Blogulblog's Blog

Verbi – 135. Principalele verbe finlandeze (6037) structurate în românește

Principalele verbe finlandeze (6037) structurate în românește

după Antti Karttunen

.

verbR

.

This file’s URL: http://www.iki.fi/~kartturi/conjugat/allverbs.txt

Produced with the command:

lynx -source “http://www.iki.fi/~kartturi/conjugat/conjugat.cgi?pattern=*&CLASSES=0&MASK_FINITENESS=0×000&OPTIONS=-t” > allverbs.txt

See the page http://www.iki.fi/~kartturi/conjugat/conjugat.htm

Selecting all verbs with PATTERN=* (with option -t)

.

Aici continuă verbe de conjugarea II-a terminate în -t(tA)A

.

 

aakkostaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

aakkostan, aakkostat, aakkostaa, aakkostamme, aakkostatte, aakkostavat, aakkostetaan

en aakkosta, et aakkosta, ei aakkosta, emme aakkosta, ette aakkosta, eivät aakkosta, ei aakkosteta

IMPERFECT INDICATIV

aakkostin, aakkostit, aakkosti, aakkostimme, aakkostitte, aakkostivat, aakkostettiin

en aakkostanut, et aakkostanut, ei aakkostanut, emme aakkostaneet, ette aakkostaneet, eivät aakkostaneet, ei aakkostettu

PERFECT INDICATIV

olen aakkostanut, olet aakkostanut, on aakkostanut, olemme aakkostaneet, olette aakkostaneet, ovat aakkostaneet, on aakkostettu

en ole aakkostanut, et ole aakkostanut, ei ole aakkostanut, emme ole aakkostaneet, ette ole aakkostaneet, eivät ole aakkostaneet, ei ole aakkostettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin aakkostanut, olit aakkostanut, oli aakkostanut, olimme aakkostaneet, olitte aakkostaneet, olivat aakkostaneet, oli aakkostettu

en ollut aakkostanut, et ollut aakkostanut, ei ollut aakkostanut, emme olleet aakkostaneet, ette olleet aakkostaneet, eivät olleet aakkostaneet, ei ollut aakkostettu

PREZENT IMPERATIV

-, aakkosta, aakkostakoon, aakkostakaamme, aakkostakaa, aakkostakoot, aakkostettakoon

-, älä aakkosta, älköön aakkostako, älkäämme aakkostako, älkää aakkostako, älkööt aakkostako, älköön aakkostettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon aakkostanut, -, -, olkoot aakkostaneet, olkoon aakkostettu

-, -, älköön olko aakkostanut, -, -, älkööt olko aakkostaneet, älköön olko aakkostettu

PREZENT CONDIȚIONAL

aakkostaisin, aakkostaisit, aakkostaisi, aakkostaisimme, aakkostaisitte, aakkostaisivat, aakkostettaisiin

en aakkostaisi, et aakkostaisi, ei aakkostaisi, emme aakkostaisi, ette aakkostaisi, eivät aakkostaisi, ei aakkostettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin aakkostanut, olisit aakkostanut, olisi aakkostanut, olisimme aakkostaneet, olisitte aakkostaneet, olisivat aakkostaneet, oltaisiin aakkostettu

en olisi aakkostanut, et olisi aakkostanut, ei olisi aakkostanut, emme olisi aakkostaneet, ette olisi aakkostaneet, eivät olisi aakkostaneet, ei olisi aakkostettu

PREZENT POTENȚIAL

aakkostanen, aakkostanet, aakkostanee, aakkostanemme, aakkostanette, aakkostanevat, aakkostettaneen

en aakkostane, et aakkostane, ei aakkostane, emme aakkostane, ette aakkostane, eivät aakkostane, ei aakkostettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen aakkostanut, lienet aakkostanut, lienee aakkostanut, lienemme aakkostaneet, lienette aakkostaneet, lienevät aakkostaneet, lienee aakkostettu

en liene aakkostanut, et liene aakkostanut, ei liene aakkostanut, emme liene aakkostaneet, ette liene aakkostaneet, eivät liene aakkostaneet, ei liene aakkostettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: aakkostaa    FORMA LUNGĂ: aakkostaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: aakkostaessa   INSTRUCTIV: aakkostaen  INESIV PASIV: aakkostettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: aakkostamaan   INESIV: aakkostamassa  ELATIV: aakkostamasta

ADESIV: aakkostamalla  ABESIV: aakkostamatta  INSTRUCTIV: aakkostaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: aakkostaminen   PARTITIV: aakkostaminen

INFINITIVUL CINCI: aakkostamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: aakkostava  (gen. aakkostavan)   PASIV: aakkostettava   (gen. aakkostettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: aakkostanut                      PASIV: aakkostettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: aakkostaja (pl.gen. aakkostajien)  ADJECTIV NEGATIV: aakkostamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): aakkostus

 

 

aavistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

aavistan, aavistat, aavistaa, aavistamme, aavistatte, aavistavat, aavistetaan

en aavista, et aavista, ei aavista, emme aavista, ette aavista, eivät aavista, ei aavisteta

IMPERFECT INDICATIV

aavistin, aavistit, aavisti, aavistimme, aavistitte, aavistivat, aavistettiin

en aavistanut, et aavistanut, ei aavistanut, emme aavistaneet, ette aavistaneet, eivät aavistaneet, ei aavistettu

PERFECT INDICATIV

olen aavistanut, olet aavistanut, on aavistanut, olemme aavistaneet, olette aavistaneet, ovat aavistaneet, on aavistettu

en ole aavistanut, et ole aavistanut, ei ole aavistanut, emme ole aavistaneet, ette ole aavistaneet, eivät ole aavistaneet, ei ole aavistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin aavistanut, olit aavistanut, oli aavistanut, olimme aavistaneet, olitte aavistaneet, olivat aavistaneet, oli aavistettu

en ollut aavistanut, et ollut aavistanut, ei ollut aavistanut, emme olleet aavistaneet, ette olleet aavistaneet, eivät olleet aavistaneet, ei ollut aavistettu

PREZENT IMPERATIV

-, aavista, aavistakoon, aavistakaamme, aavistakaa, aavistakoot, aavistettakoon

-, älä aavista, älköön aavistako, älkäämme aavistako, älkää aavistako, älkööt aavistako, älköön aavistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon aavistanut, -, -, olkoot aavistaneet, olkoon aavistettu

-, -, älköön olko aavistanut, -, -, älkööt olko aavistaneet, älköön olko aavistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

aavistaisin, aavistaisit, aavistaisi, aavistaisimme, aavistaisitte, aavistaisivat, aavistettaisiin

en aavistaisi, et aavistaisi, ei aavistaisi, emme aavistaisi, ette aavistaisi, eivät aavistaisi, ei aavistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin aavistanut, olisit aavistanut, olisi aavistanut, olisimme aavistaneet, olisitte aavistaneet, olisivat aavistaneet, oltaisiin aavistettu

en olisi aavistanut, et olisi aavistanut, ei olisi aavistanut, emme olisi aavistaneet, ette olisi aavistaneet, eivät olisi aavistaneet, ei olisi aavistettu

PREZENT POTENȚIAL

aavistanen, aavistanet, aavistanee, aavistanemme, aavistanette, aavistanevat, aavistettaneen

en aavistane, et aavistane, ei aavistane, emme aavistane, ette aavistane, eivät aavistane, ei aavistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen aavistanut, lienet aavistanut, lienee aavistanut, lienemme aavistaneet, lienette aavistaneet, lienevät aavistaneet, lienee aavistettu

en liene aavistanut, et liene aavistanut, ei liene aavistanut, emme liene aavistaneet, ette liene aavistaneet, eivät liene aavistaneet, ei liene aavistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: aavistaa    FORMA LUNGĂ: aavistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: aavistaessa   INSTRUCTIV: aavistaen  INESIV PASIV: aavistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: aavistamaan   INESIV: aavistamassa  ELATIV: aavistamasta

ADESIV: aavistamalla  ABESIV: aavistamatta  INSTRUCTIV: aavistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: aavistaminen   PARTITIV: aavistaminen

INFINITIVUL CINCI: aavistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: aavistava  (gen. aavistavan)   PASIV: aavistettava   (gen. aavistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: aavistanut                     PASIV: aavistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: aavistaja (pl.gen. aavistajien)  ADJECTIV NEGATIV: aavistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): aavistus

 

 

ahdistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

ahdistan, ahdistat, ahdistaa, ahdistamme, ahdistatte, ahdistavat, ahdistetaan

en ahdista, et ahdista, ei ahdista, emme ahdista, ette ahdista, eivät ahdista, ei ahdisteta

IMPERFECT INDICATIV

ahdistin, ahdistit, ahdisti, ahdistimme, ahdistitte, ahdistivat, ahdistettiin

en ahdistanut, et ahdistanut, ei ahdistanut, emme ahdistaneet, ette ahdistaneet, eivät ahdistaneet, ei ahdistettu

PERFECT INDICATIV

olen ahdistanut, olet ahdistanut, on ahdistanut, olemme ahdistaneet, olette ahdistaneet, ovat ahdistaneet, on ahdistettu

en ole ahdistanut, et ole ahdistanut, ei ole ahdistanut, emme ole ahdistaneet, ette ole ahdistaneet, eivät ole ahdistaneet, ei ole ahdistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin ahdistanut, olit ahdistanut, oli ahdistanut, olimme ahdistaneet, olitte ahdistaneet, olivat ahdistaneet, oli ahdistettu

en ollut ahdistanut, et ollut ahdistanut, ei ollut ahdistanut, emme olleet ahdistaneet, ette olleet ahdistaneet, eivät olleet ahdistaneet, ei ollut ahdistettu

PREZENT IMPERATIV

-, ahdista, ahdistakoon, ahdistakaamme, ahdistakaa, ahdistakoot, ahdistettakoon

-, älä ahdista, älköön ahdistako, älkäämme ahdistako, älkää ahdistako, älkööt ahdistako, älköön ahdistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon ahdistanut, -, -, olkoot ahdistaneet, olkoon ahdistettu

-, -, älköön olko ahdistanut, -, -, älkööt olko ahdistaneet, älköön olko ahdistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

ahdistaisin, ahdistaisit, ahdistaisi, ahdistaisimme, ahdistaisitte, ahdistaisivat, ahdistettaisiin

en ahdistaisi, et ahdistaisi, ei ahdistaisi, emme ahdistaisi, ette ahdistaisi, eivät ahdistaisi, ei ahdistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin ahdistanut, olisit ahdistanut, olisi ahdistanut, olisimme ahdistaneet, olisitte ahdistaneet, olisivat ahdistaneet, oltaisiin ahdistettu

en olisi ahdistanut, et olisi ahdistanut, ei olisi ahdistanut, emme olisi ahdistaneet, ette olisi ahdistaneet, eivät olisi ahdistaneet, ei olisi ahdistettu

PREZENT POTENȚIAL

ahdistanen, ahdistanet, ahdistanee, ahdistanemme, ahdistanette, ahdistanevat, ahdistettaneen

en ahdistane, et ahdistane, ei ahdistane, emme ahdistane, ette ahdistane, eivät ahdistane, ei ahdistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen ahdistanut, lienet ahdistanut, lienee ahdistanut, lienemme ahdistaneet, lienette ahdistaneet, lienevät ahdistaneet, lienee ahdistettu

en liene ahdistanut, et liene ahdistanut, ei liene ahdistanut, emme liene ahdistaneet, ette liene ahdistaneet, eivät liene ahdistaneet, ei liene ahdistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: ahdistaa    FORMA LUNGĂ: ahdistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: ahdistaessa   INSTRUCTIV: ahdistaen  INESIV PASIV: ahdistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: ahdistamaan   INESIV: ahdistamassa  ELATIV: ahdistamasta

ADESIV: ahdistamalla  ABESIV: ahdistamatta  INSTRUCTIV: ahdistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: ahdistaminen   PARTITIV: ahdistaminen

INFINITIVUL CINCI: ahdistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: ahdistava  (gen. ahdistavan)   PASIV: ahdistettava   (gen. ahdistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: ahdistanut                     PASIV: ahdistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: ahdistaja (pl.gen. ahdistajien)  ADJECTIV NEGATIV: ahdistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): ahdistus

 

 

aikaistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

aikaistan, aikaistat, aikaistaa, aikaistamme, aikaistatte, aikaistavat, aikaistetaan

en aikaista, et aikaista, ei aikaista, emme aikaista, ette aikaista, eivät aikaista, ei aikaisteta

IMPERFECT INDICATIV

aikaistin, aikaistit, aikaisti, aikaistimme, aikaistitte, aikaistivat, aikaistettiin

en aikaistanut, et aikaistanut, ei aikaistanut, emme aikaistaneet, ette aikaistaneet, eivät aikaistaneet, ei aikaistettu

PERFECT INDICATIV

olen aikaistanut, olet aikaistanut, on aikaistanut, olemme aikaistaneet, olette aikaistaneet, ovat aikaistaneet, on aikaistettu

en ole aikaistanut, et ole aikaistanut, ei ole aikaistanut, emme ole aikaistaneet, ette ole aikaistaneet, eivät ole aikaistaneet, ei ole aikaistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin aikaistanut, olit aikaistanut, oli aikaistanut, olimme aikaistaneet, olitte aikaistaneet, olivat aikaistaneet, oli aikaistettu

en ollut aikaistanut, et ollut aikaistanut, ei ollut aikaistanut, emme olleet aikaistaneet, ette olleet aikaistaneet, eivät olleet aikaistaneet, ei ollut aikaistettu

PREZENT IMPERATIV

-, aikaista, aikaistakoon, aikaistakaamme, aikaistakaa, aikaistakoot, aikaistettakoon

-, älä aikaista, älköön aikaistako, älkäämme aikaistako, älkää aikaistako, älkööt aikaistako, älköön aikaistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon aikaistanut, -, -, olkoot aikaistaneet, olkoon aikaistettu

-, -, älköön olko aikaistanut, -, -, älkööt olko aikaistaneet, älköön olko aikaistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

aikaistaisin, aikaistaisit, aikaistaisi, aikaistaisimme, aikaistaisitte, aikaistaisivat, aikaistettaisiin

en aikaistaisi, et aikaistaisi, ei aikaistaisi, emme aikaistaisi, ette aikaistaisi, eivät aikaistaisi, ei aikaistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin aikaistanut, olisit aikaistanut, olisi aikaistanut, olisimme aikaistaneet, olisitte aikaistaneet, olisivat aikaistaneet, oltaisiin aikaistettu

en olisi aikaistanut, et olisi aikaistanut, ei olisi aikaistanut, emme olisi aikaistaneet, ette olisi aikaistaneet, eivät olisi aikaistaneet, ei olisi aikaistettu

PREZENT POTENȚIAL

aikaistanen, aikaistanet, aikaistanee, aikaistanemme, aikaistanette, aikaistanevat, aikaistettaneen

en aikaistane, et aikaistane, ei aikaistane, emme aikaistane, ette aikaistane, eivät aikaistane, ei aikaistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen aikaistanut, lienet aikaistanut, lienee aikaistanut, lienemme aikaistaneet, lienette aikaistaneet, lienevät aikaistaneet, lienee aikaistettu

en liene aikaistanut, et liene aikaistanut, ei liene aikaistanut, emme liene aikaistaneet, ette liene aikaistaneet, eivät liene aikaistaneet, ei liene aikaistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: aikaistaa    FORMA LUNGĂ: aikaistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: aikaistaessa   INSTRUCTIV: aikaistaen  INESIV PASIV: aikaistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: aikaistamaan   INESIV: aikaistamassa  ELATIV: aikaistamasta

ADESIV: aikaistamalla  ABESIV: aikaistamatta  INSTRUCTIV: aikaistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: aikaistaminen   PARTITIV: aikaistaminen

INFINITIVUL CINCI: aikaistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: aikaistava  (gen. aikaistavan)   PASIV: aikaistettava   (gen. aikaistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: aikaistanut                      PASIV: aikaistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: aikaistaja (pl.gen. aikaistajien)  ADJECTIV NEGATIV: aikaistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): aikaistus

 

 

aineellistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

aineellistan, aineellistat, aineellistaa, aineellistamme, aineellistatte, aineellistavat, aineellistetaan

en aineellista, et aineellista, ei aineellista, emme aineellista, ette aineellista, eivät aineellista, ei aineellisteta

IMPERFECT INDICATIV

aineellistin, aineellistit, aineellisti, aineellistimme, aineellistitte, aineellistivat, aineellistettiin

en aineellistanut, et aineellistanut, ei aineellistanut, emme aineellistaneet, ette aineellistaneet, eivät aineellistaneet, ei aineellistettu

PERFECT INDICATIV

olen aineellistanut, olet aineellistanut, on aineellistanut, olemme aineellistaneet, olette aineellistaneet, ovat aineellistaneet, on aineellistettu

en ole aineellistanut, et ole aineellistanut, ei ole aineellistanut, emme ole aineellistaneet, ette ole aineellistaneet, eivät ole aineellistaneet, ei ole aineellistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin aineellistanut, olit aineellistanut, oli aineellistanut, olimme aineellistaneet, olitte aineellistaneet, olivat aineellistaneet, oli aineellistettu

en ollut aineellistanut, et ollut aineellistanut, ei ollut aineellistanut, emme olleet aineellistaneet, ette olleet aineellistaneet, eivät olleet aineellistaneet, ei ollut aineellistettu

PREZENT IMPERATIV

-, aineellista, aineellistakoon, aineellistakaamme, aineellistakaa, aineellistakoot, aineellistettakoon

-, älä aineellista, älköön aineellistako, älkäämme aineellistako, älkää aineellistako, älkööt aineellistako, älköön aineellistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon aineellistanut, -, -, olkoot aineellistaneet, olkoon aineellistettu

-, -, älköön olko aineellistanut, -, -, älkööt olko aineellistaneet, älköön olko aineellistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

aineellistaisin, aineellistaisit, aineellistaisi, aineellistaisimme, aineellistaisitte, aineellistaisivat, aineellistettaisiin

en aineellistaisi, et aineellistaisi, ei aineellistaisi, emme aineellistaisi, ette aineellistaisi, eivät aineellistaisi, ei aineellistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin aineellistanut, olisit aineellistanut, olisi aineellistanut, olisimme aineellistaneet, olisitte aineellistaneet, olisivat aineellistaneet, oltaisiin aineellistettu

en olisi aineellistanut, et olisi aineellistanut, ei olisi aineellistanut, emme olisi aineellistaneet, ette olisi aineellistaneet, eivät olisi aineellistaneet, ei olisi aineellistettu

PREZENT POTENȚIAL

aineellistanen, aineellistanet, aineellistanee, aineellistanemme, aineellistanette, aineellistanevat, aineellistettaneen

en aineellistane, et aineellistane, ei aineellistane, emme aineellistane, ette aineellistane, eivät aineellistane, ei aineellistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen aineellistanut, lienet aineellistanut, lienee aineellistanut, lienemme aineellistaneet, lienette aineellistaneet, lienevät aineellistaneet, lienee aineellistettu

en liene aineellistanut, et liene aineellistanut, ei liene aineellistanut, emme liene aineellistaneet, ette liene aineellistaneet, eivät liene aineellistaneet, ei liene aineellistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: aineellistaa    FORMA LUNGĂ: aineellistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: aineellistaessa   INSTRUCTIV: aineellistaen  INESIV PASIV: aineellistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: aineellistamaan   INESIV: aineellistamassa  ELATIV: aineellistamasta

ADESIV: aineellistamalla  ABESIV: aineellistamatta  INSTRUCTIV: aineellistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: aineellistaminen   PARTITIV: aineellistaminen

INFINITIVUL CINCI: aineellistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: aineellistava  (gen. aineellistavan)   PASIV: aineellistettava   (gen. aineellistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: aineellistanut                         PASIV: aineellistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: aineellistaja (pl.gen. aineellistajien)  ADJECTIV NEGATIV: aineellistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): aineellistus

 

 

aivastaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

aivastan, aivastat, aivastaa, aivastamme, aivastatte, aivastavat, aivastetaan

en aivasta, et aivasta, ei aivasta, emme aivasta, ette aivasta, eivät aivasta, ei aivasteta

IMPERFECT INDICATIV

aivastin, aivastit, aivasti, aivastimme, aivastitte, aivastivat, aivastettiin

en aivastanut, et aivastanut, ei aivastanut, emme aivastaneet, ette aivastaneet, eivät aivastaneet, ei aivastettu

PERFECT INDICATIV

olen aivastanut, olet aivastanut, on aivastanut, olemme aivastaneet, olette aivastaneet, ovat aivastaneet, on aivastettu

en ole aivastanut, et ole aivastanut, ei ole aivastanut, emme ole aivastaneet, ette ole aivastaneet, eivät ole aivastaneet, ei ole aivastettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin aivastanut, olit aivastanut, oli aivastanut, olimme aivastaneet, olitte aivastaneet, olivat aivastaneet, oli aivastettu

en ollut aivastanut, et ollut aivastanut, ei ollut aivastanut, emme olleet aivastaneet, ette olleet aivastaneet, eivät olleet aivastaneet, ei ollut aivastettu

PREZENT IMPERATIV

-, aivasta, aivastakoon, aivastakaamme, aivastakaa, aivastakoot, aivastettakoon

-, älä aivasta, älköön aivastako, älkäämme aivastako, älkää aivastako, älkööt aivastako, älköön aivastettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon aivastanut, -, -, olkoot aivastaneet, olkoon aivastettu

-, -, älköön olko aivastanut, -, -, älkööt olko aivastaneet, älköön olko aivastettu

PREZENT CONDIȚIONAL

aivastaisin, aivastaisit, aivastaisi, aivastaisimme, aivastaisitte, aivastaisivat, aivastettaisiin

en aivastaisi, et aivastaisi, ei aivastaisi, emme aivastaisi, ette aivastaisi, eivät aivastaisi, ei aivastettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin aivastanut, olisit aivastanut, olisi aivastanut, olisimme aivastaneet, olisitte aivastaneet, olisivat aivastaneet, oltaisiin aivastettu

en olisi aivastanut, et olisi aivastanut, ei olisi aivastanut, emme olisi aivastaneet, ette olisi aivastaneet, eivät olisi aivastaneet, ei olisi aivastettu

PREZENT POTENȚIAL

aivastanen, aivastanet, aivastanee, aivastanemme, aivastanette, aivastanevat, aivastettaneen

en aivastane, et aivastane, ei aivastane, emme aivastane, ette aivastane, eivät aivastane, ei aivastettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen aivastanut, lienet aivastanut, lienee aivastanut, lienemme aivastaneet, lienette aivastaneet, lienevät aivastaneet, lienee aivastettu

en liene aivastanut, et liene aivastanut, ei liene aivastanut, emme liene aivastaneet, ette liene aivastaneet, eivät liene aivastaneet, ei liene aivastettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: aivastaa    FORMA LUNGĂ: aivastaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: aivastaessa   INSTRUCTIV: aivastaen  INESIV PASIV: aivastettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: aivastamaan   INESIV: aivastamassa  ELATIV: aivastamasta

ADESIV: aivastamalla  ABESIV: aivastamatta  INSTRUCTIV: aivastaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: aivastaminen   PARTITIV: aivastaminen

INFINITIVUL CINCI: aivastamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: aivastava  (gen. aivastavan)   PASIV: aivastettava   (gen. aivastettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: aivastanut                     PASIV: aivastettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: aivastaja (pl.gen. aivastajien)  ADJECTIV NEGATIV: aivastamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): aivastus

 

 

ajankohtaistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

ajankohtaistan, ajankohtaistat, ajankohtaistaa, ajankohtaistamme, ajankohtaistatte, ajankohtaistavat, ajankohtaistetaan

en ajankohtaista, et ajankohtaista, ei ajankohtaista, emme ajankohtaista, ette ajankohtaista, eivät ajankohtaista, ei ajankohtaisteta

IMPERFECT INDICATIV

ajankohtaistin, ajankohtaistit, ajankohtaisti, ajankohtaistimme, ajankohtaistitte, ajankohtaistivat, ajankohtaistettiin

en ajankohtaistanut, et ajankohtaistanut, ei ajankohtaistanut, emme ajankohtaistaneet, ette ajankohtaistaneet, eivät ajankohtaistaneet, ei ajankohtaistettu

PERFECT INDICATIV

olen ajankohtaistanut, olet ajankohtaistanut, on ajankohtaistanut, olemme ajankohtaistaneet, olette ajankohtaistaneet, ovat ajankohtaistaneet, on ajankohtaistettu

en ole ajankohtaistanut, et ole ajankohtaistanut, ei ole ajankohtaistanut, emme ole ajankohtaistaneet, ette ole ajankohtaistaneet, eivät ole ajankohtaistaneet, ei ole ajankohtaistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin ajankohtaistanut, olit ajankohtaistanut, oli ajankohtaistanut, olimme ajankohtaistaneet, olitte ajankohtaistaneet, olivat ajankohtaistaneet, oli ajankohtaistettu

en ollut ajankohtaistanut, et ollut ajankohtaistanut, ei ollut ajankohtaistanut, emme olleet ajankohtaistaneet, ette olleet ajankohtaistaneet, eivät olleet ajankohtaistaneet, ei ollut ajankohtaistettu

PREZENT IMPERATIV

-, ajankohtaista, ajankohtaistakoon, ajankohtaistakaamme, ajankohtaistakaa, ajankohtaistakoot, ajankohtaistettakoon

-, älä ajankohtaista, älköön ajankohtaistako, älkäämme ajankohtaistako, älkää ajankohtaistako, älkööt ajankohtaistako, älköön ajankohtaistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon ajankohtaistanut, -, -, olkoot ajankohtaistaneet, olkoon ajankohtaistettu

-, -, älköön olko ajankohtaistanut, -, -, älkööt olko ajankohtaistaneet, älköön olko ajankohtaistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

ajankohtaistaisin, ajankohtaistaisit, ajankohtaistaisi, ajankohtaistaisimme, ajankohtaistaisitte, ajankohtaistaisivat, ajankohtaistettaisiin

en ajankohtaistaisi, et ajankohtaistaisi, ei ajankohtaistaisi, emme ajankohtaistaisi, ette ajankohtaistaisi, eivät ajankohtaistaisi, ei ajankohtaistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin ajankohtaistanut, olisit ajankohtaistanut, olisi ajankohtaistanut, olisimme ajankohtaistaneet, olisitte ajankohtaistaneet, olisivat ajankohtaistaneet, oltaisiin ajankohtaistettu

en olisi ajankohtaistanut, et olisi ajankohtaistanut, ei olisi ajankohtaistanut, emme olisi ajankohtaistaneet, ette olisi ajankohtaistaneet, eivät olisi ajankohtaistaneet, ei olisi ajankohtaistettu

PREZENT POTENȚIAL

ajankohtaistanen, ajankohtaistanet, ajankohtaistanee, ajankohtaistanemme, ajankohtaistanette, ajankohtaistanevat, ajankohtaistettaneen

en ajankohtaistane, et ajankohtaistane, ei ajankohtaistane, emme ajankohtaistane, ette ajankohtaistane, eivät ajankohtaistane, ei ajankohtaistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen ajankohtaistanut, lienet ajankohtaistanut, lienee ajankohtaistanut, lienemme ajankohtaistaneet, lienette ajankohtaistaneet, lienevät ajankohtaistaneet, lienee ajankohtaistettu

en liene ajankohtaistanut, et liene ajankohtaistanut, ei liene ajankohtaistanut, emme liene ajankohtaistaneet, ette liene ajankohtaistaneet, eivät liene ajankohtaistaneet, ei liene ajankohtaistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: ajankohtaistaa    FORMA LUNGĂ: ajankohtaistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: ajankohtaistaessa   INSTRUCTIV: ajankohtaistaen  INESIV PASIV: ajankohtaistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: ajankohtaistamaan   INESIV: ajankohtaistamassa  ELATIV: ajankohtaistamasta

ADESIV: ajankohtaistamalla  ABESIV: ajankohtaistamatta  INSTRUCTIV: ajankohtaistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: ajankohtaistaminen   PARTITIV: ajankohtaistaminen

INFINITIVUL CINCI: ajankohtaistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: ajankohtaistava  (gen. ajankohtaistavan)   PASIV: ajankohtaistettava   (gen. ajankohtaistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: ajankohtaistanut                           PASIV: ajankohtaistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: ajankohtaistaja (pl.gen. ajankohtaistajien)  ADJECTIV NEGATIV: ajankohtaistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): ajankohtaistus

 

 

ajanmukaistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

ajanmukaistan, ajanmukaistat, ajanmukaistaa, ajanmukaistamme, ajanmukaistatte, ajanmukaistavat, ajanmukaistetaan

en ajanmukaista, et ajanmukaista, ei ajanmukaista, emme ajanmukaista, ette ajanmukaista, eivät ajanmukaista, ei ajanmukaisteta

IMPERFECT INDICATIV

ajanmukaistin, ajanmukaistit, ajanmukaisti, ajanmukaistimme, ajanmukaistitte, ajanmukaistivat, ajanmukaistettiin

en ajanmukaistanut, et ajanmukaistanut, ei ajanmukaistanut, emme ajanmukaistaneet, ette ajanmukaistaneet, eivät ajanmukaistaneet, ei ajanmukaistettu

PERFECT INDICATIV

olen ajanmukaistanut, olet ajanmukaistanut, on ajanmukaistanut, olemme ajanmukaistaneet, olette ajanmukaistaneet, ovat ajanmukaistaneet, on ajanmukaistettu

en ole ajanmukaistanut, et ole ajanmukaistanut, ei ole ajanmukaistanut, emme ole ajanmukaistaneet, ette ole ajanmukaistaneet, eivät ole ajanmukaistaneet, ei ole ajanmukaistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin ajanmukaistanut, olit ajanmukaistanut, oli ajanmukaistanut, olimme ajanmukaistaneet, olitte ajanmukaistaneet, olivat ajanmukaistaneet, oli ajanmukaistettu

en ollut ajanmukaistanut, et ollut ajanmukaistanut, ei ollut ajanmukaistanut, emme olleet ajanmukaistaneet, ette olleet ajanmukaistaneet, eivät olleet ajanmukaistaneet, ei ollut ajanmukaistettu

PREZENT IMPERATIV

-, ajanmukaista, ajanmukaistakoon, ajanmukaistakaamme, ajanmukaistakaa, ajanmukaistakoot, ajanmukaistettakoon

-, älä ajanmukaista, älköön ajanmukaistako, älkäämme ajanmukaistako, älkää ajanmukaistako, älkööt ajanmukaistako, älköön ajanmukaistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon ajanmukaistanut, -, -, olkoot ajanmukaistaneet, olkoon ajanmukaistettu

-, -, älköön olko ajanmukaistanut, -, -, älkööt olko ajanmukaistaneet, älköön olko ajanmukaistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

ajanmukaistaisin, ajanmukaistaisit, ajanmukaistaisi, ajanmukaistaisimme, ajanmukaistaisitte, ajanmukaistaisivat, ajanmukaistettaisiin

en ajanmukaistaisi, et ajanmukaistaisi, ei ajanmukaistaisi, emme ajanmukaistaisi, ette ajanmukaistaisi, eivät ajanmukaistaisi, ei ajanmukaistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin ajanmukaistanut, olisit ajanmukaistanut, olisi ajanmukaistanut, olisimme ajanmukaistaneet, olisitte ajanmukaistaneet, olisivat ajanmukaistaneet, oltaisiin ajanmukaistettu

en olisi ajanmukaistanut, et olisi ajanmukaistanut, ei olisi ajanmukaistanut, emme olisi ajanmukaistaneet, ette olisi ajanmukaistaneet, eivät olisi ajanmukaistaneet, ei olisi ajanmukaistettu

PREZENT POTENȚIAL

ajanmukaistanen, ajanmukaistanet, ajanmukaistanee, ajanmukaistanemme, ajanmukaistanette, ajanmukaistanevat, ajanmukaistettaneen

en ajanmukaistane, et ajanmukaistane, ei ajanmukaistane, emme ajanmukaistane, ette ajanmukaistane, eivät ajanmukaistane, ei ajanmukaistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen ajanmukaistanut, lienet ajanmukaistanut, lienee ajanmukaistanut, lienemme ajanmukaistaneet, lienette ajanmukaistaneet, lienevät ajanmukaistaneet, lienee ajanmukaistettu

en liene ajanmukaistanut, et liene ajanmukaistanut, ei liene ajanmukaistanut, emme liene ajanmukaistaneet, ette liene ajanmukaistaneet, eivät liene ajanmukaistaneet, ei liene ajanmukaistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: ajanmukaistaa    FORMA LUNGĂ: ajanmukaistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: ajanmukaistaessa   INSTRUCTIV: ajanmukaistaen  INESIV PASIV: ajanmukaistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: ajanmukaistamaan   INESIV: ajanmukaistamassa  ELATIV: ajanmukaistamasta

ADESIV: ajanmukaistamalla  ABESIV: ajanmukaistamatta  INSTRUCTIV: ajanmukaistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: ajanmukaistaminen   PARTITIV: ajanmukaistaminen

INFINITIVUL CINCI: ajanmukaistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: ajanmukaistava  (gen. ajanmukaistavan)   PASIV: ajanmukaistettava   (gen. ajanmukaistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: ajanmukaistanut                          PASIV: ajanmukaistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: ajanmukaistaja (pl.gen. ajanmukaistajien)  ADJECTIV NEGATIV: ajanmukaistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): ajanmukaistus

 

 

ajantasaistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

ajantasaistan, ajantasaistat, ajantasaistaa, ajantasaistamme, ajantasaistatte, ajantasaistavat, ajantasaistetaan

en ajantasaista, et ajantasaista, ei ajantasaista, emme ajantasaista, ette ajantasaista, eivät ajantasaista, ei ajantasaisteta

IMPERFECT INDICATIV

ajantasaistin, ajantasaistit, ajantasaisti, ajantasaistimme, ajantasaistitte, ajantasaistivat, ajantasaistettiin

en ajantasaistanut, et ajantasaistanut, ei ajantasaistanut, emme ajantasaistaneet, ette ajantasaistaneet, eivät ajantasaistaneet, ei ajantasaistettu

PERFECT INDICATIV

olen ajantasaistanut, olet ajantasaistanut, on ajantasaistanut, olemme ajantasaistaneet, olette ajantasaistaneet, ovat ajantasaistaneet, on ajantasaistettu

en ole ajantasaistanut, et ole ajantasaistanut, ei ole ajantasaistanut, emme ole ajantasaistaneet, ette ole ajantasaistaneet, eivät ole ajantasaistaneet, ei ole ajantasaistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin ajantasaistanut, olit ajantasaistanut, oli ajantasaistanut, olimme ajantasaistaneet, olitte ajantasaistaneet, olivat ajantasaistaneet, oli ajantasaistettu

en ollut ajantasaistanut, et ollut ajantasaistanut, ei ollut ajantasaistanut, emme olleet ajantasaistaneet, ette olleet ajantasaistaneet, eivät olleet ajantasaistaneet, ei ollut ajantasaistettu

PREZENT IMPERATIV

-, ajantasaista, ajantasaistakoon, ajantasaistakaamme, ajantasaistakaa, ajantasaistakoot, ajantasaistettakoon

-, älä ajantasaista, älköön ajantasaistako, älkäämme ajantasaistako, älkää ajantasaistako, älkööt ajantasaistako, älköön ajantasaistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon ajantasaistanut, -, -, olkoot ajantasaistaneet, olkoon ajantasaistettu

-, -, älköön olko ajantasaistanut, -, -, älkööt olko ajantasaistaneet, älköön olko ajantasaistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

ajantasaistaisin, ajantasaistaisit, ajantasaistaisi, ajantasaistaisimme, ajantasaistaisitte, ajantasaistaisivat, ajantasaistettaisiin

en ajantasaistaisi, et ajantasaistaisi, ei ajantasaistaisi, emme ajantasaistaisi, ette ajantasaistaisi, eivät ajantasaistaisi, ei ajantasaistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin ajantasaistanut, olisit ajantasaistanut, olisi ajantasaistanut, olisimme ajantasaistaneet, olisitte ajantasaistaneet, olisivat ajantasaistaneet, oltaisiin ajantasaistettu

en olisi ajantasaistanut, et olisi ajantasaistanut, ei olisi ajantasaistanut, emme olisi ajantasaistaneet, ette olisi ajantasaistaneet, eivät olisi ajantasaistaneet, ei olisi ajantasaistettu

PREZENT POTENȚIAL

ajantasaistanen, ajantasaistanet, ajantasaistanee, ajantasaistanemme, ajantasaistanette, ajantasaistanevat, ajantasaistettaneen

en ajantasaistane, et ajantasaistane, ei ajantasaistane, emme ajantasaistane, ette ajantasaistane, eivät ajantasaistane, ei ajantasaistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen ajantasaistanut, lienet ajantasaistanut, lienee ajantasaistanut, lienemme ajantasaistaneet, lienette ajantasaistaneet, lienevät ajantasaistaneet, lienee ajantasaistettu

en liene ajantasaistanut, et liene ajantasaistanut, ei liene ajantasaistanut, emme liene ajantasaistaneet, ette liene ajantasaistaneet, eivät liene ajantasaistaneet, ei liene ajantasaistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: ajantasaistaa    FORMA LUNGĂ: ajantasaistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: ajantasaistaessa   INSTRUCTIV: ajantasaistaen  INESIV PASIV: ajantasaistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: ajantasaistamaan   INESIV: ajantasaistamassa  ELATIV: ajantasaistamasta

ADESIV: ajantasaistamalla  ABESIV: ajantasaistamatta  INSTRUCTIV: ajantasaistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: ajantasaistaminen   PARTITIV: ajantasaistaminen

INFINITIVUL CINCI: ajantasaistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: ajantasaistava  (gen. ajantasaistavan)   PASIV: ajantasaistettava   (gen. ajantasaistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: ajantasaistanut                          PASIV: ajantasaistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: ajantasaistaja (pl.gen. ajantasaistajien)  ADJECTIV NEGATIV: ajantasaistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): ajantasaistus

 

 

ajastaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

ajastan, ajastat, ajastaa, ajastamme, ajastatte, ajastavat, ajastetaan

en ajasta, et ajasta, ei ajasta, emme ajasta, ette ajasta, eivät ajasta, ei ajasteta

IMPERFECT INDICATIV

ajastin, ajastit, ajasti, ajastimme, ajastitte, ajastivat, ajastettiin

en ajastanut, et ajastanut, ei ajastanut, emme ajastaneet, ette ajastaneet, eivät ajastaneet, ei ajastettu

PERFECT INDICATIV

olen ajastanut, olet ajastanut, on ajastanut, olemme ajastaneet, olette ajastaneet, ovat ajastaneet, on ajastettu

en ole ajastanut, et ole ajastanut, ei ole ajastanut, emme ole ajastaneet, ette ole ajastaneet, eivät ole ajastaneet, ei ole ajastettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin ajastanut, olit ajastanut, oli ajastanut, olimme ajastaneet, olitte ajastaneet, olivat ajastaneet, oli ajastettu

en ollut ajastanut, et ollut ajastanut, ei ollut ajastanut, emme olleet ajastaneet, ette olleet ajastaneet, eivät olleet ajastaneet, ei ollut ajastettu

PREZENT IMPERATIV

-, ajasta, ajastakoon, ajastakaamme, ajastakaa, ajastakoot, ajastettakoon

-, älä ajasta, älköön ajastako, älkäämme ajastako, älkää ajastako, älkööt ajastako, älköön ajastettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon ajastanut, -, -, olkoot ajastaneet, olkoon ajastettu

-, -, älköön olko ajastanut, -, -, älkööt olko ajastaneet, älköön olko ajastettu

PREZENT CONDIȚIONAL

ajastaisin, ajastaisit, ajastaisi, ajastaisimme, ajastaisitte, ajastaisivat, ajastettaisiin

en ajastaisi, et ajastaisi, ei ajastaisi, emme ajastaisi, ette ajastaisi, eivät ajastaisi, ei ajastettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin ajastanut, olisit ajastanut, olisi ajastanut, olisimme ajastaneet, olisitte ajastaneet, olisivat ajastaneet, oltaisiin ajastettu

en olisi ajastanut, et olisi ajastanut, ei olisi ajastanut, emme olisi ajastaneet, ette olisi ajastaneet, eivät olisi ajastaneet, ei olisi ajastettu

PREZENT POTENȚIAL

ajastanen, ajastanet, ajastanee, ajastanemme, ajastanette, ajastanevat, ajastettaneen

en ajastane, et ajastane, ei ajastane, emme ajastane, ette ajastane, eivät ajastane, ei ajastettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen ajastanut, lienet ajastanut, lienee ajastanut, lienemme ajastaneet, lienette ajastaneet, lienevät ajastaneet, lienee ajastettu

en liene ajastanut, et liene ajastanut, ei liene ajastanut, emme liene ajastaneet, ette liene ajastaneet, eivät liene ajastaneet, ei liene ajastettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: ajastaa    FORMA LUNGĂ: ajastaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: ajastaessa   INSTRUCTIV: ajastaen  INESIV PASIV: ajastettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: ajastamaan   INESIV: ajastamassa  ELATIV: ajastamasta

ADESIV: ajastamalla  ABESIV: ajastamatta  INSTRUCTIV: ajastaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: ajastaminen   PARTITIV: ajastaminen

INFINITIVUL CINCI: ajastamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: ajastava  (gen. ajastavan)   PASIV: ajastettava   (gen. ajastettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: ajastanut                    PASIV: ajastettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: ajastaja (pl.gen. ajastajien)  ADJECTIV NEGATIV: ajastamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): ajastus

 

 

aliarvostaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

aliarvostan, aliarvostat, aliarvostaa, aliarvostamme, aliarvostatte, aliarvostavat, aliarvostetaan

en aliarvosta, et aliarvosta, ei aliarvosta, emme aliarvosta, ette aliarvosta, eivät aliarvosta, ei aliarvosteta

IMPERFECT INDICATIV

aliarvostin, aliarvostit, aliarvosti, aliarvostimme, aliarvostitte, aliarvostivat, aliarvostettiin

en aliarvostanut, et aliarvostanut, ei aliarvostanut, emme aliarvostaneet, ette aliarvostaneet, eivät aliarvostaneet, ei aliarvostettu

PERFECT INDICATIV

olen aliarvostanut, olet aliarvostanut, on aliarvostanut, olemme aliarvostaneet, olette aliarvostaneet, ovat aliarvostaneet, on aliarvostettu

en ole aliarvostanut, et ole aliarvostanut, ei ole aliarvostanut, emme ole aliarvostaneet, ette ole aliarvostaneet, eivät ole aliarvostaneet, ei ole aliarvostettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin aliarvostanut, olit aliarvostanut, oli aliarvostanut, olimme aliarvostaneet, olitte aliarvostaneet, olivat aliarvostaneet, oli aliarvostettu

en ollut aliarvostanut, et ollut aliarvostanut, ei ollut aliarvostanut, emme olleet aliarvostaneet, ette olleet aliarvostaneet, eivät olleet aliarvostaneet, ei ollut aliarvostettu

PREZENT IMPERATIV

-, aliarvosta, aliarvostakoon, aliarvostakaamme, aliarvostakaa, aliarvostakoot, aliarvostettakoon

-, älä aliarvosta, älköön aliarvostako, älkäämme aliarvostako, älkää aliarvostako, älkööt aliarvostako, älköön aliarvostettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon aliarvostanut, -, -, olkoot aliarvostaneet, olkoon aliarvostettu

-, -, älköön olko aliarvostanut, -, -, älkööt olko aliarvostaneet, älköön olko aliarvostettu

PREZENT CONDIȚIONAL

aliarvostaisin, aliarvostaisit, aliarvostaisi, aliarvostaisimme, aliarvostaisitte, aliarvostaisivat, aliarvostettaisiin

en aliarvostaisi, et aliarvostaisi, ei aliarvostaisi, emme aliarvostaisi, ette aliarvostaisi, eivät aliarvostaisi, ei aliarvostettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin aliarvostanut, olisit aliarvostanut, olisi aliarvostanut, olisimme aliarvostaneet, olisitte aliarvostaneet, olisivat aliarvostaneet, oltaisiin aliarvostettu

en olisi aliarvostanut, et olisi aliarvostanut, ei olisi aliarvostanut, emme olisi aliarvostaneet, ette olisi aliarvostaneet, eivät olisi aliarvostaneet, ei olisi aliarvostettu

PREZENT POTENȚIAL

aliarvostanen, aliarvostanet, aliarvostanee, aliarvostanemme, aliarvostanette, aliarvostanevat, aliarvostettaneen

en aliarvostane, et aliarvostane, ei aliarvostane, emme aliarvostane, ette aliarvostane, eivät aliarvostane, ei aliarvostettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen aliarvostanut, lienet aliarvostanut, lienee aliarvostanut, lienemme aliarvostaneet, lienette aliarvostaneet, lienevät aliarvostaneet, lienee aliarvostettu

en liene aliarvostanut, et liene aliarvostanut, ei liene aliarvostanut, emme liene aliarvostaneet, ette liene aliarvostaneet, eivät liene aliarvostaneet, ei liene aliarvostettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: aliarvostaa    FORMA LUNGĂ: aliarvostaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: aliarvostaessa   INSTRUCTIV: aliarvostaen  INESIV PASIV: aliarvostettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: aliarvostamaan   INESIV: aliarvostamassa  ELATIV: aliarvostamasta

ADESIV: aliarvostamalla  ABESIV: aliarvostamatta  INSTRUCTIV: aliarvostaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: aliarvostaminen   PARTITIV: aliarvostaminen

INFINITIVUL CINCI: aliarvostamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: aliarvostava  (gen. aliarvostavan)   PASIV: aliarvostettava   (gen. aliarvostettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: aliarvostanut                        PASIV: aliarvostettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: aliarvostaja (pl.gen. aliarvostajien)  ADJECTIV NEGATIV: aliarvostamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): aliarvostus

 

 

alistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

alistan, alistat, alistaa, alistamme, alistatte, alistavat, alistetaan

en alista, et alista, ei alista, emme alista, ette alista, eivät alista, ei alisteta

IMPERFECT INDICATIV

alistin, alistit, alisti, alistimme, alistitte, alistivat, alistettiin

en alistanut, et alistanut, ei alistanut, emme alistaneet, ette alistaneet, eivät alistaneet, ei alistettu

PERFECT INDICATIV

olen alistanut, olet alistanut, on alistanut, olemme alistaneet, olette alistaneet, ovat alistaneet, on alistettu

en ole alistanut, et ole alistanut, ei ole alistanut, emme ole alistaneet, ette ole alistaneet, eivät ole alistaneet, ei ole alistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin alistanut, olit alistanut, oli alistanut, olimme alistaneet, olitte alistaneet, olivat alistaneet, oli alistettu

en ollut alistanut, et ollut alistanut, ei ollut alistanut, emme olleet alistaneet, ette olleet alistaneet, eivät olleet alistaneet, ei ollut alistettu

PREZENT IMPERATIV

-, alista, alistakoon, alistakaamme, alistakaa, alistakoot, alistettakoon

-, älä alista, älköön alistako, älkäämme alistako, älkää alistako, älkööt alistako, älköön alistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon alistanut, -, -, olkoot alistaneet, olkoon alistettu

-, -, älköön olko alistanut, -, -, älkööt olko alistaneet, älköön olko alistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

alistaisin, alistaisit, alistaisi, alistaisimme, alistaisitte, alistaisivat, alistettaisiin

en alistaisi, et alistaisi, ei alistaisi, emme alistaisi, ette alistaisi, eivät alistaisi, ei alistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin alistanut, olisit alistanut, olisi alistanut, olisimme alistaneet, olisitte alistaneet, olisivat alistaneet, oltaisiin alistettu

en olisi alistanut, et olisi alistanut, ei olisi alistanut, emme olisi alistaneet, ette olisi alistaneet, eivät olisi alistaneet, ei olisi alistettu

PREZENT POTENȚIAL

alistanen, alistanet, alistanee, alistanemme, alistanette, alistanevat, alistettaneen

en alistane, et alistane, ei alistane, emme alistane, ette alistane, eivät alistane, ei alistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen alistanut, lienet alistanut, lienee alistanut, lienemme alistaneet, lienette alistaneet, lienevät alistaneet, lienee alistettu

en liene alistanut, et liene alistanut, ei liene alistanut, emme liene alistaneet, ette liene alistaneet, eivät liene alistaneet, ei liene alistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: alistaa    FORMA LUNGĂ: alistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: alistaessa   INSTRUCTIV: alistaen  INESIV PASIV: alistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: alistamaan   INESIV: alistamassa  ELATIV: alistamasta

ADESIV: alistamalla  ABESIV: alistamatta  INSTRUCTIV: alistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: alistaminen   PARTITIV: alistaminen

INFINITIVUL CINCI: alistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: alistava  (gen. alistavan)   PASIV: alistettava   (gen. alistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: alistanut                    PASIV: alistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: alistaja (pl.gen. alistajien)  ADJECTIV NEGATIV: alistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): alistus

 

 

altistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

altistan, altistat, altistaa, altistamme, altistatte, altistavat, altistetaan

en altista, et altista, ei altista, emme altista, ette altista, eivät altista, ei altisteta

IMPERFECT INDICATIV

altistin, altistit, altisti, altistimme, altistitte, altistivat, altistettiin

en altistanut, et altistanut, ei altistanut, emme altistaneet, ette altistaneet, eivät altistaneet, ei altistettu

PERFECT INDICATIV

olen altistanut, olet altistanut, on altistanut, olemme altistaneet, olette altistaneet, ovat altistaneet, on altistettu

en ole altistanut, et ole altistanut, ei ole altistanut, emme ole altistaneet, ette ole altistaneet, eivät ole altistaneet, ei ole altistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin altistanut, olit altistanut, oli altistanut, olimme altistaneet, olitte altistaneet, olivat altistaneet, oli altistettu

en ollut altistanut, et ollut altistanut, ei ollut altistanut, emme olleet altistaneet, ette olleet altistaneet, eivät olleet altistaneet, ei ollut altistettu

PREZENT IMPERATIV

-, altista, altistakoon, altistakaamme, altistakaa, altistakoot, altistettakoon

-, älä altista, älköön altistako, älkäämme altistako, älkää altistako, älkööt altistako, älköön altistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon altistanut, -, -, olkoot altistaneet, olkoon altistettu

-, -, älköön olko altistanut, -, -, älkööt olko altistaneet, älköön olko altistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

altistaisin, altistaisit, altistaisi, altistaisimme, altistaisitte, altistaisivat, altistettaisiin

en altistaisi, et altistaisi, ei altistaisi, emme altistaisi, ette altistaisi, eivät altistaisi, ei altistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin altistanut, olisit altistanut, olisi altistanut, olisimme altistaneet, olisitte altistaneet, olisivat altistaneet, oltaisiin altistettu

en olisi altistanut, et olisi altistanut, ei olisi altistanut, emme olisi altistaneet, ette olisi altistaneet, eivät olisi altistaneet, ei olisi altistettu

PREZENT POTENȚIAL

altistanen, altistanet, altistanee, altistanemme, altistanette, altistanevat, altistettaneen

en altistane, et altistane, ei altistane, emme altistane, ette altistane, eivät altistane, ei altistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen altistanut, lienet altistanut, lienee altistanut, lienemme altistaneet, lienette altistaneet, lienevät altistaneet, lienee altistettu

en liene altistanut, et liene altistanut, ei liene altistanut, emme liene altistaneet, ette liene altistaneet, eivät liene altistaneet, ei liene altistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: altistaa    FORMA LUNGĂ: altistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: altistaessa   INSTRUCTIV: altistaen  INESIV PASIV: altistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: altistamaan   INESIV: altistamassa  ELATIV: altistamasta

ADESIV: altistamalla  ABESIV: altistamatta  INSTRUCTIV: altistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: altistaminen   PARTITIV: altistaminen

INFINITIVUL CINCI: altistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: altistava  (gen. altistavan)   PASIV: altistettava   (gen. altistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: altistanut                     PASIV: altistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: altistaja (pl.gen. altistajien)  ADJECTIV NEGATIV: altistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): altistus

 

 

alustaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

alustan, alustat, alustaa, alustamme, alustatte, alustavat, alustetaan

en alusta, et alusta, ei alusta, emme alusta, ette alusta, eivät alusta, ei alusteta

IMPERFECT INDICATIV

alustin, alustit, alusti, alustimme, alustitte, alustivat, alustettiin

en alustanut, et alustanut, ei alustanut, emme alustaneet, ette alustaneet, eivät alustaneet, ei alustettu

PERFECT INDICATIV

olen alustanut, olet alustanut, on alustanut, olemme alustaneet, olette alustaneet, ovat alustaneet, on alustettu

en ole alustanut, et ole alustanut, ei ole alustanut, emme ole alustaneet, ette ole alustaneet, eivät ole alustaneet, ei ole alustettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin alustanut, olit alustanut, oli alustanut, olimme alustaneet, olitte alustaneet, olivat alustaneet, oli alustettu

en ollut alustanut, et ollut alustanut, ei ollut alustanut, emme olleet alustaneet, ette olleet alustaneet, eivät olleet alustaneet, ei ollut alustettu

PREZENT IMPERATIV

-, alusta, alustakoon, alustakaamme, alustakaa, alustakoot, alustettakoon

-, älä alusta, älköön alustako, älkäämme alustako, älkää alustako, älkööt alustako, älköön alustettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon alustanut, -, -, olkoot alustaneet, olkoon alustettu

-, -, älköön olko alustanut, -, -, älkööt olko alustaneet, älköön olko alustettu

PREZENT CONDIȚIONAL

alustaisin, alustaisit, alustaisi, alustaisimme, alustaisitte, alustaisivat, alustettaisiin

en alustaisi, et alustaisi, ei alustaisi, emme alustaisi, ette alustaisi, eivät alustaisi, ei alustettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin alustanut, olisit alustanut, olisi alustanut, olisimme alustaneet, olisitte alustaneet, olisivat alustaneet, oltaisiin alustettu

en olisi alustanut, et olisi alustanut, ei olisi alustanut, emme olisi alustaneet, ette olisi alustaneet, eivät olisi alustaneet, ei olisi alustettu

PREZENT POTENȚIAL

alustanen, alustanet, alustanee, alustanemme, alustanette, alustanevat, alustettaneen

en alustane, et alustane, ei alustane, emme alustane, ette alustane, eivät alustane, ei alustettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen alustanut, lienet alustanut, lienee alustanut, lienemme alustaneet, lienette alustaneet, lienevät alustaneet, lienee alustettu

en liene alustanut, et liene alustanut, ei liene alustanut, emme liene alustaneet, ette liene alustaneet, eivät liene alustaneet, ei liene alustettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: alustaa    FORMA LUNGĂ: alustaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: alustaessa   INSTRUCTIV: alustaen  INESIV PASIV: alustettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: alustamaan   INESIV: alustamassa  ELATIV: alustamasta

ADESIV: alustamalla  ABESIV: alustamatta  INSTRUCTIV: alustaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: alustaminen   PARTITIV: alustaminen

INFINITIVUL CINCI: alustamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: alustava  (gen. alustavan)   PASIV: alustettava   (gen. alustettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: alustanut                    PASIV: alustettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: alustaja (pl.gen. alustajien)  ADJECTIV NEGATIV: alustamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): alustus

 

 

amerikkalaistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

amerikkalaistan, amerikkalaistat, amerikkalaistaa, amerikkalaistamme, amerikkalaistatte, amerikkalaistavat, amerikkalaistetaan

en amerikkalaista, et amerikkalaista, ei amerikkalaista, emme amerikkalaista, ette amerikkalaista, eivät amerikkalaista, ei amerikkalaisteta

IMPERFECT INDICATIV

amerikkalaistin, amerikkalaistit, amerikkalaisti, amerikkalaistimme, amerikkalaistitte, amerikkalaistivat, amerikkalaistettiin

en amerikkalaistanut, et amerikkalaistanut, ei amerikkalaistanut, emme amerikkalaistaneet, ette amerikkalaistaneet, eivät amerikkalaistaneet, ei amerikkalaistettu

PERFECT INDICATIV

olen amerikkalaistanut, olet amerikkalaistanut, on amerikkalaistanut, olemme amerikkalaistaneet, olette amerikkalaistaneet, ovat amerikkalaistaneet, on amerikkalaistettu

en ole amerikkalaistanut, et ole amerikkalaistanut, ei ole amerikkalaistanut, emme ole amerikkalaistaneet, ette ole amerikkalaistaneet, eivät ole amerikkalaistaneet, ei ole amerikkalaistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin amerikkalaistanut, olit amerikkalaistanut, oli amerikkalaistanut, olimme amerikkalaistaneet, olitte amerikkalaistaneet, olivat amerikkalaistaneet, oli amerikkalaistettu

en ollut amerikkalaistanut, et ollut amerikkalaistanut, ei ollut amerikkalaistanut, emme olleet amerikkalaistaneet, ette olleet amerikkalaistaneet, eivät olleet amerikkalaistaneet, ei ollut amerikkalaistettu

PREZENT IMPERATIV

-, amerikkalaista, amerikkalaistakoon, amerikkalaistakaamme, amerikkalaistakaa, amerikkalaistakoot, amerikkalaistettakoon

-, älä amerikkalaista, älköön amerikkalaistako, älkäämme amerikkalaistako, älkää amerikkalaistako, älkööt amerikkalaistako, älköön amerikkalaistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon amerikkalaistanut, -, -, olkoot amerikkalaistaneet, olkoon amerikkalaistettu

-, -, älköön olko amerikkalaistanut, -, -, älkööt olko amerikkalaistaneet, älköön olko amerikkalaistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

amerikkalaistaisin, amerikkalaistaisit, amerikkalaistaisi, amerikkalaistaisimme, amerikkalaistaisitte, amerikkalaistaisivat, amerikkalaistettaisiin

en amerikkalaistaisi, et amerikkalaistaisi, ei amerikkalaistaisi, emme amerikkalaistaisi, ette amerikkalaistaisi, eivät amerikkalaistaisi, ei amerikkalaistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin amerikkalaistanut, olisit amerikkalaistanut, olisi amerikkalaistanut, olisimme amerikkalaistaneet, olisitte amerikkalaistaneet, olisivat amerikkalaistaneet, oltaisiin amerikkalaistettu

en olisi amerikkalaistanut, et olisi amerikkalaistanut, ei olisi amerikkalaistanut, emme olisi amerikkalaistaneet, ette olisi amerikkalaistaneet, eivät olisi amerikkalaistaneet, ei olisi amerikkalaistettu

PREZENT POTENȚIAL

amerikkalaistanen, amerikkalaistanet, amerikkalaistanee, amerikkalaistanemme, amerikkalaistanette, amerikkalaistanevat, amerikkalaistettaneen

en amerikkalaistane, et amerikkalaistane, ei amerikkalaistane, emme amerikkalaistane, ette amerikkalaistane, eivät amerikkalaistane, ei amerikkalaistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen amerikkalaistanut, lienet amerikkalaistanut, lienee amerikkalaistanut, lienemme amerikkalaistaneet, lienette amerikkalaistaneet, lienevät amerikkalaistaneet, lienee amerikkalaistettu

en liene amerikkalaistanut, et liene amerikkalaistanut, ei liene amerikkalaistanut, emme liene amerikkalaistaneet, ette liene amerikkalaistaneet, eivät liene amerikkalaistaneet, ei liene amerikkalaistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: amerikkalaistaa    FORMA LUNGĂ: amerikkalaistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: amerikkalaistaessa   INSTRUCTIV: amerikkalaistaen  INESIV PASIV: amerikkalaistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: amerikkalaistamaan   INESIV: amerikkalaistamassa  ELATIV: amerikkalaistamasta

ADESIV: amerikkalaistamalla  ABESIV: amerikkalaistamatta  INSTRUCTIV: amerikkalaistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: amerikkalaistaminen   PARTITIV: amerikkalaistaminen

INFINITIVUL CINCI: amerikkalaistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: amerikkalaistava  (gen. amerikkalaistavan)   PASIV: amerikkalaistettava   (gen. amerikkalaistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: amerikkalaistanut                            PASIV: amerikkalaistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: amerikkalaistaja (pl.gen. amerikkalaistajien)  ADJECTIV NEGATIV: amerikkalaistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): amerikkalaistus

 

 

anastaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

anastan, anastat, anastaa, anastamme, anastatte, anastavat, anastetaan

en anasta, et anasta, ei anasta, emme anasta, ette anasta, eivät anasta, ei anasteta

IMPERFECT INDICATIV

anastin, anastit, anasti, anastimme, anastitte, anastivat, anastettiin

en anastanut, et anastanut, ei anastanut, emme anastaneet, ette anastaneet, eivät anastaneet, ei anastettu

PERFECT INDICATIV

olen anastanut, olet anastanut, on anastanut, olemme anastaneet, olette anastaneet, ovat anastaneet, on anastettu

en ole anastanut, et ole anastanut, ei ole anastanut, emme ole anastaneet, ette ole anastaneet, eivät ole anastaneet, ei ole anastettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin anastanut, olit anastanut, oli anastanut, olimme anastaneet, olitte anastaneet, olivat anastaneet, oli anastettu

en ollut anastanut, et ollut anastanut, ei ollut anastanut, emme olleet anastaneet, ette olleet anastaneet, eivät olleet anastaneet, ei ollut anastettu

PREZENT IMPERATIV

-, anasta, anastakoon, anastakaamme, anastakaa, anastakoot, anastettakoon

-, älä anasta, älköön anastako, älkäämme anastako, älkää anastako, älkööt anastako, älköön anastettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon anastanut, -, -, olkoot anastaneet, olkoon anastettu

-, -, älköön olko anastanut, -, -, älkööt olko anastaneet, älköön olko anastettu

PREZENT CONDIȚIONAL

anastaisin, anastaisit, anastaisi, anastaisimme, anastaisitte, anastaisivat, anastettaisiin

en anastaisi, et anastaisi, ei anastaisi, emme anastaisi, ette anastaisi, eivät anastaisi, ei anastettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin anastanut, olisit anastanut, olisi anastanut, olisimme anastaneet, olisitte anastaneet, olisivat anastaneet, oltaisiin anastettu

en olisi anastanut, et olisi anastanut, ei olisi anastanut, emme olisi anastaneet, ette olisi anastaneet, eivät olisi anastaneet, ei olisi anastettu

PREZENT POTENȚIAL

anastanen, anastanet, anastanee, anastanemme, anastanette, anastanevat, anastettaneen

en anastane, et anastane, ei anastane, emme anastane, ette anastane, eivät anastane, ei anastettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen anastanut, lienet anastanut, lienee anastanut, lienemme anastaneet, lienette anastaneet, lienevät anastaneet, lienee anastettu

en liene anastanut, et liene anastanut, ei liene anastanut, emme liene anastaneet, ette liene anastaneet, eivät liene anastaneet, ei liene anastettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: anastaa    FORMA LUNGĂ: anastaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: anastaessa   INSTRUCTIV: anastaen  INESIV PASIV: anastettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: anastamaan   INESIV: anastamassa  ELATIV: anastamasta

ADESIV: anastamalla  ABESIV: anastamatta  INSTRUCTIV: anastaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: anastaminen   PARTITIV: anastaminen

INFINITIVUL CINCI: anastamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: anastava  (gen. anastavan)   PASIV: anastettava   (gen. anastettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: anastanut                    PASIV: anastettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: anastaja (pl.gen. anastajien)  ADJECTIV NEGATIV: anastamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): anastus

 

 

annostaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

annostan, annostat, annostaa, annostamme, annostatte, annostavat, annostetaan

en annosta, et annosta, ei annosta, emme annosta, ette annosta, eivät annosta, ei annosteta

IMPERFECT INDICATIV

annostin, annostit, annosti, annostimme, annostitte, annostivat, annostettiin

en annostanut, et annostanut, ei annostanut, emme annostaneet, ette annostaneet, eivät annostaneet, ei annostettu

PERFECT INDICATIV

olen annostanut, olet annostanut, on annostanut, olemme annostaneet, olette annostaneet, ovat annostaneet, on annostettu

en ole annostanut, et ole annostanut, ei ole annostanut, emme ole annostaneet, ette ole annostaneet, eivät ole annostaneet, ei ole annostettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin annostanut, olit annostanut, oli annostanut, olimme annostaneet, olitte annostaneet, olivat annostaneet, oli annostettu

en ollut annostanut, et ollut annostanut, ei ollut annostanut, emme olleet annostaneet, ette olleet annostaneet, eivät olleet annostaneet, ei ollut annostettu

PREZENT IMPERATIV

-, annosta, annostakoon, annostakaamme, annostakaa, annostakoot, annostettakoon

-, älä annosta, älköön annostako, älkäämme annostako, älkää annostako, älkööt annostako, älköön annostettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon annostanut, -, -, olkoot annostaneet, olkoon annostettu

-, -, älköön olko annostanut, -, -, älkööt olko annostaneet, älköön olko annostettu

PREZENT CONDIȚIONAL

annostaisin, annostaisit, annostaisi, annostaisimme, annostaisitte, annostaisivat, annostettaisiin

en annostaisi, et annostaisi, ei annostaisi, emme annostaisi, ette annostaisi, eivät annostaisi, ei annostettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin annostanut, olisit annostanut, olisi annostanut, olisimme annostaneet, olisitte annostaneet, olisivat annostaneet, oltaisiin annostettu

en olisi annostanut, et olisi annostanut, ei olisi annostanut, emme olisi annostaneet, ette olisi annostaneet, eivät olisi annostaneet, ei olisi annostettu

PREZENT POTENȚIAL

annostanen, annostanet, annostanee, annostanemme, annostanette, annostanevat, annostettaneen

en annostane, et annostane, ei annostane, emme annostane, ette annostane, eivät annostane, ei annostettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen annostanut, lienet annostanut, lienee annostanut, lienemme annostaneet, lienette annostaneet, lienevät annostaneet, lienee annostettu

en liene annostanut, et liene annostanut, ei liene annostanut, emme liene annostaneet, ette liene annostaneet, eivät liene annostaneet, ei liene annostettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: annostaa    FORMA LUNGĂ: annostaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: annostaessa   INSTRUCTIV: annostaen  INESIV PASIV: annostettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: annostamaan   INESIV: annostamassa  ELATIV: annostamasta

ADESIV: annostamalla  ABESIV: annostamatta  INSTRUCTIV: annostaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: annostaminen   PARTITIV: annostaminen

INFINITIVUL CINCI: annostamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: annostava  (gen. annostavan)   PASIV: annostettava   (gen. annostettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: annostanut                     PASIV: annostettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: annostaja (pl.gen. annostajien)  ADJECTIV NEGATIV: annostamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): annostus

 

 

arastaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

arastan, arastat, arastaa, arastamme, arastatte, arastavat, arastetaan

en arasta, et arasta, ei arasta, emme arasta, ette arasta, eivät arasta, ei arasteta

IMPERFECT INDICATIV

arastin, arastit, arasti, arastimme, arastitte, arastivat, arastettiin

en arastanut, et arastanut, ei arastanut, emme arastaneet, ette arastaneet, eivät arastaneet, ei arastettu

PERFECT INDICATIV

olen arastanut, olet arastanut, on arastanut, olemme arastaneet, olette arastaneet, ovat arastaneet, on arastettu

en ole arastanut, et ole arastanut, ei ole arastanut, emme ole arastaneet, ette ole arastaneet, eivät ole arastaneet, ei ole arastettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin arastanut, olit arastanut, oli arastanut, olimme arastaneet, olitte arastaneet, olivat arastaneet, oli arastettu

en ollut arastanut, et ollut arastanut, ei ollut arastanut, emme olleet arastaneet, ette olleet arastaneet, eivät olleet arastaneet, ei ollut arastettu

PREZENT IMPERATIV

-, arasta, arastakoon, arastakaamme, arastakaa, arastakoot, arastettakoon

-, älä arasta, älköön arastako, älkäämme arastako, älkää arastako, älkööt arastako, älköön arastettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon arastanut, -, -, olkoot arastaneet, olkoon arastettu

-, -, älköön olko arastanut, -, -, älkööt olko arastaneet, älköön olko arastettu

PREZENT CONDIȚIONAL

arastaisin, arastaisit, arastaisi, arastaisimme, arastaisitte, arastaisivat, arastettaisiin

en arastaisi, et arastaisi, ei arastaisi, emme arastaisi, ette arastaisi, eivät arastaisi, ei arastettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin arastanut, olisit arastanut, olisi arastanut, olisimme arastaneet, olisitte arastaneet, olisivat arastaneet, oltaisiin arastettu

en olisi arastanut, et olisi arastanut, ei olisi arastanut, emme olisi arastaneet, ette olisi arastaneet, eivät olisi arastaneet, ei olisi arastettu

PREZENT POTENȚIAL

arastanen, arastanet, arastanee, arastanemme, arastanette, arastanevat, arastettaneen

en arastane, et arastane, ei arastane, emme arastane, ette arastane, eivät arastane, ei arastettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen arastanut, lienet arastanut, lienee arastanut, lienemme arastaneet, lienette arastaneet, lienevät arastaneet, lienee arastettu

en liene arastanut, et liene arastanut, ei liene arastanut, emme liene arastaneet, ette liene arastaneet, eivät liene arastaneet, ei liene arastettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: arastaa    FORMA LUNGĂ: arastaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: arastaessa   INSTRUCTIV: arastaen  INESIV PASIV: arastettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: arastamaan   INESIV: arastamassa  ELATIV: arastamasta

ADESIV: arastamalla  ABESIV: arastamatta  INSTRUCTIV: arastaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: arastaminen   PARTITIV: arastaminen

INFINITIVUL CINCI: arastamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: arastava  (gen. arastavan)   PASIV: arastettava   (gen. arastettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: arastanut                    PASIV: arastettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: arastaja (pl.gen. arastajien)  ADJECTIV NEGATIV: arastamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): arastus

 

 

aristaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

aristan, aristat, aristaa, aristamme, aristatte, aristavat, aristetaan

en arista, et arista, ei arista, emme arista, ette arista, eivät arista, ei aristeta

IMPERFECT INDICATIV

aristin, aristit, aristi, aristimme, aristitte, aristivat, aristettiin

en aristanut, et aristanut, ei aristanut, emme aristaneet, ette aristaneet, eivät aristaneet, ei aristettu

PERFECT INDICATIV

olen aristanut, olet aristanut, on aristanut, olemme aristaneet, olette aristaneet, ovat aristaneet, on aristettu

en ole aristanut, et ole aristanut, ei ole aristanut, emme ole aristaneet, ette ole aristaneet, eivät ole aristaneet, ei ole aristettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin aristanut, olit aristanut, oli aristanut, olimme aristaneet, olitte aristaneet, olivat aristaneet, oli aristettu

en ollut aristanut, et ollut aristanut, ei ollut aristanut, emme olleet aristaneet, ette olleet aristaneet, eivät olleet aristaneet, ei ollut aristettu

PREZENT IMPERATIV

-, arista, aristakoon, aristakaamme, aristakaa, aristakoot, aristettakoon

-, älä arista, älköön aristako, älkäämme aristako, älkää aristako, älkööt aristako, älköön aristettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon aristanut, -, -, olkoot aristaneet, olkoon aristettu

-, -, älköön olko aristanut, -, -, älkööt olko aristaneet, älköön olko aristettu

PREZENT CONDIȚIONAL

aristaisin, aristaisit, aristaisi, aristaisimme, aristaisitte, aristaisivat, aristettaisiin

en aristaisi, et aristaisi, ei aristaisi, emme aristaisi, ette aristaisi, eivät aristaisi, ei aristettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin aristanut, olisit aristanut, olisi aristanut, olisimme aristaneet, olisitte aristaneet, olisivat aristaneet, oltaisiin aristettu

en olisi aristanut, et olisi aristanut, ei olisi aristanut, emme olisi aristaneet, ette olisi aristaneet, eivät olisi aristaneet, ei olisi aristettu

PREZENT POTENȚIAL

aristanen, aristanet, aristanee, aristanemme, aristanette, aristanevat, aristettaneen

en aristane, et aristane, ei aristane, emme aristane, ette aristane, eivät aristane, ei aristettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen aristanut, lienet aristanut, lienee aristanut, lienemme aristaneet, lienette aristaneet, lienevät aristaneet, lienee aristettu

en liene aristanut, et liene aristanut, ei liene aristanut, emme liene aristaneet, ette liene aristaneet, eivät liene aristaneet, ei liene aristettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: aristaa    FORMA LUNGĂ: aristaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: aristaessa   INSTRUCTIV: aristaen  INESIV PASIV: aristettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: aristamaan   INESIV: aristamassa  ELATIV: aristamasta

ADESIV: aristamalla  ABESIV: aristamatta  INSTRUCTIV: aristaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: aristaminen   PARTITIV: aristaminen

INFINITIVUL CINCI: aristamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: aristava  (gen. aristavan)   PASIV: aristettava   (gen. aristettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: aristanut                    PASIV: aristettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: aristaja (pl.gen. aristajien)  ADJECTIV NEGATIV: aristamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): aristus

 

 

arvostaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

arvostan, arvostat, arvostaa, arvostamme, arvostatte, arvostavat, arvostetaan

en arvosta, et arvosta, ei arvosta, emme arvosta, ette arvosta, eivät arvosta, ei arvosteta

IMPERFECT INDICATIV

arvostin, arvostit, arvosti, arvostimme, arvostitte, arvostivat, arvostettiin

en arvostanut, et arvostanut, ei arvostanut, emme arvostaneet, ette arvostaneet, eivät arvostaneet, ei arvostettu

PERFECT INDICATIV

olen arvostanut, olet arvostanut, on arvostanut, olemme arvostaneet, olette arvostaneet, ovat arvostaneet, on arvostettu

en ole arvostanut, et ole arvostanut, ei ole arvostanut, emme ole arvostaneet, ette ole arvostaneet, eivät ole arvostaneet, ei ole arvostettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin arvostanut, olit arvostanut, oli arvostanut, olimme arvostaneet, olitte arvostaneet, olivat arvostaneet, oli arvostettu

en ollut arvostanut, et ollut arvostanut, ei ollut arvostanut, emme olleet arvostaneet, ette olleet arvostaneet, eivät olleet arvostaneet, ei ollut arvostettu

PREZENT IMPERATIV

-, arvosta, arvostakoon, arvostakaamme, arvostakaa, arvostakoot, arvostettakoon

-, älä arvosta, älköön arvostako, älkäämme arvostako, älkää arvostako, älkööt arvostako, älköön arvostettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon arvostanut, -, -, olkoot arvostaneet, olkoon arvostettu

-, -, älköön olko arvostanut, -, -, älkööt olko arvostaneet, älköön olko arvostettu

PREZENT CONDIȚIONAL

arvostaisin, arvostaisit, arvostaisi, arvostaisimme, arvostaisitte, arvostaisivat, arvostettaisiin

en arvostaisi, et arvostaisi, ei arvostaisi, emme arvostaisi, ette arvostaisi, eivät arvostaisi, ei arvostettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin arvostanut, olisit arvostanut, olisi arvostanut, olisimme arvostaneet, olisitte arvostaneet, olisivat arvostaneet, oltaisiin arvostettu

en olisi arvostanut, et olisi arvostanut, ei olisi arvostanut, emme olisi arvostaneet, ette olisi arvostaneet, eivät olisi arvostaneet, ei olisi arvostettu

PREZENT POTENȚIAL

arvostanen, arvostanet, arvostanee, arvostanemme, arvostanette, arvostanevat, arvostettaneen

en arvostane, et arvostane, ei arvostane, emme arvostane, ette arvostane, eivät arvostane, ei arvostettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen arvostanut, lienet arvostanut, lienee arvostanut, lienemme arvostaneet, lienette arvostaneet, lienevät arvostaneet, lienee arvostettu

en liene arvostanut, et liene arvostanut, ei liene arvostanut, emme liene arvostaneet, ette liene arvostaneet, eivät liene arvostaneet, ei liene arvostettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: arvostaa    FORMA LUNGĂ: arvostaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: arvostaessa   INSTRUCTIV: arvostaen  INESIV PASIV: arvostettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: arvostamaan   INESIV: arvostamassa  ELATIV: arvostamasta

ADESIV: arvostamalla  ABESIV: arvostamatta  INSTRUCTIV: arvostaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: arvostaminen   PARTITIV: arvostaminen

INFINITIVUL CINCI: arvostamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: arvostava  (gen. arvostavan)   PASIV: arvostettava   (gen. arvostettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: arvostanut                     PASIV: arvostettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: arvostaja (pl.gen. arvostajien)  ADJECTIV NEGATIV: arvostamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): arvostus

 

 

aseistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

aseistan, aseistat, aseistaa, aseistamme, aseistatte, aseistavat, aseistetaan

en aseista, et aseista, ei aseista, emme aseista, ette aseista, eivät aseista, ei aseisteta

IMPERFECT INDICATIV

aseistin, aseistit, aseisti, aseistimme, aseistitte, aseistivat, aseistettiin

en aseistanut, et aseistanut, ei aseistanut, emme aseistaneet, ette aseistaneet, eivät aseistaneet, ei aseistettu

PERFECT INDICATIV

olen aseistanut, olet aseistanut, on aseistanut, olemme aseistaneet, olette aseistaneet, ovat aseistaneet, on aseistettu

en ole aseistanut, et ole aseistanut, ei ole aseistanut, emme ole aseistaneet, ette ole aseistaneet, eivät ole aseistaneet, ei ole aseistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin aseistanut, olit aseistanut, oli aseistanut, olimme aseistaneet, olitte aseistaneet, olivat aseistaneet, oli aseistettu

en ollut aseistanut, et ollut aseistanut, ei ollut aseistanut, emme olleet aseistaneet, ette olleet aseistaneet, eivät olleet aseistaneet, ei ollut aseistettu

PREZENT IMPERATIV

-, aseista, aseistakoon, aseistakaamme, aseistakaa, aseistakoot, aseistettakoon

-, älä aseista, älköön aseistako, älkäämme aseistako, älkää aseistako, älkööt aseistako, älköön aseistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon aseistanut, -, -, olkoot aseistaneet, olkoon aseistettu

-, -, älköön olko aseistanut, -, -, älkööt olko aseistaneet, älköön olko aseistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

aseistaisin, aseistaisit, aseistaisi, aseistaisimme, aseistaisitte, aseistaisivat, aseistettaisiin

en aseistaisi, et aseistaisi, ei aseistaisi, emme aseistaisi, ette aseistaisi, eivät aseistaisi, ei aseistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin aseistanut, olisit aseistanut, olisi aseistanut, olisimme aseistaneet, olisitte aseistaneet, olisivat aseistaneet, oltaisiin aseistettu

en olisi aseistanut, et olisi aseistanut, ei olisi aseistanut, emme olisi aseistaneet, ette olisi aseistaneet, eivät olisi aseistaneet, ei olisi aseistettu

PREZENT POTENȚIAL

aseistanen, aseistanet, aseistanee, aseistanemme, aseistanette, aseistanevat, aseistettaneen

en aseistane, et aseistane, ei aseistane, emme aseistane, ette aseistane, eivät aseistane, ei aseistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen aseistanut, lienet aseistanut, lienee aseistanut, lienemme aseistaneet, lienette aseistaneet, lienevät aseistaneet, lienee aseistettu

en liene aseistanut, et liene aseistanut, ei liene aseistanut, emme liene aseistaneet, ette liene aseistaneet, eivät liene aseistaneet, ei liene aseistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: aseistaa    FORMA LUNGĂ: aseistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: aseistaessa   INSTRUCTIV: aseistaen  INESIV PASIV: aseistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: aseistamaan   INESIV: aseistamassa  ELATIV: aseistamasta

ADESIV: aseistamalla  ABESIV: aseistamatta  INSTRUCTIV: aseistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: aseistaminen   PARTITIV: aseistaminen

INFINITIVUL CINCI: aseistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: aseistava  (gen. aseistavan)   PASIV: aseistettava   (gen. aseistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: aseistanut                     PASIV: aseistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: aseistaja (pl.gen. aseistajien)  ADJECTIV NEGATIV: aseistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): aseistus

 

 

asustaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

asustan, asustat, asustaa, asustamme, asustatte, asustavat, asustetaan

en asusta, et asusta, ei asusta, emme asusta, ette asusta, eivät asusta, ei asusteta

IMPERFECT INDICATIV

asustin, asustit, asusti, asustimme, asustitte, asustivat, asustettiin

en asustanut, et asustanut, ei asustanut, emme asustaneet, ette asustaneet, eivät asustaneet, ei asustettu

PERFECT INDICATIV

olen asustanut, olet asustanut, on asustanut, olemme asustaneet, olette asustaneet, ovat asustaneet, on asustettu

en ole asustanut, et ole asustanut, ei ole asustanut, emme ole asustaneet, ette ole asustaneet, eivät ole asustaneet, ei ole asustettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin asustanut, olit asustanut, oli asustanut, olimme asustaneet, olitte asustaneet, olivat asustaneet, oli asustettu

en ollut asustanut, et ollut asustanut, ei ollut asustanut, emme olleet asustaneet, ette olleet asustaneet, eivät olleet asustaneet, ei ollut asustettu

PREZENT IMPERATIV

-, asusta, asustakoon, asustakaamme, asustakaa, asustakoot, asustettakoon

-, älä asusta, älköön asustako, älkäämme asustako, älkää asustako, älkööt asustako, älköön asustettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon asustanut, -, -, olkoot asustaneet, olkoon asustettu

-, -, älköön olko asustanut, -, -, älkööt olko asustaneet, älköön olko asustettu

PREZENT CONDIȚIONAL

asustaisin, asustaisit, asustaisi, asustaisimme, asustaisitte, asustaisivat, asustettaisiin

en asustaisi, et asustaisi, ei asustaisi, emme asustaisi, ette asustaisi, eivät asustaisi, ei asustettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin asustanut, olisit asustanut, olisi asustanut, olisimme asustaneet, olisitte asustaneet, olisivat asustaneet, oltaisiin asustettu

en olisi asustanut, et olisi asustanut, ei olisi asustanut, emme olisi asustaneet, ette olisi asustaneet, eivät olisi asustaneet, ei olisi asustettu

PREZENT POTENȚIAL

asustanen, asustanet, asustanee, asustanemme, asustanette, asustanevat, asustettaneen

en asustane, et asustane, ei asustane, emme asustane, ette asustane, eivät asustane, ei asustettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen asustanut, lienet asustanut, lienee asustanut, lienemme asustaneet, lienette asustaneet, lienevät asustaneet, lienee asustettu

en liene asustanut, et liene asustanut, ei liene asustanut, emme liene asustaneet, ette liene asustaneet, eivät liene asustaneet, ei liene asustettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: asustaa    FORMA LUNGĂ: asustaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: asustaessa   INSTRUCTIV: asustaen  INESIV PASIV: asustettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: asustamaan   INESIV: asustamassa  ELATIV: asustamasta

ADESIV: asustamalla  ABESIV: asustamatta  INSTRUCTIV: asustaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: asustaminen   PARTITIV: asustaminen

INFINITIVUL CINCI: asustamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: asustava  (gen. asustavan)   PASIV: asustettava   (gen. asustettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: asustanut                    PASIV: asustettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: asustaja (pl.gen. asustajien)  ADJECTIV NEGATIV: asustamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): asustus

 

 

avustaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

avustan, avustat, avustaa, avustamme, avustatte, avustavat, avustetaan

en avusta, et avusta, ei avusta, emme avusta, ette avusta, eivät avusta, ei avusteta

IMPERFECT INDICATIV

avustin, avustit, avusti, avustimme, avustitte, avustivat, avustettiin

en avustanut, et avustanut, ei avustanut, emme avustaneet, ette avustaneet, eivät avustaneet, ei avustettu

PERFECT INDICATIV

olen avustanut, olet avustanut, on avustanut, olemme avustaneet, olette avustaneet, ovat avustaneet, on avustettu

en ole avustanut, et ole avustanut, ei ole avustanut, emme ole avustaneet, ette ole avustaneet, eivät ole avustaneet, ei ole avustettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin avustanut, olit avustanut, oli avustanut, olimme avustaneet, olitte avustaneet, olivat avustaneet, oli avustettu

en ollut avustanut, et ollut avustanut, ei ollut avustanut, emme olleet avustaneet, ette olleet avustaneet, eivät olleet avustaneet, ei ollut avustettu

PREZENT IMPERATIV

-, avusta, avustakoon, avustakaamme, avustakaa, avustakoot, avustettakoon

-, älä avusta, älköön avustako, älkäämme avustako, älkää avustako, älkööt avustako, älköön avustettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon avustanut, -, -, olkoot avustaneet, olkoon avustettu

-, -, älköön olko avustanut, -, -, älkööt olko avustaneet, älköön olko avustettu

PREZENT CONDIȚIONAL

avustaisin, avustaisit, avustaisi, avustaisimme, avustaisitte, avustaisivat, avustettaisiin

en avustaisi, et avustaisi, ei avustaisi, emme avustaisi, ette avustaisi, eivät avustaisi, ei avustettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin avustanut, olisit avustanut, olisi avustanut, olisimme avustaneet, olisitte avustaneet, olisivat avustaneet, oltaisiin avustettu

en olisi avustanut, et olisi avustanut, ei olisi avustanut, emme olisi avustaneet, ette olisi avustaneet, eivät olisi avustaneet, ei olisi avustettu

PREZENT POTENȚIAL

avustanen, avustanet, avustanee, avustanemme, avustanette, avustanevat, avustettaneen

en avustane, et avustane, ei avustane, emme avustane, ette avustane, eivät avustane, ei avustettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen avustanut, lienet avustanut, lienee avustanut, lienemme avustaneet, lienette avustaneet, lienevät avustaneet, lienee avustettu

en liene avustanut, et liene avustanut, ei liene avustanut, emme liene avustaneet, ette liene avustaneet, eivät liene avustaneet, ei liene avustettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: avustaa    FORMA LUNGĂ: avustaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: avustaessa   INSTRUCTIV: avustaen  INESIV PASIV: avustettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: avustamaan   INESIV: avustamassa  ELATIV: avustamasta

ADESIV: avustamalla  ABESIV: avustamatta  INSTRUCTIV: avustaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: avustaminen   PARTITIV: avustaminen

INFINITIVUL CINCI: avustamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: avustava  (gen. avustavan)   PASIV: avustettava   (gen. avustettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: avustanut                    PASIV: avustettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: avustaja (pl.gen. avustajien)  ADJECTIV NEGATIV: avustamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): avustus

 

 

banaalistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

banaalistan, banaalistat, banaalistaa, banaalistamme, banaalistatte, banaalistavat, banaalistetaan

en banaalista, et banaalista, ei banaalista, emme banaalista, ette banaalista, eivät banaalista, ei banaalisteta

IMPERFECT INDICATIV

banaalistin, banaalistit, banaalisti, banaalistimme, banaalistitte, banaalistivat, banaalistettiin

en banaalistanut, et banaalistanut, ei banaalistanut, emme banaalistaneet, ette banaalistaneet, eivät banaalistaneet, ei banaalistettu

PERFECT INDICATIV

olen banaalistanut, olet banaalistanut, on banaalistanut, olemme banaalistaneet, olette banaalistaneet, ovat banaalistaneet, on banaalistettu

en ole banaalistanut, et ole banaalistanut, ei ole banaalistanut, emme ole banaalistaneet, ette ole banaalistaneet, eivät ole banaalistaneet, ei ole banaalistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin banaalistanut, olit banaalistanut, oli banaalistanut, olimme banaalistaneet, olitte banaalistaneet, olivat banaalistaneet, oli banaalistettu

en ollut banaalistanut, et ollut banaalistanut, ei ollut banaalistanut, emme olleet banaalistaneet, ette olleet banaalistaneet, eivät olleet banaalistaneet, ei ollut banaalistettu

PREZENT IMPERATIV

-, banaalista, banaalistakoon, banaalistakaamme, banaalistakaa, banaalistakoot, banaalistettakoon

-, älä banaalista, älköön banaalistako, älkäämme banaalistako, älkää banaalistako, älkööt banaalistako, älköön banaalistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon banaalistanut, -, -, olkoot banaalistaneet, olkoon banaalistettu

-, -, älköön olko banaalistanut, -, -, älkööt olko banaalistaneet, älköön olko banaalistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

banaalistaisin, banaalistaisit, banaalistaisi, banaalistaisimme, banaalistaisitte, banaalistaisivat, banaalistettaisiin

en banaalistaisi, et banaalistaisi, ei banaalistaisi, emme banaalistaisi, ette banaalistaisi, eivät banaalistaisi, ei banaalistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin banaalistanut, olisit banaalistanut, olisi banaalistanut, olisimme banaalistaneet, olisitte banaalistaneet, olisivat banaalistaneet, oltaisiin banaalistettu

en olisi banaalistanut, et olisi banaalistanut, ei olisi banaalistanut, emme olisi banaalistaneet, ette olisi banaalistaneet, eivät olisi banaalistaneet, ei olisi banaalistettu

PREZENT POTENȚIAL

banaalistanen, banaalistanet, banaalistanee, banaalistanemme, banaalistanette, banaalistanevat, banaalistettaneen

en banaalistane, et banaalistane, ei banaalistane, emme banaalistane, ette banaalistane, eivät banaalistane, ei banaalistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen banaalistanut, lienet banaalistanut, lienee banaalistanut, lienemme banaalistaneet, lienette banaalistaneet, lienevät banaalistaneet, lienee banaalistettu

en liene banaalistanut, et liene banaalistanut, ei liene banaalistanut, emme liene banaalistaneet, ette liene banaalistaneet, eivät liene banaalistaneet, ei liene banaalistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: banaalistaa    FORMA LUNGĂ: banaalistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: banaalistaessa   INSTRUCTIV: banaalistaen  INESIV PASIV: banaalistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: banaalistamaan   INESIV: banaalistamassa  ELATIV: banaalistamasta

ADESIV: banaalistamalla  ABESIV: banaalistamatta  INSTRUCTIV: banaalistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: banaalistaminen   PARTITIV: banaalistaminen

INFINITIVUL CINCI: banaalistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: banaalistava  (gen. banaalistavan)   PASIV: banaalistettava   (gen. banaalistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: banaalistanut                        PASIV: banaalistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: banaalistaja (pl.gen. banaalistajien)  ADJECTIV NEGATIV: banaalistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): banaalistus

 

 

byrokraattistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

byrokraattistan, byrokraattistat, byrokraattistaa, byrokraattistamme, byrokraattistatte, byrokraattistavat, byrokraattistetaan

en byrokraattista, et byrokraattista, ei byrokraattista, emme byrokraattista, ette byrokraattista, eivät byrokraattista, ei byrokraattisteta

IMPERFECT INDICATIV

byrokraattistin, byrokraattistit, byrokraattisti, byrokraattistimme, byrokraattistitte, byrokraattistivat, byrokraattistettiin

en byrokraattistanut, et byrokraattistanut, ei byrokraattistanut, emme byrokraattistaneet, ette byrokraattistaneet, eivät byrokraattistaneet, ei byrokraattistettu

PERFECT INDICATIV

olen byrokraattistanut, olet byrokraattistanut, on byrokraattistanut, olemme byrokraattistaneet, olette byrokraattistaneet, ovat byrokraattistaneet, on byrokraattistettu

en ole byrokraattistanut, et ole byrokraattistanut, ei ole byrokraattistanut, emme ole byrokraattistaneet, ette ole byrokraattistaneet, eivät ole byrokraattistaneet, ei ole byrokraattistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin byrokraattistanut, olit byrokraattistanut, oli byrokraattistanut, olimme byrokraattistaneet, olitte byrokraattistaneet, olivat byrokraattistaneet, oli byrokraattistettu

en ollut byrokraattistanut, et ollut byrokraattistanut, ei ollut byrokraattistanut, emme olleet byrokraattistaneet, ette olleet byrokraattistaneet, eivät olleet byrokraattistaneet, ei ollut byrokraattistettu

PREZENT IMPERATIV

-, byrokraattista, byrokraattistakoon, byrokraattistakaamme, byrokraattistakaa, byrokraattistakoot, byrokraattistettakoon

-, älä byrokraattista, älköön byrokraattistako, älkäämme byrokraattistako, älkää byrokraattistako, älkööt byrokraattistako, älköön byrokraattistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon byrokraattistanut, -, -, olkoot byrokraattistaneet, olkoon byrokraattistettu

-, -, älköön olko byrokraattistanut, -, -, älkööt olko byrokraattistaneet, älköön olko byrokraattistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

byrokraattistaisin, byrokraattistaisit, byrokraattistaisi, byrokraattistaisimme, byrokraattistaisitte, byrokraattistaisivat, byrokraattistettaisiin

en byrokraattistaisi, et byrokraattistaisi, ei byrokraattistaisi, emme byrokraattistaisi, ette byrokraattistaisi, eivät byrokraattistaisi, ei byrokraattistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin byrokraattistanut, olisit byrokraattistanut, olisi byrokraattistanut, olisimme byrokraattistaneet, olisitte byrokraattistaneet, olisivat byrokraattistaneet, oltaisiin byrokraattistettu

en olisi byrokraattistanut, et olisi byrokraattistanut, ei olisi byrokraattistanut, emme olisi byrokraattistaneet, ette olisi byrokraattistaneet, eivät olisi byrokraattistaneet, ei olisi byrokraattistettu

PREZENT POTENȚIAL

byrokraattistanen, byrokraattistanet, byrokraattistanee, byrokraattistanemme, byrokraattistanette, byrokraattistanevat, byrokraattistettaneen

en byrokraattistane, et byrokraattistane, ei byrokraattistane, emme byrokraattistane, ette byrokraattistane, eivät byrokraattistane, ei byrokraattistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen byrokraattistanut, lienet byrokraattistanut, lienee byrokraattistanut, lienemme byrokraattistaneet, lienette byrokraattistaneet, lienevät byrokraattistaneet, lienee byrokraattistettu

en liene byrokraattistanut, et liene byrokraattistanut, ei liene byrokraattistanut, emme liene byrokraattistaneet, ette liene byrokraattistaneet, eivät liene byrokraattistaneet, ei liene byrokraattistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: byrokraattistaa    FORMA LUNGĂ: byrokraattistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: byrokraattistaessa   INSTRUCTIV: byrokraattistaen  INESIV PASIV: byrokraattistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: byrokraattistamaan   INESIV: byrokraattistamassa  ELATIV: byrokraattistamasta

ADESIV: byrokraattistamalla  ABESIV: byrokraattistamatta  INSTRUCTIV: byrokraattistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: byrokraattistaminen   PARTITIV: byrokraattistaminen

INFINITIVUL CINCI: byrokraattistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: byrokraattistava  (gen. byrokraattistavan)   PASIV: byrokraattistettava   (gen. byrokraattistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: byrokraattistanut                            PASIV: byrokraattistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: byrokraattistaja (pl.gen. byrokraattistajien)  ADJECTIV NEGATIV: byrokraattistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): byrokraattistus

 

 

demokraattistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

demokraattistan, demokraattistat, demokraattistaa, demokraattistamme, demokraattistatte, demokraattistavat, demokraattistetaan

en demokraattista, et demokraattista, ei demokraattista, emme demokraattista, ette demokraattista, eivät demokraattista, ei demokraattisteta

IMPERFECT INDICATIV

demokraattistin, demokraattistit, demokraattisti, demokraattistimme, demokraattistitte, demokraattistivat, demokraattistettiin

en demokraattistanut, et demokraattistanut, ei demokraattistanut, emme demokraattistaneet, ette demokraattistaneet, eivät demokraattistaneet, ei demokraattistettu

PERFECT INDICATIV

olen demokraattistanut, olet demokraattistanut, on demokraattistanut, olemme demokraattistaneet, olette demokraattistaneet, ovat demokraattistaneet, on demokraattistettu

en ole demokraattistanut, et ole demokraattistanut, ei ole demokraattistanut, emme ole demokraattistaneet, ette ole demokraattistaneet, eivät ole demokraattistaneet, ei ole demokraattistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin demokraattistanut, olit demokraattistanut, oli demokraattistanut, olimme demokraattistaneet, olitte demokraattistaneet, olivat demokraattistaneet, oli demokraattistettu

en ollut demokraattistanut, et ollut demokraattistanut, ei ollut demokraattistanut, emme olleet demokraattistaneet, ette olleet demokraattistaneet, eivät olleet demokraattistaneet, ei ollut demokraattistettu

PREZENT IMPERATIV

-, demokraattista, demokraattistakoon, demokraattistakaamme, demokraattistakaa, demokraattistakoot, demokraattistettakoon

-, älä demokraattista, älköön demokraattistako, älkäämme demokraattistako, älkää demokraattistako, älkööt demokraattistako, älköön demokraattistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon demokraattistanut, -, -, olkoot demokraattistaneet, olkoon demokraattistettu

-, -, älköön olko demokraattistanut, -, -, älkööt olko demokraattistaneet, älköön olko demokraattistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

demokraattistaisin, demokraattistaisit, demokraattistaisi, demokraattistaisimme, demokraattistaisitte, demokraattistaisivat, demokraattistettaisiin

en demokraattistaisi, et demokraattistaisi, ei demokraattistaisi, emme demokraattistaisi, ette demokraattistaisi, eivät demokraattistaisi, ei demokraattistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin demokraattistanut, olisit demokraattistanut, olisi demokraattistanut, olisimme demokraattistaneet, olisitte demokraattistaneet, olisivat demokraattistaneet, oltaisiin demokraattistettu

en olisi demokraattistanut, et olisi demokraattistanut, ei olisi demokraattistanut, emme olisi demokraattistaneet, ette olisi demokraattistaneet, eivät olisi demokraattistaneet, ei olisi demokraattistettu

PREZENT POTENȚIAL

demokraattistanen, demokraattistanet, demokraattistanee, demokraattistanemme, demokraattistanette, demokraattistanevat, demokraattistettaneen

en demokraattistane, et demokraattistane, ei demokraattistane, emme demokraattistane, ette demokraattistane, eivät demokraattistane, ei demokraattistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen demokraattistanut, lienet demokraattistanut, lienee demokraattistanut, lienemme demokraattistaneet, lienette demokraattistaneet, lienevät demokraattistaneet, lienee demokraattistettu

en liene demokraattistanut, et liene demokraattistanut, ei liene demokraattistanut, emme liene demokraattistaneet, ette liene demokraattistaneet, eivät liene demokraattistaneet, ei liene demokraattistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: demokraattistaa    FORMA LUNGĂ: demokraattistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: demokraattistaessa   INSTRUCTIV: demokraattistaen  INESIV PASIV: demokraattistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: demokraattistamaan   INESIV: demokraattistamassa  ELATIV: demokraattistamasta

ADESIV: demokraattistamalla  ABESIV: demokraattistamatta  INSTRUCTIV: demokraattistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: demokraattistaminen   PARTITIV: demokraattistaminen

INFINITIVUL CINCI: demokraattistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: demokraattistava  (gen. demokraattistavan)   PASIV: demokraattistettava   (gen. demokraattistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: demokraattistanut                            PASIV: demokraattistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: demokraattistaja (pl.gen. demokraattistajien)  ADJECTIV NEGATIV: demokraattistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): demokraattistus

 

 

edustaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

edustan, edustat, edustaa, edustamme, edustatte, edustavat, edustetaan

en edusta, et edusta, ei edusta, emme edusta, ette edusta, eivät edusta, ei edusteta

IMPERFECT INDICATIV

edustin, edustit, edusti, edustimme, edustitte, edustivat, edustettiin

en edustanut, et edustanut, ei edustanut, emme edustaneet, ette edustaneet, eivät edustaneet, ei edustettu

PERFECT INDICATIV

olen edustanut, olet edustanut, on edustanut, olemme edustaneet, olette edustaneet, ovat edustaneet, on edustettu

en ole edustanut, et ole edustanut, ei ole edustanut, emme ole edustaneet, ette ole edustaneet, eivät ole edustaneet, ei ole edustettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin edustanut, olit edustanut, oli edustanut, olimme edustaneet, olitte edustaneet, olivat edustaneet, oli edustettu

en ollut edustanut, et ollut edustanut, ei ollut edustanut, emme olleet edustaneet, ette olleet edustaneet, eivät olleet edustaneet, ei ollut edustettu

PREZENT IMPERATIV

-, edusta, edustakoon, edustakaamme, edustakaa, edustakoot, edustettakoon

-, älä edusta, älköön edustako, älkäämme edustako, älkää edustako, älkööt edustako, älköön edustettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon edustanut, -, -, olkoot edustaneet, olkoon edustettu

-, -, älköön olko edustanut, -, -, älkööt olko edustaneet, älköön olko edustettu

PREZENT CONDIȚIONAL

edustaisin, edustaisit, edustaisi, edustaisimme, edustaisitte, edustaisivat, edustettaisiin

en edustaisi, et edustaisi, ei edustaisi, emme edustaisi, ette edustaisi, eivät edustaisi, ei edustettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin edustanut, olisit edustanut, olisi edustanut, olisimme edustaneet, olisitte edustaneet, olisivat edustaneet, oltaisiin edustettu

en olisi edustanut, et olisi edustanut, ei olisi edustanut, emme olisi edustaneet, ette olisi edustaneet, eivät olisi edustaneet, ei olisi edustettu

PREZENT POTENȚIAL

edustanen, edustanet, edustanee, edustanemme, edustanette, edustanevat, edustettaneen

en edustane, et edustane, ei edustane, emme edustane, ette edustane, eivät edustane, ei edustettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen edustanut, lienet edustanut, lienee edustanut, lienemme edustaneet, lienette edustaneet, lienevät edustaneet, lienee edustettu

en liene edustanut, et liene edustanut, ei liene edustanut, emme liene edustaneet, ette liene edustaneet, eivät liene edustaneet, ei liene edustettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: edustaa    FORMA LUNGĂ: edustaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: edustaessa   INSTRUCTIV: edustaen  INESIV PASIV: edustettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: edustamaan   INESIV: edustamassa  ELATIV: edustamasta

ADESIV: edustamalla  ABESIV: edustamatta  INSTRUCTIV: edustaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: edustaminen   PARTITIV: edustaminen

INFINITIVUL CINCI: edustamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: edustava  (gen. edustavan)   PASIV: edustettava   (gen. edustettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: edustanut                    PASIV: edustettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: edustaja (pl.gen. edustajien)  ADJECTIV NEGATIV: edustamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): edustus

 

 

ehdollistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

ehdollistan, ehdollistat, ehdollistaa, ehdollistamme, ehdollistatte, ehdollistavat, ehdollistetaan

en ehdollista, et ehdollista, ei ehdollista, emme ehdollista, ette ehdollista, eivät ehdollista, ei ehdollisteta

IMPERFECT INDICATIV

ehdollistin, ehdollistit, ehdollisti, ehdollistimme, ehdollistitte, ehdollistivat, ehdollistettiin

en ehdollistanut, et ehdollistanut, ei ehdollistanut, emme ehdollistaneet, ette ehdollistaneet, eivät ehdollistaneet, ei ehdollistettu

PERFECT INDICATIV

olen ehdollistanut, olet ehdollistanut, on ehdollistanut, olemme ehdollistaneet, olette ehdollistaneet, ovat ehdollistaneet, on ehdollistettu

en ole ehdollistanut, et ole ehdollistanut, ei ole ehdollistanut, emme ole ehdollistaneet, ette ole ehdollistaneet, eivät ole ehdollistaneet, ei ole ehdollistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin ehdollistanut, olit ehdollistanut, oli ehdollistanut, olimme ehdollistaneet, olitte ehdollistaneet, olivat ehdollistaneet, oli ehdollistettu

en ollut ehdollistanut, et ollut ehdollistanut, ei ollut ehdollistanut, emme olleet ehdollistaneet, ette olleet ehdollistaneet, eivät olleet ehdollistaneet, ei ollut ehdollistettu

PREZENT IMPERATIV

-, ehdollista, ehdollistakoon, ehdollistakaamme, ehdollistakaa, ehdollistakoot, ehdollistettakoon

-, älä ehdollista, älköön ehdollistako, älkäämme ehdollistako, älkää ehdollistako, älkööt ehdollistako, älköön ehdollistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon ehdollistanut, -, -, olkoot ehdollistaneet, olkoon ehdollistettu

-, -, älköön olko ehdollistanut, -, -, älkööt olko ehdollistaneet, älköön olko ehdollistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

ehdollistaisin, ehdollistaisit, ehdollistaisi, ehdollistaisimme, ehdollistaisitte, ehdollistaisivat, ehdollistettaisiin

en ehdollistaisi, et ehdollistaisi, ei ehdollistaisi, emme ehdollistaisi, ette ehdollistaisi, eivät ehdollistaisi, ei ehdollistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin ehdollistanut, olisit ehdollistanut, olisi ehdollistanut, olisimme ehdollistaneet, olisitte ehdollistaneet, olisivat ehdollistaneet, oltaisiin ehdollistettu

en olisi ehdollistanut, et olisi ehdollistanut, ei olisi ehdollistanut, emme olisi ehdollistaneet, ette olisi ehdollistaneet, eivät olisi ehdollistaneet, ei olisi ehdollistettu

PREZENT POTENȚIAL

ehdollistanen, ehdollistanet, ehdollistanee, ehdollistanemme, ehdollistanette, ehdollistanevat, ehdollistettaneen

en ehdollistane, et ehdollistane, ei ehdollistane, emme ehdollistane, ette ehdollistane, eivät ehdollistane, ei ehdollistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen ehdollistanut, lienet ehdollistanut, lienee ehdollistanut, lienemme ehdollistaneet, lienette ehdollistaneet, lienevät ehdollistaneet, lienee ehdollistettu

en liene ehdollistanut, et liene ehdollistanut, ei liene ehdollistanut, emme liene ehdollistaneet, ette liene ehdollistaneet, eivät liene ehdollistaneet, ei liene ehdollistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: ehdollistaa    FORMA LUNGĂ: ehdollistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: ehdollistaessa   INSTRUCTIV: ehdollistaen  INESIV PASIV: ehdollistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: ehdollistamaan   INESIV: ehdollistamassa  ELATIV: ehdollistamasta

ADESIV: ehdollistamalla  ABESIV: ehdollistamatta  INSTRUCTIV: ehdollistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: ehdollistaminen   PARTITIV: ehdollistaminen

INFINITIVUL CINCI: ehdollistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: ehdollistava  (gen. ehdollistavan)   PASIV: ehdollistettava   (gen. ehdollistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: ehdollistanut                        PASIV: ehdollistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: ehdollistaja (pl.gen. ehdollistajien)  ADJECTIV NEGATIV: ehdollistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): ehdollistus

 

 

ehostaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

ehostan, ehostat, ehostaa, ehostamme, ehostatte, ehostavat, ehostetaan

en ehosta, et ehosta, ei ehosta, emme ehosta, ette ehosta, eivät ehosta, ei ehosteta

IMPERFECT INDICATIV

ehostin, ehostit, ehosti, ehostimme, ehostitte, ehostivat, ehostettiin

en ehostanut, et ehostanut, ei ehostanut, emme ehostaneet, ette ehostaneet, eivät ehostaneet, ei ehostettu

PERFECT INDICATIV

olen ehostanut, olet ehostanut, on ehostanut, olemme ehostaneet, olette ehostaneet, ovat ehostaneet, on ehostettu

en ole ehostanut, et ole ehostanut, ei ole ehostanut, emme ole ehostaneet, ette ole ehostaneet, eivät ole ehostaneet, ei ole ehostettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin ehostanut, olit ehostanut, oli ehostanut, olimme ehostaneet, olitte ehostaneet, olivat ehostaneet, oli ehostettu

en ollut ehostanut, et ollut ehostanut, ei ollut ehostanut, emme olleet ehostaneet, ette olleet ehostaneet, eivät olleet ehostaneet, ei ollut ehostettu

PREZENT IMPERATIV

-, ehosta, ehostakoon, ehostakaamme, ehostakaa, ehostakoot, ehostettakoon

-, älä ehosta, älköön ehostako, älkäämme ehostako, älkää ehostako, älkööt ehostako, älköön ehostettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon ehostanut, -, -, olkoot ehostaneet, olkoon ehostettu

-, -, älköön olko ehostanut, -, -, älkööt olko ehostaneet, älköön olko ehostettu

PREZENT CONDIȚIONAL

ehostaisin, ehostaisit, ehostaisi, ehostaisimme, ehostaisitte, ehostaisivat, ehostettaisiin

en ehostaisi, et ehostaisi, ei ehostaisi, emme ehostaisi, ette ehostaisi, eivät ehostaisi, ei ehostettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin ehostanut, olisit ehostanut, olisi ehostanut, olisimme ehostaneet, olisitte ehostaneet, olisivat ehostaneet, oltaisiin ehostettu

en olisi ehostanut, et olisi ehostanut, ei olisi ehostanut, emme olisi ehostaneet, ette olisi ehostaneet, eivät olisi ehostaneet, ei olisi ehostettu

PREZENT POTENȚIAL

ehostanen, ehostanet, ehostanee, ehostanemme, ehostanette, ehostanevat, ehostettaneen

en ehostane, et ehostane, ei ehostane, emme ehostane, ette ehostane, eivät ehostane, ei ehostettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen ehostanut, lienet ehostanut, lienee ehostanut, lienemme ehostaneet, lienette ehostaneet, lienevät ehostaneet, lienee ehostettu

en liene ehostanut, et liene ehostanut, ei liene ehostanut, emme liene ehostaneet, ette liene ehostaneet, eivät liene ehostaneet, ei liene ehostettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: ehostaa    FORMA LUNGĂ: ehostaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: ehostaessa   INSTRUCTIV: ehostaen  INESIV PASIV: ehostettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: ehostamaan   INESIV: ehostamassa  ELATIV: ehostamasta

ADESIV: ehostamalla  ABESIV: ehostamatta  INSTRUCTIV: ehostaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: ehostaminen   PARTITIV: ehostaminen

INFINITIVUL CINCI: ehostamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: ehostava  (gen. ehostavan)   PASIV: ehostettava   (gen. ehostettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: ehostanut                    PASIV: ehostettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: ehostaja (pl.gen. ehostajien)  ADJECTIV NEGATIV: ehostamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): ehostus

 

 

elollistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

elollistan, elollistat, elollistaa, elollistamme, elollistatte, elollistavat, elollistetaan

en elollista, et elollista, ei elollista, emme elollista, ette elollista, eivät elollista, ei elollisteta

IMPERFECT INDICATIV

elollistin, elollistit, elollisti, elollistimme, elollistitte, elollistivat, elollistettiin

en elollistanut, et elollistanut, ei elollistanut, emme elollistaneet, ette elollistaneet, eivät elollistaneet, ei elollistettu

PERFECT INDICATIV

olen elollistanut, olet elollistanut, on elollistanut, olemme elollistaneet, olette elollistaneet, ovat elollistaneet, on elollistettu

en ole elollistanut, et ole elollistanut, ei ole elollistanut, emme ole elollistaneet, ette ole elollistaneet, eivät ole elollistaneet, ei ole elollistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin elollistanut, olit elollistanut, oli elollistanut, olimme elollistaneet, olitte elollistaneet, olivat elollistaneet, oli elollistettu

en ollut elollistanut, et ollut elollistanut, ei ollut elollistanut, emme olleet elollistaneet, ette olleet elollistaneet, eivät olleet elollistaneet, ei ollut elollistettu

PREZENT IMPERATIV

-, elollista, elollistakoon, elollistakaamme, elollistakaa, elollistakoot, elollistettakoon

-, älä elollista, älköön elollistako, älkäämme elollistako, älkää elollistako, älkööt elollistako, älköön elollistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon elollistanut, -, -, olkoot elollistaneet, olkoon elollistettu

-, -, älköön olko elollistanut, -, -, älkööt olko elollistaneet, älköön olko elollistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

elollistaisin, elollistaisit, elollistaisi, elollistaisimme, elollistaisitte, elollistaisivat, elollistettaisiin

en elollistaisi, et elollistaisi, ei elollistaisi, emme elollistaisi, ette elollistaisi, eivät elollistaisi, ei elollistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin elollistanut, olisit elollistanut, olisi elollistanut, olisimme elollistaneet, olisitte elollistaneet, olisivat elollistaneet, oltaisiin elollistettu

en olisi elollistanut, et olisi elollistanut, ei olisi elollistanut, emme olisi elollistaneet, ette olisi elollistaneet, eivät olisi elollistaneet, ei olisi elollistettu

PREZENT POTENȚIAL

elollistanen, elollistanet, elollistanee, elollistanemme, elollistanette, elollistanevat, elollistettaneen

en elollistane, et elollistane, ei elollistane, emme elollistane, ette elollistane, eivät elollistane, ei elollistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen elollistanut, lienet elollistanut, lienee elollistanut, lienemme elollistaneet, lienette elollistaneet, lienevät elollistaneet, lienee elollistettu

en liene elollistanut, et liene elollistanut, ei liene elollistanut, emme liene elollistaneet, ette liene elollistaneet, eivät liene elollistaneet, ei liene elollistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: elollistaa    FORMA LUNGĂ: elollistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: elollistaessa   INSTRUCTIV: elollistaen  INESIV PASIV: elollistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: elollistamaan   INESIV: elollistamassa  ELATIV: elollistamasta

ADESIV: elollistamalla  ABESIV: elollistamatta  INSTRUCTIV: elollistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: elollistaminen   PARTITIV: elollistaminen

INFINITIVUL CINCI: elollistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: elollistava  (gen. elollistavan)   PASIV: elollistettava   (gen. elollistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: elollistanut                       PASIV: elollistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: elollistaja (pl.gen. elollistajien)  ADJECTIV NEGATIV: elollistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): elollistus

 

 

ennallistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

ennallistan, ennallistat, ennallistaa, ennallistamme, ennallistatte, ennallistavat, ennallistetaan

en ennallista, et ennallista, ei ennallista, emme ennallista, ette ennallista, eivät ennallista, ei ennallisteta

IMPERFECT INDICATIV

ennallistin, ennallistit, ennallisti, ennallistimme, ennallistitte, ennallistivat, ennallistettiin

en ennallistanut, et ennallistanut, ei ennallistanut, emme ennallistaneet, ette ennallistaneet, eivät ennallistaneet, ei ennallistettu

PERFECT INDICATIV

olen ennallistanut, olet ennallistanut, on ennallistanut, olemme ennallistaneet, olette ennallistaneet, ovat ennallistaneet, on ennallistettu

en ole ennallistanut, et ole ennallistanut, ei ole ennallistanut, emme ole ennallistaneet, ette ole ennallistaneet, eivät ole ennallistaneet, ei ole ennallistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin ennallistanut, olit ennallistanut, oli ennallistanut, olimme ennallistaneet, olitte ennallistaneet, olivat ennallistaneet, oli ennallistettu

en ollut ennallistanut, et ollut ennallistanut, ei ollut ennallistanut, emme olleet ennallistaneet, ette olleet ennallistaneet, eivät olleet ennallistaneet, ei ollut ennallistettu

PREZENT IMPERATIV

-, ennallista, ennallistakoon, ennallistakaamme, ennallistakaa, ennallistakoot, ennallistettakoon

-, älä ennallista, älköön ennallistako, älkäämme ennallistako, älkää ennallistako, älkööt ennallistako, älköön ennallistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon ennallistanut, -, -, olkoot ennallistaneet, olkoon ennallistettu

-, -, älköön olko ennallistanut, -, -, älkööt olko ennallistaneet, älköön olko ennallistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

ennallistaisin, ennallistaisit, ennallistaisi, ennallistaisimme, ennallistaisitte, ennallistaisivat, ennallistettaisiin

en ennallistaisi, et ennallistaisi, ei ennallistaisi, emme ennallistaisi, ette ennallistaisi, eivät ennallistaisi, ei ennallistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin ennallistanut, olisit ennallistanut, olisi ennallistanut, olisimme ennallistaneet, olisitte ennallistaneet, olisivat ennallistaneet, oltaisiin ennallistettu

en olisi ennallistanut, et olisi ennallistanut, ei olisi ennallistanut, emme olisi ennallistaneet, ette olisi ennallistaneet, eivät olisi ennallistaneet, ei olisi ennallistettu

PREZENT POTENȚIAL

ennallistanen, ennallistanet, ennallistanee, ennallistanemme, ennallistanette, ennallistanevat, ennallistettaneen

en ennallistane, et ennallistane, ei ennallistane, emme ennallistane, ette ennallistane, eivät ennallistane, ei ennallistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen ennallistanut, lienet ennallistanut, lienee ennallistanut, lienemme ennallistaneet, lienette ennallistaneet, lienevät ennallistaneet, lienee ennallistettu

en liene ennallistanut, et liene ennallistanut, ei liene ennallistanut, emme liene ennallistaneet, ette liene ennallistaneet, eivät liene ennallistaneet, ei liene ennallistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: ennallistaa    FORMA LUNGĂ: ennallistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: ennallistaessa   INSTRUCTIV: ennallistaen  INESIV PASIV: ennallistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: ennallistamaan   INESIV: ennallistamassa  ELATIV: ennallistamasta

ADESIV: ennallistamalla  ABESIV: ennallistamatta  INSTRUCTIV: ennallistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: ennallistaminen   PARTITIV: ennallistaminen

INFINITIVUL CINCI: ennallistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: ennallistava  (gen. ennallistavan)   PASIV: ennallistettava   (gen. ennallistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: ennallistanut                        PASIV: ennallistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: ennallistaja (pl.gen. ennallistajien)  ADJECTIV NEGATIV: ennallistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): ennallistus

 

 

ennustaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

ennustan, ennustat, ennustaa, ennustamme, ennustatte, ennustavat, ennustetaan

en ennusta, et ennusta, ei ennusta, emme ennusta, ette ennusta, eivät ennusta, ei ennusteta

IMPERFECT INDICATIV

ennustin, ennustit, ennusti, ennustimme, ennustitte, ennustivat, ennustettiin

en ennustanut, et ennustanut, ei ennustanut, emme ennustaneet, ette ennustaneet, eivät ennustaneet, ei ennustettu

PERFECT INDICATIV

olen ennustanut, olet ennustanut, on ennustanut, olemme ennustaneet, olette ennustaneet, ovat ennustaneet, on ennustettu

en ole ennustanut, et ole ennustanut, ei ole ennustanut, emme ole ennustaneet, ette ole ennustaneet, eivät ole ennustaneet, ei ole ennustettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin ennustanut, olit ennustanut, oli ennustanut, olimme ennustaneet, olitte ennustaneet, olivat ennustaneet, oli ennustettu

en ollut ennustanut, et ollut ennustanut, ei ollut ennustanut, emme olleet ennustaneet, ette olleet ennustaneet, eivät olleet ennustaneet, ei ollut ennustettu

PREZENT IMPERATIV

-, ennusta, ennustakoon, ennustakaamme, ennustakaa, ennustakoot, ennustettakoon

-, älä ennusta, älköön ennustako, älkäämme ennustako, älkää ennustako, älkööt ennustako, älköön ennustettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon ennustanut, -, -, olkoot ennustaneet, olkoon ennustettu

-, -, älköön olko ennustanut, -, -, älkööt olko ennustaneet, älköön olko ennustettu

PREZENT CONDIȚIONAL

ennustaisin, ennustaisit, ennustaisi, ennustaisimme, ennustaisitte, ennustaisivat, ennustettaisiin

en ennustaisi, et ennustaisi, ei ennustaisi, emme ennustaisi, ette ennustaisi, eivät ennustaisi, ei ennustettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin ennustanut, olisit ennustanut, olisi ennustanut, olisimme ennustaneet, olisitte ennustaneet, olisivat ennustaneet, oltaisiin ennustettu

en olisi ennustanut, et olisi ennustanut, ei olisi ennustanut, emme olisi ennustaneet, ette olisi ennustaneet, eivät olisi ennustaneet, ei olisi ennustettu

PREZENT POTENȚIAL

ennustanen, ennustanet, ennustanee, ennustanemme, ennustanette, ennustanevat, ennustettaneen

en ennustane, et ennustane, ei ennustane, emme ennustane, ette ennustane, eivät ennustane, ei ennustettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen ennustanut, lienet ennustanut, lienee ennustanut, lienemme ennustaneet, lienette ennustaneet, lienevät ennustaneet, lienee ennustettu

en liene ennustanut, et liene ennustanut, ei liene ennustanut, emme liene ennustaneet, ette liene ennustaneet, eivät liene ennustaneet, ei liene ennustettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: ennustaa    FORMA LUNGĂ: ennustaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: ennustaessa   INSTRUCTIV: ennustaen  INESIV PASIV: ennustettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: ennustamaan   INESIV: ennustamassa  ELATIV: ennustamasta

ADESIV: ennustamalla  ABESIV: ennustamatta  INSTRUCTIV: ennustaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: ennustaminen   PARTITIV: ennustaminen

INFINITIVUL CINCI: ennustamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: ennustava  (gen. ennustavan)   PASIV: ennustettava   (gen. ennustettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: ennustanut                     PASIV: ennustettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: ennustaja (pl.gen. ennustajien)  ADJECTIV NEGATIV: ennustamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): ennustus

 

 

erikoistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

erikoistan, erikoistat, erikoistaa, erikoistamme, erikoistatte, erikoistavat, erikoistetaan

en erikoista, et erikoista, ei erikoista, emme erikoista, ette erikoista, eivät erikoista, ei erikoisteta

IMPERFECT INDICATIV

erikoistin, erikoistit, erikoisti, erikoistimme, erikoistitte, erikoistivat, erikoistettiin

en erikoistanut, et erikoistanut, ei erikoistanut, emme erikoistaneet, ette erikoistaneet, eivät erikoistaneet, ei erikoistettu

PERFECT INDICATIV

olen erikoistanut, olet erikoistanut, on erikoistanut, olemme erikoistaneet, olette erikoistaneet, ovat erikoistaneet, on erikoistettu

en ole erikoistanut, et ole erikoistanut, ei ole erikoistanut, emme ole erikoistaneet, ette ole erikoistaneet, eivät ole erikoistaneet, ei ole erikoistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin erikoistanut, olit erikoistanut, oli erikoistanut, olimme erikoistaneet, olitte erikoistaneet, olivat erikoistaneet, oli erikoistettu

en ollut erikoistanut, et ollut erikoistanut, ei ollut erikoistanut, emme olleet erikoistaneet, ette olleet erikoistaneet, eivät olleet erikoistaneet, ei ollut erikoistettu

PREZENT IMPERATIV

-, erikoista, erikoistakoon, erikoistakaamme, erikoistakaa, erikoistakoot, erikoistettakoon

-, älä erikoista, älköön erikoistako, älkäämme erikoistako, älkää erikoistako, älkööt erikoistako, älköön erikoistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon erikoistanut, -, -, olkoot erikoistaneet, olkoon erikoistettu

