyneet, on likistäydytty

en ole likistäytynyt, et ole likistäytynyt, ei ole likistäytynyt, emme ole likistäytyneet, ette ole likistäytyneet, eivät ole likistäytyneet, ei ole likistäydytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin likistäytynyt, olit likistäytynyt, oli likistäytynyt, olimme likistäytyneet, olitte likistäytyneet, olivat likistäytyneet, oli likistäydytty

en ollut likistäytynyt, et ollut likistäytynyt, ei ollut likistäytynyt, emme olleet likistäytyneet, ette olleet likistäytyneet, eivät olleet likistäytyneet, ei ollut likistäydytty

PREZENT IMPERATIV

-, likistäydy, likistäytyköön, likistäytykäämme, likistäytykää, likistäytykööt, likistäydyttäköön

-, älä likistäydy, älköön likistäytykö, älkäämme likistäytykö, älkää likistäytykö, älkööt likistäytykö, älköön likistäydyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon likistäytynyt, -, -, olkoot likistäytyneet, olkoon likistäydytty

-, -, älköön olko likistäytynyt, -, -, älkööt olko likistäytyneet, älköön olko likistäydytty

PREZENT CONDIȚIONAL

likistäytyisin, likistäytyisit, likistäytyisi, likistäytyisimme, likistäytyisitte, likistäytyisivät, likistäydyttäisiin

en likistäytyisi, et likistäytyisi, ei likistäytyisi, emme likistäytyisi, ette likistäytyisi, eivät likistäytyisi, ei likistäydyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin likistäytynyt, olisit likistäytynyt, olisi likistäytynyt, olisimme likistäytyneet, olisitte likistäytyneet, olisivat likistäytyneet, oltaisiin likistäydytty

en olisi likistäytynyt, et olisi likistäytynyt, ei olisi likistäytynyt, emme olisi likistäytyneet, ette olisi likistäytyneet, eivät olisi likistäytyneet, ei olisi likistäydytty

PREZENT POTENȚIAL

likistäytynen, likistäytynet, likistäytynee, likistäytynemme, likistäytynette, likistäytynevät, likistäydyttäneen

en likistäytyne, et likistäytyne, ei likistäytyne, emme likistäytyne, ette likistäytyne, eivät likistäytyne, ei likistäydyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen likistäytynyt, lienet likistäytynyt, lienee likistäytynyt, lienemme likistäytyneet, lienette likistäytyneet, lienevät likistäytyneet, lienee likistäydytty

en liene likistäytynyt, et liene likistäytynyt, ei liene likistäytynyt, emme liene likistäytyneet, ette liene likistäytyneet, eivät liene likistäytyneet, ei liene likistäydytty

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: likistäytyä    FORMA LUNGĂ: likistäytyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: likistäytyessä   INSTRUCTIV: likistäytyen  INESIV PASIV: likistäydyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: likistäytymään   INESIV: likistäytymässä  ELATIV: likistäytymästä

ADESIV: likistäytymällä  ABESIV: likistäytymättä  INSTRUCTIV: likistäytymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: likistäytyminen   PARTITIV: likistäytyminen

INFINITIVUL CINCI: likistäytymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: likistäytyvä  (gen. likistäytyvän)   PASIV: likistäydyttävä   (gen. likistäydyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: likistäytynyt                        PASIV: likistäydytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: likistäytyjä (pl.gen. likistäytyjien)  ADJECTIV NEGATIV: likistäytymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): likistäytymys

 

 

linnoittautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

linnoittaudun, linnoittaudut, linnoittautuu, linnoittaudumme, linnoittaudutte, linnoittautuvat, linnoittaudutaan

en linnoittaudu, et linnoittaudu, ei linnoittaudu, emme linnoittaudu, ette linnoittaudu, eivät linnoittaudu, ei linnoittauduta

IMPERFECT INDICATIV

linnoittauduin, linnoittauduit, linnoittautui, linnoittauduimme, linnoittauduitte, linnoittautuivat, linnoittauduttiin

en linnoittautunut, et linnoittautunut, ei linnoittautunut, emme linnoittautuneet, ette linnoittautuneet, eivät linnoittautuneet, ei linnoittauduttu

PERFECT INDICATIV

olen linnoittautunut, olet linnoittautunut, on linnoittautunut, olemme linnoittautuneet, olette linnoittautuneet, ovat linnoittautuneet, on linnoittauduttu

en ole linnoittautunut, et ole linnoittautunut, ei ole linnoittautunut, emme ole linnoittautuneet, ette ole linnoittautuneet, eivät ole linnoittautuneet, ei ole linnoittauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin linnoittautunut, olit linnoittautunut, oli linnoittautunut, olimme linnoittautuneet, olitte linnoittautuneet, olivat linnoittautuneet, oli linnoittauduttu

en ollut linnoittautunut, et ollut linnoittautunut, ei ollut linnoittautunut, emme olleet linnoittautuneet, ette olleet linnoittautuneet, eivät olleet linnoittautuneet, ei ollut linnoittauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, linnoittaudu, linnoittautukoon, linnoittautukaamme, linnoittautukaa, linnoittautukoot, linnoittauduttakoon

-, älä linnoittaudu, älköön linnoittautuko, älkäämme linnoittautuko, älkää linnoittautuko, älkööt linnoittautuko, älköön linnoittauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon linnoittautunut, -, -, olkoot linnoittautuneet, olkoon linnoittauduttu

-, -, älköön olko linnoittautunut, -, -, älkööt olko linnoittautuneet, älköön olko linnoittauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

linnoittautuisin, linnoittautuisit, linnoittautuisi, linnoittautuisimme, linnoittautuisitte, linnoittautuisivat, linnoittauduttaisiin

en linnoittautuisi, et linnoittautuisi, ei linnoittautuisi, emme linnoittautuisi, ette linnoittautuisi, eivät linnoittautuisi, ei linnoittauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin linnoittautunut, olisit linnoittautunut, olisi linnoittautunut, olisimme linnoittautuneet, olisitte linnoittautuneet, olisivat linnoittautuneet, oltaisiin linnoittauduttu

en olisi linnoittautunut, et olisi linnoittautunut, ei olisi linnoittautunut, emme olisi linnoittautuneet, ette olisi linnoittautuneet, eivät olisi linnoittautuneet, ei olisi linnoittauduttu

PREZENT POTENȚIAL

linnoittautunen, linnoittautunet, linnoittautunee, linnoittautunemme, linnoittautunette, linnoittautunevat, linnoittauduttaneen

en linnoittautune, et linnoittautune, ei linnoittautune, emme linnoittautune, ette linnoittautune, eivät linnoittautune, ei linnoittauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen linnoittautunut, lienet linnoittautunut, lienee linnoittautunut, lienemme linnoittautuneet, lienette linnoittautuneet, lienevät linnoittautuneet, lienee linnoittauduttu

en liene linnoittautunut, et liene linnoittautunut, ei liene linnoittautunut, emme liene linnoittautuneet, ette liene linnoittautuneet, eivät liene linnoittautuneet, ei liene linnoittauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: linnoittautua    FORMA LUNGĂ: linnoittautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: linnoittautuessa   INSTRUCTIV: linnoittautuen  INESIV PASIV: linnoittauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: linnoittautumaan   INESIV: linnoittautumassa  ELATIV: linnoittautumasta

ADESIV: linnoittautumalla  ABESIV: linnoittautumatta  INSTRUCTIV: linnoittautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: linnoittautuminen   PARTITIV: linnoittautuminen

INFINITIVUL CINCI: linnoittautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: linnoittautuva  (gen. linnoittautuvan)   PASIV: linnoittauduttava   (gen. linnoittauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: linnoittautunut                          PASIV: linnoittauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: linnoittautuja (pl.gen. linnoittautujien)  ADJECTIV NEGATIV: linnoittautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): linnoittautumus

 

 

lohduttautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

lohduttaudun, lohduttaudut, lohduttautuu, lohduttaudumme, lohduttaudutte, lohduttautuvat, lohduttaudutaan

en lohduttaudu, et lohduttaudu, ei lohduttaudu, emme lohduttaudu, ette lohduttaudu, eivät lohduttaudu, ei lohduttauduta

IMPERFECT INDICATIV

lohduttauduin, lohduttauduit, lohduttautui, lohduttauduimme, lohduttauduitte, lohduttautuivat, lohduttauduttiin

en lohduttautunut, et lohduttautunut, ei lohduttautunut, emme lohduttautuneet, ette lohduttautuneet, eivät lohduttautuneet, ei lohduttauduttu

PERFECT INDICATIV

olen lohduttautunut, olet lohduttautunut, on lohduttautunut, olemme lohduttautuneet, olette lohduttautuneet, ovat lohduttautuneet, on lohduttauduttu

en ole lohduttautunut, et ole lohduttautunut, ei ole lohduttautunut, emme ole lohduttautuneet, ette ole lohduttautuneet, eivät ole lohduttautuneet, ei ole lohduttauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin lohduttautunut, olit lohduttautunut, oli lohduttautunut, olimme lohduttautuneet, olitte lohduttautuneet, olivat lohduttautuneet, oli lohduttauduttu

en ollut lohduttautunut, et ollut lohduttautunut, ei ollut lohduttautunut, emme olleet lohduttautuneet, ette olleet lohduttautuneet, eivät olleet lohduttautuneet, ei ollut lohduttauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, lohduttaudu, lohduttautukoon, lohduttautukaamme, lohduttautukaa, lohduttautukoot, lohduttauduttakoon

-, älä lohduttaudu, älköön lohduttautuko, älkäämme lohduttautuko, älkää lohduttautuko, älkööt lohduttautuko, älköön lohduttauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon lohduttautunut, -, -, olkoot lohduttautuneet, olkoon lohduttauduttu

-, -, älköön olko lohduttautunut, -, -, älkööt olko lohduttautuneet, älköön olko lohduttauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

lohduttautuisin, lohduttautuisit, lohduttautuisi, lohduttautuisimme, lohduttautuisitte, lohduttautuisivat, lohduttauduttaisiin

en lohduttautuisi, et lohduttautuisi, ei lohduttautuisi, emme lohduttautuisi, ette lohduttautuisi, eivät lohduttautuisi, ei lohduttauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin lohduttautunut, olisit lohduttautunut, olisi lohduttautunut, olisimme lohduttautuneet, olisitte lohduttautuneet, olisivat lohduttautuneet, oltaisiin lohduttauduttu

en olisi lohduttautunut, et olisi lohduttautunut, ei olisi lohduttautunut, emme olisi lohduttautuneet, ette olisi lohduttautuneet, eivät olisi lohduttautuneet, ei olisi lohduttauduttu

PREZENT POTENȚIAL

lohduttautunen, lohduttautunet, lohduttautunee, lohduttautunemme, lohduttautunette, lohduttautunevat, lohduttauduttaneen

en lohduttautune, et lohduttautune, ei lohduttautune, emme lohduttautune, ette lohduttautune, eivät lohduttautune, ei lohduttauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen lohduttautunut, lienet lohduttautunut, lienee lohduttautunut, lienemme lohduttautuneet, lienette lohduttautuneet, lienevät lohduttautuneet, lienee lohduttauduttu

en liene lohduttautunut, et liene lohduttautunut, ei liene lohduttautunut, emme liene lohduttautuneet, ette liene lohduttautuneet, eivät liene lohduttautuneet, ei liene lohduttauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: lohduttautua    FORMA LUNGĂ: lohduttautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: lohduttautuessa   INSTRUCTIV: lohduttautuen  INESIV PASIV: lohduttauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: lohduttautumaan   INESIV: lohduttautumassa  ELATIV: lohduttautumasta

ADESIV: lohduttautumalla  ABESIV: lohduttautumatta  INSTRUCTIV: lohduttautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: lohduttautuminen   PARTITIV: lohduttautuminen

INFINITIVUL CINCI: lohduttautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: lohduttautuva  (gen. lohduttautuvan)   PASIV: lohduttauduttava   (gen. lohduttauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: lohduttautunut                         PASIV: lohduttauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: lohduttautuja (pl.gen. lohduttautujien)  ADJECTIV NEGATIV: lohduttautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): lohduttautumus

 

 

lukeutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

lukeudun, lukeudut, lukeutuu, lukeudumme, lukeudutte, lukeutuvat, lukeudutaan

en lukeudu, et lukeudu, ei lukeudu, emme lukeudu, ette lukeudu, eivät lukeudu, ei lukeuduta

IMPERFECT INDICATIV

lukeuduin, lukeuduit, lukeutui, lukeuduimme, lukeuduitte, lukeutuivat, lukeuduttiin

en lukeutunut, et lukeutunut, ei lukeutunut, emme lukeutuneet, ette lukeutuneet, eivät lukeutuneet, ei lukeuduttu

PERFECT INDICATIV

olen lukeutunut, olet lukeutunut, on lukeutunut, olemme lukeutuneet, olette lukeutuneet, ovat lukeutuneet, on lukeuduttu

en ole lukeutunut, et ole lukeutunut, ei ole lukeutunut, emme ole lukeutuneet, ette ole lukeutuneet, eivät ole lukeutuneet, ei ole lukeuduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin lukeutunut, olit lukeutunut, oli lukeutunut, olimme lukeutuneet, olitte lukeutuneet, olivat lukeutuneet, oli lukeuduttu

en ollut lukeutunut, et ollut lukeutunut, ei ollut lukeutunut, emme olleet lukeutuneet, ette olleet lukeutuneet, eivät olleet lukeutuneet, ei ollut lukeuduttu

PREZENT IMPERATIV

-, lukeudu, lukeutukoon, lukeutukaamme, lukeutukaa, lukeutukoot, lukeuduttakoon

-, älä lukeudu, älköön lukeutuko, älkäämme lukeutuko, älkää lukeutuko, älkööt lukeutuko, älköön lukeuduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon lukeutunut, -, -, olkoot lukeutuneet, olkoon lukeuduttu

-, -, älköön olko lukeutunut, -, -, älkööt olko lukeutuneet, älköön olko lukeuduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

lukeutuisin, lukeutuisit, lukeutuisi, lukeutuisimme, lukeutuisitte, lukeutuisivat, lukeuduttaisiin

en lukeutuisi, et lukeutuisi, ei lukeutuisi, emme lukeutuisi, ette lukeutuisi, eivät lukeutuisi, ei lukeuduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin lukeutunut, olisit lukeutunut, olisi lukeutunut, olisimme lukeutuneet, olisitte lukeutuneet, olisivat lukeutuneet, oltaisiin lukeuduttu

en olisi lukeutunut, et olisi lukeutunut, ei olisi lukeutunut, emme olisi lukeutuneet, ette olisi lukeutuneet, eivät olisi lukeutuneet, ei olisi lukeuduttu

PREZENT POTENȚIAL

lukeutunen, lukeutunet, lukeutunee, lukeutunemme, lukeutunette, lukeutunevat, lukeuduttaneen

en lukeutune, et lukeutune, ei lukeutune, emme lukeutune, ette lukeutune, eivät lukeutune, ei lukeuduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen lukeutunut, lienet lukeutunut, lienee lukeutunut, lienemme lukeutuneet, lienette lukeutuneet, lienevät lukeutuneet, lienee lukeuduttu

en liene lukeutunut, et liene lukeutunut, ei liene lukeutunut, emme liene lukeutuneet, ette liene lukeutuneet, eivät liene lukeutuneet, ei liene lukeuduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: lukeutua    FORMA LUNGĂ: lukeutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: lukeutuessa   INSTRUCTIV: lukeutuen  INESIV PASIV: lukeuduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: lukeutumaan   INESIV: lukeutumassa  ELATIV: lukeutumasta

ADESIV: lukeutumalla  ABESIV: lukeutumatta  INSTRUCTIV: lukeutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: lukeutuminen   PARTITIV: lukeutuminen

INFINITIVUL CINCI: lukeutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: lukeutuva  (gen. lukeutuvan)   PASIV: lukeuduttava   (gen. lukeuduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: lukeutunut                     PASIV: lukeuduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: lukeutuja (pl.gen. lukeutujien)  ADJECTIV NEGATIV: lukeutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): lukeutumus

 

 

lukkiutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

lukkiudun, lukkiudut, lukkiutuu, lukkiudumme, lukkiudutte, lukkiutuvat, lukkiudutaan

en lukkiudu, et lukkiudu, ei lukkiudu, emme lukkiudu, ette lukkiudu, eivät lukkiudu, ei lukkiuduta

IMPERFECT INDICATIV

lukkiuduin, lukkiuduit, lukkiutui, lukkiuduimme, lukkiuduitte, lukkiutuivat, lukkiuduttiin

en lukkiutunut, et lukkiutunut, ei lukkiutunut, emme lukkiutuneet, ette lukkiutuneet, eivät lukkiutuneet, ei lukkiuduttu

PERFECT INDICATIV

olen lukkiutunut, olet lukkiutunut, on lukkiutunut, olemme lukkiutuneet, olette lukkiutuneet, ovat lukkiutuneet, on lukkiuduttu

en ole lukkiutunut, et ole lukkiutunut, ei ole lukkiutunut, emme ole lukkiutuneet, ette ole lukkiutuneet, eivät ole lukkiutuneet, ei ole lukkiuduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin lukkiutunut, olit lukkiutunut, oli lukkiutunut, olimme lukkiutuneet, olitte lukkiutuneet, olivat lukkiutuneet, oli lukkiuduttu

en ollut lukkiutunut, et ollut lukkiutunut, ei ollut lukkiutunut, emme olleet lukkiutuneet, ette olleet lukkiutuneet, eivät olleet lukkiutuneet, ei ollut lukkiuduttu

PREZENT IMPERATIV

-, lukkiudu, lukkiutukoon, lukkiutukaamme, lukkiutukaa, lukkiutukoot, lukkiuduttakoon

-, älä lukkiudu, älköön lukkiutuko, älkäämme lukkiutuko, älkää lukkiutuko, älkööt lukkiutuko, älköön lukkiuduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon lukkiutunut, -, -, olkoot lukkiutuneet, olkoon lukkiuduttu

-, -, älköön olko lukkiutunut, -, -, älkööt olko lukkiutuneet, älköön olko lukkiuduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

lukkiutuisin, lukkiutuisit, lukkiutuisi, lukkiutuisimme, lukkiutuisitte, lukkiutuisivat, lukkiuduttaisiin

en lukkiutuisi, et lukkiutuisi, ei lukkiutuisi, emme lukkiutuisi, ette lukkiutuisi, eivät lukkiutuisi, ei lukkiuduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin lukkiutunut, olisit lukkiutunut, olisi lukkiutunut, olisimme lukkiutuneet, olisitte lukkiutuneet, olisivat lukkiutuneet, oltaisiin lukkiuduttu

en olisi lukkiutunut, et olisi lukkiutunut, ei olisi lukkiutunut, emme olisi lukkiutuneet, ette olisi lukkiutuneet, eivät olisi lukkiutuneet, ei olisi lukkiuduttu

PREZENT POTENȚIAL

lukkiutunen, lukkiutunet, lukkiutunee, lukkiutunemme, lukkiutunette, lukkiutunevat, lukkiuduttaneen

en lukkiutune, et lukkiutune, ei lukkiutune, emme lukkiutune, ette lukkiutune, eivät lukkiutune, ei lukkiuduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen lukkiutunut, lienet lukkiutunut, lienee lukkiutunut, lienemme lukkiutuneet, lienette lukkiutuneet, lienevät lukkiutuneet, lienee lukkiuduttu

en liene lukkiutunut, et liene lukkiutunut, ei liene lukkiutunut, emme liene lukkiutuneet, ette liene lukkiutuneet, eivät liene lukkiutuneet, ei liene lukkiuduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: lukkiutua    FORMA LUNGĂ: lukkiutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: lukkiutuessa   INSTRUCTIV: lukkiutuen  INESIV PASIV: lukkiuduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: lukkiutumaan   INESIV: lukkiutumassa  ELATIV: lukkiutumasta

ADESIV: lukkiutumalla  ABESIV: lukkiutumatta  INSTRUCTIV: lukkiutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: lukkiutuminen   PARTITIV: lukkiutuminen

INFINITIVUL CINCI: lukkiutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: lukkiutuva  (gen. lukkiutuvan)   PASIV: lukkiuduttava   (gen. lukkiuduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: lukkiutunut                      PASIV: lukkiuduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: lukkiutuja (pl.gen. lukkiutujien)  ADJECTIV NEGATIV: lukkiutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): lukkiutumus

 

 

lumoutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

lumoudun, lumoudut, lumoutuu, lumoudumme, lumoudutte, lumoutuvat, lumoudutaan

en lumoudu, et lumoudu, ei lumoudu, emme lumoudu, ette lumoudu, eivät lumoudu, ei lumouduta

IMPERFECT INDICATIV

lumouduin, lumouduit, lumoutui, lumouduimme, lumouduitte, lumoutuivat, lumouduttiin

en lumoutunut, et lumoutunut, ei lumoutunut, emme lumoutuneet, ette lumoutuneet, eivät lumoutuneet, ei lumouduttu

PERFECT INDICATIV

olen lumoutunut, olet lumoutunut, on lumoutunut, olemme lumoutuneet, olette lumoutuneet, ovat lumoutuneet, on lumouduttu

en ole lumoutunut, et ole lumoutunut, ei ole lumoutunut, emme ole lumoutuneet, ette ole lumoutuneet, eivät ole lumoutuneet, ei ole lumouduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin lumoutunut, olit lumoutunut, oli lumoutunut, olimme lumoutuneet, olitte lumoutuneet, olivat lumoutuneet, oli lumouduttu

en ollut lumoutunut, et ollut lumoutunut, ei ollut lumoutunut, emme olleet lumoutuneet, ette olleet lumoutuneet, eivät olleet lumoutuneet, ei ollut lumouduttu

PREZENT IMPERATIV

-, lumoudu, lumoutukoon, lumoutukaamme, lumoutukaa, lumoutukoot, lumouduttakoon

-, älä lumoudu, älköön lumoutuko, älkäämme lumoutuko, älkää lumoutuko, älkööt lumoutuko, älköön lumouduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon lumoutunut, -, -, olkoot lumoutuneet, olkoon lumouduttu

-, -, älköön olko lumoutunut, -, -, älkööt olko lumoutuneet, älköön olko lumouduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

lumoutuisin, lumoutuisit, lumoutuisi, lumoutuisimme, lumoutuisitte, lumoutuisivat, lumouduttaisiin

en lumoutuisi, et lumoutuisi, ei lumoutuisi, emme lumoutuisi, ette lumoutuisi, eivät lumoutuisi, ei lumouduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin lumoutunut, olisit lumoutunut, olisi lumoutunut, olisimme lumoutuneet, olisitte lumoutuneet, olisivat lumoutuneet, oltaisiin lumouduttu

en olisi lumoutunut, et olisi lumoutunut, ei olisi lumoutunut, emme olisi lumoutuneet, ette olisi lumoutuneet, eivät olisi lumoutuneet, ei olisi lumouduttu

PREZENT POTENȚIAL

lumoutunen, lumoutunet, lumoutunee, lumoutunemme, lumoutunette, lumoutunevat, lumouduttaneen

en lumoutune, et lumoutune, ei lumoutune, emme lumoutune, ette lumoutune, eivät lumoutune, ei lumouduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen lumoutunut, lienet lumoutunut, lienee lumoutunut, lienemme lumoutuneet, lienette lumoutuneet, lienevät lumoutuneet, lienee lumouduttu

en liene lumoutunut, et liene lumoutunut, ei liene lumoutunut, emme liene lumoutuneet, ette liene lumoutuneet, eivät liene lumoutuneet, ei liene lumouduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: lumoutua    FORMA LUNGĂ: lumoutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: lumoutuessa   INSTRUCTIV: lumoutuen  INESIV PASIV: lumouduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: lumoutumaan   INESIV: lumoutumassa  ELATIV: lumoutumasta

ADESIV: lumoutumalla  ABESIV: lumoutumatta  INSTRUCTIV: lumoutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: lumoutuminen   PARTITIV: lumoutuminen

INFINITIVUL CINCI: lumoutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: lumoutuva  (gen. lumoutuvan)   PASIV: lumouduttava   (gen. lumouduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: lumoutunut                     PASIV: lumouduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: lumoutuja (pl.gen. lumoutujien)  ADJECTIV NEGATIV: lumoutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): lumoutumus

 

 

lupautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

lupaudun, lupaudut, lupautuu, lupaudumme, lupaudutte, lupautuvat, lupaudutaan

en lupaudu, et lupaudu, ei lupaudu, emme lupaudu, ette lupaudu, eivät lupaudu, ei lupauduta

IMPERFECT INDICATIV

lupauduin, lupauduit, lupautui, lupauduimme, lupauduitte, lupautuivat, lupauduttiin

en lupautunut, et lupautunut, ei lupautunut, emme lupautuneet, ette lupautuneet, eivät lupautuneet, ei lupauduttu

PERFECT INDICATIV

olen lupautunut, olet lupautunut, on lupautunut, olemme lupautuneet, olette lupautuneet, ovat lupautuneet, on lupauduttu

en ole lupautunut, et ole lupautunut, ei ole lupautunut, emme ole lupautuneet, ette ole lupautuneet, eivät ole lupautuneet, ei ole lupauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin lupautunut, olit lupautunut, oli lupautunut, olimme lupautuneet, olitte lupautuneet, olivat lupautuneet, oli lupauduttu

en ollut lupautunut, et ollut lupautunut, ei ollut lupautunut, emme olleet lupautuneet, ette olleet lupautuneet, eivät olleet lupautuneet, ei ollut lupauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, lupaudu, lupautukoon, lupautukaamme, lupautukaa, lupautukoot, lupauduttakoon

-, älä lupaudu, älköön lupautuko, älkäämme lupautuko, älkää lupautuko, älkööt lupautuko, älköön lupauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon lupautunut, -, -, olkoot lupautuneet, olkoon lupauduttu

-, -, älköön olko lupautunut, -, -, älkööt olko lupautuneet, älköön olko lupauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

lupautuisin, lupautuisit, lupautuisi, lupautuisimme, lupautuisitte, lupautuisivat, lupauduttaisiin

en lupautuisi, et lupautuisi, ei lupautuisi, emme lupautuisi, ette lupautuisi, eivät lupautuisi, ei lupauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin lupautunut, olisit lupautunut, olisi lupautunut, olisimme lupautuneet, olisitte lupautuneet, olisivat lupautuneet, oltaisiin lupauduttu

en olisi lupautunut, et olisi lupautunut, ei olisi lupautunut, emme olisi lupautuneet, ette olisi lupautuneet, eivät olisi lupautuneet, ei olisi lupauduttu

PREZENT POTENȚIAL

lupautunen, lupautunet, lupautunee, lupautunemme, lupautunette, lupautunevat, lupauduttaneen

en lupautune, et lupautune, ei lupautune, emme lupautune, ette lupautune, eivät lupautune, ei lupauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen lupautunut, lienet lupautunut, lienee lupautunut, lienemme lupautuneet, lienette lupautuneet, lienevät lupautuneet, lienee lupauduttu

en liene lupautunut, et liene lupautunut, ei liene lupautunut, emme liene lupautuneet, ette liene lupautuneet, eivät liene lupautuneet, ei liene lupauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: lupautua    FORMA LUNGĂ: lupautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: lupautuessa   INSTRUCTIV: lupautuen  INESIV PASIV: lupauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: lupautumaan   INESIV: lupautumassa  ELATIV: lupautumasta

ADESIV: lupautumalla  ABESIV: lupautumatta  INSTRUCTIV: lupautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: lupautuminen   PARTITIV: lupautuminen

INFINITIVUL CINCI: lupautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: lupautuva  (gen. lupautuvan)   PASIV: lupauduttava   (gen. lupauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: lupautunut                     PASIV: lupauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: lupautuja (pl.gen. lupautujien)  ADJECTIV NEGATIV: lupautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): lupautumus

 

 

luutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

luudun, luudut, luutuu, luudumme, luudutte, luutuvat, luudutaan

en luudu, et luudu, ei luudu, emme luudu, ette luudu, eivät luudu, ei luuduta

IMPERFECT INDICATIV

luuduin, luuduit, luutui, luuduimme, luuduitte, luutuivat, luuduttiin

en luutunut, et luutunut, ei luutunut, emme luutuneet, ette luutuneet, eivät luutuneet, ei luuduttu

PERFECT INDICATIV

olen luutunut, olet luutunut, on luutunut, olemme luutuneet, olette luutuneet, ovat luutuneet, on luuduttu

en ole luutunut, et ole luutunut, ei ole luutunut, emme ole luutuneet, ette ole luutuneet, eivät ole luutuneet, ei ole luuduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin luutunut, olit luutunut, oli luutunut, olimme luutuneet, olitte luutuneet, olivat luutuneet, oli luuduttu

en ollut luutunut, et ollut luutunut, ei ollut luutunut, emme olleet luutuneet, ette olleet luutuneet, eivät olleet luutuneet, ei ollut luuduttu

PREZENT IMPERATIV

-, luudu, luutukoon, luutukaamme, luutukaa, luutukoot, luuduttakoon

-, älä luudu, älköön luutuko, älkäämme luutuko, älkää luutuko, älkööt luutuko, älköön luuduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon luutunut, -, -, olkoot luutuneet, olkoon luuduttu

-, -, älköön olko luutunut, -, -, älkööt olko luutuneet, älköön olko luuduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

luutuisin, luutuisit, luutuisi, luutuisimme, luutuisitte, luutuisivat, luuduttaisiin

en luutuisi, et luutuisi, ei luutuisi, emme luutuisi, ette luutuisi, eivät luutuisi, ei luuduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin luutunut, olisit luutunut, olisi luutunut, olisimme luutuneet, olisitte luutuneet, olisivat luutuneet, oltaisiin luuduttu

en olisi luutunut, et olisi luutunut, ei olisi luutunut, emme olisi luutuneet, ette olisi luutuneet, eivät olisi luutuneet, ei olisi luuduttu

PREZENT POTENȚIAL

luutunen, luutunet, luutunee, luutunemme, luutunette, luutunevat, luuduttaneen

en luutune, et luutune, ei luutune, emme luutune, ette luutune, eivät luutune, ei luuduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen luutunut, lienet luutunut, lienee luutunut, lienemme luutuneet, lienette luutuneet, lienevät luutuneet, lienee luuduttu

en liene luutunut, et liene luutunut, ei liene luutunut, emme liene luutuneet, ette liene luutuneet, eivät liene luutuneet, ei liene luuduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: luutua    FORMA LUNGĂ: luutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: luutuessa   INSTRUCTIV: luutuen  INESIV PASIV: luuduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: luutumaan   INESIV: luutumassa  ELATIV: luutumasta

ADESIV: luutumalla  ABESIV: luutumatta  INSTRUCTIV: luutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: luutuminen   PARTITIV: luutuminen

INFINITIVUL CINCI: luutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: luutuva  (gen. luutuvan)   PASIV: luuduttava   (gen. luuduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: luutunut                   PASIV: luuduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: luutuja (pl.gen. luutujien)  ADJECTIV NEGATIV: luutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): luutumus

 

 

lykkäytyä 28 (44)

PREZENT INDICATIV

lykkäydyn, lykkäydyt, lykkäytyy, lykkäydymme, lykkäydytte, lykkäytyvät, lykkäydytään

en lykkäydy, et lykkäydy, ei lykkäydy, emme lykkäydy, ette lykkäydy, eivät lykkäydy, ei lykkäydytä

IMPERFECT INDICATIV

lykkäydyin, lykkäydyit, lykkäytyi, lykkäydyimme, lykkäydyitte, lykkäytyivät, lykkäydyttiin

en lykkäytynyt, et lykkäytynyt, ei lykkäytynyt, emme lykkäytyneet, ette lykkäytyneet, eivät lykkäytyneet, ei lykkäydytty

PERFECT INDICATIV

olen lykkäytynyt, olet lykkäytynyt, on lykkäytynyt, olemme lykkäytyneet, olette lykkäytyneet, ovat lykkäytyneet, on lykkäydytty

en ole lykkäytynyt, et ole lykkäytynyt, ei ole lykkäytynyt, emme ole lykkäytyneet, ette ole lykkäytyneet, eivät ole lykkäytyneet, ei ole lykkäydytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin lykkäytynyt, olit lykkäytynyt, oli lykkäytynyt, olimme lykkäytyneet, olitte lykkäytyneet, olivat lykkäytyneet, oli lykkäydytty

en ollut lykkäytynyt, et ollut lykkäytynyt, ei ollut lykkäytynyt, emme olleet lykkäytyneet, ette olleet lykkäytyneet, eivät olleet lykkäytyneet, ei ollut lykkäydytty

PREZENT IMPERATIV

-, lykkäydy, lykkäytyköön, lykkäytykäämme, lykkäytykää, lykkäytykööt, lykkäydyttäköön

-, älä lykkäydy, älköön lykkäytykö, älkäämme lykkäytykö, älkää lykkäytykö, älkööt lykkäytykö, älköön lykkäydyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon lykkäytynyt, -, -, olkoot lykkäytyneet, olkoon lykkäydytty

-, -, älköön olko lykkäytynyt, -, -, älkööt olko lykkäytyneet, älköön olko lykkäydytty

PREZENT CONDIȚIONAL

lykkäytyisin, lykkäytyisit, lykkäytyisi, lykkäytyisimme, lykkäytyisitte, lykkäytyisivät, lykkäydyttäisiin

en lykkäytyisi, et lykkäytyisi, ei lykkäytyisi, emme lykkäytyisi, ette lykkäytyisi, eivät lykkäytyisi, ei lykkäydyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin lykkäytynyt, olisit lykkäytynyt, olisi lykkäytynyt, olisimme lykkäytyneet, olisitte lykkäytyneet, olisivat lykkäytyneet, oltaisiin lykkäydytty

en olisi lykkäytynyt, et olisi lykkäytynyt, ei olisi lykkäytynyt, emme olisi lykkäytyneet, ette olisi lykkäytyneet, eivät olisi lykkäytyneet, ei olisi lykkäydytty

PREZENT POTENȚIAL

lykkäytynen, lykkäytynet, lykkäytynee, lykkäytynemme, lykkäytynette, lykkäytynevät, lykkäydyttäneen

en lykkäytyne, et lykkäytyne, ei lykkäytyne, emme lykkäytyne, ette lykkäytyne, eivät lykkäytyne, ei lykkäydyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen lykkäytynyt, lienet lykkäytynyt, lienee lykkäytynyt, lienemme lykkäytyneet, lienette lykkäytyneet, lienevät lykkäytyneet, lienee lykkäydytty

en liene lykkäytynyt, et liene lykkäytynyt, ei liene lykkäytynyt, emme liene lykkäytyneet, ette liene lykkäytyneet, eivät liene lykkäytyneet, ei liene lykkäydytty

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: lykkäytyä    FORMA LUNGĂ: lykkäytyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: lykkäytyessä   INSTRUCTIV: lykkäytyen  INESIV PASIV: lykkäydyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: lykkäytymään   INESIV: lykkäytymässä  ELATIV: lykkäytymästä

ADESIV: lykkäytymällä  ABESIV: lykkäytymättä  INSTRUCTIV: lykkäytymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: lykkäytyminen   PARTITIV: lykkäytyminen

INFINITIVUL CINCI: lykkäytymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: lykkäytyvä  (gen. lykkäytyvän)   PASIV: lykkäydyttävä   (gen. lykkäydyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: lykkäytynyt                      PASIV: lykkäydytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: lykkäytyjä (pl.gen. lykkäytyjien)  ADJECTIV NEGATIV: lykkäytymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): lykkäytymys

 

 

lyöttäytyä 28 (44)

PREZENT INDICATIV

lyöttäydyn, lyöttäydyt, lyöttäytyy, lyöttäydymme, lyöttäydytte, lyöttäytyvät, lyöttäydytään

en lyöttäydy, et lyöttäydy, ei lyöttäydy, emme lyöttäydy, ette lyöttäydy, eivät lyöttäydy, ei lyöttäydytä

IMPERFECT INDICATIV

lyöttäydyin, lyöttäydyit, lyöttäytyi, lyöttäydyimme, lyöttäydyitte, lyöttäytyivät, lyöttäydyttiin

en lyöttäytynyt, et lyöttäytynyt, ei lyöttäytynyt, emme lyöttäytyneet, ette lyöttäytyneet, eivät lyöttäytyneet, ei lyöttäydytty

PERFECT INDICATIV

olen lyöttäytynyt, olet lyöttäytynyt, on lyöttäytynyt, olemme lyöttäytyneet, olette lyöttäytyneet, ovat lyöttäytyneet, on lyöttäydytty

en ole lyöttäytynyt, et ole lyöttäytynyt, ei ole lyöttäytynyt, emme ole lyöttäytyneet, ette ole lyöttäytyneet, eivät ole lyöttäytyneet, ei ole lyöttäydytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin lyöttäytynyt, olit lyöttäytynyt, oli lyöttäytynyt, olimme lyöttäytyneet, olitte lyöttäytyneet, olivat lyöttäytyneet, oli lyöttäydytty

en ollut lyöttäytynyt, et ollut lyöttäytynyt, ei ollut lyöttäytynyt, emme olleet lyöttäytyneet, ette olleet lyöttäytyneet, eivät olleet lyöttäytyneet, ei ollut lyöttäydytty

PREZENT IMPERATIV

-, lyöttäydy, lyöttäytyköön, lyöttäytykäämme, lyöttäytykää, lyöttäytykööt, lyöttäydyttäköön

-, älä lyöttäydy, älköön lyöttäytykö, älkäämme lyöttäytykö, älkää lyöttäytykö, älkööt lyöttäytykö, älköön lyöttäydyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon lyöttäytynyt, -, -, olkoot lyöttäytyneet, olkoon lyöttäydytty

-, -, älköön olko lyöttäytynyt, -, -, älkööt olko lyöttäytyneet, älköön olko lyöttäydytty

PREZENT CONDIȚIONAL

lyöttäytyisin, lyöttäytyisit, lyöttäytyisi, lyöttäytyisimme, lyöttäytyisitte, lyöttäytyisivät, lyöttäydyttäisiin

en lyöttäytyisi, et lyöttäytyisi, ei lyöttäytyisi, emme lyöttäytyisi, ette lyöttäytyisi, eivät lyöttäytyisi, ei lyöttäydyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin lyöttäytynyt, olisit lyöttäytynyt, olisi lyöttäytynyt, olisimme lyöttäytyneet, olisitte lyöttäytyneet, olisivat lyöttäytyneet, oltaisiin lyöttäydytty

en olisi lyöttäytynyt, et olisi lyöttäytynyt, ei olisi lyöttäytynyt, emme olisi lyöttäytyneet, ette olisi lyöttäytyneet, eivät olisi lyöttäytyneet, ei olisi lyöttäydytty

PREZENT POTENȚIAL

lyöttäytynen, lyöttäytynet, lyöttäytynee, lyöttäytynemme, lyöttäytynette, lyöttäytynevät, lyöttäydyttäneen

en lyöttäytyne, et lyöttäytyne, ei lyöttäytyne, emme lyöttäytyne, ette lyöttäytyne, eivät lyöttäytyne, ei lyöttäydyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen lyöttäytynyt, lienet lyöttäytynyt, lienee lyöttäytynyt, lienemme lyöttäytyneet, lienette lyöttäytyneet, lienevät lyöttäytyneet, lienee lyöttäydytty

en liene lyöttäytynyt, et liene lyöttäytynyt, ei liene lyöttäytynyt, emme liene lyöttäytyneet, ette liene lyöttäytyneet, eivät liene lyöttäytyneet, ei liene lyöttäydytty

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: lyöttäytyä    FORMA LUNGĂ: lyöttäytyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: lyöttäytyessä   INSTRUCTIV: lyöttäytyen  INESIV PASIV: lyöttäydyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: lyöttäytymään   INESIV: lyöttäytymässä  ELATIV: lyöttäytymästä

ADESIV: lyöttäytymällä  ABESIV: lyöttäytymättä  INSTRUCTIV: lyöttäytymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: lyöttäytyminen   PARTITIV: lyöttäytyminen

INFINITIVUL CINCI: lyöttäytymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: lyöttäytyvä  (gen. lyöttäytyvän)   PASIV: lyöttäydyttävä   (gen. lyöttäydyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: lyöttäytynyt                       PASIV: lyöttäydytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: lyöttäytyjä (pl.gen. lyöttäytyjien)  ADJECTIV NEGATIV: lyöttäytymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): lyöttäytymys

 

 

löytyä 28 (44)

PREZENT INDICATIV

löydyn, löydyt, löytyy, löydymme, löydytte, löytyvät, löydytään

en löydy, et löydy, ei löydy, emme löydy, ette löydy, eivät löydy, ei löydytä

IMPERFECT INDICATIV

löydyin, löydyit, löytyi, löydyimme, löydyitte, löytyivät, löydyttiin

en löytynyt, et löytynyt, ei löytynyt, emme löytyneet, ette löytyneet, eivät löytyneet, ei löydytty

PERFECT INDICATIV

olen löytynyt, olet löytynyt, on löytynyt, olemme löytyneet, olette löytyneet, ovat löytyneet, on löydytty

en ole löytynyt, et ole löytynyt, ei ole löytynyt, emme ole löytyneet, ette ole löytyneet, eivät ole löytyneet, ei ole löydytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin löytynyt, olit löytynyt, oli löytynyt, olimme löytyneet, olitte löytyneet, olivat löytyneet, oli löydytty

en ollut löytynyt, et ollut löytynyt, ei ollut löytynyt, emme olleet löytyneet, ette olleet löytyneet, eivät olleet löytyneet, ei ollut löydytty

PREZENT IMPERATIV

-, löydy, löytyköön, löytykäämme, löytykää, löytykööt, löydyttäköön

-, älä löydy, älköön löytykö, älkäämme löytykö, älkää löytykö, älkööt löytykö, älköön löydyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon löytynyt, -, -, olkoot löytyneet, olkoon löydytty

-, -, älköön olko löytynyt, -, -, älkööt olko löytyneet, älköön olko löydytty

PREZENT CONDIȚIONAL

löytyisin, löytyisit, löytyisi, löytyisimme, löytyisitte, löytyisivät, löydyttäisiin

en löytyisi, et löytyisi, ei löytyisi, emme löytyisi, ette löytyisi, eivät löytyisi, ei löydyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin löytynyt, olisit löytynyt, olisi löytynyt, olisimme löytyneet, olisitte löytyneet, olisivat löytyneet, oltaisiin löydytty

en olisi löytynyt, et olisi löytynyt, ei olisi löytynyt, emme olisi löytyneet, ette olisi löytyneet, eivät olisi löytyneet, ei olisi löydytty

PREZENT POTENȚIAL

löytynen, löytynet, löytynee, löytynemme, löytynette, löytynevät, löydyttäneen

en löytyne, et löytyne, ei löytyne, emme löytyne, ette löytyne, eivät löytyne, ei löydyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen löytynyt, lienet löytynyt, lienee löytynyt, lienemme löytyneet, lienette löytyneet, lienevät löytyneet, lienee löydytty

en liene löytynyt, et liene löytynyt, ei liene löytynyt, emme liene löytyneet, ette liene löytyneet, eivät liene löytyneet, ei liene löydytty

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: löytyä    FORMA LUNGĂ: löytyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: löytyessä   INSTRUCTIV: löytyen  INESIV PASIV: löydyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: löytymään   INESIV: löytymässä  ELATIV: löytymästä

ADESIV: löytymällä  ABESIV: löytymättä  INSTRUCTIV: löytymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: löytyminen   PARTITIV: löytyminen

INFINITIVUL CINCI: löytymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: löytyvä  (gen. löytyvän)   PASIV: löydyttävä   (gen. löydyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: löytynyt                   PASIV: löydytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: löytyjä (pl.gen. löytyjien)  ADJECTIV NEGATIV: löytymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): löytymys

 

 

maastoutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

maastoudun, maastoudut, maastoutuu, maastoudumme, maastoudutte, maastoutuvat, maastoudutaan

en maastoudu, et maastoudu, ei maastoudu, emme maastoudu, ette maastoudu, eivät maastoudu, ei maastouduta

IMPERFECT INDICATIV

maastouduin, maastouduit, maastoutui, maastouduimme, maastouduitte, maastoutuivat, maastouduttiin

en maastoutunut, et maastoutunut, ei maastoutunut, emme maastoutuneet, ette maastoutuneet, eivät maastoutuneet, ei maastouduttu

PERFECT INDICATIV

olen maastoutunut, olet maastoutunut, on maastoutunut, olemme maastoutuneet, olette maastoutuneet, ovat maastoutuneet, on maastouduttu

en ole maastoutunut, et ole maastoutunut, ei ole maastoutunut, emme ole maastoutuneet, ette ole maastoutuneet, eivät ole maastoutuneet, ei ole maastouduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin maastoutunut, olit maastoutunut, oli maastoutunut, olimme maastoutuneet, olitte maastoutuneet, olivat maastoutuneet, oli maastouduttu

en ollut maastoutunut, et ollut maastoutunut, ei ollut maastoutunut, emme olleet maastoutuneet, ette olleet maastoutuneet, eivät olleet maastoutuneet, ei ollut maastouduttu

PREZENT IMPERATIV

-, maastoudu, maastoutukoon, maastoutukaamme, maastoutukaa, maastoutukoot, maastouduttakoon

-, älä maastoudu, älköön maastoutuko, älkäämme maastoutuko, älkää maastoutuko, älkööt maastoutuko, älköön maastouduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon maastoutunut, -, -, olkoot maastoutuneet, olkoon maastouduttu

-, -, älköön olko maastoutunut, -, -, älkööt olko maastoutuneet, älköön olko maastouduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

maastoutuisin, maastoutuisit, maastoutuisi, maastoutuisimme, maastoutuisitte, maastoutuisivat, maastouduttaisiin

en maastoutuisi, et maastoutuisi, ei maastoutuisi, emme maastoutuisi, ette maastoutuisi, eivät maastoutuisi, ei maastouduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin maastoutunut, olisit maastoutunut, olisi maastoutunut, olisimme maastoutuneet, olisitte maastoutuneet, olisivat maastoutuneet, oltaisiin maastouduttu

en olisi maastoutunut, et olisi maastoutunut, ei olisi maastoutunut, emme olisi maastoutuneet, ette olisi maastoutuneet, eivät olisi maastoutuneet, ei olisi maastouduttu

PREZENT POTENȚIAL

maastoutunen, maastoutunet, maastoutunee, maastoutunemme, maastoutunette, maastoutunevat, maastouduttaneen

en maastoutune, et maastoutune, ei maastoutune, emme maastoutune, ette maastoutune, eivät maastoutune, ei maastouduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen maastoutunut, lienet maastoutunut, lienee maastoutunut, lienemme maastoutuneet, lienette maastoutuneet, lienevät maastoutuneet, lienee maastouduttu

en liene maastoutunut, et liene maastoutunut, ei liene maastoutunut, emme liene maastoutuneet, ette liene maastoutuneet, eivät liene maastoutuneet, ei liene maastouduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: maastoutua    FORMA LUNGĂ: maastoutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: maastoutuessa   INSTRUCTIV: maastoutuen  INESIV PASIV: maastouduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: maastoutumaan   INESIV: maastoutumassa  ELATIV: maastoutumasta

ADESIV: maastoutumalla  ABESIV: maastoutumatta  INSTRUCTIV: maastoutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: maastoutuminen   PARTITIV: maastoutuminen

INFINITIVUL CINCI: maastoutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: maastoutuva  (gen. maastoutuvan)   PASIV: maastouduttava   (gen. maastouduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: maastoutunut                       PASIV: maastouduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: maastoutuja (pl.gen. maastoutujien)  ADJECTIV NEGATIV: maastoutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): maastoutumus

 

 

majoittautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

majoittaudun, majoittaudut, majoittautuu, majoittaudumme, majoittaudutte, majoittautuvat, majoittaudutaan

en majoittaudu, et majoittaudu, ei majoittaudu, emme majoittaudu, ette majoittaudu, eivät majoittaudu, ei majoittauduta

IMPERFECT INDICATIV

majoittauduin, majoittauduit, majoittautui, majoittauduimme, majoittauduitte, majoittautuivat, majoittauduttiin

en majoittautunut, et majoittautunut, ei majoittautunut, emme majoittautuneet, ette majoittautuneet, eivät majoittautuneet, ei majoittauduttu

PERFECT INDICATIV

olen majoittautunut, olet majoittautunut, on majoittautunut, olemme majoittautuneet, olette majoittautuneet, ovat majoittautuneet, on majoittauduttu

en ole majoittautunut, et ole majoittautunut, ei ole majoittautunut, emme ole majoittautuneet, ette ole majoittautuneet, eivät ole majoittautuneet, ei ole majoittauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin majoittautunut, olit majoittautunut, oli majoittautunut, olimme majoittautuneet, olitte majoittautuneet, olivat majoittautuneet, oli majoittauduttu

en ollut majoittautunut, et ollut majoittautunut, ei ollut majoittautunut, emme olleet majoittautuneet, ette olleet majoittautuneet, eivät olleet majoittautuneet, ei ollut majoittauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, majoittaudu, majoittautukoon, majoittautukaamme, majoittautukaa, majoittautukoot, majoittauduttakoon

-, älä majoittaudu, älköön majoittautuko, älkäämme majoittautuko, älkää majoittautuko, älkööt majoittautuko, älköön majoittauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon majoittautunut, -, -, olkoot majoittautuneet, olkoon majoittauduttu

-, -, älköön olko majoittautunut, -, -, älkööt olko majoittautuneet, älköön olko majoittauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

majoittautuisin, majoittautuisit, majoittautuisi, majoittautuisimme, majoittautuisitte, majoittautuisivat, majoittauduttaisiin

en majoittautuisi, et majoittautuisi, ei majoittautuisi, emme majoittautuisi, ette majoittautuisi, eivät majoittautuisi, ei majoittauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin majoittautunut, olisit majoittautunut, olisi majoittautunut, olisimme majoittautuneet, olisitte majoittautuneet, olisivat majoittautuneet, oltaisiin majoittauduttu

en olisi majoittautunut, et olisi majoittautunut, ei olisi majoittautunut, emme olisi majoittautuneet, ette olisi majoittautuneet, eivät olisi majoittautuneet, ei olisi majoittauduttu

PREZENT POTENȚIAL

majoittautunen, majoittautunet, majoittautunee, majoittautunemme, majoittautunette, majoittautunevat, majoittauduttaneen

en majoittautune, et majoittautune, ei majoittautune, emme majoittautune, ette majoittautune, eivät majoittautune, ei majoittauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen majoittautunut, lienet majoittautunut, lienee majoittautunut, lienemme majoittautuneet, lienette majoittautuneet, lienevät majoittautuneet, lienee majoittauduttu

en liene majoittautunut, et liene majoittautunut, ei liene majoittautunut, emme liene majoittautuneet, ette liene majoittautuneet, eivät liene majoittautuneet, ei liene majoittauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: majoittautua    FORMA LUNGĂ: majoittautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: majoittautuessa   INSTRUCTIV: majoittautuen  INESIV PASIV: majoittauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: majoittautumaan   INESIV: majoittautumassa  ELATIV: majoittautumasta

ADESIV: majoittautumalla  ABESIV: majoittautumatta  INSTRUCTIV: majoittautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: majoittautuminen   PARTITIV: majoittautuminen

INFINITIVUL CINCI: majoittautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: majoittautuva  (gen. majoittautuvan)   PASIV: majoittauduttava   (gen. majoittauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: majoittautunut                         PASIV: majoittauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: majoittautuja (pl.gen. majoittautujien)  ADJECTIV NEGATIV: majoittautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): majoittautumus

 

 

mukautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

mukaudun, mukaudut, mukautuu, mukaudumme, mukaudutte, mukautuvat, mukaudutaan

en mukaudu, et mukaudu, ei mukaudu, emme mukaudu, ette mukaudu, eivät mukaudu, ei mukauduta

IMPERFECT INDICATIV

mukauduin, mukauduit, mukautui, mukauduimme, mukauduitte, mukautuivat, mukauduttiin

en mukautunut, et mukautunut, ei mukautunut, emme mukautuneet, ette mukautuneet, eivät mukautuneet, ei mukauduttu

PERFECT INDICATIV

olen mukautunut, olet mukautunut, on mukautunut, olemme mukautuneet, olette mukautuneet, ovat mukautuneet, on mukauduttu

en ole mukautunut, et ole mukautunut, ei ole mukautunut, emme ole mukautuneet, ette ole mukautuneet, eivät ole mukautuneet, ei ole mukauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin mukautunut, olit mukautunut, oli mukautunut, olimme mukautuneet, olitte mukautuneet, olivat mukautuneet, oli mukauduttu

en ollut mukautunut, et ollut mukautunut, ei ollut mukautunut, emme olleet mukautuneet, ette olleet mukautuneet, eivät olleet mukautuneet, ei ollut mukauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, mukaudu, mukautukoon, mukautukaamme, mukautukaa, mukautukoot, mukauduttakoon

-, älä mukaudu, älköön mukautuko, älkäämme mukautuko, älkää mukautuko, älkööt mukautuko, älköön mukauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon mukautunut, -, -, olkoot mukautuneet, olkoon mukauduttu

-, -, älköön olko mukautunut, -, -, älkööt olko mukautuneet, älköön olko mukauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

mukautuisin, mukautuisit, mukautuisi, mukautuisimme, mukautuisitte, mukautuisivat, mukauduttaisiin

en mukautuisi, et mukautuisi, ei mukautuisi, emme mukautuisi, ette mukautuisi, eivät mukautuisi, ei mukauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin mukautunut, olisit mukautunut, olisi mukautunut, olisimme mukautuneet, olisitte mukautuneet, olisivat mukautuneet, oltaisiin mukauduttu

en olisi mukautunut, et olisi mukautunut, ei olisi mukautunut, emme olisi mukautuneet, ette olisi mukautuneet, eivät olisi mukautuneet, ei olisi mukauduttu

PREZENT POTENȚIAL

mukautunen, mukautunet, mukautunee, mukautunemme, mukautunette, mukautunevat, mukauduttaneen

en mukautune, et mukautune, ei mukautune, emme mukautune, ette mukautune, eivät mukautune, ei mukauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen mukautunut, lienet mukautunut, lienee mukautunut, lienemme mukautuneet, lienette mukautuneet, lienevät mukautuneet, lienee mukauduttu

en liene mukautunut, et liene mukautunut, ei liene mukautunut, emme liene mukautuneet, ette liene mukautuneet, eivät liene mukautuneet, ei liene mukauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: mukautua    FORMA LUNGĂ: mukautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: mukautuessa   INSTRUCTIV: mukautuen  INESIV PASIV: mukauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: mukautumaan   INESIV: mukautumassa  ELATIV: mukautumasta

ADESIV: mukautumalla  ABESIV: mukautumatta  INSTRUCTIV: mukautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: mukautuminen   PARTITIV: mukautuminen

INFINITIVUL CINCI: mukautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: mukautuva  (gen. mukautuvan)   PASIV: mukauduttava   (gen. mukauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: mukautunut                     PASIV: mukauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: mukautuja (pl.gen. mukautujien)  ADJECTIV NEGATIV: mukautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): mukautumus

 

 

multautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

multaudun, multaudut, multautuu, multaudumme, multaudutte, multautuvat, multaudutaan

en multaudu, et multaudu, ei multaudu, emme multaudu, ette multaudu, eivät multaudu, ei multauduta

IMPERFECT INDICATIV

multauduin, multauduit, multautui, multauduimme, multauduitte, multautuivat, multauduttiin

en multautunut, et multautunut, ei multautunut, emme multautuneet, ette multautuneet, eivät multautuneet, ei multauduttu

PERFECT INDICATIV

olen multautunut, olet multautunut, on multautunut, olemme multautuneet, olette multautuneet, ovat multautuneet, on multauduttu

en ole multautunut, et ole multautunut, ei ole multautunut, emme ole multautuneet, ette ole multautuneet, eivät ole multautuneet, ei ole multauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin multautunut, olit multautunut, oli multautunut, olimme multautuneet, olitte multautuneet, olivat multautuneet, oli multauduttu

en ollut multautunut, et ollut multautunut, ei ollut multautunut, emme olleet multautuneet, ette olleet multautuneet, eivät olleet multautuneet, ei ollut multauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, multaudu, multautukoon, multautukaamme, multautukaa, multautukoot, multauduttakoon

-, älä multaudu, älköön multautuko, älkäämme multautuko, älkää multautuko, älkööt multautuko, älköön multauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon multautunut, -, -, olkoot multautuneet, olkoon multauduttu

-, -, älköön olko multautunut, -, -, älkööt olko multautuneet, älköön olko multauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

multautuisin, multautuisit, multautuisi, multautuisimme, multautuisitte, multautuisivat, multauduttaisiin

en multautuisi, et multautuisi, ei multautuisi, emme multautuisi, ette multautuisi, eivät multautuisi, ei multauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin multautunut, olisit multautunut, olisi multautunut, olisimme multautuneet, olisitte multautuneet, olisivat multautuneet, oltaisiin multauduttu

en olisi multautunut, et olisi multautunut, ei olisi multautunut, emme olisi multautuneet, ette olisi multautuneet, eivät olisi multautuneet, ei olisi multauduttu

PREZENT POTENȚIAL

multautunen, multautunet, multautunee, multautunemme, multautunette, multautunevat, multauduttaneen

en multautune, et multautune, ei multautune, emme multautune, ette multautune, eivät multautune, ei multauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen multautunut, lienet multautunut, lienee multautunut, lienemme multautuneet, lienette multautuneet, lienevät multautuneet, lienee multauduttu

en liene multautunut, et liene multautunut, ei liene multautunut, emme liene multautuneet, ette liene multautuneet, eivät liene multautuneet, ei liene multauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: multautua    FORMA LUNGĂ: multautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: multautuessa   INSTRUCTIV: multautuen  INESIV PASIV: multauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: multautumaan   INESIV: multautumassa  ELATIV: multautumasta

ADESIV: multautumalla  ABESIV: multautumatta  INSTRUCTIV: multautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: multautuminen   PARTITIV: multautuminen

INFINITIVUL CINCI: multautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: multautuva  (gen. multautuvan)   PASIV: multauduttava   (gen. multauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: multautunut                      PASIV: multauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: multautuja (pl.gen. multautujien)  ADJECTIV NEGATIV: multautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): multautumus

 

 

muotoutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

muotoudun, muotoudut, muotoutuu, muotoudumme, muotoudutte, muotoutuvat, muotoudutaan

en muotoudu, et muotoudu, ei muotoudu, emme muotoudu, ette muotoudu, eivät muotoudu, ei muotouduta

IMPERFECT INDICATIV

muotouduin, muotouduit, muotoutui, muotouduimme, muotouduitte, muotoutuivat, muotouduttiin

en muotoutunut, et muotoutunut, ei muotoutunut, emme muotoutuneet, ette muotoutuneet, eivät muotoutuneet, ei muotouduttu

PERFECT INDICATIV

olen muotoutunut, olet muotoutunut, on muotoutunut, olemme muotoutuneet, olette muotoutuneet, ovat muotoutuneet, on muotouduttu

en ole muotoutunut, et ole muotoutunut, ei ole muotoutunut, emme ole muotoutuneet, ette ole muotoutuneet, eivät ole muotoutuneet, ei ole muotouduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin muotoutunut, olit muotoutunut, oli muotoutunut, olimme muotoutuneet, olitte muotoutuneet, olivat muotoutuneet, oli muotouduttu

en ollut muotoutunut, et ollut muotoutunut, ei ollut muotoutunut, emme olleet muotoutuneet, ette olleet muotoutuneet, eivät olleet muotoutuneet, ei ollut muotouduttu

PREZENT IMPERATIV

-, muotoudu, muotoutukoon, muotoutukaamme, muotoutukaa, muotoutukoot, muotouduttakoon

-, älä muotoudu, älköön muotoutuko, älkäämme muotoutuko, älkää muotoutuko, älkööt muotoutuko, älköön muotouduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon muotoutunut, -, -, olkoot muotoutuneet, olkoon muotouduttu

-, -, älköön olko muotoutunut, -, -, älkööt olko muotoutuneet, älköön olko muotouduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

muotoutuisin, muotoutuisit, muotoutuisi, muotoutuisimme, muotoutuisitte, muotoutuisivat, muotouduttaisiin

en muotoutuisi, et muotoutuisi, ei muotoutuisi, emme muotoutuisi, ette muotoutuisi, eivät muotoutuisi, ei muotouduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin muotoutunut, olisit muotoutunut, olisi muotoutunut, olisimme muotoutuneet, olisitte muotoutuneet, olisivat muotoutuneet, oltaisiin muotouduttu

en olisi muotoutunut, et olisi muotoutunut, ei olisi muotoutunut, emme olisi muotoutuneet, ette olisi muotoutuneet, eivät olisi muotoutuneet, ei olisi muotouduttu

PREZENT POTENȚIAL

muotoutunen, muotoutunet, muotoutunee, muotoutunemme, muotoutunette, muotoutunevat, muotouduttaneen

en muotoutune, et muotoutune, ei muotoutune, emme muotoutune, ette muotoutune, eivät muotoutune, ei muotouduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen muotoutunut, lienet muotoutunut, lienee muotoutunut, lienemme muotoutuneet, lienette muotoutuneet, lienevät muotoutuneet, lienee muotouduttu

en liene muotoutunut, et liene muotoutunut, ei liene muotoutunut, emme liene muotoutuneet, ette liene muotoutuneet, eivät liene muotoutuneet, ei liene muotouduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: muotoutua    FORMA LUNGĂ: muotoutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: muotoutuessa   INSTRUCTIV: muotoutuen  INESIV PASIV: muotouduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: muotoutumaan   INESIV: muotoutumassa  ELATIV: muotoutumasta

ADESIV: muotoutumalla  ABESIV: muotoutumatta  INSTRUCTIV: muotoutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: muotoutuminen   PARTITIV: muotoutuminen

INFINITIVUL CINCI: muotoutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: muotoutuva  (gen. muotoutuvan)   PASIV: muotouduttava   (gen. muotouduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: muotoutunut                      PASIV: muotouduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: muotoutuja (pl.gen. muotoutujien)  ADJECTIV NEGATIV: muotoutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): muotoutumus

 

 

muovautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

muovaudun, muovaudut, muovautuu, muovaudumme, muovaudutte, muovautuvat, muovaudutaan

en muovaudu, et muovaudu, ei muovaudu, emme muovaudu, ette muovaudu, eivät muovaudu, ei muovauduta

IMPERFECT INDICATIV

muovauduin, muovauduit, muovautui, muovauduimme, muovauduitte, muovautuivat, muovauduttiin

en muovautunut, et muovautunut, ei muovautunut, emme muovautuneet, ette muovautuneet, eivät muovautuneet, ei muovauduttu

PERFECT INDICATIV

olen muovautunut, olet muovautunut, on muovautunut, olemme muovautuneet, olette muovautuneet, ovat muovautuneet, on muovauduttu

en ole muovautunut, et ole muovautunut, ei ole muovautunut, emme ole muovautuneet, ette ole muovautuneet, eivät ole muovautuneet, ei ole muovauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin muovautunut, olit muovautunut, oli muovautunut, olimme muovautuneet, olitte muovautuneet, olivat muovautuneet, oli muovauduttu

en ollut muovautunut, et ollut muovautunut, ei ollut muovautunut, emme olleet muovautuneet, ette olleet muovautuneet, eivät olleet muovautuneet, ei ollut muovauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, muovaudu, muovautukoon, muovautukaamme, muovautukaa, muovautukoot, muovauduttakoon

-, älä muovaudu, älköön muovautuko, älkäämme muovautuko, älkää muovautuko, älkööt muovautuko, älköön muovauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon muovautunut, -, -, olkoot muovautuneet, olkoon muovauduttu

-, -, älköön olko muovautunut, -, -, älkööt olko muovautuneet, älköön olko muovauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

muovautuisin, muovautuisit, muovautuisi, muovautuisimme, muovautuisitte, muovautuisivat, muovauduttaisiin

en muovautuisi, et muovautuisi, ei muovautuisi, emme muovautuisi, ette muovautuisi, eivät muovautuisi, ei muovauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin muovautunut, olisit muovautunut, olisi muovautunut, olisimme muovautuneet, olisitte muovautuneet, olisivat muovautuneet, oltaisiin muovauduttu

en olisi muovautunut, et olisi muovautunut, ei olisi muovautunut, emme olisi muovautuneet, ette olisi muovautuneet, eivät olisi muovautuneet, ei olisi muovauduttu

PREZENT POTENȚIAL

muovautunen, muovautunet, muovautunee, muovautunemme, muovautunette, muovautunevat, muovauduttaneen

en muovautune, et muovautune, ei muovautune, emme muovautune, ette muovautune, eivät muovautune, ei muovauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen muovautunut, lienet muovautunut, lienee muovautunut, lienemme muovautuneet, lienette muovautuneet, lienevät muovautuneet, lienee muovauduttu

en liene muovautunut, et liene muovautunut, ei liene muovautunut, emme liene muovautuneet, ette liene muovautuneet, eivät liene muovautuneet, ei liene muovauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: muovautua    FORMA LUNGĂ: muovautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: muovautuessa   INSTRUCTIV: muovautuen  INESIV PASIV: muovauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: muovautumaan   INESIV: muovautumassa  ELATIV: muovautumasta

ADESIV: muovautumalla  ABESIV: muovautumatta  INSTRUCTIV: muovautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: muovautuminen   PARTITIV: muovautuminen

INFINITIVUL CINCI: muovautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: muovautuva  (gen. muovautuvan)   PASIV: muovauduttava   (gen. muovauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: muovautunut                      PASIV: muovauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: muovautuja (pl.gen. muovautujien)  ADJECTIV NEGATIV: muovautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): muovautumus

 

 

murskautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

murskaudun, murskaudut, murskautuu, murskaudumme, murskaudutte, murskautuvat, murskaudutaan

en murskaudu, et murskaudu, ei murskaudu, emme murskaudu, ette murskaudu, eivät murskaudu, ei murskauduta

IMPERFECT INDICATIV

murskauduin, murskauduit, murskautui, murskauduimme, murskauduitte, murskautuivat, murskauduttiin

en murskautunut, et murskautunut, ei murskautunut, emme murskautuneet, ette murskautuneet, eivät murskautuneet, ei murskauduttu

PERFECT INDICATIV

olen murskautunut, olet murskautunut, on murskautunut, olemme murskautuneet, olette murskautuneet, ovat murskautuneet, on murskauduttu

en ole murskautunut, et ole murskautunut, ei ole murskautunut, emme ole murskautuneet, ette ole murskautuneet, eivät ole murskautuneet, ei ole murskauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin murskautunut, olit murskautunut, oli murskautunut, olimme murskautuneet, olitte murskautuneet, olivat murskautuneet, oli murskauduttu

en ollut murskautunut, et ollut murskautunut, ei ollut murskautunut, emme olleet murskautuneet, ette olleet murskautuneet, eivät olleet murskautuneet, ei ollut murskauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, murskaudu, murskautukoon, murskautukaamme, murskautukaa, murskautukoot, murskauduttakoon

-, älä murskaudu, älköön murskautuko, älkäämme murskautuko, älkää murskautuko, älkööt murskautuko, älköön murskauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon murskautunut, -, -, olkoot murskautuneet, olkoon murskauduttu

-, -, älköön olko murskautunut, -, -, älkööt olko murskautuneet, älköön olko murskauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

murskautuisin, murskautuisit, murskautuisi, murskautuisimme, murskautuisitte, murskautuisivat, murskauduttaisiin

en murskautuisi, et murskautuisi, ei murskautuisi, emme murskautuisi, ette murskautuisi, eivät murskautuisi, ei murskauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin murskautunut, olisit murskautunut, olisi murskautunut, olisimme murskautuneet, olisitte murskautuneet, olisivat murskautuneet, oltaisiin murskauduttu

en olisi murskautunut, et olisi murskautunut, ei olisi murskautunut, emme olisi murskautuneet, ette olisi murskautuneet, eivät olisi murskautuneet, ei olisi murskauduttu

PREZENT POTENȚIAL

murskautunen, murskautunet, murskautunee, murskautunemme, murskautunette, murskautunevat, murskauduttaneen

en murskautune, et murskautune, ei murskautune, emme murskautune, ette murskautune, eivät murskautune, ei murskauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen murskautunut, lienet murskautunut, lienee murskautunut, lienemme murskautuneet, lienette murskautuneet, lienevät murskautuneet, lienee murskauduttu

en liene murskautunut, et liene murskautunut, ei liene murskautunut, emme liene murskautuneet, ette liene murskautuneet, eivät liene murskautuneet, ei liene murskauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: murskautua    FORMA LUNGĂ: murskautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: murskautuessa   INSTRUCTIV: murskautuen  INESIV PASIV: murskauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: murskautumaan   INESIV: murskautumassa  ELATIV: murskautumasta

ADESIV: murskautumalla  ABESIV: murskautumatta  INSTRUCTIV: murskautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: murskautuminen   PARTITIV: murskautuminen

INFINITIVUL CINCI: murskautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: murskautuva  (gen. murskautuvan)   PASIV: murskauduttava   (gen. murskauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: murskautunut                       PASIV: murskauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: murskautuja (pl.gen. murskautujien)  ADJECTIV NEGATIV: murskautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): murskautumus

 

 

murtautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

murtaudun, murtaudut, murtautuu, murtaudumme, murtaudutte, murtautuvat, murtaudutaan

en murtaudu, et murtaudu, ei murtaudu, emme murtaudu, ette murtaudu, eivät murtaudu, ei murtauduta

IMPERFECT INDICATIV

murtauduin, murtauduit, murtautui, murtauduimme, murtauduitte, murtautuivat, murtauduttiin

en murtautunut, et murtautunut, ei murtautunut, emme murtautuneet, ette murtautuneet, eivät murtautuneet, ei murtauduttu

PERFECT INDICATIV

olen murtautunut, olet murtautunut, on murtautunut, olemme murtautuneet, olette murtautuneet, ovat murtautuneet, on murtauduttu

en ole murtautunut, et ole murtautunut, ei ole murtautunut, emme ole murtautuneet, ette ole murtautuneet, eivät ole murtautuneet, ei ole murtauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin murtautunut, olit murtautunut, oli murtautunut, olimme murtautuneet, olitte murtautuneet, olivat murtautuneet, oli murtauduttu

en ollut murtautunut, et ollut murtautunut, ei ollut murtautunut, emme olleet murtautuneet, ette olleet murtautuneet, eivät olleet murtautuneet, ei ollut murtauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, murtaudu, murtautukoon, murtautukaamme, murtautukaa, murtautukoot, murtauduttakoon

-, älä murtaudu, älköön murtautuko, älkäämme murtautuko, älkää murtautuko, älkööt murtautuko, älköön murtauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon murtautunut, -, -, olkoot murtautuneet, olkoon murtauduttu

-, -, älköön olko murtautunut, -, -, älkööt olko murtautuneet, älköön olko murtauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

murtautuisin, murtautuisit, murtautuisi, murtautuisimme, murtautuisitte, murtautuisivat, murtauduttaisiin

en murtautuisi, et murtautuisi, ei murtautuisi, emme murtautuisi, ette murtautuisi, eivät murtautuisi, ei murtauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin murtautunut, olisit murtautunut, olisi murtautunut, olisimme murtautuneet, olisitte murtautuneet, olisivat murtautuneet, oltaisiin murtauduttu

en olisi murtautunut, et olisi murtautunut, ei olisi murtautunut, emme olisi murtautuneet, ette olisi murtautuneet, eivät olisi murtautuneet, ei olisi murtauduttu

