Blogulblog's Blog

Verbi – 134. Principalele Verbe Finlandeze (6037) Structurate În Românește

Principalele verbe finlandeze (6037) structurate în românește

după Antti Karttunen

.

verbA

.

This file’s URL: http://www.iki.fi/~kartturi/conjugat/allverbs.txt

Produced with the command:

lynx -source “http://www.iki.fi/~kartturi/conjugat/conjugat.cgi?pattern=*&CLASSES=0&MASK_FINITENESS=0×000&OPTIONS=-t” > allverbs.txt

See the page http://www.iki.fi/~kartturi/conjugat/conjugat.htm

Selecting all verbs with PATTERN=* (with option -t)

.

Aici sunt verbe de conjugarea II-a terminate în -t(tA)A

 

aallottaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

aallotan, aallotat, aallottaa, aallotamme, aallotatte, aallottavat, aallotetaan

en aallota, et aallota, ei aallota, emme aallota, ette aallota, eivät aallota, ei aalloteta

IMPERFECT INDICATIV

aallotin, aallotit, aallotti, aallotimme, aallotitte, aallottivat, aallotettiin

en aallottanut, et aallottanut, ei aallottanut, emme aallottaneet, ette aallottaneet, eivät aallottaneet, ei aallotettu

PERFECT INDICATIV

olen aallottanut, olet aallottanut, on aallottanut, olemme aallottaneet, olette aallottaneet, ovat aallottaneet, on aallotettu

en ole aallottanut, et ole aallottanut, ei ole aallottanut, emme ole aallottaneet, ette ole aallottaneet, eivät ole aallottaneet, ei ole aallotettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin aallottanut, olit aallottanut, oli aallottanut, olimme aallottaneet, olitte aallottaneet, olivat aallottaneet, oli aallotettu

en ollut aallottanut, et ollut aallottanut, ei ollut aallottanut, emme olleet aallottaneet, ette olleet aallottaneet, eivät olleet aallottaneet, ei ollut aallotettu

PREZENT IMPERATIV

-, aallota, aallottakoon, aallottakaamme, aallottakaa, aallottakoot, aallotettakoon

-, älä aallota, älköön aallottako, älkäämme aallottako, älkää aallottako, älkööt aallottako, älköön aallotettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon aallottanut, -, -, olkoot aallottaneet, olkoon aallotettu

-, -, älköön olko aallottanut, -, -, älkööt olko aallottaneet, älköön olko aallotettu

PREZENT CONDIȚIONAL

aallottaisin, aallottaisit, aallottaisi, aallottaisimme, aallottaisitte, aallottaisivat, aallotettaisiin

en aallottaisi, et aallottaisi, ei aallottaisi, emme aallottaisi, ette aallottaisi, eivät aallottaisi, ei aallotettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin aallottanut, olisit aallottanut, olisi aallottanut, olisimme aallottaneet, olisitte aallottaneet, olisivat aallottaneet, oltaisiin aallotettu

en olisi aallottanut, et olisi aallottanut, ei olisi aallottanut, emme olisi aallottaneet, ette olisi aallottaneet, eivät olisi aallottaneet, ei olisi aallotettu

PREZENT POTENȚIAL

aallottanen, aallottanet, aallottanee, aallottanemme, aallottanette, aallottanevat, aallotettaneen

en aallottane, et aallottane, ei aallottane, emme aallottane, ette aallottane, eivät aallottane, ei aallotettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen aallottanut, lienet aallottanut, lienee aallottanut, lienemme aallottaneet, lienette aallottaneet, lienevät aallottaneet, lienee aallotettu

en liene aallottanut, et liene aallottanut, ei liene aallottanut, emme liene aallottaneet, ette liene aallottaneet, eivät liene aallottaneet, ei liene aallotettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: aallottaa    FORMA LUNGĂ: aallottaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: aallottaessa   INSTRUCTIV: aallottaen  INESIV PASIV: aallotettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: aallottamaan   INESIV: aallottamassa  ELATIV: aallottamasta

ADESIV: aallottamalla  ABESIV: aallottamatta  INSTRUCTIV: aallottaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: aallottaminen   PARTITIV: aallottaminen

INFINITIVUL CINCI: aallottamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: aallottava  (gen. aallottavan)   PASIV: aallotettava   (gen. aallotettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: aallottanut                      PASIV: aallotettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: aallottaja (pl.gen. aallottajien)  ADJECTIV NEGATIV: aallottamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): aallotus

 

 

ahavoittaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

ahavoitan, ahavoitat, ahavoittaa, ahavoitamme, ahavoitatte, ahavoittavat, ahavoitetaan

en ahavoita, et ahavoita, ei ahavoita, emme ahavoita, ette ahavoita, eivät ahavoita, ei ahavoiteta

IMPERFECT INDICATIV

ahavoitin, ahavoitit, ahavoitti, ahavoitimme, ahavoititte, ahavoittivat, ahavoitettiin

en ahavoittanut, et ahavoittanut, ei ahavoittanut, emme ahavoittaneet, ette ahavoittaneet, eivät ahavoittaneet, ei ahavoitettu

PERFECT INDICATIV

olen ahavoittanut, olet ahavoittanut, on ahavoittanut, olemme ahavoittaneet, olette ahavoittaneet, ovat ahavoittaneet, on ahavoitettu

en ole ahavoittanut, et ole ahavoittanut, ei ole ahavoittanut, emme ole ahavoittaneet, ette ole ahavoittaneet, eivät ole ahavoittaneet, ei ole ahavoitettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin ahavoittanut, olit ahavoittanut, oli ahavoittanut, olimme ahavoittaneet, olitte ahavoittaneet, olivat ahavoittaneet, oli ahavoitettu

en ollut ahavoittanut, et ollut ahavoittanut, ei ollut ahavoittanut, emme olleet ahavoittaneet, ette olleet ahavoittaneet, eivät olleet ahavoittaneet, ei ollut ahavoitettu

PREZENT IMPERATIV

-, ahavoita, ahavoittakoon, ahavoittakaamme, ahavoittakaa, ahavoittakoot, ahavoitettakoon

-, älä ahavoita, älköön ahavoittako, älkäämme ahavoittako, älkää ahavoittako, älkööt ahavoittako, älköön ahavoitettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon ahavoittanut, -, -, olkoot ahavoittaneet, olkoon ahavoitettu

-, -, älköön olko ahavoittanut, -, -, älkööt olko ahavoittaneet, älköön olko ahavoitettu

PREZENT CONDIȚIONAL

ahavoittaisin, ahavoittaisit, ahavoittaisi, ahavoittaisimme, ahavoittaisitte, ahavoittaisivat, ahavoitettaisiin

en ahavoittaisi, et ahavoittaisi, ei ahavoittaisi, emme ahavoittaisi, ette ahavoittaisi, eivät ahavoittaisi, ei ahavoitettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin ahavoittanut, olisit ahavoittanut, olisi ahavoittanut, olisimme ahavoittaneet, olisitte ahavoittaneet, olisivat ahavoittaneet, oltaisiin ahavoitettu

en olisi ahavoittanut, et olisi ahavoittanut, ei olisi ahavoittanut, emme olisi ahavoittaneet, ette olisi ahavoittaneet, eivät olisi ahavoittaneet, ei olisi ahavoitettu

PREZENT POTENȚIAL

ahavoittanen, ahavoittanet, ahavoittanee, ahavoittanemme, ahavoittanette, ahavoittanevat, ahavoitettaneen

en ahavoittane, et ahavoittane, ei ahavoittane, emme ahavoittane, ette ahavoittane, eivät ahavoittane, ei ahavoitettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen ahavoittanut, lienet ahavoittanut, lienee ahavoittanut, lienemme ahavoittaneet, lienette ahavoittaneet, lienevät ahavoittaneet, lienee ahavoitettu

en liene ahavoittanut, et liene ahavoittanut, ei liene ahavoittanut, emme liene ahavoittaneet, ette liene ahavoittaneet, eivät liene ahavoittaneet, ei liene ahavoitettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: ahavoittaa    FORMA LUNGĂ: ahavoittaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: ahavoittaessa   INSTRUCTIV: ahavoittaen  INESIV PASIV: ahavoitettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: ahavoittamaan   INESIV: ahavoittamassa  ELATIV: ahavoittamasta

ADESIV: ahavoittamalla  ABESIV: ahavoittamatta  INSTRUCTIV: ahavoittaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: ahavoittaminen   PARTITIV: ahavoittaminen

INFINITIVUL CINCI: ahavoittamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: ahavoittava  (gen. ahavoittavan)   PASIV: ahavoitettava   (gen. ahavoitettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: ahavoittanut                       PASIV: ahavoitettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: ahavoittaja (pl.gen. ahavoittajien)  ADJECTIV NEGATIV: ahavoittamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): ahavoitus

 

 

aiheuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

aiheutan, aiheutat, aiheuttaa, aiheutamme, aiheutatte, aiheuttavat, aiheutetaan

en aiheuta, et aiheuta, ei aiheuta, emme aiheuta, ette aiheuta, eivät aiheuta, ei aiheuteta

IMPERFECT INDICATIV

aiheutin, aiheutit, aiheutti, aiheutimme, aiheutitte, aiheuttivat, aiheutettiin

en aiheuttanut, et aiheuttanut, ei aiheuttanut, emme aiheuttaneet, ette aiheuttaneet, eivät aiheuttaneet, ei aiheutettu

PERFECT INDICATIV

olen aiheuttanut, olet aiheuttanut, on aiheuttanut, olemme aiheuttaneet, olette aiheuttaneet, ovat aiheuttaneet, on aiheutettu

en ole aiheuttanut, et ole aiheuttanut, ei ole aiheuttanut, emme ole aiheuttaneet, ette ole aiheuttaneet, eivät ole aiheuttaneet, ei ole aiheutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin aiheuttanut, olit aiheuttanut, oli aiheuttanut, olimme aiheuttaneet, olitte aiheuttaneet, olivat aiheuttaneet, oli aiheutettu

en ollut aiheuttanut, et ollut aiheuttanut, ei ollut aiheuttanut, emme olleet aiheuttaneet, ette olleet aiheuttaneet, eivät olleet aiheuttaneet, ei ollut aiheutettu

PREZENT IMPERATIV

-, aiheuta, aiheuttakoon, aiheuttakaamme, aiheuttakaa, aiheuttakoot, aiheutettakoon

-, älä aiheuta, älköön aiheuttako, älkäämme aiheuttako, älkää aiheuttako, älkööt aiheuttako, älköön aiheutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon aiheuttanut, -, -, olkoot aiheuttaneet, olkoon aiheutettu

-, -, älköön olko aiheuttanut, -, -, älkööt olko aiheuttaneet, älköön olko aiheutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

aiheuttaisin, aiheuttaisit, aiheuttaisi, aiheuttaisimme, aiheuttaisitte, aiheuttaisivat, aiheutettaisiin

en aiheuttaisi, et aiheuttaisi, ei aiheuttaisi, emme aiheuttaisi, ette aiheuttaisi, eivät aiheuttaisi, ei aiheutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin aiheuttanut, olisit aiheuttanut, olisi aiheuttanut, olisimme aiheuttaneet, olisitte aiheuttaneet, olisivat aiheuttaneet, oltaisiin aiheutettu

en olisi aiheuttanut, et olisi aiheuttanut, ei olisi aiheuttanut, emme olisi aiheuttaneet, ette olisi aiheuttaneet, eivät olisi aiheuttaneet, ei olisi aiheutettu

PREZENT POTENȚIAL

aiheuttanen, aiheuttanet, aiheuttanee, aiheuttanemme, aiheuttanette, aiheuttanevat, aiheutettaneen

en aiheuttane, et aiheuttane, ei aiheuttane, emme aiheuttane, ette aiheuttane, eivät aiheuttane, ei aiheutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen aiheuttanut, lienet aiheuttanut, lienee aiheuttanut, lienemme aiheuttaneet, lienette aiheuttaneet, lienevät aiheuttaneet, lienee aiheutettu

en liene aiheuttanut, et liene aiheuttanut, ei liene aiheuttanut, emme liene aiheuttaneet, ette liene aiheuttaneet, eivät liene aiheuttaneet, ei liene aiheutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: aiheuttaa    FORMA LUNGĂ: aiheuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: aiheuttaessa   INSTRUCTIV: aiheuttaen  INESIV PASIV: aiheutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: aiheuttamaan   INESIV: aiheuttamassa  ELATIV: aiheuttamasta

ADESIV: aiheuttamalla  ABESIV: aiheuttamatta  INSTRUCTIV: aiheuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: aiheuttaminen   PARTITIV: aiheuttaminen

INFINITIVUL CINCI: aiheuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: aiheuttava  (gen. aiheuttavan)   PASIV: aiheutettava   (gen. aiheutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: aiheuttanut                      PASIV: aiheutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: aiheuttaja (pl.gen. aiheuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: aiheuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): aiheutus

 

 

aikaantuottaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

aikaantuotan, aikaantuotat, aikaantuottaa, aikaantuotamme, aikaantuotatte, aikaantuottavat, aikaantuotetaan

en aikaantuota, et aikaantuota, ei aikaantuota, emme aikaantuota, ette aikaantuota, eivät aikaantuota, ei aikaantuoteta

IMPERFECT INDICATIV

aikaantuotin, aikaantuotit, aikaantuotti, aikaantuotimme, aikaantuotitte, aikaantuottivat, aikaantuotettiin

en aikaantuottanut, et aikaantuottanut, ei aikaantuottanut, emme aikaantuottaneet, ette aikaantuottaneet, eivät aikaantuottaneet, ei aikaantuotettu

PERFECT INDICATIV

olen aikaantuottanut, olet aikaantuottanut, on aikaantuottanut, olemme aikaantuottaneet, olette aikaantuottaneet, ovat aikaantuottaneet, on aikaantuotettu

en ole aikaantuottanut, et ole aikaantuottanut, ei ole aikaantuottanut, emme ole aikaantuottaneet, ette ole aikaantuottaneet, eivät ole aikaantuottaneet, ei ole aikaantuotettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin aikaantuottanut, olit aikaantuottanut, oli aikaantuottanut, olimme aikaantuottaneet, olitte aikaantuottaneet, olivat aikaantuottaneet, oli aikaantuotettu

en ollut aikaantuottanut, et ollut aikaantuottanut, ei ollut aikaantuottanut, emme olleet aikaantuottaneet, ette olleet aikaantuottaneet, eivät olleet aikaantuottaneet, ei ollut aikaantuotettu

PREZENT IMPERATIV

-, aikaantuota, aikaantuottakoon, aikaantuottakaamme, aikaantuottakaa, aikaantuottakoot, aikaantuotettakoon

-, älä aikaantuota, älköön aikaantuottako, älkäämme aikaantuottako, älkää aikaantuottako, älkööt aikaantuottako, älköön aikaantuotettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon aikaantuottanut, -, -, olkoot aikaantuottaneet, olkoon aikaantuotettu

-, -, älköön olko aikaantuottanut, -, -, älkööt olko aikaantuottaneet, älköön olko aikaantuotettu

PREZENT CONDIȚIONAL

aikaantuottaisin, aikaantuottaisit, aikaantuottaisi, aikaantuottaisimme, aikaantuottaisitte, aikaantuottaisivat, aikaantuotettaisiin

en aikaantuottaisi, et aikaantuottaisi, ei aikaantuottaisi, emme aikaantuottaisi, ette aikaantuottaisi, eivät aikaantuottaisi, ei aikaantuotettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin aikaantuottanut, olisit aikaantuottanut, olisi aikaantuottanut, olisimme aikaantuottaneet, olisitte aikaantuottaneet, olisivat aikaantuottaneet, oltaisiin aikaantuotettu

en olisi aikaantuottanut, et olisi aikaantuottanut, ei olisi aikaantuottanut, emme olisi aikaantuottaneet, ette olisi aikaantuottaneet, eivät olisi aikaantuottaneet, ei olisi aikaantuotettu

PREZENT POTENȚIAL

aikaantuottanen, aikaantuottanet, aikaantuottanee, aikaantuottanemme, aikaantuottanette, aikaantuottanevat, aikaantuotettaneen

en aikaantuottane, et aikaantuottane, ei aikaantuottane, emme aikaantuottane, ette aikaantuottane, eivät aikaantuottane, ei aikaantuotettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen aikaantuottanut, lienet aikaantuottanut, lienee aikaantuottanut, lienemme aikaantuottaneet, lienette aikaantuottaneet, lienevät aikaantuottaneet, lienee aikaantuotettu

en liene aikaantuottanut, et liene aikaantuottanut, ei liene aikaantuottanut, emme liene aikaantuottaneet, ette liene aikaantuottaneet, eivät liene aikaantuottaneet, ei liene aikaantuotettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: aikaantuottaa    FORMA LUNGĂ: aikaantuottaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: aikaantuottaessa   INSTRUCTIV: aikaantuottaen  INESIV PASIV: aikaantuotettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: aikaantuottamaan   INESIV: aikaantuottamassa  ELATIV: aikaantuottamasta

ADESIV: aikaantuottamalla  ABESIV: aikaantuottamatta  INSTRUCTIV: aikaantuottaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: aikaantuottaminen   PARTITIV: aikaantuottaminen

INFINITIVUL CINCI: aikaantuottamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: aikaantuottava  (gen. aikaantuottavan)   PASIV: aikaantuotettava   (gen. aikaantuotettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: aikaantuottanut                          PASIV: aikaantuotettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: aikaantuottaja (pl.gen. aikaantuottajien)  ADJECTIV NEGATIV: aikaantuottamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): aikaantuotus

 

 

aivastuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

aivastutan, aivastutat, aivastuttaa, aivastutamme, aivastutatte, aivastuttavat, aivastutetaan

en aivastuta, et aivastuta, ei aivastuta, emme aivastuta, ette aivastuta, eivät aivastuta, ei aivastuteta

IMPERFECT INDICATIV

aivastutin, aivastutit, aivastutti, aivastutimme, aivastutitte, aivastuttivat, aivastutettiin

en aivastuttanut, et aivastuttanut, ei aivastuttanut, emme aivastuttaneet, ette aivastuttaneet, eivät aivastuttaneet, ei aivastutettu

PERFECT INDICATIV

olen aivastuttanut, olet aivastuttanut, on aivastuttanut, olemme aivastuttaneet, olette aivastuttaneet, ovat aivastuttaneet, on aivastutettu

en ole aivastuttanut, et ole aivastuttanut, ei ole aivastuttanut, emme ole aivastuttaneet, ette ole aivastuttaneet, eivät ole aivastuttaneet, ei ole aivastutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin aivastuttanut, olit aivastuttanut, oli aivastuttanut, olimme aivastuttaneet, olitte aivastuttaneet, olivat aivastuttaneet, oli aivastutettu

en ollut aivastuttanut, et ollut aivastuttanut, ei ollut aivastuttanut, emme olleet aivastuttaneet, ette olleet aivastuttaneet, eivät olleet aivastuttaneet, ei ollut aivastutettu

PREZENT IMPERATIV

-, aivastuta, aivastuttakoon, aivastuttakaamme, aivastuttakaa, aivastuttakoot, aivastutettakoon

-, älä aivastuta, älköön aivastuttako, älkäämme aivastuttako, älkää aivastuttako, älkööt aivastuttako, älköön aivastutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon aivastuttanut, -, -, olkoot aivastuttaneet, olkoon aivastutettu

-, -, älköön olko aivastuttanut, -, -, älkööt olko aivastuttaneet, älköön olko aivastutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

aivastuttaisin, aivastuttaisit, aivastuttaisi, aivastuttaisimme, aivastuttaisitte, aivastuttaisivat, aivastutettaisiin

en aivastuttaisi, et aivastuttaisi, ei aivastuttaisi, emme aivastuttaisi, ette aivastuttaisi, eivät aivastuttaisi, ei aivastutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin aivastuttanut, olisit aivastuttanut, olisi aivastuttanut, olisimme aivastuttaneet, olisitte aivastuttaneet, olisivat aivastuttaneet, oltaisiin aivastutettu

en olisi aivastuttanut, et olisi aivastuttanut, ei olisi aivastuttanut, emme olisi aivastuttaneet, ette olisi aivastuttaneet, eivät olisi aivastuttaneet, ei olisi aivastutettu

PREZENT POTENȚIAL

aivastuttanen, aivastuttanet, aivastuttanee, aivastuttanemme, aivastuttanette, aivastuttanevat, aivastutettaneen

en aivastuttane, et aivastuttane, ei aivastuttane, emme aivastuttane, ette aivastuttane, eivät aivastuttane, ei aivastutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen aivastuttanut, lienet aivastuttanut, lienee aivastuttanut, lienemme aivastuttaneet, lienette aivastuttaneet, lienevät aivastuttaneet, lienee aivastutettu

en liene aivastuttanut, et liene aivastuttanut, ei liene aivastuttanut, emme liene aivastuttaneet, ette liene aivastuttaneet, eivät liene aivastuttaneet, ei liene aivastutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: aivastuttaa    FORMA LUNGĂ: aivastuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: aivastuttaessa   INSTRUCTIV: aivastuttaen  INESIV PASIV: aivastutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: aivastuttamaan   INESIV: aivastuttamassa  ELATIV: aivastuttamasta

ADESIV: aivastuttamalla  ABESIV: aivastuttamatta  INSTRUCTIV: aivastuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: aivastuttaminen   PARTITIV: aivastuttaminen

INFINITIVUL CINCI: aivastuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: aivastuttava  (gen. aivastuttavan)   PASIV: aivastutettava   (gen. aivastutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: aivastuttanut                        PASIV: aivastutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: aivastuttaja (pl.gen. aivastuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: aivastuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): aivastutus

 

ajoittaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

ajoitan, ajoitat, ajoittaa, ajoitamme, ajoitatte, ajoittavat, ajoitetaan

en ajoita, et ajoita, ei ajoita, emme ajoita, ette ajoita, eivät ajoita, ei ajoiteta

IMPERFECT INDICATIV

ajoitin, ajoitit, ajoitti, ajoitimme, ajoititte, ajoittivat, ajoitettiin

en ajoittanut, et ajoittanut, ei ajoittanut, emme ajoittaneet, ette ajoittaneet, eivät ajoittaneet, ei ajoitettu

PERFECT INDICATIV

olen ajoittanut, olet ajoittanut, on ajoittanut, olemme ajoittaneet, olette ajoittaneet, ovat ajoittaneet, on ajoitettu

en ole ajoittanut, et ole ajoittanut, ei ole ajoittanut, emme ole ajoittaneet, ette ole ajoittaneet, eivät ole ajoittaneet, ei ole ajoitettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin ajoittanut, olit ajoittanut, oli ajoittanut, olimme ajoittaneet, olitte ajoittaneet, olivat ajoittaneet, oli ajoitettu

en ollut ajoittanut, et ollut ajoittanut, ei ollut ajoittanut, emme olleet ajoittaneet, ette olleet ajoittaneet, eivät olleet ajoittaneet, ei ollut ajoitettu

PREZENT IMPERATIV

-, ajoita, ajoittakoon, ajoittakaamme, ajoittakaa, ajoittakoot, ajoitettakoon

-, älä ajoita, älköön ajoittako, älkäämme ajoittako, älkää ajoittako, älkööt ajoittako, älköön ajoitettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon ajoittanut, -, -, olkoot ajoittaneet, olkoon ajoitettu

-, -, älköön olko ajoittanut, -, -, älkööt olko ajoittaneet, älköön olko ajoitettu

PREZENT CONDIȚIONAL

ajoittaisin, ajoittaisit, ajoittaisi, ajoittaisimme, ajoittaisitte, ajoittaisivat, ajoitettaisiin

en ajoittaisi, et ajoittaisi, ei ajoittaisi, emme ajoittaisi, ette ajoittaisi, eivät ajoittaisi, ei ajoitettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin ajoittanut, olisit ajoittanut, olisi ajoittanut, olisimme ajoittaneet, olisitte ajoittaneet, olisivat ajoittaneet, oltaisiin ajoitettu

en olisi ajoittanut, et olisi ajoittanut, ei olisi ajoittanut, emme olisi ajoittaneet, ette olisi ajoittaneet, eivät olisi ajoittaneet, ei olisi ajoitettu

PREZENT POTENȚIAL

ajoittanen, ajoittanet, ajoittanee, ajoittanemme, ajoittanette, ajoittanevat, ajoitettaneen

en ajoittane, et ajoittane, ei ajoittane, emme ajoittane, ette ajoittane, eivät ajoittane, ei ajoitettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen ajoittanut, lienet ajoittanut, lienee ajoittanut, lienemme ajoittaneet, lienette ajoittaneet, lienevät ajoittaneet, lienee ajoitettu

en liene ajoittanut, et liene ajoittanut, ei liene ajoittanut, emme liene ajoittaneet, ette liene ajoittaneet, eivät liene ajoittaneet, ei liene ajoitettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: ajoittaa    FORMA LUNGĂ: ajoittaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: ajoittaessa   INSTRUCTIV: ajoittaen  INESIV PASIV: ajoitettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: ajoittamaan   INESIV: ajoittamassa  ELATIV: ajoittamasta

ADESIV: ajoittamalla  ABESIV: ajoittamatta  INSTRUCTIV: ajoittaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: ajoittaminen   PARTITIV: ajoittaminen

INFINITIVUL CINCI: ajoittamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: ajoittava  (gen. ajoittavan)   PASIV: ajoitettava   (gen. ajoitettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: ajoittanut                     PASIV: ajoitettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: ajoittaja (pl.gen. ajoittajien)  ADJECTIV NEGATIV: ajoittamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): ajoitus

 

 

alittaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

alitan, alitat, alittaa, alitamme, alitatte, alittavat, alitetaan

en alita, et alita, ei alita, emme alita, ette alita, eivät alita, ei aliteta

IMPERFECT INDICATIV

alitin, alitit, alitti, alitimme, alititte, alittivat, alitettiin

en alittanut, et alittanut, ei alittanut, emme alittaneet, ette alittaneet, eivät alittaneet, ei alitettu

PERFECT INDICATIV

olen alittanut, olet alittanut, on alittanut, olemme alittaneet, olette alittaneet, ovat alittaneet, on alitettu

en ole alittanut, et ole alittanut, ei ole alittanut, emme ole alittaneet, ette ole alittaneet, eivät ole alittaneet, ei ole alitettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin alittanut, olit alittanut, oli alittanut, olimme alittaneet, olitte alittaneet, olivat alittaneet, oli alitettu

en ollut alittanut, et ollut alittanut, ei ollut alittanut, emme olleet alittaneet, ette olleet alittaneet, eivät olleet alittaneet, ei ollut alitettu

PREZENT IMPERATIV

-, alita, alittakoon, alittakaamme, alittakaa, alittakoot, alitettakoon

-, älä alita, älköön alittako, älkäämme alittako, älkää alittako, älkööt alittako, älköön alitettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon alittanut, -, -, olkoot alittaneet, olkoon alitettu

-, -, älköön olko alittanut, -, -, älkööt olko alittaneet, älköön olko alitettu

PREZENT CONDIȚIONAL

alittaisin, alittaisit, alittaisi, alittaisimme, alittaisitte, alittaisivat, alitettaisiin

en alittaisi, et alittaisi, ei alittaisi, emme alittaisi, ette alittaisi, eivät alittaisi, ei alitettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin alittanut, olisit alittanut, olisi alittanut, olisimme alittaneet, olisitte alittaneet, olisivat alittaneet, oltaisiin alitettu

en olisi alittanut, et olisi alittanut, ei olisi alittanut, emme olisi alittaneet, ette olisi alittaneet, eivät olisi alittaneet, ei olisi alitettu

PREZENT POTENȚIAL

alittanen, alittanet, alittanee, alittanemme, alittanette, alittanevat, alitettaneen

en alittane, et alittane, ei alittane, emme alittane, ette alittane, eivät alittane, ei alitettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen alittanut, lienet alittanut, lienee alittanut, lienemme alittaneet, lienette alittaneet, lienevät alittaneet, lienee alitettu

en liene alittanut, et liene alittanut, ei liene alittanut, emme liene alittaneet, ette liene alittaneet, eivät liene alittaneet, ei liene alitettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: alittaa    FORMA LUNGĂ: alittaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: alittaessa   INSTRUCTIV: alittaen  INESIV PASIV: alitettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: alittamaan   INESIV: alittamassa  ELATIV: alittamasta

ADESIV: alittamalla  ABESIV: alittamatta  INSTRUCTIV: alittaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: alittaminen   PARTITIV: alittaminen

INFINITIVUL CINCI: alittamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: alittava  (gen. alittavan)   PASIV: alitettava   (gen. alitettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: alittanut                    PASIV: alitettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: alittaja (pl.gen. alittajien)  ADJECTIV NEGATIV: alittamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): alitus

 

 

allekirjoittaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

allekirjoitan, allekirjoitat, allekirjoittaa, allekirjoitamme, allekirjoitatte, allekirjoittavat, allekirjoitetaan

en allekirjoita, et allekirjoita, ei allekirjoita, emme allekirjoita, ette allekirjoita, eivät allekirjoita, ei allekirjoiteta

IMPERFECT INDICATIV

allekirjoitin, allekirjoitit, allekirjoitti, allekirjoitimme, allekirjoititte, allekirjoittivat, allekirjoitettiin

en allekirjoittanut, et allekirjoittanut, ei allekirjoittanut, emme allekirjoittaneet, ette allekirjoittaneet, eivät allekirjoittaneet, ei allekirjoitettu

PERFECT INDICATIV

olen allekirjoittanut, olet allekirjoittanut, on allekirjoittanut, olemme allekirjoittaneet, olette allekirjoittaneet, ovat allekirjoittaneet, on allekirjoitettu

en ole allekirjoittanut, et ole allekirjoittanut, ei ole allekirjoittanut, emme ole allekirjoittaneet, ette ole allekirjoittaneet, eivät ole allekirjoittaneet, ei ole allekirjoitettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin allekirjoittanut, olit allekirjoittanut, oli allekirjoittanut, olimme allekirjoittaneet, olitte allekirjoittaneet, olivat allekirjoittaneet, oli allekirjoitettu

en ollut allekirjoittanut, et ollut allekirjoittanut, ei ollut allekirjoittanut, emme olleet allekirjoittaneet, ette olleet allekirjoittaneet, eivät olleet allekirjoittaneet, ei ollut allekirjoitettu

PREZENT IMPERATIV

-, allekirjoita, allekirjoittakoon, allekirjoittakaamme, allekirjoittakaa, allekirjoittakoot, allekirjoitettakoon

-, älä allekirjoita, älköön allekirjoittako, älkäämme allekirjoittako, älkää allekirjoittako, älkööt allekirjoittako, älköön allekirjoitettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon allekirjoittanut, -, -, olkoot allekirjoittaneet, olkoon allekirjoitettu

-, -, älköön olko allekirjoittanut, -, -, älkööt olko allekirjoittaneet, älköön olko allekirjoitettu

PREZENT CONDIȚIONAL

allekirjoittaisin, allekirjoittaisit, allekirjoittaisi, allekirjoittaisimme, allekirjoittaisitte, allekirjoittaisivat, allekirjoitettaisiin

en allekirjoittaisi, et allekirjoittaisi, ei allekirjoittaisi, emme allekirjoittaisi, ette allekirjoittaisi, eivät allekirjoittaisi, ei allekirjoitettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin allekirjoittanut, olisit allekirjoittanut, olisi allekirjoittanut, olisimme allekirjoittaneet, olisitte allekirjoittaneet, olisivat allekirjoittaneet, oltaisiin allekirjoitettu

en olisi allekirjoittanut, et olisi allekirjoittanut, ei olisi allekirjoittanut, emme olisi allekirjoittaneet, ette olisi allekirjoittaneet, eivät olisi allekirjoittaneet, ei olisi allekirjoitettu

PREZENT POTENȚIAL

allekirjoittanen, allekirjoittanet, allekirjoittanee, allekirjoittanemme, allekirjoittanette, allekirjoittanevat, allekirjoitettaneen

en allekirjoittane, et allekirjoittane, ei allekirjoittane, emme allekirjoittane, ette allekirjoittane, eivät allekirjoittane, ei allekirjoitettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen allekirjoittanut, lienet allekirjoittanut, lienee allekirjoittanut, lienemme allekirjoittaneet, lienette allekirjoittaneet, lienevät allekirjoittaneet, lienee allekirjoitettu

en liene allekirjoittanut, et liene allekirjoittanut, ei liene allekirjoittanut, emme liene allekirjoittaneet, ette liene allekirjoittaneet, eivät liene allekirjoittaneet, ei liene allekirjoitettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: allekirjoittaa    FORMA LUNGĂ: allekirjoittaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: allekirjoittaessa   INSTRUCTIV: allekirjoittaen  INESIV PASIV: allekirjoitettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: allekirjoittamaan   INESIV: allekirjoittamassa  ELATIV: allekirjoittamasta

ADESIV: allekirjoittamalla  ABESIV: allekirjoittamatta  INSTRUCTIV: allekirjoittaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: allekirjoittaminen   PARTITIV: allekirjoittaminen