-, -, älköön olko erikoistanut, -, -, älkööt olko erikoistaneet, älköön olko erikoistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

erikoistaisin, erikoistaisit, erikoistaisi, erikoistaisimme, erikoistaisitte, erikoistaisivat, erikoistettaisiin

en erikoistaisi, et erikoistaisi, ei erikoistaisi, emme erikoistaisi, ette erikoistaisi, eivät erikoistaisi, ei erikoistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin erikoistanut, olisit erikoistanut, olisi erikoistanut, olisimme erikoistaneet, olisitte erikoistaneet, olisivat erikoistaneet, oltaisiin erikoistettu

en olisi erikoistanut, et olisi erikoistanut, ei olisi erikoistanut, emme olisi erikoistaneet, ette olisi erikoistaneet, eivät olisi erikoistaneet, ei olisi erikoistettu

PREZENT POTENȚIAL

erikoistanen, erikoistanet, erikoistanee, erikoistanemme, erikoistanette, erikoistanevat, erikoistettaneen

en erikoistane, et erikoistane, ei erikoistane, emme erikoistane, ette erikoistane, eivät erikoistane, ei erikoistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen erikoistanut, lienet erikoistanut, lienee erikoistanut, lienemme erikoistaneet, lienette erikoistaneet, lienevät erikoistaneet, lienee erikoistettu

en liene erikoistanut, et liene erikoistanut, ei liene erikoistanut, emme liene erikoistaneet, ette liene erikoistaneet, eivät liene erikoistaneet, ei liene erikoistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: erikoistaa    FORMA LUNGĂ: erikoistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: erikoistaessa   INSTRUCTIV: erikoistaen  INESIV PASIV: erikoistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: erikoistamaan   INESIV: erikoistamassa  ELATIV: erikoistamasta

ADESIV: erikoistamalla  ABESIV: erikoistamatta  INSTRUCTIV: erikoistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: erikoistaminen   PARTITIV: erikoistaminen

INFINITIVUL CINCI: erikoistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: erikoistava  (gen. erikoistavan)   PASIV: erikoistettava   (gen. erikoistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: erikoistanut                       PASIV: erikoistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: erikoistaja (pl.gen. erikoistajien)  ADJECTIV NEGATIV: erikoistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): erikoistus

 

 

erilaistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

erilaistan, erilaistat, erilaistaa, erilaistamme, erilaistatte, erilaistavat, erilaistetaan

en erilaista, et erilaista, ei erilaista, emme erilaista, ette erilaista, eivät erilaista, ei erilaisteta

IMPERFECT INDICATIV

erilaistin, erilaistit, erilaisti, erilaistimme, erilaistitte, erilaistivat, erilaistettiin

en erilaistanut, et erilaistanut, ei erilaistanut, emme erilaistaneet, ette erilaistaneet, eivät erilaistaneet, ei erilaistettu

PERFECT INDICATIV

olen erilaistanut, olet erilaistanut, on erilaistanut, olemme erilaistaneet, olette erilaistaneet, ovat erilaistaneet, on erilaistettu

en ole erilaistanut, et ole erilaistanut, ei ole erilaistanut, emme ole erilaistaneet, ette ole erilaistaneet, eivät ole erilaistaneet, ei ole erilaistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin erilaistanut, olit erilaistanut, oli erilaistanut, olimme erilaistaneet, olitte erilaistaneet, olivat erilaistaneet, oli erilaistettu

en ollut erilaistanut, et ollut erilaistanut, ei ollut erilaistanut, emme olleet erilaistaneet, ette olleet erilaistaneet, eivät olleet erilaistaneet, ei ollut erilaistettu

PREZENT IMPERATIV

-, erilaista, erilaistakoon, erilaistakaamme, erilaistakaa, erilaistakoot, erilaistettakoon

-, älä erilaista, älköön erilaistako, älkäämme erilaistako, älkää erilaistako, älkööt erilaistako, älköön erilaistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon erilaistanut, -, -, olkoot erilaistaneet, olkoon erilaistettu

-, -, älköön olko erilaistanut, -, -, älkööt olko erilaistaneet, älköön olko erilaistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

erilaistaisin, erilaistaisit, erilaistaisi, erilaistaisimme, erilaistaisitte, erilaistaisivat, erilaistettaisiin

en erilaistaisi, et erilaistaisi, ei erilaistaisi, emme erilaistaisi, ette erilaistaisi, eivät erilaistaisi, ei erilaistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin erilaistanut, olisit erilaistanut, olisi erilaistanut, olisimme erilaistaneet, olisitte erilaistaneet, olisivat erilaistaneet, oltaisiin erilaistettu

en olisi erilaistanut, et olisi erilaistanut, ei olisi erilaistanut, emme olisi erilaistaneet, ette olisi erilaistaneet, eivät olisi erilaistaneet, ei olisi erilaistettu

PREZENT POTENȚIAL

erilaistanen, erilaistanet, erilaistanee, erilaistanemme, erilaistanette, erilaistanevat, erilaistettaneen

en erilaistane, et erilaistane, ei erilaistane, emme erilaistane, ette erilaistane, eivät erilaistane, ei erilaistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen erilaistanut, lienet erilaistanut, lienee erilaistanut, lienemme erilaistaneet, lienette erilaistaneet, lienevät erilaistaneet, lienee erilaistettu

en liene erilaistanut, et liene erilaistanut, ei liene erilaistanut, emme liene erilaistaneet, ette liene erilaistaneet, eivät liene erilaistaneet, ei liene erilaistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: erilaistaa    FORMA LUNGĂ: erilaistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: erilaistaessa   INSTRUCTIV: erilaistaen  INESIV PASIV: erilaistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: erilaistamaan   INESIV: erilaistamassa  ELATIV: erilaistamasta

ADESIV: erilaistamalla  ABESIV: erilaistamatta  INSTRUCTIV: erilaistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: erilaistaminen   PARTITIV: erilaistaminen

INFINITIVUL CINCI: erilaistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: erilaistava  (gen. erilaistavan)   PASIV: erilaistettava   (gen. erilaistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: erilaistanut                       PASIV: erilaistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: erilaistaja (pl.gen. erilaistajien)  ADJECTIV NEGATIV: erilaistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): erilaistus

 

 

etusijaistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

etusijaistan, etusijaistat, etusijaistaa, etusijaistamme, etusijaistatte, etusijaistavat, etusijaistetaan

en etusijaista, et etusijaista, ei etusijaista, emme etusijaista, ette etusijaista, eivät etusijaista, ei etusijaisteta

IMPERFECT INDICATIV

etusijaistin, etusijaistit, etusijaisti, etusijaistimme, etusijaistitte, etusijaistivat, etusijaistettiin

en etusijaistanut, et etusijaistanut, ei etusijaistanut, emme etusijaistaneet, ette etusijaistaneet, eivät etusijaistaneet, ei etusijaistettu

PERFECT INDICATIV

olen etusijaistanut, olet etusijaistanut, on etusijaistanut, olemme etusijaistaneet, olette etusijaistaneet, ovat etusijaistaneet, on etusijaistettu

en ole etusijaistanut, et ole etusijaistanut, ei ole etusijaistanut, emme ole etusijaistaneet, ette ole etusijaistaneet, eivät ole etusijaistaneet, ei ole etusijaistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin etusijaistanut, olit etusijaistanut, oli etusijaistanut, olimme etusijaistaneet, olitte etusijaistaneet, olivat etusijaistaneet, oli etusijaistettu

en ollut etusijaistanut, et ollut etusijaistanut, ei ollut etusijaistanut, emme olleet etusijaistaneet, ette olleet etusijaistaneet, eivät olleet etusijaistaneet, ei ollut etusijaistettu

PREZENT IMPERATIV

-, etusijaista, etusijaistakoon, etusijaistakaamme, etusijaistakaa, etusijaistakoot, etusijaistettakoon

-, älä etusijaista, älköön etusijaistako, älkäämme etusijaistako, älkää etusijaistako, älkööt etusijaistako, älköön etusijaistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon etusijaistanut, -, -, olkoot etusijaistaneet, olkoon etusijaistettu

-, -, älköön olko etusijaistanut, -, -, älkööt olko etusijaistaneet, älköön olko etusijaistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

etusijaistaisin, etusijaistaisit, etusijaistaisi, etusijaistaisimme, etusijaistaisitte, etusijaistaisivat, etusijaistettaisiin

en etusijaistaisi, et etusijaistaisi, ei etusijaistaisi, emme etusijaistaisi, ette etusijaistaisi, eivät etusijaistaisi, ei etusijaistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin etusijaistanut, olisit etusijaistanut, olisi etusijaistanut, olisimme etusijaistaneet, olisitte etusijaistaneet, olisivat etusijaistaneet, oltaisiin etusijaistettu

en olisi etusijaistanut, et olisi etusijaistanut, ei olisi etusijaistanut, emme olisi etusijaistaneet, ette olisi etusijaistaneet, eivät olisi etusijaistaneet, ei olisi etusijaistettu

PREZENT POTENȚIAL

etusijaistanen, etusijaistanet, etusijaistanee, etusijaistanemme, etusijaistanette, etusijaistanevat, etusijaistettaneen

en etusijaistane, et etusijaistane, ei etusijaistane, emme etusijaistane, ette etusijaistane, eivät etusijaistane, ei etusijaistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen etusijaistanut, lienet etusijaistanut, lienee etusijaistanut, lienemme etusijaistaneet, lienette etusijaistaneet, lienevät etusijaistaneet, lienee etusijaistettu

en liene etusijaistanut, et liene etusijaistanut, ei liene etusijaistanut, emme liene etusijaistaneet, ette liene etusijaistaneet, eivät liene etusijaistaneet, ei liene etusijaistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: etusijaistaa    FORMA LUNGĂ: etusijaistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: etusijaistaessa   INSTRUCTIV: etusijaistaen  INESIV PASIV: etusijaistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: etusijaistamaan   INESIV: etusijaistamassa  ELATIV: etusijaistamasta

ADESIV: etusijaistamalla  ABESIV: etusijaistamatta  INSTRUCTIV: etusijaistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: etusijaistaminen   PARTITIV: etusijaistaminen

INFINITIVUL CINCI: etusijaistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: etusijaistava  (gen. etusijaistavan)   PASIV: etusijaistettava   (gen. etusijaistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: etusijaistanut                         PASIV: etusijaistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: etusijaistaja (pl.gen. etusijaistajien)  ADJECTIV NEGATIV: etusijaistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): etusijaistus

 

 

formaalistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

formaalistan, formaalistat, formaalistaa, formaalistamme, formaalistatte, formaalistavat, formaalistetaan

en formaalista, et formaalista, ei formaalista, emme formaalista, ette formaalista, eivät formaalista, ei formaalisteta

IMPERFECT INDICATIV

formaalistin, formaalistit, formaalisti, formaalistimme, formaalistitte, formaalistivat, formaalistettiin

en formaalistanut, et formaalistanut, ei formaalistanut, emme formaalistaneet, ette formaalistaneet, eivät formaalistaneet, ei formaalistettu

PERFECT INDICATIV

olen formaalistanut, olet formaalistanut, on formaalistanut, olemme formaalistaneet, olette formaalistaneet, ovat formaalistaneet, on formaalistettu

en ole formaalistanut, et ole formaalistanut, ei ole formaalistanut, emme ole formaalistaneet, ette ole formaalistaneet, eivät ole formaalistaneet, ei ole formaalistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin formaalistanut, olit formaalistanut, oli formaalistanut, olimme formaalistaneet, olitte formaalistaneet, olivat formaalistaneet, oli formaalistettu

en ollut formaalistanut, et ollut formaalistanut, ei ollut formaalistanut, emme olleet formaalistaneet, ette olleet formaalistaneet, eivät olleet formaalistaneet, ei ollut formaalistettu

PREZENT IMPERATIV

-, formaalista, formaalistakoon, formaalistakaamme, formaalistakaa, formaalistakoot, formaalistettakoon

-, älä formaalista, älköön formaalistako, älkäämme formaalistako, älkää formaalistako, älkööt formaalistako, älköön formaalistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon formaalistanut, -, -, olkoot formaalistaneet, olkoon formaalistettu

-, -, älköön olko formaalistanut, -, -, älkööt olko formaalistaneet, älköön olko formaalistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

formaalistaisin, formaalistaisit, formaalistaisi, formaalistaisimme, formaalistaisitte, formaalistaisivat, formaalistettaisiin

en formaalistaisi, et formaalistaisi, ei formaalistaisi, emme formaalistaisi, ette formaalistaisi, eivät formaalistaisi, ei formaalistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin formaalistanut, olisit formaalistanut, olisi formaalistanut, olisimme formaalistaneet, olisitte formaalistaneet, olisivat formaalistaneet, oltaisiin formaalistettu

en olisi formaalistanut, et olisi formaalistanut, ei olisi formaalistanut, emme olisi formaalistaneet, ette olisi formaalistaneet, eivät olisi formaalistaneet, ei olisi formaalistettu

PREZENT POTENȚIAL

formaalistanen, formaalistanet, formaalistanee, formaalistanemme, formaalistanette, formaalistanevat, formaalistettaneen

en formaalistane, et formaalistane, ei formaalistane, emme formaalistane, ette formaalistane, eivät formaalistane, ei formaalistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen formaalistanut, lienet formaalistanut, lienee formaalistanut, lienemme formaalistaneet, lienette formaalistaneet, lienevät formaalistaneet, lienee formaalistettu

en liene formaalistanut, et liene formaalistanut, ei liene formaalistanut, emme liene formaalistaneet, ette liene formaalistaneet, eivät liene formaalistaneet, ei liene formaalistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: formaalistaa    FORMA LUNGĂ: formaalistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: formaalistaessa   INSTRUCTIV: formaalistaen  INESIV PASIV: formaalistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: formaalistamaan   INESIV: formaalistamassa  ELATIV: formaalistamasta

ADESIV: formaalistamalla  ABESIV: formaalistamatta  INSTRUCTIV: formaalistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: formaalistaminen   PARTITIV: formaalistaminen

INFINITIVUL CINCI: formaalistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: formaalistava  (gen. formaalistavan)   PASIV: formaalistettava   (gen. formaalistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: formaalistanut                         PASIV: formaalistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: formaalistaja (pl.gen. formaalistajien)  ADJECTIV NEGATIV: formaalistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): formaalistus

 

 

haalistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

haalistan, haalistat, haalistaa, haalistamme, haalistatte, haalistavat, haalistetaan

en haalista, et haalista, ei haalista, emme haalista, ette haalista, eivät haalista, ei haalisteta

IMPERFECT INDICATIV

haalistin, haalistit, haalisti, haalistimme, haalistitte, haalistivat, haalistettiin

en haalistanut, et haalistanut, ei haalistanut, emme haalistaneet, ette haalistaneet, eivät haalistaneet, ei haalistettu

PERFECT INDICATIV

olen haalistanut, olet haalistanut, on haalistanut, olemme haalistaneet, olette haalistaneet, ovat haalistaneet, on haalistettu

en ole haalistanut, et ole haalistanut, ei ole haalistanut, emme ole haalistaneet, ette ole haalistaneet, eivät ole haalistaneet, ei ole haalistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin haalistanut, olit haalistanut, oli haalistanut, olimme haalistaneet, olitte haalistaneet, olivat haalistaneet, oli haalistettu

en ollut haalistanut, et ollut haalistanut, ei ollut haalistanut, emme olleet haalistaneet, ette olleet haalistaneet, eivät olleet haalistaneet, ei ollut haalistettu

PREZENT IMPERATIV

-, haalista, haalistakoon, haalistakaamme, haalistakaa, haalistakoot, haalistettakoon

-, älä haalista, älköön haalistako, älkäämme haalistako, älkää haalistako, älkööt haalistako, älköön haalistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon haalistanut, -, -, olkoot haalistaneet, olkoon haalistettu

-, -, älköön olko haalistanut, -, -, älkööt olko haalistaneet, älköön olko haalistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

haalistaisin, haalistaisit, haalistaisi, haalistaisimme, haalistaisitte, haalistaisivat, haalistettaisiin

en haalistaisi, et haalistaisi, ei haalistaisi, emme haalistaisi, ette haalistaisi, eivät haalistaisi, ei haalistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin haalistanut, olisit haalistanut, olisi haalistanut, olisimme haalistaneet, olisitte haalistaneet, olisivat haalistaneet, oltaisiin haalistettu

en olisi haalistanut, et olisi haalistanut, ei olisi haalistanut, emme olisi haalistaneet, ette olisi haalistaneet, eivät olisi haalistaneet, ei olisi haalistettu

PREZENT POTENȚIAL

haalistanen, haalistanet, haalistanee, haalistanemme, haalistanette, haalistanevat, haalistettaneen

en haalistane, et haalistane, ei haalistane, emme haalistane, ette haalistane, eivät haalistane, ei haalistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen haalistanut, lienet haalistanut, lienee haalistanut, lienemme haalistaneet, lienette haalistaneet, lienevät haalistaneet, lienee haalistettu

en liene haalistanut, et liene haalistanut, ei liene haalistanut, emme liene haalistaneet, ette liene haalistaneet, eivät liene haalistaneet, ei liene haalistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: haalistaa    FORMA LUNGĂ: haalistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: haalistaessa   INSTRUCTIV: haalistaen  INESIV PASIV: haalistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: haalistamaan   INESIV: haalistamassa  ELATIV: haalistamasta

ADESIV: haalistamalla  ABESIV: haalistamatta  INSTRUCTIV: haalistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: haalistaminen   PARTITIV: haalistaminen

INFINITIVUL CINCI: haalistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: haalistava  (gen. haalistavan)   PASIV: haalistettava   (gen. haalistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: haalistanut                      PASIV: haalistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: haalistaja (pl.gen. haalistajien)  ADJECTIV NEGATIV: haalistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): haalistus

 

 

hajustaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

hajustan, hajustat, hajustaa, hajustamme, hajustatte, hajustavat, hajustetaan

en hajusta, et hajusta, ei hajusta, emme hajusta, ette hajusta, eivät hajusta, ei hajusteta

IMPERFECT INDICATIV

hajustin, hajustit, hajusti, hajustimme, hajustitte, hajustivat, hajustettiin

en hajustanut, et hajustanut, ei hajustanut, emme hajustaneet, ette hajustaneet, eivät hajustaneet, ei hajustettu

PERFECT INDICATIV

olen hajustanut, olet hajustanut, on hajustanut, olemme hajustaneet, olette hajustaneet, ovat hajustaneet, on hajustettu

en ole hajustanut, et ole hajustanut, ei ole hajustanut, emme ole hajustaneet, ette ole hajustaneet, eivät ole hajustaneet, ei ole hajustettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hajustanut, olit hajustanut, oli hajustanut, olimme hajustaneet, olitte hajustaneet, olivat hajustaneet, oli hajustettu

en ollut hajustanut, et ollut hajustanut, ei ollut hajustanut, emme olleet hajustaneet, ette olleet hajustaneet, eivät olleet hajustaneet, ei ollut hajustettu

PREZENT IMPERATIV

-, hajusta, hajustakoon, hajustakaamme, hajustakaa, hajustakoot, hajustettakoon

-, älä hajusta, älköön hajustako, älkäämme hajustako, älkää hajustako, älkööt hajustako, älköön hajustettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hajustanut, -, -, olkoot hajustaneet, olkoon hajustettu

-, -, älköön olko hajustanut, -, -, älkööt olko hajustaneet, älköön olko hajustettu

PREZENT CONDIȚIONAL

hajustaisin, hajustaisit, hajustaisi, hajustaisimme, hajustaisitte, hajustaisivat, hajustettaisiin

en hajustaisi, et hajustaisi, ei hajustaisi, emme hajustaisi, ette hajustaisi, eivät hajustaisi, ei hajustettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hajustanut, olisit hajustanut, olisi hajustanut, olisimme hajustaneet, olisitte hajustaneet, olisivat hajustaneet, oltaisiin hajustettu

en olisi hajustanut, et olisi hajustanut, ei olisi hajustanut, emme olisi hajustaneet, ette olisi hajustaneet, eivät olisi hajustaneet, ei olisi hajustettu

PREZENT POTENȚIAL

hajustanen, hajustanet, hajustanee, hajustanemme, hajustanette, hajustanevat, hajustettaneen

en hajustane, et hajustane, ei hajustane, emme hajustane, ette hajustane, eivät hajustane, ei hajustettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hajustanut, lienet hajustanut, lienee hajustanut, lienemme hajustaneet, lienette hajustaneet, lienevät hajustaneet, lienee hajustettu

en liene hajustanut, et liene hajustanut, ei liene hajustanut, emme liene hajustaneet, ette liene hajustaneet, eivät liene hajustaneet, ei liene hajustettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hajustaa    FORMA LUNGĂ: hajustaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hajustaessa   INSTRUCTIV: hajustaen  INESIV PASIV: hajustettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hajustamaan   INESIV: hajustamassa  ELATIV: hajustamasta

ADESIV: hajustamalla  ABESIV: hajustamatta  INSTRUCTIV: hajustaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hajustaminen   PARTITIV: hajustaminen

INFINITIVUL CINCI: hajustamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hajustava  (gen. hajustavan)   PASIV: hajustettava   (gen. hajustettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hajustanut                     PASIV: hajustettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hajustaja (pl.gen. hajustajien)  ADJECTIV NEGATIV: hajustamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hajustus

 

 

hammastaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

hammastan, hammastat, hammastaa, hammastamme, hammastatte, hammastavat, hammastetaan

en hammasta, et hammasta, ei hammasta, emme hammasta, ette hammasta, eivät hammasta, ei hammasteta

IMPERFECT INDICATIV

hammastin, hammastit, hammasti, hammastimme, hammastitte, hammastivat, hammastettiin

en hammastanut, et hammastanut, ei hammastanut, emme hammastaneet, ette hammastaneet, eivät hammastaneet, ei hammastettu

PERFECT INDICATIV

olen hammastanut, olet hammastanut, on hammastanut, olemme hammastaneet, olette hammastaneet, ovat hammastaneet, on hammastettu

en ole hammastanut, et ole hammastanut, ei ole hammastanut, emme ole hammastaneet, ette ole hammastaneet, eivät ole hammastaneet, ei ole hammastettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hammastanut, olit hammastanut, oli hammastanut, olimme hammastaneet, olitte hammastaneet, olivat hammastaneet, oli hammastettu

en ollut hammastanut, et ollut hammastanut, ei ollut hammastanut, emme olleet hammastaneet, ette olleet hammastaneet, eivät olleet hammastaneet, ei ollut hammastettu

PREZENT IMPERATIV

-, hammasta, hammastakoon, hammastakaamme, hammastakaa, hammastakoot, hammastettakoon

-, älä hammasta, älköön hammastako, älkäämme hammastako, älkää hammastako, älkööt hammastako, älköön hammastettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hammastanut, -, -, olkoot hammastaneet, olkoon hammastettu

-, -, älköön olko hammastanut, -, -, älkööt olko hammastaneet, älköön olko hammastettu

PREZENT CONDIȚIONAL

hammastaisin, hammastaisit, hammastaisi, hammastaisimme, hammastaisitte, hammastaisivat, hammastettaisiin

en hammastaisi, et hammastaisi, ei hammastaisi, emme hammastaisi, ette hammastaisi, eivät hammastaisi, ei hammastettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hammastanut, olisit hammastanut, olisi hammastanut, olisimme hammastaneet, olisitte hammastaneet, olisivat hammastaneet, oltaisiin hammastettu

en olisi hammastanut, et olisi hammastanut, ei olisi hammastanut, emme olisi hammastaneet, ette olisi hammastaneet, eivät olisi hammastaneet, ei olisi hammastettu

PREZENT POTENȚIAL

hammastanen, hammastanet, hammastanee, hammastanemme, hammastanette, hammastanevat, hammastettaneen

en hammastane, et hammastane, ei hammastane, emme hammastane, ette hammastane, eivät hammastane, ei hammastettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hammastanut, lienet hammastanut, lienee hammastanut, lienemme hammastaneet, lienette hammastaneet, lienevät hammastaneet, lienee hammastettu

en liene hammastanut, et liene hammastanut, ei liene hammastanut, emme liene hammastaneet, ette liene hammastaneet, eivät liene hammastaneet, ei liene hammastettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hammastaa    FORMA LUNGĂ: hammastaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hammastaessa   INSTRUCTIV: hammastaen  INESIV PASIV: hammastettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hammastamaan   INESIV: hammastamassa  ELATIV: hammastamasta

ADESIV: hammastamalla  ABESIV: hammastamatta  INSTRUCTIV: hammastaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hammastaminen   PARTITIV: hammastaminen

INFINITIVUL CINCI: hammastamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hammastava  (gen. hammastavan)   PASIV: hammastettava   (gen. hammastettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hammastanut                      PASIV: hammastettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hammastaja (pl.gen. hammastajien)  ADJECTIV NEGATIV: hammastamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hammastus

 

 

harastaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

harastan, harastat, harastaa, harastamme, harastatte, harastavat, harastetaan

en harasta, et harasta, ei harasta, emme harasta, ette harasta, eivät harasta, ei harasteta

IMPERFECT INDICATIV

harastin, harastit, harasti, harastimme, harastitte, harastivat, harastettiin

en harastanut, et harastanut, ei harastanut, emme harastaneet, ette harastaneet, eivät harastaneet, ei harastettu

PERFECT INDICATIV

olen harastanut, olet harastanut, on harastanut, olemme harastaneet, olette harastaneet, ovat harastaneet, on harastettu

en ole harastanut, et ole harastanut, ei ole harastanut, emme ole harastaneet, ette ole harastaneet, eivät ole harastaneet, ei ole harastettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin harastanut, olit harastanut, oli harastanut, olimme harastaneet, olitte harastaneet, olivat harastaneet, oli harastettu

en ollut harastanut, et ollut harastanut, ei ollut harastanut, emme olleet harastaneet, ette olleet harastaneet, eivät olleet harastaneet, ei ollut harastettu

PREZENT IMPERATIV

-, harasta, harastakoon, harastakaamme, harastakaa, harastakoot, harastettakoon

-, älä harasta, älköön harastako, älkäämme harastako, älkää harastako, älkööt harastako, älköön harastettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon harastanut, -, -, olkoot harastaneet, olkoon harastettu

-, -, älköön olko harastanut, -, -, älkööt olko harastaneet, älköön olko harastettu

PREZENT CONDIȚIONAL

harastaisin, harastaisit, harastaisi, harastaisimme, harastaisitte, harastaisivat, harastettaisiin

en harastaisi, et harastaisi, ei harastaisi, emme harastaisi, ette harastaisi, eivät harastaisi, ei harastettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin harastanut, olisit harastanut, olisi harastanut, olisimme harastaneet, olisitte harastaneet, olisivat harastaneet, oltaisiin harastettu

en olisi harastanut, et olisi harastanut, ei olisi harastanut, emme olisi harastaneet, ette olisi harastaneet, eivät olisi harastaneet, ei olisi harastettu

PREZENT POTENȚIAL

harastanen, harastanet, harastanee, harastanemme, harastanette, harastanevat, harastettaneen

en harastane, et harastane, ei harastane, emme harastane, ette harastane, eivät harastane, ei harastettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen harastanut, lienet harastanut, lienee harastanut, lienemme harastaneet, lienette harastaneet, lienevät harastaneet, lienee harastettu

en liene harastanut, et liene harastanut, ei liene harastanut, emme liene harastaneet, ette liene harastaneet, eivät liene harastaneet, ei liene harastettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: harastaa    FORMA LUNGĂ: harastaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: harastaessa   INSTRUCTIV: harastaen  INESIV PASIV: harastettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: harastamaan   INESIV: harastamassa  ELATIV: harastamasta

ADESIV: harastamalla  ABESIV: harastamatta  INSTRUCTIV: harastaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: harastaminen   PARTITIV: harastaminen

INFINITIVUL CINCI: harastamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: harastava  (gen. harastavan)   PASIV: harastettava   (gen. harastettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: harastanut                     PASIV: harastettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: harastaja (pl.gen. harastajien)  ADJECTIV NEGATIV: harastamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): harastus

 

 

harrastaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

harrastan, harrastat, harrastaa, harrastamme, harrastatte, harrastavat, harrastetaan

en harrasta, et harrasta, ei harrasta, emme harrasta, ette harrasta, eivät harrasta, ei harrasteta

IMPERFECT INDICATIV

harrastin, harrastit, harrasti, harrastimme, harrastitte, harrastivat, harrastettiin

en harrastanut, et harrastanut, ei harrastanut, emme harrastaneet, ette harrastaneet, eivät harrastaneet, ei harrastettu

PERFECT INDICATIV

olen harrastanut, olet harrastanut, on harrastanut, olemme harrastaneet, olette harrastaneet, ovat harrastaneet, on harrastettu

en ole harrastanut, et ole harrastanut, ei ole harrastanut, emme ole harrastaneet, ette ole harrastaneet, eivät ole harrastaneet, ei ole harrastettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin harrastanut, olit harrastanut, oli harrastanut, olimme harrastaneet, olitte harrastaneet, olivat harrastaneet, oli harrastettu

en ollut harrastanut, et ollut harrastanut, ei ollut harrastanut, emme olleet harrastaneet, ette olleet harrastaneet, eivät olleet harrastaneet, ei ollut harrastettu

PREZENT IMPERATIV

-, harrasta, harrastakoon, harrastakaamme, harrastakaa, harrastakoot, harrastettakoon

-, älä harrasta, älköön harrastako, älkäämme harrastako, älkää harrastako, älkööt harrastako, älköön harrastettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon harrastanut, -, -, olkoot harrastaneet, olkoon harrastettu

-, -, älköön olko harrastanut, -, -, älkööt olko harrastaneet, älköön olko harrastettu

PREZENT CONDIȚIONAL

harrastaisin, harrastaisit, harrastaisi, harrastaisimme, harrastaisitte, harrastaisivat, harrastettaisiin

en harrastaisi, et harrastaisi, ei harrastaisi, emme harrastaisi, ette harrastaisi, eivät harrastaisi, ei harrastettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin harrastanut, olisit harrastanut, olisi harrastanut, olisimme harrastaneet, olisitte harrastaneet, olisivat harrastaneet, oltaisiin harrastettu

en olisi harrastanut, et olisi harrastanut, ei olisi harrastanut, emme olisi harrastaneet, ette olisi harrastaneet, eivät olisi harrastaneet, ei olisi harrastettu

PREZENT POTENȚIAL

harrastanen, harrastanet, harrastanee, harrastanemme, harrastanette, harrastanevat, harrastettaneen

en harrastane, et harrastane, ei harrastane, emme harrastane, ette harrastane, eivät harrastane, ei harrastettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen harrastanut, lienet harrastanut, lienee harrastanut, lienemme harrastaneet, lienette harrastaneet, lienevät harrastaneet, lienee harrastettu

en liene harrastanut, et liene harrastanut, ei liene harrastanut, emme liene harrastaneet, ette liene harrastaneet, eivät liene harrastaneet, ei liene harrastettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: harrastaa    FORMA LUNGĂ: harrastaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: harrastaessa   INSTRUCTIV: harrastaen  INESIV PASIV: harrastettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: harrastamaan   INESIV: harrastamassa  ELATIV: harrastamasta

ADESIV: harrastamalla  ABESIV: harrastamatta  INSTRUCTIV: harrastaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: harrastaminen   PARTITIV: harrastaminen

INFINITIVUL CINCI: harrastamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: harrastava  (gen. harrastavan)   PASIV: harrastettava   (gen. harrastettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: harrastanut                      PASIV: harrastettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: harrastaja (pl.gen. harrastajien)  ADJECTIV NEGATIV: harrastamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): harrastus

 

 

harustaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

harustan, harustat, harustaa, harustamme, harustatte, harustavat, harustetaan

en harusta, et harusta, ei harusta, emme harusta, ette harusta, eivät harusta, ei harusteta

IMPERFECT INDICATIV

harustin, harustit, harusti, harustimme, harustitte, harustivat, harustettiin

en harustanut, et harustanut, ei harustanut, emme harustaneet, ette harustaneet, eivät harustaneet, ei harustettu

PERFECT INDICATIV

olen harustanut, olet harustanut, on harustanut, olemme harustaneet, olette harustaneet, ovat harustaneet, on harustettu

en ole harustanut, et ole harustanut, ei ole harustanut, emme ole harustaneet, ette ole harustaneet, eivät ole harustaneet, ei ole harustettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin harustanut, olit harustanut, oli harustanut, olimme harustaneet, olitte harustaneet, olivat harustaneet, oli harustettu

en ollut harustanut, et ollut harustanut, ei ollut harustanut, emme olleet harustaneet, ette olleet harustaneet, eivät olleet harustaneet, ei ollut harustettu

PREZENT IMPERATIV

-, harusta, harustakoon, harustakaamme, harustakaa, harustakoot, harustettakoon

-, älä harusta, älköön harustako, älkäämme harustako, älkää harustako, älkööt harustako, älköön harustettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon harustanut, -, -, olkoot harustaneet, olkoon harustettu

-, -, älköön olko harustanut, -, -, älkööt olko harustaneet, älköön olko harustettu

PREZENT CONDIȚIONAL

harustaisin, harustaisit, harustaisi, harustaisimme, harustaisitte, harustaisivat, harustettaisiin

en harustaisi, et harustaisi, ei harustaisi, emme harustaisi, ette harustaisi, eivät harustaisi, ei harustettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin harustanut, olisit harustanut, olisi harustanut, olisimme harustaneet, olisitte harustaneet, olisivat harustaneet, oltaisiin harustettu

en olisi harustanut, et olisi harustanut, ei olisi harustanut, emme olisi harustaneet, ette olisi harustaneet, eivät olisi harustaneet, ei olisi harustettu

PREZENT POTENȚIAL

harustanen, harustanet, harustanee, harustanemme, harustanette, harustanevat, harustettaneen

en harustane, et harustane, ei harustane, emme harustane, ette harustane, eivät harustane, ei harustettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen harustanut, lienet harustanut, lienee harustanut, lienemme harustaneet, lienette harustaneet, lienevät harustaneet, lienee harustettu

en liene harustanut, et liene harustanut, ei liene harustanut, emme liene harustaneet, ette liene harustaneet, eivät liene harustaneet, ei liene harustettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: harustaa    FORMA LUNGĂ: harustaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: harustaessa   INSTRUCTIV: harustaen  INESIV PASIV: harustettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: harustamaan   INESIV: harustamassa  ELATIV: harustamasta

ADESIV: harustamalla  ABESIV: harustamatta  INSTRUCTIV: harustaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: harustaminen   PARTITIV: harustaminen

INFINITIVUL CINCI: harustamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: harustava  (gen. harustavan)   PASIV: harustettava   (gen. harustettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: harustanut                     PASIV: harustettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: harustaja (pl.gen. harustajien)  ADJECTIV NEGATIV: harustamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): harustus

 

 

havainnollistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

havainnollistan, havainnollistat, havainnollistaa, havainnollistamme, havainnollistatte, havainnollistavat, havainnollistetaan

en havainnollista, et havainnollista, ei havainnollista, emme havainnollista, ette havainnollista, eivät havainnollista, ei havainnollisteta

IMPERFECT INDICATIV

havainnollistin, havainnollistit, havainnollisti, havainnollistimme, havainnollistitte, havainnollistivat, havainnollistettiin

en havainnollistanut, et havainnollistanut, ei havainnollistanut, emme havainnollistaneet, ette havainnollistaneet, eivät havainnollistaneet, ei havainnollistettu

PERFECT INDICATIV

olen havainnollistanut, olet havainnollistanut, on havainnollistanut, olemme havainnollistaneet, olette havainnollistaneet, ovat havainnollistaneet, on havainnollistettu

en ole havainnollistanut, et ole havainnollistanut, ei ole havainnollistanut, emme ole havainnollistaneet, ette ole havainnollistaneet, eivät ole havainnollistaneet, ei ole havainnollistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin havainnollistanut, olit havainnollistanut, oli havainnollistanut, olimme havainnollistaneet, olitte havainnollistaneet, olivat havainnollistaneet, oli havainnollistettu

en ollut havainnollistanut, et ollut havainnollistanut, ei ollut havainnollistanut, emme olleet havainnollistaneet, ette olleet havainnollistaneet, eivät olleet havainnollistaneet, ei ollut havainnollistettu

PREZENT IMPERATIV

-, havainnollista, havainnollistakoon, havainnollistakaamme, havainnollistakaa, havainnollistakoot, havainnollistettakoon

-, älä havainnollista, älköön havainnollistako, älkäämme havainnollistako, älkää havainnollistako, älkööt havainnollistako, älköön havainnollistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon havainnollistanut, -, -, olkoot havainnollistaneet, olkoon havainnollistettu

-, -, älköön olko havainnollistanut, -, -, älkööt olko havainnollistaneet, älköön olko havainnollistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

havainnollistaisin, havainnollistaisit, havainnollistaisi, havainnollistaisimme, havainnollistaisitte, havainnollistaisivat, havainnollistettaisiin

en havainnollistaisi, et havainnollistaisi, ei havainnollistaisi, emme havainnollistaisi, ette havainnollistaisi, eivät havainnollistaisi, ei havainnollistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin havainnollistanut, olisit havainnollistanut, olisi havainnollistanut, olisimme havainnollistaneet, olisitte havainnollistaneet, olisivat havainnollistaneet, oltaisiin havainnollistettu

en olisi havainnollistanut, et olisi havainnollistanut, ei olisi havainnollistanut, emme olisi havainnollistaneet, ette olisi havainnollistaneet, eivät olisi havainnollistaneet, ei olisi havainnollistettu

PREZENT POTENȚIAL

havainnollistanen, havainnollistanet, havainnollistanee, havainnollistanemme, havainnollistanette, havainnollistanevat, havainnollistettaneen

en havainnollistane, et havainnollistane, ei havainnollistane, emme havainnollistane, ette havainnollistane, eivät havainnollistane, ei havainnollistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen havainnollistanut, lienet havainnollistanut, lienee havainnollistanut, lienemme havainnollistaneet, lienette havainnollistaneet, lienevät havainnollistaneet, lienee havainnollistettu

en liene havainnollistanut, et liene havainnollistanut, ei liene havainnollistanut, emme liene havainnollistaneet, ette liene havainnollistaneet, eivät liene havainnollistaneet, ei liene havainnollistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: havainnollistaa    FORMA LUNGĂ: havainnollistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: havainnollistaessa   INSTRUCTIV: havainnollistaen  INESIV PASIV: havainnollistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: havainnollistamaan   INESIV: havainnollistamassa  ELATIV: havainnollistamasta

ADESIV: havainnollistamalla  ABESIV: havainnollistamatta  INSTRUCTIV: havainnollistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: havainnollistaminen   PARTITIV: havainnollistaminen

INFINITIVUL CINCI: havainnollistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: havainnollistava  (gen. havainnollistavan)   PASIV: havainnollistettava   (gen. havainnollistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: havainnollistanut                            PASIV: havainnollistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: havainnollistaja (pl.gen. havainnollistajien)  ADJECTIV NEGATIV: havainnollistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): havainnollistus

 

 

heijastaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

heijastan, heijastat, heijastaa, heijastamme, heijastatte, heijastavat, heijastetaan

en heijasta, et heijasta, ei heijasta, emme heijasta, ette heijasta, eivät heijasta, ei heijasteta

IMPERFECT INDICATIV

heijastin, heijastit, heijasti, heijastimme, heijastitte, heijastivat, heijastettiin

en heijastanut, et heijastanut, ei heijastanut, emme heijastaneet, ette heijastaneet, eivät heijastaneet, ei heijastettu

PERFECT INDICATIV

olen heijastanut, olet heijastanut, on heijastanut, olemme heijastaneet, olette heijastaneet, ovat heijastaneet, on heijastettu

en ole heijastanut, et ole heijastanut, ei ole heijastanut, emme ole heijastaneet, ette ole heijastaneet, eivät ole heijastaneet, ei ole heijastettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin heijastanut, olit heijastanut, oli heijastanut, olimme heijastaneet, olitte heijastaneet, olivat heijastaneet, oli heijastettu

en ollut heijastanut, et ollut heijastanut, ei ollut heijastanut, emme olleet heijastaneet, ette olleet heijastaneet, eivät olleet heijastaneet, ei ollut heijastettu

PREZENT IMPERATIV

-, heijasta, heijastakoon, heijastakaamme, heijastakaa, heijastakoot, heijastettakoon

-, älä heijasta, älköön heijastako, älkäämme heijastako, älkää heijastako, älkööt heijastako, älköön heijastettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon heijastanut, -, -, olkoot heijastaneet, olkoon heijastettu

-, -, älköön olko heijastanut, -, -, älkööt olko heijastaneet, älköön olko heijastettu

PREZENT CONDIȚIONAL

heijastaisin, heijastaisit, heijastaisi, heijastaisimme, heijastaisitte, heijastaisivat, heijastettaisiin

en heijastaisi, et heijastaisi, ei heijastaisi, emme heijastaisi, ette heijastaisi, eivät heijastaisi, ei heijastettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin heijastanut, olisit heijastanut, olisi heijastanut, olisimme heijastaneet, olisitte heijastaneet, olisivat heijastaneet, oltaisiin heijastettu

en olisi heijastanut, et olisi heijastanut, ei olisi heijastanut, emme olisi heijastaneet, ette olisi heijastaneet, eivät olisi heijastaneet, ei olisi heijastettu

PREZENT POTENȚIAL

heijastanen, heijastanet, heijastanee, heijastanemme, heijastanette, heijastanevat, heijastettaneen

en heijastane, et heijastane, ei heijastane, emme heijastane, ette heijastane, eivät heijastane, ei heijastettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen heijastanut, lienet heijastanut, lienee heijastanut, lienemme heijastaneet, lienette heijastaneet, lienevät heijastaneet, lienee heijastettu

en liene heijastanut, et liene heijastanut, ei liene heijastanut, emme liene heijastaneet, ette liene heijastaneet, eivät liene heijastaneet, ei liene heijastettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: heijastaa    FORMA LUNGĂ: heijastaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: heijastaessa   INSTRUCTIV: heijastaen  INESIV PASIV: heijastettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: heijastamaan   INESIV: heijastamassa  ELATIV: heijastamasta

ADESIV: heijastamalla  ABESIV: heijastamatta  INSTRUCTIV: heijastaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: heijastaminen   PARTITIV: heijastaminen

INFINITIVUL CINCI: heijastamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: heijastava  (gen. heijastavan)   PASIV: heijastettava   (gen. heijastettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: heijastanut                      PASIV: heijastettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: heijastaja (pl.gen. heijastajien)  ADJECTIV NEGATIV: heijastamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): heijastus

 

 

hidastaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

hidastan, hidastat, hidastaa, hidastamme, hidastatte, hidastavat, hidastetaan

en hidasta, et hidasta, ei hidasta, emme hidasta, ette hidasta, eivät hidasta, ei hidasteta

IMPERFECT INDICATIV

hidastin, hidastit, hidasti, hidastimme, hidastitte, hidastivat, hidastettiin

en hidastanut, et hidastanut, ei hidastanut, emme hidastaneet, ette hidastaneet, eivät hidastaneet, ei hidastettu

PERFECT INDICATIV

olen hidastanut, olet hidastanut, on hidastanut, olemme hidastaneet, olette hidastaneet, ovat hidastaneet, on hidastettu

en ole hidastanut, et ole hidastanut, ei ole hidastanut, emme ole hidastaneet, ette ole hidastaneet, eivät ole hidastaneet, ei ole hidastettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hidastanut, olit hidastanut, oli hidastanut, olimme hidastaneet, olitte hidastaneet, olivat hidastaneet, oli hidastettu

en ollut hidastanut, et ollut hidastanut, ei ollut hidastanut, emme olleet hidastaneet, ette olleet hidastaneet, eivät olleet hidastaneet, ei ollut hidastettu

PREZENT IMPERATIV

-, hidasta, hidastakoon, hidastakaamme, hidastakaa, hidastakoot, hidastettakoon

-, älä hidasta, älköön hidastako, älkäämme hidastako, älkää hidastako, älkööt hidastako, älköön hidastettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hidastanut, -, -, olkoot hidastaneet, olkoon hidastettu

-, -, älköön olko hidastanut, -, -, älkööt olko hidastaneet, älköön olko hidastettu

PREZENT CONDIȚIONAL

hidastaisin, hidastaisit, hidastaisi, hidastaisimme, hidastaisitte, hidastaisivat, hidastettaisiin

en hidastaisi, et hidastaisi, ei hidastaisi, emme hidastaisi, ette hidastaisi, eivät hidastaisi, ei hidastettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hidastanut, olisit hidastanut, olisi hidastanut, olisimme hidastaneet, olisitte hidastaneet, olisivat hidastaneet, oltaisiin hidastettu

en olisi hidastanut, et olisi hidastanut, ei olisi hidastanut, emme olisi hidastaneet, ette olisi hidastaneet, eivät olisi hidastaneet, ei olisi hidastettu

PREZENT POTENȚIAL

hidastanen, hidastanet, hidastanee, hidastanemme, hidastanette, hidastanevat, hidastettaneen

en hidastane, et hidastane, ei hidastane, emme hidastane, ette hidastane, eivät hidastane, ei hidastettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hidastanut, lienet hidastanut, lienee hidastanut, lienemme hidastaneet, lienette hidastaneet, lienevät hidastaneet, lienee hidastettu

en liene hidastanut, et liene hidastanut, ei liene hidastanut, emme liene hidastaneet, ette liene hidastaneet, eivät liene hidastaneet, ei liene hidastettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hidastaa    FORMA LUNGĂ: hidastaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hidastaessa   INSTRUCTIV: hidastaen  INESIV PASIV: hidastettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hidastamaan   INESIV: hidastamassa  ELATIV: hidastamasta

ADESIV: hidastamalla  ABESIV: hidastamatta  INSTRUCTIV: hidastaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hidastaminen   PARTITIV: hidastaminen

INFINITIVUL CINCI: hidastamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hidastava  (gen. hidastavan)   PASIV: hidastettava   (gen. hidastettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hidastanut                     PASIV: hidastettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hidastaja (pl.gen. hidastajien)  ADJECTIV NEGATIV: hidastamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hidastus

 

 

hienostaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

hienostan, hienostat, hienostaa, hienostamme, hienostatte, hienostavat, hienostetaan

en hienosta, et hienosta, ei hienosta, emme hienosta, ette hienosta, eivät hienosta, ei hienosteta

IMPERFECT INDICATIV

hienostin, hienostit, hienosti, hienostimme, hienostitte, hienostivat, hienostettiin

en hienostanut, et hienostanut, ei hienostanut, emme hienostaneet, ette hienostaneet, eivät hienostaneet, ei hienostettu

PERFECT INDICATIV

olen hienostanut, olet hienostanut, on hienostanut, olemme hienostaneet, olette hienostaneet, ovat hienostaneet, on hienostettu

en ole hienostanut, et ole hienostanut, ei ole hienostanut, emme ole hienostaneet, ette ole hienostaneet, eivät ole hienostaneet, ei ole hienostettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hienostanut, olit hienostanut, oli hienostanut, olimme hienostaneet, olitte hienostaneet, olivat hienostaneet, oli hienostettu

en ollut hienostanut, et ollut hienostanut, ei ollut hienostanut, emme olleet hienostaneet, ette olleet hienostaneet, eivät olleet hienostaneet, ei ollut hienostettu

PREZENT IMPERATIV

-, hienosta, hienostakoon, hienostakaamme, hienostakaa, hienostakoot, hienostettakoon

-, älä hienosta, älköön hienostako, älkäämme hienostako, älkää hienostako, älkööt hienostako, älköön hienostettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hienostanut, -, -, olkoot hienostaneet, olkoon hienostettu

-, -, älköön olko hienostanut, -, -, älkööt olko hienostaneet, älköön olko hienostettu

PREZENT CONDIȚIONAL

hienostaisin, hienostaisit, hienostaisi, hienostaisimme, hienostaisitte, hienostaisivat, hienostettaisiin

en hienostaisi, et hienostaisi, ei hienostaisi, emme hienostaisi, ette hienostaisi, eivät hienostaisi, ei hienostettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hienostanut, olisit hienostanut, olisi hienostanut, olisimme hienostaneet, olisitte hienostaneet, olisivat hienostaneet, oltaisiin hienostettu

en olisi hienostanut, et olisi hienostanut, ei olisi hienostanut, emme olisi hienostaneet, ette olisi hienostaneet, eivät olisi hienostaneet, ei olisi hienostettu

PREZENT POTENȚIAL

hienostanen, hienostanet, hienostanee, hienostanemme, hienostanette, hienostanevat, hienostettaneen

en hienostane, et hienostane, ei hienostane, emme hienostane, ette hienostane, eivät hienostane, ei hienostettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hienostanut, lienet hienostanut, lienee hienostanut, lienemme hienostaneet, lienette hienostaneet, lienevät hienostaneet, lienee hienostettu

en liene hienostanut, et liene hienostanut, ei liene hienostanut, emme liene hienostaneet, ette liene hienostaneet, eivät liene hienostaneet, ei liene hienostettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hienostaa    FORMA LUNGĂ: hienostaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hienostaessa   INSTRUCTIV: hienostaen  INESIV PASIV: hienostettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hienostamaan   INESIV: hienostamassa  ELATIV: hienostamasta

ADESIV: hienostamalla  ABESIV: hienostamatta  INSTRUCTIV: hienostaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hienostaminen   PARTITIV: hienostaminen

INFINITIVUL CINCI: hienostamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hienostava  (gen. hienostavan)   PASIV: hienostettava   (gen. hienostettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hienostanut                      PASIV: hienostettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hienostaja (pl.gen. hienostajien)  ADJECTIV NEGATIV: hienostamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hienostus

 

 

hiillostaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

hiillostan, hiillostat, hiillostaa, hiillostamme, hiillostatte, hiillostavat, hiillostetaan

en hiillosta, et hiillosta, ei hiillosta, emme hiillosta, ette hiillosta, eivät hiillosta, ei hiillosteta

IMPERFECT INDICATIV

hiillostin, hiillostit, hiillosti, hiillostimme, hiillostitte, hiillostivat, hiillostettiin

en hiillostanut, et hiillostanut, ei hiillostanut, emme hiillostaneet, ette hiillostaneet, eivät hiillostaneet, ei hiillostettu

PERFECT INDICATIV

olen hiillostanut, olet hiillostanut, on hiillostanut, olemme hiillostaneet, olette hiillostaneet, ovat hiillostaneet, on hiillostettu

en ole hiillostanut, et ole hiillostanut, ei ole hiillostanut, emme ole hiillostaneet, ette ole hiillostaneet, eivät ole hiillostaneet, ei ole hiillostettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hiillostanut, olit hiillostanut, oli hiillostanut, olimme hiillostaneet, olitte hiillostaneet, olivat hiillostaneet, oli hiillostettu

en ollut hiillostanut, et ollut hiillostanut, ei ollut hiillostanut, emme olleet hiillostaneet, ette olleet hiillostaneet, eivät olleet hiillostaneet, ei ollut hiillostettu

PREZENT IMPERATIV

-, hiillosta, hiillostakoon, hiillostakaamme, hiillostakaa, hiillostakoot, hiillostettakoon

-, älä hiillosta, älköön hiillostako, älkäämme hiillostako, älkää hiillostako, älkööt hiillostako, älköön hiillostettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hiillostanut, -, -, olkoot hiillostaneet, olkoon hiillostettu

-, -, älköön olko hiillostanut, -, -, älkööt olko hiillostaneet, älköön olko hiillostettu

PREZENT CONDIȚIONAL

hiillostaisin, hiillostaisit, hiillostaisi, hiillostaisimme, hiillostaisitte, hiillostaisivat, hiillostettaisiin

en hiillostaisi, et hiillostaisi, ei hiillostaisi, emme hiillostaisi, ette hiillostaisi, eivät hiillostaisi, ei hiillostettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hiillostanut, olisit hiillostanut, olisi hiillostanut, olisimme hiillostaneet, olisitte hiillostaneet, olisivat hiillostaneet, oltaisiin hiillostettu

en olisi hiillostanut, et olisi hiillostanut, ei olisi hiillostanut, emme olisi hiillostaneet, ette olisi hiillostaneet, eivät olisi hiillostaneet, ei olisi hiillostettu

PREZENT POTENȚIAL

hiillostanen, hiillostanet, hiillostanee, hiillostanemme, hiillostanette, hiillostanevat, hiillostettaneen

en hiillostane, et hiillostane, ei hiillostane, emme hiillostane, ette hiillostane, eivät hiillostane, ei hiillostettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hiillostanut, lienet hiillostanut, lienee hiillostanut, lienemme hiillostaneet, lienette hiillostaneet, lienevät hiillostaneet, lienee hiillostettu

en liene hiillostanut, et liene hiillostanut, ei liene hiillostanut, emme liene hiillostaneet, ette liene hiillostaneet, eivät liene hiillostaneet, ei liene hiillostettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hiillostaa    FORMA LUNGĂ: hiillostaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hiillostaessa   INSTRUCTIV: hiillostaen  INESIV PASIV: hiillostettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hiillostamaan   INESIV: hiillostamassa  ELATIV: hiillostamasta

ADESIV: hiillostamalla  ABESIV: hiillostamatta  INSTRUCTIV: hiillostaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hiillostaminen   PARTITIV: hiillostaminen

INFINITIVUL CINCI: hiillostamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hiillostava  (gen. hiillostavan)   PASIV: hiillostettava   (gen. hiillostettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hiillostanut                       PASIV: hiillostettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hiillostaja (pl.gen. hiillostajien)  ADJECTIV NEGATIV: hiillostamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hiillostus

 

 

hiostaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

hiostan, hiostat, hiostaa, hiostamme, hiostatte, hiostavat, hiostetaan

en hiosta, et hiosta, ei hiosta, emme hiosta, ette hiosta, eivät hiosta, ei hiosteta

IMPERFECT INDICATIV

hiostin, hiostit, hiosti, hiostimme, hiostitte, hiostivat, hiostettiin

en hiostanut, et hiostanut, ei hiostanut, emme hiostaneet, ette hiostaneet, eivät hiostaneet, ei hiostettu

PERFECT INDICATIV

olen hiostanut, olet hiostanut, on hiostanut, olemme hiostaneet, olette hiostaneet, ovat hiostaneet, on hiostettu

en ole hiostanut, et ole hiostanut, ei ole hiostanut, emme ole hiostaneet, ette ole hiostaneet, eivät ole hiostaneet, ei ole hiostettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hiostanut, olit hiostanut, oli hiostanut, olimme hiostaneet, olitte hiostaneet, olivat hiostaneet, oli hiostettu

en ollut hiostanut, et ollut hiostanut, ei ollut hiostanut, emme olleet hiostaneet, ette olleet hiostaneet, eivät olleet hiostaneet, ei ollut hiostettu

PREZENT IMPERATIV

-, hiosta, hiostakoon, hiostakaamme, hiostakaa, hiostakoot, hiostettakoon

-, älä hiosta, älköön hiostako, älkäämme hiostako, älkää hiostako, älkööt hiostako, älköön hiostettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hiostanut, -, -, olkoot hiostaneet, olkoon hiostettu

-, -, älköön olko hiostanut, -, -, älkööt olko hiostaneet, älköön olko hiostettu

PREZENT CONDIȚIONAL

hiostaisin, hiostaisit, hiostaisi, hiostaisimme, hiostaisitte, hiostaisivat, hiostettaisiin

en hiostaisi, et hiostaisi, ei hiostaisi, emme hiostaisi, ette hiostaisi, eivät hiostaisi, ei hiostettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hiostanut, olisit hiostanut, olisi hiostanut, olisimme hiostaneet, olisitte hiostaneet, olisivat hiostaneet, oltaisiin hiostettu

en olisi hiostanut, et olisi hiostanut, ei olisi hiostanut, emme olisi hiostaneet, ette olisi hiostaneet, eivät olisi hiostaneet, ei olisi hiostettu

PREZENT POTENȚIAL

hiostanen, hiostanet, hiostanee, hiostanemme, hiostanette, hiostanevat, hiostettaneen

en hiostane, et hiostane, ei hiostane, emme hiostane, ette hiostane, eivät hiostane, ei hiostettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hiostanut, lienet hiostanut, lienee hiostanut, lienemme hiostaneet, lienette hiostaneet, lienevät hiostaneet, lienee hiostettu

en liene hiostanut, et liene hiostanut, ei liene hiostanut, emme liene hiostaneet, ette liene hiostaneet, eivät liene hiostaneet, ei liene hiostettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hiostaa    FORMA LUNGĂ: hiostaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hiostaessa   INSTRUCTIV: hiostaen  INESIV PASIV: hiostettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hiostamaan   INESIV: hiostamassa  ELATIV: hiostamasta

ADESIV: hiostamalla  ABESIV: hiostamatta  INSTRUCTIV: hiostaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hiostaminen   PARTITIV: hiostaminen

INFINITIVUL CINCI: hiostamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hiostava  (gen. hiostavan)   PASIV: hiostettava   (gen. hiostettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hiostanut                    PASIV: hiostettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hiostaja (pl.gen. hiostajien)  ADJECTIV NEGATIV: hiostamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hiostus

 

 

hohkaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

hohkan, hohkat, hohkaa, hohkamme, hohkatte, hohkavat, hohketaan

en hohka, et hohka, ei hohka, emme hohka, ette hohka, eivät hohka, ei hohketa

IMPERFECT INDICATIV

hohkin, hohkit, hohki, hohkimme, hohkitte, hohkivat, hohkettiin

en hohkanut, et hohkanut, ei hohkanut, emme hohkaneet, ette hohkaneet, eivät hohkaneet, ei hohkettu

PERFECT INDICATIV

olen hohkanut, olet hohkanut, on hohkanut, olemme hohkaneet, olette hohkaneet, ovat hohkaneet, on hohkettu

en ole hohkanut, et ole hohkanut, ei ole hohkanut, emme ole hohkaneet, ette ole hohkaneet, eivät ole hohkaneet, ei ole hohkettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hohkanut, olit hohkanut, oli hohkanut, olimme hohkaneet, olitte hohkaneet, olivat hohkaneet, oli hohkettu

en ollut hohkanut, et ollut hohkanut, ei ollut hohkanut, emme olleet hohkaneet, ette olleet hohkaneet, eivät olleet hohkaneet, ei ollut hohkettu

PREZENT IMPERATIV

-, hohka, hohkakoon, hohkakaamme, hohkakaa, hohkakoot, hohkettakoon

-, älä hohka, älköön hohkako, älkäämme hohkako, älkää hohkako, älkööt hohkako, älköön hohkettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hohkanut, -, -, olkoot hohkaneet, olkoon hohkettu

-, -, älköön olko hohkanut, -, -, älkööt olko hohkaneet, älköön olko hohkettu

PREZENT CONDIȚIONAL

hohkaisin, hohkaisit, hohkaisi, hohkaisimme, hohkaisitte, hohkaisivat, hohkettaisiin

en hohkaisi, et hohkaisi, ei hohkaisi, emme hohkaisi, ette hohkaisi, eivät hohkaisi, ei hohkettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hohkanut, olisit hohkanut, olisi hohkanut, olisimme hohkaneet, olisitte hohkaneet, olisivat hohkaneet, oltaisiin hohkettu

en olisi hohkanut, et olisi hohkanut, ei olisi hohkanut, emme olisi hohkaneet, ette olisi hohkaneet, eivät olisi hohkaneet, ei olisi hohkettu

PREZENT POTENȚIAL

hohkanen, hohkanet, hohkanee, hohkanemme, hohkanette, hohkanevat, hohkettaneen

en hohkane, et hohkane, ei hohkane, emme hohkane, ette hohkane, eivät hohkane, ei hohkettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hohkanut, lienet hohkanut, lienee hohkanut, lienemme hohkaneet, lienette hohkaneet, lienevät hohkaneet, lienee hohkettu

en liene hohkanut, et liene hohkanut, ei liene hohkanut, emme liene hohkaneet, ette liene hohkaneet, eivät liene hohkaneet, ei liene hohkettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hohkaa    FORMA LUNGĂ: hohkaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hohkaessa   INSTRUCTIV: hohkaen  INESIV PASIV: hohkettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hohkamaan   INESIV: hohkamassa  ELATIV: hohkamasta

ADESIV: hohkamalla  ABESIV: hohkamatta  INSTRUCTIV: hohkaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hohkaminen   PARTITIV: hohkaminen

INFINITIVUL CINCI: hohkamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hohkava  (gen. hohkavan)   PASIV: hohkettava   (gen. hohkettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hohkanut                   PASIV: hohkettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hohkaja (pl.gen. hohkajien)  ADJECTIV NEGATIV: hohkamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hohko

 

 

hoikistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

hoikistan, hoikistat, hoikistaa, hoikistamme, hoikistatte, hoikistavat, hoikistetaan

en hoikista, et hoikista, ei hoikista, emme hoikista, ette hoikista, eivät hoikista, ei hoikisteta

IMPERFECT INDICATIV

hoikistin, hoikistit, hoikisti, hoikistimme, hoikistitte, hoikistivat, hoikistettiin

en hoikistanut, et hoikistanut, ei hoikistanut, emme hoikistaneet, ette hoikistaneet, eivät hoikistaneet, ei hoikistettu

PERFECT INDICATIV

olen hoikistanut, olet hoikistanut, on hoikistanut, olemme hoikistaneet, olette hoikistaneet, ovat hoikistaneet, on hoikistettu

en ole hoikistanut, et ole hoikistanut, ei ole hoikistanut, emme ole hoikistaneet, ette ole hoikistaneet, eivät ole hoikistaneet, ei ole hoikistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hoikistanut, olit hoikistanut, oli hoikistanut, olimme hoikistaneet, olitte hoikistaneet, olivat hoikistaneet, oli hoikistettu

en ollut hoikistanut, et ollut hoikistanut, ei ollut hoikistanut, emme olleet hoikistaneet, ette olleet hoikistaneet, eivät olleet hoikistaneet, ei ollut hoikistettu

PREZENT IMPERATIV

-, hoikista, hoikistakoon, hoikistakaamme, hoikistakaa, hoikistakoot, hoikistettakoon

-, älä hoikista, älköön hoikistako, älkäämme hoikistako, älkää hoikistako, älkööt hoikistako, älköön hoikistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hoikistanut, -, -, olkoot hoikistaneet, olkoon hoikistettu

-, -, älköön olko hoikistanut, -, -, älkööt olko hoikistaneet, älköön olko hoikistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

hoikistaisin, hoikistaisit, hoikistaisi, hoikistaisimme, hoikistaisitte, hoikistaisivat, hoikistettaisiin

en hoikistaisi, et hoikistaisi, ei hoikistaisi, emme hoikistaisi, ette hoikistaisi, eivät hoikistaisi, ei hoikistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hoikistanut, olisit hoikistanut, olisi hoikistanut, olisimme hoikistaneet, olisitte hoikistaneet, olisivat hoikistaneet, oltaisiin hoikistettu

en olisi hoikistanut, et olisi hoikistanut, ei olisi hoikistanut, emme olisi hoikistaneet, ette olisi hoikistaneet, eivät olisi hoikistaneet, ei olisi hoikistettu

PREZENT POTENȚIAL

hoikistanen, hoikistanet, hoikistanee, hoikistanemme, hoikistanette, hoikistanevat, hoikistettaneen

en hoikistane, et hoikistane, ei hoikistane, emme hoikistane, ette hoikistane, eivät hoikistane, ei hoikistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hoikistanut, lienet hoikistanut, lienee hoikistanut, lienemme hoikistaneet, lienette hoikistaneet, lienevät hoikistaneet, lienee hoikistettu

en liene hoikistanut, et liene hoikistanut, ei liene hoikistanut, emme liene hoikistaneet, ette liene hoikistaneet, eivät liene hoikistaneet, ei liene hoikistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hoikistaa    FORMA LUNGĂ: hoikistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hoikistaessa   INSTRUCTIV: hoikistaen  INESIV PASIV: hoikistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hoikistamaan   INESIV: hoikistamassa  ELATIV: hoikistamasta

ADESIV: hoikistamalla  ABESIV: hoikistamatta  INSTRUCTIV: hoikistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hoikistaminen   PARTITIV: hoikistaminen

INFINITIVUL CINCI: hoikistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hoikistava  (gen. hoikistavan)   PASIV: hoikistettava   (gen. hoikistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hoikistanut                      PASIV: hoikistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hoikistaja (pl.gen. hoikistajien)  ADJECTIV NEGATIV: hoikistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hoikistus

 

 

homogeenistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

homogeenistan, homogeenistat, homogeenistaa, homogeenistamme, homogeenistatte, homogeenistavat, homogeenistetaan

en homogeenista, et homogeenista, ei homogeenista, emme homogeenista, ette homogeenista, eivät homogeenista, ei homogeenisteta

IMPERFECT INDICATIV

homogeenistin, homogeenistit, homogeenisti, homogeenistimme, homogeenistitte, homogeenistivat, homogeenistettiin

en homogeenistanut, et homogeenistanut, ei homogeenistanut, emme homogeenistaneet, ette homogeenistaneet, eivät homogeenistaneet, ei homogeenistettu

PERFECT INDICATIV

olen homogeenistanut, olet homogeenistanut, on homogeenistanut, olemme homogeenistaneet, olette homogeenistaneet, ovat homogeenistaneet, on homogeenistettu

en ole homogeenistanut, et ole homogeenistanut, ei ole homogeenistanut, emme ole homogeenistaneet, ette ole homogeenistaneet, eivät ole homogeenistaneet, ei ole homogeenistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin homogeenistanut, olit homogeenistanut, oli homogeenistanut, olimme homogeenistaneet, olitte homogeenistaneet, olivat homogeenistaneet, oli homogeenistettu

en ollut homogeenistanut, et ollut homogeenistanut, ei ollut homogeenistanut, emme olleet homogeenistaneet, ette olleet homogeenistaneet, eivät olleet homogeenistaneet, ei ollut homogeenistettu

PREZENT IMPERATIV

-, homogeenista, homogeenistakoon, homogeenistakaamme, homogeenistakaa, homogeenistakoot, homogeenistettakoon

-, älä homogeenista, älköön homogeenistako, älkäämme homogeenistako, älkää homogeenistako, älkööt homogeenistako, älköön homogeenistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon homogeenistanut, -, -, olkoot homogeenistaneet, olkoon homogeenistettu

-, -, älköön olko homogeenistanut, -, -, älkööt olko homogeenistaneet, älköön olko homogeenistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

homogeenistaisin, homogeenistaisit, homogeenistaisi, homogeenistaisimme, homogeenistaisitte, homogeenistaisivat, homogeenistettaisiin

en homogeenistaisi, et homogeenistaisi, ei homogeenistaisi, emme homogeenistaisi, ette homogeenistaisi, eivät homogeenistaisi, ei homogeenistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin homogeenistanut, olisit homogeenistanut, olisi homogeenistanut, olisimme homogeenistaneet, olisitte homogeenistaneet, olisivat homogeenistaneet, oltaisiin homogeenistettu

en olisi homogeenistanut, et olisi homogeenistanut, ei olisi homogeenistanut, emme olisi homogeenistaneet, ette olisi homogeenistaneet, eivät olisi homogeenistaneet, ei olisi homogeenistettu

PREZENT POTENȚIAL

homogeenistanen, homogeenistanet, homogeenistanee, homogeenistanemme, homogeenistanette, homogeenistanevat, homogeenistettaneen

en homogeenistane, et homogeenistane, ei homogeenistane, emme homogeenistane, ette homogeenistane, eivät homogeenistane, ei homogeenistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen homogeenistanut, lienet homogeenistanut, lienee homogeenistanut, lienemme homogeenistaneet, lienette homogeenistaneet, lienevät homogeenistaneet, lienee homogeenistettu

en liene homogeenistanut, et liene homogeenistanut, ei liene homogeenistanut, emme liene homogeenistaneet, ette liene homogeenistaneet, eivät liene homogeenistaneet, ei liene homogeenistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: homogeenistaa    FORMA LUNGĂ: homogeenistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: homogeenistaessa   INSTRUCTIV: homogeenistaen  INESIV PASIV: homogeenistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: homogeenistamaan   INESIV: homogeenistamassa  ELATIV: homogeenistamasta

ADESIV: homogeenistamalla  ABESIV: homogeenistamatta  INSTRUCTIV: homogeenistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: homogeenistaminen   PARTITIV: homogeenistaminen

INFINITIVUL CINCI: homogeenistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: homogeenistava  (gen. homogeenistavan)   PASIV: homogeenistettava   (gen. homogeenistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: homogeenistanut                          PASIV: homogeenistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: homogeenistaja (pl.gen. homogeenistajien)  ADJECTIV NEGATIV: homogeenistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): homogeenistus

 

 

humaanistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

humaanistan, humaanistat, humaanistaa, humaanistamme, humaanistatte, humaanistavat, humaanistetaan

en humaanista, et humaanista, ei humaanista, emme humaanista, ette humaanista, eivät humaanista, ei humaanisteta

IMPERFECT INDICATIV

humaanistin, humaanistit, humaanisti, humaanistimme, humaanistitte, humaanistivat, humaanistettiin

en humaanistanut, et humaanistanut, ei humaanistanut, emme humaanistaneet, ette humaanistaneet, eivät humaanistaneet, ei humaanistettu

PERFECT INDICATIV

olen humaanistanut, olet humaanistanut, on humaanistanut, olemme humaanistaneet, olette humaanistaneet, ovat humaanistaneet, on humaanistettu

en ole humaanistanut, et ole humaanistanut, ei ole humaanistanut, emme ole humaanistaneet, ette ole humaanistaneet, eivät ole humaanistaneet, ei ole humaanistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin humaanistanut, olit humaanistanut, oli humaanistanut, olimme humaanistaneet, olitte humaanistaneet, olivat humaanistaneet, oli humaanistettu

en ollut humaanistanut, et ollut humaanistanut, ei ollut humaanistanut, emme olleet humaanistaneet, ette olleet humaanistaneet, eivät olleet humaanistaneet, ei ollut humaanistettu

PREZENT IMPERATIV

-, humaanista, humaanistakoon, humaanistakaamme, humaanistakaa, humaanistakoot, humaanistettakoon

-, älä humaanista, älköön humaanistako, älkäämme humaanistako, älkää humaanistako, älkööt humaanistako, älköön humaanistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon humaanistanut, -, -, olkoot humaanistaneet, olkoon humaanistettu

-, -, älköön olko humaanistanut, -, -, älkööt olko humaanistaneet, älköön olko humaanistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

humaanistaisin, humaanistaisit, humaanistaisi, humaanistaisimme, humaanistaisitte, humaanistaisivat, humaanistettaisiin

en humaanistaisi, et humaanistaisi, ei humaanistaisi, emme humaanistaisi, ette humaanistaisi, eivät humaanistaisi, ei humaanistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin humaanistanut, olisit humaanistanut, olisi humaanistanut, olisimme humaanistaneet, olisitte humaanistaneet, olisivat humaanistaneet, oltaisiin humaanistettu

en olisi humaanistanut, et olisi humaanistanut, ei olisi humaanistanut, emme olisi humaanistaneet, ette olisi humaanistaneet, eivät olisi humaanistaneet, ei olisi humaanistettu

PREZENT POTENȚIAL

humaanistanen, humaanistanet, humaanistanee, humaanistanemme, humaanistanette, humaanistanevat, humaanistettaneen

en humaanistane, et humaanistane, ei humaanistane, emme humaanistane, ette humaanistane, eivät humaanistane, ei humaanistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen humaanistanut, lienet humaanistanut, lienee humaanistanut, lienemme humaanistaneet, lienette humaanistaneet, lienevät humaanistaneet, lienee humaanistettu

en liene humaanistanut, et liene humaanistanut, ei liene humaanistanut, emme liene humaanistaneet, ette liene humaanistaneet, eivät liene humaanistaneet, ei liene humaanistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: humaanistaa    FORMA LUNGĂ: humaanistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: humaanistaessa   INSTRUCTIV: humaanistaen  INESIV PASIV: humaanistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: humaanistamaan   INESIV: humaanistamassa  ELATIV: humaanistamasta

ADESIV: humaanistamalla  ABESIV: humaanistamatta  INSTRUCTIV: humaanistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: humaanistaminen   PARTITIV: humaanistaminen

INFINITIVUL CINCI: humaanistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: humaanistava  (gen. humaanistavan)   PASIV: humaanistettava   (gen. humaanistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: humaanistanut                        PASIV: humaanistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: humaanistaja (pl.gen. humaanistajien)  ADJECTIV NEGATIV: humaanistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): humaanistus

 

 

huristaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

huristan, huristat, huristaa, huristamme, huristatte, huristavat, huristetaan

en hurista, et hurista, ei hurista, emme hurista, ette hurista, eivät hurista, ei huristeta

IMPERFECT INDICATIV

huristin, huristit, huristi, huristimme, huristitte, huristivat, huristettiin

en huristanut, et huristanut, ei huristanut, emme huristaneet, ette huristaneet, eivät huristaneet, ei huristettu

PERFECT INDICATIV

olen huristanut, olet huristanut, on huristanut, olemme huristaneet, olette huristaneet, ovat huristaneet, on huristettu

en ole huristanut, et ole huristanut, ei ole huristanut, emme ole huristaneet, ette ole huristaneet, eivät ole huristaneet, ei ole huristettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin huristanut, olit huristanut, oli huristanut, olimme huristaneet, olitte huristaneet, olivat huristaneet, oli huristettu

en ollut huristanut, et ollut huristanut, ei ollut huristanut, emme olleet huristaneet, ette olleet huristaneet, eivät olleet huristaneet, ei ollut huristettu

PREZENT IMPERATIV

-, hurista, huristakoon, huristakaamme, huristakaa, huristakoot, huristettakoon

-, älä hurista, älköön huristako, älkäämme huristako, älkää huristako, älkööt huristako, älköön huristettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon huristanut, -, -, olkoot huristaneet, olkoon huristettu

-, -, älköön olko huristanut, -, -, älkööt olko huristaneet, älköön olko huristettu

PREZENT CONDIȚIONAL

huristaisin, huristaisit, huristaisi, huristaisimme, huristaisitte, huristaisivat, huristettaisiin

en huristaisi, et huristaisi, ei huristaisi, emme huristaisi, ette huristaisi, eivät huristaisi, ei huristettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin huristanut, olisit huristanut, olisi huristanut, olisimme huristaneet, olisitte huristaneet, olisivat huristaneet, oltaisiin huristettu

en olisi huristanut, et olisi huristanut, ei olisi huristanut, emme olisi huristaneet, ette olisi huristaneet, eivät olisi huristaneet, ei olisi huristettu

PREZENT POTENȚIAL

huristanen, huristanet, huristanee, huristanemme, huristanette, huristanevat, huristettaneen

en huristane, et huristane, ei huristane, emme huristane, ette huristane, eivät huristane, ei huristettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen huristanut, lienet huristanut, lienee huristanut, lienemme huristaneet, lienette huristaneet, lienevät huristaneet, lienee huristettu

en liene huristanut, et liene huristanut, ei liene huristanut, emme liene huristaneet, ette liene huristaneet, eivät liene huristaneet, ei liene huristettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: huristaa    FORMA LUNGĂ: huristaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: huristaessa   INSTRUCTIV: huristaen  INESIV PASIV: huristettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: huristamaan   INESIV: huristamassa  ELATIV: huristamasta

ADESIV: huristamalla  ABESIV: huristamatta  INSTRUCTIV: huristaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: huristaminen   PARTITIV: huristaminen

INFINITIVUL CINCI: huristamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: huristava  (gen. huristavan)   PASIV: huristettava   (gen. huristettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: huristanut                     PASIV: huristettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: huristaja (pl.gen. huristajien)  ADJECTIV NEGATIV: huristamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): huristus

 

 

ideaalistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

ideaalistan, ideaalistat, ideaalistaa, ideaalistamme, ideaalistatte, ideaalistavat, ideaalistetaan

en ideaalista, et ideaalista, ei ideaalista, emme ideaalista, ette ideaalista, eivät ideaalista, ei ideaalisteta

IMPERFECT INDICATIV

ideaalistin, ideaalistit, ideaalisti, ideaalistimme, ideaalistitte, ideaalistivat, ideaalistettiin

en ideaalistanut, et ideaalistanut, ei ideaalistanut, emme ideaalistaneet, ette ideaalistaneet, eivät ideaalistaneet, ei ideaalistettu

PERFECT INDICATIV

olen ideaalistanut, olet ideaalistanut, on ideaalistanut, olemme ideaalistaneet, olette ideaalistaneet, ovat ideaalistaneet, on ideaalistettu

en ole ideaalistanut, et ole ideaalistanut, ei ole ideaalistanut, emme ole ideaalistaneet, ette ole ideaalistaneet, eivät ole ideaalistaneet, ei ole ideaalistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin ideaalistanut, olit ideaalistanut, oli ideaalistanut, olimme ideaalistaneet, olitte ideaalistaneet, olivat ideaalistaneet, oli ideaalistettu

en ollut ideaalistanut, et ollut ideaalistanut, ei ollut ideaalistanut, emme olleet ideaalistaneet, ette olleet ideaalistaneet, eivät olleet ideaalistaneet, ei ollut ideaalistettu

PREZENT IMPERATIV

-, ideaalista, ideaalistakoon, ideaalistakaamme, ideaalistakaa, ideaalistakoot, ideaalistettakoon

-, älä ideaalista, älköön ideaalistako, älkäämme ideaalistako, älkää ideaalistako, älkööt ideaalistako, älköön ideaalistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon ideaalistanut, -, -, olkoot ideaalistaneet, olkoon ideaalistettu

-, -, älköön olko ideaalistanut, -, -, älkööt olko ideaalistaneet, älköön olko ideaalistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

ideaalistaisin, ideaalistaisit, ideaalistaisi, ideaalistaisimme, ideaalistaisitte, ideaalistaisivat, ideaalistettaisiin

en ideaalistaisi, et ideaalistaisi, ei ideaalistaisi, emme ideaalistaisi, ette ideaalistaisi, eivät ideaalistaisi, ei ideaalistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin ideaalistanut, olisit ideaalistanut, olisi ideaalistanut, olisimme ideaalistaneet, olisitte ideaalistaneet, olisivat ideaalistaneet, oltaisiin ideaalistettu

en olisi ideaalistanut, et olisi ideaalistanut, ei olisi ideaalistanut, emme olisi ideaalistaneet, ette olisi ideaalistaneet, eivät olisi ideaalistaneet, ei olisi ideaalistettu

PREZENT POTENȚIAL

ideaalistanen, ideaalistanet, ideaalistanee, ideaalistanemme, ideaalistanette, ideaalistanevat, ideaalistettaneen

en ideaalistane, et ideaalistane, ei ideaalistane, emme ideaalistane, ette ideaalistane, eivät ideaalistane, ei ideaalistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen ideaalistanut, lienet ideaalistanut, lienee ideaalistanut, lienemme ideaalistaneet, lienette ideaalistaneet, lienevät ideaalistaneet, lienee ideaalistettu

en liene ideaalistanut, et liene ideaalistanut, ei liene ideaalistanut, emme liene ideaalistaneet, ette liene ideaalistaneet, eivät liene ideaalistaneet, ei liene ideaalistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: ideaalistaa    FORMA LUNGĂ: ideaalistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: ideaalistaessa   INSTRUCTIV: ideaalistaen  INESIV PASIV: ideaalistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: ideaalistamaan   INESIV: ideaalistamassa  ELATIV: ideaalistamasta

ADESIV: ideaalistamalla  ABESIV: ideaalistamatta  INSTRUCTIV: ideaalistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: ideaalistaminen   PARTITIV: ideaalistaminen

INFINITIVUL CINCI: ideaalistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: ideaalistava  (gen. ideaalistavan)   PASIV: ideaalistettava   (gen. ideaalistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: ideaalistanut                        PASIV: ideaalistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: ideaalistaja (pl.gen. ideaalistajien)  ADJECTIV NEGATIV: ideaalistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): ideaalistus

 

 

ikuistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

ikuistan, ikuistat, ikuistaa, ikuistamme, ikuistatte, ikuistavat, ikuistetaan

en ikuista, et ikuista, ei ikuista, emme ikuista, ette ikuista, eivät ikuista, ei ikuisteta

IMPERFECT INDICATIV

ikuistin, ikuistit, ikuisti, ikuistimme, ikuistitte, ikuistivat, ikuistettiin

en ikuistanut, et ikuistanut, ei ikuistanut, emme ikuistaneet, ette ikuistaneet, eivät ikuistaneet, ei ikuistettu

PERFECT INDICATIV

olen ikuistanut, olet ikuistanut, on ikuistanut, olemme ikuistaneet, olette ikuistaneet, ovat ikuistaneet, on ikuistettu

en ole ikuistanut, et ole ikuistanut, ei ole ikuistanut, emme ole ikuistaneet, ette ole ikuistaneet, eivät ole ikuistaneet, ei ole ikuistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin ikuistanut, olit ikuistanut, oli ikuistanut, olimme ikuistaneet, olitte ikuistaneet, olivat ikuistaneet, oli ikuistettu

en ollut ikuistanut, et ollut ikuistanut, ei ollut ikuistanut, emme olleet ikuistaneet, ette olleet ikuistaneet, eivät olleet ikuistaneet, ei ollut ikuistettu

PREZENT IMPERATIV

-, ikuista, ikuistakoon, ikuistakaamme, ikuistakaa, ikuistakoot, ikuistettakoon

-, älä ikuista, älköön ikuistako, älkäämme ikuistako, älkää ikuistako, älkööt ikuistako, älköön ikuistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon ikuistanut, -, -, olkoot ikuistaneet, olkoon ikuistettu

-, -, älköön olko ikuistanut, -, -, älkööt olko ikuistaneet, älköön olko ikuistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

ikuistaisin, ikuistaisit, ikuistaisi, ikuistaisimme, ikuistaisitte, ikuistaisivat, ikuistettaisiin

en ikuistaisi, et ikuistaisi, ei ikuistaisi, emme ikuistaisi, ette ikuistaisi, eivät ikuistaisi, ei ikuistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin ikuistanut, olisit ikuistanut, olisi ikuistanut, olisimme ikuistaneet, olisitte ikuistaneet, olisivat ikuistaneet, oltaisiin ikuistettu

en olisi ikuistanut, et olisi ikuistanut, ei olisi ikuistanut, emme olisi ikuistaneet, ette olisi ikuistaneet, eivät olisi ikuistaneet, ei olisi ikuistettu

PREZENT POTENȚIAL

ikuistanen, ikuistanet, ikuistanee, ikuistanemme, ikuistanette, ikuistanevat, ikuistettaneen

en ikuistane, et ikuistane, ei ikuistane, emme ikuistane, ette ikuistane, eivät ikuistane, ei ikuistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen ikuistanut, lienet ikuistanut, lienee ikuistanut, lienemme ikuistaneet, lienette ikuistaneet, lienevät ikuistaneet, lienee ikuistettu

en liene ikuistanut, et liene ikuistanut, ei liene ikuistanut, emme liene ikuistaneet, ette liene ikuistaneet, eivät liene ikuistaneet, ei liene ikuistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: ikuistaa    FORMA LUNGĂ: ikuistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: ikuistaessa   INSTRUCTIV: ikuistaen  INESIV PASIV: ikuistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: ikuistamaan   INESIV: ikuistamassa  ELATIV: ikuistamasta

ADESIV: ikuistamalla  ABESIV: ikuistamatta  INSTRUCTIV: ikuistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: ikuistaminen   PARTITIV: ikuistaminen

INFINITIVUL CINCI: ikuistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: ikuistava  (gen. ikuistavan)   PASIV: ikuistettava   (gen. ikuistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: ikuistanut                     PASIV: ikuistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: ikuistaja (pl.gen. ikuistajien)  ADJECTIV NEGATIV: ikuistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): ikuistus

 

 

illastaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

illastan, illastat, illastaa, illastamme, illastatte, illastavat, illastetaan

en illasta, et illasta, ei illasta, emme illasta, ette illasta, eivät illasta, ei illasteta

IMPERFECT INDICATIV

illastin, illastit, illasti, illastimme, illastitte, illastivat, illastettiin

en illastanut, et illastanut, ei illastanut, emme illastaneet, ette illastaneet, eivät illastaneet, ei illastettu

PERFECT INDICATIV

olen illastanut, olet illastanut, on illastanut, olemme illastaneet, olette illastaneet, ovat illastaneet, on illastettu

en ole illastanut, et ole illastanut, ei ole illastanut, emme ole illastaneet, ette ole illastaneet, eivät ole illastaneet, ei ole illastettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin illastanut, olit illastanut, oli illastanut, olimme illastaneet, olitte illastaneet, olivat illastaneet, oli illastettu

en ollut illastanut, et ollut illastanut, ei ollut illastanut, emme olleet illastaneet, ette olleet illastaneet, eivät olleet illastaneet, ei ollut illastettu

PREZENT IMPERATIV

-, illasta, illastakoon, illastakaamme, illastakaa, illastakoot, illastettakoon

-, älä illasta, älköön illastako, älkäämme illastako, älkää illastako, älkööt illastako, älköön illastettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon illastanut, -, -, olkoot illastaneet, olkoon illastettu

-, -, älköön olko illastanut, -, -, älkööt olko illastaneet, älköön olko illastettu

PREZENT CONDIȚIONAL

illastaisin, illastaisit, illastaisi, illastaisimme, illastaisitte, illastaisivat, illastettaisiin

en illastaisi, et illastaisi, ei illastaisi, emme illastaisi, ette illastaisi, eivät illastaisi, ei illastettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin illastanut, olisit illastanut, olisi illastanut, olisimme illastaneet, olisitte illastaneet, olisivat illastaneet, oltaisiin illastettu

en olisi illastanut, et olisi illastanut, ei olisi illastanut, emme olisi illastaneet, ette olisi illastaneet, eivät olisi illastaneet, ei olisi illastettu

PREZENT POTENȚIAL

illastanen, illastanet, illastanee, illastanemme, illastanette, illastanevat, illastettaneen

en illastane, et illastane, ei illastane, emme illastane, ette illastane, eivät illastane, ei illastettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen illastanut, lienet illastanut, lienee illastanut, lienemme illastaneet, lienette illastaneet, lienevät illastaneet, lienee illastettu

en liene illastanut, et liene illastanut, ei liene illastanut, emme liene illastaneet, ette liene illastaneet, eivät liene illastaneet, ei liene illastettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: illastaa    FORMA LUNGĂ: illastaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: illastaessa   INSTRUCTIV: illastaen  INESIV PASIV: illastettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: illastamaan   INESIV: illastamassa  ELATIV: illastamasta

ADESIV: illastamalla  ABESIV: illastamatta  INSTRUCTIV: illastaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: illastaminen   PARTITIV: illastaminen

INFINITIVUL CINCI: illastamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: illastava  (gen. illastavan)   PASIV: illastettava   (gen. illastettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: illastanut                     PASIV: illastettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: illastaja (pl.gen. illastajien)  ADJECTIV NEGATIV: illastamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): illastus

 

 

innostaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

innostan, innostat, innostaa, innostamme, innostatte, innostavat, innostetaan

en innosta, et innosta, ei innosta, emme innosta, ette innosta, eivät innosta, ei innosteta

IMPERFECT INDICATIV

innostin, innostit, innosti, innostimme, innostitte, innostivat, innostettiin

en innostanut, et innostanut, ei innostanut, emme innostaneet, ette innostaneet, eivät innostaneet, ei innostettu

PERFECT INDICATIV

olen innostanut, olet innostanut, on innostanut, olemme innostaneet, olette innostaneet, ovat innostaneet, on innostettu

en ole innostanut, et ole innostanut, ei ole innostanut, emme ole innostaneet, ette ole innostaneet, eivät ole innostaneet, ei ole innostettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin innostanut, olit innostanut, oli innostanut, olimme innostaneet, olitte innostaneet, olivat innostaneet, oli innostettu

en ollut innostanut, et ollut innostanut, ei ollut innostanut, emme olleet innostaneet, ette olleet innostaneet, eivät olleet innostaneet, ei ollut innostettu

PREZENT IMPERATIV

-, innosta, innostakoon, innostakaamme, innostakaa, innostakoot, innostettakoon

-, älä innosta, älköön innostako, älkäämme innostako, älkää innostako, älkööt innostako, älköön innostettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon innostanut, -, -, olkoot innostaneet, olkoon innostettu

-, -, älköön olko innostanut, -, -, älkööt olko innostaneet, älköön olko innostettu

PREZENT CONDIȚIONAL

innostaisin, innostaisit, innostaisi, innostaisimme, innostaisitte, innostaisivat, innostettaisiin

en innostaisi, et innostaisi, ei innostaisi, emme innostaisi, ette innostaisi, eivät innostaisi, ei innostettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin innostanut, olisit innostanut, olisi innostanut, olisimme innostaneet, olisitte innostaneet, olisivat innostaneet, oltaisiin innostettu

en olisi innostanut, et olisi innostanut, ei olisi innostanut, emme olisi innostaneet, ette olisi innostaneet, eivät olisi innostaneet, ei olisi innostettu

PREZENT POTENȚIAL

innostanen, innostanet, innostanee, innostanemme, innostanette, innostanevat, innostettaneen

en innostane, et innostane, ei innostane, emme innostane, ette innostane, eivät innostane, ei innostettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen innostanut, lienet innostanut, lienee innostanut, lienemme innostaneet, lienette innostaneet, lienevät innostaneet, lienee innostettu

en liene innostanut, et liene innostanut, ei liene innostanut, emme liene innostaneet, ette liene innostaneet, eivät liene innostaneet, ei liene innostettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: innostaa    FORMA LUNGĂ: innostaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: innostaessa   INSTRUCTIV: innostaen  INESIV PASIV: innostettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: innostamaan   INESIV: innostamassa  ELATIV: innostamasta

ADESIV: innostamalla  ABESIV: innostamatta  INSTRUCTIV: innostaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: innostaminen   PARTITIV: innostaminen

INFINITIVUL CINCI: innostamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: innostava  (gen. innostavan)   PASIV: innostettava   (gen. innostettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: innostanut                     PASIV: innostettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: innostaja (pl.gen. innostajien)  ADJECTIV NEGATIV: innostamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): innostus

 

 

iskostaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

iskostan, iskostat, iskostaa, iskostamme, iskostatte, iskostavat, iskostetaan

en iskosta, et iskosta, ei iskosta, emme iskosta, ette iskosta, eivät iskosta, ei iskosteta

IMPERFECT INDICATIV

iskostin, iskostit, iskosti, iskostimme, iskostitte, iskostivat, iskostettiin

en iskostanut, et iskostanut, ei iskostanut, emme iskostaneet, ette iskostaneet, eivät iskostaneet, ei iskostettu

PERFECT INDICATIV

olen iskostanut, olet iskostanut, on iskostanut, olemme iskostaneet, olette iskostaneet, ovat iskostaneet, on iskostettu

en ole iskostanut, et ole iskostanut, ei ole iskostanut, emme ole iskostaneet, ette ole iskostaneet, eivät ole iskostaneet, ei ole iskostettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin iskostanut, olit iskostanut, oli iskostanut, olimme iskostaneet, olitte iskostaneet, olivat iskostaneet, oli iskostettu

en ollut iskostanut, et ollut iskostanut, ei ollut iskostanut, emme olleet iskostaneet, ette olleet iskostaneet, eivät olleet iskostaneet, ei ollut iskostettu

PREZENT IMPERATIV

-, iskosta, iskostakoon, iskostakaamme, iskostakaa, iskostakoot, iskostettakoon

-, älä iskosta, älköön iskostako, älkäämme iskostako, älkää iskostako, älkööt iskostako, älköön iskostettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon iskostanut, -, -, olkoot iskostaneet, olkoon iskostettu

-, -, älköön olko iskostanut, -, -, älkööt olko iskostaneet, älköön olko iskostettu

PREZENT CONDIȚIONAL

iskostaisin, iskostaisit, iskostaisi, iskostaisimme, iskostaisitte, iskostaisivat, iskostettaisiin

en iskostaisi, et iskostaisi, ei iskostaisi, emme iskostaisi, ette iskostaisi, eivät iskostaisi, ei iskostettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin iskostanut, olisit iskostanut, olisi iskostanut, olisimme iskostaneet, olisitte iskostaneet, olisivat iskostaneet, oltaisiin iskostettu

en olisi iskostanut, et olisi iskostanut, ei olisi iskostanut, emme olisi iskostaneet, ette olisi iskostaneet, eivät olisi iskostaneet, ei olisi iskostettu

PREZENT POTENȚIAL

iskostanen, iskostanet, iskostanee, iskostanemme, iskostanette, iskostanevat, iskostettaneen

en iskostane, et iskostane, ei iskostane, emme iskostane, ette iskostane, eivät iskostane, ei iskostettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen iskostanut, lienet iskostanut, lienee iskostanut, lienemme iskostaneet, lienette iskostaneet, lienevät iskostaneet, lienee iskostettu

en liene iskostanut, et liene iskostanut, ei liene iskostanut, emme liene iskostaneet, ette liene iskostaneet, eivät liene iskostaneet, ei liene iskostettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: iskostaa    FORMA LUNGĂ: iskostaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: iskostaessa   INSTRUCTIV: iskostaen  INESIV PASIV: iskostettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: iskostamaan   INESIV: iskostamassa  ELATIV: iskostamasta

ADESIV: iskostamalla  ABESIV: iskostamatta  INSTRUCTIV: iskostaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: iskostaminen   PARTITIV: iskostaminen

INFINITIVUL CINCI: iskostamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: iskostava  (gen. iskostavan)   PASIV: iskostettava   (gen. iskostettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: iskostanut                     PASIV: iskostettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: iskostaja (pl.gen. iskostajien)  ADJECTIV NEGATIV: iskostamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): iskostus

 

 

jalostaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

jalostan, jalostat, jalostaa, jalostamme, jalostatte, jalostavat, jalostetaan

en jalosta, et jalosta, ei jalosta, emme jalosta, ette jalosta, eivät jalosta, ei jalosteta

IMPERFECT INDICATIV

jalostin, jalostit, jalosti, jalostimme, jalostitte, jalostivat, jalostettiin

en jalostanut, et jalostanut, ei jalostanut, emme jalostaneet, ette jalostaneet, eivät jalostaneet, ei jalostettu

PERFECT INDICATIV

olen jalostanut, olet jalostanut, on jalostanut, olemme jalostaneet, olette jalostaneet, ovat jalostaneet, on jalostettu

en ole jalostanut, et ole jalostanut, ei ole jalostanut, emme ole jalostaneet, ette ole jalostaneet, eivät ole jalostaneet, ei ole jalostettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin jalostanut, olit jalostanut, oli jalostanut, olimme jalostaneet, olitte jalostaneet, olivat jalostaneet, oli jalostettu

en ollut jalostanut, et ollut jalostanut, ei ollut jalostanut, emme olleet jalostaneet, ette olleet jalostaneet, eivät olleet jalostaneet, ei ollut jalostettu

PREZENT IMPERATIV

-, jalosta, jalostakoon, jalostakaamme, jalostakaa, jalostakoot, jalostettakoon

-, älä jalosta, älköön jalostako, älkäämme jalostako, älkää jalostako, älkööt jalostako, älköön jalostettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon jalostanut, -, -, olkoot jalostaneet, olkoon jalostettu

-, -, älköön olko jalostanut, -, -, älkööt olko jalostaneet, älköön olko jalostettu

PREZENT CONDIȚIONAL

jalostaisin, jalostaisit, jalostaisi, jalostaisimme, jalostaisitte, jalostaisivat, jalostettaisiin

en jalostaisi, et jalostaisi, ei jalostaisi, emme jalostaisi, ette jalostaisi, eivät jalostaisi, ei jalostettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin jalostanut, olisit jalostanut, olisi jalostanut, olisimme jalostaneet, olisitte jalostaneet, olisivat jalostaneet, oltaisiin jalostettu

en olisi jalostanut, et olisi jalostanut, ei olisi jalostanut, emme olisi jalostaneet, ette olisi jalostaneet, eivät olisi jalostaneet, ei olisi jalostettu

PREZENT POTENȚIAL

jalostanen, jalostanet, jalostanee, jalostanemme, jalostanette, jalostanevat, jalostettaneen

en jalostane, et jalostane, ei jalostane, emme jalostane, ette jalostane, eivät jalostane, ei jalostettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen jalostanut, lienet jalostanut, lienee jalostanut, lienemme jalostaneet, lienette jalostaneet, lienevät jalostaneet, lienee jalostettu

en liene jalostanut, et liene jalostanut, ei liene jalostanut, emme liene jalostaneet, ette liene jalostaneet, eivät liene jalostaneet, ei liene jalostettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: jalostaa    FORMA LUNGĂ: jalostaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: jalostaessa   INSTRUCTIV: jalostaen  INESIV PASIV: jalostettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: jalostamaan   INESIV: jalostamassa  ELATIV: jalostamasta

ADESIV: jalostamalla  ABESIV: jalostamatta  INSTRUCTIV: jalostaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: jalostaminen   PARTITIV: jalostaminen

INFINITIVUL CINCI: jalostamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: jalostava  (gen. jalostavan)   PASIV: jalostettava   (gen. jalostettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: jalostanut                     PASIV: jalostettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: jalostaja (pl.gen. jalostajien)  ADJECTIV NEGATIV: jalostamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): jalostus

 

 

johdonmukaistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

johdonmukaistan, johdonmukaistat, johdonmukaistaa, johdonmukaistamme, johdonmukaistatte, johdonmukaistavat, johdonmukaistetaan

en johdonmukaista, et johdonmukaista, ei johdonmukaista, emme johdonmukaista, ette johdonmukaista, eivät johdonmukaista, ei johdonmukaisteta

IMPERFECT INDICATIV

johdonmukaistin, johdonmukaistit, johdonmukaisti, johdonmukaistimme, johdonmukaistitte, johdonmukaistivat, johdonmukaistettiin

en johdonmukaistanut, et johdonmukaistanut, ei johdonmukaistanut, emme johdonmukaistaneet, ette johdonmukaistaneet, eivät johdonmukaistaneet, ei johdonmukaistettu

PERFECT INDICATIV

olen johdonmukaistanut, olet johdonmukaistanut, on johdonmukaistanut, olemme johdonmukaistaneet, olette johdonmukaistaneet, ovat johdonmukaistaneet, on johdonmukaistettu

en ole johdonmukaistanut, et ole johdonmukaistanut, ei ole johdonmukaistanut, emme ole johdonmukaistaneet, ette ole johdonmukaistaneet, eivät ole johdonmukaistaneet, ei ole johdonmukaistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin johdonmukaistanut, olit johdonmukaistanut, oli johdonmukaistanut, olimme johdonmukaistaneet, olitte johdonmukaistaneet, olivat johdonmukaistaneet, oli johdonmukaistettu

en ollut johdonmukaistanut, et ollut johdonmukaistanut, ei ollut johdonmukaistanut, emme olleet johdonmukaistaneet, ette olleet johdonmukaistaneet, eivät olleet johdonmukaistaneet, ei ollut johdonmukaistettu

PREZENT IMPERATIV

-, johdonmukaista, johdonmukaistakoon, johdonmukaistakaamme, johdonmukaistakaa, johdonmukaistakoot, johdonmukaistettakoon

-, älä johdonmukaista, älköön johdonmukaistako, älkäämme johdonmukaistako, älkää johdonmukaistako, älkööt johdonmukaistako, älköön johdonmukaistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon johdonmukaistanut, -, -, olkoot johdonmukaistaneet, olkoon johdonmukaistettu

-, -, älköön olko johdonmukaistanut, -, -, älkööt olko johdonmukaistaneet, älköön olko johdonmukaistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

johdonmukaistaisin, johdonmukaistaisit, johdonmukaistaisi, johdonmukaistaisimme, johdonmukaistaisitte, johdonmukaistaisivat, johdonmukaistettaisiin

en johdonmukaistaisi, et johdonmukaistaisi, ei johdonmukaistaisi, emme johdonmukaistaisi, ette johdonmukaistaisi, eivät johdonmukaistaisi, ei johdonmukaistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin johdonmukaistanut, olisit johdonmukaistanut, olisi johdonmukaistanut, olisimme johdonmukaistaneet, olisitte johdonmukaistaneet, olisivat johdonmukaistaneet, oltaisiin johdonmukaistettu

en olisi johdonmukaistanut, et olisi johdonmukaistanut, ei olisi johdonmukaistanut, emme olisi johdonmukaistaneet, ette olisi johdonmukaistaneet, eivät olisi johdonmukaistaneet, ei olisi johdonmukaistettu

PREZENT POTENȚIAL

johdonmukaistanen, johdonmukaistanet, johdonmukaistanee, johdonmukaistanemme, johdonmukaistanette, johdonmukaistanevat, johdonmukaistettaneen

en johdonmukaistane, et johdonmukaistane, ei johdonmukaistane, emme johdonmukaistane, ette johdonmukaistane, eivät johdonmukaistane, ei johdonmukaistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen johdonmukaistanut, lienet johdonmukaistanut, lienee johdonmukaistanut, lienemme johdonmukaistaneet, lienette johdonmukaistaneet, lienevät johdonmukaistaneet, lienee johdonmukaistettu

en liene johdonmukaistanut, et liene johdonmukaistanut, ei liene johdonmukaistanut, emme liene johdonmukaistaneet, ette liene johdonmukaistaneet, eivät liene johdonmukaistaneet, ei liene johdonmukaistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: johdonmukaistaa    FORMA LUNGĂ: johdonmukaistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: johdonmukaistaessa   INSTRUCTIV: johdonmukaistaen  INESIV PASIV: johdonmukaistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: johdonmukaistamaan   INESIV: johdonmukaistamassa  ELATIV: johdonmukaistamasta

ADESIV: johdonmukaistamalla  ABESIV: johdonmukaistamatta  INSTRUCTIV: johdonmukaistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: johdonmukaistaminen   PARTITIV: johdonmukaistaminen

INFINITIVUL CINCI: johdonmukaistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: johdonmukaistava  (gen. johdonmukaistavan)   PASIV: johdonmukaistettava   (gen. johdonmukaistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: johdonmukaistanut                            PASIV: johdonmukaistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: johdonmukaistaja (pl.gen. johdonmukaistajien)  ADJECTIV NEGATIV: johdonmukaistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): johdonmukaistus

 

 

joustaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

joustan, joustat, joustaa, joustamme, joustatte, joustavat, joustetaan

en jousta, et jousta, ei jousta, emme jousta, ette jousta, eivät jousta, ei jousteta

IMPERFECT INDICATIV

joustin, joustit, jousti, joustimme, joustitte, joustivat, joustettiin

en joustanut, et joustanut, ei joustanut, emme joustaneet, ette joustaneet, eivät joustaneet, ei joustettu

PERFECT INDICATIV

olen joustanut, olet joustanut, on joustanut, olemme joustaneet, olette joustaneet, ovat joustaneet, on joustettu

en ole joustanut, et ole joustanut, ei ole joustanut, emme ole joustaneet, ette ole joustaneet, eivät ole joustaneet, ei ole joustettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin joustanut, olit joustanut, oli joustanut, olimme joustaneet, olitte joustaneet, olivat joustaneet, oli joustettu

en ollut joustanut, et ollut joustanut, ei ollut joustanut, emme olleet joustaneet, ette olleet joustaneet, eivät olleet joustaneet, ei ollut joustettu

PREZENT IMPERATIV

-, jousta, joustakoon, joustakaamme, joustakaa, joustakoot, joustettakoon

-, älä jousta, älköön joustako, älkäämme joustako, älkää joustako, älkööt joustako, älköön joustettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon joustanut, -, -, olkoot joustaneet, olkoon joustettu

-, -, älköön olko joustanut, -, -, älkööt olko joustaneet, älköön olko joustettu

PREZENT CONDIȚIONAL

joustaisin, joustaisit, joustaisi, joustaisimme, joustaisitte, joustaisivat, joustettaisiin

en joustaisi, et joustaisi, ei joustaisi, emme joustaisi, ette joustaisi, eivät joustaisi, ei joustettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin joustanut, olisit joustanut, olisi joustanut, olisimme joustaneet, olisitte joustaneet, olisivat joustaneet, oltaisiin joustettu

en olisi joustanut, et olisi joustanut, ei olisi joustanut, emme olisi joustaneet, ette olisi joustaneet, eivät olisi joustaneet, ei olisi joustettu

PREZENT POTENȚIAL

joustanen, joustanet, joustanee, joustanemme, joustanette, joustanevat, joustettaneen

en joustane, et joustane, ei joustane, emme joustane, ette joustane, eivät joustane, ei joustettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen joustanut, lienet joustanut, lienee joustanut, lienemme joustaneet, lienette joustaneet, lienevät joustaneet, lienee joustettu

en liene joustanut, et liene joustanut, ei liene joustanut, emme liene joustaneet, ette liene joustaneet, eivät liene joustaneet, ei liene joustettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: joustaa    FORMA LUNGĂ: joustaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: joustaessa   INSTRUCTIV: joustaen  INESIV PASIV: joustettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: joustamaan   INESIV: joustamassa  ELATIV: joustamasta

ADESIV: joustamalla  ABESIV: joustamatta  INSTRUCTIV: joustaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: joustaminen   PARTITIV: joustaminen

INFINITIVUL CINCI: joustamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: joustava  (gen. joustavan)   PASIV: joustettava   (gen. joustettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: joustanut                    PASIV: joustettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: joustaja (pl.gen. joustajien)  ADJECTIV NEGATIV: joustamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): jousto

 

 

julistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

julistan, julistat, julistaa, julistamme, julistatte, julistavat, julistetaan

en julista, et julista, ei julista, emme julista, ette julista, eivät julista, ei julisteta

IMPERFECT INDICATIV

julistin, julistit, julisti, julistimme, julistitte, julistivat, julistettiin

en julistanut, et julistanut, ei julistanut, emme julistaneet, ette julistaneet, eivät julistaneet, ei julistettu

PERFECT INDICATIV

olen julistanut, olet julistanut, on julistanut, olemme julistaneet, olette julistaneet, ovat julistaneet, on julistettu

en ole julistanut, et ole julistanut, ei ole julistanut, emme ole julistaneet, ette ole julistaneet, eivät ole julistaneet, ei ole julistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin julistanut, olit julistanut, oli julistanut, olimme julistaneet, olitte julistaneet, olivat julistaneet, oli julistettu

en ollut julistanut, et ollut julistanut, ei ollut julistanut, emme olleet julistaneet, ette olleet julistaneet, eivät olleet julistaneet, ei ollut julistettu

PREZENT IMPERATIV

-, julista, julistakoon, julistakaamme, julistakaa, julistakoot, julistettakoon

-, älä julista, älköön julistako, älkäämme julistako, älkää julistako, älkööt julistako, älköön julistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon julistanut, -, -, olkoot julistaneet, olkoon julistettu

-, -, älköön olko julistanut, -, -, älkööt olko julistaneet, älköön olko julistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

julistaisin, julistaisit, julistaisi, julistaisimme, julistaisitte, julistaisivat, julistettaisiin

en julistaisi, et julistaisi, ei julistaisi, emme julistaisi, ette julistaisi, eivät julistaisi, ei julistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin julistanut, olisit julistanut, olisi julistanut, olisimme julistaneet, olisitte julistaneet, olisivat julistaneet, oltaisiin julistettu

en olisi julistanut, et olisi julistanut, ei olisi julistanut, emme olisi julistaneet, ette olisi julistaneet, eivät olisi julistaneet, ei olisi julistettu

PREZENT POTENȚIAL

julistanen, julistanet, julistanee, julistanemme, julistanette, julistanevat, julistettaneen

en julistane, et julistane, ei julistane, emme julistane, ette julistane, eivät julistane, ei julistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen julistanut, lienet julistanut, lienee julistanut, lienemme julistaneet, lienette julistaneet, lienevät julistaneet, lienee julistettu

en liene julistanut, et liene julistanut, ei liene julistanut, emme liene julistaneet, ette liene julistaneet, eivät liene julistaneet, ei liene julistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: julistaa    FORMA LUNGĂ: julistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: julistaessa   INSTRUCTIV: julistaen  INESIV PASIV: julistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: julistamaan   INESIV: julistamassa  ELATIV: julistamasta

ADESIV: julistamalla  ABESIV: julistamatta  INSTRUCTIV: julistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: julistaminen   PARTITIV: julistaminen

INFINITIVUL CINCI: julistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: julistava  (gen. julistavan)   PASIV: julistettava   (gen. julistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: julistanut                     PASIV: julistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: julistaja (pl.gen. julistajien)  ADJECTIV NEGATIV: julistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): julistus

 

 

julkistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

julkistan, julkistat, julkistaa, julkistamme, julkistatte, julkistavat, julkistetaan

en julkista, et julkista, ei julkista, emme julkista, ette julkista, eivät julkista, ei julkisteta

IMPERFECT INDICATIV

julkistin, julkistit, julkisti, julkistimme, julkistitte, julkistivat, julkistettiin

en julkistanut, et julkistanut, ei julkistanut, emme julkistaneet, ette julkistaneet, eivät julkistaneet, ei julkistettu

PERFECT INDICATIV

olen julkistanut, olet julkistanut, on julkistanut, olemme julkistaneet, olette julkistaneet, ovat julkistaneet, on julkistettu

en ole julkistanut, et ole julkistanut, ei ole julkistanut, emme ole julkistaneet, ette ole julkistaneet, eivät ole julkistaneet, ei ole julkistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin julkistanut, olit julkistanut, oli julkistanut, olimme julkistaneet, olitte julkistaneet, olivat julkistaneet, oli julkistettu

en ollut julkistanut, et ollut julkistanut, ei ollut julkistanut, emme olleet julkistaneet, ette olleet julkistaneet, eivät olleet julkistaneet, ei ollut julkistettu

PREZENT IMPERATIV

-, julkista, julkistakoon, julkistakaamme, julkistakaa, julkistakoot, julkistettakoon

-, älä julkista, älköön julkistako, älkäämme julkistako, älkää julkistako, älkööt julkistako, älköön julkistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon julkistanut, -, -, olkoot julkistaneet, olkoon julkistettu

-, -, älköön olko julkistanut, -, -, älkööt olko julkistaneet, älköön olko julkistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

julkistaisin, julkistaisit, julkistaisi, julkistaisimme, julkistaisitte, julkistaisivat, julkistettaisiin

en julkistaisi, et julkistaisi, ei julkistaisi, emme julkistaisi, ette julkistaisi, eivät julkistaisi, ei julkistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin julkistanut, olisit julkistanut, olisi julkistanut, olisimme julkistaneet, olisitte julkistaneet, olisivat julkistaneet, oltaisiin julkistettu

en olisi julkistanut, et olisi julkistanut, ei olisi julkistanut, emme olisi julkistaneet, ette olisi julkistaneet, eivät olisi julkistaneet, ei olisi julkistettu

PREZENT POTENȚIAL

julkistanen, julkistanet, julkistanee, julkistanemme, julkistanette, julkistanevat, julkistettaneen

en julkistane, et julkistane, ei julkistane, emme julkistane, ette julkistane, eivät julkistane, ei julkistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen julkistanut, lienet julkistanut, lienee julkistanut, lienemme julkistaneet, lienette julkistaneet, lienevät julkistaneet, lienee julkistettu

en liene julkistanut, et liene julkistanut, ei liene julkistanut, emme liene julkistaneet, ette liene julkistaneet, eivät liene julkistaneet, ei liene julkistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: julkistaa    FORMA LUNGĂ: julkistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: julkistaessa   INSTRUCTIV: julkistaen  INESIV PASIV: julkistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: julkistamaan   INESIV: julkistamassa  ELATIV: julkistamasta

ADESIV: julkistamalla  ABESIV: julkistamatta  INSTRUCTIV: julkistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: julkistaminen   PARTITIV: julkistaminen

INFINITIVUL CINCI: julkistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: julkistava  (gen. julkistavan)   PASIV: julkistettava   (gen. julkistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: julkistanut                      PASIV: julkistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: julkistaja (pl.gen. julkistajien)  ADJECTIV NEGATIV: julkistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): julkistus

 

 

kaavamaistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

kaavamaistan, kaavamaistat, kaavamaistaa, kaavamaistamme, kaavamaistatte, kaavamaistavat, kaavamaistetaan

en kaavamaista, et kaavamaista, ei kaavamaista, emme kaavamaista, ette kaavamaista, eivät kaavamaista, ei kaavamaisteta

IMPERFECT INDICATIV

kaavamaistin, kaavamaistit, kaavamaisti, kaavamaistimme, kaavamaistitte, kaavamaistivat, kaavamaistettiin

en kaavamaistanut, et kaavamaistanut, ei kaavamaistanut, emme kaavamaistaneet, ette kaavamaistaneet, eivät kaavamaistaneet, ei kaavamaistettu

PERFECT INDICATIV

olen kaavamaistanut, olet kaavamaistanut, on kaavamaistanut, olemme kaavamaistaneet, olette kaavamaistaneet, ovat kaavamaistaneet, on kaavamaistettu

en ole kaavamaistanut, et ole kaavamaistanut, ei ole kaavamaistanut, emme ole kaavamaistaneet, ette ole kaavamaistaneet, eivät ole kaavamaistaneet, ei ole kaavamaistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kaavamaistanut, olit kaavamaistanut, oli kaavamaistanut, olimme kaavamaistaneet, olitte kaavamaistaneet, olivat kaavamaistaneet, oli kaavamaistettu

en ollut kaavamaistanut, et ollut kaavamaistanut, ei ollut kaavamaistanut, emme olleet kaavamaistaneet, ette olleet kaavamaistaneet, eivät olleet kaavamaistaneet, ei ollut kaavamaistettu

PREZENT IMPERATIV

-, kaavamaista, kaavamaistakoon, kaavamaistakaamme, kaavamaistakaa, kaavamaistakoot, kaavamaistettakoon

-, älä kaavamaista, älköön kaavamaistako, älkäämme kaavamaistako, älkää kaavamaistako, älkööt kaavamaistako, älköön kaavamaistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kaavamaistanut, -, -, olkoot kaavamaistaneet, olkoon kaavamaistettu

-, -, älköön olko kaavamaistanut, -, -, älkööt olko kaavamaistaneet, älköön olko kaavamaistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kaavamaistaisin, kaavamaistaisit, kaavamaistaisi, kaavamaistaisimme, kaavamaistaisitte, kaavamaistaisivat, kaavamaistettaisiin

en kaavamaistaisi, et kaavamaistaisi, ei kaavamaistaisi, emme kaavamaistaisi, ette kaavamaistaisi, eivät kaavamaistaisi, ei kaavamaistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kaavamaistanut, olisit kaavamaistanut, olisi kaavamaistanut, olisimme kaavamaistaneet, olisitte kaavamaistaneet, olisivat kaavamaistaneet, oltaisiin kaavamaistettu

en olisi kaavamaistanut, et olisi kaavamaistanut, ei olisi kaavamaistanut, emme olisi kaavamaistaneet, ette olisi kaavamaistaneet, eivät olisi kaavamaistaneet, ei olisi kaavamaistettu

PREZENT POTENȚIAL

kaavamaistanen, kaavamaistanet, kaavamaistanee, kaavamaistanemme, kaavamaistanette, kaavamaistanevat, kaavamaistettaneen

en kaavamaistane, et kaavamaistane, ei kaavamaistane, emme kaavamaistane, ette kaavamaistane, eivät kaavamaistane, ei kaavamaistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kaavamaistanut, lienet kaavamaistanut, lienee kaavamaistanut, lienemme kaavamaistaneet, lienette kaavamaistaneet, lienevät kaavamaistaneet, lienee kaavamaistettu

en liene kaavamaistanut, et liene kaavamaistanut, ei liene kaavamaistanut, emme liene kaavamaistaneet, ette liene kaavamaistaneet, eivät liene kaavamaistaneet, ei liene kaavamaistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kaavamaistaa    FORMA LUNGĂ: kaavamaistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kaavamaistaessa   INSTRUCTIV: kaavamaistaen  INESIV PASIV: kaavamaistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kaavamaistamaan   INESIV: kaavamaistamassa  ELATIV: kaavamaistamasta

ADESIV: kaavamaistamalla  ABESIV: kaavamaistamatta  INSTRUCTIV: kaavamaistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kaavamaistaminen   PARTITIV: kaavamaistaminen

INFINITIVUL CINCI: kaavamaistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kaavamaistava  (gen. kaavamaistavan)   PASIV: kaavamaistettava   (gen. kaavamaistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kaavamaistanut                         PASIV: kaavamaistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kaavamaistaja (pl.gen. kaavamaistajien)  ADJECTIV NEGATIV: kaavamaistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kaavamaistus

 

 

kahdistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

kahdistan, kahdistat, kahdistaa, kahdistamme, kahdistatte, kahdistavat, kahdistetaan

en kahdista, et kahdista, ei kahdista, emme kahdista, ette kahdista, eivät kahdista, ei kahdisteta

IMPERFECT INDICATIV

kahdistin, kahdistit, kahdisti, kahdistimme, kahdistitte, kahdistivat, kahdistettiin

en kahdistanut, et kahdistanut, ei kahdistanut, emme kahdistaneet, ette kahdistaneet, eivät kahdistaneet, ei kahdistettu

PERFECT INDICATIV

olen kahdistanut, olet kahdistanut, on kahdistanut, olemme kahdistaneet, olette kahdistaneet, ovat kahdistaneet, on kahdistettu

en ole kahdistanut, et ole kahdistanut, ei ole kahdistanut, emme ole kahdistaneet, ette ole kahdistaneet, eivät ole kahdistaneet, ei ole kahdistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kahdistanut, olit kahdistanut, oli kahdistanut, olimme kahdistaneet, olitte kahdistaneet, olivat kahdistaneet, oli kahdistettu

en ollut kahdistanut, et ollut kahdistanut, ei ollut kahdistanut, emme olleet kahdistaneet, ette olleet kahdistaneet, eivät olleet kahdistaneet, ei ollut kahdistettu

PREZENT IMPERATIV

-, kahdista, kahdistakoon, kahdistakaamme, kahdistakaa, kahdistakoot, kahdistettakoon

-, älä kahdista, älköön kahdistako, älkäämme kahdistako, älkää kahdistako, älkööt kahdistako, älköön kahdistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kahdistanut, -, -, olkoot kahdistaneet, olkoon kahdistettu

-, -, älköön olko kahdistanut, -, -, älkööt olko kahdistaneet, älköön olko kahdistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kahdistaisin, kahdistaisit, kahdistaisi, kahdistaisimme, kahdistaisitte, kahdistaisivat, kahdistettaisiin

en kahdistaisi, et kahdistaisi, ei kahdistaisi, emme kahdistaisi, ette kahdistaisi, eivät kahdistaisi, ei kahdistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kahdistanut, olisit kahdistanut, olisi kahdistanut, olisimme kahdistaneet, olisitte kahdistaneet, olisivat kahdistaneet, oltaisiin kahdistettu

en olisi kahdistanut, et olisi kahdistanut, ei olisi kahdistanut, emme olisi kahdistaneet, ette olisi kahdistaneet, eivät olisi kahdistaneet, ei olisi kahdistettu

PREZENT POTENȚIAL

kahdistanen, kahdistanet, kahdistanee, kahdistanemme, kahdistanette, kahdistanevat, kahdistettaneen

en kahdistane, et kahdistane, ei kahdistane, emme kahdistane, ette kahdistane, eivät kahdistane, ei kahdistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kahdistanut, lienet kahdistanut, lienee kahdistanut, lienemme kahdistaneet, lienette kahdistaneet, lienevät kahdistaneet, lienee kahdistettu

en liene kahdistanut, et liene kahdistanut, ei liene kahdistanut, emme liene kahdistaneet, ette liene kahdistaneet, eivät liene kahdistaneet, ei liene kahdistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kahdistaa    FORMA LUNGĂ: kahdistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kahdistaessa   INSTRUCTIV: kahdistaen  INESIV PASIV: kahdistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kahdistamaan   INESIV: kahdistamassa  ELATIV: kahdistamasta

ADESIV: kahdistamalla  ABESIV: kahdistamatta  INSTRUCTIV: kahdistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kahdistaminen   PARTITIV: kahdistaminen

INFINITIVUL CINCI: kahdistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kahdistava  (gen. kahdistavan)   PASIV: kahdistettava   (gen. kahdistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kahdistanut                      PASIV: kahdistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kahdistaja (pl.gen. kahdistajien)  ADJECTIV NEGATIV: kahdistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kahdistus

 

 

kahistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

kahistan, kahistat, kahistaa, kahistamme, kahistatte, kahistavat, kahistetaan

en kahista, et kahista, ei kahista, emme kahista, ette kahista, eivät kahista, ei kahisteta

IMPERFECT INDICATIV

kahistin, kahistit, kahisti, kahistimme, kahistitte, kahistivat, kahistettiin

en kahistanut, et kahistanut, ei kahistanut, emme kahistaneet, ette kahistaneet, eivät kahistaneet, ei kahistettu

PERFECT INDICATIV

olen kahistanut, olet kahistanut, on kahistanut, olemme kahistaneet, olette kahistaneet, ovat kahistaneet, on kahistettu

en ole kahistanut, et ole kahistanut, ei ole kahistanut, emme ole kahistaneet, ette ole kahistaneet, eivät ole kahistaneet, ei ole kahistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kahistanut, olit kahistanut, oli kahistanut, olimme kahistaneet, olitte kahistaneet, olivat kahistaneet, oli kahistettu

en ollut kahistanut, et ollut kahistanut, ei ollut kahistanut, emme olleet kahistaneet, ette olleet kahistaneet, eivät olleet kahistaneet, ei ollut kahistettu

PREZENT IMPERATIV

-, kahista, kahistakoon, kahistakaamme, kahistakaa, kahistakoot, kahistettakoon

-, älä kahista, älköön kahistako, älkäämme kahistako, älkää kahistako, älkööt kahistako, älköön kahistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kahistanut, -, -, olkoot kahistaneet, olkoon kahistettu

-, -, älköön olko kahistanut, -, -, älkööt olko kahistaneet, älköön olko kahistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kahistaisin, kahistaisit, kahistaisi, kahistaisimme, kahistaisitte, kahistaisivat, kahistettaisiin

en kahistaisi, et kahistaisi, ei kahistaisi, emme kahistaisi, ette kahistaisi, eivät kahistaisi, ei kahistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kahistanut, olisit kahistanut, olisi kahistanut, olisimme kahistaneet, olisitte kahistaneet, olisivat kahistaneet, oltaisiin kahistettu

en olisi kahistanut, et olisi kahistanut, ei olisi kahistanut, emme olisi kahistaneet, ette olisi kahistaneet, eivät olisi kahistaneet, ei olisi kahistettu

PREZENT POTENȚIAL

kahistanen, kahistanet, kahistanee, kahistanemme, kahistanette, kahistanevat, kahistettaneen

en kahistane, et kahistane, ei kahistane, emme kahistane, ette kahistane, eivät kahistane, ei kahistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kahistanut, lienet kahistanut, lienee kahistanut, lienemme kahistaneet, lienette kahistaneet, lienevät kahistaneet, lienee kahistettu

en liene kahistanut, et liene kahistanut, ei liene kahistanut, emme liene kahistaneet, ette liene kahistaneet, eivät liene kahistaneet, ei liene kahistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kahistaa    FORMA LUNGĂ: kahistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kahistaessa   INSTRUCTIV: kahistaen  INESIV PASIV: kahistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kahistamaan   INESIV: kahistamassa  ELATIV: kahistamasta