PREZENT POTENȚIAL

murtautunen, murtautunet, murtautunee, murtautunemme, murtautunette, murtautunevat, murtauduttaneen

en murtautune, et murtautune, ei murtautune, emme murtautune, ette murtautune, eivät murtautune, ei murtauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen murtautunut, lienet murtautunut, lienee murtautunut, lienemme murtautuneet, lienette murtautuneet, lienevät murtautuneet, lienee murtauduttu

en liene murtautunut, et liene murtautunut, ei liene murtautunut, emme liene murtautuneet, ette liene murtautuneet, eivät liene murtautuneet, ei liene murtauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: murtautua    FORMA LUNGĂ: murtautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: murtautuessa   INSTRUCTIV: murtautuen  INESIV PASIV: murtauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: murtautumaan   INESIV: murtautumassa  ELATIV: murtautumasta

ADESIV: murtautumalla  ABESIV: murtautumatta  INSTRUCTIV: murtautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: murtautuminen   PARTITIV: murtautuminen

INFINITIVUL CINCI: murtautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: murtautuva  (gen. murtautuvan)   PASIV: murtauduttava   (gen. murtauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: murtautunut                      PASIV: murtauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: murtautuja (pl.gen. murtautujien)  ADJECTIV NEGATIV: murtautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): murtautumus

 

 

muuntautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

muuntaudun, muuntaudut, muuntautuu, muuntaudumme, muuntaudutte, muuntautuvat, muuntaudutaan

en muuntaudu, et muuntaudu, ei muuntaudu, emme muuntaudu, ette muuntaudu, eivät muuntaudu, ei muuntauduta

IMPERFECT INDICATIV

muuntauduin, muuntauduit, muuntautui, muuntauduimme, muuntauduitte, muuntautuivat, muuntauduttiin

en muuntautunut, et muuntautunut, ei muuntautunut, emme muuntautuneet, ette muuntautuneet, eivät muuntautuneet, ei muuntauduttu

PERFECT INDICATIV

olen muuntautunut, olet muuntautunut, on muuntautunut, olemme muuntautuneet, olette muuntautuneet, ovat muuntautuneet, on muuntauduttu

en ole muuntautunut, et ole muuntautunut, ei ole muuntautunut, emme ole muuntautuneet, ette ole muuntautuneet, eivät ole muuntautuneet, ei ole muuntauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin muuntautunut, olit muuntautunut, oli muuntautunut, olimme muuntautuneet, olitte muuntautuneet, olivat muuntautuneet, oli muuntauduttu

en ollut muuntautunut, et ollut muuntautunut, ei ollut muuntautunut, emme olleet muuntautuneet, ette olleet muuntautuneet, eivät olleet muuntautuneet, ei ollut muuntauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, muuntaudu, muuntautukoon, muuntautukaamme, muuntautukaa, muuntautukoot, muuntauduttakoon

-, älä muuntaudu, älköön muuntautuko, älkäämme muuntautuko, älkää muuntautuko, älkööt muuntautuko, älköön muuntauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon muuntautunut, -, -, olkoot muuntautuneet, olkoon muuntauduttu

-, -, älköön olko muuntautunut, -, -, älkööt olko muuntautuneet, älköön olko muuntauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

muuntautuisin, muuntautuisit, muuntautuisi, muuntautuisimme, muuntautuisitte, muuntautuisivat, muuntauduttaisiin

en muuntautuisi, et muuntautuisi, ei muuntautuisi, emme muuntautuisi, ette muuntautuisi, eivät muuntautuisi, ei muuntauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin muuntautunut, olisit muuntautunut, olisi muuntautunut, olisimme muuntautuneet, olisitte muuntautuneet, olisivat muuntautuneet, oltaisiin muuntauduttu

en olisi muuntautunut, et olisi muuntautunut, ei olisi muuntautunut, emme olisi muuntautuneet, ette olisi muuntautuneet, eivät olisi muuntautuneet, ei olisi muuntauduttu

PREZENT POTENȚIAL

muuntautunen, muuntautunet, muuntautunee, muuntautunemme, muuntautunette, muuntautunevat, muuntauduttaneen

en muuntautune, et muuntautune, ei muuntautune, emme muuntautune, ette muuntautune, eivät muuntautune, ei muuntauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen muuntautunut, lienet muuntautunut, lienee muuntautunut, lienemme muuntautuneet, lienette muuntautuneet, lienevät muuntautuneet, lienee muuntauduttu

en liene muuntautunut, et liene muuntautunut, ei liene muuntautunut, emme liene muuntautuneet, ette liene muuntautuneet, eivät liene muuntautuneet, ei liene muuntauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: muuntautua    FORMA LUNGĂ: muuntautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: muuntautuessa   INSTRUCTIV: muuntautuen  INESIV PASIV: muuntauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: muuntautumaan   INESIV: muuntautumassa  ELATIV: muuntautumasta

ADESIV: muuntautumalla  ABESIV: muuntautumatta  INSTRUCTIV: muuntautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: muuntautuminen   PARTITIV: muuntautuminen

INFINITIVUL CINCI: muuntautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: muuntautuva  (gen. muuntautuvan)   PASIV: muuntauduttava   (gen. muuntauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: muuntautunut                       PASIV: muuntauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: muuntautuja (pl.gen. muuntautujien)  ADJECTIV NEGATIV: muuntautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): muuntautumus

 

 

määräytyä 28 (44)

PREZENT INDICATIV

määräydyn, määräydyt, määräytyy, määräydymme, määräydytte, määräytyvät, määräydytään

en määräydy, et määräydy, ei määräydy, emme määräydy, ette määräydy, eivät määräydy, ei määräydytä

IMPERFECT INDICATIV

määräydyin, määräydyit, määräytyi, määräydyimme, määräydyitte, määräytyivät, määräydyttiin

en määräytynyt, et määräytynyt, ei määräytynyt, emme määräytyneet, ette määräytyneet, eivät määräytyneet, ei määräydytty

PERFECT INDICATIV

olen määräytynyt, olet määräytynyt, on määräytynyt, olemme määräytyneet, olette määräytyneet, ovat määräytyneet, on määräydytty

en ole määräytynyt, et ole määräytynyt, ei ole määräytynyt, emme ole määräytyneet, ette ole määräytyneet, eivät ole määräytyneet, ei ole määräydytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin määräytynyt, olit määräytynyt, oli määräytynyt, olimme määräytyneet, olitte määräytyneet, olivat määräytyneet, oli määräydytty

en ollut määräytynyt, et ollut määräytynyt, ei ollut määräytynyt, emme olleet määräytyneet, ette olleet määräytyneet, eivät olleet määräytyneet, ei ollut määräydytty

PREZENT IMPERATIV

-, määräydy, määräytyköön, määräytykäämme, määräytykää, määräytykööt, määräydyttäköön

-, älä määräydy, älköön määräytykö, älkäämme määräytykö, älkää määräytykö, älkööt määräytykö, älköön määräydyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon määräytynyt, -, -, olkoot määräytyneet, olkoon määräydytty

-, -, älköön olko määräytynyt, -, -, älkööt olko määräytyneet, älköön olko määräydytty

PREZENT CONDIȚIONAL

määräytyisin, määräytyisit, määräytyisi, määräytyisimme, määräytyisitte, määräytyisivät, määräydyttäisiin

en määräytyisi, et määräytyisi, ei määräytyisi, emme määräytyisi, ette määräytyisi, eivät määräytyisi, ei määräydyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin määräytynyt, olisit määräytynyt, olisi määräytynyt, olisimme määräytyneet, olisitte määräytyneet, olisivat määräytyneet, oltaisiin määräydytty

en olisi määräytynyt, et olisi määräytynyt, ei olisi määräytynyt, emme olisi määräytyneet, ette olisi määräytyneet, eivät olisi määräytyneet, ei olisi määräydytty

PREZENT POTENȚIAL

määräytynen, määräytynet, määräytynee, määräytynemme, määräytynette, määräytynevät, määräydyttäneen

en määräytyne, et määräytyne, ei määräytyne, emme määräytyne, ette määräytyne, eivät määräytyne, ei määräydyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen määräytynyt, lienet määräytynyt, lienee määräytynyt, lienemme määräytyneet, lienette määräytyneet, lienevät määräytyneet, lienee määräydytty

en liene määräytynyt, et liene määräytynyt, ei liene määräytynyt, emme liene määräytyneet, ette liene määräytyneet, eivät liene määräytyneet, ei liene määräydytty

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: määräytyä    FORMA LUNGĂ: määräytyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: määräytyessä   INSTRUCTIV: määräytyen  INESIV PASIV: määräydyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: määräytymään   INESIV: määräytymässä  ELATIV: määräytymästä

ADESIV: määräytymällä  ABESIV: määräytymättä  INSTRUCTIV: määräytymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: määräytyminen   PARTITIV: määräytyminen

INFINITIVUL CINCI: määräytymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: määräytyvä  (gen. määräytyvän)   PASIV: määräydyttävä   (gen. määräydyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: määräytynyt                      PASIV: määräydytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: määräytyjä (pl.gen. määräytyjien)  ADJECTIV NEGATIV: määräytymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): määräytymys

 

 

nesteytyä 28 (44)

PREZENT INDICATIV

nesteydyn, nesteydyt, nesteytyy, nesteydymme, nesteydytte, nesteytyvät, nesteydytään

en nesteydy, et nesteydy, ei nesteydy, emme nesteydy, ette nesteydy, eivät nesteydy, ei nesteydytä

IMPERFECT INDICATIV

nesteydyin, nesteydyit, nesteytyi, nesteydyimme, nesteydyitte, nesteytyivät, nesteydyttiin

en nesteytynyt, et nesteytynyt, ei nesteytynyt, emme nesteytyneet, ette nesteytyneet, eivät nesteytyneet, ei nesteydytty

PERFECT INDICATIV

olen nesteytynyt, olet nesteytynyt, on nesteytynyt, olemme nesteytyneet, olette nesteytyneet, ovat nesteytyneet, on nesteydytty

en ole nesteytynyt, et ole nesteytynyt, ei ole nesteytynyt, emme ole nesteytyneet, ette ole nesteytyneet, eivät ole nesteytyneet, ei ole nesteydytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin nesteytynyt, olit nesteytynyt, oli nesteytynyt, olimme nesteytyneet, olitte nesteytyneet, olivat nesteytyneet, oli nesteydytty

en ollut nesteytynyt, et ollut nesteytynyt, ei ollut nesteytynyt, emme olleet nesteytyneet, ette olleet nesteytyneet, eivät olleet nesteytyneet, ei ollut nesteydytty

PREZENT IMPERATIV

-, nesteydy, nesteytyköön, nesteytykäämme, nesteytykää, nesteytykööt, nesteydyttäköön

-, älä nesteydy, älköön nesteytykö, älkäämme nesteytykö, älkää nesteytykö, älkööt nesteytykö, älköön nesteydyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon nesteytynyt, -, -, olkoot nesteytyneet, olkoon nesteydytty

-, -, älköön olko nesteytynyt, -, -, älkööt olko nesteytyneet, älköön olko nesteydytty

PREZENT CONDIȚIONAL

nesteytyisin, nesteytyisit, nesteytyisi, nesteytyisimme, nesteytyisitte, nesteytyisivät, nesteydyttäisiin

en nesteytyisi, et nesteytyisi, ei nesteytyisi, emme nesteytyisi, ette nesteytyisi, eivät nesteytyisi, ei nesteydyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin nesteytynyt, olisit nesteytynyt, olisi nesteytynyt, olisimme nesteytyneet, olisitte nesteytyneet, olisivat nesteytyneet, oltaisiin nesteydytty

en olisi nesteytynyt, et olisi nesteytynyt, ei olisi nesteytynyt, emme olisi nesteytyneet, ette olisi nesteytyneet, eivät olisi nesteytyneet, ei olisi nesteydytty

PREZENT POTENȚIAL

nesteytynen, nesteytynet, nesteytynee, nesteytynemme, nesteytynette, nesteytynevät, nesteydyttäneen

en nesteytyne, et nesteytyne, ei nesteytyne, emme nesteytyne, ette nesteytyne, eivät nesteytyne, ei nesteydyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen nesteytynyt, lienet nesteytynyt, lienee nesteytynyt, lienemme nesteytyneet, lienette nesteytyneet, lienevät nesteytyneet, lienee nesteydytty

en liene nesteytynyt, et liene nesteytynyt, ei liene nesteytynyt, emme liene nesteytyneet, ette liene nesteytyneet, eivät liene nesteytyneet, ei liene nesteydytty

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: nesteytyä    FORMA LUNGĂ: nesteytyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: nesteytyessä   INSTRUCTIV: nesteytyen  INESIV PASIV: nesteydyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: nesteytymään   INESIV: nesteytymässä  ELATIV: nesteytymästä

ADESIV: nesteytymällä  ABESIV: nesteytymättä  INSTRUCTIV: nesteytymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: nesteytyminen   PARTITIV: nesteytyminen

INFINITIVUL CINCI: nesteytymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: nesteytyvä  (gen. nesteytyvän)   PASIV: nesteydyttävä   (gen. nesteydyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: nesteytynyt                      PASIV: nesteydytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: nesteytyjä (pl.gen. nesteytyjien)  ADJECTIV NEGATIV: nesteytymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): nesteytymys

 

 

nivoutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

nivoudun, nivoudut, nivoutuu, nivoudumme, nivoudutte, nivoutuvat, nivoudutaan

en nivoudu, et nivoudu, ei nivoudu, emme nivoudu, ette nivoudu, eivät nivoudu, ei nivouduta

IMPERFECT INDICATIV

nivouduin, nivouduit, nivoutui, nivouduimme, nivouduitte, nivoutuivat, nivouduttiin

en nivoutunut, et nivoutunut, ei nivoutunut, emme nivoutuneet, ette nivoutuneet, eivät nivoutuneet, ei nivouduttu

PERFECT INDICATIV

olen nivoutunut, olet nivoutunut, on nivoutunut, olemme nivoutuneet, olette nivoutuneet, ovat nivoutuneet, on nivouduttu

en ole nivoutunut, et ole nivoutunut, ei ole nivoutunut, emme ole nivoutuneet, ette ole nivoutuneet, eivät ole nivoutuneet, ei ole nivouduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin nivoutunut, olit nivoutunut, oli nivoutunut, olimme nivoutuneet, olitte nivoutuneet, olivat nivoutuneet, oli nivouduttu

en ollut nivoutunut, et ollut nivoutunut, ei ollut nivoutunut, emme olleet nivoutuneet, ette olleet nivoutuneet, eivät olleet nivoutuneet, ei ollut nivouduttu

PREZENT IMPERATIV

-, nivoudu, nivoutukoon, nivoutukaamme, nivoutukaa, nivoutukoot, nivouduttakoon

-, älä nivoudu, älköön nivoutuko, älkäämme nivoutuko, älkää nivoutuko, älkööt nivoutuko, älköön nivouduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon nivoutunut, -, -, olkoot nivoutuneet, olkoon nivouduttu

-, -, älköön olko nivoutunut, -, -, älkööt olko nivoutuneet, älköön olko nivouduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

nivoutuisin, nivoutuisit, nivoutuisi, nivoutuisimme, nivoutuisitte, nivoutuisivat, nivouduttaisiin

en nivoutuisi, et nivoutuisi, ei nivoutuisi, emme nivoutuisi, ette nivoutuisi, eivät nivoutuisi, ei nivouduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin nivoutunut, olisit nivoutunut, olisi nivoutunut, olisimme nivoutuneet, olisitte nivoutuneet, olisivat nivoutuneet, oltaisiin nivouduttu

en olisi nivoutunut, et olisi nivoutunut, ei olisi nivoutunut, emme olisi nivoutuneet, ette olisi nivoutuneet, eivät olisi nivoutuneet, ei olisi nivouduttu

PREZENT POTENȚIAL

nivoutunen, nivoutunet, nivoutunee, nivoutunemme, nivoutunette, nivoutunevat, nivouduttaneen

en nivoutune, et nivoutune, ei nivoutune, emme nivoutune, ette nivoutune, eivät nivoutune, ei nivouduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen nivoutunut, lienet nivoutunut, lienee nivoutunut, lienemme nivoutuneet, lienette nivoutuneet, lienevät nivoutuneet, lienee nivouduttu

en liene nivoutunut, et liene nivoutunut, ei liene nivoutunut, emme liene nivoutuneet, ette liene nivoutuneet, eivät liene nivoutuneet, ei liene nivouduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: nivoutua    FORMA LUNGĂ: nivoutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: nivoutuessa   INSTRUCTIV: nivoutuen  INESIV PASIV: nivouduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: nivoutumaan   INESIV: nivoutumassa  ELATIV: nivoutumasta

ADESIV: nivoutumalla  ABESIV: nivoutumatta  INSTRUCTIV: nivoutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: nivoutuminen   PARTITIV: nivoutuminen

INFINITIVUL CINCI: nivoutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: nivoutuva  (gen. nivoutuvan)   PASIV: nivouduttava   (gen. nivouduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: nivoutunut                     PASIV: nivouduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: nivoutuja (pl.gen. nivoutujien)  ADJECTIV NEGATIV: nivoutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): nivoutumus

 

 

nojautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

nojaudun, nojaudut, nojautuu, nojaudumme, nojaudutte, nojautuvat, nojaudutaan

en nojaudu, et nojaudu, ei nojaudu, emme nojaudu, ette nojaudu, eivät nojaudu, ei nojauduta

IMPERFECT INDICATIV

nojauduin, nojauduit, nojautui, nojauduimme, nojauduitte, nojautuivat, nojauduttiin

en nojautunut, et nojautunut, ei nojautunut, emme nojautuneet, ette nojautuneet, eivät nojautuneet, ei nojauduttu

PERFECT INDICATIV

olen nojautunut, olet nojautunut, on nojautunut, olemme nojautuneet, olette nojautuneet, ovat nojautuneet, on nojauduttu

en ole nojautunut, et ole nojautunut, ei ole nojautunut, emme ole nojautuneet, ette ole nojautuneet, eivät ole nojautuneet, ei ole nojauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin nojautunut, olit nojautunut, oli nojautunut, olimme nojautuneet, olitte nojautuneet, olivat nojautuneet, oli nojauduttu

en ollut nojautunut, et ollut nojautunut, ei ollut nojautunut, emme olleet nojautuneet, ette olleet nojautuneet, eivät olleet nojautuneet, ei ollut nojauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, nojaudu, nojautukoon, nojautukaamme, nojautukaa, nojautukoot, nojauduttakoon

-, älä nojaudu, älköön nojautuko, älkäämme nojautuko, älkää nojautuko, älkööt nojautuko, älköön nojauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon nojautunut, -, -, olkoot nojautuneet, olkoon nojauduttu

-, -, älköön olko nojautunut, -, -, älkööt olko nojautuneet, älköön olko nojauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

nojautuisin, nojautuisit, nojautuisi, nojautuisimme, nojautuisitte, nojautuisivat, nojauduttaisiin

en nojautuisi, et nojautuisi, ei nojautuisi, emme nojautuisi, ette nojautuisi, eivät nojautuisi, ei nojauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin nojautunut, olisit nojautunut, olisi nojautunut, olisimme nojautuneet, olisitte nojautuneet, olisivat nojautuneet, oltaisiin nojauduttu

en olisi nojautunut, et olisi nojautunut, ei olisi nojautunut, emme olisi nojautuneet, ette olisi nojautuneet, eivät olisi nojautuneet, ei olisi nojauduttu

PREZENT POTENȚIAL

nojautunen, nojautunet, nojautunee, nojautunemme, nojautunette, nojautunevat, nojauduttaneen

en nojautune, et nojautune, ei nojautune, emme nojautune, ette nojautune, eivät nojautune, ei nojauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen nojautunut, lienet nojautunut, lienee nojautunut, lienemme nojautuneet, lienette nojautuneet, lienevät nojautuneet, lienee nojauduttu

en liene nojautunut, et liene nojautunut, ei liene nojautunut, emme liene nojautuneet, ette liene nojautuneet, eivät liene nojautuneet, ei liene nojauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: nojautua    FORMA LUNGĂ: nojautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: nojautuessa   INSTRUCTIV: nojautuen  INESIV PASIV: nojauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: nojautumaan   INESIV: nojautumassa  ELATIV: nojautumasta

ADESIV: nojautumalla  ABESIV: nojautumatta  INSTRUCTIV: nojautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: nojautuminen   PARTITIV: nojautuminen

INFINITIVUL CINCI: nojautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: nojautuva  (gen. nojautuvan)   PASIV: nojauduttava   (gen. nojauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: nojautunut                     PASIV: nojauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: nojautuja (pl.gen. nojautujien)  ADJECTIV NEGATIV: nojautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): nojautumus

 

 

nollautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

nollaudun, nollaudut, nollautuu, nollaudumme, nollaudutte, nollautuvat, nollaudutaan

en nollaudu, et nollaudu, ei nollaudu, emme nollaudu, ette nollaudu, eivät nollaudu, ei nollauduta

IMPERFECT INDICATIV

nollauduin, nollauduit, nollautui, nollauduimme, nollauduitte, nollautuivat, nollauduttiin

en nollautunut, et nollautunut, ei nollautunut, emme nollautuneet, ette nollautuneet, eivät nollautuneet, ei nollauduttu

PERFECT INDICATIV

olen nollautunut, olet nollautunut, on nollautunut, olemme nollautuneet, olette nollautuneet, ovat nollautuneet, on nollauduttu

en ole nollautunut, et ole nollautunut, ei ole nollautunut, emme ole nollautuneet, ette ole nollautuneet, eivät ole nollautuneet, ei ole nollauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin nollautunut, olit nollautunut, oli nollautunut, olimme nollautuneet, olitte nollautuneet, olivat nollautuneet, oli nollauduttu

en ollut nollautunut, et ollut nollautunut, ei ollut nollautunut, emme olleet nollautuneet, ette olleet nollautuneet, eivät olleet nollautuneet, ei ollut nollauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, nollaudu, nollautukoon, nollautukaamme, nollautukaa, nollautukoot, nollauduttakoon

-, älä nollaudu, älköön nollautuko, älkäämme nollautuko, älkää nollautuko, älkööt nollautuko, älköön nollauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon nollautunut, -, -, olkoot nollautuneet, olkoon nollauduttu

-, -, älköön olko nollautunut, -, -, älkööt olko nollautuneet, älköön olko nollauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

nollautuisin, nollautuisit, nollautuisi, nollautuisimme, nollautuisitte, nollautuisivat, nollauduttaisiin

en nollautuisi, et nollautuisi, ei nollautuisi, emme nollautuisi, ette nollautuisi, eivät nollautuisi, ei nollauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin nollautunut, olisit nollautunut, olisi nollautunut, olisimme nollautuneet, olisitte nollautuneet, olisivat nollautuneet, oltaisiin nollauduttu

en olisi nollautunut, et olisi nollautunut, ei olisi nollautunut, emme olisi nollautuneet, ette olisi nollautuneet, eivät olisi nollautuneet, ei olisi nollauduttu

PREZENT POTENȚIAL

nollautunen, nollautunet, nollautunee, nollautunemme, nollautunette, nollautunevat, nollauduttaneen

en nollautune, et nollautune, ei nollautune, emme nollautune, ette nollautune, eivät nollautune, ei nollauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen nollautunut, lienet nollautunut, lienee nollautunut, lienemme nollautuneet, lienette nollautuneet, lienevät nollautuneet, lienee nollauduttu

en liene nollautunut, et liene nollautunut, ei liene nollautunut, emme liene nollautuneet, ette liene nollautuneet, eivät liene nollautuneet, ei liene nollauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: nollautua    FORMA LUNGĂ: nollautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: nollautuessa   INSTRUCTIV: nollautuen  INESIV PASIV: nollauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: nollautumaan   INESIV: nollautumassa  ELATIV: nollautumasta

ADESIV: nollautumalla  ABESIV: nollautumatta  INSTRUCTIV: nollautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: nollautuminen   PARTITIV: nollautuminen

INFINITIVUL CINCI: nollautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: nollautuva  (gen. nollautuvan)   PASIV: nollauduttava   (gen. nollauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: nollautunut                      PASIV: nollauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: nollautuja (pl.gen. nollautujien)  ADJECTIV NEGATIV: nollautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): nollautumus

 

 

nopeutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

nopeudun, nopeudut, nopeutuu, nopeudumme, nopeudutte, nopeutuvat, nopeudutaan

en nopeudu, et nopeudu, ei nopeudu, emme nopeudu, ette nopeudu, eivät nopeudu, ei nopeuduta

IMPERFECT INDICATIV

nopeuduin, nopeuduit, nopeutui, nopeuduimme, nopeuduitte, nopeutuivat, nopeuduttiin

en nopeutunut, et nopeutunut, ei nopeutunut, emme nopeutuneet, ette nopeutuneet, eivät nopeutuneet, ei nopeuduttu

PERFECT INDICATIV

olen nopeutunut, olet nopeutunut, on nopeutunut, olemme nopeutuneet, olette nopeutuneet, ovat nopeutuneet, on nopeuduttu

en ole nopeutunut, et ole nopeutunut, ei ole nopeutunut, emme ole nopeutuneet, ette ole nopeutuneet, eivät ole nopeutuneet, ei ole nopeuduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin nopeutunut, olit nopeutunut, oli nopeutunut, olimme nopeutuneet, olitte nopeutuneet, olivat nopeutuneet, oli nopeuduttu

en ollut nopeutunut, et ollut nopeutunut, ei ollut nopeutunut, emme olleet nopeutuneet, ette olleet nopeutuneet, eivät olleet nopeutuneet, ei ollut nopeuduttu

PREZENT IMPERATIV

-, nopeudu, nopeutukoon, nopeutukaamme, nopeutukaa, nopeutukoot, nopeuduttakoon

-, älä nopeudu, älköön nopeutuko, älkäämme nopeutuko, älkää nopeutuko, älkööt nopeutuko, älköön nopeuduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon nopeutunut, -, -, olkoot nopeutuneet, olkoon nopeuduttu

-, -, älköön olko nopeutunut, -, -, älkööt olko nopeutuneet, älköön olko nopeuduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

nopeutuisin, nopeutuisit, nopeutuisi, nopeutuisimme, nopeutuisitte, nopeutuisivat, nopeuduttaisiin

en nopeutuisi, et nopeutuisi, ei nopeutuisi, emme nopeutuisi, ette nopeutuisi, eivät nopeutuisi, ei nopeuduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin nopeutunut, olisit nopeutunut, olisi nopeutunut, olisimme nopeutuneet, olisitte nopeutuneet, olisivat nopeutuneet, oltaisiin nopeuduttu

en olisi nopeutunut, et olisi nopeutunut, ei olisi nopeutunut, emme olisi nopeutuneet, ette olisi nopeutuneet, eivät olisi nopeutuneet, ei olisi nopeuduttu

PREZENT POTENȚIAL

nopeutunen, nopeutunet, nopeutunee, nopeutunemme, nopeutunette, nopeutunevat, nopeuduttaneen

en nopeutune, et nopeutune, ei nopeutune, emme nopeutune, ette nopeutune, eivät nopeutune, ei nopeuduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen nopeutunut, lienet nopeutunut, lienee nopeutunut, lienemme nopeutuneet, lienette nopeutuneet, lienevät nopeutuneet, lienee nopeuduttu

en liene nopeutunut, et liene nopeutunut, ei liene nopeutunut, emme liene nopeutuneet, ette liene nopeutuneet, eivät liene nopeutuneet, ei liene nopeuduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: nopeutua    FORMA LUNGĂ: nopeutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: nopeutuessa   INSTRUCTIV: nopeutuen  INESIV PASIV: nopeuduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: nopeutumaan   INESIV: nopeutumassa  ELATIV: nopeutumasta

ADESIV: nopeutumalla  ABESIV: nopeutumatta  INSTRUCTIV: nopeutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: nopeutuminen   PARTITIV: nopeutuminen

INFINITIVUL CINCI: nopeutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: nopeutuva  (gen. nopeutuvan)   PASIV: nopeuduttava   (gen. nopeuduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: nopeutunut                     PASIV: nopeuduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: nopeutuja (pl.gen. nopeutujien)  ADJECTIV NEGATIV: nopeutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): nopeutumus

 

 

nuutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

nuudun, nuudut, nuutuu, nuudumme, nuudutte, nuutuvat, nuudutaan

en nuudu, et nuudu, ei nuudu, emme nuudu, ette nuudu, eivät nuudu, ei nuuduta

IMPERFECT INDICATIV

nuuduin, nuuduit, nuutui, nuuduimme, nuuduitte, nuutuivat, nuuduttiin

en nuutunut, et nuutunut, ei nuutunut, emme nuutuneet, ette nuutuneet, eivät nuutuneet, ei nuuduttu

PERFECT INDICATIV

olen nuutunut, olet nuutunut, on nuutunut, olemme nuutuneet, olette nuutuneet, ovat nuutuneet, on nuuduttu

en ole nuutunut, et ole nuutunut, ei ole nuutunut, emme ole nuutuneet, ette ole nuutuneet, eivät ole nuutuneet, ei ole nuuduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin nuutunut, olit nuutunut, oli nuutunut, olimme nuutuneet, olitte nuutuneet, olivat nuutuneet, oli nuuduttu

en ollut nuutunut, et ollut nuutunut, ei ollut nuutunut, emme olleet nuutuneet, ette olleet nuutuneet, eivät olleet nuutuneet, ei ollut nuuduttu

PREZENT IMPERATIV

-, nuudu, nuutukoon, nuutukaamme, nuutukaa, nuutukoot, nuuduttakoon

-, älä nuudu, älköön nuutuko, älkäämme nuutuko, älkää nuutuko, älkööt nuutuko, älköön nuuduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon nuutunut, -, -, olkoot nuutuneet, olkoon nuuduttu

-, -, älköön olko nuutunut, -, -, älkööt olko nuutuneet, älköön olko nuuduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

nuutuisin, nuutuisit, nuutuisi, nuutuisimme, nuutuisitte, nuutuisivat, nuuduttaisiin

en nuutuisi, et nuutuisi, ei nuutuisi, emme nuutuisi, ette nuutuisi, eivät nuutuisi, ei nuuduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin nuutunut, olisit nuutunut, olisi nuutunut, olisimme nuutuneet, olisitte nuutuneet, olisivat nuutuneet, oltaisiin nuuduttu

en olisi nuutunut, et olisi nuutunut, ei olisi nuutunut, emme olisi nuutuneet, ette olisi nuutuneet, eivät olisi nuutuneet, ei olisi nuuduttu

PREZENT POTENȚIAL

nuutunen, nuutunet, nuutunee, nuutunemme, nuutunette, nuutunevat, nuuduttaneen

en nuutune, et nuutune, ei nuutune, emme nuutune, ette nuutune, eivät nuutune, ei nuuduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen nuutunut, lienet nuutunut, lienee nuutunut, lienemme nuutuneet, lienette nuutuneet, lienevät nuutuneet, lienee nuuduttu

en liene nuutunut, et liene nuutunut, ei liene nuutunut, emme liene nuutuneet, ette liene nuutuneet, eivät liene nuutuneet, ei liene nuuduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: nuutua    FORMA LUNGĂ: nuutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: nuutuessa   INSTRUCTIV: nuutuen  INESIV PASIV: nuuduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: nuutumaan   INESIV: nuutumassa  ELATIV: nuutumasta

ADESIV: nuutumalla  ABESIV: nuutumatta  INSTRUCTIV: nuutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: nuutuminen   PARTITIV: nuutuminen

INFINITIVUL CINCI: nuutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: nuutuva  (gen. nuutuvan)   PASIV: nuuduttava   (gen. nuuduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: nuutunut                   PASIV: nuuduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: nuutuja (pl.gen. nuutujien)  ADJECTIV NEGATIV: nuutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): nuutumus

 

 

näyttäytyä 28 (44)

PREZENT INDICATIV

näyttäydyn, näyttäydyt, näyttäytyy, näyttäydymme, näyttäydytte, näyttäytyvät, näyttäydytään

en näyttäydy, et näyttäydy, ei näyttäydy, emme näyttäydy, ette näyttäydy, eivät näyttäydy, ei näyttäydytä

IMPERFECT INDICATIV

näyttäydyin, näyttäydyit, näyttäytyi, näyttäydyimme, näyttäydyitte, näyttäytyivät, näyttäydyttiin

en näyttäytynyt, et näyttäytynyt, ei näyttäytynyt, emme näyttäytyneet, ette näyttäytyneet, eivät näyttäytyneet, ei näyttäydytty

PERFECT INDICATIV

olen näyttäytynyt, olet näyttäytynyt, on näyttäytynyt, olemme näyttäytyneet, olette näyttäytyneet, ovat näyttäytyneet, on näyttäydytty

en ole näyttäytynyt, et ole näyttäytynyt, ei ole näyttäytynyt, emme ole näyttäytyneet, ette ole näyttäytyneet, eivät ole näyttäytyneet, ei ole näyttäydytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin näyttäytynyt, olit näyttäytynyt, oli näyttäytynyt, olimme näyttäytyneet, olitte näyttäytyneet, olivat näyttäytyneet, oli näyttäydytty

en ollut näyttäytynyt, et ollut näyttäytynyt, ei ollut näyttäytynyt, emme olleet näyttäytyneet, ette olleet näyttäytyneet, eivät olleet näyttäytyneet, ei ollut näyttäydytty

PREZENT IMPERATIV

-, näyttäydy, näyttäytyköön, näyttäytykäämme, näyttäytykää, näyttäytykööt, näyttäydyttäköön

-, älä näyttäydy, älköön näyttäytykö, älkäämme näyttäytykö, älkää näyttäytykö, älkööt näyttäytykö, älköön näyttäydyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon näyttäytynyt, -, -, olkoot näyttäytyneet, olkoon näyttäydytty

-, -, älköön olko näyttäytynyt, -, -, älkööt olko näyttäytyneet, älköön olko näyttäydytty

PREZENT CONDIȚIONAL

näyttäytyisin, näyttäytyisit, näyttäytyisi, näyttäytyisimme, näyttäytyisitte, näyttäytyisivät, näyttäydyttäisiin

en näyttäytyisi, et näyttäytyisi, ei näyttäytyisi, emme näyttäytyisi, ette näyttäytyisi, eivät näyttäytyisi, ei näyttäydyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin näyttäytynyt, olisit näyttäytynyt, olisi näyttäytynyt, olisimme näyttäytyneet, olisitte näyttäytyneet, olisivat näyttäytyneet, oltaisiin näyttäydytty

en olisi näyttäytynyt, et olisi näyttäytynyt, ei olisi näyttäytynyt, emme olisi näyttäytyneet, ette olisi näyttäytyneet, eivät olisi näyttäytyneet, ei olisi näyttäydytty

PREZENT POTENȚIAL

näyttäytynen, näyttäytynet, näyttäytynee, näyttäytynemme, näyttäytynette, näyttäytynevät, näyttäydyttäneen

en näyttäytyne, et näyttäytyne, ei näyttäytyne, emme näyttäytyne, ette näyttäytyne, eivät näyttäytyne, ei näyttäydyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen näyttäytynyt, lienet näyttäytynyt, lienee näyttäytynyt, lienemme näyttäytyneet, lienette näyttäytyneet, lienevät näyttäytyneet, lienee näyttäydytty

en liene näyttäytynyt, et liene näyttäytynyt, ei liene näyttäytynyt, emme liene näyttäytyneet, ette liene näyttäytyneet, eivät liene näyttäytyneet, ei liene näyttäydytty

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: näyttäytyä    FORMA LUNGĂ: näyttäytyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: näyttäytyessä   INSTRUCTIV: näyttäytyen  INESIV PASIV: näyttäydyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: näyttäytymään   INESIV: näyttäytymässä  ELATIV: näyttäytymästä

ADESIV: näyttäytymällä  ABESIV: näyttäytymättä  INSTRUCTIV: näyttäytymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: näyttäytyminen   PARTITIV: näyttäytyminen

INFINITIVUL CINCI: näyttäytymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: näyttäytyvä  (gen. näyttäytyvän)   PASIV: näyttäydyttävä   (gen. näyttäydyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: näyttäytynyt                       PASIV: näyttäydytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: näyttäytyjä (pl.gen. näyttäytyjien)  ADJECTIV NEGATIV: näyttäytymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): näyttäytymys

 

 

ojentautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

ojentaudun, ojentaudut, ojentautuu, ojentaudumme, ojentaudutte, ojentautuvat, ojentaudutaan

en ojentaudu, et ojentaudu, ei ojentaudu, emme ojentaudu, ette ojentaudu, eivät ojentaudu, ei ojentauduta

IMPERFECT INDICATIV

ojentauduin, ojentauduit, ojentautui, ojentauduimme, ojentauduitte, ojentautuivat, ojentauduttiin

en ojentautunut, et ojentautunut, ei ojentautunut, emme ojentautuneet, ette ojentautuneet, eivät ojentautuneet, ei ojentauduttu

PERFECT INDICATIV

olen ojentautunut, olet ojentautunut, on ojentautunut, olemme ojentautuneet, olette ojentautuneet, ovat ojentautuneet, on ojentauduttu

en ole ojentautunut, et ole ojentautunut, ei ole ojentautunut, emme ole ojentautuneet, ette ole ojentautuneet, eivät ole ojentautuneet, ei ole ojentauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin ojentautunut, olit ojentautunut, oli ojentautunut, olimme ojentautuneet, olitte ojentautuneet, olivat ojentautuneet, oli ojentauduttu

en ollut ojentautunut, et ollut ojentautunut, ei ollut ojentautunut, emme olleet ojentautuneet, ette olleet ojentautuneet, eivät olleet ojentautuneet, ei ollut ojentauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, ojentaudu, ojentautukoon, ojentautukaamme, ojentautukaa, ojentautukoot, ojentauduttakoon

-, älä ojentaudu, älköön ojentautuko, älkäämme ojentautuko, älkää ojentautuko, älkööt ojentautuko, älköön ojentauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon ojentautunut, -, -, olkoot ojentautuneet, olkoon ojentauduttu

-, -, älköön olko ojentautunut, -, -, älkööt olko ojentautuneet, älköön olko ojentauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

ojentautuisin, ojentautuisit, ojentautuisi, ojentautuisimme, ojentautuisitte, ojentautuisivat, ojentauduttaisiin

en ojentautuisi, et ojentautuisi, ei ojentautuisi, emme ojentautuisi, ette ojentautuisi, eivät ojentautuisi, ei ojentauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin ojentautunut, olisit ojentautunut, olisi ojentautunut, olisimme ojentautuneet, olisitte ojentautuneet, olisivat ojentautuneet, oltaisiin ojentauduttu

en olisi ojentautunut, et olisi ojentautunut, ei olisi ojentautunut, emme olisi ojentautuneet, ette olisi ojentautuneet, eivät olisi ojentautuneet, ei olisi ojentauduttu

PREZENT POTENȚIAL

ojentautunen, ojentautunet, ojentautunee, ojentautunemme, ojentautunette, ojentautunevat, ojentauduttaneen

en ojentautune, et ojentautune, ei ojentautune, emme ojentautune, ette ojentautune, eivät ojentautune, ei ojentauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen ojentautunut, lienet ojentautunut, lienee ojentautunut, lienemme ojentautuneet, lienette ojentautuneet, lienevät ojentautuneet, lienee ojentauduttu

en liene ojentautunut, et liene ojentautunut, ei liene ojentautunut, emme liene ojentautuneet, ette liene ojentautuneet, eivät liene ojentautuneet, ei liene ojentauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: ojentautua    FORMA LUNGĂ: ojentautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: ojentautuessa   INSTRUCTIV: ojentautuen  INESIV PASIV: ojentauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: ojentautumaan   INESIV: ojentautumassa  ELATIV: ojentautumasta

ADESIV: ojentautumalla  ABESIV: ojentautumatta  INSTRUCTIV: ojentautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: ojentautuminen   PARTITIV: ojentautuminen

INFINITIVUL CINCI: ojentautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: ojentautuva  (gen. ojentautuvan)   PASIV: ojentauduttava   (gen. ojentauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: ojentautunut                       PASIV: ojentauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: ojentautuja (pl.gen. ojentautujien)  ADJECTIV NEGATIV: ojentautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): ojentautumus

 

 

omistautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

omistaudun, omistaudut, omistautuu, omistaudumme, omistaudutte, omistautuvat, omistaudutaan

en omistaudu, et omistaudu, ei omistaudu, emme omistaudu, ette omistaudu, eivät omistaudu, ei omistauduta

IMPERFECT INDICATIV

omistauduin, omistauduit, omistautui, omistauduimme, omistauduitte, omistautuivat, omistauduttiin

en omistautunut, et omistautunut, ei omistautunut, emme omistautuneet, ette omistautuneet, eivät omistautuneet, ei omistauduttu

PERFECT INDICATIV

olen omistautunut, olet omistautunut, on omistautunut, olemme omistautuneet, olette omistautuneet, ovat omistautuneet, on omistauduttu

en ole omistautunut, et ole omistautunut, ei ole omistautunut, emme ole omistautuneet, ette ole omistautuneet, eivät ole omistautuneet, ei ole omistauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin omistautunut, olit omistautunut, oli omistautunut, olimme omistautuneet, olitte omistautuneet, olivat omistautuneet, oli omistauduttu

en ollut omistautunut, et ollut omistautunut, ei ollut omistautunut, emme olleet omistautuneet, ette olleet omistautuneet, eivät olleet omistautuneet, ei ollut omistauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, omistaudu, omistautukoon, omistautukaamme, omistautukaa, omistautukoot, omistauduttakoon

-, älä omistaudu, älköön omistautuko, älkäämme omistautuko, älkää omistautuko, älkööt omistautuko, älköön omistauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon omistautunut, -, -, olkoot omistautuneet, olkoon omistauduttu

-, -, älköön olko omistautunut, -, -, älkööt olko omistautuneet, älköön olko omistauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

omistautuisin, omistautuisit, omistautuisi, omistautuisimme, omistautuisitte, omistautuisivat, omistauduttaisiin

en omistautuisi, et omistautuisi, ei omistautuisi, emme omistautuisi, ette omistautuisi, eivät omistautuisi, ei omistauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin omistautunut, olisit omistautunut, olisi omistautunut, olisimme omistautuneet, olisitte omistautuneet, olisivat omistautuneet, oltaisiin omistauduttu

en olisi omistautunut, et olisi omistautunut, ei olisi omistautunut, emme olisi omistautuneet, ette olisi omistautuneet, eivät olisi omistautuneet, ei olisi omistauduttu

PREZENT POTENȚIAL

omistautunen, omistautunet, omistautunee, omistautunemme, omistautunette, omistautunevat, omistauduttaneen

en omistautune, et omistautune, ei omistautune, emme omistautune, ette omistautune, eivät omistautune, ei omistauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen omistautunut, lienet omistautunut, lienee omistautunut, lienemme omistautuneet, lienette omistautuneet, lienevät omistautuneet, lienee omistauduttu

en liene omistautunut, et liene omistautunut, ei liene omistautunut, emme liene omistautuneet, ette liene omistautuneet, eivät liene omistautuneet, ei liene omistauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: omistautua    FORMA LUNGĂ: omistautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: omistautuessa   INSTRUCTIV: omistautuen  INESIV PASIV: omistauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: omistautumaan   INESIV: omistautumassa  ELATIV: omistautumasta

ADESIV: omistautumalla  ABESIV: omistautumatta  INSTRUCTIV: omistautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: omistautuminen   PARTITIV: omistautuminen

INFINITIVUL CINCI: omistautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: omistautuva  (gen. omistautuvan)   PASIV: omistauduttava   (gen. omistauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: omistautunut                       PASIV: omistauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: omistautuja (pl.gen. omistautujien)  ADJECTIV NEGATIV: omistautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): omistautumus

 

 

osoittautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

osoittaudun, osoittaudut, osoittautuu, osoittaudumme, osoittaudutte, osoittautuvat, osoittaudutaan

en osoittaudu, et osoittaudu, ei osoittaudu, emme osoittaudu, ette osoittaudu, eivät osoittaudu, ei osoittauduta

IMPERFECT INDICATIV

osoittauduin, osoittauduit, osoittautui, osoittauduimme, osoittauduitte, osoittautuivat, osoittauduttiin

en osoittautunut, et osoittautunut, ei osoittautunut, emme osoittautuneet, ette osoittautuneet, eivät osoittautuneet, ei osoittauduttu

PERFECT INDICATIV

olen osoittautunut, olet osoittautunut, on osoittautunut, olemme osoittautuneet, olette osoittautuneet, ovat osoittautuneet, on osoittauduttu

en ole osoittautunut, et ole osoittautunut, ei ole osoittautunut, emme ole osoittautuneet, ette ole osoittautuneet, eivät ole osoittautuneet, ei ole osoittauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin osoittautunut, olit osoittautunut, oli osoittautunut, olimme osoittautuneet, olitte osoittautuneet, olivat osoittautuneet, oli osoittauduttu

en ollut osoittautunut, et ollut osoittautunut, ei ollut osoittautunut, emme olleet osoittautuneet, ette olleet osoittautuneet, eivät olleet osoittautuneet, ei ollut osoittauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, osoittaudu, osoittautukoon, osoittautukaamme, osoittautukaa, osoittautukoot, osoittauduttakoon

-, älä osoittaudu, älköön osoittautuko, älkäämme osoittautuko, älkää osoittautuko, älkööt osoittautuko, älköön osoittauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon osoittautunut, -, -, olkoot osoittautuneet, olkoon osoittauduttu

-, -, älköön olko osoittautunut, -, -, älkööt olko osoittautuneet, älköön olko osoittauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

osoittautuisin, osoittautuisit, osoittautuisi, osoittautuisimme, osoittautuisitte, osoittautuisivat, osoittauduttaisiin

en osoittautuisi, et osoittautuisi, ei osoittautuisi, emme osoittautuisi, ette osoittautuisi, eivät osoittautuisi, ei osoittauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin osoittautunut, olisit osoittautunut, olisi osoittautunut, olisimme osoittautuneet, olisitte osoittautuneet, olisivat osoittautuneet, oltaisiin osoittauduttu

en olisi osoittautunut, et olisi osoittautunut, ei olisi osoittautunut, emme olisi osoittautuneet, ette olisi osoittautuneet, eivät olisi osoittautuneet, ei olisi osoittauduttu

PREZENT POTENȚIAL

osoittautunen, osoittautunet, osoittautunee, osoittautunemme, osoittautunette, osoittautunevat, osoittauduttaneen

en osoittautune, et osoittautune, ei osoittautune, emme osoittautune, ette osoittautune, eivät osoittautune, ei osoittauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen osoittautunut, lienet osoittautunut, lienee osoittautunut, lienemme osoittautuneet, lienette osoittautuneet, lienevät osoittautuneet, lienee osoittauduttu

en liene osoittautunut, et liene osoittautunut, ei liene osoittautunut, emme liene osoittautuneet, ette liene osoittautuneet, eivät liene osoittautuneet, ei liene osoittauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: osoittautua    FORMA LUNGĂ: osoittautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: osoittautuessa   INSTRUCTIV: osoittautuen  INESIV PASIV: osoittauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: osoittautumaan   INESIV: osoittautumassa  ELATIV: osoittautumasta

ADESIV: osoittautumalla  ABESIV: osoittautumatta  INSTRUCTIV: osoittautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: osoittautuminen   PARTITIV: osoittautuminen

INFINITIVUL CINCI: osoittautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: osoittautuva  (gen. osoittautuvan)   PASIV: osoittauduttava   (gen. osoittauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: osoittautunut                        PASIV: osoittauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: osoittautuja (pl.gen. osoittautujien)  ADJECTIV NEGATIV: osoittautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): osoittautumus

 

 

painautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

painaudun, painaudut, painautuu, painaudumme, painaudutte, painautuvat, painaudutaan

en painaudu, et painaudu, ei painaudu, emme painaudu, ette painaudu, eivät painaudu, ei painauduta

IMPERFECT INDICATIV

painauduin, painauduit, painautui, painauduimme, painauduitte, painautuivat, painauduttiin

en painautunut, et painautunut, ei painautunut, emme painautuneet, ette painautuneet, eivät painautuneet, ei painauduttu

PERFECT INDICATIV

olen painautunut, olet painautunut, on painautunut, olemme painautuneet, olette painautuneet, ovat painautuneet, on painauduttu

en ole painautunut, et ole painautunut, ei ole painautunut, emme ole painautuneet, ette ole painautuneet, eivät ole painautuneet, ei ole painauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin painautunut, olit painautunut, oli painautunut, olimme painautuneet, olitte painautuneet, olivat painautuneet, oli painauduttu

en ollut painautunut, et ollut painautunut, ei ollut painautunut, emme olleet painautuneet, ette olleet painautuneet, eivät olleet painautuneet, ei ollut painauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, painaudu, painautukoon, painautukaamme, painautukaa, painautukoot, painauduttakoon

-, älä painaudu, älköön painautuko, älkäämme painautuko, älkää painautuko, älkööt painautuko, älköön painauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon painautunut, -, -, olkoot painautuneet, olkoon painauduttu

-, -, älköön olko painautunut, -, -, älkööt olko painautuneet, älköön olko painauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

painautuisin, painautuisit, painautuisi, painautuisimme, painautuisitte, painautuisivat, painauduttaisiin

en painautuisi, et painautuisi, ei painautuisi, emme painautuisi, ette painautuisi, eivät painautuisi, ei painauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin painautunut, olisit painautunut, olisi painautunut, olisimme painautuneet, olisitte painautuneet, olisivat painautuneet, oltaisiin painauduttu

en olisi painautunut, et olisi painautunut, ei olisi painautunut, emme olisi painautuneet, ette olisi painautuneet, eivät olisi painautuneet, ei olisi painauduttu

PREZENT POTENȚIAL

painautunen, painautunet, painautunee, painautunemme, painautunette, painautunevat, painauduttaneen

en painautune, et painautune, ei painautune, emme painautune, ette painautune, eivät painautune, ei painauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen painautunut, lienet painautunut, lienee painautunut, lienemme painautuneet, lienette painautuneet, lienevät painautuneet, lienee painauduttu

en liene painautunut, et liene painautunut, ei liene painautunut, emme liene painautuneet, ette liene painautuneet, eivät liene painautuneet, ei liene painauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: painautua    FORMA LUNGĂ: painautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: painautuessa   INSTRUCTIV: painautuen  INESIV PASIV: painauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: painautumaan   INESIV: painautumassa  ELATIV: painautumasta

ADESIV: painautumalla  ABESIV: painautumatta  INSTRUCTIV: painautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: painautuminen   PARTITIV: painautuminen

INFINITIVUL CINCI: painautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: painautuva  (gen. painautuvan)   PASIV: painauduttava   (gen. painauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: painautunut                      PASIV: painauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: painautuja (pl.gen. painautujien)  ADJECTIV NEGATIV: painautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): painautumus

 

 

paiskautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

paiskaudun, paiskaudut, paiskautuu, paiskaudumme, paiskaudutte, paiskautuvat, paiskaudutaan

en paiskaudu, et paiskaudu, ei paiskaudu, emme paiskaudu, ette paiskaudu, eivät paiskaudu, ei paiskauduta

IMPERFECT INDICATIV

paiskauduin, paiskauduit, paiskautui, paiskauduimme, paiskauduitte, paiskautuivat, paiskauduttiin

en paiskautunut, et paiskautunut, ei paiskautunut, emme paiskautuneet, ette paiskautuneet, eivät paiskautuneet, ei paiskauduttu

PERFECT INDICATIV

olen paiskautunut, olet paiskautunut, on paiskautunut, olemme paiskautuneet, olette paiskautuneet, ovat paiskautuneet, on paiskauduttu

en ole paiskautunut, et ole paiskautunut, ei ole paiskautunut, emme ole paiskautuneet, ette ole paiskautuneet, eivät ole paiskautuneet, ei ole paiskauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin paiskautunut, olit paiskautunut, oli paiskautunut, olimme paiskautuneet, olitte paiskautuneet, olivat paiskautuneet, oli paiskauduttu

en ollut paiskautunut, et ollut paiskautunut, ei ollut paiskautunut, emme olleet paiskautuneet, ette olleet paiskautuneet, eivät olleet paiskautuneet, ei ollut paiskauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, paiskaudu, paiskautukoon, paiskautukaamme, paiskautukaa, paiskautukoot, paiskauduttakoon

-, älä paiskaudu, älköön paiskautuko, älkäämme paiskautuko, älkää paiskautuko, älkööt paiskautuko, älköön paiskauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon paiskautunut, -, -, olkoot paiskautuneet, olkoon paiskauduttu

-, -, älköön olko paiskautunut, -, -, älkööt olko paiskautuneet, älköön olko paiskauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

paiskautuisin, paiskautuisit, paiskautuisi, paiskautuisimme, paiskautuisitte, paiskautuisivat, paiskauduttaisiin

en paiskautuisi, et paiskautuisi, ei paiskautuisi, emme paiskautuisi, ette paiskautuisi, eivät paiskautuisi, ei paiskauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin paiskautunut, olisit paiskautunut, olisi paiskautunut, olisimme paiskautuneet, olisitte paiskautuneet, olisivat paiskautuneet, oltaisiin paiskauduttu

en olisi paiskautunut, et olisi paiskautunut, ei olisi paiskautunut, emme olisi paiskautuneet, ette olisi paiskautuneet, eivät olisi paiskautuneet, ei olisi paiskauduttu

PREZENT POTENȚIAL

paiskautunen, paiskautunet, paiskautunee, paiskautunemme, paiskautunette, paiskautunevat, paiskauduttaneen

en paiskautune, et paiskautune, ei paiskautune, emme paiskautune, ette paiskautune, eivät paiskautune, ei paiskauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen paiskautunut, lienet paiskautunut, lienee paiskautunut, lienemme paiskautuneet, lienette paiskautuneet, lienevät paiskautuneet, lienee paiskauduttu

en liene paiskautunut, et liene paiskautunut, ei liene paiskautunut, emme liene paiskautuneet, ette liene paiskautuneet, eivät liene paiskautuneet, ei liene paiskauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: paiskautua    FORMA LUNGĂ: paiskautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: paiskautuessa   INSTRUCTIV: paiskautuen  INESIV PASIV: paiskauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: paiskautumaan   INESIV: paiskautumassa  ELATIV: paiskautumasta

ADESIV: paiskautumalla  ABESIV: paiskautumatta  INSTRUCTIV: paiskautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: paiskautuminen   PARTITIV: paiskautuminen

INFINITIVUL CINCI: paiskautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: paiskautuva  (gen. paiskautuvan)   PASIV: paiskauduttava   (gen. paiskauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: paiskautunut                       PASIV: paiskauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: paiskautuja (pl.gen. paiskautujien)  ADJECTIV NEGATIV: paiskautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): paiskautumus

 

 

pakkautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

pakkaudun, pakkaudut, pakkautuu, pakkaudumme, pakkaudutte, pakkautuvat, pakkaudutaan

en pakkaudu, et pakkaudu, ei pakkaudu, emme pakkaudu, ette pakkaudu, eivät pakkaudu, ei pakkauduta

IMPERFECT INDICATIV

pakkauduin, pakkauduit, pakkautui, pakkauduimme, pakkauduitte, pakkautuivat, pakkauduttiin

en pakkautunut, et pakkautunut, ei pakkautunut, emme pakkautuneet, ette pakkautuneet, eivät pakkautuneet, ei pakkauduttu

PERFECT INDICATIV

olen pakkautunut, olet pakkautunut, on pakkautunut, olemme pakkautuneet, olette pakkautuneet, ovat pakkautuneet, on pakkauduttu

en ole pakkautunut, et ole pakkautunut, ei ole pakkautunut, emme ole pakkautuneet, ette ole pakkautuneet, eivät ole pakkautuneet, ei ole pakkauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin pakkautunut, olit pakkautunut, oli pakkautunut, olimme pakkautuneet, olitte pakkautuneet, olivat pakkautuneet, oli pakkauduttu

en ollut pakkautunut, et ollut pakkautunut, ei ollut pakkautunut, emme olleet pakkautuneet, ette olleet pakkautuneet, eivät olleet pakkautuneet, ei ollut pakkauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, pakkaudu, pakkautukoon, pakkautukaamme, pakkautukaa, pakkautukoot, pakkauduttakoon

-, älä pakkaudu, älköön pakkautuko, älkäämme pakkautuko, älkää pakkautuko, älkööt pakkautuko, älköön pakkauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon pakkautunut, -, -, olkoot pakkautuneet, olkoon pakkauduttu

-, -, älköön olko pakkautunut, -, -, älkööt olko pakkautuneet, älköön olko pakkauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

pakkautuisin, pakkautuisit, pakkautuisi, pakkautuisimme, pakkautuisitte, pakkautuisivat, pakkauduttaisiin

en pakkautuisi, et pakkautuisi, ei pakkautuisi, emme pakkautuisi, ette pakkautuisi, eivät pakkautuisi, ei pakkauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin pakkautunut, olisit pakkautunut, olisi pakkautunut, olisimme pakkautuneet, olisitte pakkautuneet, olisivat pakkautuneet, oltaisiin pakkauduttu

en olisi pakkautunut, et olisi pakkautunut, ei olisi pakkautunut, emme olisi pakkautuneet, ette olisi pakkautuneet, eivät olisi pakkautuneet, ei olisi pakkauduttu

PREZENT POTENȚIAL

pakkautunen, pakkautunet, pakkautunee, pakkautunemme, pakkautunette, pakkautunevat, pakkauduttaneen

en pakkautune, et pakkautune, ei pakkautune, emme pakkautune, ette pakkautune, eivät pakkautune, ei pakkauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen pakkautunut, lienet pakkautunut, lienee pakkautunut, lienemme pakkautuneet, lienette pakkautuneet, lienevät pakkautuneet, lienee pakkauduttu

en liene pakkautunut, et liene pakkautunut, ei liene pakkautunut, emme liene pakkautuneet, ette liene pakkautuneet, eivät liene pakkautuneet, ei liene pakkauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: pakkautua    FORMA LUNGĂ: pakkautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: pakkautuessa   INSTRUCTIV: pakkautuen  INESIV PASIV: pakkauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: pakkautumaan   INESIV: pakkautumassa  ELATIV: pakkautumasta

ADESIV: pakkautumalla  ABESIV: pakkautumatta  INSTRUCTIV: pakkautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: pakkautuminen   PARTITIV: pakkautuminen

INFINITIVUL CINCI: pakkautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: pakkautuva  (gen. pakkautuvan)   PASIV: pakkauduttava   (gen. pakkauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: pakkautunut                      PASIV: pakkauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: pakkautuja (pl.gen. pakkautujien)  ADJECTIV NEGATIV: pakkautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): pakkautumus

 

 

pakottautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

pakottaudun, pakottaudut, pakottautuu, pakottaudumme, pakottaudutte, pakottautuvat, pakottaudutaan

en pakottaudu, et pakottaudu, ei pakottaudu, emme pakottaudu, ette pakottaudu, eivät pakottaudu, ei pakottauduta

IMPERFECT INDICATIV

pakottauduin, pakottauduit, pakottautui, pakottauduimme, pakottauduitte, pakottautuivat, pakottauduttiin

en pakottautunut, et pakottautunut, ei pakottautunut, emme pakottautuneet, ette pakottautuneet, eivät pakottautuneet, ei pakottauduttu

PERFECT INDICATIV

olen pakottautunut, olet pakottautunut, on pakottautunut, olemme pakottautuneet, olette pakottautuneet, ovat pakottautuneet, on pakottauduttu

en ole pakottautunut, et ole pakottautunut, ei ole pakottautunut, emme ole pakottautuneet, ette ole pakottautuneet, eivät ole pakottautuneet, ei ole pakottauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin pakottautunut, olit pakottautunut, oli pakottautunut, olimme pakottautuneet, olitte pakottautuneet, olivat pakottautuneet, oli pakottauduttu

en ollut pakottautunut, et ollut pakottautunut, ei ollut pakottautunut, emme olleet pakottautuneet, ette olleet pakottautuneet, eivät olleet pakottautuneet, ei ollut pakottauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, pakottaudu, pakottautukoon, pakottautukaamme, pakottautukaa, pakottautukoot, pakottauduttakoon

-, älä pakottaudu, älköön pakottautuko, älkäämme pakottautuko, älkää pakottautuko, älkööt pakottautuko, älköön pakottauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon pakottautunut, -, -, olkoot pakottautuneet, olkoon pakottauduttu

-, -, älköön olko pakottautunut, -, -, älkööt olko pakottautuneet, älköön olko pakottauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

pakottautuisin, pakottautuisit, pakottautuisi, pakottautuisimme, pakottautuisitte, pakottautuisivat, pakottauduttaisiin

en pakottautuisi, et pakottautuisi, ei pakottautuisi, emme pakottautuisi, ette pakottautuisi, eivät pakottautuisi, ei pakottauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin pakottautunut, olisit pakottautunut, olisi pakottautunut, olisimme pakottautuneet, olisitte pakottautuneet, olisivat pakottautuneet, oltaisiin pakottauduttu

en olisi pakottautunut, et olisi pakottautunut, ei olisi pakottautunut, emme olisi pakottautuneet, ette olisi pakottautuneet, eivät olisi pakottautuneet, ei olisi pakottauduttu

PREZENT POTENȚIAL

pakottautunen, pakottautunet, pakottautunee, pakottautunemme, pakottautunette, pakottautunevat, pakottauduttaneen

en pakottautune, et pakottautune, ei pakottautune, emme pakottautune, ette pakottautune, eivät pakottautune, ei pakottauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen pakottautunut, lienet pakottautunut, lienee pakottautunut, lienemme pakottautuneet, lienette pakottautuneet, lienevät pakottautuneet, lienee pakottauduttu

en liene pakottautunut, et liene pakottautunut, ei liene pakottautunut, emme liene pakottautuneet, ette liene pakottautuneet, eivät liene pakottautuneet, ei liene pakottauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: pakottautua    FORMA LUNGĂ: pakottautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: pakottautuessa   INSTRUCTIV: pakottautuen  INESIV PASIV: pakottauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: pakottautumaan   INESIV: pakottautumassa  ELATIV: pakottautumasta

ADESIV: pakottautumalla  ABESIV: pakottautumatta  INSTRUCTIV: pakottautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: pakottautuminen   PARTITIV: pakottautuminen

INFINITIVUL CINCI: pakottautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: pakottautuva  (gen. pakottautuvan)   PASIV: pakottauduttava   (gen. pakottauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: pakottautunut                        PASIV: pakottauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: pakottautuja (pl.gen. pakottautujien)  ADJECTIV NEGATIV: pakottautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): pakottautumus

 

 

palautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

palaudun, palaudut, palautuu, palaudumme, palaudutte, palautuvat, palaudutaan

en palaudu, et palaudu, ei palaudu, emme palaudu, ette palaudu, eivät palaudu, ei palauduta

IMPERFECT INDICATIV

palauduin, palauduit, palautui, palauduimme, palauduitte, palautuivat, palauduttiin

en palautunut, et palautunut, ei palautunut, emme palautuneet, ette palautuneet, eivät palautuneet, ei palauduttu

PERFECT INDICATIV

olen palautunut, olet palautunut, on palautunut, olemme palautuneet, olette palautuneet, ovat palautuneet, on palauduttu

en ole palautunut, et ole palautunut, ei ole palautunut, emme ole palautuneet, ette ole palautuneet, eivät ole palautuneet, ei ole palauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin palautunut, olit palautunut, oli palautunut, olimme palautuneet, olitte palautuneet, olivat palautuneet, oli palauduttu

en ollut palautunut, et ollut palautunut, ei ollut palautunut, emme olleet palautuneet, ette olleet palautuneet, eivät olleet palautuneet, ei ollut palauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, palaudu, palautukoon, palautukaamme, palautukaa, palautukoot, palauduttakoon

-, älä palaudu, älköön palautuko, älkäämme palautuko, älkää palautuko, älkööt palautuko, älköön palauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon palautunut, -, -, olkoot palautuneet, olkoon palauduttu

-, -, älköön olko palautunut, -, -, älkööt olko palautuneet, älköön olko palauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

palautuisin, palautuisit, palautuisi, palautuisimme, palautuisitte, palautuisivat, palauduttaisiin

en palautuisi, et palautuisi, ei palautuisi, emme palautuisi, ette palautuisi, eivät palautuisi, ei palauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin palautunut, olisit palautunut, olisi palautunut, olisimme palautuneet, olisitte palautuneet, olisivat palautuneet, oltaisiin palauduttu

en olisi palautunut, et olisi palautunut, ei olisi palautunut, emme olisi palautuneet, ette olisi palautuneet, eivät olisi palautuneet, ei olisi palauduttu

PREZENT POTENȚIAL

palautunen, palautunet, palautunee, palautunemme, palautunette, palautunevat, palauduttaneen

en palautune, et palautune, ei palautune, emme palautune, ette palautune, eivät palautune, ei palauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen palautunut, lienet palautunut, lienee palautunut, lienemme palautuneet, lienette palautuneet, lienevät palautuneet, lienee palauduttu

en liene palautunut, et liene palautunut, ei liene palautunut, emme liene palautuneet, ette liene palautuneet, eivät liene palautuneet, ei liene palauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: palautua    FORMA LUNGĂ: palautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: palautuessa   INSTRUCTIV: palautuen  INESIV PASIV: palauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: palautumaan   INESIV: palautumassa  ELATIV: palautumasta

ADESIV: palautumalla  ABESIV: palautumatta  INSTRUCTIV: palautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: palautuminen   PARTITIV: palautuminen

INFINITIVUL CINCI: palautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: palautuva  (gen. palautuvan)   PASIV: palauduttava   (gen. palauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: palautunut                     PASIV: palauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: palautuja (pl.gen. palautujien)  ADJECTIV NEGATIV: palautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): palautumus

 

 

paneutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

paneudun, paneudut, paneutuu, paneudumme, paneudutte, paneutuvat, paneudutaan

en paneudu, et paneudu, ei paneudu, emme paneudu, ette paneudu, eivät paneudu, ei paneuduta

IMPERFECT INDICATIV

paneuduin, paneuduit, paneutui, paneuduimme, paneuduitte, paneutuivat, paneuduttiin

en paneutunut, et paneutunut, ei paneutunut, emme paneutuneet, ette paneutuneet, eivät paneutuneet, ei paneuduttu

PERFECT INDICATIV

olen paneutunut, olet paneutunut, on paneutunut, olemme paneutuneet, olette paneutuneet, ovat paneutuneet, on paneuduttu

en ole paneutunut, et ole paneutunut, ei ole paneutunut, emme ole paneutuneet, ette ole paneutuneet, eivät ole paneutuneet, ei ole paneuduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin paneutunut, olit paneutunut, oli paneutunut, olimme paneutuneet, olitte paneutuneet, olivat paneutuneet, oli paneuduttu

en ollut paneutunut, et ollut paneutunut, ei ollut paneutunut, emme olleet paneutuneet, ette olleet paneutuneet, eivät olleet paneutuneet, ei ollut paneuduttu

PREZENT IMPERATIV

-, paneudu, paneutukoon, paneutukaamme, paneutukaa, paneutukoot, paneuduttakoon

-, älä paneudu, älköön paneutuko, älkäämme paneutuko, älkää paneutuko, älkööt paneutuko, älköön paneuduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon paneutunut, -, -, olkoot paneutuneet, olkoon paneuduttu

-, -, älköön olko paneutunut, -, -, älkööt olko paneutuneet, älköön olko paneuduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

paneutuisin, paneutuisit, paneutuisi, paneutuisimme, paneutuisitte, paneutuisivat, paneuduttaisiin

en paneutuisi, et paneutuisi, ei paneutuisi, emme paneutuisi, ette paneutuisi, eivät paneutuisi, ei paneuduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin paneutunut, olisit paneutunut, olisi paneutunut, olisimme paneutuneet, olisitte paneutuneet, olisivat paneutuneet, oltaisiin paneuduttu

en olisi paneutunut, et olisi paneutunut, ei olisi paneutunut, emme olisi paneutuneet, ette olisi paneutuneet, eivät olisi paneutuneet, ei olisi paneuduttu

PREZENT POTENȚIAL

paneutunen, paneutunet, paneutunee, paneutunemme, paneutunette, paneutunevat, paneuduttaneen

en paneutune, et paneutune, ei paneutune, emme paneutune, ette paneutune, eivät paneutune, ei paneuduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen paneutunut, lienet paneutunut, lienee paneutunut, lienemme paneutuneet, lienette paneutuneet, lienevät paneutuneet, lienee paneuduttu

en liene paneutunut, et liene paneutunut, ei liene paneutunut, emme liene paneutuneet, ette liene paneutuneet, eivät liene paneutuneet, ei liene paneuduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: paneutua    FORMA LUNGĂ: paneutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: paneutuessa   INSTRUCTIV: paneutuen  INESIV PASIV: paneuduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: paneutumaan   INESIV: paneutumassa  ELATIV: paneutumasta

ADESIV: paneutumalla  ABESIV: paneutumatta  INSTRUCTIV: paneutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: paneutuminen   PARTITIV: paneutuminen

INFINITIVUL CINCI: paneutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: paneutuva  (gen. paneutuvan)   PASIV: paneuduttava   (gen. paneuduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: paneutunut                     PASIV: paneuduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: paneutuja (pl.gen. paneutujien)  ADJECTIV NEGATIV: paneutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): paneutumus

 

 

patoutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

patoudun, patoudut, patoutuu, patoudumme, patoudutte, patoutuvat, patoudutaan

en patoudu, et patoudu, ei patoudu, emme patoudu, ette patoudu, eivät patoudu, ei patouduta

IMPERFECT INDICATIV

patouduin, patouduit, patoutui, patouduimme, patouduitte, patoutuivat, patouduttiin

en patoutunut, et patoutunut, ei patoutunut, emme patoutuneet, ette patoutuneet, eivät patoutuneet, ei patouduttu

PERFECT INDICATIV

olen patoutunut, olet patoutunut, on patoutunut, olemme patoutuneet, olette patoutuneet, ovat patoutuneet, on patouduttu

en ole patoutunut, et ole patoutunut, ei ole patoutunut, emme ole patoutuneet, ette ole patoutuneet, eivät ole patoutuneet, ei ole patouduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin patoutunut, olit patoutunut, oli patoutunut, olimme patoutuneet, olitte patoutuneet, olivat patoutuneet, oli patouduttu

en ollut patoutunut, et ollut patoutunut, ei ollut patoutunut, emme olleet patoutuneet, ette olleet patoutuneet, eivät olleet patoutuneet, ei ollut patouduttu

PREZENT IMPERATIV

-, patoudu, patoutukoon, patoutukaamme, patoutukaa, patoutukoot, patouduttakoon

-, älä patoudu, älköön patoutuko, älkäämme patoutuko, älkää patoutuko, älkööt patoutuko, älköön patouduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon patoutunut, -, -, olkoot patoutuneet, olkoon patouduttu

-, -, älköön olko patoutunut, -, -, älkööt olko patoutuneet, älköön olko patouduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

patoutuisin, patoutuisit, patoutuisi, patoutuisimme, patoutuisitte, patoutuisivat, patouduttaisiin

en patoutuisi, et patoutuisi, ei patoutuisi, emme patoutuisi, ette patoutuisi, eivät patoutuisi, ei patouduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin patoutunut, olisit patoutunut, olisi patoutunut, olisimme patoutuneet, olisitte patoutuneet, olisivat patoutuneet, oltaisiin patouduttu

en olisi patoutunut, et olisi patoutunut, ei olisi patoutunut, emme olisi patoutuneet, ette olisi patoutuneet, eivät olisi patoutuneet, ei olisi patouduttu

PREZENT POTENȚIAL

patoutunen, patoutunet, patoutunee, patoutunemme, patoutunette, patoutunevat, patouduttaneen

en patoutune, et patoutune, ei patoutune, emme patoutune, ette patoutune, eivät patoutune, ei patouduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen patoutunut, lienet patoutunut, lienee patoutunut, lienemme patoutuneet, lienette patoutuneet, lienevät patoutuneet, lienee patouduttu

en liene patoutunut, et liene patoutunut, ei liene patoutunut, emme liene patoutuneet, ette liene patoutuneet, eivät liene patoutuneet, ei liene patouduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: patoutua    FORMA LUNGĂ: patoutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: patoutuessa   INSTRUCTIV: patoutuen  INESIV PASIV: patouduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: patoutumaan   INESIV: patoutumassa  ELATIV: patoutumasta

