Blogulblog's Blog

Verbi – 137. Principalele verbe finlandeze (6037) structurate în românește

Principalele verbe finlandeze (6037) structurate în românește

după Antti Karttunen

.

verb0

.

This file’s URL: http://www.iki.fi/~kartturi/conjugat/allverbs.txt

Produced with the command:

lynx -source “http://www.iki.fi/~kartturi/conjugat/conjugat.cgi?pattern=*&CLASSES=0&MASK_FINITENESS=0×000&OPTIONS=-t” > allverbs.txt

See the page http://www.iki.fi/~kartturi/conjugat/conjugat.htm

Selecting all verbs with PATTERN=* (with option -t)

.

Aici continuă verbe din grupele 25 (30) – 27 (23) (potrivit Nykysuomen sanakirja)

 

.

Verbele 25 (30) – 27 (23)

 

aateloida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

aateloin, aateloit, aateloi, aateloimme, aateloitte, aateloivat, aateloidaan

en aateloi, et aateloi, ei aateloi, emme aateloi, ette aateloi, eivät aateloi, ei aateloida

IMPERFECT INDICATIV

aateloin, aateloit, aateloi, aateloimme, aateloitte, aateloivat, aateloitiin

en aateloinut, et aateloinut, ei aateloinut, emme aateloineet, ette aateloineet, eivät aateloineet, ei aateloitu

PERFECT INDICATIV

olen aateloinut, olet aateloinut, on aateloinut, olemme aateloineet, olette aateloineet, ovat aateloineet, on aateloitu

en ole aateloinut, et ole aateloinut, ei ole aateloinut, emme ole aateloineet, ette ole aateloineet, eivät ole aateloineet, ei ole aateloitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin aateloinut, olit aateloinut, oli aateloinut, olimme aateloineet, olitte aateloineet, olivat aateloineet, oli aateloitu

en ollut aateloinut, et ollut aateloinut, ei ollut aateloinut, emme olleet aateloineet, ette olleet aateloineet, eivät olleet aateloineet, ei ollut aateloitu

PREZENT IMPERATIV

-, aateloi, aateloikoon, aateloikaamme, aateloikaa, aateloikoot, aateloitakoon

-, älä aateloi, älköön aateloiko, älkäämme aateloiko, älkää aateloiko, älkööt aateloiko, älköön aateloitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon aateloinut, -, -, olkoot aateloineet, olkoon aateloitu

-, -, älköön olko aateloinut, -, -, älkööt olko aateloineet, älköön olko aateloitu

PREZENT CONDIȚIONAL

aateloisin, aateloisit, aateloisi, aateloisimme, aateloisitte, aateloisivat, aateloitaisiin

en aateloisi, et aateloisi, ei aateloisi, emme aateloisi, ette aateloisi, eivät aateloisi, ei aateloitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin aateloinut, olisit aateloinut, olisi aateloinut, olisimme aateloineet, olisitte aateloineet, olisivat aateloineet, oltaisiin aateloitu

en olisi aateloinut, et olisi aateloinut, ei olisi aateloinut, emme olisi aateloineet, ette olisi aateloineet, eivät olisi aateloineet, ei olisi aateloitu

PREZENT POTENȚIAL

aateloinen, aateloinet, aateloinee, aateloinemme, aateloinette, aateloinevat, aateloitaneen

en aateloine, et aateloine, ei aateloine, emme aateloine, ette aateloine, eivät aateloine, ei aateloitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen aateloinut, lienet aateloinut, lienee aateloinut, lienemme aateloineet, lienette aateloineet, lienevät aateloineet, lienee aateloitu

en liene aateloinut, et liene aateloinut, ei liene aateloinut, emme liene aateloineet, ette liene aateloineet, eivät liene aateloineet, ei liene aateloitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: aateloida    FORMA LUNGĂ: aateloidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: aateloidessa   INSTRUCTIV: aateloiden  INESIV PASIV: aateloitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: aateloimaan   INESIV: aateloimassa  ELATIV: aateloimasta

ADESIV: aateloimalla  ABESIV: aateloimatta  INSTRUCTIV: aateloiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: aateloiminen   PARTITIV: aateloiminen

INFINITIVUL CINCI: aateloimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: aateloiva  (gen. aateloivan)   PASIV: aateloitava   (gen. aateloitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: aateloinut                     PASIV: aateloitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: aateloija (pl.gen. aateloijien)  ADJECTIV NEGATIV: aateloimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): aatelointi

 

 

abstrahoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

abstrahoin, abstrahoit, abstrahoi, abstrahoimme, abstrahoitte, abstrahoivat, abstrahoidaan

en abstrahoi, et abstrahoi, ei abstrahoi, emme abstrahoi, ette abstrahoi, eivät abstrahoi, ei abstrahoida

IMPERFECT INDICATIV

abstrahoin, abstrahoit, abstrahoi, abstrahoimme, abstrahoitte, abstrahoivat, abstrahoitiin

en abstrahoinut, et abstrahoinut, ei abstrahoinut, emme abstrahoineet, ette abstrahoineet, eivät abstrahoineet, ei abstrahoitu

PERFECT INDICATIV

olen abstrahoinut, olet abstrahoinut, on abstrahoinut, olemme abstrahoineet, olette abstrahoineet, ovat abstrahoineet, on abstrahoitu

en ole abstrahoinut, et ole abstrahoinut, ei ole abstrahoinut, emme ole abstrahoineet, ette ole abstrahoineet, eivät ole abstrahoineet, ei ole abstrahoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin abstrahoinut, olit abstrahoinut, oli abstrahoinut, olimme abstrahoineet, olitte abstrahoineet, olivat abstrahoineet, oli abstrahoitu

en ollut abstrahoinut, et ollut abstrahoinut, ei ollut abstrahoinut, emme olleet abstrahoineet, ette olleet abstrahoineet, eivät olleet abstrahoineet, ei ollut abstrahoitu

PREZENT IMPERATIV

-, abstrahoi, abstrahoikoon, abstrahoikaamme, abstrahoikaa, abstrahoikoot, abstrahoitakoon

-, älä abstrahoi, älköön abstrahoiko, älkäämme abstrahoiko, älkää abstrahoiko, älkööt abstrahoiko, älköön abstrahoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon abstrahoinut, -, -, olkoot abstrahoineet, olkoon abstrahoitu

-, -, älköön olko abstrahoinut, -, -, älkööt olko abstrahoineet, älköön olko abstrahoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

abstrahoisin, abstrahoisit, abstrahoisi, abstrahoisimme, abstrahoisitte, abstrahoisivat, abstrahoitaisiin

en abstrahoisi, et abstrahoisi, ei abstrahoisi, emme abstrahoisi, ette abstrahoisi, eivät abstrahoisi, ei abstrahoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin abstrahoinut, olisit abstrahoinut, olisi abstrahoinut, olisimme abstrahoineet, olisitte abstrahoineet, olisivat abstrahoineet, oltaisiin abstrahoitu

en olisi abstrahoinut, et olisi abstrahoinut, ei olisi abstrahoinut, emme olisi abstrahoineet, ette olisi abstrahoineet, eivät olisi abstrahoineet, ei olisi abstrahoitu

PREZENT POTENȚIAL

abstrahoinen, abstrahoinet, abstrahoinee, abstrahoinemme, abstrahoinette, abstrahoinevat, abstrahoitaneen

en abstrahoine, et abstrahoine, ei abstrahoine, emme abstrahoine, ette abstrahoine, eivät abstrahoine, ei abstrahoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen abstrahoinut, lienet abstrahoinut, lienee abstrahoinut, lienemme abstrahoineet, lienette abstrahoineet, lienevät abstrahoineet, lienee abstrahoitu

en liene abstrahoinut, et liene abstrahoinut, ei liene abstrahoinut, emme liene abstrahoineet, ette liene abstrahoineet, eivät liene abstrahoineet, ei liene abstrahoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: abstrahoida    FORMA LUNGĂ: abstrahoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: abstrahoidessa   INSTRUCTIV: abstrahoiden  INESIV PASIV: abstrahoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: abstrahoimaan   INESIV: abstrahoimassa  ELATIV: abstrahoimasta

ADESIV: abstrahoimalla  ABESIV: abstrahoimatta  INSTRUCTIV: abstrahoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: abstrahoiminen   PARTITIV: abstrahoiminen

INFINITIVUL CINCI: abstrahoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: abstrahoiva  (gen. abstrahoivan)   PASIV: abstrahoitava   (gen. abstrahoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: abstrahoinut                       PASIV: abstrahoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: abstrahoija (pl.gen. abstrahoijien)  ADJECTIV NEGATIV: abstrahoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): abstrahointi

 

 

adoptoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

adoptoin, adoptoit, adoptoi, adoptoimme, adoptoitte, adoptoivat, adoptoidaan

en adoptoi, et adoptoi, ei adoptoi, emme adoptoi, ette adoptoi, eivät adoptoi, ei adoptoida

IMPERFECT INDICATIV

adoptoin, adoptoit, adoptoi, adoptoimme, adoptoitte, adoptoivat, adoptoitiin

en adoptoinut, et adoptoinut, ei adoptoinut, emme adoptoineet, ette adoptoineet, eivät adoptoineet, ei adoptoitu

PERFECT INDICATIV

olen adoptoinut, olet adoptoinut, on adoptoinut, olemme adoptoineet, olette adoptoineet, ovat adoptoineet, on adoptoitu

en ole adoptoinut, et ole adoptoinut, ei ole adoptoinut, emme ole adoptoineet, ette ole adoptoineet, eivät ole adoptoineet, ei ole adoptoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin adoptoinut, olit adoptoinut, oli adoptoinut, olimme adoptoineet, olitte adoptoineet, olivat adoptoineet, oli adoptoitu

en ollut adoptoinut, et ollut adoptoinut, ei ollut adoptoinut, emme olleet adoptoineet, ette olleet adoptoineet, eivät olleet adoptoineet, ei ollut adoptoitu

PREZENT IMPERATIV

-, adoptoi, adoptoikoon, adoptoikaamme, adoptoikaa, adoptoikoot, adoptoitakoon

-, älä adoptoi, älköön adoptoiko, älkäämme adoptoiko, älkää adoptoiko, älkööt adoptoiko, älköön adoptoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon adoptoinut, -, -, olkoot adoptoineet, olkoon adoptoitu

-, -, älköön olko adoptoinut, -, -, älkööt olko adoptoineet, älköön olko adoptoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

adoptoisin, adoptoisit, adoptoisi, adoptoisimme, adoptoisitte, adoptoisivat, adoptoitaisiin

en adoptoisi, et adoptoisi, ei adoptoisi, emme adoptoisi, ette adoptoisi, eivät adoptoisi, ei adoptoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin adoptoinut, olisit adoptoinut, olisi adoptoinut, olisimme adoptoineet, olisitte adoptoineet, olisivat adoptoineet, oltaisiin adoptoitu

en olisi adoptoinut, et olisi adoptoinut, ei olisi adoptoinut, emme olisi adoptoineet, ette olisi adoptoineet, eivät olisi adoptoineet, ei olisi adoptoitu

PREZENT POTENȚIAL

adoptoinen, adoptoinet, adoptoinee, adoptoinemme, adoptoinette, adoptoinevat, adoptoitaneen

en adoptoine, et adoptoine, ei adoptoine, emme adoptoine, ette adoptoine, eivät adoptoine, ei adoptoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen adoptoinut, lienet adoptoinut, lienee adoptoinut, lienemme adoptoineet, lienette adoptoineet, lienevät adoptoineet, lienee adoptoitu

en liene adoptoinut, et liene adoptoinut, ei liene adoptoinut, emme liene adoptoineet, ette liene adoptoineet, eivät liene adoptoineet, ei liene adoptoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: adoptoida    FORMA LUNGĂ: adoptoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: adoptoidessa   INSTRUCTIV: adoptoiden  INESIV PASIV: adoptoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: adoptoimaan   INESIV: adoptoimassa  ELATIV: adoptoimasta

ADESIV: adoptoimalla  ABESIV: adoptoimatta  INSTRUCTIV: adoptoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: adoptoiminen   PARTITIV: adoptoiminen

INFINITIVUL CINCI: adoptoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: adoptoiva  (gen. adoptoivan)   PASIV: adoptoitava   (gen. adoptoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: adoptoinut                     PASIV: adoptoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: adoptoija (pl.gen. adoptoijien)  ADJECTIV NEGATIV: adoptoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): adoptointi

 

 

agitoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

agitoin, agitoit, agitoi, agitoimme, agitoitte, agitoivat, agitoidaan

en agitoi, et agitoi, ei agitoi, emme agitoi, ette agitoi, eivät agitoi, ei agitoida

IMPERFECT INDICATIV

agitoin, agitoit, agitoi, agitoimme, agitoitte, agitoivat, agitoitiin

en agitoinut, et agitoinut, ei agitoinut, emme agitoineet, ette agitoineet, eivät agitoineet, ei agitoitu

PERFECT INDICATIV

olen agitoinut, olet agitoinut, on agitoinut, olemme agitoineet, olette agitoineet, ovat agitoineet, on agitoitu

en ole agitoinut, et ole agitoinut, ei ole agitoinut, emme ole agitoineet, ette ole agitoineet, eivät ole agitoineet, ei ole agitoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin agitoinut, olit agitoinut, oli agitoinut, olimme agitoineet, olitte agitoineet, olivat agitoineet, oli agitoitu

en ollut agitoinut, et ollut agitoinut, ei ollut agitoinut, emme olleet agitoineet, ette olleet agitoineet, eivät olleet agitoineet, ei ollut agitoitu

PREZENT IMPERATIV

-, agitoi, agitoikoon, agitoikaamme, agitoikaa, agitoikoot, agitoitakoon

-, älä agitoi, älköön agitoiko, älkäämme agitoiko, älkää agitoiko, älkööt agitoiko, älköön agitoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon agitoinut, -, -, olkoot agitoineet, olkoon agitoitu

-, -, älköön olko agitoinut, -, -, älkööt olko agitoineet, älköön olko agitoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

agitoisin, agitoisit, agitoisi, agitoisimme, agitoisitte, agitoisivat, agitoitaisiin

en agitoisi, et agitoisi, ei agitoisi, emme agitoisi, ette agitoisi, eivät agitoisi, ei agitoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin agitoinut, olisit agitoinut, olisi agitoinut, olisimme agitoineet, olisitte agitoineet, olisivat agitoineet, oltaisiin agitoitu

en olisi agitoinut, et olisi agitoinut, ei olisi agitoinut, emme olisi agitoineet, ette olisi agitoineet, eivät olisi agitoineet, ei olisi agitoitu

PREZENT POTENȚIAL

agitoinen, agitoinet, agitoinee, agitoinemme, agitoinette, agitoinevat, agitoitaneen

en agitoine, et agitoine, ei agitoine, emme agitoine, ette agitoine, eivät agitoine, ei agitoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen agitoinut, lienet agitoinut, lienee agitoinut, lienemme agitoineet, lienette agitoineet, lienevät agitoineet, lienee agitoitu

en liene agitoinut, et liene agitoinut, ei liene agitoinut, emme liene agitoineet, ette liene agitoineet, eivät liene agitoineet, ei liene agitoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: agitoida    FORMA LUNGĂ: agitoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: agitoidessa   INSTRUCTIV: agitoiden  INESIV PASIV: agitoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: agitoimaan   INESIV: agitoimassa  ELATIV: agitoimasta

ADESIV: agitoimalla  ABESIV: agitoimatta  INSTRUCTIV: agitoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: agitoiminen   PARTITIV: agitoiminen

INFINITIVUL CINCI: agitoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: agitoiva  (gen. agitoivan)   PASIV: agitoitava   (gen. agitoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: agitoinut                    PASIV: agitoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: agitoija (pl.gen. agitoijien)  ADJECTIV NEGATIV: agitoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): agitointi

 

 

ahkeroida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

ahkeroin, ahkeroit, ahkeroi, ahkeroimme, ahkeroitte, ahkeroivat, ahkeroidaan

en ahkeroi, et ahkeroi, ei ahkeroi, emme ahkeroi, ette ahkeroi, eivät ahkeroi, ei ahkeroida

IMPERFECT INDICATIV

ahkeroin, ahkeroit, ahkeroi, ahkeroimme, ahkeroitte, ahkeroivat, ahkeroitiin

en ahkeroinut, et ahkeroinut, ei ahkeroinut, emme ahkeroineet, ette ahkeroineet, eivät ahkeroineet, ei ahkeroitu

PERFECT INDICATIV

olen ahkeroinut, olet ahkeroinut, on ahkeroinut, olemme ahkeroineet, olette ahkeroineet, ovat ahkeroineet, on ahkeroitu

en ole ahkeroinut, et ole ahkeroinut, ei ole ahkeroinut, emme ole ahkeroineet, ette ole ahkeroineet, eivät ole ahkeroineet, ei ole ahkeroitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin ahkeroinut, olit ahkeroinut, oli ahkeroinut, olimme ahkeroineet, olitte ahkeroineet, olivat ahkeroineet, oli ahkeroitu

en ollut ahkeroinut, et ollut ahkeroinut, ei ollut ahkeroinut, emme olleet ahkeroineet, ette olleet ahkeroineet, eivät olleet ahkeroineet, ei ollut ahkeroitu

PREZENT IMPERATIV

-, ahkeroi, ahkeroikoon, ahkeroikaamme, ahkeroikaa, ahkeroikoot, ahkeroitakoon

-, älä ahkeroi, älköön ahkeroiko, älkäämme ahkeroiko, älkää ahkeroiko, älkööt ahkeroiko, älköön ahkeroitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon ahkeroinut, -, -, olkoot ahkeroineet, olkoon ahkeroitu

-, -, älköön olko ahkeroinut, -, -, älkööt olko ahkeroineet, älköön olko ahkeroitu

PREZENT CONDIȚIONAL

ahkeroisin, ahkeroisit, ahkeroisi, ahkeroisimme, ahkeroisitte, ahkeroisivat, ahkeroitaisiin

en ahkeroisi, et ahkeroisi, ei ahkeroisi, emme ahkeroisi, ette ahkeroisi, eivät ahkeroisi, ei ahkeroitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin ahkeroinut, olisit ahkeroinut, olisi ahkeroinut, olisimme ahkeroineet, olisitte ahkeroineet, olisivat ahkeroineet, oltaisiin ahkeroitu

en olisi ahkeroinut, et olisi ahkeroinut, ei olisi ahkeroinut, emme olisi ahkeroineet, ette olisi ahkeroineet, eivät olisi ahkeroineet, ei olisi ahkeroitu

PREZENT POTENȚIAL

ahkeroinen, ahkeroinet, ahkeroinee, ahkeroinemme, ahkeroinette, ahkeroinevat, ahkeroitaneen

en ahkeroine, et ahkeroine, ei ahkeroine, emme ahkeroine, ette ahkeroine, eivät ahkeroine, ei ahkeroitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen ahkeroinut, lienet ahkeroinut, lienee ahkeroinut, lienemme ahkeroineet, lienette ahkeroineet, lienevät ahkeroineet, lienee ahkeroitu

en liene ahkeroinut, et liene ahkeroinut, ei liene ahkeroinut, emme liene ahkeroineet, ette liene ahkeroineet, eivät liene ahkeroineet, ei liene ahkeroitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: ahkeroida    FORMA LUNGĂ: ahkeroidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: ahkeroidessa   INSTRUCTIV: ahkeroiden  INESIV PASIV: ahkeroitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: ahkeroimaan   INESIV: ahkeroimassa  ELATIV: ahkeroimasta

ADESIV: ahkeroimalla  ABESIV: ahkeroimatta  INSTRUCTIV: ahkeroiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: ahkeroiminen   PARTITIV: ahkeroiminen

INFINITIVUL CINCI: ahkeroimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: ahkeroiva  (gen. ahkeroivan)   PASIV: ahkeroitava   (gen. ahkeroitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: ahkeroinut                     PASIV: ahkeroitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: ahkeroija (pl.gen. ahkeroijien)  ADJECTIV NEGATIV: ahkeroimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): ahkerointi

 

 

akkreditoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

akkreditoin, akkreditoit, akkreditoi, akkreditoimme, akkreditoitte, akkreditoivat, akkreditoidaan

en akkreditoi, et akkreditoi, ei akkreditoi, emme akkreditoi, ette akkreditoi, eivät akkreditoi, ei akkreditoida

IMPERFECT INDICATIV

akkreditoin, akkreditoit, akkreditoi, akkreditoimme, akkreditoitte, akkreditoivat, akkreditoitiin

en akkreditoinut, et akkreditoinut, ei akkreditoinut, emme akkreditoineet, ette akkreditoineet, eivät akkreditoineet, ei akkreditoitu

PERFECT INDICATIV

olen akkreditoinut, olet akkreditoinut, on akkreditoinut, olemme akkreditoineet, olette akkreditoineet, ovat akkreditoineet, on akkreditoitu

en ole akkreditoinut, et ole akkreditoinut, ei ole akkreditoinut, emme ole akkreditoineet, ette ole akkreditoineet, eivät ole akkreditoineet, ei ole akkreditoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin akkreditoinut, olit akkreditoinut, oli akkreditoinut, olimme akkreditoineet, olitte akkreditoineet, olivat akkreditoineet, oli akkreditoitu

en ollut akkreditoinut, et ollut akkreditoinut, ei ollut akkreditoinut, emme olleet akkreditoineet, ette olleet akkreditoineet, eivät olleet akkreditoineet, ei ollut akkreditoitu

PREZENT IMPERATIV

-, akkreditoi, akkreditoikoon, akkreditoikaamme, akkreditoikaa, akkreditoikoot, akkreditoitakoon

-, älä akkreditoi, älköön akkreditoiko, älkäämme akkreditoiko, älkää akkreditoiko, älkööt akkreditoiko, älköön akkreditoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon akkreditoinut, -, -, olkoot akkreditoineet, olkoon akkreditoitu

-, -, älköön olko akkreditoinut, -, -, älkööt olko akkreditoineet, älköön olko akkreditoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

akkreditoisin, akkreditoisit, akkreditoisi, akkreditoisimme, akkreditoisitte, akkreditoisivat, akkreditoitaisiin

en akkreditoisi, et akkreditoisi, ei akkreditoisi, emme akkreditoisi, ette akkreditoisi, eivät akkreditoisi, ei akkreditoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin akkreditoinut, olisit akkreditoinut, olisi akkreditoinut, olisimme akkreditoineet, olisitte akkreditoineet, olisivat akkreditoineet, oltaisiin akkreditoitu

en olisi akkreditoinut, et olisi akkreditoinut, ei olisi akkreditoinut, emme olisi akkreditoineet, ette olisi akkreditoineet, eivät olisi akkreditoineet, ei olisi akkreditoitu

PREZENT POTENȚIAL

akkreditoinen, akkreditoinet, akkreditoinee, akkreditoinemme, akkreditoinette, akkreditoinevat, akkreditoitaneen

en akkreditoine, et akkreditoine, ei akkreditoine, emme akkreditoine, ette akkreditoine, eivät akkreditoine, ei akkreditoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen akkreditoinut, lienet akkreditoinut, lienee akkreditoinut, lienemme akkreditoineet, lienette akkreditoineet, lienevät akkreditoineet, lienee akkreditoitu

en liene akkreditoinut, et liene akkreditoinut, ei liene akkreditoinut, emme liene akkreditoineet, ette liene akkreditoineet, eivät liene akkreditoineet, ei liene akkreditoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: akkreditoida    FORMA LUNGĂ: akkreditoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: akkreditoidessa   INSTRUCTIV: akkreditoiden  INESIV PASIV: akkreditoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: akkreditoimaan   INESIV: akkreditoimassa  ELATIV: akkreditoimasta

ADESIV: akkreditoimalla  ABESIV: akkreditoimatta  INSTRUCTIV: akkreditoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: akkreditoiminen   PARTITIV: akkreditoiminen

INFINITIVUL CINCI: akkreditoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: akkreditoiva  (gen. akkreditoivan)   PASIV: akkreditoitava   (gen. akkreditoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: akkreditoinut                        PASIV: akkreditoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: akkreditoija (pl.gen. akkreditoijien)  ADJECTIV NEGATIV: akkreditoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): akkreditointi

 

 

aktivoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

aktivoin, aktivoit, aktivoi, aktivoimme, aktivoitte, aktivoivat, aktivoidaan

en aktivoi, et aktivoi, ei aktivoi, emme aktivoi, ette aktivoi, eivät aktivoi, ei aktivoida

IMPERFECT INDICATIV

aktivoin, aktivoit, aktivoi, aktivoimme, aktivoitte, aktivoivat, aktivoitiin

en aktivoinut, et aktivoinut, ei aktivoinut, emme aktivoineet, ette aktivoineet, eivät aktivoineet, ei aktivoitu

PERFECT INDICATIV

olen aktivoinut, olet aktivoinut, on aktivoinut, olemme aktivoineet, olette aktivoineet, ovat aktivoineet, on aktivoitu

en ole aktivoinut, et ole aktivoinut, ei ole aktivoinut, emme ole aktivoineet, ette ole aktivoineet, eivät ole aktivoineet, ei ole aktivoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin aktivoinut, olit aktivoinut, oli aktivoinut, olimme aktivoineet, olitte aktivoineet, olivat aktivoineet, oli aktivoitu

en ollut aktivoinut, et ollut aktivoinut, ei ollut aktivoinut, emme olleet aktivoineet, ette olleet aktivoineet, eivät olleet aktivoineet, ei ollut aktivoitu

PREZENT IMPERATIV

-, aktivoi, aktivoikoon, aktivoikaamme, aktivoikaa, aktivoikoot, aktivoitakoon

-, älä aktivoi, älköön aktivoiko, älkäämme aktivoiko, älkää aktivoiko, älkööt aktivoiko, älköön aktivoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon aktivoinut, -, -, olkoot aktivoineet, olkoon aktivoitu

-, -, älköön olko aktivoinut, -, -, älkööt olko aktivoineet, älköön olko aktivoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

aktivoisin, aktivoisit, aktivoisi, aktivoisimme, aktivoisitte, aktivoisivat, aktivoitaisiin

en aktivoisi, et aktivoisi, ei aktivoisi, emme aktivoisi, ette aktivoisi, eivät aktivoisi, ei aktivoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin aktivoinut, olisit aktivoinut, olisi aktivoinut, olisimme aktivoineet, olisitte aktivoineet, olisivat aktivoineet, oltaisiin aktivoitu

en olisi aktivoinut, et olisi aktivoinut, ei olisi aktivoinut, emme olisi aktivoineet, ette olisi aktivoineet, eivät olisi aktivoineet, ei olisi aktivoitu

PREZENT POTENȚIAL

aktivoinen, aktivoinet, aktivoinee, aktivoinemme, aktivoinette, aktivoinevat, aktivoitaneen

en aktivoine, et aktivoine, ei aktivoine, emme aktivoine, ette aktivoine, eivät aktivoine, ei aktivoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen aktivoinut, lienet aktivoinut, lienee aktivoinut, lienemme aktivoineet, lienette aktivoineet, lienevät aktivoineet, lienee aktivoitu

en liene aktivoinut, et liene aktivoinut, ei liene aktivoinut, emme liene aktivoineet, ette liene aktivoineet, eivät liene aktivoineet, ei liene aktivoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: aktivoida    FORMA LUNGĂ: aktivoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: aktivoidessa   INSTRUCTIV: aktivoiden  INESIV PASIV: aktivoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: aktivoimaan   INESIV: aktivoimassa  ELATIV: aktivoimasta

ADESIV: aktivoimalla  ABESIV: aktivoimatta  INSTRUCTIV: aktivoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: aktivoiminen   PARTITIV: aktivoiminen

INFINITIVUL CINCI: aktivoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: aktivoiva  (gen. aktivoivan)   PASIV: aktivoitava   (gen. aktivoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: aktivoinut                     PASIV: aktivoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: aktivoija (pl.gen. aktivoijien)  ADJECTIV NEGATIV: aktivoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): aktivointi

 

 

aliarvioida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

aliarvioin, aliarvioit, aliarvioi, aliarvioimme, aliarvioitte, aliarvioivat, aliarvioidaan

en aliarvioi, et aliarvioi, ei aliarvioi, emme aliarvioi, ette aliarvioi, eivät aliarvioi, ei aliarvioida

IMPERFECT INDICATIV

aliarvioin, aliarvioit, aliarvioi, aliarvioimme, aliarvioitte, aliarvioivat, aliarvioitiin

en aliarvioinut, et aliarvioinut, ei aliarvioinut, emme aliarvioineet, ette aliarvioineet, eivät aliarvioineet, ei aliarvioitu

PERFECT INDICATIV

olen aliarvioinut, olet aliarvioinut, on aliarvioinut, olemme aliarvioineet, olette aliarvioineet, ovat aliarvioineet, on aliarvioitu

en ole aliarvioinut, et ole aliarvioinut, ei ole aliarvioinut, emme ole aliarvioineet, ette ole aliarvioineet, eivät ole aliarvioineet, ei ole aliarvioitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin aliarvioinut, olit aliarvioinut, oli aliarvioinut, olimme aliarvioineet, olitte aliarvioineet, olivat aliarvioineet, oli aliarvioitu

en ollut aliarvioinut, et ollut aliarvioinut, ei ollut aliarvioinut, emme olleet aliarvioineet, ette olleet aliarvioineet, eivät olleet aliarvioineet, ei ollut aliarvioitu

PREZENT IMPERATIV

-, aliarvioi, aliarvioikoon, aliarvioikaamme, aliarvioikaa, aliarvioikoot, aliarvioitakoon

-, älä aliarvioi, älköön aliarvioiko, älkäämme aliarvioiko, älkää aliarvioiko, älkööt aliarvioiko, älköön aliarvioitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon aliarvioinut, -, -, olkoot aliarvioineet, olkoon aliarvioitu

-, -, älköön olko aliarvioinut, -, -, älkööt olko aliarvioineet, älköön olko aliarvioitu

PREZENT CONDIȚIONAL

aliarvioisin, aliarvioisit, aliarvioisi, aliarvioisimme, aliarvioisitte, aliarvioisivat, aliarvioitaisiin

en aliarvioisi, et aliarvioisi, ei aliarvioisi, emme aliarvioisi, ette aliarvioisi, eivät aliarvioisi, ei aliarvioitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin aliarvioinut, olisit aliarvioinut, olisi aliarvioinut, olisimme aliarvioineet, olisitte aliarvioineet, olisivat aliarvioineet, oltaisiin aliarvioitu

en olisi aliarvioinut, et olisi aliarvioinut, ei olisi aliarvioinut, emme olisi aliarvioineet, ette olisi aliarvioineet, eivät olisi aliarvioineet, ei olisi aliarvioitu

PREZENT POTENȚIAL

aliarvioinen, aliarvioinet, aliarvioinee, aliarvioinemme, aliarvioinette, aliarvioinevat, aliarvioitaneen

en aliarvioine, et aliarvioine, ei aliarvioine, emme aliarvioine, ette aliarvioine, eivät aliarvioine, ei aliarvioitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen aliarvioinut, lienet aliarvioinut, lienee aliarvioinut, lienemme aliarvioineet, lienette aliarvioineet, lienevät aliarvioineet, lienee aliarvioitu

en liene aliarvioinut, et liene aliarvioinut, ei liene aliarvioinut, emme liene aliarvioineet, ette liene aliarvioineet, eivät liene aliarvioineet, ei liene aliarvioitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: aliarvioida    FORMA LUNGĂ: aliarvioidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: aliarvioidessa   INSTRUCTIV: aliarvioiden  INESIV PASIV: aliarvioitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: aliarvioimaan   INESIV: aliarvioimassa  ELATIV: aliarvioimasta

ADESIV: aliarvioimalla  ABESIV: aliarvioimatta  INSTRUCTIV: aliarvioiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: aliarvioiminen   PARTITIV: aliarvioiminen

INFINITIVUL CINCI: aliarvioimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: aliarvioiva  (gen. aliarvioivan)   PASIV: aliarvioitava   (gen. aliarvioitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: aliarvioinut                       PASIV: aliarvioitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: aliarvioija (pl.gen. aliarvioijien)  ADJECTIV NEGATIV: aliarvioimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): aliarviointi

 

 

aliurakoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

aliurakoin, aliurakoit, aliurakoi, aliurakoimme, aliurakoitte, aliurakoivat, aliurakoidaan

en aliurakoi, et aliurakoi, ei aliurakoi, emme aliurakoi, ette aliurakoi, eivät aliurakoi, ei aliurakoida

IMPERFECT INDICATIV

aliurakoin, aliurakoit, aliurakoi, aliurakoimme, aliurakoitte, aliurakoivat, aliurakoitiin

en aliurakoinut, et aliurakoinut, ei aliurakoinut, emme aliurakoineet, ette aliurakoineet, eivät aliurakoineet, ei aliurakoitu

PERFECT INDICATIV

olen aliurakoinut, olet aliurakoinut, on aliurakoinut, olemme aliurakoineet, olette aliurakoineet, ovat aliurakoineet, on aliurakoitu

en ole aliurakoinut, et ole aliurakoinut, ei ole aliurakoinut, emme ole aliurakoineet, ette ole aliurakoineet, eivät ole aliurakoineet, ei ole aliurakoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin aliurakoinut, olit aliurakoinut, oli aliurakoinut, olimme aliurakoineet, olitte aliurakoineet, olivat aliurakoineet, oli aliurakoitu

en ollut aliurakoinut, et ollut aliurakoinut, ei ollut aliurakoinut, emme olleet aliurakoineet, ette olleet aliurakoineet, eivät olleet aliurakoineet, ei ollut aliurakoitu

PREZENT IMPERATIV

-, aliurakoi, aliurakoikoon, aliurakoikaamme, aliurakoikaa, aliurakoikoot, aliurakoitakoon

-, älä aliurakoi, älköön aliurakoiko, älkäämme aliurakoiko, älkää aliurakoiko, älkööt aliurakoiko, älköön aliurakoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon aliurakoinut, -, -, olkoot aliurakoineet, olkoon aliurakoitu

-, -, älköön olko aliurakoinut, -, -, älkööt olko aliurakoineet, älköön olko aliurakoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

aliurakoisin, aliurakoisit, aliurakoisi, aliurakoisimme, aliurakoisitte, aliurakoisivat, aliurakoitaisiin

en aliurakoisi, et aliurakoisi, ei aliurakoisi, emme aliurakoisi, ette aliurakoisi, eivät aliurakoisi, ei aliurakoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin aliurakoinut, olisit aliurakoinut, olisi aliurakoinut, olisimme aliurakoineet, olisitte aliurakoineet, olisivat aliurakoineet, oltaisiin aliurakoitu

en olisi aliurakoinut, et olisi aliurakoinut, ei olisi aliurakoinut, emme olisi aliurakoineet, ette olisi aliurakoineet, eivät olisi aliurakoineet, ei olisi aliurakoitu

PREZENT POTENȚIAL

aliurakoinen, aliurakoinet, aliurakoinee, aliurakoinemme, aliurakoinette, aliurakoinevat, aliurakoitaneen

en aliurakoine, et aliurakoine, ei aliurakoine, emme aliurakoine, ette aliurakoine, eivät aliurakoine, ei aliurakoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen aliurakoinut, lienet aliurakoinut, lienee aliurakoinut, lienemme aliurakoineet, lienette aliurakoineet, lienevät aliurakoineet, lienee aliurakoitu

en liene aliurakoinut, et liene aliurakoinut, ei liene aliurakoinut, emme liene aliurakoineet, ette liene aliurakoineet, eivät liene aliurakoineet, ei liene aliurakoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: aliurakoida    FORMA LUNGĂ: aliurakoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: aliurakoidessa   INSTRUCTIV: aliurakoiden  INESIV PASIV: aliurakoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: aliurakoimaan   INESIV: aliurakoimassa  ELATIV: aliurakoimasta

ADESIV: aliurakoimalla  ABESIV: aliurakoimatta  INSTRUCTIV: aliurakoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: aliurakoiminen   PARTITIV: aliurakoiminen

INFINITIVUL CINCI: aliurakoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: aliurakoiva  (gen. aliurakoivan)   PASIV: aliurakoitava   (gen. aliurakoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: aliurakoinut                       PASIV: aliurakoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: aliurakoija (pl.gen. aliurakoijien)  ADJECTIV NEGATIV: aliurakoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): aliurakointi

 

 

alkaloida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

alkaloin, alkaloit, alkaloi, alkaloimme, alkaloitte, alkaloivat, alkaloidaan

en alkaloi, et alkaloi, ei alkaloi, emme alkaloi, ette alkaloi, eivät alkaloi, ei alkaloida

IMPERFECT INDICATIV

alkaloin, alkaloit, alkaloi, alkaloimme, alkaloitte, alkaloivat, alkaloitiin

en alkaloinut, et alkaloinut, ei alkaloinut, emme alkaloineet, ette alkaloineet, eivät alkaloineet, ei alkaloitu

PERFECT INDICATIV

olen alkaloinut, olet alkaloinut, on alkaloinut, olemme alkaloineet, olette alkaloineet, ovat alkaloineet, on alkaloitu

en ole alkaloinut, et ole alkaloinut, ei ole alkaloinut, emme ole alkaloineet, ette ole alkaloineet, eivät ole alkaloineet, ei ole alkaloitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin alkaloinut, olit alkaloinut, oli alkaloinut, olimme alkaloineet, olitte alkaloineet, olivat alkaloineet, oli alkaloitu

en ollut alkaloinut, et ollut alkaloinut, ei ollut alkaloinut, emme olleet alkaloineet, ette olleet alkaloineet, eivät olleet alkaloineet, ei ollut alkaloitu

PREZENT IMPERATIV

-, alkaloi, alkaloikoon, alkaloikaamme, alkaloikaa, alkaloikoot, alkaloitakoon

-, älä alkaloi, älköön alkaloiko, älkäämme alkaloiko, älkää alkaloiko, älkööt alkaloiko, älköön alkaloitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon alkaloinut, -, -, olkoot alkaloineet, olkoon alkaloitu

-, -, älköön olko alkaloinut, -, -, älkööt olko alkaloineet, älköön olko alkaloitu

PREZENT CONDIȚIONAL

alkaloisin, alkaloisit, alkaloisi, alkaloisimme, alkaloisitte, alkaloisivat, alkaloitaisiin

en alkaloisi, et alkaloisi, ei alkaloisi, emme alkaloisi, ette alkaloisi, eivät alkaloisi, ei alkaloitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin alkaloinut, olisit alkaloinut, olisi alkaloinut, olisimme alkaloineet, olisitte alkaloineet, olisivat alkaloineet, oltaisiin alkaloitu

en olisi alkaloinut, et olisi alkaloinut, ei olisi alkaloinut, emme olisi alkaloineet, ette olisi alkaloineet, eivät olisi alkaloineet, ei olisi alkaloitu

PREZENT POTENȚIAL

alkaloinen, alkaloinet, alkaloinee, alkaloinemme, alkaloinette, alkaloinevat, alkaloitaneen

en alkaloine, et alkaloine, ei alkaloine, emme alkaloine, ette alkaloine, eivät alkaloine, ei alkaloitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen alkaloinut, lienet alkaloinut, lienee alkaloinut, lienemme alkaloineet, lienette alkaloineet, lienevät alkaloineet, lienee alkaloitu

en liene alkaloinut, et liene alkaloinut, ei liene alkaloinut, emme liene alkaloineet, ette liene alkaloineet, eivät liene alkaloineet, ei liene alkaloitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: alkaloida    FORMA LUNGĂ: alkaloidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: alkaloidessa   INSTRUCTIV: alkaloiden  INESIV PASIV: alkaloitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: alkaloimaan   INESIV: alkaloimassa  ELATIV: alkaloimasta

ADESIV: alkaloimalla  ABESIV: alkaloimatta  INSTRUCTIV: alkaloiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: alkaloiminen   PARTITIV: alkaloiminen

INFINITIVUL CINCI: alkaloimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: alkaloiva  (gen. alkaloivan)   PASIV: alkaloitava   (gen. alkaloitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: alkaloinut                     PASIV: alkaloitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: alkaloija (pl.gen. alkaloijien)  ADJECTIV NEGATIV: alkaloimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): alkalointi

 

 

amputoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

amputoin, amputoit, amputoi, amputoimme, amputoitte, amputoivat, amputoidaan

en amputoi, et amputoi, ei amputoi, emme amputoi, ette amputoi, eivät amputoi, ei amputoida

IMPERFECT INDICATIV

amputoin, amputoit, amputoi, amputoimme, amputoitte, amputoivat, amputoitiin

en amputoinut, et amputoinut, ei amputoinut, emme amputoineet, ette amputoineet, eivät amputoineet, ei amputoitu

PERFECT INDICATIV

olen amputoinut, olet amputoinut, on amputoinut, olemme amputoineet, olette amputoineet, ovat amputoineet, on amputoitu

en ole amputoinut, et ole amputoinut, ei ole amputoinut, emme ole amputoineet, ette ole amputoineet, eivät ole amputoineet, ei ole amputoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin amputoinut, olit amputoinut, oli amputoinut, olimme amputoineet, olitte amputoineet, olivat amputoineet, oli amputoitu

en ollut amputoinut, et ollut amputoinut, ei ollut amputoinut, emme olleet amputoineet, ette olleet amputoineet, eivät olleet amputoineet, ei ollut amputoitu

PREZENT IMPERATIV

-, amputoi, amputoikoon, amputoikaamme, amputoikaa, amputoikoot, amputoitakoon

-, älä amputoi, älköön amputoiko, älkäämme amputoiko, älkää amputoiko, älkööt amputoiko, älköön amputoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon amputoinut, -, -, olkoot amputoineet, olkoon amputoitu

-, -, älköön olko amputoinut, -, -, älkööt olko amputoineet, älköön olko amputoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

amputoisin, amputoisit, amputoisi, amputoisimme, amputoisitte, amputoisivat, amputoitaisiin

en amputoisi, et amputoisi, ei amputoisi, emme amputoisi, ette amputoisi, eivät amputoisi, ei amputoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin amputoinut, olisit amputoinut, olisi amputoinut, olisimme amputoineet, olisitte amputoineet, olisivat amputoineet, oltaisiin amputoitu

en olisi amputoinut, et olisi amputoinut, ei olisi amputoinut, emme olisi amputoineet, ette olisi amputoineet, eivät olisi amputoineet, ei olisi amputoitu

PREZENT POTENȚIAL

amputoinen, amputoinet, amputoinee, amputoinemme, amputoinette, amputoinevat, amputoitaneen

en amputoine, et amputoine, ei amputoine, emme amputoine, ette amputoine, eivät amputoine, ei amputoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen amputoinut, lienet amputoinut, lienee amputoinut, lienemme amputoineet, lienette amputoineet, lienevät amputoineet, lienee amputoitu

en liene amputoinut, et liene amputoinut, ei liene amputoinut, emme liene amputoineet, ette liene amputoineet, eivät liene amputoineet, ei liene amputoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: amputoida    FORMA LUNGĂ: amputoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: amputoidessa   INSTRUCTIV: amputoiden  INESIV PASIV: amputoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: amputoimaan   INESIV: amputoimassa  ELATIV: amputoimasta

ADESIV: amputoimalla  ABESIV: amputoimatta  INSTRUCTIV: amputoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: amputoiminen   PARTITIV: amputoiminen

INFINITIVUL CINCI: amputoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: amputoiva  (gen. amputoivan)   PASIV: amputoitava   (gen. amputoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: amputoinut                     PASIV: amputoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: amputoija (pl.gen. amputoijien)  ADJECTIV NEGATIV: amputoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): amputointi

 

 

ankkuroida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

ankkuroin, ankkuroit, ankkuroi, ankkuroimme, ankkuroitte, ankkuroivat, ankkuroidaan

en ankkuroi, et ankkuroi, ei ankkuroi, emme ankkuroi, ette ankkuroi, eivät ankkuroi, ei ankkuroida

IMPERFECT INDICATIV

ankkuroin, ankkuroit, ankkuroi, ankkuroimme, ankkuroitte, ankkuroivat, ankkuroitiin

en ankkuroinut, et ankkuroinut, ei ankkuroinut, emme ankkuroineet, ette ankkuroineet, eivät ankkuroineet, ei ankkuroitu

PERFECT INDICATIV

olen ankkuroinut, olet ankkuroinut, on ankkuroinut, olemme ankkuroineet, olette ankkuroineet, ovat ankkuroineet, on ankkuroitu

en ole ankkuroinut, et ole ankkuroinut, ei ole ankkuroinut, emme ole ankkuroineet, ette ole ankkuroineet, eivät ole ankkuroineet, ei ole ankkuroitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin ankkuroinut, olit ankkuroinut, oli ankkuroinut, olimme ankkuroineet, olitte ankkuroineet, olivat ankkuroineet, oli ankkuroitu

en ollut ankkuroinut, et ollut ankkuroinut, ei ollut ankkuroinut, emme olleet ankkuroineet, ette olleet ankkuroineet, eivät olleet ankkuroineet, ei ollut ankkuroitu

PREZENT IMPERATIV

-, ankkuroi, ankkuroikoon, ankkuroikaamme, ankkuroikaa, ankkuroikoot, ankkuroitakoon

-, älä ankkuroi, älköön ankkuroiko, älkäämme ankkuroiko, älkää ankkuroiko, älkööt ankkuroiko, älköön ankkuroitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon ankkuroinut, -, -, olkoot ankkuroineet, olkoon ankkuroitu

-, -, älköön olko ankkuroinut, -, -, älkööt olko ankkuroineet, älköön olko ankkuroitu

PREZENT CONDIȚIONAL

ankkuroisin, ankkuroisit, ankkuroisi, ankkuroisimme, ankkuroisitte, ankkuroisivat, ankkuroitaisiin

en ankkuroisi, et ankkuroisi, ei ankkuroisi, emme ankkuroisi, ette ankkuroisi, eivät ankkuroisi, ei ankkuroitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin ankkuroinut, olisit ankkuroinut, olisi ankkuroinut, olisimme ankkuroineet, olisitte ankkuroineet, olisivat ankkuroineet, oltaisiin ankkuroitu

en olisi ankkuroinut, et olisi ankkuroinut, ei olisi ankkuroinut, emme olisi ankkuroineet, ette olisi ankkuroineet, eivät olisi ankkuroineet, ei olisi ankkuroitu

PREZENT POTENȚIAL

ankkuroinen, ankkuroinet, ankkuroinee, ankkuroinemme, ankkuroinette, ankkuroinevat, ankkuroitaneen

en ankkuroine, et ankkuroine, ei ankkuroine, emme ankkuroine, ette ankkuroine, eivät ankkuroine, ei ankkuroitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen ankkuroinut, lienet ankkuroinut, lienee ankkuroinut, lienemme ankkuroineet, lienette ankkuroineet, lienevät ankkuroineet, lienee ankkuroitu

en liene ankkuroinut, et liene ankkuroinut, ei liene ankkuroinut, emme liene ankkuroineet, ette liene ankkuroineet, eivät liene ankkuroineet, ei liene ankkuroitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: ankkuroida    FORMA LUNGĂ: ankkuroidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: ankkuroidessa   INSTRUCTIV: ankkuroiden  INESIV PASIV: ankkuroitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: ankkuroimaan   INESIV: ankkuroimassa  ELATIV: ankkuroimasta

ADESIV: ankkuroimalla  ABESIV: ankkuroimatta  INSTRUCTIV: ankkuroiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: ankkuroiminen   PARTITIV: ankkuroiminen

INFINITIVUL CINCI: ankkuroimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: ankkuroiva  (gen. ankkuroivan)   PASIV: ankkuroitava   (gen. ankkuroitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: ankkuroinut                      PASIV: ankkuroitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: ankkuroija (pl.gen. ankkuroijien)  ADJECTIV NEGATIV: ankkuroimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): ankkurointi

 

 

anturoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

anturoin, anturoit, anturoi, anturoimme, anturoitte, anturoivat, anturoidaan

en anturoi, et anturoi, ei anturoi, emme anturoi, ette anturoi, eivät anturoi, ei anturoida

IMPERFECT INDICATIV

anturoin, anturoit, anturoi, anturoimme, anturoitte, anturoivat, anturoitiin

en anturoinut, et anturoinut, ei anturoinut, emme anturoineet, ette anturoineet, eivät anturoineet, ei anturoitu

PERFECT INDICATIV

olen anturoinut, olet anturoinut, on anturoinut, olemme anturoineet, olette anturoineet, ovat anturoineet, on anturoitu

en ole anturoinut, et ole anturoinut, ei ole anturoinut, emme ole anturoineet, ette ole anturoineet, eivät ole anturoineet, ei ole anturoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin anturoinut, olit anturoinut, oli anturoinut, olimme anturoineet, olitte anturoineet, olivat anturoineet, oli anturoitu

en ollut anturoinut, et ollut anturoinut, ei ollut anturoinut, emme olleet anturoineet, ette olleet anturoineet, eivät olleet anturoineet, ei ollut anturoitu

PREZENT IMPERATIV

-, anturoi, anturoikoon, anturoikaamme, anturoikaa, anturoikoot, anturoitakoon

-, älä anturoi, älköön anturoiko, älkäämme anturoiko, älkää anturoiko, älkööt anturoiko, älköön anturoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon anturoinut, -, -, olkoot anturoineet, olkoon anturoitu

-, -, älköön olko anturoinut, -, -, älkööt olko anturoineet, älköön olko anturoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

anturoisin, anturoisit, anturoisi, anturoisimme, anturoisitte, anturoisivat, anturoitaisiin

en anturoisi, et anturoisi, ei anturoisi, emme anturoisi, ette anturoisi, eivät anturoisi, ei anturoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin anturoinut, olisit anturoinut, olisi anturoinut, olisimme anturoineet, olisitte anturoineet, olisivat anturoineet, oltaisiin anturoitu

en olisi anturoinut, et olisi anturoinut, ei olisi anturoinut, emme olisi anturoineet, ette olisi anturoineet, eivät olisi anturoineet, ei olisi anturoitu

PREZENT POTENȚIAL

anturoinen, anturoinet, anturoinee, anturoinemme, anturoinette, anturoinevat, anturoitaneen

en anturoine, et anturoine, ei anturoine, emme anturoine, ette anturoine, eivät anturoine, ei anturoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen anturoinut, lienet anturoinut, lienee anturoinut, lienemme anturoineet, lienette anturoineet, lienevät anturoineet, lienee anturoitu

en liene anturoinut, et liene anturoinut, ei liene anturoinut, emme liene anturoineet, ette liene anturoineet, eivät liene anturoineet, ei liene anturoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: anturoida    FORMA LUNGĂ: anturoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: anturoidessa   INSTRUCTIV: anturoiden  INESIV PASIV: anturoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: anturoimaan   INESIV: anturoimassa  ELATIV: anturoimasta

ADESIV: anturoimalla  ABESIV: anturoimatta  INSTRUCTIV: anturoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: anturoiminen   PARTITIV: anturoiminen

INFINITIVUL CINCI: anturoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: anturoiva  (gen. anturoivan)   PASIV: anturoitava   (gen. anturoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: anturoinut                     PASIV: anturoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: anturoija (pl.gen. anturoijien)  ADJECTIV NEGATIV: anturoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): anturointi

 

 

apinoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

apinoin, apinoit, apinoi, apinoimme, apinoitte, apinoivat, apinoidaan

en apinoi, et apinoi, ei apinoi, emme apinoi, ette apinoi, eivät apinoi, ei apinoida

IMPERFECT INDICATIV

apinoin, apinoit, apinoi, apinoimme, apinoitte, apinoivat, apinoitiin

en apinoinut, et apinoinut, ei apinoinut, emme apinoineet, ette apinoineet, eivät apinoineet, ei apinoitu

PERFECT INDICATIV

olen apinoinut, olet apinoinut, on apinoinut, olemme apinoineet, olette apinoineet, ovat apinoineet, on apinoitu

en ole apinoinut, et ole apinoinut, ei ole apinoinut, emme ole apinoineet, ette ole apinoineet, eivät ole apinoineet, ei ole apinoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin apinoinut, olit apinoinut, oli apinoinut, olimme apinoineet, olitte apinoineet, olivat apinoineet, oli apinoitu

en ollut apinoinut, et ollut apinoinut, ei ollut apinoinut, emme olleet apinoineet, ette olleet apinoineet, eivät olleet apinoineet, ei ollut apinoitu

PREZENT IMPERATIV

-, apinoi, apinoikoon, apinoikaamme, apinoikaa, apinoikoot, apinoitakoon

-, älä apinoi, älköön apinoiko, älkäämme apinoiko, älkää apinoiko, älkööt apinoiko, älköön apinoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon apinoinut, -, -, olkoot apinoineet, olkoon apinoitu

-, -, älköön olko apinoinut, -, -, älkööt olko apinoineet, älköön olko apinoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

apinoisin, apinoisit, apinoisi, apinoisimme, apinoisitte, apinoisivat, apinoitaisiin

en apinoisi, et apinoisi, ei apinoisi, emme apinoisi, ette apinoisi, eivät apinoisi, ei apinoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin apinoinut, olisit apinoinut, olisi apinoinut, olisimme apinoineet, olisitte apinoineet, olisivat apinoineet, oltaisiin apinoitu

en olisi apinoinut, et olisi apinoinut, ei olisi apinoinut, emme olisi apinoineet, ette olisi apinoineet, eivät olisi apinoineet, ei olisi apinoitu

PREZENT POTENȚIAL

apinoinen, apinoinet, apinoinee, apinoinemme, apinoinette, apinoinevat, apinoitaneen

en apinoine, et apinoine, ei apinoine, emme apinoine, ette apinoine, eivät apinoine, ei apinoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen apinoinut, lienet apinoinut, lienee apinoinut, lienemme apinoineet, lienette apinoineet, lienevät apinoineet, lienee apinoitu

en liene apinoinut, et liene apinoinut, ei liene apinoinut, emme liene apinoineet, ette liene apinoineet, eivät liene apinoineet, ei liene apinoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: apinoida    FORMA LUNGĂ: apinoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: apinoidessa   INSTRUCTIV: apinoiden  INESIV PASIV: apinoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: apinoimaan   INESIV: apinoimassa  ELATIV: apinoimasta

ADESIV: apinoimalla  ABESIV: apinoimatta  INSTRUCTIV: apinoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: apinoiminen   PARTITIV: apinoiminen

INFINITIVUL CINCI: apinoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: apinoiva  (gen. apinoivan)   PASIV: apinoitava   (gen. apinoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: apinoinut                    PASIV: apinoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: apinoija (pl.gen. apinoijien)  ADJECTIV NEGATIV: apinoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): apinointi

 

 

aprikoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

aprikoin, aprikoit, aprikoi, aprikoimme, aprikoitte, aprikoivat, aprikoidaan

en aprikoi, et aprikoi, ei aprikoi, emme aprikoi, ette aprikoi, eivät aprikoi, ei aprikoida

IMPERFECT INDICATIV

aprikoin, aprikoit, aprikoi, aprikoimme, aprikoitte, aprikoivat, aprikoitiin

en aprikoinut, et aprikoinut, ei aprikoinut, emme aprikoineet, ette aprikoineet, eivät aprikoineet, ei aprikoitu

PERFECT INDICATIV

olen aprikoinut, olet aprikoinut, on aprikoinut, olemme aprikoineet, olette aprikoineet, ovat aprikoineet, on aprikoitu

en ole aprikoinut, et ole aprikoinut, ei ole aprikoinut, emme ole aprikoineet, ette ole aprikoineet, eivät ole aprikoineet, ei ole aprikoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin aprikoinut, olit aprikoinut, oli aprikoinut, olimme aprikoineet, olitte aprikoineet, olivat aprikoineet, oli aprikoitu

en ollut aprikoinut, et ollut aprikoinut, ei ollut aprikoinut, emme olleet aprikoineet, ette olleet aprikoineet, eivät olleet aprikoineet, ei ollut aprikoitu

PREZENT IMPERATIV

-, aprikoi, aprikoikoon, aprikoikaamme, aprikoikaa, aprikoikoot, aprikoitakoon

-, älä aprikoi, älköön aprikoiko, älkäämme aprikoiko, älkää aprikoiko, älkööt aprikoiko, älköön aprikoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon aprikoinut, -, -, olkoot aprikoineet, olkoon aprikoitu

-, -, älköön olko aprikoinut, -, -, älkööt olko aprikoineet, älköön olko aprikoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

aprikoisin, aprikoisit, aprikoisi, aprikoisimme, aprikoisitte, aprikoisivat, aprikoitaisiin

en aprikoisi, et aprikoisi, ei aprikoisi, emme aprikoisi, ette aprikoisi, eivät aprikoisi, ei aprikoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin aprikoinut, olisit aprikoinut, olisi aprikoinut, olisimme aprikoineet, olisitte aprikoineet, olisivat aprikoineet, oltaisiin aprikoitu

en olisi aprikoinut, et olisi aprikoinut, ei olisi aprikoinut, emme olisi aprikoineet, ette olisi aprikoineet, eivät olisi aprikoineet, ei olisi aprikoitu

PREZENT POTENȚIAL

aprikoinen, aprikoinet, aprikoinee, aprikoinemme, aprikoinette, aprikoinevat, aprikoitaneen

en aprikoine, et aprikoine, ei aprikoine, emme aprikoine, ette aprikoine, eivät aprikoine, ei aprikoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen aprikoinut, lienet aprikoinut, lienee aprikoinut, lienemme aprikoineet, lienette aprikoineet, lienevät aprikoineet, lienee aprikoitu

en liene aprikoinut, et liene aprikoinut, ei liene aprikoinut, emme liene aprikoineet, ette liene aprikoineet, eivät liene aprikoineet, ei liene aprikoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: aprikoida    FORMA LUNGĂ: aprikoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: aprikoidessa   INSTRUCTIV: aprikoiden  INESIV PASIV: aprikoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: aprikoimaan   INESIV: aprikoimassa  ELATIV: aprikoimasta

ADESIV: aprikoimalla  ABESIV: aprikoimatta  INSTRUCTIV: aprikoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: aprikoiminen   PARTITIV: aprikoiminen

INFINITIVUL CINCI: aprikoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: aprikoiva  (gen. aprikoivan)   PASIV: aprikoitava   (gen. aprikoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: aprikoinut                     PASIV: aprikoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: aprikoija (pl.gen. aprikoijien)  ADJECTIV NEGATIV: aprikoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): aprikointi

 

 

arkistoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

arkistoin, arkistoit, arkistoi, arkistoimme, arkistoitte, arkistoivat, arkistoidaan

en arkistoi, et arkistoi, ei arkistoi, emme arkistoi, ette arkistoi, eivät arkistoi, ei arkistoida

IMPERFECT INDICATIV

arkistoin, arkistoit, arkistoi, arkistoimme, arkistoitte, arkistoivat, arkistoitiin

en arkistoinut, et arkistoinut, ei arkistoinut, emme arkistoineet, ette arkistoineet, eivät arkistoineet, ei arkistoitu

PERFECT INDICATIV

olen arkistoinut, olet arkistoinut, on arkistoinut, olemme arkistoineet, olette arkistoineet, ovat arkistoineet, on arkistoitu

en ole arkistoinut, et ole arkistoinut, ei ole arkistoinut, emme ole arkistoineet, ette ole arkistoineet, eivät ole arkistoineet, ei ole arkistoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin arkistoinut, olit arkistoinut, oli arkistoinut, olimme arkistoineet, olitte arkistoineet, olivat arkistoineet, oli arkistoitu

en ollut arkistoinut, et ollut arkistoinut, ei ollut arkistoinut, emme olleet arkistoineet, ette olleet arkistoineet, eivät olleet arkistoineet, ei ollut arkistoitu

PREZENT IMPERATIV

-, arkistoi, arkistoikoon, arkistoikaamme, arkistoikaa, arkistoikoot, arkistoitakoon

-, älä arkistoi, älköön arkistoiko, älkäämme arkistoiko, älkää arkistoiko, älkööt arkistoiko, älköön arkistoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon arkistoinut, -, -, olkoot arkistoineet, olkoon arkistoitu

-, -, älköön olko arkistoinut, -, -, älkööt olko arkistoineet, älköön olko arkistoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

arkistoisin, arkistoisit, arkistoisi, arkistoisimme, arkistoisitte, arkistoisivat, arkistoitaisiin

en arkistoisi, et arkistoisi, ei arkistoisi, emme arkistoisi, ette arkistoisi, eivät arkistoisi, ei arkistoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin arkistoinut, olisit arkistoinut, olisi arkistoinut, olisimme arkistoineet, olisitte arkistoineet, olisivat arkistoineet, oltaisiin arkistoitu

en olisi arkistoinut, et olisi arkistoinut, ei olisi arkistoinut, emme olisi arkistoineet, ette olisi arkistoineet, eivät olisi arkistoineet, ei olisi arkistoitu

PREZENT POTENȚIAL

arkistoinen, arkistoinet, arkistoinee, arkistoinemme, arkistoinette, arkistoinevat, arkistoitaneen

en arkistoine, et arkistoine, ei arkistoine, emme arkistoine, ette arkistoine, eivät arkistoine, ei arkistoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen arkistoinut, lienet arkistoinut, lienee arkistoinut, lienemme arkistoineet, lienette arkistoineet, lienevät arkistoineet, lienee arkistoitu

en liene arkistoinut, et liene arkistoinut, ei liene arkistoinut, emme liene arkistoineet, ette liene arkistoineet, eivät liene arkistoineet, ei liene arkistoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: arkistoida    FORMA LUNGĂ: arkistoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: arkistoidessa   INSTRUCTIV: arkistoiden  INESIV PASIV: arkistoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: arkistoimaan   INESIV: arkistoimassa  ELATIV: arkistoimasta

ADESIV: arkistoimalla  ABESIV: arkistoimatta  INSTRUCTIV: arkistoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: arkistoiminen   PARTITIV: arkistoiminen

INFINITIVUL CINCI: arkistoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: arkistoiva  (gen. arkistoivan)   PASIV: arkistoitava   (gen. arkistoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: arkistoinut                      PASIV: arkistoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: arkistoija (pl.gen. arkistoijien)  ADJECTIV NEGATIV: arkistoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): arkistointi

 

 

artikuloida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

artikuloin, artikuloit, artikuloi, artikuloimme, artikuloitte, artikuloivat, artikuloidaan

en artikuloi, et artikuloi, ei artikuloi, emme artikuloi, ette artikuloi, eivät artikuloi, ei artikuloida

IMPERFECT INDICATIV

artikuloin, artikuloit, artikuloi, artikuloimme, artikuloitte, artikuloivat, artikuloitiin

en artikuloinut, et artikuloinut, ei artikuloinut, emme artikuloineet, ette artikuloineet, eivät artikuloineet, ei artikuloitu

PERFECT INDICATIV

olen artikuloinut, olet artikuloinut, on artikuloinut, olemme artikuloineet, olette artikuloineet, ovat artikuloineet, on artikuloitu

en ole artikuloinut, et ole artikuloinut, ei ole artikuloinut, emme ole artikuloineet, ette ole artikuloineet, eivät ole artikuloineet, ei ole artikuloitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin artikuloinut, olit artikuloinut, oli artikuloinut, olimme artikuloineet, olitte artikuloineet, olivat artikuloineet, oli artikuloitu

en ollut artikuloinut, et ollut artikuloinut, ei ollut artikuloinut, emme olleet artikuloineet, ette olleet artikuloineet, eivät olleet artikuloineet, ei ollut artikuloitu

PREZENT IMPERATIV

-, artikuloi, artikuloikoon, artikuloikaamme, artikuloikaa, artikuloikoot, artikuloitakoon

-, älä artikuloi, älköön artikuloiko, älkäämme artikuloiko, älkää artikuloiko, älkööt artikuloiko, älköön artikuloitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon artikuloinut, -, -, olkoot artikuloineet, olkoon artikuloitu

-, -, älköön olko artikuloinut, -, -, älkööt olko artikuloineet, älköön olko artikuloitu

PREZENT CONDIȚIONAL

artikuloisin, artikuloisit, artikuloisi, artikuloisimme, artikuloisitte, artikuloisivat, artikuloitaisiin

en artikuloisi, et artikuloisi, ei artikuloisi, emme artikuloisi, ette artikuloisi, eivät artikuloisi, ei artikuloitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin artikuloinut, olisit artikuloinut, olisi artikuloinut, olisimme artikuloineet, olisitte artikuloineet, olisivat artikuloineet, oltaisiin artikuloitu

en olisi artikuloinut, et olisi artikuloinut, ei olisi artikuloinut, emme olisi artikuloineet, ette olisi artikuloineet, eivät olisi artikuloineet, ei olisi artikuloitu

PREZENT POTENȚIAL

artikuloinen, artikuloinet, artikuloinee, artikuloinemme, artikuloinette, artikuloinevat, artikuloitaneen

en artikuloine, et artikuloine, ei artikuloine, emme artikuloine, ette artikuloine, eivät artikuloine, ei artikuloitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen artikuloinut, lienet artikuloinut, lienee artikuloinut, lienemme artikuloineet, lienette artikuloineet, lienevät artikuloineet, lienee artikuloitu

en liene artikuloinut, et liene artikuloinut, ei liene artikuloinut, emme liene artikuloineet, ette liene artikuloineet, eivät liene artikuloineet, ei liene artikuloitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: artikuloida    FORMA LUNGĂ: artikuloidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: artikuloidessa   INSTRUCTIV: artikuloiden  INESIV PASIV: artikuloitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: artikuloimaan   INESIV: artikuloimassa  ELATIV: artikuloimasta

ADESIV: artikuloimalla  ABESIV: artikuloimatta  INSTRUCTIV: artikuloiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: artikuloiminen   PARTITIV: artikuloiminen

INFINITIVUL CINCI: artikuloimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: artikuloiva  (gen. artikuloivan)   PASIV: artikuloitava   (gen. artikuloitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: artikuloinut                       PASIV: artikuloitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: artikuloija (pl.gen. artikuloijien)  ADJECTIV NEGATIV: artikuloimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): artikulointi

 

 

arvioida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

arvioin, arvioit, arvioi, arvioimme, arvioitte, arvioivat, arvioidaan

en arvioi, et arvioi, ei arvioi, emme arvioi, ette arvioi, eivät arvioi, ei arvioida

IMPERFECT INDICATIV

arvioin, arvioit, arvioi, arvioimme, arvioitte, arvioivat, arvioitiin

en arvioinut, et arvioinut, ei arvioinut, emme arvioineet, ette arvioineet, eivät arvioineet, ei arvioitu

PERFECT INDICATIV

olen arvioinut, olet arvioinut, on arvioinut, olemme arvioineet, olette arvioineet, ovat arvioineet, on arvioitu

en ole arvioinut, et ole arvioinut, ei ole arvioinut, emme ole arvioineet, ette ole arvioineet, eivät ole arvioineet, ei ole arvioitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin arvioinut, olit arvioinut, oli arvioinut, olimme arvioineet, olitte arvioineet, olivat arvioineet, oli arvioitu

en ollut arvioinut, et ollut arvioinut, ei ollut arvioinut, emme olleet arvioineet, ette olleet arvioineet, eivät olleet arvioineet, ei ollut arvioitu

PREZENT IMPERATIV

-, arvioi, arvioikoon, arvioikaamme, arvioikaa, arvioikoot, arvioitakoon

-, älä arvioi, älköön arvioiko, älkäämme arvioiko, älkää arvioiko, älkööt arvioiko, älköön arvioitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon arvioinut, -, -, olkoot arvioineet, olkoon arvioitu

-, -, älköön olko arvioinut, -, -, älkööt olko arvioineet, älköön olko arvioitu

PREZENT CONDIȚIONAL

arvioisin, arvioisit, arvioisi, arvioisimme, arvioisitte, arvioisivat, arvioitaisiin

en arvioisi, et arvioisi, ei arvioisi, emme arvioisi, ette arvioisi, eivät arvioisi, ei arvioitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin arvioinut, olisit arvioinut, olisi arvioinut, olisimme arvioineet, olisitte arvioineet, olisivat arvioineet, oltaisiin arvioitu

en olisi arvioinut, et olisi arvioinut, ei olisi arvioinut, emme olisi arvioineet, ette olisi arvioineet, eivät olisi arvioineet, ei olisi arvioitu

PREZENT POTENȚIAL

arvioinen, arvioinet, arvioinee, arvioinemme, arvioinette, arvioinevat, arvioitaneen

en arvioine, et arvioine, ei arvioine, emme arvioine, ette arvioine, eivät arvioine, ei arvioitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen arvioinut, lienet arvioinut, lienee arvioinut, lienemme arvioineet, lienette arvioineet, lienevät arvioineet, lienee arvioitu

en liene arvioinut, et liene arvioinut, ei liene arvioinut, emme liene arvioineet, ette liene arvioineet, eivät liene arvioineet, ei liene arvioitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: arvioida    FORMA LUNGĂ: arvioidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: arvioidessa   INSTRUCTIV: arvioiden  INESIV PASIV: arvioitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: arvioimaan   INESIV: arvioimassa  ELATIV: arvioimasta

ADESIV: arvioimalla  ABESIV: arvioimatta  INSTRUCTIV: arvioiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: arvioiminen   PARTITIV: arvioiminen

INFINITIVUL CINCI: arvioimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: arvioiva  (gen. arvioivan)   PASIV: arvioitava   (gen. arvioitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: arvioinut                    PASIV: arvioitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: arvioija (pl.gen. arvioijien)  ADJECTIV NEGATIV: arvioimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): arviointi

 

 

asemoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

asemoin, asemoit, asemoi, asemoimme, asemoitte, asemoivat, asemoidaan

en asemoi, et asemoi, ei asemoi, emme asemoi, ette asemoi, eivät asemoi, ei asemoida

IMPERFECT INDICATIV

asemoin, asemoit, asemoi, asemoimme, asemoitte, asemoivat, asemoitiin

en asemoinut, et asemoinut, ei asemoinut, emme asemoineet, ette asemoineet, eivät asemoineet, ei asemoitu

PERFECT INDICATIV

olen asemoinut, olet asemoinut, on asemoinut, olemme asemoineet, olette asemoineet, ovat asemoineet, on asemoitu

en ole asemoinut, et ole asemoinut, ei ole asemoinut, emme ole asemoineet, ette ole asemoineet, eivät ole asemoineet, ei ole asemoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin asemoinut, olit asemoinut, oli asemoinut, olimme asemoineet, olitte asemoineet, olivat asemoineet, oli asemoitu

en ollut asemoinut, et ollut asemoinut, ei ollut asemoinut, emme olleet asemoineet, ette olleet asemoineet, eivät olleet asemoineet, ei ollut asemoitu

PREZENT IMPERATIV

-, asemoi, asemoikoon, asemoikaamme, asemoikaa, asemoikoot, asemoitakoon

-, älä asemoi, älköön asemoiko, älkäämme asemoiko, älkää asemoiko, älkööt asemoiko, älköön asemoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon asemoinut, -, -, olkoot asemoineet, olkoon asemoitu

-, -, älköön olko asemoinut, -, -, älkööt olko asemoineet, älköön olko asemoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

asemoisin, asemoisit, asemoisi, asemoisimme, asemoisitte, asemoisivat, asemoitaisiin

en asemoisi, et asemoisi, ei asemoisi, emme asemoisi, ette asemoisi, eivät asemoisi, ei asemoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin asemoinut, olisit asemoinut, olisi asemoinut, olisimme asemoineet, olisitte asemoineet, olisivat asemoineet, oltaisiin asemoitu

en olisi asemoinut, et olisi asemoinut, ei olisi asemoinut, emme olisi asemoineet, ette olisi asemoineet, eivät olisi asemoineet, ei olisi asemoitu

PREZENT POTENȚIAL

asemoinen, asemoinet, asemoinee, asemoinemme, asemoinette, asemoinevat, asemoitaneen

en asemoine, et asemoine, ei asemoine, emme asemoine, ette asemoine, eivät asemoine, ei asemoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen asemoinut, lienet asemoinut, lienee asemoinut, lienemme asemoineet, lienette asemoineet, lienevät asemoineet, lienee asemoitu

en liene asemoinut, et liene asemoinut, ei liene asemoinut, emme liene asemoineet, ette liene asemoineet, eivät liene asemoineet, ei liene asemoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: asemoida    FORMA LUNGĂ: asemoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: asemoidessa   INSTRUCTIV: asemoiden  INESIV PASIV: asemoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: asemoimaan   INESIV: asemoimassa  ELATIV: asemoimasta

ADESIV: asemoimalla  ABESIV: asemoimatta  INSTRUCTIV: asemoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: asemoiminen   PARTITIV: asemoiminen

INFINITIVUL CINCI: asemoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: asemoiva  (gen. asemoivan)   PASIV: asemoitava   (gen. asemoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: asemoinut                    PASIV: asemoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: asemoija (pl.gen. asemoijien)  ADJECTIV NEGATIV: asemoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): asemointi

 

 

asioida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

asioin, asioit, asioi, asioimme, asioitte, asioivat, asioidaan

en asioi, et asioi, ei asioi, emme asioi, ette asioi, eivät asioi, ei asioida

IMPERFECT INDICATIV

asioin, asioit, asioi, asioimme, asioitte, asioivat, asioitiin

en asioinut, et asioinut, ei asioinut, emme asioineet, ette asioineet, eivät asioineet, ei asioitu

PERFECT INDICATIV

olen asioinut, olet asioinut, on asioinut, olemme asioineet, olette asioineet, ovat asioineet, on asioitu

en ole asioinut, et ole asioinut, ei ole asioinut, emme ole asioineet, ette ole asioineet, eivät ole asioineet, ei ole asioitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin asioinut, olit asioinut, oli asioinut, olimme asioineet, olitte asioineet, olivat asioineet, oli asioitu

en ollut asioinut, et ollut asioinut, ei ollut asioinut, emme olleet asioineet, ette olleet asioineet, eivät olleet asioineet, ei ollut asioitu

PREZENT IMPERATIV

-, asioi, asioikoon, asioikaamme, asioikaa, asioikoot, asioitakoon

-, älä asioi, älköön asioiko, älkäämme asioiko, älkää asioiko, älkööt asioiko, älköön asioitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon asioinut, -, -, olkoot asioineet, olkoon asioitu

-, -, älköön olko asioinut, -, -, älkööt olko asioineet, älköön olko asioitu

PREZENT CONDIȚIONAL

asioisin, asioisit, asioisi, asioisimme, asioisitte, asioisivat, asioitaisiin

en asioisi, et asioisi, ei asioisi, emme asioisi, ette asioisi, eivät asioisi, ei asioitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin asioinut, olisit asioinut, olisi asioinut, olisimme asioineet, olisitte asioineet, olisivat asioineet, oltaisiin asioitu

en olisi asioinut, et olisi asioinut, ei olisi asioinut, emme olisi asioineet, ette olisi asioineet, eivät olisi asioineet, ei olisi asioitu

PREZENT POTENȚIAL

asioinen, asioinet, asioinee, asioinemme, asioinette, asioinevat, asioitaneen

en asioine, et asioine, ei asioine, emme asioine, ette asioine, eivät asioine, ei asioitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen asioinut, lienet asioinut, lienee asioinut, lienemme asioineet, lienette asioineet, lienevät asioineet, lienee asioitu

en liene asioinut, et liene asioinut, ei liene asioinut, emme liene asioineet, ette liene asioineet, eivät liene asioineet, ei liene asioitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: asioida    FORMA LUNGĂ: asioidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: asioidessa   INSTRUCTIV: asioiden  INESIV PASIV: asioitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: asioimaan   INESIV: asioimassa  ELATIV: asioimasta

ADESIV: asioimalla  ABESIV: asioimatta  INSTRUCTIV: asioiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: asioiminen   PARTITIV: asioiminen

INFINITIVUL CINCI: asioimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: asioiva  (gen. asioivan)   PASIV: asioitava   (gen. asioitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: asioinut                   PASIV: asioitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: asioija (pl.gen. asioijien)  ADJECTIV NEGATIV: asioimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): asiointi

 

 

askaroida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

askaroin, askaroit, askaroi, askaroimme, askaroitte, askaroivat, askaroidaan

en askaroi, et askaroi, ei askaroi, emme askaroi, ette askaroi, eivät askaroi, ei askaroida

IMPERFECT INDICATIV

askaroin, askaroit, askaroi, askaroimme, askaroitte, askaroivat, askaroitiin

en askaroinut, et askaroinut, ei askaroinut, emme askaroineet, ette askaroineet, eivät askaroineet, ei askaroitu

PERFECT INDICATIV

olen askaroinut, olet askaroinut, on askaroinut, olemme askaroineet, olette askaroineet, ovat askaroineet, on askaroitu

en ole askaroinut, et ole askaroinut, ei ole askaroinut, emme ole askaroineet, ette ole askaroineet, eivät ole askaroineet, ei ole askaroitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin askaroinut, olit askaroinut, oli askaroinut, olimme askaroineet, olitte askaroineet, olivat askaroineet, oli askaroitu

en ollut askaroinut, et ollut askaroinut, ei ollut askaroinut, emme olleet askaroineet, ette olleet askaroineet, eivät olleet askaroineet, ei ollut askaroitu

PREZENT IMPERATIV

-, askaroi, askaroikoon, askaroikaamme, askaroikaa, askaroikoot, askaroitakoon

-, älä askaroi, älköön askaroiko, älkäämme askaroiko, älkää askaroiko, älkööt askaroiko, älköön askaroitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon askaroinut, -, -, olkoot askaroineet, olkoon askaroitu

-, -, älköön olko askaroinut, -, -, älkööt olko askaroineet, älköön olko askaroitu

PREZENT CONDIȚIONAL

askaroisin, askaroisit, askaroisi, askaroisimme, askaroisitte, askaroisivat, askaroitaisiin

en askaroisi, et askaroisi, ei askaroisi, emme askaroisi, ette askaroisi, eivät askaroisi, ei askaroitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin askaroinut, olisit askaroinut, olisi askaroinut, olisimme askaroineet, olisitte askaroineet, olisivat askaroineet, oltaisiin askaroitu

en olisi askaroinut, et olisi askaroinut, ei olisi askaroinut, emme olisi askaroineet, ette olisi askaroineet, eivät olisi askaroineet, ei olisi askaroitu

PREZENT POTENȚIAL

askaroinen, askaroinet, askaroinee, askaroinemme, askaroinette, askaroinevat, askaroitaneen

en askaroine, et askaroine, ei askaroine, emme askaroine, ette askaroine, eivät askaroine, ei askaroitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen askaroinut, lienet askaroinut, lienee askaroinut, lienemme askaroineet, lienette askaroineet, lienevät askaroineet, lienee askaroitu

en liene askaroinut, et liene askaroinut, ei liene askaroinut, emme liene askaroineet, ette liene askaroineet, eivät liene askaroineet, ei liene askaroitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: askaroida    FORMA LUNGĂ: askaroidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: askaroidessa   INSTRUCTIV: askaroiden  INESIV PASIV: askaroitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: askaroimaan   INESIV: askaroimassa  ELATIV: askaroimasta

ADESIV: askaroimalla  ABESIV: askaroimatta  INSTRUCTIV: askaroiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: askaroiminen   PARTITIV: askaroiminen

INFINITIVUL CINCI: askaroimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: askaroiva  (gen. askaroivan)   PASIV: askaroitava   (gen. askaroitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: askaroinut                     PASIV: askaroitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: askaroija (pl.gen. askaroijien)  ADJECTIV NEGATIV: askaroimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): askarointi

 

 

assimiloida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

assimiloin, assimiloit, assimiloi, assimiloimme, assimiloitte, assimiloivat, assimiloidaan

en assimiloi, et assimiloi, ei assimiloi, emme assimiloi, ette assimiloi, eivät assimiloi, ei assimiloida

IMPERFECT INDICATIV

assimiloin, assimiloit, assimiloi, assimiloimme, assimiloitte, assimiloivat, assimiloitiin

en assimiloinut, et assimiloinut, ei assimiloinut, emme assimiloineet, ette assimiloineet, eivät assimiloineet, ei assimiloitu

PERFECT INDICATIV

olen assimiloinut, olet assimiloinut, on assimiloinut, olemme assimiloineet, olette assimiloineet, ovat assimiloineet, on assimiloitu

en ole assimiloinut, et ole assimiloinut, ei ole assimiloinut, emme ole assimiloineet, ette ole assimiloineet, eivät ole assimiloineet, ei ole assimiloitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin assimiloinut, olit assimiloinut, oli assimiloinut, olimme assimiloineet, olitte assimiloineet, olivat assimiloineet, oli assimiloitu

en ollut assimiloinut, et ollut assimiloinut, ei ollut assimiloinut, emme olleet assimiloineet, ette olleet assimiloineet, eivät olleet assimiloineet, ei ollut assimiloitu

PREZENT IMPERATIV

-, assimiloi, assimiloikoon, assimiloikaamme, assimiloikaa, assimiloikoot, assimiloitakoon

-, älä assimiloi, älköön assimiloiko, älkäämme assimiloiko, älkää assimiloiko, älkööt assimiloiko, älköön assimiloitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon assimiloinut, -, -, olkoot assimiloineet, olkoon assimiloitu

-, -, älköön olko assimiloinut, -, -, älkööt olko assimiloineet, älköön olko assimiloitu

PREZENT CONDIȚIONAL

assimiloisin, assimiloisit, assimiloisi, assimiloisimme, assimiloisitte, assimiloisivat, assimiloitaisiin

en assimiloisi, et assimiloisi, ei assimiloisi, emme assimiloisi, ette assimiloisi, eivät assimiloisi, ei assimiloitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin assimiloinut, olisit assimiloinut, olisi assimiloinut, olisimme assimiloineet, olisitte assimiloineet, olisivat assimiloineet, oltaisiin assimiloitu

en olisi assimiloinut, et olisi assimiloinut, ei olisi assimiloinut, emme olisi assimiloineet, ette olisi assimiloineet, eivät olisi assimiloineet, ei olisi assimiloitu

PREZENT POTENȚIAL

assimiloinen, assimiloinet, assimiloinee, assimiloinemme, assimiloinette, assimiloinevat, assimiloitaneen

en assimiloine, et assimiloine, ei assimiloine, emme assimiloine, ette assimiloine, eivät assimiloine, ei assimiloitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen assimiloinut, lienet assimiloinut, lienee assimiloinut, lienemme assimiloineet, lienette assimiloineet, lienevät assimiloineet, lienee assimiloitu

en liene assimiloinut, et liene assimiloinut, ei liene assimiloinut, emme liene assimiloineet, ette liene assimiloineet, eivät liene assimiloineet, ei liene assimiloitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: assimiloida    FORMA LUNGĂ: assimiloidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: assimiloidessa   INSTRUCTIV: assimiloiden  INESIV PASIV: assimiloitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: assimiloimaan   INESIV: assimiloimassa  ELATIV: assimiloimasta

ADESIV: assimiloimalla  ABESIV: assimiloimatta  INSTRUCTIV: assimiloiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: assimiloiminen   PARTITIV: assimiloiminen

INFINITIVUL CINCI: assimiloimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: assimiloiva  (gen. assimiloivan)   PASIV: assimiloitava   (gen. assimiloitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: assimiloinut                       PASIV: assimiloitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: assimiloija (pl.gen. assimiloijien)  ADJECTIV NEGATIV: assimiloimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): assimilointi

 

 

assosioida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

assosioin, assosioit, assosioi, assosioimme, assosioitte, assosioivat, assosioidaan

en assosioi, et assosioi, ei assosioi, emme assosioi, ette assosioi, eivät assosioi, ei assosioida

IMPERFECT INDICATIV

assosioin, assosioit, assosioi, assosioimme, assosioitte, assosioivat, assosioitiin

en assosioinut, et assosioinut, ei assosioinut, emme assosioineet, ette assosioineet, eivät assosioineet, ei assosioitu

PERFECT INDICATIV

olen assosioinut, olet assosioinut, on assosioinut, olemme assosioineet, olette assosioineet, ovat assosioineet, on assosioitu

en ole assosioinut, et ole assosioinut, ei ole assosioinut, emme ole assosioineet, ette ole assosioineet, eivät ole assosioineet, ei ole assosioitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin assosioinut, olit assosioinut, oli assosioinut, olimme assosioineet, olitte assosioineet, olivat assosioineet, oli assosioitu

en ollut assosioinut, et ollut assosioinut, ei ollut assosioinut, emme olleet assosioineet, ette olleet assosioineet, eivät olleet assosioineet, ei ollut assosioitu

PREZENT IMPERATIV

-, assosioi, assosioikoon, assosioikaamme, assosioikaa, assosioikoot, assosioitakoon

-, älä assosioi, älköön assosioiko, älkäämme assosioiko, älkää assosioiko, älkööt assosioiko, älköön assosioitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon assosioinut, -, -, olkoot assosioineet, olkoon assosioitu

-, -, älköön olko assosioinut, -, -, älkööt olko assosioineet, älköön olko assosioitu

PREZENT CONDIȚIONAL

assosioisin, assosioisit, assosioisi, assosioisimme, assosioisitte, assosioisivat, assosioitaisiin

en assosioisi, et assosioisi, ei assosioisi, emme assosioisi, ette assosioisi, eivät assosioisi, ei assosioitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin assosioinut, olisit assosioinut, olisi assosioinut, olisimme assosioineet, olisitte assosioineet, olisivat assosioineet, oltaisiin assosioitu

en olisi assosioinut, et olisi assosioinut, ei olisi assosioinut, emme olisi assosioineet, ette olisi assosioineet, eivät olisi assosioineet, ei olisi assosioitu

PREZENT POTENȚIAL

assosioinen, assosioinet, assosioinee, assosioinemme, assosioinette, assosioinevat, assosioitaneen

en assosioine, et assosioine, ei assosioine, emme assosioine, ette assosioine, eivät assosioine, ei assosioitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen assosioinut, lienet assosioinut, lienee assosioinut, lienemme assosioineet, lienette assosioineet, lienevät assosioineet, lienee assosioitu

en liene assosioinut, et liene assosioinut, ei liene assosioinut, emme liene assosioineet, ette liene assosioineet, eivät liene assosioineet, ei liene assosioitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: assosioida    FORMA LUNGĂ: assosioidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: assosioidessa   INSTRUCTIV: assosioiden  INESIV PASIV: assosioitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: assosioimaan   INESIV: assosioimassa  ELATIV: assosioimasta

ADESIV: assosioimalla  ABESIV: assosioimatta  INSTRUCTIV: assosioiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: assosioiminen   PARTITIV: assosioiminen

INFINITIVUL CINCI: assosioimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: assosioiva  (gen. assosioivan)   PASIV: assosioitava   (gen. assosioitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: assosioinut                      PASIV: assosioitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: assosioija (pl.gen. assosioijien)  ADJECTIV NEGATIV: assosioimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): assosiointi

 

 

asvaltoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

asvaltoin, asvaltoit, asvaltoi, asvaltoimme, asvaltoitte, asvaltoivat, asvaltoidaan

en asvaltoi, et asvaltoi, ei asvaltoi, emme asvaltoi, ette asvaltoi, eivät asvaltoi, ei asvaltoida

IMPERFECT INDICATIV

asvaltoin, asvaltoit, asvaltoi, asvaltoimme, asvaltoitte, asvaltoivat, asvaltoitiin

en asvaltoinut, et asvaltoinut, ei asvaltoinut, emme asvaltoineet, ette asvaltoineet, eivät asvaltoineet, ei asvaltoitu

PERFECT INDICATIV

olen asvaltoinut, olet asvaltoinut, on asvaltoinut, olemme asvaltoineet, olette asvaltoineet, ovat asvaltoineet, on asvaltoitu

en ole asvaltoinut, et ole asvaltoinut, ei ole asvaltoinut, emme ole asvaltoineet, ette ole asvaltoineet, eivät ole asvaltoineet, ei ole asvaltoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin asvaltoinut, olit asvaltoinut, oli asvaltoinut, olimme asvaltoineet, olitte asvaltoineet, olivat asvaltoineet, oli asvaltoitu

en ollut asvaltoinut, et ollut asvaltoinut, ei ollut asvaltoinut, emme olleet asvaltoineet, ette olleet asvaltoineet, eivät olleet asvaltoineet, ei ollut asvaltoitu

PREZENT IMPERATIV

-, asvaltoi, asvaltoikoon, asvaltoikaamme, asvaltoikaa, asvaltoikoot, asvaltoitakoon

-, älä asvaltoi, älköön asvaltoiko, älkäämme asvaltoiko, älkää asvaltoiko, älkööt asvaltoiko, älköön asvaltoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon asvaltoinut, -, -, olkoot asvaltoineet, olkoon asvaltoitu

-, -, älköön olko asvaltoinut, -, -, älkööt olko asvaltoineet, älköön olko asvaltoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

asvaltoisin, asvaltoisit, asvaltoisi, asvaltoisimme, asvaltoisitte, asvaltoisivat, asvaltoitaisiin

en asvaltoisi, et asvaltoisi, ei asvaltoisi, emme asvaltoisi, ette asvaltoisi, eivät asvaltoisi, ei asvaltoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin asvaltoinut, olisit asvaltoinut, olisi asvaltoinut, olisimme asvaltoineet, olisitte asvaltoineet, olisivat asvaltoineet, oltaisiin asvaltoitu

en olisi asvaltoinut, et olisi asvaltoinut, ei olisi asvaltoinut, emme olisi asvaltoineet, ette olisi asvaltoineet, eivät olisi asvaltoineet, ei olisi asvaltoitu

PREZENT POTENȚIAL

asvaltoinen, asvaltoinet, asvaltoinee, asvaltoinemme, asvaltoinette, asvaltoinevat, asvaltoitaneen

en asvaltoine, et asvaltoine, ei asvaltoine, emme asvaltoine, ette asvaltoine, eivät asvaltoine, ei asvaltoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen asvaltoinut, lienet asvaltoinut, lienee asvaltoinut, lienemme asvaltoineet, lienette asvaltoineet, lienevät asvaltoineet, lienee asvaltoitu

en liene asvaltoinut, et liene asvaltoinut, ei liene asvaltoinut, emme liene asvaltoineet, ette liene asvaltoineet, eivät liene asvaltoineet, ei liene asvaltoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: asvaltoida    FORMA LUNGĂ: asvaltoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: asvaltoidessa   INSTRUCTIV: asvaltoiden  INESIV PASIV: asvaltoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: asvaltoimaan   INESIV: asvaltoimassa  ELATIV: asvaltoimasta

ADESIV: asvaltoimalla  ABESIV: asvaltoimatta  INSTRUCTIV: asvaltoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: asvaltoiminen   PARTITIV: asvaltoiminen

INFINITIVUL CINCI: asvaltoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: asvaltoiva  (gen. asvaltoivan)   PASIV: asvaltoitava   (gen. asvaltoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: asvaltoinut                      PASIV: asvaltoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: asvaltoija (pl.gen. asvaltoijien)  ADJECTIV NEGATIV: asvaltoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): asvaltointi

 

 

aterioida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

aterioin, aterioit, aterioi, aterioimme, aterioitte, aterioivat, aterioidaan

en aterioi, et aterioi, ei aterioi, emme aterioi, ette aterioi, eivät aterioi, ei aterioida

IMPERFECT INDICATIV

aterioin, aterioit, aterioi, aterioimme, aterioitte, aterioivat, aterioitiin

en aterioinut, et aterioinut, ei aterioinut, emme aterioineet, ette aterioineet, eivät aterioineet, ei aterioitu

PERFECT INDICATIV

olen aterioinut, olet aterioinut, on aterioinut, olemme aterioineet, olette aterioineet, ovat aterioineet, on aterioitu

en ole aterioinut, et ole aterioinut, ei ole aterioinut, emme ole aterioineet, ette ole aterioineet, eivät ole aterioineet, ei ole aterioitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin aterioinut, olit aterioinut, oli aterioinut, olimme aterioineet, olitte aterioineet, olivat aterioineet, oli aterioitu

en ollut aterioinut, et ollut aterioinut, ei ollut aterioinut, emme olleet aterioineet, ette olleet aterioineet, eivät olleet aterioineet, ei ollut aterioitu

PREZENT IMPERATIV

-, aterioi, aterioikoon, aterioikaamme, aterioikaa, aterioikoot, aterioitakoon

-, älä aterioi, älköön aterioiko, älkäämme aterioiko, älkää aterioiko, älkööt aterioiko, älköön aterioitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon aterioinut, -, -, olkoot aterioineet, olkoon aterioitu

-, -, älköön olko aterioinut, -, -, älkööt olko aterioineet, älköön olko aterioitu

PREZENT CONDIȚIONAL

aterioisin, aterioisit, aterioisi, aterioisimme, aterioisitte, aterioisivat, aterioitaisiin

en aterioisi, et aterioisi, ei aterioisi, emme aterioisi, ette aterioisi, eivät aterioisi, ei aterioitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin aterioinut, olisit aterioinut, olisi aterioinut, olisimme aterioineet, olisitte aterioineet, olisivat aterioineet, oltaisiin aterioitu

en olisi aterioinut, et olisi aterioinut, ei olisi aterioinut, emme olisi aterioineet, ette olisi aterioineet, eivät olisi aterioineet, ei olisi aterioitu

PREZENT POTENȚIAL

aterioinen, aterioinet, aterioinee, aterioinemme, aterioinette, aterioinevat, aterioitaneen

en aterioine, et aterioine, ei aterioine, emme aterioine, ette aterioine, eivät aterioine, ei aterioitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen aterioinut, lienet aterioinut, lienee aterioinut, lienemme aterioineet, lienette aterioineet, lienevät aterioineet, lienee aterioitu

en liene aterioinut, et liene aterioinut, ei liene aterioinut, emme liene aterioineet, ette liene aterioineet, eivät liene aterioineet, ei liene aterioitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: aterioida    FORMA LUNGĂ: aterioidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: aterioidessa   INSTRUCTIV: aterioiden  INESIV PASIV: aterioitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: aterioimaan   INESIV: aterioimassa  ELATIV: aterioimasta

ADESIV: aterioimalla  ABESIV: aterioimatta  INSTRUCTIV: aterioiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: aterioiminen   PARTITIV: aterioiminen

INFINITIVUL CINCI: aterioimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: aterioiva  (gen. aterioivan)   PASIV: aterioitava   (gen. aterioitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: aterioinut                     PASIV: aterioitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: aterioija (pl.gen. aterioijien)  ADJECTIV NEGATIV: aterioimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): ateriointi

 

 

auktorisoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

auktorisoin, auktorisoit, auktorisoi, auktorisoimme, auktorisoitte, auktorisoivat, auktorisoidaan

en auktorisoi, et auktorisoi, ei auktorisoi, emme auktorisoi, ette auktorisoi, eivät auktorisoi, ei auktorisoida

IMPERFECT INDICATIV

auktorisoin, auktorisoit, auktorisoi, auktorisoimme, auktorisoitte, auktorisoivat, auktorisoitiin

en auktorisoinut, et auktorisoinut, ei auktorisoinut, emme auktorisoineet, ette auktorisoineet, eivät auktorisoineet, ei auktorisoitu

PERFECT INDICATIV

olen auktorisoinut, olet auktorisoinut, on auktorisoinut, olemme auktorisoineet, olette auktorisoineet, ovat auktorisoineet, on auktorisoitu

en ole auktorisoinut, et ole auktorisoinut, ei ole auktorisoinut, emme ole auktorisoineet, ette ole auktorisoineet, eivät ole auktorisoineet, ei ole auktorisoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin auktorisoinut, olit auktorisoinut, oli auktorisoinut, olimme auktorisoineet, olitte auktorisoineet, olivat auktorisoineet, oli auktorisoitu

en ollut auktorisoinut, et ollut auktorisoinut, ei ollut auktorisoinut, emme olleet auktorisoineet, ette olleet auktorisoineet, eivät olleet auktorisoineet, ei ollut auktorisoitu

PREZENT IMPERATIV

-, auktorisoi, auktorisoikoon, auktorisoikaamme, auktorisoikaa, auktorisoikoot, auktorisoitakoon

-, älä auktorisoi, älköön auktorisoiko, älkäämme auktorisoiko, älkää auktorisoiko, älkööt auktorisoiko, älköön auktorisoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon auktorisoinut, -, -, olkoot auktorisoineet, olkoon auktorisoitu

-, -, älköön olko auktorisoinut, -, -, älkööt olko auktorisoineet, älköön olko auktorisoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

auktorisoisin, auktorisoisit, auktorisoisi, auktorisoisimme, auktorisoisitte, auktorisoisivat, auktorisoitaisiin

en auktorisoisi, et auktorisoisi, ei auktorisoisi, emme auktorisoisi, ette auktorisoisi, eivät auktorisoisi, ei auktorisoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin auktorisoinut, olisit auktorisoinut, olisi auktorisoinut, olisimme auktorisoineet, olisitte auktorisoineet, olisivat auktorisoineet, oltaisiin auktorisoitu

en olisi auktorisoinut, et olisi auktorisoinut, ei olisi auktorisoinut, emme olisi auktorisoineet, ette olisi auktorisoineet, eivät olisi auktorisoineet, ei olisi auktorisoitu

PREZENT POTENȚIAL

auktorisoinen, auktorisoinet, auktorisoinee, auktorisoinemme, auktorisoinette, auktorisoinevat, auktorisoitaneen

en auktorisoine, et auktorisoine, ei auktorisoine, emme auktorisoine, ette auktorisoine, eivät auktorisoine, ei auktorisoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen auktorisoinut, lienet auktorisoinut, lienee auktorisoinut, lienemme auktorisoineet, lienette auktorisoineet, lienevät auktorisoineet, lienee auktorisoitu

en liene auktorisoinut, et liene auktorisoinut, ei liene auktorisoinut, emme liene auktorisoineet, ette liene auktorisoineet, eivät liene auktorisoineet, ei liene auktorisoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: auktorisoida    FORMA LUNGĂ: auktorisoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: auktorisoidessa   INSTRUCTIV: auktorisoiden  INESIV PASIV: auktorisoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: auktorisoimaan   INESIV: auktorisoimassa  ELATIV: auktorisoimasta

ADESIV: auktorisoimalla  ABESIV: auktorisoimatta  INSTRUCTIV: auktorisoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: auktorisoiminen   PARTITIV: auktorisoiminen

INFINITIVUL CINCI: auktorisoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: auktorisoiva  (gen. auktorisoivan)   PASIV: auktorisoitava   (gen. auktorisoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: auktorisoinut                        PASIV: auktorisoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: auktorisoija (pl.gen. auktorisoijien)  ADJECTIV NEGATIV: auktorisoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): auktorisointi

 

 

auskultoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

auskultoin, auskultoit, auskultoi, auskultoimme, auskultoitte, auskultoivat, auskultoidaan

en auskultoi, et auskultoi, ei auskultoi, emme auskultoi, ette auskultoi, eivät auskultoi, ei auskultoida

IMPERFECT INDICATIV

auskultoin, auskultoit, auskultoi, auskultoimme, auskultoitte, auskultoivat, auskultoitiin

en auskultoinut, et auskultoinut, ei auskultoinut, emme auskultoineet, ette auskultoineet, eivät auskultoineet, ei auskultoitu

PERFECT INDICATIV

olen auskultoinut, olet auskultoinut, on auskultoinut, olemme auskultoineet, olette auskultoineet, ovat auskultoineet, on auskultoitu

en ole auskultoinut, et ole auskultoinut, ei ole auskultoinut, emme ole auskultoineet, ette ole auskultoineet, eivät ole auskultoineet, ei ole auskultoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin auskultoinut, olit auskultoinut, oli auskultoinut, olimme auskultoineet, olitte auskultoineet, olivat auskultoineet, oli auskultoitu

en ollut auskultoinut, et ollut auskultoinut, ei ollut auskultoinut, emme olleet auskultoineet, ette olleet auskultoineet, eivät olleet auskultoineet, ei ollut auskultoitu

PREZENT IMPERATIV

-, auskultoi, auskultoikoon, auskultoikaamme, auskultoikaa, auskultoikoot, auskultoitakoon

-, älä auskultoi, älköön auskultoiko, älkäämme auskultoiko, älkää auskultoiko, älkööt auskultoiko, älköön auskultoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon auskultoinut, -, -, olkoot auskultoineet, olkoon auskultoitu

-, -, älköön olko auskultoinut, -, -, älkööt olko auskultoineet, älköön olko auskultoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

auskultoisin, auskultoisit, auskultoisi, auskultoisimme, auskultoisitte, auskultoisivat, auskultoitaisiin

en auskultoisi, et auskultoisi, ei auskultoisi, emme auskultoisi, ette auskultoisi, eivät auskultoisi, ei auskultoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin auskultoinut, olisit auskultoinut, olisi auskultoinut, olisimme auskultoineet, olisitte auskultoineet, olisivat auskultoineet, oltaisiin auskultoitu

en olisi auskultoinut, et olisi auskultoinut, ei olisi auskultoinut, emme olisi auskultoineet, ette olisi auskultoineet, eivät olisi auskultoineet, ei olisi auskultoitu

PREZENT POTENȚIAL

auskultoinen, auskultoinet, auskultoinee, auskultoinemme, auskultoinette, auskultoinevat, auskultoitaneen

en auskultoine, et auskultoine, ei auskultoine, emme auskultoine, ette auskultoine, eivät auskultoine, ei auskultoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen auskultoinut, lienet auskultoinut, lienee auskultoinut, lienemme auskultoineet, lienette auskultoineet, lienevät auskultoineet, lienee auskultoitu

en liene auskultoinut, et liene auskultoinut, ei liene auskultoinut, emme liene auskultoineet, ette liene auskultoineet, eivät liene auskultoineet, ei liene auskultoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: auskultoida    FORMA LUNGĂ: auskultoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: auskultoidessa   INSTRUCTIV: auskultoiden  INESIV PASIV: auskultoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: auskultoimaan   INESIV: auskultoimassa  ELATIV: auskultoimasta

ADESIV: auskultoimalla  ABESIV: auskultoimatta  INSTRUCTIV: auskultoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: auskultoiminen   PARTITIV: auskultoiminen

INFINITIVUL CINCI: auskultoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: auskultoiva  (gen. auskultoivan)   PASIV: auskultoitava   (gen. auskultoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: auskultoinut                       PASIV: auskultoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: auskultoija (pl.gen. auskultoijien)  ADJECTIV NEGATIV: auskultoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): auskultointi

 

 

automatisoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

automatisoin, automatisoit, automatisoi, automatisoimme, automatisoitte, automatisoivat, automatisoidaan

en automatisoi, et automatisoi, ei automatisoi, emme automatisoi, ette automatisoi, eivät automatisoi, ei automatisoida

IMPERFECT INDICATIV

automatisoin, automatisoit, automatisoi, automatisoimme, automatisoitte, automatisoivat, automatisoitiin

en automatisoinut, et automatisoinut, ei automatisoinut, emme automatisoineet, ette automatisoineet, eivät automatisoineet, ei automatisoitu

PERFECT INDICATIV

olen automatisoinut, olet automatisoinut, on automatisoinut, olemme automatisoineet, olette automatisoineet, ovat automatisoineet, on automatisoitu

en ole automatisoinut, et ole automatisoinut, ei ole automatisoinut, emme ole automatisoineet, ette ole automatisoineet, eivät ole automatisoineet, ei ole automatisoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin automatisoinut, olit automatisoinut, oli automatisoinut, olimme automatisoineet, olitte automatisoineet, olivat automatisoineet, oli automatisoitu

en ollut automatisoinut, et ollut automatisoinut, ei ollut automatisoinut, emme olleet automatisoineet, ette olleet automatisoineet, eivät olleet automatisoineet, ei ollut automatisoitu

PREZENT IMPERATIV

-, automatisoi, automatisoikoon, automatisoikaamme, automatisoikaa, automatisoikoot, automatisoitakoon

-, älä automatisoi, älköön automatisoiko, älkäämme automatisoiko, älkää automatisoiko, älkööt automatisoiko, älköön automatisoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon automatisoinut, -, -, olkoot automatisoineet, olkoon automatisoitu

-, -, älköön olko automatisoinut, -, -, älkööt olko automatisoineet, älköön olko automatisoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

automatisoisin, automatisoisit, automatisoisi, automatisoisimme, automatisoisitte, automatisoisivat, automatisoitaisiin

en automatisoisi, et automatisoisi, ei automatisoisi, emme automatisoisi, ette automatisoisi, eivät automatisoisi, ei automatisoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin automatisoinut, olisit automatisoinut, olisi automatisoinut, olisimme automatisoineet, olisitte automatisoineet, olisivat automatisoineet, oltaisiin automatisoitu

en olisi automatisoinut, et olisi automatisoinut, ei olisi automatisoinut, emme olisi automatisoineet, ette olisi automatisoineet, eivät olisi automatisoineet, ei olisi automatisoitu

PREZENT POTENȚIAL

automatisoinen, automatisoinet, automatisoinee, automatisoinemme, automatisoinette, automatisoinevat, automatisoitaneen

en automatisoine, et automatisoine, ei automatisoine, emme automatisoine, ette automatisoine, eivät automatisoine, ei automatisoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen automatisoinut, lienet automatisoinut, lienee automatisoinut, lienemme automatisoineet, lienette automatisoineet, lienevät automatisoineet, lienee automatisoitu

en liene automatisoinut, et liene automatisoinut, ei liene automatisoinut, emme liene automatisoineet, ette liene automatisoineet, eivät liene automatisoineet, ei liene automatisoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: automatisoida    FORMA LUNGĂ: automatisoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: automatisoidessa   INSTRUCTIV: automatisoiden  INESIV PASIV: automatisoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: automatisoimaan   INESIV: automatisoimassa  ELATIV: automatisoimasta

ADESIV: automatisoimalla  ABESIV: automatisoimatta  INSTRUCTIV: automatisoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: automatisoiminen   PARTITIV: automatisoiminen

INFINITIVUL CINCI: automatisoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: automatisoiva  (gen. automatisoivan)   PASIV: automatisoitava   (gen. automatisoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: automatisoinut                         PASIV: automatisoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: automatisoija (pl.gen. automatisoijien)  ADJECTIV NEGATIV: automatisoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): automatisointi

 

 

balsamoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

balsamoin, balsamoit, balsamoi, balsamoimme, balsamoitte, balsamoivat, balsamoidaan

en balsamoi, et balsamoi, ei balsamoi, emme balsamoi, ette balsamoi, eivät balsamoi, ei balsamoida

IMPERFECT INDICATIV

balsamoin, balsamoit, balsamoi, balsamoimme, balsamoitte, balsamoivat, balsamoitiin

en balsamoinut, et balsamoinut, ei balsamoinut, emme balsamoineet, ette balsamoineet, eivät balsamoineet, ei balsamoitu

PERFECT INDICATIV

olen balsamoinut, olet balsamoinut, on balsamoinut, olemme balsamoineet, olette balsamoineet, ovat balsamoineet, on balsamoitu

en ole balsamoinut, et ole balsamoinut, ei ole balsamoinut, emme ole balsamoineet, ette ole balsamoineet, eivät ole balsamoineet, ei ole balsamoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin balsamoinut, olit balsamoinut, oli balsamoinut, olimme balsamoineet, olitte balsamoineet, olivat balsamoineet, oli balsamoitu

en ollut balsamoinut, et ollut balsamoinut, ei ollut balsamoinut, emme olleet balsamoineet, ette olleet balsamoineet, eivät olleet balsamoineet, ei ollut balsamoitu

PREZENT IMPERATIV

-, balsamoi, balsamoikoon, balsamoikaamme, balsamoikaa, balsamoikoot, balsamoitakoon

-, älä balsamoi, älköön balsamoiko, älkäämme balsamoiko, älkää balsamoiko, älkööt balsamoiko, älköön balsamoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon balsamoinut, -, -, olkoot balsamoineet, olkoon balsamoitu

-, -, älköön olko balsamoinut, -, -, älkööt olko balsamoineet, älköön olko balsamoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

balsamoisin, balsamoisit, balsamoisi, balsamoisimme, balsamoisitte, balsamoisivat, balsamoitaisiin

en balsamoisi, et balsamoisi, ei balsamoisi, emme balsamoisi, ette balsamoisi, eivät balsamoisi, ei balsamoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin balsamoinut, olisit balsamoinut, olisi balsamoinut, olisimme balsamoineet, olisitte balsamoineet, olisivat balsamoineet, oltaisiin balsamoitu

en olisi balsamoinut, et olisi balsamoinut, ei olisi balsamoinut, emme olisi balsamoineet, ette olisi balsamoineet, eivät olisi balsamoineet, ei olisi balsamoitu

PREZENT POTENȚIAL

balsamoinen, balsamoinet, balsamoinee, balsamoinemme, balsamoinette, balsamoinevat, balsamoitaneen

en balsamoine, et balsamoine, ei balsamoine, emme balsamoine, ette balsamoine, eivät balsamoine, ei balsamoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen balsamoinut, lienet balsamoinut, lienee balsamoinut, lienemme balsamoineet, lienette balsamoineet, lienevät balsamoineet, lienee balsamoitu

en liene balsamoinut, et liene balsamoinut, ei liene balsamoinut, emme liene balsamoineet, ette liene balsamoineet, eivät liene balsamoineet, ei liene balsamoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: balsamoida    FORMA LUNGĂ: balsamoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: balsamoidessa   INSTRUCTIV: balsamoiden  INESIV PASIV: balsamoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: balsamoimaan   INESIV: balsamoimassa  ELATIV: balsamoimasta

ADESIV: balsamoimalla  ABESIV: balsamoimatta  INSTRUCTIV: balsamoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: balsamoiminen   PARTITIV: balsamoiminen

INFINITIVUL CINCI: balsamoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: balsamoiva  (gen. balsamoivan)   PASIV: balsamoitava   (gen. balsamoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: balsamoinut                      PASIV: balsamoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: balsamoija (pl.gen. balsamoijien)  ADJECTIV NEGATIV: balsamoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): balsamointi

 

 

boikotoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

boikotoin, boikotoit, boikotoi, boikotoimme, boikotoitte, boikotoivat, boikotoidaan

en boikotoi, et boikotoi, ei boikotoi, emme boikotoi, ette boikotoi, eivät boikotoi, ei boikotoida

IMPERFECT INDICATIV

boikotoin, boikotoit, boikotoi, boikotoimme, boikotoitte, boikotoivat, boikotoitiin

en boikotoinut, et boikotoinut, ei boikotoinut, emme boikotoineet, ette boikotoineet, eivät boikotoineet, ei boikotoitu

PERFECT INDICATIV

olen boikotoinut, olet boikotoinut, on boikotoinut, olemme boikotoineet, olette boikotoineet, ovat boikotoineet, on boikotoitu

en ole boikotoinut, et ole boikotoinut, ei ole boikotoinut, emme ole boikotoineet, ette ole boikotoineet, eivät ole boikotoineet, ei ole boikotoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin boikotoinut, olit boikotoinut, oli boikotoinut, olimme boikotoineet, olitte boikotoineet, olivat boikotoineet, oli boikotoitu

en ollut boikotoinut, et ollut boikotoinut, ei ollut boikotoinut, emme olleet boikotoineet, ette olleet boikotoineet, eivät olleet boikotoineet, ei ollut boikotoitu

PREZENT IMPERATIV

-, boikotoi, boikotoikoon, boikotoikaamme, boikotoikaa, boikotoikoot, boikotoitakoon

-, älä boikotoi, älköön boikotoiko, älkäämme boikotoiko, älkää boikotoiko, älkööt boikotoiko, älköön boikotoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon boikotoinut, -, -, olkoot boikotoineet, olkoon boikotoitu

-, -, älköön olko boikotoinut, -, -, älkööt olko boikotoineet, älköön olko boikotoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

boikotoisin, boikotoisit, boikotoisi, boikotoisimme, boikotoisitte, boikotoisivat, boikotoitaisiin

en boikotoisi, et boikotoisi, ei boikotoisi, emme boikotoisi, ette boikotoisi, eivät boikotoisi, ei boikotoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin boikotoinut, olisit boikotoinut, olisi boikotoinut, olisimme boikotoineet, olisitte boikotoineet, olisivat boikotoineet, oltaisiin boikotoitu

en olisi boikotoinut, et olisi boikotoinut, ei olisi boikotoinut, emme olisi boikotoineet, ette olisi boikotoineet, eivät olisi boikotoineet, ei olisi boikotoitu

PREZENT POTENȚIAL

boikotoinen, boikotoinet, boikotoinee, boikotoinemme, boikotoinette, boikotoinevat, boikotoitaneen

en boikotoine, et boikotoine, ei boikotoine, emme boikotoine, ette boikotoine, eivät boikotoine, ei boikotoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen boikotoinut, lienet boikotoinut, lienee boikotoinut, lienemme boikotoineet, lienette boikotoineet, lienevät boikotoineet, lienee boikotoitu

en liene boikotoinut, et liene boikotoinut, ei liene boikotoinut, emme liene boikotoineet, ette liene boikotoineet, eivät liene boikotoineet, ei liene boikotoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: boikotoida    FORMA LUNGĂ: boikotoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: boikotoidessa   INSTRUCTIV: boikotoiden  INESIV PASIV: boikotoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: boikotoimaan   INESIV: boikotoimassa  ELATIV: boikotoimasta

ADESIV: boikotoimalla  ABESIV: boikotoimatta  INSTRUCTIV: boikotoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: boikotoiminen   PARTITIV: boikotoiminen

INFINITIVUL CINCI: boikotoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: boikotoiva  (gen. boikotoivan)   PASIV: boikotoitava   (gen. boikotoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: boikotoinut                      PASIV: boikotoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: boikotoija (pl.gen. boikotoijien)  ADJECTIV NEGATIV: boikotoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): boikotointi

 

 

budjetoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

budjetoin, budjetoit, budjetoi, budjetoimme, budjetoitte, budjetoivat, budjetoidaan

en budjetoi, et budjetoi, ei budjetoi, emme budjetoi, ette budjetoi, eivät budjetoi, ei budjetoida

IMPERFECT INDICATIV

budjetoin, budjetoit, budjetoi, budjetoimme, budjetoitte, budjetoivat, budjetoitiin

en budjetoinut, et budjetoinut, ei budjetoinut, emme budjetoineet, ette budjetoineet, eivät budjetoineet, ei budjetoitu

PERFECT INDICATIV

olen budjetoinut, olet budjetoinut, on budjetoinut, olemme budjetoineet, olette budjetoineet, ovat budjetoineet, on budjetoitu

en ole budjetoinut, et ole budjetoinut, ei ole budjetoinut, emme ole budjetoineet, ette ole budjetoineet, eivät ole budjetoineet, ei ole budjetoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin budjetoinut, olit budjetoinut, oli budjetoinut, olimme budjetoineet, olitte budjetoineet, olivat budjetoineet, oli budjetoitu

en ollut budjetoinut, et ollut budjetoinut, ei ollut budjetoinut, emme olleet budjetoineet, ette olleet budjetoineet, eivät olleet budjetoineet, ei ollut budjetoitu

PREZENT IMPERATIV

-, budjetoi, budjetoikoon, budjetoikaamme, budjetoikaa, budjetoikoot, budjetoitakoon

-, älä budjetoi, älköön budjetoiko, älkäämme budjetoiko, älkää budjetoiko, älkööt budjetoiko, älköön budjetoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon budjetoinut, -, -, olkoot budjetoineet, olkoon budjetoitu

-, -, älköön olko budjetoinut, -, -, älkööt olko budjetoineet, älköön olko budjetoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

budjetoisin, budjetoisit, budjetoisi, budjetoisimme, budjetoisitte, budjetoisivat, budjetoitaisiin

en budjetoisi, et budjetoisi, ei budjetoisi, emme budjetoisi, ette budjetoisi, eivät budjetoisi, ei budjetoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin budjetoinut, olisit budjetoinut, olisi budjetoinut, olisimme budjetoineet, olisitte budjetoineet, olisivat budjetoineet, oltaisiin budjetoitu

en olisi budjetoinut, et olisi budjetoinut, ei olisi budjetoinut, emme olisi budjetoineet, ette olisi budjetoineet, eivät olisi budjetoineet, ei olisi budjetoitu

PREZENT POTENȚIAL

budjetoinen, budjetoinet, budjetoinee, budjetoinemme, budjetoinette, budjetoinevat, budjetoitaneen

en budjetoine, et budjetoine, ei budjetoine, emme budjetoine, ette budjetoine, eivät budjetoine, ei budjetoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen budjetoinut, lienet budjetoinut, lienee budjetoinut, lienemme budjetoineet, lienette budjetoineet, lienevät budjetoineet, lienee budjetoitu

en liene budjetoinut, et liene budjetoinut, ei liene budjetoinut, emme liene budjetoineet, ette liene budjetoineet, eivät liene budjetoineet, ei liene budjetoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: budjetoida    FORMA LUNGĂ: budjetoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: budjetoidessa   INSTRUCTIV: budjetoiden  INESIV PASIV: budjetoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: budjetoimaan   INESIV: budjetoimassa  ELATIV: budjetoimasta

ADESIV: budjetoimalla  ABESIV: budjetoimatta  INSTRUCTIV: budjetoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: budjetoiminen   PARTITIV: budjetoiminen

INFINITIVUL CINCI: budjetoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: budjetoiva  (gen. budjetoivan)   PASIV: budjetoitava   (gen. budjetoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: budjetoinut                      PASIV: budjetoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: budjetoija (pl.gen. budjetoijien)  ADJECTIV NEGATIV: budjetoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): budjetointi

 

 

byrokratisoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

byrokratisoin, byrokratisoit, byrokratisoi, byrokratisoimme, byrokratisoitte, byrokratisoivat, byrokratisoidaan

en byrokratisoi, et byrokratisoi, ei byrokratisoi, emme byrokratisoi, ette byrokratisoi, eivät byrokratisoi, ei byrokratisoida

IMPERFECT INDICATIV

byrokratisoin, byrokratisoit, byrokratisoi, byrokratisoimme, byrokratisoitte, byrokratisoivat, byrokratisoitiin

en byrokratisoinut, et byrokratisoinut, ei byrokratisoinut, emme byrokratisoineet, ette byrokratisoineet, eivät byrokratisoineet, ei byrokratisoitu

PERFECT INDICATIV

olen byrokratisoinut, olet byrokratisoinut, on byrokratisoinut, olemme byrokratisoineet, olette byrokratisoineet, ovat byrokratisoineet, on byrokratisoitu

en ole byrokratisoinut, et ole byrokratisoinut, ei ole byrokratisoinut, emme ole byrokratisoineet, ette ole byrokratisoineet, eivät ole byrokratisoineet, ei ole byrokratisoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin byrokratisoinut, olit byrokratisoinut, oli byrokratisoinut, olimme byrokratisoineet, olitte byrokratisoineet, olivat byrokratisoineet, oli byrokratisoitu

en ollut byrokratisoinut, et ollut byrokratisoinut, ei ollut byrokratisoinut, emme olleet byrokratisoineet, ette olleet byrokratisoineet, eivät olleet byrokratisoineet, ei ollut byrokratisoitu

PREZENT IMPERATIV

-, byrokratisoi, byrokratisoikoon, byrokratisoikaamme, byrokratisoikaa, byrokratisoikoot, byrokratisoitakoon

-, älä byrokratisoi, älköön byrokratisoiko, älkäämme byrokratisoiko, älkää byrokratisoiko, älkööt byrokratisoiko, älköön byrokratisoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon byrokratisoinut, -, -, olkoot byrokratisoineet, olkoon byrokratisoitu

-, -, älköön olko byrokratisoinut, -, -, älkööt olko byrokratisoineet, älköön olko byrokratisoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

byrokratisoisin, byrokratisoisit, byrokratisoisi, byrokratisoisimme, byrokratisoisitte, byrokratisoisivat, byrokratisoitaisiin

en byrokratisoisi, et byrokratisoisi, ei byrokratisoisi, emme byrokratisoisi, ette byrokratisoisi, eivät byrokratisoisi, ei byrokratisoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin byrokratisoinut, olisit byrokratisoinut, olisi byrokratisoinut, olisimme byrokratisoineet, olisitte byrokratisoineet, olisivat byrokratisoineet, oltaisiin byrokratisoitu

en olisi byrokratisoinut, et olisi byrokratisoinut, ei olisi byrokratisoinut, emme olisi byrokratisoineet, ette olisi byrokratisoineet, eivät olisi byrokratisoineet, ei olisi byrokratisoitu

PREZENT POTENȚIAL

byrokratisoinen, byrokratisoinet, byrokratisoinee, byrokratisoinemme, byrokratisoinette, byrokratisoinevat, byrokratisoitaneen

en byrokratisoine, et byrokratisoine, ei byrokratisoine, emme byrokratisoine, ette byrokratisoine, eivät byrokratisoine, ei byrokratisoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen byrokratisoinut, lienet byrokratisoinut, lienee byrokratisoinut, lienemme byrokratisoineet, lienette byrokratisoineet, lienevät byrokratisoineet, lienee byrokratisoitu

en liene byrokratisoinut, et liene byrokratisoinut, ei liene byrokratisoinut, emme liene byrokratisoineet, ette liene byrokratisoineet, eivät liene byrokratisoineet, ei liene byrokratisoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: byrokratisoida    FORMA LUNGĂ: byrokratisoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: byrokratisoidessa   INSTRUCTIV: byrokratisoiden  INESIV PASIV: byrokratisoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: byrokratisoimaan   INESIV: byrokratisoimassa  ELATIV: byrokratisoimasta

ADESIV: byrokratisoimalla  ABESIV: byrokratisoimatta  INSTRUCTIV: byrokratisoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: byrokratisoiminen   PARTITIV: byrokratisoiminen

INFINITIVUL CINCI: byrokratisoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: byrokratisoiva  (gen. byrokratisoivan)   PASIV: byrokratisoitava   (gen. byrokratisoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: byrokratisoinut                          PASIV: byrokratisoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: byrokratisoija (pl.gen. byrokratisoijien)  ADJECTIV NEGATIV: byrokratisoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): byrokratisointi

 

 

deaktivoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

deaktivoin, deaktivoit, deaktivoi, deaktivoimme, deaktivoitte, deaktivoivat, deaktivoidaan

en deaktivoi, et deaktivoi, ei deaktivoi, emme deaktivoi, ette deaktivoi, eivät deaktivoi, ei deaktivoida

IMPERFECT INDICATIV

deaktivoin, deaktivoit, deaktivoi, deaktivoimme, deaktivoitte, deaktivoivat, deaktivoitiin

en deaktivoinut, et deaktivoinut, ei deaktivoinut, emme deaktivoineet, ette deaktivoineet, eivät deaktivoineet, ei deaktivoitu

PERFECT INDICATIV

olen deaktivoinut, olet deaktivoinut, on deaktivoinut, olemme deaktivoineet, olette deaktivoineet, ovat deaktivoineet, on deaktivoitu

en ole deaktivoinut, et ole deaktivoinut, ei ole deaktivoinut, emme ole deaktivoineet, ette ole deaktivoineet, eivät ole deaktivoineet, ei ole deaktivoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin deaktivoinut, olit deaktivoinut, oli deaktivoinut, olimme deaktivoineet, olitte deaktivoineet, olivat deaktivoineet, oli deaktivoitu

en ollut deaktivoinut, et ollut deaktivoinut, ei ollut deaktivoinut, emme olleet deaktivoineet, ette olleet deaktivoineet, eivät olleet deaktivoineet, ei ollut deaktivoitu

PREZENT IMPERATIV

-, deaktivoi, deaktivoikoon, deaktivoikaamme, deaktivoikaa, deaktivoikoot, deaktivoitakoon

-, älä deaktivoi, älköön deaktivoiko, älkäämme deaktivoiko, älkää deaktivoiko, älkööt deaktivoiko, älköön deaktivoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon deaktivoinut, -, -, olkoot deaktivoineet, olkoon deaktivoitu

-, -, älköön olko deaktivoinut, -, -, älkööt olko deaktivoineet, älköön olko deaktivoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

deaktivoisin, deaktivoisit, deaktivoisi, deaktivoisimme, deaktivoisitte, deaktivoisivat, deaktivoitaisiin

en deaktivoisi, et deaktivoisi, ei deaktivoisi, emme deaktivoisi, ette deaktivoisi, eivät deaktivoisi, ei deaktivoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin deaktivoinut, olisit deaktivoinut, olisi deaktivoinut, olisimme deaktivoineet, olisitte deaktivoineet, olisivat deaktivoineet, oltaisiin deaktivoitu

en olisi deaktivoinut, et olisi deaktivoinut, ei olisi deaktivoinut, emme olisi deaktivoineet, ette olisi deaktivoineet, eivät olisi deaktivoineet, ei olisi deaktivoitu

PREZENT POTENȚIAL

deaktivoinen, deaktivoinet, deaktivoinee, deaktivoinemme, deaktivoinette, deaktivoinevat, deaktivoitaneen

en deaktivoine, et deaktivoine, ei deaktivoine, emme deaktivoine, ette deaktivoine, eivät deaktivoine, ei deaktivoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen deaktivoinut, lienet deaktivoinut, lienee deaktivoinut, lienemme deaktivoineet, lienette deaktivoineet, lienevät deaktivoineet, lienee deaktivoitu

en liene deaktivoinut, et liene deaktivoinut, ei liene deaktivoinut, emme liene deaktivoineet, ette liene deaktivoineet, eivät liene deaktivoineet, ei liene deaktivoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: deaktivoida    FORMA LUNGĂ: deaktivoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: deaktivoidessa   INSTRUCTIV: deaktivoiden  INESIV PASIV: deaktivoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: deaktivoimaan   INESIV: deaktivoimassa  ELATIV: deaktivoimasta

ADESIV: deaktivoimalla  ABESIV: deaktivoimatta  INSTRUCTIV: deaktivoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: deaktivoiminen   PARTITIV: deaktivoiminen

INFINITIVUL CINCI: deaktivoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: deaktivoiva  (gen. deaktivoivan)   PASIV: deaktivoitava   (gen. deaktivoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: deaktivoinut                       PASIV: deaktivoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: deaktivoija (pl.gen. deaktivoijien)  ADJECTIV NEGATIV: deaktivoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): deaktivointi

 

 

debytoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

debytoin, debytoit, debytoi, debytoimme, debytoitte, debytoivat, debytoidaan

en debytoi, et debytoi, ei debytoi, emme debytoi, ette debytoi, eivät debytoi, ei debytoida

IMPERFECT INDICATIV

debytoin, debytoit, debytoi, debytoimme, debytoitte, debytoivat, debytoitiin

en debytoinut, et debytoinut, ei debytoinut, emme debytoineet, ette debytoineet, eivät debytoineet, ei debytoitu