ADESIV: kahistamalla  ABESIV: kahistamatta  INSTRUCTIV: kahistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kahistaminen   PARTITIV: kahistaminen

INFINITIVUL CINCI: kahistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kahistava  (gen. kahistavan)   PASIV: kahistettava   (gen. kahistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kahistanut                     PASIV: kahistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kahistaja (pl.gen. kahistajien)  ADJECTIV NEGATIV: kahistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kahistus

 

 

kajastaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

kajastan, kajastat, kajastaa, kajastamme, kajastatte, kajastavat, kajastetaan

en kajasta, et kajasta, ei kajasta, emme kajasta, ette kajasta, eivät kajasta, ei kajasteta

IMPERFECT INDICATIV

kajastin, kajastit, kajasti, kajastimme, kajastitte, kajastivat, kajastettiin

en kajastanut, et kajastanut, ei kajastanut, emme kajastaneet, ette kajastaneet, eivät kajastaneet, ei kajastettu

PERFECT INDICATIV

olen kajastanut, olet kajastanut, on kajastanut, olemme kajastaneet, olette kajastaneet, ovat kajastaneet, on kajastettu

en ole kajastanut, et ole kajastanut, ei ole kajastanut, emme ole kajastaneet, ette ole kajastaneet, eivät ole kajastaneet, ei ole kajastettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kajastanut, olit kajastanut, oli kajastanut, olimme kajastaneet, olitte kajastaneet, olivat kajastaneet, oli kajastettu

en ollut kajastanut, et ollut kajastanut, ei ollut kajastanut, emme olleet kajastaneet, ette olleet kajastaneet, eivät olleet kajastaneet, ei ollut kajastettu

PREZENT IMPERATIV

-, kajasta, kajastakoon, kajastakaamme, kajastakaa, kajastakoot, kajastettakoon

-, älä kajasta, älköön kajastako, älkäämme kajastako, älkää kajastako, älkööt kajastako, älköön kajastettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kajastanut, -, -, olkoot kajastaneet, olkoon kajastettu

-, -, älköön olko kajastanut, -, -, älkööt olko kajastaneet, älköön olko kajastettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kajastaisin, kajastaisit, kajastaisi, kajastaisimme, kajastaisitte, kajastaisivat, kajastettaisiin

en kajastaisi, et kajastaisi, ei kajastaisi, emme kajastaisi, ette kajastaisi, eivät kajastaisi, ei kajastettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kajastanut, olisit kajastanut, olisi kajastanut, olisimme kajastaneet, olisitte kajastaneet, olisivat kajastaneet, oltaisiin kajastettu

en olisi kajastanut, et olisi kajastanut, ei olisi kajastanut, emme olisi kajastaneet, ette olisi kajastaneet, eivät olisi kajastaneet, ei olisi kajastettu

PREZENT POTENȚIAL

kajastanen, kajastanet, kajastanee, kajastanemme, kajastanette, kajastanevat, kajastettaneen

en kajastane, et kajastane, ei kajastane, emme kajastane, ette kajastane, eivät kajastane, ei kajastettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kajastanut, lienet kajastanut, lienee kajastanut, lienemme kajastaneet, lienette kajastaneet, lienevät kajastaneet, lienee kajastettu

en liene kajastanut, et liene kajastanut, ei liene kajastanut, emme liene kajastaneet, ette liene kajastaneet, eivät liene kajastaneet, ei liene kajastettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kajastaa    FORMA LUNGĂ: kajastaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kajastaessa   INSTRUCTIV: kajastaen  INESIV PASIV: kajastettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kajastamaan   INESIV: kajastamassa  ELATIV: kajastamasta

ADESIV: kajastamalla  ABESIV: kajastamatta  INSTRUCTIV: kajastaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kajastaminen   PARTITIV: kajastaminen

INFINITIVUL CINCI: kajastamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kajastava  (gen. kajastavan)   PASIV: kajastettava   (gen. kajastettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kajastanut                     PASIV: kajastettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kajastaja (pl.gen. kajastajien)  ADJECTIV NEGATIV: kajastamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kajastus

 

 

kaksinkertaistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

kaksinkertaistan, kaksinkertaistat, kaksinkertaistaa, kaksinkertaistamme, kaksinkertaistatte, kaksinkertaistavat, kaksinkertaistetaan

en kaksinkertaista, et kaksinkertaista, ei kaksinkertaista, emme kaksinkertaista, ette kaksinkertaista, eivät kaksinkertaista, ei kaksinkertaisteta

IMPERFECT INDICATIV

kaksinkertaistin, kaksinkertaistit, kaksinkertaisti, kaksinkertaistimme, kaksinkertaistitte, kaksinkertaistivat, kaksinkertaistettiin

en kaksinkertaistanut, et kaksinkertaistanut, ei kaksinkertaistanut, emme kaksinkertaistaneet, ette kaksinkertaistaneet, eivät kaksinkertaistaneet, ei kaksinkertaistettu

PERFECT INDICATIV

olen kaksinkertaistanut, olet kaksinkertaistanut, on kaksinkertaistanut, olemme kaksinkertaistaneet, olette kaksinkertaistaneet, ovat kaksinkertaistaneet, on kaksinkertaistettu

en ole kaksinkertaistanut, et ole kaksinkertaistanut, ei ole kaksinkertaistanut, emme ole kaksinkertaistaneet, ette ole kaksinkertaistaneet, eivät ole kaksinkertaistaneet, ei ole kaksinkertaistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kaksinkertaistanut, olit kaksinkertaistanut, oli kaksinkertaistanut, olimme kaksinkertaistaneet, olitte kaksinkertaistaneet, olivat kaksinkertaistaneet, oli kaksinkertaistettu

en ollut kaksinkertaistanut, et ollut kaksinkertaistanut, ei ollut kaksinkertaistanut, emme olleet kaksinkertaistaneet, ette olleet kaksinkertaistaneet, eivät olleet kaksinkertaistaneet, ei ollut kaksinkertaistettu

PREZENT IMPERATIV

-, kaksinkertaista, kaksinkertaistakoon, kaksinkertaistakaamme, kaksinkertaistakaa, kaksinkertaistakoot, kaksinkertaistettakoon

-, älä kaksinkertaista, älköön kaksinkertaistako, älkäämme kaksinkertaistako, älkää kaksinkertaistako, älkööt kaksinkertaistako, älköön kaksinkertaistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kaksinkertaistanut, -, -, olkoot kaksinkertaistaneet, olkoon kaksinkertaistettu

-, -, älköön olko kaksinkertaistanut, -, -, älkööt olko kaksinkertaistaneet, älköön olko kaksinkertaistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kaksinkertaistaisin, kaksinkertaistaisit, kaksinkertaistaisi, kaksinkertaistaisimme, kaksinkertaistaisitte, kaksinkertaistaisivat, kaksinkertaistettaisiin

en kaksinkertaistaisi, et kaksinkertaistaisi, ei kaksinkertaistaisi, emme kaksinkertaistaisi, ette kaksinkertaistaisi, eivät kaksinkertaistaisi, ei kaksinkertaistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kaksinkertaistanut, olisit kaksinkertaistanut, olisi kaksinkertaistanut, olisimme kaksinkertaistaneet, olisitte kaksinkertaistaneet, olisivat kaksinkertaistaneet, oltaisiin kaksinkertaistettu

en olisi kaksinkertaistanut, et olisi kaksinkertaistanut, ei olisi kaksinkertaistanut, emme olisi kaksinkertaistaneet, ette olisi kaksinkertaistaneet, eivät olisi kaksinkertaistaneet, ei olisi kaksinkertaistettu

PREZENT POTENȚIAL

kaksinkertaistanen, kaksinkertaistanet, kaksinkertaistanee, kaksinkertaistanemme, kaksinkertaistanette, kaksinkertaistanevat, kaksinkertaistettaneen

en kaksinkertaistane, et kaksinkertaistane, ei kaksinkertaistane, emme kaksinkertaistane, ette kaksinkertaistane, eivät kaksinkertaistane, ei kaksinkertaistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kaksinkertaistanut, lienet kaksinkertaistanut, lienee kaksinkertaistanut, lienemme kaksinkertaistaneet, lienette kaksinkertaistaneet, lienevät kaksinkertaistaneet, lienee kaksinkertaistettu

en liene kaksinkertaistanut, et liene kaksinkertaistanut, ei liene kaksinkertaistanut, emme liene kaksinkertaistaneet, ette liene kaksinkertaistaneet, eivät liene kaksinkertaistaneet, ei liene kaksinkertaistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kaksinkertaistaa    FORMA LUNGĂ: kaksinkertaistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kaksinkertaistaessa   INSTRUCTIV: kaksinkertaistaen  INESIV PASIV: kaksinkertaistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kaksinkertaistamaan   INESIV: kaksinkertaistamassa  ELATIV: kaksinkertaistamasta

ADESIV: kaksinkertaistamalla  ABESIV: kaksinkertaistamatta  INSTRUCTIV: kaksinkertaistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kaksinkertaistaminen   PARTITIV: kaksinkertaistaminen

INFINITIVUL CINCI: kaksinkertaistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kaksinkertaistava  (gen. kaksinkertaistavan)   PASIV: kaksinkertaistettava   (gen. kaksinkertaistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kaksinkertaistanut                             PASIV: kaksinkertaistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kaksinkertaistaja (pl.gen. kaksinkertaistajien)  ADJECTIV NEGATIV: kaksinkertaistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kaksinkertaistus

 

 

kalastaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

kalastan, kalastat, kalastaa, kalastamme, kalastatte, kalastavat, kalastetaan

en kalasta, et kalasta, ei kalasta, emme kalasta, ette kalasta, eivät kalasta, ei kalasteta

IMPERFECT INDICATIV

kalastin, kalastit, kalasti, kalastimme, kalastitte, kalastivat, kalastettiin

en kalastanut, et kalastanut, ei kalastanut, emme kalastaneet, ette kalastaneet, eivät kalastaneet, ei kalastettu

PERFECT INDICATIV

olen kalastanut, olet kalastanut, on kalastanut, olemme kalastaneet, olette kalastaneet, ovat kalastaneet, on kalastettu

en ole kalastanut, et ole kalastanut, ei ole kalastanut, emme ole kalastaneet, ette ole kalastaneet, eivät ole kalastaneet, ei ole kalastettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kalastanut, olit kalastanut, oli kalastanut, olimme kalastaneet, olitte kalastaneet, olivat kalastaneet, oli kalastettu

en ollut kalastanut, et ollut kalastanut, ei ollut kalastanut, emme olleet kalastaneet, ette olleet kalastaneet, eivät olleet kalastaneet, ei ollut kalastettu

PREZENT IMPERATIV

-, kalasta, kalastakoon, kalastakaamme, kalastakaa, kalastakoot, kalastettakoon

-, älä kalasta, älköön kalastako, älkäämme kalastako, älkää kalastako, älkööt kalastako, älköön kalastettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kalastanut, -, -, olkoot kalastaneet, olkoon kalastettu

-, -, älköön olko kalastanut, -, -, älkööt olko kalastaneet, älköön olko kalastettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kalastaisin, kalastaisit, kalastaisi, kalastaisimme, kalastaisitte, kalastaisivat, kalastettaisiin

en kalastaisi, et kalastaisi, ei kalastaisi, emme kalastaisi, ette kalastaisi, eivät kalastaisi, ei kalastettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kalastanut, olisit kalastanut, olisi kalastanut, olisimme kalastaneet, olisitte kalastaneet, olisivat kalastaneet, oltaisiin kalastettu

en olisi kalastanut, et olisi kalastanut, ei olisi kalastanut, emme olisi kalastaneet, ette olisi kalastaneet, eivät olisi kalastaneet, ei olisi kalastettu

PREZENT POTENȚIAL

kalastanen, kalastanet, kalastanee, kalastanemme, kalastanette, kalastanevat, kalastettaneen

en kalastane, et kalastane, ei kalastane, emme kalastane, ette kalastane, eivät kalastane, ei kalastettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kalastanut, lienet kalastanut, lienee kalastanut, lienemme kalastaneet, lienette kalastaneet, lienevät kalastaneet, lienee kalastettu

en liene kalastanut, et liene kalastanut, ei liene kalastanut, emme liene kalastaneet, ette liene kalastaneet, eivät liene kalastaneet, ei liene kalastettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kalastaa    FORMA LUNGĂ: kalastaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kalastaessa   INSTRUCTIV: kalastaen  INESIV PASIV: kalastettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kalastamaan   INESIV: kalastamassa  ELATIV: kalastamasta

ADESIV: kalastamalla  ABESIV: kalastamatta  INSTRUCTIV: kalastaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kalastaminen   PARTITIV: kalastaminen

INFINITIVUL CINCI: kalastamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kalastava  (gen. kalastavan)   PASIV: kalastettava   (gen. kalastettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kalastanut                     PASIV: kalastettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kalastaja (pl.gen. kalastajien)  ADJECTIV NEGATIV: kalastamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kalastus

 

 

kalistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

kalistan, kalistat, kalistaa, kalistamme, kalistatte, kalistavat, kalistetaan

en kalista, et kalista, ei kalista, emme kalista, ette kalista, eivät kalista, ei kalisteta

IMPERFECT INDICATIV

kalistin, kalistit, kalisti, kalistimme, kalistitte, kalistivat, kalistettiin

en kalistanut, et kalistanut, ei kalistanut, emme kalistaneet, ette kalistaneet, eivät kalistaneet, ei kalistettu

PERFECT INDICATIV

olen kalistanut, olet kalistanut, on kalistanut, olemme kalistaneet, olette kalistaneet, ovat kalistaneet, on kalistettu

en ole kalistanut, et ole kalistanut, ei ole kalistanut, emme ole kalistaneet, ette ole kalistaneet, eivät ole kalistaneet, ei ole kalistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kalistanut, olit kalistanut, oli kalistanut, olimme kalistaneet, olitte kalistaneet, olivat kalistaneet, oli kalistettu

en ollut kalistanut, et ollut kalistanut, ei ollut kalistanut, emme olleet kalistaneet, ette olleet kalistaneet, eivät olleet kalistaneet, ei ollut kalistettu

PREZENT IMPERATIV

-, kalista, kalistakoon, kalistakaamme, kalistakaa, kalistakoot, kalistettakoon

-, älä kalista, älköön kalistako, älkäämme kalistako, älkää kalistako, älkööt kalistako, älköön kalistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kalistanut, -, -, olkoot kalistaneet, olkoon kalistettu

-, -, älköön olko kalistanut, -, -, älkööt olko kalistaneet, älköön olko kalistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kalistaisin, kalistaisit, kalistaisi, kalistaisimme, kalistaisitte, kalistaisivat, kalistettaisiin

en kalistaisi, et kalistaisi, ei kalistaisi, emme kalistaisi, ette kalistaisi, eivät kalistaisi, ei kalistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kalistanut, olisit kalistanut, olisi kalistanut, olisimme kalistaneet, olisitte kalistaneet, olisivat kalistaneet, oltaisiin kalistettu

en olisi kalistanut, et olisi kalistanut, ei olisi kalistanut, emme olisi kalistaneet, ette olisi kalistaneet, eivät olisi kalistaneet, ei olisi kalistettu

PREZENT POTENȚIAL

kalistanen, kalistanet, kalistanee, kalistanemme, kalistanette, kalistanevat, kalistettaneen

en kalistane, et kalistane, ei kalistane, emme kalistane, ette kalistane, eivät kalistane, ei kalistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kalistanut, lienet kalistanut, lienee kalistanut, lienemme kalistaneet, lienette kalistaneet, lienevät kalistaneet, lienee kalistettu

en liene kalistanut, et liene kalistanut, ei liene kalistanut, emme liene kalistaneet, ette liene kalistaneet, eivät liene kalistaneet, ei liene kalistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kalistaa    FORMA LUNGĂ: kalistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kalistaessa   INSTRUCTIV: kalistaen  INESIV PASIV: kalistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kalistamaan   INESIV: kalistamassa  ELATIV: kalistamasta

ADESIV: kalistamalla  ABESIV: kalistamatta  INSTRUCTIV: kalistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kalistaminen   PARTITIV: kalistaminen

INFINITIVUL CINCI: kalistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kalistava  (gen. kalistavan)   PASIV: kalistettava   (gen. kalistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kalistanut                     PASIV: kalistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kalistaja (pl.gen. kalistajien)  ADJECTIV NEGATIV: kalistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kalistus

 

 

kallistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

kallistan, kallistat, kallistaa, kallistamme, kallistatte, kallistavat, kallistetaan

en kallista, et kallista, ei kallista, emme kallista, ette kallista, eivät kallista, ei kallisteta

IMPERFECT INDICATIV

kallistin, kallistit, kallisti, kallistimme, kallistitte, kallistivat, kallistettiin

en kallistanut, et kallistanut, ei kallistanut, emme kallistaneet, ette kallistaneet, eivät kallistaneet, ei kallistettu

PERFECT INDICATIV

olen kallistanut, olet kallistanut, on kallistanut, olemme kallistaneet, olette kallistaneet, ovat kallistaneet, on kallistettu

en ole kallistanut, et ole kallistanut, ei ole kallistanut, emme ole kallistaneet, ette ole kallistaneet, eivät ole kallistaneet, ei ole kallistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kallistanut, olit kallistanut, oli kallistanut, olimme kallistaneet, olitte kallistaneet, olivat kallistaneet, oli kallistettu

en ollut kallistanut, et ollut kallistanut, ei ollut kallistanut, emme olleet kallistaneet, ette olleet kallistaneet, eivät olleet kallistaneet, ei ollut kallistettu

PREZENT IMPERATIV

-, kallista, kallistakoon, kallistakaamme, kallistakaa, kallistakoot, kallistettakoon

-, älä kallista, älköön kallistako, älkäämme kallistako, älkää kallistako, älkööt kallistako, älköön kallistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kallistanut, -, -, olkoot kallistaneet, olkoon kallistettu

-, -, älköön olko kallistanut, -, -, älkööt olko kallistaneet, älköön olko kallistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kallistaisin, kallistaisit, kallistaisi, kallistaisimme, kallistaisitte, kallistaisivat, kallistettaisiin

en kallistaisi, et kallistaisi, ei kallistaisi, emme kallistaisi, ette kallistaisi, eivät kallistaisi, ei kallistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kallistanut, olisit kallistanut, olisi kallistanut, olisimme kallistaneet, olisitte kallistaneet, olisivat kallistaneet, oltaisiin kallistettu

en olisi kallistanut, et olisi kallistanut, ei olisi kallistanut, emme olisi kallistaneet, ette olisi kallistaneet, eivät olisi kallistaneet, ei olisi kallistettu

PREZENT POTENȚIAL

kallistanen, kallistanet, kallistanee, kallistanemme, kallistanette, kallistanevat, kallistettaneen

en kallistane, et kallistane, ei kallistane, emme kallistane, ette kallistane, eivät kallistane, ei kallistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kallistanut, lienet kallistanut, lienee kallistanut, lienemme kallistaneet, lienette kallistaneet, lienevät kallistaneet, lienee kallistettu

en liene kallistanut, et liene kallistanut, ei liene kallistanut, emme liene kallistaneet, ette liene kallistaneet, eivät liene kallistaneet, ei liene kallistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kallistaa    FORMA LUNGĂ: kallistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kallistaessa   INSTRUCTIV: kallistaen  INESIV PASIV: kallistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kallistamaan   INESIV: kallistamassa  ELATIV: kallistamasta

ADESIV: kallistamalla  ABESIV: kallistamatta  INSTRUCTIV: kallistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kallistaminen   PARTITIV: kallistaminen

INFINITIVUL CINCI: kallistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kallistava  (gen. kallistavan)   PASIV: kallistettava   (gen. kallistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kallistanut                      PASIV: kallistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kallistaja (pl.gen. kallistajien)  ADJECTIV NEGATIV: kallistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kallistus

 

 

kalustaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

kalustan, kalustat, kalustaa, kalustamme, kalustatte, kalustavat, kalustetaan

en kalusta, et kalusta, ei kalusta, emme kalusta, ette kalusta, eivät kalusta, ei kalusteta

IMPERFECT INDICATIV

kalustin, kalustit, kalusti, kalustimme, kalustitte, kalustivat, kalustettiin

en kalustanut, et kalustanut, ei kalustanut, emme kalustaneet, ette kalustaneet, eivät kalustaneet, ei kalustettu

PERFECT INDICATIV

olen kalustanut, olet kalustanut, on kalustanut, olemme kalustaneet, olette kalustaneet, ovat kalustaneet, on kalustettu

en ole kalustanut, et ole kalustanut, ei ole kalustanut, emme ole kalustaneet, ette ole kalustaneet, eivät ole kalustaneet, ei ole kalustettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kalustanut, olit kalustanut, oli kalustanut, olimme kalustaneet, olitte kalustaneet, olivat kalustaneet, oli kalustettu

en ollut kalustanut, et ollut kalustanut, ei ollut kalustanut, emme olleet kalustaneet, ette olleet kalustaneet, eivät olleet kalustaneet, ei ollut kalustettu

PREZENT IMPERATIV

-, kalusta, kalustakoon, kalustakaamme, kalustakaa, kalustakoot, kalustettakoon

-, älä kalusta, älköön kalustako, älkäämme kalustako, älkää kalustako, älkööt kalustako, älköön kalustettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kalustanut, -, -, olkoot kalustaneet, olkoon kalustettu

-, -, älköön olko kalustanut, -, -, älkööt olko kalustaneet, älköön olko kalustettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kalustaisin, kalustaisit, kalustaisi, kalustaisimme, kalustaisitte, kalustaisivat, kalustettaisiin

en kalustaisi, et kalustaisi, ei kalustaisi, emme kalustaisi, ette kalustaisi, eivät kalustaisi, ei kalustettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kalustanut, olisit kalustanut, olisi kalustanut, olisimme kalustaneet, olisitte kalustaneet, olisivat kalustaneet, oltaisiin kalustettu

en olisi kalustanut, et olisi kalustanut, ei olisi kalustanut, emme olisi kalustaneet, ette olisi kalustaneet, eivät olisi kalustaneet, ei olisi kalustettu

PREZENT POTENȚIAL

kalustanen, kalustanet, kalustanee, kalustanemme, kalustanette, kalustanevat, kalustettaneen

en kalustane, et kalustane, ei kalustane, emme kalustane, ette kalustane, eivät kalustane, ei kalustettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kalustanut, lienet kalustanut, lienee kalustanut, lienemme kalustaneet, lienette kalustaneet, lienevät kalustaneet, lienee kalustettu

en liene kalustanut, et liene kalustanut, ei liene kalustanut, emme liene kalustaneet, ette liene kalustaneet, eivät liene kalustaneet, ei liene kalustettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kalustaa    FORMA LUNGĂ: kalustaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kalustaessa   INSTRUCTIV: kalustaen  INESIV PASIV: kalustettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kalustamaan   INESIV: kalustamassa  ELATIV: kalustamasta

ADESIV: kalustamalla  ABESIV: kalustamatta  INSTRUCTIV: kalustaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kalustaminen   PARTITIV: kalustaminen

INFINITIVUL CINCI: kalustamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kalustava  (gen. kalustavan)   PASIV: kalustettava   (gen. kalustettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kalustanut                     PASIV: kalustettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kalustaja (pl.gen. kalustajien)  ADJECTIV NEGATIV: kalustamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kalustus

 

 

kangastaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

kangastan, kangastat, kangastaa, kangastamme, kangastatte, kangastavat, kangastetaan

en kangasta, et kangasta, ei kangasta, emme kangasta, ette kangasta, eivät kangasta, ei kangasteta

IMPERFECT INDICATIV

kangastin, kangastit, kangasti, kangastimme, kangastitte, kangastivat, kangastettiin

en kangastanut, et kangastanut, ei kangastanut, emme kangastaneet, ette kangastaneet, eivät kangastaneet, ei kangastettu

PERFECT INDICATIV

olen kangastanut, olet kangastanut, on kangastanut, olemme kangastaneet, olette kangastaneet, ovat kangastaneet, on kangastettu

en ole kangastanut, et ole kangastanut, ei ole kangastanut, emme ole kangastaneet, ette ole kangastaneet, eivät ole kangastaneet, ei ole kangastettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kangastanut, olit kangastanut, oli kangastanut, olimme kangastaneet, olitte kangastaneet, olivat kangastaneet, oli kangastettu

en ollut kangastanut, et ollut kangastanut, ei ollut kangastanut, emme olleet kangastaneet, ette olleet kangastaneet, eivät olleet kangastaneet, ei ollut kangastettu

PREZENT IMPERATIV

-, kangasta, kangastakoon, kangastakaamme, kangastakaa, kangastakoot, kangastettakoon

-, älä kangasta, älköön kangastako, älkäämme kangastako, älkää kangastako, älkööt kangastako, älköön kangastettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kangastanut, -, -, olkoot kangastaneet, olkoon kangastettu

-, -, älköön olko kangastanut, -, -, älkööt olko kangastaneet, älköön olko kangastettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kangastaisin, kangastaisit, kangastaisi, kangastaisimme, kangastaisitte, kangastaisivat, kangastettaisiin

en kangastaisi, et kangastaisi, ei kangastaisi, emme kangastaisi, ette kangastaisi, eivät kangastaisi, ei kangastettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kangastanut, olisit kangastanut, olisi kangastanut, olisimme kangastaneet, olisitte kangastaneet, olisivat kangastaneet, oltaisiin kangastettu

en olisi kangastanut, et olisi kangastanut, ei olisi kangastanut, emme olisi kangastaneet, ette olisi kangastaneet, eivät olisi kangastaneet, ei olisi kangastettu

PREZENT POTENȚIAL

kangastanen, kangastanet, kangastanee, kangastanemme, kangastanette, kangastanevat, kangastettaneen

en kangastane, et kangastane, ei kangastane, emme kangastane, ette kangastane, eivät kangastane, ei kangastettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kangastanut, lienet kangastanut, lienee kangastanut, lienemme kangastaneet, lienette kangastaneet, lienevät kangastaneet, lienee kangastettu

en liene kangastanut, et liene kangastanut, ei liene kangastanut, emme liene kangastaneet, ette liene kangastaneet, eivät liene kangastaneet, ei liene kangastettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kangastaa    FORMA LUNGĂ: kangastaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kangastaessa   INSTRUCTIV: kangastaen  INESIV PASIV: kangastettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kangastamaan   INESIV: kangastamassa  ELATIV: kangastamasta

ADESIV: kangastamalla  ABESIV: kangastamatta  INSTRUCTIV: kangastaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kangastaminen   PARTITIV: kangastaminen

INFINITIVUL CINCI: kangastamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kangastava  (gen. kangastavan)   PASIV: kangastettava   (gen. kangastettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kangastanut                      PASIV: kangastettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kangastaja (pl.gen. kangastajien)  ADJECTIV NEGATIV: kangastamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kangastus

 

 

kangistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

kangistan, kangistat, kangistaa, kangistamme, kangistatte, kangistavat, kangistetaan

en kangista, et kangista, ei kangista, emme kangista, ette kangista, eivät kangista, ei kangisteta

IMPERFECT INDICATIV

kangistin, kangistit, kangisti, kangistimme, kangistitte, kangistivat, kangistettiin

en kangistanut, et kangistanut, ei kangistanut, emme kangistaneet, ette kangistaneet, eivät kangistaneet, ei kangistettu

PERFECT INDICATIV

olen kangistanut, olet kangistanut, on kangistanut, olemme kangistaneet, olette kangistaneet, ovat kangistaneet, on kangistettu

en ole kangistanut, et ole kangistanut, ei ole kangistanut, emme ole kangistaneet, ette ole kangistaneet, eivät ole kangistaneet, ei ole kangistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kangistanut, olit kangistanut, oli kangistanut, olimme kangistaneet, olitte kangistaneet, olivat kangistaneet, oli kangistettu

en ollut kangistanut, et ollut kangistanut, ei ollut kangistanut, emme olleet kangistaneet, ette olleet kangistaneet, eivät olleet kangistaneet, ei ollut kangistettu

PREZENT IMPERATIV

-, kangista, kangistakoon, kangistakaamme, kangistakaa, kangistakoot, kangistettakoon

-, älä kangista, älköön kangistako, älkäämme kangistako, älkää kangistako, älkööt kangistako, älköön kangistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kangistanut, -, -, olkoot kangistaneet, olkoon kangistettu

-, -, älköön olko kangistanut, -, -, älkööt olko kangistaneet, älköön olko kangistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kangistaisin, kangistaisit, kangistaisi, kangistaisimme, kangistaisitte, kangistaisivat, kangistettaisiin

en kangistaisi, et kangistaisi, ei kangistaisi, emme kangistaisi, ette kangistaisi, eivät kangistaisi, ei kangistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kangistanut, olisit kangistanut, olisi kangistanut, olisimme kangistaneet, olisitte kangistaneet, olisivat kangistaneet, oltaisiin kangistettu

en olisi kangistanut, et olisi kangistanut, ei olisi kangistanut, emme olisi kangistaneet, ette olisi kangistaneet, eivät olisi kangistaneet, ei olisi kangistettu

PREZENT POTENȚIAL

kangistanen, kangistanet, kangistanee, kangistanemme, kangistanette, kangistanevat, kangistettaneen

en kangistane, et kangistane, ei kangistane, emme kangistane, ette kangistane, eivät kangistane, ei kangistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kangistanut, lienet kangistanut, lienee kangistanut, lienemme kangistaneet, lienette kangistaneet, lienevät kangistaneet, lienee kangistettu

en liene kangistanut, et liene kangistanut, ei liene kangistanut, emme liene kangistaneet, ette liene kangistaneet, eivät liene kangistaneet, ei liene kangistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kangistaa    FORMA LUNGĂ: kangistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kangistaessa   INSTRUCTIV: kangistaen  INESIV PASIV: kangistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kangistamaan   INESIV: kangistamassa  ELATIV: kangistamasta

ADESIV: kangistamalla  ABESIV: kangistamatta  INSTRUCTIV: kangistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kangistaminen   PARTITIV: kangistaminen

INFINITIVUL CINCI: kangistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kangistava  (gen. kangistavan)   PASIV: kangistettava   (gen. kangistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kangistanut                      PASIV: kangistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kangistaja (pl.gen. kangistajien)  ADJECTIV NEGATIV: kangistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kangistus

 

 

kannustaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

kannustan, kannustat, kannustaa, kannustamme, kannustatte, kannustavat, kannustetaan

en kannusta, et kannusta, ei kannusta, emme kannusta, ette kannusta, eivät kannusta, ei kannusteta

IMPERFECT INDICATIV

kannustin, kannustit, kannusti, kannustimme, kannustitte, kannustivat, kannustettiin

en kannustanut, et kannustanut, ei kannustanut, emme kannustaneet, ette kannustaneet, eivät kannustaneet, ei kannustettu

PERFECT INDICATIV

olen kannustanut, olet kannustanut, on kannustanut, olemme kannustaneet, olette kannustaneet, ovat kannustaneet, on kannustettu

en ole kannustanut, et ole kannustanut, ei ole kannustanut, emme ole kannustaneet, ette ole kannustaneet, eivät ole kannustaneet, ei ole kannustettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kannustanut, olit kannustanut, oli kannustanut, olimme kannustaneet, olitte kannustaneet, olivat kannustaneet, oli kannustettu

en ollut kannustanut, et ollut kannustanut, ei ollut kannustanut, emme olleet kannustaneet, ette olleet kannustaneet, eivät olleet kannustaneet, ei ollut kannustettu

PREZENT IMPERATIV

-, kannusta, kannustakoon, kannustakaamme, kannustakaa, kannustakoot, kannustettakoon

-, älä kannusta, älköön kannustako, älkäämme kannustako, älkää kannustako, älkööt kannustako, älköön kannustettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kannustanut, -, -, olkoot kannustaneet, olkoon kannustettu

-, -, älköön olko kannustanut, -, -, älkööt olko kannustaneet, älköön olko kannustettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kannustaisin, kannustaisit, kannustaisi, kannustaisimme, kannustaisitte, kannustaisivat, kannustettaisiin

en kannustaisi, et kannustaisi, ei kannustaisi, emme kannustaisi, ette kannustaisi, eivät kannustaisi, ei kannustettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kannustanut, olisit kannustanut, olisi kannustanut, olisimme kannustaneet, olisitte kannustaneet, olisivat kannustaneet, oltaisiin kannustettu

en olisi kannustanut, et olisi kannustanut, ei olisi kannustanut, emme olisi kannustaneet, ette olisi kannustaneet, eivät olisi kannustaneet, ei olisi kannustettu

PREZENT POTENȚIAL

kannustanen, kannustanet, kannustanee, kannustanemme, kannustanette, kannustanevat, kannustettaneen

en kannustane, et kannustane, ei kannustane, emme kannustane, ette kannustane, eivät kannustane, ei kannustettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kannustanut, lienet kannustanut, lienee kannustanut, lienemme kannustaneet, lienette kannustaneet, lienevät kannustaneet, lienee kannustettu

en liene kannustanut, et liene kannustanut, ei liene kannustanut, emme liene kannustaneet, ette liene kannustaneet, eivät liene kannustaneet, ei liene kannustettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kannustaa    FORMA LUNGĂ: kannustaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kannustaessa   INSTRUCTIV: kannustaen  INESIV PASIV: kannustettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kannustamaan   INESIV: kannustamassa  ELATIV: kannustamasta

ADESIV: kannustamalla  ABESIV: kannustamatta  INSTRUCTIV: kannustaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kannustaminen   PARTITIV: kannustaminen

INFINITIVUL CINCI: kannustamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kannustava  (gen. kannustavan)   PASIV: kannustettava   (gen. kannustettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kannustanut                      PASIV: kannustettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kannustaja (pl.gen. kannustajien)  ADJECTIV NEGATIV: kannustamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kannustus

 

 

kanonistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

kanonistan, kanonistat, kanonistaa, kanonistamme, kanonistatte, kanonistavat, kanonistetaan

en kanonista, et kanonista, ei kanonista, emme kanonista, ette kanonista, eivät kanonista, ei kanonisteta

IMPERFECT INDICATIV

kanonistin, kanonistit, kanonisti, kanonistimme, kanonistitte, kanonistivat, kanonistettiin

en kanonistanut, et kanonistanut, ei kanonistanut, emme kanonistaneet, ette kanonistaneet, eivät kanonistaneet, ei kanonistettu

PERFECT INDICATIV

olen kanonistanut, olet kanonistanut, on kanonistanut, olemme kanonistaneet, olette kanonistaneet, ovat kanonistaneet, on kanonistettu

en ole kanonistanut, et ole kanonistanut, ei ole kanonistanut, emme ole kanonistaneet, ette ole kanonistaneet, eivät ole kanonistaneet, ei ole kanonistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kanonistanut, olit kanonistanut, oli kanonistanut, olimme kanonistaneet, olitte kanonistaneet, olivat kanonistaneet, oli kanonistettu

en ollut kanonistanut, et ollut kanonistanut, ei ollut kanonistanut, emme olleet kanonistaneet, ette olleet kanonistaneet, eivät olleet kanonistaneet, ei ollut kanonistettu

PREZENT IMPERATIV

-, kanonista, kanonistakoon, kanonistakaamme, kanonistakaa, kanonistakoot, kanonistettakoon

-, älä kanonista, älköön kanonistako, älkäämme kanonistako, älkää kanonistako, älkööt kanonistako, älköön kanonistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kanonistanut, -, -, olkoot kanonistaneet, olkoon kanonistettu

-, -, älköön olko kanonistanut, -, -, älkööt olko kanonistaneet, älköön olko kanonistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kanonistaisin, kanonistaisit, kanonistaisi, kanonistaisimme, kanonistaisitte, kanonistaisivat, kanonistettaisiin

en kanonistaisi, et kanonistaisi, ei kanonistaisi, emme kanonistaisi, ette kanonistaisi, eivät kanonistaisi, ei kanonistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kanonistanut, olisit kanonistanut, olisi kanonistanut, olisimme kanonistaneet, olisitte kanonistaneet, olisivat kanonistaneet, oltaisiin kanonistettu

en olisi kanonistanut, et olisi kanonistanut, ei olisi kanonistanut, emme olisi kanonistaneet, ette olisi kanonistaneet, eivät olisi kanonistaneet, ei olisi kanonistettu

PREZENT POTENȚIAL

kanonistanen, kanonistanet, kanonistanee, kanonistanemme, kanonistanette, kanonistanevat, kanonistettaneen

en kanonistane, et kanonistane, ei kanonistane, emme kanonistane, ette kanonistane, eivät kanonistane, ei kanonistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kanonistanut, lienet kanonistanut, lienee kanonistanut, lienemme kanonistaneet, lienette kanonistaneet, lienevät kanonistaneet, lienee kanonistettu

en liene kanonistanut, et liene kanonistanut, ei liene kanonistanut, emme liene kanonistaneet, ette liene kanonistaneet, eivät liene kanonistaneet, ei liene kanonistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kanonistaa    FORMA LUNGĂ: kanonistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kanonistaessa   INSTRUCTIV: kanonistaen  INESIV PASIV: kanonistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kanonistamaan   INESIV: kanonistamassa  ELATIV: kanonistamasta

ADESIV: kanonistamalla  ABESIV: kanonistamatta  INSTRUCTIV: kanonistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kanonistaminen   PARTITIV: kanonistaminen

INFINITIVUL CINCI: kanonistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kanonistava  (gen. kanonistavan)   PASIV: kanonistettava   (gen. kanonistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kanonistanut                       PASIV: kanonistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kanonistaja (pl.gen. kanonistajien)  ADJECTIV NEGATIV: kanonistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kanonistus

 

 

kansalaistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

kansalaistan, kansalaistat, kansalaistaa, kansalaistamme, kansalaistatte, kansalaistavat, kansalaistetaan

en kansalaista, et kansalaista, ei kansalaista, emme kansalaista, ette kansalaista, eivät kansalaista, ei kansalaisteta

IMPERFECT INDICATIV

kansalaistin, kansalaistit, kansalaisti, kansalaistimme, kansalaistitte, kansalaistivat, kansalaistettiin

en kansalaistanut, et kansalaistanut, ei kansalaistanut, emme kansalaistaneet, ette kansalaistaneet, eivät kansalaistaneet, ei kansalaistettu

PERFECT INDICATIV

olen kansalaistanut, olet kansalaistanut, on kansalaistanut, olemme kansalaistaneet, olette kansalaistaneet, ovat kansalaistaneet, on kansalaistettu

en ole kansalaistanut, et ole kansalaistanut, ei ole kansalaistanut, emme ole kansalaistaneet, ette ole kansalaistaneet, eivät ole kansalaistaneet, ei ole kansalaistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kansalaistanut, olit kansalaistanut, oli kansalaistanut, olimme kansalaistaneet, olitte kansalaistaneet, olivat kansalaistaneet, oli kansalaistettu

en ollut kansalaistanut, et ollut kansalaistanut, ei ollut kansalaistanut, emme olleet kansalaistaneet, ette olleet kansalaistaneet, eivät olleet kansalaistaneet, ei ollut kansalaistettu

PREZENT IMPERATIV

-, kansalaista, kansalaistakoon, kansalaistakaamme, kansalaistakaa, kansalaistakoot, kansalaistettakoon

-, älä kansalaista, älköön kansalaistako, älkäämme kansalaistako, älkää kansalaistako, älkööt kansalaistako, älköön kansalaistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kansalaistanut, -, -, olkoot kansalaistaneet, olkoon kansalaistettu

-, -, älköön olko kansalaistanut, -, -, älkööt olko kansalaistaneet, älköön olko kansalaistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kansalaistaisin, kansalaistaisit, kansalaistaisi, kansalaistaisimme, kansalaistaisitte, kansalaistaisivat, kansalaistettaisiin

en kansalaistaisi, et kansalaistaisi, ei kansalaistaisi, emme kansalaistaisi, ette kansalaistaisi, eivät kansalaistaisi, ei kansalaistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kansalaistanut, olisit kansalaistanut, olisi kansalaistanut, olisimme kansalaistaneet, olisitte kansalaistaneet, olisivat kansalaistaneet, oltaisiin kansalaistettu

en olisi kansalaistanut, et olisi kansalaistanut, ei olisi kansalaistanut, emme olisi kansalaistaneet, ette olisi kansalaistaneet, eivät olisi kansalaistaneet, ei olisi kansalaistettu

PREZENT POTENȚIAL

kansalaistanen, kansalaistanet, kansalaistanee, kansalaistanemme, kansalaistanette, kansalaistanevat, kansalaistettaneen

en kansalaistane, et kansalaistane, ei kansalaistane, emme kansalaistane, ette kansalaistane, eivät kansalaistane, ei kansalaistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kansalaistanut, lienet kansalaistanut, lienee kansalaistanut, lienemme kansalaistaneet, lienette kansalaistaneet, lienevät kansalaistaneet, lienee kansalaistettu

en liene kansalaistanut, et liene kansalaistanut, ei liene kansalaistanut, emme liene kansalaistaneet, ette liene kansalaistaneet, eivät liene kansalaistaneet, ei liene kansalaistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kansalaistaa    FORMA LUNGĂ: kansalaistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kansalaistaessa   INSTRUCTIV: kansalaistaen  INESIV PASIV: kansalaistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kansalaistamaan   INESIV: kansalaistamassa  ELATIV: kansalaistamasta

ADESIV: kansalaistamalla  ABESIV: kansalaistamatta  INSTRUCTIV: kansalaistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kansalaistaminen   PARTITIV: kansalaistaminen

INFINITIVUL CINCI: kansalaistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kansalaistava  (gen. kansalaistavan)   PASIV: kansalaistettava   (gen. kansalaistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kansalaistanut                         PASIV: kansalaistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kansalaistaja (pl.gen. kansalaistajien)  ADJECTIV NEGATIV: kansalaistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kansalaistus

 

 

kansallistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

kansallistan, kansallistat, kansallistaa, kansallistamme, kansallistatte, kansallistavat, kansallistetaan

en kansallista, et kansallista, ei kansallista, emme kansallista, ette kansallista, eivät kansallista, ei kansallisteta

IMPERFECT INDICATIV

kansallistin, kansallistit, kansallisti, kansallistimme, kansallistitte, kansallistivat, kansallistettiin

en kansallistanut, et kansallistanut, ei kansallistanut, emme kansallistaneet, ette kansallistaneet, eivät kansallistaneet, ei kansallistettu

PERFECT INDICATIV

olen kansallistanut, olet kansallistanut, on kansallistanut, olemme kansallistaneet, olette kansallistaneet, ovat kansallistaneet, on kansallistettu

en ole kansallistanut, et ole kansallistanut, ei ole kansallistanut, emme ole kansallistaneet, ette ole kansallistaneet, eivät ole kansallistaneet, ei ole kansallistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kansallistanut, olit kansallistanut, oli kansallistanut, olimme kansallistaneet, olitte kansallistaneet, olivat kansallistaneet, oli kansallistettu

en ollut kansallistanut, et ollut kansallistanut, ei ollut kansallistanut, emme olleet kansallistaneet, ette olleet kansallistaneet, eivät olleet kansallistaneet, ei ollut kansallistettu

PREZENT IMPERATIV

-, kansallista, kansallistakoon, kansallistakaamme, kansallistakaa, kansallistakoot, kansallistettakoon

-, älä kansallista, älköön kansallistako, älkäämme kansallistako, älkää kansallistako, älkööt kansallistako, älköön kansallistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kansallistanut, -, -, olkoot kansallistaneet, olkoon kansallistettu

-, -, älköön olko kansallistanut, -, -, älkööt olko kansallistaneet, älköön olko kansallistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kansallistaisin, kansallistaisit, kansallistaisi, kansallistaisimme, kansallistaisitte, kansallistaisivat, kansallistettaisiin

en kansallistaisi, et kansallistaisi, ei kansallistaisi, emme kansallistaisi, ette kansallistaisi, eivät kansallistaisi, ei kansallistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kansallistanut, olisit kansallistanut, olisi kansallistanut, olisimme kansallistaneet, olisitte kansallistaneet, olisivat kansallistaneet, oltaisiin kansallistettu

en olisi kansallistanut, et olisi kansallistanut, ei olisi kansallistanut, emme olisi kansallistaneet, ette olisi kansallistaneet, eivät olisi kansallistaneet, ei olisi kansallistettu

PREZENT POTENȚIAL

kansallistanen, kansallistanet, kansallistanee, kansallistanemme, kansallistanette, kansallistanevat, kansallistettaneen

en kansallistane, et kansallistane, ei kansallistane, emme kansallistane, ette kansallistane, eivät kansallistane, ei kansallistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kansallistanut, lienet kansallistanut, lienee kansallistanut, lienemme kansallistaneet, lienette kansallistaneet, lienevät kansallistaneet, lienee kansallistettu

en liene kansallistanut, et liene kansallistanut, ei liene kansallistanut, emme liene kansallistaneet, ette liene kansallistaneet, eivät liene kansallistaneet, ei liene kansallistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kansallistaa    FORMA LUNGĂ: kansallistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kansallistaessa   INSTRUCTIV: kansallistaen  INESIV PASIV: kansallistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kansallistamaan   INESIV: kansallistamassa  ELATIV: kansallistamasta

ADESIV: kansallistamalla  ABESIV: kansallistamatta  INSTRUCTIV: kansallistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kansallistaminen   PARTITIV: kansallistaminen

INFINITIVUL CINCI: kansallistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kansallistava  (gen. kansallistavan)   PASIV: kansallistettava   (gen. kansallistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kansallistanut                         PASIV: kansallistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kansallistaja (pl.gen. kansallistajien)  ADJECTIV NEGATIV: kansallistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kansallistus

 

 

kansantajuistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

kansantajuistan, kansantajuistat, kansantajuistaa, kansantajuistamme, kansantajuistatte, kansantajuistavat, kansantajuistetaan

en kansantajuista, et kansantajuista, ei kansantajuista, emme kansantajuista, ette kansantajuista, eivät kansantajuista, ei kansantajuisteta

IMPERFECT INDICATIV

kansantajuistin, kansantajuistit, kansantajuisti, kansantajuistimme, kansantajuistitte, kansantajuistivat, kansantajuistettiin

en kansantajuistanut, et kansantajuistanut, ei kansantajuistanut, emme kansantajuistaneet, ette kansantajuistaneet, eivät kansantajuistaneet, ei kansantajuistettu

PERFECT INDICATIV

olen kansantajuistanut, olet kansantajuistanut, on kansantajuistanut, olemme kansantajuistaneet, olette kansantajuistaneet, ovat kansantajuistaneet, on kansantajuistettu

en ole kansantajuistanut, et ole kansantajuistanut, ei ole kansantajuistanut, emme ole kansantajuistaneet, ette ole kansantajuistaneet, eivät ole kansantajuistaneet, ei ole kansantajuistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kansantajuistanut, olit kansantajuistanut, oli kansantajuistanut, olimme kansantajuistaneet, olitte kansantajuistaneet, olivat kansantajuistaneet, oli kansantajuistettu

en ollut kansantajuistanut, et ollut kansantajuistanut, ei ollut kansantajuistanut, emme olleet kansantajuistaneet, ette olleet kansantajuistaneet, eivät olleet kansantajuistaneet, ei ollut kansantajuistettu

PREZENT IMPERATIV

-, kansantajuista, kansantajuistakoon, kansantajuistakaamme, kansantajuistakaa, kansantajuistakoot, kansantajuistettakoon

-, älä kansantajuista, älköön kansantajuistako, älkäämme kansantajuistako, älkää kansantajuistako, älkööt kansantajuistako, älköön kansantajuistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kansantajuistanut, -, -, olkoot kansantajuistaneet, olkoon kansantajuistettu

-, -, älköön olko kansantajuistanut, -, -, älkööt olko kansantajuistaneet, älköön olko kansantajuistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kansantajuistaisin, kansantajuistaisit, kansantajuistaisi, kansantajuistaisimme, kansantajuistaisitte, kansantajuistaisivat, kansantajuistettaisiin

en kansantajuistaisi, et kansantajuistaisi, ei kansantajuistaisi, emme kansantajuistaisi, ette kansantajuistaisi, eivät kansantajuistaisi, ei kansantajuistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kansantajuistanut, olisit kansantajuistanut, olisi kansantajuistanut, olisimme kansantajuistaneet, olisitte kansantajuistaneet, olisivat kansantajuistaneet, oltaisiin kansantajuistettu

en olisi kansantajuistanut, et olisi kansantajuistanut, ei olisi kansantajuistanut, emme olisi kansantajuistaneet, ette olisi kansantajuistaneet, eivät olisi kansantajuistaneet, ei olisi kansantajuistettu

PREZENT POTENȚIAL

kansantajuistanen, kansantajuistanet, kansantajuistanee, kansantajuistanemme, kansantajuistanette, kansantajuistanevat, kansantajuistettaneen

en kansantajuistane, et kansantajuistane, ei kansantajuistane, emme kansantajuistane, ette kansantajuistane, eivät kansantajuistane, ei kansantajuistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kansantajuistanut, lienet kansantajuistanut, lienee kansantajuistanut, lienemme kansantajuistaneet, lienette kansantajuistaneet, lienevät kansantajuistaneet, lienee kansantajuistettu

en liene kansantajuistanut, et liene kansantajuistanut, ei liene kansantajuistanut, emme liene kansantajuistaneet, ette liene kansantajuistaneet, eivät liene kansantajuistaneet, ei liene kansantajuistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kansantajuistaa    FORMA LUNGĂ: kansantajuistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kansantajuistaessa   INSTRUCTIV: kansantajuistaen  INESIV PASIV: kansantajuistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kansantajuistamaan   INESIV: kansantajuistamassa  ELATIV: kansantajuistamasta

ADESIV: kansantajuistamalla  ABESIV: kansantajuistamatta  INSTRUCTIV: kansantajuistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kansantajuistaminen   PARTITIV: kansantajuistaminen

INFINITIVUL CINCI: kansantajuistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kansantajuistava  (gen. kansantajuistavan)   PASIV: kansantajuistettava   (gen. kansantajuistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kansantajuistanut                            PASIV: kansantajuistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kansantajuistaja (pl.gen. kansantajuistajien)  ADJECTIV NEGATIV: kansantajuistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kansantajuistus

 

 

kansanvaltaistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

kansanvaltaistan, kansanvaltaistat, kansanvaltaistaa, kansanvaltaistamme, kansanvaltaistatte, kansanvaltaistavat, kansanvaltaistetaan

en kansanvaltaista, et kansanvaltaista, ei kansanvaltaista, emme kansanvaltaista, ette kansanvaltaista, eivät kansanvaltaista, ei kansanvaltaisteta

IMPERFECT INDICATIV

kansanvaltaistin, kansanvaltaistit, kansanvaltaisti, kansanvaltaistimme, kansanvaltaistitte, kansanvaltaistivat, kansanvaltaistettiin

en kansanvaltaistanut, et kansanvaltaistanut, ei kansanvaltaistanut, emme kansanvaltaistaneet, ette kansanvaltaistaneet, eivät kansanvaltaistaneet, ei kansanvaltaistettu

PERFECT INDICATIV

olen kansanvaltaistanut, olet kansanvaltaistanut, on kansanvaltaistanut, olemme kansanvaltaistaneet, olette kansanvaltaistaneet, ovat kansanvaltaistaneet, on kansanvaltaistettu

en ole kansanvaltaistanut, et ole kansanvaltaistanut, ei ole kansanvaltaistanut, emme ole kansanvaltaistaneet, ette ole kansanvaltaistaneet, eivät ole kansanvaltaistaneet, ei ole kansanvaltaistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kansanvaltaistanut, olit kansanvaltaistanut, oli kansanvaltaistanut, olimme kansanvaltaistaneet, olitte kansanvaltaistaneet, olivat kansanvaltaistaneet, oli kansanvaltaistettu

en ollut kansanvaltaistanut, et ollut kansanvaltaistanut, ei ollut kansanvaltaistanut, emme olleet kansanvaltaistaneet, ette olleet kansanvaltaistaneet, eivät olleet kansanvaltaistaneet, ei ollut kansanvaltaistettu

PREZENT IMPERATIV

-, kansanvaltaista, kansanvaltaistakoon, kansanvaltaistakaamme, kansanvaltaistakaa, kansanvaltaistakoot, kansanvaltaistettakoon

-, älä kansanvaltaista, älköön kansanvaltaistako, älkäämme kansanvaltaistako, älkää kansanvaltaistako, älkööt kansanvaltaistako, älköön kansanvaltaistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kansanvaltaistanut, -, -, olkoot kansanvaltaistaneet, olkoon kansanvaltaistettu

-, -, älköön olko kansanvaltaistanut, -, -, älkööt olko kansanvaltaistaneet, älköön olko kansanvaltaistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kansanvaltaistaisin, kansanvaltaistaisit, kansanvaltaistaisi, kansanvaltaistaisimme, kansanvaltaistaisitte, kansanvaltaistaisivat, kansanvaltaistettaisiin

en kansanvaltaistaisi, et kansanvaltaistaisi, ei kansanvaltaistaisi, emme kansanvaltaistaisi, ette kansanvaltaistaisi, eivät kansanvaltaistaisi, ei kansanvaltaistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kansanvaltaistanut, olisit kansanvaltaistanut, olisi kansanvaltaistanut, olisimme kansanvaltaistaneet, olisitte kansanvaltaistaneet, olisivat kansanvaltaistaneet, oltaisiin kansanvaltaistettu

en olisi kansanvaltaistanut, et olisi kansanvaltaistanut, ei olisi kansanvaltaistanut, emme olisi kansanvaltaistaneet, ette olisi kansanvaltaistaneet, eivät olisi kansanvaltaistaneet, ei olisi kansanvaltaistettu

PREZENT POTENȚIAL

kansanvaltaistanen, kansanvaltaistanet, kansanvaltaistanee, kansanvaltaistanemme, kansanvaltaistanette, kansanvaltaistanevat, kansanvaltaistettaneen

en kansanvaltaistane, et kansanvaltaistane, ei kansanvaltaistane, emme kansanvaltaistane, ette kansanvaltaistane, eivät kansanvaltaistane, ei kansanvaltaistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kansanvaltaistanut, lienet kansanvaltaistanut, lienee kansanvaltaistanut, lienemme kansanvaltaistaneet, lienette kansanvaltaistaneet, lienevät kansanvaltaistaneet, lienee kansanvaltaistettu

en liene kansanvaltaistanut, et liene kansanvaltaistanut, ei liene kansanvaltaistanut, emme liene kansanvaltaistaneet, ette liene kansanvaltaistaneet, eivät liene kansanvaltaistaneet, ei liene kansanvaltaistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kansanvaltaistaa    FORMA LUNGĂ: kansanvaltaistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kansanvaltaistaessa   INSTRUCTIV: kansanvaltaistaen  INESIV PASIV: kansanvaltaistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kansanvaltaistamaan   INESIV: kansanvaltaistamassa  ELATIV: kansanvaltaistamasta

ADESIV: kansanvaltaistamalla  ABESIV: kansanvaltaistamatta  INSTRUCTIV: kansanvaltaistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kansanvaltaistaminen   PARTITIV: kansanvaltaistaminen

INFINITIVUL CINCI: kansanvaltaistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kansanvaltaistava  (gen. kansanvaltaistavan)   PASIV: kansanvaltaistettava   (gen. kansanvaltaistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kansanvaltaistanut                             PASIV: kansanvaltaistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kansanvaltaistaja (pl.gen. kansanvaltaistajien)  ADJECTIV NEGATIV: kansanvaltaistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kansanvaltaistus

 

 

karistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

karistan, karistat, karistaa, karistamme, karistatte, karistavat, karistetaan

en karista, et karista, ei karista, emme karista, ette karista, eivät karista, ei karisteta

IMPERFECT INDICATIV

karistin, karistit, karisti, karistimme, karistitte, karistivat, karistettiin

en karistanut, et karistanut, ei karistanut, emme karistaneet, ette karistaneet, eivät karistaneet, ei karistettu

PERFECT INDICATIV

olen karistanut, olet karistanut, on karistanut, olemme karistaneet, olette karistaneet, ovat karistaneet, on karistettu

en ole karistanut, et ole karistanut, ei ole karistanut, emme ole karistaneet, ette ole karistaneet, eivät ole karistaneet, ei ole karistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin karistanut, olit karistanut, oli karistanut, olimme karistaneet, olitte karistaneet, olivat karistaneet, oli karistettu

en ollut karistanut, et ollut karistanut, ei ollut karistanut, emme olleet karistaneet, ette olleet karistaneet, eivät olleet karistaneet, ei ollut karistettu

PREZENT IMPERATIV

-, karista, karistakoon, karistakaamme, karistakaa, karistakoot, karistettakoon

-, älä karista, älköön karistako, älkäämme karistako, älkää karistako, älkööt karistako, älköön karistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon karistanut, -, -, olkoot karistaneet, olkoon karistettu

-, -, älköön olko karistanut, -, -, älkööt olko karistaneet, älköön olko karistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

karistaisin, karistaisit, karistaisi, karistaisimme, karistaisitte, karistaisivat, karistettaisiin

en karistaisi, et karistaisi, ei karistaisi, emme karistaisi, ette karistaisi, eivät karistaisi, ei karistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin karistanut, olisit karistanut, olisi karistanut, olisimme karistaneet, olisitte karistaneet, olisivat karistaneet, oltaisiin karistettu

en olisi karistanut, et olisi karistanut, ei olisi karistanut, emme olisi karistaneet, ette olisi karistaneet, eivät olisi karistaneet, ei olisi karistettu

PREZENT POTENȚIAL

karistanen, karistanet, karistanee, karistanemme, karistanette, karistanevat, karistettaneen

en karistane, et karistane, ei karistane, emme karistane, ette karistane, eivät karistane, ei karistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen karistanut, lienet karistanut, lienee karistanut, lienemme karistaneet, lienette karistaneet, lienevät karistaneet, lienee karistettu

en liene karistanut, et liene karistanut, ei liene karistanut, emme liene karistaneet, ette liene karistaneet, eivät liene karistaneet, ei liene karistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: karistaa    FORMA LUNGĂ: karistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: karistaessa   INSTRUCTIV: karistaen  INESIV PASIV: karistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: karistamaan   INESIV: karistamassa  ELATIV: karistamasta

ADESIV: karistamalla  ABESIV: karistamatta  INSTRUCTIV: karistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: karistaminen   PARTITIV: karistaminen

INFINITIVUL CINCI: karistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: karistava  (gen. karistavan)   PASIV: karistettava   (gen. karistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: karistanut                     PASIV: karistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: karistaja (pl.gen. karistajien)  ADJECTIV NEGATIV: karistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): karistus

 

 

karkeistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

karkeistan, karkeistat, karkeistaa, karkeistamme, karkeistatte, karkeistavat, karkeistetaan

en karkeista, et karkeista, ei karkeista, emme karkeista, ette karkeista, eivät karkeista, ei karkeisteta

IMPERFECT INDICATIV

karkeistin, karkeistit, karkeisti, karkeistimme, karkeistitte, karkeistivat, karkeistettiin

en karkeistanut, et karkeistanut, ei karkeistanut, emme karkeistaneet, ette karkeistaneet, eivät karkeistaneet, ei karkeistettu

PERFECT INDICATIV

olen karkeistanut, olet karkeistanut, on karkeistanut, olemme karkeistaneet, olette karkeistaneet, ovat karkeistaneet, on karkeistettu

en ole karkeistanut, et ole karkeistanut, ei ole karkeistanut, emme ole karkeistaneet, ette ole karkeistaneet, eivät ole karkeistaneet, ei ole karkeistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin karkeistanut, olit karkeistanut, oli karkeistanut, olimme karkeistaneet, olitte karkeistaneet, olivat karkeistaneet, oli karkeistettu

en ollut karkeistanut, et ollut karkeistanut, ei ollut karkeistanut, emme olleet karkeistaneet, ette olleet karkeistaneet, eivät olleet karkeistaneet, ei ollut karkeistettu

PREZENT IMPERATIV

-, karkeista, karkeistakoon, karkeistakaamme, karkeistakaa, karkeistakoot, karkeistettakoon

-, älä karkeista, älköön karkeistako, älkäämme karkeistako, älkää karkeistako, älkööt karkeistako, älköön karkeistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon karkeistanut, -, -, olkoot karkeistaneet, olkoon karkeistettu

-, -, älköön olko karkeistanut, -, -, älkööt olko karkeistaneet, älköön olko karkeistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

karkeistaisin, karkeistaisit, karkeistaisi, karkeistaisimme, karkeistaisitte, karkeistaisivat, karkeistettaisiin

en karkeistaisi, et karkeistaisi, ei karkeistaisi, emme karkeistaisi, ette karkeistaisi, eivät karkeistaisi, ei karkeistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin karkeistanut, olisit karkeistanut, olisi karkeistanut, olisimme karkeistaneet, olisitte karkeistaneet, olisivat karkeistaneet, oltaisiin karkeistettu

en olisi karkeistanut, et olisi karkeistanut, ei olisi karkeistanut, emme olisi karkeistaneet, ette olisi karkeistaneet, eivät olisi karkeistaneet, ei olisi karkeistettu

PREZENT POTENȚIAL

karkeistanen, karkeistanet, karkeistanee, karkeistanemme, karkeistanette, karkeistanevat, karkeistettaneen

en karkeistane, et karkeistane, ei karkeistane, emme karkeistane, ette karkeistane, eivät karkeistane, ei karkeistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen karkeistanut, lienet karkeistanut, lienee karkeistanut, lienemme karkeistaneet, lienette karkeistaneet, lienevät karkeistaneet, lienee karkeistettu

en liene karkeistanut, et liene karkeistanut, ei liene karkeistanut, emme liene karkeistaneet, ette liene karkeistaneet, eivät liene karkeistaneet, ei liene karkeistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: karkeistaa    FORMA LUNGĂ: karkeistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: karkeistaessa   INSTRUCTIV: karkeistaen  INESIV PASIV: karkeistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: karkeistamaan   INESIV: karkeistamassa  ELATIV: karkeistamasta

ADESIV: karkeistamalla  ABESIV: karkeistamatta  INSTRUCTIV: karkeistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: karkeistaminen   PARTITIV: karkeistaminen

INFINITIVUL CINCI: karkeistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: karkeistava  (gen. karkeistavan)   PASIV: karkeistettava   (gen. karkeistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: karkeistanut                       PASIV: karkeistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: karkeistaja (pl.gen. karkeistajien)  ADJECTIV NEGATIV: karkeistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): karkeistus

 

 

karsastaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

karsastan, karsastat, karsastaa, karsastamme, karsastatte, karsastavat, karsastetaan

en karsasta, et karsasta, ei karsasta, emme karsasta, ette karsasta, eivät karsasta, ei karsasteta

IMPERFECT INDICATIV

karsastin, karsastit, karsasti, karsastimme, karsastitte, karsastivat, karsastettiin

en karsastanut, et karsastanut, ei karsastanut, emme karsastaneet, ette karsastaneet, eivät karsastaneet, ei karsastettu

PERFECT INDICATIV

olen karsastanut, olet karsastanut, on karsastanut, olemme karsastaneet, olette karsastaneet, ovat karsastaneet, on karsastettu

en ole karsastanut, et ole karsastanut, ei ole karsastanut, emme ole karsastaneet, ette ole karsastaneet, eivät ole karsastaneet, ei ole karsastettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin karsastanut, olit karsastanut, oli karsastanut, olimme karsastaneet, olitte karsastaneet, olivat karsastaneet, oli karsastettu

en ollut karsastanut, et ollut karsastanut, ei ollut karsastanut, emme olleet karsastaneet, ette olleet karsastaneet, eivät olleet karsastaneet, ei ollut karsastettu

PREZENT IMPERATIV

-, karsasta, karsastakoon, karsastakaamme, karsastakaa, karsastakoot, karsastettakoon

-, älä karsasta, älköön karsastako, älkäämme karsastako, älkää karsastako, älkööt karsastako, älköön karsastettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon karsastanut, -, -, olkoot karsastaneet, olkoon karsastettu

-, -, älköön olko karsastanut, -, -, älkööt olko karsastaneet, älköön olko karsastettu

PREZENT CONDIȚIONAL

karsastaisin, karsastaisit, karsastaisi, karsastaisimme, karsastaisitte, karsastaisivat, karsastettaisiin

en karsastaisi, et karsastaisi, ei karsastaisi, emme karsastaisi, ette karsastaisi, eivät karsastaisi, ei karsastettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin karsastanut, olisit karsastanut, olisi karsastanut, olisimme karsastaneet, olisitte karsastaneet, olisivat karsastaneet, oltaisiin karsastettu

en olisi karsastanut, et olisi karsastanut, ei olisi karsastanut, emme olisi karsastaneet, ette olisi karsastaneet, eivät olisi karsastaneet, ei olisi karsastettu

PREZENT POTENȚIAL

karsastanen, karsastanet, karsastanee, karsastanemme, karsastanette, karsastanevat, karsastettaneen

en karsastane, et karsastane, ei karsastane, emme karsastane, ette karsastane, eivät karsastane, ei karsastettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen karsastanut, lienet karsastanut, lienee karsastanut, lienemme karsastaneet, lienette karsastaneet, lienevät karsastaneet, lienee karsastettu

en liene karsastanut, et liene karsastanut, ei liene karsastanut, emme liene karsastaneet, ette liene karsastaneet, eivät liene karsastaneet, ei liene karsastettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: karsastaa    FORMA LUNGĂ: karsastaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: karsastaessa   INSTRUCTIV: karsastaen  INESIV PASIV: karsastettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: karsastamaan   INESIV: karsastamassa  ELATIV: karsastamasta

ADESIV: karsastamalla  ABESIV: karsastamatta  INSTRUCTIV: karsastaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: karsastaminen   PARTITIV: karsastaminen

INFINITIVUL CINCI: karsastamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: karsastava  (gen. karsastavan)   PASIV: karsastettava   (gen. karsastettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: karsastanut                      PASIV: karsastettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: karsastaja (pl.gen. karsastajien)  ADJECTIV NEGATIV: karsastamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): karsastus

 

 

katsastaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

katsastan, katsastat, katsastaa, katsastamme, katsastatte, katsastavat, katsastetaan

en katsasta, et katsasta, ei katsasta, emme katsasta, ette katsasta, eivät katsasta, ei katsasteta

IMPERFECT INDICATIV

katsastin, katsastit, katsasti, katsastimme, katsastitte, katsastivat, katsastettiin

en katsastanut, et katsastanut, ei katsastanut, emme katsastaneet, ette katsastaneet, eivät katsastaneet, ei katsastettu

PERFECT INDICATIV

olen katsastanut, olet katsastanut, on katsastanut, olemme katsastaneet, olette katsastaneet, ovat katsastaneet, on katsastettu

en ole katsastanut, et ole katsastanut, ei ole katsastanut, emme ole katsastaneet, ette ole katsastaneet, eivät ole katsastaneet, ei ole katsastettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin katsastanut, olit katsastanut, oli katsastanut, olimme katsastaneet, olitte katsastaneet, olivat katsastaneet, oli katsastettu

en ollut katsastanut, et ollut katsastanut, ei ollut katsastanut, emme olleet katsastaneet, ette olleet katsastaneet, eivät olleet katsastaneet, ei ollut katsastettu

PREZENT IMPERATIV

-, katsasta, katsastakoon, katsastakaamme, katsastakaa, katsastakoot, katsastettakoon

-, älä katsasta, älköön katsastako, älkäämme katsastako, älkää katsastako, älkööt katsastako, älköön katsastettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon katsastanut, -, -, olkoot katsastaneet, olkoon katsastettu

-, -, älköön olko katsastanut, -, -, älkööt olko katsastaneet, älköön olko katsastettu

PREZENT CONDIȚIONAL

katsastaisin, katsastaisit, katsastaisi, katsastaisimme, katsastaisitte, katsastaisivat, katsastettaisiin

en katsastaisi, et katsastaisi, ei katsastaisi, emme katsastaisi, ette katsastaisi, eivät katsastaisi, ei katsastettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin katsastanut, olisit katsastanut, olisi katsastanut, olisimme katsastaneet, olisitte katsastaneet, olisivat katsastaneet, oltaisiin katsastettu

en olisi katsastanut, et olisi katsastanut, ei olisi katsastanut, emme olisi katsastaneet, ette olisi katsastaneet, eivät olisi katsastaneet, ei olisi katsastettu

PREZENT POTENȚIAL

katsastanen, katsastanet, katsastanee, katsastanemme, katsastanette, katsastanevat, katsastettaneen

en katsastane, et katsastane, ei katsastane, emme katsastane, ette katsastane, eivät katsastane, ei katsastettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen katsastanut, lienet katsastanut, lienee katsastanut, lienemme katsastaneet, lienette katsastaneet, lienevät katsastaneet, lienee katsastettu

en liene katsastanut, et liene katsastanut, ei liene katsastanut, emme liene katsastaneet, ette liene katsastaneet, eivät liene katsastaneet, ei liene katsastettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: katsastaa    FORMA LUNGĂ: katsastaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: katsastaessa   INSTRUCTIV: katsastaen  INESIV PASIV: katsastettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: katsastamaan   INESIV: katsastamassa  ELATIV: katsastamasta

ADESIV: katsastamalla  ABESIV: katsastamatta  INSTRUCTIV: katsastaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: katsastaminen   PARTITIV: katsastaminen

INFINITIVUL CINCI: katsastamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: katsastava  (gen. katsastavan)   PASIV: katsastettava   (gen. katsastettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: katsastanut                      PASIV: katsastettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: katsastaja (pl.gen. katsastajien)  ADJECTIV NEGATIV: katsastamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): katsastus

 

 

kauhistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

kauhistan, kauhistat, kauhistaa, kauhistamme, kauhistatte, kauhistavat, kauhistetaan

en kauhista, et kauhista, ei kauhista, emme kauhista, ette kauhista, eivät kauhista, ei kauhisteta

IMPERFECT INDICATIV

kauhistin, kauhistit, kauhisti, kauhistimme, kauhistitte, kauhistivat, kauhistettiin

en kauhistanut, et kauhistanut, ei kauhistanut, emme kauhistaneet, ette kauhistaneet, eivät kauhistaneet, ei kauhistettu

PERFECT INDICATIV

olen kauhistanut, olet kauhistanut, on kauhistanut, olemme kauhistaneet, olette kauhistaneet, ovat kauhistaneet, on kauhistettu

en ole kauhistanut, et ole kauhistanut, ei ole kauhistanut, emme ole kauhistaneet, ette ole kauhistaneet, eivät ole kauhistaneet, ei ole kauhistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kauhistanut, olit kauhistanut, oli kauhistanut, olimme kauhistaneet, olitte kauhistaneet, olivat kauhistaneet, oli kauhistettu

en ollut kauhistanut, et ollut kauhistanut, ei ollut kauhistanut, emme olleet kauhistaneet, ette olleet kauhistaneet, eivät olleet kauhistaneet, ei ollut kauhistettu

PREZENT IMPERATIV

-, kauhista, kauhistakoon, kauhistakaamme, kauhistakaa, kauhistakoot, kauhistettakoon

-, älä kauhista, älköön kauhistako, älkäämme kauhistako, älkää kauhistako, älkööt kauhistako, älköön kauhistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kauhistanut, -, -, olkoot kauhistaneet, olkoon kauhistettu

-, -, älköön olko kauhistanut, -, -, älkööt olko kauhistaneet, älköön olko kauhistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kauhistaisin, kauhistaisit, kauhistaisi, kauhistaisimme, kauhistaisitte, kauhistaisivat, kauhistettaisiin

en kauhistaisi, et kauhistaisi, ei kauhistaisi, emme kauhistaisi, ette kauhistaisi, eivät kauhistaisi, ei kauhistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kauhistanut, olisit kauhistanut, olisi kauhistanut, olisimme kauhistaneet, olisitte kauhistaneet, olisivat kauhistaneet, oltaisiin kauhistettu

en olisi kauhistanut, et olisi kauhistanut, ei olisi kauhistanut, emme olisi kauhistaneet, ette olisi kauhistaneet, eivät olisi kauhistaneet, ei olisi kauhistettu

PREZENT POTENȚIAL

kauhistanen, kauhistanet, kauhistanee, kauhistanemme, kauhistanette, kauhistanevat, kauhistettaneen

en kauhistane, et kauhistane, ei kauhistane, emme kauhistane, ette kauhistane, eivät kauhistane, ei kauhistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kauhistanut, lienet kauhistanut, lienee kauhistanut, lienemme kauhistaneet, lienette kauhistaneet, lienevät kauhistaneet, lienee kauhistettu

en liene kauhistanut, et liene kauhistanut, ei liene kauhistanut, emme liene kauhistaneet, ette liene kauhistaneet, eivät liene kauhistaneet, ei liene kauhistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kauhistaa    FORMA LUNGĂ: kauhistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kauhistaessa   INSTRUCTIV: kauhistaen  INESIV PASIV: kauhistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kauhistamaan   INESIV: kauhistamassa  ELATIV: kauhistamasta

ADESIV: kauhistamalla  ABESIV: kauhistamatta  INSTRUCTIV: kauhistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kauhistaminen   PARTITIV: kauhistaminen

INFINITIVUL CINCI: kauhistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kauhistava  (gen. kauhistavan)   PASIV: kauhistettava   (gen. kauhistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kauhistanut                      PASIV: kauhistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kauhistaja (pl.gen. kauhistajien)  ADJECTIV NEGATIV: kauhistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kauhistus

 

 

kaunistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

kaunistan, kaunistat, kaunistaa, kaunistamme, kaunistatte, kaunistavat, kaunistetaan

en kaunista, et kaunista, ei kaunista, emme kaunista, ette kaunista, eivät kaunista, ei kaunisteta

IMPERFECT INDICATIV

kaunistin, kaunistit, kaunisti, kaunistimme, kaunistitte, kaunistivat, kaunistettiin

en kaunistanut, et kaunistanut, ei kaunistanut, emme kaunistaneet, ette kaunistaneet, eivät kaunistaneet, ei kaunistettu

PERFECT INDICATIV

olen kaunistanut, olet kaunistanut, on kaunistanut, olemme kaunistaneet, olette kaunistaneet, ovat kaunistaneet, on kaunistettu

en ole kaunistanut, et ole kaunistanut, ei ole kaunistanut, emme ole kaunistaneet, ette ole kaunistaneet, eivät ole kaunistaneet, ei ole kaunistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kaunistanut, olit kaunistanut, oli kaunistanut, olimme kaunistaneet, olitte kaunistaneet, olivat kaunistaneet, oli kaunistettu

en ollut kaunistanut, et ollut kaunistanut, ei ollut kaunistanut, emme olleet kaunistaneet, ette olleet kaunistaneet, eivät olleet kaunistaneet, ei ollut kaunistettu

PREZENT IMPERATIV

-, kaunista, kaunistakoon, kaunistakaamme, kaunistakaa, kaunistakoot, kaunistettakoon

-, älä kaunista, älköön kaunistako, älkäämme kaunistako, älkää kaunistako, älkööt kaunistako, älköön kaunistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kaunistanut, -, -, olkoot kaunistaneet, olkoon kaunistettu

-, -, älköön olko kaunistanut, -, -, älkööt olko kaunistaneet, älköön olko kaunistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kaunistaisin, kaunistaisit, kaunistaisi, kaunistaisimme, kaunistaisitte, kaunistaisivat, kaunistettaisiin

en kaunistaisi, et kaunistaisi, ei kaunistaisi, emme kaunistaisi, ette kaunistaisi, eivät kaunistaisi, ei kaunistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kaunistanut, olisit kaunistanut, olisi kaunistanut, olisimme kaunistaneet, olisitte kaunistaneet, olisivat kaunistaneet, oltaisiin kaunistettu

en olisi kaunistanut, et olisi kaunistanut, ei olisi kaunistanut, emme olisi kaunistaneet, ette olisi kaunistaneet, eivät olisi kaunistaneet, ei olisi kaunistettu

PREZENT POTENȚIAL

kaunistanen, kaunistanet, kaunistanee, kaunistanemme, kaunistanette, kaunistanevat, kaunistettaneen

en kaunistane, et kaunistane, ei kaunistane, emme kaunistane, ette kaunistane, eivät kaunistane, ei kaunistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kaunistanut, lienet kaunistanut, lienee kaunistanut, lienemme kaunistaneet, lienette kaunistaneet, lienevät kaunistaneet, lienee kaunistettu

en liene kaunistanut, et liene kaunistanut, ei liene kaunistanut, emme liene kaunistaneet, ette liene kaunistaneet, eivät liene kaunistaneet, ei liene kaunistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kaunistaa    FORMA LUNGĂ: kaunistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kaunistaessa   INSTRUCTIV: kaunistaen  INESIV PASIV: kaunistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kaunistamaan   INESIV: kaunistamassa  ELATIV: kaunistamasta

ADESIV: kaunistamalla  ABESIV: kaunistamatta  INSTRUCTIV: kaunistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kaunistaminen   PARTITIV: kaunistaminen

INFINITIVUL CINCI: kaunistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kaunistava  (gen. kaunistavan)   PASIV: kaunistettava   (gen. kaunistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kaunistanut                      PASIV: kaunistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kaunistaja (pl.gen. kaunistajien)  ADJECTIV NEGATIV: kaunistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kaunistus

 

 

kaupallistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

kaupallistan, kaupallistat, kaupallistaa, kaupallistamme, kaupallistatte, kaupallistavat, kaupallistetaan

en kaupallista, et kaupallista, ei kaupallista, emme kaupallista, ette kaupallista, eivät kaupallista, ei kaupallisteta

IMPERFECT INDICATIV

kaupallistin, kaupallistit, kaupallisti, kaupallistimme, kaupallistitte, kaupallistivat, kaupallistettiin

en kaupallistanut, et kaupallistanut, ei kaupallistanut, emme kaupallistaneet, ette kaupallistaneet, eivät kaupallistaneet, ei kaupallistettu

PERFECT INDICATIV

olen kaupallistanut, olet kaupallistanut, on kaupallistanut, olemme kaupallistaneet, olette kaupallistaneet, ovat kaupallistaneet, on kaupallistettu

en ole kaupallistanut, et ole kaupallistanut, ei ole kaupallistanut, emme ole kaupallistaneet, ette ole kaupallistaneet, eivät ole kaupallistaneet, ei ole kaupallistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kaupallistanut, olit kaupallistanut, oli kaupallistanut, olimme kaupallistaneet, olitte kaupallistaneet, olivat kaupallistaneet, oli kaupallistettu

en ollut kaupallistanut, et ollut kaupallistanut, ei ollut kaupallistanut, emme olleet kaupallistaneet, ette olleet kaupallistaneet, eivät olleet kaupallistaneet, ei ollut kaupallistettu

PREZENT IMPERATIV

-, kaupallista, kaupallistakoon, kaupallistakaamme, kaupallistakaa, kaupallistakoot, kaupallistettakoon

-, älä kaupallista, älköön kaupallistako, älkäämme kaupallistako, älkää kaupallistako, älkööt kaupallistako, älköön kaupallistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kaupallistanut, -, -, olkoot kaupallistaneet, olkoon kaupallistettu

-, -, älköön olko kaupallistanut, -, -, älkööt olko kaupallistaneet, älköön olko kaupallistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kaupallistaisin, kaupallistaisit, kaupallistaisi, kaupallistaisimme, kaupallistaisitte, kaupallistaisivat, kaupallistettaisiin

en kaupallistaisi, et kaupallistaisi, ei kaupallistaisi, emme kaupallistaisi, ette kaupallistaisi, eivät kaupallistaisi, ei kaupallistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kaupallistanut, olisit kaupallistanut, olisi kaupallistanut, olisimme kaupallistaneet, olisitte kaupallistaneet, olisivat kaupallistaneet, oltaisiin kaupallistettu

en olisi kaupallistanut, et olisi kaupallistanut, ei olisi kaupallistanut, emme olisi kaupallistaneet, ette olisi kaupallistaneet, eivät olisi kaupallistaneet, ei olisi kaupallistettu

PREZENT POTENȚIAL

kaupallistanen, kaupallistanet, kaupallistanee, kaupallistanemme, kaupallistanette, kaupallistanevat, kaupallistettaneen

en kaupallistane, et kaupallistane, ei kaupallistane, emme kaupallistane, ette kaupallistane, eivät kaupallistane, ei kaupallistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kaupallistanut, lienet kaupallistanut, lienee kaupallistanut, lienemme kaupallistaneet, lienette kaupallistaneet, lienevät kaupallistaneet, lienee kaupallistettu

en liene kaupallistanut, et liene kaupallistanut, ei liene kaupallistanut, emme liene kaupallistaneet, ette liene kaupallistaneet, eivät liene kaupallistaneet, ei liene kaupallistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kaupallistaa    FORMA LUNGĂ: kaupallistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kaupallistaessa   INSTRUCTIV: kaupallistaen  INESIV PASIV: kaupallistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kaupallistamaan   INESIV: kaupallistamassa  ELATIV: kaupallistamasta

ADESIV: kaupallistamalla  ABESIV: kaupallistamatta  INSTRUCTIV: kaupallistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kaupallistaminen   PARTITIV: kaupallistaminen

INFINITIVUL CINCI: kaupallistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kaupallistava  (gen. kaupallistavan)   PASIV: kaupallistettava   (gen. kaupallistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kaupallistanut                         PASIV: kaupallistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kaupallistaja (pl.gen. kaupallistajien)  ADJECTIV NEGATIV: kaupallistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kaupallistus

 

 

kaupungistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

kaupungistan, kaupungistat, kaupungistaa, kaupungistamme, kaupungistatte, kaupungistavat, kaupungistetaan

en kaupungista, et kaupungista, ei kaupungista, emme kaupungista, ette kaupungista, eivät kaupungista, ei kaupungisteta

IMPERFECT INDICATIV

kaupungistin, kaupungistit, kaupungisti, kaupungistimme, kaupungistitte, kaupungistivat, kaupungistettiin

en kaupungistanut, et kaupungistanut, ei kaupungistanut, emme kaupungistaneet, ette kaupungistaneet, eivät kaupungistaneet, ei kaupungistettu

PERFECT INDICATIV

olen kaupungistanut, olet kaupungistanut, on kaupungistanut, olemme kaupungistaneet, olette kaupungistaneet, ovat kaupungistaneet, on kaupungistettu

en ole kaupungistanut, et ole kaupungistanut, ei ole kaupungistanut, emme ole kaupungistaneet, ette ole kaupungistaneet, eivät ole kaupungistaneet, ei ole kaupungistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kaupungistanut, olit kaupungistanut, oli kaupungistanut, olimme kaupungistaneet, olitte kaupungistaneet, olivat kaupungistaneet, oli kaupungistettu

en ollut kaupungistanut, et ollut kaupungistanut, ei ollut kaupungistanut, emme olleet kaupungistaneet, ette olleet kaupungistaneet, eivät olleet kaupungistaneet, ei ollut kaupungistettu

PREZENT IMPERATIV

-, kaupungista, kaupungistakoon, kaupungistakaamme, kaupungistakaa, kaupungistakoot, kaupungistettakoon

-, älä kaupungista, älköön kaupungistako, älkäämme kaupungistako, älkää kaupungistako, älkööt kaupungistako, älköön kaupungistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kaupungistanut, -, -, olkoot kaupungistaneet, olkoon kaupungistettu

-, -, älköön olko kaupungistanut, -, -, älkööt olko kaupungistaneet, älköön olko kaupungistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kaupungistaisin, kaupungistaisit, kaupungistaisi, kaupungistaisimme, kaupungistaisitte, kaupungistaisivat, kaupungistettaisiin

en kaupungistaisi, et kaupungistaisi, ei kaupungistaisi, emme kaupungistaisi, ette kaupungistaisi, eivät kaupungistaisi, ei kaupungistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kaupungistanut, olisit kaupungistanut, olisi kaupungistanut, olisimme kaupungistaneet, olisitte kaupungistaneet, olisivat kaupungistaneet, oltaisiin kaupungistettu

en olisi kaupungistanut, et olisi kaupungistanut, ei olisi kaupungistanut, emme olisi kaupungistaneet, ette olisi kaupungistaneet, eivät olisi kaupungistaneet, ei olisi kaupungistettu

PREZENT POTENȚIAL

kaupungistanen, kaupungistanet, kaupungistanee, kaupungistanemme, kaupungistanette, kaupungistanevat, kaupungistettaneen

en kaupungistane, et kaupungistane, ei kaupungistane, emme kaupungistane, ette kaupungistane, eivät kaupungistane, ei kaupungistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kaupungistanut, lienet kaupungistanut, lienee kaupungistanut, lienemme kaupungistaneet, lienette kaupungistaneet, lienevät kaupungistaneet, lienee kaupungistettu

en liene kaupungistanut, et liene kaupungistanut, ei liene kaupungistanut, emme liene kaupungistaneet, ette liene kaupungistaneet, eivät liene kaupungistaneet, ei liene kaupungistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kaupungistaa    FORMA LUNGĂ: kaupungistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kaupungistaessa   INSTRUCTIV: kaupungistaen  INESIV PASIV: kaupungistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kaupungistamaan   INESIV: kaupungistamassa  ELATIV: kaupungistamasta

ADESIV: kaupungistamalla  ABESIV: kaupungistamatta  INSTRUCTIV: kaupungistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kaupungistaminen   PARTITIV: kaupungistaminen

INFINITIVUL CINCI: kaupungistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kaupungistava  (gen. kaupungistavan)   PASIV: kaupungistettava   (gen. kaupungistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kaupungistanut                         PASIV: kaupungistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kaupungistaja (pl.gen. kaupungistajien)  ADJECTIV NEGATIV: kaupungistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kaupungistus

 

 

kaupunkilaistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

kaupunkilaistan, kaupunkilaistat, kaupunkilaistaa, kaupunkilaistamme, kaupunkilaistatte, kaupunkilaistavat, kaupunkilaistetaan

en kaupunkilaista, et kaupunkilaista, ei kaupunkilaista, emme kaupunkilaista, ette kaupunkilaista, eivät kaupunkilaista, ei kaupunkilaisteta

IMPERFECT INDICATIV

kaupunkilaistin, kaupunkilaistit, kaupunkilaisti, kaupunkilaistimme, kaupunkilaistitte, kaupunkilaistivat, kaupunkilaistettiin

en kaupunkilaistanut, et kaupunkilaistanut, ei kaupunkilaistanut, emme kaupunkilaistaneet, ette kaupunkilaistaneet, eivät kaupunkilaistaneet, ei kaupunkilaistettu

PERFECT INDICATIV

olen kaupunkilaistanut, olet kaupunkilaistanut, on kaupunkilaistanut, olemme kaupunkilaistaneet, olette kaupunkilaistaneet, ovat kaupunkilaistaneet, on kaupunkilaistettu

en ole kaupunkilaistanut, et ole kaupunkilaistanut, ei ole kaupunkilaistanut, emme ole kaupunkilaistaneet, ette ole kaupunkilaistaneet, eivät ole kaupunkilaistaneet, ei ole kaupunkilaistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kaupunkilaistanut, olit kaupunkilaistanut, oli kaupunkilaistanut, olimme kaupunkilaistaneet, olitte kaupunkilaistaneet, olivat kaupunkilaistaneet, oli kaupunkilaistettu

en ollut kaupunkilaistanut, et ollut kaupunkilaistanut, ei ollut kaupunkilaistanut, emme olleet kaupunkilaistaneet, ette olleet kaupunkilaistaneet, eivät olleet kaupunkilaistaneet, ei ollut kaupunkilaistettu

PREZENT IMPERATIV

-, kaupunkilaista, kaupunkilaistakoon, kaupunkilaistakaamme, kaupunkilaistakaa, kaupunkilaistakoot, kaupunkilaistettakoon

-, älä kaupunkilaista, älköön kaupunkilaistako, älkäämme kaupunkilaistako, älkää kaupunkilaistako, älkööt kaupunkilaistako, älköön kaupunkilaistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kaupunkilaistanut, -, -, olkoot kaupunkilaistaneet, olkoon kaupunkilaistettu

-, -, älköön olko kaupunkilaistanut, -, -, älkööt olko kaupunkilaistaneet, älköön olko kaupunkilaistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kaupunkilaistaisin, kaupunkilaistaisit, kaupunkilaistaisi, kaupunkilaistaisimme, kaupunkilaistaisitte, kaupunkilaistaisivat, kaupunkilaistettaisiin

en kaupunkilaistaisi, et kaupunkilaistaisi, ei kaupunkilaistaisi, emme kaupunkilaistaisi, ette kaupunkilaistaisi, eivät kaupunkilaistaisi, ei kaupunkilaistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kaupunkilaistanut, olisit kaupunkilaistanut, olisi kaupunkilaistanut, olisimme kaupunkilaistaneet, olisitte kaupunkilaistaneet, olisivat kaupunkilaistaneet, oltaisiin kaupunkilaistettu

en olisi kaupunkilaistanut, et olisi kaupunkilaistanut, ei olisi kaupunkilaistanut, emme olisi kaupunkilaistaneet, ette olisi kaupunkilaistaneet, eivät olisi kaupunkilaistaneet, ei olisi kaupunkilaistettu

PREZENT POTENȚIAL

kaupunkilaistanen, kaupunkilaistanet, kaupunkilaistanee, kaupunkilaistanemme, kaupunkilaistanette, kaupunkilaistanevat, kaupunkilaistettaneen

en kaupunkilaistane, et kaupunkilaistane, ei kaupunkilaistane, emme kaupunkilaistane, ette kaupunkilaistane, eivät kaupunkilaistane, ei kaupunkilaistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kaupunkilaistanut, lienet kaupunkilaistanut, lienee kaupunkilaistanut, lienemme kaupunkilaistaneet, lienette kaupunkilaistaneet, lienevät kaupunkilaistaneet, lienee kaupunkilaistettu

en liene kaupunkilaistanut, et liene kaupunkilaistanut, ei liene kaupunkilaistanut, emme liene kaupunkilaistaneet, ette liene kaupunkilaistaneet, eivät liene kaupunkilaistaneet, ei liene kaupunkilaistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kaupunkilaistaa    FORMA LUNGĂ: kaupunkilaistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kaupunkilaistaessa   INSTRUCTIV: kaupunkilaistaen  INESIV PASIV: kaupunkilaistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kaupunkilaistamaan   INESIV: kaupunkilaistamassa  ELATIV: kaupunkilaistamasta

ADESIV: kaupunkilaistamalla  ABESIV: kaupunkilaistamatta  INSTRUCTIV: kaupunkilaistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kaupunkilaistaminen   PARTITIV: kaupunkilaistaminen

INFINITIVUL CINCI: kaupunkilaistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kaupunkilaistava  (gen. kaupunkilaistavan)   PASIV: kaupunkilaistettava   (gen. kaupunkilaistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kaupunkilaistanut                            PASIV: kaupunkilaistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kaupunkilaistaja (pl.gen. kaupunkilaistajien)  ADJECTIV NEGATIV: kaupunkilaistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kaupunkilaistus

 

 

kaupunkimaistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

kaupunkimaistan, kaupunkimaistat, kaupunkimaistaa, kaupunkimaistamme, kaupunkimaistatte, kaupunkimaistavat, kaupunkimaistetaan

en kaupunkimaista, et kaupunkimaista, ei kaupunkimaista, emme kaupunkimaista, ette kaupunkimaista, eivät kaupunkimaista, ei kaupunkimaisteta

IMPERFECT INDICATIV

kaupunkimaistin, kaupunkimaistit, kaupunkimaisti, kaupunkimaistimme, kaupunkimaistitte, kaupunkimaistivat, kaupunkimaistettiin

en kaupunkimaistanut, et kaupunkimaistanut, ei kaupunkimaistanut, emme kaupunkimaistaneet, ette kaupunkimaistaneet, eivät kaupunkimaistaneet, ei kaupunkimaistettu

PERFECT INDICATIV

olen kaupunkimaistanut, olet kaupunkimaistanut, on kaupunkimaistanut, olemme kaupunkimaistaneet, olette kaupunkimaistaneet, ovat kaupunkimaistaneet, on kaupunkimaistettu

en ole kaupunkimaistanut, et ole kaupunkimaistanut, ei ole kaupunkimaistanut, emme ole kaupunkimaistaneet, ette ole kaupunkimaistaneet, eivät ole kaupunkimaistaneet, ei ole kaupunkimaistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kaupunkimaistanut, olit kaupunkimaistanut, oli kaupunkimaistanut, olimme kaupunkimaistaneet, olitte kaupunkimaistaneet, olivat kaupunkimaistaneet, oli kaupunkimaistettu

en ollut kaupunkimaistanut, et ollut kaupunkimaistanut, ei ollut kaupunkimaistanut, emme olleet kaupunkimaistaneet, ette olleet kaupunkimaistaneet, eivät olleet kaupunkimaistaneet, ei ollut kaupunkimaistettu

PREZENT IMPERATIV

-, kaupunkimaista, kaupunkimaistakoon, kaupunkimaistakaamme, kaupunkimaistakaa, kaupunkimaistakoot, kaupunkimaistettakoon

-, älä kaupunkimaista, älköön kaupunkimaistako, älkäämme kaupunkimaistako, älkää kaupunkimaistako, älkööt kaupunkimaistako, älköön kaupunkimaistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kaupunkimaistanut, -, -, olkoot kaupunkimaistaneet, olkoon kaupunkimaistettu

-, -, älköön olko kaupunkimaistanut, -, -, älkööt olko kaupunkimaistaneet, älköön olko kaupunkimaistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kaupunkimaistaisin, kaupunkimaistaisit, kaupunkimaistaisi, kaupunkimaistaisimme, kaupunkimaistaisitte, kaupunkimaistaisivat, kaupunkimaistettaisiin

en kaupunkimaistaisi, et kaupunkimaistaisi, ei kaupunkimaistaisi, emme kaupunkimaistaisi, ette kaupunkimaistaisi, eivät kaupunkimaistaisi, ei kaupunkimaistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kaupunkimaistanut, olisit kaupunkimaistanut, olisi kaupunkimaistanut, olisimme kaupunkimaistaneet, olisitte kaupunkimaistaneet, olisivat kaupunkimaistaneet, oltaisiin kaupunkimaistettu

en olisi kaupunkimaistanut, et olisi kaupunkimaistanut, ei olisi kaupunkimaistanut, emme olisi kaupunkimaistaneet, ette olisi kaupunkimaistaneet, eivät olisi kaupunkimaistaneet, ei olisi kaupunkimaistettu

PREZENT POTENȚIAL

kaupunkimaistanen, kaupunkimaistanet, kaupunkimaistanee, kaupunkimaistanemme, kaupunkimaistanette, kaupunkimaistanevat, kaupunkimaistettaneen

en kaupunkimaistane, et kaupunkimaistane, ei kaupunkimaistane, emme kaupunkimaistane, ette kaupunkimaistane, eivät kaupunkimaistane, ei kaupunkimaistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kaupunkimaistanut, lienet kaupunkimaistanut, lienee kaupunkimaistanut, lienemme kaupunkimaistaneet, lienette kaupunkimaistaneet, lienevät kaupunkimaistaneet, lienee kaupunkimaistettu

en liene kaupunkimaistanut, et liene kaupunkimaistanut, ei liene kaupunkimaistanut, emme liene kaupunkimaistaneet, ette liene kaupunkimaistaneet, eivät liene kaupunkimaistaneet, ei liene kaupunkimaistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kaupunkimaistaa    FORMA LUNGĂ: kaupunkimaistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kaupunkimaistaessa   INSTRUCTIV: kaupunkimaistaen  INESIV PASIV: kaupunkimaistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kaupunkimaistamaan   INESIV: kaupunkimaistamassa  ELATIV: kaupunkimaistamasta

ADESIV: kaupunkimaistamalla  ABESIV: kaupunkimaistamatta  INSTRUCTIV: kaupunkimaistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kaupunkimaistaminen   PARTITIV: kaupunkimaistaminen

INFINITIVUL CINCI: kaupunkimaistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kaupunkimaistava  (gen. kaupunkimaistavan)   PASIV: kaupunkimaistettava   (gen. kaupunkimaistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kaupunkimaistanut                            PASIV: kaupunkimaistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kaupunkimaistaja (pl.gen. kaupunkimaistajien)  ADJECTIV NEGATIV: kaupunkimaistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kaupunkimaistus

 

 

kellastaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

kellastan, kellastat, kellastaa, kellastamme, kellastatte, kellastavat, kellastetaan

en kellasta, et kellasta, ei kellasta, emme kellasta, ette kellasta, eivät kellasta, ei kellasteta

IMPERFECT INDICATIV

kellastin, kellastit, kellasti, kellastimme, kellastitte, kellastivat, kellastettiin

en kellastanut, et kellastanut, ei kellastanut, emme kellastaneet, ette kellastaneet, eivät kellastaneet, ei kellastettu

PERFECT INDICATIV

olen kellastanut, olet kellastanut, on kellastanut, olemme kellastaneet, olette kellastaneet, ovat kellastaneet, on kellastettu

en ole kellastanut, et ole kellastanut, ei ole kellastanut, emme ole kellastaneet, ette ole kellastaneet, eivät ole kellastaneet, ei ole kellastettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kellastanut, olit kellastanut, oli kellastanut, olimme kellastaneet, olitte kellastaneet, olivat kellastaneet, oli kellastettu

en ollut kellastanut, et ollut kellastanut, ei ollut kellastanut, emme olleet kellastaneet, ette olleet kellastaneet, eivät olleet kellastaneet, ei ollut kellastettu

PREZENT IMPERATIV

-, kellasta, kellastakoon, kellastakaamme, kellastakaa, kellastakoot, kellastettakoon

-, älä kellasta, älköön kellastako, älkäämme kellastako, älkää kellastako, älkööt kellastako, älköön kellastettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kellastanut, -, -, olkoot kellastaneet, olkoon kellastettu

-, -, älköön olko kellastanut, -, -, älkööt olko kellastaneet, älköön olko kellastettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kellastaisin, kellastaisit, kellastaisi, kellastaisimme, kellastaisitte, kellastaisivat, kellastettaisiin

en kellastaisi, et kellastaisi, ei kellastaisi, emme kellastaisi, ette kellastaisi, eivät kellastaisi, ei kellastettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kellastanut, olisit kellastanut, olisi kellastanut, olisimme kellastaneet, olisitte kellastaneet, olisivat kellastaneet, oltaisiin kellastettu

en olisi kellastanut, et olisi kellastanut, ei olisi kellastanut, emme olisi kellastaneet, ette olisi kellastaneet, eivät olisi kellastaneet, ei olisi kellastettu

PREZENT POTENȚIAL

kellastanen, kellastanet, kellastanee, kellastanemme, kellastanette, kellastanevat, kellastettaneen

en kellastane, et kellastane, ei kellastane, emme kellastane, ette kellastane, eivät kellastane, ei kellastettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kellastanut, lienet kellastanut, lienee kellastanut, lienemme kellastaneet, lienette kellastaneet, lienevät kellastaneet, lienee kellastettu

en liene kellastanut, et liene kellastanut, ei liene kellastanut, emme liene kellastaneet, ette liene kellastaneet, eivät liene kellastaneet, ei liene kellastettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kellastaa    FORMA LUNGĂ: kellastaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kellastaessa   INSTRUCTIV: kellastaen  INESIV PASIV: kellastettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kellastamaan   INESIV: kellastamassa  ELATIV: kellastamasta

ADESIV: kellastamalla  ABESIV: kellastamatta  INSTRUCTIV: kellastaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kellastaminen   PARTITIV: kellastaminen

INFINITIVUL CINCI: kellastamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kellastava  (gen. kellastavan)   PASIV: kellastettava   (gen. kellastettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kellastanut                      PASIV: kellastettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kellastaja (pl.gen. kellastajien)  ADJECTIV NEGATIV: kellastamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kellastus

 

 

kerrostaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

kerrostan, kerrostat, kerrostaa, kerrostamme, kerrostatte, kerrostavat, kerrostetaan

en kerrosta, et kerrosta, ei kerrosta, emme kerrosta, ette kerrosta, eivät kerrosta, ei kerrosteta

IMPERFECT INDICATIV

kerrostin, kerrostit, kerrosti, kerrostimme, kerrostitte, kerrostivat, kerrostettiin

en kerrostanut, et kerrostanut, ei kerrostanut, emme kerrostaneet, ette kerrostaneet, eivät kerrostaneet, ei kerrostettu

PERFECT INDICATIV

olen kerrostanut, olet kerrostanut, on kerrostanut, olemme kerrostaneet, olette kerrostaneet, ovat kerrostaneet, on kerrostettu

en ole kerrostanut, et ole kerrostanut, ei ole kerrostanut, emme ole kerrostaneet, ette ole kerrostaneet, eivät ole kerrostaneet, ei ole kerrostettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kerrostanut, olit kerrostanut, oli kerrostanut, olimme kerrostaneet, olitte kerrostaneet, olivat kerrostaneet, oli kerrostettu

en ollut kerrostanut, et ollut kerrostanut, ei ollut kerrostanut, emme olleet kerrostaneet, ette olleet kerrostaneet, eivät olleet kerrostaneet, ei ollut kerrostettu

PREZENT IMPERATIV

-, kerrosta, kerrostakoon, kerrostakaamme, kerrostakaa, kerrostakoot, kerrostettakoon

-, älä kerrosta, älköön kerrostako, älkäämme kerrostako, älkää kerrostako, älkööt kerrostako, älköön kerrostettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kerrostanut, -, -, olkoot kerrostaneet, olkoon kerrostettu

-, -, älköön olko kerrostanut, -, -, älkööt olko kerrostaneet, älköön olko kerrostettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kerrostaisin, kerrostaisit, kerrostaisi, kerrostaisimme, kerrostaisitte, kerrostaisivat, kerrostettaisiin

en kerrostaisi, et kerrostaisi, ei kerrostaisi, emme kerrostaisi, ette kerrostaisi, eivät kerrostaisi, ei kerrostettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kerrostanut, olisit kerrostanut, olisi kerrostanut, olisimme kerrostaneet, olisitte kerrostaneet, olisivat kerrostaneet, oltaisiin kerrostettu

en olisi kerrostanut, et olisi kerrostanut, ei olisi kerrostanut, emme olisi kerrostaneet, ette olisi kerrostaneet, eivät olisi kerrostaneet, ei olisi kerrostettu

PREZENT POTENȚIAL

kerrostanen, kerrostanet, kerrostanee, kerrostanemme, kerrostanette, kerrostanevat, kerrostettaneen

en kerrostane, et kerrostane, ei kerrostane, emme kerrostane, ette kerrostane, eivät kerrostane, ei kerrostettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kerrostanut, lienet kerrostanut, lienee kerrostanut, lienemme kerrostaneet, lienette kerrostaneet, lienevät kerrostaneet, lienee kerrostettu

en liene kerrostanut, et liene kerrostanut, ei liene kerrostanut, emme liene kerrostaneet, ette liene kerrostaneet, eivät liene kerrostaneet, ei liene kerrostettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kerrostaa    FORMA LUNGĂ: kerrostaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kerrostaessa   INSTRUCTIV: kerrostaen  INESIV PASIV: kerrostettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kerrostamaan   INESIV: kerrostamassa  ELATIV: kerrostamasta

ADESIV: kerrostamalla  ABESIV: kerrostamatta  INSTRUCTIV: kerrostaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kerrostaminen   PARTITIV: kerrostaminen

INFINITIVUL CINCI: kerrostamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kerrostava  (gen. kerrostavan)   PASIV: kerrostettava   (gen. kerrostettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kerrostanut                      PASIV: kerrostettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kerrostaja (pl.gen. kerrostajien)  ADJECTIV NEGATIV: kerrostamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kerrostus

 

 

kiinnostaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

kiinnostan, kiinnostat, kiinnostaa, kiinnostamme, kiinnostatte, kiinnostavat, kiinnostetaan

en kiinnosta, et kiinnosta, ei kiinnosta, emme kiinnosta, ette kiinnosta, eivät kiinnosta, ei kiinnosteta

IMPERFECT INDICATIV

kiinnostin, kiinnostit, kiinnosti, kiinnostimme, kiinnostitte, kiinnostivat, kiinnostettiin

en kiinnostanut, et kiinnostanut, ei kiinnostanut, emme kiinnostaneet, ette kiinnostaneet, eivät kiinnostaneet, ei kiinnostettu

PERFECT INDICATIV

olen kiinnostanut, olet kiinnostanut, on kiinnostanut, olemme kiinnostaneet, olette kiinnostaneet, ovat kiinnostaneet, on kiinnostettu

en ole kiinnostanut, et ole kiinnostanut, ei ole kiinnostanut, emme ole kiinnostaneet, ette ole kiinnostaneet, eivät ole kiinnostaneet, ei ole kiinnostettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kiinnostanut, olit kiinnostanut, oli kiinnostanut, olimme kiinnostaneet, olitte kiinnostaneet, olivat kiinnostaneet, oli kiinnostettu

en ollut kiinnostanut, et ollut kiinnostanut, ei ollut kiinnostanut, emme olleet kiinnostaneet, ette olleet kiinnostaneet, eivät olleet kiinnostaneet, ei ollut kiinnostettu

PREZENT IMPERATIV

-, kiinnosta, kiinnostakoon, kiinnostakaamme, kiinnostakaa, kiinnostakoot, kiinnostettakoon

-, älä kiinnosta, älköön kiinnostako, älkäämme kiinnostako, älkää kiinnostako, älkööt kiinnostako, älköön kiinnostettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kiinnostanut, -, -, olkoot kiinnostaneet, olkoon kiinnostettu

-, -, älköön olko kiinnostanut, -, -, älkööt olko kiinnostaneet, älköön olko kiinnostettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kiinnostaisin, kiinnostaisit, kiinnostaisi, kiinnostaisimme, kiinnostaisitte, kiinnostaisivat, kiinnostettaisiin

en kiinnostaisi, et kiinnostaisi, ei kiinnostaisi, emme kiinnostaisi, ette kiinnostaisi, eivät kiinnostaisi, ei kiinnostettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kiinnostanut, olisit kiinnostanut, olisi kiinnostanut, olisimme kiinnostaneet, olisitte kiinnostaneet, olisivat kiinnostaneet, oltaisiin kiinnostettu

en olisi kiinnostanut, et olisi kiinnostanut, ei olisi kiinnostanut, emme olisi kiinnostaneet, ette olisi kiinnostaneet, eivät olisi kiinnostaneet, ei olisi kiinnostettu

PREZENT POTENȚIAL

kiinnostanen, kiinnostanet, kiinnostanee, kiinnostanemme, kiinnostanette, kiinnostanevat, kiinnostettaneen

en kiinnostane, et kiinnostane, ei kiinnostane, emme kiinnostane, ette kiinnostane, eivät kiinnostane, ei kiinnostettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kiinnostanut, lienet kiinnostanut, lienee kiinnostanut, lienemme kiinnostaneet, lienette kiinnostaneet, lienevät kiinnostaneet, lienee kiinnostettu

en liene kiinnostanut, et liene kiinnostanut, ei liene kiinnostanut, emme liene kiinnostaneet, ette liene kiinnostaneet, eivät liene kiinnostaneet, ei liene kiinnostettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kiinnostaa    FORMA LUNGĂ: kiinnostaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kiinnostaessa   INSTRUCTIV: kiinnostaen  INESIV PASIV: kiinnostettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kiinnostamaan   INESIV: kiinnostamassa  ELATIV: kiinnostamasta

ADESIV: kiinnostamalla  ABESIV: kiinnostamatta  INSTRUCTIV: kiinnostaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kiinnostaminen   PARTITIV: kiinnostaminen

INFINITIVUL CINCI: kiinnostamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kiinnostava  (gen. kiinnostavan)   PASIV: kiinnostettava   (gen. kiinnostettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kiinnostanut                       PASIV: kiinnostettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kiinnostaja (pl.gen. kiinnostajien)  ADJECTIV NEGATIV: kiinnostamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kiinnostus

 

 

kirkastaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

kirkastan, kirkastat, kirkastaa, kirkastamme, kirkastatte, kirkastavat, kirkastetaan

en kirkasta, et kirkasta, ei kirkasta, emme kirkasta, ette kirkasta, eivät kirkasta, ei kirkasteta

IMPERFECT INDICATIV

kirkastin, kirkastit, kirkasti, kirkastimme, kirkastitte, kirkastivat, kirkastettiin

en kirkastanut, et kirkastanut, ei kirkastanut, emme kirkastaneet, ette kirkastaneet, eivät kirkastaneet, ei kirkastettu

PERFECT INDICATIV

olen kirkastanut, olet kirkastanut, on kirkastanut, olemme kirkastaneet, olette kirkastaneet, ovat kirkastaneet, on kirkastettu

en ole kirkastanut, et ole kirkastanut, ei ole kirkastanut, emme ole kirkastaneet, ette ole kirkastaneet, eivät ole kirkastaneet, ei ole kirkastettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kirkastanut, olit kirkastanut, oli kirkastanut, olimme kirkastaneet, olitte kirkastaneet, olivat kirkastaneet, oli kirkastettu

en ollut kirkastanut, et ollut kirkastanut, ei ollut kirkastanut, emme olleet kirkastaneet, ette olleet kirkastaneet, eivät olleet kirkastaneet, ei ollut kirkastettu

PREZENT IMPERATIV

-, kirkasta, kirkastakoon, kirkastakaamme, kirkastakaa, kirkastakoot, kirkastettakoon

-, älä kirkasta, älköön kirkastako, älkäämme kirkastako, älkää kirkastako, älkööt kirkastako, älköön kirkastettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kirkastanut, -, -, olkoot kirkastaneet, olkoon kirkastettu

-, -, älköön olko kirkastanut, -, -, älkööt olko kirkastaneet, älköön olko kirkastettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kirkastaisin, kirkastaisit, kirkastaisi, kirkastaisimme, kirkastaisitte, kirkastaisivat, kirkastettaisiin

en kirkastaisi, et kirkastaisi, ei kirkastaisi, emme kirkastaisi, ette kirkastaisi, eivät kirkastaisi, ei kirkastettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kirkastanut, olisit kirkastanut, olisi kirkastanut, olisimme kirkastaneet, olisitte kirkastaneet, olisivat kirkastaneet, oltaisiin kirkastettu

en olisi kirkastanut, et olisi kirkastanut, ei olisi kirkastanut, emme olisi kirkastaneet, ette olisi kirkastaneet, eivät olisi kirkastaneet, ei olisi kirkastettu

PREZENT POTENȚIAL

kirkastanen, kirkastanet, kirkastanee, kirkastanemme, kirkastanette, kirkastanevat, kirkastettaneen

en kirkastane, et kirkastane, ei kirkastane, emme kirkastane, ette kirkastane, eivät kirkastane, ei kirkastettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kirkastanut, lienet kirkastanut, lienee kirkastanut, lienemme kirkastaneet, lienette kirkastaneet, lienevät kirkastaneet, lienee kirkastettu

en liene kirkastanut, et liene kirkastanut, ei liene kirkastanut, emme liene kirkastaneet, ette liene kirkastaneet, eivät liene kirkastaneet, ei liene kirkastettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kirkastaa    FORMA LUNGĂ: kirkastaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kirkastaessa   INSTRUCTIV: kirkastaen  INESIV PASIV: kirkastettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kirkastamaan   INESIV: kirkastamassa  ELATIV: kirkastamasta

ADESIV: kirkastamalla  ABESIV: kirkastamatta  INSTRUCTIV: kirkastaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kirkastaminen   PARTITIV: kirkastaminen

INFINITIVUL CINCI: kirkastamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kirkastava  (gen. kirkastavan)   PASIV: kirkastettava   (gen. kirkastettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kirkastanut                      PASIV: kirkastettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kirkastaja (pl.gen. kirkastajien)  ADJECTIV NEGATIV: kirkastamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kirkastus

 

 

koeajaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

koeajan, koeajat, koeajaa, koeajamme, koeajatte, koeajavat, koeajetaan

en koeaja, et koeaja, ei koeaja, emme koeaja, ette koeaja, eivät koeaja, ei koeajeta

IMPERFECT INDICATIV

koeajin, koeajit, koeaji, koeajimme, koeajitte, koeajivat, koeajettiin

en koeajanut, et koeajanut, ei koeajanut, emme koeajaneet, ette koeajaneet, eivät koeajaneet, ei koeajettu

PERFECT INDICATIV

olen koeajanut, olet koeajanut, on koeajanut, olemme koeajaneet, olette koeajaneet, ovat koeajaneet, on koeajettu

en ole koeajanut, et ole koeajanut, ei ole koeajanut, emme ole koeajaneet, ette ole koeajaneet, eivät ole koeajaneet, ei ole koeajettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin koeajanut, olit koeajanut, oli koeajanut, olimme koeajaneet, olitte koeajaneet, olivat koeajaneet, oli koeajettu

en ollut koeajanut, et ollut koeajanut, ei ollut koeajanut, emme olleet koeajaneet, ette olleet koeajaneet, eivät olleet koeajaneet, ei ollut koeajettu

PREZENT IMPERATIV

-, koeaja, koeajakoon, koeajakaamme, koeajakaa, koeajakoot, koeajettakoon

-, älä koeaja, älköön koeajako, älkäämme koeajako, älkää koeajako, älkööt koeajako, älköön koeajettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon koeajanut, -, -, olkoot koeajaneet, olkoon koeajettu

-, -, älköön olko koeajanut, -, -, älkööt olko koeajaneet, älköön olko koeajettu

PREZENT CONDIȚIONAL

koeajaisin, koeajaisit, koeajaisi, koeajaisimme, koeajaisitte, koeajaisivat, koeajettaisiin

en koeajaisi, et koeajaisi, ei koeajaisi, emme koeajaisi, ette koeajaisi, eivät koeajaisi, ei koeajettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin koeajanut, olisit koeajanut, olisi koeajanut, olisimme koeajaneet, olisitte koeajaneet, olisivat koeajaneet, oltaisiin koeajettu

en olisi koeajanut, et olisi koeajanut, ei olisi koeajanut, emme olisi koeajaneet, ette olisi koeajaneet, eivät olisi koeajaneet, ei olisi koeajettu

PREZENT POTENȚIAL

koeajanen, koeajanet, koeajanee, koeajanemme, koeajanette, koeajanevat, koeajettaneen

en koeajane, et koeajane, ei koeajane, emme koeajane, ette koeajane, eivät koeajane, ei koeajettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen koeajanut, lienet koeajanut, lienee koeajanut, lienemme koeajaneet, lienette koeajaneet, lienevät koeajaneet, lienee koeajettu

en liene koeajanut, et liene koeajanut, ei liene koeajanut, emme liene koeajaneet, ette liene koeajaneet, eivät liene koeajaneet, ei liene koeajettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: koeajaa    FORMA LUNGĂ: koeajaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: koeajaessa   INSTRUCTIV: koeajaen  INESIV PASIV: koeajettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: koeajamaan   INESIV: koeajamassa  ELATIV: koeajamasta

ADESIV: koeajamalla  ABESIV: koeajamatta  INSTRUCTIV: koeajaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: koeajaminen   PARTITIV: koeajaminen

INFINITIVUL CINCI: koeajamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: koeajava  (gen. koeajavan)   PASIV: koeajettava   (gen. koeajettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: koeajanut                    PASIV: koeajettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: koeajaja (pl.gen. koeajajien)  ADJECTIV NEGATIV: koeajamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): koeajus

 

 

koestaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

koestan, koestat, koestaa, koestamme, koestatte, koestavat, koestetaan

en koesta, et koesta, ei koesta, emme koesta, ette koesta, eivät koesta, ei koesteta

IMPERFECT INDICATIV

koestin, koestit, koesti, koestimme, koestitte, koestivat, koestettiin

en koestanut, et koestanut, ei koestanut, emme koestaneet, ette koestaneet, eivät koestaneet, ei koestettu

PERFECT INDICATIV

olen koestanut, olet koestanut, on koestanut, olemme koestaneet, olette koestaneet, ovat koestaneet, on koestettu

en ole koestanut, et ole koestanut, ei ole koestanut, emme ole koestaneet, ette ole koestaneet, eivät ole koestaneet, ei ole koestettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin koestanut, olit koestanut, oli koestanut, olimme koestaneet, olitte koestaneet, olivat koestaneet, oli koestettu

en ollut koestanut, et ollut koestanut, ei ollut koestanut, emme olleet koestaneet, ette olleet koestaneet, eivät olleet koestaneet, ei ollut koestettu

PREZENT IMPERATIV

-, koesta, koestakoon, koestakaamme, koestakaa, koestakoot, koestettakoon

-, älä koesta, älköön koestako, älkäämme koestako, älkää koestako, älkööt koestako, älköön koestettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon koestanut, -, -, olkoot koestaneet, olkoon koestettu

-, -, älköön olko koestanut, -, -, älkööt olko koestaneet, älköön olko koestettu

PREZENT CONDIȚIONAL

koestaisin, koestaisit, koestaisi, koestaisimme, koestaisitte, koestaisivat, koestettaisiin

en koestaisi, et koestaisi, ei koestaisi, emme koestaisi, ette koestaisi, eivät koestaisi, ei koestettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin koestanut, olisit koestanut, olisi koestanut, olisimme koestaneet, olisitte koestaneet, olisivat koestaneet, oltaisiin koestettu

en olisi koestanut, et olisi koestanut, ei olisi koestanut, emme olisi koestaneet, ette olisi koestaneet, eivät olisi koestaneet, ei olisi koestettu

PREZENT POTENȚIAL

koestanen, koestanet, koestanee, koestanemme, koestanette, koestanevat, koestettaneen

en koestane, et koestane, ei koestane, emme koestane, ette koestane, eivät koestane, ei koestettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen koestanut, lienet koestanut, lienee koestanut, lienemme koestaneet, lienette koestaneet, lienevät koestaneet, lienee koestettu

en liene koestanut, et liene koestanut, ei liene koestanut, emme liene koestaneet, ette liene koestaneet, eivät liene koestaneet, ei liene koestettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: koestaa    FORMA LUNGĂ: koestaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: koestaessa   INSTRUCTIV: koestaen  INESIV PASIV: koestettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: koestamaan   INESIV: koestamassa  ELATIV: koestamasta

ADESIV: koestamalla  ABESIV: koestamatta  INSTRUCTIV: koestaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: koestaminen   PARTITIV: koestaminen

INFINITIVUL CINCI: koestamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: koestava  (gen. koestavan)   PASIV: koestettava   (gen. koestettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: koestanut                    PASIV: koestettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: koestaja (pl.gen. koestajien)  ADJECTIV NEGATIV: koestamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): koestus

 

 

kohdistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

kohdistan, kohdistat, kohdistaa, kohdistamme, kohdistatte, kohdistavat, kohdistetaan

en kohdista, et kohdista, ei kohdista, emme kohdista, ette kohdista, eivät kohdista, ei kohdisteta

IMPERFECT INDICATIV

kohdistin, kohdistit, kohdisti, kohdistimme, kohdistitte, kohdistivat, kohdistettiin

en kohdistanut, et kohdistanut, ei kohdistanut, emme kohdistaneet, ette kohdistaneet, eivät kohdistaneet, ei kohdistettu

PERFECT INDICATIV

olen kohdistanut, olet kohdistanut, on kohdistanut, olemme kohdistaneet, olette kohdistaneet, ovat kohdistaneet, on kohdistettu

en ole kohdistanut, et ole kohdistanut, ei ole kohdistanut, emme ole kohdistaneet, ette ole kohdistaneet, eivät ole kohdistaneet, ei ole kohdistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kohdistanut, olit kohdistanut, oli kohdistanut, olimme kohdistaneet, olitte kohdistaneet, olivat kohdistaneet, oli kohdistettu

en ollut kohdistanut, et ollut kohdistanut, ei ollut kohdistanut, emme olleet kohdistaneet, ette olleet kohdistaneet, eivät olleet kohdistaneet, ei ollut kohdistettu

PREZENT IMPERATIV

-, kohdista, kohdistakoon, kohdistakaamme, kohdistakaa, kohdistakoot, kohdistettakoon

-, älä kohdista, älköön kohdistako, älkäämme kohdistako, älkää kohdistako, älkööt kohdistako, älköön kohdistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kohdistanut, -, -, olkoot kohdistaneet, olkoon kohdistettu

-, -, älköön olko kohdistanut, -, -, älkööt olko kohdistaneet, älköön olko kohdistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kohdistaisin, kohdistaisit, kohdistaisi, kohdistaisimme, kohdistaisitte, kohdistaisivat, kohdistettaisiin

en kohdistaisi, et kohdistaisi, ei kohdistaisi, emme kohdistaisi, ette kohdistaisi, eivät kohdistaisi, ei kohdistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kohdistanut, olisit kohdistanut, olisi kohdistanut, olisimme kohdistaneet, olisitte kohdistaneet, olisivat kohdistaneet, oltaisiin kohdistettu

en olisi kohdistanut, et olisi kohdistanut, ei olisi kohdistanut, emme olisi kohdistaneet, ette olisi kohdistaneet, eivät olisi kohdistaneet, ei olisi kohdistettu

PREZENT POTENȚIAL

kohdistanen, kohdistanet, kohdistanee, kohdistanemme, kohdistanette, kohdistanevat, kohdistettaneen

en kohdistane, et kohdistane, ei kohdistane, emme kohdistane, ette kohdistane, eivät kohdistane, ei kohdistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kohdistanut, lienet kohdistanut, lienee kohdistanut, lienemme kohdistaneet, lienette kohdistaneet, lienevät kohdistaneet, lienee kohdistettu

en liene kohdistanut, et liene kohdistanut, ei liene kohdistanut, emme liene kohdistaneet, ette liene kohdistaneet, eivät liene kohdistaneet, ei liene kohdistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kohdistaa    FORMA LUNGĂ: kohdistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kohdistaessa   INSTRUCTIV: kohdistaen  INESIV PASIV: kohdistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kohdistamaan   INESIV: kohdistamassa  ELATIV: kohdistamasta

ADESIV: kohdistamalla  ABESIV: kohdistamatta  INSTRUCTIV: kohdistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kohdistaminen   PARTITIV: kohdistaminen

INFINITIVUL CINCI: kohdistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kohdistava  (gen. kohdistavan)   PASIV: kohdistettava   (gen. kohdistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kohdistanut                      PASIV: kohdistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kohdistaja (pl.gen. kohdistajien)  ADJECTIV NEGATIV: kohdistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kohdistus

 

 

kolistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

kolistan, kolistat, kolistaa, kolistamme, kolistatte, kolistavat, kolistetaan

en kolista, et kolista, ei kolista, emme kolista, ette kolista, eivät kolista, ei kolisteta

IMPERFECT INDICATIV

kolistin, kolistit, kolisti, kolistimme, kolistitte, kolistivat, kolistettiin

en kolistanut, et kolistanut, ei kolistanut, emme kolistaneet, ette kolistaneet, eivät kolistaneet, ei kolistettu