INFINITIVUL CINCI: allekirjoittamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: allekirjoittava  (gen. allekirjoittavan)   PASIV: allekirjoitettava   (gen. allekirjoitettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: allekirjoittanut                           PASIV: allekirjoitettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: allekirjoittaja (pl.gen. allekirjoittajien)  ADJECTIV NEGATIV: allekirjoittamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): allekirjoitus

 

 

aloittaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

aloitan, aloitat, aloittaa, aloitamme, aloitatte, aloittavat, aloitetaan

en aloita, et aloita, ei aloita, emme aloita, ette aloita, eivät aloita, ei aloiteta

IMPERFECT INDICATIV

aloitin, aloitit, aloitti, aloitimme, aloititte, aloittivat, aloitettiin

en aloittanut, et aloittanut, ei aloittanut, emme aloittaneet, ette aloittaneet, eivät aloittaneet, ei aloitettu

PERFECT INDICATIV

olen aloittanut, olet aloittanut, on aloittanut, olemme aloittaneet, olette aloittaneet, ovat aloittaneet, on aloitettu

en ole aloittanut, et ole aloittanut, ei ole aloittanut, emme ole aloittaneet, ette ole aloittaneet, eivät ole aloittaneet, ei ole aloitettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin aloittanut, olit aloittanut, oli aloittanut, olimme aloittaneet, olitte aloittaneet, olivat aloittaneet, oli aloitettu

en ollut aloittanut, et ollut aloittanut, ei ollut aloittanut, emme olleet aloittaneet, ette olleet aloittaneet, eivät olleet aloittaneet, ei ollut aloitettu

PREZENT IMPERATIV

-, aloita, aloittakoon, aloittakaamme, aloittakaa, aloittakoot, aloitettakoon

-, älä aloita, älköön aloittako, älkäämme aloittako, älkää aloittako, älkööt aloittako, älköön aloitettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon aloittanut, -, -, olkoot aloittaneet, olkoon aloitettu

-, -, älköön olko aloittanut, -, -, älkööt olko aloittaneet, älköön olko aloitettu

PREZENT CONDIȚIONAL

aloittaisin, aloittaisit, aloittaisi, aloittaisimme, aloittaisitte, aloittaisivat, aloitettaisiin

en aloittaisi, et aloittaisi, ei aloittaisi, emme aloittaisi, ette aloittaisi, eivät aloittaisi, ei aloitettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin aloittanut, olisit aloittanut, olisi aloittanut, olisimme aloittaneet, olisitte aloittaneet, olisivat aloittaneet, oltaisiin aloitettu

en olisi aloittanut, et olisi aloittanut, ei olisi aloittanut, emme olisi aloittaneet, ette olisi aloittaneet, eivät olisi aloittaneet, ei olisi aloitettu

PREZENT POTENȚIAL

aloittanen, aloittanet, aloittanee, aloittanemme, aloittanette, aloittanevat, aloitettaneen

en aloittane, et aloittane, ei aloittane, emme aloittane, ette aloittane, eivät aloittane, ei aloitettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen aloittanut, lienet aloittanut, lienee aloittanut, lienemme aloittaneet, lienette aloittaneet, lienevät aloittaneet, lienee aloitettu

en liene aloittanut, et liene aloittanut, ei liene aloittanut, emme liene aloittaneet, ette liene aloittaneet, eivät liene aloittaneet, ei liene aloitettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: aloittaa    FORMA LUNGĂ: aloittaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: aloittaessa   INSTRUCTIV: aloittaen  INESIV PASIV: aloitettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: aloittamaan   INESIV: aloittamassa  ELATIV: aloittamasta

ADESIV: aloittamalla  ABESIV: aloittamatta  INSTRUCTIV: aloittaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: aloittaminen   PARTITIV: aloittaminen

INFINITIVUL CINCI: aloittamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: aloittava  (gen. aloittavan)   PASIV: aloitettava   (gen. aloitettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: aloittanut                     PASIV: aloitettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: aloittaja (pl.gen. aloittajien)  ADJECTIV NEGATIV: aloittamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): aloitus

 

 

ammottaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

ammotan, ammotat, ammottaa, ammotamme, ammotatte, ammottavat, ammotetaan

en ammota, et ammota, ei ammota, emme ammota, ette ammota, eivät ammota, ei ammoteta

IMPERFECT INDICATIV

ammotin, ammotit, ammotti, ammotimme, ammotitte, ammottivat, ammotettiin

en ammottanut, et ammottanut, ei ammottanut, emme ammottaneet, ette ammottaneet, eivät ammottaneet, ei ammotettu

PERFECT INDICATIV

olen ammottanut, olet ammottanut, on ammottanut, olemme ammottaneet, olette ammottaneet, ovat ammottaneet, on ammotettu

en ole ammottanut, et ole ammottanut, ei ole ammottanut, emme ole ammottaneet, ette ole ammottaneet, eivät ole ammottaneet, ei ole ammotettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin ammottanut, olit ammottanut, oli ammottanut, olimme ammottaneet, olitte ammottaneet, olivat ammottaneet, oli ammotettu

en ollut ammottanut, et ollut ammottanut, ei ollut ammottanut, emme olleet ammottaneet, ette olleet ammottaneet, eivät olleet ammottaneet, ei ollut ammotettu

PREZENT IMPERATIV

-, ammota, ammottakoon, ammottakaamme, ammottakaa, ammottakoot, ammotettakoon

-, älä ammota, älköön ammottako, älkäämme ammottako, älkää ammottako, älkööt ammottako, älköön ammotettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon ammottanut, -, -, olkoot ammottaneet, olkoon ammotettu

-, -, älköön olko ammottanut, -, -, älkööt olko ammottaneet, älköön olko ammotettu

PREZENT CONDIȚIONAL

ammottaisin, ammottaisit, ammottaisi, ammottaisimme, ammottaisitte, ammottaisivat, ammotettaisiin

en ammottaisi, et ammottaisi, ei ammottaisi, emme ammottaisi, ette ammottaisi, eivät ammottaisi, ei ammotettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin ammottanut, olisit ammottanut, olisi ammottanut, olisimme ammottaneet, olisitte ammottaneet, olisivat ammottaneet, oltaisiin ammotettu

en olisi ammottanut, et olisi ammottanut, ei olisi ammottanut, emme olisi ammottaneet, ette olisi ammottaneet, eivät olisi ammottaneet, ei olisi ammotettu

PREZENT POTENȚIAL

ammottanen, ammottanet, ammottanee, ammottanemme, ammottanette, ammottanevat, ammotettaneen

en ammottane, et ammottane, ei ammottane, emme ammottane, ette ammottane, eivät ammottane, ei ammotettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen ammottanut, lienet ammottanut, lienee ammottanut, lienemme ammottaneet, lienette ammottaneet, lienevät ammottaneet, lienee ammotettu

en liene ammottanut, et liene ammottanut, ei liene ammottanut, emme liene ammottaneet, ette liene ammottaneet, eivät liene ammottaneet, ei liene ammotettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: ammottaa    FORMA LUNGĂ: ammottaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: ammottaessa   INSTRUCTIV: ammottaen  INESIV PASIV: ammotettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: ammottamaan   INESIV: ammottamassa  ELATIV: ammottamasta

ADESIV: ammottamalla  ABESIV: ammottamatta  INSTRUCTIV: ammottaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: ammottaminen   PARTITIV: ammottaminen

INFINITIVUL CINCI: ammottamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: ammottava  (gen. ammottavan)   PASIV: ammotettava   (gen. ammotettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: ammottanut                     PASIV: ammotettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: ammottaja (pl.gen. ammottajien)  ADJECTIV NEGATIV: ammottamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): ammotus

 

 

armahtaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

armahdan, armahdat, armahtaa, armahdamme, armahdatte, armahtavat, armahdetaan

en armahda, et armahda, ei armahda, emme armahda, ette armahda, eivät armahda, ei armahdeta

IMPERFECT INDICATIV

armahdin, armahdit, armahti, armahdimme, armahditte, armahtivat, armahdettiin

en armahtanut, et armahtanut, ei armahtanut, emme armahtaneet, ette armahtaneet, eivät armahtaneet, ei armahdettu

PERFECT INDICATIV

olen armahtanut, olet armahtanut, on armahtanut, olemme armahtaneet, olette armahtaneet, ovat armahtaneet, on armahdettu

en ole armahtanut, et ole armahtanut, ei ole armahtanut, emme ole armahtaneet, ette ole armahtaneet, eivät ole armahtaneet, ei ole armahdettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin armahtanut, olit armahtanut, oli armahtanut, olimme armahtaneet, olitte armahtaneet, olivat armahtaneet, oli armahdettu

en ollut armahtanut, et ollut armahtanut, ei ollut armahtanut, emme olleet armahtaneet, ette olleet armahtaneet, eivät olleet armahtaneet, ei ollut armahdettu

PREZENT IMPERATIV

-, armahda, armahtakoon, armahtakaamme, armahtakaa, armahtakoot, armahdettakoon

-, älä armahda, älköön armahtako, älkäämme armahtako, älkää armahtako, älkööt armahtako, älköön armahdettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon armahtanut, -, -, olkoot armahtaneet, olkoon armahdettu

-, -, älköön olko armahtanut, -, -, älkööt olko armahtaneet, älköön olko armahdettu

PREZENT CONDIȚIONAL

armahtaisin, armahtaisit, armahtaisi, armahtaisimme, armahtaisitte, armahtaisivat, armahdettaisiin

en armahtaisi, et armahtaisi, ei armahtaisi, emme armahtaisi, ette armahtaisi, eivät armahtaisi, ei armahdettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin armahtanut, olisit armahtanut, olisi armahtanut, olisimme armahtaneet, olisitte armahtaneet, olisivat armahtaneet, oltaisiin armahdettu

en olisi armahtanut, et olisi armahtanut, ei olisi armahtanut, emme olisi armahtaneet, ette olisi armahtaneet, eivät olisi armahtaneet, ei olisi armahdettu

PREZENT POTENȚIAL

armahtanen, armahtanet, armahtanee, armahtanemme, armahtanette, armahtanevat, armahdettaneen

en armahtane, et armahtane, ei armahtane, emme armahtane, ette armahtane, eivät armahtane, ei armahdettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen armahtanut, lienet armahtanut, lienee armahtanut, lienemme armahtaneet, lienette armahtaneet, lienevät armahtaneet, lienee armahdettu

en liene armahtanut, et liene armahtanut, ei liene armahtanut, emme liene armahtaneet, ette liene armahtaneet, eivät liene armahtaneet, ei liene armahdettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: armahtaa    FORMA LUNGĂ: armahtaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: armahtaessa   INSTRUCTIV: armahtaen  INESIV PASIV: armahdettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: armahtamaan   INESIV: armahtamassa  ELATIV: armahtamasta

ADESIV: armahtamalla  ABESIV: armahtamatta  INSTRUCTIV: armahtaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: armahtaminen   PARTITIV: armahtaminen

INFINITIVUL CINCI: armahtamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: armahtava  (gen. armahtavan)   PASIV: armahdettava   (gen. armahdettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: armahtanut                     PASIV: armahdettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: armahtaja (pl.gen. armahtajien)  ADJECTIV NEGATIV: armahtamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): armahdus

 

 

arpeuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

arpeutan, arpeutat, arpeuttaa, arpeutamme, arpeutatte, arpeuttavat, arpeutetaan

en arpeuta, et arpeuta, ei arpeuta, emme arpeuta, ette arpeuta, eivät arpeuta, ei arpeuteta

IMPERFECT INDICATIV

arpeutin, arpeutit, arpeutti, arpeutimme, arpeutitte, arpeuttivat, arpeutettiin

en arpeuttanut, et arpeuttanut, ei arpeuttanut, emme arpeuttaneet, ette arpeuttaneet, eivät arpeuttaneet, ei arpeutettu

PERFECT INDICATIV

olen arpeuttanut, olet arpeuttanut, on arpeuttanut, olemme arpeuttaneet, olette arpeuttaneet, ovat arpeuttaneet, on arpeutettu

en ole arpeuttanut, et ole arpeuttanut, ei ole arpeuttanut, emme ole arpeuttaneet, ette ole arpeuttaneet, eivät ole arpeuttaneet, ei ole arpeutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin arpeuttanut, olit arpeuttanut, oli arpeuttanut, olimme arpeuttaneet, olitte arpeuttaneet, olivat arpeuttaneet, oli arpeutettu

en ollut arpeuttanut, et ollut arpeuttanut, ei ollut arpeuttanut, emme olleet arpeuttaneet, ette olleet arpeuttaneet, eivät olleet arpeuttaneet, ei ollut arpeutettu

PREZENT IMPERATIV

-, arpeuta, arpeuttakoon, arpeuttakaamme, arpeuttakaa, arpeuttakoot, arpeutettakoon

-, älä arpeuta, älköön arpeuttako, älkäämme arpeuttako, älkää arpeuttako, älkööt arpeuttako, älköön arpeutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon arpeuttanut, -, -, olkoot arpeuttaneet, olkoon arpeutettu

-, -, älköön olko arpeuttanut, -, -, älkööt olko arpeuttaneet, älköön olko arpeutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

arpeuttaisin, arpeuttaisit, arpeuttaisi, arpeuttaisimme, arpeuttaisitte, arpeuttaisivat, arpeutettaisiin

en arpeuttaisi, et arpeuttaisi, ei arpeuttaisi, emme arpeuttaisi, ette arpeuttaisi, eivät arpeuttaisi, ei arpeutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin arpeuttanut, olisit arpeuttanut, olisi arpeuttanut, olisimme arpeuttaneet, olisitte arpeuttaneet, olisivat arpeuttaneet, oltaisiin arpeutettu

en olisi arpeuttanut, et olisi arpeuttanut, ei olisi arpeuttanut, emme olisi arpeuttaneet, ette olisi arpeuttaneet, eivät olisi arpeuttaneet, ei olisi arpeutettu

PREZENT POTENȚIAL

arpeuttanen, arpeuttanet, arpeuttanee, arpeuttanemme, arpeuttanette, arpeuttanevat, arpeutettaneen

en arpeuttane, et arpeuttane, ei arpeuttane, emme arpeuttane, ette arpeuttane, eivät arpeuttane, ei arpeutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen arpeuttanut, lienet arpeuttanut, lienee arpeuttanut, lienemme arpeuttaneet, lienette arpeuttaneet, lienevät arpeuttaneet, lienee arpeutettu

en liene arpeuttanut, et liene arpeuttanut, ei liene arpeuttanut, emme liene arpeuttaneet, ette liene arpeuttaneet, eivät liene arpeuttaneet, ei liene arpeutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: arpeuttaa    FORMA LUNGĂ: arpeuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: arpeuttaessa   INSTRUCTIV: arpeuttaen  INESIV PASIV: arpeutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: arpeuttamaan   INESIV: arpeuttamassa  ELATIV: arpeuttamasta

ADESIV: arpeuttamalla  ABESIV: arpeuttamatta  INSTRUCTIV: arpeuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: arpeuttaminen   PARTITIV: arpeuttaminen

INFINITIVUL CINCI: arpeuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: arpeuttava  (gen. arpeuttavan)   PASIV: arpeutettava   (gen. arpeutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: arpeuttanut                      PASIV: arpeutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: arpeuttaja (pl.gen. arpeuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: arpeuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): arpeutus

 

 

arveluttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

arvelutan, arvelutat, arveluttaa, arvelutamme, arvelutatte, arveluttavat, arvelutetaan

en arveluta, et arveluta, ei arveluta, emme arveluta, ette arveluta, eivät arveluta, ei arveluteta

IMPERFECT INDICATIV

arvelutin, arvelutit, arvelutti, arvelutimme, arvelutitte, arveluttivat, arvelutettiin

en arveluttanut, et arveluttanut, ei arveluttanut, emme arveluttaneet, ette arveluttaneet, eivät arveluttaneet, ei arvelutettu

PERFECT INDICATIV

olen arveluttanut, olet arveluttanut, on arveluttanut, olemme arveluttaneet, olette arveluttaneet, ovat arveluttaneet, on arvelutettu

en ole arveluttanut, et ole arveluttanut, ei ole arveluttanut, emme ole arveluttaneet, ette ole arveluttaneet, eivät ole arveluttaneet, ei ole arvelutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin arveluttanut, olit arveluttanut, oli arveluttanut, olimme arveluttaneet, olitte arveluttaneet, olivat arveluttaneet, oli arvelutettu

en ollut arveluttanut, et ollut arveluttanut, ei ollut arveluttanut, emme olleet arveluttaneet, ette olleet arveluttaneet, eivät olleet arveluttaneet, ei ollut arvelutettu

PREZENT IMPERATIV

-, arveluta, arveluttakoon, arveluttakaamme, arveluttakaa, arveluttakoot, arvelutettakoon

-, älä arveluta, älköön arveluttako, älkäämme arveluttako, älkää arveluttako, älkööt arveluttako, älköön arvelutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon arveluttanut, -, -, olkoot arveluttaneet, olkoon arvelutettu

-, -, älköön olko arveluttanut, -, -, älkööt olko arveluttaneet, älköön olko arvelutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

arveluttaisin, arveluttaisit, arveluttaisi, arveluttaisimme, arveluttaisitte, arveluttaisivat, arvelutettaisiin

en arveluttaisi, et arveluttaisi, ei arveluttaisi, emme arveluttaisi, ette arveluttaisi, eivät arveluttaisi, ei arvelutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin arveluttanut, olisit arveluttanut, olisi arveluttanut, olisimme arveluttaneet, olisitte arveluttaneet, olisivat arveluttaneet, oltaisiin arvelutettu

en olisi arveluttanut, et olisi arveluttanut, ei olisi arveluttanut, emme olisi arveluttaneet, ette olisi arveluttaneet, eivät olisi arveluttaneet, ei olisi arvelutettu

PREZENT POTENȚIAL

arveluttanen, arveluttanet, arveluttanee, arveluttanemme, arveluttanette, arveluttanevat, arvelutettaneen

en arveluttane, et arveluttane, ei arveluttane, emme arveluttane, ette arveluttane, eivät arveluttane, ei arvelutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen arveluttanut, lienet arveluttanut, lienee arveluttanut, lienemme arveluttaneet, lienette arveluttaneet, lienevät arveluttaneet, lienee arvelutettu

en liene arveluttanut, et liene arveluttanut, ei liene arveluttanut, emme liene arveluttaneet, ette liene arveluttaneet, eivät liene arveluttaneet, ei liene arvelutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: arveluttaa    FORMA LUNGĂ: arveluttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: arveluttaessa   INSTRUCTIV: arveluttaen  INESIV PASIV: arvelutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: arveluttamaan   INESIV: arveluttamassa  ELATIV: arveluttamasta

ADESIV: arveluttamalla  ABESIV: arveluttamatta  INSTRUCTIV: arveluttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: arveluttaminen   PARTITIV: arveluttaminen

INFINITIVUL CINCI: arveluttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: arveluttava  (gen. arveluttavan)   PASIV: arvelutettava   (gen. arvelutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: arveluttanut                       PASIV: arvelutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: arveluttaja (pl.gen. arveluttajien)  ADJECTIV NEGATIV: arveluttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): arvelutus

 

 

asemakaavoittaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

asemakaavoitan, asemakaavoitat, asemakaavoittaa, asemakaavoitamme, asemakaavoitatte, asemakaavoittavat, asemakaavoitetaan

en asemakaavoita, et asemakaavoita, ei asemakaavoita, emme asemakaavoita, ette asemakaavoita, eivät asemakaavoita, ei asemakaavoiteta

IMPERFECT INDICATIV

asemakaavoitin, asemakaavoitit, asemakaavoitti, asemakaavoitimme, asemakaavoititte, asemakaavoittivat, asemakaavoitettiin

en asemakaavoittanut, et asemakaavoittanut, ei asemakaavoittanut, emme asemakaavoittaneet, ette asemakaavoittaneet, eivät asemakaavoittaneet, ei asemakaavoitettu

PERFECT INDICATIV

olen asemakaavoittanut, olet asemakaavoittanut, on asemakaavoittanut, olemme asemakaavoittaneet, olette asemakaavoittaneet, ovat asemakaavoittaneet, on asemakaavoitettu

en ole asemakaavoittanut, et ole asemakaavoittanut, ei ole asemakaavoittanut, emme ole asemakaavoittaneet, ette ole asemakaavoittaneet, eivät ole asemakaavoittaneet, ei ole asemakaavoitettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin asemakaavoittanut, olit asemakaavoittanut, oli asemakaavoittanut, olimme asemakaavoittaneet, olitte asemakaavoittaneet, olivat asemakaavoittaneet, oli asemakaavoitettu

en ollut asemakaavoittanut, et ollut asemakaavoittanut, ei ollut asemakaavoittanut, emme olleet asemakaavoittaneet, ette olleet asemakaavoittaneet, eivät olleet asemakaavoittaneet, ei ollut asemakaavoitettu

PREZENT IMPERATIV

-, asemakaavoita, asemakaavoittakoon, asemakaavoittakaamme, asemakaavoittakaa, asemakaavoittakoot, asemakaavoitettakoon

-, älä asemakaavoita, älköön asemakaavoittako, älkäämme asemakaavoittako, älkää asemakaavoittako, älkööt asemakaavoittako, älköön asemakaavoitettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon asemakaavoittanut, -, -, olkoot asemakaavoittaneet, olkoon asemakaavoitettu

-, -, älköön olko asemakaavoittanut, -, -, älkööt olko asemakaavoittaneet, älköön olko asemakaavoitettu

PREZENT CONDIȚIONAL

asemakaavoittaisin, asemakaavoittaisit, asemakaavoittaisi, asemakaavoittaisimme, asemakaavoittaisitte, asemakaavoittaisivat, asemakaavoitettaisiin

en asemakaavoittaisi, et asemakaavoittaisi, ei asemakaavoittaisi, emme asemakaavoittaisi, ette asemakaavoittaisi, eivät asemakaavoittaisi, ei asemakaavoitettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin asemakaavoittanut, olisit asemakaavoittanut, olisi asemakaavoittanut, olisimme asemakaavoittaneet, olisitte asemakaavoittaneet, olisivat asemakaavoittaneet, oltaisiin asemakaavoitettu

en olisi asemakaavoittanut, et olisi asemakaavoittanut, ei olisi asemakaavoittanut, emme olisi asemakaavoittaneet, ette olisi asemakaavoittaneet, eivät olisi asemakaavoittaneet, ei olisi asemakaavoitettu

PREZENT POTENȚIAL

asemakaavoittanen, asemakaavoittanet, asemakaavoittanee, asemakaavoittanemme, asemakaavoittanette, asemakaavoittanevat, asemakaavoitettaneen

en asemakaavoittane, et asemakaavoittane, ei asemakaavoittane, emme asemakaavoittane, ette asemakaavoittane, eivät asemakaavoittane, ei asemakaavoitettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen asemakaavoittanut, lienet asemakaavoittanut, lienee asemakaavoittanut, lienemme asemakaavoittaneet, lienette asemakaavoittaneet, lienevät asemakaavoittaneet, lienee asemakaavoitettu

en liene asemakaavoittanut, et liene asemakaavoittanut, ei liene asemakaavoittanut, emme liene asemakaavoittaneet, ette liene asemakaavoittaneet, eivät liene asemakaavoittaneet, ei liene asemakaavoitettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: asemakaavoittaa    FORMA LUNGĂ: asemakaavoittaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: asemakaavoittaessa   INSTRUCTIV: asemakaavoittaen  INESIV PASIV: asemakaavoitettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: asemakaavoittamaan   INESIV: asemakaavoittamassa  ELATIV: asemakaavoittamasta

ADESIV: asemakaavoittamalla  ABESIV: asemakaavoittamatta  INSTRUCTIV: asemakaavoittaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: asemakaavoittaminen   PARTITIV: asemakaavoittaminen

INFINITIVUL CINCI: asemakaavoittamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: asemakaavoittava  (gen. asemakaavoittavan)   PASIV: asemakaavoitettava   (gen. asemakaavoitettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: asemakaavoittanut                            PASIV: asemakaavoitettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: asemakaavoittaja (pl.gen. asemakaavoittajien)  ADJECTIV NEGATIV: asemakaavoittamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): asemakaavoitus

 

 

asettaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

asetan, asetat, asettaa, asetamme, asetatte, asettavat, asetetaan

en aseta, et aseta, ei aseta, emme aseta, ette aseta, eivät aseta, ei aseteta

IMPERFECT INDICATIV

asetin, asetit, asetti, asetimme, asetitte, asettivat, asetettiin

en asettanut, et asettanut, ei asettanut, emme asettaneet, ette asettaneet, eivät asettaneet, ei asetettu

PERFECT INDICATIV

olen asettanut, olet asettanut, on asettanut, olemme asettaneet, olette asettaneet, ovat asettaneet, on asetettu

en ole asettanut, et ole asettanut, ei ole asettanut, emme ole asettaneet, ette ole asettaneet, eivät ole asettaneet, ei ole asetettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin asettanut, olit asettanut, oli asettanut, olimme asettaneet, olitte asettaneet, olivat asettaneet, oli asetettu

en ollut asettanut, et ollut asettanut, ei ollut asettanut, emme olleet asettaneet, ette olleet asettaneet, eivät olleet asettaneet, ei ollut asetettu

PREZENT IMPERATIV

-, aseta, asettakoon, asettakaamme, asettakaa, asettakoot, asetettakoon

-, älä aseta, älköön asettako, älkäämme asettako, älkää asettako, älkööt asettako, älköön asetettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon asettanut, -, -, olkoot asettaneet, olkoon asetettu

-, -, älköön olko asettanut, -, -, älkööt olko asettaneet, älköön olko asetettu

PREZENT CONDIȚIONAL

asettaisin, asettaisit, asettaisi, asettaisimme, asettaisitte, asettaisivat, asetettaisiin

en asettaisi, et asettaisi, ei asettaisi, emme asettaisi, ette asettaisi, eivät asettaisi, ei asetettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin asettanut, olisit asettanut, olisi asettanut, olisimme asettaneet, olisitte asettaneet, olisivat asettaneet, oltaisiin asetettu

en olisi asettanut, et olisi asettanut, ei olisi asettanut, emme olisi asettaneet, ette olisi asettaneet, eivät olisi asettaneet, ei olisi asetettu

PREZENT POTENȚIAL

asettanen, asettanet, asettanee, asettanemme, asettanette, asettanevat, asetettaneen

en asettane, et asettane, ei asettane, emme asettane, ette asettane, eivät asettane, ei asetettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen asettanut, lienet asettanut, lienee asettanut, lienemme asettaneet, lienette asettaneet, lienevät asettaneet, lienee asetettu

en liene asettanut, et liene asettanut, ei liene asettanut, emme liene asettaneet, ette liene asettaneet, eivät liene asettaneet, ei liene asetettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: asettaa    FORMA LUNGĂ: asettaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: asettaessa   INSTRUCTIV: asettaen  INESIV PASIV: asetettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: asettamaan   INESIV: asettamassa  ELATIV: asettamasta

ADESIV: asettamalla  ABESIV: asettamatta  INSTRUCTIV: asettaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: asettaminen   PARTITIV: asettaminen

INFINITIVUL CINCI: asettamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: asettava  (gen. asettavan)   PASIV: asetettava   (gen. asetettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: asettanut                    PASIV: asetettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: asettaja (pl.gen. asettajien)  ADJECTIV NEGATIV: asettamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): asetus

 

 

askarruttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

askarrutan, askarrutat, askarruttaa, askarrutamme, askarrutatte, askarruttavat, askarrutetaan

en askarruta, et askarruta, ei askarruta, emme askarruta, ette askarruta, eivät askarruta, ei askarruteta

IMPERFECT INDICATIV

askarrutin, askarrutit, askarrutti, askarrutimme, askarrutitte, askarruttivat, askarrutettiin

en askarruttanut, et askarruttanut, ei askarruttanut, emme askarruttaneet, ette askarruttaneet, eivät askarruttaneet, ei askarrutettu

PERFECT INDICATIV

olen askarruttanut, olet askarruttanut, on askarruttanut, olemme askarruttaneet, olette askarruttaneet, ovat askarruttaneet, on askarrutettu

en ole askarruttanut, et ole askarruttanut, ei ole askarruttanut, emme ole askarruttaneet, ette ole askarruttaneet, eivät ole askarruttaneet, ei ole askarrutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin askarruttanut, olit askarruttanut, oli askarruttanut, olimme askarruttaneet, olitte askarruttaneet, olivat askarruttaneet, oli askarrutettu

en ollut askarruttanut, et ollut askarruttanut, ei ollut askarruttanut, emme olleet askarruttaneet, ette olleet askarruttaneet, eivät olleet askarruttaneet, ei ollut askarrutettu

PREZENT IMPERATIV

-, askarruta, askarruttakoon, askarruttakaamme, askarruttakaa, askarruttakoot, askarrutettakoon

-, älä askarruta, älköön askarruttako, älkäämme askarruttako, älkää askarruttako, älkööt askarruttako, älköön askarrutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon askarruttanut, -, -, olkoot askarruttaneet, olkoon askarrutettu

-, -, älköön olko askarruttanut, -, -, älkööt olko askarruttaneet, älköön olko askarrutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

askarruttaisin, askarruttaisit, askarruttaisi, askarruttaisimme, askarruttaisitte, askarruttaisivat, askarrutettaisiin

en askarruttaisi, et askarruttaisi, ei askarruttaisi, emme askarruttaisi, ette askarruttaisi, eivät askarruttaisi, ei askarrutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin askarruttanut, olisit askarruttanut, olisi askarruttanut, olisimme askarruttaneet, olisitte askarruttaneet, olisivat askarruttaneet, oltaisiin askarrutettu

en olisi askarruttanut, et olisi askarruttanut, ei olisi askarruttanut, emme olisi askarruttaneet, ette olisi askarruttaneet, eivät olisi askarruttaneet, ei olisi askarrutettu

PREZENT POTENȚIAL

askarruttanen, askarruttanet, askarruttanee, askarruttanemme, askarruttanette, askarruttanevat, askarrutettaneen

en askarruttane, et askarruttane, ei askarruttane, emme askarruttane, ette askarruttane, eivät askarruttane, ei askarrutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen askarruttanut, lienet askarruttanut, lienee askarruttanut, lienemme askarruttaneet, lienette askarruttaneet, lienevät askarruttaneet, lienee askarrutettu

en liene askarruttanut, et liene askarruttanut, ei liene askarruttanut, emme liene askarruttaneet, ette liene askarruttaneet, eivät liene askarruttaneet, ei liene askarrutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: askarruttaa    FORMA LUNGĂ: askarruttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: askarruttaessa   INSTRUCTIV: askarruttaen  INESIV PASIV: askarrutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: askarruttamaan   INESIV: askarruttamassa  ELATIV: askarruttamasta

ADESIV: askarruttamalla  ABESIV: askarruttamatta  INSTRUCTIV: askarruttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: askarruttaminen   PARTITIV: askarruttaminen

INFINITIVUL CINCI: askarruttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: askarruttava  (gen. askarruttavan)   PASIV: askarrutettava   (gen. askarrutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: askarruttanut                        PASIV: askarrutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: askarruttaja (pl.gen. askarruttajien)  ADJECTIV NEGATIV: askarruttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): askarrutus

 

 

astuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

astutan, astutat, astuttaa, astutamme, astutatte, astuttavat, astutetaan

en astuta, et astuta, ei astuta, emme astuta, ette astuta, eivät astuta, ei astuteta

IMPERFECT INDICATIV

astutin, astutit, astutti, astutimme, astutitte, astuttivat, astutettiin

en astuttanut, et astuttanut, ei astuttanut, emme astuttaneet, ette astuttaneet, eivät astuttaneet, ei astutettu

PERFECT INDICATIV

olen astuttanut, olet astuttanut, on astuttanut, olemme astuttaneet, olette astuttaneet, ovat astuttaneet, on astutettu

en ole astuttanut, et ole astuttanut, ei ole astuttanut, emme ole astuttaneet, ette ole astuttaneet, eivät ole astuttaneet, ei ole astutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin astuttanut, olit astuttanut, oli astuttanut, olimme astuttaneet, olitte astuttaneet, olivat astuttaneet, oli astutettu

en ollut astuttanut, et ollut astuttanut, ei ollut astuttanut, emme olleet astuttaneet, ette olleet astuttaneet, eivät olleet astuttaneet, ei ollut astutettu

PREZENT IMPERATIV

-, astuta, astuttakoon, astuttakaamme, astuttakaa, astuttakoot, astutettakoon

-, älä astuta, älköön astuttako, älkäämme astuttako, älkää astuttako, älkööt astuttako, älköön astutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon astuttanut, -, -, olkoot astuttaneet, olkoon astutettu

-, -, älköön olko astuttanut, -, -, älkööt olko astuttaneet, älköön olko astutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

astuttaisin, astuttaisit, astuttaisi, astuttaisimme, astuttaisitte, astuttaisivat, astutettaisiin

en astuttaisi, et astuttaisi, ei astuttaisi, emme astuttaisi, ette astuttaisi, eivät astuttaisi, ei astutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin astuttanut, olisit astuttanut, olisi astuttanut, olisimme astuttaneet, olisitte astuttaneet, olisivat astuttaneet, oltaisiin astutettu

en olisi astuttanut, et olisi astuttanut, ei olisi astuttanut, emme olisi astuttaneet, ette olisi astuttaneet, eivät olisi astuttaneet, ei olisi astutettu