PERFECT INDICATIV

olen debytoinut, olet debytoinut, on debytoinut, olemme debytoineet, olette debytoineet, ovat debytoineet, on debytoitu

en ole debytoinut, et ole debytoinut, ei ole debytoinut, emme ole debytoineet, ette ole debytoineet, eivät ole debytoineet, ei ole debytoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin debytoinut, olit debytoinut, oli debytoinut, olimme debytoineet, olitte debytoineet, olivat debytoineet, oli debytoitu

en ollut debytoinut, et ollut debytoinut, ei ollut debytoinut, emme olleet debytoineet, ette olleet debytoineet, eivät olleet debytoineet, ei ollut debytoitu

PREZENT IMPERATIV

-, debytoi, debytoikoon, debytoikaamme, debytoikaa, debytoikoot, debytoitakoon

-, älä debytoi, älköön debytoiko, älkäämme debytoiko, älkää debytoiko, älkööt debytoiko, älköön debytoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon debytoinut, -, -, olkoot debytoineet, olkoon debytoitu

-, -, älköön olko debytoinut, -, -, älkööt olko debytoineet, älköön olko debytoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

debytoisin, debytoisit, debytoisi, debytoisimme, debytoisitte, debytoisivat, debytoitaisiin

en debytoisi, et debytoisi, ei debytoisi, emme debytoisi, ette debytoisi, eivät debytoisi, ei debytoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin debytoinut, olisit debytoinut, olisi debytoinut, olisimme debytoineet, olisitte debytoineet, olisivat debytoineet, oltaisiin debytoitu

en olisi debytoinut, et olisi debytoinut, ei olisi debytoinut, emme olisi debytoineet, ette olisi debytoineet, eivät olisi debytoineet, ei olisi debytoitu

PREZENT POTENȚIAL

debytoinen, debytoinet, debytoinee, debytoinemme, debytoinette, debytoinevat, debytoitaneen

en debytoine, et debytoine, ei debytoine, emme debytoine, ette debytoine, eivät debytoine, ei debytoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen debytoinut, lienet debytoinut, lienee debytoinut, lienemme debytoineet, lienette debytoineet, lienevät debytoineet, lienee debytoitu

en liene debytoinut, et liene debytoinut, ei liene debytoinut, emme liene debytoineet, ette liene debytoineet, eivät liene debytoineet, ei liene debytoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: debytoida    FORMA LUNGĂ: debytoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: debytoidessa   INSTRUCTIV: debytoiden  INESIV PASIV: debytoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: debytoimaan   INESIV: debytoimassa  ELATIV: debytoimasta

ADESIV: debytoimalla  ABESIV: debytoimatta  INSTRUCTIV: debytoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: debytoiminen   PARTITIV: debytoiminen

INFINITIVUL CINCI: debytoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: debytoiva  (gen. debytoivan)   PASIV: debytoitava   (gen. debytoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: debytoinut                     PASIV: debytoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: debytoija (pl.gen. debytoijien)  ADJECTIV NEGATIV: debytoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): debytointi

 

 

dekantoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

dekantoin, dekantoit, dekantoi, dekantoimme, dekantoitte, dekantoivat, dekantoidaan

en dekantoi, et dekantoi, ei dekantoi, emme dekantoi, ette dekantoi, eivät dekantoi, ei dekantoida

IMPERFECT INDICATIV

dekantoin, dekantoit, dekantoi, dekantoimme, dekantoitte, dekantoivat, dekantoitiin

en dekantoinut, et dekantoinut, ei dekantoinut, emme dekantoineet, ette dekantoineet, eivät dekantoineet, ei dekantoitu

PERFECT INDICATIV

olen dekantoinut, olet dekantoinut, on dekantoinut, olemme dekantoineet, olette dekantoineet, ovat dekantoineet, on dekantoitu

en ole dekantoinut, et ole dekantoinut, ei ole dekantoinut, emme ole dekantoineet, ette ole dekantoineet, eivät ole dekantoineet, ei ole dekantoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin dekantoinut, olit dekantoinut, oli dekantoinut, olimme dekantoineet, olitte dekantoineet, olivat dekantoineet, oli dekantoitu

en ollut dekantoinut, et ollut dekantoinut, ei ollut dekantoinut, emme olleet dekantoineet, ette olleet dekantoineet, eivät olleet dekantoineet, ei ollut dekantoitu

PREZENT IMPERATIV

-, dekantoi, dekantoikoon, dekantoikaamme, dekantoikaa, dekantoikoot, dekantoitakoon

-, älä dekantoi, älköön dekantoiko, älkäämme dekantoiko, älkää dekantoiko, älkööt dekantoiko, älköön dekantoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon dekantoinut, -, -, olkoot dekantoineet, olkoon dekantoitu

-, -, älköön olko dekantoinut, -, -, älkööt olko dekantoineet, älköön olko dekantoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

dekantoisin, dekantoisit, dekantoisi, dekantoisimme, dekantoisitte, dekantoisivat, dekantoitaisiin

en dekantoisi, et dekantoisi, ei dekantoisi, emme dekantoisi, ette dekantoisi, eivät dekantoisi, ei dekantoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin dekantoinut, olisit dekantoinut, olisi dekantoinut, olisimme dekantoineet, olisitte dekantoineet, olisivat dekantoineet, oltaisiin dekantoitu

en olisi dekantoinut, et olisi dekantoinut, ei olisi dekantoinut, emme olisi dekantoineet, ette olisi dekantoineet, eivät olisi dekantoineet, ei olisi dekantoitu

PREZENT POTENȚIAL

dekantoinen, dekantoinet, dekantoinee, dekantoinemme, dekantoinette, dekantoinevat, dekantoitaneen

en dekantoine, et dekantoine, ei dekantoine, emme dekantoine, ette dekantoine, eivät dekantoine, ei dekantoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen dekantoinut, lienet dekantoinut, lienee dekantoinut, lienemme dekantoineet, lienette dekantoineet, lienevät dekantoineet, lienee dekantoitu

en liene dekantoinut, et liene dekantoinut, ei liene dekantoinut, emme liene dekantoineet, ette liene dekantoineet, eivät liene dekantoineet, ei liene dekantoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: dekantoida    FORMA LUNGĂ: dekantoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: dekantoidessa   INSTRUCTIV: dekantoiden  INESIV PASIV: dekantoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: dekantoimaan   INESIV: dekantoimassa  ELATIV: dekantoimasta

ADESIV: dekantoimalla  ABESIV: dekantoimatta  INSTRUCTIV: dekantoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: dekantoiminen   PARTITIV: dekantoiminen

INFINITIVUL CINCI: dekantoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: dekantoiva  (gen. dekantoivan)   PASIV: dekantoitava   (gen. dekantoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: dekantoinut                      PASIV: dekantoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: dekantoija (pl.gen. dekantoijien)  ADJECTIV NEGATIV: dekantoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): dekantointi

 

 

delegoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

delegoin, delegoit, delegoi, delegoimme, delegoitte, delegoivat, delegoidaan

en delegoi, et delegoi, ei delegoi, emme delegoi, ette delegoi, eivät delegoi, ei delegoida

IMPERFECT INDICATIV

delegoin, delegoit, delegoi, delegoimme, delegoitte, delegoivat, delegoitiin

en delegoinut, et delegoinut, ei delegoinut, emme delegoineet, ette delegoineet, eivät delegoineet, ei delegoitu

PERFECT INDICATIV

olen delegoinut, olet delegoinut, on delegoinut, olemme delegoineet, olette delegoineet, ovat delegoineet, on delegoitu

en ole delegoinut, et ole delegoinut, ei ole delegoinut, emme ole delegoineet, ette ole delegoineet, eivät ole delegoineet, ei ole delegoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin delegoinut, olit delegoinut, oli delegoinut, olimme delegoineet, olitte delegoineet, olivat delegoineet, oli delegoitu

en ollut delegoinut, et ollut delegoinut, ei ollut delegoinut, emme olleet delegoineet, ette olleet delegoineet, eivät olleet delegoineet, ei ollut delegoitu

PREZENT IMPERATIV

-, delegoi, delegoikoon, delegoikaamme, delegoikaa, delegoikoot, delegoitakoon

-, älä delegoi, älköön delegoiko, älkäämme delegoiko, älkää delegoiko, älkööt delegoiko, älköön delegoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon delegoinut, -, -, olkoot delegoineet, olkoon delegoitu

-, -, älköön olko delegoinut, -, -, älkööt olko delegoineet, älköön olko delegoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

delegoisin, delegoisit, delegoisi, delegoisimme, delegoisitte, delegoisivat, delegoitaisiin

en delegoisi, et delegoisi, ei delegoisi, emme delegoisi, ette delegoisi, eivät delegoisi, ei delegoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin delegoinut, olisit delegoinut, olisi delegoinut, olisimme delegoineet, olisitte delegoineet, olisivat delegoineet, oltaisiin delegoitu

en olisi delegoinut, et olisi delegoinut, ei olisi delegoinut, emme olisi delegoineet, ette olisi delegoineet, eivät olisi delegoineet, ei olisi delegoitu

PREZENT POTENȚIAL

delegoinen, delegoinet, delegoinee, delegoinemme, delegoinette, delegoinevat, delegoitaneen

en delegoine, et delegoine, ei delegoine, emme delegoine, ette delegoine, eivät delegoine, ei delegoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen delegoinut, lienet delegoinut, lienee delegoinut, lienemme delegoineet, lienette delegoineet, lienevät delegoineet, lienee delegoitu

en liene delegoinut, et liene delegoinut, ei liene delegoinut, emme liene delegoineet, ette liene delegoineet, eivät liene delegoineet, ei liene delegoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: delegoida    FORMA LUNGĂ: delegoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: delegoidessa   INSTRUCTIV: delegoiden  INESIV PASIV: delegoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: delegoimaan   INESIV: delegoimassa  ELATIV: delegoimasta

ADESIV: delegoimalla  ABESIV: delegoimatta  INSTRUCTIV: delegoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: delegoiminen   PARTITIV: delegoiminen

INFINITIVUL CINCI: delegoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: delegoiva  (gen. delegoivan)   PASIV: delegoitava   (gen. delegoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: delegoinut                     PASIV: delegoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: delegoija (pl.gen. delegoijien)  ADJECTIV NEGATIV: delegoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): delegointi

 

 

deletoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

deletoin, deletoit, deletoi, deletoimme, deletoitte, deletoivat, deletoidaan

en deletoi, et deletoi, ei deletoi, emme deletoi, ette deletoi, eivät deletoi, ei deletoida

IMPERFECT INDICATIV

deletoin, deletoit, deletoi, deletoimme, deletoitte, deletoivat, deletoitiin

en deletoinut, et deletoinut, ei deletoinut, emme deletoineet, ette deletoineet, eivät deletoineet, ei deletoitu

PERFECT INDICATIV

olen deletoinut, olet deletoinut, on deletoinut, olemme deletoineet, olette deletoineet, ovat deletoineet, on deletoitu

en ole deletoinut, et ole deletoinut, ei ole deletoinut, emme ole deletoineet, ette ole deletoineet, eivät ole deletoineet, ei ole deletoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin deletoinut, olit deletoinut, oli deletoinut, olimme deletoineet, olitte deletoineet, olivat deletoineet, oli deletoitu

en ollut deletoinut, et ollut deletoinut, ei ollut deletoinut, emme olleet deletoineet, ette olleet deletoineet, eivät olleet deletoineet, ei ollut deletoitu

PREZENT IMPERATIV

-, deletoi, deletoikoon, deletoikaamme, deletoikaa, deletoikoot, deletoitakoon

-, älä deletoi, älköön deletoiko, älkäämme deletoiko, älkää deletoiko, älkööt deletoiko, älköön deletoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon deletoinut, -, -, olkoot deletoineet, olkoon deletoitu

-, -, älköön olko deletoinut, -, -, älkööt olko deletoineet, älköön olko deletoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

deletoisin, deletoisit, deletoisi, deletoisimme, deletoisitte, deletoisivat, deletoitaisiin

en deletoisi, et deletoisi, ei deletoisi, emme deletoisi, ette deletoisi, eivät deletoisi, ei deletoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin deletoinut, olisit deletoinut, olisi deletoinut, olisimme deletoineet, olisitte deletoineet, olisivat deletoineet, oltaisiin deletoitu

en olisi deletoinut, et olisi deletoinut, ei olisi deletoinut, emme olisi deletoineet, ette olisi deletoineet, eivät olisi deletoineet, ei olisi deletoitu

PREZENT POTENȚIAL

deletoinen, deletoinet, deletoinee, deletoinemme, deletoinette, deletoinevat, deletoitaneen

en deletoine, et deletoine, ei deletoine, emme deletoine, ette deletoine, eivät deletoine, ei deletoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen deletoinut, lienet deletoinut, lienee deletoinut, lienemme deletoineet, lienette deletoineet, lienevät deletoineet, lienee deletoitu

en liene deletoinut, et liene deletoinut, ei liene deletoinut, emme liene deletoineet, ette liene deletoineet, eivät liene deletoineet, ei liene deletoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: deletoida    FORMA LUNGĂ: deletoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: deletoidessa   INSTRUCTIV: deletoiden  INESIV PASIV: deletoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: deletoimaan   INESIV: deletoimassa  ELATIV: deletoimasta

ADESIV: deletoimalla  ABESIV: deletoimatta  INSTRUCTIV: deletoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: deletoiminen   PARTITIV: deletoiminen

INFINITIVUL CINCI: deletoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: deletoiva  (gen. deletoivan)   PASIV: deletoitava   (gen. deletoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: deletoinut                     PASIV: deletoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: deletoija (pl.gen. deletoijien)  ADJECTIV NEGATIV: deletoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): deletointi

 

 

demagnetoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

demagnetoin, demagnetoit, demagnetoi, demagnetoimme, demagnetoitte, demagnetoivat, demagnetoidaan

en demagnetoi, et demagnetoi, ei demagnetoi, emme demagnetoi, ette demagnetoi, eivät demagnetoi, ei demagnetoida

IMPERFECT INDICATIV

demagnetoin, demagnetoit, demagnetoi, demagnetoimme, demagnetoitte, demagnetoivat, demagnetoitiin

en demagnetoinut, et demagnetoinut, ei demagnetoinut, emme demagnetoineet, ette demagnetoineet, eivät demagnetoineet, ei demagnetoitu

PERFECT INDICATIV

olen demagnetoinut, olet demagnetoinut, on demagnetoinut, olemme demagnetoineet, olette demagnetoineet, ovat demagnetoineet, on demagnetoitu

en ole demagnetoinut, et ole demagnetoinut, ei ole demagnetoinut, emme ole demagnetoineet, ette ole demagnetoineet, eivät ole demagnetoineet, ei ole demagnetoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin demagnetoinut, olit demagnetoinut, oli demagnetoinut, olimme demagnetoineet, olitte demagnetoineet, olivat demagnetoineet, oli demagnetoitu

en ollut demagnetoinut, et ollut demagnetoinut, ei ollut demagnetoinut, emme olleet demagnetoineet, ette olleet demagnetoineet, eivät olleet demagnetoineet, ei ollut demagnetoitu

PREZENT IMPERATIV

-, demagnetoi, demagnetoikoon, demagnetoikaamme, demagnetoikaa, demagnetoikoot, demagnetoitakoon

-, älä demagnetoi, älköön demagnetoiko, älkäämme demagnetoiko, älkää demagnetoiko, älkööt demagnetoiko, älköön demagnetoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon demagnetoinut, -, -, olkoot demagnetoineet, olkoon demagnetoitu

-, -, älköön olko demagnetoinut, -, -, älkööt olko demagnetoineet, älköön olko demagnetoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

demagnetoisin, demagnetoisit, demagnetoisi, demagnetoisimme, demagnetoisitte, demagnetoisivat, demagnetoitaisiin

en demagnetoisi, et demagnetoisi, ei demagnetoisi, emme demagnetoisi, ette demagnetoisi, eivät demagnetoisi, ei demagnetoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin demagnetoinut, olisit demagnetoinut, olisi demagnetoinut, olisimme demagnetoineet, olisitte demagnetoineet, olisivat demagnetoineet, oltaisiin demagnetoitu

en olisi demagnetoinut, et olisi demagnetoinut, ei olisi demagnetoinut, emme olisi demagnetoineet, ette olisi demagnetoineet, eivät olisi demagnetoineet, ei olisi demagnetoitu

PREZENT POTENȚIAL

demagnetoinen, demagnetoinet, demagnetoinee, demagnetoinemme, demagnetoinette, demagnetoinevat, demagnetoitaneen

en demagnetoine, et demagnetoine, ei demagnetoine, emme demagnetoine, ette demagnetoine, eivät demagnetoine, ei demagnetoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen demagnetoinut, lienet demagnetoinut, lienee demagnetoinut, lienemme demagnetoineet, lienette demagnetoineet, lienevät demagnetoineet, lienee demagnetoitu

en liene demagnetoinut, et liene demagnetoinut, ei liene demagnetoinut, emme liene demagnetoineet, ette liene demagnetoineet, eivät liene demagnetoineet, ei liene demagnetoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: demagnetoida    FORMA LUNGĂ: demagnetoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: demagnetoidessa   INSTRUCTIV: demagnetoiden  INESIV PASIV: demagnetoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: demagnetoimaan   INESIV: demagnetoimassa  ELATIV: demagnetoimasta

ADESIV: demagnetoimalla  ABESIV: demagnetoimatta  INSTRUCTIV: demagnetoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: demagnetoiminen   PARTITIV: demagnetoiminen

INFINITIVUL CINCI: demagnetoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: demagnetoiva  (gen. demagnetoivan)   PASIV: demagnetoitava   (gen. demagnetoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: demagnetoinut                        PASIV: demagnetoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: demagnetoija (pl.gen. demagnetoijien)  ADJECTIV NEGATIV: demagnetoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): demagnetointi

 

 

dementoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

dementoin, dementoit, dementoi, dementoimme, dementoitte, dementoivat, dementoidaan

en dementoi, et dementoi, ei dementoi, emme dementoi, ette dementoi, eivät dementoi, ei dementoida

IMPERFECT INDICATIV

dementoin, dementoit, dementoi, dementoimme, dementoitte, dementoivat, dementoitiin

en dementoinut, et dementoinut, ei dementoinut, emme dementoineet, ette dementoineet, eivät dementoineet, ei dementoitu

PERFECT INDICATIV

olen dementoinut, olet dementoinut, on dementoinut, olemme dementoineet, olette dementoineet, ovat dementoineet, on dementoitu

en ole dementoinut, et ole dementoinut, ei ole dementoinut, emme ole dementoineet, ette ole dementoineet, eivät ole dementoineet, ei ole dementoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin dementoinut, olit dementoinut, oli dementoinut, olimme dementoineet, olitte dementoineet, olivat dementoineet, oli dementoitu

en ollut dementoinut, et ollut dementoinut, ei ollut dementoinut, emme olleet dementoineet, ette olleet dementoineet, eivät olleet dementoineet, ei ollut dementoitu

PREZENT IMPERATIV

-, dementoi, dementoikoon, dementoikaamme, dementoikaa, dementoikoot, dementoitakoon

-, älä dementoi, älköön dementoiko, älkäämme dementoiko, älkää dementoiko, älkööt dementoiko, älköön dementoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon dementoinut, -, -, olkoot dementoineet, olkoon dementoitu

-, -, älköön olko dementoinut, -, -, älkööt olko dementoineet, älköön olko dementoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

dementoisin, dementoisit, dementoisi, dementoisimme, dementoisitte, dementoisivat, dementoitaisiin

en dementoisi, et dementoisi, ei dementoisi, emme dementoisi, ette dementoisi, eivät dementoisi, ei dementoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin dementoinut, olisit dementoinut, olisi dementoinut, olisimme dementoineet, olisitte dementoineet, olisivat dementoineet, oltaisiin dementoitu

en olisi dementoinut, et olisi dementoinut, ei olisi dementoinut, emme olisi dementoineet, ette olisi dementoineet, eivät olisi dementoineet, ei olisi dementoitu

PREZENT POTENȚIAL

dementoinen, dementoinet, dementoinee, dementoinemme, dementoinette, dementoinevat, dementoitaneen

en dementoine, et dementoine, ei dementoine, emme dementoine, ette dementoine, eivät dementoine, ei dementoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen dementoinut, lienet dementoinut, lienee dementoinut, lienemme dementoineet, lienette dementoineet, lienevät dementoineet, lienee dementoitu

en liene dementoinut, et liene dementoinut, ei liene dementoinut, emme liene dementoineet, ette liene dementoineet, eivät liene dementoineet, ei liene dementoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: dementoida    FORMA LUNGĂ: dementoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: dementoidessa   INSTRUCTIV: dementoiden  INESIV PASIV: dementoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: dementoimaan   INESIV: dementoimassa  ELATIV: dementoimasta

ADESIV: dementoimalla  ABESIV: dementoimatta  INSTRUCTIV: dementoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: dementoiminen   PARTITIV: dementoiminen

INFINITIVUL CINCI: dementoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: dementoiva  (gen. dementoivan)   PASIV: dementoitava   (gen. dementoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: dementoinut                      PASIV: dementoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: dementoija (pl.gen. dementoijien)  ADJECTIV NEGATIV: dementoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): dementointi

 

 

demilitarisoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

demilitarisoin, demilitarisoit, demilitarisoi, demilitarisoimme, demilitarisoitte, demilitarisoivat, demilitarisoidaan

en demilitarisoi, et demilitarisoi, ei demilitarisoi, emme demilitarisoi, ette demilitarisoi, eivät demilitarisoi, ei demilitarisoida

IMPERFECT INDICATIV

demilitarisoin, demilitarisoit, demilitarisoi, demilitarisoimme, demilitarisoitte, demilitarisoivat, demilitarisoitiin

en demilitarisoinut, et demilitarisoinut, ei demilitarisoinut, emme demilitarisoineet, ette demilitarisoineet, eivät demilitarisoineet, ei demilitarisoitu

PERFECT INDICATIV

olen demilitarisoinut, olet demilitarisoinut, on demilitarisoinut, olemme demilitarisoineet, olette demilitarisoineet, ovat demilitarisoineet, on demilitarisoitu

en ole demilitarisoinut, et ole demilitarisoinut, ei ole demilitarisoinut, emme ole demilitarisoineet, ette ole demilitarisoineet, eivät ole demilitarisoineet, ei ole demilitarisoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin demilitarisoinut, olit demilitarisoinut, oli demilitarisoinut, olimme demilitarisoineet, olitte demilitarisoineet, olivat demilitarisoineet, oli demilitarisoitu

en ollut demilitarisoinut, et ollut demilitarisoinut, ei ollut demilitarisoinut, emme olleet demilitarisoineet, ette olleet demilitarisoineet, eivät olleet demilitarisoineet, ei ollut demilitarisoitu

PREZENT IMPERATIV

-, demilitarisoi, demilitarisoikoon, demilitarisoikaamme, demilitarisoikaa, demilitarisoikoot, demilitarisoitakoon

-, älä demilitarisoi, älköön demilitarisoiko, älkäämme demilitarisoiko, älkää demilitarisoiko, älkööt demilitarisoiko, älköön demilitarisoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon demilitarisoinut, -, -, olkoot demilitarisoineet, olkoon demilitarisoitu

-, -, älköön olko demilitarisoinut, -, -, älkööt olko demilitarisoineet, älköön olko demilitarisoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

demilitarisoisin, demilitarisoisit, demilitarisoisi, demilitarisoisimme, demilitarisoisitte, demilitarisoisivat, demilitarisoitaisiin

en demilitarisoisi, et demilitarisoisi, ei demilitarisoisi, emme demilitarisoisi, ette demilitarisoisi, eivät demilitarisoisi, ei demilitarisoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin demilitarisoinut, olisit demilitarisoinut, olisi demilitarisoinut, olisimme demilitarisoineet, olisitte demilitarisoineet, olisivat demilitarisoineet, oltaisiin demilitarisoitu

en olisi demilitarisoinut, et olisi demilitarisoinut, ei olisi demilitarisoinut, emme olisi demilitarisoineet, ette olisi demilitarisoineet, eivät olisi demilitarisoineet, ei olisi demilitarisoitu

PREZENT POTENȚIAL

demilitarisoinen, demilitarisoinet, demilitarisoinee, demilitarisoinemme, demilitarisoinette, demilitarisoinevat, demilitarisoitaneen

en demilitarisoine, et demilitarisoine, ei demilitarisoine, emme demilitarisoine, ette demilitarisoine, eivät demilitarisoine, ei demilitarisoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen demilitarisoinut, lienet demilitarisoinut, lienee demilitarisoinut, lienemme demilitarisoineet, lienette demilitarisoineet, lienevät demilitarisoineet, lienee demilitarisoitu

en liene demilitarisoinut, et liene demilitarisoinut, ei liene demilitarisoinut, emme liene demilitarisoineet, ette liene demilitarisoineet, eivät liene demilitarisoineet, ei liene demilitarisoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: demilitarisoida    FORMA LUNGĂ: demilitarisoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: demilitarisoidessa   INSTRUCTIV: demilitarisoiden  INESIV PASIV: demilitarisoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: demilitarisoimaan   INESIV: demilitarisoimassa  ELATIV: demilitarisoimasta

ADESIV: demilitarisoimalla  ABESIV: demilitarisoimatta  INSTRUCTIV: demilitarisoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: demilitarisoiminen   PARTITIV: demilitarisoiminen

INFINITIVUL CINCI: demilitarisoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: demilitarisoiva  (gen. demilitarisoivan)   PASIV: demilitarisoitava   (gen. demilitarisoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: demilitarisoinut                           PASIV: demilitarisoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: demilitarisoija (pl.gen. demilitarisoijien)  ADJECTIV NEGATIV: demilitarisoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): demilitarisointi

 

 

demobilisoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

demobilisoin, demobilisoit, demobilisoi, demobilisoimme, demobilisoitte, demobilisoivat, demobilisoidaan

en demobilisoi, et demobilisoi, ei demobilisoi, emme demobilisoi, ette demobilisoi, eivät demobilisoi, ei demobilisoida

IMPERFECT INDICATIV

demobilisoin, demobilisoit, demobilisoi, demobilisoimme, demobilisoitte, demobilisoivat, demobilisoitiin

en demobilisoinut, et demobilisoinut, ei demobilisoinut, emme demobilisoineet, ette demobilisoineet, eivät demobilisoineet, ei demobilisoitu

PERFECT INDICATIV

olen demobilisoinut, olet demobilisoinut, on demobilisoinut, olemme demobilisoineet, olette demobilisoineet, ovat demobilisoineet, on demobilisoitu

en ole demobilisoinut, et ole demobilisoinut, ei ole demobilisoinut, emme ole demobilisoineet, ette ole demobilisoineet, eivät ole demobilisoineet, ei ole demobilisoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin demobilisoinut, olit demobilisoinut, oli demobilisoinut, olimme demobilisoineet, olitte demobilisoineet, olivat demobilisoineet, oli demobilisoitu

en ollut demobilisoinut, et ollut demobilisoinut, ei ollut demobilisoinut, emme olleet demobilisoineet, ette olleet demobilisoineet, eivät olleet demobilisoineet, ei ollut demobilisoitu

PREZENT IMPERATIV

-, demobilisoi, demobilisoikoon, demobilisoikaamme, demobilisoikaa, demobilisoikoot, demobilisoitakoon

-, älä demobilisoi, älköön demobilisoiko, älkäämme demobilisoiko, älkää demobilisoiko, älkööt demobilisoiko, älköön demobilisoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon demobilisoinut, -, -, olkoot demobilisoineet, olkoon demobilisoitu

-, -, älköön olko demobilisoinut, -, -, älkööt olko demobilisoineet, älköön olko demobilisoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

demobilisoisin, demobilisoisit, demobilisoisi, demobilisoisimme, demobilisoisitte, demobilisoisivat, demobilisoitaisiin

en demobilisoisi, et demobilisoisi, ei demobilisoisi, emme demobilisoisi, ette demobilisoisi, eivät demobilisoisi, ei demobilisoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin demobilisoinut, olisit demobilisoinut, olisi demobilisoinut, olisimme demobilisoineet, olisitte demobilisoineet, olisivat demobilisoineet, oltaisiin demobilisoitu

en olisi demobilisoinut, et olisi demobilisoinut, ei olisi demobilisoinut, emme olisi demobilisoineet, ette olisi demobilisoineet, eivät olisi demobilisoineet, ei olisi demobilisoitu

PREZENT POTENȚIAL

demobilisoinen, demobilisoinet, demobilisoinee, demobilisoinemme, demobilisoinette, demobilisoinevat, demobilisoitaneen

en demobilisoine, et demobilisoine, ei demobilisoine, emme demobilisoine, ette demobilisoine, eivät demobilisoine, ei demobilisoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen demobilisoinut, lienet demobilisoinut, lienee demobilisoinut, lienemme demobilisoineet, lienette demobilisoineet, lienevät demobilisoineet, lienee demobilisoitu

en liene demobilisoinut, et liene demobilisoinut, ei liene demobilisoinut, emme liene demobilisoineet, ette liene demobilisoineet, eivät liene demobilisoineet, ei liene demobilisoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: demobilisoida    FORMA LUNGĂ: demobilisoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: demobilisoidessa   INSTRUCTIV: demobilisoiden  INESIV PASIV: demobilisoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: demobilisoimaan   INESIV: demobilisoimassa  ELATIV: demobilisoimasta

ADESIV: demobilisoimalla  ABESIV: demobilisoimatta  INSTRUCTIV: demobilisoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: demobilisoiminen   PARTITIV: demobilisoiminen

INFINITIVUL CINCI: demobilisoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: demobilisoiva  (gen. demobilisoivan)   PASIV: demobilisoitava   (gen. demobilisoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: demobilisoinut                         PASIV: demobilisoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: demobilisoija (pl.gen. demobilisoijien)  ADJECTIV NEGATIV: demobilisoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): demobilisointi

 

 

demokratisoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

demokratisoin, demokratisoit, demokratisoi, demokratisoimme, demokratisoitte, demokratisoivat, demokratisoidaan

en demokratisoi, et demokratisoi, ei demokratisoi, emme demokratisoi, ette demokratisoi, eivät demokratisoi, ei demokratisoida

IMPERFECT INDICATIV

demokratisoin, demokratisoit, demokratisoi, demokratisoimme, demokratisoitte, demokratisoivat, demokratisoitiin

en demokratisoinut, et demokratisoinut, ei demokratisoinut, emme demokratisoineet, ette demokratisoineet, eivät demokratisoineet, ei demokratisoitu

PERFECT INDICATIV

olen demokratisoinut, olet demokratisoinut, on demokratisoinut, olemme demokratisoineet, olette demokratisoineet, ovat demokratisoineet, on demokratisoitu

en ole demokratisoinut, et ole demokratisoinut, ei ole demokratisoinut, emme ole demokratisoineet, ette ole demokratisoineet, eivät ole demokratisoineet, ei ole demokratisoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin demokratisoinut, olit demokratisoinut, oli demokratisoinut, olimme demokratisoineet, olitte demokratisoineet, olivat demokratisoineet, oli demokratisoitu

en ollut demokratisoinut, et ollut demokratisoinut, ei ollut demokratisoinut, emme olleet demokratisoineet, ette olleet demokratisoineet, eivät olleet demokratisoineet, ei ollut demokratisoitu

PREZENT IMPERATIV

-, demokratisoi, demokratisoikoon, demokratisoikaamme, demokratisoikaa, demokratisoikoot, demokratisoitakoon

-, älä demokratisoi, älköön demokratisoiko, älkäämme demokratisoiko, älkää demokratisoiko, älkööt demokratisoiko, älköön demokratisoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon demokratisoinut, -, -, olkoot demokratisoineet, olkoon demokratisoitu

-, -, älköön olko demokratisoinut, -, -, älkööt olko demokratisoineet, älköön olko demokratisoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

demokratisoisin, demokratisoisit, demokratisoisi, demokratisoisimme, demokratisoisitte, demokratisoisivat, demokratisoitaisiin

en demokratisoisi, et demokratisoisi, ei demokratisoisi, emme demokratisoisi, ette demokratisoisi, eivät demokratisoisi, ei demokratisoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin demokratisoinut, olisit demokratisoinut, olisi demokratisoinut, olisimme demokratisoineet, olisitte demokratisoineet, olisivat demokratisoineet, oltaisiin demokratisoitu

en olisi demokratisoinut, et olisi demokratisoinut, ei olisi demokratisoinut, emme olisi demokratisoineet, ette olisi demokratisoineet, eivät olisi demokratisoineet, ei olisi demokratisoitu

PREZENT POTENȚIAL

demokratisoinen, demokratisoinet, demokratisoinee, demokratisoinemme, demokratisoinette, demokratisoinevat, demokratisoitaneen

en demokratisoine, et demokratisoine, ei demokratisoine, emme demokratisoine, ette demokratisoine, eivät demokratisoine, ei demokratisoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen demokratisoinut, lienet demokratisoinut, lienee demokratisoinut, lienemme demokratisoineet, lienette demokratisoineet, lienevät demokratisoineet, lienee demokratisoitu

en liene demokratisoinut, et liene demokratisoinut, ei liene demokratisoinut, emme liene demokratisoineet, ette liene demokratisoineet, eivät liene demokratisoineet, ei liene demokratisoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: demokratisoida    FORMA LUNGĂ: demokratisoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: demokratisoidessa   INSTRUCTIV: demokratisoiden  INESIV PASIV: demokratisoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: demokratisoimaan   INESIV: demokratisoimassa  ELATIV: demokratisoimasta

ADESIV: demokratisoimalla  ABESIV: demokratisoimatta  INSTRUCTIV: demokratisoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: demokratisoiminen   PARTITIV: demokratisoiminen

INFINITIVUL CINCI: demokratisoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: demokratisoiva  (gen. demokratisoivan)   PASIV: demokratisoitava   (gen. demokratisoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: demokratisoinut                          PASIV: demokratisoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: demokratisoija (pl.gen. demokratisoijien)  ADJECTIV NEGATIV: demokratisoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): demokratisointi

 

 

demonstroida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

demonstroin, demonstroit, demonstroi, demonstroimme, demonstroitte, demonstroivat, demonstroidaan

en demonstroi, et demonstroi, ei demonstroi, emme demonstroi, ette demonstroi, eivät demonstroi, ei demonstroida

IMPERFECT INDICATIV

demonstroin, demonstroit, demonstroi, demonstroimme, demonstroitte, demonstroivat, demonstroitiin

en demonstroinut, et demonstroinut, ei demonstroinut, emme demonstroineet, ette demonstroineet, eivät demonstroineet, ei demonstroitu

PERFECT INDICATIV

olen demonstroinut, olet demonstroinut, on demonstroinut, olemme demonstroineet, olette demonstroineet, ovat demonstroineet, on demonstroitu

en ole demonstroinut, et ole demonstroinut, ei ole demonstroinut, emme ole demonstroineet, ette ole demonstroineet, eivät ole demonstroineet, ei ole demonstroitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin demonstroinut, olit demonstroinut, oli demonstroinut, olimme demonstroineet, olitte demonstroineet, olivat demonstroineet, oli demonstroitu

en ollut demonstroinut, et ollut demonstroinut, ei ollut demonstroinut, emme olleet demonstroineet, ette olleet demonstroineet, eivät olleet demonstroineet, ei ollut demonstroitu

PREZENT IMPERATIV

-, demonstroi, demonstroikoon, demonstroikaamme, demonstroikaa, demonstroikoot, demonstroitakoon

-, älä demonstroi, älköön demonstroiko, älkäämme demonstroiko, älkää demonstroiko, älkööt demonstroiko, älköön demonstroitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon demonstroinut, -, -, olkoot demonstroineet, olkoon demonstroitu

-, -, älköön olko demonstroinut, -, -, älkööt olko demonstroineet, älköön olko demonstroitu

PREZENT CONDIȚIONAL

demonstroisin, demonstroisit, demonstroisi, demonstroisimme, demonstroisitte, demonstroisivat, demonstroitaisiin

en demonstroisi, et demonstroisi, ei demonstroisi, emme demonstroisi, ette demonstroisi, eivät demonstroisi, ei demonstroitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin demonstroinut, olisit demonstroinut, olisi demonstroinut, olisimme demonstroineet, olisitte demonstroineet, olisivat demonstroineet, oltaisiin demonstroitu

en olisi demonstroinut, et olisi demonstroinut, ei olisi demonstroinut, emme olisi demonstroineet, ette olisi demonstroineet, eivät olisi demonstroineet, ei olisi demonstroitu

PREZENT POTENȚIAL

demonstroinen, demonstroinet, demonstroinee, demonstroinemme, demonstroinette, demonstroinevat, demonstroitaneen

en demonstroine, et demonstroine, ei demonstroine, emme demonstroine, ette demonstroine, eivät demonstroine, ei demonstroitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen demonstroinut, lienet demonstroinut, lienee demonstroinut, lienemme demonstroineet, lienette demonstroineet, lienevät demonstroineet, lienee demonstroitu

en liene demonstroinut, et liene demonstroinut, ei liene demonstroinut, emme liene demonstroineet, ette liene demonstroineet, eivät liene demonstroineet, ei liene demonstroitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: demonstroida    FORMA LUNGĂ: demonstroidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: demonstroidessa   INSTRUCTIV: demonstroiden  INESIV PASIV: demonstroitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: demonstroimaan   INESIV: demonstroimassa  ELATIV: demonstroimasta

ADESIV: demonstroimalla  ABESIV: demonstroimatta  INSTRUCTIV: demonstroiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: demonstroiminen   PARTITIV: demonstroiminen

INFINITIVUL CINCI: demonstroimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: demonstroiva  (gen. demonstroivan)   PASIV: demonstroitava   (gen. demonstroitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: demonstroinut                        PASIV: demonstroitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: demonstroija (pl.gen. demonstroijien)  ADJECTIV NEGATIV: demonstroimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): demonstrointi

 

 

demoralisoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

demoralisoin, demoralisoit, demoralisoi, demoralisoimme, demoralisoitte, demoralisoivat, demoralisoidaan

en demoralisoi, et demoralisoi, ei demoralisoi, emme demoralisoi, ette demoralisoi, eivät demoralisoi, ei demoralisoida

IMPERFECT INDICATIV

demoralisoin, demoralisoit, demoralisoi, demoralisoimme, demoralisoitte, demoralisoivat, demoralisoitiin

en demoralisoinut, et demoralisoinut, ei demoralisoinut, emme demoralisoineet, ette demoralisoineet, eivät demoralisoineet, ei demoralisoitu

PERFECT INDICATIV

olen demoralisoinut, olet demoralisoinut, on demoralisoinut, olemme demoralisoineet, olette demoralisoineet, ovat demoralisoineet, on demoralisoitu

en ole demoralisoinut, et ole demoralisoinut, ei ole demoralisoinut, emme ole demoralisoineet, ette ole demoralisoineet, eivät ole demoralisoineet, ei ole demoralisoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin demoralisoinut, olit demoralisoinut, oli demoralisoinut, olimme demoralisoineet, olitte demoralisoineet, olivat demoralisoineet, oli demoralisoitu

en ollut demoralisoinut, et ollut demoralisoinut, ei ollut demoralisoinut, emme olleet demoralisoineet, ette olleet demoralisoineet, eivät olleet demoralisoineet, ei ollut demoralisoitu

PREZENT IMPERATIV

-, demoralisoi, demoralisoikoon, demoralisoikaamme, demoralisoikaa, demoralisoikoot, demoralisoitakoon

-, älä demoralisoi, älköön demoralisoiko, älkäämme demoralisoiko, älkää demoralisoiko, älkööt demoralisoiko, älköön demoralisoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon demoralisoinut, -, -, olkoot demoralisoineet, olkoon demoralisoitu

-, -, älköön olko demoralisoinut, -, -, älkööt olko demoralisoineet, älköön olko demoralisoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

demoralisoisin, demoralisoisit, demoralisoisi, demoralisoisimme, demoralisoisitte, demoralisoisivat, demoralisoitaisiin

en demoralisoisi, et demoralisoisi, ei demoralisoisi, emme demoralisoisi, ette demoralisoisi, eivät demoralisoisi, ei demoralisoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin demoralisoinut, olisit demoralisoinut, olisi demoralisoinut, olisimme demoralisoineet, olisitte demoralisoineet, olisivat demoralisoineet, oltaisiin demoralisoitu

en olisi demoralisoinut, et olisi demoralisoinut, ei olisi demoralisoinut, emme olisi demoralisoineet, ette olisi demoralisoineet, eivät olisi demoralisoineet, ei olisi demoralisoitu

PREZENT POTENȚIAL

demoralisoinen, demoralisoinet, demoralisoinee, demoralisoinemme, demoralisoinette, demoralisoinevat, demoralisoitaneen

en demoralisoine, et demoralisoine, ei demoralisoine, emme demoralisoine, ette demoralisoine, eivät demoralisoine, ei demoralisoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen demoralisoinut, lienet demoralisoinut, lienee demoralisoinut, lienemme demoralisoineet, lienette demoralisoineet, lienevät demoralisoineet, lienee demoralisoitu

en liene demoralisoinut, et liene demoralisoinut, ei liene demoralisoinut, emme liene demoralisoineet, ette liene demoralisoineet, eivät liene demoralisoineet, ei liene demoralisoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: demoralisoida    FORMA LUNGĂ: demoralisoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: demoralisoidessa   INSTRUCTIV: demoralisoiden  INESIV PASIV: demoralisoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: demoralisoimaan   INESIV: demoralisoimassa  ELATIV: demoralisoimasta

ADESIV: demoralisoimalla  ABESIV: demoralisoimatta  INSTRUCTIV: demoralisoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: demoralisoiminen   PARTITIV: demoralisoiminen

INFINITIVUL CINCI: demoralisoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: demoralisoiva  (gen. demoralisoivan)   PASIV: demoralisoitava   (gen. demoralisoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: demoralisoinut                         PASIV: demoralisoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: demoralisoija (pl.gen. demoralisoijien)  ADJECTIV NEGATIV: demoralisoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): demoralisointi

 

 

denaturoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

denaturoin, denaturoit, denaturoi, denaturoimme, denaturoitte, denaturoivat, denaturoidaan

en denaturoi, et denaturoi, ei denaturoi, emme denaturoi, ette denaturoi, eivät denaturoi, ei denaturoida

IMPERFECT INDICATIV

denaturoin, denaturoit, denaturoi, denaturoimme, denaturoitte, denaturoivat, denaturoitiin

en denaturoinut, et denaturoinut, ei denaturoinut, emme denaturoineet, ette denaturoineet, eivät denaturoineet, ei denaturoitu

PERFECT INDICATIV

olen denaturoinut, olet denaturoinut, on denaturoinut, olemme denaturoineet, olette denaturoineet, ovat denaturoineet, on denaturoitu

en ole denaturoinut, et ole denaturoinut, ei ole denaturoinut, emme ole denaturoineet, ette ole denaturoineet, eivät ole denaturoineet, ei ole denaturoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin denaturoinut, olit denaturoinut, oli denaturoinut, olimme denaturoineet, olitte denaturoineet, olivat denaturoineet, oli denaturoitu

en ollut denaturoinut, et ollut denaturoinut, ei ollut denaturoinut, emme olleet denaturoineet, ette olleet denaturoineet, eivät olleet denaturoineet, ei ollut denaturoitu

PREZENT IMPERATIV

-, denaturoi, denaturoikoon, denaturoikaamme, denaturoikaa, denaturoikoot, denaturoitakoon

-, älä denaturoi, älköön denaturoiko, älkäämme denaturoiko, älkää denaturoiko, älkööt denaturoiko, älköön denaturoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon denaturoinut, -, -, olkoot denaturoineet, olkoon denaturoitu

-, -, älköön olko denaturoinut, -, -, älkööt olko denaturoineet, älköön olko denaturoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

denaturoisin, denaturoisit, denaturoisi, denaturoisimme, denaturoisitte, denaturoisivat, denaturoitaisiin

en denaturoisi, et denaturoisi, ei denaturoisi, emme denaturoisi, ette denaturoisi, eivät denaturoisi, ei denaturoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin denaturoinut, olisit denaturoinut, olisi denaturoinut, olisimme denaturoineet, olisitte denaturoineet, olisivat denaturoineet, oltaisiin denaturoitu

en olisi denaturoinut, et olisi denaturoinut, ei olisi denaturoinut, emme olisi denaturoineet, ette olisi denaturoineet, eivät olisi denaturoineet, ei olisi denaturoitu

PREZENT POTENȚIAL

denaturoinen, denaturoinet, denaturoinee, denaturoinemme, denaturoinette, denaturoinevat, denaturoitaneen

en denaturoine, et denaturoine, ei denaturoine, emme denaturoine, ette denaturoine, eivät denaturoine, ei denaturoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen denaturoinut, lienet denaturoinut, lienee denaturoinut, lienemme denaturoineet, lienette denaturoineet, lienevät denaturoineet, lienee denaturoitu

en liene denaturoinut, et liene denaturoinut, ei liene denaturoinut, emme liene denaturoineet, ette liene denaturoineet, eivät liene denaturoineet, ei liene denaturoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: denaturoida    FORMA LUNGĂ: denaturoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: denaturoidessa   INSTRUCTIV: denaturoiden  INESIV PASIV: denaturoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: denaturoimaan   INESIV: denaturoimassa  ELATIV: denaturoimasta

ADESIV: denaturoimalla  ABESIV: denaturoimatta  INSTRUCTIV: denaturoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: denaturoiminen   PARTITIV: denaturoiminen

INFINITIVUL CINCI: denaturoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: denaturoiva  (gen. denaturoivan)   PASIV: denaturoitava   (gen. denaturoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: denaturoinut                       PASIV: denaturoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: denaturoija (pl.gen. denaturoijien)  ADJECTIV NEGATIV: denaturoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): denaturointi

 

 

deodoroida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

deodoroin, deodoroit, deodoroi, deodoroimme, deodoroitte, deodoroivat, deodoroidaan

en deodoroi, et deodoroi, ei deodoroi, emme deodoroi, ette deodoroi, eivät deodoroi, ei deodoroida

IMPERFECT INDICATIV

deodoroin, deodoroit, deodoroi, deodoroimme, deodoroitte, deodoroivat, deodoroitiin

en deodoroinut, et deodoroinut, ei deodoroinut, emme deodoroineet, ette deodoroineet, eivät deodoroineet, ei deodoroitu

PERFECT INDICATIV

olen deodoroinut, olet deodoroinut, on deodoroinut, olemme deodoroineet, olette deodoroineet, ovat deodoroineet, on deodoroitu

en ole deodoroinut, et ole deodoroinut, ei ole deodoroinut, emme ole deodoroineet, ette ole deodoroineet, eivät ole deodoroineet, ei ole deodoroitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin deodoroinut, olit deodoroinut, oli deodoroinut, olimme deodoroineet, olitte deodoroineet, olivat deodoroineet, oli deodoroitu

en ollut deodoroinut, et ollut deodoroinut, ei ollut deodoroinut, emme olleet deodoroineet, ette olleet deodoroineet, eivät olleet deodoroineet, ei ollut deodoroitu

PREZENT IMPERATIV

-, deodoroi, deodoroikoon, deodoroikaamme, deodoroikaa, deodoroikoot, deodoroitakoon

-, älä deodoroi, älköön deodoroiko, älkäämme deodoroiko, älkää deodoroiko, älkööt deodoroiko, älköön deodoroitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon deodoroinut, -, -, olkoot deodoroineet, olkoon deodoroitu

-, -, älköön olko deodoroinut, -, -, älkööt olko deodoroineet, älköön olko deodoroitu

PREZENT CONDIȚIONAL

deodoroisin, deodoroisit, deodoroisi, deodoroisimme, deodoroisitte, deodoroisivat, deodoroitaisiin

en deodoroisi, et deodoroisi, ei deodoroisi, emme deodoroisi, ette deodoroisi, eivät deodoroisi, ei deodoroitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin deodoroinut, olisit deodoroinut, olisi deodoroinut, olisimme deodoroineet, olisitte deodoroineet, olisivat deodoroineet, oltaisiin deodoroitu

en olisi deodoroinut, et olisi deodoroinut, ei olisi deodoroinut, emme olisi deodoroineet, ette olisi deodoroineet, eivät olisi deodoroineet, ei olisi deodoroitu

PREZENT POTENȚIAL

deodoroinen, deodoroinet, deodoroinee, deodoroinemme, deodoroinette, deodoroinevat, deodoroitaneen

en deodoroine, et deodoroine, ei deodoroine, emme deodoroine, ette deodoroine, eivät deodoroine, ei deodoroitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen deodoroinut, lienet deodoroinut, lienee deodoroinut, lienemme deodoroineet, lienette deodoroineet, lienevät deodoroineet, lienee deodoroitu

en liene deodoroinut, et liene deodoroinut, ei liene deodoroinut, emme liene deodoroineet, ette liene deodoroineet, eivät liene deodoroineet, ei liene deodoroitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: deodoroida    FORMA LUNGĂ: deodoroidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: deodoroidessa   INSTRUCTIV: deodoroiden  INESIV PASIV: deodoroitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: deodoroimaan   INESIV: deodoroimassa  ELATIV: deodoroimasta

ADESIV: deodoroimalla  ABESIV: deodoroimatta  INSTRUCTIV: deodoroiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: deodoroiminen   PARTITIV: deodoroiminen

INFINITIVUL CINCI: deodoroimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: deodoroiva  (gen. deodoroivan)   PASIV: deodoroitava   (gen. deodoroitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: deodoroinut                      PASIV: deodoroitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: deodoroija (pl.gen. deodoroijien)  ADJECTIV NEGATIV: deodoroimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): deodorointi

 

 

derivoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

derivoin, derivoit, derivoi, derivoimme, derivoitte, derivoivat, derivoidaan

en derivoi, et derivoi, ei derivoi, emme derivoi, ette derivoi, eivät derivoi, ei derivoida

IMPERFECT INDICATIV

derivoin, derivoit, derivoi, derivoimme, derivoitte, derivoivat, derivoitiin

en derivoinut, et derivoinut, ei derivoinut, emme derivoineet, ette derivoineet, eivät derivoineet, ei derivoitu

PERFECT INDICATIV

olen derivoinut, olet derivoinut, on derivoinut, olemme derivoineet, olette derivoineet, ovat derivoineet, on derivoitu

en ole derivoinut, et ole derivoinut, ei ole derivoinut, emme ole derivoineet, ette ole derivoineet, eivät ole derivoineet, ei ole derivoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin derivoinut, olit derivoinut, oli derivoinut, olimme derivoineet, olitte derivoineet, olivat derivoineet, oli derivoitu

en ollut derivoinut, et ollut derivoinut, ei ollut derivoinut, emme olleet derivoineet, ette olleet derivoineet, eivät olleet derivoineet, ei ollut derivoitu

PREZENT IMPERATIV

-, derivoi, derivoikoon, derivoikaamme, derivoikaa, derivoikoot, derivoitakoon

-, älä derivoi, älköön derivoiko, älkäämme derivoiko, älkää derivoiko, älkööt derivoiko, älköön derivoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon derivoinut, -, -, olkoot derivoineet, olkoon derivoitu

-, -, älköön olko derivoinut, -, -, älkööt olko derivoineet, älköön olko derivoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

derivoisin, derivoisit, derivoisi, derivoisimme, derivoisitte, derivoisivat, derivoitaisiin

en derivoisi, et derivoisi, ei derivoisi, emme derivoisi, ette derivoisi, eivät derivoisi, ei derivoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin derivoinut, olisit derivoinut, olisi derivoinut, olisimme derivoineet, olisitte derivoineet, olisivat derivoineet, oltaisiin derivoitu

en olisi derivoinut, et olisi derivoinut, ei olisi derivoinut, emme olisi derivoineet, ette olisi derivoineet, eivät olisi derivoineet, ei olisi derivoitu

PREZENT POTENȚIAL

derivoinen, derivoinet, derivoinee, derivoinemme, derivoinette, derivoinevat, derivoitaneen

en derivoine, et derivoine, ei derivoine, emme derivoine, ette derivoine, eivät derivoine, ei derivoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen derivoinut, lienet derivoinut, lienee derivoinut, lienemme derivoineet, lienette derivoineet, lienevät derivoineet, lienee derivoitu

en liene derivoinut, et liene derivoinut, ei liene derivoinut, emme liene derivoineet, ette liene derivoineet, eivät liene derivoineet, ei liene derivoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: derivoida    FORMA LUNGĂ: derivoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: derivoidessa   INSTRUCTIV: derivoiden  INESIV PASIV: derivoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: derivoimaan   INESIV: derivoimassa  ELATIV: derivoimasta

ADESIV: derivoimalla  ABESIV: derivoimatta  INSTRUCTIV: derivoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: derivoiminen   PARTITIV: derivoiminen

INFINITIVUL CINCI: derivoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: derivoiva  (gen. derivoivan)   PASIV: derivoitava   (gen. derivoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: derivoinut                     PASIV: derivoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: derivoija (pl.gen. derivoijien)  ADJECTIV NEGATIV: derivoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): derivointi

 

 

desaktivoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

desaktivoin, desaktivoit, desaktivoi, desaktivoimme, desaktivoitte, desaktivoivat, desaktivoidaan

en desaktivoi, et desaktivoi, ei desaktivoi, emme desaktivoi, ette desaktivoi, eivät desaktivoi, ei desaktivoida

IMPERFECT INDICATIV

desaktivoin, desaktivoit, desaktivoi, desaktivoimme, desaktivoitte, desaktivoivat, desaktivoitiin

en desaktivoinut, et desaktivoinut, ei desaktivoinut, emme desaktivoineet, ette desaktivoineet, eivät desaktivoineet, ei desaktivoitu

PERFECT INDICATIV

olen desaktivoinut, olet desaktivoinut, on desaktivoinut, olemme desaktivoineet, olette desaktivoineet, ovat desaktivoineet, on desaktivoitu

en ole desaktivoinut, et ole desaktivoinut, ei ole desaktivoinut, emme ole desaktivoineet, ette ole desaktivoineet, eivät ole desaktivoineet, ei ole desaktivoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin desaktivoinut, olit desaktivoinut, oli desaktivoinut, olimme desaktivoineet, olitte desaktivoineet, olivat desaktivoineet, oli desaktivoitu

en ollut desaktivoinut, et ollut desaktivoinut, ei ollut desaktivoinut, emme olleet desaktivoineet, ette olleet desaktivoineet, eivät olleet desaktivoineet, ei ollut desaktivoitu

PREZENT IMPERATIV

-, desaktivoi, desaktivoikoon, desaktivoikaamme, desaktivoikaa, desaktivoikoot, desaktivoitakoon

-, älä desaktivoi, älköön desaktivoiko, älkäämme desaktivoiko, älkää desaktivoiko, älkööt desaktivoiko, älköön desaktivoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon desaktivoinut, -, -, olkoot desaktivoineet, olkoon desaktivoitu

-, -, älköön olko desaktivoinut, -, -, älkööt olko desaktivoineet, älköön olko desaktivoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

desaktivoisin, desaktivoisit, desaktivoisi, desaktivoisimme, desaktivoisitte, desaktivoisivat, desaktivoitaisiin

en desaktivoisi, et desaktivoisi, ei desaktivoisi, emme desaktivoisi, ette desaktivoisi, eivät desaktivoisi, ei desaktivoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin desaktivoinut, olisit desaktivoinut, olisi desaktivoinut, olisimme desaktivoineet, olisitte desaktivoineet, olisivat desaktivoineet, oltaisiin desaktivoitu

en olisi desaktivoinut, et olisi desaktivoinut, ei olisi desaktivoinut, emme olisi desaktivoineet, ette olisi desaktivoineet, eivät olisi desaktivoineet, ei olisi desaktivoitu

PREZENT POTENȚIAL

desaktivoinen, desaktivoinet, desaktivoinee, desaktivoinemme, desaktivoinette, desaktivoinevat, desaktivoitaneen

en desaktivoine, et desaktivoine, ei desaktivoine, emme desaktivoine, ette desaktivoine, eivät desaktivoine, ei desaktivoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen desaktivoinut, lienet desaktivoinut, lienee desaktivoinut, lienemme desaktivoineet, lienette desaktivoineet, lienevät desaktivoineet, lienee desaktivoitu

en liene desaktivoinut, et liene desaktivoinut, ei liene desaktivoinut, emme liene desaktivoineet, ette liene desaktivoineet, eivät liene desaktivoineet, ei liene desaktivoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: desaktivoida    FORMA LUNGĂ: desaktivoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: desaktivoidessa   INSTRUCTIV: desaktivoiden  INESIV PASIV: desaktivoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: desaktivoimaan   INESIV: desaktivoimassa  ELATIV: desaktivoimasta

ADESIV: desaktivoimalla  ABESIV: desaktivoimatta  INSTRUCTIV: desaktivoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: desaktivoiminen   PARTITIV: desaktivoiminen

INFINITIVUL CINCI: desaktivoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: desaktivoiva  (gen. desaktivoivan)   PASIV: desaktivoitava   (gen. desaktivoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: desaktivoinut                        PASIV: desaktivoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: desaktivoija (pl.gen. desaktivoijien)  ADJECTIV NEGATIV: desaktivoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): desaktivointi

 

 

desentralisoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

desentralisoin, desentralisoit, desentralisoi, desentralisoimme, desentralisoitte, desentralisoivat, desentralisoidaan

en desentralisoi, et desentralisoi, ei desentralisoi, emme desentralisoi, ette desentralisoi, eivät desentralisoi, ei desentralisoida

IMPERFECT INDICATIV

desentralisoin, desentralisoit, desentralisoi, desentralisoimme, desentralisoitte, desentralisoivat, desentralisoitiin

en desentralisoinut, et desentralisoinut, ei desentralisoinut, emme desentralisoineet, ette desentralisoineet, eivät desentralisoineet, ei desentralisoitu

PERFECT INDICATIV

olen desentralisoinut, olet desentralisoinut, on desentralisoinut, olemme desentralisoineet, olette desentralisoineet, ovat desentralisoineet, on desentralisoitu

en ole desentralisoinut, et ole desentralisoinut, ei ole desentralisoinut, emme ole desentralisoineet, ette ole desentralisoineet, eivät ole desentralisoineet, ei ole desentralisoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin desentralisoinut, olit desentralisoinut, oli desentralisoinut, olimme desentralisoineet, olitte desentralisoineet, olivat desentralisoineet, oli desentralisoitu

en ollut desentralisoinut, et ollut desentralisoinut, ei ollut desentralisoinut, emme olleet desentralisoineet, ette olleet desentralisoineet, eivät olleet desentralisoineet, ei ollut desentralisoitu

PREZENT IMPERATIV

-, desentralisoi, desentralisoikoon, desentralisoikaamme, desentralisoikaa, desentralisoikoot, desentralisoitakoon

-, älä desentralisoi, älköön desentralisoiko, älkäämme desentralisoiko, älkää desentralisoiko, älkööt desentralisoiko, älköön desentralisoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon desentralisoinut, -, -, olkoot desentralisoineet, olkoon desentralisoitu

-, -, älköön olko desentralisoinut, -, -, älkööt olko desentralisoineet, älköön olko desentralisoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

desentralisoisin, desentralisoisit, desentralisoisi, desentralisoisimme, desentralisoisitte, desentralisoisivat, desentralisoitaisiin

en desentralisoisi, et desentralisoisi, ei desentralisoisi, emme desentralisoisi, ette desentralisoisi, eivät desentralisoisi, ei desentralisoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin desentralisoinut, olisit desentralisoinut, olisi desentralisoinut, olisimme desentralisoineet, olisitte desentralisoineet, olisivat desentralisoineet, oltaisiin desentralisoitu

en olisi desentralisoinut, et olisi desentralisoinut, ei olisi desentralisoinut, emme olisi desentralisoineet, ette olisi desentralisoineet, eivät olisi desentralisoineet, ei olisi desentralisoitu

PREZENT POTENȚIAL

desentralisoinen, desentralisoinet, desentralisoinee, desentralisoinemme, desentralisoinette, desentralisoinevat, desentralisoitaneen

en desentralisoine, et desentralisoine, ei desentralisoine, emme desentralisoine, ette desentralisoine, eivät desentralisoine, ei desentralisoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen desentralisoinut, lienet desentralisoinut, lienee desentralisoinut, lienemme desentralisoineet, lienette desentralisoineet, lienevät desentralisoineet, lienee desentralisoitu

en liene desentralisoinut, et liene desentralisoinut, ei liene desentralisoinut, emme liene desentralisoineet, ette liene desentralisoineet, eivät liene desentralisoineet, ei liene desentralisoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: desentralisoida    FORMA LUNGĂ: desentralisoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: desentralisoidessa   INSTRUCTIV: desentralisoiden  INESIV PASIV: desentralisoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: desentralisoimaan   INESIV: desentralisoimassa  ELATIV: desentralisoimasta

ADESIV: desentralisoimalla  ABESIV: desentralisoimatta  INSTRUCTIV: desentralisoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: desentralisoiminen   PARTITIV: desentralisoiminen

INFINITIVUL CINCI: desentralisoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: desentralisoiva  (gen. desentralisoivan)   PASIV: desentralisoitava   (gen. desentralisoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: desentralisoinut                           PASIV: desentralisoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: desentralisoija (pl.gen. desentralisoijien)  ADJECTIV NEGATIV: desentralisoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): desentralisointi

 

 

desinfioida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

desinfioin, desinfioit, desinfioi, desinfioimme, desinfioitte, desinfioivat, desinfioidaan

en desinfioi, et desinfioi, ei desinfioi, emme desinfioi, ette desinfioi, eivät desinfioi, ei desinfioida

IMPERFECT INDICATIV

desinfioin, desinfioit, desinfioi, desinfioimme, desinfioitte, desinfioivat, desinfioitiin

en desinfioinut, et desinfioinut, ei desinfioinut, emme desinfioineet, ette desinfioineet, eivät desinfioineet, ei desinfioitu

PERFECT INDICATIV

olen desinfioinut, olet desinfioinut, on desinfioinut, olemme desinfioineet, olette desinfioineet, ovat desinfioineet, on desinfioitu

en ole desinfioinut, et ole desinfioinut, ei ole desinfioinut, emme ole desinfioineet, ette ole desinfioineet, eivät ole desinfioineet, ei ole desinfioitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin desinfioinut, olit desinfioinut, oli desinfioinut, olimme desinfioineet, olitte desinfioineet, olivat desinfioineet, oli desinfioitu

en ollut desinfioinut, et ollut desinfioinut, ei ollut desinfioinut, emme olleet desinfioineet, ette olleet desinfioineet, eivät olleet desinfioineet, ei ollut desinfioitu

PREZENT IMPERATIV

-, desinfioi, desinfioikoon, desinfioikaamme, desinfioikaa, desinfioikoot, desinfioitakoon

-, älä desinfioi, älköön desinfioiko, älkäämme desinfioiko, älkää desinfioiko, älkööt desinfioiko, älköön desinfioitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon desinfioinut, -, -, olkoot desinfioineet, olkoon desinfioitu

-, -, älköön olko desinfioinut, -, -, älkööt olko desinfioineet, älköön olko desinfioitu

PREZENT CONDIȚIONAL

desinfioisin, desinfioisit, desinfioisi, desinfioisimme, desinfioisitte, desinfioisivat, desinfioitaisiin

en desinfioisi, et desinfioisi, ei desinfioisi, emme desinfioisi, ette desinfioisi, eivät desinfioisi, ei desinfioitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin desinfioinut, olisit desinfioinut, olisi desinfioinut, olisimme desinfioineet, olisitte desinfioineet, olisivat desinfioineet, oltaisiin desinfioitu

en olisi desinfioinut, et olisi desinfioinut, ei olisi desinfioinut, emme olisi desinfioineet, ette olisi desinfioineet, eivät olisi desinfioineet, ei olisi desinfioitu

PREZENT POTENȚIAL

desinfioinen, desinfioinet, desinfioinee, desinfioinemme, desinfioinette, desinfioinevat, desinfioitaneen

en desinfioine, et desinfioine, ei desinfioine, emme desinfioine, ette desinfioine, eivät desinfioine, ei desinfioitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen desinfioinut, lienet desinfioinut, lienee desinfioinut, lienemme desinfioineet, lienette desinfioineet, lienevät desinfioineet, lienee desinfioitu

en liene desinfioinut, et liene desinfioinut, ei liene desinfioinut, emme liene desinfioineet, ette liene desinfioineet, eivät liene desinfioineet, ei liene desinfioitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: desinfioida    FORMA LUNGĂ: desinfioidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: desinfioidessa   INSTRUCTIV: desinfioiden  INESIV PASIV: desinfioitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: desinfioimaan   INESIV: desinfioimassa  ELATIV: desinfioimasta

ADESIV: desinfioimalla  ABESIV: desinfioimatta  INSTRUCTIV: desinfioiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: desinfioiminen   PARTITIV: desinfioiminen

INFINITIVUL CINCI: desinfioimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: desinfioiva  (gen. desinfioivan)   PASIV: desinfioitava   (gen. desinfioitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: desinfioinut                       PASIV: desinfioitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: desinfioija (pl.gen. desinfioijien)  ADJECTIV NEGATIV: desinfioimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): desinfiointi

 

 

devalvoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

devalvoin, devalvoit, devalvoi, devalvoimme, devalvoitte, devalvoivat, devalvoidaan

en devalvoi, et devalvoi, ei devalvoi, emme devalvoi, ette devalvoi, eivät devalvoi, ei devalvoida

IMPERFECT INDICATIV

devalvoin, devalvoit, devalvoi, devalvoimme, devalvoitte, devalvoivat, devalvoitiin

en devalvoinut, et devalvoinut, ei devalvoinut, emme devalvoineet, ette devalvoineet, eivät devalvoineet, ei devalvoitu

PERFECT INDICATIV

olen devalvoinut, olet devalvoinut, on devalvoinut, olemme devalvoineet, olette devalvoineet, ovat devalvoineet, on devalvoitu

en ole devalvoinut, et ole devalvoinut, ei ole devalvoinut, emme ole devalvoineet, ette ole devalvoineet, eivät ole devalvoineet, ei ole devalvoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin devalvoinut, olit devalvoinut, oli devalvoinut, olimme devalvoineet, olitte devalvoineet, olivat devalvoineet, oli devalvoitu

en ollut devalvoinut, et ollut devalvoinut, ei ollut devalvoinut, emme olleet devalvoineet, ette olleet devalvoineet, eivät olleet devalvoineet, ei ollut devalvoitu

PREZENT IMPERATIV

-, devalvoi, devalvoikoon, devalvoikaamme, devalvoikaa, devalvoikoot, devalvoitakoon

-, älä devalvoi, älköön devalvoiko, älkäämme devalvoiko, älkää devalvoiko, älkööt devalvoiko, älköön devalvoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon devalvoinut, -, -, olkoot devalvoineet, olkoon devalvoitu

-, -, älköön olko devalvoinut, -, -, älkööt olko devalvoineet, älköön olko devalvoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

devalvoisin, devalvoisit, devalvoisi, devalvoisimme, devalvoisitte, devalvoisivat, devalvoitaisiin

en devalvoisi, et devalvoisi, ei devalvoisi, emme devalvoisi, ette devalvoisi, eivät devalvoisi, ei devalvoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin devalvoinut, olisit devalvoinut, olisi devalvoinut, olisimme devalvoineet, olisitte devalvoineet, olisivat devalvoineet, oltaisiin devalvoitu

en olisi devalvoinut, et olisi devalvoinut, ei olisi devalvoinut, emme olisi devalvoineet, ette olisi devalvoineet, eivät olisi devalvoineet, ei olisi devalvoitu

PREZENT POTENȚIAL

devalvoinen, devalvoinet, devalvoinee, devalvoinemme, devalvoinette, devalvoinevat, devalvoitaneen

en devalvoine, et devalvoine, ei devalvoine, emme devalvoine, ette devalvoine, eivät devalvoine, ei devalvoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen devalvoinut, lienet devalvoinut, lienee devalvoinut, lienemme devalvoineet, lienette devalvoineet, lienevät devalvoineet, lienee devalvoitu

en liene devalvoinut, et liene devalvoinut, ei liene devalvoinut, emme liene devalvoineet, ette liene devalvoineet, eivät liene devalvoineet, ei liene devalvoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: devalvoida    FORMA LUNGĂ: devalvoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: devalvoidessa   INSTRUCTIV: devalvoiden  INESIV PASIV: devalvoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: devalvoimaan   INESIV: devalvoimassa  ELATIV: devalvoimasta

ADESIV: devalvoimalla  ABESIV: devalvoimatta  INSTRUCTIV: devalvoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: devalvoiminen   PARTITIV: devalvoiminen

INFINITIVUL CINCI: devalvoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: devalvoiva  (gen. devalvoivan)   PASIV: devalvoitava   (gen. devalvoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: devalvoinut                      PASIV: devalvoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: devalvoija (pl.gen. devalvoijien)  ADJECTIV NEGATIV: devalvoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): devalvointi

 

 

dieselöidä 25 (30)

PREZENT INDICATIV

dieselöin, dieselöit, dieselöi, dieselöimme, dieselöitte, dieselöivät, dieselöidään

en dieselöi, et dieselöi, ei dieselöi, emme dieselöi, ette dieselöi, eivät dieselöi, ei dieselöidä

IMPERFECT INDICATIV

dieselöin, dieselöit, dieselöi, dieselöimme, dieselöitte, dieselöivät, dieselöitiin

en dieselöinyt, et dieselöinyt, ei dieselöinyt, emme dieselöineet, ette dieselöineet, eivät dieselöineet, ei dieselöity

PERFECT INDICATIV

olen dieselöinyt, olet dieselöinyt, on dieselöinyt, olemme dieselöineet, olette dieselöineet, ovat dieselöineet, on dieselöity

en ole dieselöinyt, et ole dieselöinyt, ei ole dieselöinyt, emme ole dieselöineet, ette ole dieselöineet, eivät ole dieselöineet, ei ole dieselöity

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin dieselöinyt, olit dieselöinyt, oli dieselöinyt, olimme dieselöineet, olitte dieselöineet, olivat dieselöineet, oli dieselöity

en ollut dieselöinyt, et ollut dieselöinyt, ei ollut dieselöinyt, emme olleet dieselöineet, ette olleet dieselöineet, eivät olleet dieselöineet, ei ollut dieselöity

PREZENT IMPERATIV

-, dieselöi, dieselöiköön, dieselöikäämme, dieselöikää, dieselöikööt, dieselöitäköön

-, älä dieselöi, älköön dieselöikö, älkäämme dieselöikö, älkää dieselöikö, älkööt dieselöikö, älköön dieselöitäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon dieselöinyt, -, -, olkoot dieselöineet, olkoon dieselöity

-, -, älköön olko dieselöinyt, -, -, älkööt olko dieselöineet, älköön olko dieselöity

PREZENT CONDIȚIONAL

dieselöisin, dieselöisit, dieselöisi, dieselöisimme, dieselöisitte, dieselöisivät, dieselöitäisiin

en dieselöisi, et dieselöisi, ei dieselöisi, emme dieselöisi, ette dieselöisi, eivät dieselöisi, ei dieselöitäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin dieselöinyt, olisit dieselöinyt, olisi dieselöinyt, olisimme dieselöineet, olisitte dieselöineet, olisivat dieselöineet, oltaisiin dieselöity

en olisi dieselöinyt, et olisi dieselöinyt, ei olisi dieselöinyt, emme olisi dieselöineet, ette olisi dieselöineet, eivät olisi dieselöineet, ei olisi dieselöity

PREZENT POTENȚIAL

dieselöinen, dieselöinet, dieselöinee, dieselöinemme, dieselöinette, dieselöinevät, dieselöitäneen

en dieselöine, et dieselöine, ei dieselöine, emme dieselöine, ette dieselöine, eivät dieselöine, ei dieselöitäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen dieselöinyt, lienet dieselöinyt, lienee dieselöinyt, lienemme dieselöineet, lienette dieselöineet, lienevät dieselöineet, lienee dieselöity

en liene dieselöinyt, et liene dieselöinyt, ei liene dieselöinyt, emme liene dieselöineet, ette liene dieselöineet, eivät liene dieselöineet, ei liene dieselöity

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: dieselöidä    FORMA LUNGĂ: dieselöidäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: dieselöidessä   INSTRUCTIV: dieselöiden  INESIV PASIV: dieselöitäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: dieselöimään   INESIV: dieselöimässä  ELATIV: dieselöimästä

ADESIV: dieselöimällä  ABESIV: dieselöimättä  INSTRUCTIV: dieselöimän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: dieselöiminen   PARTITIV: dieselöiminen

INFINITIVUL CINCI: dieselöimäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: dieselöivä  (gen. dieselöivän)   PASIV: dieselöitävä   (gen. dieselöitävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: dieselöinyt                      PASIV: dieselöity

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: dieselöijä (pl.gen. dieselöijien)  ADJECTIV NEGATIV: dieselöimätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): dieselöinti

 

 

differentioida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

differentioin, differentioit, differentioi, differentioimme, differentioitte, differentioivat, differentioidaan

en differentioi, et differentioi, ei differentioi, emme differentioi, ette differentioi, eivät differentioi, ei differentioida

IMPERFECT INDICATIV

differentioin, differentioit, differentioi, differentioimme, differentioitte, differentioivat, differentioitiin

en differentioinut, et differentioinut, ei differentioinut, emme differentioineet, ette differentioineet, eivät differentioineet, ei differentioitu

PERFECT INDICATIV

olen differentioinut, olet differentioinut, on differentioinut, olemme differentioineet, olette differentioineet, ovat differentioineet, on differentioitu

en ole differentioinut, et ole differentioinut, ei ole differentioinut, emme ole differentioineet, ette ole differentioineet, eivät ole differentioineet, ei ole differentioitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin differentioinut, olit differentioinut, oli differentioinut, olimme differentioineet, olitte differentioineet, olivat differentioineet, oli differentioitu

en ollut differentioinut, et ollut differentioinut, ei ollut differentioinut, emme olleet differentioineet, ette olleet differentioineet, eivät olleet differentioineet, ei ollut differentioitu

PREZENT IMPERATIV

-, differentioi, differentioikoon, differentioikaamme, differentioikaa, differentioikoot, differentioitakoon

-, älä differentioi, älköön differentioiko, älkäämme differentioiko, älkää differentioiko, älkööt differentioiko, älköön differentioitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon differentioinut, -, -, olkoot differentioineet, olkoon differentioitu

-, -, älköön olko differentioinut, -, -, älkööt olko differentioineet, älköön olko differentioitu

PREZENT CONDIȚIONAL

differentioisin, differentioisit, differentioisi, differentioisimme, differentioisitte, differentioisivat, differentioitaisiin

en differentioisi, et differentioisi, ei differentioisi, emme differentioisi, ette differentioisi, eivät differentioisi, ei differentioitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin differentioinut, olisit differentioinut, olisi differentioinut, olisimme differentioineet, olisitte differentioineet, olisivat differentioineet, oltaisiin differentioitu

en olisi differentioinut, et olisi differentioinut, ei olisi differentioinut, emme olisi differentioineet, ette olisi differentioineet, eivät olisi differentioineet, ei olisi differentioitu

PREZENT POTENȚIAL

differentioinen, differentioinet, differentioinee, differentioinemme, differentioinette, differentioinevat, differentioitaneen

en differentioine, et differentioine, ei differentioine, emme differentioine, ette differentioine, eivät differentioine, ei differentioitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen differentioinut, lienet differentioinut, lienee differentioinut, lienemme differentioineet, lienette differentioineet, lienevät differentioineet, lienee differentioitu

en liene differentioinut, et liene differentioinut, ei liene differentioinut, emme liene differentioineet, ette liene differentioineet, eivät liene differentioineet, ei liene differentioitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: differentioida    FORMA LUNGĂ: differentioidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: differentioidessa   INSTRUCTIV: differentioiden  INESIV PASIV: differentioitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: differentioimaan   INESIV: differentioimassa  ELATIV: differentioimasta

ADESIV: differentioimalla  ABESIV: differentioimatta  INSTRUCTIV: differentioiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: differentioiminen   PARTITIV: differentioiminen

INFINITIVUL CINCI: differentioimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: differentioiva  (gen. differentioivan)   PASIV: differentioitava   (gen. differentioitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: differentioinut                          PASIV: differentioitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: differentioija (pl.gen. differentioijien)  ADJECTIV NEGATIV: differentioimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): differentiointi

 

 

digitoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

digitoin, digitoit, digitoi, digitoimme, digitoitte, digitoivat, digitoidaan

en digitoi, et digitoi, ei digitoi, emme digitoi, ette digitoi, eivät digitoi, ei digitoida

IMPERFECT INDICATIV

digitoin, digitoit, digitoi, digitoimme, digitoitte, digitoivat, digitoitiin

en digitoinut, et digitoinut, ei digitoinut, emme digitoineet, ette digitoineet, eivät digitoineet, ei digitoitu

PERFECT INDICATIV

olen digitoinut, olet digitoinut, on digitoinut, olemme digitoineet, olette digitoineet, ovat digitoineet, on digitoitu

en ole digitoinut, et ole digitoinut, ei ole digitoinut, emme ole digitoineet, ette ole digitoineet, eivät ole digitoineet, ei ole digitoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin digitoinut, olit digitoinut, oli digitoinut, olimme digitoineet, olitte digitoineet, olivat digitoineet, oli digitoitu

en ollut digitoinut, et ollut digitoinut, ei ollut digitoinut, emme olleet digitoineet, ette olleet digitoineet, eivät olleet digitoineet, ei ollut digitoitu

PREZENT IMPERATIV

-, digitoi, digitoikoon, digitoikaamme, digitoikaa, digitoikoot, digitoitakoon

-, älä digitoi, älköön digitoiko, älkäämme digitoiko, älkää digitoiko, älkööt digitoiko, älköön digitoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon digitoinut, -, -, olkoot digitoineet, olkoon digitoitu

-, -, älköön olko digitoinut, -, -, älkööt olko digitoineet, älköön olko digitoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

digitoisin, digitoisit, digitoisi, digitoisimme, digitoisitte, digitoisivat, digitoitaisiin

en digitoisi, et digitoisi, ei digitoisi, emme digitoisi, ette digitoisi, eivät digitoisi, ei digitoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin digitoinut, olisit digitoinut, olisi digitoinut, olisimme digitoineet, olisitte digitoineet, olisivat digitoineet, oltaisiin digitoitu

en olisi digitoinut, et olisi digitoinut, ei olisi digitoinut, emme olisi digitoineet, ette olisi digitoineet, eivät olisi digitoineet, ei olisi digitoitu

PREZENT POTENȚIAL

digitoinen, digitoinet, digitoinee, digitoinemme, digitoinette, digitoinevat, digitoitaneen

en digitoine, et digitoine, ei digitoine, emme digitoine, ette digitoine, eivät digitoine, ei digitoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen digitoinut, lienet digitoinut, lienee digitoinut, lienemme digitoineet, lienette digitoineet, lienevät digitoineet, lienee digitoitu

en liene digitoinut, et liene digitoinut, ei liene digitoinut, emme liene digitoineet, ette liene digitoineet, eivät liene digitoineet, ei liene digitoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: digitoida    FORMA LUNGĂ: digitoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: digitoidessa   INSTRUCTIV: digitoiden  INESIV PASIV: digitoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: digitoimaan   INESIV: digitoimassa  ELATIV: digitoimasta

ADESIV: digitoimalla  ABESIV: digitoimatta  INSTRUCTIV: digitoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: digitoiminen   PARTITIV: digitoiminen

INFINITIVUL CINCI: digitoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: digitoiva  (gen. digitoivan)   PASIV: digitoitava   (gen. digitoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: digitoinut                     PASIV: digitoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: digitoija (pl.gen. digitoijien)  ADJECTIV NEGATIV: digitoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): digitointi

 

 

diskriminoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

diskriminoin, diskriminoit, diskriminoi, diskriminoimme, diskriminoitte, diskriminoivat, diskriminoidaan

en diskriminoi, et diskriminoi, ei diskriminoi, emme diskriminoi, ette diskriminoi, eivät diskriminoi, ei diskriminoida

IMPERFECT INDICATIV

diskriminoin, diskriminoit, diskriminoi, diskriminoimme, diskriminoitte, diskriminoivat, diskriminoitiin

en diskriminoinut, et diskriminoinut, ei diskriminoinut, emme diskriminoineet, ette diskriminoineet, eivät diskriminoineet, ei diskriminoitu

PERFECT INDICATIV

olen diskriminoinut, olet diskriminoinut, on diskriminoinut, olemme diskriminoineet, olette diskriminoineet, ovat diskriminoineet, on diskriminoitu

en ole diskriminoinut, et ole diskriminoinut, ei ole diskriminoinut, emme ole diskriminoineet, ette ole diskriminoineet, eivät ole diskriminoineet, ei ole diskriminoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin diskriminoinut, olit diskriminoinut, oli diskriminoinut, olimme diskriminoineet, olitte diskriminoineet, olivat diskriminoineet, oli diskriminoitu

en ollut diskriminoinut, et ollut diskriminoinut, ei ollut diskriminoinut, emme olleet diskriminoineet, ette olleet diskriminoineet, eivät olleet diskriminoineet, ei ollut diskriminoitu

PREZENT IMPERATIV

-, diskriminoi, diskriminoikoon, diskriminoikaamme, diskriminoikaa, diskriminoikoot, diskriminoitakoon

-, älä diskriminoi, älköön diskriminoiko, älkäämme diskriminoiko, älkää diskriminoiko, älkööt diskriminoiko, älköön diskriminoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon diskriminoinut, -, -, olkoot diskriminoineet, olkoon diskriminoitu

-, -, älköön olko diskriminoinut, -, -, älkööt olko diskriminoineet, älköön olko diskriminoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

diskriminoisin, diskriminoisit, diskriminoisi, diskriminoisimme, diskriminoisitte, diskriminoisivat, diskriminoitaisiin

en diskriminoisi, et diskriminoisi, ei diskriminoisi, emme diskriminoisi, ette diskriminoisi, eivät diskriminoisi, ei diskriminoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin diskriminoinut, olisit diskriminoinut, olisi diskriminoinut, olisimme diskriminoineet, olisitte diskriminoineet, olisivat diskriminoineet, oltaisiin diskriminoitu

en olisi diskriminoinut, et olisi diskriminoinut, ei olisi diskriminoinut, emme olisi diskriminoineet, ette olisi diskriminoineet, eivät olisi diskriminoineet, ei olisi diskriminoitu

PREZENT POTENȚIAL

diskriminoinen, diskriminoinet, diskriminoinee, diskriminoinemme, diskriminoinette, diskriminoinevat, diskriminoitaneen

en diskriminoine, et diskriminoine, ei diskriminoine, emme diskriminoine, ette diskriminoine, eivät diskriminoine, ei diskriminoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen diskriminoinut, lienet diskriminoinut, lienee diskriminoinut, lienemme diskriminoineet, lienette diskriminoineet, lienevät diskriminoineet, lienee diskriminoitu

en liene diskriminoinut, et liene diskriminoinut, ei liene diskriminoinut, emme liene diskriminoineet, ette liene diskriminoineet, eivät liene diskriminoineet, ei liene diskriminoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: diskriminoida    FORMA LUNGĂ: diskriminoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: diskriminoidessa   INSTRUCTIV: diskriminoiden  INESIV PASIV: diskriminoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: diskriminoimaan   INESIV: diskriminoimassa  ELATIV: diskriminoimasta

ADESIV: diskriminoimalla  ABESIV: diskriminoimatta  INSTRUCTIV: diskriminoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: diskriminoiminen   PARTITIV: diskriminoiminen

INFINITIVUL CINCI: diskriminoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: diskriminoiva  (gen. diskriminoivan)   PASIV: diskriminoitava   (gen. diskriminoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: diskriminoinut                         PASIV: diskriminoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: diskriminoija (pl.gen. diskriminoijien)  ADJECTIV NEGATIV: diskriminoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): diskriminointi

 

 

diskvalifioida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

diskvalifioin, diskvalifioit, diskvalifioi, diskvalifioimme, diskvalifioitte, diskvalifioivat, diskvalifioidaan

en diskvalifioi, et diskvalifioi, ei diskvalifioi, emme diskvalifioi, ette diskvalifioi, eivät diskvalifioi, ei diskvalifioida

IMPERFECT INDICATIV

diskvalifioin, diskvalifioit, diskvalifioi, diskvalifioimme, diskvalifioitte, diskvalifioivat, diskvalifioitiin

en diskvalifioinut, et diskvalifioinut, ei diskvalifioinut, emme diskvalifioineet, ette diskvalifioineet, eivät diskvalifioineet, ei diskvalifioitu

PERFECT INDICATIV

olen diskvalifioinut, olet diskvalifioinut, on diskvalifioinut, olemme diskvalifioineet, olette diskvalifioineet, ovat diskvalifioineet, on diskvalifioitu

en ole diskvalifioinut, et ole diskvalifioinut, ei ole diskvalifioinut, emme ole diskvalifioineet, ette ole diskvalifioineet, eivät ole diskvalifioineet, ei ole diskvalifioitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin diskvalifioinut, olit diskvalifioinut, oli diskvalifioinut, olimme diskvalifioineet, olitte diskvalifioineet, olivat diskvalifioineet, oli diskvalifioitu

en ollut diskvalifioinut, et ollut diskvalifioinut, ei ollut diskvalifioinut, emme olleet diskvalifioineet, ette olleet diskvalifioineet, eivät olleet diskvalifioineet, ei ollut diskvalifioitu

PREZENT IMPERATIV

-, diskvalifioi, diskvalifioikoon, diskvalifioikaamme, diskvalifioikaa, diskvalifioikoot, diskvalifioitakoon

-, älä diskvalifioi, älköön diskvalifioiko, älkäämme diskvalifioiko, älkää diskvalifioiko, älkööt diskvalifioiko, älköön diskvalifioitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon diskvalifioinut, -, -, olkoot diskvalifioineet, olkoon diskvalifioitu

-, -, älköön olko diskvalifioinut, -, -, älkööt olko diskvalifioineet, älköön olko diskvalifioitu

PREZENT CONDIȚIONAL

diskvalifioisin, diskvalifioisit, diskvalifioisi, diskvalifioisimme, diskvalifioisitte, diskvalifioisivat, diskvalifioitaisiin

en diskvalifioisi, et diskvalifioisi, ei diskvalifioisi, emme diskvalifioisi, ette diskvalifioisi, eivät diskvalifioisi, ei diskvalifioitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin diskvalifioinut, olisit diskvalifioinut, olisi diskvalifioinut, olisimme diskvalifioineet, olisitte diskvalifioineet, olisivat diskvalifioineet, oltaisiin diskvalifioitu

en olisi diskvalifioinut, et olisi diskvalifioinut, ei olisi diskvalifioinut, emme olisi diskvalifioineet, ette olisi diskvalifioineet, eivät olisi diskvalifioineet, ei olisi diskvalifioitu

PREZENT POTENȚIAL

diskvalifioinen, diskvalifioinet, diskvalifioinee, diskvalifioinemme, diskvalifioinette, diskvalifioinevat, diskvalifioitaneen

en diskvalifioine, et diskvalifioine, ei diskvalifioine, emme diskvalifioine, ette diskvalifioine, eivät diskvalifioine, ei diskvalifioitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen diskvalifioinut, lienet diskvalifioinut, lienee diskvalifioinut, lienemme diskvalifioineet, lienette diskvalifioineet, lienevät diskvalifioineet, lienee diskvalifioitu

en liene diskvalifioinut, et liene diskvalifioinut, ei liene diskvalifioinut, emme liene diskvalifioineet, ette liene diskvalifioineet, eivät liene diskvalifioineet, ei liene diskvalifioitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: diskvalifioida    FORMA LUNGĂ: diskvalifioidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: diskvalifioidessa   INSTRUCTIV: diskvalifioiden  INESIV PASIV: diskvalifioitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: diskvalifioimaan   INESIV: diskvalifioimassa  ELATIV: diskvalifioimasta

ADESIV: diskvalifioimalla  ABESIV: diskvalifioimatta  INSTRUCTIV: diskvalifioiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: diskvalifioiminen   PARTITIV: diskvalifioiminen

INFINITIVUL CINCI: diskvalifioimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: diskvalifioiva  (gen. diskvalifioivan)   PASIV: diskvalifioitava   (gen. diskvalifioitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: diskvalifioinut                          PASIV: diskvalifioitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: diskvalifioija (pl.gen. diskvalifioijien)  ADJECTIV NEGATIV: diskvalifioimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): diskvalifiointi

 

 

dokumentoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

dokumentoin, dokumentoit, dokumentoi, dokumentoimme, dokumentoitte, dokumentoivat, dokumentoidaan

en dokumentoi, et dokumentoi, ei dokumentoi, emme dokumentoi, ette dokumentoi, eivät dokumentoi, ei dokumentoida

IMPERFECT INDICATIV

dokumentoin, dokumentoit, dokumentoi, dokumentoimme, dokumentoitte, dokumentoivat, dokumentoitiin

en dokumentoinut, et dokumentoinut, ei dokumentoinut, emme dokumentoineet, ette dokumentoineet, eivät dokumentoineet, ei dokumentoitu

PERFECT INDICATIV

olen dokumentoinut, olet dokumentoinut, on dokumentoinut, olemme dokumentoineet, olette dokumentoineet, ovat dokumentoineet, on dokumentoitu

en ole dokumentoinut, et ole dokumentoinut, ei ole dokumentoinut, emme ole dokumentoineet, ette ole dokumentoineet, eivät ole dokumentoineet, ei ole dokumentoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin dokumentoinut, olit dokumentoinut, oli dokumentoinut, olimme dokumentoineet, olitte dokumentoineet, olivat dokumentoineet, oli dokumentoitu

en ollut dokumentoinut, et ollut dokumentoinut, ei ollut dokumentoinut, emme olleet dokumentoineet, ette olleet dokumentoineet, eivät olleet dokumentoineet, ei ollut dokumentoitu

PREZENT IMPERATIV

-, dokumentoi, dokumentoikoon, dokumentoikaamme, dokumentoikaa, dokumentoikoot, dokumentoitakoon

-, älä dokumentoi, älköön dokumentoiko, älkäämme dokumentoiko, älkää dokumentoiko, älkööt dokumentoiko, älköön dokumentoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon dokumentoinut, -, -, olkoot dokumentoineet, olkoon dokumentoitu

-, -, älköön olko dokumentoinut, -, -, älkööt olko dokumentoineet, älköön olko dokumentoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

dokumentoisin, dokumentoisit, dokumentoisi, dokumentoisimme, dokumentoisitte, dokumentoisivat, dokumentoitaisiin

en dokumentoisi, et dokumentoisi, ei dokumentoisi, emme dokumentoisi, ette dokumentoisi, eivät dokumentoisi, ei dokumentoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin dokumentoinut, olisit dokumentoinut, olisi dokumentoinut, olisimme dokumentoineet, olisitte dokumentoineet, olisivat dokumentoineet, oltaisiin dokumentoitu

en olisi dokumentoinut, et olisi dokumentoinut, ei olisi dokumentoinut, emme olisi dokumentoineet, ette olisi dokumentoineet, eivät olisi dokumentoineet, ei olisi dokumentoitu

PREZENT POTENȚIAL

dokumentoinen, dokumentoinet, dokumentoinee, dokumentoinemme, dokumentoinette, dokumentoinevat, dokumentoitaneen

en dokumentoine, et dokumentoine, ei dokumentoine, emme dokumentoine, ette dokumentoine, eivät dokumentoine, ei dokumentoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen dokumentoinut, lienet dokumentoinut, lienee dokumentoinut, lienemme dokumentoineet, lienette dokumentoineet, lienevät dokumentoineet, lienee dokumentoitu

en liene dokumentoinut, et liene dokumentoinut, ei liene dokumentoinut, emme liene dokumentoineet, ette liene dokumentoineet, eivät liene dokumentoineet, ei liene dokumentoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: dokumentoida    FORMA LUNGĂ: dokumentoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: dokumentoidessa   INSTRUCTIV: dokumentoiden  INESIV PASIV: dokumentoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: dokumentoimaan   INESIV: dokumentoimassa  ELATIV: dokumentoimasta

ADESIV: dokumentoimalla  ABESIV: dokumentoimatta  INSTRUCTIV: dokumentoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: dokumentoiminen   PARTITIV: dokumentoiminen

INFINITIVUL CINCI: dokumentoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: dokumentoiva  (gen. dokumentoivan)   PASIV: dokumentoitava   (gen. dokumentoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: dokumentoinut                        PASIV: dokumentoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: dokumentoija (pl.gen. dokumentoijien)  ADJECTIV NEGATIV: dokumentoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): dokumentointi

 

 

dominoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

dominoin, dominoit, dominoi, dominoimme, dominoitte, dominoivat, dominoidaan

en dominoi, et dominoi, ei dominoi, emme dominoi, ette dominoi, eivät dominoi, ei dominoida

IMPERFECT INDICATIV

dominoin, dominoit, dominoi, dominoimme, dominoitte, dominoivat, dominoitiin

en dominoinut, et dominoinut, ei dominoinut, emme dominoineet, ette dominoineet, eivät dominoineet, ei dominoitu

PERFECT INDICATIV

olen dominoinut, olet dominoinut, on dominoinut, olemme dominoineet, olette dominoineet, ovat dominoineet, on dominoitu

en ole dominoinut, et ole dominoinut, ei ole dominoinut, emme ole dominoineet, ette ole dominoineet, eivät ole dominoineet, ei ole dominoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin dominoinut, olit dominoinut, oli dominoinut, olimme dominoineet, olitte dominoineet, olivat dominoineet, oli dominoitu

en ollut dominoinut, et ollut dominoinut, ei ollut dominoinut, emme olleet dominoineet, ette olleet dominoineet, eivät olleet dominoineet, ei ollut dominoitu

PREZENT IMPERATIV

-, dominoi, dominoikoon, dominoikaamme, dominoikaa, dominoikoot, dominoitakoon

-, älä dominoi, älköön dominoiko, älkäämme dominoiko, älkää dominoiko, älkööt dominoiko, älköön dominoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon dominoinut, -, -, olkoot dominoineet, olkoon dominoitu

-, -, älköön olko dominoinut, -, -, älkööt olko dominoineet, älköön olko dominoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

dominoisin, dominoisit, dominoisi, dominoisimme, dominoisitte, dominoisivat, dominoitaisiin

en dominoisi, et dominoisi, ei dominoisi, emme dominoisi, ette dominoisi, eivät dominoisi, ei dominoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin dominoinut, olisit dominoinut, olisi dominoinut, olisimme dominoineet, olisitte dominoineet, olisivat dominoineet, oltaisiin dominoitu

en olisi dominoinut, et olisi dominoinut, ei olisi dominoinut, emme olisi dominoineet, ette olisi dominoineet, eivät olisi dominoineet, ei olisi dominoitu

PREZENT POTENȚIAL

dominoinen, dominoinet, dominoinee, dominoinemme, dominoinette, dominoinevat, dominoitaneen

en dominoine, et dominoine, ei dominoine, emme dominoine, ette dominoine, eivät dominoine, ei dominoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen dominoinut, lienet dominoinut, lienee dominoinut, lienemme dominoineet, lienette dominoineet, lienevät dominoineet, lienee dominoitu

en liene dominoinut, et liene dominoinut, ei liene dominoinut, emme liene dominoineet, ette liene dominoineet, eivät liene dominoineet, ei liene dominoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: dominoida    FORMA LUNGĂ: dominoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: dominoidessa   INSTRUCTIV: dominoiden  INESIV PASIV: dominoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: dominoimaan   INESIV: dominoimassa  ELATIV: dominoimasta

ADESIV: dominoimalla  ABESIV: dominoimatta  INSTRUCTIV: dominoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: dominoiminen   PARTITIV: dominoiminen

INFINITIVUL CINCI: dominoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: dominoiva  (gen. dominoivan)   PASIV: dominoitava   (gen. dominoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: dominoinut                     PASIV: dominoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: dominoija (pl.gen. dominoijien)  ADJECTIV NEGATIV: dominoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): dominointi

 

 

dramatisoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

dramatisoin, dramatisoit, dramatisoi, dramatisoimme, dramatisoitte, dramatisoivat, dramatisoidaan

en dramatisoi, et dramatisoi, ei dramatisoi, emme dramatisoi, ette dramatisoi, eivät dramatisoi, ei dramatisoida

IMPERFECT INDICATIV

dramatisoin, dramatisoit, dramatisoi, dramatisoimme, dramatisoitte, dramatisoivat, dramatisoitiin

en dramatisoinut, et dramatisoinut, ei dramatisoinut, emme dramatisoineet, ette dramatisoineet, eivät dramatisoineet, ei dramatisoitu

PERFECT INDICATIV

olen dramatisoinut, olet dramatisoinut, on dramatisoinut, olemme dramatisoineet, olette dramatisoineet, ovat dramatisoineet, on dramatisoitu

en ole dramatisoinut, et ole dramatisoinut, ei ole dramatisoinut, emme ole dramatisoineet, ette ole dramatisoineet, eivät ole dramatisoineet, ei ole dramatisoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin dramatisoinut, olit dramatisoinut, oli dramatisoinut, olimme dramatisoineet, olitte dramatisoineet, olivat dramatisoineet, oli dramatisoitu

en ollut dramatisoinut, et ollut dramatisoinut, ei ollut dramatisoinut, emme olleet dramatisoineet, ette olleet dramatisoineet, eivät olleet dramatisoineet, ei ollut dramatisoitu

PREZENT IMPERATIV

-, dramatisoi, dramatisoikoon, dramatisoikaamme, dramatisoikaa, dramatisoikoot, dramatisoitakoon

-, älä dramatisoi, älköön dramatisoiko, älkäämme dramatisoiko, älkää dramatisoiko, älkööt dramatisoiko, älköön dramatisoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon dramatisoinut, -, -, olkoot dramatisoineet, olkoon dramatisoitu

-, -, älköön olko dramatisoinut, -, -, älkööt olko dramatisoineet, älköön olko dramatisoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

dramatisoisin, dramatisoisit, dramatisoisi, dramatisoisimme, dramatisoisitte, dramatisoisivat, dramatisoitaisiin

en dramatisoisi, et dramatisoisi, ei dramatisoisi, emme dramatisoisi, ette dramatisoisi, eivät dramatisoisi, ei dramatisoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin dramatisoinut, olisit dramatisoinut, olisi dramatisoinut, olisimme dramatisoineet, olisitte dramatisoineet, olisivat dramatisoineet, oltaisiin dramatisoitu

en olisi dramatisoinut, et olisi dramatisoinut, ei olisi dramatisoinut, emme olisi dramatisoineet, ette olisi dramatisoineet, eivät olisi dramatisoineet, ei olisi dramatisoitu

PREZENT POTENȚIAL

dramatisoinen, dramatisoinet, dramatisoinee, dramatisoinemme, dramatisoinette, dramatisoinevat, dramatisoitaneen

en dramatisoine, et dramatisoine, ei dramatisoine, emme dramatisoine, ette dramatisoine, eivät dramatisoine, ei dramatisoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen dramatisoinut, lienet dramatisoinut, lienee dramatisoinut, lienemme dramatisoineet, lienette dramatisoineet, lienevät dramatisoineet, lienee dramatisoitu

en liene dramatisoinut, et liene dramatisoinut, ei liene dramatisoinut, emme liene dramatisoineet, ette liene dramatisoineet, eivät liene dramatisoineet, ei liene dramatisoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: dramatisoida    FORMA LUNGĂ: dramatisoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: dramatisoidessa   INSTRUCTIV: dramatisoiden  INESIV PASIV: dramatisoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: dramatisoimaan   INESIV: dramatisoimassa  ELATIV: dramatisoimasta

ADESIV: dramatisoimalla  ABESIV: dramatisoimatta  INSTRUCTIV: dramatisoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: dramatisoiminen   PARTITIV: dramatisoiminen

INFINITIVUL CINCI: dramatisoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: dramatisoiva  (gen. dramatisoivan)   PASIV: dramatisoitava   (gen. dramatisoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: dramatisoinut                        PASIV: dramatisoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: dramatisoija (pl.gen. dramatisoijien)  ADJECTIV NEGATIV: dramatisoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): dramatisointi

 

 

editoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

editoin, editoit, editoi, editoimme, editoitte, editoivat, editoidaan

en editoi, et editoi, ei editoi, emme editoi, ette editoi, eivät editoi, ei editoida

IMPERFECT INDICATIV

editoin, editoit, editoi, editoimme, editoitte, editoivat, editoitiin

en editoinut, et editoinut, ei editoinut, emme editoineet, ette editoineet, eivät editoineet, ei editoitu

PERFECT INDICATIV

olen editoinut, olet editoinut, on editoinut, olemme editoineet, olette editoineet, ovat editoineet, on editoitu

en ole editoinut, et ole editoinut, ei ole editoinut, emme ole editoineet, ette ole editoineet, eivät ole editoineet, ei ole editoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin editoinut, olit editoinut, oli editoinut, olimme editoineet, olitte editoineet, olivat editoineet, oli editoitu

en ollut editoinut, et ollut editoinut, ei ollut editoinut, emme olleet editoineet, ette olleet editoineet, eivät olleet editoineet, ei ollut editoitu

PREZENT IMPERATIV

-, editoi, editoikoon, editoikaamme, editoikaa, editoikoot, editoitakoon

-, älä editoi, älköön editoiko, älkäämme editoiko, älkää editoiko, älkööt editoiko, älköön editoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon editoinut, -, -, olkoot editoineet, olkoon editoitu

-, -, älköön olko editoinut, -, -, älkööt olko editoineet, älköön olko editoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

editoisin, editoisit, editoisi, editoisimme, editoisitte, editoisivat, editoitaisiin

en editoisi, et editoisi, ei editoisi, emme editoisi, ette editoisi, eivät editoisi, ei editoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin editoinut, olisit editoinut, olisi editoinut, olisimme editoineet, olisitte editoineet, olisivat editoineet, oltaisiin editoitu

en olisi editoinut, et olisi editoinut, ei olisi editoinut, emme olisi editoineet, ette olisi editoineet, eivät olisi editoineet, ei olisi editoitu

PREZENT POTENȚIAL

editoinen, editoinet, editoinee, editoinemme, editoinette, editoinevat, editoitaneen

en editoine, et editoine, ei editoine, emme editoine, ette editoine, eivät editoine, ei editoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen editoinut, lienet editoinut, lienee editoinut, lienemme editoineet, lienette editoineet, lienevät editoineet, lienee editoitu

en liene editoinut, et liene editoinut, ei liene editoinut, emme liene editoineet, ette liene editoineet, eivät liene editoineet, ei liene editoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: editoida    FORMA LUNGĂ: editoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: editoidessa   INSTRUCTIV: editoiden  INESIV PASIV: editoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: editoimaan   INESIV: editoimassa  ELATIV: editoimasta

ADESIV: editoimalla  ABESIV: editoimatta  INSTRUCTIV: editoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: editoiminen   PARTITIV: editoiminen

INFINITIVUL CINCI: editoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: editoiva  (gen. editoivan)   PASIV: editoitava   (gen. editoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: editoinut                    PASIV: editoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: editoija (pl.gen. editoijien)  ADJECTIV NEGATIV: editoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): editointi

 

 

eliminoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

eliminoin, eliminoit, eliminoi, eliminoimme, eliminoitte, eliminoivat, eliminoidaan

en eliminoi, et eliminoi, ei eliminoi, emme eliminoi, ette eliminoi, eivät eliminoi, ei eliminoida

IMPERFECT INDICATIV

eliminoin, eliminoit, eliminoi, eliminoimme, eliminoitte, eliminoivat, eliminoitiin

en eliminoinut, et eliminoinut, ei eliminoinut, emme eliminoineet, ette eliminoineet, eivät eliminoineet, ei eliminoitu

PERFECT INDICATIV

olen eliminoinut, olet eliminoinut, on eliminoinut, olemme eliminoineet, olette eliminoineet, ovat eliminoineet, on eliminoitu

en ole eliminoinut, et ole eliminoinut, ei ole eliminoinut, emme ole eliminoineet, ette ole eliminoineet, eivät ole eliminoineet, ei ole eliminoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin eliminoinut, olit eliminoinut, oli eliminoinut, olimme eliminoineet, olitte eliminoineet, olivat eliminoineet, oli eliminoitu

en ollut eliminoinut, et ollut eliminoinut, ei ollut eliminoinut, emme olleet eliminoineet, ette olleet eliminoineet, eivät olleet eliminoineet, ei ollut eliminoitu

PREZENT IMPERATIV

-, eliminoi, eliminoikoon, eliminoikaamme, eliminoikaa, eliminoikoot, eliminoitakoon

-, älä eliminoi, älköön eliminoiko, älkäämme eliminoiko, älkää eliminoiko, älkööt eliminoiko, älköön eliminoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon eliminoinut, -, -, olkoot eliminoineet, olkoon eliminoitu

-, -, älköön olko eliminoinut, -, -, älkööt olko eliminoineet, älköön olko eliminoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

eliminoisin, eliminoisit, eliminoisi, eliminoisimme, eliminoisitte, eliminoisivat, eliminoitaisiin

en eliminoisi, et eliminoisi, ei eliminoisi, emme eliminoisi, ette eliminoisi, eivät eliminoisi, ei eliminoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin eliminoinut, olisit eliminoinut, olisi eliminoinut, olisimme eliminoineet, olisitte eliminoineet, olisivat eliminoineet, oltaisiin eliminoitu

en olisi eliminoinut, et olisi eliminoinut, ei olisi eliminoinut, emme olisi eliminoineet, ette olisi eliminoineet, eivät olisi eliminoineet, ei olisi eliminoitu

PREZENT POTENȚIAL

eliminoinen, eliminoinet, eliminoinee, eliminoinemme, eliminoinette, eliminoinevat, eliminoitaneen

en eliminoine, et eliminoine, ei eliminoine, emme eliminoine, ette eliminoine, eivät eliminoine, ei eliminoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen eliminoinut, lienet eliminoinut, lienee eliminoinut, lienemme eliminoineet, lienette eliminoineet, lienevät eliminoineet, lienee eliminoitu

en liene eliminoinut, et liene eliminoinut, ei liene eliminoinut, emme liene eliminoineet, ette liene eliminoineet, eivät liene eliminoineet, ei liene eliminoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: eliminoida    FORMA LUNGĂ: eliminoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: eliminoidessa   INSTRUCTIV: eliminoiden  INESIV PASIV: eliminoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: eliminoimaan   INESIV: eliminoimassa  ELATIV: eliminoimasta

ADESIV: eliminoimalla  ABESIV: eliminoimatta  INSTRUCTIV: eliminoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: eliminoiminen   PARTITIV: eliminoiminen

INFINITIVUL CINCI: eliminoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: eliminoiva  (gen. eliminoivan)   PASIV: eliminoitava   (gen. eliminoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: eliminoinut                      PASIV: eliminoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: eliminoija (pl.gen. eliminoijien)  ADJECTIV NEGATIV: eliminoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): eliminointi

 

 

elämöidä 25 (30)

PREZENT INDICATIV

elämöin, elämöit, elämöi, elämöimme, elämöitte, elämöivät, elämöidään

en elämöi, et elämöi, ei elämöi, emme elämöi, ette elämöi, eivät elämöi, ei elämöidä

IMPERFECT INDICATIV

elämöin, elämöit, elämöi, elämöimme, elämöitte, elämöivät, elämöitiin

en elämöinyt, et elämöinyt, ei elämöinyt, emme elämöineet, ette elämöineet, eivät elämöineet, ei elämöity

PERFECT INDICATIV

olen elämöinyt, olet elämöinyt, on elämöinyt, olemme elämöineet, olette elämöineet, ovat elämöineet, on elämöity

en ole elämöinyt, et ole elämöinyt, ei ole elämöinyt, emme ole elämöineet, ette ole elämöineet, eivät ole elämöineet, ei ole elämöity

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin elämöinyt, olit elämöinyt, oli elämöinyt, olimme elämöineet, olitte elämöineet, olivat elämöineet, oli elämöity

en ollut elämöinyt, et ollut elämöinyt, ei ollut elämöinyt, emme olleet elämöineet, ette olleet elämöineet, eivät olleet elämöineet, ei ollut elämöity

PREZENT IMPERATIV

-, elämöi, elämöiköön, elämöikäämme, elämöikää, elämöikööt, elämöitäköön

-, älä elämöi, älköön elämöikö, älkäämme elämöikö, älkää elämöikö, älkööt elämöikö, älköön elämöitäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon elämöinyt, -, -, olkoot elämöineet, olkoon elämöity

-, -, älköön olko elämöinyt, -, -, älkööt olko elämöineet, älköön olko elämöity

PREZENT CONDIȚIONAL

elämöisin, elämöisit, elämöisi, elämöisimme, elämöisitte, elämöisivät, elämöitäisiin

en elämöisi, et elämöisi, ei elämöisi, emme elämöisi, ette elämöisi, eivät elämöisi, ei elämöitäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin elämöinyt, olisit elämöinyt, olisi elämöinyt, olisimme elämöineet, olisitte elämöineet, olisivat elämöineet, oltaisiin elämöity

en olisi elämöinyt, et olisi elämöinyt, ei olisi elämöinyt, emme olisi elämöineet, ette olisi elämöineet, eivät olisi elämöineet, ei olisi elämöity

PREZENT POTENȚIAL

elämöinen, elämöinet, elämöinee, elämöinemme, elämöinette, elämöinevät, elämöitäneen

en elämöine, et elämöine, ei elämöine, emme elämöine, ette elämöine, eivät elämöine, ei elämöitäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen elämöinyt, lienet elämöinyt, lienee elämöinyt, lienemme elämöineet, lienette elämöineet, lienevät elämöineet, lienee elämöity

en liene elämöinyt, et liene elämöinyt, ei liene elämöinyt, emme liene elämöineet, ette liene elämöineet, eivät liene elämöineet, ei liene elämöity

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: elämöidä    FORMA LUNGĂ: elämöidäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: elämöidessä   INSTRUCTIV: elämöiden  INESIV PASIV: elämöitäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: elämöimään   INESIV: elämöimässä  ELATIV: elämöimästä

ADESIV: elämöimällä  ABESIV: elämöimättä  INSTRUCTIV: elämöimän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: elämöiminen   PARTITIV: elämöiminen

INFINITIVUL CINCI: elämöimäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: elämöivä  (gen. elämöivän)   PASIV: elämöitävä   (gen. elämöitävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: elämöinyt                    PASIV: elämöity

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: elämöijä (pl.gen. elämöijien)  ADJECTIV NEGATIV: elämöimätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): elämöinti

 

 

emaljoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

emaljoin, emaljoit, emaljoi, emaljoimme, emaljoitte, emaljoivat, emaljoidaan

en emaljoi, et emaljoi, ei emaljoi, emme emaljoi, ette emaljoi, eivät emaljoi, ei emaljoida

IMPERFECT INDICATIV

emaljoin, emaljoit, emaljoi, emaljoimme, emaljoitte, emaljoivat, emaljoitiin

en emaljoinut, et emaljoinut, ei emaljoinut, emme emaljoineet, ette emaljoineet, eivät emaljoineet, ei emaljoitu

PERFECT INDICATIV

olen emaljoinut, olet emaljoinut, on emaljoinut, olemme emaljoineet, olette emaljoineet, ovat emaljoineet, on emaljoitu

en ole emaljoinut, et ole emaljoinut, ei ole emaljoinut, emme ole emaljoineet, ette ole emaljoineet, eivät ole emaljoineet, ei ole emaljoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin emaljoinut, olit emaljoinut, oli emaljoinut, olimme emaljoineet, olitte emaljoineet, olivat emaljoineet, oli emaljoitu

en ollut emaljoinut, et ollut emaljoinut, ei ollut emaljoinut, emme olleet emaljoineet, ette olleet emaljoineet, eivät olleet emaljoineet, ei ollut emaljoitu

PREZENT IMPERATIV

-, emaljoi, emaljoikoon, emaljoikaamme, emaljoikaa, emaljoikoot, emaljoitakoon

-, älä emaljoi, älköön emaljoiko, älkäämme emaljoiko, älkää emaljoiko, älkööt emaljoiko, älköön emaljoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon emaljoinut, -, -, olkoot emaljoineet, olkoon emaljoitu

-, -, älköön olko emaljoinut, -, -, älkööt olko emaljoineet, älköön olko emaljoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

emaljoisin, emaljoisit, emaljoisi, emaljoisimme, emaljoisitte, emaljoisivat, emaljoitaisiin

en emaljoisi, et emaljoisi, ei emaljoisi, emme emaljoisi, ette emaljoisi, eivät emaljoisi, ei emaljoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin emaljoinut, olisit emaljoinut, olisi emaljoinut, olisimme emaljoineet, olisitte emaljoineet, olisivat emaljoineet, oltaisiin emaljoitu

en olisi emaljoinut, et olisi emaljoinut, ei olisi emaljoinut, emme olisi emaljoineet, ette olisi emaljoineet, eivät olisi emaljoineet, ei olisi emaljoitu

PREZENT POTENȚIAL

emaljoinen, emaljoinet, emaljoinee, emaljoinemme, emaljoinette, emaljoinevat, emaljoitaneen

en emaljoine, et emaljoine, ei emaljoine, emme emaljoine, ette emaljoine, eivät emaljoine, ei emaljoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen emaljoinut, lienet emaljoinut, lienee emaljoinut, lienemme emaljoineet, lienette emaljoineet, lienevät emaljoineet, lienee emaljoitu

en liene emaljoinut, et liene emaljoinut, ei liene emaljoinut, emme liene emaljoineet, ette liene emaljoineet, eivät liene emaljoineet, ei liene emaljoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: emaljoida    FORMA LUNGĂ: emaljoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: emaljoidessa   INSTRUCTIV: emaljoiden  INESIV PASIV: emaljoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: emaljoimaan   INESIV: emaljoimassa  ELATIV: emaljoimasta

ADESIV: emaljoimalla  ABESIV: emaljoimatta  INSTRUCTIV: emaljoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: emaljoiminen   PARTITIV: emaljoiminen

INFINITIVUL CINCI: emaljoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: emaljoiva  (gen. emaljoivan)   PASIV: emaljoitava   (gen. emaljoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: emaljoinut                     PASIV: emaljoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: emaljoija (pl.gen. emaljoijien)  ADJECTIV NEGATIV: emaljoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): emaljointi

 

 

emaloida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

emaloin, emaloit, emaloi, emaloimme, emaloitte, emaloivat, emaloidaan

en emaloi, et emaloi, ei emaloi, emme emaloi, ette emaloi, eivät emaloi, ei emaloida

IMPERFECT INDICATIV

emaloin, emaloit, emaloi, emaloimme, emaloitte, emaloivat, emaloitiin

en emaloinut, et emaloinut, ei emaloinut, emme emaloineet, ette emaloineet, eivät emaloineet, ei emaloitu

PERFECT INDICATIV

olen emaloinut, olet emaloinut, on emaloinut, olemme emaloineet, olette emaloineet, ovat emaloineet, on emaloitu

en ole emaloinut, et ole emaloinut, ei ole emaloinut, emme ole emaloineet, ette ole emaloineet, eivät ole emaloineet, ei ole emaloitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin emaloinut, olit emaloinut, oli emaloinut, olimme emaloineet, olitte emaloineet, olivat emaloineet, oli emaloitu

en ollut emaloinut, et ollut emaloinut, ei ollut emaloinut, emme olleet emaloineet, ette olleet emaloineet, eivät olleet emaloineet, ei ollut emaloitu

PREZENT IMPERATIV

-, emaloi, emaloikoon, emaloikaamme, emaloikaa, emaloikoot, emaloitakoon

-, älä emaloi, älköön emaloiko, älkäämme emaloiko, älkää emaloiko, älkööt emaloiko, älköön emaloitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon emaloinut, -, -, olkoot emaloineet, olkoon emaloitu

-, -, älköön olko emaloinut, -, -, älkööt olko emaloineet, älköön olko emaloitu

PREZENT CONDIȚIONAL

emaloisin, emaloisit, emaloisi, emaloisimme, emaloisitte, emaloisivat, emaloitaisiin

en emaloisi, et emaloisi, ei emaloisi, emme emaloisi, ette emaloisi, eivät emaloisi, ei emaloitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin emaloinut, olisit emaloinut, olisi emaloinut, olisimme emaloineet, olisitte emaloineet, olisivat emaloineet, oltaisiin emaloitu

en olisi emaloinut, et olisi emaloinut, ei olisi emaloinut, emme olisi emaloineet, ette olisi emaloineet, eivät olisi emaloineet, ei olisi emaloitu

PREZENT POTENȚIAL

emaloinen, emaloinet, emaloinee, emaloinemme, emaloinette, emaloinevat, emaloitaneen

en emaloine, et emaloine, ei emaloine, emme emaloine, ette emaloine, eivät emaloine, ei emaloitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen emaloinut, lienet emaloinut, lienee emaloinut, lienemme emaloineet, lienette emaloineet, lienevät emaloineet, lienee emaloitu

en liene emaloinut, et liene emaloinut, ei liene emaloinut, emme liene emaloineet, ette liene emaloineet, eivät liene emaloineet, ei liene emaloitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: emaloida    FORMA LUNGĂ: emaloidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: emaloidessa   INSTRUCTIV: emaloiden  INESIV PASIV: emaloitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: emaloimaan   INESIV: emaloimassa  ELATIV: emaloimasta

ADESIV: emaloimalla  ABESIV: emaloimatta  INSTRUCTIV: emaloiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: emaloiminen   PARTITIV: emaloiminen

INFINITIVUL CINCI: emaloimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: emaloiva  (gen. emaloivan)   PASIV: emaloitava   (gen. emaloitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: emaloinut                    PASIV: emaloitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: emaloija (pl.gen. emaloijien)  ADJECTIV NEGATIV: emaloimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): emalointi

 

 

emittoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

emittoin, emittoit, emittoi, emittoimme, emittoitte, emittoivat, emittoidaan

en emittoi, et emittoi, ei emittoi, emme emittoi, ette emittoi, eivät emittoi, ei emittoida

IMPERFECT INDICATIV

emittoin, emittoit, emittoi, emittoimme, emittoitte, emittoivat, emittoitiin

en emittoinut, et emittoinut, ei emittoinut, emme emittoineet, ette emittoineet, eivät emittoineet, ei emittoitu

PERFECT INDICATIV

olen emittoinut, olet emittoinut, on emittoinut, olemme emittoineet, olette emittoineet, ovat emittoineet, on emittoitu

en ole emittoinut, et ole emittoinut, ei ole emittoinut, emme ole emittoineet, ette ole emittoineet, eivät ole emittoineet, ei ole emittoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin emittoinut, olit emittoinut, oli emittoinut, olimme emittoineet, olitte emittoineet, olivat emittoineet, oli emittoitu

en ollut emittoinut, et ollut emittoinut, ei ollut emittoinut, emme olleet emittoineet, ette olleet emittoineet, eivät olleet emittoineet, ei ollut emittoitu

PREZENT IMPERATIV

-, emittoi, emittoikoon, emittoikaamme, emittoikaa, emittoikoot, emittoitakoon

-, älä emittoi, älköön emittoiko, älkäämme emittoiko, älkää emittoiko, älkööt emittoiko, älköön emittoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon emittoinut, -, -, olkoot emittoineet, olkoon emittoitu

-, -, älköön olko emittoinut, -, -, älkööt olko emittoineet, älköön olko emittoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

emittoisin, emittoisit, emittoisi, emittoisimme, emittoisitte, emittoisivat, emittoitaisiin

en emittoisi, et emittoisi, ei emittoisi, emme emittoisi, ette emittoisi, eivät emittoisi, ei emittoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin emittoinut, olisit emittoinut, olisi emittoinut, olisimme emittoineet, olisitte emittoineet, olisivat emittoineet, oltaisiin emittoitu

en olisi emittoinut, et olisi emittoinut, ei olisi emittoinut, emme olisi emittoineet, ette olisi emittoineet, eivät olisi emittoineet, ei olisi emittoitu

PREZENT POTENȚIAL

emittoinen, emittoinet, emittoinee, emittoinemme, emittoinette, emittoinevat, emittoitaneen

en emittoine, et emittoine, ei emittoine, emme emittoine, ette emittoine, eivät emittoine, ei emittoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen emittoinut, lienet emittoinut, lienee emittoinut, lienemme emittoineet, lienette emittoineet, lienevät emittoineet, lienee emittoitu

en liene emittoinut, et liene emittoinut, ei liene emittoinut, emme liene emittoineet, ette liene emittoineet, eivät liene emittoineet, ei liene emittoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: emittoida    FORMA LUNGĂ: emittoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: emittoidessa   INSTRUCTIV: emittoiden  INESIV PASIV: emittoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: emittoimaan   INESIV: emittoimassa  ELATIV: emittoimasta

ADESIV: emittoimalla  ABESIV: emittoimatta  INSTRUCTIV: emittoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: emittoiminen   PARTITIV: emittoiminen

INFINITIVUL CINCI: emittoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: emittoiva  (gen. emittoivan)   PASIV: emittoitava   (gen. emittoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: emittoinut                     PASIV: emittoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: emittoija (pl.gen. emittoijien)  ADJECTIV NEGATIV: emittoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): emittointi

 

 

emulgoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

emulgoin, emulgoit, emulgoi, emulgoimme, emulgoitte, emulgoivat, emulgoidaan

en emulgoi, et emulgoi, ei emulgoi, emme emulgoi, ette emulgoi, eivät emulgoi, ei emulgoida

IMPERFECT INDICATIV

emulgoin, emulgoit, emulgoi, emulgoimme, emulgoitte, emulgoivat, emulgoitiin

en emulgoinut, et emulgoinut, ei emulgoinut, emme emulgoineet, ette emulgoineet, eivät emulgoineet, ei emulgoitu

PERFECT INDICATIV

olen emulgoinut, olet emulgoinut, on emulgoinut, olemme emulgoineet, olette emulgoineet, ovat emulgoineet, on emulgoitu

en ole emulgoinut, et ole emulgoinut, ei ole emulgoinut, emme ole emulgoineet, ette ole emulgoineet, eivät ole emulgoineet, ei ole emulgoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin emulgoinut, olit emulgoinut, oli emulgoinut, olimme emulgoineet, olitte emulgoineet, olivat emulgoineet, oli emulgoitu

en ollut emulgoinut, et ollut emulgoinut, ei ollut emulgoinut, emme olleet emulgoineet, ette olleet emulgoineet, eivät olleet emulgoineet, ei ollut emulgoitu

PREZENT IMPERATIV

-, emulgoi, emulgoikoon, emulgoikaamme, emulgoikaa, emulgoikoot, emulgoitakoon

-, älä emulgoi, älköön emulgoiko, älkäämme emulgoiko, älkää emulgoiko, älkööt emulgoiko, älköön emulgoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon emulgoinut, -, -, olkoot emulgoineet, olkoon emulgoitu

-, -, älköön olko emulgoinut, -, -, älkööt olko emulgoineet, älköön olko emulgoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

emulgoisin, emulgoisit, emulgoisi, emulgoisimme, emulgoisitte, emulgoisivat, emulgoitaisiin

en emulgoisi, et emulgoisi, ei emulgoisi, emme emulgoisi, ette emulgoisi, eivät emulgoisi, ei emulgoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin emulgoinut, olisit emulgoinut, olisi emulgoinut, olisimme emulgoineet, olisitte emulgoineet, olisivat emulgoineet, oltaisiin emulgoitu

en olisi emulgoinut, et olisi emulgoinut, ei olisi emulgoinut, emme olisi emulgoineet, ette olisi emulgoineet, eivät olisi emulgoineet, ei olisi emulgoitu

PREZENT POTENȚIAL

emulgoinen, emulgoinet, emulgoinee, emulgoinemme, emulgoinette, emulgoinevat, emulgoitaneen

en emulgoine, et emulgoine, ei emulgoine, emme emulgoine, ette emulgoine, eivät emulgoine, ei emulgoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen emulgoinut, lienet emulgoinut, lienee emulgoinut, lienemme emulgoineet, lienette emulgoineet, lienevät emulgoineet, lienee emulgoitu

en liene emulgoinut, et liene emulgoinut, ei liene emulgoinut, emme liene emulgoineet, ette liene emulgoineet, eivät liene emulgoineet, ei liene emulgoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: emulgoida    FORMA LUNGĂ: emulgoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: emulgoidessa   INSTRUCTIV: emulgoiden  INESIV PASIV: emulgoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: emulgoimaan   INESIV: emulgoimassa  ELATIV: emulgoimasta

ADESIV: emulgoimalla  ABESIV: emulgoimatta  INSTRUCTIV: emulgoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: emulgoiminen   PARTITIV: emulgoiminen

INFINITIVUL CINCI: emulgoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: emulgoiva  (gen. emulgoivan)   PASIV: emulgoitava   (gen. emulgoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: emulgoinut                     PASIV: emulgoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: emulgoija (pl.gen. emulgoijien)  ADJECTIV NEGATIV: emulgoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): emulgointi

 

 

emuloida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

emuloin, emuloit, emuloi, emuloimme, emuloitte, emuloivat, emuloidaan

en emuloi, et emuloi, ei emuloi, emme emuloi, ette emuloi, eivät emuloi, ei emuloida

IMPERFECT INDICATIV

emuloin, emuloit, emuloi, emuloimme, emuloitte, emuloivat, emuloitiin

en emuloinut, et emuloinut, ei emuloinut, emme emuloineet, ette emuloineet, eivät emuloineet, ei emuloitu

PERFECT INDICATIV

olen emuloinut, olet emuloinut, on emuloinut, olemme emuloineet, olette emuloineet, ovat emuloineet, on emuloitu

en ole emuloinut, et ole emuloinut, ei ole emuloinut, emme ole emuloineet, ette ole emuloineet, eivät ole emuloineet, ei ole emuloitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin emuloinut, olit emuloinut, oli emuloinut, olimme emuloineet, olitte emuloineet, olivat emuloineet, oli emuloitu

en ollut emuloinut, et ollut emuloinut, ei ollut emuloinut, emme olleet emuloineet, ette olleet emuloineet, eivät olleet emuloineet, ei ollut emuloitu

PREZENT IMPERATIV

-, emuloi, emuloikoon, emuloikaamme, emuloikaa, emuloikoot, emuloitakoon

-, älä emuloi, älköön emuloiko, älkäämme emuloiko, älkää emuloiko, älkööt emuloiko, älköön emuloitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon emuloinut, -, -, olkoot emuloineet, olkoon emuloitu