ADESIV: patoutumalla  ABESIV: patoutumatta  INSTRUCTIV: patoutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: patoutuminen   PARTITIV: patoutuminen

INFINITIVUL CINCI: patoutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: patoutuva  (gen. patoutuvan)   PASIV: patouduttava   (gen. patouduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: patoutunut                     PASIV: patouduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: patoutuja (pl.gen. patoutujien)  ADJECTIV NEGATIV: patoutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): patoutumus

 

 

peilautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

peilaudun, peilaudut, peilautuu, peilaudumme, peilaudutte, peilautuvat, peilaudutaan

en peilaudu, et peilaudu, ei peilaudu, emme peilaudu, ette peilaudu, eivät peilaudu, ei peilauduta

IMPERFECT INDICATIV

peilauduin, peilauduit, peilautui, peilauduimme, peilauduitte, peilautuivat, peilauduttiin

en peilautunut, et peilautunut, ei peilautunut, emme peilautuneet, ette peilautuneet, eivät peilautuneet, ei peilauduttu

PERFECT INDICATIV

olen peilautunut, olet peilautunut, on peilautunut, olemme peilautuneet, olette peilautuneet, ovat peilautuneet, on peilauduttu

en ole peilautunut, et ole peilautunut, ei ole peilautunut, emme ole peilautuneet, ette ole peilautuneet, eivät ole peilautuneet, ei ole peilauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin peilautunut, olit peilautunut, oli peilautunut, olimme peilautuneet, olitte peilautuneet, olivat peilautuneet, oli peilauduttu

en ollut peilautunut, et ollut peilautunut, ei ollut peilautunut, emme olleet peilautuneet, ette olleet peilautuneet, eivät olleet peilautuneet, ei ollut peilauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, peilaudu, peilautukoon, peilautukaamme, peilautukaa, peilautukoot, peilauduttakoon

-, älä peilaudu, älköön peilautuko, älkäämme peilautuko, älkää peilautuko, älkööt peilautuko, älköön peilauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon peilautunut, -, -, olkoot peilautuneet, olkoon peilauduttu

-, -, älköön olko peilautunut, -, -, älkööt olko peilautuneet, älköön olko peilauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

peilautuisin, peilautuisit, peilautuisi, peilautuisimme, peilautuisitte, peilautuisivat, peilauduttaisiin

en peilautuisi, et peilautuisi, ei peilautuisi, emme peilautuisi, ette peilautuisi, eivät peilautuisi, ei peilauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin peilautunut, olisit peilautunut, olisi peilautunut, olisimme peilautuneet, olisitte peilautuneet, olisivat peilautuneet, oltaisiin peilauduttu

en olisi peilautunut, et olisi peilautunut, ei olisi peilautunut, emme olisi peilautuneet, ette olisi peilautuneet, eivät olisi peilautuneet, ei olisi peilauduttu

PREZENT POTENȚIAL

peilautunen, peilautunet, peilautunee, peilautunemme, peilautunette, peilautunevat, peilauduttaneen

en peilautune, et peilautune, ei peilautune, emme peilautune, ette peilautune, eivät peilautune, ei peilauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen peilautunut, lienet peilautunut, lienee peilautunut, lienemme peilautuneet, lienette peilautuneet, lienevät peilautuneet, lienee peilauduttu

en liene peilautunut, et liene peilautunut, ei liene peilautunut, emme liene peilautuneet, ette liene peilautuneet, eivät liene peilautuneet, ei liene peilauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: peilautua    FORMA LUNGĂ: peilautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: peilautuessa   INSTRUCTIV: peilautuen  INESIV PASIV: peilauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: peilautumaan   INESIV: peilautumassa  ELATIV: peilautumasta

ADESIV: peilautumalla  ABESIV: peilautumatta  INSTRUCTIV: peilautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: peilautuminen   PARTITIV: peilautuminen

INFINITIVUL CINCI: peilautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: peilautuva  (gen. peilautuvan)   PASIV: peilauduttava   (gen. peilauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: peilautunut                      PASIV: peilauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: peilautuja (pl.gen. peilautujien)  ADJECTIV NEGATIV: peilautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): peilautumus

 

 

pelastautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

pelastaudun, pelastaudut, pelastautuu, pelastaudumme, pelastaudutte, pelastautuvat, pelastaudutaan

en pelastaudu, et pelastaudu, ei pelastaudu, emme pelastaudu, ette pelastaudu, eivät pelastaudu, ei pelastauduta

IMPERFECT INDICATIV

pelastauduin, pelastauduit, pelastautui, pelastauduimme, pelastauduitte, pelastautuivat, pelastauduttiin

en pelastautunut, et pelastautunut, ei pelastautunut, emme pelastautuneet, ette pelastautuneet, eivät pelastautuneet, ei pelastauduttu

PERFECT INDICATIV

olen pelastautunut, olet pelastautunut, on pelastautunut, olemme pelastautuneet, olette pelastautuneet, ovat pelastautuneet, on pelastauduttu

en ole pelastautunut, et ole pelastautunut, ei ole pelastautunut, emme ole pelastautuneet, ette ole pelastautuneet, eivät ole pelastautuneet, ei ole pelastauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin pelastautunut, olit pelastautunut, oli pelastautunut, olimme pelastautuneet, olitte pelastautuneet, olivat pelastautuneet, oli pelastauduttu

en ollut pelastautunut, et ollut pelastautunut, ei ollut pelastautunut, emme olleet pelastautuneet, ette olleet pelastautuneet, eivät olleet pelastautuneet, ei ollut pelastauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, pelastaudu, pelastautukoon, pelastautukaamme, pelastautukaa, pelastautukoot, pelastauduttakoon

-, älä pelastaudu, älköön pelastautuko, älkäämme pelastautuko, älkää pelastautuko, älkööt pelastautuko, älköön pelastauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon pelastautunut, -, -, olkoot pelastautuneet, olkoon pelastauduttu

-, -, älköön olko pelastautunut, -, -, älkööt olko pelastautuneet, älköön olko pelastauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

pelastautuisin, pelastautuisit, pelastautuisi, pelastautuisimme, pelastautuisitte, pelastautuisivat, pelastauduttaisiin

en pelastautuisi, et pelastautuisi, ei pelastautuisi, emme pelastautuisi, ette pelastautuisi, eivät pelastautuisi, ei pelastauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin pelastautunut, olisit pelastautunut, olisi pelastautunut, olisimme pelastautuneet, olisitte pelastautuneet, olisivat pelastautuneet, oltaisiin pelastauduttu

en olisi pelastautunut, et olisi pelastautunut, ei olisi pelastautunut, emme olisi pelastautuneet, ette olisi pelastautuneet, eivät olisi pelastautuneet, ei olisi pelastauduttu

PREZENT POTENȚIAL

pelastautunen, pelastautunet, pelastautunee, pelastautunemme, pelastautunette, pelastautunevat, pelastauduttaneen

en pelastautune, et pelastautune, ei pelastautune, emme pelastautune, ette pelastautune, eivät pelastautune, ei pelastauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen pelastautunut, lienet pelastautunut, lienee pelastautunut, lienemme pelastautuneet, lienette pelastautuneet, lienevät pelastautuneet, lienee pelastauduttu

en liene pelastautunut, et liene pelastautunut, ei liene pelastautunut, emme liene pelastautuneet, ette liene pelastautuneet, eivät liene pelastautuneet, ei liene pelastauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: pelastautua    FORMA LUNGĂ: pelastautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: pelastautuessa   INSTRUCTIV: pelastautuen  INESIV PASIV: pelastauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: pelastautumaan   INESIV: pelastautumassa  ELATIV: pelastautumasta

ADESIV: pelastautumalla  ABESIV: pelastautumatta  INSTRUCTIV: pelastautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: pelastautuminen   PARTITIV: pelastautuminen

INFINITIVUL CINCI: pelastautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: pelastautuva  (gen. pelastautuvan)   PASIV: pelastauduttava   (gen. pelastauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: pelastautunut                        PASIV: pelastauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: pelastautuja (pl.gen. pelastautujien)  ADJECTIV NEGATIV: pelastautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): pelastautumus

 

 

periytyä 28 (44)

PREZENT INDICATIV

periydyn, periydyt, periytyy, periydymme, periydytte, periytyvät, periydytään

en periydy, et periydy, ei periydy, emme periydy, ette periydy, eivät periydy, ei periydytä

IMPERFECT INDICATIV

periydyin, periydyit, periytyi, periydyimme, periydyitte, periytyivät, periydyttiin

en periytynyt, et periytynyt, ei periytynyt, emme periytyneet, ette periytyneet, eivät periytyneet, ei periydytty

PERFECT INDICATIV

olen periytynyt, olet periytynyt, on periytynyt, olemme periytyneet, olette periytyneet, ovat periytyneet, on periydytty

en ole periytynyt, et ole periytynyt, ei ole periytynyt, emme ole periytyneet, ette ole periytyneet, eivät ole periytyneet, ei ole periydytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin periytynyt, olit periytynyt, oli periytynyt, olimme periytyneet, olitte periytyneet, olivat periytyneet, oli periydytty

en ollut periytynyt, et ollut periytynyt, ei ollut periytynyt, emme olleet periytyneet, ette olleet periytyneet, eivät olleet periytyneet, ei ollut periydytty

PREZENT IMPERATIV

-, periydy, periytyköön, periytykäämme, periytykää, periytykööt, periydyttäköön

-, älä periydy, älköön periytykö, älkäämme periytykö, älkää periytykö, älkööt periytykö, älköön periydyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon periytynyt, -, -, olkoot periytyneet, olkoon periydytty

-, -, älköön olko periytynyt, -, -, älkööt olko periytyneet, älköön olko periydytty

PREZENT CONDIȚIONAL

periytyisin, periytyisit, periytyisi, periytyisimme, periytyisitte, periytyisivät, periydyttäisiin

en periytyisi, et periytyisi, ei periytyisi, emme periytyisi, ette periytyisi, eivät periytyisi, ei periydyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin periytynyt, olisit periytynyt, olisi periytynyt, olisimme periytyneet, olisitte periytyneet, olisivat periytyneet, oltaisiin periydytty

en olisi periytynyt, et olisi periytynyt, ei olisi periytynyt, emme olisi periytyneet, ette olisi periytyneet, eivät olisi periytyneet, ei olisi periydytty

PREZENT POTENȚIAL

periytynen, periytynet, periytynee, periytynemme, periytynette, periytynevät, periydyttäneen

en periytyne, et periytyne, ei periytyne, emme periytyne, ette periytyne, eivät periytyne, ei periydyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen periytynyt, lienet periytynyt, lienee periytynyt, lienemme periytyneet, lienette periytyneet, lienevät periytyneet, lienee periydytty

en liene periytynyt, et liene periytynyt, ei liene periytynyt, emme liene periytyneet, ette liene periytyneet, eivät liene periytyneet, ei liene periydytty

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: periytyä    FORMA LUNGĂ: periytyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: periytyessä   INSTRUCTIV: periytyen  INESIV PASIV: periydyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: periytymään   INESIV: periytymässä  ELATIV: periytymästä

ADESIV: periytymällä  ABESIV: periytymättä  INSTRUCTIV: periytymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: periytyminen   PARTITIV: periytyminen

INFINITIVUL CINCI: periytymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: periytyvä  (gen. periytyvän)   PASIV: periydyttävä   (gen. periydyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: periytynyt                     PASIV: periydytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: periytyjä (pl.gen. periytyjien)  ADJECTIV NEGATIV: periytymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): periytymys

 

 

peruutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

peruudun, peruudut, peruutuu, peruudumme, peruudutte, peruutuvat, peruudutaan

en peruudu, et peruudu, ei peruudu, emme peruudu, ette peruudu, eivät peruudu, ei peruuduta

IMPERFECT INDICATIV

peruuduin, peruuduit, peruutui, peruuduimme, peruuduitte, peruutuivat, peruuduttiin

en peruutunut, et peruutunut, ei peruutunut, emme peruutuneet, ette peruutuneet, eivät peruutuneet, ei peruuduttu

PERFECT INDICATIV

olen peruutunut, olet peruutunut, on peruutunut, olemme peruutuneet, olette peruutuneet, ovat peruutuneet, on peruuduttu

en ole peruutunut, et ole peruutunut, ei ole peruutunut, emme ole peruutuneet, ette ole peruutuneet, eivät ole peruutuneet, ei ole peruuduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin peruutunut, olit peruutunut, oli peruutunut, olimme peruutuneet, olitte peruutuneet, olivat peruutuneet, oli peruuduttu

en ollut peruutunut, et ollut peruutunut, ei ollut peruutunut, emme olleet peruutuneet, ette olleet peruutuneet, eivät olleet peruutuneet, ei ollut peruuduttu

PREZENT IMPERATIV

-, peruudu, peruutukoon, peruutukaamme, peruutukaa, peruutukoot, peruuduttakoon

-, älä peruudu, älköön peruutuko, älkäämme peruutuko, älkää peruutuko, älkööt peruutuko, älköön peruuduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon peruutunut, -, -, olkoot peruutuneet, olkoon peruuduttu

-, -, älköön olko peruutunut, -, -, älkööt olko peruutuneet, älköön olko peruuduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

peruutuisin, peruutuisit, peruutuisi, peruutuisimme, peruutuisitte, peruutuisivat, peruuduttaisiin

en peruutuisi, et peruutuisi, ei peruutuisi, emme peruutuisi, ette peruutuisi, eivät peruutuisi, ei peruuduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin peruutunut, olisit peruutunut, olisi peruutunut, olisimme peruutuneet, olisitte peruutuneet, olisivat peruutuneet, oltaisiin peruuduttu

en olisi peruutunut, et olisi peruutunut, ei olisi peruutunut, emme olisi peruutuneet, ette olisi peruutuneet, eivät olisi peruutuneet, ei olisi peruuduttu

PREZENT POTENȚIAL

peruutunen, peruutunet, peruutunee, peruutunemme, peruutunette, peruutunevat, peruuduttaneen

en peruutune, et peruutune, ei peruutune, emme peruutune, ette peruutune, eivät peruutune, ei peruuduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen peruutunut, lienet peruutunut, lienee peruutunut, lienemme peruutuneet, lienette peruutuneet, lienevät peruutuneet, lienee peruuduttu

en liene peruutunut, et liene peruutunut, ei liene peruutunut, emme liene peruutuneet, ette liene peruutuneet, eivät liene peruutuneet, ei liene peruuduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: peruutua    FORMA LUNGĂ: peruutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: peruutuessa   INSTRUCTIV: peruutuen  INESIV PASIV: peruuduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: peruutumaan   INESIV: peruutumassa  ELATIV: peruutumasta

ADESIV: peruutumalla  ABESIV: peruutumatta  INSTRUCTIV: peruutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: peruutuminen   PARTITIV: peruutuminen

INFINITIVUL CINCI: peruutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: peruutuva  (gen. peruutuvan)   PASIV: peruuduttava   (gen. peruuduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: peruutunut                     PASIV: peruuduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: peruutuja (pl.gen. peruutujien)  ADJECTIV NEGATIV: peruutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): peruutumus

 

 

peräytyä 28 (44)

PREZENT INDICATIV

peräydyn, peräydyt, peräytyy, peräydymme, peräydytte, peräytyvät, peräydytään

en peräydy, et peräydy, ei peräydy, emme peräydy, ette peräydy, eivät peräydy, ei peräydytä

IMPERFECT INDICATIV

peräydyin, peräydyit, peräytyi, peräydyimme, peräydyitte, peräytyivät, peräydyttiin

en peräytynyt, et peräytynyt, ei peräytynyt, emme peräytyneet, ette peräytyneet, eivät peräytyneet, ei peräydytty

PERFECT INDICATIV

olen peräytynyt, olet peräytynyt, on peräytynyt, olemme peräytyneet, olette peräytyneet, ovat peräytyneet, on peräydytty

en ole peräytynyt, et ole peräytynyt, ei ole peräytynyt, emme ole peräytyneet, ette ole peräytyneet, eivät ole peräytyneet, ei ole peräydytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin peräytynyt, olit peräytynyt, oli peräytynyt, olimme peräytyneet, olitte peräytyneet, olivat peräytyneet, oli peräydytty

en ollut peräytynyt, et ollut peräytynyt, ei ollut peräytynyt, emme olleet peräytyneet, ette olleet peräytyneet, eivät olleet peräytyneet, ei ollut peräydytty

PREZENT IMPERATIV

-, peräydy, peräytyköön, peräytykäämme, peräytykää, peräytykööt, peräydyttäköön

-, älä peräydy, älköön peräytykö, älkäämme peräytykö, älkää peräytykö, älkööt peräytykö, älköön peräydyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon peräytynyt, -, -, olkoot peräytyneet, olkoon peräydytty

-, -, älköön olko peräytynyt, -, -, älkööt olko peräytyneet, älköön olko peräydytty

PREZENT CONDIȚIONAL

peräytyisin, peräytyisit, peräytyisi, peräytyisimme, peräytyisitte, peräytyisivät, peräydyttäisiin

en peräytyisi, et peräytyisi, ei peräytyisi, emme peräytyisi, ette peräytyisi, eivät peräytyisi, ei peräydyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin peräytynyt, olisit peräytynyt, olisi peräytynyt, olisimme peräytyneet, olisitte peräytyneet, olisivat peräytyneet, oltaisiin peräydytty

en olisi peräytynyt, et olisi peräytynyt, ei olisi peräytynyt, emme olisi peräytyneet, ette olisi peräytyneet, eivät olisi peräytyneet, ei olisi peräydytty

PREZENT POTENȚIAL

peräytynen, peräytynet, peräytynee, peräytynemme, peräytynette, peräytynevät, peräydyttäneen

en peräytyne, et peräytyne, ei peräytyne, emme peräytyne, ette peräytyne, eivät peräytyne, ei peräydyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen peräytynyt, lienet peräytynyt, lienee peräytynyt, lienemme peräytyneet, lienette peräytyneet, lienevät peräytyneet, lienee peräydytty

en liene peräytynyt, et liene peräytynyt, ei liene peräytynyt, emme liene peräytyneet, ette liene peräytyneet, eivät liene peräytyneet, ei liene peräydytty

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: peräytyä    FORMA LUNGĂ: peräytyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: peräytyessä   INSTRUCTIV: peräytyen  INESIV PASIV: peräydyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: peräytymään   INESIV: peräytymässä  ELATIV: peräytymästä

ADESIV: peräytymällä  ABESIV: peräytymättä  INSTRUCTIV: peräytymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: peräytyminen   PARTITIV: peräytyminen

INFINITIVUL CINCI: peräytymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: peräytyvä  (gen. peräytyvän)   PASIV: peräydyttävä   (gen. peräydyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: peräytynyt                     PASIV: peräydytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: peräytyjä (pl.gen. peräytyjien)  ADJECTIV NEGATIV: peräytymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): peräytymys

 

 

peseytyä 28 (44)

PREZENT INDICATIV

peseydyn, peseydyt, peseytyy, peseydymme, peseydytte, peseytyvät, peseydytään

en peseydy, et peseydy, ei peseydy, emme peseydy, ette peseydy, eivät peseydy, ei peseydytä

IMPERFECT INDICATIV

peseydyin, peseydyit, peseytyi, peseydyimme, peseydyitte, peseytyivät, peseydyttiin

en peseytynyt, et peseytynyt, ei peseytynyt, emme peseytyneet, ette peseytyneet, eivät peseytyneet, ei peseydytty

PERFECT INDICATIV

olen peseytynyt, olet peseytynyt, on peseytynyt, olemme peseytyneet, olette peseytyneet, ovat peseytyneet, on peseydytty

en ole peseytynyt, et ole peseytynyt, ei ole peseytynyt, emme ole peseytyneet, ette ole peseytyneet, eivät ole peseytyneet, ei ole peseydytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin peseytynyt, olit peseytynyt, oli peseytynyt, olimme peseytyneet, olitte peseytyneet, olivat peseytyneet, oli peseydytty

en ollut peseytynyt, et ollut peseytynyt, ei ollut peseytynyt, emme olleet peseytyneet, ette olleet peseytyneet, eivät olleet peseytyneet, ei ollut peseydytty

PREZENT IMPERATIV

-, peseydy, peseytyköön, peseytykäämme, peseytykää, peseytykööt, peseydyttäköön

-, älä peseydy, älköön peseytykö, älkäämme peseytykö, älkää peseytykö, älkööt peseytykö, älköön peseydyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon peseytynyt, -, -, olkoot peseytyneet, olkoon peseydytty

-, -, älköön olko peseytynyt, -, -, älkööt olko peseytyneet, älköön olko peseydytty

PREZENT CONDIȚIONAL

peseytyisin, peseytyisit, peseytyisi, peseytyisimme, peseytyisitte, peseytyisivät, peseydyttäisiin

en peseytyisi, et peseytyisi, ei peseytyisi, emme peseytyisi, ette peseytyisi, eivät peseytyisi, ei peseydyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin peseytynyt, olisit peseytynyt, olisi peseytynyt, olisimme peseytyneet, olisitte peseytyneet, olisivat peseytyneet, oltaisiin peseydytty

en olisi peseytynyt, et olisi peseytynyt, ei olisi peseytynyt, emme olisi peseytyneet, ette olisi peseytyneet, eivät olisi peseytyneet, ei olisi peseydytty

PREZENT POTENȚIAL

peseytynen, peseytynet, peseytynee, peseytynemme, peseytynette, peseytynevät, peseydyttäneen

en peseytyne, et peseytyne, ei peseytyne, emme peseytyne, ette peseytyne, eivät peseytyne, ei peseydyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen peseytynyt, lienet peseytynyt, lienee peseytynyt, lienemme peseytyneet, lienette peseytyneet, lienevät peseytyneet, lienee peseydytty

en liene peseytynyt, et liene peseytynyt, ei liene peseytynyt, emme liene peseytyneet, ette liene peseytyneet, eivät liene peseytyneet, ei liene peseydytty

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: peseytyä    FORMA LUNGĂ: peseytyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: peseytyessä   INSTRUCTIV: peseytyen  INESIV PASIV: peseydyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: peseytymään   INESIV: peseytymässä  ELATIV: peseytymästä

ADESIV: peseytymällä  ABESIV: peseytymättä  INSTRUCTIV: peseytymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: peseytyminen   PARTITIV: peseytyminen

INFINITIVUL CINCI: peseytymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: peseytyvä  (gen. peseytyvän)   PASIV: peseydyttävä   (gen. peseydyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: peseytynyt                     PASIV: peseydytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: peseytyjä (pl.gen. peseytyjien)  ADJECTIV NEGATIV: peseytymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): peseytymys

 

 

pesiytyä 28 (44)

PREZENT INDICATIV

pesiydyn, pesiydyt, pesiytyy, pesiydymme, pesiydytte, pesiytyvät, pesiydytään

en pesiydy, et pesiydy, ei pesiydy, emme pesiydy, ette pesiydy, eivät pesiydy, ei pesiydytä

IMPERFECT INDICATIV

pesiydyin, pesiydyit, pesiytyi, pesiydyimme, pesiydyitte, pesiytyivät, pesiydyttiin

en pesiytynyt, et pesiytynyt, ei pesiytynyt, emme pesiytyneet, ette pesiytyneet, eivät pesiytyneet, ei pesiydytty

PERFECT INDICATIV

olen pesiytynyt, olet pesiytynyt, on pesiytynyt, olemme pesiytyneet, olette pesiytyneet, ovat pesiytyneet, on pesiydytty

en ole pesiytynyt, et ole pesiytynyt, ei ole pesiytynyt, emme ole pesiytyneet, ette ole pesiytyneet, eivät ole pesiytyneet, ei ole pesiydytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin pesiytynyt, olit pesiytynyt, oli pesiytynyt, olimme pesiytyneet, olitte pesiytyneet, olivat pesiytyneet, oli pesiydytty

en ollut pesiytynyt, et ollut pesiytynyt, ei ollut pesiytynyt, emme olleet pesiytyneet, ette olleet pesiytyneet, eivät olleet pesiytyneet, ei ollut pesiydytty

PREZENT IMPERATIV

-, pesiydy, pesiytyköön, pesiytykäämme, pesiytykää, pesiytykööt, pesiydyttäköön

-, älä pesiydy, älköön pesiytykö, älkäämme pesiytykö, älkää pesiytykö, älkööt pesiytykö, älköön pesiydyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon pesiytynyt, -, -, olkoot pesiytyneet, olkoon pesiydytty

-, -, älköön olko pesiytynyt, -, -, älkööt olko pesiytyneet, älköön olko pesiydytty

PREZENT CONDIȚIONAL

pesiytyisin, pesiytyisit, pesiytyisi, pesiytyisimme, pesiytyisitte, pesiytyisivät, pesiydyttäisiin

en pesiytyisi, et pesiytyisi, ei pesiytyisi, emme pesiytyisi, ette pesiytyisi, eivät pesiytyisi, ei pesiydyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin pesiytynyt, olisit pesiytynyt, olisi pesiytynyt, olisimme pesiytyneet, olisitte pesiytyneet, olisivat pesiytyneet, oltaisiin pesiydytty

en olisi pesiytynyt, et olisi pesiytynyt, ei olisi pesiytynyt, emme olisi pesiytyneet, ette olisi pesiytyneet, eivät olisi pesiytyneet, ei olisi pesiydytty

PREZENT POTENȚIAL

pesiytynen, pesiytynet, pesiytynee, pesiytynemme, pesiytynette, pesiytynevät, pesiydyttäneen

en pesiytyne, et pesiytyne, ei pesiytyne, emme pesiytyne, ette pesiytyne, eivät pesiytyne, ei pesiydyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen pesiytynyt, lienet pesiytynyt, lienee pesiytynyt, lienemme pesiytyneet, lienette pesiytyneet, lienevät pesiytyneet, lienee pesiydytty

en liene pesiytynyt, et liene pesiytynyt, ei liene pesiytynyt, emme liene pesiytyneet, ette liene pesiytyneet, eivät liene pesiytyneet, ei liene pesiydytty

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: pesiytyä    FORMA LUNGĂ: pesiytyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: pesiytyessä   INSTRUCTIV: pesiytyen  INESIV PASIV: pesiydyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: pesiytymään   INESIV: pesiytymässä  ELATIV: pesiytymästä

ADESIV: pesiytymällä  ABESIV: pesiytymättä  INSTRUCTIV: pesiytymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: pesiytyminen   PARTITIV: pesiytyminen

INFINITIVUL CINCI: pesiytymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: pesiytyvä  (gen. pesiytyvän)   PASIV: pesiydyttävä   (gen. pesiydyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: pesiytynyt                     PASIV: pesiydytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: pesiytyjä (pl.gen. pesiytyjien)  ADJECTIV NEGATIV: pesiytymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): pesiytymys

 

 

pestautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

pestaudun, pestaudut, pestautuu, pestaudumme, pestaudutte, pestautuvat, pestaudutaan

en pestaudu, et pestaudu, ei pestaudu, emme pestaudu, ette pestaudu, eivät pestaudu, ei pestauduta

IMPERFECT INDICATIV

pestauduin, pestauduit, pestautui, pestauduimme, pestauduitte, pestautuivat, pestauduttiin

en pestautunut, et pestautunut, ei pestautunut, emme pestautuneet, ette pestautuneet, eivät pestautuneet, ei pestauduttu

PERFECT INDICATIV

olen pestautunut, olet pestautunut, on pestautunut, olemme pestautuneet, olette pestautuneet, ovat pestautuneet, on pestauduttu

en ole pestautunut, et ole pestautunut, ei ole pestautunut, emme ole pestautuneet, ette ole pestautuneet, eivät ole pestautuneet, ei ole pestauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin pestautunut, olit pestautunut, oli pestautunut, olimme pestautuneet, olitte pestautuneet, olivat pestautuneet, oli pestauduttu

en ollut pestautunut, et ollut pestautunut, ei ollut pestautunut, emme olleet pestautuneet, ette olleet pestautuneet, eivät olleet pestautuneet, ei ollut pestauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, pestaudu, pestautukoon, pestautukaamme, pestautukaa, pestautukoot, pestauduttakoon

-, älä pestaudu, älköön pestautuko, älkäämme pestautuko, älkää pestautuko, älkööt pestautuko, älköön pestauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon pestautunut, -, -, olkoot pestautuneet, olkoon pestauduttu

-, -, älköön olko pestautunut, -, -, älkööt olko pestautuneet, älköön olko pestauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

pestautuisin, pestautuisit, pestautuisi, pestautuisimme, pestautuisitte, pestautuisivat, pestauduttaisiin

en pestautuisi, et pestautuisi, ei pestautuisi, emme pestautuisi, ette pestautuisi, eivät pestautuisi, ei pestauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin pestautunut, olisit pestautunut, olisi pestautunut, olisimme pestautuneet, olisitte pestautuneet, olisivat pestautuneet, oltaisiin pestauduttu

en olisi pestautunut, et olisi pestautunut, ei olisi pestautunut, emme olisi pestautuneet, ette olisi pestautuneet, eivät olisi pestautuneet, ei olisi pestauduttu

PREZENT POTENȚIAL

pestautunen, pestautunet, pestautunee, pestautunemme, pestautunette, pestautunevat, pestauduttaneen

en pestautune, et pestautune, ei pestautune, emme pestautune, ette pestautune, eivät pestautune, ei pestauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen pestautunut, lienet pestautunut, lienee pestautunut, lienemme pestautuneet, lienette pestautuneet, lienevät pestautuneet, lienee pestauduttu

en liene pestautunut, et liene pestautunut, ei liene pestautunut, emme liene pestautuneet, ette liene pestautuneet, eivät liene pestautuneet, ei liene pestauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: pestautua    FORMA LUNGĂ: pestautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: pestautuessa   INSTRUCTIV: pestautuen  INESIV PASIV: pestauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: pestautumaan   INESIV: pestautumassa  ELATIV: pestautumasta

ADESIV: pestautumalla  ABESIV: pestautumatta  INSTRUCTIV: pestautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: pestautuminen   PARTITIV: pestautuminen

INFINITIVUL CINCI: pestautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: pestautuva  (gen. pestautuvan)   PASIV: pestauduttava   (gen. pestauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: pestautunut                      PASIV: pestauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: pestautuja (pl.gen. pestautujien)  ADJECTIV NEGATIV: pestautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): pestautumus

 

 

pidättäytyä 28 (44)

PREZENT INDICATIV

pidättäydyn, pidättäydyt, pidättäytyy, pidättäydymme, pidättäydytte, pidättäytyvät, pidättäydytään

en pidättäydy, et pidättäydy, ei pidättäydy, emme pidättäydy, ette pidättäydy, eivät pidättäydy, ei pidättäydytä

IMPERFECT INDICATIV

pidättäydyin, pidättäydyit, pidättäytyi, pidättäydyimme, pidättäydyitte, pidättäytyivät, pidättäydyttiin

en pidättäytynyt, et pidättäytynyt, ei pidättäytynyt, emme pidättäytyneet, ette pidättäytyneet, eivät pidättäytyneet, ei pidättäydytty

PERFECT INDICATIV

olen pidättäytynyt, olet pidättäytynyt, on pidättäytynyt, olemme pidättäytyneet, olette pidättäytyneet, ovat pidättäytyneet, on pidättäydytty

en ole pidättäytynyt, et ole pidättäytynyt, ei ole pidättäytynyt, emme ole pidättäytyneet, ette ole pidättäytyneet, eivät ole pidättäytyneet, ei ole pidättäydytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin pidättäytynyt, olit pidättäytynyt, oli pidättäytynyt, olimme pidättäytyneet, olitte pidättäytyneet, olivat pidättäytyneet, oli pidättäydytty

en ollut pidättäytynyt, et ollut pidättäytynyt, ei ollut pidättäytynyt, emme olleet pidättäytyneet, ette olleet pidättäytyneet, eivät olleet pidättäytyneet, ei ollut pidättäydytty

PREZENT IMPERATIV

-, pidättäydy, pidättäytyköön, pidättäytykäämme, pidättäytykää, pidättäytykööt, pidättäydyttäköön

-, älä pidättäydy, älköön pidättäytykö, älkäämme pidättäytykö, älkää pidättäytykö, älkööt pidättäytykö, älköön pidättäydyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon pidättäytynyt, -, -, olkoot pidättäytyneet, olkoon pidättäydytty

-, -, älköön olko pidättäytynyt, -, -, älkööt olko pidättäytyneet, älköön olko pidättäydytty

PREZENT CONDIȚIONAL

pidättäytyisin, pidättäytyisit, pidättäytyisi, pidättäytyisimme, pidättäytyisitte, pidättäytyisivät, pidättäydyttäisiin

en pidättäytyisi, et pidättäytyisi, ei pidättäytyisi, emme pidättäytyisi, ette pidättäytyisi, eivät pidättäytyisi, ei pidättäydyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin pidättäytynyt, olisit pidättäytynyt, olisi pidättäytynyt, olisimme pidättäytyneet, olisitte pidättäytyneet, olisivat pidättäytyneet, oltaisiin pidättäydytty

en olisi pidättäytynyt, et olisi pidättäytynyt, ei olisi pidättäytynyt, emme olisi pidättäytyneet, ette olisi pidättäytyneet, eivät olisi pidättäytyneet, ei olisi pidättäydytty

PREZENT POTENȚIAL

pidättäytynen, pidättäytynet, pidättäytynee, pidättäytynemme, pidättäytynette, pidättäytynevät, pidättäydyttäneen

en pidättäytyne, et pidättäytyne, ei pidättäytyne, emme pidättäytyne, ette pidättäytyne, eivät pidättäytyne, ei pidättäydyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen pidättäytynyt, lienet pidättäytynyt, lienee pidättäytynyt, lienemme pidättäytyneet, lienette pidättäytyneet, lienevät pidättäytyneet, lienee pidättäydytty

en liene pidättäytynyt, et liene pidättäytynyt, ei liene pidättäytynyt, emme liene pidättäytyneet, ette liene pidättäytyneet, eivät liene pidättäytyneet, ei liene pidättäydytty

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: pidättäytyä    FORMA LUNGĂ: pidättäytyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: pidättäytyessä   INSTRUCTIV: pidättäytyen  INESIV PASIV: pidättäydyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: pidättäytymään   INESIV: pidättäytymässä  ELATIV: pidättäytymästä

ADESIV: pidättäytymällä  ABESIV: pidättäytymättä  INSTRUCTIV: pidättäytymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: pidättäytyminen   PARTITIV: pidättäytyminen

INFINITIVUL CINCI: pidättäytymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: pidättäytyvä  (gen. pidättäytyvän)   PASIV: pidättäydyttävä   (gen. pidättäydyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: pidättäytynyt                        PASIV: pidättäydytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: pidättäytyjä (pl.gen. pidättäytyjien)  ADJECTIV NEGATIV: pidättäytymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): pidättäytymys

 

 

piilottautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

piilottaudun, piilottaudut, piilottautuu, piilottaudumme, piilottaudutte, piilottautuvat, piilottaudutaan

en piilottaudu, et piilottaudu, ei piilottaudu, emme piilottaudu, ette piilottaudu, eivät piilottaudu, ei piilottauduta

IMPERFECT INDICATIV

piilottauduin, piilottauduit, piilottautui, piilottauduimme, piilottauduitte, piilottautuivat, piilottauduttiin

en piilottautunut, et piilottautunut, ei piilottautunut, emme piilottautuneet, ette piilottautuneet, eivät piilottautuneet, ei piilottauduttu

PERFECT INDICATIV

olen piilottautunut, olet piilottautunut, on piilottautunut, olemme piilottautuneet, olette piilottautuneet, ovat piilottautuneet, on piilottauduttu

en ole piilottautunut, et ole piilottautunut, ei ole piilottautunut, emme ole piilottautuneet, ette ole piilottautuneet, eivät ole piilottautuneet, ei ole piilottauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin piilottautunut, olit piilottautunut, oli piilottautunut, olimme piilottautuneet, olitte piilottautuneet, olivat piilottautuneet, oli piilottauduttu

en ollut piilottautunut, et ollut piilottautunut, ei ollut piilottautunut, emme olleet piilottautuneet, ette olleet piilottautuneet, eivät olleet piilottautuneet, ei ollut piilottauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, piilottaudu, piilottautukoon, piilottautukaamme, piilottautukaa, piilottautukoot, piilottauduttakoon

-, älä piilottaudu, älköön piilottautuko, älkäämme piilottautuko, älkää piilottautuko, älkööt piilottautuko, älköön piilottauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon piilottautunut, -, -, olkoot piilottautuneet, olkoon piilottauduttu

-, -, älköön olko piilottautunut, -, -, älkööt olko piilottautuneet, älköön olko piilottauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

piilottautuisin, piilottautuisit, piilottautuisi, piilottautuisimme, piilottautuisitte, piilottautuisivat, piilottauduttaisiin

en piilottautuisi, et piilottautuisi, ei piilottautuisi, emme piilottautuisi, ette piilottautuisi, eivät piilottautuisi, ei piilottauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin piilottautunut, olisit piilottautunut, olisi piilottautunut, olisimme piilottautuneet, olisitte piilottautuneet, olisivat piilottautuneet, oltaisiin piilottauduttu

en olisi piilottautunut, et olisi piilottautunut, ei olisi piilottautunut, emme olisi piilottautuneet, ette olisi piilottautuneet, eivät olisi piilottautuneet, ei olisi piilottauduttu

PREZENT POTENȚIAL

piilottautunen, piilottautunet, piilottautunee, piilottautunemme, piilottautunette, piilottautunevat, piilottauduttaneen

en piilottautune, et piilottautune, ei piilottautune, emme piilottautune, ette piilottautune, eivät piilottautune, ei piilottauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen piilottautunut, lienet piilottautunut, lienee piilottautunut, lienemme piilottautuneet, lienette piilottautuneet, lienevät piilottautuneet, lienee piilottauduttu

en liene piilottautunut, et liene piilottautunut, ei liene piilottautunut, emme liene piilottautuneet, ette liene piilottautuneet, eivät liene piilottautuneet, ei liene piilottauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: piilottautua    FORMA LUNGĂ: piilottautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: piilottautuessa   INSTRUCTIV: piilottautuen  INESIV PASIV: piilottauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: piilottautumaan   INESIV: piilottautumassa  ELATIV: piilottautumasta

ADESIV: piilottautumalla  ABESIV: piilottautumatta  INSTRUCTIV: piilottautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: piilottautuminen   PARTITIV: piilottautuminen

INFINITIVUL CINCI: piilottautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: piilottautuva  (gen. piilottautuvan)   PASIV: piilottauduttava   (gen. piilottauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: piilottautunut                         PASIV: piilottauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: piilottautuja (pl.gen. piilottautujien)  ADJECTIV NEGATIV: piilottautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): piilottautumus

 

 

piiloutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

piiloudun, piiloudut, piiloutuu, piiloudumme, piiloudutte, piiloutuvat, piiloudutaan

en piiloudu, et piiloudu, ei piiloudu, emme piiloudu, ette piiloudu, eivät piiloudu, ei piilouduta

IMPERFECT INDICATIV

piilouduin, piilouduit, piiloutui, piilouduimme, piilouduitte, piiloutuivat, piilouduttiin

en piiloutunut, et piiloutunut, ei piiloutunut, emme piiloutuneet, ette piiloutuneet, eivät piiloutuneet, ei piilouduttu

PERFECT INDICATIV

olen piiloutunut, olet piiloutunut, on piiloutunut, olemme piiloutuneet, olette piiloutuneet, ovat piiloutuneet, on piilouduttu

en ole piiloutunut, et ole piiloutunut, ei ole piiloutunut, emme ole piiloutuneet, ette ole piiloutuneet, eivät ole piiloutuneet, ei ole piilouduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin piiloutunut, olit piiloutunut, oli piiloutunut, olimme piiloutuneet, olitte piiloutuneet, olivat piiloutuneet, oli piilouduttu

en ollut piiloutunut, et ollut piiloutunut, ei ollut piiloutunut, emme olleet piiloutuneet, ette olleet piiloutuneet, eivät olleet piiloutuneet, ei ollut piilouduttu

PREZENT IMPERATIV

-, piiloudu, piiloutukoon, piiloutukaamme, piiloutukaa, piiloutukoot, piilouduttakoon

-, älä piiloudu, älköön piiloutuko, älkäämme piiloutuko, älkää piiloutuko, älkööt piiloutuko, älköön piilouduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon piiloutunut, -, -, olkoot piiloutuneet, olkoon piilouduttu

-, -, älköön olko piiloutunut, -, -, älkööt olko piiloutuneet, älköön olko piilouduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

piiloutuisin, piiloutuisit, piiloutuisi, piiloutuisimme, piiloutuisitte, piiloutuisivat, piilouduttaisiin

en piiloutuisi, et piiloutuisi, ei piiloutuisi, emme piiloutuisi, ette piiloutuisi, eivät piiloutuisi, ei piilouduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin piiloutunut, olisit piiloutunut, olisi piiloutunut, olisimme piiloutuneet, olisitte piiloutuneet, olisivat piiloutuneet, oltaisiin piilouduttu

en olisi piiloutunut, et olisi piiloutunut, ei olisi piiloutunut, emme olisi piiloutuneet, ette olisi piiloutuneet, eivät olisi piiloutuneet, ei olisi piilouduttu

PREZENT POTENȚIAL

piiloutunen, piiloutunet, piiloutunee, piiloutunemme, piiloutunette, piiloutunevat, piilouduttaneen

en piiloutune, et piiloutune, ei piiloutune, emme piiloutune, ette piiloutune, eivät piiloutune, ei piilouduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen piiloutunut, lienet piiloutunut, lienee piiloutunut, lienemme piiloutuneet, lienette piiloutuneet, lienevät piiloutuneet, lienee piilouduttu

en liene piiloutunut, et liene piiloutunut, ei liene piiloutunut, emme liene piiloutuneet, ette liene piiloutuneet, eivät liene piiloutuneet, ei liene piilouduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: piiloutua    FORMA LUNGĂ: piiloutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: piiloutuessa   INSTRUCTIV: piiloutuen  INESIV PASIV: piilouduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: piiloutumaan   INESIV: piiloutumassa  ELATIV: piiloutumasta

ADESIV: piiloutumalla  ABESIV: piiloutumatta  INSTRUCTIV: piiloutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: piiloutuminen   PARTITIV: piiloutuminen

INFINITIVUL CINCI: piiloutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: piiloutuva  (gen. piiloutuvan)   PASIV: piilouduttava   (gen. piilouduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: piiloutunut                      PASIV: piilouduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: piiloutuja (pl.gen. piiloutujien)  ADJECTIV NEGATIV: piiloutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): piiloutumus

 

 

pilkkoutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

pilkkoudun, pilkkoudut, pilkkoutuu, pilkkoudumme, pilkkoudutte, pilkkoutuvat, pilkkoudutaan

en pilkkoudu, et pilkkoudu, ei pilkkoudu, emme pilkkoudu, ette pilkkoudu, eivät pilkkoudu, ei pilkkouduta

IMPERFECT INDICATIV

pilkkouduin, pilkkouduit, pilkkoutui, pilkkouduimme, pilkkouduitte, pilkkoutuivat, pilkkouduttiin

en pilkkoutunut, et pilkkoutunut, ei pilkkoutunut, emme pilkkoutuneet, ette pilkkoutuneet, eivät pilkkoutuneet, ei pilkkouduttu

PERFECT INDICATIV

olen pilkkoutunut, olet pilkkoutunut, on pilkkoutunut, olemme pilkkoutuneet, olette pilkkoutuneet, ovat pilkkoutuneet, on pilkkouduttu

en ole pilkkoutunut, et ole pilkkoutunut, ei ole pilkkoutunut, emme ole pilkkoutuneet, ette ole pilkkoutuneet, eivät ole pilkkoutuneet, ei ole pilkkouduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin pilkkoutunut, olit pilkkoutunut, oli pilkkoutunut, olimme pilkkoutuneet, olitte pilkkoutuneet, olivat pilkkoutuneet, oli pilkkouduttu

en ollut pilkkoutunut, et ollut pilkkoutunut, ei ollut pilkkoutunut, emme olleet pilkkoutuneet, ette olleet pilkkoutuneet, eivät olleet pilkkoutuneet, ei ollut pilkkouduttu

PREZENT IMPERATIV

-, pilkkoudu, pilkkoutukoon, pilkkoutukaamme, pilkkoutukaa, pilkkoutukoot, pilkkouduttakoon

-, älä pilkkoudu, älköön pilkkoutuko, älkäämme pilkkoutuko, älkää pilkkoutuko, älkööt pilkkoutuko, älköön pilkkouduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon pilkkoutunut, -, -, olkoot pilkkoutuneet, olkoon pilkkouduttu

-, -, älköön olko pilkkoutunut, -, -, älkööt olko pilkkoutuneet, älköön olko pilkkouduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

pilkkoutuisin, pilkkoutuisit, pilkkoutuisi, pilkkoutuisimme, pilkkoutuisitte, pilkkoutuisivat, pilkkouduttaisiin

en pilkkoutuisi, et pilkkoutuisi, ei pilkkoutuisi, emme pilkkoutuisi, ette pilkkoutuisi, eivät pilkkoutuisi, ei pilkkouduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin pilkkoutunut, olisit pilkkoutunut, olisi pilkkoutunut, olisimme pilkkoutuneet, olisitte pilkkoutuneet, olisivat pilkkoutuneet, oltaisiin pilkkouduttu

en olisi pilkkoutunut, et olisi pilkkoutunut, ei olisi pilkkoutunut, emme olisi pilkkoutuneet, ette olisi pilkkoutuneet, eivät olisi pilkkoutuneet, ei olisi pilkkouduttu

PREZENT POTENȚIAL

pilkkoutunen, pilkkoutunet, pilkkoutunee, pilkkoutunemme, pilkkoutunette, pilkkoutunevat, pilkkouduttaneen

en pilkkoutune, et pilkkoutune, ei pilkkoutune, emme pilkkoutune, ette pilkkoutune, eivät pilkkoutune, ei pilkkouduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen pilkkoutunut, lienet pilkkoutunut, lienee pilkkoutunut, lienemme pilkkoutuneet, lienette pilkkoutuneet, lienevät pilkkoutuneet, lienee pilkkouduttu

en liene pilkkoutunut, et liene pilkkoutunut, ei liene pilkkoutunut, emme liene pilkkoutuneet, ette liene pilkkoutuneet, eivät liene pilkkoutuneet, ei liene pilkkouduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: pilkkoutua    FORMA LUNGĂ: pilkkoutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: pilkkoutuessa   INSTRUCTIV: pilkkoutuen  INESIV PASIV: pilkkouduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: pilkkoutumaan   INESIV: pilkkoutumassa  ELATIV: pilkkoutumasta

ADESIV: pilkkoutumalla  ABESIV: pilkkoutumatta  INSTRUCTIV: pilkkoutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: pilkkoutuminen   PARTITIV: pilkkoutuminen

INFINITIVUL CINCI: pilkkoutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: pilkkoutuva  (gen. pilkkoutuvan)   PASIV: pilkkouduttava   (gen. pilkkouduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: pilkkoutunut                       PASIV: pilkkouduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: pilkkoutuja (pl.gen. pilkkoutujien)  ADJECTIV NEGATIV: pilkkoutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): pilkkoutumus

 

 

piristäytyä 28 (44)

PREZENT INDICATIV

piristäydyn, piristäydyt, piristäytyy, piristäydymme, piristäydytte, piristäytyvät, piristäydytään

en piristäydy, et piristäydy, ei piristäydy, emme piristäydy, ette piristäydy, eivät piristäydy, ei piristäydytä

IMPERFECT INDICATIV

piristäydyin, piristäydyit, piristäytyi, piristäydyimme, piristäydyitte, piristäytyivät, piristäydyttiin

en piristäytynyt, et piristäytynyt, ei piristäytynyt, emme piristäytyneet, ette piristäytyneet, eivät piristäytyneet, ei piristäydytty

PERFECT INDICATIV

olen piristäytynyt, olet piristäytynyt, on piristäytynyt, olemme piristäytyneet, olette piristäytyneet, ovat piristäytyneet, on piristäydytty

en ole piristäytynyt, et ole piristäytynyt, ei ole piristäytynyt, emme ole piristäytyneet, ette ole piristäytyneet, eivät ole piristäytyneet, ei ole piristäydytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin piristäytynyt, olit piristäytynyt, oli piristäytynyt, olimme piristäytyneet, olitte piristäytyneet, olivat piristäytyneet, oli piristäydytty

en ollut piristäytynyt, et ollut piristäytynyt, ei ollut piristäytynyt, emme olleet piristäytyneet, ette olleet piristäytyneet, eivät olleet piristäytyneet, ei ollut piristäydytty

PREZENT IMPERATIV

-, piristäydy, piristäytyköön, piristäytykäämme, piristäytykää, piristäytykööt, piristäydyttäköön

-, älä piristäydy, älköön piristäytykö, älkäämme piristäytykö, älkää piristäytykö, älkööt piristäytykö, älköön piristäydyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon piristäytynyt, -, -, olkoot piristäytyneet, olkoon piristäydytty

-, -, älköön olko piristäytynyt, -, -, älkööt olko piristäytyneet, älköön olko piristäydytty

PREZENT CONDIȚIONAL

piristäytyisin, piristäytyisit, piristäytyisi, piristäytyisimme, piristäytyisitte, piristäytyisivät, piristäydyttäisiin

en piristäytyisi, et piristäytyisi, ei piristäytyisi, emme piristäytyisi, ette piristäytyisi, eivät piristäytyisi, ei piristäydyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin piristäytynyt, olisit piristäytynyt, olisi piristäytynyt, olisimme piristäytyneet, olisitte piristäytyneet, olisivat piristäytyneet, oltaisiin piristäydytty

en olisi piristäytynyt, et olisi piristäytynyt, ei olisi piristäytynyt, emme olisi piristäytyneet, ette olisi piristäytyneet, eivät olisi piristäytyneet, ei olisi piristäydytty

PREZENT POTENȚIAL

piristäytynen, piristäytynet, piristäytynee, piristäytynemme, piristäytynette, piristäytynevät, piristäydyttäneen

en piristäytyne, et piristäytyne, ei piristäytyne, emme piristäytyne, ette piristäytyne, eivät piristäytyne, ei piristäydyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen piristäytynyt, lienet piristäytynyt, lienee piristäytynyt, lienemme piristäytyneet, lienette piristäytyneet, lienevät piristäytyneet, lienee piristäydytty

en liene piristäytynyt, et liene piristäytynyt, ei liene piristäytynyt, emme liene piristäytyneet, ette liene piristäytyneet, eivät liene piristäytyneet, ei liene piristäydytty

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: piristäytyä    FORMA LUNGĂ: piristäytyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: piristäytyessä   INSTRUCTIV: piristäytyen  INESIV PASIV: piristäydyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: piristäytymään   INESIV: piristäytymässä  ELATIV: piristäytymästä

ADESIV: piristäytymällä  ABESIV: piristäytymättä  INSTRUCTIV: piristäytymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: piristäytyminen   PARTITIV: piristäytyminen

INFINITIVUL CINCI: piristäytymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: piristäytyvä  (gen. piristäytyvän)   PASIV: piristäydyttävä   (gen. piristäydyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: piristäytynyt                        PASIV: piristäydytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: piristäytyjä (pl.gen. piristäytyjien)  ADJECTIV NEGATIV: piristäytymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): piristäytymys

 

 

pirstoutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

pirstoudun, pirstoudut, pirstoutuu, pirstoudumme, pirstoudutte, pirstoutuvat, pirstoudutaan

en pirstoudu, et pirstoudu, ei pirstoudu, emme pirstoudu, ette pirstoudu, eivät pirstoudu, ei pirstouduta

IMPERFECT INDICATIV

pirstouduin, pirstouduit, pirstoutui, pirstouduimme, pirstouduitte, pirstoutuivat, pirstouduttiin

en pirstoutunut, et pirstoutunut, ei pirstoutunut, emme pirstoutuneet, ette pirstoutuneet, eivät pirstoutuneet, ei pirstouduttu

PERFECT INDICATIV

olen pirstoutunut, olet pirstoutunut, on pirstoutunut, olemme pirstoutuneet, olette pirstoutuneet, ovat pirstoutuneet, on pirstouduttu

en ole pirstoutunut, et ole pirstoutunut, ei ole pirstoutunut, emme ole pirstoutuneet, ette ole pirstoutuneet, eivät ole pirstoutuneet, ei ole pirstouduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin pirstoutunut, olit pirstoutunut, oli pirstoutunut, olimme pirstoutuneet, olitte pirstoutuneet, olivat pirstoutuneet, oli pirstouduttu

en ollut pirstoutunut, et ollut pirstoutunut, ei ollut pirstoutunut, emme olleet pirstoutuneet, ette olleet pirstoutuneet, eivät olleet pirstoutuneet, ei ollut pirstouduttu

PREZENT IMPERATIV

-, pirstoudu, pirstoutukoon, pirstoutukaamme, pirstoutukaa, pirstoutukoot, pirstouduttakoon

-, älä pirstoudu, älköön pirstoutuko, älkäämme pirstoutuko, älkää pirstoutuko, älkööt pirstoutuko, älköön pirstouduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon pirstoutunut, -, -, olkoot pirstoutuneet, olkoon pirstouduttu

-, -, älköön olko pirstoutunut, -, -, älkööt olko pirstoutuneet, älköön olko pirstouduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

pirstoutuisin, pirstoutuisit, pirstoutuisi, pirstoutuisimme, pirstoutuisitte, pirstoutuisivat, pirstouduttaisiin

en pirstoutuisi, et pirstoutuisi, ei pirstoutuisi, emme pirstoutuisi, ette pirstoutuisi, eivät pirstoutuisi, ei pirstouduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin pirstoutunut, olisit pirstoutunut, olisi pirstoutunut, olisimme pirstoutuneet, olisitte pirstoutuneet, olisivat pirstoutuneet, oltaisiin pirstouduttu

en olisi pirstoutunut, et olisi pirstoutunut, ei olisi pirstoutunut, emme olisi pirstoutuneet, ette olisi pirstoutuneet, eivät olisi pirstoutuneet, ei olisi pirstouduttu

PREZENT POTENȚIAL

pirstoutunen, pirstoutunet, pirstoutunee, pirstoutunemme, pirstoutunette, pirstoutunevat, pirstouduttaneen

en pirstoutune, et pirstoutune, ei pirstoutune, emme pirstoutune, ette pirstoutune, eivät pirstoutune, ei pirstouduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen pirstoutunut, lienet pirstoutunut, lienee pirstoutunut, lienemme pirstoutuneet, lienette pirstoutuneet, lienevät pirstoutuneet, lienee pirstouduttu

en liene pirstoutunut, et liene pirstoutunut, ei liene pirstoutunut, emme liene pirstoutuneet, ette liene pirstoutuneet, eivät liene pirstoutuneet, ei liene pirstouduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: pirstoutua    FORMA LUNGĂ: pirstoutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: pirstoutuessa   INSTRUCTIV: pirstoutuen  INESIV PASIV: pirstouduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: pirstoutumaan   INESIV: pirstoutumassa  ELATIV: pirstoutumasta

ADESIV: pirstoutumalla  ABESIV: pirstoutumatta  INSTRUCTIV: pirstoutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: pirstoutuminen   PARTITIV: pirstoutuminen

INFINITIVUL CINCI: pirstoutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: pirstoutuva  (gen. pirstoutuvan)   PASIV: pirstouduttava   (gen. pirstouduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: pirstoutunut                       PASIV: pirstouduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: pirstoutuja (pl.gen. pirstoutujien)  ADJECTIV NEGATIV: pirstoutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): pirstoutumus

 

 

pistäytyä 28 (44)

PREZENT INDICATIV

pistäydyn, pistäydyt, pistäytyy, pistäydymme, pistäydytte, pistäytyvät, pistäydytään

en pistäydy, et pistäydy, ei pistäydy, emme pistäydy, ette pistäydy, eivät pistäydy, ei pistäydytä

IMPERFECT INDICATIV

pistäydyin, pistäydyit, pistäytyi, pistäydyimme, pistäydyitte, pistäytyivät, pistäydyttiin

en pistäytynyt, et pistäytynyt, ei pistäytynyt, emme pistäytyneet, ette pistäytyneet, eivät pistäytyneet, ei pistäydytty

PERFECT INDICATIV

olen pistäytynyt, olet pistäytynyt, on pistäytynyt, olemme pistäytyneet, olette pistäytyneet, ovat pistäytyneet, on pistäydytty

en ole pistäytynyt, et ole pistäytynyt, ei ole pistäytynyt, emme ole pistäytyneet, ette ole pistäytyneet, eivät ole pistäytyneet, ei ole pistäydytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin pistäytynyt, olit pistäytynyt, oli pistäytynyt, olimme pistäytyneet, olitte pistäytyneet, olivat pistäytyneet, oli pistäydytty

en ollut pistäytynyt, et ollut pistäytynyt, ei ollut pistäytynyt, emme olleet pistäytyneet, ette olleet pistäytyneet, eivät olleet pistäytyneet, ei ollut pistäydytty

PREZENT IMPERATIV

-, pistäydy, pistäytyköön, pistäytykäämme, pistäytykää, pistäytykööt, pistäydyttäköön

-, älä pistäydy, älköön pistäytykö, älkäämme pistäytykö, älkää pistäytykö, älkööt pistäytykö, älköön pistäydyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon pistäytynyt, -, -, olkoot pistäytyneet, olkoon pistäydytty

-, -, älköön olko pistäytynyt, -, -, älkööt olko pistäytyneet, älköön olko pistäydytty

PREZENT CONDIȚIONAL

pistäytyisin, pistäytyisit, pistäytyisi, pistäytyisimme, pistäytyisitte, pistäytyisivät, pistäydyttäisiin

en pistäytyisi, et pistäytyisi, ei pistäytyisi, emme pistäytyisi, ette pistäytyisi, eivät pistäytyisi, ei pistäydyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin pistäytynyt, olisit pistäytynyt, olisi pistäytynyt, olisimme pistäytyneet, olisitte pistäytyneet, olisivat pistäytyneet, oltaisiin pistäydytty

en olisi pistäytynyt, et olisi pistäytynyt, ei olisi pistäytynyt, emme olisi pistäytyneet, ette olisi pistäytyneet, eivät olisi pistäytyneet, ei olisi pistäydytty

PREZENT POTENȚIAL

pistäytynen, pistäytynet, pistäytynee, pistäytynemme, pistäytynette, pistäytynevät, pistäydyttäneen

en pistäytyne, et pistäytyne, ei pistäytyne, emme pistäytyne, ette pistäytyne, eivät pistäytyne, ei pistäydyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen pistäytynyt, lienet pistäytynyt, lienee pistäytynyt, lienemme pistäytyneet, lienette pistäytyneet, lienevät pistäytyneet, lienee pistäydytty

en liene pistäytynyt, et liene pistäytynyt, ei liene pistäytynyt, emme liene pistäytyneet, ette liene pistäytyneet, eivät liene pistäytyneet, ei liene pistäydytty

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: pistäytyä    FORMA LUNGĂ: pistäytyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: pistäytyessä   INSTRUCTIV: pistäytyen  INESIV PASIV: pistäydyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: pistäytymään   INESIV: pistäytymässä  ELATIV: pistäytymästä

ADESIV: pistäytymällä  ABESIV: pistäytymättä  INSTRUCTIV: pistäytymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: pistäytyminen   PARTITIV: pistäytyminen

INFINITIVUL CINCI: pistäytymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: pistäytyvä  (gen. pistäytyvän)   PASIV: pistäydyttävä   (gen. pistäydyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: pistäytynyt                      PASIV: pistäydytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: pistäytyjä (pl.gen. pistäytyjien)  ADJECTIV NEGATIV: pistäytymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): pistäytymys

 

 

pitäytyä 28 (44)

PREZENT INDICATIV

pitäydyn, pitäydyt, pitäytyy, pitäydymme, pitäydytte, pitäytyvät, pitäydytään

en pitäydy, et pitäydy, ei pitäydy, emme pitäydy, ette pitäydy, eivät pitäydy, ei pitäydytä

IMPERFECT INDICATIV

pitäydyin, pitäydyit, pitäytyi, pitäydyimme, pitäydyitte, pitäytyivät, pitäydyttiin

en pitäytynyt, et pitäytynyt, ei pitäytynyt, emme pitäytyneet, ette pitäytyneet, eivät pitäytyneet, ei pitäydytty

PERFECT INDICATIV

olen pitäytynyt, olet pitäytynyt, on pitäytynyt, olemme pitäytyneet, olette pitäytyneet, ovat pitäytyneet, on pitäydytty

en ole pitäytynyt, et ole pitäytynyt, ei ole pitäytynyt, emme ole pitäytyneet, ette ole pitäytyneet, eivät ole pitäytyneet, ei ole pitäydytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin pitäytynyt, olit pitäytynyt, oli pitäytynyt, olimme pitäytyneet, olitte pitäytyneet, olivat pitäytyneet, oli pitäydytty

en ollut pitäytynyt, et ollut pitäytynyt, ei ollut pitäytynyt, emme olleet pitäytyneet, ette olleet pitäytyneet, eivät olleet pitäytyneet, ei ollut pitäydytty

PREZENT IMPERATIV

-, pitäydy, pitäytyköön, pitäytykäämme, pitäytykää, pitäytykööt, pitäydyttäköön

-, älä pitäydy, älköön pitäytykö, älkäämme pitäytykö, älkää pitäytykö, älkööt pitäytykö, älköön pitäydyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon pitäytynyt, -, -, olkoot pitäytyneet, olkoon pitäydytty

-, -, älköön olko pitäytynyt, -, -, älkööt olko pitäytyneet, älköön olko pitäydytty

PREZENT CONDIȚIONAL

pitäytyisin, pitäytyisit, pitäytyisi, pitäytyisimme, pitäytyisitte, pitäytyisivät, pitäydyttäisiin

en pitäytyisi, et pitäytyisi, ei pitäytyisi, emme pitäytyisi, ette pitäytyisi, eivät pitäytyisi, ei pitäydyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin pitäytynyt, olisit pitäytynyt, olisi pitäytynyt, olisimme pitäytyneet, olisitte pitäytyneet, olisivat pitäytyneet, oltaisiin pitäydytty

en olisi pitäytynyt, et olisi pitäytynyt, ei olisi pitäytynyt, emme olisi pitäytyneet, ette olisi pitäytyneet, eivät olisi pitäytyneet, ei olisi pitäydytty

PREZENT POTENȚIAL

pitäytynen, pitäytynet, pitäytynee, pitäytynemme, pitäytynette, pitäytynevät, pitäydyttäneen

en pitäytyne, et pitäytyne, ei pitäytyne, emme pitäytyne, ette pitäytyne, eivät pitäytyne, ei pitäydyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen pitäytynyt, lienet pitäytynyt, lienee pitäytynyt, lienemme pitäytyneet, lienette pitäytyneet, lienevät pitäytyneet, lienee pitäydytty

en liene pitäytynyt, et liene pitäytynyt, ei liene pitäytynyt, emme liene pitäytyneet, ette liene pitäytyneet, eivät liene pitäytyneet, ei liene pitäydytty

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: pitäytyä    FORMA LUNGĂ: pitäytyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: pitäytyessä   INSTRUCTIV: pitäytyen  INESIV PASIV: pitäydyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: pitäytymään   INESIV: pitäytymässä  ELATIV: pitäytymästä

ADESIV: pitäytymällä  ABESIV: pitäytymättä  INSTRUCTIV: pitäytymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: pitäytyminen   PARTITIV: pitäytyminen

INFINITIVUL CINCI: pitäytymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: pitäytyvä  (gen. pitäytyvän)   PASIV: pitäydyttävä   (gen. pitäydyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: pitäytynyt                     PASIV: pitäydytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: pitäytyjä (pl.gen. pitäytyjien)  ADJECTIV NEGATIV: pitäytymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): pitäytymys

 

 

pohjautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

pohjaudun, pohjaudut, pohjautuu, pohjaudumme, pohjaudutte, pohjautuvat, pohjaudutaan

en pohjaudu, et pohjaudu, ei pohjaudu, emme pohjaudu, ette pohjaudu, eivät pohjaudu, ei pohjauduta

IMPERFECT INDICATIV

pohjauduin, pohjauduit, pohjautui, pohjauduimme, pohjauduitte, pohjautuivat, pohjauduttiin

en pohjautunut, et pohjautunut, ei pohjautunut, emme pohjautuneet, ette pohjautuneet, eivät pohjautuneet, ei pohjauduttu

PERFECT INDICATIV

olen pohjautunut, olet pohjautunut, on pohjautunut, olemme pohjautuneet, olette pohjautuneet, ovat pohjautuneet, on pohjauduttu

en ole pohjautunut, et ole pohjautunut, ei ole pohjautunut, emme ole pohjautuneet, ette ole pohjautuneet, eivät ole pohjautuneet, ei ole pohjauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin pohjautunut, olit pohjautunut, oli pohjautunut, olimme pohjautuneet, olitte pohjautuneet, olivat pohjautuneet, oli pohjauduttu

en ollut pohjautunut, et ollut pohjautunut, ei ollut pohjautunut, emme olleet pohjautuneet, ette olleet pohjautuneet, eivät olleet pohjautuneet, ei ollut pohjauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, pohjaudu, pohjautukoon, pohjautukaamme, pohjautukaa, pohjautukoot, pohjauduttakoon

-, älä pohjaudu, älköön pohjautuko, älkäämme pohjautuko, älkää pohjautuko, älkööt pohjautuko, älköön pohjauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon pohjautunut, -, -, olkoot pohjautuneet, olkoon pohjauduttu

-, -, älköön olko pohjautunut, -, -, älkööt olko pohjautuneet, älköön olko pohjauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

pohjautuisin, pohjautuisit, pohjautuisi, pohjautuisimme, pohjautuisitte, pohjautuisivat, pohjauduttaisiin

en pohjautuisi, et pohjautuisi, ei pohjautuisi, emme pohjautuisi, ette pohjautuisi, eivät pohjautuisi, ei pohjauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin pohjautunut, olisit pohjautunut, olisi pohjautunut, olisimme pohjautuneet, olisitte pohjautuneet, olisivat pohjautuneet, oltaisiin pohjauduttu

en olisi pohjautunut, et olisi pohjautunut, ei olisi pohjautunut, emme olisi pohjautuneet, ette olisi pohjautuneet, eivät olisi pohjautuneet, ei olisi pohjauduttu

PREZENT POTENȚIAL

pohjautunen, pohjautunet, pohjautunee, pohjautunemme, pohjautunette, pohjautunevat, pohjauduttaneen

en pohjautune, et pohjautune, ei pohjautune, emme pohjautune, ette pohjautune, eivät pohjautune, ei pohjauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen pohjautunut, lienet pohjautunut, lienee pohjautunut, lienemme pohjautuneet, lienette pohjautuneet, lienevät pohjautuneet, lienee pohjauduttu

en liene pohjautunut, et liene pohjautunut, ei liene pohjautunut, emme liene pohjautuneet, ette liene pohjautuneet, eivät liene pohjautuneet, ei liene pohjauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: pohjautua    FORMA LUNGĂ: pohjautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: pohjautuessa   INSTRUCTIV: pohjautuen  INESIV PASIV: pohjauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: pohjautumaan   INESIV: pohjautumassa  ELATIV: pohjautumasta

ADESIV: pohjautumalla  ABESIV: pohjautumatta  INSTRUCTIV: pohjautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: pohjautuminen   PARTITIV: pohjautuminen

INFINITIVUL CINCI: pohjautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: pohjautuva  (gen. pohjautuvan)   PASIV: pohjauduttava   (gen. pohjauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: pohjautunut                      PASIV: pohjauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: pohjautuja (pl.gen. pohjautujien)  ADJECTIV NEGATIV: pohjautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): pohjautumus

 

 

polveutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

polveudun, polveudut, polveutuu, polveudumme, polveudutte, polveutuvat, polveudutaan

en polveudu, et polveudu, ei polveudu, emme polveudu, ette polveudu, eivät polveudu, ei polveuduta

IMPERFECT INDICATIV

polveuduin, polveuduit, polveutui, polveuduimme, polveuduitte, polveutuivat, polveuduttiin

en polveutunut, et polveutunut, ei polveutunut, emme polveutuneet, ette polveutuneet, eivät polveutuneet, ei polveuduttu

PERFECT INDICATIV

olen polveutunut, olet polveutunut, on polveutunut, olemme polveutuneet, olette polveutuneet, ovat polveutuneet, on polveuduttu

en ole polveutunut, et ole polveutunut, ei ole polveutunut, emme ole polveutuneet, ette ole polveutuneet, eivät ole polveutuneet, ei ole polveuduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin polveutunut, olit polveutunut, oli polveutunut, olimme polveutuneet, olitte polveutuneet, olivat polveutuneet, oli polveuduttu

en ollut polveutunut, et ollut polveutunut, ei ollut polveutunut, emme olleet polveutuneet, ette olleet polveutuneet, eivät olleet polveutuneet, ei ollut polveuduttu

PREZENT IMPERATIV

-, polveudu, polveutukoon, polveutukaamme, polveutukaa, polveutukoot, polveuduttakoon

-, älä polveudu, älköön polveutuko, älkäämme polveutuko, älkää polveutuko, älkööt polveutuko, älköön polveuduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon polveutunut, -, -, olkoot polveutuneet, olkoon polveuduttu

-, -, älköön olko polveutunut, -, -, älkööt olko polveutuneet, älköön olko polveuduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

polveutuisin, polveutuisit, polveutuisi, polveutuisimme, polveutuisitte, polveutuisivat, polveuduttaisiin

en polveutuisi, et polveutuisi, ei polveutuisi, emme polveutuisi, ette polveutuisi, eivät polveutuisi, ei polveuduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin polveutunut, olisit polveutunut, olisi polveutunut, olisimme polveutuneet, olisitte polveutuneet, olisivat polveutuneet, oltaisiin polveuduttu

en olisi polveutunut, et olisi polveutunut, ei olisi polveutunut, emme olisi polveutuneet, ette olisi polveutuneet, eivät olisi polveutuneet, ei olisi polveuduttu

PREZENT POTENȚIAL

polveutunen, polveutunet, polveutunee, polveutunemme, polveutunette, polveutunevat, polveuduttaneen

en polveutune, et polveutune, ei polveutune, emme polveutune, ette polveutune, eivät polveutune, ei polveuduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen polveutunut, lienet polveutunut, lienee polveutunut, lienemme polveutuneet, lienette polveutuneet, lienevät polveutuneet, lienee polveuduttu

en liene polveutunut, et liene polveutunut, ei liene polveutunut, emme liene polveutuneet, ette liene polveutuneet, eivät liene polveutuneet, ei liene polveuduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: polveutua    FORMA LUNGĂ: polveutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: polveutuessa   INSTRUCTIV: polveutuen  INESIV PASIV: polveuduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: polveutumaan   INESIV: polveutumassa  ELATIV: polveutumasta

ADESIV: polveutumalla  ABESIV: polveutumatta  INSTRUCTIV: polveutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: polveutuminen   PARTITIV: polveutuminen

INFINITIVUL CINCI: polveutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: polveutuva  (gen. polveutuvan)   PASIV: polveuduttava   (gen. polveuduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: polveutunut                      PASIV: polveuduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: polveutuja (pl.gen. polveutujien)  ADJECTIV NEGATIV: polveutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): polveutumus

 