PERFECT INDICATIV

olen kolistanut, olet kolistanut, on kolistanut, olemme kolistaneet, olette kolistaneet, ovat kolistaneet, on kolistettu

en ole kolistanut, et ole kolistanut, ei ole kolistanut, emme ole kolistaneet, ette ole kolistaneet, eivät ole kolistaneet, ei ole kolistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kolistanut, olit kolistanut, oli kolistanut, olimme kolistaneet, olitte kolistaneet, olivat kolistaneet, oli kolistettu

en ollut kolistanut, et ollut kolistanut, ei ollut kolistanut, emme olleet kolistaneet, ette olleet kolistaneet, eivät olleet kolistaneet, ei ollut kolistettu

PREZENT IMPERATIV

-, kolista, kolistakoon, kolistakaamme, kolistakaa, kolistakoot, kolistettakoon

-, älä kolista, älköön kolistako, älkäämme kolistako, älkää kolistako, älkööt kolistako, älköön kolistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kolistanut, -, -, olkoot kolistaneet, olkoon kolistettu

-, -, älköön olko kolistanut, -, -, älkööt olko kolistaneet, älköön olko kolistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kolistaisin, kolistaisit, kolistaisi, kolistaisimme, kolistaisitte, kolistaisivat, kolistettaisiin

en kolistaisi, et kolistaisi, ei kolistaisi, emme kolistaisi, ette kolistaisi, eivät kolistaisi, ei kolistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kolistanut, olisit kolistanut, olisi kolistanut, olisimme kolistaneet, olisitte kolistaneet, olisivat kolistaneet, oltaisiin kolistettu

en olisi kolistanut, et olisi kolistanut, ei olisi kolistanut, emme olisi kolistaneet, ette olisi kolistaneet, eivät olisi kolistaneet, ei olisi kolistettu

PREZENT POTENȚIAL

kolistanen, kolistanet, kolistanee, kolistanemme, kolistanette, kolistanevat, kolistettaneen

en kolistane, et kolistane, ei kolistane, emme kolistane, ette kolistane, eivät kolistane, ei kolistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kolistanut, lienet kolistanut, lienee kolistanut, lienemme kolistaneet, lienette kolistaneet, lienevät kolistaneet, lienee kolistettu

en liene kolistanut, et liene kolistanut, ei liene kolistanut, emme liene kolistaneet, ette liene kolistaneet, eivät liene kolistaneet, ei liene kolistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kolistaa    FORMA LUNGĂ: kolistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kolistaessa   INSTRUCTIV: kolistaen  INESIV PASIV: kolistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kolistamaan   INESIV: kolistamassa  ELATIV: kolistamasta

ADESIV: kolistamalla  ABESIV: kolistamatta  INSTRUCTIV: kolistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kolistaminen   PARTITIV: kolistaminen

INFINITIVUL CINCI: kolistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kolistava  (gen. kolistavan)   PASIV: kolistettava   (gen. kolistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kolistanut                     PASIV: kolistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kolistaja (pl.gen. kolistajien)  ADJECTIV NEGATIV: kolistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kolistus

 

 

kolminkertaistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

kolminkertaistan, kolminkertaistat, kolminkertaistaa, kolminkertaistamme, kolminkertaistatte, kolminkertaistavat, kolminkertaistetaan

en kolminkertaista, et kolminkertaista, ei kolminkertaista, emme kolminkertaista, ette kolminkertaista, eivät kolminkertaista, ei kolminkertaisteta

IMPERFECT INDICATIV

kolminkertaistin, kolminkertaistit, kolminkertaisti, kolminkertaistimme, kolminkertaistitte, kolminkertaistivat, kolminkertaistettiin

en kolminkertaistanut, et kolminkertaistanut, ei kolminkertaistanut, emme kolminkertaistaneet, ette kolminkertaistaneet, eivät kolminkertaistaneet, ei kolminkertaistettu

PERFECT INDICATIV

olen kolminkertaistanut, olet kolminkertaistanut, on kolminkertaistanut, olemme kolminkertaistaneet, olette kolminkertaistaneet, ovat kolminkertaistaneet, on kolminkertaistettu

en ole kolminkertaistanut, et ole kolminkertaistanut, ei ole kolminkertaistanut, emme ole kolminkertaistaneet, ette ole kolminkertaistaneet, eivät ole kolminkertaistaneet, ei ole kolminkertaistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kolminkertaistanut, olit kolminkertaistanut, oli kolminkertaistanut, olimme kolminkertaistaneet, olitte kolminkertaistaneet, olivat kolminkertaistaneet, oli kolminkertaistettu

en ollut kolminkertaistanut, et ollut kolminkertaistanut, ei ollut kolminkertaistanut, emme olleet kolminkertaistaneet, ette olleet kolminkertaistaneet, eivät olleet kolminkertaistaneet, ei ollut kolminkertaistettu

PREZENT IMPERATIV

-, kolminkertaista, kolminkertaistakoon, kolminkertaistakaamme, kolminkertaistakaa, kolminkertaistakoot, kolminkertaistettakoon

-, älä kolminkertaista, älköön kolminkertaistako, älkäämme kolminkertaistako, älkää kolminkertaistako, älkööt kolminkertaistako, älköön kolminkertaistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kolminkertaistanut, -, -, olkoot kolminkertaistaneet, olkoon kolminkertaistettu

-, -, älköön olko kolminkertaistanut, -, -, älkööt olko kolminkertaistaneet, älköön olko kolminkertaistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kolminkertaistaisin, kolminkertaistaisit, kolminkertaistaisi, kolminkertaistaisimme, kolminkertaistaisitte, kolminkertaistaisivat, kolminkertaistettaisiin

en kolminkertaistaisi, et kolminkertaistaisi, ei kolminkertaistaisi, emme kolminkertaistaisi, ette kolminkertaistaisi, eivät kolminkertaistaisi, ei kolminkertaistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kolminkertaistanut, olisit kolminkertaistanut, olisi kolminkertaistanut, olisimme kolminkertaistaneet, olisitte kolminkertaistaneet, olisivat kolminkertaistaneet, oltaisiin kolminkertaistettu

en olisi kolminkertaistanut, et olisi kolminkertaistanut, ei olisi kolminkertaistanut, emme olisi kolminkertaistaneet, ette olisi kolminkertaistaneet, eivät olisi kolminkertaistaneet, ei olisi kolminkertaistettu

PREZENT POTENȚIAL

kolminkertaistanen, kolminkertaistanet, kolminkertaistanee, kolminkertaistanemme, kolminkertaistanette, kolminkertaistanevat, kolminkertaistettaneen

en kolminkertaistane, et kolminkertaistane, ei kolminkertaistane, emme kolminkertaistane, ette kolminkertaistane, eivät kolminkertaistane, ei kolminkertaistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kolminkertaistanut, lienet kolminkertaistanut, lienee kolminkertaistanut, lienemme kolminkertaistaneet, lienette kolminkertaistaneet, lienevät kolminkertaistaneet, lienee kolminkertaistettu

en liene kolminkertaistanut, et liene kolminkertaistanut, ei liene kolminkertaistanut, emme liene kolminkertaistaneet, ette liene kolminkertaistaneet, eivät liene kolminkertaistaneet, ei liene kolminkertaistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kolminkertaistaa    FORMA LUNGĂ: kolminkertaistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kolminkertaistaessa   INSTRUCTIV: kolminkertaistaen  INESIV PASIV: kolminkertaistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kolminkertaistamaan   INESIV: kolminkertaistamassa  ELATIV: kolminkertaistamasta

ADESIV: kolminkertaistamalla  ABESIV: kolminkertaistamatta  INSTRUCTIV: kolminkertaistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kolminkertaistaminen   PARTITIV: kolminkertaistaminen

INFINITIVUL CINCI: kolminkertaistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kolminkertaistava  (gen. kolminkertaistavan)   PASIV: kolminkertaistettava   (gen. kolminkertaistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kolminkertaistanut                             PASIV: kolminkertaistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kolminkertaistaja (pl.gen. kolminkertaistajien)  ADJECTIV NEGATIV: kolminkertaistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kolminkertaistus

 

 

komistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

komistan, komistat, komistaa, komistamme, komistatte, komistavat, komistetaan

en komista, et komista, ei komista, emme komista, ette komista, eivät komista, ei komisteta

IMPERFECT INDICATIV

komistin, komistit, komisti, komistimme, komistitte, komistivat, komistettiin

en komistanut, et komistanut, ei komistanut, emme komistaneet, ette komistaneet, eivät komistaneet, ei komistettu

PERFECT INDICATIV

olen komistanut, olet komistanut, on komistanut, olemme komistaneet, olette komistaneet, ovat komistaneet, on komistettu

en ole komistanut, et ole komistanut, ei ole komistanut, emme ole komistaneet, ette ole komistaneet, eivät ole komistaneet, ei ole komistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin komistanut, olit komistanut, oli komistanut, olimme komistaneet, olitte komistaneet, olivat komistaneet, oli komistettu

en ollut komistanut, et ollut komistanut, ei ollut komistanut, emme olleet komistaneet, ette olleet komistaneet, eivät olleet komistaneet, ei ollut komistettu

PREZENT IMPERATIV

-, komista, komistakoon, komistakaamme, komistakaa, komistakoot, komistettakoon

-, älä komista, älköön komistako, älkäämme komistako, älkää komistako, älkööt komistako, älköön komistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon komistanut, -, -, olkoot komistaneet, olkoon komistettu

-, -, älköön olko komistanut, -, -, älkööt olko komistaneet, älköön olko komistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

komistaisin, komistaisit, komistaisi, komistaisimme, komistaisitte, komistaisivat, komistettaisiin

en komistaisi, et komistaisi, ei komistaisi, emme komistaisi, ette komistaisi, eivät komistaisi, ei komistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin komistanut, olisit komistanut, olisi komistanut, olisimme komistaneet, olisitte komistaneet, olisivat komistaneet, oltaisiin komistettu

en olisi komistanut, et olisi komistanut, ei olisi komistanut, emme olisi komistaneet, ette olisi komistaneet, eivät olisi komistaneet, ei olisi komistettu

PREZENT POTENȚIAL

komistanen, komistanet, komistanee, komistanemme, komistanette, komistanevat, komistettaneen

en komistane, et komistane, ei komistane, emme komistane, ette komistane, eivät komistane, ei komistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen komistanut, lienet komistanut, lienee komistanut, lienemme komistaneet, lienette komistaneet, lienevät komistaneet, lienee komistettu

en liene komistanut, et liene komistanut, ei liene komistanut, emme liene komistaneet, ette liene komistaneet, eivät liene komistaneet, ei liene komistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: komistaa    FORMA LUNGĂ: komistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: komistaessa   INSTRUCTIV: komistaen  INESIV PASIV: komistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: komistamaan   INESIV: komistamassa  ELATIV: komistamasta

ADESIV: komistamalla  ABESIV: komistamatta  INSTRUCTIV: komistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: komistaminen   PARTITIV: komistaminen

INFINITIVUL CINCI: komistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: komistava  (gen. komistavan)   PASIV: komistettava   (gen. komistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: komistanut                     PASIV: komistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: komistaja (pl.gen. komistajien)  ADJECTIV NEGATIV: komistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): komistus

 

 

koneellistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

koneellistan, koneellistat, koneellistaa, koneellistamme, koneellistatte, koneellistavat, koneellistetaan

en koneellista, et koneellista, ei koneellista, emme koneellista, ette koneellista, eivät koneellista, ei koneellisteta

IMPERFECT INDICATIV

koneellistin, koneellistit, koneellisti, koneellistimme, koneellistitte, koneellistivat, koneellistettiin

en koneellistanut, et koneellistanut, ei koneellistanut, emme koneellistaneet, ette koneellistaneet, eivät koneellistaneet, ei koneellistettu

PERFECT INDICATIV

olen koneellistanut, olet koneellistanut, on koneellistanut, olemme koneellistaneet, olette koneellistaneet, ovat koneellistaneet, on koneellistettu

en ole koneellistanut, et ole koneellistanut, ei ole koneellistanut, emme ole koneellistaneet, ette ole koneellistaneet, eivät ole koneellistaneet, ei ole koneellistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin koneellistanut, olit koneellistanut, oli koneellistanut, olimme koneellistaneet, olitte koneellistaneet, olivat koneellistaneet, oli koneellistettu

en ollut koneellistanut, et ollut koneellistanut, ei ollut koneellistanut, emme olleet koneellistaneet, ette olleet koneellistaneet, eivät olleet koneellistaneet, ei ollut koneellistettu

PREZENT IMPERATIV

-, koneellista, koneellistakoon, koneellistakaamme, koneellistakaa, koneellistakoot, koneellistettakoon

-, älä koneellista, älköön koneellistako, älkäämme koneellistako, älkää koneellistako, älkööt koneellistako, älköön koneellistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon koneellistanut, -, -, olkoot koneellistaneet, olkoon koneellistettu

-, -, älköön olko koneellistanut, -, -, älkööt olko koneellistaneet, älköön olko koneellistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

koneellistaisin, koneellistaisit, koneellistaisi, koneellistaisimme, koneellistaisitte, koneellistaisivat, koneellistettaisiin

en koneellistaisi, et koneellistaisi, ei koneellistaisi, emme koneellistaisi, ette koneellistaisi, eivät koneellistaisi, ei koneellistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin koneellistanut, olisit koneellistanut, olisi koneellistanut, olisimme koneellistaneet, olisitte koneellistaneet, olisivat koneellistaneet, oltaisiin koneellistettu

en olisi koneellistanut, et olisi koneellistanut, ei olisi koneellistanut, emme olisi koneellistaneet, ette olisi koneellistaneet, eivät olisi koneellistaneet, ei olisi koneellistettu

PREZENT POTENȚIAL

koneellistanen, koneellistanet, koneellistanee, koneellistanemme, koneellistanette, koneellistanevat, koneellistettaneen

en koneellistane, et koneellistane, ei koneellistane, emme koneellistane, ette koneellistane, eivät koneellistane, ei koneellistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen koneellistanut, lienet koneellistanut, lienee koneellistanut, lienemme koneellistaneet, lienette koneellistaneet, lienevät koneellistaneet, lienee koneellistettu

en liene koneellistanut, et liene koneellistanut, ei liene koneellistanut, emme liene koneellistaneet, ette liene koneellistaneet, eivät liene koneellistaneet, ei liene koneellistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: koneellistaa    FORMA LUNGĂ: koneellistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: koneellistaessa   INSTRUCTIV: koneellistaen  INESIV PASIV: koneellistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: koneellistamaan   INESIV: koneellistamassa  ELATIV: koneellistamasta

ADESIV: koneellistamalla  ABESIV: koneellistamatta  INSTRUCTIV: koneellistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: koneellistaminen   PARTITIV: koneellistaminen

INFINITIVUL CINCI: koneellistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: koneellistava  (gen. koneellistavan)   PASIV: koneellistettava   (gen. koneellistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: koneellistanut                         PASIV: koneellistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: koneellistaja (pl.gen. koneellistajien)  ADJECTIV NEGATIV: koneellistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): koneellistus

 

 

koneistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

koneistan, koneistat, koneistaa, koneistamme, koneistatte, koneistavat, koneistetaan

en koneista, et koneista, ei koneista, emme koneista, ette koneista, eivät koneista, ei koneisteta

IMPERFECT INDICATIV

koneistin, koneistit, koneisti, koneistimme, koneistitte, koneistivat, koneistettiin

en koneistanut, et koneistanut, ei koneistanut, emme koneistaneet, ette koneistaneet, eivät koneistaneet, ei koneistettu

PERFECT INDICATIV

olen koneistanut, olet koneistanut, on koneistanut, olemme koneistaneet, olette koneistaneet, ovat koneistaneet, on koneistettu

en ole koneistanut, et ole koneistanut, ei ole koneistanut, emme ole koneistaneet, ette ole koneistaneet, eivät ole koneistaneet, ei ole koneistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin koneistanut, olit koneistanut, oli koneistanut, olimme koneistaneet, olitte koneistaneet, olivat koneistaneet, oli koneistettu

en ollut koneistanut, et ollut koneistanut, ei ollut koneistanut, emme olleet koneistaneet, ette olleet koneistaneet, eivät olleet koneistaneet, ei ollut koneistettu

PREZENT IMPERATIV

-, koneista, koneistakoon, koneistakaamme, koneistakaa, koneistakoot, koneistettakoon

-, älä koneista, älköön koneistako, älkäämme koneistako, älkää koneistako, älkööt koneistako, älköön koneistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon koneistanut, -, -, olkoot koneistaneet, olkoon koneistettu

-, -, älköön olko koneistanut, -, -, älkööt olko koneistaneet, älköön olko koneistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

koneistaisin, koneistaisit, koneistaisi, koneistaisimme, koneistaisitte, koneistaisivat, koneistettaisiin

en koneistaisi, et koneistaisi, ei koneistaisi, emme koneistaisi, ette koneistaisi, eivät koneistaisi, ei koneistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin koneistanut, olisit koneistanut, olisi koneistanut, olisimme koneistaneet, olisitte koneistaneet, olisivat koneistaneet, oltaisiin koneistettu

en olisi koneistanut, et olisi koneistanut, ei olisi koneistanut, emme olisi koneistaneet, ette olisi koneistaneet, eivät olisi koneistaneet, ei olisi koneistettu

PREZENT POTENȚIAL

koneistanen, koneistanet, koneistanee, koneistanemme, koneistanette, koneistanevat, koneistettaneen

en koneistane, et koneistane, ei koneistane, emme koneistane, ette koneistane, eivät koneistane, ei koneistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen koneistanut, lienet koneistanut, lienee koneistanut, lienemme koneistaneet, lienette koneistaneet, lienevät koneistaneet, lienee koneistettu

en liene koneistanut, et liene koneistanut, ei liene koneistanut, emme liene koneistaneet, ette liene koneistaneet, eivät liene koneistaneet, ei liene koneistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: koneistaa    FORMA LUNGĂ: koneistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: koneistaessa   INSTRUCTIV: koneistaen  INESIV PASIV: koneistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: koneistamaan   INESIV: koneistamassa  ELATIV: koneistamasta

ADESIV: koneistamalla  ABESIV: koneistamatta  INSTRUCTIV: koneistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: koneistaminen   PARTITIV: koneistaminen

INFINITIVUL CINCI: koneistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: koneistava  (gen. koneistavan)   PASIV: koneistettava   (gen. koneistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: koneistanut                      PASIV: koneistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: koneistaja (pl.gen. koneistajien)  ADJECTIV NEGATIV: koneistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): koneistus

 

 

konkreettistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

konkreettistan, konkreettistat, konkreettistaa, konkreettistamme, konkreettistatte, konkreettistavat, konkreettistetaan

en konkreettista, et konkreettista, ei konkreettista, emme konkreettista, ette konkreettista, eivät konkreettista, ei konkreettisteta

IMPERFECT INDICATIV

konkreettistin, konkreettistit, konkreettisti, konkreettistimme, konkreettistitte, konkreettistivat, konkreettistettiin

en konkreettistanut, et konkreettistanut, ei konkreettistanut, emme konkreettistaneet, ette konkreettistaneet, eivät konkreettistaneet, ei konkreettistettu

PERFECT INDICATIV

olen konkreettistanut, olet konkreettistanut, on konkreettistanut, olemme konkreettistaneet, olette konkreettistaneet, ovat konkreettistaneet, on konkreettistettu

en ole konkreettistanut, et ole konkreettistanut, ei ole konkreettistanut, emme ole konkreettistaneet, ette ole konkreettistaneet, eivät ole konkreettistaneet, ei ole konkreettistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin konkreettistanut, olit konkreettistanut, oli konkreettistanut, olimme konkreettistaneet, olitte konkreettistaneet, olivat konkreettistaneet, oli konkreettistettu

en ollut konkreettistanut, et ollut konkreettistanut, ei ollut konkreettistanut, emme olleet konkreettistaneet, ette olleet konkreettistaneet, eivät olleet konkreettistaneet, ei ollut konkreettistettu

PREZENT IMPERATIV

-, konkreettista, konkreettistakoon, konkreettistakaamme, konkreettistakaa, konkreettistakoot, konkreettistettakoon

-, älä konkreettista, älköön konkreettistako, älkäämme konkreettistako, älkää konkreettistako, älkööt konkreettistako, älköön konkreettistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon konkreettistanut, -, -, olkoot konkreettistaneet, olkoon konkreettistettu

-, -, älköön olko konkreettistanut, -, -, älkööt olko konkreettistaneet, älköön olko konkreettistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

konkreettistaisin, konkreettistaisit, konkreettistaisi, konkreettistaisimme, konkreettistaisitte, konkreettistaisivat, konkreettistettaisiin

en konkreettistaisi, et konkreettistaisi, ei konkreettistaisi, emme konkreettistaisi, ette konkreettistaisi, eivät konkreettistaisi, ei konkreettistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin konkreettistanut, olisit konkreettistanut, olisi konkreettistanut, olisimme konkreettistaneet, olisitte konkreettistaneet, olisivat konkreettistaneet, oltaisiin konkreettistettu

en olisi konkreettistanut, et olisi konkreettistanut, ei olisi konkreettistanut, emme olisi konkreettistaneet, ette olisi konkreettistaneet, eivät olisi konkreettistaneet, ei olisi konkreettistettu

PREZENT POTENȚIAL

konkreettistanen, konkreettistanet, konkreettistanee, konkreettistanemme, konkreettistanette, konkreettistanevat, konkreettistettaneen

en konkreettistane, et konkreettistane, ei konkreettistane, emme konkreettistane, ette konkreettistane, eivät konkreettistane, ei konkreettistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen konkreettistanut, lienet konkreettistanut, lienee konkreettistanut, lienemme konkreettistaneet, lienette konkreettistaneet, lienevät konkreettistaneet, lienee konkreettistettu

en liene konkreettistanut, et liene konkreettistanut, ei liene konkreettistanut, emme liene konkreettistaneet, ette liene konkreettistaneet, eivät liene konkreettistaneet, ei liene konkreettistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: konkreettistaa    FORMA LUNGĂ: konkreettistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: konkreettistaessa   INSTRUCTIV: konkreettistaen  INESIV PASIV: konkreettistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: konkreettistamaan   INESIV: konkreettistamassa  ELATIV: konkreettistamasta

ADESIV: konkreettistamalla  ABESIV: konkreettistamatta  INSTRUCTIV: konkreettistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: konkreettistaminen   PARTITIV: konkreettistaminen

INFINITIVUL CINCI: konkreettistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: konkreettistava  (gen. konkreettistavan)   PASIV: konkreettistettava   (gen. konkreettistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: konkreettistanut                           PASIV: konkreettistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: konkreettistaja (pl.gen. konkreettistajien)  ADJECTIV NEGATIV: konkreettistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): konkreettistus

 

 

kontistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

kontistan, kontistat, kontistaa, kontistamme, kontistatte, kontistavat, kontistetaan

en kontista, et kontista, ei kontista, emme kontista, ette kontista, eivät kontista, ei kontisteta

IMPERFECT INDICATIV

kontistin, kontistit, kontisti, kontistimme, kontistitte, kontistivat, kontistettiin

en kontistanut, et kontistanut, ei kontistanut, emme kontistaneet, ette kontistaneet, eivät kontistaneet, ei kontistettu

PERFECT INDICATIV

olen kontistanut, olet kontistanut, on kontistanut, olemme kontistaneet, olette kontistaneet, ovat kontistaneet, on kontistettu

en ole kontistanut, et ole kontistanut, ei ole kontistanut, emme ole kontistaneet, ette ole kontistaneet, eivät ole kontistaneet, ei ole kontistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kontistanut, olit kontistanut, oli kontistanut, olimme kontistaneet, olitte kontistaneet, olivat kontistaneet, oli kontistettu

en ollut kontistanut, et ollut kontistanut, ei ollut kontistanut, emme olleet kontistaneet, ette olleet kontistaneet, eivät olleet kontistaneet, ei ollut kontistettu

PREZENT IMPERATIV

-, kontista, kontistakoon, kontistakaamme, kontistakaa, kontistakoot, kontistettakoon

-, älä kontista, älköön kontistako, älkäämme kontistako, älkää kontistako, älkööt kontistako, älköön kontistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kontistanut, -, -, olkoot kontistaneet, olkoon kontistettu

-, -, älköön olko kontistanut, -, -, älkööt olko kontistaneet, älköön olko kontistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kontistaisin, kontistaisit, kontistaisi, kontistaisimme, kontistaisitte, kontistaisivat, kontistettaisiin

en kontistaisi, et kontistaisi, ei kontistaisi, emme kontistaisi, ette kontistaisi, eivät kontistaisi, ei kontistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kontistanut, olisit kontistanut, olisi kontistanut, olisimme kontistaneet, olisitte kontistaneet, olisivat kontistaneet, oltaisiin kontistettu

en olisi kontistanut, et olisi kontistanut, ei olisi kontistanut, emme olisi kontistaneet, ette olisi kontistaneet, eivät olisi kontistaneet, ei olisi kontistettu

PREZENT POTENȚIAL

kontistanen, kontistanet, kontistanee, kontistanemme, kontistanette, kontistanevat, kontistettaneen

en kontistane, et kontistane, ei kontistane, emme kontistane, ette kontistane, eivät kontistane, ei kontistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kontistanut, lienet kontistanut, lienee kontistanut, lienemme kontistaneet, lienette kontistaneet, lienevät kontistaneet, lienee kontistettu

en liene kontistanut, et liene kontistanut, ei liene kontistanut, emme liene kontistaneet, ette liene kontistaneet, eivät liene kontistaneet, ei liene kontistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kontistaa    FORMA LUNGĂ: kontistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kontistaessa   INSTRUCTIV: kontistaen  INESIV PASIV: kontistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kontistamaan   INESIV: kontistamassa  ELATIV: kontistamasta

ADESIV: kontistamalla  ABESIV: kontistamatta  INSTRUCTIV: kontistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kontistaminen   PARTITIV: kontistaminen

INFINITIVUL CINCI: kontistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kontistava  (gen. kontistavan)   PASIV: kontistettava   (gen. kontistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kontistanut                      PASIV: kontistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kontistaja (pl.gen. kontistajien)  ADJECTIV NEGATIV: kontistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kontistus

 

 

koostaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

koostan, koostat, koostaa, koostamme, koostatte, koostavat, koostetaan

en koosta, et koosta, ei koosta, emme koosta, ette koosta, eivät koosta, ei koosteta

IMPERFECT INDICATIV

koostin, koostit, koosti, koostimme, koostitte, koostivat, koostettiin

en koostanut, et koostanut, ei koostanut, emme koostaneet, ette koostaneet, eivät koostaneet, ei koostettu

PERFECT INDICATIV

olen koostanut, olet koostanut, on koostanut, olemme koostaneet, olette koostaneet, ovat koostaneet, on koostettu

en ole koostanut, et ole koostanut, ei ole koostanut, emme ole koostaneet, ette ole koostaneet, eivät ole koostaneet, ei ole koostettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin koostanut, olit koostanut, oli koostanut, olimme koostaneet, olitte koostaneet, olivat koostaneet, oli koostettu

en ollut koostanut, et ollut koostanut, ei ollut koostanut, emme olleet koostaneet, ette olleet koostaneet, eivät olleet koostaneet, ei ollut koostettu

PREZENT IMPERATIV

-, koosta, koostakoon, koostakaamme, koostakaa, koostakoot, koostettakoon

-, älä koosta, älköön koostako, älkäämme koostako, älkää koostako, älkööt koostako, älköön koostettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon koostanut, -, -, olkoot koostaneet, olkoon koostettu

-, -, älköön olko koostanut, -, -, älkööt olko koostaneet, älköön olko koostettu

PREZENT CONDIȚIONAL

koostaisin, koostaisit, koostaisi, koostaisimme, koostaisitte, koostaisivat, koostettaisiin

en koostaisi, et koostaisi, ei koostaisi, emme koostaisi, ette koostaisi, eivät koostaisi, ei koostettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin koostanut, olisit koostanut, olisi koostanut, olisimme koostaneet, olisitte koostaneet, olisivat koostaneet, oltaisiin koostettu

en olisi koostanut, et olisi koostanut, ei olisi koostanut, emme olisi koostaneet, ette olisi koostaneet, eivät olisi koostaneet, ei olisi koostettu

PREZENT POTENȚIAL

koostanen, koostanet, koostanee, koostanemme, koostanette, koostanevat, koostettaneen

en koostane, et koostane, ei koostane, emme koostane, ette koostane, eivät koostane, ei koostettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen koostanut, lienet koostanut, lienee koostanut, lienemme koostaneet, lienette koostaneet, lienevät koostaneet, lienee koostettu

en liene koostanut, et liene koostanut, ei liene koostanut, emme liene koostaneet, ette liene koostaneet, eivät liene koostaneet, ei liene koostettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: koostaa    FORMA LUNGĂ: koostaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: koostaessa   INSTRUCTIV: koostaen  INESIV PASIV: koostettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: koostamaan   INESIV: koostamassa  ELATIV: koostamasta

ADESIV: koostamalla  ABESIV: koostamatta  INSTRUCTIV: koostaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: koostaminen   PARTITIV: koostaminen

INFINITIVUL CINCI: koostamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: koostava  (gen. koostavan)   PASIV: koostettava   (gen. koostettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: koostanut                    PASIV: koostettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: koostaja (pl.gen. koostajien)  ADJECTIV NEGATIV: koostamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): koosto

 

 

kopistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

kopistan, kopistat, kopistaa, kopistamme, kopistatte, kopistavat, kopistetaan

en kopista, et kopista, ei kopista, emme kopista, ette kopista, eivät kopista, ei kopisteta

IMPERFECT INDICATIV

kopistin, kopistit, kopisti, kopistimme, kopistitte, kopistivat, kopistettiin

en kopistanut, et kopistanut, ei kopistanut, emme kopistaneet, ette kopistaneet, eivät kopistaneet, ei kopistettu

PERFECT INDICATIV

olen kopistanut, olet kopistanut, on kopistanut, olemme kopistaneet, olette kopistaneet, ovat kopistaneet, on kopistettu

en ole kopistanut, et ole kopistanut, ei ole kopistanut, emme ole kopistaneet, ette ole kopistaneet, eivät ole kopistaneet, ei ole kopistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kopistanut, olit kopistanut, oli kopistanut, olimme kopistaneet, olitte kopistaneet, olivat kopistaneet, oli kopistettu

en ollut kopistanut, et ollut kopistanut, ei ollut kopistanut, emme olleet kopistaneet, ette olleet kopistaneet, eivät olleet kopistaneet, ei ollut kopistettu

PREZENT IMPERATIV

-, kopista, kopistakoon, kopistakaamme, kopistakaa, kopistakoot, kopistettakoon

-, älä kopista, älköön kopistako, älkäämme kopistako, älkää kopistako, älkööt kopistako, älköön kopistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kopistanut, -, -, olkoot kopistaneet, olkoon kopistettu

-, -, älköön olko kopistanut, -, -, älkööt olko kopistaneet, älköön olko kopistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kopistaisin, kopistaisit, kopistaisi, kopistaisimme, kopistaisitte, kopistaisivat, kopistettaisiin

en kopistaisi, et kopistaisi, ei kopistaisi, emme kopistaisi, ette kopistaisi, eivät kopistaisi, ei kopistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kopistanut, olisit kopistanut, olisi kopistanut, olisimme kopistaneet, olisitte kopistaneet, olisivat kopistaneet, oltaisiin kopistettu

en olisi kopistanut, et olisi kopistanut, ei olisi kopistanut, emme olisi kopistaneet, ette olisi kopistaneet, eivät olisi kopistaneet, ei olisi kopistettu

PREZENT POTENȚIAL

kopistanen, kopistanet, kopistanee, kopistanemme, kopistanette, kopistanevat, kopistettaneen

en kopistane, et kopistane, ei kopistane, emme kopistane, ette kopistane, eivät kopistane, ei kopistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kopistanut, lienet kopistanut, lienee kopistanut, lienemme kopistaneet, lienette kopistaneet, lienevät kopistaneet, lienee kopistettu

en liene kopistanut, et liene kopistanut, ei liene kopistanut, emme liene kopistaneet, ette liene kopistaneet, eivät liene kopistaneet, ei liene kopistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kopistaa    FORMA LUNGĂ: kopistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kopistaessa   INSTRUCTIV: kopistaen  INESIV PASIV: kopistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kopistamaan   INESIV: kopistamassa  ELATIV: kopistamasta

ADESIV: kopistamalla  ABESIV: kopistamatta  INSTRUCTIV: kopistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kopistaminen   PARTITIV: kopistaminen

INFINITIVUL CINCI: kopistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kopistava  (gen. kopistavan)   PASIV: kopistettava   (gen. kopistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kopistanut                     PASIV: kopistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kopistaja (pl.gen. kopistajien)  ADJECTIV NEGATIV: kopistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kopistus

 

 

koristaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

koristan, koristat, koristaa, koristamme, koristatte, koristavat, koristetaan

en korista, et korista, ei korista, emme korista, ette korista, eivät korista, ei koristeta

IMPERFECT INDICATIV

koristin, koristit, koristi, koristimme, koristitte, koristivat, koristettiin

en koristanut, et koristanut, ei koristanut, emme koristaneet, ette koristaneet, eivät koristaneet, ei koristettu

PERFECT INDICATIV

olen koristanut, olet koristanut, on koristanut, olemme koristaneet, olette koristaneet, ovat koristaneet, on koristettu

en ole koristanut, et ole koristanut, ei ole koristanut, emme ole koristaneet, ette ole koristaneet, eivät ole koristaneet, ei ole koristettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin koristanut, olit koristanut, oli koristanut, olimme koristaneet, olitte koristaneet, olivat koristaneet, oli koristettu

en ollut koristanut, et ollut koristanut, ei ollut koristanut, emme olleet koristaneet, ette olleet koristaneet, eivät olleet koristaneet, ei ollut koristettu

PREZENT IMPERATIV

-, korista, koristakoon, koristakaamme, koristakaa, koristakoot, koristettakoon

-, älä korista, älköön koristako, älkäämme koristako, älkää koristako, älkööt koristako, älköön koristettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon koristanut, -, -, olkoot koristaneet, olkoon koristettu

-, -, älköön olko koristanut, -, -, älkööt olko koristaneet, älköön olko koristettu

PREZENT CONDIȚIONAL

koristaisin, koristaisit, koristaisi, koristaisimme, koristaisitte, koristaisivat, koristettaisiin

en koristaisi, et koristaisi, ei koristaisi, emme koristaisi, ette koristaisi, eivät koristaisi, ei koristettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin koristanut, olisit koristanut, olisi koristanut, olisimme koristaneet, olisitte koristaneet, olisivat koristaneet, oltaisiin koristettu

en olisi koristanut, et olisi koristanut, ei olisi koristanut, emme olisi koristaneet, ette olisi koristaneet, eivät olisi koristaneet, ei olisi koristettu

PREZENT POTENȚIAL

koristanen, koristanet, koristanee, koristanemme, koristanette, koristanevat, koristettaneen

en koristane, et koristane, ei koristane, emme koristane, ette koristane, eivät koristane, ei koristettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen koristanut, lienet koristanut, lienee koristanut, lienemme koristaneet, lienette koristaneet, lienevät koristaneet, lienee koristettu

en liene koristanut, et liene koristanut, ei liene koristanut, emme liene koristaneet, ette liene koristaneet, eivät liene koristaneet, ei liene koristettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: koristaa    FORMA LUNGĂ: koristaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: koristaessa   INSTRUCTIV: koristaen  INESIV PASIV: koristettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: koristamaan   INESIV: koristamassa  ELATIV: koristamasta

ADESIV: koristamalla  ABESIV: koristamatta  INSTRUCTIV: koristaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: koristaminen   PARTITIV: koristaminen

INFINITIVUL CINCI: koristamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: koristava  (gen. koristavan)   PASIV: koristettava   (gen. koristettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: koristanut                     PASIV: koristettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: koristaja (pl.gen. koristajien)  ADJECTIV NEGATIV: koristamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): koristus

 

 

korostaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

korostan, korostat, korostaa, korostamme, korostatte, korostavat, korostetaan

en korosta, et korosta, ei korosta, emme korosta, ette korosta, eivät korosta, ei korosteta

IMPERFECT INDICATIV

korostin, korostit, korosti, korostimme, korostitte, korostivat, korostettiin

en korostanut, et korostanut, ei korostanut, emme korostaneet, ette korostaneet, eivät korostaneet, ei korostettu

PERFECT INDICATIV

olen korostanut, olet korostanut, on korostanut, olemme korostaneet, olette korostaneet, ovat korostaneet, on korostettu

en ole korostanut, et ole korostanut, ei ole korostanut, emme ole korostaneet, ette ole korostaneet, eivät ole korostaneet, ei ole korostettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin korostanut, olit korostanut, oli korostanut, olimme korostaneet, olitte korostaneet, olivat korostaneet, oli korostettu

en ollut korostanut, et ollut korostanut, ei ollut korostanut, emme olleet korostaneet, ette olleet korostaneet, eivät olleet korostaneet, ei ollut korostettu

PREZENT IMPERATIV

-, korosta, korostakoon, korostakaamme, korostakaa, korostakoot, korostettakoon

-, älä korosta, älköön korostako, älkäämme korostako, älkää korostako, älkööt korostako, älköön korostettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon korostanut, -, -, olkoot korostaneet, olkoon korostettu

-, -, älköön olko korostanut, -, -, älkööt olko korostaneet, älköön olko korostettu

PREZENT CONDIȚIONAL

korostaisin, korostaisit, korostaisi, korostaisimme, korostaisitte, korostaisivat, korostettaisiin

en korostaisi, et korostaisi, ei korostaisi, emme korostaisi, ette korostaisi, eivät korostaisi, ei korostettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin korostanut, olisit korostanut, olisi korostanut, olisimme korostaneet, olisitte korostaneet, olisivat korostaneet, oltaisiin korostettu

en olisi korostanut, et olisi korostanut, ei olisi korostanut, emme olisi korostaneet, ette olisi korostaneet, eivät olisi korostaneet, ei olisi korostettu

PREZENT POTENȚIAL

korostanen, korostanet, korostanee, korostanemme, korostanette, korostanevat, korostettaneen

en korostane, et korostane, ei korostane, emme korostane, ette korostane, eivät korostane, ei korostettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen korostanut, lienet korostanut, lienee korostanut, lienemme korostaneet, lienette korostaneet, lienevät korostaneet, lienee korostettu

en liene korostanut, et liene korostanut, ei liene korostanut, emme liene korostaneet, ette liene korostaneet, eivät liene korostaneet, ei liene korostettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: korostaa    FORMA LUNGĂ: korostaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: korostaessa   INSTRUCTIV: korostaen  INESIV PASIV: korostettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: korostamaan   INESIV: korostamassa  ELATIV: korostamasta

ADESIV: korostamalla  ABESIV: korostamatta  INSTRUCTIV: korostaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: korostaminen   PARTITIV: korostaminen

INFINITIVUL CINCI: korostamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: korostava  (gen. korostavan)   PASIV: korostettava   (gen. korostettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: korostanut                     PASIV: korostettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: korostaja (pl.gen. korostajien)  ADJECTIV NEGATIV: korostamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): korostus

 

 

kostaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

kostan, kostat, kostaa, kostamme, kostatte, kostavat, kostetaan

en kosta, et kosta, ei kosta, emme kosta, ette kosta, eivät kosta, ei kosteta

IMPERFECT INDICATIV

kostin, kostit, kosti, kostimme, kostitte, kostivat, kostettiin

en kostanut, et kostanut, ei kostanut, emme kostaneet, ette kostaneet, eivät kostaneet, ei kostettu

PERFECT INDICATIV

olen kostanut, olet kostanut, on kostanut, olemme kostaneet, olette kostaneet, ovat kostaneet, on kostettu

en ole kostanut, et ole kostanut, ei ole kostanut, emme ole kostaneet, ette ole kostaneet, eivät ole kostaneet, ei ole kostettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kostanut, olit kostanut, oli kostanut, olimme kostaneet, olitte kostaneet, olivat kostaneet, oli kostettu

en ollut kostanut, et ollut kostanut, ei ollut kostanut, emme olleet kostaneet, ette olleet kostaneet, eivät olleet kostaneet, ei ollut kostettu

PREZENT IMPERATIV

-, kosta, kostakoon, kostakaamme, kostakaa, kostakoot, kostettakoon

-, älä kosta, älköön kostako, älkäämme kostako, älkää kostako, älkööt kostako, älköön kostettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kostanut, -, -, olkoot kostaneet, olkoon kostettu

-, -, älköön olko kostanut, -, -, älkööt olko kostaneet, älköön olko kostettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kostaisin, kostaisit, kostaisi, kostaisimme, kostaisitte, kostaisivat, kostettaisiin

en kostaisi, et kostaisi, ei kostaisi, emme kostaisi, ette kostaisi, eivät kostaisi, ei kostettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kostanut, olisit kostanut, olisi kostanut, olisimme kostaneet, olisitte kostaneet, olisivat kostaneet, oltaisiin kostettu

en olisi kostanut, et olisi kostanut, ei olisi kostanut, emme olisi kostaneet, ette olisi kostaneet, eivät olisi kostaneet, ei olisi kostettu

PREZENT POTENȚIAL

kostanen, kostanet, kostanee, kostanemme, kostanette, kostanevat, kostettaneen

en kostane, et kostane, ei kostane, emme kostane, ette kostane, eivät kostane, ei kostettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kostanut, lienet kostanut, lienee kostanut, lienemme kostaneet, lienette kostaneet, lienevät kostaneet, lienee kostettu

en liene kostanut, et liene kostanut, ei liene kostanut, emme liene kostaneet, ette liene kostaneet, eivät liene kostaneet, ei liene kostettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kostaa    FORMA LUNGĂ: kostaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kostaessa   INSTRUCTIV: kostaen  INESIV PASIV: kostettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kostamaan   INESIV: kostamassa  ELATIV: kostamasta

ADESIV: kostamalla  ABESIV: kostamatta  INSTRUCTIV: kostaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kostaminen   PARTITIV: kostaminen

INFINITIVUL CINCI: kostamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kostava  (gen. kostavan)   PASIV: kostettava   (gen. kostettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kostanut                   PASIV: kostettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kostaja (pl.gen. kostajien)  ADJECTIV NEGATIV: kostamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kosto

 

 

kotimaistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

kotimaistan, kotimaistat, kotimaistaa, kotimaistamme, kotimaistatte, kotimaistavat, kotimaistetaan

en kotimaista, et kotimaista, ei kotimaista, emme kotimaista, ette kotimaista, eivät kotimaista, ei kotimaisteta

IMPERFECT INDICATIV

kotimaistin, kotimaistit, kotimaisti, kotimaistimme, kotimaistitte, kotimaistivat, kotimaistettiin

en kotimaistanut, et kotimaistanut, ei kotimaistanut, emme kotimaistaneet, ette kotimaistaneet, eivät kotimaistaneet, ei kotimaistettu

PERFECT INDICATIV

olen kotimaistanut, olet kotimaistanut, on kotimaistanut, olemme kotimaistaneet, olette kotimaistaneet, ovat kotimaistaneet, on kotimaistettu

en ole kotimaistanut, et ole kotimaistanut, ei ole kotimaistanut, emme ole kotimaistaneet, ette ole kotimaistaneet, eivät ole kotimaistaneet, ei ole kotimaistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kotimaistanut, olit kotimaistanut, oli kotimaistanut, olimme kotimaistaneet, olitte kotimaistaneet, olivat kotimaistaneet, oli kotimaistettu

en ollut kotimaistanut, et ollut kotimaistanut, ei ollut kotimaistanut, emme olleet kotimaistaneet, ette olleet kotimaistaneet, eivät olleet kotimaistaneet, ei ollut kotimaistettu

PREZENT IMPERATIV

-, kotimaista, kotimaistakoon, kotimaistakaamme, kotimaistakaa, kotimaistakoot, kotimaistettakoon

-, älä kotimaista, älköön kotimaistako, älkäämme kotimaistako, älkää kotimaistako, älkööt kotimaistako, älköön kotimaistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kotimaistanut, -, -, olkoot kotimaistaneet, olkoon kotimaistettu

-, -, älköön olko kotimaistanut, -, -, älkööt olko kotimaistaneet, älköön olko kotimaistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kotimaistaisin, kotimaistaisit, kotimaistaisi, kotimaistaisimme, kotimaistaisitte, kotimaistaisivat, kotimaistettaisiin

en kotimaistaisi, et kotimaistaisi, ei kotimaistaisi, emme kotimaistaisi, ette kotimaistaisi, eivät kotimaistaisi, ei kotimaistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kotimaistanut, olisit kotimaistanut, olisi kotimaistanut, olisimme kotimaistaneet, olisitte kotimaistaneet, olisivat kotimaistaneet, oltaisiin kotimaistettu

en olisi kotimaistanut, et olisi kotimaistanut, ei olisi kotimaistanut, emme olisi kotimaistaneet, ette olisi kotimaistaneet, eivät olisi kotimaistaneet, ei olisi kotimaistettu

PREZENT POTENȚIAL

kotimaistanen, kotimaistanet, kotimaistanee, kotimaistanemme, kotimaistanette, kotimaistanevat, kotimaistettaneen

en kotimaistane, et kotimaistane, ei kotimaistane, emme kotimaistane, ette kotimaistane, eivät kotimaistane, ei kotimaistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kotimaistanut, lienet kotimaistanut, lienee kotimaistanut, lienemme kotimaistaneet, lienette kotimaistaneet, lienevät kotimaistaneet, lienee kotimaistettu

en liene kotimaistanut, et liene kotimaistanut, ei liene kotimaistanut, emme liene kotimaistaneet, ette liene kotimaistaneet, eivät liene kotimaistaneet, ei liene kotimaistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kotimaistaa    FORMA LUNGĂ: kotimaistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kotimaistaessa   INSTRUCTIV: kotimaistaen  INESIV PASIV: kotimaistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kotimaistamaan   INESIV: kotimaistamassa  ELATIV: kotimaistamasta

ADESIV: kotimaistamalla  ABESIV: kotimaistamatta  INSTRUCTIV: kotimaistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kotimaistaminen   PARTITIV: kotimaistaminen

INFINITIVUL CINCI: kotimaistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kotimaistava  (gen. kotimaistavan)   PASIV: kotimaistettava   (gen. kotimaistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kotimaistanut                        PASIV: kotimaistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kotimaistaja (pl.gen. kotimaistajien)  ADJECTIV NEGATIV: kotimaistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kotimaistus

 

 

koukistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

koukistan, koukistat, koukistaa, koukistamme, koukistatte, koukistavat, koukistetaan

en koukista, et koukista, ei koukista, emme koukista, ette koukista, eivät koukista, ei koukisteta

IMPERFECT INDICATIV

koukistin, koukistit, koukisti, koukistimme, koukistitte, koukistivat, koukistettiin

en koukistanut, et koukistanut, ei koukistanut, emme koukistaneet, ette koukistaneet, eivät koukistaneet, ei koukistettu

PERFECT INDICATIV

olen koukistanut, olet koukistanut, on koukistanut, olemme koukistaneet, olette koukistaneet, ovat koukistaneet, on koukistettu

en ole koukistanut, et ole koukistanut, ei ole koukistanut, emme ole koukistaneet, ette ole koukistaneet, eivät ole koukistaneet, ei ole koukistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin koukistanut, olit koukistanut, oli koukistanut, olimme koukistaneet, olitte koukistaneet, olivat koukistaneet, oli koukistettu

en ollut koukistanut, et ollut koukistanut, ei ollut koukistanut, emme olleet koukistaneet, ette olleet koukistaneet, eivät olleet koukistaneet, ei ollut koukistettu

PREZENT IMPERATIV

-, koukista, koukistakoon, koukistakaamme, koukistakaa, koukistakoot, koukistettakoon

-, älä koukista, älköön koukistako, älkäämme koukistako, älkää koukistako, älkööt koukistako, älköön koukistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon koukistanut, -, -, olkoot koukistaneet, olkoon koukistettu

-, -, älköön olko koukistanut, -, -, älkööt olko koukistaneet, älköön olko koukistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

koukistaisin, koukistaisit, koukistaisi, koukistaisimme, koukistaisitte, koukistaisivat, koukistettaisiin

en koukistaisi, et koukistaisi, ei koukistaisi, emme koukistaisi, ette koukistaisi, eivät koukistaisi, ei koukistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin koukistanut, olisit koukistanut, olisi koukistanut, olisimme koukistaneet, olisitte koukistaneet, olisivat koukistaneet, oltaisiin koukistettu

en olisi koukistanut, et olisi koukistanut, ei olisi koukistanut, emme olisi koukistaneet, ette olisi koukistaneet, eivät olisi koukistaneet, ei olisi koukistettu

PREZENT POTENȚIAL

koukistanen, koukistanet, koukistanee, koukistanemme, koukistanette, koukistanevat, koukistettaneen

en koukistane, et koukistane, ei koukistane, emme koukistane, ette koukistane, eivät koukistane, ei koukistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen koukistanut, lienet koukistanut, lienee koukistanut, lienemme koukistaneet, lienette koukistaneet, lienevät koukistaneet, lienee koukistettu

en liene koukistanut, et liene koukistanut, ei liene koukistanut, emme liene koukistaneet, ette liene koukistaneet, eivät liene koukistaneet, ei liene koukistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: koukistaa    FORMA LUNGĂ: koukistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: koukistaessa   INSTRUCTIV: koukistaen  INESIV PASIV: koukistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: koukistamaan   INESIV: koukistamassa  ELATIV: koukistamasta

ADESIV: koukistamalla  ABESIV: koukistamatta  INSTRUCTIV: koukistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: koukistaminen   PARTITIV: koukistaminen

INFINITIVUL CINCI: koukistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: koukistava  (gen. koukistavan)   PASIV: koukistettava   (gen. koukistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: koukistanut                      PASIV: koukistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: koukistaja (pl.gen. koukistajien)  ADJECTIV NEGATIV: koukistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): koukistus

 

 

kouristaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

kouristan, kouristat, kouristaa, kouristamme, kouristatte, kouristavat, kouristetaan

en kourista, et kourista, ei kourista, emme kourista, ette kourista, eivät kourista, ei kouristeta

IMPERFECT INDICATIV

kouristin, kouristit, kouristi, kouristimme, kouristitte, kouristivat, kouristettiin

en kouristanut, et kouristanut, ei kouristanut, emme kouristaneet, ette kouristaneet, eivät kouristaneet, ei kouristettu

PERFECT INDICATIV

olen kouristanut, olet kouristanut, on kouristanut, olemme kouristaneet, olette kouristaneet, ovat kouristaneet, on kouristettu

en ole kouristanut, et ole kouristanut, ei ole kouristanut, emme ole kouristaneet, ette ole kouristaneet, eivät ole kouristaneet, ei ole kouristettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kouristanut, olit kouristanut, oli kouristanut, olimme kouristaneet, olitte kouristaneet, olivat kouristaneet, oli kouristettu

en ollut kouristanut, et ollut kouristanut, ei ollut kouristanut, emme olleet kouristaneet, ette olleet kouristaneet, eivät olleet kouristaneet, ei ollut kouristettu

PREZENT IMPERATIV

-, kourista, kouristakoon, kouristakaamme, kouristakaa, kouristakoot, kouristettakoon

-, älä kourista, älköön kouristako, älkäämme kouristako, älkää kouristako, älkööt kouristako, älköön kouristettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kouristanut, -, -, olkoot kouristaneet, olkoon kouristettu

-, -, älköön olko kouristanut, -, -, älkööt olko kouristaneet, älköön olko kouristettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kouristaisin, kouristaisit, kouristaisi, kouristaisimme, kouristaisitte, kouristaisivat, kouristettaisiin

en kouristaisi, et kouristaisi, ei kouristaisi, emme kouristaisi, ette kouristaisi, eivät kouristaisi, ei kouristettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kouristanut, olisit kouristanut, olisi kouristanut, olisimme kouristaneet, olisitte kouristaneet, olisivat kouristaneet, oltaisiin kouristettu

en olisi kouristanut, et olisi kouristanut, ei olisi kouristanut, emme olisi kouristaneet, ette olisi kouristaneet, eivät olisi kouristaneet, ei olisi kouristettu

PREZENT POTENȚIAL

kouristanen, kouristanet, kouristanee, kouristanemme, kouristanette, kouristanevat, kouristettaneen

en kouristane, et kouristane, ei kouristane, emme kouristane, ette kouristane, eivät kouristane, ei kouristettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kouristanut, lienet kouristanut, lienee kouristanut, lienemme kouristaneet, lienette kouristaneet, lienevät kouristaneet, lienee kouristettu

en liene kouristanut, et liene kouristanut, ei liene kouristanut, emme liene kouristaneet, ette liene kouristaneet, eivät liene kouristaneet, ei liene kouristettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kouristaa    FORMA LUNGĂ: kouristaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kouristaessa   INSTRUCTIV: kouristaen  INESIV PASIV: kouristettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kouristamaan   INESIV: kouristamassa  ELATIV: kouristamasta

ADESIV: kouristamalla  ABESIV: kouristamatta  INSTRUCTIV: kouristaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kouristaminen   PARTITIV: kouristaminen

INFINITIVUL CINCI: kouristamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kouristava  (gen. kouristavan)   PASIV: kouristettava   (gen. kouristettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kouristanut                      PASIV: kouristettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kouristaja (pl.gen. kouristajien)  ADJECTIV NEGATIV: kouristamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kouristus

 

 

kovistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

kovistan, kovistat, kovistaa, kovistamme, kovistatte, kovistavat, kovistetaan

en kovista, et kovista, ei kovista, emme kovista, ette kovista, eivät kovista, ei kovisteta

IMPERFECT INDICATIV

kovistin, kovistit, kovisti, kovistimme, kovistitte, kovistivat, kovistettiin

en kovistanut, et kovistanut, ei kovistanut, emme kovistaneet, ette kovistaneet, eivät kovistaneet, ei kovistettu

PERFECT INDICATIV

olen kovistanut, olet kovistanut, on kovistanut, olemme kovistaneet, olette kovistaneet, ovat kovistaneet, on kovistettu

en ole kovistanut, et ole kovistanut, ei ole kovistanut, emme ole kovistaneet, ette ole kovistaneet, eivät ole kovistaneet, ei ole kovistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kovistanut, olit kovistanut, oli kovistanut, olimme kovistaneet, olitte kovistaneet, olivat kovistaneet, oli kovistettu

en ollut kovistanut, et ollut kovistanut, ei ollut kovistanut, emme olleet kovistaneet, ette olleet kovistaneet, eivät olleet kovistaneet, ei ollut kovistettu

PREZENT IMPERATIV

-, kovista, kovistakoon, kovistakaamme, kovistakaa, kovistakoot, kovistettakoon

-, älä kovista, älköön kovistako, älkäämme kovistako, älkää kovistako, älkööt kovistako, älköön kovistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kovistanut, -, -, olkoot kovistaneet, olkoon kovistettu

-, -, älköön olko kovistanut, -, -, älkööt olko kovistaneet, älköön olko kovistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kovistaisin, kovistaisit, kovistaisi, kovistaisimme, kovistaisitte, kovistaisivat, kovistettaisiin

en kovistaisi, et kovistaisi, ei kovistaisi, emme kovistaisi, ette kovistaisi, eivät kovistaisi, ei kovistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kovistanut, olisit kovistanut, olisi kovistanut, olisimme kovistaneet, olisitte kovistaneet, olisivat kovistaneet, oltaisiin kovistettu

en olisi kovistanut, et olisi kovistanut, ei olisi kovistanut, emme olisi kovistaneet, ette olisi kovistaneet, eivät olisi kovistaneet, ei olisi kovistettu

PREZENT POTENȚIAL

kovistanen, kovistanet, kovistanee, kovistanemme, kovistanette, kovistanevat, kovistettaneen

en kovistane, et kovistane, ei kovistane, emme kovistane, ette kovistane, eivät kovistane, ei kovistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kovistanut, lienet kovistanut, lienee kovistanut, lienemme kovistaneet, lienette kovistaneet, lienevät kovistaneet, lienee kovistettu

en liene kovistanut, et liene kovistanut, ei liene kovistanut, emme liene kovistaneet, ette liene kovistaneet, eivät liene kovistaneet, ei liene kovistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kovistaa    FORMA LUNGĂ: kovistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kovistaessa   INSTRUCTIV: kovistaen  INESIV PASIV: kovistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kovistamaan   INESIV: kovistamassa  ELATIV: kovistamasta

ADESIV: kovistamalla  ABESIV: kovistamatta  INSTRUCTIV: kovistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kovistaminen   PARTITIV: kovistaminen

INFINITIVUL CINCI: kovistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kovistava  (gen. kovistavan)   PASIV: kovistettava   (gen. kovistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kovistanut                     PASIV: kovistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kovistaja (pl.gen. kovistajien)  ADJECTIV NEGATIV: kovistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kovistus

 

 

kuivaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

kuivan, kuivat, kuivaa, kuivamme, kuivatte, kuivavat, kuivetaan

en kuiva, et kuiva, ei kuiva, emme kuiva, ette kuiva, eivät kuiva, ei kuiveta

IMPERFECT INDICATIV

kuivin, kuivit, kuivi, kuivimme, kuivitte, kuivivat, kuivettiin

en kuivanut, et kuivanut, ei kuivanut, emme kuivaneet, ette kuivaneet, eivät kuivaneet, ei kuivettu

PERFECT INDICATIV

olen kuivanut, olet kuivanut, on kuivanut, olemme kuivaneet, olette kuivaneet, ovat kuivaneet, on kuivettu

en ole kuivanut, et ole kuivanut, ei ole kuivanut, emme ole kuivaneet, ette ole kuivaneet, eivät ole kuivaneet, ei ole kuivettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kuivanut, olit kuivanut, oli kuivanut, olimme kuivaneet, olitte kuivaneet, olivat kuivaneet, oli kuivettu

en ollut kuivanut, et ollut kuivanut, ei ollut kuivanut, emme olleet kuivaneet, ette olleet kuivaneet, eivät olleet kuivaneet, ei ollut kuivettu

PREZENT IMPERATIV

-, kuiva, kuivakoon, kuivakaamme, kuivakaa, kuivakoot, kuivettakoon

-, älä kuiva, älköön kuivako, älkäämme kuivako, älkää kuivako, älkööt kuivako, älköön kuivettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kuivanut, -, -, olkoot kuivaneet, olkoon kuivettu

-, -, älköön olko kuivanut, -, -, älkööt olko kuivaneet, älköön olko kuivettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kuivaisin, kuivaisit, kuivaisi, kuivaisimme, kuivaisitte, kuivaisivat, kuivettaisiin

en kuivaisi, et kuivaisi, ei kuivaisi, emme kuivaisi, ette kuivaisi, eivät kuivaisi, ei kuivettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kuivanut, olisit kuivanut, olisi kuivanut, olisimme kuivaneet, olisitte kuivaneet, olisivat kuivaneet, oltaisiin kuivettu

en olisi kuivanut, et olisi kuivanut, ei olisi kuivanut, emme olisi kuivaneet, ette olisi kuivaneet, eivät olisi kuivaneet, ei olisi kuivettu

PREZENT POTENȚIAL

kuivanen, kuivanet, kuivanee, kuivanemme, kuivanette, kuivanevat, kuivettaneen

en kuivane, et kuivane, ei kuivane, emme kuivane, ette kuivane, eivät kuivane, ei kuivettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kuivanut, lienet kuivanut, lienee kuivanut, lienemme kuivaneet, lienette kuivaneet, lienevät kuivaneet, lienee kuivettu

en liene kuivanut, et liene kuivanut, ei liene kuivanut, emme liene kuivaneet, ette liene kuivaneet, eivät liene kuivaneet, ei liene kuivettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kuivaa    FORMA LUNGĂ: kuivaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kuivaessa   INSTRUCTIV: kuivaen  INESIV PASIV: kuivettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kuivamaan   INESIV: kuivamassa  ELATIV: kuivamasta

ADESIV: kuivamalla  ABESIV: kuivamatta  INSTRUCTIV: kuivaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kuivaminen   PARTITIV: kuivaminen

INFINITIVUL CINCI: kuivamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kuivava  (gen. kuivavan)   PASIV: kuivettava   (gen. kuivettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kuivanut                   PASIV: kuivettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kuivaja (pl.gen. kuivajien)  ADJECTIV NEGATIV: kuivamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kuivo

 

 

kukistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

kukistan, kukistat, kukistaa, kukistamme, kukistatte, kukistavat, kukistetaan

en kukista, et kukista, ei kukista, emme kukista, ette kukista, eivät kukista, ei kukisteta

IMPERFECT INDICATIV

kukistin, kukistit, kukisti, kukistimme, kukistitte, kukistivat, kukistettiin

en kukistanut, et kukistanut, ei kukistanut, emme kukistaneet, ette kukistaneet, eivät kukistaneet, ei kukistettu

PERFECT INDICATIV

olen kukistanut, olet kukistanut, on kukistanut, olemme kukistaneet, olette kukistaneet, ovat kukistaneet, on kukistettu

en ole kukistanut, et ole kukistanut, ei ole kukistanut, emme ole kukistaneet, ette ole kukistaneet, eivät ole kukistaneet, ei ole kukistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kukistanut, olit kukistanut, oli kukistanut, olimme kukistaneet, olitte kukistaneet, olivat kukistaneet, oli kukistettu

en ollut kukistanut, et ollut kukistanut, ei ollut kukistanut, emme olleet kukistaneet, ette olleet kukistaneet, eivät olleet kukistaneet, ei ollut kukistettu

PREZENT IMPERATIV

-, kukista, kukistakoon, kukistakaamme, kukistakaa, kukistakoot, kukistettakoon

-, älä kukista, älköön kukistako, älkäämme kukistako, älkää kukistako, älkööt kukistako, älköön kukistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kukistanut, -, -, olkoot kukistaneet, olkoon kukistettu

-, -, älköön olko kukistanut, -, -, älkööt olko kukistaneet, älköön olko kukistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kukistaisin, kukistaisit, kukistaisi, kukistaisimme, kukistaisitte, kukistaisivat, kukistettaisiin

en kukistaisi, et kukistaisi, ei kukistaisi, emme kukistaisi, ette kukistaisi, eivät kukistaisi, ei kukistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kukistanut, olisit kukistanut, olisi kukistanut, olisimme kukistaneet, olisitte kukistaneet, olisivat kukistaneet, oltaisiin kukistettu

en olisi kukistanut, et olisi kukistanut, ei olisi kukistanut, emme olisi kukistaneet, ette olisi kukistaneet, eivät olisi kukistaneet, ei olisi kukistettu

PREZENT POTENȚIAL

kukistanen, kukistanet, kukistanee, kukistanemme, kukistanette, kukistanevat, kukistettaneen

en kukistane, et kukistane, ei kukistane, emme kukistane, ette kukistane, eivät kukistane, ei kukistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kukistanut, lienet kukistanut, lienee kukistanut, lienemme kukistaneet, lienette kukistaneet, lienevät kukistaneet, lienee kukistettu

en liene kukistanut, et liene kukistanut, ei liene kukistanut, emme liene kukistaneet, ette liene kukistaneet, eivät liene kukistaneet, ei liene kukistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kukistaa    FORMA LUNGĂ: kukistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kukistaessa   INSTRUCTIV: kukistaen  INESIV PASIV: kukistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kukistamaan   INESIV: kukistamassa  ELATIV: kukistamasta

ADESIV: kukistamalla  ABESIV: kukistamatta  INSTRUCTIV: kukistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kukistaminen   PARTITIV: kukistaminen

INFINITIVUL CINCI: kukistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kukistava  (gen. kukistavan)   PASIV: kukistettava   (gen. kukistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kukistanut                     PASIV: kukistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kukistaja (pl.gen. kukistajien)  ADJECTIV NEGATIV: kukistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kukistus

 

 

kukoistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

kukoistan, kukoistat, kukoistaa, kukoistamme, kukoistatte, kukoistavat, kukoistetaan

en kukoista, et kukoista, ei kukoista, emme kukoista, ette kukoista, eivät kukoista, ei kukoisteta

IMPERFECT INDICATIV

kukoistin, kukoistit, kukoisti, kukoistimme, kukoistitte, kukoistivat, kukoistettiin

en kukoistanut, et kukoistanut, ei kukoistanut, emme kukoistaneet, ette kukoistaneet, eivät kukoistaneet, ei kukoistettu

PERFECT INDICATIV

olen kukoistanut, olet kukoistanut, on kukoistanut, olemme kukoistaneet, olette kukoistaneet, ovat kukoistaneet, on kukoistettu

en ole kukoistanut, et ole kukoistanut, ei ole kukoistanut, emme ole kukoistaneet, ette ole kukoistaneet, eivät ole kukoistaneet, ei ole kukoistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kukoistanut, olit kukoistanut, oli kukoistanut, olimme kukoistaneet, olitte kukoistaneet, olivat kukoistaneet, oli kukoistettu

en ollut kukoistanut, et ollut kukoistanut, ei ollut kukoistanut, emme olleet kukoistaneet, ette olleet kukoistaneet, eivät olleet kukoistaneet, ei ollut kukoistettu

PREZENT IMPERATIV

-, kukoista, kukoistakoon, kukoistakaamme, kukoistakaa, kukoistakoot, kukoistettakoon

-, älä kukoista, älköön kukoistako, älkäämme kukoistako, älkää kukoistako, älkööt kukoistako, älköön kukoistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kukoistanut, -, -, olkoot kukoistaneet, olkoon kukoistettu

-, -, älköön olko kukoistanut, -, -, älkööt olko kukoistaneet, älköön olko kukoistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kukoistaisin, kukoistaisit, kukoistaisi, kukoistaisimme, kukoistaisitte, kukoistaisivat, kukoistettaisiin

en kukoistaisi, et kukoistaisi, ei kukoistaisi, emme kukoistaisi, ette kukoistaisi, eivät kukoistaisi, ei kukoistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kukoistanut, olisit kukoistanut, olisi kukoistanut, olisimme kukoistaneet, olisitte kukoistaneet, olisivat kukoistaneet, oltaisiin kukoistettu

en olisi kukoistanut, et olisi kukoistanut, ei olisi kukoistanut, emme olisi kukoistaneet, ette olisi kukoistaneet, eivät olisi kukoistaneet, ei olisi kukoistettu

PREZENT POTENȚIAL

kukoistanen, kukoistanet, kukoistanee, kukoistanemme, kukoistanette, kukoistanevat, kukoistettaneen

en kukoistane, et kukoistane, ei kukoistane, emme kukoistane, ette kukoistane, eivät kukoistane, ei kukoistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kukoistanut, lienet kukoistanut, lienee kukoistanut, lienemme kukoistaneet, lienette kukoistaneet, lienevät kukoistaneet, lienee kukoistettu

en liene kukoistanut, et liene kukoistanut, ei liene kukoistanut, emme liene kukoistaneet, ette liene kukoistaneet, eivät liene kukoistaneet, ei liene kukoistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kukoistaa    FORMA LUNGĂ: kukoistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kukoistaessa   INSTRUCTIV: kukoistaen  INESIV PASIV: kukoistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kukoistamaan   INESIV: kukoistamassa  ELATIV: kukoistamasta

ADESIV: kukoistamalla  ABESIV: kukoistamatta  INSTRUCTIV: kukoistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kukoistaminen   PARTITIV: kukoistaminen

INFINITIVUL CINCI: kukoistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kukoistava  (gen. kukoistavan)   PASIV: kukoistettava   (gen. kukoistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kukoistanut                      PASIV: kukoistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kukoistaja (pl.gen. kukoistajien)  ADJECTIV NEGATIV: kukoistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kukoistus

 

 

kunnallistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

kunnallistan, kunnallistat, kunnallistaa, kunnallistamme, kunnallistatte, kunnallistavat, kunnallistetaan

en kunnallista, et kunnallista, ei kunnallista, emme kunnallista, ette kunnallista, eivät kunnallista, ei kunnallisteta

IMPERFECT INDICATIV

kunnallistin, kunnallistit, kunnallisti, kunnallistimme, kunnallistitte, kunnallistivat, kunnallistettiin

en kunnallistanut, et kunnallistanut, ei kunnallistanut, emme kunnallistaneet, ette kunnallistaneet, eivät kunnallistaneet, ei kunnallistettu

PERFECT INDICATIV

olen kunnallistanut, olet kunnallistanut, on kunnallistanut, olemme kunnallistaneet, olette kunnallistaneet, ovat kunnallistaneet, on kunnallistettu

en ole kunnallistanut, et ole kunnallistanut, ei ole kunnallistanut, emme ole kunnallistaneet, ette ole kunnallistaneet, eivät ole kunnallistaneet, ei ole kunnallistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kunnallistanut, olit kunnallistanut, oli kunnallistanut, olimme kunnallistaneet, olitte kunnallistaneet, olivat kunnallistaneet, oli kunnallistettu

en ollut kunnallistanut, et ollut kunnallistanut, ei ollut kunnallistanut, emme olleet kunnallistaneet, ette olleet kunnallistaneet, eivät olleet kunnallistaneet, ei ollut kunnallistettu

PREZENT IMPERATIV

-, kunnallista, kunnallistakoon, kunnallistakaamme, kunnallistakaa, kunnallistakoot, kunnallistettakoon

-, älä kunnallista, älköön kunnallistako, älkäämme kunnallistako, älkää kunnallistako, älkööt kunnallistako, älköön kunnallistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kunnallistanut, -, -, olkoot kunnallistaneet, olkoon kunnallistettu

-, -, älköön olko kunnallistanut, -, -, älkööt olko kunnallistaneet, älköön olko kunnallistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kunnallistaisin, kunnallistaisit, kunnallistaisi, kunnallistaisimme, kunnallistaisitte, kunnallistaisivat, kunnallistettaisiin

en kunnallistaisi, et kunnallistaisi, ei kunnallistaisi, emme kunnallistaisi, ette kunnallistaisi, eivät kunnallistaisi, ei kunnallistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kunnallistanut, olisit kunnallistanut, olisi kunnallistanut, olisimme kunnallistaneet, olisitte kunnallistaneet, olisivat kunnallistaneet, oltaisiin kunnallistettu

en olisi kunnallistanut, et olisi kunnallistanut, ei olisi kunnallistanut, emme olisi kunnallistaneet, ette olisi kunnallistaneet, eivät olisi kunnallistaneet, ei olisi kunnallistettu

PREZENT POTENȚIAL

kunnallistanen, kunnallistanet, kunnallistanee, kunnallistanemme, kunnallistanette, kunnallistanevat, kunnallistettaneen

en kunnallistane, et kunnallistane, ei kunnallistane, emme kunnallistane, ette kunnallistane, eivät kunnallistane, ei kunnallistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kunnallistanut, lienet kunnallistanut, lienee kunnallistanut, lienemme kunnallistaneet, lienette kunnallistaneet, lienevät kunnallistaneet, lienee kunnallistettu

en liene kunnallistanut, et liene kunnallistanut, ei liene kunnallistanut, emme liene kunnallistaneet, ette liene kunnallistaneet, eivät liene kunnallistaneet, ei liene kunnallistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kunnallistaa    FORMA LUNGĂ: kunnallistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kunnallistaessa   INSTRUCTIV: kunnallistaen  INESIV PASIV: kunnallistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kunnallistamaan   INESIV: kunnallistamassa  ELATIV: kunnallistamasta

ADESIV: kunnallistamalla  ABESIV: kunnallistamatta  INSTRUCTIV: kunnallistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kunnallistaminen   PARTITIV: kunnallistaminen

INFINITIVUL CINCI: kunnallistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kunnallistava  (gen. kunnallistavan)   PASIV: kunnallistettava   (gen. kunnallistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kunnallistanut                         PASIV: kunnallistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kunnallistaja (pl.gen. kunnallistajien)  ADJECTIV NEGATIV: kunnallistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kunnallistus

 

 

kunnostaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

kunnostan, kunnostat, kunnostaa, kunnostamme, kunnostatte, kunnostavat, kunnostetaan

en kunnosta, et kunnosta, ei kunnosta, emme kunnosta, ette kunnosta, eivät kunnosta, ei kunnosteta

IMPERFECT INDICATIV

kunnostin, kunnostit, kunnosti, kunnostimme, kunnostitte, kunnostivat, kunnostettiin

en kunnostanut, et kunnostanut, ei kunnostanut, emme kunnostaneet, ette kunnostaneet, eivät kunnostaneet, ei kunnostettu

PERFECT INDICATIV

olen kunnostanut, olet kunnostanut, on kunnostanut, olemme kunnostaneet, olette kunnostaneet, ovat kunnostaneet, on kunnostettu

en ole kunnostanut, et ole kunnostanut, ei ole kunnostanut, emme ole kunnostaneet, ette ole kunnostaneet, eivät ole kunnostaneet, ei ole kunnostettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kunnostanut, olit kunnostanut, oli kunnostanut, olimme kunnostaneet, olitte kunnostaneet, olivat kunnostaneet, oli kunnostettu

en ollut kunnostanut, et ollut kunnostanut, ei ollut kunnostanut, emme olleet kunnostaneet, ette olleet kunnostaneet, eivät olleet kunnostaneet, ei ollut kunnostettu

PREZENT IMPERATIV

-, kunnosta, kunnostakoon, kunnostakaamme, kunnostakaa, kunnostakoot, kunnostettakoon

-, älä kunnosta, älköön kunnostako, älkäämme kunnostako, älkää kunnostako, älkööt kunnostako, älköön kunnostettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kunnostanut, -, -, olkoot kunnostaneet, olkoon kunnostettu

-, -, älköön olko kunnostanut, -, -, älkööt olko kunnostaneet, älköön olko kunnostettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kunnostaisin, kunnostaisit, kunnostaisi, kunnostaisimme, kunnostaisitte, kunnostaisivat, kunnostettaisiin

en kunnostaisi, et kunnostaisi, ei kunnostaisi, emme kunnostaisi, ette kunnostaisi, eivät kunnostaisi, ei kunnostettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kunnostanut, olisit kunnostanut, olisi kunnostanut, olisimme kunnostaneet, olisitte kunnostaneet, olisivat kunnostaneet, oltaisiin kunnostettu

en olisi kunnostanut, et olisi kunnostanut, ei olisi kunnostanut, emme olisi kunnostaneet, ette olisi kunnostaneet, eivät olisi kunnostaneet, ei olisi kunnostettu

PREZENT POTENȚIAL

kunnostanen, kunnostanet, kunnostanee, kunnostanemme, kunnostanette, kunnostanevat, kunnostettaneen

en kunnostane, et kunnostane, ei kunnostane, emme kunnostane, ette kunnostane, eivät kunnostane, ei kunnostettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kunnostanut, lienet kunnostanut, lienee kunnostanut, lienemme kunnostaneet, lienette kunnostaneet, lienevät kunnostaneet, lienee kunnostettu

en liene kunnostanut, et liene kunnostanut, ei liene kunnostanut, emme liene kunnostaneet, ette liene kunnostaneet, eivät liene kunnostaneet, ei liene kunnostettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kunnostaa    FORMA LUNGĂ: kunnostaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kunnostaessa   INSTRUCTIV: kunnostaen  INESIV PASIV: kunnostettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kunnostamaan   INESIV: kunnostamassa  ELATIV: kunnostamasta

ADESIV: kunnostamalla  ABESIV: kunnostamatta  INSTRUCTIV: kunnostaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kunnostaminen   PARTITIV: kunnostaminen

INFINITIVUL CINCI: kunnostamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kunnostava  (gen. kunnostavan)   PASIV: kunnostettava   (gen. kunnostettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kunnostanut                      PASIV: kunnostettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kunnostaja (pl.gen. kunnostajien)  ADJECTIV NEGATIV: kunnostamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kunnostus

 

 

kuristaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

kuristan, kuristat, kuristaa, kuristamme, kuristatte, kuristavat, kuristetaan

en kurista, et kurista, ei kurista, emme kurista, ette kurista, eivät kurista, ei kuristeta

IMPERFECT INDICATIV

kuristin, kuristit, kuristi, kuristimme, kuristitte, kuristivat, kuristettiin

en kuristanut, et kuristanut, ei kuristanut, emme kuristaneet, ette kuristaneet, eivät kuristaneet, ei kuristettu

PERFECT INDICATIV

olen kuristanut, olet kuristanut, on kuristanut, olemme kuristaneet, olette kuristaneet, ovat kuristaneet, on kuristettu

en ole kuristanut, et ole kuristanut, ei ole kuristanut, emme ole kuristaneet, ette ole kuristaneet, eivät ole kuristaneet, ei ole kuristettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kuristanut, olit kuristanut, oli kuristanut, olimme kuristaneet, olitte kuristaneet, olivat kuristaneet, oli kuristettu

en ollut kuristanut, et ollut kuristanut, ei ollut kuristanut, emme olleet kuristaneet, ette olleet kuristaneet, eivät olleet kuristaneet, ei ollut kuristettu

PREZENT IMPERATIV

-, kurista, kuristakoon, kuristakaamme, kuristakaa, kuristakoot, kuristettakoon

-, älä kurista, älköön kuristako, älkäämme kuristako, älkää kuristako, älkööt kuristako, älköön kuristettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kuristanut, -, -, olkoot kuristaneet, olkoon kuristettu

-, -, älköön olko kuristanut, -, -, älkööt olko kuristaneet, älköön olko kuristettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kuristaisin, kuristaisit, kuristaisi, kuristaisimme, kuristaisitte, kuristaisivat, kuristettaisiin

en kuristaisi, et kuristaisi, ei kuristaisi, emme kuristaisi, ette kuristaisi, eivät kuristaisi, ei kuristettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kuristanut, olisit kuristanut, olisi kuristanut, olisimme kuristaneet, olisitte kuristaneet, olisivat kuristaneet, oltaisiin kuristettu

en olisi kuristanut, et olisi kuristanut, ei olisi kuristanut, emme olisi kuristaneet, ette olisi kuristaneet, eivät olisi kuristaneet, ei olisi kuristettu

PREZENT POTENȚIAL

kuristanen, kuristanet, kuristanee, kuristanemme, kuristanette, kuristanevat, kuristettaneen

en kuristane, et kuristane, ei kuristane, emme kuristane, ette kuristane, eivät kuristane, ei kuristettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kuristanut, lienet kuristanut, lienee kuristanut, lienemme kuristaneet, lienette kuristaneet, lienevät kuristaneet, lienee kuristettu

en liene kuristanut, et liene kuristanut, ei liene kuristanut, emme liene kuristaneet, ette liene kuristaneet, eivät liene kuristaneet, ei liene kuristettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kuristaa    FORMA LUNGĂ: kuristaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kuristaessa   INSTRUCTIV: kuristaen  INESIV PASIV: kuristettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kuristamaan   INESIV: kuristamassa  ELATIV: kuristamasta

ADESIV: kuristamalla  ABESIV: kuristamatta  INSTRUCTIV: kuristaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kuristaminen   PARTITIV: kuristaminen

INFINITIVUL CINCI: kuristamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kuristava  (gen. kuristavan)   PASIV: kuristettava   (gen. kuristettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kuristanut                     PASIV: kuristettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kuristaja (pl.gen. kuristajien)  ADJECTIV NEGATIV: kuristamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kuristus

 

 

kurjistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

kurjistan, kurjistat, kurjistaa, kurjistamme, kurjistatte, kurjistavat, kurjistetaan

en kurjista, et kurjista, ei kurjista, emme kurjista, ette kurjista, eivät kurjista, ei kurjisteta

IMPERFECT INDICATIV

kurjistin, kurjistit, kurjisti, kurjistimme, kurjistitte, kurjistivat, kurjistettiin

en kurjistanut, et kurjistanut, ei kurjistanut, emme kurjistaneet, ette kurjistaneet, eivät kurjistaneet, ei kurjistettu

PERFECT INDICATIV

olen kurjistanut, olet kurjistanut, on kurjistanut, olemme kurjistaneet, olette kurjistaneet, ovat kurjistaneet, on kurjistettu

en ole kurjistanut, et ole kurjistanut, ei ole kurjistanut, emme ole kurjistaneet, ette ole kurjistaneet, eivät ole kurjistaneet, ei ole kurjistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kurjistanut, olit kurjistanut, oli kurjistanut, olimme kurjistaneet, olitte kurjistaneet, olivat kurjistaneet, oli kurjistettu

en ollut kurjistanut, et ollut kurjistanut, ei ollut kurjistanut, emme olleet kurjistaneet, ette olleet kurjistaneet, eivät olleet kurjistaneet, ei ollut kurjistettu

PREZENT IMPERATIV

-, kurjista, kurjistakoon, kurjistakaamme, kurjistakaa, kurjistakoot, kurjistettakoon

-, älä kurjista, älköön kurjistako, älkäämme kurjistako, älkää kurjistako, älkööt kurjistako, älköön kurjistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kurjistanut, -, -, olkoot kurjistaneet, olkoon kurjistettu

-, -, älköön olko kurjistanut, -, -, älkööt olko kurjistaneet, älköön olko kurjistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kurjistaisin, kurjistaisit, kurjistaisi, kurjistaisimme, kurjistaisitte, kurjistaisivat, kurjistettaisiin

en kurjistaisi, et kurjistaisi, ei kurjistaisi, emme kurjistaisi, ette kurjistaisi, eivät kurjistaisi, ei kurjistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kurjistanut, olisit kurjistanut, olisi kurjistanut, olisimme kurjistaneet, olisitte kurjistaneet, olisivat kurjistaneet, oltaisiin kurjistettu

en olisi kurjistanut, et olisi kurjistanut, ei olisi kurjistanut, emme olisi kurjistaneet, ette olisi kurjistaneet, eivät olisi kurjistaneet, ei olisi kurjistettu

PREZENT POTENȚIAL

kurjistanen, kurjistanet, kurjistanee, kurjistanemme, kurjistanette, kurjistanevat, kurjistettaneen

en kurjistane, et kurjistane, ei kurjistane, emme kurjistane, ette kurjistane, eivät kurjistane, ei kurjistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kurjistanut, lienet kurjistanut, lienee kurjistanut, lienemme kurjistaneet, lienette kurjistaneet, lienevät kurjistaneet, lienee kurjistettu

en liene kurjistanut, et liene kurjistanut, ei liene kurjistanut, emme liene kurjistaneet, ette liene kurjistaneet, eivät liene kurjistaneet, ei liene kurjistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kurjistaa    FORMA LUNGĂ: kurjistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kurjistaessa   INSTRUCTIV: kurjistaen  INESIV PASIV: kurjistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kurjistamaan   INESIV: kurjistamassa  ELATIV: kurjistamasta

ADESIV: kurjistamalla  ABESIV: kurjistamatta  INSTRUCTIV: kurjistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kurjistaminen   PARTITIV: kurjistaminen

INFINITIVUL CINCI: kurjistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kurjistava  (gen. kurjistavan)   PASIV: kurjistettava   (gen. kurjistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kurjistanut                      PASIV: kurjistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kurjistaja (pl.gen. kurjistajien)  ADJECTIV NEGATIV: kurjistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kurjistus

 

 

kurkistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

kurkistan, kurkistat, kurkistaa, kurkistamme, kurkistatte, kurkistavat, kurkistetaan

en kurkista, et kurkista, ei kurkista, emme kurkista, ette kurkista, eivät kurkista, ei kurkisteta

IMPERFECT INDICATIV

kurkistin, kurkistit, kurkisti, kurkistimme, kurkistitte, kurkistivat, kurkistettiin

en kurkistanut, et kurkistanut, ei kurkistanut, emme kurkistaneet, ette kurkistaneet, eivät kurkistaneet, ei kurkistettu

PERFECT INDICATIV

olen kurkistanut, olet kurkistanut, on kurkistanut, olemme kurkistaneet, olette kurkistaneet, ovat kurkistaneet, on kurkistettu

en ole kurkistanut, et ole kurkistanut, ei ole kurkistanut, emme ole kurkistaneet, ette ole kurkistaneet, eivät ole kurkistaneet, ei ole kurkistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kurkistanut, olit kurkistanut, oli kurkistanut, olimme kurkistaneet, olitte kurkistaneet, olivat kurkistaneet, oli kurkistettu

en ollut kurkistanut, et ollut kurkistanut, ei ollut kurkistanut, emme olleet kurkistaneet, ette olleet kurkistaneet, eivät olleet kurkistaneet, ei ollut kurkistettu

PREZENT IMPERATIV

-, kurkista, kurkistakoon, kurkistakaamme, kurkistakaa, kurkistakoot, kurkistettakoon

-, älä kurkista, älköön kurkistako, älkäämme kurkistako, älkää kurkistako, älkööt kurkistako, älköön kurkistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kurkistanut, -, -, olkoot kurkistaneet, olkoon kurkistettu

-, -, älköön olko kurkistanut, -, -, älkööt olko kurkistaneet, älköön olko kurkistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kurkistaisin, kurkistaisit, kurkistaisi, kurkistaisimme, kurkistaisitte, kurkistaisivat, kurkistettaisiin

en kurkistaisi, et kurkistaisi, ei kurkistaisi, emme kurkistaisi, ette kurkistaisi, eivät kurkistaisi, ei kurkistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kurkistanut, olisit kurkistanut, olisi kurkistanut, olisimme kurkistaneet, olisitte kurkistaneet, olisivat kurkistaneet, oltaisiin kurkistettu

en olisi kurkistanut, et olisi kurkistanut, ei olisi kurkistanut, emme olisi kurkistaneet, ette olisi kurkistaneet, eivät olisi kurkistaneet, ei olisi kurkistettu

PREZENT POTENȚIAL

kurkistanen, kurkistanet, kurkistanee, kurkistanemme, kurkistanette, kurkistanevat, kurkistettaneen

en kurkistane, et kurkistane, ei kurkistane, emme kurkistane, ette kurkistane, eivät kurkistane, ei kurkistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kurkistanut, lienet kurkistanut, lienee kurkistanut, lienemme kurkistaneet, lienette kurkistaneet, lienevät kurkistaneet, lienee kurkistettu

en liene kurkistanut, et liene kurkistanut, ei liene kurkistanut, emme liene kurkistaneet, ette liene kurkistaneet, eivät liene kurkistaneet, ei liene kurkistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kurkistaa    FORMA LUNGĂ: kurkistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kurkistaessa   INSTRUCTIV: kurkistaen  INESIV PASIV: kurkistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kurkistamaan   INESIV: kurkistamassa  ELATIV: kurkistamasta

ADESIV: kurkistamalla  ABESIV: kurkistamatta  INSTRUCTIV: kurkistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kurkistaminen   PARTITIV: kurkistaminen

INFINITIVUL CINCI: kurkistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kurkistava  (gen. kurkistavan)   PASIV: kurkistettava   (gen. kurkistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kurkistanut                      PASIV: kurkistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kurkistaja (pl.gen. kurkistajien)  ADJECTIV NEGATIV: kurkistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kurkistus

 

 

kurtistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

kurtistan, kurtistat, kurtistaa, kurtistamme, kurtistatte, kurtistavat, kurtistetaan

en kurtista, et kurtista, ei kurtista, emme kurtista, ette kurtista, eivät kurtista, ei kurtisteta

IMPERFECT INDICATIV

kurtistin, kurtistit, kurtisti, kurtistimme, kurtistitte, kurtistivat, kurtistettiin

en kurtistanut, et kurtistanut, ei kurtistanut, emme kurtistaneet, ette kurtistaneet, eivät kurtistaneet, ei kurtistettu

PERFECT INDICATIV

olen kurtistanut, olet kurtistanut, on kurtistanut, olemme kurtistaneet, olette kurtistaneet, ovat kurtistaneet, on kurtistettu

en ole kurtistanut, et ole kurtistanut, ei ole kurtistanut, emme ole kurtistaneet, ette ole kurtistaneet, eivät ole kurtistaneet, ei ole kurtistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kurtistanut, olit kurtistanut, oli kurtistanut, olimme kurtistaneet, olitte kurtistaneet, olivat kurtistaneet, oli kurtistettu

en ollut kurtistanut, et ollut kurtistanut, ei ollut kurtistanut, emme olleet kurtistaneet, ette olleet kurtistaneet, eivät olleet kurtistaneet, ei ollut kurtistettu

PREZENT IMPERATIV

-, kurtista, kurtistakoon, kurtistakaamme, kurtistakaa, kurtistakoot, kurtistettakoon

-, älä kurtista, älköön kurtistako, älkäämme kurtistako, älkää kurtistako, älkööt kurtistako, älköön kurtistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kurtistanut, -, -, olkoot kurtistaneet, olkoon kurtistettu

-, -, älköön olko kurtistanut, -, -, älkööt olko kurtistaneet, älköön olko kurtistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kurtistaisin, kurtistaisit, kurtistaisi, kurtistaisimme, kurtistaisitte, kurtistaisivat, kurtistettaisiin

en kurtistaisi, et kurtistaisi, ei kurtistaisi, emme kurtistaisi, ette kurtistaisi, eivät kurtistaisi, ei kurtistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kurtistanut, olisit kurtistanut, olisi kurtistanut, olisimme kurtistaneet, olisitte kurtistaneet, olisivat kurtistaneet, oltaisiin kurtistettu

en olisi kurtistanut, et olisi kurtistanut, ei olisi kurtistanut, emme olisi kurtistaneet, ette olisi kurtistaneet, eivät olisi kurtistaneet, ei olisi kurtistettu

PREZENT POTENȚIAL

kurtistanen, kurtistanet, kurtistanee, kurtistanemme, kurtistanette, kurtistanevat, kurtistettaneen

en kurtistane, et kurtistane, ei kurtistane, emme kurtistane, ette kurtistane, eivät kurtistane, ei kurtistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kurtistanut, lienet kurtistanut, lienee kurtistanut, lienemme kurtistaneet, lienette kurtistaneet, lienevät kurtistaneet, lienee kurtistettu

en liene kurtistanut, et liene kurtistanut, ei liene kurtistanut, emme liene kurtistaneet, ette liene kurtistaneet, eivät liene kurtistaneet, ei liene kurtistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kurtistaa    FORMA LUNGĂ: kurtistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kurtistaessa   INSTRUCTIV: kurtistaen  INESIV PASIV: kurtistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kurtistamaan   INESIV: kurtistamassa  ELATIV: kurtistamasta

ADESIV: kurtistamalla  ABESIV: kurtistamatta  INSTRUCTIV: kurtistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kurtistaminen   PARTITIV: kurtistaminen

INFINITIVUL CINCI: kurtistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kurtistava  (gen. kurtistavan)   PASIV: kurtistettava   (gen. kurtistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kurtistanut                      PASIV: kurtistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kurtistaja (pl.gen. kurtistajien)  ADJECTIV NEGATIV: kurtistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kurtistus

 

 

kutistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

kutistan, kutistat, kutistaa, kutistamme, kutistatte, kutistavat, kutistetaan

en kutista, et kutista, ei kutista, emme kutista, ette kutista, eivät kutista, ei kutisteta

IMPERFECT INDICATIV

kutistin, kutistit, kutisti, kutistimme, kutistitte, kutistivat, kutistettiin

en kutistanut, et kutistanut, ei kutistanut, emme kutistaneet, ette kutistaneet, eivät kutistaneet, ei kutistettu

PERFECT INDICATIV

olen kutistanut, olet kutistanut, on kutistanut, olemme kutistaneet, olette kutistaneet, ovat kutistaneet, on kutistettu

en ole kutistanut, et ole kutistanut, ei ole kutistanut, emme ole kutistaneet, ette ole kutistaneet, eivät ole kutistaneet, ei ole kutistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kutistanut, olit kutistanut, oli kutistanut, olimme kutistaneet, olitte kutistaneet, olivat kutistaneet, oli kutistettu

en ollut kutistanut, et ollut kutistanut, ei ollut kutistanut, emme olleet kutistaneet, ette olleet kutistaneet, eivät olleet kutistaneet, ei ollut kutistettu

PREZENT IMPERATIV

-, kutista, kutistakoon, kutistakaamme, kutistakaa, kutistakoot, kutistettakoon

-, älä kutista, älköön kutistako, älkäämme kutistako, älkää kutistako, älkööt kutistako, älköön kutistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kutistanut, -, -, olkoot kutistaneet, olkoon kutistettu

-, -, älköön olko kutistanut, -, -, älkööt olko kutistaneet, älköön olko kutistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kutistaisin, kutistaisit, kutistaisi, kutistaisimme, kutistaisitte, kutistaisivat, kutistettaisiin

en kutistaisi, et kutistaisi, ei kutistaisi, emme kutistaisi, ette kutistaisi, eivät kutistaisi, ei kutistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kutistanut, olisit kutistanut, olisi kutistanut, olisimme kutistaneet, olisitte kutistaneet, olisivat kutistaneet, oltaisiin kutistettu

en olisi kutistanut, et olisi kutistanut, ei olisi kutistanut, emme olisi kutistaneet, ette olisi kutistaneet, eivät olisi kutistaneet, ei olisi kutistettu

PREZENT POTENȚIAL

kutistanen, kutistanet, kutistanee, kutistanemme, kutistanette, kutistanevat, kutistettaneen

en kutistane, et kutistane, ei kutistane, emme kutistane, ette kutistane, eivät kutistane, ei kutistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kutistanut, lienet kutistanut, lienee kutistanut, lienemme kutistaneet, lienette kutistaneet, lienevät kutistaneet, lienee kutistettu

en liene kutistanut, et liene kutistanut, ei liene kutistanut, emme liene kutistaneet, ette liene kutistaneet, eivät liene kutistaneet, ei liene kutistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kutistaa    FORMA LUNGĂ: kutistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kutistaessa   INSTRUCTIV: kutistaen  INESIV PASIV: kutistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kutistamaan   INESIV: kutistamassa  ELATIV: kutistamasta

ADESIV: kutistamalla  ABESIV: kutistamatta  INSTRUCTIV: kutistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kutistaminen   PARTITIV: kutistaminen

INFINITIVUL CINCI: kutistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kutistava  (gen. kutistavan)   PASIV: kutistettava   (gen. kutistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kutistanut                     PASIV: kutistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kutistaja (pl.gen. kutistajien)  ADJECTIV NEGATIV: kutistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kutistus

 

 

kuulostaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

kuulostan, kuulostat, kuulostaa, kuulostamme, kuulostatte, kuulostavat, kuulostetaan

en kuulosta, et kuulosta, ei kuulosta, emme kuulosta, ette kuulosta, eivät kuulosta, ei kuulosteta

IMPERFECT INDICATIV

kuulostin, kuulostit, kuulosti, kuulostimme, kuulostitte, kuulostivat, kuulostettiin

en kuulostanut, et kuulostanut, ei kuulostanut, emme kuulostaneet, ette kuulostaneet, eivät kuulostaneet, ei kuulostettu

PERFECT INDICATIV

olen kuulostanut, olet kuulostanut, on kuulostanut, olemme kuulostaneet, olette kuulostaneet, ovat kuulostaneet, on kuulostettu

en ole kuulostanut, et ole kuulostanut, ei ole kuulostanut, emme ole kuulostaneet, ette ole kuulostaneet, eivät ole kuulostaneet, ei ole kuulostettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kuulostanut, olit kuulostanut, oli kuulostanut, olimme kuulostaneet, olitte kuulostaneet, olivat kuulostaneet, oli kuulostettu

en ollut kuulostanut, et ollut kuulostanut, ei ollut kuulostanut, emme olleet kuulostaneet, ette olleet kuulostaneet, eivät olleet kuulostaneet, ei ollut kuulostettu

PREZENT IMPERATIV

-, kuulosta, kuulostakoon, kuulostakaamme, kuulostakaa, kuulostakoot, kuulostettakoon

-, älä kuulosta, älköön kuulostako, älkäämme kuulostako, älkää kuulostako, älkööt kuulostako, älköön kuulostettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kuulostanut, -, -, olkoot kuulostaneet, olkoon kuulostettu

-, -, älköön olko kuulostanut, -, -, älkööt olko kuulostaneet, älköön olko kuulostettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kuulostaisin, kuulostaisit, kuulostaisi, kuulostaisimme, kuulostaisitte, kuulostaisivat, kuulostettaisiin

en kuulostaisi, et kuulostaisi, ei kuulostaisi, emme kuulostaisi, ette kuulostaisi, eivät kuulostaisi, ei kuulostettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kuulostanut, olisit kuulostanut, olisi kuulostanut, olisimme kuulostaneet, olisitte kuulostaneet, olisivat kuulostaneet, oltaisiin kuulostettu

en olisi kuulostanut, et olisi kuulostanut, ei olisi kuulostanut, emme olisi kuulostaneet, ette olisi kuulostaneet, eivät olisi kuulostaneet, ei olisi kuulostettu

PREZENT POTENȚIAL

kuulostanen, kuulostanet, kuulostanee, kuulostanemme, kuulostanette, kuulostanevat, kuulostettaneen

en kuulostane, et kuulostane, ei kuulostane, emme kuulostane, ette kuulostane, eivät kuulostane, ei kuulostettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kuulostanut, lienet kuulostanut, lienee kuulostanut, lienemme kuulostaneet, lienette kuulostaneet, lienevät kuulostaneet, lienee kuulostettu

en liene kuulostanut, et liene kuulostanut, ei liene kuulostanut, emme liene kuulostaneet, ette liene kuulostaneet, eivät liene kuulostaneet, ei liene kuulostettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kuulostaa    FORMA LUNGĂ: kuulostaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kuulostaessa   INSTRUCTIV: kuulostaen  INESIV PASIV: kuulostettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kuulostamaan   INESIV: kuulostamassa  ELATIV: kuulostamasta

ADESIV: kuulostamalla  ABESIV: kuulostamatta  INSTRUCTIV: kuulostaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kuulostaminen   PARTITIV: kuulostaminen

INFINITIVUL CINCI: kuulostamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kuulostava  (gen. kuulostavan)   PASIV: kuulostettava   (gen. kuulostettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kuulostanut                      PASIV: kuulostettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kuulostaja (pl.gen. kuulostajien)  ADJECTIV NEGATIV: kuulostamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kuulostus

 

 

kuulustaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

kuulustan, kuulustat, kuulustaa, kuulustamme, kuulustatte, kuulustavat, kuulustetaan

en kuulusta, et kuulusta, ei kuulusta, emme kuulusta, ette kuulusta, eivät kuulusta, ei kuulusteta

IMPERFECT INDICATIV

kuulustin, kuulustit, kuulusti, kuulustimme, kuulustitte, kuulustivat, kuulustettiin

en kuulustanut, et kuulustanut, ei kuulustanut, emme kuulustaneet, ette kuulustaneet, eivät kuulustaneet, ei kuulustettu

PERFECT INDICATIV

olen kuulustanut, olet kuulustanut, on kuulustanut, olemme kuulustaneet, olette kuulustaneet, ovat kuulustaneet, on kuulustettu

en ole kuulustanut, et ole kuulustanut, ei ole kuulustanut, emme ole kuulustaneet, ette ole kuulustaneet, eivät ole kuulustaneet, ei ole kuulustettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kuulustanut, olit kuulustanut, oli kuulustanut, olimme kuulustaneet, olitte kuulustaneet, olivat kuulustaneet, oli kuulustettu

en ollut kuulustanut, et ollut kuulustanut, ei ollut kuulustanut, emme olleet kuulustaneet, ette olleet kuulustaneet, eivät olleet kuulustaneet, ei ollut kuulustettu

PREZENT IMPERATIV

-, kuulusta, kuulustakoon, kuulustakaamme, kuulustakaa, kuulustakoot, kuulustettakoon

-, älä kuulusta, älköön kuulustako, älkäämme kuulustako, älkää kuulustako, älkööt kuulustako, älköön kuulustettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kuulustanut, -, -, olkoot kuulustaneet, olkoon kuulustettu

-, -, älköön olko kuulustanut, -, -, älkööt olko kuulustaneet, älköön olko kuulustettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kuulustaisin, kuulustaisit, kuulustaisi, kuulustaisimme, kuulustaisitte, kuulustaisivat, kuulustettaisiin

en kuulustaisi, et kuulustaisi, ei kuulustaisi, emme kuulustaisi, ette kuulustaisi, eivät kuulustaisi, ei kuulustettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kuulustanut, olisit kuulustanut, olisi kuulustanut, olisimme kuulustaneet, olisitte kuulustaneet, olisivat kuulustaneet, oltaisiin kuulustettu

en olisi kuulustanut, et olisi kuulustanut, ei olisi kuulustanut, emme olisi kuulustaneet, ette olisi kuulustaneet, eivät olisi kuulustaneet, ei olisi kuulustettu

PREZENT POTENȚIAL

kuulustanen, kuulustanet, kuulustanee, kuulustanemme, kuulustanette, kuulustanevat, kuulustettaneen

en kuulustane, et kuulustane, ei kuulustane, emme kuulustane, ette kuulustane, eivät kuulustane, ei kuulustettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kuulustanut, lienet kuulustanut, lienee kuulustanut, lienemme kuulustaneet, lienette kuulustaneet, lienevät kuulustaneet, lienee kuulustettu

en liene kuulustanut, et liene kuulustanut, ei liene kuulustanut, emme liene kuulustaneet, ette liene kuulustaneet, eivät liene kuulustaneet, ei liene kuulustettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kuulustaa    FORMA LUNGĂ: kuulustaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kuulustaessa   INSTRUCTIV: kuulustaen  INESIV PASIV: kuulustettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kuulustamaan   INESIV: kuulustamassa  ELATIV: kuulustamasta

ADESIV: kuulustamalla  ABESIV: kuulustamatta  INSTRUCTIV: kuulustaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kuulustaminen   PARTITIV: kuulustaminen

INFINITIVUL CINCI: kuulustamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kuulustava  (gen. kuulustavan)   PASIV: kuulustettava   (gen. kuulustettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kuulustanut                      PASIV: kuulustettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kuulustaja (pl.gen. kuulustajien)  ADJECTIV NEGATIV: kuulustamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kuulustus

 

 

kuvastaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

kuvastan, kuvastat, kuvastaa, kuvastamme, kuvastatte, kuvastavat, kuvastetaan

en kuvasta, et kuvasta, ei kuvasta, emme kuvasta, ette kuvasta, eivät kuvasta, ei kuvasteta

IMPERFECT INDICATIV

kuvastin, kuvastit, kuvasti, kuvastimme, kuvastitte, kuvastivat, kuvastettiin

en kuvastanut, et kuvastanut, ei kuvastanut, emme kuvastaneet, ette kuvastaneet, eivät kuvastaneet, ei kuvastettu

PERFECT INDICATIV

olen kuvastanut, olet kuvastanut, on kuvastanut, olemme kuvastaneet, olette kuvastaneet, ovat kuvastaneet, on kuvastettu

en ole kuvastanut, et ole kuvastanut, ei ole kuvastanut, emme ole kuvastaneet, ette ole kuvastaneet, eivät ole kuvastaneet, ei ole kuvastettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kuvastanut, olit kuvastanut, oli kuvastanut, olimme kuvastaneet, olitte kuvastaneet, olivat kuvastaneet, oli kuvastettu

en ollut kuvastanut, et ollut kuvastanut, ei ollut kuvastanut, emme olleet kuvastaneet, ette olleet kuvastaneet, eivät olleet kuvastaneet, ei ollut kuvastettu

PREZENT IMPERATIV

-, kuvasta, kuvastakoon, kuvastakaamme, kuvastakaa, kuvastakoot, kuvastettakoon

-, älä kuvasta, älköön kuvastako, älkäämme kuvastako, älkää kuvastako, älkööt kuvastako, älköön kuvastettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kuvastanut, -, -, olkoot kuvastaneet, olkoon kuvastettu

-, -, älköön olko kuvastanut, -, -, älkööt olko kuvastaneet, älköön olko kuvastettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kuvastaisin, kuvastaisit, kuvastaisi, kuvastaisimme, kuvastaisitte, kuvastaisivat, kuvastettaisiin

en kuvastaisi, et kuvastaisi, ei kuvastaisi, emme kuvastaisi, ette kuvastaisi, eivät kuvastaisi, ei kuvastettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kuvastanut, olisit kuvastanut, olisi kuvastanut, olisimme kuvastaneet, olisitte kuvastaneet, olisivat kuvastaneet, oltaisiin kuvastettu

en olisi kuvastanut, et olisi kuvastanut, ei olisi kuvastanut, emme olisi kuvastaneet, ette olisi kuvastaneet, eivät olisi kuvastaneet, ei olisi kuvastettu

PREZENT POTENȚIAL

kuvastanen, kuvastanet, kuvastanee, kuvastanemme, kuvastanette, kuvastanevat, kuvastettaneen

en kuvastane, et kuvastane, ei kuvastane, emme kuvastane, ette kuvastane, eivät kuvastane, ei kuvastettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kuvastanut, lienet kuvastanut, lienee kuvastanut, lienemme kuvastaneet, lienette kuvastaneet, lienevät kuvastaneet, lienee kuvastettu

en liene kuvastanut, et liene kuvastanut, ei liene kuvastanut, emme liene kuvastaneet, ette liene kuvastaneet, eivät liene kuvastaneet, ei liene kuvastettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kuvastaa    FORMA LUNGĂ: kuvastaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kuvastaessa   INSTRUCTIV: kuvastaen  INESIV PASIV: kuvastettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kuvastamaan   INESIV: kuvastamassa  ELATIV: kuvastamasta

ADESIV: kuvastamalla  ABESIV: kuvastamatta  INSTRUCTIV: kuvastaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kuvastaminen   PARTITIV: kuvastaminen

INFINITIVUL CINCI: kuvastamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kuvastava  (gen. kuvastavan)   PASIV: kuvastettava   (gen. kuvastettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kuvastanut                     PASIV: kuvastettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kuvastaja (pl.gen. kuvastajien)  ADJECTIV NEGATIV: kuvastamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kuvastus

 

 

kymmenkertaistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

kymmenkertaistan, kymmenkertaistat, kymmenkertaistaa, kymmenkertaistamme, kymmenkertaistatte, kymmenkertaistavat, kymmenkertaistetaan

en kymmenkertaista, et kymmenkertaista, ei kymmenkertaista, emme kymmenkertaista, ette kymmenkertaista, eivät kymmenkertaista, ei kymmenkertaisteta

IMPERFECT INDICATIV

kymmenkertaistin, kymmenkertaistit, kymmenkertaisti, kymmenkertaistimme, kymmenkertaistitte, kymmenkertaistivat, kymmenkertaistettiin

en kymmenkertaistanut, et kymmenkertaistanut, ei kymmenkertaistanut, emme kymmenkertaistaneet, ette kymmenkertaistaneet, eivät kymmenkertaistaneet, ei kymmenkertaistettu

PERFECT INDICATIV

olen kymmenkertaistanut, olet kymmenkertaistanut, on kymmenkertaistanut, olemme kymmenkertaistaneet, olette kymmenkertaistaneet, ovat kymmenkertaistaneet, on kymmenkertaistettu

en ole kymmenkertaistanut, et ole kymmenkertaistanut, ei ole kymmenkertaistanut, emme ole kymmenkertaistaneet, ette ole kymmenkertaistaneet, eivät ole kymmenkertaistaneet, ei ole kymmenkertaistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kymmenkertaistanut, olit kymmenkertaistanut, oli kymmenkertaistanut, olimme kymmenkertaistaneet, olitte kymmenkertaistaneet, olivat kymmenkertaistaneet, oli kymmenkertaistettu

en ollut kymmenkertaistanut, et ollut kymmenkertaistanut, ei ollut kymmenkertaistanut, emme olleet kymmenkertaistaneet, ette olleet kymmenkertaistaneet, eivät olleet kymmenkertaistaneet, ei ollut kymmenkertaistettu

PREZENT IMPERATIV

-, kymmenkertaista, kymmenkertaistakoon, kymmenkertaistakaamme, kymmenkertaistakaa, kymmenkertaistakoot, kymmenkertaistettakoon

-, älä kymmenkertaista, älköön kymmenkertaistako, älkäämme kymmenkertaistako, älkää kymmenkertaistako, älkööt kymmenkertaistako, älköön kymmenkertaistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kymmenkertaistanut, -, -, olkoot kymmenkertaistaneet, olkoon kymmenkertaistettu

-, -, älköön olko kymmenkertaistanut, -, -, älkööt olko kymmenkertaistaneet, älköön olko kymmenkertaistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kymmenkertaistaisin, kymmenkertaistaisit, kymmenkertaistaisi, kymmenkertaistaisimme, kymmenkertaistaisitte, kymmenkertaistaisivat, kymmenkertaistettaisiin

en kymmenkertaistaisi, et kymmenkertaistaisi, ei kymmenkertaistaisi, emme kymmenkertaistaisi, ette kymmenkertaistaisi, eivät kymmenkertaistaisi, ei kymmenkertaistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kymmenkertaistanut, olisit kymmenkertaistanut, olisi kymmenkertaistanut, olisimme kymmenkertaistaneet, olisitte kymmenkertaistaneet, olisivat kymmenkertaistaneet, oltaisiin kymmenkertaistettu

en olisi kymmenkertaistanut, et olisi kymmenkertaistanut, ei olisi kymmenkertaistanut, emme olisi kymmenkertaistaneet, ette olisi kymmenkertaistaneet, eivät olisi kymmenkertaistaneet, ei olisi kymmenkertaistettu

PREZENT POTENȚIAL

kymmenkertaistanen, kymmenkertaistanet, kymmenkertaistanee, kymmenkertaistanemme, kymmenkertaistanette, kymmenkertaistanevat, kymmenkertaistettaneen

en kymmenkertaistane, et kymmenkertaistane, ei kymmenkertaistane, emme kymmenkertaistane, ette kymmenkertaistane, eivät kymmenkertaistane, ei kymmenkertaistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kymmenkertaistanut, lienet kymmenkertaistanut, lienee kymmenkertaistanut, lienemme kymmenkertaistaneet, lienette kymmenkertaistaneet, lienevät kymmenkertaistaneet, lienee kymmenkertaistettu

en liene kymmenkertaistanut, et liene kymmenkertaistanut, ei liene kymmenkertaistanut, emme liene kymmenkertaistaneet, ette liene kymmenkertaistaneet, eivät liene kymmenkertaistaneet, ei liene kymmenkertaistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kymmenkertaistaa    FORMA LUNGĂ: kymmenkertaistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kymmenkertaistaessa   INSTRUCTIV: kymmenkertaistaen  INESIV PASIV: kymmenkertaistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kymmenkertaistamaan   INESIV: kymmenkertaistamassa  ELATIV: kymmenkertaistamasta

ADESIV: kymmenkertaistamalla  ABESIV: kymmenkertaistamatta  INSTRUCTIV: kymmenkertaistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kymmenkertaistaminen   PARTITIV: kymmenkertaistaminen

INFINITIVUL CINCI: kymmenkertaistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kymmenkertaistava  (gen. kymmenkertaistavan)   PASIV: kymmenkertaistettava   (gen. kymmenkertaistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kymmenkertaistanut                             PASIV: kymmenkertaistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kymmenkertaistaja (pl.gen. kymmenkertaistajien)  ADJECTIV NEGATIV: kymmenkertaistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kymmenkertaistus

 

 

kyseenalaistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

kyseenalaistan, kyseenalaistat, kyseenalaistaa, kyseenalaistamme, kyseenalaistatte, kyseenalaistavat, kyseenalaistetaan

en kyseenalaista, et kyseenalaista, ei kyseenalaista, emme kyseenalaista, ette kyseenalaista, eivät kyseenalaista, ei kyseenalaisteta

IMPERFECT INDICATIV

kyseenalaistin, kyseenalaistit, kyseenalaisti, kyseenalaistimme, kyseenalaistitte, kyseenalaistivat, kyseenalaistettiin

en kyseenalaistanut, et kyseenalaistanut, ei kyseenalaistanut, emme kyseenalaistaneet, ette kyseenalaistaneet, eivät kyseenalaistaneet, ei kyseenalaistettu

PERFECT INDICATIV

olen kyseenalaistanut, olet kyseenalaistanut, on kyseenalaistanut, olemme kyseenalaistaneet, olette kyseenalaistaneet, ovat kyseenalaistaneet, on kyseenalaistettu

en ole kyseenalaistanut, et ole kyseenalaistanut, ei ole kyseenalaistanut, emme ole kyseenalaistaneet, ette ole kyseenalaistaneet, eivät ole kyseenalaistaneet, ei ole kyseenalaistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kyseenalaistanut, olit kyseenalaistanut, oli kyseenalaistanut, olimme kyseenalaistaneet, olitte kyseenalaistaneet, olivat kyseenalaistaneet, oli kyseenalaistettu

en ollut kyseenalaistanut, et ollut kyseenalaistanut, ei ollut kyseenalaistanut, emme olleet kyseenalaistaneet, ette olleet kyseenalaistaneet, eivät olleet kyseenalaistaneet, ei ollut kyseenalaistettu

PREZENT IMPERATIV

-, kyseenalaista, kyseenalaistakoon, kyseenalaistakaamme, kyseenalaistakaa, kyseenalaistakoot, kyseenalaistettakoon

-, älä kyseenalaista, älköön kyseenalaistako, älkäämme kyseenalaistako, älkää kyseenalaistako, älkööt kyseenalaistako, älköön kyseenalaistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kyseenalaistanut, -, -, olkoot kyseenalaistaneet, olkoon kyseenalaistettu

-, -, älköön olko kyseenalaistanut, -, -, älkööt olko kyseenalaistaneet, älköön olko kyseenalaistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kyseenalaistaisin, kyseenalaistaisit, kyseenalaistaisi, kyseenalaistaisimme, kyseenalaistaisitte, kyseenalaistaisivat, kyseenalaistettaisiin

en kyseenalaistaisi, et kyseenalaistaisi, ei kyseenalaistaisi, emme kyseenalaistaisi, ette kyseenalaistaisi, eivät kyseenalaistaisi, ei kyseenalaistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kyseenalaistanut, olisit kyseenalaistanut, olisi kyseenalaistanut, olisimme kyseenalaistaneet, olisitte kyseenalaistaneet, olisivat kyseenalaistaneet, oltaisiin kyseenalaistettu

en olisi kyseenalaistanut, et olisi kyseenalaistanut, ei olisi kyseenalaistanut, emme olisi kyseenalaistaneet, ette olisi kyseenalaistaneet, eivät olisi kyseenalaistaneet, ei olisi kyseenalaistettu

PREZENT POTENȚIAL

kyseenalaistanen, kyseenalaistanet, kyseenalaistanee, kyseenalaistanemme, kyseenalaistanette, kyseenalaistanevat, kyseenalaistettaneen

en kyseenalaistane, et kyseenalaistane, ei kyseenalaistane, emme kyseenalaistane, ette kyseenalaistane, eivät kyseenalaistane, ei kyseenalaistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kyseenalaistanut, lienet kyseenalaistanut, lienee kyseenalaistanut, lienemme kyseenalaistaneet, lienette kyseenalaistaneet, lienevät kyseenalaistaneet, lienee kyseenalaistettu

en liene kyseenalaistanut, et liene kyseenalaistanut, ei liene kyseenalaistanut, emme liene kyseenalaistaneet, ette liene kyseenalaistaneet, eivät liene kyseenalaistaneet, ei liene kyseenalaistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kyseenalaistaa    FORMA LUNGĂ: kyseenalaistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kyseenalaistaessa   INSTRUCTIV: kyseenalaistaen  INESIV PASIV: kyseenalaistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kyseenalaistamaan   INESIV: kyseenalaistamassa  ELATIV: kyseenalaistamasta

ADESIV: kyseenalaistamalla  ABESIV: kyseenalaistamatta  INSTRUCTIV: kyseenalaistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kyseenalaistaminen   PARTITIV: kyseenalaistaminen

INFINITIVUL CINCI: kyseenalaistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kyseenalaistava  (gen. kyseenalaistavan)   PASIV: kyseenalaistettava   (gen. kyseenalaistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kyseenalaistanut                           PASIV: kyseenalaistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kyseenalaistaja (pl.gen. kyseenalaistajien)  ADJECTIV NEGATIV: kyseenalaistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kyseenalaistus

 

 

laahustaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

laahustan, laahustat, laahustaa, laahustamme, laahustatte, laahustavat, laahustetaan

en laahusta, et laahusta, ei laahusta, emme laahusta, ette laahusta, eivät laahusta, ei laahusteta

IMPERFECT INDICATIV

laahustin, laahustit, laahusti, laahustimme, laahustitte, laahustivat, laahustettiin

en laahustanut, et laahustanut, ei laahustanut, emme laahustaneet, ette laahustaneet, eivät laahustaneet, ei laahustettu

PERFECT INDICATIV

olen laahustanut, olet laahustanut, on laahustanut, olemme laahustaneet, olette laahustaneet, ovat laahustaneet, on laahustettu

en ole laahustanut, et ole laahustanut, ei ole laahustanut, emme ole laahustaneet, ette ole laahustaneet, eivät ole laahustaneet, ei ole laahustettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin laahustanut, olit laahustanut, oli laahustanut, olimme laahustaneet, olitte laahustaneet, olivat laahustaneet, oli laahustettu

en ollut laahustanut, et ollut laahustanut, ei ollut laahustanut, emme olleet laahustaneet, ette olleet laahustaneet, eivät olleet laahustaneet, ei ollut laahustettu

PREZENT IMPERATIV

-, laahusta, laahustakoon, laahustakaamme, laahustakaa, laahustakoot, laahustettakoon

-, älä laahusta, älköön laahustako, älkäämme laahustako, älkää laahustako, älkööt laahustako, älköön laahustettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon laahustanut, -, -, olkoot laahustaneet, olkoon laahustettu

-, -, älköön olko laahustanut, -, -, älkööt olko laahustaneet, älköön olko laahustettu

PREZENT CONDIȚIONAL

laahustaisin, laahustaisit, laahustaisi, laahustaisimme, laahustaisitte, laahustaisivat, laahustettaisiin

en laahustaisi, et laahustaisi, ei laahustaisi, emme laahustaisi, ette laahustaisi, eivät laahustaisi, ei laahustettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin laahustanut, olisit laahustanut, olisi laahustanut, olisimme laahustaneet, olisitte laahustaneet, olisivat laahustaneet, oltaisiin laahustettu

en olisi laahustanut, et olisi laahustanut, ei olisi laahustanut, emme olisi laahustaneet, ette olisi laahustaneet, eivät olisi laahustaneet, ei olisi laahustettu

PREZENT POTENȚIAL

laahustanen, laahustanet, laahustanee, laahustanemme, laahustanette, laahustanevat, laahustettaneen

en laahustane, et laahustane, ei laahustane, emme laahustane, ette laahustane, eivät laahustane, ei laahustettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen laahustanut, lienet laahustanut, lienee laahustanut, lienemme laahustaneet, lienette laahustaneet, lienevät laahustaneet, lienee laahustettu

en liene laahustanut, et liene laahustanut, ei liene laahustanut, emme liene laahustaneet, ette liene laahustaneet, eivät liene laahustaneet, ei liene laahustettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: laahustaa    FORMA LUNGĂ: laahustaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: laahustaessa   INSTRUCTIV: laahustaen  INESIV PASIV: laahustettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: laahustamaan   INESIV: laahustamassa  ELATIV: laahustamasta

ADESIV: laahustamalla  ABESIV: laahustamatta  INSTRUCTIV: laahustaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: laahustaminen   PARTITIV: laahustaminen

INFINITIVUL CINCI: laahustamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: laahustava  (gen. laahustavan)   PASIV: laahustettava   (gen. laahustettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: laahustanut                      PASIV: laahustettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: laahustaja (pl.gen. laahustajien)  ADJECTIV NEGATIV: laahustamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): laahustus

 

 

laillistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

laillistan, laillistat, laillistaa, laillistamme, laillistatte, laillistavat, laillistetaan

en laillista, et laillista, ei laillista, emme laillista, ette laillista, eivät laillista, ei laillisteta

IMPERFECT INDICATIV

laillistin, laillistit, laillisti, laillistimme, laillistitte, laillistivat, laillistettiin

en laillistanut, et laillistanut, ei laillistanut, emme laillistaneet, ette laillistaneet, eivät laillistaneet, ei laillistettu

PERFECT INDICATIV

olen laillistanut, olet laillistanut, on laillistanut, olemme laillistaneet, olette laillistaneet, ovat laillistaneet, on laillistettu

en ole laillistanut, et ole laillistanut, ei ole laillistanut, emme ole laillistaneet, ette ole laillistaneet, eivät ole laillistaneet, ei ole laillistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin laillistanut, olit laillistanut, oli laillistanut, olimme laillistaneet, olitte laillistaneet, olivat laillistaneet, oli laillistettu

en ollut laillistanut, et ollut laillistanut, ei ollut laillistanut, emme olleet laillistaneet, ette olleet laillistaneet, eivät olleet laillistaneet, ei ollut laillistettu

PREZENT IMPERATIV

-, laillista, laillistakoon, laillistakaamme, laillistakaa, laillistakoot, laillistettakoon

-, älä laillista, älköön laillistako, älkäämme laillistako, älkää laillistako, älkööt laillistako, älköön laillistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon laillistanut, -, -, olkoot laillistaneet, olkoon laillistettu

-, -, älköön olko laillistanut, -, -, älkööt olko laillistaneet, älköön olko laillistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

laillistaisin, laillistaisit, laillistaisi, laillistaisimme, laillistaisitte, laillistaisivat, laillistettaisiin

en laillistaisi, et laillistaisi, ei laillistaisi, emme laillistaisi, ette laillistaisi, eivät laillistaisi, ei laillistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin laillistanut, olisit laillistanut, olisi laillistanut, olisimme laillistaneet, olisitte laillistaneet, olisivat laillistaneet, oltaisiin laillistettu

en olisi laillistanut, et olisi laillistanut, ei olisi laillistanut, emme olisi laillistaneet, ette olisi laillistaneet, eivät olisi laillistaneet, ei olisi laillistettu

PREZENT POTENȚIAL

laillistanen, laillistanet, laillistanee, laillistanemme, laillistanette, laillistanevat, laillistettaneen

en laillistane, et laillistane, ei laillistane, emme laillistane, ette laillistane, eivät laillistane, ei laillistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen laillistanut, lienet laillistanut, lienee laillistanut, lienemme laillistaneet, lienette laillistaneet, lienevät laillistaneet, lienee laillistettu

en liene laillistanut, et liene laillistanut, ei liene laillistanut, emme liene laillistaneet, ette liene laillistaneet, eivät liene laillistaneet, ei liene laillistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: laillistaa    FORMA LUNGĂ: laillistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: laillistaessa   INSTRUCTIV: laillistaen  INESIV PASIV: laillistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: laillistamaan   INESIV: laillistamassa  ELATIV: laillistamasta

ADESIV: laillistamalla  ABESIV: laillistamatta  INSTRUCTIV: laillistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: laillistaminen   PARTITIV: laillistaminen

INFINITIVUL CINCI: laillistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: laillistava  (gen. laillistavan)   PASIV: laillistettava   (gen. laillistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: laillistanut                       PASIV: laillistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: laillistaja (pl.gen. laillistajien)  ADJECTIV NEGATIV: laillistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): laillistus

 