-, -, älköön olko emuloinut, -, -, älkööt olko emuloineet, älköön olko emuloitu

PREZENT CONDIȚIONAL

emuloisin, emuloisit, emuloisi, emuloisimme, emuloisitte, emuloisivat, emuloitaisiin

en emuloisi, et emuloisi, ei emuloisi, emme emuloisi, ette emuloisi, eivät emuloisi, ei emuloitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin emuloinut, olisit emuloinut, olisi emuloinut, olisimme emuloineet, olisitte emuloineet, olisivat emuloineet, oltaisiin emuloitu

en olisi emuloinut, et olisi emuloinut, ei olisi emuloinut, emme olisi emuloineet, ette olisi emuloineet, eivät olisi emuloineet, ei olisi emuloitu

PREZENT POTENȚIAL

emuloinen, emuloinet, emuloinee, emuloinemme, emuloinette, emuloinevat, emuloitaneen

en emuloine, et emuloine, ei emuloine, emme emuloine, ette emuloine, eivät emuloine, ei emuloitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen emuloinut, lienet emuloinut, lienee emuloinut, lienemme emuloineet, lienette emuloineet, lienevät emuloineet, lienee emuloitu

en liene emuloinut, et liene emuloinut, ei liene emuloinut, emme liene emuloineet, ette liene emuloineet, eivät liene emuloineet, ei liene emuloitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: emuloida    FORMA LUNGĂ: emuloidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: emuloidessa   INSTRUCTIV: emuloiden  INESIV PASIV: emuloitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: emuloimaan   INESIV: emuloimassa  ELATIV: emuloimasta

ADESIV: emuloimalla  ABESIV: emuloimatta  INSTRUCTIV: emuloiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: emuloiminen   PARTITIV: emuloiminen

INFINITIVUL CINCI: emuloimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: emuloiva  (gen. emuloivan)   PASIV: emuloitava   (gen. emuloitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: emuloinut                    PASIV: emuloitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: emuloija (pl.gen. emuloijien)  ADJECTIV NEGATIV: emuloimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): emulointi

 

 

emännöidä 25 (30)

PREZENT INDICATIV

emännöin, emännöit, emännöi, emännöimme, emännöitte, emännöivät, emännöidään

en emännöi, et emännöi, ei emännöi, emme emännöi, ette emännöi, eivät emännöi, ei emännöidä

IMPERFECT INDICATIV

emännöin, emännöit, emännöi, emännöimme, emännöitte, emännöivät, emännöitiin

en emännöinyt, et emännöinyt, ei emännöinyt, emme emännöineet, ette emännöineet, eivät emännöineet, ei emännöity

PERFECT INDICATIV

olen emännöinyt, olet emännöinyt, on emännöinyt, olemme emännöineet, olette emännöineet, ovat emännöineet, on emännöity

en ole emännöinyt, et ole emännöinyt, ei ole emännöinyt, emme ole emännöineet, ette ole emännöineet, eivät ole emännöineet, ei ole emännöity

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin emännöinyt, olit emännöinyt, oli emännöinyt, olimme emännöineet, olitte emännöineet, olivat emännöineet, oli emännöity

en ollut emännöinyt, et ollut emännöinyt, ei ollut emännöinyt, emme olleet emännöineet, ette olleet emännöineet, eivät olleet emännöineet, ei ollut emännöity

PREZENT IMPERATIV

-, emännöi, emännöiköön, emännöikäämme, emännöikää, emännöikööt, emännöitäköön

-, älä emännöi, älköön emännöikö, älkäämme emännöikö, älkää emännöikö, älkööt emännöikö, älköön emännöitäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon emännöinyt, -, -, olkoot emännöineet, olkoon emännöity

-, -, älköön olko emännöinyt, -, -, älkööt olko emännöineet, älköön olko emännöity

PREZENT CONDIȚIONAL

emännöisin, emännöisit, emännöisi, emännöisimme, emännöisitte, emännöisivät, emännöitäisiin

en emännöisi, et emännöisi, ei emännöisi, emme emännöisi, ette emännöisi, eivät emännöisi, ei emännöitäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin emännöinyt, olisit emännöinyt, olisi emännöinyt, olisimme emännöineet, olisitte emännöineet, olisivat emännöineet, oltaisiin emännöity

en olisi emännöinyt, et olisi emännöinyt, ei olisi emännöinyt, emme olisi emännöineet, ette olisi emännöineet, eivät olisi emännöineet, ei olisi emännöity

PREZENT POTENȚIAL

emännöinen, emännöinet, emännöinee, emännöinemme, emännöinette, emännöinevät, emännöitäneen

en emännöine, et emännöine, ei emännöine, emme emännöine, ette emännöine, eivät emännöine, ei emännöitäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen emännöinyt, lienet emännöinyt, lienee emännöinyt, lienemme emännöineet, lienette emännöineet, lienevät emännöineet, lienee emännöity

en liene emännöinyt, et liene emännöinyt, ei liene emännöinyt, emme liene emännöineet, ette liene emännöineet, eivät liene emännöineet, ei liene emännöity

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: emännöidä    FORMA LUNGĂ: emännöidäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: emännöidessä   INSTRUCTIV: emännöiden  INESIV PASIV: emännöitäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: emännöimään   INESIV: emännöimässä  ELATIV: emännöimästä

ADESIV: emännöimällä  ABESIV: emännöimättä  INSTRUCTIV: emännöimän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: emännöiminen   PARTITIV: emännöiminen

INFINITIVUL CINCI: emännöimäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: emännöivä  (gen. emännöivän)   PASIV: emännöitävä   (gen. emännöitävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: emännöinyt                     PASIV: emännöity

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: emännöijä (pl.gen. emännöijien)  ADJECTIV NEGATIV: emännöimätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): emännöinti

 

 

ennakoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

ennakoin, ennakoit, ennakoi, ennakoimme, ennakoitte, ennakoivat, ennakoidaan

en ennakoi, et ennakoi, ei ennakoi, emme ennakoi, ette ennakoi, eivät ennakoi, ei ennakoida

IMPERFECT INDICATIV

ennakoin, ennakoit, ennakoi, ennakoimme, ennakoitte, ennakoivat, ennakoitiin

en ennakoinut, et ennakoinut, ei ennakoinut, emme ennakoineet, ette ennakoineet, eivät ennakoineet, ei ennakoitu

PERFECT INDICATIV

olen ennakoinut, olet ennakoinut, on ennakoinut, olemme ennakoineet, olette ennakoineet, ovat ennakoineet, on ennakoitu

en ole ennakoinut, et ole ennakoinut, ei ole ennakoinut, emme ole ennakoineet, ette ole ennakoineet, eivät ole ennakoineet, ei ole ennakoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin ennakoinut, olit ennakoinut, oli ennakoinut, olimme ennakoineet, olitte ennakoineet, olivat ennakoineet, oli ennakoitu

en ollut ennakoinut, et ollut ennakoinut, ei ollut ennakoinut, emme olleet ennakoineet, ette olleet ennakoineet, eivät olleet ennakoineet, ei ollut ennakoitu

PREZENT IMPERATIV

-, ennakoi, ennakoikoon, ennakoikaamme, ennakoikaa, ennakoikoot, ennakoitakoon

-, älä ennakoi, älköön ennakoiko, älkäämme ennakoiko, älkää ennakoiko, älkööt ennakoiko, älköön ennakoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon ennakoinut, -, -, olkoot ennakoineet, olkoon ennakoitu

-, -, älköön olko ennakoinut, -, -, älkööt olko ennakoineet, älköön olko ennakoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

ennakoisin, ennakoisit, ennakoisi, ennakoisimme, ennakoisitte, ennakoisivat, ennakoitaisiin

en ennakoisi, et ennakoisi, ei ennakoisi, emme ennakoisi, ette ennakoisi, eivät ennakoisi, ei ennakoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin ennakoinut, olisit ennakoinut, olisi ennakoinut, olisimme ennakoineet, olisitte ennakoineet, olisivat ennakoineet, oltaisiin ennakoitu

en olisi ennakoinut, et olisi ennakoinut, ei olisi ennakoinut, emme olisi ennakoineet, ette olisi ennakoineet, eivät olisi ennakoineet, ei olisi ennakoitu

PREZENT POTENȚIAL

ennakoinen, ennakoinet, ennakoinee, ennakoinemme, ennakoinette, ennakoinevat, ennakoitaneen

en ennakoine, et ennakoine, ei ennakoine, emme ennakoine, ette ennakoine, eivät ennakoine, ei ennakoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen ennakoinut, lienet ennakoinut, lienee ennakoinut, lienemme ennakoineet, lienette ennakoineet, lienevät ennakoineet, lienee ennakoitu

en liene ennakoinut, et liene ennakoinut, ei liene ennakoinut, emme liene ennakoineet, ette liene ennakoineet, eivät liene ennakoineet, ei liene ennakoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: ennakoida    FORMA LUNGĂ: ennakoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: ennakoidessa   INSTRUCTIV: ennakoiden  INESIV PASIV: ennakoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: ennakoimaan   INESIV: ennakoimassa  ELATIV: ennakoimasta

ADESIV: ennakoimalla  ABESIV: ennakoimatta  INSTRUCTIV: ennakoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: ennakoiminen   PARTITIV: ennakoiminen

INFINITIVUL CINCI: ennakoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: ennakoiva  (gen. ennakoivan)   PASIV: ennakoitava   (gen. ennakoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: ennakoinut                     PASIV: ennakoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: ennakoija (pl.gen. ennakoijien)  ADJECTIV NEGATIV: ennakoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): ennakointi

 

 

epäröidä 25 (30)

PREZENT INDICATIV

epäröin, epäröit, epäröi, epäröimme, epäröitte, epäröivät, epäröidään

en epäröi, et epäröi, ei epäröi, emme epäröi, ette epäröi, eivät epäröi, ei epäröidä

IMPERFECT INDICATIV

epäröin, epäröit, epäröi, epäröimme, epäröitte, epäröivät, epäröitiin

en epäröinyt, et epäröinyt, ei epäröinyt, emme epäröineet, ette epäröineet, eivät epäröineet, ei epäröity

PERFECT INDICATIV

olen epäröinyt, olet epäröinyt, on epäröinyt, olemme epäröineet, olette epäröineet, ovat epäröineet, on epäröity

en ole epäröinyt, et ole epäröinyt, ei ole epäröinyt, emme ole epäröineet, ette ole epäröineet, eivät ole epäröineet, ei ole epäröity

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin epäröinyt, olit epäröinyt, oli epäröinyt, olimme epäröineet, olitte epäröineet, olivat epäröineet, oli epäröity

en ollut epäröinyt, et ollut epäröinyt, ei ollut epäröinyt, emme olleet epäröineet, ette olleet epäröineet, eivät olleet epäröineet, ei ollut epäröity

PREZENT IMPERATIV

-, epäröi, epäröiköön, epäröikäämme, epäröikää, epäröikööt, epäröitäköön

-, älä epäröi, älköön epäröikö, älkäämme epäröikö, älkää epäröikö, älkööt epäröikö, älköön epäröitäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon epäröinyt, -, -, olkoot epäröineet, olkoon epäröity

-, -, älköön olko epäröinyt, -, -, älkööt olko epäröineet, älköön olko epäröity

PREZENT CONDIȚIONAL

epäröisin, epäröisit, epäröisi, epäröisimme, epäröisitte, epäröisivät, epäröitäisiin

en epäröisi, et epäröisi, ei epäröisi, emme epäröisi, ette epäröisi, eivät epäröisi, ei epäröitäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin epäröinyt, olisit epäröinyt, olisi epäröinyt, olisimme epäröineet, olisitte epäröineet, olisivat epäröineet, oltaisiin epäröity

en olisi epäröinyt, et olisi epäröinyt, ei olisi epäröinyt, emme olisi epäröineet, ette olisi epäröineet, eivät olisi epäröineet, ei olisi epäröity

PREZENT POTENȚIAL

epäröinen, epäröinet, epäröinee, epäröinemme, epäröinette, epäröinevät, epäröitäneen

en epäröine, et epäröine, ei epäröine, emme epäröine, ette epäröine, eivät epäröine, ei epäröitäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen epäröinyt, lienet epäröinyt, lienee epäröinyt, lienemme epäröineet, lienette epäröineet, lienevät epäröineet, lienee epäröity

en liene epäröinyt, et liene epäröinyt, ei liene epäröinyt, emme liene epäröineet, ette liene epäröineet, eivät liene epäröineet, ei liene epäröity

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: epäröidä    FORMA LUNGĂ: epäröidäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: epäröidessä   INSTRUCTIV: epäröiden  INESIV PASIV: epäröitäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: epäröimään   INESIV: epäröimässä  ELATIV: epäröimästä

ADESIV: epäröimällä  ABESIV: epäröimättä  INSTRUCTIV: epäröimän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: epäröiminen   PARTITIV: epäröiminen

INFINITIVUL CINCI: epäröimäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: epäröivä  (gen. epäröivän)   PASIV: epäröitävä   (gen. epäröitävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: epäröinyt                    PASIV: epäröity

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: epäröijä (pl.gen. epäröijien)  ADJECTIV NEGATIV: epäröimätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): epäröinti

 

 

erasoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

erasoin, erasoit, erasoi, erasoimme, erasoitte, erasoivat, erasoidaan

en erasoi, et erasoi, ei erasoi, emme erasoi, ette erasoi, eivät erasoi, ei erasoida

IMPERFECT INDICATIV

erasoin, erasoit, erasoi, erasoimme, erasoitte, erasoivat, erasoitiin

en erasoinut, et erasoinut, ei erasoinut, emme erasoineet, ette erasoineet, eivät erasoineet, ei erasoitu

PERFECT INDICATIV

olen erasoinut, olet erasoinut, on erasoinut, olemme erasoineet, olette erasoineet, ovat erasoineet, on erasoitu

en ole erasoinut, et ole erasoinut, ei ole erasoinut, emme ole erasoineet, ette ole erasoineet, eivät ole erasoineet, ei ole erasoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin erasoinut, olit erasoinut, oli erasoinut, olimme erasoineet, olitte erasoineet, olivat erasoineet, oli erasoitu

en ollut erasoinut, et ollut erasoinut, ei ollut erasoinut, emme olleet erasoineet, ette olleet erasoineet, eivät olleet erasoineet, ei ollut erasoitu

PREZENT IMPERATIV

-, erasoi, erasoikoon, erasoikaamme, erasoikaa, erasoikoot, erasoitakoon

-, älä erasoi, älköön erasoiko, älkäämme erasoiko, älkää erasoiko, älkööt erasoiko, älköön erasoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon erasoinut, -, -, olkoot erasoineet, olkoon erasoitu

-, -, älköön olko erasoinut, -, -, älkööt olko erasoineet, älköön olko erasoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

erasoisin, erasoisit, erasoisi, erasoisimme, erasoisitte, erasoisivat, erasoitaisiin

en erasoisi, et erasoisi, ei erasoisi, emme erasoisi, ette erasoisi, eivät erasoisi, ei erasoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin erasoinut, olisit erasoinut, olisi erasoinut, olisimme erasoineet, olisitte erasoineet, olisivat erasoineet, oltaisiin erasoitu

en olisi erasoinut, et olisi erasoinut, ei olisi erasoinut, emme olisi erasoineet, ette olisi erasoineet, eivät olisi erasoineet, ei olisi erasoitu

PREZENT POTENȚIAL

erasoinen, erasoinet, erasoinee, erasoinemme, erasoinette, erasoinevat, erasoitaneen

en erasoine, et erasoine, ei erasoine, emme erasoine, ette erasoine, eivät erasoine, ei erasoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen erasoinut, lienet erasoinut, lienee erasoinut, lienemme erasoineet, lienette erasoineet, lienevät erasoineet, lienee erasoitu

en liene erasoinut, et liene erasoinut, ei liene erasoinut, emme liene erasoineet, ette liene erasoineet, eivät liene erasoineet, ei liene erasoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: erasoida    FORMA LUNGĂ: erasoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: erasoidessa   INSTRUCTIV: erasoiden  INESIV PASIV: erasoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: erasoimaan   INESIV: erasoimassa  ELATIV: erasoimasta

ADESIV: erasoimalla  ABESIV: erasoimatta  INSTRUCTIV: erasoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: erasoiminen   PARTITIV: erasoiminen

INFINITIVUL CINCI: erasoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: erasoiva  (gen. erasoivan)   PASIV: erasoitava   (gen. erasoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: erasoinut                    PASIV: erasoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: erasoija (pl.gen. erasoijien)  ADJECTIV NEGATIV: erasoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): erasointi

 

 

esitelmöidä 25 (30)

PREZENT INDICATIV

esitelmöin, esitelmöit, esitelmöi, esitelmöimme, esitelmöitte, esitelmöivät, esitelmöidään

en esitelmöi, et esitelmöi, ei esitelmöi, emme esitelmöi, ette esitelmöi, eivät esitelmöi, ei esitelmöidä

IMPERFECT INDICATIV

esitelmöin, esitelmöit, esitelmöi, esitelmöimme, esitelmöitte, esitelmöivät, esitelmöitiin

en esitelmöinyt, et esitelmöinyt, ei esitelmöinyt, emme esitelmöineet, ette esitelmöineet, eivät esitelmöineet, ei esitelmöity

PERFECT INDICATIV

olen esitelmöinyt, olet esitelmöinyt, on esitelmöinyt, olemme esitelmöineet, olette esitelmöineet, ovat esitelmöineet, on esitelmöity

en ole esitelmöinyt, et ole esitelmöinyt, ei ole esitelmöinyt, emme ole esitelmöineet, ette ole esitelmöineet, eivät ole esitelmöineet, ei ole esitelmöity

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin esitelmöinyt, olit esitelmöinyt, oli esitelmöinyt, olimme esitelmöineet, olitte esitelmöineet, olivat esitelmöineet, oli esitelmöity

en ollut esitelmöinyt, et ollut esitelmöinyt, ei ollut esitelmöinyt, emme olleet esitelmöineet, ette olleet esitelmöineet, eivät olleet esitelmöineet, ei ollut esitelmöity

PREZENT IMPERATIV

-, esitelmöi, esitelmöiköön, esitelmöikäämme, esitelmöikää, esitelmöikööt, esitelmöitäköön

-, älä esitelmöi, älköön esitelmöikö, älkäämme esitelmöikö, älkää esitelmöikö, älkööt esitelmöikö, älköön esitelmöitäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon esitelmöinyt, -, -, olkoot esitelmöineet, olkoon esitelmöity

-, -, älköön olko esitelmöinyt, -, -, älkööt olko esitelmöineet, älköön olko esitelmöity

PREZENT CONDIȚIONAL

esitelmöisin, esitelmöisit, esitelmöisi, esitelmöisimme, esitelmöisitte, esitelmöisivät, esitelmöitäisiin

en esitelmöisi, et esitelmöisi, ei esitelmöisi, emme esitelmöisi, ette esitelmöisi, eivät esitelmöisi, ei esitelmöitäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin esitelmöinyt, olisit esitelmöinyt, olisi esitelmöinyt, olisimme esitelmöineet, olisitte esitelmöineet, olisivat esitelmöineet, oltaisiin esitelmöity

en olisi esitelmöinyt, et olisi esitelmöinyt, ei olisi esitelmöinyt, emme olisi esitelmöineet, ette olisi esitelmöineet, eivät olisi esitelmöineet, ei olisi esitelmöity

PREZENT POTENȚIAL

esitelmöinen, esitelmöinet, esitelmöinee, esitelmöinemme, esitelmöinette, esitelmöinevät, esitelmöitäneen

en esitelmöine, et esitelmöine, ei esitelmöine, emme esitelmöine, ette esitelmöine, eivät esitelmöine, ei esitelmöitäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen esitelmöinyt, lienet esitelmöinyt, lienee esitelmöinyt, lienemme esitelmöineet, lienette esitelmöineet, lienevät esitelmöineet, lienee esitelmöity

en liene esitelmöinyt, et liene esitelmöinyt, ei liene esitelmöinyt, emme liene esitelmöineet, ette liene esitelmöineet, eivät liene esitelmöineet, ei liene esitelmöity

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: esitelmöidä    FORMA LUNGĂ: esitelmöidäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: esitelmöidessä   INSTRUCTIV: esitelmöiden  INESIV PASIV: esitelmöitäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: esitelmöimään   INESIV: esitelmöimässä  ELATIV: esitelmöimästä

ADESIV: esitelmöimällä  ABESIV: esitelmöimättä  INSTRUCTIV: esitelmöimän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: esitelmöiminen   PARTITIV: esitelmöiminen

INFINITIVUL CINCI: esitelmöimäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: esitelmöivä  (gen. esitelmöivän)   PASIV: esitelmöitävä   (gen. esitelmöitävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: esitelmöinyt                       PASIV: esitelmöity

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: esitelmöijä (pl.gen. esitelmöijien)  ADJECTIV NEGATIV: esitelmöimätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): esitelmöinti

 

 

eskaloida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

eskaloin, eskaloit, eskaloi, eskaloimme, eskaloitte, eskaloivat, eskaloidaan

en eskaloi, et eskaloi, ei eskaloi, emme eskaloi, ette eskaloi, eivät eskaloi, ei eskaloida

IMPERFECT INDICATIV

eskaloin, eskaloit, eskaloi, eskaloimme, eskaloitte, eskaloivat, eskaloitiin

en eskaloinut, et eskaloinut, ei eskaloinut, emme eskaloineet, ette eskaloineet, eivät eskaloineet, ei eskaloitu

PERFECT INDICATIV

olen eskaloinut, olet eskaloinut, on eskaloinut, olemme eskaloineet, olette eskaloineet, ovat eskaloineet, on eskaloitu

en ole eskaloinut, et ole eskaloinut, ei ole eskaloinut, emme ole eskaloineet, ette ole eskaloineet, eivät ole eskaloineet, ei ole eskaloitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin eskaloinut, olit eskaloinut, oli eskaloinut, olimme eskaloineet, olitte eskaloineet, olivat eskaloineet, oli eskaloitu

en ollut eskaloinut, et ollut eskaloinut, ei ollut eskaloinut, emme olleet eskaloineet, ette olleet eskaloineet, eivät olleet eskaloineet, ei ollut eskaloitu

PREZENT IMPERATIV

-, eskaloi, eskaloikoon, eskaloikaamme, eskaloikaa, eskaloikoot, eskaloitakoon

-, älä eskaloi, älköön eskaloiko, älkäämme eskaloiko, älkää eskaloiko, älkööt eskaloiko, älköön eskaloitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon eskaloinut, -, -, olkoot eskaloineet, olkoon eskaloitu

-, -, älköön olko eskaloinut, -, -, älkööt olko eskaloineet, älköön olko eskaloitu

PREZENT CONDIȚIONAL

eskaloisin, eskaloisit, eskaloisi, eskaloisimme, eskaloisitte, eskaloisivat, eskaloitaisiin

en eskaloisi, et eskaloisi, ei eskaloisi, emme eskaloisi, ette eskaloisi, eivät eskaloisi, ei eskaloitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin eskaloinut, olisit eskaloinut, olisi eskaloinut, olisimme eskaloineet, olisitte eskaloineet, olisivat eskaloineet, oltaisiin eskaloitu

en olisi eskaloinut, et olisi eskaloinut, ei olisi eskaloinut, emme olisi eskaloineet, ette olisi eskaloineet, eivät olisi eskaloineet, ei olisi eskaloitu

PREZENT POTENȚIAL

eskaloinen, eskaloinet, eskaloinee, eskaloinemme, eskaloinette, eskaloinevat, eskaloitaneen

en eskaloine, et eskaloine, ei eskaloine, emme eskaloine, ette eskaloine, eivät eskaloine, ei eskaloitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen eskaloinut, lienet eskaloinut, lienee eskaloinut, lienemme eskaloineet, lienette eskaloineet, lienevät eskaloineet, lienee eskaloitu

en liene eskaloinut, et liene eskaloinut, ei liene eskaloinut, emme liene eskaloineet, ette liene eskaloineet, eivät liene eskaloineet, ei liene eskaloitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: eskaloida    FORMA LUNGĂ: eskaloidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: eskaloidessa   INSTRUCTIV: eskaloiden  INESIV PASIV: eskaloitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: eskaloimaan   INESIV: eskaloimassa  ELATIV: eskaloimasta

ADESIV: eskaloimalla  ABESIV: eskaloimatta  INSTRUCTIV: eskaloiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: eskaloiminen   PARTITIV: eskaloiminen

INFINITIVUL CINCI: eskaloimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: eskaloiva  (gen. eskaloivan)   PASIV: eskaloitava   (gen. eskaloitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: eskaloinut                     PASIV: eskaloitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: eskaloija (pl.gen. eskaloijien)  ADJECTIV NEGATIV: eskaloimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): eskalointi

 

 

estimoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

estimoin, estimoit, estimoi, estimoimme, estimoitte, estimoivat, estimoidaan

en estimoi, et estimoi, ei estimoi, emme estimoi, ette estimoi, eivät estimoi, ei estimoida

IMPERFECT INDICATIV

estimoin, estimoit, estimoi, estimoimme, estimoitte, estimoivat, estimoitiin

en estimoinut, et estimoinut, ei estimoinut, emme estimoineet, ette estimoineet, eivät estimoineet, ei estimoitu

PERFECT INDICATIV

olen estimoinut, olet estimoinut, on estimoinut, olemme estimoineet, olette estimoineet, ovat estimoineet, on estimoitu

en ole estimoinut, et ole estimoinut, ei ole estimoinut, emme ole estimoineet, ette ole estimoineet, eivät ole estimoineet, ei ole estimoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin estimoinut, olit estimoinut, oli estimoinut, olimme estimoineet, olitte estimoineet, olivat estimoineet, oli estimoitu

en ollut estimoinut, et ollut estimoinut, ei ollut estimoinut, emme olleet estimoineet, ette olleet estimoineet, eivät olleet estimoineet, ei ollut estimoitu

PREZENT IMPERATIV

-, estimoi, estimoikoon, estimoikaamme, estimoikaa, estimoikoot, estimoitakoon

-, älä estimoi, älköön estimoiko, älkäämme estimoiko, älkää estimoiko, älkööt estimoiko, älköön estimoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon estimoinut, -, -, olkoot estimoineet, olkoon estimoitu

-, -, älköön olko estimoinut, -, -, älkööt olko estimoineet, älköön olko estimoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

estimoisin, estimoisit, estimoisi, estimoisimme, estimoisitte, estimoisivat, estimoitaisiin

en estimoisi, et estimoisi, ei estimoisi, emme estimoisi, ette estimoisi, eivät estimoisi, ei estimoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin estimoinut, olisit estimoinut, olisi estimoinut, olisimme estimoineet, olisitte estimoineet, olisivat estimoineet, oltaisiin estimoitu

en olisi estimoinut, et olisi estimoinut, ei olisi estimoinut, emme olisi estimoineet, ette olisi estimoineet, eivät olisi estimoineet, ei olisi estimoitu

PREZENT POTENȚIAL

estimoinen, estimoinet, estimoinee, estimoinemme, estimoinette, estimoinevat, estimoitaneen

en estimoine, et estimoine, ei estimoine, emme estimoine, ette estimoine, eivät estimoine, ei estimoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen estimoinut, lienet estimoinut, lienee estimoinut, lienemme estimoineet, lienette estimoineet, lienevät estimoineet, lienee estimoitu

en liene estimoinut, et liene estimoinut, ei liene estimoinut, emme liene estimoineet, ette liene estimoineet, eivät liene estimoineet, ei liene estimoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: estimoida    FORMA LUNGĂ: estimoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: estimoidessa   INSTRUCTIV: estimoiden  INESIV PASIV: estimoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: estimoimaan   INESIV: estimoimassa  ELATIV: estimoimasta

ADESIV: estimoimalla  ABESIV: estimoimatta  INSTRUCTIV: estimoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: estimoiminen   PARTITIV: estimoiminen

INFINITIVUL CINCI: estimoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: estimoiva  (gen. estimoivan)   PASIV: estimoitava   (gen. estimoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: estimoinut                     PASIV: estimoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: estimoija (pl.gen. estimoijien)  ADJECTIV NEGATIV: estimoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): estimointi

 

 

etabloida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

etabloin, etabloit, etabloi, etabloimme, etabloitte, etabloivat, etabloidaan

en etabloi, et etabloi, ei etabloi, emme etabloi, ette etabloi, eivät etabloi, ei etabloida

IMPERFECT INDICATIV

etabloin, etabloit, etabloi, etabloimme, etabloitte, etabloivat, etabloitiin

en etabloinut, et etabloinut, ei etabloinut, emme etabloineet, ette etabloineet, eivät etabloineet, ei etabloitu

PERFECT INDICATIV

olen etabloinut, olet etabloinut, on etabloinut, olemme etabloineet, olette etabloineet, ovat etabloineet, on etabloitu

en ole etabloinut, et ole etabloinut, ei ole etabloinut, emme ole etabloineet, ette ole etabloineet, eivät ole etabloineet, ei ole etabloitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin etabloinut, olit etabloinut, oli etabloinut, olimme etabloineet, olitte etabloineet, olivat etabloineet, oli etabloitu

en ollut etabloinut, et ollut etabloinut, ei ollut etabloinut, emme olleet etabloineet, ette olleet etabloineet, eivät olleet etabloineet, ei ollut etabloitu

PREZENT IMPERATIV

-, etabloi, etabloikoon, etabloikaamme, etabloikaa, etabloikoot, etabloitakoon

-, älä etabloi, älköön etabloiko, älkäämme etabloiko, älkää etabloiko, älkööt etabloiko, älköön etabloitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon etabloinut, -, -, olkoot etabloineet, olkoon etabloitu

-, -, älköön olko etabloinut, -, -, älkööt olko etabloineet, älköön olko etabloitu

PREZENT CONDIȚIONAL

etabloisin, etabloisit, etabloisi, etabloisimme, etabloisitte, etabloisivat, etabloitaisiin

en etabloisi, et etabloisi, ei etabloisi, emme etabloisi, ette etabloisi, eivät etabloisi, ei etabloitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin etabloinut, olisit etabloinut, olisi etabloinut, olisimme etabloineet, olisitte etabloineet, olisivat etabloineet, oltaisiin etabloitu

en olisi etabloinut, et olisi etabloinut, ei olisi etabloinut, emme olisi etabloineet, ette olisi etabloineet, eivät olisi etabloineet, ei olisi etabloitu

PREZENT POTENȚIAL

etabloinen, etabloinet, etabloinee, etabloinemme, etabloinette, etabloinevat, etabloitaneen

en etabloine, et etabloine, ei etabloine, emme etabloine, ette etabloine, eivät etabloine, ei etabloitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen etabloinut, lienet etabloinut, lienee etabloinut, lienemme etabloineet, lienette etabloineet, lienevät etabloineet, lienee etabloitu

en liene etabloinut, et liene etabloinut, ei liene etabloinut, emme liene etabloineet, ette liene etabloineet, eivät liene etabloineet, ei liene etabloitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: etabloida    FORMA LUNGĂ: etabloidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: etabloidessa   INSTRUCTIV: etabloiden  INESIV PASIV: etabloitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: etabloimaan   INESIV: etabloimassa  ELATIV: etabloimasta

ADESIV: etabloimalla  ABESIV: etabloimatta  INSTRUCTIV: etabloiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: etabloiminen   PARTITIV: etabloiminen

INFINITIVUL CINCI: etabloimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: etabloiva  (gen. etabloivan)   PASIV: etabloitava   (gen. etabloitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: etabloinut                     PASIV: etabloitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: etabloija (pl.gen. etabloijien)  ADJECTIV NEGATIV: etabloimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): etablointi

 

 

etiketöidä 25 (30)

PREZENT INDICATIV

etiketöin, etiketöit, etiketöi, etiketöimme, etiketöitte, etiketöivät, etiketöidään

en etiketöi, et etiketöi, ei etiketöi, emme etiketöi, ette etiketöi, eivät etiketöi, ei etiketöidä

IMPERFECT INDICATIV

etiketöin, etiketöit, etiketöi, etiketöimme, etiketöitte, etiketöivät, etiketöitiin

en etiketöinyt, et etiketöinyt, ei etiketöinyt, emme etiketöineet, ette etiketöineet, eivät etiketöineet, ei etiketöity

PERFECT INDICATIV

olen etiketöinyt, olet etiketöinyt, on etiketöinyt, olemme etiketöineet, olette etiketöineet, ovat etiketöineet, on etiketöity

en ole etiketöinyt, et ole etiketöinyt, ei ole etiketöinyt, emme ole etiketöineet, ette ole etiketöineet, eivät ole etiketöineet, ei ole etiketöity

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin etiketöinyt, olit etiketöinyt, oli etiketöinyt, olimme etiketöineet, olitte etiketöineet, olivat etiketöineet, oli etiketöity

en ollut etiketöinyt, et ollut etiketöinyt, ei ollut etiketöinyt, emme olleet etiketöineet, ette olleet etiketöineet, eivät olleet etiketöineet, ei ollut etiketöity

PREZENT IMPERATIV

-, etiketöi, etiketöiköön, etiketöikäämme, etiketöikää, etiketöikööt, etiketöitäköön

-, älä etiketöi, älköön etiketöikö, älkäämme etiketöikö, älkää etiketöikö, älkööt etiketöikö, älköön etiketöitäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon etiketöinyt, -, -, olkoot etiketöineet, olkoon etiketöity

-, -, älköön olko etiketöinyt, -, -, älkööt olko etiketöineet, älköön olko etiketöity

PREZENT CONDIȚIONAL

etiketöisin, etiketöisit, etiketöisi, etiketöisimme, etiketöisitte, etiketöisivät, etiketöitäisiin

en etiketöisi, et etiketöisi, ei etiketöisi, emme etiketöisi, ette etiketöisi, eivät etiketöisi, ei etiketöitäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin etiketöinyt, olisit etiketöinyt, olisi etiketöinyt, olisimme etiketöineet, olisitte etiketöineet, olisivat etiketöineet, oltaisiin etiketöity

en olisi etiketöinyt, et olisi etiketöinyt, ei olisi etiketöinyt, emme olisi etiketöineet, ette olisi etiketöineet, eivät olisi etiketöineet, ei olisi etiketöity

PREZENT POTENȚIAL

etiketöinen, etiketöinet, etiketöinee, etiketöinemme, etiketöinette, etiketöinevät, etiketöitäneen

en etiketöine, et etiketöine, ei etiketöine, emme etiketöine, ette etiketöine, eivät etiketöine, ei etiketöitäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen etiketöinyt, lienet etiketöinyt, lienee etiketöinyt, lienemme etiketöineet, lienette etiketöineet, lienevät etiketöineet, lienee etiketöity

en liene etiketöinyt, et liene etiketöinyt, ei liene etiketöinyt, emme liene etiketöineet, ette liene etiketöineet, eivät liene etiketöineet, ei liene etiketöity

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: etiketöidä    FORMA LUNGĂ: etiketöidäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: etiketöidessä   INSTRUCTIV: etiketöiden  INESIV PASIV: etiketöitäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: etiketöimään   INESIV: etiketöimässä  ELATIV: etiketöimästä

ADESIV: etiketöimällä  ABESIV: etiketöimättä  INSTRUCTIV: etiketöimän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: etiketöiminen   PARTITIV: etiketöiminen

INFINITIVUL CINCI: etiketöimäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: etiketöivä  (gen. etiketöivän)   PASIV: etiketöitävä   (gen. etiketöitävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: etiketöinyt                      PASIV: etiketöity

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: etiketöijä (pl.gen. etiketöijien)  ADJECTIV NEGATIV: etiketöimätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): etiketöinti

 

 

evakuoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

evakuoin, evakuoit, evakuoi, evakuoimme, evakuoitte, evakuoivat, evakuoidaan

en evakuoi, et evakuoi, ei evakuoi, emme evakuoi, ette evakuoi, eivät evakuoi, ei evakuoida

IMPERFECT INDICATIV

evakuoin, evakuoit, evakuoi, evakuoimme, evakuoitte, evakuoivat, evakuoitiin

en evakuoinut, et evakuoinut, ei evakuoinut, emme evakuoineet, ette evakuoineet, eivät evakuoineet, ei evakuoitu

PERFECT INDICATIV

olen evakuoinut, olet evakuoinut, on evakuoinut, olemme evakuoineet, olette evakuoineet, ovat evakuoineet, on evakuoitu

en ole evakuoinut, et ole evakuoinut, ei ole evakuoinut, emme ole evakuoineet, ette ole evakuoineet, eivät ole evakuoineet, ei ole evakuoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin evakuoinut, olit evakuoinut, oli evakuoinut, olimme evakuoineet, olitte evakuoineet, olivat evakuoineet, oli evakuoitu

en ollut evakuoinut, et ollut evakuoinut, ei ollut evakuoinut, emme olleet evakuoineet, ette olleet evakuoineet, eivät olleet evakuoineet, ei ollut evakuoitu

PREZENT IMPERATIV

-, evakuoi, evakuoikoon, evakuoikaamme, evakuoikaa, evakuoikoot, evakuoitakoon

-, älä evakuoi, älköön evakuoiko, älkäämme evakuoiko, älkää evakuoiko, älkööt evakuoiko, älköön evakuoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon evakuoinut, -, -, olkoot evakuoineet, olkoon evakuoitu

-, -, älköön olko evakuoinut, -, -, älkööt olko evakuoineet, älköön olko evakuoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

evakuoisin, evakuoisit, evakuoisi, evakuoisimme, evakuoisitte, evakuoisivat, evakuoitaisiin

en evakuoisi, et evakuoisi, ei evakuoisi, emme evakuoisi, ette evakuoisi, eivät evakuoisi, ei evakuoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin evakuoinut, olisit evakuoinut, olisi evakuoinut, olisimme evakuoineet, olisitte evakuoineet, olisivat evakuoineet, oltaisiin evakuoitu

en olisi evakuoinut, et olisi evakuoinut, ei olisi evakuoinut, emme olisi evakuoineet, ette olisi evakuoineet, eivät olisi evakuoineet, ei olisi evakuoitu

PREZENT POTENȚIAL

evakuoinen, evakuoinet, evakuoinee, evakuoinemme, evakuoinette, evakuoinevat, evakuoitaneen

en evakuoine, et evakuoine, ei evakuoine, emme evakuoine, ette evakuoine, eivät evakuoine, ei evakuoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen evakuoinut, lienet evakuoinut, lienee evakuoinut, lienemme evakuoineet, lienette evakuoineet, lienevät evakuoineet, lienee evakuoitu

en liene evakuoinut, et liene evakuoinut, ei liene evakuoinut, emme liene evakuoineet, ette liene evakuoineet, eivät liene evakuoineet, ei liene evakuoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: evakuoida    FORMA LUNGĂ: evakuoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: evakuoidessa   INSTRUCTIV: evakuoiden  INESIV PASIV: evakuoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: evakuoimaan   INESIV: evakuoimassa  ELATIV: evakuoimasta

ADESIV: evakuoimalla  ABESIV: evakuoimatta  INSTRUCTIV: evakuoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: evakuoiminen   PARTITIV: evakuoiminen

INFINITIVUL CINCI: evakuoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: evakuoiva  (gen. evakuoivan)   PASIV: evakuoitava   (gen. evakuoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: evakuoinut                     PASIV: evakuoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: evakuoija (pl.gen. evakuoijien)  ADJECTIV NEGATIV: evakuoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): evakuointi

 

 

fiksoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

fiksoin, fiksoit, fiksoi, fiksoimme, fiksoitte, fiksoivat, fiksoidaan

en fiksoi, et fiksoi, ei fiksoi, emme fiksoi, ette fiksoi, eivät fiksoi, ei fiksoida

IMPERFECT INDICATIV

fiksoin, fiksoit, fiksoi, fiksoimme, fiksoitte, fiksoivat, fiksoitiin

en fiksoinut, et fiksoinut, ei fiksoinut, emme fiksoineet, ette fiksoineet, eivät fiksoineet, ei fiksoitu

PERFECT INDICATIV

olen fiksoinut, olet fiksoinut, on fiksoinut, olemme fiksoineet, olette fiksoineet, ovat fiksoineet, on fiksoitu

en ole fiksoinut, et ole fiksoinut, ei ole fiksoinut, emme ole fiksoineet, ette ole fiksoineet, eivät ole fiksoineet, ei ole fiksoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin fiksoinut, olit fiksoinut, oli fiksoinut, olimme fiksoineet, olitte fiksoineet, olivat fiksoineet, oli fiksoitu

en ollut fiksoinut, et ollut fiksoinut, ei ollut fiksoinut, emme olleet fiksoineet, ette olleet fiksoineet, eivät olleet fiksoineet, ei ollut fiksoitu

PREZENT IMPERATIV

-, fiksoi, fiksoikoon, fiksoikaamme, fiksoikaa, fiksoikoot, fiksoitakoon

-, älä fiksoi, älköön fiksoiko, älkäämme fiksoiko, älkää fiksoiko, älkööt fiksoiko, älköön fiksoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon fiksoinut, -, -, olkoot fiksoineet, olkoon fiksoitu

-, -, älköön olko fiksoinut, -, -, älkööt olko fiksoineet, älköön olko fiksoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

fiksoisin, fiksoisit, fiksoisi, fiksoisimme, fiksoisitte, fiksoisivat, fiksoitaisiin

en fiksoisi, et fiksoisi, ei fiksoisi, emme fiksoisi, ette fiksoisi, eivät fiksoisi, ei fiksoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin fiksoinut, olisit fiksoinut, olisi fiksoinut, olisimme fiksoineet, olisitte fiksoineet, olisivat fiksoineet, oltaisiin fiksoitu

en olisi fiksoinut, et olisi fiksoinut, ei olisi fiksoinut, emme olisi fiksoineet, ette olisi fiksoineet, eivät olisi fiksoineet, ei olisi fiksoitu

PREZENT POTENȚIAL

fiksoinen, fiksoinet, fiksoinee, fiksoinemme, fiksoinette, fiksoinevat, fiksoitaneen

en fiksoine, et fiksoine, ei fiksoine, emme fiksoine, ette fiksoine, eivät fiksoine, ei fiksoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen fiksoinut, lienet fiksoinut, lienee fiksoinut, lienemme fiksoineet, lienette fiksoineet, lienevät fiksoineet, lienee fiksoitu

en liene fiksoinut, et liene fiksoinut, ei liene fiksoinut, emme liene fiksoineet, ette liene fiksoineet, eivät liene fiksoineet, ei liene fiksoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: fiksoida    FORMA LUNGĂ: fiksoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: fiksoidessa   INSTRUCTIV: fiksoiden  INESIV PASIV: fiksoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: fiksoimaan   INESIV: fiksoimassa  ELATIV: fiksoimasta

ADESIV: fiksoimalla  ABESIV: fiksoimatta  INSTRUCTIV: fiksoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: fiksoiminen   PARTITIV: fiksoiminen

INFINITIVUL CINCI: fiksoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: fiksoiva  (gen. fiksoivan)   PASIV: fiksoitava   (gen. fiksoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: fiksoinut                    PASIV: fiksoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: fiksoija (pl.gen. fiksoijien)  ADJECTIV NEGATIV: fiksoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): fiksointi

 

 

fileoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

fileoin, fileoit, fileoi, fileoimme, fileoitte, fileoivat, fileoidaan

en fileoi, et fileoi, ei fileoi, emme fileoi, ette fileoi, eivät fileoi, ei fileoida

IMPERFECT INDICATIV

fileoin, fileoit, fileoi, fileoimme, fileoitte, fileoivat, fileoitiin

en fileoinut, et fileoinut, ei fileoinut, emme fileoineet, ette fileoineet, eivät fileoineet, ei fileoitu

PERFECT INDICATIV

olen fileoinut, olet fileoinut, on fileoinut, olemme fileoineet, olette fileoineet, ovat fileoineet, on fileoitu

en ole fileoinut, et ole fileoinut, ei ole fileoinut, emme ole fileoineet, ette ole fileoineet, eivät ole fileoineet, ei ole fileoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin fileoinut, olit fileoinut, oli fileoinut, olimme fileoineet, olitte fileoineet, olivat fileoineet, oli fileoitu

en ollut fileoinut, et ollut fileoinut, ei ollut fileoinut, emme olleet fileoineet, ette olleet fileoineet, eivät olleet fileoineet, ei ollut fileoitu

PREZENT IMPERATIV

-, fileoi, fileoikoon, fileoikaamme, fileoikaa, fileoikoot, fileoitakoon

-, älä fileoi, älköön fileoiko, älkäämme fileoiko, älkää fileoiko, älkööt fileoiko, älköön fileoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon fileoinut, -, -, olkoot fileoineet, olkoon fileoitu

-, -, älköön olko fileoinut, -, -, älkööt olko fileoineet, älköön olko fileoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

fileoisin, fileoisit, fileoisi, fileoisimme, fileoisitte, fileoisivat, fileoitaisiin

en fileoisi, et fileoisi, ei fileoisi, emme fileoisi, ette fileoisi, eivät fileoisi, ei fileoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin fileoinut, olisit fileoinut, olisi fileoinut, olisimme fileoineet, olisitte fileoineet, olisivat fileoineet, oltaisiin fileoitu

en olisi fileoinut, et olisi fileoinut, ei olisi fileoinut, emme olisi fileoineet, ette olisi fileoineet, eivät olisi fileoineet, ei olisi fileoitu

PREZENT POTENȚIAL

fileoinen, fileoinet, fileoinee, fileoinemme, fileoinette, fileoinevat, fileoitaneen

en fileoine, et fileoine, ei fileoine, emme fileoine, ette fileoine, eivät fileoine, ei fileoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen fileoinut, lienet fileoinut, lienee fileoinut, lienemme fileoineet, lienette fileoineet, lienevät fileoineet, lienee fileoitu

en liene fileoinut, et liene fileoinut, ei liene fileoinut, emme liene fileoineet, ette liene fileoineet, eivät liene fileoineet, ei liene fileoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: fileoida    FORMA LUNGĂ: fileoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: fileoidessa   INSTRUCTIV: fileoiden  INESIV PASIV: fileoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: fileoimaan   INESIV: fileoimassa  ELATIV: fileoimasta

ADESIV: fileoimalla  ABESIV: fileoimatta  INSTRUCTIV: fileoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: fileoiminen   PARTITIV: fileoiminen

INFINITIVUL CINCI: fileoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: fileoiva  (gen. fileoivan)   PASIV: fileoitava   (gen. fileoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: fileoinut                    PASIV: fileoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: fileoija (pl.gen. fileoijien)  ADJECTIV NEGATIV: fileoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): fileointi

 

 

folioida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

folioin, folioit, folioi, folioimme, folioitte, folioivat, folioidaan

en folioi, et folioi, ei folioi, emme folioi, ette folioi, eivät folioi, ei folioida

IMPERFECT INDICATIV

folioin, folioit, folioi, folioimme, folioitte, folioivat, folioitiin

en folioinut, et folioinut, ei folioinut, emme folioineet, ette folioineet, eivät folioineet, ei folioitu

PERFECT INDICATIV

olen folioinut, olet folioinut, on folioinut, olemme folioineet, olette folioineet, ovat folioineet, on folioitu

en ole folioinut, et ole folioinut, ei ole folioinut, emme ole folioineet, ette ole folioineet, eivät ole folioineet, ei ole folioitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin folioinut, olit folioinut, oli folioinut, olimme folioineet, olitte folioineet, olivat folioineet, oli folioitu

en ollut folioinut, et ollut folioinut, ei ollut folioinut, emme olleet folioineet, ette olleet folioineet, eivät olleet folioineet, ei ollut folioitu

PREZENT IMPERATIV

-, folioi, folioikoon, folioikaamme, folioikaa, folioikoot, folioitakoon

-, älä folioi, älköön folioiko, älkäämme folioiko, älkää folioiko, älkööt folioiko, älköön folioitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon folioinut, -, -, olkoot folioineet, olkoon folioitu

-, -, älköön olko folioinut, -, -, älkööt olko folioineet, älköön olko folioitu

PREZENT CONDIȚIONAL

folioisin, folioisit, folioisi, folioisimme, folioisitte, folioisivat, folioitaisiin

en folioisi, et folioisi, ei folioisi, emme folioisi, ette folioisi, eivät folioisi, ei folioitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin folioinut, olisit folioinut, olisi folioinut, olisimme folioineet, olisitte folioineet, olisivat folioineet, oltaisiin folioitu

en olisi folioinut, et olisi folioinut, ei olisi folioinut, emme olisi folioineet, ette olisi folioineet, eivät olisi folioineet, ei olisi folioitu

PREZENT POTENȚIAL

folioinen, folioinet, folioinee, folioinemme, folioinette, folioinevat, folioitaneen

en folioine, et folioine, ei folioine, emme folioine, ette folioine, eivät folioine, ei folioitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen folioinut, lienet folioinut, lienee folioinut, lienemme folioineet, lienette folioineet, lienevät folioineet, lienee folioitu

en liene folioinut, et liene folioinut, ei liene folioinut, emme liene folioineet, ette liene folioineet, eivät liene folioineet, ei liene folioitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: folioida    FORMA LUNGĂ: folioidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: folioidessa   INSTRUCTIV: folioiden  INESIV PASIV: folioitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: folioimaan   INESIV: folioimassa  ELATIV: folioimasta

ADESIV: folioimalla  ABESIV: folioimatta  INSTRUCTIV: folioiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: folioiminen   PARTITIV: folioiminen

INFINITIVUL CINCI: folioimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: folioiva  (gen. folioivan)   PASIV: folioitava   (gen. folioitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: folioinut                    PASIV: folioitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: folioija (pl.gen. folioijien)  ADJECTIV NEGATIV: folioimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): foliointi

 

 

formalisoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

formalisoin, formalisoit, formalisoi, formalisoimme, formalisoitte, formalisoivat, formalisoidaan

en formalisoi, et formalisoi, ei formalisoi, emme formalisoi, ette formalisoi, eivät formalisoi, ei formalisoida

IMPERFECT INDICATIV

formalisoin, formalisoit, formalisoi, formalisoimme, formalisoitte, formalisoivat, formalisoitiin

en formalisoinut, et formalisoinut, ei formalisoinut, emme formalisoineet, ette formalisoineet, eivät formalisoineet, ei formalisoitu

PERFECT INDICATIV

olen formalisoinut, olet formalisoinut, on formalisoinut, olemme formalisoineet, olette formalisoineet, ovat formalisoineet, on formalisoitu

en ole formalisoinut, et ole formalisoinut, ei ole formalisoinut, emme ole formalisoineet, ette ole formalisoineet, eivät ole formalisoineet, ei ole formalisoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin formalisoinut, olit formalisoinut, oli formalisoinut, olimme formalisoineet, olitte formalisoineet, olivat formalisoineet, oli formalisoitu

en ollut formalisoinut, et ollut formalisoinut, ei ollut formalisoinut, emme olleet formalisoineet, ette olleet formalisoineet, eivät olleet formalisoineet, ei ollut formalisoitu

PREZENT IMPERATIV

-, formalisoi, formalisoikoon, formalisoikaamme, formalisoikaa, formalisoikoot, formalisoitakoon

-, älä formalisoi, älköön formalisoiko, älkäämme formalisoiko, älkää formalisoiko, älkööt formalisoiko, älköön formalisoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon formalisoinut, -, -, olkoot formalisoineet, olkoon formalisoitu

-, -, älköön olko formalisoinut, -, -, älkööt olko formalisoineet, älköön olko formalisoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

formalisoisin, formalisoisit, formalisoisi, formalisoisimme, formalisoisitte, formalisoisivat, formalisoitaisiin

en formalisoisi, et formalisoisi, ei formalisoisi, emme formalisoisi, ette formalisoisi, eivät formalisoisi, ei formalisoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin formalisoinut, olisit formalisoinut, olisi formalisoinut, olisimme formalisoineet, olisitte formalisoineet, olisivat formalisoineet, oltaisiin formalisoitu

en olisi formalisoinut, et olisi formalisoinut, ei olisi formalisoinut, emme olisi formalisoineet, ette olisi formalisoineet, eivät olisi formalisoineet, ei olisi formalisoitu

PREZENT POTENȚIAL

formalisoinen, formalisoinet, formalisoinee, formalisoinemme, formalisoinette, formalisoinevat, formalisoitaneen

en formalisoine, et formalisoine, ei formalisoine, emme formalisoine, ette formalisoine, eivät formalisoine, ei formalisoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen formalisoinut, lienet formalisoinut, lienee formalisoinut, lienemme formalisoineet, lienette formalisoineet, lienevät formalisoineet, lienee formalisoitu

en liene formalisoinut, et liene formalisoinut, ei liene formalisoinut, emme liene formalisoineet, ette liene formalisoineet, eivät liene formalisoineet, ei liene formalisoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: formalisoida    FORMA LUNGĂ: formalisoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: formalisoidessa   INSTRUCTIV: formalisoiden  INESIV PASIV: formalisoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: formalisoimaan   INESIV: formalisoimassa  ELATIV: formalisoimasta

ADESIV: formalisoimalla  ABESIV: formalisoimatta  INSTRUCTIV: formalisoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: formalisoiminen   PARTITIV: formalisoiminen

INFINITIVUL CINCI: formalisoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: formalisoiva  (gen. formalisoivan)   PASIV: formalisoitava   (gen. formalisoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: formalisoinut                        PASIV: formalisoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: formalisoija (pl.gen. formalisoijien)  ADJECTIV NEGATIV: formalisoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): formalisointi

 

 

formatoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

formatoin, formatoit, formatoi, formatoimme, formatoitte, formatoivat, formatoidaan

en formatoi, et formatoi, ei formatoi, emme formatoi, ette formatoi, eivät formatoi, ei formatoida

IMPERFECT INDICATIV

formatoin, formatoit, formatoi, formatoimme, formatoitte, formatoivat, formatoitiin

en formatoinut, et formatoinut, ei formatoinut, emme formatoineet, ette formatoineet, eivät formatoineet, ei formatoitu

PERFECT INDICATIV

olen formatoinut, olet formatoinut, on formatoinut, olemme formatoineet, olette formatoineet, ovat formatoineet, on formatoitu

en ole formatoinut, et ole formatoinut, ei ole formatoinut, emme ole formatoineet, ette ole formatoineet, eivät ole formatoineet, ei ole formatoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin formatoinut, olit formatoinut, oli formatoinut, olimme formatoineet, olitte formatoineet, olivat formatoineet, oli formatoitu

en ollut formatoinut, et ollut formatoinut, ei ollut formatoinut, emme olleet formatoineet, ette olleet formatoineet, eivät olleet formatoineet, ei ollut formatoitu

PREZENT IMPERATIV

-, formatoi, formatoikoon, formatoikaamme, formatoikaa, formatoikoot, formatoitakoon

-, älä formatoi, älköön formatoiko, älkäämme formatoiko, älkää formatoiko, älkööt formatoiko, älköön formatoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon formatoinut, -, -, olkoot formatoineet, olkoon formatoitu

-, -, älköön olko formatoinut, -, -, älkööt olko formatoineet, älköön olko formatoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

formatoisin, formatoisit, formatoisi, formatoisimme, formatoisitte, formatoisivat, formatoitaisiin

en formatoisi, et formatoisi, ei formatoisi, emme formatoisi, ette formatoisi, eivät formatoisi, ei formatoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin formatoinut, olisit formatoinut, olisi formatoinut, olisimme formatoineet, olisitte formatoineet, olisivat formatoineet, oltaisiin formatoitu

en olisi formatoinut, et olisi formatoinut, ei olisi formatoinut, emme olisi formatoineet, ette olisi formatoineet, eivät olisi formatoineet, ei olisi formatoitu

PREZENT POTENȚIAL

formatoinen, formatoinet, formatoinee, formatoinemme, formatoinette, formatoinevat, formatoitaneen

en formatoine, et formatoine, ei formatoine, emme formatoine, ette formatoine, eivät formatoine, ei formatoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen formatoinut, lienet formatoinut, lienee formatoinut, lienemme formatoineet, lienette formatoineet, lienevät formatoineet, lienee formatoitu

en liene formatoinut, et liene formatoinut, ei liene formatoinut, emme liene formatoineet, ette liene formatoineet, eivät liene formatoineet, ei liene formatoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: formatoida    FORMA LUNGĂ: formatoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: formatoidessa   INSTRUCTIV: formatoiden  INESIV PASIV: formatoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: formatoimaan   INESIV: formatoimassa  ELATIV: formatoimasta

ADESIV: formatoimalla  ABESIV: formatoimatta  INSTRUCTIV: formatoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: formatoiminen   PARTITIV: formatoiminen

INFINITIVUL CINCI: formatoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: formatoiva  (gen. formatoivan)   PASIV: formatoitava   (gen. formatoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: formatoinut                      PASIV: formatoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: formatoija (pl.gen. formatoijien)  ADJECTIV NEGATIV: formatoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): formatointi

 

 

formuloida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

formuloin, formuloit, formuloi, formuloimme, formuloitte, formuloivat, formuloidaan

en formuloi, et formuloi, ei formuloi, emme formuloi, ette formuloi, eivät formuloi, ei formuloida

IMPERFECT INDICATIV

formuloin, formuloit, formuloi, formuloimme, formuloitte, formuloivat, formuloitiin

en formuloinut, et formuloinut, ei formuloinut, emme formuloineet, ette formuloineet, eivät formuloineet, ei formuloitu

PERFECT INDICATIV

olen formuloinut, olet formuloinut, on formuloinut, olemme formuloineet, olette formuloineet, ovat formuloineet, on formuloitu

en ole formuloinut, et ole formuloinut, ei ole formuloinut, emme ole formuloineet, ette ole formuloineet, eivät ole formuloineet, ei ole formuloitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin formuloinut, olit formuloinut, oli formuloinut, olimme formuloineet, olitte formuloineet, olivat formuloineet, oli formuloitu

en ollut formuloinut, et ollut formuloinut, ei ollut formuloinut, emme olleet formuloineet, ette olleet formuloineet, eivät olleet formuloineet, ei ollut formuloitu

PREZENT IMPERATIV

-, formuloi, formuloikoon, formuloikaamme, formuloikaa, formuloikoot, formuloitakoon

-, älä formuloi, älköön formuloiko, älkäämme formuloiko, älkää formuloiko, älkööt formuloiko, älköön formuloitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon formuloinut, -, -, olkoot formuloineet, olkoon formuloitu

-, -, älköön olko formuloinut, -, -, älkööt olko formuloineet, älköön olko formuloitu

PREZENT CONDIȚIONAL

formuloisin, formuloisit, formuloisi, formuloisimme, formuloisitte, formuloisivat, formuloitaisiin

en formuloisi, et formuloisi, ei formuloisi, emme formuloisi, ette formuloisi, eivät formuloisi, ei formuloitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin formuloinut, olisit formuloinut, olisi formuloinut, olisimme formuloineet, olisitte formuloineet, olisivat formuloineet, oltaisiin formuloitu

en olisi formuloinut, et olisi formuloinut, ei olisi formuloinut, emme olisi formuloineet, ette olisi formuloineet, eivät olisi formuloineet, ei olisi formuloitu

PREZENT POTENȚIAL

formuloinen, formuloinet, formuloinee, formuloinemme, formuloinette, formuloinevat, formuloitaneen

en formuloine, et formuloine, ei formuloine, emme formuloine, ette formuloine, eivät formuloine, ei formuloitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen formuloinut, lienet formuloinut, lienee formuloinut, lienemme formuloineet, lienette formuloineet, lienevät formuloineet, lienee formuloitu

en liene formuloinut, et liene formuloinut, ei liene formuloinut, emme liene formuloineet, ette liene formuloineet, eivät liene formuloineet, ei liene formuloitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: formuloida    FORMA LUNGĂ: formuloidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: formuloidessa   INSTRUCTIV: formuloiden  INESIV PASIV: formuloitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: formuloimaan   INESIV: formuloimassa  ELATIV: formuloimasta

ADESIV: formuloimalla  ABESIV: formuloimatta  INSTRUCTIV: formuloiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: formuloiminen   PARTITIV: formuloiminen

INFINITIVUL CINCI: formuloimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: formuloiva  (gen. formuloivan)   PASIV: formuloitava   (gen. formuloitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: formuloinut                      PASIV: formuloitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: formuloija (pl.gen. formuloijien)  ADJECTIV NEGATIV: formuloimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): formulointi

 

 

frustroida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

frustroin, frustroit, frustroi, frustroimme, frustroitte, frustroivat, frustroidaan

en frustroi, et frustroi, ei frustroi, emme frustroi, ette frustroi, eivät frustroi, ei frustroida

IMPERFECT INDICATIV

frustroin, frustroit, frustroi, frustroimme, frustroitte, frustroivat, frustroitiin

en frustroinut, et frustroinut, ei frustroinut, emme frustroineet, ette frustroineet, eivät frustroineet, ei frustroitu

PERFECT INDICATIV

olen frustroinut, olet frustroinut, on frustroinut, olemme frustroineet, olette frustroineet, ovat frustroineet, on frustroitu

en ole frustroinut, et ole frustroinut, ei ole frustroinut, emme ole frustroineet, ette ole frustroineet, eivät ole frustroineet, ei ole frustroitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin frustroinut, olit frustroinut, oli frustroinut, olimme frustroineet, olitte frustroineet, olivat frustroineet, oli frustroitu

en ollut frustroinut, et ollut frustroinut, ei ollut frustroinut, emme olleet frustroineet, ette olleet frustroineet, eivät olleet frustroineet, ei ollut frustroitu

PREZENT IMPERATIV

-, frustroi, frustroikoon, frustroikaamme, frustroikaa, frustroikoot, frustroitakoon

-, älä frustroi, älköön frustroiko, älkäämme frustroiko, älkää frustroiko, älkööt frustroiko, älköön frustroitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon frustroinut, -, -, olkoot frustroineet, olkoon frustroitu

-, -, älköön olko frustroinut, -, -, älkööt olko frustroineet, älköön olko frustroitu

PREZENT CONDIȚIONAL

frustroisin, frustroisit, frustroisi, frustroisimme, frustroisitte, frustroisivat, frustroitaisiin

en frustroisi, et frustroisi, ei frustroisi, emme frustroisi, ette frustroisi, eivät frustroisi, ei frustroitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin frustroinut, olisit frustroinut, olisi frustroinut, olisimme frustroineet, olisitte frustroineet, olisivat frustroineet, oltaisiin frustroitu

en olisi frustroinut, et olisi frustroinut, ei olisi frustroinut, emme olisi frustroineet, ette olisi frustroineet, eivät olisi frustroineet, ei olisi frustroitu

PREZENT POTENȚIAL

frustroinen, frustroinet, frustroinee, frustroinemme, frustroinette, frustroinevat, frustroitaneen

en frustroine, et frustroine, ei frustroine, emme frustroine, ette frustroine, eivät frustroine, ei frustroitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen frustroinut, lienet frustroinut, lienee frustroinut, lienemme frustroineet, lienette frustroineet, lienevät frustroineet, lienee frustroitu

en liene frustroinut, et liene frustroinut, ei liene frustroinut, emme liene frustroineet, ette liene frustroineet, eivät liene frustroineet, ei liene frustroitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: frustroida    FORMA LUNGĂ: frustroidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: frustroidessa   INSTRUCTIV: frustroiden  INESIV PASIV: frustroitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: frustroimaan   INESIV: frustroimassa  ELATIV: frustroimasta

ADESIV: frustroimalla  ABESIV: frustroimatta  INSTRUCTIV: frustroiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: frustroiminen   PARTITIV: frustroiminen

INFINITIVUL CINCI: frustroimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: frustroiva  (gen. frustroivan)   PASIV: frustroitava   (gen. frustroitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: frustroinut                      PASIV: frustroitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: frustroija (pl.gen. frustroijien)  ADJECTIV NEGATIV: frustroimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): frustrointi

 

 

fuusioida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

fuusioin, fuusioit, fuusioi, fuusioimme, fuusioitte, fuusioivat, fuusioidaan

en fuusioi, et fuusioi, ei fuusioi, emme fuusioi, ette fuusioi, eivät fuusioi, ei fuusioida

IMPERFECT INDICATIV

fuusioin, fuusioit, fuusioi, fuusioimme, fuusioitte, fuusioivat, fuusioitiin

en fuusioinut, et fuusioinut, ei fuusioinut, emme fuusioineet, ette fuusioineet, eivät fuusioineet, ei fuusioitu

PERFECT INDICATIV

olen fuusioinut, olet fuusioinut, on fuusioinut, olemme fuusioineet, olette fuusioineet, ovat fuusioineet, on fuusioitu

en ole fuusioinut, et ole fuusioinut, ei ole fuusioinut, emme ole fuusioineet, ette ole fuusioineet, eivät ole fuusioineet, ei ole fuusioitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin fuusioinut, olit fuusioinut, oli fuusioinut, olimme fuusioineet, olitte fuusioineet, olivat fuusioineet, oli fuusioitu

en ollut fuusioinut, et ollut fuusioinut, ei ollut fuusioinut, emme olleet fuusioineet, ette olleet fuusioineet, eivät olleet fuusioineet, ei ollut fuusioitu

PREZENT IMPERATIV

-, fuusioi, fuusioikoon, fuusioikaamme, fuusioikaa, fuusioikoot, fuusioitakoon

-, älä fuusioi, älköön fuusioiko, älkäämme fuusioiko, älkää fuusioiko, älkööt fuusioiko, älköön fuusioitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon fuusioinut, -, -, olkoot fuusioineet, olkoon fuusioitu

-, -, älköön olko fuusioinut, -, -, älkööt olko fuusioineet, älköön olko fuusioitu

PREZENT CONDIȚIONAL

fuusioisin, fuusioisit, fuusioisi, fuusioisimme, fuusioisitte, fuusioisivat, fuusioitaisiin

en fuusioisi, et fuusioisi, ei fuusioisi, emme fuusioisi, ette fuusioisi, eivät fuusioisi, ei fuusioitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin fuusioinut, olisit fuusioinut, olisi fuusioinut, olisimme fuusioineet, olisitte fuusioineet, olisivat fuusioineet, oltaisiin fuusioitu

en olisi fuusioinut, et olisi fuusioinut, ei olisi fuusioinut, emme olisi fuusioineet, ette olisi fuusioineet, eivät olisi fuusioineet, ei olisi fuusioitu

PREZENT POTENȚIAL

fuusioinen, fuusioinet, fuusioinee, fuusioinemme, fuusioinette, fuusioinevat, fuusioitaneen

en fuusioine, et fuusioine, ei fuusioine, emme fuusioine, ette fuusioine, eivät fuusioine, ei fuusioitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen fuusioinut, lienet fuusioinut, lienee fuusioinut, lienemme fuusioineet, lienette fuusioineet, lienevät fuusioineet, lienee fuusioitu

en liene fuusioinut, et liene fuusioinut, ei liene fuusioinut, emme liene fuusioineet, ette liene fuusioineet, eivät liene fuusioineet, ei liene fuusioitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: fuusioida    FORMA LUNGĂ: fuusioidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: fuusioidessa   INSTRUCTIV: fuusioiden  INESIV PASIV: fuusioitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: fuusioimaan   INESIV: fuusioimassa  ELATIV: fuusioimasta

ADESIV: fuusioimalla  ABESIV: fuusioimatta  INSTRUCTIV: fuusioiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: fuusioiminen   PARTITIV: fuusioiminen

INFINITIVUL CINCI: fuusioimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: fuusioiva  (gen. fuusioivan)   PASIV: fuusioitava   (gen. fuusioitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: fuusioinut                     PASIV: fuusioitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: fuusioija (pl.gen. fuusioijien)  ADJECTIV NEGATIV: fuusioimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): fuusiointi

 

 

galvanoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

galvanoin, galvanoit, galvanoi, galvanoimme, galvanoitte, galvanoivat, galvanoidaan

en galvanoi, et galvanoi, ei galvanoi, emme galvanoi, ette galvanoi, eivät galvanoi, ei galvanoida

IMPERFECT INDICATIV

galvanoin, galvanoit, galvanoi, galvanoimme, galvanoitte, galvanoivat, galvanoitiin

en galvanoinut, et galvanoinut, ei galvanoinut, emme galvanoineet, ette galvanoineet, eivät galvanoineet, ei galvanoitu

PERFECT INDICATIV

olen galvanoinut, olet galvanoinut, on galvanoinut, olemme galvanoineet, olette galvanoineet, ovat galvanoineet, on galvanoitu

en ole galvanoinut, et ole galvanoinut, ei ole galvanoinut, emme ole galvanoineet, ette ole galvanoineet, eivät ole galvanoineet, ei ole galvanoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin galvanoinut, olit galvanoinut, oli galvanoinut, olimme galvanoineet, olitte galvanoineet, olivat galvanoineet, oli galvanoitu

en ollut galvanoinut, et ollut galvanoinut, ei ollut galvanoinut, emme olleet galvanoineet, ette olleet galvanoineet, eivät olleet galvanoineet, ei ollut galvanoitu

PREZENT IMPERATIV

-, galvanoi, galvanoikoon, galvanoikaamme, galvanoikaa, galvanoikoot, galvanoitakoon

-, älä galvanoi, älköön galvanoiko, älkäämme galvanoiko, älkää galvanoiko, älkööt galvanoiko, älköön galvanoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon galvanoinut, -, -, olkoot galvanoineet, olkoon galvanoitu

-, -, älköön olko galvanoinut, -, -, älkööt olko galvanoineet, älköön olko galvanoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

galvanoisin, galvanoisit, galvanoisi, galvanoisimme, galvanoisitte, galvanoisivat, galvanoitaisiin

en galvanoisi, et galvanoisi, ei galvanoisi, emme galvanoisi, ette galvanoisi, eivät galvanoisi, ei galvanoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin galvanoinut, olisit galvanoinut, olisi galvanoinut, olisimme galvanoineet, olisitte galvanoineet, olisivat galvanoineet, oltaisiin galvanoitu

en olisi galvanoinut, et olisi galvanoinut, ei olisi galvanoinut, emme olisi galvanoineet, ette olisi galvanoineet, eivät olisi galvanoineet, ei olisi galvanoitu

PREZENT POTENȚIAL

galvanoinen, galvanoinet, galvanoinee, galvanoinemme, galvanoinette, galvanoinevat, galvanoitaneen

en galvanoine, et galvanoine, ei galvanoine, emme galvanoine, ette galvanoine, eivät galvanoine, ei galvanoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen galvanoinut, lienet galvanoinut, lienee galvanoinut, lienemme galvanoineet, lienette galvanoineet, lienevät galvanoineet, lienee galvanoitu

en liene galvanoinut, et liene galvanoinut, ei liene galvanoinut, emme liene galvanoineet, ette liene galvanoineet, eivät liene galvanoineet, ei liene galvanoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: galvanoida    FORMA LUNGĂ: galvanoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: galvanoidessa   INSTRUCTIV: galvanoiden  INESIV PASIV: galvanoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: galvanoimaan   INESIV: galvanoimassa  ELATIV: galvanoimasta

ADESIV: galvanoimalla  ABESIV: galvanoimatta  INSTRUCTIV: galvanoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: galvanoiminen   PARTITIV: galvanoiminen

INFINITIVUL CINCI: galvanoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: galvanoiva  (gen. galvanoivan)   PASIV: galvanoitava   (gen. galvanoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: galvanoinut                      PASIV: galvanoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: galvanoija (pl.gen. galvanoijien)  ADJECTIV NEGATIV: galvanoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): galvanointi

 

 

gratinoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

gratinoin, gratinoit, gratinoi, gratinoimme, gratinoitte, gratinoivat, gratinoidaan

en gratinoi, et gratinoi, ei gratinoi, emme gratinoi, ette gratinoi, eivät gratinoi, ei gratinoida

IMPERFECT INDICATIV

gratinoin, gratinoit, gratinoi, gratinoimme, gratinoitte, gratinoivat, gratinoitiin

en gratinoinut, et gratinoinut, ei gratinoinut, emme gratinoineet, ette gratinoineet, eivät gratinoineet, ei gratinoitu

PERFECT INDICATIV

olen gratinoinut, olet gratinoinut, on gratinoinut, olemme gratinoineet, olette gratinoineet, ovat gratinoineet, on gratinoitu

en ole gratinoinut, et ole gratinoinut, ei ole gratinoinut, emme ole gratinoineet, ette ole gratinoineet, eivät ole gratinoineet, ei ole gratinoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin gratinoinut, olit gratinoinut, oli gratinoinut, olimme gratinoineet, olitte gratinoineet, olivat gratinoineet, oli gratinoitu

en ollut gratinoinut, et ollut gratinoinut, ei ollut gratinoinut, emme olleet gratinoineet, ette olleet gratinoineet, eivät olleet gratinoineet, ei ollut gratinoitu

PREZENT IMPERATIV

-, gratinoi, gratinoikoon, gratinoikaamme, gratinoikaa, gratinoikoot, gratinoitakoon

-, älä gratinoi, älköön gratinoiko, älkäämme gratinoiko, älkää gratinoiko, älkööt gratinoiko, älköön gratinoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon gratinoinut, -, -, olkoot gratinoineet, olkoon gratinoitu

-, -, älköön olko gratinoinut, -, -, älkööt olko gratinoineet, älköön olko gratinoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

gratinoisin, gratinoisit, gratinoisi, gratinoisimme, gratinoisitte, gratinoisivat, gratinoitaisiin

en gratinoisi, et gratinoisi, ei gratinoisi, emme gratinoisi, ette gratinoisi, eivät gratinoisi, ei gratinoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin gratinoinut, olisit gratinoinut, olisi gratinoinut, olisimme gratinoineet, olisitte gratinoineet, olisivat gratinoineet, oltaisiin gratinoitu

en olisi gratinoinut, et olisi gratinoinut, ei olisi gratinoinut, emme olisi gratinoineet, ette olisi gratinoineet, eivät olisi gratinoineet, ei olisi gratinoitu

PREZENT POTENȚIAL

gratinoinen, gratinoinet, gratinoinee, gratinoinemme, gratinoinette, gratinoinevat, gratinoitaneen

en gratinoine, et gratinoine, ei gratinoine, emme gratinoine, ette gratinoine, eivät gratinoine, ei gratinoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen gratinoinut, lienet gratinoinut, lienee gratinoinut, lienemme gratinoineet, lienette gratinoineet, lienevät gratinoineet, lienee gratinoitu

en liene gratinoinut, et liene gratinoinut, ei liene gratinoinut, emme liene gratinoineet, ette liene gratinoineet, eivät liene gratinoineet, ei liene gratinoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: gratinoida    FORMA LUNGĂ: gratinoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: gratinoidessa   INSTRUCTIV: gratinoiden  INESIV PASIV: gratinoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: gratinoimaan   INESIV: gratinoimassa  ELATIV: gratinoimasta

ADESIV: gratinoimalla  ABESIV: gratinoimatta  INSTRUCTIV: gratinoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: gratinoiminen   PARTITIV: gratinoiminen

INFINITIVUL CINCI: gratinoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: gratinoiva  (gen. gratinoivan)   PASIV: gratinoitava   (gen. gratinoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: gratinoinut                      PASIV: gratinoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: gratinoija (pl.gen. gratinoijien)  ADJECTIV NEGATIV: gratinoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): gratinointi

 

 

haarukoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

haarukoin, haarukoit, haarukoi, haarukoimme, haarukoitte, haarukoivat, haarukoidaan

en haarukoi, et haarukoi, ei haarukoi, emme haarukoi, ette haarukoi, eivät haarukoi, ei haarukoida

IMPERFECT INDICATIV

haarukoin, haarukoit, haarukoi, haarukoimme, haarukoitte, haarukoivat, haarukoitiin

en haarukoinut, et haarukoinut, ei haarukoinut, emme haarukoineet, ette haarukoineet, eivät haarukoineet, ei haarukoitu

PERFECT INDICATIV

olen haarukoinut, olet haarukoinut, on haarukoinut, olemme haarukoineet, olette haarukoineet, ovat haarukoineet, on haarukoitu

en ole haarukoinut, et ole haarukoinut, ei ole haarukoinut, emme ole haarukoineet, ette ole haarukoineet, eivät ole haarukoineet, ei ole haarukoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin haarukoinut, olit haarukoinut, oli haarukoinut, olimme haarukoineet, olitte haarukoineet, olivat haarukoineet, oli haarukoitu

en ollut haarukoinut, et ollut haarukoinut, ei ollut haarukoinut, emme olleet haarukoineet, ette olleet haarukoineet, eivät olleet haarukoineet, ei ollut haarukoitu

PREZENT IMPERATIV

-, haarukoi, haarukoikoon, haarukoikaamme, haarukoikaa, haarukoikoot, haarukoitakoon

-, älä haarukoi, älköön haarukoiko, älkäämme haarukoiko, älkää haarukoiko, älkööt haarukoiko, älköön haarukoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon haarukoinut, -, -, olkoot haarukoineet, olkoon haarukoitu

-, -, älköön olko haarukoinut, -, -, älkööt olko haarukoineet, älköön olko haarukoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

haarukoisin, haarukoisit, haarukoisi, haarukoisimme, haarukoisitte, haarukoisivat, haarukoitaisiin

en haarukoisi, et haarukoisi, ei haarukoisi, emme haarukoisi, ette haarukoisi, eivät haarukoisi, ei haarukoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin haarukoinut, olisit haarukoinut, olisi haarukoinut, olisimme haarukoineet, olisitte haarukoineet, olisivat haarukoineet, oltaisiin haarukoitu

en olisi haarukoinut, et olisi haarukoinut, ei olisi haarukoinut, emme olisi haarukoineet, ette olisi haarukoineet, eivät olisi haarukoineet, ei olisi haarukoitu

PREZENT POTENȚIAL

haarukoinen, haarukoinet, haarukoinee, haarukoinemme, haarukoinette, haarukoinevat, haarukoitaneen

en haarukoine, et haarukoine, ei haarukoine, emme haarukoine, ette haarukoine, eivät haarukoine, ei haarukoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen haarukoinut, lienet haarukoinut, lienee haarukoinut, lienemme haarukoineet, lienette haarukoineet, lienevät haarukoineet, lienee haarukoitu

en liene haarukoinut, et liene haarukoinut, ei liene haarukoinut, emme liene haarukoineet, ette liene haarukoineet, eivät liene haarukoineet, ei liene haarukoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: haarukoida    FORMA LUNGĂ: haarukoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: haarukoidessa   INSTRUCTIV: haarukoiden  INESIV PASIV: haarukoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: haarukoimaan   INESIV: haarukoimassa  ELATIV: haarukoimasta

ADESIV: haarukoimalla  ABESIV: haarukoimatta  INSTRUCTIV: haarukoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: haarukoiminen   PARTITIV: haarukoiminen

INFINITIVUL CINCI: haarukoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: haarukoiva  (gen. haarukoivan)   PASIV: haarukoitava   (gen. haarukoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: haarukoinut                      PASIV: haarukoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: haarukoija (pl.gen. haarukoijien)  ADJECTIV NEGATIV: haarukoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): haarukointi

 

 

halstaroida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

halstaroin, halstaroit, halstaroi, halstaroimme, halstaroitte, halstaroivat, halstaroidaan

en halstaroi, et halstaroi, ei halstaroi, emme halstaroi, ette halstaroi, eivät halstaroi, ei halstaroida

IMPERFECT INDICATIV

halstaroin, halstaroit, halstaroi, halstaroimme, halstaroitte, halstaroivat, halstaroitiin

en halstaroinut, et halstaroinut, ei halstaroinut, emme halstaroineet, ette halstaroineet, eivät halstaroineet, ei halstaroitu

PERFECT INDICATIV

olen halstaroinut, olet halstaroinut, on halstaroinut, olemme halstaroineet, olette halstaroineet, ovat halstaroineet, on halstaroitu

en ole halstaroinut, et ole halstaroinut, ei ole halstaroinut, emme ole halstaroineet, ette ole halstaroineet, eivät ole halstaroineet, ei ole halstaroitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin halstaroinut, olit halstaroinut, oli halstaroinut, olimme halstaroineet, olitte halstaroineet, olivat halstaroineet, oli halstaroitu

en ollut halstaroinut, et ollut halstaroinut, ei ollut halstaroinut, emme olleet halstaroineet, ette olleet halstaroineet, eivät olleet halstaroineet, ei ollut halstaroitu

PREZENT IMPERATIV

-, halstaroi, halstaroikoon, halstaroikaamme, halstaroikaa, halstaroikoot, halstaroitakoon

-, älä halstaroi, älköön halstaroiko, älkäämme halstaroiko, älkää halstaroiko, älkööt halstaroiko, älköön halstaroitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon halstaroinut, -, -, olkoot halstaroineet, olkoon halstaroitu

-, -, älköön olko halstaroinut, -, -, älkööt olko halstaroineet, älköön olko halstaroitu

PREZENT CONDIȚIONAL

halstaroisin, halstaroisit, halstaroisi, halstaroisimme, halstaroisitte, halstaroisivat, halstaroitaisiin

en halstaroisi, et halstaroisi, ei halstaroisi, emme halstaroisi, ette halstaroisi, eivät halstaroisi, ei halstaroitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin halstaroinut, olisit halstaroinut, olisi halstaroinut, olisimme halstaroineet, olisitte halstaroineet, olisivat halstaroineet, oltaisiin halstaroitu

en olisi halstaroinut, et olisi halstaroinut, ei olisi halstaroinut, emme olisi halstaroineet, ette olisi halstaroineet, eivät olisi halstaroineet, ei olisi halstaroitu

PREZENT POTENȚIAL

halstaroinen, halstaroinet, halstaroinee, halstaroinemme, halstaroinette, halstaroinevat, halstaroitaneen

en halstaroine, et halstaroine, ei halstaroine, emme halstaroine, ette halstaroine, eivät halstaroine, ei halstaroitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen halstaroinut, lienet halstaroinut, lienee halstaroinut, lienemme halstaroineet, lienette halstaroineet, lienevät halstaroineet, lienee halstaroitu

en liene halstaroinut, et liene halstaroinut, ei liene halstaroinut, emme liene halstaroineet, ette liene halstaroineet, eivät liene halstaroineet, ei liene halstaroitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: halstaroida    FORMA LUNGĂ: halstaroidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: halstaroidessa   INSTRUCTIV: halstaroiden  INESIV PASIV: halstaroitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: halstaroimaan   INESIV: halstaroimassa  ELATIV: halstaroimasta

ADESIV: halstaroimalla  ABESIV: halstaroimatta  INSTRUCTIV: halstaroiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: halstaroiminen   PARTITIV: halstaroiminen

INFINITIVUL CINCI: halstaroimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: halstaroiva  (gen. halstaroivan)   PASIV: halstaroitava   (gen. halstaroitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: halstaroinut                       PASIV: halstaroitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: halstaroija (pl.gen. halstaroijien)  ADJECTIV NEGATIV: halstaroimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): halstarointi

 

 

haparoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

haparoin, haparoit, haparoi, haparoimme, haparoitte, haparoivat, haparoidaan

en haparoi, et haparoi, ei haparoi, emme haparoi, ette haparoi, eivät haparoi, ei haparoida

IMPERFECT INDICATIV

haparoin, haparoit, haparoi, haparoimme, haparoitte, haparoivat, haparoitiin

en haparoinut, et haparoinut, ei haparoinut, emme haparoineet, ette haparoineet, eivät haparoineet, ei haparoitu

PERFECT INDICATIV

olen haparoinut, olet haparoinut, on haparoinut, olemme haparoineet, olette haparoineet, ovat haparoineet, on haparoitu

en ole haparoinut, et ole haparoinut, ei ole haparoinut, emme ole haparoineet, ette ole haparoineet, eivät ole haparoineet, ei ole haparoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin haparoinut, olit haparoinut, oli haparoinut, olimme haparoineet, olitte haparoineet, olivat haparoineet, oli haparoitu

en ollut haparoinut, et ollut haparoinut, ei ollut haparoinut, emme olleet haparoineet, ette olleet haparoineet, eivät olleet haparoineet, ei ollut haparoitu

PREZENT IMPERATIV

-, haparoi, haparoikoon, haparoikaamme, haparoikaa, haparoikoot, haparoitakoon

-, älä haparoi, älköön haparoiko, älkäämme haparoiko, älkää haparoiko, älkööt haparoiko, älköön haparoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon haparoinut, -, -, olkoot haparoineet, olkoon haparoitu

-, -, älköön olko haparoinut, -, -, älkööt olko haparoineet, älköön olko haparoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

haparoisin, haparoisit, haparoisi, haparoisimme, haparoisitte, haparoisivat, haparoitaisiin

en haparoisi, et haparoisi, ei haparoisi, emme haparoisi, ette haparoisi, eivät haparoisi, ei haparoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin haparoinut, olisit haparoinut, olisi haparoinut, olisimme haparoineet, olisitte haparoineet, olisivat haparoineet, oltaisiin haparoitu

en olisi haparoinut, et olisi haparoinut, ei olisi haparoinut, emme olisi haparoineet, ette olisi haparoineet, eivät olisi haparoineet, ei olisi haparoitu

PREZENT POTENȚIAL

haparoinen, haparoinet, haparoinee, haparoinemme, haparoinette, haparoinevat, haparoitaneen

en haparoine, et haparoine, ei haparoine, emme haparoine, ette haparoine, eivät haparoine, ei haparoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen haparoinut, lienet haparoinut, lienee haparoinut, lienemme haparoineet, lienette haparoineet, lienevät haparoineet, lienee haparoitu

en liene haparoinut, et liene haparoinut, ei liene haparoinut, emme liene haparoineet, ette liene haparoineet, eivät liene haparoineet, ei liene haparoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: haparoida    FORMA LUNGĂ: haparoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: haparoidessa   INSTRUCTIV: haparoiden  INESIV PASIV: haparoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: haparoimaan   INESIV: haparoimassa  ELATIV: haparoimasta

ADESIV: haparoimalla  ABESIV: haparoimatta  INSTRUCTIV: haparoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: haparoiminen   PARTITIV: haparoiminen

INFINITIVUL CINCI: haparoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: haparoiva  (gen. haparoivan)   PASIV: haparoitava   (gen. haparoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: haparoinut                     PASIV: haparoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: haparoija (pl.gen. haparoijien)  ADJECTIV NEGATIV: haparoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): haparointi

 

 

haravoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

haravoin, haravoit, haravoi, haravoimme, haravoitte, haravoivat, haravoidaan

en haravoi, et haravoi, ei haravoi, emme haravoi, ette haravoi, eivät haravoi, ei haravoida

IMPERFECT INDICATIV

haravoin, haravoit, haravoi, haravoimme, haravoitte, haravoivat, haravoitiin

en haravoinut, et haravoinut, ei haravoinut, emme haravoineet, ette haravoineet, eivät haravoineet, ei haravoitu

PERFECT INDICATIV

olen haravoinut, olet haravoinut, on haravoinut, olemme haravoineet, olette haravoineet, ovat haravoineet, on haravoitu

en ole haravoinut, et ole haravoinut, ei ole haravoinut, emme ole haravoineet, ette ole haravoineet, eivät ole haravoineet, ei ole haravoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin haravoinut, olit haravoinut, oli haravoinut, olimme haravoineet, olitte haravoineet, olivat haravoineet, oli haravoitu

en ollut haravoinut, et ollut haravoinut, ei ollut haravoinut, emme olleet haravoineet, ette olleet haravoineet, eivät olleet haravoineet, ei ollut haravoitu

PREZENT IMPERATIV

-, haravoi, haravoikoon, haravoikaamme, haravoikaa, haravoikoot, haravoitakoon

-, älä haravoi, älköön haravoiko, älkäämme haravoiko, älkää haravoiko, älkööt haravoiko, älköön haravoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon haravoinut, -, -, olkoot haravoineet, olkoon haravoitu

-, -, älköön olko haravoinut, -, -, älkööt olko haravoineet, älköön olko haravoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

haravoisin, haravoisit, haravoisi, haravoisimme, haravoisitte, haravoisivat, haravoitaisiin

en haravoisi, et haravoisi, ei haravoisi, emme haravoisi, ette haravoisi, eivät haravoisi, ei haravoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin haravoinut, olisit haravoinut, olisi haravoinut, olisimme haravoineet, olisitte haravoineet, olisivat haravoineet, oltaisiin haravoitu

en olisi haravoinut, et olisi haravoinut, ei olisi haravoinut, emme olisi haravoineet, ette olisi haravoineet, eivät olisi haravoineet, ei olisi haravoitu

PREZENT POTENȚIAL

haravoinen, haravoinet, haravoinee, haravoinemme, haravoinette, haravoinevat, haravoitaneen

en haravoine, et haravoine, ei haravoine, emme haravoine, ette haravoine, eivät haravoine, ei haravoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen haravoinut, lienet haravoinut, lienee haravoinut, lienemme haravoineet, lienette haravoineet, lienevät haravoineet, lienee haravoitu

en liene haravoinut, et liene haravoinut, ei liene haravoinut, emme liene haravoineet, ette liene haravoineet, eivät liene haravoineet, ei liene haravoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: haravoida    FORMA LUNGĂ: haravoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: haravoidessa   INSTRUCTIV: haravoiden  INESIV PASIV: haravoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: haravoimaan   INESIV: haravoimassa  ELATIV: haravoimasta

ADESIV: haravoimalla  ABESIV: haravoimatta  INSTRUCTIV: haravoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: haravoiminen   PARTITIV: haravoiminen

INFINITIVUL CINCI: haravoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: haravoiva  (gen. haravoivan)   PASIV: haravoitava   (gen. haravoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: haravoinut                     PASIV: haravoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: haravoija (pl.gen. haravoijien)  ADJECTIV NEGATIV: haravoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): haravointi

 

 

harmonisoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

harmonisoin, harmonisoit, harmonisoi, harmonisoimme, harmonisoitte, harmonisoivat, harmonisoidaan

en harmonisoi, et harmonisoi, ei harmonisoi, emme harmonisoi, ette harmonisoi, eivät harmonisoi, ei harmonisoida

IMPERFECT INDICATIV

harmonisoin, harmonisoit, harmonisoi, harmonisoimme, harmonisoitte, harmonisoivat, harmonisoitiin

en harmonisoinut, et harmonisoinut, ei harmonisoinut, emme harmonisoineet, ette harmonisoineet, eivät harmonisoineet, ei harmonisoitu

PERFECT INDICATIV

olen harmonisoinut, olet harmonisoinut, on harmonisoinut, olemme harmonisoineet, olette harmonisoineet, ovat harmonisoineet, on harmonisoitu

en ole harmonisoinut, et ole harmonisoinut, ei ole harmonisoinut, emme ole harmonisoineet, ette ole harmonisoineet, eivät ole harmonisoineet, ei ole harmonisoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin harmonisoinut, olit harmonisoinut, oli harmonisoinut, olimme harmonisoineet, olitte harmonisoineet, olivat harmonisoineet, oli harmonisoitu

en ollut harmonisoinut, et ollut harmonisoinut, ei ollut harmonisoinut, emme olleet harmonisoineet, ette olleet harmonisoineet, eivät olleet harmonisoineet, ei ollut harmonisoitu

PREZENT IMPERATIV

-, harmonisoi, harmonisoikoon, harmonisoikaamme, harmonisoikaa, harmonisoikoot, harmonisoitakoon

-, älä harmonisoi, älköön harmonisoiko, älkäämme harmonisoiko, älkää harmonisoiko, älkööt harmonisoiko, älköön harmonisoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon harmonisoinut, -, -, olkoot harmonisoineet, olkoon harmonisoitu

-, -, älköön olko harmonisoinut, -, -, älkööt olko harmonisoineet, älköön olko harmonisoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

harmonisoisin, harmonisoisit, harmonisoisi, harmonisoisimme, harmonisoisitte, harmonisoisivat, harmonisoitaisiin

en harmonisoisi, et harmonisoisi, ei harmonisoisi, emme harmonisoisi, ette harmonisoisi, eivät harmonisoisi, ei harmonisoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin harmonisoinut, olisit harmonisoinut, olisi harmonisoinut, olisimme harmonisoineet, olisitte harmonisoineet, olisivat harmonisoineet, oltaisiin harmonisoitu

en olisi harmonisoinut, et olisi harmonisoinut, ei olisi harmonisoinut, emme olisi harmonisoineet, ette olisi harmonisoineet, eivät olisi harmonisoineet, ei olisi harmonisoitu

PREZENT POTENȚIAL

harmonisoinen, harmonisoinet, harmonisoinee, harmonisoinemme, harmonisoinette, harmonisoinevat, harmonisoitaneen

en harmonisoine, et harmonisoine, ei harmonisoine, emme harmonisoine, ette harmonisoine, eivät harmonisoine, ei harmonisoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen harmonisoinut, lienet harmonisoinut, lienee harmonisoinut, lienemme harmonisoineet, lienette harmonisoineet, lienevät harmonisoineet, lienee harmonisoitu

en liene harmonisoinut, et liene harmonisoinut, ei liene harmonisoinut, emme liene harmonisoineet, ette liene harmonisoineet, eivät liene harmonisoineet, ei liene harmonisoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: harmonisoida    FORMA LUNGĂ: harmonisoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: harmonisoidessa   INSTRUCTIV: harmonisoiden  INESIV PASIV: harmonisoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: harmonisoimaan   INESIV: harmonisoimassa  ELATIV: harmonisoimasta

ADESIV: harmonisoimalla  ABESIV: harmonisoimatta  INSTRUCTIV: harmonisoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: harmonisoiminen   PARTITIV: harmonisoiminen

INFINITIVUL CINCI: harmonisoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: harmonisoiva  (gen. harmonisoivan)   PASIV: harmonisoitava   (gen. harmonisoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: harmonisoinut                        PASIV: harmonisoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: harmonisoija (pl.gen. harmonisoijien)  ADJECTIV NEGATIV: harmonisoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): harmonisointi

 

 

harppunoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

harppunoin, harppunoit, harppunoi, harppunoimme, harppunoitte, harppunoivat, harppunoidaan

en harppunoi, et harppunoi, ei harppunoi, emme harppunoi, ette harppunoi, eivät harppunoi, ei harppunoida

IMPERFECT INDICATIV

harppunoin, harppunoit, harppunoi, harppunoimme, harppunoitte, harppunoivat, harppunoitiin

en harppunoinut, et harppunoinut, ei harppunoinut, emme harppunoineet, ette harppunoineet, eivät harppunoineet, ei harppunoitu

PERFECT INDICATIV

olen harppunoinut, olet harppunoinut, on harppunoinut, olemme harppunoineet, olette harppunoineet, ovat harppunoineet, on harppunoitu

en ole harppunoinut, et ole harppunoinut, ei ole harppunoinut, emme ole harppunoineet, ette ole harppunoineet, eivät ole harppunoineet, ei ole harppunoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin harppunoinut, olit harppunoinut, oli harppunoinut, olimme harppunoineet, olitte harppunoineet, olivat harppunoineet, oli harppunoitu

en ollut harppunoinut, et ollut harppunoinut, ei ollut harppunoinut, emme olleet harppunoineet, ette olleet harppunoineet, eivät olleet harppunoineet, ei ollut harppunoitu

PREZENT IMPERATIV

-, harppunoi, harppunoikoon, harppunoikaamme, harppunoikaa, harppunoikoot, harppunoitakoon

-, älä harppunoi, älköön harppunoiko, älkäämme harppunoiko, älkää harppunoiko, älkööt harppunoiko, älköön harppunoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon harppunoinut, -, -, olkoot harppunoineet, olkoon harppunoitu

-, -, älköön olko harppunoinut, -, -, älkööt olko harppunoineet, älköön olko harppunoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

harppunoisin, harppunoisit, harppunoisi, harppunoisimme, harppunoisitte, harppunoisivat, harppunoitaisiin

en harppunoisi, et harppunoisi, ei harppunoisi, emme harppunoisi, ette harppunoisi, eivät harppunoisi, ei harppunoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin harppunoinut, olisit harppunoinut, olisi harppunoinut, olisimme harppunoineet, olisitte harppunoineet, olisivat harppunoineet, oltaisiin harppunoitu

en olisi harppunoinut, et olisi harppunoinut, ei olisi harppunoinut, emme olisi harppunoineet, ette olisi harppunoineet, eivät olisi harppunoineet, ei olisi harppunoitu

PREZENT POTENȚIAL

harppunoinen, harppunoinet, harppunoinee, harppunoinemme, harppunoinette, harppunoinevat, harppunoitaneen

en harppunoine, et harppunoine, ei harppunoine, emme harppunoine, ette harppunoine, eivät harppunoine, ei harppunoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen harppunoinut, lienet harppunoinut, lienee harppunoinut, lienemme harppunoineet, lienette harppunoineet, lienevät harppunoineet, lienee harppunoitu

en liene harppunoinut, et liene harppunoinut, ei liene harppunoinut, emme liene harppunoineet, ette liene harppunoineet, eivät liene harppunoineet, ei liene harppunoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: harppunoida    FORMA LUNGĂ: harppunoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: harppunoidessa   INSTRUCTIV: harppunoiden  INESIV PASIV: harppunoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: harppunoimaan   INESIV: harppunoimassa  ELATIV: harppunoimasta

ADESIV: harppunoimalla  ABESIV: harppunoimatta  INSTRUCTIV: harppunoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: harppunoiminen   PARTITIV: harppunoiminen

INFINITIVUL CINCI: harppunoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: harppunoiva  (gen. harppunoivan)   PASIV: harppunoitava   (gen. harppunoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: harppunoinut                       PASIV: harppunoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: harppunoija (pl.gen. harppunoijien)  ADJECTIV NEGATIV: harppunoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): harppunointi

 

 

havainnoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

havainnoin, havainnoit, havainnoi, havainnoimme, havainnoitte, havainnoivat, havainnoidaan

en havainnoi, et havainnoi, ei havainnoi, emme havainnoi, ette havainnoi, eivät havainnoi, ei havainnoida

IMPERFECT INDICATIV

havainnoin, havainnoit, havainnoi, havainnoimme, havainnoitte, havainnoivat, havainnoitiin

en havainnoinut, et havainnoinut, ei havainnoinut, emme havainnoineet, ette havainnoineet, eivät havainnoineet, ei havainnoitu

PERFECT INDICATIV

olen havainnoinut, olet havainnoinut, on havainnoinut, olemme havainnoineet, olette havainnoineet, ovat havainnoineet, on havainnoitu

en ole havainnoinut, et ole havainnoinut, ei ole havainnoinut, emme ole havainnoineet, ette ole havainnoineet, eivät ole havainnoineet, ei ole havainnoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin havainnoinut, olit havainnoinut, oli havainnoinut, olimme havainnoineet, olitte havainnoineet, olivat havainnoineet, oli havainnoitu

en ollut havainnoinut, et ollut havainnoinut, ei ollut havainnoinut, emme olleet havainnoineet, ette olleet havainnoineet, eivät olleet havainnoineet, ei ollut havainnoitu

PREZENT IMPERATIV

-, havainnoi, havainnoikoon, havainnoikaamme, havainnoikaa, havainnoikoot, havainnoitakoon

-, älä havainnoi, älköön havainnoiko, älkäämme havainnoiko, älkää havainnoiko, älkööt havainnoiko, älköön havainnoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon havainnoinut, -, -, olkoot havainnoineet, olkoon havainnoitu

-, -, älköön olko havainnoinut, -, -, älkööt olko havainnoineet, älköön olko havainnoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

havainnoisin, havainnoisit, havainnoisi, havainnoisimme, havainnoisitte, havainnoisivat, havainnoitaisiin

en havainnoisi, et havainnoisi, ei havainnoisi, emme havainnoisi, ette havainnoisi, eivät havainnoisi, ei havainnoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin havainnoinut, olisit havainnoinut, olisi havainnoinut, olisimme havainnoineet, olisitte havainnoineet, olisivat havainnoineet, oltaisiin havainnoitu

en olisi havainnoinut, et olisi havainnoinut, ei olisi havainnoinut, emme olisi havainnoineet, ette olisi havainnoineet, eivät olisi havainnoineet, ei olisi havainnoitu

PREZENT POTENȚIAL

havainnoinen, havainnoinet, havainnoinee, havainnoinemme, havainnoinette, havainnoinevat, havainnoitaneen

en havainnoine, et havainnoine, ei havainnoine, emme havainnoine, ette havainnoine, eivät havainnoine, ei havainnoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen havainnoinut, lienet havainnoinut, lienee havainnoinut, lienemme havainnoineet, lienette havainnoineet, lienevät havainnoineet, lienee havainnoitu

en liene havainnoinut, et liene havainnoinut, ei liene havainnoinut, emme liene havainnoineet, ette liene havainnoineet, eivät liene havainnoineet, ei liene havainnoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: havainnoida    FORMA LUNGĂ: havainnoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: havainnoidessa   INSTRUCTIV: havainnoiden  INESIV PASIV: havainnoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: havainnoimaan   INESIV: havainnoimassa  ELATIV: havainnoimasta

ADESIV: havainnoimalla  ABESIV: havainnoimatta  INSTRUCTIV: havainnoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: havainnoiminen   PARTITIV: havainnoiminen

INFINITIVUL CINCI: havainnoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: havainnoiva  (gen. havainnoivan)   PASIV: havainnoitava   (gen. havainnoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: havainnoinut                       PASIV: havainnoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: havainnoija (pl.gen. havainnoijien)  ADJECTIV NEGATIV: havainnoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): havainnointi

 

 

hedelmöidä 25 (30)

PREZENT INDICATIV

hedelmöin, hedelmöit, hedelmöi, hedelmöimme, hedelmöitte, hedelmöivät, hedelmöidään

en hedelmöi, et hedelmöi, ei hedelmöi, emme hedelmöi, ette hedelmöi, eivät hedelmöi, ei hedelmöidä

IMPERFECT INDICATIV

hedelmöin, hedelmöit, hedelmöi, hedelmöimme, hedelmöitte, hedelmöivät, hedelmöitiin

en hedelmöinyt, et hedelmöinyt, ei hedelmöinyt, emme hedelmöineet, ette hedelmöineet, eivät hedelmöineet, ei hedelmöity

PERFECT INDICATIV

olen hedelmöinyt, olet hedelmöinyt, on hedelmöinyt, olemme hedelmöineet, olette hedelmöineet, ovat hedelmöineet, on hedelmöity

en ole hedelmöinyt, et ole hedelmöinyt, ei ole hedelmöinyt, emme ole hedelmöineet, ette ole hedelmöineet, eivät ole hedelmöineet, ei ole hedelmöity

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hedelmöinyt, olit hedelmöinyt, oli hedelmöinyt, olimme hedelmöineet, olitte hedelmöineet, olivat hedelmöineet, oli hedelmöity

en ollut hedelmöinyt, et ollut hedelmöinyt, ei ollut hedelmöinyt, emme olleet hedelmöineet, ette olleet hedelmöineet, eivät olleet hedelmöineet, ei ollut hedelmöity

PREZENT IMPERATIV

-, hedelmöi, hedelmöiköön, hedelmöikäämme, hedelmöikää, hedelmöikööt, hedelmöitäköön

-, älä hedelmöi, älköön hedelmöikö, älkäämme hedelmöikö, älkää hedelmöikö, älkööt hedelmöikö, älköön hedelmöitäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hedelmöinyt, -, -, olkoot hedelmöineet, olkoon hedelmöity

-, -, älköön olko hedelmöinyt, -, -, älkööt olko hedelmöineet, älköön olko hedelmöity

PREZENT CONDIȚIONAL

hedelmöisin, hedelmöisit, hedelmöisi, hedelmöisimme, hedelmöisitte, hedelmöisivät, hedelmöitäisiin

en hedelmöisi, et hedelmöisi, ei hedelmöisi, emme hedelmöisi, ette hedelmöisi, eivät hedelmöisi, ei hedelmöitäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hedelmöinyt, olisit hedelmöinyt, olisi hedelmöinyt, olisimme hedelmöineet, olisitte hedelmöineet, olisivat hedelmöineet, oltaisiin hedelmöity

en olisi hedelmöinyt, et olisi hedelmöinyt, ei olisi hedelmöinyt, emme olisi hedelmöineet, ette olisi hedelmöineet, eivät olisi hedelmöineet, ei olisi hedelmöity

PREZENT POTENȚIAL

hedelmöinen, hedelmöinet, hedelmöinee, hedelmöinemme, hedelmöinette, hedelmöinevät, hedelmöitäneen

en hedelmöine, et hedelmöine, ei hedelmöine, emme hedelmöine, ette hedelmöine, eivät hedelmöine, ei hedelmöitäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen hedelmöinyt, lienet hedelmöinyt, lienee hedelmöinyt, lienemme hedelmöineet, lienette hedelmöineet, lienevät hedelmöineet, lienee hedelmöity

en liene hedelmöinyt, et liene hedelmöinyt, ei liene hedelmöinyt, emme liene hedelmöineet, ette liene hedelmöineet, eivät liene hedelmöineet, ei liene hedelmöity

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hedelmöidä    FORMA LUNGĂ: hedelmöidäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hedelmöidessä   INSTRUCTIV: hedelmöiden  INESIV PASIV: hedelmöitäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hedelmöimään   INESIV: hedelmöimässä  ELATIV: hedelmöimästä

ADESIV: hedelmöimällä  ABESIV: hedelmöimättä  INSTRUCTIV: hedelmöimän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hedelmöiminen   PARTITIV: hedelmöiminen

INFINITIVUL CINCI: hedelmöimäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hedelmöivä  (gen. hedelmöivän)   PASIV: hedelmöitävä   (gen. hedelmöitävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hedelmöinyt                      PASIV: hedelmöity

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hedelmöijä (pl.gen. hedelmöijien)  ADJECTIV NEGATIV: hedelmöimätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hedelmöinti

 

 

heilimöidä 25 (30)

PREZENT INDICATIV

heilimöin, heilimöit, heilimöi, heilimöimme, heilimöitte, heilimöivät, heilimöidään

en heilimöi, et heilimöi, ei heilimöi, emme heilimöi, ette heilimöi, eivät heilimöi, ei heilimöidä

IMPERFECT INDICATIV

heilimöin, heilimöit, heilimöi, heilimöimme, heilimöitte, heilimöivät, heilimöitiin

en heilimöinyt, et heilimöinyt, ei heilimöinyt, emme heilimöineet, ette heilimöineet, eivät heilimöineet, ei heilimöity

PERFECT INDICATIV

olen heilimöinyt, olet heilimöinyt, on heilimöinyt, olemme heilimöineet, olette heilimöineet, ovat heilimöineet, on heilimöity

en ole heilimöinyt, et ole heilimöinyt, ei ole heilimöinyt, emme ole heilimöineet, ette ole heilimöineet, eivät ole heilimöineet, ei ole heilimöity

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin heilimöinyt, olit heilimöinyt, oli heilimöinyt, olimme heilimöineet, olitte heilimöineet, olivat heilimöineet, oli heilimöity

en ollut heilimöinyt, et ollut heilimöinyt, ei ollut heilimöinyt, emme olleet heilimöineet, ette olleet heilimöineet, eivät olleet heilimöineet, ei ollut heilimöity

PREZENT IMPERATIV

-, heilimöi, heilimöiköön, heilimöikäämme, heilimöikää, heilimöikööt, heilimöitäköön

-, älä heilimöi, älköön heilimöikö, älkäämme heilimöikö, älkää heilimöikö, älkööt heilimöikö, älköön heilimöitäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon heilimöinyt, -, -, olkoot heilimöineet, olkoon heilimöity

-, -, älköön olko heilimöinyt, -, -, älkööt olko heilimöineet, älköön olko heilimöity

PREZENT CONDIȚIONAL

heilimöisin, heilimöisit, heilimöisi, heilimöisimme, heilimöisitte, heilimöisivät, heilimöitäisiin

en heilimöisi, et heilimöisi, ei heilimöisi, emme heilimöisi, ette heilimöisi, eivät heilimöisi, ei heilimöitäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin heilimöinyt, olisit heilimöinyt, olisi heilimöinyt, olisimme heilimöineet, olisitte heilimöineet, olisivat heilimöineet, oltaisiin heilimöity

en olisi heilimöinyt, et olisi heilimöinyt, ei olisi heilimöinyt, emme olisi heilimöineet, ette olisi heilimöineet, eivät olisi heilimöineet, ei olisi heilimöity

PREZENT POTENȚIAL

heilimöinen, heilimöinet, heilimöinee, heilimöinemme, heilimöinette, heilimöinevät, heilimöitäneen

en heilimöine, et heilimöine, ei heilimöine, emme heilimöine, ette heilimöine, eivät heilimöine, ei heilimöitäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen heilimöinyt, lienet heilimöinyt, lienee heilimöinyt, lienemme heilimöineet, lienette heilimöineet, lienevät heilimöineet, lienee heilimöity

en liene heilimöinyt, et liene heilimöinyt, ei liene heilimöinyt, emme liene heilimöineet, ette liene heilimöineet, eivät liene heilimöineet, ei liene heilimöity

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: heilimöidä    FORMA LUNGĂ: heilimöidäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: heilimöidessä   INSTRUCTIV: heilimöiden  INESIV PASIV: heilimöitäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: heilimöimään   INESIV: heilimöimässä  ELATIV: heilimöimästä

ADESIV: heilimöimällä  ABESIV: heilimöimättä  INSTRUCTIV: heilimöimän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: heilimöiminen   PARTITIV: heilimöiminen

INFINITIVUL CINCI: heilimöimäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: heilimöivä  (gen. heilimöivän)   PASIV: heilimöitävä   (gen. heilimöitävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: heilimöinyt                      PASIV: heilimöity

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: heilimöijä (pl.gen. heilimöijien)  ADJECTIV NEGATIV: heilimöimätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): heilimöinti

 

 

hekumoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

hekumoin, hekumoit, hekumoi, hekumoimme, hekumoitte, hekumoivat, hekumoidaan

en hekumoi, et hekumoi, ei hekumoi, emme hekumoi, ette hekumoi, eivät hekumoi, ei hekumoida

IMPERFECT INDICATIV

hekumoin, hekumoit, hekumoi, hekumoimme, hekumoitte, hekumoivat, hekumoitiin

en hekumoinut, et hekumoinut, ei hekumoinut, emme hekumoineet, ette hekumoineet, eivät hekumoineet, ei hekumoitu

PERFECT INDICATIV

olen hekumoinut, olet hekumoinut, on hekumoinut, olemme hekumoineet, olette hekumoineet, ovat hekumoineet, on hekumoitu

en ole hekumoinut, et ole hekumoinut, ei ole hekumoinut, emme ole hekumoineet, ette ole hekumoineet, eivät ole hekumoineet, ei ole hekumoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hekumoinut, olit hekumoinut, oli hekumoinut, olimme hekumoineet, olitte hekumoineet, olivat hekumoineet, oli hekumoitu

en ollut hekumoinut, et ollut hekumoinut, ei ollut hekumoinut, emme olleet hekumoineet, ette olleet hekumoineet, eivät olleet hekumoineet, ei ollut hekumoitu

PREZENT IMPERATIV

-, hekumoi, hekumoikoon, hekumoikaamme, hekumoikaa, hekumoikoot, hekumoitakoon

-, älä hekumoi, älköön hekumoiko, älkäämme hekumoiko, älkää hekumoiko, älkööt hekumoiko, älköön hekumoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hekumoinut, -, -, olkoot hekumoineet, olkoon hekumoitu

-, -, älköön olko hekumoinut, -, -, älkööt olko hekumoineet, älköön olko hekumoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

hekumoisin, hekumoisit, hekumoisi, hekumoisimme, hekumoisitte, hekumoisivat, hekumoitaisiin

en hekumoisi, et hekumoisi, ei hekumoisi, emme hekumoisi, ette hekumoisi, eivät hekumoisi, ei hekumoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hekumoinut, olisit hekumoinut, olisi hekumoinut, olisimme hekumoineet, olisitte hekumoineet, olisivat hekumoineet, oltaisiin hekumoitu

en olisi hekumoinut, et olisi hekumoinut, ei olisi hekumoinut, emme olisi hekumoineet, ette olisi hekumoineet, eivät olisi hekumoineet, ei olisi hekumoitu

PREZENT POTENȚIAL

hekumoinen, hekumoinet, hekumoinee, hekumoinemme, hekumoinette, hekumoinevat, hekumoitaneen

en hekumoine, et hekumoine, ei hekumoine, emme hekumoine, ette hekumoine, eivät hekumoine, ei hekumoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hekumoinut, lienet hekumoinut, lienee hekumoinut, lienemme hekumoineet, lienette hekumoineet, lienevät hekumoineet, lienee hekumoitu

en liene hekumoinut, et liene hekumoinut, ei liene hekumoinut, emme liene hekumoineet, ette liene hekumoineet, eivät liene hekumoineet, ei liene hekumoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hekumoida    FORMA LUNGĂ: hekumoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hekumoidessa   INSTRUCTIV: hekumoiden  INESIV PASIV: hekumoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hekumoimaan   INESIV: hekumoimassa  ELATIV: hekumoimasta

ADESIV: hekumoimalla  ABESIV: hekumoimatta  INSTRUCTIV: hekumoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hekumoiminen   PARTITIV: hekumoiminen

INFINITIVUL CINCI: hekumoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hekumoiva  (gen. hekumoivan)   PASIV: hekumoitava   (gen. hekumoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hekumoinut                     PASIV: hekumoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hekumoija (pl.gen. hekumoijien)  ADJECTIV NEGATIV: hekumoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hekumointi

 

 

henkilöidä 25 (30)

PREZENT INDICATIV

henkilöin, henkilöit, henkilöi, henkilöimme, henkilöitte, henkilöivät, henkilöidään

en henkilöi, et henkilöi, ei henkilöi, emme henkilöi, ette henkilöi, eivät henkilöi, ei henkilöidä

IMPERFECT INDICATIV

henkilöin, henkilöit, henkilöi, henkilöimme, henkilöitte, henkilöivät, henkilöitiin

en henkilöinyt, et henkilöinyt, ei henkilöinyt, emme henkilöineet, ette henkilöineet, eivät henkilöineet, ei henkilöity

PERFECT INDICATIV

olen henkilöinyt, olet henkilöinyt, on henkilöinyt, olemme henkilöineet, olette henkilöineet, ovat henkilöineet, on henkilöity

en ole henkilöinyt, et ole henkilöinyt, ei ole henkilöinyt, emme ole henkilöineet, ette ole henkilöineet, eivät ole henkilöineet, ei ole henkilöity

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin henkilöinyt, olit henkilöinyt, oli henkilöinyt, olimme henkilöineet, olitte henkilöineet, olivat henkilöineet, oli henkilöity

en ollut henkilöinyt, et ollut henkilöinyt, ei ollut henkilöinyt, emme olleet henkilöineet, ette olleet henkilöineet, eivät olleet henkilöineet, ei ollut henkilöity

PREZENT IMPERATIV

-, henkilöi, henkilöiköön, henkilöikäämme, henkilöikää, henkilöikööt, henkilöitäköön

-, älä henkilöi, älköön henkilöikö, älkäämme henkilöikö, älkää henkilöikö, älkööt henkilöikö, älköön henkilöitäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon henkilöinyt, -, -, olkoot henkilöineet, olkoon henkilöity

-, -, älköön olko henkilöinyt, -, -, älkööt olko henkilöineet, älköön olko henkilöity

PREZENT CONDIȚIONAL

henkilöisin, henkilöisit, henkilöisi, henkilöisimme, henkilöisitte, henkilöisivät, henkilöitäisiin

en henkilöisi, et henkilöisi, ei henkilöisi, emme henkilöisi, ette henkilöisi, eivät henkilöisi, ei henkilöitäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin henkilöinyt, olisit henkilöinyt, olisi henkilöinyt, olisimme henkilöineet, olisitte henkilöineet, olisivat henkilöineet, oltaisiin henkilöity

en olisi henkilöinyt, et olisi henkilöinyt, ei olisi henkilöinyt, emme olisi henkilöineet, ette olisi henkilöineet, eivät olisi henkilöineet, ei olisi henkilöity

PREZENT POTENȚIAL

henkilöinen, henkilöinet, henkilöinee, henkilöinemme, henkilöinette, henkilöinevät, henkilöitäneen

en henkilöine, et henkilöine, ei henkilöine, emme henkilöine, ette henkilöine, eivät henkilöine, ei henkilöitäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen henkilöinyt, lienet henkilöinyt, lienee henkilöinyt, lienemme henkilöineet, lienette henkilöineet, lienevät henkilöineet, lienee henkilöity

en liene henkilöinyt, et liene henkilöinyt, ei liene henkilöinyt, emme liene henkilöineet, ette liene henkilöineet, eivät liene henkilöineet, ei liene henkilöity

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: henkilöidä    FORMA LUNGĂ: henkilöidäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: henkilöidessä   INSTRUCTIV: henkilöiden  INESIV PASIV: henkilöitäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: henkilöimään   INESIV: henkilöimässä  ELATIV: henkilöimästä

ADESIV: henkilöimällä  ABESIV: henkilöimättä  INSTRUCTIV: henkilöimän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: henkilöiminen   PARTITIV: henkilöiminen

INFINITIVUL CINCI: henkilöimäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: henkilöivä  (gen. henkilöivän)   PASIV: henkilöitävä   (gen. henkilöitävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: henkilöinyt                      PASIV: henkilöity

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: henkilöijä (pl.gen. henkilöijien)  ADJECTIV NEGATIV: henkilöimätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): henkilöinti

 

 

hoipparoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

hoipparoin, hoipparoit, hoipparoi, hoipparoimme, hoipparoitte, hoipparoivat, hoipparoidaan

en hoipparoi, et hoipparoi, ei hoipparoi, emme hoipparoi, ette hoipparoi, eivät hoipparoi, ei hoipparoida

IMPERFECT INDICATIV

hoipparoin, hoipparoit, hoipparoi, hoipparoimme, hoipparoitte, hoipparoivat, hoipparoitiin

en hoipparoinut, et hoipparoinut, ei hoipparoinut, emme hoipparoineet, ette hoipparoineet, eivät hoipparoineet, ei hoipparoitu

PERFECT INDICATIV

olen hoipparoinut, olet hoipparoinut, on hoipparoinut, olemme hoipparoineet, olette hoipparoineet, ovat hoipparoineet, on hoipparoitu

en ole hoipparoinut, et ole hoipparoinut, ei ole hoipparoinut, emme ole hoipparoineet, ette ole hoipparoineet, eivät ole hoipparoineet, ei ole hoipparoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hoipparoinut, olit hoipparoinut, oli hoipparoinut, olimme hoipparoineet, olitte hoipparoineet, olivat hoipparoineet, oli hoipparoitu

en ollut hoipparoinut, et ollut hoipparoinut, ei ollut hoipparoinut, emme olleet hoipparoineet, ette olleet hoipparoineet, eivät olleet hoipparoineet, ei ollut hoipparoitu

PREZENT IMPERATIV

-, hoipparoi, hoipparoikoon, hoipparoikaamme, hoipparoikaa, hoipparoikoot, hoipparoitakoon

-, älä hoipparoi, älköön hoipparoiko, älkäämme hoipparoiko, älkää hoipparoiko, älkööt hoipparoiko, älköön hoipparoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hoipparoinut, -, -, olkoot hoipparoineet, olkoon hoipparoitu

-, -, älköön olko hoipparoinut, -, -, älkööt olko hoipparoineet, älköön olko hoipparoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

hoipparoisin, hoipparoisit, hoipparoisi, hoipparoisimme, hoipparoisitte, hoipparoisivat, hoipparoitaisiin

en hoipparoisi, et hoipparoisi, ei hoipparoisi, emme hoipparoisi, ette hoipparoisi, eivät hoipparoisi, ei hoipparoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hoipparoinut, olisit hoipparoinut, olisi hoipparoinut, olisimme hoipparoineet, olisitte hoipparoineet, olisivat hoipparoineet, oltaisiin hoipparoitu

en olisi hoipparoinut, et olisi hoipparoinut, ei olisi hoipparoinut, emme olisi hoipparoineet, ette olisi hoipparoineet, eivät olisi hoipparoineet, ei olisi hoipparoitu

PREZENT POTENȚIAL

hoipparoinen, hoipparoinet, hoipparoinee, hoipparoinemme, hoipparoinette, hoipparoinevat, hoipparoitaneen

en hoipparoine, et hoipparoine, ei hoipparoine, emme hoipparoine, ette hoipparoine, eivät hoipparoine, ei hoipparoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hoipparoinut, lienet hoipparoinut, lienee hoipparoinut, lienemme hoipparoineet, lienette hoipparoineet, lienevät hoipparoineet, lienee hoipparoitu

en liene hoipparoinut, et liene hoipparoinut, ei liene hoipparoinut, emme liene hoipparoineet, ette liene hoipparoineet, eivät liene hoipparoineet, ei liene hoipparoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hoipparoida    FORMA LUNGĂ: hoipparoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hoipparoidessa   INSTRUCTIV: hoipparoiden  INESIV PASIV: hoipparoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hoipparoimaan   INESIV: hoipparoimassa  ELATIV: hoipparoimasta

ADESIV: hoipparoimalla  ABESIV: hoipparoimatta  INSTRUCTIV: hoipparoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hoipparoiminen   PARTITIV: hoipparoiminen

INFINITIVUL CINCI: hoipparoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hoipparoiva  (gen. hoipparoivan)   PASIV: hoipparoitava   (gen. hoipparoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hoipparoinut                       PASIV: hoipparoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hoipparoija (pl.gen. hoipparoijien)  ADJECTIV NEGATIV: hoipparoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hoipparointi

 

 

hoippuroida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

hoippuroin, hoippuroit, hoippuroi, hoippuroimme, hoippuroitte, hoippuroivat, hoippuroidaan

en hoippuroi, et hoippuroi, ei hoippuroi, emme hoippuroi, ette hoippuroi, eivät hoippuroi, ei hoippuroida

IMPERFECT INDICATIV

hoippuroin, hoippuroit, hoippuroi, hoippuroimme, hoippuroitte, hoippuroivat, hoippuroitiin

en hoippuroinut, et hoippuroinut, ei hoippuroinut, emme hoippuroineet, ette hoippuroineet, eivät hoippuroineet, ei hoippuroitu

PERFECT INDICATIV

olen hoippuroinut, olet hoippuroinut, on hoippuroinut, olemme hoippuroineet, olette hoippuroineet, ovat hoippuroineet, on hoippuroitu

en ole hoippuroinut, et ole hoippuroinut, ei ole hoippuroinut, emme ole hoippuroineet, ette ole hoippuroineet, eivät ole hoippuroineet, ei ole hoippuroitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hoippuroinut, olit hoippuroinut, oli hoippuroinut, olimme hoippuroineet, olitte hoippuroineet, olivat hoippuroineet, oli hoippuroitu

en ollut hoippuroinut, et ollut hoippuroinut, ei ollut hoippuroinut, emme olleet hoippuroineet, ette olleet hoippuroineet, eivät olleet hoippuroineet, ei ollut hoippuroitu

PREZENT IMPERATIV

-, hoippuroi, hoippuroikoon, hoippuroikaamme, hoippuroikaa, hoippuroikoot, hoippuroitakoon

-, älä hoippuroi, älköön hoippuroiko, älkäämme hoippuroiko, älkää hoippuroiko, älkööt hoippuroiko, älköön hoippuroitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hoippuroinut, -, -, olkoot hoippuroineet, olkoon hoippuroitu

-, -, älköön olko hoippuroinut, -, -, älkööt olko hoippuroineet, älköön olko hoippuroitu

PREZENT CONDIȚIONAL

hoippuroisin, hoippuroisit, hoippuroisi, hoippuroisimme, hoippuroisitte, hoippuroisivat, hoippuroitaisiin

en hoippuroisi, et hoippuroisi, ei hoippuroisi, emme hoippuroisi, ette hoippuroisi, eivät hoippuroisi, ei hoippuroitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hoippuroinut, olisit hoippuroinut, olisi hoippuroinut, olisimme hoippuroineet, olisitte hoippuroineet, olisivat hoippuroineet, oltaisiin hoippuroitu

en olisi hoippuroinut, et olisi hoippuroinut, ei olisi hoippuroinut, emme olisi hoippuroineet, ette olisi hoippuroineet, eivät olisi hoippuroineet, ei olisi hoippuroitu

PREZENT POTENȚIAL

hoippuroinen, hoippuroinet, hoippuroinee, hoippuroinemme, hoippuroinette, hoippuroinevat, hoippuroitaneen

en hoippuroine, et hoippuroine, ei hoippuroine, emme hoippuroine, ette hoippuroine, eivät hoippuroine, ei hoippuroitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hoippuroinut, lienet hoippuroinut, lienee hoippuroinut, lienemme hoippuroineet, lienette hoippuroineet, lienevät hoippuroineet, lienee hoippuroitu

en liene hoippuroinut, et liene hoippuroinut, ei liene hoippuroinut, emme liene hoippuroineet, ette liene hoippuroineet, eivät liene hoippuroineet, ei liene hoippuroitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hoippuroida    FORMA LUNGĂ: hoippuroidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hoippuroidessa   INSTRUCTIV: hoippuroiden  INESIV PASIV: hoippuroitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hoippuroimaan   INESIV: hoippuroimassa  ELATIV: hoippuroimasta

ADESIV: hoippuroimalla  ABESIV: hoippuroimatta  INSTRUCTIV: hoippuroiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hoippuroiminen   PARTITIV: hoippuroiminen

INFINITIVUL CINCI: hoippuroimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hoippuroiva  (gen. hoippuroivan)   PASIV: hoippuroitava   (gen. hoippuroitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hoippuroinut                       PASIV: hoippuroitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hoippuroija (pl.gen. hoippuroijien)  ADJECTIV NEGATIV: hoippuroimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hoippurointi

 

 

homogenisoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

homogenisoin, homogenisoit, homogenisoi, homogenisoimme, homogenisoitte, homogenisoivat, homogenisoidaan

en homogenisoi, et homogenisoi, ei homogenisoi, emme homogenisoi, ette homogenisoi, eivät homogenisoi, ei homogenisoida

IMPERFECT INDICATIV

homogenisoin, homogenisoit, homogenisoi, homogenisoimme, homogenisoitte, homogenisoivat, homogenisoitiin

en homogenisoinut, et homogenisoinut, ei homogenisoinut, emme homogenisoineet, ette homogenisoineet, eivät homogenisoineet, ei homogenisoitu