 

ponnistautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

ponnistaudun, ponnistaudut, ponnistautuu, ponnistaudumme, ponnistaudutte, ponnistautuvat, ponnistaudutaan

en ponnistaudu, et ponnistaudu, ei ponnistaudu, emme ponnistaudu, ette ponnistaudu, eivät ponnistaudu, ei ponnistauduta

IMPERFECT INDICATIV

ponnistauduin, ponnistauduit, ponnistautui, ponnistauduimme, ponnistauduitte, ponnistautuivat, ponnistauduttiin

en ponnistautunut, et ponnistautunut, ei ponnistautunut, emme ponnistautuneet, ette ponnistautuneet, eivät ponnistautuneet, ei ponnistauduttu

PERFECT INDICATIV

olen ponnistautunut, olet ponnistautunut, on ponnistautunut, olemme ponnistautuneet, olette ponnistautuneet, ovat ponnistautuneet, on ponnistauduttu

en ole ponnistautunut, et ole ponnistautunut, ei ole ponnistautunut, emme ole ponnistautuneet, ette ole ponnistautuneet, eivät ole ponnistautuneet, ei ole ponnistauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin ponnistautunut, olit ponnistautunut, oli ponnistautunut, olimme ponnistautuneet, olitte ponnistautuneet, olivat ponnistautuneet, oli ponnistauduttu

en ollut ponnistautunut, et ollut ponnistautunut, ei ollut ponnistautunut, emme olleet ponnistautuneet, ette olleet ponnistautuneet, eivät olleet ponnistautuneet, ei ollut ponnistauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, ponnistaudu, ponnistautukoon, ponnistautukaamme, ponnistautukaa, ponnistautukoot, ponnistauduttakoon

-, älä ponnistaudu, älköön ponnistautuko, älkäämme ponnistautuko, älkää ponnistautuko, älkööt ponnistautuko, älköön ponnistauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon ponnistautunut, -, -, olkoot ponnistautuneet, olkoon ponnistauduttu

-, -, älköön olko ponnistautunut, -, -, älkööt olko ponnistautuneet, älköön olko ponnistauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

ponnistautuisin, ponnistautuisit, ponnistautuisi, ponnistautuisimme, ponnistautuisitte, ponnistautuisivat, ponnistauduttaisiin

en ponnistautuisi, et ponnistautuisi, ei ponnistautuisi, emme ponnistautuisi, ette ponnistautuisi, eivät ponnistautuisi, ei ponnistauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin ponnistautunut, olisit ponnistautunut, olisi ponnistautunut, olisimme ponnistautuneet, olisitte ponnistautuneet, olisivat ponnistautuneet, oltaisiin ponnistauduttu

en olisi ponnistautunut, et olisi ponnistautunut, ei olisi ponnistautunut, emme olisi ponnistautuneet, ette olisi ponnistautuneet, eivät olisi ponnistautuneet, ei olisi ponnistauduttu

PREZENT POTENȚIAL

ponnistautunen, ponnistautunet, ponnistautunee, ponnistautunemme, ponnistautunette, ponnistautunevat, ponnistauduttaneen

en ponnistautune, et ponnistautune, ei ponnistautune, emme ponnistautune, ette ponnistautune, eivät ponnistautune, ei ponnistauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen ponnistautunut, lienet ponnistautunut, lienee ponnistautunut, lienemme ponnistautuneet, lienette ponnistautuneet, lienevät ponnistautuneet, lienee ponnistauduttu

en liene ponnistautunut, et liene ponnistautunut, ei liene ponnistautunut, emme liene ponnistautuneet, ette liene ponnistautuneet, eivät liene ponnistautuneet, ei liene ponnistauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: ponnistautua    FORMA LUNGĂ: ponnistautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: ponnistautuessa   INSTRUCTIV: ponnistautuen  INESIV PASIV: ponnistauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: ponnistautumaan   INESIV: ponnistautumassa  ELATIV: ponnistautumasta

ADESIV: ponnistautumalla  ABESIV: ponnistautumatta  INSTRUCTIV: ponnistautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: ponnistautuminen   PARTITIV: ponnistautuminen

INFINITIVUL CINCI: ponnistautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: ponnistautuva  (gen. ponnistautuvan)   PASIV: ponnistauduttava   (gen. ponnistauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: ponnistautunut                         PASIV: ponnistauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: ponnistautuja (pl.gen. ponnistautujien)  ADJECTIV NEGATIV: ponnistautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): ponnistautumus

 

 

porautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

poraudun, poraudut, porautuu, poraudumme, poraudutte, porautuvat, poraudutaan

en poraudu, et poraudu, ei poraudu, emme poraudu, ette poraudu, eivät poraudu, ei porauduta

IMPERFECT INDICATIV

porauduin, porauduit, porautui, porauduimme, porauduitte, porautuivat, porauduttiin

en porautunut, et porautunut, ei porautunut, emme porautuneet, ette porautuneet, eivät porautuneet, ei porauduttu

PERFECT INDICATIV

olen porautunut, olet porautunut, on porautunut, olemme porautuneet, olette porautuneet, ovat porautuneet, on porauduttu

en ole porautunut, et ole porautunut, ei ole porautunut, emme ole porautuneet, ette ole porautuneet, eivät ole porautuneet, ei ole porauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin porautunut, olit porautunut, oli porautunut, olimme porautuneet, olitte porautuneet, olivat porautuneet, oli porauduttu

en ollut porautunut, et ollut porautunut, ei ollut porautunut, emme olleet porautuneet, ette olleet porautuneet, eivät olleet porautuneet, ei ollut porauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, poraudu, porautukoon, porautukaamme, porautukaa, porautukoot, porauduttakoon

-, älä poraudu, älköön porautuko, älkäämme porautuko, älkää porautuko, älkööt porautuko, älköön porauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon porautunut, -, -, olkoot porautuneet, olkoon porauduttu

-, -, älköön olko porautunut, -, -, älkööt olko porautuneet, älköön olko porauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

porautuisin, porautuisit, porautuisi, porautuisimme, porautuisitte, porautuisivat, porauduttaisiin

en porautuisi, et porautuisi, ei porautuisi, emme porautuisi, ette porautuisi, eivät porautuisi, ei porauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin porautunut, olisit porautunut, olisi porautunut, olisimme porautuneet, olisitte porautuneet, olisivat porautuneet, oltaisiin porauduttu

en olisi porautunut, et olisi porautunut, ei olisi porautunut, emme olisi porautuneet, ette olisi porautuneet, eivät olisi porautuneet, ei olisi porauduttu

PREZENT POTENȚIAL

porautunen, porautunet, porautunee, porautunemme, porautunette, porautunevat, porauduttaneen

en porautune, et porautune, ei porautune, emme porautune, ette porautune, eivät porautune, ei porauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen porautunut, lienet porautunut, lienee porautunut, lienemme porautuneet, lienette porautuneet, lienevät porautuneet, lienee porauduttu

en liene porautunut, et liene porautunut, ei liene porautunut, emme liene porautuneet, ette liene porautuneet, eivät liene porautuneet, ei liene porauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: porautua    FORMA LUNGĂ: porautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: porautuessa   INSTRUCTIV: porautuen  INESIV PASIV: porauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: porautumaan   INESIV: porautumassa  ELATIV: porautumasta

ADESIV: porautumalla  ABESIV: porautumatta  INSTRUCTIV: porautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: porautuminen   PARTITIV: porautuminen

INFINITIVUL CINCI: porautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: porautuva  (gen. porautuvan)   PASIV: porauduttava   (gen. porauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: porautunut                     PASIV: porauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: porautuja (pl.gen. porautujien)  ADJECTIV NEGATIV: porautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): porautumus

 

 

pujottautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

pujottaudun, pujottaudut, pujottautuu, pujottaudumme, pujottaudutte, pujottautuvat, pujottaudutaan

en pujottaudu, et pujottaudu, ei pujottaudu, emme pujottaudu, ette pujottaudu, eivät pujottaudu, ei pujottauduta

IMPERFECT INDICATIV

pujottauduin, pujottauduit, pujottautui, pujottauduimme, pujottauduitte, pujottautuivat, pujottauduttiin

en pujottautunut, et pujottautunut, ei pujottautunut, emme pujottautuneet, ette pujottautuneet, eivät pujottautuneet, ei pujottauduttu

PERFECT INDICATIV

olen pujottautunut, olet pujottautunut, on pujottautunut, olemme pujottautuneet, olette pujottautuneet, ovat pujottautuneet, on pujottauduttu

en ole pujottautunut, et ole pujottautunut, ei ole pujottautunut, emme ole pujottautuneet, ette ole pujottautuneet, eivät ole pujottautuneet, ei ole pujottauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin pujottautunut, olit pujottautunut, oli pujottautunut, olimme pujottautuneet, olitte pujottautuneet, olivat pujottautuneet, oli pujottauduttu

en ollut pujottautunut, et ollut pujottautunut, ei ollut pujottautunut, emme olleet pujottautuneet, ette olleet pujottautuneet, eivät olleet pujottautuneet, ei ollut pujottauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, pujottaudu, pujottautukoon, pujottautukaamme, pujottautukaa, pujottautukoot, pujottauduttakoon

-, älä pujottaudu, älköön pujottautuko, älkäämme pujottautuko, älkää pujottautuko, älkööt pujottautuko, älköön pujottauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon pujottautunut, -, -, olkoot pujottautuneet, olkoon pujottauduttu

-, -, älköön olko pujottautunut, -, -, älkööt olko pujottautuneet, älköön olko pujottauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

pujottautuisin, pujottautuisit, pujottautuisi, pujottautuisimme, pujottautuisitte, pujottautuisivat, pujottauduttaisiin

en pujottautuisi, et pujottautuisi, ei pujottautuisi, emme pujottautuisi, ette pujottautuisi, eivät pujottautuisi, ei pujottauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin pujottautunut, olisit pujottautunut, olisi pujottautunut, olisimme pujottautuneet, olisitte pujottautuneet, olisivat pujottautuneet, oltaisiin pujottauduttu

en olisi pujottautunut, et olisi pujottautunut, ei olisi pujottautunut, emme olisi pujottautuneet, ette olisi pujottautuneet, eivät olisi pujottautuneet, ei olisi pujottauduttu

PREZENT POTENȚIAL

pujottautunen, pujottautunet, pujottautunee, pujottautunemme, pujottautunette, pujottautunevat, pujottauduttaneen

en pujottautune, et pujottautune, ei pujottautune, emme pujottautune, ette pujottautune, eivät pujottautune, ei pujottauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen pujottautunut, lienet pujottautunut, lienee pujottautunut, lienemme pujottautuneet, lienette pujottautuneet, lienevät pujottautuneet, lienee pujottauduttu

en liene pujottautunut, et liene pujottautunut, ei liene pujottautunut, emme liene pujottautuneet, ette liene pujottautuneet, eivät liene pujottautuneet, ei liene pujottauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: pujottautua    FORMA LUNGĂ: pujottautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: pujottautuessa   INSTRUCTIV: pujottautuen  INESIV PASIV: pujottauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: pujottautumaan   INESIV: pujottautumassa  ELATIV: pujottautumasta

ADESIV: pujottautumalla  ABESIV: pujottautumatta  INSTRUCTIV: pujottautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: pujottautuminen   PARTITIV: pujottautuminen

INFINITIVUL CINCI: pujottautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: pujottautuva  (gen. pujottautuvan)   PASIV: pujottauduttava   (gen. pujottauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: pujottautunut                        PASIV: pujottauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: pujottautuja (pl.gen. pujottautujien)  ADJECTIV NEGATIV: pujottautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): pujottautumus

 

 

pukeutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

pukeudun, pukeudut, pukeutuu, pukeudumme, pukeudutte, pukeutuvat, pukeudutaan

en pukeudu, et pukeudu, ei pukeudu, emme pukeudu, ette pukeudu, eivät pukeudu, ei pukeuduta

IMPERFECT INDICATIV

pukeuduin, pukeuduit, pukeutui, pukeuduimme, pukeuduitte, pukeutuivat, pukeuduttiin

en pukeutunut, et pukeutunut, ei pukeutunut, emme pukeutuneet, ette pukeutuneet, eivät pukeutuneet, ei pukeuduttu

PERFECT INDICATIV

olen pukeutunut, olet pukeutunut, on pukeutunut, olemme pukeutuneet, olette pukeutuneet, ovat pukeutuneet, on pukeuduttu

en ole pukeutunut, et ole pukeutunut, ei ole pukeutunut, emme ole pukeutuneet, ette ole pukeutuneet, eivät ole pukeutuneet, ei ole pukeuduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin pukeutunut, olit pukeutunut, oli pukeutunut, olimme pukeutuneet, olitte pukeutuneet, olivat pukeutuneet, oli pukeuduttu

en ollut pukeutunut, et ollut pukeutunut, ei ollut pukeutunut, emme olleet pukeutuneet, ette olleet pukeutuneet, eivät olleet pukeutuneet, ei ollut pukeuduttu

PREZENT IMPERATIV

-, pukeudu, pukeutukoon, pukeutukaamme, pukeutukaa, pukeutukoot, pukeuduttakoon

-, älä pukeudu, älköön pukeutuko, älkäämme pukeutuko, älkää pukeutuko, älkööt pukeutuko, älköön pukeuduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon pukeutunut, -, -, olkoot pukeutuneet, olkoon pukeuduttu

-, -, älköön olko pukeutunut, -, -, älkööt olko pukeutuneet, älköön olko pukeuduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

pukeutuisin, pukeutuisit, pukeutuisi, pukeutuisimme, pukeutuisitte, pukeutuisivat, pukeuduttaisiin

en pukeutuisi, et pukeutuisi, ei pukeutuisi, emme pukeutuisi, ette pukeutuisi, eivät pukeutuisi, ei pukeuduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin pukeutunut, olisit pukeutunut, olisi pukeutunut, olisimme pukeutuneet, olisitte pukeutuneet, olisivat pukeutuneet, oltaisiin pukeuduttu

en olisi pukeutunut, et olisi pukeutunut, ei olisi pukeutunut, emme olisi pukeutuneet, ette olisi pukeutuneet, eivät olisi pukeutuneet, ei olisi pukeuduttu

PREZENT POTENȚIAL

pukeutunen, pukeutunet, pukeutunee, pukeutunemme, pukeutunette, pukeutunevat, pukeuduttaneen

en pukeutune, et pukeutune, ei pukeutune, emme pukeutune, ette pukeutune, eivät pukeutune, ei pukeuduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen pukeutunut, lienet pukeutunut, lienee pukeutunut, lienemme pukeutuneet, lienette pukeutuneet, lienevät pukeutuneet, lienee pukeuduttu

en liene pukeutunut, et liene pukeutunut, ei liene pukeutunut, emme liene pukeutuneet, ette liene pukeutuneet, eivät liene pukeutuneet, ei liene pukeuduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: pukeutua    FORMA LUNGĂ: pukeutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: pukeutuessa   INSTRUCTIV: pukeutuen  INESIV PASIV: pukeuduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: pukeutumaan   INESIV: pukeutumassa  ELATIV: pukeutumasta

ADESIV: pukeutumalla  ABESIV: pukeutumatta  INSTRUCTIV: pukeutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: pukeutuminen   PARTITIV: pukeutuminen

INFINITIVUL CINCI: pukeutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: pukeutuva  (gen. pukeutuvan)   PASIV: pukeuduttava   (gen. pukeuduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: pukeutunut                     PASIV: pukeuduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: pukeutuja (pl.gen. pukeutujien)  ADJECTIV NEGATIV: pukeutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): pukeutumus

 

 

punoutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

punoudun, punoudut, punoutuu, punoudumme, punoudutte, punoutuvat, punoudutaan

en punoudu, et punoudu, ei punoudu, emme punoudu, ette punoudu, eivät punoudu, ei punouduta

IMPERFECT INDICATIV

punouduin, punouduit, punoutui, punouduimme, punouduitte, punoutuivat, punouduttiin

en punoutunut, et punoutunut, ei punoutunut, emme punoutuneet, ette punoutuneet, eivät punoutuneet, ei punouduttu

PERFECT INDICATIV

olen punoutunut, olet punoutunut, on punoutunut, olemme punoutuneet, olette punoutuneet, ovat punoutuneet, on punouduttu

en ole punoutunut, et ole punoutunut, ei ole punoutunut, emme ole punoutuneet, ette ole punoutuneet, eivät ole punoutuneet, ei ole punouduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin punoutunut, olit punoutunut, oli punoutunut, olimme punoutuneet, olitte punoutuneet, olivat punoutuneet, oli punouduttu

en ollut punoutunut, et ollut punoutunut, ei ollut punoutunut, emme olleet punoutuneet, ette olleet punoutuneet, eivät olleet punoutuneet, ei ollut punouduttu

PREZENT IMPERATIV

-, punoudu, punoutukoon, punoutukaamme, punoutukaa, punoutukoot, punouduttakoon

-, älä punoudu, älköön punoutuko, älkäämme punoutuko, älkää punoutuko, älkööt punoutuko, älköön punouduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon punoutunut, -, -, olkoot punoutuneet, olkoon punouduttu

-, -, älköön olko punoutunut, -, -, älkööt olko punoutuneet, älköön olko punouduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

punoutuisin, punoutuisit, punoutuisi, punoutuisimme, punoutuisitte, punoutuisivat, punouduttaisiin

en punoutuisi, et punoutuisi, ei punoutuisi, emme punoutuisi, ette punoutuisi, eivät punoutuisi, ei punouduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin punoutunut, olisit punoutunut, olisi punoutunut, olisimme punoutuneet, olisitte punoutuneet, olisivat punoutuneet, oltaisiin punouduttu

en olisi punoutunut, et olisi punoutunut, ei olisi punoutunut, emme olisi punoutuneet, ette olisi punoutuneet, eivät olisi punoutuneet, ei olisi punouduttu

PREZENT POTENȚIAL

punoutunen, punoutunet, punoutunee, punoutunemme, punoutunette, punoutunevat, punouduttaneen

en punoutune, et punoutune, ei punoutune, emme punoutune, ette punoutune, eivät punoutune, ei punouduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen punoutunut, lienet punoutunut, lienee punoutunut, lienemme punoutuneet, lienette punoutuneet, lienevät punoutuneet, lienee punouduttu

en liene punoutunut, et liene punoutunut, ei liene punoutunut, emme liene punoutuneet, ette liene punoutuneet, eivät liene punoutuneet, ei liene punouduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: punoutua    FORMA LUNGĂ: punoutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: punoutuessa   INSTRUCTIV: punoutuen  INESIV PASIV: punouduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: punoutumaan   INESIV: punoutumassa  ELATIV: punoutumasta

ADESIV: punoutumalla  ABESIV: punoutumatta  INSTRUCTIV: punoutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: punoutuminen   PARTITIV: punoutuminen

INFINITIVUL CINCI: punoutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: punoutuva  (gen. punoutuvan)   PASIV: punouduttava   (gen. punouduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: punoutunut                     PASIV: punouduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: punoutuja (pl.gen. punoutujien)  ADJECTIV NEGATIV: punoutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): punoutumus

 

 

puolustautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

puolustaudun, puolustaudut, puolustautuu, puolustaudumme, puolustaudutte, puolustautuvat, puolustaudutaan

en puolustaudu, et puolustaudu, ei puolustaudu, emme puolustaudu, ette puolustaudu, eivät puolustaudu, ei puolustauduta

IMPERFECT INDICATIV

puolustauduin, puolustauduit, puolustautui, puolustauduimme, puolustauduitte, puolustautuivat, puolustauduttiin

en puolustautunut, et puolustautunut, ei puolustautunut, emme puolustautuneet, ette puolustautuneet, eivät puolustautuneet, ei puolustauduttu

PERFECT INDICATIV

olen puolustautunut, olet puolustautunut, on puolustautunut, olemme puolustautuneet, olette puolustautuneet, ovat puolustautuneet, on puolustauduttu

en ole puolustautunut, et ole puolustautunut, ei ole puolustautunut, emme ole puolustautuneet, ette ole puolustautuneet, eivät ole puolustautuneet, ei ole puolustauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin puolustautunut, olit puolustautunut, oli puolustautunut, olimme puolustautuneet, olitte puolustautuneet, olivat puolustautuneet, oli puolustauduttu

en ollut puolustautunut, et ollut puolustautunut, ei ollut puolustautunut, emme olleet puolustautuneet, ette olleet puolustautuneet, eivät olleet puolustautuneet, ei ollut puolustauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, puolustaudu, puolustautukoon, puolustautukaamme, puolustautukaa, puolustautukoot, puolustauduttakoon

-, älä puolustaudu, älköön puolustautuko, älkäämme puolustautuko, älkää puolustautuko, älkööt puolustautuko, älköön puolustauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon puolustautunut, -, -, olkoot puolustautuneet, olkoon puolustauduttu

-, -, älköön olko puolustautunut, -, -, älkööt olko puolustautuneet, älköön olko puolustauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

puolustautuisin, puolustautuisit, puolustautuisi, puolustautuisimme, puolustautuisitte, puolustautuisivat, puolustauduttaisiin

en puolustautuisi, et puolustautuisi, ei puolustautuisi, emme puolustautuisi, ette puolustautuisi, eivät puolustautuisi, ei puolustauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin puolustautunut, olisit puolustautunut, olisi puolustautunut, olisimme puolustautuneet, olisitte puolustautuneet, olisivat puolustautuneet, oltaisiin puolustauduttu

en olisi puolustautunut, et olisi puolustautunut, ei olisi puolustautunut, emme olisi puolustautuneet, ette olisi puolustautuneet, eivät olisi puolustautuneet, ei olisi puolustauduttu

PREZENT POTENȚIAL

puolustautunen, puolustautunet, puolustautunee, puolustautunemme, puolustautunette, puolustautunevat, puolustauduttaneen

en puolustautune, et puolustautune, ei puolustautune, emme puolustautune, ette puolustautune, eivät puolustautune, ei puolustauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen puolustautunut, lienet puolustautunut, lienee puolustautunut, lienemme puolustautuneet, lienette puolustautuneet, lienevät puolustautuneet, lienee puolustauduttu

en liene puolustautunut, et liene puolustautunut, ei liene puolustautunut, emme liene puolustautuneet, ette liene puolustautuneet, eivät liene puolustautuneet, ei liene puolustauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: puolustautua    FORMA LUNGĂ: puolustautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: puolustautuessa   INSTRUCTIV: puolustautuen  INESIV PASIV: puolustauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: puolustautumaan   INESIV: puolustautumassa  ELATIV: puolustautumasta

ADESIV: puolustautumalla  ABESIV: puolustautumatta  INSTRUCTIV: puolustautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: puolustautuminen   PARTITIV: puolustautuminen

INFINITIVUL CINCI: puolustautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: puolustautuva  (gen. puolustautuvan)   PASIV: puolustauduttava   (gen. puolustauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: puolustautunut                         PASIV: puolustauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: puolustautuja (pl.gen. puolustautujien)  ADJECTIV NEGATIV: puolustautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): puolustautumus

 

 

pureutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

pureudun, pureudut, pureutuu, pureudumme, pureudutte, pureutuvat, pureudutaan

en pureudu, et pureudu, ei pureudu, emme pureudu, ette pureudu, eivät pureudu, ei pureuduta

IMPERFECT INDICATIV

pureuduin, pureuduit, pureutui, pureuduimme, pureuduitte, pureutuivat, pureuduttiin

en pureutunut, et pureutunut, ei pureutunut, emme pureutuneet, ette pureutuneet, eivät pureutuneet, ei pureuduttu

PERFECT INDICATIV

olen pureutunut, olet pureutunut, on pureutunut, olemme pureutuneet, olette pureutuneet, ovat pureutuneet, on pureuduttu

en ole pureutunut, et ole pureutunut, ei ole pureutunut, emme ole pureutuneet, ette ole pureutuneet, eivät ole pureutuneet, ei ole pureuduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin pureutunut, olit pureutunut, oli pureutunut, olimme pureutuneet, olitte pureutuneet, olivat pureutuneet, oli pureuduttu

en ollut pureutunut, et ollut pureutunut, ei ollut pureutunut, emme olleet pureutuneet, ette olleet pureutuneet, eivät olleet pureutuneet, ei ollut pureuduttu

PREZENT IMPERATIV

-, pureudu, pureutukoon, pureutukaamme, pureutukaa, pureutukoot, pureuduttakoon

-, älä pureudu, älköön pureutuko, älkäämme pureutuko, älkää pureutuko, älkööt pureutuko, älköön pureuduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon pureutunut, -, -, olkoot pureutuneet, olkoon pureuduttu

-, -, älköön olko pureutunut, -, -, älkööt olko pureutuneet, älköön olko pureuduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

pureutuisin, pureutuisit, pureutuisi, pureutuisimme, pureutuisitte, pureutuisivat, pureuduttaisiin

en pureutuisi, et pureutuisi, ei pureutuisi, emme pureutuisi, ette pureutuisi, eivät pureutuisi, ei pureuduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin pureutunut, olisit pureutunut, olisi pureutunut, olisimme pureutuneet, olisitte pureutuneet, olisivat pureutuneet, oltaisiin pureuduttu

en olisi pureutunut, et olisi pureutunut, ei olisi pureutunut, emme olisi pureutuneet, ette olisi pureutuneet, eivät olisi pureutuneet, ei olisi pureuduttu

PREZENT POTENȚIAL

pureutunen, pureutunet, pureutunee, pureutunemme, pureutunette, pureutunevat, pureuduttaneen

en pureutune, et pureutune, ei pureutune, emme pureutune, ette pureutune, eivät pureutune, ei pureuduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen pureutunut, lienet pureutunut, lienee pureutunut, lienemme pureutuneet, lienette pureutuneet, lienevät pureutuneet, lienee pureuduttu

en liene pureutunut, et liene pureutunut, ei liene pureutunut, emme liene pureutuneet, ette liene pureutuneet, eivät liene pureutuneet, ei liene pureuduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: pureutua    FORMA LUNGĂ: pureutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: pureutuessa   INSTRUCTIV: pureutuen  INESIV PASIV: pureuduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: pureutumaan   INESIV: pureutumassa  ELATIV: pureutumasta

ADESIV: pureutumalla  ABESIV: pureutumatta  INSTRUCTIV: pureutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: pureutuminen   PARTITIV: pureutuminen

INFINITIVUL CINCI: pureutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: pureutuva  (gen. pureutuvan)   PASIV: pureuduttava   (gen. pureuduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: pureutunut                     PASIV: pureuduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: pureutuja (pl.gen. pureutujien)  ADJECTIV NEGATIV: pureutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): pureutumus

 

 

puristautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

puristaudun, puristaudut, puristautuu, puristaudumme, puristaudutte, puristautuvat, puristaudutaan

en puristaudu, et puristaudu, ei puristaudu, emme puristaudu, ette puristaudu, eivät puristaudu, ei puristauduta

IMPERFECT INDICATIV

puristauduin, puristauduit, puristautui, puristauduimme, puristauduitte, puristautuivat, puristauduttiin

en puristautunut, et puristautunut, ei puristautunut, emme puristautuneet, ette puristautuneet, eivät puristautuneet, ei puristauduttu

PERFECT INDICATIV

olen puristautunut, olet puristautunut, on puristautunut, olemme puristautuneet, olette puristautuneet, ovat puristautuneet, on puristauduttu

en ole puristautunut, et ole puristautunut, ei ole puristautunut, emme ole puristautuneet, ette ole puristautuneet, eivät ole puristautuneet, ei ole puristauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin puristautunut, olit puristautunut, oli puristautunut, olimme puristautuneet, olitte puristautuneet, olivat puristautuneet, oli puristauduttu

en ollut puristautunut, et ollut puristautunut, ei ollut puristautunut, emme olleet puristautuneet, ette olleet puristautuneet, eivät olleet puristautuneet, ei ollut puristauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, puristaudu, puristautukoon, puristautukaamme, puristautukaa, puristautukoot, puristauduttakoon

-, älä puristaudu, älköön puristautuko, älkäämme puristautuko, älkää puristautuko, älkööt puristautuko, älköön puristauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon puristautunut, -, -, olkoot puristautuneet, olkoon puristauduttu

-, -, älköön olko puristautunut, -, -, älkööt olko puristautuneet, älköön olko puristauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

puristautuisin, puristautuisit, puristautuisi, puristautuisimme, puristautuisitte, puristautuisivat, puristauduttaisiin

en puristautuisi, et puristautuisi, ei puristautuisi, emme puristautuisi, ette puristautuisi, eivät puristautuisi, ei puristauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin puristautunut, olisit puristautunut, olisi puristautunut, olisimme puristautuneet, olisitte puristautuneet, olisivat puristautuneet, oltaisiin puristauduttu

en olisi puristautunut, et olisi puristautunut, ei olisi puristautunut, emme olisi puristautuneet, ette olisi puristautuneet, eivät olisi puristautuneet, ei olisi puristauduttu

PREZENT POTENȚIAL

puristautunen, puristautunet, puristautunee, puristautunemme, puristautunette, puristautunevat, puristauduttaneen

en puristautune, et puristautune, ei puristautune, emme puristautune, ette puristautune, eivät puristautune, ei puristauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen puristautunut, lienet puristautunut, lienee puristautunut, lienemme puristautuneet, lienette puristautuneet, lienevät puristautuneet, lienee puristauduttu

en liene puristautunut, et liene puristautunut, ei liene puristautunut, emme liene puristautuneet, ette liene puristautuneet, eivät liene puristautuneet, ei liene puristauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: puristautua    FORMA LUNGĂ: puristautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: puristautuessa   INSTRUCTIV: puristautuen  INESIV PASIV: puristauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: puristautumaan   INESIV: puristautumassa  ELATIV: puristautumasta

ADESIV: puristautumalla  ABESIV: puristautumatta  INSTRUCTIV: puristautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: puristautuminen   PARTITIV: puristautuminen

INFINITIVUL CINCI: puristautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: puristautuva  (gen. puristautuvan)   PASIV: puristauduttava   (gen. puristauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: puristautunut                        PASIV: puristauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: puristautuja (pl.gen. puristautujien)  ADJECTIV NEGATIV: puristautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): puristautumus

 

 

purkautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

purkaudun, purkaudut, purkautuu, purkaudumme, purkaudutte, purkautuvat, purkaudutaan

en purkaudu, et purkaudu, ei purkaudu, emme purkaudu, ette purkaudu, eivät purkaudu, ei purkauduta

IMPERFECT INDICATIV

purkauduin, purkauduit, purkautui, purkauduimme, purkauduitte, purkautuivat, purkauduttiin

en purkautunut, et purkautunut, ei purkautunut, emme purkautuneet, ette purkautuneet, eivät purkautuneet, ei purkauduttu

PERFECT INDICATIV

olen purkautunut, olet purkautunut, on purkautunut, olemme purkautuneet, olette purkautuneet, ovat purkautuneet, on purkauduttu

en ole purkautunut, et ole purkautunut, ei ole purkautunut, emme ole purkautuneet, ette ole purkautuneet, eivät ole purkautuneet, ei ole purkauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin purkautunut, olit purkautunut, oli purkautunut, olimme purkautuneet, olitte purkautuneet, olivat purkautuneet, oli purkauduttu

en ollut purkautunut, et ollut purkautunut, ei ollut purkautunut, emme olleet purkautuneet, ette olleet purkautuneet, eivät olleet purkautuneet, ei ollut purkauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, purkaudu, purkautukoon, purkautukaamme, purkautukaa, purkautukoot, purkauduttakoon

-, älä purkaudu, älköön purkautuko, älkäämme purkautuko, älkää purkautuko, älkööt purkautuko, älköön purkauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon purkautunut, -, -, olkoot purkautuneet, olkoon purkauduttu

-, -, älköön olko purkautunut, -, -, älkööt olko purkautuneet, älköön olko purkauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

purkautuisin, purkautuisit, purkautuisi, purkautuisimme, purkautuisitte, purkautuisivat, purkauduttaisiin

en purkautuisi, et purkautuisi, ei purkautuisi, emme purkautuisi, ette purkautuisi, eivät purkautuisi, ei purkauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin purkautunut, olisit purkautunut, olisi purkautunut, olisimme purkautuneet, olisitte purkautuneet, olisivat purkautuneet, oltaisiin purkauduttu

en olisi purkautunut, et olisi purkautunut, ei olisi purkautunut, emme olisi purkautuneet, ette olisi purkautuneet, eivät olisi purkautuneet, ei olisi purkauduttu

PREZENT POTENȚIAL

purkautunen, purkautunet, purkautunee, purkautunemme, purkautunette, purkautunevat, purkauduttaneen

en purkautune, et purkautune, ei purkautune, emme purkautune, ette purkautune, eivät purkautune, ei purkauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen purkautunut, lienet purkautunut, lienee purkautunut, lienemme purkautuneet, lienette purkautuneet, lienevät purkautuneet, lienee purkauduttu

en liene purkautunut, et liene purkautunut, ei liene purkautunut, emme liene purkautuneet, ette liene purkautuneet, eivät liene purkautuneet, ei liene purkauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: purkautua    FORMA LUNGĂ: purkautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: purkautuessa   INSTRUCTIV: purkautuen  INESIV PASIV: purkauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: purkautumaan   INESIV: purkautumassa  ELATIV: purkautumasta

ADESIV: purkautumalla  ABESIV: purkautumatta  INSTRUCTIV: purkautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: purkautuminen   PARTITIV: purkautuminen

INFINITIVUL CINCI: purkautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: purkautuva  (gen. purkautuvan)   PASIV: purkauduttava   (gen. purkauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: purkautunut                      PASIV: purkauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: purkautuja (pl.gen. purkautujien)  ADJECTIV NEGATIV: purkautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): purkautumus

 

 

puskeutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

puskeudun, puskeudut, puskeutuu, puskeudumme, puskeudutte, puskeutuvat, puskeudutaan

en puskeudu, et puskeudu, ei puskeudu, emme puskeudu, ette puskeudu, eivät puskeudu, ei puskeuduta

IMPERFECT INDICATIV

puskeuduin, puskeuduit, puskeutui, puskeuduimme, puskeuduitte, puskeutuivat, puskeuduttiin

en puskeutunut, et puskeutunut, ei puskeutunut, emme puskeutuneet, ette puskeutuneet, eivät puskeutuneet, ei puskeuduttu

PERFECT INDICATIV

olen puskeutunut, olet puskeutunut, on puskeutunut, olemme puskeutuneet, olette puskeutuneet, ovat puskeutuneet, on puskeuduttu

en ole puskeutunut, et ole puskeutunut, ei ole puskeutunut, emme ole puskeutuneet, ette ole puskeutuneet, eivät ole puskeutuneet, ei ole puskeuduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin puskeutunut, olit puskeutunut, oli puskeutunut, olimme puskeutuneet, olitte puskeutuneet, olivat puskeutuneet, oli puskeuduttu

en ollut puskeutunut, et ollut puskeutunut, ei ollut puskeutunut, emme olleet puskeutuneet, ette olleet puskeutuneet, eivät olleet puskeutuneet, ei ollut puskeuduttu

PREZENT IMPERATIV

-, puskeudu, puskeutukoon, puskeutukaamme, puskeutukaa, puskeutukoot, puskeuduttakoon

-, älä puskeudu, älköön puskeutuko, älkäämme puskeutuko, älkää puskeutuko, älkööt puskeutuko, älköön puskeuduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon puskeutunut, -, -, olkoot puskeutuneet, olkoon puskeuduttu

-, -, älköön olko puskeutunut, -, -, älkööt olko puskeutuneet, älköön olko puskeuduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

puskeutuisin, puskeutuisit, puskeutuisi, puskeutuisimme, puskeutuisitte, puskeutuisivat, puskeuduttaisiin

en puskeutuisi, et puskeutuisi, ei puskeutuisi, emme puskeutuisi, ette puskeutuisi, eivät puskeutuisi, ei puskeuduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin puskeutunut, olisit puskeutunut, olisi puskeutunut, olisimme puskeutuneet, olisitte puskeutuneet, olisivat puskeutuneet, oltaisiin puskeuduttu

en olisi puskeutunut, et olisi puskeutunut, ei olisi puskeutunut, emme olisi puskeutuneet, ette olisi puskeutuneet, eivät olisi puskeutuneet, ei olisi puskeuduttu

PREZENT POTENȚIAL

puskeutunen, puskeutunet, puskeutunee, puskeutunemme, puskeutunette, puskeutunevat, puskeuduttaneen

en puskeutune, et puskeutune, ei puskeutune, emme puskeutune, ette puskeutune, eivät puskeutune, ei puskeuduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen puskeutunut, lienet puskeutunut, lienee puskeutunut, lienemme puskeutuneet, lienette puskeutuneet, lienevät puskeutuneet, lienee puskeuduttu

en liene puskeutunut, et liene puskeutunut, ei liene puskeutunut, emme liene puskeutuneet, ette liene puskeutuneet, eivät liene puskeutuneet, ei liene puskeuduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: puskeutua    FORMA LUNGĂ: puskeutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: puskeutuessa   INSTRUCTIV: puskeutuen  INESIV PASIV: puskeuduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: puskeutumaan   INESIV: puskeutumassa  ELATIV: puskeutumasta

ADESIV: puskeutumalla  ABESIV: puskeutumatta  INSTRUCTIV: puskeutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: puskeutuminen   PARTITIV: puskeutuminen

INFINITIVUL CINCI: puskeutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: puskeutuva  (gen. puskeutuvan)   PASIV: puskeuduttava   (gen. puskeuduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: puskeutunut                      PASIV: puskeuduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: puskeutuja (pl.gen. puskeutujien)  ADJECTIV NEGATIV: puskeutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): puskeutumus

 

 

puuroutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

puuroudun, puuroudut, puuroutuu, puuroudumme, puuroudutte, puuroutuvat, puuroudutaan

en puuroudu, et puuroudu, ei puuroudu, emme puuroudu, ette puuroudu, eivät puuroudu, ei puurouduta

IMPERFECT INDICATIV

puurouduin, puurouduit, puuroutui, puurouduimme, puurouduitte, puuroutuivat, puurouduttiin

en puuroutunut, et puuroutunut, ei puuroutunut, emme puuroutuneet, ette puuroutuneet, eivät puuroutuneet, ei puurouduttu

PERFECT INDICATIV

olen puuroutunut, olet puuroutunut, on puuroutunut, olemme puuroutuneet, olette puuroutuneet, ovat puuroutuneet, on puurouduttu

en ole puuroutunut, et ole puuroutunut, ei ole puuroutunut, emme ole puuroutuneet, ette ole puuroutuneet, eivät ole puuroutuneet, ei ole puurouduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin puuroutunut, olit puuroutunut, oli puuroutunut, olimme puuroutuneet, olitte puuroutuneet, olivat puuroutuneet, oli puurouduttu

en ollut puuroutunut, et ollut puuroutunut, ei ollut puuroutunut, emme olleet puuroutuneet, ette olleet puuroutuneet, eivät olleet puuroutuneet, ei ollut puurouduttu

PREZENT IMPERATIV

-, puuroudu, puuroutukoon, puuroutukaamme, puuroutukaa, puuroutukoot, puurouduttakoon

-, älä puuroudu, älköön puuroutuko, älkäämme puuroutuko, älkää puuroutuko, älkööt puuroutuko, älköön puurouduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon puuroutunut, -, -, olkoot puuroutuneet, olkoon puurouduttu

-, -, älköön olko puuroutunut, -, -, älkööt olko puuroutuneet, älköön olko puurouduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

puuroutuisin, puuroutuisit, puuroutuisi, puuroutuisimme, puuroutuisitte, puuroutuisivat, puurouduttaisiin

en puuroutuisi, et puuroutuisi, ei puuroutuisi, emme puuroutuisi, ette puuroutuisi, eivät puuroutuisi, ei puurouduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin puuroutunut, olisit puuroutunut, olisi puuroutunut, olisimme puuroutuneet, olisitte puuroutuneet, olisivat puuroutuneet, oltaisiin puurouduttu

en olisi puuroutunut, et olisi puuroutunut, ei olisi puuroutunut, emme olisi puuroutuneet, ette olisi puuroutuneet, eivät olisi puuroutuneet, ei olisi puurouduttu

PREZENT POTENȚIAL

puuroutunen, puuroutunet, puuroutunee, puuroutunemme, puuroutunette, puuroutunevat, puurouduttaneen

en puuroutune, et puuroutune, ei puuroutune, emme puuroutune, ette puuroutune, eivät puuroutune, ei puurouduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen puuroutunut, lienet puuroutunut, lienee puuroutunut, lienemme puuroutuneet, lienette puuroutuneet, lienevät puuroutuneet, lienee puurouduttu

en liene puuroutunut, et liene puuroutunut, ei liene puuroutunut, emme liene puuroutuneet, ette liene puuroutuneet, eivät liene puuroutuneet, ei liene puurouduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: puuroutua    FORMA LUNGĂ: puuroutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: puuroutuessa   INSTRUCTIV: puuroutuen  INESIV PASIV: puurouduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: puuroutumaan   INESIV: puuroutumassa  ELATIV: puuroutumasta

ADESIV: puuroutumalla  ABESIV: puuroutumatta  INSTRUCTIV: puuroutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: puuroutuminen   PARTITIV: puuroutuminen

INFINITIVUL CINCI: puuroutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: puuroutuva  (gen. puuroutuvan)   PASIV: puurouduttava   (gen. puurouduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: puuroutunut                      PASIV: puurouduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: puuroutuja (pl.gen. puuroutujien)  ADJECTIV NEGATIV: puuroutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): puuroutumus

 

 

puutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

puudun, puudut, puutuu, puudumme, puudutte, puutuvat, puudutaan

en puudu, et puudu, ei puudu, emme puudu, ette puudu, eivät puudu, ei puuduta

IMPERFECT INDICATIV

puuduin, puuduit, puutui, puuduimme, puuduitte, puutuivat, puuduttiin

en puutunut, et puutunut, ei puutunut, emme puutuneet, ette puutuneet, eivät puutuneet, ei puuduttu

PERFECT INDICATIV

olen puutunut, olet puutunut, on puutunut, olemme puutuneet, olette puutuneet, ovat puutuneet, on puuduttu

en ole puutunut, et ole puutunut, ei ole puutunut, emme ole puutuneet, ette ole puutuneet, eivät ole puutuneet, ei ole puuduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin puutunut, olit puutunut, oli puutunut, olimme puutuneet, olitte puutuneet, olivat puutuneet, oli puuduttu

en ollut puutunut, et ollut puutunut, ei ollut puutunut, emme olleet puutuneet, ette olleet puutuneet, eivät olleet puutuneet, ei ollut puuduttu

PREZENT IMPERATIV

-, puudu, puutukoon, puutukaamme, puutukaa, puutukoot, puuduttakoon

-, älä puudu, älköön puutuko, älkäämme puutuko, älkää puutuko, älkööt puutuko, älköön puuduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon puutunut, -, -, olkoot puutuneet, olkoon puuduttu

-, -, älköön olko puutunut, -, -, älkööt olko puutuneet, älköön olko puuduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

puutuisin, puutuisit, puutuisi, puutuisimme, puutuisitte, puutuisivat, puuduttaisiin

en puutuisi, et puutuisi, ei puutuisi, emme puutuisi, ette puutuisi, eivät puutuisi, ei puuduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin puutunut, olisit puutunut, olisi puutunut, olisimme puutuneet, olisitte puutuneet, olisivat puutuneet, oltaisiin puuduttu

en olisi puutunut, et olisi puutunut, ei olisi puutunut, emme olisi puutuneet, ette olisi puutuneet, eivät olisi puutuneet, ei olisi puuduttu

PREZENT POTENȚIAL

puutunen, puutunet, puutunee, puutunemme, puutunette, puutunevat, puuduttaneen

en puutune, et puutune, ei puutune, emme puutune, ette puutune, eivät puutune, ei puuduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen puutunut, lienet puutunut, lienee puutunut, lienemme puutuneet, lienette puutuneet, lienevät puutuneet, lienee puuduttu

en liene puutunut, et liene puutunut, ei liene puutunut, emme liene puutuneet, ette liene puutuneet, eivät liene puutuneet, ei liene puuduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: puutua    FORMA LUNGĂ: puutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: puutuessa   INSTRUCTIV: puutuen  INESIV PASIV: puuduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: puutumaan   INESIV: puutumassa  ELATIV: puutumasta

ADESIV: puutumalla  ABESIV: puutumatta  INSTRUCTIV: puutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: puutuminen   PARTITIV: puutuminen

INFINITIVUL CINCI: puutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: puutuva  (gen. puutuvan)   PASIV: puuduttava   (gen. puuduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: puutunut                   PASIV: puuduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: puutuja (pl.gen. puutujien)  ADJECTIV NEGATIV: puutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): puutumus

 

 

pyhittäytyä 28 (44)

PREZENT INDICATIV

pyhittäydyn, pyhittäydyt, pyhittäytyy, pyhittäydymme, pyhittäydytte, pyhittäytyvät, pyhittäydytään

en pyhittäydy, et pyhittäydy, ei pyhittäydy, emme pyhittäydy, ette pyhittäydy, eivät pyhittäydy, ei pyhittäydytä

IMPERFECT INDICATIV

pyhittäydyin, pyhittäydyit, pyhittäytyi, pyhittäydyimme, pyhittäydyitte, pyhittäytyivät, pyhittäydyttiin

en pyhittäytynyt, et pyhittäytynyt, ei pyhittäytynyt, emme pyhittäytyneet, ette pyhittäytyneet, eivät pyhittäytyneet, ei pyhittäydytty

PERFECT INDICATIV

olen pyhittäytynyt, olet pyhittäytynyt, on pyhittäytynyt, olemme pyhittäytyneet, olette pyhittäytyneet, ovat pyhittäytyneet, on pyhittäydytty

en ole pyhittäytynyt, et ole pyhittäytynyt, ei ole pyhittäytynyt, emme ole pyhittäytyneet, ette ole pyhittäytyneet, eivät ole pyhittäytyneet, ei ole pyhittäydytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin pyhittäytynyt, olit pyhittäytynyt, oli pyhittäytynyt, olimme pyhittäytyneet, olitte pyhittäytyneet, olivat pyhittäytyneet, oli pyhittäydytty

en ollut pyhittäytynyt, et ollut pyhittäytynyt, ei ollut pyhittäytynyt, emme olleet pyhittäytyneet, ette olleet pyhittäytyneet, eivät olleet pyhittäytyneet, ei ollut pyhittäydytty

PREZENT IMPERATIV

-, pyhittäydy, pyhittäytyköön, pyhittäytykäämme, pyhittäytykää, pyhittäytykööt, pyhittäydyttäköön

-, älä pyhittäydy, älköön pyhittäytykö, älkäämme pyhittäytykö, älkää pyhittäytykö, älkööt pyhittäytykö, älköön pyhittäydyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon pyhittäytynyt, -, -, olkoot pyhittäytyneet, olkoon pyhittäydytty

-, -, älköön olko pyhittäytynyt, -, -, älkööt olko pyhittäytyneet, älköön olko pyhittäydytty

PREZENT CONDIȚIONAL

pyhittäytyisin, pyhittäytyisit, pyhittäytyisi, pyhittäytyisimme, pyhittäytyisitte, pyhittäytyisivät, pyhittäydyttäisiin

en pyhittäytyisi, et pyhittäytyisi, ei pyhittäytyisi, emme pyhittäytyisi, ette pyhittäytyisi, eivät pyhittäytyisi, ei pyhittäydyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin pyhittäytynyt, olisit pyhittäytynyt, olisi pyhittäytynyt, olisimme pyhittäytyneet, olisitte pyhittäytyneet, olisivat pyhittäytyneet, oltaisiin pyhittäydytty

en olisi pyhittäytynyt, et olisi pyhittäytynyt, ei olisi pyhittäytynyt, emme olisi pyhittäytyneet, ette olisi pyhittäytyneet, eivät olisi pyhittäytyneet, ei olisi pyhittäydytty

PREZENT POTENȚIAL

pyhittäytynen, pyhittäytynet, pyhittäytynee, pyhittäytynemme, pyhittäytynette, pyhittäytynevät, pyhittäydyttäneen

en pyhittäytyne, et pyhittäytyne, ei pyhittäytyne, emme pyhittäytyne, ette pyhittäytyne, eivät pyhittäytyne, ei pyhittäydyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen pyhittäytynyt, lienet pyhittäytynyt, lienee pyhittäytynyt, lienemme pyhittäytyneet, lienette pyhittäytyneet, lienevät pyhittäytyneet, lienee pyhittäydytty

en liene pyhittäytynyt, et liene pyhittäytynyt, ei liene pyhittäytynyt, emme liene pyhittäytyneet, ette liene pyhittäytyneet, eivät liene pyhittäytyneet, ei liene pyhittäydytty

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: pyhittäytyä    FORMA LUNGĂ: pyhittäytyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: pyhittäytyessä   INSTRUCTIV: pyhittäytyen  INESIV PASIV: pyhittäydyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: pyhittäytymään   INESIV: pyhittäytymässä  ELATIV: pyhittäytymästä

ADESIV: pyhittäytymällä  ABESIV: pyhittäytymättä  INSTRUCTIV: pyhittäytymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: pyhittäytyminen   PARTITIV: pyhittäytyminen

INFINITIVUL CINCI: pyhittäytymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: pyhittäytyvä  (gen. pyhittäytyvän)   PASIV: pyhittäydyttävä   (gen. pyhittäydyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: pyhittäytynyt                        PASIV: pyhittäydytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: pyhittäytyjä (pl.gen. pyhittäytyjien)  ADJECTIV NEGATIV: pyhittäytymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): pyhittäytymys

 

 

pysyttäytyä 28 (44)

PREZENT INDICATIV

pysyttäydyn, pysyttäydyt, pysyttäytyy, pysyttäydymme, pysyttäydytte, pysyttäytyvät, pysyttäydytään

en pysyttäydy, et pysyttäydy, ei pysyttäydy, emme pysyttäydy, ette pysyttäydy, eivät pysyttäydy, ei pysyttäydytä

IMPERFECT INDICATIV

pysyttäydyin, pysyttäydyit, pysyttäytyi, pysyttäydyimme, pysyttäydyitte, pysyttäytyivät, pysyttäydyttiin

en pysyttäytynyt, et pysyttäytynyt, ei pysyttäytynyt, emme pysyttäytyneet, ette pysyttäytyneet, eivät pysyttäytyneet, ei pysyttäydytty

PERFECT INDICATIV

olen pysyttäytynyt, olet pysyttäytynyt, on pysyttäytynyt, olemme pysyttäytyneet, olette pysyttäytyneet, ovat pysyttäytyneet, on pysyttäydytty

en ole pysyttäytynyt, et ole pysyttäytynyt, ei ole pysyttäytynyt, emme ole pysyttäytyneet, ette ole pysyttäytyneet, eivät ole pysyttäytyneet, ei ole pysyttäydytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin pysyttäytynyt, olit pysyttäytynyt, oli pysyttäytynyt, olimme pysyttäytyneet, olitte pysyttäytyneet, olivat pysyttäytyneet, oli pysyttäydytty

en ollut pysyttäytynyt, et ollut pysyttäytynyt, ei ollut pysyttäytynyt, emme olleet pysyttäytyneet, ette olleet pysyttäytyneet, eivät olleet pysyttäytyneet, ei ollut pysyttäydytty

PREZENT IMPERATIV

-, pysyttäydy, pysyttäytyköön, pysyttäytykäämme, pysyttäytykää, pysyttäytykööt, pysyttäydyttäköön

-, älä pysyttäydy, älköön pysyttäytykö, älkäämme pysyttäytykö, älkää pysyttäytykö, älkööt pysyttäytykö, älköön pysyttäydyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon pysyttäytynyt, -, -, olkoot pysyttäytyneet, olkoon pysyttäydytty

-, -, älköön olko pysyttäytynyt, -, -, älkööt olko pysyttäytyneet, älköön olko pysyttäydytty

PREZENT CONDIȚIONAL

pysyttäytyisin, pysyttäytyisit, pysyttäytyisi, pysyttäytyisimme, pysyttäytyisitte, pysyttäytyisivät, pysyttäydyttäisiin

en pysyttäytyisi, et pysyttäytyisi, ei pysyttäytyisi, emme pysyttäytyisi, ette pysyttäytyisi, eivät pysyttäytyisi, ei pysyttäydyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin pysyttäytynyt, olisit pysyttäytynyt, olisi pysyttäytynyt, olisimme pysyttäytyneet, olisitte pysyttäytyneet, olisivat pysyttäytyneet, oltaisiin pysyttäydytty

en olisi pysyttäytynyt, et olisi pysyttäytynyt, ei olisi pysyttäytynyt, emme olisi pysyttäytyneet, ette olisi pysyttäytyneet, eivät olisi pysyttäytyneet, ei olisi pysyttäydytty

PREZENT POTENȚIAL

pysyttäytynen, pysyttäytynet, pysyttäytynee, pysyttäytynemme, pysyttäytynette, pysyttäytynevät, pysyttäydyttäneen

en pysyttäytyne, et pysyttäytyne, ei pysyttäytyne, emme pysyttäytyne, ette pysyttäytyne, eivät pysyttäytyne, ei pysyttäydyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen pysyttäytynyt, lienet pysyttäytynyt, lienee pysyttäytynyt, lienemme pysyttäytyneet, lienette pysyttäytyneet, lienevät pysyttäytyneet, lienee pysyttäydytty

en liene pysyttäytynyt, et liene pysyttäytynyt, ei liene pysyttäytynyt, emme liene pysyttäytyneet, ette liene pysyttäytyneet, eivät liene pysyttäytyneet, ei liene pysyttäydytty

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: pysyttäytyä    FORMA LUNGĂ: pysyttäytyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: pysyttäytyessä   INSTRUCTIV: pysyttäytyen  INESIV PASIV: pysyttäydyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: pysyttäytymään   INESIV: pysyttäytymässä  ELATIV: pysyttäytymästä

ADESIV: pysyttäytymällä  ABESIV: pysyttäytymättä  INSTRUCTIV: pysyttäytymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: pysyttäytyminen   PARTITIV: pysyttäytyminen

INFINITIVUL CINCI: pysyttäytymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: pysyttäytyvä  (gen. pysyttäytyvän)   PASIV: pysyttäydyttävä   (gen. pysyttäydyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: pysyttäytynyt                        PASIV: pysyttäydytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: pysyttäytyjä (pl.gen. pysyttäytyjien)  ADJECTIV NEGATIV: pysyttäytymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): pysyttäytymys

 

 

pyyhkiytyä 28 (44)

PREZENT INDICATIV

pyyhkiydyn, pyyhkiydyt, pyyhkiytyy, pyyhkiydymme, pyyhkiydytte, pyyhkiytyvät, pyyhkiydytään

en pyyhkiydy, et pyyhkiydy, ei pyyhkiydy, emme pyyhkiydy, ette pyyhkiydy, eivät pyyhkiydy, ei pyyhkiydytä

IMPERFECT INDICATIV

pyyhkiydyin, pyyhkiydyit, pyyhkiytyi, pyyhkiydyimme, pyyhkiydyitte, pyyhkiytyivät, pyyhkiydyttiin

en pyyhkiytynyt, et pyyhkiytynyt, ei pyyhkiytynyt, emme pyyhkiytyneet, ette pyyhkiytyneet, eivät pyyhkiytyneet, ei pyyhkiydytty

PERFECT INDICATIV

olen pyyhkiytynyt, olet pyyhkiytynyt, on pyyhkiytynyt, olemme pyyhkiytyneet, olette pyyhkiytyneet, ovat pyyhkiytyneet, on pyyhkiydytty

en ole pyyhkiytynyt, et ole pyyhkiytynyt, ei ole pyyhkiytynyt, emme ole pyyhkiytyneet, ette ole pyyhkiytyneet, eivät ole pyyhkiytyneet, ei ole pyyhkiydytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin pyyhkiytynyt, olit pyyhkiytynyt, oli pyyhkiytynyt, olimme pyyhkiytyneet, olitte pyyhkiytyneet, olivat pyyhkiytyneet, oli pyyhkiydytty

en ollut pyyhkiytynyt, et ollut pyyhkiytynyt, ei ollut pyyhkiytynyt, emme olleet pyyhkiytyneet, ette olleet pyyhkiytyneet, eivät olleet pyyhkiytyneet, ei ollut pyyhkiydytty

PREZENT IMPERATIV

-, pyyhkiydy, pyyhkiytyköön, pyyhkiytykäämme, pyyhkiytykää, pyyhkiytykööt, pyyhkiydyttäköön

-, älä pyyhkiydy, älköön pyyhkiytykö, älkäämme pyyhkiytykö, älkää pyyhkiytykö, älkööt pyyhkiytykö, älköön pyyhkiydyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon pyyhkiytynyt, -, -, olkoot pyyhkiytyneet, olkoon pyyhkiydytty

-, -, älköön olko pyyhkiytynyt, -, -, älkööt olko pyyhkiytyneet, älköön olko pyyhkiydytty

PREZENT CONDIȚIONAL

pyyhkiytyisin, pyyhkiytyisit, pyyhkiytyisi, pyyhkiytyisimme, pyyhkiytyisitte, pyyhkiytyisivät, pyyhkiydyttäisiin

en pyyhkiytyisi, et pyyhkiytyisi, ei pyyhkiytyisi, emme pyyhkiytyisi, ette pyyhkiytyisi, eivät pyyhkiytyisi, ei pyyhkiydyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin pyyhkiytynyt, olisit pyyhkiytynyt, olisi pyyhkiytynyt, olisimme pyyhkiytyneet, olisitte pyyhkiytyneet, olisivat pyyhkiytyneet, oltaisiin pyyhkiydytty

en olisi pyyhkiytynyt, et olisi pyyhkiytynyt, ei olisi pyyhkiytynyt, emme olisi pyyhkiytyneet, ette olisi pyyhkiytyneet, eivät olisi pyyhkiytyneet, ei olisi pyyhkiydytty

PREZENT POTENȚIAL

pyyhkiytynen, pyyhkiytynet, pyyhkiytynee, pyyhkiytynemme, pyyhkiytynette, pyyhkiytynevät, pyyhkiydyttäneen

en pyyhkiytyne, et pyyhkiytyne, ei pyyhkiytyne, emme pyyhkiytyne, ette pyyhkiytyne, eivät pyyhkiytyne, ei pyyhkiydyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen pyyhkiytynyt, lienet pyyhkiytynyt, lienee pyyhkiytynyt, lienemme pyyhkiytyneet, lienette pyyhkiytyneet, lienevät pyyhkiytyneet, lienee pyyhkiydytty

en liene pyyhkiytynyt, et liene pyyhkiytynyt, ei liene pyyhkiytynyt, emme liene pyyhkiytyneet, ette liene pyyhkiytyneet, eivät liene pyyhkiytyneet, ei liene pyyhkiydytty

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: pyyhkiytyä    FORMA LUNGĂ: pyyhkiytyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: pyyhkiytyessä   INSTRUCTIV: pyyhkiytyen  INESIV PASIV: pyyhkiydyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: pyyhkiytymään   INESIV: pyyhkiytymässä  ELATIV: pyyhkiytymästä

ADESIV: pyyhkiytymällä  ABESIV: pyyhkiytymättä  INSTRUCTIV: pyyhkiytymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: pyyhkiytyminen   PARTITIV: pyyhkiytyminen

INFINITIVUL CINCI: pyyhkiytymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: pyyhkiytyvä  (gen. pyyhkiytyvän)   PASIV: pyyhkiydyttävä   (gen. pyyhkiydyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: pyyhkiytynyt                       PASIV: pyyhkiydytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: pyyhkiytyjä (pl.gen. pyyhkiytyjien)  ADJECTIV NEGATIV: pyyhkiytymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): pyyhkiytymys

 

 

raahautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

raahaudun, raahaudut, raahautuu, raahaudumme, raahaudutte, raahautuvat, raahaudutaan

en raahaudu, et raahaudu, ei raahaudu, emme raahaudu, ette raahaudu, eivät raahaudu, ei raahauduta

IMPERFECT INDICATIV

raahauduin, raahauduit, raahautui, raahauduimme, raahauduitte, raahautuivat, raahauduttiin

en raahautunut, et raahautunut, ei raahautunut, emme raahautuneet, ette raahautuneet, eivät raahautuneet, ei raahauduttu

PERFECT INDICATIV

olen raahautunut, olet raahautunut, on raahautunut, olemme raahautuneet, olette raahautuneet, ovat raahautuneet, on raahauduttu

en ole raahautunut, et ole raahautunut, ei ole raahautunut, emme ole raahautuneet, ette ole raahautuneet, eivät ole raahautuneet, ei ole raahauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin raahautunut, olit raahautunut, oli raahautunut, olimme raahautuneet, olitte raahautuneet, olivat raahautuneet, oli raahauduttu

en ollut raahautunut, et ollut raahautunut, ei ollut raahautunut, emme olleet raahautuneet, ette olleet raahautuneet, eivät olleet raahautuneet, ei ollut raahauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, raahaudu, raahautukoon, raahautukaamme, raahautukaa, raahautukoot, raahauduttakoon

-, älä raahaudu, älköön raahautuko, älkäämme raahautuko, älkää raahautuko, älkööt raahautuko, älköön raahauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon raahautunut, -, -, olkoot raahautuneet, olkoon raahauduttu

-, -, älköön olko raahautunut, -, -, älkööt olko raahautuneet, älköön olko raahauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

raahautuisin, raahautuisit, raahautuisi, raahautuisimme, raahautuisitte, raahautuisivat, raahauduttaisiin

en raahautuisi, et raahautuisi, ei raahautuisi, emme raahautuisi, ette raahautuisi, eivät raahautuisi, ei raahauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin raahautunut, olisit raahautunut, olisi raahautunut, olisimme raahautuneet, olisitte raahautuneet, olisivat raahautuneet, oltaisiin raahauduttu

en olisi raahautunut, et olisi raahautunut, ei olisi raahautunut, emme olisi raahautuneet, ette olisi raahautuneet, eivät olisi raahautuneet, ei olisi raahauduttu

PREZENT POTENȚIAL

raahautunen, raahautunet, raahautunee, raahautunemme, raahautunette, raahautunevat, raahauduttaneen

en raahautune, et raahautune, ei raahautune, emme raahautune, ette raahautune, eivät raahautune, ei raahauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen raahautunut, lienet raahautunut, lienee raahautunut, lienemme raahautuneet, lienette raahautuneet, lienevät raahautuneet, lienee raahauduttu

en liene raahautunut, et liene raahautunut, ei liene raahautunut, emme liene raahautuneet, ette liene raahautuneet, eivät liene raahautuneet, ei liene raahauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: raahautua    FORMA LUNGĂ: raahautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: raahautuessa   INSTRUCTIV: raahautuen  INESIV PASIV: raahauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: raahautumaan   INESIV: raahautumassa  ELATIV: raahautumasta

ADESIV: raahautumalla  ABESIV: raahautumatta  INSTRUCTIV: raahautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: raahautuminen   PARTITIV: raahautuminen

INFINITIVUL CINCI: raahautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: raahautuva  (gen. raahautuvan)   PASIV: raahauduttava   (gen. raahauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: raahautunut                      PASIV: raahauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: raahautuja (pl.gen. raahautujien)  ADJECTIV NEGATIV: raahautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): raahautumus

 

 

rampautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

rampaudun, rampaudut, rampautuu, rampaudumme, rampaudutte, rampautuvat, rampaudutaan

en rampaudu, et rampaudu, ei rampaudu, emme rampaudu, ette rampaudu, eivät rampaudu, ei rampauduta

IMPERFECT INDICATIV

rampauduin, rampauduit, rampautui, rampauduimme, rampauduitte, rampautuivat, rampauduttiin

en rampautunut, et rampautunut, ei rampautunut, emme rampautuneet, ette rampautuneet, eivät rampautuneet, ei rampauduttu

PERFECT INDICATIV

olen rampautunut, olet rampautunut, on rampautunut, olemme rampautuneet, olette rampautuneet, ovat rampautuneet, on rampauduttu

en ole rampautunut, et ole rampautunut, ei ole rampautunut, emme ole rampautuneet, ette ole rampautuneet, eivät ole rampautuneet, ei ole rampauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin rampautunut, olit rampautunut, oli rampautunut, olimme rampautuneet, olitte rampautuneet, olivat rampautuneet, oli rampauduttu

en ollut rampautunut, et ollut rampautunut, ei ollut rampautunut, emme olleet rampautuneet, ette olleet rampautuneet, eivät olleet rampautuneet, ei ollut rampauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, rampaudu, rampautukoon, rampautukaamme, rampautukaa, rampautukoot, rampauduttakoon

-, älä rampaudu, älköön rampautuko, älkäämme rampautuko, älkää rampautuko, älkööt rampautuko, älköön rampauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon rampautunut, -, -, olkoot rampautuneet, olkoon rampauduttu

-, -, älköön olko rampautunut, -, -, älkööt olko rampautuneet, älköön olko rampauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

rampautuisin, rampautuisit, rampautuisi, rampautuisimme, rampautuisitte, rampautuisivat, rampauduttaisiin

en rampautuisi, et rampautuisi, ei rampautuisi, emme rampautuisi, ette rampautuisi, eivät rampautuisi, ei rampauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin rampautunut, olisit rampautunut, olisi rampautunut, olisimme rampautuneet, olisitte rampautuneet, olisivat rampautuneet, oltaisiin rampauduttu

en olisi rampautunut, et olisi rampautunut, ei olisi rampautunut, emme olisi rampautuneet, ette olisi rampautuneet, eivät olisi rampautuneet, ei olisi rampauduttu

PREZENT POTENȚIAL

rampautunen, rampautunet, rampautunee, rampautunemme, rampautunette, rampautunevat, rampauduttaneen

en rampautune, et rampautune, ei rampautune, emme rampautune, ette rampautune, eivät rampautune, ei rampauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen rampautunut, lienet rampautunut, lienee rampautunut, lienemme rampautuneet, lienette rampautuneet, lienevät rampautuneet, lienee rampauduttu

en liene rampautunut, et liene rampautunut, ei liene rampautunut, emme liene rampautuneet, ette liene rampautuneet, eivät liene rampautuneet, ei liene rampauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: rampautua    FORMA LUNGĂ: rampautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: rampautuessa   INSTRUCTIV: rampautuen  INESIV PASIV: rampauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: rampautumaan   INESIV: rampautumassa  ELATIV: rampautumasta

ADESIV: rampautumalla  ABESIV: rampautumatta  INSTRUCTIV: rampautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: rampautuminen   PARTITIV: rampautuminen

INFINITIVUL CINCI: rampautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: rampautuva  (gen. rampautuvan)   PASIV: rampauduttava   (gen. rampauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: rampautunut                      PASIV: rampauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: rampautuja (pl.gen. rampautujien)  ADJECTIV NEGATIV: rampautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): rampautumus

 

 

rantautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

rantaudun, rantaudut, rantautuu, rantaudumme, rantaudutte, rantautuvat, rantaudutaan

en rantaudu, et rantaudu, ei rantaudu, emme rantaudu, ette rantaudu, eivät rantaudu, ei rantauduta

IMPERFECT INDICATIV

rantauduin, rantauduit, rantautui, rantauduimme, rantauduitte, rantautuivat, rantauduttiin

en rantautunut, et rantautunut, ei rantautunut, emme rantautuneet, ette rantautuneet, eivät rantautuneet, ei rantauduttu

PERFECT INDICATIV

olen rantautunut, olet rantautunut, on rantautunut, olemme rantautuneet, olette rantautuneet, ovat rantautuneet, on rantauduttu

en ole rantautunut, et ole rantautunut, ei ole rantautunut, emme ole rantautuneet, ette ole rantautuneet, eivät ole rantautuneet, ei ole rantauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin rantautunut, olit rantautunut, oli rantautunut, olimme rantautuneet, olitte rantautuneet, olivat rantautuneet, oli rantauduttu

en ollut rantautunut, et ollut rantautunut, ei ollut rantautunut, emme olleet rantautuneet, ette olleet rantautuneet, eivät olleet rantautuneet, ei ollut rantauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, rantaudu, rantautukoon, rantautukaamme, rantautukaa, rantautukoot, rantauduttakoon

-, älä rantaudu, älköön rantautuko, älkäämme rantautuko, älkää rantautuko, älkööt rantautuko, älköön rantauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon rantautunut, -, -, olkoot rantautuneet, olkoon rantauduttu

-, -, älköön olko rantautunut, -, -, älkööt olko rantautuneet, älköön olko rantauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

rantautuisin, rantautuisit, rantautuisi, rantautuisimme, rantautuisitte, rantautuisivat, rantauduttaisiin

en rantautuisi, et rantautuisi, ei rantautuisi, emme rantautuisi, ette rantautuisi, eivät rantautuisi, ei rantauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin rantautunut, olisit rantautunut, olisi rantautunut, olisimme rantautuneet, olisitte rantautuneet, olisivat rantautuneet, oltaisiin rantauduttu

en olisi rantautunut, et olisi rantautunut, ei olisi rantautunut, emme olisi rantautuneet, ette olisi rantautuneet, eivät olisi rantautuneet, ei olisi rantauduttu

PREZENT POTENȚIAL

rantautunen, rantautunet, rantautunee, rantautunemme, rantautunette, rantautunevat, rantauduttaneen

en rantautune, et rantautune, ei rantautune, emme rantautune, ette rantautune, eivät rantautune, ei rantauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen rantautunut, lienet rantautunut, lienee rantautunut, lienemme rantautuneet, lienette rantautuneet, lienevät rantautuneet, lienee rantauduttu

en liene rantautunut, et liene rantautunut, ei liene rantautunut, emme liene rantautuneet, ette liene rantautuneet, eivät liene rantautuneet, ei liene rantauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: rantautua    FORMA LUNGĂ: rantautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: rantautuessa   INSTRUCTIV: rantautuen  INESIV PASIV: rantauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: rantautumaan   INESIV: rantautumassa  ELATIV: rantautumasta

ADESIV: rantautumalla  ABESIV: rantautumatta  INSTRUCTIV: rantautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: rantautuminen   PARTITIV: rantautuminen

INFINITIVUL CINCI: rantautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: rantautuva  (gen. rantautuvan)   PASIV: rantauduttava   (gen. rantauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: rantautunut                      PASIV: rantauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: rantautuja (pl.gen. rantautujien)  ADJECTIV NEGATIV: rantautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): rantautumus

 

 

rapautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

rapaudun, rapaudut, rapautuu, rapaudumme, rapaudutte, rapautuvat, rapaudutaan

en rapaudu, et rapaudu, ei rapaudu, emme rapaudu, ette rapaudu, eivät rapaudu, ei rapauduta

IMPERFECT INDICATIV

rapauduin, rapauduit, rapautui, rapauduimme, rapauduitte, rapautuivat, rapauduttiin

en rapautunut, et rapautunut, ei rapautunut, emme rapautuneet, ette rapautuneet, eivät rapautuneet, ei rapauduttu

PERFECT INDICATIV

olen rapautunut, olet rapautunut, on rapautunut, olemme rapautuneet, olette rapautuneet, ovat rapautuneet, on rapauduttu

en ole rapautunut, et ole rapautunut, ei ole rapautunut, emme ole rapautuneet, ette ole rapautuneet, eivät ole rapautuneet, ei ole rapauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin rapautunut, olit rapautunut, oli rapautunut, olimme rapautuneet, olitte rapautuneet, olivat rapautuneet, oli rapauduttu

en ollut rapautunut, et ollut rapautunut, ei ollut rapautunut, emme olleet rapautuneet, ette olleet rapautuneet, eivät olleet rapautuneet, ei ollut rapauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, rapaudu, rapautukoon, rapautukaamme, rapautukaa, rapautukoot, rapauduttakoon

-, älä rapaudu, älköön rapautuko, älkäämme rapautuko, älkää rapautuko, älkööt rapautuko, älköön rapauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon rapautunut, -, -, olkoot rapautuneet, olkoon rapauduttu