 

laiskistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

laiskistan, laiskistat, laiskistaa, laiskistamme, laiskistatte, laiskistavat, laiskistetaan

en laiskista, et laiskista, ei laiskista, emme laiskista, ette laiskista, eivät laiskista, ei laiskisteta

IMPERFECT INDICATIV

laiskistin, laiskistit, laiskisti, laiskistimme, laiskistitte, laiskistivat, laiskistettiin

en laiskistanut, et laiskistanut, ei laiskistanut, emme laiskistaneet, ette laiskistaneet, eivät laiskistaneet, ei laiskistettu

PERFECT INDICATIV

olen laiskistanut, olet laiskistanut, on laiskistanut, olemme laiskistaneet, olette laiskistaneet, ovat laiskistaneet, on laiskistettu

en ole laiskistanut, et ole laiskistanut, ei ole laiskistanut, emme ole laiskistaneet, ette ole laiskistaneet, eivät ole laiskistaneet, ei ole laiskistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin laiskistanut, olit laiskistanut, oli laiskistanut, olimme laiskistaneet, olitte laiskistaneet, olivat laiskistaneet, oli laiskistettu

en ollut laiskistanut, et ollut laiskistanut, ei ollut laiskistanut, emme olleet laiskistaneet, ette olleet laiskistaneet, eivät olleet laiskistaneet, ei ollut laiskistettu

PREZENT IMPERATIV

-, laiskista, laiskistakoon, laiskistakaamme, laiskistakaa, laiskistakoot, laiskistettakoon

-, älä laiskista, älköön laiskistako, älkäämme laiskistako, älkää laiskistako, älkööt laiskistako, älköön laiskistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon laiskistanut, -, -, olkoot laiskistaneet, olkoon laiskistettu

-, -, älköön olko laiskistanut, -, -, älkööt olko laiskistaneet, älköön olko laiskistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

laiskistaisin, laiskistaisit, laiskistaisi, laiskistaisimme, laiskistaisitte, laiskistaisivat, laiskistettaisiin

en laiskistaisi, et laiskistaisi, ei laiskistaisi, emme laiskistaisi, ette laiskistaisi, eivät laiskistaisi, ei laiskistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin laiskistanut, olisit laiskistanut, olisi laiskistanut, olisimme laiskistaneet, olisitte laiskistaneet, olisivat laiskistaneet, oltaisiin laiskistettu

en olisi laiskistanut, et olisi laiskistanut, ei olisi laiskistanut, emme olisi laiskistaneet, ette olisi laiskistaneet, eivät olisi laiskistaneet, ei olisi laiskistettu

PREZENT POTENȚIAL

laiskistanen, laiskistanet, laiskistanee, laiskistanemme, laiskistanette, laiskistanevat, laiskistettaneen

en laiskistane, et laiskistane, ei laiskistane, emme laiskistane, ette laiskistane, eivät laiskistane, ei laiskistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen laiskistanut, lienet laiskistanut, lienee laiskistanut, lienemme laiskistaneet, lienette laiskistaneet, lienevät laiskistaneet, lienee laiskistettu

en liene laiskistanut, et liene laiskistanut, ei liene laiskistanut, emme liene laiskistaneet, ette liene laiskistaneet, eivät liene laiskistaneet, ei liene laiskistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: laiskistaa    FORMA LUNGĂ: laiskistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: laiskistaessa   INSTRUCTIV: laiskistaen  INESIV PASIV: laiskistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: laiskistamaan   INESIV: laiskistamassa  ELATIV: laiskistamasta

ADESIV: laiskistamalla  ABESIV: laiskistamatta  INSTRUCTIV: laiskistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: laiskistaminen   PARTITIV: laiskistaminen

INFINITIVUL CINCI: laiskistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: laiskistava  (gen. laiskistavan)   PASIV: laiskistettava   (gen. laiskistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: laiskistanut                       PASIV: laiskistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: laiskistaja (pl.gen. laiskistajien)  ADJECTIV NEGATIV: laiskistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): laiskistus

 

 

lannistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

lannistan, lannistat, lannistaa, lannistamme, lannistatte, lannistavat, lannistetaan

en lannista, et lannista, ei lannista, emme lannista, ette lannista, eivät lannista, ei lannisteta

IMPERFECT INDICATIV

lannistin, lannistit, lannisti, lannistimme, lannistitte, lannistivat, lannistettiin

en lannistanut, et lannistanut, ei lannistanut, emme lannistaneet, ette lannistaneet, eivät lannistaneet, ei lannistettu

PERFECT INDICATIV

olen lannistanut, olet lannistanut, on lannistanut, olemme lannistaneet, olette lannistaneet, ovat lannistaneet, on lannistettu

en ole lannistanut, et ole lannistanut, ei ole lannistanut, emme ole lannistaneet, ette ole lannistaneet, eivät ole lannistaneet, ei ole lannistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin lannistanut, olit lannistanut, oli lannistanut, olimme lannistaneet, olitte lannistaneet, olivat lannistaneet, oli lannistettu

en ollut lannistanut, et ollut lannistanut, ei ollut lannistanut, emme olleet lannistaneet, ette olleet lannistaneet, eivät olleet lannistaneet, ei ollut lannistettu

PREZENT IMPERATIV

-, lannista, lannistakoon, lannistakaamme, lannistakaa, lannistakoot, lannistettakoon

-, älä lannista, älköön lannistako, älkäämme lannistako, älkää lannistako, älkööt lannistako, älköön lannistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon lannistanut, -, -, olkoot lannistaneet, olkoon lannistettu

-, -, älköön olko lannistanut, -, -, älkööt olko lannistaneet, älköön olko lannistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

lannistaisin, lannistaisit, lannistaisi, lannistaisimme, lannistaisitte, lannistaisivat, lannistettaisiin

en lannistaisi, et lannistaisi, ei lannistaisi, emme lannistaisi, ette lannistaisi, eivät lannistaisi, ei lannistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin lannistanut, olisit lannistanut, olisi lannistanut, olisimme lannistaneet, olisitte lannistaneet, olisivat lannistaneet, oltaisiin lannistettu

en olisi lannistanut, et olisi lannistanut, ei olisi lannistanut, emme olisi lannistaneet, ette olisi lannistaneet, eivät olisi lannistaneet, ei olisi lannistettu

PREZENT POTENȚIAL

lannistanen, lannistanet, lannistanee, lannistanemme, lannistanette, lannistanevat, lannistettaneen

en lannistane, et lannistane, ei lannistane, emme lannistane, ette lannistane, eivät lannistane, ei lannistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen lannistanut, lienet lannistanut, lienee lannistanut, lienemme lannistaneet, lienette lannistaneet, lienevät lannistaneet, lienee lannistettu

en liene lannistanut, et liene lannistanut, ei liene lannistanut, emme liene lannistaneet, ette liene lannistaneet, eivät liene lannistaneet, ei liene lannistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: lannistaa    FORMA LUNGĂ: lannistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: lannistaessa   INSTRUCTIV: lannistaen  INESIV PASIV: lannistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: lannistamaan   INESIV: lannistamassa  ELATIV: lannistamasta

ADESIV: lannistamalla  ABESIV: lannistamatta  INSTRUCTIV: lannistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: lannistaminen   PARTITIV: lannistaminen

INFINITIVUL CINCI: lannistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: lannistava  (gen. lannistavan)   PASIV: lannistettava   (gen. lannistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: lannistanut                      PASIV: lannistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: lannistaja (pl.gen. lannistajien)  ADJECTIV NEGATIV: lannistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): lannistus

 

 

laskostaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

laskostan, laskostat, laskostaa, laskostamme, laskostatte, laskostavat, laskostetaan

en laskosta, et laskosta, ei laskosta, emme laskosta, ette laskosta, eivät laskosta, ei laskosteta

IMPERFECT INDICATIV

laskostin, laskostit, laskosti, laskostimme, laskostitte, laskostivat, laskostettiin

en laskostanut, et laskostanut, ei laskostanut, emme laskostaneet, ette laskostaneet, eivät laskostaneet, ei laskostettu

PERFECT INDICATIV

olen laskostanut, olet laskostanut, on laskostanut, olemme laskostaneet, olette laskostaneet, ovat laskostaneet, on laskostettu

en ole laskostanut, et ole laskostanut, ei ole laskostanut, emme ole laskostaneet, ette ole laskostaneet, eivät ole laskostaneet, ei ole laskostettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin laskostanut, olit laskostanut, oli laskostanut, olimme laskostaneet, olitte laskostaneet, olivat laskostaneet, oli laskostettu

en ollut laskostanut, et ollut laskostanut, ei ollut laskostanut, emme olleet laskostaneet, ette olleet laskostaneet, eivät olleet laskostaneet, ei ollut laskostettu

PREZENT IMPERATIV

-, laskosta, laskostakoon, laskostakaamme, laskostakaa, laskostakoot, laskostettakoon

-, älä laskosta, älköön laskostako, älkäämme laskostako, älkää laskostako, älkööt laskostako, älköön laskostettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon laskostanut, -, -, olkoot laskostaneet, olkoon laskostettu

-, -, älköön olko laskostanut, -, -, älkööt olko laskostaneet, älköön olko laskostettu

PREZENT CONDIȚIONAL

laskostaisin, laskostaisit, laskostaisi, laskostaisimme, laskostaisitte, laskostaisivat, laskostettaisiin

en laskostaisi, et laskostaisi, ei laskostaisi, emme laskostaisi, ette laskostaisi, eivät laskostaisi, ei laskostettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin laskostanut, olisit laskostanut, olisi laskostanut, olisimme laskostaneet, olisitte laskostaneet, olisivat laskostaneet, oltaisiin laskostettu

en olisi laskostanut, et olisi laskostanut, ei olisi laskostanut, emme olisi laskostaneet, ette olisi laskostaneet, eivät olisi laskostaneet, ei olisi laskostettu

PREZENT POTENȚIAL

laskostanen, laskostanet, laskostanee, laskostanemme, laskostanette, laskostanevat, laskostettaneen

en laskostane, et laskostane, ei laskostane, emme laskostane, ette laskostane, eivät laskostane, ei laskostettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen laskostanut, lienet laskostanut, lienee laskostanut, lienemme laskostaneet, lienette laskostaneet, lienevät laskostaneet, lienee laskostettu

en liene laskostanut, et liene laskostanut, ei liene laskostanut, emme liene laskostaneet, ette liene laskostaneet, eivät liene laskostaneet, ei liene laskostettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: laskostaa    FORMA LUNGĂ: laskostaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: laskostaessa   INSTRUCTIV: laskostaen  INESIV PASIV: laskostettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: laskostamaan   INESIV: laskostamassa  ELATIV: laskostamasta

ADESIV: laskostamalla  ABESIV: laskostamatta  INSTRUCTIV: laskostaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: laskostaminen   PARTITIV: laskostaminen

INFINITIVUL CINCI: laskostamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: laskostava  (gen. laskostavan)   PASIV: laskostettava   (gen. laskostettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: laskostanut                      PASIV: laskostettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: laskostaja (pl.gen. laskostajien)  ADJECTIV NEGATIV: laskostamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): laskostus

 

 

latinalaistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

latinalaistan, latinalaistat, latinalaistaa, latinalaistamme, latinalaistatte, latinalaistavat, latinalaistetaan

en latinalaista, et latinalaista, ei latinalaista, emme latinalaista, ette latinalaista, eivät latinalaista, ei latinalaisteta

IMPERFECT INDICATIV

latinalaistin, latinalaistit, latinalaisti, latinalaistimme, latinalaistitte, latinalaistivat, latinalaistettiin

en latinalaistanut, et latinalaistanut, ei latinalaistanut, emme latinalaistaneet, ette latinalaistaneet, eivät latinalaistaneet, ei latinalaistettu

PERFECT INDICATIV

olen latinalaistanut, olet latinalaistanut, on latinalaistanut, olemme latinalaistaneet, olette latinalaistaneet, ovat latinalaistaneet, on latinalaistettu

en ole latinalaistanut, et ole latinalaistanut, ei ole latinalaistanut, emme ole latinalaistaneet, ette ole latinalaistaneet, eivät ole latinalaistaneet, ei ole latinalaistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin latinalaistanut, olit latinalaistanut, oli latinalaistanut, olimme latinalaistaneet, olitte latinalaistaneet, olivat latinalaistaneet, oli latinalaistettu

en ollut latinalaistanut, et ollut latinalaistanut, ei ollut latinalaistanut, emme olleet latinalaistaneet, ette olleet latinalaistaneet, eivät olleet latinalaistaneet, ei ollut latinalaistettu

PREZENT IMPERATIV

-, latinalaista, latinalaistakoon, latinalaistakaamme, latinalaistakaa, latinalaistakoot, latinalaistettakoon

-, älä latinalaista, älköön latinalaistako, älkäämme latinalaistako, älkää latinalaistako, älkööt latinalaistako, älköön latinalaistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon latinalaistanut, -, -, olkoot latinalaistaneet, olkoon latinalaistettu

-, -, älköön olko latinalaistanut, -, -, älkööt olko latinalaistaneet, älköön olko latinalaistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

latinalaistaisin, latinalaistaisit, latinalaistaisi, latinalaistaisimme, latinalaistaisitte, latinalaistaisivat, latinalaistettaisiin

en latinalaistaisi, et latinalaistaisi, ei latinalaistaisi, emme latinalaistaisi, ette latinalaistaisi, eivät latinalaistaisi, ei latinalaistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin latinalaistanut, olisit latinalaistanut, olisi latinalaistanut, olisimme latinalaistaneet, olisitte latinalaistaneet, olisivat latinalaistaneet, oltaisiin latinalaistettu

en olisi latinalaistanut, et olisi latinalaistanut, ei olisi latinalaistanut, emme olisi latinalaistaneet, ette olisi latinalaistaneet, eivät olisi latinalaistaneet, ei olisi latinalaistettu

PREZENT POTENȚIAL

latinalaistanen, latinalaistanet, latinalaistanee, latinalaistanemme, latinalaistanette, latinalaistanevat, latinalaistettaneen

en latinalaistane, et latinalaistane, ei latinalaistane, emme latinalaistane, ette latinalaistane, eivät latinalaistane, ei latinalaistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen latinalaistanut, lienet latinalaistanut, lienee latinalaistanut, lienemme latinalaistaneet, lienette latinalaistaneet, lienevät latinalaistaneet, lienee latinalaistettu

en liene latinalaistanut, et liene latinalaistanut, ei liene latinalaistanut, emme liene latinalaistaneet, ette liene latinalaistaneet, eivät liene latinalaistaneet, ei liene latinalaistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: latinalaistaa    FORMA LUNGĂ: latinalaistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: latinalaistaessa   INSTRUCTIV: latinalaistaen  INESIV PASIV: latinalaistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: latinalaistamaan   INESIV: latinalaistamassa  ELATIV: latinalaistamasta

ADESIV: latinalaistamalla  ABESIV: latinalaistamatta  INSTRUCTIV: latinalaistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: latinalaistaminen   PARTITIV: latinalaistaminen

INFINITIVUL CINCI: latinalaistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: latinalaistava  (gen. latinalaistavan)   PASIV: latinalaistettava   (gen. latinalaistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: latinalaistanut                          PASIV: latinalaistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: latinalaistaja (pl.gen. latinalaistajien)  ADJECTIV NEGATIV: latinalaistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): latinalaistus

 

 

latistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

latistan, latistat, latistaa, latistamme, latistatte, latistavat, latistetaan

en latista, et latista, ei latista, emme latista, ette latista, eivät latista, ei latisteta

IMPERFECT INDICATIV

latistin, latistit, latisti, latistimme, latistitte, latistivat, latistettiin

en latistanut, et latistanut, ei latistanut, emme latistaneet, ette latistaneet, eivät latistaneet, ei latistettu

PERFECT INDICATIV

olen latistanut, olet latistanut, on latistanut, olemme latistaneet, olette latistaneet, ovat latistaneet, on latistettu

en ole latistanut, et ole latistanut, ei ole latistanut, emme ole latistaneet, ette ole latistaneet, eivät ole latistaneet, ei ole latistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin latistanut, olit latistanut, oli latistanut, olimme latistaneet, olitte latistaneet, olivat latistaneet, oli latistettu

en ollut latistanut, et ollut latistanut, ei ollut latistanut, emme olleet latistaneet, ette olleet latistaneet, eivät olleet latistaneet, ei ollut latistettu

PREZENT IMPERATIV

-, latista, latistakoon, latistakaamme, latistakaa, latistakoot, latistettakoon

-, älä latista, älköön latistako, älkäämme latistako, älkää latistako, älkööt latistako, älköön latistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon latistanut, -, -, olkoot latistaneet, olkoon latistettu

-, -, älköön olko latistanut, -, -, älkööt olko latistaneet, älköön olko latistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

latistaisin, latistaisit, latistaisi, latistaisimme, latistaisitte, latistaisivat, latistettaisiin

en latistaisi, et latistaisi, ei latistaisi, emme latistaisi, ette latistaisi, eivät latistaisi, ei latistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin latistanut, olisit latistanut, olisi latistanut, olisimme latistaneet, olisitte latistaneet, olisivat latistaneet, oltaisiin latistettu

en olisi latistanut, et olisi latistanut, ei olisi latistanut, emme olisi latistaneet, ette olisi latistaneet, eivät olisi latistaneet, ei olisi latistettu

PREZENT POTENȚIAL

latistanen, latistanet, latistanee, latistanemme, latistanette, latistanevat, latistettaneen

en latistane, et latistane, ei latistane, emme latistane, ette latistane, eivät latistane, ei latistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen latistanut, lienet latistanut, lienee latistanut, lienemme latistaneet, lienette latistaneet, lienevät latistaneet, lienee latistettu

en liene latistanut, et liene latistanut, ei liene latistanut, emme liene latistaneet, ette liene latistaneet, eivät liene latistaneet, ei liene latistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: latistaa    FORMA LUNGĂ: latistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: latistaessa   INSTRUCTIV: latistaen  INESIV PASIV: latistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: latistamaan   INESIV: latistamassa  ELATIV: latistamasta

ADESIV: latistamalla  ABESIV: latistamatta  INSTRUCTIV: latistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: latistaminen   PARTITIV: latistaminen

INFINITIVUL CINCI: latistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: latistava  (gen. latistavan)   PASIV: latistettava   (gen. latistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: latistanut                     PASIV: latistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: latistaja (pl.gen. latistajien)  ADJECTIV NEGATIV: latistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): latistus

 

 

lavastaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

lavastan, lavastat, lavastaa, lavastamme, lavastatte, lavastavat, lavastetaan

en lavasta, et lavasta, ei lavasta, emme lavasta, ette lavasta, eivät lavasta, ei lavasteta

IMPERFECT INDICATIV

lavastin, lavastit, lavasti, lavastimme, lavastitte, lavastivat, lavastettiin

en lavastanut, et lavastanut, ei lavastanut, emme lavastaneet, ette lavastaneet, eivät lavastaneet, ei lavastettu

PERFECT INDICATIV

olen lavastanut, olet lavastanut, on lavastanut, olemme lavastaneet, olette lavastaneet, ovat lavastaneet, on lavastettu

en ole lavastanut, et ole lavastanut, ei ole lavastanut, emme ole lavastaneet, ette ole lavastaneet, eivät ole lavastaneet, ei ole lavastettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin lavastanut, olit lavastanut, oli lavastanut, olimme lavastaneet, olitte lavastaneet, olivat lavastaneet, oli lavastettu

en ollut lavastanut, et ollut lavastanut, ei ollut lavastanut, emme olleet lavastaneet, ette olleet lavastaneet, eivät olleet lavastaneet, ei ollut lavastettu

PREZENT IMPERATIV

-, lavasta, lavastakoon, lavastakaamme, lavastakaa, lavastakoot, lavastettakoon

-, älä lavasta, älköön lavastako, älkäämme lavastako, älkää lavastako, älkööt lavastako, älköön lavastettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon lavastanut, -, -, olkoot lavastaneet, olkoon lavastettu

-, -, älköön olko lavastanut, -, -, älkööt olko lavastaneet, älköön olko lavastettu

PREZENT CONDIȚIONAL

lavastaisin, lavastaisit, lavastaisi, lavastaisimme, lavastaisitte, lavastaisivat, lavastettaisiin

en lavastaisi, et lavastaisi, ei lavastaisi, emme lavastaisi, ette lavastaisi, eivät lavastaisi, ei lavastettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin lavastanut, olisit lavastanut, olisi lavastanut, olisimme lavastaneet, olisitte lavastaneet, olisivat lavastaneet, oltaisiin lavastettu

en olisi lavastanut, et olisi lavastanut, ei olisi lavastanut, emme olisi lavastaneet, ette olisi lavastaneet, eivät olisi lavastaneet, ei olisi lavastettu

PREZENT POTENȚIAL

lavastanen, lavastanet, lavastanee, lavastanemme, lavastanette, lavastanevat, lavastettaneen

en lavastane, et lavastane, ei lavastane, emme lavastane, ette lavastane, eivät lavastane, ei lavastettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen lavastanut, lienet lavastanut, lienee lavastanut, lienemme lavastaneet, lienette lavastaneet, lienevät lavastaneet, lienee lavastettu

en liene lavastanut, et liene lavastanut, ei liene lavastanut, emme liene lavastaneet, ette liene lavastaneet, eivät liene lavastaneet, ei liene lavastettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: lavastaa    FORMA LUNGĂ: lavastaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: lavastaessa   INSTRUCTIV: lavastaen  INESIV PASIV: lavastettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: lavastamaan   INESIV: lavastamassa  ELATIV: lavastamasta

ADESIV: lavastamalla  ABESIV: lavastamatta  INSTRUCTIV: lavastaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: lavastaminen   PARTITIV: lavastaminen

INFINITIVUL CINCI: lavastamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: lavastava  (gen. lavastavan)   PASIV: lavastettava   (gen. lavastettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: lavastanut                     PASIV: lavastettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: lavastaja (pl.gen. lavastajien)  ADJECTIV NEGATIV: lavastamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): lavastus

 

 

legaalistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

legaalistan, legaalistat, legaalistaa, legaalistamme, legaalistatte, legaalistavat, legaalistetaan

en legaalista, et legaalista, ei legaalista, emme legaalista, ette legaalista, eivät legaalista, ei legaalisteta

IMPERFECT INDICATIV

legaalistin, legaalistit, legaalisti, legaalistimme, legaalistitte, legaalistivat, legaalistettiin

en legaalistanut, et legaalistanut, ei legaalistanut, emme legaalistaneet, ette legaalistaneet, eivät legaalistaneet, ei legaalistettu

PERFECT INDICATIV

olen legaalistanut, olet legaalistanut, on legaalistanut, olemme legaalistaneet, olette legaalistaneet, ovat legaalistaneet, on legaalistettu

en ole legaalistanut, et ole legaalistanut, ei ole legaalistanut, emme ole legaalistaneet, ette ole legaalistaneet, eivät ole legaalistaneet, ei ole legaalistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin legaalistanut, olit legaalistanut, oli legaalistanut, olimme legaalistaneet, olitte legaalistaneet, olivat legaalistaneet, oli legaalistettu

en ollut legaalistanut, et ollut legaalistanut, ei ollut legaalistanut, emme olleet legaalistaneet, ette olleet legaalistaneet, eivät olleet legaalistaneet, ei ollut legaalistettu

PREZENT IMPERATIV

-, legaalista, legaalistakoon, legaalistakaamme, legaalistakaa, legaalistakoot, legaalistettakoon

-, älä legaalista, älköön legaalistako, älkäämme legaalistako, älkää legaalistako, älkööt legaalistako, älköön legaalistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon legaalistanut, -, -, olkoot legaalistaneet, olkoon legaalistettu

-, -, älköön olko legaalistanut, -, -, älkööt olko legaalistaneet, älköön olko legaalistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

legaalistaisin, legaalistaisit, legaalistaisi, legaalistaisimme, legaalistaisitte, legaalistaisivat, legaalistettaisiin

en legaalistaisi, et legaalistaisi, ei legaalistaisi, emme legaalistaisi, ette legaalistaisi, eivät legaalistaisi, ei legaalistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin legaalistanut, olisit legaalistanut, olisi legaalistanut, olisimme legaalistaneet, olisitte legaalistaneet, olisivat legaalistaneet, oltaisiin legaalistettu

en olisi legaalistanut, et olisi legaalistanut, ei olisi legaalistanut, emme olisi legaalistaneet, ette olisi legaalistaneet, eivät olisi legaalistaneet, ei olisi legaalistettu

PREZENT POTENȚIAL

legaalistanen, legaalistanet, legaalistanee, legaalistanemme, legaalistanette, legaalistanevat, legaalistettaneen

en legaalistane, et legaalistane, ei legaalistane, emme legaalistane, ette legaalistane, eivät legaalistane, ei legaalistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen legaalistanut, lienet legaalistanut, lienee legaalistanut, lienemme legaalistaneet, lienette legaalistaneet, lienevät legaalistaneet, lienee legaalistettu

en liene legaalistanut, et liene legaalistanut, ei liene legaalistanut, emme liene legaalistaneet, ette liene legaalistaneet, eivät liene legaalistaneet, ei liene legaalistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: legaalistaa    FORMA LUNGĂ: legaalistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: legaalistaessa   INSTRUCTIV: legaalistaen  INESIV PASIV: legaalistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: legaalistamaan   INESIV: legaalistamassa  ELATIV: legaalistamasta

ADESIV: legaalistamalla  ABESIV: legaalistamatta  INSTRUCTIV: legaalistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: legaalistaminen   PARTITIV: legaalistaminen

INFINITIVUL CINCI: legaalistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: legaalistava  (gen. legaalistavan)   PASIV: legaalistettava   (gen. legaalistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: legaalistanut                        PASIV: legaalistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: legaalistaja (pl.gen. legaalistajien)  ADJECTIV NEGATIV: legaalistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): legaalistus

 

 

liberaalistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

liberaalistan, liberaalistat, liberaalistaa, liberaalistamme, liberaalistatte, liberaalistavat, liberaalistetaan

en liberaalista, et liberaalista, ei liberaalista, emme liberaalista, ette liberaalista, eivät liberaalista, ei liberaalisteta

IMPERFECT INDICATIV

liberaalistin, liberaalistit, liberaalisti, liberaalistimme, liberaalistitte, liberaalistivat, liberaalistettiin

en liberaalistanut, et liberaalistanut, ei liberaalistanut, emme liberaalistaneet, ette liberaalistaneet, eivät liberaalistaneet, ei liberaalistettu

PERFECT INDICATIV

olen liberaalistanut, olet liberaalistanut, on liberaalistanut, olemme liberaalistaneet, olette liberaalistaneet, ovat liberaalistaneet, on liberaalistettu

en ole liberaalistanut, et ole liberaalistanut, ei ole liberaalistanut, emme ole liberaalistaneet, ette ole liberaalistaneet, eivät ole liberaalistaneet, ei ole liberaalistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin liberaalistanut, olit liberaalistanut, oli liberaalistanut, olimme liberaalistaneet, olitte liberaalistaneet, olivat liberaalistaneet, oli liberaalistettu

en ollut liberaalistanut, et ollut liberaalistanut, ei ollut liberaalistanut, emme olleet liberaalistaneet, ette olleet liberaalistaneet, eivät olleet liberaalistaneet, ei ollut liberaalistettu

PREZENT IMPERATIV

-, liberaalista, liberaalistakoon, liberaalistakaamme, liberaalistakaa, liberaalistakoot, liberaalistettakoon

-, älä liberaalista, älköön liberaalistako, älkäämme liberaalistako, älkää liberaalistako, älkööt liberaalistako, älköön liberaalistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon liberaalistanut, -, -, olkoot liberaalistaneet, olkoon liberaalistettu

-, -, älköön olko liberaalistanut, -, -, älkööt olko liberaalistaneet, älköön olko liberaalistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

liberaalistaisin, liberaalistaisit, liberaalistaisi, liberaalistaisimme, liberaalistaisitte, liberaalistaisivat, liberaalistettaisiin

en liberaalistaisi, et liberaalistaisi, ei liberaalistaisi, emme liberaalistaisi, ette liberaalistaisi, eivät liberaalistaisi, ei liberaalistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin liberaalistanut, olisit liberaalistanut, olisi liberaalistanut, olisimme liberaalistaneet, olisitte liberaalistaneet, olisivat liberaalistaneet, oltaisiin liberaalistettu

en olisi liberaalistanut, et olisi liberaalistanut, ei olisi liberaalistanut, emme olisi liberaalistaneet, ette olisi liberaalistaneet, eivät olisi liberaalistaneet, ei olisi liberaalistettu

PREZENT POTENȚIAL

liberaalistanen, liberaalistanet, liberaalistanee, liberaalistanemme, liberaalistanette, liberaalistanevat, liberaalistettaneen

en liberaalistane, et liberaalistane, ei liberaalistane, emme liberaalistane, ette liberaalistane, eivät liberaalistane, ei liberaalistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen liberaalistanut, lienet liberaalistanut, lienee liberaalistanut, lienemme liberaalistaneet, lienette liberaalistaneet, lienevät liberaalistaneet, lienee liberaalistettu

en liene liberaalistanut, et liene liberaalistanut, ei liene liberaalistanut, emme liene liberaalistaneet, ette liene liberaalistaneet, eivät liene liberaalistaneet, ei liene liberaalistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: liberaalistaa    FORMA LUNGĂ: liberaalistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: liberaalistaessa   INSTRUCTIV: liberaalistaen  INESIV PASIV: liberaalistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: liberaalistamaan   INESIV: liberaalistamassa  ELATIV: liberaalistamasta

ADESIV: liberaalistamalla  ABESIV: liberaalistamatta  INSTRUCTIV: liberaalistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: liberaalistaminen   PARTITIV: liberaalistaminen

INFINITIVUL CINCI: liberaalistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: liberaalistava  (gen. liberaalistavan)   PASIV: liberaalistettava   (gen. liberaalistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: liberaalistanut                          PASIV: liberaalistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: liberaalistaja (pl.gen. liberaalistajien)  ADJECTIV NEGATIV: liberaalistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): liberaalistus

 

 

linnustaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

linnustan, linnustat, linnustaa, linnustamme, linnustatte, linnustavat, linnustetaan

en linnusta, et linnusta, ei linnusta, emme linnusta, ette linnusta, eivät linnusta, ei linnusteta

IMPERFECT INDICATIV

linnustin, linnustit, linnusti, linnustimme, linnustitte, linnustivat, linnustettiin

en linnustanut, et linnustanut, ei linnustanut, emme linnustaneet, ette linnustaneet, eivät linnustaneet, ei linnustettu

PERFECT INDICATIV

olen linnustanut, olet linnustanut, on linnustanut, olemme linnustaneet, olette linnustaneet, ovat linnustaneet, on linnustettu

en ole linnustanut, et ole linnustanut, ei ole linnustanut, emme ole linnustaneet, ette ole linnustaneet, eivät ole linnustaneet, ei ole linnustettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin linnustanut, olit linnustanut, oli linnustanut, olimme linnustaneet, olitte linnustaneet, olivat linnustaneet, oli linnustettu

en ollut linnustanut, et ollut linnustanut, ei ollut linnustanut, emme olleet linnustaneet, ette olleet linnustaneet, eivät olleet linnustaneet, ei ollut linnustettu

PREZENT IMPERATIV

-, linnusta, linnustakoon, linnustakaamme, linnustakaa, linnustakoot, linnustettakoon

-, älä linnusta, älköön linnustako, älkäämme linnustako, älkää linnustako, älkööt linnustako, älköön linnustettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon linnustanut, -, -, olkoot linnustaneet, olkoon linnustettu

-, -, älköön olko linnustanut, -, -, älkööt olko linnustaneet, älköön olko linnustettu

PREZENT CONDIȚIONAL

linnustaisin, linnustaisit, linnustaisi, linnustaisimme, linnustaisitte, linnustaisivat, linnustettaisiin

en linnustaisi, et linnustaisi, ei linnustaisi, emme linnustaisi, ette linnustaisi, eivät linnustaisi, ei linnustettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin linnustanut, olisit linnustanut, olisi linnustanut, olisimme linnustaneet, olisitte linnustaneet, olisivat linnustaneet, oltaisiin linnustettu

en olisi linnustanut, et olisi linnustanut, ei olisi linnustanut, emme olisi linnustaneet, ette olisi linnustaneet, eivät olisi linnustaneet, ei olisi linnustettu

PREZENT POTENȚIAL

linnustanen, linnustanet, linnustanee, linnustanemme, linnustanette, linnustanevat, linnustettaneen

en linnustane, et linnustane, ei linnustane, emme linnustane, ette linnustane, eivät linnustane, ei linnustettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen linnustanut, lienet linnustanut, lienee linnustanut, lienemme linnustaneet, lienette linnustaneet, lienevät linnustaneet, lienee linnustettu

en liene linnustanut, et liene linnustanut, ei liene linnustanut, emme liene linnustaneet, ette liene linnustaneet, eivät liene linnustaneet, ei liene linnustettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: linnustaa    FORMA LUNGĂ: linnustaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: linnustaessa   INSTRUCTIV: linnustaen  INESIV PASIV: linnustettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: linnustamaan   INESIV: linnustamassa  ELATIV: linnustamasta

ADESIV: linnustamalla  ABESIV: linnustamatta  INSTRUCTIV: linnustaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: linnustaminen   PARTITIV: linnustaminen

INFINITIVUL CINCI: linnustamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: linnustava  (gen. linnustavan)   PASIV: linnustettava   (gen. linnustettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: linnustanut                      PASIV: linnustettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: linnustaja (pl.gen. linnustajien)  ADJECTIV NEGATIV: linnustamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): linnustus

 

 

liukastaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

liukastan, liukastat, liukastaa, liukastamme, liukastatte, liukastavat, liukastetaan

en liukasta, et liukasta, ei liukasta, emme liukasta, ette liukasta, eivät liukasta, ei liukasteta

IMPERFECT INDICATIV

liukastin, liukastit, liukasti, liukastimme, liukastitte, liukastivat, liukastettiin

en liukastanut, et liukastanut, ei liukastanut, emme liukastaneet, ette liukastaneet, eivät liukastaneet, ei liukastettu

PERFECT INDICATIV

olen liukastanut, olet liukastanut, on liukastanut, olemme liukastaneet, olette liukastaneet, ovat liukastaneet, on liukastettu

en ole liukastanut, et ole liukastanut, ei ole liukastanut, emme ole liukastaneet, ette ole liukastaneet, eivät ole liukastaneet, ei ole liukastettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin liukastanut, olit liukastanut, oli liukastanut, olimme liukastaneet, olitte liukastaneet, olivat liukastaneet, oli liukastettu

en ollut liukastanut, et ollut liukastanut, ei ollut liukastanut, emme olleet liukastaneet, ette olleet liukastaneet, eivät olleet liukastaneet, ei ollut liukastettu

PREZENT IMPERATIV

-, liukasta, liukastakoon, liukastakaamme, liukastakaa, liukastakoot, liukastettakoon

-, älä liukasta, älköön liukastako, älkäämme liukastako, älkää liukastako, älkööt liukastako, älköön liukastettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon liukastanut, -, -, olkoot liukastaneet, olkoon liukastettu

-, -, älköön olko liukastanut, -, -, älkööt olko liukastaneet, älköön olko liukastettu

PREZENT CONDIȚIONAL

liukastaisin, liukastaisit, liukastaisi, liukastaisimme, liukastaisitte, liukastaisivat, liukastettaisiin

en liukastaisi, et liukastaisi, ei liukastaisi, emme liukastaisi, ette liukastaisi, eivät liukastaisi, ei liukastettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin liukastanut, olisit liukastanut, olisi liukastanut, olisimme liukastaneet, olisitte liukastaneet, olisivat liukastaneet, oltaisiin liukastettu

en olisi liukastanut, et olisi liukastanut, ei olisi liukastanut, emme olisi liukastaneet, ette olisi liukastaneet, eivät olisi liukastaneet, ei olisi liukastettu

PREZENT POTENȚIAL

liukastanen, liukastanet, liukastanee, liukastanemme, liukastanette, liukastanevat, liukastettaneen

en liukastane, et liukastane, ei liukastane, emme liukastane, ette liukastane, eivät liukastane, ei liukastettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen liukastanut, lienet liukastanut, lienee liukastanut, lienemme liukastaneet, lienette liukastaneet, lienevät liukastaneet, lienee liukastettu

en liene liukastanut, et liene liukastanut, ei liene liukastanut, emme liene liukastaneet, ette liene liukastaneet, eivät liene liukastaneet, ei liene liukastettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: liukastaa    FORMA LUNGĂ: liukastaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: liukastaessa   INSTRUCTIV: liukastaen  INESIV PASIV: liukastettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: liukastamaan   INESIV: liukastamassa  ELATIV: liukastamasta

ADESIV: liukastamalla  ABESIV: liukastamatta  INSTRUCTIV: liukastaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: liukastaminen   PARTITIV: liukastaminen

INFINITIVUL CINCI: liukastamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: liukastava  (gen. liukastavan)   PASIV: liukastettava   (gen. liukastettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: liukastanut                      PASIV: liukastettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: liukastaja (pl.gen. liukastajien)  ADJECTIV NEGATIV: liukastamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): liukastus

 

 

loistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

loistan, loistat, loistaa, loistamme, loistatte, loistavat, loistetaan

en loista, et loista, ei loista, emme loista, ette loista, eivät loista, ei loisteta

IMPERFECT INDICATIV

loistin, loistit, loisti, loistimme, loistitte, loistivat, loistettiin

en loistanut, et loistanut, ei loistanut, emme loistaneet, ette loistaneet, eivät loistaneet, ei loistettu

PERFECT INDICATIV

olen loistanut, olet loistanut, on loistanut, olemme loistaneet, olette loistaneet, ovat loistaneet, on loistettu

en ole loistanut, et ole loistanut, ei ole loistanut, emme ole loistaneet, ette ole loistaneet, eivät ole loistaneet, ei ole loistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin loistanut, olit loistanut, oli loistanut, olimme loistaneet, olitte loistaneet, olivat loistaneet, oli loistettu

en ollut loistanut, et ollut loistanut, ei ollut loistanut, emme olleet loistaneet, ette olleet loistaneet, eivät olleet loistaneet, ei ollut loistettu

PREZENT IMPERATIV

-, loista, loistakoon, loistakaamme, loistakaa, loistakoot, loistettakoon

-, älä loista, älköön loistako, älkäämme loistako, älkää loistako, älkööt loistako, älköön loistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon loistanut, -, -, olkoot loistaneet, olkoon loistettu

-, -, älköön olko loistanut, -, -, älkööt olko loistaneet, älköön olko loistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

loistaisin, loistaisit, loistaisi, loistaisimme, loistaisitte, loistaisivat, loistettaisiin

en loistaisi, et loistaisi, ei loistaisi, emme loistaisi, ette loistaisi, eivät loistaisi, ei loistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin loistanut, olisit loistanut, olisi loistanut, olisimme loistaneet, olisitte loistaneet, olisivat loistaneet, oltaisiin loistettu

en olisi loistanut, et olisi loistanut, ei olisi loistanut, emme olisi loistaneet, ette olisi loistaneet, eivät olisi loistaneet, ei olisi loistettu

PREZENT POTENȚIAL

loistanen, loistanet, loistanee, loistanemme, loistanette, loistanevat, loistettaneen

en loistane, et loistane, ei loistane, emme loistane, ette loistane, eivät loistane, ei loistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen loistanut, lienet loistanut, lienee loistanut, lienemme loistaneet, lienette loistaneet, lienevät loistaneet, lienee loistettu

en liene loistanut, et liene loistanut, ei liene loistanut, emme liene loistaneet, ette liene loistaneet, eivät liene loistaneet, ei liene loistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: loistaa    FORMA LUNGĂ: loistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: loistaessa   INSTRUCTIV: loistaen  INESIV PASIV: loistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: loistamaan   INESIV: loistamassa  ELATIV: loistamasta

ADESIV: loistamalla  ABESIV: loistamatta  INSTRUCTIV: loistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: loistaminen   PARTITIV: loistaminen

INFINITIVUL CINCI: loistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: loistava  (gen. loistavan)   PASIV: loistettava   (gen. loistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: loistanut                    PASIV: loistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: loistaja (pl.gen. loistajien)  ADJECTIV NEGATIV: loistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): loisto

 

 

lopostaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

lopostan, lopostat, lopostaa, lopostamme, lopostatte, lopostavat, lopostetaan

en loposta, et loposta, ei loposta, emme loposta, ette loposta, eivät loposta, ei loposteta

IMPERFECT INDICATIV

lopostin, lopostit, loposti, lopostimme, lopostitte, lopostivat, lopostettiin

en lopostanut, et lopostanut, ei lopostanut, emme lopostaneet, ette lopostaneet, eivät lopostaneet, ei lopostettu

PERFECT INDICATIV

olen lopostanut, olet lopostanut, on lopostanut, olemme lopostaneet, olette lopostaneet, ovat lopostaneet, on lopostettu

en ole lopostanut, et ole lopostanut, ei ole lopostanut, emme ole lopostaneet, ette ole lopostaneet, eivät ole lopostaneet, ei ole lopostettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin lopostanut, olit lopostanut, oli lopostanut, olimme lopostaneet, olitte lopostaneet, olivat lopostaneet, oli lopostettu

en ollut lopostanut, et ollut lopostanut, ei ollut lopostanut, emme olleet lopostaneet, ette olleet lopostaneet, eivät olleet lopostaneet, ei ollut lopostettu

PREZENT IMPERATIV

-, loposta, lopostakoon, lopostakaamme, lopostakaa, lopostakoot, lopostettakoon

-, älä loposta, älköön lopostako, älkäämme lopostako, älkää lopostako, älkööt lopostako, älköön lopostettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon lopostanut, -, -, olkoot lopostaneet, olkoon lopostettu

-, -, älköön olko lopostanut, -, -, älkööt olko lopostaneet, älköön olko lopostettu

PREZENT CONDIȚIONAL

lopostaisin, lopostaisit, lopostaisi, lopostaisimme, lopostaisitte, lopostaisivat, lopostettaisiin

en lopostaisi, et lopostaisi, ei lopostaisi, emme lopostaisi, ette lopostaisi, eivät lopostaisi, ei lopostettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin lopostanut, olisit lopostanut, olisi lopostanut, olisimme lopostaneet, olisitte lopostaneet, olisivat lopostaneet, oltaisiin lopostettu

en olisi lopostanut, et olisi lopostanut, ei olisi lopostanut, emme olisi lopostaneet, ette olisi lopostaneet, eivät olisi lopostaneet, ei olisi lopostettu

PREZENT POTENȚIAL

lopostanen, lopostanet, lopostanee, lopostanemme, lopostanette, lopostanevat, lopostettaneen

en lopostane, et lopostane, ei lopostane, emme lopostane, ette lopostane, eivät lopostane, ei lopostettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen lopostanut, lienet lopostanut, lienee lopostanut, lienemme lopostaneet, lienette lopostaneet, lienevät lopostaneet, lienee lopostettu

en liene lopostanut, et liene lopostanut, ei liene lopostanut, emme liene lopostaneet, ette liene lopostaneet, eivät liene lopostaneet, ei liene lopostettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: lopostaa    FORMA LUNGĂ: lopostaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: lopostaessa   INSTRUCTIV: lopostaen  INESIV PASIV: lopostettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: lopostamaan   INESIV: lopostamassa  ELATIV: lopostamasta

ADESIV: lopostamalla  ABESIV: lopostamatta  INSTRUCTIV: lopostaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: lopostaminen   PARTITIV: lopostaminen

INFINITIVUL CINCI: lopostamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: lopostava  (gen. lopostavan)   PASIV: lopostettava   (gen. lopostettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: lopostanut                     PASIV: lopostettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: lopostaja (pl.gen. lopostajien)  ADJECTIV NEGATIV: lopostamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): lopostus

 

 

lounastaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

lounastan, lounastat, lounastaa, lounastamme, lounastatte, lounastavat, lounastetaan

en lounasta, et lounasta, ei lounasta, emme lounasta, ette lounasta, eivät lounasta, ei lounasteta

IMPERFECT INDICATIV

lounastin, lounastit, lounasti, lounastimme, lounastitte, lounastivat, lounastettiin

en lounastanut, et lounastanut, ei lounastanut, emme lounastaneet, ette lounastaneet, eivät lounastaneet, ei lounastettu

PERFECT INDICATIV

olen lounastanut, olet lounastanut, on lounastanut, olemme lounastaneet, olette lounastaneet, ovat lounastaneet, on lounastettu

en ole lounastanut, et ole lounastanut, ei ole lounastanut, emme ole lounastaneet, ette ole lounastaneet, eivät ole lounastaneet, ei ole lounastettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin lounastanut, olit lounastanut, oli lounastanut, olimme lounastaneet, olitte lounastaneet, olivat lounastaneet, oli lounastettu

en ollut lounastanut, et ollut lounastanut, ei ollut lounastanut, emme olleet lounastaneet, ette olleet lounastaneet, eivät olleet lounastaneet, ei ollut lounastettu

PREZENT IMPERATIV

-, lounasta, lounastakoon, lounastakaamme, lounastakaa, lounastakoot, lounastettakoon

-, älä lounasta, älköön lounastako, älkäämme lounastako, älkää lounastako, älkööt lounastako, älköön lounastettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon lounastanut, -, -, olkoot lounastaneet, olkoon lounastettu

-, -, älköön olko lounastanut, -, -, älkööt olko lounastaneet, älköön olko lounastettu

PREZENT CONDIȚIONAL

lounastaisin, lounastaisit, lounastaisi, lounastaisimme, lounastaisitte, lounastaisivat, lounastettaisiin

en lounastaisi, et lounastaisi, ei lounastaisi, emme lounastaisi, ette lounastaisi, eivät lounastaisi, ei lounastettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin lounastanut, olisit lounastanut, olisi lounastanut, olisimme lounastaneet, olisitte lounastaneet, olisivat lounastaneet, oltaisiin lounastettu

en olisi lounastanut, et olisi lounastanut, ei olisi lounastanut, emme olisi lounastaneet, ette olisi lounastaneet, eivät olisi lounastaneet, ei olisi lounastettu

PREZENT POTENȚIAL

lounastanen, lounastanet, lounastanee, lounastanemme, lounastanette, lounastanevat, lounastettaneen

en lounastane, et lounastane, ei lounastane, emme lounastane, ette lounastane, eivät lounastane, ei lounastettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen lounastanut, lienet lounastanut, lienee lounastanut, lienemme lounastaneet, lienette lounastaneet, lienevät lounastaneet, lienee lounastettu

en liene lounastanut, et liene lounastanut, ei liene lounastanut, emme liene lounastaneet, ette liene lounastaneet, eivät liene lounastaneet, ei liene lounastettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: lounastaa    FORMA LUNGĂ: lounastaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: lounastaessa   INSTRUCTIV: lounastaen  INESIV PASIV: lounastettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: lounastamaan   INESIV: lounastamassa  ELATIV: lounastamasta

ADESIV: lounastamalla  ABESIV: lounastamatta  INSTRUCTIV: lounastaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: lounastaminen   PARTITIV: lounastaminen

INFINITIVUL CINCI: lounastamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: lounastava  (gen. lounastavan)   PASIV: lounastettava   (gen. lounastettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: lounastanut                      PASIV: lounastettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: lounastaja (pl.gen. lounastajien)  ADJECTIV NEGATIV: lounastamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): lounastus

 

 

luhistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

luhistan, luhistat, luhistaa, luhistamme, luhistatte, luhistavat, luhistetaan

en luhista, et luhista, ei luhista, emme luhista, ette luhista, eivät luhista, ei luhisteta

IMPERFECT INDICATIV

luhistin, luhistit, luhisti, luhistimme, luhistitte, luhistivat, luhistettiin

en luhistanut, et luhistanut, ei luhistanut, emme luhistaneet, ette luhistaneet, eivät luhistaneet, ei luhistettu

PERFECT INDICATIV

olen luhistanut, olet luhistanut, on luhistanut, olemme luhistaneet, olette luhistaneet, ovat luhistaneet, on luhistettu

en ole luhistanut, et ole luhistanut, ei ole luhistanut, emme ole luhistaneet, ette ole luhistaneet, eivät ole luhistaneet, ei ole luhistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin luhistanut, olit luhistanut, oli luhistanut, olimme luhistaneet, olitte luhistaneet, olivat luhistaneet, oli luhistettu

en ollut luhistanut, et ollut luhistanut, ei ollut luhistanut, emme olleet luhistaneet, ette olleet luhistaneet, eivät olleet luhistaneet, ei ollut luhistettu

PREZENT IMPERATIV

-, luhista, luhistakoon, luhistakaamme, luhistakaa, luhistakoot, luhistettakoon

-, älä luhista, älköön luhistako, älkäämme luhistako, älkää luhistako, älkööt luhistako, älköön luhistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon luhistanut, -, -, olkoot luhistaneet, olkoon luhistettu

-, -, älköön olko luhistanut, -, -, älkööt olko luhistaneet, älköön olko luhistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

luhistaisin, luhistaisit, luhistaisi, luhistaisimme, luhistaisitte, luhistaisivat, luhistettaisiin

en luhistaisi, et luhistaisi, ei luhistaisi, emme luhistaisi, ette luhistaisi, eivät luhistaisi, ei luhistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin luhistanut, olisit luhistanut, olisi luhistanut, olisimme luhistaneet, olisitte luhistaneet, olisivat luhistaneet, oltaisiin luhistettu

en olisi luhistanut, et olisi luhistanut, ei olisi luhistanut, emme olisi luhistaneet, ette olisi luhistaneet, eivät olisi luhistaneet, ei olisi luhistettu

PREZENT POTENȚIAL

luhistanen, luhistanet, luhistanee, luhistanemme, luhistanette, luhistanevat, luhistettaneen

en luhistane, et luhistane, ei luhistane, emme luhistane, ette luhistane, eivät luhistane, ei luhistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen luhistanut, lienet luhistanut, lienee luhistanut, lienemme luhistaneet, lienette luhistaneet, lienevät luhistaneet, lienee luhistettu

en liene luhistanut, et liene luhistanut, ei liene luhistanut, emme liene luhistaneet, ette liene luhistaneet, eivät liene luhistaneet, ei liene luhistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: luhistaa    FORMA LUNGĂ: luhistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: luhistaessa   INSTRUCTIV: luhistaen  INESIV PASIV: luhistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: luhistamaan   INESIV: luhistamassa  ELATIV: luhistamasta

ADESIV: luhistamalla  ABESIV: luhistamatta  INSTRUCTIV: luhistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: luhistaminen   PARTITIV: luhistaminen

INFINITIVUL CINCI: luhistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: luhistava  (gen. luhistavan)   PASIV: luhistettava   (gen. luhistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: luhistanut                     PASIV: luhistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: luhistaja (pl.gen. luhistajien)  ADJECTIV NEGATIV: luhistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): luhistus

 

 

luistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

luistan, luistat, luistaa, luistamme, luistatte, luistavat, luistetaan

en luista, et luista, ei luista, emme luista, ette luista, eivät luista, ei luisteta

IMPERFECT INDICATIV

luistin, luistit, luisti, luistimme, luistitte, luistivat, luistettiin

en luistanut, et luistanut, ei luistanut, emme luistaneet, ette luistaneet, eivät luistaneet, ei luistettu

PERFECT INDICATIV

olen luistanut, olet luistanut, on luistanut, olemme luistaneet, olette luistaneet, ovat luistaneet, on luistettu

en ole luistanut, et ole luistanut, ei ole luistanut, emme ole luistaneet, ette ole luistaneet, eivät ole luistaneet, ei ole luistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin luistanut, olit luistanut, oli luistanut, olimme luistaneet, olitte luistaneet, olivat luistaneet, oli luistettu

en ollut luistanut, et ollut luistanut, ei ollut luistanut, emme olleet luistaneet, ette olleet luistaneet, eivät olleet luistaneet, ei ollut luistettu

PREZENT IMPERATIV

-, luista, luistakoon, luistakaamme, luistakaa, luistakoot, luistettakoon

-, älä luista, älköön luistako, älkäämme luistako, älkää luistako, älkööt luistako, älköön luistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon luistanut, -, -, olkoot luistaneet, olkoon luistettu

-, -, älköön olko luistanut, -, -, älkööt olko luistaneet, älköön olko luistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

luistaisin, luistaisit, luistaisi, luistaisimme, luistaisitte, luistaisivat, luistettaisiin

en luistaisi, et luistaisi, ei luistaisi, emme luistaisi, ette luistaisi, eivät luistaisi, ei luistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin luistanut, olisit luistanut, olisi luistanut, olisimme luistaneet, olisitte luistaneet, olisivat luistaneet, oltaisiin luistettu

en olisi luistanut, et olisi luistanut, ei olisi luistanut, emme olisi luistaneet, ette olisi luistaneet, eivät olisi luistaneet, ei olisi luistettu

PREZENT POTENȚIAL

luistanen, luistanet, luistanee, luistanemme, luistanette, luistanevat, luistettaneen

en luistane, et luistane, ei luistane, emme luistane, ette luistane, eivät luistane, ei luistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen luistanut, lienet luistanut, lienee luistanut, lienemme luistaneet, lienette luistaneet, lienevät luistaneet, lienee luistettu

en liene luistanut, et liene luistanut, ei liene luistanut, emme liene luistaneet, ette liene luistaneet, eivät liene luistaneet, ei liene luistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: luistaa    FORMA LUNGĂ: luistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: luistaessa   INSTRUCTIV: luistaen  INESIV PASIV: luistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: luistamaan   INESIV: luistamassa  ELATIV: luistamasta

ADESIV: luistamalla  ABESIV: luistamatta  INSTRUCTIV: luistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: luistaminen   PARTITIV: luistaminen

INFINITIVUL CINCI: luistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: luistava  (gen. luistavan)   PASIV: luistettava   (gen. luistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: luistanut                    PASIV: luistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: luistaja (pl.gen. luistajien)  ADJECTIV NEGATIV: luistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): luisto

 

 

lunastaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

lunastan, lunastat, lunastaa, lunastamme, lunastatte, lunastavat, lunastetaan

en lunasta, et lunasta, ei lunasta, emme lunasta, ette lunasta, eivät lunasta, ei lunasteta

IMPERFECT INDICATIV

lunastin, lunastit, lunasti, lunastimme, lunastitte, lunastivat, lunastettiin

en lunastanut, et lunastanut, ei lunastanut, emme lunastaneet, ette lunastaneet, eivät lunastaneet, ei lunastettu

PERFECT INDICATIV

olen lunastanut, olet lunastanut, on lunastanut, olemme lunastaneet, olette lunastaneet, ovat lunastaneet, on lunastettu

en ole lunastanut, et ole lunastanut, ei ole lunastanut, emme ole lunastaneet, ette ole lunastaneet, eivät ole lunastaneet, ei ole lunastettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin lunastanut, olit lunastanut, oli lunastanut, olimme lunastaneet, olitte lunastaneet, olivat lunastaneet, oli lunastettu

en ollut lunastanut, et ollut lunastanut, ei ollut lunastanut, emme olleet lunastaneet, ette olleet lunastaneet, eivät olleet lunastaneet, ei ollut lunastettu

PREZENT IMPERATIV

-, lunasta, lunastakoon, lunastakaamme, lunastakaa, lunastakoot, lunastettakoon

-, älä lunasta, älköön lunastako, älkäämme lunastako, älkää lunastako, älkööt lunastako, älköön lunastettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon lunastanut, -, -, olkoot lunastaneet, olkoon lunastettu

-, -, älköön olko lunastanut, -, -, älkööt olko lunastaneet, älköön olko lunastettu

PREZENT CONDIȚIONAL

lunastaisin, lunastaisit, lunastaisi, lunastaisimme, lunastaisitte, lunastaisivat, lunastettaisiin

en lunastaisi, et lunastaisi, ei lunastaisi, emme lunastaisi, ette lunastaisi, eivät lunastaisi, ei lunastettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin lunastanut, olisit lunastanut, olisi lunastanut, olisimme lunastaneet, olisitte lunastaneet, olisivat lunastaneet, oltaisiin lunastettu

en olisi lunastanut, et olisi lunastanut, ei olisi lunastanut, emme olisi lunastaneet, ette olisi lunastaneet, eivät olisi lunastaneet, ei olisi lunastettu

PREZENT POTENȚIAL

lunastanen, lunastanet, lunastanee, lunastanemme, lunastanette, lunastanevat, lunastettaneen

en lunastane, et lunastane, ei lunastane, emme lunastane, ette lunastane, eivät lunastane, ei lunastettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen lunastanut, lienet lunastanut, lienee lunastanut, lienemme lunastaneet, lienette lunastaneet, lienevät lunastaneet, lienee lunastettu

en liene lunastanut, et liene lunastanut, ei liene lunastanut, emme liene lunastaneet, ette liene lunastaneet, eivät liene lunastaneet, ei liene lunastettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: lunastaa    FORMA LUNGĂ: lunastaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: lunastaessa   INSTRUCTIV: lunastaen  INESIV PASIV: lunastettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: lunastamaan   INESIV: lunastamassa  ELATIV: lunastamasta

ADESIV: lunastamalla  ABESIV: lunastamatta  INSTRUCTIV: lunastaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: lunastaminen   PARTITIV: lunastaminen

INFINITIVUL CINCI: lunastamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: lunastava  (gen. lunastavan)   PASIV: lunastettava   (gen. lunastettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: lunastanut                     PASIV: lunastettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: lunastaja (pl.gen. lunastajien)  ADJECTIV NEGATIV: lunastamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): lunastus

 

 

luonnistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

luonnistan, luonnistat, luonnistaa, luonnistamme, luonnistatte, luonnistavat, luonnistetaan

en luonnista, et luonnista, ei luonnista, emme luonnista, ette luonnista, eivät luonnista, ei luonnisteta

IMPERFECT INDICATIV

luonnistin, luonnistit, luonnisti, luonnistimme, luonnistitte, luonnistivat, luonnistettiin

en luonnistanut, et luonnistanut, ei luonnistanut, emme luonnistaneet, ette luonnistaneet, eivät luonnistaneet, ei luonnistettu

PERFECT INDICATIV

olen luonnistanut, olet luonnistanut, on luonnistanut, olemme luonnistaneet, olette luonnistaneet, ovat luonnistaneet, on luonnistettu

en ole luonnistanut, et ole luonnistanut, ei ole luonnistanut, emme ole luonnistaneet, ette ole luonnistaneet, eivät ole luonnistaneet, ei ole luonnistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin luonnistanut, olit luonnistanut, oli luonnistanut, olimme luonnistaneet, olitte luonnistaneet, olivat luonnistaneet, oli luonnistettu

en ollut luonnistanut, et ollut luonnistanut, ei ollut luonnistanut, emme olleet luonnistaneet, ette olleet luonnistaneet, eivät olleet luonnistaneet, ei ollut luonnistettu

PREZENT IMPERATIV

-, luonnista, luonnistakoon, luonnistakaamme, luonnistakaa, luonnistakoot, luonnistettakoon

-, älä luonnista, älköön luonnistako, älkäämme luonnistako, älkää luonnistako, älkööt luonnistako, älköön luonnistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon luonnistanut, -, -, olkoot luonnistaneet, olkoon luonnistettu

-, -, älköön olko luonnistanut, -, -, älkööt olko luonnistaneet, älköön olko luonnistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

luonnistaisin, luonnistaisit, luonnistaisi, luonnistaisimme, luonnistaisitte, luonnistaisivat, luonnistettaisiin

en luonnistaisi, et luonnistaisi, ei luonnistaisi, emme luonnistaisi, ette luonnistaisi, eivät luonnistaisi, ei luonnistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin luonnistanut, olisit luonnistanut, olisi luonnistanut, olisimme luonnistaneet, olisitte luonnistaneet, olisivat luonnistaneet, oltaisiin luonnistettu

en olisi luonnistanut, et olisi luonnistanut, ei olisi luonnistanut, emme olisi luonnistaneet, ette olisi luonnistaneet, eivät olisi luonnistaneet, ei olisi luonnistettu

PREZENT POTENȚIAL

luonnistanen, luonnistanet, luonnistanee, luonnistanemme, luonnistanette, luonnistanevat, luonnistettaneen

en luonnistane, et luonnistane, ei luonnistane, emme luonnistane, ette luonnistane, eivät luonnistane, ei luonnistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen luonnistanut, lienet luonnistanut, lienee luonnistanut, lienemme luonnistaneet, lienette luonnistaneet, lienevät luonnistaneet, lienee luonnistettu

en liene luonnistanut, et liene luonnistanut, ei liene luonnistanut, emme liene luonnistaneet, ette liene luonnistaneet, eivät liene luonnistaneet, ei liene luonnistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: luonnistaa    FORMA LUNGĂ: luonnistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: luonnistaessa   INSTRUCTIV: luonnistaen  INESIV PASIV: luonnistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: luonnistamaan   INESIV: luonnistamassa  ELATIV: luonnistamasta

ADESIV: luonnistamalla  ABESIV: luonnistamatta  INSTRUCTIV: luonnistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: luonnistaminen   PARTITIV: luonnistaminen

INFINITIVUL CINCI: luonnistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: luonnistava  (gen. luonnistavan)   PASIV: luonnistettava   (gen. luonnistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: luonnistanut                       PASIV: luonnistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: luonnistaja (pl.gen. luonnistajien)  ADJECTIV NEGATIV: luonnistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): luonnistus

 

 

luonnostaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

luonnostan, luonnostat, luonnostaa, luonnostamme, luonnostatte, luonnostavat, luonnostetaan

en luonnosta, et luonnosta, ei luonnosta, emme luonnosta, ette luonnosta, eivät luonnosta, ei luonnosteta

IMPERFECT INDICATIV

luonnostin, luonnostit, luonnosti, luonnostimme, luonnostitte, luonnostivat, luonnostettiin

en luonnostanut, et luonnostanut, ei luonnostanut, emme luonnostaneet, ette luonnostaneet, eivät luonnostaneet, ei luonnostettu

PERFECT INDICATIV

olen luonnostanut, olet luonnostanut, on luonnostanut, olemme luonnostaneet, olette luonnostaneet, ovat luonnostaneet, on luonnostettu

en ole luonnostanut, et ole luonnostanut, ei ole luonnostanut, emme ole luonnostaneet, ette ole luonnostaneet, eivät ole luonnostaneet, ei ole luonnostettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin luonnostanut, olit luonnostanut, oli luonnostanut, olimme luonnostaneet, olitte luonnostaneet, olivat luonnostaneet, oli luonnostettu

en ollut luonnostanut, et ollut luonnostanut, ei ollut luonnostanut, emme olleet luonnostaneet, ette olleet luonnostaneet, eivät olleet luonnostaneet, ei ollut luonnostettu

PREZENT IMPERATIV

-, luonnosta, luonnostakoon, luonnostakaamme, luonnostakaa, luonnostakoot, luonnostettakoon

-, älä luonnosta, älköön luonnostako, älkäämme luonnostako, älkää luonnostako, älkööt luonnostako, älköön luonnostettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon luonnostanut, -, -, olkoot luonnostaneet, olkoon luonnostettu

-, -, älköön olko luonnostanut, -, -, älkööt olko luonnostaneet, älköön olko luonnostettu

PREZENT CONDIȚIONAL

luonnostaisin, luonnostaisit, luonnostaisi, luonnostaisimme, luonnostaisitte, luonnostaisivat, luonnostettaisiin

en luonnostaisi, et luonnostaisi, ei luonnostaisi, emme luonnostaisi, ette luonnostaisi, eivät luonnostaisi, ei luonnostettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin luonnostanut, olisit luonnostanut, olisi luonnostanut, olisimme luonnostaneet, olisitte luonnostaneet, olisivat luonnostaneet, oltaisiin luonnostettu

en olisi luonnostanut, et olisi luonnostanut, ei olisi luonnostanut, emme olisi luonnostaneet, ette olisi luonnostaneet, eivät olisi luonnostaneet, ei olisi luonnostettu

PREZENT POTENȚIAL

luonnostanen, luonnostanet, luonnostanee, luonnostanemme, luonnostanette, luonnostanevat, luonnostettaneen

en luonnostane, et luonnostane, ei luonnostane, emme luonnostane, ette luonnostane, eivät luonnostane, ei luonnostettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen luonnostanut, lienet luonnostanut, lienee luonnostanut, lienemme luonnostaneet, lienette luonnostaneet, lienevät luonnostaneet, lienee luonnostettu

en liene luonnostanut, et liene luonnostanut, ei liene luonnostanut, emme liene luonnostaneet, ette liene luonnostaneet, eivät liene luonnostaneet, ei liene luonnostettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: luonnostaa    FORMA LUNGĂ: luonnostaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: luonnostaessa   INSTRUCTIV: luonnostaen  INESIV PASIV: luonnostettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: luonnostamaan   INESIV: luonnostamassa  ELATIV: luonnostamasta

ADESIV: luonnostamalla  ABESIV: luonnostamatta  INSTRUCTIV: luonnostaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: luonnostaminen   PARTITIV: luonnostaminen

INFINITIVUL CINCI: luonnostamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: luonnostava  (gen. luonnostavan)   PASIV: luonnostettava   (gen. luonnostettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: luonnostanut                       PASIV: luonnostettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: luonnostaja (pl.gen. luonnostajien)  ADJECTIV NEGATIV: luonnostamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): luonnostus

 

 

mahdollistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

mahdollistan, mahdollistat, mahdollistaa, mahdollistamme, mahdollistatte, mahdollistavat, mahdollistetaan

en mahdollista, et mahdollista, ei mahdollista, emme mahdollista, ette mahdollista, eivät mahdollista, ei mahdollisteta

IMPERFECT INDICATIV

mahdollistin, mahdollistit, mahdollisti, mahdollistimme, mahdollistitte, mahdollistivat, mahdollistettiin

en mahdollistanut, et mahdollistanut, ei mahdollistanut, emme mahdollistaneet, ette mahdollistaneet, eivät mahdollistaneet, ei mahdollistettu

PERFECT INDICATIV

olen mahdollistanut, olet mahdollistanut, on mahdollistanut, olemme mahdollistaneet, olette mahdollistaneet, ovat mahdollistaneet, on mahdollistettu

en ole mahdollistanut, et ole mahdollistanut, ei ole mahdollistanut, emme ole mahdollistaneet, ette ole mahdollistaneet, eivät ole mahdollistaneet, ei ole mahdollistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin mahdollistanut, olit mahdollistanut, oli mahdollistanut, olimme mahdollistaneet, olitte mahdollistaneet, olivat mahdollistaneet, oli mahdollistettu

en ollut mahdollistanut, et ollut mahdollistanut, ei ollut mahdollistanut, emme olleet mahdollistaneet, ette olleet mahdollistaneet, eivät olleet mahdollistaneet, ei ollut mahdollistettu

PREZENT IMPERATIV

-, mahdollista, mahdollistakoon, mahdollistakaamme, mahdollistakaa, mahdollistakoot, mahdollistettakoon

-, älä mahdollista, älköön mahdollistako, älkäämme mahdollistako, älkää mahdollistako, älkööt mahdollistako, älköön mahdollistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon mahdollistanut, -, -, olkoot mahdollistaneet, olkoon mahdollistettu

-, -, älköön olko mahdollistanut, -, -, älkööt olko mahdollistaneet, älköön olko mahdollistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

mahdollistaisin, mahdollistaisit, mahdollistaisi, mahdollistaisimme, mahdollistaisitte, mahdollistaisivat, mahdollistettaisiin

en mahdollistaisi, et mahdollistaisi, ei mahdollistaisi, emme mahdollistaisi, ette mahdollistaisi, eivät mahdollistaisi, ei mahdollistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin mahdollistanut, olisit mahdollistanut, olisi mahdollistanut, olisimme mahdollistaneet, olisitte mahdollistaneet, olisivat mahdollistaneet, oltaisiin mahdollistettu

en olisi mahdollistanut, et olisi mahdollistanut, ei olisi mahdollistanut, emme olisi mahdollistaneet, ette olisi mahdollistaneet, eivät olisi mahdollistaneet, ei olisi mahdollistettu

PREZENT POTENȚIAL

mahdollistanen, mahdollistanet, mahdollistanee, mahdollistanemme, mahdollistanette, mahdollistanevat, mahdollistettaneen

en mahdollistane, et mahdollistane, ei mahdollistane, emme mahdollistane, ette mahdollistane, eivät mahdollistane, ei mahdollistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen mahdollistanut, lienet mahdollistanut, lienee mahdollistanut, lienemme mahdollistaneet, lienette mahdollistaneet, lienevät mahdollistaneet, lienee mahdollistettu

en liene mahdollistanut, et liene mahdollistanut, ei liene mahdollistanut, emme liene mahdollistaneet, ette liene mahdollistaneet, eivät liene mahdollistaneet, ei liene mahdollistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: mahdollistaa    FORMA LUNGĂ: mahdollistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: mahdollistaessa   INSTRUCTIV: mahdollistaen  INESIV PASIV: mahdollistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: mahdollistamaan   INESIV: mahdollistamassa  ELATIV: mahdollistamasta

ADESIV: mahdollistamalla  ABESIV: mahdollistamatta  INSTRUCTIV: mahdollistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: mahdollistaminen   PARTITIV: mahdollistaminen

INFINITIVUL CINCI: mahdollistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: mahdollistava  (gen. mahdollistavan)   PASIV: mahdollistettava   (gen. mahdollistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: mahdollistanut                         PASIV: mahdollistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: mahdollistaja (pl.gen. mahdollistajien)  ADJECTIV NEGATIV: mahdollistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): mahdollistus

 

 

mainostaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

mainostan, mainostat, mainostaa, mainostamme, mainostatte, mainostavat, mainostetaan

en mainosta, et mainosta, ei mainosta, emme mainosta, ette mainosta, eivät mainosta, ei mainosteta

IMPERFECT INDICATIV

mainostin, mainostit, mainosti, mainostimme, mainostitte, mainostivat, mainostettiin

en mainostanut, et mainostanut, ei mainostanut, emme mainostaneet, ette mainostaneet, eivät mainostaneet, ei mainostettu

PERFECT INDICATIV

olen mainostanut, olet mainostanut, on mainostanut, olemme mainostaneet, olette mainostaneet, ovat mainostaneet, on mainostettu

en ole mainostanut, et ole mainostanut, ei ole mainostanut, emme ole mainostaneet, ette ole mainostaneet, eivät ole mainostaneet, ei ole mainostettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin mainostanut, olit mainostanut, oli mainostanut, olimme mainostaneet, olitte mainostaneet, olivat mainostaneet, oli mainostettu

en ollut mainostanut, et ollut mainostanut, ei ollut mainostanut, emme olleet mainostaneet, ette olleet mainostaneet, eivät olleet mainostaneet, ei ollut mainostettu

PREZENT IMPERATIV

-, mainosta, mainostakoon, mainostakaamme, mainostakaa, mainostakoot, mainostettakoon

-, älä mainosta, älköön mainostako, älkäämme mainostako, älkää mainostako, älkööt mainostako, älköön mainostettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon mainostanut, -, -, olkoot mainostaneet, olkoon mainostettu

-, -, älköön olko mainostanut, -, -, älkööt olko mainostaneet, älköön olko mainostettu

PREZENT CONDIȚIONAL

mainostaisin, mainostaisit, mainostaisi, mainostaisimme, mainostaisitte, mainostaisivat, mainostettaisiin

en mainostaisi, et mainostaisi, ei mainostaisi, emme mainostaisi, ette mainostaisi, eivät mainostaisi, ei mainostettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin mainostanut, olisit mainostanut, olisi mainostanut, olisimme mainostaneet, olisitte mainostaneet, olisivat mainostaneet, oltaisiin mainostettu

en olisi mainostanut, et olisi mainostanut, ei olisi mainostanut, emme olisi mainostaneet, ette olisi mainostaneet, eivät olisi mainostaneet, ei olisi mainostettu

PREZENT POTENȚIAL

mainostanen, mainostanet, mainostanee, mainostanemme, mainostanette, mainostanevat, mainostettaneen

en mainostane, et mainostane, ei mainostane, emme mainostane, ette mainostane, eivät mainostane, ei mainostettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen mainostanut, lienet mainostanut, lienee mainostanut, lienemme mainostaneet, lienette mainostaneet, lienevät mainostaneet, lienee mainostettu

en liene mainostanut, et liene mainostanut, ei liene mainostanut, emme liene mainostaneet, ette liene mainostaneet, eivät liene mainostaneet, ei liene mainostettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: mainostaa    FORMA LUNGĂ: mainostaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: mainostaessa   INSTRUCTIV: mainostaen  INESIV PASIV: mainostettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: mainostamaan   INESIV: mainostamassa  ELATIV: mainostamasta

ADESIV: mainostamalla  ABESIV: mainostamatta  INSTRUCTIV: mainostaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: mainostaminen   PARTITIV: mainostaminen

INFINITIVUL CINCI: mainostamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: mainostava  (gen. mainostavan)   PASIV: mainostettava   (gen. mainostettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: mainostanut                      PASIV: mainostettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: mainostaja (pl.gen. mainostajien)  ADJECTIV NEGATIV: mainostamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): mainostus

 

 

marjastaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

marjastan, marjastat, marjastaa, marjastamme, marjastatte, marjastavat, marjastetaan

en marjasta, et marjasta, ei marjasta, emme marjasta, ette marjasta, eivät marjasta, ei marjasteta

IMPERFECT INDICATIV

marjastin, marjastit, marjasti, marjastimme, marjastitte, marjastivat, marjastettiin

en marjastanut, et marjastanut, ei marjastanut, emme marjastaneet, ette marjastaneet, eivät marjastaneet, ei marjastettu

PERFECT INDICATIV

olen marjastanut, olet marjastanut, on marjastanut, olemme marjastaneet, olette marjastaneet, ovat marjastaneet, on marjastettu

en ole marjastanut, et ole marjastanut, ei ole marjastanut, emme ole marjastaneet, ette ole marjastaneet, eivät ole marjastaneet, ei ole marjastettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin marjastanut, olit marjastanut, oli marjastanut, olimme marjastaneet, olitte marjastaneet, olivat marjastaneet, oli marjastettu

en ollut marjastanut, et ollut marjastanut, ei ollut marjastanut, emme olleet marjastaneet, ette olleet marjastaneet, eivät olleet marjastaneet, ei ollut marjastettu

PREZENT IMPERATIV

-, marjasta, marjastakoon, marjastakaamme, marjastakaa, marjastakoot, marjastettakoon

-, älä marjasta, älköön marjastako, älkäämme marjastako, älkää marjastako, älkööt marjastako, älköön marjastettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon marjastanut, -, -, olkoot marjastaneet, olkoon marjastettu

-, -, älköön olko marjastanut, -, -, älkööt olko marjastaneet, älköön olko marjastettu

PREZENT CONDIȚIONAL

marjastaisin, marjastaisit, marjastaisi, marjastaisimme, marjastaisitte, marjastaisivat, marjastettaisiin

en marjastaisi, et marjastaisi, ei marjastaisi, emme marjastaisi, ette marjastaisi, eivät marjastaisi, ei marjastettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin marjastanut, olisit marjastanut, olisi marjastanut, olisimme marjastaneet, olisitte marjastaneet, olisivat marjastaneet, oltaisiin marjastettu

en olisi marjastanut, et olisi marjastanut, ei olisi marjastanut, emme olisi marjastaneet, ette olisi marjastaneet, eivät olisi marjastaneet, ei olisi marjastettu

PREZENT POTENȚIAL

marjastanen, marjastanet, marjastanee, marjastanemme, marjastanette, marjastanevat, marjastettaneen

en marjastane, et marjastane, ei marjastane, emme marjastane, ette marjastane, eivät marjastane, ei marjastettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen marjastanut, lienet marjastanut, lienee marjastanut, lienemme marjastaneet, lienette marjastaneet, lienevät marjastaneet, lienee marjastettu

en liene marjastanut, et liene marjastanut, ei liene marjastanut, emme liene marjastaneet, ette liene marjastaneet, eivät liene marjastaneet, ei liene marjastettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: marjastaa    FORMA LUNGĂ: marjastaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: marjastaessa   INSTRUCTIV: marjastaen  INESIV PASIV: marjastettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: marjastamaan   INESIV: marjastamassa  ELATIV: marjastamasta

ADESIV: marjastamalla  ABESIV: marjastamatta  INSTRUCTIV: marjastaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: marjastaminen   PARTITIV: marjastaminen

INFINITIVUL CINCI: marjastamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: marjastava  (gen. marjastavan)   PASIV: marjastettava   (gen. marjastettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: marjastanut                      PASIV: marjastettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: marjastaja (pl.gen. marjastajien)  ADJECTIV NEGATIV: marjastamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): marjastus

 

 

matemaattistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

matemaattistan, matemaattistat, matemaattistaa, matemaattistamme, matemaattistatte, matemaattistavat, matemaattistetaan

en matemaattista, et matemaattista, ei matemaattista, emme matemaattista, ette matemaattista, eivät matemaattista, ei matemaattisteta

IMPERFECT INDICATIV

matemaattistin, matemaattistit, matemaattisti, matemaattistimme, matemaattistitte, matemaattistivat, matemaattistettiin

en matemaattistanut, et matemaattistanut, ei matemaattistanut, emme matemaattistaneet, ette matemaattistaneet, eivät matemaattistaneet, ei matemaattistettu

PERFECT INDICATIV

olen matemaattistanut, olet matemaattistanut, on matemaattistanut, olemme matemaattistaneet, olette matemaattistaneet, ovat matemaattistaneet, on matemaattistettu

en ole matemaattistanut, et ole matemaattistanut, ei ole matemaattistanut, emme ole matemaattistaneet, ette ole matemaattistaneet, eivät ole matemaattistaneet, ei ole matemaattistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin matemaattistanut, olit matemaattistanut, oli matemaattistanut, olimme matemaattistaneet, olitte matemaattistaneet, olivat matemaattistaneet, oli matemaattistettu

en ollut matemaattistanut, et ollut matemaattistanut, ei ollut matemaattistanut, emme olleet matemaattistaneet, ette olleet matemaattistaneet, eivät olleet matemaattistaneet, ei ollut matemaattistettu

PREZENT IMPERATIV

-, matemaattista, matemaattistakoon, matemaattistakaamme, matemaattistakaa, matemaattistakoot, matemaattistettakoon

-, älä matemaattista, älköön matemaattistako, älkäämme matemaattistako, älkää matemaattistako, älkööt matemaattistako, älköön matemaattistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon matemaattistanut, -, -, olkoot matemaattistaneet, olkoon matemaattistettu

-, -, älköön olko matemaattistanut, -, -, älkööt olko matemaattistaneet, älköön olko matemaattistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

matemaattistaisin, matemaattistaisit, matemaattistaisi, matemaattistaisimme, matemaattistaisitte, matemaattistaisivat, matemaattistettaisiin

en matemaattistaisi, et matemaattistaisi, ei matemaattistaisi, emme matemaattistaisi, ette matemaattistaisi, eivät matemaattistaisi, ei matemaattistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin matemaattistanut, olisit matemaattistanut, olisi matemaattistanut, olisimme matemaattistaneet, olisitte matemaattistaneet, olisivat matemaattistaneet, oltaisiin matemaattistettu

en olisi matemaattistanut, et olisi matemaattistanut, ei olisi matemaattistanut, emme olisi matemaattistaneet, ette olisi matemaattistaneet, eivät olisi matemaattistaneet, ei olisi matemaattistettu

PREZENT POTENȚIAL

matemaattistanen, matemaattistanet, matemaattistanee, matemaattistanemme, matemaattistanette, matemaattistanevat, matemaattistettaneen

en matemaattistane, et matemaattistane, ei matemaattistane, emme matemaattistane, ette matemaattistane, eivät matemaattistane, ei matemaattistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen matemaattistanut, lienet matemaattistanut, lienee matemaattistanut, lienemme matemaattistaneet, lienette matemaattistaneet, lienevät matemaattistaneet, lienee matemaattistettu

en liene matemaattistanut, et liene matemaattistanut, ei liene matemaattistanut, emme liene matemaattistaneet, ette liene matemaattistaneet, eivät liene matemaattistaneet, ei liene matemaattistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: matemaattistaa    FORMA LUNGĂ: matemaattistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: matemaattistaessa   INSTRUCTIV: matemaattistaen  INESIV PASIV: matemaattistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: matemaattistamaan   INESIV: matemaattistamassa  ELATIV: matemaattistamasta

ADESIV: matemaattistamalla  ABESIV: matemaattistamatta  INSTRUCTIV: matemaattistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: matemaattistaminen   PARTITIV: matemaattistaminen

INFINITIVUL CINCI: matemaattistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: matemaattistava  (gen. matemaattistavan)   PASIV: matemaattistettava   (gen. matemaattistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: matemaattistanut                           PASIV: matemaattistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: matemaattistaja (pl.gen. matemaattistajien)  ADJECTIV NEGATIV: matemaattistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): matemaattistus

 

 

materiaalistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

materiaalistan, materiaalistat, materiaalistaa, materiaalistamme, materiaalistatte, materiaalistavat, materiaalistetaan

en materiaalista, et materiaalista, ei materiaalista, emme materiaalista, ette materiaalista, eivät materiaalista, ei materiaalisteta

IMPERFECT INDICATIV

materiaalistin, materiaalistit, materiaalisti, materiaalistimme, materiaalistitte, materiaalistivat, materiaalistettiin

en materiaalistanut, et materiaalistanut, ei materiaalistanut, emme materiaalistaneet, ette materiaalistaneet, eivät materiaalistaneet, ei materiaalistettu

PERFECT INDICATIV

olen materiaalistanut, olet materiaalistanut, on materiaalistanut, olemme materiaalistaneet, olette materiaalistaneet, ovat materiaalistaneet, on materiaalistettu

en ole materiaalistanut, et ole materiaalistanut, ei ole materiaalistanut, emme ole materiaalistaneet, ette ole materiaalistaneet, eivät ole materiaalistaneet, ei ole materiaalistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin materiaalistanut, olit materiaalistanut, oli materiaalistanut, olimme materiaalistaneet, olitte materiaalistaneet, olivat materiaalistaneet, oli materiaalistettu

en ollut materiaalistanut, et ollut materiaalistanut, ei ollut materiaalistanut, emme olleet materiaalistaneet, ette olleet materiaalistaneet, eivät olleet materiaalistaneet, ei ollut materiaalistettu

PREZENT IMPERATIV

-, materiaalista, materiaalistakoon, materiaalistakaamme, materiaalistakaa, materiaalistakoot, materiaalistettakoon

-, älä materiaalista, älköön materiaalistako, älkäämme materiaalistako, älkää materiaalistako, älkööt materiaalistako, älköön materiaalistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon materiaalistanut, -, -, olkoot materiaalistaneet, olkoon materiaalistettu

-, -, älköön olko materiaalistanut, -, -, älkööt olko materiaalistaneet, älköön olko materiaalistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

materiaalistaisin, materiaalistaisit, materiaalistaisi, materiaalistaisimme, materiaalistaisitte, materiaalistaisivat, materiaalistettaisiin

en materiaalistaisi, et materiaalistaisi, ei materiaalistaisi, emme materiaalistaisi, ette materiaalistaisi, eivät materiaalistaisi, ei materiaalistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin materiaalistanut, olisit materiaalistanut, olisi materiaalistanut, olisimme materiaalistaneet, olisitte materiaalistaneet, olisivat materiaalistaneet, oltaisiin materiaalistettu

en olisi materiaalistanut, et olisi materiaalistanut, ei olisi materiaalistanut, emme olisi materiaalistaneet, ette olisi materiaalistaneet, eivät olisi materiaalistaneet, ei olisi materiaalistettu

PREZENT POTENȚIAL

materiaalistanen, materiaalistanet, materiaalistanee, materiaalistanemme, materiaalistanette, materiaalistanevat, materiaalistettaneen

en materiaalistane, et materiaalistane, ei materiaalistane, emme materiaalistane, ette materiaalistane, eivät materiaalistane, ei materiaalistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen materiaalistanut, lienet materiaalistanut, lienee materiaalistanut, lienemme materiaalistaneet, lienette materiaalistaneet, lienevät materiaalistaneet, lienee materiaalistettu

en liene materiaalistanut, et liene materiaalistanut, ei liene materiaalistanut, emme liene materiaalistaneet, ette liene materiaalistaneet, eivät liene materiaalistaneet, ei liene materiaalistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: materiaalistaa    FORMA LUNGĂ: materiaalistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: materiaalistaessa   INSTRUCTIV: materiaalistaen  INESIV PASIV: materiaalistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: materiaalistamaan   INESIV: materiaalistamassa  ELATIV: materiaalistamasta

ADESIV: materiaalistamalla  ABESIV: materiaalistamatta  INSTRUCTIV: materiaalistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: materiaalistaminen   PARTITIV: materiaalistaminen

INFINITIVUL CINCI: materiaalistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: materiaalistava  (gen. materiaalistavan)   PASIV: materiaalistettava   (gen. materiaalistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: materiaalistanut                           PASIV: materiaalistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: materiaalistaja (pl.gen. materiaalistajien)  ADJECTIV NEGATIV: materiaalistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): materiaalistus

 

 

matkustaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

matkustan, matkustat, matkustaa, matkustamme, matkustatte, matkustavat, matkustetaan

en matkusta, et matkusta, ei matkusta, emme matkusta, ette matkusta, eivät matkusta, ei matkusteta

IMPERFECT INDICATIV

matkustin, matkustit, matkusti, matkustimme, matkustitte, matkustivat, matkustettiin

en matkustanut, et matkustanut, ei matkustanut, emme matkustaneet, ette matkustaneet, eivät matkustaneet, ei matkustettu

PERFECT INDICATIV

olen matkustanut, olet matkustanut, on matkustanut, olemme matkustaneet, olette matkustaneet, ovat matkustaneet, on matkustettu

en ole matkustanut, et ole matkustanut, ei ole matkustanut, emme ole matkustaneet, ette ole matkustaneet, eivät ole matkustaneet, ei ole matkustettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin matkustanut, olit matkustanut, oli matkustanut, olimme matkustaneet, olitte matkustaneet, olivat matkustaneet, oli matkustettu

en ollut matkustanut, et ollut matkustanut, ei ollut matkustanut, emme olleet matkustaneet, ette olleet matkustaneet, eivät olleet matkustaneet, ei ollut matkustettu

PREZENT IMPERATIV

-, matkusta, matkustakoon, matkustakaamme, matkustakaa, matkustakoot, matkustettakoon

-, älä matkusta, älköön matkustako, älkäämme matkustako, älkää matkustako, älkööt matkustako, älköön matkustettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon matkustanut, -, -, olkoot matkustaneet, olkoon matkustettu

-, -, älköön olko matkustanut, -, -, älkööt olko matkustaneet, älköön olko matkustettu

PREZENT CONDIȚIONAL

matkustaisin, matkustaisit, matkustaisi, matkustaisimme, matkustaisitte, matkustaisivat, matkustettaisiin

en matkustaisi, et matkustaisi, ei matkustaisi, emme matkustaisi, ette matkustaisi, eivät matkustaisi, ei matkustettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin matkustanut, olisit matkustanut, olisi matkustanut, olisimme matkustaneet, olisitte matkustaneet, olisivat matkustaneet, oltaisiin matkustettu

en olisi matkustanut, et olisi matkustanut, ei olisi matkustanut, emme olisi matkustaneet, ette olisi matkustaneet, eivät olisi matkustaneet, ei olisi matkustettu

PREZENT POTENȚIAL

matkustanen, matkustanet, matkustanee, matkustanemme, matkustanette, matkustanevat, matkustettaneen

en matkustane, et matkustane, ei matkustane, emme matkustane, ette matkustane, eivät matkustane, ei matkustettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen matkustanut, lienet matkustanut, lienee matkustanut, lienemme matkustaneet, lienette matkustaneet, lienevät matkustaneet, lienee matkustettu

en liene matkustanut, et liene matkustanut, ei liene matkustanut, emme liene matkustaneet, ette liene matkustaneet, eivät liene matkustaneet, ei liene matkustettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: matkustaa    FORMA LUNGĂ: matkustaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: matkustaessa   INSTRUCTIV: matkustaen  INESIV PASIV: matkustettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: matkustamaan   INESIV: matkustamassa  ELATIV: matkustamasta

ADESIV: matkustamalla  ABESIV: matkustamatta  INSTRUCTIV: matkustaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: matkustaminen   PARTITIV: matkustaminen

INFINITIVUL CINCI: matkustamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: matkustava  (gen. matkustavan)   PASIV: matkustettava   (gen. matkustettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: matkustanut                      PASIV: matkustettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: matkustaja (pl.gen. matkustajien)  ADJECTIV NEGATIV: matkustamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): matkustus

 

 

mekaanistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

mekaanistan, mekaanistat, mekaanistaa, mekaanistamme, mekaanistatte, mekaanistavat, mekaanistetaan

en mekaanista, et mekaanista, ei mekaanista, emme mekaanista, ette mekaanista, eivät mekaanista, ei mekaanisteta

IMPERFECT INDICATIV

mekaanistin, mekaanistit, mekaanisti, mekaanistimme, mekaanistitte, mekaanistivat, mekaanistettiin

en mekaanistanut, et mekaanistanut, ei mekaanistanut, emme mekaanistaneet, ette mekaanistaneet, eivät mekaanistaneet, ei mekaanistettu

PERFECT INDICATIV

olen mekaanistanut, olet mekaanistanut, on mekaanistanut, olemme mekaanistaneet, olette mekaanistaneet, ovat mekaanistaneet, on mekaanistettu

en ole mekaanistanut, et ole mekaanistanut, ei ole mekaanistanut, emme ole mekaanistaneet, ette ole mekaanistaneet, eivät ole mekaanistaneet, ei ole mekaanistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin mekaanistanut, olit mekaanistanut, oli mekaanistanut, olimme mekaanistaneet, olitte mekaanistaneet, olivat mekaanistaneet, oli mekaanistettu

en ollut mekaanistanut, et ollut mekaanistanut, ei ollut mekaanistanut, emme olleet mekaanistaneet, ette olleet mekaanistaneet, eivät olleet mekaanistaneet, ei ollut mekaanistettu

PREZENT IMPERATIV

-, mekaanista, mekaanistakoon, mekaanistakaamme, mekaanistakaa, mekaanistakoot, mekaanistettakoon

-, älä mekaanista, älköön mekaanistako, älkäämme mekaanistako, älkää mekaanistako, älkööt mekaanistako, älköön mekaanistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon mekaanistanut, -, -, olkoot mekaanistaneet, olkoon mekaanistettu

-, -, älköön olko mekaanistanut, -, -, älkööt olko mekaanistaneet, älköön olko mekaanistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

mekaanistaisin, mekaanistaisit, mekaanistaisi, mekaanistaisimme, mekaanistaisitte, mekaanistaisivat, mekaanistettaisiin

en mekaanistaisi, et mekaanistaisi, ei mekaanistaisi, emme mekaanistaisi, ette mekaanistaisi, eivät mekaanistaisi, ei mekaanistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin mekaanistanut, olisit mekaanistanut, olisi mekaanistanut, olisimme mekaanistaneet, olisitte mekaanistaneet, olisivat mekaanistaneet, oltaisiin mekaanistettu

en olisi mekaanistanut, et olisi mekaanistanut, ei olisi mekaanistanut, emme olisi mekaanistaneet, ette olisi mekaanistaneet, eivät olisi mekaanistaneet, ei olisi mekaanistettu

PREZENT POTENȚIAL

mekaanistanen, mekaanistanet, mekaanistanee, mekaanistanemme, mekaanistanette, mekaanistanevat, mekaanistettaneen

en mekaanistane, et mekaanistane, ei mekaanistane, emme mekaanistane, ette mekaanistane, eivät mekaanistane, ei mekaanistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen mekaanistanut, lienet mekaanistanut, lienee mekaanistanut, lienemme mekaanistaneet, lienette mekaanistaneet, lienevät mekaanistaneet, lienee mekaanistettu

en liene mekaanistanut, et liene mekaanistanut, ei liene mekaanistanut, emme liene mekaanistaneet, ette liene mekaanistaneet, eivät liene mekaanistaneet, ei liene mekaanistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: mekaanistaa    FORMA LUNGĂ: mekaanistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: mekaanistaessa   INSTRUCTIV: mekaanistaen  INESIV PASIV: mekaanistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: mekaanistamaan   INESIV: mekaanistamassa  ELATIV: mekaanistamasta

ADESIV: mekaanistamalla  ABESIV: mekaanistamatta  INSTRUCTIV: mekaanistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: mekaanistaminen   PARTITIV: mekaanistaminen

INFINITIVUL CINCI: mekaanistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: mekaanistava  (gen. mekaanistavan)   PASIV: mekaanistettava   (gen. mekaanistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: mekaanistanut                        PASIV: mekaanistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: mekaanistaja (pl.gen. mekaanistajien)  ADJECTIV NEGATIV: mekaanistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): mekaanistus

 

 

mekastaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

mekastan, mekastat, mekastaa, mekastamme, mekastatte, mekastavat, mekastetaan

en mekasta, et mekasta, ei mekasta, emme mekasta, ette mekasta, eivät mekasta, ei mekasteta

IMPERFECT INDICATIV

mekastin, mekastit, mekasti, mekastimme, mekastitte, mekastivat, mekastettiin

en mekastanut, et mekastanut, ei mekastanut, emme mekastaneet, ette mekastaneet, eivät mekastaneet, ei mekastettu

PERFECT INDICATIV

olen mekastanut, olet mekastanut, on mekastanut, olemme mekastaneet, olette mekastaneet, ovat mekastaneet, on mekastettu

en ole mekastanut, et ole mekastanut, ei ole mekastanut, emme ole mekastaneet, ette ole mekastaneet, eivät ole mekastaneet, ei ole mekastettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin mekastanut, olit mekastanut, oli mekastanut, olimme mekastaneet, olitte mekastaneet, olivat mekastaneet, oli mekastettu

en ollut mekastanut, et ollut mekastanut, ei ollut mekastanut, emme olleet mekastaneet, ette olleet mekastaneet, eivät olleet mekastaneet, ei ollut mekastettu

PREZENT IMPERATIV

-, mekasta, mekastakoon, mekastakaamme, mekastakaa, mekastakoot, mekastettakoon

-, älä mekasta, älköön mekastako, älkäämme mekastako, älkää mekastako, älkööt mekastako, älköön mekastettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon mekastanut, -, -, olkoot mekastaneet, olkoon mekastettu

-, -, älköön olko mekastanut, -, -, älkööt olko mekastaneet, älköön olko mekastettu

PREZENT CONDIȚIONAL

mekastaisin, mekastaisit, mekastaisi, mekastaisimme, mekastaisitte, mekastaisivat, mekastettaisiin

en mekastaisi, et mekastaisi, ei mekastaisi, emme mekastaisi, ette mekastaisi, eivät mekastaisi, ei mekastettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin mekastanut, olisit mekastanut, olisi mekastanut, olisimme mekastaneet, olisitte mekastaneet, olisivat mekastaneet, oltaisiin mekastettu

en olisi mekastanut, et olisi mekastanut, ei olisi mekastanut, emme olisi mekastaneet, ette olisi mekastaneet, eivät olisi mekastaneet, ei olisi mekastettu

PREZENT POTENȚIAL

mekastanen, mekastanet, mekastanee, mekastanemme, mekastanette, mekastanevat, mekastettaneen

en mekastane, et mekastane, ei mekastane, emme mekastane, ette mekastane, eivät mekastane, ei mekastettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen mekastanut, lienet mekastanut, lienee mekastanut, lienemme mekastaneet, lienette mekastaneet, lienevät mekastaneet, lienee mekastettu

en liene mekastanut, et liene mekastanut, ei liene mekastanut, emme liene mekastaneet, ette liene mekastaneet, eivät liene mekastaneet, ei liene mekastettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: mekastaa    FORMA LUNGĂ: mekastaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: mekastaessa   INSTRUCTIV: mekastaen  INESIV PASIV: mekastettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: mekastamaan   INESIV: mekastamassa  ELATIV: mekastamasta

ADESIV: mekastamalla  ABESIV: mekastamatta  INSTRUCTIV: mekastaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: mekastaminen   PARTITIV: mekastaminen

INFINITIVUL CINCI: mekastamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: mekastava  (gen. mekastavan)   PASIV: mekastettava   (gen. mekastettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: mekastanut                     PASIV: mekastettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: mekastaja (pl.gen. mekastajien)  ADJECTIV NEGATIV: mekastamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): mekastus

 

 

mellastaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

mellastan, mellastat, mellastaa, mellastamme, mellastatte, mellastavat, mellastetaan

en mellasta, et mellasta, ei mellasta, emme mellasta, ette mellasta, eivät mellasta, ei mellasteta

IMPERFECT INDICATIV

mellastin, mellastit, mellasti, mellastimme, mellastitte, mellastivat, mellastettiin

en mellastanut, et mellastanut, ei mellastanut, emme mellastaneet, ette mellastaneet, eivät mellastaneet, ei mellastettu

PERFECT INDICATIV

olen mellastanut, olet mellastanut, on mellastanut, olemme mellastaneet, olette mellastaneet, ovat mellastaneet, on mellastettu

en ole mellastanut, et ole mellastanut, ei ole mellastanut, emme ole mellastaneet, ette ole mellastaneet, eivät ole mellastaneet, ei ole mellastettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin mellastanut, olit mellastanut, oli mellastanut, olimme mellastaneet, olitte mellastaneet, olivat mellastaneet, oli mellastettu

en ollut mellastanut, et ollut mellastanut, ei ollut mellastanut, emme olleet mellastaneet, ette olleet mellastaneet, eivät olleet mellastaneet, ei ollut mellastettu

PREZENT IMPERATIV

-, mellasta, mellastakoon, mellastakaamme, mellastakaa, mellastakoot, mellastettakoon

-, älä mellasta, älköön mellastako, älkäämme mellastako, älkää mellastako, älkööt mellastako, älköön mellastettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon mellastanut, -, -, olkoot mellastaneet, olkoon mellastettu

-, -, älköön olko mellastanut, -, -, älkööt olko mellastaneet, älköön olko mellastettu

PREZENT CONDIȚIONAL

mellastaisin, mellastaisit, mellastaisi, mellastaisimme, mellastaisitte, mellastaisivat, mellastettaisiin

en mellastaisi, et mellastaisi, ei mellastaisi, emme mellastaisi, ette mellastaisi, eivät mellastaisi, ei mellastettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin mellastanut, olisit mellastanut, olisi mellastanut, olisimme mellastaneet, olisitte mellastaneet, olisivat mellastaneet, oltaisiin mellastettu

en olisi mellastanut, et olisi mellastanut, ei olisi mellastanut, emme olisi mellastaneet, ette olisi mellastaneet, eivät olisi mellastaneet, ei olisi mellastettu

PREZENT POTENȚIAL

mellastanen, mellastanet, mellastanee, mellastanemme, mellastanette, mellastanevat, mellastettaneen

en mellastane, et mellastane, ei mellastane, emme mellastane, ette mellastane, eivät mellastane, ei mellastettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen mellastanut, lienet mellastanut, lienee mellastanut, lienemme mellastaneet, lienette mellastaneet, lienevät mellastaneet, lienee mellastettu

en liene mellastanut, et liene mellastanut, ei liene mellastanut, emme liene mellastaneet, ette liene mellastaneet, eivät liene mellastaneet, ei liene mellastettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: mellastaa    FORMA LUNGĂ: mellastaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: mellastaessa   INSTRUCTIV: mellastaen  INESIV PASIV: mellastettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: mellastamaan   INESIV: mellastamassa  ELATIV: mellastamasta

ADESIV: mellastamalla  ABESIV: mellastamatta  INSTRUCTIV: mellastaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: mellastaminen   PARTITIV: mellastaminen

INFINITIVUL CINCI: mellastamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: mellastava  (gen. mellastavan)   PASIV: mellastettava   (gen. mellastettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: mellastanut                      PASIV: mellastettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: mellastaja (pl.gen. mellastajien)  ADJECTIV NEGATIV: mellastamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): mellastus

 

 

modernistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

modernistan, modernistat, modernistaa, modernistamme, modernistatte, modernistavat, modernistetaan

en modernista, et modernista, ei modernista, emme modernista, ette modernista, eivät modernista, ei modernisteta

IMPERFECT INDICATIV

modernistin, modernistit, modernisti, modernistimme, modernistitte, modernistivat, modernistettiin

en modernistanut, et modernistanut, ei modernistanut, emme modernistaneet, ette modernistaneet, eivät modernistaneet, ei modernistettu

PERFECT INDICATIV

olen modernistanut, olet modernistanut, on modernistanut, olemme modernistaneet, olette modernistaneet, ovat modernistaneet, on modernistettu

en ole modernistanut, et ole modernistanut, ei ole modernistanut, emme ole modernistaneet, ette ole modernistaneet, eivät ole modernistaneet, ei ole modernistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin modernistanut, olit modernistanut, oli modernistanut, olimme modernistaneet, olitte modernistaneet, olivat modernistaneet, oli modernistettu

en ollut modernistanut, et ollut modernistanut, ei ollut modernistanut, emme olleet modernistaneet, ette olleet modernistaneet, eivät olleet modernistaneet, ei ollut modernistettu

PREZENT IMPERATIV

-, modernista, modernistakoon, modernistakaamme, modernistakaa, modernistakoot, modernistettakoon

-, älä modernista, älköön modernistako, älkäämme modernistako, älkää modernistako, älkööt modernistako, älköön modernistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon modernistanut, -, -, olkoot modernistaneet, olkoon modernistettu

-, -, älköön olko modernistanut, -, -, älkööt olko modernistaneet, älköön olko modernistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

modernistaisin, modernistaisit, modernistaisi, modernistaisimme, modernistaisitte, modernistaisivat, modernistettaisiin

en modernistaisi, et modernistaisi, ei modernistaisi, emme modernistaisi, ette modernistaisi, eivät modernistaisi, ei modernistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin modernistanut, olisit modernistanut, olisi modernistanut, olisimme modernistaneet, olisitte modernistaneet, olisivat modernistaneet, oltaisiin modernistettu

en olisi modernistanut, et olisi modernistanut, ei olisi modernistanut, emme olisi modernistaneet, ette olisi modernistaneet, eivät olisi modernistaneet, ei olisi modernistettu

PREZENT POTENȚIAL

modernistanen, modernistanet, modernistanee, modernistanemme, modernistanette, modernistanevat, modernistettaneen

en modernistane, et modernistane, ei modernistane, emme modernistane, ette modernistane, eivät modernistane, ei modernistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen modernistanut, lienet modernistanut, lienee modernistanut, lienemme modernistaneet, lienette modernistaneet, lienevät modernistaneet, lienee modernistettu

en liene modernistanut, et liene modernistanut, ei liene modernistanut, emme liene modernistaneet, ette liene modernistaneet, eivät liene modernistaneet, ei liene modernistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: modernistaa    FORMA LUNGĂ: modernistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: modernistaessa   INSTRUCTIV: modernistaen  INESIV PASIV: modernistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: modernistamaan   INESIV: modernistamassa  ELATIV: modernistamasta

ADESIV: modernistamalla  ABESIV: modernistamatta  INSTRUCTIV: modernistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: modernistaminen   PARTITIV: modernistaminen

INFINITIVUL CINCI: modernistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: modernistava  (gen. modernistavan)   PASIV: modernistettava   (gen. modernistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: modernistanut                        PASIV: modernistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: modernistaja (pl.gen. modernistajien)  ADJECTIV NEGATIV: modernistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): modernistus

 

 

monimutkaistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

monimutkaistan, monimutkaistat, monimutkaistaa, monimutkaistamme, monimutkaistatte, monimutkaistavat, monimutkaistetaan

en monimutkaista, et monimutkaista, ei monimutkaista, emme monimutkaista, ette monimutkaista, eivät monimutkaista, ei monimutkaisteta

IMPERFECT INDICATIV

monimutkaistin, monimutkaistit, monimutkaisti, monimutkaistimme, monimutkaistitte, monimutkaistivat, monimutkaistettiin

en monimutkaistanut, et monimutkaistanut, ei monimutkaistanut, emme monimutkaistaneet, ette monimutkaistaneet, eivät monimutkaistaneet, ei monimutkaistettu

PERFECT INDICATIV

olen monimutkaistanut, olet monimutkaistanut, on monimutkaistanut, olemme monimutkaistaneet, olette monimutkaistaneet, ovat monimutkaistaneet, on monimutkaistettu

en ole monimutkaistanut, et ole monimutkaistanut, ei ole monimutkaistanut, emme ole monimutkaistaneet, ette ole monimutkaistaneet, eivät ole monimutkaistaneet, ei ole monimutkaistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin monimutkaistanut, olit monimutkaistanut, oli monimutkaistanut, olimme monimutkaistaneet, olitte monimutkaistaneet, olivat monimutkaistaneet, oli monimutkaistettu

en ollut monimutkaistanut, et ollut monimutkaistanut, ei ollut monimutkaistanut, emme olleet monimutkaistaneet, ette olleet monimutkaistaneet, eivät olleet monimutkaistaneet, ei ollut monimutkaistettu

PREZENT IMPERATIV

-, monimutkaista, monimutkaistakoon, monimutkaistakaamme, monimutkaistakaa, monimutkaistakoot, monimutkaistettakoon

-, älä monimutkaista, älköön monimutkaistako, älkäämme monimutkaistako, älkää monimutkaistako, älkööt monimutkaistako, älköön monimutkaistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon monimutkaistanut, -, -, olkoot monimutkaistaneet, olkoon monimutkaistettu

-, -, älköön olko monimutkaistanut, -, -, älkööt olko monimutkaistaneet, älköön olko monimutkaistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

monimutkaistaisin, monimutkaistaisit, monimutkaistaisi, monimutkaistaisimme, monimutkaistaisitte, monimutkaistaisivat, monimutkaistettaisiin

en monimutkaistaisi, et monimutkaistaisi, ei monimutkaistaisi, emme monimutkaistaisi, ette monimutkaistaisi, eivät monimutkaistaisi, ei monimutkaistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin monimutkaistanut, olisit monimutkaistanut, olisi monimutkaistanut, olisimme monimutkaistaneet, olisitte monimutkaistaneet, olisivat monimutkaistaneet, oltaisiin monimutkaistettu

en olisi monimutkaistanut, et olisi monimutkaistanut, ei olisi monimutkaistanut, emme olisi monimutkaistaneet, ette olisi monimutkaistaneet, eivät olisi monimutkaistaneet, ei olisi monimutkaistettu

PREZENT POTENȚIAL

monimutkaistanen, monimutkaistanet, monimutkaistanee, monimutkaistanemme, monimutkaistanette, monimutkaistanevat, monimutkaistettaneen

en monimutkaistane, et monimutkaistane, ei monimutkaistane, emme monimutkaistane, ette monimutkaistane, eivät monimutkaistane, ei monimutkaistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen monimutkaistanut, lienet monimutkaistanut, lienee monimutkaistanut, lienemme monimutkaistaneet, lienette monimutkaistaneet, lienevät monimutkaistaneet, lienee monimutkaistettu

en liene monimutkaistanut, et liene monimutkaistanut, ei liene monimutkaistanut, emme liene monimutkaistaneet, ette liene monimutkaistaneet, eivät liene monimutkaistaneet, ei liene monimutkaistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: monimutkaistaa    FORMA LUNGĂ: monimutkaistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: monimutkaistaessa   INSTRUCTIV: monimutkaistaen  INESIV PASIV: monimutkaistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: monimutkaistamaan   INESIV: monimutkaistamassa  ELATIV: monimutkaistamasta

ADESIV: monimutkaistamalla  ABESIV: monimutkaistamatta  INSTRUCTIV: monimutkaistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: monimutkaistaminen   PARTITIV: monimutkaistaminen

INFINITIVUL CINCI: monimutkaistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: monimutkaistava  (gen. monimutkaistavan)   PASIV: monimutkaistettava   (gen. monimutkaistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: monimutkaistanut                           PASIV: monimutkaistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: monimutkaistaja (pl.gen. monimutkaistajien)  ADJECTIV NEGATIV: monimutkaistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): monimutkaistus

 

 

monipuolistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

monipuolistan, monipuolistat, monipuolistaa, monipuolistamme, monipuolistatte, monipuolistavat, monipuolistetaan

en monipuolista, et monipuolista, ei monipuolista, emme monipuolista, ette monipuolista, eivät monipuolista, ei monipuolisteta

IMPERFECT INDICATIV

monipuolistin, monipuolistit, monipuolisti, monipuolistimme, monipuolistitte, monipuolistivat, monipuolistettiin

en monipuolistanut, et monipuolistanut, ei monipuolistanut, emme monipuolistaneet, ette monipuolistaneet, eivät monipuolistaneet, ei monipuolistettu

PERFECT INDICATIV

olen monipuolistanut, olet monipuolistanut, on monipuolistanut, olemme monipuolistaneet, olette monipuolistaneet, ovat monipuolistaneet, on monipuolistettu

en ole monipuolistanut, et ole monipuolistanut, ei ole monipuolistanut, emme ole monipuolistaneet, ette ole monipuolistaneet, eivät ole monipuolistaneet, ei ole monipuolistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin monipuolistanut, olit monipuolistanut, oli monipuolistanut, olimme monipuolistaneet, olitte monipuolistaneet, olivat monipuolistaneet, oli monipuolistettu

en ollut monipuolistanut, et ollut monipuolistanut, ei ollut monipuolistanut, emme olleet monipuolistaneet, ette olleet monipuolistaneet, eivät olleet monipuolistaneet, ei ollut monipuolistettu

PREZENT IMPERATIV

-, monipuolista, monipuolistakoon, monipuolistakaamme, monipuolistakaa, monipuolistakoot, monipuolistettakoon

-, älä monipuolista, älköön monipuolistako, älkäämme monipuolistako, älkää monipuolistako, älkööt monipuolistako, älköön monipuolistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon monipuolistanut, -, -, olkoot monipuolistaneet, olkoon monipuolistettu

-, -, älköön olko monipuolistanut, -, -, älkööt olko monipuolistaneet, älköön olko monipuolistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

monipuolistaisin, monipuolistaisit, monipuolistaisi, monipuolistaisimme, monipuolistaisitte, monipuolistaisivat, monipuolistettaisiin

en monipuolistaisi, et monipuolistaisi, ei monipuolistaisi, emme monipuolistaisi, ette monipuolistaisi, eivät monipuolistaisi, ei monipuolistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin monipuolistanut, olisit monipuolistanut, olisi monipuolistanut, olisimme monipuolistaneet, olisitte monipuolistaneet, olisivat monipuolistaneet, oltaisiin monipuolistettu

en olisi monipuolistanut, et olisi monipuolistanut, ei olisi monipuolistanut, emme olisi monipuolistaneet, ette olisi monipuolistaneet, eivät olisi monipuolistaneet, ei olisi monipuolistettu

PREZENT POTENȚIAL

monipuolistanen, monipuolistanet, monipuolistanee, monipuolistanemme, monipuolistanette, monipuolistanevat, monipuolistettaneen

en monipuolistane, et monipuolistane, ei monipuolistane, emme monipuolistane, ette monipuolistane, eivät monipuolistane, ei monipuolistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen monipuolistanut, lienet monipuolistanut, lienee monipuolistanut, lienemme monipuolistaneet, lienette monipuolistaneet, lienevät monipuolistaneet, lienee monipuolistettu

en liene monipuolistanut, et liene monipuolistanut, ei liene monipuolistanut, emme liene monipuolistaneet, ette liene monipuolistaneet, eivät liene monipuolistaneet, ei liene monipuolistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: monipuolistaa    FORMA LUNGĂ: monipuolistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: monipuolistaessa   INSTRUCTIV: monipuolistaen  INESIV PASIV: monipuolistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: monipuolistamaan   INESIV: monipuolistamassa  ELATIV: monipuolistamasta

ADESIV: monipuolistamalla  ABESIV: monipuolistamatta  INSTRUCTIV: monipuolistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: monipuolistaminen   PARTITIV: monipuolistaminen

INFINITIVUL CINCI: monipuolistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: monipuolistava  (gen. monipuolistavan)   PASIV: monipuolistettava   (gen. monipuolistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: monipuolistanut                          PASIV: monipuolistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: monipuolistaja (pl.gen. monipuolistajien)  ADJECTIV NEGATIV: monipuolistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): monipuolistus

 

 

monistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

monistan, monistat, monistaa, monistamme, monistatte, monistavat, monistetaan

en monista, et monista, ei monista, emme monista, ette monista, eivät monista, ei monisteta

IMPERFECT INDICATIV

monistin, monistit, monisti, monistimme, monistitte, monistivat, monistettiin

en monistanut, et monistanut, ei monistanut, emme monistaneet, ette monistaneet, eivät monistaneet, ei monistettu

PERFECT INDICATIV

olen monistanut, olet monistanut, on monistanut, olemme monistaneet, olette monistaneet, ovat monistaneet, on monistettu

en ole monistanut, et ole monistanut, ei ole monistanut, emme ole monistaneet, ette ole monistaneet, eivät ole monistaneet, ei ole monistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin monistanut, olit monistanut, oli monistanut, olimme monistaneet, olitte monistaneet, olivat monistaneet, oli monistettu

en ollut monistanut, et ollut monistanut, ei ollut monistanut, emme olleet monistaneet, ette olleet monistaneet, eivät olleet monistaneet, ei ollut monistettu

PREZENT IMPERATIV

-, monista, monistakoon, monistakaamme, monistakaa, monistakoot, monistettakoon

-, älä monista, älköön monistako, älkäämme monistako, älkää monistako, älkööt monistako, älköön monistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon monistanut, -, -, olkoot monistaneet, olkoon monistettu

-, -, älköön olko monistanut, -, -, älkööt olko monistaneet, älköön olko monistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

monistaisin, monistaisit, monistaisi, monistaisimme, monistaisitte, monistaisivat, monistettaisiin

en monistaisi, et monistaisi, ei monistaisi, emme monistaisi, ette monistaisi, eivät monistaisi, ei monistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin monistanut, olisit monistanut, olisi monistanut, olisimme monistaneet, olisitte monistaneet, olisivat monistaneet, oltaisiin monistettu

en olisi monistanut, et olisi monistanut, ei olisi monistanut, emme olisi monistaneet, ette olisi monistaneet, eivät olisi monistaneet, ei olisi monistettu

PREZENT POTENȚIAL

monistanen, monistanet, monistanee, monistanemme, monistanette, monistanevat, monistettaneen

en monistane, et monistane, ei monistane, emme monistane, ette monistane, eivät monistane, ei monistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen monistanut, lienet monistanut, lienee monistanut, lienemme monistaneet, lienette monistaneet, lienevät monistaneet, lienee monistettu

en liene monistanut, et liene monistanut, ei liene monistanut, emme liene monistaneet, ette liene monistaneet, eivät liene monistaneet, ei liene monistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: monistaa    FORMA LUNGĂ: monistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: monistaessa   INSTRUCTIV: monistaen  INESIV PASIV: monistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: monistamaan   INESIV: monistamassa  ELATIV: monistamasta

ADESIV: monistamalla  ABESIV: monistamatta  INSTRUCTIV: monistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: monistaminen   PARTITIV: monistaminen

INFINITIVUL CINCI: monistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: monistava  (gen. monistavan)   PASIV: monistettava   (gen. monistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: monistanut                     PASIV: monistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: monistaja (pl.gen. monistajien)  ADJECTIV NEGATIV: monistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): monistus

 

 

muistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

muistan, muistat, muistaa, muistamme, muistatte, muistavat, muistetaan

en muista, et muista, ei muista, emme muista, ette muista, eivät muista, ei muisteta

IMPERFECT INDICATIV

muistin, muistit, muisti, muistimme, muistitte, muistivat, muistettiin

en muistanut, et muistanut, ei muistanut, emme muistaneet, ette muistaneet, eivät muistaneet, ei muistettu

PERFECT INDICATIV

olen muistanut, olet muistanut, on muistanut, olemme muistaneet, olette muistaneet, ovat muistaneet, on muistettu

en ole muistanut, et ole muistanut, ei ole muistanut, emme ole muistaneet, ette ole muistaneet, eivät ole muistaneet, ei ole muistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin muistanut, olit muistanut, oli muistanut, olimme muistaneet, olitte muistaneet, olivat muistaneet, oli muistettu

en ollut muistanut, et ollut muistanut, ei ollut muistanut, emme olleet muistaneet, ette olleet muistaneet, eivät olleet muistaneet, ei ollut muistettu

PREZENT IMPERATIV

-, muista, muistakoon, muistakaamme, muistakaa, muistakoot, muistettakoon

-, älä muista, älköön muistako, älkäämme muistako, älkää muistako, älkööt muistako, älköön muistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon muistanut, -, -, olkoot muistaneet, olkoon muistettu

-, -, älköön olko muistanut, -, -, älkööt olko muistaneet, älköön olko muistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

muistaisin, muistaisit, muistaisi, muistaisimme, muistaisitte, muistaisivat, muistettaisiin

en muistaisi, et muistaisi, ei muistaisi, emme muistaisi, ette muistaisi, eivät muistaisi, ei muistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin muistanut, olisit muistanut, olisi muistanut, olisimme muistaneet, olisitte muistaneet, olisivat muistaneet, oltaisiin muistettu

en olisi muistanut, et olisi muistanut, ei olisi muistanut, emme olisi muistaneet, ette olisi muistaneet, eivät olisi muistaneet, ei olisi muistettu

PREZENT POTENȚIAL

muistanen, muistanet, muistanee, muistanemme, muistanette, muistanevat, muistettaneen

en muistane, et muistane, ei muistane, emme muistane, ette muistane, eivät muistane, ei muistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen muistanut, lienet muistanut, lienee muistanut, lienemme muistaneet, lienette muistaneet, lienevät muistaneet, lienee muistettu

en liene muistanut, et liene muistanut, ei liene muistanut, emme liene muistaneet, ette liene muistaneet, eivät liene muistaneet, ei liene muistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: muistaa    FORMA LUNGĂ: muistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: muistaessa   INSTRUCTIV: muistaen  INESIV PASIV: muistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: muistamaan   INESIV: muistamassa  ELATIV: muistamasta

ADESIV: muistamalla  ABESIV: muistamatta  INSTRUCTIV: muistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: muistaminen   PARTITIV: muistaminen

INFINITIVUL CINCI: muistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: muistava  (gen. muistavan)   PASIV: muistettava   (gen. muistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: muistanut                    PASIV: muistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: muistaja (pl.gen. muistajien)  ADJECTIV NEGATIV: muistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): muisto

 

 

mullistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

mullistan, mullistat, mullistaa, mullistamme, mullistatte, mullistavat, mullistetaan

en mullista, et mullista, ei mullista, emme mullista, ette mullista, eivät mullista, ei mullisteta

IMPERFECT INDICATIV

mullistin, mullistit, mullisti, mullistimme, mullistitte, mullistivat, mullistettiin

en mullistanut, et mullistanut, ei mullistanut, emme mullistaneet, ette mullistaneet, eivät mullistaneet, ei mullistettu

PERFECT INDICATIV

olen mullistanut, olet mullistanut, on mullistanut, olemme mullistaneet, olette mullistaneet, ovat mullistaneet, on mullistettu

en ole mullistanut, et ole mullistanut, ei ole mullistanut, emme ole mullistaneet, ette ole mullistaneet, eivät ole mullistaneet, ei ole mullistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin mullistanut, olit mullistanut, oli mullistanut, olimme mullistaneet, olitte mullistaneet, olivat mullistaneet, oli mullistettu

en ollut mullistanut, et ollut mullistanut, ei ollut mullistanut, emme olleet mullistaneet, ette olleet mullistaneet, eivät olleet mullistaneet, ei ollut mullistettu

PREZENT IMPERATIV

-, mullista, mullistakoon, mullistakaamme, mullistakaa, mullistakoot, mullistettakoon

-, älä mullista, älköön mullistako, älkäämme mullistako, älkää mullistako, älkööt mullistako, älköön mullistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon mullistanut, -, -, olkoot mullistaneet, olkoon mullistettu

-, -, älköön olko mullistanut, -, -, älkööt olko mullistaneet, älköön olko mullistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

mullistaisin, mullistaisit, mullistaisi, mullistaisimme, mullistaisitte, mullistaisivat, mullistettaisiin

en mullistaisi, et mullistaisi, ei mullistaisi, emme mullistaisi, ette mullistaisi, eivät mullistaisi, ei mullistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin mullistanut, olisit mullistanut, olisi mullistanut, olisimme mullistaneet, olisitte mullistaneet, olisivat mullistaneet, oltaisiin mullistettu

en olisi mullistanut, et olisi mullistanut, ei olisi mullistanut, emme olisi mullistaneet, ette olisi mullistaneet, eivät olisi mullistaneet, ei olisi mullistettu

PREZENT POTENȚIAL

mullistanen, mullistanet, mullistanee, mullistanemme, mullistanette, mullistanevat, mullistettaneen

en mullistane, et mullistane, ei mullistane, emme mullistane, ette mullistane, eivät mullistane, ei mullistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen mullistanut, lienet mullistanut, lienee mullistanut, lienemme mullistaneet, lienette mullistaneet, lienevät mullistaneet, lienee mullistettu

en liene mullistanut, et liene mullistanut, ei liene mullistanut, emme liene mullistaneet, ette liene mullistaneet, eivät liene mullistaneet, ei liene mullistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: mullistaa    FORMA LUNGĂ: mullistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: mullistaessa   INSTRUCTIV: mullistaen  INESIV PASIV: mullistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: mullistamaan   INESIV: mullistamassa  ELATIV: mullistamasta

ADESIV: mullistamalla  ABESIV: mullistamatta  INSTRUCTIV: mullistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: mullistaminen   PARTITIV: mullistaminen

INFINITIVUL CINCI: mullistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: mullistava  (gen. mullistavan)   PASIV: mullistettava   (gen. mullistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: mullistanut                      PASIV: mullistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: mullistaja (pl.gen. mullistajien)  ADJECTIV NEGATIV: mullistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): mullistus

 

 

muodostaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

muodostan, muodostat, muodostaa, muodostamme, muodostatte, muodostavat, muodostetaan

en muodosta, et muodosta, ei muodosta, emme muodosta, ette muodosta, eivät muodosta, ei muodosteta

IMPERFECT INDICATIV

muodostin, muodostit, muodosti, muodostimme, muodostitte, muodostivat, muodostettiin

en muodostanut, et muodostanut, ei muodostanut, emme muodostaneet, ette muodostaneet, eivät muodostaneet, ei muodostettu

PERFECT INDICATIV

olen muodostanut, olet muodostanut, on muodostanut, olemme muodostaneet, olette muodostaneet, ovat muodostaneet, on muodostettu

en ole muodostanut, et ole muodostanut, ei ole muodostanut, emme ole muodostaneet, ette ole muodostaneet, eivät ole muodostaneet, ei ole muodostettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin muodostanut, olit muodostanut, oli muodostanut, olimme muodostaneet, olitte muodostaneet, olivat muodostaneet, oli muodostettu

en ollut muodostanut, et ollut muodostanut, ei ollut muodostanut, emme olleet muodostaneet, ette olleet muodostaneet, eivät olleet muodostaneet, ei ollut muodostettu