PERFECT INDICATIV

olen homogenisoinut, olet homogenisoinut, on homogenisoinut, olemme homogenisoineet, olette homogenisoineet, ovat homogenisoineet, on homogenisoitu

en ole homogenisoinut, et ole homogenisoinut, ei ole homogenisoinut, emme ole homogenisoineet, ette ole homogenisoineet, eivät ole homogenisoineet, ei ole homogenisoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin homogenisoinut, olit homogenisoinut, oli homogenisoinut, olimme homogenisoineet, olitte homogenisoineet, olivat homogenisoineet, oli homogenisoitu

en ollut homogenisoinut, et ollut homogenisoinut, ei ollut homogenisoinut, emme olleet homogenisoineet, ette olleet homogenisoineet, eivät olleet homogenisoineet, ei ollut homogenisoitu

PREZENT IMPERATIV

-, homogenisoi, homogenisoikoon, homogenisoikaamme, homogenisoikaa, homogenisoikoot, homogenisoitakoon

-, älä homogenisoi, älköön homogenisoiko, älkäämme homogenisoiko, älkää homogenisoiko, älkööt homogenisoiko, älköön homogenisoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon homogenisoinut, -, -, olkoot homogenisoineet, olkoon homogenisoitu

-, -, älköön olko homogenisoinut, -, -, älkööt olko homogenisoineet, älköön olko homogenisoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

homogenisoisin, homogenisoisit, homogenisoisi, homogenisoisimme, homogenisoisitte, homogenisoisivat, homogenisoitaisiin

en homogenisoisi, et homogenisoisi, ei homogenisoisi, emme homogenisoisi, ette homogenisoisi, eivät homogenisoisi, ei homogenisoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin homogenisoinut, olisit homogenisoinut, olisi homogenisoinut, olisimme homogenisoineet, olisitte homogenisoineet, olisivat homogenisoineet, oltaisiin homogenisoitu

en olisi homogenisoinut, et olisi homogenisoinut, ei olisi homogenisoinut, emme olisi homogenisoineet, ette olisi homogenisoineet, eivät olisi homogenisoineet, ei olisi homogenisoitu

PREZENT POTENȚIAL

homogenisoinen, homogenisoinet, homogenisoinee, homogenisoinemme, homogenisoinette, homogenisoinevat, homogenisoitaneen

en homogenisoine, et homogenisoine, ei homogenisoine, emme homogenisoine, ette homogenisoine, eivät homogenisoine, ei homogenisoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen homogenisoinut, lienet homogenisoinut, lienee homogenisoinut, lienemme homogenisoineet, lienette homogenisoineet, lienevät homogenisoineet, lienee homogenisoitu

en liene homogenisoinut, et liene homogenisoinut, ei liene homogenisoinut, emme liene homogenisoineet, ette liene homogenisoineet, eivät liene homogenisoineet, ei liene homogenisoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: homogenisoida    FORMA LUNGĂ: homogenisoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: homogenisoidessa   INSTRUCTIV: homogenisoiden  INESIV PASIV: homogenisoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: homogenisoimaan   INESIV: homogenisoimassa  ELATIV: homogenisoimasta

ADESIV: homogenisoimalla  ABESIV: homogenisoimatta  INSTRUCTIV: homogenisoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: homogenisoiminen   PARTITIV: homogenisoiminen

INFINITIVUL CINCI: homogenisoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: homogenisoiva  (gen. homogenisoivan)   PASIV: homogenisoitava   (gen. homogenisoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: homogenisoinut                         PASIV: homogenisoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: homogenisoija (pl.gen. homogenisoijien)  ADJECTIV NEGATIV: homogenisoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): homogenisointi

 

 

homogenoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

homogenoin, homogenoit, homogenoi, homogenoimme, homogenoitte, homogenoivat, homogenoidaan

en homogenoi, et homogenoi, ei homogenoi, emme homogenoi, ette homogenoi, eivät homogenoi, ei homogenoida

IMPERFECT INDICATIV

homogenoin, homogenoit, homogenoi, homogenoimme, homogenoitte, homogenoivat, homogenoitiin

en homogenoinut, et homogenoinut, ei homogenoinut, emme homogenoineet, ette homogenoineet, eivät homogenoineet, ei homogenoitu

PERFECT INDICATIV

olen homogenoinut, olet homogenoinut, on homogenoinut, olemme homogenoineet, olette homogenoineet, ovat homogenoineet, on homogenoitu

en ole homogenoinut, et ole homogenoinut, ei ole homogenoinut, emme ole homogenoineet, ette ole homogenoineet, eivät ole homogenoineet, ei ole homogenoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin homogenoinut, olit homogenoinut, oli homogenoinut, olimme homogenoineet, olitte homogenoineet, olivat homogenoineet, oli homogenoitu

en ollut homogenoinut, et ollut homogenoinut, ei ollut homogenoinut, emme olleet homogenoineet, ette olleet homogenoineet, eivät olleet homogenoineet, ei ollut homogenoitu

PREZENT IMPERATIV

-, homogenoi, homogenoikoon, homogenoikaamme, homogenoikaa, homogenoikoot, homogenoitakoon

-, älä homogenoi, älköön homogenoiko, älkäämme homogenoiko, älkää homogenoiko, älkööt homogenoiko, älköön homogenoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon homogenoinut, -, -, olkoot homogenoineet, olkoon homogenoitu

-, -, älköön olko homogenoinut, -, -, älkööt olko homogenoineet, älköön olko homogenoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

homogenoisin, homogenoisit, homogenoisi, homogenoisimme, homogenoisitte, homogenoisivat, homogenoitaisiin

en homogenoisi, et homogenoisi, ei homogenoisi, emme homogenoisi, ette homogenoisi, eivät homogenoisi, ei homogenoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin homogenoinut, olisit homogenoinut, olisi homogenoinut, olisimme homogenoineet, olisitte homogenoineet, olisivat homogenoineet, oltaisiin homogenoitu

en olisi homogenoinut, et olisi homogenoinut, ei olisi homogenoinut, emme olisi homogenoineet, ette olisi homogenoineet, eivät olisi homogenoineet, ei olisi homogenoitu

PREZENT POTENȚIAL

homogenoinen, homogenoinet, homogenoinee, homogenoinemme, homogenoinette, homogenoinevat, homogenoitaneen

en homogenoine, et homogenoine, ei homogenoine, emme homogenoine, ette homogenoine, eivät homogenoine, ei homogenoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen homogenoinut, lienet homogenoinut, lienee homogenoinut, lienemme homogenoineet, lienette homogenoineet, lienevät homogenoineet, lienee homogenoitu

en liene homogenoinut, et liene homogenoinut, ei liene homogenoinut, emme liene homogenoineet, ette liene homogenoineet, eivät liene homogenoineet, ei liene homogenoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: homogenoida    FORMA LUNGĂ: homogenoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: homogenoidessa   INSTRUCTIV: homogenoiden  INESIV PASIV: homogenoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: homogenoimaan   INESIV: homogenoimassa  ELATIV: homogenoimasta

ADESIV: homogenoimalla  ABESIV: homogenoimatta  INSTRUCTIV: homogenoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: homogenoiminen   PARTITIV: homogenoiminen

INFINITIVUL CINCI: homogenoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: homogenoiva  (gen. homogenoivan)   PASIV: homogenoitava   (gen. homogenoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: homogenoinut                       PASIV: homogenoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: homogenoija (pl.gen. homogenoijien)  ADJECTIV NEGATIV: homogenoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): homogenointi

 

 

hopeoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

hopeoin, hopeoit, hopeoi, hopeoimme, hopeoitte, hopeoivat, hopeoidaan

en hopeoi, et hopeoi, ei hopeoi, emme hopeoi, ette hopeoi, eivät hopeoi, ei hopeoida

IMPERFECT INDICATIV

hopeoin, hopeoit, hopeoi, hopeoimme, hopeoitte, hopeoivat, hopeoitiin

en hopeoinut, et hopeoinut, ei hopeoinut, emme hopeoineet, ette hopeoineet, eivät hopeoineet, ei hopeoitu

PERFECT INDICATIV

olen hopeoinut, olet hopeoinut, on hopeoinut, olemme hopeoineet, olette hopeoineet, ovat hopeoineet, on hopeoitu

en ole hopeoinut, et ole hopeoinut, ei ole hopeoinut, emme ole hopeoineet, ette ole hopeoineet, eivät ole hopeoineet, ei ole hopeoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hopeoinut, olit hopeoinut, oli hopeoinut, olimme hopeoineet, olitte hopeoineet, olivat hopeoineet, oli hopeoitu

en ollut hopeoinut, et ollut hopeoinut, ei ollut hopeoinut, emme olleet hopeoineet, ette olleet hopeoineet, eivät olleet hopeoineet, ei ollut hopeoitu

PREZENT IMPERATIV

-, hopeoi, hopeoikoon, hopeoikaamme, hopeoikaa, hopeoikoot, hopeoitakoon

-, älä hopeoi, älköön hopeoiko, älkäämme hopeoiko, älkää hopeoiko, älkööt hopeoiko, älköön hopeoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hopeoinut, -, -, olkoot hopeoineet, olkoon hopeoitu

-, -, älköön olko hopeoinut, -, -, älkööt olko hopeoineet, älköön olko hopeoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

hopeoisin, hopeoisit, hopeoisi, hopeoisimme, hopeoisitte, hopeoisivat, hopeoitaisiin

en hopeoisi, et hopeoisi, ei hopeoisi, emme hopeoisi, ette hopeoisi, eivät hopeoisi, ei hopeoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hopeoinut, olisit hopeoinut, olisi hopeoinut, olisimme hopeoineet, olisitte hopeoineet, olisivat hopeoineet, oltaisiin hopeoitu

en olisi hopeoinut, et olisi hopeoinut, ei olisi hopeoinut, emme olisi hopeoineet, ette olisi hopeoineet, eivät olisi hopeoineet, ei olisi hopeoitu

PREZENT POTENȚIAL

hopeoinen, hopeoinet, hopeoinee, hopeoinemme, hopeoinette, hopeoinevat, hopeoitaneen

en hopeoine, et hopeoine, ei hopeoine, emme hopeoine, ette hopeoine, eivät hopeoine, ei hopeoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hopeoinut, lienet hopeoinut, lienee hopeoinut, lienemme hopeoineet, lienette hopeoineet, lienevät hopeoineet, lienee hopeoitu

en liene hopeoinut, et liene hopeoinut, ei liene hopeoinut, emme liene hopeoineet, ette liene hopeoineet, eivät liene hopeoineet, ei liene hopeoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hopeoida    FORMA LUNGĂ: hopeoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hopeoidessa   INSTRUCTIV: hopeoiden  INESIV PASIV: hopeoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hopeoimaan   INESIV: hopeoimassa  ELATIV: hopeoimasta

ADESIV: hopeoimalla  ABESIV: hopeoimatta  INSTRUCTIV: hopeoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hopeoiminen   PARTITIV: hopeoiminen

INFINITIVUL CINCI: hopeoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hopeoiva  (gen. hopeoivan)   PASIV: hopeoitava   (gen. hopeoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hopeoinut                    PASIV: hopeoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hopeoija (pl.gen. hopeoijien)  ADJECTIV NEGATIV: hopeoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hopeointi

 

 

hulinoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

hulinoin, hulinoit, hulinoi, hulinoimme, hulinoitte, hulinoivat, hulinoidaan

en hulinoi, et hulinoi, ei hulinoi, emme hulinoi, ette hulinoi, eivät hulinoi, ei hulinoida

IMPERFECT INDICATIV

hulinoin, hulinoit, hulinoi, hulinoimme, hulinoitte, hulinoivat, hulinoitiin

en hulinoinut, et hulinoinut, ei hulinoinut, emme hulinoineet, ette hulinoineet, eivät hulinoineet, ei hulinoitu

PERFECT INDICATIV

olen hulinoinut, olet hulinoinut, on hulinoinut, olemme hulinoineet, olette hulinoineet, ovat hulinoineet, on hulinoitu

en ole hulinoinut, et ole hulinoinut, ei ole hulinoinut, emme ole hulinoineet, ette ole hulinoineet, eivät ole hulinoineet, ei ole hulinoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hulinoinut, olit hulinoinut, oli hulinoinut, olimme hulinoineet, olitte hulinoineet, olivat hulinoineet, oli hulinoitu

en ollut hulinoinut, et ollut hulinoinut, ei ollut hulinoinut, emme olleet hulinoineet, ette olleet hulinoineet, eivät olleet hulinoineet, ei ollut hulinoitu

PREZENT IMPERATIV

-, hulinoi, hulinoikoon, hulinoikaamme, hulinoikaa, hulinoikoot, hulinoitakoon

-, älä hulinoi, älköön hulinoiko, älkäämme hulinoiko, älkää hulinoiko, älkööt hulinoiko, älköön hulinoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hulinoinut, -, -, olkoot hulinoineet, olkoon hulinoitu

-, -, älköön olko hulinoinut, -, -, älkööt olko hulinoineet, älköön olko hulinoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

hulinoisin, hulinoisit, hulinoisi, hulinoisimme, hulinoisitte, hulinoisivat, hulinoitaisiin

en hulinoisi, et hulinoisi, ei hulinoisi, emme hulinoisi, ette hulinoisi, eivät hulinoisi, ei hulinoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hulinoinut, olisit hulinoinut, olisi hulinoinut, olisimme hulinoineet, olisitte hulinoineet, olisivat hulinoineet, oltaisiin hulinoitu

en olisi hulinoinut, et olisi hulinoinut, ei olisi hulinoinut, emme olisi hulinoineet, ette olisi hulinoineet, eivät olisi hulinoineet, ei olisi hulinoitu

PREZENT POTENȚIAL

hulinoinen, hulinoinet, hulinoinee, hulinoinemme, hulinoinette, hulinoinevat, hulinoitaneen

en hulinoine, et hulinoine, ei hulinoine, emme hulinoine, ette hulinoine, eivät hulinoine, ei hulinoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hulinoinut, lienet hulinoinut, lienee hulinoinut, lienemme hulinoineet, lienette hulinoineet, lienevät hulinoineet, lienee hulinoitu

en liene hulinoinut, et liene hulinoinut, ei liene hulinoinut, emme liene hulinoineet, ette liene hulinoineet, eivät liene hulinoineet, ei liene hulinoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hulinoida    FORMA LUNGĂ: hulinoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hulinoidessa   INSTRUCTIV: hulinoiden  INESIV PASIV: hulinoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hulinoimaan   INESIV: hulinoimassa  ELATIV: hulinoimasta

ADESIV: hulinoimalla  ABESIV: hulinoimatta  INSTRUCTIV: hulinoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hulinoiminen   PARTITIV: hulinoiminen

INFINITIVUL CINCI: hulinoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hulinoiva  (gen. hulinoivan)   PASIV: hulinoitava   (gen. hulinoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hulinoinut                     PASIV: hulinoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hulinoija (pl.gen. hulinoijien)  ADJECTIV NEGATIV: hulinoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hulinointi

 

 

humanisoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

humanisoin, humanisoit, humanisoi, humanisoimme, humanisoitte, humanisoivat, humanisoidaan

en humanisoi, et humanisoi, ei humanisoi, emme humanisoi, ette humanisoi, eivät humanisoi, ei humanisoida

IMPERFECT INDICATIV

humanisoin, humanisoit, humanisoi, humanisoimme, humanisoitte, humanisoivat, humanisoitiin

en humanisoinut, et humanisoinut, ei humanisoinut, emme humanisoineet, ette humanisoineet, eivät humanisoineet, ei humanisoitu

PERFECT INDICATIV

olen humanisoinut, olet humanisoinut, on humanisoinut, olemme humanisoineet, olette humanisoineet, ovat humanisoineet, on humanisoitu

en ole humanisoinut, et ole humanisoinut, ei ole humanisoinut, emme ole humanisoineet, ette ole humanisoineet, eivät ole humanisoineet, ei ole humanisoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin humanisoinut, olit humanisoinut, oli humanisoinut, olimme humanisoineet, olitte humanisoineet, olivat humanisoineet, oli humanisoitu

en ollut humanisoinut, et ollut humanisoinut, ei ollut humanisoinut, emme olleet humanisoineet, ette olleet humanisoineet, eivät olleet humanisoineet, ei ollut humanisoitu

PREZENT IMPERATIV

-, humanisoi, humanisoikoon, humanisoikaamme, humanisoikaa, humanisoikoot, humanisoitakoon

-, älä humanisoi, älköön humanisoiko, älkäämme humanisoiko, älkää humanisoiko, älkööt humanisoiko, älköön humanisoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon humanisoinut, -, -, olkoot humanisoineet, olkoon humanisoitu

-, -, älköön olko humanisoinut, -, -, älkööt olko humanisoineet, älköön olko humanisoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

humanisoisin, humanisoisit, humanisoisi, humanisoisimme, humanisoisitte, humanisoisivat, humanisoitaisiin

en humanisoisi, et humanisoisi, ei humanisoisi, emme humanisoisi, ette humanisoisi, eivät humanisoisi, ei humanisoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin humanisoinut, olisit humanisoinut, olisi humanisoinut, olisimme humanisoineet, olisitte humanisoineet, olisivat humanisoineet, oltaisiin humanisoitu

en olisi humanisoinut, et olisi humanisoinut, ei olisi humanisoinut, emme olisi humanisoineet, ette olisi humanisoineet, eivät olisi humanisoineet, ei olisi humanisoitu

PREZENT POTENȚIAL

humanisoinen, humanisoinet, humanisoinee, humanisoinemme, humanisoinette, humanisoinevat, humanisoitaneen

en humanisoine, et humanisoine, ei humanisoine, emme humanisoine, ette humanisoine, eivät humanisoine, ei humanisoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen humanisoinut, lienet humanisoinut, lienee humanisoinut, lienemme humanisoineet, lienette humanisoineet, lienevät humanisoineet, lienee humanisoitu

en liene humanisoinut, et liene humanisoinut, ei liene humanisoinut, emme liene humanisoineet, ette liene humanisoineet, eivät liene humanisoineet, ei liene humanisoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: humanisoida    FORMA LUNGĂ: humanisoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: humanisoidessa   INSTRUCTIV: humanisoiden  INESIV PASIV: humanisoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: humanisoimaan   INESIV: humanisoimassa  ELATIV: humanisoimasta

ADESIV: humanisoimalla  ABESIV: humanisoimatta  INSTRUCTIV: humanisoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: humanisoiminen   PARTITIV: humanisoiminen

INFINITIVUL CINCI: humanisoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: humanisoiva  (gen. humanisoivan)   PASIV: humanisoitava   (gen. humanisoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: humanisoinut                       PASIV: humanisoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: humanisoija (pl.gen. humanisoijien)  ADJECTIV NEGATIV: humanisoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): humanisointi

 

 

huomioida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

huomioin, huomioit, huomioi, huomioimme, huomioitte, huomioivat, huomioidaan

en huomioi, et huomioi, ei huomioi, emme huomioi, ette huomioi, eivät huomioi, ei huomioida

IMPERFECT INDICATIV

huomioin, huomioit, huomioi, huomioimme, huomioitte, huomioivat, huomioitiin

en huomioinut, et huomioinut, ei huomioinut, emme huomioineet, ette huomioineet, eivät huomioineet, ei huomioitu

PERFECT INDICATIV

olen huomioinut, olet huomioinut, on huomioinut, olemme huomioineet, olette huomioineet, ovat huomioineet, on huomioitu

en ole huomioinut, et ole huomioinut, ei ole huomioinut, emme ole huomioineet, ette ole huomioineet, eivät ole huomioineet, ei ole huomioitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin huomioinut, olit huomioinut, oli huomioinut, olimme huomioineet, olitte huomioineet, olivat huomioineet, oli huomioitu

en ollut huomioinut, et ollut huomioinut, ei ollut huomioinut, emme olleet huomioineet, ette olleet huomioineet, eivät olleet huomioineet, ei ollut huomioitu

PREZENT IMPERATIV

-, huomioi, huomioikoon, huomioikaamme, huomioikaa, huomioikoot, huomioitakoon

-, älä huomioi, älköön huomioiko, älkäämme huomioiko, älkää huomioiko, älkööt huomioiko, älköön huomioitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon huomioinut, -, -, olkoot huomioineet, olkoon huomioitu

-, -, älköön olko huomioinut, -, -, älkööt olko huomioineet, älköön olko huomioitu

PREZENT CONDIȚIONAL

huomioisin, huomioisit, huomioisi, huomioisimme, huomioisitte, huomioisivat, huomioitaisiin

en huomioisi, et huomioisi, ei huomioisi, emme huomioisi, ette huomioisi, eivät huomioisi, ei huomioitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin huomioinut, olisit huomioinut, olisi huomioinut, olisimme huomioineet, olisitte huomioineet, olisivat huomioineet, oltaisiin huomioitu

en olisi huomioinut, et olisi huomioinut, ei olisi huomioinut, emme olisi huomioineet, ette olisi huomioineet, eivät olisi huomioineet, ei olisi huomioitu

PREZENT POTENȚIAL

huomioinen, huomioinet, huomioinee, huomioinemme, huomioinette, huomioinevat, huomioitaneen

en huomioine, et huomioine, ei huomioine, emme huomioine, ette huomioine, eivät huomioine, ei huomioitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen huomioinut, lienet huomioinut, lienee huomioinut, lienemme huomioineet, lienette huomioineet, lienevät huomioineet, lienee huomioitu

en liene huomioinut, et liene huomioinut, ei liene huomioinut, emme liene huomioineet, ette liene huomioineet, eivät liene huomioineet, ei liene huomioitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: huomioida    FORMA LUNGĂ: huomioidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: huomioidessa   INSTRUCTIV: huomioiden  INESIV PASIV: huomioitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: huomioimaan   INESIV: huomioimassa  ELATIV: huomioimasta

ADESIV: huomioimalla  ABESIV: huomioimatta  INSTRUCTIV: huomioiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: huomioiminen   PARTITIV: huomioiminen

INFINITIVUL CINCI: huomioimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: huomioiva  (gen. huomioivan)   PASIV: huomioitava   (gen. huomioitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: huomioinut                     PASIV: huomioitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: huomioija (pl.gen. huomioijien)  ADJECTIV NEGATIV: huomioimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): huomiointi

 

 

hutiloida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

hutiloin, hutiloit, hutiloi, hutiloimme, hutiloitte, hutiloivat, hutiloidaan

en hutiloi, et hutiloi, ei hutiloi, emme hutiloi, ette hutiloi, eivät hutiloi, ei hutiloida

IMPERFECT INDICATIV

hutiloin, hutiloit, hutiloi, hutiloimme, hutiloitte, hutiloivat, hutiloitiin

en hutiloinut, et hutiloinut, ei hutiloinut, emme hutiloineet, ette hutiloineet, eivät hutiloineet, ei hutiloitu

PERFECT INDICATIV

olen hutiloinut, olet hutiloinut, on hutiloinut, olemme hutiloineet, olette hutiloineet, ovat hutiloineet, on hutiloitu

en ole hutiloinut, et ole hutiloinut, ei ole hutiloinut, emme ole hutiloineet, ette ole hutiloineet, eivät ole hutiloineet, ei ole hutiloitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hutiloinut, olit hutiloinut, oli hutiloinut, olimme hutiloineet, olitte hutiloineet, olivat hutiloineet, oli hutiloitu

en ollut hutiloinut, et ollut hutiloinut, ei ollut hutiloinut, emme olleet hutiloineet, ette olleet hutiloineet, eivät olleet hutiloineet, ei ollut hutiloitu

PREZENT IMPERATIV

-, hutiloi, hutiloikoon, hutiloikaamme, hutiloikaa, hutiloikoot, hutiloitakoon

-, älä hutiloi, älköön hutiloiko, älkäämme hutiloiko, älkää hutiloiko, älkööt hutiloiko, älköön hutiloitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hutiloinut, -, -, olkoot hutiloineet, olkoon hutiloitu

-, -, älköön olko hutiloinut, -, -, älkööt olko hutiloineet, älköön olko hutiloitu

PREZENT CONDIȚIONAL

hutiloisin, hutiloisit, hutiloisi, hutiloisimme, hutiloisitte, hutiloisivat, hutiloitaisiin

en hutiloisi, et hutiloisi, ei hutiloisi, emme hutiloisi, ette hutiloisi, eivät hutiloisi, ei hutiloitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hutiloinut, olisit hutiloinut, olisi hutiloinut, olisimme hutiloineet, olisitte hutiloineet, olisivat hutiloineet, oltaisiin hutiloitu

en olisi hutiloinut, et olisi hutiloinut, ei olisi hutiloinut, emme olisi hutiloineet, ette olisi hutiloineet, eivät olisi hutiloineet, ei olisi hutiloitu

PREZENT POTENȚIAL

hutiloinen, hutiloinet, hutiloinee, hutiloinemme, hutiloinette, hutiloinevat, hutiloitaneen

en hutiloine, et hutiloine, ei hutiloine, emme hutiloine, ette hutiloine, eivät hutiloine, ei hutiloitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hutiloinut, lienet hutiloinut, lienee hutiloinut, lienemme hutiloineet, lienette hutiloineet, lienevät hutiloineet, lienee hutiloitu

en liene hutiloinut, et liene hutiloinut, ei liene hutiloinut, emme liene hutiloineet, ette liene hutiloineet, eivät liene hutiloineet, ei liene hutiloitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hutiloida    FORMA LUNGĂ: hutiloidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hutiloidessa   INSTRUCTIV: hutiloiden  INESIV PASIV: hutiloitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hutiloimaan   INESIV: hutiloimassa  ELATIV: hutiloimasta

ADESIV: hutiloimalla  ABESIV: hutiloimatta  INSTRUCTIV: hutiloiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hutiloiminen   PARTITIV: hutiloiminen

INFINITIVUL CINCI: hutiloimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hutiloiva  (gen. hutiloivan)   PASIV: hutiloitava   (gen. hutiloitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hutiloinut                     PASIV: hutiloitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hutiloija (pl.gen. hutiloijien)  ADJECTIV NEGATIV: hutiloimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hutilointi

 

 

hypnotisoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

hypnotisoin, hypnotisoit, hypnotisoi, hypnotisoimme, hypnotisoitte, hypnotisoivat, hypnotisoidaan

en hypnotisoi, et hypnotisoi, ei hypnotisoi, emme hypnotisoi, ette hypnotisoi, eivät hypnotisoi, ei hypnotisoida

IMPERFECT INDICATIV

hypnotisoin, hypnotisoit, hypnotisoi, hypnotisoimme, hypnotisoitte, hypnotisoivat, hypnotisoitiin

en hypnotisoinut, et hypnotisoinut, ei hypnotisoinut, emme hypnotisoineet, ette hypnotisoineet, eivät hypnotisoineet, ei hypnotisoitu

PERFECT INDICATIV

olen hypnotisoinut, olet hypnotisoinut, on hypnotisoinut, olemme hypnotisoineet, olette hypnotisoineet, ovat hypnotisoineet, on hypnotisoitu

en ole hypnotisoinut, et ole hypnotisoinut, ei ole hypnotisoinut, emme ole hypnotisoineet, ette ole hypnotisoineet, eivät ole hypnotisoineet, ei ole hypnotisoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hypnotisoinut, olit hypnotisoinut, oli hypnotisoinut, olimme hypnotisoineet, olitte hypnotisoineet, olivat hypnotisoineet, oli hypnotisoitu

en ollut hypnotisoinut, et ollut hypnotisoinut, ei ollut hypnotisoinut, emme olleet hypnotisoineet, ette olleet hypnotisoineet, eivät olleet hypnotisoineet, ei ollut hypnotisoitu

PREZENT IMPERATIV

-, hypnotisoi, hypnotisoikoon, hypnotisoikaamme, hypnotisoikaa, hypnotisoikoot, hypnotisoitakoon

-, älä hypnotisoi, älköön hypnotisoiko, älkäämme hypnotisoiko, älkää hypnotisoiko, älkööt hypnotisoiko, älköön hypnotisoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hypnotisoinut, -, -, olkoot hypnotisoineet, olkoon hypnotisoitu

-, -, älköön olko hypnotisoinut, -, -, älkööt olko hypnotisoineet, älköön olko hypnotisoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

hypnotisoisin, hypnotisoisit, hypnotisoisi, hypnotisoisimme, hypnotisoisitte, hypnotisoisivat, hypnotisoitaisiin

en hypnotisoisi, et hypnotisoisi, ei hypnotisoisi, emme hypnotisoisi, ette hypnotisoisi, eivät hypnotisoisi, ei hypnotisoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hypnotisoinut, olisit hypnotisoinut, olisi hypnotisoinut, olisimme hypnotisoineet, olisitte hypnotisoineet, olisivat hypnotisoineet, oltaisiin hypnotisoitu

en olisi hypnotisoinut, et olisi hypnotisoinut, ei olisi hypnotisoinut, emme olisi hypnotisoineet, ette olisi hypnotisoineet, eivät olisi hypnotisoineet, ei olisi hypnotisoitu

PREZENT POTENȚIAL

hypnotisoinen, hypnotisoinet, hypnotisoinee, hypnotisoinemme, hypnotisoinette, hypnotisoinevat, hypnotisoitaneen

en hypnotisoine, et hypnotisoine, ei hypnotisoine, emme hypnotisoine, ette hypnotisoine, eivät hypnotisoine, ei hypnotisoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hypnotisoinut, lienet hypnotisoinut, lienee hypnotisoinut, lienemme hypnotisoineet, lienette hypnotisoineet, lienevät hypnotisoineet, lienee hypnotisoitu

en liene hypnotisoinut, et liene hypnotisoinut, ei liene hypnotisoinut, emme liene hypnotisoineet, ette liene hypnotisoineet, eivät liene hypnotisoineet, ei liene hypnotisoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hypnotisoida    FORMA LUNGĂ: hypnotisoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hypnotisoidessa   INSTRUCTIV: hypnotisoiden  INESIV PASIV: hypnotisoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hypnotisoimaan   INESIV: hypnotisoimassa  ELATIV: hypnotisoimasta

ADESIV: hypnotisoimalla  ABESIV: hypnotisoimatta  INSTRUCTIV: hypnotisoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hypnotisoiminen   PARTITIV: hypnotisoiminen

INFINITIVUL CINCI: hypnotisoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hypnotisoiva  (gen. hypnotisoivan)   PASIV: hypnotisoitava   (gen. hypnotisoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hypnotisoinut                        PASIV: hypnotisoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hypnotisoija (pl.gen. hypnotisoijien)  ADJECTIV NEGATIV: hypnotisoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hypnotisointi

 

 

hyytelöidä 25 (30)

PREZENT INDICATIV

hyytelöin, hyytelöit, hyytelöi, hyytelöimme, hyytelöitte, hyytelöivät, hyytelöidään

en hyytelöi, et hyytelöi, ei hyytelöi, emme hyytelöi, ette hyytelöi, eivät hyytelöi, ei hyytelöidä

IMPERFECT INDICATIV

hyytelöin, hyytelöit, hyytelöi, hyytelöimme, hyytelöitte, hyytelöivät, hyytelöitiin

en hyytelöinyt, et hyytelöinyt, ei hyytelöinyt, emme hyytelöineet, ette hyytelöineet, eivät hyytelöineet, ei hyytelöity

PERFECT INDICATIV

olen hyytelöinyt, olet hyytelöinyt, on hyytelöinyt, olemme hyytelöineet, olette hyytelöineet, ovat hyytelöineet, on hyytelöity

en ole hyytelöinyt, et ole hyytelöinyt, ei ole hyytelöinyt, emme ole hyytelöineet, ette ole hyytelöineet, eivät ole hyytelöineet, ei ole hyytelöity

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hyytelöinyt, olit hyytelöinyt, oli hyytelöinyt, olimme hyytelöineet, olitte hyytelöineet, olivat hyytelöineet, oli hyytelöity

en ollut hyytelöinyt, et ollut hyytelöinyt, ei ollut hyytelöinyt, emme olleet hyytelöineet, ette olleet hyytelöineet, eivät olleet hyytelöineet, ei ollut hyytelöity

PREZENT IMPERATIV

-, hyytelöi, hyytelöiköön, hyytelöikäämme, hyytelöikää, hyytelöikööt, hyytelöitäköön

-, älä hyytelöi, älköön hyytelöikö, älkäämme hyytelöikö, älkää hyytelöikö, älkööt hyytelöikö, älköön hyytelöitäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hyytelöinyt, -, -, olkoot hyytelöineet, olkoon hyytelöity

-, -, älköön olko hyytelöinyt, -, -, älkööt olko hyytelöineet, älköön olko hyytelöity

PREZENT CONDIȚIONAL

hyytelöisin, hyytelöisit, hyytelöisi, hyytelöisimme, hyytelöisitte, hyytelöisivät, hyytelöitäisiin

en hyytelöisi, et hyytelöisi, ei hyytelöisi, emme hyytelöisi, ette hyytelöisi, eivät hyytelöisi, ei hyytelöitäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hyytelöinyt, olisit hyytelöinyt, olisi hyytelöinyt, olisimme hyytelöineet, olisitte hyytelöineet, olisivat hyytelöineet, oltaisiin hyytelöity

en olisi hyytelöinyt, et olisi hyytelöinyt, ei olisi hyytelöinyt, emme olisi hyytelöineet, ette olisi hyytelöineet, eivät olisi hyytelöineet, ei olisi hyytelöity

PREZENT POTENȚIAL

hyytelöinen, hyytelöinet, hyytelöinee, hyytelöinemme, hyytelöinette, hyytelöinevät, hyytelöitäneen

en hyytelöine, et hyytelöine, ei hyytelöine, emme hyytelöine, ette hyytelöine, eivät hyytelöine, ei hyytelöitäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen hyytelöinyt, lienet hyytelöinyt, lienee hyytelöinyt, lienemme hyytelöineet, lienette hyytelöineet, lienevät hyytelöineet, lienee hyytelöity

en liene hyytelöinyt, et liene hyytelöinyt, ei liene hyytelöinyt, emme liene hyytelöineet, ette liene hyytelöineet, eivät liene hyytelöineet, ei liene hyytelöity

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hyytelöidä    FORMA LUNGĂ: hyytelöidäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hyytelöidessä   INSTRUCTIV: hyytelöiden  INESIV PASIV: hyytelöitäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hyytelöimään   INESIV: hyytelöimässä  ELATIV: hyytelöimästä

ADESIV: hyytelöimällä  ABESIV: hyytelöimättä  INSTRUCTIV: hyytelöimän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hyytelöiminen   PARTITIV: hyytelöiminen

INFINITIVUL CINCI: hyytelöimäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hyytelöivä  (gen. hyytelöivän)   PASIV: hyytelöitävä   (gen. hyytelöitävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hyytelöinyt                      PASIV: hyytelöity

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hyytelöijä (pl.gen. hyytelöijien)  ADJECTIV NEGATIV: hyytelöimätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hyytelöinti

 

 

häkilöidä 25 (30)

PREZENT INDICATIV

häkilöin, häkilöit, häkilöi, häkilöimme, häkilöitte, häkilöivät, häkilöidään

en häkilöi, et häkilöi, ei häkilöi, emme häkilöi, ette häkilöi, eivät häkilöi, ei häkilöidä

IMPERFECT INDICATIV

häkilöin, häkilöit, häkilöi, häkilöimme, häkilöitte, häkilöivät, häkilöitiin

en häkilöinyt, et häkilöinyt, ei häkilöinyt, emme häkilöineet, ette häkilöineet, eivät häkilöineet, ei häkilöity

PERFECT INDICATIV

olen häkilöinyt, olet häkilöinyt, on häkilöinyt, olemme häkilöineet, olette häkilöineet, ovat häkilöineet, on häkilöity

en ole häkilöinyt, et ole häkilöinyt, ei ole häkilöinyt, emme ole häkilöineet, ette ole häkilöineet, eivät ole häkilöineet, ei ole häkilöity

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin häkilöinyt, olit häkilöinyt, oli häkilöinyt, olimme häkilöineet, olitte häkilöineet, olivat häkilöineet, oli häkilöity

en ollut häkilöinyt, et ollut häkilöinyt, ei ollut häkilöinyt, emme olleet häkilöineet, ette olleet häkilöineet, eivät olleet häkilöineet, ei ollut häkilöity

PREZENT IMPERATIV

-, häkilöi, häkilöiköön, häkilöikäämme, häkilöikää, häkilöikööt, häkilöitäköön

-, älä häkilöi, älköön häkilöikö, älkäämme häkilöikö, älkää häkilöikö, älkööt häkilöikö, älköön häkilöitäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon häkilöinyt, -, -, olkoot häkilöineet, olkoon häkilöity

-, -, älköön olko häkilöinyt, -, -, älkööt olko häkilöineet, älköön olko häkilöity

PREZENT CONDIȚIONAL

häkilöisin, häkilöisit, häkilöisi, häkilöisimme, häkilöisitte, häkilöisivät, häkilöitäisiin

en häkilöisi, et häkilöisi, ei häkilöisi, emme häkilöisi, ette häkilöisi, eivät häkilöisi, ei häkilöitäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin häkilöinyt, olisit häkilöinyt, olisi häkilöinyt, olisimme häkilöineet, olisitte häkilöineet, olisivat häkilöineet, oltaisiin häkilöity

en olisi häkilöinyt, et olisi häkilöinyt, ei olisi häkilöinyt, emme olisi häkilöineet, ette olisi häkilöineet, eivät olisi häkilöineet, ei olisi häkilöity

PREZENT POTENȚIAL

häkilöinen, häkilöinet, häkilöinee, häkilöinemme, häkilöinette, häkilöinevät, häkilöitäneen

en häkilöine, et häkilöine, ei häkilöine, emme häkilöine, ette häkilöine, eivät häkilöine, ei häkilöitäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen häkilöinyt, lienet häkilöinyt, lienee häkilöinyt, lienemme häkilöineet, lienette häkilöineet, lienevät häkilöineet, lienee häkilöity

en liene häkilöinyt, et liene häkilöinyt, ei liene häkilöinyt, emme liene häkilöineet, ette liene häkilöineet, eivät liene häkilöineet, ei liene häkilöity

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: häkilöidä    FORMA LUNGĂ: häkilöidäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: häkilöidessä   INSTRUCTIV: häkilöiden  INESIV PASIV: häkilöitäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: häkilöimään   INESIV: häkilöimässä  ELATIV: häkilöimästä

ADESIV: häkilöimällä  ABESIV: häkilöimättä  INSTRUCTIV: häkilöimän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: häkilöiminen   PARTITIV: häkilöiminen

INFINITIVUL CINCI: häkilöimäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: häkilöivä  (gen. häkilöivän)   PASIV: häkilöitävä   (gen. häkilöitävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: häkilöinyt                     PASIV: häkilöity

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: häkilöijä (pl.gen. häkilöijien)  ADJECTIV NEGATIV: häkilöimätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): häkilöinti

 

 

hälinöidä 25 (30)

PREZENT INDICATIV

hälinöin, hälinöit, hälinöi, hälinöimme, hälinöitte, hälinöivät, hälinöidään

en hälinöi, et hälinöi, ei hälinöi, emme hälinöi, ette hälinöi, eivät hälinöi, ei hälinöidä

IMPERFECT INDICATIV

hälinöin, hälinöit, hälinöi, hälinöimme, hälinöitte, hälinöivät, hälinöitiin

en hälinöinyt, et hälinöinyt, ei hälinöinyt, emme hälinöineet, ette hälinöineet, eivät hälinöineet, ei hälinöity

PERFECT INDICATIV

olen hälinöinyt, olet hälinöinyt, on hälinöinyt, olemme hälinöineet, olette hälinöineet, ovat hälinöineet, on hälinöity

en ole hälinöinyt, et ole hälinöinyt, ei ole hälinöinyt, emme ole hälinöineet, ette ole hälinöineet, eivät ole hälinöineet, ei ole hälinöity

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hälinöinyt, olit hälinöinyt, oli hälinöinyt, olimme hälinöineet, olitte hälinöineet, olivat hälinöineet, oli hälinöity

en ollut hälinöinyt, et ollut hälinöinyt, ei ollut hälinöinyt, emme olleet hälinöineet, ette olleet hälinöineet, eivät olleet hälinöineet, ei ollut hälinöity

PREZENT IMPERATIV

-, hälinöi, hälinöiköön, hälinöikäämme, hälinöikää, hälinöikööt, hälinöitäköön

-, älä hälinöi, älköön hälinöikö, älkäämme hälinöikö, älkää hälinöikö, älkööt hälinöikö, älköön hälinöitäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hälinöinyt, -, -, olkoot hälinöineet, olkoon hälinöity

-, -, älköön olko hälinöinyt, -, -, älkööt olko hälinöineet, älköön olko hälinöity

PREZENT CONDIȚIONAL

hälinöisin, hälinöisit, hälinöisi, hälinöisimme, hälinöisitte, hälinöisivät, hälinöitäisiin

en hälinöisi, et hälinöisi, ei hälinöisi, emme hälinöisi, ette hälinöisi, eivät hälinöisi, ei hälinöitäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hälinöinyt, olisit hälinöinyt, olisi hälinöinyt, olisimme hälinöineet, olisitte hälinöineet, olisivat hälinöineet, oltaisiin hälinöity

en olisi hälinöinyt, et olisi hälinöinyt, ei olisi hälinöinyt, emme olisi hälinöineet, ette olisi hälinöineet, eivät olisi hälinöineet, ei olisi hälinöity

PREZENT POTENȚIAL

hälinöinen, hälinöinet, hälinöinee, hälinöinemme, hälinöinette, hälinöinevät, hälinöitäneen

en hälinöine, et hälinöine, ei hälinöine, emme hälinöine, ette hälinöine, eivät hälinöine, ei hälinöitäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen hälinöinyt, lienet hälinöinyt, lienee hälinöinyt, lienemme hälinöineet, lienette hälinöineet, lienevät hälinöineet, lienee hälinöity

en liene hälinöinyt, et liene hälinöinyt, ei liene hälinöinyt, emme liene hälinöineet, ette liene hälinöineet, eivät liene hälinöineet, ei liene hälinöity

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hälinöidä    FORMA LUNGĂ: hälinöidäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hälinöidessä   INSTRUCTIV: hälinöiden  INESIV PASIV: hälinöitäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hälinöimään   INESIV: hälinöimässä  ELATIV: hälinöimästä

ADESIV: hälinöimällä  ABESIV: hälinöimättä  INSTRUCTIV: hälinöimän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hälinöiminen   PARTITIV: hälinöiminen

INFINITIVUL CINCI: hälinöimäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hälinöivä  (gen. hälinöivän)   PASIV: hälinöitävä   (gen. hälinöitävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hälinöinyt                     PASIV: hälinöity

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hälinöijä (pl.gen. hälinöijien)  ADJECTIV NEGATIV: hälinöimätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hälinöinti

 

 

hätiköidä 25 (30)

PREZENT INDICATIV

hätiköin, hätiköit, hätiköi, hätiköimme, hätiköitte, hätiköivät, hätiköidään

en hätiköi, et hätiköi, ei hätiköi, emme hätiköi, ette hätiköi, eivät hätiköi, ei hätiköidä

IMPERFECT INDICATIV

hätiköin, hätiköit, hätiköi, hätiköimme, hätiköitte, hätiköivät, hätiköitiin

en hätiköinyt, et hätiköinyt, ei hätiköinyt, emme hätiköineet, ette hätiköineet, eivät hätiköineet, ei hätiköity

PERFECT INDICATIV

olen hätiköinyt, olet hätiköinyt, on hätiköinyt, olemme hätiköineet, olette hätiköineet, ovat hätiköineet, on hätiköity

en ole hätiköinyt, et ole hätiköinyt, ei ole hätiköinyt, emme ole hätiköineet, ette ole hätiköineet, eivät ole hätiköineet, ei ole hätiköity

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hätiköinyt, olit hätiköinyt, oli hätiköinyt, olimme hätiköineet, olitte hätiköineet, olivat hätiköineet, oli hätiköity

en ollut hätiköinyt, et ollut hätiköinyt, ei ollut hätiköinyt, emme olleet hätiköineet, ette olleet hätiköineet, eivät olleet hätiköineet, ei ollut hätiköity

PREZENT IMPERATIV

-, hätiköi, hätiköiköön, hätiköikäämme, hätiköikää, hätiköikööt, hätiköitäköön

-, älä hätiköi, älköön hätiköikö, älkäämme hätiköikö, älkää hätiköikö, älkööt hätiköikö, älköön hätiköitäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hätiköinyt, -, -, olkoot hätiköineet, olkoon hätiköity

-, -, älköön olko hätiköinyt, -, -, älkööt olko hätiköineet, älköön olko hätiköity

PREZENT CONDIȚIONAL

hätiköisin, hätiköisit, hätiköisi, hätiköisimme, hätiköisitte, hätiköisivät, hätiköitäisiin

en hätiköisi, et hätiköisi, ei hätiköisi, emme hätiköisi, ette hätiköisi, eivät hätiköisi, ei hätiköitäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hätiköinyt, olisit hätiköinyt, olisi hätiköinyt, olisimme hätiköineet, olisitte hätiköineet, olisivat hätiköineet, oltaisiin hätiköity

en olisi hätiköinyt, et olisi hätiköinyt, ei olisi hätiköinyt, emme olisi hätiköineet, ette olisi hätiköineet, eivät olisi hätiköineet, ei olisi hätiköity

PREZENT POTENȚIAL

hätiköinen, hätiköinet, hätiköinee, hätiköinemme, hätiköinette, hätiköinevät, hätiköitäneen

en hätiköine, et hätiköine, ei hätiköine, emme hätiköine, ette hätiköine, eivät hätiköine, ei hätiköitäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen hätiköinyt, lienet hätiköinyt, lienee hätiköinyt, lienemme hätiköineet, lienette hätiköineet, lienevät hätiköineet, lienee hätiköity

en liene hätiköinyt, et liene hätiköinyt, ei liene hätiköinyt, emme liene hätiköineet, ette liene hätiköineet, eivät liene hätiköineet, ei liene hätiköity

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hätiköidä    FORMA LUNGĂ: hätiköidäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hätiköidessä   INSTRUCTIV: hätiköiden  INESIV PASIV: hätiköitäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hätiköimään   INESIV: hätiköimässä  ELATIV: hätiköimästä

ADESIV: hätiköimällä  ABESIV: hätiköimättä  INSTRUCTIV: hätiköimän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hätiköiminen   PARTITIV: hätiköiminen

INFINITIVUL CINCI: hätiköimäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hätiköivä  (gen. hätiköivän)   PASIV: hätiköitävä   (gen. hätiköitävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hätiköinyt                     PASIV: hätiköity

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hätiköijä (pl.gen. hätiköijien)  ADJECTIV NEGATIV: hätiköimätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hätiköinti

 

 

idealisoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

idealisoin, idealisoit, idealisoi, idealisoimme, idealisoitte, idealisoivat, idealisoidaan

en idealisoi, et idealisoi, ei idealisoi, emme idealisoi, ette idealisoi, eivät idealisoi, ei idealisoida

IMPERFECT INDICATIV

idealisoin, idealisoit, idealisoi, idealisoimme, idealisoitte, idealisoivat, idealisoitiin

en idealisoinut, et idealisoinut, ei idealisoinut, emme idealisoineet, ette idealisoineet, eivät idealisoineet, ei idealisoitu

PERFECT INDICATIV

olen idealisoinut, olet idealisoinut, on idealisoinut, olemme idealisoineet, olette idealisoineet, ovat idealisoineet, on idealisoitu

en ole idealisoinut, et ole idealisoinut, ei ole idealisoinut, emme ole idealisoineet, ette ole idealisoineet, eivät ole idealisoineet, ei ole idealisoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin idealisoinut, olit idealisoinut, oli idealisoinut, olimme idealisoineet, olitte idealisoineet, olivat idealisoineet, oli idealisoitu

en ollut idealisoinut, et ollut idealisoinut, ei ollut idealisoinut, emme olleet idealisoineet, ette olleet idealisoineet, eivät olleet idealisoineet, ei ollut idealisoitu

PREZENT IMPERATIV

-, idealisoi, idealisoikoon, idealisoikaamme, idealisoikaa, idealisoikoot, idealisoitakoon

-, älä idealisoi, älköön idealisoiko, älkäämme idealisoiko, älkää idealisoiko, älkööt idealisoiko, älköön idealisoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon idealisoinut, -, -, olkoot idealisoineet, olkoon idealisoitu

-, -, älköön olko idealisoinut, -, -, älkööt olko idealisoineet, älköön olko idealisoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

idealisoisin, idealisoisit, idealisoisi, idealisoisimme, idealisoisitte, idealisoisivat, idealisoitaisiin

en idealisoisi, et idealisoisi, ei idealisoisi, emme idealisoisi, ette idealisoisi, eivät idealisoisi, ei idealisoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin idealisoinut, olisit idealisoinut, olisi idealisoinut, olisimme idealisoineet, olisitte idealisoineet, olisivat idealisoineet, oltaisiin idealisoitu

en olisi idealisoinut, et olisi idealisoinut, ei olisi idealisoinut, emme olisi idealisoineet, ette olisi idealisoineet, eivät olisi idealisoineet, ei olisi idealisoitu

PREZENT POTENȚIAL

idealisoinen, idealisoinet, idealisoinee, idealisoinemme, idealisoinette, idealisoinevat, idealisoitaneen

en idealisoine, et idealisoine, ei idealisoine, emme idealisoine, ette idealisoine, eivät idealisoine, ei idealisoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen idealisoinut, lienet idealisoinut, lienee idealisoinut, lienemme idealisoineet, lienette idealisoineet, lienevät idealisoineet, lienee idealisoitu

en liene idealisoinut, et liene idealisoinut, ei liene idealisoinut, emme liene idealisoineet, ette liene idealisoineet, eivät liene idealisoineet, ei liene idealisoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: idealisoida    FORMA LUNGĂ: idealisoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: idealisoidessa   INSTRUCTIV: idealisoiden  INESIV PASIV: idealisoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: idealisoimaan   INESIV: idealisoimassa  ELATIV: idealisoimasta

ADESIV: idealisoimalla  ABESIV: idealisoimatta  INSTRUCTIV: idealisoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: idealisoiminen   PARTITIV: idealisoiminen

INFINITIVUL CINCI: idealisoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: idealisoiva  (gen. idealisoivan)   PASIV: idealisoitava   (gen. idealisoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: idealisoinut                       PASIV: idealisoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: idealisoija (pl.gen. idealisoijien)  ADJECTIV NEGATIV: idealisoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): idealisointi

 

 

identifioida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

identifioin, identifioit, identifioi, identifioimme, identifioitte, identifioivat, identifioidaan

en identifioi, et identifioi, ei identifioi, emme identifioi, ette identifioi, eivät identifioi, ei identifioida

IMPERFECT INDICATIV

identifioin, identifioit, identifioi, identifioimme, identifioitte, identifioivat, identifioitiin

en identifioinut, et identifioinut, ei identifioinut, emme identifioineet, ette identifioineet, eivät identifioineet, ei identifioitu

PERFECT INDICATIV

olen identifioinut, olet identifioinut, on identifioinut, olemme identifioineet, olette identifioineet, ovat identifioineet, on identifioitu

en ole identifioinut, et ole identifioinut, ei ole identifioinut, emme ole identifioineet, ette ole identifioineet, eivät ole identifioineet, ei ole identifioitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin identifioinut, olit identifioinut, oli identifioinut, olimme identifioineet, olitte identifioineet, olivat identifioineet, oli identifioitu

en ollut identifioinut, et ollut identifioinut, ei ollut identifioinut, emme olleet identifioineet, ette olleet identifioineet, eivät olleet identifioineet, ei ollut identifioitu

PREZENT IMPERATIV

-, identifioi, identifioikoon, identifioikaamme, identifioikaa, identifioikoot, identifioitakoon

-, älä identifioi, älköön identifioiko, älkäämme identifioiko, älkää identifioiko, älkööt identifioiko, älköön identifioitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon identifioinut, -, -, olkoot identifioineet, olkoon identifioitu

-, -, älköön olko identifioinut, -, -, älkööt olko identifioineet, älköön olko identifioitu

PREZENT CONDIȚIONAL

identifioisin, identifioisit, identifioisi, identifioisimme, identifioisitte, identifioisivat, identifioitaisiin

en identifioisi, et identifioisi, ei identifioisi, emme identifioisi, ette identifioisi, eivät identifioisi, ei identifioitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin identifioinut, olisit identifioinut, olisi identifioinut, olisimme identifioineet, olisitte identifioineet, olisivat identifioineet, oltaisiin identifioitu

en olisi identifioinut, et olisi identifioinut, ei olisi identifioinut, emme olisi identifioineet, ette olisi identifioineet, eivät olisi identifioineet, ei olisi identifioitu

PREZENT POTENȚIAL

identifioinen, identifioinet, identifioinee, identifioinemme, identifioinette, identifioinevat, identifioitaneen

en identifioine, et identifioine, ei identifioine, emme identifioine, ette identifioine, eivät identifioine, ei identifioitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen identifioinut, lienet identifioinut, lienee identifioinut, lienemme identifioineet, lienette identifioineet, lienevät identifioineet, lienee identifioitu

en liene identifioinut, et liene identifioinut, ei liene identifioinut, emme liene identifioineet, ette liene identifioineet, eivät liene identifioineet, ei liene identifioitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: identifioida    FORMA LUNGĂ: identifioidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: identifioidessa   INSTRUCTIV: identifioiden  INESIV PASIV: identifioitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: identifioimaan   INESIV: identifioimassa  ELATIV: identifioimasta

ADESIV: identifioimalla  ABESIV: identifioimatta  INSTRUCTIV: identifioiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: identifioiminen   PARTITIV: identifioiminen

INFINITIVUL CINCI: identifioimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: identifioiva  (gen. identifioivan)   PASIV: identifioitava   (gen. identifioitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: identifioinut                        PASIV: identifioitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: identifioija (pl.gen. identifioijien)  ADJECTIV NEGATIV: identifioimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): identifiointi

 

 

ideoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

ideoin, ideoit, ideoi, ideoimme, ideoitte, ideoivat, ideoidaan

en ideoi, et ideoi, ei ideoi, emme ideoi, ette ideoi, eivät ideoi, ei ideoida

IMPERFECT INDICATIV

ideoin, ideoit, ideoi, ideoimme, ideoitte, ideoivat, ideoitiin

en ideoinut, et ideoinut, ei ideoinut, emme ideoineet, ette ideoineet, eivät ideoineet, ei ideoitu

PERFECT INDICATIV

olen ideoinut, olet ideoinut, on ideoinut, olemme ideoineet, olette ideoineet, ovat ideoineet, on ideoitu

en ole ideoinut, et ole ideoinut, ei ole ideoinut, emme ole ideoineet, ette ole ideoineet, eivät ole ideoineet, ei ole ideoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin ideoinut, olit ideoinut, oli ideoinut, olimme ideoineet, olitte ideoineet, olivat ideoineet, oli ideoitu

en ollut ideoinut, et ollut ideoinut, ei ollut ideoinut, emme olleet ideoineet, ette olleet ideoineet, eivät olleet ideoineet, ei ollut ideoitu

PREZENT IMPERATIV

-, ideoi, ideoikoon, ideoikaamme, ideoikaa, ideoikoot, ideoitakoon

-, älä ideoi, älköön ideoiko, älkäämme ideoiko, älkää ideoiko, älkööt ideoiko, älköön ideoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon ideoinut, -, -, olkoot ideoineet, olkoon ideoitu

-, -, älköön olko ideoinut, -, -, älkööt olko ideoineet, älköön olko ideoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

ideoisin, ideoisit, ideoisi, ideoisimme, ideoisitte, ideoisivat, ideoitaisiin

en ideoisi, et ideoisi, ei ideoisi, emme ideoisi, ette ideoisi, eivät ideoisi, ei ideoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin ideoinut, olisit ideoinut, olisi ideoinut, olisimme ideoineet, olisitte ideoineet, olisivat ideoineet, oltaisiin ideoitu

en olisi ideoinut, et olisi ideoinut, ei olisi ideoinut, emme olisi ideoineet, ette olisi ideoineet, eivät olisi ideoineet, ei olisi ideoitu

PREZENT POTENȚIAL

ideoinen, ideoinet, ideoinee, ideoinemme, ideoinette, ideoinevat, ideoitaneen

en ideoine, et ideoine, ei ideoine, emme ideoine, ette ideoine, eivät ideoine, ei ideoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen ideoinut, lienet ideoinut, lienee ideoinut, lienemme ideoineet, lienette ideoineet, lienevät ideoineet, lienee ideoitu

en liene ideoinut, et liene ideoinut, ei liene ideoinut, emme liene ideoineet, ette liene ideoineet, eivät liene ideoineet, ei liene ideoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: ideoida    FORMA LUNGĂ: ideoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: ideoidessa   INSTRUCTIV: ideoiden  INESIV PASIV: ideoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: ideoimaan   INESIV: ideoimassa  ELATIV: ideoimasta

ADESIV: ideoimalla  ABESIV: ideoimatta  INSTRUCTIV: ideoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: ideoiminen   PARTITIV: ideoiminen

INFINITIVUL CINCI: ideoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: ideoiva  (gen. ideoivan)   PASIV: ideoitava   (gen. ideoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: ideoinut                   PASIV: ideoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: ideoija (pl.gen. ideoijien)  ADJECTIV NEGATIV: ideoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): ideointi

 

 

ihannoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

ihannoin, ihannoit, ihannoi, ihannoimme, ihannoitte, ihannoivat, ihannoidaan

en ihannoi, et ihannoi, ei ihannoi, emme ihannoi, ette ihannoi, eivät ihannoi, ei ihannoida

IMPERFECT INDICATIV

ihannoin, ihannoit, ihannoi, ihannoimme, ihannoitte, ihannoivat, ihannoitiin

en ihannoinut, et ihannoinut, ei ihannoinut, emme ihannoineet, ette ihannoineet, eivät ihannoineet, ei ihannoitu

PERFECT INDICATIV

olen ihannoinut, olet ihannoinut, on ihannoinut, olemme ihannoineet, olette ihannoineet, ovat ihannoineet, on ihannoitu

en ole ihannoinut, et ole ihannoinut, ei ole ihannoinut, emme ole ihannoineet, ette ole ihannoineet, eivät ole ihannoineet, ei ole ihannoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin ihannoinut, olit ihannoinut, oli ihannoinut, olimme ihannoineet, olitte ihannoineet, olivat ihannoineet, oli ihannoitu

en ollut ihannoinut, et ollut ihannoinut, ei ollut ihannoinut, emme olleet ihannoineet, ette olleet ihannoineet, eivät olleet ihannoineet, ei ollut ihannoitu

PREZENT IMPERATIV

-, ihannoi, ihannoikoon, ihannoikaamme, ihannoikaa, ihannoikoot, ihannoitakoon

-, älä ihannoi, älköön ihannoiko, älkäämme ihannoiko, älkää ihannoiko, älkööt ihannoiko, älköön ihannoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon ihannoinut, -, -, olkoot ihannoineet, olkoon ihannoitu

-, -, älköön olko ihannoinut, -, -, älkööt olko ihannoineet, älköön olko ihannoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

ihannoisin, ihannoisit, ihannoisi, ihannoisimme, ihannoisitte, ihannoisivat, ihannoitaisiin

en ihannoisi, et ihannoisi, ei ihannoisi, emme ihannoisi, ette ihannoisi, eivät ihannoisi, ei ihannoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin ihannoinut, olisit ihannoinut, olisi ihannoinut, olisimme ihannoineet, olisitte ihannoineet, olisivat ihannoineet, oltaisiin ihannoitu

en olisi ihannoinut, et olisi ihannoinut, ei olisi ihannoinut, emme olisi ihannoineet, ette olisi ihannoineet, eivät olisi ihannoineet, ei olisi ihannoitu

PREZENT POTENȚIAL

ihannoinen, ihannoinet, ihannoinee, ihannoinemme, ihannoinette, ihannoinevat, ihannoitaneen

en ihannoine, et ihannoine, ei ihannoine, emme ihannoine, ette ihannoine, eivät ihannoine, ei ihannoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen ihannoinut, lienet ihannoinut, lienee ihannoinut, lienemme ihannoineet, lienette ihannoineet, lienevät ihannoineet, lienee ihannoitu

en liene ihannoinut, et liene ihannoinut, ei liene ihannoinut, emme liene ihannoineet, ette liene ihannoineet, eivät liene ihannoineet, ei liene ihannoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: ihannoida    FORMA LUNGĂ: ihannoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: ihannoidessa   INSTRUCTIV: ihannoiden  INESIV PASIV: ihannoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: ihannoimaan   INESIV: ihannoimassa  ELATIV: ihannoimasta

ADESIV: ihannoimalla  ABESIV: ihannoimatta  INSTRUCTIV: ihannoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: ihannoiminen   PARTITIV: ihannoiminen

INFINITIVUL CINCI: ihannoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: ihannoiva  (gen. ihannoivan)   PASIV: ihannoitava   (gen. ihannoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: ihannoinut                     PASIV: ihannoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: ihannoija (pl.gen. ihannoijien)  ADJECTIV NEGATIV: ihannoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): ihannointi

 

 

ikävöidä 25 (30)

PREZENT INDICATIV

ikävöin, ikävöit, ikävöi, ikävöimme, ikävöitte, ikävöivät, ikävöidään

en ikävöi, et ikävöi, ei ikävöi, emme ikävöi, ette ikävöi, eivät ikävöi, ei ikävöidä

IMPERFECT INDICATIV

ikävöin, ikävöit, ikävöi, ikävöimme, ikävöitte, ikävöivät, ikävöitiin

en ikävöinyt, et ikävöinyt, ei ikävöinyt, emme ikävöineet, ette ikävöineet, eivät ikävöineet, ei ikävöity

PERFECT INDICATIV

olen ikävöinyt, olet ikävöinyt, on ikävöinyt, olemme ikävöineet, olette ikävöineet, ovat ikävöineet, on ikävöity

en ole ikävöinyt, et ole ikävöinyt, ei ole ikävöinyt, emme ole ikävöineet, ette ole ikävöineet, eivät ole ikävöineet, ei ole ikävöity

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin ikävöinyt, olit ikävöinyt, oli ikävöinyt, olimme ikävöineet, olitte ikävöineet, olivat ikävöineet, oli ikävöity

en ollut ikävöinyt, et ollut ikävöinyt, ei ollut ikävöinyt, emme olleet ikävöineet, ette olleet ikävöineet, eivät olleet ikävöineet, ei ollut ikävöity

PREZENT IMPERATIV

-, ikävöi, ikävöiköön, ikävöikäämme, ikävöikää, ikävöikööt, ikävöitäköön

-, älä ikävöi, älköön ikävöikö, älkäämme ikävöikö, älkää ikävöikö, älkööt ikävöikö, älköön ikävöitäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon ikävöinyt, -, -, olkoot ikävöineet, olkoon ikävöity

-, -, älköön olko ikävöinyt, -, -, älkööt olko ikävöineet, älköön olko ikävöity

PREZENT CONDIȚIONAL

ikävöisin, ikävöisit, ikävöisi, ikävöisimme, ikävöisitte, ikävöisivät, ikävöitäisiin

en ikävöisi, et ikävöisi, ei ikävöisi, emme ikävöisi, ette ikävöisi, eivät ikävöisi, ei ikävöitäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin ikävöinyt, olisit ikävöinyt, olisi ikävöinyt, olisimme ikävöineet, olisitte ikävöineet, olisivat ikävöineet, oltaisiin ikävöity

en olisi ikävöinyt, et olisi ikävöinyt, ei olisi ikävöinyt, emme olisi ikävöineet, ette olisi ikävöineet, eivät olisi ikävöineet, ei olisi ikävöity

PREZENT POTENȚIAL

ikävöinen, ikävöinet, ikävöinee, ikävöinemme, ikävöinette, ikävöinevät, ikävöitäneen

en ikävöine, et ikävöine, ei ikävöine, emme ikävöine, ette ikävöine, eivät ikävöine, ei ikävöitäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen ikävöinyt, lienet ikävöinyt, lienee ikävöinyt, lienemme ikävöineet, lienette ikävöineet, lienevät ikävöineet, lienee ikävöity

en liene ikävöinyt, et liene ikävöinyt, ei liene ikävöinyt, emme liene ikävöineet, ette liene ikävöineet, eivät liene ikävöineet, ei liene ikävöity

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: ikävöidä    FORMA LUNGĂ: ikävöidäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: ikävöidessä   INSTRUCTIV: ikävöiden  INESIV PASIV: ikävöitäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: ikävöimään   INESIV: ikävöimässä  ELATIV: ikävöimästä

ADESIV: ikävöimällä  ABESIV: ikävöimättä  INSTRUCTIV: ikävöimän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: ikävöiminen   PARTITIV: ikävöiminen

INFINITIVUL CINCI: ikävöimäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: ikävöivä  (gen. ikävöivän)   PASIV: ikävöitävä   (gen. ikävöitävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: ikävöinyt                    PASIV: ikävöity

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: ikävöijä (pl.gen. ikävöijien)  ADJECTIV NEGATIV: ikävöimätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): ikävöinti

 

 

ilakoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

ilakoin, ilakoit, ilakoi, ilakoimme, ilakoitte, ilakoivat, ilakoidaan

en ilakoi, et ilakoi, ei ilakoi, emme ilakoi, ette ilakoi, eivät ilakoi, ei ilakoida

IMPERFECT INDICATIV

ilakoin, ilakoit, ilakoi, ilakoimme, ilakoitte, ilakoivat, ilakoitiin

en ilakoinut, et ilakoinut, ei ilakoinut, emme ilakoineet, ette ilakoineet, eivät ilakoineet, ei ilakoitu

PERFECT INDICATIV

olen ilakoinut, olet ilakoinut, on ilakoinut, olemme ilakoineet, olette ilakoineet, ovat ilakoineet, on ilakoitu

en ole ilakoinut, et ole ilakoinut, ei ole ilakoinut, emme ole ilakoineet, ette ole ilakoineet, eivät ole ilakoineet, ei ole ilakoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin ilakoinut, olit ilakoinut, oli ilakoinut, olimme ilakoineet, olitte ilakoineet, olivat ilakoineet, oli ilakoitu

en ollut ilakoinut, et ollut ilakoinut, ei ollut ilakoinut, emme olleet ilakoineet, ette olleet ilakoineet, eivät olleet ilakoineet, ei ollut ilakoitu

PREZENT IMPERATIV

-, ilakoi, ilakoikoon, ilakoikaamme, ilakoikaa, ilakoikoot, ilakoitakoon

-, älä ilakoi, älköön ilakoiko, älkäämme ilakoiko, älkää ilakoiko, älkööt ilakoiko, älköön ilakoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon ilakoinut, -, -, olkoot ilakoineet, olkoon ilakoitu

-, -, älköön olko ilakoinut, -, -, älkööt olko ilakoineet, älköön olko ilakoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

ilakoisin, ilakoisit, ilakoisi, ilakoisimme, ilakoisitte, ilakoisivat, ilakoitaisiin

en ilakoisi, et ilakoisi, ei ilakoisi, emme ilakoisi, ette ilakoisi, eivät ilakoisi, ei ilakoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin ilakoinut, olisit ilakoinut, olisi ilakoinut, olisimme ilakoineet, olisitte ilakoineet, olisivat ilakoineet, oltaisiin ilakoitu

en olisi ilakoinut, et olisi ilakoinut, ei olisi ilakoinut, emme olisi ilakoineet, ette olisi ilakoineet, eivät olisi ilakoineet, ei olisi ilakoitu

PREZENT POTENȚIAL

ilakoinen, ilakoinet, ilakoinee, ilakoinemme, ilakoinette, ilakoinevat, ilakoitaneen

en ilakoine, et ilakoine, ei ilakoine, emme ilakoine, ette ilakoine, eivät ilakoine, ei ilakoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen ilakoinut, lienet ilakoinut, lienee ilakoinut, lienemme ilakoineet, lienette ilakoineet, lienevät ilakoineet, lienee ilakoitu

en liene ilakoinut, et liene ilakoinut, ei liene ilakoinut, emme liene ilakoineet, ette liene ilakoineet, eivät liene ilakoineet, ei liene ilakoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: ilakoida    FORMA LUNGĂ: ilakoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: ilakoidessa   INSTRUCTIV: ilakoiden  INESIV PASIV: ilakoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: ilakoimaan   INESIV: ilakoimassa  ELATIV: ilakoimasta

ADESIV: ilakoimalla  ABESIV: ilakoimatta  INSTRUCTIV: ilakoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: ilakoiminen   PARTITIV: ilakoiminen

INFINITIVUL CINCI: ilakoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: ilakoiva  (gen. ilakoivan)   PASIV: ilakoitava   (gen. ilakoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: ilakoinut                    PASIV: ilakoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: ilakoija (pl.gen. ilakoijien)  ADJECTIV NEGATIV: ilakoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): ilakointi

 

 

ilkamoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

ilkamoin, ilkamoit, ilkamoi, ilkamoimme, ilkamoitte, ilkamoivat, ilkamoidaan

en ilkamoi, et ilkamoi, ei ilkamoi, emme ilkamoi, ette ilkamoi, eivät ilkamoi, ei ilkamoida

IMPERFECT INDICATIV

ilkamoin, ilkamoit, ilkamoi, ilkamoimme, ilkamoitte, ilkamoivat, ilkamoitiin

en ilkamoinut, et ilkamoinut, ei ilkamoinut, emme ilkamoineet, ette ilkamoineet, eivät ilkamoineet, ei ilkamoitu

PERFECT INDICATIV

olen ilkamoinut, olet ilkamoinut, on ilkamoinut, olemme ilkamoineet, olette ilkamoineet, ovat ilkamoineet, on ilkamoitu

en ole ilkamoinut, et ole ilkamoinut, ei ole ilkamoinut, emme ole ilkamoineet, ette ole ilkamoineet, eivät ole ilkamoineet, ei ole ilkamoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin ilkamoinut, olit ilkamoinut, oli ilkamoinut, olimme ilkamoineet, olitte ilkamoineet, olivat ilkamoineet, oli ilkamoitu

en ollut ilkamoinut, et ollut ilkamoinut, ei ollut ilkamoinut, emme olleet ilkamoineet, ette olleet ilkamoineet, eivät olleet ilkamoineet, ei ollut ilkamoitu

PREZENT IMPERATIV

-, ilkamoi, ilkamoikoon, ilkamoikaamme, ilkamoikaa, ilkamoikoot, ilkamoitakoon

-, älä ilkamoi, älköön ilkamoiko, älkäämme ilkamoiko, älkää ilkamoiko, älkööt ilkamoiko, älköön ilkamoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon ilkamoinut, -, -, olkoot ilkamoineet, olkoon ilkamoitu

-, -, älköön olko ilkamoinut, -, -, älkööt olko ilkamoineet, älköön olko ilkamoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

ilkamoisin, ilkamoisit, ilkamoisi, ilkamoisimme, ilkamoisitte, ilkamoisivat, ilkamoitaisiin

en ilkamoisi, et ilkamoisi, ei ilkamoisi, emme ilkamoisi, ette ilkamoisi, eivät ilkamoisi, ei ilkamoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin ilkamoinut, olisit ilkamoinut, olisi ilkamoinut, olisimme ilkamoineet, olisitte ilkamoineet, olisivat ilkamoineet, oltaisiin ilkamoitu

en olisi ilkamoinut, et olisi ilkamoinut, ei olisi ilkamoinut, emme olisi ilkamoineet, ette olisi ilkamoineet, eivät olisi ilkamoineet, ei olisi ilkamoitu

PREZENT POTENȚIAL

ilkamoinen, ilkamoinet, ilkamoinee, ilkamoinemme, ilkamoinette, ilkamoinevat, ilkamoitaneen

en ilkamoine, et ilkamoine, ei ilkamoine, emme ilkamoine, ette ilkamoine, eivät ilkamoine, ei ilkamoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen ilkamoinut, lienet ilkamoinut, lienee ilkamoinut, lienemme ilkamoineet, lienette ilkamoineet, lienevät ilkamoineet, lienee ilkamoitu

en liene ilkamoinut, et liene ilkamoinut, ei liene ilkamoinut, emme liene ilkamoineet, ette liene ilkamoineet, eivät liene ilkamoineet, ei liene ilkamoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: ilkamoida    FORMA LUNGĂ: ilkamoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: ilkamoidessa   INSTRUCTIV: ilkamoiden  INESIV PASIV: ilkamoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: ilkamoimaan   INESIV: ilkamoimassa  ELATIV: ilkamoimasta

ADESIV: ilkamoimalla  ABESIV: ilkamoimatta  INSTRUCTIV: ilkamoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: ilkamoiminen   PARTITIV: ilkamoiminen

INFINITIVUL CINCI: ilkamoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: ilkamoiva  (gen. ilkamoivan)   PASIV: ilkamoitava   (gen. ilkamoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: ilkamoinut                     PASIV: ilkamoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: ilkamoija (pl.gen. ilkamoijien)  ADJECTIV NEGATIV: ilkamoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): ilkamointi

 

 

ilmastoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

ilmastoin, ilmastoit, ilmastoi, ilmastoimme, ilmastoitte, ilmastoivat, ilmastoidaan

en ilmastoi, et ilmastoi, ei ilmastoi, emme ilmastoi, ette ilmastoi, eivät ilmastoi, ei ilmastoida

IMPERFECT INDICATIV

ilmastoin, ilmastoit, ilmastoi, ilmastoimme, ilmastoitte, ilmastoivat, ilmastoitiin

en ilmastoinut, et ilmastoinut, ei ilmastoinut, emme ilmastoineet, ette ilmastoineet, eivät ilmastoineet, ei ilmastoitu

PERFECT INDICATIV

olen ilmastoinut, olet ilmastoinut, on ilmastoinut, olemme ilmastoineet, olette ilmastoineet, ovat ilmastoineet, on ilmastoitu

en ole ilmastoinut, et ole ilmastoinut, ei ole ilmastoinut, emme ole ilmastoineet, ette ole ilmastoineet, eivät ole ilmastoineet, ei ole ilmastoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin ilmastoinut, olit ilmastoinut, oli ilmastoinut, olimme ilmastoineet, olitte ilmastoineet, olivat ilmastoineet, oli ilmastoitu

en ollut ilmastoinut, et ollut ilmastoinut, ei ollut ilmastoinut, emme olleet ilmastoineet, ette olleet ilmastoineet, eivät olleet ilmastoineet, ei ollut ilmastoitu

PREZENT IMPERATIV

-, ilmastoi, ilmastoikoon, ilmastoikaamme, ilmastoikaa, ilmastoikoot, ilmastoitakoon

-, älä ilmastoi, älköön ilmastoiko, älkäämme ilmastoiko, älkää ilmastoiko, älkööt ilmastoiko, älköön ilmastoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon ilmastoinut, -, -, olkoot ilmastoineet, olkoon ilmastoitu

-, -, älköön olko ilmastoinut, -, -, älkööt olko ilmastoineet, älköön olko ilmastoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

ilmastoisin, ilmastoisit, ilmastoisi, ilmastoisimme, ilmastoisitte, ilmastoisivat, ilmastoitaisiin

en ilmastoisi, et ilmastoisi, ei ilmastoisi, emme ilmastoisi, ette ilmastoisi, eivät ilmastoisi, ei ilmastoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin ilmastoinut, olisit ilmastoinut, olisi ilmastoinut, olisimme ilmastoineet, olisitte ilmastoineet, olisivat ilmastoineet, oltaisiin ilmastoitu

en olisi ilmastoinut, et olisi ilmastoinut, ei olisi ilmastoinut, emme olisi ilmastoineet, ette olisi ilmastoineet, eivät olisi ilmastoineet, ei olisi ilmastoitu

PREZENT POTENȚIAL

ilmastoinen, ilmastoinet, ilmastoinee, ilmastoinemme, ilmastoinette, ilmastoinevat, ilmastoitaneen

en ilmastoine, et ilmastoine, ei ilmastoine, emme ilmastoine, ette ilmastoine, eivät ilmastoine, ei ilmastoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen ilmastoinut, lienet ilmastoinut, lienee ilmastoinut, lienemme ilmastoineet, lienette ilmastoineet, lienevät ilmastoineet, lienee ilmastoitu

en liene ilmastoinut, et liene ilmastoinut, ei liene ilmastoinut, emme liene ilmastoineet, ette liene ilmastoineet, eivät liene ilmastoineet, ei liene ilmastoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: ilmastoida    FORMA LUNGĂ: ilmastoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: ilmastoidessa   INSTRUCTIV: ilmastoiden  INESIV PASIV: ilmastoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: ilmastoimaan   INESIV: ilmastoimassa  ELATIV: ilmastoimasta

ADESIV: ilmastoimalla  ABESIV: ilmastoimatta  INSTRUCTIV: ilmastoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: ilmastoiminen   PARTITIV: ilmastoiminen

INFINITIVUL CINCI: ilmastoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: ilmastoiva  (gen. ilmastoivan)   PASIV: ilmastoitava   (gen. ilmastoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: ilmastoinut                      PASIV: ilmastoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: ilmastoija (pl.gen. ilmastoijien)  ADJECTIV NEGATIV: ilmastoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): ilmastointi

 

 

imitoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

imitoin, imitoit, imitoi, imitoimme, imitoitte, imitoivat, imitoidaan

en imitoi, et imitoi, ei imitoi, emme imitoi, ette imitoi, eivät imitoi, ei imitoida

IMPERFECT INDICATIV

imitoin, imitoit, imitoi, imitoimme, imitoitte, imitoivat, imitoitiin

en imitoinut, et imitoinut, ei imitoinut, emme imitoineet, ette imitoineet, eivät imitoineet, ei imitoitu

PERFECT INDICATIV

olen imitoinut, olet imitoinut, on imitoinut, olemme imitoineet, olette imitoineet, ovat imitoineet, on imitoitu

en ole imitoinut, et ole imitoinut, ei ole imitoinut, emme ole imitoineet, ette ole imitoineet, eivät ole imitoineet, ei ole imitoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin imitoinut, olit imitoinut, oli imitoinut, olimme imitoineet, olitte imitoineet, olivat imitoineet, oli imitoitu

en ollut imitoinut, et ollut imitoinut, ei ollut imitoinut, emme olleet imitoineet, ette olleet imitoineet, eivät olleet imitoineet, ei ollut imitoitu

PREZENT IMPERATIV

-, imitoi, imitoikoon, imitoikaamme, imitoikaa, imitoikoot, imitoitakoon

-, älä imitoi, älköön imitoiko, älkäämme imitoiko, älkää imitoiko, älkööt imitoiko, älköön imitoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon imitoinut, -, -, olkoot imitoineet, olkoon imitoitu

-, -, älköön olko imitoinut, -, -, älkööt olko imitoineet, älköön olko imitoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

imitoisin, imitoisit, imitoisi, imitoisimme, imitoisitte, imitoisivat, imitoitaisiin

en imitoisi, et imitoisi, ei imitoisi, emme imitoisi, ette imitoisi, eivät imitoisi, ei imitoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin imitoinut, olisit imitoinut, olisi imitoinut, olisimme imitoineet, olisitte imitoineet, olisivat imitoineet, oltaisiin imitoitu

en olisi imitoinut, et olisi imitoinut, ei olisi imitoinut, emme olisi imitoineet, ette olisi imitoineet, eivät olisi imitoineet, ei olisi imitoitu

PREZENT POTENȚIAL

imitoinen, imitoinet, imitoinee, imitoinemme, imitoinette, imitoinevat, imitoitaneen

en imitoine, et imitoine, ei imitoine, emme imitoine, ette imitoine, eivät imitoine, ei imitoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen imitoinut, lienet imitoinut, lienee imitoinut, lienemme imitoineet, lienette imitoineet, lienevät imitoineet, lienee imitoitu

en liene imitoinut, et liene imitoinut, ei liene imitoinut, emme liene imitoineet, ette liene imitoineet, eivät liene imitoineet, ei liene imitoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: imitoida    FORMA LUNGĂ: imitoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: imitoidessa   INSTRUCTIV: imitoiden  INESIV PASIV: imitoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: imitoimaan   INESIV: imitoimassa  ELATIV: imitoimasta

ADESIV: imitoimalla  ABESIV: imitoimatta  INSTRUCTIV: imitoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: imitoiminen   PARTITIV: imitoiminen

INFINITIVUL CINCI: imitoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: imitoiva  (gen. imitoivan)   PASIV: imitoitava   (gen. imitoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: imitoinut                    PASIV: imitoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: imitoija (pl.gen. imitoijien)  ADJECTIV NEGATIV: imitoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): imitointi

 

 

immunisoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

immunisoin, immunisoit, immunisoi, immunisoimme, immunisoitte, immunisoivat, immunisoidaan

en immunisoi, et immunisoi, ei immunisoi, emme immunisoi, ette immunisoi, eivät immunisoi, ei immunisoida

IMPERFECT INDICATIV

immunisoin, immunisoit, immunisoi, immunisoimme, immunisoitte, immunisoivat, immunisoitiin

en immunisoinut, et immunisoinut, ei immunisoinut, emme immunisoineet, ette immunisoineet, eivät immunisoineet, ei immunisoitu

PERFECT INDICATIV

olen immunisoinut, olet immunisoinut, on immunisoinut, olemme immunisoineet, olette immunisoineet, ovat immunisoineet, on immunisoitu

en ole immunisoinut, et ole immunisoinut, ei ole immunisoinut, emme ole immunisoineet, ette ole immunisoineet, eivät ole immunisoineet, ei ole immunisoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin immunisoinut, olit immunisoinut, oli immunisoinut, olimme immunisoineet, olitte immunisoineet, olivat immunisoineet, oli immunisoitu

en ollut immunisoinut, et ollut immunisoinut, ei ollut immunisoinut, emme olleet immunisoineet, ette olleet immunisoineet, eivät olleet immunisoineet, ei ollut immunisoitu

PREZENT IMPERATIV

-, immunisoi, immunisoikoon, immunisoikaamme, immunisoikaa, immunisoikoot, immunisoitakoon

-, älä immunisoi, älköön immunisoiko, älkäämme immunisoiko, älkää immunisoiko, älkööt immunisoiko, älköön immunisoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon immunisoinut, -, -, olkoot immunisoineet, olkoon immunisoitu

-, -, älköön olko immunisoinut, -, -, älkööt olko immunisoineet, älköön olko immunisoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

immunisoisin, immunisoisit, immunisoisi, immunisoisimme, immunisoisitte, immunisoisivat, immunisoitaisiin

en immunisoisi, et immunisoisi, ei immunisoisi, emme immunisoisi, ette immunisoisi, eivät immunisoisi, ei immunisoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin immunisoinut, olisit immunisoinut, olisi immunisoinut, olisimme immunisoineet, olisitte immunisoineet, olisivat immunisoineet, oltaisiin immunisoitu

en olisi immunisoinut, et olisi immunisoinut, ei olisi immunisoinut, emme olisi immunisoineet, ette olisi immunisoineet, eivät olisi immunisoineet, ei olisi immunisoitu

PREZENT POTENȚIAL

immunisoinen, immunisoinet, immunisoinee, immunisoinemme, immunisoinette, immunisoinevat, immunisoitaneen

en immunisoine, et immunisoine, ei immunisoine, emme immunisoine, ette immunisoine, eivät immunisoine, ei immunisoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen immunisoinut, lienet immunisoinut, lienee immunisoinut, lienemme immunisoineet, lienette immunisoineet, lienevät immunisoineet, lienee immunisoitu

en liene immunisoinut, et liene immunisoinut, ei liene immunisoinut, emme liene immunisoineet, ette liene immunisoineet, eivät liene immunisoineet, ei liene immunisoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: immunisoida    FORMA LUNGĂ: immunisoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: immunisoidessa   INSTRUCTIV: immunisoiden  INESIV PASIV: immunisoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: immunisoimaan   INESIV: immunisoimassa  ELATIV: immunisoimasta

ADESIV: immunisoimalla  ABESIV: immunisoimatta  INSTRUCTIV: immunisoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: immunisoiminen   PARTITIV: immunisoiminen

INFINITIVUL CINCI: immunisoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: immunisoiva  (gen. immunisoivan)   PASIV: immunisoitava   (gen. immunisoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: immunisoinut                       PASIV: immunisoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: immunisoija (pl.gen. immunisoijien)  ADJECTIV NEGATIV: immunisoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): immunisointi

 

 

implementoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

implementoin, implementoit, implementoi, implementoimme, implementoitte, implementoivat, implementoidaan

en implementoi, et implementoi, ei implementoi, emme implementoi, ette implementoi, eivät implementoi, ei implementoida

IMPERFECT INDICATIV

implementoin, implementoit, implementoi, implementoimme, implementoitte, implementoivat, implementoitiin

en implementoinut, et implementoinut, ei implementoinut, emme implementoineet, ette implementoineet, eivät implementoineet, ei implementoitu

PERFECT INDICATIV

olen implementoinut, olet implementoinut, on implementoinut, olemme implementoineet, olette implementoineet, ovat implementoineet, on implementoitu

en ole implementoinut, et ole implementoinut, ei ole implementoinut, emme ole implementoineet, ette ole implementoineet, eivät ole implementoineet, ei ole implementoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin implementoinut, olit implementoinut, oli implementoinut, olimme implementoineet, olitte implementoineet, olivat implementoineet, oli implementoitu

en ollut implementoinut, et ollut implementoinut, ei ollut implementoinut, emme olleet implementoineet, ette olleet implementoineet, eivät olleet implementoineet, ei ollut implementoitu

PREZENT IMPERATIV

-, implementoi, implementoikoon, implementoikaamme, implementoikaa, implementoikoot, implementoitakoon

-, älä implementoi, älköön implementoiko, älkäämme implementoiko, älkää implementoiko, älkööt implementoiko, älköön implementoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon implementoinut, -, -, olkoot implementoineet, olkoon implementoitu

-, -, älköön olko implementoinut, -, -, älkööt olko implementoineet, älköön olko implementoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

implementoisin, implementoisit, implementoisi, implementoisimme, implementoisitte, implementoisivat, implementoitaisiin

en implementoisi, et implementoisi, ei implementoisi, emme implementoisi, ette implementoisi, eivät implementoisi, ei implementoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin implementoinut, olisit implementoinut, olisi implementoinut, olisimme implementoineet, olisitte implementoineet, olisivat implementoineet, oltaisiin implementoitu

en olisi implementoinut, et olisi implementoinut, ei olisi implementoinut, emme olisi implementoineet, ette olisi implementoineet, eivät olisi implementoineet, ei olisi implementoitu

PREZENT POTENȚIAL

implementoinen, implementoinet, implementoinee, implementoinemme, implementoinette, implementoinevat, implementoitaneen

en implementoine, et implementoine, ei implementoine, emme implementoine, ette implementoine, eivät implementoine, ei implementoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen implementoinut, lienet implementoinut, lienee implementoinut, lienemme implementoineet, lienette implementoineet, lienevät implementoineet, lienee implementoitu

en liene implementoinut, et liene implementoinut, ei liene implementoinut, emme liene implementoineet, ette liene implementoineet, eivät liene implementoineet, ei liene implementoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: implementoida    FORMA LUNGĂ: implementoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: implementoidessa   INSTRUCTIV: implementoiden  INESIV PASIV: implementoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: implementoimaan   INESIV: implementoimassa  ELATIV: implementoimasta

ADESIV: implementoimalla  ABESIV: implementoimatta  INSTRUCTIV: implementoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: implementoiminen   PARTITIV: implementoiminen

INFINITIVUL CINCI: implementoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: implementoiva  (gen. implementoivan)   PASIV: implementoitava   (gen. implementoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: implementoinut                         PASIV: implementoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: implementoija (pl.gen. implementoijien)  ADJECTIV NEGATIV: implementoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): implementointi

 

 

impregnoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

impregnoin, impregnoit, impregnoi, impregnoimme, impregnoitte, impregnoivat, impregnoidaan

en impregnoi, et impregnoi, ei impregnoi, emme impregnoi, ette impregnoi, eivät impregnoi, ei impregnoida

IMPERFECT INDICATIV

impregnoin, impregnoit, impregnoi, impregnoimme, impregnoitte, impregnoivat, impregnoitiin

en impregnoinut, et impregnoinut, ei impregnoinut, emme impregnoineet, ette impregnoineet, eivät impregnoineet, ei impregnoitu

PERFECT INDICATIV

olen impregnoinut, olet impregnoinut, on impregnoinut, olemme impregnoineet, olette impregnoineet, ovat impregnoineet, on impregnoitu

en ole impregnoinut, et ole impregnoinut, ei ole impregnoinut, emme ole impregnoineet, ette ole impregnoineet, eivät ole impregnoineet, ei ole impregnoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin impregnoinut, olit impregnoinut, oli impregnoinut, olimme impregnoineet, olitte impregnoineet, olivat impregnoineet, oli impregnoitu

en ollut impregnoinut, et ollut impregnoinut, ei ollut impregnoinut, emme olleet impregnoineet, ette olleet impregnoineet, eivät olleet impregnoineet, ei ollut impregnoitu

PREZENT IMPERATIV

-, impregnoi, impregnoikoon, impregnoikaamme, impregnoikaa, impregnoikoot, impregnoitakoon

-, älä impregnoi, älköön impregnoiko, älkäämme impregnoiko, älkää impregnoiko, älkööt impregnoiko, älköön impregnoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon impregnoinut, -, -, olkoot impregnoineet, olkoon impregnoitu

-, -, älköön olko impregnoinut, -, -, älkööt olko impregnoineet, älköön olko impregnoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

impregnoisin, impregnoisit, impregnoisi, impregnoisimme, impregnoisitte, impregnoisivat, impregnoitaisiin

en impregnoisi, et impregnoisi, ei impregnoisi, emme impregnoisi, ette impregnoisi, eivät impregnoisi, ei impregnoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin impregnoinut, olisit impregnoinut, olisi impregnoinut, olisimme impregnoineet, olisitte impregnoineet, olisivat impregnoineet, oltaisiin impregnoitu

en olisi impregnoinut, et olisi impregnoinut, ei olisi impregnoinut, emme olisi impregnoineet, ette olisi impregnoineet, eivät olisi impregnoineet, ei olisi impregnoitu

PREZENT POTENȚIAL

impregnoinen, impregnoinet, impregnoinee, impregnoinemme, impregnoinette, impregnoinevat, impregnoitaneen

en impregnoine, et impregnoine, ei impregnoine, emme impregnoine, ette impregnoine, eivät impregnoine, ei impregnoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen impregnoinut, lienet impregnoinut, lienee impregnoinut, lienemme impregnoineet, lienette impregnoineet, lienevät impregnoineet, lienee impregnoitu

en liene impregnoinut, et liene impregnoinut, ei liene impregnoinut, emme liene impregnoineet, ette liene impregnoineet, eivät liene impregnoineet, ei liene impregnoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: impregnoida    FORMA LUNGĂ: impregnoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: impregnoidessa   INSTRUCTIV: impregnoiden  INESIV PASIV: impregnoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: impregnoimaan   INESIV: impregnoimassa  ELATIV: impregnoimasta

ADESIV: impregnoimalla  ABESIV: impregnoimatta  INSTRUCTIV: impregnoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: impregnoiminen   PARTITIV: impregnoiminen

INFINITIVUL CINCI: impregnoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: impregnoiva  (gen. impregnoivan)   PASIV: impregnoitava   (gen. impregnoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: impregnoinut                       PASIV: impregnoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: impregnoija (pl.gen. impregnoijien)  ADJECTIV NEGATIV: impregnoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): impregnointi

 

 

improvisoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

improvisoin, improvisoit, improvisoi, improvisoimme, improvisoitte, improvisoivat, improvisoidaan

en improvisoi, et improvisoi, ei improvisoi, emme improvisoi, ette improvisoi, eivät improvisoi, ei improvisoida

IMPERFECT INDICATIV

improvisoin, improvisoit, improvisoi, improvisoimme, improvisoitte, improvisoivat, improvisoitiin

en improvisoinut, et improvisoinut, ei improvisoinut, emme improvisoineet, ette improvisoineet, eivät improvisoineet, ei improvisoitu

PERFECT INDICATIV

olen improvisoinut, olet improvisoinut, on improvisoinut, olemme improvisoineet, olette improvisoineet, ovat improvisoineet, on improvisoitu

en ole improvisoinut, et ole improvisoinut, ei ole improvisoinut, emme ole improvisoineet, ette ole improvisoineet, eivät ole improvisoineet, ei ole improvisoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin improvisoinut, olit improvisoinut, oli improvisoinut, olimme improvisoineet, olitte improvisoineet, olivat improvisoineet, oli improvisoitu

en ollut improvisoinut, et ollut improvisoinut, ei ollut improvisoinut, emme olleet improvisoineet, ette olleet improvisoineet, eivät olleet improvisoineet, ei ollut improvisoitu

PREZENT IMPERATIV

-, improvisoi, improvisoikoon, improvisoikaamme, improvisoikaa, improvisoikoot, improvisoitakoon

-, älä improvisoi, älköön improvisoiko, älkäämme improvisoiko, älkää improvisoiko, älkööt improvisoiko, älköön improvisoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon improvisoinut, -, -, olkoot improvisoineet, olkoon improvisoitu

-, -, älköön olko improvisoinut, -, -, älkööt olko improvisoineet, älköön olko improvisoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

improvisoisin, improvisoisit, improvisoisi, improvisoisimme, improvisoisitte, improvisoisivat, improvisoitaisiin

en improvisoisi, et improvisoisi, ei improvisoisi, emme improvisoisi, ette improvisoisi, eivät improvisoisi, ei improvisoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin improvisoinut, olisit improvisoinut, olisi improvisoinut, olisimme improvisoineet, olisitte improvisoineet, olisivat improvisoineet, oltaisiin improvisoitu

en olisi improvisoinut, et olisi improvisoinut, ei olisi improvisoinut, emme olisi improvisoineet, ette olisi improvisoineet, eivät olisi improvisoineet, ei olisi improvisoitu

PREZENT POTENȚIAL

improvisoinen, improvisoinet, improvisoinee, improvisoinemme, improvisoinette, improvisoinevat, improvisoitaneen

en improvisoine, et improvisoine, ei improvisoine, emme improvisoine, ette improvisoine, eivät improvisoine, ei improvisoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen improvisoinut, lienet improvisoinut, lienee improvisoinut, lienemme improvisoineet, lienette improvisoineet, lienevät improvisoineet, lienee improvisoitu

en liene improvisoinut, et liene improvisoinut, ei liene improvisoinut, emme liene improvisoineet, ette liene improvisoineet, eivät liene improvisoineet, ei liene improvisoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: improvisoida    FORMA LUNGĂ: improvisoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: improvisoidessa   INSTRUCTIV: improvisoiden  INESIV PASIV: improvisoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: improvisoimaan   INESIV: improvisoimassa  ELATIV: improvisoimasta

ADESIV: improvisoimalla  ABESIV: improvisoimatta  INSTRUCTIV: improvisoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: improvisoiminen   PARTITIV: improvisoiminen

INFINITIVUL CINCI: improvisoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: improvisoiva  (gen. improvisoivan)   PASIV: improvisoitava   (gen. improvisoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: improvisoinut                        PASIV: improvisoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: improvisoija (pl.gen. improvisoijien)  ADJECTIV NEGATIV: improvisoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): improvisointi

 

 

imuroida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

imuroin, imuroit, imuroi, imuroimme, imuroitte, imuroivat, imuroidaan

en imuroi, et imuroi, ei imuroi, emme imuroi, ette imuroi, eivät imuroi, ei imuroida

IMPERFECT INDICATIV

imuroin, imuroit, imuroi, imuroimme, imuroitte, imuroivat, imuroitiin

en imuroinut, et imuroinut, ei imuroinut, emme imuroineet, ette imuroineet, eivät imuroineet, ei imuroitu

PERFECT INDICATIV

olen imuroinut, olet imuroinut, on imuroinut, olemme imuroineet, olette imuroineet, ovat imuroineet, on imuroitu

en ole imuroinut, et ole imuroinut, ei ole imuroinut, emme ole imuroineet, ette ole imuroineet, eivät ole imuroineet, ei ole imuroitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin imuroinut, olit imuroinut, oli imuroinut, olimme imuroineet, olitte imuroineet, olivat imuroineet, oli imuroitu

en ollut imuroinut, et ollut imuroinut, ei ollut imuroinut, emme olleet imuroineet, ette olleet imuroineet, eivät olleet imuroineet, ei ollut imuroitu

PREZENT IMPERATIV

-, imuroi, imuroikoon, imuroikaamme, imuroikaa, imuroikoot, imuroitakoon

-, älä imuroi, älköön imuroiko, älkäämme imuroiko, älkää imuroiko, älkööt imuroiko, älköön imuroitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon imuroinut, -, -, olkoot imuroineet, olkoon imuroitu

-, -, älköön olko imuroinut, -, -, älkööt olko imuroineet, älköön olko imuroitu

PREZENT CONDIȚIONAL

imuroisin, imuroisit, imuroisi, imuroisimme, imuroisitte, imuroisivat, imuroitaisiin

en imuroisi, et imuroisi, ei imuroisi, emme imuroisi, ette imuroisi, eivät imuroisi, ei imuroitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin imuroinut, olisit imuroinut, olisi imuroinut, olisimme imuroineet, olisitte imuroineet, olisivat imuroineet, oltaisiin imuroitu

en olisi imuroinut, et olisi imuroinut, ei olisi imuroinut, emme olisi imuroineet, ette olisi imuroineet, eivät olisi imuroineet, ei olisi imuroitu

PREZENT POTENȚIAL

imuroinen, imuroinet, imuroinee, imuroinemme, imuroinette, imuroinevat, imuroitaneen

en imuroine, et imuroine, ei imuroine, emme imuroine, ette imuroine, eivät imuroine, ei imuroitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen imuroinut, lienet imuroinut, lienee imuroinut, lienemme imuroineet, lienette imuroineet, lienevät imuroineet, lienee imuroitu

en liene imuroinut, et liene imuroinut, ei liene imuroinut, emme liene imuroineet, ette liene imuroineet, eivät liene imuroineet, ei liene imuroitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: imuroida    FORMA LUNGĂ: imuroidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: imuroidessa   INSTRUCTIV: imuroiden  INESIV PASIV: imuroitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: imuroimaan   INESIV: imuroimassa  ELATIV: imuroimasta

ADESIV: imuroimalla  ABESIV: imuroimatta  INSTRUCTIV: imuroiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: imuroiminen   PARTITIV: imuroiminen

INFINITIVUL CINCI: imuroimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: imuroiva  (gen. imuroivan)   PASIV: imuroitava   (gen. imuroitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: imuroinut                    PASIV: imuroitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: imuroija (pl.gen. imuroijien)  ADJECTIV NEGATIV: imuroimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): imurointi

 

 

indeksoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

indeksoin, indeksoit, indeksoi, indeksoimme, indeksoitte, indeksoivat, indeksoidaan

en indeksoi, et indeksoi, ei indeksoi, emme indeksoi, ette indeksoi, eivät indeksoi, ei indeksoida

IMPERFECT INDICATIV

indeksoin, indeksoit, indeksoi, indeksoimme, indeksoitte, indeksoivat, indeksoitiin

en indeksoinut, et indeksoinut, ei indeksoinut, emme indeksoineet, ette indeksoineet, eivät indeksoineet, ei indeksoitu

PERFECT INDICATIV

olen indeksoinut, olet indeksoinut, on indeksoinut, olemme indeksoineet, olette indeksoineet, ovat indeksoineet, on indeksoitu

en ole indeksoinut, et ole indeksoinut, ei ole indeksoinut, emme ole indeksoineet, ette ole indeksoineet, eivät ole indeksoineet, ei ole indeksoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin indeksoinut, olit indeksoinut, oli indeksoinut, olimme indeksoineet, olitte indeksoineet, olivat indeksoineet, oli indeksoitu

en ollut indeksoinut, et ollut indeksoinut, ei ollut indeksoinut, emme olleet indeksoineet, ette olleet indeksoineet, eivät olleet indeksoineet, ei ollut indeksoitu

PREZENT IMPERATIV

-, indeksoi, indeksoikoon, indeksoikaamme, indeksoikaa, indeksoikoot, indeksoitakoon

-, älä indeksoi, älköön indeksoiko, älkäämme indeksoiko, älkää indeksoiko, älkööt indeksoiko, älköön indeksoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon indeksoinut, -, -, olkoot indeksoineet, olkoon indeksoitu

-, -, älköön olko indeksoinut, -, -, älkööt olko indeksoineet, älköön olko indeksoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

indeksoisin, indeksoisit, indeksoisi, indeksoisimme, indeksoisitte, indeksoisivat, indeksoitaisiin

en indeksoisi, et indeksoisi, ei indeksoisi, emme indeksoisi, ette indeksoisi, eivät indeksoisi, ei indeksoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin indeksoinut, olisit indeksoinut, olisi indeksoinut, olisimme indeksoineet, olisitte indeksoineet, olisivat indeksoineet, oltaisiin indeksoitu

en olisi indeksoinut, et olisi indeksoinut, ei olisi indeksoinut, emme olisi indeksoineet, ette olisi indeksoineet, eivät olisi indeksoineet, ei olisi indeksoitu

PREZENT POTENȚIAL

indeksoinen, indeksoinet, indeksoinee, indeksoinemme, indeksoinette, indeksoinevat, indeksoitaneen

en indeksoine, et indeksoine, ei indeksoine, emme indeksoine, ette indeksoine, eivät indeksoine, ei indeksoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen indeksoinut, lienet indeksoinut, lienee indeksoinut, lienemme indeksoineet, lienette indeksoineet, lienevät indeksoineet, lienee indeksoitu

en liene indeksoinut, et liene indeksoinut, ei liene indeksoinut, emme liene indeksoineet, ette liene indeksoineet, eivät liene indeksoineet, ei liene indeksoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: indeksoida    FORMA LUNGĂ: indeksoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: indeksoidessa   INSTRUCTIV: indeksoiden  INESIV PASIV: indeksoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: indeksoimaan   INESIV: indeksoimassa  ELATIV: indeksoimasta

ADESIV: indeksoimalla  ABESIV: indeksoimatta  INSTRUCTIV: indeksoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: indeksoiminen   PARTITIV: indeksoiminen

INFINITIVUL CINCI: indeksoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: indeksoiva  (gen. indeksoivan)   PASIV: indeksoitava   (gen. indeksoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: indeksoinut                      PASIV: indeksoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: indeksoija (pl.gen. indeksoijien)  ADJECTIV NEGATIV: indeksoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): indeksointi

 

 

indikoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

indikoin, indikoit, indikoi, indikoimme, indikoitte, indikoivat, indikoidaan

en indikoi, et indikoi, ei indikoi, emme indikoi, ette indikoi, eivät indikoi, ei indikoida

IMPERFECT INDICATIV

indikoin, indikoit, indikoi, indikoimme, indikoitte, indikoivat, indikoitiin

en indikoinut, et indikoinut, ei indikoinut, emme indikoineet, ette indikoineet, eivät indikoineet, ei indikoitu

PERFECT INDICATIV

olen indikoinut, olet indikoinut, on indikoinut, olemme indikoineet, olette indikoineet, ovat indikoineet, on indikoitu

en ole indikoinut, et ole indikoinut, ei ole indikoinut, emme ole indikoineet, ette ole indikoineet, eivät ole indikoineet, ei ole indikoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin indikoinut, olit indikoinut, oli indikoinut, olimme indikoineet, olitte indikoineet, olivat indikoineet, oli indikoitu

en ollut indikoinut, et ollut indikoinut, ei ollut indikoinut, emme olleet indikoineet, ette olleet indikoineet, eivät olleet indikoineet, ei ollut indikoitu

PREZENT IMPERATIV

-, indikoi, indikoikoon, indikoikaamme, indikoikaa, indikoikoot, indikoitakoon

-, älä indikoi, älköön indikoiko, älkäämme indikoiko, älkää indikoiko, älkööt indikoiko, älköön indikoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon indikoinut, -, -, olkoot indikoineet, olkoon indikoitu

-, -, älköön olko indikoinut, -, -, älkööt olko indikoineet, älköön olko indikoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

indikoisin, indikoisit, indikoisi, indikoisimme, indikoisitte, indikoisivat, indikoitaisiin

en indikoisi, et indikoisi, ei indikoisi, emme indikoisi, ette indikoisi, eivät indikoisi, ei indikoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin indikoinut, olisit indikoinut, olisi indikoinut, olisimme indikoineet, olisitte indikoineet, olisivat indikoineet, oltaisiin indikoitu

en olisi indikoinut, et olisi indikoinut, ei olisi indikoinut, emme olisi indikoineet, ette olisi indikoineet, eivät olisi indikoineet, ei olisi indikoitu

PREZENT POTENȚIAL

indikoinen, indikoinet, indikoinee, indikoinemme, indikoinette, indikoinevat, indikoitaneen

en indikoine, et indikoine, ei indikoine, emme indikoine, ette indikoine, eivät indikoine, ei indikoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen indikoinut, lienet indikoinut, lienee indikoinut, lienemme indikoineet, lienette indikoineet, lienevät indikoineet, lienee indikoitu

en liene indikoinut, et liene indikoinut, ei liene indikoinut, emme liene indikoineet, ette liene indikoineet, eivät liene indikoineet, ei liene indikoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: indikoida    FORMA LUNGĂ: indikoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: indikoidessa   INSTRUCTIV: indikoiden  INESIV PASIV: indikoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: indikoimaan   INESIV: indikoimassa  ELATIV: indikoimasta

ADESIV: indikoimalla  ABESIV: indikoimatta  INSTRUCTIV: indikoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: indikoiminen   PARTITIV: indikoiminen

INFINITIVUL CINCI: indikoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: indikoiva  (gen. indikoivan)   PASIV: indikoitava   (gen. indikoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: indikoinut                     PASIV: indikoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: indikoija (pl.gen. indikoijien)  ADJECTIV NEGATIV: indikoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): indikointi

 

 

individualisoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

individualisoin, individualisoit, individualisoi, individualisoimme, individualisoitte, individualisoivat, individualisoidaan

en individualisoi, et individualisoi, ei individualisoi, emme individualisoi, ette individualisoi, eivät individualisoi, ei individualisoida

IMPERFECT INDICATIV

individualisoin, individualisoit, individualisoi, individualisoimme, individualisoitte, individualisoivat, individualisoitiin

en individualisoinut, et individualisoinut, ei individualisoinut, emme individualisoineet, ette individualisoineet, eivät individualisoineet, ei individualisoitu

PERFECT INDICATIV

olen individualisoinut, olet individualisoinut, on individualisoinut, olemme individualisoineet, olette individualisoineet, ovat individualisoineet, on individualisoitu

en ole individualisoinut, et ole individualisoinut, ei ole individualisoinut, emme ole individualisoineet, ette ole individualisoineet, eivät ole individualisoineet, ei ole individualisoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin individualisoinut, olit individualisoinut, oli individualisoinut, olimme individualisoineet, olitte individualisoineet, olivat individualisoineet, oli individualisoitu

en ollut individualisoinut, et ollut individualisoinut, ei ollut individualisoinut, emme olleet individualisoineet, ette olleet individualisoineet, eivät olleet individualisoineet, ei ollut individualisoitu

PREZENT IMPERATIV

-, individualisoi, individualisoikoon, individualisoikaamme, individualisoikaa, individualisoikoot, individualisoitakoon

-, älä individualisoi, älköön individualisoiko, älkäämme individualisoiko, älkää individualisoiko, älkööt individualisoiko, älköön individualisoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon individualisoinut, -, -, olkoot individualisoineet, olkoon individualisoitu

-, -, älköön olko individualisoinut, -, -, älkööt olko individualisoineet, älköön olko individualisoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

individualisoisin, individualisoisit, individualisoisi, individualisoisimme, individualisoisitte, individualisoisivat, individualisoitaisiin

en individualisoisi, et individualisoisi, ei individualisoisi, emme individualisoisi, ette individualisoisi, eivät individualisoisi, ei individualisoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin individualisoinut, olisit individualisoinut, olisi individualisoinut, olisimme individualisoineet, olisitte individualisoineet, olisivat individualisoineet, oltaisiin individualisoitu

en olisi individualisoinut, et olisi individualisoinut, ei olisi individualisoinut, emme olisi individualisoineet, ette olisi individualisoineet, eivät olisi individualisoineet, ei olisi individualisoitu

PREZENT POTENȚIAL

individualisoinen, individualisoinet, individualisoinee, individualisoinemme, individualisoinette, individualisoinevat, individualisoitaneen

en individualisoine, et individualisoine, ei individualisoine, emme individualisoine, ette individualisoine, eivät individualisoine, ei individualisoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen individualisoinut, lienet individualisoinut, lienee individualisoinut, lienemme individualisoineet, lienette individualisoineet, lienevät individualisoineet, lienee individualisoitu

en liene individualisoinut, et liene individualisoinut, ei liene individualisoinut, emme liene individualisoineet, ette liene individualisoineet, eivät liene individualisoineet, ei liene individualisoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: individualisoida    FORMA LUNGĂ: individualisoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: individualisoidessa   INSTRUCTIV: individualisoiden  INESIV PASIV: individualisoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: individualisoimaan   INESIV: individualisoimassa  ELATIV: individualisoimasta

ADESIV: individualisoimalla  ABESIV: individualisoimatta  INSTRUCTIV: individualisoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: individualisoiminen   PARTITIV: individualisoiminen

INFINITIVUL CINCI: individualisoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: individualisoiva  (gen. individualisoivan)   PASIV: individualisoitava   (gen. individualisoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: individualisoinut                            PASIV: individualisoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: individualisoija (pl.gen. individualisoijien)  ADJECTIV NEGATIV: individualisoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): individualisointi

 

 

indoktrinoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

indoktrinoin, indoktrinoit, indoktrinoi, indoktrinoimme, indoktrinoitte, indoktrinoivat, indoktrinoidaan

en indoktrinoi, et indoktrinoi, ei indoktrinoi, emme indoktrinoi, ette indoktrinoi, eivät indoktrinoi, ei indoktrinoida

IMPERFECT INDICATIV

indoktrinoin, indoktrinoit, indoktrinoi, indoktrinoimme, indoktrinoitte, indoktrinoivat, indoktrinoitiin

en indoktrinoinut, et indoktrinoinut, ei indoktrinoinut, emme indoktrinoineet, ette indoktrinoineet, eivät indoktrinoineet, ei indoktrinoitu

PERFECT INDICATIV

olen indoktrinoinut, olet indoktrinoinut, on indoktrinoinut, olemme indoktrinoineet, olette indoktrinoineet, ovat indoktrinoineet, on indoktrinoitu

en ole indoktrinoinut, et ole indoktrinoinut, ei ole indoktrinoinut, emme ole indoktrinoineet, ette ole indoktrinoineet, eivät ole indoktrinoineet, ei ole indoktrinoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin indoktrinoinut, olit indoktrinoinut, oli indoktrinoinut, olimme indoktrinoineet, olitte indoktrinoineet, olivat indoktrinoineet, oli indoktrinoitu

en ollut indoktrinoinut, et ollut indoktrinoinut, ei ollut indoktrinoinut, emme olleet indoktrinoineet, ette olleet indoktrinoineet, eivät olleet indoktrinoineet, ei ollut indoktrinoitu

PREZENT IMPERATIV

-, indoktrinoi, indoktrinoikoon, indoktrinoikaamme, indoktrinoikaa, indoktrinoikoot, indoktrinoitakoon

-, älä indoktrinoi, älköön indoktrinoiko, älkäämme indoktrinoiko, älkää indoktrinoiko, älkööt indoktrinoiko, älköön indoktrinoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon indoktrinoinut, -, -, olkoot indoktrinoineet, olkoon indoktrinoitu

-, -, älköön olko indoktrinoinut, -, -, älkööt olko indoktrinoineet, älköön olko indoktrinoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

indoktrinoisin, indoktrinoisit, indoktrinoisi, indoktrinoisimme, indoktrinoisitte, indoktrinoisivat, indoktrinoitaisiin

en indoktrinoisi, et indoktrinoisi, ei indoktrinoisi, emme indoktrinoisi, ette indoktrinoisi, eivät indoktrinoisi, ei indoktrinoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin indoktrinoinut, olisit indoktrinoinut, olisi indoktrinoinut, olisimme indoktrinoineet, olisitte indoktrinoineet, olisivat indoktrinoineet, oltaisiin indoktrinoitu

en olisi indoktrinoinut, et olisi indoktrinoinut, ei olisi indoktrinoinut, emme olisi indoktrinoineet, ette olisi indoktrinoineet, eivät olisi indoktrinoineet, ei olisi indoktrinoitu

PREZENT POTENȚIAL

indoktrinoinen, indoktrinoinet, indoktrinoinee, indoktrinoinemme, indoktrinoinette, indoktrinoinevat, indoktrinoitaneen

en indoktrinoine, et indoktrinoine, ei indoktrinoine, emme indoktrinoine, ette indoktrinoine, eivät indoktrinoine, ei indoktrinoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen indoktrinoinut, lienet indoktrinoinut, lienee indoktrinoinut, lienemme indoktrinoineet, lienette indoktrinoineet, lienevät indoktrinoineet, lienee indoktrinoitu

en liene indoktrinoinut, et liene indoktrinoinut, ei liene indoktrinoinut, emme liene indoktrinoineet, ette liene indoktrinoineet, eivät liene indoktrinoineet, ei liene indoktrinoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: indoktrinoida    FORMA LUNGĂ: indoktrinoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: indoktrinoidessa   INSTRUCTIV: indoktrinoiden  INESIV PASIV: indoktrinoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: indoktrinoimaan   INESIV: indoktrinoimassa  ELATIV: indoktrinoimasta

ADESIV: indoktrinoimalla  ABESIV: indoktrinoimatta  INSTRUCTIV: indoktrinoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: indoktrinoiminen   PARTITIV: indoktrinoiminen

INFINITIVUL CINCI: indoktrinoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: indoktrinoiva  (gen. indoktrinoivan)   PASIV: indoktrinoitava   (gen. indoktrinoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: indoktrinoinut                         PASIV: indoktrinoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: indoktrinoija (pl.gen. indoktrinoijien)  ADJECTIV NEGATIV: indoktrinoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): indoktrinointi

 

 

indusoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

indusoin, indusoit, indusoi, indusoimme, indusoitte, indusoivat, indusoidaan

en indusoi, et indusoi, ei indusoi, emme indusoi, ette indusoi, eivät indusoi, ei indusoida

IMPERFECT INDICATIV

indusoin, indusoit, indusoi, indusoimme, indusoitte, indusoivat, indusoitiin

en indusoinut, et indusoinut, ei indusoinut, emme indusoineet, ette indusoineet, eivät indusoineet, ei indusoitu

PERFECT INDICATIV

olen indusoinut, olet indusoinut, on indusoinut, olemme indusoineet, olette indusoineet, ovat indusoineet, on indusoitu

en ole indusoinut, et ole indusoinut, ei ole indusoinut, emme ole indusoineet, ette ole indusoineet, eivät ole indusoineet, ei ole indusoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin indusoinut, olit indusoinut, oli indusoinut, olimme indusoineet, olitte indusoineet, olivat indusoineet, oli indusoitu

en ollut indusoinut, et ollut indusoinut, ei ollut indusoinut, emme olleet indusoineet, ette olleet indusoineet, eivät olleet indusoineet, ei ollut indusoitu

PREZENT IMPERATIV

-, indusoi, indusoikoon, indusoikaamme, indusoikaa, indusoikoot, indusoitakoon

-, älä indusoi, älköön indusoiko, älkäämme indusoiko, älkää indusoiko, älkööt indusoiko, älköön indusoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon indusoinut, -, -, olkoot indusoineet, olkoon indusoitu

-, -, älköön olko indusoinut, -, -, älkööt olko indusoineet, älköön olko indusoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

indusoisin, indusoisit, indusoisi, indusoisimme, indusoisitte, indusoisivat, indusoitaisiin

en indusoisi, et indusoisi, ei indusoisi, emme indusoisi, ette indusoisi, eivät indusoisi, ei indusoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin indusoinut, olisit indusoinut, olisi indusoinut, olisimme indusoineet, olisitte indusoineet, olisivat indusoineet, oltaisiin indusoitu

en olisi indusoinut, et olisi indusoinut, ei olisi indusoinut, emme olisi indusoineet, ette olisi indusoineet, eivät olisi indusoineet, ei olisi indusoitu

PREZENT POTENȚIAL

indusoinen, indusoinet, indusoinee, indusoinemme, indusoinette, indusoinevat, indusoitaneen

en indusoine, et indusoine, ei indusoine, emme indusoine, ette indusoine, eivät indusoine, ei indusoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen indusoinut, lienet indusoinut, lienee indusoinut, lienemme indusoineet, lienette indusoineet, lienevät indusoineet, lienee indusoitu

en liene indusoinut, et liene indusoinut, ei liene indusoinut, emme liene indusoineet, ette liene indusoineet, eivät liene indusoineet, ei liene indusoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: indusoida    FORMA LUNGĂ: indusoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: indusoidessa   INSTRUCTIV: indusoiden  INESIV PASIV: indusoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: indusoimaan   INESIV: indusoimassa  ELATIV: indusoimasta

ADESIV: indusoimalla  ABESIV: indusoimatta  INSTRUCTIV: indusoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: indusoiminen   PARTITIV: indusoiminen

INFINITIVUL CINCI: indusoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: indusoiva  (gen. indusoivan)   PASIV: indusoitava   (gen. indusoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: indusoinut                     PASIV: indusoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: indusoija (pl.gen. indusoijien)  ADJECTIV NEGATIV: indusoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): indusointi

 

 

infektoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

infektoin, infektoit, infektoi, infektoimme, infektoitte, infektoivat, infektoidaan

en infektoi, et infektoi, ei infektoi, emme infektoi, ette infektoi, eivät infektoi, ei infektoida

IMPERFECT INDICATIV

infektoin, infektoit, infektoi, infektoimme, infektoitte, infektoivat, infektoitiin

en infektoinut, et infektoinut, ei infektoinut, emme infektoineet, ette infektoineet, eivät infektoineet, ei infektoitu

PERFECT INDICATIV

olen infektoinut, olet infektoinut, on infektoinut, olemme infektoineet, olette infektoineet, ovat infektoineet, on infektoitu

en ole infektoinut, et ole infektoinut, ei ole infektoinut, emme ole infektoineet, ette ole infektoineet, eivät ole infektoineet, ei ole infektoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin infektoinut, olit infektoinut, oli infektoinut, olimme infektoineet, olitte infektoineet, olivat infektoineet, oli infektoitu

en ollut infektoinut, et ollut infektoinut, ei ollut infektoinut, emme olleet infektoineet, ette olleet infektoineet, eivät olleet infektoineet, ei ollut infektoitu

PREZENT IMPERATIV

-, infektoi, infektoikoon, infektoikaamme, infektoikaa, infektoikoot, infektoitakoon

-, älä infektoi, älköön infektoiko, älkäämme infektoiko, älkää infektoiko, älkööt infektoiko, älköön infektoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon infektoinut, -, -, olkoot infektoineet, olkoon infektoitu

-, -, älköön olko infektoinut, -, -, älkööt olko infektoineet, älköön olko infektoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

infektoisin, infektoisit, infektoisi, infektoisimme, infektoisitte, infektoisivat, infektoitaisiin

en infektoisi, et infektoisi, ei infektoisi, emme infektoisi, ette infektoisi, eivät infektoisi, ei infektoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin infektoinut, olisit infektoinut, olisi infektoinut, olisimme infektoineet, olisitte infektoineet, olisivat infektoineet, oltaisiin infektoitu

en olisi infektoinut, et olisi infektoinut, ei olisi infektoinut, emme olisi infektoineet, ette olisi infektoineet, eivät olisi infektoineet, ei olisi infektoitu

PREZENT POTENȚIAL

infektoinen, infektoinet, infektoinee, infektoinemme, infektoinette, infektoinevat, infektoitaneen

en infektoine, et infektoine, ei infektoine, emme infektoine, ette infektoine, eivät infektoine, ei infektoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen infektoinut, lienet infektoinut, lienee infektoinut, lienemme infektoineet, lienette infektoineet, lienevät infektoineet, lienee infektoitu

en liene infektoinut, et liene infektoinut, ei liene infektoinut, emme liene infektoineet, ette liene infektoineet, eivät liene infektoineet, ei liene infektoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: infektoida    FORMA LUNGĂ: infektoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: infektoidessa   INSTRUCTIV: infektoiden  INESIV PASIV: infektoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: infektoimaan   INESIV: infektoimassa  ELATIV: infektoimasta

ADESIV: infektoimalla  ABESIV: infektoimatta  INSTRUCTIV: infektoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: infektoiminen   PARTITIV: infektoiminen

INFINITIVUL CINCI: infektoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: infektoiva  (gen. infektoivan)   PASIV: infektoitava   (gen. infektoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: infektoinut                      PASIV: infektoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: infektoija (pl.gen. infektoijien)  ADJECTIV NEGATIV: infektoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): infektointi

 

 

informoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

informoin, informoit, informoi, informoimme, informoitte, informoivat, informoidaan

en informoi, et informoi, ei informoi, emme informoi, ette informoi, eivät informoi, ei informoida

IMPERFECT INDICATIV

informoin, informoit, informoi, informoimme, informoitte, informoivat, informoitiin

en informoinut, et informoinut, ei informoinut, emme informoineet, ette informoineet, eivät informoineet, ei informoitu

PERFECT INDICATIV

olen informoinut, olet informoinut, on informoinut, olemme informoineet, olette informoineet, ovat informoineet, on informoitu

en ole informoinut, et ole informoinut, ei ole informoinut, emme ole informoineet, ette ole informoineet, eivät ole informoineet, ei ole informoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin informoinut, olit informoinut, oli informoinut, olimme informoineet, olitte informoineet, olivat informoineet, oli informoitu

en ollut informoinut, et ollut informoinut, ei ollut informoinut, emme olleet informoineet, ette olleet informoineet, eivät olleet informoineet, ei ollut informoitu

PREZENT IMPERATIV

-, informoi, informoikoon, informoikaamme, informoikaa, informoikoot, informoitakoon

-, älä informoi, älköön informoiko, älkäämme informoiko, älkää informoiko, älkööt informoiko, älköön informoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon informoinut, -, -, olkoot informoineet, olkoon informoitu

-, -, älköön olko informoinut, -, -, älkööt olko informoineet, älköön olko informoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

informoisin, informoisit, informoisi, informoisimme, informoisitte, informoisivat, informoitaisiin

en informoisi, et informoisi, ei informoisi, emme informoisi, ette informoisi, eivät informoisi, ei informoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin informoinut, olisit informoinut, olisi informoinut, olisimme informoineet, olisitte informoineet, olisivat informoineet, oltaisiin informoitu

en olisi informoinut, et olisi informoinut, ei olisi informoinut, emme olisi informoineet, ette olisi informoineet, eivät olisi informoineet, ei olisi informoitu

PREZENT POTENȚIAL

informoinen, informoinet, informoinee, informoinemme, informoinette, informoinevat, informoitaneen

en informoine, et informoine, ei informoine, emme informoine, ette informoine, eivät informoine, ei informoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen informoinut, lienet informoinut, lienee informoinut, lienemme informoineet, lienette informoineet, lienevät informoineet, lienee informoitu

en liene informoinut, et liene informoinut, ei liene informoinut, emme liene informoineet, ette liene informoineet, eivät liene informoineet, ei liene informoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: informoida    FORMA LUNGĂ: informoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: informoidessa   INSTRUCTIV: informoiden  INESIV PASIV: informoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: informoimaan   INESIV: informoimassa  ELATIV: informoimasta

ADESIV: informoimalla  ABESIV: informoimatta  INSTRUCTIV: informoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: informoiminen   PARTITIV: informoiminen

INFINITIVUL CINCI: informoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: informoiva  (gen. informoivan)   PASIV: informoitava   (gen. informoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: informoinut                      PASIV: informoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: informoija (pl.gen. informoijien)  ADJECTIV NEGATIV: informoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): informointi

 

 

injektoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

injektoin, injektoit, injektoi, injektoimme, injektoitte, injektoivat, injektoidaan

en injektoi, et injektoi, ei injektoi, emme injektoi, ette injektoi, eivät injektoi, ei injektoida

IMPERFECT INDICATIV

injektoin, injektoit, injektoi, injektoimme, injektoitte, injektoivat, injektoitiin

en injektoinut, et injektoinut, ei injektoinut, emme injektoineet, ette injektoineet, eivät injektoineet, ei injektoitu

PERFECT INDICATIV

olen injektoinut, olet injektoinut, on injektoinut, olemme injektoineet, olette injektoineet, ovat injektoineet, on injektoitu

en ole injektoinut, et ole injektoinut, ei ole injektoinut, emme ole injektoineet, ette ole injektoineet, eivät ole injektoineet, ei ole injektoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin injektoinut, olit injektoinut, oli injektoinut, olimme injektoineet, olitte injektoineet, olivat injektoineet, oli injektoitu

en ollut injektoinut, et ollut injektoinut, ei ollut injektoinut, emme olleet injektoineet, ette olleet injektoineet, eivät olleet injektoineet, ei ollut injektoitu

PREZENT IMPERATIV

-, injektoi, injektoikoon, injektoikaamme, injektoikaa, injektoikoot, injektoitakoon

-, älä injektoi, älköön injektoiko, älkäämme injektoiko, älkää injektoiko, älkööt injektoiko, älköön injektoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon injektoinut, -, -, olkoot injektoineet, olkoon injektoitu

-, -, älköön olko injektoinut, -, -, älkööt olko injektoineet, älköön olko injektoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

injektoisin, injektoisit, injektoisi, injektoisimme, injektoisitte, injektoisivat, injektoitaisiin

en injektoisi, et injektoisi, ei injektoisi, emme injektoisi, ette injektoisi, eivät injektoisi, ei injektoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin injektoinut, olisit injektoinut, olisi injektoinut, olisimme injektoineet, olisitte injektoineet, olisivat injektoineet, oltaisiin injektoitu

en olisi injektoinut, et olisi injektoinut, ei olisi injektoinut, emme olisi injektoineet, ette olisi injektoineet, eivät olisi injektoineet, ei olisi injektoitu

PREZENT POTENȚIAL

injektoinen, injektoinet, injektoinee, injektoinemme, injektoinette, injektoinevat, injektoitaneen

en injektoine, et injektoine, ei injektoine, emme injektoine, ette injektoine, eivät injektoine, ei injektoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen injektoinut, lienet injektoinut, lienee injektoinut, lienemme injektoineet, lienette injektoineet, lienevät injektoineet, lienee injektoitu

en liene injektoinut, et liene injektoinut, ei liene injektoinut, emme liene injektoineet, ette liene injektoineet, eivät liene injektoineet, ei liene injektoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: injektoida    FORMA LUNGĂ: injektoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: injektoidessa   INSTRUCTIV: injektoiden  INESIV PASIV: injektoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: injektoimaan   INESIV: injektoimassa  ELATIV: injektoimasta