PREZENT POTENȚIAL

astuttanen, astuttanet, astuttanee, astuttanemme, astuttanette, astuttanevat, astutettaneen

en astuttane, et astuttane, ei astuttane, emme astuttane, ette astuttane, eivät astuttane, ei astutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen astuttanut, lienet astuttanut, lienee astuttanut, lienemme astuttaneet, lienette astuttaneet, lienevät astuttaneet, lienee astutettu

en liene astuttanut, et liene astuttanut, ei liene astuttanut, emme liene astuttaneet, ette liene astuttaneet, eivät liene astuttaneet, ei liene astutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: astuttaa    FORMA LUNGĂ: astuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: astuttaessa   INSTRUCTIV: astuttaen  INESIV PASIV: astutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: astuttamaan   INESIV: astuttamassa  ELATIV: astuttamasta

ADESIV: astuttamalla  ABESIV: astuttamatta  INSTRUCTIV: astuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: astuttaminen   PARTITIV: astuttaminen

INFINITIVUL CINCI: astuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: astuttava  (gen. astuttavan)   PASIV: astutettava   (gen. astutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: astuttanut                     PASIV: astutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: astuttaja (pl.gen. astuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: astuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): astutus

 

 

asuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

asutan, asutat, asuttaa, asutamme, asutatte, asuttavat, asutetaan

en asuta, et asuta, ei asuta, emme asuta, ette asuta, eivät asuta, ei asuteta

IMPERFECT INDICATIV

asutin, asutit, asutti, asutimme, asutitte, asuttivat, asutettiin

en asuttanut, et asuttanut, ei asuttanut, emme asuttaneet, ette asuttaneet, eivät asuttaneet, ei asutettu

PERFECT INDICATIV

olen asuttanut, olet asuttanut, on asuttanut, olemme asuttaneet, olette asuttaneet, ovat asuttaneet, on asutettu

en ole asuttanut, et ole asuttanut, ei ole asuttanut, emme ole asuttaneet, ette ole asuttaneet, eivät ole asuttaneet, ei ole asutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin asuttanut, olit asuttanut, oli asuttanut, olimme asuttaneet, olitte asuttaneet, olivat asuttaneet, oli asutettu

en ollut asuttanut, et ollut asuttanut, ei ollut asuttanut, emme olleet asuttaneet, ette olleet asuttaneet, eivät olleet asuttaneet, ei ollut asutettu

PREZENT IMPERATIV

-, asuta, asuttakoon, asuttakaamme, asuttakaa, asuttakoot, asutettakoon

-, älä asuta, älköön asuttako, älkäämme asuttako, älkää asuttako, älkööt asuttako, älköön asutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon asuttanut, -, -, olkoot asuttaneet, olkoon asutettu

-, -, älköön olko asuttanut, -, -, älkööt olko asuttaneet, älköön olko asutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

asuttaisin, asuttaisit, asuttaisi, asuttaisimme, asuttaisitte, asuttaisivat, asutettaisiin

en asuttaisi, et asuttaisi, ei asuttaisi, emme asuttaisi, ette asuttaisi, eivät asuttaisi, ei asutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin asuttanut, olisit asuttanut, olisi asuttanut, olisimme asuttaneet, olisitte asuttaneet, olisivat asuttaneet, oltaisiin asutettu

en olisi asuttanut, et olisi asuttanut, ei olisi asuttanut, emme olisi asuttaneet, ette olisi asuttaneet, eivät olisi asuttaneet, ei olisi asutettu

PREZENT POTENȚIAL

asuttanen, asuttanet, asuttanee, asuttanemme, asuttanette, asuttanevat, asutettaneen

en asuttane, et asuttane, ei asuttane, emme asuttane, ette asuttane, eivät asuttane, ei asutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen asuttanut, lienet asuttanut, lienee asuttanut, lienemme asuttaneet, lienette asuttaneet, lienevät asuttaneet, lienee asutettu

en liene asuttanut, et liene asuttanut, ei liene asuttanut, emme liene asuttaneet, ette liene asuttaneet, eivät liene asuttaneet, ei liene asutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: asuttaa    FORMA LUNGĂ: asuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: asuttaessa   INSTRUCTIV: asuttaen  INESIV PASIV: asutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: asuttamaan   INESIV: asuttamassa  ELATIV: asuttamasta

ADESIV: asuttamalla  ABESIV: asuttamatta  INSTRUCTIV: asuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: asuttaminen   PARTITIV: asuttaminen

INFINITIVUL CINCI: asuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: asuttava  (gen. asuttavan)   PASIV: asutettava   (gen. asutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: asuttanut                    PASIV: asutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: asuttaja (pl.gen. asuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: asuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): asutus

 

 

autioittaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

autioitan, autioitat, autioittaa, autioitamme, autioitatte, autioittavat, autioitetaan

en autioita, et autioita, ei autioita, emme autioita, ette autioita, eivät autioita, ei autioiteta

IMPERFECT INDICATIV

autioitin, autioitit, autioitti, autioitimme, autioititte, autioittivat, autioitettiin

en autioittanut, et autioittanut, ei autioittanut, emme autioittaneet, ette autioittaneet, eivät autioittaneet, ei autioitettu

PERFECT INDICATIV

olen autioittanut, olet autioittanut, on autioittanut, olemme autioittaneet, olette autioittaneet, ovat autioittaneet, on autioitettu

en ole autioittanut, et ole autioittanut, ei ole autioittanut, emme ole autioittaneet, ette ole autioittaneet, eivät ole autioittaneet, ei ole autioitettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin autioittanut, olit autioittanut, oli autioittanut, olimme autioittaneet, olitte autioittaneet, olivat autioittaneet, oli autioitettu

en ollut autioittanut, et ollut autioittanut, ei ollut autioittanut, emme olleet autioittaneet, ette olleet autioittaneet, eivät olleet autioittaneet, ei ollut autioitettu

PREZENT IMPERATIV

-, autioita, autioittakoon, autioittakaamme, autioittakaa, autioittakoot, autioitettakoon

-, älä autioita, älköön autioittako, älkäämme autioittako, älkää autioittako, älkööt autioittako, älköön autioitettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon autioittanut, -, -, olkoot autioittaneet, olkoon autioitettu

-, -, älköön olko autioittanut, -, -, älkööt olko autioittaneet, älköön olko autioitettu

PREZENT CONDIȚIONAL

autioittaisin, autioittaisit, autioittaisi, autioittaisimme, autioittaisitte, autioittaisivat, autioitettaisiin

en autioittaisi, et autioittaisi, ei autioittaisi, emme autioittaisi, ette autioittaisi, eivät autioittaisi, ei autioitettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin autioittanut, olisit autioittanut, olisi autioittanut, olisimme autioittaneet, olisitte autioittaneet, olisivat autioittaneet, oltaisiin autioitettu

en olisi autioittanut, et olisi autioittanut, ei olisi autioittanut, emme olisi autioittaneet, ette olisi autioittaneet, eivät olisi autioittaneet, ei olisi autioitettu

PREZENT POTENȚIAL

autioittanen, autioittanet, autioittanee, autioittanemme, autioittanette, autioittanevat, autioitettaneen

en autioittane, et autioittane, ei autioittane, emme autioittane, ette autioittane, eivät autioittane, ei autioitettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen autioittanut, lienet autioittanut, lienee autioittanut, lienemme autioittaneet, lienette autioittaneet, lienevät autioittaneet, lienee autioitettu

en liene autioittanut, et liene autioittanut, ei liene autioittanut, emme liene autioittaneet, ette liene autioittaneet, eivät liene autioittaneet, ei liene autioitettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: autioittaa    FORMA LUNGĂ: autioittaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: autioittaessa   INSTRUCTIV: autioittaen  INESIV PASIV: autioitettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: autioittamaan   INESIV: autioittamassa  ELATIV: autioittamasta

ADESIV: autioittamalla  ABESIV: autioittamatta  INSTRUCTIV: autioittaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: autioittaminen   PARTITIV: autioittaminen

INFINITIVUL CINCI: autioittamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: autioittava  (gen. autioittavan)   PASIV: autioitettava   (gen. autioitettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: autioittanut                       PASIV: autioitettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: autioittaja (pl.gen. autioittajien)  ADJECTIV NEGATIV: autioittamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): autioitus

 

 

autuuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

autuutan, autuutat, autuuttaa, autuutamme, autuutatte, autuuttavat, autuutetaan

en autuuta, et autuuta, ei autuuta, emme autuuta, ette autuuta, eivät autuuta, ei autuuteta

IMPERFECT INDICATIV

autuutin, autuutit, autuutti, autuutimme, autuutitte, autuuttivat, autuutettiin

en autuuttanut, et autuuttanut, ei autuuttanut, emme autuuttaneet, ette autuuttaneet, eivät autuuttaneet, ei autuutettu

PERFECT INDICATIV

olen autuuttanut, olet autuuttanut, on autuuttanut, olemme autuuttaneet, olette autuuttaneet, ovat autuuttaneet, on autuutettu

en ole autuuttanut, et ole autuuttanut, ei ole autuuttanut, emme ole autuuttaneet, ette ole autuuttaneet, eivät ole autuuttaneet, ei ole autuutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin autuuttanut, olit autuuttanut, oli autuuttanut, olimme autuuttaneet, olitte autuuttaneet, olivat autuuttaneet, oli autuutettu

en ollut autuuttanut, et ollut autuuttanut, ei ollut autuuttanut, emme olleet autuuttaneet, ette olleet autuuttaneet, eivät olleet autuuttaneet, ei ollut autuutettu

PREZENT IMPERATIV

-, autuuta, autuuttakoon, autuuttakaamme, autuuttakaa, autuuttakoot, autuutettakoon

-, älä autuuta, älköön autuuttako, älkäämme autuuttako, älkää autuuttako, älkööt autuuttako, älköön autuutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon autuuttanut, -, -, olkoot autuuttaneet, olkoon autuutettu

-, -, älköön olko autuuttanut, -, -, älkööt olko autuuttaneet, älköön olko autuutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

autuuttaisin, autuuttaisit, autuuttaisi, autuuttaisimme, autuuttaisitte, autuuttaisivat, autuutettaisiin

en autuuttaisi, et autuuttaisi, ei autuuttaisi, emme autuuttaisi, ette autuuttaisi, eivät autuuttaisi, ei autuutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin autuuttanut, olisit autuuttanut, olisi autuuttanut, olisimme autuuttaneet, olisitte autuuttaneet, olisivat autuuttaneet, oltaisiin autuutettu

en olisi autuuttanut, et olisi autuuttanut, ei olisi autuuttanut, emme olisi autuuttaneet, ette olisi autuuttaneet, eivät olisi autuuttaneet, ei olisi autuutettu

PREZENT POTENȚIAL

autuuttanen, autuuttanet, autuuttanee, autuuttanemme, autuuttanette, autuuttanevat, autuutettaneen

en autuuttane, et autuuttane, ei autuuttane, emme autuuttane, ette autuuttane, eivät autuuttane, ei autuutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen autuuttanut, lienet autuuttanut, lienee autuuttanut, lienemme autuuttaneet, lienette autuuttaneet, lienevät autuuttaneet, lienee autuutettu

en liene autuuttanut, et liene autuuttanut, ei liene autuuttanut, emme liene autuuttaneet, ette liene autuuttaneet, eivät liene autuuttaneet, ei liene autuutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: autuuttaa    FORMA LUNGĂ: autuuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: autuuttaessa   INSTRUCTIV: autuuttaen  INESIV PASIV: autuutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: autuuttamaan   INESIV: autuuttamassa  ELATIV: autuuttamasta

ADESIV: autuuttamalla  ABESIV: autuuttamatta  INSTRUCTIV: autuuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: autuuttaminen   PARTITIV: autuuttaminen

INFINITIVUL CINCI: autuuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: autuuttava  (gen. autuuttavan)   PASIV: autuutettava   (gen. autuutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: autuuttanut                      PASIV: autuutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: autuuttaja (pl.gen. autuuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: autuuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): autuutus

 

 

edesauttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

edesautan, edesautat, edesauttaa, edesautamme, edesautatte, edesauttavat, edesautetaan

en edesauta, et edesauta, ei edesauta, emme edesauta, ette edesauta, eivät edesauta, ei edesauteta

IMPERFECT INDICATIV

edesautin, edesautit, edesautti, edesautimme, edesautitte, edesauttivat, edesautettiin

en edesauttanut, et edesauttanut, ei edesauttanut, emme edesauttaneet, ette edesauttaneet, eivät edesauttaneet, ei edesautettu

PERFECT INDICATIV

olen edesauttanut, olet edesauttanut, on edesauttanut, olemme edesauttaneet, olette edesauttaneet, ovat edesauttaneet, on edesautettu

en ole edesauttanut, et ole edesauttanut, ei ole edesauttanut, emme ole edesauttaneet, ette ole edesauttaneet, eivät ole edesauttaneet, ei ole edesautettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin edesauttanut, olit edesauttanut, oli edesauttanut, olimme edesauttaneet, olitte edesauttaneet, olivat edesauttaneet, oli edesautettu

en ollut edesauttanut, et ollut edesauttanut, ei ollut edesauttanut, emme olleet edesauttaneet, ette olleet edesauttaneet, eivät olleet edesauttaneet, ei ollut edesautettu

PREZENT IMPERATIV

-, edesauta, edesauttakoon, edesauttakaamme, edesauttakaa, edesauttakoot, edesautettakoon

-, älä edesauta, älköön edesauttako, älkäämme edesauttako, älkää edesauttako, älkööt edesauttako, älköön edesautettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon edesauttanut, -, -, olkoot edesauttaneet, olkoon edesautettu

-, -, älköön olko edesauttanut, -, -, älkööt olko edesauttaneet, älköön olko edesautettu

PREZENT CONDIȚIONAL

edesauttaisin, edesauttaisit, edesauttaisi, edesauttaisimme, edesauttaisitte, edesauttaisivat, edesautettaisiin

en edesauttaisi, et edesauttaisi, ei edesauttaisi, emme edesauttaisi, ette edesauttaisi, eivät edesauttaisi, ei edesautettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin edesauttanut, olisit edesauttanut, olisi edesauttanut, olisimme edesauttaneet, olisitte edesauttaneet, olisivat edesauttaneet, oltaisiin edesautettu

en olisi edesauttanut, et olisi edesauttanut, ei olisi edesauttanut, emme olisi edesauttaneet, ette olisi edesauttaneet, eivät olisi edesauttaneet, ei olisi edesautettu

PREZENT POTENȚIAL

edesauttanen, edesauttanet, edesauttanee, edesauttanemme, edesauttanette, edesauttanevat, edesautettaneen

en edesauttane, et edesauttane, ei edesauttane, emme edesauttane, ette edesauttane, eivät edesauttane, ei edesautettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen edesauttanut, lienet edesauttanut, lienee edesauttanut, lienemme edesauttaneet, lienette edesauttaneet, lienevät edesauttaneet, lienee edesautettu

en liene edesauttanut, et liene edesauttanut, ei liene edesauttanut, emme liene edesauttaneet, ette liene edesauttaneet, eivät liene edesauttaneet, ei liene edesautettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: edesauttaa    FORMA LUNGĂ: edesauttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: edesauttaessa   INSTRUCTIV: edesauttaen  INESIV PASIV: edesautettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: edesauttamaan   INESIV: edesauttamassa  ELATIV: edesauttamasta

ADESIV: edesauttamalla  ABESIV: edesauttamatta  INSTRUCTIV: edesauttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: edesauttaminen   PARTITIV: edesauttaminen

INFINITIVUL CINCI: edesauttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: edesauttava  (gen. edesauttavan)   PASIV: edesautettava   (gen. edesautettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: edesauttanut                       PASIV: edesautettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: edesauttaja (pl.gen. edesauttajien)  ADJECTIV NEGATIV: edesauttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): edesautus

 

 

ehdottaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

ehdotan, ehdotat, ehdottaa, ehdotamme, ehdotatte, ehdottavat, ehdotetaan

en ehdota, et ehdota, ei ehdota, emme ehdota, ette ehdota, eivät ehdota, ei ehdoteta

IMPERFECT INDICATIV

ehdotin, ehdotit, ehdotti, ehdotimme, ehdotitte, ehdottivat, ehdotettiin

en ehdottanut, et ehdottanut, ei ehdottanut, emme ehdottaneet, ette ehdottaneet, eivät ehdottaneet, ei ehdotettu

PERFECT INDICATIV

olen ehdottanut, olet ehdottanut, on ehdottanut, olemme ehdottaneet, olette ehdottaneet, ovat ehdottaneet, on ehdotettu

en ole ehdottanut, et ole ehdottanut, ei ole ehdottanut, emme ole ehdottaneet, ette ole ehdottaneet, eivät ole ehdottaneet, ei ole ehdotettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin ehdottanut, olit ehdottanut, oli ehdottanut, olimme ehdottaneet, olitte ehdottaneet, olivat ehdottaneet, oli ehdotettu

en ollut ehdottanut, et ollut ehdottanut, ei ollut ehdottanut, emme olleet ehdottaneet, ette olleet ehdottaneet, eivät olleet ehdottaneet, ei ollut ehdotettu

PREZENT IMPERATIV

-, ehdota, ehdottakoon, ehdottakaamme, ehdottakaa, ehdottakoot, ehdotettakoon

-, älä ehdota, älköön ehdottako, älkäämme ehdottako, älkää ehdottako, älkööt ehdottako, älköön ehdotettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon ehdottanut, -, -, olkoot ehdottaneet, olkoon ehdotettu

-, -, älköön olko ehdottanut, -, -, älkööt olko ehdottaneet, älköön olko ehdotettu

PREZENT CONDIȚIONAL

ehdottaisin, ehdottaisit, ehdottaisi, ehdottaisimme, ehdottaisitte, ehdottaisivat, ehdotettaisiin

en ehdottaisi, et ehdottaisi, ei ehdottaisi, emme ehdottaisi, ette ehdottaisi, eivät ehdottaisi, ei ehdotettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin ehdottanut, olisit ehdottanut, olisi ehdottanut, olisimme ehdottaneet, olisitte ehdottaneet, olisivat ehdottaneet, oltaisiin ehdotettu

en olisi ehdottanut, et olisi ehdottanut, ei olisi ehdottanut, emme olisi ehdottaneet, ette olisi ehdottaneet, eivät olisi ehdottaneet, ei olisi ehdotettu

PREZENT POTENȚIAL

ehdottanen, ehdottanet, ehdottanee, ehdottanemme, ehdottanette, ehdottanevat, ehdotettaneen

en ehdottane, et ehdottane, ei ehdottane, emme ehdottane, ette ehdottane, eivät ehdottane, ei ehdotettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen ehdottanut, lienet ehdottanut, lienee ehdottanut, lienemme ehdottaneet, lienette ehdottaneet, lienevät ehdottaneet, lienee ehdotettu

en liene ehdottanut, et liene ehdottanut, ei liene ehdottanut, emme liene ehdottaneet, ette liene ehdottaneet, eivät liene ehdottaneet, ei liene ehdotettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: ehdottaa    FORMA LUNGĂ: ehdottaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: ehdottaessa   INSTRUCTIV: ehdottaen  INESIV PASIV: ehdotettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: ehdottamaan   INESIV: ehdottamassa  ELATIV: ehdottamasta

ADESIV: ehdottamalla  ABESIV: ehdottamatta  INSTRUCTIV: ehdottaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: ehdottaminen   PARTITIV: ehdottaminen

INFINITIVUL CINCI: ehdottamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: ehdottava  (gen. ehdottavan)   PASIV: ehdotettava   (gen. ehdotettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: ehdottanut                     PASIV: ehdotettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: ehdottaja (pl.gen. ehdottajien)  ADJECTIV NEGATIV: ehdottamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): ehdotus

 

 

elostuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

elostutan, elostutat, elostuttaa, elostutamme, elostutatte, elostuttavat, elostutetaan

en elostuta, et elostuta, ei elostuta, emme elostuta, ette elostuta, eivät elostuta, ei elostuteta

IMPERFECT INDICATIV

elostutin, elostutit, elostutti, elostutimme, elostutitte, elostuttivat, elostutettiin

en elostuttanut, et elostuttanut, ei elostuttanut, emme elostuttaneet, ette elostuttaneet, eivät elostuttaneet, ei elostutettu

PERFECT INDICATIV

olen elostuttanut, olet elostuttanut, on elostuttanut, olemme elostuttaneet, olette elostuttaneet, ovat elostuttaneet, on elostutettu

en ole elostuttanut, et ole elostuttanut, ei ole elostuttanut, emme ole elostuttaneet, ette ole elostuttaneet, eivät ole elostuttaneet, ei ole elostutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin elostuttanut, olit elostuttanut, oli elostuttanut, olimme elostuttaneet, olitte elostuttaneet, olivat elostuttaneet, oli elostutettu

en ollut elostuttanut, et ollut elostuttanut, ei ollut elostuttanut, emme olleet elostuttaneet, ette olleet elostuttaneet, eivät olleet elostuttaneet, ei ollut elostutettu

PREZENT IMPERATIV

-, elostuta, elostuttakoon, elostuttakaamme, elostuttakaa, elostuttakoot, elostutettakoon

-, älä elostuta, älköön elostuttako, älkäämme elostuttako, älkää elostuttako, älkööt elostuttako, älköön elostutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon elostuttanut, -, -, olkoot elostuttaneet, olkoon elostutettu

-, -, älköön olko elostuttanut, -, -, älkööt olko elostuttaneet, älköön olko elostutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

elostuttaisin, elostuttaisit, elostuttaisi, elostuttaisimme, elostuttaisitte, elostuttaisivat, elostutettaisiin

en elostuttaisi, et elostuttaisi, ei elostuttaisi, emme elostuttaisi, ette elostuttaisi, eivät elostuttaisi, ei elostutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin elostuttanut, olisit elostuttanut, olisi elostuttanut, olisimme elostuttaneet, olisitte elostuttaneet, olisivat elostuttaneet, oltaisiin elostutettu

en olisi elostuttanut, et olisi elostuttanut, ei olisi elostuttanut, emme olisi elostuttaneet, ette olisi elostuttaneet, eivät olisi elostuttaneet, ei olisi elostutettu

PREZENT POTENȚIAL

elostuttanen, elostuttanet, elostuttanee, elostuttanemme, elostuttanette, elostuttanevat, elostutettaneen

en elostuttane, et elostuttane, ei elostuttane, emme elostuttane, ette elostuttane, eivät elostuttane, ei elostutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen elostuttanut, lienet elostuttanut, lienee elostuttanut, lienemme elostuttaneet, lienette elostuttaneet, lienevät elostuttaneet, lienee elostutettu

en liene elostuttanut, et liene elostuttanut, ei liene elostuttanut, emme liene elostuttaneet, ette liene elostuttaneet, eivät liene elostuttaneet, ei liene elostutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: elostuttaa    FORMA LUNGĂ: elostuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: elostuttaessa   INSTRUCTIV: elostuttaen  INESIV PASIV: elostutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: elostuttamaan   INESIV: elostuttamassa  ELATIV: elostuttamasta

ADESIV: elostuttamalla  ABESIV: elostuttamatta  INSTRUCTIV: elostuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: elostuttaminen   PARTITIV: elostuttaminen

INFINITIVUL CINCI: elostuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: elostuttava  (gen. elostuttavan)   PASIV: elostutettava   (gen. elostutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: elostuttanut                       PASIV: elostutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: elostuttaja (pl.gen. elostuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: elostuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): elostutus

 

 

epuuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

epuutan, epuutat, epuuttaa, epuutamme, epuutatte, epuuttavat, epuutetaan

en epuuta, et epuuta, ei epuuta, emme epuuta, ette epuuta, eivät epuuta, ei epuuteta

IMPERFECT INDICATIV

epuutin, epuutit, epuutti, epuutimme, epuutitte, epuuttivat, epuutettiin

en epuuttanut, et epuuttanut, ei epuuttanut, emme epuuttaneet, ette epuuttaneet, eivät epuuttaneet, ei epuutettu

PERFECT INDICATIV

olen epuuttanut, olet epuuttanut, on epuuttanut, olemme epuuttaneet, olette epuuttaneet, ovat epuuttaneet, on epuutettu

en ole epuuttanut, et ole epuuttanut, ei ole epuuttanut, emme ole epuuttaneet, ette ole epuuttaneet, eivät ole epuuttaneet, ei ole epuutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin epuuttanut, olit epuuttanut, oli epuuttanut, olimme epuuttaneet, olitte epuuttaneet, olivat epuuttaneet, oli epuutettu

en ollut epuuttanut, et ollut epuuttanut, ei ollut epuuttanut, emme olleet epuuttaneet, ette olleet epuuttaneet, eivät olleet epuuttaneet, ei ollut epuutettu

PREZENT IMPERATIV

-, epuuta, epuuttakoon, epuuttakaamme, epuuttakaa, epuuttakoot, epuutettakoon

-, älä epuuta, älköön epuuttako, älkäämme epuuttako, älkää epuuttako, älkööt epuuttako, älköön epuutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon epuuttanut, -, -, olkoot epuuttaneet, olkoon epuutettu

-, -, älköön olko epuuttanut, -, -, älkööt olko epuuttaneet, älköön olko epuutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

epuuttaisin, epuuttaisit, epuuttaisi, epuuttaisimme, epuuttaisitte, epuuttaisivat, epuutettaisiin

en epuuttaisi, et epuuttaisi, ei epuuttaisi, emme epuuttaisi, ette epuuttaisi, eivät epuuttaisi, ei epuutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin epuuttanut, olisit epuuttanut, olisi epuuttanut, olisimme epuuttaneet, olisitte epuuttaneet, olisivat epuuttaneet, oltaisiin epuutettu

en olisi epuuttanut, et olisi epuuttanut, ei olisi epuuttanut, emme olisi epuuttaneet, ette olisi epuuttaneet, eivät olisi epuuttaneet, ei olisi epuutettu

PREZENT POTENȚIAL

epuuttanen, epuuttanet, epuuttanee, epuuttanemme, epuuttanette, epuuttanevat, epuutettaneen

en epuuttane, et epuuttane, ei epuuttane, emme epuuttane, ette epuuttane, eivät epuuttane, ei epuutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen epuuttanut, lienet epuuttanut, lienee epuuttanut, lienemme epuuttaneet, lienette epuuttaneet, lienevät epuuttaneet, lienee epuutettu

en liene epuuttanut, et liene epuuttanut, ei liene epuuttanut, emme liene epuuttaneet, ette liene epuuttaneet, eivät liene epuuttaneet, ei liene epuutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: epuuttaa    FORMA LUNGĂ: epuuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: epuuttaessa   INSTRUCTIV: epuuttaen  INESIV PASIV: epuutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: epuuttamaan   INESIV: epuuttamassa  ELATIV: epuuttamasta

ADESIV: epuuttamalla  ABESIV: epuuttamatta  INSTRUCTIV: epuuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: epuuttaminen   PARTITIV: epuuttaminen

INFINITIVUL CINCI: epuuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: epuuttava  (gen. epuuttavan)   PASIV: epuutettava   (gen. epuutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: epuuttanut                     PASIV: epuutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: epuuttaja (pl.gen. epuuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: epuuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): epuutus

 

 

erottaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

erotan, erotat, erottaa, erotamme, erotatte, erottavat, erotetaan

en erota, et erota, ei erota, emme erota, ette erota, eivät erota, ei eroteta

IMPERFECT INDICATIV

erotin, erotit, erotti, erotimme, erotitte, erottivat, erotettiin

en erottanut, et erottanut, ei erottanut, emme erottaneet, ette erottaneet, eivät erottaneet, ei erotettu

PERFECT INDICATIV

olen erottanut, olet erottanut, on erottanut, olemme erottaneet, olette erottaneet, ovat erottaneet, on erotettu

en ole erottanut, et ole erottanut, ei ole erottanut, emme ole erottaneet, ette ole erottaneet, eivät ole erottaneet, ei ole erotettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin erottanut, olit erottanut, oli erottanut, olimme erottaneet, olitte erottaneet, olivat erottaneet, oli erotettu

en ollut erottanut, et ollut erottanut, ei ollut erottanut, emme olleet erottaneet, ette olleet erottaneet, eivät olleet erottaneet, ei ollut erotettu

PREZENT IMPERATIV

-, erota, erottakoon, erottakaamme, erottakaa, erottakoot, erotettakoon

-, älä erota, älköön erottako, älkäämme erottako, älkää erottako, älkööt erottako, älköön erotettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon erottanut, -, -, olkoot erottaneet, olkoon erotettu

-, -, älköön olko erottanut, -, -, älkööt olko erottaneet, älköön olko erotettu

PREZENT CONDIȚIONAL

erottaisin, erottaisit, erottaisi, erottaisimme, erottaisitte, erottaisivat, erotettaisiin

en erottaisi, et erottaisi, ei erottaisi, emme erottaisi, ette erottaisi, eivät erottaisi, ei erotettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin erottanut, olisit erottanut, olisi erottanut, olisimme erottaneet, olisitte erottaneet, olisivat erottaneet, oltaisiin erotettu

en olisi erottanut, et olisi erottanut, ei olisi erottanut, emme olisi erottaneet, ette olisi erottaneet, eivät olisi erottaneet, ei olisi erotettu

PREZENT POTENȚIAL

erottanen, erottanet, erottanee, erottanemme, erottanette, erottanevat, erotettaneen

en erottane, et erottane, ei erottane, emme erottane, ette erottane, eivät erottane, ei erotettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen erottanut, lienet erottanut, lienee erottanut, lienemme erottaneet, lienette erottaneet, lienevät erottaneet, lienee erotettu

en liene erottanut, et liene erottanut, ei liene erottanut, emme liene erottaneet, ette liene erottaneet, eivät liene erottaneet, ei liene erotettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: erottaa    FORMA LUNGĂ: erottaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: erottaessa   INSTRUCTIV: erottaen  INESIV PASIV: erotettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: erottamaan   INESIV: erottamassa  ELATIV: erottamasta

ADESIV: erottamalla  ABESIV: erottamatta  INSTRUCTIV: erottaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: erottaminen   PARTITIV: erottaminen

INFINITIVUL CINCI: erottamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: erottava  (gen. erottavan)   PASIV: erotettava   (gen. erotettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: erottanut                    PASIV: erotettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: erottaja (pl.gen. erottajien)  ADJECTIV NEGATIV: erottamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): erotus

 

 

etsintäkuuluttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

etsintäkuulutan, etsintäkuulutat, etsintäkuuluttaa, etsintäkuulutamme, etsintäkuulutatte, etsintäkuuluttavat, etsintäkuulutetaan

en etsintäkuuluta, et etsintäkuuluta, ei etsintäkuuluta, emme etsintäkuuluta, ette etsintäkuuluta, eivät etsintäkuuluta, ei etsintäkuuluteta

IMPERFECT INDICATIV

etsintäkuulutin, etsintäkuulutit, etsintäkuulutti, etsintäkuulutimme, etsintäkuulutitte, etsintäkuuluttivat, etsintäkuulutettiin

en etsintäkuuluttanut, et etsintäkuuluttanut, ei etsintäkuuluttanut, emme etsintäkuuluttaneet, ette etsintäkuuluttaneet, eivät etsintäkuuluttaneet, ei etsintäkuulutettu

PERFECT INDICATIV

olen etsintäkuuluttanut, olet etsintäkuuluttanut, on etsintäkuuluttanut, olemme etsintäkuuluttaneet, olette etsintäkuuluttaneet, ovat etsintäkuuluttaneet, on etsintäkuulutettu

en ole etsintäkuuluttanut, et ole etsintäkuuluttanut, ei ole etsintäkuuluttanut, emme ole etsintäkuuluttaneet, ette ole etsintäkuuluttaneet, eivät ole etsintäkuuluttaneet, ei ole etsintäkuulutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin etsintäkuuluttanut, olit etsintäkuuluttanut, oli etsintäkuuluttanut, olimme etsintäkuuluttaneet, olitte etsintäkuuluttaneet, olivat etsintäkuuluttaneet, oli etsintäkuulutettu

en ollut etsintäkuuluttanut, et ollut etsintäkuuluttanut, ei ollut etsintäkuuluttanut, emme olleet etsintäkuuluttaneet, ette olleet etsintäkuuluttaneet, eivät olleet etsintäkuuluttaneet, ei ollut etsintäkuulutettu

PREZENT IMPERATIV

-, etsintäkuuluta, etsintäkuuluttakoon, etsintäkuuluttakaamme, etsintäkuuluttakaa, etsintäkuuluttakoot, etsintäkuulutettakoon

-, älä etsintäkuuluta, älköön etsintäkuuluttako, älkäämme etsintäkuuluttako, älkää etsintäkuuluttako, älkööt etsintäkuuluttako, älköön etsintäkuulutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon etsintäkuuluttanut, -, -, olkoot etsintäkuuluttaneet, olkoon etsintäkuulutettu