PREZENT IMPERATIV

-, muodosta, muodostakoon, muodostakaamme, muodostakaa, muodostakoot, muodostettakoon

-, älä muodosta, älköön muodostako, älkäämme muodostako, älkää muodostako, älkööt muodostako, älköön muodostettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon muodostanut, -, -, olkoot muodostaneet, olkoon muodostettu

-, -, älköön olko muodostanut, -, -, älkööt olko muodostaneet, älköön olko muodostettu

PREZENT CONDIȚIONAL

muodostaisin, muodostaisit, muodostaisi, muodostaisimme, muodostaisitte, muodostaisivat, muodostettaisiin

en muodostaisi, et muodostaisi, ei muodostaisi, emme muodostaisi, ette muodostaisi, eivät muodostaisi, ei muodostettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin muodostanut, olisit muodostanut, olisi muodostanut, olisimme muodostaneet, olisitte muodostaneet, olisivat muodostaneet, oltaisiin muodostettu

en olisi muodostanut, et olisi muodostanut, ei olisi muodostanut, emme olisi muodostaneet, ette olisi muodostaneet, eivät olisi muodostaneet, ei olisi muodostettu

PREZENT POTENȚIAL

muodostanen, muodostanet, muodostanee, muodostanemme, muodostanette, muodostanevat, muodostettaneen

en muodostane, et muodostane, ei muodostane, emme muodostane, ette muodostane, eivät muodostane, ei muodostettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen muodostanut, lienet muodostanut, lienee muodostanut, lienemme muodostaneet, lienette muodostaneet, lienevät muodostaneet, lienee muodostettu

en liene muodostanut, et liene muodostanut, ei liene muodostanut, emme liene muodostaneet, ette liene muodostaneet, eivät liene muodostaneet, ei liene muodostettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: muodostaa    FORMA LUNGĂ: muodostaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: muodostaessa   INSTRUCTIV: muodostaen  INESIV PASIV: muodostettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: muodostamaan   INESIV: muodostamassa  ELATIV: muodostamasta

ADESIV: muodostamalla  ABESIV: muodostamatta  INSTRUCTIV: muodostaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: muodostaminen   PARTITIV: muodostaminen

INFINITIVUL CINCI: muodostamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: muodostava  (gen. muodostavan)   PASIV: muodostettava   (gen. muodostettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: muodostanut                      PASIV: muodostettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: muodostaja (pl.gen. muodostajien)  ADJECTIV NEGATIV: muodostamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): muodostus

 

 

murustaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

murustan, murustat, murustaa, murustamme, murustatte, murustavat, murustetaan

en murusta, et murusta, ei murusta, emme murusta, ette murusta, eivät murusta, ei murusteta

IMPERFECT INDICATIV

murustin, murustit, murusti, murustimme, murustitte, murustivat, murustettiin

en murustanut, et murustanut, ei murustanut, emme murustaneet, ette murustaneet, eivät murustaneet, ei murustettu

PERFECT INDICATIV

olen murustanut, olet murustanut, on murustanut, olemme murustaneet, olette murustaneet, ovat murustaneet, on murustettu

en ole murustanut, et ole murustanut, ei ole murustanut, emme ole murustaneet, ette ole murustaneet, eivät ole murustaneet, ei ole murustettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin murustanut, olit murustanut, oli murustanut, olimme murustaneet, olitte murustaneet, olivat murustaneet, oli murustettu

en ollut murustanut, et ollut murustanut, ei ollut murustanut, emme olleet murustaneet, ette olleet murustaneet, eivät olleet murustaneet, ei ollut murustettu

PREZENT IMPERATIV

-, murusta, murustakoon, murustakaamme, murustakaa, murustakoot, murustettakoon

-, älä murusta, älköön murustako, älkäämme murustako, älkää murustako, älkööt murustako, älköön murustettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon murustanut, -, -, olkoot murustaneet, olkoon murustettu

-, -, älköön olko murustanut, -, -, älkööt olko murustaneet, älköön olko murustettu

PREZENT CONDIȚIONAL

murustaisin, murustaisit, murustaisi, murustaisimme, murustaisitte, murustaisivat, murustettaisiin

en murustaisi, et murustaisi, ei murustaisi, emme murustaisi, ette murustaisi, eivät murustaisi, ei murustettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin murustanut, olisit murustanut, olisi murustanut, olisimme murustaneet, olisitte murustaneet, olisivat murustaneet, oltaisiin murustettu

en olisi murustanut, et olisi murustanut, ei olisi murustanut, emme olisi murustaneet, ette olisi murustaneet, eivät olisi murustaneet, ei olisi murustettu

PREZENT POTENȚIAL

murustanen, murustanet, murustanee, murustanemme, murustanette, murustanevat, murustettaneen

en murustane, et murustane, ei murustane, emme murustane, ette murustane, eivät murustane, ei murustettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen murustanut, lienet murustanut, lienee murustanut, lienemme murustaneet, lienette murustaneet, lienevät murustaneet, lienee murustettu

en liene murustanut, et liene murustanut, ei liene murustanut, emme liene murustaneet, ette liene murustaneet, eivät liene murustaneet, ei liene murustettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: murustaa    FORMA LUNGĂ: murustaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: murustaessa   INSTRUCTIV: murustaen  INESIV PASIV: murustettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: murustamaan   INESIV: murustamassa  ELATIV: murustamasta

ADESIV: murustamalla  ABESIV: murustamatta  INSTRUCTIV: murustaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: murustaminen   PARTITIV: murustaminen

INFINITIVUL CINCI: murustamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: murustava  (gen. murustavan)   PASIV: murustettava   (gen. murustettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: murustanut                     PASIV: murustettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: murustaja (pl.gen. murustajien)  ADJECTIV NEGATIV: murustamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): murustus

 

 

mutkistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

mutkistan, mutkistat, mutkistaa, mutkistamme, mutkistatte, mutkistavat, mutkistetaan

en mutkista, et mutkista, ei mutkista, emme mutkista, ette mutkista, eivät mutkista, ei mutkisteta

IMPERFECT INDICATIV

mutkistin, mutkistit, mutkisti, mutkistimme, mutkistitte, mutkistivat, mutkistettiin

en mutkistanut, et mutkistanut, ei mutkistanut, emme mutkistaneet, ette mutkistaneet, eivät mutkistaneet, ei mutkistettu

PERFECT INDICATIV

olen mutkistanut, olet mutkistanut, on mutkistanut, olemme mutkistaneet, olette mutkistaneet, ovat mutkistaneet, on mutkistettu

en ole mutkistanut, et ole mutkistanut, ei ole mutkistanut, emme ole mutkistaneet, ette ole mutkistaneet, eivät ole mutkistaneet, ei ole mutkistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin mutkistanut, olit mutkistanut, oli mutkistanut, olimme mutkistaneet, olitte mutkistaneet, olivat mutkistaneet, oli mutkistettu

en ollut mutkistanut, et ollut mutkistanut, ei ollut mutkistanut, emme olleet mutkistaneet, ette olleet mutkistaneet, eivät olleet mutkistaneet, ei ollut mutkistettu

PREZENT IMPERATIV

-, mutkista, mutkistakoon, mutkistakaamme, mutkistakaa, mutkistakoot, mutkistettakoon

-, älä mutkista, älköön mutkistako, älkäämme mutkistako, älkää mutkistako, älkööt mutkistako, älköön mutkistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon mutkistanut, -, -, olkoot mutkistaneet, olkoon mutkistettu

-, -, älköön olko mutkistanut, -, -, älkööt olko mutkistaneet, älköön olko mutkistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

mutkistaisin, mutkistaisit, mutkistaisi, mutkistaisimme, mutkistaisitte, mutkistaisivat, mutkistettaisiin

en mutkistaisi, et mutkistaisi, ei mutkistaisi, emme mutkistaisi, ette mutkistaisi, eivät mutkistaisi, ei mutkistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin mutkistanut, olisit mutkistanut, olisi mutkistanut, olisimme mutkistaneet, olisitte mutkistaneet, olisivat mutkistaneet, oltaisiin mutkistettu

en olisi mutkistanut, et olisi mutkistanut, ei olisi mutkistanut, emme olisi mutkistaneet, ette olisi mutkistaneet, eivät olisi mutkistaneet, ei olisi mutkistettu

PREZENT POTENȚIAL

mutkistanen, mutkistanet, mutkistanee, mutkistanemme, mutkistanette, mutkistanevat, mutkistettaneen

en mutkistane, et mutkistane, ei mutkistane, emme mutkistane, ette mutkistane, eivät mutkistane, ei mutkistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen mutkistanut, lienet mutkistanut, lienee mutkistanut, lienemme mutkistaneet, lienette mutkistaneet, lienevät mutkistaneet, lienee mutkistettu

en liene mutkistanut, et liene mutkistanut, ei liene mutkistanut, emme liene mutkistaneet, ette liene mutkistaneet, eivät liene mutkistaneet, ei liene mutkistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: mutkistaa    FORMA LUNGĂ: mutkistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: mutkistaessa   INSTRUCTIV: mutkistaen  INESIV PASIV: mutkistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: mutkistamaan   INESIV: mutkistamassa  ELATIV: mutkistamasta

ADESIV: mutkistamalla  ABESIV: mutkistamatta  INSTRUCTIV: mutkistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: mutkistaminen   PARTITIV: mutkistaminen

INFINITIVUL CINCI: mutkistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: mutkistava  (gen. mutkistavan)   PASIV: mutkistettava   (gen. mutkistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: mutkistanut                      PASIV: mutkistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: mutkistaja (pl.gen. mutkistajien)  ADJECTIV NEGATIV: mutkistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): mutkistus

 

 

mutustaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

mutustan, mutustat, mutustaa, mutustamme, mutustatte, mutustavat, mutustetaan

en mutusta, et mutusta, ei mutusta, emme mutusta, ette mutusta, eivät mutusta, ei mutusteta

IMPERFECT INDICATIV

mutustin, mutustit, mutusti, mutustimme, mutustitte, mutustivat, mutustettiin

en mutustanut, et mutustanut, ei mutustanut, emme mutustaneet, ette mutustaneet, eivät mutustaneet, ei mutustettu

PERFECT INDICATIV

olen mutustanut, olet mutustanut, on mutustanut, olemme mutustaneet, olette mutustaneet, ovat mutustaneet, on mutustettu

en ole mutustanut, et ole mutustanut, ei ole mutustanut, emme ole mutustaneet, ette ole mutustaneet, eivät ole mutustaneet, ei ole mutustettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin mutustanut, olit mutustanut, oli mutustanut, olimme mutustaneet, olitte mutustaneet, olivat mutustaneet, oli mutustettu

en ollut mutustanut, et ollut mutustanut, ei ollut mutustanut, emme olleet mutustaneet, ette olleet mutustaneet, eivät olleet mutustaneet, ei ollut mutustettu

PREZENT IMPERATIV

-, mutusta, mutustakoon, mutustakaamme, mutustakaa, mutustakoot, mutustettakoon

-, älä mutusta, älköön mutustako, älkäämme mutustako, älkää mutustako, älkööt mutustako, älköön mutustettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon mutustanut, -, -, olkoot mutustaneet, olkoon mutustettu

-, -, älköön olko mutustanut, -, -, älkööt olko mutustaneet, älköön olko mutustettu

PREZENT CONDIȚIONAL

mutustaisin, mutustaisit, mutustaisi, mutustaisimme, mutustaisitte, mutustaisivat, mutustettaisiin

en mutustaisi, et mutustaisi, ei mutustaisi, emme mutustaisi, ette mutustaisi, eivät mutustaisi, ei mutustettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin mutustanut, olisit mutustanut, olisi mutustanut, olisimme mutustaneet, olisitte mutustaneet, olisivat mutustaneet, oltaisiin mutustettu

en olisi mutustanut, et olisi mutustanut, ei olisi mutustanut, emme olisi mutustaneet, ette olisi mutustaneet, eivät olisi mutustaneet, ei olisi mutustettu

PREZENT POTENȚIAL

mutustanen, mutustanet, mutustanee, mutustanemme, mutustanette, mutustanevat, mutustettaneen

en mutustane, et mutustane, ei mutustane, emme mutustane, ette mutustane, eivät mutustane, ei mutustettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen mutustanut, lienet mutustanut, lienee mutustanut, lienemme mutustaneet, lienette mutustaneet, lienevät mutustaneet, lienee mutustettu

en liene mutustanut, et liene mutustanut, ei liene mutustanut, emme liene mutustaneet, ette liene mutustaneet, eivät liene mutustaneet, ei liene mutustettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: mutustaa    FORMA LUNGĂ: mutustaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: mutustaessa   INSTRUCTIV: mutustaen  INESIV PASIV: mutustettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: mutustamaan   INESIV: mutustamassa  ELATIV: mutustamasta

ADESIV: mutustamalla  ABESIV: mutustamatta  INSTRUCTIV: mutustaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: mutustaminen   PARTITIV: mutustaminen

INFINITIVUL CINCI: mutustamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: mutustava  (gen. mutustavan)   PASIV: mutustettava   (gen. mutustettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: mutustanut                     PASIV: mutustettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: mutustaja (pl.gen. mutustajien)  ADJECTIV NEGATIV: mutustamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): mutustus

 

 

määräaikaistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

määräaikaistan, määräaikaistat, määräaikaistaa, määräaikaistamme, määräaikaistatte, määräaikaistavat, määräaikaistetaan

en määräaikaista, et määräaikaista, ei määräaikaista, emme määräaikaista, ette määräaikaista, eivät määräaikaista, ei määräaikaisteta

IMPERFECT INDICATIV

määräaikaistin, määräaikaistit, määräaikaisti, määräaikaistimme, määräaikaistitte, määräaikaistivat, määräaikaistettiin

en määräaikaistanut, et määräaikaistanut, ei määräaikaistanut, emme määräaikaistaneet, ette määräaikaistaneet, eivät määräaikaistaneet, ei määräaikaistettu

PERFECT INDICATIV

olen määräaikaistanut, olet määräaikaistanut, on määräaikaistanut, olemme määräaikaistaneet, olette määräaikaistaneet, ovat määräaikaistaneet, on määräaikaistettu

en ole määräaikaistanut, et ole määräaikaistanut, ei ole määräaikaistanut, emme ole määräaikaistaneet, ette ole määräaikaistaneet, eivät ole määräaikaistaneet, ei ole määräaikaistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin määräaikaistanut, olit määräaikaistanut, oli määräaikaistanut, olimme määräaikaistaneet, olitte määräaikaistaneet, olivat määräaikaistaneet, oli määräaikaistettu

en ollut määräaikaistanut, et ollut määräaikaistanut, ei ollut määräaikaistanut, emme olleet määräaikaistaneet, ette olleet määräaikaistaneet, eivät olleet määräaikaistaneet, ei ollut määräaikaistettu

PREZENT IMPERATIV

-, määräaikaista, määräaikaistakoon, määräaikaistakaamme, määräaikaistakaa, määräaikaistakoot, määräaikaistettakoon

-, älä määräaikaista, älköön määräaikaistako, älkäämme määräaikaistako, älkää määräaikaistako, älkööt määräaikaistako, älköön määräaikaistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon määräaikaistanut, -, -, olkoot määräaikaistaneet, olkoon määräaikaistettu

-, -, älköön olko määräaikaistanut, -, -, älkööt olko määräaikaistaneet, älköön olko määräaikaistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

määräaikaistaisin, määräaikaistaisit, määräaikaistaisi, määräaikaistaisimme, määräaikaistaisitte, määräaikaistaisivat, määräaikaistettaisiin

en määräaikaistaisi, et määräaikaistaisi, ei määräaikaistaisi, emme määräaikaistaisi, ette määräaikaistaisi, eivät määräaikaistaisi, ei määräaikaistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin määräaikaistanut, olisit määräaikaistanut, olisi määräaikaistanut, olisimme määräaikaistaneet, olisitte määräaikaistaneet, olisivat määräaikaistaneet, oltaisiin määräaikaistettu

en olisi määräaikaistanut, et olisi määräaikaistanut, ei olisi määräaikaistanut, emme olisi määräaikaistaneet, ette olisi määräaikaistaneet, eivät olisi määräaikaistaneet, ei olisi määräaikaistettu

PREZENT POTENȚIAL

määräaikaistanen, määräaikaistanet, määräaikaistanee, määräaikaistanemme, määräaikaistanette, määräaikaistanevat, määräaikaistettaneen

en määräaikaistane, et määräaikaistane, ei määräaikaistane, emme määräaikaistane, ette määräaikaistane, eivät määräaikaistane, ei määräaikaistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen määräaikaistanut, lienet määräaikaistanut, lienee määräaikaistanut, lienemme määräaikaistaneet, lienette määräaikaistaneet, lienevät määräaikaistaneet, lienee määräaikaistettu

en liene määräaikaistanut, et liene määräaikaistanut, ei liene määräaikaistanut, emme liene määräaikaistaneet, ette liene määräaikaistaneet, eivät liene määräaikaistaneet, ei liene määräaikaistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: määräaikaistaa    FORMA LUNGĂ: määräaikaistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: määräaikaistaessa   INSTRUCTIV: määräaikaistaen  INESIV PASIV: määräaikaistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: määräaikaistamaan   INESIV: määräaikaistamassa  ELATIV: määräaikaistamasta

ADESIV: määräaikaistamalla  ABESIV: määräaikaistamatta  INSTRUCTIV: määräaikaistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: määräaikaistaminen   PARTITIV: määräaikaistaminen

INFINITIVUL CINCI: määräaikaistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: määräaikaistava  (gen. määräaikaistavan)   PASIV: määräaikaistettava   (gen. määräaikaistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: määräaikaistanut                           PASIV: määräaikaistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: määräaikaistaja (pl.gen. määräaikaistajien)  ADJECTIV NEGATIV: määräaikaistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): määräaikaistus

 

 

nelinkertaistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

nelinkertaistan, nelinkertaistat, nelinkertaistaa, nelinkertaistamme, nelinkertaistatte, nelinkertaistavat, nelinkertaistetaan

en nelinkertaista, et nelinkertaista, ei nelinkertaista, emme nelinkertaista, ette nelinkertaista, eivät nelinkertaista, ei nelinkertaisteta

IMPERFECT INDICATIV

nelinkertaistin, nelinkertaistit, nelinkertaisti, nelinkertaistimme, nelinkertaistitte, nelinkertaistivat, nelinkertaistettiin

en nelinkertaistanut, et nelinkertaistanut, ei nelinkertaistanut, emme nelinkertaistaneet, ette nelinkertaistaneet, eivät nelinkertaistaneet, ei nelinkertaistettu

PERFECT INDICATIV

olen nelinkertaistanut, olet nelinkertaistanut, on nelinkertaistanut, olemme nelinkertaistaneet, olette nelinkertaistaneet, ovat nelinkertaistaneet, on nelinkertaistettu

en ole nelinkertaistanut, et ole nelinkertaistanut, ei ole nelinkertaistanut, emme ole nelinkertaistaneet, ette ole nelinkertaistaneet, eivät ole nelinkertaistaneet, ei ole nelinkertaistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin nelinkertaistanut, olit nelinkertaistanut, oli nelinkertaistanut, olimme nelinkertaistaneet, olitte nelinkertaistaneet, olivat nelinkertaistaneet, oli nelinkertaistettu

en ollut nelinkertaistanut, et ollut nelinkertaistanut, ei ollut nelinkertaistanut, emme olleet nelinkertaistaneet, ette olleet nelinkertaistaneet, eivät olleet nelinkertaistaneet, ei ollut nelinkertaistettu

PREZENT IMPERATIV

-, nelinkertaista, nelinkertaistakoon, nelinkertaistakaamme, nelinkertaistakaa, nelinkertaistakoot, nelinkertaistettakoon

-, älä nelinkertaista, älköön nelinkertaistako, älkäämme nelinkertaistako, älkää nelinkertaistako, älkööt nelinkertaistako, älköön nelinkertaistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon nelinkertaistanut, -, -, olkoot nelinkertaistaneet, olkoon nelinkertaistettu

-, -, älköön olko nelinkertaistanut, -, -, älkööt olko nelinkertaistaneet, älköön olko nelinkertaistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

nelinkertaistaisin, nelinkertaistaisit, nelinkertaistaisi, nelinkertaistaisimme, nelinkertaistaisitte, nelinkertaistaisivat, nelinkertaistettaisiin

en nelinkertaistaisi, et nelinkertaistaisi, ei nelinkertaistaisi, emme nelinkertaistaisi, ette nelinkertaistaisi, eivät nelinkertaistaisi, ei nelinkertaistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin nelinkertaistanut, olisit nelinkertaistanut, olisi nelinkertaistanut, olisimme nelinkertaistaneet, olisitte nelinkertaistaneet, olisivat nelinkertaistaneet, oltaisiin nelinkertaistettu

en olisi nelinkertaistanut, et olisi nelinkertaistanut, ei olisi nelinkertaistanut, emme olisi nelinkertaistaneet, ette olisi nelinkertaistaneet, eivät olisi nelinkertaistaneet, ei olisi nelinkertaistettu

PREZENT POTENȚIAL

nelinkertaistanen, nelinkertaistanet, nelinkertaistanee, nelinkertaistanemme, nelinkertaistanette, nelinkertaistanevat, nelinkertaistettaneen

en nelinkertaistane, et nelinkertaistane, ei nelinkertaistane, emme nelinkertaistane, ette nelinkertaistane, eivät nelinkertaistane, ei nelinkertaistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen nelinkertaistanut, lienet nelinkertaistanut, lienee nelinkertaistanut, lienemme nelinkertaistaneet, lienette nelinkertaistaneet, lienevät nelinkertaistaneet, lienee nelinkertaistettu

en liene nelinkertaistanut, et liene nelinkertaistanut, ei liene nelinkertaistanut, emme liene nelinkertaistaneet, ette liene nelinkertaistaneet, eivät liene nelinkertaistaneet, ei liene nelinkertaistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: nelinkertaistaa    FORMA LUNGĂ: nelinkertaistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: nelinkertaistaessa   INSTRUCTIV: nelinkertaistaen  INESIV PASIV: nelinkertaistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: nelinkertaistamaan   INESIV: nelinkertaistamassa  ELATIV: nelinkertaistamasta

ADESIV: nelinkertaistamalla  ABESIV: nelinkertaistamatta  INSTRUCTIV: nelinkertaistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: nelinkertaistaminen   PARTITIV: nelinkertaistaminen

INFINITIVUL CINCI: nelinkertaistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: nelinkertaistava  (gen. nelinkertaistavan)   PASIV: nelinkertaistettava   (gen. nelinkertaistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: nelinkertaistanut                            PASIV: nelinkertaistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: nelinkertaistaja (pl.gen. nelinkertaistajien)  ADJECTIV NEGATIV: nelinkertaistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): nelinkertaistus

 

 

neutraalistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

neutraalistan, neutraalistat, neutraalistaa, neutraalistamme, neutraalistatte, neutraalistavat, neutraalistetaan

en neutraalista, et neutraalista, ei neutraalista, emme neutraalista, ette neutraalista, eivät neutraalista, ei neutraalisteta

IMPERFECT INDICATIV

neutraalistin, neutraalistit, neutraalisti, neutraalistimme, neutraalistitte, neutraalistivat, neutraalistettiin

en neutraalistanut, et neutraalistanut, ei neutraalistanut, emme neutraalistaneet, ette neutraalistaneet, eivät neutraalistaneet, ei neutraalistettu

PERFECT INDICATIV

olen neutraalistanut, olet neutraalistanut, on neutraalistanut, olemme neutraalistaneet, olette neutraalistaneet, ovat neutraalistaneet, on neutraalistettu

en ole neutraalistanut, et ole neutraalistanut, ei ole neutraalistanut, emme ole neutraalistaneet, ette ole neutraalistaneet, eivät ole neutraalistaneet, ei ole neutraalistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin neutraalistanut, olit neutraalistanut, oli neutraalistanut, olimme neutraalistaneet, olitte neutraalistaneet, olivat neutraalistaneet, oli neutraalistettu

en ollut neutraalistanut, et ollut neutraalistanut, ei ollut neutraalistanut, emme olleet neutraalistaneet, ette olleet neutraalistaneet, eivät olleet neutraalistaneet, ei ollut neutraalistettu

PREZENT IMPERATIV

-, neutraalista, neutraalistakoon, neutraalistakaamme, neutraalistakaa, neutraalistakoot, neutraalistettakoon

-, älä neutraalista, älköön neutraalistako, älkäämme neutraalistako, älkää neutraalistako, älkööt neutraalistako, älköön neutraalistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon neutraalistanut, -, -, olkoot neutraalistaneet, olkoon neutraalistettu

-, -, älköön olko neutraalistanut, -, -, älkööt olko neutraalistaneet, älköön olko neutraalistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

neutraalistaisin, neutraalistaisit, neutraalistaisi, neutraalistaisimme, neutraalistaisitte, neutraalistaisivat, neutraalistettaisiin

en neutraalistaisi, et neutraalistaisi, ei neutraalistaisi, emme neutraalistaisi, ette neutraalistaisi, eivät neutraalistaisi, ei neutraalistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin neutraalistanut, olisit neutraalistanut, olisi neutraalistanut, olisimme neutraalistaneet, olisitte neutraalistaneet, olisivat neutraalistaneet, oltaisiin neutraalistettu

en olisi neutraalistanut, et olisi neutraalistanut, ei olisi neutraalistanut, emme olisi neutraalistaneet, ette olisi neutraalistaneet, eivät olisi neutraalistaneet, ei olisi neutraalistettu

PREZENT POTENȚIAL

neutraalistanen, neutraalistanet, neutraalistanee, neutraalistanemme, neutraalistanette, neutraalistanevat, neutraalistettaneen

en neutraalistane, et neutraalistane, ei neutraalistane, emme neutraalistane, ette neutraalistane, eivät neutraalistane, ei neutraalistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen neutraalistanut, lienet neutraalistanut, lienee neutraalistanut, lienemme neutraalistaneet, lienette neutraalistaneet, lienevät neutraalistaneet, lienee neutraalistettu

en liene neutraalistanut, et liene neutraalistanut, ei liene neutraalistanut, emme liene neutraalistaneet, ette liene neutraalistaneet, eivät liene neutraalistaneet, ei liene neutraalistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: neutraalistaa    FORMA LUNGĂ: neutraalistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: neutraalistaessa   INSTRUCTIV: neutraalistaen  INESIV PASIV: neutraalistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: neutraalistamaan   INESIV: neutraalistamassa  ELATIV: neutraalistamasta

ADESIV: neutraalistamalla  ABESIV: neutraalistamatta  INSTRUCTIV: neutraalistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: neutraalistaminen   PARTITIV: neutraalistaminen

INFINITIVUL CINCI: neutraalistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: neutraalistava  (gen. neutraalistavan)   PASIV: neutraalistettava   (gen. neutraalistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: neutraalistanut                          PASIV: neutraalistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: neutraalistaja (pl.gen. neutraalistajien)  ADJECTIV NEGATIV: neutraalistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): neutraalistus

 

 

normaalistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

normaalistan, normaalistat, normaalistaa, normaalistamme, normaalistatte, normaalistavat, normaalistetaan

en normaalista, et normaalista, ei normaalista, emme normaalista, ette normaalista, eivät normaalista, ei normaalisteta

IMPERFECT INDICATIV

normaalistin, normaalistit, normaalisti, normaalistimme, normaalistitte, normaalistivat, normaalistettiin

en normaalistanut, et normaalistanut, ei normaalistanut, emme normaalistaneet, ette normaalistaneet, eivät normaalistaneet, ei normaalistettu

PERFECT INDICATIV

olen normaalistanut, olet normaalistanut, on normaalistanut, olemme normaalistaneet, olette normaalistaneet, ovat normaalistaneet, on normaalistettu

en ole normaalistanut, et ole normaalistanut, ei ole normaalistanut, emme ole normaalistaneet, ette ole normaalistaneet, eivät ole normaalistaneet, ei ole normaalistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin normaalistanut, olit normaalistanut, oli normaalistanut, olimme normaalistaneet, olitte normaalistaneet, olivat normaalistaneet, oli normaalistettu

en ollut normaalistanut, et ollut normaalistanut, ei ollut normaalistanut, emme olleet normaalistaneet, ette olleet normaalistaneet, eivät olleet normaalistaneet, ei ollut normaalistettu

PREZENT IMPERATIV

-, normaalista, normaalistakoon, normaalistakaamme, normaalistakaa, normaalistakoot, normaalistettakoon

-, älä normaalista, älköön normaalistako, älkäämme normaalistako, älkää normaalistako, älkööt normaalistako, älköön normaalistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon normaalistanut, -, -, olkoot normaalistaneet, olkoon normaalistettu

-, -, älköön olko normaalistanut, -, -, älkööt olko normaalistaneet, älköön olko normaalistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

normaalistaisin, normaalistaisit, normaalistaisi, normaalistaisimme, normaalistaisitte, normaalistaisivat, normaalistettaisiin

en normaalistaisi, et normaalistaisi, ei normaalistaisi, emme normaalistaisi, ette normaalistaisi, eivät normaalistaisi, ei normaalistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin normaalistanut, olisit normaalistanut, olisi normaalistanut, olisimme normaalistaneet, olisitte normaalistaneet, olisivat normaalistaneet, oltaisiin normaalistettu

en olisi normaalistanut, et olisi normaalistanut, ei olisi normaalistanut, emme olisi normaalistaneet, ette olisi normaalistaneet, eivät olisi normaalistaneet, ei olisi normaalistettu

PREZENT POTENȚIAL

normaalistanen, normaalistanet, normaalistanee, normaalistanemme, normaalistanette, normaalistanevat, normaalistettaneen

en normaalistane, et normaalistane, ei normaalistane, emme normaalistane, ette normaalistane, eivät normaalistane, ei normaalistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen normaalistanut, lienet normaalistanut, lienee normaalistanut, lienemme normaalistaneet, lienette normaalistaneet, lienevät normaalistaneet, lienee normaalistettu

en liene normaalistanut, et liene normaalistanut, ei liene normaalistanut, emme liene normaalistaneet, ette liene normaalistaneet, eivät liene normaalistaneet, ei liene normaalistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: normaalistaa    FORMA LUNGĂ: normaalistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: normaalistaessa   INSTRUCTIV: normaalistaen  INESIV PASIV: normaalistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: normaalistamaan   INESIV: normaalistamassa  ELATIV: normaalistamasta

ADESIV: normaalistamalla  ABESIV: normaalistamatta  INSTRUCTIV: normaalistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: normaalistaminen   PARTITIV: normaalistaminen

INFINITIVUL CINCI: normaalistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: normaalistava  (gen. normaalistavan)   PASIV: normaalistettava   (gen. normaalistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: normaalistanut                         PASIV: normaalistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: normaalistaja (pl.gen. normaalistajien)  ADJECTIV NEGATIV: normaalistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): normaalistus

 

 

nostaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

nostan, nostat, nostaa, nostamme, nostatte, nostavat, nostetaan

en nosta, et nosta, ei nosta, emme nosta, ette nosta, eivät nosta, ei nosteta

IMPERFECT INDICATIV

nostin, nostit, nosti, nostimme, nostitte, nostivat, nostettiin

en nostanut, et nostanut, ei nostanut, emme nostaneet, ette nostaneet, eivät nostaneet, ei nostettu

PERFECT INDICATIV

olen nostanut, olet nostanut, on nostanut, olemme nostaneet, olette nostaneet, ovat nostaneet, on nostettu

en ole nostanut, et ole nostanut, ei ole nostanut, emme ole nostaneet, ette ole nostaneet, eivät ole nostaneet, ei ole nostettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin nostanut, olit nostanut, oli nostanut, olimme nostaneet, olitte nostaneet, olivat nostaneet, oli nostettu

en ollut nostanut, et ollut nostanut, ei ollut nostanut, emme olleet nostaneet, ette olleet nostaneet, eivät olleet nostaneet, ei ollut nostettu

PREZENT IMPERATIV

-, nosta, nostakoon, nostakaamme, nostakaa, nostakoot, nostettakoon

-, älä nosta, älköön nostako, älkäämme nostako, älkää nostako, älkööt nostako, älköön nostettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon nostanut, -, -, olkoot nostaneet, olkoon nostettu

-, -, älköön olko nostanut, -, -, älkööt olko nostaneet, älköön olko nostettu

PREZENT CONDIȚIONAL

nostaisin, nostaisit, nostaisi, nostaisimme, nostaisitte, nostaisivat, nostettaisiin

en nostaisi, et nostaisi, ei nostaisi, emme nostaisi, ette nostaisi, eivät nostaisi, ei nostettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin nostanut, olisit nostanut, olisi nostanut, olisimme nostaneet, olisitte nostaneet, olisivat nostaneet, oltaisiin nostettu

en olisi nostanut, et olisi nostanut, ei olisi nostanut, emme olisi nostaneet, ette olisi nostaneet, eivät olisi nostaneet, ei olisi nostettu

PREZENT POTENȚIAL

nostanen, nostanet, nostanee, nostanemme, nostanette, nostanevat, nostettaneen

en nostane, et nostane, ei nostane, emme nostane, ette nostane, eivät nostane, ei nostettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen nostanut, lienet nostanut, lienee nostanut, lienemme nostaneet, lienette nostaneet, lienevät nostaneet, lienee nostettu

en liene nostanut, et liene nostanut, ei liene nostanut, emme liene nostaneet, ette liene nostaneet, eivät liene nostaneet, ei liene nostettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: nostaa    FORMA LUNGĂ: nostaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: nostaessa   INSTRUCTIV: nostaen  INESIV PASIV: nostettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: nostamaan   INESIV: nostamassa  ELATIV: nostamasta

ADESIV: nostamalla  ABESIV: nostamatta  INSTRUCTIV: nostaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: nostaminen   PARTITIV: nostaminen

INFINITIVUL CINCI: nostamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: nostava  (gen. nostavan)   PASIV: nostettava   (gen. nostettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: nostanut                   PASIV: nostettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: nostaja (pl.gen. nostajien)  ADJECTIV NEGATIV: nostamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): nosto

 

 

notkistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

notkistan, notkistat, notkistaa, notkistamme, notkistatte, notkistavat, notkistetaan

en notkista, et notkista, ei notkista, emme notkista, ette notkista, eivät notkista, ei notkisteta

IMPERFECT INDICATIV

notkistin, notkistit, notkisti, notkistimme, notkistitte, notkistivat, notkistettiin

en notkistanut, et notkistanut, ei notkistanut, emme notkistaneet, ette notkistaneet, eivät notkistaneet, ei notkistettu

PERFECT INDICATIV

olen notkistanut, olet notkistanut, on notkistanut, olemme notkistaneet, olette notkistaneet, ovat notkistaneet, on notkistettu

en ole notkistanut, et ole notkistanut, ei ole notkistanut, emme ole notkistaneet, ette ole notkistaneet, eivät ole notkistaneet, ei ole notkistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin notkistanut, olit notkistanut, oli notkistanut, olimme notkistaneet, olitte notkistaneet, olivat notkistaneet, oli notkistettu

en ollut notkistanut, et ollut notkistanut, ei ollut notkistanut, emme olleet notkistaneet, ette olleet notkistaneet, eivät olleet notkistaneet, ei ollut notkistettu

PREZENT IMPERATIV

-, notkista, notkistakoon, notkistakaamme, notkistakaa, notkistakoot, notkistettakoon

-, älä notkista, älköön notkistako, älkäämme notkistako, älkää notkistako, älkööt notkistako, älköön notkistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon notkistanut, -, -, olkoot notkistaneet, olkoon notkistettu

-, -, älköön olko notkistanut, -, -, älkööt olko notkistaneet, älköön olko notkistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

notkistaisin, notkistaisit, notkistaisi, notkistaisimme, notkistaisitte, notkistaisivat, notkistettaisiin

en notkistaisi, et notkistaisi, ei notkistaisi, emme notkistaisi, ette notkistaisi, eivät notkistaisi, ei notkistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin notkistanut, olisit notkistanut, olisi notkistanut, olisimme notkistaneet, olisitte notkistaneet, olisivat notkistaneet, oltaisiin notkistettu

en olisi notkistanut, et olisi notkistanut, ei olisi notkistanut, emme olisi notkistaneet, ette olisi notkistaneet, eivät olisi notkistaneet, ei olisi notkistettu

PREZENT POTENȚIAL

notkistanen, notkistanet, notkistanee, notkistanemme, notkistanette, notkistanevat, notkistettaneen

en notkistane, et notkistane, ei notkistane, emme notkistane, ette notkistane, eivät notkistane, ei notkistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen notkistanut, lienet notkistanut, lienee notkistanut, lienemme notkistaneet, lienette notkistaneet, lienevät notkistaneet, lienee notkistettu

en liene notkistanut, et liene notkistanut, ei liene notkistanut, emme liene notkistaneet, ette liene notkistaneet, eivät liene notkistaneet, ei liene notkistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: notkistaa    FORMA LUNGĂ: notkistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: notkistaessa   INSTRUCTIV: notkistaen  INESIV PASIV: notkistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: notkistamaan   INESIV: notkistamassa  ELATIV: notkistamasta

ADESIV: notkistamalla  ABESIV: notkistamatta  INSTRUCTIV: notkistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: notkistaminen   PARTITIV: notkistaminen

INFINITIVUL CINCI: notkistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: notkistava  (gen. notkistavan)   PASIV: notkistettava   (gen. notkistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: notkistanut                      PASIV: notkistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: notkistaja (pl.gen. notkistajien)  ADJECTIV NEGATIV: notkistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): notkistus

 

 

nykyaikaistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

nykyaikaistan, nykyaikaistat, nykyaikaistaa, nykyaikaistamme, nykyaikaistatte, nykyaikaistavat, nykyaikaistetaan

en nykyaikaista, et nykyaikaista, ei nykyaikaista, emme nykyaikaista, ette nykyaikaista, eivät nykyaikaista, ei nykyaikaisteta

IMPERFECT INDICATIV

nykyaikaistin, nykyaikaistit, nykyaikaisti, nykyaikaistimme, nykyaikaistitte, nykyaikaistivat, nykyaikaistettiin

en nykyaikaistanut, et nykyaikaistanut, ei nykyaikaistanut, emme nykyaikaistaneet, ette nykyaikaistaneet, eivät nykyaikaistaneet, ei nykyaikaistettu

PERFECT INDICATIV

olen nykyaikaistanut, olet nykyaikaistanut, on nykyaikaistanut, olemme nykyaikaistaneet, olette nykyaikaistaneet, ovat nykyaikaistaneet, on nykyaikaistettu

en ole nykyaikaistanut, et ole nykyaikaistanut, ei ole nykyaikaistanut, emme ole nykyaikaistaneet, ette ole nykyaikaistaneet, eivät ole nykyaikaistaneet, ei ole nykyaikaistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin nykyaikaistanut, olit nykyaikaistanut, oli nykyaikaistanut, olimme nykyaikaistaneet, olitte nykyaikaistaneet, olivat nykyaikaistaneet, oli nykyaikaistettu

en ollut nykyaikaistanut, et ollut nykyaikaistanut, ei ollut nykyaikaistanut, emme olleet nykyaikaistaneet, ette olleet nykyaikaistaneet, eivät olleet nykyaikaistaneet, ei ollut nykyaikaistettu

PREZENT IMPERATIV

-, nykyaikaista, nykyaikaistakoon, nykyaikaistakaamme, nykyaikaistakaa, nykyaikaistakoot, nykyaikaistettakoon

-, älä nykyaikaista, älköön nykyaikaistako, älkäämme nykyaikaistako, älkää nykyaikaistako, älkööt nykyaikaistako, älköön nykyaikaistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon nykyaikaistanut, -, -, olkoot nykyaikaistaneet, olkoon nykyaikaistettu

-, -, älköön olko nykyaikaistanut, -, -, älkööt olko nykyaikaistaneet, älköön olko nykyaikaistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

nykyaikaistaisin, nykyaikaistaisit, nykyaikaistaisi, nykyaikaistaisimme, nykyaikaistaisitte, nykyaikaistaisivat, nykyaikaistettaisiin

en nykyaikaistaisi, et nykyaikaistaisi, ei nykyaikaistaisi, emme nykyaikaistaisi, ette nykyaikaistaisi, eivät nykyaikaistaisi, ei nykyaikaistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin nykyaikaistanut, olisit nykyaikaistanut, olisi nykyaikaistanut, olisimme nykyaikaistaneet, olisitte nykyaikaistaneet, olisivat nykyaikaistaneet, oltaisiin nykyaikaistettu

en olisi nykyaikaistanut, et olisi nykyaikaistanut, ei olisi nykyaikaistanut, emme olisi nykyaikaistaneet, ette olisi nykyaikaistaneet, eivät olisi nykyaikaistaneet, ei olisi nykyaikaistettu

PREZENT POTENȚIAL

nykyaikaistanen, nykyaikaistanet, nykyaikaistanee, nykyaikaistanemme, nykyaikaistanette, nykyaikaistanevat, nykyaikaistettaneen

en nykyaikaistane, et nykyaikaistane, ei nykyaikaistane, emme nykyaikaistane, ette nykyaikaistane, eivät nykyaikaistane, ei nykyaikaistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen nykyaikaistanut, lienet nykyaikaistanut, lienee nykyaikaistanut, lienemme nykyaikaistaneet, lienette nykyaikaistaneet, lienevät nykyaikaistaneet, lienee nykyaikaistettu

en liene nykyaikaistanut, et liene nykyaikaistanut, ei liene nykyaikaistanut, emme liene nykyaikaistaneet, ette liene nykyaikaistaneet, eivät liene nykyaikaistaneet, ei liene nykyaikaistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: nykyaikaistaa    FORMA LUNGĂ: nykyaikaistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: nykyaikaistaessa   INSTRUCTIV: nykyaikaistaen  INESIV PASIV: nykyaikaistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: nykyaikaistamaan   INESIV: nykyaikaistamassa  ELATIV: nykyaikaistamasta

ADESIV: nykyaikaistamalla  ABESIV: nykyaikaistamatta  INSTRUCTIV: nykyaikaistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: nykyaikaistaminen   PARTITIV: nykyaikaistaminen

INFINITIVUL CINCI: nykyaikaistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: nykyaikaistava  (gen. nykyaikaistavan)   PASIV: nykyaikaistettava   (gen. nykyaikaistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: nykyaikaistanut                          PASIV: nykyaikaistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: nykyaikaistaja (pl.gen. nykyaikaistajien)  ADJECTIV NEGATIV: nykyaikaistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): nykyaikaistus

 

 

oheistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

oheistan, oheistat, oheistaa, oheistamme, oheistatte, oheistavat, oheistetaan

en oheista, et oheista, ei oheista, emme oheista, ette oheista, eivät oheista, ei oheisteta

IMPERFECT INDICATIV

oheistin, oheistit, oheisti, oheistimme, oheistitte, oheistivat, oheistettiin

en oheistanut, et oheistanut, ei oheistanut, emme oheistaneet, ette oheistaneet, eivät oheistaneet, ei oheistettu

PERFECT INDICATIV

olen oheistanut, olet oheistanut, on oheistanut, olemme oheistaneet, olette oheistaneet, ovat oheistaneet, on oheistettu

en ole oheistanut, et ole oheistanut, ei ole oheistanut, emme ole oheistaneet, ette ole oheistaneet, eivät ole oheistaneet, ei ole oheistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin oheistanut, olit oheistanut, oli oheistanut, olimme oheistaneet, olitte oheistaneet, olivat oheistaneet, oli oheistettu

en ollut oheistanut, et ollut oheistanut, ei ollut oheistanut, emme olleet oheistaneet, ette olleet oheistaneet, eivät olleet oheistaneet, ei ollut oheistettu

PREZENT IMPERATIV

-, oheista, oheistakoon, oheistakaamme, oheistakaa, oheistakoot, oheistettakoon

-, älä oheista, älköön oheistako, älkäämme oheistako, älkää oheistako, älkööt oheistako, älköön oheistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon oheistanut, -, -, olkoot oheistaneet, olkoon oheistettu

-, -, älköön olko oheistanut, -, -, älkööt olko oheistaneet, älköön olko oheistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

oheistaisin, oheistaisit, oheistaisi, oheistaisimme, oheistaisitte, oheistaisivat, oheistettaisiin

en oheistaisi, et oheistaisi, ei oheistaisi, emme oheistaisi, ette oheistaisi, eivät oheistaisi, ei oheistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin oheistanut, olisit oheistanut, olisi oheistanut, olisimme oheistaneet, olisitte oheistaneet, olisivat oheistaneet, oltaisiin oheistettu

en olisi oheistanut, et olisi oheistanut, ei olisi oheistanut, emme olisi oheistaneet, ette olisi oheistaneet, eivät olisi oheistaneet, ei olisi oheistettu

PREZENT POTENȚIAL

oheistanen, oheistanet, oheistanee, oheistanemme, oheistanette, oheistanevat, oheistettaneen

en oheistane, et oheistane, ei oheistane, emme oheistane, ette oheistane, eivät oheistane, ei oheistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen oheistanut, lienet oheistanut, lienee oheistanut, lienemme oheistaneet, lienette oheistaneet, lienevät oheistaneet, lienee oheistettu

en liene oheistanut, et liene oheistanut, ei liene oheistanut, emme liene oheistaneet, ette liene oheistaneet, eivät liene oheistaneet, ei liene oheistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: oheistaa    FORMA LUNGĂ: oheistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: oheistaessa   INSTRUCTIV: oheistaen  INESIV PASIV: oheistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: oheistamaan   INESIV: oheistamassa  ELATIV: oheistamasta

ADESIV: oheistamalla  ABESIV: oheistamatta  INSTRUCTIV: oheistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: oheistaminen   PARTITIV: oheistaminen

INFINITIVUL CINCI: oheistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: oheistava  (gen. oheistavan)   PASIV: oheistettava   (gen. oheistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: oheistanut                     PASIV: oheistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: oheistaja (pl.gen. oheistajien)  ADJECTIV NEGATIV: oheistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): oheistus

 

 

ohjastaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

ohjastan, ohjastat, ohjastaa, ohjastamme, ohjastatte, ohjastavat, ohjastetaan

en ohjasta, et ohjasta, ei ohjasta, emme ohjasta, ette ohjasta, eivät ohjasta, ei ohjasteta

IMPERFECT INDICATIV

ohjastin, ohjastit, ohjasti, ohjastimme, ohjastitte, ohjastivat, ohjastettiin

en ohjastanut, et ohjastanut, ei ohjastanut, emme ohjastaneet, ette ohjastaneet, eivät ohjastaneet, ei ohjastettu

PERFECT INDICATIV

olen ohjastanut, olet ohjastanut, on ohjastanut, olemme ohjastaneet, olette ohjastaneet, ovat ohjastaneet, on ohjastettu

en ole ohjastanut, et ole ohjastanut, ei ole ohjastanut, emme ole ohjastaneet, ette ole ohjastaneet, eivät ole ohjastaneet, ei ole ohjastettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin ohjastanut, olit ohjastanut, oli ohjastanut, olimme ohjastaneet, olitte ohjastaneet, olivat ohjastaneet, oli ohjastettu

en ollut ohjastanut, et ollut ohjastanut, ei ollut ohjastanut, emme olleet ohjastaneet, ette olleet ohjastaneet, eivät olleet ohjastaneet, ei ollut ohjastettu

PREZENT IMPERATIV

-, ohjasta, ohjastakoon, ohjastakaamme, ohjastakaa, ohjastakoot, ohjastettakoon

-, älä ohjasta, älköön ohjastako, älkäämme ohjastako, älkää ohjastako, älkööt ohjastako, älköön ohjastettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon ohjastanut, -, -, olkoot ohjastaneet, olkoon ohjastettu

-, -, älköön olko ohjastanut, -, -, älkööt olko ohjastaneet, älköön olko ohjastettu

PREZENT CONDIȚIONAL

ohjastaisin, ohjastaisit, ohjastaisi, ohjastaisimme, ohjastaisitte, ohjastaisivat, ohjastettaisiin

en ohjastaisi, et ohjastaisi, ei ohjastaisi, emme ohjastaisi, ette ohjastaisi, eivät ohjastaisi, ei ohjastettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin ohjastanut, olisit ohjastanut, olisi ohjastanut, olisimme ohjastaneet, olisitte ohjastaneet, olisivat ohjastaneet, oltaisiin ohjastettu

en olisi ohjastanut, et olisi ohjastanut, ei olisi ohjastanut, emme olisi ohjastaneet, ette olisi ohjastaneet, eivät olisi ohjastaneet, ei olisi ohjastettu

PREZENT POTENȚIAL

ohjastanen, ohjastanet, ohjastanee, ohjastanemme, ohjastanette, ohjastanevat, ohjastettaneen

en ohjastane, et ohjastane, ei ohjastane, emme ohjastane, ette ohjastane, eivät ohjastane, ei ohjastettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen ohjastanut, lienet ohjastanut, lienee ohjastanut, lienemme ohjastaneet, lienette ohjastaneet, lienevät ohjastaneet, lienee ohjastettu

en liene ohjastanut, et liene ohjastanut, ei liene ohjastanut, emme liene ohjastaneet, ette liene ohjastaneet, eivät liene ohjastaneet, ei liene ohjastettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: ohjastaa    FORMA LUNGĂ: ohjastaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: ohjastaessa   INSTRUCTIV: ohjastaen  INESIV PASIV: ohjastettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: ohjastamaan   INESIV: ohjastamassa  ELATIV: ohjastamasta

ADESIV: ohjastamalla  ABESIV: ohjastamatta  INSTRUCTIV: ohjastaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: ohjastaminen   PARTITIV: ohjastaminen

INFINITIVUL CINCI: ohjastamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: ohjastava  (gen. ohjastavan)   PASIV: ohjastettava   (gen. ohjastettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: ohjastanut                     PASIV: ohjastettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: ohjastaja (pl.gen. ohjastajien)  ADJECTIV NEGATIV: ohjastamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): ohjastus

 

 

oksastaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

oksastan, oksastat, oksastaa, oksastamme, oksastatte, oksastavat, oksastetaan

en oksasta, et oksasta, ei oksasta, emme oksasta, ette oksasta, eivät oksasta, ei oksasteta

IMPERFECT INDICATIV

oksastin, oksastit, oksasti, oksastimme, oksastitte, oksastivat, oksastettiin

en oksastanut, et oksastanut, ei oksastanut, emme oksastaneet, ette oksastaneet, eivät oksastaneet, ei oksastettu

PERFECT INDICATIV

olen oksastanut, olet oksastanut, on oksastanut, olemme oksastaneet, olette oksastaneet, ovat oksastaneet, on oksastettu

en ole oksastanut, et ole oksastanut, ei ole oksastanut, emme ole oksastaneet, ette ole oksastaneet, eivät ole oksastaneet, ei ole oksastettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin oksastanut, olit oksastanut, oli oksastanut, olimme oksastaneet, olitte oksastaneet, olivat oksastaneet, oli oksastettu

en ollut oksastanut, et ollut oksastanut, ei ollut oksastanut, emme olleet oksastaneet, ette olleet oksastaneet, eivät olleet oksastaneet, ei ollut oksastettu

PREZENT IMPERATIV

-, oksasta, oksastakoon, oksastakaamme, oksastakaa, oksastakoot, oksastettakoon

-, älä oksasta, älköön oksastako, älkäämme oksastako, älkää oksastako, älkööt oksastako, älköön oksastettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon oksastanut, -, -, olkoot oksastaneet, olkoon oksastettu

-, -, älköön olko oksastanut, -, -, älkööt olko oksastaneet, älköön olko oksastettu

PREZENT CONDIȚIONAL

oksastaisin, oksastaisit, oksastaisi, oksastaisimme, oksastaisitte, oksastaisivat, oksastettaisiin

en oksastaisi, et oksastaisi, ei oksastaisi, emme oksastaisi, ette oksastaisi, eivät oksastaisi, ei oksastettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin oksastanut, olisit oksastanut, olisi oksastanut, olisimme oksastaneet, olisitte oksastaneet, olisivat oksastaneet, oltaisiin oksastettu

en olisi oksastanut, et olisi oksastanut, ei olisi oksastanut, emme olisi oksastaneet, ette olisi oksastaneet, eivät olisi oksastaneet, ei olisi oksastettu

PREZENT POTENȚIAL

oksastanen, oksastanet, oksastanee, oksastanemme, oksastanette, oksastanevat, oksastettaneen

en oksastane, et oksastane, ei oksastane, emme oksastane, ette oksastane, eivät oksastane, ei oksastettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen oksastanut, lienet oksastanut, lienee oksastanut, lienemme oksastaneet, lienette oksastaneet, lienevät oksastaneet, lienee oksastettu

en liene oksastanut, et liene oksastanut, ei liene oksastanut, emme liene oksastaneet, ette liene oksastaneet, eivät liene oksastaneet, ei liene oksastettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: oksastaa    FORMA LUNGĂ: oksastaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: oksastaessa   INSTRUCTIV: oksastaen  INESIV PASIV: oksastettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: oksastamaan   INESIV: oksastamassa  ELATIV: oksastamasta

ADESIV: oksastamalla  ABESIV: oksastamatta  INSTRUCTIV: oksastaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: oksastaminen   PARTITIV: oksastaminen

INFINITIVUL CINCI: oksastamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: oksastava  (gen. oksastavan)   PASIV: oksastettava   (gen. oksastettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: oksastanut                     PASIV: oksastettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: oksastaja (pl.gen. oksastajien)  ADJECTIV NEGATIV: oksastamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): oksastus

 

 

omistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

omistan, omistat, omistaa, omistamme, omistatte, omistavat, omistetaan

en omista, et omista, ei omista, emme omista, ette omista, eivät omista, ei omisteta

IMPERFECT INDICATIV

omistin, omistit, omisti, omistimme, omistitte, omistivat, omistettiin

en omistanut, et omistanut, ei omistanut, emme omistaneet, ette omistaneet, eivät omistaneet, ei omistettu

PERFECT INDICATIV

olen omistanut, olet omistanut, on omistanut, olemme omistaneet, olette omistaneet, ovat omistaneet, on omistettu

en ole omistanut, et ole omistanut, ei ole omistanut, emme ole omistaneet, ette ole omistaneet, eivät ole omistaneet, ei ole omistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin omistanut, olit omistanut, oli omistanut, olimme omistaneet, olitte omistaneet, olivat omistaneet, oli omistettu

en ollut omistanut, et ollut omistanut, ei ollut omistanut, emme olleet omistaneet, ette olleet omistaneet, eivät olleet omistaneet, ei ollut omistettu

PREZENT IMPERATIV

-, omista, omistakoon, omistakaamme, omistakaa, omistakoot, omistettakoon

-, älä omista, älköön omistako, älkäämme omistako, älkää omistako, älkööt omistako, älköön omistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon omistanut, -, -, olkoot omistaneet, olkoon omistettu

-, -, älköön olko omistanut, -, -, älkööt olko omistaneet, älköön olko omistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

omistaisin, omistaisit, omistaisi, omistaisimme, omistaisitte, omistaisivat, omistettaisiin

en omistaisi, et omistaisi, ei omistaisi, emme omistaisi, ette omistaisi, eivät omistaisi, ei omistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin omistanut, olisit omistanut, olisi omistanut, olisimme omistaneet, olisitte omistaneet, olisivat omistaneet, oltaisiin omistettu

en olisi omistanut, et olisi omistanut, ei olisi omistanut, emme olisi omistaneet, ette olisi omistaneet, eivät olisi omistaneet, ei olisi omistettu

PREZENT POTENȚIAL

omistanen, omistanet, omistanee, omistanemme, omistanette, omistanevat, omistettaneen

en omistane, et omistane, ei omistane, emme omistane, ette omistane, eivät omistane, ei omistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen omistanut, lienet omistanut, lienee omistanut, lienemme omistaneet, lienette omistaneet, lienevät omistaneet, lienee omistettu

en liene omistanut, et liene omistanut, ei liene omistanut, emme liene omistaneet, ette liene omistaneet, eivät liene omistaneet, ei liene omistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: omistaa    FORMA LUNGĂ: omistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: omistaessa   INSTRUCTIV: omistaen  INESIV PASIV: omistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: omistamaan   INESIV: omistamassa  ELATIV: omistamasta

ADESIV: omistamalla  ABESIV: omistamatta  INSTRUCTIV: omistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: omistaminen   PARTITIV: omistaminen

INFINITIVUL CINCI: omistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: omistava  (gen. omistavan)   PASIV: omistettava   (gen. omistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: omistanut                    PASIV: omistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: omistaja (pl.gen. omistajien)  ADJECTIV NEGATIV: omistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): omistus

 

 

onnestaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

onnestan, onnestat, onnestaa, onnestamme, onnestatte, onnestavat, onnestetaan

en onnesta, et onnesta, ei onnesta, emme onnesta, ette onnesta, eivät onnesta, ei onnesteta

IMPERFECT INDICATIV

onnestin, onnestit, onnesti, onnestimme, onnestitte, onnestivat, onnestettiin

en onnestanut, et onnestanut, ei onnestanut, emme onnestaneet, ette onnestaneet, eivät onnestaneet, ei onnestettu

PERFECT INDICATIV

olen onnestanut, olet onnestanut, on onnestanut, olemme onnestaneet, olette onnestaneet, ovat onnestaneet, on onnestettu

en ole onnestanut, et ole onnestanut, ei ole onnestanut, emme ole onnestaneet, ette ole onnestaneet, eivät ole onnestaneet, ei ole onnestettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin onnestanut, olit onnestanut, oli onnestanut, olimme onnestaneet, olitte onnestaneet, olivat onnestaneet, oli onnestettu

en ollut onnestanut, et ollut onnestanut, ei ollut onnestanut, emme olleet onnestaneet, ette olleet onnestaneet, eivät olleet onnestaneet, ei ollut onnestettu

PREZENT IMPERATIV

-, onnesta, onnestakoon, onnestakaamme, onnestakaa, onnestakoot, onnestettakoon

-, älä onnesta, älköön onnestako, älkäämme onnestako, älkää onnestako, älkööt onnestako, älköön onnestettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon onnestanut, -, -, olkoot onnestaneet, olkoon onnestettu

-, -, älköön olko onnestanut, -, -, älkööt olko onnestaneet, älköön olko onnestettu

PREZENT CONDIȚIONAL

onnestaisin, onnestaisit, onnestaisi, onnestaisimme, onnestaisitte, onnestaisivat, onnestettaisiin

en onnestaisi, et onnestaisi, ei onnestaisi, emme onnestaisi, ette onnestaisi, eivät onnestaisi, ei onnestettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin onnestanut, olisit onnestanut, olisi onnestanut, olisimme onnestaneet, olisitte onnestaneet, olisivat onnestaneet, oltaisiin onnestettu

en olisi onnestanut, et olisi onnestanut, ei olisi onnestanut, emme olisi onnestaneet, ette olisi onnestaneet, eivät olisi onnestaneet, ei olisi onnestettu

PREZENT POTENȚIAL

onnestanen, onnestanet, onnestanee, onnestanemme, onnestanette, onnestanevat, onnestettaneen

en onnestane, et onnestane, ei onnestane, emme onnestane, ette onnestane, eivät onnestane, ei onnestettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen onnestanut, lienet onnestanut, lienee onnestanut, lienemme onnestaneet, lienette onnestaneet, lienevät onnestaneet, lienee onnestettu

en liene onnestanut, et liene onnestanut, ei liene onnestanut, emme liene onnestaneet, ette liene onnestaneet, eivät liene onnestaneet, ei liene onnestettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: onnestaa    FORMA LUNGĂ: onnestaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: onnestaessa   INSTRUCTIV: onnestaen  INESIV PASIV: onnestettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: onnestamaan   INESIV: onnestamassa  ELATIV: onnestamasta

ADESIV: onnestamalla  ABESIV: onnestamatta  INSTRUCTIV: onnestaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: onnestaminen   PARTITIV: onnestaminen

INFINITIVUL CINCI: onnestamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: onnestava  (gen. onnestavan)   PASIV: onnestettava   (gen. onnestettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: onnestanut                     PASIV: onnestettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: onnestaja (pl.gen. onnestajien)  ADJECTIV NEGATIV: onnestamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): onnestus

 

 

onnistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

onnistan, onnistat, onnistaa, onnistamme, onnistatte, onnistavat, onnistetaan

en onnista, et onnista, ei onnista, emme onnista, ette onnista, eivät onnista, ei onnisteta

IMPERFECT INDICATIV

onnistin, onnistit, onnisti, onnistimme, onnistitte, onnistivat, onnistettiin

en onnistanut, et onnistanut, ei onnistanut, emme onnistaneet, ette onnistaneet, eivät onnistaneet, ei onnistettu

PERFECT INDICATIV

olen onnistanut, olet onnistanut, on onnistanut, olemme onnistaneet, olette onnistaneet, ovat onnistaneet, on onnistettu

en ole onnistanut, et ole onnistanut, ei ole onnistanut, emme ole onnistaneet, ette ole onnistaneet, eivät ole onnistaneet, ei ole onnistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin onnistanut, olit onnistanut, oli onnistanut, olimme onnistaneet, olitte onnistaneet, olivat onnistaneet, oli onnistettu

en ollut onnistanut, et ollut onnistanut, ei ollut onnistanut, emme olleet onnistaneet, ette olleet onnistaneet, eivät olleet onnistaneet, ei ollut onnistettu

PREZENT IMPERATIV

-, onnista, onnistakoon, onnistakaamme, onnistakaa, onnistakoot, onnistettakoon

-, älä onnista, älköön onnistako, älkäämme onnistako, älkää onnistako, älkööt onnistako, älköön onnistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon onnistanut, -, -, olkoot onnistaneet, olkoon onnistettu

-, -, älköön olko onnistanut, -, -, älkööt olko onnistaneet, älköön olko onnistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

onnistaisin, onnistaisit, onnistaisi, onnistaisimme, onnistaisitte, onnistaisivat, onnistettaisiin

en onnistaisi, et onnistaisi, ei onnistaisi, emme onnistaisi, ette onnistaisi, eivät onnistaisi, ei onnistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin onnistanut, olisit onnistanut, olisi onnistanut, olisimme onnistaneet, olisitte onnistaneet, olisivat onnistaneet, oltaisiin onnistettu

en olisi onnistanut, et olisi onnistanut, ei olisi onnistanut, emme olisi onnistaneet, ette olisi onnistaneet, eivät olisi onnistaneet, ei olisi onnistettu

PREZENT POTENȚIAL

onnistanen, onnistanet, onnistanee, onnistanemme, onnistanette, onnistanevat, onnistettaneen

en onnistane, et onnistane, ei onnistane, emme onnistane, ette onnistane, eivät onnistane, ei onnistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen onnistanut, lienet onnistanut, lienee onnistanut, lienemme onnistaneet, lienette onnistaneet, lienevät onnistaneet, lienee onnistettu

en liene onnistanut, et liene onnistanut, ei liene onnistanut, emme liene onnistaneet, ette liene onnistaneet, eivät liene onnistaneet, ei liene onnistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: onnistaa    FORMA LUNGĂ: onnistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: onnistaessa   INSTRUCTIV: onnistaen  INESIV PASIV: onnistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: onnistamaan   INESIV: onnistamassa  ELATIV: onnistamasta

ADESIV: onnistamalla  ABESIV: onnistamatta  INSTRUCTIV: onnistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: onnistaminen   PARTITIV: onnistaminen

INFINITIVUL CINCI: onnistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: onnistava  (gen. onnistavan)   PASIV: onnistettava   (gen. onnistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: onnistanut                     PASIV: onnistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: onnistaja (pl.gen. onnistajien)  ADJECTIV NEGATIV: onnistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): onnistus

 

 

opastaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

opastan, opastat, opastaa, opastamme, opastatte, opastavat, opastetaan

en opasta, et opasta, ei opasta, emme opasta, ette opasta, eivät opasta, ei opasteta

IMPERFECT INDICATIV

opastin, opastit, opasti, opastimme, opastitte, opastivat, opastettiin

en opastanut, et opastanut, ei opastanut, emme opastaneet, ette opastaneet, eivät opastaneet, ei opastettu

PERFECT INDICATIV

olen opastanut, olet opastanut, on opastanut, olemme opastaneet, olette opastaneet, ovat opastaneet, on opastettu

en ole opastanut, et ole opastanut, ei ole opastanut, emme ole opastaneet, ette ole opastaneet, eivät ole opastaneet, ei ole opastettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin opastanut, olit opastanut, oli opastanut, olimme opastaneet, olitte opastaneet, olivat opastaneet, oli opastettu

en ollut opastanut, et ollut opastanut, ei ollut opastanut, emme olleet opastaneet, ette olleet opastaneet, eivät olleet opastaneet, ei ollut opastettu

PREZENT IMPERATIV

-, opasta, opastakoon, opastakaamme, opastakaa, opastakoot, opastettakoon

-, älä opasta, älköön opastako, älkäämme opastako, älkää opastako, älkööt opastako, älköön opastettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon opastanut, -, -, olkoot opastaneet, olkoon opastettu

-, -, älköön olko opastanut, -, -, älkööt olko opastaneet, älköön olko opastettu

PREZENT CONDIȚIONAL

opastaisin, opastaisit, opastaisi, opastaisimme, opastaisitte, opastaisivat, opastettaisiin

en opastaisi, et opastaisi, ei opastaisi, emme opastaisi, ette opastaisi, eivät opastaisi, ei opastettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin opastanut, olisit opastanut, olisi opastanut, olisimme opastaneet, olisitte opastaneet, olisivat opastaneet, oltaisiin opastettu

en olisi opastanut, et olisi opastanut, ei olisi opastanut, emme olisi opastaneet, ette olisi opastaneet, eivät olisi opastaneet, ei olisi opastettu

PREZENT POTENȚIAL

opastanen, opastanet, opastanee, opastanemme, opastanette, opastanevat, opastettaneen

en opastane, et opastane, ei opastane, emme opastane, ette opastane, eivät opastane, ei opastettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen opastanut, lienet opastanut, lienee opastanut, lienemme opastaneet, lienette opastaneet, lienevät opastaneet, lienee opastettu

en liene opastanut, et liene opastanut, ei liene opastanut, emme liene opastaneet, ette liene opastaneet, eivät liene opastaneet, ei liene opastettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: opastaa    FORMA LUNGĂ: opastaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: opastaessa   INSTRUCTIV: opastaen  INESIV PASIV: opastettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: opastamaan   INESIV: opastamassa  ELATIV: opastamasta

ADESIV: opastamalla  ABESIV: opastamatta  INSTRUCTIV: opastaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: opastaminen   PARTITIV: opastaminen

INFINITIVUL CINCI: opastamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: opastava  (gen. opastavan)   PASIV: opastettava   (gen. opastettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: opastanut                    PASIV: opastettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: opastaja (pl.gen. opastajien)  ADJECTIV NEGATIV: opastamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): opastus

 

 

orastaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

orastan, orastat, orastaa, orastamme, orastatte, orastavat, orastetaan

en orasta, et orasta, ei orasta, emme orasta, ette orasta, eivät orasta, ei orasteta

IMPERFECT INDICATIV

orastin, orastit, orasti, orastimme, orastitte, orastivat, orastettiin

en orastanut, et orastanut, ei orastanut, emme orastaneet, ette orastaneet, eivät orastaneet, ei orastettu

PERFECT INDICATIV

olen orastanut, olet orastanut, on orastanut, olemme orastaneet, olette orastaneet, ovat orastaneet, on orastettu

en ole orastanut, et ole orastanut, ei ole orastanut, emme ole orastaneet, ette ole orastaneet, eivät ole orastaneet, ei ole orastettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin orastanut, olit orastanut, oli orastanut, olimme orastaneet, olitte orastaneet, olivat orastaneet, oli orastettu

en ollut orastanut, et ollut orastanut, ei ollut orastanut, emme olleet orastaneet, ette olleet orastaneet, eivät olleet orastaneet, ei ollut orastettu

PREZENT IMPERATIV

-, orasta, orastakoon, orastakaamme, orastakaa, orastakoot, orastettakoon

-, älä orasta, älköön orastako, älkäämme orastako, älkää orastako, älkööt orastako, älköön orastettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon orastanut, -, -, olkoot orastaneet, olkoon orastettu

-, -, älköön olko orastanut, -, -, älkööt olko orastaneet, älköön olko orastettu

PREZENT CONDIȚIONAL

orastaisin, orastaisit, orastaisi, orastaisimme, orastaisitte, orastaisivat, orastettaisiin

en orastaisi, et orastaisi, ei orastaisi, emme orastaisi, ette orastaisi, eivät orastaisi, ei orastettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin orastanut, olisit orastanut, olisi orastanut, olisimme orastaneet, olisitte orastaneet, olisivat orastaneet, oltaisiin orastettu

en olisi orastanut, et olisi orastanut, ei olisi orastanut, emme olisi orastaneet, ette olisi orastaneet, eivät olisi orastaneet, ei olisi orastettu

PREZENT POTENȚIAL

orastanen, orastanet, orastanee, orastanemme, orastanette, orastanevat, orastettaneen

en orastane, et orastane, ei orastane, emme orastane, ette orastane, eivät orastane, ei orastettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen orastanut, lienet orastanut, lienee orastanut, lienemme orastaneet, lienette orastaneet, lienevät orastaneet, lienee orastettu

en liene orastanut, et liene orastanut, ei liene orastanut, emme liene orastaneet, ette liene orastaneet, eivät liene orastaneet, ei liene orastettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: orastaa    FORMA LUNGĂ: orastaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: orastaessa   INSTRUCTIV: orastaen  INESIV PASIV: orastettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: orastamaan   INESIV: orastamassa  ELATIV: orastamasta

ADESIV: orastamalla  ABESIV: orastamatta  INSTRUCTIV: orastaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: orastaminen   PARTITIV: orastaminen

INFINITIVUL CINCI: orastamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: orastava  (gen. orastavan)   PASIV: orastettava   (gen. orastettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: orastanut                    PASIV: orastettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: orastaja (pl.gen. orastajien)  ADJECTIV NEGATIV: orastamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): orastus

 

 

ostaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

ostan, ostat, ostaa, ostamme, ostatte, ostavat, ostetaan

en osta, et osta, ei osta, emme osta, ette osta, eivät osta, ei osteta

IMPERFECT INDICATIV

ostin, ostit, osti, ostimme, ostitte, ostivat, ostettiin

en ostanut, et ostanut, ei ostanut, emme ostaneet, ette ostaneet, eivät ostaneet, ei ostettu

PERFECT INDICATIV

olen ostanut, olet ostanut, on ostanut, olemme ostaneet, olette ostaneet, ovat ostaneet, on ostettu

en ole ostanut, et ole ostanut, ei ole ostanut, emme ole ostaneet, ette ole ostaneet, eivät ole ostaneet, ei ole ostettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin ostanut, olit ostanut, oli ostanut, olimme ostaneet, olitte ostaneet, olivat ostaneet, oli ostettu

en ollut ostanut, et ollut ostanut, ei ollut ostanut, emme olleet ostaneet, ette olleet ostaneet, eivät olleet ostaneet, ei ollut ostettu

PREZENT IMPERATIV

-, osta, ostakoon, ostakaamme, ostakaa, ostakoot, ostettakoon

-, älä osta, älköön ostako, älkäämme ostako, älkää ostako, älkööt ostako, älköön ostettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon ostanut, -, -, olkoot ostaneet, olkoon ostettu

-, -, älköön olko ostanut, -, -, älkööt olko ostaneet, älköön olko ostettu

PREZENT CONDIȚIONAL

ostaisin, ostaisit, ostaisi, ostaisimme, ostaisitte, ostaisivat, ostettaisiin

en ostaisi, et ostaisi, ei ostaisi, emme ostaisi, ette ostaisi, eivät ostaisi, ei ostettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin ostanut, olisit ostanut, olisi ostanut, olisimme ostaneet, olisitte ostaneet, olisivat ostaneet, oltaisiin ostettu

en olisi ostanut, et olisi ostanut, ei olisi ostanut, emme olisi ostaneet, ette olisi ostaneet, eivät olisi ostaneet, ei olisi ostettu

PREZENT POTENȚIAL

ostanen, ostanet, ostanee, ostanemme, ostanette, ostanevat, ostettaneen

en ostane, et ostane, ei ostane, emme ostane, ette ostane, eivät ostane, ei ostettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen ostanut, lienet ostanut, lienee ostanut, lienemme ostaneet, lienette ostaneet, lienevät ostaneet, lienee ostettu

en liene ostanut, et liene ostanut, ei liene ostanut, emme liene ostaneet, ette liene ostaneet, eivät liene ostaneet, ei liene ostettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: ostaa    FORMA LUNGĂ: ostaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: ostaessa   INSTRUCTIV: ostaen  INESIV PASIV: ostettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: ostamaan   INESIV: ostamassa  ELATIV: ostamasta

ADESIV: ostamalla  ABESIV: ostamatta  INSTRUCTIV: ostaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: ostaminen   PARTITIV: ostaminen

INFINITIVUL CINCI: ostamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: ostava  (gen. ostavan)   PASIV: ostettava   (gen. ostettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: ostanut                  PASIV: ostettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: ostaja (pl.gen. ostajien)  ADJECTIV NEGATIV: ostamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): osto

 

 

paikallistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

paikallistan, paikallistat, paikallistaa, paikallistamme, paikallistatte, paikallistavat, paikallistetaan

en paikallista, et paikallista, ei paikallista, emme paikallista, ette paikallista, eivät paikallista, ei paikallisteta

IMPERFECT INDICATIV

paikallistin, paikallistit, paikallisti, paikallistimme, paikallistitte, paikallistivat, paikallistettiin

en paikallistanut, et paikallistanut, ei paikallistanut, emme paikallistaneet, ette paikallistaneet, eivät paikallistaneet, ei paikallistettu

PERFECT INDICATIV

olen paikallistanut, olet paikallistanut, on paikallistanut, olemme paikallistaneet, olette paikallistaneet, ovat paikallistaneet, on paikallistettu

en ole paikallistanut, et ole paikallistanut, ei ole paikallistanut, emme ole paikallistaneet, ette ole paikallistaneet, eivät ole paikallistaneet, ei ole paikallistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin paikallistanut, olit paikallistanut, oli paikallistanut, olimme paikallistaneet, olitte paikallistaneet, olivat paikallistaneet, oli paikallistettu

en ollut paikallistanut, et ollut paikallistanut, ei ollut paikallistanut, emme olleet paikallistaneet, ette olleet paikallistaneet, eivät olleet paikallistaneet, ei ollut paikallistettu

PREZENT IMPERATIV

-, paikallista, paikallistakoon, paikallistakaamme, paikallistakaa, paikallistakoot, paikallistettakoon

-, älä paikallista, älköön paikallistako, älkäämme paikallistako, älkää paikallistako, älkööt paikallistako, älköön paikallistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon paikallistanut, -, -, olkoot paikallistaneet, olkoon paikallistettu

-, -, älköön olko paikallistanut, -, -, älkööt olko paikallistaneet, älköön olko paikallistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

paikallistaisin, paikallistaisit, paikallistaisi, paikallistaisimme, paikallistaisitte, paikallistaisivat, paikallistettaisiin

en paikallistaisi, et paikallistaisi, ei paikallistaisi, emme paikallistaisi, ette paikallistaisi, eivät paikallistaisi, ei paikallistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin paikallistanut, olisit paikallistanut, olisi paikallistanut, olisimme paikallistaneet, olisitte paikallistaneet, olisivat paikallistaneet, oltaisiin paikallistettu

en olisi paikallistanut, et olisi paikallistanut, ei olisi paikallistanut, emme olisi paikallistaneet, ette olisi paikallistaneet, eivät olisi paikallistaneet, ei olisi paikallistettu

PREZENT POTENȚIAL

paikallistanen, paikallistanet, paikallistanee, paikallistanemme, paikallistanette, paikallistanevat, paikallistettaneen

en paikallistane, et paikallistane, ei paikallistane, emme paikallistane, ette paikallistane, eivät paikallistane, ei paikallistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen paikallistanut, lienet paikallistanut, lienee paikallistanut, lienemme paikallistaneet, lienette paikallistaneet, lienevät paikallistaneet, lienee paikallistettu

en liene paikallistanut, et liene paikallistanut, ei liene paikallistanut, emme liene paikallistaneet, ette liene paikallistaneet, eivät liene paikallistaneet, ei liene paikallistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: paikallistaa    FORMA LUNGĂ: paikallistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: paikallistaessa   INSTRUCTIV: paikallistaen  INESIV PASIV: paikallistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: paikallistamaan   INESIV: paikallistamassa  ELATIV: paikallistamasta

ADESIV: paikallistamalla  ABESIV: paikallistamatta  INSTRUCTIV: paikallistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: paikallistaminen   PARTITIV: paikallistaminen

INFINITIVUL CINCI: paikallistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: paikallistava  (gen. paikallistavan)   PASIV: paikallistettava   (gen. paikallistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: paikallistanut                         PASIV: paikallistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: paikallistaja (pl.gen. paikallistajien)  ADJECTIV NEGATIV: paikallistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): paikallistus

 

 

paineistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

paineistan, paineistat, paineistaa, paineistamme, paineistatte, paineistavat, paineistetaan

en paineista, et paineista, ei paineista, emme paineista, ette paineista, eivät paineista, ei paineisteta

IMPERFECT INDICATIV

paineistin, paineistit, paineisti, paineistimme, paineistitte, paineistivat, paineistettiin

en paineistanut, et paineistanut, ei paineistanut, emme paineistaneet, ette paineistaneet, eivät paineistaneet, ei paineistettu

PERFECT INDICATIV

olen paineistanut, olet paineistanut, on paineistanut, olemme paineistaneet, olette paineistaneet, ovat paineistaneet, on paineistettu

en ole paineistanut, et ole paineistanut, ei ole paineistanut, emme ole paineistaneet, ette ole paineistaneet, eivät ole paineistaneet, ei ole paineistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin paineistanut, olit paineistanut, oli paineistanut, olimme paineistaneet, olitte paineistaneet, olivat paineistaneet, oli paineistettu

en ollut paineistanut, et ollut paineistanut, ei ollut paineistanut, emme olleet paineistaneet, ette olleet paineistaneet, eivät olleet paineistaneet, ei ollut paineistettu

PREZENT IMPERATIV

-, paineista, paineistakoon, paineistakaamme, paineistakaa, paineistakoot, paineistettakoon

-, älä paineista, älköön paineistako, älkäämme paineistako, älkää paineistako, älkööt paineistako, älköön paineistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon paineistanut, -, -, olkoot paineistaneet, olkoon paineistettu

-, -, älköön olko paineistanut, -, -, älkööt olko paineistaneet, älköön olko paineistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

paineistaisin, paineistaisit, paineistaisi, paineistaisimme, paineistaisitte, paineistaisivat, paineistettaisiin

en paineistaisi, et paineistaisi, ei paineistaisi, emme paineistaisi, ette paineistaisi, eivät paineistaisi, ei paineistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin paineistanut, olisit paineistanut, olisi paineistanut, olisimme paineistaneet, olisitte paineistaneet, olisivat paineistaneet, oltaisiin paineistettu

en olisi paineistanut, et olisi paineistanut, ei olisi paineistanut, emme olisi paineistaneet, ette olisi paineistaneet, eivät olisi paineistaneet, ei olisi paineistettu

PREZENT POTENȚIAL

paineistanen, paineistanet, paineistanee, paineistanemme, paineistanette, paineistanevat, paineistettaneen

en paineistane, et paineistane, ei paineistane, emme paineistane, ette paineistane, eivät paineistane, ei paineistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen paineistanut, lienet paineistanut, lienee paineistanut, lienemme paineistaneet, lienette paineistaneet, lienevät paineistaneet, lienee paineistettu

en liene paineistanut, et liene paineistanut, ei liene paineistanut, emme liene paineistaneet, ette liene paineistaneet, eivät liene paineistaneet, ei liene paineistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: paineistaa    FORMA LUNGĂ: paineistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: paineistaessa   INSTRUCTIV: paineistaen  INESIV PASIV: paineistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: paineistamaan   INESIV: paineistamassa  ELATIV: paineistamasta

ADESIV: paineistamalla  ABESIV: paineistamatta  INSTRUCTIV: paineistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: paineistaminen   PARTITIV: paineistaminen

INFINITIVUL CINCI: paineistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: paineistava  (gen. paineistavan)   PASIV: paineistettava   (gen. paineistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: paineistanut                       PASIV: paineistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: paineistaja (pl.gen. paineistajien)  ADJECTIV NEGATIV: paineistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): paineistus

 

 

painostaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

painostan, painostat, painostaa, painostamme, painostatte, painostavat, painostetaan

en painosta, et painosta, ei painosta, emme painosta, ette painosta, eivät painosta, ei painosteta

IMPERFECT INDICATIV

painostin, painostit, painosti, painostimme, painostitte, painostivat, painostettiin

en painostanut, et painostanut, ei painostanut, emme painostaneet, ette painostaneet, eivät painostaneet, ei painostettu

PERFECT INDICATIV

olen painostanut, olet painostanut, on painostanut, olemme painostaneet, olette painostaneet, ovat painostaneet, on painostettu

en ole painostanut, et ole painostanut, ei ole painostanut, emme ole painostaneet, ette ole painostaneet, eivät ole painostaneet, ei ole painostettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin painostanut, olit painostanut, oli painostanut, olimme painostaneet, olitte painostaneet, olivat painostaneet, oli painostettu

en ollut painostanut, et ollut painostanut, ei ollut painostanut, emme olleet painostaneet, ette olleet painostaneet, eivät olleet painostaneet, ei ollut painostettu

PREZENT IMPERATIV

-, painosta, painostakoon, painostakaamme, painostakaa, painostakoot, painostettakoon

-, älä painosta, älköön painostako, älkäämme painostako, älkää painostako, älkööt painostako, älköön painostettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon painostanut, -, -, olkoot painostaneet, olkoon painostettu

-, -, älköön olko painostanut, -, -, älkööt olko painostaneet, älköön olko painostettu

PREZENT CONDIȚIONAL

painostaisin, painostaisit, painostaisi, painostaisimme, painostaisitte, painostaisivat, painostettaisiin

en painostaisi, et painostaisi, ei painostaisi, emme painostaisi, ette painostaisi, eivät painostaisi, ei painostettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin painostanut, olisit painostanut, olisi painostanut, olisimme painostaneet, olisitte painostaneet, olisivat painostaneet, oltaisiin painostettu

en olisi painostanut, et olisi painostanut, ei olisi painostanut, emme olisi painostaneet, ette olisi painostaneet, eivät olisi painostaneet, ei olisi painostettu

PREZENT POTENȚIAL

painostanen, painostanet, painostanee, painostanemme, painostanette, painostanevat, painostettaneen

en painostane, et painostane, ei painostane, emme painostane, ette painostane, eivät painostane, ei painostettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen painostanut, lienet painostanut, lienee painostanut, lienemme painostaneet, lienette painostaneet, lienevät painostaneet, lienee painostettu

en liene painostanut, et liene painostanut, ei liene painostanut, emme liene painostaneet, ette liene painostaneet, eivät liene painostaneet, ei liene painostettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: painostaa    FORMA LUNGĂ: painostaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: painostaessa   INSTRUCTIV: painostaen  INESIV PASIV: painostettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: painostamaan   INESIV: painostamassa  ELATIV: painostamasta

ADESIV: painostamalla  ABESIV: painostamatta  INSTRUCTIV: painostaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: painostaminen   PARTITIV: painostaminen

INFINITIVUL CINCI: painostamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: painostava  (gen. painostavan)   PASIV: painostettava   (gen. painostettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: painostanut                      PASIV: painostettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: painostaja (pl.gen. painostajien)  ADJECTIV NEGATIV: painostamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): painostus

 

 

pakastaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

pakastan, pakastat, pakastaa, pakastamme, pakastatte, pakastavat, pakastetaan

en pakasta, et pakasta, ei pakasta, emme pakasta, ette pakasta, eivät pakasta, ei pakasteta

IMPERFECT INDICATIV

pakastin, pakastit, pakasti, pakastimme, pakastitte, pakastivat, pakastettiin

en pakastanut, et pakastanut, ei pakastanut, emme pakastaneet, ette pakastaneet, eivät pakastaneet, ei pakastettu

PERFECT INDICATIV

olen pakastanut, olet pakastanut, on pakastanut, olemme pakastaneet, olette pakastaneet, ovat pakastaneet, on pakastettu

en ole pakastanut, et ole pakastanut, ei ole pakastanut, emme ole pakastaneet, ette ole pakastaneet, eivät ole pakastaneet, ei ole pakastettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin pakastanut, olit pakastanut, oli pakastanut, olimme pakastaneet, olitte pakastaneet, olivat pakastaneet, oli pakastettu

en ollut pakastanut, et ollut pakastanut, ei ollut pakastanut, emme olleet pakastaneet, ette olleet pakastaneet, eivät olleet pakastaneet, ei ollut pakastettu

PREZENT IMPERATIV

-, pakasta, pakastakoon, pakastakaamme, pakastakaa, pakastakoot, pakastettakoon

-, älä pakasta, älköön pakastako, älkäämme pakastako, älkää pakastako, älkööt pakastako, älköön pakastettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon pakastanut, -, -, olkoot pakastaneet, olkoon pakastettu

-, -, älköön olko pakastanut, -, -, älkööt olko pakastaneet, älköön olko pakastettu

PREZENT CONDIȚIONAL

pakastaisin, pakastaisit, pakastaisi, pakastaisimme, pakastaisitte, pakastaisivat, pakastettaisiin

en pakastaisi, et pakastaisi, ei pakastaisi, emme pakastaisi, ette pakastaisi, eivät pakastaisi, ei pakastettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin pakastanut, olisit pakastanut, olisi pakastanut, olisimme pakastaneet, olisitte pakastaneet, olisivat pakastaneet, oltaisiin pakastettu

en olisi pakastanut, et olisi pakastanut, ei olisi pakastanut, emme olisi pakastaneet, ette olisi pakastaneet, eivät olisi pakastaneet, ei olisi pakastettu

PREZENT POTENȚIAL

pakastanen, pakastanet, pakastanee, pakastanemme, pakastanette, pakastanevat, pakastettaneen

en pakastane, et pakastane, ei pakastane, emme pakastane, ette pakastane, eivät pakastane, ei pakastettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen pakastanut, lienet pakastanut, lienee pakastanut, lienemme pakastaneet, lienette pakastaneet, lienevät pakastaneet, lienee pakastettu

en liene pakastanut, et liene pakastanut, ei liene pakastanut, emme liene pakastaneet, ette liene pakastaneet, eivät liene pakastaneet, ei liene pakastettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: pakastaa    FORMA LUNGĂ: pakastaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: pakastaessa   INSTRUCTIV: pakastaen  INESIV PASIV: pakastettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: pakastamaan   INESIV: pakastamassa  ELATIV: pakastamasta

ADESIV: pakastamalla  ABESIV: pakastamatta  INSTRUCTIV: pakastaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: pakastaminen   PARTITIV: pakastaminen

INFINITIVUL CINCI: pakastamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: pakastava  (gen. pakastavan)   PASIV: pakastettava   (gen. pakastettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: pakastanut                     PASIV: pakastettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: pakastaja (pl.gen. pakastajien)  ADJECTIV NEGATIV: pakastamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): pakastus

 

 

pakkolunastaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

pakkolunastan, pakkolunastat, pakkolunastaa, pakkolunastamme, pakkolunastatte, pakkolunastavat, pakkolunastetaan

en pakkolunasta, et pakkolunasta, ei pakkolunasta, emme pakkolunasta, ette pakkolunasta, eivät pakkolunasta, ei pakkolunasteta

IMPERFECT INDICATIV

pakkolunastin, pakkolunastit, pakkolunasti, pakkolunastimme, pakkolunastitte, pakkolunastivat, pakkolunastettiin

en pakkolunastanut, et pakkolunastanut, ei pakkolunastanut, emme pakkolunastaneet, ette pakkolunastaneet, eivät pakkolunastaneet, ei pakkolunastettu

PERFECT INDICATIV

olen pakkolunastanut, olet pakkolunastanut, on pakkolunastanut, olemme pakkolunastaneet, olette pakkolunastaneet, ovat pakkolunastaneet, on pakkolunastettu

en ole pakkolunastanut, et ole pakkolunastanut, ei ole pakkolunastanut, emme ole pakkolunastaneet, ette ole pakkolunastaneet, eivät ole pakkolunastaneet, ei ole pakkolunastettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin pakkolunastanut, olit pakkolunastanut, oli pakkolunastanut, olimme pakkolunastaneet, olitte pakkolunastaneet, olivat pakkolunastaneet, oli pakkolunastettu

en ollut pakkolunastanut, et ollut pakkolunastanut, ei ollut pakkolunastanut, emme olleet pakkolunastaneet, ette olleet pakkolunastaneet, eivät olleet pakkolunastaneet, ei ollut pakkolunastettu

PREZENT IMPERATIV

-, pakkolunasta, pakkolunastakoon, pakkolunastakaamme, pakkolunastakaa, pakkolunastakoot, pakkolunastettakoon

-, älä pakkolunasta, älköön pakkolunastako, älkäämme pakkolunastako, älkää pakkolunastako, älkööt pakkolunastako, älköön pakkolunastettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon pakkolunastanut, -, -, olkoot pakkolunastaneet, olkoon pakkolunastettu

-, -, älköön olko pakkolunastanut, -, -, älkööt olko pakkolunastaneet, älköön olko pakkolunastettu

PREZENT CONDIȚIONAL

pakkolunastaisin, pakkolunastaisit, pakkolunastaisi, pakkolunastaisimme, pakkolunastaisitte, pakkolunastaisivat, pakkolunastettaisiin

en pakkolunastaisi, et pakkolunastaisi, ei pakkolunastaisi, emme pakkolunastaisi, ette pakkolunastaisi, eivät pakkolunastaisi, ei pakkolunastettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin pakkolunastanut, olisit pakkolunastanut, olisi pakkolunastanut, olisimme pakkolunastaneet, olisitte pakkolunastaneet, olisivat pakkolunastaneet, oltaisiin pakkolunastettu

en olisi pakkolunastanut, et olisi pakkolunastanut, ei olisi pakkolunastanut, emme olisi pakkolunastaneet, ette olisi pakkolunastaneet, eivät olisi pakkolunastaneet, ei olisi pakkolunastettu

PREZENT POTENȚIAL

pakkolunastanen, pakkolunastanet, pakkolunastanee, pakkolunastanemme, pakkolunastanette, pakkolunastanevat, pakkolunastettaneen

en pakkolunastane, et pakkolunastane, ei pakkolunastane, emme pakkolunastane, ette pakkolunastane, eivät pakkolunastane, ei pakkolunastettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen pakkolunastanut, lienet pakkolunastanut, lienee pakkolunastanut, lienemme pakkolunastaneet, lienette pakkolunastaneet, lienevät pakkolunastaneet, lienee pakkolunastettu

en liene pakkolunastanut, et liene pakkolunastanut, ei liene pakkolunastanut, emme liene pakkolunastaneet, ette liene pakkolunastaneet, eivät liene pakkolunastaneet, ei liene pakkolunastettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: pakkolunastaa    FORMA LUNGĂ: pakkolunastaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: pakkolunastaessa   INSTRUCTIV: pakkolunastaen  INESIV PASIV: pakkolunastettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: pakkolunastamaan   INESIV: pakkolunastamassa  ELATIV: pakkolunastamasta

ADESIV: pakkolunastamalla  ABESIV: pakkolunastamatta  INSTRUCTIV: pakkolunastaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: pakkolunastaminen   PARTITIV: pakkolunastaminen

INFINITIVUL CINCI: pakkolunastamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: pakkolunastava  (gen. pakkolunastavan)   PASIV: pakkolunastettava   (gen. pakkolunastettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: pakkolunastanut                          PASIV: pakkolunastettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: pakkolunastaja (pl.gen. pakkolunastajien)  ADJECTIV NEGATIV: pakkolunastamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): pakkolunastus

 

 

pakollistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

pakollistan, pakollistat, pakollistaa, pakollistamme, pakollistatte, pakollistavat, pakollistetaan

en pakollista, et pakollista, ei pakollista, emme pakollista, ette pakollista, eivät pakollista, ei pakollisteta

IMPERFECT INDICATIV

pakollistin, pakollistit, pakollisti, pakollistimme, pakollistitte, pakollistivat, pakollistettiin

en pakollistanut, et pakollistanut, ei pakollistanut, emme pakollistaneet, ette pakollistaneet, eivät pakollistaneet, ei pakollistettu

PERFECT INDICATIV

olen pakollistanut, olet pakollistanut, on pakollistanut, olemme pakollistaneet, olette pakollistaneet, ovat pakollistaneet, on pakollistettu

en ole pakollistanut, et ole pakollistanut, ei ole pakollistanut, emme ole pakollistaneet, ette ole pakollistaneet, eivät ole pakollistaneet, ei ole pakollistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin pakollistanut, olit pakollistanut, oli pakollistanut, olimme pakollistaneet, olitte pakollistaneet, olivat pakollistaneet, oli pakollistettu

en ollut pakollistanut, et ollut pakollistanut, ei ollut pakollistanut, emme olleet pakollistaneet, ette olleet pakollistaneet, eivät olleet pakollistaneet, ei ollut pakollistettu

PREZENT IMPERATIV

-, pakollista, pakollistakoon, pakollistakaamme, pakollistakaa, pakollistakoot, pakollistettakoon

-, älä pakollista, älköön pakollistako, älkäämme pakollistako, älkää pakollistako, älkööt pakollistako, älköön pakollistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon pakollistanut, -, -, olkoot pakollistaneet, olkoon pakollistettu

-, -, älköön olko pakollistanut, -, -, älkööt olko pakollistaneet, älköön olko pakollistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

pakollistaisin, pakollistaisit, pakollistaisi, pakollistaisimme, pakollistaisitte, pakollistaisivat, pakollistettaisiin

en pakollistaisi, et pakollistaisi, ei pakollistaisi, emme pakollistaisi, ette pakollistaisi, eivät pakollistaisi, ei pakollistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin pakollistanut, olisit pakollistanut, olisi pakollistanut, olisimme pakollistaneet, olisitte pakollistaneet, olisivat pakollistaneet, oltaisiin pakollistettu

en olisi pakollistanut, et olisi pakollistanut, ei olisi pakollistanut, emme olisi pakollistaneet, ette olisi pakollistaneet, eivät olisi pakollistaneet, ei olisi pakollistettu

PREZENT POTENȚIAL

pakollistanen, pakollistanet, pakollistanee, pakollistanemme, pakollistanette, pakollistanevat, pakollistettaneen

en pakollistane, et pakollistane, ei pakollistane, emme pakollistane, ette pakollistane, eivät pakollistane, ei pakollistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen pakollistanut, lienet pakollistanut, lienee pakollistanut, lienemme pakollistaneet, lienette pakollistaneet, lienevät pakollistaneet, lienee pakollistettu

en liene pakollistanut, et liene pakollistanut, ei liene pakollistanut, emme liene pakollistaneet, ette liene pakollistaneet, eivät liene pakollistaneet, ei liene pakollistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: pakollistaa    FORMA LUNGĂ: pakollistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: pakollistaessa   INSTRUCTIV: pakollistaen  INESIV PASIV: pakollistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: pakollistamaan   INESIV: pakollistamassa  ELATIV: pakollistamasta

ADESIV: pakollistamalla  ABESIV: pakollistamatta  INSTRUCTIV: pakollistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: pakollistaminen   PARTITIV: pakollistaminen

INFINITIVUL CINCI: pakollistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: pakollistava  (gen. pakollistavan)   PASIV: pakollistettava   (gen. pakollistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: pakollistanut                        PASIV: pakollistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: pakollistaja (pl.gen. pakollistajien)  ADJECTIV NEGATIV: pakollistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): pakollistus

 

 

paljastaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

paljastan, paljastat, paljastaa, paljastamme, paljastatte, paljastavat, paljastetaan

en paljasta, et paljasta, ei paljasta, emme paljasta, ette paljasta, eivät paljasta, ei paljasteta

IMPERFECT INDICATIV

paljastin, paljastit, paljasti, paljastimme, paljastitte, paljastivat, paljastettiin

en paljastanut, et paljastanut, ei paljastanut, emme paljastaneet, ette paljastaneet, eivät paljastaneet, ei paljastettu

PERFECT INDICATIV

olen paljastanut, olet paljastanut, on paljastanut, olemme paljastaneet, olette paljastaneet, ovat paljastaneet, on paljastettu

en ole paljastanut, et ole paljastanut, ei ole paljastanut, emme ole paljastaneet, ette ole paljastaneet, eivät ole paljastaneet, ei ole paljastettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin paljastanut, olit paljastanut, oli paljastanut, olimme paljastaneet, olitte paljastaneet, olivat paljastaneet, oli paljastettu

en ollut paljastanut, et ollut paljastanut, ei ollut paljastanut, emme olleet paljastaneet, ette olleet paljastaneet, eivät olleet paljastaneet, ei ollut paljastettu

PREZENT IMPERATIV

-, paljasta, paljastakoon, paljastakaamme, paljastakaa, paljastakoot, paljastettakoon

-, älä paljasta, älköön paljastako, älkäämme paljastako, älkää paljastako, älkööt paljastako, älköön paljastettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon paljastanut, -, -, olkoot paljastaneet, olkoon paljastettu

-, -, älköön olko paljastanut, -, -, älkööt olko paljastaneet, älköön olko paljastettu

PREZENT CONDIȚIONAL

paljastaisin, paljastaisit, paljastaisi, paljastaisimme, paljastaisitte, paljastaisivat, paljastettaisiin

en paljastaisi, et paljastaisi, ei paljastaisi, emme paljastaisi, ette paljastaisi, eivät paljastaisi, ei paljastettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin paljastanut, olisit paljastanut, olisi paljastanut, olisimme paljastaneet, olisitte paljastaneet, olisivat paljastaneet, oltaisiin paljastettu

en olisi paljastanut, et olisi paljastanut, ei olisi paljastanut, emme olisi paljastaneet, ette olisi paljastaneet, eivät olisi paljastaneet, ei olisi paljastettu

PREZENT POTENȚIAL

paljastanen, paljastanet, paljastanee, paljastanemme, paljastanette, paljastanevat, paljastettaneen

en paljastane, et paljastane, ei paljastane, emme paljastane, ette paljastane, eivät paljastane, ei paljastettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen paljastanut, lienet paljastanut, lienee paljastanut, lienemme paljastaneet, lienette paljastaneet, lienevät paljastaneet, lienee paljastettu

en liene paljastanut, et liene paljastanut, ei liene paljastanut, emme liene paljastaneet, ette liene paljastaneet, eivät liene paljastaneet, ei liene paljastettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: paljastaa    FORMA LUNGĂ: paljastaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: paljastaessa   INSTRUCTIV: paljastaen  INESIV PASIV: paljastettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: paljastamaan   INESIV: paljastamassa  ELATIV: paljastamasta

ADESIV: paljastamalla  ABESIV: paljastamatta  INSTRUCTIV: paljastaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: paljastaminen   PARTITIV: paljastaminen

INFINITIVUL CINCI: paljastamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: paljastava  (gen. paljastavan)   PASIV: paljastettava   (gen. paljastettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: paljastanut                      PASIV: paljastettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: paljastaja (pl.gen. paljastajien)  ADJECTIV NEGATIV: paljastamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): paljastus

 

 

panostaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

panostan, panostat, panostaa, panostamme, panostatte, panostavat, panostetaan

en panosta, et panosta, ei panosta, emme panosta, ette panosta, eivät panosta, ei panosteta

IMPERFECT INDICATIV

panostin, panostit, panosti, panostimme, panostitte, panostivat, panostettiin

en panostanut, et panostanut, ei panostanut, emme panostaneet, ette panostaneet, eivät panostaneet, ei panostettu

PERFECT INDICATIV

olen panostanut, olet panostanut, on panostanut, olemme panostaneet, olette panostaneet, ovat panostaneet, on panostettu

en ole panostanut, et ole panostanut, ei ole panostanut, emme ole panostaneet, ette ole panostaneet, eivät ole panostaneet, ei ole panostettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin panostanut, olit panostanut, oli panostanut, olimme panostaneet, olitte panostaneet, olivat panostaneet, oli panostettu

en ollut panostanut, et ollut panostanut, ei ollut panostanut, emme olleet panostaneet, ette olleet panostaneet, eivät olleet panostaneet, ei ollut panostettu

PREZENT IMPERATIV

-, panosta, panostakoon, panostakaamme, panostakaa, panostakoot, panostettakoon

-, älä panosta, älköön panostako, älkäämme panostako, älkää panostako, älkööt panostako, älköön panostettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon panostanut, -, -, olkoot panostaneet, olkoon panostettu

-, -, älköön olko panostanut, -, -, älkööt olko panostaneet, älköön olko panostettu

PREZENT CONDIȚIONAL

panostaisin, panostaisit, panostaisi, panostaisimme, panostaisitte, panostaisivat, panostettaisiin

en panostaisi, et panostaisi, ei panostaisi, emme panostaisi, ette panostaisi, eivät panostaisi, ei panostettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin panostanut, olisit panostanut, olisi panostanut, olisimme panostaneet, olisitte panostaneet, olisivat panostaneet, oltaisiin panostettu

en olisi panostanut, et olisi panostanut, ei olisi panostanut, emme olisi panostaneet, ette olisi panostaneet, eivät olisi panostaneet, ei olisi panostettu

PREZENT POTENȚIAL

panostanen, panostanet, panostanee, panostanemme, panostanette, panostanevat, panostettaneen

en panostane, et panostane, ei panostane, emme panostane, ette panostane, eivät panostane, ei panostettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen panostanut, lienet panostanut, lienee panostanut, lienemme panostaneet, lienette panostaneet, lienevät panostaneet, lienee panostettu

en liene panostanut, et liene panostanut, ei liene panostanut, emme liene panostaneet, ette liene panostaneet, eivät liene panostaneet, ei liene panostettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: panostaa    FORMA LUNGĂ: panostaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: panostaessa   INSTRUCTIV: panostaen  INESIV PASIV: panostettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: panostamaan   INESIV: panostamassa  ELATIV: panostamasta

ADESIV: panostamalla  ABESIV: panostamatta  INSTRUCTIV: panostaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: panostaminen   PARTITIV: panostaminen

INFINITIVUL CINCI: panostamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: panostava  (gen. panostavan)   PASIV: panostettava   (gen. panostettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: panostanut                     PASIV: panostettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: panostaja (pl.gen. panostajien)  ADJECTIV NEGATIV: panostamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): panostus

 

 

patistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

patistan, patistat, patistaa, patistamme, patistatte, patistavat, patistetaan

en patista, et patista, ei patista, emme patista, ette patista, eivät patista, ei patisteta

IMPERFECT INDICATIV

patistin, patistit, patisti, patistimme, patistitte, patistivat, patistettiin

en patistanut, et patistanut, ei patistanut, emme patistaneet, ette patistaneet, eivät patistaneet, ei patistettu

PERFECT INDICATIV

olen patistanut, olet patistanut, on patistanut, olemme patistaneet, olette patistaneet, ovat patistaneet, on patistettu

en ole patistanut, et ole patistanut, ei ole patistanut, emme ole patistaneet, ette ole patistaneet, eivät ole patistaneet, ei ole patistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin patistanut, olit patistanut, oli patistanut, olimme patistaneet, olitte patistaneet, olivat patistaneet, oli patistettu

en ollut patistanut, et ollut patistanut, ei ollut patistanut, emme olleet patistaneet, ette olleet patistaneet, eivät olleet patistaneet, ei ollut patistettu

PREZENT IMPERATIV

-, patista, patistakoon, patistakaamme, patistakaa, patistakoot, patistettakoon

-, älä patista, älköön patistako, älkäämme patistako, älkää patistako, älkööt patistako, älköön patistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon patistanut, -, -, olkoot patistaneet, olkoon patistettu

-, -, älköön olko patistanut, -, -, älkööt olko patistaneet, älköön olko patistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

patistaisin, patistaisit, patistaisi, patistaisimme, patistaisitte, patistaisivat, patistettaisiin

en patistaisi, et patistaisi, ei patistaisi, emme patistaisi, ette patistaisi, eivät patistaisi, ei patistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin patistanut, olisit patistanut, olisi patistanut, olisimme patistaneet, olisitte patistaneet, olisivat patistaneet, oltaisiin patistettu

en olisi patistanut, et olisi patistanut, ei olisi patistanut, emme olisi patistaneet, ette olisi patistaneet, eivät olisi patistaneet, ei olisi patistettu

PREZENT POTENȚIAL

patistanen, patistanet, patistanee, patistanemme, patistanette, patistanevat, patistettaneen

en patistane, et patistane, ei patistane, emme patistane, ette patistane, eivät patistane, ei patistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen patistanut, lienet patistanut, lienee patistanut, lienemme patistaneet, lienette patistaneet, lienevät patistaneet, lienee patistettu

en liene patistanut, et liene patistanut, ei liene patistanut, emme liene patistaneet, ette liene patistaneet, eivät liene patistaneet, ei liene patistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: patistaa    FORMA LUNGĂ: patistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: patistaessa   INSTRUCTIV: patistaen  INESIV PASIV: patistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: patistamaan   INESIV: patistamassa  ELATIV: patistamasta

ADESIV: patistamalla  ABESIV: patistamatta  INSTRUCTIV: patistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: patistaminen   PARTITIV: patistaminen

INFINITIVUL CINCI: patistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: patistava  (gen. patistavan)   PASIV: patistettava   (gen. patistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: patistanut                     PASIV: patistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: patistaja (pl.gen. patistajien)  ADJECTIV NEGATIV: patistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): patistus

 

 

pehmustaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

pehmustan, pehmustat, pehmustaa, pehmustamme, pehmustatte, pehmustavat, pehmustetaan

en pehmusta, et pehmusta, ei pehmusta, emme pehmusta, ette pehmusta, eivät pehmusta, ei pehmusteta

IMPERFECT INDICATIV

pehmustin, pehmustit, pehmusti, pehmustimme, pehmustitte, pehmustivat, pehmustettiin

en pehmustanut, et pehmustanut, ei pehmustanut, emme pehmustaneet, ette pehmustaneet, eivät pehmustaneet, ei pehmustettu

PERFECT INDICATIV

olen pehmustanut, olet pehmustanut, on pehmustanut, olemme pehmustaneet, olette pehmustaneet, ovat pehmustaneet, on pehmustettu

en ole pehmustanut, et ole pehmustanut, ei ole pehmustanut, emme ole pehmustaneet, ette ole pehmustaneet, eivät ole pehmustaneet, ei ole pehmustettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin pehmustanut, olit pehmustanut, oli pehmustanut, olimme pehmustaneet, olitte pehmustaneet, olivat pehmustaneet, oli pehmustettu

en ollut pehmustanut, et ollut pehmustanut, ei ollut pehmustanut, emme olleet pehmustaneet, ette olleet pehmustaneet, eivät olleet pehmustaneet, ei ollut pehmustettu

PREZENT IMPERATIV

-, pehmusta, pehmustakoon, pehmustakaamme, pehmustakaa, pehmustakoot, pehmustettakoon

-, älä pehmusta, älköön pehmustako, älkäämme pehmustako, älkää pehmustako, älkööt pehmustako, älköön pehmustettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon pehmustanut, -, -, olkoot pehmustaneet, olkoon pehmustettu

-, -, älköön olko pehmustanut, -, -, älkööt olko pehmustaneet, älköön olko pehmustettu

PREZENT CONDIȚIONAL

pehmustaisin, pehmustaisit, pehmustaisi, pehmustaisimme, pehmustaisitte, pehmustaisivat, pehmustettaisiin

en pehmustaisi, et pehmustaisi, ei pehmustaisi, emme pehmustaisi, ette pehmustaisi, eivät pehmustaisi, ei pehmustettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin pehmustanut, olisit pehmustanut, olisi pehmustanut, olisimme pehmustaneet, olisitte pehmustaneet, olisivat pehmustaneet, oltaisiin pehmustettu

en olisi pehmustanut, et olisi pehmustanut, ei olisi pehmustanut, emme olisi pehmustaneet, ette olisi pehmustaneet, eivät olisi pehmustaneet, ei olisi pehmustettu

PREZENT POTENȚIAL

pehmustanen, pehmustanet, pehmustanee, pehmustanemme, pehmustanette, pehmustanevat, pehmustettaneen

en pehmustane, et pehmustane, ei pehmustane, emme pehmustane, ette pehmustane, eivät pehmustane, ei pehmustettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen pehmustanut, lienet pehmustanut, lienee pehmustanut, lienemme pehmustaneet, lienette pehmustaneet, lienevät pehmustaneet, lienee pehmustettu

en liene pehmustanut, et liene pehmustanut, ei liene pehmustanut, emme liene pehmustaneet, ette liene pehmustaneet, eivät liene pehmustaneet, ei liene pehmustettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: pehmustaa    FORMA LUNGĂ: pehmustaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: pehmustaessa   INSTRUCTIV: pehmustaen  INESIV PASIV: pehmustettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: pehmustamaan   INESIV: pehmustamassa  ELATIV: pehmustamasta

ADESIV: pehmustamalla  ABESIV: pehmustamatta  INSTRUCTIV: pehmustaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: pehmustaminen   PARTITIV: pehmustaminen

INFINITIVUL CINCI: pehmustamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: pehmustava  (gen. pehmustavan)   PASIV: pehmustettava   (gen. pehmustettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: pehmustanut                      PASIV: pehmustettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: pehmustaja (pl.gen. pehmustajien)  ADJECTIV NEGATIV: pehmustamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): pehmustus

 

 

pelastaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

pelastan, pelastat, pelastaa, pelastamme, pelastatte, pelastavat, pelastetaan

en pelasta, et pelasta, ei pelasta, emme pelasta, ette pelasta, eivät pelasta, ei pelasteta

IMPERFECT INDICATIV

pelastin, pelastit, pelasti, pelastimme, pelastitte, pelastivat, pelastettiin

en pelastanut, et pelastanut, ei pelastanut, emme pelastaneet, ette pelastaneet, eivät pelastaneet, ei pelastettu

PERFECT INDICATIV

olen pelastanut, olet pelastanut, on pelastanut, olemme pelastaneet, olette pelastaneet, ovat pelastaneet, on pelastettu

en ole pelastanut, et ole pelastanut, ei ole pelastanut, emme ole pelastaneet, ette ole pelastaneet, eivät ole pelastaneet, ei ole pelastettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin pelastanut, olit pelastanut, oli pelastanut, olimme pelastaneet, olitte pelastaneet, olivat pelastaneet, oli pelastettu

en ollut pelastanut, et ollut pelastanut, ei ollut pelastanut, emme olleet pelastaneet, ette olleet pelastaneet, eivät olleet pelastaneet, ei ollut pelastettu

PREZENT IMPERATIV

-, pelasta, pelastakoon, pelastakaamme, pelastakaa, pelastakoot, pelastettakoon

-, älä pelasta, älköön pelastako, älkäämme pelastako, älkää pelastako, älkööt pelastako, älköön pelastettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon pelastanut, -, -, olkoot pelastaneet, olkoon pelastettu

-, -, älköön olko pelastanut, -, -, älkööt olko pelastaneet, älköön olko pelastettu

PREZENT CONDIȚIONAL

pelastaisin, pelastaisit, pelastaisi, pelastaisimme, pelastaisitte, pelastaisivat, pelastettaisiin

en pelastaisi, et pelastaisi, ei pelastaisi, emme pelastaisi, ette pelastaisi, eivät pelastaisi, ei pelastettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin pelastanut, olisit pelastanut, olisi pelastanut, olisimme pelastaneet, olisitte pelastaneet, olisivat pelastaneet, oltaisiin pelastettu

en olisi pelastanut, et olisi pelastanut, ei olisi pelastanut, emme olisi pelastaneet, ette olisi pelastaneet, eivät olisi pelastaneet, ei olisi pelastettu

PREZENT POTENȚIAL

pelastanen, pelastanet, pelastanee, pelastanemme, pelastanette, pelastanevat, pelastettaneen

en pelastane, et pelastane, ei pelastane, emme pelastane, ette pelastane, eivät pelastane, ei pelastettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen pelastanut, lienet pelastanut, lienee pelastanut, lienemme pelastaneet, lienette pelastaneet, lienevät pelastaneet, lienee pelastettu

en liene pelastanut, et liene pelastanut, ei liene pelastanut, emme liene pelastaneet, ette liene pelastaneet, eivät liene pelastaneet, ei liene pelastettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: pelastaa    FORMA LUNGĂ: pelastaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: pelastaessa   INSTRUCTIV: pelastaen  INESIV PASIV: pelastettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: pelastamaan   INESIV: pelastamassa  ELATIV: pelastamasta

ADESIV: pelastamalla  ABESIV: pelastamatta  INSTRUCTIV: pelastaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: pelastaminen   PARTITIV: pelastaminen

INFINITIVUL CINCI: pelastamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: pelastava  (gen. pelastavan)   PASIV: pelastettava   (gen. pelastettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: pelastanut                     PASIV: pelastettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: pelastaja (pl.gen. pelastajien)  ADJECTIV NEGATIV: pelastamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): pelastus

 

 

perustaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

perustan, perustat, perustaa, perustamme, perustatte, perustavat, perustetaan

en perusta, et perusta, ei perusta, emme perusta, ette perusta, eivät perusta, ei perusteta

IMPERFECT INDICATIV

perustin, perustit, perusti, perustimme, perustitte, perustivat, perustettiin

en perustanut, et perustanut, ei perustanut, emme perustaneet, ette perustaneet, eivät perustaneet, ei perustettu

PERFECT INDICATIV

olen perustanut, olet perustanut, on perustanut, olemme perustaneet, olette perustaneet, ovat perustaneet, on perustettu

en ole perustanut, et ole perustanut, ei ole perustanut, emme ole perustaneet, ette ole perustaneet, eivät ole perustaneet, ei ole perustettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin perustanut, olit perustanut, oli perustanut, olimme perustaneet, olitte perustaneet, olivat perustaneet, oli perustettu

en ollut perustanut, et ollut perustanut, ei ollut perustanut, emme olleet perustaneet, ette olleet perustaneet, eivät olleet perustaneet, ei ollut perustettu

PREZENT IMPERATIV

-, perusta, perustakoon, perustakaamme, perustakaa, perustakoot, perustettakoon

-, älä perusta, älköön perustako, älkäämme perustako, älkää perustako, älkööt perustako, älköön perustettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon perustanut, -, -, olkoot perustaneet, olkoon perustettu

-, -, älköön olko perustanut, -, -, älkööt olko perustaneet, älköön olko perustettu

PREZENT CONDIȚIONAL

perustaisin, perustaisit, perustaisi, perustaisimme, perustaisitte, perustaisivat, perustettaisiin

en perustaisi, et perustaisi, ei perustaisi, emme perustaisi, ette perustaisi, eivät perustaisi, ei perustettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin perustanut, olisit perustanut, olisi perustanut, olisimme perustaneet, olisitte perustaneet, olisivat perustaneet, oltaisiin perustettu

en olisi perustanut, et olisi perustanut, ei olisi perustanut, emme olisi perustaneet, ette olisi perustaneet, eivät olisi perustaneet, ei olisi perustettu

PREZENT POTENȚIAL

perustanen, perustanet, perustanee, perustanemme, perustanette, perustanevat, perustettaneen

en perustane, et perustane, ei perustane, emme perustane, ette perustane, eivät perustane, ei perustettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen perustanut, lienet perustanut, lienee perustanut, lienemme perustaneet, lienette perustaneet, lienevät perustaneet, lienee perustettu

en liene perustanut, et liene perustanut, ei liene perustanut, emme liene perustaneet, ette liene perustaneet, eivät liene perustaneet, ei liene perustettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: perustaa    FORMA LUNGĂ: perustaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: perustaessa   INSTRUCTIV: perustaen  INESIV PASIV: perustettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: perustamaan   INESIV: perustamassa  ELATIV: perustamasta

ADESIV: perustamalla  ABESIV: perustamatta  INSTRUCTIV: perustaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: perustaminen   PARTITIV: perustaminen

INFINITIVUL CINCI: perustamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: perustava  (gen. perustavan)   PASIV: perustettava   (gen. perustettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: perustanut                     PASIV: perustettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: perustaja (pl.gen. perustajien)  ADJECTIV NEGATIV: perustamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): perustus

 

 

piirustaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

piirustan, piirustat, piirustaa, piirustamme, piirustatte, piirustavat, piirustetaan

en piirusta, et piirusta, ei piirusta, emme piirusta, ette piirusta, eivät piirusta, ei piirusteta

IMPERFECT INDICATIV

piirustin, piirustit, piirusti, piirustimme, piirustitte, piirustivat, piirustettiin

en piirustanut, et piirustanut, ei piirustanut, emme piirustaneet, ette piirustaneet, eivät piirustaneet, ei piirustettu

PERFECT INDICATIV

olen piirustanut, olet piirustanut, on piirustanut, olemme piirustaneet, olette piirustaneet, ovat piirustaneet, on piirustettu

en ole piirustanut, et ole piirustanut, ei ole piirustanut, emme ole piirustaneet, ette ole piirustaneet, eivät ole piirustaneet, ei ole piirustettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin piirustanut, olit piirustanut, oli piirustanut, olimme piirustaneet, olitte piirustaneet, olivat piirustaneet, oli piirustettu

en ollut piirustanut, et ollut piirustanut, ei ollut piirustanut, emme olleet piirustaneet, ette olleet piirustaneet, eivät olleet piirustaneet, ei ollut piirustettu

PREZENT IMPERATIV

-, piirusta, piirustakoon, piirustakaamme, piirustakaa, piirustakoot, piirustettakoon

-, älä piirusta, älköön piirustako, älkäämme piirustako, älkää piirustako, älkööt piirustako, älköön piirustettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon piirustanut, -, -, olkoot piirustaneet, olkoon piirustettu

-, -, älköön olko piirustanut, -, -, älkööt olko piirustaneet, älköön olko piirustettu

PREZENT CONDIȚIONAL

piirustaisin, piirustaisit, piirustaisi, piirustaisimme, piirustaisitte, piirustaisivat, piirustettaisiin

en piirustaisi, et piirustaisi, ei piirustaisi, emme piirustaisi, ette piirustaisi, eivät piirustaisi, ei piirustettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin piirustanut, olisit piirustanut, olisi piirustanut, olisimme piirustaneet, olisitte piirustaneet, olisivat piirustaneet, oltaisiin piirustettu

en olisi piirustanut, et olisi piirustanut, ei olisi piirustanut, emme olisi piirustaneet, ette olisi piirustaneet, eivät olisi piirustaneet, ei olisi piirustettu

PREZENT POTENȚIAL

piirustanen, piirustanet, piirustanee, piirustanemme, piirustanette, piirustanevat, piirustettaneen

en piirustane, et piirustane, ei piirustane, emme piirustane, ette piirustane, eivät piirustane, ei piirustettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen piirustanut, lienet piirustanut, lienee piirustanut, lienemme piirustaneet, lienette piirustaneet, lienevät piirustaneet, lienee piirustettu

en liene piirustanut, et liene piirustanut, ei liene piirustanut, emme liene piirustaneet, ette liene piirustaneet, eivät liene piirustaneet, ei liene piirustettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: piirustaa    FORMA LUNGĂ: piirustaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: piirustaessa   INSTRUCTIV: piirustaen  INESIV PASIV: piirustettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: piirustamaan   INESIV: piirustamassa  ELATIV: piirustamasta

ADESIV: piirustamalla  ABESIV: piirustamatta  INSTRUCTIV: piirustaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: piirustaminen   PARTITIV: piirustaminen

INFINITIVUL CINCI: piirustamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: piirustava  (gen. piirustavan)   PASIV: piirustettava   (gen. piirustettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: piirustanut                      PASIV: piirustettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: piirustaja (pl.gen. piirustajien)  ADJECTIV NEGATIV: piirustamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): piirustus

 

 

pinnallistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

pinnallistan, pinnallistat, pinnallistaa, pinnallistamme, pinnallistatte, pinnallistavat, pinnallistetaan

en pinnallista, et pinnallista, ei pinnallista, emme pinnallista, ette pinnallista, eivät pinnallista, ei pinnallisteta

IMPERFECT INDICATIV

pinnallistin, pinnallistit, pinnallisti, pinnallistimme, pinnallistitte, pinnallistivat, pinnallistettiin

en pinnallistanut, et pinnallistanut, ei pinnallistanut, emme pinnallistaneet, ette pinnallistaneet, eivät pinnallistaneet, ei pinnallistettu

PERFECT INDICATIV

olen pinnallistanut, olet pinnallistanut, on pinnallistanut, olemme pinnallistaneet, olette pinnallistaneet, ovat pinnallistaneet, on pinnallistettu

en ole pinnallistanut, et ole pinnallistanut, ei ole pinnallistanut, emme ole pinnallistaneet, ette ole pinnallistaneet, eivät ole pinnallistaneet, ei ole pinnallistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin pinnallistanut, olit pinnallistanut, oli pinnallistanut, olimme pinnallistaneet, olitte pinnallistaneet, olivat pinnallistaneet, oli pinnallistettu

en ollut pinnallistanut, et ollut pinnallistanut, ei ollut pinnallistanut, emme olleet pinnallistaneet, ette olleet pinnallistaneet, eivät olleet pinnallistaneet, ei ollut pinnallistettu

PREZENT IMPERATIV

-, pinnallista, pinnallistakoon, pinnallistakaamme, pinnallistakaa, pinnallistakoot, pinnallistettakoon

-, älä pinnallista, älköön pinnallistako, älkäämme pinnallistako, älkää pinnallistako, älkööt pinnallistako, älköön pinnallistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon pinnallistanut, -, -, olkoot pinnallistaneet, olkoon pinnallistettu

-, -, älköön olko pinnallistanut, -, -, älkööt olko pinnallistaneet, älköön olko pinnallistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

pinnallistaisin, pinnallistaisit, pinnallistaisi, pinnallistaisimme, pinnallistaisitte, pinnallistaisivat, pinnallistettaisiin

en pinnallistaisi, et pinnallistaisi, ei pinnallistaisi, emme pinnallistaisi, ette pinnallistaisi, eivät pinnallistaisi, ei pinnallistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin pinnallistanut, olisit pinnallistanut, olisi pinnallistanut, olisimme pinnallistaneet, olisitte pinnallistaneet, olisivat pinnallistaneet, oltaisiin pinnallistettu

en olisi pinnallistanut, et olisi pinnallistanut, ei olisi pinnallistanut, emme olisi pinnallistaneet, ette olisi pinnallistaneet, eivät olisi pinnallistaneet, ei olisi pinnallistettu