ADESIV: injektoimalla  ABESIV: injektoimatta  INSTRUCTIV: injektoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: injektoiminen   PARTITIV: injektoiminen

INFINITIVUL CINCI: injektoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: injektoiva  (gen. injektoivan)   PASIV: injektoitava   (gen. injektoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: injektoinut                      PASIV: injektoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: injektoija (pl.gen. injektoijien)  ADJECTIV NEGATIV: injektoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): injektointi

 

 

innovoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

innovoin, innovoit, innovoi, innovoimme, innovoitte, innovoivat, innovoidaan

en innovoi, et innovoi, ei innovoi, emme innovoi, ette innovoi, eivät innovoi, ei innovoida

IMPERFECT INDICATIV

innovoin, innovoit, innovoi, innovoimme, innovoitte, innovoivat, innovoitiin

en innovoinut, et innovoinut, ei innovoinut, emme innovoineet, ette innovoineet, eivät innovoineet, ei innovoitu

PERFECT INDICATIV

olen innovoinut, olet innovoinut, on innovoinut, olemme innovoineet, olette innovoineet, ovat innovoineet, on innovoitu

en ole innovoinut, et ole innovoinut, ei ole innovoinut, emme ole innovoineet, ette ole innovoineet, eivät ole innovoineet, ei ole innovoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin innovoinut, olit innovoinut, oli innovoinut, olimme innovoineet, olitte innovoineet, olivat innovoineet, oli innovoitu

en ollut innovoinut, et ollut innovoinut, ei ollut innovoinut, emme olleet innovoineet, ette olleet innovoineet, eivät olleet innovoineet, ei ollut innovoitu

PREZENT IMPERATIV

-, innovoi, innovoikoon, innovoikaamme, innovoikaa, innovoikoot, innovoitakoon

-, älä innovoi, älköön innovoiko, älkäämme innovoiko, älkää innovoiko, älkööt innovoiko, älköön innovoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon innovoinut, -, -, olkoot innovoineet, olkoon innovoitu

-, -, älköön olko innovoinut, -, -, älkööt olko innovoineet, älköön olko innovoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

innovoisin, innovoisit, innovoisi, innovoisimme, innovoisitte, innovoisivat, innovoitaisiin

en innovoisi, et innovoisi, ei innovoisi, emme innovoisi, ette innovoisi, eivät innovoisi, ei innovoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin innovoinut, olisit innovoinut, olisi innovoinut, olisimme innovoineet, olisitte innovoineet, olisivat innovoineet, oltaisiin innovoitu

en olisi innovoinut, et olisi innovoinut, ei olisi innovoinut, emme olisi innovoineet, ette olisi innovoineet, eivät olisi innovoineet, ei olisi innovoitu

PREZENT POTENȚIAL

innovoinen, innovoinet, innovoinee, innovoinemme, innovoinette, innovoinevat, innovoitaneen

en innovoine, et innovoine, ei innovoine, emme innovoine, ette innovoine, eivät innovoine, ei innovoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen innovoinut, lienet innovoinut, lienee innovoinut, lienemme innovoineet, lienette innovoineet, lienevät innovoineet, lienee innovoitu

en liene innovoinut, et liene innovoinut, ei liene innovoinut, emme liene innovoineet, ette liene innovoineet, eivät liene innovoineet, ei liene innovoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: innovoida    FORMA LUNGĂ: innovoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: innovoidessa   INSTRUCTIV: innovoiden  INESIV PASIV: innovoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: innovoimaan   INESIV: innovoimassa  ELATIV: innovoimasta

ADESIV: innovoimalla  ABESIV: innovoimatta  INSTRUCTIV: innovoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: innovoiminen   PARTITIV: innovoiminen

INFINITIVUL CINCI: innovoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: innovoiva  (gen. innovoivan)   PASIV: innovoitava   (gen. innovoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: innovoinut                     PASIV: innovoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: innovoija (pl.gen. innovoijien)  ADJECTIV NEGATIV: innovoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): innovointi

 

 

inspiroida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

inspiroin, inspiroit, inspiroi, inspiroimme, inspiroitte, inspiroivat, inspiroidaan

en inspiroi, et inspiroi, ei inspiroi, emme inspiroi, ette inspiroi, eivät inspiroi, ei inspiroida

IMPERFECT INDICATIV

inspiroin, inspiroit, inspiroi, inspiroimme, inspiroitte, inspiroivat, inspiroitiin

en inspiroinut, et inspiroinut, ei inspiroinut, emme inspiroineet, ette inspiroineet, eivät inspiroineet, ei inspiroitu

PERFECT INDICATIV

olen inspiroinut, olet inspiroinut, on inspiroinut, olemme inspiroineet, olette inspiroineet, ovat inspiroineet, on inspiroitu

en ole inspiroinut, et ole inspiroinut, ei ole inspiroinut, emme ole inspiroineet, ette ole inspiroineet, eivät ole inspiroineet, ei ole inspiroitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin inspiroinut, olit inspiroinut, oli inspiroinut, olimme inspiroineet, olitte inspiroineet, olivat inspiroineet, oli inspiroitu

en ollut inspiroinut, et ollut inspiroinut, ei ollut inspiroinut, emme olleet inspiroineet, ette olleet inspiroineet, eivät olleet inspiroineet, ei ollut inspiroitu

PREZENT IMPERATIV

-, inspiroi, inspiroikoon, inspiroikaamme, inspiroikaa, inspiroikoot, inspiroitakoon

-, älä inspiroi, älköön inspiroiko, älkäämme inspiroiko, älkää inspiroiko, älkööt inspiroiko, älköön inspiroitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon inspiroinut, -, -, olkoot inspiroineet, olkoon inspiroitu

-, -, älköön olko inspiroinut, -, -, älkööt olko inspiroineet, älköön olko inspiroitu

PREZENT CONDIȚIONAL

inspiroisin, inspiroisit, inspiroisi, inspiroisimme, inspiroisitte, inspiroisivat, inspiroitaisiin

en inspiroisi, et inspiroisi, ei inspiroisi, emme inspiroisi, ette inspiroisi, eivät inspiroisi, ei inspiroitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin inspiroinut, olisit inspiroinut, olisi inspiroinut, olisimme inspiroineet, olisitte inspiroineet, olisivat inspiroineet, oltaisiin inspiroitu

en olisi inspiroinut, et olisi inspiroinut, ei olisi inspiroinut, emme olisi inspiroineet, ette olisi inspiroineet, eivät olisi inspiroineet, ei olisi inspiroitu

PREZENT POTENȚIAL

inspiroinen, inspiroinet, inspiroinee, inspiroinemme, inspiroinette, inspiroinevat, inspiroitaneen

en inspiroine, et inspiroine, ei inspiroine, emme inspiroine, ette inspiroine, eivät inspiroine, ei inspiroitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen inspiroinut, lienet inspiroinut, lienee inspiroinut, lienemme inspiroineet, lienette inspiroineet, lienevät inspiroineet, lienee inspiroitu

en liene inspiroinut, et liene inspiroinut, ei liene inspiroinut, emme liene inspiroineet, ette liene inspiroineet, eivät liene inspiroineet, ei liene inspiroitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: inspiroida    FORMA LUNGĂ: inspiroidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: inspiroidessa   INSTRUCTIV: inspiroiden  INESIV PASIV: inspiroitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: inspiroimaan   INESIV: inspiroimassa  ELATIV: inspiroimasta

ADESIV: inspiroimalla  ABESIV: inspiroimatta  INSTRUCTIV: inspiroiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: inspiroiminen   PARTITIV: inspiroiminen

INFINITIVUL CINCI: inspiroimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: inspiroiva  (gen. inspiroivan)   PASIV: inspiroitava   (gen. inspiroitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: inspiroinut                      PASIV: inspiroitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: inspiroija (pl.gen. inspiroijien)  ADJECTIV NEGATIV: inspiroimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): inspirointi

 

 

installoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

installoin, installoit, installoi, installoimme, installoitte, installoivat, installoidaan

en installoi, et installoi, ei installoi, emme installoi, ette installoi, eivät installoi, ei installoida

IMPERFECT INDICATIV

installoin, installoit, installoi, installoimme, installoitte, installoivat, installoitiin

en installoinut, et installoinut, ei installoinut, emme installoineet, ette installoineet, eivät installoineet, ei installoitu

PERFECT INDICATIV

olen installoinut, olet installoinut, on installoinut, olemme installoineet, olette installoineet, ovat installoineet, on installoitu

en ole installoinut, et ole installoinut, ei ole installoinut, emme ole installoineet, ette ole installoineet, eivät ole installoineet, ei ole installoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin installoinut, olit installoinut, oli installoinut, olimme installoineet, olitte installoineet, olivat installoineet, oli installoitu

en ollut installoinut, et ollut installoinut, ei ollut installoinut, emme olleet installoineet, ette olleet installoineet, eivät olleet installoineet, ei ollut installoitu

PREZENT IMPERATIV

-, installoi, installoikoon, installoikaamme, installoikaa, installoikoot, installoitakoon

-, älä installoi, älköön installoiko, älkäämme installoiko, älkää installoiko, älkööt installoiko, älköön installoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon installoinut, -, -, olkoot installoineet, olkoon installoitu

-, -, älköön olko installoinut, -, -, älkööt olko installoineet, älköön olko installoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

installoisin, installoisit, installoisi, installoisimme, installoisitte, installoisivat, installoitaisiin

en installoisi, et installoisi, ei installoisi, emme installoisi, ette installoisi, eivät installoisi, ei installoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin installoinut, olisit installoinut, olisi installoinut, olisimme installoineet, olisitte installoineet, olisivat installoineet, oltaisiin installoitu

en olisi installoinut, et olisi installoinut, ei olisi installoinut, emme olisi installoineet, ette olisi installoineet, eivät olisi installoineet, ei olisi installoitu

PREZENT POTENȚIAL

installoinen, installoinet, installoinee, installoinemme, installoinette, installoinevat, installoitaneen

en installoine, et installoine, ei installoine, emme installoine, ette installoine, eivät installoine, ei installoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen installoinut, lienet installoinut, lienee installoinut, lienemme installoineet, lienette installoineet, lienevät installoineet, lienee installoitu

en liene installoinut, et liene installoinut, ei liene installoinut, emme liene installoineet, ette liene installoineet, eivät liene installoineet, ei liene installoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: installoida    FORMA LUNGĂ: installoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: installoidessa   INSTRUCTIV: installoiden  INESIV PASIV: installoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: installoimaan   INESIV: installoimassa  ELATIV: installoimasta

ADESIV: installoimalla  ABESIV: installoimatta  INSTRUCTIV: installoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: installoiminen   PARTITIV: installoiminen

INFINITIVUL CINCI: installoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: installoiva  (gen. installoivan)   PASIV: installoitava   (gen. installoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: installoinut                       PASIV: installoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: installoija (pl.gen. installoijien)  ADJECTIV NEGATIV: installoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): installointi

 

 

instrumentoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

instrumentoin, instrumentoit, instrumentoi, instrumentoimme, instrumentoitte, instrumentoivat, instrumentoidaan

en instrumentoi, et instrumentoi, ei instrumentoi, emme instrumentoi, ette instrumentoi, eivät instrumentoi, ei instrumentoida

IMPERFECT INDICATIV

instrumentoin, instrumentoit, instrumentoi, instrumentoimme, instrumentoitte, instrumentoivat, instrumentoitiin

en instrumentoinut, et instrumentoinut, ei instrumentoinut, emme instrumentoineet, ette instrumentoineet, eivät instrumentoineet, ei instrumentoitu

PERFECT INDICATIV

olen instrumentoinut, olet instrumentoinut, on instrumentoinut, olemme instrumentoineet, olette instrumentoineet, ovat instrumentoineet, on instrumentoitu

en ole instrumentoinut, et ole instrumentoinut, ei ole instrumentoinut, emme ole instrumentoineet, ette ole instrumentoineet, eivät ole instrumentoineet, ei ole instrumentoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin instrumentoinut, olit instrumentoinut, oli instrumentoinut, olimme instrumentoineet, olitte instrumentoineet, olivat instrumentoineet, oli instrumentoitu

en ollut instrumentoinut, et ollut instrumentoinut, ei ollut instrumentoinut, emme olleet instrumentoineet, ette olleet instrumentoineet, eivät olleet instrumentoineet, ei ollut instrumentoitu

PREZENT IMPERATIV

-, instrumentoi, instrumentoikoon, instrumentoikaamme, instrumentoikaa, instrumentoikoot, instrumentoitakoon

-, älä instrumentoi, älköön instrumentoiko, älkäämme instrumentoiko, älkää instrumentoiko, älkööt instrumentoiko, älköön instrumentoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon instrumentoinut, -, -, olkoot instrumentoineet, olkoon instrumentoitu

-, -, älköön olko instrumentoinut, -, -, älkööt olko instrumentoineet, älköön olko instrumentoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

instrumentoisin, instrumentoisit, instrumentoisi, instrumentoisimme, instrumentoisitte, instrumentoisivat, instrumentoitaisiin

en instrumentoisi, et instrumentoisi, ei instrumentoisi, emme instrumentoisi, ette instrumentoisi, eivät instrumentoisi, ei instrumentoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin instrumentoinut, olisit instrumentoinut, olisi instrumentoinut, olisimme instrumentoineet, olisitte instrumentoineet, olisivat instrumentoineet, oltaisiin instrumentoitu

en olisi instrumentoinut, et olisi instrumentoinut, ei olisi instrumentoinut, emme olisi instrumentoineet, ette olisi instrumentoineet, eivät olisi instrumentoineet, ei olisi instrumentoitu

PREZENT POTENȚIAL

instrumentoinen, instrumentoinet, instrumentoinee, instrumentoinemme, instrumentoinette, instrumentoinevat, instrumentoitaneen

en instrumentoine, et instrumentoine, ei instrumentoine, emme instrumentoine, ette instrumentoine, eivät instrumentoine, ei instrumentoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen instrumentoinut, lienet instrumentoinut, lienee instrumentoinut, lienemme instrumentoineet, lienette instrumentoineet, lienevät instrumentoineet, lienee instrumentoitu

en liene instrumentoinut, et liene instrumentoinut, ei liene instrumentoinut, emme liene instrumentoineet, ette liene instrumentoineet, eivät liene instrumentoineet, ei liene instrumentoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: instrumentoida    FORMA LUNGĂ: instrumentoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: instrumentoidessa   INSTRUCTIV: instrumentoiden  INESIV PASIV: instrumentoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: instrumentoimaan   INESIV: instrumentoimassa  ELATIV: instrumentoimasta

ADESIV: instrumentoimalla  ABESIV: instrumentoimatta  INSTRUCTIV: instrumentoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: instrumentoiminen   PARTITIV: instrumentoiminen

INFINITIVUL CINCI: instrumentoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: instrumentoiva  (gen. instrumentoivan)   PASIV: instrumentoitava   (gen. instrumentoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: instrumentoinut                          PASIV: instrumentoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: instrumentoija (pl.gen. instrumentoijien)  ADJECTIV NEGATIV: instrumentoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): instrumentointi

 

 

integroida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

integroin, integroit, integroi, integroimme, integroitte, integroivat, integroidaan

en integroi, et integroi, ei integroi, emme integroi, ette integroi, eivät integroi, ei integroida

IMPERFECT INDICATIV

integroin, integroit, integroi, integroimme, integroitte, integroivat, integroitiin

en integroinut, et integroinut, ei integroinut, emme integroineet, ette integroineet, eivät integroineet, ei integroitu

PERFECT INDICATIV

olen integroinut, olet integroinut, on integroinut, olemme integroineet, olette integroineet, ovat integroineet, on integroitu

en ole integroinut, et ole integroinut, ei ole integroinut, emme ole integroineet, ette ole integroineet, eivät ole integroineet, ei ole integroitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin integroinut, olit integroinut, oli integroinut, olimme integroineet, olitte integroineet, olivat integroineet, oli integroitu

en ollut integroinut, et ollut integroinut, ei ollut integroinut, emme olleet integroineet, ette olleet integroineet, eivät olleet integroineet, ei ollut integroitu

PREZENT IMPERATIV

-, integroi, integroikoon, integroikaamme, integroikaa, integroikoot, integroitakoon

-, älä integroi, älköön integroiko, älkäämme integroiko, älkää integroiko, älkööt integroiko, älköön integroitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon integroinut, -, -, olkoot integroineet, olkoon integroitu

-, -, älköön olko integroinut, -, -, älkööt olko integroineet, älköön olko integroitu

PREZENT CONDIȚIONAL

integroisin, integroisit, integroisi, integroisimme, integroisitte, integroisivat, integroitaisiin

en integroisi, et integroisi, ei integroisi, emme integroisi, ette integroisi, eivät integroisi, ei integroitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin integroinut, olisit integroinut, olisi integroinut, olisimme integroineet, olisitte integroineet, olisivat integroineet, oltaisiin integroitu

en olisi integroinut, et olisi integroinut, ei olisi integroinut, emme olisi integroineet, ette olisi integroineet, eivät olisi integroineet, ei olisi integroitu

PREZENT POTENȚIAL

integroinen, integroinet, integroinee, integroinemme, integroinette, integroinevat, integroitaneen

en integroine, et integroine, ei integroine, emme integroine, ette integroine, eivät integroine, ei integroitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen integroinut, lienet integroinut, lienee integroinut, lienemme integroineet, lienette integroineet, lienevät integroineet, lienee integroitu

en liene integroinut, et liene integroinut, ei liene integroinut, emme liene integroineet, ette liene integroineet, eivät liene integroineet, ei liene integroitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: integroida    FORMA LUNGĂ: integroidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: integroidessa   INSTRUCTIV: integroiden  INESIV PASIV: integroitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: integroimaan   INESIV: integroimassa  ELATIV: integroimasta

ADESIV: integroimalla  ABESIV: integroimatta  INSTRUCTIV: integroiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: integroiminen   PARTITIV: integroiminen

INFINITIVUL CINCI: integroimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: integroiva  (gen. integroivan)   PASIV: integroitava   (gen. integroitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: integroinut                      PASIV: integroitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: integroija (pl.gen. integroijien)  ADJECTIV NEGATIV: integroimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): integrointi

 

 

internoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

internoin, internoit, internoi, internoimme, internoitte, internoivat, internoidaan

en internoi, et internoi, ei internoi, emme internoi, ette internoi, eivät internoi, ei internoida

IMPERFECT INDICATIV

internoin, internoit, internoi, internoimme, internoitte, internoivat, internoitiin

en internoinut, et internoinut, ei internoinut, emme internoineet, ette internoineet, eivät internoineet, ei internoitu

PERFECT INDICATIV

olen internoinut, olet internoinut, on internoinut, olemme internoineet, olette internoineet, ovat internoineet, on internoitu

en ole internoinut, et ole internoinut, ei ole internoinut, emme ole internoineet, ette ole internoineet, eivät ole internoineet, ei ole internoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin internoinut, olit internoinut, oli internoinut, olimme internoineet, olitte internoineet, olivat internoineet, oli internoitu

en ollut internoinut, et ollut internoinut, ei ollut internoinut, emme olleet internoineet, ette olleet internoineet, eivät olleet internoineet, ei ollut internoitu

PREZENT IMPERATIV

-, internoi, internoikoon, internoikaamme, internoikaa, internoikoot, internoitakoon

-, älä internoi, älköön internoiko, älkäämme internoiko, älkää internoiko, älkööt internoiko, älköön internoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon internoinut, -, -, olkoot internoineet, olkoon internoitu

-, -, älköön olko internoinut, -, -, älkööt olko internoineet, älköön olko internoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

internoisin, internoisit, internoisi, internoisimme, internoisitte, internoisivat, internoitaisiin

en internoisi, et internoisi, ei internoisi, emme internoisi, ette internoisi, eivät internoisi, ei internoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin internoinut, olisit internoinut, olisi internoinut, olisimme internoineet, olisitte internoineet, olisivat internoineet, oltaisiin internoitu

en olisi internoinut, et olisi internoinut, ei olisi internoinut, emme olisi internoineet, ette olisi internoineet, eivät olisi internoineet, ei olisi internoitu

PREZENT POTENȚIAL

internoinen, internoinet, internoinee, internoinemme, internoinette, internoinevat, internoitaneen

en internoine, et internoine, ei internoine, emme internoine, ette internoine, eivät internoine, ei internoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen internoinut, lienet internoinut, lienee internoinut, lienemme internoineet, lienette internoineet, lienevät internoineet, lienee internoitu

en liene internoinut, et liene internoinut, ei liene internoinut, emme liene internoineet, ette liene internoineet, eivät liene internoineet, ei liene internoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: internoida    FORMA LUNGĂ: internoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: internoidessa   INSTRUCTIV: internoiden  INESIV PASIV: internoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: internoimaan   INESIV: internoimassa  ELATIV: internoimasta

ADESIV: internoimalla  ABESIV: internoimatta  INSTRUCTIV: internoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: internoiminen   PARTITIV: internoiminen

INFINITIVUL CINCI: internoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: internoiva  (gen. internoivan)   PASIV: internoitava   (gen. internoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: internoinut                      PASIV: internoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: internoija (pl.gen. internoijien)  ADJECTIV NEGATIV: internoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): internointi

 

 

invalidisoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

invalidisoin, invalidisoit, invalidisoi, invalidisoimme, invalidisoitte, invalidisoivat, invalidisoidaan

en invalidisoi, et invalidisoi, ei invalidisoi, emme invalidisoi, ette invalidisoi, eivät invalidisoi, ei invalidisoida

IMPERFECT INDICATIV

invalidisoin, invalidisoit, invalidisoi, invalidisoimme, invalidisoitte, invalidisoivat, invalidisoitiin

en invalidisoinut, et invalidisoinut, ei invalidisoinut, emme invalidisoineet, ette invalidisoineet, eivät invalidisoineet, ei invalidisoitu

PERFECT INDICATIV

olen invalidisoinut, olet invalidisoinut, on invalidisoinut, olemme invalidisoineet, olette invalidisoineet, ovat invalidisoineet, on invalidisoitu

en ole invalidisoinut, et ole invalidisoinut, ei ole invalidisoinut, emme ole invalidisoineet, ette ole invalidisoineet, eivät ole invalidisoineet, ei ole invalidisoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin invalidisoinut, olit invalidisoinut, oli invalidisoinut, olimme invalidisoineet, olitte invalidisoineet, olivat invalidisoineet, oli invalidisoitu

en ollut invalidisoinut, et ollut invalidisoinut, ei ollut invalidisoinut, emme olleet invalidisoineet, ette olleet invalidisoineet, eivät olleet invalidisoineet, ei ollut invalidisoitu

PREZENT IMPERATIV

-, invalidisoi, invalidisoikoon, invalidisoikaamme, invalidisoikaa, invalidisoikoot, invalidisoitakoon

-, älä invalidisoi, älköön invalidisoiko, älkäämme invalidisoiko, älkää invalidisoiko, älkööt invalidisoiko, älköön invalidisoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon invalidisoinut, -, -, olkoot invalidisoineet, olkoon invalidisoitu

-, -, älköön olko invalidisoinut, -, -, älkööt olko invalidisoineet, älköön olko invalidisoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

invalidisoisin, invalidisoisit, invalidisoisi, invalidisoisimme, invalidisoisitte, invalidisoisivat, invalidisoitaisiin

en invalidisoisi, et invalidisoisi, ei invalidisoisi, emme invalidisoisi, ette invalidisoisi, eivät invalidisoisi, ei invalidisoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin invalidisoinut, olisit invalidisoinut, olisi invalidisoinut, olisimme invalidisoineet, olisitte invalidisoineet, olisivat invalidisoineet, oltaisiin invalidisoitu

en olisi invalidisoinut, et olisi invalidisoinut, ei olisi invalidisoinut, emme olisi invalidisoineet, ette olisi invalidisoineet, eivät olisi invalidisoineet, ei olisi invalidisoitu

PREZENT POTENȚIAL

invalidisoinen, invalidisoinet, invalidisoinee, invalidisoinemme, invalidisoinette, invalidisoinevat, invalidisoitaneen

en invalidisoine, et invalidisoine, ei invalidisoine, emme invalidisoine, ette invalidisoine, eivät invalidisoine, ei invalidisoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen invalidisoinut, lienet invalidisoinut, lienee invalidisoinut, lienemme invalidisoineet, lienette invalidisoineet, lienevät invalidisoineet, lienee invalidisoitu

en liene invalidisoinut, et liene invalidisoinut, ei liene invalidisoinut, emme liene invalidisoineet, ette liene invalidisoineet, eivät liene invalidisoineet, ei liene invalidisoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: invalidisoida    FORMA LUNGĂ: invalidisoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: invalidisoidessa   INSTRUCTIV: invalidisoiden  INESIV PASIV: invalidisoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: invalidisoimaan   INESIV: invalidisoimassa  ELATIV: invalidisoimasta

ADESIV: invalidisoimalla  ABESIV: invalidisoimatta  INSTRUCTIV: invalidisoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: invalidisoiminen   PARTITIV: invalidisoiminen

INFINITIVUL CINCI: invalidisoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: invalidisoiva  (gen. invalidisoivan)   PASIV: invalidisoitava   (gen. invalidisoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: invalidisoinut                         PASIV: invalidisoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: invalidisoija (pl.gen. invalidisoijien)  ADJECTIV NEGATIV: invalidisoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): invalidisointi

 

 

invalisoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

invalisoin, invalisoit, invalisoi, invalisoimme, invalisoitte, invalisoivat, invalisoidaan

en invalisoi, et invalisoi, ei invalisoi, emme invalisoi, ette invalisoi, eivät invalisoi, ei invalisoida

IMPERFECT INDICATIV

invalisoin, invalisoit, invalisoi, invalisoimme, invalisoitte, invalisoivat, invalisoitiin

en invalisoinut, et invalisoinut, ei invalisoinut, emme invalisoineet, ette invalisoineet, eivät invalisoineet, ei invalisoitu

PERFECT INDICATIV

olen invalisoinut, olet invalisoinut, on invalisoinut, olemme invalisoineet, olette invalisoineet, ovat invalisoineet, on invalisoitu

en ole invalisoinut, et ole invalisoinut, ei ole invalisoinut, emme ole invalisoineet, ette ole invalisoineet, eivät ole invalisoineet, ei ole invalisoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin invalisoinut, olit invalisoinut, oli invalisoinut, olimme invalisoineet, olitte invalisoineet, olivat invalisoineet, oli invalisoitu

en ollut invalisoinut, et ollut invalisoinut, ei ollut invalisoinut, emme olleet invalisoineet, ette olleet invalisoineet, eivät olleet invalisoineet, ei ollut invalisoitu

PREZENT IMPERATIV

-, invalisoi, invalisoikoon, invalisoikaamme, invalisoikaa, invalisoikoot, invalisoitakoon

-, älä invalisoi, älköön invalisoiko, älkäämme invalisoiko, älkää invalisoiko, älkööt invalisoiko, älköön invalisoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon invalisoinut, -, -, olkoot invalisoineet, olkoon invalisoitu

-, -, älköön olko invalisoinut, -, -, älkööt olko invalisoineet, älköön olko invalisoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

invalisoisin, invalisoisit, invalisoisi, invalisoisimme, invalisoisitte, invalisoisivat, invalisoitaisiin

en invalisoisi, et invalisoisi, ei invalisoisi, emme invalisoisi, ette invalisoisi, eivät invalisoisi, ei invalisoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin invalisoinut, olisit invalisoinut, olisi invalisoinut, olisimme invalisoineet, olisitte invalisoineet, olisivat invalisoineet, oltaisiin invalisoitu

en olisi invalisoinut, et olisi invalisoinut, ei olisi invalisoinut, emme olisi invalisoineet, ette olisi invalisoineet, eivät olisi invalisoineet, ei olisi invalisoitu

PREZENT POTENȚIAL

invalisoinen, invalisoinet, invalisoinee, invalisoinemme, invalisoinette, invalisoinevat, invalisoitaneen

en invalisoine, et invalisoine, ei invalisoine, emme invalisoine, ette invalisoine, eivät invalisoine, ei invalisoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen invalisoinut, lienet invalisoinut, lienee invalisoinut, lienemme invalisoineet, lienette invalisoineet, lienevät invalisoineet, lienee invalisoitu

en liene invalisoinut, et liene invalisoinut, ei liene invalisoinut, emme liene invalisoineet, ette liene invalisoineet, eivät liene invalisoineet, ei liene invalisoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: invalisoida    FORMA LUNGĂ: invalisoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: invalisoidessa   INSTRUCTIV: invalisoiden  INESIV PASIV: invalisoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: invalisoimaan   INESIV: invalisoimassa  ELATIV: invalisoimasta

ADESIV: invalisoimalla  ABESIV: invalisoimatta  INSTRUCTIV: invalisoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: invalisoiminen   PARTITIV: invalisoiminen

INFINITIVUL CINCI: invalisoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: invalisoiva  (gen. invalisoivan)   PASIV: invalisoitava   (gen. invalisoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: invalisoinut                       PASIV: invalisoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: invalisoija (pl.gen. invalisoijien)  ADJECTIV NEGATIV: invalisoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): invalisointi

 

 

inventoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

inventoin, inventoit, inventoi, inventoimme, inventoitte, inventoivat, inventoidaan

en inventoi, et inventoi, ei inventoi, emme inventoi, ette inventoi, eivät inventoi, ei inventoida

IMPERFECT INDICATIV

inventoin, inventoit, inventoi, inventoimme, inventoitte, inventoivat, inventoitiin

en inventoinut, et inventoinut, ei inventoinut, emme inventoineet, ette inventoineet, eivät inventoineet, ei inventoitu

PERFECT INDICATIV

olen inventoinut, olet inventoinut, on inventoinut, olemme inventoineet, olette inventoineet, ovat inventoineet, on inventoitu

en ole inventoinut, et ole inventoinut, ei ole inventoinut, emme ole inventoineet, ette ole inventoineet, eivät ole inventoineet, ei ole inventoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin inventoinut, olit inventoinut, oli inventoinut, olimme inventoineet, olitte inventoineet, olivat inventoineet, oli inventoitu

en ollut inventoinut, et ollut inventoinut, ei ollut inventoinut, emme olleet inventoineet, ette olleet inventoineet, eivät olleet inventoineet, ei ollut inventoitu

PREZENT IMPERATIV

-, inventoi, inventoikoon, inventoikaamme, inventoikaa, inventoikoot, inventoitakoon

-, älä inventoi, älköön inventoiko, älkäämme inventoiko, älkää inventoiko, älkööt inventoiko, älköön inventoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon inventoinut, -, -, olkoot inventoineet, olkoon inventoitu

-, -, älköön olko inventoinut, -, -, älkööt olko inventoineet, älköön olko inventoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

inventoisin, inventoisit, inventoisi, inventoisimme, inventoisitte, inventoisivat, inventoitaisiin

en inventoisi, et inventoisi, ei inventoisi, emme inventoisi, ette inventoisi, eivät inventoisi, ei inventoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin inventoinut, olisit inventoinut, olisi inventoinut, olisimme inventoineet, olisitte inventoineet, olisivat inventoineet, oltaisiin inventoitu

en olisi inventoinut, et olisi inventoinut, ei olisi inventoinut, emme olisi inventoineet, ette olisi inventoineet, eivät olisi inventoineet, ei olisi inventoitu

PREZENT POTENȚIAL

inventoinen, inventoinet, inventoinee, inventoinemme, inventoinette, inventoinevat, inventoitaneen

en inventoine, et inventoine, ei inventoine, emme inventoine, ette inventoine, eivät inventoine, ei inventoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen inventoinut, lienet inventoinut, lienee inventoinut, lienemme inventoineet, lienette inventoineet, lienevät inventoineet, lienee inventoitu

en liene inventoinut, et liene inventoinut, ei liene inventoinut, emme liene inventoineet, ette liene inventoineet, eivät liene inventoineet, ei liene inventoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: inventoida    FORMA LUNGĂ: inventoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: inventoidessa   INSTRUCTIV: inventoiden  INESIV PASIV: inventoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: inventoimaan   INESIV: inventoimassa  ELATIV: inventoimasta

ADESIV: inventoimalla  ABESIV: inventoimatta  INSTRUCTIV: inventoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: inventoiminen   PARTITIV: inventoiminen

INFINITIVUL CINCI: inventoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: inventoiva  (gen. inventoivan)   PASIV: inventoitava   (gen. inventoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: inventoinut                      PASIV: inventoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: inventoija (pl.gen. inventoijien)  ADJECTIV NEGATIV: inventoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): inventointi

 

 

invertoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

invertoin, invertoit, invertoi, invertoimme, invertoitte, invertoivat, invertoidaan

en invertoi, et invertoi, ei invertoi, emme invertoi, ette invertoi, eivät invertoi, ei invertoida

IMPERFECT INDICATIV

invertoin, invertoit, invertoi, invertoimme, invertoitte, invertoivat, invertoitiin

en invertoinut, et invertoinut, ei invertoinut, emme invertoineet, ette invertoineet, eivät invertoineet, ei invertoitu

PERFECT INDICATIV

olen invertoinut, olet invertoinut, on invertoinut, olemme invertoineet, olette invertoineet, ovat invertoineet, on invertoitu

en ole invertoinut, et ole invertoinut, ei ole invertoinut, emme ole invertoineet, ette ole invertoineet, eivät ole invertoineet, ei ole invertoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin invertoinut, olit invertoinut, oli invertoinut, olimme invertoineet, olitte invertoineet, olivat invertoineet, oli invertoitu

en ollut invertoinut, et ollut invertoinut, ei ollut invertoinut, emme olleet invertoineet, ette olleet invertoineet, eivät olleet invertoineet, ei ollut invertoitu

PREZENT IMPERATIV

-, invertoi, invertoikoon, invertoikaamme, invertoikaa, invertoikoot, invertoitakoon

-, älä invertoi, älköön invertoiko, älkäämme invertoiko, älkää invertoiko, älkööt invertoiko, älköön invertoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon invertoinut, -, -, olkoot invertoineet, olkoon invertoitu

-, -, älköön olko invertoinut, -, -, älkööt olko invertoineet, älköön olko invertoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

invertoisin, invertoisit, invertoisi, invertoisimme, invertoisitte, invertoisivat, invertoitaisiin

en invertoisi, et invertoisi, ei invertoisi, emme invertoisi, ette invertoisi, eivät invertoisi, ei invertoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin invertoinut, olisit invertoinut, olisi invertoinut, olisimme invertoineet, olisitte invertoineet, olisivat invertoineet, oltaisiin invertoitu

en olisi invertoinut, et olisi invertoinut, ei olisi invertoinut, emme olisi invertoineet, ette olisi invertoineet, eivät olisi invertoineet, ei olisi invertoitu

PREZENT POTENȚIAL

invertoinen, invertoinet, invertoinee, invertoinemme, invertoinette, invertoinevat, invertoitaneen

en invertoine, et invertoine, ei invertoine, emme invertoine, ette invertoine, eivät invertoine, ei invertoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen invertoinut, lienet invertoinut, lienee invertoinut, lienemme invertoineet, lienette invertoineet, lienevät invertoineet, lienee invertoitu

en liene invertoinut, et liene invertoinut, ei liene invertoinut, emme liene invertoineet, ette liene invertoineet, eivät liene invertoineet, ei liene invertoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: invertoida    FORMA LUNGĂ: invertoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: invertoidessa   INSTRUCTIV: invertoiden  INESIV PASIV: invertoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: invertoimaan   INESIV: invertoimassa  ELATIV: invertoimasta

ADESIV: invertoimalla  ABESIV: invertoimatta  INSTRUCTIV: invertoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: invertoiminen   PARTITIV: invertoiminen

INFINITIVUL CINCI: invertoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: invertoiva  (gen. invertoivan)   PASIV: invertoitava   (gen. invertoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: invertoinut                      PASIV: invertoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: invertoija (pl.gen. invertoijien)  ADJECTIV NEGATIV: invertoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): invertointi

 

 

investoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

investoin, investoit, investoi, investoimme, investoitte, investoivat, investoidaan

en investoi, et investoi, ei investoi, emme investoi, ette investoi, eivät investoi, ei investoida

IMPERFECT INDICATIV

investoin, investoit, investoi, investoimme, investoitte, investoivat, investoitiin

en investoinut, et investoinut, ei investoinut, emme investoineet, ette investoineet, eivät investoineet, ei investoitu

PERFECT INDICATIV

olen investoinut, olet investoinut, on investoinut, olemme investoineet, olette investoineet, ovat investoineet, on investoitu

en ole investoinut, et ole investoinut, ei ole investoinut, emme ole investoineet, ette ole investoineet, eivät ole investoineet, ei ole investoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin investoinut, olit investoinut, oli investoinut, olimme investoineet, olitte investoineet, olivat investoineet, oli investoitu

en ollut investoinut, et ollut investoinut, ei ollut investoinut, emme olleet investoineet, ette olleet investoineet, eivät olleet investoineet, ei ollut investoitu

PREZENT IMPERATIV

-, investoi, investoikoon, investoikaamme, investoikaa, investoikoot, investoitakoon

-, älä investoi, älköön investoiko, älkäämme investoiko, älkää investoiko, älkööt investoiko, älköön investoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon investoinut, -, -, olkoot investoineet, olkoon investoitu

-, -, älköön olko investoinut, -, -, älkööt olko investoineet, älköön olko investoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

investoisin, investoisit, investoisi, investoisimme, investoisitte, investoisivat, investoitaisiin

en investoisi, et investoisi, ei investoisi, emme investoisi, ette investoisi, eivät investoisi, ei investoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin investoinut, olisit investoinut, olisi investoinut, olisimme investoineet, olisitte investoineet, olisivat investoineet, oltaisiin investoitu

en olisi investoinut, et olisi investoinut, ei olisi investoinut, emme olisi investoineet, ette olisi investoineet, eivät olisi investoineet, ei olisi investoitu

PREZENT POTENȚIAL

investoinen, investoinet, investoinee, investoinemme, investoinette, investoinevat, investoitaneen

en investoine, et investoine, ei investoine, emme investoine, ette investoine, eivät investoine, ei investoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen investoinut, lienet investoinut, lienee investoinut, lienemme investoineet, lienette investoineet, lienevät investoineet, lienee investoitu

en liene investoinut, et liene investoinut, ei liene investoinut, emme liene investoineet, ette liene investoineet, eivät liene investoineet, ei liene investoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: investoida    FORMA LUNGĂ: investoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: investoidessa   INSTRUCTIV: investoiden  INESIV PASIV: investoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: investoimaan   INESIV: investoimassa  ELATIV: investoimasta

ADESIV: investoimalla  ABESIV: investoimatta  INSTRUCTIV: investoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: investoiminen   PARTITIV: investoiminen

INFINITIVUL CINCI: investoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: investoiva  (gen. investoivan)   PASIV: investoitava   (gen. investoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: investoinut                      PASIV: investoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: investoija (pl.gen. investoijien)  ADJECTIV NEGATIV: investoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): investointi

 

 

ionisoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

ionisoin, ionisoit, ionisoi, ionisoimme, ionisoitte, ionisoivat, ionisoidaan

en ionisoi, et ionisoi, ei ionisoi, emme ionisoi, ette ionisoi, eivät ionisoi, ei ionisoida

IMPERFECT INDICATIV

ionisoin, ionisoit, ionisoi, ionisoimme, ionisoitte, ionisoivat, ionisoitiin

en ionisoinut, et ionisoinut, ei ionisoinut, emme ionisoineet, ette ionisoineet, eivät ionisoineet, ei ionisoitu

PERFECT INDICATIV

olen ionisoinut, olet ionisoinut, on ionisoinut, olemme ionisoineet, olette ionisoineet, ovat ionisoineet, on ionisoitu

en ole ionisoinut, et ole ionisoinut, ei ole ionisoinut, emme ole ionisoineet, ette ole ionisoineet, eivät ole ionisoineet, ei ole ionisoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin ionisoinut, olit ionisoinut, oli ionisoinut, olimme ionisoineet, olitte ionisoineet, olivat ionisoineet, oli ionisoitu

en ollut ionisoinut, et ollut ionisoinut, ei ollut ionisoinut, emme olleet ionisoineet, ette olleet ionisoineet, eivät olleet ionisoineet, ei ollut ionisoitu

PREZENT IMPERATIV

-, ionisoi, ionisoikoon, ionisoikaamme, ionisoikaa, ionisoikoot, ionisoitakoon

-, älä ionisoi, älköön ionisoiko, älkäämme ionisoiko, älkää ionisoiko, älkööt ionisoiko, älköön ionisoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon ionisoinut, -, -, olkoot ionisoineet, olkoon ionisoitu

-, -, älköön olko ionisoinut, -, -, älkööt olko ionisoineet, älköön olko ionisoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

ionisoisin, ionisoisit, ionisoisi, ionisoisimme, ionisoisitte, ionisoisivat, ionisoitaisiin

en ionisoisi, et ionisoisi, ei ionisoisi, emme ionisoisi, ette ionisoisi, eivät ionisoisi, ei ionisoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin ionisoinut, olisit ionisoinut, olisi ionisoinut, olisimme ionisoineet, olisitte ionisoineet, olisivat ionisoineet, oltaisiin ionisoitu

en olisi ionisoinut, et olisi ionisoinut, ei olisi ionisoinut, emme olisi ionisoineet, ette olisi ionisoineet, eivät olisi ionisoineet, ei olisi ionisoitu

PREZENT POTENȚIAL

ionisoinen, ionisoinet, ionisoinee, ionisoinemme, ionisoinette, ionisoinevat, ionisoitaneen

en ionisoine, et ionisoine, ei ionisoine, emme ionisoine, ette ionisoine, eivät ionisoine, ei ionisoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen ionisoinut, lienet ionisoinut, lienee ionisoinut, lienemme ionisoineet, lienette ionisoineet, lienevät ionisoineet, lienee ionisoitu

en liene ionisoinut, et liene ionisoinut, ei liene ionisoinut, emme liene ionisoineet, ette liene ionisoineet, eivät liene ionisoineet, ei liene ionisoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: ionisoida    FORMA LUNGĂ: ionisoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: ionisoidessa   INSTRUCTIV: ionisoiden  INESIV PASIV: ionisoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: ionisoimaan   INESIV: ionisoimassa  ELATIV: ionisoimasta

ADESIV: ionisoimalla  ABESIV: ionisoimatta  INSTRUCTIV: ionisoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: ionisoiminen   PARTITIV: ionisoiminen

INFINITIVUL CINCI: ionisoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: ionisoiva  (gen. ionisoivan)   PASIV: ionisoitava   (gen. ionisoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: ionisoinut                     PASIV: ionisoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: ionisoija (pl.gen. ionisoijien)  ADJECTIV NEGATIV: ionisoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): ionisointi

 

 

ironisoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

ironisoin, ironisoit, ironisoi, ironisoimme, ironisoitte, ironisoivat, ironisoidaan

en ironisoi, et ironisoi, ei ironisoi, emme ironisoi, ette ironisoi, eivät ironisoi, ei ironisoida

IMPERFECT INDICATIV

ironisoin, ironisoit, ironisoi, ironisoimme, ironisoitte, ironisoivat, ironisoitiin

en ironisoinut, et ironisoinut, ei ironisoinut, emme ironisoineet, ette ironisoineet, eivät ironisoineet, ei ironisoitu

PERFECT INDICATIV

olen ironisoinut, olet ironisoinut, on ironisoinut, olemme ironisoineet, olette ironisoineet, ovat ironisoineet, on ironisoitu

en ole ironisoinut, et ole ironisoinut, ei ole ironisoinut, emme ole ironisoineet, ette ole ironisoineet, eivät ole ironisoineet, ei ole ironisoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin ironisoinut, olit ironisoinut, oli ironisoinut, olimme ironisoineet, olitte ironisoineet, olivat ironisoineet, oli ironisoitu

en ollut ironisoinut, et ollut ironisoinut, ei ollut ironisoinut, emme olleet ironisoineet, ette olleet ironisoineet, eivät olleet ironisoineet, ei ollut ironisoitu

PREZENT IMPERATIV

-, ironisoi, ironisoikoon, ironisoikaamme, ironisoikaa, ironisoikoot, ironisoitakoon

-, älä ironisoi, älköön ironisoiko, älkäämme ironisoiko, älkää ironisoiko, älkööt ironisoiko, älköön ironisoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon ironisoinut, -, -, olkoot ironisoineet, olkoon ironisoitu

-, -, älköön olko ironisoinut, -, -, älkööt olko ironisoineet, älköön olko ironisoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

ironisoisin, ironisoisit, ironisoisi, ironisoisimme, ironisoisitte, ironisoisivat, ironisoitaisiin

en ironisoisi, et ironisoisi, ei ironisoisi, emme ironisoisi, ette ironisoisi, eivät ironisoisi, ei ironisoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin ironisoinut, olisit ironisoinut, olisi ironisoinut, olisimme ironisoineet, olisitte ironisoineet, olisivat ironisoineet, oltaisiin ironisoitu

en olisi ironisoinut, et olisi ironisoinut, ei olisi ironisoinut, emme olisi ironisoineet, ette olisi ironisoineet, eivät olisi ironisoineet, ei olisi ironisoitu

PREZENT POTENȚIAL

ironisoinen, ironisoinet, ironisoinee, ironisoinemme, ironisoinette, ironisoinevat, ironisoitaneen

en ironisoine, et ironisoine, ei ironisoine, emme ironisoine, ette ironisoine, eivät ironisoine, ei ironisoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen ironisoinut, lienet ironisoinut, lienee ironisoinut, lienemme ironisoineet, lienette ironisoineet, lienevät ironisoineet, lienee ironisoitu

en liene ironisoinut, et liene ironisoinut, ei liene ironisoinut, emme liene ironisoineet, ette liene ironisoineet, eivät liene ironisoineet, ei liene ironisoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: ironisoida    FORMA LUNGĂ: ironisoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: ironisoidessa   INSTRUCTIV: ironisoiden  INESIV PASIV: ironisoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: ironisoimaan   INESIV: ironisoimassa  ELATIV: ironisoimasta

ADESIV: ironisoimalla  ABESIV: ironisoimatta  INSTRUCTIV: ironisoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: ironisoiminen   PARTITIV: ironisoiminen

INFINITIVUL CINCI: ironisoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: ironisoiva  (gen. ironisoivan)   PASIV: ironisoitava   (gen. ironisoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: ironisoinut                      PASIV: ironisoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: ironisoija (pl.gen. ironisoijien)  ADJECTIV NEGATIV: ironisoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): ironisointi

 

 

isännöidä 25 (30)

PREZENT INDICATIV

isännöin, isännöit, isännöi, isännöimme, isännöitte, isännöivät, isännöidään

en isännöi, et isännöi, ei isännöi, emme isännöi, ette isännöi, eivät isännöi, ei isännöidä

IMPERFECT INDICATIV

isännöin, isännöit, isännöi, isännöimme, isännöitte, isännöivät, isännöitiin

en isännöinyt, et isännöinyt, ei isännöinyt, emme isännöineet, ette isännöineet, eivät isännöineet, ei isännöity

PERFECT INDICATIV

olen isännöinyt, olet isännöinyt, on isännöinyt, olemme isännöineet, olette isännöineet, ovat isännöineet, on isännöity

en ole isännöinyt, et ole isännöinyt, ei ole isännöinyt, emme ole isännöineet, ette ole isännöineet, eivät ole isännöineet, ei ole isännöity

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin isännöinyt, olit isännöinyt, oli isännöinyt, olimme isännöineet, olitte isännöineet, olivat isännöineet, oli isännöity

en ollut isännöinyt, et ollut isännöinyt, ei ollut isännöinyt, emme olleet isännöineet, ette olleet isännöineet, eivät olleet isännöineet, ei ollut isännöity

PREZENT IMPERATIV

-, isännöi, isännöiköön, isännöikäämme, isännöikää, isännöikööt, isännöitäköön

-, älä isännöi, älköön isännöikö, älkäämme isännöikö, älkää isännöikö, älkööt isännöikö, älköön isännöitäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon isännöinyt, -, -, olkoot isännöineet, olkoon isännöity

-, -, älköön olko isännöinyt, -, -, älkööt olko isännöineet, älköön olko isännöity

PREZENT CONDIȚIONAL

isännöisin, isännöisit, isännöisi, isännöisimme, isännöisitte, isännöisivät, isännöitäisiin

en isännöisi, et isännöisi, ei isännöisi, emme isännöisi, ette isännöisi, eivät isännöisi, ei isännöitäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin isännöinyt, olisit isännöinyt, olisi isännöinyt, olisimme isännöineet, olisitte isännöineet, olisivat isännöineet, oltaisiin isännöity

en olisi isännöinyt, et olisi isännöinyt, ei olisi isännöinyt, emme olisi isännöineet, ette olisi isännöineet, eivät olisi isännöineet, ei olisi isännöity

PREZENT POTENȚIAL

isännöinen, isännöinet, isännöinee, isännöinemme, isännöinette, isännöinevät, isännöitäneen

en isännöine, et isännöine, ei isännöine, emme isännöine, ette isännöine, eivät isännöine, ei isännöitäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen isännöinyt, lienet isännöinyt, lienee isännöinyt, lienemme isännöineet, lienette isännöineet, lienevät isännöineet, lienee isännöity

en liene isännöinyt, et liene isännöinyt, ei liene isännöinyt, emme liene isännöineet, ette liene isännöineet, eivät liene isännöineet, ei liene isännöity

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: isännöidä    FORMA LUNGĂ: isännöidäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: isännöidessä   INSTRUCTIV: isännöiden  INESIV PASIV: isännöitäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: isännöimään   INESIV: isännöimässä  ELATIV: isännöimästä

ADESIV: isännöimällä  ABESIV: isännöimättä  INSTRUCTIV: isännöimän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: isännöiminen   PARTITIV: isännöiminen

INFINITIVUL CINCI: isännöimäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: isännöivä  (gen. isännöivän)   PASIV: isännöitävä   (gen. isännöitävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: isännöinyt                     PASIV: isännöity

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: isännöijä (pl.gen. isännöijien)  ADJECTIV NEGATIV: isännöimätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): isännöinti

 

 

jumaloida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

jumaloin, jumaloit, jumaloi, jumaloimme, jumaloitte, jumaloivat, jumaloidaan

en jumaloi, et jumaloi, ei jumaloi, emme jumaloi, ette jumaloi, eivät jumaloi, ei jumaloida

IMPERFECT INDICATIV

jumaloin, jumaloit, jumaloi, jumaloimme, jumaloitte, jumaloivat, jumaloitiin

en jumaloinut, et jumaloinut, ei jumaloinut, emme jumaloineet, ette jumaloineet, eivät jumaloineet, ei jumaloitu

PERFECT INDICATIV

olen jumaloinut, olet jumaloinut, on jumaloinut, olemme jumaloineet, olette jumaloineet, ovat jumaloineet, on jumaloitu

en ole jumaloinut, et ole jumaloinut, ei ole jumaloinut, emme ole jumaloineet, ette ole jumaloineet, eivät ole jumaloineet, ei ole jumaloitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin jumaloinut, olit jumaloinut, oli jumaloinut, olimme jumaloineet, olitte jumaloineet, olivat jumaloineet, oli jumaloitu

en ollut jumaloinut, et ollut jumaloinut, ei ollut jumaloinut, emme olleet jumaloineet, ette olleet jumaloineet, eivät olleet jumaloineet, ei ollut jumaloitu

PREZENT IMPERATIV

-, jumaloi, jumaloikoon, jumaloikaamme, jumaloikaa, jumaloikoot, jumaloitakoon

-, älä jumaloi, älköön jumaloiko, älkäämme jumaloiko, älkää jumaloiko, älkööt jumaloiko, älköön jumaloitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon jumaloinut, -, -, olkoot jumaloineet, olkoon jumaloitu

-, -, älköön olko jumaloinut, -, -, älkööt olko jumaloineet, älköön olko jumaloitu

PREZENT CONDIȚIONAL

jumaloisin, jumaloisit, jumaloisi, jumaloisimme, jumaloisitte, jumaloisivat, jumaloitaisiin

en jumaloisi, et jumaloisi, ei jumaloisi, emme jumaloisi, ette jumaloisi, eivät jumaloisi, ei jumaloitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin jumaloinut, olisit jumaloinut, olisi jumaloinut, olisimme jumaloineet, olisitte jumaloineet, olisivat jumaloineet, oltaisiin jumaloitu

en olisi jumaloinut, et olisi jumaloinut, ei olisi jumaloinut, emme olisi jumaloineet, ette olisi jumaloineet, eivät olisi jumaloineet, ei olisi jumaloitu

PREZENT POTENȚIAL

jumaloinen, jumaloinet, jumaloinee, jumaloinemme, jumaloinette, jumaloinevat, jumaloitaneen

en jumaloine, et jumaloine, ei jumaloine, emme jumaloine, ette jumaloine, eivät jumaloine, ei jumaloitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen jumaloinut, lienet jumaloinut, lienee jumaloinut, lienemme jumaloineet, lienette jumaloineet, lienevät jumaloineet, lienee jumaloitu

en liene jumaloinut, et liene jumaloinut, ei liene jumaloinut, emme liene jumaloineet, ette liene jumaloineet, eivät liene jumaloineet, ei liene jumaloitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: jumaloida    FORMA LUNGĂ: jumaloidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: jumaloidessa   INSTRUCTIV: jumaloiden  INESIV PASIV: jumaloitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: jumaloimaan   INESIV: jumaloimassa  ELATIV: jumaloimasta

ADESIV: jumaloimalla  ABESIV: jumaloimatta  INSTRUCTIV: jumaloiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: jumaloiminen   PARTITIV: jumaloiminen

INFINITIVUL CINCI: jumaloimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: jumaloiva  (gen. jumaloivan)   PASIV: jumaloitava   (gen. jumaloitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: jumaloinut                     PASIV: jumaloitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: jumaloija (pl.gen. jumaloijien)  ADJECTIV NEGATIV: jumaloimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): jumalointi

 

 

kaakeloida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

kaakeloin, kaakeloit, kaakeloi, kaakeloimme, kaakeloitte, kaakeloivat, kaakeloidaan

en kaakeloi, et kaakeloi, ei kaakeloi, emme kaakeloi, ette kaakeloi, eivät kaakeloi, ei kaakeloida

IMPERFECT INDICATIV

kaakeloin, kaakeloit, kaakeloi, kaakeloimme, kaakeloitte, kaakeloivat, kaakeloitiin

en kaakeloinut, et kaakeloinut, ei kaakeloinut, emme kaakeloineet, ette kaakeloineet, eivät kaakeloineet, ei kaakeloitu

PERFECT INDICATIV

olen kaakeloinut, olet kaakeloinut, on kaakeloinut, olemme kaakeloineet, olette kaakeloineet, ovat kaakeloineet, on kaakeloitu

en ole kaakeloinut, et ole kaakeloinut, ei ole kaakeloinut, emme ole kaakeloineet, ette ole kaakeloineet, eivät ole kaakeloineet, ei ole kaakeloitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kaakeloinut, olit kaakeloinut, oli kaakeloinut, olimme kaakeloineet, olitte kaakeloineet, olivat kaakeloineet, oli kaakeloitu

en ollut kaakeloinut, et ollut kaakeloinut, ei ollut kaakeloinut, emme olleet kaakeloineet, ette olleet kaakeloineet, eivät olleet kaakeloineet, ei ollut kaakeloitu

PREZENT IMPERATIV

-, kaakeloi, kaakeloikoon, kaakeloikaamme, kaakeloikaa, kaakeloikoot, kaakeloitakoon

-, älä kaakeloi, älköön kaakeloiko, älkäämme kaakeloiko, älkää kaakeloiko, älkööt kaakeloiko, älköön kaakeloitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kaakeloinut, -, -, olkoot kaakeloineet, olkoon kaakeloitu

-, -, älköön olko kaakeloinut, -, -, älkööt olko kaakeloineet, älköön olko kaakeloitu

PREZENT CONDIȚIONAL

kaakeloisin, kaakeloisit, kaakeloisi, kaakeloisimme, kaakeloisitte, kaakeloisivat, kaakeloitaisiin

en kaakeloisi, et kaakeloisi, ei kaakeloisi, emme kaakeloisi, ette kaakeloisi, eivät kaakeloisi, ei kaakeloitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kaakeloinut, olisit kaakeloinut, olisi kaakeloinut, olisimme kaakeloineet, olisitte kaakeloineet, olisivat kaakeloineet, oltaisiin kaakeloitu

en olisi kaakeloinut, et olisi kaakeloinut, ei olisi kaakeloinut, emme olisi kaakeloineet, ette olisi kaakeloineet, eivät olisi kaakeloineet, ei olisi kaakeloitu

PREZENT POTENȚIAL

kaakeloinen, kaakeloinet, kaakeloinee, kaakeloinemme, kaakeloinette, kaakeloinevat, kaakeloitaneen

en kaakeloine, et kaakeloine, ei kaakeloine, emme kaakeloine, ette kaakeloine, eivät kaakeloine, ei kaakeloitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kaakeloinut, lienet kaakeloinut, lienee kaakeloinut, lienemme kaakeloineet, lienette kaakeloineet, lienevät kaakeloineet, lienee kaakeloitu

en liene kaakeloinut, et liene kaakeloinut, ei liene kaakeloinut, emme liene kaakeloineet, ette liene kaakeloineet, eivät liene kaakeloineet, ei liene kaakeloitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kaakeloida    FORMA LUNGĂ: kaakeloidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kaakeloidessa   INSTRUCTIV: kaakeloiden  INESIV PASIV: kaakeloitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kaakeloimaan   INESIV: kaakeloimassa  ELATIV: kaakeloimasta

ADESIV: kaakeloimalla  ABESIV: kaakeloimatta  INSTRUCTIV: kaakeloiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kaakeloiminen   PARTITIV: kaakeloiminen

INFINITIVUL CINCI: kaakeloimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kaakeloiva  (gen. kaakeloivan)   PASIV: kaakeloitava   (gen. kaakeloitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kaakeloinut                      PASIV: kaakeloitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kaakeloija (pl.gen. kaakeloijien)  ADJECTIV NEGATIV: kaakeloimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kaakelointi

 

 

kaapeloida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

kaapeloin, kaapeloit, kaapeloi, kaapeloimme, kaapeloitte, kaapeloivat, kaapeloidaan

en kaapeloi, et kaapeloi, ei kaapeloi, emme kaapeloi, ette kaapeloi, eivät kaapeloi, ei kaapeloida

IMPERFECT INDICATIV

kaapeloin, kaapeloit, kaapeloi, kaapeloimme, kaapeloitte, kaapeloivat, kaapeloitiin

en kaapeloinut, et kaapeloinut, ei kaapeloinut, emme kaapeloineet, ette kaapeloineet, eivät kaapeloineet, ei kaapeloitu

PERFECT INDICATIV

olen kaapeloinut, olet kaapeloinut, on kaapeloinut, olemme kaapeloineet, olette kaapeloineet, ovat kaapeloineet, on kaapeloitu

en ole kaapeloinut, et ole kaapeloinut, ei ole kaapeloinut, emme ole kaapeloineet, ette ole kaapeloineet, eivät ole kaapeloineet, ei ole kaapeloitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kaapeloinut, olit kaapeloinut, oli kaapeloinut, olimme kaapeloineet, olitte kaapeloineet, olivat kaapeloineet, oli kaapeloitu

en ollut kaapeloinut, et ollut kaapeloinut, ei ollut kaapeloinut, emme olleet kaapeloineet, ette olleet kaapeloineet, eivät olleet kaapeloineet, ei ollut kaapeloitu

PREZENT IMPERATIV

-, kaapeloi, kaapeloikoon, kaapeloikaamme, kaapeloikaa, kaapeloikoot, kaapeloitakoon

-, älä kaapeloi, älköön kaapeloiko, älkäämme kaapeloiko, älkää kaapeloiko, älkööt kaapeloiko, älköön kaapeloitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kaapeloinut, -, -, olkoot kaapeloineet, olkoon kaapeloitu

-, -, älköön olko kaapeloinut, -, -, älkööt olko kaapeloineet, älköön olko kaapeloitu

PREZENT CONDIȚIONAL

kaapeloisin, kaapeloisit, kaapeloisi, kaapeloisimme, kaapeloisitte, kaapeloisivat, kaapeloitaisiin

en kaapeloisi, et kaapeloisi, ei kaapeloisi, emme kaapeloisi, ette kaapeloisi, eivät kaapeloisi, ei kaapeloitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kaapeloinut, olisit kaapeloinut, olisi kaapeloinut, olisimme kaapeloineet, olisitte kaapeloineet, olisivat kaapeloineet, oltaisiin kaapeloitu

en olisi kaapeloinut, et olisi kaapeloinut, ei olisi kaapeloinut, emme olisi kaapeloineet, ette olisi kaapeloineet, eivät olisi kaapeloineet, ei olisi kaapeloitu

PREZENT POTENȚIAL

kaapeloinen, kaapeloinet, kaapeloinee, kaapeloinemme, kaapeloinette, kaapeloinevat, kaapeloitaneen

en kaapeloine, et kaapeloine, ei kaapeloine, emme kaapeloine, ette kaapeloine, eivät kaapeloine, ei kaapeloitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kaapeloinut, lienet kaapeloinut, lienee kaapeloinut, lienemme kaapeloineet, lienette kaapeloineet, lienevät kaapeloineet, lienee kaapeloitu

en liene kaapeloinut, et liene kaapeloinut, ei liene kaapeloinut, emme liene kaapeloineet, ette liene kaapeloineet, eivät liene kaapeloineet, ei liene kaapeloitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kaapeloida    FORMA LUNGĂ: kaapeloidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kaapeloidessa   INSTRUCTIV: kaapeloiden  INESIV PASIV: kaapeloitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kaapeloimaan   INESIV: kaapeloimassa  ELATIV: kaapeloimasta

ADESIV: kaapeloimalla  ABESIV: kaapeloimatta  INSTRUCTIV: kaapeloiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kaapeloiminen   PARTITIV: kaapeloiminen

INFINITIVUL CINCI: kaapeloimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kaapeloiva  (gen. kaapeloivan)   PASIV: kaapeloitava   (gen. kaapeloitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kaapeloinut                      PASIV: kaapeloitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kaapeloija (pl.gen. kaapeloijien)  ADJECTIV NEGATIV: kaapeloimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kaapelointi

 

 

kaaviloida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

kaaviloin, kaaviloit, kaaviloi, kaaviloimme, kaaviloitte, kaaviloivat, kaaviloidaan

en kaaviloi, et kaaviloi, ei kaaviloi, emme kaaviloi, ette kaaviloi, eivät kaaviloi, ei kaaviloida

IMPERFECT INDICATIV

kaaviloin, kaaviloit, kaaviloi, kaaviloimme, kaaviloitte, kaaviloivat, kaaviloitiin

en kaaviloinut, et kaaviloinut, ei kaaviloinut, emme kaaviloineet, ette kaaviloineet, eivät kaaviloineet, ei kaaviloitu

PERFECT INDICATIV

olen kaaviloinut, olet kaaviloinut, on kaaviloinut, olemme kaaviloineet, olette kaaviloineet, ovat kaaviloineet, on kaaviloitu

en ole kaaviloinut, et ole kaaviloinut, ei ole kaaviloinut, emme ole kaaviloineet, ette ole kaaviloineet, eivät ole kaaviloineet, ei ole kaaviloitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kaaviloinut, olit kaaviloinut, oli kaaviloinut, olimme kaaviloineet, olitte kaaviloineet, olivat kaaviloineet, oli kaaviloitu

en ollut kaaviloinut, et ollut kaaviloinut, ei ollut kaaviloinut, emme olleet kaaviloineet, ette olleet kaaviloineet, eivät olleet kaaviloineet, ei ollut kaaviloitu

PREZENT IMPERATIV

-, kaaviloi, kaaviloikoon, kaaviloikaamme, kaaviloikaa, kaaviloikoot, kaaviloitakoon

-, älä kaaviloi, älköön kaaviloiko, älkäämme kaaviloiko, älkää kaaviloiko, älkööt kaaviloiko, älköön kaaviloitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kaaviloinut, -, -, olkoot kaaviloineet, olkoon kaaviloitu

-, -, älköön olko kaaviloinut, -, -, älkööt olko kaaviloineet, älköön olko kaaviloitu

PREZENT CONDIȚIONAL

kaaviloisin, kaaviloisit, kaaviloisi, kaaviloisimme, kaaviloisitte, kaaviloisivat, kaaviloitaisiin

en kaaviloisi, et kaaviloisi, ei kaaviloisi, emme kaaviloisi, ette kaaviloisi, eivät kaaviloisi, ei kaaviloitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kaaviloinut, olisit kaaviloinut, olisi kaaviloinut, olisimme kaaviloineet, olisitte kaaviloineet, olisivat kaaviloineet, oltaisiin kaaviloitu

en olisi kaaviloinut, et olisi kaaviloinut, ei olisi kaaviloinut, emme olisi kaaviloineet, ette olisi kaaviloineet, eivät olisi kaaviloineet, ei olisi kaaviloitu

PREZENT POTENȚIAL

kaaviloinen, kaaviloinet, kaaviloinee, kaaviloinemme, kaaviloinette, kaaviloinevat, kaaviloitaneen

en kaaviloine, et kaaviloine, ei kaaviloine, emme kaaviloine, ette kaaviloine, eivät kaaviloine, ei kaaviloitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kaaviloinut, lienet kaaviloinut, lienee kaaviloinut, lienemme kaaviloineet, lienette kaaviloineet, lienevät kaaviloineet, lienee kaaviloitu

en liene kaaviloinut, et liene kaaviloinut, ei liene kaaviloinut, emme liene kaaviloineet, ette liene kaaviloineet, eivät liene kaaviloineet, ei liene kaaviloitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kaaviloida    FORMA LUNGĂ: kaaviloidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kaaviloidessa   INSTRUCTIV: kaaviloiden  INESIV PASIV: kaaviloitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kaaviloimaan   INESIV: kaaviloimassa  ELATIV: kaaviloimasta

ADESIV: kaaviloimalla  ABESIV: kaaviloimatta  INSTRUCTIV: kaaviloiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kaaviloiminen   PARTITIV: kaaviloiminen

INFINITIVUL CINCI: kaaviloimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kaaviloiva  (gen. kaaviloivan)   PASIV: kaaviloitava   (gen. kaaviloitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kaaviloinut                      PASIV: kaaviloitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kaaviloija (pl.gen. kaaviloijien)  ADJECTIV NEGATIV: kaaviloimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kaavilointi

 

 

kaavioida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

kaavioin, kaavioit, kaavioi, kaavioimme, kaavioitte, kaavioivat, kaavioidaan

en kaavioi, et kaavioi, ei kaavioi, emme kaavioi, ette kaavioi, eivät kaavioi, ei kaavioida

IMPERFECT INDICATIV

kaavioin, kaavioit, kaavioi, kaavioimme, kaavioitte, kaavioivat, kaavioitiin

en kaavioinut, et kaavioinut, ei kaavioinut, emme kaavioineet, ette kaavioineet, eivät kaavioineet, ei kaavioitu

PERFECT INDICATIV

olen kaavioinut, olet kaavioinut, on kaavioinut, olemme kaavioineet, olette kaavioineet, ovat kaavioineet, on kaavioitu

en ole kaavioinut, et ole kaavioinut, ei ole kaavioinut, emme ole kaavioineet, ette ole kaavioineet, eivät ole kaavioineet, ei ole kaavioitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kaavioinut, olit kaavioinut, oli kaavioinut, olimme kaavioineet, olitte kaavioineet, olivat kaavioineet, oli kaavioitu

en ollut kaavioinut, et ollut kaavioinut, ei ollut kaavioinut, emme olleet kaavioineet, ette olleet kaavioineet, eivät olleet kaavioineet, ei ollut kaavioitu

PREZENT IMPERATIV

-, kaavioi, kaavioikoon, kaavioikaamme, kaavioikaa, kaavioikoot, kaavioitakoon

-, älä kaavioi, älköön kaavioiko, älkäämme kaavioiko, älkää kaavioiko, älkööt kaavioiko, älköön kaavioitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kaavioinut, -, -, olkoot kaavioineet, olkoon kaavioitu

-, -, älköön olko kaavioinut, -, -, älkööt olko kaavioineet, älköön olko kaavioitu

PREZENT CONDIȚIONAL

kaavioisin, kaavioisit, kaavioisi, kaavioisimme, kaavioisitte, kaavioisivat, kaavioitaisiin

en kaavioisi, et kaavioisi, ei kaavioisi, emme kaavioisi, ette kaavioisi, eivät kaavioisi, ei kaavioitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kaavioinut, olisit kaavioinut, olisi kaavioinut, olisimme kaavioineet, olisitte kaavioineet, olisivat kaavioineet, oltaisiin kaavioitu

en olisi kaavioinut, et olisi kaavioinut, ei olisi kaavioinut, emme olisi kaavioineet, ette olisi kaavioineet, eivät olisi kaavioineet, ei olisi kaavioitu

PREZENT POTENȚIAL

kaavioinen, kaavioinet, kaavioinee, kaavioinemme, kaavioinette, kaavioinevat, kaavioitaneen

en kaavioine, et kaavioine, ei kaavioine, emme kaavioine, ette kaavioine, eivät kaavioine, ei kaavioitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kaavioinut, lienet kaavioinut, lienee kaavioinut, lienemme kaavioineet, lienette kaavioineet, lienevät kaavioineet, lienee kaavioitu

en liene kaavioinut, et liene kaavioinut, ei liene kaavioinut, emme liene kaavioineet, ette liene kaavioineet, eivät liene kaavioineet, ei liene kaavioitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kaavioida    FORMA LUNGĂ: kaavioidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kaavioidessa   INSTRUCTIV: kaavioiden  INESIV PASIV: kaavioitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kaavioimaan   INESIV: kaavioimassa  ELATIV: kaavioimasta

ADESIV: kaavioimalla  ABESIV: kaavioimatta  INSTRUCTIV: kaavioiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kaavioiminen   PARTITIV: kaavioiminen

INFINITIVUL CINCI: kaavioimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kaavioiva  (gen. kaavioivan)   PASIV: kaavioitava   (gen. kaavioitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kaavioinut                     PASIV: kaavioitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kaavioija (pl.gen. kaavioijien)  ADJECTIV NEGATIV: kaavioimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kaaviointi

 

 

kahakoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

kahakoin, kahakoit, kahakoi, kahakoimme, kahakoitte, kahakoivat, kahakoidaan

en kahakoi, et kahakoi, ei kahakoi, emme kahakoi, ette kahakoi, eivät kahakoi, ei kahakoida

IMPERFECT INDICATIV

kahakoin, kahakoit, kahakoi, kahakoimme, kahakoitte, kahakoivat, kahakoitiin

en kahakoinut, et kahakoinut, ei kahakoinut, emme kahakoineet, ette kahakoineet, eivät kahakoineet, ei kahakoitu

PERFECT INDICATIV

olen kahakoinut, olet kahakoinut, on kahakoinut, olemme kahakoineet, olette kahakoineet, ovat kahakoineet, on kahakoitu

en ole kahakoinut, et ole kahakoinut, ei ole kahakoinut, emme ole kahakoineet, ette ole kahakoineet, eivät ole kahakoineet, ei ole kahakoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kahakoinut, olit kahakoinut, oli kahakoinut, olimme kahakoineet, olitte kahakoineet, olivat kahakoineet, oli kahakoitu

en ollut kahakoinut, et ollut kahakoinut, ei ollut kahakoinut, emme olleet kahakoineet, ette olleet kahakoineet, eivät olleet kahakoineet, ei ollut kahakoitu

PREZENT IMPERATIV

-, kahakoi, kahakoikoon, kahakoikaamme, kahakoikaa, kahakoikoot, kahakoitakoon

-, älä kahakoi, älköön kahakoiko, älkäämme kahakoiko, älkää kahakoiko, älkööt kahakoiko, älköön kahakoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kahakoinut, -, -, olkoot kahakoineet, olkoon kahakoitu

-, -, älköön olko kahakoinut, -, -, älkööt olko kahakoineet, älköön olko kahakoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

kahakoisin, kahakoisit, kahakoisi, kahakoisimme, kahakoisitte, kahakoisivat, kahakoitaisiin

en kahakoisi, et kahakoisi, ei kahakoisi, emme kahakoisi, ette kahakoisi, eivät kahakoisi, ei kahakoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kahakoinut, olisit kahakoinut, olisi kahakoinut, olisimme kahakoineet, olisitte kahakoineet, olisivat kahakoineet, oltaisiin kahakoitu

en olisi kahakoinut, et olisi kahakoinut, ei olisi kahakoinut, emme olisi kahakoineet, ette olisi kahakoineet, eivät olisi kahakoineet, ei olisi kahakoitu

PREZENT POTENȚIAL

kahakoinen, kahakoinet, kahakoinee, kahakoinemme, kahakoinette, kahakoinevat, kahakoitaneen

en kahakoine, et kahakoine, ei kahakoine, emme kahakoine, ette kahakoine, eivät kahakoine, ei kahakoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kahakoinut, lienet kahakoinut, lienee kahakoinut, lienemme kahakoineet, lienette kahakoineet, lienevät kahakoineet, lienee kahakoitu

en liene kahakoinut, et liene kahakoinut, ei liene kahakoinut, emme liene kahakoineet, ette liene kahakoineet, eivät liene kahakoineet, ei liene kahakoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kahakoida    FORMA LUNGĂ: kahakoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kahakoidessa   INSTRUCTIV: kahakoiden  INESIV PASIV: kahakoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kahakoimaan   INESIV: kahakoimassa  ELATIV: kahakoimasta

ADESIV: kahakoimalla  ABESIV: kahakoimatta  INSTRUCTIV: kahakoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kahakoiminen   PARTITIV: kahakoiminen

INFINITIVUL CINCI: kahakoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kahakoiva  (gen. kahakoivan)   PASIV: kahakoitava   (gen. kahakoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kahakoinut                     PASIV: kahakoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kahakoija (pl.gen. kahakoijien)  ADJECTIV NEGATIV: kahakoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kahakointi

 

 

kahinoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

kahinoin, kahinoit, kahinoi, kahinoimme, kahinoitte, kahinoivat, kahinoidaan

en kahinoi, et kahinoi, ei kahinoi, emme kahinoi, ette kahinoi, eivät kahinoi, ei kahinoida

IMPERFECT INDICATIV

kahinoin, kahinoit, kahinoi, kahinoimme, kahinoitte, kahinoivat, kahinoitiin

en kahinoinut, et kahinoinut, ei kahinoinut, emme kahinoineet, ette kahinoineet, eivät kahinoineet, ei kahinoitu

PERFECT INDICATIV

olen kahinoinut, olet kahinoinut, on kahinoinut, olemme kahinoineet, olette kahinoineet, ovat kahinoineet, on kahinoitu

en ole kahinoinut, et ole kahinoinut, ei ole kahinoinut, emme ole kahinoineet, ette ole kahinoineet, eivät ole kahinoineet, ei ole kahinoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kahinoinut, olit kahinoinut, oli kahinoinut, olimme kahinoineet, olitte kahinoineet, olivat kahinoineet, oli kahinoitu

en ollut kahinoinut, et ollut kahinoinut, ei ollut kahinoinut, emme olleet kahinoineet, ette olleet kahinoineet, eivät olleet kahinoineet, ei ollut kahinoitu

PREZENT IMPERATIV

-, kahinoi, kahinoikoon, kahinoikaamme, kahinoikaa, kahinoikoot, kahinoitakoon

-, älä kahinoi, älköön kahinoiko, älkäämme kahinoiko, älkää kahinoiko, älkööt kahinoiko, älköön kahinoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kahinoinut, -, -, olkoot kahinoineet, olkoon kahinoitu

-, -, älköön olko kahinoinut, -, -, älkööt olko kahinoineet, älköön olko kahinoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

kahinoisin, kahinoisit, kahinoisi, kahinoisimme, kahinoisitte, kahinoisivat, kahinoitaisiin

en kahinoisi, et kahinoisi, ei kahinoisi, emme kahinoisi, ette kahinoisi, eivät kahinoisi, ei kahinoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kahinoinut, olisit kahinoinut, olisi kahinoinut, olisimme kahinoineet, olisitte kahinoineet, olisivat kahinoineet, oltaisiin kahinoitu

en olisi kahinoinut, et olisi kahinoinut, ei olisi kahinoinut, emme olisi kahinoineet, ette olisi kahinoineet, eivät olisi kahinoineet, ei olisi kahinoitu

PREZENT POTENȚIAL

kahinoinen, kahinoinet, kahinoinee, kahinoinemme, kahinoinette, kahinoinevat, kahinoitaneen

en kahinoine, et kahinoine, ei kahinoine, emme kahinoine, ette kahinoine, eivät kahinoine, ei kahinoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kahinoinut, lienet kahinoinut, lienee kahinoinut, lienemme kahinoineet, lienette kahinoineet, lienevät kahinoineet, lienee kahinoitu

en liene kahinoinut, et liene kahinoinut, ei liene kahinoinut, emme liene kahinoineet, ette liene kahinoineet, eivät liene kahinoineet, ei liene kahinoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kahinoida    FORMA LUNGĂ: kahinoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kahinoidessa   INSTRUCTIV: kahinoiden  INESIV PASIV: kahinoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kahinoimaan   INESIV: kahinoimassa  ELATIV: kahinoimasta

ADESIV: kahinoimalla  ABESIV: kahinoimatta  INSTRUCTIV: kahinoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kahinoiminen   PARTITIV: kahinoiminen

INFINITIVUL CINCI: kahinoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kahinoiva  (gen. kahinoivan)   PASIV: kahinoitava   (gen. kahinoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kahinoinut                     PASIV: kahinoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kahinoija (pl.gen. kahinoijien)  ADJECTIV NEGATIV: kahinoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kahinointi

 

 

kalibroida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

kalibroin, kalibroit, kalibroi, kalibroimme, kalibroitte, kalibroivat, kalibroidaan

en kalibroi, et kalibroi, ei kalibroi, emme kalibroi, ette kalibroi, eivät kalibroi, ei kalibroida

IMPERFECT INDICATIV

kalibroin, kalibroit, kalibroi, kalibroimme, kalibroitte, kalibroivat, kalibroitiin

en kalibroinut, et kalibroinut, ei kalibroinut, emme kalibroineet, ette kalibroineet, eivät kalibroineet, ei kalibroitu

PERFECT INDICATIV

olen kalibroinut, olet kalibroinut, on kalibroinut, olemme kalibroineet, olette kalibroineet, ovat kalibroineet, on kalibroitu

en ole kalibroinut, et ole kalibroinut, ei ole kalibroinut, emme ole kalibroineet, ette ole kalibroineet, eivät ole kalibroineet, ei ole kalibroitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kalibroinut, olit kalibroinut, oli kalibroinut, olimme kalibroineet, olitte kalibroineet, olivat kalibroineet, oli kalibroitu

en ollut kalibroinut, et ollut kalibroinut, ei ollut kalibroinut, emme olleet kalibroineet, ette olleet kalibroineet, eivät olleet kalibroineet, ei ollut kalibroitu

PREZENT IMPERATIV

-, kalibroi, kalibroikoon, kalibroikaamme, kalibroikaa, kalibroikoot, kalibroitakoon

-, älä kalibroi, älköön kalibroiko, älkäämme kalibroiko, älkää kalibroiko, älkööt kalibroiko, älköön kalibroitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kalibroinut, -, -, olkoot kalibroineet, olkoon kalibroitu

-, -, älköön olko kalibroinut, -, -, älkööt olko kalibroineet, älköön olko kalibroitu

PREZENT CONDIȚIONAL

kalibroisin, kalibroisit, kalibroisi, kalibroisimme, kalibroisitte, kalibroisivat, kalibroitaisiin

en kalibroisi, et kalibroisi, ei kalibroisi, emme kalibroisi, ette kalibroisi, eivät kalibroisi, ei kalibroitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kalibroinut, olisit kalibroinut, olisi kalibroinut, olisimme kalibroineet, olisitte kalibroineet, olisivat kalibroineet, oltaisiin kalibroitu

en olisi kalibroinut, et olisi kalibroinut, ei olisi kalibroinut, emme olisi kalibroineet, ette olisi kalibroineet, eivät olisi kalibroineet, ei olisi kalibroitu

PREZENT POTENȚIAL

kalibroinen, kalibroinet, kalibroinee, kalibroinemme, kalibroinette, kalibroinevat, kalibroitaneen

en kalibroine, et kalibroine, ei kalibroine, emme kalibroine, ette kalibroine, eivät kalibroine, ei kalibroitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kalibroinut, lienet kalibroinut, lienee kalibroinut, lienemme kalibroineet, lienette kalibroineet, lienevät kalibroineet, lienee kalibroitu

en liene kalibroinut, et liene kalibroinut, ei liene kalibroinut, emme liene kalibroineet, ette liene kalibroineet, eivät liene kalibroineet, ei liene kalibroitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kalibroida    FORMA LUNGĂ: kalibroidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kalibroidessa   INSTRUCTIV: kalibroiden  INESIV PASIV: kalibroitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kalibroimaan   INESIV: kalibroimassa  ELATIV: kalibroimasta

ADESIV: kalibroimalla  ABESIV: kalibroimatta  INSTRUCTIV: kalibroiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kalibroiminen   PARTITIV: kalibroiminen

INFINITIVUL CINCI: kalibroimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kalibroiva  (gen. kalibroivan)   PASIV: kalibroitava   (gen. kalibroitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kalibroinut                      PASIV: kalibroitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kalibroija (pl.gen. kalibroijien)  ADJECTIV NEGATIV: kalibroimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kalibrointi

 

 

kalkioida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

kalkioin, kalkioit, kalkioi, kalkioimme, kalkioitte, kalkioivat, kalkioidaan

en kalkioi, et kalkioi, ei kalkioi, emme kalkioi, ette kalkioi, eivät kalkioi, ei kalkioida

IMPERFECT INDICATIV

kalkioin, kalkioit, kalkioi, kalkioimme, kalkioitte, kalkioivat, kalkioitiin

en kalkioinut, et kalkioinut, ei kalkioinut, emme kalkioineet, ette kalkioineet, eivät kalkioineet, ei kalkioitu

PERFECT INDICATIV

olen kalkioinut, olet kalkioinut, on kalkioinut, olemme kalkioineet, olette kalkioineet, ovat kalkioineet, on kalkioitu

en ole kalkioinut, et ole kalkioinut, ei ole kalkioinut, emme ole kalkioineet, ette ole kalkioineet, eivät ole kalkioineet, ei ole kalkioitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kalkioinut, olit kalkioinut, oli kalkioinut, olimme kalkioineet, olitte kalkioineet, olivat kalkioineet, oli kalkioitu

en ollut kalkioinut, et ollut kalkioinut, ei ollut kalkioinut, emme olleet kalkioineet, ette olleet kalkioineet, eivät olleet kalkioineet, ei ollut kalkioitu

PREZENT IMPERATIV

-, kalkioi, kalkioikoon, kalkioikaamme, kalkioikaa, kalkioikoot, kalkioitakoon

-, älä kalkioi, älköön kalkioiko, älkäämme kalkioiko, älkää kalkioiko, älkööt kalkioiko, älköön kalkioitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kalkioinut, -, -, olkoot kalkioineet, olkoon kalkioitu

-, -, älköön olko kalkioinut, -, -, älkööt olko kalkioineet, älköön olko kalkioitu

PREZENT CONDIȚIONAL

kalkioisin, kalkioisit, kalkioisi, kalkioisimme, kalkioisitte, kalkioisivat, kalkioitaisiin

en kalkioisi, et kalkioisi, ei kalkioisi, emme kalkioisi, ette kalkioisi, eivät kalkioisi, ei kalkioitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kalkioinut, olisit kalkioinut, olisi kalkioinut, olisimme kalkioineet, olisitte kalkioineet, olisivat kalkioineet, oltaisiin kalkioitu

en olisi kalkioinut, et olisi kalkioinut, ei olisi kalkioinut, emme olisi kalkioineet, ette olisi kalkioineet, eivät olisi kalkioineet, ei olisi kalkioitu

PREZENT POTENȚIAL

kalkioinen, kalkioinet, kalkioinee, kalkioinemme, kalkioinette, kalkioinevat, kalkioitaneen

en kalkioine, et kalkioine, ei kalkioine, emme kalkioine, ette kalkioine, eivät kalkioine, ei kalkioitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kalkioinut, lienet kalkioinut, lienee kalkioinut, lienemme kalkioineet, lienette kalkioineet, lienevät kalkioineet, lienee kalkioitu

en liene kalkioinut, et liene kalkioinut, ei liene kalkioinut, emme liene kalkioineet, ette liene kalkioineet, eivät liene kalkioineet, ei liene kalkioitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kalkioida    FORMA LUNGĂ: kalkioidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kalkioidessa   INSTRUCTIV: kalkioiden  INESIV PASIV: kalkioitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kalkioimaan   INESIV: kalkioimassa  ELATIV: kalkioimasta

ADESIV: kalkioimalla  ABESIV: kalkioimatta  INSTRUCTIV: kalkioiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kalkioiminen   PARTITIV: kalkioiminen

INFINITIVUL CINCI: kalkioimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kalkioiva  (gen. kalkioivan)   PASIV: kalkioitava   (gen. kalkioitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kalkioinut                     PASIV: kalkioitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kalkioija (pl.gen. kalkioijien)  ADJECTIV NEGATIV: kalkioimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kalkiointi

 

 

kalkyloida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

kalkyloin, kalkyloit, kalkyloi, kalkyloimme, kalkyloitte, kalkyloivat, kalkyloidaan

en kalkyloi, et kalkyloi, ei kalkyloi, emme kalkyloi, ette kalkyloi, eivät kalkyloi, ei kalkyloida

IMPERFECT INDICATIV

kalkyloin, kalkyloit, kalkyloi, kalkyloimme, kalkyloitte, kalkyloivat, kalkyloitiin

en kalkyloinut, et kalkyloinut, ei kalkyloinut, emme kalkyloineet, ette kalkyloineet, eivät kalkyloineet, ei kalkyloitu

PERFECT INDICATIV

olen kalkyloinut, olet kalkyloinut, on kalkyloinut, olemme kalkyloineet, olette kalkyloineet, ovat kalkyloineet, on kalkyloitu

en ole kalkyloinut, et ole kalkyloinut, ei ole kalkyloinut, emme ole kalkyloineet, ette ole kalkyloineet, eivät ole kalkyloineet, ei ole kalkyloitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kalkyloinut, olit kalkyloinut, oli kalkyloinut, olimme kalkyloineet, olitte kalkyloineet, olivat kalkyloineet, oli kalkyloitu

en ollut kalkyloinut, et ollut kalkyloinut, ei ollut kalkyloinut, emme olleet kalkyloineet, ette olleet kalkyloineet, eivät olleet kalkyloineet, ei ollut kalkyloitu

PREZENT IMPERATIV

-, kalkyloi, kalkyloikoon, kalkyloikaamme, kalkyloikaa, kalkyloikoot, kalkyloitakoon

-, älä kalkyloi, älköön kalkyloiko, älkäämme kalkyloiko, älkää kalkyloiko, älkööt kalkyloiko, älköön kalkyloitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kalkyloinut, -, -, olkoot kalkyloineet, olkoon kalkyloitu

-, -, älköön olko kalkyloinut, -, -, älkööt olko kalkyloineet, älköön olko kalkyloitu

PREZENT CONDIȚIONAL

kalkyloisin, kalkyloisit, kalkyloisi, kalkyloisimme, kalkyloisitte, kalkyloisivat, kalkyloitaisiin

en kalkyloisi, et kalkyloisi, ei kalkyloisi, emme kalkyloisi, ette kalkyloisi, eivät kalkyloisi, ei kalkyloitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kalkyloinut, olisit kalkyloinut, olisi kalkyloinut, olisimme kalkyloineet, olisitte kalkyloineet, olisivat kalkyloineet, oltaisiin kalkyloitu

en olisi kalkyloinut, et olisi kalkyloinut, ei olisi kalkyloinut, emme olisi kalkyloineet, ette olisi kalkyloineet, eivät olisi kalkyloineet, ei olisi kalkyloitu

PREZENT POTENȚIAL

kalkyloinen, kalkyloinet, kalkyloinee, kalkyloinemme, kalkyloinette, kalkyloinevat, kalkyloitaneen

en kalkyloine, et kalkyloine, ei kalkyloine, emme kalkyloine, ette kalkyloine, eivät kalkyloine, ei kalkyloitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kalkyloinut, lienet kalkyloinut, lienee kalkyloinut, lienemme kalkyloineet, lienette kalkyloineet, lienevät kalkyloineet, lienee kalkyloitu

en liene kalkyloinut, et liene kalkyloinut, ei liene kalkyloinut, emme liene kalkyloineet, ette liene kalkyloineet, eivät liene kalkyloineet, ei liene kalkyloitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kalkyloida    FORMA LUNGĂ: kalkyloidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kalkyloidessa   INSTRUCTIV: kalkyloiden  INESIV PASIV: kalkyloitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kalkyloimaan   INESIV: kalkyloimassa  ELATIV: kalkyloimasta

ADESIV: kalkyloimalla  ABESIV: kalkyloimatta  INSTRUCTIV: kalkyloiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kalkyloiminen   PARTITIV: kalkyloiminen

INFINITIVUL CINCI: kalkyloimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kalkyloiva  (gen. kalkyloivan)   PASIV: kalkyloitava   (gen. kalkyloitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kalkyloinut                      PASIV: kalkyloitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kalkyloija (pl.gen. kalkyloijien)  ADJECTIV NEGATIV: kalkyloimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kalkylointi

 

 

kampanjoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

kampanjoin, kampanjoit, kampanjoi, kampanjoimme, kampanjoitte, kampanjoivat, kampanjoidaan

en kampanjoi, et kampanjoi, ei kampanjoi, emme kampanjoi, ette kampanjoi, eivät kampanjoi, ei kampanjoida

IMPERFECT INDICATIV

kampanjoin, kampanjoit, kampanjoi, kampanjoimme, kampanjoitte, kampanjoivat, kampanjoitiin

en kampanjoinut, et kampanjoinut, ei kampanjoinut, emme kampanjoineet, ette kampanjoineet, eivät kampanjoineet, ei kampanjoitu

PERFECT INDICATIV

olen kampanjoinut, olet kampanjoinut, on kampanjoinut, olemme kampanjoineet, olette kampanjoineet, ovat kampanjoineet, on kampanjoitu

en ole kampanjoinut, et ole kampanjoinut, ei ole kampanjoinut, emme ole kampanjoineet, ette ole kampanjoineet, eivät ole kampanjoineet, ei ole kampanjoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kampanjoinut, olit kampanjoinut, oli kampanjoinut, olimme kampanjoineet, olitte kampanjoineet, olivat kampanjoineet, oli kampanjoitu

en ollut kampanjoinut, et ollut kampanjoinut, ei ollut kampanjoinut, emme olleet kampanjoineet, ette olleet kampanjoineet, eivät olleet kampanjoineet, ei ollut kampanjoitu

PREZENT IMPERATIV

-, kampanjoi, kampanjoikoon, kampanjoikaamme, kampanjoikaa, kampanjoikoot, kampanjoitakoon

-, älä kampanjoi, älköön kampanjoiko, älkäämme kampanjoiko, älkää kampanjoiko, älkööt kampanjoiko, älköön kampanjoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kampanjoinut, -, -, olkoot kampanjoineet, olkoon kampanjoitu

-, -, älköön olko kampanjoinut, -, -, älkööt olko kampanjoineet, älköön olko kampanjoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

kampanjoisin, kampanjoisit, kampanjoisi, kampanjoisimme, kampanjoisitte, kampanjoisivat, kampanjoitaisiin

en kampanjoisi, et kampanjoisi, ei kampanjoisi, emme kampanjoisi, ette kampanjoisi, eivät kampanjoisi, ei kampanjoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kampanjoinut, olisit kampanjoinut, olisi kampanjoinut, olisimme kampanjoineet, olisitte kampanjoineet, olisivat kampanjoineet, oltaisiin kampanjoitu

en olisi kampanjoinut, et olisi kampanjoinut, ei olisi kampanjoinut, emme olisi kampanjoineet, ette olisi kampanjoineet, eivät olisi kampanjoineet, ei olisi kampanjoitu

PREZENT POTENȚIAL

kampanjoinen, kampanjoinet, kampanjoinee, kampanjoinemme, kampanjoinette, kampanjoinevat, kampanjoitaneen

en kampanjoine, et kampanjoine, ei kampanjoine, emme kampanjoine, ette kampanjoine, eivät kampanjoine, ei kampanjoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kampanjoinut, lienet kampanjoinut, lienee kampanjoinut, lienemme kampanjoineet, lienette kampanjoineet, lienevät kampanjoineet, lienee kampanjoitu

en liene kampanjoinut, et liene kampanjoinut, ei liene kampanjoinut, emme liene kampanjoineet, ette liene kampanjoineet, eivät liene kampanjoineet, ei liene kampanjoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kampanjoida    FORMA LUNGĂ: kampanjoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kampanjoidessa   INSTRUCTIV: kampanjoiden  INESIV PASIV: kampanjoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kampanjoimaan   INESIV: kampanjoimassa  ELATIV: kampanjoimasta

ADESIV: kampanjoimalla  ABESIV: kampanjoimatta  INSTRUCTIV: kampanjoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kampanjoiminen   PARTITIV: kampanjoiminen

INFINITIVUL CINCI: kampanjoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kampanjoiva  (gen. kampanjoivan)   PASIV: kampanjoitava   (gen. kampanjoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kampanjoinut                       PASIV: kampanjoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kampanjoija (pl.gen. kampanjoijien)  ADJECTIV NEGATIV: kampanjoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kampanjointi

 

 

kanavoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

kanavoin, kanavoit, kanavoi, kanavoimme, kanavoitte, kanavoivat, kanavoidaan

en kanavoi, et kanavoi, ei kanavoi, emme kanavoi, ette kanavoi, eivät kanavoi, ei kanavoida

IMPERFECT INDICATIV

kanavoin, kanavoit, kanavoi, kanavoimme, kanavoitte, kanavoivat, kanavoitiin

en kanavoinut, et kanavoinut, ei kanavoinut, emme kanavoineet, ette kanavoineet, eivät kanavoineet, ei kanavoitu

PERFECT INDICATIV

olen kanavoinut, olet kanavoinut, on kanavoinut, olemme kanavoineet, olette kanavoineet, ovat kanavoineet, on kanavoitu

en ole kanavoinut, et ole kanavoinut, ei ole kanavoinut, emme ole kanavoineet, ette ole kanavoineet, eivät ole kanavoineet, ei ole kanavoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kanavoinut, olit kanavoinut, oli kanavoinut, olimme kanavoineet, olitte kanavoineet, olivat kanavoineet, oli kanavoitu

en ollut kanavoinut, et ollut kanavoinut, ei ollut kanavoinut, emme olleet kanavoineet, ette olleet kanavoineet, eivät olleet kanavoineet, ei ollut kanavoitu

PREZENT IMPERATIV

-, kanavoi, kanavoikoon, kanavoikaamme, kanavoikaa, kanavoikoot, kanavoitakoon

-, älä kanavoi, älköön kanavoiko, älkäämme kanavoiko, älkää kanavoiko, älkööt kanavoiko, älköön kanavoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kanavoinut, -, -, olkoot kanavoineet, olkoon kanavoitu

-, -, älköön olko kanavoinut, -, -, älkööt olko kanavoineet, älköön olko kanavoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

kanavoisin, kanavoisit, kanavoisi, kanavoisimme, kanavoisitte, kanavoisivat, kanavoitaisiin

en kanavoisi, et kanavoisi, ei kanavoisi, emme kanavoisi, ette kanavoisi, eivät kanavoisi, ei kanavoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kanavoinut, olisit kanavoinut, olisi kanavoinut, olisimme kanavoineet, olisitte kanavoineet, olisivat kanavoineet, oltaisiin kanavoitu

en olisi kanavoinut, et olisi kanavoinut, ei olisi kanavoinut, emme olisi kanavoineet, ette olisi kanavoineet, eivät olisi kanavoineet, ei olisi kanavoitu

PREZENT POTENȚIAL

kanavoinen, kanavoinet, kanavoinee, kanavoinemme, kanavoinette, kanavoinevat, kanavoitaneen

en kanavoine, et kanavoine, ei kanavoine, emme kanavoine, ette kanavoine, eivät kanavoine, ei kanavoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kanavoinut, lienet kanavoinut, lienee kanavoinut, lienemme kanavoineet, lienette kanavoineet, lienevät kanavoineet, lienee kanavoitu

en liene kanavoinut, et liene kanavoinut, ei liene kanavoinut, emme liene kanavoineet, ette liene kanavoineet, eivät liene kanavoineet, ei liene kanavoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kanavoida    FORMA LUNGĂ: kanavoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kanavoidessa   INSTRUCTIV: kanavoiden  INESIV PASIV: kanavoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kanavoimaan   INESIV: kanavoimassa  ELATIV: kanavoimasta

ADESIV: kanavoimalla  ABESIV: kanavoimatta  INSTRUCTIV: kanavoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kanavoiminen   PARTITIV: kanavoiminen

INFINITIVUL CINCI: kanavoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kanavoiva  (gen. kanavoivan)   PASIV: kanavoitava   (gen. kanavoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kanavoinut                     PASIV: kanavoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kanavoija (pl.gen. kanavoijien)  ADJECTIV NEGATIV: kanavoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kanavointi

 

 

kanonisoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

kanonisoin, kanonisoit, kanonisoi, kanonisoimme, kanonisoitte, kanonisoivat, kanonisoidaan

en kanonisoi, et kanonisoi, ei kanonisoi, emme kanonisoi, ette kanonisoi, eivät kanonisoi, ei kanonisoida

IMPERFECT INDICATIV

kanonisoin, kanonisoit, kanonisoi, kanonisoimme, kanonisoitte, kanonisoivat, kanonisoitiin

en kanonisoinut, et kanonisoinut, ei kanonisoinut, emme kanonisoineet, ette kanonisoineet, eivät kanonisoineet, ei kanonisoitu

PERFECT INDICATIV

olen kanonisoinut, olet kanonisoinut, on kanonisoinut, olemme kanonisoineet, olette kanonisoineet, ovat kanonisoineet, on kanonisoitu

en ole kanonisoinut, et ole kanonisoinut, ei ole kanonisoinut, emme ole kanonisoineet, ette ole kanonisoineet, eivät ole kanonisoineet, ei ole kanonisoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kanonisoinut, olit kanonisoinut, oli kanonisoinut, olimme kanonisoineet, olitte kanonisoineet, olivat kanonisoineet, oli kanonisoitu

en ollut kanonisoinut, et ollut kanonisoinut, ei ollut kanonisoinut, emme olleet kanonisoineet, ette olleet kanonisoineet, eivät olleet kanonisoineet, ei ollut kanonisoitu

PREZENT IMPERATIV

-, kanonisoi, kanonisoikoon, kanonisoikaamme, kanonisoikaa, kanonisoikoot, kanonisoitakoon

-, älä kanonisoi, älköön kanonisoiko, älkäämme kanonisoiko, älkää kanonisoiko, älkööt kanonisoiko, älköön kanonisoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kanonisoinut, -, -, olkoot kanonisoineet, olkoon kanonisoitu

-, -, älköön olko kanonisoinut, -, -, älkööt olko kanonisoineet, älköön olko kanonisoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

kanonisoisin, kanonisoisit, kanonisoisi, kanonisoisimme, kanonisoisitte, kanonisoisivat, kanonisoitaisiin

en kanonisoisi, et kanonisoisi, ei kanonisoisi, emme kanonisoisi, ette kanonisoisi, eivät kanonisoisi, ei kanonisoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kanonisoinut, olisit kanonisoinut, olisi kanonisoinut, olisimme kanonisoineet, olisitte kanonisoineet, olisivat kanonisoineet, oltaisiin kanonisoitu

en olisi kanonisoinut, et olisi kanonisoinut, ei olisi kanonisoinut, emme olisi kanonisoineet, ette olisi kanonisoineet, eivät olisi kanonisoineet, ei olisi kanonisoitu

PREZENT POTENȚIAL

kanonisoinen, kanonisoinet, kanonisoinee, kanonisoinemme, kanonisoinette, kanonisoinevat, kanonisoitaneen

en kanonisoine, et kanonisoine, ei kanonisoine, emme kanonisoine, ette kanonisoine, eivät kanonisoine, ei kanonisoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kanonisoinut, lienet kanonisoinut, lienee kanonisoinut, lienemme kanonisoineet, lienette kanonisoineet, lienevät kanonisoineet, lienee kanonisoitu

en liene kanonisoinut, et liene kanonisoinut, ei liene kanonisoinut, emme liene kanonisoineet, ette liene kanonisoineet, eivät liene kanonisoineet, ei liene kanonisoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kanonisoida    FORMA LUNGĂ: kanonisoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kanonisoidessa   INSTRUCTIV: kanonisoiden  INESIV PASIV: kanonisoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kanonisoimaan   INESIV: kanonisoimassa  ELATIV: kanonisoimasta

ADESIV: kanonisoimalla  ABESIV: kanonisoimatta  INSTRUCTIV: kanonisoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kanonisoiminen   PARTITIV: kanonisoiminen

INFINITIVUL CINCI: kanonisoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kanonisoiva  (gen. kanonisoivan)   PASIV: kanonisoitava   (gen. kanonisoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kanonisoinut                       PASIV: kanonisoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kanonisoija (pl.gen. kanonisoijien)  ADJECTIV NEGATIV: kanonisoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kanonisointi

 

 

kansioida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

kansioin, kansioit, kansioi, kansioimme, kansioitte, kansioivat, kansioidaan

en kansioi, et kansioi, ei kansioi, emme kansioi, ette kansioi, eivät kansioi, ei kansioida

IMPERFECT INDICATIV

kansioin, kansioit, kansioi, kansioimme, kansioitte, kansioivat, kansioitiin

en kansioinut, et kansioinut, ei kansioinut, emme kansioineet, ette kansioineet, eivät kansioineet, ei kansioitu

PERFECT INDICATIV

olen kansioinut, olet kansioinut, on kansioinut, olemme kansioineet, olette kansioineet, ovat kansioineet, on kansioitu

en ole kansioinut, et ole kansioinut, ei ole kansioinut, emme ole kansioineet, ette ole kansioineet, eivät ole kansioineet, ei ole kansioitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kansioinut, olit kansioinut, oli kansioinut, olimme kansioineet, olitte kansioineet, olivat kansioineet, oli kansioitu

en ollut kansioinut, et ollut kansioinut, ei ollut kansioinut, emme olleet kansioineet, ette olleet kansioineet, eivät olleet kansioineet, ei ollut kansioitu

PREZENT IMPERATIV

-, kansioi, kansioikoon, kansioikaamme, kansioikaa, kansioikoot, kansioitakoon

-, älä kansioi, älköön kansioiko, älkäämme kansioiko, älkää kansioiko, älkööt kansioiko, älköön kansioitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kansioinut, -, -, olkoot kansioineet, olkoon kansioitu

-, -, älköön olko kansioinut, -, -, älkööt olko kansioineet, älköön olko kansioitu

PREZENT CONDIȚIONAL

kansioisin, kansioisit, kansioisi, kansioisimme, kansioisitte, kansioisivat, kansioitaisiin

en kansioisi, et kansioisi, ei kansioisi, emme kansioisi, ette kansioisi, eivät kansioisi, ei kansioitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kansioinut, olisit kansioinut, olisi kansioinut, olisimme kansioineet, olisitte kansioineet, olisivat kansioineet, oltaisiin kansioitu

en olisi kansioinut, et olisi kansioinut, ei olisi kansioinut, emme olisi kansioineet, ette olisi kansioineet, eivät olisi kansioineet, ei olisi kansioitu

PREZENT POTENȚIAL

kansioinen, kansioinet, kansioinee, kansioinemme, kansioinette, kansioinevat, kansioitaneen

en kansioine, et kansioine, ei kansioine, emme kansioine, ette kansioine, eivät kansioine, ei kansioitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kansioinut, lienet kansioinut, lienee kansioinut, lienemme kansioineet, lienette kansioineet, lienevät kansioineet, lienee kansioitu

en liene kansioinut, et liene kansioinut, ei liene kansioinut, emme liene kansioineet, ette liene kansioineet, eivät liene kansioineet, ei liene kansioitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kansioida    FORMA LUNGĂ: kansioidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kansioidessa   INSTRUCTIV: kansioiden  INESIV PASIV: kansioitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kansioimaan   INESIV: kansioimassa  ELATIV: kansioimasta

ADESIV: kansioimalla  ABESIV: kansioimatta  INSTRUCTIV: kansioiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kansioiminen   PARTITIV: kansioiminen

INFINITIVUL CINCI: kansioimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kansioiva  (gen. kansioivan)   PASIV: kansioitava   (gen. kansioitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kansioinut                     PASIV: kansioitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kansioija (pl.gen. kansioijien)  ADJECTIV NEGATIV: kansioimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kansiointi

 

 

kapaloida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

kapaloin, kapaloit, kapaloi, kapaloimme, kapaloitte, kapaloivat, kapaloidaan

en kapaloi, et kapaloi, ei kapaloi, emme kapaloi, ette kapaloi, eivät kapaloi, ei kapaloida

IMPERFECT INDICATIV

kapaloin, kapaloit, kapaloi, kapaloimme, kapaloitte, kapaloivat, kapaloitiin

en kapaloinut, et kapaloinut, ei kapaloinut, emme kapaloineet, ette kapaloineet, eivät kapaloineet, ei kapaloitu

PERFECT INDICATIV

olen kapaloinut, olet kapaloinut, on kapaloinut, olemme kapaloineet, olette kapaloineet, ovat kapaloineet, on kapaloitu

en ole kapaloinut, et ole kapaloinut, ei ole kapaloinut, emme ole kapaloineet, ette ole kapaloineet, eivät ole kapaloineet, ei ole kapaloitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kapaloinut, olit kapaloinut, oli kapaloinut, olimme kapaloineet, olitte kapaloineet, olivat kapaloineet, oli kapaloitu

en ollut kapaloinut, et ollut kapaloinut, ei ollut kapaloinut, emme olleet kapaloineet, ette olleet kapaloineet, eivät olleet kapaloineet, ei ollut kapaloitu

PREZENT IMPERATIV

-, kapaloi, kapaloikoon, kapaloikaamme, kapaloikaa, kapaloikoot, kapaloitakoon

-, älä kapaloi, älköön kapaloiko, älkäämme kapaloiko, älkää kapaloiko, älkööt kapaloiko, älköön kapaloitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kapaloinut, -, -, olkoot kapaloineet, olkoon kapaloitu

-, -, älköön olko kapaloinut, -, -, älkööt olko kapaloineet, älköön olko kapaloitu

PREZENT CONDIȚIONAL

kapaloisin, kapaloisit, kapaloisi, kapaloisimme, kapaloisitte, kapaloisivat, kapaloitaisiin

en kapaloisi, et kapaloisi, ei kapaloisi, emme kapaloisi, ette kapaloisi, eivät kapaloisi, ei kapaloitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kapaloinut, olisit kapaloinut, olisi kapaloinut, olisimme kapaloineet, olisitte kapaloineet, olisivat kapaloineet, oltaisiin kapaloitu

en olisi kapaloinut, et olisi kapaloinut, ei olisi kapaloinut, emme olisi kapaloineet, ette olisi kapaloineet, eivät olisi kapaloineet, ei olisi kapaloitu

PREZENT POTENȚIAL

kapaloinen, kapaloinet, kapaloinee, kapaloinemme, kapaloinette, kapaloinevat, kapaloitaneen

en kapaloine, et kapaloine, ei kapaloine, emme kapaloine, ette kapaloine, eivät kapaloine, ei kapaloitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kapaloinut, lienet kapaloinut, lienee kapaloinut, lienemme kapaloineet, lienette kapaloineet, lienevät kapaloineet, lienee kapaloitu

en liene kapaloinut, et liene kapaloinut, ei liene kapaloinut, emme liene kapaloineet, ette liene kapaloineet, eivät liene kapaloineet, ei liene kapaloitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kapaloida    FORMA LUNGĂ: kapaloidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kapaloidessa   INSTRUCTIV: kapaloiden  INESIV PASIV: kapaloitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kapaloimaan   INESIV: kapaloimassa  ELATIV: kapaloimasta

ADESIV: kapaloimalla  ABESIV: kapaloimatta  INSTRUCTIV: kapaloiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kapaloiminen   PARTITIV: kapaloiminen

INFINITIVUL CINCI: kapaloimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kapaloiva  (gen. kapaloivan)   PASIV: kapaloitava   (gen. kapaloitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kapaloinut                     PASIV: kapaloitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kapaloija (pl.gen. kapaloijien)  ADJECTIV NEGATIV: kapaloimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kapalointi

 

 

kapinoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

kapinoin, kapinoit, kapinoi, kapinoimme, kapinoitte, kapinoivat, kapinoidaan

en kapinoi, et kapinoi, ei kapinoi, emme kapinoi, ette kapinoi, eivät kapinoi, ei kapinoida

IMPERFECT INDICATIV

kapinoin, kapinoit, kapinoi, kapinoimme, kapinoitte, kapinoivat, kapinoitiin

en kapinoinut, et kapinoinut, ei kapinoinut, emme kapinoineet, ette kapinoineet, eivät kapinoineet, ei kapinoitu

PERFECT INDICATIV

olen kapinoinut, olet kapinoinut, on kapinoinut, olemme kapinoineet, olette kapinoineet, ovat kapinoineet, on kapinoitu

en ole kapinoinut, et ole kapinoinut, ei ole kapinoinut, emme ole kapinoineet, ette ole kapinoineet, eivät ole kapinoineet, ei ole kapinoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kapinoinut, olit kapinoinut, oli kapinoinut, olimme kapinoineet, olitte kapinoineet, olivat kapinoineet, oli kapinoitu

en ollut kapinoinut, et ollut kapinoinut, ei ollut kapinoinut, emme olleet kapinoineet, ette olleet kapinoineet, eivät olleet kapinoineet, ei ollut kapinoitu

PREZENT IMPERATIV

-, kapinoi, kapinoikoon, kapinoikaamme, kapinoikaa, kapinoikoot, kapinoitakoon

-, älä kapinoi, älköön kapinoiko, älkäämme kapinoiko, älkää kapinoiko, älkööt kapinoiko, älköön kapinoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kapinoinut, -, -, olkoot kapinoineet, olkoon kapinoitu

-, -, älköön olko kapinoinut, -, -, älkööt olko kapinoineet, älköön olko kapinoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

kapinoisin, kapinoisit, kapinoisi, kapinoisimme, kapinoisitte, kapinoisivat, kapinoitaisiin

en kapinoisi, et kapinoisi, ei kapinoisi, emme kapinoisi, ette kapinoisi, eivät kapinoisi, ei kapinoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kapinoinut, olisit kapinoinut, olisi kapinoinut, olisimme kapinoineet, olisitte kapinoineet, olisivat kapinoineet, oltaisiin kapinoitu

en olisi kapinoinut, et olisi kapinoinut, ei olisi kapinoinut, emme olisi kapinoineet, ette olisi kapinoineet, eivät olisi kapinoineet, ei olisi kapinoitu

PREZENT POTENȚIAL

kapinoinen, kapinoinet, kapinoinee, kapinoinemme, kapinoinette, kapinoinevat, kapinoitaneen

en kapinoine, et kapinoine, ei kapinoine, emme kapinoine, ette kapinoine, eivät kapinoine, ei kapinoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kapinoinut, lienet kapinoinut, lienee kapinoinut, lienemme kapinoineet, lienette kapinoineet, lienevät kapinoineet, lienee kapinoitu

en liene kapinoinut, et liene kapinoinut, ei liene kapinoinut, emme liene kapinoineet, ette liene kapinoineet, eivät liene kapinoineet, ei liene kapinoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kapinoida    FORMA LUNGĂ: kapinoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kapinoidessa   INSTRUCTIV: kapinoiden  INESIV PASIV: kapinoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kapinoimaan   INESIV: kapinoimassa  ELATIV: kapinoimasta

ADESIV: kapinoimalla  ABESIV: kapinoimatta  INSTRUCTIV: kapinoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kapinoiminen   PARTITIV: kapinoiminen

INFINITIVUL CINCI: kapinoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kapinoiva  (gen. kapinoivan)   PASIV: kapinoitava   (gen. kapinoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kapinoinut                     PASIV: kapinoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kapinoija (pl.gen. kapinoijien)  ADJECTIV NEGATIV: kapinoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kapinointi

 

 

kapitalisoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

kapitalisoin, kapitalisoit, kapitalisoi, kapitalisoimme, kapitalisoitte, kapitalisoivat, kapitalisoidaan

en kapitalisoi, et kapitalisoi, ei kapitalisoi, emme kapitalisoi, ette kapitalisoi, eivät kapitalisoi, ei kapitalisoida

IMPERFECT INDICATIV

kapitalisoin, kapitalisoit, kapitalisoi, kapitalisoimme, kapitalisoitte, kapitalisoivat, kapitalisoitiin

en kapitalisoinut, et kapitalisoinut, ei kapitalisoinut, emme kapitalisoineet, ette kapitalisoineet, eivät kapitalisoineet, ei kapitalisoitu

PERFECT INDICATIV

olen kapitalisoinut, olet kapitalisoinut, on kapitalisoinut, olemme kapitalisoineet, olette kapitalisoineet, ovat kapitalisoineet, on kapitalisoitu

en ole kapitalisoinut, et ole kapitalisoinut, ei ole kapitalisoinut, emme ole kapitalisoineet, ette ole kapitalisoineet, eivät ole kapitalisoineet, ei ole kapitalisoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kapitalisoinut, olit kapitalisoinut, oli kapitalisoinut, olimme kapitalisoineet, olitte kapitalisoineet, olivat kapitalisoineet, oli kapitalisoitu

en ollut kapitalisoinut, et ollut kapitalisoinut, ei ollut kapitalisoinut, emme olleet kapitalisoineet, ette olleet kapitalisoineet, eivät olleet kapitalisoineet, ei ollut kapitalisoitu

PREZENT IMPERATIV

-, kapitalisoi, kapitalisoikoon, kapitalisoikaamme, kapitalisoikaa, kapitalisoikoot, kapitalisoitakoon

-, älä kapitalisoi, älköön kapitalisoiko, älkäämme kapitalisoiko, älkää kapitalisoiko, älkööt kapitalisoiko, älköön kapitalisoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kapitalisoinut, -, -, olkoot kapitalisoineet, olkoon kapitalisoitu

-, -, älköön olko kapitalisoinut, -, -, älkööt olko kapitalisoineet, älköön olko kapitalisoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

kapitalisoisin, kapitalisoisit, kapitalisoisi, kapitalisoisimme, kapitalisoisitte, kapitalisoisivat, kapitalisoitaisiin

en kapitalisoisi, et kapitalisoisi, ei kapitalisoisi, emme kapitalisoisi, ette kapitalisoisi, eivät kapitalisoisi, ei kapitalisoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kapitalisoinut, olisit kapitalisoinut, olisi kapitalisoinut, olisimme kapitalisoineet, olisitte kapitalisoineet, olisivat kapitalisoineet, oltaisiin kapitalisoitu

en olisi kapitalisoinut, et olisi kapitalisoinut, ei olisi kapitalisoinut, emme olisi kapitalisoineet, ette olisi kapitalisoineet, eivät olisi kapitalisoineet, ei olisi kapitalisoitu

PREZENT POTENȚIAL

kapitalisoinen, kapitalisoinet, kapitalisoinee, kapitalisoinemme, kapitalisoinette, kapitalisoinevat, kapitalisoitaneen

en kapitalisoine, et kapitalisoine, ei kapitalisoine, emme kapitalisoine, ette kapitalisoine, eivät kapitalisoine, ei kapitalisoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kapitalisoinut, lienet kapitalisoinut, lienee kapitalisoinut, lienemme kapitalisoineet, lienette kapitalisoineet, lienevät kapitalisoineet, lienee kapitalisoitu

en liene kapitalisoinut, et liene kapitalisoinut, ei liene kapitalisoinut, emme liene kapitalisoineet, ette liene kapitalisoineet, eivät liene kapitalisoineet, ei liene kapitalisoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kapitalisoida    FORMA LUNGĂ: kapitalisoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kapitalisoidessa   INSTRUCTIV: kapitalisoiden  INESIV PASIV: kapitalisoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kapitalisoimaan   INESIV: kapitalisoimassa  ELATIV: kapitalisoimasta

ADESIV: kapitalisoimalla  ABESIV: kapitalisoimatta  INSTRUCTIV: kapitalisoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kapitalisoiminen   PARTITIV: kapitalisoiminen

INFINITIVUL CINCI: kapitalisoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kapitalisoiva  (gen. kapitalisoivan)   PASIV: kapitalisoitava   (gen. kapitalisoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kapitalisoinut                         PASIV: kapitalisoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kapitalisoija (pl.gen. kapitalisoijien)  ADJECTIV NEGATIV: kapitalisoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kapitalisointi

 

 

kapitaloida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

kapitaloin, kapitaloit, kapitaloi, kapitaloimme, kapitaloitte, kapitaloivat, kapitaloidaan

en kapitaloi, et kapitaloi, ei kapitaloi, emme kapitaloi, ette kapitaloi, eivät kapitaloi, ei kapitaloida

IMPERFECT INDICATIV

kapitaloin, kapitaloit, kapitaloi, kapitaloimme, kapitaloitte, kapitaloivat, kapitaloitiin

en kapitaloinut, et kapitaloinut, ei kapitaloinut, emme kapitaloineet, ette kapitaloineet, eivät kapitaloineet, ei kapitaloitu

PERFECT INDICATIV

olen kapitaloinut, olet kapitaloinut, on kapitaloinut, olemme kapitaloineet, olette kapitaloineet, ovat kapitaloineet, on kapitaloitu

en ole kapitaloinut, et ole kapitaloinut, ei ole kapitaloinut, emme ole kapitaloineet, ette ole kapitaloineet, eivät ole kapitaloineet, ei ole kapitaloitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kapitaloinut, olit kapitaloinut, oli kapitaloinut, olimme kapitaloineet, olitte kapitaloineet, olivat kapitaloineet, oli kapitaloitu

en ollut kapitaloinut, et ollut kapitaloinut, ei ollut kapitaloinut, emme olleet kapitaloineet, ette olleet kapitaloineet, eivät olleet kapitaloineet, ei ollut kapitaloitu

PREZENT IMPERATIV

-, kapitaloi, kapitaloikoon, kapitaloikaamme, kapitaloikaa, kapitaloikoot, kapitaloitakoon

-, älä kapitaloi, älköön kapitaloiko, älkäämme kapitaloiko, älkää kapitaloiko, älkööt kapitaloiko, älköön kapitaloitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kapitaloinut, -, -, olkoot kapitaloineet, olkoon kapitaloitu

-, -, älköön olko kapitaloinut, -, -, älkööt olko kapitaloineet, älköön olko kapitaloitu

PREZENT CONDIȚIONAL

kapitaloisin, kapitaloisit, kapitaloisi, kapitaloisimme, kapitaloisitte, kapitaloisivat, kapitaloitaisiin

en kapitaloisi, et kapitaloisi, ei kapitaloisi, emme kapitaloisi, ette kapitaloisi, eivät kapitaloisi, ei kapitaloitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kapitaloinut, olisit kapitaloinut, olisi kapitaloinut, olisimme kapitaloineet, olisitte kapitaloineet, olisivat kapitaloineet, oltaisiin kapitaloitu

en olisi kapitaloinut, et olisi kapitaloinut, ei olisi kapitaloinut, emme olisi kapitaloineet, ette olisi kapitaloineet, eivät olisi kapitaloineet, ei olisi kapitaloitu

PREZENT POTENȚIAL

kapitaloinen, kapitaloinet, kapitaloinee, kapitaloinemme, kapitaloinette, kapitaloinevat, kapitaloitaneen

en kapitaloine, et kapitaloine, ei kapitaloine, emme kapitaloine, ette kapitaloine, eivät kapitaloine, ei kapitaloitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kapitaloinut, lienet kapitaloinut, lienee kapitaloinut, lienemme kapitaloineet, lienette kapitaloineet, lienevät kapitaloineet, lienee kapitaloitu

en liene kapitaloinut, et liene kapitaloinut, ei liene kapitaloinut, emme liene kapitaloineet, ette liene kapitaloineet, eivät liene kapitaloineet, ei liene kapitaloitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kapitaloida    FORMA LUNGĂ: kapitaloidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kapitaloidessa   INSTRUCTIV: kapitaloiden  INESIV PASIV: kapitaloitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kapitaloimaan   INESIV: kapitaloimassa  ELATIV: kapitaloimasta

ADESIV: kapitaloimalla  ABESIV: kapitaloimatta  INSTRUCTIV: kapitaloiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kapitaloiminen   PARTITIV: kapitaloiminen

INFINITIVUL CINCI: kapitaloimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kapitaloiva  (gen. kapitaloivan)   PASIV: kapitaloitava   (gen. kapitaloitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kapitaloinut                       PASIV: kapitaloitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kapitaloija (pl.gen. kapitaloijien)  ADJECTIV NEGATIV: kapitaloimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kapitalointi

 

 

kapseloida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

kapseloin, kapseloit, kapseloi, kapseloimme, kapseloitte, kapseloivat, kapseloidaan

en kapseloi, et kapseloi, ei kapseloi, emme kapseloi, ette kapseloi, eivät kapseloi, ei kapseloida

IMPERFECT INDICATIV

kapseloin, kapseloit, kapseloi, kapseloimme, kapseloitte, kapseloivat, kapseloitiin

en kapseloinut, et kapseloinut, ei kapseloinut, emme kapseloineet, ette kapseloineet, eivät kapseloineet, ei kapseloitu

PERFECT INDICATIV

olen kapseloinut, olet kapseloinut, on kapseloinut, olemme kapseloineet, olette kapseloineet, ovat kapseloineet, on kapseloitu

en ole kapseloinut, et ole kapseloinut, ei ole kapseloinut, emme ole kapseloineet, ette ole kapseloineet, eivät ole kapseloineet, ei ole kapseloitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kapseloinut, olit kapseloinut, oli kapseloinut, olimme kapseloineet, olitte kapseloineet, olivat kapseloineet, oli kapseloitu

en ollut kapseloinut, et ollut kapseloinut, ei ollut kapseloinut, emme olleet kapseloineet, ette olleet kapseloineet, eivät olleet kapseloineet, ei ollut kapseloitu

PREZENT IMPERATIV

-, kapseloi, kapseloikoon, kapseloikaamme, kapseloikaa, kapseloikoot, kapseloitakoon

-, älä kapseloi, älköön kapseloiko, älkäämme kapseloiko, älkää kapseloiko, älkööt kapseloiko, älköön kapseloitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kapseloinut, -, -, olkoot kapseloineet, olkoon kapseloitu

-, -, älköön olko kapseloinut, -, -, älkööt olko kapseloineet, älköön olko kapseloitu

PREZENT CONDIȚIONAL

kapseloisin, kapseloisit, kapseloisi, kapseloisimme, kapseloisitte, kapseloisivat, kapseloitaisiin

en kapseloisi, et kapseloisi, ei kapseloisi, emme kapseloisi, ette kapseloisi, eivät kapseloisi, ei kapseloitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kapseloinut, olisit kapseloinut, olisi kapseloinut, olisimme kapseloineet, olisitte kapseloineet, olisivat kapseloineet, oltaisiin kapseloitu

en olisi kapseloinut, et olisi kapseloinut, ei olisi kapseloinut, emme olisi kapseloineet, ette olisi kapseloineet, eivät olisi kapseloineet, ei olisi kapseloitu

PREZENT POTENȚIAL

kapseloinen, kapseloinet, kapseloinee, kapseloinemme, kapseloinette, kapseloinevat, kapseloitaneen

en kapseloine, et kapseloine, ei kapseloine, emme kapseloine, ette kapseloine, eivät kapseloine, ei kapseloitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kapseloinut, lienet kapseloinut, lienee kapseloinut, lienemme kapseloineet, lienette kapseloineet, lienevät kapseloineet, lienee kapseloitu

en liene kapseloinut, et liene kapseloinut, ei liene kapseloinut, emme liene kapseloineet, ette liene kapseloineet, eivät liene kapseloineet, ei liene kapseloitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kapseloida    FORMA LUNGĂ: kapseloidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kapseloidessa   INSTRUCTIV: kapseloiden  INESIV PASIV: kapseloitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kapseloimaan   INESIV: kapseloimassa  ELATIV: kapseloimasta

ADESIV: kapseloimalla  ABESIV: kapseloimatta  INSTRUCTIV: kapseloiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kapseloiminen   PARTITIV: kapseloiminen

INFINITIVUL CINCI: kapseloimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kapseloiva  (gen. kapseloivan)   PASIV: kapseloitava   (gen. kapseloitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kapseloinut                      PASIV: kapseloitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kapseloija (pl.gen. kapseloijien)  ADJECTIV NEGATIV: kapseloimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kapselointi

 

 

karakterisoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

karakterisoin, karakterisoit, karakterisoi, karakterisoimme, karakterisoitte, karakterisoivat, karakterisoidaan

en karakterisoi, et karakterisoi, ei karakterisoi, emme karakterisoi, ette karakterisoi, eivät karakterisoi, ei karakterisoida

IMPERFECT INDICATIV

karakterisoin, karakterisoit, karakterisoi, karakterisoimme, karakterisoitte, karakterisoivat, karakterisoitiin

en karakterisoinut, et karakterisoinut, ei karakterisoinut, emme karakterisoineet, ette karakterisoineet, eivät karakterisoineet, ei karakterisoitu

PERFECT INDICATIV

olen karakterisoinut, olet karakterisoinut, on karakterisoinut, olemme karakterisoineet, olette karakterisoineet, ovat karakterisoineet, on karakterisoitu

en ole karakterisoinut, et ole karakterisoinut, ei ole karakterisoinut, emme ole karakterisoineet, ette ole karakterisoineet, eivät ole karakterisoineet, ei ole karakterisoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin karakterisoinut, olit karakterisoinut, oli karakterisoinut, olimme karakterisoineet, olitte karakterisoineet, olivat karakterisoineet, oli karakterisoitu

en ollut karakterisoinut, et ollut karakterisoinut, ei ollut karakterisoinut, emme olleet karakterisoineet, ette olleet karakterisoineet, eivät olleet karakterisoineet, ei ollut karakterisoitu