-, -, älköön olko etsintäkuuluttanut, -, -, älkööt olko etsintäkuuluttaneet, älköön olko etsintäkuulutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

etsintäkuuluttaisin, etsintäkuuluttaisit, etsintäkuuluttaisi, etsintäkuuluttaisimme, etsintäkuuluttaisitte, etsintäkuuluttaisivat, etsintäkuulutettaisiin

en etsintäkuuluttaisi, et etsintäkuuluttaisi, ei etsintäkuuluttaisi, emme etsintäkuuluttaisi, ette etsintäkuuluttaisi, eivät etsintäkuuluttaisi, ei etsintäkuulutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin etsintäkuuluttanut, olisit etsintäkuuluttanut, olisi etsintäkuuluttanut, olisimme etsintäkuuluttaneet, olisitte etsintäkuuluttaneet, olisivat etsintäkuuluttaneet, oltaisiin etsintäkuulutettu

en olisi etsintäkuuluttanut, et olisi etsintäkuuluttanut, ei olisi etsintäkuuluttanut, emme olisi etsintäkuuluttaneet, ette olisi etsintäkuuluttaneet, eivät olisi etsintäkuuluttaneet, ei olisi etsintäkuulutettu

PREZENT POTENȚIAL

etsintäkuuluttanen, etsintäkuuluttanet, etsintäkuuluttanee, etsintäkuuluttanemme, etsintäkuuluttanette, etsintäkuuluttanevat, etsintäkuulutettaneen

en etsintäkuuluttane, et etsintäkuuluttane, ei etsintäkuuluttane, emme etsintäkuuluttane, ette etsintäkuuluttane, eivät etsintäkuuluttane, ei etsintäkuulutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen etsintäkuuluttanut, lienet etsintäkuuluttanut, lienee etsintäkuuluttanut, lienemme etsintäkuuluttaneet, lienette etsintäkuuluttaneet, lienevät etsintäkuuluttaneet, lienee etsintäkuulutettu

en liene etsintäkuuluttanut, et liene etsintäkuuluttanut, ei liene etsintäkuuluttanut, emme liene etsintäkuuluttaneet, ette liene etsintäkuuluttaneet, eivät liene etsintäkuuluttaneet, ei liene etsintäkuulutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: etsintäkuuluttaa    FORMA LUNGĂ: etsintäkuuluttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: etsintäkuuluttaessa   INSTRUCTIV: etsintäkuuluttaen  INESIV PASIV: etsintäkuulutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: etsintäkuuluttamaan   INESIV: etsintäkuuluttamassa  ELATIV: etsintäkuuluttamasta

ADESIV: etsintäkuuluttamalla  ABESIV: etsintäkuuluttamatta  INSTRUCTIV: etsintäkuuluttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: etsintäkuuluttaminen   PARTITIV: etsintäkuuluttaminen

INFINITIVUL CINCI: etsintäkuuluttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: etsintäkuuluttava  (gen. etsintäkuuluttavan)   PASIV: etsintäkuulutettava   (gen. etsintäkuulutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: etsintäkuuluttanut                             PASIV: etsintäkuulutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: etsintäkuuluttaja (pl.gen. etsintäkuuluttajien)  ADJECTIV NEGATIV: etsintäkuuluttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): etsintäkuulutus

 

 

fluorittaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

fluoritan, fluoritat, fluorittaa, fluoritamme, fluoritatte, fluorittavat, fluoritetaan

en fluorita, et fluorita, ei fluorita, emme fluorita, ette fluorita, eivät fluorita, ei fluoriteta

IMPERFECT INDICATIV

fluoritin, fluoritit, fluoritti, fluoritimme, fluorititte, fluorittivat, fluoritettiin

en fluorittanut, et fluorittanut, ei fluorittanut, emme fluorittaneet, ette fluorittaneet, eivät fluorittaneet, ei fluoritettu

PERFECT INDICATIV

olen fluorittanut, olet fluorittanut, on fluorittanut, olemme fluorittaneet, olette fluorittaneet, ovat fluorittaneet, on fluoritettu

en ole fluorittanut, et ole fluorittanut, ei ole fluorittanut, emme ole fluorittaneet, ette ole fluorittaneet, eivät ole fluorittaneet, ei ole fluoritettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin fluorittanut, olit fluorittanut, oli fluorittanut, olimme fluorittaneet, olitte fluorittaneet, olivat fluorittaneet, oli fluoritettu

en ollut fluorittanut, et ollut fluorittanut, ei ollut fluorittanut, emme olleet fluorittaneet, ette olleet fluorittaneet, eivät olleet fluorittaneet, ei ollut fluoritettu

PREZENT IMPERATIV

-, fluorita, fluorittakoon, fluorittakaamme, fluorittakaa, fluorittakoot, fluoritettakoon

-, älä fluorita, älköön fluorittako, älkäämme fluorittako, älkää fluorittako, älkööt fluorittako, älköön fluoritettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon fluorittanut, -, -, olkoot fluorittaneet, olkoon fluoritettu

-, -, älköön olko fluorittanut, -, -, älkööt olko fluorittaneet, älköön olko fluoritettu

PREZENT CONDIȚIONAL

fluorittaisin, fluorittaisit, fluorittaisi, fluorittaisimme, fluorittaisitte, fluorittaisivat, fluoritettaisiin

en fluorittaisi, et fluorittaisi, ei fluorittaisi, emme fluorittaisi, ette fluorittaisi, eivät fluorittaisi, ei fluoritettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin fluorittanut, olisit fluorittanut, olisi fluorittanut, olisimme fluorittaneet, olisitte fluorittaneet, olisivat fluorittaneet, oltaisiin fluoritettu

en olisi fluorittanut, et olisi fluorittanut, ei olisi fluorittanut, emme olisi fluorittaneet, ette olisi fluorittaneet, eivät olisi fluorittaneet, ei olisi fluoritettu

PREZENT POTENȚIAL

fluorittanen, fluorittanet, fluorittanee, fluorittanemme, fluorittanette, fluorittanevat, fluoritettaneen

en fluorittane, et fluorittane, ei fluorittane, emme fluorittane, ette fluorittane, eivät fluorittane, ei fluoritettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen fluorittanut, lienet fluorittanut, lienee fluorittanut, lienemme fluorittaneet, lienette fluorittaneet, lienevät fluorittaneet, lienee fluoritettu

en liene fluorittanut, et liene fluorittanut, ei liene fluorittanut, emme liene fluorittaneet, ette liene fluorittaneet, eivät liene fluorittaneet, ei liene fluoritettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: fluorittaa    FORMA LUNGĂ: fluorittaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: fluorittaessa   INSTRUCTIV: fluorittaen  INESIV PASIV: fluoritettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: fluorittamaan   INESIV: fluorittamassa  ELATIV: fluorittamasta

ADESIV: fluorittamalla  ABESIV: fluorittamatta  INSTRUCTIV: fluorittaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: fluorittaminen   PARTITIV: fluorittaminen

INFINITIVUL CINCI: fluorittamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: fluorittava  (gen. fluorittavan)   PASIV: fluoritettava   (gen. fluoritettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: fluorittanut                       PASIV: fluoritettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: fluorittaja (pl.gen. fluorittajien)  ADJECTIV NEGATIV: fluorittamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): fluoritus

 

 

haaroittaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

haaroitan, haaroitat, haaroittaa, haaroitamme, haaroitatte, haaroittavat, haaroitetaan

en haaroita, et haaroita, ei haaroita, emme haaroita, ette haaroita, eivät haaroita, ei haaroiteta

IMPERFECT INDICATIV

haaroitin, haaroitit, haaroitti, haaroitimme, haaroititte, haaroittivat, haaroitettiin

en haaroittanut, et haaroittanut, ei haaroittanut, emme haaroittaneet, ette haaroittaneet, eivät haaroittaneet, ei haaroitettu

PERFECT INDICATIV

olen haaroittanut, olet haaroittanut, on haaroittanut, olemme haaroittaneet, olette haaroittaneet, ovat haaroittaneet, on haaroitettu

en ole haaroittanut, et ole haaroittanut, ei ole haaroittanut, emme ole haaroittaneet, ette ole haaroittaneet, eivät ole haaroittaneet, ei ole haaroitettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin haaroittanut, olit haaroittanut, oli haaroittanut, olimme haaroittaneet, olitte haaroittaneet, olivat haaroittaneet, oli haaroitettu

en ollut haaroittanut, et ollut haaroittanut, ei ollut haaroittanut, emme olleet haaroittaneet, ette olleet haaroittaneet, eivät olleet haaroittaneet, ei ollut haaroitettu

PREZENT IMPERATIV

-, haaroita, haaroittakoon, haaroittakaamme, haaroittakaa, haaroittakoot, haaroitettakoon

-, älä haaroita, älköön haaroittako, älkäämme haaroittako, älkää haaroittako, älkööt haaroittako, älköön haaroitettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon haaroittanut, -, -, olkoot haaroittaneet, olkoon haaroitettu

-, -, älköön olko haaroittanut, -, -, älkööt olko haaroittaneet, älköön olko haaroitettu

PREZENT CONDIȚIONAL

haaroittaisin, haaroittaisit, haaroittaisi, haaroittaisimme, haaroittaisitte, haaroittaisivat, haaroitettaisiin

en haaroittaisi, et haaroittaisi, ei haaroittaisi, emme haaroittaisi, ette haaroittaisi, eivät haaroittaisi, ei haaroitettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin haaroittanut, olisit haaroittanut, olisi haaroittanut, olisimme haaroittaneet, olisitte haaroittaneet, olisivat haaroittaneet, oltaisiin haaroitettu

en olisi haaroittanut, et olisi haaroittanut, ei olisi haaroittanut, emme olisi haaroittaneet, ette olisi haaroittaneet, eivät olisi haaroittaneet, ei olisi haaroitettu

PREZENT POTENȚIAL

haaroittanen, haaroittanet, haaroittanee, haaroittanemme, haaroittanette, haaroittanevat, haaroitettaneen

en haaroittane, et haaroittane, ei haaroittane, emme haaroittane, ette haaroittane, eivät haaroittane, ei haaroitettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen haaroittanut, lienet haaroittanut, lienee haaroittanut, lienemme haaroittaneet, lienette haaroittaneet, lienevät haaroittaneet, lienee haaroitettu

en liene haaroittanut, et liene haaroittanut, ei liene haaroittanut, emme liene haaroittaneet, ette liene haaroittaneet, eivät liene haaroittaneet, ei liene haaroitettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: haaroittaa    FORMA LUNGĂ: haaroittaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: haaroittaessa   INSTRUCTIV: haaroittaen  INESIV PASIV: haaroitettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: haaroittamaan   INESIV: haaroittamassa  ELATIV: haaroittamasta

ADESIV: haaroittamalla  ABESIV: haaroittamatta  INSTRUCTIV: haaroittaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: haaroittaminen   PARTITIV: haaroittaminen

INFINITIVUL CINCI: haaroittamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: haaroittava  (gen. haaroittavan)   PASIV: haaroitettava   (gen. haaroitettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: haaroittanut                       PASIV: haaroitettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: haaroittaja (pl.gen. haaroittajien)  ADJECTIV NEGATIV: haaroittamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): haaroitus

 

 

haavoittaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

haavoitan, haavoitat, haavoittaa, haavoitamme, haavoitatte, haavoittavat, haavoitetaan

en haavoita, et haavoita, ei haavoita, emme haavoita, ette haavoita, eivät haavoita, ei haavoiteta

IMPERFECT INDICATIV

haavoitin, haavoitit, haavoitti, haavoitimme, haavoititte, haavoittivat, haavoitettiin

en haavoittanut, et haavoittanut, ei haavoittanut, emme haavoittaneet, ette haavoittaneet, eivät haavoittaneet, ei haavoitettu

PERFECT INDICATIV

olen haavoittanut, olet haavoittanut, on haavoittanut, olemme haavoittaneet, olette haavoittaneet, ovat haavoittaneet, on haavoitettu

en ole haavoittanut, et ole haavoittanut, ei ole haavoittanut, emme ole haavoittaneet, ette ole haavoittaneet, eivät ole haavoittaneet, ei ole haavoitettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin haavoittanut, olit haavoittanut, oli haavoittanut, olimme haavoittaneet, olitte haavoittaneet, olivat haavoittaneet, oli haavoitettu

en ollut haavoittanut, et ollut haavoittanut, ei ollut haavoittanut, emme olleet haavoittaneet, ette olleet haavoittaneet, eivät olleet haavoittaneet, ei ollut haavoitettu

PREZENT IMPERATIV

-, haavoita, haavoittakoon, haavoittakaamme, haavoittakaa, haavoittakoot, haavoitettakoon

-, älä haavoita, älköön haavoittako, älkäämme haavoittako, älkää haavoittako, älkööt haavoittako, älköön haavoitettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon haavoittanut, -, -, olkoot haavoittaneet, olkoon haavoitettu

-, -, älköön olko haavoittanut, -, -, älkööt olko haavoittaneet, älköön olko haavoitettu

PREZENT CONDIȚIONAL

haavoittaisin, haavoittaisit, haavoittaisi, haavoittaisimme, haavoittaisitte, haavoittaisivat, haavoitettaisiin

en haavoittaisi, et haavoittaisi, ei haavoittaisi, emme haavoittaisi, ette haavoittaisi, eivät haavoittaisi, ei haavoitettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin haavoittanut, olisit haavoittanut, olisi haavoittanut, olisimme haavoittaneet, olisitte haavoittaneet, olisivat haavoittaneet, oltaisiin haavoitettu

en olisi haavoittanut, et olisi haavoittanut, ei olisi haavoittanut, emme olisi haavoittaneet, ette olisi haavoittaneet, eivät olisi haavoittaneet, ei olisi haavoitettu

PREZENT POTENȚIAL

haavoittanen, haavoittanet, haavoittanee, haavoittanemme, haavoittanette, haavoittanevat, haavoitettaneen

en haavoittane, et haavoittane, ei haavoittane, emme haavoittane, ette haavoittane, eivät haavoittane, ei haavoitettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen haavoittanut, lienet haavoittanut, lienee haavoittanut, lienemme haavoittaneet, lienette haavoittaneet, lienevät haavoittaneet, lienee haavoitettu

en liene haavoittanut, et liene haavoittanut, ei liene haavoittanut, emme liene haavoittaneet, ette liene haavoittaneet, eivät liene haavoittaneet, ei liene haavoitettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: haavoittaa    FORMA LUNGĂ: haavoittaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: haavoittaessa   INSTRUCTIV: haavoittaen  INESIV PASIV: haavoitettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: haavoittamaan   INESIV: haavoittamassa  ELATIV: haavoittamasta

ADESIV: haavoittamalla  ABESIV: haavoittamatta  INSTRUCTIV: haavoittaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: haavoittaminen   PARTITIV: haavoittaminen

INFINITIVUL CINCI: haavoittamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: haavoittava  (gen. haavoittavan)   PASIV: haavoitettava   (gen. haavoitettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: haavoittanut                       PASIV: haavoitettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: haavoittaja (pl.gen. haavoittajien)  ADJECTIV NEGATIV: haavoittamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): haavoitus

 

 

haettaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

haetan, haetat, haettaa, haetamme, haetatte, haettavat, haetetaan

en haeta, et haeta, ei haeta, emme haeta, ette haeta, eivät haeta, ei haeteta

IMPERFECT INDICATIV

haetin, haetit, haetti, haetimme, haetitte, haettivat, haetettiin

en haettanut, et haettanut, ei haettanut, emme haettaneet, ette haettaneet, eivät haettaneet, ei haetettu

PERFECT INDICATIV

olen haettanut, olet haettanut, on haettanut, olemme haettaneet, olette haettaneet, ovat haettaneet, on haetettu

en ole haettanut, et ole haettanut, ei ole haettanut, emme ole haettaneet, ette ole haettaneet, eivät ole haettaneet, ei ole haetettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin haettanut, olit haettanut, oli haettanut, olimme haettaneet, olitte haettaneet, olivat haettaneet, oli haetettu

en ollut haettanut, et ollut haettanut, ei ollut haettanut, emme olleet haettaneet, ette olleet haettaneet, eivät olleet haettaneet, ei ollut haetettu

PREZENT IMPERATIV

-, haeta, haettakoon, haettakaamme, haettakaa, haettakoot, haetettakoon

-, älä haeta, älköön haettako, älkäämme haettako, älkää haettako, älkööt haettako, älköön haetettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon haettanut, -, -, olkoot haettaneet, olkoon haetettu

-, -, älköön olko haettanut, -, -, älkööt olko haettaneet, älköön olko haetettu

PREZENT CONDIȚIONAL

haettaisin, haettaisit, haettaisi, haettaisimme, haettaisitte, haettaisivat, haetettaisiin

en haettaisi, et haettaisi, ei haettaisi, emme haettaisi, ette haettaisi, eivät haettaisi, ei haetettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin haettanut, olisit haettanut, olisi haettanut, olisimme haettaneet, olisitte haettaneet, olisivat haettaneet, oltaisiin haetettu

en olisi haettanut, et olisi haettanut, ei olisi haettanut, emme olisi haettaneet, ette olisi haettaneet, eivät olisi haettaneet, ei olisi haetettu

PREZENT POTENȚIAL

haettanen, haettanet, haettanee, haettanemme, haettanette, haettanevat, haetettaneen

en haettane, et haettane, ei haettane, emme haettane, ette haettane, eivät haettane, ei haetettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen haettanut, lienet haettanut, lienee haettanut, lienemme haettaneet, lienette haettaneet, lienevät haettaneet, lienee haetettu

en liene haettanut, et liene haettanut, ei liene haettanut, emme liene haettaneet, ette liene haettaneet, eivät liene haettaneet, ei liene haetettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: haettaa    FORMA LUNGĂ: haettaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: haettaessa   INSTRUCTIV: haettaen  INESIV PASIV: haetettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: haettamaan   INESIV: haettamassa  ELATIV: haettamasta

ADESIV: haettamalla  ABESIV: haettamatta  INSTRUCTIV: haettaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: haettaminen   PARTITIV: haettaminen

INFINITIVUL CINCI: haettamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: haettava  (gen. haettavan)   PASIV: haetettava   (gen. haetettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: haettanut                    PASIV: haetettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: haettaja (pl.gen. haettajien)  ADJECTIV NEGATIV: haettamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): haetus

 

 

hahmottaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

hahmotan, hahmotat, hahmottaa, hahmotamme, hahmotatte, hahmottavat, hahmotetaan

en hahmota, et hahmota, ei hahmota, emme hahmota, ette hahmota, eivät hahmota, ei hahmoteta

IMPERFECT INDICATIV

hahmotin, hahmotit, hahmotti, hahmotimme, hahmotitte, hahmottivat, hahmotettiin

en hahmottanut, et hahmottanut, ei hahmottanut, emme hahmottaneet, ette hahmottaneet, eivät hahmottaneet, ei hahmotettu

PERFECT INDICATIV

olen hahmottanut, olet hahmottanut, on hahmottanut, olemme hahmottaneet, olette hahmottaneet, ovat hahmottaneet, on hahmotettu

en ole hahmottanut, et ole hahmottanut, ei ole hahmottanut, emme ole hahmottaneet, ette ole hahmottaneet, eivät ole hahmottaneet, ei ole hahmotettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hahmottanut, olit hahmottanut, oli hahmottanut, olimme hahmottaneet, olitte hahmottaneet, olivat hahmottaneet, oli hahmotettu

en ollut hahmottanut, et ollut hahmottanut, ei ollut hahmottanut, emme olleet hahmottaneet, ette olleet hahmottaneet, eivät olleet hahmottaneet, ei ollut hahmotettu

PREZENT IMPERATIV

-, hahmota, hahmottakoon, hahmottakaamme, hahmottakaa, hahmottakoot, hahmotettakoon

-, älä hahmota, älköön hahmottako, älkäämme hahmottako, älkää hahmottako, älkööt hahmottako, älköön hahmotettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hahmottanut, -, -, olkoot hahmottaneet, olkoon hahmotettu

-, -, älköön olko hahmottanut, -, -, älkööt olko hahmottaneet, älköön olko hahmotettu

PREZENT CONDIȚIONAL

hahmottaisin, hahmottaisit, hahmottaisi, hahmottaisimme, hahmottaisitte, hahmottaisivat, hahmotettaisiin

en hahmottaisi, et hahmottaisi, ei hahmottaisi, emme hahmottaisi, ette hahmottaisi, eivät hahmottaisi, ei hahmotettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hahmottanut, olisit hahmottanut, olisi hahmottanut, olisimme hahmottaneet, olisitte hahmottaneet, olisivat hahmottaneet, oltaisiin hahmotettu

en olisi hahmottanut, et olisi hahmottanut, ei olisi hahmottanut, emme olisi hahmottaneet, ette olisi hahmottaneet, eivät olisi hahmottaneet, ei olisi hahmotettu

PREZENT POTENȚIAL

hahmottanen, hahmottanet, hahmottanee, hahmottanemme, hahmottanette, hahmottanevat, hahmotettaneen

en hahmottane, et hahmottane, ei hahmottane, emme hahmottane, ette hahmottane, eivät hahmottane, ei hahmotettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hahmottanut, lienet hahmottanut, lienee hahmottanut, lienemme hahmottaneet, lienette hahmottaneet, lienevät hahmottaneet, lienee hahmotettu

en liene hahmottanut, et liene hahmottanut, ei liene hahmottanut, emme liene hahmottaneet, ette liene hahmottaneet, eivät liene hahmottaneet, ei liene hahmotettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hahmottaa    FORMA LUNGĂ: hahmottaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hahmottaessa   INSTRUCTIV: hahmottaen  INESIV PASIV: hahmotettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hahmottamaan   INESIV: hahmottamassa  ELATIV: hahmottamasta

ADESIV: hahmottamalla  ABESIV: hahmottamatta  INSTRUCTIV: hahmottaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hahmottaminen   PARTITIV: hahmottaminen

INFINITIVUL CINCI: hahmottamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hahmottava  (gen. hahmottavan)   PASIV: hahmotettava   (gen. hahmotettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hahmottanut                      PASIV: hahmotettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hahmottaja (pl.gen. hahmottajien)  ADJECTIV NEGATIV: hahmottamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hahmotus

 

 

haihduttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

haihdutan, haihdutat, haihduttaa, haihdutamme, haihdutatte, haihduttavat, haihdutetaan

en haihduta, et haihduta, ei haihduta, emme haihduta, ette haihduta, eivät haihduta, ei haihduteta

IMPERFECT INDICATIV

haihdutin, haihdutit, haihdutti, haihdutimme, haihdutitte, haihduttivat, haihdutettiin

en haihduttanut, et haihduttanut, ei haihduttanut, emme haihduttaneet, ette haihduttaneet, eivät haihduttaneet, ei haihdutettu

PERFECT INDICATIV

olen haihduttanut, olet haihduttanut, on haihduttanut, olemme haihduttaneet, olette haihduttaneet, ovat haihduttaneet, on haihdutettu

en ole haihduttanut, et ole haihduttanut, ei ole haihduttanut, emme ole haihduttaneet, ette ole haihduttaneet, eivät ole haihduttaneet, ei ole haihdutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin haihduttanut, olit haihduttanut, oli haihduttanut, olimme haihduttaneet, olitte haihduttaneet, olivat haihduttaneet, oli haihdutettu

en ollut haihduttanut, et ollut haihduttanut, ei ollut haihduttanut, emme olleet haihduttaneet, ette olleet haihduttaneet, eivät olleet haihduttaneet, ei ollut haihdutettu

PREZENT IMPERATIV

-, haihduta, haihduttakoon, haihduttakaamme, haihduttakaa, haihduttakoot, haihdutettakoon

-, älä haihduta, älköön haihduttako, älkäämme haihduttako, älkää haihduttako, älkööt haihduttako, älköön haihdutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon haihduttanut, -, -, olkoot haihduttaneet, olkoon haihdutettu

-, -, älköön olko haihduttanut, -, -, älkööt olko haihduttaneet, älköön olko haihdutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

haihduttaisin, haihduttaisit, haihduttaisi, haihduttaisimme, haihduttaisitte, haihduttaisivat, haihdutettaisiin

en haihduttaisi, et haihduttaisi, ei haihduttaisi, emme haihduttaisi, ette haihduttaisi, eivät haihduttaisi, ei haihdutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin haihduttanut, olisit haihduttanut, olisi haihduttanut, olisimme haihduttaneet, olisitte haihduttaneet, olisivat haihduttaneet, oltaisiin haihdutettu

en olisi haihduttanut, et olisi haihduttanut, ei olisi haihduttanut, emme olisi haihduttaneet, ette olisi haihduttaneet, eivät olisi haihduttaneet, ei olisi haihdutettu

PREZENT POTENȚIAL

haihduttanen, haihduttanet, haihduttanee, haihduttanemme, haihduttanette, haihduttanevat, haihdutettaneen

en haihduttane, et haihduttane, ei haihduttane, emme haihduttane, ette haihduttane, eivät haihduttane, ei haihdutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen haihduttanut, lienet haihduttanut, lienee haihduttanut, lienemme haihduttaneet, lienette haihduttaneet, lienevät haihduttaneet, lienee haihdutettu

en liene haihduttanut, et liene haihduttanut, ei liene haihduttanut, emme liene haihduttaneet, ette liene haihduttaneet, eivät liene haihduttaneet, ei liene haihdutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: haihduttaa    FORMA LUNGĂ: haihduttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: haihduttaessa   INSTRUCTIV: haihduttaen  INESIV PASIV: haihdutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: haihduttamaan   INESIV: haihduttamassa  ELATIV: haihduttamasta

ADESIV: haihduttamalla  ABESIV: haihduttamatta  INSTRUCTIV: haihduttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: haihduttaminen   PARTITIV: haihduttaminen

INFINITIVUL CINCI: haihduttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: haihduttava  (gen. haihduttavan)   PASIV: haihdutettava   (gen. haihdutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: haihduttanut                       PASIV: haihdutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: haihduttaja (pl.gen. haihduttajien)  ADJECTIV NEGATIV: haihduttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): haihdutus

 

 

hairahduttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

hairahdutan, hairahdutat, hairahduttaa, hairahdutamme, hairahdutatte, hairahduttavat, hairahdutetaan

en hairahduta, et hairahduta, ei hairahduta, emme hairahduta, ette hairahduta, eivät hairahduta, ei hairahduteta

IMPERFECT INDICATIV

hairahdutin, hairahdutit, hairahdutti, hairahdutimme, hairahdutitte, hairahduttivat, hairahdutettiin

en hairahduttanut, et hairahduttanut, ei hairahduttanut, emme hairahduttaneet, ette hairahduttaneet, eivät hairahduttaneet, ei hairahdutettu

PERFECT INDICATIV

olen hairahduttanut, olet hairahduttanut, on hairahduttanut, olemme hairahduttaneet, olette hairahduttaneet, ovat hairahduttaneet, on hairahdutettu

en ole hairahduttanut, et ole hairahduttanut, ei ole hairahduttanut, emme ole hairahduttaneet, ette ole hairahduttaneet, eivät ole hairahduttaneet, ei ole hairahdutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hairahduttanut, olit hairahduttanut, oli hairahduttanut, olimme hairahduttaneet, olitte hairahduttaneet, olivat hairahduttaneet, oli hairahdutettu

en ollut hairahduttanut, et ollut hairahduttanut, ei ollut hairahduttanut, emme olleet hairahduttaneet, ette olleet hairahduttaneet, eivät olleet hairahduttaneet, ei ollut hairahdutettu

PREZENT IMPERATIV

-, hairahduta, hairahduttakoon, hairahduttakaamme, hairahduttakaa, hairahduttakoot, hairahdutettakoon

-, älä hairahduta, älköön hairahduttako, älkäämme hairahduttako, älkää hairahduttako, älkööt hairahduttako, älköön hairahdutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hairahduttanut, -, -, olkoot hairahduttaneet, olkoon hairahdutettu

-, -, älköön olko hairahduttanut, -, -, älkööt olko hairahduttaneet, älköön olko hairahdutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

hairahduttaisin, hairahduttaisit, hairahduttaisi, hairahduttaisimme, hairahduttaisitte, hairahduttaisivat, hairahdutettaisiin

en hairahduttaisi, et hairahduttaisi, ei hairahduttaisi, emme hairahduttaisi, ette hairahduttaisi, eivät hairahduttaisi, ei hairahdutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hairahduttanut, olisit hairahduttanut, olisi hairahduttanut, olisimme hairahduttaneet, olisitte hairahduttaneet, olisivat hairahduttaneet, oltaisiin hairahdutettu

en olisi hairahduttanut, et olisi hairahduttanut, ei olisi hairahduttanut, emme olisi hairahduttaneet, ette olisi hairahduttaneet, eivät olisi hairahduttaneet, ei olisi hairahdutettu

PREZENT POTENȚIAL

hairahduttanen, hairahduttanet, hairahduttanee, hairahduttanemme, hairahduttanette, hairahduttanevat, hairahdutettaneen

en hairahduttane, et hairahduttane, ei hairahduttane, emme hairahduttane, ette hairahduttane, eivät hairahduttane, ei hairahdutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hairahduttanut, lienet hairahduttanut, lienee hairahduttanut, lienemme hairahduttaneet, lienette hairahduttaneet, lienevät hairahduttaneet, lienee hairahdutettu

en liene hairahduttanut, et liene hairahduttanut, ei liene hairahduttanut, emme liene hairahduttaneet, ette liene hairahduttaneet, eivät liene hairahduttaneet, ei liene hairahdutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hairahduttaa    FORMA LUNGĂ: hairahduttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hairahduttaessa   INSTRUCTIV: hairahduttaen  INESIV PASIV: hairahdutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hairahduttamaan   INESIV: hairahduttamassa  ELATIV: hairahduttamasta

ADESIV: hairahduttamalla  ABESIV: hairahduttamatta  INSTRUCTIV: hairahduttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hairahduttaminen   PARTITIV: hairahduttaminen

INFINITIVUL CINCI: hairahduttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hairahduttava  (gen. hairahduttavan)   PASIV: hairahdutettava   (gen. hairahdutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hairahduttanut                         PASIV: hairahdutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hairahduttaja (pl.gen. hairahduttajien)  ADJECTIV NEGATIV: hairahduttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hairahdutus

 

 

hairahtaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

hairahdan, hairahdat, hairahtaa, hairahdamme, hairahdatte, hairahtavat, hairahdetaan

en hairahda, et hairahda, ei hairahda, emme hairahda, ette hairahda, eivät hairahda, ei hairahdeta

IMPERFECT INDICATIV

hairahdin, hairahdit, hairahti, hairahdimme, hairahditte, hairahtivat, hairahdettiin

en hairahtanut, et hairahtanut, ei hairahtanut, emme hairahtaneet, ette hairahtaneet, eivät hairahtaneet, ei hairahdettu

PERFECT INDICATIV

olen hairahtanut, olet hairahtanut, on hairahtanut, olemme hairahtaneet, olette hairahtaneet, ovat hairahtaneet, on hairahdettu

en ole hairahtanut, et ole hairahtanut, ei ole hairahtanut, emme ole hairahtaneet, ette ole hairahtaneet, eivät ole hairahtaneet, ei ole hairahdettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hairahtanut, olit hairahtanut, oli hairahtanut, olimme hairahtaneet, olitte hairahtaneet, olivat hairahtaneet, oli hairahdettu

en ollut hairahtanut, et ollut hairahtanut, ei ollut hairahtanut, emme olleet hairahtaneet, ette olleet hairahtaneet, eivät olleet hairahtaneet, ei ollut hairahdettu

PREZENT IMPERATIV

-, hairahda, hairahtakoon, hairahtakaamme, hairahtakaa, hairahtakoot, hairahdettakoon

-, älä hairahda, älköön hairahtako, älkäämme hairahtako, älkää hairahtako, älkööt hairahtako, älköön hairahdettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hairahtanut, -, -, olkoot hairahtaneet, olkoon hairahdettu

-, -, älköön olko hairahtanut, -, -, älkööt olko hairahtaneet, älköön olko hairahdettu

PREZENT CONDIȚIONAL

hairahtaisin, hairahtaisit, hairahtaisi, hairahtaisimme, hairahtaisitte, hairahtaisivat, hairahdettaisiin

en hairahtaisi, et hairahtaisi, ei hairahtaisi, emme hairahtaisi, ette hairahtaisi, eivät hairahtaisi, ei hairahdettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hairahtanut, olisit hairahtanut, olisi hairahtanut, olisimme hairahtaneet, olisitte hairahtaneet, olisivat hairahtaneet, oltaisiin hairahdettu

en olisi hairahtanut, et olisi hairahtanut, ei olisi hairahtanut, emme olisi hairahtaneet, ette olisi hairahtaneet, eivät olisi hairahtaneet, ei olisi hairahdettu

PREZENT POTENȚIAL

hairahtanen, hairahtanet, hairahtanee, hairahtanemme, hairahtanette, hairahtanevat, hairahdettaneen

en hairahtane, et hairahtane, ei hairahtane, emme hairahtane, ette hairahtane, eivät hairahtane, ei hairahdettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hairahtanut, lienet hairahtanut, lienee hairahtanut, lienemme hairahtaneet, lienette hairahtaneet, lienevät hairahtaneet, lienee hairahdettu

en liene hairahtanut, et liene hairahtanut, ei liene hairahtanut, emme liene hairahtaneet, ette liene hairahtaneet, eivät liene hairahtaneet, ei liene hairahdettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hairahtaa    FORMA LUNGĂ: hairahtaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hairahtaessa   INSTRUCTIV: hairahtaen  INESIV PASIV: hairahdettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hairahtamaan   INESIV: hairahtamassa  ELATIV: hairahtamasta