PREZENT POTENȚIAL

pinnallistanen, pinnallistanet, pinnallistanee, pinnallistanemme, pinnallistanette, pinnallistanevat, pinnallistettaneen

en pinnallistane, et pinnallistane, ei pinnallistane, emme pinnallistane, ette pinnallistane, eivät pinnallistane, ei pinnallistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen pinnallistanut, lienet pinnallistanut, lienee pinnallistanut, lienemme pinnallistaneet, lienette pinnallistaneet, lienevät pinnallistaneet, lienee pinnallistettu

en liene pinnallistanut, et liene pinnallistanut, ei liene pinnallistanut, emme liene pinnallistaneet, ette liene pinnallistaneet, eivät liene pinnallistaneet, ei liene pinnallistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: pinnallistaa    FORMA LUNGĂ: pinnallistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: pinnallistaessa   INSTRUCTIV: pinnallistaen  INESIV PASIV: pinnallistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: pinnallistamaan   INESIV: pinnallistamassa  ELATIV: pinnallistamasta

ADESIV: pinnallistamalla  ABESIV: pinnallistamatta  INSTRUCTIV: pinnallistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: pinnallistaminen   PARTITIV: pinnallistaminen

INFINITIVUL CINCI: pinnallistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: pinnallistava  (gen. pinnallistavan)   PASIV: pinnallistettava   (gen. pinnallistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: pinnallistanut                         PASIV: pinnallistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: pinnallistaja (pl.gen. pinnallistajien)  ADJECTIV NEGATIV: pinnallistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): pinnallistus

 

 

pohjustaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

pohjustan, pohjustat, pohjustaa, pohjustamme, pohjustatte, pohjustavat, pohjustetaan

en pohjusta, et pohjusta, ei pohjusta, emme pohjusta, ette pohjusta, eivät pohjusta, ei pohjusteta

IMPERFECT INDICATIV

pohjustin, pohjustit, pohjusti, pohjustimme, pohjustitte, pohjustivat, pohjustettiin

en pohjustanut, et pohjustanut, ei pohjustanut, emme pohjustaneet, ette pohjustaneet, eivät pohjustaneet, ei pohjustettu

PERFECT INDICATIV

olen pohjustanut, olet pohjustanut, on pohjustanut, olemme pohjustaneet, olette pohjustaneet, ovat pohjustaneet, on pohjustettu

en ole pohjustanut, et ole pohjustanut, ei ole pohjustanut, emme ole pohjustaneet, ette ole pohjustaneet, eivät ole pohjustaneet, ei ole pohjustettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin pohjustanut, olit pohjustanut, oli pohjustanut, olimme pohjustaneet, olitte pohjustaneet, olivat pohjustaneet, oli pohjustettu

en ollut pohjustanut, et ollut pohjustanut, ei ollut pohjustanut, emme olleet pohjustaneet, ette olleet pohjustaneet, eivät olleet pohjustaneet, ei ollut pohjustettu

PREZENT IMPERATIV

-, pohjusta, pohjustakoon, pohjustakaamme, pohjustakaa, pohjustakoot, pohjustettakoon

-, älä pohjusta, älköön pohjustako, älkäämme pohjustako, älkää pohjustako, älkööt pohjustako, älköön pohjustettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon pohjustanut, -, -, olkoot pohjustaneet, olkoon pohjustettu

-, -, älköön olko pohjustanut, -, -, älkööt olko pohjustaneet, älköön olko pohjustettu

PREZENT CONDIȚIONAL

pohjustaisin, pohjustaisit, pohjustaisi, pohjustaisimme, pohjustaisitte, pohjustaisivat, pohjustettaisiin

en pohjustaisi, et pohjustaisi, ei pohjustaisi, emme pohjustaisi, ette pohjustaisi, eivät pohjustaisi, ei pohjustettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin pohjustanut, olisit pohjustanut, olisi pohjustanut, olisimme pohjustaneet, olisitte pohjustaneet, olisivat pohjustaneet, oltaisiin pohjustettu

en olisi pohjustanut, et olisi pohjustanut, ei olisi pohjustanut, emme olisi pohjustaneet, ette olisi pohjustaneet, eivät olisi pohjustaneet, ei olisi pohjustettu

PREZENT POTENȚIAL

pohjustanen, pohjustanet, pohjustanee, pohjustanemme, pohjustanette, pohjustanevat, pohjustettaneen

en pohjustane, et pohjustane, ei pohjustane, emme pohjustane, ette pohjustane, eivät pohjustane, ei pohjustettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen pohjustanut, lienet pohjustanut, lienee pohjustanut, lienemme pohjustaneet, lienette pohjustaneet, lienevät pohjustaneet, lienee pohjustettu

en liene pohjustanut, et liene pohjustanut, ei liene pohjustanut, emme liene pohjustaneet, ette liene pohjustaneet, eivät liene pohjustaneet, ei liene pohjustettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: pohjustaa    FORMA LUNGĂ: pohjustaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: pohjustaessa   INSTRUCTIV: pohjustaen  INESIV PASIV: pohjustettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: pohjustamaan   INESIV: pohjustamassa  ELATIV: pohjustamasta

ADESIV: pohjustamalla  ABESIV: pohjustamatta  INSTRUCTIV: pohjustaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: pohjustaminen   PARTITIV: pohjustaminen

INFINITIVUL CINCI: pohjustamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: pohjustava  (gen. pohjustavan)   PASIV: pohjustettava   (gen. pohjustettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: pohjustanut                      PASIV: pohjustettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: pohjustaja (pl.gen. pohjustajien)  ADJECTIV NEGATIV: pohjustamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): pohjustus

 

 

poistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

poistan, poistat, poistaa, poistamme, poistatte, poistavat, poistetaan

en poista, et poista, ei poista, emme poista, ette poista, eivät poista, ei poisteta

IMPERFECT INDICATIV

poistin, poistit, poisti, poistimme, poistitte, poistivat, poistettiin

en poistanut, et poistanut, ei poistanut, emme poistaneet, ette poistaneet, eivät poistaneet, ei poistettu

PERFECT INDICATIV

olen poistanut, olet poistanut, on poistanut, olemme poistaneet, olette poistaneet, ovat poistaneet, on poistettu

en ole poistanut, et ole poistanut, ei ole poistanut, emme ole poistaneet, ette ole poistaneet, eivät ole poistaneet, ei ole poistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin poistanut, olit poistanut, oli poistanut, olimme poistaneet, olitte poistaneet, olivat poistaneet, oli poistettu

en ollut poistanut, et ollut poistanut, ei ollut poistanut, emme olleet poistaneet, ette olleet poistaneet, eivät olleet poistaneet, ei ollut poistettu

PREZENT IMPERATIV

-, poista, poistakoon, poistakaamme, poistakaa, poistakoot, poistettakoon

-, älä poista, älköön poistako, älkäämme poistako, älkää poistako, älkööt poistako, älköön poistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon poistanut, -, -, olkoot poistaneet, olkoon poistettu

-, -, älköön olko poistanut, -, -, älkööt olko poistaneet, älköön olko poistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

poistaisin, poistaisit, poistaisi, poistaisimme, poistaisitte, poistaisivat, poistettaisiin

en poistaisi, et poistaisi, ei poistaisi, emme poistaisi, ette poistaisi, eivät poistaisi, ei poistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin poistanut, olisit poistanut, olisi poistanut, olisimme poistaneet, olisitte poistaneet, olisivat poistaneet, oltaisiin poistettu

en olisi poistanut, et olisi poistanut, ei olisi poistanut, emme olisi poistaneet, ette olisi poistaneet, eivät olisi poistaneet, ei olisi poistettu

PREZENT POTENȚIAL

poistanen, poistanet, poistanee, poistanemme, poistanette, poistanevat, poistettaneen

en poistane, et poistane, ei poistane, emme poistane, ette poistane, eivät poistane, ei poistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen poistanut, lienet poistanut, lienee poistanut, lienemme poistaneet, lienette poistaneet, lienevät poistaneet, lienee poistettu

en liene poistanut, et liene poistanut, ei liene poistanut, emme liene poistaneet, ette liene poistaneet, eivät liene poistaneet, ei liene poistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: poistaa    FORMA LUNGĂ: poistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: poistaessa   INSTRUCTIV: poistaen  INESIV PASIV: poistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: poistamaan   INESIV: poistamassa  ELATIV: poistamasta

ADESIV: poistamalla  ABESIV: poistamatta  INSTRUCTIV: poistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: poistaminen   PARTITIV: poistaminen

INFINITIVUL CINCI: poistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: poistava  (gen. poistavan)   PASIV: poistettava   (gen. poistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: poistanut                    PASIV: poistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: poistaja (pl.gen. poistajien)  ADJECTIV NEGATIV: poistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): poisto

 

 

ponnistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

ponnistan, ponnistat, ponnistaa, ponnistamme, ponnistatte, ponnistavat, ponnistetaan

en ponnista, et ponnista, ei ponnista, emme ponnista, ette ponnista, eivät ponnista, ei ponnisteta

IMPERFECT INDICATIV

ponnistin, ponnistit, ponnisti, ponnistimme, ponnistitte, ponnistivat, ponnistettiin

en ponnistanut, et ponnistanut, ei ponnistanut, emme ponnistaneet, ette ponnistaneet, eivät ponnistaneet, ei ponnistettu

PERFECT INDICATIV

olen ponnistanut, olet ponnistanut, on ponnistanut, olemme ponnistaneet, olette ponnistaneet, ovat ponnistaneet, on ponnistettu

en ole ponnistanut, et ole ponnistanut, ei ole ponnistanut, emme ole ponnistaneet, ette ole ponnistaneet, eivät ole ponnistaneet, ei ole ponnistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin ponnistanut, olit ponnistanut, oli ponnistanut, olimme ponnistaneet, olitte ponnistaneet, olivat ponnistaneet, oli ponnistettu

en ollut ponnistanut, et ollut ponnistanut, ei ollut ponnistanut, emme olleet ponnistaneet, ette olleet ponnistaneet, eivät olleet ponnistaneet, ei ollut ponnistettu

PREZENT IMPERATIV

-, ponnista, ponnistakoon, ponnistakaamme, ponnistakaa, ponnistakoot, ponnistettakoon

-, älä ponnista, älköön ponnistako, älkäämme ponnistako, älkää ponnistako, älkööt ponnistako, älköön ponnistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon ponnistanut, -, -, olkoot ponnistaneet, olkoon ponnistettu

-, -, älköön olko ponnistanut, -, -, älkööt olko ponnistaneet, älköön olko ponnistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

ponnistaisin, ponnistaisit, ponnistaisi, ponnistaisimme, ponnistaisitte, ponnistaisivat, ponnistettaisiin

en ponnistaisi, et ponnistaisi, ei ponnistaisi, emme ponnistaisi, ette ponnistaisi, eivät ponnistaisi, ei ponnistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin ponnistanut, olisit ponnistanut, olisi ponnistanut, olisimme ponnistaneet, olisitte ponnistaneet, olisivat ponnistaneet, oltaisiin ponnistettu

en olisi ponnistanut, et olisi ponnistanut, ei olisi ponnistanut, emme olisi ponnistaneet, ette olisi ponnistaneet, eivät olisi ponnistaneet, ei olisi ponnistettu

PREZENT POTENȚIAL

ponnistanen, ponnistanet, ponnistanee, ponnistanemme, ponnistanette, ponnistanevat, ponnistettaneen

en ponnistane, et ponnistane, ei ponnistane, emme ponnistane, ette ponnistane, eivät ponnistane, ei ponnistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen ponnistanut, lienet ponnistanut, lienee ponnistanut, lienemme ponnistaneet, lienette ponnistaneet, lienevät ponnistaneet, lienee ponnistettu

en liene ponnistanut, et liene ponnistanut, ei liene ponnistanut, emme liene ponnistaneet, ette liene ponnistaneet, eivät liene ponnistaneet, ei liene ponnistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: ponnistaa    FORMA LUNGĂ: ponnistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: ponnistaessa   INSTRUCTIV: ponnistaen  INESIV PASIV: ponnistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: ponnistamaan   INESIV: ponnistamassa  ELATIV: ponnistamasta

ADESIV: ponnistamalla  ABESIV: ponnistamatta  INSTRUCTIV: ponnistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: ponnistaminen   PARTITIV: ponnistaminen

INFINITIVUL CINCI: ponnistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: ponnistava  (gen. ponnistavan)   PASIV: ponnistettava   (gen. ponnistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: ponnistanut                      PASIV: ponnistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: ponnistaja (pl.gen. ponnistajien)  ADJECTIV NEGATIV: ponnistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): ponnistus

 

 

populaaristaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

populaaristan, populaaristat, populaaristaa, populaaristamme, populaaristatte, populaaristavat, populaaristetaan

en populaarista, et populaarista, ei populaarista, emme populaarista, ette populaarista, eivät populaarista, ei populaaristeta

IMPERFECT INDICATIV

populaaristin, populaaristit, populaaristi, populaaristimme, populaaristitte, populaaristivat, populaaristettiin

en populaaristanut, et populaaristanut, ei populaaristanut, emme populaaristaneet, ette populaaristaneet, eivät populaaristaneet, ei populaaristettu

PERFECT INDICATIV

olen populaaristanut, olet populaaristanut, on populaaristanut, olemme populaaristaneet, olette populaaristaneet, ovat populaaristaneet, on populaaristettu

en ole populaaristanut, et ole populaaristanut, ei ole populaaristanut, emme ole populaaristaneet, ette ole populaaristaneet, eivät ole populaaristaneet, ei ole populaaristettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin populaaristanut, olit populaaristanut, oli populaaristanut, olimme populaaristaneet, olitte populaaristaneet, olivat populaaristaneet, oli populaaristettu

en ollut populaaristanut, et ollut populaaristanut, ei ollut populaaristanut, emme olleet populaaristaneet, ette olleet populaaristaneet, eivät olleet populaaristaneet, ei ollut populaaristettu

PREZENT IMPERATIV

-, populaarista, populaaristakoon, populaaristakaamme, populaaristakaa, populaaristakoot, populaaristettakoon

-, älä populaarista, älköön populaaristako, älkäämme populaaristako, älkää populaaristako, älkööt populaaristako, älköön populaaristettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon populaaristanut, -, -, olkoot populaaristaneet, olkoon populaaristettu

-, -, älköön olko populaaristanut, -, -, älkööt olko populaaristaneet, älköön olko populaaristettu

PREZENT CONDIȚIONAL

populaaristaisin, populaaristaisit, populaaristaisi, populaaristaisimme, populaaristaisitte, populaaristaisivat, populaaristettaisiin

en populaaristaisi, et populaaristaisi, ei populaaristaisi, emme populaaristaisi, ette populaaristaisi, eivät populaaristaisi, ei populaaristettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin populaaristanut, olisit populaaristanut, olisi populaaristanut, olisimme populaaristaneet, olisitte populaaristaneet, olisivat populaaristaneet, oltaisiin populaaristettu

en olisi populaaristanut, et olisi populaaristanut, ei olisi populaaristanut, emme olisi populaaristaneet, ette olisi populaaristaneet, eivät olisi populaaristaneet, ei olisi populaaristettu

PREZENT POTENȚIAL

populaaristanen, populaaristanet, populaaristanee, populaaristanemme, populaaristanette, populaaristanevat, populaaristettaneen

en populaaristane, et populaaristane, ei populaaristane, emme populaaristane, ette populaaristane, eivät populaaristane, ei populaaristettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen populaaristanut, lienet populaaristanut, lienee populaaristanut, lienemme populaaristaneet, lienette populaaristaneet, lienevät populaaristaneet, lienee populaaristettu

en liene populaaristanut, et liene populaaristanut, ei liene populaaristanut, emme liene populaaristaneet, ette liene populaaristaneet, eivät liene populaaristaneet, ei liene populaaristettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: populaaristaa    FORMA LUNGĂ: populaaristaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: populaaristaessa   INSTRUCTIV: populaaristaen  INESIV PASIV: populaaristettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: populaaristamaan   INESIV: populaaristamassa  ELATIV: populaaristamasta

ADESIV: populaaristamalla  ABESIV: populaaristamatta  INSTRUCTIV: populaaristaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: populaaristaminen   PARTITIV: populaaristaminen

INFINITIVUL CINCI: populaaristamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: populaaristava  (gen. populaaristavan)   PASIV: populaaristettava   (gen. populaaristettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: populaaristanut                          PASIV: populaaristettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: populaaristaja (pl.gen. populaaristajien)  ADJECTIV NEGATIV: populaaristamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): populaaristus

 

 

porrastaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

porrastan, porrastat, porrastaa, porrastamme, porrastatte, porrastavat, porrastetaan

en porrasta, et porrasta, ei porrasta, emme porrasta, ette porrasta, eivät porrasta, ei porrasteta

IMPERFECT INDICATIV

porrastin, porrastit, porrasti, porrastimme, porrastitte, porrastivat, porrastettiin

en porrastanut, et porrastanut, ei porrastanut, emme porrastaneet, ette porrastaneet, eivät porrastaneet, ei porrastettu

PERFECT INDICATIV

olen porrastanut, olet porrastanut, on porrastanut, olemme porrastaneet, olette porrastaneet, ovat porrastaneet, on porrastettu

en ole porrastanut, et ole porrastanut, ei ole porrastanut, emme ole porrastaneet, ette ole porrastaneet, eivät ole porrastaneet, ei ole porrastettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin porrastanut, olit porrastanut, oli porrastanut, olimme porrastaneet, olitte porrastaneet, olivat porrastaneet, oli porrastettu

en ollut porrastanut, et ollut porrastanut, ei ollut porrastanut, emme olleet porrastaneet, ette olleet porrastaneet, eivät olleet porrastaneet, ei ollut porrastettu

PREZENT IMPERATIV

-, porrasta, porrastakoon, porrastakaamme, porrastakaa, porrastakoot, porrastettakoon

-, älä porrasta, älköön porrastako, älkäämme porrastako, älkää porrastako, älkööt porrastako, älköön porrastettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon porrastanut, -, -, olkoot porrastaneet, olkoon porrastettu

-, -, älköön olko porrastanut, -, -, älkööt olko porrastaneet, älköön olko porrastettu

PREZENT CONDIȚIONAL

porrastaisin, porrastaisit, porrastaisi, porrastaisimme, porrastaisitte, porrastaisivat, porrastettaisiin

en porrastaisi, et porrastaisi, ei porrastaisi, emme porrastaisi, ette porrastaisi, eivät porrastaisi, ei porrastettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin porrastanut, olisit porrastanut, olisi porrastanut, olisimme porrastaneet, olisitte porrastaneet, olisivat porrastaneet, oltaisiin porrastettu

en olisi porrastanut, et olisi porrastanut, ei olisi porrastanut, emme olisi porrastaneet, ette olisi porrastaneet, eivät olisi porrastaneet, ei olisi porrastettu

PREZENT POTENȚIAL

porrastanen, porrastanet, porrastanee, porrastanemme, porrastanette, porrastanevat, porrastettaneen

en porrastane, et porrastane, ei porrastane, emme porrastane, ette porrastane, eivät porrastane, ei porrastettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen porrastanut, lienet porrastanut, lienee porrastanut, lienemme porrastaneet, lienette porrastaneet, lienevät porrastaneet, lienee porrastettu

en liene porrastanut, et liene porrastanut, ei liene porrastanut, emme liene porrastaneet, ette liene porrastaneet, eivät liene porrastaneet, ei liene porrastettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: porrastaa    FORMA LUNGĂ: porrastaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: porrastaessa   INSTRUCTIV: porrastaen  INESIV PASIV: porrastettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: porrastamaan   INESIV: porrastamassa  ELATIV: porrastamasta

ADESIV: porrastamalla  ABESIV: porrastamatta  INSTRUCTIV: porrastaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: porrastaminen   PARTITIV: porrastaminen

INFINITIVUL CINCI: porrastamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: porrastava  (gen. porrastavan)   PASIV: porrastettava   (gen. porrastettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: porrastanut                      PASIV: porrastettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: porrastaja (pl.gen. porrastajien)  ADJECTIV NEGATIV: porrastamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): porrastus

 

 

profaanistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

profaanistan, profaanistat, profaanistaa, profaanistamme, profaanistatte, profaanistavat, profaanistetaan

en profaanista, et profaanista, ei profaanista, emme profaanista, ette profaanista, eivät profaanista, ei profaanisteta

IMPERFECT INDICATIV

profaanistin, profaanistit, profaanisti, profaanistimme, profaanistitte, profaanistivat, profaanistettiin

en profaanistanut, et profaanistanut, ei profaanistanut, emme profaanistaneet, ette profaanistaneet, eivät profaanistaneet, ei profaanistettu

PERFECT INDICATIV

olen profaanistanut, olet profaanistanut, on profaanistanut, olemme profaanistaneet, olette profaanistaneet, ovat profaanistaneet, on profaanistettu

en ole profaanistanut, et ole profaanistanut, ei ole profaanistanut, emme ole profaanistaneet, ette ole profaanistaneet, eivät ole profaanistaneet, ei ole profaanistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin profaanistanut, olit profaanistanut, oli profaanistanut, olimme profaanistaneet, olitte profaanistaneet, olivat profaanistaneet, oli profaanistettu

en ollut profaanistanut, et ollut profaanistanut, ei ollut profaanistanut, emme olleet profaanistaneet, ette olleet profaanistaneet, eivät olleet profaanistaneet, ei ollut profaanistettu

PREZENT IMPERATIV

-, profaanista, profaanistakoon, profaanistakaamme, profaanistakaa, profaanistakoot, profaanistettakoon

-, älä profaanista, älköön profaanistako, älkäämme profaanistako, älkää profaanistako, älkööt profaanistako, älköön profaanistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon profaanistanut, -, -, olkoot profaanistaneet, olkoon profaanistettu

-, -, älköön olko profaanistanut, -, -, älkööt olko profaanistaneet, älköön olko profaanistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

profaanistaisin, profaanistaisit, profaanistaisi, profaanistaisimme, profaanistaisitte, profaanistaisivat, profaanistettaisiin

en profaanistaisi, et profaanistaisi, ei profaanistaisi, emme profaanistaisi, ette profaanistaisi, eivät profaanistaisi, ei profaanistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin profaanistanut, olisit profaanistanut, olisi profaanistanut, olisimme profaanistaneet, olisitte profaanistaneet, olisivat profaanistaneet, oltaisiin profaanistettu

en olisi profaanistanut, et olisi profaanistanut, ei olisi profaanistanut, emme olisi profaanistaneet, ette olisi profaanistaneet, eivät olisi profaanistaneet, ei olisi profaanistettu

PREZENT POTENȚIAL

profaanistanen, profaanistanet, profaanistanee, profaanistanemme, profaanistanette, profaanistanevat, profaanistettaneen

en profaanistane, et profaanistane, ei profaanistane, emme profaanistane, ette profaanistane, eivät profaanistane, ei profaanistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen profaanistanut, lienet profaanistanut, lienee profaanistanut, lienemme profaanistaneet, lienette profaanistaneet, lienevät profaanistaneet, lienee profaanistettu

en liene profaanistanut, et liene profaanistanut, ei liene profaanistanut, emme liene profaanistaneet, ette liene profaanistaneet, eivät liene profaanistaneet, ei liene profaanistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: profaanistaa    FORMA LUNGĂ: profaanistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: profaanistaessa   INSTRUCTIV: profaanistaen  INESIV PASIV: profaanistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: profaanistamaan   INESIV: profaanistamassa  ELATIV: profaanistamasta

ADESIV: profaanistamalla  ABESIV: profaanistamatta  INSTRUCTIV: profaanistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: profaanistaminen   PARTITIV: profaanistaminen

INFINITIVUL CINCI: profaanistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: profaanistava  (gen. profaanistavan)   PASIV: profaanistettava   (gen. profaanistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: profaanistanut                         PASIV: profaanistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: profaanistaja (pl.gen. profaanistajien)  ADJECTIV NEGATIV: profaanistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): profaanistus

 

 

proletaaristaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

proletaaristan, proletaaristat, proletaaristaa, proletaaristamme, proletaaristatte, proletaaristavat, proletaaristetaan

en proletaarista, et proletaarista, ei proletaarista, emme proletaarista, ette proletaarista, eivät proletaarista, ei proletaaristeta

IMPERFECT INDICATIV

proletaaristin, proletaaristit, proletaaristi, proletaaristimme, proletaaristitte, proletaaristivat, proletaaristettiin

en proletaaristanut, et proletaaristanut, ei proletaaristanut, emme proletaaristaneet, ette proletaaristaneet, eivät proletaaristaneet, ei proletaaristettu

PERFECT INDICATIV

olen proletaaristanut, olet proletaaristanut, on proletaaristanut, olemme proletaaristaneet, olette proletaaristaneet, ovat proletaaristaneet, on proletaaristettu

en ole proletaaristanut, et ole proletaaristanut, ei ole proletaaristanut, emme ole proletaaristaneet, ette ole proletaaristaneet, eivät ole proletaaristaneet, ei ole proletaaristettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin proletaaristanut, olit proletaaristanut, oli proletaaristanut, olimme proletaaristaneet, olitte proletaaristaneet, olivat proletaaristaneet, oli proletaaristettu

en ollut proletaaristanut, et ollut proletaaristanut, ei ollut proletaaristanut, emme olleet proletaaristaneet, ette olleet proletaaristaneet, eivät olleet proletaaristaneet, ei ollut proletaaristettu

PREZENT IMPERATIV

-, proletaarista, proletaaristakoon, proletaaristakaamme, proletaaristakaa, proletaaristakoot, proletaaristettakoon

-, älä proletaarista, älköön proletaaristako, älkäämme proletaaristako, älkää proletaaristako, älkööt proletaaristako, älköön proletaaristettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon proletaaristanut, -, -, olkoot proletaaristaneet, olkoon proletaaristettu

-, -, älköön olko proletaaristanut, -, -, älkööt olko proletaaristaneet, älköön olko proletaaristettu

PREZENT CONDIȚIONAL

proletaaristaisin, proletaaristaisit, proletaaristaisi, proletaaristaisimme, proletaaristaisitte, proletaaristaisivat, proletaaristettaisiin

en proletaaristaisi, et proletaaristaisi, ei proletaaristaisi, emme proletaaristaisi, ette proletaaristaisi, eivät proletaaristaisi, ei proletaaristettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin proletaaristanut, olisit proletaaristanut, olisi proletaaristanut, olisimme proletaaristaneet, olisitte proletaaristaneet, olisivat proletaaristaneet, oltaisiin proletaaristettu

en olisi proletaaristanut, et olisi proletaaristanut, ei olisi proletaaristanut, emme olisi proletaaristaneet, ette olisi proletaaristaneet, eivät olisi proletaaristaneet, ei olisi proletaaristettu

PREZENT POTENȚIAL

proletaaristanen, proletaaristanet, proletaaristanee, proletaaristanemme, proletaaristanette, proletaaristanevat, proletaaristettaneen

en proletaaristane, et proletaaristane, ei proletaaristane, emme proletaaristane, ette proletaaristane, eivät proletaaristane, ei proletaaristettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen proletaaristanut, lienet proletaaristanut, lienee proletaaristanut, lienemme proletaaristaneet, lienette proletaaristaneet, lienevät proletaaristaneet, lienee proletaaristettu

en liene proletaaristanut, et liene proletaaristanut, ei liene proletaaristanut, emme liene proletaaristaneet, ette liene proletaaristaneet, eivät liene proletaaristaneet, ei liene proletaaristettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: proletaaristaa    FORMA LUNGĂ: proletaaristaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: proletaaristaessa   INSTRUCTIV: proletaaristaen  INESIV PASIV: proletaaristettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: proletaaristamaan   INESIV: proletaaristamassa  ELATIV: proletaaristamasta

ADESIV: proletaaristamalla  ABESIV: proletaaristamatta  INSTRUCTIV: proletaaristaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: proletaaristaminen   PARTITIV: proletaaristaminen

INFINITIVUL CINCI: proletaaristamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: proletaaristava  (gen. proletaaristavan)   PASIV: proletaaristettava   (gen. proletaaristettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: proletaaristanut                           PASIV: proletaaristettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: proletaaristaja (pl.gen. proletaaristajien)  ADJECTIV NEGATIV: proletaaristamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): proletaaristus

 

 

pudistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

pudistan, pudistat, pudistaa, pudistamme, pudistatte, pudistavat, pudistetaan

en pudista, et pudista, ei pudista, emme pudista, ette pudista, eivät pudista, ei pudisteta

IMPERFECT INDICATIV

pudistin, pudistit, pudisti, pudistimme, pudistitte, pudistivat, pudistettiin

en pudistanut, et pudistanut, ei pudistanut, emme pudistaneet, ette pudistaneet, eivät pudistaneet, ei pudistettu

PERFECT INDICATIV

olen pudistanut, olet pudistanut, on pudistanut, olemme pudistaneet, olette pudistaneet, ovat pudistaneet, on pudistettu

en ole pudistanut, et ole pudistanut, ei ole pudistanut, emme ole pudistaneet, ette ole pudistaneet, eivät ole pudistaneet, ei ole pudistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin pudistanut, olit pudistanut, oli pudistanut, olimme pudistaneet, olitte pudistaneet, olivat pudistaneet, oli pudistettu

en ollut pudistanut, et ollut pudistanut, ei ollut pudistanut, emme olleet pudistaneet, ette olleet pudistaneet, eivät olleet pudistaneet, ei ollut pudistettu

PREZENT IMPERATIV

-, pudista, pudistakoon, pudistakaamme, pudistakaa, pudistakoot, pudistettakoon

-, älä pudista, älköön pudistako, älkäämme pudistako, älkää pudistako, älkööt pudistako, älköön pudistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon pudistanut, -, -, olkoot pudistaneet, olkoon pudistettu

-, -, älköön olko pudistanut, -, -, älkööt olko pudistaneet, älköön olko pudistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

pudistaisin, pudistaisit, pudistaisi, pudistaisimme, pudistaisitte, pudistaisivat, pudistettaisiin

en pudistaisi, et pudistaisi, ei pudistaisi, emme pudistaisi, ette pudistaisi, eivät pudistaisi, ei pudistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin pudistanut, olisit pudistanut, olisi pudistanut, olisimme pudistaneet, olisitte pudistaneet, olisivat pudistaneet, oltaisiin pudistettu

en olisi pudistanut, et olisi pudistanut, ei olisi pudistanut, emme olisi pudistaneet, ette olisi pudistaneet, eivät olisi pudistaneet, ei olisi pudistettu

PREZENT POTENȚIAL

pudistanen, pudistanet, pudistanee, pudistanemme, pudistanette, pudistanevat, pudistettaneen

en pudistane, et pudistane, ei pudistane, emme pudistane, ette pudistane, eivät pudistane, ei pudistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen pudistanut, lienet pudistanut, lienee pudistanut, lienemme pudistaneet, lienette pudistaneet, lienevät pudistaneet, lienee pudistettu

en liene pudistanut, et liene pudistanut, ei liene pudistanut, emme liene pudistaneet, ette liene pudistaneet, eivät liene pudistaneet, ei liene pudistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: pudistaa    FORMA LUNGĂ: pudistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: pudistaessa   INSTRUCTIV: pudistaen  INESIV PASIV: pudistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: pudistamaan   INESIV: pudistamassa  ELATIV: pudistamasta

ADESIV: pudistamalla  ABESIV: pudistamatta  INSTRUCTIV: pudistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: pudistaminen   PARTITIV: pudistaminen

INFINITIVUL CINCI: pudistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: pudistava  (gen. pudistavan)   PASIV: pudistettava   (gen. pudistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: pudistanut                     PASIV: pudistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: pudistaja (pl.gen. pudistajien)  ADJECTIV NEGATIV: pudistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): pudistus

 

 

puhdistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

puhdistan, puhdistat, puhdistaa, puhdistamme, puhdistatte, puhdistavat, puhdistetaan

en puhdista, et puhdista, ei puhdista, emme puhdista, ette puhdista, eivät puhdista, ei puhdisteta

IMPERFECT INDICATIV

puhdistin, puhdistit, puhdisti, puhdistimme, puhdistitte, puhdistivat, puhdistettiin

en puhdistanut, et puhdistanut, ei puhdistanut, emme puhdistaneet, ette puhdistaneet, eivät puhdistaneet, ei puhdistettu

PERFECT INDICATIV

olen puhdistanut, olet puhdistanut, on puhdistanut, olemme puhdistaneet, olette puhdistaneet, ovat puhdistaneet, on puhdistettu

en ole puhdistanut, et ole puhdistanut, ei ole puhdistanut, emme ole puhdistaneet, ette ole puhdistaneet, eivät ole puhdistaneet, ei ole puhdistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin puhdistanut, olit puhdistanut, oli puhdistanut, olimme puhdistaneet, olitte puhdistaneet, olivat puhdistaneet, oli puhdistettu

en ollut puhdistanut, et ollut puhdistanut, ei ollut puhdistanut, emme olleet puhdistaneet, ette olleet puhdistaneet, eivät olleet puhdistaneet, ei ollut puhdistettu

PREZENT IMPERATIV

-, puhdista, puhdistakoon, puhdistakaamme, puhdistakaa, puhdistakoot, puhdistettakoon

-, älä puhdista, älköön puhdistako, älkäämme puhdistako, älkää puhdistako, älkööt puhdistako, älköön puhdistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon puhdistanut, -, -, olkoot puhdistaneet, olkoon puhdistettu

-, -, älköön olko puhdistanut, -, -, älkööt olko puhdistaneet, älköön olko puhdistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

puhdistaisin, puhdistaisit, puhdistaisi, puhdistaisimme, puhdistaisitte, puhdistaisivat, puhdistettaisiin

en puhdistaisi, et puhdistaisi, ei puhdistaisi, emme puhdistaisi, ette puhdistaisi, eivät puhdistaisi, ei puhdistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin puhdistanut, olisit puhdistanut, olisi puhdistanut, olisimme puhdistaneet, olisitte puhdistaneet, olisivat puhdistaneet, oltaisiin puhdistettu

en olisi puhdistanut, et olisi puhdistanut, ei olisi puhdistanut, emme olisi puhdistaneet, ette olisi puhdistaneet, eivät olisi puhdistaneet, ei olisi puhdistettu

PREZENT POTENȚIAL

puhdistanen, puhdistanet, puhdistanee, puhdistanemme, puhdistanette, puhdistanevat, puhdistettaneen

en puhdistane, et puhdistane, ei puhdistane, emme puhdistane, ette puhdistane, eivät puhdistane, ei puhdistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen puhdistanut, lienet puhdistanut, lienee puhdistanut, lienemme puhdistaneet, lienette puhdistaneet, lienevät puhdistaneet, lienee puhdistettu

en liene puhdistanut, et liene puhdistanut, ei liene puhdistanut, emme liene puhdistaneet, ette liene puhdistaneet, eivät liene puhdistaneet, ei liene puhdistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: puhdistaa    FORMA LUNGĂ: puhdistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: puhdistaessa   INSTRUCTIV: puhdistaen  INESIV PASIV: puhdistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: puhdistamaan   INESIV: puhdistamassa  ELATIV: puhdistamasta

ADESIV: puhdistamalla  ABESIV: puhdistamatta  INSTRUCTIV: puhdistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: puhdistaminen   PARTITIV: puhdistaminen

INFINITIVUL CINCI: puhdistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: puhdistava  (gen. puhdistavan)   PASIV: puhdistettava   (gen. puhdistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: puhdistanut                      PASIV: puhdistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: puhdistaja (pl.gen. puhdistajien)  ADJECTIV NEGATIV: puhdistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): puhdistus

 

 

pullistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

pullistan, pullistat, pullistaa, pullistamme, pullistatte, pullistavat, pullistetaan

en pullista, et pullista, ei pullista, emme pullista, ette pullista, eivät pullista, ei pullisteta

IMPERFECT INDICATIV

pullistin, pullistit, pullisti, pullistimme, pullistitte, pullistivat, pullistettiin

en pullistanut, et pullistanut, ei pullistanut, emme pullistaneet, ette pullistaneet, eivät pullistaneet, ei pullistettu

PERFECT INDICATIV

olen pullistanut, olet pullistanut, on pullistanut, olemme pullistaneet, olette pullistaneet, ovat pullistaneet, on pullistettu

en ole pullistanut, et ole pullistanut, ei ole pullistanut, emme ole pullistaneet, ette ole pullistaneet, eivät ole pullistaneet, ei ole pullistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin pullistanut, olit pullistanut, oli pullistanut, olimme pullistaneet, olitte pullistaneet, olivat pullistaneet, oli pullistettu

en ollut pullistanut, et ollut pullistanut, ei ollut pullistanut, emme olleet pullistaneet, ette olleet pullistaneet, eivät olleet pullistaneet, ei ollut pullistettu

PREZENT IMPERATIV

-, pullista, pullistakoon, pullistakaamme, pullistakaa, pullistakoot, pullistettakoon

-, älä pullista, älköön pullistako, älkäämme pullistako, älkää pullistako, älkööt pullistako, älköön pullistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon pullistanut, -, -, olkoot pullistaneet, olkoon pullistettu

-, -, älköön olko pullistanut, -, -, älkööt olko pullistaneet, älköön olko pullistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

pullistaisin, pullistaisit, pullistaisi, pullistaisimme, pullistaisitte, pullistaisivat, pullistettaisiin

en pullistaisi, et pullistaisi, ei pullistaisi, emme pullistaisi, ette pullistaisi, eivät pullistaisi, ei pullistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin pullistanut, olisit pullistanut, olisi pullistanut, olisimme pullistaneet, olisitte pullistaneet, olisivat pullistaneet, oltaisiin pullistettu

en olisi pullistanut, et olisi pullistanut, ei olisi pullistanut, emme olisi pullistaneet, ette olisi pullistaneet, eivät olisi pullistaneet, ei olisi pullistettu

PREZENT POTENȚIAL

pullistanen, pullistanet, pullistanee, pullistanemme, pullistanette, pullistanevat, pullistettaneen

en pullistane, et pullistane, ei pullistane, emme pullistane, ette pullistane, eivät pullistane, ei pullistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen pullistanut, lienet pullistanut, lienee pullistanut, lienemme pullistaneet, lienette pullistaneet, lienevät pullistaneet, lienee pullistettu

en liene pullistanut, et liene pullistanut, ei liene pullistanut, emme liene pullistaneet, ette liene pullistaneet, eivät liene pullistaneet, ei liene pullistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: pullistaa    FORMA LUNGĂ: pullistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: pullistaessa   INSTRUCTIV: pullistaen  INESIV PASIV: pullistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: pullistamaan   INESIV: pullistamassa  ELATIV: pullistamasta

ADESIV: pullistamalla  ABESIV: pullistamatta  INSTRUCTIV: pullistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: pullistaminen   PARTITIV: pullistaminen

INFINITIVUL CINCI: pullistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: pullistava  (gen. pullistavan)   PASIV: pullistettava   (gen. pullistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: pullistanut                      PASIV: pullistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: pullistaja (pl.gen. pullistajien)  ADJECTIV NEGATIV: pullistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): pullistus

 

 

puolustaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

puolustan, puolustat, puolustaa, puolustamme, puolustatte, puolustavat, puolustetaan

en puolusta, et puolusta, ei puolusta, emme puolusta, ette puolusta, eivät puolusta, ei puolusteta

IMPERFECT INDICATIV

puolustin, puolustit, puolusti, puolustimme, puolustitte, puolustivat, puolustettiin

en puolustanut, et puolustanut, ei puolustanut, emme puolustaneet, ette puolustaneet, eivät puolustaneet, ei puolustettu

PERFECT INDICATIV

olen puolustanut, olet puolustanut, on puolustanut, olemme puolustaneet, olette puolustaneet, ovat puolustaneet, on puolustettu

en ole puolustanut, et ole puolustanut, ei ole puolustanut, emme ole puolustaneet, ette ole puolustaneet, eivät ole puolustaneet, ei ole puolustettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin puolustanut, olit puolustanut, oli puolustanut, olimme puolustaneet, olitte puolustaneet, olivat puolustaneet, oli puolustettu

en ollut puolustanut, et ollut puolustanut, ei ollut puolustanut, emme olleet puolustaneet, ette olleet puolustaneet, eivät olleet puolustaneet, ei ollut puolustettu

PREZENT IMPERATIV

-, puolusta, puolustakoon, puolustakaamme, puolustakaa, puolustakoot, puolustettakoon

-, älä puolusta, älköön puolustako, älkäämme puolustako, älkää puolustako, älkööt puolustako, älköön puolustettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon puolustanut, -, -, olkoot puolustaneet, olkoon puolustettu

-, -, älköön olko puolustanut, -, -, älkööt olko puolustaneet, älköön olko puolustettu

PREZENT CONDIȚIONAL

puolustaisin, puolustaisit, puolustaisi, puolustaisimme, puolustaisitte, puolustaisivat, puolustettaisiin

en puolustaisi, et puolustaisi, ei puolustaisi, emme puolustaisi, ette puolustaisi, eivät puolustaisi, ei puolustettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin puolustanut, olisit puolustanut, olisi puolustanut, olisimme puolustaneet, olisitte puolustaneet, olisivat puolustaneet, oltaisiin puolustettu

en olisi puolustanut, et olisi puolustanut, ei olisi puolustanut, emme olisi puolustaneet, ette olisi puolustaneet, eivät olisi puolustaneet, ei olisi puolustettu

PREZENT POTENȚIAL

puolustanen, puolustanet, puolustanee, puolustanemme, puolustanette, puolustanevat, puolustettaneen

en puolustane, et puolustane, ei puolustane, emme puolustane, ette puolustane, eivät puolustane, ei puolustettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen puolustanut, lienet puolustanut, lienee puolustanut, lienemme puolustaneet, lienette puolustaneet, lienevät puolustaneet, lienee puolustettu

en liene puolustanut, et liene puolustanut, ei liene puolustanut, emme liene puolustaneet, ette liene puolustaneet, eivät liene puolustaneet, ei liene puolustettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: puolustaa    FORMA LUNGĂ: puolustaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: puolustaessa   INSTRUCTIV: puolustaen  INESIV PASIV: puolustettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: puolustamaan   INESIV: puolustamassa  ELATIV: puolustamasta

ADESIV: puolustamalla  ABESIV: puolustamatta  INSTRUCTIV: puolustaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: puolustaminen   PARTITIV: puolustaminen

INFINITIVUL CINCI: puolustamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: puolustava  (gen. puolustavan)   PASIV: puolustettava   (gen. puolustettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: puolustanut                      PASIV: puolustettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: puolustaja (pl.gen. puolustajien)  ADJECTIV NEGATIV: puolustamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): puolustus

 

 

puristaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

puristan, puristat, puristaa, puristamme, puristatte, puristavat, puristetaan

en purista, et purista, ei purista, emme purista, ette purista, eivät purista, ei puristeta

IMPERFECT INDICATIV

puristin, puristit, puristi, puristimme, puristitte, puristivat, puristettiin

en puristanut, et puristanut, ei puristanut, emme puristaneet, ette puristaneet, eivät puristaneet, ei puristettu

PERFECT INDICATIV

olen puristanut, olet puristanut, on puristanut, olemme puristaneet, olette puristaneet, ovat puristaneet, on puristettu

en ole puristanut, et ole puristanut, ei ole puristanut, emme ole puristaneet, ette ole puristaneet, eivät ole puristaneet, ei ole puristettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin puristanut, olit puristanut, oli puristanut, olimme puristaneet, olitte puristaneet, olivat puristaneet, oli puristettu

en ollut puristanut, et ollut puristanut, ei ollut puristanut, emme olleet puristaneet, ette olleet puristaneet, eivät olleet puristaneet, ei ollut puristettu

PREZENT IMPERATIV

-, purista, puristakoon, puristakaamme, puristakaa, puristakoot, puristettakoon

-, älä purista, älköön puristako, älkäämme puristako, älkää puristako, älkööt puristako, älköön puristettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon puristanut, -, -, olkoot puristaneet, olkoon puristettu

-, -, älköön olko puristanut, -, -, älkööt olko puristaneet, älköön olko puristettu

PREZENT CONDIȚIONAL

puristaisin, puristaisit, puristaisi, puristaisimme, puristaisitte, puristaisivat, puristettaisiin

en puristaisi, et puristaisi, ei puristaisi, emme puristaisi, ette puristaisi, eivät puristaisi, ei puristettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin puristanut, olisit puristanut, olisi puristanut, olisimme puristaneet, olisitte puristaneet, olisivat puristaneet, oltaisiin puristettu

en olisi puristanut, et olisi puristanut, ei olisi puristanut, emme olisi puristaneet, ette olisi puristaneet, eivät olisi puristaneet, ei olisi puristettu

PREZENT POTENȚIAL

puristanen, puristanet, puristanee, puristanemme, puristanette, puristanevat, puristettaneen

en puristane, et puristane, ei puristane, emme puristane, ette puristane, eivät puristane, ei puristettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen puristanut, lienet puristanut, lienee puristanut, lienemme puristaneet, lienette puristaneet, lienevät puristaneet, lienee puristettu

en liene puristanut, et liene puristanut, ei liene puristanut, emme liene puristaneet, ette liene puristaneet, eivät liene puristaneet, ei liene puristettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: puristaa    FORMA LUNGĂ: puristaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: puristaessa   INSTRUCTIV: puristaen  INESIV PASIV: puristettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: puristamaan   INESIV: puristamassa  ELATIV: puristamasta

ADESIV: puristamalla  ABESIV: puristamatta  INSTRUCTIV: puristaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: puristaminen   PARTITIV: puristaminen

INFINITIVUL CINCI: puristamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: puristava  (gen. puristavan)   PASIV: puristettava   (gen. puristettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: puristanut                     PASIV: puristettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: puristaja (pl.gen. puristajien)  ADJECTIV NEGATIV: puristamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): puristus

 

 

puvustaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

puvustan, puvustat, puvustaa, puvustamme, puvustatte, puvustavat, puvustetaan

en puvusta, et puvusta, ei puvusta, emme puvusta, ette puvusta, eivät puvusta, ei puvusteta

IMPERFECT INDICATIV

puvustin, puvustit, puvusti, puvustimme, puvustitte, puvustivat, puvustettiin

en puvustanut, et puvustanut, ei puvustanut, emme puvustaneet, ette puvustaneet, eivät puvustaneet, ei puvustettu

PERFECT INDICATIV

olen puvustanut, olet puvustanut, on puvustanut, olemme puvustaneet, olette puvustaneet, ovat puvustaneet, on puvustettu

en ole puvustanut, et ole puvustanut, ei ole puvustanut, emme ole puvustaneet, ette ole puvustaneet, eivät ole puvustaneet, ei ole puvustettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin puvustanut, olit puvustanut, oli puvustanut, olimme puvustaneet, olitte puvustaneet, olivat puvustaneet, oli puvustettu

en ollut puvustanut, et ollut puvustanut, ei ollut puvustanut, emme olleet puvustaneet, ette olleet puvustaneet, eivät olleet puvustaneet, ei ollut puvustettu

PREZENT IMPERATIV

-, puvusta, puvustakoon, puvustakaamme, puvustakaa, puvustakoot, puvustettakoon

-, älä puvusta, älköön puvustako, älkäämme puvustako, älkää puvustako, älkööt puvustako, älköön puvustettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon puvustanut, -, -, olkoot puvustaneet, olkoon puvustettu

-, -, älköön olko puvustanut, -, -, älkööt olko puvustaneet, älköön olko puvustettu

PREZENT CONDIȚIONAL

puvustaisin, puvustaisit, puvustaisi, puvustaisimme, puvustaisitte, puvustaisivat, puvustettaisiin

en puvustaisi, et puvustaisi, ei puvustaisi, emme puvustaisi, ette puvustaisi, eivät puvustaisi, ei puvustettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin puvustanut, olisit puvustanut, olisi puvustanut, olisimme puvustaneet, olisitte puvustaneet, olisivat puvustaneet, oltaisiin puvustettu

en olisi puvustanut, et olisi puvustanut, ei olisi puvustanut, emme olisi puvustaneet, ette olisi puvustaneet, eivät olisi puvustaneet, ei olisi puvustettu

PREZENT POTENȚIAL

puvustanen, puvustanet, puvustanee, puvustanemme, puvustanette, puvustanevat, puvustettaneen

en puvustane, et puvustane, ei puvustane, emme puvustane, ette puvustane, eivät puvustane, ei puvustettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen puvustanut, lienet puvustanut, lienee puvustanut, lienemme puvustaneet, lienette puvustaneet, lienevät puvustaneet, lienee puvustettu

en liene puvustanut, et liene puvustanut, ei liene puvustanut, emme liene puvustaneet, ette liene puvustaneet, eivät liene puvustaneet, ei liene puvustettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: puvustaa    FORMA LUNGĂ: puvustaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: puvustaessa   INSTRUCTIV: puvustaen  INESIV PASIV: puvustettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: puvustamaan   INESIV: puvustamassa  ELATIV: puvustamasta

ADESIV: puvustamalla  ABESIV: puvustamatta  INSTRUCTIV: puvustaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: puvustaminen   PARTITIV: puvustaminen

INFINITIVUL CINCI: puvustamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: puvustava  (gen. puvustavan)   PASIV: puvustettava   (gen. puvustettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: puvustanut                     PASIV: puvustettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: puvustaja (pl.gen. puvustajien)  ADJECTIV NEGATIV: puvustamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): puvustus

 

 

raahustaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

raahustan, raahustat, raahustaa, raahustamme, raahustatte, raahustavat, raahustetaan

en raahusta, et raahusta, ei raahusta, emme raahusta, ette raahusta, eivät raahusta, ei raahusteta

IMPERFECT INDICATIV

raahustin, raahustit, raahusti, raahustimme, raahustitte, raahustivat, raahustettiin

en raahustanut, et raahustanut, ei raahustanut, emme raahustaneet, ette raahustaneet, eivät raahustaneet, ei raahustettu

PERFECT INDICATIV

olen raahustanut, olet raahustanut, on raahustanut, olemme raahustaneet, olette raahustaneet, ovat raahustaneet, on raahustettu

en ole raahustanut, et ole raahustanut, ei ole raahustanut, emme ole raahustaneet, ette ole raahustaneet, eivät ole raahustaneet, ei ole raahustettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin raahustanut, olit raahustanut, oli raahustanut, olimme raahustaneet, olitte raahustaneet, olivat raahustaneet, oli raahustettu

en ollut raahustanut, et ollut raahustanut, ei ollut raahustanut, emme olleet raahustaneet, ette olleet raahustaneet, eivät olleet raahustaneet, ei ollut raahustettu

PREZENT IMPERATIV

-, raahusta, raahustakoon, raahustakaamme, raahustakaa, raahustakoot, raahustettakoon

-, älä raahusta, älköön raahustako, älkäämme raahustako, älkää raahustako, älkööt raahustako, älköön raahustettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon raahustanut, -, -, olkoot raahustaneet, olkoon raahustettu

-, -, älköön olko raahustanut, -, -, älkööt olko raahustaneet, älköön olko raahustettu

PREZENT CONDIȚIONAL

raahustaisin, raahustaisit, raahustaisi, raahustaisimme, raahustaisitte, raahustaisivat, raahustettaisiin

en raahustaisi, et raahustaisi, ei raahustaisi, emme raahustaisi, ette raahustaisi, eivät raahustaisi, ei raahustettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin raahustanut, olisit raahustanut, olisi raahustanut, olisimme raahustaneet, olisitte raahustaneet, olisivat raahustaneet, oltaisiin raahustettu

en olisi raahustanut, et olisi raahustanut, ei olisi raahustanut, emme olisi raahustaneet, ette olisi raahustaneet, eivät olisi raahustaneet, ei olisi raahustettu

PREZENT POTENȚIAL

raahustanen, raahustanet, raahustanee, raahustanemme, raahustanette, raahustanevat, raahustettaneen

en raahustane, et raahustane, ei raahustane, emme raahustane, ette raahustane, eivät raahustane, ei raahustettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen raahustanut, lienet raahustanut, lienee raahustanut, lienemme raahustaneet, lienette raahustaneet, lienevät raahustaneet, lienee raahustettu

en liene raahustanut, et liene raahustanut, ei liene raahustanut, emme liene raahustaneet, ette liene raahustaneet, eivät liene raahustaneet, ei liene raahustettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: raahustaa    FORMA LUNGĂ: raahustaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: raahustaessa   INSTRUCTIV: raahustaen  INESIV PASIV: raahustettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: raahustamaan   INESIV: raahustamassa  ELATIV: raahustamasta

ADESIV: raahustamalla  ABESIV: raahustamatta  INSTRUCTIV: raahustaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: raahustaminen   PARTITIV: raahustaminen

INFINITIVUL CINCI: raahustamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: raahustava  (gen. raahustavan)   PASIV: raahustettava   (gen. raahustettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: raahustanut                      PASIV: raahustettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: raahustaja (pl.gen. raahustajien)  ADJECTIV NEGATIV: raahustamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): raahustus

 

 

raaistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

raaistan, raaistat, raaistaa, raaistamme, raaistatte, raaistavat, raaistetaan

en raaista, et raaista, ei raaista, emme raaista, ette raaista, eivät raaista, ei raaisteta

IMPERFECT INDICATIV

raaistin, raaistit, raaisti, raaistimme, raaistitte, raaistivat, raaistettiin

en raaistanut, et raaistanut, ei raaistanut, emme raaistaneet, ette raaistaneet, eivät raaistaneet, ei raaistettu

PERFECT INDICATIV

olen raaistanut, olet raaistanut, on raaistanut, olemme raaistaneet, olette raaistaneet, ovat raaistaneet, on raaistettu

en ole raaistanut, et ole raaistanut, ei ole raaistanut, emme ole raaistaneet, ette ole raaistaneet, eivät ole raaistaneet, ei ole raaistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin raaistanut, olit raaistanut, oli raaistanut, olimme raaistaneet, olitte raaistaneet, olivat raaistaneet, oli raaistettu

en ollut raaistanut, et ollut raaistanut, ei ollut raaistanut, emme olleet raaistaneet, ette olleet raaistaneet, eivät olleet raaistaneet, ei ollut raaistettu

PREZENT IMPERATIV

-, raaista, raaistakoon, raaistakaamme, raaistakaa, raaistakoot, raaistettakoon

-, älä raaista, älköön raaistako, älkäämme raaistako, älkää raaistako, älkööt raaistako, älköön raaistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon raaistanut, -, -, olkoot raaistaneet, olkoon raaistettu

-, -, älköön olko raaistanut, -, -, älkööt olko raaistaneet, älköön olko raaistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

raaistaisin, raaistaisit, raaistaisi, raaistaisimme, raaistaisitte, raaistaisivat, raaistettaisiin

en raaistaisi, et raaistaisi, ei raaistaisi, emme raaistaisi, ette raaistaisi, eivät raaistaisi, ei raaistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin raaistanut, olisit raaistanut, olisi raaistanut, olisimme raaistaneet, olisitte raaistaneet, olisivat raaistaneet, oltaisiin raaistettu

en olisi raaistanut, et olisi raaistanut, ei olisi raaistanut, emme olisi raaistaneet, ette olisi raaistaneet, eivät olisi raaistaneet, ei olisi raaistettu

PREZENT POTENȚIAL

raaistanen, raaistanet, raaistanee, raaistanemme, raaistanette, raaistanevat, raaistettaneen

en raaistane, et raaistane, ei raaistane, emme raaistane, ette raaistane, eivät raaistane, ei raaistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen raaistanut, lienet raaistanut, lienee raaistanut, lienemme raaistaneet, lienette raaistaneet, lienevät raaistaneet, lienee raaistettu

en liene raaistanut, et liene raaistanut, ei liene raaistanut, emme liene raaistaneet, ette liene raaistaneet, eivät liene raaistaneet, ei liene raaistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: raaistaa    FORMA LUNGĂ: raaistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: raaistaessa   INSTRUCTIV: raaistaen  INESIV PASIV: raaistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: raaistamaan   INESIV: raaistamassa  ELATIV: raaistamasta

ADESIV: raaistamalla  ABESIV: raaistamatta  INSTRUCTIV: raaistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: raaistaminen   PARTITIV: raaistaminen

INFINITIVUL CINCI: raaistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: raaistava  (gen. raaistavan)   PASIV: raaistettava   (gen. raaistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: raaistanut                     PASIV: raaistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: raaistaja (pl.gen. raaistajien)  ADJECTIV NEGATIV: raaistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): raaistus

 

 

raapustaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

raapustan, raapustat, raapustaa, raapustamme, raapustatte, raapustavat, raapustetaan

en raapusta, et raapusta, ei raapusta, emme raapusta, ette raapusta, eivät raapusta, ei raapusteta

IMPERFECT INDICATIV

raapustin, raapustit, raapusti, raapustimme, raapustitte, raapustivat, raapustettiin

en raapustanut, et raapustanut, ei raapustanut, emme raapustaneet, ette raapustaneet, eivät raapustaneet, ei raapustettu

PERFECT INDICATIV

olen raapustanut, olet raapustanut, on raapustanut, olemme raapustaneet, olette raapustaneet, ovat raapustaneet, on raapustettu

en ole raapustanut, et ole raapustanut, ei ole raapustanut, emme ole raapustaneet, ette ole raapustaneet, eivät ole raapustaneet, ei ole raapustettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin raapustanut, olit raapustanut, oli raapustanut, olimme raapustaneet, olitte raapustaneet, olivat raapustaneet, oli raapustettu

en ollut raapustanut, et ollut raapustanut, ei ollut raapustanut, emme olleet raapustaneet, ette olleet raapustaneet, eivät olleet raapustaneet, ei ollut raapustettu

PREZENT IMPERATIV

-, raapusta, raapustakoon, raapustakaamme, raapustakaa, raapustakoot, raapustettakoon

-, älä raapusta, älköön raapustako, älkäämme raapustako, älkää raapustako, älkööt raapustako, älköön raapustettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon raapustanut, -, -, olkoot raapustaneet, olkoon raapustettu

-, -, älköön olko raapustanut, -, -, älkööt olko raapustaneet, älköön olko raapustettu

PREZENT CONDIȚIONAL

raapustaisin, raapustaisit, raapustaisi, raapustaisimme, raapustaisitte, raapustaisivat, raapustettaisiin

en raapustaisi, et raapustaisi, ei raapustaisi, emme raapustaisi, ette raapustaisi, eivät raapustaisi, ei raapustettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin raapustanut, olisit raapustanut, olisi raapustanut, olisimme raapustaneet, olisitte raapustaneet, olisivat raapustaneet, oltaisiin raapustettu

en olisi raapustanut, et olisi raapustanut, ei olisi raapustanut, emme olisi raapustaneet, ette olisi raapustaneet, eivät olisi raapustaneet, ei olisi raapustettu

PREZENT POTENȚIAL

raapustanen, raapustanet, raapustanee, raapustanemme, raapustanette, raapustanevat, raapustettaneen

en raapustane, et raapustane, ei raapustane, emme raapustane, ette raapustane, eivät raapustane, ei raapustettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen raapustanut, lienet raapustanut, lienee raapustanut, lienemme raapustaneet, lienette raapustaneet, lienevät raapustaneet, lienee raapustettu

en liene raapustanut, et liene raapustanut, ei liene raapustanut, emme liene raapustaneet, ette liene raapustaneet, eivät liene raapustaneet, ei liene raapustettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: raapustaa    FORMA LUNGĂ: raapustaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: raapustaessa   INSTRUCTIV: raapustaen  INESIV PASIV: raapustettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: raapustamaan   INESIV: raapustamassa  ELATIV: raapustamasta

ADESIV: raapustamalla  ABESIV: raapustamatta  INSTRUCTIV: raapustaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: raapustaminen   PARTITIV: raapustaminen

INFINITIVUL CINCI: raapustamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: raapustava  (gen. raapustavan)   PASIV: raapustettava   (gen. raapustettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: raapustanut                      PASIV: raapustettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: raapustaja (pl.gen. raapustajien)  ADJECTIV NEGATIV: raapustamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): raapustus

 

 

radikaalistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

radikaalistan, radikaalistat, radikaalistaa, radikaalistamme, radikaalistatte, radikaalistavat, radikaalistetaan

en radikaalista, et radikaalista, ei radikaalista, emme radikaalista, ette radikaalista, eivät radikaalista, ei radikaalisteta

IMPERFECT INDICATIV

radikaalistin, radikaalistit, radikaalisti, radikaalistimme, radikaalistitte, radikaalistivat, radikaalistettiin

en radikaalistanut, et radikaalistanut, ei radikaalistanut, emme radikaalistaneet, ette radikaalistaneet, eivät radikaalistaneet, ei radikaalistettu

PERFECT INDICATIV

olen radikaalistanut, olet radikaalistanut, on radikaalistanut, olemme radikaalistaneet, olette radikaalistaneet, ovat radikaalistaneet, on radikaalistettu

en ole radikaalistanut, et ole radikaalistanut, ei ole radikaalistanut, emme ole radikaalistaneet, ette ole radikaalistaneet, eivät ole radikaalistaneet, ei ole radikaalistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin radikaalistanut, olit radikaalistanut, oli radikaalistanut, olimme radikaalistaneet, olitte radikaalistaneet, olivat radikaalistaneet, oli radikaalistettu

en ollut radikaalistanut, et ollut radikaalistanut, ei ollut radikaalistanut, emme olleet radikaalistaneet, ette olleet radikaalistaneet, eivät olleet radikaalistaneet, ei ollut radikaalistettu

PREZENT IMPERATIV

-, radikaalista, radikaalistakoon, radikaalistakaamme, radikaalistakaa, radikaalistakoot, radikaalistettakoon

-, älä radikaalista, älköön radikaalistako, älkäämme radikaalistako, älkää radikaalistako, älkööt radikaalistako, älköön radikaalistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon radikaalistanut, -, -, olkoot radikaalistaneet, olkoon radikaalistettu

-, -, älköön olko radikaalistanut, -, -, älkööt olko radikaalistaneet, älköön olko radikaalistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

radikaalistaisin, radikaalistaisit, radikaalistaisi, radikaalistaisimme, radikaalistaisitte, radikaalistaisivat, radikaalistettaisiin

en radikaalistaisi, et radikaalistaisi, ei radikaalistaisi, emme radikaalistaisi, ette radikaalistaisi, eivät radikaalistaisi, ei radikaalistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin radikaalistanut, olisit radikaalistanut, olisi radikaalistanut, olisimme radikaalistaneet, olisitte radikaalistaneet, olisivat radikaalistaneet, oltaisiin radikaalistettu

en olisi radikaalistanut, et olisi radikaalistanut, ei olisi radikaalistanut, emme olisi radikaalistaneet, ette olisi radikaalistaneet, eivät olisi radikaalistaneet, ei olisi radikaalistettu

PREZENT POTENȚIAL

radikaalistanen, radikaalistanet, radikaalistanee, radikaalistanemme, radikaalistanette, radikaalistanevat, radikaalistettaneen

en radikaalistane, et radikaalistane, ei radikaalistane, emme radikaalistane, ette radikaalistane, eivät radikaalistane, ei radikaalistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen radikaalistanut, lienet radikaalistanut, lienee radikaalistanut, lienemme radikaalistaneet, lienette radikaalistaneet, lienevät radikaalistaneet, lienee radikaalistettu

en liene radikaalistanut, et liene radikaalistanut, ei liene radikaalistanut, emme liene radikaalistaneet, ette liene radikaalistaneet, eivät liene radikaalistaneet, ei liene radikaalistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: radikaalistaa    FORMA LUNGĂ: radikaalistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: radikaalistaessa   INSTRUCTIV: radikaalistaen  INESIV PASIV: radikaalistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: radikaalistamaan   INESIV: radikaalistamassa  ELATIV: radikaalistamasta

ADESIV: radikaalistamalla  ABESIV: radikaalistamatta  INSTRUCTIV: radikaalistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: radikaalistaminen   PARTITIV: radikaalistaminen

INFINITIVUL CINCI: radikaalistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: radikaalistava  (gen. radikaalistavan)   PASIV: radikaalistettava   (gen. radikaalistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: radikaalistanut                          PASIV: radikaalistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: radikaalistaja (pl.gen. radikaalistajien)  ADJECTIV NEGATIV: radikaalistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): radikaalistus

 

 

rahastaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

rahastan, rahastat, rahastaa, rahastamme, rahastatte, rahastavat, rahastetaan

en rahasta, et rahasta, ei rahasta, emme rahasta, ette rahasta, eivät rahasta, ei rahasteta

IMPERFECT INDICATIV

rahastin, rahastit, rahasti, rahastimme, rahastitte, rahastivat, rahastettiin

en rahastanut, et rahastanut, ei rahastanut, emme rahastaneet, ette rahastaneet, eivät rahastaneet, ei rahastettu

PERFECT INDICATIV

olen rahastanut, olet rahastanut, on rahastanut, olemme rahastaneet, olette rahastaneet, ovat rahastaneet, on rahastettu

en ole rahastanut, et ole rahastanut, ei ole rahastanut, emme ole rahastaneet, ette ole rahastaneet, eivät ole rahastaneet, ei ole rahastettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin rahastanut, olit rahastanut, oli rahastanut, olimme rahastaneet, olitte rahastaneet, olivat rahastaneet, oli rahastettu

en ollut rahastanut, et ollut rahastanut, ei ollut rahastanut, emme olleet rahastaneet, ette olleet rahastaneet, eivät olleet rahastaneet, ei ollut rahastettu

PREZENT IMPERATIV

-, rahasta, rahastakoon, rahastakaamme, rahastakaa, rahastakoot, rahastettakoon

-, älä rahasta, älköön rahastako, älkäämme rahastako, älkää rahastako, älkööt rahastako, älköön rahastettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon rahastanut, -, -, olkoot rahastaneet, olkoon rahastettu

-, -, älköön olko rahastanut, -, -, älkööt olko rahastaneet, älköön olko rahastettu

PREZENT CONDIȚIONAL

rahastaisin, rahastaisit, rahastaisi, rahastaisimme, rahastaisitte, rahastaisivat, rahastettaisiin

en rahastaisi, et rahastaisi, ei rahastaisi, emme rahastaisi, ette rahastaisi, eivät rahastaisi, ei rahastettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin rahastanut, olisit rahastanut, olisi rahastanut, olisimme rahastaneet, olisitte rahastaneet, olisivat rahastaneet, oltaisiin rahastettu

en olisi rahastanut, et olisi rahastanut, ei olisi rahastanut, emme olisi rahastaneet, ette olisi rahastaneet, eivät olisi rahastaneet, ei olisi rahastettu

PREZENT POTENȚIAL

rahastanen, rahastanet, rahastanee, rahastanemme, rahastanette, rahastanevat, rahastettaneen

en rahastane, et rahastane, ei rahastane, emme rahastane, ette rahastane, eivät rahastane, ei rahastettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen rahastanut, lienet rahastanut, lienee rahastanut, lienemme rahastaneet, lienette rahastaneet, lienevät rahastaneet, lienee rahastettu

en liene rahastanut, et liene rahastanut, ei liene rahastanut, emme liene rahastaneet, ette liene rahastaneet, eivät liene rahastaneet, ei liene rahastettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: rahastaa    FORMA LUNGĂ: rahastaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: rahastaessa   INSTRUCTIV: rahastaen  INESIV PASIV: rahastettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: rahastamaan   INESIV: rahastamassa  ELATIV: rahastamasta

ADESIV: rahastamalla  ABESIV: rahastamatta  INSTRUCTIV: rahastaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: rahastaminen   PARTITIV: rahastaminen

INFINITIVUL CINCI: rahastamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: rahastava  (gen. rahastavan)   PASIV: rahastettava   (gen. rahastettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: rahastanut                     PASIV: rahastettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: rahastaja (pl.gen. rahastajien)  ADJECTIV NEGATIV: rahastamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): rahastus

 

 

raikastaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

raikastan, raikastat, raikastaa, raikastamme, raikastatte, raikastavat, raikastetaan

en raikasta, et raikasta, ei raikasta, emme raikasta, ette raikasta, eivät raikasta, ei raikasteta

IMPERFECT INDICATIV

raikastin, raikastit, raikasti, raikastimme, raikastitte, raikastivat, raikastettiin

en raikastanut, et raikastanut, ei raikastanut, emme raikastaneet, ette raikastaneet, eivät raikastaneet, ei raikastettu

PERFECT INDICATIV

olen raikastanut, olet raikastanut, on raikastanut, olemme raikastaneet, olette raikastaneet, ovat raikastaneet, on raikastettu

en ole raikastanut, et ole raikastanut, ei ole raikastanut, emme ole raikastaneet, ette ole raikastaneet, eivät ole raikastaneet, ei ole raikastettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin raikastanut, olit raikastanut, oli raikastanut, olimme raikastaneet, olitte raikastaneet, olivat raikastaneet, oli raikastettu

en ollut raikastanut, et ollut raikastanut, ei ollut raikastanut, emme olleet raikastaneet, ette olleet raikastaneet, eivät olleet raikastaneet, ei ollut raikastettu

PREZENT IMPERATIV

-, raikasta, raikastakoon, raikastakaamme, raikastakaa, raikastakoot, raikastettakoon

-, älä raikasta, älköön raikastako, älkäämme raikastako, älkää raikastako, älkööt raikastako, älköön raikastettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon raikastanut, -, -, olkoot raikastaneet, olkoon raikastettu

-, -, älköön olko raikastanut, -, -, älkööt olko raikastaneet, älköön olko raikastettu

PREZENT CONDIȚIONAL

raikastaisin, raikastaisit, raikastaisi, raikastaisimme, raikastaisitte, raikastaisivat, raikastettaisiin

en raikastaisi, et raikastaisi, ei raikastaisi, emme raikastaisi, ette raikastaisi, eivät raikastaisi, ei raikastettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin raikastanut, olisit raikastanut, olisi raikastanut, olisimme raikastaneet, olisitte raikastaneet, olisivat raikastaneet, oltaisiin raikastettu

en olisi raikastanut, et olisi raikastanut, ei olisi raikastanut, emme olisi raikastaneet, ette olisi raikastaneet, eivät olisi raikastaneet, ei olisi raikastettu

PREZENT POTENȚIAL

raikastanen, raikastanet, raikastanee, raikastanemme, raikastanette, raikastanevat, raikastettaneen

en raikastane, et raikastane, ei raikastane, emme raikastane, ette raikastane, eivät raikastane, ei raikastettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen raikastanut, lienet raikastanut, lienee raikastanut, lienemme raikastaneet, lienette raikastaneet, lienevät raikastaneet, lienee raikastettu

en liene raikastanut, et liene raikastanut, ei liene raikastanut, emme liene raikastaneet, ette liene raikastaneet, eivät liene raikastaneet, ei liene raikastettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: raikastaa    FORMA LUNGĂ: raikastaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: raikastaessa   INSTRUCTIV: raikastaen  INESIV PASIV: raikastettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: raikastamaan   INESIV: raikastamassa  ELATIV: raikastamasta

ADESIV: raikastamalla  ABESIV: raikastamatta  INSTRUCTIV: raikastaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: raikastaminen   PARTITIV: raikastaminen

INFINITIVUL CINCI: raikastamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: raikastava  (gen. raikastavan)   PASIV: raikastettava   (gen. raikastettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: raikastanut                      PASIV: raikastettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: raikastaja (pl.gen. raikastajien)  ADJECTIV NEGATIV: raikastamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): raikastus

 

 

raitistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

raitistan, raitistat, raitistaa, raitistamme, raitistatte, raitistavat, raitistetaan

en raitista, et raitista, ei raitista, emme raitista, ette raitista, eivät raitista, ei raitisteta

IMPERFECT INDICATIV

raitistin, raitistit, raitisti, raitistimme, raitistitte, raitistivat, raitistettiin

en raitistanut, et raitistanut, ei raitistanut, emme raitistaneet, ette raitistaneet, eivät raitistaneet, ei raitistettu

PERFECT INDICATIV

olen raitistanut, olet raitistanut, on raitistanut, olemme raitistaneet, olette raitistaneet, ovat raitistaneet, on raitistettu

en ole raitistanut, et ole raitistanut, ei ole raitistanut, emme ole raitistaneet, ette ole raitistaneet, eivät ole raitistaneet, ei ole raitistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin raitistanut, olit raitistanut, oli raitistanut, olimme raitistaneet, olitte raitistaneet, olivat raitistaneet, oli raitistettu

en ollut raitistanut, et ollut raitistanut, ei ollut raitistanut, emme olleet raitistaneet, ette olleet raitistaneet, eivät olleet raitistaneet, ei ollut raitistettu

PREZENT IMPERATIV

-, raitista, raitistakoon, raitistakaamme, raitistakaa, raitistakoot, raitistettakoon

-, älä raitista, älköön raitistako, älkäämme raitistako, älkää raitistako, älkööt raitistako, älköön raitistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon raitistanut, -, -, olkoot raitistaneet, olkoon raitistettu

-, -, älköön olko raitistanut, -, -, älkööt olko raitistaneet, älköön olko raitistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

raitistaisin, raitistaisit, raitistaisi, raitistaisimme, raitistaisitte, raitistaisivat, raitistettaisiin

en raitistaisi, et raitistaisi, ei raitistaisi, emme raitistaisi, ette raitistaisi, eivät raitistaisi, ei raitistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin raitistanut, olisit raitistanut, olisi raitistanut, olisimme raitistaneet, olisitte raitistaneet, olisivat raitistaneet, oltaisiin raitistettu

en olisi raitistanut, et olisi raitistanut, ei olisi raitistanut, emme olisi raitistaneet, ette olisi raitistaneet, eivät olisi raitistaneet, ei olisi raitistettu

PREZENT POTENȚIAL

raitistanen, raitistanet, raitistanee, raitistanemme, raitistanette, raitistanevat, raitistettaneen

en raitistane, et raitistane, ei raitistane, emme raitistane, ette raitistane, eivät raitistane, ei raitistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen raitistanut, lienet raitistanut, lienee raitistanut, lienemme raitistaneet, lienette raitistaneet, lienevät raitistaneet, lienee raitistettu

en liene raitistanut, et liene raitistanut, ei liene raitistanut, emme liene raitistaneet, ette liene raitistaneet, eivät liene raitistaneet, ei liene raitistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: raitistaa    FORMA LUNGĂ: raitistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: raitistaessa   INSTRUCTIV: raitistaen  INESIV PASIV: raitistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: raitistamaan   INESIV: raitistamassa  ELATIV: raitistamasta

ADESIV: raitistamalla  ABESIV: raitistamatta  INSTRUCTIV: raitistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: raitistaminen   PARTITIV: raitistaminen

INFINITIVUL CINCI: raitistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: raitistava  (gen. raitistavan)   PASIV: raitistettava   (gen. raitistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: raitistanut                      PASIV: raitistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: raitistaja (pl.gen. raitistajien)  ADJECTIV NEGATIV: raitistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): raitistus

 

 

rakastaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

rakastan, rakastat, rakastaa, rakastamme, rakastatte, rakastavat, rakastetaan

en rakasta, et rakasta, ei rakasta, emme rakasta, ette rakasta, eivät rakasta, ei rakasteta

IMPERFECT INDICATIV

rakastin, rakastit, rakasti, rakastimme, rakastitte, rakastivat, rakastettiin

en rakastanut, et rakastanut, ei rakastanut, emme rakastaneet, ette rakastaneet, eivät rakastaneet, ei rakastettu

PERFECT INDICATIV

olen rakastanut, olet rakastanut, on rakastanut, olemme rakastaneet, olette rakastaneet, ovat rakastaneet, on rakastettu

en ole rakastanut, et ole rakastanut, ei ole rakastanut, emme ole rakastaneet, ette ole rakastaneet, eivät ole rakastaneet, ei ole rakastettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin rakastanut, olit rakastanut, oli rakastanut, olimme rakastaneet, olitte rakastaneet, olivat rakastaneet, oli rakastettu

en ollut rakastanut, et ollut rakastanut, ei ollut rakastanut, emme olleet rakastaneet, ette olleet rakastaneet, eivät olleet rakastaneet, ei ollut rakastettu

PREZENT IMPERATIV

-, rakasta, rakastakoon, rakastakaamme, rakastakaa, rakastakoot, rakastettakoon

-, älä rakasta, älköön rakastako, älkäämme rakastako, älkää rakastako, älkööt rakastako, älköön rakastettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon rakastanut, -, -, olkoot rakastaneet, olkoon rakastettu

-, -, älköön olko rakastanut, -, -, älkööt olko rakastaneet, älköön olko rakastettu

PREZENT CONDIȚIONAL

rakastaisin, rakastaisit, rakastaisi, rakastaisimme, rakastaisitte, rakastaisivat, rakastettaisiin

en rakastaisi, et rakastaisi, ei rakastaisi, emme rakastaisi, ette rakastaisi, eivät rakastaisi, ei rakastettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin rakastanut, olisit rakastanut, olisi rakastanut, olisimme rakastaneet, olisitte rakastaneet, olisivat rakastaneet, oltaisiin rakastettu

en olisi rakastanut, et olisi rakastanut, ei olisi rakastanut, emme olisi rakastaneet, ette olisi rakastaneet, eivät olisi rakastaneet, ei olisi rakastettu

PREZENT POTENȚIAL

rakastanen, rakastanet, rakastanee, rakastanemme, rakastanette, rakastanevat, rakastettaneen

en rakastane, et rakastane, ei rakastane, emme rakastane, ette rakastane, eivät rakastane, ei rakastettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen rakastanut, lienet rakastanut, lienee rakastanut, lienemme rakastaneet, lienette rakastaneet, lienevät rakastaneet, lienee rakastettu

en liene rakastanut, et liene rakastanut, ei liene rakastanut, emme liene rakastaneet, ette liene rakastaneet, eivät liene rakastaneet, ei liene rakastettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: rakastaa    FORMA LUNGĂ: rakastaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: rakastaessa   INSTRUCTIV: rakastaen  INESIV PASIV: rakastettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: rakastamaan   INESIV: rakastamassa  ELATIV: rakastamasta

ADESIV: rakastamalla  ABESIV: rakastamatta  INSTRUCTIV: rakastaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: rakastaminen   PARTITIV: rakastaminen

INFINITIVUL CINCI: rakastamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: rakastava  (gen. rakastavan)   PASIV: rakastettava   (gen. rakastettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: rakastanut                     PASIV: rakastettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: rakastaja (pl.gen. rakastajien)  ADJECTIV NEGATIV: rakastamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): rakastus

 

 

rakeistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

rakeistan, rakeistat, rakeistaa, rakeistamme, rakeistatte, rakeistavat, rakeistetaan

en rakeista, et rakeista, ei rakeista, emme rakeista, ette rakeista, eivät rakeista, ei rakeisteta

IMPERFECT INDICATIV

rakeistin, rakeistit, rakeisti, rakeistimme, rakeistitte, rakeistivat, rakeistettiin

en rakeistanut, et rakeistanut, ei rakeistanut, emme rakeistaneet, ette rakeistaneet, eivät rakeistaneet, ei rakeistettu

PERFECT INDICATIV

olen rakeistanut, olet rakeistanut, on rakeistanut, olemme rakeistaneet, olette rakeistaneet, ovat rakeistaneet, on rakeistettu

en ole rakeistanut, et ole rakeistanut, ei ole rakeistanut, emme ole rakeistaneet, ette ole rakeistaneet, eivät ole rakeistaneet, ei ole rakeistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin rakeistanut, olit rakeistanut, oli rakeistanut, olimme rakeistaneet, olitte rakeistaneet, olivat rakeistaneet, oli rakeistettu

en ollut rakeistanut, et ollut rakeistanut, ei ollut rakeistanut, emme olleet rakeistaneet, ette olleet rakeistaneet, eivät olleet rakeistaneet, ei ollut rakeistettu

PREZENT IMPERATIV

-, rakeista, rakeistakoon, rakeistakaamme, rakeistakaa, rakeistakoot, rakeistettakoon

-, älä rakeista, älköön rakeistako, älkäämme rakeistako, älkää rakeistako, älkööt rakeistako, älköön rakeistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon rakeistanut, -, -, olkoot rakeistaneet, olkoon rakeistettu

-, -, älköön olko rakeistanut, -, -, älkööt olko rakeistaneet, älköön olko rakeistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

rakeistaisin, rakeistaisit, rakeistaisi, rakeistaisimme, rakeistaisitte, rakeistaisivat, rakeistettaisiin

en rakeistaisi, et rakeistaisi, ei rakeistaisi, emme rakeistaisi, ette rakeistaisi, eivät rakeistaisi, ei rakeistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin rakeistanut, olisit rakeistanut, olisi rakeistanut, olisimme rakeistaneet, olisitte rakeistaneet, olisivat rakeistaneet, oltaisiin rakeistettu

en olisi rakeistanut, et olisi rakeistanut, ei olisi rakeistanut, emme olisi rakeistaneet, ette olisi rakeistaneet, eivät olisi rakeistaneet, ei olisi rakeistettu

PREZENT POTENȚIAL

rakeistanen, rakeistanet, rakeistanee, rakeistanemme, rakeistanette, rakeistanevat, rakeistettaneen

en rakeistane, et rakeistane, ei rakeistane, emme rakeistane, ette rakeistane, eivät rakeistane, ei rakeistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen rakeistanut, lienet rakeistanut, lienee rakeistanut, lienemme rakeistaneet, lienette rakeistaneet, lienevät rakeistaneet, lienee rakeistettu

en liene rakeistanut, et liene rakeistanut, ei liene rakeistanut, emme liene rakeistaneet, ette liene rakeistaneet, eivät liene rakeistaneet, ei liene rakeistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: rakeistaa    FORMA LUNGĂ: rakeistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: rakeistaessa   INSTRUCTIV: rakeistaen  INESIV PASIV: rakeistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: rakeistamaan   INESIV: rakeistamassa  ELATIV: rakeistamasta

ADESIV: rakeistamalla  ABESIV: rakeistamatta  INSTRUCTIV: rakeistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: rakeistaminen   PARTITIV: rakeistaminen

INFINITIVUL CINCI: rakeistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: rakeistava  (gen. rakeistavan)   PASIV: rakeistettava   (gen. rakeistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: rakeistanut                      PASIV: rakeistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: rakeistaja (pl.gen. rakeistajien)  ADJECTIV NEGATIV: rakeistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): rakeistus

 

 

rationaalistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

rationaalistan, rationaalistat, rationaalistaa, rationaalistamme, rationaalistatte, rationaalistavat, rationaalistetaan

en rationaalista, et rationaalista, ei rationaalista, emme rationaalista, ette rationaalista, eivät rationaalista, ei rationaalisteta

IMPERFECT INDICATIV

rationaalistin, rationaalistit, rationaalisti, rationaalistimme, rationaalistitte, rationaalistivat, rationaalistettiin

en rationaalistanut, et rationaalistanut, ei rationaalistanut, emme rationaalistaneet, ette rationaalistaneet, eivät rationaalistaneet, ei rationaalistettu

PERFECT INDICATIV

olen rationaalistanut, olet rationaalistanut, on rationaalistanut, olemme rationaalistaneet, olette rationaalistaneet, ovat rationaalistaneet, on rationaalistettu

en ole rationaalistanut, et ole rationaalistanut, ei ole rationaalistanut, emme ole rationaalistaneet, ette ole rationaalistaneet, eivät ole rationaalistaneet, ei ole rationaalistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin rationaalistanut, olit rationaalistanut, oli rationaalistanut, olimme rationaalistaneet, olitte rationaalistaneet, olivat rationaalistaneet, oli rationaalistettu

en ollut rationaalistanut, et ollut rationaalistanut, ei ollut rationaalistanut, emme olleet rationaalistaneet, ette olleet rationaalistaneet, eivät olleet rationaalistaneet, ei ollut rationaalistettu

PREZENT IMPERATIV

-, rationaalista, rationaalistakoon, rationaalistakaamme, rationaalistakaa, rationaalistakoot, rationaalistettakoon

-, älä rationaalista, älköön rationaalistako, älkäämme rationaalistako, älkää rationaalistako, älkööt rationaalistako, älköön rationaalistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon rationaalistanut, -, -, olkoot rationaalistaneet, olkoon rationaalistettu

-, -, älköön olko rationaalistanut, -, -, älkööt olko rationaalistaneet, älköön olko rationaalistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

rationaalistaisin, rationaalistaisit, rationaalistaisi, rationaalistaisimme, rationaalistaisitte, rationaalistaisivat, rationaalistettaisiin

en rationaalistaisi, et rationaalistaisi, ei rationaalistaisi, emme rationaalistaisi, ette rationaalistaisi, eivät rationaalistaisi, ei rationaalistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin rationaalistanut, olisit rationaalistanut, olisi rationaalistanut, olisimme rationaalistaneet, olisitte rationaalistaneet, olisivat rationaalistaneet, oltaisiin rationaalistettu

en olisi rationaalistanut, et olisi rationaalistanut, ei olisi rationaalistanut, emme olisi rationaalistaneet, ette olisi rationaalistaneet, eivät olisi rationaalistaneet, ei olisi rationaalistettu

PREZENT POTENȚIAL

rationaalistanen, rationaalistanet, rationaalistanee, rationaalistanemme, rationaalistanette, rationaalistanevat, rationaalistettaneen

en rationaalistane, et rationaalistane, ei rationaalistane, emme rationaalistane, ette rationaalistane, eivät rationaalistane, ei rationaalistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen rationaalistanut, lienet rationaalistanut, lienee rationaalistanut, lienemme rationaalistaneet, lienette rationaalistaneet, lienevät rationaalistaneet, lienee rationaalistettu

en liene rationaalistanut, et liene rationaalistanut, ei liene rationaalistanut, emme liene rationaalistaneet, ette liene rationaalistaneet, eivät liene rationaalistaneet, ei liene rationaalistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: rationaalistaa    FORMA LUNGĂ: rationaalistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: rationaalistaessa   INSTRUCTIV: rationaalistaen  INESIV PASIV: rationaalistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: rationaalistamaan   INESIV: rationaalistamassa  ELATIV: rationaalistamasta

ADESIV: rationaalistamalla  ABESIV: rationaalistamatta  INSTRUCTIV: rationaalistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: rationaalistaminen   PARTITIV: rationaalistaminen

INFINITIVUL CINCI: rationaalistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: rationaalistava  (gen. rationaalistavan)   PASIV: rationaalistettava   (gen. rationaalistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: rationaalistanut                           PASIV: rationaalistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: rationaalistaja (pl.gen. rationaalistajien)  ADJECTIV NEGATIV: rationaalistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): rationaalistus

 

 

ratsastaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

ratsastan, ratsastat, ratsastaa, ratsastamme, ratsastatte, ratsastavat, ratsastetaan

en ratsasta, et ratsasta, ei ratsasta, emme ratsasta, ette ratsasta, eivät ratsasta, ei ratsasteta

IMPERFECT INDICATIV

ratsastin, ratsastit, ratsasti, ratsastimme, ratsastitte, ratsastivat, ratsastettiin

en ratsastanut, et ratsastanut, ei ratsastanut, emme ratsastaneet, ette ratsastaneet, eivät ratsastaneet, ei ratsastettu

PERFECT INDICATIV

olen ratsastanut, olet ratsastanut, on ratsastanut, olemme ratsastaneet, olette ratsastaneet, ovat ratsastaneet, on ratsastettu

en ole ratsastanut, et ole ratsastanut, ei ole ratsastanut, emme ole ratsastaneet, ette ole ratsastaneet, eivät ole ratsastaneet, ei ole ratsastettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin ratsastanut, olit ratsastanut, oli ratsastanut, olimme ratsastaneet, olitte ratsastaneet, olivat ratsastaneet, oli ratsastettu

en ollut ratsastanut, et ollut ratsastanut, ei ollut ratsastanut, emme olleet ratsastaneet, ette olleet ratsastaneet, eivät olleet ratsastaneet, ei ollut ratsastettu

PREZENT IMPERATIV

-, ratsasta, ratsastakoon, ratsastakaamme, ratsastakaa, ratsastakoot, ratsastettakoon

-, älä ratsasta, älköön ratsastako, älkäämme ratsastako, älkää ratsastako, älkööt ratsastako, älköön ratsastettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon ratsastanut, -, -, olkoot ratsastaneet, olkoon ratsastettu

-, -, älköön olko ratsastanut, -, -, älkööt olko ratsastaneet, älköön olko ratsastettu

PREZENT CONDIȚIONAL

ratsastaisin, ratsastaisit, ratsastaisi, ratsastaisimme, ratsastaisitte, ratsastaisivat, ratsastettaisiin

en ratsastaisi, et ratsastaisi, ei ratsastaisi, emme ratsastaisi, ette ratsastaisi, eivät ratsastaisi, ei ratsastettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin ratsastanut, olisit ratsastanut, olisi ratsastanut, olisimme ratsastaneet, olisitte ratsastaneet, olisivat ratsastaneet, oltaisiin ratsastettu

en olisi ratsastanut, et olisi ratsastanut, ei olisi ratsastanut, emme olisi ratsastaneet, ette olisi ratsastaneet, eivät olisi ratsastaneet, ei olisi ratsastettu

PREZENT POTENȚIAL

ratsastanen, ratsastanet, ratsastanee, ratsastanemme, ratsastanette, ratsastanevat, ratsastettaneen

en ratsastane, et ratsastane, ei ratsastane, emme ratsastane, ette ratsastane, eivät ratsastane, ei ratsastettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen ratsastanut, lienet ratsastanut, lienee ratsastanut, lienemme ratsastaneet, lienette ratsastaneet, lienevät ratsastaneet, lienee ratsastettu

en liene ratsastanut, et liene ratsastanut, ei liene ratsastanut, emme liene ratsastaneet, ette liene ratsastaneet, eivät liene ratsastaneet, ei liene ratsastettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: ratsastaa    FORMA LUNGĂ: ratsastaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: ratsastaessa   INSTRUCTIV: ratsastaen  INESIV PASIV: ratsastettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: ratsastamaan   INESIV: ratsastamassa  ELATIV: ratsastamasta

ADESIV: ratsastamalla  ABESIV: ratsastamatta  INSTRUCTIV: ratsastaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: ratsastaminen   PARTITIV: ratsastaminen

INFINITIVUL CINCI: ratsastamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: ratsastava  (gen. ratsastavan)   PASIV: ratsastettava   (gen. ratsastettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: ratsastanut                      PASIV: ratsastettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: ratsastaja (pl.gen. ratsastajien)  ADJECTIV NEGATIV: ratsastamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): ratsastus

 

 

ravistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

ravistan, ravistat, ravistaa, ravistamme, ravistatte, ravistavat, ravistetaan

en ravista, et ravista, ei ravista, emme ravista, ette ravista, eivät ravista, ei ravisteta

IMPERFECT INDICATIV

ravistin, ravistit, ravisti, ravistimme, ravistitte, ravistivat, ravistettiin

en ravistanut, et ravistanut, ei ravistanut, emme ravistaneet, ette ravistaneet, eivät ravistaneet, ei ravistettu

PERFECT INDICATIV

olen ravistanut, olet ravistanut, on ravistanut, olemme ravistaneet, olette ravistaneet, ovat ravistaneet, on ravistettu

en ole ravistanut, et ole ravistanut, ei ole ravistanut, emme ole ravistaneet, ette ole ravistaneet, eivät ole ravistaneet, ei ole ravistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin ravistanut, olit ravistanut, oli ravistanut, olimme ravistaneet, olitte ravistaneet, olivat ravistaneet, oli ravistettu

en ollut ravistanut, et ollut ravistanut, ei ollut ravistanut, emme olleet ravistaneet, ette olleet ravistaneet, eivät olleet ravistaneet, ei ollut ravistettu

PREZENT IMPERATIV

-, ravista, ravistakoon, ravistakaamme, ravistakaa, ravistakoot, ravistettakoon

-, älä ravista, älköön ravistako, älkäämme ravistako, älkää ravistako, älkööt ravistako, älköön ravistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon ravistanut, -, -, olkoot ravistaneet, olkoon ravistettu

-, -, älköön olko ravistanut, -, -, älkööt olko ravistaneet, älköön olko ravistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

ravistaisin, ravistaisit, ravistaisi, ravistaisimme, ravistaisitte, ravistaisivat, ravistettaisiin

en ravistaisi, et ravistaisi, ei ravistaisi, emme ravistaisi, ette ravistaisi, eivät ravistaisi, ei ravistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin ravistanut, olisit ravistanut, olisi ravistanut, olisimme ravistaneet, olisitte ravistaneet, olisivat ravistaneet, oltaisiin ravistettu

en olisi ravistanut, et olisi ravistanut, ei olisi ravistanut, emme olisi ravistaneet, ette olisi ravistaneet, eivät olisi ravistaneet, ei olisi ravistettu

PREZENT POTENȚIAL

ravistanen, ravistanet, ravistanee, ravistanemme, ravistanette, ravistanevat, ravistettaneen

en ravistane, et ravistane, ei ravistane, emme ravistane, ette ravistane, eivät ravistane, ei ravistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen ravistanut, lienet ravistanut, lienee ravistanut, lienemme ravistaneet, lienette ravistaneet, lienevät ravistaneet, lienee ravistettu

en liene ravistanut, et liene ravistanut, ei liene ravistanut, emme liene ravistaneet, ette liene ravistaneet, eivät liene ravistaneet, ei liene ravistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: ravistaa    FORMA LUNGĂ: ravistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: ravistaessa   INSTRUCTIV: ravistaen  INESIV PASIV: ravistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: ravistamaan   INESIV: ravistamassa  ELATIV: ravistamasta

ADESIV: ravistamalla  ABESIV: ravistamatta  INSTRUCTIV: ravistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: ravistaminen   PARTITIV: ravistaminen

INFINITIVUL CINCI: ravistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: ravistava  (gen. ravistavan)   PASIV: ravistettava   (gen. ravistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: ravistanut                     PASIV: ravistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: ravistaja (pl.gen. ravistajien)  ADJECTIV NEGATIV: ravistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): ravistus

 

 

ravustaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

ravustan, ravustat, ravustaa, ravustamme, ravustatte, ravustavat, ravustetaan

en ravusta, et ravusta, ei ravusta, emme ravusta, ette ravusta, eivät ravusta, ei ravusteta

IMPERFECT INDICATIV

ravustin, ravustit, ravusti, ravustimme, ravustitte, ravustivat, ravustettiin

en ravustanut, et ravustanut, ei ravustanut, emme ravustaneet, ette ravustaneet, eivät ravustaneet, ei ravustettu

PERFECT INDICATIV

olen ravustanut, olet ravustanut, on ravustanut, olemme ravustaneet, olette ravustaneet, ovat ravustaneet, on ravustettu

en ole ravustanut, et ole ravustanut, ei ole ravustanut, emme ole ravustaneet, ette ole ravustaneet, eivät ole ravustaneet, ei ole ravustettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin ravustanut, olit ravustanut, oli ravustanut, olimme ravustaneet, olitte ravustaneet, olivat ravustaneet, oli ravustettu

en ollut ravustanut, et ollut ravustanut, ei ollut ravustanut, emme olleet ravustaneet, ette olleet ravustaneet, eivät olleet ravustaneet, ei ollut ravustettu

PREZENT IMPERATIV

-, ravusta, ravustakoon, ravustakaamme, ravustakaa, ravustakoot, ravustettakoon

-, älä ravusta, älköön ravustako, älkäämme ravustako, älkää ravustako, älkööt ravustako, älköön ravustettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon ravustanut, -, -, olkoot ravustaneet, olkoon ravustettu

-, -, älköön olko ravustanut, -, -, älkööt olko ravustaneet, älköön olko ravustettu

PREZENT CONDIȚIONAL

ravustaisin, ravustaisit, ravustaisi, ravustaisimme, ravustaisitte, ravustaisivat, ravustettaisiin

en ravustaisi, et ravustaisi, ei ravustaisi, emme ravustaisi, ette ravustaisi, eivät ravustaisi, ei ravustettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin ravustanut, olisit ravustanut, olisi ravustanut, olisimme ravustaneet, olisitte ravustaneet, olisivat ravustaneet, oltaisiin ravustettu

en olisi ravustanut, et olisi ravustanut, ei olisi ravustanut, emme olisi ravustaneet, ette olisi ravustaneet, eivät olisi ravustaneet, ei olisi ravustettu

PREZENT POTENȚIAL

ravustanen, ravustanet, ravustanee, ravustanemme, ravustanette, ravustanevat, ravustettaneen

en ravustane, et ravustane, ei ravustane, emme ravustane, ette ravustane, eivät ravustane, ei ravustettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen ravustanut, lienet ravustanut, lienee ravustanut, lienemme ravustaneet, lienette ravustaneet, lienevät ravustaneet, lienee ravustettu

en liene ravustanut, et liene ravustanut, ei liene ravustanut, emme liene ravustaneet, ette liene ravustaneet, eivät liene ravustaneet, ei liene ravustettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: ravustaa    FORMA LUNGĂ: ravustaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: ravustaessa   INSTRUCTIV: ravustaen  INESIV PASIV: ravustettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: ravustamaan   INESIV: ravustamassa  ELATIV: ravustamasta

ADESIV: ravustamalla  ABESIV: ravustamatta  INSTRUCTIV: ravustaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: ravustaminen   PARTITIV: ravustaminen

INFINITIVUL CINCI: ravustamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: ravustava  (gen. ravustavan)   PASIV: ravustettava   (gen. ravustettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: ravustanut                     PASIV: ravustettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: ravustaja (pl.gen. ravustajien)  ADJECTIV NEGATIV: ravustamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): ravustus

 

 

rengastaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

rengastan, rengastat, rengastaa, rengastamme, rengastatte, rengastavat, rengastetaan

en rengasta, et rengasta, ei rengasta, emme rengasta, ette rengasta, eivät rengasta, ei rengasteta

IMPERFECT INDICATIV

rengastin, rengastit, rengasti, rengastimme, rengastitte, rengastivat, rengastettiin

en rengastanut, et rengastanut, ei rengastanut, emme rengastaneet, ette rengastaneet, eivät rengastaneet, ei rengastettu

PERFECT INDICATIV

olen rengastanut, olet rengastanut, on rengastanut, olemme rengastaneet, olette rengastaneet, ovat rengastaneet, on rengastettu

en ole rengastanut, et ole rengastanut, ei ole rengastanut, emme ole rengastaneet, ette ole rengastaneet, eivät ole rengastaneet, ei ole rengastettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin rengastanut, olit rengastanut, oli rengastanut, olimme rengastaneet, olitte rengastaneet, olivat rengastaneet, oli rengastettu

en ollut rengastanut, et ollut rengastanut, ei ollut rengastanut, emme olleet rengastaneet, ette olleet rengastaneet, eivät olleet rengastaneet, ei ollut rengastettu

PREZENT IMPERATIV

-, rengasta, rengastakoon, rengastakaamme, rengastakaa, rengastakoot, rengastettakoon

-, älä rengasta, älköön rengastako, älkäämme rengastako, älkää rengastako, älkööt rengastako, älköön rengastettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon rengastanut, -, -, olkoot rengastaneet, olkoon rengastettu

-, -, älköön olko rengastanut, -, -, älkööt olko rengastaneet, älköön olko rengastettu

PREZENT CONDIȚIONAL

rengastaisin, rengastaisit, rengastaisi, rengastaisimme, rengastaisitte, rengastaisivat, rengastettaisiin

en rengastaisi, et rengastaisi, ei rengastaisi, emme rengastaisi, ette rengastaisi, eivät rengastaisi, ei rengastettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin rengastanut, olisit rengastanut, olisi rengastanut, olisimme rengastaneet, olisitte rengastaneet, olisivat rengastaneet, oltaisiin rengastettu

en olisi rengastanut, et olisi rengastanut, ei olisi rengastanut, emme olisi rengastaneet, ette olisi rengastaneet, eivät olisi rengastaneet, ei olisi rengastettu

PREZENT POTENȚIAL

rengastanen, rengastanet, rengastanee, rengastanemme, rengastanette, rengastanevat, rengastettaneen

en rengastane, et rengastane, ei rengastane, emme rengastane, ette rengastane, eivät rengastane, ei rengastettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen rengastanut, lienet rengastanut, lienee rengastanut, lienemme rengastaneet, lienette rengastaneet, lienevät rengastaneet, lienee rengastettu

en liene rengastanut, et liene rengastanut, ei liene rengastanut, emme liene rengastaneet, ette liene rengastaneet, eivät liene rengastaneet, ei liene rengastettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: rengastaa    FORMA LUNGĂ: rengastaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: rengastaessa   INSTRUCTIV: rengastaen  INESIV PASIV: rengastettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: rengastamaan   INESIV: rengastamassa  ELATIV: rengastamasta

ADESIV: rengastamalla  ABESIV: rengastamatta  INSTRUCTIV: rengastaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: rengastaminen   PARTITIV: rengastaminen

INFINITIVUL CINCI: rengastamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: rengastava  (gen. rengastavan)   PASIV: rengastettava   (gen. rengastettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: rengastanut                      PASIV: rengastettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: rengastaja (pl.gen. rengastajien)  ADJECTIV NEGATIV: rengastamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): rengastus

 

 

reunustaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

reunustan, reunustat, reunustaa, reunustamme, reunustatte, reunustavat, reunustetaan

en reunusta, et reunusta, ei reunusta, emme reunusta, ette reunusta, eivät reunusta, ei reunusteta

IMPERFECT INDICATIV

reunustin, reunustit, reunusti, reunustimme, reunustitte, reunustivat, reunustettiin

en reunustanut, et reunustanut, ei reunustanut, emme reunustaneet, ette reunustaneet, eivät reunustaneet, ei reunustettu

PERFECT INDICATIV

olen reunustanut, olet reunustanut, on reunustanut, olemme reunustaneet, olette reunustaneet, ovat reunustaneet, on reunustettu

en ole reunustanut, et ole reunustanut, ei ole reunustanut, emme ole reunustaneet, ette ole reunustaneet, eivät ole reunustaneet, ei ole reunustettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin reunustanut, olit reunustanut, oli reunustanut, olimme reunustaneet, olitte reunustaneet, olivat reunustaneet, oli reunustettu

en ollut reunustanut, et ollut reunustanut, ei ollut reunustanut, emme olleet reunustaneet, ette olleet reunustaneet, eivät olleet reunustaneet, ei ollut reunustettu

PREZENT IMPERATIV

-, reunusta, reunustakoon, reunustakaamme, reunustakaa, reunustakoot, reunustettakoon

-, älä reunusta, älköön reunustako, älkäämme reunustako, älkää reunustako, älkööt reunustako, älköön reunustettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon reunustanut, -, -, olkoot reunustaneet, olkoon reunustettu

-, -, älköön olko reunustanut, -, -, älkööt olko reunustaneet, älköön olko reunustettu

PREZENT CONDIȚIONAL

reunustaisin, reunustaisit, reunustaisi, reunustaisimme, reunustaisitte, reunustaisivat, reunustettaisiin

en reunustaisi, et reunustaisi, ei reunustaisi, emme reunustaisi, ette reunustaisi, eivät reunustaisi, ei reunustettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin reunustanut, olisit reunustanut, olisi reunustanut, olisimme reunustaneet, olisitte reunustaneet, olisivat reunustaneet, oltaisiin reunustettu

en olisi reunustanut, et olisi reunustanut, ei olisi reunustanut, emme olisi reunustaneet, ette olisi reunustaneet, eivät olisi reunustaneet, ei olisi reunustettu

PREZENT POTENȚIAL

reunustanen, reunustanet, reunustanee, reunustanemme, reunustanette, reunustanevat, reunustettaneen

en reunustane, et reunustane, ei reunustane, emme reunustane, ette reunustane, eivät reunustane, ei reunustettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen reunustanut, lienet reunustanut, lienee reunustanut, lienemme reunustaneet, lienette reunustaneet, lienevät reunustaneet, lienee reunustettu

en liene reunustanut, et liene reunustanut, ei liene reunustanut, emme liene reunustaneet, ette liene reunustaneet, eivät liene reunustaneet, ei liene reunustettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: reunustaa    FORMA LUNGĂ: reunustaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: reunustaessa   INSTRUCTIV: reunustaen  INESIV PASIV: reunustettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: reunustamaan   INESIV: reunustamassa  ELATIV: reunustamasta

ADESIV: reunustamalla  ABESIV: reunustamatta  INSTRUCTIV: reunustaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: reunustaminen   PARTITIV: reunustaminen

INFINITIVUL CINCI: reunustamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: reunustava  (gen. reunustavan)   PASIV: reunustettava   (gen. reunustettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: reunustanut                      PASIV: reunustettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: reunustaja (pl.gen. reunustajien)  ADJECTIV NEGATIV: reunustamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): reunustus

 

 

rikastaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

rikastan, rikastat, rikastaa, rikastamme, rikastatte, rikastavat, rikastetaan

en rikasta, et rikasta, ei rikasta, emme rikasta, ette rikasta, eivät rikasta, ei rikasteta

IMPERFECT INDICATIV

rikastin, rikastit, rikasti, rikastimme, rikastitte, rikastivat, rikastettiin

en rikastanut, et rikastanut, ei rikastanut, emme rikastaneet, ette rikastaneet, eivät rikastaneet, ei rikastettu

PERFECT INDICATIV

olen rikastanut, olet rikastanut, on rikastanut, olemme rikastaneet, olette rikastaneet, ovat rikastaneet, on rikastettu

en ole rikastanut, et ole rikastanut, ei ole rikastanut, emme ole rikastaneet, ette ole rikastaneet, eivät ole rikastaneet, ei ole rikastettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin rikastanut, olit rikastanut, oli rikastanut, olimme rikastaneet, olitte rikastaneet, olivat rikastaneet, oli rikastettu

en ollut rikastanut, et ollut rikastanut, ei ollut rikastanut, emme olleet rikastaneet, ette olleet rikastaneet, eivät olleet rikastaneet, ei ollut rikastettu

PREZENT IMPERATIV

-, rikasta, rikastakoon, rikastakaamme, rikastakaa, rikastakoot, rikastettakoon

-, älä rikasta, älköön rikastako, älkäämme rikastako, älkää rikastako, älkööt rikastako, älköön rikastettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon rikastanut, -, -, olkoot rikastaneet, olkoon rikastettu

-, -, älköön olko rikastanut, -, -, älkööt olko rikastaneet, älköön olko rikastettu

PREZENT CONDIȚIONAL

rikastaisin, rikastaisit, rikastaisi, rikastaisimme, rikastaisitte, rikastaisivat, rikastettaisiin

en rikastaisi, et rikastaisi, ei rikastaisi, emme rikastaisi, ette rikastaisi, eivät rikastaisi, ei rikastettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin rikastanut, olisit rikastanut, olisi rikastanut, olisimme rikastaneet, olisitte rikastaneet, olisivat rikastaneet, oltaisiin rikastettu

en olisi rikastanut, et olisi rikastanut, ei olisi rikastanut, emme olisi rikastaneet, ette olisi rikastaneet, eivät olisi rikastaneet, ei olisi rikastettu

PREZENT POTENȚIAL

rikastanen, rikastanet, rikastanee, rikastanemme, rikastanette, rikastanevat, rikastettaneen

en rikastane, et rikastane, ei rikastane, emme rikastane, ette rikastane, eivät rikastane, ei rikastettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen rikastanut, lienet rikastanut, lienee rikastanut, lienemme rikastaneet, lienette rikastaneet, lienevät rikastaneet, lienee rikastettu

en liene rikastanut, et liene rikastanut, ei liene rikastanut, emme liene rikastaneet, ette liene rikastaneet, eivät liene rikastaneet, ei liene rikastettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: rikastaa    FORMA LUNGĂ: rikastaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: rikastaessa   INSTRUCTIV: rikastaen  INESIV PASIV: rikastettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: rikastamaan   INESIV: rikastamassa  ELATIV: rikastamasta

ADESIV: rikastamalla  ABESIV: rikastamatta  INSTRUCTIV: rikastaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: rikastaminen   PARTITIV: rikastaminen

INFINITIVUL CINCI: rikastamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: rikastava  (gen. rikastavan)   PASIV: rikastettava   (gen. rikastettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: rikastanut                     PASIV: rikastettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: rikastaja (pl.gen. rikastajien)  ADJECTIV NEGATIV: rikastamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): rikastus

 

 

rinnastaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

rinnastan, rinnastat, rinnastaa, rinnastamme, rinnastatte, rinnastavat, rinnastetaan

en rinnasta, et rinnasta, ei rinnasta, emme rinnasta, ette rinnasta, eivät rinnasta, ei rinnasteta

IMPERFECT INDICATIV

rinnastin, rinnastit, rinnasti, rinnastimme, rinnastitte, rinnastivat, rinnastettiin

en rinnastanut, et rinnastanut, ei rinnastanut, emme rinnastaneet, ette rinnastaneet, eivät rinnastaneet, ei rinnastettu

PERFECT INDICATIV

olen rinnastanut, olet rinnastanut, on rinnastanut, olemme rinnastaneet, olette rinnastaneet, ovat rinnastaneet, on rinnastettu

en ole rinnastanut, et ole rinnastanut, ei ole rinnastanut, emme ole rinnastaneet, ette ole rinnastaneet, eivät ole rinnastaneet, ei ole rinnastettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin rinnastanut, olit rinnastanut, oli rinnastanut, olimme rinnastaneet, olitte rinnastaneet, olivat rinnastaneet, oli rinnastettu

en ollut rinnastanut, et ollut rinnastanut, ei ollut rinnastanut, emme olleet rinnastaneet, ette olleet rinnastaneet, eivät olleet rinnastaneet, ei ollut rinnastettu

PREZENT IMPERATIV

-, rinnasta, rinnastakoon, rinnastakaamme, rinnastakaa, rinnastakoot, rinnastettakoon

-, älä rinnasta, älköön rinnastako, älkäämme rinnastako, älkää rinnastako, älkööt rinnastako, älköön rinnastettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon rinnastanut, -, -, olkoot rinnastaneet, olkoon rinnastettu

-, -, älköön olko rinnastanut, -, -, älkööt olko rinnastaneet, älköön olko rinnastettu

PREZENT CONDIȚIONAL

rinnastaisin, rinnastaisit, rinnastaisi, rinnastaisimme, rinnastaisitte, rinnastaisivat, rinnastettaisiin

en rinnastaisi, et rinnastaisi, ei rinnastaisi, emme rinnastaisi, ette rinnastaisi, eivät rinnastaisi, ei rinnastettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin rinnastanut, olisit rinnastanut, olisi rinnastanut, olisimme rinnastaneet, olisitte rinnastaneet, olisivat rinnastaneet, oltaisiin rinnastettu

en olisi rinnastanut, et olisi rinnastanut, ei olisi rinnastanut, emme olisi rinnastaneet, ette olisi rinnastaneet, eivät olisi rinnastaneet, ei olisi rinnastettu

PREZENT POTENȚIAL

rinnastanen, rinnastanet, rinnastanee, rinnastanemme, rinnastanette, rinnastanevat, rinnastettaneen

en rinnastane, et rinnastane, ei rinnastane, emme rinnastane, ette rinnastane, eivät rinnastane, ei rinnastettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen rinnastanut, lienet rinnastanut, lienee rinnastanut, lienemme rinnastaneet, lienette rinnastaneet, lienevät rinnastaneet, lienee rinnastettu

en liene rinnastanut, et liene rinnastanut, ei liene rinnastanut, emme liene rinnastaneet, ette liene rinnastaneet, eivät liene rinnastaneet, ei liene rinnastettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: rinnastaa    FORMA LUNGĂ: rinnastaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: rinnastaessa   INSTRUCTIV: rinnastaen  INESIV PASIV: rinnastettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: rinnastamaan   INESIV: rinnastamassa  ELATIV: rinnastamasta

ADESIV: rinnastamalla  ABESIV: rinnastamatta  INSTRUCTIV: rinnastaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: rinnastaminen   PARTITIV: rinnastaminen

INFINITIVUL CINCI: rinnastamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: rinnastava  (gen. rinnastavan)   PASIV: rinnastettava   (gen. rinnastettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: rinnastanut                      PASIV: rinnastettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: rinnastaja (pl.gen. rinnastajien)  ADJECTIV NEGATIV: rinnastamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): rinnastus

 

 

ripustaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

ripustan, ripustat, ripustaa, ripustamme, ripustatte, ripustavat, ripustetaan

en ripusta, et ripusta, ei ripusta, emme ripusta, ette ripusta, eivät ripusta, ei ripusteta

IMPERFECT INDICATIV

ripustin, ripustit, ripusti, ripustimme, ripustitte, ripustivat, ripustettiin

en ripustanut, et ripustanut, ei ripustanut, emme ripustaneet, ette ripustaneet, eivät ripustaneet, ei ripustettu

PERFECT INDICATIV

olen ripustanut, olet ripustanut, on ripustanut, olemme ripustaneet, olette ripustaneet, ovat ripustaneet, on ripustettu

en ole ripustanut, et ole ripustanut, ei ole ripustanut, emme ole ripustaneet, ette ole ripustaneet, eivät ole ripustaneet, ei ole ripustettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin ripustanut, olit ripustanut, oli ripustanut, olimme ripustaneet, olitte ripustaneet, olivat ripustaneet, oli ripustettu

en ollut ripustanut, et ollut ripustanut, ei ollut ripustanut, emme olleet ripustaneet, ette olleet ripustaneet, eivät olleet ripustaneet, ei ollut ripustettu

PREZENT IMPERATIV

-, ripusta, ripustakoon, ripustakaamme, ripustakaa, ripustakoot, ripustettakoon

-, älä ripusta, älköön ripustako, älkäämme ripustako, älkää ripustako, älkööt ripustako, älköön ripustettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon ripustanut, -, -, olkoot ripustaneet, olkoon ripustettu

-, -, älköön olko ripustanut, -, -, älkööt olko ripustaneet, älköön olko ripustettu

PREZENT CONDIȚIONAL

ripustaisin, ripustaisit, ripustaisi, ripustaisimme, ripustaisitte, ripustaisivat, ripustettaisiin

en ripustaisi, et ripustaisi, ei ripustaisi, emme ripustaisi, ette ripustaisi, eivät ripustaisi, ei ripustettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin ripustanut, olisit ripustanut, olisi ripustanut, olisimme ripustaneet, olisitte ripustaneet, olisivat ripustaneet, oltaisiin ripustettu

en olisi ripustanut, et olisi ripustanut, ei olisi ripustanut, emme olisi ripustaneet, ette olisi ripustaneet, eivät olisi ripustaneet, ei olisi ripustettu

PREZENT POTENȚIAL

ripustanen, ripustanet, ripustanee, ripustanemme, ripustanette, ripustanevat, ripustettaneen

en ripustane, et ripustane, ei ripustane, emme ripustane, ette ripustane, eivät ripustane, ei ripustettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen ripustanut, lienet ripustanut, lienee ripustanut, lienemme ripustaneet, lienette ripustaneet, lienevät ripustaneet, lienee ripustettu

en liene ripustanut, et liene ripustanut, ei liene ripustanut, emme liene ripustaneet, ette liene ripustaneet, eivät liene ripustaneet, ei liene ripustettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: ripustaa    FORMA LUNGĂ: ripustaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: ripustaessa   INSTRUCTIV: ripustaen  INESIV PASIV: ripustettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: ripustamaan   INESIV: ripustamassa  ELATIV: ripustamasta

ADESIV: ripustamalla  ABESIV: ripustamatta  INSTRUCTIV: ripustaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: ripustaminen   PARTITIV: ripustaminen

INFINITIVUL CINCI: ripustamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: ripustava  (gen. ripustavan)   PASIV: ripustettava   (gen. ripustettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: ripustanut                     PASIV: ripustettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: ripustaja (pl.gen. ripustajien)  ADJECTIV NEGATIV: ripustamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): ripustus

 

 

ruskistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

ruskistan, ruskistat, ruskistaa, ruskistamme, ruskistatte, ruskistavat, ruskistetaan

en ruskista, et ruskista, ei ruskista, emme ruskista, ette ruskista, eivät ruskista, ei ruskisteta

IMPERFECT INDICATIV

ruskistin, ruskistit, ruskisti, ruskistimme, ruskistitte, ruskistivat, ruskistettiin

en ruskistanut, et ruskistanut, ei ruskistanut, emme ruskistaneet, ette ruskistaneet, eivät ruskistaneet, ei ruskistettu

PERFECT INDICATIV

olen ruskistanut, olet ruskistanut, on ruskistanut, olemme ruskistaneet, olette ruskistaneet, ovat ruskistaneet, on ruskistettu

en ole ruskistanut, et ole ruskistanut, ei ole ruskistanut, emme ole ruskistaneet, ette ole ruskistaneet, eivät ole ruskistaneet, ei ole ruskistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin ruskistanut, olit ruskistanut, oli ruskistanut, olimme ruskistaneet, olitte ruskistaneet, olivat ruskistaneet, oli ruskistettu

en ollut ruskistanut, et ollut ruskistanut, ei ollut ruskistanut, emme olleet ruskistaneet, ette olleet ruskistaneet, eivät olleet ruskistaneet, ei ollut ruskistettu

PREZENT IMPERATIV

-, ruskista, ruskistakoon, ruskistakaamme, ruskistakaa, ruskistakoot, ruskistettakoon

-, älä ruskista, älköön ruskistako, älkäämme ruskistako, älkää ruskistako, älkööt ruskistako, älköön ruskistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon ruskistanut, -, -, olkoot ruskistaneet, olkoon ruskistettu

-, -, älköön olko ruskistanut, -, -, älkööt olko ruskistaneet, älköön olko ruskistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

ruskistaisin, ruskistaisit, ruskistaisi, ruskistaisimme, ruskistaisitte, ruskistaisivat, ruskistettaisiin

en ruskistaisi, et ruskistaisi, ei ruskistaisi, emme ruskistaisi, ette ruskistaisi, eivät ruskistaisi, ei ruskistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin ruskistanut, olisit ruskistanut, olisi ruskistanut, olisimme ruskistaneet, olisitte ruskistaneet, olisivat ruskistaneet, oltaisiin ruskistettu

en olisi ruskistanut, et olisi ruskistanut, ei olisi ruskistanut, emme olisi ruskistaneet, ette olisi ruskistaneet, eivät olisi ruskistaneet, ei olisi ruskistettu

PREZENT POTENȚIAL

ruskistanen, ruskistanet, ruskistanee, ruskistanemme, ruskistanette, ruskistanevat, ruskistettaneen

en ruskistane, et ruskistane, ei ruskistane, emme ruskistane, ette ruskistane, eivät ruskistane, ei ruskistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen ruskistanut, lienet ruskistanut, lienee ruskistanut, lienemme ruskistaneet, lienette ruskistaneet, lienevät ruskistaneet, lienee ruskistettu

en liene ruskistanut, et liene ruskistanut, ei liene ruskistanut, emme liene ruskistaneet, ette liene ruskistaneet, eivät liene ruskistaneet, ei liene ruskistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: ruskistaa    FORMA LUNGĂ: ruskistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: ruskistaessa   INSTRUCTIV: ruskistaen  INESIV PASIV: ruskistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: ruskistamaan   INESIV: ruskistamassa  ELATIV: ruskistamasta

ADESIV: ruskistamalla  ABESIV: ruskistamatta  INSTRUCTIV: ruskistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: ruskistaminen   PARTITIV: ruskistaminen

INFINITIVUL CINCI: ruskistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: ruskistava  (gen. ruskistavan)   PASIV: ruskistettava   (gen. ruskistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: ruskistanut                      PASIV: ruskistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: ruskistaja (pl.gen. ruskistajien)  ADJECTIV NEGATIV: ruskistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): ruskistus

 

 

rutistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

rutistan, rutistat, rutistaa, rutistamme, rutistatte, rutistavat, rutistetaan

en rutista, et rutista, ei rutista, emme rutista, ette rutista, eivät rutista, ei rutisteta

IMPERFECT INDICATIV

rutistin, rutistit, rutisti, rutistimme, rutistitte, rutistivat, rutistettiin

en rutistanut, et rutistanut, ei rutistanut, emme rutistaneet, ette rutistaneet, eivät rutistaneet, ei rutistettu

PERFECT INDICATIV

olen rutistanut, olet rutistanut, on rutistanut, olemme rutistaneet, olette rutistaneet, ovat rutistaneet, on rutistettu

en ole rutistanut, et ole rutistanut, ei ole rutistanut, emme ole rutistaneet, ette ole rutistaneet, eivät ole rutistaneet, ei ole rutistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin rutistanut, olit rutistanut, oli rutistanut, olimme rutistaneet, olitte rutistaneet, olivat rutistaneet, oli rutistettu

en ollut rutistanut, et ollut rutistanut, ei ollut rutistanut, emme olleet rutistaneet, ette olleet rutistaneet, eivät olleet rutistaneet, ei ollut rutistettu

PREZENT IMPERATIV

-, rutista, rutistakoon, rutistakaamme, rutistakaa, rutistakoot, rutistettakoon

-, älä rutista, älköön rutistako, älkäämme rutistako, älkää rutistako, älkööt rutistako, älköön rutistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon rutistanut, -, -, olkoot rutistaneet, olkoon rutistettu

-, -, älköön olko rutistanut, -, -, älkööt olko rutistaneet, älköön olko rutistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

rutistaisin, rutistaisit, rutistaisi, rutistaisimme, rutistaisitte, rutistaisivat, rutistettaisiin

en rutistaisi, et rutistaisi, ei rutistaisi, emme rutistaisi, ette rutistaisi, eivät rutistaisi, ei rutistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin rutistanut, olisit rutistanut, olisi rutistanut, olisimme rutistaneet, olisitte rutistaneet, olisivat rutistaneet, oltaisiin rutistettu

en olisi rutistanut, et olisi rutistanut, ei olisi rutistanut, emme olisi rutistaneet, ette olisi rutistaneet, eivät olisi rutistaneet, ei olisi rutistettu

PREZENT POTENȚIAL

rutistanen, rutistanet, rutistanee, rutistanemme, rutistanette, rutistanevat, rutistettaneen

en rutistane, et rutistane, ei rutistane, emme rutistane, ette rutistane, eivät rutistane, ei rutistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen rutistanut, lienet rutistanut, lienee rutistanut, lienemme rutistaneet, lienette rutistaneet, lienevät rutistaneet, lienee rutistettu

en liene rutistanut, et liene rutistanut, ei liene rutistanut, emme liene rutistaneet, ette liene rutistaneet, eivät liene rutistaneet, ei liene rutistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: rutistaa    FORMA LUNGĂ: rutistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: rutistaessa   INSTRUCTIV: rutistaen  INESIV PASIV: rutistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: rutistamaan   INESIV: rutistamassa  ELATIV: rutistamasta

ADESIV: rutistamalla  ABESIV: rutistamatta  INSTRUCTIV: rutistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: rutistaminen   PARTITIV: rutistaminen

INFINITIVUL CINCI: rutistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: rutistava  (gen. rutistavan)   PASIV: rutistettava   (gen. rutistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: rutistanut                     PASIV: rutistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: rutistaja (pl.gen. rutistajien)  ADJECTIV NEGATIV: rutistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): rutistus

 

 

saalistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

saalistan, saalistat, saalistaa, saalistamme, saalistatte, saalistavat, saalistetaan

en saalista, et saalista, ei saalista, emme saalista, ette saalista, eivät saalista, ei saalisteta