PREZENT IMPERATIV

-, karakterisoi, karakterisoikoon, karakterisoikaamme, karakterisoikaa, karakterisoikoot, karakterisoitakoon

-, älä karakterisoi, älköön karakterisoiko, älkäämme karakterisoiko, älkää karakterisoiko, älkööt karakterisoiko, älköön karakterisoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon karakterisoinut, -, -, olkoot karakterisoineet, olkoon karakterisoitu

-, -, älköön olko karakterisoinut, -, -, älkööt olko karakterisoineet, älköön olko karakterisoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

karakterisoisin, karakterisoisit, karakterisoisi, karakterisoisimme, karakterisoisitte, karakterisoisivat, karakterisoitaisiin

en karakterisoisi, et karakterisoisi, ei karakterisoisi, emme karakterisoisi, ette karakterisoisi, eivät karakterisoisi, ei karakterisoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin karakterisoinut, olisit karakterisoinut, olisi karakterisoinut, olisimme karakterisoineet, olisitte karakterisoineet, olisivat karakterisoineet, oltaisiin karakterisoitu

en olisi karakterisoinut, et olisi karakterisoinut, ei olisi karakterisoinut, emme olisi karakterisoineet, ette olisi karakterisoineet, eivät olisi karakterisoineet, ei olisi karakterisoitu

PREZENT POTENȚIAL

karakterisoinen, karakterisoinet, karakterisoinee, karakterisoinemme, karakterisoinette, karakterisoinevat, karakterisoitaneen

en karakterisoine, et karakterisoine, ei karakterisoine, emme karakterisoine, ette karakterisoine, eivät karakterisoine, ei karakterisoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen karakterisoinut, lienet karakterisoinut, lienee karakterisoinut, lienemme karakterisoineet, lienette karakterisoineet, lienevät karakterisoineet, lienee karakterisoitu

en liene karakterisoinut, et liene karakterisoinut, ei liene karakterisoinut, emme liene karakterisoineet, ette liene karakterisoineet, eivät liene karakterisoineet, ei liene karakterisoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: karakterisoida    FORMA LUNGĂ: karakterisoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: karakterisoidessa   INSTRUCTIV: karakterisoiden  INESIV PASIV: karakterisoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: karakterisoimaan   INESIV: karakterisoimassa  ELATIV: karakterisoimasta

ADESIV: karakterisoimalla  ABESIV: karakterisoimatta  INSTRUCTIV: karakterisoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: karakterisoiminen   PARTITIV: karakterisoiminen

INFINITIVUL CINCI: karakterisoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: karakterisoiva  (gen. karakterisoivan)   PASIV: karakterisoitava   (gen. karakterisoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: karakterisoinut                          PASIV: karakterisoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: karakterisoija (pl.gen. karakterisoijien)  ADJECTIV NEGATIV: karakterisoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): karakterisointi

 

 

karitsoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

karitsoin, karitsoit, karitsoi, karitsoimme, karitsoitte, karitsoivat, karitsoidaan

en karitsoi, et karitsoi, ei karitsoi, emme karitsoi, ette karitsoi, eivät karitsoi, ei karitsoida

IMPERFECT INDICATIV

karitsoin, karitsoit, karitsoi, karitsoimme, karitsoitte, karitsoivat, karitsoitiin

en karitsoinut, et karitsoinut, ei karitsoinut, emme karitsoineet, ette karitsoineet, eivät karitsoineet, ei karitsoitu

PERFECT INDICATIV

olen karitsoinut, olet karitsoinut, on karitsoinut, olemme karitsoineet, olette karitsoineet, ovat karitsoineet, on karitsoitu

en ole karitsoinut, et ole karitsoinut, ei ole karitsoinut, emme ole karitsoineet, ette ole karitsoineet, eivät ole karitsoineet, ei ole karitsoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin karitsoinut, olit karitsoinut, oli karitsoinut, olimme karitsoineet, olitte karitsoineet, olivat karitsoineet, oli karitsoitu

en ollut karitsoinut, et ollut karitsoinut, ei ollut karitsoinut, emme olleet karitsoineet, ette olleet karitsoineet, eivät olleet karitsoineet, ei ollut karitsoitu

PREZENT IMPERATIV

-, karitsoi, karitsoikoon, karitsoikaamme, karitsoikaa, karitsoikoot, karitsoitakoon

-, älä karitsoi, älköön karitsoiko, älkäämme karitsoiko, älkää karitsoiko, älkööt karitsoiko, älköön karitsoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon karitsoinut, -, -, olkoot karitsoineet, olkoon karitsoitu

-, -, älköön olko karitsoinut, -, -, älkööt olko karitsoineet, älköön olko karitsoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

karitsoisin, karitsoisit, karitsoisi, karitsoisimme, karitsoisitte, karitsoisivat, karitsoitaisiin

en karitsoisi, et karitsoisi, ei karitsoisi, emme karitsoisi, ette karitsoisi, eivät karitsoisi, ei karitsoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin karitsoinut, olisit karitsoinut, olisi karitsoinut, olisimme karitsoineet, olisitte karitsoineet, olisivat karitsoineet, oltaisiin karitsoitu

en olisi karitsoinut, et olisi karitsoinut, ei olisi karitsoinut, emme olisi karitsoineet, ette olisi karitsoineet, eivät olisi karitsoineet, ei olisi karitsoitu

PREZENT POTENȚIAL

karitsoinen, karitsoinet, karitsoinee, karitsoinemme, karitsoinette, karitsoinevat, karitsoitaneen

en karitsoine, et karitsoine, ei karitsoine, emme karitsoine, ette karitsoine, eivät karitsoine, ei karitsoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen karitsoinut, lienet karitsoinut, lienee karitsoinut, lienemme karitsoineet, lienette karitsoineet, lienevät karitsoineet, lienee karitsoitu

en liene karitsoinut, et liene karitsoinut, ei liene karitsoinut, emme liene karitsoineet, ette liene karitsoineet, eivät liene karitsoineet, ei liene karitsoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: karitsoida    FORMA LUNGĂ: karitsoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: karitsoidessa   INSTRUCTIV: karitsoiden  INESIV PASIV: karitsoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: karitsoimaan   INESIV: karitsoimassa  ELATIV: karitsoimasta

ADESIV: karitsoimalla  ABESIV: karitsoimatta  INSTRUCTIV: karitsoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: karitsoiminen   PARTITIV: karitsoiminen

INFINITIVUL CINCI: karitsoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: karitsoiva  (gen. karitsoivan)   PASIV: karitsoitava   (gen. karitsoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: karitsoinut                      PASIV: karitsoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: karitsoija (pl.gen. karitsoijien)  ADJECTIV NEGATIV: karitsoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): karitsointi

 

 

karkeloida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

karkeloin, karkeloit, karkeloi, karkeloimme, karkeloitte, karkeloivat, karkeloidaan

en karkeloi, et karkeloi, ei karkeloi, emme karkeloi, ette karkeloi, eivät karkeloi, ei karkeloida

IMPERFECT INDICATIV

karkeloin, karkeloit, karkeloi, karkeloimme, karkeloitte, karkeloivat, karkeloitiin

en karkeloinut, et karkeloinut, ei karkeloinut, emme karkeloineet, ette karkeloineet, eivät karkeloineet, ei karkeloitu

PERFECT INDICATIV

olen karkeloinut, olet karkeloinut, on karkeloinut, olemme karkeloineet, olette karkeloineet, ovat karkeloineet, on karkeloitu

en ole karkeloinut, et ole karkeloinut, ei ole karkeloinut, emme ole karkeloineet, ette ole karkeloineet, eivät ole karkeloineet, ei ole karkeloitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin karkeloinut, olit karkeloinut, oli karkeloinut, olimme karkeloineet, olitte karkeloineet, olivat karkeloineet, oli karkeloitu

en ollut karkeloinut, et ollut karkeloinut, ei ollut karkeloinut, emme olleet karkeloineet, ette olleet karkeloineet, eivät olleet karkeloineet, ei ollut karkeloitu

PREZENT IMPERATIV

-, karkeloi, karkeloikoon, karkeloikaamme, karkeloikaa, karkeloikoot, karkeloitakoon

-, älä karkeloi, älköön karkeloiko, älkäämme karkeloiko, älkää karkeloiko, älkööt karkeloiko, älköön karkeloitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon karkeloinut, -, -, olkoot karkeloineet, olkoon karkeloitu

-, -, älköön olko karkeloinut, -, -, älkööt olko karkeloineet, älköön olko karkeloitu

PREZENT CONDIȚIONAL

karkeloisin, karkeloisit, karkeloisi, karkeloisimme, karkeloisitte, karkeloisivat, karkeloitaisiin

en karkeloisi, et karkeloisi, ei karkeloisi, emme karkeloisi, ette karkeloisi, eivät karkeloisi, ei karkeloitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin karkeloinut, olisit karkeloinut, olisi karkeloinut, olisimme karkeloineet, olisitte karkeloineet, olisivat karkeloineet, oltaisiin karkeloitu

en olisi karkeloinut, et olisi karkeloinut, ei olisi karkeloinut, emme olisi karkeloineet, ette olisi karkeloineet, eivät olisi karkeloineet, ei olisi karkeloitu

PREZENT POTENȚIAL

karkeloinen, karkeloinet, karkeloinee, karkeloinemme, karkeloinette, karkeloinevat, karkeloitaneen

en karkeloine, et karkeloine, ei karkeloine, emme karkeloine, ette karkeloine, eivät karkeloine, ei karkeloitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen karkeloinut, lienet karkeloinut, lienee karkeloinut, lienemme karkeloineet, lienette karkeloineet, lienevät karkeloineet, lienee karkeloitu

en liene karkeloinut, et liene karkeloinut, ei liene karkeloinut, emme liene karkeloineet, ette liene karkeloineet, eivät liene karkeloineet, ei liene karkeloitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: karkeloida    FORMA LUNGĂ: karkeloidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: karkeloidessa   INSTRUCTIV: karkeloiden  INESIV PASIV: karkeloitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: karkeloimaan   INESIV: karkeloimassa  ELATIV: karkeloimasta

ADESIV: karkeloimalla  ABESIV: karkeloimatta  INSTRUCTIV: karkeloiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: karkeloiminen   PARTITIV: karkeloiminen

INFINITIVUL CINCI: karkeloimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: karkeloiva  (gen. karkeloivan)   PASIV: karkeloitava   (gen. karkeloitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: karkeloinut                      PASIV: karkeloitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: karkeloija (pl.gen. karkeloijien)  ADJECTIV NEGATIV: karkeloimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): karkelointi

 

 

karsinoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

karsinoin, karsinoit, karsinoi, karsinoimme, karsinoitte, karsinoivat, karsinoidaan

en karsinoi, et karsinoi, ei karsinoi, emme karsinoi, ette karsinoi, eivät karsinoi, ei karsinoida

IMPERFECT INDICATIV

karsinoin, karsinoit, karsinoi, karsinoimme, karsinoitte, karsinoivat, karsinoitiin

en karsinoinut, et karsinoinut, ei karsinoinut, emme karsinoineet, ette karsinoineet, eivät karsinoineet, ei karsinoitu

PERFECT INDICATIV

olen karsinoinut, olet karsinoinut, on karsinoinut, olemme karsinoineet, olette karsinoineet, ovat karsinoineet, on karsinoitu

en ole karsinoinut, et ole karsinoinut, ei ole karsinoinut, emme ole karsinoineet, ette ole karsinoineet, eivät ole karsinoineet, ei ole karsinoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin karsinoinut, olit karsinoinut, oli karsinoinut, olimme karsinoineet, olitte karsinoineet, olivat karsinoineet, oli karsinoitu

en ollut karsinoinut, et ollut karsinoinut, ei ollut karsinoinut, emme olleet karsinoineet, ette olleet karsinoineet, eivät olleet karsinoineet, ei ollut karsinoitu

PREZENT IMPERATIV

-, karsinoi, karsinoikoon, karsinoikaamme, karsinoikaa, karsinoikoot, karsinoitakoon

-, älä karsinoi, älköön karsinoiko, älkäämme karsinoiko, älkää karsinoiko, älkööt karsinoiko, älköön karsinoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon karsinoinut, -, -, olkoot karsinoineet, olkoon karsinoitu

-, -, älköön olko karsinoinut, -, -, älkööt olko karsinoineet, älköön olko karsinoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

karsinoisin, karsinoisit, karsinoisi, karsinoisimme, karsinoisitte, karsinoisivat, karsinoitaisiin

en karsinoisi, et karsinoisi, ei karsinoisi, emme karsinoisi, ette karsinoisi, eivät karsinoisi, ei karsinoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin karsinoinut, olisit karsinoinut, olisi karsinoinut, olisimme karsinoineet, olisitte karsinoineet, olisivat karsinoineet, oltaisiin karsinoitu

en olisi karsinoinut, et olisi karsinoinut, ei olisi karsinoinut, emme olisi karsinoineet, ette olisi karsinoineet, eivät olisi karsinoineet, ei olisi karsinoitu

PREZENT POTENȚIAL

karsinoinen, karsinoinet, karsinoinee, karsinoinemme, karsinoinette, karsinoinevat, karsinoitaneen

en karsinoine, et karsinoine, ei karsinoine, emme karsinoine, ette karsinoine, eivät karsinoine, ei karsinoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen karsinoinut, lienet karsinoinut, lienee karsinoinut, lienemme karsinoineet, lienette karsinoineet, lienevät karsinoineet, lienee karsinoitu

en liene karsinoinut, et liene karsinoinut, ei liene karsinoinut, emme liene karsinoineet, ette liene karsinoineet, eivät liene karsinoineet, ei liene karsinoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: karsinoida    FORMA LUNGĂ: karsinoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: karsinoidessa   INSTRUCTIV: karsinoiden  INESIV PASIV: karsinoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: karsinoimaan   INESIV: karsinoimassa  ELATIV: karsinoimasta

ADESIV: karsinoimalla  ABESIV: karsinoimatta  INSTRUCTIV: karsinoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: karsinoiminen   PARTITIV: karsinoiminen

INFINITIVUL CINCI: karsinoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: karsinoiva  (gen. karsinoivan)   PASIV: karsinoitava   (gen. karsinoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: karsinoinut                      PASIV: karsinoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: karsinoija (pl.gen. karsinoijien)  ADJECTIV NEGATIV: karsinoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): karsinointi

 

 

kastroida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

kastroin, kastroit, kastroi, kastroimme, kastroitte, kastroivat, kastroidaan

en kastroi, et kastroi, ei kastroi, emme kastroi, ette kastroi, eivät kastroi, ei kastroida

IMPERFECT INDICATIV

kastroin, kastroit, kastroi, kastroimme, kastroitte, kastroivat, kastroitiin

en kastroinut, et kastroinut, ei kastroinut, emme kastroineet, ette kastroineet, eivät kastroineet, ei kastroitu

PERFECT INDICATIV

olen kastroinut, olet kastroinut, on kastroinut, olemme kastroineet, olette kastroineet, ovat kastroineet, on kastroitu

en ole kastroinut, et ole kastroinut, ei ole kastroinut, emme ole kastroineet, ette ole kastroineet, eivät ole kastroineet, ei ole kastroitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kastroinut, olit kastroinut, oli kastroinut, olimme kastroineet, olitte kastroineet, olivat kastroineet, oli kastroitu

en ollut kastroinut, et ollut kastroinut, ei ollut kastroinut, emme olleet kastroineet, ette olleet kastroineet, eivät olleet kastroineet, ei ollut kastroitu

PREZENT IMPERATIV

-, kastroi, kastroikoon, kastroikaamme, kastroikaa, kastroikoot, kastroitakoon

-, älä kastroi, älköön kastroiko, älkäämme kastroiko, älkää kastroiko, älkööt kastroiko, älköön kastroitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kastroinut, -, -, olkoot kastroineet, olkoon kastroitu

-, -, älköön olko kastroinut, -, -, älkööt olko kastroineet, älköön olko kastroitu

PREZENT CONDIȚIONAL

kastroisin, kastroisit, kastroisi, kastroisimme, kastroisitte, kastroisivat, kastroitaisiin

en kastroisi, et kastroisi, ei kastroisi, emme kastroisi, ette kastroisi, eivät kastroisi, ei kastroitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kastroinut, olisit kastroinut, olisi kastroinut, olisimme kastroineet, olisitte kastroineet, olisivat kastroineet, oltaisiin kastroitu

en olisi kastroinut, et olisi kastroinut, ei olisi kastroinut, emme olisi kastroineet, ette olisi kastroineet, eivät olisi kastroineet, ei olisi kastroitu

PREZENT POTENȚIAL

kastroinen, kastroinet, kastroinee, kastroinemme, kastroinette, kastroinevat, kastroitaneen

en kastroine, et kastroine, ei kastroine, emme kastroine, ette kastroine, eivät kastroine, ei kastroitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kastroinut, lienet kastroinut, lienee kastroinut, lienemme kastroineet, lienette kastroineet, lienevät kastroineet, lienee kastroitu

en liene kastroinut, et liene kastroinut, ei liene kastroinut, emme liene kastroineet, ette liene kastroineet, eivät liene kastroineet, ei liene kastroitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kastroida    FORMA LUNGĂ: kastroidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kastroidessa   INSTRUCTIV: kastroiden  INESIV PASIV: kastroitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kastroimaan   INESIV: kastroimassa  ELATIV: kastroimasta

ADESIV: kastroimalla  ABESIV: kastroimatta  INSTRUCTIV: kastroiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kastroiminen   PARTITIV: kastroiminen

INFINITIVUL CINCI: kastroimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kastroiva  (gen. kastroivan)   PASIV: kastroitava   (gen. kastroitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kastroinut                     PASIV: kastroitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kastroija (pl.gen. kastroijien)  ADJECTIV NEGATIV: kastroimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kastrointi

 

 

katalysoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

katalysoin, katalysoit, katalysoi, katalysoimme, katalysoitte, katalysoivat, katalysoidaan

en katalysoi, et katalysoi, ei katalysoi, emme katalysoi, ette katalysoi, eivät katalysoi, ei katalysoida

IMPERFECT INDICATIV

katalysoin, katalysoit, katalysoi, katalysoimme, katalysoitte, katalysoivat, katalysoitiin

en katalysoinut, et katalysoinut, ei katalysoinut, emme katalysoineet, ette katalysoineet, eivät katalysoineet, ei katalysoitu

PERFECT INDICATIV

olen katalysoinut, olet katalysoinut, on katalysoinut, olemme katalysoineet, olette katalysoineet, ovat katalysoineet, on katalysoitu

en ole katalysoinut, et ole katalysoinut, ei ole katalysoinut, emme ole katalysoineet, ette ole katalysoineet, eivät ole katalysoineet, ei ole katalysoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin katalysoinut, olit katalysoinut, oli katalysoinut, olimme katalysoineet, olitte katalysoineet, olivat katalysoineet, oli katalysoitu

en ollut katalysoinut, et ollut katalysoinut, ei ollut katalysoinut, emme olleet katalysoineet, ette olleet katalysoineet, eivät olleet katalysoineet, ei ollut katalysoitu

PREZENT IMPERATIV

-, katalysoi, katalysoikoon, katalysoikaamme, katalysoikaa, katalysoikoot, katalysoitakoon

-, älä katalysoi, älköön katalysoiko, älkäämme katalysoiko, älkää katalysoiko, älkööt katalysoiko, älköön katalysoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon katalysoinut, -, -, olkoot katalysoineet, olkoon katalysoitu

-, -, älköön olko katalysoinut, -, -, älkööt olko katalysoineet, älköön olko katalysoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

katalysoisin, katalysoisit, katalysoisi, katalysoisimme, katalysoisitte, katalysoisivat, katalysoitaisiin

en katalysoisi, et katalysoisi, ei katalysoisi, emme katalysoisi, ette katalysoisi, eivät katalysoisi, ei katalysoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin katalysoinut, olisit katalysoinut, olisi katalysoinut, olisimme katalysoineet, olisitte katalysoineet, olisivat katalysoineet, oltaisiin katalysoitu

en olisi katalysoinut, et olisi katalysoinut, ei olisi katalysoinut, emme olisi katalysoineet, ette olisi katalysoineet, eivät olisi katalysoineet, ei olisi katalysoitu

PREZENT POTENȚIAL

katalysoinen, katalysoinet, katalysoinee, katalysoinemme, katalysoinette, katalysoinevat, katalysoitaneen

en katalysoine, et katalysoine, ei katalysoine, emme katalysoine, ette katalysoine, eivät katalysoine, ei katalysoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen katalysoinut, lienet katalysoinut, lienee katalysoinut, lienemme katalysoineet, lienette katalysoineet, lienevät katalysoineet, lienee katalysoitu

en liene katalysoinut, et liene katalysoinut, ei liene katalysoinut, emme liene katalysoineet, ette liene katalysoineet, eivät liene katalysoineet, ei liene katalysoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: katalysoida    FORMA LUNGĂ: katalysoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: katalysoidessa   INSTRUCTIV: katalysoiden  INESIV PASIV: katalysoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: katalysoimaan   INESIV: katalysoimassa  ELATIV: katalysoimasta

ADESIV: katalysoimalla  ABESIV: katalysoimatta  INSTRUCTIV: katalysoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: katalysoiminen   PARTITIV: katalysoiminen

INFINITIVUL CINCI: katalysoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: katalysoiva  (gen. katalysoivan)   PASIV: katalysoitava   (gen. katalysoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: katalysoinut                       PASIV: katalysoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: katalysoija (pl.gen. katalysoijien)  ADJECTIV NEGATIV: katalysoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): katalysointi

 

 

katetroida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

katetroin, katetroit, katetroi, katetroimme, katetroitte, katetroivat, katetroidaan

en katetroi, et katetroi, ei katetroi, emme katetroi, ette katetroi, eivät katetroi, ei katetroida

IMPERFECT INDICATIV

katetroin, katetroit, katetroi, katetroimme, katetroitte, katetroivat, katetroitiin

en katetroinut, et katetroinut, ei katetroinut, emme katetroineet, ette katetroineet, eivät katetroineet, ei katetroitu

PERFECT INDICATIV

olen katetroinut, olet katetroinut, on katetroinut, olemme katetroineet, olette katetroineet, ovat katetroineet, on katetroitu

en ole katetroinut, et ole katetroinut, ei ole katetroinut, emme ole katetroineet, ette ole katetroineet, eivät ole katetroineet, ei ole katetroitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin katetroinut, olit katetroinut, oli katetroinut, olimme katetroineet, olitte katetroineet, olivat katetroineet, oli katetroitu

en ollut katetroinut, et ollut katetroinut, ei ollut katetroinut, emme olleet katetroineet, ette olleet katetroineet, eivät olleet katetroineet, ei ollut katetroitu

PREZENT IMPERATIV

-, katetroi, katetroikoon, katetroikaamme, katetroikaa, katetroikoot, katetroitakoon

-, älä katetroi, älköön katetroiko, älkäämme katetroiko, älkää katetroiko, älkööt katetroiko, älköön katetroitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon katetroinut, -, -, olkoot katetroineet, olkoon katetroitu

-, -, älköön olko katetroinut, -, -, älkööt olko katetroineet, älköön olko katetroitu

PREZENT CONDIȚIONAL

katetroisin, katetroisit, katetroisi, katetroisimme, katetroisitte, katetroisivat, katetroitaisiin

en katetroisi, et katetroisi, ei katetroisi, emme katetroisi, ette katetroisi, eivät katetroisi, ei katetroitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin katetroinut, olisit katetroinut, olisi katetroinut, olisimme katetroineet, olisitte katetroineet, olisivat katetroineet, oltaisiin katetroitu

en olisi katetroinut, et olisi katetroinut, ei olisi katetroinut, emme olisi katetroineet, ette olisi katetroineet, eivät olisi katetroineet, ei olisi katetroitu

PREZENT POTENȚIAL

katetroinen, katetroinet, katetroinee, katetroinemme, katetroinette, katetroinevat, katetroitaneen

en katetroine, et katetroine, ei katetroine, emme katetroine, ette katetroine, eivät katetroine, ei katetroitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen katetroinut, lienet katetroinut, lienee katetroinut, lienemme katetroineet, lienette katetroineet, lienevät katetroineet, lienee katetroitu

en liene katetroinut, et liene katetroinut, ei liene katetroinut, emme liene katetroineet, ette liene katetroineet, eivät liene katetroineet, ei liene katetroitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: katetroida    FORMA LUNGĂ: katetroidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: katetroidessa   INSTRUCTIV: katetroiden  INESIV PASIV: katetroitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: katetroimaan   INESIV: katetroimassa  ELATIV: katetroimasta

ADESIV: katetroimalla  ABESIV: katetroimatta  INSTRUCTIV: katetroiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: katetroiminen   PARTITIV: katetroiminen

INFINITIVUL CINCI: katetroimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: katetroiva  (gen. katetroivan)   PASIV: katetroitava   (gen. katetroitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: katetroinut                      PASIV: katetroitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: katetroija (pl.gen. katetroijien)  ADJECTIV NEGATIV: katetroimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): katetrointi

 

 

keikaroida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

keikaroin, keikaroit, keikaroi, keikaroimme, keikaroitte, keikaroivat, keikaroidaan

en keikaroi, et keikaroi, ei keikaroi, emme keikaroi, ette keikaroi, eivät keikaroi, ei keikaroida

IMPERFECT INDICATIV

keikaroin, keikaroit, keikaroi, keikaroimme, keikaroitte, keikaroivat, keikaroitiin

en keikaroinut, et keikaroinut, ei keikaroinut, emme keikaroineet, ette keikaroineet, eivät keikaroineet, ei keikaroitu

PERFECT INDICATIV

olen keikaroinut, olet keikaroinut, on keikaroinut, olemme keikaroineet, olette keikaroineet, ovat keikaroineet, on keikaroitu

en ole keikaroinut, et ole keikaroinut, ei ole keikaroinut, emme ole keikaroineet, ette ole keikaroineet, eivät ole keikaroineet, ei ole keikaroitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin keikaroinut, olit keikaroinut, oli keikaroinut, olimme keikaroineet, olitte keikaroineet, olivat keikaroineet, oli keikaroitu

en ollut keikaroinut, et ollut keikaroinut, ei ollut keikaroinut, emme olleet keikaroineet, ette olleet keikaroineet, eivät olleet keikaroineet, ei ollut keikaroitu

PREZENT IMPERATIV

-, keikaroi, keikaroikoon, keikaroikaamme, keikaroikaa, keikaroikoot, keikaroitakoon

-, älä keikaroi, älköön keikaroiko, älkäämme keikaroiko, älkää keikaroiko, älkööt keikaroiko, älköön keikaroitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon keikaroinut, -, -, olkoot keikaroineet, olkoon keikaroitu

-, -, älköön olko keikaroinut, -, -, älkööt olko keikaroineet, älköön olko keikaroitu

PREZENT CONDIȚIONAL

keikaroisin, keikaroisit, keikaroisi, keikaroisimme, keikaroisitte, keikaroisivat, keikaroitaisiin

en keikaroisi, et keikaroisi, ei keikaroisi, emme keikaroisi, ette keikaroisi, eivät keikaroisi, ei keikaroitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin keikaroinut, olisit keikaroinut, olisi keikaroinut, olisimme keikaroineet, olisitte keikaroineet, olisivat keikaroineet, oltaisiin keikaroitu

en olisi keikaroinut, et olisi keikaroinut, ei olisi keikaroinut, emme olisi keikaroineet, ette olisi keikaroineet, eivät olisi keikaroineet, ei olisi keikaroitu

PREZENT POTENȚIAL

keikaroinen, keikaroinet, keikaroinee, keikaroinemme, keikaroinette, keikaroinevat, keikaroitaneen

en keikaroine, et keikaroine, ei keikaroine, emme keikaroine, ette keikaroine, eivät keikaroine, ei keikaroitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen keikaroinut, lienet keikaroinut, lienee keikaroinut, lienemme keikaroineet, lienette keikaroineet, lienevät keikaroineet, lienee keikaroitu

en liene keikaroinut, et liene keikaroinut, ei liene keikaroinut, emme liene keikaroineet, ette liene keikaroineet, eivät liene keikaroineet, ei liene keikaroitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: keikaroida    FORMA LUNGĂ: keikaroidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: keikaroidessa   INSTRUCTIV: keikaroiden  INESIV PASIV: keikaroitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: keikaroimaan   INESIV: keikaroimassa  ELATIV: keikaroimasta

ADESIV: keikaroimalla  ABESIV: keikaroimatta  INSTRUCTIV: keikaroiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: keikaroiminen   PARTITIV: keikaroiminen

INFINITIVUL CINCI: keikaroimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: keikaroiva  (gen. keikaroivan)   PASIV: keikaroitava   (gen. keikaroitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: keikaroinut                      PASIV: keikaroitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: keikaroija (pl.gen. keikaroijien)  ADJECTIV NEGATIV: keikaroimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): keikarointi

 

 

kesannoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

kesannoin, kesannoit, kesannoi, kesannoimme, kesannoitte, kesannoivat, kesannoidaan

en kesannoi, et kesannoi, ei kesannoi, emme kesannoi, ette kesannoi, eivät kesannoi, ei kesannoida

IMPERFECT INDICATIV

kesannoin, kesannoit, kesannoi, kesannoimme, kesannoitte, kesannoivat, kesannoitiin

en kesannoinut, et kesannoinut, ei kesannoinut, emme kesannoineet, ette kesannoineet, eivät kesannoineet, ei kesannoitu

PERFECT INDICATIV

olen kesannoinut, olet kesannoinut, on kesannoinut, olemme kesannoineet, olette kesannoineet, ovat kesannoineet, on kesannoitu

en ole kesannoinut, et ole kesannoinut, ei ole kesannoinut, emme ole kesannoineet, ette ole kesannoineet, eivät ole kesannoineet, ei ole kesannoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kesannoinut, olit kesannoinut, oli kesannoinut, olimme kesannoineet, olitte kesannoineet, olivat kesannoineet, oli kesannoitu

en ollut kesannoinut, et ollut kesannoinut, ei ollut kesannoinut, emme olleet kesannoineet, ette olleet kesannoineet, eivät olleet kesannoineet, ei ollut kesannoitu

PREZENT IMPERATIV

-, kesannoi, kesannoikoon, kesannoikaamme, kesannoikaa, kesannoikoot, kesannoitakoon

-, älä kesannoi, älköön kesannoiko, älkäämme kesannoiko, älkää kesannoiko, älkööt kesannoiko, älköön kesannoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kesannoinut, -, -, olkoot kesannoineet, olkoon kesannoitu

-, -, älköön olko kesannoinut, -, -, älkööt olko kesannoineet, älköön olko kesannoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

kesannoisin, kesannoisit, kesannoisi, kesannoisimme, kesannoisitte, kesannoisivat, kesannoitaisiin

en kesannoisi, et kesannoisi, ei kesannoisi, emme kesannoisi, ette kesannoisi, eivät kesannoisi, ei kesannoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kesannoinut, olisit kesannoinut, olisi kesannoinut, olisimme kesannoineet, olisitte kesannoineet, olisivat kesannoineet, oltaisiin kesannoitu

en olisi kesannoinut, et olisi kesannoinut, ei olisi kesannoinut, emme olisi kesannoineet, ette olisi kesannoineet, eivät olisi kesannoineet, ei olisi kesannoitu

PREZENT POTENȚIAL

kesannoinen, kesannoinet, kesannoinee, kesannoinemme, kesannoinette, kesannoinevat, kesannoitaneen

en kesannoine, et kesannoine, ei kesannoine, emme kesannoine, ette kesannoine, eivät kesannoine, ei kesannoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kesannoinut, lienet kesannoinut, lienee kesannoinut, lienemme kesannoineet, lienette kesannoineet, lienevät kesannoineet, lienee kesannoitu

en liene kesannoinut, et liene kesannoinut, ei liene kesannoinut, emme liene kesannoineet, ette liene kesannoineet, eivät liene kesannoineet, ei liene kesannoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kesannoida    FORMA LUNGĂ: kesannoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kesannoidessa   INSTRUCTIV: kesannoiden  INESIV PASIV: kesannoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kesannoimaan   INESIV: kesannoimassa  ELATIV: kesannoimasta

ADESIV: kesannoimalla  ABESIV: kesannoimatta  INSTRUCTIV: kesannoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kesannoiminen   PARTITIV: kesannoiminen

INFINITIVUL CINCI: kesannoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kesannoiva  (gen. kesannoivan)   PASIV: kesannoitava   (gen. kesannoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kesannoinut                      PASIV: kesannoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kesannoija (pl.gen. kesannoijien)  ADJECTIV NEGATIV: kesannoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kesannointi

 

 

kihelmöidä 25 (30)

PREZENT INDICATIV

kihelmöin, kihelmöit, kihelmöi, kihelmöimme, kihelmöitte, kihelmöivät, kihelmöidään

en kihelmöi, et kihelmöi, ei kihelmöi, emme kihelmöi, ette kihelmöi, eivät kihelmöi, ei kihelmöidä

IMPERFECT INDICATIV

kihelmöin, kihelmöit, kihelmöi, kihelmöimme, kihelmöitte, kihelmöivät, kihelmöitiin

en kihelmöinyt, et kihelmöinyt, ei kihelmöinyt, emme kihelmöineet, ette kihelmöineet, eivät kihelmöineet, ei kihelmöity

PERFECT INDICATIV

olen kihelmöinyt, olet kihelmöinyt, on kihelmöinyt, olemme kihelmöineet, olette kihelmöineet, ovat kihelmöineet, on kihelmöity

en ole kihelmöinyt, et ole kihelmöinyt, ei ole kihelmöinyt, emme ole kihelmöineet, ette ole kihelmöineet, eivät ole kihelmöineet, ei ole kihelmöity

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kihelmöinyt, olit kihelmöinyt, oli kihelmöinyt, olimme kihelmöineet, olitte kihelmöineet, olivat kihelmöineet, oli kihelmöity

en ollut kihelmöinyt, et ollut kihelmöinyt, ei ollut kihelmöinyt, emme olleet kihelmöineet, ette olleet kihelmöineet, eivät olleet kihelmöineet, ei ollut kihelmöity

PREZENT IMPERATIV

-, kihelmöi, kihelmöiköön, kihelmöikäämme, kihelmöikää, kihelmöikööt, kihelmöitäköön

-, älä kihelmöi, älköön kihelmöikö, älkäämme kihelmöikö, älkää kihelmöikö, älkööt kihelmöikö, älköön kihelmöitäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kihelmöinyt, -, -, olkoot kihelmöineet, olkoon kihelmöity

-, -, älköön olko kihelmöinyt, -, -, älkööt olko kihelmöineet, älköön olko kihelmöity

PREZENT CONDIȚIONAL

kihelmöisin, kihelmöisit, kihelmöisi, kihelmöisimme, kihelmöisitte, kihelmöisivät, kihelmöitäisiin

en kihelmöisi, et kihelmöisi, ei kihelmöisi, emme kihelmöisi, ette kihelmöisi, eivät kihelmöisi, ei kihelmöitäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kihelmöinyt, olisit kihelmöinyt, olisi kihelmöinyt, olisimme kihelmöineet, olisitte kihelmöineet, olisivat kihelmöineet, oltaisiin kihelmöity

en olisi kihelmöinyt, et olisi kihelmöinyt, ei olisi kihelmöinyt, emme olisi kihelmöineet, ette olisi kihelmöineet, eivät olisi kihelmöineet, ei olisi kihelmöity

PREZENT POTENȚIAL

kihelmöinen, kihelmöinet, kihelmöinee, kihelmöinemme, kihelmöinette, kihelmöinevät, kihelmöitäneen

en kihelmöine, et kihelmöine, ei kihelmöine, emme kihelmöine, ette kihelmöine, eivät kihelmöine, ei kihelmöitäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen kihelmöinyt, lienet kihelmöinyt, lienee kihelmöinyt, lienemme kihelmöineet, lienette kihelmöineet, lienevät kihelmöineet, lienee kihelmöity

en liene kihelmöinyt, et liene kihelmöinyt, ei liene kihelmöinyt, emme liene kihelmöineet, ette liene kihelmöineet, eivät liene kihelmöineet, ei liene kihelmöity

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kihelmöidä    FORMA LUNGĂ: kihelmöidäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kihelmöidessä   INSTRUCTIV: kihelmöiden  INESIV PASIV: kihelmöitäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kihelmöimään   INESIV: kihelmöimässä  ELATIV: kihelmöimästä

ADESIV: kihelmöimällä  ABESIV: kihelmöimättä  INSTRUCTIV: kihelmöimän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kihelmöiminen   PARTITIV: kihelmöiminen

INFINITIVUL CINCI: kihelmöimäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kihelmöivä  (gen. kihelmöivän)   PASIV: kihelmöitävä   (gen. kihelmöitävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kihelmöinyt                      PASIV: kihelmöity

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kihelmöijä (pl.gen. kihelmöijien)  ADJECTIV NEGATIV: kihelmöimätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kihelmöinti

 

 

kiintiöidä 25 (30)

PREZENT INDICATIV

kiintiöin, kiintiöit, kiintiöi, kiintiöimme, kiintiöitte, kiintiöivät, kiintiöidään

en kiintiöi, et kiintiöi, ei kiintiöi, emme kiintiöi, ette kiintiöi, eivät kiintiöi, ei kiintiöidä

IMPERFECT INDICATIV

kiintiöin, kiintiöit, kiintiöi, kiintiöimme, kiintiöitte, kiintiöivät, kiintiöitiin

en kiintiöinyt, et kiintiöinyt, ei kiintiöinyt, emme kiintiöineet, ette kiintiöineet, eivät kiintiöineet, ei kiintiöity

PERFECT INDICATIV

olen kiintiöinyt, olet kiintiöinyt, on kiintiöinyt, olemme kiintiöineet, olette kiintiöineet, ovat kiintiöineet, on kiintiöity

en ole kiintiöinyt, et ole kiintiöinyt, ei ole kiintiöinyt, emme ole kiintiöineet, ette ole kiintiöineet, eivät ole kiintiöineet, ei ole kiintiöity

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kiintiöinyt, olit kiintiöinyt, oli kiintiöinyt, olimme kiintiöineet, olitte kiintiöineet, olivat kiintiöineet, oli kiintiöity

en ollut kiintiöinyt, et ollut kiintiöinyt, ei ollut kiintiöinyt, emme olleet kiintiöineet, ette olleet kiintiöineet, eivät olleet kiintiöineet, ei ollut kiintiöity

PREZENT IMPERATIV

-, kiintiöi, kiintiöiköön, kiintiöikäämme, kiintiöikää, kiintiöikööt, kiintiöitäköön

-, älä kiintiöi, älköön kiintiöikö, älkäämme kiintiöikö, älkää kiintiöikö, älkööt kiintiöikö, älköön kiintiöitäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kiintiöinyt, -, -, olkoot kiintiöineet, olkoon kiintiöity

-, -, älköön olko kiintiöinyt, -, -, älkööt olko kiintiöineet, älköön olko kiintiöity

PREZENT CONDIȚIONAL

kiintiöisin, kiintiöisit, kiintiöisi, kiintiöisimme, kiintiöisitte, kiintiöisivät, kiintiöitäisiin

en kiintiöisi, et kiintiöisi, ei kiintiöisi, emme kiintiöisi, ette kiintiöisi, eivät kiintiöisi, ei kiintiöitäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kiintiöinyt, olisit kiintiöinyt, olisi kiintiöinyt, olisimme kiintiöineet, olisitte kiintiöineet, olisivat kiintiöineet, oltaisiin kiintiöity

en olisi kiintiöinyt, et olisi kiintiöinyt, ei olisi kiintiöinyt, emme olisi kiintiöineet, ette olisi kiintiöineet, eivät olisi kiintiöineet, ei olisi kiintiöity

PREZENT POTENȚIAL

kiintiöinen, kiintiöinet, kiintiöinee, kiintiöinemme, kiintiöinette, kiintiöinevät, kiintiöitäneen

en kiintiöine, et kiintiöine, ei kiintiöine, emme kiintiöine, ette kiintiöine, eivät kiintiöine, ei kiintiöitäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen kiintiöinyt, lienet kiintiöinyt, lienee kiintiöinyt, lienemme kiintiöineet, lienette kiintiöineet, lienevät kiintiöineet, lienee kiintiöity

en liene kiintiöinyt, et liene kiintiöinyt, ei liene kiintiöinyt, emme liene kiintiöineet, ette liene kiintiöineet, eivät liene kiintiöineet, ei liene kiintiöity

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kiintiöidä    FORMA LUNGĂ: kiintiöidäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kiintiöidessä   INSTRUCTIV: kiintiöiden  INESIV PASIV: kiintiöitäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kiintiöimään   INESIV: kiintiöimässä  ELATIV: kiintiöimästä

ADESIV: kiintiöimällä  ABESIV: kiintiöimättä  INSTRUCTIV: kiintiöimän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kiintiöiminen   PARTITIV: kiintiöiminen

INFINITIVUL CINCI: kiintiöimäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kiintiöivä  (gen. kiintiöivän)   PASIV: kiintiöitävä   (gen. kiintiöitävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kiintiöinyt                      PASIV: kiintiöity

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kiintiöijä (pl.gen. kiintiöijien)  ADJECTIV NEGATIV: kiintiöimätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kiintiöinti

 

 

kipinöidä 25 (30)

PREZENT INDICATIV

kipinöin, kipinöit, kipinöi, kipinöimme, kipinöitte, kipinöivät, kipinöidään

en kipinöi, et kipinöi, ei kipinöi, emme kipinöi, ette kipinöi, eivät kipinöi, ei kipinöidä

IMPERFECT INDICATIV

kipinöin, kipinöit, kipinöi, kipinöimme, kipinöitte, kipinöivät, kipinöitiin

en kipinöinyt, et kipinöinyt, ei kipinöinyt, emme kipinöineet, ette kipinöineet, eivät kipinöineet, ei kipinöity

PERFECT INDICATIV

olen kipinöinyt, olet kipinöinyt, on kipinöinyt, olemme kipinöineet, olette kipinöineet, ovat kipinöineet, on kipinöity

en ole kipinöinyt, et ole kipinöinyt, ei ole kipinöinyt, emme ole kipinöineet, ette ole kipinöineet, eivät ole kipinöineet, ei ole kipinöity

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kipinöinyt, olit kipinöinyt, oli kipinöinyt, olimme kipinöineet, olitte kipinöineet, olivat kipinöineet, oli kipinöity

en ollut kipinöinyt, et ollut kipinöinyt, ei ollut kipinöinyt, emme olleet kipinöineet, ette olleet kipinöineet, eivät olleet kipinöineet, ei ollut kipinöity

PREZENT IMPERATIV

-, kipinöi, kipinöiköön, kipinöikäämme, kipinöikää, kipinöikööt, kipinöitäköön

-, älä kipinöi, älköön kipinöikö, älkäämme kipinöikö, älkää kipinöikö, älkööt kipinöikö, älköön kipinöitäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kipinöinyt, -, -, olkoot kipinöineet, olkoon kipinöity

-, -, älköön olko kipinöinyt, -, -, älkööt olko kipinöineet, älköön olko kipinöity

PREZENT CONDIȚIONAL

kipinöisin, kipinöisit, kipinöisi, kipinöisimme, kipinöisitte, kipinöisivät, kipinöitäisiin

en kipinöisi, et kipinöisi, ei kipinöisi, emme kipinöisi, ette kipinöisi, eivät kipinöisi, ei kipinöitäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kipinöinyt, olisit kipinöinyt, olisi kipinöinyt, olisimme kipinöineet, olisitte kipinöineet, olisivat kipinöineet, oltaisiin kipinöity

en olisi kipinöinyt, et olisi kipinöinyt, ei olisi kipinöinyt, emme olisi kipinöineet, ette olisi kipinöineet, eivät olisi kipinöineet, ei olisi kipinöity

PREZENT POTENȚIAL

kipinöinen, kipinöinet, kipinöinee, kipinöinemme, kipinöinette, kipinöinevät, kipinöitäneen

en kipinöine, et kipinöine, ei kipinöine, emme kipinöine, ette kipinöine, eivät kipinöine, ei kipinöitäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen kipinöinyt, lienet kipinöinyt, lienee kipinöinyt, lienemme kipinöineet, lienette kipinöineet, lienevät kipinöineet, lienee kipinöity

en liene kipinöinyt, et liene kipinöinyt, ei liene kipinöinyt, emme liene kipinöineet, ette liene kipinöineet, eivät liene kipinöineet, ei liene kipinöity

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kipinöidä    FORMA LUNGĂ: kipinöidäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kipinöidessä   INSTRUCTIV: kipinöiden  INESIV PASIV: kipinöitäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kipinöimään   INESIV: kipinöimässä  ELATIV: kipinöimästä

ADESIV: kipinöimällä  ABESIV: kipinöimättä  INSTRUCTIV: kipinöimän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kipinöiminen   PARTITIV: kipinöiminen

INFINITIVUL CINCI: kipinöimäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kipinöivä  (gen. kipinöivän)   PASIV: kipinöitävä   (gen. kipinöitävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kipinöinyt                     PASIV: kipinöity

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kipinöijä (pl.gen. kipinöijien)  ADJECTIV NEGATIV: kipinöimätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kipinöinti

 

 

kipunoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

kipunoin, kipunoit, kipunoi, kipunoimme, kipunoitte, kipunoivat, kipunoidaan

en kipunoi, et kipunoi, ei kipunoi, emme kipunoi, ette kipunoi, eivät kipunoi, ei kipunoida

IMPERFECT INDICATIV

kipunoin, kipunoit, kipunoi, kipunoimme, kipunoitte, kipunoivat, kipunoitiin

en kipunoinut, et kipunoinut, ei kipunoinut, emme kipunoineet, ette kipunoineet, eivät kipunoineet, ei kipunoitu

PERFECT INDICATIV

olen kipunoinut, olet kipunoinut, on kipunoinut, olemme kipunoineet, olette kipunoineet, ovat kipunoineet, on kipunoitu

en ole kipunoinut, et ole kipunoinut, ei ole kipunoinut, emme ole kipunoineet, ette ole kipunoineet, eivät ole kipunoineet, ei ole kipunoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kipunoinut, olit kipunoinut, oli kipunoinut, olimme kipunoineet, olitte kipunoineet, olivat kipunoineet, oli kipunoitu

en ollut kipunoinut, et ollut kipunoinut, ei ollut kipunoinut, emme olleet kipunoineet, ette olleet kipunoineet, eivät olleet kipunoineet, ei ollut kipunoitu

PREZENT IMPERATIV

-, kipunoi, kipunoikoon, kipunoikaamme, kipunoikaa, kipunoikoot, kipunoitakoon

-, älä kipunoi, älköön kipunoiko, älkäämme kipunoiko, älkää kipunoiko, älkööt kipunoiko, älköön kipunoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kipunoinut, -, -, olkoot kipunoineet, olkoon kipunoitu

-, -, älköön olko kipunoinut, -, -, älkööt olko kipunoineet, älköön olko kipunoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

kipunoisin, kipunoisit, kipunoisi, kipunoisimme, kipunoisitte, kipunoisivat, kipunoitaisiin

en kipunoisi, et kipunoisi, ei kipunoisi, emme kipunoisi, ette kipunoisi, eivät kipunoisi, ei kipunoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kipunoinut, olisit kipunoinut, olisi kipunoinut, olisimme kipunoineet, olisitte kipunoineet, olisivat kipunoineet, oltaisiin kipunoitu

en olisi kipunoinut, et olisi kipunoinut, ei olisi kipunoinut, emme olisi kipunoineet, ette olisi kipunoineet, eivät olisi kipunoineet, ei olisi kipunoitu

PREZENT POTENȚIAL

kipunoinen, kipunoinet, kipunoinee, kipunoinemme, kipunoinette, kipunoinevat, kipunoitaneen

en kipunoine, et kipunoine, ei kipunoine, emme kipunoine, ette kipunoine, eivät kipunoine, ei kipunoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kipunoinut, lienet kipunoinut, lienee kipunoinut, lienemme kipunoineet, lienette kipunoineet, lienevät kipunoineet, lienee kipunoitu

en liene kipunoinut, et liene kipunoinut, ei liene kipunoinut, emme liene kipunoineet, ette liene kipunoineet, eivät liene kipunoineet, ei liene kipunoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kipunoida    FORMA LUNGĂ: kipunoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kipunoidessa   INSTRUCTIV: kipunoiden  INESIV PASIV: kipunoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kipunoimaan   INESIV: kipunoimassa  ELATIV: kipunoimasta

ADESIV: kipunoimalla  ABESIV: kipunoimatta  INSTRUCTIV: kipunoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kipunoiminen   PARTITIV: kipunoiminen

INFINITIVUL CINCI: kipunoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kipunoiva  (gen. kipunoivan)   PASIV: kipunoitava   (gen. kipunoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kipunoinut                     PASIV: kipunoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kipunoija (pl.gen. kipunoijien)  ADJECTIV NEGATIV: kipunoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kipunointi

 

 

koaguloida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

koaguloin, koaguloit, koaguloi, koaguloimme, koaguloitte, koaguloivat, koaguloidaan

en koaguloi, et koaguloi, ei koaguloi, emme koaguloi, ette koaguloi, eivät koaguloi, ei koaguloida

IMPERFECT INDICATIV

koaguloin, koaguloit, koaguloi, koaguloimme, koaguloitte, koaguloivat, koaguloitiin

en koaguloinut, et koaguloinut, ei koaguloinut, emme koaguloineet, ette koaguloineet, eivät koaguloineet, ei koaguloitu

PERFECT INDICATIV

olen koaguloinut, olet koaguloinut, on koaguloinut, olemme koaguloineet, olette koaguloineet, ovat koaguloineet, on koaguloitu

en ole koaguloinut, et ole koaguloinut, ei ole koaguloinut, emme ole koaguloineet, ette ole koaguloineet, eivät ole koaguloineet, ei ole koaguloitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin koaguloinut, olit koaguloinut, oli koaguloinut, olimme koaguloineet, olitte koaguloineet, olivat koaguloineet, oli koaguloitu

en ollut koaguloinut, et ollut koaguloinut, ei ollut koaguloinut, emme olleet koaguloineet, ette olleet koaguloineet, eivät olleet koaguloineet, ei ollut koaguloitu

PREZENT IMPERATIV

-, koaguloi, koaguloikoon, koaguloikaamme, koaguloikaa, koaguloikoot, koaguloitakoon

-, älä koaguloi, älköön koaguloiko, älkäämme koaguloiko, älkää koaguloiko, älkööt koaguloiko, älköön koaguloitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon koaguloinut, -, -, olkoot koaguloineet, olkoon koaguloitu

-, -, älköön olko koaguloinut, -, -, älkööt olko koaguloineet, älköön olko koaguloitu

PREZENT CONDIȚIONAL

koaguloisin, koaguloisit, koaguloisi, koaguloisimme, koaguloisitte, koaguloisivat, koaguloitaisiin

en koaguloisi, et koaguloisi, ei koaguloisi, emme koaguloisi, ette koaguloisi, eivät koaguloisi, ei koaguloitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin koaguloinut, olisit koaguloinut, olisi koaguloinut, olisimme koaguloineet, olisitte koaguloineet, olisivat koaguloineet, oltaisiin koaguloitu

en olisi koaguloinut, et olisi koaguloinut, ei olisi koaguloinut, emme olisi koaguloineet, ette olisi koaguloineet, eivät olisi koaguloineet, ei olisi koaguloitu

PREZENT POTENȚIAL

koaguloinen, koaguloinet, koaguloinee, koaguloinemme, koaguloinette, koaguloinevat, koaguloitaneen

en koaguloine, et koaguloine, ei koaguloine, emme koaguloine, ette koaguloine, eivät koaguloine, ei koaguloitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen koaguloinut, lienet koaguloinut, lienee koaguloinut, lienemme koaguloineet, lienette koaguloineet, lienevät koaguloineet, lienee koaguloitu

en liene koaguloinut, et liene koaguloinut, ei liene koaguloinut, emme liene koaguloineet, ette liene koaguloineet, eivät liene koaguloineet, ei liene koaguloitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: koaguloida    FORMA LUNGĂ: koaguloidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: koaguloidessa   INSTRUCTIV: koaguloiden  INESIV PASIV: koaguloitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: koaguloimaan   INESIV: koaguloimassa  ELATIV: koaguloimasta

ADESIV: koaguloimalla  ABESIV: koaguloimatta  INSTRUCTIV: koaguloiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: koaguloiminen   PARTITIV: koaguloiminen

INFINITIVUL CINCI: koaguloimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: koaguloiva  (gen. koaguloivan)   PASIV: koaguloitava   (gen. koaguloitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: koaguloinut                      PASIV: koaguloitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: koaguloija (pl.gen. koaguloijien)  ADJECTIV NEGATIV: koaguloimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): koagulointi

 

 

kodifioida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

kodifioin, kodifioit, kodifioi, kodifioimme, kodifioitte, kodifioivat, kodifioidaan

en kodifioi, et kodifioi, ei kodifioi, emme kodifioi, ette kodifioi, eivät kodifioi, ei kodifioida

IMPERFECT INDICATIV

kodifioin, kodifioit, kodifioi, kodifioimme, kodifioitte, kodifioivat, kodifioitiin

en kodifioinut, et kodifioinut, ei kodifioinut, emme kodifioineet, ette kodifioineet, eivät kodifioineet, ei kodifioitu

PERFECT INDICATIV

olen kodifioinut, olet kodifioinut, on kodifioinut, olemme kodifioineet, olette kodifioineet, ovat kodifioineet, on kodifioitu

en ole kodifioinut, et ole kodifioinut, ei ole kodifioinut, emme ole kodifioineet, ette ole kodifioineet, eivät ole kodifioineet, ei ole kodifioitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kodifioinut, olit kodifioinut, oli kodifioinut, olimme kodifioineet, olitte kodifioineet, olivat kodifioineet, oli kodifioitu

en ollut kodifioinut, et ollut kodifioinut, ei ollut kodifioinut, emme olleet kodifioineet, ette olleet kodifioineet, eivät olleet kodifioineet, ei ollut kodifioitu

PREZENT IMPERATIV

-, kodifioi, kodifioikoon, kodifioikaamme, kodifioikaa, kodifioikoot, kodifioitakoon

-, älä kodifioi, älköön kodifioiko, älkäämme kodifioiko, älkää kodifioiko, älkööt kodifioiko, älköön kodifioitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kodifioinut, -, -, olkoot kodifioineet, olkoon kodifioitu

-, -, älköön olko kodifioinut, -, -, älkööt olko kodifioineet, älköön olko kodifioitu

PREZENT CONDIȚIONAL

kodifioisin, kodifioisit, kodifioisi, kodifioisimme, kodifioisitte, kodifioisivat, kodifioitaisiin

en kodifioisi, et kodifioisi, ei kodifioisi, emme kodifioisi, ette kodifioisi, eivät kodifioisi, ei kodifioitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kodifioinut, olisit kodifioinut, olisi kodifioinut, olisimme kodifioineet, olisitte kodifioineet, olisivat kodifioineet, oltaisiin kodifioitu

en olisi kodifioinut, et olisi kodifioinut, ei olisi kodifioinut, emme olisi kodifioineet, ette olisi kodifioineet, eivät olisi kodifioineet, ei olisi kodifioitu

PREZENT POTENȚIAL

kodifioinen, kodifioinet, kodifioinee, kodifioinemme, kodifioinette, kodifioinevat, kodifioitaneen

en kodifioine, et kodifioine, ei kodifioine, emme kodifioine, ette kodifioine, eivät kodifioine, ei kodifioitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kodifioinut, lienet kodifioinut, lienee kodifioinut, lienemme kodifioineet, lienette kodifioineet, lienevät kodifioineet, lienee kodifioitu

en liene kodifioinut, et liene kodifioinut, ei liene kodifioinut, emme liene kodifioineet, ette liene kodifioineet, eivät liene kodifioineet, ei liene kodifioitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kodifioida    FORMA LUNGĂ: kodifioidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kodifioidessa   INSTRUCTIV: kodifioiden  INESIV PASIV: kodifioitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kodifioimaan   INESIV: kodifioimassa  ELATIV: kodifioimasta

ADESIV: kodifioimalla  ABESIV: kodifioimatta  INSTRUCTIV: kodifioiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kodifioiminen   PARTITIV: kodifioiminen

INFINITIVUL CINCI: kodifioimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kodifioiva  (gen. kodifioivan)   PASIV: kodifioitava   (gen. kodifioitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kodifioinut                      PASIV: kodifioitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kodifioija (pl.gen. kodifioijien)  ADJECTIV NEGATIV: kodifioimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kodifiointi

 

 

kollektivisoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

kollektivisoin, kollektivisoit, kollektivisoi, kollektivisoimme, kollektivisoitte, kollektivisoivat, kollektivisoidaan

en kollektivisoi, et kollektivisoi, ei kollektivisoi, emme kollektivisoi, ette kollektivisoi, eivät kollektivisoi, ei kollektivisoida

IMPERFECT INDICATIV

kollektivisoin, kollektivisoit, kollektivisoi, kollektivisoimme, kollektivisoitte, kollektivisoivat, kollektivisoitiin

en kollektivisoinut, et kollektivisoinut, ei kollektivisoinut, emme kollektivisoineet, ette kollektivisoineet, eivät kollektivisoineet, ei kollektivisoitu

PERFECT INDICATIV

olen kollektivisoinut, olet kollektivisoinut, on kollektivisoinut, olemme kollektivisoineet, olette kollektivisoineet, ovat kollektivisoineet, on kollektivisoitu

en ole kollektivisoinut, et ole kollektivisoinut, ei ole kollektivisoinut, emme ole kollektivisoineet, ette ole kollektivisoineet, eivät ole kollektivisoineet, ei ole kollektivisoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kollektivisoinut, olit kollektivisoinut, oli kollektivisoinut, olimme kollektivisoineet, olitte kollektivisoineet, olivat kollektivisoineet, oli kollektivisoitu

en ollut kollektivisoinut, et ollut kollektivisoinut, ei ollut kollektivisoinut, emme olleet kollektivisoineet, ette olleet kollektivisoineet, eivät olleet kollektivisoineet, ei ollut kollektivisoitu

PREZENT IMPERATIV

-, kollektivisoi, kollektivisoikoon, kollektivisoikaamme, kollektivisoikaa, kollektivisoikoot, kollektivisoitakoon

-, älä kollektivisoi, älköön kollektivisoiko, älkäämme kollektivisoiko, älkää kollektivisoiko, älkööt kollektivisoiko, älköön kollektivisoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kollektivisoinut, -, -, olkoot kollektivisoineet, olkoon kollektivisoitu

-, -, älköön olko kollektivisoinut, -, -, älkööt olko kollektivisoineet, älköön olko kollektivisoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

kollektivisoisin, kollektivisoisit, kollektivisoisi, kollektivisoisimme, kollektivisoisitte, kollektivisoisivat, kollektivisoitaisiin

en kollektivisoisi, et kollektivisoisi, ei kollektivisoisi, emme kollektivisoisi, ette kollektivisoisi, eivät kollektivisoisi, ei kollektivisoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kollektivisoinut, olisit kollektivisoinut, olisi kollektivisoinut, olisimme kollektivisoineet, olisitte kollektivisoineet, olisivat kollektivisoineet, oltaisiin kollektivisoitu

en olisi kollektivisoinut, et olisi kollektivisoinut, ei olisi kollektivisoinut, emme olisi kollektivisoineet, ette olisi kollektivisoineet, eivät olisi kollektivisoineet, ei olisi kollektivisoitu

PREZENT POTENȚIAL

kollektivisoinen, kollektivisoinet, kollektivisoinee, kollektivisoinemme, kollektivisoinette, kollektivisoinevat, kollektivisoitaneen

en kollektivisoine, et kollektivisoine, ei kollektivisoine, emme kollektivisoine, ette kollektivisoine, eivät kollektivisoine, ei kollektivisoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kollektivisoinut, lienet kollektivisoinut, lienee kollektivisoinut, lienemme kollektivisoineet, lienette kollektivisoineet, lienevät kollektivisoineet, lienee kollektivisoitu

en liene kollektivisoinut, et liene kollektivisoinut, ei liene kollektivisoinut, emme liene kollektivisoineet, ette liene kollektivisoineet, eivät liene kollektivisoineet, ei liene kollektivisoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kollektivisoida    FORMA LUNGĂ: kollektivisoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kollektivisoidessa   INSTRUCTIV: kollektivisoiden  INESIV PASIV: kollektivisoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kollektivisoimaan   INESIV: kollektivisoimassa  ELATIV: kollektivisoimasta

ADESIV: kollektivisoimalla  ABESIV: kollektivisoimatta  INSTRUCTIV: kollektivisoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kollektivisoiminen   PARTITIV: kollektivisoiminen

INFINITIVUL CINCI: kollektivisoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kollektivisoiva  (gen. kollektivisoivan)   PASIV: kollektivisoitava   (gen. kollektivisoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kollektivisoinut                           PASIV: kollektivisoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kollektivisoija (pl.gen. kollektivisoijien)  ADJECTIV NEGATIV: kollektivisoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kollektivisointi

 

 

kollektivoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

kollektivoin, kollektivoit, kollektivoi, kollektivoimme, kollektivoitte, kollektivoivat, kollektivoidaan

en kollektivoi, et kollektivoi, ei kollektivoi, emme kollektivoi, ette kollektivoi, eivät kollektivoi, ei kollektivoida

IMPERFECT INDICATIV

kollektivoin, kollektivoit, kollektivoi, kollektivoimme, kollektivoitte, kollektivoivat, kollektivoitiin

en kollektivoinut, et kollektivoinut, ei kollektivoinut, emme kollektivoineet, ette kollektivoineet, eivät kollektivoineet, ei kollektivoitu

PERFECT INDICATIV

olen kollektivoinut, olet kollektivoinut, on kollektivoinut, olemme kollektivoineet, olette kollektivoineet, ovat kollektivoineet, on kollektivoitu

en ole kollektivoinut, et ole kollektivoinut, ei ole kollektivoinut, emme ole kollektivoineet, ette ole kollektivoineet, eivät ole kollektivoineet, ei ole kollektivoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kollektivoinut, olit kollektivoinut, oli kollektivoinut, olimme kollektivoineet, olitte kollektivoineet, olivat kollektivoineet, oli kollektivoitu

en ollut kollektivoinut, et ollut kollektivoinut, ei ollut kollektivoinut, emme olleet kollektivoineet, ette olleet kollektivoineet, eivät olleet kollektivoineet, ei ollut kollektivoitu

PREZENT IMPERATIV

-, kollektivoi, kollektivoikoon, kollektivoikaamme, kollektivoikaa, kollektivoikoot, kollektivoitakoon

-, älä kollektivoi, älköön kollektivoiko, älkäämme kollektivoiko, älkää kollektivoiko, älkööt kollektivoiko, älköön kollektivoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kollektivoinut, -, -, olkoot kollektivoineet, olkoon kollektivoitu

-, -, älköön olko kollektivoinut, -, -, älkööt olko kollektivoineet, älköön olko kollektivoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

kollektivoisin, kollektivoisit, kollektivoisi, kollektivoisimme, kollektivoisitte, kollektivoisivat, kollektivoitaisiin

en kollektivoisi, et kollektivoisi, ei kollektivoisi, emme kollektivoisi, ette kollektivoisi, eivät kollektivoisi, ei kollektivoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kollektivoinut, olisit kollektivoinut, olisi kollektivoinut, olisimme kollektivoineet, olisitte kollektivoineet, olisivat kollektivoineet, oltaisiin kollektivoitu

en olisi kollektivoinut, et olisi kollektivoinut, ei olisi kollektivoinut, emme olisi kollektivoineet, ette olisi kollektivoineet, eivät olisi kollektivoineet, ei olisi kollektivoitu

PREZENT POTENȚIAL

kollektivoinen, kollektivoinet, kollektivoinee, kollektivoinemme, kollektivoinette, kollektivoinevat, kollektivoitaneen

en kollektivoine, et kollektivoine, ei kollektivoine, emme kollektivoine, ette kollektivoine, eivät kollektivoine, ei kollektivoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kollektivoinut, lienet kollektivoinut, lienee kollektivoinut, lienemme kollektivoineet, lienette kollektivoineet, lienevät kollektivoineet, lienee kollektivoitu

en liene kollektivoinut, et liene kollektivoinut, ei liene kollektivoinut, emme liene kollektivoineet, ette liene kollektivoineet, eivät liene kollektivoineet, ei liene kollektivoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kollektivoida    FORMA LUNGĂ: kollektivoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kollektivoidessa   INSTRUCTIV: kollektivoiden  INESIV PASIV: kollektivoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kollektivoimaan   INESIV: kollektivoimassa  ELATIV: kollektivoimasta

ADESIV: kollektivoimalla  ABESIV: kollektivoimatta  INSTRUCTIV: kollektivoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kollektivoiminen   PARTITIV: kollektivoiminen

INFINITIVUL CINCI: kollektivoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kollektivoiva  (gen. kollektivoivan)   PASIV: kollektivoitava   (gen. kollektivoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kollektivoinut                         PASIV: kollektivoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kollektivoija (pl.gen. kollektivoijien)  ADJECTIV NEGATIV: kollektivoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kollektivointi

 

 

kombinoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

kombinoin, kombinoit, kombinoi, kombinoimme, kombinoitte, kombinoivat, kombinoidaan

en kombinoi, et kombinoi, ei kombinoi, emme kombinoi, ette kombinoi, eivät kombinoi, ei kombinoida

IMPERFECT INDICATIV

kombinoin, kombinoit, kombinoi, kombinoimme, kombinoitte, kombinoivat, kombinoitiin

en kombinoinut, et kombinoinut, ei kombinoinut, emme kombinoineet, ette kombinoineet, eivät kombinoineet, ei kombinoitu

PERFECT INDICATIV

olen kombinoinut, olet kombinoinut, on kombinoinut, olemme kombinoineet, olette kombinoineet, ovat kombinoineet, on kombinoitu

en ole kombinoinut, et ole kombinoinut, ei ole kombinoinut, emme ole kombinoineet, ette ole kombinoineet, eivät ole kombinoineet, ei ole kombinoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kombinoinut, olit kombinoinut, oli kombinoinut, olimme kombinoineet, olitte kombinoineet, olivat kombinoineet, oli kombinoitu

en ollut kombinoinut, et ollut kombinoinut, ei ollut kombinoinut, emme olleet kombinoineet, ette olleet kombinoineet, eivät olleet kombinoineet, ei ollut kombinoitu

PREZENT IMPERATIV

-, kombinoi, kombinoikoon, kombinoikaamme, kombinoikaa, kombinoikoot, kombinoitakoon

-, älä kombinoi, älköön kombinoiko, älkäämme kombinoiko, älkää kombinoiko, älkööt kombinoiko, älköön kombinoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kombinoinut, -, -, olkoot kombinoineet, olkoon kombinoitu

-, -, älköön olko kombinoinut, -, -, älkööt olko kombinoineet, älköön olko kombinoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

kombinoisin, kombinoisit, kombinoisi, kombinoisimme, kombinoisitte, kombinoisivat, kombinoitaisiin

en kombinoisi, et kombinoisi, ei kombinoisi, emme kombinoisi, ette kombinoisi, eivät kombinoisi, ei kombinoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kombinoinut, olisit kombinoinut, olisi kombinoinut, olisimme kombinoineet, olisitte kombinoineet, olisivat kombinoineet, oltaisiin kombinoitu

en olisi kombinoinut, et olisi kombinoinut, ei olisi kombinoinut, emme olisi kombinoineet, ette olisi kombinoineet, eivät olisi kombinoineet, ei olisi kombinoitu

PREZENT POTENȚIAL

kombinoinen, kombinoinet, kombinoinee, kombinoinemme, kombinoinette, kombinoinevat, kombinoitaneen

en kombinoine, et kombinoine, ei kombinoine, emme kombinoine, ette kombinoine, eivät kombinoine, ei kombinoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kombinoinut, lienet kombinoinut, lienee kombinoinut, lienemme kombinoineet, lienette kombinoineet, lienevät kombinoineet, lienee kombinoitu

en liene kombinoinut, et liene kombinoinut, ei liene kombinoinut, emme liene kombinoineet, ette liene kombinoineet, eivät liene kombinoineet, ei liene kombinoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kombinoida    FORMA LUNGĂ: kombinoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kombinoidessa   INSTRUCTIV: kombinoiden  INESIV PASIV: kombinoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kombinoimaan   INESIV: kombinoimassa  ELATIV: kombinoimasta

ADESIV: kombinoimalla  ABESIV: kombinoimatta  INSTRUCTIV: kombinoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kombinoiminen   PARTITIV: kombinoiminen

INFINITIVUL CINCI: kombinoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kombinoiva  (gen. kombinoivan)   PASIV: kombinoitava   (gen. kombinoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kombinoinut                      PASIV: kombinoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kombinoija (pl.gen. kombinoijien)  ADJECTIV NEGATIV: kombinoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kombinointi

 

 

kommentoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

kommentoin, kommentoit, kommentoi, kommentoimme, kommentoitte, kommentoivat, kommentoidaan

en kommentoi, et kommentoi, ei kommentoi, emme kommentoi, ette kommentoi, eivät kommentoi, ei kommentoida

IMPERFECT INDICATIV

kommentoin, kommentoit, kommentoi, kommentoimme, kommentoitte, kommentoivat, kommentoitiin

en kommentoinut, et kommentoinut, ei kommentoinut, emme kommentoineet, ette kommentoineet, eivät kommentoineet, ei kommentoitu

PERFECT INDICATIV

olen kommentoinut, olet kommentoinut, on kommentoinut, olemme kommentoineet, olette kommentoineet, ovat kommentoineet, on kommentoitu

en ole kommentoinut, et ole kommentoinut, ei ole kommentoinut, emme ole kommentoineet, ette ole kommentoineet, eivät ole kommentoineet, ei ole kommentoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kommentoinut, olit kommentoinut, oli kommentoinut, olimme kommentoineet, olitte kommentoineet, olivat kommentoineet, oli kommentoitu

en ollut kommentoinut, et ollut kommentoinut, ei ollut kommentoinut, emme olleet kommentoineet, ette olleet kommentoineet, eivät olleet kommentoineet, ei ollut kommentoitu

PREZENT IMPERATIV

-, kommentoi, kommentoikoon, kommentoikaamme, kommentoikaa, kommentoikoot, kommentoitakoon

-, älä kommentoi, älköön kommentoiko, älkäämme kommentoiko, älkää kommentoiko, älkööt kommentoiko, älköön kommentoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kommentoinut, -, -, olkoot kommentoineet, olkoon kommentoitu

-, -, älköön olko kommentoinut, -, -, älkööt olko kommentoineet, älköön olko kommentoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

kommentoisin, kommentoisit, kommentoisi, kommentoisimme, kommentoisitte, kommentoisivat, kommentoitaisiin

en kommentoisi, et kommentoisi, ei kommentoisi, emme kommentoisi, ette kommentoisi, eivät kommentoisi, ei kommentoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kommentoinut, olisit kommentoinut, olisi kommentoinut, olisimme kommentoineet, olisitte kommentoineet, olisivat kommentoineet, oltaisiin kommentoitu

en olisi kommentoinut, et olisi kommentoinut, ei olisi kommentoinut, emme olisi kommentoineet, ette olisi kommentoineet, eivät olisi kommentoineet, ei olisi kommentoitu

PREZENT POTENȚIAL

kommentoinen, kommentoinet, kommentoinee, kommentoinemme, kommentoinette, kommentoinevat, kommentoitaneen

en kommentoine, et kommentoine, ei kommentoine, emme kommentoine, ette kommentoine, eivät kommentoine, ei kommentoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kommentoinut, lienet kommentoinut, lienee kommentoinut, lienemme kommentoineet, lienette kommentoineet, lienevät kommentoineet, lienee kommentoitu

en liene kommentoinut, et liene kommentoinut, ei liene kommentoinut, emme liene kommentoineet, ette liene kommentoineet, eivät liene kommentoineet, ei liene kommentoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kommentoida    FORMA LUNGĂ: kommentoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kommentoidessa   INSTRUCTIV: kommentoiden  INESIV PASIV: kommentoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kommentoimaan   INESIV: kommentoimassa  ELATIV: kommentoimasta

ADESIV: kommentoimalla  ABESIV: kommentoimatta  INSTRUCTIV: kommentoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kommentoiminen   PARTITIV: kommentoiminen

INFINITIVUL CINCI: kommentoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kommentoiva  (gen. kommentoivan)   PASIV: kommentoitava   (gen. kommentoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kommentoinut                       PASIV: kommentoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kommentoija (pl.gen. kommentoijien)  ADJECTIV NEGATIV: kommentoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kommentointi

 

 

kommunikoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

kommunikoin, kommunikoit, kommunikoi, kommunikoimme, kommunikoitte, kommunikoivat, kommunikoidaan

en kommunikoi, et kommunikoi, ei kommunikoi, emme kommunikoi, ette kommunikoi, eivät kommunikoi, ei kommunikoida

IMPERFECT INDICATIV

kommunikoin, kommunikoit, kommunikoi, kommunikoimme, kommunikoitte, kommunikoivat, kommunikoitiin

en kommunikoinut, et kommunikoinut, ei kommunikoinut, emme kommunikoineet, ette kommunikoineet, eivät kommunikoineet, ei kommunikoitu

PERFECT INDICATIV

olen kommunikoinut, olet kommunikoinut, on kommunikoinut, olemme kommunikoineet, olette kommunikoineet, ovat kommunikoineet, on kommunikoitu

en ole kommunikoinut, et ole kommunikoinut, ei ole kommunikoinut, emme ole kommunikoineet, ette ole kommunikoineet, eivät ole kommunikoineet, ei ole kommunikoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kommunikoinut, olit kommunikoinut, oli kommunikoinut, olimme kommunikoineet, olitte kommunikoineet, olivat kommunikoineet, oli kommunikoitu

en ollut kommunikoinut, et ollut kommunikoinut, ei ollut kommunikoinut, emme olleet kommunikoineet, ette olleet kommunikoineet, eivät olleet kommunikoineet, ei ollut kommunikoitu

PREZENT IMPERATIV

-, kommunikoi, kommunikoikoon, kommunikoikaamme, kommunikoikaa, kommunikoikoot, kommunikoitakoon

-, älä kommunikoi, älköön kommunikoiko, älkäämme kommunikoiko, älkää kommunikoiko, älkööt kommunikoiko, älköön kommunikoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kommunikoinut, -, -, olkoot kommunikoineet, olkoon kommunikoitu

-, -, älköön olko kommunikoinut, -, -, älkööt olko kommunikoineet, älköön olko kommunikoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

kommunikoisin, kommunikoisit, kommunikoisi, kommunikoisimme, kommunikoisitte, kommunikoisivat, kommunikoitaisiin

en kommunikoisi, et kommunikoisi, ei kommunikoisi, emme kommunikoisi, ette kommunikoisi, eivät kommunikoisi, ei kommunikoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kommunikoinut, olisit kommunikoinut, olisi kommunikoinut, olisimme kommunikoineet, olisitte kommunikoineet, olisivat kommunikoineet, oltaisiin kommunikoitu

en olisi kommunikoinut, et olisi kommunikoinut, ei olisi kommunikoinut, emme olisi kommunikoineet, ette olisi kommunikoineet, eivät olisi kommunikoineet, ei olisi kommunikoitu

PREZENT POTENȚIAL

kommunikoinen, kommunikoinet, kommunikoinee, kommunikoinemme, kommunikoinette, kommunikoinevat, kommunikoitaneen

en kommunikoine, et kommunikoine, ei kommunikoine, emme kommunikoine, ette kommunikoine, eivät kommunikoine, ei kommunikoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kommunikoinut, lienet kommunikoinut, lienee kommunikoinut, lienemme kommunikoineet, lienette kommunikoineet, lienevät kommunikoineet, lienee kommunikoitu

en liene kommunikoinut, et liene kommunikoinut, ei liene kommunikoinut, emme liene kommunikoineet, ette liene kommunikoineet, eivät liene kommunikoineet, ei liene kommunikoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kommunikoida    FORMA LUNGĂ: kommunikoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kommunikoidessa   INSTRUCTIV: kommunikoiden  INESIV PASIV: kommunikoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kommunikoimaan   INESIV: kommunikoimassa  ELATIV: kommunikoimasta

ADESIV: kommunikoimalla  ABESIV: kommunikoimatta  INSTRUCTIV: kommunikoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kommunikoiminen   PARTITIV: kommunikoiminen

INFINITIVUL CINCI: kommunikoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kommunikoiva  (gen. kommunikoivan)   PASIV: kommunikoitava   (gen. kommunikoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kommunikoinut                        PASIV: kommunikoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kommunikoija (pl.gen. kommunikoijien)  ADJECTIV NEGATIV: kommunikoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kommunikointi

 

 

kommutoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

kommutoin, kommutoit, kommutoi, kommutoimme, kommutoitte, kommutoivat, kommutoidaan

en kommutoi, et kommutoi, ei kommutoi, emme kommutoi, ette kommutoi, eivät kommutoi, ei kommutoida

IMPERFECT INDICATIV

kommutoin, kommutoit, kommutoi, kommutoimme, kommutoitte, kommutoivat, kommutoitiin

en kommutoinut, et kommutoinut, ei kommutoinut, emme kommutoineet, ette kommutoineet, eivät kommutoineet, ei kommutoitu

PERFECT INDICATIV

olen kommutoinut, olet kommutoinut, on kommutoinut, olemme kommutoineet, olette kommutoineet, ovat kommutoineet, on kommutoitu

en ole kommutoinut, et ole kommutoinut, ei ole kommutoinut, emme ole kommutoineet, ette ole kommutoineet, eivät ole kommutoineet, ei ole kommutoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kommutoinut, olit kommutoinut, oli kommutoinut, olimme kommutoineet, olitte kommutoineet, olivat kommutoineet, oli kommutoitu

en ollut kommutoinut, et ollut kommutoinut, ei ollut kommutoinut, emme olleet kommutoineet, ette olleet kommutoineet, eivät olleet kommutoineet, ei ollut kommutoitu

PREZENT IMPERATIV

-, kommutoi, kommutoikoon, kommutoikaamme, kommutoikaa, kommutoikoot, kommutoitakoon

-, älä kommutoi, älköön kommutoiko, älkäämme kommutoiko, älkää kommutoiko, älkööt kommutoiko, älköön kommutoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kommutoinut, -, -, olkoot kommutoineet, olkoon kommutoitu

-, -, älköön olko kommutoinut, -, -, älkööt olko kommutoineet, älköön olko kommutoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

kommutoisin, kommutoisit, kommutoisi, kommutoisimme, kommutoisitte, kommutoisivat, kommutoitaisiin

en kommutoisi, et kommutoisi, ei kommutoisi, emme kommutoisi, ette kommutoisi, eivät kommutoisi, ei kommutoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kommutoinut, olisit kommutoinut, olisi kommutoinut, olisimme kommutoineet, olisitte kommutoineet, olisivat kommutoineet, oltaisiin kommutoitu

en olisi kommutoinut, et olisi kommutoinut, ei olisi kommutoinut, emme olisi kommutoineet, ette olisi kommutoineet, eivät olisi kommutoineet, ei olisi kommutoitu

PREZENT POTENȚIAL

kommutoinen, kommutoinet, kommutoinee, kommutoinemme, kommutoinette, kommutoinevat, kommutoitaneen

en kommutoine, et kommutoine, ei kommutoine, emme kommutoine, ette kommutoine, eivät kommutoine, ei kommutoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kommutoinut, lienet kommutoinut, lienee kommutoinut, lienemme kommutoineet, lienette kommutoineet, lienevät kommutoineet, lienee kommutoitu

en liene kommutoinut, et liene kommutoinut, ei liene kommutoinut, emme liene kommutoineet, ette liene kommutoineet, eivät liene kommutoineet, ei liene kommutoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kommutoida    FORMA LUNGĂ: kommutoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kommutoidessa   INSTRUCTIV: kommutoiden  INESIV PASIV: kommutoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kommutoimaan   INESIV: kommutoimassa  ELATIV: kommutoimasta

ADESIV: kommutoimalla  ABESIV: kommutoimatta  INSTRUCTIV: kommutoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kommutoiminen   PARTITIV: kommutoiminen

INFINITIVUL CINCI: kommutoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kommutoiva  (gen. kommutoivan)   PASIV: kommutoitava   (gen. kommutoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kommutoinut                      PASIV: kommutoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kommutoija (pl.gen. kommutoijien)  ADJECTIV NEGATIV: kommutoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kommutointi

 

 

kompensoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

kompensoin, kompensoit, kompensoi, kompensoimme, kompensoitte, kompensoivat, kompensoidaan

en kompensoi, et kompensoi, ei kompensoi, emme kompensoi, ette kompensoi, eivät kompensoi, ei kompensoida

IMPERFECT INDICATIV

kompensoin, kompensoit, kompensoi, kompensoimme, kompensoitte, kompensoivat, kompensoitiin

en kompensoinut, et kompensoinut, ei kompensoinut, emme kompensoineet, ette kompensoineet, eivät kompensoineet, ei kompensoitu

PERFECT INDICATIV

olen kompensoinut, olet kompensoinut, on kompensoinut, olemme kompensoineet, olette kompensoineet, ovat kompensoineet, on kompensoitu

en ole kompensoinut, et ole kompensoinut, ei ole kompensoinut, emme ole kompensoineet, ette ole kompensoineet, eivät ole kompensoineet, ei ole kompensoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kompensoinut, olit kompensoinut, oli kompensoinut, olimme kompensoineet, olitte kompensoineet, olivat kompensoineet, oli kompensoitu

en ollut kompensoinut, et ollut kompensoinut, ei ollut kompensoinut, emme olleet kompensoineet, ette olleet kompensoineet, eivät olleet kompensoineet, ei ollut kompensoitu

PREZENT IMPERATIV

-, kompensoi, kompensoikoon, kompensoikaamme, kompensoikaa, kompensoikoot, kompensoitakoon

-, älä kompensoi, älköön kompensoiko, älkäämme kompensoiko, älkää kompensoiko, älkööt kompensoiko, älköön kompensoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kompensoinut, -, -, olkoot kompensoineet, olkoon kompensoitu

-, -, älköön olko kompensoinut, -, -, älkööt olko kompensoineet, älköön olko kompensoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

kompensoisin, kompensoisit, kompensoisi, kompensoisimme, kompensoisitte, kompensoisivat, kompensoitaisiin

en kompensoisi, et kompensoisi, ei kompensoisi, emme kompensoisi, ette kompensoisi, eivät kompensoisi, ei kompensoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kompensoinut, olisit kompensoinut, olisi kompensoinut, olisimme kompensoineet, olisitte kompensoineet, olisivat kompensoineet, oltaisiin kompensoitu

en olisi kompensoinut, et olisi kompensoinut, ei olisi kompensoinut, emme olisi kompensoineet, ette olisi kompensoineet, eivät olisi kompensoineet, ei olisi kompensoitu

PREZENT POTENȚIAL

kompensoinen, kompensoinet, kompensoinee, kompensoinemme, kompensoinette, kompensoinevat, kompensoitaneen

en kompensoine, et kompensoine, ei kompensoine, emme kompensoine, ette kompensoine, eivät kompensoine, ei kompensoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kompensoinut, lienet kompensoinut, lienee kompensoinut, lienemme kompensoineet, lienette kompensoineet, lienevät kompensoineet, lienee kompensoitu

en liene kompensoinut, et liene kompensoinut, ei liene kompensoinut, emme liene kompensoineet, ette liene kompensoineet, eivät liene kompensoineet, ei liene kompensoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kompensoida    FORMA LUNGĂ: kompensoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kompensoidessa   INSTRUCTIV: kompensoiden  INESIV PASIV: kompensoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kompensoimaan   INESIV: kompensoimassa  ELATIV: kompensoimasta

ADESIV: kompensoimalla  ABESIV: kompensoimatta  INSTRUCTIV: kompensoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kompensoiminen   PARTITIV: kompensoiminen

INFINITIVUL CINCI: kompensoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kompensoiva  (gen. kompensoivan)   PASIV: kompensoitava   (gen. kompensoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kompensoinut                       PASIV: kompensoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kompensoija (pl.gen. kompensoijien)  ADJECTIV NEGATIV: kompensoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kompensointi

 

 

komplisoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

komplisoin, komplisoit, komplisoi, komplisoimme, komplisoitte, komplisoivat, komplisoidaan

en komplisoi, et komplisoi, ei komplisoi, emme komplisoi, ette komplisoi, eivät komplisoi, ei komplisoida

IMPERFECT INDICATIV

komplisoin, komplisoit, komplisoi, komplisoimme, komplisoitte, komplisoivat, komplisoitiin

en komplisoinut, et komplisoinut, ei komplisoinut, emme komplisoineet, ette komplisoineet, eivät komplisoineet, ei komplisoitu

PERFECT INDICATIV

olen komplisoinut, olet komplisoinut, on komplisoinut, olemme komplisoineet, olette komplisoineet, ovat komplisoineet, on komplisoitu

en ole komplisoinut, et ole komplisoinut, ei ole komplisoinut, emme ole komplisoineet, ette ole komplisoineet, eivät ole komplisoineet, ei ole komplisoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin komplisoinut, olit komplisoinut, oli komplisoinut, olimme komplisoineet, olitte komplisoineet, olivat komplisoineet, oli komplisoitu

en ollut komplisoinut, et ollut komplisoinut, ei ollut komplisoinut, emme olleet komplisoineet, ette olleet komplisoineet, eivät olleet komplisoineet, ei ollut komplisoitu

PREZENT IMPERATIV

-, komplisoi, komplisoikoon, komplisoikaamme, komplisoikaa, komplisoikoot, komplisoitakoon

-, älä komplisoi, älköön komplisoiko, älkäämme komplisoiko, älkää komplisoiko, älkööt komplisoiko, älköön komplisoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon komplisoinut, -, -, olkoot komplisoineet, olkoon komplisoitu

-, -, älköön olko komplisoinut, -, -, älkööt olko komplisoineet, älköön olko komplisoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

komplisoisin, komplisoisit, komplisoisi, komplisoisimme, komplisoisitte, komplisoisivat, komplisoitaisiin

en komplisoisi, et komplisoisi, ei komplisoisi, emme komplisoisi, ette komplisoisi, eivät komplisoisi, ei komplisoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin komplisoinut, olisit komplisoinut, olisi komplisoinut, olisimme komplisoineet, olisitte komplisoineet, olisivat komplisoineet, oltaisiin komplisoitu

en olisi komplisoinut, et olisi komplisoinut, ei olisi komplisoinut, emme olisi komplisoineet, ette olisi komplisoineet, eivät olisi komplisoineet, ei olisi komplisoitu

PREZENT POTENȚIAL

komplisoinen, komplisoinet, komplisoinee, komplisoinemme, komplisoinette, komplisoinevat, komplisoitaneen

en komplisoine, et komplisoine, ei komplisoine, emme komplisoine, ette komplisoine, eivät komplisoine, ei komplisoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen komplisoinut, lienet komplisoinut, lienee komplisoinut, lienemme komplisoineet, lienette komplisoineet, lienevät komplisoineet, lienee komplisoitu

en liene komplisoinut, et liene komplisoinut, ei liene komplisoinut, emme liene komplisoineet, ette liene komplisoineet, eivät liene komplisoineet, ei liene komplisoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: komplisoida    FORMA LUNGĂ: komplisoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: komplisoidessa   INSTRUCTIV: komplisoiden  INESIV PASIV: komplisoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: komplisoimaan   INESIV: komplisoimassa  ELATIV: komplisoimasta

ADESIV: komplisoimalla  ABESIV: komplisoimatta  INSTRUCTIV: komplisoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: komplisoiminen   PARTITIV: komplisoiminen

INFINITIVUL CINCI: komplisoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: komplisoiva  (gen. komplisoivan)   PASIV: komplisoitava   (gen. komplisoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: komplisoinut                       PASIV: komplisoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: komplisoija (pl.gen. komplisoijien)  ADJECTIV NEGATIV: komplisoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): komplisointi

 

 

kompostoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

kompostoin, kompostoit, kompostoi, kompostoimme, kompostoitte, kompostoivat, kompostoidaan

en kompostoi, et kompostoi, ei kompostoi, emme kompostoi, ette kompostoi, eivät kompostoi, ei kompostoida

IMPERFECT INDICATIV

kompostoin, kompostoit, kompostoi, kompostoimme, kompostoitte, kompostoivat, kompostoitiin

en kompostoinut, et kompostoinut, ei kompostoinut, emme kompostoineet, ette kompostoineet, eivät kompostoineet, ei kompostoitu

PERFECT INDICATIV

olen kompostoinut, olet kompostoinut, on kompostoinut, olemme kompostoineet, olette kompostoineet, ovat kompostoineet, on kompostoitu

en ole kompostoinut, et ole kompostoinut, ei ole kompostoinut, emme ole kompostoineet, ette ole kompostoineet, eivät ole kompostoineet, ei ole kompostoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kompostoinut, olit kompostoinut, oli kompostoinut, olimme kompostoineet, olitte kompostoineet, olivat kompostoineet, oli kompostoitu

en ollut kompostoinut, et ollut kompostoinut, ei ollut kompostoinut, emme olleet kompostoineet, ette olleet kompostoineet, eivät olleet kompostoineet, ei ollut kompostoitu

PREZENT IMPERATIV

-, kompostoi, kompostoikoon, kompostoikaamme, kompostoikaa, kompostoikoot, kompostoitakoon

-, älä kompostoi, älköön kompostoiko, älkäämme kompostoiko, älkää kompostoiko, älkööt kompostoiko, älköön kompostoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kompostoinut, -, -, olkoot kompostoineet, olkoon kompostoitu

-, -, älköön olko kompostoinut, -, -, älkööt olko kompostoineet, älköön olko kompostoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

kompostoisin, kompostoisit, kompostoisi, kompostoisimme, kompostoisitte, kompostoisivat, kompostoitaisiin

en kompostoisi, et kompostoisi, ei kompostoisi, emme kompostoisi, ette kompostoisi, eivät kompostoisi, ei kompostoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kompostoinut, olisit kompostoinut, olisi kompostoinut, olisimme kompostoineet, olisitte kompostoineet, olisivat kompostoineet, oltaisiin kompostoitu

en olisi kompostoinut, et olisi kompostoinut, ei olisi kompostoinut, emme olisi kompostoineet, ette olisi kompostoineet, eivät olisi kompostoineet, ei olisi kompostoitu

PREZENT POTENȚIAL

kompostoinen, kompostoinet, kompostoinee, kompostoinemme, kompostoinette, kompostoinevat, kompostoitaneen

en kompostoine, et kompostoine, ei kompostoine, emme kompostoine, ette kompostoine, eivät kompostoine, ei kompostoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kompostoinut, lienet kompostoinut, lienee kompostoinut, lienemme kompostoineet, lienette kompostoineet, lienevät kompostoineet, lienee kompostoitu

en liene kompostoinut, et liene kompostoinut, ei liene kompostoinut, emme liene kompostoineet, ette liene kompostoineet, eivät liene kompostoineet, ei liene kompostoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kompostoida    FORMA LUNGĂ: kompostoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kompostoidessa   INSTRUCTIV: kompostoiden  INESIV PASIV: kompostoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kompostoimaan   INESIV: kompostoimassa  ELATIV: kompostoimasta

ADESIV: kompostoimalla  ABESIV: kompostoimatta  INSTRUCTIV: kompostoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kompostoiminen   PARTITIV: kompostoiminen

INFINITIVUL CINCI: kompostoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kompostoiva  (gen. kompostoivan)   PASIV: kompostoitava   (gen. kompostoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kompostoinut                       PASIV: kompostoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kompostoija (pl.gen. kompostoijien)  ADJECTIV NEGATIV: kompostoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kompostointi

 

 

kompuroida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

kompuroin, kompuroit, kompuroi, kompuroimme, kompuroitte, kompuroivat, kompuroidaan

en kompuroi, et kompuroi, ei kompuroi, emme kompuroi, ette kompuroi, eivät kompuroi, ei kompuroida

IMPERFECT INDICATIV

kompuroin, kompuroit, kompuroi, kompuroimme, kompuroitte, kompuroivat, kompuroitiin

en kompuroinut, et kompuroinut, ei kompuroinut, emme kompuroineet, ette kompuroineet, eivät kompuroineet, ei kompuroitu

PERFECT INDICATIV

olen kompuroinut, olet kompuroinut, on kompuroinut, olemme kompuroineet, olette kompuroineet, ovat kompuroineet, on kompuroitu

en ole kompuroinut, et ole kompuroinut, ei ole kompuroinut, emme ole kompuroineet, ette ole kompuroineet, eivät ole kompuroineet, ei ole kompuroitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kompuroinut, olit kompuroinut, oli kompuroinut, olimme kompuroineet, olitte kompuroineet, olivat kompuroineet, oli kompuroitu

en ollut kompuroinut, et ollut kompuroinut, ei ollut kompuroinut, emme olleet kompuroineet, ette olleet kompuroineet, eivät olleet kompuroineet, ei ollut kompuroitu

PREZENT IMPERATIV

-, kompuroi, kompuroikoon, kompuroikaamme, kompuroikaa, kompuroikoot, kompuroitakoon

-, älä kompuroi, älköön kompuroiko, älkäämme kompuroiko, älkää kompuroiko, älkööt kompuroiko, älköön kompuroitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kompuroinut, -, -, olkoot kompuroineet, olkoon kompuroitu

-, -, älköön olko kompuroinut, -, -, älkööt olko kompuroineet, älköön olko kompuroitu

PREZENT CONDIȚIONAL

kompuroisin, kompuroisit, kompuroisi, kompuroisimme, kompuroisitte, kompuroisivat, kompuroitaisiin

en kompuroisi, et kompuroisi, ei kompuroisi, emme kompuroisi, ette kompuroisi, eivät kompuroisi, ei kompuroitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kompuroinut, olisit kompuroinut, olisi kompuroinut, olisimme kompuroineet, olisitte kompuroineet, olisivat kompuroineet, oltaisiin kompuroitu

en olisi kompuroinut, et olisi kompuroinut, ei olisi kompuroinut, emme olisi kompuroineet, ette olisi kompuroineet, eivät olisi kompuroineet, ei olisi kompuroitu

PREZENT POTENȚIAL

kompuroinen, kompuroinet, kompuroinee, kompuroinemme, kompuroinette, kompuroinevat, kompuroitaneen

en kompuroine, et kompuroine, ei kompuroine, emme kompuroine, ette kompuroine, eivät kompuroine, ei kompuroitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kompuroinut, lienet kompuroinut, lienee kompuroinut, lienemme kompuroineet, lienette kompuroineet, lienevät kompuroineet, lienee kompuroitu

en liene kompuroinut, et liene kompuroinut, ei liene kompuroinut, emme liene kompuroineet, ette liene kompuroineet, eivät liene kompuroineet, ei liene kompuroitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kompuroida    FORMA LUNGĂ: kompuroidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kompuroidessa   INSTRUCTIV: kompuroiden  INESIV PASIV: kompuroitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kompuroimaan   INESIV: kompuroimassa  ELATIV: kompuroimasta

ADESIV: kompuroimalla  ABESIV: kompuroimatta  INSTRUCTIV: kompuroiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kompuroiminen   PARTITIV: kompuroiminen

INFINITIVUL CINCI: kompuroimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kompuroiva  (gen. kompuroivan)   PASIV: kompuroitava   (gen. kompuroitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kompuroinut                      PASIV: kompuroitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kompuroija (pl.gen. kompuroijien)  ADJECTIV NEGATIV: kompuroimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kompurointi

 

 

kondensoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

kondensoin, kondensoit, kondensoi, kondensoimme, kondensoitte, kondensoivat, kondensoidaan

en kondensoi, et kondensoi, ei kondensoi, emme kondensoi, ette kondensoi, eivät kondensoi, ei kondensoida

IMPERFECT INDICATIV

kondensoin, kondensoit, kondensoi, kondensoimme, kondensoitte, kondensoivat, kondensoitiin

en kondensoinut, et kondensoinut, ei kondensoinut, emme kondensoineet, ette kondensoineet, eivät kondensoineet, ei kondensoitu

PERFECT INDICATIV

olen kondensoinut, olet kondensoinut, on kondensoinut, olemme kondensoineet, olette kondensoineet, ovat kondensoineet, on kondensoitu

en ole kondensoinut, et ole kondensoinut, ei ole kondensoinut, emme ole kondensoineet, ette ole kondensoineet, eivät ole kondensoineet, ei ole kondensoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kondensoinut, olit kondensoinut, oli kondensoinut, olimme kondensoineet, olitte kondensoineet, olivat kondensoineet, oli kondensoitu

en ollut kondensoinut, et ollut kondensoinut, ei ollut kondensoinut, emme olleet kondensoineet, ette olleet kondensoineet, eivät olleet kondensoineet, ei ollut kondensoitu

PREZENT IMPERATIV

-, kondensoi, kondensoikoon, kondensoikaamme, kondensoikaa, kondensoikoot, kondensoitakoon

-, älä kondensoi, älköön kondensoiko, älkäämme kondensoiko, älkää kondensoiko, älkööt kondensoiko, älköön kondensoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kondensoinut, -, -, olkoot kondensoineet, olkoon kondensoitu

-, -, älköön olko kondensoinut, -, -, älkööt olko kondensoineet, älköön olko kondensoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

kondensoisin, kondensoisit, kondensoisi, kondensoisimme, kondensoisitte, kondensoisivat, kondensoitaisiin

en kondensoisi, et kondensoisi, ei kondensoisi, emme kondensoisi, ette kondensoisi, eivät kondensoisi, ei kondensoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kondensoinut, olisit kondensoinut, olisi kondensoinut, olisimme kondensoineet, olisitte kondensoineet, olisivat kondensoineet, oltaisiin kondensoitu

en olisi kondensoinut, et olisi kondensoinut, ei olisi kondensoinut, emme olisi kondensoineet, ette olisi kondensoineet, eivät olisi kondensoineet, ei olisi kondensoitu

PREZENT POTENȚIAL

kondensoinen, kondensoinet, kondensoinee, kondensoinemme, kondensoinette, kondensoinevat, kondensoitaneen

en kondensoine, et kondensoine, ei kondensoine, emme kondensoine, ette kondensoine, eivät kondensoine, ei kondensoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kondensoinut, lienet kondensoinut, lienee kondensoinut, lienemme kondensoineet, lienette kondensoineet, lienevät kondensoineet, lienee kondensoitu

en liene kondensoinut, et liene kondensoinut, ei liene kondensoinut, emme liene kondensoineet, ette liene kondensoineet, eivät liene kondensoineet, ei liene kondensoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kondensoida    FORMA LUNGĂ: kondensoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kondensoidessa   INSTRUCTIV: kondensoiden  INESIV PASIV: kondensoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kondensoimaan   INESIV: kondensoimassa  ELATIV: kondensoimasta

ADESIV: kondensoimalla  ABESIV: kondensoimatta  INSTRUCTIV: kondensoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kondensoiminen   PARTITIV: kondensoiminen

INFINITIVUL CINCI: kondensoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kondensoiva  (gen. kondensoivan)   PASIV: kondensoitava   (gen. kondensoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kondensoinut                       PASIV: kondensoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kondensoija (pl.gen. kondensoijien)  ADJECTIV NEGATIV: kondensoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kondensointi

 

 

konfiguroida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

konfiguroin, konfiguroit, konfiguroi, konfiguroimme, konfiguroitte, konfiguroivat, konfiguroidaan

en konfiguroi, et konfiguroi, ei konfiguroi, emme konfiguroi, ette konfiguroi, eivät konfiguroi, ei konfiguroida

IMPERFECT INDICATIV

konfiguroin, konfiguroit, konfiguroi, konfiguroimme, konfiguroitte, konfiguroivat, konfiguroitiin

en konfiguroinut, et konfiguroinut, ei konfiguroinut, emme konfiguroineet, ette konfiguroineet, eivät konfiguroineet, ei konfiguroitu

PERFECT INDICATIV

olen konfiguroinut, olet konfiguroinut, on konfiguroinut, olemme konfiguroineet, olette konfiguroineet, ovat konfiguroineet, on konfiguroitu

en ole konfiguroinut, et ole konfiguroinut, ei ole konfiguroinut, emme ole konfiguroineet, ette ole konfiguroineet, eivät ole konfiguroineet, ei ole konfiguroitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin konfiguroinut, olit konfiguroinut, oli konfiguroinut, olimme konfiguroineet, olitte konfiguroineet, olivat konfiguroineet, oli konfiguroitu

en ollut konfiguroinut, et ollut konfiguroinut, ei ollut konfiguroinut, emme olleet konfiguroineet, ette olleet konfiguroineet, eivät olleet konfiguroineet, ei ollut konfiguroitu

PREZENT IMPERATIV

-, konfiguroi, konfiguroikoon, konfiguroikaamme, konfiguroikaa, konfiguroikoot, konfiguroitakoon

-, älä konfiguroi, älköön konfiguroiko, älkäämme konfiguroiko, älkää konfiguroiko, älkööt konfiguroiko, älköön konfiguroitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon konfiguroinut, -, -, olkoot konfiguroineet, olkoon konfiguroitu

-, -, älköön olko konfiguroinut, -, -, älkööt olko konfiguroineet, älköön olko konfiguroitu

PREZENT CONDIȚIONAL

konfiguroisin, konfiguroisit, konfiguroisi, konfiguroisimme, konfiguroisitte, konfiguroisivat, konfiguroitaisiin

en konfiguroisi, et konfiguroisi, ei konfiguroisi, emme konfiguroisi, ette konfiguroisi, eivät konfiguroisi, ei konfiguroitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin konfiguroinut, olisit konfiguroinut, olisi konfiguroinut, olisimme konfiguroineet, olisitte konfiguroineet, olisivat konfiguroineet, oltaisiin konfiguroitu

en olisi konfiguroinut, et olisi konfiguroinut, ei olisi konfiguroinut, emme olisi konfiguroineet, ette olisi konfiguroineet, eivät olisi konfiguroineet, ei olisi konfiguroitu

PREZENT POTENȚIAL

konfiguroinen, konfiguroinet, konfiguroinee, konfiguroinemme, konfiguroinette, konfiguroinevat, konfiguroitaneen

en konfiguroine, et konfiguroine, ei konfiguroine, emme konfiguroine, ette konfiguroine, eivät konfiguroine, ei konfiguroitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen konfiguroinut, lienet konfiguroinut, lienee konfiguroinut, lienemme konfiguroineet, lienette konfiguroineet, lienevät konfiguroineet, lienee konfiguroitu

en liene konfiguroinut, et liene konfiguroinut, ei liene konfiguroinut, emme liene konfiguroineet, ette liene konfiguroineet, eivät liene konfiguroineet, ei liene konfiguroitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: konfiguroida    FORMA LUNGĂ: konfiguroidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: konfiguroidessa   INSTRUCTIV: konfiguroiden  INESIV PASIV: konfiguroitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: konfiguroimaan   INESIV: konfiguroimassa  ELATIV: konfiguroimasta

ADESIV: konfiguroimalla  ABESIV: konfiguroimatta  INSTRUCTIV: konfiguroiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: konfiguroiminen   PARTITIV: konfiguroiminen

INFINITIVUL CINCI: konfiguroimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: konfiguroiva  (gen. konfiguroivan)   PASIV: konfiguroitava   (gen. konfiguroitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: konfiguroinut                        PASIV: konfiguroitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: konfiguroija (pl.gen. konfiguroijien)  ADJECTIV NEGATIV: konfiguroimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): konfigurointi

 

 

konfirmoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

konfirmoin, konfirmoit, konfirmoi, konfirmoimme, konfirmoitte, konfirmoivat, konfirmoidaan

en konfirmoi, et konfirmoi, ei konfirmoi, emme konfirmoi, ette konfirmoi, eivät konfirmoi, ei konfirmoida

IMPERFECT INDICATIV

konfirmoin, konfirmoit, konfirmoi, konfirmoimme, konfirmoitte, konfirmoivat, konfirmoitiin

en konfirmoinut, et konfirmoinut, ei konfirmoinut, emme konfirmoineet, ette konfirmoineet, eivät konfirmoineet, ei konfirmoitu

PERFECT INDICATIV

olen konfirmoinut, olet konfirmoinut, on konfirmoinut, olemme konfirmoineet, olette konfirmoineet, ovat konfirmoineet, on konfirmoitu

en ole konfirmoinut, et ole konfirmoinut, ei ole konfirmoinut, emme ole konfirmoineet, ette ole konfirmoineet, eivät ole konfirmoineet, ei ole konfirmoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin konfirmoinut, olit konfirmoinut, oli konfirmoinut, olimme konfirmoineet, olitte konfirmoineet, olivat konfirmoineet, oli konfirmoitu

en ollut konfirmoinut, et ollut konfirmoinut, ei ollut konfirmoinut, emme olleet konfirmoineet, ette olleet konfirmoineet, eivät olleet konfirmoineet, ei ollut konfirmoitu

PREZENT IMPERATIV

-, konfirmoi, konfirmoikoon, konfirmoikaamme, konfirmoikaa, konfirmoikoot, konfirmoitakoon

-, älä konfirmoi, älköön konfirmoiko, älkäämme konfirmoiko, älkää konfirmoiko, älkööt konfirmoiko, älköön konfirmoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon konfirmoinut, -, -, olkoot konfirmoineet, olkoon konfirmoitu

-, -, älköön olko konfirmoinut, -, -, älkööt olko konfirmoineet, älköön olko konfirmoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

konfirmoisin, konfirmoisit, konfirmoisi, konfirmoisimme, konfirmoisitte, konfirmoisivat, konfirmoitaisiin

en konfirmoisi, et konfirmoisi, ei konfirmoisi, emme konfirmoisi, ette konfirmoisi, eivät konfirmoisi, ei konfirmoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin konfirmoinut, olisit konfirmoinut, olisi konfirmoinut, olisimme konfirmoineet, olisitte konfirmoineet, olisivat konfirmoineet, oltaisiin konfirmoitu

en olisi konfirmoinut, et olisi konfirmoinut, ei olisi konfirmoinut, emme olisi konfirmoineet, ette olisi konfirmoineet, eivät olisi konfirmoineet, ei olisi konfirmoitu

PREZENT POTENȚIAL

konfirmoinen, konfirmoinet, konfirmoinee, konfirmoinemme, konfirmoinette, konfirmoinevat, konfirmoitaneen

en konfirmoine, et konfirmoine, ei konfirmoine, emme konfirmoine, ette konfirmoine, eivät konfirmoine, ei konfirmoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen konfirmoinut, lienet konfirmoinut, lienee konfirmoinut, lienemme konfirmoineet, lienette konfirmoineet, lienevät konfirmoineet, lienee konfirmoitu

en liene konfirmoinut, et liene konfirmoinut, ei liene konfirmoinut, emme liene konfirmoineet, ette liene konfirmoineet, eivät liene konfirmoineet, ei liene konfirmoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: konfirmoida    FORMA LUNGĂ: konfirmoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: konfirmoidessa   INSTRUCTIV: konfirmoiden  INESIV PASIV: konfirmoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: konfirmoimaan   INESIV: konfirmoimassa  ELATIV: konfirmoimasta

ADESIV: konfirmoimalla  ABESIV: konfirmoimatta  INSTRUCTIV: konfirmoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: konfirmoiminen   PARTITIV: konfirmoiminen

INFINITIVUL CINCI: konfirmoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: konfirmoiva  (gen. konfirmoivan)   PASIV: konfirmoitava   (gen. konfirmoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: konfirmoinut                       PASIV: konfirmoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: konfirmoija (pl.gen. konfirmoijien)  ADJECTIV NEGATIV: konfirmoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): konfirmointi

 

 

konjugoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

konjugoin, konjugoit, konjugoi, konjugoimme, konjugoitte, konjugoivat, konjugoidaan

en konjugoi, et konjugoi, ei konjugoi, emme konjugoi, ette konjugoi, eivät konjugoi, ei konjugoida

IMPERFECT INDICATIV

konjugoin, konjugoit, konjugoi, konjugoimme, konjugoitte, konjugoivat, konjugoitiin

en konjugoinut, et konjugoinut, ei konjugoinut, emme konjugoineet, ette konjugoineet, eivät konjugoineet, ei konjugoitu

PERFECT INDICATIV

olen konjugoinut, olet konjugoinut, on konjugoinut, olemme konjugoineet, olette konjugoineet, ovat konjugoineet, on konjugoitu

en ole konjugoinut, et ole konjugoinut, ei ole konjugoinut, emme ole konjugoineet, ette ole konjugoineet, eivät ole konjugoineet, ei ole konjugoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin konjugoinut, olit konjugoinut, oli konjugoinut, olimme konjugoineet, olitte konjugoineet, olivat konjugoineet, oli konjugoitu

en ollut konjugoinut, et ollut konjugoinut, ei ollut konjugoinut, emme olleet konjugoineet, ette olleet konjugoineet, eivät olleet konjugoineet, ei ollut konjugoitu

PREZENT IMPERATIV

-, konjugoi, konjugoikoon, konjugoikaamme, konjugoikaa, konjugoikoot, konjugoitakoon

-, älä konjugoi, älköön konjugoiko, älkäämme konjugoiko, älkää konjugoiko, älkööt konjugoiko, älköön konjugoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon konjugoinut, -, -, olkoot konjugoineet, olkoon konjugoitu

-, -, älköön olko konjugoinut, -, -, älkööt olko konjugoineet, älköön olko konjugoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

konjugoisin, konjugoisit, konjugoisi, konjugoisimme, konjugoisitte, konjugoisivat, konjugoitaisiin

en konjugoisi, et konjugoisi, ei konjugoisi, emme konjugoisi, ette konjugoisi, eivät konjugoisi, ei konjugoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin konjugoinut, olisit konjugoinut, olisi konjugoinut, olisimme konjugoineet, olisitte konjugoineet, olisivat konjugoineet, oltaisiin konjugoitu

en olisi konjugoinut, et olisi konjugoinut, ei olisi konjugoinut, emme olisi konjugoineet, ette olisi konjugoineet, eivät olisi konjugoineet, ei olisi konjugoitu

PREZENT POTENȚIAL

konjugoinen, konjugoinet, konjugoinee, konjugoinemme, konjugoinette, konjugoinevat, konjugoitaneen

en konjugoine, et konjugoine, ei konjugoine, emme konjugoine, ette konjugoine, eivät konjugoine, ei konjugoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen konjugoinut, lienet konjugoinut, lienee konjugoinut, lienemme konjugoineet, lienette konjugoineet, lienevät konjugoineet, lienee konjugoitu

en liene konjugoinut, et liene konjugoinut, ei liene konjugoinut, emme liene konjugoineet, ette liene konjugoineet, eivät liene konjugoineet, ei liene konjugoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: konjugoida    FORMA LUNGĂ: konjugoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: konjugoidessa   INSTRUCTIV: konjugoiden  INESIV PASIV: konjugoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: konjugoimaan   INESIV: konjugoimassa  ELATIV: konjugoimasta

ADESIV: konjugoimalla  ABESIV: konjugoimatta  INSTRUCTIV: konjugoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: konjugoiminen   PARTITIV: konjugoiminen

INFINITIVUL CINCI: konjugoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: konjugoiva  (gen. konjugoivan)   PASIV: konjugoitava   (gen. konjugoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: konjugoinut                      PASIV: konjugoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: konjugoija (pl.gen. konjugoijien)  ADJECTIV NEGATIV: konjugoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): konjugointi

 

 

konkretisoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

konkretisoin, konkretisoit, konkretisoi, konkretisoimme, konkretisoitte, konkretisoivat, konkretisoidaan

en konkretisoi, et konkretisoi, ei konkretisoi, emme konkretisoi, ette konkretisoi, eivät konkretisoi, ei konkretisoida

IMPERFECT INDICATIV

konkretisoin, konkretisoit, konkretisoi, konkretisoimme, konkretisoitte, konkretisoivat, konkretisoitiin

en konkretisoinut, et konkretisoinut, ei konkretisoinut, emme konkretisoineet, ette konkretisoineet, eivät konkretisoineet, ei konkretisoitu

PERFECT INDICATIV

olen konkretisoinut, olet konkretisoinut, on konkretisoinut, olemme konkretisoineet, olette konkretisoineet, ovat konkretisoineet, on konkretisoitu

en ole konkretisoinut, et ole konkretisoinut, ei ole konkretisoinut, emme ole konkretisoineet, ette ole konkretisoineet, eivät ole konkretisoineet, ei ole konkretisoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin konkretisoinut, olit konkretisoinut, oli konkretisoinut, olimme konkretisoineet, olitte konkretisoineet, olivat konkretisoineet, oli konkretisoitu

en ollut konkretisoinut, et ollut konkretisoinut, ei ollut konkretisoinut, emme olleet konkretisoineet, ette olleet konkretisoineet, eivät olleet konkretisoineet, ei ollut konkretisoitu

PREZENT IMPERATIV

-, konkretisoi, konkretisoikoon, konkretisoikaamme, konkretisoikaa, konkretisoikoot, konkretisoitakoon

-, älä konkretisoi, älköön konkretisoiko, älkäämme konkretisoiko, älkää konkretisoiko, älkööt konkretisoiko, älköön konkretisoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon konkretisoinut, -, -, olkoot konkretisoineet, olkoon konkretisoitu

-, -, älköön olko konkretisoinut, -, -, älkööt olko konkretisoineet, älköön olko konkretisoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

konkretisoisin, konkretisoisit, konkretisoisi, konkretisoisimme, konkretisoisitte, konkretisoisivat, konkretisoitaisiin

en konkretisoisi, et konkretisoisi, ei konkretisoisi, emme konkretisoisi, ette konkretisoisi, eivät konkretisoisi, ei konkretisoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin konkretisoinut, olisit konkretisoinut, olisi konkretisoinut, olisimme konkretisoineet, olisitte konkretisoineet, olisivat konkretisoineet, oltaisiin konkretisoitu

en olisi konkretisoinut, et olisi konkretisoinut, ei olisi konkretisoinut, emme olisi konkretisoineet, ette olisi konkretisoineet, eivät olisi konkretisoineet, ei olisi konkretisoitu

PREZENT POTENȚIAL

konkretisoinen, konkretisoinet, konkretisoinee, konkretisoinemme, konkretisoinette, konkretisoinevat, konkretisoitaneen

en konkretisoine, et konkretisoine, ei konkretisoine, emme konkretisoine, ette konkretisoine, eivät konkretisoine, ei konkretisoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen konkretisoinut, lienet konkretisoinut, lienee konkretisoinut, lienemme konkretisoineet, lienette konkretisoineet, lienevät konkretisoineet, lienee konkretisoitu

en liene konkretisoinut, et liene konkretisoinut, ei liene konkretisoinut, emme liene konkretisoineet, ette liene konkretisoineet, eivät liene konkretisoineet, ei liene konkretisoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: konkretisoida    FORMA LUNGĂ: konkretisoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: konkretisoidessa   INSTRUCTIV: konkretisoiden  INESIV PASIV: konkretisoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: konkretisoimaan   INESIV: konkretisoimassa  ELATIV: konkretisoimasta

ADESIV: konkretisoimalla  ABESIV: konkretisoimatta  INSTRUCTIV: konkretisoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: konkretisoiminen   PARTITIV: konkretisoiminen

INFINITIVUL CINCI: konkretisoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: konkretisoiva  (gen. konkretisoivan)   PASIV: konkretisoitava   (gen. konkretisoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: konkretisoinut                         PASIV: konkretisoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: konkretisoija (pl.gen. konkretisoijien)  ADJECTIV NEGATIV: konkretisoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): konkretisointi

 

 

konsentroida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

konsentroin, konsentroit, konsentroi, konsentroimme, konsentroitte, konsentroivat, konsentroidaan

en konsentroi, et konsentroi, ei konsentroi, emme konsentroi, ette konsentroi, eivät konsentroi, ei konsentroida

IMPERFECT INDICATIV

konsentroin, konsentroit, konsentroi, konsentroimme, konsentroitte, konsentroivat, konsentroitiin

en konsentroinut, et konsentroinut, ei konsentroinut, emme konsentroineet, ette konsentroineet, eivät konsentroineet, ei konsentroitu

PERFECT INDICATIV

olen konsentroinut, olet konsentroinut, on konsentroinut, olemme konsentroineet, olette konsentroineet, ovat konsentroineet, on konsentroitu

en ole konsentroinut, et ole konsentroinut, ei ole konsentroinut, emme ole konsentroineet, ette ole konsentroineet, eivät ole konsentroineet, ei ole konsentroitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin konsentroinut, olit konsentroinut, oli konsentroinut, olimme konsentroineet, olitte konsentroineet, olivat konsentroineet, oli konsentroitu

en ollut konsentroinut, et ollut konsentroinut, ei ollut konsentroinut, emme olleet konsentroineet, ette olleet konsentroineet, eivät olleet konsentroineet, ei ollut konsentroitu

PREZENT IMPERATIV

-, konsentroi, konsentroikoon, konsentroikaamme, konsentroikaa, konsentroikoot, konsentroitakoon

-, älä konsentroi, älköön konsentroiko, älkäämme konsentroiko, älkää konsentroiko, älkööt konsentroiko, älköön konsentroitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon konsentroinut, -, -, olkoot konsentroineet, olkoon konsentroitu

-, -, älköön olko konsentroinut, -, -, älkööt olko konsentroineet, älköön olko konsentroitu

PREZENT CONDIȚIONAL

konsentroisin, konsentroisit, konsentroisi, konsentroisimme, konsentroisitte, konsentroisivat, konsentroitaisiin

en konsentroisi, et konsentroisi, ei konsentroisi, emme konsentroisi, ette konsentroisi, eivät konsentroisi, ei konsentroitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin konsentroinut, olisit konsentroinut, olisi konsentroinut, olisimme konsentroineet, olisitte konsentroineet, olisivat konsentroineet, oltaisiin konsentroitu

en olisi konsentroinut, et olisi konsentroinut, ei olisi konsentroinut, emme olisi konsentroineet, ette olisi konsentroineet, eivät olisi konsentroineet, ei olisi konsentroitu

PREZENT POTENȚIAL

konsentroinen, konsentroinet, konsentroinee, konsentroinemme, konsentroinette, konsentroinevat, konsentroitaneen

en konsentroine, et konsentroine, ei konsentroine, emme konsentroine, ette konsentroine, eivät konsentroine, ei konsentroitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen konsentroinut, lienet konsentroinut, lienee konsentroinut, lienemme konsentroineet, lienette konsentroineet, lienevät konsentroineet, lienee konsentroitu

en liene konsentroinut, et liene konsentroinut, ei liene konsentroinut, emme liene konsentroineet, ette liene konsentroineet, eivät liene konsentroineet, ei liene konsentroitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: konsentroida    FORMA LUNGĂ: konsentroidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: konsentroidessa   INSTRUCTIV: konsentroiden  INESIV PASIV: konsentroitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: konsentroimaan   INESIV: konsentroimassa  ELATIV: konsentroimasta

ADESIV: konsentroimalla  ABESIV: konsentroimatta  INSTRUCTIV: konsentroiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: konsentroiminen   PARTITIV: konsentroiminen

INFINITIVUL CINCI: konsentroimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: konsentroiva  (gen. konsentroivan)   PASIV: konsentroitava   (gen. konsentroitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: konsentroinut                        PASIV: konsentroitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: konsentroija (pl.gen. konsentroijien)  ADJECTIV NEGATIV: konsentroimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): konsentrointi

 

 

konsertoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

konsertoin, konsertoit, konsertoi, konsertoimme, konsertoitte, konsertoivat, konsertoidaan

en konsertoi, et konsertoi, ei konsertoi, emme konsertoi, ette konsertoi, eivät konsertoi, ei konsertoida

IMPERFECT INDICATIV

konsertoin, konsertoit, konsertoi, konsertoimme, konsertoitte, konsertoivat, konsertoitiin

en konsertoinut, et konsertoinut, ei konsertoinut, emme konsertoineet, ette konsertoineet, eivät konsertoineet, ei konsertoitu

PERFECT INDICATIV

olen konsertoinut, olet konsertoinut, on konsertoinut, olemme konsertoineet, olette konsertoineet, ovat konsertoineet, on konsertoitu

en ole konsertoinut, et ole konsertoinut, ei ole konsertoinut, emme ole konsertoineet, ette ole konsertoineet, eivät ole konsertoineet, ei ole konsertoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin konsertoinut, olit konsertoinut, oli konsertoinut, olimme konsertoineet, olitte konsertoineet, olivat konsertoineet, oli konsertoitu

en ollut konsertoinut, et ollut konsertoinut, ei ollut konsertoinut, emme olleet konsertoineet, ette olleet konsertoineet, eivät olleet konsertoineet, ei ollut konsertoitu

PREZENT IMPERATIV

-, konsertoi, konsertoikoon, konsertoikaamme, konsertoikaa, konsertoikoot, konsertoitakoon

-, älä konsertoi, älköön konsertoiko, älkäämme konsertoiko, älkää konsertoiko, älkööt konsertoiko, älköön konsertoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon konsertoinut, -, -, olkoot konsertoineet, olkoon konsertoitu

-, -, älköön olko konsertoinut, -, -, älkööt olko konsertoineet, älköön olko konsertoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

konsertoisin, konsertoisit, konsertoisi, konsertoisimme, konsertoisitte, konsertoisivat, konsertoitaisiin

en konsertoisi, et konsertoisi, ei konsertoisi, emme konsertoisi, ette konsertoisi, eivät konsertoisi, ei konsertoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin konsertoinut, olisit konsertoinut, olisi konsertoinut, olisimme konsertoineet, olisitte konsertoineet, olisivat konsertoineet, oltaisiin konsertoitu

en olisi konsertoinut, et olisi konsertoinut, ei olisi konsertoinut, emme olisi konsertoineet, ette olisi konsertoineet, eivät olisi konsertoineet, ei olisi konsertoitu

PREZENT POTENȚIAL

konsertoinen, konsertoinet, konsertoinee, konsertoinemme, konsertoinette, konsertoinevat, konsertoitaneen

en konsertoine, et konsertoine, ei konsertoine, emme konsertoine, ette konsertoine, eivät konsertoine, ei konsertoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen konsertoinut, lienet konsertoinut, lienee konsertoinut, lienemme konsertoineet, lienette konsertoineet, lienevät konsertoineet, lienee konsertoitu

en liene konsertoinut, et liene konsertoinut, ei liene konsertoinut, emme liene konsertoineet, ette liene konsertoineet, eivät liene konsertoineet, ei liene konsertoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: konsertoida    FORMA LUNGĂ: konsertoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: konsertoidessa   INSTRUCTIV: konsertoiden  INESIV PASIV: konsertoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: konsertoimaan   INESIV: konsertoimassa  ELATIV: konsertoimasta

ADESIV: konsertoimalla  ABESIV: konsertoimatta  INSTRUCTIV: konsertoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: konsertoiminen   PARTITIV: konsertoiminen

INFINITIVUL CINCI: konsertoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: konsertoiva  (gen. konsertoivan)   PASIV: konsertoitava   (gen. konsertoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: konsertoinut                       PASIV: konsertoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: konsertoija (pl.gen. konsertoijien)  ADJECTIV NEGATIV: konsertoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): konsertointi

 

 

konservoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

konservoin, konservoit, konservoi, konservoimme, konservoitte, konservoivat, konservoidaan

en konservoi, et konservoi, ei konservoi, emme konservoi, ette konservoi, eivät konservoi, ei konservoida

IMPERFECT INDICATIV

konservoin, konservoit, konservoi, konservoimme, konservoitte, konservoivat, konservoitiin

en konservoinut, et konservoinut, ei konservoinut, emme konservoineet, ette konservoineet, eivät konservoineet, ei konservoitu

PERFECT INDICATIV

olen konservoinut, olet konservoinut, on konservoinut, olemme konservoineet, olette konservoineet, ovat konservoineet, on konservoitu

en ole konservoinut, et ole konservoinut, ei ole konservoinut, emme ole konservoineet, ette ole konservoineet, eivät ole konservoineet, ei ole konservoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin konservoinut, olit konservoinut, oli konservoinut, olimme konservoineet, olitte konservoineet, olivat konservoineet, oli konservoitu

en ollut konservoinut, et ollut konservoinut, ei ollut konservoinut, emme olleet konservoineet, ette olleet konservoineet, eivät olleet konservoineet, ei ollut konservoitu

PREZENT IMPERATIV

-, konservoi, konservoikoon, konservoikaamme, konservoikaa, konservoikoot, konservoitakoon

-, älä konservoi, älköön konservoiko, älkäämme konservoiko, älkää konservoiko, älkööt konservoiko, älköön konservoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon konservoinut, -, -, olkoot konservoineet, olkoon konservoitu

-, -, älköön olko konservoinut, -, -, älkööt olko konservoineet, älköön olko konservoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

konservoisin, konservoisit, konservoisi, konservoisimme, konservoisitte, konservoisivat, konservoitaisiin

en konservoisi, et konservoisi, ei konservoisi, emme konservoisi, ette konservoisi, eivät konservoisi, ei konservoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin konservoinut, olisit konservoinut, olisi konservoinut, olisimme konservoineet, olisitte konservoineet, olisivat konservoineet, oltaisiin konservoitu

en olisi konservoinut, et olisi konservoinut, ei olisi konservoinut, emme olisi konservoineet, ette olisi konservoineet, eivät olisi konservoineet, ei olisi konservoitu

PREZENT POTENȚIAL

konservoinen, konservoinet, konservoinee, konservoinemme, konservoinette, konservoinevat, konservoitaneen

en konservoine, et konservoine, ei konservoine, emme konservoine, ette konservoine, eivät konservoine, ei konservoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen konservoinut, lienet konservoinut, lienee konservoinut, lienemme konservoineet, lienette konservoineet, lienevät konservoineet, lienee konservoitu

en liene konservoinut, et liene konservoinut, ei liene konservoinut, emme liene konservoineet, ette liene konservoineet, eivät liene konservoineet, ei liene konservoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: konservoida    FORMA LUNGĂ: konservoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: konservoidessa   INSTRUCTIV: konservoiden  INESIV PASIV: konservoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: konservoimaan   INESIV: konservoimassa  ELATIV: konservoimasta