ADESIV: hairahtamalla  ABESIV: hairahtamatta  INSTRUCTIV: hairahtaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hairahtaminen   PARTITIV: hairahtaminen

INFINITIVUL CINCI: hairahtamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hairahtava  (gen. hairahtavan)   PASIV: hairahdettava   (gen. hairahdettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hairahtanut                      PASIV: hairahdettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hairahtaja (pl.gen. hairahtajien)  ADJECTIV NEGATIV: hairahtamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hairahdus

 

 

haiskahtaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

haiskahdan, haiskahdat, haiskahtaa, haiskahdamme, haiskahdatte, haiskahtavat, haiskahdetaan

en haiskahda, et haiskahda, ei haiskahda, emme haiskahda, ette haiskahda, eivät haiskahda, ei haiskahdeta

IMPERFECT INDICATIV

haiskahdin, haiskahdit, haiskahti, haiskahdimme, haiskahditte, haiskahtivat, haiskahdettiin

en haiskahtanut, et haiskahtanut, ei haiskahtanut, emme haiskahtaneet, ette haiskahtaneet, eivät haiskahtaneet, ei haiskahdettu

PERFECT INDICATIV

olen haiskahtanut, olet haiskahtanut, on haiskahtanut, olemme haiskahtaneet, olette haiskahtaneet, ovat haiskahtaneet, on haiskahdettu

en ole haiskahtanut, et ole haiskahtanut, ei ole haiskahtanut, emme ole haiskahtaneet, ette ole haiskahtaneet, eivät ole haiskahtaneet, ei ole haiskahdettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin haiskahtanut, olit haiskahtanut, oli haiskahtanut, olimme haiskahtaneet, olitte haiskahtaneet, olivat haiskahtaneet, oli haiskahdettu

en ollut haiskahtanut, et ollut haiskahtanut, ei ollut haiskahtanut, emme olleet haiskahtaneet, ette olleet haiskahtaneet, eivät olleet haiskahtaneet, ei ollut haiskahdettu

PREZENT IMPERATIV

-, haiskahda, haiskahtakoon, haiskahtakaamme, haiskahtakaa, haiskahtakoot, haiskahdettakoon

-, älä haiskahda, älköön haiskahtako, älkäämme haiskahtako, älkää haiskahtako, älkööt haiskahtako, älköön haiskahdettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon haiskahtanut, -, -, olkoot haiskahtaneet, olkoon haiskahdettu

-, -, älköön olko haiskahtanut, -, -, älkööt olko haiskahtaneet, älköön olko haiskahdettu

PREZENT CONDIȚIONAL

haiskahtaisin, haiskahtaisit, haiskahtaisi, haiskahtaisimme, haiskahtaisitte, haiskahtaisivat, haiskahdettaisiin

en haiskahtaisi, et haiskahtaisi, ei haiskahtaisi, emme haiskahtaisi, ette haiskahtaisi, eivät haiskahtaisi, ei haiskahdettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin haiskahtanut, olisit haiskahtanut, olisi haiskahtanut, olisimme haiskahtaneet, olisitte haiskahtaneet, olisivat haiskahtaneet, oltaisiin haiskahdettu

en olisi haiskahtanut, et olisi haiskahtanut, ei olisi haiskahtanut, emme olisi haiskahtaneet, ette olisi haiskahtaneet, eivät olisi haiskahtaneet, ei olisi haiskahdettu

PREZENT POTENȚIAL

haiskahtanen, haiskahtanet, haiskahtanee, haiskahtanemme, haiskahtanette, haiskahtanevat, haiskahdettaneen

en haiskahtane, et haiskahtane, ei haiskahtane, emme haiskahtane, ette haiskahtane, eivät haiskahtane, ei haiskahdettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen haiskahtanut, lienet haiskahtanut, lienee haiskahtanut, lienemme haiskahtaneet, lienette haiskahtaneet, lienevät haiskahtaneet, lienee haiskahdettu

en liene haiskahtanut, et liene haiskahtanut, ei liene haiskahtanut, emme liene haiskahtaneet, ette liene haiskahtaneet, eivät liene haiskahtaneet, ei liene haiskahdettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: haiskahtaa    FORMA LUNGĂ: haiskahtaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: haiskahtaessa   INSTRUCTIV: haiskahtaen  INESIV PASIV: haiskahdettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: haiskahtamaan   INESIV: haiskahtamassa  ELATIV: haiskahtamasta

ADESIV: haiskahtamalla  ABESIV: haiskahtamatta  INSTRUCTIV: haiskahtaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: haiskahtaminen   PARTITIV: haiskahtaminen

INFINITIVUL CINCI: haiskahtamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: haiskahtava  (gen. haiskahtavan)   PASIV: haiskahdettava   (gen. haiskahdettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: haiskahtanut                       PASIV: haiskahdettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: haiskahtaja (pl.gen. haiskahtajien)  ADJECTIV NEGATIV: haiskahtamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): haiskahdus

 

 

hajaannuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

hajaannutan, hajaannutat, hajaannuttaa, hajaannutamme, hajaannutatte, hajaannuttavat, hajaannutetaan

en hajaannuta, et hajaannuta, ei hajaannuta, emme hajaannuta, ette hajaannuta, eivät hajaannuta, ei hajaannuteta

IMPERFECT INDICATIV

hajaannutin, hajaannutit, hajaannutti, hajaannutimme, hajaannutitte, hajaannuttivat, hajaannutettiin

en hajaannuttanut, et hajaannuttanut, ei hajaannuttanut, emme hajaannuttaneet, ette hajaannuttaneet, eivät hajaannuttaneet, ei hajaannutettu

PERFECT INDICATIV

olen hajaannuttanut, olet hajaannuttanut, on hajaannuttanut, olemme hajaannuttaneet, olette hajaannuttaneet, ovat hajaannuttaneet, on hajaannutettu

en ole hajaannuttanut, et ole hajaannuttanut, ei ole hajaannuttanut, emme ole hajaannuttaneet, ette ole hajaannuttaneet, eivät ole hajaannuttaneet, ei ole hajaannutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hajaannuttanut, olit hajaannuttanut, oli hajaannuttanut, olimme hajaannuttaneet, olitte hajaannuttaneet, olivat hajaannuttaneet, oli hajaannutettu

en ollut hajaannuttanut, et ollut hajaannuttanut, ei ollut hajaannuttanut, emme olleet hajaannuttaneet, ette olleet hajaannuttaneet, eivät olleet hajaannuttaneet, ei ollut hajaannutettu

PREZENT IMPERATIV

-, hajaannuta, hajaannuttakoon, hajaannuttakaamme, hajaannuttakaa, hajaannuttakoot, hajaannutettakoon

-, älä hajaannuta, älköön hajaannuttako, älkäämme hajaannuttako, älkää hajaannuttako, älkööt hajaannuttako, älköön hajaannutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hajaannuttanut, -, -, olkoot hajaannuttaneet, olkoon hajaannutettu

-, -, älköön olko hajaannuttanut, -, -, älkööt olko hajaannuttaneet, älköön olko hajaannutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

hajaannuttaisin, hajaannuttaisit, hajaannuttaisi, hajaannuttaisimme, hajaannuttaisitte, hajaannuttaisivat, hajaannutettaisiin

en hajaannuttaisi, et hajaannuttaisi, ei hajaannuttaisi, emme hajaannuttaisi, ette hajaannuttaisi, eivät hajaannuttaisi, ei hajaannutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hajaannuttanut, olisit hajaannuttanut, olisi hajaannuttanut, olisimme hajaannuttaneet, olisitte hajaannuttaneet, olisivat hajaannuttaneet, oltaisiin hajaannutettu

en olisi hajaannuttanut, et olisi hajaannuttanut, ei olisi hajaannuttanut, emme olisi hajaannuttaneet, ette olisi hajaannuttaneet, eivät olisi hajaannuttaneet, ei olisi hajaannutettu

PREZENT POTENȚIAL

hajaannuttanen, hajaannuttanet, hajaannuttanee, hajaannuttanemme, hajaannuttanette, hajaannuttanevat, hajaannutettaneen

en hajaannuttane, et hajaannuttane, ei hajaannuttane, emme hajaannuttane, ette hajaannuttane, eivät hajaannuttane, ei hajaannutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hajaannuttanut, lienet hajaannuttanut, lienee hajaannuttanut, lienemme hajaannuttaneet, lienette hajaannuttaneet, lienevät hajaannuttaneet, lienee hajaannutettu

en liene hajaannuttanut, et liene hajaannuttanut, ei liene hajaannuttanut, emme liene hajaannuttaneet, ette liene hajaannuttaneet, eivät liene hajaannuttaneet, ei liene hajaannutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hajaannuttaa    FORMA LUNGĂ: hajaannuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hajaannuttaessa   INSTRUCTIV: hajaannuttaen  INESIV PASIV: hajaannutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hajaannuttamaan   INESIV: hajaannuttamassa  ELATIV: hajaannuttamasta

ADESIV: hajaannuttamalla  ABESIV: hajaannuttamatta  INSTRUCTIV: hajaannuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hajaannuttaminen   PARTITIV: hajaannuttaminen

INFINITIVUL CINCI: hajaannuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hajaannuttava  (gen. hajaannuttavan)   PASIV: hajaannutettava   (gen. hajaannutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hajaannuttanut                         PASIV: hajaannutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hajaannuttaja (pl.gen. hajaannuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: hajaannuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hajaannutus

 

 

hajasijoittaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

hajasijoitan, hajasijoitat, hajasijoittaa, hajasijoitamme, hajasijoitatte, hajasijoittavat, hajasijoitetaan

en hajasijoita, et hajasijoita, ei hajasijoita, emme hajasijoita, ette hajasijoita, eivät hajasijoita, ei hajasijoiteta

IMPERFECT INDICATIV

hajasijoitin, hajasijoitit, hajasijoitti, hajasijoitimme, hajasijoititte, hajasijoittivat, hajasijoitettiin

en hajasijoittanut, et hajasijoittanut, ei hajasijoittanut, emme hajasijoittaneet, ette hajasijoittaneet, eivät hajasijoittaneet, ei hajasijoitettu

PERFECT INDICATIV

olen hajasijoittanut, olet hajasijoittanut, on hajasijoittanut, olemme hajasijoittaneet, olette hajasijoittaneet, ovat hajasijoittaneet, on hajasijoitettu

en ole hajasijoittanut, et ole hajasijoittanut, ei ole hajasijoittanut, emme ole hajasijoittaneet, ette ole hajasijoittaneet, eivät ole hajasijoittaneet, ei ole hajasijoitettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hajasijoittanut, olit hajasijoittanut, oli hajasijoittanut, olimme hajasijoittaneet, olitte hajasijoittaneet, olivat hajasijoittaneet, oli hajasijoitettu

en ollut hajasijoittanut, et ollut hajasijoittanut, ei ollut hajasijoittanut, emme olleet hajasijoittaneet, ette olleet hajasijoittaneet, eivät olleet hajasijoittaneet, ei ollut hajasijoitettu

PREZENT IMPERATIV

-, hajasijoita, hajasijoittakoon, hajasijoittakaamme, hajasijoittakaa, hajasijoittakoot, hajasijoitettakoon

-, älä hajasijoita, älköön hajasijoittako, älkäämme hajasijoittako, älkää hajasijoittako, älkööt hajasijoittako, älköön hajasijoitettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hajasijoittanut, -, -, olkoot hajasijoittaneet, olkoon hajasijoitettu

-, -, älköön olko hajasijoittanut, -, -, älkööt olko hajasijoittaneet, älköön olko hajasijoitettu

PREZENT CONDIȚIONAL

hajasijoittaisin, hajasijoittaisit, hajasijoittaisi, hajasijoittaisimme, hajasijoittaisitte, hajasijoittaisivat, hajasijoitettaisiin

en hajasijoittaisi, et hajasijoittaisi, ei hajasijoittaisi, emme hajasijoittaisi, ette hajasijoittaisi, eivät hajasijoittaisi, ei hajasijoitettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hajasijoittanut, olisit hajasijoittanut, olisi hajasijoittanut, olisimme hajasijoittaneet, olisitte hajasijoittaneet, olisivat hajasijoittaneet, oltaisiin hajasijoitettu

en olisi hajasijoittanut, et olisi hajasijoittanut, ei olisi hajasijoittanut, emme olisi hajasijoittaneet, ette olisi hajasijoittaneet, eivät olisi hajasijoittaneet, ei olisi hajasijoitettu

PREZENT POTENȚIAL

hajasijoittanen, hajasijoittanet, hajasijoittanee, hajasijoittanemme, hajasijoittanette, hajasijoittanevat, hajasijoitettaneen

en hajasijoittane, et hajasijoittane, ei hajasijoittane, emme hajasijoittane, ette hajasijoittane, eivät hajasijoittane, ei hajasijoitettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hajasijoittanut, lienet hajasijoittanut, lienee hajasijoittanut, lienemme hajasijoittaneet, lienette hajasijoittaneet, lienevät hajasijoittaneet, lienee hajasijoitettu

en liene hajasijoittanut, et liene hajasijoittanut, ei liene hajasijoittanut, emme liene hajasijoittaneet, ette liene hajasijoittaneet, eivät liene hajasijoittaneet, ei liene hajasijoitettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hajasijoittaa    FORMA LUNGĂ: hajasijoittaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hajasijoittaessa   INSTRUCTIV: hajasijoittaen  INESIV PASIV: hajasijoitettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hajasijoittamaan   INESIV: hajasijoittamassa  ELATIV: hajasijoittamasta

ADESIV: hajasijoittamalla  ABESIV: hajasijoittamatta  INSTRUCTIV: hajasijoittaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hajasijoittaminen   PARTITIV: hajasijoittaminen

INFINITIVUL CINCI: hajasijoittamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hajasijoittava  (gen. hajasijoittavan)   PASIV: hajasijoitettava   (gen. hajasijoitettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hajasijoittanut                          PASIV: hajasijoitettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hajasijoittaja (pl.gen. hajasijoittajien)  ADJECTIV NEGATIV: hajasijoittamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hajasijoitus

 

 

hajauttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

hajautan, hajautat, hajauttaa, hajautamme, hajautatte, hajauttavat, hajautetaan

en hajauta, et hajauta, ei hajauta, emme hajauta, ette hajauta, eivät hajauta, ei hajauteta

IMPERFECT INDICATIV

hajautin, hajautit, hajautti, hajautimme, hajautitte, hajauttivat, hajautettiin

en hajauttanut, et hajauttanut, ei hajauttanut, emme hajauttaneet, ette hajauttaneet, eivät hajauttaneet, ei hajautettu

PERFECT INDICATIV

olen hajauttanut, olet hajauttanut, on hajauttanut, olemme hajauttaneet, olette hajauttaneet, ovat hajauttaneet, on hajautettu

en ole hajauttanut, et ole hajauttanut, ei ole hajauttanut, emme ole hajauttaneet, ette ole hajauttaneet, eivät ole hajauttaneet, ei ole hajautettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hajauttanut, olit hajauttanut, oli hajauttanut, olimme hajauttaneet, olitte hajauttaneet, olivat hajauttaneet, oli hajautettu

en ollut hajauttanut, et ollut hajauttanut, ei ollut hajauttanut, emme olleet hajauttaneet, ette olleet hajauttaneet, eivät olleet hajauttaneet, ei ollut hajautettu

PREZENT IMPERATIV

-, hajauta, hajauttakoon, hajauttakaamme, hajauttakaa, hajauttakoot, hajautettakoon

-, älä hajauta, älköön hajauttako, älkäämme hajauttako, älkää hajauttako, älkööt hajauttako, älköön hajautettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hajauttanut, -, -, olkoot hajauttaneet, olkoon hajautettu

-, -, älköön olko hajauttanut, -, -, älkööt olko hajauttaneet, älköön olko hajautettu

PREZENT CONDIȚIONAL

hajauttaisin, hajauttaisit, hajauttaisi, hajauttaisimme, hajauttaisitte, hajauttaisivat, hajautettaisiin

en hajauttaisi, et hajauttaisi, ei hajauttaisi, emme hajauttaisi, ette hajauttaisi, eivät hajauttaisi, ei hajautettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hajauttanut, olisit hajauttanut, olisi hajauttanut, olisimme hajauttaneet, olisitte hajauttaneet, olisivat hajauttaneet, oltaisiin hajautettu

en olisi hajauttanut, et olisi hajauttanut, ei olisi hajauttanut, emme olisi hajauttaneet, ette olisi hajauttaneet, eivät olisi hajauttaneet, ei olisi hajautettu

PREZENT POTENȚIAL

hajauttanen, hajauttanet, hajauttanee, hajauttanemme, hajauttanette, hajauttanevat, hajautettaneen

en hajauttane, et hajauttane, ei hajauttane, emme hajauttane, ette hajauttane, eivät hajauttane, ei hajautettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hajauttanut, lienet hajauttanut, lienee hajauttanut, lienemme hajauttaneet, lienette hajauttaneet, lienevät hajauttaneet, lienee hajautettu

en liene hajauttanut, et liene hajauttanut, ei liene hajauttanut, emme liene hajauttaneet, ette liene hajauttaneet, eivät liene hajauttaneet, ei liene hajautettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hajauttaa    FORMA LUNGĂ: hajauttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hajauttaessa   INSTRUCTIV: hajauttaen  INESIV PASIV: hajautettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hajauttamaan   INESIV: hajauttamassa  ELATIV: hajauttamasta

ADESIV: hajauttamalla  ABESIV: hajauttamatta  INSTRUCTIV: hajauttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hajauttaminen   PARTITIV: hajauttaminen

INFINITIVUL CINCI: hajauttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hajauttava  (gen. hajauttavan)   PASIV: hajautettava   (gen. hajautettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hajauttanut                      PASIV: hajautettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hajauttaja (pl.gen. hajauttajien)  ADJECTIV NEGATIV: hajauttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hajautus

 

 

hajottaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

hajotan, hajotat, hajottaa, hajotamme, hajotatte, hajottavat, hajotetaan

en hajota, et hajota, ei hajota, emme hajota, ette hajota, eivät hajota, ei hajoteta

IMPERFECT INDICATIV

hajotin, hajotit, hajotti, hajotimme, hajotitte, hajottivat, hajotettiin

en hajottanut, et hajottanut, ei hajottanut, emme hajottaneet, ette hajottaneet, eivät hajottaneet, ei hajotettu

PERFECT INDICATIV

olen hajottanut, olet hajottanut, on hajottanut, olemme hajottaneet, olette hajottaneet, ovat hajottaneet, on hajotettu

en ole hajottanut, et ole hajottanut, ei ole hajottanut, emme ole hajottaneet, ette ole hajottaneet, eivät ole hajottaneet, ei ole hajotettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hajottanut, olit hajottanut, oli hajottanut, olimme hajottaneet, olitte hajottaneet, olivat hajottaneet, oli hajotettu

en ollut hajottanut, et ollut hajottanut, ei ollut hajottanut, emme olleet hajottaneet, ette olleet hajottaneet, eivät olleet hajottaneet, ei ollut hajotettu

PREZENT IMPERATIV

-, hajota, hajottakoon, hajottakaamme, hajottakaa, hajottakoot, hajotettakoon

-, älä hajota, älköön hajottako, älkäämme hajottako, älkää hajottako, älkööt hajottako, älköön hajotettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hajottanut, -, -, olkoot hajottaneet, olkoon hajotettu

-, -, älköön olko hajottanut, -, -, älkööt olko hajottaneet, älköön olko hajotettu

PREZENT CONDIȚIONAL

hajottaisin, hajottaisit, hajottaisi, hajottaisimme, hajottaisitte, hajottaisivat, hajotettaisiin

en hajottaisi, et hajottaisi, ei hajottaisi, emme hajottaisi, ette hajottaisi, eivät hajottaisi, ei hajotettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hajottanut, olisit hajottanut, olisi hajottanut, olisimme hajottaneet, olisitte hajottaneet, olisivat hajottaneet, oltaisiin hajotettu

en olisi hajottanut, et olisi hajottanut, ei olisi hajottanut, emme olisi hajottaneet, ette olisi hajottaneet, eivät olisi hajottaneet, ei olisi hajotettu

PREZENT POTENȚIAL

hajottanen, hajottanet, hajottanee, hajottanemme, hajottanette, hajottanevat, hajotettaneen

en hajottane, et hajottane, ei hajottane, emme hajottane, ette hajottane, eivät hajottane, ei hajotettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hajottanut, lienet hajottanut, lienee hajottanut, lienemme hajottaneet, lienette hajottaneet, lienevät hajottaneet, lienee hajotettu

en liene hajottanut, et liene hajottanut, ei liene hajottanut, emme liene hajottaneet, ette liene hajottaneet, eivät liene hajottaneet, ei liene hajotettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hajottaa    FORMA LUNGĂ: hajottaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hajottaessa   INSTRUCTIV: hajottaen  INESIV PASIV: hajotettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hajottamaan   INESIV: hajottamassa  ELATIV: hajottamasta

ADESIV: hajottamalla  ABESIV: hajottamatta  INSTRUCTIV: hajottaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hajottaminen   PARTITIV: hajottaminen

INFINITIVUL CINCI: hajottamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hajottava  (gen. hajottavan)   PASIV: hajotettava   (gen. hajotettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hajottanut                     PASIV: hajotettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hajottaja (pl.gen. hajottajien)  ADJECTIV NEGATIV: hajottamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hajotus

 

 

hakkauttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

hakkautan, hakkautat, hakkauttaa, hakkautamme, hakkautatte, hakkauttavat, hakkautetaan

en hakkauta, et hakkauta, ei hakkauta, emme hakkauta, ette hakkauta, eivät hakkauta, ei hakkauteta

IMPERFECT INDICATIV

hakkautin, hakkautit, hakkautti, hakkautimme, hakkautitte, hakkauttivat, hakkautettiin

en hakkauttanut, et hakkauttanut, ei hakkauttanut, emme hakkauttaneet, ette hakkauttaneet, eivät hakkauttaneet, ei hakkautettu

PERFECT INDICATIV

olen hakkauttanut, olet hakkauttanut, on hakkauttanut, olemme hakkauttaneet, olette hakkauttaneet, ovat hakkauttaneet, on hakkautettu

en ole hakkauttanut, et ole hakkauttanut, ei ole hakkauttanut, emme ole hakkauttaneet, ette ole hakkauttaneet, eivät ole hakkauttaneet, ei ole hakkautettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hakkauttanut, olit hakkauttanut, oli hakkauttanut, olimme hakkauttaneet, olitte hakkauttaneet, olivat hakkauttaneet, oli hakkautettu

en ollut hakkauttanut, et ollut hakkauttanut, ei ollut hakkauttanut, emme olleet hakkauttaneet, ette olleet hakkauttaneet, eivät olleet hakkauttaneet, ei ollut hakkautettu

PREZENT IMPERATIV

-, hakkauta, hakkauttakoon, hakkauttakaamme, hakkauttakaa, hakkauttakoot, hakkautettakoon

-, älä hakkauta, älköön hakkauttako, älkäämme hakkauttako, älkää hakkauttako, älkööt hakkauttako, älköön hakkautettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hakkauttanut, -, -, olkoot hakkauttaneet, olkoon hakkautettu

-, -, älköön olko hakkauttanut, -, -, älkööt olko hakkauttaneet, älköön olko hakkautettu

PREZENT CONDIȚIONAL

hakkauttaisin, hakkauttaisit, hakkauttaisi, hakkauttaisimme, hakkauttaisitte, hakkauttaisivat, hakkautettaisiin

en hakkauttaisi, et hakkauttaisi, ei hakkauttaisi, emme hakkauttaisi, ette hakkauttaisi, eivät hakkauttaisi, ei hakkautettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hakkauttanut, olisit hakkauttanut, olisi hakkauttanut, olisimme hakkauttaneet, olisitte hakkauttaneet, olisivat hakkauttaneet, oltaisiin hakkautettu

en olisi hakkauttanut, et olisi hakkauttanut, ei olisi hakkauttanut, emme olisi hakkauttaneet, ette olisi hakkauttaneet, eivät olisi hakkauttaneet, ei olisi hakkautettu

PREZENT POTENȚIAL

hakkauttanen, hakkauttanet, hakkauttanee, hakkauttanemme, hakkauttanette, hakkauttanevat, hakkautettaneen

en hakkauttane, et hakkauttane, ei hakkauttane, emme hakkauttane, ette hakkauttane, eivät hakkauttane, ei hakkautettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hakkauttanut, lienet hakkauttanut, lienee hakkauttanut, lienemme hakkauttaneet, lienette hakkauttaneet, lienevät hakkauttaneet, lienee hakkautettu

en liene hakkauttanut, et liene hakkauttanut, ei liene hakkauttanut, emme liene hakkauttaneet, ette liene hakkauttaneet, eivät liene hakkauttaneet, ei liene hakkautettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hakkauttaa    FORMA LUNGĂ: hakkauttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hakkauttaessa   INSTRUCTIV: hakkauttaen  INESIV PASIV: hakkautettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hakkauttamaan   INESIV: hakkauttamassa  ELATIV: hakkauttamasta

ADESIV: hakkauttamalla  ABESIV: hakkauttamatta  INSTRUCTIV: hakkauttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hakkauttaminen   PARTITIV: hakkauttaminen

INFINITIVUL CINCI: hakkauttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hakkauttava  (gen. hakkauttavan)   PASIV: hakkautettava   (gen. hakkautettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hakkauttanut                       PASIV: hakkautettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hakkauttaja (pl.gen. hakkauttajien)  ADJECTIV NEGATIV: hakkauttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hakkautus

 

 

hakkuuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

hakkuutan, hakkuutat, hakkuuttaa, hakkuutamme, hakkuutatte, hakkuuttavat, hakkuutetaan

en hakkuuta, et hakkuuta, ei hakkuuta, emme hakkuuta, ette hakkuuta, eivät hakkuuta, ei hakkuuteta

IMPERFECT INDICATIV

hakkuutin, hakkuutit, hakkuutti, hakkuutimme, hakkuutitte, hakkuuttivat, hakkuutettiin

en hakkuuttanut, et hakkuuttanut, ei hakkuuttanut, emme hakkuuttaneet, ette hakkuuttaneet, eivät hakkuuttaneet, ei hakkuutettu

PERFECT INDICATIV

olen hakkuuttanut, olet hakkuuttanut, on hakkuuttanut, olemme hakkuuttaneet, olette hakkuuttaneet, ovat hakkuuttaneet, on hakkuutettu

en ole hakkuuttanut, et ole hakkuuttanut, ei ole hakkuuttanut, emme ole hakkuuttaneet, ette ole hakkuuttaneet, eivät ole hakkuuttaneet, ei ole hakkuutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hakkuuttanut, olit hakkuuttanut, oli hakkuuttanut, olimme hakkuuttaneet, olitte hakkuuttaneet, olivat hakkuuttaneet, oli hakkuutettu

en ollut hakkuuttanut, et ollut hakkuuttanut, ei ollut hakkuuttanut, emme olleet hakkuuttaneet, ette olleet hakkuuttaneet, eivät olleet hakkuuttaneet, ei ollut hakkuutettu

PREZENT IMPERATIV

-, hakkuuta, hakkuuttakoon, hakkuuttakaamme, hakkuuttakaa, hakkuuttakoot, hakkuutettakoon

-, älä hakkuuta, älköön hakkuuttako, älkäämme hakkuuttako, älkää hakkuuttako, älkööt hakkuuttako, älköön hakkuutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hakkuuttanut, -, -, olkoot hakkuuttaneet, olkoon hakkuutettu

-, -, älköön olko hakkuuttanut, -, -, älkööt olko hakkuuttaneet, älköön olko hakkuutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

hakkuuttaisin, hakkuuttaisit, hakkuuttaisi, hakkuuttaisimme, hakkuuttaisitte, hakkuuttaisivat, hakkuutettaisiin

en hakkuuttaisi, et hakkuuttaisi, ei hakkuuttaisi, emme hakkuuttaisi, ette hakkuuttaisi, eivät hakkuuttaisi, ei hakkuutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hakkuuttanut, olisit hakkuuttanut, olisi hakkuuttanut, olisimme hakkuuttaneet, olisitte hakkuuttaneet, olisivat hakkuuttaneet, oltaisiin hakkuutettu

en olisi hakkuuttanut, et olisi hakkuuttanut, ei olisi hakkuuttanut, emme olisi hakkuuttaneet, ette olisi hakkuuttaneet, eivät olisi hakkuuttaneet, ei olisi hakkuutettu

PREZENT POTENȚIAL

hakkuuttanen, hakkuuttanet, hakkuuttanee, hakkuuttanemme, hakkuuttanette, hakkuuttanevat, hakkuutettaneen

en hakkuuttane, et hakkuuttane, ei hakkuuttane, emme hakkuuttane, ette hakkuuttane, eivät hakkuuttane, ei hakkuutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hakkuuttanut, lienet hakkuuttanut, lienee hakkuuttanut, lienemme hakkuuttaneet, lienette hakkuuttaneet, lienevät hakkuuttaneet, lienee hakkuutettu

en liene hakkuuttanut, et liene hakkuuttanut, ei liene hakkuuttanut, emme liene hakkuuttaneet, ette liene hakkuuttaneet, eivät liene hakkuuttaneet, ei liene hakkuutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hakkuuttaa    FORMA LUNGĂ: hakkuuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hakkuuttaessa   INSTRUCTIV: hakkuuttaen  INESIV PASIV: hakkuutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hakkuuttamaan   INESIV: hakkuuttamassa  ELATIV: hakkuuttamasta

ADESIV: hakkuuttamalla  ABESIV: hakkuuttamatta  INSTRUCTIV: hakkuuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hakkuuttaminen   PARTITIV: hakkuuttaminen

INFINITIVUL CINCI: hakkuuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hakkuuttava  (gen. hakkuuttavan)   PASIV: hakkuutettava   (gen. hakkuutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hakkuuttanut                       PASIV: hakkuutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hakkuuttaja (pl.gen. hakkuuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: hakkuuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hakkuutus

 

 

haksahtaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

haksahdan, haksahdat, haksahtaa, haksahdamme, haksahdatte, haksahtavat, haksahdetaan

en haksahda, et haksahda, ei haksahda, emme haksahda, ette haksahda, eivät haksahda, ei haksahdeta

IMPERFECT INDICATIV

haksahdin, haksahdit, haksahti, haksahdimme, haksahditte, haksahtivat, haksahdettiin

en haksahtanut, et haksahtanut, ei haksahtanut, emme haksahtaneet, ette haksahtaneet, eivät haksahtaneet, ei haksahdettu

PERFECT INDICATIV

olen haksahtanut, olet haksahtanut, on haksahtanut, olemme haksahtaneet, olette haksahtaneet, ovat haksahtaneet, on haksahdettu

en ole haksahtanut, et ole haksahtanut, ei ole haksahtanut, emme ole haksahtaneet, ette ole haksahtaneet, eivät ole haksahtaneet, ei ole haksahdettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin haksahtanut, olit haksahtanut, oli haksahtanut, olimme haksahtaneet, olitte haksahtaneet, olivat haksahtaneet, oli haksahdettu

en ollut haksahtanut, et ollut haksahtanut, ei ollut haksahtanut, emme olleet haksahtaneet, ette olleet haksahtaneet, eivät olleet haksahtaneet, ei ollut haksahdettu

PREZENT IMPERATIV

-, haksahda, haksahtakoon, haksahtakaamme, haksahtakaa, haksahtakoot, haksahdettakoon

-, älä haksahda, älköön haksahtako, älkäämme haksahtako, älkää haksahtako, älkööt haksahtako, älköön haksahdettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon haksahtanut, -, -, olkoot haksahtaneet, olkoon haksahdettu

-, -, älköön olko haksahtanut, -, -, älkööt olko haksahtaneet, älköön olko haksahdettu

PREZENT CONDIȚIONAL

haksahtaisin, haksahtaisit, haksahtaisi, haksahtaisimme, haksahtaisitte, haksahtaisivat, haksahdettaisiin

en haksahtaisi, et haksahtaisi, ei haksahtaisi, emme haksahtaisi, ette haksahtaisi, eivät haksahtaisi, ei haksahdettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin haksahtanut, olisit haksahtanut, olisi haksahtanut, olisimme haksahtaneet, olisitte haksahtaneet, olisivat haksahtaneet, oltaisiin haksahdettu

en olisi haksahtanut, et olisi haksahtanut, ei olisi haksahtanut, emme olisi haksahtaneet, ette olisi haksahtaneet, eivät olisi haksahtaneet, ei olisi haksahdettu