-, -, älköön olko rapautunut, -, -, älkööt olko rapautuneet, älköön olko rapauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

rapautuisin, rapautuisit, rapautuisi, rapautuisimme, rapautuisitte, rapautuisivat, rapauduttaisiin

en rapautuisi, et rapautuisi, ei rapautuisi, emme rapautuisi, ette rapautuisi, eivät rapautuisi, ei rapauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin rapautunut, olisit rapautunut, olisi rapautunut, olisimme rapautuneet, olisitte rapautuneet, olisivat rapautuneet, oltaisiin rapauduttu

en olisi rapautunut, et olisi rapautunut, ei olisi rapautunut, emme olisi rapautuneet, ette olisi rapautuneet, eivät olisi rapautuneet, ei olisi rapauduttu

PREZENT POTENȚIAL

rapautunen, rapautunet, rapautunee, rapautunemme, rapautunette, rapautunevat, rapauduttaneen

en rapautune, et rapautune, ei rapautune, emme rapautune, ette rapautune, eivät rapautune, ei rapauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen rapautunut, lienet rapautunut, lienee rapautunut, lienemme rapautuneet, lienette rapautuneet, lienevät rapautuneet, lienee rapauduttu

en liene rapautunut, et liene rapautunut, ei liene rapautunut, emme liene rapautuneet, ette liene rapautuneet, eivät liene rapautuneet, ei liene rapauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: rapautua    FORMA LUNGĂ: rapautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: rapautuessa   INSTRUCTIV: rapautuen  INESIV PASIV: rapauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: rapautumaan   INESIV: rapautumassa  ELATIV: rapautumasta

ADESIV: rapautumalla  ABESIV: rapautumatta  INSTRUCTIV: rapautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: rapautuminen   PARTITIV: rapautuminen

INFINITIVUL CINCI: rapautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: rapautuva  (gen. rapautuvan)   PASIV: rapauduttava   (gen. rapauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: rapautunut                     PASIV: rapauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: rapautuja (pl.gen. rapautujien)  ADJECTIV NEGATIV: rapautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): rapautumus

 

 

rappeutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

rappeudun, rappeudut, rappeutuu, rappeudumme, rappeudutte, rappeutuvat, rappeudutaan

en rappeudu, et rappeudu, ei rappeudu, emme rappeudu, ette rappeudu, eivät rappeudu, ei rappeuduta

IMPERFECT INDICATIV

rappeuduin, rappeuduit, rappeutui, rappeuduimme, rappeuduitte, rappeutuivat, rappeuduttiin

en rappeutunut, et rappeutunut, ei rappeutunut, emme rappeutuneet, ette rappeutuneet, eivät rappeutuneet, ei rappeuduttu

PERFECT INDICATIV

olen rappeutunut, olet rappeutunut, on rappeutunut, olemme rappeutuneet, olette rappeutuneet, ovat rappeutuneet, on rappeuduttu

en ole rappeutunut, et ole rappeutunut, ei ole rappeutunut, emme ole rappeutuneet, ette ole rappeutuneet, eivät ole rappeutuneet, ei ole rappeuduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin rappeutunut, olit rappeutunut, oli rappeutunut, olimme rappeutuneet, olitte rappeutuneet, olivat rappeutuneet, oli rappeuduttu

en ollut rappeutunut, et ollut rappeutunut, ei ollut rappeutunut, emme olleet rappeutuneet, ette olleet rappeutuneet, eivät olleet rappeutuneet, ei ollut rappeuduttu

PREZENT IMPERATIV

-, rappeudu, rappeutukoon, rappeutukaamme, rappeutukaa, rappeutukoot, rappeuduttakoon

-, älä rappeudu, älköön rappeutuko, älkäämme rappeutuko, älkää rappeutuko, älkööt rappeutuko, älköön rappeuduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon rappeutunut, -, -, olkoot rappeutuneet, olkoon rappeuduttu

-, -, älköön olko rappeutunut, -, -, älkööt olko rappeutuneet, älköön olko rappeuduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

rappeutuisin, rappeutuisit, rappeutuisi, rappeutuisimme, rappeutuisitte, rappeutuisivat, rappeuduttaisiin

en rappeutuisi, et rappeutuisi, ei rappeutuisi, emme rappeutuisi, ette rappeutuisi, eivät rappeutuisi, ei rappeuduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin rappeutunut, olisit rappeutunut, olisi rappeutunut, olisimme rappeutuneet, olisitte rappeutuneet, olisivat rappeutuneet, oltaisiin rappeuduttu

en olisi rappeutunut, et olisi rappeutunut, ei olisi rappeutunut, emme olisi rappeutuneet, ette olisi rappeutuneet, eivät olisi rappeutuneet, ei olisi rappeuduttu

PREZENT POTENȚIAL

rappeutunen, rappeutunet, rappeutunee, rappeutunemme, rappeutunette, rappeutunevat, rappeuduttaneen

en rappeutune, et rappeutune, ei rappeutune, emme rappeutune, ette rappeutune, eivät rappeutune, ei rappeuduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen rappeutunut, lienet rappeutunut, lienee rappeutunut, lienemme rappeutuneet, lienette rappeutuneet, lienevät rappeutuneet, lienee rappeuduttu

en liene rappeutunut, et liene rappeutunut, ei liene rappeutunut, emme liene rappeutuneet, ette liene rappeutuneet, eivät liene rappeutuneet, ei liene rappeuduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: rappeutua    FORMA LUNGĂ: rappeutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: rappeutuessa   INSTRUCTIV: rappeutuen  INESIV PASIV: rappeuduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: rappeutumaan   INESIV: rappeutumassa  ELATIV: rappeutumasta

ADESIV: rappeutumalla  ABESIV: rappeutumatta  INSTRUCTIV: rappeutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: rappeutuminen   PARTITIV: rappeutuminen

INFINITIVUL CINCI: rappeutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: rappeutuva  (gen. rappeutuvan)   PASIV: rappeuduttava   (gen. rappeuduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: rappeutunut                      PASIV: rappeuduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: rappeutuja (pl.gen. rappeutujien)  ADJECTIV NEGATIV: rappeutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): rappeutumus

 

 

rentoutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

rentoudun, rentoudut, rentoutuu, rentoudumme, rentoudutte, rentoutuvat, rentoudutaan

en rentoudu, et rentoudu, ei rentoudu, emme rentoudu, ette rentoudu, eivät rentoudu, ei rentouduta

IMPERFECT INDICATIV

rentouduin, rentouduit, rentoutui, rentouduimme, rentouduitte, rentoutuivat, rentouduttiin

en rentoutunut, et rentoutunut, ei rentoutunut, emme rentoutuneet, ette rentoutuneet, eivät rentoutuneet, ei rentouduttu

PERFECT INDICATIV

olen rentoutunut, olet rentoutunut, on rentoutunut, olemme rentoutuneet, olette rentoutuneet, ovat rentoutuneet, on rentouduttu

en ole rentoutunut, et ole rentoutunut, ei ole rentoutunut, emme ole rentoutuneet, ette ole rentoutuneet, eivät ole rentoutuneet, ei ole rentouduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin rentoutunut, olit rentoutunut, oli rentoutunut, olimme rentoutuneet, olitte rentoutuneet, olivat rentoutuneet, oli rentouduttu

en ollut rentoutunut, et ollut rentoutunut, ei ollut rentoutunut, emme olleet rentoutuneet, ette olleet rentoutuneet, eivät olleet rentoutuneet, ei ollut rentouduttu

PREZENT IMPERATIV

-, rentoudu, rentoutukoon, rentoutukaamme, rentoutukaa, rentoutukoot, rentouduttakoon

-, älä rentoudu, älköön rentoutuko, älkäämme rentoutuko, älkää rentoutuko, älkööt rentoutuko, älköön rentouduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon rentoutunut, -, -, olkoot rentoutuneet, olkoon rentouduttu

-, -, älköön olko rentoutunut, -, -, älkööt olko rentoutuneet, älköön olko rentouduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

rentoutuisin, rentoutuisit, rentoutuisi, rentoutuisimme, rentoutuisitte, rentoutuisivat, rentouduttaisiin

en rentoutuisi, et rentoutuisi, ei rentoutuisi, emme rentoutuisi, ette rentoutuisi, eivät rentoutuisi, ei rentouduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin rentoutunut, olisit rentoutunut, olisi rentoutunut, olisimme rentoutuneet, olisitte rentoutuneet, olisivat rentoutuneet, oltaisiin rentouduttu

en olisi rentoutunut, et olisi rentoutunut, ei olisi rentoutunut, emme olisi rentoutuneet, ette olisi rentoutuneet, eivät olisi rentoutuneet, ei olisi rentouduttu

PREZENT POTENȚIAL

rentoutunen, rentoutunet, rentoutunee, rentoutunemme, rentoutunette, rentoutunevat, rentouduttaneen

en rentoutune, et rentoutune, ei rentoutune, emme rentoutune, ette rentoutune, eivät rentoutune, ei rentouduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen rentoutunut, lienet rentoutunut, lienee rentoutunut, lienemme rentoutuneet, lienette rentoutuneet, lienevät rentoutuneet, lienee rentouduttu

en liene rentoutunut, et liene rentoutunut, ei liene rentoutunut, emme liene rentoutuneet, ette liene rentoutuneet, eivät liene rentoutuneet, ei liene rentouduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: rentoutua    FORMA LUNGĂ: rentoutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: rentoutuessa   INSTRUCTIV: rentoutuen  INESIV PASIV: rentouduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: rentoutumaan   INESIV: rentoutumassa  ELATIV: rentoutumasta

ADESIV: rentoutumalla  ABESIV: rentoutumatta  INSTRUCTIV: rentoutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: rentoutuminen   PARTITIV: rentoutuminen

INFINITIVUL CINCI: rentoutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: rentoutuva  (gen. rentoutuvan)   PASIV: rentouduttava   (gen. rentouduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: rentoutunut                      PASIV: rentouduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: rentoutuja (pl.gen. rentoutujien)  ADJECTIV NEGATIV: rentoutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): rentoutumus

 

 

repeytyä 28 (44)

PREZENT INDICATIV

repeydyn, repeydyt, repeytyy, repeydymme, repeydytte, repeytyvät, repeydytään

en repeydy, et repeydy, ei repeydy, emme repeydy, ette repeydy, eivät repeydy, ei repeydytä

IMPERFECT INDICATIV

repeydyin, repeydyit, repeytyi, repeydyimme, repeydyitte, repeytyivät, repeydyttiin

en repeytynyt, et repeytynyt, ei repeytynyt, emme repeytyneet, ette repeytyneet, eivät repeytyneet, ei repeydytty

PERFECT INDICATIV

olen repeytynyt, olet repeytynyt, on repeytynyt, olemme repeytyneet, olette repeytyneet, ovat repeytyneet, on repeydytty

en ole repeytynyt, et ole repeytynyt, ei ole repeytynyt, emme ole repeytyneet, ette ole repeytyneet, eivät ole repeytyneet, ei ole repeydytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin repeytynyt, olit repeytynyt, oli repeytynyt, olimme repeytyneet, olitte repeytyneet, olivat repeytyneet, oli repeydytty

en ollut repeytynyt, et ollut repeytynyt, ei ollut repeytynyt, emme olleet repeytyneet, ette olleet repeytyneet, eivät olleet repeytyneet, ei ollut repeydytty

PREZENT IMPERATIV

-, repeydy, repeytyköön, repeytykäämme, repeytykää, repeytykööt, repeydyttäköön

-, älä repeydy, älköön repeytykö, älkäämme repeytykö, älkää repeytykö, älkööt repeytykö, älköön repeydyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon repeytynyt, -, -, olkoot repeytyneet, olkoon repeydytty

-, -, älköön olko repeytynyt, -, -, älkööt olko repeytyneet, älköön olko repeydytty

PREZENT CONDIȚIONAL

repeytyisin, repeytyisit, repeytyisi, repeytyisimme, repeytyisitte, repeytyisivät, repeydyttäisiin

en repeytyisi, et repeytyisi, ei repeytyisi, emme repeytyisi, ette repeytyisi, eivät repeytyisi, ei repeydyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin repeytynyt, olisit repeytynyt, olisi repeytynyt, olisimme repeytyneet, olisitte repeytyneet, olisivat repeytyneet, oltaisiin repeydytty

en olisi repeytynyt, et olisi repeytynyt, ei olisi repeytynyt, emme olisi repeytyneet, ette olisi repeytyneet, eivät olisi repeytyneet, ei olisi repeydytty

PREZENT POTENȚIAL

repeytynen, repeytynet, repeytynee, repeytynemme, repeytynette, repeytynevät, repeydyttäneen

en repeytyne, et repeytyne, ei repeytyne, emme repeytyne, ette repeytyne, eivät repeytyne, ei repeydyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen repeytynyt, lienet repeytynyt, lienee repeytynyt, lienemme repeytyneet, lienette repeytyneet, lienevät repeytyneet, lienee repeydytty

en liene repeytynyt, et liene repeytynyt, ei liene repeytynyt, emme liene repeytyneet, ette liene repeytyneet, eivät liene repeytyneet, ei liene repeydytty

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: repeytyä    FORMA LUNGĂ: repeytyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: repeytyessä   INSTRUCTIV: repeytyen  INESIV PASIV: repeydyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: repeytymään   INESIV: repeytymässä  ELATIV: repeytymästä

ADESIV: repeytymällä  ABESIV: repeytymättä  INSTRUCTIV: repeytymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: repeytyminen   PARTITIV: repeytyminen

INFINITIVUL CINCI: repeytymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: repeytyvä  (gen. repeytyvän)   PASIV: repeydyttävä   (gen. repeydyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: repeytynyt                     PASIV: repeydytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: repeytyjä (pl.gen. repeytyjien)  ADJECTIV NEGATIV: repeytymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): repeytymys

 

 

riistäytyä 28 (44)

PREZENT INDICATIV

riistäydyn, riistäydyt, riistäytyy, riistäydymme, riistäydytte, riistäytyvät, riistäydytään

en riistäydy, et riistäydy, ei riistäydy, emme riistäydy, ette riistäydy, eivät riistäydy, ei riistäydytä

IMPERFECT INDICATIV

riistäydyin, riistäydyit, riistäytyi, riistäydyimme, riistäydyitte, riistäytyivät, riistäydyttiin

en riistäytynyt, et riistäytynyt, ei riistäytynyt, emme riistäytyneet, ette riistäytyneet, eivät riistäytyneet, ei riistäydytty

PERFECT INDICATIV

olen riistäytynyt, olet riistäytynyt, on riistäytynyt, olemme riistäytyneet, olette riistäytyneet, ovat riistäytyneet, on riistäydytty

en ole riistäytynyt, et ole riistäytynyt, ei ole riistäytynyt, emme ole riistäytyneet, ette ole riistäytyneet, eivät ole riistäytyneet, ei ole riistäydytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin riistäytynyt, olit riistäytynyt, oli riistäytynyt, olimme riistäytyneet, olitte riistäytyneet, olivat riistäytyneet, oli riistäydytty

en ollut riistäytynyt, et ollut riistäytynyt, ei ollut riistäytynyt, emme olleet riistäytyneet, ette olleet riistäytyneet, eivät olleet riistäytyneet, ei ollut riistäydytty

PREZENT IMPERATIV

-, riistäydy, riistäytyköön, riistäytykäämme, riistäytykää, riistäytykööt, riistäydyttäköön

-, älä riistäydy, älköön riistäytykö, älkäämme riistäytykö, älkää riistäytykö, älkööt riistäytykö, älköön riistäydyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon riistäytynyt, -, -, olkoot riistäytyneet, olkoon riistäydytty

-, -, älköön olko riistäytynyt, -, -, älkööt olko riistäytyneet, älköön olko riistäydytty

PREZENT CONDIȚIONAL

riistäytyisin, riistäytyisit, riistäytyisi, riistäytyisimme, riistäytyisitte, riistäytyisivät, riistäydyttäisiin

en riistäytyisi, et riistäytyisi, ei riistäytyisi, emme riistäytyisi, ette riistäytyisi, eivät riistäytyisi, ei riistäydyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin riistäytynyt, olisit riistäytynyt, olisi riistäytynyt, olisimme riistäytyneet, olisitte riistäytyneet, olisivat riistäytyneet, oltaisiin riistäydytty

en olisi riistäytynyt, et olisi riistäytynyt, ei olisi riistäytynyt, emme olisi riistäytyneet, ette olisi riistäytyneet, eivät olisi riistäytyneet, ei olisi riistäydytty

PREZENT POTENȚIAL

riistäytynen, riistäytynet, riistäytynee, riistäytynemme, riistäytynette, riistäytynevät, riistäydyttäneen

en riistäytyne, et riistäytyne, ei riistäytyne, emme riistäytyne, ette riistäytyne, eivät riistäytyne, ei riistäydyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen riistäytynyt, lienet riistäytynyt, lienee riistäytynyt, lienemme riistäytyneet, lienette riistäytyneet, lienevät riistäytyneet, lienee riistäydytty

en liene riistäytynyt, et liene riistäytynyt, ei liene riistäytynyt, emme liene riistäytyneet, ette liene riistäytyneet, eivät liene riistäytyneet, ei liene riistäydytty

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: riistäytyä    FORMA LUNGĂ: riistäytyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: riistäytyessä   INSTRUCTIV: riistäytyen  INESIV PASIV: riistäydyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: riistäytymään   INESIV: riistäytymässä  ELATIV: riistäytymästä

ADESIV: riistäytymällä  ABESIV: riistäytymättä  INSTRUCTIV: riistäytymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: riistäytyminen   PARTITIV: riistäytyminen

INFINITIVUL CINCI: riistäytymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: riistäytyvä  (gen. riistäytyvän)   PASIV: riistäydyttävä   (gen. riistäydyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: riistäytynyt                       PASIV: riistäydytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: riistäytyjä (pl.gen. riistäytyjien)  ADJECTIV NEGATIV: riistäytymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): riistäytymys

 

 

riisuutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

riisuudun, riisuudut, riisuutuu, riisuudumme, riisuudutte, riisuutuvat, riisuudutaan

en riisuudu, et riisuudu, ei riisuudu, emme riisuudu, ette riisuudu, eivät riisuudu, ei riisuuduta

IMPERFECT INDICATIV

riisuuduin, riisuuduit, riisuutui, riisuuduimme, riisuuduitte, riisuutuivat, riisuuduttiin

en riisuutunut, et riisuutunut, ei riisuutunut, emme riisuutuneet, ette riisuutuneet, eivät riisuutuneet, ei riisuuduttu

PERFECT INDICATIV

olen riisuutunut, olet riisuutunut, on riisuutunut, olemme riisuutuneet, olette riisuutuneet, ovat riisuutuneet, on riisuuduttu

en ole riisuutunut, et ole riisuutunut, ei ole riisuutunut, emme ole riisuutuneet, ette ole riisuutuneet, eivät ole riisuutuneet, ei ole riisuuduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin riisuutunut, olit riisuutunut, oli riisuutunut, olimme riisuutuneet, olitte riisuutuneet, olivat riisuutuneet, oli riisuuduttu

en ollut riisuutunut, et ollut riisuutunut, ei ollut riisuutunut, emme olleet riisuutuneet, ette olleet riisuutuneet, eivät olleet riisuutuneet, ei ollut riisuuduttu

PREZENT IMPERATIV

-, riisuudu, riisuutukoon, riisuutukaamme, riisuutukaa, riisuutukoot, riisuuduttakoon

-, älä riisuudu, älköön riisuutuko, älkäämme riisuutuko, älkää riisuutuko, älkööt riisuutuko, älköön riisuuduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon riisuutunut, -, -, olkoot riisuutuneet, olkoon riisuuduttu

-, -, älköön olko riisuutunut, -, -, älkööt olko riisuutuneet, älköön olko riisuuduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

riisuutuisin, riisuutuisit, riisuutuisi, riisuutuisimme, riisuutuisitte, riisuutuisivat, riisuuduttaisiin

en riisuutuisi, et riisuutuisi, ei riisuutuisi, emme riisuutuisi, ette riisuutuisi, eivät riisuutuisi, ei riisuuduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin riisuutunut, olisit riisuutunut, olisi riisuutunut, olisimme riisuutuneet, olisitte riisuutuneet, olisivat riisuutuneet, oltaisiin riisuuduttu

en olisi riisuutunut, et olisi riisuutunut, ei olisi riisuutunut, emme olisi riisuutuneet, ette olisi riisuutuneet, eivät olisi riisuutuneet, ei olisi riisuuduttu

PREZENT POTENȚIAL

riisuutunen, riisuutunet, riisuutunee, riisuutunemme, riisuutunette, riisuutunevat, riisuuduttaneen

en riisuutune, et riisuutune, ei riisuutune, emme riisuutune, ette riisuutune, eivät riisuutune, ei riisuuduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen riisuutunut, lienet riisuutunut, lienee riisuutunut, lienemme riisuutuneet, lienette riisuutuneet, lienevät riisuutuneet, lienee riisuuduttu

en liene riisuutunut, et liene riisuutunut, ei liene riisuutunut, emme liene riisuutuneet, ette liene riisuutuneet, eivät liene riisuutuneet, ei liene riisuuduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: riisuutua    FORMA LUNGĂ: riisuutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: riisuutuessa   INSTRUCTIV: riisuutuen  INESIV PASIV: riisuuduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: riisuutumaan   INESIV: riisuutumassa  ELATIV: riisuutumasta

ADESIV: riisuutumalla  ABESIV: riisuutumatta  INSTRUCTIV: riisuutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: riisuutuminen   PARTITIV: riisuutuminen

INFINITIVUL CINCI: riisuutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: riisuutuva  (gen. riisuutuvan)   PASIV: riisuuduttava   (gen. riisuuduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: riisuutunut                      PASIV: riisuuduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: riisuutuja (pl.gen. riisuutujien)  ADJECTIV NEGATIV: riisuutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): riisuutumus

 

 

riitautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

riitaudun, riitaudut, riitautuu, riitaudumme, riitaudutte, riitautuvat, riitaudutaan

en riitaudu, et riitaudu, ei riitaudu, emme riitaudu, ette riitaudu, eivät riitaudu, ei riitauduta

IMPERFECT INDICATIV

riitauduin, riitauduit, riitautui, riitauduimme, riitauduitte, riitautuivat, riitauduttiin

en riitautunut, et riitautunut, ei riitautunut, emme riitautuneet, ette riitautuneet, eivät riitautuneet, ei riitauduttu

PERFECT INDICATIV

olen riitautunut, olet riitautunut, on riitautunut, olemme riitautuneet, olette riitautuneet, ovat riitautuneet, on riitauduttu

en ole riitautunut, et ole riitautunut, ei ole riitautunut, emme ole riitautuneet, ette ole riitautuneet, eivät ole riitautuneet, ei ole riitauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin riitautunut, olit riitautunut, oli riitautunut, olimme riitautuneet, olitte riitautuneet, olivat riitautuneet, oli riitauduttu

en ollut riitautunut, et ollut riitautunut, ei ollut riitautunut, emme olleet riitautuneet, ette olleet riitautuneet, eivät olleet riitautuneet, ei ollut riitauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, riitaudu, riitautukoon, riitautukaamme, riitautukaa, riitautukoot, riitauduttakoon

-, älä riitaudu, älköön riitautuko, älkäämme riitautuko, älkää riitautuko, älkööt riitautuko, älköön riitauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon riitautunut, -, -, olkoot riitautuneet, olkoon riitauduttu

-, -, älköön olko riitautunut, -, -, älkööt olko riitautuneet, älköön olko riitauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

riitautuisin, riitautuisit, riitautuisi, riitautuisimme, riitautuisitte, riitautuisivat, riitauduttaisiin

en riitautuisi, et riitautuisi, ei riitautuisi, emme riitautuisi, ette riitautuisi, eivät riitautuisi, ei riitauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin riitautunut, olisit riitautunut, olisi riitautunut, olisimme riitautuneet, olisitte riitautuneet, olisivat riitautuneet, oltaisiin riitauduttu

en olisi riitautunut, et olisi riitautunut, ei olisi riitautunut, emme olisi riitautuneet, ette olisi riitautuneet, eivät olisi riitautuneet, ei olisi riitauduttu

PREZENT POTENȚIAL

riitautunen, riitautunet, riitautunee, riitautunemme, riitautunette, riitautunevat, riitauduttaneen

en riitautune, et riitautune, ei riitautune, emme riitautune, ette riitautune, eivät riitautune, ei riitauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen riitautunut, lienet riitautunut, lienee riitautunut, lienemme riitautuneet, lienette riitautuneet, lienevät riitautuneet, lienee riitauduttu

en liene riitautunut, et liene riitautunut, ei liene riitautunut, emme liene riitautuneet, ette liene riitautuneet, eivät liene riitautuneet, ei liene riitauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: riitautua    FORMA LUNGĂ: riitautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: riitautuessa   INSTRUCTIV: riitautuen  INESIV PASIV: riitauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: riitautumaan   INESIV: riitautumassa  ELATIV: riitautumasta

ADESIV: riitautumalla  ABESIV: riitautumatta  INSTRUCTIV: riitautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: riitautuminen   PARTITIV: riitautuminen

INFINITIVUL CINCI: riitautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: riitautuva  (gen. riitautuvan)   PASIV: riitauduttava   (gen. riitauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: riitautunut                      PASIV: riitauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: riitautuja (pl.gen. riitautujien)  ADJECTIV NEGATIV: riitautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): riitautumus

 

 

rikkoutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

rikkoudun, rikkoudut, rikkoutuu, rikkoudumme, rikkoudutte, rikkoutuvat, rikkoudutaan

en rikkoudu, et rikkoudu, ei rikkoudu, emme rikkoudu, ette rikkoudu, eivät rikkoudu, ei rikkouduta

IMPERFECT INDICATIV

rikkouduin, rikkouduit, rikkoutui, rikkouduimme, rikkouduitte, rikkoutuivat, rikkouduttiin

en rikkoutunut, et rikkoutunut, ei rikkoutunut, emme rikkoutuneet, ette rikkoutuneet, eivät rikkoutuneet, ei rikkouduttu

PERFECT INDICATIV

olen rikkoutunut, olet rikkoutunut, on rikkoutunut, olemme rikkoutuneet, olette rikkoutuneet, ovat rikkoutuneet, on rikkouduttu

en ole rikkoutunut, et ole rikkoutunut, ei ole rikkoutunut, emme ole rikkoutuneet, ette ole rikkoutuneet, eivät ole rikkoutuneet, ei ole rikkouduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin rikkoutunut, olit rikkoutunut, oli rikkoutunut, olimme rikkoutuneet, olitte rikkoutuneet, olivat rikkoutuneet, oli rikkouduttu

en ollut rikkoutunut, et ollut rikkoutunut, ei ollut rikkoutunut, emme olleet rikkoutuneet, ette olleet rikkoutuneet, eivät olleet rikkoutuneet, ei ollut rikkouduttu

PREZENT IMPERATIV

-, rikkoudu, rikkoutukoon, rikkoutukaamme, rikkoutukaa, rikkoutukoot, rikkouduttakoon

-, älä rikkoudu, älköön rikkoutuko, älkäämme rikkoutuko, älkää rikkoutuko, älkööt rikkoutuko, älköön rikkouduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon rikkoutunut, -, -, olkoot rikkoutuneet, olkoon rikkouduttu

-, -, älköön olko rikkoutunut, -, -, älkööt olko rikkoutuneet, älköön olko rikkouduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

rikkoutuisin, rikkoutuisit, rikkoutuisi, rikkoutuisimme, rikkoutuisitte, rikkoutuisivat, rikkouduttaisiin

en rikkoutuisi, et rikkoutuisi, ei rikkoutuisi, emme rikkoutuisi, ette rikkoutuisi, eivät rikkoutuisi, ei rikkouduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin rikkoutunut, olisit rikkoutunut, olisi rikkoutunut, olisimme rikkoutuneet, olisitte rikkoutuneet, olisivat rikkoutuneet, oltaisiin rikkouduttu

en olisi rikkoutunut, et olisi rikkoutunut, ei olisi rikkoutunut, emme olisi rikkoutuneet, ette olisi rikkoutuneet, eivät olisi rikkoutuneet, ei olisi rikkouduttu

PREZENT POTENȚIAL

rikkoutunen, rikkoutunet, rikkoutunee, rikkoutunemme, rikkoutunette, rikkoutunevat, rikkouduttaneen

en rikkoutune, et rikkoutune, ei rikkoutune, emme rikkoutune, ette rikkoutune, eivät rikkoutune, ei rikkouduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen rikkoutunut, lienet rikkoutunut, lienee rikkoutunut, lienemme rikkoutuneet, lienette rikkoutuneet, lienevät rikkoutuneet, lienee rikkouduttu

en liene rikkoutunut, et liene rikkoutunut, ei liene rikkoutunut, emme liene rikkoutuneet, ette liene rikkoutuneet, eivät liene rikkoutuneet, ei liene rikkouduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: rikkoutua    FORMA LUNGĂ: rikkoutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: rikkoutuessa   INSTRUCTIV: rikkoutuen  INESIV PASIV: rikkouduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: rikkoutumaan   INESIV: rikkoutumassa  ELATIV: rikkoutumasta

ADESIV: rikkoutumalla  ABESIV: rikkoutumatta  INSTRUCTIV: rikkoutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: rikkoutuminen   PARTITIV: rikkoutuminen

INFINITIVUL CINCI: rikkoutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: rikkoutuva  (gen. rikkoutuvan)   PASIV: rikkouduttava   (gen. rikkouduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: rikkoutunut                      PASIV: rikkouduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: rikkoutuja (pl.gen. rikkoutujien)  ADJECTIV NEGATIV: rikkoutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): rikkoutumus

 

 

ripittäytyä 28 (44)

PREZENT INDICATIV

ripittäydyn, ripittäydyt, ripittäytyy, ripittäydymme, ripittäydytte, ripittäytyvät, ripittäydytään

en ripittäydy, et ripittäydy, ei ripittäydy, emme ripittäydy, ette ripittäydy, eivät ripittäydy, ei ripittäydytä

IMPERFECT INDICATIV

ripittäydyin, ripittäydyit, ripittäytyi, ripittäydyimme, ripittäydyitte, ripittäytyivät, ripittäydyttiin

en ripittäytynyt, et ripittäytynyt, ei ripittäytynyt, emme ripittäytyneet, ette ripittäytyneet, eivät ripittäytyneet, ei ripittäydytty

PERFECT INDICATIV

olen ripittäytynyt, olet ripittäytynyt, on ripittäytynyt, olemme ripittäytyneet, olette ripittäytyneet, ovat ripittäytyneet, on ripittäydytty

en ole ripittäytynyt, et ole ripittäytynyt, ei ole ripittäytynyt, emme ole ripittäytyneet, ette ole ripittäytyneet, eivät ole ripittäytyneet, ei ole ripittäydytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin ripittäytynyt, olit ripittäytynyt, oli ripittäytynyt, olimme ripittäytyneet, olitte ripittäytyneet, olivat ripittäytyneet, oli ripittäydytty

en ollut ripittäytynyt, et ollut ripittäytynyt, ei ollut ripittäytynyt, emme olleet ripittäytyneet, ette olleet ripittäytyneet, eivät olleet ripittäytyneet, ei ollut ripittäydytty

PREZENT IMPERATIV

-, ripittäydy, ripittäytyköön, ripittäytykäämme, ripittäytykää, ripittäytykööt, ripittäydyttäköön

-, älä ripittäydy, älköön ripittäytykö, älkäämme ripittäytykö, älkää ripittäytykö, älkööt ripittäytykö, älköön ripittäydyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon ripittäytynyt, -, -, olkoot ripittäytyneet, olkoon ripittäydytty

-, -, älköön olko ripittäytynyt, -, -, älkööt olko ripittäytyneet, älköön olko ripittäydytty

PREZENT CONDIȚIONAL

ripittäytyisin, ripittäytyisit, ripittäytyisi, ripittäytyisimme, ripittäytyisitte, ripittäytyisivät, ripittäydyttäisiin

en ripittäytyisi, et ripittäytyisi, ei ripittäytyisi, emme ripittäytyisi, ette ripittäytyisi, eivät ripittäytyisi, ei ripittäydyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin ripittäytynyt, olisit ripittäytynyt, olisi ripittäytynyt, olisimme ripittäytyneet, olisitte ripittäytyneet, olisivat ripittäytyneet, oltaisiin ripittäydytty

en olisi ripittäytynyt, et olisi ripittäytynyt, ei olisi ripittäytynyt, emme olisi ripittäytyneet, ette olisi ripittäytyneet, eivät olisi ripittäytyneet, ei olisi ripittäydytty

PREZENT POTENȚIAL

ripittäytynen, ripittäytynet, ripittäytynee, ripittäytynemme, ripittäytynette, ripittäytynevät, ripittäydyttäneen

en ripittäytyne, et ripittäytyne, ei ripittäytyne, emme ripittäytyne, ette ripittäytyne, eivät ripittäytyne, ei ripittäydyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen ripittäytynyt, lienet ripittäytynyt, lienee ripittäytynyt, lienemme ripittäytyneet, lienette ripittäytyneet, lienevät ripittäytyneet, lienee ripittäydytty

en liene ripittäytynyt, et liene ripittäytynyt, ei liene ripittäytynyt, emme liene ripittäytyneet, ette liene ripittäytyneet, eivät liene ripittäytyneet, ei liene ripittäydytty

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: ripittäytyä    FORMA LUNGĂ: ripittäytyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: ripittäytyessä   INSTRUCTIV: ripittäytyen  INESIV PASIV: ripittäydyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: ripittäytymään   INESIV: ripittäytymässä  ELATIV: ripittäytymästä

ADESIV: ripittäytymällä  ABESIV: ripittäytymättä  INSTRUCTIV: ripittäytymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: ripittäytyminen   PARTITIV: ripittäytyminen

INFINITIVUL CINCI: ripittäytymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: ripittäytyvä  (gen. ripittäytyvän)   PASIV: ripittäydyttävä   (gen. ripittäydyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: ripittäytynyt                        PASIV: ripittäydytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: ripittäytyjä (pl.gen. ripittäytyjien)  ADJECTIV NEGATIV: ripittäytymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): ripittäytymys

 

 

ripustautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

ripustaudun, ripustaudut, ripustautuu, ripustaudumme, ripustaudutte, ripustautuvat, ripustaudutaan

en ripustaudu, et ripustaudu, ei ripustaudu, emme ripustaudu, ette ripustaudu, eivät ripustaudu, ei ripustauduta

IMPERFECT INDICATIV

ripustauduin, ripustauduit, ripustautui, ripustauduimme, ripustauduitte, ripustautuivat, ripustauduttiin

en ripustautunut, et ripustautunut, ei ripustautunut, emme ripustautuneet, ette ripustautuneet, eivät ripustautuneet, ei ripustauduttu

PERFECT INDICATIV

olen ripustautunut, olet ripustautunut, on ripustautunut, olemme ripustautuneet, olette ripustautuneet, ovat ripustautuneet, on ripustauduttu

en ole ripustautunut, et ole ripustautunut, ei ole ripustautunut, emme ole ripustautuneet, ette ole ripustautuneet, eivät ole ripustautuneet, ei ole ripustauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin ripustautunut, olit ripustautunut, oli ripustautunut, olimme ripustautuneet, olitte ripustautuneet, olivat ripustautuneet, oli ripustauduttu

en ollut ripustautunut, et ollut ripustautunut, ei ollut ripustautunut, emme olleet ripustautuneet, ette olleet ripustautuneet, eivät olleet ripustautuneet, ei ollut ripustauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, ripustaudu, ripustautukoon, ripustautukaamme, ripustautukaa, ripustautukoot, ripustauduttakoon

-, älä ripustaudu, älköön ripustautuko, älkäämme ripustautuko, älkää ripustautuko, älkööt ripustautuko, älköön ripustauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon ripustautunut, -, -, olkoot ripustautuneet, olkoon ripustauduttu

-, -, älköön olko ripustautunut, -, -, älkööt olko ripustautuneet, älköön olko ripustauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

ripustautuisin, ripustautuisit, ripustautuisi, ripustautuisimme, ripustautuisitte, ripustautuisivat, ripustauduttaisiin

en ripustautuisi, et ripustautuisi, ei ripustautuisi, emme ripustautuisi, ette ripustautuisi, eivät ripustautuisi, ei ripustauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin ripustautunut, olisit ripustautunut, olisi ripustautunut, olisimme ripustautuneet, olisitte ripustautuneet, olisivat ripustautuneet, oltaisiin ripustauduttu

en olisi ripustautunut, et olisi ripustautunut, ei olisi ripustautunut, emme olisi ripustautuneet, ette olisi ripustautuneet, eivät olisi ripustautuneet, ei olisi ripustauduttu

PREZENT POTENȚIAL

ripustautunen, ripustautunet, ripustautunee, ripustautunemme, ripustautunette, ripustautunevat, ripustauduttaneen

en ripustautune, et ripustautune, ei ripustautune, emme ripustautune, ette ripustautune, eivät ripustautune, ei ripustauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen ripustautunut, lienet ripustautunut, lienee ripustautunut, lienemme ripustautuneet, lienette ripustautuneet, lienevät ripustautuneet, lienee ripustauduttu

en liene ripustautunut, et liene ripustautunut, ei liene ripustautunut, emme liene ripustautuneet, ette liene ripustautuneet, eivät liene ripustautuneet, ei liene ripustauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: ripustautua    FORMA LUNGĂ: ripustautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: ripustautuessa   INSTRUCTIV: ripustautuen  INESIV PASIV: ripustauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: ripustautumaan   INESIV: ripustautumassa  ELATIV: ripustautumasta

ADESIV: ripustautumalla  ABESIV: ripustautumatta  INSTRUCTIV: ripustautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: ripustautuminen   PARTITIV: ripustautuminen

INFINITIVUL CINCI: ripustautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: ripustautuva  (gen. ripustautuvan)   PASIV: ripustauduttava   (gen. ripustauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: ripustautunut                        PASIV: ripustauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: ripustautuja (pl.gen. ripustautujien)  ADJECTIV NEGATIV: ripustautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): ripustautumus

 

 

risteytyä 28 (44)

PREZENT INDICATIV

risteydyn, risteydyt, risteytyy, risteydymme, risteydytte, risteytyvät, risteydytään

en risteydy, et risteydy, ei risteydy, emme risteydy, ette risteydy, eivät risteydy, ei risteydytä

IMPERFECT INDICATIV

risteydyin, risteydyit, risteytyi, risteydyimme, risteydyitte, risteytyivät, risteydyttiin

en risteytynyt, et risteytynyt, ei risteytynyt, emme risteytyneet, ette risteytyneet, eivät risteytyneet, ei risteydytty

PERFECT INDICATIV

olen risteytynyt, olet risteytynyt, on risteytynyt, olemme risteytyneet, olette risteytyneet, ovat risteytyneet, on risteydytty

en ole risteytynyt, et ole risteytynyt, ei ole risteytynyt, emme ole risteytyneet, ette ole risteytyneet, eivät ole risteytyneet, ei ole risteydytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin risteytynyt, olit risteytynyt, oli risteytynyt, olimme risteytyneet, olitte risteytyneet, olivat risteytyneet, oli risteydytty

en ollut risteytynyt, et ollut risteytynyt, ei ollut risteytynyt, emme olleet risteytyneet, ette olleet risteytyneet, eivät olleet risteytyneet, ei ollut risteydytty

PREZENT IMPERATIV

-, risteydy, risteytyköön, risteytykäämme, risteytykää, risteytykööt, risteydyttäköön

-, älä risteydy, älköön risteytykö, älkäämme risteytykö, älkää risteytykö, älkööt risteytykö, älköön risteydyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon risteytynyt, -, -, olkoot risteytyneet, olkoon risteydytty

-, -, älköön olko risteytynyt, -, -, älkööt olko risteytyneet, älköön olko risteydytty

PREZENT CONDIȚIONAL

risteytyisin, risteytyisit, risteytyisi, risteytyisimme, risteytyisitte, risteytyisivät, risteydyttäisiin

en risteytyisi, et risteytyisi, ei risteytyisi, emme risteytyisi, ette risteytyisi, eivät risteytyisi, ei risteydyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin risteytynyt, olisit risteytynyt, olisi risteytynyt, olisimme risteytyneet, olisitte risteytyneet, olisivat risteytyneet, oltaisiin risteydytty

en olisi risteytynyt, et olisi risteytynyt, ei olisi risteytynyt, emme olisi risteytyneet, ette olisi risteytyneet, eivät olisi risteytyneet, ei olisi risteydytty

PREZENT POTENȚIAL

risteytynen, risteytynet, risteytynee, risteytynemme, risteytynette, risteytynevät, risteydyttäneen

en risteytyne, et risteytyne, ei risteytyne, emme risteytyne, ette risteytyne, eivät risteytyne, ei risteydyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen risteytynyt, lienet risteytynyt, lienee risteytynyt, lienemme risteytyneet, lienette risteytyneet, lienevät risteytyneet, lienee risteydytty

en liene risteytynyt, et liene risteytynyt, ei liene risteytynyt, emme liene risteytyneet, ette liene risteytyneet, eivät liene risteytyneet, ei liene risteydytty

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: risteytyä    FORMA LUNGĂ: risteytyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: risteytyessä   INSTRUCTIV: risteytyen  INESIV PASIV: risteydyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: risteytymään   INESIV: risteytymässä  ELATIV: risteytymästä

ADESIV: risteytymällä  ABESIV: risteytymättä  INSTRUCTIV: risteytymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: risteytyminen   PARTITIV: risteytyminen

INFINITIVUL CINCI: risteytymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: risteytyvä  (gen. risteytyvän)   PASIV: risteydyttävä   (gen. risteydyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: risteytynyt                      PASIV: risteydytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: risteytyjä (pl.gen. risteytyjien)  ADJECTIV NEGATIV: risteytymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): risteytymys

 

 

ruhjoutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

ruhjoudun, ruhjoudut, ruhjoutuu, ruhjoudumme, ruhjoudutte, ruhjoutuvat, ruhjoudutaan

en ruhjoudu, et ruhjoudu, ei ruhjoudu, emme ruhjoudu, ette ruhjoudu, eivät ruhjoudu, ei ruhjouduta

IMPERFECT INDICATIV

ruhjouduin, ruhjouduit, ruhjoutui, ruhjouduimme, ruhjouduitte, ruhjoutuivat, ruhjouduttiin

en ruhjoutunut, et ruhjoutunut, ei ruhjoutunut, emme ruhjoutuneet, ette ruhjoutuneet, eivät ruhjoutuneet, ei ruhjouduttu

PERFECT INDICATIV

olen ruhjoutunut, olet ruhjoutunut, on ruhjoutunut, olemme ruhjoutuneet, olette ruhjoutuneet, ovat ruhjoutuneet, on ruhjouduttu

en ole ruhjoutunut, et ole ruhjoutunut, ei ole ruhjoutunut, emme ole ruhjoutuneet, ette ole ruhjoutuneet, eivät ole ruhjoutuneet, ei ole ruhjouduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin ruhjoutunut, olit ruhjoutunut, oli ruhjoutunut, olimme ruhjoutuneet, olitte ruhjoutuneet, olivat ruhjoutuneet, oli ruhjouduttu

en ollut ruhjoutunut, et ollut ruhjoutunut, ei ollut ruhjoutunut, emme olleet ruhjoutuneet, ette olleet ruhjoutuneet, eivät olleet ruhjoutuneet, ei ollut ruhjouduttu

PREZENT IMPERATIV

-, ruhjoudu, ruhjoutukoon, ruhjoutukaamme, ruhjoutukaa, ruhjoutukoot, ruhjouduttakoon

-, älä ruhjoudu, älköön ruhjoutuko, älkäämme ruhjoutuko, älkää ruhjoutuko, älkööt ruhjoutuko, älköön ruhjouduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon ruhjoutunut, -, -, olkoot ruhjoutuneet, olkoon ruhjouduttu

-, -, älköön olko ruhjoutunut, -, -, älkööt olko ruhjoutuneet, älköön olko ruhjouduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

ruhjoutuisin, ruhjoutuisit, ruhjoutuisi, ruhjoutuisimme, ruhjoutuisitte, ruhjoutuisivat, ruhjouduttaisiin

en ruhjoutuisi, et ruhjoutuisi, ei ruhjoutuisi, emme ruhjoutuisi, ette ruhjoutuisi, eivät ruhjoutuisi, ei ruhjouduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin ruhjoutunut, olisit ruhjoutunut, olisi ruhjoutunut, olisimme ruhjoutuneet, olisitte ruhjoutuneet, olisivat ruhjoutuneet, oltaisiin ruhjouduttu

en olisi ruhjoutunut, et olisi ruhjoutunut, ei olisi ruhjoutunut, emme olisi ruhjoutuneet, ette olisi ruhjoutuneet, eivät olisi ruhjoutuneet, ei olisi ruhjouduttu

PREZENT POTENȚIAL

ruhjoutunen, ruhjoutunet, ruhjoutunee, ruhjoutunemme, ruhjoutunette, ruhjoutunevat, ruhjouduttaneen

en ruhjoutune, et ruhjoutune, ei ruhjoutune, emme ruhjoutune, ette ruhjoutune, eivät ruhjoutune, ei ruhjouduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen ruhjoutunut, lienet ruhjoutunut, lienee ruhjoutunut, lienemme ruhjoutuneet, lienette ruhjoutuneet, lienevät ruhjoutuneet, lienee ruhjouduttu

en liene ruhjoutunut, et liene ruhjoutunut, ei liene ruhjoutunut, emme liene ruhjoutuneet, ette liene ruhjoutuneet, eivät liene ruhjoutuneet, ei liene ruhjouduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: ruhjoutua    FORMA LUNGĂ: ruhjoutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: ruhjoutuessa   INSTRUCTIV: ruhjoutuen  INESIV PASIV: ruhjouduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: ruhjoutumaan   INESIV: ruhjoutumassa  ELATIV: ruhjoutumasta

ADESIV: ruhjoutumalla  ABESIV: ruhjoutumatta  INSTRUCTIV: ruhjoutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: ruhjoutuminen   PARTITIV: ruhjoutuminen

INFINITIVUL CINCI: ruhjoutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: ruhjoutuva  (gen. ruhjoutuvan)   PASIV: ruhjouduttava   (gen. ruhjouduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: ruhjoutunut                      PASIV: ruhjouduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: ruhjoutuja (pl.gen. ruhjoutujien)  ADJECTIV NEGATIV: ruhjoutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): ruhjoutumus

 

 

rupeutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

rupeudun, rupeudut, rupeutuu, rupeudumme, rupeudutte, rupeutuvat, rupeudutaan

en rupeudu, et rupeudu, ei rupeudu, emme rupeudu, ette rupeudu, eivät rupeudu, ei rupeuduta

IMPERFECT INDICATIV

rupeuduin, rupeuduit, rupeutui, rupeuduimme, rupeuduitte, rupeutuivat, rupeuduttiin

en rupeutunut, et rupeutunut, ei rupeutunut, emme rupeutuneet, ette rupeutuneet, eivät rupeutuneet, ei rupeuduttu

PERFECT INDICATIV

olen rupeutunut, olet rupeutunut, on rupeutunut, olemme rupeutuneet, olette rupeutuneet, ovat rupeutuneet, on rupeuduttu

en ole rupeutunut, et ole rupeutunut, ei ole rupeutunut, emme ole rupeutuneet, ette ole rupeutuneet, eivät ole rupeutuneet, ei ole rupeuduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin rupeutunut, olit rupeutunut, oli rupeutunut, olimme rupeutuneet, olitte rupeutuneet, olivat rupeutuneet, oli rupeuduttu

en ollut rupeutunut, et ollut rupeutunut, ei ollut rupeutunut, emme olleet rupeutuneet, ette olleet rupeutuneet, eivät olleet rupeutuneet, ei ollut rupeuduttu

PREZENT IMPERATIV

-, rupeudu, rupeutukoon, rupeutukaamme, rupeutukaa, rupeutukoot, rupeuduttakoon

-, älä rupeudu, älköön rupeutuko, älkäämme rupeutuko, älkää rupeutuko, älkööt rupeutuko, älköön rupeuduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon rupeutunut, -, -, olkoot rupeutuneet, olkoon rupeuduttu

-, -, älköön olko rupeutunut, -, -, älkööt olko rupeutuneet, älköön olko rupeuduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

rupeutuisin, rupeutuisit, rupeutuisi, rupeutuisimme, rupeutuisitte, rupeutuisivat, rupeuduttaisiin

en rupeutuisi, et rupeutuisi, ei rupeutuisi, emme rupeutuisi, ette rupeutuisi, eivät rupeutuisi, ei rupeuduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin rupeutunut, olisit rupeutunut, olisi rupeutunut, olisimme rupeutuneet, olisitte rupeutuneet, olisivat rupeutuneet, oltaisiin rupeuduttu

en olisi rupeutunut, et olisi rupeutunut, ei olisi rupeutunut, emme olisi rupeutuneet, ette olisi rupeutuneet, eivät olisi rupeutuneet, ei olisi rupeuduttu

PREZENT POTENȚIAL

rupeutunen, rupeutunet, rupeutunee, rupeutunemme, rupeutunette, rupeutunevat, rupeuduttaneen

en rupeutune, et rupeutune, ei rupeutune, emme rupeutune, ette rupeutune, eivät rupeutune, ei rupeuduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen rupeutunut, lienet rupeutunut, lienee rupeutunut, lienemme rupeutuneet, lienette rupeutuneet, lienevät rupeutuneet, lienee rupeuduttu

en liene rupeutunut, et liene rupeutunut, ei liene rupeutunut, emme liene rupeutuneet, ette liene rupeutuneet, eivät liene rupeutuneet, ei liene rupeuduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: rupeutua    FORMA LUNGĂ: rupeutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: rupeutuessa   INSTRUCTIV: rupeutuen  INESIV PASIV: rupeuduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: rupeutumaan   INESIV: rupeutumassa  ELATIV: rupeutumasta

ADESIV: rupeutumalla  ABESIV: rupeutumatta  INSTRUCTIV: rupeutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: rupeutuminen   PARTITIV: rupeutuminen

INFINITIVUL CINCI: rupeutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: rupeutuva  (gen. rupeutuvan)   PASIV: rupeuduttava   (gen. rupeuduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: rupeutunut                     PASIV: rupeuduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: rupeutuja (pl.gen. rupeutujien)  ADJECTIV NEGATIV: rupeutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): rupeutumus

 

 

ruuhkautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

ruuhkaudun, ruuhkaudut, ruuhkautuu, ruuhkaudumme, ruuhkaudutte, ruuhkautuvat, ruuhkaudutaan

en ruuhkaudu, et ruuhkaudu, ei ruuhkaudu, emme ruuhkaudu, ette ruuhkaudu, eivät ruuhkaudu, ei ruuhkauduta

IMPERFECT INDICATIV

ruuhkauduin, ruuhkauduit, ruuhkautui, ruuhkauduimme, ruuhkauduitte, ruuhkautuivat, ruuhkauduttiin

en ruuhkautunut, et ruuhkautunut, ei ruuhkautunut, emme ruuhkautuneet, ette ruuhkautuneet, eivät ruuhkautuneet, ei ruuhkauduttu

PERFECT INDICATIV

olen ruuhkautunut, olet ruuhkautunut, on ruuhkautunut, olemme ruuhkautuneet, olette ruuhkautuneet, ovat ruuhkautuneet, on ruuhkauduttu

en ole ruuhkautunut, et ole ruuhkautunut, ei ole ruuhkautunut, emme ole ruuhkautuneet, ette ole ruuhkautuneet, eivät ole ruuhkautuneet, ei ole ruuhkauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin ruuhkautunut, olit ruuhkautunut, oli ruuhkautunut, olimme ruuhkautuneet, olitte ruuhkautuneet, olivat ruuhkautuneet, oli ruuhkauduttu

en ollut ruuhkautunut, et ollut ruuhkautunut, ei ollut ruuhkautunut, emme olleet ruuhkautuneet, ette olleet ruuhkautuneet, eivät olleet ruuhkautuneet, ei ollut ruuhkauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, ruuhkaudu, ruuhkautukoon, ruuhkautukaamme, ruuhkautukaa, ruuhkautukoot, ruuhkauduttakoon

-, älä ruuhkaudu, älköön ruuhkautuko, älkäämme ruuhkautuko, älkää ruuhkautuko, älkööt ruuhkautuko, älköön ruuhkauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon ruuhkautunut, -, -, olkoot ruuhkautuneet, olkoon ruuhkauduttu

-, -, älköön olko ruuhkautunut, -, -, älkööt olko ruuhkautuneet, älköön olko ruuhkauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

ruuhkautuisin, ruuhkautuisit, ruuhkautuisi, ruuhkautuisimme, ruuhkautuisitte, ruuhkautuisivat, ruuhkauduttaisiin

en ruuhkautuisi, et ruuhkautuisi, ei ruuhkautuisi, emme ruuhkautuisi, ette ruuhkautuisi, eivät ruuhkautuisi, ei ruuhkauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin ruuhkautunut, olisit ruuhkautunut, olisi ruuhkautunut, olisimme ruuhkautuneet, olisitte ruuhkautuneet, olisivat ruuhkautuneet, oltaisiin ruuhkauduttu

en olisi ruuhkautunut, et olisi ruuhkautunut, ei olisi ruuhkautunut, emme olisi ruuhkautuneet, ette olisi ruuhkautuneet, eivät olisi ruuhkautuneet, ei olisi ruuhkauduttu

PREZENT POTENȚIAL

ruuhkautunen, ruuhkautunet, ruuhkautunee, ruuhkautunemme, ruuhkautunette, ruuhkautunevat, ruuhkauduttaneen

en ruuhkautune, et ruuhkautune, ei ruuhkautune, emme ruuhkautune, ette ruuhkautune, eivät ruuhkautune, ei ruuhkauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen ruuhkautunut, lienet ruuhkautunut, lienee ruuhkautunut, lienemme ruuhkautuneet, lienette ruuhkautuneet, lienevät ruuhkautuneet, lienee ruuhkauduttu

en liene ruuhkautunut, et liene ruuhkautunut, ei liene ruuhkautunut, emme liene ruuhkautuneet, ette liene ruuhkautuneet, eivät liene ruuhkautuneet, ei liene ruuhkauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: ruuhkautua    FORMA LUNGĂ: ruuhkautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: ruuhkautuessa   INSTRUCTIV: ruuhkautuen  INESIV PASIV: ruuhkauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: ruuhkautumaan   INESIV: ruuhkautumassa  ELATIV: ruuhkautumasta

ADESIV: ruuhkautumalla  ABESIV: ruuhkautumatta  INSTRUCTIV: ruuhkautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: ruuhkautuminen   PARTITIV: ruuhkautuminen

INFINITIVUL CINCI: ruuhkautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: ruuhkautuva  (gen. ruuhkautuvan)   PASIV: ruuhkauduttava   (gen. ruuhkauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: ruuhkautunut                       PASIV: ruuhkauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: ruuhkautuja (pl.gen. ruuhkautujien)  ADJECTIV NEGATIV: ruuhkautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): ruuhkautumus

 

 

ryhdistäytyä 28 (44)

PREZENT INDICATIV

ryhdistäydyn, ryhdistäydyt, ryhdistäytyy, ryhdistäydymme, ryhdistäydytte, ryhdistäytyvät, ryhdistäydytään

en ryhdistäydy, et ryhdistäydy, ei ryhdistäydy, emme ryhdistäydy, ette ryhdistäydy, eivät ryhdistäydy, ei ryhdistäydytä

IMPERFECT INDICATIV

ryhdistäydyin, ryhdistäydyit, ryhdistäytyi, ryhdistäydyimme, ryhdistäydyitte, ryhdistäytyivät, ryhdistäydyttiin

en ryhdistäytynyt, et ryhdistäytynyt, ei ryhdistäytynyt, emme ryhdistäytyneet, ette ryhdistäytyneet, eivät ryhdistäytyneet, ei ryhdistäydytty

PERFECT INDICATIV

olen ryhdistäytynyt, olet ryhdistäytynyt, on ryhdistäytynyt, olemme ryhdistäytyneet, olette ryhdistäytyneet, ovat ryhdistäytyneet, on ryhdistäydytty

en ole ryhdistäytynyt, et ole ryhdistäytynyt, ei ole ryhdistäytynyt, emme ole ryhdistäytyneet, ette ole ryhdistäytyneet, eivät ole ryhdistäytyneet, ei ole ryhdistäydytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin ryhdistäytynyt, olit ryhdistäytynyt, oli ryhdistäytynyt, olimme ryhdistäytyneet, olitte ryhdistäytyneet, olivat ryhdistäytyneet, oli ryhdistäydytty

en ollut ryhdistäytynyt, et ollut ryhdistäytynyt, ei ollut ryhdistäytynyt, emme olleet ryhdistäytyneet, ette olleet ryhdistäytyneet, eivät olleet ryhdistäytyneet, ei ollut ryhdistäydytty

PREZENT IMPERATIV

-, ryhdistäydy, ryhdistäytyköön, ryhdistäytykäämme, ryhdistäytykää, ryhdistäytykööt, ryhdistäydyttäköön

-, älä ryhdistäydy, älköön ryhdistäytykö, älkäämme ryhdistäytykö, älkää ryhdistäytykö, älkööt ryhdistäytykö, älköön ryhdistäydyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon ryhdistäytynyt, -, -, olkoot ryhdistäytyneet, olkoon ryhdistäydytty

-, -, älköön olko ryhdistäytynyt, -, -, älkööt olko ryhdistäytyneet, älköön olko ryhdistäydytty

PREZENT CONDIȚIONAL

ryhdistäytyisin, ryhdistäytyisit, ryhdistäytyisi, ryhdistäytyisimme, ryhdistäytyisitte, ryhdistäytyisivät, ryhdistäydyttäisiin

en ryhdistäytyisi, et ryhdistäytyisi, ei ryhdistäytyisi, emme ryhdistäytyisi, ette ryhdistäytyisi, eivät ryhdistäytyisi, ei ryhdistäydyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin ryhdistäytynyt, olisit ryhdistäytynyt, olisi ryhdistäytynyt, olisimme ryhdistäytyneet, olisitte ryhdistäytyneet, olisivat ryhdistäytyneet, oltaisiin ryhdistäydytty

en olisi ryhdistäytynyt, et olisi ryhdistäytynyt, ei olisi ryhdistäytynyt, emme olisi ryhdistäytyneet, ette olisi ryhdistäytyneet, eivät olisi ryhdistäytyneet, ei olisi ryhdistäydytty

PREZENT POTENȚIAL

ryhdistäytynen, ryhdistäytynet, ryhdistäytynee, ryhdistäytynemme, ryhdistäytynette, ryhdistäytynevät, ryhdistäydyttäneen

en ryhdistäytyne, et ryhdistäytyne, ei ryhdistäytyne, emme ryhdistäytyne, ette ryhdistäytyne, eivät ryhdistäytyne, ei ryhdistäydyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen ryhdistäytynyt, lienet ryhdistäytynyt, lienee ryhdistäytynyt, lienemme ryhdistäytyneet, lienette ryhdistäytyneet, lienevät ryhdistäytyneet, lienee ryhdistäydytty

en liene ryhdistäytynyt, et liene ryhdistäytynyt, ei liene ryhdistäytynyt, emme liene ryhdistäytyneet, ette liene ryhdistäytyneet, eivät liene ryhdistäytyneet, ei liene ryhdistäydytty

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: ryhdistäytyä    FORMA LUNGĂ: ryhdistäytyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: ryhdistäytyessä   INSTRUCTIV: ryhdistäytyen  INESIV PASIV: ryhdistäydyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: ryhdistäytymään   INESIV: ryhdistäytymässä  ELATIV: ryhdistäytymästä

ADESIV: ryhdistäytymällä  ABESIV: ryhdistäytymättä  INSTRUCTIV: ryhdistäytymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: ryhdistäytyminen   PARTITIV: ryhdistäytyminen

INFINITIVUL CINCI: ryhdistäytymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: ryhdistäytyvä  (gen. ryhdistäytyvän)   PASIV: ryhdistäydyttävä   (gen. ryhdistäydyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: ryhdistäytynyt                         PASIV: ryhdistäydytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: ryhdistäytyjä (pl.gen. ryhdistäytyjien)  ADJECTIV NEGATIV: ryhdistäytymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): ryhdistäytymys

 

 

ryöstäytyä 28 (44)

PREZENT INDICATIV

ryöstäydyn, ryöstäydyt, ryöstäytyy, ryöstäydymme, ryöstäydytte, ryöstäytyvät, ryöstäydytään

en ryöstäydy, et ryöstäydy, ei ryöstäydy, emme ryöstäydy, ette ryöstäydy, eivät ryöstäydy, ei ryöstäydytä

IMPERFECT INDICATIV

ryöstäydyin, ryöstäydyit, ryöstäytyi, ryöstäydyimme, ryöstäydyitte, ryöstäytyivät, ryöstäydyttiin

en ryöstäytynyt, et ryöstäytynyt, ei ryöstäytynyt, emme ryöstäytyneet, ette ryöstäytyneet, eivät ryöstäytyneet, ei ryöstäydytty

PERFECT INDICATIV

olen ryöstäytynyt, olet ryöstäytynyt, on ryöstäytynyt, olemme ryöstäytyneet, olette ryöstäytyneet, ovat ryöstäytyneet, on ryöstäydytty

en ole ryöstäytynyt, et ole ryöstäytynyt, ei ole ryöstäytynyt, emme ole ryöstäytyneet, ette ole ryöstäytyneet, eivät ole ryöstäytyneet, ei ole ryöstäydytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin ryöstäytynyt, olit ryöstäytynyt, oli ryöstäytynyt, olimme ryöstäytyneet, olitte ryöstäytyneet, olivat ryöstäytyneet, oli ryöstäydytty

en ollut ryöstäytynyt, et ollut ryöstäytynyt, ei ollut ryöstäytynyt, emme olleet ryöstäytyneet, ette olleet ryöstäytyneet, eivät olleet ryöstäytyneet, ei ollut ryöstäydytty

PREZENT IMPERATIV

-, ryöstäydy, ryöstäytyköön, ryöstäytykäämme, ryöstäytykää, ryöstäytykööt, ryöstäydyttäköön

-, älä ryöstäydy, älköön ryöstäytykö, älkäämme ryöstäytykö, älkää ryöstäytykö, älkööt ryöstäytykö, älköön ryöstäydyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon ryöstäytynyt, -, -, olkoot ryöstäytyneet, olkoon ryöstäydytty

-, -, älköön olko ryöstäytynyt, -, -, älkööt olko ryöstäytyneet, älköön olko ryöstäydytty

PREZENT CONDIȚIONAL

ryöstäytyisin, ryöstäytyisit, ryöstäytyisi, ryöstäytyisimme, ryöstäytyisitte, ryöstäytyisivät, ryöstäydyttäisiin

en ryöstäytyisi, et ryöstäytyisi, ei ryöstäytyisi, emme ryöstäytyisi, ette ryöstäytyisi, eivät ryöstäytyisi, ei ryöstäydyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin ryöstäytynyt, olisit ryöstäytynyt, olisi ryöstäytynyt, olisimme ryöstäytyneet, olisitte ryöstäytyneet, olisivat ryöstäytyneet, oltaisiin ryöstäydytty

en olisi ryöstäytynyt, et olisi ryöstäytynyt, ei olisi ryöstäytynyt, emme olisi ryöstäytyneet, ette olisi ryöstäytyneet, eivät olisi ryöstäytyneet, ei olisi ryöstäydytty

PREZENT POTENȚIAL

ryöstäytynen, ryöstäytynet, ryöstäytynee, ryöstäytynemme, ryöstäytynette, ryöstäytynevät, ryöstäydyttäneen

en ryöstäytyne, et ryöstäytyne, ei ryöstäytyne, emme ryöstäytyne, ette ryöstäytyne, eivät ryöstäytyne, ei ryöstäydyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen ryöstäytynyt, lienet ryöstäytynyt, lienee ryöstäytynyt, lienemme ryöstäytyneet, lienette ryöstäytyneet, lienevät ryöstäytyneet, lienee ryöstäydytty

en liene ryöstäytynyt, et liene ryöstäytynyt, ei liene ryöstäytynyt, emme liene ryöstäytyneet, ette liene ryöstäytyneet, eivät liene ryöstäytyneet, ei liene ryöstäydytty

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: ryöstäytyä    FORMA LUNGĂ: ryöstäytyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: ryöstäytyessä   INSTRUCTIV: ryöstäytyen  INESIV PASIV: ryöstäydyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: ryöstäytymään   INESIV: ryöstäytymässä  ELATIV: ryöstäytymästä

ADESIV: ryöstäytymällä  ABESIV: ryöstäytymättä  INSTRUCTIV: ryöstäytymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: ryöstäytyminen   PARTITIV: ryöstäytyminen

INFINITIVUL CINCI: ryöstäytymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: ryöstäytyvä  (gen. ryöstäytyvän)   PASIV: ryöstäydyttävä   (gen. ryöstäydyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: ryöstäytynyt                       PASIV: ryöstäydytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: ryöstäytyjä (pl.gen. ryöstäytyjien)  ADJECTIV NEGATIV: ryöstäytymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): ryöstäytymys

 

 

sakeutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

sakeudun, sakeudut, sakeutuu, sakeudumme, sakeudutte, sakeutuvat, sakeudutaan

en sakeudu, et sakeudu, ei sakeudu, emme sakeudu, ette sakeudu, eivät sakeudu, ei sakeuduta

IMPERFECT INDICATIV

sakeuduin, sakeuduit, sakeutui, sakeuduimme, sakeuduitte, sakeutuivat, sakeuduttiin

en sakeutunut, et sakeutunut, ei sakeutunut, emme sakeutuneet, ette sakeutuneet, eivät sakeutuneet, ei sakeuduttu

PERFECT INDICATIV

olen sakeutunut, olet sakeutunut, on sakeutunut, olemme sakeutuneet, olette sakeutuneet, ovat sakeutuneet, on sakeuduttu

en ole sakeutunut, et ole sakeutunut, ei ole sakeutunut, emme ole sakeutuneet, ette ole sakeutuneet, eivät ole sakeutuneet, ei ole sakeuduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin sakeutunut, olit sakeutunut, oli sakeutunut, olimme sakeutuneet, olitte sakeutuneet, olivat sakeutuneet, oli sakeuduttu

en ollut sakeutunut, et ollut sakeutunut, ei ollut sakeutunut, emme olleet sakeutuneet, ette olleet sakeutuneet, eivät olleet sakeutuneet, ei ollut sakeuduttu

PREZENT IMPERATIV

-, sakeudu, sakeutukoon, sakeutukaamme, sakeutukaa, sakeutukoot, sakeuduttakoon

-, älä sakeudu, älköön sakeutuko, älkäämme sakeutuko, älkää sakeutuko, älkööt sakeutuko, älköön sakeuduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon sakeutunut, -, -, olkoot sakeutuneet, olkoon sakeuduttu

-, -, älköön olko sakeutunut, -, -, älkööt olko sakeutuneet, älköön olko sakeuduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

sakeutuisin, sakeutuisit, sakeutuisi, sakeutuisimme, sakeutuisitte, sakeutuisivat, sakeuduttaisiin

en sakeutuisi, et sakeutuisi, ei sakeutuisi, emme sakeutuisi, ette sakeutuisi, eivät sakeutuisi, ei sakeuduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin sakeutunut, olisit sakeutunut, olisi sakeutunut, olisimme sakeutuneet, olisitte sakeutuneet, olisivat sakeutuneet, oltaisiin sakeuduttu

en olisi sakeutunut, et olisi sakeutunut, ei olisi sakeutunut, emme olisi sakeutuneet, ette olisi sakeutuneet, eivät olisi sakeutuneet, ei olisi sakeuduttu

PREZENT POTENȚIAL

sakeutunen, sakeutunet, sakeutunee, sakeutunemme, sakeutunette, sakeutunevat, sakeuduttaneen

en sakeutune, et sakeutune, ei sakeutune, emme sakeutune, ette sakeutune, eivät sakeutune, ei sakeuduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen sakeutunut, lienet sakeutunut, lienee sakeutunut, lienemme sakeutuneet, lienette sakeutuneet, lienevät sakeutuneet, lienee sakeuduttu

en liene sakeutunut, et liene sakeutunut, ei liene sakeutunut, emme liene sakeutuneet, ette liene sakeutuneet, eivät liene sakeutuneet, ei liene sakeuduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: sakeutua    FORMA LUNGĂ: sakeutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: sakeutuessa   INSTRUCTIV: sakeutuen  INESIV PASIV: sakeuduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: sakeutumaan   INESIV: sakeutumassa  ELATIV: sakeutumasta

ADESIV: sakeutumalla  ABESIV: sakeutumatta  INSTRUCTIV: sakeutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: sakeutuminen   PARTITIV: sakeutuminen

INFINITIVUL CINCI: sakeutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: sakeutuva  (gen. sakeutuvan)   PASIV: sakeuduttava   (gen. sakeuduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: sakeutunut                     PASIV: sakeuduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: sakeutuja (pl.gen. sakeutujien)  ADJECTIV NEGATIV: sakeutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): sakeutumus

 

 

sakkautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

sakkaudun, sakkaudut, sakkautuu, sakkaudumme, sakkaudutte, sakkautuvat, sakkaudutaan

en sakkaudu, et sakkaudu, ei sakkaudu, emme sakkaudu, ette sakkaudu, eivät sakkaudu, ei sakkauduta

IMPERFECT INDICATIV

sakkauduin, sakkauduit, sakkautui, sakkauduimme, sakkauduitte, sakkautuivat, sakkauduttiin

en sakkautunut, et sakkautunut, ei sakkautunut, emme sakkautuneet, ette sakkautuneet, eivät sakkautuneet, ei sakkauduttu

PERFECT INDICATIV

olen sakkautunut, olet sakkautunut, on sakkautunut, olemme sakkautuneet, olette sakkautuneet, ovat sakkautuneet, on sakkauduttu

en ole sakkautunut, et ole sakkautunut, ei ole sakkautunut, emme ole sakkautuneet, ette ole sakkautuneet, eivät ole sakkautuneet, ei ole sakkauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin sakkautunut, olit sakkautunut, oli sakkautunut, olimme sakkautuneet, olitte sakkautuneet, olivat sakkautuneet, oli sakkauduttu

en ollut sakkautunut, et ollut sakkautunut, ei ollut sakkautunut, emme olleet sakkautuneet, ette olleet sakkautuneet, eivät olleet sakkautuneet, ei ollut sakkauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, sakkaudu, sakkautukoon, sakkautukaamme, sakkautukaa, sakkautukoot, sakkauduttakoon

-, älä sakkaudu, älköön sakkautuko, älkäämme sakkautuko, älkää sakkautuko, älkööt sakkautuko, älköön sakkauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon sakkautunut, -, -, olkoot sakkautuneet, olkoon sakkauduttu

-, -, älköön olko sakkautunut, -, -, älkööt olko sakkautuneet, älköön olko sakkauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

sakkautuisin, sakkautuisit, sakkautuisi, sakkautuisimme, sakkautuisitte, sakkautuisivat, sakkauduttaisiin

en sakkautuisi, et sakkautuisi, ei sakkautuisi, emme sakkautuisi, ette sakkautuisi, eivät sakkautuisi, ei sakkauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin sakkautunut, olisit sakkautunut, olisi sakkautunut, olisimme sakkautuneet, olisitte sakkautuneet, olisivat sakkautuneet, oltaisiin sakkauduttu

en olisi sakkautunut, et olisi sakkautunut, ei olisi sakkautunut, emme olisi sakkautuneet, ette olisi sakkautuneet, eivät olisi sakkautuneet, ei olisi sakkauduttu