ADESIV: konservoimalla  ABESIV: konservoimatta  INSTRUCTIV: konservoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: konservoiminen   PARTITIV: konservoiminen

INFINITIVUL CINCI: konservoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: konservoiva  (gen. konservoivan)   PASIV: konservoitava   (gen. konservoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: konservoinut                       PASIV: konservoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: konservoija (pl.gen. konservoijien)  ADJECTIV NEGATIV: konservoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): konservointi

 

 

konsignoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

konsignoin, konsignoit, konsignoi, konsignoimme, konsignoitte, konsignoivat, konsignoidaan

en konsignoi, et konsignoi, ei konsignoi, emme konsignoi, ette konsignoi, eivät konsignoi, ei konsignoida

IMPERFECT INDICATIV

konsignoin, konsignoit, konsignoi, konsignoimme, konsignoitte, konsignoivat, konsignoitiin

en konsignoinut, et konsignoinut, ei konsignoinut, emme konsignoineet, ette konsignoineet, eivät konsignoineet, ei konsignoitu

PERFECT INDICATIV

olen konsignoinut, olet konsignoinut, on konsignoinut, olemme konsignoineet, olette konsignoineet, ovat konsignoineet, on konsignoitu

en ole konsignoinut, et ole konsignoinut, ei ole konsignoinut, emme ole konsignoineet, ette ole konsignoineet, eivät ole konsignoineet, ei ole konsignoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin konsignoinut, olit konsignoinut, oli konsignoinut, olimme konsignoineet, olitte konsignoineet, olivat konsignoineet, oli konsignoitu

en ollut konsignoinut, et ollut konsignoinut, ei ollut konsignoinut, emme olleet konsignoineet, ette olleet konsignoineet, eivät olleet konsignoineet, ei ollut konsignoitu

PREZENT IMPERATIV

-, konsignoi, konsignoikoon, konsignoikaamme, konsignoikaa, konsignoikoot, konsignoitakoon

-, älä konsignoi, älköön konsignoiko, älkäämme konsignoiko, älkää konsignoiko, älkööt konsignoiko, älköön konsignoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon konsignoinut, -, -, olkoot konsignoineet, olkoon konsignoitu

-, -, älköön olko konsignoinut, -, -, älkööt olko konsignoineet, älköön olko konsignoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

konsignoisin, konsignoisit, konsignoisi, konsignoisimme, konsignoisitte, konsignoisivat, konsignoitaisiin

en konsignoisi, et konsignoisi, ei konsignoisi, emme konsignoisi, ette konsignoisi, eivät konsignoisi, ei konsignoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin konsignoinut, olisit konsignoinut, olisi konsignoinut, olisimme konsignoineet, olisitte konsignoineet, olisivat konsignoineet, oltaisiin konsignoitu

en olisi konsignoinut, et olisi konsignoinut, ei olisi konsignoinut, emme olisi konsignoineet, ette olisi konsignoineet, eivät olisi konsignoineet, ei olisi konsignoitu

PREZENT POTENȚIAL

konsignoinen, konsignoinet, konsignoinee, konsignoinemme, konsignoinette, konsignoinevat, konsignoitaneen

en konsignoine, et konsignoine, ei konsignoine, emme konsignoine, ette konsignoine, eivät konsignoine, ei konsignoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen konsignoinut, lienet konsignoinut, lienee konsignoinut, lienemme konsignoineet, lienette konsignoineet, lienevät konsignoineet, lienee konsignoitu

en liene konsignoinut, et liene konsignoinut, ei liene konsignoinut, emme liene konsignoineet, ette liene konsignoineet, eivät liene konsignoineet, ei liene konsignoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: konsignoida    FORMA LUNGĂ: konsignoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: konsignoidessa   INSTRUCTIV: konsignoiden  INESIV PASIV: konsignoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: konsignoimaan   INESIV: konsignoimassa  ELATIV: konsignoimasta

ADESIV: konsignoimalla  ABESIV: konsignoimatta  INSTRUCTIV: konsignoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: konsignoiminen   PARTITIV: konsignoiminen

INFINITIVUL CINCI: konsignoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: konsignoiva  (gen. konsignoivan)   PASIV: konsignoitava   (gen. konsignoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: konsignoinut                       PASIV: konsignoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: konsignoija (pl.gen. konsignoijien)  ADJECTIV NEGATIV: konsignoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): konsignointi

 

 

konstituoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

konstituoin, konstituoit, konstituoi, konstituoimme, konstituoitte, konstituoivat, konstituoidaan

en konstituoi, et konstituoi, ei konstituoi, emme konstituoi, ette konstituoi, eivät konstituoi, ei konstituoida

IMPERFECT INDICATIV

konstituoin, konstituoit, konstituoi, konstituoimme, konstituoitte, konstituoivat, konstituoitiin

en konstituoinut, et konstituoinut, ei konstituoinut, emme konstituoineet, ette konstituoineet, eivät konstituoineet, ei konstituoitu

PERFECT INDICATIV

olen konstituoinut, olet konstituoinut, on konstituoinut, olemme konstituoineet, olette konstituoineet, ovat konstituoineet, on konstituoitu

en ole konstituoinut, et ole konstituoinut, ei ole konstituoinut, emme ole konstituoineet, ette ole konstituoineet, eivät ole konstituoineet, ei ole konstituoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin konstituoinut, olit konstituoinut, oli konstituoinut, olimme konstituoineet, olitte konstituoineet, olivat konstituoineet, oli konstituoitu

en ollut konstituoinut, et ollut konstituoinut, ei ollut konstituoinut, emme olleet konstituoineet, ette olleet konstituoineet, eivät olleet konstituoineet, ei ollut konstituoitu

PREZENT IMPERATIV

-, konstituoi, konstituoikoon, konstituoikaamme, konstituoikaa, konstituoikoot, konstituoitakoon

-, älä konstituoi, älköön konstituoiko, älkäämme konstituoiko, älkää konstituoiko, älkööt konstituoiko, älköön konstituoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon konstituoinut, -, -, olkoot konstituoineet, olkoon konstituoitu

-, -, älköön olko konstituoinut, -, -, älkööt olko konstituoineet, älköön olko konstituoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

konstituoisin, konstituoisit, konstituoisi, konstituoisimme, konstituoisitte, konstituoisivat, konstituoitaisiin

en konstituoisi, et konstituoisi, ei konstituoisi, emme konstituoisi, ette konstituoisi, eivät konstituoisi, ei konstituoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin konstituoinut, olisit konstituoinut, olisi konstituoinut, olisimme konstituoineet, olisitte konstituoineet, olisivat konstituoineet, oltaisiin konstituoitu

en olisi konstituoinut, et olisi konstituoinut, ei olisi konstituoinut, emme olisi konstituoineet, ette olisi konstituoineet, eivät olisi konstituoineet, ei olisi konstituoitu

PREZENT POTENȚIAL

konstituoinen, konstituoinet, konstituoinee, konstituoinemme, konstituoinette, konstituoinevat, konstituoitaneen

en konstituoine, et konstituoine, ei konstituoine, emme konstituoine, ette konstituoine, eivät konstituoine, ei konstituoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen konstituoinut, lienet konstituoinut, lienee konstituoinut, lienemme konstituoineet, lienette konstituoineet, lienevät konstituoineet, lienee konstituoitu

en liene konstituoinut, et liene konstituoinut, ei liene konstituoinut, emme liene konstituoineet, ette liene konstituoineet, eivät liene konstituoineet, ei liene konstituoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: konstituoida    FORMA LUNGĂ: konstituoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: konstituoidessa   INSTRUCTIV: konstituoiden  INESIV PASIV: konstituoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: konstituoimaan   INESIV: konstituoimassa  ELATIV: konstituoimasta

ADESIV: konstituoimalla  ABESIV: konstituoimatta  INSTRUCTIV: konstituoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: konstituoiminen   PARTITIV: konstituoiminen

INFINITIVUL CINCI: konstituoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: konstituoiva  (gen. konstituoivan)   PASIV: konstituoitava   (gen. konstituoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: konstituoinut                        PASIV: konstituoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: konstituoija (pl.gen. konstituoijien)  ADJECTIV NEGATIV: konstituoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): konstituointi

 

 

konstruoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

konstruoin, konstruoit, konstruoi, konstruoimme, konstruoitte, konstruoivat, konstruoidaan

en konstruoi, et konstruoi, ei konstruoi, emme konstruoi, ette konstruoi, eivät konstruoi, ei konstruoida

IMPERFECT INDICATIV

konstruoin, konstruoit, konstruoi, konstruoimme, konstruoitte, konstruoivat, konstruoitiin

en konstruoinut, et konstruoinut, ei konstruoinut, emme konstruoineet, ette konstruoineet, eivät konstruoineet, ei konstruoitu

PERFECT INDICATIV

olen konstruoinut, olet konstruoinut, on konstruoinut, olemme konstruoineet, olette konstruoineet, ovat konstruoineet, on konstruoitu

en ole konstruoinut, et ole konstruoinut, ei ole konstruoinut, emme ole konstruoineet, ette ole konstruoineet, eivät ole konstruoineet, ei ole konstruoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin konstruoinut, olit konstruoinut, oli konstruoinut, olimme konstruoineet, olitte konstruoineet, olivat konstruoineet, oli konstruoitu

en ollut konstruoinut, et ollut konstruoinut, ei ollut konstruoinut, emme olleet konstruoineet, ette olleet konstruoineet, eivät olleet konstruoineet, ei ollut konstruoitu

PREZENT IMPERATIV

-, konstruoi, konstruoikoon, konstruoikaamme, konstruoikaa, konstruoikoot, konstruoitakoon

-, älä konstruoi, älköön konstruoiko, älkäämme konstruoiko, älkää konstruoiko, älkööt konstruoiko, älköön konstruoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon konstruoinut, -, -, olkoot konstruoineet, olkoon konstruoitu

-, -, älköön olko konstruoinut, -, -, älkööt olko konstruoineet, älköön olko konstruoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

konstruoisin, konstruoisit, konstruoisi, konstruoisimme, konstruoisitte, konstruoisivat, konstruoitaisiin

en konstruoisi, et konstruoisi, ei konstruoisi, emme konstruoisi, ette konstruoisi, eivät konstruoisi, ei konstruoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin konstruoinut, olisit konstruoinut, olisi konstruoinut, olisimme konstruoineet, olisitte konstruoineet, olisivat konstruoineet, oltaisiin konstruoitu

en olisi konstruoinut, et olisi konstruoinut, ei olisi konstruoinut, emme olisi konstruoineet, ette olisi konstruoineet, eivät olisi konstruoineet, ei olisi konstruoitu

PREZENT POTENȚIAL

konstruoinen, konstruoinet, konstruoinee, konstruoinemme, konstruoinette, konstruoinevat, konstruoitaneen

en konstruoine, et konstruoine, ei konstruoine, emme konstruoine, ette konstruoine, eivät konstruoine, ei konstruoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen konstruoinut, lienet konstruoinut, lienee konstruoinut, lienemme konstruoineet, lienette konstruoineet, lienevät konstruoineet, lienee konstruoitu

en liene konstruoinut, et liene konstruoinut, ei liene konstruoinut, emme liene konstruoineet, ette liene konstruoineet, eivät liene konstruoineet, ei liene konstruoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: konstruoida    FORMA LUNGĂ: konstruoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: konstruoidessa   INSTRUCTIV: konstruoiden  INESIV PASIV: konstruoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: konstruoimaan   INESIV: konstruoimassa  ELATIV: konstruoimasta

ADESIV: konstruoimalla  ABESIV: konstruoimatta  INSTRUCTIV: konstruoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: konstruoiminen   PARTITIV: konstruoiminen

INFINITIVUL CINCI: konstruoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: konstruoiva  (gen. konstruoivan)   PASIV: konstruoitava   (gen. konstruoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: konstruoinut                       PASIV: konstruoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: konstruoija (pl.gen. konstruoijien)  ADJECTIV NEGATIV: konstruoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): konstruointi

 

 

konsultoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

konsultoin, konsultoit, konsultoi, konsultoimme, konsultoitte, konsultoivat, konsultoidaan

en konsultoi, et konsultoi, ei konsultoi, emme konsultoi, ette konsultoi, eivät konsultoi, ei konsultoida

IMPERFECT INDICATIV

konsultoin, konsultoit, konsultoi, konsultoimme, konsultoitte, konsultoivat, konsultoitiin

en konsultoinut, et konsultoinut, ei konsultoinut, emme konsultoineet, ette konsultoineet, eivät konsultoineet, ei konsultoitu

PERFECT INDICATIV

olen konsultoinut, olet konsultoinut, on konsultoinut, olemme konsultoineet, olette konsultoineet, ovat konsultoineet, on konsultoitu

en ole konsultoinut, et ole konsultoinut, ei ole konsultoinut, emme ole konsultoineet, ette ole konsultoineet, eivät ole konsultoineet, ei ole konsultoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin konsultoinut, olit konsultoinut, oli konsultoinut, olimme konsultoineet, olitte konsultoineet, olivat konsultoineet, oli konsultoitu

en ollut konsultoinut, et ollut konsultoinut, ei ollut konsultoinut, emme olleet konsultoineet, ette olleet konsultoineet, eivät olleet konsultoineet, ei ollut konsultoitu

PREZENT IMPERATIV

-, konsultoi, konsultoikoon, konsultoikaamme, konsultoikaa, konsultoikoot, konsultoitakoon

-, älä konsultoi, älköön konsultoiko, älkäämme konsultoiko, älkää konsultoiko, älkööt konsultoiko, älköön konsultoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon konsultoinut, -, -, olkoot konsultoineet, olkoon konsultoitu

-, -, älköön olko konsultoinut, -, -, älkööt olko konsultoineet, älköön olko konsultoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

konsultoisin, konsultoisit, konsultoisi, konsultoisimme, konsultoisitte, konsultoisivat, konsultoitaisiin

en konsultoisi, et konsultoisi, ei konsultoisi, emme konsultoisi, ette konsultoisi, eivät konsultoisi, ei konsultoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin konsultoinut, olisit konsultoinut, olisi konsultoinut, olisimme konsultoineet, olisitte konsultoineet, olisivat konsultoineet, oltaisiin konsultoitu

en olisi konsultoinut, et olisi konsultoinut, ei olisi konsultoinut, emme olisi konsultoineet, ette olisi konsultoineet, eivät olisi konsultoineet, ei olisi konsultoitu

PREZENT POTENȚIAL

konsultoinen, konsultoinet, konsultoinee, konsultoinemme, konsultoinette, konsultoinevat, konsultoitaneen

en konsultoine, et konsultoine, ei konsultoine, emme konsultoine, ette konsultoine, eivät konsultoine, ei konsultoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen konsultoinut, lienet konsultoinut, lienee konsultoinut, lienemme konsultoineet, lienette konsultoineet, lienevät konsultoineet, lienee konsultoitu

en liene konsultoinut, et liene konsultoinut, ei liene konsultoinut, emme liene konsultoineet, ette liene konsultoineet, eivät liene konsultoineet, ei liene konsultoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: konsultoida    FORMA LUNGĂ: konsultoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: konsultoidessa   INSTRUCTIV: konsultoiden  INESIV PASIV: konsultoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: konsultoimaan   INESIV: konsultoimassa  ELATIV: konsultoimasta

ADESIV: konsultoimalla  ABESIV: konsultoimatta  INSTRUCTIV: konsultoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: konsultoiminen   PARTITIV: konsultoiminen

INFINITIVUL CINCI: konsultoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: konsultoiva  (gen. konsultoivan)   PASIV: konsultoitava   (gen. konsultoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: konsultoinut                       PASIV: konsultoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: konsultoija (pl.gen. konsultoijien)  ADJECTIV NEGATIV: konsultoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): konsultointi

 

 

kontrolloida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

kontrolloin, kontrolloit, kontrolloi, kontrolloimme, kontrolloitte, kontrolloivat, kontrolloidaan

en kontrolloi, et kontrolloi, ei kontrolloi, emme kontrolloi, ette kontrolloi, eivät kontrolloi, ei kontrolloida

IMPERFECT INDICATIV

kontrolloin, kontrolloit, kontrolloi, kontrolloimme, kontrolloitte, kontrolloivat, kontrolloitiin

en kontrolloinut, et kontrolloinut, ei kontrolloinut, emme kontrolloineet, ette kontrolloineet, eivät kontrolloineet, ei kontrolloitu

PERFECT INDICATIV

olen kontrolloinut, olet kontrolloinut, on kontrolloinut, olemme kontrolloineet, olette kontrolloineet, ovat kontrolloineet, on kontrolloitu

en ole kontrolloinut, et ole kontrolloinut, ei ole kontrolloinut, emme ole kontrolloineet, ette ole kontrolloineet, eivät ole kontrolloineet, ei ole kontrolloitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kontrolloinut, olit kontrolloinut, oli kontrolloinut, olimme kontrolloineet, olitte kontrolloineet, olivat kontrolloineet, oli kontrolloitu

en ollut kontrolloinut, et ollut kontrolloinut, ei ollut kontrolloinut, emme olleet kontrolloineet, ette olleet kontrolloineet, eivät olleet kontrolloineet, ei ollut kontrolloitu

PREZENT IMPERATIV

-, kontrolloi, kontrolloikoon, kontrolloikaamme, kontrolloikaa, kontrolloikoot, kontrolloitakoon

-, älä kontrolloi, älköön kontrolloiko, älkäämme kontrolloiko, älkää kontrolloiko, älkööt kontrolloiko, älköön kontrolloitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kontrolloinut, -, -, olkoot kontrolloineet, olkoon kontrolloitu

-, -, älköön olko kontrolloinut, -, -, älkööt olko kontrolloineet, älköön olko kontrolloitu

PREZENT CONDIȚIONAL

kontrolloisin, kontrolloisit, kontrolloisi, kontrolloisimme, kontrolloisitte, kontrolloisivat, kontrolloitaisiin

en kontrolloisi, et kontrolloisi, ei kontrolloisi, emme kontrolloisi, ette kontrolloisi, eivät kontrolloisi, ei kontrolloitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kontrolloinut, olisit kontrolloinut, olisi kontrolloinut, olisimme kontrolloineet, olisitte kontrolloineet, olisivat kontrolloineet, oltaisiin kontrolloitu

en olisi kontrolloinut, et olisi kontrolloinut, ei olisi kontrolloinut, emme olisi kontrolloineet, ette olisi kontrolloineet, eivät olisi kontrolloineet, ei olisi kontrolloitu

PREZENT POTENȚIAL

kontrolloinen, kontrolloinet, kontrolloinee, kontrolloinemme, kontrolloinette, kontrolloinevat, kontrolloitaneen

en kontrolloine, et kontrolloine, ei kontrolloine, emme kontrolloine, ette kontrolloine, eivät kontrolloine, ei kontrolloitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kontrolloinut, lienet kontrolloinut, lienee kontrolloinut, lienemme kontrolloineet, lienette kontrolloineet, lienevät kontrolloineet, lienee kontrolloitu

en liene kontrolloinut, et liene kontrolloinut, ei liene kontrolloinut, emme liene kontrolloineet, ette liene kontrolloineet, eivät liene kontrolloineet, ei liene kontrolloitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kontrolloida    FORMA LUNGĂ: kontrolloidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kontrolloidessa   INSTRUCTIV: kontrolloiden  INESIV PASIV: kontrolloitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kontrolloimaan   INESIV: kontrolloimassa  ELATIV: kontrolloimasta

ADESIV: kontrolloimalla  ABESIV: kontrolloimatta  INSTRUCTIV: kontrolloiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kontrolloiminen   PARTITIV: kontrolloiminen

INFINITIVUL CINCI: kontrolloimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kontrolloiva  (gen. kontrolloivan)   PASIV: kontrolloitava   (gen. kontrolloitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kontrolloinut                        PASIV: kontrolloitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kontrolloija (pl.gen. kontrolloijien)  ADJECTIV NEGATIV: kontrolloimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kontrollointi

 

 

konvertoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

konvertoin, konvertoit, konvertoi, konvertoimme, konvertoitte, konvertoivat, konvertoidaan

en konvertoi, et konvertoi, ei konvertoi, emme konvertoi, ette konvertoi, eivät konvertoi, ei konvertoida

IMPERFECT INDICATIV

konvertoin, konvertoit, konvertoi, konvertoimme, konvertoitte, konvertoivat, konvertoitiin

en konvertoinut, et konvertoinut, ei konvertoinut, emme konvertoineet, ette konvertoineet, eivät konvertoineet, ei konvertoitu

PERFECT INDICATIV

olen konvertoinut, olet konvertoinut, on konvertoinut, olemme konvertoineet, olette konvertoineet, ovat konvertoineet, on konvertoitu

en ole konvertoinut, et ole konvertoinut, ei ole konvertoinut, emme ole konvertoineet, ette ole konvertoineet, eivät ole konvertoineet, ei ole konvertoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin konvertoinut, olit konvertoinut, oli konvertoinut, olimme konvertoineet, olitte konvertoineet, olivat konvertoineet, oli konvertoitu

en ollut konvertoinut, et ollut konvertoinut, ei ollut konvertoinut, emme olleet konvertoineet, ette olleet konvertoineet, eivät olleet konvertoineet, ei ollut konvertoitu

PREZENT IMPERATIV

-, konvertoi, konvertoikoon, konvertoikaamme, konvertoikaa, konvertoikoot, konvertoitakoon

-, älä konvertoi, älköön konvertoiko, älkäämme konvertoiko, älkää konvertoiko, älkööt konvertoiko, älköön konvertoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon konvertoinut, -, -, olkoot konvertoineet, olkoon konvertoitu

-, -, älköön olko konvertoinut, -, -, älkööt olko konvertoineet, älköön olko konvertoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

konvertoisin, konvertoisit, konvertoisi, konvertoisimme, konvertoisitte, konvertoisivat, konvertoitaisiin

en konvertoisi, et konvertoisi, ei konvertoisi, emme konvertoisi, ette konvertoisi, eivät konvertoisi, ei konvertoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin konvertoinut, olisit konvertoinut, olisi konvertoinut, olisimme konvertoineet, olisitte konvertoineet, olisivat konvertoineet, oltaisiin konvertoitu

en olisi konvertoinut, et olisi konvertoinut, ei olisi konvertoinut, emme olisi konvertoineet, ette olisi konvertoineet, eivät olisi konvertoineet, ei olisi konvertoitu

PREZENT POTENȚIAL

konvertoinen, konvertoinet, konvertoinee, konvertoinemme, konvertoinette, konvertoinevat, konvertoitaneen

en konvertoine, et konvertoine, ei konvertoine, emme konvertoine, ette konvertoine, eivät konvertoine, ei konvertoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen konvertoinut, lienet konvertoinut, lienee konvertoinut, lienemme konvertoineet, lienette konvertoineet, lienevät konvertoineet, lienee konvertoitu

en liene konvertoinut, et liene konvertoinut, ei liene konvertoinut, emme liene konvertoineet, ette liene konvertoineet, eivät liene konvertoineet, ei liene konvertoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: konvertoida    FORMA LUNGĂ: konvertoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: konvertoidessa   INSTRUCTIV: konvertoiden  INESIV PASIV: konvertoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: konvertoimaan   INESIV: konvertoimassa  ELATIV: konvertoimasta

ADESIV: konvertoimalla  ABESIV: konvertoimatta  INSTRUCTIV: konvertoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: konvertoiminen   PARTITIV: konvertoiminen

INFINITIVUL CINCI: konvertoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: konvertoiva  (gen. konvertoivan)   PASIV: konvertoitava   (gen. konvertoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: konvertoinut                       PASIV: konvertoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: konvertoija (pl.gen. konvertoijien)  ADJECTIV NEGATIV: konvertoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): konvertointi

 

 

koordinoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

koordinoin, koordinoit, koordinoi, koordinoimme, koordinoitte, koordinoivat, koordinoidaan

en koordinoi, et koordinoi, ei koordinoi, emme koordinoi, ette koordinoi, eivät koordinoi, ei koordinoida

IMPERFECT INDICATIV

koordinoin, koordinoit, koordinoi, koordinoimme, koordinoitte, koordinoivat, koordinoitiin

en koordinoinut, et koordinoinut, ei koordinoinut, emme koordinoineet, ette koordinoineet, eivät koordinoineet, ei koordinoitu

PERFECT INDICATIV

olen koordinoinut, olet koordinoinut, on koordinoinut, olemme koordinoineet, olette koordinoineet, ovat koordinoineet, on koordinoitu

en ole koordinoinut, et ole koordinoinut, ei ole koordinoinut, emme ole koordinoineet, ette ole koordinoineet, eivät ole koordinoineet, ei ole koordinoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin koordinoinut, olit koordinoinut, oli koordinoinut, olimme koordinoineet, olitte koordinoineet, olivat koordinoineet, oli koordinoitu

en ollut koordinoinut, et ollut koordinoinut, ei ollut koordinoinut, emme olleet koordinoineet, ette olleet koordinoineet, eivät olleet koordinoineet, ei ollut koordinoitu

PREZENT IMPERATIV

-, koordinoi, koordinoikoon, koordinoikaamme, koordinoikaa, koordinoikoot, koordinoitakoon

-, älä koordinoi, älköön koordinoiko, älkäämme koordinoiko, älkää koordinoiko, älkööt koordinoiko, älköön koordinoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon koordinoinut, -, -, olkoot koordinoineet, olkoon koordinoitu

-, -, älköön olko koordinoinut, -, -, älkööt olko koordinoineet, älköön olko koordinoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

koordinoisin, koordinoisit, koordinoisi, koordinoisimme, koordinoisitte, koordinoisivat, koordinoitaisiin

en koordinoisi, et koordinoisi, ei koordinoisi, emme koordinoisi, ette koordinoisi, eivät koordinoisi, ei koordinoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin koordinoinut, olisit koordinoinut, olisi koordinoinut, olisimme koordinoineet, olisitte koordinoineet, olisivat koordinoineet, oltaisiin koordinoitu

en olisi koordinoinut, et olisi koordinoinut, ei olisi koordinoinut, emme olisi koordinoineet, ette olisi koordinoineet, eivät olisi koordinoineet, ei olisi koordinoitu

PREZENT POTENȚIAL

koordinoinen, koordinoinet, koordinoinee, koordinoinemme, koordinoinette, koordinoinevat, koordinoitaneen

en koordinoine, et koordinoine, ei koordinoine, emme koordinoine, ette koordinoine, eivät koordinoine, ei koordinoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen koordinoinut, lienet koordinoinut, lienee koordinoinut, lienemme koordinoineet, lienette koordinoineet, lienevät koordinoineet, lienee koordinoitu

en liene koordinoinut, et liene koordinoinut, ei liene koordinoinut, emme liene koordinoineet, ette liene koordinoineet, eivät liene koordinoineet, ei liene koordinoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: koordinoida    FORMA LUNGĂ: koordinoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: koordinoidessa   INSTRUCTIV: koordinoiden  INESIV PASIV: koordinoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: koordinoimaan   INESIV: koordinoimassa  ELATIV: koordinoimasta

ADESIV: koordinoimalla  ABESIV: koordinoimatta  INSTRUCTIV: koordinoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: koordinoiminen   PARTITIV: koordinoiminen

INFINITIVUL CINCI: koordinoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: koordinoiva  (gen. koordinoivan)   PASIV: koordinoitava   (gen. koordinoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: koordinoinut                       PASIV: koordinoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: koordinoija (pl.gen. koordinoijien)  ADJECTIV NEGATIV: koordinoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): koordinointi

 

 

kopeloida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

kopeloin, kopeloit, kopeloi, kopeloimme, kopeloitte, kopeloivat, kopeloidaan

en kopeloi, et kopeloi, ei kopeloi, emme kopeloi, ette kopeloi, eivät kopeloi, ei kopeloida

IMPERFECT INDICATIV

kopeloin, kopeloit, kopeloi, kopeloimme, kopeloitte, kopeloivat, kopeloitiin

en kopeloinut, et kopeloinut, ei kopeloinut, emme kopeloineet, ette kopeloineet, eivät kopeloineet, ei kopeloitu

PERFECT INDICATIV

olen kopeloinut, olet kopeloinut, on kopeloinut, olemme kopeloineet, olette kopeloineet, ovat kopeloineet, on kopeloitu

en ole kopeloinut, et ole kopeloinut, ei ole kopeloinut, emme ole kopeloineet, ette ole kopeloineet, eivät ole kopeloineet, ei ole kopeloitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kopeloinut, olit kopeloinut, oli kopeloinut, olimme kopeloineet, olitte kopeloineet, olivat kopeloineet, oli kopeloitu

en ollut kopeloinut, et ollut kopeloinut, ei ollut kopeloinut, emme olleet kopeloineet, ette olleet kopeloineet, eivät olleet kopeloineet, ei ollut kopeloitu

PREZENT IMPERATIV

-, kopeloi, kopeloikoon, kopeloikaamme, kopeloikaa, kopeloikoot, kopeloitakoon

-, älä kopeloi, älköön kopeloiko, älkäämme kopeloiko, älkää kopeloiko, älkööt kopeloiko, älköön kopeloitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kopeloinut, -, -, olkoot kopeloineet, olkoon kopeloitu

-, -, älköön olko kopeloinut, -, -, älkööt olko kopeloineet, älköön olko kopeloitu

PREZENT CONDIȚIONAL

kopeloisin, kopeloisit, kopeloisi, kopeloisimme, kopeloisitte, kopeloisivat, kopeloitaisiin

en kopeloisi, et kopeloisi, ei kopeloisi, emme kopeloisi, ette kopeloisi, eivät kopeloisi, ei kopeloitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kopeloinut, olisit kopeloinut, olisi kopeloinut, olisimme kopeloineet, olisitte kopeloineet, olisivat kopeloineet, oltaisiin kopeloitu

en olisi kopeloinut, et olisi kopeloinut, ei olisi kopeloinut, emme olisi kopeloineet, ette olisi kopeloineet, eivät olisi kopeloineet, ei olisi kopeloitu

PREZENT POTENȚIAL

kopeloinen, kopeloinet, kopeloinee, kopeloinemme, kopeloinette, kopeloinevat, kopeloitaneen

en kopeloine, et kopeloine, ei kopeloine, emme kopeloine, ette kopeloine, eivät kopeloine, ei kopeloitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kopeloinut, lienet kopeloinut, lienee kopeloinut, lienemme kopeloineet, lienette kopeloineet, lienevät kopeloineet, lienee kopeloitu

en liene kopeloinut, et liene kopeloinut, ei liene kopeloinut, emme liene kopeloineet, ette liene kopeloineet, eivät liene kopeloineet, ei liene kopeloitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kopeloida    FORMA LUNGĂ: kopeloidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kopeloidessa   INSTRUCTIV: kopeloiden  INESIV PASIV: kopeloitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kopeloimaan   INESIV: kopeloimassa  ELATIV: kopeloimasta

ADESIV: kopeloimalla  ABESIV: kopeloimatta  INSTRUCTIV: kopeloiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kopeloiminen   PARTITIV: kopeloiminen

INFINITIVUL CINCI: kopeloimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kopeloiva  (gen. kopeloivan)   PASIV: kopeloitava   (gen. kopeloitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kopeloinut                     PASIV: kopeloitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kopeloija (pl.gen. kopeloijien)  ADJECTIV NEGATIV: kopeloimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kopelointi

 

 

kopioida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

kopioin, kopioit, kopioi, kopioimme, kopioitte, kopioivat, kopioidaan

en kopioi, et kopioi, ei kopioi, emme kopioi, ette kopioi, eivät kopioi, ei kopioida

IMPERFECT INDICATIV

kopioin, kopioit, kopioi, kopioimme, kopioitte, kopioivat, kopioitiin

en kopioinut, et kopioinut, ei kopioinut, emme kopioineet, ette kopioineet, eivät kopioineet, ei kopioitu

PERFECT INDICATIV

olen kopioinut, olet kopioinut, on kopioinut, olemme kopioineet, olette kopioineet, ovat kopioineet, on kopioitu

en ole kopioinut, et ole kopioinut, ei ole kopioinut, emme ole kopioineet, ette ole kopioineet, eivät ole kopioineet, ei ole kopioitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kopioinut, olit kopioinut, oli kopioinut, olimme kopioineet, olitte kopioineet, olivat kopioineet, oli kopioitu

en ollut kopioinut, et ollut kopioinut, ei ollut kopioinut, emme olleet kopioineet, ette olleet kopioineet, eivät olleet kopioineet, ei ollut kopioitu

PREZENT IMPERATIV

-, kopioi, kopioikoon, kopioikaamme, kopioikaa, kopioikoot, kopioitakoon

-, älä kopioi, älköön kopioiko, älkäämme kopioiko, älkää kopioiko, älkööt kopioiko, älköön kopioitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kopioinut, -, -, olkoot kopioineet, olkoon kopioitu

-, -, älköön olko kopioinut, -, -, älkööt olko kopioineet, älköön olko kopioitu

PREZENT CONDIȚIONAL

kopioisin, kopioisit, kopioisi, kopioisimme, kopioisitte, kopioisivat, kopioitaisiin

en kopioisi, et kopioisi, ei kopioisi, emme kopioisi, ette kopioisi, eivät kopioisi, ei kopioitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kopioinut, olisit kopioinut, olisi kopioinut, olisimme kopioineet, olisitte kopioineet, olisivat kopioineet, oltaisiin kopioitu

en olisi kopioinut, et olisi kopioinut, ei olisi kopioinut, emme olisi kopioineet, ette olisi kopioineet, eivät olisi kopioineet, ei olisi kopioitu

PREZENT POTENȚIAL

kopioinen, kopioinet, kopioinee, kopioinemme, kopioinette, kopioinevat, kopioitaneen

en kopioine, et kopioine, ei kopioine, emme kopioine, ette kopioine, eivät kopioine, ei kopioitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kopioinut, lienet kopioinut, lienee kopioinut, lienemme kopioineet, lienette kopioineet, lienevät kopioineet, lienee kopioitu

en liene kopioinut, et liene kopioinut, ei liene kopioinut, emme liene kopioineet, ette liene kopioineet, eivät liene kopioineet, ei liene kopioitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kopioida    FORMA LUNGĂ: kopioidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kopioidessa   INSTRUCTIV: kopioiden  INESIV PASIV: kopioitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kopioimaan   INESIV: kopioimassa  ELATIV: kopioimasta

ADESIV: kopioimalla  ABESIV: kopioimatta  INSTRUCTIV: kopioiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kopioiminen   PARTITIV: kopioiminen

INFINITIVUL CINCI: kopioimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kopioiva  (gen. kopioivan)   PASIV: kopioitava   (gen. kopioitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kopioinut                    PASIV: kopioitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kopioija (pl.gen. kopioijien)  ADJECTIV NEGATIV: kopioimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kopiointi

 

 

korreloida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

korreloin, korreloit, korreloi, korreloimme, korreloitte, korreloivat, korreloidaan

en korreloi, et korreloi, ei korreloi, emme korreloi, ette korreloi, eivät korreloi, ei korreloida

IMPERFECT INDICATIV

korreloin, korreloit, korreloi, korreloimme, korreloitte, korreloivat, korreloitiin

en korreloinut, et korreloinut, ei korreloinut, emme korreloineet, ette korreloineet, eivät korreloineet, ei korreloitu

PERFECT INDICATIV

olen korreloinut, olet korreloinut, on korreloinut, olemme korreloineet, olette korreloineet, ovat korreloineet, on korreloitu

en ole korreloinut, et ole korreloinut, ei ole korreloinut, emme ole korreloineet, ette ole korreloineet, eivät ole korreloineet, ei ole korreloitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin korreloinut, olit korreloinut, oli korreloinut, olimme korreloineet, olitte korreloineet, olivat korreloineet, oli korreloitu

en ollut korreloinut, et ollut korreloinut, ei ollut korreloinut, emme olleet korreloineet, ette olleet korreloineet, eivät olleet korreloineet, ei ollut korreloitu

PREZENT IMPERATIV

-, korreloi, korreloikoon, korreloikaamme, korreloikaa, korreloikoot, korreloitakoon

-, älä korreloi, älköön korreloiko, älkäämme korreloiko, älkää korreloiko, älkööt korreloiko, älköön korreloitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon korreloinut, -, -, olkoot korreloineet, olkoon korreloitu

-, -, älköön olko korreloinut, -, -, älkööt olko korreloineet, älköön olko korreloitu

PREZENT CONDIȚIONAL

korreloisin, korreloisit, korreloisi, korreloisimme, korreloisitte, korreloisivat, korreloitaisiin

en korreloisi, et korreloisi, ei korreloisi, emme korreloisi, ette korreloisi, eivät korreloisi, ei korreloitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin korreloinut, olisit korreloinut, olisi korreloinut, olisimme korreloineet, olisitte korreloineet, olisivat korreloineet, oltaisiin korreloitu

en olisi korreloinut, et olisi korreloinut, ei olisi korreloinut, emme olisi korreloineet, ette olisi korreloineet, eivät olisi korreloineet, ei olisi korreloitu

PREZENT POTENȚIAL

korreloinen, korreloinet, korreloinee, korreloinemme, korreloinette, korreloinevat, korreloitaneen

en korreloine, et korreloine, ei korreloine, emme korreloine, ette korreloine, eivät korreloine, ei korreloitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen korreloinut, lienet korreloinut, lienee korreloinut, lienemme korreloineet, lienette korreloineet, lienevät korreloineet, lienee korreloitu

en liene korreloinut, et liene korreloinut, ei liene korreloinut, emme liene korreloineet, ette liene korreloineet, eivät liene korreloineet, ei liene korreloitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: korreloida    FORMA LUNGĂ: korreloidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: korreloidessa   INSTRUCTIV: korreloiden  INESIV PASIV: korreloitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: korreloimaan   INESIV: korreloimassa  ELATIV: korreloimasta

ADESIV: korreloimalla  ABESIV: korreloimatta  INSTRUCTIV: korreloiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: korreloiminen   PARTITIV: korreloiminen

INFINITIVUL CINCI: korreloimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: korreloiva  (gen. korreloivan)   PASIV: korreloitava   (gen. korreloitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: korreloinut                      PASIV: korreloitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: korreloija (pl.gen. korreloijien)  ADJECTIV NEGATIV: korreloimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): korrelointi

 

 

kortistoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

kortistoin, kortistoit, kortistoi, kortistoimme, kortistoitte, kortistoivat, kortistoidaan

en kortistoi, et kortistoi, ei kortistoi, emme kortistoi, ette kortistoi, eivät kortistoi, ei kortistoida

IMPERFECT INDICATIV

kortistoin, kortistoit, kortistoi, kortistoimme, kortistoitte, kortistoivat, kortistoitiin

en kortistoinut, et kortistoinut, ei kortistoinut, emme kortistoineet, ette kortistoineet, eivät kortistoineet, ei kortistoitu

PERFECT INDICATIV

olen kortistoinut, olet kortistoinut, on kortistoinut, olemme kortistoineet, olette kortistoineet, ovat kortistoineet, on kortistoitu

en ole kortistoinut, et ole kortistoinut, ei ole kortistoinut, emme ole kortistoineet, ette ole kortistoineet, eivät ole kortistoineet, ei ole kortistoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kortistoinut, olit kortistoinut, oli kortistoinut, olimme kortistoineet, olitte kortistoineet, olivat kortistoineet, oli kortistoitu

en ollut kortistoinut, et ollut kortistoinut, ei ollut kortistoinut, emme olleet kortistoineet, ette olleet kortistoineet, eivät olleet kortistoineet, ei ollut kortistoitu

PREZENT IMPERATIV

-, kortistoi, kortistoikoon, kortistoikaamme, kortistoikaa, kortistoikoot, kortistoitakoon

-, älä kortistoi, älköön kortistoiko, älkäämme kortistoiko, älkää kortistoiko, älkööt kortistoiko, älköön kortistoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kortistoinut, -, -, olkoot kortistoineet, olkoon kortistoitu

-, -, älköön olko kortistoinut, -, -, älkööt olko kortistoineet, älköön olko kortistoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

kortistoisin, kortistoisit, kortistoisi, kortistoisimme, kortistoisitte, kortistoisivat, kortistoitaisiin

en kortistoisi, et kortistoisi, ei kortistoisi, emme kortistoisi, ette kortistoisi, eivät kortistoisi, ei kortistoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kortistoinut, olisit kortistoinut, olisi kortistoinut, olisimme kortistoineet, olisitte kortistoineet, olisivat kortistoineet, oltaisiin kortistoitu

en olisi kortistoinut, et olisi kortistoinut, ei olisi kortistoinut, emme olisi kortistoineet, ette olisi kortistoineet, eivät olisi kortistoineet, ei olisi kortistoitu

PREZENT POTENȚIAL

kortistoinen, kortistoinet, kortistoinee, kortistoinemme, kortistoinette, kortistoinevat, kortistoitaneen

en kortistoine, et kortistoine, ei kortistoine, emme kortistoine, ette kortistoine, eivät kortistoine, ei kortistoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kortistoinut, lienet kortistoinut, lienee kortistoinut, lienemme kortistoineet, lienette kortistoineet, lienevät kortistoineet, lienee kortistoitu

en liene kortistoinut, et liene kortistoinut, ei liene kortistoinut, emme liene kortistoineet, ette liene kortistoineet, eivät liene kortistoineet, ei liene kortistoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kortistoida    FORMA LUNGĂ: kortistoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kortistoidessa   INSTRUCTIV: kortistoiden  INESIV PASIV: kortistoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kortistoimaan   INESIV: kortistoimassa  ELATIV: kortistoimasta

ADESIV: kortistoimalla  ABESIV: kortistoimatta  INSTRUCTIV: kortistoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kortistoiminen   PARTITIV: kortistoiminen

INFINITIVUL CINCI: kortistoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kortistoiva  (gen. kortistoivan)   PASIV: kortistoitava   (gen. kortistoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kortistoinut                       PASIV: kortistoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kortistoija (pl.gen. kortistoijien)  ADJECTIV NEGATIV: kortistoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kortistointi

 

 

koteloida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

koteloin, koteloit, koteloi, koteloimme, koteloitte, koteloivat, koteloidaan

en koteloi, et koteloi, ei koteloi, emme koteloi, ette koteloi, eivät koteloi, ei koteloida

IMPERFECT INDICATIV

koteloin, koteloit, koteloi, koteloimme, koteloitte, koteloivat, koteloitiin

en koteloinut, et koteloinut, ei koteloinut, emme koteloineet, ette koteloineet, eivät koteloineet, ei koteloitu

PERFECT INDICATIV

olen koteloinut, olet koteloinut, on koteloinut, olemme koteloineet, olette koteloineet, ovat koteloineet, on koteloitu

en ole koteloinut, et ole koteloinut, ei ole koteloinut, emme ole koteloineet, ette ole koteloineet, eivät ole koteloineet, ei ole koteloitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin koteloinut, olit koteloinut, oli koteloinut, olimme koteloineet, olitte koteloineet, olivat koteloineet, oli koteloitu

en ollut koteloinut, et ollut koteloinut, ei ollut koteloinut, emme olleet koteloineet, ette olleet koteloineet, eivät olleet koteloineet, ei ollut koteloitu

PREZENT IMPERATIV

-, koteloi, koteloikoon, koteloikaamme, koteloikaa, koteloikoot, koteloitakoon

-, älä koteloi, älköön koteloiko, älkäämme koteloiko, älkää koteloiko, älkööt koteloiko, älköön koteloitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon koteloinut, -, -, olkoot koteloineet, olkoon koteloitu

-, -, älköön olko koteloinut, -, -, älkööt olko koteloineet, älköön olko koteloitu

PREZENT CONDIȚIONAL

koteloisin, koteloisit, koteloisi, koteloisimme, koteloisitte, koteloisivat, koteloitaisiin

en koteloisi, et koteloisi, ei koteloisi, emme koteloisi, ette koteloisi, eivät koteloisi, ei koteloitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin koteloinut, olisit koteloinut, olisi koteloinut, olisimme koteloineet, olisitte koteloineet, olisivat koteloineet, oltaisiin koteloitu

en olisi koteloinut, et olisi koteloinut, ei olisi koteloinut, emme olisi koteloineet, ette olisi koteloineet, eivät olisi koteloineet, ei olisi koteloitu

PREZENT POTENȚIAL

koteloinen, koteloinet, koteloinee, koteloinemme, koteloinette, koteloinevat, koteloitaneen

en koteloine, et koteloine, ei koteloine, emme koteloine, ette koteloine, eivät koteloine, ei koteloitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen koteloinut, lienet koteloinut, lienee koteloinut, lienemme koteloineet, lienette koteloineet, lienevät koteloineet, lienee koteloitu

en liene koteloinut, et liene koteloinut, ei liene koteloinut, emme liene koteloineet, ette liene koteloineet, eivät liene koteloineet, ei liene koteloitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: koteloida    FORMA LUNGĂ: koteloidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: koteloidessa   INSTRUCTIV: koteloiden  INESIV PASIV: koteloitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: koteloimaan   INESIV: koteloimassa  ELATIV: koteloimasta

ADESIV: koteloimalla  ABESIV: koteloimatta  INSTRUCTIV: koteloiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: koteloiminen   PARTITIV: koteloiminen

INFINITIVUL CINCI: koteloimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: koteloiva  (gen. koteloivan)   PASIV: koteloitava   (gen. koteloitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: koteloinut                     PASIV: koteloitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: koteloija (pl.gen. koteloijien)  ADJECTIV NEGATIV: koteloimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kotelointi

 

 

kriminalisoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

kriminalisoin, kriminalisoit, kriminalisoi, kriminalisoimme, kriminalisoitte, kriminalisoivat, kriminalisoidaan

en kriminalisoi, et kriminalisoi, ei kriminalisoi, emme kriminalisoi, ette kriminalisoi, eivät kriminalisoi, ei kriminalisoida

IMPERFECT INDICATIV

kriminalisoin, kriminalisoit, kriminalisoi, kriminalisoimme, kriminalisoitte, kriminalisoivat, kriminalisoitiin

en kriminalisoinut, et kriminalisoinut, ei kriminalisoinut, emme kriminalisoineet, ette kriminalisoineet, eivät kriminalisoineet, ei kriminalisoitu

PERFECT INDICATIV

olen kriminalisoinut, olet kriminalisoinut, on kriminalisoinut, olemme kriminalisoineet, olette kriminalisoineet, ovat kriminalisoineet, on kriminalisoitu

en ole kriminalisoinut, et ole kriminalisoinut, ei ole kriminalisoinut, emme ole kriminalisoineet, ette ole kriminalisoineet, eivät ole kriminalisoineet, ei ole kriminalisoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kriminalisoinut, olit kriminalisoinut, oli kriminalisoinut, olimme kriminalisoineet, olitte kriminalisoineet, olivat kriminalisoineet, oli kriminalisoitu

en ollut kriminalisoinut, et ollut kriminalisoinut, ei ollut kriminalisoinut, emme olleet kriminalisoineet, ette olleet kriminalisoineet, eivät olleet kriminalisoineet, ei ollut kriminalisoitu

PREZENT IMPERATIV

-, kriminalisoi, kriminalisoikoon, kriminalisoikaamme, kriminalisoikaa, kriminalisoikoot, kriminalisoitakoon

-, älä kriminalisoi, älköön kriminalisoiko, älkäämme kriminalisoiko, älkää kriminalisoiko, älkööt kriminalisoiko, älköön kriminalisoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kriminalisoinut, -, -, olkoot kriminalisoineet, olkoon kriminalisoitu

-, -, älköön olko kriminalisoinut, -, -, älkööt olko kriminalisoineet, älköön olko kriminalisoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

kriminalisoisin, kriminalisoisit, kriminalisoisi, kriminalisoisimme, kriminalisoisitte, kriminalisoisivat, kriminalisoitaisiin

en kriminalisoisi, et kriminalisoisi, ei kriminalisoisi, emme kriminalisoisi, ette kriminalisoisi, eivät kriminalisoisi, ei kriminalisoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kriminalisoinut, olisit kriminalisoinut, olisi kriminalisoinut, olisimme kriminalisoineet, olisitte kriminalisoineet, olisivat kriminalisoineet, oltaisiin kriminalisoitu

en olisi kriminalisoinut, et olisi kriminalisoinut, ei olisi kriminalisoinut, emme olisi kriminalisoineet, ette olisi kriminalisoineet, eivät olisi kriminalisoineet, ei olisi kriminalisoitu

PREZENT POTENȚIAL

kriminalisoinen, kriminalisoinet, kriminalisoinee, kriminalisoinemme, kriminalisoinette, kriminalisoinevat, kriminalisoitaneen

en kriminalisoine, et kriminalisoine, ei kriminalisoine, emme kriminalisoine, ette kriminalisoine, eivät kriminalisoine, ei kriminalisoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kriminalisoinut, lienet kriminalisoinut, lienee kriminalisoinut, lienemme kriminalisoineet, lienette kriminalisoineet, lienevät kriminalisoineet, lienee kriminalisoitu

en liene kriminalisoinut, et liene kriminalisoinut, ei liene kriminalisoinut, emme liene kriminalisoineet, ette liene kriminalisoineet, eivät liene kriminalisoineet, ei liene kriminalisoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kriminalisoida    FORMA LUNGĂ: kriminalisoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kriminalisoidessa   INSTRUCTIV: kriminalisoiden  INESIV PASIV: kriminalisoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kriminalisoimaan   INESIV: kriminalisoimassa  ELATIV: kriminalisoimasta

ADESIV: kriminalisoimalla  ABESIV: kriminalisoimatta  INSTRUCTIV: kriminalisoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kriminalisoiminen   PARTITIV: kriminalisoiminen

INFINITIVUL CINCI: kriminalisoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kriminalisoiva  (gen. kriminalisoivan)   PASIV: kriminalisoitava   (gen. kriminalisoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kriminalisoinut                          PASIV: kriminalisoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kriminalisoija (pl.gen. kriminalisoijien)  ADJECTIV NEGATIV: kriminalisoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kriminalisointi

 

 

kristallisoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

kristallisoin, kristallisoit, kristallisoi, kristallisoimme, kristallisoitte, kristallisoivat, kristallisoidaan

en kristallisoi, et kristallisoi, ei kristallisoi, emme kristallisoi, ette kristallisoi, eivät kristallisoi, ei kristallisoida

IMPERFECT INDICATIV

kristallisoin, kristallisoit, kristallisoi, kristallisoimme, kristallisoitte, kristallisoivat, kristallisoitiin

en kristallisoinut, et kristallisoinut, ei kristallisoinut, emme kristallisoineet, ette kristallisoineet, eivät kristallisoineet, ei kristallisoitu

PERFECT INDICATIV

olen kristallisoinut, olet kristallisoinut, on kristallisoinut, olemme kristallisoineet, olette kristallisoineet, ovat kristallisoineet, on kristallisoitu

en ole kristallisoinut, et ole kristallisoinut, ei ole kristallisoinut, emme ole kristallisoineet, ette ole kristallisoineet, eivät ole kristallisoineet, ei ole kristallisoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kristallisoinut, olit kristallisoinut, oli kristallisoinut, olimme kristallisoineet, olitte kristallisoineet, olivat kristallisoineet, oli kristallisoitu

en ollut kristallisoinut, et ollut kristallisoinut, ei ollut kristallisoinut, emme olleet kristallisoineet, ette olleet kristallisoineet, eivät olleet kristallisoineet, ei ollut kristallisoitu

PREZENT IMPERATIV

-, kristallisoi, kristallisoikoon, kristallisoikaamme, kristallisoikaa, kristallisoikoot, kristallisoitakoon

-, älä kristallisoi, älköön kristallisoiko, älkäämme kristallisoiko, älkää kristallisoiko, älkööt kristallisoiko, älköön kristallisoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kristallisoinut, -, -, olkoot kristallisoineet, olkoon kristallisoitu

-, -, älköön olko kristallisoinut, -, -, älkööt olko kristallisoineet, älköön olko kristallisoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

kristallisoisin, kristallisoisit, kristallisoisi, kristallisoisimme, kristallisoisitte, kristallisoisivat, kristallisoitaisiin

en kristallisoisi, et kristallisoisi, ei kristallisoisi, emme kristallisoisi, ette kristallisoisi, eivät kristallisoisi, ei kristallisoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kristallisoinut, olisit kristallisoinut, olisi kristallisoinut, olisimme kristallisoineet, olisitte kristallisoineet, olisivat kristallisoineet, oltaisiin kristallisoitu

en olisi kristallisoinut, et olisi kristallisoinut, ei olisi kristallisoinut, emme olisi kristallisoineet, ette olisi kristallisoineet, eivät olisi kristallisoineet, ei olisi kristallisoitu

PREZENT POTENȚIAL

kristallisoinen, kristallisoinet, kristallisoinee, kristallisoinemme, kristallisoinette, kristallisoinevat, kristallisoitaneen

en kristallisoine, et kristallisoine, ei kristallisoine, emme kristallisoine, ette kristallisoine, eivät kristallisoine, ei kristallisoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kristallisoinut, lienet kristallisoinut, lienee kristallisoinut, lienemme kristallisoineet, lienette kristallisoineet, lienevät kristallisoineet, lienee kristallisoitu

en liene kristallisoinut, et liene kristallisoinut, ei liene kristallisoinut, emme liene kristallisoineet, ette liene kristallisoineet, eivät liene kristallisoineet, ei liene kristallisoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kristallisoida    FORMA LUNGĂ: kristallisoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kristallisoidessa   INSTRUCTIV: kristallisoiden  INESIV PASIV: kristallisoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kristallisoimaan   INESIV: kristallisoimassa  ELATIV: kristallisoimasta

ADESIV: kristallisoimalla  ABESIV: kristallisoimatta  INSTRUCTIV: kristallisoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kristallisoiminen   PARTITIV: kristallisoiminen

INFINITIVUL CINCI: kristallisoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kristallisoiva  (gen. kristallisoivan)   PASIV: kristallisoitava   (gen. kristallisoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kristallisoinut                          PASIV: kristallisoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kristallisoija (pl.gen. kristallisoijien)  ADJECTIV NEGATIV: kristallisoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kristallisointi

 

 

kristalloida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

kristalloin, kristalloit, kristalloi, kristalloimme, kristalloitte, kristalloivat, kristalloidaan

en kristalloi, et kristalloi, ei kristalloi, emme kristalloi, ette kristalloi, eivät kristalloi, ei kristalloida

IMPERFECT INDICATIV

kristalloin, kristalloit, kristalloi, kristalloimme, kristalloitte, kristalloivat, kristalloitiin

en kristalloinut, et kristalloinut, ei kristalloinut, emme kristalloineet, ette kristalloineet, eivät kristalloineet, ei kristalloitu

PERFECT INDICATIV

olen kristalloinut, olet kristalloinut, on kristalloinut, olemme kristalloineet, olette kristalloineet, ovat kristalloineet, on kristalloitu

en ole kristalloinut, et ole kristalloinut, ei ole kristalloinut, emme ole kristalloineet, ette ole kristalloineet, eivät ole kristalloineet, ei ole kristalloitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kristalloinut, olit kristalloinut, oli kristalloinut, olimme kristalloineet, olitte kristalloineet, olivat kristalloineet, oli kristalloitu

en ollut kristalloinut, et ollut kristalloinut, ei ollut kristalloinut, emme olleet kristalloineet, ette olleet kristalloineet, eivät olleet kristalloineet, ei ollut kristalloitu

PREZENT IMPERATIV

-, kristalloi, kristalloikoon, kristalloikaamme, kristalloikaa, kristalloikoot, kristalloitakoon

-, älä kristalloi, älköön kristalloiko, älkäämme kristalloiko, älkää kristalloiko, älkööt kristalloiko, älköön kristalloitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kristalloinut, -, -, olkoot kristalloineet, olkoon kristalloitu

-, -, älköön olko kristalloinut, -, -, älkööt olko kristalloineet, älköön olko kristalloitu

PREZENT CONDIȚIONAL

kristalloisin, kristalloisit, kristalloisi, kristalloisimme, kristalloisitte, kristalloisivat, kristalloitaisiin

en kristalloisi, et kristalloisi, ei kristalloisi, emme kristalloisi, ette kristalloisi, eivät kristalloisi, ei kristalloitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kristalloinut, olisit kristalloinut, olisi kristalloinut, olisimme kristalloineet, olisitte kristalloineet, olisivat kristalloineet, oltaisiin kristalloitu

en olisi kristalloinut, et olisi kristalloinut, ei olisi kristalloinut, emme olisi kristalloineet, ette olisi kristalloineet, eivät olisi kristalloineet, ei olisi kristalloitu

PREZENT POTENȚIAL

kristalloinen, kristalloinet, kristalloinee, kristalloinemme, kristalloinette, kristalloinevat, kristalloitaneen

en kristalloine, et kristalloine, ei kristalloine, emme kristalloine, ette kristalloine, eivät kristalloine, ei kristalloitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kristalloinut, lienet kristalloinut, lienee kristalloinut, lienemme kristalloineet, lienette kristalloineet, lienevät kristalloineet, lienee kristalloitu

en liene kristalloinut, et liene kristalloinut, ei liene kristalloinut, emme liene kristalloineet, ette liene kristalloineet, eivät liene kristalloineet, ei liene kristalloitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kristalloida    FORMA LUNGĂ: kristalloidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kristalloidessa   INSTRUCTIV: kristalloiden  INESIV PASIV: kristalloitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kristalloimaan   INESIV: kristalloimassa  ELATIV: kristalloimasta

ADESIV: kristalloimalla  ABESIV: kristalloimatta  INSTRUCTIV: kristalloiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kristalloiminen   PARTITIV: kristalloiminen

INFINITIVUL CINCI: kristalloimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kristalloiva  (gen. kristalloivan)   PASIV: kristalloitava   (gen. kristalloitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kristalloinut                        PASIV: kristalloitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kristalloija (pl.gen. kristalloijien)  ADJECTIV NEGATIV: kristalloimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kristallointi

 

 

kritikoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

kritikoin, kritikoit, kritikoi, kritikoimme, kritikoitte, kritikoivat, kritikoidaan

en kritikoi, et kritikoi, ei kritikoi, emme kritikoi, ette kritikoi, eivät kritikoi, ei kritikoida

IMPERFECT INDICATIV

kritikoin, kritikoit, kritikoi, kritikoimme, kritikoitte, kritikoivat, kritikoitiin

en kritikoinut, et kritikoinut, ei kritikoinut, emme kritikoineet, ette kritikoineet, eivät kritikoineet, ei kritikoitu

PERFECT INDICATIV

olen kritikoinut, olet kritikoinut, on kritikoinut, olemme kritikoineet, olette kritikoineet, ovat kritikoineet, on kritikoitu

en ole kritikoinut, et ole kritikoinut, ei ole kritikoinut, emme ole kritikoineet, ette ole kritikoineet, eivät ole kritikoineet, ei ole kritikoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kritikoinut, olit kritikoinut, oli kritikoinut, olimme kritikoineet, olitte kritikoineet, olivat kritikoineet, oli kritikoitu

en ollut kritikoinut, et ollut kritikoinut, ei ollut kritikoinut, emme olleet kritikoineet, ette olleet kritikoineet, eivät olleet kritikoineet, ei ollut kritikoitu

PREZENT IMPERATIV

-, kritikoi, kritikoikoon, kritikoikaamme, kritikoikaa, kritikoikoot, kritikoitakoon

-, älä kritikoi, älköön kritikoiko, älkäämme kritikoiko, älkää kritikoiko, älkööt kritikoiko, älköön kritikoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kritikoinut, -, -, olkoot kritikoineet, olkoon kritikoitu

-, -, älköön olko kritikoinut, -, -, älkööt olko kritikoineet, älköön olko kritikoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

kritikoisin, kritikoisit, kritikoisi, kritikoisimme, kritikoisitte, kritikoisivat, kritikoitaisiin

en kritikoisi, et kritikoisi, ei kritikoisi, emme kritikoisi, ette kritikoisi, eivät kritikoisi, ei kritikoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kritikoinut, olisit kritikoinut, olisi kritikoinut, olisimme kritikoineet, olisitte kritikoineet, olisivat kritikoineet, oltaisiin kritikoitu

en olisi kritikoinut, et olisi kritikoinut, ei olisi kritikoinut, emme olisi kritikoineet, ette olisi kritikoineet, eivät olisi kritikoineet, ei olisi kritikoitu

PREZENT POTENȚIAL

kritikoinen, kritikoinet, kritikoinee, kritikoinemme, kritikoinette, kritikoinevat, kritikoitaneen

en kritikoine, et kritikoine, ei kritikoine, emme kritikoine, ette kritikoine, eivät kritikoine, ei kritikoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kritikoinut, lienet kritikoinut, lienee kritikoinut, lienemme kritikoineet, lienette kritikoineet, lienevät kritikoineet, lienee kritikoitu

en liene kritikoinut, et liene kritikoinut, ei liene kritikoinut, emme liene kritikoineet, ette liene kritikoineet, eivät liene kritikoineet, ei liene kritikoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kritikoida    FORMA LUNGĂ: kritikoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kritikoidessa   INSTRUCTIV: kritikoiden  INESIV PASIV: kritikoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kritikoimaan   INESIV: kritikoimassa  ELATIV: kritikoimasta

ADESIV: kritikoimalla  ABESIV: kritikoimatta  INSTRUCTIV: kritikoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kritikoiminen   PARTITIV: kritikoiminen

INFINITIVUL CINCI: kritikoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kritikoiva  (gen. kritikoivan)   PASIV: kritikoitava   (gen. kritikoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kritikoinut                      PASIV: kritikoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kritikoija (pl.gen. kritikoijien)  ADJECTIV NEGATIV: kritikoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kritikointi

 

 

kritisoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

kritisoin, kritisoit, kritisoi, kritisoimme, kritisoitte, kritisoivat, kritisoidaan

en kritisoi, et kritisoi, ei kritisoi, emme kritisoi, ette kritisoi, eivät kritisoi, ei kritisoida

IMPERFECT INDICATIV

kritisoin, kritisoit, kritisoi, kritisoimme, kritisoitte, kritisoivat, kritisoitiin

en kritisoinut, et kritisoinut, ei kritisoinut, emme kritisoineet, ette kritisoineet, eivät kritisoineet, ei kritisoitu

PERFECT INDICATIV

olen kritisoinut, olet kritisoinut, on kritisoinut, olemme kritisoineet, olette kritisoineet, ovat kritisoineet, on kritisoitu

en ole kritisoinut, et ole kritisoinut, ei ole kritisoinut, emme ole kritisoineet, ette ole kritisoineet, eivät ole kritisoineet, ei ole kritisoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kritisoinut, olit kritisoinut, oli kritisoinut, olimme kritisoineet, olitte kritisoineet, olivat kritisoineet, oli kritisoitu

en ollut kritisoinut, et ollut kritisoinut, ei ollut kritisoinut, emme olleet kritisoineet, ette olleet kritisoineet, eivät olleet kritisoineet, ei ollut kritisoitu

PREZENT IMPERATIV

-, kritisoi, kritisoikoon, kritisoikaamme, kritisoikaa, kritisoikoot, kritisoitakoon

-, älä kritisoi, älköön kritisoiko, älkäämme kritisoiko, älkää kritisoiko, älkööt kritisoiko, älköön kritisoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kritisoinut, -, -, olkoot kritisoineet, olkoon kritisoitu

-, -, älköön olko kritisoinut, -, -, älkööt olko kritisoineet, älköön olko kritisoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

kritisoisin, kritisoisit, kritisoisi, kritisoisimme, kritisoisitte, kritisoisivat, kritisoitaisiin

en kritisoisi, et kritisoisi, ei kritisoisi, emme kritisoisi, ette kritisoisi, eivät kritisoisi, ei kritisoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kritisoinut, olisit kritisoinut, olisi kritisoinut, olisimme kritisoineet, olisitte kritisoineet, olisivat kritisoineet, oltaisiin kritisoitu

en olisi kritisoinut, et olisi kritisoinut, ei olisi kritisoinut, emme olisi kritisoineet, ette olisi kritisoineet, eivät olisi kritisoineet, ei olisi kritisoitu

PREZENT POTENȚIAL

kritisoinen, kritisoinet, kritisoinee, kritisoinemme, kritisoinette, kritisoinevat, kritisoitaneen

en kritisoine, et kritisoine, ei kritisoine, emme kritisoine, ette kritisoine, eivät kritisoine, ei kritisoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kritisoinut, lienet kritisoinut, lienee kritisoinut, lienemme kritisoineet, lienette kritisoineet, lienevät kritisoineet, lienee kritisoitu

en liene kritisoinut, et liene kritisoinut, ei liene kritisoinut, emme liene kritisoineet, ette liene kritisoineet, eivät liene kritisoineet, ei liene kritisoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kritisoida    FORMA LUNGĂ: kritisoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kritisoidessa   INSTRUCTIV: kritisoiden  INESIV PASIV: kritisoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kritisoimaan   INESIV: kritisoimassa  ELATIV: kritisoimasta

ADESIV: kritisoimalla  ABESIV: kritisoimatta  INSTRUCTIV: kritisoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kritisoiminen   PARTITIV: kritisoiminen

INFINITIVUL CINCI: kritisoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kritisoiva  (gen. kritisoivan)   PASIV: kritisoitava   (gen. kritisoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kritisoinut                      PASIV: kritisoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kritisoija (pl.gen. kritisoijien)  ADJECTIV NEGATIV: kritisoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kritisointi

 

 

kronikoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

kronikoin, kronikoit, kronikoi, kronikoimme, kronikoitte, kronikoivat, kronikoidaan

en kronikoi, et kronikoi, ei kronikoi, emme kronikoi, ette kronikoi, eivät kronikoi, ei kronikoida

IMPERFECT INDICATIV

kronikoin, kronikoit, kronikoi, kronikoimme, kronikoitte, kronikoivat, kronikoitiin

en kronikoinut, et kronikoinut, ei kronikoinut, emme kronikoineet, ette kronikoineet, eivät kronikoineet, ei kronikoitu

PERFECT INDICATIV

olen kronikoinut, olet kronikoinut, on kronikoinut, olemme kronikoineet, olette kronikoineet, ovat kronikoineet, on kronikoitu

en ole kronikoinut, et ole kronikoinut, ei ole kronikoinut, emme ole kronikoineet, ette ole kronikoineet, eivät ole kronikoineet, ei ole kronikoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kronikoinut, olit kronikoinut, oli kronikoinut, olimme kronikoineet, olitte kronikoineet, olivat kronikoineet, oli kronikoitu

en ollut kronikoinut, et ollut kronikoinut, ei ollut kronikoinut, emme olleet kronikoineet, ette olleet kronikoineet, eivät olleet kronikoineet, ei ollut kronikoitu

PREZENT IMPERATIV

-, kronikoi, kronikoikoon, kronikoikaamme, kronikoikaa, kronikoikoot, kronikoitakoon

-, älä kronikoi, älköön kronikoiko, älkäämme kronikoiko, älkää kronikoiko, älkööt kronikoiko, älköön kronikoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kronikoinut, -, -, olkoot kronikoineet, olkoon kronikoitu

-, -, älköön olko kronikoinut, -, -, älkööt olko kronikoineet, älköön olko kronikoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

kronikoisin, kronikoisit, kronikoisi, kronikoisimme, kronikoisitte, kronikoisivat, kronikoitaisiin

en kronikoisi, et kronikoisi, ei kronikoisi, emme kronikoisi, ette kronikoisi, eivät kronikoisi, ei kronikoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kronikoinut, olisit kronikoinut, olisi kronikoinut, olisimme kronikoineet, olisitte kronikoineet, olisivat kronikoineet, oltaisiin kronikoitu

en olisi kronikoinut, et olisi kronikoinut, ei olisi kronikoinut, emme olisi kronikoineet, ette olisi kronikoineet, eivät olisi kronikoineet, ei olisi kronikoitu

PREZENT POTENȚIAL

kronikoinen, kronikoinet, kronikoinee, kronikoinemme, kronikoinette, kronikoinevat, kronikoitaneen

en kronikoine, et kronikoine, ei kronikoine, emme kronikoine, ette kronikoine, eivät kronikoine, ei kronikoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kronikoinut, lienet kronikoinut, lienee kronikoinut, lienemme kronikoineet, lienette kronikoineet, lienevät kronikoineet, lienee kronikoitu

en liene kronikoinut, et liene kronikoinut, ei liene kronikoinut, emme liene kronikoineet, ette liene kronikoineet, eivät liene kronikoineet, ei liene kronikoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kronikoida    FORMA LUNGĂ: kronikoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kronikoidessa   INSTRUCTIV: kronikoiden  INESIV PASIV: kronikoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kronikoimaan   INESIV: kronikoimassa  ELATIV: kronikoimasta

ADESIV: kronikoimalla  ABESIV: kronikoimatta  INSTRUCTIV: kronikoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kronikoiminen   PARTITIV: kronikoiminen

INFINITIVUL CINCI: kronikoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kronikoiva  (gen. kronikoivan)   PASIV: kronikoitava   (gen. kronikoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kronikoinut                      PASIV: kronikoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kronikoija (pl.gen. kronikoijien)  ADJECTIV NEGATIV: kronikoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kronikointi

 

 

kulminoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

kulminoin, kulminoit, kulminoi, kulminoimme, kulminoitte, kulminoivat, kulminoidaan

en kulminoi, et kulminoi, ei kulminoi, emme kulminoi, ette kulminoi, eivät kulminoi, ei kulminoida

IMPERFECT INDICATIV

kulminoin, kulminoit, kulminoi, kulminoimme, kulminoitte, kulminoivat, kulminoitiin

en kulminoinut, et kulminoinut, ei kulminoinut, emme kulminoineet, ette kulminoineet, eivät kulminoineet, ei kulminoitu

PERFECT INDICATIV

olen kulminoinut, olet kulminoinut, on kulminoinut, olemme kulminoineet, olette kulminoineet, ovat kulminoineet, on kulminoitu

en ole kulminoinut, et ole kulminoinut, ei ole kulminoinut, emme ole kulminoineet, ette ole kulminoineet, eivät ole kulminoineet, ei ole kulminoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kulminoinut, olit kulminoinut, oli kulminoinut, olimme kulminoineet, olitte kulminoineet, olivat kulminoineet, oli kulminoitu

en ollut kulminoinut, et ollut kulminoinut, ei ollut kulminoinut, emme olleet kulminoineet, ette olleet kulminoineet, eivät olleet kulminoineet, ei ollut kulminoitu

PREZENT IMPERATIV

-, kulminoi, kulminoikoon, kulminoikaamme, kulminoikaa, kulminoikoot, kulminoitakoon

-, älä kulminoi, älköön kulminoiko, älkäämme kulminoiko, älkää kulminoiko, älkööt kulminoiko, älköön kulminoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kulminoinut, -, -, olkoot kulminoineet, olkoon kulminoitu

-, -, älköön olko kulminoinut, -, -, älkööt olko kulminoineet, älköön olko kulminoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

kulminoisin, kulminoisit, kulminoisi, kulminoisimme, kulminoisitte, kulminoisivat, kulminoitaisiin

en kulminoisi, et kulminoisi, ei kulminoisi, emme kulminoisi, ette kulminoisi, eivät kulminoisi, ei kulminoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kulminoinut, olisit kulminoinut, olisi kulminoinut, olisimme kulminoineet, olisitte kulminoineet, olisivat kulminoineet, oltaisiin kulminoitu

en olisi kulminoinut, et olisi kulminoinut, ei olisi kulminoinut, emme olisi kulminoineet, ette olisi kulminoineet, eivät olisi kulminoineet, ei olisi kulminoitu

PREZENT POTENȚIAL

kulminoinen, kulminoinet, kulminoinee, kulminoinemme, kulminoinette, kulminoinevat, kulminoitaneen

en kulminoine, et kulminoine, ei kulminoine, emme kulminoine, ette kulminoine, eivät kulminoine, ei kulminoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kulminoinut, lienet kulminoinut, lienee kulminoinut, lienemme kulminoineet, lienette kulminoineet, lienevät kulminoineet, lienee kulminoitu

en liene kulminoinut, et liene kulminoinut, ei liene kulminoinut, emme liene kulminoineet, ette liene kulminoineet, eivät liene kulminoineet, ei liene kulminoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kulminoida    FORMA LUNGĂ: kulminoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kulminoidessa   INSTRUCTIV: kulminoiden  INESIV PASIV: kulminoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kulminoimaan   INESIV: kulminoimassa  ELATIV: kulminoimasta

ADESIV: kulminoimalla  ABESIV: kulminoimatta  INSTRUCTIV: kulminoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kulminoiminen   PARTITIV: kulminoiminen

INFINITIVUL CINCI: kulminoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kulminoiva  (gen. kulminoivan)   PASIV: kulminoitava   (gen. kulminoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kulminoinut                      PASIV: kulminoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kulminoija (pl.gen. kulminoijien)  ADJECTIV NEGATIV: kulminoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kulminointi

 

 

kultivoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

kultivoin, kultivoit, kultivoi, kultivoimme, kultivoitte, kultivoivat, kultivoidaan

en kultivoi, et kultivoi, ei kultivoi, emme kultivoi, ette kultivoi, eivät kultivoi, ei kultivoida

IMPERFECT INDICATIV

kultivoin, kultivoit, kultivoi, kultivoimme, kultivoitte, kultivoivat, kultivoitiin

en kultivoinut, et kultivoinut, ei kultivoinut, emme kultivoineet, ette kultivoineet, eivät kultivoineet, ei kultivoitu

PERFECT INDICATIV

olen kultivoinut, olet kultivoinut, on kultivoinut, olemme kultivoineet, olette kultivoineet, ovat kultivoineet, on kultivoitu

en ole kultivoinut, et ole kultivoinut, ei ole kultivoinut, emme ole kultivoineet, ette ole kultivoineet, eivät ole kultivoineet, ei ole kultivoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kultivoinut, olit kultivoinut, oli kultivoinut, olimme kultivoineet, olitte kultivoineet, olivat kultivoineet, oli kultivoitu

en ollut kultivoinut, et ollut kultivoinut, ei ollut kultivoinut, emme olleet kultivoineet, ette olleet kultivoineet, eivät olleet kultivoineet, ei ollut kultivoitu

PREZENT IMPERATIV

-, kultivoi, kultivoikoon, kultivoikaamme, kultivoikaa, kultivoikoot, kultivoitakoon

-, älä kultivoi, älköön kultivoiko, älkäämme kultivoiko, älkää kultivoiko, älkööt kultivoiko, älköön kultivoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kultivoinut, -, -, olkoot kultivoineet, olkoon kultivoitu

-, -, älköön olko kultivoinut, -, -, älkööt olko kultivoineet, älköön olko kultivoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

kultivoisin, kultivoisit, kultivoisi, kultivoisimme, kultivoisitte, kultivoisivat, kultivoitaisiin

en kultivoisi, et kultivoisi, ei kultivoisi, emme kultivoisi, ette kultivoisi, eivät kultivoisi, ei kultivoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kultivoinut, olisit kultivoinut, olisi kultivoinut, olisimme kultivoineet, olisitte kultivoineet, olisivat kultivoineet, oltaisiin kultivoitu

en olisi kultivoinut, et olisi kultivoinut, ei olisi kultivoinut, emme olisi kultivoineet, ette olisi kultivoineet, eivät olisi kultivoineet, ei olisi kultivoitu

PREZENT POTENȚIAL

kultivoinen, kultivoinet, kultivoinee, kultivoinemme, kultivoinette, kultivoinevat, kultivoitaneen

en kultivoine, et kultivoine, ei kultivoine, emme kultivoine, ette kultivoine, eivät kultivoine, ei kultivoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kultivoinut, lienet kultivoinut, lienee kultivoinut, lienemme kultivoineet, lienette kultivoineet, lienevät kultivoineet, lienee kultivoitu

en liene kultivoinut, et liene kultivoinut, ei liene kultivoinut, emme liene kultivoineet, ette liene kultivoineet, eivät liene kultivoineet, ei liene kultivoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kultivoida    FORMA LUNGĂ: kultivoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kultivoidessa   INSTRUCTIV: kultivoiden  INESIV PASIV: kultivoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kultivoimaan   INESIV: kultivoimassa  ELATIV: kultivoimasta

ADESIV: kultivoimalla  ABESIV: kultivoimatta  INSTRUCTIV: kultivoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kultivoiminen   PARTITIV: kultivoiminen

INFINITIVUL CINCI: kultivoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kultivoiva  (gen. kultivoivan)   PASIV: kultivoitava   (gen. kultivoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kultivoinut                      PASIV: kultivoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kultivoija (pl.gen. kultivoijien)  ADJECTIV NEGATIV: kultivoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kultivointi

 

 

kuparoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

kuparoin, kuparoit, kuparoi, kuparoimme, kuparoitte, kuparoivat, kuparoidaan

en kuparoi, et kuparoi, ei kuparoi, emme kuparoi, ette kuparoi, eivät kuparoi, ei kuparoida

IMPERFECT INDICATIV

kuparoin, kuparoit, kuparoi, kuparoimme, kuparoitte, kuparoivat, kuparoitiin

en kuparoinut, et kuparoinut, ei kuparoinut, emme kuparoineet, ette kuparoineet, eivät kuparoineet, ei kuparoitu

PERFECT INDICATIV

olen kuparoinut, olet kuparoinut, on kuparoinut, olemme kuparoineet, olette kuparoineet, ovat kuparoineet, on kuparoitu

en ole kuparoinut, et ole kuparoinut, ei ole kuparoinut, emme ole kuparoineet, ette ole kuparoineet, eivät ole kuparoineet, ei ole kuparoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kuparoinut, olit kuparoinut, oli kuparoinut, olimme kuparoineet, olitte kuparoineet, olivat kuparoineet, oli kuparoitu

en ollut kuparoinut, et ollut kuparoinut, ei ollut kuparoinut, emme olleet kuparoineet, ette olleet kuparoineet, eivät olleet kuparoineet, ei ollut kuparoitu

PREZENT IMPERATIV

-, kuparoi, kuparoikoon, kuparoikaamme, kuparoikaa, kuparoikoot, kuparoitakoon

-, älä kuparoi, älköön kuparoiko, älkäämme kuparoiko, älkää kuparoiko, älkööt kuparoiko, älköön kuparoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kuparoinut, -, -, olkoot kuparoineet, olkoon kuparoitu

-, -, älköön olko kuparoinut, -, -, älkööt olko kuparoineet, älköön olko kuparoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

kuparoisin, kuparoisit, kuparoisi, kuparoisimme, kuparoisitte, kuparoisivat, kuparoitaisiin

en kuparoisi, et kuparoisi, ei kuparoisi, emme kuparoisi, ette kuparoisi, eivät kuparoisi, ei kuparoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kuparoinut, olisit kuparoinut, olisi kuparoinut, olisimme kuparoineet, olisitte kuparoineet, olisivat kuparoineet, oltaisiin kuparoitu

en olisi kuparoinut, et olisi kuparoinut, ei olisi kuparoinut, emme olisi kuparoineet, ette olisi kuparoineet, eivät olisi kuparoineet, ei olisi kuparoitu

PREZENT POTENȚIAL

kuparoinen, kuparoinet, kuparoinee, kuparoinemme, kuparoinette, kuparoinevat, kuparoitaneen

en kuparoine, et kuparoine, ei kuparoine, emme kuparoine, ette kuparoine, eivät kuparoine, ei kuparoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kuparoinut, lienet kuparoinut, lienee kuparoinut, lienemme kuparoineet, lienette kuparoineet, lienevät kuparoineet, lienee kuparoitu

en liene kuparoinut, et liene kuparoinut, ei liene kuparoinut, emme liene kuparoineet, ette liene kuparoineet, eivät liene kuparoineet, ei liene kuparoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kuparoida    FORMA LUNGĂ: kuparoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kuparoidessa   INSTRUCTIV: kuparoiden  INESIV PASIV: kuparoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kuparoimaan   INESIV: kuparoimassa  ELATIV: kuparoimasta

ADESIV: kuparoimalla  ABESIV: kuparoimatta  INSTRUCTIV: kuparoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kuparoiminen   PARTITIV: kuparoiminen

INFINITIVUL CINCI: kuparoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kuparoiva  (gen. kuparoivan)   PASIV: kuparoitava   (gen. kuparoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kuparoinut                     PASIV: kuparoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kuparoija (pl.gen. kuparoijien)  ADJECTIV NEGATIV: kuparoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kuparointi

 

 

kursivoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

kursivoin, kursivoit, kursivoi, kursivoimme, kursivoitte, kursivoivat, kursivoidaan

en kursivoi, et kursivoi, ei kursivoi, emme kursivoi, ette kursivoi, eivät kursivoi, ei kursivoida

IMPERFECT INDICATIV

kursivoin, kursivoit, kursivoi, kursivoimme, kursivoitte, kursivoivat, kursivoitiin

en kursivoinut, et kursivoinut, ei kursivoinut, emme kursivoineet, ette kursivoineet, eivät kursivoineet, ei kursivoitu

PERFECT INDICATIV

olen kursivoinut, olet kursivoinut, on kursivoinut, olemme kursivoineet, olette kursivoineet, ovat kursivoineet, on kursivoitu

en ole kursivoinut, et ole kursivoinut, ei ole kursivoinut, emme ole kursivoineet, ette ole kursivoineet, eivät ole kursivoineet, ei ole kursivoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kursivoinut, olit kursivoinut, oli kursivoinut, olimme kursivoineet, olitte kursivoineet, olivat kursivoineet, oli kursivoitu

en ollut kursivoinut, et ollut kursivoinut, ei ollut kursivoinut, emme olleet kursivoineet, ette olleet kursivoineet, eivät olleet kursivoineet, ei ollut kursivoitu

PREZENT IMPERATIV

-, kursivoi, kursivoikoon, kursivoikaamme, kursivoikaa, kursivoikoot, kursivoitakoon

-, älä kursivoi, älköön kursivoiko, älkäämme kursivoiko, älkää kursivoiko, älkööt kursivoiko, älköön kursivoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kursivoinut, -, -, olkoot kursivoineet, olkoon kursivoitu

-, -, älköön olko kursivoinut, -, -, älkööt olko kursivoineet, älköön olko kursivoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

kursivoisin, kursivoisit, kursivoisi, kursivoisimme, kursivoisitte, kursivoisivat, kursivoitaisiin

en kursivoisi, et kursivoisi, ei kursivoisi, emme kursivoisi, ette kursivoisi, eivät kursivoisi, ei kursivoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kursivoinut, olisit kursivoinut, olisi kursivoinut, olisimme kursivoineet, olisitte kursivoineet, olisivat kursivoineet, oltaisiin kursivoitu

en olisi kursivoinut, et olisi kursivoinut, ei olisi kursivoinut, emme olisi kursivoineet, ette olisi kursivoineet, eivät olisi kursivoineet, ei olisi kursivoitu

PREZENT POTENȚIAL

kursivoinen, kursivoinet, kursivoinee, kursivoinemme, kursivoinette, kursivoinevat, kursivoitaneen

en kursivoine, et kursivoine, ei kursivoine, emme kursivoine, ette kursivoine, eivät kursivoine, ei kursivoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kursivoinut, lienet kursivoinut, lienee kursivoinut, lienemme kursivoineet, lienette kursivoineet, lienevät kursivoineet, lienee kursivoitu

en liene kursivoinut, et liene kursivoinut, ei liene kursivoinut, emme liene kursivoineet, ette liene kursivoineet, eivät liene kursivoineet, ei liene kursivoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kursivoida    FORMA LUNGĂ: kursivoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kursivoidessa   INSTRUCTIV: kursivoiden  INESIV PASIV: kursivoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kursivoimaan   INESIV: kursivoimassa  ELATIV: kursivoimasta

ADESIV: kursivoimalla  ABESIV: kursivoimatta  INSTRUCTIV: kursivoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kursivoiminen   PARTITIV: kursivoiminen

INFINITIVUL CINCI: kursivoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kursivoiva  (gen. kursivoivan)   PASIV: kursivoitava   (gen. kursivoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kursivoinut                      PASIV: kursivoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kursivoija (pl.gen. kursivoijien)  ADJECTIV NEGATIV: kursivoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kursivointi

 

 

kuutioida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

kuutioin, kuutioit, kuutioi, kuutioimme, kuutioitte, kuutioivat, kuutioidaan

en kuutioi, et kuutioi, ei kuutioi, emme kuutioi, ette kuutioi, eivät kuutioi, ei kuutioida

IMPERFECT INDICATIV

kuutioin, kuutioit, kuutioi, kuutioimme, kuutioitte, kuutioivat, kuutioitiin

en kuutioinut, et kuutioinut, ei kuutioinut, emme kuutioineet, ette kuutioineet, eivät kuutioineet, ei kuutioitu

PERFECT INDICATIV

olen kuutioinut, olet kuutioinut, on kuutioinut, olemme kuutioineet, olette kuutioineet, ovat kuutioineet, on kuutioitu

en ole kuutioinut, et ole kuutioinut, ei ole kuutioinut, emme ole kuutioineet, ette ole kuutioineet, eivät ole kuutioineet, ei ole kuutioitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kuutioinut, olit kuutioinut, oli kuutioinut, olimme kuutioineet, olitte kuutioineet, olivat kuutioineet, oli kuutioitu

en ollut kuutioinut, et ollut kuutioinut, ei ollut kuutioinut, emme olleet kuutioineet, ette olleet kuutioineet, eivät olleet kuutioineet, ei ollut kuutioitu

PREZENT IMPERATIV

-, kuutioi, kuutioikoon, kuutioikaamme, kuutioikaa, kuutioikoot, kuutioitakoon

-, älä kuutioi, älköön kuutioiko, älkäämme kuutioiko, älkää kuutioiko, älkööt kuutioiko, älköön kuutioitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kuutioinut, -, -, olkoot kuutioineet, olkoon kuutioitu

-, -, älköön olko kuutioinut, -, -, älkööt olko kuutioineet, älköön olko kuutioitu

PREZENT CONDIȚIONAL

kuutioisin, kuutioisit, kuutioisi, kuutioisimme, kuutioisitte, kuutioisivat, kuutioitaisiin

en kuutioisi, et kuutioisi, ei kuutioisi, emme kuutioisi, ette kuutioisi, eivät kuutioisi, ei kuutioitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kuutioinut, olisit kuutioinut, olisi kuutioinut, olisimme kuutioineet, olisitte kuutioineet, olisivat kuutioineet, oltaisiin kuutioitu

en olisi kuutioinut, et olisi kuutioinut, ei olisi kuutioinut, emme olisi kuutioineet, ette olisi kuutioineet, eivät olisi kuutioineet, ei olisi kuutioitu

PREZENT POTENȚIAL

kuutioinen, kuutioinet, kuutioinee, kuutioinemme, kuutioinette, kuutioinevat, kuutioitaneen

en kuutioine, et kuutioine, ei kuutioine, emme kuutioine, ette kuutioine, eivät kuutioine, ei kuutioitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kuutioinut, lienet kuutioinut, lienee kuutioinut, lienemme kuutioineet, lienette kuutioineet, lienevät kuutioineet, lienee kuutioitu

en liene kuutioinut, et liene kuutioinut, ei liene kuutioinut, emme liene kuutioineet, ette liene kuutioineet, eivät liene kuutioineet, ei liene kuutioitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kuutioida    FORMA LUNGĂ: kuutioidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kuutioidessa   INSTRUCTIV: kuutioiden  INESIV PASIV: kuutioitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kuutioimaan   INESIV: kuutioimassa  ELATIV: kuutioimasta

ADESIV: kuutioimalla  ABESIV: kuutioimatta  INSTRUCTIV: kuutioiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kuutioiminen   PARTITIV: kuutioiminen

INFINITIVUL CINCI: kuutioimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kuutioiva  (gen. kuutioivan)   PASIV: kuutioitava   (gen. kuutioitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kuutioinut                     PASIV: kuutioitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kuutioija (pl.gen. kuutioijien)  ADJECTIV NEGATIV: kuutioimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kuutiointi

 

 

kuvioida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

kuvioin, kuvioit, kuvioi, kuvioimme, kuvioitte, kuvioivat, kuvioidaan

en kuvioi, et kuvioi, ei kuvioi, emme kuvioi, ette kuvioi, eivät kuvioi, ei kuvioida

IMPERFECT INDICATIV

kuvioin, kuvioit, kuvioi, kuvioimme, kuvioitte, kuvioivat, kuvioitiin

en kuvioinut, et kuvioinut, ei kuvioinut, emme kuvioineet, ette kuvioineet, eivät kuvioineet, ei kuvioitu

PERFECT INDICATIV

olen kuvioinut, olet kuvioinut, on kuvioinut, olemme kuvioineet, olette kuvioineet, ovat kuvioineet, on kuvioitu

en ole kuvioinut, et ole kuvioinut, ei ole kuvioinut, emme ole kuvioineet, ette ole kuvioineet, eivät ole kuvioineet, ei ole kuvioitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kuvioinut, olit kuvioinut, oli kuvioinut, olimme kuvioineet, olitte kuvioineet, olivat kuvioineet, oli kuvioitu

en ollut kuvioinut, et ollut kuvioinut, ei ollut kuvioinut, emme olleet kuvioineet, ette olleet kuvioineet, eivät olleet kuvioineet, ei ollut kuvioitu

PREZENT IMPERATIV

-, kuvioi, kuvioikoon, kuvioikaamme, kuvioikaa, kuvioikoot, kuvioitakoon

-, älä kuvioi, älköön kuvioiko, älkäämme kuvioiko, älkää kuvioiko, älkööt kuvioiko, älköön kuvioitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kuvioinut, -, -, olkoot kuvioineet, olkoon kuvioitu

-, -, älköön olko kuvioinut, -, -, älkööt olko kuvioineet, älköön olko kuvioitu

PREZENT CONDIȚIONAL

kuvioisin, kuvioisit, kuvioisi, kuvioisimme, kuvioisitte, kuvioisivat, kuvioitaisiin

en kuvioisi, et kuvioisi, ei kuvioisi, emme kuvioisi, ette kuvioisi, eivät kuvioisi, ei kuvioitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kuvioinut, olisit kuvioinut, olisi kuvioinut, olisimme kuvioineet, olisitte kuvioineet, olisivat kuvioineet, oltaisiin kuvioitu

en olisi kuvioinut, et olisi kuvioinut, ei olisi kuvioinut, emme olisi kuvioineet, ette olisi kuvioineet, eivät olisi kuvioineet, ei olisi kuvioitu

PREZENT POTENȚIAL

kuvioinen, kuvioinet, kuvioinee, kuvioinemme, kuvioinette, kuvioinevat, kuvioitaneen

en kuvioine, et kuvioine, ei kuvioine, emme kuvioine, ette kuvioine, eivät kuvioine, ei kuvioitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kuvioinut, lienet kuvioinut, lienee kuvioinut, lienemme kuvioineet, lienette kuvioineet, lienevät kuvioineet, lienee kuvioitu

en liene kuvioinut, et liene kuvioinut, ei liene kuvioinut, emme liene kuvioineet, ette liene kuvioineet, eivät liene kuvioineet, ei liene kuvioitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kuvioida    FORMA LUNGĂ: kuvioidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kuvioidessa   INSTRUCTIV: kuvioiden  INESIV PASIV: kuvioitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kuvioimaan   INESIV: kuvioimassa  ELATIV: kuvioimasta

ADESIV: kuvioimalla  ABESIV: kuvioimatta  INSTRUCTIV: kuvioiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kuvioiminen   PARTITIV: kuvioiminen

INFINITIVUL CINCI: kuvioimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kuvioiva  (gen. kuvioivan)   PASIV: kuvioitava   (gen. kuvioitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kuvioinut                    PASIV: kuvioitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kuvioija (pl.gen. kuvioijien)  ADJECTIV NEGATIV: kuvioimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kuviointi

 

 

kvalifioida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

kvalifioin, kvalifioit, kvalifioi, kvalifioimme, kvalifioitte, kvalifioivat, kvalifioidaan

en kvalifioi, et kvalifioi, ei kvalifioi, emme kvalifioi, ette kvalifioi, eivät kvalifioi, ei kvalifioida

IMPERFECT INDICATIV

kvalifioin, kvalifioit, kvalifioi, kvalifioimme, kvalifioitte, kvalifioivat, kvalifioitiin

en kvalifioinut, et kvalifioinut, ei kvalifioinut, emme kvalifioineet, ette kvalifioineet, eivät kvalifioineet, ei kvalifioitu

PERFECT INDICATIV

olen kvalifioinut, olet kvalifioinut, on kvalifioinut, olemme kvalifioineet, olette kvalifioineet, ovat kvalifioineet, on kvalifioitu

en ole kvalifioinut, et ole kvalifioinut, ei ole kvalifioinut, emme ole kvalifioineet, ette ole kvalifioineet, eivät ole kvalifioineet, ei ole kvalifioitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kvalifioinut, olit kvalifioinut, oli kvalifioinut, olimme kvalifioineet, olitte kvalifioineet, olivat kvalifioineet, oli kvalifioitu

en ollut kvalifioinut, et ollut kvalifioinut, ei ollut kvalifioinut, emme olleet kvalifioineet, ette olleet kvalifioineet, eivät olleet kvalifioineet, ei ollut kvalifioitu

PREZENT IMPERATIV

-, kvalifioi, kvalifioikoon, kvalifioikaamme, kvalifioikaa, kvalifioikoot, kvalifioitakoon

-, älä kvalifioi, älköön kvalifioiko, älkäämme kvalifioiko, älkää kvalifioiko, älkööt kvalifioiko, älköön kvalifioitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kvalifioinut, -, -, olkoot kvalifioineet, olkoon kvalifioitu

-, -, älköön olko kvalifioinut, -, -, älkööt olko kvalifioineet, älköön olko kvalifioitu

PREZENT CONDIȚIONAL

kvalifioisin, kvalifioisit, kvalifioisi, kvalifioisimme, kvalifioisitte, kvalifioisivat, kvalifioitaisiin

en kvalifioisi, et kvalifioisi, ei kvalifioisi, emme kvalifioisi, ette kvalifioisi, eivät kvalifioisi, ei kvalifioitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kvalifioinut, olisit kvalifioinut, olisi kvalifioinut, olisimme kvalifioineet, olisitte kvalifioineet, olisivat kvalifioineet, oltaisiin kvalifioitu

en olisi kvalifioinut, et olisi kvalifioinut, ei olisi kvalifioinut, emme olisi kvalifioineet, ette olisi kvalifioineet, eivät olisi kvalifioineet, ei olisi kvalifioitu

PREZENT POTENȚIAL

kvalifioinen, kvalifioinet, kvalifioinee, kvalifioinemme, kvalifioinette, kvalifioinevat, kvalifioitaneen

en kvalifioine, et kvalifioine, ei kvalifioine, emme kvalifioine, ette kvalifioine, eivät kvalifioine, ei kvalifioitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kvalifioinut, lienet kvalifioinut, lienee kvalifioinut, lienemme kvalifioineet, lienette kvalifioineet, lienevät kvalifioineet, lienee kvalifioitu

en liene kvalifioinut, et liene kvalifioinut, ei liene kvalifioinut, emme liene kvalifioineet, ette liene kvalifioineet, eivät liene kvalifioineet, ei liene kvalifioitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kvalifioida    FORMA LUNGĂ: kvalifioidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kvalifioidessa   INSTRUCTIV: kvalifioiden  INESIV PASIV: kvalifioitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kvalifioimaan   INESIV: kvalifioimassa  ELATIV: kvalifioimasta

ADESIV: kvalifioimalla  ABESIV: kvalifioimatta  INSTRUCTIV: kvalifioiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kvalifioiminen   PARTITIV: kvalifioiminen

INFINITIVUL CINCI: kvalifioimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kvalifioiva  (gen. kvalifioivan)   PASIV: kvalifioitava   (gen. kvalifioitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kvalifioinut                       PASIV: kvalifioitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kvalifioija (pl.gen. kvalifioijien)  ADJECTIV NEGATIV: kvalifioimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kvalifiointi

 

 

kylmävarastoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

kylmävarastoin, kylmävarastoit, kylmävarastoi, kylmävarastoimme, kylmävarastoitte, kylmävarastoivat, kylmävarastoidaan

en kylmävarastoi, et kylmävarastoi, ei kylmävarastoi, emme kylmävarastoi, ette kylmävarastoi, eivät kylmävarastoi, ei kylmävarastoida

IMPERFECT INDICATIV

kylmävarastoin, kylmävarastoit, kylmävarastoi, kylmävarastoimme, kylmävarastoitte, kylmävarastoivat, kylmävarastoitiin

en kylmävarastoinut, et kylmävarastoinut, ei kylmävarastoinut, emme kylmävarastoineet, ette kylmävarastoineet, eivät kylmävarastoineet, ei kylmävarastoitu

PERFECT INDICATIV

olen kylmävarastoinut, olet kylmävarastoinut, on kylmävarastoinut, olemme kylmävarastoineet, olette kylmävarastoineet, ovat kylmävarastoineet, on kylmävarastoitu

en ole kylmävarastoinut, et ole kylmävarastoinut, ei ole kylmävarastoinut, emme ole kylmävarastoineet, ette ole kylmävarastoineet, eivät ole kylmävarastoineet, ei ole kylmävarastoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kylmävarastoinut, olit kylmävarastoinut, oli kylmävarastoinut, olimme kylmävarastoineet, olitte kylmävarastoineet, olivat kylmävarastoineet, oli kylmävarastoitu

en ollut kylmävarastoinut, et ollut kylmävarastoinut, ei ollut kylmävarastoinut, emme olleet kylmävarastoineet, ette olleet kylmävarastoineet, eivät olleet kylmävarastoineet, ei ollut kylmävarastoitu

PREZENT IMPERATIV

-, kylmävarastoi, kylmävarastoikoon, kylmävarastoikaamme, kylmävarastoikaa, kylmävarastoikoot, kylmävarastoitakoon

-, älä kylmävarastoi, älköön kylmävarastoiko, älkäämme kylmävarastoiko, älkää kylmävarastoiko, älkööt kylmävarastoiko, älköön kylmävarastoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kylmävarastoinut, -, -, olkoot kylmävarastoineet, olkoon kylmävarastoitu

-, -, älköön olko kylmävarastoinut, -, -, älkööt olko kylmävarastoineet, älköön olko kylmävarastoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

kylmävarastoisin, kylmävarastoisit, kylmävarastoisi, kylmävarastoisimme, kylmävarastoisitte, kylmävarastoisivat, kylmävarastoitaisiin

en kylmävarastoisi, et kylmävarastoisi, ei kylmävarastoisi, emme kylmävarastoisi, ette kylmävarastoisi, eivät kylmävarastoisi, ei kylmävarastoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kylmävarastoinut, olisit kylmävarastoinut, olisi kylmävarastoinut, olisimme kylmävarastoineet, olisitte kylmävarastoineet, olisivat kylmävarastoineet, oltaisiin kylmävarastoitu

en olisi kylmävarastoinut, et olisi kylmävarastoinut, ei olisi kylmävarastoinut, emme olisi kylmävarastoineet, ette olisi kylmävarastoineet, eivät olisi kylmävarastoineet, ei olisi kylmävarastoitu

PREZENT POTENȚIAL

kylmävarastoinen, kylmävarastoinet, kylmävarastoinee, kylmävarastoinemme, kylmävarastoinette, kylmävarastoinevat, kylmävarastoitaneen

en kylmävarastoine, et kylmävarastoine, ei kylmävarastoine, emme kylmävarastoine, ette kylmävarastoine, eivät kylmävarastoine, ei kylmävarastoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kylmävarastoinut, lienet kylmävarastoinut, lienee kylmävarastoinut, lienemme kylmävarastoineet, lienette kylmävarastoineet, lienevät kylmävarastoineet, lienee kylmävarastoitu

en liene kylmävarastoinut, et liene kylmävarastoinut, ei liene kylmävarastoinut, emme liene kylmävarastoineet, ette liene kylmävarastoineet, eivät liene kylmävarastoineet, ei liene kylmävarastoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kylmävarastoida    FORMA LUNGĂ: kylmävarastoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kylmävarastoidessa   INSTRUCTIV: kylmävarastoiden  INESIV PASIV: kylmävarastoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kylmävarastoimaan   INESIV: kylmävarastoimassa  ELATIV: kylmävarastoimasta

ADESIV: kylmävarastoimalla  ABESIV: kylmävarastoimatta  INSTRUCTIV: kylmävarastoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kylmävarastoiminen   PARTITIV: kylmävarastoiminen

INFINITIVUL CINCI: kylmävarastoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kylmävarastoiva  (gen. kylmävarastoivan)   PASIV: kylmävarastoitava   (gen. kylmävarastoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kylmävarastoinut                           PASIV: kylmävarastoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kylmävarastoija (pl.gen. kylmävarastoijien)  ADJECTIV NEGATIV: kylmävarastoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kylmävarastointi

 

 

käpälöidä 25 (30)

PREZENT INDICATIV

käpälöin, käpälöit, käpälöi, käpälöimme, käpälöitte, käpälöivät, käpälöidään

en käpälöi, et käpälöi, ei käpälöi, emme käpälöi, ette käpälöi, eivät käpälöi, ei käpälöidä

IMPERFECT INDICATIV

käpälöin, käpälöit, käpälöi, käpälöimme, käpälöitte, käpälöivät, käpälöitiin

en käpälöinyt, et käpälöinyt, ei käpälöinyt, emme käpälöineet, ette käpälöineet, eivät käpälöineet, ei käpälöity

PERFECT INDICATIV

olen käpälöinyt, olet käpälöinyt, on käpälöinyt, olemme käpälöineet, olette käpälöineet, ovat käpälöineet, on käpälöity

en ole käpälöinyt, et ole käpälöinyt, ei ole käpälöinyt, emme ole käpälöineet, ette ole käpälöineet, eivät ole käpälöineet, ei ole käpälöity

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin käpälöinyt, olit käpälöinyt, oli käpälöinyt, olimme käpälöineet, olitte käpälöineet, olivat käpälöineet, oli käpälöity

en ollut käpälöinyt, et ollut käpälöinyt, ei ollut käpälöinyt, emme olleet käpälöineet, ette olleet käpälöineet, eivät olleet käpälöineet, ei ollut käpälöity

PREZENT IMPERATIV

-, käpälöi, käpälöiköön, käpälöikäämme, käpälöikää, käpälöikööt, käpälöitäköön

-, älä käpälöi, älköön käpälöikö, älkäämme käpälöikö, älkää käpälöikö, älkööt käpälöikö, älköön käpälöitäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon käpälöinyt, -, -, olkoot käpälöineet, olkoon käpälöity

-, -, älköön olko käpälöinyt, -, -, älkööt olko käpälöineet, älköön olko käpälöity

PREZENT CONDIȚIONAL

käpälöisin, käpälöisit, käpälöisi, käpälöisimme, käpälöisitte, käpälöisivät, käpälöitäisiin

en käpälöisi, et käpälöisi, ei käpälöisi, emme käpälöisi, ette käpälöisi, eivät käpälöisi, ei käpälöitäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin käpälöinyt, olisit käpälöinyt, olisi käpälöinyt, olisimme käpälöineet, olisitte käpälöineet, olisivat käpälöineet, oltaisiin käpälöity

en olisi käpälöinyt, et olisi käpälöinyt, ei olisi käpälöinyt, emme olisi käpälöineet, ette olisi käpälöineet, eivät olisi käpälöineet, ei olisi käpälöity

PREZENT POTENȚIAL

käpälöinen, käpälöinet, käpälöinee, käpälöinemme, käpälöinette, käpälöinevät, käpälöitäneen

en käpälöine, et käpälöine, ei käpälöine, emme käpälöine, ette käpälöine, eivät käpälöine, ei käpälöitäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen käpälöinyt, lienet käpälöinyt, lienee käpälöinyt, lienemme käpälöineet, lienette käpälöineet, lienevät käpälöineet, lienee käpälöity

en liene käpälöinyt, et liene käpälöinyt, ei liene käpälöinyt, emme liene käpälöineet, ette liene käpälöineet, eivät liene käpälöineet, ei liene käpälöity

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: käpälöidä    FORMA LUNGĂ: käpälöidäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: käpälöidessä   INSTRUCTIV: käpälöiden  INESIV PASIV: käpälöitäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: käpälöimään   INESIV: käpälöimässä  ELATIV: käpälöimästä

ADESIV: käpälöimällä  ABESIV: käpälöimättä  INSTRUCTIV: käpälöimän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: käpälöiminen   PARTITIV: käpälöiminen

INFINITIVUL CINCI: käpälöimäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: käpälöivä  (gen. käpälöivän)   PASIV: käpälöitävä   (gen. käpälöitävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: käpälöinyt                     PASIV: käpälöity

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: käpälöijä (pl.gen. käpälöijien)  ADJECTIV NEGATIV: käpälöimätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): käpälöinti

 

 

käräjöidä 25 (30)

PREZENT INDICATIV

käräjöin, käräjöit, käräjöi, käräjöimme, käräjöitte, käräjöivät, käräjöidään

en käräjöi, et käräjöi, ei käräjöi, emme käräjöi, ette käräjöi, eivät käräjöi, ei käräjöidä

IMPERFECT INDICATIV

käräjöin, käräjöit, käräjöi, käräjöimme, käräjöitte, käräjöivät, käräjöitiin

en käräjöinyt, et käräjöinyt, ei käräjöinyt, emme käräjöineet, ette käräjöineet, eivät käräjöineet, ei käräjöity

PERFECT INDICATIV

olen käräjöinyt, olet käräjöinyt, on käräjöinyt, olemme käräjöineet, olette käräjöineet, ovat käräjöineet, on käräjöity

en ole käräjöinyt, et ole käräjöinyt, ei ole käräjöinyt, emme ole käräjöineet, ette ole käräjöineet, eivät ole käräjöineet, ei ole käräjöity

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin käräjöinyt, olit käräjöinyt, oli käräjöinyt, olimme käräjöineet, olitte käräjöineet, olivat käräjöineet, oli käräjöity

en ollut käräjöinyt, et ollut käräjöinyt, ei ollut käräjöinyt, emme olleet käräjöineet, ette olleet käräjöineet, eivät olleet käräjöineet, ei ollut käräjöity

PREZENT IMPERATIV

-, käräjöi, käräjöiköön, käräjöikäämme, käräjöikää, käräjöikööt, käräjöitäköön

-, älä käräjöi, älköön käräjöikö, älkäämme käräjöikö, älkää käräjöikö, älkööt käräjöikö, älköön käräjöitäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon käräjöinyt, -, -, olkoot käräjöineet, olkoon käräjöity

-, -, älköön olko käräjöinyt, -, -, älkööt olko käräjöineet, älköön olko käräjöity

PREZENT CONDIȚIONAL

käräjöisin, käräjöisit, käräjöisi, käräjöisimme, käräjöisitte, käräjöisivät, käräjöitäisiin

en käräjöisi, et käräjöisi, ei käräjöisi, emme käräjöisi, ette käräjöisi, eivät käräjöisi, ei käräjöitäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin käräjöinyt, olisit käräjöinyt, olisi käräjöinyt, olisimme käräjöineet, olisitte käräjöineet, olisivat käräjöineet, oltaisiin käräjöity

en olisi käräjöinyt, et olisi käräjöinyt, ei olisi käräjöinyt, emme olisi käräjöineet, ette olisi käräjöineet, eivät olisi käräjöineet, ei olisi käräjöity

PREZENT POTENȚIAL

käräjöinen, käräjöinet, käräjöinee, käräjöinemme, käräjöinette, käräjöinevät, käräjöitäneen

en käräjöine, et käräjöine, ei käräjöine, emme käräjöine, ette käräjöine, eivät käräjöine, ei käräjöitäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen käräjöinyt, lienet käräjöinyt, lienee käräjöinyt, lienemme käräjöineet, lienette käräjöineet, lienevät käräjöineet, lienee käräjöity

en liene käräjöinyt, et liene käräjöinyt, ei liene käräjöinyt, emme liene käräjöineet, ette liene käräjöineet, eivät liene käräjöineet, ei liene käräjöity

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: käräjöidä    FORMA LUNGĂ: käräjöidäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: käräjöidessä   INSTRUCTIV: käräjöiden  INESIV PASIV: käräjöitäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: käräjöimään   INESIV: käräjöimässä  ELATIV: käräjöimästä

ADESIV: käräjöimällä  ABESIV: käräjöimättä  INSTRUCTIV: käräjöimän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: käräjöiminen   PARTITIV: käräjöiminen

INFINITIVUL CINCI: käräjöimäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: käräjöivä  (gen. käräjöivän)   PASIV: käräjöitävä   (gen. käräjöitävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: käräjöinyt                     PASIV: käräjöity

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: käräjöijä (pl.gen. käräjöijien)  ADJECTIV NEGATIV: käräjöimätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): käräjöinti

 

 

laakeroida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

laakeroin, laakeroit, laakeroi, laakeroimme, laakeroitte, laakeroivat, laakeroidaan

en laakeroi, et laakeroi, ei laakeroi, emme laakeroi, ette laakeroi, eivät laakeroi, ei laakeroida

IMPERFECT INDICATIV

laakeroin, laakeroit, laakeroi, laakeroimme, laakeroitte, laakeroivat, laakeroitiin

en laakeroinut, et laakeroinut, ei laakeroinut, emme laakeroineet, ette laakeroineet, eivät laakeroineet, ei laakeroitu

PERFECT INDICATIV

olen laakeroinut, olet laakeroinut, on laakeroinut, olemme laakeroineet, olette laakeroineet, ovat laakeroineet, on laakeroitu

en ole laakeroinut, et ole laakeroinut, ei ole laakeroinut, emme ole laakeroineet, ette ole laakeroineet, eivät ole laakeroineet, ei ole laakeroitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin laakeroinut, olit laakeroinut, oli laakeroinut, olimme laakeroineet, olitte laakeroineet, olivat laakeroineet, oli laakeroitu

en ollut laakeroinut, et ollut laakeroinut, ei ollut laakeroinut, emme olleet laakeroineet, ette olleet laakeroineet, eivät olleet laakeroineet, ei ollut laakeroitu

PREZENT IMPERATIV

-, laakeroi, laakeroikoon, laakeroikaamme, laakeroikaa, laakeroikoot, laakeroitakoon

-, älä laakeroi, älköön laakeroiko, älkäämme laakeroiko, älkää laakeroiko, älkööt laakeroiko, älköön laakeroitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon laakeroinut, -, -, olkoot laakeroineet, olkoon laakeroitu

-, -, älköön olko laakeroinut, -, -, älkööt olko laakeroineet, älköön olko laakeroitu

PREZENT CONDIȚIONAL

laakeroisin, laakeroisit, laakeroisi, laakeroisimme, laakeroisitte, laakeroisivat, laakeroitaisiin

en laakeroisi, et laakeroisi, ei laakeroisi, emme laakeroisi, ette laakeroisi, eivät laakeroisi, ei laakeroitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin laakeroinut, olisit laakeroinut, olisi laakeroinut, olisimme laakeroineet, olisitte laakeroineet, olisivat laakeroineet, oltaisiin laakeroitu

en olisi laakeroinut, et olisi laakeroinut, ei olisi laakeroinut, emme olisi laakeroineet, ette olisi laakeroineet, eivät olisi laakeroineet, ei olisi laakeroitu

PREZENT POTENȚIAL

laakeroinen, laakeroinet, laakeroinee, laakeroinemme, laakeroinette, laakeroinevat, laakeroitaneen

en laakeroine, et laakeroine, ei laakeroine, emme laakeroine, ette laakeroine, eivät laakeroine, ei laakeroitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen laakeroinut, lienet laakeroinut, lienee laakeroinut, lienemme laakeroineet, lienette laakeroineet, lienevät laakeroineet, lienee laakeroitu

en liene laakeroinut, et liene laakeroinut, ei liene laakeroinut, emme liene laakeroineet, ette liene laakeroineet, eivät liene laakeroineet, ei liene laakeroitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: laakeroida    FORMA LUNGĂ: laakeroidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: laakeroidessa   INSTRUCTIV: laakeroiden  INESIV PASIV: laakeroitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: laakeroimaan   INESIV: laakeroimassa  ELATIV: laakeroimasta

ADESIV: laakeroimalla  ABESIV: laakeroimatta  INSTRUCTIV: laakeroiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: laakeroiminen   PARTITIV: laakeroiminen

INFINITIVUL CINCI: laakeroimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: laakeroiva  (gen. laakeroivan)   PASIV: laakeroitava   (gen. laakeroitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: laakeroinut                      PASIV: laakeroitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: laakeroija (pl.gen. laakeroijien)  ADJECTIV NEGATIV: laakeroimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): laakerointi

 

 

laastaroida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

laastaroin, laastaroit, laastaroi, laastaroimme, laastaroitte, laastaroivat, laastaroidaan

en laastaroi, et laastaroi, ei laastaroi, emme laastaroi, ette laastaroi, eivät laastaroi, ei laastaroida

IMPERFECT INDICATIV

laastaroin, laastaroit, laastaroi, laastaroimme, laastaroitte, laastaroivat, laastaroitiin

en laastaroinut, et laastaroinut, ei laastaroinut, emme laastaroineet, ette laastaroineet, eivät laastaroineet, ei laastaroitu

PERFECT INDICATIV

olen laastaroinut, olet laastaroinut, on laastaroinut, olemme laastaroineet, olette laastaroineet, ovat laastaroineet, on laastaroitu

en ole laastaroinut, et ole laastaroinut, ei ole laastaroinut, emme ole laastaroineet, ette ole laastaroineet, eivät ole laastaroineet, ei ole laastaroitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin laastaroinut, olit laastaroinut, oli laastaroinut, olimme laastaroineet, olitte laastaroineet, olivat laastaroineet, oli laastaroitu

en ollut laastaroinut, et ollut laastaroinut, ei ollut laastaroinut, emme olleet laastaroineet, ette olleet laastaroineet, eivät olleet laastaroineet, ei ollut laastaroitu

PREZENT IMPERATIV

-, laastaroi, laastaroikoon, laastaroikaamme, laastaroikaa, laastaroikoot, laastaroitakoon

-, älä laastaroi, älköön laastaroiko, älkäämme laastaroiko, älkää laastaroiko, älkööt laastaroiko, älköön laastaroitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon laastaroinut, -, -, olkoot laastaroineet, olkoon laastaroitu

-, -, älköön olko laastaroinut, -, -, älkööt olko laastaroineet, älköön olko laastaroitu

PREZENT CONDIȚIONAL

laastaroisin, laastaroisit, laastaroisi, laastaroisimme, laastaroisitte, laastaroisivat, laastaroitaisiin

en laastaroisi, et laastaroisi, ei laastaroisi, emme laastaroisi, ette laastaroisi, eivät laastaroisi, ei laastaroitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin laastaroinut, olisit laastaroinut, olisi laastaroinut, olisimme laastaroineet, olisitte laastaroineet, olisivat laastaroineet, oltaisiin laastaroitu

en olisi laastaroinut, et olisi laastaroinut, ei olisi laastaroinut, emme olisi laastaroineet, ette olisi laastaroineet, eivät olisi laastaroineet, ei olisi laastaroitu

PREZENT POTENȚIAL

laastaroinen, laastaroinet, laastaroinee, laastaroinemme, laastaroinette, laastaroinevat, laastaroitaneen

en laastaroine, et laastaroine, ei laastaroine, emme laastaroine, ette laastaroine, eivät laastaroine, ei laastaroitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen laastaroinut, lienet laastaroinut, lienee laastaroinut, lienemme laastaroineet, lienette laastaroineet, lienevät laastaroineet, lienee laastaroitu

en liene laastaroinut, et liene laastaroinut, ei liene laastaroinut, emme liene laastaroineet, ette liene laastaroineet, eivät liene laastaroineet, ei liene laastaroitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: laastaroida    FORMA LUNGĂ: laastaroidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: laastaroidessa   INSTRUCTIV: laastaroiden  INESIV PASIV: laastaroitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: laastaroimaan   INESIV: laastaroimassa  ELATIV: laastaroimasta

ADESIV: laastaroimalla  ABESIV: laastaroimatta  INSTRUCTIV: laastaroiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: laastaroiminen   PARTITIV: laastaroiminen

INFINITIVUL CINCI: laastaroimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: laastaroiva  (gen. laastaroivan)   PASIV: laastaroitava   (gen. laastaroitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: laastaroinut                       PASIV: laastaroitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: laastaroija (pl.gen. laastaroijien)  ADJECTIV NEGATIV: laastaroimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): laastarointi

 

 

laatikoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

laatikoin, laatikoit, laatikoi, laatikoimme, laatikoitte, laatikoivat, laatikoidaan

en laatikoi, et laatikoi, ei laatikoi, emme laatikoi, ette laatikoi, eivät laatikoi, ei laatikoida

IMPERFECT INDICATIV

laatikoin, laatikoit, laatikoi, laatikoimme, laatikoitte, laatikoivat, laatikoitiin

en laatikoinut, et laatikoinut, ei laatikoinut, emme laatikoineet, ette laatikoineet, eivät laatikoineet, ei laatikoitu

PERFECT INDICATIV

olen laatikoinut, olet laatikoinut, on laatikoinut, olemme laatikoineet, olette laatikoineet, ovat laatikoineet, on laatikoitu

en ole laatikoinut, et ole laatikoinut, ei ole laatikoinut, emme ole laatikoineet, ette ole laatikoineet, eivät ole laatikoineet, ei ole laatikoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin laatikoinut, olit laatikoinut, oli laatikoinut, olimme laatikoineet, olitte laatikoineet, olivat laatikoineet, oli laatikoitu

en ollut laatikoinut, et ollut laatikoinut, ei ollut laatikoinut, emme olleet laatikoineet, ette olleet laatikoineet, eivät olleet laatikoineet, ei ollut laatikoitu

PREZENT IMPERATIV

-, laatikoi, laatikoikoon, laatikoikaamme, laatikoikaa, laatikoikoot, laatikoitakoon

-, älä laatikoi, älköön laatikoiko, älkäämme laatikoiko, älkää laatikoiko, älkööt laatikoiko, älköön laatikoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon laatikoinut, -, -, olkoot laatikoineet, olkoon laatikoitu

-, -, älköön olko laatikoinut, -, -, älkööt olko laatikoineet, älköön olko laatikoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

laatikoisin, laatikoisit, laatikoisi, laatikoisimme, laatikoisitte, laatikoisivat, laatikoitaisiin

en laatikoisi, et laatikoisi, ei laatikoisi, emme laatikoisi, ette laatikoisi, eivät laatikoisi, ei laatikoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin laatikoinut, olisit laatikoinut, olisi laatikoinut, olisimme laatikoineet, olisitte laatikoineet, olisivat laatikoineet, oltaisiin laatikoitu

en olisi laatikoinut, et olisi laatikoinut, ei olisi laatikoinut, emme olisi laatikoineet, ette olisi laatikoineet, eivät olisi laatikoineet, ei olisi laatikoitu

PREZENT POTENȚIAL

laatikoinen, laatikoinet, laatikoinee, laatikoinemme, laatikoinette, laatikoinevat, laatikoitaneen

en laatikoine, et laatikoine, ei laatikoine, emme laatikoine, ette laatikoine, eivät laatikoine, ei laatikoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen laatikoinut, lienet laatikoinut, lienee laatikoinut, lienemme laatikoineet, lienette laatikoineet, lienevät laatikoineet, lienee laatikoitu

en liene laatikoinut, et liene laatikoinut, ei liene laatikoinut, emme liene laatikoineet, ette liene laatikoineet, eivät liene laatikoineet, ei liene laatikoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: laatikoida    FORMA LUNGĂ: laatikoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: laatikoidessa   INSTRUCTIV: laatikoiden  INESIV PASIV: laatikoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: laatikoimaan   INESIV: laatikoimassa  ELATIV: laatikoimasta

ADESIV: laatikoimalla  ABESIV: laatikoimatta  INSTRUCTIV: laatikoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: laatikoiminen   PARTITIV: laatikoiminen

INFINITIVUL CINCI: laatikoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: laatikoiva  (gen. laatikoivan)   PASIV: laatikoitava   (gen. laatikoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: laatikoinut                      PASIV: laatikoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: laatikoija (pl.gen. laatikoijien)  ADJECTIV NEGATIV: laatikoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): laatikointi

 

 

laminoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

laminoin, laminoit, laminoi, laminoimme, laminoitte, laminoivat, laminoidaan

en laminoi, et laminoi, ei laminoi, emme laminoi, ette laminoi, eivät laminoi, ei laminoida

IMPERFECT INDICATIV

laminoin, laminoit, laminoi, laminoimme, laminoitte, laminoivat, laminoitiin

en laminoinut, et laminoinut, ei laminoinut, emme laminoineet, ette laminoineet, eivät laminoineet, ei laminoitu

PERFECT INDICATIV

olen laminoinut, olet laminoinut, on laminoinut, olemme laminoineet, olette laminoineet, ovat laminoineet, on laminoitu

en ole laminoinut, et ole laminoinut, ei ole laminoinut, emme ole laminoineet, ette ole laminoineet, eivät ole laminoineet, ei ole laminoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin laminoinut, olit laminoinut, oli laminoinut, olimme laminoineet, olitte laminoineet, olivat laminoineet, oli laminoitu

en ollut laminoinut, et ollut laminoinut, ei ollut laminoinut, emme olleet laminoineet, ette olleet laminoineet, eivät olleet laminoineet, ei ollut laminoitu

PREZENT IMPERATIV

-, laminoi, laminoikoon, laminoikaamme, laminoikaa, laminoikoot, laminoitakoon

-, älä laminoi, älköön laminoiko, älkäämme laminoiko, älkää laminoiko, älkööt laminoiko, älköön laminoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon laminoinut, -, -, olkoot laminoineet, olkoon laminoitu

-, -, älköön olko laminoinut, -, -, älkööt olko laminoineet, älköön olko laminoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

laminoisin, laminoisit, laminoisi, laminoisimme, laminoisitte, laminoisivat, laminoitaisiin

en laminoisi, et laminoisi, ei laminoisi, emme laminoisi, ette laminoisi, eivät laminoisi, ei laminoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin laminoinut, olisit laminoinut, olisi laminoinut, olisimme laminoineet, olisitte laminoineet, olisivat laminoineet, oltaisiin laminoitu

en olisi laminoinut, et olisi laminoinut, ei olisi laminoinut, emme olisi laminoineet, ette olisi laminoineet, eivät olisi laminoineet, ei olisi laminoitu

PREZENT POTENȚIAL

laminoinen, laminoinet, laminoinee, laminoinemme, laminoinette, laminoinevat, laminoitaneen

en laminoine, et laminoine, ei laminoine, emme laminoine, ette laminoine, eivät laminoine, ei laminoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen laminoinut, lienet laminoinut, lienee laminoinut, lienemme laminoineet, lienette laminoineet, lienevät laminoineet, lienee laminoitu

en liene laminoinut, et liene laminoinut, ei liene laminoinut, emme liene laminoineet, ette liene laminoineet, eivät liene laminoineet, ei liene laminoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: laminoida    FORMA LUNGĂ: laminoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: laminoidessa   INSTRUCTIV: laminoiden  INESIV PASIV: laminoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: laminoimaan   INESIV: laminoimassa  ELATIV: laminoimasta

ADESIV: laminoimalla  ABESIV: laminoimatta  INSTRUCTIV: laminoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: laminoiminen   PARTITIV: laminoiminen

INFINITIVUL CINCI: laminoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: laminoiva  (gen. laminoivan)   PASIV: laminoitava   (gen. laminoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: laminoinut                     PASIV: laminoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: laminoija (pl.gen. laminoijien)  ADJECTIV NEGATIV: laminoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): laminointi

 

 

lapioida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

lapioin, lapioit, lapioi, lapioimme, lapioitte, lapioivat, lapioidaan

en lapioi, et lapioi, ei lapioi, emme lapioi, ette lapioi, eivät lapioi, ei lapioida

IMPERFECT INDICATIV

lapioin, lapioit, lapioi, lapioimme, lapioitte, lapioivat, lapioitiin

en lapioinut, et lapioinut, ei lapioinut, emme lapioineet, ette lapioineet, eivät lapioineet, ei lapioitu

PERFECT INDICATIV

olen lapioinut, olet lapioinut, on lapioinut, olemme lapioineet, olette lapioineet, ovat lapioineet, on lapioitu

en ole lapioinut, et ole lapioinut, ei ole lapioinut, emme ole lapioineet, ette ole lapioineet, eivät ole lapioineet, ei ole lapioitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin lapioinut, olit lapioinut, oli lapioinut, olimme lapioineet, olitte lapioineet, olivat lapioineet, oli lapioitu

en ollut lapioinut, et ollut lapioinut, ei ollut lapioinut, emme olleet lapioineet, ette olleet lapioineet, eivät olleet lapioineet, ei ollut lapioitu

PREZENT IMPERATIV

-, lapioi, lapioikoon, lapioikaamme, lapioikaa, lapioikoot, lapioitakoon

-, älä lapioi, älköön lapioiko, älkäämme lapioiko, älkää lapioiko, älkööt lapioiko, älköön lapioitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon lapioinut, -, -, olkoot lapioineet, olkoon lapioitu

-, -, älköön olko lapioinut, -, -, älkööt olko lapioineet, älköön olko lapioitu

PREZENT CONDIȚIONAL

lapioisin, lapioisit, lapioisi, lapioisimme, lapioisitte, lapioisivat, lapioitaisiin

en lapioisi, et lapioisi, ei lapioisi, emme lapioisi, ette lapioisi, eivät lapioisi, ei lapioitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin lapioinut, olisit lapioinut, olisi lapioinut, olisimme lapioineet, olisitte lapioineet, olisivat lapioineet, oltaisiin lapioitu

en olisi lapioinut, et olisi lapioinut, ei olisi lapioinut, emme olisi lapioineet, ette olisi lapioineet, eivät olisi lapioineet, ei olisi lapioitu

PREZENT POTENȚIAL

lapioinen, lapioinet, lapioinee, lapioinemme, lapioinette, lapioinevat, lapioitaneen

en lapioine, et lapioine, ei lapioine, emme lapioine, ette lapioine, eivät lapioine, ei lapioitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen lapioinut, lienet lapioinut, lienee lapioinut, lienemme lapioineet, lienette lapioineet, lienevät lapioineet, lienee lapioitu

en liene lapioinut, et liene lapioinut, ei liene lapioinut, emme liene lapioineet, ette liene lapioineet, eivät liene lapioineet, ei liene lapioitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: lapioida    FORMA LUNGĂ: lapioidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: lapioidessa   INSTRUCTIV: lapioiden  INESIV PASIV: lapioitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: lapioimaan   INESIV: lapioimassa  ELATIV: lapioimasta