PREZENT POTENȚIAL

haksahtanen, haksahtanet, haksahtanee, haksahtanemme, haksahtanette, haksahtanevat, haksahdettaneen

en haksahtane, et haksahtane, ei haksahtane, emme haksahtane, ette haksahtane, eivät haksahtane, ei haksahdettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen haksahtanut, lienet haksahtanut, lienee haksahtanut, lienemme haksahtaneet, lienette haksahtaneet, lienevät haksahtaneet, lienee haksahdettu

en liene haksahtanut, et liene haksahtanut, ei liene haksahtanut, emme liene haksahtaneet, ette liene haksahtaneet, eivät liene haksahtaneet, ei liene haksahdettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: haksahtaa    FORMA LUNGĂ: haksahtaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: haksahtaessa   INSTRUCTIV: haksahtaen  INESIV PASIV: haksahdettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: haksahtamaan   INESIV: haksahtamassa  ELATIV: haksahtamasta

ADESIV: haksahtamalla  ABESIV: haksahtamatta  INSTRUCTIV: haksahtaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: haksahtaminen   PARTITIV: haksahtaminen

INFINITIVUL CINCI: haksahtamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: haksahtava  (gen. haksahtavan)   PASIV: haksahdettava   (gen. haksahdettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: haksahtanut                      PASIV: haksahdettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: haksahtaja (pl.gen. haksahtajien)  ADJECTIV NEGATIV: haksahtamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): haksahdus

 

 

haltioittaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

haltioitan, haltioitat, haltioittaa, haltioitamme, haltioitatte, haltioittavat, haltioitetaan

en haltioita, et haltioita, ei haltioita, emme haltioita, ette haltioita, eivät haltioita, ei haltioiteta

IMPERFECT INDICATIV

haltioitin, haltioitit, haltioitti, haltioitimme, haltioititte, haltioittivat, haltioitettiin

en haltioittanut, et haltioittanut, ei haltioittanut, emme haltioittaneet, ette haltioittaneet, eivät haltioittaneet, ei haltioitettu

PERFECT INDICATIV

olen haltioittanut, olet haltioittanut, on haltioittanut, olemme haltioittaneet, olette haltioittaneet, ovat haltioittaneet, on haltioitettu

en ole haltioittanut, et ole haltioittanut, ei ole haltioittanut, emme ole haltioittaneet, ette ole haltioittaneet, eivät ole haltioittaneet, ei ole haltioitettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin haltioittanut, olit haltioittanut, oli haltioittanut, olimme haltioittaneet, olitte haltioittaneet, olivat haltioittaneet, oli haltioitettu

en ollut haltioittanut, et ollut haltioittanut, ei ollut haltioittanut, emme olleet haltioittaneet, ette olleet haltioittaneet, eivät olleet haltioittaneet, ei ollut haltioitettu

PREZENT IMPERATIV

-, haltioita, haltioittakoon, haltioittakaamme, haltioittakaa, haltioittakoot, haltioitettakoon

-, älä haltioita, älköön haltioittako, älkäämme haltioittako, älkää haltioittako, älkööt haltioittako, älköön haltioitettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon haltioittanut, -, -, olkoot haltioittaneet, olkoon haltioitettu

-, -, älköön olko haltioittanut, -, -, älkööt olko haltioittaneet, älköön olko haltioitettu

PREZENT CONDIȚIONAL

haltioittaisin, haltioittaisit, haltioittaisi, haltioittaisimme, haltioittaisitte, haltioittaisivat, haltioitettaisiin

en haltioittaisi, et haltioittaisi, ei haltioittaisi, emme haltioittaisi, ette haltioittaisi, eivät haltioittaisi, ei haltioitettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin haltioittanut, olisit haltioittanut, olisi haltioittanut, olisimme haltioittaneet, olisitte haltioittaneet, olisivat haltioittaneet, oltaisiin haltioitettu

en olisi haltioittanut, et olisi haltioittanut, ei olisi haltioittanut, emme olisi haltioittaneet, ette olisi haltioittaneet, eivät olisi haltioittaneet, ei olisi haltioitettu

PREZENT POTENȚIAL

haltioittanen, haltioittanet, haltioittanee, haltioittanemme, haltioittanette, haltioittanevat, haltioitettaneen

en haltioittane, et haltioittane, ei haltioittane, emme haltioittane, ette haltioittane, eivät haltioittane, ei haltioitettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen haltioittanut, lienet haltioittanut, lienee haltioittanut, lienemme haltioittaneet, lienette haltioittaneet, lienevät haltioittaneet, lienee haltioitettu

en liene haltioittanut, et liene haltioittanut, ei liene haltioittanut, emme liene haltioittaneet, ette liene haltioittaneet, eivät liene haltioittaneet, ei liene haltioitettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: haltioittaa    FORMA LUNGĂ: haltioittaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: haltioittaessa   INSTRUCTIV: haltioittaen  INESIV PASIV: haltioitettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: haltioittamaan   INESIV: haltioittamassa  ELATIV: haltioittamasta

ADESIV: haltioittamalla  ABESIV: haltioittamatta  INSTRUCTIV: haltioittaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: haltioittaminen   PARTITIV: haltioittaminen

INFINITIVUL CINCI: haltioittamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: haltioittava  (gen. haltioittavan)   PASIV: haltioitettava   (gen. haltioitettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: haltioittanut                        PASIV: haltioitettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: haltioittaja (pl.gen. haltioittajien)  ADJECTIV NEGATIV: haltioittamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): haltioitus

 

 

haluttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

halutan, halutat, haluttaa, halutamme, halutatte, haluttavat, halutetaan

en haluta, et haluta, ei haluta, emme haluta, ette haluta, eivät haluta, ei haluteta

IMPERFECT INDICATIV

halutin, halutit, halutti, halutimme, halutitte, haluttivat, halutettiin

en haluttanut, et haluttanut, ei haluttanut, emme haluttaneet, ette haluttaneet, eivät haluttaneet, ei halutettu

PERFECT INDICATIV

olen haluttanut, olet haluttanut, on haluttanut, olemme haluttaneet, olette haluttaneet, ovat haluttaneet, on halutettu

en ole haluttanut, et ole haluttanut, ei ole haluttanut, emme ole haluttaneet, ette ole haluttaneet, eivät ole haluttaneet, ei ole halutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin haluttanut, olit haluttanut, oli haluttanut, olimme haluttaneet, olitte haluttaneet, olivat haluttaneet, oli halutettu

en ollut haluttanut, et ollut haluttanut, ei ollut haluttanut, emme olleet haluttaneet, ette olleet haluttaneet, eivät olleet haluttaneet, ei ollut halutettu

PREZENT IMPERATIV

-, haluta, haluttakoon, haluttakaamme, haluttakaa, haluttakoot, halutettakoon

-, älä haluta, älköön haluttako, älkäämme haluttako, älkää haluttako, älkööt haluttako, älköön halutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon haluttanut, -, -, olkoot haluttaneet, olkoon halutettu

-, -, älköön olko haluttanut, -, -, älkööt olko haluttaneet, älköön olko halutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

haluttaisin, haluttaisit, haluttaisi, haluttaisimme, haluttaisitte, haluttaisivat, halutettaisiin

en haluttaisi, et haluttaisi, ei haluttaisi, emme haluttaisi, ette haluttaisi, eivät haluttaisi, ei halutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin haluttanut, olisit haluttanut, olisi haluttanut, olisimme haluttaneet, olisitte haluttaneet, olisivat haluttaneet, oltaisiin halutettu

en olisi haluttanut, et olisi haluttanut, ei olisi haluttanut, emme olisi haluttaneet, ette olisi haluttaneet, eivät olisi haluttaneet, ei olisi halutettu

PREZENT POTENȚIAL

haluttanen, haluttanet, haluttanee, haluttanemme, haluttanette, haluttanevat, halutettaneen

en haluttane, et haluttane, ei haluttane, emme haluttane, ette haluttane, eivät haluttane, ei halutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen haluttanut, lienet haluttanut, lienee haluttanut, lienemme haluttaneet, lienette haluttaneet, lienevät haluttaneet, lienee halutettu

en liene haluttanut, et liene haluttanut, ei liene haluttanut, emme liene haluttaneet, ette liene haluttaneet, eivät liene haluttaneet, ei liene halutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: haluttaa    FORMA LUNGĂ: haluttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: haluttaessa   INSTRUCTIV: haluttaen  INESIV PASIV: halutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: haluttamaan   INESIV: haluttamassa  ELATIV: haluttamasta

ADESIV: haluttamalla  ABESIV: haluttamatta  INSTRUCTIV: haluttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: haluttaminen   PARTITIV: haluttaminen

INFINITIVUL CINCI: haluttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: haluttava  (gen. haluttavan)   PASIV: halutettava   (gen. halutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: haluttanut                     PASIV: halutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: haluttaja (pl.gen. haluttajien)  ADJECTIV NEGATIV: haluttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): halutus

 

 

halvaannuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

halvaannutan, halvaannutat, halvaannuttaa, halvaannutamme, halvaannutatte, halvaannuttavat, halvaannutetaan

en halvaannuta, et halvaannuta, ei halvaannuta, emme halvaannuta, ette halvaannuta, eivät halvaannuta, ei halvaannuteta

IMPERFECT INDICATIV

halvaannutin, halvaannutit, halvaannutti, halvaannutimme, halvaannutitte, halvaannuttivat, halvaannutettiin

en halvaannuttanut, et halvaannuttanut, ei halvaannuttanut, emme halvaannuttaneet, ette halvaannuttaneet, eivät halvaannuttaneet, ei halvaannutettu

PERFECT INDICATIV

olen halvaannuttanut, olet halvaannuttanut, on halvaannuttanut, olemme halvaannuttaneet, olette halvaannuttaneet, ovat halvaannuttaneet, on halvaannutettu

en ole halvaannuttanut, et ole halvaannuttanut, ei ole halvaannuttanut, emme ole halvaannuttaneet, ette ole halvaannuttaneet, eivät ole halvaannuttaneet, ei ole halvaannutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin halvaannuttanut, olit halvaannuttanut, oli halvaannuttanut, olimme halvaannuttaneet, olitte halvaannuttaneet, olivat halvaannuttaneet, oli halvaannutettu

en ollut halvaannuttanut, et ollut halvaannuttanut, ei ollut halvaannuttanut, emme olleet halvaannuttaneet, ette olleet halvaannuttaneet, eivät olleet halvaannuttaneet, ei ollut halvaannutettu

PREZENT IMPERATIV

-, halvaannuta, halvaannuttakoon, halvaannuttakaamme, halvaannuttakaa, halvaannuttakoot, halvaannutettakoon

-, älä halvaannuta, älköön halvaannuttako, älkäämme halvaannuttako, älkää halvaannuttako, älkööt halvaannuttako, älköön halvaannutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon halvaannuttanut, -, -, olkoot halvaannuttaneet, olkoon halvaannutettu

-, -, älköön olko halvaannuttanut, -, -, älkööt olko halvaannuttaneet, älköön olko halvaannutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

halvaannuttaisin, halvaannuttaisit, halvaannuttaisi, halvaannuttaisimme, halvaannuttaisitte, halvaannuttaisivat, halvaannutettaisiin

en halvaannuttaisi, et halvaannuttaisi, ei halvaannuttaisi, emme halvaannuttaisi, ette halvaannuttaisi, eivät halvaannuttaisi, ei halvaannutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin halvaannuttanut, olisit halvaannuttanut, olisi halvaannuttanut, olisimme halvaannuttaneet, olisitte halvaannuttaneet, olisivat halvaannuttaneet, oltaisiin halvaannutettu

en olisi halvaannuttanut, et olisi halvaannuttanut, ei olisi halvaannuttanut, emme olisi halvaannuttaneet, ette olisi halvaannuttaneet, eivät olisi halvaannuttaneet, ei olisi halvaannutettu

PREZENT POTENȚIAL

halvaannuttanen, halvaannuttanet, halvaannuttanee, halvaannuttanemme, halvaannuttanette, halvaannuttanevat, halvaannutettaneen

en halvaannuttane, et halvaannuttane, ei halvaannuttane, emme halvaannuttane, ette halvaannuttane, eivät halvaannuttane, ei halvaannutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen halvaannuttanut, lienet halvaannuttanut, lienee halvaannuttanut, lienemme halvaannuttaneet, lienette halvaannuttaneet, lienevät halvaannuttaneet, lienee halvaannutettu

en liene halvaannuttanut, et liene halvaannuttanut, ei liene halvaannuttanut, emme liene halvaannuttaneet, ette liene halvaannuttaneet, eivät liene halvaannuttaneet, ei liene halvaannutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: halvaannuttaa    FORMA LUNGĂ: halvaannuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: halvaannuttaessa   INSTRUCTIV: halvaannuttaen  INESIV PASIV: halvaannutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: halvaannuttamaan   INESIV: halvaannuttamassa  ELATIV: halvaannuttamasta

ADESIV: halvaannuttamalla  ABESIV: halvaannuttamatta  INSTRUCTIV: halvaannuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: halvaannuttaminen   PARTITIV: halvaannuttaminen

INFINITIVUL CINCI: halvaannuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: halvaannuttava  (gen. halvaannuttavan)   PASIV: halvaannutettava   (gen. halvaannutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: halvaannuttanut                          PASIV: halvaannutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: halvaannuttaja (pl.gen. halvaannuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: halvaannuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): halvaannutus

 

 

halvauttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

halvautan, halvautat, halvauttaa, halvautamme, halvautatte, halvauttavat, halvautetaan

en halvauta, et halvauta, ei halvauta, emme halvauta, ette halvauta, eivät halvauta, ei halvauteta

IMPERFECT INDICATIV

halvautin, halvautit, halvautti, halvautimme, halvautitte, halvauttivat, halvautettiin

en halvauttanut, et halvauttanut, ei halvauttanut, emme halvauttaneet, ette halvauttaneet, eivät halvauttaneet, ei halvautettu

PERFECT INDICATIV

olen halvauttanut, olet halvauttanut, on halvauttanut, olemme halvauttaneet, olette halvauttaneet, ovat halvauttaneet, on halvautettu

en ole halvauttanut, et ole halvauttanut, ei ole halvauttanut, emme ole halvauttaneet, ette ole halvauttaneet, eivät ole halvauttaneet, ei ole halvautettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin halvauttanut, olit halvauttanut, oli halvauttanut, olimme halvauttaneet, olitte halvauttaneet, olivat halvauttaneet, oli halvautettu

en ollut halvauttanut, et ollut halvauttanut, ei ollut halvauttanut, emme olleet halvauttaneet, ette olleet halvauttaneet, eivät olleet halvauttaneet, ei ollut halvautettu

PREZENT IMPERATIV

-, halvauta, halvauttakoon, halvauttakaamme, halvauttakaa, halvauttakoot, halvautettakoon

-, älä halvauta, älköön halvauttako, älkäämme halvauttako, älkää halvauttako, älkööt halvauttako, älköön halvautettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon halvauttanut, -, -, olkoot halvauttaneet, olkoon halvautettu

-, -, älköön olko halvauttanut, -, -, älkööt olko halvauttaneet, älköön olko halvautettu

PREZENT CONDIȚIONAL

halvauttaisin, halvauttaisit, halvauttaisi, halvauttaisimme, halvauttaisitte, halvauttaisivat, halvautettaisiin

en halvauttaisi, et halvauttaisi, ei halvauttaisi, emme halvauttaisi, ette halvauttaisi, eivät halvauttaisi, ei halvautettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin halvauttanut, olisit halvauttanut, olisi halvauttanut, olisimme halvauttaneet, olisitte halvauttaneet, olisivat halvauttaneet, oltaisiin halvautettu

en olisi halvauttanut, et olisi halvauttanut, ei olisi halvauttanut, emme olisi halvauttaneet, ette olisi halvauttaneet, eivät olisi halvauttaneet, ei olisi halvautettu

PREZENT POTENȚIAL

halvauttanen, halvauttanet, halvauttanee, halvauttanemme, halvauttanette, halvauttanevat, halvautettaneen

en halvauttane, et halvauttane, ei halvauttane, emme halvauttane, ette halvauttane, eivät halvauttane, ei halvautettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen halvauttanut, lienet halvauttanut, lienee halvauttanut, lienemme halvauttaneet, lienette halvauttaneet, lienevät halvauttaneet, lienee halvautettu

en liene halvauttanut, et liene halvauttanut, ei liene halvauttanut, emme liene halvauttaneet, ette liene halvauttaneet, eivät liene halvauttaneet, ei liene halvautettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: halvauttaa    FORMA LUNGĂ: halvauttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: halvauttaessa   INSTRUCTIV: halvauttaen  INESIV PASIV: halvautettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: halvauttamaan   INESIV: halvauttamassa  ELATIV: halvauttamasta

ADESIV: halvauttamalla  ABESIV: halvauttamatta  INSTRUCTIV: halvauttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: halvauttaminen   PARTITIV: halvauttaminen

INFINITIVUL CINCI: halvauttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: halvauttava  (gen. halvauttavan)   PASIV: halvautettava   (gen. halvautettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: halvauttanut                       PASIV: halvautettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: halvauttaja (pl.gen. halvauttajien)  ADJECTIV NEGATIV: halvauttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): halvautus

 

 

hankaloittaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

hankaloitan, hankaloitat, hankaloittaa, hankaloitamme, hankaloitatte, hankaloittavat, hankaloitetaan

en hankaloita, et hankaloita, ei hankaloita, emme hankaloita, ette hankaloita, eivät hankaloita, ei hankaloiteta

IMPERFECT INDICATIV

hankaloitin, hankaloitit, hankaloitti, hankaloitimme, hankaloititte, hankaloittivat, hankaloitettiin

en hankaloittanut, et hankaloittanut, ei hankaloittanut, emme hankaloittaneet, ette hankaloittaneet, eivät hankaloittaneet, ei hankaloitettu

PERFECT INDICATIV

olen hankaloittanut, olet hankaloittanut, on hankaloittanut, olemme hankaloittaneet, olette hankaloittaneet, ovat hankaloittaneet, on hankaloitettu

en ole hankaloittanut, et ole hankaloittanut, ei ole hankaloittanut, emme ole hankaloittaneet, ette ole hankaloittaneet, eivät ole hankaloittaneet, ei ole hankaloitettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hankaloittanut, olit hankaloittanut, oli hankaloittanut, olimme hankaloittaneet, olitte hankaloittaneet, olivat hankaloittaneet, oli hankaloitettu

en ollut hankaloittanut, et ollut hankaloittanut, ei ollut hankaloittanut, emme olleet hankaloittaneet, ette olleet hankaloittaneet, eivät olleet hankaloittaneet, ei ollut hankaloitettu

PREZENT IMPERATIV

-, hankaloita, hankaloittakoon, hankaloittakaamme, hankaloittakaa, hankaloittakoot, hankaloitettakoon

-, älä hankaloita, älköön hankaloittako, älkäämme hankaloittako, älkää hankaloittako, älkööt hankaloittako, älköön hankaloitettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hankaloittanut, -, -, olkoot hankaloittaneet, olkoon hankaloitettu

-, -, älköön olko hankaloittanut, -, -, älkööt olko hankaloittaneet, älköön olko hankaloitettu

PREZENT CONDIȚIONAL

hankaloittaisin, hankaloittaisit, hankaloittaisi, hankaloittaisimme, hankaloittaisitte, hankaloittaisivat, hankaloitettaisiin

en hankaloittaisi, et hankaloittaisi, ei hankaloittaisi, emme hankaloittaisi, ette hankaloittaisi, eivät hankaloittaisi, ei hankaloitettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hankaloittanut, olisit hankaloittanut, olisi hankaloittanut, olisimme hankaloittaneet, olisitte hankaloittaneet, olisivat hankaloittaneet, oltaisiin hankaloitettu

en olisi hankaloittanut, et olisi hankaloittanut, ei olisi hankaloittanut, emme olisi hankaloittaneet, ette olisi hankaloittaneet, eivät olisi hankaloittaneet, ei olisi hankaloitettu

PREZENT POTENȚIAL

hankaloittanen, hankaloittanet, hankaloittanee, hankaloittanemme, hankaloittanette, hankaloittanevat, hankaloitettaneen

en hankaloittane, et hankaloittane, ei hankaloittane, emme hankaloittane, ette hankaloittane, eivät hankaloittane, ei hankaloitettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hankaloittanut, lienet hankaloittanut, lienee hankaloittanut, lienemme hankaloittaneet, lienette hankaloittaneet, lienevät hankaloittaneet, lienee hankaloitettu

en liene hankaloittanut, et liene hankaloittanut, ei liene hankaloittanut, emme liene hankaloittaneet, ette liene hankaloittaneet, eivät liene hankaloittaneet, ei liene hankaloitettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hankaloittaa    FORMA LUNGĂ: hankaloittaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hankaloittaessa   INSTRUCTIV: hankaloittaen  INESIV PASIV: hankaloitettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hankaloittamaan   INESIV: hankaloittamassa  ELATIV: hankaloittamasta

ADESIV: hankaloittamalla  ABESIV: hankaloittamatta  INSTRUCTIV: hankaloittaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hankaloittaminen   PARTITIV: hankaloittaminen

INFINITIVUL CINCI: hankaloittamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hankaloittava  (gen. hankaloittavan)   PASIV: hankaloitettava   (gen. hankaloitettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hankaloittanut                         PASIV: hankaloitettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hankaloittaja (pl.gen. hankaloittajien)  ADJECTIV NEGATIV: hankaloittamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hankaloitus

 

 

hapannuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

hapannutan, hapannutat, hapannuttaa, hapannutamme, hapannutatte, hapannuttavat, hapannutetaan

en hapannuta, et hapannuta, ei hapannuta, emme hapannuta, ette hapannuta, eivät hapannuta, ei hapannuteta

IMPERFECT INDICATIV

hapannutin, hapannutit, hapannutti, hapannutimme, hapannutitte, hapannuttivat, hapannutettiin

en hapannuttanut, et hapannuttanut, ei hapannuttanut, emme hapannuttaneet, ette hapannuttaneet, eivät hapannuttaneet, ei hapannutettu

PERFECT INDICATIV

olen hapannuttanut, olet hapannuttanut, on hapannuttanut, olemme hapannuttaneet, olette hapannuttaneet, ovat hapannuttaneet, on hapannutettu

en ole hapannuttanut, et ole hapannuttanut, ei ole hapannuttanut, emme ole hapannuttaneet, ette ole hapannuttaneet, eivät ole hapannuttaneet, ei ole hapannutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hapannuttanut, olit hapannuttanut, oli hapannuttanut, olimme hapannuttaneet, olitte hapannuttaneet, olivat hapannuttaneet, oli hapannutettu

en ollut hapannuttanut, et ollut hapannuttanut, ei ollut hapannuttanut, emme olleet hapannuttaneet, ette olleet hapannuttaneet, eivät olleet hapannuttaneet, ei ollut hapannutettu

PREZENT IMPERATIV

-, hapannuta, hapannuttakoon, hapannuttakaamme, hapannuttakaa, hapannuttakoot, hapannutettakoon

-, älä hapannuta, älköön hapannuttako, älkäämme hapannuttako, älkää hapannuttako, älkööt hapannuttako, älköön hapannutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hapannuttanut, -, -, olkoot hapannuttaneet, olkoon hapannutettu

-, -, älköön olko hapannuttanut, -, -, älkööt olko hapannuttaneet, älköön olko hapannutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

hapannuttaisin, hapannuttaisit, hapannuttaisi, hapannuttaisimme, hapannuttaisitte, hapannuttaisivat, hapannutettaisiin

en hapannuttaisi, et hapannuttaisi, ei hapannuttaisi, emme hapannuttaisi, ette hapannuttaisi, eivät hapannuttaisi, ei hapannutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hapannuttanut, olisit hapannuttanut, olisi hapannuttanut, olisimme hapannuttaneet, olisitte hapannuttaneet, olisivat hapannuttaneet, oltaisiin hapannutettu

en olisi hapannuttanut, et olisi hapannuttanut, ei olisi hapannuttanut, emme olisi hapannuttaneet, ette olisi hapannuttaneet, eivät olisi hapannuttaneet, ei olisi hapannutettu

PREZENT POTENȚIAL

hapannuttanen, hapannuttanet, hapannuttanee, hapannuttanemme, hapannuttanette, hapannuttanevat, hapannutettaneen

en hapannuttane, et hapannuttane, ei hapannuttane, emme hapannuttane, ette hapannuttane, eivät hapannuttane, ei hapannutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hapannuttanut, lienet hapannuttanut, lienee hapannuttanut, lienemme hapannuttaneet, lienette hapannuttaneet, lienevät hapannuttaneet, lienee hapannutettu

en liene hapannuttanut, et liene hapannuttanut, ei liene hapannuttanut, emme liene hapannuttaneet, ette liene hapannuttaneet, eivät liene hapannuttaneet, ei liene hapannutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hapannuttaa    FORMA LUNGĂ: hapannuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hapannuttaessa   INSTRUCTIV: hapannuttaen  INESIV PASIV: hapannutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hapannuttamaan   INESIV: hapannuttamassa  ELATIV: hapannuttamasta

ADESIV: hapannuttamalla  ABESIV: hapannuttamatta  INSTRUCTIV: hapannuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hapannuttaminen   PARTITIV: hapannuttaminen

INFINITIVUL CINCI: hapannuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hapannuttava  (gen. hapannuttavan)   PASIV: hapannutettava   (gen. hapannutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hapannuttanut                        PASIV: hapannutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hapannuttaja (pl.gen. hapannuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: hapannuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hapannutus

 

 

hapattaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

hapatan, hapatat, hapattaa, hapatamme, hapatatte, hapattavat, hapatetaan

en hapata, et hapata, ei hapata, emme hapata, ette hapata, eivät hapata, ei hapateta

IMPERFECT INDICATIV

hapatin, hapatit, hapatti, hapatimme, hapatitte, hapattivat, hapatettiin

en hapattanut, et hapattanut, ei hapattanut, emme hapattaneet, ette hapattaneet, eivät hapattaneet, ei hapatettu

PERFECT INDICATIV

olen hapattanut, olet hapattanut, on hapattanut, olemme hapattaneet, olette hapattaneet, ovat hapattaneet, on hapatettu

en ole hapattanut, et ole hapattanut, ei ole hapattanut, emme ole hapattaneet, ette ole hapattaneet, eivät ole hapattaneet, ei ole hapatettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hapattanut, olit hapattanut, oli hapattanut, olimme hapattaneet, olitte hapattaneet, olivat hapattaneet, oli hapatettu

en ollut hapattanut, et ollut hapattanut, ei ollut hapattanut, emme olleet hapattaneet, ette olleet hapattaneet, eivät olleet hapattaneet, ei ollut hapatettu

PREZENT IMPERATIV

-, hapata, hapattakoon, hapattakaamme, hapattakaa, hapattakoot, hapatettakoon

-, älä hapata, älköön hapattako, älkäämme hapattako, älkää hapattako, älkööt hapattako, älköön hapatettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hapattanut, -, -, olkoot hapattaneet, olkoon hapatettu

-, -, älköön olko hapattanut, -, -, älkööt olko hapattaneet, älköön olko hapatettu

PREZENT CONDIȚIONAL

hapattaisin, hapattaisit, hapattaisi, hapattaisimme, hapattaisitte, hapattaisivat, hapatettaisiin

en hapattaisi, et hapattaisi, ei hapattaisi, emme hapattaisi, ette hapattaisi, eivät hapattaisi, ei hapatettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hapattanut, olisit hapattanut, olisi hapattanut, olisimme hapattaneet, olisitte hapattaneet, olisivat hapattaneet, oltaisiin hapatettu

en olisi hapattanut, et olisi hapattanut, ei olisi hapattanut, emme olisi hapattaneet, ette olisi hapattaneet, eivät olisi hapattaneet, ei olisi hapatettu

PREZENT POTENȚIAL

hapattanen, hapattanet, hapattanee, hapattanemme, hapattanette, hapattanevat, hapatettaneen

en hapattane, et hapattane, ei hapattane, emme hapattane, ette hapattane, eivät hapattane, ei hapatettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hapattanut, lienet hapattanut, lienee hapattanut, lienemme hapattaneet, lienette hapattaneet, lienevät hapattaneet, lienee hapatettu

en liene hapattanut, et liene hapattanut, ei liene hapattanut, emme liene hapattaneet, ette liene hapattaneet, eivät liene hapattaneet, ei liene hapatettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hapattaa    FORMA LUNGĂ: hapattaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hapattaessa   INSTRUCTIV: hapattaen  INESIV PASIV: hapatettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hapattamaan   INESIV: hapattamassa  ELATIV: hapattamasta

ADESIV: hapattamalla  ABESIV: hapattamatta  INSTRUCTIV: hapattaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hapattaminen   PARTITIV: hapattaminen

INFINITIVUL CINCI: hapattamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hapattava  (gen. hapattavan)   PASIV: hapatettava   (gen. hapatettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hapattanut                     PASIV: hapatettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hapattaja (pl.gen. hapattajien)  ADJECTIV NEGATIV: hapattamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hapatus

 

 

hapettaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

hapetan, hapetat, hapettaa, hapetamme, hapetatte, hapettavat, hapetetaan

en hapeta, et hapeta, ei hapeta, emme hapeta, ette hapeta, eivät hapeta, ei hapeteta

IMPERFECT INDICATIV

hapetin, hapetit, hapetti, hapetimme, hapetitte, hapettivat, hapetettiin

en hapettanut, et hapettanut, ei hapettanut, emme hapettaneet, ette hapettaneet, eivät hapettaneet, ei hapetettu

PERFECT INDICATIV

olen hapettanut, olet hapettanut, on hapettanut, olemme hapettaneet, olette hapettaneet, ovat hapettaneet, on hapetettu

en ole hapettanut, et ole hapettanut, ei ole hapettanut, emme ole hapettaneet, ette ole hapettaneet, eivät ole hapettaneet, ei ole hapetettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hapettanut, olit hapettanut, oli hapettanut, olimme hapettaneet, olitte hapettaneet, olivat hapettaneet, oli hapetettu

en ollut hapettanut, et ollut hapettanut, ei ollut hapettanut, emme olleet hapettaneet, ette olleet hapettaneet, eivät olleet hapettaneet, ei ollut hapetettu

PREZENT IMPERATIV

-, hapeta, hapettakoon, hapettakaamme, hapettakaa, hapettakoot, hapetettakoon

-, älä hapeta, älköön hapettako, älkäämme hapettako, älkää hapettako, älkööt hapettako, älköön hapetettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hapettanut, -, -, olkoot hapettaneet, olkoon hapetettu

-, -, älköön olko hapettanut, -, -, älkööt olko hapettaneet, älköön olko hapetettu

PREZENT CONDIȚIONAL

hapettaisin, hapettaisit, hapettaisi, hapettaisimme, hapettaisitte, hapettaisivat, hapetettaisiin

en hapettaisi, et hapettaisi, ei hapettaisi, emme hapettaisi, ette hapettaisi, eivät hapettaisi, ei hapetettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hapettanut, olisit hapettanut, olisi hapettanut, olisimme hapettaneet, olisitte hapettaneet, olisivat hapettaneet, oltaisiin hapetettu

en olisi hapettanut, et olisi hapettanut, ei olisi hapettanut, emme olisi hapettaneet, ette olisi hapettaneet, eivät olisi hapettaneet, ei olisi hapetettu

PREZENT POTENȚIAL

hapettanen, hapettanet, hapettanee, hapettanemme, hapettanette, hapettanevat, hapetettaneen

en hapettane, et hapettane, ei hapettane, emme hapettane, ette hapettane, eivät hapettane, ei hapetettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hapettanut, lienet hapettanut, lienee hapettanut, lienemme hapettaneet, lienette hapettaneet, lienevät hapettaneet, lienee hapetettu

en liene hapettanut, et liene hapettanut, ei liene hapettanut, emme liene hapettaneet, ette liene hapettaneet, eivät liene hapettaneet, ei liene hapetettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hapettaa    FORMA LUNGĂ: hapettaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hapettaessa   INSTRUCTIV: hapettaen  INESIV PASIV: hapetettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hapettamaan   INESIV: hapettamassa  ELATIV: hapettamasta

ADESIV: hapettamalla  ABESIV: hapettamatta  INSTRUCTIV: hapettaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hapettaminen   PARTITIV: hapettaminen

INFINITIVUL CINCI: hapettamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hapettava  (gen. hapettavan)   PASIV: hapetettava   (gen. hapetettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hapettanut                     PASIV: hapetettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hapettaja (pl.gen. hapettajien)  ADJECTIV NEGATIV: hapettamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hapetus

 

 

hapottaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

hapotan, hapotat, hapottaa, hapotamme, hapotatte, hapottavat, hapotetaan

en hapota, et hapota, ei hapota, emme hapota, ette hapota, eivät hapota, ei hapoteta

IMPERFECT INDICATIV

hapotin, hapotit, hapotti, hapotimme, hapotitte, hapottivat, hapotettiin

en hapottanut, et hapottanut, ei hapottanut, emme hapottaneet, ette hapottaneet, eivät hapottaneet, ei hapotettu

PERFECT INDICATIV

olen hapottanut, olet hapottanut, on hapottanut, olemme hapottaneet, olette hapottaneet, ovat hapottaneet, on hapotettu

en ole hapottanut, et ole hapottanut, ei ole hapottanut, emme ole hapottaneet, ette ole hapottaneet, eivät ole hapottaneet, ei ole hapotettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hapottanut, olit hapottanut, oli hapottanut, olimme hapottaneet, olitte hapottaneet, olivat hapottaneet, oli hapotettu

en ollut hapottanut, et ollut hapottanut, ei ollut hapottanut, emme olleet hapottaneet, ette olleet hapottaneet, eivät olleet hapottaneet, ei ollut hapotettu