PREZENT POTENȚIAL

sakkautunen, sakkautunet, sakkautunee, sakkautunemme, sakkautunette, sakkautunevat, sakkauduttaneen

en sakkautune, et sakkautune, ei sakkautune, emme sakkautune, ette sakkautune, eivät sakkautune, ei sakkauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen sakkautunut, lienet sakkautunut, lienee sakkautunut, lienemme sakkautuneet, lienette sakkautuneet, lienevät sakkautuneet, lienee sakkauduttu

en liene sakkautunut, et liene sakkautunut, ei liene sakkautunut, emme liene sakkautuneet, ette liene sakkautuneet, eivät liene sakkautuneet, ei liene sakkauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: sakkautua    FORMA LUNGĂ: sakkautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: sakkautuessa   INSTRUCTIV: sakkautuen  INESIV PASIV: sakkauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: sakkautumaan   INESIV: sakkautumassa  ELATIV: sakkautumasta

ADESIV: sakkautumalla  ABESIV: sakkautumatta  INSTRUCTIV: sakkautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: sakkautuminen   PARTITIV: sakkautuminen

INFINITIVUL CINCI: sakkautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: sakkautuva  (gen. sakkautuvan)   PASIV: sakkauduttava   (gen. sakkauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: sakkautunut                      PASIV: sakkauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: sakkautuja (pl.gen. sakkautujien)  ADJECTIV NEGATIV: sakkautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): sakkautumus

 

 

selviytyä 28 (44)

PREZENT INDICATIV

selviydyn, selviydyt, selviytyy, selviydymme, selviydytte, selviytyvät, selviydytään

en selviydy, et selviydy, ei selviydy, emme selviydy, ette selviydy, eivät selviydy, ei selviydytä

IMPERFECT INDICATIV

selviydyin, selviydyit, selviytyi, selviydyimme, selviydyitte, selviytyivät, selviydyttiin

en selviytynyt, et selviytynyt, ei selviytynyt, emme selviytyneet, ette selviytyneet, eivät selviytyneet, ei selviydytty

PERFECT INDICATIV

olen selviytynyt, olet selviytynyt, on selviytynyt, olemme selviytyneet, olette selviytyneet, ovat selviytyneet, on selviydytty

en ole selviytynyt, et ole selviytynyt, ei ole selviytynyt, emme ole selviytyneet, ette ole selviytyneet, eivät ole selviytyneet, ei ole selviydytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin selviytynyt, olit selviytynyt, oli selviytynyt, olimme selviytyneet, olitte selviytyneet, olivat selviytyneet, oli selviydytty

en ollut selviytynyt, et ollut selviytynyt, ei ollut selviytynyt, emme olleet selviytyneet, ette olleet selviytyneet, eivät olleet selviytyneet, ei ollut selviydytty

PREZENT IMPERATIV

-, selviydy, selviytyköön, selviytykäämme, selviytykää, selviytykööt, selviydyttäköön

-, älä selviydy, älköön selviytykö, älkäämme selviytykö, älkää selviytykö, älkööt selviytykö, älköön selviydyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon selviytynyt, -, -, olkoot selviytyneet, olkoon selviydytty

-, -, älköön olko selviytynyt, -, -, älkööt olko selviytyneet, älköön olko selviydytty

PREZENT CONDIȚIONAL

selviytyisin, selviytyisit, selviytyisi, selviytyisimme, selviytyisitte, selviytyisivät, selviydyttäisiin

en selviytyisi, et selviytyisi, ei selviytyisi, emme selviytyisi, ette selviytyisi, eivät selviytyisi, ei selviydyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin selviytynyt, olisit selviytynyt, olisi selviytynyt, olisimme selviytyneet, olisitte selviytyneet, olisivat selviytyneet, oltaisiin selviydytty

en olisi selviytynyt, et olisi selviytynyt, ei olisi selviytynyt, emme olisi selviytyneet, ette olisi selviytyneet, eivät olisi selviytyneet, ei olisi selviydytty

PREZENT POTENȚIAL

selviytynen, selviytynet, selviytynee, selviytynemme, selviytynette, selviytynevät, selviydyttäneen

en selviytyne, et selviytyne, ei selviytyne, emme selviytyne, ette selviytyne, eivät selviytyne, ei selviydyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen selviytynyt, lienet selviytynyt, lienee selviytynyt, lienemme selviytyneet, lienette selviytyneet, lienevät selviytyneet, lienee selviydytty

en liene selviytynyt, et liene selviytynyt, ei liene selviytynyt, emme liene selviytyneet, ette liene selviytyneet, eivät liene selviytyneet, ei liene selviydytty

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: selviytyä    FORMA LUNGĂ: selviytyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: selviytyessä   INSTRUCTIV: selviytyen  INESIV PASIV: selviydyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: selviytymään   INESIV: selviytymässä  ELATIV: selviytymästä

ADESIV: selviytymällä  ABESIV: selviytymättä  INSTRUCTIV: selviytymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: selviytyminen   PARTITIV: selviytyminen

INFINITIVUL CINCI: selviytymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: selviytyvä  (gen. selviytyvän)   PASIV: selviydyttävä   (gen. selviydyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: selviytynyt                      PASIV: selviydytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: selviytyjä (pl.gen. selviytyjien)  ADJECTIV NEGATIV: selviytymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): selviytymys

 

 

siistiytyä 28 (44)

PREZENT INDICATIV

siistiydyn, siistiydyt, siistiytyy, siistiydymme, siistiydytte, siistiytyvät, siistiydytään

en siistiydy, et siistiydy, ei siistiydy, emme siistiydy, ette siistiydy, eivät siistiydy, ei siistiydytä

IMPERFECT INDICATIV

siistiydyin, siistiydyit, siistiytyi, siistiydyimme, siistiydyitte, siistiytyivät, siistiydyttiin

en siistiytynyt, et siistiytynyt, ei siistiytynyt, emme siistiytyneet, ette siistiytyneet, eivät siistiytyneet, ei siistiydytty

PERFECT INDICATIV

olen siistiytynyt, olet siistiytynyt, on siistiytynyt, olemme siistiytyneet, olette siistiytyneet, ovat siistiytyneet, on siistiydytty

en ole siistiytynyt, et ole siistiytynyt, ei ole siistiytynyt, emme ole siistiytyneet, ette ole siistiytyneet, eivät ole siistiytyneet, ei ole siistiydytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin siistiytynyt, olit siistiytynyt, oli siistiytynyt, olimme siistiytyneet, olitte siistiytyneet, olivat siistiytyneet, oli siistiydytty

en ollut siistiytynyt, et ollut siistiytynyt, ei ollut siistiytynyt, emme olleet siistiytyneet, ette olleet siistiytyneet, eivät olleet siistiytyneet, ei ollut siistiydytty

PREZENT IMPERATIV

-, siistiydy, siistiytyköön, siistiytykäämme, siistiytykää, siistiytykööt, siistiydyttäköön

-, älä siistiydy, älköön siistiytykö, älkäämme siistiytykö, älkää siistiytykö, älkööt siistiytykö, älköön siistiydyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon siistiytynyt, -, -, olkoot siistiytyneet, olkoon siistiydytty

-, -, älköön olko siistiytynyt, -, -, älkööt olko siistiytyneet, älköön olko siistiydytty

PREZENT CONDIȚIONAL

siistiytyisin, siistiytyisit, siistiytyisi, siistiytyisimme, siistiytyisitte, siistiytyisivät, siistiydyttäisiin

en siistiytyisi, et siistiytyisi, ei siistiytyisi, emme siistiytyisi, ette siistiytyisi, eivät siistiytyisi, ei siistiydyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin siistiytynyt, olisit siistiytynyt, olisi siistiytynyt, olisimme siistiytyneet, olisitte siistiytyneet, olisivat siistiytyneet, oltaisiin siistiydytty

en olisi siistiytynyt, et olisi siistiytynyt, ei olisi siistiytynyt, emme olisi siistiytyneet, ette olisi siistiytyneet, eivät olisi siistiytyneet, ei olisi siistiydytty

PREZENT POTENȚIAL

siistiytynen, siistiytynet, siistiytynee, siistiytynemme, siistiytynette, siistiytynevät, siistiydyttäneen

en siistiytyne, et siistiytyne, ei siistiytyne, emme siistiytyne, ette siistiytyne, eivät siistiytyne, ei siistiydyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen siistiytynyt, lienet siistiytynyt, lienee siistiytynyt, lienemme siistiytyneet, lienette siistiytyneet, lienevät siistiytyneet, lienee siistiydytty

en liene siistiytynyt, et liene siistiytynyt, ei liene siistiytynyt, emme liene siistiytyneet, ette liene siistiytyneet, eivät liene siistiytyneet, ei liene siistiydytty

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: siistiytyä    FORMA LUNGĂ: siistiytyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: siistiytyessä   INSTRUCTIV: siistiytyen  INESIV PASIV: siistiydyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: siistiytymään   INESIV: siistiytymässä  ELATIV: siistiytymästä

ADESIV: siistiytymällä  ABESIV: siistiytymättä  INSTRUCTIV: siistiytymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: siistiytyminen   PARTITIV: siistiytyminen

INFINITIVUL CINCI: siistiytymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: siistiytyvä  (gen. siistiytyvän)   PASIV: siistiydyttävä   (gen. siistiydyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: siistiytynyt                       PASIV: siistiydytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: siistiytyjä (pl.gen. siistiytyjien)  ADJECTIV NEGATIV: siistiytymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): siistiytymys

 

 

silpoutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

silpoudun, silpoudut, silpoutuu, silpoudumme, silpoudutte, silpoutuvat, silpoudutaan

en silpoudu, et silpoudu, ei silpoudu, emme silpoudu, ette silpoudu, eivät silpoudu, ei silpouduta

IMPERFECT INDICATIV

silpouduin, silpouduit, silpoutui, silpouduimme, silpouduitte, silpoutuivat, silpouduttiin

en silpoutunut, et silpoutunut, ei silpoutunut, emme silpoutuneet, ette silpoutuneet, eivät silpoutuneet, ei silpouduttu

PERFECT INDICATIV

olen silpoutunut, olet silpoutunut, on silpoutunut, olemme silpoutuneet, olette silpoutuneet, ovat silpoutuneet, on silpouduttu

en ole silpoutunut, et ole silpoutunut, ei ole silpoutunut, emme ole silpoutuneet, ette ole silpoutuneet, eivät ole silpoutuneet, ei ole silpouduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin silpoutunut, olit silpoutunut, oli silpoutunut, olimme silpoutuneet, olitte silpoutuneet, olivat silpoutuneet, oli silpouduttu

en ollut silpoutunut, et ollut silpoutunut, ei ollut silpoutunut, emme olleet silpoutuneet, ette olleet silpoutuneet, eivät olleet silpoutuneet, ei ollut silpouduttu

PREZENT IMPERATIV

-, silpoudu, silpoutukoon, silpoutukaamme, silpoutukaa, silpoutukoot, silpouduttakoon

-, älä silpoudu, älköön silpoutuko, älkäämme silpoutuko, älkää silpoutuko, älkööt silpoutuko, älköön silpouduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon silpoutunut, -, -, olkoot silpoutuneet, olkoon silpouduttu

-, -, älköön olko silpoutunut, -, -, älkööt olko silpoutuneet, älköön olko silpouduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

silpoutuisin, silpoutuisit, silpoutuisi, silpoutuisimme, silpoutuisitte, silpoutuisivat, silpouduttaisiin

en silpoutuisi, et silpoutuisi, ei silpoutuisi, emme silpoutuisi, ette silpoutuisi, eivät silpoutuisi, ei silpouduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin silpoutunut, olisit silpoutunut, olisi silpoutunut, olisimme silpoutuneet, olisitte silpoutuneet, olisivat silpoutuneet, oltaisiin silpouduttu

en olisi silpoutunut, et olisi silpoutunut, ei olisi silpoutunut, emme olisi silpoutuneet, ette olisi silpoutuneet, eivät olisi silpoutuneet, ei olisi silpouduttu

PREZENT POTENȚIAL

silpoutunen, silpoutunet, silpoutunee, silpoutunemme, silpoutunette, silpoutunevat, silpouduttaneen

en silpoutune, et silpoutune, ei silpoutune, emme silpoutune, ette silpoutune, eivät silpoutune, ei silpouduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen silpoutunut, lienet silpoutunut, lienee silpoutunut, lienemme silpoutuneet, lienette silpoutuneet, lienevät silpoutuneet, lienee silpouduttu

en liene silpoutunut, et liene silpoutunut, ei liene silpoutunut, emme liene silpoutuneet, ette liene silpoutuneet, eivät liene silpoutuneet, ei liene silpouduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: silpoutua    FORMA LUNGĂ: silpoutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: silpoutuessa   INSTRUCTIV: silpoutuen  INESIV PASIV: silpouduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: silpoutumaan   INESIV: silpoutumassa  ELATIV: silpoutumasta

ADESIV: silpoutumalla  ABESIV: silpoutumatta  INSTRUCTIV: silpoutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: silpoutuminen   PARTITIV: silpoutuminen

INFINITIVUL CINCI: silpoutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: silpoutuva  (gen. silpoutuvan)   PASIV: silpouduttava   (gen. silpouduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: silpoutunut                      PASIV: silpouduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: silpoutuja (pl.gen. silpoutujien)  ADJECTIV NEGATIV: silpoutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): silpoutumus

 

 

sinkoutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

sinkoudun, sinkoudut, sinkoutuu, sinkoudumme, sinkoudutte, sinkoutuvat, sinkoudutaan

en sinkoudu, et sinkoudu, ei sinkoudu, emme sinkoudu, ette sinkoudu, eivät sinkoudu, ei sinkouduta

IMPERFECT INDICATIV

sinkouduin, sinkouduit, sinkoutui, sinkouduimme, sinkouduitte, sinkoutuivat, sinkouduttiin

en sinkoutunut, et sinkoutunut, ei sinkoutunut, emme sinkoutuneet, ette sinkoutuneet, eivät sinkoutuneet, ei sinkouduttu

PERFECT INDICATIV

olen sinkoutunut, olet sinkoutunut, on sinkoutunut, olemme sinkoutuneet, olette sinkoutuneet, ovat sinkoutuneet, on sinkouduttu

en ole sinkoutunut, et ole sinkoutunut, ei ole sinkoutunut, emme ole sinkoutuneet, ette ole sinkoutuneet, eivät ole sinkoutuneet, ei ole sinkouduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin sinkoutunut, olit sinkoutunut, oli sinkoutunut, olimme sinkoutuneet, olitte sinkoutuneet, olivat sinkoutuneet, oli sinkouduttu

en ollut sinkoutunut, et ollut sinkoutunut, ei ollut sinkoutunut, emme olleet sinkoutuneet, ette olleet sinkoutuneet, eivät olleet sinkoutuneet, ei ollut sinkouduttu

PREZENT IMPERATIV

-, sinkoudu, sinkoutukoon, sinkoutukaamme, sinkoutukaa, sinkoutukoot, sinkouduttakoon

-, älä sinkoudu, älköön sinkoutuko, älkäämme sinkoutuko, älkää sinkoutuko, älkööt sinkoutuko, älköön sinkouduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon sinkoutunut, -, -, olkoot sinkoutuneet, olkoon sinkouduttu

-, -, älköön olko sinkoutunut, -, -, älkööt olko sinkoutuneet, älköön olko sinkouduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

sinkoutuisin, sinkoutuisit, sinkoutuisi, sinkoutuisimme, sinkoutuisitte, sinkoutuisivat, sinkouduttaisiin

en sinkoutuisi, et sinkoutuisi, ei sinkoutuisi, emme sinkoutuisi, ette sinkoutuisi, eivät sinkoutuisi, ei sinkouduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin sinkoutunut, olisit sinkoutunut, olisi sinkoutunut, olisimme sinkoutuneet, olisitte sinkoutuneet, olisivat sinkoutuneet, oltaisiin sinkouduttu

en olisi sinkoutunut, et olisi sinkoutunut, ei olisi sinkoutunut, emme olisi sinkoutuneet, ette olisi sinkoutuneet, eivät olisi sinkoutuneet, ei olisi sinkouduttu

PREZENT POTENȚIAL

sinkoutunen, sinkoutunet, sinkoutunee, sinkoutunemme, sinkoutunette, sinkoutunevat, sinkouduttaneen

en sinkoutune, et sinkoutune, ei sinkoutune, emme sinkoutune, ette sinkoutune, eivät sinkoutune, ei sinkouduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen sinkoutunut, lienet sinkoutunut, lienee sinkoutunut, lienemme sinkoutuneet, lienette sinkoutuneet, lienevät sinkoutuneet, lienee sinkouduttu

en liene sinkoutunut, et liene sinkoutunut, ei liene sinkoutunut, emme liene sinkoutuneet, ette liene sinkoutuneet, eivät liene sinkoutuneet, ei liene sinkouduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: sinkoutua    FORMA LUNGĂ: sinkoutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: sinkoutuessa   INSTRUCTIV: sinkoutuen  INESIV PASIV: sinkouduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: sinkoutumaan   INESIV: sinkoutumassa  ELATIV: sinkoutumasta

ADESIV: sinkoutumalla  ABESIV: sinkoutumatta  INSTRUCTIV: sinkoutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: sinkoutuminen   PARTITIV: sinkoutuminen

INFINITIVUL CINCI: sinkoutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: sinkoutuva  (gen. sinkoutuvan)   PASIV: sinkouduttava   (gen. sinkouduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: sinkoutunut                      PASIV: sinkouduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: sinkoutuja (pl.gen. sinkoutujien)  ADJECTIV NEGATIV: sinkoutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): sinkoutumus

 

 

sintrautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

sintraudun, sintraudut, sintrautuu, sintraudumme, sintraudutte, sintrautuvat, sintraudutaan

en sintraudu, et sintraudu, ei sintraudu, emme sintraudu, ette sintraudu, eivät sintraudu, ei sintrauduta

IMPERFECT INDICATIV

sintrauduin, sintrauduit, sintrautui, sintrauduimme, sintrauduitte, sintrautuivat, sintrauduttiin

en sintrautunut, et sintrautunut, ei sintrautunut, emme sintrautuneet, ette sintrautuneet, eivät sintrautuneet, ei sintrauduttu

PERFECT INDICATIV

olen sintrautunut, olet sintrautunut, on sintrautunut, olemme sintrautuneet, olette sintrautuneet, ovat sintrautuneet, on sintrauduttu

en ole sintrautunut, et ole sintrautunut, ei ole sintrautunut, emme ole sintrautuneet, ette ole sintrautuneet, eivät ole sintrautuneet, ei ole sintrauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin sintrautunut, olit sintrautunut, oli sintrautunut, olimme sintrautuneet, olitte sintrautuneet, olivat sintrautuneet, oli sintrauduttu

en ollut sintrautunut, et ollut sintrautunut, ei ollut sintrautunut, emme olleet sintrautuneet, ette olleet sintrautuneet, eivät olleet sintrautuneet, ei ollut sintrauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, sintraudu, sintrautukoon, sintrautukaamme, sintrautukaa, sintrautukoot, sintrauduttakoon

-, älä sintraudu, älköön sintrautuko, älkäämme sintrautuko, älkää sintrautuko, älkööt sintrautuko, älköön sintrauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon sintrautunut, -, -, olkoot sintrautuneet, olkoon sintrauduttu

-, -, älköön olko sintrautunut, -, -, älkööt olko sintrautuneet, älköön olko sintrauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

sintrautuisin, sintrautuisit, sintrautuisi, sintrautuisimme, sintrautuisitte, sintrautuisivat, sintrauduttaisiin

en sintrautuisi, et sintrautuisi, ei sintrautuisi, emme sintrautuisi, ette sintrautuisi, eivät sintrautuisi, ei sintrauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin sintrautunut, olisit sintrautunut, olisi sintrautunut, olisimme sintrautuneet, olisitte sintrautuneet, olisivat sintrautuneet, oltaisiin sintrauduttu

en olisi sintrautunut, et olisi sintrautunut, ei olisi sintrautunut, emme olisi sintrautuneet, ette olisi sintrautuneet, eivät olisi sintrautuneet, ei olisi sintrauduttu

PREZENT POTENȚIAL

sintrautunen, sintrautunet, sintrautunee, sintrautunemme, sintrautunette, sintrautunevat, sintrauduttaneen

en sintrautune, et sintrautune, ei sintrautune, emme sintrautune, ette sintrautune, eivät sintrautune, ei sintrauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen sintrautunut, lienet sintrautunut, lienee sintrautunut, lienemme sintrautuneet, lienette sintrautuneet, lienevät sintrautuneet, lienee sintrauduttu

en liene sintrautunut, et liene sintrautunut, ei liene sintrautunut, emme liene sintrautuneet, ette liene sintrautuneet, eivät liene sintrautuneet, ei liene sintrauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: sintrautua    FORMA LUNGĂ: sintrautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: sintrautuessa   INSTRUCTIV: sintrautuen  INESIV PASIV: sintrauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: sintrautumaan   INESIV: sintrautumassa  ELATIV: sintrautumasta

ADESIV: sintrautumalla  ABESIV: sintrautumatta  INSTRUCTIV: sintrautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: sintrautuminen   PARTITIV: sintrautuminen

INFINITIVUL CINCI: sintrautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: sintrautuva  (gen. sintrautuvan)   PASIV: sintrauduttava   (gen. sintrauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: sintrautunut                       PASIV: sintrauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: sintrautuja (pl.gen. sintrautujien)  ADJECTIV NEGATIV: sintrautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): sintrautumus

 

 

sitoutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

sitoudun, sitoudut, sitoutuu, sitoudumme, sitoudutte, sitoutuvat, sitoudutaan

en sitoudu, et sitoudu, ei sitoudu, emme sitoudu, ette sitoudu, eivät sitoudu, ei sitouduta

IMPERFECT INDICATIV

sitouduin, sitouduit, sitoutui, sitouduimme, sitouduitte, sitoutuivat, sitouduttiin

en sitoutunut, et sitoutunut, ei sitoutunut, emme sitoutuneet, ette sitoutuneet, eivät sitoutuneet, ei sitouduttu

PERFECT INDICATIV

olen sitoutunut, olet sitoutunut, on sitoutunut, olemme sitoutuneet, olette sitoutuneet, ovat sitoutuneet, on sitouduttu

en ole sitoutunut, et ole sitoutunut, ei ole sitoutunut, emme ole sitoutuneet, ette ole sitoutuneet, eivät ole sitoutuneet, ei ole sitouduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin sitoutunut, olit sitoutunut, oli sitoutunut, olimme sitoutuneet, olitte sitoutuneet, olivat sitoutuneet, oli sitouduttu

en ollut sitoutunut, et ollut sitoutunut, ei ollut sitoutunut, emme olleet sitoutuneet, ette olleet sitoutuneet, eivät olleet sitoutuneet, ei ollut sitouduttu

PREZENT IMPERATIV

-, sitoudu, sitoutukoon, sitoutukaamme, sitoutukaa, sitoutukoot, sitouduttakoon

-, älä sitoudu, älköön sitoutuko, älkäämme sitoutuko, älkää sitoutuko, älkööt sitoutuko, älköön sitouduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon sitoutunut, -, -, olkoot sitoutuneet, olkoon sitouduttu

-, -, älköön olko sitoutunut, -, -, älkööt olko sitoutuneet, älköön olko sitouduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

sitoutuisin, sitoutuisit, sitoutuisi, sitoutuisimme, sitoutuisitte, sitoutuisivat, sitouduttaisiin

en sitoutuisi, et sitoutuisi, ei sitoutuisi, emme sitoutuisi, ette sitoutuisi, eivät sitoutuisi, ei sitouduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin sitoutunut, olisit sitoutunut, olisi sitoutunut, olisimme sitoutuneet, olisitte sitoutuneet, olisivat sitoutuneet, oltaisiin sitouduttu

en olisi sitoutunut, et olisi sitoutunut, ei olisi sitoutunut, emme olisi sitoutuneet, ette olisi sitoutuneet, eivät olisi sitoutuneet, ei olisi sitouduttu

PREZENT POTENȚIAL

sitoutunen, sitoutunet, sitoutunee, sitoutunemme, sitoutunette, sitoutunevat, sitouduttaneen

en sitoutune, et sitoutune, ei sitoutune, emme sitoutune, ette sitoutune, eivät sitoutune, ei sitouduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen sitoutunut, lienet sitoutunut, lienee sitoutunut, lienemme sitoutuneet, lienette sitoutuneet, lienevät sitoutuneet, lienee sitouduttu

en liene sitoutunut, et liene sitoutunut, ei liene sitoutunut, emme liene sitoutuneet, ette liene sitoutuneet, eivät liene sitoutuneet, ei liene sitouduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: sitoutua    FORMA LUNGĂ: sitoutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: sitoutuessa   INSTRUCTIV: sitoutuen  INESIV PASIV: sitouduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: sitoutumaan   INESIV: sitoutumassa  ELATIV: sitoutumasta

ADESIV: sitoutumalla  ABESIV: sitoutumatta  INSTRUCTIV: sitoutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: sitoutuminen   PARTITIV: sitoutuminen

INFINITIVUL CINCI: sitoutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: sitoutuva  (gen. sitoutuvan)   PASIV: sitouduttava   (gen. sitouduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: sitoutunut                     PASIV: sitouduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: sitoutuja (pl.gen. sitoutujien)  ADJECTIV NEGATIV: sitoutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): sitoutumus

 

 

slummiutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

slummiudun, slummiudut, slummiutuu, slummiudumme, slummiudutte, slummiutuvat, slummiudutaan

en slummiudu, et slummiudu, ei slummiudu, emme slummiudu, ette slummiudu, eivät slummiudu, ei slummiuduta

IMPERFECT INDICATIV

slummiuduin, slummiuduit, slummiutui, slummiuduimme, slummiuduitte, slummiutuivat, slummiuduttiin

en slummiutunut, et slummiutunut, ei slummiutunut, emme slummiutuneet, ette slummiutuneet, eivät slummiutuneet, ei slummiuduttu

PERFECT INDICATIV

olen slummiutunut, olet slummiutunut, on slummiutunut, olemme slummiutuneet, olette slummiutuneet, ovat slummiutuneet, on slummiuduttu

en ole slummiutunut, et ole slummiutunut, ei ole slummiutunut, emme ole slummiutuneet, ette ole slummiutuneet, eivät ole slummiutuneet, ei ole slummiuduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin slummiutunut, olit slummiutunut, oli slummiutunut, olimme slummiutuneet, olitte slummiutuneet, olivat slummiutuneet, oli slummiuduttu

en ollut slummiutunut, et ollut slummiutunut, ei ollut slummiutunut, emme olleet slummiutuneet, ette olleet slummiutuneet, eivät olleet slummiutuneet, ei ollut slummiuduttu

PREZENT IMPERATIV

-, slummiudu, slummiutukoon, slummiutukaamme, slummiutukaa, slummiutukoot, slummiuduttakoon

-, älä slummiudu, älköön slummiutuko, älkäämme slummiutuko, älkää slummiutuko, älkööt slummiutuko, älköön slummiuduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon slummiutunut, -, -, olkoot slummiutuneet, olkoon slummiuduttu

-, -, älköön olko slummiutunut, -, -, älkööt olko slummiutuneet, älköön olko slummiuduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

slummiutuisin, slummiutuisit, slummiutuisi, slummiutuisimme, slummiutuisitte, slummiutuisivat, slummiuduttaisiin

en slummiutuisi, et slummiutuisi, ei slummiutuisi, emme slummiutuisi, ette slummiutuisi, eivät slummiutuisi, ei slummiuduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin slummiutunut, olisit slummiutunut, olisi slummiutunut, olisimme slummiutuneet, olisitte slummiutuneet, olisivat slummiutuneet, oltaisiin slummiuduttu

en olisi slummiutunut, et olisi slummiutunut, ei olisi slummiutunut, emme olisi slummiutuneet, ette olisi slummiutuneet, eivät olisi slummiutuneet, ei olisi slummiuduttu

PREZENT POTENȚIAL

slummiutunen, slummiutunet, slummiutunee, slummiutunemme, slummiutunette, slummiutunevat, slummiuduttaneen

en slummiutune, et slummiutune, ei slummiutune, emme slummiutune, ette slummiutune, eivät slummiutune, ei slummiuduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen slummiutunut, lienet slummiutunut, lienee slummiutunut, lienemme slummiutuneet, lienette slummiutuneet, lienevät slummiutuneet, lienee slummiuduttu

en liene slummiutunut, et liene slummiutunut, ei liene slummiutunut, emme liene slummiutuneet, ette liene slummiutuneet, eivät liene slummiutuneet, ei liene slummiuduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: slummiutua    FORMA LUNGĂ: slummiutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: slummiutuessa   INSTRUCTIV: slummiutuen  INESIV PASIV: slummiuduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: slummiutumaan   INESIV: slummiutumassa  ELATIV: slummiutumasta

ADESIV: slummiutumalla  ABESIV: slummiutumatta  INSTRUCTIV: slummiutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: slummiutuminen   PARTITIV: slummiutuminen

INFINITIVUL CINCI: slummiutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: slummiutuva  (gen. slummiutuvan)   PASIV: slummiuduttava   (gen. slummiuduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: slummiutunut                       PASIV: slummiuduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: slummiutuja (pl.gen. slummiutujien)  ADJECTIV NEGATIV: slummiutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): slummiutumus

 

 

sokeutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

sokeudun, sokeudut, sokeutuu, sokeudumme, sokeudutte, sokeutuvat, sokeudutaan

en sokeudu, et sokeudu, ei sokeudu, emme sokeudu, ette sokeudu, eivät sokeudu, ei sokeuduta

IMPERFECT INDICATIV

sokeuduin, sokeuduit, sokeutui, sokeuduimme, sokeuduitte, sokeutuivat, sokeuduttiin

en sokeutunut, et sokeutunut, ei sokeutunut, emme sokeutuneet, ette sokeutuneet, eivät sokeutuneet, ei sokeuduttu

PERFECT INDICATIV

olen sokeutunut, olet sokeutunut, on sokeutunut, olemme sokeutuneet, olette sokeutuneet, ovat sokeutuneet, on sokeuduttu

en ole sokeutunut, et ole sokeutunut, ei ole sokeutunut, emme ole sokeutuneet, ette ole sokeutuneet, eivät ole sokeutuneet, ei ole sokeuduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin sokeutunut, olit sokeutunut, oli sokeutunut, olimme sokeutuneet, olitte sokeutuneet, olivat sokeutuneet, oli sokeuduttu

en ollut sokeutunut, et ollut sokeutunut, ei ollut sokeutunut, emme olleet sokeutuneet, ette olleet sokeutuneet, eivät olleet sokeutuneet, ei ollut sokeuduttu

PREZENT IMPERATIV

-, sokeudu, sokeutukoon, sokeutukaamme, sokeutukaa, sokeutukoot, sokeuduttakoon

-, älä sokeudu, älköön sokeutuko, älkäämme sokeutuko, älkää sokeutuko, älkööt sokeutuko, älköön sokeuduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon sokeutunut, -, -, olkoot sokeutuneet, olkoon sokeuduttu

-, -, älköön olko sokeutunut, -, -, älkööt olko sokeutuneet, älköön olko sokeuduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

sokeutuisin, sokeutuisit, sokeutuisi, sokeutuisimme, sokeutuisitte, sokeutuisivat, sokeuduttaisiin

en sokeutuisi, et sokeutuisi, ei sokeutuisi, emme sokeutuisi, ette sokeutuisi, eivät sokeutuisi, ei sokeuduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin sokeutunut, olisit sokeutunut, olisi sokeutunut, olisimme sokeutuneet, olisitte sokeutuneet, olisivat sokeutuneet, oltaisiin sokeuduttu

en olisi sokeutunut, et olisi sokeutunut, ei olisi sokeutunut, emme olisi sokeutuneet, ette olisi sokeutuneet, eivät olisi sokeutuneet, ei olisi sokeuduttu

PREZENT POTENȚIAL

sokeutunen, sokeutunet, sokeutunee, sokeutunemme, sokeutunette, sokeutunevat, sokeuduttaneen

en sokeutune, et sokeutune, ei sokeutune, emme sokeutune, ette sokeutune, eivät sokeutune, ei sokeuduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen sokeutunut, lienet sokeutunut, lienee sokeutunut, lienemme sokeutuneet, lienette sokeutuneet, lienevät sokeutuneet, lienee sokeuduttu

en liene sokeutunut, et liene sokeutunut, ei liene sokeutunut, emme liene sokeutuneet, ette liene sokeutuneet, eivät liene sokeutuneet, ei liene sokeuduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: sokeutua    FORMA LUNGĂ: sokeutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: sokeutuessa   INSTRUCTIV: sokeutuen  INESIV PASIV: sokeuduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: sokeutumaan   INESIV: sokeutumassa  ELATIV: sokeutumasta

ADESIV: sokeutumalla  ABESIV: sokeutumatta  INSTRUCTIV: sokeutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: sokeutuminen   PARTITIV: sokeutuminen

INFINITIVUL CINCI: sokeutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: sokeutuva  (gen. sokeutuvan)   PASIV: sokeuduttava   (gen. sokeuduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: sokeutunut                     PASIV: sokeuduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: sokeutuja (pl.gen. sokeutujien)  ADJECTIV NEGATIV: sokeutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): sokeutumus

 

 

soluttautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

soluttaudun, soluttaudut, soluttautuu, soluttaudumme, soluttaudutte, soluttautuvat, soluttaudutaan

en soluttaudu, et soluttaudu, ei soluttaudu, emme soluttaudu, ette soluttaudu, eivät soluttaudu, ei soluttauduta

IMPERFECT INDICATIV

soluttauduin, soluttauduit, soluttautui, soluttauduimme, soluttauduitte, soluttautuivat, soluttauduttiin

en soluttautunut, et soluttautunut, ei soluttautunut, emme soluttautuneet, ette soluttautuneet, eivät soluttautuneet, ei soluttauduttu

PERFECT INDICATIV

olen soluttautunut, olet soluttautunut, on soluttautunut, olemme soluttautuneet, olette soluttautuneet, ovat soluttautuneet, on soluttauduttu

en ole soluttautunut, et ole soluttautunut, ei ole soluttautunut, emme ole soluttautuneet, ette ole soluttautuneet, eivät ole soluttautuneet, ei ole soluttauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin soluttautunut, olit soluttautunut, oli soluttautunut, olimme soluttautuneet, olitte soluttautuneet, olivat soluttautuneet, oli soluttauduttu

en ollut soluttautunut, et ollut soluttautunut, ei ollut soluttautunut, emme olleet soluttautuneet, ette olleet soluttautuneet, eivät olleet soluttautuneet, ei ollut soluttauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, soluttaudu, soluttautukoon, soluttautukaamme, soluttautukaa, soluttautukoot, soluttauduttakoon

-, älä soluttaudu, älköön soluttautuko, älkäämme soluttautuko, älkää soluttautuko, älkööt soluttautuko, älköön soluttauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon soluttautunut, -, -, olkoot soluttautuneet, olkoon soluttauduttu

-, -, älköön olko soluttautunut, -, -, älkööt olko soluttautuneet, älköön olko soluttauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

soluttautuisin, soluttautuisit, soluttautuisi, soluttautuisimme, soluttautuisitte, soluttautuisivat, soluttauduttaisiin

en soluttautuisi, et soluttautuisi, ei soluttautuisi, emme soluttautuisi, ette soluttautuisi, eivät soluttautuisi, ei soluttauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin soluttautunut, olisit soluttautunut, olisi soluttautunut, olisimme soluttautuneet, olisitte soluttautuneet, olisivat soluttautuneet, oltaisiin soluttauduttu

en olisi soluttautunut, et olisi soluttautunut, ei olisi soluttautunut, emme olisi soluttautuneet, ette olisi soluttautuneet, eivät olisi soluttautuneet, ei olisi soluttauduttu

PREZENT POTENȚIAL

soluttautunen, soluttautunet, soluttautunee, soluttautunemme, soluttautunette, soluttautunevat, soluttauduttaneen

en soluttautune, et soluttautune, ei soluttautune, emme soluttautune, ette soluttautune, eivät soluttautune, ei soluttauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen soluttautunut, lienet soluttautunut, lienee soluttautunut, lienemme soluttautuneet, lienette soluttautuneet, lienevät soluttautuneet, lienee soluttauduttu

en liene soluttautunut, et liene soluttautunut, ei liene soluttautunut, emme liene soluttautuneet, ette liene soluttautuneet, eivät liene soluttautuneet, ei liene soluttauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: soluttautua    FORMA LUNGĂ: soluttautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: soluttautuessa   INSTRUCTIV: soluttautuen  INESIV PASIV: soluttauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: soluttautumaan   INESIV: soluttautumassa  ELATIV: soluttautumasta

ADESIV: soluttautumalla  ABESIV: soluttautumatta  INSTRUCTIV: soluttautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: soluttautuminen   PARTITIV: soluttautuminen

INFINITIVUL CINCI: soluttautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: soluttautuva  (gen. soluttautuvan)   PASIV: soluttauduttava   (gen. soluttauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: soluttautunut                        PASIV: soluttauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: soluttautuja (pl.gen. soluttautujien)  ADJECTIV NEGATIV: soluttautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): soluttautumus

 

 

sopeutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

sopeudun, sopeudut, sopeutuu, sopeudumme, sopeudutte, sopeutuvat, sopeudutaan

en sopeudu, et sopeudu, ei sopeudu, emme sopeudu, ette sopeudu, eivät sopeudu, ei sopeuduta

IMPERFECT INDICATIV

sopeuduin, sopeuduit, sopeutui, sopeuduimme, sopeuduitte, sopeutuivat, sopeuduttiin

en sopeutunut, et sopeutunut, ei sopeutunut, emme sopeutuneet, ette sopeutuneet, eivät sopeutuneet, ei sopeuduttu

PERFECT INDICATIV

olen sopeutunut, olet sopeutunut, on sopeutunut, olemme sopeutuneet, olette sopeutuneet, ovat sopeutuneet, on sopeuduttu

en ole sopeutunut, et ole sopeutunut, ei ole sopeutunut, emme ole sopeutuneet, ette ole sopeutuneet, eivät ole sopeutuneet, ei ole sopeuduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin sopeutunut, olit sopeutunut, oli sopeutunut, olimme sopeutuneet, olitte sopeutuneet, olivat sopeutuneet, oli sopeuduttu

en ollut sopeutunut, et ollut sopeutunut, ei ollut sopeutunut, emme olleet sopeutuneet, ette olleet sopeutuneet, eivät olleet sopeutuneet, ei ollut sopeuduttu

PREZENT IMPERATIV

-, sopeudu, sopeutukoon, sopeutukaamme, sopeutukaa, sopeutukoot, sopeuduttakoon

-, älä sopeudu, älköön sopeutuko, älkäämme sopeutuko, älkää sopeutuko, älkööt sopeutuko, älköön sopeuduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon sopeutunut, -, -, olkoot sopeutuneet, olkoon sopeuduttu

-, -, älköön olko sopeutunut, -, -, älkööt olko sopeutuneet, älköön olko sopeuduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

sopeutuisin, sopeutuisit, sopeutuisi, sopeutuisimme, sopeutuisitte, sopeutuisivat, sopeuduttaisiin

en sopeutuisi, et sopeutuisi, ei sopeutuisi, emme sopeutuisi, ette sopeutuisi, eivät sopeutuisi, ei sopeuduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin sopeutunut, olisit sopeutunut, olisi sopeutunut, olisimme sopeutuneet, olisitte sopeutuneet, olisivat sopeutuneet, oltaisiin sopeuduttu

en olisi sopeutunut, et olisi sopeutunut, ei olisi sopeutunut, emme olisi sopeutuneet, ette olisi sopeutuneet, eivät olisi sopeutuneet, ei olisi sopeuduttu

PREZENT POTENȚIAL

sopeutunen, sopeutunet, sopeutunee, sopeutunemme, sopeutunette, sopeutunevat, sopeuduttaneen

en sopeutune, et sopeutune, ei sopeutune, emme sopeutune, ette sopeutune, eivät sopeutune, ei sopeuduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen sopeutunut, lienet sopeutunut, lienee sopeutunut, lienemme sopeutuneet, lienette sopeutuneet, lienevät sopeutuneet, lienee sopeuduttu

en liene sopeutunut, et liene sopeutunut, ei liene sopeutunut, emme liene sopeutuneet, ette liene sopeutuneet, eivät liene sopeutuneet, ei liene sopeuduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: sopeutua    FORMA LUNGĂ: sopeutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: sopeutuessa   INSTRUCTIV: sopeutuen  INESIV PASIV: sopeuduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: sopeutumaan   INESIV: sopeutumassa  ELATIV: sopeutumasta

ADESIV: sopeutumalla  ABESIV: sopeutumatta  INSTRUCTIV: sopeutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: sopeutuminen   PARTITIV: sopeutuminen

INFINITIVUL CINCI: sopeutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: sopeutuva  (gen. sopeutuvan)   PASIV: sopeuduttava   (gen. sopeuduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: sopeutunut                     PASIV: sopeuduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: sopeutuja (pl.gen. sopeutujien)  ADJECTIV NEGATIV: sopeutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): sopeutumus

 

 

sorautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

soraudun, soraudut, sorautuu, soraudumme, soraudutte, sorautuvat, soraudutaan

en soraudu, et soraudu, ei soraudu, emme soraudu, ette soraudu, eivät soraudu, ei sorauduta

IMPERFECT INDICATIV

sorauduin, sorauduit, sorautui, sorauduimme, sorauduitte, sorautuivat, sorauduttiin

en sorautunut, et sorautunut, ei sorautunut, emme sorautuneet, ette sorautuneet, eivät sorautuneet, ei sorauduttu

PERFECT INDICATIV

olen sorautunut, olet sorautunut, on sorautunut, olemme sorautuneet, olette sorautuneet, ovat sorautuneet, on sorauduttu

en ole sorautunut, et ole sorautunut, ei ole sorautunut, emme ole sorautuneet, ette ole sorautuneet, eivät ole sorautuneet, ei ole sorauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin sorautunut, olit sorautunut, oli sorautunut, olimme sorautuneet, olitte sorautuneet, olivat sorautuneet, oli sorauduttu

en ollut sorautunut, et ollut sorautunut, ei ollut sorautunut, emme olleet sorautuneet, ette olleet sorautuneet, eivät olleet sorautuneet, ei ollut sorauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, soraudu, sorautukoon, sorautukaamme, sorautukaa, sorautukoot, sorauduttakoon

-, älä soraudu, älköön sorautuko, älkäämme sorautuko, älkää sorautuko, älkööt sorautuko, älköön sorauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon sorautunut, -, -, olkoot sorautuneet, olkoon sorauduttu

-, -, älköön olko sorautunut, -, -, älkööt olko sorautuneet, älköön olko sorauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

sorautuisin, sorautuisit, sorautuisi, sorautuisimme, sorautuisitte, sorautuisivat, sorauduttaisiin

en sorautuisi, et sorautuisi, ei sorautuisi, emme sorautuisi, ette sorautuisi, eivät sorautuisi, ei sorauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin sorautunut, olisit sorautunut, olisi sorautunut, olisimme sorautuneet, olisitte sorautuneet, olisivat sorautuneet, oltaisiin sorauduttu

en olisi sorautunut, et olisi sorautunut, ei olisi sorautunut, emme olisi sorautuneet, ette olisi sorautuneet, eivät olisi sorautuneet, ei olisi sorauduttu

PREZENT POTENȚIAL

sorautunen, sorautunet, sorautunee, sorautunemme, sorautunette, sorautunevat, sorauduttaneen

en sorautune, et sorautune, ei sorautune, emme sorautune, ette sorautune, eivät sorautune, ei sorauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen sorautunut, lienet sorautunut, lienee sorautunut, lienemme sorautuneet, lienette sorautuneet, lienevät sorautuneet, lienee sorauduttu

en liene sorautunut, et liene sorautunut, ei liene sorautunut, emme liene sorautuneet, ette liene sorautuneet, eivät liene sorautuneet, ei liene sorauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: sorautua    FORMA LUNGĂ: sorautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: sorautuessa   INSTRUCTIV: sorautuen  INESIV PASIV: sorauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: sorautumaan   INESIV: sorautumassa  ELATIV: sorautumasta

ADESIV: sorautumalla  ABESIV: sorautumatta  INSTRUCTIV: sorautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: sorautuminen   PARTITIV: sorautuminen

INFINITIVUL CINCI: sorautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: sorautuva  (gen. sorautuvan)   PASIV: sorauduttava   (gen. sorauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: sorautunut                     PASIV: sorauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: sorautuja (pl.gen. sorautujien)  ADJECTIV NEGATIV: sorautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): sorautumus

 

 

sotkeutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

sotkeudun, sotkeudut, sotkeutuu, sotkeudumme, sotkeudutte, sotkeutuvat, sotkeudutaan

en sotkeudu, et sotkeudu, ei sotkeudu, emme sotkeudu, ette sotkeudu, eivät sotkeudu, ei sotkeuduta

IMPERFECT INDICATIV

sotkeuduin, sotkeuduit, sotkeutui, sotkeuduimme, sotkeuduitte, sotkeutuivat, sotkeuduttiin

en sotkeutunut, et sotkeutunut, ei sotkeutunut, emme sotkeutuneet, ette sotkeutuneet, eivät sotkeutuneet, ei sotkeuduttu

PERFECT INDICATIV

olen sotkeutunut, olet sotkeutunut, on sotkeutunut, olemme sotkeutuneet, olette sotkeutuneet, ovat sotkeutuneet, on sotkeuduttu

en ole sotkeutunut, et ole sotkeutunut, ei ole sotkeutunut, emme ole sotkeutuneet, ette ole sotkeutuneet, eivät ole sotkeutuneet, ei ole sotkeuduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin sotkeutunut, olit sotkeutunut, oli sotkeutunut, olimme sotkeutuneet, olitte sotkeutuneet, olivat sotkeutuneet, oli sotkeuduttu

en ollut sotkeutunut, et ollut sotkeutunut, ei ollut sotkeutunut, emme olleet sotkeutuneet, ette olleet sotkeutuneet, eivät olleet sotkeutuneet, ei ollut sotkeuduttu

PREZENT IMPERATIV

-, sotkeudu, sotkeutukoon, sotkeutukaamme, sotkeutukaa, sotkeutukoot, sotkeuduttakoon

-, älä sotkeudu, älköön sotkeutuko, älkäämme sotkeutuko, älkää sotkeutuko, älkööt sotkeutuko, älköön sotkeuduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon sotkeutunut, -, -, olkoot sotkeutuneet, olkoon sotkeuduttu

-, -, älköön olko sotkeutunut, -, -, älkööt olko sotkeutuneet, älköön olko sotkeuduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

sotkeutuisin, sotkeutuisit, sotkeutuisi, sotkeutuisimme, sotkeutuisitte, sotkeutuisivat, sotkeuduttaisiin

en sotkeutuisi, et sotkeutuisi, ei sotkeutuisi, emme sotkeutuisi, ette sotkeutuisi, eivät sotkeutuisi, ei sotkeuduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin sotkeutunut, olisit sotkeutunut, olisi sotkeutunut, olisimme sotkeutuneet, olisitte sotkeutuneet, olisivat sotkeutuneet, oltaisiin sotkeuduttu

en olisi sotkeutunut, et olisi sotkeutunut, ei olisi sotkeutunut, emme olisi sotkeutuneet, ette olisi sotkeutuneet, eivät olisi sotkeutuneet, ei olisi sotkeuduttu

PREZENT POTENȚIAL

sotkeutunen, sotkeutunet, sotkeutunee, sotkeutunemme, sotkeutunette, sotkeutunevat, sotkeuduttaneen

en sotkeutune, et sotkeutune, ei sotkeutune, emme sotkeutune, ette sotkeutune, eivät sotkeutune, ei sotkeuduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen sotkeutunut, lienet sotkeutunut, lienee sotkeutunut, lienemme sotkeutuneet, lienette sotkeutuneet, lienevät sotkeutuneet, lienee sotkeuduttu

en liene sotkeutunut, et liene sotkeutunut, ei liene sotkeutunut, emme liene sotkeutuneet, ette liene sotkeutuneet, eivät liene sotkeutuneet, ei liene sotkeuduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: sotkeutua    FORMA LUNGĂ: sotkeutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: sotkeutuessa   INSTRUCTIV: sotkeutuen  INESIV PASIV: sotkeuduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: sotkeutumaan   INESIV: sotkeutumassa  ELATIV: sotkeutumasta

ADESIV: sotkeutumalla  ABESIV: sotkeutumatta  INSTRUCTIV: sotkeutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: sotkeutuminen   PARTITIV: sotkeutuminen

INFINITIVUL CINCI: sotkeutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: sotkeutuva  (gen. sotkeutuvan)   PASIV: sotkeuduttava   (gen. sotkeuduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: sotkeutunut                      PASIV: sotkeuduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: sotkeutuja (pl.gen. sotkeutujien)  ADJECTIV NEGATIV: sotkeutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): sotkeutumus

 

 

stressautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

stressaudun, stressaudut, stressautuu, stressaudumme, stressaudutte, stressautuvat, stressaudutaan

en stressaudu, et stressaudu, ei stressaudu, emme stressaudu, ette stressaudu, eivät stressaudu, ei stressauduta

IMPERFECT INDICATIV

stressauduin, stressauduit, stressautui, stressauduimme, stressauduitte, stressautuivat, stressauduttiin

en stressautunut, et stressautunut, ei stressautunut, emme stressautuneet, ette stressautuneet, eivät stressautuneet, ei stressauduttu

PERFECT INDICATIV

olen stressautunut, olet stressautunut, on stressautunut, olemme stressautuneet, olette stressautuneet, ovat stressautuneet, on stressauduttu

en ole stressautunut, et ole stressautunut, ei ole stressautunut, emme ole stressautuneet, ette ole stressautuneet, eivät ole stressautuneet, ei ole stressauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin stressautunut, olit stressautunut, oli stressautunut, olimme stressautuneet, olitte stressautuneet, olivat stressautuneet, oli stressauduttu

en ollut stressautunut, et ollut stressautunut, ei ollut stressautunut, emme olleet stressautuneet, ette olleet stressautuneet, eivät olleet stressautuneet, ei ollut stressauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, stressaudu, stressautukoon, stressautukaamme, stressautukaa, stressautukoot, stressauduttakoon

-, älä stressaudu, älköön stressautuko, älkäämme stressautuko, älkää stressautuko, älkööt stressautuko, älköön stressauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon stressautunut, -, -, olkoot stressautuneet, olkoon stressauduttu

-, -, älköön olko stressautunut, -, -, älkööt olko stressautuneet, älköön olko stressauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

stressautuisin, stressautuisit, stressautuisi, stressautuisimme, stressautuisitte, stressautuisivat, stressauduttaisiin

en stressautuisi, et stressautuisi, ei stressautuisi, emme stressautuisi, ette stressautuisi, eivät stressautuisi, ei stressauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin stressautunut, olisit stressautunut, olisi stressautunut, olisimme stressautuneet, olisitte stressautuneet, olisivat stressautuneet, oltaisiin stressauduttu

en olisi stressautunut, et olisi stressautunut, ei olisi stressautunut, emme olisi stressautuneet, ette olisi stressautuneet, eivät olisi stressautuneet, ei olisi stressauduttu

PREZENT POTENȚIAL

stressautunen, stressautunet, stressautunee, stressautunemme, stressautunette, stressautunevat, stressauduttaneen

en stressautune, et stressautune, ei stressautune, emme stressautune, ette stressautune, eivät stressautune, ei stressauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen stressautunut, lienet stressautunut, lienee stressautunut, lienemme stressautuneet, lienette stressautuneet, lienevät stressautuneet, lienee stressauduttu

en liene stressautunut, et liene stressautunut, ei liene stressautunut, emme liene stressautuneet, ette liene stressautuneet, eivät liene stressautuneet, ei liene stressauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: stressautua    FORMA LUNGĂ: stressautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: stressautuessa   INSTRUCTIV: stressautuen  INESIV PASIV: stressauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: stressautumaan   INESIV: stressautumassa  ELATIV: stressautumasta

ADESIV: stressautumalla  ABESIV: stressautumatta  INSTRUCTIV: stressautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: stressautuminen   PARTITIV: stressautuminen

INFINITIVUL CINCI: stressautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: stressautuva  (gen. stressautuvan)   PASIV: stressauduttava   (gen. stressauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: stressautunut                        PASIV: stressauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: stressautuja (pl.gen. stressautujien)  ADJECTIV NEGATIV: stressautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): stressautumus

 

 

suhtautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

suhtaudun, suhtaudut, suhtautuu, suhtaudumme, suhtaudutte, suhtautuvat, suhtaudutaan

en suhtaudu, et suhtaudu, ei suhtaudu, emme suhtaudu, ette suhtaudu, eivät suhtaudu, ei suhtauduta

IMPERFECT INDICATIV

suhtauduin, suhtauduit, suhtautui, suhtauduimme, suhtauduitte, suhtautuivat, suhtauduttiin

en suhtautunut, et suhtautunut, ei suhtautunut, emme suhtautuneet, ette suhtautuneet, eivät suhtautuneet, ei suhtauduttu

PERFECT INDICATIV

olen suhtautunut, olet suhtautunut, on suhtautunut, olemme suhtautuneet, olette suhtautuneet, ovat suhtautuneet, on suhtauduttu

en ole suhtautunut, et ole suhtautunut, ei ole suhtautunut, emme ole suhtautuneet, ette ole suhtautuneet, eivät ole suhtautuneet, ei ole suhtauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin suhtautunut, olit suhtautunut, oli suhtautunut, olimme suhtautuneet, olitte suhtautuneet, olivat suhtautuneet, oli suhtauduttu

en ollut suhtautunut, et ollut suhtautunut, ei ollut suhtautunut, emme olleet suhtautuneet, ette olleet suhtautuneet, eivät olleet suhtautuneet, ei ollut suhtauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, suhtaudu, suhtautukoon, suhtautukaamme, suhtautukaa, suhtautukoot, suhtauduttakoon

-, älä suhtaudu, älköön suhtautuko, älkäämme suhtautuko, älkää suhtautuko, älkööt suhtautuko, älköön suhtauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon suhtautunut, -, -, olkoot suhtautuneet, olkoon suhtauduttu

-, -, älköön olko suhtautunut, -, -, älkööt olko suhtautuneet, älköön olko suhtauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

suhtautuisin, suhtautuisit, suhtautuisi, suhtautuisimme, suhtautuisitte, suhtautuisivat, suhtauduttaisiin

en suhtautuisi, et suhtautuisi, ei suhtautuisi, emme suhtautuisi, ette suhtautuisi, eivät suhtautuisi, ei suhtauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin suhtautunut, olisit suhtautunut, olisi suhtautunut, olisimme suhtautuneet, olisitte suhtautuneet, olisivat suhtautuneet, oltaisiin suhtauduttu

en olisi suhtautunut, et olisi suhtautunut, ei olisi suhtautunut, emme olisi suhtautuneet, ette olisi suhtautuneet, eivät olisi suhtautuneet, ei olisi suhtauduttu

PREZENT POTENȚIAL

suhtautunen, suhtautunet, suhtautunee, suhtautunemme, suhtautunette, suhtautunevat, suhtauduttaneen

en suhtautune, et suhtautune, ei suhtautune, emme suhtautune, ette suhtautune, eivät suhtautune, ei suhtauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen suhtautunut, lienet suhtautunut, lienee suhtautunut, lienemme suhtautuneet, lienette suhtautuneet, lienevät suhtautuneet, lienee suhtauduttu

en liene suhtautunut, et liene suhtautunut, ei liene suhtautunut, emme liene suhtautuneet, ette liene suhtautuneet, eivät liene suhtautuneet, ei liene suhtauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: suhtautua    FORMA LUNGĂ: suhtautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: suhtautuessa   INSTRUCTIV: suhtautuen  INESIV PASIV: suhtauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: suhtautumaan   INESIV: suhtautumassa  ELATIV: suhtautumasta

ADESIV: suhtautumalla  ABESIV: suhtautumatta  INSTRUCTIV: suhtautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: suhtautuminen   PARTITIV: suhtautuminen

INFINITIVUL CINCI: suhtautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: suhtautuva  (gen. suhtautuvan)   PASIV: suhtauduttava   (gen. suhtauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: suhtautunut                      PASIV: suhtauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: suhtautuja (pl.gen. suhtautujien)  ADJECTIV NEGATIV: suhtautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): suhtautumus

 

 

sulautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

sulaudun, sulaudut, sulautuu, sulaudumme, sulaudutte, sulautuvat, sulaudutaan

en sulaudu, et sulaudu, ei sulaudu, emme sulaudu, ette sulaudu, eivät sulaudu, ei sulauduta

IMPERFECT INDICATIV

sulauduin, sulauduit, sulautui, sulauduimme, sulauduitte, sulautuivat, sulauduttiin

en sulautunut, et sulautunut, ei sulautunut, emme sulautuneet, ette sulautuneet, eivät sulautuneet, ei sulauduttu

PERFECT INDICATIV

olen sulautunut, olet sulautunut, on sulautunut, olemme sulautuneet, olette sulautuneet, ovat sulautuneet, on sulauduttu

en ole sulautunut, et ole sulautunut, ei ole sulautunut, emme ole sulautuneet, ette ole sulautuneet, eivät ole sulautuneet, ei ole sulauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin sulautunut, olit sulautunut, oli sulautunut, olimme sulautuneet, olitte sulautuneet, olivat sulautuneet, oli sulauduttu

en ollut sulautunut, et ollut sulautunut, ei ollut sulautunut, emme olleet sulautuneet, ette olleet sulautuneet, eivät olleet sulautuneet, ei ollut sulauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, sulaudu, sulautukoon, sulautukaamme, sulautukaa, sulautukoot, sulauduttakoon

-, älä sulaudu, älköön sulautuko, älkäämme sulautuko, älkää sulautuko, älkööt sulautuko, älköön sulauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon sulautunut, -, -, olkoot sulautuneet, olkoon sulauduttu

-, -, älköön olko sulautunut, -, -, älkööt olko sulautuneet, älköön olko sulauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

sulautuisin, sulautuisit, sulautuisi, sulautuisimme, sulautuisitte, sulautuisivat, sulauduttaisiin

en sulautuisi, et sulautuisi, ei sulautuisi, emme sulautuisi, ette sulautuisi, eivät sulautuisi, ei sulauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin sulautunut, olisit sulautunut, olisi sulautunut, olisimme sulautuneet, olisitte sulautuneet, olisivat sulautuneet, oltaisiin sulauduttu

en olisi sulautunut, et olisi sulautunut, ei olisi sulautunut, emme olisi sulautuneet, ette olisi sulautuneet, eivät olisi sulautuneet, ei olisi sulauduttu

PREZENT POTENȚIAL

sulautunen, sulautunet, sulautunee, sulautunemme, sulautunette, sulautunevat, sulauduttaneen

en sulautune, et sulautune, ei sulautune, emme sulautune, ette sulautune, eivät sulautune, ei sulauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen sulautunut, lienet sulautunut, lienee sulautunut, lienemme sulautuneet, lienette sulautuneet, lienevät sulautuneet, lienee sulauduttu

en liene sulautunut, et liene sulautunut, ei liene sulautunut, emme liene sulautuneet, ette liene sulautuneet, eivät liene sulautuneet, ei liene sulauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: sulautua    FORMA LUNGĂ: sulautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: sulautuessa   INSTRUCTIV: sulautuen  INESIV PASIV: sulauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: sulautumaan   INESIV: sulautumassa  ELATIV: sulautumasta

ADESIV: sulautumalla  ABESIV: sulautumatta  INSTRUCTIV: sulautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: sulautuminen   PARTITIV: sulautuminen

INFINITIVUL CINCI: sulautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: sulautuva  (gen. sulautuvan)   PASIV: sulauduttava   (gen. sulauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: sulautunut                     PASIV: sulauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: sulautuja (pl.gen. sulautujien)  ADJECTIV NEGATIV: sulautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): sulautumus

 

 

sulkeutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

sulkeudun, sulkeudut, sulkeutuu, sulkeudumme, sulkeudutte, sulkeutuvat, sulkeudutaan

en sulkeudu, et sulkeudu, ei sulkeudu, emme sulkeudu, ette sulkeudu, eivät sulkeudu, ei sulkeuduta

IMPERFECT INDICATIV

sulkeuduin, sulkeuduit, sulkeutui, sulkeuduimme, sulkeuduitte, sulkeutuivat, sulkeuduttiin

en sulkeutunut, et sulkeutunut, ei sulkeutunut, emme sulkeutuneet, ette sulkeutuneet, eivät sulkeutuneet, ei sulkeuduttu

PERFECT INDICATIV

olen sulkeutunut, olet sulkeutunut, on sulkeutunut, olemme sulkeutuneet, olette sulkeutuneet, ovat sulkeutuneet, on sulkeuduttu

en ole sulkeutunut, et ole sulkeutunut, ei ole sulkeutunut, emme ole sulkeutuneet, ette ole sulkeutuneet, eivät ole sulkeutuneet, ei ole sulkeuduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin sulkeutunut, olit sulkeutunut, oli sulkeutunut, olimme sulkeutuneet, olitte sulkeutuneet, olivat sulkeutuneet, oli sulkeuduttu

en ollut sulkeutunut, et ollut sulkeutunut, ei ollut sulkeutunut, emme olleet sulkeutuneet, ette olleet sulkeutuneet, eivät olleet sulkeutuneet, ei ollut sulkeuduttu

PREZENT IMPERATIV

-, sulkeudu, sulkeutukoon, sulkeutukaamme, sulkeutukaa, sulkeutukoot, sulkeuduttakoon

-, älä sulkeudu, älköön sulkeutuko, älkäämme sulkeutuko, älkää sulkeutuko, älkööt sulkeutuko, älköön sulkeuduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon sulkeutunut, -, -, olkoot sulkeutuneet, olkoon sulkeuduttu

-, -, älköön olko sulkeutunut, -, -, älkööt olko sulkeutuneet, älköön olko sulkeuduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

sulkeutuisin, sulkeutuisit, sulkeutuisi, sulkeutuisimme, sulkeutuisitte, sulkeutuisivat, sulkeuduttaisiin

en sulkeutuisi, et sulkeutuisi, ei sulkeutuisi, emme sulkeutuisi, ette sulkeutuisi, eivät sulkeutuisi, ei sulkeuduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin sulkeutunut, olisit sulkeutunut, olisi sulkeutunut, olisimme sulkeutuneet, olisitte sulkeutuneet, olisivat sulkeutuneet, oltaisiin sulkeuduttu

en olisi sulkeutunut, et olisi sulkeutunut, ei olisi sulkeutunut, emme olisi sulkeutuneet, ette olisi sulkeutuneet, eivät olisi sulkeutuneet, ei olisi sulkeuduttu

PREZENT POTENȚIAL

sulkeutunen, sulkeutunet, sulkeutunee, sulkeutunemme, sulkeutunette, sulkeutunevat, sulkeuduttaneen

en sulkeutune, et sulkeutune, ei sulkeutune, emme sulkeutune, ette sulkeutune, eivät sulkeutune, ei sulkeuduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen sulkeutunut, lienet sulkeutunut, lienee sulkeutunut, lienemme sulkeutuneet, lienette sulkeutuneet, lienevät sulkeutuneet, lienee sulkeuduttu

en liene sulkeutunut, et liene sulkeutunut, ei liene sulkeutunut, emme liene sulkeutuneet, ette liene sulkeutuneet, eivät liene sulkeutuneet, ei liene sulkeuduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: sulkeutua    FORMA LUNGĂ: sulkeutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: sulkeutuessa   INSTRUCTIV: sulkeutuen  INESIV PASIV: sulkeuduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: sulkeutumaan   INESIV: sulkeutumassa  ELATIV: sulkeutumasta

ADESIV: sulkeutumalla  ABESIV: sulkeutumatta  INSTRUCTIV: sulkeutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: sulkeutuminen   PARTITIV: sulkeutuminen

INFINITIVUL CINCI: sulkeutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: sulkeutuva  (gen. sulkeutuvan)   PASIV: sulkeuduttava   (gen. sulkeuduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: sulkeutunut                      PASIV: sulkeuduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: sulkeutuja (pl.gen. sulkeutujien)  ADJECTIV NEGATIV: sulkeutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): sulkeutumus

 

 

sulloutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

sulloudun, sulloudut, sulloutuu, sulloudumme, sulloudutte, sulloutuvat, sulloudutaan

en sulloudu, et sulloudu, ei sulloudu, emme sulloudu, ette sulloudu, eivät sulloudu, ei sullouduta

IMPERFECT INDICATIV

sullouduin, sullouduit, sulloutui, sullouduimme, sullouduitte, sulloutuivat, sullouduttiin

en sulloutunut, et sulloutunut, ei sulloutunut, emme sulloutuneet, ette sulloutuneet, eivät sulloutuneet, ei sullouduttu

PERFECT INDICATIV

olen sulloutunut, olet sulloutunut, on sulloutunut, olemme sulloutuneet, olette sulloutuneet, ovat sulloutuneet, on sullouduttu

en ole sulloutunut, et ole sulloutunut, ei ole sulloutunut, emme ole sulloutuneet, ette ole sulloutuneet, eivät ole sulloutuneet, ei ole sullouduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin sulloutunut, olit sulloutunut, oli sulloutunut, olimme sulloutuneet, olitte sulloutuneet, olivat sulloutuneet, oli sullouduttu

en ollut sulloutunut, et ollut sulloutunut, ei ollut sulloutunut, emme olleet sulloutuneet, ette olleet sulloutuneet, eivät olleet sulloutuneet, ei ollut sullouduttu

PREZENT IMPERATIV

-, sulloudu, sulloutukoon, sulloutukaamme, sulloutukaa, sulloutukoot, sullouduttakoon

-, älä sulloudu, älköön sulloutuko, älkäämme sulloutuko, älkää sulloutuko, älkööt sulloutuko, älköön sullouduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon sulloutunut, -, -, olkoot sulloutuneet, olkoon sullouduttu

-, -, älköön olko sulloutunut, -, -, älkööt olko sulloutuneet, älköön olko sullouduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

sulloutuisin, sulloutuisit, sulloutuisi, sulloutuisimme, sulloutuisitte, sulloutuisivat, sullouduttaisiin

en sulloutuisi, et sulloutuisi, ei sulloutuisi, emme sulloutuisi, ette sulloutuisi, eivät sulloutuisi, ei sullouduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin sulloutunut, olisit sulloutunut, olisi sulloutunut, olisimme sulloutuneet, olisitte sulloutuneet, olisivat sulloutuneet, oltaisiin sullouduttu

en olisi sulloutunut, et olisi sulloutunut, ei olisi sulloutunut, emme olisi sulloutuneet, ette olisi sulloutuneet, eivät olisi sulloutuneet, ei olisi sullouduttu

PREZENT POTENȚIAL

sulloutunen, sulloutunet, sulloutunee, sulloutunemme, sulloutunette, sulloutunevat, sullouduttaneen

en sulloutune, et sulloutune, ei sulloutune, emme sulloutune, ette sulloutune, eivät sulloutune, ei sullouduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen sulloutunut, lienet sulloutunut, lienee sulloutunut, lienemme sulloutuneet, lienette sulloutuneet, lienevät sulloutuneet, lienee sullouduttu

en liene sulloutunut, et liene sulloutunut, ei liene sulloutunut, emme liene sulloutuneet, ette liene sulloutuneet, eivät liene sulloutuneet, ei liene sullouduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: sulloutua    FORMA LUNGĂ: sulloutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: sulloutuessa   INSTRUCTIV: sulloutuen  INESIV PASIV: sullouduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: sulloutumaan   INESIV: sulloutumassa  ELATIV: sulloutumasta

ADESIV: sulloutumalla  ABESIV: sulloutumatta  INSTRUCTIV: sulloutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: sulloutuminen   PARTITIV: sulloutuminen

INFINITIVUL CINCI: sulloutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: sulloutuva  (gen. sulloutuvan)   PASIV: sullouduttava   (gen. sullouduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: sulloutunut                      PASIV: sullouduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: sulloutuja (pl.gen. sulloutujien)  ADJECTIV NEGATIV: sulloutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): sulloutumus

 

 

suojautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

suojaudun, suojaudut, suojautuu, suojaudumme, suojaudutte, suojautuvat, suojaudutaan

en suojaudu, et suojaudu, ei suojaudu, emme suojaudu, ette suojaudu, eivät suojaudu, ei suojauduta

IMPERFECT INDICATIV

suojauduin, suojauduit, suojautui, suojauduimme, suojauduitte, suojautuivat, suojauduttiin

en suojautunut, et suojautunut, ei suojautunut, emme suojautuneet, ette suojautuneet, eivät suojautuneet, ei suojauduttu

PERFECT INDICATIV

olen suojautunut, olet suojautunut, on suojautunut, olemme suojautuneet, olette suojautuneet, ovat suojautuneet, on suojauduttu

en ole suojautunut, et ole suojautunut, ei ole suojautunut, emme ole suojautuneet, ette ole suojautuneet, eivät ole suojautuneet, ei ole suojauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin suojautunut, olit suojautunut, oli suojautunut, olimme suojautuneet, olitte suojautuneet, olivat suojautuneet, oli suojauduttu

en ollut suojautunut, et ollut suojautunut, ei ollut suojautunut, emme olleet suojautuneet, ette olleet suojautuneet, eivät olleet suojautuneet, ei ollut suojauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, suojaudu, suojautukoon, suojautukaamme, suojautukaa, suojautukoot, suojauduttakoon

-, älä suojaudu, älköön suojautuko, älkäämme suojautuko, älkää suojautuko, älkööt suojautuko, älköön suojauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon suojautunut, -, -, olkoot suojautuneet, olkoon suojauduttu

-, -, älköön olko suojautunut, -, -, älkööt olko suojautuneet, älköön olko suojauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

suojautuisin, suojautuisit, suojautuisi, suojautuisimme, suojautuisitte, suojautuisivat, suojauduttaisiin

en suojautuisi, et suojautuisi, ei suojautuisi, emme suojautuisi, ette suojautuisi, eivät suojautuisi, ei suojauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin suojautunut, olisit suojautunut, olisi suojautunut, olisimme suojautuneet, olisitte suojautuneet, olisivat suojautuneet, oltaisiin suojauduttu

en olisi suojautunut, et olisi suojautunut, ei olisi suojautunut, emme olisi suojautuneet, ette olisi suojautuneet, eivät olisi suojautuneet, ei olisi suojauduttu

PREZENT POTENȚIAL

suojautunen, suojautunet, suojautunee, suojautunemme, suojautunette, suojautunevat, suojauduttaneen

en suojautune, et suojautune, ei suojautune, emme suojautune, ette suojautune, eivät suojautune, ei suojauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen suojautunut, lienet suojautunut, lienee suojautunut, lienemme suojautuneet, lienette suojautuneet, lienevät suojautuneet, lienee suojauduttu

en liene suojautunut, et liene suojautunut, ei liene suojautunut, emme liene suojautuneet, ette liene suojautuneet, eivät liene suojautuneet, ei liene suojauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: suojautua    FORMA LUNGĂ: suojautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: suojautuessa   INSTRUCTIV: suojautuen  INESIV PASIV: suojauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: suojautumaan   INESIV: suojautumassa  ELATIV: suojautumasta

ADESIV: suojautumalla  ABESIV: suojautumatta  INSTRUCTIV: suojautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: suojautuminen   PARTITIV: suojautuminen

INFINITIVUL CINCI: suojautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: suojautuva  (gen. suojautuvan)   PASIV: suojauduttava   (gen. suojauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: suojautunut                      PASIV: suojauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: suojautuja (pl.gen. suojautujien)  ADJECTIV NEGATIV: suojautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): suojautumus

 

 

suoristautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

suoristaudun, suoristaudut, suoristautuu, suoristaudumme, suoristaudutte, suoristautuvat, suoristaudutaan

en suoristaudu, et suoristaudu, ei suoristaudu, emme suoristaudu, ette suoristaudu, eivät suoristaudu, ei suoristauduta