ADESIV: lapioimalla  ABESIV: lapioimatta  INSTRUCTIV: lapioiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: lapioiminen   PARTITIV: lapioiminen

INFINITIVUL CINCI: lapioimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: lapioiva  (gen. lapioivan)   PASIV: lapioitava   (gen. lapioitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: lapioinut                    PASIV: lapioitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: lapioija (pl.gen. lapioijien)  ADJECTIV NEGATIV: lapioimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): lapiointi

 

 

laskelmoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

laskelmoin, laskelmoit, laskelmoi, laskelmoimme, laskelmoitte, laskelmoivat, laskelmoidaan

en laskelmoi, et laskelmoi, ei laskelmoi, emme laskelmoi, ette laskelmoi, eivät laskelmoi, ei laskelmoida

IMPERFECT INDICATIV

laskelmoin, laskelmoit, laskelmoi, laskelmoimme, laskelmoitte, laskelmoivat, laskelmoitiin

en laskelmoinut, et laskelmoinut, ei laskelmoinut, emme laskelmoineet, ette laskelmoineet, eivät laskelmoineet, ei laskelmoitu

PERFECT INDICATIV

olen laskelmoinut, olet laskelmoinut, on laskelmoinut, olemme laskelmoineet, olette laskelmoineet, ovat laskelmoineet, on laskelmoitu

en ole laskelmoinut, et ole laskelmoinut, ei ole laskelmoinut, emme ole laskelmoineet, ette ole laskelmoineet, eivät ole laskelmoineet, ei ole laskelmoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin laskelmoinut, olit laskelmoinut, oli laskelmoinut, olimme laskelmoineet, olitte laskelmoineet, olivat laskelmoineet, oli laskelmoitu

en ollut laskelmoinut, et ollut laskelmoinut, ei ollut laskelmoinut, emme olleet laskelmoineet, ette olleet laskelmoineet, eivät olleet laskelmoineet, ei ollut laskelmoitu

PREZENT IMPERATIV

-, laskelmoi, laskelmoikoon, laskelmoikaamme, laskelmoikaa, laskelmoikoot, laskelmoitakoon

-, älä laskelmoi, älköön laskelmoiko, älkäämme laskelmoiko, älkää laskelmoiko, älkööt laskelmoiko, älköön laskelmoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon laskelmoinut, -, -, olkoot laskelmoineet, olkoon laskelmoitu

-, -, älköön olko laskelmoinut, -, -, älkööt olko laskelmoineet, älköön olko laskelmoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

laskelmoisin, laskelmoisit, laskelmoisi, laskelmoisimme, laskelmoisitte, laskelmoisivat, laskelmoitaisiin

en laskelmoisi, et laskelmoisi, ei laskelmoisi, emme laskelmoisi, ette laskelmoisi, eivät laskelmoisi, ei laskelmoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin laskelmoinut, olisit laskelmoinut, olisi laskelmoinut, olisimme laskelmoineet, olisitte laskelmoineet, olisivat laskelmoineet, oltaisiin laskelmoitu

en olisi laskelmoinut, et olisi laskelmoinut, ei olisi laskelmoinut, emme olisi laskelmoineet, ette olisi laskelmoineet, eivät olisi laskelmoineet, ei olisi laskelmoitu

PREZENT POTENȚIAL

laskelmoinen, laskelmoinet, laskelmoinee, laskelmoinemme, laskelmoinette, laskelmoinevat, laskelmoitaneen

en laskelmoine, et laskelmoine, ei laskelmoine, emme laskelmoine, ette laskelmoine, eivät laskelmoine, ei laskelmoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen laskelmoinut, lienet laskelmoinut, lienee laskelmoinut, lienemme laskelmoineet, lienette laskelmoineet, lienevät laskelmoineet, lienee laskelmoitu

en liene laskelmoinut, et liene laskelmoinut, ei liene laskelmoinut, emme liene laskelmoineet, ette liene laskelmoineet, eivät liene laskelmoineet, ei liene laskelmoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: laskelmoida    FORMA LUNGĂ: laskelmoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: laskelmoidessa   INSTRUCTIV: laskelmoiden  INESIV PASIV: laskelmoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: laskelmoimaan   INESIV: laskelmoimassa  ELATIV: laskelmoimasta

ADESIV: laskelmoimalla  ABESIV: laskelmoimatta  INSTRUCTIV: laskelmoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: laskelmoiminen   PARTITIV: laskelmoiminen

INFINITIVUL CINCI: laskelmoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: laskelmoiva  (gen. laskelmoivan)   PASIV: laskelmoitava   (gen. laskelmoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: laskelmoinut                       PASIV: laskelmoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: laskelmoija (pl.gen. laskelmoijien)  ADJECTIV NEGATIV: laskelmoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): laskelmointi

 

 

legalisoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

legalisoin, legalisoit, legalisoi, legalisoimme, legalisoitte, legalisoivat, legalisoidaan

en legalisoi, et legalisoi, ei legalisoi, emme legalisoi, ette legalisoi, eivät legalisoi, ei legalisoida

IMPERFECT INDICATIV

legalisoin, legalisoit, legalisoi, legalisoimme, legalisoitte, legalisoivat, legalisoitiin

en legalisoinut, et legalisoinut, ei legalisoinut, emme legalisoineet, ette legalisoineet, eivät legalisoineet, ei legalisoitu

PERFECT INDICATIV

olen legalisoinut, olet legalisoinut, on legalisoinut, olemme legalisoineet, olette legalisoineet, ovat legalisoineet, on legalisoitu

en ole legalisoinut, et ole legalisoinut, ei ole legalisoinut, emme ole legalisoineet, ette ole legalisoineet, eivät ole legalisoineet, ei ole legalisoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin legalisoinut, olit legalisoinut, oli legalisoinut, olimme legalisoineet, olitte legalisoineet, olivat legalisoineet, oli legalisoitu

en ollut legalisoinut, et ollut legalisoinut, ei ollut legalisoinut, emme olleet legalisoineet, ette olleet legalisoineet, eivät olleet legalisoineet, ei ollut legalisoitu

PREZENT IMPERATIV

-, legalisoi, legalisoikoon, legalisoikaamme, legalisoikaa, legalisoikoot, legalisoitakoon

-, älä legalisoi, älköön legalisoiko, älkäämme legalisoiko, älkää legalisoiko, älkööt legalisoiko, älköön legalisoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon legalisoinut, -, -, olkoot legalisoineet, olkoon legalisoitu

-, -, älköön olko legalisoinut, -, -, älkööt olko legalisoineet, älköön olko legalisoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

legalisoisin, legalisoisit, legalisoisi, legalisoisimme, legalisoisitte, legalisoisivat, legalisoitaisiin

en legalisoisi, et legalisoisi, ei legalisoisi, emme legalisoisi, ette legalisoisi, eivät legalisoisi, ei legalisoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin legalisoinut, olisit legalisoinut, olisi legalisoinut, olisimme legalisoineet, olisitte legalisoineet, olisivat legalisoineet, oltaisiin legalisoitu

en olisi legalisoinut, et olisi legalisoinut, ei olisi legalisoinut, emme olisi legalisoineet, ette olisi legalisoineet, eivät olisi legalisoineet, ei olisi legalisoitu

PREZENT POTENȚIAL

legalisoinen, legalisoinet, legalisoinee, legalisoinemme, legalisoinette, legalisoinevat, legalisoitaneen

en legalisoine, et legalisoine, ei legalisoine, emme legalisoine, ette legalisoine, eivät legalisoine, ei legalisoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen legalisoinut, lienet legalisoinut, lienee legalisoinut, lienemme legalisoineet, lienette legalisoineet, lienevät legalisoineet, lienee legalisoitu

en liene legalisoinut, et liene legalisoinut, ei liene legalisoinut, emme liene legalisoineet, ette liene legalisoineet, eivät liene legalisoineet, ei liene legalisoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: legalisoida    FORMA LUNGĂ: legalisoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: legalisoidessa   INSTRUCTIV: legalisoiden  INESIV PASIV: legalisoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: legalisoimaan   INESIV: legalisoimassa  ELATIV: legalisoimasta

ADESIV: legalisoimalla  ABESIV: legalisoimatta  INSTRUCTIV: legalisoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: legalisoiminen   PARTITIV: legalisoiminen

INFINITIVUL CINCI: legalisoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: legalisoiva  (gen. legalisoivan)   PASIV: legalisoitava   (gen. legalisoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: legalisoinut                       PASIV: legalisoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: legalisoija (pl.gen. legalisoijien)  ADJECTIV NEGATIV: legalisoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): legalisointi

 

 

legitimoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

legitimoin, legitimoit, legitimoi, legitimoimme, legitimoitte, legitimoivat, legitimoidaan

en legitimoi, et legitimoi, ei legitimoi, emme legitimoi, ette legitimoi, eivät legitimoi, ei legitimoida

IMPERFECT INDICATIV

legitimoin, legitimoit, legitimoi, legitimoimme, legitimoitte, legitimoivat, legitimoitiin

en legitimoinut, et legitimoinut, ei legitimoinut, emme legitimoineet, ette legitimoineet, eivät legitimoineet, ei legitimoitu

PERFECT INDICATIV

olen legitimoinut, olet legitimoinut, on legitimoinut, olemme legitimoineet, olette legitimoineet, ovat legitimoineet, on legitimoitu

en ole legitimoinut, et ole legitimoinut, ei ole legitimoinut, emme ole legitimoineet, ette ole legitimoineet, eivät ole legitimoineet, ei ole legitimoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin legitimoinut, olit legitimoinut, oli legitimoinut, olimme legitimoineet, olitte legitimoineet, olivat legitimoineet, oli legitimoitu

en ollut legitimoinut, et ollut legitimoinut, ei ollut legitimoinut, emme olleet legitimoineet, ette olleet legitimoineet, eivät olleet legitimoineet, ei ollut legitimoitu

PREZENT IMPERATIV

-, legitimoi, legitimoikoon, legitimoikaamme, legitimoikaa, legitimoikoot, legitimoitakoon

-, älä legitimoi, älköön legitimoiko, älkäämme legitimoiko, älkää legitimoiko, älkööt legitimoiko, älköön legitimoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon legitimoinut, -, -, olkoot legitimoineet, olkoon legitimoitu

-, -, älköön olko legitimoinut, -, -, älkööt olko legitimoineet, älköön olko legitimoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

legitimoisin, legitimoisit, legitimoisi, legitimoisimme, legitimoisitte, legitimoisivat, legitimoitaisiin

en legitimoisi, et legitimoisi, ei legitimoisi, emme legitimoisi, ette legitimoisi, eivät legitimoisi, ei legitimoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin legitimoinut, olisit legitimoinut, olisi legitimoinut, olisimme legitimoineet, olisitte legitimoineet, olisivat legitimoineet, oltaisiin legitimoitu

en olisi legitimoinut, et olisi legitimoinut, ei olisi legitimoinut, emme olisi legitimoineet, ette olisi legitimoineet, eivät olisi legitimoineet, ei olisi legitimoitu

PREZENT POTENȚIAL

legitimoinen, legitimoinet, legitimoinee, legitimoinemme, legitimoinette, legitimoinevat, legitimoitaneen

en legitimoine, et legitimoine, ei legitimoine, emme legitimoine, ette legitimoine, eivät legitimoine, ei legitimoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen legitimoinut, lienet legitimoinut, lienee legitimoinut, lienemme legitimoineet, lienette legitimoineet, lienevät legitimoineet, lienee legitimoitu

en liene legitimoinut, et liene legitimoinut, ei liene legitimoinut, emme liene legitimoineet, ette liene legitimoineet, eivät liene legitimoineet, ei liene legitimoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: legitimoida    FORMA LUNGĂ: legitimoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: legitimoidessa   INSTRUCTIV: legitimoiden  INESIV PASIV: legitimoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: legitimoimaan   INESIV: legitimoimassa  ELATIV: legitimoimasta

ADESIV: legitimoimalla  ABESIV: legitimoimatta  INSTRUCTIV: legitimoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: legitimoiminen   PARTITIV: legitimoiminen

INFINITIVUL CINCI: legitimoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: legitimoiva  (gen. legitimoivan)   PASIV: legitimoitava   (gen. legitimoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: legitimoinut                       PASIV: legitimoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: legitimoija (pl.gen. legitimoijien)  ADJECTIV NEGATIV: legitimoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): legitimointi

 

 

liberalisoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

liberalisoin, liberalisoit, liberalisoi, liberalisoimme, liberalisoitte, liberalisoivat, liberalisoidaan

en liberalisoi, et liberalisoi, ei liberalisoi, emme liberalisoi, ette liberalisoi, eivät liberalisoi, ei liberalisoida

IMPERFECT INDICATIV

liberalisoin, liberalisoit, liberalisoi, liberalisoimme, liberalisoitte, liberalisoivat, liberalisoitiin

en liberalisoinut, et liberalisoinut, ei liberalisoinut, emme liberalisoineet, ette liberalisoineet, eivät liberalisoineet, ei liberalisoitu

PERFECT INDICATIV

olen liberalisoinut, olet liberalisoinut, on liberalisoinut, olemme liberalisoineet, olette liberalisoineet, ovat liberalisoineet, on liberalisoitu

en ole liberalisoinut, et ole liberalisoinut, ei ole liberalisoinut, emme ole liberalisoineet, ette ole liberalisoineet, eivät ole liberalisoineet, ei ole liberalisoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin liberalisoinut, olit liberalisoinut, oli liberalisoinut, olimme liberalisoineet, olitte liberalisoineet, olivat liberalisoineet, oli liberalisoitu

en ollut liberalisoinut, et ollut liberalisoinut, ei ollut liberalisoinut, emme olleet liberalisoineet, ette olleet liberalisoineet, eivät olleet liberalisoineet, ei ollut liberalisoitu

PREZENT IMPERATIV

-, liberalisoi, liberalisoikoon, liberalisoikaamme, liberalisoikaa, liberalisoikoot, liberalisoitakoon

-, älä liberalisoi, älköön liberalisoiko, älkäämme liberalisoiko, älkää liberalisoiko, älkööt liberalisoiko, älköön liberalisoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon liberalisoinut, -, -, olkoot liberalisoineet, olkoon liberalisoitu

-, -, älköön olko liberalisoinut, -, -, älkööt olko liberalisoineet, älköön olko liberalisoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

liberalisoisin, liberalisoisit, liberalisoisi, liberalisoisimme, liberalisoisitte, liberalisoisivat, liberalisoitaisiin

en liberalisoisi, et liberalisoisi, ei liberalisoisi, emme liberalisoisi, ette liberalisoisi, eivät liberalisoisi, ei liberalisoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin liberalisoinut, olisit liberalisoinut, olisi liberalisoinut, olisimme liberalisoineet, olisitte liberalisoineet, olisivat liberalisoineet, oltaisiin liberalisoitu

en olisi liberalisoinut, et olisi liberalisoinut, ei olisi liberalisoinut, emme olisi liberalisoineet, ette olisi liberalisoineet, eivät olisi liberalisoineet, ei olisi liberalisoitu

PREZENT POTENȚIAL

liberalisoinen, liberalisoinet, liberalisoinee, liberalisoinemme, liberalisoinette, liberalisoinevat, liberalisoitaneen

en liberalisoine, et liberalisoine, ei liberalisoine, emme liberalisoine, ette liberalisoine, eivät liberalisoine, ei liberalisoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen liberalisoinut, lienet liberalisoinut, lienee liberalisoinut, lienemme liberalisoineet, lienette liberalisoineet, lienevät liberalisoineet, lienee liberalisoitu

en liene liberalisoinut, et liene liberalisoinut, ei liene liberalisoinut, emme liene liberalisoineet, ette liene liberalisoineet, eivät liene liberalisoineet, ei liene liberalisoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: liberalisoida    FORMA LUNGĂ: liberalisoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: liberalisoidessa   INSTRUCTIV: liberalisoiden  INESIV PASIV: liberalisoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: liberalisoimaan   INESIV: liberalisoimassa  ELATIV: liberalisoimasta

ADESIV: liberalisoimalla  ABESIV: liberalisoimatta  INSTRUCTIV: liberalisoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: liberalisoiminen   PARTITIV: liberalisoiminen

INFINITIVUL CINCI: liberalisoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: liberalisoiva  (gen. liberalisoivan)   PASIV: liberalisoitava   (gen. liberalisoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: liberalisoinut                         PASIV: liberalisoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: liberalisoija (pl.gen. liberalisoijien)  ADJECTIV NEGATIV: liberalisoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): liberalisointi

 

 

liehakoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

liehakoin, liehakoit, liehakoi, liehakoimme, liehakoitte, liehakoivat, liehakoidaan

en liehakoi, et liehakoi, ei liehakoi, emme liehakoi, ette liehakoi, eivät liehakoi, ei liehakoida

IMPERFECT INDICATIV

liehakoin, liehakoit, liehakoi, liehakoimme, liehakoitte, liehakoivat, liehakoitiin

en liehakoinut, et liehakoinut, ei liehakoinut, emme liehakoineet, ette liehakoineet, eivät liehakoineet, ei liehakoitu

PERFECT INDICATIV

olen liehakoinut, olet liehakoinut, on liehakoinut, olemme liehakoineet, olette liehakoineet, ovat liehakoineet, on liehakoitu

en ole liehakoinut, et ole liehakoinut, ei ole liehakoinut, emme ole liehakoineet, ette ole liehakoineet, eivät ole liehakoineet, ei ole liehakoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin liehakoinut, olit liehakoinut, oli liehakoinut, olimme liehakoineet, olitte liehakoineet, olivat liehakoineet, oli liehakoitu

en ollut liehakoinut, et ollut liehakoinut, ei ollut liehakoinut, emme olleet liehakoineet, ette olleet liehakoineet, eivät olleet liehakoineet, ei ollut liehakoitu

PREZENT IMPERATIV

-, liehakoi, liehakoikoon, liehakoikaamme, liehakoikaa, liehakoikoot, liehakoitakoon

-, älä liehakoi, älköön liehakoiko, älkäämme liehakoiko, älkää liehakoiko, älkööt liehakoiko, älköön liehakoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon liehakoinut, -, -, olkoot liehakoineet, olkoon liehakoitu

-, -, älköön olko liehakoinut, -, -, älkööt olko liehakoineet, älköön olko liehakoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

liehakoisin, liehakoisit, liehakoisi, liehakoisimme, liehakoisitte, liehakoisivat, liehakoitaisiin

en liehakoisi, et liehakoisi, ei liehakoisi, emme liehakoisi, ette liehakoisi, eivät liehakoisi, ei liehakoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin liehakoinut, olisit liehakoinut, olisi liehakoinut, olisimme liehakoineet, olisitte liehakoineet, olisivat liehakoineet, oltaisiin liehakoitu

en olisi liehakoinut, et olisi liehakoinut, ei olisi liehakoinut, emme olisi liehakoineet, ette olisi liehakoineet, eivät olisi liehakoineet, ei olisi liehakoitu

PREZENT POTENȚIAL

liehakoinen, liehakoinet, liehakoinee, liehakoinemme, liehakoinette, liehakoinevat, liehakoitaneen

en liehakoine, et liehakoine, ei liehakoine, emme liehakoine, ette liehakoine, eivät liehakoine, ei liehakoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen liehakoinut, lienet liehakoinut, lienee liehakoinut, lienemme liehakoineet, lienette liehakoineet, lienevät liehakoineet, lienee liehakoitu

en liene liehakoinut, et liene liehakoinut, ei liene liehakoinut, emme liene liehakoineet, ette liene liehakoineet, eivät liene liehakoineet, ei liene liehakoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: liehakoida    FORMA LUNGĂ: liehakoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: liehakoidessa   INSTRUCTIV: liehakoiden  INESIV PASIV: liehakoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: liehakoimaan   INESIV: liehakoimassa  ELATIV: liehakoimasta

ADESIV: liehakoimalla  ABESIV: liehakoimatta  INSTRUCTIV: liehakoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: liehakoiminen   PARTITIV: liehakoiminen

INFINITIVUL CINCI: liehakoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: liehakoiva  (gen. liehakoivan)   PASIV: liehakoitava   (gen. liehakoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: liehakoinut                      PASIV: liehakoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: liehakoija (pl.gen. liehakoijien)  ADJECTIV NEGATIV: liehakoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): liehakointi

 

 

liikennöidä 25 (30)

PREZENT INDICATIV

liikennöin, liikennöit, liikennöi, liikennöimme, liikennöitte, liikennöivät, liikennöidään

en liikennöi, et liikennöi, ei liikennöi, emme liikennöi, ette liikennöi, eivät liikennöi, ei liikennöidä

IMPERFECT INDICATIV

liikennöin, liikennöit, liikennöi, liikennöimme, liikennöitte, liikennöivät, liikennöitiin

en liikennöinyt, et liikennöinyt, ei liikennöinyt, emme liikennöineet, ette liikennöineet, eivät liikennöineet, ei liikennöity

PERFECT INDICATIV

olen liikennöinyt, olet liikennöinyt, on liikennöinyt, olemme liikennöineet, olette liikennöineet, ovat liikennöineet, on liikennöity

en ole liikennöinyt, et ole liikennöinyt, ei ole liikennöinyt, emme ole liikennöineet, ette ole liikennöineet, eivät ole liikennöineet, ei ole liikennöity

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin liikennöinyt, olit liikennöinyt, oli liikennöinyt, olimme liikennöineet, olitte liikennöineet, olivat liikennöineet, oli liikennöity

en ollut liikennöinyt, et ollut liikennöinyt, ei ollut liikennöinyt, emme olleet liikennöineet, ette olleet liikennöineet, eivät olleet liikennöineet, ei ollut liikennöity

PREZENT IMPERATIV

-, liikennöi, liikennöiköön, liikennöikäämme, liikennöikää, liikennöikööt, liikennöitäköön

-, älä liikennöi, älköön liikennöikö, älkäämme liikennöikö, älkää liikennöikö, älkööt liikennöikö, älköön liikennöitäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon liikennöinyt, -, -, olkoot liikennöineet, olkoon liikennöity

-, -, älköön olko liikennöinyt, -, -, älkööt olko liikennöineet, älköön olko liikennöity

PREZENT CONDIȚIONAL

liikennöisin, liikennöisit, liikennöisi, liikennöisimme, liikennöisitte, liikennöisivät, liikennöitäisiin

en liikennöisi, et liikennöisi, ei liikennöisi, emme liikennöisi, ette liikennöisi, eivät liikennöisi, ei liikennöitäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin liikennöinyt, olisit liikennöinyt, olisi liikennöinyt, olisimme liikennöineet, olisitte liikennöineet, olisivat liikennöineet, oltaisiin liikennöity

en olisi liikennöinyt, et olisi liikennöinyt, ei olisi liikennöinyt, emme olisi liikennöineet, ette olisi liikennöineet, eivät olisi liikennöineet, ei olisi liikennöity

PREZENT POTENȚIAL

liikennöinen, liikennöinet, liikennöinee, liikennöinemme, liikennöinette, liikennöinevät, liikennöitäneen

en liikennöine, et liikennöine, ei liikennöine, emme liikennöine, ette liikennöine, eivät liikennöine, ei liikennöitäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen liikennöinyt, lienet liikennöinyt, lienee liikennöinyt, lienemme liikennöineet, lienette liikennöineet, lienevät liikennöineet, lienee liikennöity

en liene liikennöinyt, et liene liikennöinyt, ei liene liikennöinyt, emme liene liikennöineet, ette liene liikennöineet, eivät liene liikennöineet, ei liene liikennöity

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: liikennöidä    FORMA LUNGĂ: liikennöidäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: liikennöidessä   INSTRUCTIV: liikennöiden  INESIV PASIV: liikennöitäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: liikennöimään   INESIV: liikennöimässä  ELATIV: liikennöimästä

ADESIV: liikennöimällä  ABESIV: liikennöimättä  INSTRUCTIV: liikennöimän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: liikennöiminen   PARTITIV: liikennöiminen

INFINITIVUL CINCI: liikennöimäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: liikennöivä  (gen. liikennöivän)   PASIV: liikennöitävä   (gen. liikennöitävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: liikennöinyt                       PASIV: liikennöity

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: liikennöijä (pl.gen. liikennöijien)  ADJECTIV NEGATIV: liikennöimätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): liikennöinti

 

 

liisteröidä 25 (30)

PREZENT INDICATIV

liisteröin, liisteröit, liisteröi, liisteröimme, liisteröitte, liisteröivät, liisteröidään

en liisteröi, et liisteröi, ei liisteröi, emme liisteröi, ette liisteröi, eivät liisteröi, ei liisteröidä

IMPERFECT INDICATIV

liisteröin, liisteröit, liisteröi, liisteröimme, liisteröitte, liisteröivät, liisteröitiin

en liisteröinyt, et liisteröinyt, ei liisteröinyt, emme liisteröineet, ette liisteröineet, eivät liisteröineet, ei liisteröity

PERFECT INDICATIV

olen liisteröinyt, olet liisteröinyt, on liisteröinyt, olemme liisteröineet, olette liisteröineet, ovat liisteröineet, on liisteröity

en ole liisteröinyt, et ole liisteröinyt, ei ole liisteröinyt, emme ole liisteröineet, ette ole liisteröineet, eivät ole liisteröineet, ei ole liisteröity

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin liisteröinyt, olit liisteröinyt, oli liisteröinyt, olimme liisteröineet, olitte liisteröineet, olivat liisteröineet, oli liisteröity

en ollut liisteröinyt, et ollut liisteröinyt, ei ollut liisteröinyt, emme olleet liisteröineet, ette olleet liisteröineet, eivät olleet liisteröineet, ei ollut liisteröity

PREZENT IMPERATIV

-, liisteröi, liisteröiköön, liisteröikäämme, liisteröikää, liisteröikööt, liisteröitäköön

-, älä liisteröi, älköön liisteröikö, älkäämme liisteröikö, älkää liisteröikö, älkööt liisteröikö, älköön liisteröitäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon liisteröinyt, -, -, olkoot liisteröineet, olkoon liisteröity

-, -, älköön olko liisteröinyt, -, -, älkööt olko liisteröineet, älköön olko liisteröity

PREZENT CONDIȚIONAL

liisteröisin, liisteröisit, liisteröisi, liisteröisimme, liisteröisitte, liisteröisivät, liisteröitäisiin

en liisteröisi, et liisteröisi, ei liisteröisi, emme liisteröisi, ette liisteröisi, eivät liisteröisi, ei liisteröitäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin liisteröinyt, olisit liisteröinyt, olisi liisteröinyt, olisimme liisteröineet, olisitte liisteröineet, olisivat liisteröineet, oltaisiin liisteröity

en olisi liisteröinyt, et olisi liisteröinyt, ei olisi liisteröinyt, emme olisi liisteröineet, ette olisi liisteröineet, eivät olisi liisteröineet, ei olisi liisteröity

PREZENT POTENȚIAL

liisteröinen, liisteröinet, liisteröinee, liisteröinemme, liisteröinette, liisteröinevät, liisteröitäneen

en liisteröine, et liisteröine, ei liisteröine, emme liisteröine, ette liisteröine, eivät liisteröine, ei liisteröitäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen liisteröinyt, lienet liisteröinyt, lienee liisteröinyt, lienemme liisteröineet, lienette liisteröineet, lienevät liisteröineet, lienee liisteröity

en liene liisteröinyt, et liene liisteröinyt, ei liene liisteröinyt, emme liene liisteröineet, ette liene liisteröineet, eivät liene liisteröineet, ei liene liisteröity

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: liisteröidä    FORMA LUNGĂ: liisteröidäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: liisteröidessä   INSTRUCTIV: liisteröiden  INESIV PASIV: liisteröitäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: liisteröimään   INESIV: liisteröimässä  ELATIV: liisteröimästä

ADESIV: liisteröimällä  ABESIV: liisteröimättä  INSTRUCTIV: liisteröimän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: liisteröiminen   PARTITIV: liisteröiminen

INFINITIVUL CINCI: liisteröimäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: liisteröivä  (gen. liisteröivän)   PASIV: liisteröitävä   (gen. liisteröitävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: liisteröinyt                       PASIV: liisteröity

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: liisteröijä (pl.gen. liisteröijien)  ADJECTIV NEGATIV: liisteröimätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): liisteröinti

 

 

likvidoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

likvidoin, likvidoit, likvidoi, likvidoimme, likvidoitte, likvidoivat, likvidoidaan

en likvidoi, et likvidoi, ei likvidoi, emme likvidoi, ette likvidoi, eivät likvidoi, ei likvidoida

IMPERFECT INDICATIV

likvidoin, likvidoit, likvidoi, likvidoimme, likvidoitte, likvidoivat, likvidoitiin

en likvidoinut, et likvidoinut, ei likvidoinut, emme likvidoineet, ette likvidoineet, eivät likvidoineet, ei likvidoitu

PERFECT INDICATIV

olen likvidoinut, olet likvidoinut, on likvidoinut, olemme likvidoineet, olette likvidoineet, ovat likvidoineet, on likvidoitu

en ole likvidoinut, et ole likvidoinut, ei ole likvidoinut, emme ole likvidoineet, ette ole likvidoineet, eivät ole likvidoineet, ei ole likvidoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin likvidoinut, olit likvidoinut, oli likvidoinut, olimme likvidoineet, olitte likvidoineet, olivat likvidoineet, oli likvidoitu

en ollut likvidoinut, et ollut likvidoinut, ei ollut likvidoinut, emme olleet likvidoineet, ette olleet likvidoineet, eivät olleet likvidoineet, ei ollut likvidoitu

PREZENT IMPERATIV

-, likvidoi, likvidoikoon, likvidoikaamme, likvidoikaa, likvidoikoot, likvidoitakoon

-, älä likvidoi, älköön likvidoiko, älkäämme likvidoiko, älkää likvidoiko, älkööt likvidoiko, älköön likvidoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon likvidoinut, -, -, olkoot likvidoineet, olkoon likvidoitu

-, -, älköön olko likvidoinut, -, -, älkööt olko likvidoineet, älköön olko likvidoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

likvidoisin, likvidoisit, likvidoisi, likvidoisimme, likvidoisitte, likvidoisivat, likvidoitaisiin

en likvidoisi, et likvidoisi, ei likvidoisi, emme likvidoisi, ette likvidoisi, eivät likvidoisi, ei likvidoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin likvidoinut, olisit likvidoinut, olisi likvidoinut, olisimme likvidoineet, olisitte likvidoineet, olisivat likvidoineet, oltaisiin likvidoitu

en olisi likvidoinut, et olisi likvidoinut, ei olisi likvidoinut, emme olisi likvidoineet, ette olisi likvidoineet, eivät olisi likvidoineet, ei olisi likvidoitu

PREZENT POTENȚIAL

likvidoinen, likvidoinet, likvidoinee, likvidoinemme, likvidoinette, likvidoinevat, likvidoitaneen

en likvidoine, et likvidoine, ei likvidoine, emme likvidoine, ette likvidoine, eivät likvidoine, ei likvidoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen likvidoinut, lienet likvidoinut, lienee likvidoinut, lienemme likvidoineet, lienette likvidoineet, lienevät likvidoineet, lienee likvidoitu

en liene likvidoinut, et liene likvidoinut, ei liene likvidoinut, emme liene likvidoineet, ette liene likvidoineet, eivät liene likvidoineet, ei liene likvidoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: likvidoida    FORMA LUNGĂ: likvidoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: likvidoidessa   INSTRUCTIV: likvidoiden  INESIV PASIV: likvidoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: likvidoimaan   INESIV: likvidoimassa  ELATIV: likvidoimasta

ADESIV: likvidoimalla  ABESIV: likvidoimatta  INSTRUCTIV: likvidoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: likvidoiminen   PARTITIV: likvidoiminen

INFINITIVUL CINCI: likvidoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: likvidoiva  (gen. likvidoivan)   PASIV: likvidoitava   (gen. likvidoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: likvidoinut                      PASIV: likvidoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: likvidoija (pl.gen. likvidoijien)  ADJECTIV NEGATIV: likvidoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): likvidointi

 

 

litografoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

litografoin, litografoit, litografoi, litografoimme, litografoitte, litografoivat, litografoidaan

en litografoi, et litografoi, ei litografoi, emme litografoi, ette litografoi, eivät litografoi, ei litografoida

IMPERFECT INDICATIV

litografoin, litografoit, litografoi, litografoimme, litografoitte, litografoivat, litografoitiin

en litografoinut, et litografoinut, ei litografoinut, emme litografoineet, ette litografoineet, eivät litografoineet, ei litografoitu

PERFECT INDICATIV

olen litografoinut, olet litografoinut, on litografoinut, olemme litografoineet, olette litografoineet, ovat litografoineet, on litografoitu

en ole litografoinut, et ole litografoinut, ei ole litografoinut, emme ole litografoineet, ette ole litografoineet, eivät ole litografoineet, ei ole litografoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin litografoinut, olit litografoinut, oli litografoinut, olimme litografoineet, olitte litografoineet, olivat litografoineet, oli litografoitu

en ollut litografoinut, et ollut litografoinut, ei ollut litografoinut, emme olleet litografoineet, ette olleet litografoineet, eivät olleet litografoineet, ei ollut litografoitu

PREZENT IMPERATIV

-, litografoi, litografoikoon, litografoikaamme, litografoikaa, litografoikoot, litografoitakoon

-, älä litografoi, älköön litografoiko, älkäämme litografoiko, älkää litografoiko, älkööt litografoiko, älköön litografoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon litografoinut, -, -, olkoot litografoineet, olkoon litografoitu

-, -, älköön olko litografoinut, -, -, älkööt olko litografoineet, älköön olko litografoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

litografoisin, litografoisit, litografoisi, litografoisimme, litografoisitte, litografoisivat, litografoitaisiin

en litografoisi, et litografoisi, ei litografoisi, emme litografoisi, ette litografoisi, eivät litografoisi, ei litografoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin litografoinut, olisit litografoinut, olisi litografoinut, olisimme litografoineet, olisitte litografoineet, olisivat litografoineet, oltaisiin litografoitu

en olisi litografoinut, et olisi litografoinut, ei olisi litografoinut, emme olisi litografoineet, ette olisi litografoineet, eivät olisi litografoineet, ei olisi litografoitu

PREZENT POTENȚIAL

litografoinen, litografoinet, litografoinee, litografoinemme, litografoinette, litografoinevat, litografoitaneen

en litografoine, et litografoine, ei litografoine, emme litografoine, ette litografoine, eivät litografoine, ei litografoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen litografoinut, lienet litografoinut, lienee litografoinut, lienemme litografoineet, lienette litografoineet, lienevät litografoineet, lienee litografoitu

en liene litografoinut, et liene litografoinut, ei liene litografoinut, emme liene litografoineet, ette liene litografoineet, eivät liene litografoineet, ei liene litografoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: litografoida    FORMA LUNGĂ: litografoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: litografoidessa   INSTRUCTIV: litografoiden  INESIV PASIV: litografoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: litografoimaan   INESIV: litografoimassa  ELATIV: litografoimasta

ADESIV: litografoimalla  ABESIV: litografoimatta  INSTRUCTIV: litografoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: litografoiminen   PARTITIV: litografoiminen

INFINITIVUL CINCI: litografoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: litografoiva  (gen. litografoivan)   PASIV: litografoitava   (gen. litografoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: litografoinut                        PASIV: litografoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: litografoija (pl.gen. litografoijien)  ADJECTIV NEGATIV: litografoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): litografointi

 

 

litteroida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

litteroin, litteroit, litteroi, litteroimme, litteroitte, litteroivat, litteroidaan

en litteroi, et litteroi, ei litteroi, emme litteroi, ette litteroi, eivät litteroi, ei litteroida

IMPERFECT INDICATIV

litteroin, litteroit, litteroi, litteroimme, litteroitte, litteroivat, litteroitiin

en litteroinut, et litteroinut, ei litteroinut, emme litteroineet, ette litteroineet, eivät litteroineet, ei litteroitu

PERFECT INDICATIV

olen litteroinut, olet litteroinut, on litteroinut, olemme litteroineet, olette litteroineet, ovat litteroineet, on litteroitu

en ole litteroinut, et ole litteroinut, ei ole litteroinut, emme ole litteroineet, ette ole litteroineet, eivät ole litteroineet, ei ole litteroitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin litteroinut, olit litteroinut, oli litteroinut, olimme litteroineet, olitte litteroineet, olivat litteroineet, oli litteroitu

en ollut litteroinut, et ollut litteroinut, ei ollut litteroinut, emme olleet litteroineet, ette olleet litteroineet, eivät olleet litteroineet, ei ollut litteroitu

PREZENT IMPERATIV

-, litteroi, litteroikoon, litteroikaamme, litteroikaa, litteroikoot, litteroitakoon

-, älä litteroi, älköön litteroiko, älkäämme litteroiko, älkää litteroiko, älkööt litteroiko, älköön litteroitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon litteroinut, -, -, olkoot litteroineet, olkoon litteroitu

-, -, älköön olko litteroinut, -, -, älkööt olko litteroineet, älköön olko litteroitu

PREZENT CONDIȚIONAL

litteroisin, litteroisit, litteroisi, litteroisimme, litteroisitte, litteroisivat, litteroitaisiin

en litteroisi, et litteroisi, ei litteroisi, emme litteroisi, ette litteroisi, eivät litteroisi, ei litteroitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin litteroinut, olisit litteroinut, olisi litteroinut, olisimme litteroineet, olisitte litteroineet, olisivat litteroineet, oltaisiin litteroitu

en olisi litteroinut, et olisi litteroinut, ei olisi litteroinut, emme olisi litteroineet, ette olisi litteroineet, eivät olisi litteroineet, ei olisi litteroitu

PREZENT POTENȚIAL

litteroinen, litteroinet, litteroinee, litteroinemme, litteroinette, litteroinevat, litteroitaneen

en litteroine, et litteroine, ei litteroine, emme litteroine, ette litteroine, eivät litteroine, ei litteroitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen litteroinut, lienet litteroinut, lienee litteroinut, lienemme litteroineet, lienette litteroineet, lienevät litteroineet, lienee litteroitu

en liene litteroinut, et liene litteroinut, ei liene litteroinut, emme liene litteroineet, ette liene litteroineet, eivät liene litteroineet, ei liene litteroitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: litteroida    FORMA LUNGĂ: litteroidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: litteroidessa   INSTRUCTIV: litteroiden  INESIV PASIV: litteroitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: litteroimaan   INESIV: litteroimassa  ELATIV: litteroimasta

ADESIV: litteroimalla  ABESIV: litteroimatta  INSTRUCTIV: litteroiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: litteroiminen   PARTITIV: litteroiminen

INFINITIVUL CINCI: litteroimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: litteroiva  (gen. litteroivan)   PASIV: litteroitava   (gen. litteroitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: litteroinut                      PASIV: litteroitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: litteroija (pl.gen. litteroijien)  ADJECTIV NEGATIV: litteroimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): litterointi

 

 

lokeroida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

lokeroin, lokeroit, lokeroi, lokeroimme, lokeroitte, lokeroivat, lokeroidaan

en lokeroi, et lokeroi, ei lokeroi, emme lokeroi, ette lokeroi, eivät lokeroi, ei lokeroida

IMPERFECT INDICATIV

lokeroin, lokeroit, lokeroi, lokeroimme, lokeroitte, lokeroivat, lokeroitiin

en lokeroinut, et lokeroinut, ei lokeroinut, emme lokeroineet, ette lokeroineet, eivät lokeroineet, ei lokeroitu

PERFECT INDICATIV

olen lokeroinut, olet lokeroinut, on lokeroinut, olemme lokeroineet, olette lokeroineet, ovat lokeroineet, on lokeroitu

en ole lokeroinut, et ole lokeroinut, ei ole lokeroinut, emme ole lokeroineet, ette ole lokeroineet, eivät ole lokeroineet, ei ole lokeroitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin lokeroinut, olit lokeroinut, oli lokeroinut, olimme lokeroineet, olitte lokeroineet, olivat lokeroineet, oli lokeroitu

en ollut lokeroinut, et ollut lokeroinut, ei ollut lokeroinut, emme olleet lokeroineet, ette olleet lokeroineet, eivät olleet lokeroineet, ei ollut lokeroitu

PREZENT IMPERATIV

-, lokeroi, lokeroikoon, lokeroikaamme, lokeroikaa, lokeroikoot, lokeroitakoon

-, älä lokeroi, älköön lokeroiko, älkäämme lokeroiko, älkää lokeroiko, älkööt lokeroiko, älköön lokeroitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon lokeroinut, -, -, olkoot lokeroineet, olkoon lokeroitu

-, -, älköön olko lokeroinut, -, -, älkööt olko lokeroineet, älköön olko lokeroitu

PREZENT CONDIȚIONAL

lokeroisin, lokeroisit, lokeroisi, lokeroisimme, lokeroisitte, lokeroisivat, lokeroitaisiin

en lokeroisi, et lokeroisi, ei lokeroisi, emme lokeroisi, ette lokeroisi, eivät lokeroisi, ei lokeroitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin lokeroinut, olisit lokeroinut, olisi lokeroinut, olisimme lokeroineet, olisitte lokeroineet, olisivat lokeroineet, oltaisiin lokeroitu

en olisi lokeroinut, et olisi lokeroinut, ei olisi lokeroinut, emme olisi lokeroineet, ette olisi lokeroineet, eivät olisi lokeroineet, ei olisi lokeroitu

PREZENT POTENȚIAL

lokeroinen, lokeroinet, lokeroinee, lokeroinemme, lokeroinette, lokeroinevat, lokeroitaneen

en lokeroine, et lokeroine, ei lokeroine, emme lokeroine, ette lokeroine, eivät lokeroine, ei lokeroitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen lokeroinut, lienet lokeroinut, lienee lokeroinut, lienemme lokeroineet, lienette lokeroineet, lienevät lokeroineet, lienee lokeroitu

en liene lokeroinut, et liene lokeroinut, ei liene lokeroinut, emme liene lokeroineet, ette liene lokeroineet, eivät liene lokeroineet, ei liene lokeroitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: lokeroida    FORMA LUNGĂ: lokeroidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: lokeroidessa   INSTRUCTIV: lokeroiden  INESIV PASIV: lokeroitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: lokeroimaan   INESIV: lokeroimassa  ELATIV: lokeroimasta

ADESIV: lokeroimalla  ABESIV: lokeroimatta  INSTRUCTIV: lokeroiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: lokeroiminen   PARTITIV: lokeroiminen

INFINITIVUL CINCI: lokeroimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: lokeroiva  (gen. lokeroivan)   PASIV: lokeroitava   (gen. lokeroitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: lokeroinut                     PASIV: lokeroitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: lokeroija (pl.gen. lokeroijien)  ADJECTIV NEGATIV: lokeroimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): lokerointi

 

 

luennoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

luennoin, luennoit, luennoi, luennoimme, luennoitte, luennoivat, luennoidaan

en luennoi, et luennoi, ei luennoi, emme luennoi, ette luennoi, eivät luennoi, ei luennoida

IMPERFECT INDICATIV

luennoin, luennoit, luennoi, luennoimme, luennoitte, luennoivat, luennoitiin

en luennoinut, et luennoinut, ei luennoinut, emme luennoineet, ette luennoineet, eivät luennoineet, ei luennoitu

PERFECT INDICATIV

olen luennoinut, olet luennoinut, on luennoinut, olemme luennoineet, olette luennoineet, ovat luennoineet, on luennoitu

en ole luennoinut, et ole luennoinut, ei ole luennoinut, emme ole luennoineet, ette ole luennoineet, eivät ole luennoineet, ei ole luennoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin luennoinut, olit luennoinut, oli luennoinut, olimme luennoineet, olitte luennoineet, olivat luennoineet, oli luennoitu

en ollut luennoinut, et ollut luennoinut, ei ollut luennoinut, emme olleet luennoineet, ette olleet luennoineet, eivät olleet luennoineet, ei ollut luennoitu

PREZENT IMPERATIV

-, luennoi, luennoikoon, luennoikaamme, luennoikaa, luennoikoot, luennoitakoon

-, älä luennoi, älköön luennoiko, älkäämme luennoiko, älkää luennoiko, älkööt luennoiko, älköön luennoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon luennoinut, -, -, olkoot luennoineet, olkoon luennoitu

-, -, älköön olko luennoinut, -, -, älkööt olko luennoineet, älköön olko luennoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

luennoisin, luennoisit, luennoisi, luennoisimme, luennoisitte, luennoisivat, luennoitaisiin

en luennoisi, et luennoisi, ei luennoisi, emme luennoisi, ette luennoisi, eivät luennoisi, ei luennoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin luennoinut, olisit luennoinut, olisi luennoinut, olisimme luennoineet, olisitte luennoineet, olisivat luennoineet, oltaisiin luennoitu

en olisi luennoinut, et olisi luennoinut, ei olisi luennoinut, emme olisi luennoineet, ette olisi luennoineet, eivät olisi luennoineet, ei olisi luennoitu

PREZENT POTENȚIAL

luennoinen, luennoinet, luennoinee, luennoinemme, luennoinette, luennoinevat, luennoitaneen

en luennoine, et luennoine, ei luennoine, emme luennoine, ette luennoine, eivät luennoine, ei luennoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen luennoinut, lienet luennoinut, lienee luennoinut, lienemme luennoineet, lienette luennoineet, lienevät luennoineet, lienee luennoitu

en liene luennoinut, et liene luennoinut, ei liene luennoinut, emme liene luennoineet, ette liene luennoineet, eivät liene luennoineet, ei liene luennoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: luennoida    FORMA LUNGĂ: luennoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: luennoidessa   INSTRUCTIV: luennoiden  INESIV PASIV: luennoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: luennoimaan   INESIV: luennoimassa  ELATIV: luennoimasta

ADESIV: luennoimalla  ABESIV: luennoimatta  INSTRUCTIV: luennoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: luennoiminen   PARTITIV: luennoiminen

INFINITIVUL CINCI: luennoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: luennoiva  (gen. luennoivan)   PASIV: luennoitava   (gen. luennoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: luennoinut                     PASIV: luennoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: luennoija (pl.gen. luennoijien)  ADJECTIV NEGATIV: luennoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): luennointi

 

 

luetteloida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

luetteloin, luetteloit, luetteloi, luetteloimme, luetteloitte, luetteloivat, luetteloidaan

en luetteloi, et luetteloi, ei luetteloi, emme luetteloi, ette luetteloi, eivät luetteloi, ei luetteloida

IMPERFECT INDICATIV

luetteloin, luetteloit, luetteloi, luetteloimme, luetteloitte, luetteloivat, luetteloitiin

en luetteloinut, et luetteloinut, ei luetteloinut, emme luetteloineet, ette luetteloineet, eivät luetteloineet, ei luetteloitu

PERFECT INDICATIV

olen luetteloinut, olet luetteloinut, on luetteloinut, olemme luetteloineet, olette luetteloineet, ovat luetteloineet, on luetteloitu

en ole luetteloinut, et ole luetteloinut, ei ole luetteloinut, emme ole luetteloineet, ette ole luetteloineet, eivät ole luetteloineet, ei ole luetteloitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin luetteloinut, olit luetteloinut, oli luetteloinut, olimme luetteloineet, olitte luetteloineet, olivat luetteloineet, oli luetteloitu

en ollut luetteloinut, et ollut luetteloinut, ei ollut luetteloinut, emme olleet luetteloineet, ette olleet luetteloineet, eivät olleet luetteloineet, ei ollut luetteloitu

PREZENT IMPERATIV

-, luetteloi, luetteloikoon, luetteloikaamme, luetteloikaa, luetteloikoot, luetteloitakoon

-, älä luetteloi, älköön luetteloiko, älkäämme luetteloiko, älkää luetteloiko, älkööt luetteloiko, älköön luetteloitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon luetteloinut, -, -, olkoot luetteloineet, olkoon luetteloitu

-, -, älköön olko luetteloinut, -, -, älkööt olko luetteloineet, älköön olko luetteloitu

PREZENT CONDIȚIONAL

luetteloisin, luetteloisit, luetteloisi, luetteloisimme, luetteloisitte, luetteloisivat, luetteloitaisiin

en luetteloisi, et luetteloisi, ei luetteloisi, emme luetteloisi, ette luetteloisi, eivät luetteloisi, ei luetteloitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin luetteloinut, olisit luetteloinut, olisi luetteloinut, olisimme luetteloineet, olisitte luetteloineet, olisivat luetteloineet, oltaisiin luetteloitu

en olisi luetteloinut, et olisi luetteloinut, ei olisi luetteloinut, emme olisi luetteloineet, ette olisi luetteloineet, eivät olisi luetteloineet, ei olisi luetteloitu

PREZENT POTENȚIAL

luetteloinen, luetteloinet, luetteloinee, luetteloinemme, luetteloinette, luetteloinevat, luetteloitaneen

en luetteloine, et luetteloine, ei luetteloine, emme luetteloine, ette luetteloine, eivät luetteloine, ei luetteloitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen luetteloinut, lienet luetteloinut, lienee luetteloinut, lienemme luetteloineet, lienette luetteloineet, lienevät luetteloineet, lienee luetteloitu

en liene luetteloinut, et liene luetteloinut, ei liene luetteloinut, emme liene luetteloineet, ette liene luetteloineet, eivät liene luetteloineet, ei liene luetteloitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: luetteloida    FORMA LUNGĂ: luetteloidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: luetteloidessa   INSTRUCTIV: luetteloiden  INESIV PASIV: luetteloitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: luetteloimaan   INESIV: luetteloimassa  ELATIV: luetteloimasta

ADESIV: luetteloimalla  ABESIV: luetteloimatta  INSTRUCTIV: luetteloiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: luetteloiminen   PARTITIV: luetteloiminen

INFINITIVUL CINCI: luetteloimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: luetteloiva  (gen. luetteloivan)   PASIV: luetteloitava   (gen. luetteloitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: luetteloinut                       PASIV: luetteloitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: luetteloija (pl.gen. luetteloijien)  ADJECTIV NEGATIV: luetteloimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): luettelointi

 

 

lusikoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

lusikoin, lusikoit, lusikoi, lusikoimme, lusikoitte, lusikoivat, lusikoidaan

en lusikoi, et lusikoi, ei lusikoi, emme lusikoi, ette lusikoi, eivät lusikoi, ei lusikoida

IMPERFECT INDICATIV

lusikoin, lusikoit, lusikoi, lusikoimme, lusikoitte, lusikoivat, lusikoitiin

en lusikoinut, et lusikoinut, ei lusikoinut, emme lusikoineet, ette lusikoineet, eivät lusikoineet, ei lusikoitu

PERFECT INDICATIV

olen lusikoinut, olet lusikoinut, on lusikoinut, olemme lusikoineet, olette lusikoineet, ovat lusikoineet, on lusikoitu

en ole lusikoinut, et ole lusikoinut, ei ole lusikoinut, emme ole lusikoineet, ette ole lusikoineet, eivät ole lusikoineet, ei ole lusikoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin lusikoinut, olit lusikoinut, oli lusikoinut, olimme lusikoineet, olitte lusikoineet, olivat lusikoineet, oli lusikoitu

en ollut lusikoinut, et ollut lusikoinut, ei ollut lusikoinut, emme olleet lusikoineet, ette olleet lusikoineet, eivät olleet lusikoineet, ei ollut lusikoitu

PREZENT IMPERATIV

-, lusikoi, lusikoikoon, lusikoikaamme, lusikoikaa, lusikoikoot, lusikoitakoon

-, älä lusikoi, älköön lusikoiko, älkäämme lusikoiko, älkää lusikoiko, älkööt lusikoiko, älköön lusikoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon lusikoinut, -, -, olkoot lusikoineet, olkoon lusikoitu

-, -, älköön olko lusikoinut, -, -, älkööt olko lusikoineet, älköön olko lusikoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

lusikoisin, lusikoisit, lusikoisi, lusikoisimme, lusikoisitte, lusikoisivat, lusikoitaisiin

en lusikoisi, et lusikoisi, ei lusikoisi, emme lusikoisi, ette lusikoisi, eivät lusikoisi, ei lusikoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin lusikoinut, olisit lusikoinut, olisi lusikoinut, olisimme lusikoineet, olisitte lusikoineet, olisivat lusikoineet, oltaisiin lusikoitu

en olisi lusikoinut, et olisi lusikoinut, ei olisi lusikoinut, emme olisi lusikoineet, ette olisi lusikoineet, eivät olisi lusikoineet, ei olisi lusikoitu

PREZENT POTENȚIAL

lusikoinen, lusikoinet, lusikoinee, lusikoinemme, lusikoinette, lusikoinevat, lusikoitaneen

en lusikoine, et lusikoine, ei lusikoine, emme lusikoine, ette lusikoine, eivät lusikoine, ei lusikoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen lusikoinut, lienet lusikoinut, lienee lusikoinut, lienemme lusikoineet, lienette lusikoineet, lienevät lusikoineet, lienee lusikoitu

en liene lusikoinut, et liene lusikoinut, ei liene lusikoinut, emme liene lusikoineet, ette liene lusikoineet, eivät liene lusikoineet, ei liene lusikoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: lusikoida    FORMA LUNGĂ: lusikoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: lusikoidessa   INSTRUCTIV: lusikoiden  INESIV PASIV: lusikoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: lusikoimaan   INESIV: lusikoimassa  ELATIV: lusikoimasta

ADESIV: lusikoimalla  ABESIV: lusikoimatta  INSTRUCTIV: lusikoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: lusikoiminen   PARTITIV: lusikoiminen

INFINITIVUL CINCI: lusikoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: lusikoiva  (gen. lusikoivan)   PASIV: lusikoitava   (gen. lusikoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: lusikoinut                     PASIV: lusikoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: lusikoija (pl.gen. lusikoijien)  ADJECTIV NEGATIV: lusikoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): lusikointi

 

 

magnetisoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

magnetisoin, magnetisoit, magnetisoi, magnetisoimme, magnetisoitte, magnetisoivat, magnetisoidaan

en magnetisoi, et magnetisoi, ei magnetisoi, emme magnetisoi, ette magnetisoi, eivät magnetisoi, ei magnetisoida

IMPERFECT INDICATIV

magnetisoin, magnetisoit, magnetisoi, magnetisoimme, magnetisoitte, magnetisoivat, magnetisoitiin

en magnetisoinut, et magnetisoinut, ei magnetisoinut, emme magnetisoineet, ette magnetisoineet, eivät magnetisoineet, ei magnetisoitu

PERFECT INDICATIV

olen magnetisoinut, olet magnetisoinut, on magnetisoinut, olemme magnetisoineet, olette magnetisoineet, ovat magnetisoineet, on magnetisoitu

en ole magnetisoinut, et ole magnetisoinut, ei ole magnetisoinut, emme ole magnetisoineet, ette ole magnetisoineet, eivät ole magnetisoineet, ei ole magnetisoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin magnetisoinut, olit magnetisoinut, oli magnetisoinut, olimme magnetisoineet, olitte magnetisoineet, olivat magnetisoineet, oli magnetisoitu

en ollut magnetisoinut, et ollut magnetisoinut, ei ollut magnetisoinut, emme olleet magnetisoineet, ette olleet magnetisoineet, eivät olleet magnetisoineet, ei ollut magnetisoitu

PREZENT IMPERATIV

-, magnetisoi, magnetisoikoon, magnetisoikaamme, magnetisoikaa, magnetisoikoot, magnetisoitakoon

-, älä magnetisoi, älköön magnetisoiko, älkäämme magnetisoiko, älkää magnetisoiko, älkööt magnetisoiko, älköön magnetisoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon magnetisoinut, -, -, olkoot magnetisoineet, olkoon magnetisoitu

-, -, älköön olko magnetisoinut, -, -, älkööt olko magnetisoineet, älköön olko magnetisoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

magnetisoisin, magnetisoisit, magnetisoisi, magnetisoisimme, magnetisoisitte, magnetisoisivat, magnetisoitaisiin

en magnetisoisi, et magnetisoisi, ei magnetisoisi, emme magnetisoisi, ette magnetisoisi, eivät magnetisoisi, ei magnetisoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin magnetisoinut, olisit magnetisoinut, olisi magnetisoinut, olisimme magnetisoineet, olisitte magnetisoineet, olisivat magnetisoineet, oltaisiin magnetisoitu

en olisi magnetisoinut, et olisi magnetisoinut, ei olisi magnetisoinut, emme olisi magnetisoineet, ette olisi magnetisoineet, eivät olisi magnetisoineet, ei olisi magnetisoitu

PREZENT POTENȚIAL

magnetisoinen, magnetisoinet, magnetisoinee, magnetisoinemme, magnetisoinette, magnetisoinevat, magnetisoitaneen

en magnetisoine, et magnetisoine, ei magnetisoine, emme magnetisoine, ette magnetisoine, eivät magnetisoine, ei magnetisoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen magnetisoinut, lienet magnetisoinut, lienee magnetisoinut, lienemme magnetisoineet, lienette magnetisoineet, lienevät magnetisoineet, lienee magnetisoitu

en liene magnetisoinut, et liene magnetisoinut, ei liene magnetisoinut, emme liene magnetisoineet, ette liene magnetisoineet, eivät liene magnetisoineet, ei liene magnetisoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: magnetisoida    FORMA LUNGĂ: magnetisoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: magnetisoidessa   INSTRUCTIV: magnetisoiden  INESIV PASIV: magnetisoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: magnetisoimaan   INESIV: magnetisoimassa  ELATIV: magnetisoimasta

ADESIV: magnetisoimalla  ABESIV: magnetisoimatta  INSTRUCTIV: magnetisoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: magnetisoiminen   PARTITIV: magnetisoiminen

INFINITIVUL CINCI: magnetisoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: magnetisoiva  (gen. magnetisoivan)   PASIV: magnetisoitava   (gen. magnetisoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: magnetisoinut                        PASIV: magnetisoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: magnetisoija (pl.gen. magnetisoijien)  ADJECTIV NEGATIV: magnetisoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): magnetisointi

 

 

magnetoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

magnetoin, magnetoit, magnetoi, magnetoimme, magnetoitte, magnetoivat, magnetoidaan

en magnetoi, et magnetoi, ei magnetoi, emme magnetoi, ette magnetoi, eivät magnetoi, ei magnetoida

IMPERFECT INDICATIV

magnetoin, magnetoit, magnetoi, magnetoimme, magnetoitte, magnetoivat, magnetoitiin

en magnetoinut, et magnetoinut, ei magnetoinut, emme magnetoineet, ette magnetoineet, eivät magnetoineet, ei magnetoitu

PERFECT INDICATIV

olen magnetoinut, olet magnetoinut, on magnetoinut, olemme magnetoineet, olette magnetoineet, ovat magnetoineet, on magnetoitu

en ole magnetoinut, et ole magnetoinut, ei ole magnetoinut, emme ole magnetoineet, ette ole magnetoineet, eivät ole magnetoineet, ei ole magnetoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin magnetoinut, olit magnetoinut, oli magnetoinut, olimme magnetoineet, olitte magnetoineet, olivat magnetoineet, oli magnetoitu

en ollut magnetoinut, et ollut magnetoinut, ei ollut magnetoinut, emme olleet magnetoineet, ette olleet magnetoineet, eivät olleet magnetoineet, ei ollut magnetoitu

PREZENT IMPERATIV

-, magnetoi, magnetoikoon, magnetoikaamme, magnetoikaa, magnetoikoot, magnetoitakoon

-, älä magnetoi, älköön magnetoiko, älkäämme magnetoiko, älkää magnetoiko, älkööt magnetoiko, älköön magnetoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon magnetoinut, -, -, olkoot magnetoineet, olkoon magnetoitu

-, -, älköön olko magnetoinut, -, -, älkööt olko magnetoineet, älköön olko magnetoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

magnetoisin, magnetoisit, magnetoisi, magnetoisimme, magnetoisitte, magnetoisivat, magnetoitaisiin

en magnetoisi, et magnetoisi, ei magnetoisi, emme magnetoisi, ette magnetoisi, eivät magnetoisi, ei magnetoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin magnetoinut, olisit magnetoinut, olisi magnetoinut, olisimme magnetoineet, olisitte magnetoineet, olisivat magnetoineet, oltaisiin magnetoitu

en olisi magnetoinut, et olisi magnetoinut, ei olisi magnetoinut, emme olisi magnetoineet, ette olisi magnetoineet, eivät olisi magnetoineet, ei olisi magnetoitu

PREZENT POTENȚIAL

magnetoinen, magnetoinet, magnetoinee, magnetoinemme, magnetoinette, magnetoinevat, magnetoitaneen

en magnetoine, et magnetoine, ei magnetoine, emme magnetoine, ette magnetoine, eivät magnetoine, ei magnetoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen magnetoinut, lienet magnetoinut, lienee magnetoinut, lienemme magnetoineet, lienette magnetoineet, lienevät magnetoineet, lienee magnetoitu

en liene magnetoinut, et liene magnetoinut, ei liene magnetoinut, emme liene magnetoineet, ette liene magnetoineet, eivät liene magnetoineet, ei liene magnetoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: magnetoida    FORMA LUNGĂ: magnetoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: magnetoidessa   INSTRUCTIV: magnetoiden  INESIV PASIV: magnetoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: magnetoimaan   INESIV: magnetoimassa  ELATIV: magnetoimasta

ADESIV: magnetoimalla  ABESIV: magnetoimatta  INSTRUCTIV: magnetoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: magnetoiminen   PARTITIV: magnetoiminen

INFINITIVUL CINCI: magnetoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: magnetoiva  (gen. magnetoivan)   PASIV: magnetoitava   (gen. magnetoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: magnetoinut                      PASIV: magnetoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: magnetoija (pl.gen. magnetoijien)  ADJECTIV NEGATIV: magnetoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): magnetointi

 

 

maisemoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

maisemoin, maisemoit, maisemoi, maisemoimme, maisemoitte, maisemoivat, maisemoidaan

en maisemoi, et maisemoi, ei maisemoi, emme maisemoi, ette maisemoi, eivät maisemoi, ei maisemoida

IMPERFECT INDICATIV

maisemoin, maisemoit, maisemoi, maisemoimme, maisemoitte, maisemoivat, maisemoitiin

en maisemoinut, et maisemoinut, ei maisemoinut, emme maisemoineet, ette maisemoineet, eivät maisemoineet, ei maisemoitu

PERFECT INDICATIV

olen maisemoinut, olet maisemoinut, on maisemoinut, olemme maisemoineet, olette maisemoineet, ovat maisemoineet, on maisemoitu

en ole maisemoinut, et ole maisemoinut, ei ole maisemoinut, emme ole maisemoineet, ette ole maisemoineet, eivät ole maisemoineet, ei ole maisemoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin maisemoinut, olit maisemoinut, oli maisemoinut, olimme maisemoineet, olitte maisemoineet, olivat maisemoineet, oli maisemoitu

en ollut maisemoinut, et ollut maisemoinut, ei ollut maisemoinut, emme olleet maisemoineet, ette olleet maisemoineet, eivät olleet maisemoineet, ei ollut maisemoitu

PREZENT IMPERATIV

-, maisemoi, maisemoikoon, maisemoikaamme, maisemoikaa, maisemoikoot, maisemoitakoon

-, älä maisemoi, älköön maisemoiko, älkäämme maisemoiko, älkää maisemoiko, älkööt maisemoiko, älköön maisemoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon maisemoinut, -, -, olkoot maisemoineet, olkoon maisemoitu

-, -, älköön olko maisemoinut, -, -, älkööt olko maisemoineet, älköön olko maisemoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

maisemoisin, maisemoisit, maisemoisi, maisemoisimme, maisemoisitte, maisemoisivat, maisemoitaisiin

en maisemoisi, et maisemoisi, ei maisemoisi, emme maisemoisi, ette maisemoisi, eivät maisemoisi, ei maisemoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin maisemoinut, olisit maisemoinut, olisi maisemoinut, olisimme maisemoineet, olisitte maisemoineet, olisivat maisemoineet, oltaisiin maisemoitu

en olisi maisemoinut, et olisi maisemoinut, ei olisi maisemoinut, emme olisi maisemoineet, ette olisi maisemoineet, eivät olisi maisemoineet, ei olisi maisemoitu

PREZENT POTENȚIAL

maisemoinen, maisemoinet, maisemoinee, maisemoinemme, maisemoinette, maisemoinevat, maisemoitaneen

en maisemoine, et maisemoine, ei maisemoine, emme maisemoine, ette maisemoine, eivät maisemoine, ei maisemoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen maisemoinut, lienet maisemoinut, lienee maisemoinut, lienemme maisemoineet, lienette maisemoineet, lienevät maisemoineet, lienee maisemoitu

en liene maisemoinut, et liene maisemoinut, ei liene maisemoinut, emme liene maisemoineet, ette liene maisemoineet, eivät liene maisemoineet, ei liene maisemoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: maisemoida    FORMA LUNGĂ: maisemoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: maisemoidessa   INSTRUCTIV: maisemoiden  INESIV PASIV: maisemoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: maisemoimaan   INESIV: maisemoimassa  ELATIV: maisemoimasta

ADESIV: maisemoimalla  ABESIV: maisemoimatta  INSTRUCTIV: maisemoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: maisemoiminen   PARTITIV: maisemoiminen

INFINITIVUL CINCI: maisemoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: maisemoiva  (gen. maisemoivan)   PASIV: maisemoitava   (gen. maisemoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: maisemoinut                      PASIV: maisemoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: maisemoija (pl.gen. maisemoijien)  ADJECTIV NEGATIV: maisemoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): maisemointi

 

 

maksimoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

maksimoin, maksimoit, maksimoi, maksimoimme, maksimoitte, maksimoivat, maksimoidaan

en maksimoi, et maksimoi, ei maksimoi, emme maksimoi, ette maksimoi, eivät maksimoi, ei maksimoida

IMPERFECT INDICATIV

maksimoin, maksimoit, maksimoi, maksimoimme, maksimoitte, maksimoivat, maksimoitiin

en maksimoinut, et maksimoinut, ei maksimoinut, emme maksimoineet, ette maksimoineet, eivät maksimoineet, ei maksimoitu

PERFECT INDICATIV

olen maksimoinut, olet maksimoinut, on maksimoinut, olemme maksimoineet, olette maksimoineet, ovat maksimoineet, on maksimoitu

en ole maksimoinut, et ole maksimoinut, ei ole maksimoinut, emme ole maksimoineet, ette ole maksimoineet, eivät ole maksimoineet, ei ole maksimoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin maksimoinut, olit maksimoinut, oli maksimoinut, olimme maksimoineet, olitte maksimoineet, olivat maksimoineet, oli maksimoitu

en ollut maksimoinut, et ollut maksimoinut, ei ollut maksimoinut, emme olleet maksimoineet, ette olleet maksimoineet, eivät olleet maksimoineet, ei ollut maksimoitu

PREZENT IMPERATIV

-, maksimoi, maksimoikoon, maksimoikaamme, maksimoikaa, maksimoikoot, maksimoitakoon

-, älä maksimoi, älköön maksimoiko, älkäämme maksimoiko, älkää maksimoiko, älkööt maksimoiko, älköön maksimoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon maksimoinut, -, -, olkoot maksimoineet, olkoon maksimoitu

-, -, älköön olko maksimoinut, -, -, älkööt olko maksimoineet, älköön olko maksimoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

maksimoisin, maksimoisit, maksimoisi, maksimoisimme, maksimoisitte, maksimoisivat, maksimoitaisiin

en maksimoisi, et maksimoisi, ei maksimoisi, emme maksimoisi, ette maksimoisi, eivät maksimoisi, ei maksimoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin maksimoinut, olisit maksimoinut, olisi maksimoinut, olisimme maksimoineet, olisitte maksimoineet, olisivat maksimoineet, oltaisiin maksimoitu

en olisi maksimoinut, et olisi maksimoinut, ei olisi maksimoinut, emme olisi maksimoineet, ette olisi maksimoineet, eivät olisi maksimoineet, ei olisi maksimoitu

PREZENT POTENȚIAL

maksimoinen, maksimoinet, maksimoinee, maksimoinemme, maksimoinette, maksimoinevat, maksimoitaneen

en maksimoine, et maksimoine, ei maksimoine, emme maksimoine, ette maksimoine, eivät maksimoine, ei maksimoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen maksimoinut, lienet maksimoinut, lienee maksimoinut, lienemme maksimoineet, lienette maksimoineet, lienevät maksimoineet, lienee maksimoitu

en liene maksimoinut, et liene maksimoinut, ei liene maksimoinut, emme liene maksimoineet, ette liene maksimoineet, eivät liene maksimoineet, ei liene maksimoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: maksimoida    FORMA LUNGĂ: maksimoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: maksimoidessa   INSTRUCTIV: maksimoiden  INESIV PASIV: maksimoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: maksimoimaan   INESIV: maksimoimassa  ELATIV: maksimoimasta

ADESIV: maksimoimalla  ABESIV: maksimoimatta  INSTRUCTIV: maksimoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: maksimoiminen   PARTITIV: maksimoiminen

INFINITIVUL CINCI: maksimoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: maksimoiva  (gen. maksimoivan)   PASIV: maksimoitava   (gen. maksimoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: maksimoinut                      PASIV: maksimoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: maksimoija (pl.gen. maksimoijien)  ADJECTIV NEGATIV: maksimoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): maksimointi

 

 

makuloida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

makuloin, makuloit, makuloi, makuloimme, makuloitte, makuloivat, makuloidaan

en makuloi, et makuloi, ei makuloi, emme makuloi, ette makuloi, eivät makuloi, ei makuloida

IMPERFECT INDICATIV

makuloin, makuloit, makuloi, makuloimme, makuloitte, makuloivat, makuloitiin

en makuloinut, et makuloinut, ei makuloinut, emme makuloineet, ette makuloineet, eivät makuloineet, ei makuloitu

PERFECT INDICATIV

olen makuloinut, olet makuloinut, on makuloinut, olemme makuloineet, olette makuloineet, ovat makuloineet, on makuloitu

en ole makuloinut, et ole makuloinut, ei ole makuloinut, emme ole makuloineet, ette ole makuloineet, eivät ole makuloineet, ei ole makuloitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin makuloinut, olit makuloinut, oli makuloinut, olimme makuloineet, olitte makuloineet, olivat makuloineet, oli makuloitu

en ollut makuloinut, et ollut makuloinut, ei ollut makuloinut, emme olleet makuloineet, ette olleet makuloineet, eivät olleet makuloineet, ei ollut makuloitu

PREZENT IMPERATIV

-, makuloi, makuloikoon, makuloikaamme, makuloikaa, makuloikoot, makuloitakoon

-, älä makuloi, älköön makuloiko, älkäämme makuloiko, älkää makuloiko, älkööt makuloiko, älköön makuloitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon makuloinut, -, -, olkoot makuloineet, olkoon makuloitu

-, -, älköön olko makuloinut, -, -, älkööt olko makuloineet, älköön olko makuloitu

PREZENT CONDIȚIONAL

makuloisin, makuloisit, makuloisi, makuloisimme, makuloisitte, makuloisivat, makuloitaisiin

en makuloisi, et makuloisi, ei makuloisi, emme makuloisi, ette makuloisi, eivät makuloisi, ei makuloitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin makuloinut, olisit makuloinut, olisi makuloinut, olisimme makuloineet, olisitte makuloineet, olisivat makuloineet, oltaisiin makuloitu

en olisi makuloinut, et olisi makuloinut, ei olisi makuloinut, emme olisi makuloineet, ette olisi makuloineet, eivät olisi makuloineet, ei olisi makuloitu

PREZENT POTENȚIAL

makuloinen, makuloinet, makuloinee, makuloinemme, makuloinette, makuloinevat, makuloitaneen

en makuloine, et makuloine, ei makuloine, emme makuloine, ette makuloine, eivät makuloine, ei makuloitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen makuloinut, lienet makuloinut, lienee makuloinut, lienemme makuloineet, lienette makuloineet, lienevät makuloineet, lienee makuloitu

en liene makuloinut, et liene makuloinut, ei liene makuloinut, emme liene makuloineet, ette liene makuloineet, eivät liene makuloineet, ei liene makuloitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: makuloida    FORMA LUNGĂ: makuloidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: makuloidessa   INSTRUCTIV: makuloiden  INESIV PASIV: makuloitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: makuloimaan   INESIV: makuloimassa  ELATIV: makuloimasta

ADESIV: makuloimalla  ABESIV: makuloimatta  INSTRUCTIV: makuloiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: makuloiminen   PARTITIV: makuloiminen

INFINITIVUL CINCI: makuloimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: makuloiva  (gen. makuloivan)   PASIV: makuloitava   (gen. makuloitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: makuloinut                     PASIV: makuloitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: makuloija (pl.gen. makuloijien)  ADJECTIV NEGATIV: makuloimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): makulointi

 

 

manipuloida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

manipuloin, manipuloit, manipuloi, manipuloimme, manipuloitte, manipuloivat, manipuloidaan

en manipuloi, et manipuloi, ei manipuloi, emme manipuloi, ette manipuloi, eivät manipuloi, ei manipuloida

IMPERFECT INDICATIV

manipuloin, manipuloit, manipuloi, manipuloimme, manipuloitte, manipuloivat, manipuloitiin

en manipuloinut, et manipuloinut, ei manipuloinut, emme manipuloineet, ette manipuloineet, eivät manipuloineet, ei manipuloitu

PERFECT INDICATIV

olen manipuloinut, olet manipuloinut, on manipuloinut, olemme manipuloineet, olette manipuloineet, ovat manipuloineet, on manipuloitu

en ole manipuloinut, et ole manipuloinut, ei ole manipuloinut, emme ole manipuloineet, ette ole manipuloineet, eivät ole manipuloineet, ei ole manipuloitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin manipuloinut, olit manipuloinut, oli manipuloinut, olimme manipuloineet, olitte manipuloineet, olivat manipuloineet, oli manipuloitu

en ollut manipuloinut, et ollut manipuloinut, ei ollut manipuloinut, emme olleet manipuloineet, ette olleet manipuloineet, eivät olleet manipuloineet, ei ollut manipuloitu

PREZENT IMPERATIV

-, manipuloi, manipuloikoon, manipuloikaamme, manipuloikaa, manipuloikoot, manipuloitakoon

-, älä manipuloi, älköön manipuloiko, älkäämme manipuloiko, älkää manipuloiko, älkööt manipuloiko, älköön manipuloitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon manipuloinut, -, -, olkoot manipuloineet, olkoon manipuloitu

-, -, älköön olko manipuloinut, -, -, älkööt olko manipuloineet, älköön olko manipuloitu

PREZENT CONDIȚIONAL

manipuloisin, manipuloisit, manipuloisi, manipuloisimme, manipuloisitte, manipuloisivat, manipuloitaisiin

en manipuloisi, et manipuloisi, ei manipuloisi, emme manipuloisi, ette manipuloisi, eivät manipuloisi, ei manipuloitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin manipuloinut, olisit manipuloinut, olisi manipuloinut, olisimme manipuloineet, olisitte manipuloineet, olisivat manipuloineet, oltaisiin manipuloitu

en olisi manipuloinut, et olisi manipuloinut, ei olisi manipuloinut, emme olisi manipuloineet, ette olisi manipuloineet, eivät olisi manipuloineet, ei olisi manipuloitu

PREZENT POTENȚIAL

manipuloinen, manipuloinet, manipuloinee, manipuloinemme, manipuloinette, manipuloinevat, manipuloitaneen

en manipuloine, et manipuloine, ei manipuloine, emme manipuloine, ette manipuloine, eivät manipuloine, ei manipuloitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen manipuloinut, lienet manipuloinut, lienee manipuloinut, lienemme manipuloineet, lienette manipuloineet, lienevät manipuloineet, lienee manipuloitu

en liene manipuloinut, et liene manipuloinut, ei liene manipuloinut, emme liene manipuloineet, ette liene manipuloineet, eivät liene manipuloineet, ei liene manipuloitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: manipuloida    FORMA LUNGĂ: manipuloidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: manipuloidessa   INSTRUCTIV: manipuloiden  INESIV PASIV: manipuloitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: manipuloimaan   INESIV: manipuloimassa  ELATIV: manipuloimasta

ADESIV: manipuloimalla  ABESIV: manipuloimatta  INSTRUCTIV: manipuloiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: manipuloiminen   PARTITIV: manipuloiminen

INFINITIVUL CINCI: manipuloimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: manipuloiva  (gen. manipuloivan)   PASIV: manipuloitava   (gen. manipuloitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: manipuloinut                       PASIV: manipuloitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: manipuloija (pl.gen. manipuloijien)  ADJECTIV NEGATIV: manipuloimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): manipulointi

 

 

mankeloida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

mankeloin, mankeloit, mankeloi, mankeloimme, mankeloitte, mankeloivat, mankeloidaan

en mankeloi, et mankeloi, ei mankeloi, emme mankeloi, ette mankeloi, eivät mankeloi, ei mankeloida

IMPERFECT INDICATIV

mankeloin, mankeloit, mankeloi, mankeloimme, mankeloitte, mankeloivat, mankeloitiin

en mankeloinut, et mankeloinut, ei mankeloinut, emme mankeloineet, ette mankeloineet, eivät mankeloineet, ei mankeloitu

PERFECT INDICATIV

olen mankeloinut, olet mankeloinut, on mankeloinut, olemme mankeloineet, olette mankeloineet, ovat mankeloineet, on mankeloitu

en ole mankeloinut, et ole mankeloinut, ei ole mankeloinut, emme ole mankeloineet, ette ole mankeloineet, eivät ole mankeloineet, ei ole mankeloitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin mankeloinut, olit mankeloinut, oli mankeloinut, olimme mankeloineet, olitte mankeloineet, olivat mankeloineet, oli mankeloitu

en ollut mankeloinut, et ollut mankeloinut, ei ollut mankeloinut, emme olleet mankeloineet, ette olleet mankeloineet, eivät olleet mankeloineet, ei ollut mankeloitu

PREZENT IMPERATIV

-, mankeloi, mankeloikoon, mankeloikaamme, mankeloikaa, mankeloikoot, mankeloitakoon

-, älä mankeloi, älköön mankeloiko, älkäämme mankeloiko, älkää mankeloiko, älkööt mankeloiko, älköön mankeloitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon mankeloinut, -, -, olkoot mankeloineet, olkoon mankeloitu

-, -, älköön olko mankeloinut, -, -, älkööt olko mankeloineet, älköön olko mankeloitu

PREZENT CONDIȚIONAL

mankeloisin, mankeloisit, mankeloisi, mankeloisimme, mankeloisitte, mankeloisivat, mankeloitaisiin

en mankeloisi, et mankeloisi, ei mankeloisi, emme mankeloisi, ette mankeloisi, eivät mankeloisi, ei mankeloitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin mankeloinut, olisit mankeloinut, olisi mankeloinut, olisimme mankeloineet, olisitte mankeloineet, olisivat mankeloineet, oltaisiin mankeloitu

en olisi mankeloinut, et olisi mankeloinut, ei olisi mankeloinut, emme olisi mankeloineet, ette olisi mankeloineet, eivät olisi mankeloineet, ei olisi mankeloitu

PREZENT POTENȚIAL

mankeloinen, mankeloinet, mankeloinee, mankeloinemme, mankeloinette, mankeloinevat, mankeloitaneen

en mankeloine, et mankeloine, ei mankeloine, emme mankeloine, ette mankeloine, eivät mankeloine, ei mankeloitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen mankeloinut, lienet mankeloinut, lienee mankeloinut, lienemme mankeloineet, lienette mankeloineet, lienevät mankeloineet, lienee mankeloitu

en liene mankeloinut, et liene mankeloinut, ei liene mankeloinut, emme liene mankeloineet, ette liene mankeloineet, eivät liene mankeloineet, ei liene mankeloitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: mankeloida    FORMA LUNGĂ: mankeloidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: mankeloidessa   INSTRUCTIV: mankeloiden  INESIV PASIV: mankeloitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: mankeloimaan   INESIV: mankeloimassa  ELATIV: mankeloimasta

ADESIV: mankeloimalla  ABESIV: mankeloimatta  INSTRUCTIV: mankeloiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: mankeloiminen   PARTITIV: mankeloiminen

INFINITIVUL CINCI: mankeloimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: mankeloiva  (gen. mankeloivan)   PASIV: mankeloitava   (gen. mankeloitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: mankeloinut                      PASIV: mankeloitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: mankeloija (pl.gen. mankeloijien)  ADJECTIV NEGATIV: mankeloimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): mankelointi

 

 

markkinoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

markkinoin, markkinoit, markkinoi, markkinoimme, markkinoitte, markkinoivat, markkinoidaan

en markkinoi, et markkinoi, ei markkinoi, emme markkinoi, ette markkinoi, eivät markkinoi, ei markkinoida

IMPERFECT INDICATIV

markkinoin, markkinoit, markkinoi, markkinoimme, markkinoitte, markkinoivat, markkinoitiin

en markkinoinut, et markkinoinut, ei markkinoinut, emme markkinoineet, ette markkinoineet, eivät markkinoineet, ei markkinoitu

PERFECT INDICATIV

olen markkinoinut, olet markkinoinut, on markkinoinut, olemme markkinoineet, olette markkinoineet, ovat markkinoineet, on markkinoitu

en ole markkinoinut, et ole markkinoinut, ei ole markkinoinut, emme ole markkinoineet, ette ole markkinoineet, eivät ole markkinoineet, ei ole markkinoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin markkinoinut, olit markkinoinut, oli markkinoinut, olimme markkinoineet, olitte markkinoineet, olivat markkinoineet, oli markkinoitu

en ollut markkinoinut, et ollut markkinoinut, ei ollut markkinoinut, emme olleet markkinoineet, ette olleet markkinoineet, eivät olleet markkinoineet, ei ollut markkinoitu

PREZENT IMPERATIV

-, markkinoi, markkinoikoon, markkinoikaamme, markkinoikaa, markkinoikoot, markkinoitakoon

-, älä markkinoi, älköön markkinoiko, älkäämme markkinoiko, älkää markkinoiko, älkööt markkinoiko, älköön markkinoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon markkinoinut, -, -, olkoot markkinoineet, olkoon markkinoitu

-, -, älköön olko markkinoinut, -, -, älkööt olko markkinoineet, älköön olko markkinoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

markkinoisin, markkinoisit, markkinoisi, markkinoisimme, markkinoisitte, markkinoisivat, markkinoitaisiin

en markkinoisi, et markkinoisi, ei markkinoisi, emme markkinoisi, ette markkinoisi, eivät markkinoisi, ei markkinoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin markkinoinut, olisit markkinoinut, olisi markkinoinut, olisimme markkinoineet, olisitte markkinoineet, olisivat markkinoineet, oltaisiin markkinoitu

en olisi markkinoinut, et olisi markkinoinut, ei olisi markkinoinut, emme olisi markkinoineet, ette olisi markkinoineet, eivät olisi markkinoineet, ei olisi markkinoitu

PREZENT POTENȚIAL

markkinoinen, markkinoinet, markkinoinee, markkinoinemme, markkinoinette, markkinoinevat, markkinoitaneen

en markkinoine, et markkinoine, ei markkinoine, emme markkinoine, ette markkinoine, eivät markkinoine, ei markkinoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen markkinoinut, lienet markkinoinut, lienee markkinoinut, lienemme markkinoineet, lienette markkinoineet, lienevät markkinoineet, lienee markkinoitu

en liene markkinoinut, et liene markkinoinut, ei liene markkinoinut, emme liene markkinoineet, ette liene markkinoineet, eivät liene markkinoineet, ei liene markkinoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: markkinoida    FORMA LUNGĂ: markkinoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: markkinoidessa   INSTRUCTIV: markkinoiden  INESIV PASIV: markkinoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: markkinoimaan   INESIV: markkinoimassa  ELATIV: markkinoimasta

ADESIV: markkinoimalla  ABESIV: markkinoimatta  INSTRUCTIV: markkinoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: markkinoiminen   PARTITIV: markkinoiminen

INFINITIVUL CINCI: markkinoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: markkinoiva  (gen. markkinoivan)   PASIV: markkinoitava   (gen. markkinoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: markkinoinut                       PASIV: markkinoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: markkinoija (pl.gen. markkinoijien)  ADJECTIV NEGATIV: markkinoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): markkinointi

 

 

marmoroida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

marmoroin, marmoroit, marmoroi, marmoroimme, marmoroitte, marmoroivat, marmoroidaan

en marmoroi, et marmoroi, ei marmoroi, emme marmoroi, ette marmoroi, eivät marmoroi, ei marmoroida

IMPERFECT INDICATIV

marmoroin, marmoroit, marmoroi, marmoroimme, marmoroitte, marmoroivat, marmoroitiin

en marmoroinut, et marmoroinut, ei marmoroinut, emme marmoroineet, ette marmoroineet, eivät marmoroineet, ei marmoroitu

PERFECT INDICATIV

olen marmoroinut, olet marmoroinut, on marmoroinut, olemme marmoroineet, olette marmoroineet, ovat marmoroineet, on marmoroitu

en ole marmoroinut, et ole marmoroinut, ei ole marmoroinut, emme ole marmoroineet, ette ole marmoroineet, eivät ole marmoroineet, ei ole marmoroitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin marmoroinut, olit marmoroinut, oli marmoroinut, olimme marmoroineet, olitte marmoroineet, olivat marmoroineet, oli marmoroitu

en ollut marmoroinut, et ollut marmoroinut, ei ollut marmoroinut, emme olleet marmoroineet, ette olleet marmoroineet, eivät olleet marmoroineet, ei ollut marmoroitu

PREZENT IMPERATIV

-, marmoroi, marmoroikoon, marmoroikaamme, marmoroikaa, marmoroikoot, marmoroitakoon

-, älä marmoroi, älköön marmoroiko, älkäämme marmoroiko, älkää marmoroiko, älkööt marmoroiko, älköön marmoroitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon marmoroinut, -, -, olkoot marmoroineet, olkoon marmoroitu

-, -, älköön olko marmoroinut, -, -, älkööt olko marmoroineet, älköön olko marmoroitu

PREZENT CONDIȚIONAL

marmoroisin, marmoroisit, marmoroisi, marmoroisimme, marmoroisitte, marmoroisivat, marmoroitaisiin

en marmoroisi, et marmoroisi, ei marmoroisi, emme marmoroisi, ette marmoroisi, eivät marmoroisi, ei marmoroitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin marmoroinut, olisit marmoroinut, olisi marmoroinut, olisimme marmoroineet, olisitte marmoroineet, olisivat marmoroineet, oltaisiin marmoroitu

en olisi marmoroinut, et olisi marmoroinut, ei olisi marmoroinut, emme olisi marmoroineet, ette olisi marmoroineet, eivät olisi marmoroineet, ei olisi marmoroitu

PREZENT POTENȚIAL

marmoroinen, marmoroinet, marmoroinee, marmoroinemme, marmoroinette, marmoroinevat, marmoroitaneen

en marmoroine, et marmoroine, ei marmoroine, emme marmoroine, ette marmoroine, eivät marmoroine, ei marmoroitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen marmoroinut, lienet marmoroinut, lienee marmoroinut, lienemme marmoroineet, lienette marmoroineet, lienevät marmoroineet, lienee marmoroitu

en liene marmoroinut, et liene marmoroinut, ei liene marmoroinut, emme liene marmoroineet, ette liene marmoroineet, eivät liene marmoroineet, ei liene marmoroitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: marmoroida    FORMA LUNGĂ: marmoroidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: marmoroidessa   INSTRUCTIV: marmoroiden  INESIV PASIV: marmoroitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: marmoroimaan   INESIV: marmoroimassa  ELATIV: marmoroimasta

ADESIV: marmoroimalla  ABESIV: marmoroimatta  INSTRUCTIV: marmoroiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: marmoroiminen   PARTITIV: marmoroiminen

INFINITIVUL CINCI: marmoroimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: marmoroiva  (gen. marmoroivan)   PASIV: marmoroitava   (gen. marmoroitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: marmoroinut                      PASIV: marmoroitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: marmoroija (pl.gen. marmoroijien)  ADJECTIV NEGATIV: marmoroimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): marmorointi

 

 

matematisoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

matematisoin, matematisoit, matematisoi, matematisoimme, matematisoitte, matematisoivat, matematisoidaan

en matematisoi, et matematisoi, ei matematisoi, emme matematisoi, ette matematisoi, eivät matematisoi, ei matematisoida

IMPERFECT INDICATIV

matematisoin, matematisoit, matematisoi, matematisoimme, matematisoitte, matematisoivat, matematisoitiin

en matematisoinut, et matematisoinut, ei matematisoinut, emme matematisoineet, ette matematisoineet, eivät matematisoineet, ei matematisoitu

PERFECT INDICATIV

olen matematisoinut, olet matematisoinut, on matematisoinut, olemme matematisoineet, olette matematisoineet, ovat matematisoineet, on matematisoitu

en ole matematisoinut, et ole matematisoinut, ei ole matematisoinut, emme ole matematisoineet, ette ole matematisoineet, eivät ole matematisoineet, ei ole matematisoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin matematisoinut, olit matematisoinut, oli matematisoinut, olimme matematisoineet, olitte matematisoineet, olivat matematisoineet, oli matematisoitu

en ollut matematisoinut, et ollut matematisoinut, ei ollut matematisoinut, emme olleet matematisoineet, ette olleet matematisoineet, eivät olleet matematisoineet, ei ollut matematisoitu

PREZENT IMPERATIV

-, matematisoi, matematisoikoon, matematisoikaamme, matematisoikaa, matematisoikoot, matematisoitakoon

-, älä matematisoi, älköön matematisoiko, älkäämme matematisoiko, älkää matematisoiko, älkööt matematisoiko, älköön matematisoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon matematisoinut, -, -, olkoot matematisoineet, olkoon matematisoitu

-, -, älköön olko matematisoinut, -, -, älkööt olko matematisoineet, älköön olko matematisoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

matematisoisin, matematisoisit, matematisoisi, matematisoisimme, matematisoisitte, matematisoisivat, matematisoitaisiin

en matematisoisi, et matematisoisi, ei matematisoisi, emme matematisoisi, ette matematisoisi, eivät matematisoisi, ei matematisoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin matematisoinut, olisit matematisoinut, olisi matematisoinut, olisimme matematisoineet, olisitte matematisoineet, olisivat matematisoineet, oltaisiin matematisoitu

en olisi matematisoinut, et olisi matematisoinut, ei olisi matematisoinut, emme olisi matematisoineet, ette olisi matematisoineet, eivät olisi matematisoineet, ei olisi matematisoitu

PREZENT POTENȚIAL

matematisoinen, matematisoinet, matematisoinee, matematisoinemme, matematisoinette, matematisoinevat, matematisoitaneen

en matematisoine, et matematisoine, ei matematisoine, emme matematisoine, ette matematisoine, eivät matematisoine, ei matematisoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen matematisoinut, lienet matematisoinut, lienee matematisoinut, lienemme matematisoineet, lienette matematisoineet, lienevät matematisoineet, lienee matematisoitu

en liene matematisoinut, et liene matematisoinut, ei liene matematisoinut, emme liene matematisoineet, ette liene matematisoineet, eivät liene matematisoineet, ei liene matematisoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: matematisoida    FORMA LUNGĂ: matematisoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: matematisoidessa   INSTRUCTIV: matematisoiden  INESIV PASIV: matematisoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: matematisoimaan   INESIV: matematisoimassa  ELATIV: matematisoimasta

ADESIV: matematisoimalla  ABESIV: matematisoimatta  INSTRUCTIV: matematisoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: matematisoiminen   PARTITIV: matematisoiminen

INFINITIVUL CINCI: matematisoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: matematisoiva  (gen. matematisoivan)   PASIV: matematisoitava   (gen. matematisoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: matematisoinut                         PASIV: matematisoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: matematisoija (pl.gen. matematisoijien)  ADJECTIV NEGATIV: matematisoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): matematisointi

 

 

materialisoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

materialisoin, materialisoit, materialisoi, materialisoimme, materialisoitte, materialisoivat, materialisoidaan

en materialisoi, et materialisoi, ei materialisoi, emme materialisoi, ette materialisoi, eivät materialisoi, ei materialisoida

IMPERFECT INDICATIV

materialisoin, materialisoit, materialisoi, materialisoimme, materialisoitte, materialisoivat, materialisoitiin

en materialisoinut, et materialisoinut, ei materialisoinut, emme materialisoineet, ette materialisoineet, eivät materialisoineet, ei materialisoitu

PERFECT INDICATIV

olen materialisoinut, olet materialisoinut, on materialisoinut, olemme materialisoineet, olette materialisoineet, ovat materialisoineet, on materialisoitu

en ole materialisoinut, et ole materialisoinut, ei ole materialisoinut, emme ole materialisoineet, ette ole materialisoineet, eivät ole materialisoineet, ei ole materialisoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin materialisoinut, olit materialisoinut, oli materialisoinut, olimme materialisoineet, olitte materialisoineet, olivat materialisoineet, oli materialisoitu

en ollut materialisoinut, et ollut materialisoinut, ei ollut materialisoinut, emme olleet materialisoineet, ette olleet materialisoineet, eivät olleet materialisoineet, ei ollut materialisoitu

PREZENT IMPERATIV

-, materialisoi, materialisoikoon, materialisoikaamme, materialisoikaa, materialisoikoot, materialisoitakoon

-, älä materialisoi, älköön materialisoiko, älkäämme materialisoiko, älkää materialisoiko, älkööt materialisoiko, älköön materialisoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon materialisoinut, -, -, olkoot materialisoineet, olkoon materialisoitu

-, -, älköön olko materialisoinut, -, -, älkööt olko materialisoineet, älköön olko materialisoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

materialisoisin, materialisoisit, materialisoisi, materialisoisimme, materialisoisitte, materialisoisivat, materialisoitaisiin

en materialisoisi, et materialisoisi, ei materialisoisi, emme materialisoisi, ette materialisoisi, eivät materialisoisi, ei materialisoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin materialisoinut, olisit materialisoinut, olisi materialisoinut, olisimme materialisoineet, olisitte materialisoineet, olisivat materialisoineet, oltaisiin materialisoitu

en olisi materialisoinut, et olisi materialisoinut, ei olisi materialisoinut, emme olisi materialisoineet, ette olisi materialisoineet, eivät olisi materialisoineet, ei olisi materialisoitu

PREZENT POTENȚIAL

materialisoinen, materialisoinet, materialisoinee, materialisoinemme, materialisoinette, materialisoinevat, materialisoitaneen

en materialisoine, et materialisoine, ei materialisoine, emme materialisoine, ette materialisoine, eivät materialisoine, ei materialisoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen materialisoinut, lienet materialisoinut, lienee materialisoinut, lienemme materialisoineet, lienette materialisoineet, lienevät materialisoineet, lienee materialisoitu

en liene materialisoinut, et liene materialisoinut, ei liene materialisoinut, emme liene materialisoineet, ette liene materialisoineet, eivät liene materialisoineet, ei liene materialisoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: materialisoida    FORMA LUNGĂ: materialisoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: materialisoidessa   INSTRUCTIV: materialisoiden  INESIV PASIV: materialisoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: materialisoimaan   INESIV: materialisoimassa  ELATIV: materialisoimasta

ADESIV: materialisoimalla  ABESIV: materialisoimatta  INSTRUCTIV: materialisoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: materialisoiminen   PARTITIV: materialisoiminen

INFINITIVUL CINCI: materialisoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: materialisoiva  (gen. materialisoivan)   PASIV: materialisoitava   (gen. materialisoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: materialisoinut                          PASIV: materialisoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: materialisoija (pl.gen. materialisoijien)  ADJECTIV NEGATIV: materialisoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): materialisointi

 

 

meditoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

meditoin, meditoit, meditoi, meditoimme, meditoitte, meditoivat, meditoidaan

en meditoi, et meditoi, ei meditoi, emme meditoi, ette meditoi, eivät meditoi, ei meditoida

IMPERFECT INDICATIV

meditoin, meditoit, meditoi, meditoimme, meditoitte, meditoivat, meditoitiin

en meditoinut, et meditoinut, ei meditoinut, emme meditoineet, ette meditoineet, eivät meditoineet, ei meditoitu

PERFECT INDICATIV

olen meditoinut, olet meditoinut, on meditoinut, olemme meditoineet, olette meditoineet, ovat meditoineet, on meditoitu

en ole meditoinut, et ole meditoinut, ei ole meditoinut, emme ole meditoineet, ette ole meditoineet, eivät ole meditoineet, ei ole meditoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin meditoinut, olit meditoinut, oli meditoinut, olimme meditoineet, olitte meditoineet, olivat meditoineet, oli meditoitu

en ollut meditoinut, et ollut meditoinut, ei ollut meditoinut, emme olleet meditoineet, ette olleet meditoineet, eivät olleet meditoineet, ei ollut meditoitu

PREZENT IMPERATIV

-, meditoi, meditoikoon, meditoikaamme, meditoikaa, meditoikoot, meditoitakoon

-, älä meditoi, älköön meditoiko, älkäämme meditoiko, älkää meditoiko, älkööt meditoiko, älköön meditoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon meditoinut, -, -, olkoot meditoineet, olkoon meditoitu

-, -, älköön olko meditoinut, -, -, älkööt olko meditoineet, älköön olko meditoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

meditoisin, meditoisit, meditoisi, meditoisimme, meditoisitte, meditoisivat, meditoitaisiin

en meditoisi, et meditoisi, ei meditoisi, emme meditoisi, ette meditoisi, eivät meditoisi, ei meditoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin meditoinut, olisit meditoinut, olisi meditoinut, olisimme meditoineet, olisitte meditoineet, olisivat meditoineet, oltaisiin meditoitu

en olisi meditoinut, et olisi meditoinut, ei olisi meditoinut, emme olisi meditoineet, ette olisi meditoineet, eivät olisi meditoineet, ei olisi meditoitu

PREZENT POTENȚIAL

meditoinen, meditoinet, meditoinee, meditoinemme, meditoinette, meditoinevat, meditoitaneen

en meditoine, et meditoine, ei meditoine, emme meditoine, ette meditoine, eivät meditoine, ei meditoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen meditoinut, lienet meditoinut, lienee meditoinut, lienemme meditoineet, lienette meditoineet, lienevät meditoineet, lienee meditoitu

en liene meditoinut, et liene meditoinut, ei liene meditoinut, emme liene meditoineet, ette liene meditoineet, eivät liene meditoineet, ei liene meditoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: meditoida    FORMA LUNGĂ: meditoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: meditoidessa   INSTRUCTIV: meditoiden  INESIV PASIV: meditoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: meditoimaan   INESIV: meditoimassa  ELATIV: meditoimasta

ADESIV: meditoimalla  ABESIV: meditoimatta  INSTRUCTIV: meditoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: meditoiminen   PARTITIV: meditoiminen

INFINITIVUL CINCI: meditoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: meditoiva  (gen. meditoivan)   PASIV: meditoitava   (gen. meditoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: meditoinut                     PASIV: meditoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: meditoija (pl.gen. meditoijien)  ADJECTIV NEGATIV: meditoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): meditointi

 

 

mekanisoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

mekanisoin, mekanisoit, mekanisoi, mekanisoimme, mekanisoitte, mekanisoivat, mekanisoidaan

en mekanisoi, et mekanisoi, ei mekanisoi, emme mekanisoi, ette mekanisoi, eivät mekanisoi, ei mekanisoida

IMPERFECT INDICATIV

mekanisoin, mekanisoit, mekanisoi, mekanisoimme, mekanisoitte, mekanisoivat, mekanisoitiin

en mekanisoinut, et mekanisoinut, ei mekanisoinut, emme mekanisoineet, ette mekanisoineet, eivät mekanisoineet, ei mekanisoitu

PERFECT INDICATIV

olen mekanisoinut, olet mekanisoinut, on mekanisoinut, olemme mekanisoineet, olette mekanisoineet, ovat mekanisoineet, on mekanisoitu

en ole mekanisoinut, et ole mekanisoinut, ei ole mekanisoinut, emme ole mekanisoineet, ette ole mekanisoineet, eivät ole mekanisoineet, ei ole mekanisoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin mekanisoinut, olit mekanisoinut, oli mekanisoinut, olimme mekanisoineet, olitte mekanisoineet, olivat mekanisoineet, oli mekanisoitu

en ollut mekanisoinut, et ollut mekanisoinut, ei ollut mekanisoinut, emme olleet mekanisoineet, ette olleet mekanisoineet, eivät olleet mekanisoineet, ei ollut mekanisoitu

PREZENT IMPERATIV

-, mekanisoi, mekanisoikoon, mekanisoikaamme, mekanisoikaa, mekanisoikoot, mekanisoitakoon

-, älä mekanisoi, älköön mekanisoiko, älkäämme mekanisoiko, älkää mekanisoiko, älkööt mekanisoiko, älköön mekanisoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon mekanisoinut, -, -, olkoot mekanisoineet, olkoon mekanisoitu

-, -, älköön olko mekanisoinut, -, -, älkööt olko mekanisoineet, älköön olko mekanisoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

mekanisoisin, mekanisoisit, mekanisoisi, mekanisoisimme, mekanisoisitte, mekanisoisivat, mekanisoitaisiin

en mekanisoisi, et mekanisoisi, ei mekanisoisi, emme mekanisoisi, ette mekanisoisi, eivät mekanisoisi, ei mekanisoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin mekanisoinut, olisit mekanisoinut, olisi mekanisoinut, olisimme mekanisoineet, olisitte mekanisoineet, olisivat mekanisoineet, oltaisiin mekanisoitu

en olisi mekanisoinut, et olisi mekanisoinut, ei olisi mekanisoinut, emme olisi mekanisoineet, ette olisi mekanisoineet, eivät olisi mekanisoineet, ei olisi mekanisoitu

PREZENT POTENȚIAL

mekanisoinen, mekanisoinet, mekanisoinee, mekanisoinemme, mekanisoinette, mekanisoinevat, mekanisoitaneen

en mekanisoine, et mekanisoine, ei mekanisoine, emme mekanisoine, ette mekanisoine, eivät mekanisoine, ei mekanisoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen mekanisoinut, lienet mekanisoinut, lienee mekanisoinut, lienemme mekanisoineet, lienette mekanisoineet, lienevät mekanisoineet, lienee mekanisoitu

en liene mekanisoinut, et liene mekanisoinut, ei liene mekanisoinut, emme liene mekanisoineet, ette liene mekanisoineet, eivät liene mekanisoineet, ei liene mekanisoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: mekanisoida    FORMA LUNGĂ: mekanisoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: mekanisoidessa   INSTRUCTIV: mekanisoiden  INESIV PASIV: mekanisoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: mekanisoimaan   INESIV: mekanisoimassa  ELATIV: mekanisoimasta

ADESIV: mekanisoimalla  ABESIV: mekanisoimatta  INSTRUCTIV: mekanisoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: mekanisoiminen   PARTITIV: mekanisoiminen

INFINITIVUL CINCI: mekanisoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: mekanisoiva  (gen. mekanisoivan)   PASIV: mekanisoitava   (gen. mekanisoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: mekanisoinut                       PASIV: mekanisoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: mekanisoija (pl.gen. mekanisoijien)  ADJECTIV NEGATIV: mekanisoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): mekanisointi

 

 

mellakoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

mellakoin, mellakoit, mellakoi, mellakoimme, mellakoitte, mellakoivat, mellakoidaan

en mellakoi, et mellakoi, ei mellakoi, emme mellakoi, ette mellakoi, eivät mellakoi, ei mellakoida

IMPERFECT INDICATIV

mellakoin, mellakoit, mellakoi, mellakoimme, mellakoitte, mellakoivat, mellakoitiin

en mellakoinut, et mellakoinut, ei mellakoinut, emme mellakoineet, ette mellakoineet, eivät mellakoineet, ei mellakoitu

PERFECT INDICATIV

olen mellakoinut, olet mellakoinut, on mellakoinut, olemme mellakoineet, olette mellakoineet, ovat mellakoineet, on mellakoitu

en ole mellakoinut, et ole mellakoinut, ei ole mellakoinut, emme ole mellakoineet, ette ole mellakoineet, eivät ole mellakoineet, ei ole mellakoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin mellakoinut, olit mellakoinut, oli mellakoinut, olimme mellakoineet, olitte mellakoineet, olivat mellakoineet, oli mellakoitu

en ollut mellakoinut, et ollut mellakoinut, ei ollut mellakoinut, emme olleet mellakoineet, ette olleet mellakoineet, eivät olleet mellakoineet, ei ollut mellakoitu

PREZENT IMPERATIV

-, mellakoi, mellakoikoon, mellakoikaamme, mellakoikaa, mellakoikoot, mellakoitakoon

-, älä mellakoi, älköön mellakoiko, älkäämme mellakoiko, älkää mellakoiko, älkööt mellakoiko, älköön mellakoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon mellakoinut, -, -, olkoot mellakoineet, olkoon mellakoitu

-, -, älköön olko mellakoinut, -, -, älkööt olko mellakoineet, älköön olko mellakoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

mellakoisin, mellakoisit, mellakoisi, mellakoisimme, mellakoisitte, mellakoisivat, mellakoitaisiin

en mellakoisi, et mellakoisi, ei mellakoisi, emme mellakoisi, ette mellakoisi, eivät mellakoisi, ei mellakoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin mellakoinut, olisit mellakoinut, olisi mellakoinut, olisimme mellakoineet, olisitte mellakoineet, olisivat mellakoineet, oltaisiin mellakoitu

en olisi mellakoinut, et olisi mellakoinut, ei olisi mellakoinut, emme olisi mellakoineet, ette olisi mellakoineet, eivät olisi mellakoineet, ei olisi mellakoitu

PREZENT POTENȚIAL

mellakoinen, mellakoinet, mellakoinee, mellakoinemme, mellakoinette, mellakoinevat, mellakoitaneen

en mellakoine, et mellakoine, ei mellakoine, emme mellakoine, ette mellakoine, eivät mellakoine, ei mellakoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen mellakoinut, lienet mellakoinut, lienee mellakoinut, lienemme mellakoineet, lienette mellakoineet, lienevät mellakoineet, lienee mellakoitu

en liene mellakoinut, et liene mellakoinut, ei liene mellakoinut, emme liene mellakoineet, ette liene mellakoineet, eivät liene mellakoineet, ei liene mellakoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: mellakoida    FORMA LUNGĂ: mellakoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: mellakoidessa   INSTRUCTIV: mellakoiden  INESIV PASIV: mellakoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: mellakoimaan   INESIV: mellakoimassa  ELATIV: mellakoimasta

ADESIV: mellakoimalla  ABESIV: mellakoimatta  INSTRUCTIV: mellakoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: mellakoiminen   PARTITIV: mellakoiminen

INFINITIVUL CINCI: mellakoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: mellakoiva  (gen. mellakoivan)   PASIV: mellakoitava   (gen. mellakoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: mellakoinut                      PASIV: mellakoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: mellakoija (pl.gen. mellakoijien)  ADJECTIV NEGATIV: mellakoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): mellakointi

 

 

merseroida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

merseroin, merseroit, merseroi, merseroimme, merseroitte, merseroivat, merseroidaan

en merseroi, et merseroi, ei merseroi, emme merseroi, ette merseroi, eivät merseroi, ei merseroida

IMPERFECT INDICATIV

merseroin, merseroit, merseroi, merseroimme, merseroitte, merseroivat, merseroitiin

en merseroinut, et merseroinut, ei merseroinut, emme merseroineet, ette merseroineet, eivät merseroineet, ei merseroitu

PERFECT INDICATIV

olen merseroinut, olet merseroinut, on merseroinut, olemme merseroineet, olette merseroineet, ovat merseroineet, on merseroitu

en ole merseroinut, et ole merseroinut, ei ole merseroinut, emme ole merseroineet, ette ole merseroineet, eivät ole merseroineet, ei ole merseroitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin merseroinut, olit merseroinut, oli merseroinut, olimme merseroineet, olitte merseroineet, olivat merseroineet, oli merseroitu

en ollut merseroinut, et ollut merseroinut, ei ollut merseroinut, emme olleet merseroineet, ette olleet merseroineet, eivät olleet merseroineet, ei ollut merseroitu

PREZENT IMPERATIV

-, merseroi, merseroikoon, merseroikaamme, merseroikaa, merseroikoot, merseroitakoon

-, älä merseroi, älköön merseroiko, älkäämme merseroiko, älkää merseroiko, älkööt merseroiko, älköön merseroitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon merseroinut, -, -, olkoot merseroineet, olkoon merseroitu

-, -, älköön olko merseroinut, -, -, älkööt olko merseroineet, älköön olko merseroitu

PREZENT CONDIȚIONAL

merseroisin, merseroisit, merseroisi, merseroisimme, merseroisitte, merseroisivat, merseroitaisiin

en merseroisi, et merseroisi, ei merseroisi, emme merseroisi, ette merseroisi, eivät merseroisi, ei merseroitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin merseroinut, olisit merseroinut, olisi merseroinut, olisimme merseroineet, olisitte merseroineet, olisivat merseroineet, oltaisiin merseroitu

en olisi merseroinut, et olisi merseroinut, ei olisi merseroinut, emme olisi merseroineet, ette olisi merseroineet, eivät olisi merseroineet, ei olisi merseroitu

PREZENT POTENȚIAL

merseroinen, merseroinet, merseroinee, merseroinemme, merseroinette, merseroinevat, merseroitaneen

en merseroine, et merseroine, ei merseroine, emme merseroine, ette merseroine, eivät merseroine, ei merseroitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen merseroinut, lienet merseroinut, lienee merseroinut, lienemme merseroineet, lienette merseroineet, lienevät merseroineet, lienee merseroitu

en liene merseroinut, et liene merseroinut, ei liene merseroinut, emme liene merseroineet, ette liene merseroineet, eivät liene merseroineet, ei liene merseroitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: merseroida    FORMA LUNGĂ: merseroidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: merseroidessa   INSTRUCTIV: merseroiden  INESIV PASIV: merseroitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: merseroimaan   INESIV: merseroimassa  ELATIV: merseroimasta

ADESIV: merseroimalla  ABESIV: merseroimatta  INSTRUCTIV: merseroiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: merseroiminen   PARTITIV: merseroiminen

INFINITIVUL CINCI: merseroimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: merseroiva  (gen. merseroivan)   PASIV: merseroitava   (gen. merseroitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: merseroinut                      PASIV: merseroitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: merseroija (pl.gen. merseroijien)  ADJECTIV NEGATIV: merseroimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): merserointi

 

 

metelöidä 25 (30)

PREZENT INDICATIV

metelöin, metelöit, metelöi, metelöimme, metelöitte, metelöivät, metelöidään

en metelöi, et metelöi, ei metelöi, emme metelöi, ette metelöi, eivät metelöi, ei metelöidä

IMPERFECT INDICATIV

metelöin, metelöit, metelöi, metelöimme, metelöitte, metelöivät, metelöitiin

en metelöinyt, et metelöinyt, ei metelöinyt, emme metelöineet, ette metelöineet, eivät metelöineet, ei metelöity

PERFECT INDICATIV

olen metelöinyt, olet metelöinyt, on metelöinyt, olemme metelöineet, olette metelöineet, ovat metelöineet, on metelöity

en ole metelöinyt, et ole metelöinyt, ei ole metelöinyt, emme ole metelöineet, ette ole metelöineet, eivät ole metelöineet, ei ole metelöity

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin metelöinyt, olit metelöinyt, oli metelöinyt, olimme metelöineet, olitte metelöineet, olivat metelöineet, oli metelöity

en ollut metelöinyt, et ollut metelöinyt, ei ollut metelöinyt, emme olleet metelöineet, ette olleet metelöineet, eivät olleet metelöineet, ei ollut metelöity

PREZENT IMPERATIV

-, metelöi, metelöiköön, metelöikäämme, metelöikää, metelöikööt, metelöitäköön

-, älä metelöi, älköön metelöikö, älkäämme metelöikö, älkää metelöikö, älkööt metelöikö, älköön metelöitäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon metelöinyt, -, -, olkoot metelöineet, olkoon metelöity

-, -, älköön olko metelöinyt, -, -, älkööt olko metelöineet, älköön olko metelöity

PREZENT CONDIȚIONAL

metelöisin, metelöisit, metelöisi, metelöisimme, metelöisitte, metelöisivät, metelöitäisiin

en metelöisi, et metelöisi, ei metelöisi, emme metelöisi, ette metelöisi, eivät metelöisi, ei metelöitäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin metelöinyt, olisit metelöinyt, olisi metelöinyt, olisimme metelöineet, olisitte metelöineet, olisivat metelöineet, oltaisiin metelöity

en olisi metelöinyt, et olisi metelöinyt, ei olisi metelöinyt, emme olisi metelöineet, ette olisi metelöineet, eivät olisi metelöineet, ei olisi metelöity

PREZENT POTENȚIAL

metelöinen, metelöinet, metelöinee, metelöinemme, metelöinette, metelöinevät, metelöitäneen

en metelöine, et metelöine, ei metelöine, emme metelöine, ette metelöine, eivät metelöine, ei metelöitäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen metelöinyt, lienet metelöinyt, lienee metelöinyt, lienemme metelöineet, lienette metelöineet, lienevät metelöineet, lienee metelöity

en liene metelöinyt, et liene metelöinyt, ei liene metelöinyt, emme liene metelöineet, ette liene metelöineet, eivät liene metelöineet, ei liene metelöity

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: metelöidä    FORMA LUNGĂ: metelöidäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: metelöidessä   INSTRUCTIV: metelöiden  INESIV PASIV: metelöitäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: metelöimään   INESIV: metelöimässä  ELATIV: metelöimästä

ADESIV: metelöimällä  ABESIV: metelöimättä  INSTRUCTIV: metelöimän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: metelöiminen   PARTITIV: metelöiminen

INFINITIVUL CINCI: metelöimäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: metelöivä  (gen. metelöivän)   PASIV: metelöitävä   (gen. metelöitävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: metelöinyt                     PASIV: metelöity

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: metelöijä (pl.gen. metelöijien)  ADJECTIV NEGATIV: metelöimätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): metelöinti

 

 

militarisoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

militarisoin, militarisoit, militarisoi, militarisoimme, militarisoitte, militarisoivat, militarisoidaan

en militarisoi, et militarisoi, ei militarisoi, emme militarisoi, ette militarisoi, eivät militarisoi, ei militarisoida

IMPERFECT INDICATIV

militarisoin, militarisoit, militarisoi, militarisoimme, militarisoitte, militarisoivat, militarisoitiin

en militarisoinut, et militarisoinut, ei militarisoinut, emme militarisoineet, ette militarisoineet, eivät militarisoineet, ei militarisoitu

PERFECT INDICATIV

olen militarisoinut, olet militarisoinut, on militarisoinut, olemme militarisoineet, olette militarisoineet, ovat militarisoineet, on militarisoitu

en ole militarisoinut, et ole militarisoinut, ei ole militarisoinut, emme ole militarisoineet, ette ole militarisoineet, eivät ole militarisoineet, ei ole militarisoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin militarisoinut, olit militarisoinut, oli militarisoinut, olimme militarisoineet, olitte militarisoineet, olivat militarisoineet, oli militarisoitu

en ollut militarisoinut, et ollut militarisoinut, ei ollut militarisoinut, emme olleet militarisoineet, ette olleet militarisoineet, eivät olleet militarisoineet, ei ollut militarisoitu

PREZENT IMPERATIV

-, militarisoi, militarisoikoon, militarisoikaamme, militarisoikaa, militarisoikoot, militarisoitakoon

-, älä militarisoi, älköön militarisoiko, älkäämme militarisoiko, älkää militarisoiko, älkööt militarisoiko, älköön militarisoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon militarisoinut, -, -, olkoot militarisoineet, olkoon militarisoitu

-, -, älköön olko militarisoinut, -, -, älkööt olko militarisoineet, älköön olko militarisoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

militarisoisin, militarisoisit, militarisoisi, militarisoisimme, militarisoisitte, militarisoisivat, militarisoitaisiin

en militarisoisi, et militarisoisi, ei militarisoisi, emme militarisoisi, ette militarisoisi, eivät militarisoisi, ei militarisoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin militarisoinut, olisit militarisoinut, olisi militarisoinut, olisimme militarisoineet, olisitte militarisoineet, olisivat militarisoineet, oltaisiin militarisoitu

en olisi militarisoinut, et olisi militarisoinut, ei olisi militarisoinut, emme olisi militarisoineet, ette olisi militarisoineet, eivät olisi militarisoineet, ei olisi militarisoitu

PREZENT POTENȚIAL

militarisoinen, militarisoinet, militarisoinee, militarisoinemme, militarisoinette, militarisoinevat, militarisoitaneen

en militarisoine, et militarisoine, ei militarisoine, emme militarisoine, ette militarisoine, eivät militarisoine, ei militarisoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen militarisoinut, lienet militarisoinut, lienee militarisoinut, lienemme militarisoineet, lienette militarisoineet, lienevät militarisoineet, lienee militarisoitu

en liene militarisoinut, et liene militarisoinut, ei liene militarisoinut, emme liene militarisoineet, ette liene militarisoineet, eivät liene militarisoineet, ei liene militarisoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: militarisoida    FORMA LUNGĂ: militarisoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: militarisoidessa   INSTRUCTIV: militarisoiden  INESIV PASIV: militarisoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: militarisoimaan   INESIV: militarisoimassa  ELATIV: militarisoimasta

ADESIV: militarisoimalla  ABESIV: militarisoimatta  INSTRUCTIV: militarisoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: militarisoiminen   PARTITIV: militarisoiminen

INFINITIVUL CINCI: militarisoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: militarisoiva  (gen. militarisoivan)   PASIV: militarisoitava   (gen. militarisoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: militarisoinut                         PASIV: militarisoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: militarisoija (pl.gen. militarisoijien)  ADJECTIV NEGATIV: militarisoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): militarisointi

 

 

minimoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

minimoin, minimoit, minimoi, minimoimme, minimoitte, minimoivat, minimoidaan

en minimoi, et minimoi, ei minimoi, emme minimoi, ette minimoi, eivät minimoi, ei minimoida

IMPERFECT INDICATIV

minimoin, minimoit, minimoi, minimoimme, minimoitte, minimoivat, minimoitiin

en minimoinut, et minimoinut, ei minimoinut, emme minimoineet, ette minimoineet, eivät minimoineet, ei minimoitu

PERFECT INDICATIV

olen minimoinut, olet minimoinut, on minimoinut, olemme minimoineet, olette minimoineet, ovat minimoineet, on minimoitu

en ole minimoinut, et ole minimoinut, ei ole minimoinut, emme ole minimoineet, ette ole minimoineet, eivät ole minimoineet, ei ole minimoitu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin minimoinut, olit minimoinut, oli minimoinut, olimme minimoineet, olitte minimoineet, olivat minimoineet, oli minimoitu

en ollut minimoinut, et ollut minimoinut, ei ollut minimoinut, emme olleet minimoineet, ette olleet minimoineet, eivät olleet minimoineet, ei ollut minimoitu

PREZENT IMPERATIV

-, minimoi, minimoikoon, minimoikaamme, minimoikaa, minimoikoot, minimoitakoon

-, älä minimoi, älköön minimoiko, älkäämme minimoiko, älkää minimoiko, älkööt minimoiko, älköön minimoitako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon minimoinut, -, -, olkoot minimoineet, olkoon minimoitu

-, -, älköön olko minimoinut, -, -, älkööt olko minimoineet, älköön olko minimoitu

PREZENT CONDIȚIONAL

minimoisin, minimoisit, minimoisi, minimoisimme, minimoisitte, minimoisivat, minimoitaisiin

en minimoisi, et minimoisi, ei minimoisi, emme minimoisi, ette minimoisi, eivät minimoisi, ei minimoitaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin minimoinut, olisit minimoinut, olisi minimoinut, olisimme minimoineet, olisitte minimoineet, olisivat minimoineet, oltaisiin minimoitu

en olisi minimoinut, et olisi minimoinut, ei olisi minimoinut, emme olisi minimoineet, ette olisi minimoineet, eivät olisi minimoineet, ei olisi minimoitu

PREZENT POTENȚIAL

minimoinen, minimoinet, minimoinee, minimoinemme, minimoinette, minimoinevat, minimoitaneen

en minimoine, et minimoine, ei minimoine, emme minimoine, ette minimoine, eivät minimoine, ei minimoitane

PERFECT POTENȚIAL

lienen minimoinut, lienet minimoinut, lienee minimoinut, lienemme minimoineet, lienette minimoineet, lienevät minimoineet, lienee minimoitu

en liene minimoinut, et liene minimoinut, ei liene minimoinut, emme liene minimoineet, ette liene minimoineet, eivät liene minimoineet, ei liene minimoitu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: minimoida    FORMA LUNGĂ: minimoidakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: minimoidessa   INSTRUCTIV: minimoiden  INESIV PASIV: minimoitaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: minimoimaan   INESIV: minimoimassa  ELATIV: minimoimasta

ADESIV: minimoimalla  ABESIV: minimoimatta  INSTRUCTIV: minimoiman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: minimoiminen   PARTITIV: minimoiminen

INFINITIVUL CINCI: minimoimaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: minimoiva  (gen. minimoivan)   PASIV: minimoitava   (gen. minimoitavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: minimoinut                     PASIV: minimoitu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: minimoija (pl.gen. minimoijien)  ADJECTIV NEGATIV: minimoimaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): minimointi

 

 

mitätöidä 25 (30)

PREZENT INDICATIV

mitätöin, mitätöit, mitätöi, mitätöimme, mitätöitte, mitätöivät, mitätöidään

en mitätöi, et mitätöi, ei mitätöi, emme mitätöi, ette mitätöi, eivät mitätöi, ei mitätöidä

IMPERFECT INDICATIV

mitätöin, mitätöit, mitätöi, mitätöimme, mitätöitte, mitätöivät, mitätöitiin

en mitätöinyt, et mitätöinyt, ei mitätöinyt, emme mitätöineet, ette mitätöineet, eivät mitätöineet, ei mitätöity

PERFECT INDICATIV

olen mitätöinyt, olet mitätöinyt, on mitätöinyt, olemme mitätöineet, olette mitätöineet, ovat mitätöineet, on mitätöity

en ole mitätöinyt, et ole mitätöinyt, ei ole mitätöinyt, emme ole mitätöineet, ette ole mitätöineet, eivät ole mitätöineet, ei ole mitätöity

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin mitätöinyt, olit mitätöinyt, oli mitätöinyt, olimme mitätöineet, olitte mitätöineet, olivat mitätöineet, oli mitätöity

en ollut mitätöinyt, et ollut mitätöinyt, ei ollut mitätöinyt, emme olleet mitätöineet, ette olleet mitätöineet, eivät olleet mitätöineet, ei ollut mitätöity

PREZENT IMPERATIV

-, mitätöi, mitätöiköön, mitätöikäämme, mitätöikää, mitätöikööt, mitätöitäköön

-, älä mitätöi, älköön mitätöikö, älkäämme mitätöikö, älkää mitätöikö, älkööt mitätöikö, älköön mitätöitäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon mitätöinyt, -, -, olkoot mitätöineet, olkoon mitätöity

-, -, älköön olko mitätöinyt, -, -, älkööt olko mitätöineet, älköön olko mitätöity

PREZENT CONDIȚIONAL

mitätöisin, mitätöisit, mitätöisi, mitätöisimme, mitätöisitte, mitätöisivät, mitätöitäisiin

en mitätöisi, et mitätöisi, ei mitätöisi, emme mitätöisi, ette mitätöisi, eivät mitätöisi, ei mitätöitäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin mitätöinyt, olisit mitätöinyt, olisi mitätöinyt, olisimme mitätöineet, olisitte mitätöineet, olisivat mitätöineet, oltaisiin mitätöity

en olisi mitätöinyt, et olisi mitätöinyt, ei olisi mitätöinyt, emme olisi mitätöineet, ette olisi mitätöineet, eivät olisi mitätöineet, ei olisi mitätöity

PREZENT POTENȚIAL

mitätöinen, mitätöinet, mitätöinee, mitätöinemme, mitätöinette, mitätöinevät, mitätöitäneen

en mitätöine, et mitätöine, ei mitätöine, emme mitätöine, ette mitätöine, eivät mitätöine, ei mitätöitäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen mitätöinyt, lienet mitätöinyt, lienee mitätöinyt, lienemme mitätöineet, lienette mitätöineet, lienevät mitätöineet, lienee mitätöity

en liene mitätöinyt, et liene mitätöinyt, ei liene mitätöinyt, emme liene mitätöineet, ette liene mitätöineet, eivät liene mitätöineet, ei liene mitätöity

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: mitätöidä    FORMA LUNGĂ: mitätöidäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: mitätöidessä   INSTRUCTIV: mitätöiden  INESIV PASIV: mitätöitäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: mitätöimään   INESIV: mitätöimässä  ELATIV: mitätöimästä

ADESIV: mitätöimällä  ABESIV: mitätöimättä  INSTRUCTIV: mitätöimän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: mitätöiminen   PARTITIV: mitätöiminen

INFINITIVUL CINCI: mitätöimäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: mitätöivä  (gen. mitätöivän)   PASIV: mitätöitävä   (gen. mitätöitävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: mitätöinyt                     PASIV: mitätöity

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: mitätöijä (pl.gen. mitätöijien)  ADJECTIV NEGATIV: mitätöimätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): mitätöinti

 

 

mobilisoida 25 (30)

PREZENT INDICATIV

mobilisoin, mobilisoit, mobilisoi, mobilisoimme, mobilisoitte, mobilisoivat, mobilisoidaan

en mobilisoi, et mobilisoi, ei mobilisoi, emme mobilisoi, ette mobilisoi, eivät mobilisoi, ei mobilisoida

IMPERFECT INDICATIV

mobilisoin, mobilisoit, mobilisoi, mobilisoimme, mobilisoitte, mobilisoivat, mobilisoitiin

en mobilisoinut, et mobilisoinut, ei mobilisoinut, emme mobilisoineet, ette mobilisoineet, eivät mobilisoineet, ei mobilisoitu

PERFECT INDICATIV

olen mobilisoinut, olet mobilisoinut, on mobilisoinut, olemme mobilisoineet, olette mobilisoineet, ovat mobilisoineet, on mobilisoitu

en ole mobilisoinut, et ole mobilisoinut, ei ole mobilisoinut, emme ole mobilisoineet, ette ole mobilisoineet, eivät ole mobilisoineet, ei ole mobilisoitu