PREZENT IMPERATIV

-, hapota, hapottakoon, hapottakaamme, hapottakaa, hapottakoot, hapotettakoon

-, älä hapota, älköön hapottako, älkäämme hapottako, älkää hapottako, älkööt hapottako, älköön hapotettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hapottanut, -, -, olkoot hapottaneet, olkoon hapotettu

-, -, älköön olko hapottanut, -, -, älkööt olko hapottaneet, älköön olko hapotettu

PREZENT CONDIȚIONAL

hapottaisin, hapottaisit, hapottaisi, hapottaisimme, hapottaisitte, hapottaisivat, hapotettaisiin

en hapottaisi, et hapottaisi, ei hapottaisi, emme hapottaisi, ette hapottaisi, eivät hapottaisi, ei hapotettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hapottanut, olisit hapottanut, olisi hapottanut, olisimme hapottaneet, olisitte hapottaneet, olisivat hapottaneet, oltaisiin hapotettu

en olisi hapottanut, et olisi hapottanut, ei olisi hapottanut, emme olisi hapottaneet, ette olisi hapottaneet, eivät olisi hapottaneet, ei olisi hapotettu

PREZENT POTENȚIAL

hapottanen, hapottanet, hapottanee, hapottanemme, hapottanette, hapottanevat, hapotettaneen

en hapottane, et hapottane, ei hapottane, emme hapottane, ette hapottane, eivät hapottane, ei hapotettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hapottanut, lienet hapottanut, lienee hapottanut, lienemme hapottaneet, lienette hapottaneet, lienevät hapottaneet, lienee hapotettu

en liene hapottanut, et liene hapottanut, ei liene hapottanut, emme liene hapottaneet, ette liene hapottaneet, eivät liene hapottaneet, ei liene hapotettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hapottaa    FORMA LUNGĂ: hapottaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hapottaessa   INSTRUCTIV: hapottaen  INESIV PASIV: hapotettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hapottamaan   INESIV: hapottamassa  ELATIV: hapottamasta

ADESIV: hapottamalla  ABESIV: hapottamatta  INSTRUCTIV: hapottaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hapottaminen   PARTITIV: hapottaminen

INFINITIVUL CINCI: hapottamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hapottava  (gen. hapottavan)   PASIV: hapotettava   (gen. hapotettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hapottanut                     PASIV: hapotettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hapottaja (pl.gen. hapottajien)  ADJECTIV NEGATIV: hapottamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hapotus

 

 

hapsottaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

hapsotan, hapsotat, hapsottaa, hapsotamme, hapsotatte, hapsottavat, hapsotetaan

en hapsota, et hapsota, ei hapsota, emme hapsota, ette hapsota, eivät hapsota, ei hapsoteta

IMPERFECT INDICATIV

hapsotin, hapsotit, hapsotti, hapsotimme, hapsotitte, hapsottivat, hapsotettiin

en hapsottanut, et hapsottanut, ei hapsottanut, emme hapsottaneet, ette hapsottaneet, eivät hapsottaneet, ei hapsotettu

PERFECT INDICATIV

olen hapsottanut, olet hapsottanut, on hapsottanut, olemme hapsottaneet, olette hapsottaneet, ovat hapsottaneet, on hapsotettu

en ole hapsottanut, et ole hapsottanut, ei ole hapsottanut, emme ole hapsottaneet, ette ole hapsottaneet, eivät ole hapsottaneet, ei ole hapsotettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hapsottanut, olit hapsottanut, oli hapsottanut, olimme hapsottaneet, olitte hapsottaneet, olivat hapsottaneet, oli hapsotettu

en ollut hapsottanut, et ollut hapsottanut, ei ollut hapsottanut, emme olleet hapsottaneet, ette olleet hapsottaneet, eivät olleet hapsottaneet, ei ollut hapsotettu

PREZENT IMPERATIV

-, hapsota, hapsottakoon, hapsottakaamme, hapsottakaa, hapsottakoot, hapsotettakoon

-, älä hapsota, älköön hapsottako, älkäämme hapsottako, älkää hapsottako, älkööt hapsottako, älköön hapsotettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hapsottanut, -, -, olkoot hapsottaneet, olkoon hapsotettu

-, -, älköön olko hapsottanut, -, -, älkööt olko hapsottaneet, älköön olko hapsotettu

PREZENT CONDIȚIONAL

hapsottaisin, hapsottaisit, hapsottaisi, hapsottaisimme, hapsottaisitte, hapsottaisivat, hapsotettaisiin

en hapsottaisi, et hapsottaisi, ei hapsottaisi, emme hapsottaisi, ette hapsottaisi, eivät hapsottaisi, ei hapsotettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hapsottanut, olisit hapsottanut, olisi hapsottanut, olisimme hapsottaneet, olisitte hapsottaneet, olisivat hapsottaneet, oltaisiin hapsotettu

en olisi hapsottanut, et olisi hapsottanut, ei olisi hapsottanut, emme olisi hapsottaneet, ette olisi hapsottaneet, eivät olisi hapsottaneet, ei olisi hapsotettu

PREZENT POTENȚIAL

hapsottanen, hapsottanet, hapsottanee, hapsottanemme, hapsottanette, hapsottanevat, hapsotettaneen

en hapsottane, et hapsottane, ei hapsottane, emme hapsottane, ette hapsottane, eivät hapsottane, ei hapsotettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hapsottanut, lienet hapsottanut, lienee hapsottanut, lienemme hapsottaneet, lienette hapsottaneet, lienevät hapsottaneet, lienee hapsotettu

en liene hapsottanut, et liene hapsottanut, ei liene hapsottanut, emme liene hapsottaneet, ette liene hapsottaneet, eivät liene hapsottaneet, ei liene hapsotettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hapsottaa    FORMA LUNGĂ: hapsottaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hapsottaessa   INSTRUCTIV: hapsottaen  INESIV PASIV: hapsotettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hapsottamaan   INESIV: hapsottamassa  ELATIV: hapsottamasta

ADESIV: hapsottamalla  ABESIV: hapsottamatta  INSTRUCTIV: hapsottaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hapsottaminen   PARTITIV: hapsottaminen

INFINITIVUL CINCI: hapsottamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hapsottava  (gen. hapsottavan)   PASIV: hapsotettava   (gen. hapsotettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hapsottanut                      PASIV: hapsotettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hapsottaja (pl.gen. hapsottajien)  ADJECTIV NEGATIV: hapsottamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hapsotus

 

 

hapsuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

hapsutan, hapsutat, hapsuttaa, hapsutamme, hapsutatte, hapsuttavat, hapsutetaan

en hapsuta, et hapsuta, ei hapsuta, emme hapsuta, ette hapsuta, eivät hapsuta, ei hapsuteta

IMPERFECT INDICATIV

hapsutin, hapsutit, hapsutti, hapsutimme, hapsutitte, hapsuttivat, hapsutettiin

en hapsuttanut, et hapsuttanut, ei hapsuttanut, emme hapsuttaneet, ette hapsuttaneet, eivät hapsuttaneet, ei hapsutettu

PERFECT INDICATIV

olen hapsuttanut, olet hapsuttanut, on hapsuttanut, olemme hapsuttaneet, olette hapsuttaneet, ovat hapsuttaneet, on hapsutettu

en ole hapsuttanut, et ole hapsuttanut, ei ole hapsuttanut, emme ole hapsuttaneet, ette ole hapsuttaneet, eivät ole hapsuttaneet, ei ole hapsutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hapsuttanut, olit hapsuttanut, oli hapsuttanut, olimme hapsuttaneet, olitte hapsuttaneet, olivat hapsuttaneet, oli hapsutettu

en ollut hapsuttanut, et ollut hapsuttanut, ei ollut hapsuttanut, emme olleet hapsuttaneet, ette olleet hapsuttaneet, eivät olleet hapsuttaneet, ei ollut hapsutettu

PREZENT IMPERATIV

-, hapsuta, hapsuttakoon, hapsuttakaamme, hapsuttakaa, hapsuttakoot, hapsutettakoon

-, älä hapsuta, älköön hapsuttako, älkäämme hapsuttako, älkää hapsuttako, älkööt hapsuttako, älköön hapsutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hapsuttanut, -, -, olkoot hapsuttaneet, olkoon hapsutettu

-, -, älköön olko hapsuttanut, -, -, älkööt olko hapsuttaneet, älköön olko hapsutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

hapsuttaisin, hapsuttaisit, hapsuttaisi, hapsuttaisimme, hapsuttaisitte, hapsuttaisivat, hapsutettaisiin

en hapsuttaisi, et hapsuttaisi, ei hapsuttaisi, emme hapsuttaisi, ette hapsuttaisi, eivät hapsuttaisi, ei hapsutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hapsuttanut, olisit hapsuttanut, olisi hapsuttanut, olisimme hapsuttaneet, olisitte hapsuttaneet, olisivat hapsuttaneet, oltaisiin hapsutettu

en olisi hapsuttanut, et olisi hapsuttanut, ei olisi hapsuttanut, emme olisi hapsuttaneet, ette olisi hapsuttaneet, eivät olisi hapsuttaneet, ei olisi hapsutettu

PREZENT POTENȚIAL

hapsuttanen, hapsuttanet, hapsuttanee, hapsuttanemme, hapsuttanette, hapsuttanevat, hapsutettaneen

en hapsuttane, et hapsuttane, ei hapsuttane, emme hapsuttane, ette hapsuttane, eivät hapsuttane, ei hapsutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hapsuttanut, lienet hapsuttanut, lienee hapsuttanut, lienemme hapsuttaneet, lienette hapsuttaneet, lienevät hapsuttaneet, lienee hapsutettu

en liene hapsuttanut, et liene hapsuttanut, ei liene hapsuttanut, emme liene hapsuttaneet, ette liene hapsuttaneet, eivät liene hapsuttaneet, ei liene hapsutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hapsuttaa    FORMA LUNGĂ: hapsuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hapsuttaessa   INSTRUCTIV: hapsuttaen  INESIV PASIV: hapsutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hapsuttamaan   INESIV: hapsuttamassa  ELATIV: hapsuttamasta

ADESIV: hapsuttamalla  ABESIV: hapsuttamatta  INSTRUCTIV: hapsuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hapsuttaminen   PARTITIV: hapsuttaminen

INFINITIVUL CINCI: hapsuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hapsuttava  (gen. hapsuttavan)   PASIV: hapsutettava   (gen. hapsutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hapsuttanut                      PASIV: hapsutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hapsuttaja (pl.gen. hapsuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: hapsuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hapsutus

 

 

harhaannuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

harhaannutan, harhaannutat, harhaannuttaa, harhaannutamme, harhaannutatte, harhaannuttavat, harhaannutetaan

en harhaannuta, et harhaannuta, ei harhaannuta, emme harhaannuta, ette harhaannuta, eivät harhaannuta, ei harhaannuteta

IMPERFECT INDICATIV

harhaannutin, harhaannutit, harhaannutti, harhaannutimme, harhaannutitte, harhaannuttivat, harhaannutettiin

en harhaannuttanut, et harhaannuttanut, ei harhaannuttanut, emme harhaannuttaneet, ette harhaannuttaneet, eivät harhaannuttaneet, ei harhaannutettu

PERFECT INDICATIV

olen harhaannuttanut, olet harhaannuttanut, on harhaannuttanut, olemme harhaannuttaneet, olette harhaannuttaneet, ovat harhaannuttaneet, on harhaannutettu

en ole harhaannuttanut, et ole harhaannuttanut, ei ole harhaannuttanut, emme ole harhaannuttaneet, ette ole harhaannuttaneet, eivät ole harhaannuttaneet, ei ole harhaannutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin harhaannuttanut, olit harhaannuttanut, oli harhaannuttanut, olimme harhaannuttaneet, olitte harhaannuttaneet, olivat harhaannuttaneet, oli harhaannutettu

en ollut harhaannuttanut, et ollut harhaannuttanut, ei ollut harhaannuttanut, emme olleet harhaannuttaneet, ette olleet harhaannuttaneet, eivät olleet harhaannuttaneet, ei ollut harhaannutettu

PREZENT IMPERATIV

-, harhaannuta, harhaannuttakoon, harhaannuttakaamme, harhaannuttakaa, harhaannuttakoot, harhaannutettakoon

-, älä harhaannuta, älköön harhaannuttako, älkäämme harhaannuttako, älkää harhaannuttako, älkööt harhaannuttako, älköön harhaannutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon harhaannuttanut, -, -, olkoot harhaannuttaneet, olkoon harhaannutettu

-, -, älköön olko harhaannuttanut, -, -, älkööt olko harhaannuttaneet, älköön olko harhaannutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

harhaannuttaisin, harhaannuttaisit, harhaannuttaisi, harhaannuttaisimme, harhaannuttaisitte, harhaannuttaisivat, harhaannutettaisiin

en harhaannuttaisi, et harhaannuttaisi, ei harhaannuttaisi, emme harhaannuttaisi, ette harhaannuttaisi, eivät harhaannuttaisi, ei harhaannutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin harhaannuttanut, olisit harhaannuttanut, olisi harhaannuttanut, olisimme harhaannuttaneet, olisitte harhaannuttaneet, olisivat harhaannuttaneet, oltaisiin harhaannutettu

en olisi harhaannuttanut, et olisi harhaannuttanut, ei olisi harhaannuttanut, emme olisi harhaannuttaneet, ette olisi harhaannuttaneet, eivät olisi harhaannuttaneet, ei olisi harhaannutettu

PREZENT POTENȚIAL

harhaannuttanen, harhaannuttanet, harhaannuttanee, harhaannuttanemme, harhaannuttanette, harhaannuttanevat, harhaannutettaneen

en harhaannuttane, et harhaannuttane, ei harhaannuttane, emme harhaannuttane, ette harhaannuttane, eivät harhaannuttane, ei harhaannutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen harhaannuttanut, lienet harhaannuttanut, lienee harhaannuttanut, lienemme harhaannuttaneet, lienette harhaannuttaneet, lienevät harhaannuttaneet, lienee harhaannutettu

en liene harhaannuttanut, et liene harhaannuttanut, ei liene harhaannuttanut, emme liene harhaannuttaneet, ette liene harhaannuttaneet, eivät liene harhaannuttaneet, ei liene harhaannutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: harhaannuttaa    FORMA LUNGĂ: harhaannuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: harhaannuttaessa   INSTRUCTIV: harhaannuttaen  INESIV PASIV: harhaannutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: harhaannuttamaan   INESIV: harhaannuttamassa  ELATIV: harhaannuttamasta

ADESIV: harhaannuttamalla  ABESIV: harhaannuttamatta  INSTRUCTIV: harhaannuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: harhaannuttaminen   PARTITIV: harhaannuttaminen

INFINITIVUL CINCI: harhaannuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: harhaannuttava  (gen. harhaannuttavan)   PASIV: harhaannutettava   (gen. harhaannutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: harhaannuttanut                          PASIV: harhaannutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: harhaannuttaja (pl.gen. harhaannuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: harhaannuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): harhaannutus

 

 

harhauttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

harhautan, harhautat, harhauttaa, harhautamme, harhautatte, harhauttavat, harhautetaan

en harhauta, et harhauta, ei harhauta, emme harhauta, ette harhauta, eivät harhauta, ei harhauteta

IMPERFECT INDICATIV

harhautin, harhautit, harhautti, harhautimme, harhautitte, harhauttivat, harhautettiin

en harhauttanut, et harhauttanut, ei harhauttanut, emme harhauttaneet, ette harhauttaneet, eivät harhauttaneet, ei harhautettu

PERFECT INDICATIV

olen harhauttanut, olet harhauttanut, on harhauttanut, olemme harhauttaneet, olette harhauttaneet, ovat harhauttaneet, on harhautettu

en ole harhauttanut, et ole harhauttanut, ei ole harhauttanut, emme ole harhauttaneet, ette ole harhauttaneet, eivät ole harhauttaneet, ei ole harhautettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin harhauttanut, olit harhauttanut, oli harhauttanut, olimme harhauttaneet, olitte harhauttaneet, olivat harhauttaneet, oli harhautettu

en ollut harhauttanut, et ollut harhauttanut, ei ollut harhauttanut, emme olleet harhauttaneet, ette olleet harhauttaneet, eivät olleet harhauttaneet, ei ollut harhautettu

PREZENT IMPERATIV

-, harhauta, harhauttakoon, harhauttakaamme, harhauttakaa, harhauttakoot, harhautettakoon

-, älä harhauta, älköön harhauttako, älkäämme harhauttako, älkää harhauttako, älkööt harhauttako, älköön harhautettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon harhauttanut, -, -, olkoot harhauttaneet, olkoon harhautettu

-, -, älköön olko harhauttanut, -, -, älkööt olko harhauttaneet, älköön olko harhautettu

PREZENT CONDIȚIONAL

harhauttaisin, harhauttaisit, harhauttaisi, harhauttaisimme, harhauttaisitte, harhauttaisivat, harhautettaisiin

en harhauttaisi, et harhauttaisi, ei harhauttaisi, emme harhauttaisi, ette harhauttaisi, eivät harhauttaisi, ei harhautettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin harhauttanut, olisit harhauttanut, olisi harhauttanut, olisimme harhauttaneet, olisitte harhauttaneet, olisivat harhauttaneet, oltaisiin harhautettu

en olisi harhauttanut, et olisi harhauttanut, ei olisi harhauttanut, emme olisi harhauttaneet, ette olisi harhauttaneet, eivät olisi harhauttaneet, ei olisi harhautettu

PREZENT POTENȚIAL

harhauttanen, harhauttanet, harhauttanee, harhauttanemme, harhauttanette, harhauttanevat, harhautettaneen

en harhauttane, et harhauttane, ei harhauttane, emme harhauttane, ette harhauttane, eivät harhauttane, ei harhautettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen harhauttanut, lienet harhauttanut, lienee harhauttanut, lienemme harhauttaneet, lienette harhauttaneet, lienevät harhauttaneet, lienee harhautettu

en liene harhauttanut, et liene harhauttanut, ei liene harhauttanut, emme liene harhauttaneet, ette liene harhauttaneet, eivät liene harhauttaneet, ei liene harhautettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: harhauttaa    FORMA LUNGĂ: harhauttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: harhauttaessa   INSTRUCTIV: harhauttaen  INESIV PASIV: harhautettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: harhauttamaan   INESIV: harhauttamassa  ELATIV: harhauttamasta

ADESIV: harhauttamalla  ABESIV: harhauttamatta  INSTRUCTIV: harhauttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: harhauttaminen   PARTITIV: harhauttaminen

INFINITIVUL CINCI: harhauttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: harhauttava  (gen. harhauttavan)   PASIV: harhautettava   (gen. harhautettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: harhauttanut                       PASIV: harhautettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: harhauttaja (pl.gen. harhauttajien)  ADJECTIV NEGATIV: harhauttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): harhautus

 

 

harittaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

haritan, haritat, harittaa, haritamme, haritatte, harittavat, haritetaan

en harita, et harita, ei harita, emme harita, ette harita, eivät harita, ei hariteta

IMPERFECT INDICATIV

haritin, haritit, haritti, haritimme, harititte, harittivat, haritettiin

en harittanut, et harittanut, ei harittanut, emme harittaneet, ette harittaneet, eivät harittaneet, ei haritettu

PERFECT INDICATIV

olen harittanut, olet harittanut, on harittanut, olemme harittaneet, olette harittaneet, ovat harittaneet, on haritettu

en ole harittanut, et ole harittanut, ei ole harittanut, emme ole harittaneet, ette ole harittaneet, eivät ole harittaneet, ei ole haritettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin harittanut, olit harittanut, oli harittanut, olimme harittaneet, olitte harittaneet, olivat harittaneet, oli haritettu

en ollut harittanut, et ollut harittanut, ei ollut harittanut, emme olleet harittaneet, ette olleet harittaneet, eivät olleet harittaneet, ei ollut haritettu

PREZENT IMPERATIV

-, harita, harittakoon, harittakaamme, harittakaa, harittakoot, haritettakoon

-, älä harita, älköön harittako, älkäämme harittako, älkää harittako, älkööt harittako, älköön haritettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon harittanut, -, -, olkoot harittaneet, olkoon haritettu

-, -, älköön olko harittanut, -, -, älkööt olko harittaneet, älköön olko haritettu

PREZENT CONDIȚIONAL

harittaisin, harittaisit, harittaisi, harittaisimme, harittaisitte, harittaisivat, haritettaisiin

en harittaisi, et harittaisi, ei harittaisi, emme harittaisi, ette harittaisi, eivät harittaisi, ei haritettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin harittanut, olisit harittanut, olisi harittanut, olisimme harittaneet, olisitte harittaneet, olisivat harittaneet, oltaisiin haritettu

en olisi harittanut, et olisi harittanut, ei olisi harittanut, emme olisi harittaneet, ette olisi harittaneet, eivät olisi harittaneet, ei olisi haritettu

PREZENT POTENȚIAL

harittanen, harittanet, harittanee, harittanemme, harittanette, harittanevat, haritettaneen

en harittane, et harittane, ei harittane, emme harittane, ette harittane, eivät harittane, ei haritettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen harittanut, lienet harittanut, lienee harittanut, lienemme harittaneet, lienette harittaneet, lienevät harittaneet, lienee haritettu

en liene harittanut, et liene harittanut, ei liene harittanut, emme liene harittaneet, ette liene harittaneet, eivät liene harittaneet, ei liene haritettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: harittaa    FORMA LUNGĂ: harittaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: harittaessa   INSTRUCTIV: harittaen  INESIV PASIV: haritettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: harittamaan   INESIV: harittamassa  ELATIV: harittamasta

ADESIV: harittamalla  ABESIV: harittamatta  INSTRUCTIV: harittaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: harittaminen   PARTITIV: harittaminen

INFINITIVUL CINCI: harittamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: harittava  (gen. harittavan)   PASIV: haritettava   (gen. haritettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: harittanut                     PASIV: haritettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: harittaja (pl.gen. harittajien)  ADJECTIV NEGATIV: harittamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): haritus

 

 

harjaannuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

harjaannutan, harjaannutat, harjaannuttaa, harjaannutamme, harjaannutatte, harjaannuttavat, harjaannutetaan

en harjaannuta, et harjaannuta, ei harjaannuta, emme harjaannuta, ette harjaannuta, eivät harjaannuta, ei harjaannuteta

IMPERFECT INDICATIV

harjaannutin, harjaannutit, harjaannutti, harjaannutimme, harjaannutitte, harjaannuttivat, harjaannutettiin

en harjaannuttanut, et harjaannuttanut, ei harjaannuttanut, emme harjaannuttaneet, ette harjaannuttaneet, eivät harjaannuttaneet, ei harjaannutettu

PERFECT INDICATIV

olen harjaannuttanut, olet harjaannuttanut, on harjaannuttanut, olemme harjaannuttaneet, olette harjaannuttaneet, ovat harjaannuttaneet, on harjaannutettu

en ole harjaannuttanut, et ole harjaannuttanut, ei ole harjaannuttanut, emme ole harjaannuttaneet, ette ole harjaannuttaneet, eivät ole harjaannuttaneet, ei ole harjaannutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin harjaannuttanut, olit harjaannuttanut, oli harjaannuttanut, olimme harjaannuttaneet, olitte harjaannuttaneet, olivat harjaannuttaneet, oli harjaannutettu

en ollut harjaannuttanut, et ollut harjaannuttanut, ei ollut harjaannuttanut, emme olleet harjaannuttaneet, ette olleet harjaannuttaneet, eivät olleet harjaannuttaneet, ei ollut harjaannutettu

PREZENT IMPERATIV

-, harjaannuta, harjaannuttakoon, harjaannuttakaamme, harjaannuttakaa, harjaannuttakoot, harjaannutettakoon

-, älä harjaannuta, älköön harjaannuttako, älkäämme harjaannuttako, älkää harjaannuttako, älkööt harjaannuttako, älköön harjaannutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon harjaannuttanut, -, -, olkoot harjaannuttaneet, olkoon harjaannutettu

-, -, älköön olko harjaannuttanut, -, -, älkööt olko harjaannuttaneet, älköön olko harjaannutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

harjaannuttaisin, harjaannuttaisit, harjaannuttaisi, harjaannuttaisimme, harjaannuttaisitte, harjaannuttaisivat, harjaannutettaisiin

en harjaannuttaisi, et harjaannuttaisi, ei harjaannuttaisi, emme harjaannuttaisi, ette harjaannuttaisi, eivät harjaannuttaisi, ei harjaannutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin harjaannuttanut, olisit harjaannuttanut, olisi harjaannuttanut, olisimme harjaannuttaneet, olisitte harjaannuttaneet, olisivat harjaannuttaneet, oltaisiin harjaannutettu

en olisi harjaannuttanut, et olisi harjaannuttanut, ei olisi harjaannuttanut, emme olisi harjaannuttaneet, ette olisi harjaannuttaneet, eivät olisi harjaannuttaneet, ei olisi harjaannutettu

PREZENT POTENȚIAL

harjaannuttanen, harjaannuttanet, harjaannuttanee, harjaannuttanemme, harjaannuttanette, harjaannuttanevat, harjaannutettaneen

en harjaannuttane, et harjaannuttane, ei harjaannuttane, emme harjaannuttane, ette harjaannuttane, eivät harjaannuttane, ei harjaannutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen harjaannuttanut, lienet harjaannuttanut, lienee harjaannuttanut, lienemme harjaannuttaneet, lienette harjaannuttaneet, lienevät harjaannuttaneet, lienee harjaannutettu

en liene harjaannuttanut, et liene harjaannuttanut, ei liene harjaannuttanut, emme liene harjaannuttaneet, ette liene harjaannuttaneet, eivät liene harjaannuttaneet, ei liene harjaannutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: harjaannuttaa    FORMA LUNGĂ: harjaannuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: harjaannuttaessa   INSTRUCTIV: harjaannuttaen  INESIV PASIV: harjaannutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: harjaannuttamaan   INESIV: harjaannuttamassa  ELATIV: harjaannuttamasta

ADESIV: harjaannuttamalla  ABESIV: harjaannuttamatta  INSTRUCTIV: harjaannuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: harjaannuttaminen   PARTITIV: harjaannuttaminen

INFINITIVUL CINCI: harjaannuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: harjaannuttava  (gen. harjaannuttavan)   PASIV: harjaannutettava   (gen. harjaannutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: harjaannuttanut                          PASIV: harjaannutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: harjaannuttaja (pl.gen. harjaannuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: harjaannuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): harjaannutus

 

 

harjoittaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

harjoitan, harjoitat, harjoittaa, harjoitamme, harjoitatte, harjoittavat, harjoitetaan

en harjoita, et harjoita, ei harjoita, emme harjoita, ette harjoita, eivät harjoita, ei harjoiteta

IMPERFECT INDICATIV

harjoitin, harjoitit, harjoitti, harjoitimme, harjoititte, harjoittivat, harjoitettiin

en harjoittanut, et harjoittanut, ei harjoittanut, emme harjoittaneet, ette harjoittaneet, eivät harjoittaneet, ei harjoitettu

PERFECT INDICATIV

olen harjoittanut, olet harjoittanut, on harjoittanut, olemme harjoittaneet, olette harjoittaneet, ovat harjoittaneet, on harjoitettu

en ole harjoittanut, et ole harjoittanut, ei ole harjoittanut, emme ole harjoittaneet, ette ole harjoittaneet, eivät ole harjoittaneet, ei ole harjoitettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin harjoittanut, olit harjoittanut, oli harjoittanut, olimme harjoittaneet, olitte harjoittaneet, olivat harjoittaneet, oli harjoitettu

en ollut harjoittanut, et ollut harjoittanut, ei ollut harjoittanut, emme olleet harjoittaneet, ette olleet harjoittaneet, eivät olleet harjoittaneet, ei ollut harjoitettu

PREZENT IMPERATIV

-, harjoita, harjoittakoon, harjoittakaamme, harjoittakaa, harjoittakoot, harjoitettakoon

-, älä harjoita, älköön harjoittako, älkäämme harjoittako, älkää harjoittako, älkööt harjoittako, älköön harjoitettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon harjoittanut, -, -, olkoot harjoittaneet, olkoon harjoitettu

-, -, älköön olko harjoittanut, -, -, älkööt olko harjoittaneet, älköön olko harjoitettu

PREZENT CONDIȚIONAL

harjoittaisin, harjoittaisit, harjoittaisi, harjoittaisimme, harjoittaisitte, harjoittaisivat, harjoitettaisiin

en harjoittaisi, et harjoittaisi, ei harjoittaisi, emme harjoittaisi, ette harjoittaisi, eivät harjoittaisi, ei harjoitettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin harjoittanut, olisit harjoittanut, olisi harjoittanut, olisimme harjoittaneet, olisitte harjoittaneet, olisivat harjoittaneet, oltaisiin harjoitettu

en olisi harjoittanut, et olisi harjoittanut, ei olisi harjoittanut, emme olisi harjoittaneet, ette olisi harjoittaneet, eivät olisi harjoittaneet, ei olisi harjoitettu

PREZENT POTENȚIAL

harjoittanen, harjoittanet, harjoittanee, harjoittanemme, harjoittanette, harjoittanevat, harjoitettaneen

en harjoittane, et harjoittane, ei harjoittane, emme harjoittane, ette harjoittane, eivät harjoittane, ei harjoitettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen harjoittanut, lienet harjoittanut, lienee harjoittanut, lienemme harjoittaneet, lienette harjoittaneet, lienevät harjoittaneet, lienee harjoitettu

en liene harjoittanut, et liene harjoittanut, ei liene harjoittanut, emme liene harjoittaneet, ette liene harjoittaneet, eivät liene harjoittaneet, ei liene harjoitettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: harjoittaa    FORMA LUNGĂ: harjoittaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: harjoittaessa   INSTRUCTIV: harjoittaen  INESIV PASIV: harjoitettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: harjoittamaan   INESIV: harjoittamassa  ELATIV: harjoittamasta

ADESIV: harjoittamalla  ABESIV: harjoittamatta  INSTRUCTIV: harjoittaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: harjoittaminen   PARTITIV: harjoittaminen

INFINITIVUL CINCI: harjoittamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: harjoittava  (gen. harjoittavan)   PASIV: harjoitettava   (gen. harjoitettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: harjoittanut                       PASIV: harjoitettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: harjoittaja (pl.gen. harjoittajien)  ADJECTIV NEGATIV: harjoittamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): harjoitus

 

 

harmaannuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

harmaannutan, harmaannutat, harmaannuttaa, harmaannutamme, harmaannutatte, harmaannuttavat, harmaannutetaan

en harmaannuta, et harmaannuta, ei harmaannuta, emme harmaannuta, ette harmaannuta, eivät harmaannuta, ei harmaannuteta

IMPERFECT INDICATIV

harmaannutin, harmaannutit, harmaannutti, harmaannutimme, harmaannutitte, harmaannuttivat, harmaannutettiin

en harmaannuttanut, et harmaannuttanut, ei harmaannuttanut, emme harmaannuttaneet, ette harmaannuttaneet, eivät harmaannuttaneet, ei harmaannutettu

PERFECT INDICATIV

olen harmaannuttanut, olet harmaannuttanut, on harmaannuttanut, olemme harmaannuttaneet, olette harmaannuttaneet, ovat harmaannuttaneet, on harmaannutettu

en ole harmaannuttanut, et ole harmaannuttanut, ei ole harmaannuttanut, emme ole harmaannuttaneet, ette ole harmaannuttaneet, eivät ole harmaannuttaneet, ei ole harmaannutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin harmaannuttanut, olit harmaannuttanut, oli harmaannuttanut, olimme harmaannuttaneet, olitte harmaannuttaneet, olivat harmaannuttaneet, oli harmaannutettu

en ollut harmaannuttanut, et ollut harmaannuttanut, ei ollut harmaannuttanut, emme olleet harmaannuttaneet, ette olleet harmaannuttaneet, eivät olleet harmaannuttaneet, ei ollut harmaannutettu

PREZENT IMPERATIV

-, harmaannuta, harmaannuttakoon, harmaannuttakaamme, harmaannuttakaa, harmaannuttakoot, harmaannutettakoon

-, älä harmaannuta, älköön harmaannuttako, älkäämme harmaannuttako, älkää harmaannuttako, älkööt harmaannuttako, älköön harmaannutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon harmaannuttanut, -, -, olkoot harmaannuttaneet, olkoon harmaannutettu

-, -, älköön olko harmaannuttanut, -, -, älkööt olko harmaannuttaneet, älköön olko harmaannutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

harmaannuttaisin, harmaannuttaisit, harmaannuttaisi, harmaannuttaisimme, harmaannuttaisitte, harmaannuttaisivat, harmaannutettaisiin

en harmaannuttaisi, et harmaannuttaisi, ei harmaannuttaisi, emme harmaannuttaisi, ette harmaannuttaisi, eivät harmaannuttaisi, ei harmaannutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin harmaannuttanut, olisit harmaannuttanut, olisi harmaannuttanut, olisimme harmaannuttaneet, olisitte harmaannuttaneet, olisivat harmaannuttaneet, oltaisiin harmaannutettu

en olisi harmaannuttanut, et olisi harmaannuttanut, ei olisi harmaannuttanut, emme olisi harmaannuttaneet, ette olisi harmaannuttaneet, eivät olisi harmaannuttaneet, ei olisi harmaannutettu