IMPERFECT INDICATIV

saalistin, saalistit, saalisti, saalistimme, saalistitte, saalistivat, saalistettiin

en saalistanut, et saalistanut, ei saalistanut, emme saalistaneet, ette saalistaneet, eivät saalistaneet, ei saalistettu

PERFECT INDICATIV

olen saalistanut, olet saalistanut, on saalistanut, olemme saalistaneet, olette saalistaneet, ovat saalistaneet, on saalistettu

en ole saalistanut, et ole saalistanut, ei ole saalistanut, emme ole saalistaneet, ette ole saalistaneet, eivät ole saalistaneet, ei ole saalistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin saalistanut, olit saalistanut, oli saalistanut, olimme saalistaneet, olitte saalistaneet, olivat saalistaneet, oli saalistettu

en ollut saalistanut, et ollut saalistanut, ei ollut saalistanut, emme olleet saalistaneet, ette olleet saalistaneet, eivät olleet saalistaneet, ei ollut saalistettu

PREZENT IMPERATIV

-, saalista, saalistakoon, saalistakaamme, saalistakaa, saalistakoot, saalistettakoon

-, älä saalista, älköön saalistako, älkäämme saalistako, älkää saalistako, älkööt saalistako, älköön saalistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon saalistanut, -, -, olkoot saalistaneet, olkoon saalistettu

-, -, älköön olko saalistanut, -, -, älkööt olko saalistaneet, älköön olko saalistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

saalistaisin, saalistaisit, saalistaisi, saalistaisimme, saalistaisitte, saalistaisivat, saalistettaisiin

en saalistaisi, et saalistaisi, ei saalistaisi, emme saalistaisi, ette saalistaisi, eivät saalistaisi, ei saalistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin saalistanut, olisit saalistanut, olisi saalistanut, olisimme saalistaneet, olisitte saalistaneet, olisivat saalistaneet, oltaisiin saalistettu

en olisi saalistanut, et olisi saalistanut, ei olisi saalistanut, emme olisi saalistaneet, ette olisi saalistaneet, eivät olisi saalistaneet, ei olisi saalistettu

PREZENT POTENȚIAL

saalistanen, saalistanet, saalistanee, saalistanemme, saalistanette, saalistanevat, saalistettaneen

en saalistane, et saalistane, ei saalistane, emme saalistane, ette saalistane, eivät saalistane, ei saalistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen saalistanut, lienet saalistanut, lienee saalistanut, lienemme saalistaneet, lienette saalistaneet, lienevät saalistaneet, lienee saalistettu

en liene saalistanut, et liene saalistanut, ei liene saalistanut, emme liene saalistaneet, ette liene saalistaneet, eivät liene saalistaneet, ei liene saalistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: saalistaa    FORMA LUNGĂ: saalistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: saalistaessa   INSTRUCTIV: saalistaen  INESIV PASIV: saalistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: saalistamaan   INESIV: saalistamassa  ELATIV: saalistamasta

ADESIV: saalistamalla  ABESIV: saalistamatta  INSTRUCTIV: saalistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: saalistaminen   PARTITIV: saalistaminen

INFINITIVUL CINCI: saalistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: saalistava  (gen. saalistavan)   PASIV: saalistettava   (gen. saalistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: saalistanut                      PASIV: saalistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: saalistaja (pl.gen. saalistajien)  ADJECTIV NEGATIV: saalistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): saalistus

 

 

saarrostaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

saarrostan, saarrostat, saarrostaa, saarrostamme, saarrostatte, saarrostavat, saarrostetaan

en saarrosta, et saarrosta, ei saarrosta, emme saarrosta, ette saarrosta, eivät saarrosta, ei saarrosteta

IMPERFECT INDICATIV

saarrostin, saarrostit, saarrosti, saarrostimme, saarrostitte, saarrostivat, saarrostettiin

en saarrostanut, et saarrostanut, ei saarrostanut, emme saarrostaneet, ette saarrostaneet, eivät saarrostaneet, ei saarrostettu

PERFECT INDICATIV

olen saarrostanut, olet saarrostanut, on saarrostanut, olemme saarrostaneet, olette saarrostaneet, ovat saarrostaneet, on saarrostettu

en ole saarrostanut, et ole saarrostanut, ei ole saarrostanut, emme ole saarrostaneet, ette ole saarrostaneet, eivät ole saarrostaneet, ei ole saarrostettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin saarrostanut, olit saarrostanut, oli saarrostanut, olimme saarrostaneet, olitte saarrostaneet, olivat saarrostaneet, oli saarrostettu

en ollut saarrostanut, et ollut saarrostanut, ei ollut saarrostanut, emme olleet saarrostaneet, ette olleet saarrostaneet, eivät olleet saarrostaneet, ei ollut saarrostettu

PREZENT IMPERATIV

-, saarrosta, saarrostakoon, saarrostakaamme, saarrostakaa, saarrostakoot, saarrostettakoon

-, älä saarrosta, älköön saarrostako, älkäämme saarrostako, älkää saarrostako, älkööt saarrostako, älköön saarrostettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon saarrostanut, -, -, olkoot saarrostaneet, olkoon saarrostettu

-, -, älköön olko saarrostanut, -, -, älkööt olko saarrostaneet, älköön olko saarrostettu

PREZENT CONDIȚIONAL

saarrostaisin, saarrostaisit, saarrostaisi, saarrostaisimme, saarrostaisitte, saarrostaisivat, saarrostettaisiin

en saarrostaisi, et saarrostaisi, ei saarrostaisi, emme saarrostaisi, ette saarrostaisi, eivät saarrostaisi, ei saarrostettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin saarrostanut, olisit saarrostanut, olisi saarrostanut, olisimme saarrostaneet, olisitte saarrostaneet, olisivat saarrostaneet, oltaisiin saarrostettu

en olisi saarrostanut, et olisi saarrostanut, ei olisi saarrostanut, emme olisi saarrostaneet, ette olisi saarrostaneet, eivät olisi saarrostaneet, ei olisi saarrostettu

PREZENT POTENȚIAL

saarrostanen, saarrostanet, saarrostanee, saarrostanemme, saarrostanette, saarrostanevat, saarrostettaneen

en saarrostane, et saarrostane, ei saarrostane, emme saarrostane, ette saarrostane, eivät saarrostane, ei saarrostettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen saarrostanut, lienet saarrostanut, lienee saarrostanut, lienemme saarrostaneet, lienette saarrostaneet, lienevät saarrostaneet, lienee saarrostettu

en liene saarrostanut, et liene saarrostanut, ei liene saarrostanut, emme liene saarrostaneet, ette liene saarrostaneet, eivät liene saarrostaneet, ei liene saarrostettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: saarrostaa    FORMA LUNGĂ: saarrostaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: saarrostaessa   INSTRUCTIV: saarrostaen  INESIV PASIV: saarrostettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: saarrostamaan   INESIV: saarrostamassa  ELATIV: saarrostamasta

ADESIV: saarrostamalla  ABESIV: saarrostamatta  INSTRUCTIV: saarrostaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: saarrostaminen   PARTITIV: saarrostaminen

INFINITIVUL CINCI: saarrostamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: saarrostava  (gen. saarrostavan)   PASIV: saarrostettava   (gen. saarrostettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: saarrostanut                       PASIV: saarrostettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: saarrostaja (pl.gen. saarrostajien)  ADJECTIV NEGATIV: saarrostamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): saarrostus

 

 

sairastaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

sairastan, sairastat, sairastaa, sairastamme, sairastatte, sairastavat, sairastetaan

en sairasta, et sairasta, ei sairasta, emme sairasta, ette sairasta, eivät sairasta, ei sairasteta

IMPERFECT INDICATIV

sairastin, sairastit, sairasti, sairastimme, sairastitte, sairastivat, sairastettiin

en sairastanut, et sairastanut, ei sairastanut, emme sairastaneet, ette sairastaneet, eivät sairastaneet, ei sairastettu

PERFECT INDICATIV

olen sairastanut, olet sairastanut, on sairastanut, olemme sairastaneet, olette sairastaneet, ovat sairastaneet, on sairastettu

en ole sairastanut, et ole sairastanut, ei ole sairastanut, emme ole sairastaneet, ette ole sairastaneet, eivät ole sairastaneet, ei ole sairastettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin sairastanut, olit sairastanut, oli sairastanut, olimme sairastaneet, olitte sairastaneet, olivat sairastaneet, oli sairastettu

en ollut sairastanut, et ollut sairastanut, ei ollut sairastanut, emme olleet sairastaneet, ette olleet sairastaneet, eivät olleet sairastaneet, ei ollut sairastettu

PREZENT IMPERATIV

-, sairasta, sairastakoon, sairastakaamme, sairastakaa, sairastakoot, sairastettakoon

-, älä sairasta, älköön sairastako, älkäämme sairastako, älkää sairastako, älkööt sairastako, älköön sairastettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon sairastanut, -, -, olkoot sairastaneet, olkoon sairastettu

-, -, älköön olko sairastanut, -, -, älkööt olko sairastaneet, älköön olko sairastettu

PREZENT CONDIȚIONAL

sairastaisin, sairastaisit, sairastaisi, sairastaisimme, sairastaisitte, sairastaisivat, sairastettaisiin

en sairastaisi, et sairastaisi, ei sairastaisi, emme sairastaisi, ette sairastaisi, eivät sairastaisi, ei sairastettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin sairastanut, olisit sairastanut, olisi sairastanut, olisimme sairastaneet, olisitte sairastaneet, olisivat sairastaneet, oltaisiin sairastettu

en olisi sairastanut, et olisi sairastanut, ei olisi sairastanut, emme olisi sairastaneet, ette olisi sairastaneet, eivät olisi sairastaneet, ei olisi sairastettu

PREZENT POTENȚIAL

sairastanen, sairastanet, sairastanee, sairastanemme, sairastanette, sairastanevat, sairastettaneen

en sairastane, et sairastane, ei sairastane, emme sairastane, ette sairastane, eivät sairastane, ei sairastettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen sairastanut, lienet sairastanut, lienee sairastanut, lienemme sairastaneet, lienette sairastaneet, lienevät sairastaneet, lienee sairastettu

en liene sairastanut, et liene sairastanut, ei liene sairastanut, emme liene sairastaneet, ette liene sairastaneet, eivät liene sairastaneet, ei liene sairastettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: sairastaa    FORMA LUNGĂ: sairastaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: sairastaessa   INSTRUCTIV: sairastaen  INESIV PASIV: sairastettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: sairastamaan   INESIV: sairastamassa  ELATIV: sairastamasta

ADESIV: sairastamalla  ABESIV: sairastamatta  INSTRUCTIV: sairastaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: sairastaminen   PARTITIV: sairastaminen

INFINITIVUL CINCI: sairastamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: sairastava  (gen. sairastavan)   PASIV: sairastettava   (gen. sairastettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: sairastanut                      PASIV: sairastettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: sairastaja (pl.gen. sairastajien)  ADJECTIV NEGATIV: sairastamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): sairastus

 

 

samaistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

samaistan, samaistat, samaistaa, samaistamme, samaistatte, samaistavat, samaistetaan

en samaista, et samaista, ei samaista, emme samaista, ette samaista, eivät samaista, ei samaisteta

IMPERFECT INDICATIV

samaistin, samaistit, samaisti, samaistimme, samaistitte, samaistivat, samaistettiin

en samaistanut, et samaistanut, ei samaistanut, emme samaistaneet, ette samaistaneet, eivät samaistaneet, ei samaistettu

PERFECT INDICATIV

olen samaistanut, olet samaistanut, on samaistanut, olemme samaistaneet, olette samaistaneet, ovat samaistaneet, on samaistettu

en ole samaistanut, et ole samaistanut, ei ole samaistanut, emme ole samaistaneet, ette ole samaistaneet, eivät ole samaistaneet, ei ole samaistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin samaistanut, olit samaistanut, oli samaistanut, olimme samaistaneet, olitte samaistaneet, olivat samaistaneet, oli samaistettu

en ollut samaistanut, et ollut samaistanut, ei ollut samaistanut, emme olleet samaistaneet, ette olleet samaistaneet, eivät olleet samaistaneet, ei ollut samaistettu

PREZENT IMPERATIV

-, samaista, samaistakoon, samaistakaamme, samaistakaa, samaistakoot, samaistettakoon

-, älä samaista, älköön samaistako, älkäämme samaistako, älkää samaistako, älkööt samaistako, älköön samaistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon samaistanut, -, -, olkoot samaistaneet, olkoon samaistettu

-, -, älköön olko samaistanut, -, -, älkööt olko samaistaneet, älköön olko samaistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

samaistaisin, samaistaisit, samaistaisi, samaistaisimme, samaistaisitte, samaistaisivat, samaistettaisiin

en samaistaisi, et samaistaisi, ei samaistaisi, emme samaistaisi, ette samaistaisi, eivät samaistaisi, ei samaistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin samaistanut, olisit samaistanut, olisi samaistanut, olisimme samaistaneet, olisitte samaistaneet, olisivat samaistaneet, oltaisiin samaistettu

en olisi samaistanut, et olisi samaistanut, ei olisi samaistanut, emme olisi samaistaneet, ette olisi samaistaneet, eivät olisi samaistaneet, ei olisi samaistettu

PREZENT POTENȚIAL

samaistanen, samaistanet, samaistanee, samaistanemme, samaistanette, samaistanevat, samaistettaneen

en samaistane, et samaistane, ei samaistane, emme samaistane, ette samaistane, eivät samaistane, ei samaistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen samaistanut, lienet samaistanut, lienee samaistanut, lienemme samaistaneet, lienette samaistaneet, lienevät samaistaneet, lienee samaistettu

en liene samaistanut, et liene samaistanut, ei liene samaistanut, emme liene samaistaneet, ette liene samaistaneet, eivät liene samaistaneet, ei liene samaistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: samaistaa    FORMA LUNGĂ: samaistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: samaistaessa   INSTRUCTIV: samaistaen  INESIV PASIV: samaistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: samaistamaan   INESIV: samaistamassa  ELATIV: samaistamasta

ADESIV: samaistamalla  ABESIV: samaistamatta  INSTRUCTIV: samaistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: samaistaminen   PARTITIV: samaistaminen

INFINITIVUL CINCI: samaistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: samaistava  (gen. samaistavan)   PASIV: samaistettava   (gen. samaistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: samaistanut                      PASIV: samaistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: samaistaja (pl.gen. samaistajien)  ADJECTIV NEGATIV: samaistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): samaistus

 

 

samastaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

samastan, samastat, samastaa, samastamme, samastatte, samastavat, samastetaan

en samasta, et samasta, ei samasta, emme samasta, ette samasta, eivät samasta, ei samasteta

IMPERFECT INDICATIV

samastin, samastit, samasti, samastimme, samastitte, samastivat, samastettiin

en samastanut, et samastanut, ei samastanut, emme samastaneet, ette samastaneet, eivät samastaneet, ei samastettu

PERFECT INDICATIV

olen samastanut, olet samastanut, on samastanut, olemme samastaneet, olette samastaneet, ovat samastaneet, on samastettu

en ole samastanut, et ole samastanut, ei ole samastanut, emme ole samastaneet, ette ole samastaneet, eivät ole samastaneet, ei ole samastettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin samastanut, olit samastanut, oli samastanut, olimme samastaneet, olitte samastaneet, olivat samastaneet, oli samastettu

en ollut samastanut, et ollut samastanut, ei ollut samastanut, emme olleet samastaneet, ette olleet samastaneet, eivät olleet samastaneet, ei ollut samastettu

PREZENT IMPERATIV

-, samasta, samastakoon, samastakaamme, samastakaa, samastakoot, samastettakoon

-, älä samasta, älköön samastako, älkäämme samastako, älkää samastako, älkööt samastako, älköön samastettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon samastanut, -, -, olkoot samastaneet, olkoon samastettu

-, -, älköön olko samastanut, -, -, älkööt olko samastaneet, älköön olko samastettu

PREZENT CONDIȚIONAL

samastaisin, samastaisit, samastaisi, samastaisimme, samastaisitte, samastaisivat, samastettaisiin

en samastaisi, et samastaisi, ei samastaisi, emme samastaisi, ette samastaisi, eivät samastaisi, ei samastettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin samastanut, olisit samastanut, olisi samastanut, olisimme samastaneet, olisitte samastaneet, olisivat samastaneet, oltaisiin samastettu

en olisi samastanut, et olisi samastanut, ei olisi samastanut, emme olisi samastaneet, ette olisi samastaneet, eivät olisi samastaneet, ei olisi samastettu

PREZENT POTENȚIAL

samastanen, samastanet, samastanee, samastanemme, samastanette, samastanevat, samastettaneen

en samastane, et samastane, ei samastane, emme samastane, ette samastane, eivät samastane, ei samastettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen samastanut, lienet samastanut, lienee samastanut, lienemme samastaneet, lienette samastaneet, lienevät samastaneet, lienee samastettu

en liene samastanut, et liene samastanut, ei liene samastanut, emme liene samastaneet, ette liene samastaneet, eivät liene samastaneet, ei liene samastettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: samastaa    FORMA LUNGĂ: samastaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: samastaessa   INSTRUCTIV: samastaen  INESIV PASIV: samastettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: samastamaan   INESIV: samastamassa  ELATIV: samastamasta

ADESIV: samastamalla  ABESIV: samastamatta  INSTRUCTIV: samastaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: samastaminen   PARTITIV: samastaminen

INFINITIVUL CINCI: samastamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: samastava  (gen. samastavan)   PASIV: samastettava   (gen. samastettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: samastanut                     PASIV: samastettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: samastaja (pl.gen. samastajien)  ADJECTIV NEGATIV: samastamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): samastus

 

 

saostaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

saostan, saostat, saostaa, saostamme, saostatte, saostavat, saostetaan

en saosta, et saosta, ei saosta, emme saosta, ette saosta, eivät saosta, ei saosteta

IMPERFECT INDICATIV

saostin, saostit, saosti, saostimme, saostitte, saostivat, saostettiin

en saostanut, et saostanut, ei saostanut, emme saostaneet, ette saostaneet, eivät saostaneet, ei saostettu

PERFECT INDICATIV

olen saostanut, olet saostanut, on saostanut, olemme saostaneet, olette saostaneet, ovat saostaneet, on saostettu

en ole saostanut, et ole saostanut, ei ole saostanut, emme ole saostaneet, ette ole saostaneet, eivät ole saostaneet, ei ole saostettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin saostanut, olit saostanut, oli saostanut, olimme saostaneet, olitte saostaneet, olivat saostaneet, oli saostettu

en ollut saostanut, et ollut saostanut, ei ollut saostanut, emme olleet saostaneet, ette olleet saostaneet, eivät olleet saostaneet, ei ollut saostettu

PREZENT IMPERATIV

-, saosta, saostakoon, saostakaamme, saostakaa, saostakoot, saostettakoon

-, älä saosta, älköön saostako, älkäämme saostako, älkää saostako, älkööt saostako, älköön saostettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon saostanut, -, -, olkoot saostaneet, olkoon saostettu

-, -, älköön olko saostanut, -, -, älkööt olko saostaneet, älköön olko saostettu

PREZENT CONDIȚIONAL

saostaisin, saostaisit, saostaisi, saostaisimme, saostaisitte, saostaisivat, saostettaisiin

en saostaisi, et saostaisi, ei saostaisi, emme saostaisi, ette saostaisi, eivät saostaisi, ei saostettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin saostanut, olisit saostanut, olisi saostanut, olisimme saostaneet, olisitte saostaneet, olisivat saostaneet, oltaisiin saostettu

en olisi saostanut, et olisi saostanut, ei olisi saostanut, emme olisi saostaneet, ette olisi saostaneet, eivät olisi saostaneet, ei olisi saostettu

PREZENT POTENȚIAL

saostanen, saostanet, saostanee, saostanemme, saostanette, saostanevat, saostettaneen

en saostane, et saostane, ei saostane, emme saostane, ette saostane, eivät saostane, ei saostettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen saostanut, lienet saostanut, lienee saostanut, lienemme saostaneet, lienette saostaneet, lienevät saostaneet, lienee saostettu

en liene saostanut, et liene saostanut, ei liene saostanut, emme liene saostaneet, ette liene saostaneet, eivät liene saostaneet, ei liene saostettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: saostaa    FORMA LUNGĂ: saostaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: saostaessa   INSTRUCTIV: saostaen  INESIV PASIV: saostettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: saostamaan   INESIV: saostamassa  ELATIV: saostamasta

ADESIV: saostamalla  ABESIV: saostamatta  INSTRUCTIV: saostaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: saostaminen   PARTITIV: saostaminen

INFINITIVUL CINCI: saostamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: saostava  (gen. saostavan)   PASIV: saostettava   (gen. saostettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: saostanut                    PASIV: saostettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: saostaja (pl.gen. saostajien)  ADJECTIV NEGATIV: saostamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): saostus

 

 

sarastaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

sarastan, sarastat, sarastaa, sarastamme, sarastatte, sarastavat, sarastetaan

en sarasta, et sarasta, ei sarasta, emme sarasta, ette sarasta, eivät sarasta, ei sarasteta

IMPERFECT INDICATIV

sarastin, sarastit, sarasti, sarastimme, sarastitte, sarastivat, sarastettiin

en sarastanut, et sarastanut, ei sarastanut, emme sarastaneet, ette sarastaneet, eivät sarastaneet, ei sarastettu

PERFECT INDICATIV

olen sarastanut, olet sarastanut, on sarastanut, olemme sarastaneet, olette sarastaneet, ovat sarastaneet, on sarastettu

en ole sarastanut, et ole sarastanut, ei ole sarastanut, emme ole sarastaneet, ette ole sarastaneet, eivät ole sarastaneet, ei ole sarastettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin sarastanut, olit sarastanut, oli sarastanut, olimme sarastaneet, olitte sarastaneet, olivat sarastaneet, oli sarastettu

en ollut sarastanut, et ollut sarastanut, ei ollut sarastanut, emme olleet sarastaneet, ette olleet sarastaneet, eivät olleet sarastaneet, ei ollut sarastettu

PREZENT IMPERATIV

-, sarasta, sarastakoon, sarastakaamme, sarastakaa, sarastakoot, sarastettakoon

-, älä sarasta, älköön sarastako, älkäämme sarastako, älkää sarastako, älkööt sarastako, älköön sarastettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon sarastanut, -, -, olkoot sarastaneet, olkoon sarastettu

-, -, älköön olko sarastanut, -, -, älkööt olko sarastaneet, älköön olko sarastettu

PREZENT CONDIȚIONAL

sarastaisin, sarastaisit, sarastaisi, sarastaisimme, sarastaisitte, sarastaisivat, sarastettaisiin

en sarastaisi, et sarastaisi, ei sarastaisi, emme sarastaisi, ette sarastaisi, eivät sarastaisi, ei sarastettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin sarastanut, olisit sarastanut, olisi sarastanut, olisimme sarastaneet, olisitte sarastaneet, olisivat sarastaneet, oltaisiin sarastettu

en olisi sarastanut, et olisi sarastanut, ei olisi sarastanut, emme olisi sarastaneet, ette olisi sarastaneet, eivät olisi sarastaneet, ei olisi sarastettu

PREZENT POTENȚIAL

sarastanen, sarastanet, sarastanee, sarastanemme, sarastanette, sarastanevat, sarastettaneen

en sarastane, et sarastane, ei sarastane, emme sarastane, ette sarastane, eivät sarastane, ei sarastettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen sarastanut, lienet sarastanut, lienee sarastanut, lienemme sarastaneet, lienette sarastaneet, lienevät sarastaneet, lienee sarastettu

en liene sarastanut, et liene sarastanut, ei liene sarastanut, emme liene sarastaneet, ette liene sarastaneet, eivät liene sarastaneet, ei liene sarastettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: sarastaa    FORMA LUNGĂ: sarastaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: sarastaessa   INSTRUCTIV: sarastaen  INESIV PASIV: sarastettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: sarastamaan   INESIV: sarastamassa  ELATIV: sarastamasta

ADESIV: sarastamalla  ABESIV: sarastamatta  INSTRUCTIV: sarastaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: sarastaminen   PARTITIV: sarastaminen

INFINITIVUL CINCI: sarastamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: sarastava  (gen. sarastavan)   PASIV: sarastettava   (gen. sarastettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: sarastanut                     PASIV: sarastettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: sarastaja (pl.gen. sarastajien)  ADJECTIV NEGATIV: sarastamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): sarastus

 

 

savustaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

savustan, savustat, savustaa, savustamme, savustatte, savustavat, savustetaan

en savusta, et savusta, ei savusta, emme savusta, ette savusta, eivät savusta, ei savusteta

IMPERFECT INDICATIV

savustin, savustit, savusti, savustimme, savustitte, savustivat, savustettiin

en savustanut, et savustanut, ei savustanut, emme savustaneet, ette savustaneet, eivät savustaneet, ei savustettu

PERFECT INDICATIV

olen savustanut, olet savustanut, on savustanut, olemme savustaneet, olette savustaneet, ovat savustaneet, on savustettu

en ole savustanut, et ole savustanut, ei ole savustanut, emme ole savustaneet, ette ole savustaneet, eivät ole savustaneet, ei ole savustettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin savustanut, olit savustanut, oli savustanut, olimme savustaneet, olitte savustaneet, olivat savustaneet, oli savustettu

en ollut savustanut, et ollut savustanut, ei ollut savustanut, emme olleet savustaneet, ette olleet savustaneet, eivät olleet savustaneet, ei ollut savustettu

PREZENT IMPERATIV

-, savusta, savustakoon, savustakaamme, savustakaa, savustakoot, savustettakoon

-, älä savusta, älköön savustako, älkäämme savustako, älkää savustako, älkööt savustako, älköön savustettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon savustanut, -, -, olkoot savustaneet, olkoon savustettu

-, -, älköön olko savustanut, -, -, älkööt olko savustaneet, älköön olko savustettu

PREZENT CONDIȚIONAL

savustaisin, savustaisit, savustaisi, savustaisimme, savustaisitte, savustaisivat, savustettaisiin

en savustaisi, et savustaisi, ei savustaisi, emme savustaisi, ette savustaisi, eivät savustaisi, ei savustettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin savustanut, olisit savustanut, olisi savustanut, olisimme savustaneet, olisitte savustaneet, olisivat savustaneet, oltaisiin savustettu

en olisi savustanut, et olisi savustanut, ei olisi savustanut, emme olisi savustaneet, ette olisi savustaneet, eivät olisi savustaneet, ei olisi savustettu

PREZENT POTENȚIAL

savustanen, savustanet, savustanee, savustanemme, savustanette, savustanevat, savustettaneen

en savustane, et savustane, ei savustane, emme savustane, ette savustane, eivät savustane, ei savustettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen savustanut, lienet savustanut, lienee savustanut, lienemme savustaneet, lienette savustaneet, lienevät savustaneet, lienee savustettu

en liene savustanut, et liene savustanut, ei liene savustanut, emme liene savustaneet, ette liene savustaneet, eivät liene savustaneet, ei liene savustettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: savustaa    FORMA LUNGĂ: savustaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: savustaessa   INSTRUCTIV: savustaen  INESIV PASIV: savustettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: savustamaan   INESIV: savustamassa  ELATIV: savustamasta

ADESIV: savustamalla  ABESIV: savustamatta  INSTRUCTIV: savustaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: savustaminen   PARTITIV: savustaminen

INFINITIVUL CINCI: savustamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: savustava  (gen. savustavan)   PASIV: savustettava   (gen. savustettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: savustanut                     PASIV: savustettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: savustaja (pl.gen. savustajien)  ADJECTIV NEGATIV: savustamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): savustus

 

 

selostaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

selostan, selostat, selostaa, selostamme, selostatte, selostavat, selostetaan

en selosta, et selosta, ei selosta, emme selosta, ette selosta, eivät selosta, ei selosteta

IMPERFECT INDICATIV

selostin, selostit, selosti, selostimme, selostitte, selostivat, selostettiin

en selostanut, et selostanut, ei selostanut, emme selostaneet, ette selostaneet, eivät selostaneet, ei selostettu

PERFECT INDICATIV

olen selostanut, olet selostanut, on selostanut, olemme selostaneet, olette selostaneet, ovat selostaneet, on selostettu

en ole selostanut, et ole selostanut, ei ole selostanut, emme ole selostaneet, ette ole selostaneet, eivät ole selostaneet, ei ole selostettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin selostanut, olit selostanut, oli selostanut, olimme selostaneet, olitte selostaneet, olivat selostaneet, oli selostettu

en ollut selostanut, et ollut selostanut, ei ollut selostanut, emme olleet selostaneet, ette olleet selostaneet, eivät olleet selostaneet, ei ollut selostettu

PREZENT IMPERATIV

-, selosta, selostakoon, selostakaamme, selostakaa, selostakoot, selostettakoon

-, älä selosta, älköön selostako, älkäämme selostako, älkää selostako, älkööt selostako, älköön selostettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon selostanut, -, -, olkoot selostaneet, olkoon selostettu

-, -, älköön olko selostanut, -, -, älkööt olko selostaneet, älköön olko selostettu

PREZENT CONDIȚIONAL

selostaisin, selostaisit, selostaisi, selostaisimme, selostaisitte, selostaisivat, selostettaisiin

en selostaisi, et selostaisi, ei selostaisi, emme selostaisi, ette selostaisi, eivät selostaisi, ei selostettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin selostanut, olisit selostanut, olisi selostanut, olisimme selostaneet, olisitte selostaneet, olisivat selostaneet, oltaisiin selostettu

en olisi selostanut, et olisi selostanut, ei olisi selostanut, emme olisi selostaneet, ette olisi selostaneet, eivät olisi selostaneet, ei olisi selostettu

PREZENT POTENȚIAL

selostanen, selostanet, selostanee, selostanemme, selostanette, selostanevat, selostettaneen

en selostane, et selostane, ei selostane, emme selostane, ette selostane, eivät selostane, ei selostettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen selostanut, lienet selostanut, lienee selostanut, lienemme selostaneet, lienette selostaneet, lienevät selostaneet, lienee selostettu

en liene selostanut, et liene selostanut, ei liene selostanut, emme liene selostaneet, ette liene selostaneet, eivät liene selostaneet, ei liene selostettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: selostaa    FORMA LUNGĂ: selostaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: selostaessa   INSTRUCTIV: selostaen  INESIV PASIV: selostettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: selostamaan   INESIV: selostamassa  ELATIV: selostamasta

ADESIV: selostamalla  ABESIV: selostamatta  INSTRUCTIV: selostaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: selostaminen   PARTITIV: selostaminen

INFINITIVUL CINCI: selostamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: selostava  (gen. selostavan)   PASIV: selostettava   (gen. selostettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: selostanut                     PASIV: selostettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: selostaja (pl.gen. selostajien)  ADJECTIV NEGATIV: selostamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): selostus

 

 

seostaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

seostan, seostat, seostaa, seostamme, seostatte, seostavat, seostetaan

en seosta, et seosta, ei seosta, emme seosta, ette seosta, eivät seosta, ei seosteta

IMPERFECT INDICATIV

seostin, seostit, seosti, seostimme, seostitte, seostivat, seostettiin

en seostanut, et seostanut, ei seostanut, emme seostaneet, ette seostaneet, eivät seostaneet, ei seostettu

PERFECT INDICATIV

olen seostanut, olet seostanut, on seostanut, olemme seostaneet, olette seostaneet, ovat seostaneet, on seostettu

en ole seostanut, et ole seostanut, ei ole seostanut, emme ole seostaneet, ette ole seostaneet, eivät ole seostaneet, ei ole seostettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin seostanut, olit seostanut, oli seostanut, olimme seostaneet, olitte seostaneet, olivat seostaneet, oli seostettu

en ollut seostanut, et ollut seostanut, ei ollut seostanut, emme olleet seostaneet, ette olleet seostaneet, eivät olleet seostaneet, ei ollut seostettu

PREZENT IMPERATIV

-, seosta, seostakoon, seostakaamme, seostakaa, seostakoot, seostettakoon

-, älä seosta, älköön seostako, älkäämme seostako, älkää seostako, älkööt seostako, älköön seostettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon seostanut, -, -, olkoot seostaneet, olkoon seostettu

-, -, älköön olko seostanut, -, -, älkööt olko seostaneet, älköön olko seostettu

PREZENT CONDIȚIONAL

seostaisin, seostaisit, seostaisi, seostaisimme, seostaisitte, seostaisivat, seostettaisiin

en seostaisi, et seostaisi, ei seostaisi, emme seostaisi, ette seostaisi, eivät seostaisi, ei seostettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin seostanut, olisit seostanut, olisi seostanut, olisimme seostaneet, olisitte seostaneet, olisivat seostaneet, oltaisiin seostettu

en olisi seostanut, et olisi seostanut, ei olisi seostanut, emme olisi seostaneet, ette olisi seostaneet, eivät olisi seostaneet, ei olisi seostettu

PREZENT POTENȚIAL

seostanen, seostanet, seostanee, seostanemme, seostanette, seostanevat, seostettaneen

en seostane, et seostane, ei seostane, emme seostane, ette seostane, eivät seostane, ei seostettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen seostanut, lienet seostanut, lienee seostanut, lienemme seostaneet, lienette seostaneet, lienevät seostaneet, lienee seostettu

en liene seostanut, et liene seostanut, ei liene seostanut, emme liene seostaneet, ette liene seostaneet, eivät liene seostaneet, ei liene seostettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: seostaa    FORMA LUNGĂ: seostaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: seostaessa   INSTRUCTIV: seostaen  INESIV PASIV: seostettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: seostamaan   INESIV: seostamassa  ELATIV: seostamasta

ADESIV: seostamalla  ABESIV: seostamatta  INSTRUCTIV: seostaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: seostaminen   PARTITIV: seostaminen

INFINITIVUL CINCI: seostamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: seostava  (gen. seostavan)   PASIV: seostettava   (gen. seostettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: seostanut                    PASIV: seostettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: seostaja (pl.gen. seostajien)  ADJECTIV NEGATIV: seostamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): seostus

 

 

sepustaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

sepustan, sepustat, sepustaa, sepustamme, sepustatte, sepustavat, sepustetaan

en sepusta, et sepusta, ei sepusta, emme sepusta, ette sepusta, eivät sepusta, ei sepusteta

IMPERFECT INDICATIV

sepustin, sepustit, sepusti, sepustimme, sepustitte, sepustivat, sepustettiin

en sepustanut, et sepustanut, ei sepustanut, emme sepustaneet, ette sepustaneet, eivät sepustaneet, ei sepustettu

PERFECT INDICATIV

olen sepustanut, olet sepustanut, on sepustanut, olemme sepustaneet, olette sepustaneet, ovat sepustaneet, on sepustettu

en ole sepustanut, et ole sepustanut, ei ole sepustanut, emme ole sepustaneet, ette ole sepustaneet, eivät ole sepustaneet, ei ole sepustettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin sepustanut, olit sepustanut, oli sepustanut, olimme sepustaneet, olitte sepustaneet, olivat sepustaneet, oli sepustettu

en ollut sepustanut, et ollut sepustanut, ei ollut sepustanut, emme olleet sepustaneet, ette olleet sepustaneet, eivät olleet sepustaneet, ei ollut sepustettu

PREZENT IMPERATIV

-, sepusta, sepustakoon, sepustakaamme, sepustakaa, sepustakoot, sepustettakoon

-, älä sepusta, älköön sepustako, älkäämme sepustako, älkää sepustako, älkööt sepustako, älköön sepustettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon sepustanut, -, -, olkoot sepustaneet, olkoon sepustettu

-, -, älköön olko sepustanut, -, -, älkööt olko sepustaneet, älköön olko sepustettu

PREZENT CONDIȚIONAL

sepustaisin, sepustaisit, sepustaisi, sepustaisimme, sepustaisitte, sepustaisivat, sepustettaisiin

en sepustaisi, et sepustaisi, ei sepustaisi, emme sepustaisi, ette sepustaisi, eivät sepustaisi, ei sepustettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin sepustanut, olisit sepustanut, olisi sepustanut, olisimme sepustaneet, olisitte sepustaneet, olisivat sepustaneet, oltaisiin sepustettu

en olisi sepustanut, et olisi sepustanut, ei olisi sepustanut, emme olisi sepustaneet, ette olisi sepustaneet, eivät olisi sepustaneet, ei olisi sepustettu

PREZENT POTENȚIAL

sepustanen, sepustanet, sepustanee, sepustanemme, sepustanette, sepustanevat, sepustettaneen

en sepustane, et sepustane, ei sepustane, emme sepustane, ette sepustane, eivät sepustane, ei sepustettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen sepustanut, lienet sepustanut, lienee sepustanut, lienemme sepustaneet, lienette sepustaneet, lienevät sepustaneet, lienee sepustettu

en liene sepustanut, et liene sepustanut, ei liene sepustanut, emme liene sepustaneet, ette liene sepustaneet, eivät liene sepustaneet, ei liene sepustettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: sepustaa    FORMA LUNGĂ: sepustaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: sepustaessa   INSTRUCTIV: sepustaen  INESIV PASIV: sepustettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: sepustamaan   INESIV: sepustamassa  ELATIV: sepustamasta

ADESIV: sepustamalla  ABESIV: sepustamatta  INSTRUCTIV: sepustaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: sepustaminen   PARTITIV: sepustaminen

INFINITIVUL CINCI: sepustamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: sepustava  (gen. sepustavan)   PASIV: sepustettava   (gen. sepustettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: sepustanut                     PASIV: sepustettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: sepustaja (pl.gen. sepustajien)  ADJECTIV NEGATIV: sepustamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): sepustus

 

 

sielullistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

sielullistan, sielullistat, sielullistaa, sielullistamme, sielullistatte, sielullistavat, sielullistetaan

en sielullista, et sielullista, ei sielullista, emme sielullista, ette sielullista, eivät sielullista, ei sielullisteta

IMPERFECT INDICATIV

sielullistin, sielullistit, sielullisti, sielullistimme, sielullistitte, sielullistivat, sielullistettiin

en sielullistanut, et sielullistanut, ei sielullistanut, emme sielullistaneet, ette sielullistaneet, eivät sielullistaneet, ei sielullistettu

PERFECT INDICATIV

olen sielullistanut, olet sielullistanut, on sielullistanut, olemme sielullistaneet, olette sielullistaneet, ovat sielullistaneet, on sielullistettu

en ole sielullistanut, et ole sielullistanut, ei ole sielullistanut, emme ole sielullistaneet, ette ole sielullistaneet, eivät ole sielullistaneet, ei ole sielullistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin sielullistanut, olit sielullistanut, oli sielullistanut, olimme sielullistaneet, olitte sielullistaneet, olivat sielullistaneet, oli sielullistettu

en ollut sielullistanut, et ollut sielullistanut, ei ollut sielullistanut, emme olleet sielullistaneet, ette olleet sielullistaneet, eivät olleet sielullistaneet, ei ollut sielullistettu

PREZENT IMPERATIV

-, sielullista, sielullistakoon, sielullistakaamme, sielullistakaa, sielullistakoot, sielullistettakoon

-, älä sielullista, älköön sielullistako, älkäämme sielullistako, älkää sielullistako, älkööt sielullistako, älköön sielullistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon sielullistanut, -, -, olkoot sielullistaneet, olkoon sielullistettu

-, -, älköön olko sielullistanut, -, -, älkööt olko sielullistaneet, älköön olko sielullistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

sielullistaisin, sielullistaisit, sielullistaisi, sielullistaisimme, sielullistaisitte, sielullistaisivat, sielullistettaisiin

en sielullistaisi, et sielullistaisi, ei sielullistaisi, emme sielullistaisi, ette sielullistaisi, eivät sielullistaisi, ei sielullistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin sielullistanut, olisit sielullistanut, olisi sielullistanut, olisimme sielullistaneet, olisitte sielullistaneet, olisivat sielullistaneet, oltaisiin sielullistettu

en olisi sielullistanut, et olisi sielullistanut, ei olisi sielullistanut, emme olisi sielullistaneet, ette olisi sielullistaneet, eivät olisi sielullistaneet, ei olisi sielullistettu

PREZENT POTENȚIAL

sielullistanen, sielullistanet, sielullistanee, sielullistanemme, sielullistanette, sielullistanevat, sielullistettaneen

en sielullistane, et sielullistane, ei sielullistane, emme sielullistane, ette sielullistane, eivät sielullistane, ei sielullistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen sielullistanut, lienet sielullistanut, lienee sielullistanut, lienemme sielullistaneet, lienette sielullistaneet, lienevät sielullistaneet, lienee sielullistettu

en liene sielullistanut, et liene sielullistanut, ei liene sielullistanut, emme liene sielullistaneet, ette liene sielullistaneet, eivät liene sielullistaneet, ei liene sielullistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: sielullistaa    FORMA LUNGĂ: sielullistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: sielullistaessa   INSTRUCTIV: sielullistaen  INESIV PASIV: sielullistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: sielullistamaan   INESIV: sielullistamassa  ELATIV: sielullistamasta

ADESIV: sielullistamalla  ABESIV: sielullistamatta  INSTRUCTIV: sielullistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: sielullistaminen   PARTITIV: sielullistaminen

INFINITIVUL CINCI: sielullistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: sielullistava  (gen. sielullistavan)   PASIV: sielullistettava   (gen. sielullistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: sielullistanut                         PASIV: sielullistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: sielullistaja (pl.gen. sielullistajien)  ADJECTIV NEGATIV: sielullistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): sielullistus

 

 

sisustaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

sisustan, sisustat, sisustaa, sisustamme, sisustatte, sisustavat, sisustetaan

en sisusta, et sisusta, ei sisusta, emme sisusta, ette sisusta, eivät sisusta, ei sisusteta

IMPERFECT INDICATIV

sisustin, sisustit, sisusti, sisustimme, sisustitte, sisustivat, sisustettiin

en sisustanut, et sisustanut, ei sisustanut, emme sisustaneet, ette sisustaneet, eivät sisustaneet, ei sisustettu

PERFECT INDICATIV

olen sisustanut, olet sisustanut, on sisustanut, olemme sisustaneet, olette sisustaneet, ovat sisustaneet, on sisustettu

en ole sisustanut, et ole sisustanut, ei ole sisustanut, emme ole sisustaneet, ette ole sisustaneet, eivät ole sisustaneet, ei ole sisustettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin sisustanut, olit sisustanut, oli sisustanut, olimme sisustaneet, olitte sisustaneet, olivat sisustaneet, oli sisustettu

en ollut sisustanut, et ollut sisustanut, ei ollut sisustanut, emme olleet sisustaneet, ette olleet sisustaneet, eivät olleet sisustaneet, ei ollut sisustettu

PREZENT IMPERATIV

-, sisusta, sisustakoon, sisustakaamme, sisustakaa, sisustakoot, sisustettakoon

-, älä sisusta, älköön sisustako, älkäämme sisustako, älkää sisustako, älkööt sisustako, älköön sisustettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon sisustanut, -, -, olkoot sisustaneet, olkoon sisustettu

-, -, älköön olko sisustanut, -, -, älkööt olko sisustaneet, älköön olko sisustettu

PREZENT CONDIȚIONAL

sisustaisin, sisustaisit, sisustaisi, sisustaisimme, sisustaisitte, sisustaisivat, sisustettaisiin

en sisustaisi, et sisustaisi, ei sisustaisi, emme sisustaisi, ette sisustaisi, eivät sisustaisi, ei sisustettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin sisustanut, olisit sisustanut, olisi sisustanut, olisimme sisustaneet, olisitte sisustaneet, olisivat sisustaneet, oltaisiin sisustettu

en olisi sisustanut, et olisi sisustanut, ei olisi sisustanut, emme olisi sisustaneet, ette olisi sisustaneet, eivät olisi sisustaneet, ei olisi sisustettu

PREZENT POTENȚIAL

sisustanen, sisustanet, sisustanee, sisustanemme, sisustanette, sisustanevat, sisustettaneen

en sisustane, et sisustane, ei sisustane, emme sisustane, ette sisustane, eivät sisustane, ei sisustettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen sisustanut, lienet sisustanut, lienee sisustanut, lienemme sisustaneet, lienette sisustaneet, lienevät sisustaneet, lienee sisustettu

en liene sisustanut, et liene sisustanut, ei liene sisustanut, emme liene sisustaneet, ette liene sisustaneet, eivät liene sisustaneet, ei liene sisustettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: sisustaa    FORMA LUNGĂ: sisustaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: sisustaessa   INSTRUCTIV: sisustaen  INESIV PASIV: sisustettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: sisustamaan   INESIV: sisustamassa  ELATIV: sisustamasta

ADESIV: sisustamalla  ABESIV: sisustamatta  INSTRUCTIV: sisustaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: sisustaminen   PARTITIV: sisustaminen

INFINITIVUL CINCI: sisustamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: sisustava  (gen. sisustavan)   PASIV: sisustettava   (gen. sisustettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: sisustanut                     PASIV: sisustettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: sisustaja (pl.gen. sisustajien)  ADJECTIV NEGATIV: sisustamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): sisustus

 

 

slaavilaistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

slaavilaistan, slaavilaistat, slaavilaistaa, slaavilaistamme, slaavilaistatte, slaavilaistavat, slaavilaistetaan

en slaavilaista, et slaavilaista, ei slaavilaista, emme slaavilaista, ette slaavilaista, eivät slaavilaista, ei slaavilaisteta

IMPERFECT INDICATIV

slaavilaistin, slaavilaistit, slaavilaisti, slaavilaistimme, slaavilaistitte, slaavilaistivat, slaavilaistettiin

en slaavilaistanut, et slaavilaistanut, ei slaavilaistanut, emme slaavilaistaneet, ette slaavilaistaneet, eivät slaavilaistaneet, ei slaavilaistettu

PERFECT INDICATIV

olen slaavilaistanut, olet slaavilaistanut, on slaavilaistanut, olemme slaavilaistaneet, olette slaavilaistaneet, ovat slaavilaistaneet, on slaavilaistettu

en ole slaavilaistanut, et ole slaavilaistanut, ei ole slaavilaistanut, emme ole slaavilaistaneet, ette ole slaavilaistaneet, eivät ole slaavilaistaneet, ei ole slaavilaistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin slaavilaistanut, olit slaavilaistanut, oli slaavilaistanut, olimme slaavilaistaneet, olitte slaavilaistaneet, olivat slaavilaistaneet, oli slaavilaistettu

en ollut slaavilaistanut, et ollut slaavilaistanut, ei ollut slaavilaistanut, emme olleet slaavilaistaneet, ette olleet slaavilaistaneet, eivät olleet slaavilaistaneet, ei ollut slaavilaistettu

PREZENT IMPERATIV

-, slaavilaista, slaavilaistakoon, slaavilaistakaamme, slaavilaistakaa, slaavilaistakoot, slaavilaistettakoon

-, älä slaavilaista, älköön slaavilaistako, älkäämme slaavilaistako, älkää slaavilaistako, älkööt slaavilaistako, älköön slaavilaistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon slaavilaistanut, -, -, olkoot slaavilaistaneet, olkoon slaavilaistettu

-, -, älköön olko slaavilaistanut, -, -, älkööt olko slaavilaistaneet, älköön olko slaavilaistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

slaavilaistaisin, slaavilaistaisit, slaavilaistaisi, slaavilaistaisimme, slaavilaistaisitte, slaavilaistaisivat, slaavilaistettaisiin

en slaavilaistaisi, et slaavilaistaisi, ei slaavilaistaisi, emme slaavilaistaisi, ette slaavilaistaisi, eivät slaavilaistaisi, ei slaavilaistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin slaavilaistanut, olisit slaavilaistanut, olisi slaavilaistanut, olisimme slaavilaistaneet, olisitte slaavilaistaneet, olisivat slaavilaistaneet, oltaisiin slaavilaistettu

en olisi slaavilaistanut, et olisi slaavilaistanut, ei olisi slaavilaistanut, emme olisi slaavilaistaneet, ette olisi slaavilaistaneet, eivät olisi slaavilaistaneet, ei olisi slaavilaistettu

PREZENT POTENȚIAL

slaavilaistanen, slaavilaistanet, slaavilaistanee, slaavilaistanemme, slaavilaistanette, slaavilaistanevat, slaavilaistettaneen

en slaavilaistane, et slaavilaistane, ei slaavilaistane, emme slaavilaistane, ette slaavilaistane, eivät slaavilaistane, ei slaavilaistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen slaavilaistanut, lienet slaavilaistanut, lienee slaavilaistanut, lienemme slaavilaistaneet, lienette slaavilaistaneet, lienevät slaavilaistaneet, lienee slaavilaistettu

en liene slaavilaistanut, et liene slaavilaistanut, ei liene slaavilaistanut, emme liene slaavilaistaneet, ette liene slaavilaistaneet, eivät liene slaavilaistaneet, ei liene slaavilaistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: slaavilaistaa    FORMA LUNGĂ: slaavilaistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: slaavilaistaessa   INSTRUCTIV: slaavilaistaen  INESIV PASIV: slaavilaistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: slaavilaistamaan   INESIV: slaavilaistamassa  ELATIV: slaavilaistamasta

ADESIV: slaavilaistamalla  ABESIV: slaavilaistamatta  INSTRUCTIV: slaavilaistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: slaavilaistaminen   PARTITIV: slaavilaistaminen

INFINITIVUL CINCI: slaavilaistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: slaavilaistava  (gen. slaavilaistavan)   PASIV: slaavilaistettava   (gen. slaavilaistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: slaavilaistanut                          PASIV: slaavilaistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: slaavilaistaja (pl.gen. slaavilaistajien)  ADJECTIV NEGATIV: slaavilaistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): slaavilaistus

 

 

solmustaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

solmustan, solmustat, solmustaa, solmustamme, solmustatte, solmustavat, solmustetaan

en solmusta, et solmusta, ei solmusta, emme solmusta, ette solmusta, eivät solmusta, ei solmusteta

IMPERFECT INDICATIV

solmustin, solmustit, solmusti, solmustimme, solmustitte, solmustivat, solmustettiin

en solmustanut, et solmustanut, ei solmustanut, emme solmustaneet, ette solmustaneet, eivät solmustaneet, ei solmustettu

PERFECT INDICATIV

olen solmustanut, olet solmustanut, on solmustanut, olemme solmustaneet, olette solmustaneet, ovat solmustaneet, on solmustettu

en ole solmustanut, et ole solmustanut, ei ole solmustanut, emme ole solmustaneet, ette ole solmustaneet, eivät ole solmustaneet, ei ole solmustettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin solmustanut, olit solmustanut, oli solmustanut, olimme solmustaneet, olitte solmustaneet, olivat solmustaneet, oli solmustettu

en ollut solmustanut, et ollut solmustanut, ei ollut solmustanut, emme olleet solmustaneet, ette olleet solmustaneet, eivät olleet solmustaneet, ei ollut solmustettu

PREZENT IMPERATIV

-, solmusta, solmustakoon, solmustakaamme, solmustakaa, solmustakoot, solmustettakoon

-, älä solmusta, älköön solmustako, älkäämme solmustako, älkää solmustako, älkööt solmustako, älköön solmustettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon solmustanut, -, -, olkoot solmustaneet, olkoon solmustettu

-, -, älköön olko solmustanut, -, -, älkööt olko solmustaneet, älköön olko solmustettu

PREZENT CONDIȚIONAL

solmustaisin, solmustaisit, solmustaisi, solmustaisimme, solmustaisitte, solmustaisivat, solmustettaisiin

en solmustaisi, et solmustaisi, ei solmustaisi, emme solmustaisi, ette solmustaisi, eivät solmustaisi, ei solmustettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin solmustanut, olisit solmustanut, olisi solmustanut, olisimme solmustaneet, olisitte solmustaneet, olisivat solmustaneet, oltaisiin solmustettu

en olisi solmustanut, et olisi solmustanut, ei olisi solmustanut, emme olisi solmustaneet, ette olisi solmustaneet, eivät olisi solmustaneet, ei olisi solmustettu

PREZENT POTENȚIAL

solmustanen, solmustanet, solmustanee, solmustanemme, solmustanette, solmustanevat, solmustettaneen

en solmustane, et solmustane, ei solmustane, emme solmustane, ette solmustane, eivät solmustane, ei solmustettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen solmustanut, lienet solmustanut, lienee solmustanut, lienemme solmustaneet, lienette solmustaneet, lienevät solmustaneet, lienee solmustettu

en liene solmustanut, et liene solmustanut, ei liene solmustanut, emme liene solmustaneet, ette liene solmustaneet, eivät liene solmustaneet, ei liene solmustettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: solmustaa    FORMA LUNGĂ: solmustaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: solmustaessa   INSTRUCTIV: solmustaen  INESIV PASIV: solmustettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: solmustamaan   INESIV: solmustamassa  ELATIV: solmustamasta

ADESIV: solmustamalla  ABESIV: solmustamatta  INSTRUCTIV: solmustaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: solmustaminen   PARTITIV: solmustaminen

INFINITIVUL CINCI: solmustamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: solmustava  (gen. solmustavan)   PASIV: solmustettava   (gen. solmustettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: solmustanut                      PASIV: solmustettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: solmustaja (pl.gen. solmustajien)  ADJECTIV NEGATIV: solmustamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): solmustus

 

 

somistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

somistan, somistat, somistaa, somistamme, somistatte, somistavat, somistetaan

en somista, et somista, ei somista, emme somista, ette somista, eivät somista, ei somisteta

IMPERFECT INDICATIV

somistin, somistit, somisti, somistimme, somistitte, somistivat, somistettiin

en somistanut, et somistanut, ei somistanut, emme somistaneet, ette somistaneet, eivät somistaneet, ei somistettu

PERFECT INDICATIV

olen somistanut, olet somistanut, on somistanut, olemme somistaneet, olette somistaneet, ovat somistaneet, on somistettu

en ole somistanut, et ole somistanut, ei ole somistanut, emme ole somistaneet, ette ole somistaneet, eivät ole somistaneet, ei ole somistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin somistanut, olit somistanut, oli somistanut, olimme somistaneet, olitte somistaneet, olivat somistaneet, oli somistettu

en ollut somistanut, et ollut somistanut, ei ollut somistanut, emme olleet somistaneet, ette olleet somistaneet, eivät olleet somistaneet, ei ollut somistettu

PREZENT IMPERATIV

-, somista, somistakoon, somistakaamme, somistakaa, somistakoot, somistettakoon

-, älä somista, älköön somistako, älkäämme somistako, älkää somistako, älkööt somistako, älköön somistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon somistanut, -, -, olkoot somistaneet, olkoon somistettu

-, -, älköön olko somistanut, -, -, älkööt olko somistaneet, älköön olko somistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

somistaisin, somistaisit, somistaisi, somistaisimme, somistaisitte, somistaisivat, somistettaisiin

en somistaisi, et somistaisi, ei somistaisi, emme somistaisi, ette somistaisi, eivät somistaisi, ei somistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin somistanut, olisit somistanut, olisi somistanut, olisimme somistaneet, olisitte somistaneet, olisivat somistaneet, oltaisiin somistettu

en olisi somistanut, et olisi somistanut, ei olisi somistanut, emme olisi somistaneet, ette olisi somistaneet, eivät olisi somistaneet, ei olisi somistettu

PREZENT POTENȚIAL

somistanen, somistanet, somistanee, somistanemme, somistanette, somistanevat, somistettaneen

en somistane, et somistane, ei somistane, emme somistane, ette somistane, eivät somistane, ei somistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen somistanut, lienet somistanut, lienee somistanut, lienemme somistaneet, lienette somistaneet, lienevät somistaneet, lienee somistettu

en liene somistanut, et liene somistanut, ei liene somistanut, emme liene somistaneet, ette liene somistaneet, eivät liene somistaneet, ei liene somistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: somistaa    FORMA LUNGĂ: somistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: somistaessa   INSTRUCTIV: somistaen  INESIV PASIV: somistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: somistamaan   INESIV: somistamassa  ELATIV: somistamasta

ADESIV: somistamalla  ABESIV: somistamatta  INSTRUCTIV: somistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: somistaminen   PARTITIV: somistaminen

INFINITIVUL CINCI: somistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: somistava  (gen. somistavan)   PASIV: somistettava   (gen. somistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: somistanut                     PASIV: somistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: somistaja (pl.gen. somistajien)  ADJECTIV NEGATIV: somistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): somistus

 

 

sorsastaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

sorsastan, sorsastat, sorsastaa, sorsastamme, sorsastatte, sorsastavat, sorsastetaan

en sorsasta, et sorsasta, ei sorsasta, emme sorsasta, ette sorsasta, eivät sorsasta, ei sorsasteta

IMPERFECT INDICATIV

sorsastin, sorsastit, sorsasti, sorsastimme, sorsastitte, sorsastivat, sorsastettiin

en sorsastanut, et sorsastanut, ei sorsastanut, emme sorsastaneet, ette sorsastaneet, eivät sorsastaneet, ei sorsastettu

PERFECT INDICATIV

olen sorsastanut, olet sorsastanut, on sorsastanut, olemme sorsastaneet, olette sorsastaneet, ovat sorsastaneet, on sorsastettu

en ole sorsastanut, et ole sorsastanut, ei ole sorsastanut, emme ole sorsastaneet, ette ole sorsastaneet, eivät ole sorsastaneet, ei ole sorsastettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin sorsastanut, olit sorsastanut, oli sorsastanut, olimme sorsastaneet, olitte sorsastaneet, olivat sorsastaneet, oli sorsastettu

en ollut sorsastanut, et ollut sorsastanut, ei ollut sorsastanut, emme olleet sorsastaneet, ette olleet sorsastaneet, eivät olleet sorsastaneet, ei ollut sorsastettu

PREZENT IMPERATIV

-, sorsasta, sorsastakoon, sorsastakaamme, sorsastakaa, sorsastakoot, sorsastettakoon

-, älä sorsasta, älköön sorsastako, älkäämme sorsastako, älkää sorsastako, älkööt sorsastako, älköön sorsastettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon sorsastanut, -, -, olkoot sorsastaneet, olkoon sorsastettu

-, -, älköön olko sorsastanut, -, -, älkööt olko sorsastaneet, älköön olko sorsastettu

PREZENT CONDIȚIONAL

sorsastaisin, sorsastaisit, sorsastaisi, sorsastaisimme, sorsastaisitte, sorsastaisivat, sorsastettaisiin

en sorsastaisi, et sorsastaisi, ei sorsastaisi, emme sorsastaisi, ette sorsastaisi, eivät sorsastaisi, ei sorsastettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin sorsastanut, olisit sorsastanut, olisi sorsastanut, olisimme sorsastaneet, olisitte sorsastaneet, olisivat sorsastaneet, oltaisiin sorsastettu

en olisi sorsastanut, et olisi sorsastanut, ei olisi sorsastanut, emme olisi sorsastaneet, ette olisi sorsastaneet, eivät olisi sorsastaneet, ei olisi sorsastettu

PREZENT POTENȚIAL

sorsastanen, sorsastanet, sorsastanee, sorsastanemme, sorsastanette, sorsastanevat, sorsastettaneen

en sorsastane, et sorsastane, ei sorsastane, emme sorsastane, ette sorsastane, eivät sorsastane, ei sorsastettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen sorsastanut, lienet sorsastanut, lienee sorsastanut, lienemme sorsastaneet, lienette sorsastaneet, lienevät sorsastaneet, lienee sorsastettu

en liene sorsastanut, et liene sorsastanut, ei liene sorsastanut, emme liene sorsastaneet, ette liene sorsastaneet, eivät liene sorsastaneet, ei liene sorsastettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: sorsastaa    FORMA LUNGĂ: sorsastaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: sorsastaessa   INSTRUCTIV: sorsastaen  INESIV PASIV: sorsastettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: sorsastamaan   INESIV: sorsastamassa  ELATIV: sorsastamasta

ADESIV: sorsastamalla  ABESIV: sorsastamatta  INSTRUCTIV: sorsastaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: sorsastaminen   PARTITIV: sorsastaminen

INFINITIVUL CINCI: sorsastamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: sorsastava  (gen. sorsastavan)   PASIV: sorsastettava   (gen. sorsastettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: sorsastanut                      PASIV: sorsastettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: sorsastaja (pl.gen. sorsastajien)  ADJECTIV NEGATIV: sorsastamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): sorsastus

 

 

sosiaalistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

sosiaalistan, sosiaalistat, sosiaalistaa, sosiaalistamme, sosiaalistatte, sosiaalistavat, sosiaalistetaan

en sosiaalista, et sosiaalista, ei sosiaalista, emme sosiaalista, ette sosiaalista, eivät sosiaalista, ei sosiaalisteta

IMPERFECT INDICATIV

sosiaalistin, sosiaalistit, sosiaalisti, sosiaalistimme, sosiaalistitte, sosiaalistivat, sosiaalistettiin

en sosiaalistanut, et sosiaalistanut, ei sosiaalistanut, emme sosiaalistaneet, ette sosiaalistaneet, eivät sosiaalistaneet, ei sosiaalistettu

PERFECT INDICATIV

olen sosiaalistanut, olet sosiaalistanut, on sosiaalistanut, olemme sosiaalistaneet, olette sosiaalistaneet, ovat sosiaalistaneet, on sosiaalistettu

en ole sosiaalistanut, et ole sosiaalistanut, ei ole sosiaalistanut, emme ole sosiaalistaneet, ette ole sosiaalistaneet, eivät ole sosiaalistaneet, ei ole sosiaalistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin sosiaalistanut, olit sosiaalistanut, oli sosiaalistanut, olimme sosiaalistaneet, olitte sosiaalistaneet, olivat sosiaalistaneet, oli sosiaalistettu

en ollut sosiaalistanut, et ollut sosiaalistanut, ei ollut sosiaalistanut, emme olleet sosiaalistaneet, ette olleet sosiaalistaneet, eivät olleet sosiaalistaneet, ei ollut sosiaalistettu

PREZENT IMPERATIV

-, sosiaalista, sosiaalistakoon, sosiaalistakaamme, sosiaalistakaa, sosiaalistakoot, sosiaalistettakoon

-, älä sosiaalista, älköön sosiaalistako, älkäämme sosiaalistako, älkää sosiaalistako, älkööt sosiaalistako, älköön sosiaalistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon sosiaalistanut, -, -, olkoot sosiaalistaneet, olkoon sosiaalistettu

-, -, älköön olko sosiaalistanut, -, -, älkööt olko sosiaalistaneet, älköön olko sosiaalistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

sosiaalistaisin, sosiaalistaisit, sosiaalistaisi, sosiaalistaisimme, sosiaalistaisitte, sosiaalistaisivat, sosiaalistettaisiin

en sosiaalistaisi, et sosiaalistaisi, ei sosiaalistaisi, emme sosiaalistaisi, ette sosiaalistaisi, eivät sosiaalistaisi, ei sosiaalistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin sosiaalistanut, olisit sosiaalistanut, olisi sosiaalistanut, olisimme sosiaalistaneet, olisitte sosiaalistaneet, olisivat sosiaalistaneet, oltaisiin sosiaalistettu

en olisi sosiaalistanut, et olisi sosiaalistanut, ei olisi sosiaalistanut, emme olisi sosiaalistaneet, ette olisi sosiaalistaneet, eivät olisi sosiaalistaneet, ei olisi sosiaalistettu

PREZENT POTENȚIAL

sosiaalistanen, sosiaalistanet, sosiaalistanee, sosiaalistanemme, sosiaalistanette, sosiaalistanevat, sosiaalistettaneen

en sosiaalistane, et sosiaalistane, ei sosiaalistane, emme sosiaalistane, ette sosiaalistane, eivät sosiaalistane, ei sosiaalistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen sosiaalistanut, lienet sosiaalistanut, lienee sosiaalistanut, lienemme sosiaalistaneet, lienette sosiaalistaneet, lienevät sosiaalistaneet, lienee sosiaalistettu

en liene sosiaalistanut, et liene sosiaalistanut, ei liene sosiaalistanut, emme liene sosiaalistaneet, ette liene sosiaalistaneet, eivät liene sosiaalistaneet, ei liene sosiaalistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: sosiaalistaa    FORMA LUNGĂ: sosiaalistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: sosiaalistaessa   INSTRUCTIV: sosiaalistaen  INESIV PASIV: sosiaalistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: sosiaalistamaan   INESIV: sosiaalistamassa  ELATIV: sosiaalistamasta

ADESIV: sosiaalistamalla  ABESIV: sosiaalistamatta  INSTRUCTIV: sosiaalistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: sosiaalistaminen   PARTITIV: sosiaalistaminen

INFINITIVUL CINCI: sosiaalistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: sosiaalistava  (gen. sosiaalistavan)   PASIV: sosiaalistettava   (gen. sosiaalistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: sosiaalistanut                         PASIV: sosiaalistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: sosiaalistaja (pl.gen. sosiaalistajien)  ADJECTIV NEGATIV: sosiaalistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): sosiaalistus

 

 

suistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

suistan, suistat, suistaa, suistamme, suistatte, suistavat, suistetaan

en suista, et suista, ei suista, emme suista, ette suista, eivät suista, ei suisteta

IMPERFECT INDICATIV

suistin, suistit, suisti, suistimme, suistitte, suistivat, suistettiin

en suistanut, et suistanut, ei suistanut, emme suistaneet, ette suistaneet, eivät suistaneet, ei suistettu

PERFECT INDICATIV

olen suistanut, olet suistanut, on suistanut, olemme suistaneet, olette suistaneet, ovat suistaneet, on suistettu

en ole suistanut, et ole suistanut, ei ole suistanut, emme ole suistaneet, ette ole suistaneet, eivät ole suistaneet, ei ole suistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin suistanut, olit suistanut, oli suistanut, olimme suistaneet, olitte suistaneet, olivat suistaneet, oli suistettu

en ollut suistanut, et ollut suistanut, ei ollut suistanut, emme olleet suistaneet, ette olleet suistaneet, eivät olleet suistaneet, ei ollut suistettu

PREZENT IMPERATIV

-, suista, suistakoon, suistakaamme, suistakaa, suistakoot, suistettakoon

-, älä suista, älköön suistako, älkäämme suistako, älkää suistako, älkööt suistako, älköön suistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon suistanut, -, -, olkoot suistaneet, olkoon suistettu

-, -, älköön olko suistanut, -, -, älkööt olko suistaneet, älköön olko suistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

suistaisin, suistaisit, suistaisi, suistaisimme, suistaisitte, suistaisivat, suistettaisiin

en suistaisi, et suistaisi, ei suistaisi, emme suistaisi, ette suistaisi, eivät suistaisi, ei suistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin suistanut, olisit suistanut, olisi suistanut, olisimme suistaneet, olisitte suistaneet, olisivat suistaneet, oltaisiin suistettu

en olisi suistanut, et olisi suistanut, ei olisi suistanut, emme olisi suistaneet, ette olisi suistaneet, eivät olisi suistaneet, ei olisi suistettu

PREZENT POTENȚIAL

suistanen, suistanet, suistanee, suistanemme, suistanette, suistanevat, suistettaneen

en suistane, et suistane, ei suistane, emme suistane, ette suistane, eivät suistane, ei suistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen suistanut, lienet suistanut, lienee suistanut, lienemme suistaneet, lienette suistaneet, lienevät suistaneet, lienee suistettu

en liene suistanut, et liene suistanut, ei liene suistanut, emme liene suistaneet, ette liene suistaneet, eivät liene suistaneet, ei liene suistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: suistaa    FORMA LUNGĂ: suistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: suistaessa   INSTRUCTIV: suistaen  INESIV PASIV: suistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: suistamaan   INESIV: suistamassa  ELATIV: suistamasta

ADESIV: suistamalla  ABESIV: suistamatta  INSTRUCTIV: suistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: suistaminen   PARTITIV: suistaminen

INFINITIVUL CINCI: suistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: suistava  (gen. suistavan)   PASIV: suistettava   (gen. suistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: suistanut                    PASIV: suistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: suistaja (pl.gen. suistajien)  ADJECTIV NEGATIV: suistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): suisto

 

 

sulaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

sulan, sulat, sulaa, sulamme, sulatte, sulavat, suletaan

en sula, et sula, ei sula, emme sula, ette sula, eivät sula, ei suleta

IMPERFECT INDICATIV

sulin, sulit, suli, sulimme, sulitte, sulivat, sulettiin

en sulanut, et sulanut, ei sulanut, emme sulaneet, ette sulaneet, eivät sulaneet, ei sulettu

PERFECT INDICATIV

olen sulanut, olet sulanut, on sulanut, olemme sulaneet, olette sulaneet, ovat sulaneet, on sulettu

en ole sulanut, et ole sulanut, ei ole sulanut, emme ole sulaneet, ette ole sulaneet, eivät ole sulaneet, ei ole sulettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin sulanut, olit sulanut, oli sulanut, olimme sulaneet, olitte sulaneet, olivat sulaneet, oli sulettu

en ollut sulanut, et ollut sulanut, ei ollut sulanut, emme olleet sulaneet, ette olleet sulaneet, eivät olleet sulaneet, ei ollut sulettu

PREZENT IMPERATIV

-, sula, sulakoon, sulakaamme, sulakaa, sulakoot, sulettakoon

-, älä sula, älköön sulako, älkäämme sulako, älkää sulako, älkööt sulako, älköön sulettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon sulanut, -, -, olkoot sulaneet, olkoon sulettu

-, -, älköön olko sulanut, -, -, älkööt olko sulaneet, älköön olko sulettu

PREZENT CONDIȚIONAL

sulaisin, sulaisit, sulaisi, sulaisimme, sulaisitte, sulaisivat, sulettaisiin

en sulaisi, et sulaisi, ei sulaisi, emme sulaisi, ette sulaisi, eivät sulaisi, ei sulettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin sulanut, olisit sulanut, olisi sulanut, olisimme sulaneet, olisitte sulaneet, olisivat sulaneet, oltaisiin sulettu

en olisi sulanut, et olisi sulanut, ei olisi sulanut, emme olisi sulaneet, ette olisi sulaneet, eivät olisi sulaneet, ei olisi sulettu

PREZENT POTENȚIAL

sulanen, sulanet, sulanee, sulanemme, sulanette, sulanevat, sulettaneen

en sulane, et sulane, ei sulane, emme sulane, ette sulane, eivät sulane, ei sulettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen sulanut, lienet sulanut, lienee sulanut, lienemme sulaneet, lienette sulaneet, lienevät sulaneet, lienee sulettu

en liene sulanut, et liene sulanut, ei liene sulanut, emme liene sulaneet, ette liene sulaneet, eivät liene sulaneet, ei liene sulettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: sulaa    FORMA LUNGĂ: sulaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: sulaessa   INSTRUCTIV: sulaen  INESIV PASIV: sulettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: sulamaan   INESIV: sulamassa  ELATIV: sulamasta

ADESIV: sulamalla  ABESIV: sulamatta  INSTRUCTIV: sulaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: sulaminen   PARTITIV: sulaminen

INFINITIVUL CINCI: sulamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: sulava  (gen. sulavan)   PASIV: sulettava   (gen. sulettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: sulanut                  PASIV: sulettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: sulaja (pl.gen. sulajien)  ADJECTIV NEGATIV: sulamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): sulo

 

 

sumustaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

sumustan, sumustat, sumustaa, sumustamme, sumustatte, sumustavat, sumustetaan

en sumusta, et sumusta, ei sumusta, emme sumusta, ette sumusta, eivät sumusta, ei sumusteta

IMPERFECT INDICATIV

sumustin, sumustit, sumusti, sumustimme, sumustitte, sumustivat, sumustettiin

en sumustanut, et sumustanut, ei sumustanut, emme sumustaneet, ette sumustaneet, eivät sumustaneet, ei sumustettu

PERFECT INDICATIV

olen sumustanut, olet sumustanut, on sumustanut, olemme sumustaneet, olette sumustaneet, ovat sumustaneet, on sumustettu

en ole sumustanut, et ole sumustanut, ei ole sumustanut, emme ole sumustaneet, ette ole sumustaneet, eivät ole sumustaneet, ei ole sumustettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin sumustanut, olit sumustanut, oli sumustanut, olimme sumustaneet, olitte sumustaneet, olivat sumustaneet, oli sumustettu

en ollut sumustanut, et ollut sumustanut, ei ollut sumustanut, emme olleet sumustaneet, ette olleet sumustaneet, eivät olleet sumustaneet, ei ollut sumustettu

PREZENT IMPERATIV

-, sumusta, sumustakoon, sumustakaamme, sumustakaa, sumustakoot, sumustettakoon

-, älä sumusta, älköön sumustako, älkäämme sumustako, älkää sumustako, älkööt sumustako, älköön sumustettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon sumustanut, -, -, olkoot sumustaneet, olkoon sumustettu

-, -, älköön olko sumustanut, -, -, älkööt olko sumustaneet, älköön olko sumustettu

PREZENT CONDIȚIONAL

sumustaisin, sumustaisit, sumustaisi, sumustaisimme, sumustaisitte, sumustaisivat, sumustettaisiin

en sumustaisi, et sumustaisi, ei sumustaisi, emme sumustaisi, ette sumustaisi, eivät sumustaisi, ei sumustettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin sumustanut, olisit sumustanut, olisi sumustanut, olisimme sumustaneet, olisitte sumustaneet, olisivat sumustaneet, oltaisiin sumustettu

en olisi sumustanut, et olisi sumustanut, ei olisi sumustanut, emme olisi sumustaneet, ette olisi sumustaneet, eivät olisi sumustaneet, ei olisi sumustettu

PREZENT POTENȚIAL

sumustanen, sumustanet, sumustanee, sumustanemme, sumustanette, sumustanevat, sumustettaneen

en sumustane, et sumustane, ei sumustane, emme sumustane, ette sumustane, eivät sumustane, ei sumustettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen sumustanut, lienet sumustanut, lienee sumustanut, lienemme sumustaneet, lienette sumustaneet, lienevät sumustaneet, lienee sumustettu

en liene sumustanut, et liene sumustanut, ei liene sumustanut, emme liene sumustaneet, ette liene sumustaneet, eivät liene sumustaneet, ei liene sumustettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: sumustaa    FORMA LUNGĂ: sumustaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: sumustaessa   INSTRUCTIV: sumustaen  INESIV PASIV: sumustettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: sumustamaan   INESIV: sumustamassa  ELATIV: sumustamasta

ADESIV: sumustamalla  ABESIV: sumustamatta  INSTRUCTIV: sumustaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: sumustaminen   PARTITIV: sumustaminen

INFINITIVUL CINCI: sumustamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: sumustava  (gen. sumustavan)   PASIV: sumustettava   (gen. sumustettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: sumustanut                     PASIV: sumustettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: sumustaja (pl.gen. sumustajien)  ADJECTIV NEGATIV: sumustamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): sumustus

 

 

suojustaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

suojustan, suojustat, suojustaa, suojustamme, suojustatte, suojustavat, suojustetaan

en suojusta, et suojusta, ei suojusta, emme suojusta, ette suojusta, eivät suojusta, ei suojusteta

IMPERFECT INDICATIV

suojustin, suojustit, suojusti, suojustimme, suojustitte, suojustivat, suojustettiin

en suojustanut, et suojustanut, ei suojustanut, emme suojustaneet, ette suojustaneet, eivät suojustaneet, ei suojustettu

PERFECT INDICATIV

olen suojustanut, olet suojustanut, on suojustanut, olemme suojustaneet, olette suojustaneet, ovat suojustaneet, on suojustettu

en ole suojustanut, et ole suojustanut, ei ole suojustanut, emme ole suojustaneet, ette ole suojustaneet, eivät ole suojustaneet, ei ole suojustettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin suojustanut, olit suojustanut, oli suojustanut, olimme suojustaneet, olitte suojustaneet, olivat suojustaneet, oli suojustettu

en ollut suojustanut, et ollut suojustanut, ei ollut suojustanut, emme olleet suojustaneet, ette olleet suojustaneet, eivät olleet suojustaneet, ei ollut suojustettu

PREZENT IMPERATIV

-, suojusta, suojustakoon, suojustakaamme, suojustakaa, suojustakoot, suojustettakoon

-, älä suojusta, älköön suojustako, älkäämme suojustako, älkää suojustako, älkööt suojustako, älköön suojustettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon suojustanut, -, -, olkoot suojustaneet, olkoon suojustettu

-, -, älköön olko suojustanut, -, -, älkööt olko suojustaneet, älköön olko suojustettu

PREZENT CONDIȚIONAL

suojustaisin, suojustaisit, suojustaisi, suojustaisimme, suojustaisitte, suojustaisivat, suojustettaisiin

en suojustaisi, et suojustaisi, ei suojustaisi, emme suojustaisi, ette suojustaisi, eivät suojustaisi, ei suojustettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin suojustanut, olisit suojustanut, olisi suojustanut, olisimme suojustaneet, olisitte suojustaneet, olisivat suojustaneet, oltaisiin suojustettu

en olisi suojustanut, et olisi suojustanut, ei olisi suojustanut, emme olisi suojustaneet, ette olisi suojustaneet, eivät olisi suojustaneet, ei olisi suojustettu

PREZENT POTENȚIAL

suojustanen, suojustanet, suojustanee, suojustanemme, suojustanette, suojustanevat, suojustettaneen

en suojustane, et suojustane, ei suojustane, emme suojustane, ette suojustane, eivät suojustane, ei suojustettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen suojustanut, lienet suojustanut, lienee suojustanut, lienemme suojustaneet, lienette suojustaneet, lienevät suojustaneet, lienee suojustettu

en liene suojustanut, et liene suojustanut, ei liene suojustanut, emme liene suojustaneet, ette liene suojustaneet, eivät liene suojustaneet, ei liene suojustettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: suojustaa    FORMA LUNGĂ: suojustaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: suojustaessa   INSTRUCTIV: suojustaen  INESIV PASIV: suojustettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: suojustamaan   INESIV: suojustamassa  ELATIV: suojustamasta

ADESIV: suojustamalla  ABESIV: suojustamatta  INSTRUCTIV: suojustaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: suojustaminen   PARTITIV: suojustaminen

INFINITIVUL CINCI: suojustamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: suojustava  (gen. suojustavan)   PASIV: suojustettava   (gen. suojustettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: suojustanut                      PASIV: suojustettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: suojustaja (pl.gen. suojustajien)  ADJECTIV NEGATIV: suojustamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): suojustus

 

 

suomustaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

suomustan, suomustat, suomustaa, suomustamme, suomustatte, suomustavat, suomustetaan

en suomusta, et suomusta, ei suomusta, emme suomusta, ette suomusta, eivät suomusta, ei suomusteta

IMPERFECT INDICATIV

suomustin, suomustit, suomusti, suomustimme, suomustitte, suomustivat, suomustettiin

en suomustanut, et suomustanut, ei suomustanut, emme suomustaneet, ette suomustaneet, eivät suomustaneet, ei suomustettu

PERFECT INDICATIV

olen suomustanut, olet suomustanut, on suomustanut, olemme suomustaneet, olette suomustaneet, ovat suomustaneet, on suomustettu

en ole suomustanut, et ole suomustanut, ei ole suomustanut, emme ole suomustaneet, ette ole suomustaneet, eivät ole suomustaneet, ei ole suomustettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin suomustanut, olit suomustanut, oli suomustanut, olimme suomustaneet, olitte suomustaneet, olivat suomustaneet, oli suomustettu

en ollut suomustanut, et ollut suomustanut, ei ollut suomustanut, emme olleet suomustaneet, ette olleet suomustaneet, eivät olleet suomustaneet, ei ollut suomustettu

PREZENT IMPERATIV

-, suomusta, suomustakoon, suomustakaamme, suomustakaa, suomustakoot, suomustettakoon

-, älä suomusta, älköön suomustako, älkäämme suomustako, älkää suomustako, älkööt suomustako, älköön suomustettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon suomustanut, -, -, olkoot suomustaneet, olkoon suomustettu

-, -, älköön olko suomustanut, -, -, älkööt olko suomustaneet, älköön olko suomustettu

PREZENT CONDIȚIONAL

suomustaisin, suomustaisit, suomustaisi, suomustaisimme, suomustaisitte, suomustaisivat, suomustettaisiin

en suomustaisi, et suomustaisi, ei suomustaisi, emme suomustaisi, ette suomustaisi, eivät suomustaisi, ei suomustettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin suomustanut, olisit suomustanut, olisi suomustanut, olisimme suomustaneet, olisitte suomustaneet, olisivat suomustaneet, oltaisiin suomustettu

en olisi suomustanut, et olisi suomustanut, ei olisi suomustanut, emme olisi suomustaneet, ette olisi suomustaneet, eivät olisi suomustaneet, ei olisi suomustettu

PREZENT POTENȚIAL

suomustanen, suomustanet, suomustanee, suomustanemme, suomustanette, suomustanevat, suomustettaneen

en suomustane, et suomustane, ei suomustane, emme suomustane, ette suomustane, eivät suomustane, ei suomustettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen suomustanut, lienet suomustanut, lienee suomustanut, lienemme suomustaneet, lienette suomustaneet, lienevät suomustaneet, lienee suomustettu

en liene suomustanut, et liene suomustanut, ei liene suomustanut, emme liene suomustaneet, ette liene suomustaneet, eivät liene suomustaneet, ei liene suomustettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: suomustaa    FORMA LUNGĂ: suomustaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: suomustaessa   INSTRUCTIV: suomustaen  INESIV PASIV: suomustettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: suomustamaan   INESIV: suomustamassa  ELATIV: suomustamasta

ADESIV: suomustamalla  ABESIV: suomustamatta  INSTRUCTIV: suomustaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: suomustaminen   PARTITIV: suomustaminen

INFINITIVUL CINCI: suomustamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: suomustava  (gen. suomustavan)   PASIV: suomustettava   (gen. suomustettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: suomustanut                      PASIV: suomustettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: suomustaja (pl.gen. suomustajien)  ADJECTIV NEGATIV: suomustamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): suomustus

 

 

suoristaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

suoristan, suoristat, suoristaa, suoristamme, suoristatte, suoristavat, suoristetaan

en suorista, et suorista, ei suorista, emme suorista, ette suorista, eivät suorista, ei suoristeta

IMPERFECT INDICATIV

suoristin, suoristit, suoristi, suoristimme, suoristitte, suoristivat, suoristettiin

en suoristanut, et suoristanut, ei suoristanut, emme suoristaneet, ette suoristaneet, eivät suoristaneet, ei suoristettu

PERFECT INDICATIV

olen suoristanut, olet suoristanut, on suoristanut, olemme suoristaneet, olette suoristaneet, ovat suoristaneet, on suoristettu

en ole suoristanut, et ole suoristanut, ei ole suoristanut, emme ole suoristaneet, ette ole suoristaneet, eivät ole suoristaneet, ei ole suoristettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin suoristanut, olit suoristanut, oli suoristanut, olimme suoristaneet, olitte suoristaneet, olivat suoristaneet, oli suoristettu

en ollut suoristanut, et ollut suoristanut, ei ollut suoristanut, emme olleet suoristaneet, ette olleet suoristaneet, eivät olleet suoristaneet, ei ollut suoristettu

PREZENT IMPERATIV

-, suorista, suoristakoon, suoristakaamme, suoristakaa, suoristakoot, suoristettakoon

-, älä suorista, älköön suoristako, älkäämme suoristako, älkää suoristako, älkööt suoristako, älköön suoristettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon suoristanut, -, -, olkoot suoristaneet, olkoon suoristettu

-, -, älköön olko suoristanut, -, -, älkööt olko suoristaneet, älköön olko suoristettu

PREZENT CONDIȚIONAL

suoristaisin, suoristaisit, suoristaisi, suoristaisimme, suoristaisitte, suoristaisivat, suoristettaisiin

en suoristaisi, et suoristaisi, ei suoristaisi, emme suoristaisi, ette suoristaisi, eivät suoristaisi, ei suoristettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin suoristanut, olisit suoristanut, olisi suoristanut, olisimme suoristaneet, olisitte suoristaneet, olisivat suoristaneet, oltaisiin suoristettu

en olisi suoristanut, et olisi suoristanut, ei olisi suoristanut, emme olisi suoristaneet, ette olisi suoristaneet, eivät olisi suoristaneet, ei olisi suoristettu

PREZENT POTENȚIAL

suoristanen, suoristanet, suoristanee, suoristanemme, suoristanette, suoristanevat, suoristettaneen

en suoristane, et suoristane, ei suoristane, emme suoristane, ette suoristane, eivät suoristane, ei suoristettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen suoristanut, lienet suoristanut, lienee suoristanut, lienemme suoristaneet, lienette suoristaneet, lienevät suoristaneet, lienee suoristettu

en liene suoristanut, et liene suoristanut, ei liene suoristanut, emme liene suoristaneet, ette liene suoristaneet, eivät liene suoristaneet, ei liene suoristettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: suoristaa    FORMA LUNGĂ: suoristaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: suoristaessa   INSTRUCTIV: suoristaen  INESIV PASIV: suoristettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: suoristamaan   INESIV: suoristamassa  ELATIV: suoristamasta

ADESIV: suoristamalla  ABESIV: suoristamatta  INSTRUCTIV: suoristaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: suoristaminen   PARTITIV: suoristaminen

INFINITIVUL CINCI: suoristamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: suoristava  (gen. suoristavan)   PASIV: suoristettava   (gen. suoristettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: suoristanut                      PASIV: suoristettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: suoristaja (pl.gen. suoristajien)  ADJECTIV NEGATIV: suoristamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): suoristus

 

 

supistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

supistan, supistat, supistaa, supistamme, supistatte, supistavat, supistetaan

en supista, et supista, ei supista, emme supista, ette supista, eivät supista, ei supisteta

IMPERFECT INDICATIV

supistin, supistit, supisti, supistimme, supistitte, supistivat, supistettiin

en supistanut, et supistanut, ei supistanut, emme supistaneet, ette supistaneet, eivät supistaneet, ei supistettu

PERFECT INDICATIV

olen supistanut, olet supistanut, on supistanut, olemme supistaneet, olette supistaneet, ovat supistaneet, on supistettu

en ole supistanut, et ole supistanut, ei ole supistanut, emme ole supistaneet, ette ole supistaneet, eivät ole supistaneet, ei ole supistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin supistanut, olit supistanut, oli supistanut, olimme supistaneet, olitte supistaneet, olivat supistaneet, oli supistettu

en ollut supistanut, et ollut supistanut, ei ollut supistanut, emme olleet supistaneet, ette olleet supistaneet, eivät olleet supistaneet, ei ollut supistettu

PREZENT IMPERATIV

-, supista, supistakoon, supistakaamme, supistakaa, supistakoot, supistettakoon

-, älä supista, älköön supistako, älkäämme supistako, älkää supistako, älkööt supistako, älköön supistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon supistanut, -, -, olkoot supistaneet, olkoon supistettu

-, -, älköön olko supistanut, -, -, älkööt olko supistaneet, älköön olko supistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

supistaisin, supistaisit, supistaisi, supistaisimme, supistaisitte, supistaisivat, supistettaisiin

en supistaisi, et supistaisi, ei supistaisi, emme supistaisi, ette supistaisi, eivät supistaisi, ei supistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin supistanut, olisit supistanut, olisi supistanut, olisimme supistaneet, olisitte supistaneet, olisivat supistaneet, oltaisiin supistettu

en olisi supistanut, et olisi supistanut, ei olisi supistanut, emme olisi supistaneet, ette olisi supistaneet, eivät olisi supistaneet, ei olisi supistettu

PREZENT POTENȚIAL

supistanen, supistanet, supistanee, supistanemme, supistanette, supistanevat, supistettaneen

en supistane, et supistane, ei supistane, emme supistane, ette supistane, eivät supistane, ei supistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen supistanut, lienet supistanut, lienee supistanut, lienemme supistaneet, lienette supistaneet, lienevät supistaneet, lienee supistettu

en liene supistanut, et liene supistanut, ei liene supistanut, emme liene supistaneet, ette liene supistaneet, eivät liene supistaneet, ei liene supistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: supistaa    FORMA LUNGĂ: supistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: supistaessa   INSTRUCTIV: supistaen  INESIV PASIV: supistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: supistamaan   INESIV: supistamassa  ELATIV: supistamasta

ADESIV: supistamalla  ABESIV: supistamatta  INSTRUCTIV: supistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: supistaminen   PARTITIV: supistaminen

INFINITIVUL CINCI: supistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: supistava  (gen. supistavan)   PASIV: supistettava   (gen. supistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: supistanut                     PASIV: supistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: supistaja (pl.gen. supistajien)  ADJECTIV NEGATIV: supistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): supistus

 

 

suunnistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

suunnistan, suunnistat, suunnistaa, suunnistamme, suunnistatte, suunnistavat, suunnistetaan

en suunnista, et suunnista, ei suunnista, emme suunnista, ette suunnista, eivät suunnista, ei suunnisteta

IMPERFECT INDICATIV

suunnistin, suunnistit, suunnisti, suunnistimme, suunnistitte, suunnistivat, suunnistettiin

en suunnistanut, et suunnistanut, ei suunnistanut, emme suunnistaneet, ette suunnistaneet, eivät suunnistaneet, ei suunnistettu

PERFECT INDICATIV

olen suunnistanut, olet suunnistanut, on suunnistanut, olemme suunnistaneet, olette suunnistaneet, ovat suunnistaneet, on suunnistettu

en ole suunnistanut, et ole suunnistanut, ei ole suunnistanut, emme ole suunnistaneet, ette ole suunnistaneet, eivät ole suunnistaneet, ei ole suunnistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin suunnistanut, olit suunnistanut, oli suunnistanut, olimme suunnistaneet, olitte suunnistaneet, olivat suunnistaneet, oli suunnistettu

en ollut suunnistanut, et ollut suunnistanut, ei ollut suunnistanut, emme olleet suunnistaneet, ette olleet suunnistaneet, eivät olleet suunnistaneet, ei ollut suunnistettu

PREZENT IMPERATIV

-, suunnista, suunnistakoon, suunnistakaamme, suunnistakaa, suunnistakoot, suunnistettakoon

-, älä suunnista, älköön suunnistako, älkäämme suunnistako, älkää suunnistako, älkööt suunnistako, älköön suunnistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon suunnistanut, -, -, olkoot suunnistaneet, olkoon suunnistettu

-, -, älköön olko suunnistanut, -, -, älkööt olko suunnistaneet, älköön olko suunnistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

suunnistaisin, suunnistaisit, suunnistaisi, suunnistaisimme, suunnistaisitte, suunnistaisivat, suunnistettaisiin

en suunnistaisi, et suunnistaisi, ei suunnistaisi, emme suunnistaisi, ette suunnistaisi, eivät suunnistaisi, ei suunnistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin suunnistanut, olisit suunnistanut, olisi suunnistanut, olisimme suunnistaneet, olisitte suunnistaneet, olisivat suunnistaneet, oltaisiin suunnistettu

en olisi suunnistanut, et olisi suunnistanut, ei olisi suunnistanut, emme olisi suunnistaneet, ette olisi suunnistaneet, eivät olisi suunnistaneet, ei olisi suunnistettu

PREZENT POTENȚIAL

suunnistanen, suunnistanet, suunnistanee, suunnistanemme, suunnistanette, suunnistanevat, suunnistettaneen

en suunnistane, et suunnistane, ei suunnistane, emme suunnistane, ette suunnistane, eivät suunnistane, ei suunnistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen suunnistanut, lienet suunnistanut, lienee suunnistanut, lienemme suunnistaneet, lienette suunnistaneet, lienevät suunnistaneet, lienee suunnistettu

en liene suunnistanut, et liene suunnistanut, ei liene suunnistanut, emme liene suunnistaneet, ette liene suunnistaneet, eivät liene suunnistaneet, ei liene suunnistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: suunnistaa    FORMA LUNGĂ: suunnistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: suunnistaessa   INSTRUCTIV: suunnistaen  INESIV PASIV: suunnistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: suunnistamaan   INESIV: suunnistamassa  ELATIV: suunnistamasta

ADESIV: suunnistamalla  ABESIV: suunnistamatta  INSTRUCTIV: suunnistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: suunnistaminen   PARTITIV: suunnistaminen

INFINITIVUL CINCI: suunnistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: suunnistava  (gen. suunnistavan)   PASIV: suunnistettava   (gen. suunnistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: suunnistanut                       PASIV: suunnistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: suunnistaja (pl.gen. suunnistajien)  ADJECTIV NEGATIV: suunnistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): suunnistus

 

 

suurustaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

suurustan, suurustat, suurustaa, suurustamme, suurustatte, suurustavat, suurustetaan

en suurusta, et suurusta, ei suurusta, emme suurusta, ette suurusta, eivät suurusta, ei suurusteta

IMPERFECT INDICATIV

suurustin, suurustit, suurusti, suurustimme, suurustitte, suurustivat, suurustettiin

en suurustanut, et suurustanut, ei suurustanut, emme suurustaneet, ette suurustaneet, eivät suurustaneet, ei suurustettu

PERFECT INDICATIV

olen suurustanut, olet suurustanut, on suurustanut, olemme suurustaneet, olette suurustaneet, ovat suurustaneet, on suurustettu

en ole suurustanut, et ole suurustanut, ei ole suurustanut, emme ole suurustaneet, ette ole suurustaneet, eivät ole suurustaneet, ei ole suurustettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin suurustanut, olit suurustanut, oli suurustanut, olimme suurustaneet, olitte suurustaneet, olivat suurustaneet, oli suurustettu

en ollut suurustanut, et ollut suurustanut, ei ollut suurustanut, emme olleet suurustaneet, ette olleet suurustaneet, eivät olleet suurustaneet, ei ollut suurustettu

PREZENT IMPERATIV

-, suurusta, suurustakoon, suurustakaamme, suurustakaa, suurustakoot, suurustettakoon

-, älä suurusta, älköön suurustako, älkäämme suurustako, älkää suurustako, älkööt suurustako, älköön suurustettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon suurustanut, -, -, olkoot suurustaneet, olkoon suurustettu

-, -, älköön olko suurustanut, -, -, älkööt olko suurustaneet, älköön olko suurustettu

PREZENT CONDIȚIONAL

suurustaisin, suurustaisit, suurustaisi, suurustaisimme, suurustaisitte, suurustaisivat, suurustettaisiin

en suurustaisi, et suurustaisi, ei suurustaisi, emme suurustaisi, ette suurustaisi, eivät suurustaisi, ei suurustettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin suurustanut, olisit suurustanut, olisi suurustanut, olisimme suurustaneet, olisitte suurustaneet, olisivat suurustaneet, oltaisiin suurustettu

en olisi suurustanut, et olisi suurustanut, ei olisi suurustanut, emme olisi suurustaneet, ette olisi suurustaneet, eivät olisi suurustaneet, ei olisi suurustettu

PREZENT POTENȚIAL

suurustanen, suurustanet, suurustanee, suurustanemme, suurustanette, suurustanevat, suurustettaneen

en suurustane, et suurustane, ei suurustane, emme suurustane, ette suurustane, eivät suurustane, ei suurustettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen suurustanut, lienet suurustanut, lienee suurustanut, lienemme suurustaneet, lienette suurustaneet, lienevät suurustaneet, lienee suurustettu

en liene suurustanut, et liene suurustanut, ei liene suurustanut, emme liene suurustaneet, ette liene suurustaneet, eivät liene suurustaneet, ei liene suurustettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: suurustaa    FORMA LUNGĂ: suurustaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: suurustaessa   INSTRUCTIV: suurustaen  INESIV PASIV: suurustettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: suurustamaan   INESIV: suurustamassa  ELATIV: suurustamasta

ADESIV: suurustamalla  ABESIV: suurustamatta  INSTRUCTIV: suurustaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: suurustaminen   PARTITIV: suurustaminen

INFINITIVUL CINCI: suurustamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: suurustava  (gen. suurustavan)   PASIV: suurustettava   (gen. suurustettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: suurustanut                      PASIV: suurustettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: suurustaja (pl.gen. suurustajien)  ADJECTIV NEGATIV: suurustamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): suurustus

 

 

tahdistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

tahdistan, tahdistat, tahdistaa, tahdistamme, tahdistatte, tahdistavat, tahdistetaan

en tahdista, et tahdista, ei tahdista, emme tahdista, ette tahdista, eivät tahdista, ei tahdisteta

IMPERFECT INDICATIV

tahdistin, tahdistit, tahdisti, tahdistimme, tahdistitte, tahdistivat, tahdistettiin

en tahdistanut, et tahdistanut, ei tahdistanut, emme tahdistaneet, ette tahdistaneet, eivät tahdistaneet, ei tahdistettu

PERFECT INDICATIV

olen tahdistanut, olet tahdistanut, on tahdistanut, olemme tahdistaneet, olette tahdistaneet, ovat tahdistaneet, on tahdistettu

en ole tahdistanut, et ole tahdistanut, ei ole tahdistanut, emme ole tahdistaneet, ette ole tahdistaneet, eivät ole tahdistaneet, ei ole tahdistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin tahdistanut, olit tahdistanut, oli tahdistanut, olimme tahdistaneet, olitte tahdistaneet, olivat tahdistaneet, oli tahdistettu

en ollut tahdistanut, et ollut tahdistanut, ei ollut tahdistanut, emme olleet tahdistaneet, ette olleet tahdistaneet, eivät olleet tahdistaneet, ei ollut tahdistettu

PREZENT IMPERATIV

-, tahdista, tahdistakoon, tahdistakaamme, tahdistakaa, tahdistakoot, tahdistettakoon

-, älä tahdista, älköön tahdistako, älkäämme tahdistako, älkää tahdistako, älkööt tahdistako, älköön tahdistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon tahdistanut, -, -, olkoot tahdistaneet, olkoon tahdistettu

-, -, älköön olko tahdistanut, -, -, älkööt olko tahdistaneet, älköön olko tahdistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

tahdistaisin, tahdistaisit, tahdistaisi, tahdistaisimme, tahdistaisitte, tahdistaisivat, tahdistettaisiin

en tahdistaisi, et tahdistaisi, ei tahdistaisi, emme tahdistaisi, ette tahdistaisi, eivät tahdistaisi, ei tahdistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin tahdistanut, olisit tahdistanut, olisi tahdistanut, olisimme tahdistaneet, olisitte tahdistaneet, olisivat tahdistaneet, oltaisiin tahdistettu

en olisi tahdistanut, et olisi tahdistanut, ei olisi tahdistanut, emme olisi tahdistaneet, ette olisi tahdistaneet, eivät olisi tahdistaneet, ei olisi tahdistettu

PREZENT POTENȚIAL

tahdistanen, tahdistanet, tahdistanee, tahdistanemme, tahdistanette, tahdistanevat, tahdistettaneen

en tahdistane, et tahdistane, ei tahdistane, emme tahdistane, ette tahdistane, eivät tahdistane, ei tahdistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen tahdistanut, lienet tahdistanut, lienee tahdistanut, lienemme tahdistaneet, lienette tahdistaneet, lienevät tahdistaneet, lienee tahdistettu

en liene tahdistanut, et liene tahdistanut, ei liene tahdistanut, emme liene tahdistaneet, ette liene tahdistaneet, eivät liene tahdistaneet, ei liene tahdistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: tahdistaa    FORMA LUNGĂ: tahdistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: tahdistaessa   INSTRUCTIV: tahdistaen  INESIV PASIV: tahdistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: tahdistamaan   INESIV: tahdistamassa  ELATIV: tahdistamasta

ADESIV: tahdistamalla  ABESIV: tahdistamatta  INSTRUCTIV: tahdistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: tahdistaminen   PARTITIV: tahdistaminen

INFINITIVUL CINCI: tahdistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: tahdistava  (gen. tahdistavan)   PASIV: tahdistettava   (gen. tahdistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: tahdistanut                      PASIV: tahdistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: tahdistaja (pl.gen. tahdistajien)  ADJECTIV NEGATIV: tahdistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): tahdistus

 

 

tallustaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

tallustan, tallustat, tallustaa, tallustamme, tallustatte, tallustavat, tallustetaan

en tallusta, et tallusta, ei tallusta, emme tallusta, ette tallusta, eivät tallusta, ei tallusteta

IMPERFECT INDICATIV

tallustin, tallustit, tallusti, tallustimme, tallustitte, tallustivat, tallustettiin

en tallustanut, et tallustanut, ei tallustanut, emme tallustaneet, ette tallustaneet, eivät tallustaneet, ei tallustettu

PERFECT INDICATIV

olen tallustanut, olet tallustanut, on tallustanut, olemme tallustaneet, olette tallustaneet, ovat tallustaneet, on tallustettu

en ole tallustanut, et ole tallustanut, ei ole tallustanut, emme ole tallustaneet, ette ole tallustaneet, eivät ole tallustaneet, ei ole tallustettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin tallustanut, olit tallustanut, oli tallustanut, olimme tallustaneet, olitte tallustaneet, olivat tallustaneet, oli tallustettu

en ollut tallustanut, et ollut tallustanut, ei ollut tallustanut, emme olleet tallustaneet, ette olleet tallustaneet, eivät olleet tallustaneet, ei ollut tallustettu

PREZENT IMPERATIV

-, tallusta, tallustakoon, tallustakaamme, tallustakaa, tallustakoot, tallustettakoon

-, älä tallusta, älköön tallustako, älkäämme tallustako, älkää tallustako, älkööt tallustako, älköön tallustettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon tallustanut, -, -, olkoot tallustaneet, olkoon tallustettu

-, -, älköön olko tallustanut, -, -, älkööt olko tallustaneet, älköön olko tallustettu

PREZENT CONDIȚIONAL

tallustaisin, tallustaisit, tallustaisi, tallustaisimme, tallustaisitte, tallustaisivat, tallustettaisiin

en tallustaisi, et tallustaisi, ei tallustaisi, emme tallustaisi, ette tallustaisi, eivät tallustaisi, ei tallustettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin tallustanut, olisit tallustanut, olisi tallustanut, olisimme tallustaneet, olisitte tallustaneet, olisivat tallustaneet, oltaisiin tallustettu

en olisi tallustanut, et olisi tallustanut, ei olisi tallustanut, emme olisi tallustaneet, ette olisi tallustaneet, eivät olisi tallustaneet, ei olisi tallustettu

PREZENT POTENȚIAL

tallustanen, tallustanet, tallustanee, tallustanemme, tallustanette, tallustanevat, tallustettaneen

en tallustane, et tallustane, ei tallustane, emme tallustane, ette tallustane, eivät tallustane, ei tallustettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen tallustanut, lienet tallustanut, lienee tallustanut, lienemme tallustaneet, lienette tallustaneet, lienevät tallustaneet, lienee tallustettu

en liene tallustanut, et liene tallustanut, ei liene tallustanut, emme liene tallustaneet, ette liene tallustaneet, eivät liene tallustaneet, ei liene tallustettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: tallustaa    FORMA LUNGĂ: tallustaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: tallustaessa   INSTRUCTIV: tallustaen  INESIV PASIV: tallustettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: tallustamaan   INESIV: tallustamassa  ELATIV: tallustamasta

ADESIV: tallustamalla  ABESIV: tallustamatta  INSTRUCTIV: tallustaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: tallustaminen   PARTITIV: tallustaminen

INFINITIVUL CINCI: tallustamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: tallustava  (gen. tallustavan)   PASIV: tallustettava   (gen. tallustettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: tallustanut                      PASIV: tallustettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: tallustaja (pl.gen. tallustajien)  ADJECTIV NEGATIV: tallustamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): tallustus

 

 

taloudellistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

taloudellistan, taloudellistat, taloudellistaa, taloudellistamme, taloudellistatte, taloudellistavat, taloudellistetaan

en taloudellista, et taloudellista, ei taloudellista, emme taloudellista, ette taloudellista, eivät taloudellista, ei taloudellisteta

IMPERFECT INDICATIV

taloudellistin, taloudellistit, taloudellisti, taloudellistimme, taloudellistitte, taloudellistivat, taloudellistettiin

en taloudellistanut, et taloudellistanut, ei taloudellistanut, emme taloudellistaneet, ette taloudellistaneet, eivät taloudellistaneet, ei taloudellistettu

PERFECT INDICATIV

olen taloudellistanut, olet taloudellistanut, on taloudellistanut, olemme taloudellistaneet, olette taloudellistaneet, ovat taloudellistaneet, on taloudellistettu

en ole taloudellistanut, et ole taloudellistanut, ei ole taloudellistanut, emme ole taloudellistaneet, ette ole taloudellistaneet, eivät ole taloudellistaneet, ei ole taloudellistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin taloudellistanut, olit taloudellistanut, oli taloudellistanut, olimme taloudellistaneet, olitte taloudellistaneet, olivat taloudellistaneet, oli taloudellistettu

en ollut taloudellistanut, et ollut taloudellistanut, ei ollut taloudellistanut, emme olleet taloudellistaneet, ette olleet taloudellistaneet, eivät olleet taloudellistaneet, ei ollut taloudellistettu

PREZENT IMPERATIV

-, taloudellista, taloudellistakoon, taloudellistakaamme, taloudellistakaa, taloudellistakoot, taloudellistettakoon

-, älä taloudellista, älköön taloudellistako, älkäämme taloudellistako, älkää taloudellistako, älkööt taloudellistako, älköön taloudellistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon taloudellistanut, -, -, olkoot taloudellistaneet, olkoon taloudellistettu

-, -, älköön olko taloudellistanut, -, -, älkööt olko taloudellistaneet, älköön olko taloudellistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

taloudellistaisin, taloudellistaisit, taloudellistaisi, taloudellistaisimme, taloudellistaisitte, taloudellistaisivat, taloudellistettaisiin

en taloudellistaisi, et taloudellistaisi, ei taloudellistaisi, emme taloudellistaisi, ette taloudellistaisi, eivät taloudellistaisi, ei taloudellistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin taloudellistanut, olisit taloudellistanut, olisi taloudellistanut, olisimme taloudellistaneet, olisitte taloudellistaneet, olisivat taloudellistaneet, oltaisiin taloudellistettu

en olisi taloudellistanut, et olisi taloudellistanut, ei olisi taloudellistanut, emme olisi taloudellistaneet, ette olisi taloudellistaneet, eivät olisi taloudellistaneet, ei olisi taloudellistettu

PREZENT POTENȚIAL

taloudellistanen, taloudellistanet, taloudellistanee, taloudellistanemme, taloudellistanette, taloudellistanevat, taloudellistettaneen

en taloudellistane, et taloudellistane, ei taloudellistane, emme taloudellistane, ette taloudellistane, eivät taloudellistane, ei taloudellistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen taloudellistanut, lienet taloudellistanut, lienee taloudellistanut, lienemme taloudellistaneet, lienette taloudellistaneet, lienevät taloudellistaneet, lienee taloudellistettu

en liene taloudellistanut, et liene taloudellistanut, ei liene taloudellistanut, emme liene taloudellistaneet, ette liene taloudellistaneet, eivät liene taloudellistaneet, ei liene taloudellistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: taloudellistaa    FORMA LUNGĂ: taloudellistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: taloudellistaessa   INSTRUCTIV: taloudellistaen  INESIV PASIV: taloudellistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: taloudellistamaan   INESIV: taloudellistamassa  ELATIV: taloudellistamasta

ADESIV: taloudellistamalla  ABESIV: taloudellistamatta  INSTRUCTIV: taloudellistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: taloudellistaminen   PARTITIV: taloudellistaminen

INFINITIVUL CINCI: taloudellistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: taloudellistava  (gen. taloudellistavan)   PASIV: taloudellistettava   (gen. taloudellistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: taloudellistanut                           PASIV: taloudellistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: taloudellistaja (pl.gen. taloudellistajien)  ADJECTIV NEGATIV: taloudellistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): taloudellistus

 

 

tarkastaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

tarkastan, tarkastat, tarkastaa, tarkastamme, tarkastatte, tarkastavat, tarkastetaan

en tarkasta, et tarkasta, ei tarkasta, emme tarkasta, ette tarkasta, eivät tarkasta, ei tarkasteta

IMPERFECT INDICATIV

tarkastin, tarkastit, tarkasti, tarkastimme, tarkastitte, tarkastivat, tarkastettiin

en tarkastanut, et tarkastanut, ei tarkastanut, emme tarkastaneet, ette tarkastaneet, eivät tarkastaneet, ei tarkastettu

PERFECT INDICATIV

olen tarkastanut, olet tarkastanut, on tarkastanut, olemme tarkastaneet, olette tarkastaneet, ovat tarkastaneet, on tarkastettu

en ole tarkastanut, et ole tarkastanut, ei ole tarkastanut, emme ole tarkastaneet, ette ole tarkastaneet, eivät ole tarkastaneet, ei ole tarkastettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin tarkastanut, olit tarkastanut, oli tarkastanut, olimme tarkastaneet, olitte tarkastaneet, olivat tarkastaneet, oli tarkastettu

en ollut tarkastanut, et ollut tarkastanut, ei ollut tarkastanut, emme olleet tarkastaneet, ette olleet tarkastaneet, eivät olleet tarkastaneet, ei ollut tarkastettu

PREZENT IMPERATIV

-, tarkasta, tarkastakoon, tarkastakaamme, tarkastakaa, tarkastakoot, tarkastettakoon

-, älä tarkasta, älköön tarkastako, älkäämme tarkastako, älkää tarkastako, älkööt tarkastako, älköön tarkastettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon tarkastanut, -, -, olkoot tarkastaneet, olkoon tarkastettu

-, -, älköön olko tarkastanut, -, -, älkööt olko tarkastaneet, älköön olko tarkastettu

PREZENT CONDIȚIONAL

tarkastaisin, tarkastaisit, tarkastaisi, tarkastaisimme, tarkastaisitte, tarkastaisivat, tarkastettaisiin

en tarkastaisi, et tarkastaisi, ei tarkastaisi, emme tarkastaisi, ette tarkastaisi, eivät tarkastaisi, ei tarkastettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin tarkastanut, olisit tarkastanut, olisi tarkastanut, olisimme tarkastaneet, olisitte tarkastaneet, olisivat tarkastaneet, oltaisiin tarkastettu

en olisi tarkastanut, et olisi tarkastanut, ei olisi tarkastanut, emme olisi tarkastaneet, ette olisi tarkastaneet, eivät olisi tarkastaneet, ei olisi tarkastettu

PREZENT POTENȚIAL

tarkastanen, tarkastanet, tarkastanee, tarkastanemme, tarkastanette, tarkastanevat, tarkastettaneen

en tarkastane, et tarkastane, ei tarkastane, emme tarkastane, ette tarkastane, eivät tarkastane, ei tarkastettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen tarkastanut, lienet tarkastanut, lienee tarkastanut, lienemme tarkastaneet, lienette tarkastaneet, lienevät tarkastaneet, lienee tarkastettu

en liene tarkastanut, et liene tarkastanut, ei liene tarkastanut, emme liene tarkastaneet, ette liene tarkastaneet, eivät liene tarkastaneet, ei liene tarkastettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: tarkastaa    FORMA LUNGĂ: tarkastaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: tarkastaessa   INSTRUCTIV: tarkastaen  INESIV PASIV: tarkastettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: tarkastamaan   INESIV: tarkastamassa  ELATIV: tarkastamasta

ADESIV: tarkastamalla  ABESIV: tarkastamatta  INSTRUCTIV: tarkastaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: tarkastaminen   PARTITIV: tarkastaminen

INFINITIVUL CINCI: tarkastamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: tarkastava  (gen. tarkastavan)   PASIV: tarkastettava   (gen. tarkastettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: tarkastanut                      PASIV: tarkastettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: tarkastaja (pl.gen. tarkastajien)  ADJECTIV NEGATIV: tarkastamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): tarkastus

 

 

tarkistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

tarkistan, tarkistat, tarkistaa, tarkistamme, tarkistatte, tarkistavat, tarkistetaan

en tarkista, et tarkista, ei tarkista, emme tarkista, ette tarkista, eivät tarkista, ei tarkisteta

IMPERFECT INDICATIV

tarkistin, tarkistit, tarkisti, tarkistimme, tarkistitte, tarkistivat, tarkistettiin

en tarkistanut, et tarkistanut, ei tarkistanut, emme tarkistaneet, ette tarkistaneet, eivät tarkistaneet, ei tarkistettu

PERFECT INDICATIV

olen tarkistanut, olet tarkistanut, on tarkistanut, olemme tarkistaneet, olette tarkistaneet, ovat tarkistaneet, on tarkistettu

en ole tarkistanut, et ole tarkistanut, ei ole tarkistanut, emme ole tarkistaneet, ette ole tarkistaneet, eivät ole tarkistaneet, ei ole tarkistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin tarkistanut, olit tarkistanut, oli tarkistanut, olimme tarkistaneet, olitte tarkistaneet, olivat tarkistaneet, oli tarkistettu

en ollut tarkistanut, et ollut tarkistanut, ei ollut tarkistanut, emme olleet tarkistaneet, ette olleet tarkistaneet, eivät olleet tarkistaneet, ei ollut tarkistettu

PREZENT IMPERATIV

-, tarkista, tarkistakoon, tarkistakaamme, tarkistakaa, tarkistakoot, tarkistettakoon

-, älä tarkista, älköön tarkistako, älkäämme tarkistako, älkää tarkistako, älkööt tarkistako, älköön tarkistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon tarkistanut, -, -, olkoot tarkistaneet, olkoon tarkistettu

-, -, älköön olko tarkistanut, -, -, älkööt olko tarkistaneet, älköön olko tarkistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

tarkistaisin, tarkistaisit, tarkistaisi, tarkistaisimme, tarkistaisitte, tarkistaisivat, tarkistettaisiin

en tarkistaisi, et tarkistaisi, ei tarkistaisi, emme tarkistaisi, ette tarkistaisi, eivät tarkistaisi, ei tarkistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin tarkistanut, olisit tarkistanut, olisi tarkistanut, olisimme tarkistaneet, olisitte tarkistaneet, olisivat tarkistaneet, oltaisiin tarkistettu

en olisi tarkistanut, et olisi tarkistanut, ei olisi tarkistanut, emme olisi tarkistaneet, ette olisi tarkistaneet, eivät olisi tarkistaneet, ei olisi tarkistettu

PREZENT POTENȚIAL

tarkistanen, tarkistanet, tarkistanee, tarkistanemme, tarkistanette, tarkistanevat, tarkistettaneen

en tarkistane, et tarkistane, ei tarkistane, emme tarkistane, ette tarkistane, eivät tarkistane, ei tarkistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen tarkistanut, lienet tarkistanut, lienee tarkistanut, lienemme tarkistaneet, lienette tarkistaneet, lienevät tarkistaneet, lienee tarkistettu

en liene tarkistanut, et liene tarkistanut, ei liene tarkistanut, emme liene tarkistaneet, ette liene tarkistaneet, eivät liene tarkistaneet, ei liene tarkistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: tarkistaa    FORMA LUNGĂ: tarkistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: tarkistaessa   INSTRUCTIV: tarkistaen  INESIV PASIV: tarkistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: tarkistamaan   INESIV: tarkistamassa  ELATIV: tarkistamasta

ADESIV: tarkistamalla  ABESIV: tarkistamatta  INSTRUCTIV: tarkistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: tarkistaminen   PARTITIV: tarkistaminen

INFINITIVUL CINCI: tarkistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: tarkistava  (gen. tarkistavan)   PASIV: tarkistettava   (gen. tarkistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: tarkistanut                      PASIV: tarkistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: tarkistaja (pl.gen. tarkistajien)  ADJECTIV NEGATIV: tarkistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): tarkistus

 

 

tehostaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

tehostan, tehostat, tehostaa, tehostamme, tehostatte, tehostavat, tehostetaan

en tehosta, et tehosta, ei tehosta, emme tehosta, ette tehosta, eivät tehosta, ei tehosteta

IMPERFECT INDICATIV

tehostin, tehostit, tehosti, tehostimme, tehostitte, tehostivat, tehostettiin

en tehostanut, et tehostanut, ei tehostanut, emme tehostaneet, ette tehostaneet, eivät tehostaneet, ei tehostettu

PERFECT INDICATIV

olen tehostanut, olet tehostanut, on tehostanut, olemme tehostaneet, olette tehostaneet, ovat tehostaneet, on tehostettu

en ole tehostanut, et ole tehostanut, ei ole tehostanut, emme ole tehostaneet, ette ole tehostaneet, eivät ole tehostaneet, ei ole tehostettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin tehostanut, olit tehostanut, oli tehostanut, olimme tehostaneet, olitte tehostaneet, olivat tehostaneet, oli tehostettu

en ollut tehostanut, et ollut tehostanut, ei ollut tehostanut, emme olleet tehostaneet, ette olleet tehostaneet, eivät olleet tehostaneet, ei ollut tehostettu

PREZENT IMPERATIV

-, tehosta, tehostakoon, tehostakaamme, tehostakaa, tehostakoot, tehostettakoon

-, älä tehosta, älköön tehostako, älkäämme tehostako, älkää tehostako, älkööt tehostako, älköön tehostettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon tehostanut, -, -, olkoot tehostaneet, olkoon tehostettu

-, -, älköön olko tehostanut, -, -, älkööt olko tehostaneet, älköön olko tehostettu

PREZENT CONDIȚIONAL

tehostaisin, tehostaisit, tehostaisi, tehostaisimme, tehostaisitte, tehostaisivat, tehostettaisiin

en tehostaisi, et tehostaisi, ei tehostaisi, emme tehostaisi, ette tehostaisi, eivät tehostaisi, ei tehostettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin tehostanut, olisit tehostanut, olisi tehostanut, olisimme tehostaneet, olisitte tehostaneet, olisivat tehostaneet, oltaisiin tehostettu

en olisi tehostanut, et olisi tehostanut, ei olisi tehostanut, emme olisi tehostaneet, ette olisi tehostaneet, eivät olisi tehostaneet, ei olisi tehostettu

PREZENT POTENȚIAL

tehostanen, tehostanet, tehostanee, tehostanemme, tehostanette, tehostanevat, tehostettaneen

en tehostane, et tehostane, ei tehostane, emme tehostane, ette tehostane, eivät tehostane, ei tehostettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen tehostanut, lienet tehostanut, lienee tehostanut, lienemme tehostaneet, lienette tehostaneet, lienevät tehostaneet, lienee tehostettu

en liene tehostanut, et liene tehostanut, ei liene tehostanut, emme liene tehostaneet, ette liene tehostaneet, eivät liene tehostaneet, ei liene tehostettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: tehostaa    FORMA LUNGĂ: tehostaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: tehostaessa   INSTRUCTIV: tehostaen  INESIV PASIV: tehostettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: tehostamaan   INESIV: tehostamassa  ELATIV: tehostamasta

ADESIV: tehostamalla  ABESIV: tehostamatta  INSTRUCTIV: tehostaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: tehostaminen   PARTITIV: tehostaminen

INFINITIVUL CINCI: tehostamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: tehostava  (gen. tehostavan)   PASIV: tehostettava   (gen. tehostettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: tehostanut                     PASIV: tehostettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: tehostaja (pl.gen. tehostajien)  ADJECTIV NEGATIV: tehostamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): tehostus

 

 

teollistaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

teollistan, teollistat, teollistaa, teollistamme, teollistatte, teollistavat, teollistetaan

en teollista, et teollista, ei teollista, emme teollista, ette teollista, eivät teollista, ei teollisteta

IMPERFECT INDICATIV

teollistin, teollistit, teollisti, teollistimme, teollistitte, teollistivat, teollistettiin

en teollistanut, et teollistanut, ei teollistanut, emme teollistaneet, ette teollistaneet, eivät teollistaneet, ei teollistettu

PERFECT INDICATIV

olen teollistanut, olet teollistanut, on teollistanut, olemme teollistaneet, olette teollistaneet, ovat teollistaneet, on teollistettu

en ole teollistanut, et ole teollistanut, ei ole teollistanut, emme ole teollistaneet, ette ole teollistaneet, eivät ole teollistaneet, ei ole teollistettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin teollistanut, olit teollistanut, oli teollistanut, olimme teollistaneet, olitte teollistaneet, olivat teollistaneet, oli teollistettu

en ollut teollistanut, et ollut teollistanut, ei ollut teollistanut, emme olleet teollistaneet, ette olleet teollistaneet, eivät olleet teollistaneet, ei ollut teollistettu

PREZENT IMPERATIV

-, teollista, teollistakoon, teollistakaamme, teollistakaa, teollistakoot, teollistettakoon

-, älä teollista, älköön teollistako, älkäämme teollistako, älkää teollistako, älkööt teollistako, älköön teollistettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon teollistanut, -, -, olkoot teollistaneet, olkoon teollistettu

-, -, älköön olko teollistanut, -, -, älkööt olko teollistaneet, älköön olko teollistettu

PREZENT CONDIȚIONAL

teollistaisin, teollistaisit, teollistaisi, teollistaisimme, teollistaisitte, teollistaisivat, teollistettaisiin

en teollistaisi, et teollistaisi, ei teollistaisi, emme teollistaisi, ette teollistaisi, eivät teollistaisi, ei teollistettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin teollistanut, olisit teollistanut, olisi teollistanut, olisimme teollistaneet, olisitte teollistaneet, olisivat teollistaneet, oltaisiin teollistettu

en olisi teollistanut, et olisi teollistanut, ei olisi teollistanut, emme olisi teollistaneet, ette olisi teollistaneet, eivät olisi teollistaneet, ei olisi teollistettu

PREZENT POTENȚIAL

teollistanen, teollistanet, teollistanee, teollistanemme, teollistanette, teollistanevat, teollistettaneen

en teollistane, et teollistane, ei teollistane, emme teollistane, ette teollistane, eivät teollistane, ei teollistettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen teollistanut, lienet teollistanut, lienee teollistanut, lienemme teollistaneet, lienette teollistaneet, lienevät teollistaneet, lienee teollistettu

en liene teollistanut, et liene teollistanut, ei liene teollistanut, emme liene teollistaneet, ette liene teollistaneet, eivät liene teollistaneet, ei liene teollistettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: teollistaa    FORMA LUNGĂ: teollistaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: teollistaessa   INSTRUCTIV: teollistaen  INESIV PASIV: teollistettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: teollistamaan   INESIV: teollistamassa  ELATIV: teollistamasta

ADESIV: teollistamalla  ABESIV: teollistamatta  INSTRUCTIV: teollistaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: teollistaminen   PARTITIV: teollistaminen

INFINITIVUL CINCI: teollistamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: teollistava  (gen. teollistavan)   PASIV: teollistettava   (gen. teollistettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: teollistanut                       PASIV: teollistettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: teollistaja (pl.gen. teollistajien)  ADJECTIV NEGATIV: teollistamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): teollistus

 

 

teurastaa 4  (2)

PREZENT INDICATIV

teurastan, teurastat, teurastaa, teurastamme, teurastatte, teurastavat, teurastetaan

en teurasta, et teurasta, ei teurasta, emme teurasta, ette teurasta, eivät teurasta, ei teurasteta

IMPERFECT INDICATIV

teurastin, teurastit, teurasti, teurastimme, teurastitte, teurastivat, teurastettiin

en teurastanut, et teurastanut, ei teurastanut, emme teurastaneet, ette teurastaneet, eivät teurastaneet, ei teurastettu

PERFECT INDICATIV

olen te