IMPERFECT INDICATIV

suoristauduin, suoristauduit, suoristautui, suoristauduimme, suoristauduitte, suoristautuivat, suoristauduttiin

en suoristautunut, et suoristautunut, ei suoristautunut, emme suoristautuneet, ette suoristautuneet, eivät suoristautuneet, ei suoristauduttu

PERFECT INDICATIV

olen suoristautunut, olet suoristautunut, on suoristautunut, olemme suoristautuneet, olette suoristautuneet, ovat suoristautuneet, on suoristauduttu

en ole suoristautunut, et ole suoristautunut, ei ole suoristautunut, emme ole suoristautuneet, ette ole suoristautuneet, eivät ole suoristautuneet, ei ole suoristauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin suoristautunut, olit suoristautunut, oli suoristautunut, olimme suoristautuneet, olitte suoristautuneet, olivat suoristautuneet, oli suoristauduttu

en ollut suoristautunut, et ollut suoristautunut, ei ollut suoristautunut, emme olleet suoristautuneet, ette olleet suoristautuneet, eivät olleet suoristautuneet, ei ollut suoristauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, suoristaudu, suoristautukoon, suoristautukaamme, suoristautukaa, suoristautukoot, suoristauduttakoon

-, älä suoristaudu, älköön suoristautuko, älkäämme suoristautuko, älkää suoristautuko, älkööt suoristautuko, älköön suoristauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon suoristautunut, -, -, olkoot suoristautuneet, olkoon suoristauduttu

-, -, älköön olko suoristautunut, -, -, älkööt olko suoristautuneet, älköön olko suoristauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

suoristautuisin, suoristautuisit, suoristautuisi, suoristautuisimme, suoristautuisitte, suoristautuisivat, suoristauduttaisiin

en suoristautuisi, et suoristautuisi, ei suoristautuisi, emme suoristautuisi, ette suoristautuisi, eivät suoristautuisi, ei suoristauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin suoristautunut, olisit suoristautunut, olisi suoristautunut, olisimme suoristautuneet, olisitte suoristautuneet, olisivat suoristautuneet, oltaisiin suoristauduttu

en olisi suoristautunut, et olisi suoristautunut, ei olisi suoristautunut, emme olisi suoristautuneet, ette olisi suoristautuneet, eivät olisi suoristautuneet, ei olisi suoristauduttu

PREZENT POTENȚIAL

suoristautunen, suoristautunet, suoristautunee, suoristautunemme, suoristautunette, suoristautunevat, suoristauduttaneen

en suoristautune, et suoristautune, ei suoristautune, emme suoristautune, ette suoristautune, eivät suoristautune, ei suoristauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen suoristautunut, lienet suoristautunut, lienee suoristautunut, lienemme suoristautuneet, lienette suoristautuneet, lienevät suoristautuneet, lienee suoristauduttu

en liene suoristautunut, et liene suoristautunut, ei liene suoristautunut, emme liene suoristautuneet, ette liene suoristautuneet, eivät liene suoristautuneet, ei liene suoristauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: suoristautua    FORMA LUNGĂ: suoristautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: suoristautuessa   INSTRUCTIV: suoristautuen  INESIV PASIV: suoristauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: suoristautumaan   INESIV: suoristautumassa  ELATIV: suoristautumasta

ADESIV: suoristautumalla  ABESIV: suoristautumatta  INSTRUCTIV: suoristautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: suoristautuminen   PARTITIV: suoristautuminen

INFINITIVUL CINCI: suoristautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: suoristautuva  (gen. suoristautuvan)   PASIV: suoristauduttava   (gen. suoristauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: suoristautunut                         PASIV: suoristauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: suoristautuja (pl.gen. suoristautujien)  ADJECTIV NEGATIV: suoristautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): suoristautumus

 

 

suoriutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

suoriudun, suoriudut, suoriutuu, suoriudumme, suoriudutte, suoriutuvat, suoriudutaan

en suoriudu, et suoriudu, ei suoriudu, emme suoriudu, ette suoriudu, eivät suoriudu, ei suoriuduta

IMPERFECT INDICATIV

suoriuduin, suoriuduit, suoriutui, suoriuduimme, suoriuduitte, suoriutuivat, suoriuduttiin

en suoriutunut, et suoriutunut, ei suoriutunut, emme suoriutuneet, ette suoriutuneet, eivät suoriutuneet, ei suoriuduttu

PERFECT INDICATIV

olen suoriutunut, olet suoriutunut, on suoriutunut, olemme suoriutuneet, olette suoriutuneet, ovat suoriutuneet, on suoriuduttu

en ole suoriutunut, et ole suoriutunut, ei ole suoriutunut, emme ole suoriutuneet, ette ole suoriutuneet, eivät ole suoriutuneet, ei ole suoriuduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin suoriutunut, olit suoriutunut, oli suoriutunut, olimme suoriutuneet, olitte suoriutuneet, olivat suoriutuneet, oli suoriuduttu

en ollut suoriutunut, et ollut suoriutunut, ei ollut suoriutunut, emme olleet suoriutuneet, ette olleet suoriutuneet, eivät olleet suoriutuneet, ei ollut suoriuduttu

PREZENT IMPERATIV

-, suoriudu, suoriutukoon, suoriutukaamme, suoriutukaa, suoriutukoot, suoriuduttakoon

-, älä suoriudu, älköön suoriutuko, älkäämme suoriutuko, älkää suoriutuko, älkööt suoriutuko, älköön suoriuduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon suoriutunut, -, -, olkoot suoriutuneet, olkoon suoriuduttu

-, -, älköön olko suoriutunut, -, -, älkööt olko suoriutuneet, älköön olko suoriuduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

suoriutuisin, suoriutuisit, suoriutuisi, suoriutuisimme, suoriutuisitte, suoriutuisivat, suoriuduttaisiin

en suoriutuisi, et suoriutuisi, ei suoriutuisi, emme suoriutuisi, ette suoriutuisi, eivät suoriutuisi, ei suoriuduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin suoriutunut, olisit suoriutunut, olisi suoriutunut, olisimme suoriutuneet, olisitte suoriutuneet, olisivat suoriutuneet, oltaisiin suoriuduttu

en olisi suoriutunut, et olisi suoriutunut, ei olisi suoriutunut, emme olisi suoriutuneet, ette olisi suoriutuneet, eivät olisi suoriutuneet, ei olisi suoriuduttu

PREZENT POTENȚIAL

suoriutunen, suoriutunet, suoriutunee, suoriutunemme, suoriutunette, suoriutunevat, suoriuduttaneen

en suoriutune, et suoriutune, ei suoriutune, emme suoriutune, ette suoriutune, eivät suoriutune, ei suoriuduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen suoriutunut, lienet suoriutunut, lienee suoriutunut, lienemme suoriutuneet, lienette suoriutuneet, lienevät suoriutuneet, lienee suoriuduttu

en liene suoriutunut, et liene suoriutunut, ei liene suoriutunut, emme liene suoriutuneet, ette liene suoriutuneet, eivät liene suoriutuneet, ei liene suoriuduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: suoriutua    FORMA LUNGĂ: suoriutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: suoriutuessa   INSTRUCTIV: suoriutuen  INESIV PASIV: suoriuduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: suoriutumaan   INESIV: suoriutumassa  ELATIV: suoriutumasta

ADESIV: suoriutumalla  ABESIV: suoriutumatta  INSTRUCTIV: suoriutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: suoriutuminen   PARTITIV: suoriutuminen

INFINITIVUL CINCI: suoriutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: suoriutuva  (gen. suoriutuvan)   PASIV: suoriuduttava   (gen. suoriuduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: suoriutunut                      PASIV: suoriuduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: suoriutuja (pl.gen. suoriutujien)  ADJECTIV NEGATIV: suoriutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): suoriutumus

 

 

suotautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

suotaudun, suotaudut, suotautuu, suotaudumme, suotaudutte, suotautuvat, suotaudutaan

en suotaudu, et suotaudu, ei suotaudu, emme suotaudu, ette suotaudu, eivät suotaudu, ei suotauduta

IMPERFECT INDICATIV

suotauduin, suotauduit, suotautui, suotauduimme, suotauduitte, suotautuivat, suotauduttiin

en suotautunut, et suotautunut, ei suotautunut, emme suotautuneet, ette suotautuneet, eivät suotautuneet, ei suotauduttu

PERFECT INDICATIV

olen suotautunut, olet suotautunut, on suotautunut, olemme suotautuneet, olette suotautuneet, ovat suotautuneet, on suotauduttu

en ole suotautunut, et ole suotautunut, ei ole suotautunut, emme ole suotautuneet, ette ole suotautuneet, eivät ole suotautuneet, ei ole suotauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin suotautunut, olit suotautunut, oli suotautunut, olimme suotautuneet, olitte suotautuneet, olivat suotautuneet, oli suotauduttu

en ollut suotautunut, et ollut suotautunut, ei ollut suotautunut, emme olleet suotautuneet, ette olleet suotautuneet, eivät olleet suotautuneet, ei ollut suotauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, suotaudu, suotautukoon, suotautukaamme, suotautukaa, suotautukoot, suotauduttakoon

-, älä suotaudu, älköön suotautuko, älkäämme suotautuko, älkää suotautuko, älkööt suotautuko, älköön suotauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon suotautunut, -, -, olkoot suotautuneet, olkoon suotauduttu

-, -, älköön olko suotautunut, -, -, älkööt olko suotautuneet, älköön olko suotauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

suotautuisin, suotautuisit, suotautuisi, suotautuisimme, suotautuisitte, suotautuisivat, suotauduttaisiin

en suotautuisi, et suotautuisi, ei suotautuisi, emme suotautuisi, ette suotautuisi, eivät suotautuisi, ei suotauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin suotautunut, olisit suotautunut, olisi suotautunut, olisimme suotautuneet, olisitte suotautuneet, olisivat suotautuneet, oltaisiin suotauduttu

en olisi suotautunut, et olisi suotautunut, ei olisi suotautunut, emme olisi suotautuneet, ette olisi suotautuneet, eivät olisi suotautuneet, ei olisi suotauduttu

PREZENT POTENȚIAL

suotautunen, suotautunet, suotautunee, suotautunemme, suotautunette, suotautunevat, suotauduttaneen

en suotautune, et suotautune, ei suotautune, emme suotautune, ette suotautune, eivät suotautune, ei suotauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen suotautunut, lienet suotautunut, lienee suotautunut, lienemme suotautuneet, lienette suotautuneet, lienevät suotautuneet, lienee suotauduttu

en liene suotautunut, et liene suotautunut, ei liene suotautunut, emme liene suotautuneet, ette liene suotautuneet, eivät liene suotautuneet, ei liene suotauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: suotautua    FORMA LUNGĂ: suotautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: suotautuessa   INSTRUCTIV: suotautuen  INESIV PASIV: suotauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: suotautumaan   INESIV: suotautumassa  ELATIV: suotautumasta

ADESIV: suotautumalla  ABESIV: suotautumatta  INSTRUCTIV: suotautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: suotautuminen   PARTITIV: suotautuminen

INFINITIVUL CINCI: suotautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: suotautuva  (gen. suotautuvan)   PASIV: suotauduttava   (gen. suotauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: suotautunut                      PASIV: suotauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: suotautuja (pl.gen. suotautujien)  ADJECTIV NEGATIV: suotautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): suotautumus

 

 

suunnistautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

suunnistaudun, suunnistaudut, suunnistautuu, suunnistaudumme, suunnistaudutte, suunnistautuvat, suunnistaudutaan

en suunnistaudu, et suunnistaudu, ei suunnistaudu, emme suunnistaudu, ette suunnistaudu, eivät suunnistaudu, ei suunnistauduta

IMPERFECT INDICATIV

suunnistauduin, suunnistauduit, suunnistautui, suunnistauduimme, suunnistauduitte, suunnistautuivat, suunnistauduttiin

en suunnistautunut, et suunnistautunut, ei suunnistautunut, emme suunnistautuneet, ette suunnistautuneet, eivät suunnistautuneet, ei suunnistauduttu

PERFECT INDICATIV

olen suunnistautunut, olet suunnistautunut, on suunnistautunut, olemme suunnistautuneet, olette suunnistautuneet, ovat suunnistautuneet, on suunnistauduttu

en ole suunnistautunut, et ole suunnistautunut, ei ole suunnistautunut, emme ole suunnistautuneet, ette ole suunnistautuneet, eivät ole suunnistautuneet, ei ole suunnistauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin suunnistautunut, olit suunnistautunut, oli suunnistautunut, olimme suunnistautuneet, olitte suunnistautuneet, olivat suunnistautuneet, oli suunnistauduttu

en ollut suunnistautunut, et ollut suunnistautunut, ei ollut suunnistautunut, emme olleet suunnistautuneet, ette olleet suunnistautuneet, eivät olleet suunnistautuneet, ei ollut suunnistauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, suunnistaudu, suunnistautukoon, suunnistautukaamme, suunnistautukaa, suunnistautukoot, suunnistauduttakoon

-, älä suunnistaudu, älköön suunnistautuko, älkäämme suunnistautuko, älkää suunnistautuko, älkööt suunnistautuko, älköön suunnistauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon suunnistautunut, -, -, olkoot suunnistautuneet, olkoon suunnistauduttu

-, -, älköön olko suunnistautunut, -, -, älkööt olko suunnistautuneet, älköön olko suunnistauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

suunnistautuisin, suunnistautuisit, suunnistautuisi, suunnistautuisimme, suunnistautuisitte, suunnistautuisivat, suunnistauduttaisiin

en suunnistautuisi, et suunnistautuisi, ei suunnistautuisi, emme suunnistautuisi, ette suunnistautuisi, eivät suunnistautuisi, ei suunnistauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin suunnistautunut, olisit suunnistautunut, olisi suunnistautunut, olisimme suunnistautuneet, olisitte suunnistautuneet, olisivat suunnistautuneet, oltaisiin suunnistauduttu

en olisi suunnistautunut, et olisi suunnistautunut, ei olisi suunnistautunut, emme olisi suunnistautuneet, ette olisi suunnistautuneet, eivät olisi suunnistautuneet, ei olisi suunnistauduttu

PREZENT POTENȚIAL

suunnistautunen, suunnistautunet, suunnistautunee, suunnistautunemme, suunnistautunette, suunnistautunevat, suunnistauduttaneen

en suunnistautune, et suunnistautune, ei suunnistautune, emme suunnistautune, ette suunnistautune, eivät suunnistautune, ei suunnistauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen suunnistautunut, lienet suunnistautunut, lienee suunnistautunut, lienemme suunnistautuneet, lienette suunnistautuneet, lienevät suunnistautuneet, lienee suunnistauduttu

en liene suunnistautunut, et liene suunnistautunut, ei liene suunnistautunut, emme liene suunnistautuneet, ette liene suunnistautuneet, eivät liene suunnistautuneet, ei liene suunnistauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: suunnistautua    FORMA LUNGĂ: suunnistautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: suunnistautuessa   INSTRUCTIV: suunnistautuen  INESIV PASIV: suunnistauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: suunnistautumaan   INESIV: suunnistautumassa  ELATIV: suunnistautumasta

ADESIV: suunnistautumalla  ABESIV: suunnistautumatta  INSTRUCTIV: suunnistautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: suunnistautuminen   PARTITIV: suunnistautuminen

INFINITIVUL CINCI: suunnistautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: suunnistautuva  (gen. suunnistautuvan)   PASIV: suunnistauduttava   (gen. suunnistauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: suunnistautunut                          PASIV: suunnistauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: suunnistautuja (pl.gen. suunnistautujien)  ADJECTIV NEGATIV: suunnistautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): suunnistautumus

 

 

suuntautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

suuntaudun, suuntaudut, suuntautuu, suuntaudumme, suuntaudutte, suuntautuvat, suuntaudutaan

en suuntaudu, et suuntaudu, ei suuntaudu, emme suuntaudu, ette suuntaudu, eivät suuntaudu, ei suuntauduta

IMPERFECT INDICATIV

suuntauduin, suuntauduit, suuntautui, suuntauduimme, suuntauduitte, suuntautuivat, suuntauduttiin

en suuntautunut, et suuntautunut, ei suuntautunut, emme suuntautuneet, ette suuntautuneet, eivät suuntautuneet, ei suuntauduttu

PERFECT INDICATIV

olen suuntautunut, olet suuntautunut, on suuntautunut, olemme suuntautuneet, olette suuntautuneet, ovat suuntautuneet, on suuntauduttu

en ole suuntautunut, et ole suuntautunut, ei ole suuntautunut, emme ole suuntautuneet, ette ole suuntautuneet, eivät ole suuntautuneet, ei ole suuntauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin suuntautunut, olit suuntautunut, oli suuntautunut, olimme suuntautuneet, olitte suuntautuneet, olivat suuntautuneet, oli suuntauduttu

en ollut suuntautunut, et ollut suuntautunut, ei ollut suuntautunut, emme olleet suuntautuneet, ette olleet suuntautuneet, eivät olleet suuntautuneet, ei ollut suuntauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, suuntaudu, suuntautukoon, suuntautukaamme, suuntautukaa, suuntautukoot, suuntauduttakoon

-, älä suuntaudu, älköön suuntautuko, älkäämme suuntautuko, älkää suuntautuko, älkööt suuntautuko, älköön suuntauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon suuntautunut, -, -, olkoot suuntautuneet, olkoon suuntauduttu

-, -, älköön olko suuntautunut, -, -, älkööt olko suuntautuneet, älköön olko suuntauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

suuntautuisin, suuntautuisit, suuntautuisi, suuntautuisimme, suuntautuisitte, suuntautuisivat, suuntauduttaisiin

en suuntautuisi, et suuntautuisi, ei suuntautuisi, emme suuntautuisi, ette suuntautuisi, eivät suuntautuisi, ei suuntauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin suuntautunut, olisit suuntautunut, olisi suuntautunut, olisimme suuntautuneet, olisitte suuntautuneet, olisivat suuntautuneet, oltaisiin suuntauduttu

en olisi suuntautunut, et olisi suuntautunut, ei olisi suuntautunut, emme olisi suuntautuneet, ette olisi suuntautuneet, eivät olisi suuntautuneet, ei olisi suuntauduttu

PREZENT POTENȚIAL

suuntautunen, suuntautunet, suuntautunee, suuntautunemme, suuntautunette, suuntautunevat, suuntauduttaneen

en suuntautune, et suuntautune, ei suuntautune, emme suuntautune, ette suuntautune, eivät suuntautune, ei suuntauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen suuntautunut, lienet suuntautunut, lienee suuntautunut, lienemme suuntautuneet, lienette suuntautuneet, lienevät suuntautuneet, lienee suuntauduttu

en liene suuntautunut, et liene suuntautunut, ei liene suuntautunut, emme liene suuntautuneet, ette liene suuntautuneet, eivät liene suuntautuneet, ei liene suuntauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: suuntautua    FORMA LUNGĂ: suuntautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: suuntautuessa   INSTRUCTIV: suuntautuen  INESIV PASIV: suuntauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: suuntautumaan   INESIV: suuntautumassa  ELATIV: suuntautumasta

ADESIV: suuntautumalla  ABESIV: suuntautumatta  INSTRUCTIV: suuntautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: suuntautuminen   PARTITIV: suuntautuminen

INFINITIVUL CINCI: suuntautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: suuntautuva  (gen. suuntautuvan)   PASIV: suuntauduttava   (gen. suuntauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: suuntautunut                       PASIV: suuntauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: suuntautuja (pl.gen. suuntautujien)  ADJECTIV NEGATIV: suuntautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): suuntautumus

 

 

tahrautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

tahraudun, tahraudut, tahrautuu, tahraudumme, tahraudutte, tahrautuvat, tahraudutaan

en tahraudu, et tahraudu, ei tahraudu, emme tahraudu, ette tahraudu, eivät tahraudu, ei tahrauduta

IMPERFECT INDICATIV

tahrauduin, tahrauduit, tahrautui, tahrauduimme, tahrauduitte, tahrautuivat, tahrauduttiin

en tahrautunut, et tahrautunut, ei tahrautunut, emme tahrautuneet, ette tahrautuneet, eivät tahrautuneet, ei tahrauduttu

PERFECT INDICATIV

olen tahrautunut, olet tahrautunut, on tahrautunut, olemme tahrautuneet, olette tahrautuneet, ovat tahrautuneet, on tahrauduttu

en ole tahrautunut, et ole tahrautunut, ei ole tahrautunut, emme ole tahrautuneet, ette ole tahrautuneet, eivät ole tahrautuneet, ei ole tahrauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin tahrautunut, olit tahrautunut, oli tahrautunut, olimme tahrautuneet, olitte tahrautuneet, olivat tahrautuneet, oli tahrauduttu

en ollut tahrautunut, et ollut tahrautunut, ei ollut tahrautunut, emme olleet tahrautuneet, ette olleet tahrautuneet, eivät olleet tahrautuneet, ei ollut tahrauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, tahraudu, tahrautukoon, tahrautukaamme, tahrautukaa, tahrautukoot, tahrauduttakoon

-, älä tahraudu, älköön tahrautuko, älkäämme tahrautuko, älkää tahrautuko, älkööt tahrautuko, älköön tahrauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon tahrautunut, -, -, olkoot tahrautuneet, olkoon tahrauduttu

-, -, älköön olko tahrautunut, -, -, älkööt olko tahrautuneet, älköön olko tahrauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

tahrautuisin, tahrautuisit, tahrautuisi, tahrautuisimme, tahrautuisitte, tahrautuisivat, tahrauduttaisiin

en tahrautuisi, et tahrautuisi, ei tahrautuisi, emme tahrautuisi, ette tahrautuisi, eivät tahrautuisi, ei tahrauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin tahrautunut, olisit tahrautunut, olisi tahrautunut, olisimme tahrautuneet, olisitte tahrautuneet, olisivat tahrautuneet, oltaisiin tahrauduttu

en olisi tahrautunut, et olisi tahrautunut, ei olisi tahrautunut, emme olisi tahrautuneet, ette olisi tahrautuneet, eivät olisi tahrautuneet, ei olisi tahrauduttu

PREZENT POTENȚIAL

tahrautunen, tahrautunet, tahrautunee, tahrautunemme, tahrautunette, tahrautunevat, tahrauduttaneen

en tahrautune, et tahrautune, ei tahrautune, emme tahrautune, ette tahrautune, eivät tahrautune, ei tahrauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen tahrautunut, lienet tahrautunut, lienee tahrautunut, lienemme tahrautuneet, lienette tahrautuneet, lienevät tahrautuneet, lienee tahrauduttu

en liene tahrautunut, et liene tahrautunut, ei liene tahrautunut, emme liene tahrautuneet, ette liene tahrautuneet, eivät liene tahrautuneet, ei liene tahrauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: tahrautua    FORMA LUNGĂ: tahrautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: tahrautuessa   INSTRUCTIV: tahrautuen  INESIV PASIV: tahrauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: tahrautumaan   INESIV: tahrautumassa  ELATIV: tahrautumasta

ADESIV: tahrautumalla  ABESIV: tahrautumatta  INSTRUCTIV: tahrautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: tahrautuminen   PARTITIV: tahrautuminen

INFINITIVUL CINCI: tahrautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: tahrautuva  (gen. tahrautuvan)   PASIV: tahrauduttava   (gen. tahrauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: tahrautunut                      PASIV: tahrauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: tahrautuja (pl.gen. tahrautujien)  ADJECTIV NEGATIV: tahrautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): tahrautumus

 

 

tallautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

tallaudun, tallaudut, tallautuu, tallaudumme, tallaudutte, tallautuvat, tallaudutaan

en tallaudu, et tallaudu, ei tallaudu, emme tallaudu, ette tallaudu, eivät tallaudu, ei tallauduta

IMPERFECT INDICATIV

tallauduin, tallauduit, tallautui, tallauduimme, tallauduitte, tallautuivat, tallauduttiin

en tallautunut, et tallautunut, ei tallautunut, emme tallautuneet, ette tallautuneet, eivät tallautuneet, ei tallauduttu

PERFECT INDICATIV

olen tallautunut, olet tallautunut, on tallautunut, olemme tallautuneet, olette tallautuneet, ovat tallautuneet, on tallauduttu

en ole tallautunut, et ole tallautunut, ei ole tallautunut, emme ole tallautuneet, ette ole tallautuneet, eivät ole tallautuneet, ei ole tallauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin tallautunut, olit tallautunut, oli tallautunut, olimme tallautuneet, olitte tallautuneet, olivat tallautuneet, oli tallauduttu

en ollut tallautunut, et ollut tallautunut, ei ollut tallautunut, emme olleet tallautuneet, ette olleet tallautuneet, eivät olleet tallautuneet, ei ollut tallauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, tallaudu, tallautukoon, tallautukaamme, tallautukaa, tallautukoot, tallauduttakoon

-, älä tallaudu, älköön tallautuko, älkäämme tallautuko, älkää tallautuko, älkööt tallautuko, älköön tallauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon tallautunut, -, -, olkoot tallautuneet, olkoon tallauduttu

-, -, älköön olko tallautunut, -, -, älkööt olko tallautuneet, älköön olko tallauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

tallautuisin, tallautuisit, tallautuisi, tallautuisimme, tallautuisitte, tallautuisivat, tallauduttaisiin

en tallautuisi, et tallautuisi, ei tallautuisi, emme tallautuisi, ette tallautuisi, eivät tallautuisi, ei tallauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin tallautunut, olisit tallautunut, olisi tallautunut, olisimme tallautuneet, olisitte tallautuneet, olisivat tallautuneet, oltaisiin tallauduttu

en olisi tallautunut, et olisi tallautunut, ei olisi tallautunut, emme olisi tallautuneet, ette olisi tallautuneet, eivät olisi tallautuneet, ei olisi tallauduttu

PREZENT POTENȚIAL

tallautunen, tallautunet, tallautunee, tallautunemme, tallautunette, tallautunevat, tallauduttaneen

en tallautune, et tallautune, ei tallautune, emme tallautune, ette tallautune, eivät tallautune, ei tallauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen tallautunut, lienet tallautunut, lienee tallautunut, lienemme tallautuneet, lienette tallautuneet, lienevät tallautuneet, lienee tallauduttu

en liene tallautunut, et liene tallautunut, ei liene tallautunut, emme liene tallautuneet, ette liene tallautuneet, eivät liene tallautuneet, ei liene tallauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: tallautua    FORMA LUNGĂ: tallautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: tallautuessa   INSTRUCTIV: tallautuen  INESIV PASIV: tallauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: tallautumaan   INESIV: tallautumassa  ELATIV: tallautumasta

ADESIV: tallautumalla  ABESIV: tallautumatta  INSTRUCTIV: tallautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: tallautuminen   PARTITIV: tallautuminen

INFINITIVUL CINCI: tallautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: tallautuva  (gen. tallautuvan)   PASIV: tallauduttava   (gen. tallauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: tallautunut                      PASIV: tallauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: tallautuja (pl.gen. tallautujien)  ADJECTIV NEGATIV: tallautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): tallautumus

 

 

tarjoutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

tarjoudun, tarjoudut, tarjoutuu, tarjoudumme, tarjoudutte, tarjoutuvat, tarjoudutaan

en tarjoudu, et tarjoudu, ei tarjoudu, emme tarjoudu, ette tarjoudu, eivät tarjoudu, ei tarjouduta

IMPERFECT INDICATIV

tarjouduin, tarjouduit, tarjoutui, tarjouduimme, tarjouduitte, tarjoutuivat, tarjouduttiin

en tarjoutunut, et tarjoutunut, ei tarjoutunut, emme tarjoutuneet, ette tarjoutuneet, eivät tarjoutuneet, ei tarjouduttu

PERFECT INDICATIV

olen tarjoutunut, olet tarjoutunut, on tarjoutunut, olemme tarjoutuneet, olette tarjoutuneet, ovat tarjoutuneet, on tarjouduttu

en ole tarjoutunut, et ole tarjoutunut, ei ole tarjoutunut, emme ole tarjoutuneet, ette ole tarjoutuneet, eivät ole tarjoutuneet, ei ole tarjouduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin tarjoutunut, olit tarjoutunut, oli tarjoutunut, olimme tarjoutuneet, olitte tarjoutuneet, olivat tarjoutuneet, oli tarjouduttu

en ollut tarjoutunut, et ollut tarjoutunut, ei ollut tarjoutunut, emme olleet tarjoutuneet, ette olleet tarjoutuneet, eivät olleet tarjoutuneet, ei ollut tarjouduttu

PREZENT IMPERATIV

-, tarjoudu, tarjoutukoon, tarjoutukaamme, tarjoutukaa, tarjoutukoot, tarjouduttakoon

-, älä tarjoudu, älköön tarjoutuko, älkäämme tarjoutuko, älkää tarjoutuko, älkööt tarjoutuko, älköön tarjouduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon tarjoutunut, -, -, olkoot tarjoutuneet, olkoon tarjouduttu

-, -, älköön olko tarjoutunut, -, -, älkööt olko tarjoutuneet, älköön olko tarjouduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

tarjoutuisin, tarjoutuisit, tarjoutuisi, tarjoutuisimme, tarjoutuisitte, tarjoutuisivat, tarjouduttaisiin

en tarjoutuisi, et tarjoutuisi, ei tarjoutuisi, emme tarjoutuisi, ette tarjoutuisi, eivät tarjoutuisi, ei tarjouduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin tarjoutunut, olisit tarjoutunut, olisi tarjoutunut, olisimme tarjoutuneet, olisitte tarjoutuneet, olisivat tarjoutuneet, oltaisiin tarjouduttu

en olisi tarjoutunut, et olisi tarjoutunut, ei olisi tarjoutunut, emme olisi tarjoutuneet, ette olisi tarjoutuneet, eivät olisi tarjoutuneet, ei olisi tarjouduttu

PREZENT POTENȚIAL

tarjoutunen, tarjoutunet, tarjoutunee, tarjoutunemme, tarjoutunette, tarjoutunevat, tarjouduttaneen

en tarjoutune, et tarjoutune, ei tarjoutune, emme tarjoutune, ette tarjoutune, eivät tarjoutune, ei tarjouduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen tarjoutunut, lienet tarjoutunut, lienee tarjoutunut, lienemme tarjoutuneet, lienette tarjoutuneet, lienevät tarjoutuneet, lienee tarjouduttu

en liene tarjoutunut, et liene tarjoutunut, ei liene tarjoutunut, emme liene tarjoutuneet, ette liene tarjoutuneet, eivät liene tarjoutuneet, ei liene tarjouduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: tarjoutua    FORMA LUNGĂ: tarjoutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: tarjoutuessa   INSTRUCTIV: tarjoutuen  INESIV PASIV: tarjouduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: tarjoutumaan   INESIV: tarjoutumassa  ELATIV: tarjoutumasta

ADESIV: tarjoutumalla  ABESIV: tarjoutumatta  INSTRUCTIV: tarjoutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: tarjoutuminen   PARTITIV: tarjoutuminen

INFINITIVUL CINCI: tarjoutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: tarjoutuva  (gen. tarjoutuvan)   PASIV: tarjouduttava   (gen. tarjouduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: tarjoutunut                      PASIV: tarjouduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: tarjoutuja (pl.gen. tarjoutujien)  ADJECTIV NEGATIV: tarjoutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): tarjoutumus

 

 

tarrautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

tarraudun, tarraudut, tarrautuu, tarraudumme, tarraudutte, tarrautuvat, tarraudutaan

en tarraudu, et tarraudu, ei tarraudu, emme tarraudu, ette tarraudu, eivät tarraudu, ei tarrauduta

IMPERFECT INDICATIV

tarrauduin, tarrauduit, tarrautui, tarrauduimme, tarrauduitte, tarrautuivat, tarrauduttiin

en tarrautunut, et tarrautunut, ei tarrautunut, emme tarrautuneet, ette tarrautuneet, eivät tarrautuneet, ei tarrauduttu

PERFECT INDICATIV

olen tarrautunut, olet tarrautunut, on tarrautunut, olemme tarrautuneet, olette tarrautuneet, ovat tarrautuneet, on tarrauduttu

en ole tarrautunut, et ole tarrautunut, ei ole tarrautunut, emme ole tarrautuneet, ette ole tarrautuneet, eivät ole tarrautuneet, ei ole tarrauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin tarrautunut, olit tarrautunut, oli tarrautunut, olimme tarrautuneet, olitte tarrautuneet, olivat tarrautuneet, oli tarrauduttu

en ollut tarrautunut, et ollut tarrautunut, ei ollut tarrautunut, emme olleet tarrautuneet, ette olleet tarrautuneet, eivät olleet tarrautuneet, ei ollut tarrauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, tarraudu, tarrautukoon, tarrautukaamme, tarrautukaa, tarrautukoot, tarrauduttakoon

-, älä tarraudu, älköön tarrautuko, älkäämme tarrautuko, älkää tarrautuko, älkööt tarrautuko, älköön tarrauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon tarrautunut, -, -, olkoot tarrautuneet, olkoon tarrauduttu

-, -, älköön olko tarrautunut, -, -, älkööt olko tarrautuneet, älköön olko tarrauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

tarrautuisin, tarrautuisit, tarrautuisi, tarrautuisimme, tarrautuisitte, tarrautuisivat, tarrauduttaisiin

en tarrautuisi, et tarrautuisi, ei tarrautuisi, emme tarrautuisi, ette tarrautuisi, eivät tarrautuisi, ei tarrauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin tarrautunut, olisit tarrautunut, olisi tarrautunut, olisimme tarrautuneet, olisitte tarrautuneet, olisivat tarrautuneet, oltaisiin tarrauduttu

en olisi tarrautunut, et olisi tarrautunut, ei olisi tarrautunut, emme olisi tarrautuneet, ette olisi tarrautuneet, eivät olisi tarrautuneet, ei olisi tarrauduttu

PREZENT POTENȚIAL

tarrautunen, tarrautunet, tarrautunee, tarrautunemme, tarrautunette, tarrautunevat, tarrauduttaneen

en tarrautune, et tarrautune, ei tarrautune, emme tarrautune, ette tarrautune, eivät tarrautune, ei tarrauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen tarrautunut, lienet tarrautunut, lienee tarrautunut, lienemme tarrautuneet, lienette tarrautuneet, lienevät tarrautuneet, lienee tarrauduttu

en liene tarrautunut, et liene tarrautunut, ei liene tarrautunut, emme liene tarrautuneet, ette liene tarrautuneet, eivät liene tarrautuneet, ei liene tarrauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: tarrautua    FORMA LUNGĂ: tarrautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: tarrautuessa   INSTRUCTIV: tarrautuen  INESIV PASIV: tarrauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: tarrautumaan   INESIV: tarrautumassa  ELATIV: tarrautumasta

ADESIV: tarrautumalla  ABESIV: tarrautumatta  INSTRUCTIV: tarrautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: tarrautuminen   PARTITIV: tarrautuminen

INFINITIVUL CINCI: tarrautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: tarrautuva  (gen. tarrautuvan)   PASIV: tarrauduttava   (gen. tarrauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: tarrautunut                      PASIV: tarrauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: tarrautuja (pl.gen. tarrautujien)  ADJECTIV NEGATIV: tarrautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): tarrautumus

 

 

tekeytyä 28 (44)

PREZENT INDICATIV

tekeydyn, tekeydyt, tekeytyy, tekeydymme, tekeydytte, tekeytyvät, tekeydytään

en tekeydy, et tekeydy, ei tekeydy, emme tekeydy, ette tekeydy, eivät tekeydy, ei tekeydytä

IMPERFECT INDICATIV

tekeydyin, tekeydyit, tekeytyi, tekeydyimme, tekeydyitte, tekeytyivät, tekeydyttiin

en tekeytynyt, et tekeytynyt, ei tekeytynyt, emme tekeytyneet, ette tekeytyneet, eivät tekeytyneet, ei tekeydytty

PERFECT INDICATIV

olen tekeytynyt, olet tekeytynyt, on tekeytynyt, olemme tekeytyneet, olette tekeytyneet, ovat tekeytyneet, on tekeydytty

en ole tekeytynyt, et ole tekeytynyt, ei ole tekeytynyt, emme ole tekeytyneet, ette ole tekeytyneet, eivät ole tekeytyneet, ei ole tekeydytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin tekeytynyt, olit tekeytynyt, oli tekeytynyt, olimme tekeytyneet, olitte tekeytyneet, olivat tekeytyneet, oli tekeydytty

en ollut tekeytynyt, et ollut tekeytynyt, ei ollut tekeytynyt, emme olleet tekeytyneet, ette olleet tekeytyneet, eivät olleet tekeytyneet, ei ollut tekeydytty

PREZENT IMPERATIV

-, tekeydy, tekeytyköön, tekeytykäämme, tekeytykää, tekeytykööt, tekeydyttäköön

-, älä tekeydy, älköön tekeytykö, älkäämme tekeytykö, älkää tekeytykö, älkööt tekeytykö, älköön tekeydyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon tekeytynyt, -, -, olkoot tekeytyneet, olkoon tekeydytty

-, -, älköön olko tekeytynyt, -, -, älkööt olko tekeytyneet, älköön olko tekeydytty

PREZENT CONDIȚIONAL

tekeytyisin, tekeytyisit, tekeytyisi, tekeytyisimme, tekeytyisitte, tekeytyisivät, tekeydyttäisiin

en tekeytyisi, et tekeytyisi, ei tekeytyisi, emme tekeytyisi, ette tekeytyisi, eivät tekeytyisi, ei tekeydyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin tekeytynyt, olisit tekeytynyt, olisi tekeytynyt, olisimme tekeytyneet, olisitte tekeytyneet, olisivat tekeytyneet, oltaisiin tekeydytty

en olisi tekeytynyt, et olisi tekeytynyt, ei olisi tekeytynyt, emme olisi tekeytyneet, ette olisi tekeytyneet, eivät olisi tekeytyneet, ei olisi tekeydytty

PREZENT POTENȚIAL

tekeytynen, tekeytynet, tekeytynee, tekeytynemme, tekeytynette, tekeytynevät, tekeydyttäneen

en tekeytyne, et tekeytyne, ei tekeytyne, emme tekeytyne, ette tekeytyne, eivät tekeytyne, ei tekeydyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen tekeytynyt, lienet tekeytynyt, lienee tekeytynyt, lienemme tekeytyneet, lienette tekeytyneet, lienevät tekeytyneet, lienee tekeydytty

en liene tekeytynyt, et liene tekeytynyt, ei liene tekeytynyt, emme liene tekeytyneet, ette liene tekeytyneet, eivät liene tekeytyneet, ei liene tekeydytty

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: tekeytyä    FORMA LUNGĂ: tekeytyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: tekeytyessä   INSTRUCTIV: tekeytyen  INESIV PASIV: tekeydyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: tekeytymään   INESIV: tekeytymässä  ELATIV: tekeytymästä

ADESIV: tekeytymällä  ABESIV: tekeytymättä  INSTRUCTIV: tekeytymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: tekeytyminen   PARTITIV: tekeytyminen

INFINITIVUL CINCI: tekeytymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: tekeytyvä  (gen. tekeytyvän)   PASIV: tekeydyttävä   (gen. tekeydyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: tekeytynyt                     PASIV: tekeydytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: tekeytyjä (pl.gen. tekeytyjien)  ADJECTIV NEGATIV: tekeytymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): tekeytymys

 

 

tempautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

tempaudun, tempaudut, tempautuu, tempaudumme, tempaudutte, tempautuvat, tempaudutaan

en tempaudu, et tempaudu, ei tempaudu, emme tempaudu, ette tempaudu, eivät tempaudu, ei tempauduta

IMPERFECT INDICATIV

tempauduin, tempauduit, tempautui, tempauduimme, tempauduitte, tempautuivat, tempauduttiin

en tempautunut, et tempautunut, ei tempautunut, emme tempautuneet, ette tempautuneet, eivät tempautuneet, ei tempauduttu

PERFECT INDICATIV

olen tempautunut, olet tempautunut, on tempautunut, olemme tempautuneet, olette tempautuneet, ovat tempautuneet, on tempauduttu

en ole tempautunut, et ole tempautunut, ei ole tempautunut, emme ole tempautuneet, ette ole tempautuneet, eivät ole tempautuneet, ei ole tempauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin tempautunut, olit tempautunut, oli tempautunut, olimme tempautuneet, olitte tempautuneet, olivat tempautuneet, oli tempauduttu

en ollut tempautunut, et ollut tempautunut, ei ollut tempautunut, emme olleet tempautuneet, ette olleet tempautuneet, eivät olleet tempautuneet, ei ollut tempauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, tempaudu, tempautukoon, tempautukaamme, tempautukaa, tempautukoot, tempauduttakoon

-, älä tempaudu, älköön tempautuko, älkäämme tempautuko, älkää tempautuko, älkööt tempautuko, älköön tempauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon tempautunut, -, -, olkoot tempautuneet, olkoon tempauduttu

-, -, älköön olko tempautunut, -, -, älkööt olko tempautuneet, älköön olko tempauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

tempautuisin, tempautuisit, tempautuisi, tempautuisimme, tempautuisitte, tempautuisivat, tempauduttaisiin

en tempautuisi, et tempautuisi, ei tempautuisi, emme tempautuisi, ette tempautuisi, eivät tempautuisi, ei tempauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin tempautunut, olisit tempautunut, olisi tempautunut, olisimme tempautuneet, olisitte tempautuneet, olisivat tempautuneet, oltaisiin tempauduttu

en olisi tempautunut, et olisi tempautunut, ei olisi tempautunut, emme olisi tempautuneet, ette olisi tempautuneet, eivät olisi tempautuneet, ei olisi tempauduttu

PREZENT POTENȚIAL

tempautunen, tempautunet, tempautunee, tempautunemme, tempautunette, tempautunevat, tempauduttaneen

en tempautune, et tempautune, ei tempautune, emme tempautune, ette tempautune, eivät tempautune, ei tempauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen tempautunut, lienet tempautunut, lienee tempautunut, lienemme tempautuneet, lienette tempautuneet, lienevät tempautuneet, lienee tempauduttu

en liene tempautunut, et liene tempautunut, ei liene tempautunut, emme liene tempautuneet, ette liene tempautuneet, eivät liene tempautuneet, ei liene tempauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: tempautua    FORMA LUNGĂ: tempautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: tempautuessa   INSTRUCTIV: tempautuen  INESIV PASIV: tempauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: tempautumaan   INESIV: tempautumassa  ELATIV: tempautumasta

ADESIV: tempautumalla  ABESIV: tempautumatta  INSTRUCTIV: tempautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: tempautuminen   PARTITIV: tempautuminen

INFINITIVUL CINCI: tempautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: tempautuva  (gen. tempautuvan)   PASIV: tempauduttava   (gen. tempauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: tempautunut                      PASIV: tempauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: tempautuja (pl.gen. tempautujien)  ADJECTIV NEGATIV: tempautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): tempautumus

 

 

tislautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

tislaudun, tislaudut, tislautuu, tislaudumme, tislaudutte, tislautuvat, tislaudutaan

en tislaudu, et tislaudu, ei tislaudu, emme tislaudu, ette tislaudu, eivät tislaudu, ei tislauduta

IMPERFECT INDICATIV

tislauduin, tislauduit, tislautui, tislauduimme, tislauduitte, tislautuivat, tislauduttiin

en tislautunut, et tislautunut, ei tislautunut, emme tislautuneet, ette tislautuneet, eivät tislautuneet, ei tislauduttu

PERFECT INDICATIV

olen tislautunut, olet tislautunut, on tislautunut, olemme tislautuneet, olette tislautuneet, ovat tislautuneet, on tislauduttu

en ole tislautunut, et ole tislautunut, ei ole tislautunut, emme ole tislautuneet, ette ole tislautuneet, eivät ole tislautuneet, ei ole tislauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin tislautunut, olit tislautunut, oli tislautunut, olimme tislautuneet, olitte tislautuneet, olivat tislautuneet, oli tislauduttu

en ollut tislautunut, et ollut tislautunut, ei ollut tislautunut, emme olleet tislautuneet, ette olleet tislautuneet, eivät olleet tislautuneet, ei ollut tislauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, tislaudu, tislautukoon, tislautukaamme, tislautukaa, tislautukoot, tislauduttakoon

-, älä tislaudu, älköön tislautuko, älkäämme tislautuko, älkää tislautuko, älkööt tislautuko, älköön tislauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon tislautunut, -, -, olkoot tislautuneet, olkoon tislauduttu

-, -, älköön olko tislautunut, -, -, älkööt olko tislautuneet, älköön olko tislauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

tislautuisin, tislautuisit, tislautuisi, tislautuisimme, tislautuisitte, tislautuisivat, tislauduttaisiin

en tislautuisi, et tislautuisi, ei tislautuisi, emme tislautuisi, ette tislautuisi, eivät tislautuisi, ei tislauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin tislautunut, olisit tislautunut, olisi tislautunut, olisimme tislautuneet, olisitte tislautuneet, olisivat tislautuneet, oltaisiin tislauduttu

en olisi tislautunut, et olisi tislautunut, ei olisi tislautunut, emme olisi tislautuneet, ette olisi tislautuneet, eivät olisi tislautuneet, ei olisi tislauduttu

PREZENT POTENȚIAL

tislautunen, tislautunet, tislautunee, tislautunemme, tislautunette, tislautunevat, tislauduttaneen

en tislautune, et tislautune, ei tislautune, emme tislautune, ette tislautune, eivät tislautune, ei tislauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen tislautunut, lienet tislautunut, lienee tislautunut, lienemme tislautuneet, lienette tislautuneet, lienevät tislautuneet, lienee tislauduttu

en liene tislautunut, et liene tislautunut, ei liene tislautunut, emme liene tislautuneet, ette liene tislautuneet, eivät liene tislautuneet, ei liene tislauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: tislautua    FORMA LUNGĂ: tislautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: tislautuessa   INSTRUCTIV: tislautuen  INESIV PASIV: tislauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: tislautumaan   INESIV: tislautumassa  ELATIV: tislautumasta

ADESIV: tislautumalla  ABESIV: tislautumatta  INSTRUCTIV: tislautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: tislautuminen   PARTITIV: tislautuminen

INFINITIVUL CINCI: tislautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: tislautuva  (gen. tislautuvan)   PASIV: tislauduttava   (gen. tislauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: tislautunut                      PASIV: tislauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: tislautuja (pl.gen. tislautujien)  ADJECTIV NEGATIV: tislautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): tislautumus

 

 

toteutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

toteudun, toteudut, toteutuu, toteudumme, toteudutte, toteutuvat, toteudutaan

en toteudu, et toteudu, ei toteudu, emme toteudu, ette toteudu, eivät toteudu, ei toteuduta

IMPERFECT INDICATIV

toteuduin, toteuduit, toteutui, toteuduimme, toteuduitte, toteutuivat, toteuduttiin

en toteutunut, et toteutunut, ei toteutunut, emme toteutuneet, ette toteutuneet, eivät toteutuneet, ei toteuduttu

PERFECT INDICATIV

olen toteutunut, olet toteutunut, on toteutunut, olemme toteutuneet, olette toteutuneet, ovat toteutuneet, on toteuduttu

en ole toteutunut, et ole toteutunut, ei ole toteutunut, emme ole toteutuneet, ette ole toteutuneet, eivät ole toteutuneet, ei ole toteuduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin toteutunut, olit toteutunut, oli toteutunut, olimme toteutuneet, olitte toteutuneet, olivat toteutuneet, oli toteuduttu

en ollut toteutunut, et ollut toteutunut, ei ollut toteutunut, emme olleet toteutuneet, ette olleet toteutuneet, eivät olleet toteutuneet, ei ollut toteuduttu

PREZENT IMPERATIV

-, toteudu, toteutukoon, toteutukaamme, toteutukaa, toteutukoot, toteuduttakoon

-, älä toteudu, älköön toteutuko, älkäämme toteutuko, älkää toteutuko, älkööt toteutuko, älköön toteuduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon toteutunut, -, -, olkoot toteutuneet, olkoon toteuduttu

-, -, älköön olko toteutunut, -, -, älkööt olko toteutuneet, älköön olko toteuduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

toteutuisin, toteutuisit, toteutuisi, toteutuisimme, toteutuisitte, toteutuisivat, toteuduttaisiin

en toteutuisi, et toteutuisi, ei toteutuisi, emme toteutuisi, ette toteutuisi, eivät toteutuisi, ei toteuduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin toteutunut, olisit toteutunut, olisi toteutunut, olisimme toteutuneet, olisitte toteutuneet, olisivat toteutuneet, oltaisiin toteuduttu

en olisi toteutunut, et olisi toteutunut, ei olisi toteutunut, emme olisi toteutuneet, ette olisi toteutuneet, eivät olisi toteutuneet, ei olisi toteuduttu

PREZENT POTENȚIAL

toteutunen, toteutunet, toteutunee, toteutunemme, toteutunette, toteutunevat, toteuduttaneen

en toteutune, et toteutune, ei toteutune, emme toteutune, ette toteutune, eivät toteutune, ei toteuduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen toteutunut, lienet toteutunut, lienee toteutunut, lienemme toteutuneet, lienette toteutuneet, lienevät toteutuneet, lienee toteuduttu

en liene toteutunut, et liene toteutunut, ei liene toteutunut, emme liene toteutuneet, ette liene toteutuneet, eivät liene toteutuneet, ei liene toteuduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: toteutua    FORMA LUNGĂ: toteutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: toteutuessa   INSTRUCTIV: toteutuen  INESIV PASIV: toteuduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: toteutumaan   INESIV: toteutumassa  ELATIV: toteutumasta

ADESIV: toteutumalla  ABESIV: toteutumatta  INSTRUCTIV: toteutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: toteutuminen   PARTITIV: toteutuminen

INFINITIVUL CINCI: toteutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: toteutuva  (gen. toteutuvan)   PASIV: toteuduttava   (gen. toteuduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: toteutunut                     PASIV: toteuduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: toteutuja (pl.gen. toteutujien)  ADJECTIV NEGATIV: toteutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): toteutumus

 

 

trustiutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

trustiudun, trustiudut, trustiutuu, trustiudumme, trustiudutte, trustiutuvat, trustiudutaan

en trustiudu, et trustiudu, ei trustiudu, emme trustiudu, ette trustiudu, eivät trustiudu, ei trustiuduta

IMPERFECT INDICATIV

trustiuduin, trustiuduit, trustiutui, trustiuduimme, trustiuduitte, trustiutuivat, trustiuduttiin

en trustiutunut, et trustiutunut, ei trustiutunut, emme trustiutuneet, ette trustiutuneet, eivät trustiutuneet, ei trustiuduttu

PERFECT INDICATIV

olen trustiutunut, olet trustiutunut, on trustiutunut, olemme trustiutuneet, olette trustiutuneet, ovat trustiutuneet, on trustiuduttu

en ole trustiutunut, et ole trustiutunut, ei ole trustiutunut, emme ole trustiutuneet, ette ole trustiutuneet, eivät ole trustiutuneet, ei ole trustiuduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin trustiutunut, olit trustiutunut, oli trustiutunut, olimme trustiutuneet, olitte trustiutuneet, olivat trustiutuneet, oli trustiuduttu

en ollut trustiutunut, et ollut trustiutunut, ei ollut trustiutunut, emme olleet trustiutuneet, ette olleet trustiutuneet, eivät olleet trustiutuneet, ei ollut trustiuduttu

PREZENT IMPERATIV

-, trustiudu, trustiutukoon, trustiutukaamme, trustiutukaa, trustiutukoot, trustiuduttakoon

-, älä trustiudu, älköön trustiutuko, älkäämme trustiutuko, älkää trustiutuko, älkööt trustiutuko, älköön trustiuduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon trustiutunut, -, -, olkoot trustiutuneet, olkoon trustiuduttu

-, -, älköön olko trustiutunut, -, -, älkööt olko trustiutuneet, älköön olko trustiuduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

trustiutuisin, trustiutuisit, trustiutuisi, trustiutuisimme, trustiutuisitte, trustiutuisivat, trustiuduttaisiin

en trustiutuisi, et trustiutuisi, ei trustiutuisi, emme trustiutuisi, ette trustiutuisi, eivät trustiutuisi, ei trustiuduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin trustiutunut, olisit trustiutunut, olisi trustiutunut, olisimme trustiutuneet, olisitte trustiutuneet, olisivat trustiutuneet, oltaisiin trustiuduttu

en olisi trustiutunut, et olisi trustiutunut, ei olisi trustiutunut, emme olisi trustiutuneet, ette olisi trustiutuneet, eivät olisi trustiutuneet, ei olisi trustiuduttu

PREZENT POTENȚIAL

trustiutunen, trustiutunet, trustiutunee, trustiutunemme, trustiutunette, trustiutunevat, trustiuduttaneen

en trustiutune, et trustiutune, ei trustiutune, emme trustiutune, ette trustiutune, eivät trustiutune, ei trustiuduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen trustiutunut, lienet trustiutunut, lienee trustiutunut, lienemme trustiutuneet, lienette trustiutuneet, lienevät trustiutuneet, lienee trustiuduttu

en liene trustiutunut, et liene trustiutunut, ei liene trustiutunut, emme liene trustiutuneet, ette liene trustiutuneet, eivät liene trustiutuneet, ei liene trustiuduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: trustiutua    FORMA LUNGĂ: trustiutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: trustiutuessa   INSTRUCTIV: trustiutuen  INESIV PASIV: trustiuduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: trustiutumaan   INESIV: trustiutumassa  ELATIV: trustiutumasta

ADESIV: trustiutumalla  ABESIV: trustiutumatta  INSTRUCTIV: trustiutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: trustiutuminen   PARTITIV: trustiutuminen

INFINITIVUL CINCI: trustiutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: trustiutuva  (gen. trustiutuvan)   PASIV: trustiuduttava   (gen. trustiuduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: trustiutunut                       PASIV: trustiuduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: trustiutuja (pl.gen. trustiutujien)  ADJECTIV NEGATIV: trustiutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): trustiutumus

 

 

tuhoutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

tuhoudun, tuhoudut, tuhoutuu, tuhoudumme, tuhoudutte, tuhoutuvat, tuhoudutaan

en tuhoudu, et tuhoudu, ei tuhoudu, emme tuhoudu, ette tuhoudu, eivät tuhoudu, ei tuhouduta

IMPERFECT INDICATIV

tuhouduin, tuhouduit, tuhoutui, tuhouduimme, tuhouduitte, tuhoutuivat, tuhouduttiin

en tuhoutunut, et tuhoutunut, ei tuhoutunut, emme tuhoutuneet, ette tuhoutuneet, eivät tuhoutuneet, ei tuhouduttu

PERFECT INDICATIV

olen tuhoutunut, olet tuhoutunut, on tuhoutunut, olemme tuhoutuneet, olette tuhoutuneet, ovat tuhoutuneet, on tuhouduttu

en ole tuhoutunut, et ole tuhoutunut, ei ole tuhoutunut, emme ole tuhoutuneet, ette ole tuhoutuneet, eivät ole tuhoutuneet, ei ole tuhouduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin tuhoutunut, olit tuhoutunut, oli tuhoutunut, olimme tuhoutuneet, olitte tuhoutuneet, olivat tuhoutuneet, oli tuhouduttu

en ollut tuhoutunut, et ollut tuhoutunut, ei ollut tuhoutunut, emme olleet tuhoutuneet, ette olleet tuhoutuneet, eivät olleet tuhoutuneet, ei ollut tuhouduttu

PREZENT IMPERATIV

-, tuhoudu, tuhoutukoon, tuhoutukaamme, tuhoutukaa, tuhoutukoot, tuhouduttakoon

-, älä tuhoudu, älköön tuhoutuko, älkäämme tuhoutuko, älkää tuhoutuko, älkööt tuhoutuko, älköön tuhouduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon tuhoutunut, -, -, olkoot tuhoutuneet, olkoon tuhouduttu

-, -, älköön olko tuhoutunut, -, -, älkööt olko tuhoutuneet, älköön olko tuhouduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

tuhoutuisin, tuhoutuisit, tuhoutuisi, tuhoutuisimme, tuhoutuisitte, tuhoutuisivat, tuhouduttaisiin

en tuhoutuisi, et tuhoutuisi, ei tuhoutuisi, emme tuhoutuisi, ette tuhoutuisi, eivät tuhoutuisi, ei tuhouduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin tuhoutunut, olisit tuhoutunut, olisi tuhoutunut, olisimme tuhoutuneet, olisitte tuhoutuneet, olisivat tuhoutuneet, oltaisiin tuhouduttu

en olisi tuhoutunut, et olisi tuhoutunut, ei olisi tuhoutunut, emme olisi tuhoutuneet, ette olisi tuhoutuneet, eivät olisi tuhoutuneet, ei olisi tuhouduttu

PREZENT POTENȚIAL

tuhoutunen, tuhoutunet, tuhoutunee, tuhoutunemme, tuhoutunette, tuhoutunevat, tuhouduttaneen

en tuhoutune, et tuhoutune, ei tuhoutune, emme tuhoutune, ette tuhoutune, eivät tuhoutune, ei tuhouduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen tuhoutunut, lienet tuhoutunut, lienee tuhoutunut, lienemme tuhoutuneet, lienette tuhoutuneet, lienevät tuhoutuneet, lienee tuhouduttu

en liene tuhoutunut, et liene tuhoutunut, ei liene tuhoutunut, emme liene tuhoutuneet, ette liene tuhoutuneet, eivät liene tuhoutuneet, ei liene tuhouduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: tuhoutua    FORMA LUNGĂ: tuhoutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: tuhoutuessa   INSTRUCTIV: tuhoutuen  INESIV PASIV: tuhouduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: tuhoutumaan   INESIV: tuhoutumassa  ELATIV: tuhoutumasta

ADESIV: tuhoutumalla  ABESIV: tuhoutumatta  INSTRUCTIV: tuhoutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: tuhoutuminen   PARTITIV: tuhoutuminen

INFINITIVUL CINCI: tuhoutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: tuhoutuva  (gen. tuhoutuvan)   PASIV: tuhouduttava   (gen. tuhouduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: tuhoutunut                     PASIV: tuhouduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: tuhoutuja (pl.gen. tuhoutujien)  ADJECTIV NEGATIV: tuhoutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): tuhoutumus

 

 

tuhriutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

tuhriudun, tuhriudut, tuhriutuu, tuhriudumme, tuhriudutte, tuhriutuvat, tuhriudutaan

en tuhriudu, et tuhriudu, ei tuhriudu, emme tuhriudu, ette tuhriudu, eivät tuhriudu, ei tuhriuduta

IMPERFECT INDICATIV

tuhriuduin, tuhriuduit, tuhriutui, tuhriuduimme, tuhriuduitte, tuhriutuivat, tuhriuduttiin

en tuhriutunut, et tuhriutunut, ei tuhriutunut, emme tuhriutuneet, ette tuhriutuneet, eivät tuhriutuneet, ei tuhriuduttu

PERFECT INDICATIV

olen tuhriutunut, olet tuhriutunut, on tuhriutunut, olemme tuhriutuneet, olette tuhriutuneet, ovat tuhriutuneet, on tuhriuduttu

en ole tuhriutunut, et ole tuhriutunut, ei ole tuhriutunut, emme ole tuhriutuneet, ette ole tuhriutuneet, eivät ole tuhriutuneet, ei ole tuhriuduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin tuhriutunut, olit tuhriutunut, oli tuhriutunut, olimme tuhriutuneet, olitte tuhriutuneet, olivat tuhriutuneet, oli tuhriuduttu

en ollut tuhriutunut, et ollut tuhriutunut, ei ollut tuhriutunut, emme olleet tuhriutuneet, ette olleet tuhriutuneet, eivät olleet tuhriutuneet, ei ollut tuhriuduttu

PREZENT IMPERATIV

-, tuhriudu, tuhriutukoon, tuhriutukaamme, tuhriutukaa, tuhriutukoot, tuhriuduttakoon

-, älä tuhriudu, älköön tuhriutuko, älkäämme tuhriutuko, älkää tuhriutuko, älkööt tuhriutuko, älköön tuhriuduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon tuhriutunut, -, -, olkoot tuhriutuneet, olkoon tuhriuduttu

-, -, älköön olko tuhriutunut, -, -, älkööt olko tuhriutuneet, älköön olko tuhriuduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

tuhriutuisin, tuhriutuisit, tuhriutuisi, tuhriutuisimme, tuhriutuisitte, tuhriutuisivat, tuhriuduttaisiin

en tuhriutuisi, et tuhriutuisi, ei tuhriutuisi, emme tuhriutuisi, ette tuhriutuisi, eivät tuhriutuisi, ei tuhriuduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin tuhriutunut, olisit tuhriutunut, olisi tuhriutunut, olisimme tuhriutuneet, olisitte tuhriutuneet, olisivat tuhriutuneet, oltaisiin tuhriuduttu

en olisi tuhriutunut, et olisi tuhriutunut, ei olisi tuhriutunut, emme olisi tuhriutuneet, ette olisi tuhriutuneet, eivät olisi tuhriutuneet, ei olisi tuhriuduttu

PREZENT POTENȚIAL

tuhriutunen, tuhriutunet, tuhriutunee, tuhriutunemme, tuhriutunette, tuhriutunevat, tuhriuduttaneen

en tuhriutune, et tuhriutune, ei tuhriutune, emme tuhriutune, ette tuhriutune, eivät tuhriutune, ei tuhriuduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen tuhriutunut, lienet tuhriutunut, lienee tuhriutunut, lienemme tuhriutuneet, lienette tuhriutuneet, lienevät tuhriutuneet, lienee tuhriuduttu

en liene tuhriutunut, et liene tuhriutunut, ei liene tuhriutunut, emme liene tuhriutuneet, ette liene tuhriutuneet, eivät liene tuhriutuneet, ei liene tuhriuduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: tuhriutua    FORMA LUNGĂ: tuhriutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: tuhriutuessa   INSTRUCTIV: tuhriutuen  INESIV PASIV: tuhriuduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: tuhriutumaan   INESIV: tuhriutumassa  ELATIV: tuhriutumasta

ADESIV: tuhriutumalla  ABESIV: tuhriutumatta  INSTRUCTIV: tuhriutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: tuhriutuminen   PARTITIV: tuhriutuminen

INFINITIVUL CINCI: tuhriutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: tuhriutuva  (gen. tuhriutuvan)   PASIV: tuhriuduttava   (gen. tuhriuduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: tuhriutunut                      PASIV: tuhriuduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: tuhriutuja (pl.gen. tuhriutujien)  ADJECTIV NEGATIV: tuhriutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): tuhriutumus

 

 

tukeutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

tukeudun, tukeudut, tukeutuu, tukeudumme, tukeudutte, tukeutuvat, tukeudutaan

en tukeudu, et tukeudu, ei tukeudu, emme tukeudu, ette tukeudu, eivät tukeudu, ei tukeuduta

IMPERFECT INDICATIV

tukeuduin, tukeuduit, tukeutui, tukeuduimme, tukeuduitte, tukeutuivat, tukeuduttiin

en tukeutunut, et tukeutunut, ei tukeutunut, emme tukeutuneet, ette tukeutuneet, eivät tukeutuneet, ei tukeuduttu

PERFECT INDICATIV

olen tukeutunut, olet tukeutunut, on tukeutunut, olemme tukeutuneet, olette tukeutuneet, ovat tukeutuneet, on tukeuduttu

en ole tukeutunut, et ole tukeutunut, ei ole tukeutunut, emme ole tukeutuneet, ette ole tukeutuneet, eivät ole tukeutuneet, ei ole tukeuduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin tukeutunut, olit tukeutunut, oli tukeutunut, olimme tukeutuneet, olitte tukeutuneet, olivat tukeutuneet, oli tukeuduttu

en ollut tukeutunut, et ollut tukeutunut, ei ollut tukeutunut, emme olleet tukeutuneet, ette olleet tukeutuneet, eivät olleet tukeutuneet, ei ollut tukeuduttu

PREZENT IMPERATIV

-, tukeudu, tukeutukoon, tukeutukaamme, tukeutukaa, tukeutukoot, tukeuduttakoon

-, älä tukeudu, älköön tukeutuko, älkäämme tukeutuko, älkää tukeutuko, älkööt tukeutuko, älköön tukeuduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon tukeutunut, -, -, olkoot tukeutuneet, olkoon tukeuduttu

-, -, älköön olko tukeutunut, -, -, älkööt olko tukeutuneet, älköön olko tukeuduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

tukeutuisin, tukeutuisit, tukeutuisi, tukeutuisimme, tukeutuisitte, tukeutuisivat, tukeuduttaisiin

en tukeutuisi, et tukeutuisi, ei tukeutuisi, emme tukeutuisi, ette tukeutuisi, eivät tukeutuisi, ei tukeuduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin tukeutunut, olisit tukeutunut, olisi tukeutunut, olisimme tukeutuneet, olisitte tukeutuneet, olisivat tukeutuneet, oltaisiin tukeuduttu

en olisi tukeutunut, et olisi tukeutunut, ei olisi tukeutunut, emme olisi tukeutuneet, ette olisi tukeutuneet, eivät olisi tukeutuneet, ei olisi tukeuduttu

PREZENT POTENȚIAL

tukeutunen, tukeutunet, tukeutunee, tukeutunemme, tukeutunette, tukeutunevat, tukeuduttaneen

en tukeutune, et tukeutune, ei tukeutune, emme tukeutune, ette tukeutune, eivät tukeutune, ei tukeuduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen tukeutunut, lienet tukeutunut, lienee tukeutunut, lienemme tukeutuneet, lienette tukeutuneet, lienevät tukeutuneet, lienee tukeuduttu

en liene tukeutunut, et liene tukeutunut, ei liene tukeutunut, emme liene tukeutuneet, ette liene tukeutuneet, eivät liene tukeutuneet, ei liene tukeuduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: tukeutua    FORMA LUNGĂ: tukeutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: tukeutuessa   INSTRUCTIV: tukeutuen  INESIV PASIV: tukeuduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: tukeutumaan   INESIV: tukeutumassa  ELATIV: tukeutumasta

ADESIV: tukeutumalla  ABESIV: tukeutumatta  INSTRUCTIV: tukeutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: tukeutuminen   PARTITIV: tukeutuminen

INFINITIVUL CINCI: tukeutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: tukeutuva  (gen. tukeutuvan)   PASIV: tukeuduttava   (gen. tukeuduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: tukeutunut                     PASIV: tukeuduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: tukeutuja (pl.gen. tukeutujien)  ADJECTIV NEGATIV: tukeutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): tukeutumus

 

 

tukkeutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

tukkeudun, tukkeudut, tukkeutuu, tukkeudumme, tukkeudutte, tukkeutuvat, tukkeudutaan

en tukkeudu, et tukkeudu, ei tukkeudu, emme tukkeudu, ette tukkeudu, eivät tukkeudu, ei tukkeuduta

IMPERFECT INDICATIV

tukkeuduin, tukkeuduit, tukkeutui, tukkeuduimme, tukkeuduitte, tukkeutuivat, tukkeuduttiin

en tukkeutunut, et tukkeutunut, ei tukkeutunut, emme tukkeutuneet, ette tukkeutuneet, eivät tukkeutuneet, ei tukkeuduttu

PERFECT INDICATIV

olen tukkeutunut, olet tukkeutunut, on tukkeutunut, olemme tukkeutuneet, olette tukkeutuneet, ovat tukkeutuneet, on tukkeuduttu

en ole tukkeutunut, et ole tukkeutunut, ei ole tukkeutunut, emme ole tukkeutuneet, ette ole tukkeutuneet, eivät ole tukkeutuneet, ei ole tukkeuduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin tukkeutunut, olit tukkeutunut, oli tukkeutunut, olimme tukkeutuneet, olitte tukkeutuneet, olivat tukkeutuneet, oli tukkeuduttu

en ollut tukkeutunut, et ollut tukkeutunut, ei ollut tukkeutunut, emme olleet tukkeutuneet, ette olleet tukkeutuneet, eivät olleet tukkeutuneet, ei ollut tukkeuduttu

PREZENT IMPERATIV

-, tukkeudu, tukkeutukoon, tukkeutukaamme, tukkeutukaa, tukkeutukoot, tukkeuduttakoon

-, älä tukkeudu, älköön tukkeutuko, älkäämme tukkeutuko, älkää tukkeutuko, älkööt tukkeutuko, älköön tukkeuduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon tukkeutunut, -, -, olkoot tukkeutuneet, olkoon tukkeuduttu

-, -, älköön olko tukkeutunut, -, -, älkööt olko tukkeutuneet, älköön olko tukkeuduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

tukkeutuisin, tukkeutuisit, tukkeutuisi, tukkeutuisimme, tukkeutuisitte, tukkeutuisivat, tukkeuduttaisiin

en tukkeutuisi, et tukkeutuisi, ei tukkeutuisi, emme tukkeutuisi, ette tukkeutuisi, eivät tukkeutuisi, ei tukkeuduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin tukkeutunut, olisit tukkeutunut, olisi tukkeutunut, olisimme tukkeutuneet, olisitte tukkeutuneet, olisivat tukkeutuneet, oltaisiin tukkeuduttu

en olisi tukkeutunut, et olisi tukkeutunut, ei olisi tukkeutunut, emme olisi tukkeutuneet, ette olisi tukkeutuneet, eivät olisi tukkeutuneet, ei olisi tukkeuduttu

PREZENT POTENȚIAL

tukkeutunen, tukkeutunet, tukkeutunee, tukkeutunemme, tukkeutunette, tukkeutunevat, tukkeuduttaneen

en tukkeutune, et tukkeutune, ei tukkeutune, emme tukkeutune, ette tukkeutune, eivät tukkeutune, ei tukkeuduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen tukkeutunut, lienet tukkeutunut, lienee tukkeutunut, lienemme tukkeutuneet, lienette tukkeutuneet, lienevät tukkeutuneet, lienee tukkeuduttu

en liene tukkeutunut, et liene tukkeutunut, ei liene tukkeutunut, emme liene tukkeutuneet, ette liene tukkeutuneet, eivät liene tukkeutuneet, ei liene tukkeuduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: tukkeutua    FORMA LUNGĂ: tukkeutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: tukkeutuessa   INSTRUCTIV: tukkeutuen  INESIV PASIV: tukkeuduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: tukkeutumaan   INESIV: tukkeutumassa  ELATIV: tukkeutumasta

ADESIV: tukkeutumalla  ABESIV: tukkeutumatta  INSTRUCTIV: tukkeutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: tukkeutuminen   PARTITIV: tukkeutuminen

INFINITIVUL CINCI: tukkeutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: tukkeutuva  (gen. tukkeutuvan)   PASIV: tukkeuduttava   (gen. tukkeuduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: tukkeutunut                      PASIV: tukkeuduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: tukkeutuja (pl.gen. tukkeutujien)  ADJECTIV NEGATIV: tukkeutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): tukkeutumus

 

 

tunkeutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

tunkeudun, tunkeudut, tunkeutuu, tunkeudumme, tunkeudutte, tunkeutuvat, tunkeudutaan

en tunkeudu, et tunkeudu, ei tunkeudu, emme tunkeudu, ette tunkeudu, eivät tunkeudu, ei tunkeuduta

IMPERFECT INDICATIV

tunkeuduin, tunkeuduit, tunkeutui, tunkeuduimme, tunkeuduitte, tunkeutuivat, tunkeuduttiin

en tunkeutunut, et tunkeutunut, ei tunkeutunut, emme tunkeutuneet, ette tunkeutuneet, eivät tunkeutuneet, ei tunkeuduttu

PERFECT INDICATIV

olen tunkeutunut, olet tunkeutunut, on tunkeutunut, olemme tunkeutuneet, olette tunkeutuneet, ovat tunkeutuneet, on tunkeuduttu

en ole tunkeutunut, et ole tunkeutunut, ei ole tunkeutunut, emme ole tunkeutuneet, ette ole tunkeutuneet, eivät ole tunkeutuneet, ei ole tunkeuduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin tunkeutunut, olit tunkeutunut, oli tunkeutunut, olimme tunkeutuneet, olitte tunkeutuneet, olivat tunkeutuneet, oli tunkeuduttu

en ollut tunkeutunut, et ollut tunkeutunut, ei ollut tunkeutunut, emme olleet tunkeutuneet, ette olleet tunkeutuneet, eivät olleet tunkeutuneet, ei ollut tunkeuduttu

PREZENT IMPERATIV

-, tunkeudu, tunkeutukoon, tunkeutukaamme, tunkeutukaa, tunkeutukoot, tunkeuduttakoon

-, älä tunkeudu, älköön tunkeutuko, älkäämme tunkeutuko, älkää tunkeutuko, älkööt tunkeutuko, älköön tunkeuduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon tunkeutunut, -, -, olkoot tunkeutuneet, olkoon tunkeuduttu

-, -, älköön olko tunkeutunut, -, -, älkööt olko tunkeutuneet, älköön olko tunkeuduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

tunkeutuisin, tunkeutuisit, tunkeutuisi, tunkeutuisimme, tunkeutuisitte, tunkeutuisivat, tunkeuduttaisiin

en tunkeutuisi, et tunkeutuisi, ei tunkeutuisi, emme tunkeutuisi, ette tunkeutuisi, eivät tunkeutuisi, ei tunkeuduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin tunkeutunut, olisit tunkeutunut, olisi tunkeutunut, olisimme tunkeutuneet, olisitte tunkeutuneet, olisivat tunkeutuneet, oltaisiin tunkeuduttu

en olisi tunkeutunut, et olisi tunkeutunut, ei olisi tunkeutunut, emme olisi tunkeutuneet, ette olisi tunkeutuneet, eivät olisi tunkeutuneet, ei olisi tunkeuduttu

PREZENT POTENȚIAL

tunkeutunen, tunkeutunet, tunkeutunee, tunkeutunemme, tunkeutunette, tunkeutunevat, tunkeuduttaneen

en tunkeutune, et tunkeutune, ei tunkeutune, emme tunkeutune, ette tunkeutune, eivät tunkeutune, ei tunkeuduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen tunkeutunut, lienet tunkeutunut, lienee tunkeutunut, lienemme tunkeutuneet, lienette tunkeutuneet, lienevät tunkeutuneet, lienee tunkeuduttu

en liene tunkeutunut, et liene tunkeutunut, ei liene tunkeutunut, emme liene tunkeutuneet, ette liene tunkeutuneet, eivät liene tunkeutuneet, ei liene tunkeuduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: tunkeutua    FORMA LUNGĂ: tunkeutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: tunkeutuessa   INSTRUCTIV: tunkeutuen  INESIV PASIV: tunkeuduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: tunkeutumaan   INESIV: tunkeutumassa  ELATIV: tunkeutumasta

ADESIV: tunkeutumalla  ABESIV: tunkeutumatta  INSTRUCTIV: tunkeutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: tunkeutuminen   PARTITIV: tunkeutuminen

INFINITIVUL CINCI: tunkeutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: tunkeutuva  (gen. tunkeutuvan)   PASIV: tunkeuduttava   (gen. tunkeuduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: tunkeutunut                      PASIV: tunkeuduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: tunkeutuja (pl.gen. tunkeutujien)  ADJECTIV NEGATIV: tunkeutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): tunkeutumus

 

 

tunnustautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

tunnustaudun, tunnustaudut, tunnustautuu, tunnustaudumme, tunnustaudutte, tunnustautuvat, tunnustaudutaan

en tunnustaudu, et tunnustaudu, ei tunnustaudu, emme tunnustaudu, ette tunnustaudu, eivät tunnustaudu, ei tunnustauduta

IMPERFECT INDICATIV

tunnustauduin, tunnustauduit, tunnustautui, tunnustauduimme, tunnustauduitte, tunnustautuivat, tunnustauduttiin

en tunnustautunut, et tunnustautunut, ei tunnustautunut, emme tunnustautuneet, ette tunnustautuneet, eivät tunnustautuneet, ei tunnustauduttu

PERFECT INDICATIV

olen tunnustautunut, olet tunnustautunut, on tunnustautunut, olemme tunnustautuneet, olette tunnustautuneet, ovat tunnustautuneet, on tunnustauduttu

en ole tunnustautunut, et ole tunnustautunut, ei ole tunnustautunut, emme ole tunnustautuneet, ette ole tunnustautuneet, eivät ole tunnustautuneet, ei ole tunnustauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin tunnustautunut, olit tunnustautunut, oli tunnustautunut, olimme tunnustautuneet, olitte tunnustautuneet, olivat tunnustautuneet, oli tunnustauduttu

en ollut tunnustautunut, et ollut tunnustautunut, ei ollut tunnustautunut, emme olleet tunnustautuneet, ette olleet tunnustautuneet, eivät olleet tunnustautuneet, ei ollut tunnustauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, tunnustaudu, tunnustautukoon, tunnustautukaamme, tunnustautukaa, tunnustautukoot, tunnustauduttakoon

-, älä tunnustaudu, älköön tunnustautuko, älkäämme tunnustautuko, älkää tunnustautuko, älkööt tunnustautuko, älköön tunnustauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon tunnustautunut, -, -, olkoot tunnustautuneet, olkoon tunnustauduttu

-, -, älköön olko tunnustautunut, -, -, älkööt olko tunnustautuneet, älköön olko tunnustauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

tunnustautuisin, tunnustautuisit, tunnustautuisi, tunnustautuisimme, tunnustautuisitte, tunnustautuisivat, tunnustauduttaisiin

en tunnustautuisi, et tunnustautuisi, ei tunnustautuisi, emme tunnustautuisi, ette tunnustautuisi, eivät tunnustautuisi, ei tunnustauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin tunnustautunut, olisit tunnustautunut, olisi tunnustautunut, olisimme tunnustautuneet, olisitte tunnustautuneet, olisivat tunnustautuneet, oltaisiin tunnustauduttu

en olisi tunnustautunut, et olisi tunnustautunut, ei olisi tunnustautunut, emme olisi tunnustautuneet, ette olisi tunnustautuneet, eivät olisi tunnustautuneet, ei olisi tunnustauduttu

PREZENT POTENȚIAL

tunnustautunen, tunnustautunet, tunnustautunee, tunnustautunemme, tunnustautunette, tunnustautunevat, tunnustauduttaneen

en tunnustautune, et tunnustautune, ei tunnustautune, emme tunnustautune, ette tunnustautune, eivät tunnustautune, ei tunnustauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen tunnustautunut, lienet tunnustautunut, lienee tunnustautunut, lienemme tunnustautuneet, lienette tunnustautuneet, lienevät tunnustautuneet, lienee tunnustauduttu

en liene tunnustautunut, et liene tunnustautunut, ei liene tunnustautunut, emme liene tunnustautuneet, ette liene tunnustautuneet, eivät liene tunnustautuneet, ei liene tunnustauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: tunnustautua    FORMA LUNGĂ: tunnustautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: tunnustautuessa   INSTRUCTIV: tunnustautuen  INESIV PASIV: tunnustauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: tunnustautumaan   INESIV: tunnustautumassa  ELATIV: tunnustautumasta

ADESIV: tunnustautumalla  ABESIV: tunnustautumatta  INSTRUCTIV: tunnustautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: tunnustautuminen   PARTITIV: tunnustautuminen

INFINITIVUL CINCI: tunnustautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: tunnustautuva  (gen. tunnustautuvan)   PASIV: tunnustauduttava   (gen. tunnustauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: tunnustautunut                         PASIV: tunnustauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: tunnustautuja (pl.gen. tunnustautujien)  ADJECTIV NEGATIV: tunnustautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): tunnustautumus

 

 

turhautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

turhaudun, turhaudut, turhautuu, turhaudumme, turhaudutte, turhautuvat, turhaudutaan

en turhaudu, et turhaudu, ei turhaudu, emme turhaudu, ette turhaudu, eivät turhaudu, ei turhauduta

IMPERFECT INDICATIV

turhauduin, turhauduit, turhautui, turhauduimme, turhauduitte, turhautuivat, turhauduttiin

en turhautunut, et turhautunut, ei turhautunut, emme turhautuneet, ette turhautuneet, eivät turhautuneet, ei turhauduttu

PERFECT INDICATIV

olen turhautunut, olet turhautunut, on turhautunut, olemme turhautuneet, olette turhautuneet, ovat turhautuneet, on turhauduttu

en ole turhautunut, et ole turhautunut, ei ole turhautunut, emme ole turhautuneet, ette ole turhautuneet, eivät ole turhautuneet, ei ole turhauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin turhautunut, olit turhautunut, oli turhautunut, olimme turhautuneet, olitte turhautuneet, olivat turhautuneet, oli turhauduttu

en ollut turhautunut, et ollut turhautunut, ei ollut turhautunut, emme olleet turhautuneet, ette olleet turhautuneet, eivät olleet turhautuneet, ei ollut turhauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, turhaudu, turhautukoon, turhautukaamme, turhautukaa, turhautukoot, turhauduttakoon

-, älä turhaudu, älköön turhautuko, älkäämme turhautuko, älkää turhautuko, älkööt turhautuko, älköön turhauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon turhautunut, -, -, olkoot turhautuneet, olkoon turhauduttu

-, -, älköön olko turhautunut, -, -, älkööt olko turhautuneet, älköön olko turhauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

turhautuisin, turhautuisit, turhautuisi, turhautuisimme, turhautuisitte, turhautuisivat, turhauduttaisiin

en turhautuisi, et turhautuisi, ei turhautuisi, emme turhautuisi, ette turhautuisi, eivät turhautuisi, ei turhauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin turhautunut, olisit turhautunut, olisi turhautunut, olisimme turhautuneet, olisitte turhautuneet, olisivat turhautuneet, oltaisiin turhauduttu

en olisi turhautunut, et olisi turhautunut, ei olisi turhautunut, emme olisi turhautuneet, ette olisi turhautuneet, eivät olisi turhautuneet, ei olisi turhauduttu

PREZENT POTENȚIAL

turhautunen, turhautunet, turhautunee, turhautunemme, turhautunette, turhautunevat, turhauduttaneen

en turhautune, et turhautune, ei turhautune, emme turhautune, ette turhautune, eivät turhautune, ei turhauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen turhautunut, lienet turhautunut, lienee turhautunut, lienemme turhautuneet, lienette turhautuneet, lienevät turhautuneet, lienee turhauduttu

en liene turhautunut, et liene turhautunut, ei liene turhautunut, emme liene turhautuneet, ette liene turhautuneet, eivät liene turhautuneet, ei liene turhauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: turhautua    FORMA LUNGĂ: turhautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: turhautuessa   INSTRUCTIV: turhautuen  INESIV PASIV: turhauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: turhautumaan   INESIV: turhautumassa  ELATIV: turhautumasta

ADESIV: turhautumalla  ABESIV: turhautumatta  INSTRUCTIV: turhautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: turhautuminen   PARTITIV: turhautuminen

INFINITIVUL CINCI: turhautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: turhautuva  (gen. turhautuvan)   PASIV: turhauduttava   (gen. turhauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: turhautunut                      PASIV: turhauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: turhautuja (pl.gen. turhautujien)  ADJECTIV NEGATIV: turhautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): turhautumus

 

 

turvautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

turvaudun, turvaudut, turvautuu, turvaudumme, turvaudutte, turvautuvat, turvaudutaan

en turvaudu, et turvaudu, ei turvaudu, emme turvaudu, ette turvaudu, eivät turvaudu, ei turvauduta

IMPERFECT INDICATIV

turvauduin, turvauduit, turvautui, turvauduimme, turvauduitte, turvautuivat, turvauduttiin

en turvautunut, et turvautunut, ei turvautunut, emme turvautuneet, ette turvautuneet, eivät turvautuneet, ei turvauduttu

PERFECT INDICATIV

olen turvautunut, olet turvautunut, on turvautunut, olemme turvautuneet, olette turvautuneet, ovat turvautuneet, on turvauduttu

en ole turvautunut, et ole turvautunut, ei ole turvautunut, emme ole turvautuneet, ette ole turvautuneet, eivät ole turvautuneet, ei ole turvauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin turvautunut, olit turvautunut, oli turvautunut, olimme turvautuneet, olitte turvautuneet, olivat turvautuneet, oli turvauduttu

en ollut turvautunut, et ollut turvautunut, ei ollut turvautunut, emme olleet turvautuneet, ette olleet turvautuneet, eivät olleet turvautuneet, ei ollut turvauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, turvaudu, turvautukoon, turvautukaamme, turvautukaa, turvautukoot, turvauduttakoon

-, älä turvaudu, älköön turvautuko, älkäämme turvautuko, älkää turvautuko, älkööt turvautuko, älköön turvauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon turvautunut, -, -, olkoot turvautuneet, olkoon turvauduttu

-, -, älköön olko turvautunut, -, -, älkööt olko turvautuneet, älköön olko turvauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

turvautuisin, turvautuisit, turvautuisi, turvautuisimme, turvautuisitte, turvautuisivat, turvauduttaisiin

en turvautuisi, et turvautuisi, ei turvautuisi, emme turvautuisi, ette turvautuisi, eivät turvautuisi, ei turvauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin turvautunut, olisit turvautunut, olisi turvautunut, olisimme turvautuneet, olisitte turvautuneet, olisivat turvautuneet, oltaisiin turvauduttu

en olisi turvautunut, et olisi turvautunut, ei olisi turvautunut, emme olisi turvautuneet, ette olisi turvautuneet, eivät olisi turvautuneet, ei olisi turvauduttu

PREZENT POTENȚIAL

turvautunen, turvautunet, turvautunee, turvautunemme, turvautunette, turvautunevat, turvauduttaneen

en turvautune, et turvautune, ei turvautune, emme turvautune, ette turvautune, eivät turvautune, ei turvauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen turvautunut, lienet turvautunut, lienee turvautunut, lienemme turvautuneet, lienette turvautuneet, lienevät turvautuneet, lienee turvauduttu

en liene turvautunut, et liene turvautunut, ei liene turvautunut, emme liene turvautuneet, ette liene turvautuneet, eivät liene turvautuneet, ei liene turvauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: turvautua    FORMA LUNGĂ: turvautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: turvautuessa   INSTRUCTIV: turvautuen  INESIV PASIV: turvauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: turvautumaan   INESIV: turvautumassa  ELATIV: turvautumasta

ADESIV: turvautumalla  ABESIV: turvautumatta  INSTRUCTIV: turvautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: turvautuminen   PARTITIV: turvautuminen

INFINITIVUL CINCI: turvautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: turvautuva  (gen. turvautuvan)   PASIV: turvauduttava   (gen. turvauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: turvautunut                      PASIV: turvauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: turvautuja (pl.gen. turvautujien)  ADJECTIV NEGATIV: turvautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): turvautumus

 

 

tuudittautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

tuudittaudun, tuudittaudut, tuudittautuu, tuudittaudumme, tuudittaudutte, tuudittautuvat, tuudittaudutaan

en tuudittaudu, et tuudittaudu, ei tuudittaudu, emme tuudittaudu, ette tuudittaudu, eivät tuudittaudu, ei tuudittauduta

IMPERFECT INDICATIV

tuudittauduin, tuudittauduit, tuudittautui, tuudittauduimme, tuudittauduitte, tuudittautuivat, tuudittauduttiin

en tuudittautunut, et tuudittautunut, ei tuudittautunut, emme tuudittautuneet, ette tuudittautuneet, eivät tuudittautuneet, ei tuudittauduttu

PERFECT INDICATIV

olen tuudittautunut, olet tuudittautunut, on tuudittautunut, olemme tuudittautuneet, olette tuudittautuneet, ovat tuudittautuneet, on tuudittauduttu

en ole tuudittautunut, et ole tuudittautunut, ei ole tuudittautunut, emme ole tuudittautuneet, ette ole tuudittautuneet, eivät ole tuudittautuneet, ei ole tuudittauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin tuudittautunut, olit tuudittautunut, oli tuudittautunut, olimme tuudittautuneet, olitte tuudittautuneet, olivat tuudittautuneet, oli tuudittauduttu

en ollut tuudittautunut, et ollut tuudittautunut, ei ollut tuudittautunut, emme olleet tuudittautuneet, ette olleet tuudittautuneet, eivät olleet tuudittautuneet, ei ollut tuudittauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, tuudittaudu, tuudittautukoon, tuudittautukaamme, tuudittautukaa, tuudittautukoot, tuudittauduttakoon

-, älä tuudittaudu, älköön tuudittautuko, älkäämme tuudittautuko, älkää tuudittautuko, älkööt tuudittautuko, älköön tuudittauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon tuudittautunut, -, -, olkoot tuudittautuneet, olkoon tuudittauduttu

-, -, älköön olko tuudittautunut, -, -, älkööt olko tuudittautuneet, älköön olko tuudittauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

tuudittautuisin, tuudittautuisit, tuudittautuisi, tuudittautuisimme, tuudittautuisitte, tuudittautuisivat, tuudittauduttaisiin

en tuudittautuisi, et tuudittautuisi, ei tuudittautuisi, emme tuudittautuisi, ette tuudittautuisi, eivät tuudittautuisi, ei tuudittauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin tuudittautunut, olisit tuudittautunut, olisi tuudittautunut, olisimme tuudittautuneet, olisitte tuudittautuneet, olisivat tuudittautuneet, oltaisiin tuudittauduttu

en olisi tuudittautunut, et olisi tuudittautunut, ei olisi tuudittautunut, emme olisi tuudittautuneet, ette olisi tuudittautuneet, eivät olisi tuudittautuneet, ei olisi tuudittauduttu

PREZENT POTENȚIAL

tuudittautunen, tuudittautunet, tuudittautunee, tuudittautunemme, tuudittautunette, tuudittautunevat, tuudittauduttaneen

en tuudittautune, et tuudittautune, ei tuudittautune, emme tuudittautune, ette tuudittautune, eivät tuudittautune, ei tuudittauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen tuudittautunut, lienet tuudittautunut, lienee tuudittautunut, lienemme tuudittautuneet, lienette tuudittautuneet, lienevät tuudittautuneet, lienee tuudittauduttu

en liene tuudittautunut, et liene tuudittautunut, ei liene tuudittautunut, emme liene tuudittautuneet, ette liene tuudittautuneet, eivät liene tuudittautuneet, ei liene tuudittauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: tuudittautua    FORMA LUNGĂ: tuudittautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: tuudittautuessa   INSTRUCTIV: tuudittautuen  INESIV PASIV: tuudittauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: tuudittautumaan   INESIV: tuudittautumassa  ELATIV: tuudittautumasta

ADESIV: tuudittautumalla  ABESIV: tuudittautumatta  INSTRUCTIV: tuudittautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: tuudittautuminen   PARTITIV: tuudittautuminen

INFINITIVUL CINCI: tuudittautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: tuudittautuva  (gen. tuudittautuvan)   PASIV: tuudittauduttava   (gen. tuudittauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: tuudittautunut                         PASIV: tuudittauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: tuudittautuja (pl.gen. tuudittautujien)  ADJECTIV NEGATIV: tuudittautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): tuudittautumus

 

 

tympeytyä 28 (44)

PREZENT INDICATIV

tympeydyn, tympeydyt, tympeytyy, tympeydymme, tympeydytte, tympeytyvät, tympeydytään

en tympeydy, et tympeydy, ei tympeydy, emme tympeydy, ette tympeydy, eivät tympeydy, ei tympeydytä

IMPERFECT INDICATIV

tympeydyin, tympeydyit, tympeytyi, tympeydyimme, tympeydyitte, tympeytyivät, tympeydyttiin

en tympeytynyt, et tympeytynyt, ei tympeytynyt, emme tympeytyneet, ette tympeytyneet, eivät tympeytyneet, ei tympeydytty

PERFECT INDICATIV

olen tympeytynyt, olet tympeytynyt, on tympeytynyt, olemme tympeytyneet, olette tympeytyneet, ovat tympeytyneet, on tympeydytty

en ole tympeytynyt, et ole tympeytynyt, ei ole tympeytynyt, emme ole tympeytyneet, ette ole tympeytyneet, eivät ole tympeytyneet, ei ole tympeydytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin tympeytynyt, olit tympeytynyt, oli tympeytynyt, olimme tympeytyneet, olitte tympeytyneet, olivat tympeytyneet, oli tympeydytty

en ollut tympeytynyt, et ollut tympeytynyt, ei ollut tympeytynyt, emme olleet tympeytyneet, ette olleet tympeytyneet, eivät olleet tympeytyneet, ei ollut tympeydytty

PREZENT IMPERATIV

-, tympeydy, tympeytyköön, tympeytykäämme, tympeytykää, tympeytykööt, tympeydyttäköön

-, älä tympeydy, älköön tympeytykö, älkäämme tympeytykö, älkää tympeytykö, älkööt tympeytykö, älköön tympeydyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon tympeytynyt, -, -, olkoot tympeytyneet, olkoon tympeydytty

-, -, älköön olko tympeytynyt, -, -, älkööt olko tympeytyneet, älköön olko tympeydytty

PREZENT CONDIȚIONAL

tympeytyisin, tympeytyisit, tympeytyisi, tympeytyisimme, tympeytyisitte, tympeytyisivät, tympeydyttäisiin

en tympeytyisi, et tympeytyisi, ei tympeytyisi, emme tympeytyisi, ette tympeytyisi, eivät tympeytyisi, ei tympeydyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin tympeytynyt, olisit tympeytynyt, olisi tympeytynyt, olisimme tympeytyneet, olisitte tympeytyneet, olisivat tympeytyneet, oltaisiin tympeydytty

en olisi tympeytynyt, et olisi tympeytynyt, ei olisi tympeytynyt, emme olisi tympeytyneet, ette olisi tympeytyneet, eivät olisi tympeytyneet, ei olisi tympeydytty

PREZENT POTENȚIAL

tympeytynen, tympeytynet, tympeytynee, tympeytynemme, tympeytynette, tympeytynevät, tympeydyttäneen

en tympeytyne, et tympeytyne, ei tympeytyne, emme tympeytyne, ette tympeytyne, eivät tympeytyne, ei tympeydyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen tympeytynyt, lienet tympeytynyt, lienee tympeytynyt, lienemme tympeytyneet, lienette tympeytyneet, lienevät tympeytyneet, lienee tympeydytty

en liene tympeytynyt, et liene tympeytynyt, ei liene tympeytynyt, emme liene tympeytyneet, ette liene tympeytyneet, eivät liene tympeytyneet, ei liene tympeydytty

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: tympeytyä    FORMA LUNGĂ: tympeytyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: tympeytyessä   INSTRUCTIV: tympeytyen  INESIV PASIV: tympeydyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: tympeytymään   INESIV: tympeytymässä  ELATIV: tympeytymästä

ADESIV: tympeytymällä  ABESIV: tympeytymättä  INSTRUCTIV: tympeytymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: tympeytyminen   PARTITIV: tympeytyminen

INFINITIVUL CINCI: tympeytymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: tympeytyvä  (gen. tympeytyvän)   PASIV: tympeydyttävä   (gen. tympeydyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: tympeytynyt                      PASIV: tympeydytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: tympeytyjä (pl.gen. tympeytyjien)  ADJECTIV NEGATIV: tympeytymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): tympeytymys

 

 

tyytyä 28 (44)

PREZENT INDICATIV

tyydyn, tyydyt, tyytyy, tyydymme, tyydytte, tyytyvät, tyydytään

en tyydy, et tyydy, ei tyydy, emme tyydy, ette tyydy, eivät tyydy, ei tyydytä

IMPERFECT INDICATIV

tyydyin, tyydyit, tyytyi, tyydyimme, tyydyitte, tyytyivät, tyydyttiin

en tyytynyt, et tyytynyt, ei tyytynyt, emme tyytyneet, ette tyytyneet, eivät tyytyneet, ei tyydytty

PERFECT INDICATIV

olen tyytynyt, olet tyytynyt, on tyytynyt, olemme tyytyneet, olette tyytyneet, ovat tyytyneet, on tyydytty

en ole tyytynyt, et ole tyytynyt, ei ole tyytynyt, emme ole tyytyneet, ette ole tyytyneet, eivät ole tyytyneet, ei ole tyydytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin tyytynyt, olit tyytynyt, oli tyytynyt, olimme tyytyneet, olitte tyytyneet, olivat tyytyneet, oli tyydytty

en ollut tyytynyt, et ollut tyytynyt, ei ollut tyytynyt, emme olleet tyytyneet, ette olleet tyytyneet, eivät olleet tyytyneet, ei ollut tyydytty

PREZENT IMPERATIV

-, tyydy, tyytyköön, tyytykäämme, tyytykää, tyytykööt, tyydyttäköön

-, älä tyydy, älköön tyytykö, älkäämme tyytykö, älkää tyytykö, älkööt tyytykö, älköön tyydyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon tyytynyt, -, -, olkoot tyytyneet, olkoon tyydytty

-, -, älköön olko tyytynyt, -, -, älkööt olko tyytyneet, älköön olko tyydytty

PREZENT CONDIȚIONAL

tyytyisin, tyytyisit, tyytyisi, tyytyisimme, tyytyisitte, tyytyisivät, tyydyttäisiin

en tyytyisi, et tyytyisi, ei tyytyisi, emme tyytyisi, ette tyytyisi, eivät tyytyisi, ei tyydyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin tyytynyt, olisit tyytynyt, olisi tyytynyt, olisimme tyytyneet, olisitte tyytyneet, olisivat tyytyneet, oltaisiin tyydytty

en olisi tyytynyt, et olisi tyytynyt, ei olisi tyytynyt, emme olisi tyytyneet, ette olisi tyytyneet, eivät olisi tyytyneet, ei olisi tyydytty

PREZENT POTENȚIAL

tyytynen, tyytynet, tyytynee, tyytynemme, tyytynette, tyytynevät, tyydyttäneen

en tyytyne, et tyytyne, ei tyytyne, emme tyytyne, ette tyytyne, eivät tyytyne, ei tyydyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen tyytynyt, lienet tyytynyt, lienee tyytynyt, lienemme tyytyneet, lienette tyytyneet, lienevät tyytyneet, lienee tyydytty

en liene tyytynyt, et liene tyytynyt, ei liene tyytynyt, emme liene tyytyneet, ette liene tyytyneet, eivät liene tyytyneet, ei liene tyydytty

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: tyytyä    FORMA LUNGĂ: tyytyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: tyytyessä   INSTRUCTIV: tyytyen  INESIV PASIV: tyydyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: tyytymään   INESIV: tyytymässä  ELATIV: tyytymästä

ADESIV: tyytymällä  ABESIV: tyytymättä  INSTRUCTIV: tyytymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: tyytyminen   PARTITIV: tyytyminen

INFINITIVUL CINCI: tyytymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: tyytyvä  (gen. tyytyvän)   PASIV: tyydyttävä   (gen. tyydyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: tyytynyt                   PASIV: tyydytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: tyytyjä (pl.gen. tyytyjien)  ADJECTIV NEGATIV: tyytymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): tyytymys

 

 

täytyä 28 (44)

PREZENT INDICATIV

täydyn, täydyt, täytyy, täydymme, täydytte, täytyvät, täydytään

en täydy, et täydy, ei täydy, emme täydy, ette täydy, eivät täydy, ei täydytä

IMPERFECT INDICATIV

täydyin, täydyit, täytyi, täydyimme, täydyitte, täytyivät, täydyttiin

en täytynyt, et täytynyt, ei täytynyt, emme täytyneet, ette täytyneet, eivät täytyneet, ei täydytty

PERFECT INDICATIV

olen täytynyt, olet täytynyt, on täytynyt, olemme täytyneet, olette täytyneet, ovat täytyneet, on täydytty

en ole täytynyt, et ole täytynyt, ei ole täytynyt, emme ole täytyneet, ette ole täytyneet, eivät ole täytyneet, ei ole täydytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin täytynyt, olit täytynyt, oli täytynyt, olimme täytyneet, olitte täytyneet, olivat täytyneet, oli täydytty

en ollut täytynyt, et ollut täytynyt, ei ollut täytynyt, emme olleet täytyneet, ette olleet täytyneet, eivät olleet täytyneet, ei ollut täydytty

PREZENT IMPERATIV

-, täydy, täytyköön, täytykäämme, täytykää, täytykööt, täydyttäköön

-, älä täydy, älköön täytykö, älkäämme täytykö, älkää täytykö, älkööt täytykö, älköön täydyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon täytynyt, -, -, olkoot täytyneet, olkoon täydytty

-, -, älköön olko täytynyt, -, -, älkööt olko täytyneet, älköön olko täydytty

PREZENT CONDIȚIONAL

täytyisin, täytyisit, täytyisi, täytyisimme, täytyisitte, täytyisivät, täydyttäisiin

en täytyisi, et täytyisi, ei täytyisi, emme täytyisi, ette täytyisi, eivät täytyisi, ei täydyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin täytynyt, olisit täytynyt, olisi täytynyt, olisimme täytyneet, olisitte täytyneet, olisivat täytyneet, oltaisiin täydytty

en olisi täytynyt, et olisi täytynyt, ei olisi täytynyt, emme olisi täytyneet, ette olisi täytyneet, eivät olisi täytyneet, ei olisi täydytty

PREZENT POTENȚIAL

täytynen, täytynet, täytynee, täytynemme, täytynette, täytynevät, täydyttäneen

en täytyne, et täytyne, ei täytyne, emme täytyne, ette täytyne, eivät täytyne, ei täydyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen täytynyt, lienet täytynyt, lienee täytynyt, lienemme täytyneet, lienette täytyneet, lienevät täytyneet, lienee täydytty

en liene täytynyt, et liene täytynyt, ei liene täytynyt, emme liene täytyneet, ette liene täytyneet, eivät liene täytyneet, ei liene täydytty

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: täytyä    FORMA LUNGĂ: täytyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: täytyessä   INSTRUCTIV: täytyen  INESIV PASIV: täydyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: täytymään   INESIV: täytymässä  ELATIV: täytymästä

ADESIV: täytymällä  ABESIV: täytymättä  INSTRUCTIV: täytymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: täytyminen   PARTITIV: täytyminen

INFINITIVUL CINCI: täytymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: täytyvä  (gen. täytyvän)   PASIV: täydyttävä   (gen. täydyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: täytynyt                   PASIV: täydytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: täytyjä (pl.gen. täytyjien)  ADJECTIV NEGATIV: täytymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): täytymys

 

 

uhrautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

uhraudun, uhraudut, uhrautuu, uhraudumme, uhraudutte, uhrautuvat, uhraudutaan

en uhraudu, et uhraudu, ei uhraudu, emme uhraudu, ette uhraudu, eivät uhraudu, ei uhrauduta

IMPERFECT INDICATIV

uhrauduin, uhrauduit, uhrautui, uhrauduimme, uhrauduitte, uhrautuivat, uhrauduttiin

en uhrautunut, et uhrautunut, ei uhrautunut, emme uhrautuneet, ette uhrautuneet, eivät uhrautuneet, ei uhrauduttu

PERFECT INDICATIV

olen uhrautunut, olet uhrautunut, on uhrautunut, olemme uhrautuneet, olette uhrautuneet, ovat uhrautuneet, on uhrauduttu

en ole uhrautunut, et ole uhrautunut, ei ole uhrautunut, emme ole uhrautuneet, ette ole uhrautuneet, eivät ole uhrautuneet, ei ole uhrauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin uhrautunut, olit uhrautunut, oli uhrautunut, olimme uhrautuneet, olitte uhrautuneet, olivat uhrautuneet, oli uhrauduttu

en ollut uhrautunut, et ollut uhrautunut, ei ollut uhrautunut, emme olleet uhrautuneet, ette olleet uhrautuneet, eivät olleet uhrautuneet, ei ollut uhrauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, uhraudu, uhrautukoon, uhrautukaamme, uhrautukaa, uhrautukoot, uhrauduttakoon

-, älä uhraudu, älköön uhrautuko, älkäämme uhrautuko, älkää uhrautuko, älkööt uhrautuko, älköön uhrauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon uhrautunut, -, -, olkoot uhrautuneet, olkoon uhrauduttu

-, -, älköön olko uhrautunut, -, -, älkööt olko uhrautuneet, älköön olko uhrauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

uhrautuisin, uhrautuisit, uhrautuisi, uhrautuisimme, uhrautuisitte, uhrautuisivat, uhrauduttaisiin

en uhrautuisi, et uhrautuisi, ei uhrautuisi, emme uhrautuisi, ette uhrautuisi, eivät uhrautuisi, ei uhrauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin uhrautunut, olisit uhrautunut, olisi uhrautunut, olisimme uhrautuneet, olisitte uhrautuneet, olisivat uhrautuneet, oltaisiin uhrauduttu

en olisi uhrautunut, et olisi uhrautunut, ei olisi uhrautunut, emme olisi uhrautuneet, ette olisi uhrautuneet, eivät olisi uhrautuneet, ei olisi uhrauduttu

PREZENT POTENȚIAL

uhrautunen, uhrautunet, uhrautunee, uhrautunemme, uhrautunette, uhrautunevat, uhrauduttaneen

en uhrautune, et uhrautune, ei uhrautune, emme uhrautune, ette uhrautune, eivät uhrautune, ei uhrauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen uhrautunut, lienet uhrautunut, lienee uhrautunut, lienemme uhrautuneet, lienette uhrautuneet, lienevät uhrautuneet, lienee uhrauduttu

en liene uhrautunut, et liene uhrautunut, ei liene uhrautunut, emme liene uhrautuneet, ette liene uhrautuneet, eivät liene uhrautuneet, ei liene uhrauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: uhrautua    FORMA LUNGĂ: uhrautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: uhrautuessa   INSTRUCTIV: uhrautuen  INESIV PASIV: uhrauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: uhrautumaan   INESIV: uhrautumassa  ELATIV: uhrautumasta

ADESIV: uhrautumalla  ABESIV: uhrautumatta  INSTRUCTIV: uhrautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: uhrautuminen   PARTITIV: uhrautuminen

INFINITIVUL CINCI: uhrautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: uhrautuva  (gen. uhrautuvan)   PASIV: uhrauduttava   (gen. uhrauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: uhrautunut                     PASIV: uhrauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: uhrautuja (pl.gen. uhrautujien)  ADJECTIV NEGATIV: uhrautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): uhrautumus

 

 

ujuttautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

ujuttaudun, ujuttaudut, ujuttautuu, ujuttaudumme, ujuttaudutte, ujuttautuvat, ujuttaudutaan

en ujuttaudu, et ujuttaudu, ei ujuttaudu, emme ujuttaudu, ette ujuttaudu, eivät ujuttaudu, ei ujuttauduta

IMPERFECT INDICATIV

ujuttauduin, ujuttauduit, ujuttautui, ujuttauduimme, ujuttauduitte, ujuttautuivat, ujuttauduttiin

en ujuttautunut, et ujuttautunut, ei ujuttautunut, emme ujuttautuneet, ette ujuttautuneet, eivät ujuttautuneet, ei ujuttauduttu

PERFECT INDICATIV

olen ujuttautunut, olet ujuttautunut, on ujuttautunut, olemme ujuttautuneet, olette ujuttautuneet, ovat ujuttautuneet, on ujuttauduttu

en ole ujuttautunut, et ole ujuttautunut, ei ole ujuttautunut, emme ole ujuttautuneet, ette ole ujuttautuneet, eivät ole ujuttautuneet, ei ole ujuttauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin ujuttautunut, olit ujuttautunut, oli ujuttautunut, olimme ujuttautuneet, olitte ujuttautuneet, olivat ujuttautuneet, oli ujuttauduttu

en ollut ujuttautunut, et ollut ujuttautunut, ei ollut ujuttautunut, emme olleet ujuttautuneet, ette olleet ujuttautuneet, eivät olleet ujuttautuneet, ei ollut ujuttauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, ujuttaudu, ujuttautukoon, ujuttautukaamme, ujuttautukaa, ujuttautukoot, ujuttauduttakoon

-, älä ujuttaudu, älköön ujuttautuko, älkäämme ujuttautuko, älkää ujuttautuko, älkööt ujuttautuko, älköön ujuttauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon ujuttautunut, -, -, olkoot ujuttautuneet, olkoon ujuttauduttu

-, -, älköön olko ujuttautunut, -, -, älkööt olko ujuttautuneet, älköön olko ujuttauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

ujuttautuisin, ujuttautuisit, ujuttautuisi, ujuttautuisimme, ujuttautuisitte, ujuttautuisivat, ujuttauduttaisiin

en ujuttautuisi, et ujuttautuisi, ei ujuttautuisi, emme ujuttautuisi, ette ujuttautuisi, eivät ujuttautuisi, ei ujuttauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin ujuttautunut, olisit ujuttautunut, olisi ujuttautunut, olisimme ujuttautuneet, olisitte ujuttautuneet, olisivat ujuttautuneet, oltaisiin ujuttauduttu

en olisi ujuttautunut, et olisi ujuttautunut, ei olisi ujuttautunut, emme olisi ujuttautuneet, ette olisi ujuttautuneet, eivät olisi ujuttautuneet, ei olisi ujuttauduttu

PREZENT POTENȚIAL

ujuttautunen, ujuttautunet, ujuttautunee, ujuttautunemme, ujuttautunette, ujuttautunevat, ujuttauduttaneen

en ujuttautune, et ujuttautune, ei ujuttautune, emme ujuttautune, ette ujuttautune, eivät ujuttautune, ei ujuttauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen ujuttautunut, lienet ujuttautunut, lienee ujuttautunut, lienemme ujuttautuneet, lienette ujuttautuneet, lienevät ujuttautuneet, lienee ujuttauduttu

en liene ujuttautunut, et liene ujuttautunut, ei liene ujuttautunut, emme liene ujuttautuneet, ette liene ujuttautuneet, eivät liene ujuttautuneet, ei liene ujuttauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: ujuttautua    FORMA LUNGĂ: ujuttautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: ujuttautuessa   INSTRUCTIV: ujuttautuen  INESIV PASIV: ujuttauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: ujuttautumaan   INESIV: ujuttautumassa  ELATIV: ujuttautumasta

ADESIV: ujuttautumalla  ABESIV: ujuttautumatta  INSTRUCTIV: ujuttautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: ujuttautuminen   PARTITIV: ujuttautuminen

INFINITIVUL CINCI: ujuttautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: ujuttautuva  (gen. ujuttautuvan)   PASIV: ujuttauduttava   (gen. ujuttauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: ujuttautunut                       PASIV: ujuttauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: ujuttautuja (pl.gen. ujuttautujien)  ADJECTIV NEGATIV: ujuttautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): ujuttautumus

 

 

umpeutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

umpeudun, umpeudut, umpeutuu, umpeudumme, umpeudutte, umpeutuvat, umpeudutaan

en umpeudu, et umpeudu, ei umpeudu, emme umpeudu, ette umpeudu, eivät umpeudu, ei umpeuduta

IMPERFECT INDICATIV

umpeuduin, umpeuduit, umpeutui, umpeuduimme, umpeuduitte, umpeutuivat, umpeuduttiin

en umpeutunut, et umpeutunut, ei umpeutunut, emme umpeutuneet, ette umpeutuneet, eivät umpeutuneet, ei umpeuduttu

PERFECT INDICATIV

olen umpeutunut, olet umpeutunut, on umpeutunut, olemme umpeutuneet, olette umpeutuneet, ovat umpeutuneet, on umpeuduttu

en ole umpeutunut, et ole umpeutunut, ei ole umpeutunut, emme ole umpeutuneet, ette ole umpeutuneet, eivät ole umpeutuneet, ei ole umpeuduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin umpeutunut, olit umpeutunut, oli umpeutunut, olimme umpeutuneet, olitte umpeutuneet, olivat umpeutuneet, oli umpeuduttu

en ollut umpeutunut, et ollut umpeutunut, ei ollut umpeutunut, emme olleet umpeutuneet, ette olleet umpeutuneet, eivät olleet umpeutuneet, ei ollut umpeuduttu

PREZENT IMPERATIV

-, umpeudu, umpeutukoon, umpeutukaamme, umpeutukaa, umpeutukoot, umpeuduttakoon

-, älä umpeudu, älköön umpeutuko, älkäämme umpeutuko, älkää umpeutuko, älkööt umpeutuko, älköön umpeuduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon umpeutunut, -, -, olkoot umpeutuneet, olkoon umpeuduttu

-, -, älköön olko umpeutunut, -, -, älkööt olko umpeutuneet, älköön olko umpeuduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

umpeutuisin, umpeutuisit, umpeutuisi, umpeutuisimme, umpeutuisitte, umpeutuisivat, umpeuduttaisiin

en umpeutuisi, et umpeutuisi, ei umpeutuisi, emme umpeutuisi, ette umpeutuisi, eivät umpeutuisi, ei umpeuduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin umpeutunut, olisit umpeutunut, olisi umpeutunut, olisimme umpeutuneet, olisitte umpeutuneet, olisivat umpeutuneet, oltaisiin umpeuduttu

en olisi umpeutunut, et olisi umpeutunut, ei olisi umpeutunut, emme olisi umpeutuneet, ette olisi umpeutuneet, eivät olisi umpeutuneet, ei olisi umpeuduttu

PREZENT POTENȚIAL

umpeutunen, umpeutunet, umpeutunee, umpeutunemme, umpeutunette, umpeutunevat, umpeuduttaneen

en umpeutune, et umpeutune, ei umpeutune, emme umpeutune, ette umpeutune, eivät umpeutune, ei umpeuduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen umpeutunut, lienet umpeutunut, lienee umpeutunut, lienemme umpeutuneet, lienette umpeutuneet, lienevät umpeutuneet, lienee umpeuduttu

en liene umpeutunut, et liene umpeutunut, ei liene umpeutunut, emme liene umpeutuneet, ette liene umpeutuneet, eivät liene umpeutuneet, ei liene umpeuduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: umpeutua    FORMA LUNGĂ: umpeutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: umpeutuessa   INSTRUCTIV: umpeutuen  INESIV PASIV: umpeuduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: umpeutumaan   INESIV: umpeutumassa  ELATIV: umpeutumasta

ADESIV: umpeutumalla  ABESIV: umpeutumatta  INSTRUCTIV: umpeutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: umpeutuminen   PARTITIV: umpeutuminen

INFINITIVUL CINCI: umpeutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: umpeutuva  (gen. umpeutuvan)   PASIV: umpeuduttava   (gen. umpeuduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: umpeutunut                     PASIV: umpeuduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: umpeutuja (pl.gen. umpeutujien)  ADJECTIV NEGATIV: umpeutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): umpeutumus

 

 

uppoutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

uppoudun, uppoudut, uppoutuu, uppoudumme, uppoudutte, uppoutuvat, uppoudutaan

en uppoudu, et uppoudu, ei uppoudu, emme uppoudu, ette uppoudu, eivät uppoudu, ei uppouduta

IMPERFECT INDICATIV

uppouduin, uppouduit, uppoutui, uppouduimme, uppouduitte, uppoutuivat, uppouduttiin

en uppoutunut, et uppoutunut, ei uppoutunut, emme uppoutuneet, ette uppoutuneet, eivät uppoutuneet, ei uppouduttu

PERFECT INDICATIV

olen uppoutunut, olet uppoutunut, on uppoutunut, olemme uppoutuneet, olette uppoutuneet, ovat uppoutuneet, on uppouduttu

en ole uppoutunut, et ole uppoutunut, ei ole uppoutunut, emme ole uppoutuneet, ette ole uppoutuneet, eivät ole uppoutuneet, ei ole uppouduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin uppoutunut, olit uppoutunut, oli uppoutunut, olimme uppoutuneet, olitte uppoutuneet, olivat uppoutuneet, oli uppouduttu

en ollut uppoutunut, et ollut uppoutunut, ei ollut uppoutunut, emme olleet uppoutuneet, ette olleet uppoutuneet, eivät olleet uppoutuneet, ei ollut uppouduttu

PREZENT IMPERATIV

-, uppoudu, uppoutukoon, uppoutukaamme, uppoutukaa, uppoutukoot, uppouduttakoon

-, älä uppoudu, älköön uppoutuko, älkäämme uppoutuko, älkää uppoutuko, älkööt uppoutuko, älköön uppouduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon uppoutunut, -, -, olkoot uppoutuneet, olkoon uppouduttu

-, -, älköön olko uppoutunut, -, -, älkööt olko uppoutuneet, älköön olko uppouduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

uppoutuisin, uppoutuisit, uppoutuisi, uppoutuisimme, uppoutuisitte, uppoutuisivat, uppouduttaisiin

en uppoutuisi, et uppoutuisi, ei uppoutuisi, emme uppoutuisi, ette uppoutuisi, eivät uppoutuisi, ei uppouduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin uppoutunut, olisit uppoutunut, olisi uppoutunut, olisimme uppoutuneet, olisitte uppoutuneet, olisivat uppoutuneet, oltaisiin uppouduttu

en olisi uppoutunut, et olisi uppoutunut, ei olisi uppoutunut, emme olisi uppoutuneet, ette olisi uppoutuneet, eivät olisi uppoutuneet, ei olisi uppouduttu

PREZENT POTENȚIAL

uppoutunen, uppoutunet, uppoutunee, uppoutunemme, uppoutunette, uppoutunevat, uppouduttaneen

en uppoutune, et uppoutune, ei uppoutune, emme uppoutune, ette uppoutune, eivät uppoutune, ei uppouduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen uppoutunut, lienet uppoutunut, lienee uppoutunut, lienemme uppoutuneet, lienette uppoutuneet, lienevät uppoutuneet, lienee uppouduttu

en liene uppoutunut, et liene uppoutunut, ei liene uppoutunut, emme liene uppoutuneet, ette liene uppoutuneet, eivät liene uppoutuneet, ei liene uppouduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: uppoutua    FORMA LUNGĂ: uppoutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: uppoutuessa   INSTRUCTIV: uppoutuen  INESIV PASIV: uppouduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: uppoutumaan   INESIV: uppoutumassa  ELATIV: uppoutumasta

ADESIV: uppoutumalla  ABESIV: uppoutumatta  INSTRUCTIV: uppoutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: uppoutuminen   PARTITIV: uppoutuminen

INFINITIVUL CINCI: uppoutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: uppoutuva  (gen. uppoutuvan)   PASIV: uppouduttava   (gen. uppouduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: uppoutunut                     PASIV: uppouduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: uppoutuja (pl.gen. uppoutujien)  ADJECTIV NEGATIV: uppoutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): uppoutumus

 

 

urautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

uraudun, uraudut, urautuu, uraudumme, uraudutte, urautuvat, uraudutaan

en uraudu, et uraudu, ei uraudu, emme uraudu, ette uraudu, eivät uraudu, ei urauduta

IMPERFECT INDICATIV

urauduin, urauduit, urautui, urauduimme, urauduitte, urautuivat, urauduttiin

en urautunut, et urautunut, ei urautunut, emme urautuneet, ette urautuneet, eivät urautuneet, ei urauduttu

PERFECT INDICATIV

olen urautunut, olet urautunut, on urautunut, olemme urautuneet, olette urautuneet, ovat urautuneet, on urauduttu

en ole urautunut, et ole urautunut, ei ole urautunut, emme ole urautuneet, ette ole urautuneet, eivät ole urautuneet, ei ole urauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin urautunut, olit urautunut, oli urautunut, olimme urautuneet, olitte urautuneet, olivat urautuneet, oli urauduttu

en ollut urautunut, et ollut urautunut, ei ollut urautunut, emme olleet urautuneet, ette olleet urautuneet, eivät olleet urautuneet, ei ollut urauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, uraudu, urautukoon, urautukaamme, urautukaa, urautukoot, urauduttakoon

-, älä uraudu, älköön urautuko, älkäämme urautuko, älkää urautuko, älkööt urautuko, älköön urauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon urautunut, -, -, olkoot urautuneet, olkoon urauduttu

-, -, älköön olko urautunut, -, -, älkööt olko urautuneet, älköön olko urauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

urautuisin, urautuisit, urautuisi, urautuisimme, urautuisitte, urautuisivat, urauduttaisiin

en urautuisi, et urautuisi, ei urautuisi, emme urautuisi, ette urautuisi, eivät urautuisi, ei urauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin urautunut, olisit urautunut, olisi urautunut, olisimme urautuneet, olisitte urautuneet, olisivat urautuneet, oltaisiin urauduttu

en olisi urautunut, et olisi urautunut, ei olisi urautunut, emme olisi urautuneet, ette olisi urautuneet, eivät olisi urautuneet, ei olisi urauduttu

PREZENT POTENȚIAL

urautunen, urautunet, urautunee, urautunemme, urautunette, urautunevat, urauduttaneen

en urautune, et urautune, ei urautune, emme urautune, ette urautune, eivät urautune, ei urauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen urautunut, lienet urautunut, lienee urautunut, lienemme urautuneet, lienette urautuneet, lienevät urautuneet, lienee urauduttu

en liene urautunut, et liene urautunut, ei liene urautunut, emme liene urautuneet, ette liene urautuneet, eivät liene urautuneet, ei liene urauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: urautua    FORMA LUNGĂ: urautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: urautuessa   INSTRUCTIV: urautuen  INESIV PASIV: urauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: urautumaan   INESIV: urautumassa  ELATIV: urautumasta

ADESIV: urautumalla  ABESIV: urautumatta  INSTRUCTIV: urautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: urautuminen   PARTITIV: urautuminen

INFINITIVUL CINCI: urautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: urautuva  (gen. urautuvan)   PASIV: urauduttava   (gen. urauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: urautunut                    PASIV: urauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: urautuja (pl.gen. urautujien)  ADJECTIV NEGATIV: urautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): urautumus

 

 

uskaltautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

uskaltaudun, uskaltaudut, uskaltautuu, uskaltaudumme, uskaltaudutte, uskaltautuvat, uskaltaudutaan

en uskaltaudu, et uskaltaudu, ei uskaltaudu, emme uskaltaudu, ette uskaltaudu, eivät uskaltaudu, ei uskaltauduta

IMPERFECT INDICATIV

uskaltauduin, uskaltauduit, uskaltautui, uskaltauduimme, uskaltauduitte, uskaltautuivat, uskaltauduttiin

en uskaltautunut, et uskaltautunut, ei uskaltautunut, emme uskaltautuneet, ette uskaltautuneet, eivät uskaltautuneet, ei uskaltauduttu

PERFECT INDICATIV

olen uskaltautunut, olet uskaltautunut, on uskaltautunut, olemme uskaltautuneet, olette uskaltautuneet, ovat uskaltautuneet, on uskaltauduttu

en ole uskaltautunut, et ole uskaltautunut, ei ole uskaltautunut, emme ole uskaltautuneet, ette ole uskaltautuneet, eivät ole uskaltautuneet, ei ole uskaltauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin uskaltautunut, olit uskaltautunut, oli uskaltautunut, olimme uskaltautuneet, olitte uskaltautuneet, olivat uskaltautuneet, oli uskaltauduttu

en ollut uskaltautunut, et ollut uskaltautunut, ei ollut uskaltautunut, emme olleet uskaltautuneet, ette olleet uskaltautuneet, eivät olleet uskaltautuneet, ei ollut uskaltauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, uskaltaudu, uskaltautukoon, uskaltautukaamme, uskaltautukaa, uskaltautukoot, uskaltauduttakoon

-, älä uskaltaudu, älköön uskaltautuko, älkäämme uskaltautuko, älkää uskaltautuko, älkööt uskaltautuko, älköön uskaltauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon uskaltautunut, -, -, olkoot uskaltautuneet, olkoon uskaltauduttu

-, -, älköön olko uskaltautunut, -, -, älkööt olko uskaltautuneet, älköön olko uskaltauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

uskaltautuisin, uskaltautuisit, uskaltautuisi, uskaltautuisimme, uskaltautuisitte, uskaltautuisivat, uskaltauduttaisiin

en uskaltautuisi, et uskaltautuisi, ei uskaltautuisi, emme uskaltautuisi, ette uskaltautuisi, eivät uskaltautuisi, ei uskaltauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin uskaltautunut, olisit uskaltautunut, olisi uskaltautunut, olisimme uskaltautuneet, olisitte uskaltautuneet, olisivat uskaltautuneet, oltaisiin uskaltauduttu

en olisi uskaltautunut, et olisi uskaltautunut, ei olisi uskaltautunut, emme olisi uskaltautuneet, ette olisi uskaltautuneet, eivät olisi uskaltautuneet, ei olisi uskaltauduttu

PREZENT POTENȚIAL

uskaltautunen, uskaltautunet, uskaltautunee, uskaltautunemme, uskaltautunette, uskaltautunevat, uskaltauduttaneen

en uskaltautune, et uskaltautune, ei uskaltautune, emme uskaltautune, ette uskaltautune, eivät uskaltautune, ei uskaltauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen uskaltautunut, lienet uskaltautunut, lienee uskaltautunut, lienemme uskaltautuneet, lienette uskaltautuneet, lienevät uskaltautuneet, lienee uskaltauduttu

en liene uskaltautunut, et liene uskaltautunut, ei liene uskaltautunut, emme liene uskaltautuneet, ette liene uskaltautuneet, eivät liene uskaltautuneet, ei liene uskaltauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: uskaltautua    FORMA LUNGĂ: uskaltautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: uskaltautuessa   INSTRUCTIV: uskaltautuen  INESIV PASIV: uskaltauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: uskaltautumaan   INESIV: uskaltautumassa  ELATIV: uskaltautumasta

ADESIV: uskaltautumalla  ABESIV: uskaltautumatta  INSTRUCTIV: uskaltautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: uskaltautuminen   PARTITIV: uskaltautuminen

INFINITIVUL CINCI: uskaltautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: uskaltautuva  (gen. uskaltautuvan)   PASIV: uskaltauduttava   (gen. uskaltauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: uskaltautunut                        PASIV: uskaltauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: uskaltautuja (pl.gen. uskaltautujien)  ADJECTIV NEGATIV: uskaltautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): uskaltautumus

 

 

uskoutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

uskoudun, uskoudut, uskoutuu, uskoudumme, uskoudutte, uskoutuvat, uskoudutaan

en uskoudu, et uskoudu, ei uskoudu, emme uskoudu, ette uskoudu, eivät uskoudu, ei uskouduta

IMPERFECT INDICATIV

uskouduin, uskouduit, uskoutui, uskouduimme, uskouduitte, uskoutuivat, uskouduttiin

en uskoutunut, et uskoutunut, ei uskoutunut, emme uskoutuneet, ette uskoutuneet, eivät uskoutuneet, ei uskouduttu

PERFECT INDICATIV

olen uskoutunut, olet uskoutunut, on uskoutunut, olemme uskoutuneet, olette uskoutuneet, ovat uskoutuneet, on uskouduttu

en ole uskoutunut, et ole uskoutunut, ei ole uskoutunut, emme ole uskoutuneet, ette ole uskoutuneet, eivät ole uskoutuneet, ei ole uskouduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin uskoutunut, olit uskoutunut, oli uskoutunut, olimme uskoutuneet, olitte uskoutuneet, olivat uskoutuneet, oli uskouduttu

en ollut uskoutunut, et ollut uskoutunut, ei ollut uskoutunut, emme olleet uskoutuneet, ette olleet uskoutuneet, eivät olleet uskoutuneet, ei ollut uskouduttu

PREZENT IMPERATIV

-, uskoudu, uskoutukoon, uskoutukaamme, uskoutukaa, uskoutukoot, uskouduttakoon

-, älä uskoudu, älköön uskoutuko, älkäämme uskoutuko, älkää uskoutuko, älkööt uskoutuko, älköön uskouduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon uskoutunut, -, -, olkoot uskoutuneet, olkoon uskouduttu

-, -, älköön olko uskoutunut, -, -, älkööt olko uskoutuneet, älköön olko uskouduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

uskoutuisin, uskoutuisit, uskoutuisi, uskoutuisimme, uskoutuisitte, uskoutuisivat, uskouduttaisiin

en uskoutuisi, et uskoutuisi, ei uskoutuisi, emme uskoutuisi, ette uskoutuisi, eivät uskoutuisi, ei uskouduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin uskoutunut, olisit uskoutunut, olisi uskoutunut, olisimme uskoutuneet, olisitte uskoutuneet, olisivat uskoutuneet, oltaisiin uskouduttu

en olisi uskoutunut, et olisi uskoutunut, ei olisi uskoutunut, emme olisi uskoutuneet, ette olisi uskoutuneet, eivät olisi uskoutuneet, ei olisi uskouduttu

PREZENT POTENȚIAL

uskoutunen, uskoutunet, uskoutunee, uskoutunemme, uskoutunette, uskoutunevat, uskouduttaneen

en uskoutune, et uskoutune, ei uskoutune, emme uskoutune, ette uskoutune, eivät uskoutune, ei uskouduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen uskoutunut, lienet uskoutunut, lienee uskoutunut, lienemme uskoutuneet, lienette uskoutuneet, lienevät uskoutuneet, lienee uskouduttu

en liene uskoutunut, et liene uskoutunut, ei liene uskoutunut, emme liene uskoutuneet, ette liene uskoutuneet, eivät liene uskoutuneet, ei liene uskouduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: uskoutua    FORMA LUNGĂ: uskoutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: uskoutuessa   INSTRUCTIV: uskoutuen  INESIV PASIV: uskouduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: uskoutumaan   INESIV: uskoutumassa  ELATIV: uskoutumasta

ADESIV: uskoutumalla  ABESIV: uskoutumatta  INSTRUCTIV: uskoutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: uskoutuminen   PARTITIV: uskoutuminen

INFINITIVUL CINCI: uskoutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: uskoutuva  (gen. uskoutuvan)   PASIV: uskouduttava   (gen. uskouduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: uskoutunut                     PASIV: uskouduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: uskoutuja (pl.gen. uskoutujien)  ADJECTIV NEGATIV: uskoutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): uskoutumus

 

 

uusiutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

uusiudun, uusiudut, uusiutuu, uusiudumme, uusiudutte, uusiutuvat, uusiudutaan

en uusiudu, et uusiudu, ei uusiudu, emme uusiudu, ette uusiudu, eivät uusiudu, ei uusiuduta

IMPERFECT INDICATIV

uusiuduin, uusiuduit, uusiutui, uusiuduimme, uusiuduitte, uusiutuivat, uusiuduttiin

en uusiutunut, et uusiutunut, ei uusiutunut, emme uusiutuneet, ette uusiutuneet, eivät uusiutuneet, ei uusiuduttu

PERFECT INDICATIV

olen uusiutunut, olet uusiutunut, on uusiutunut, olemme uusiutuneet, olette uusiutuneet, ovat uusiutuneet, on uusiuduttu

en ole uusiutunut, et ole uusiutunut, ei ole uusiutunut, emme ole uusiutuneet, ette ole uusiutuneet, eivät ole uusiutuneet, ei ole uusiuduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin uusiutunut, olit uusiutunut, oli uusiutunut, olimme uusiutuneet, olitte uusiutuneet, olivat uusiutuneet, oli uusiuduttu

en ollut uusiutunut, et ollut uusiutunut, ei ollut uusiutunut, emme olleet uusiutuneet, ette olleet uusiutuneet, eivät olleet uusiutuneet, ei ollut uusiuduttu

PREZENT IMPERATIV

-, uusiudu, uusiutukoon, uusiutukaamme, uusiutukaa, uusiutukoot, uusiuduttakoon

-, älä uusiudu, älköön uusiutuko, älkäämme uusiutuko, älkää uusiutuko, älkööt uusiutuko, älköön uusiuduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon uusiutunut, -, -, olkoot uusiutuneet, olkoon uusiuduttu

-, -, älköön olko uusiutunut, -, -, älkööt olko uusiutuneet, älköön olko uusiuduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

uusiutuisin, uusiutuisit, uusiutuisi, uusiutuisimme, uusiutuisitte, uusiutuisivat, uusiuduttaisiin

en uusiutuisi, et uusiutuisi, ei uusiutuisi, emme uusiutuisi, ette uusiutuisi, eivät uusiutuisi, ei uusiuduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin uusiutunut, olisit uusiutunut, olisi uusiutunut, olisimme uusiutuneet, olisitte uusiutuneet, olisivat uusiutuneet, oltaisiin uusiuduttu

en olisi uusiutunut, et olisi uusiutunut, ei olisi uusiutunut, emme olisi uusiutuneet, ette olisi uusiutuneet, eivät olisi uusiutuneet, ei olisi uusiuduttu

PREZENT POTENȚIAL

uusiutunen, uusiutunet, uusiutunee, uusiutunemme, uusiutunette, uusiutunevat, uusiuduttaneen

en uusiutune, et uusiutune, ei uusiutune, emme uusiutune, ette uusiutune, eivät uusiutune, ei uusiuduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen uusiutunut, lienet uusiutunut, lienee uusiutunut, lienemme uusiutuneet, lienette uusiutuneet, lienevät uusiutuneet, lienee uusiuduttu

en liene uusiutunut, et liene uusiutunut, ei liene uusiutunut, emme liene uusiutuneet, ette liene uusiutuneet, eivät liene uusiutuneet, ei liene uusiuduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: uusiutua    FORMA LUNGĂ: uusiutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: uusiutuessa   INSTRUCTIV: uusiutuen  INESIV PASIV: uusiuduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: uusiutumaan   INESIV: uusiutumassa  ELATIV: uusiutumasta

ADESIV: uusiutumalla  ABESIV: uusiutumatta  INSTRUCTIV: uusiutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: uusiutuminen   PARTITIV: uusiutuminen

INFINITIVUL CINCI: uusiutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: uusiutuva  (gen. uusiutuvan)   PASIV: uusiuduttava   (gen. uusiuduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: uusiutunut                     PASIV: uusiuduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: uusiutuja (pl.gen. uusiutujien)  ADJECTIV NEGATIV: uusiutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): uusiutumus

 

 

vaikeutua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

vaikeudun, vaikeudut, vaikeutuu, vaikeudumme, vaikeudutte, vaikeutuvat, vaikeudutaan

en vaikeudu, et vaikeudu, ei vaikeudu, emme vaikeudu, ette vaikeudu, eivät vaikeudu, ei vaikeuduta

IMPERFECT INDICATIV

vaikeuduin, vaikeuduit, vaikeutui, vaikeuduimme, vaikeuduitte, vaikeutuivat, vaikeuduttiin

en vaikeutunut, et vaikeutunut, ei vaikeutunut, emme vaikeutuneet, ette vaikeutuneet, eivät vaikeutuneet, ei vaikeuduttu

PERFECT INDICATIV

olen vaikeutunut, olet vaikeutunut, on vaikeutunut, olemme vaikeutuneet, olette vaikeutuneet, ovat vaikeutuneet, on vaikeuduttu

en ole vaikeutunut, et ole vaikeutunut, ei ole vaikeutunut, emme ole vaikeutuneet, ette ole vaikeutuneet, eivät ole vaikeutuneet, ei ole vaikeuduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin vaikeutunut, olit vaikeutunut, oli vaikeutunut, olimme vaikeutuneet, olitte vaikeutuneet, olivat vaikeutuneet, oli vaikeuduttu

en ollut vaikeutunut, et ollut vaikeutunut, ei ollut vaikeutunut, emme olleet vaikeutuneet, ette olleet vaikeutuneet, eivät olleet vaikeutuneet, ei ollut vaikeuduttu

PREZENT IMPERATIV

-, vaikeudu, vaikeutukoon, vaikeutukaamme, vaikeutukaa, vaikeutukoot, vaikeuduttakoon

-, älä vaikeudu, älköön vaikeutuko, älkäämme vaikeutuko, älkää vaikeutuko, älkööt vaikeutuko, älköön vaikeuduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon vaikeutunut, -, -, olkoot vaikeutuneet, olkoon vaikeuduttu

-, -, älköön olko vaikeutunut, -, -, älkööt olko vaikeutuneet, älköön olko vaikeuduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

vaikeutuisin, vaikeutuisit, vaikeutuisi, vaikeutuisimme, vaikeutuisitte, vaikeutuisivat, vaikeuduttaisiin

en vaikeutuisi, et vaikeutuisi, ei vaikeutuisi, emme vaikeutuisi, ette vaikeutuisi, eivät vaikeutuisi, ei vaikeuduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin vaikeutunut, olisit vaikeutunut, olisi vaikeutunut, olisimme vaikeutuneet, olisitte vaikeutuneet, olisivat vaikeutuneet, oltaisiin vaikeuduttu

en olisi vaikeutunut, et olisi vaikeutunut, ei olisi vaikeutunut, emme olisi vaikeutuneet, ette olisi vaikeutuneet, eivät olisi vaikeutuneet, ei olisi vaikeuduttu

PREZENT POTENȚIAL

vaikeutunen, vaikeutunet, vaikeutunee, vaikeutunemme, vaikeutunette, vaikeutunevat, vaikeuduttaneen

en vaikeutune, et vaikeutune, ei vaikeutune, emme vaikeutune, ette vaikeutune, eivät vaikeutune, ei vaikeuduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen vaikeutunut, lienet vaikeutunut, lienee vaikeutunut, lienemme vaikeutuneet, lienette vaikeutuneet, lienevät vaikeutuneet, lienee vaikeuduttu

en liene vaikeutunut, et liene vaikeutunut, ei liene vaikeutunut, emme liene vaikeutuneet, ette liene vaikeutuneet, eivät liene vaikeutuneet, ei liene vaikeuduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: vaikeutua    FORMA LUNGĂ: vaikeutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: vaikeutuessa   INSTRUCTIV: vaikeutuen  INESIV PASIV: vaikeuduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: vaikeutumaan   INESIV: vaikeutumassa  ELATIV: vaikeutumasta

ADESIV: vaikeutumalla  ABESIV: vaikeutumatta  INSTRUCTIV: vaikeutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: vaikeutuminen   PARTITIV: vaikeutuminen

INFINITIVUL CINCI: vaikeutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: vaikeutuva  (gen. vaikeutuvan)   PASIV: vaikeuduttava   (gen. vaikeuduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: vaikeutunut                      PASIV: vaikeuduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: vaikeutuja (pl.gen. vaikeutujien)  ADJECTIV NEGATIV: vaikeutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): vaikeutumus

 

 

vaivautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

vaivaudun, vaivaudut, vaivautuu, vaivaudumme, vaivaudutte, vaivautuvat, vaivaudutaan

en vaivaudu, et vaivaudu, ei vaivaudu, emme vaivaudu, ette vaivaudu, eivät vaivaudu, ei vaivauduta

IMPERFECT INDICATIV

vaivauduin, vaivauduit, vaivautui, vaivauduimme, vaivauduitte, vaivautuivat, vaivauduttiin

en vaivautunut, et vaivautunut, ei vaivautunut, emme vaivautuneet, ette vaivautuneet, eivät vaivautuneet, ei vaivauduttu

PERFECT INDICATIV

olen vaivautunut, olet vaivautunut, on vaivautunut, olemme vaivautuneet, olette vaivautuneet, ovat vaivautuneet, on vaivauduttu

en ole vaivautunut, et ole vaivautunut, ei ole vaivautunut, emme ole vaivautuneet, ette ole vaivautuneet, eivät ole vaivautuneet, ei ole vaivauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin vaivautunut, olit vaivautunut, oli vaivautunut, olimme vaivautuneet, olitte vaivautuneet, olivat vaivautuneet, oli vaivauduttu

en ollut vaivautunut, et ollut vaivautunut, ei ollut vaivautunut, emme olleet vaivautuneet, ette olleet vaivautuneet, eivät olleet vaivautuneet, ei ollut vaivauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, vaivaudu, vaivautukoon, vaivautukaamme, vaivautukaa, vaivautukoot, vaivauduttakoon

-, älä vaivaudu, älköön vaivautuko, älkäämme vaivautuko, älkää vaivautuko, älkööt vaivautuko, älköön vaivauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon vaivautunut, -, -, olkoot vaivautuneet, olkoon vaivauduttu

-, -, älköön olko vaivautunut, -, -, älkööt olko vaivautuneet, älköön olko vaivauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

vaivautuisin, vaivautuisit, vaivautuisi, vaivautuisimme, vaivautuisitte, vaivautuisivat, vaivauduttaisiin

en vaivautuisi, et vaivautuisi, ei vaivautuisi, emme vaivautuisi, ette vaivautuisi, eivät vaivautuisi, ei vaivauduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin vaivautunut, olisit vaivautunut, olisi vaivautunut, olisimme vaivautuneet, olisitte vaivautuneet, olisivat vaivautuneet, oltaisiin vaivauduttu

en olisi vaivautunut, et olisi vaivautunut, ei olisi vaivautunut, emme olisi vaivautuneet, ette olisi vaivautuneet, eivät olisi vaivautuneet, ei olisi vaivauduttu

PREZENT POTENȚIAL

vaivautunen, vaivautunet, vaivautunee, vaivautunemme, vaivautunette, vaivautunevat, vaivauduttaneen

en vaivautune, et vaivautune, ei vaivautune, emme vaivautune, ette vaivautune, eivät vaivautune, ei vaivauduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen vaivautunut, lienet vaivautunut, lienee vaivautunut, lienemme vaivautuneet, lienette vaivautuneet, lienevät vaivautuneet, lienee vaivauduttu

en liene vaivautunut, et liene vaivautunut, ei liene vaivautunut, emme liene vaivautuneet, ette liene vaivautuneet, eivät liene vaivautuneet, ei liene vaivauduttu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: vaivautua    FORMA LUNGĂ: vaivautuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: vaivautuessa   INSTRUCTIV: vaivautuen  INESIV PASIV: vaivauduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: vaivautumaan   INESIV: vaivautumassa  ELATIV: vaivautumasta

ADESIV: vaivautumalla  ABESIV: vaivautumatta  INSTRUCTIV: vaivautuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: vaivautuminen   PARTITIV: vaivautuminen

INFINITIVUL CINCI: vaivautumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: vaivautuva  (gen. vaivautuvan)   PASIV: vaivauduttava   (gen. vaivauduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: vaivautunut                      PASIV: vaivauduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: vaivautuja (pl.gen. vaivautujien)  ADJECTIV NEGATIV: vaivautumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): vaivautumus

 

 

vakautua 28 (44)

PREZENT INDICATIV

vakaudun, vakaudut, vakautuu, vakaudumme, vakaudutte, vakautuvat, vakaudutaan

en vakaudu, et vakaudu, ei vakaudu, emme vakaudu, ette vakaudu, eivät vakaudu, ei vakauduta

IMPERFECT INDICATIV

vakauduin, vakauduit, vakautui, vakauduimme, vakauduitte, vakautuivat, vakauduttiin

en vakautunut, et vakautunut, ei vakautunut, emme vakautuneet, ette vakautuneet, eivät vakautuneet, ei vakauduttu

PERFECT INDICATIV

olen vakautunut, olet vakautunut, on vakautunut, olemme vakautuneet, olette vakautuneet, ovat vakautuneet, on vakauduttu

en ole vakautunut, et ole vakautunut, ei ole vakautunut, emme ole vakautuneet, ette ole vakautuneet, eivät ole vakautuneet, ei ole vakauduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin vakautunut, olit vakautunut, oli vakautunut, olimme vakautuneet, olitte vakautuneet, olivat vakautuneet, oli vakauduttu

en ollut vakautunut, et ollut vakautunut, ei ollut vakautunut, emme olleet vakautuneet, ette olleet vakautuneet, eivät olleet vakautuneet, ei ollut vakauduttu

PREZENT IMPERATIV

-, vakaudu, vakautukoon, vakautukaamme, vakautukaa, vakautukoot, vakauduttakoon

-, älä vakaudu, älköön vakautuko, älkäämme vakautuko, älkää vakautuko, älkööt vakautuko, älköön vakauduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon vakautunut, -, -, olkoot vakautuneet, olkoon vakauduttu

-, -, älköön olko vakautunut, -, -, älkööt olko vakautuneet, älköön olko vakauduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

vakautuisin, vakautuisit, va