PREZENT POTENȚIAL

harmaannuttanen, harmaannuttanet, harmaannuttanee, harmaannuttanemme, harmaannuttanette, harmaannuttanevat, harmaannutettaneen

en harmaannuttane, et harmaannuttane, ei harmaannuttane, emme harmaannuttane, ette harmaannuttane, eivät harmaannuttane, ei harmaannutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen harmaannuttanut, lienet harmaannuttanut, lienee harmaannuttanut, lienemme harmaannuttaneet, lienette harmaannuttaneet, lienevät harmaannuttaneet, lienee harmaannutettu

en liene harmaannuttanut, et liene harmaannuttanut, ei liene harmaannuttanut, emme liene harmaannuttaneet, ette liene harmaannuttaneet, eivät liene harmaannuttaneet, ei liene harmaannutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: harmaannuttaa    FORMA LUNGĂ: harmaannuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: harmaannuttaessa   INSTRUCTIV: harmaannuttaen  INESIV PASIV: harmaannutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: harmaannuttamaan   INESIV: harmaannuttamassa  ELATIV: harmaannuttamasta

ADESIV: harmaannuttamalla  ABESIV: harmaannuttamatta  INSTRUCTIV: harmaannuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: harmaannuttaminen   PARTITIV: harmaannuttaminen

INFINITIVUL CINCI: harmaannuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: harmaannuttava  (gen. harmaannuttavan)   PASIV: harmaannutettava   (gen. harmaannutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: harmaannuttanut                          PASIV: harmaannutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: harmaannuttaja (pl.gen. harmaannuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: harmaannuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): harmaannutus

 

 

harmittaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

harmitan, harmitat, harmittaa, harmitamme, harmitatte, harmittavat, harmitetaan

en harmita, et harmita, ei harmita, emme harmita, ette harmita, eivät harmita, ei harmiteta

IMPERFECT INDICATIV

harmitin, harmitit, harmitti, harmitimme, harmititte, harmittivat, harmitettiin

en harmittanut, et harmittanut, ei harmittanut, emme harmittaneet, ette harmittaneet, eivät harmittaneet, ei harmitettu

PERFECT INDICATIV

olen harmittanut, olet harmittanut, on harmittanut, olemme harmittaneet, olette harmittaneet, ovat harmittaneet, on harmitettu

en ole harmittanut, et ole harmittanut, ei ole harmittanut, emme ole harmittaneet, ette ole harmittaneet, eivät ole harmittaneet, ei ole harmitettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin harmittanut, olit harmittanut, oli harmittanut, olimme harmittaneet, olitte harmittaneet, olivat harmittaneet, oli harmitettu

en ollut harmittanut, et ollut harmittanut, ei ollut harmittanut, emme olleet harmittaneet, ette olleet harmittaneet, eivät olleet harmittaneet, ei ollut harmitettu

PREZENT IMPERATIV

-, harmita, harmittakoon, harmittakaamme, harmittakaa, harmittakoot, harmitettakoon

-, älä harmita, älköön harmittako, älkäämme harmittako, älkää harmittako, älkööt harmittako, älköön harmitettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon harmittanut, -, -, olkoot harmittaneet, olkoon harmitettu

-, -, älköön olko harmittanut, -, -, älkööt olko harmittaneet, älköön olko harmitettu

PREZENT CONDIȚIONAL

harmittaisin, harmittaisit, harmittaisi, harmittaisimme, harmittaisitte, harmittaisivat, harmitettaisiin

en harmittaisi, et harmittaisi, ei harmittaisi, emme harmittaisi, ette harmittaisi, eivät harmittaisi, ei harmitettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin harmittanut, olisit harmittanut, olisi harmittanut, olisimme harmittaneet, olisitte harmittaneet, olisivat harmittaneet, oltaisiin harmitettu

en olisi harmittanut, et olisi harmittanut, ei olisi harmittanut, emme olisi harmittaneet, ette olisi harmittaneet, eivät olisi harmittaneet, ei olisi harmitettu

PREZENT POTENȚIAL

harmittanen, harmittanet, harmittanee, harmittanemme, harmittanette, harmittanevat, harmitettaneen

en harmittane, et harmittane, ei harmittane, emme harmittane, ette harmittane, eivät harmittane, ei harmitettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen harmittanut, lienet harmittanut, lienee harmittanut, lienemme harmittaneet, lienette harmittaneet, lienevät harmittaneet, lienee harmitettu

en liene harmittanut, et liene harmittanut, ei liene harmittanut, emme liene harmittaneet, ette liene harmittaneet, eivät liene harmittaneet, ei liene harmitettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: harmittaa    FORMA LUNGĂ: harmittaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: harmittaessa   INSTRUCTIV: harmittaen  INESIV PASIV: harmitettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: harmittamaan   INESIV: harmittamassa  ELATIV: harmittamasta

ADESIV: harmittamalla  ABESIV: harmittamatta  INSTRUCTIV: harmittaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: harmittaminen   PARTITIV: harmittaminen

INFINITIVUL CINCI: harmittamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: harmittava  (gen. harmittavan)   PASIV: harmitettava   (gen. harmitettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: harmittanut                      PASIV: harmitettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: harmittaja (pl.gen. harmittajien)  ADJECTIV NEGATIV: harmittamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): harmitus

 

 

harottaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

harotan, harotat, harottaa, harotamme, harotatte, harottavat, harotetaan

en harota, et harota, ei harota, emme harota, ette harota, eivät harota, ei haroteta

IMPERFECT INDICATIV

harotin, harotit, harotti, harotimme, harotitte, harottivat, harotettiin

en harottanut, et harottanut, ei harottanut, emme harottaneet, ette harottaneet, eivät harottaneet, ei harotettu

PERFECT INDICATIV

olen harottanut, olet harottanut, on harottanut, olemme harottaneet, olette harottaneet, ovat harottaneet, on harotettu

en ole harottanut, et ole harottanut, ei ole harottanut, emme ole harottaneet, ette ole harottaneet, eivät ole harottaneet, ei ole harotettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin harottanut, olit harottanut, oli harottanut, olimme harottaneet, olitte harottaneet, olivat harottaneet, oli harotettu

en ollut harottanut, et ollut harottanut, ei ollut harottanut, emme olleet harottaneet, ette olleet harottaneet, eivät olleet harottaneet, ei ollut harotettu

PREZENT IMPERATIV

-, harota, harottakoon, harottakaamme, harottakaa, harottakoot, harotettakoon

-, älä harota, älköön harottako, älkäämme harottako, älkää harottako, älkööt harottako, älköön harotettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon harottanut, -, -, olkoot harottaneet, olkoon harotettu

-, -, älköön olko harottanut, -, -, älkööt olko harottaneet, älköön olko harotettu

PREZENT CONDIȚIONAL

harottaisin, harottaisit, harottaisi, harottaisimme, harottaisitte, harottaisivat, harotettaisiin

en harottaisi, et harottaisi, ei harottaisi, emme harottaisi, ette harottaisi, eivät harottaisi, ei harotettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin harottanut, olisit harottanut, olisi harottanut, olisimme harottaneet, olisitte harottaneet, olisivat harottaneet, oltaisiin harotettu

en olisi harottanut, et olisi harottanut, ei olisi harottanut, emme olisi harottaneet, ette olisi harottaneet, eivät olisi harottaneet, ei olisi harotettu

PREZENT POTENȚIAL

harottanen, harottanet, harottanee, harottanemme, harottanette, harottanevat, harotettaneen

en harottane, et harottane, ei harottane, emme harottane, ette harottane, eivät harottane, ei harotettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen harottanut, lienet harottanut, lienee harottanut, lienemme harottaneet, lienette harottaneet, lienevät harottaneet, lienee harotettu

en liene harottanut, et liene harottanut, ei liene harottanut, emme liene harottaneet, ette liene harottaneet, eivät liene harottaneet, ei liene harotettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: harottaa    FORMA LUNGĂ: harottaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: harottaessa   INSTRUCTIV: harottaen  INESIV PASIV: harotettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: harottamaan   INESIV: harottamassa  ELATIV: harottamasta

ADESIV: harottamalla  ABESIV: harottamatta  INSTRUCTIV: harottaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: harottaminen   PARTITIV: harottaminen

INFINITIVUL CINCI: harottamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: harottava  (gen. harottavan)   PASIV: harotettava   (gen. harotettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: harottanut                     PASIV: harotettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: harottaja (pl.gen. harottajien)  ADJECTIV NEGATIV: harottamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): harotus

 

 

hartsittaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

hartsitan, hartsitat, hartsittaa, hartsitamme, hartsitatte, hartsittavat, hartsitetaan

en hartsita, et hartsita, ei hartsita, emme hartsita, ette hartsita, eivät hartsita, ei hartsiteta

IMPERFECT INDICATIV

hartsitin, hartsitit, hartsitti, hartsitimme, hartsititte, hartsittivat, hartsitettiin

en hartsittanut, et hartsittanut, ei hartsittanut, emme hartsittaneet, ette hartsittaneet, eivät hartsittaneet, ei hartsitettu

PERFECT INDICATIV

olen hartsittanut, olet hartsittanut, on hartsittanut, olemme hartsittaneet, olette hartsittaneet, ovat hartsittaneet, on hartsitettu

en ole hartsittanut, et ole hartsittanut, ei ole hartsittanut, emme ole hartsittaneet, ette ole hartsittaneet, eivät ole hartsittaneet, ei ole hartsitettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hartsittanut, olit hartsittanut, oli hartsittanut, olimme hartsittaneet, olitte hartsittaneet, olivat hartsittaneet, oli hartsitettu

en ollut hartsittanut, et ollut hartsittanut, ei ollut hartsittanut, emme olleet hartsittaneet, ette olleet hartsittaneet, eivät olleet hartsittaneet, ei ollut hartsitettu

PREZENT IMPERATIV

-, hartsita, hartsittakoon, hartsittakaamme, hartsittakaa, hartsittakoot, hartsitettakoon

-, älä hartsita, älköön hartsittako, älkäämme hartsittako, älkää hartsittako, älkööt hartsittako, älköön hartsitettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hartsittanut, -, -, olkoot hartsittaneet, olkoon hartsitettu

-, -, älköön olko hartsittanut, -, -, älkööt olko hartsittaneet, älköön olko hartsitettu

PREZENT CONDIȚIONAL

hartsittaisin, hartsittaisit, hartsittaisi, hartsittaisimme, hartsittaisitte, hartsittaisivat, hartsitettaisiin

en hartsittaisi, et hartsittaisi, ei hartsittaisi, emme hartsittaisi, ette hartsittaisi, eivät hartsittaisi, ei hartsitettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hartsittanut, olisit hartsittanut, olisi hartsittanut, olisimme hartsittaneet, olisitte hartsittaneet, olisivat hartsittaneet, oltaisiin hartsitettu

en olisi hartsittanut, et olisi hartsittanut, ei olisi hartsittanut, emme olisi hartsittaneet, ette olisi hartsittaneet, eivät olisi hartsittaneet, ei olisi hartsitettu

PREZENT POTENȚIAL

hartsittanen, hartsittanet, hartsittanee, hartsittanemme, hartsittanette, hartsittanevat, hartsitettaneen

en hartsittane, et hartsittane, ei hartsittane, emme hartsittane, ette hartsittane, eivät hartsittane, ei hartsitettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hartsittanut, lienet hartsittanut, lienee hartsittanut, lienemme hartsittaneet, lienette hartsittaneet, lienevät hartsittaneet, lienee hartsitettu

en liene hartsittanut, et liene hartsittanut, ei liene hartsittanut, emme liene hartsittaneet, ette liene hartsittaneet, eivät liene hartsittaneet, ei liene hartsitettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hartsittaa    FORMA LUNGĂ: hartsittaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hartsittaessa   INSTRUCTIV: hartsittaen  INESIV PASIV: hartsitettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hartsittamaan   INESIV: hartsittamassa  ELATIV: hartsittamasta

ADESIV: hartsittamalla  ABESIV: hartsittamatta  INSTRUCTIV: hartsittaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hartsittaminen   PARTITIV: hartsittaminen

INFINITIVUL CINCI: hartsittamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hartsittava  (gen. hartsittavan)   PASIV: hartsitettava   (gen. hartsitettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hartsittanut                       PASIV: hartsitettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hartsittaja (pl.gen. hartsittajien)  ADJECTIV NEGATIV: hartsittamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hartsitus

 

 

hassahtaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

hassahdan, hassahdat, hassahtaa, hassahdamme, hassahdatte, hassahtavat, hassahdetaan

en hassahda, et hassahda, ei hassahda, emme hassahda, ette hassahda, eivät hassahda, ei hassahdeta

IMPERFECT INDICATIV

hassahdin, hassahdit, hassahti, hassahdimme, hassahditte, hassahtivat, hassahdettiin

en hassahtanut, et hassahtanut, ei hassahtanut, emme hassahtaneet, ette hassahtaneet, eivät hassahtaneet, ei hassahdettu

PERFECT INDICATIV

olen hassahtanut, olet hassahtanut, on hassahtanut, olemme hassahtaneet, olette hassahtaneet, ovat hassahtaneet, on hassahdettu

en ole hassahtanut, et ole hassahtanut, ei ole hassahtanut, emme ole hassahtaneet, ette ole hassahtaneet, eivät ole hassahtaneet, ei ole hassahdettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hassahtanut, olit hassahtanut, oli hassahtanut, olimme hassahtaneet, olitte hassahtaneet, olivat hassahtaneet, oli hassahdettu

en ollut hassahtanut, et ollut hassahtanut, ei ollut hassahtanut, emme olleet hassahtaneet, ette olleet hassahtaneet, eivät olleet hassahtaneet, ei ollut hassahdettu

PREZENT IMPERATIV

-, hassahda, hassahtakoon, hassahtakaamme, hassahtakaa, hassahtakoot, hassahdettakoon

-, älä hassahda, älköön hassahtako, älkäämme hassahtako, älkää hassahtako, älkööt hassahtako, älköön hassahdettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hassahtanut, -, -, olkoot hassahtaneet, olkoon hassahdettu

-, -, älköön olko hassahtanut, -, -, älkööt olko hassahtaneet, älköön olko hassahdettu

PREZENT CONDIȚIONAL

hassahtaisin, hassahtaisit, hassahtaisi, hassahtaisimme, hassahtaisitte, hassahtaisivat, hassahdettaisiin

en hassahtaisi, et hassahtaisi, ei hassahtaisi, emme hassahtaisi, ette hassahtaisi, eivät hassahtaisi, ei hassahdettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hassahtanut, olisit hassahtanut, olisi hassahtanut, olisimme hassahtaneet, olisitte hassahtaneet, olisivat hassahtaneet, oltaisiin hassahdettu

en olisi hassahtanut, et olisi hassahtanut, ei olisi hassahtanut, emme olisi hassahtaneet, ette olisi hassahtaneet, eivät olisi hassahtaneet, ei olisi hassahdettu

PREZENT POTENȚIAL

hassahtanen, hassahtanet, hassahtanee, hassahtanemme, hassahtanette, hassahtanevat, hassahdettaneen

en hassahtane, et hassahtane, ei hassahtane, emme hassahtane, ette hassahtane, eivät hassahtane, ei hassahdettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hassahtanut, lienet hassahtanut, lienee hassahtanut, lienemme hassahtaneet, lienette hassahtaneet, lienevät hassahtaneet, lienee hassahdettu

en liene hassahtanut, et liene hassahtanut, ei liene hassahtanut, emme liene hassahtaneet, ette liene hassahtaneet, eivät liene hassahtaneet, ei liene hassahdettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hassahtaa    FORMA LUNGĂ: hassahtaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hassahtaessa   INSTRUCTIV: hassahtaen  INESIV PASIV: hassahdettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hassahtamaan   INESIV: hassahtamassa  ELATIV: hassahtamasta

ADESIV: hassahtamalla  ABESIV: hassahtamatta  INSTRUCTIV: hassahtaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hassahtaminen   PARTITIV: hassahtaminen

INFINITIVUL CINCI: hassahtamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hassahtava  (gen. hassahtavan)   PASIV: hassahdettava   (gen. hassahdettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hassahtanut                      PASIV: hassahdettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hassahtaja (pl.gen. hassahtajien)  ADJECTIV NEGATIV: hassahtamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hassahdus

 

 

hauduttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

haudutan, haudutat, hauduttaa, haudutamme, haudutatte, hauduttavat, haudutetaan

en hauduta, et hauduta, ei hauduta, emme hauduta, ette hauduta, eivät hauduta, ei hauduteta

IMPERFECT INDICATIV

haudutin, haudutit, haudutti, haudutimme, haudutitte, hauduttivat, haudutettiin

en hauduttanut, et hauduttanut, ei hauduttanut, emme hauduttaneet, ette hauduttaneet, eivät hauduttaneet, ei haudutettu

PERFECT INDICATIV

olen hauduttanut, olet hauduttanut, on hauduttanut, olemme hauduttaneet, olette hauduttaneet, ovat hauduttaneet, on haudutettu

en ole hauduttanut, et ole hauduttanut, ei ole hauduttanut, emme ole hauduttaneet, ette ole hauduttaneet, eivät ole hauduttaneet, ei ole haudutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hauduttanut, olit hauduttanut, oli hauduttanut, olimme hauduttaneet, olitte hauduttaneet, olivat hauduttaneet, oli haudutettu

en ollut hauduttanut, et ollut hauduttanut, ei ollut hauduttanut, emme olleet hauduttaneet, ette olleet hauduttaneet, eivät olleet hauduttaneet, ei ollut haudutettu

PREZENT IMPERATIV

-, hauduta, hauduttakoon, hauduttakaamme, hauduttakaa, hauduttakoot, haudutettakoon

-, älä hauduta, älköön hauduttako, älkäämme hauduttako, älkää hauduttako, älkööt hauduttako, älköön haudutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hauduttanut, -, -, olkoot hauduttaneet, olkoon haudutettu

-, -, älköön olko hauduttanut, -, -, älkööt olko hauduttaneet, älköön olko haudutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

hauduttaisin, hauduttaisit, hauduttaisi, hauduttaisimme, hauduttaisitte, hauduttaisivat, haudutettaisiin

en hauduttaisi, et hauduttaisi, ei hauduttaisi, emme hauduttaisi, ette hauduttaisi, eivät hauduttaisi, ei haudutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hauduttanut, olisit hauduttanut, olisi hauduttanut, olisimme hauduttaneet, olisitte hauduttaneet, olisivat hauduttaneet, oltaisiin haudutettu

en olisi hauduttanut, et olisi hauduttanut, ei olisi hauduttanut, emme olisi hauduttaneet, ette olisi hauduttaneet, eivät olisi hauduttaneet, ei olisi haudutettu

PREZENT POTENȚIAL

hauduttanen, hauduttanet, hauduttanee, hauduttanemme, hauduttanette, hauduttanevat, haudutettaneen

en hauduttane, et hauduttane, ei hauduttane, emme hauduttane, ette hauduttane, eivät hauduttane, ei haudutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hauduttanut, lienet hauduttanut, lienee hauduttanut, lienemme hauduttaneet, lienette hauduttaneet, lienevät hauduttaneet, lienee haudutettu

en liene hauduttanut, et liene hauduttanut, ei liene hauduttanut, emme liene hauduttaneet, ette liene hauduttaneet, eivät liene hauduttaneet, ei liene haudutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hauduttaa    FORMA LUNGĂ: hauduttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hauduttaessa   INSTRUCTIV: hauduttaen  INESIV PASIV: haudutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hauduttamaan   INESIV: hauduttamassa  ELATIV: hauduttamasta

ADESIV: hauduttamalla  ABESIV: hauduttamatta  INSTRUCTIV: hauduttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hauduttaminen   PARTITIV: hauduttaminen

INFINITIVUL CINCI: hauduttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hauduttava  (gen. hauduttavan)   PASIV: haudutettava   (gen. haudutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hauduttanut                      PASIV: haudutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hauduttaja (pl.gen. hauduttajien)  ADJECTIV NEGATIV: hauduttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): haudutus

 

 

haukahtaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

haukahdan, haukahdat, haukahtaa, haukahdamme, haukahdatte, haukahtavat, haukahdetaan

en haukahda, et haukahda, ei haukahda, emme haukahda, ette haukahda, eivät haukahda, ei haukahdeta

IMPERFECT INDICATIV

haukahdin, haukahdit, haukahti, haukahdimme, haukahditte, haukahtivat, haukahdettiin

en haukahtanut, et haukahtanut, ei haukahtanut, emme haukahtaneet, ette haukahtaneet, eivät haukahtaneet, ei haukahdettu

PERFECT INDICATIV

olen haukahtanut, olet haukahtanut, on haukahtanut, olemme haukahtaneet, olette haukahtaneet, ovat haukahtaneet, on haukahdettu

en ole haukahtanut, et ole haukahtanut, ei ole haukahtanut, emme ole haukahtaneet, ette ole haukahtaneet, eivät ole haukahtaneet, ei ole haukahdettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin haukahtanut, olit haukahtanut, oli haukahtanut, olimme haukahtaneet, olitte haukahtaneet, olivat haukahtaneet, oli haukahdettu

en ollut haukahtanut, et ollut haukahtanut, ei ollut haukahtanut, emme olleet haukahtaneet, ette olleet haukahtaneet, eivät olleet haukahtaneet, ei ollut haukahdettu

PREZENT IMPERATIV

-, haukahda, haukahtakoon, haukahtakaamme, haukahtakaa, haukahtakoot, haukahdettakoon

-, älä haukahda, älköön haukahtako, älkäämme haukahtako, älkää haukahtako, älkööt haukahtako, älköön haukahdettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon haukahtanut, -, -, olkoot haukahtaneet, olkoon haukahdettu

-, -, älköön olko haukahtanut, -, -, älkööt olko haukahtaneet, älköön olko haukahdettu

PREZENT CONDIȚIONAL

haukahtaisin, haukahtaisit, haukahtaisi, haukahtaisimme, haukahtaisitte, haukahtaisivat, haukahdettaisiin

en haukahtaisi, et haukahtaisi, ei haukahtaisi, emme haukahtaisi, ette haukahtaisi, eivät haukahtaisi, ei haukahdettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin haukahtanut, olisit haukahtanut, olisi haukahtanut, olisimme haukahtaneet, olisitte haukahtaneet, olisivat haukahtaneet, oltaisiin haukahdettu

en olisi haukahtanut, et olisi haukahtanut, ei olisi haukahtanut, emme olisi haukahtaneet, ette olisi haukahtaneet, eivät olisi haukahtaneet, ei olisi haukahdettu

PREZENT POTENȚIAL

haukahtanen, haukahtanet, haukahtanee, haukahtanemme, haukahtanette, haukahtanevat, haukahdettaneen

en haukahtane, et haukahtane, ei haukahtane, emme haukahtane, ette haukahtane, eivät haukahtane, ei haukahdettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen haukahtanut, lienet haukahtanut, lienee haukahtanut, lienemme haukahtaneet, lienette haukahtaneet, lienevät haukahtaneet, lienee haukahdettu

en liene haukahtanut, et liene haukahtanut, ei liene haukahtanut, emme liene haukahtaneet, ette liene haukahtaneet, eivät liene haukahtaneet, ei liene haukahdettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: haukahtaa    FORMA LUNGĂ: haukahtaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: haukahtaessa   INSTRUCTIV: haukahtaen  INESIV PASIV: haukahdettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: haukahtamaan   INESIV: haukahtamassa  ELATIV: haukahtamasta

ADESIV: haukahtamalla  ABESIV: haukahtamatta  INSTRUCTIV: haukahtaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: haukahtaminen   PARTITIV: haukahtaminen

INFINITIVUL CINCI: haukahtamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: haukahtava  (gen. haukahtavan)   PASIV: haukahdettava   (gen. haukahdettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: haukahtanut                      PASIV: haukahdettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: haukahtaja (pl.gen. haukahtajien)  ADJECTIV NEGATIV: haukahtamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): haukahdus

 

 

haukottaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

haukotan, haukotat, haukottaa, haukotamme, haukotatte, haukottavat, haukotetaan

en haukota, et haukota, ei haukota, emme haukota, ette haukota, eivät haukota, ei haukoteta

IMPERFECT INDICATIV

haukotin, haukotit, haukotti, haukotimme, haukotitte, haukottivat, haukotettiin

en haukottanut, et haukottanut, ei haukottanut, emme haukottaneet, ette haukottaneet, eivät haukottaneet, ei haukotettu

PERFECT INDICATIV

olen haukottanut, olet haukottanut, on haukottanut, olemme haukottaneet, olette haukottaneet, ovat haukottaneet, on haukotettu

en ole haukottanut, et ole haukottanut, ei ole haukottanut, emme ole haukottaneet, ette ole haukottaneet, eivät ole haukottaneet, ei ole haukotettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin haukottanut, olit haukottanut, oli haukottanut, olimme haukottaneet, olitte haukottaneet, olivat haukottaneet, oli haukotettu

en ollut haukottanut, et ollut haukottanut, ei ollut haukottanut, emme olleet haukottaneet, ette olleet haukottaneet, eivät olleet haukottaneet, ei ollut haukotettu

PREZENT IMPERATIV

-, haukota, haukottakoon, haukottakaamme, haukottakaa, haukottakoot, haukotettakoon

-, älä haukota, älköön haukottako, älkäämme haukottako, älkää haukottako, älkööt haukottako, älköön haukotettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon haukottanut, -, -, olkoot haukottaneet, olkoon haukotettu

-, -, älköön olko haukottanut, -, -, älkööt olko haukottaneet, älköön olko haukotettu

PREZENT CONDIȚIONAL

haukottaisin, haukottaisit, haukottaisi, haukottaisimme, haukottaisitte, haukottaisivat, haukotettaisiin

en haukottaisi, et haukottaisi, ei haukottaisi, emme haukottaisi, ette haukottaisi, eivät haukottaisi, ei haukotettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin haukottanut, olisit haukottanut, olisi haukottanut, olisimme haukottaneet, olisitte haukottaneet, olisivat haukottaneet, oltaisiin haukotettu

en olisi haukottanut, et olisi haukottanut, ei olisi haukottanut, emme olisi haukottaneet, ette olisi haukottaneet, eivät olisi haukottaneet, ei olisi haukotettu

PREZENT POTENȚIAL

haukottanen, haukottanet, haukottanee, haukottanemme, haukottanette, haukottanevat, haukotettaneen

en haukottane, et haukottane, ei haukottane, emme haukottane, ette haukottane, eivät haukottane, ei haukotettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen haukottanut, lienet haukottanut, lienee haukottanut, lienemme haukottaneet, lienette haukottaneet, lienevät haukottaneet, lienee haukotettu

en liene haukottanut, et liene haukottanut, ei liene haukottanut, emme liene haukottaneet, ette liene haukottaneet, eivät liene haukottaneet, ei liene haukotettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: haukottaa    FORMA LUNGĂ: haukottaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: haukottaessa   INSTRUCTIV: haukottaen  INESIV PASIV: haukotettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: haukottamaan   INESIV: haukottamassa  ELATIV: haukottamasta

ADESIV: haukottamalla  ABESIV: haukottamatta  INSTRUCTIV: haukottaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: haukottaminen   PARTITIV: haukottaminen

INFINITIVUL CINCI: haukottamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: haukottava  (gen. haukottavan)   PASIV: haukotettava   (gen. haukotettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: haukottanut                      PASIV: haukotettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: haukottaja (pl.gen. haukottajien)  ADJECTIV NEGATIV: haukottamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): haukotus

 

 

haukotuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

haukotutan, haukotutat, haukotuttaa, haukotutamme, haukotutatte, haukotuttavat, haukotutetaan

en haukotuta, et haukotuta, ei haukotuta, emme haukotuta, ette haukotuta, eivät haukotuta, ei haukotuteta

IMPERFECT INDICATIV

haukotutin, haukotutit, haukotutti, haukotutimme, haukotutitte, haukotuttivat, haukotutettiin

en haukotuttanut, et haukotuttanut, ei haukotuttanut, emme haukotuttaneet, ette haukotuttaneet, eivät haukotuttaneet, ei haukotutettu

PERFECT INDICATIV

olen haukotuttanut, olet haukotuttanut, on haukotuttanut, olemme haukotuttaneet, olette haukotuttaneet, ovat haukotuttaneet, on haukotutettu

en ole haukotuttanut, et ole haukotuttanut, ei ole haukotuttanut, emme ole haukotuttaneet, ette ole haukotuttaneet, eivät ole haukotuttaneet, ei ole haukotutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin haukotuttanut, olit haukotuttanut, oli haukotuttanut, olimme haukotuttaneet, olitte haukotuttaneet, olivat haukotuttaneet, oli haukotutettu

en ollut haukotuttanut, et ollut haukotuttanut, ei ollut haukotuttanut, emme olleet haukotuttaneet, ette olleet haukotuttaneet, eivät olleet haukotuttaneet, ei ollut haukotutettu

PREZENT IMPERATIV

-, haukotuta, haukotuttakoon, haukotuttakaamme, haukotuttakaa, haukotuttakoot, haukotutettakoon

-, älä haukotuta, älköön haukotuttako, älkäämme haukotuttako, älkää haukotuttako, älkööt haukotuttako, älköön haukotutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon haukotuttanut, -, -, olkoot haukotuttaneet, olkoon haukotutettu

-, -, älköön olko haukotuttanut, -, -, älkööt olko haukotuttaneet, älköön olko haukotutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

haukotuttaisin, haukotuttaisit, haukotuttaisi, haukotuttaisimme, haukotuttaisitte, haukotuttaisivat, haukotutettaisiin

en haukotuttaisi, et haukotuttaisi, ei haukotuttaisi, emme haukotuttaisi, ette haukotuttaisi, eivät haukotuttaisi, ei haukotutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin haukotuttanut, olisit haukotuttanut, olisi haukotuttanut, olisimme haukotuttaneet, olisitte haukotuttaneet, olisivat haukotuttaneet, oltaisiin haukotutettu

en olisi haukotuttanut, et olisi haukotuttanut, ei olisi haukotuttanut, emme olisi haukotuttaneet, ette olisi haukotuttaneet, eivät olisi haukotuttaneet, ei olisi haukotutettu

PREZENT POTENȚIAL

haukotuttanen, haukotuttanet, haukotuttanee, haukotuttanemme, haukotuttanette, haukotuttanevat, haukotutettaneen

en haukotuttane, et haukotuttane, ei haukotuttane, emme haukotuttane, ette haukotuttane, eivät haukotuttane, ei haukotutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen haukotuttanut, lienet haukotuttanut, lienee haukotuttanut, lienemme haukotuttaneet, lienette haukotuttaneet, lienevät haukotuttaneet, lienee haukotutettu

en liene haukotuttanut, et liene haukotuttanut, ei liene haukotuttanut, emme liene haukotuttaneet, ette liene haukotuttaneet, eivät liene haukotuttaneet, ei liene haukotutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: haukotuttaa    FORMA LUNGĂ: haukotuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: haukotuttaessa   INSTRUCTIV: haukotuttaen  INESIV PASIV: haukotutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: haukotuttamaan   INESIV: haukotuttamassa  ELATIV: haukotuttamasta

ADESIV: haukotuttamalla  ABESIV: haukotuttamatta  INSTRUCTIV: haukotuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: haukotuttaminen   PARTITIV: haukotuttaminen

INFINITIVUL CINCI: haukotuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: haukotuttava  (gen. haukotuttavan)   PASIV: haukotutettava   (gen. haukotutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: haukotuttanut                        PASIV: haukotutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: haukotuttaja (pl.gen. haukotuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: haukotuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): haukotutus

 

 

haurastuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

haurastutan, haurastutat, haurastuttaa, haurastutamme, haurastutatte, haurastuttavat, haurastutetaan

en haurastuta, et haurastuta, ei haurastuta, emme haurastuta, ette haurastuta, eivät haurastuta, ei haurastuteta

IMPERFECT INDICATIV

haurastutin, haurastutit, haurastutti, haurastutimme, haurastutitte, haurastuttivat, haurastutettiin

en haurastuttanut, et haurastuttanut, ei haurastuttanut, emme haurastuttaneet, ette haurastuttaneet, eivät haurastuttaneet, ei haurastutettu

PERFECT INDICATIV

olen haurastuttanut, olet haurastuttanut, on haurastuttanut, olemme haurastuttaneet, olette haurastuttaneet, ovat haurastuttaneet, on haurastutettu

en ole haurastuttanut, et ole haurastuttanut, ei ole haurastuttanut, emme ole haurastuttaneet, ette ole haurastuttaneet, eivät ole haurastuttaneet, ei ole haurastutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin haurastuttanut, olit haurastuttanut, oli haurastuttanut, olimme haurastuttaneet, olitte haurastuttaneet, olivat haurastuttaneet, oli haurastutettu

en ollut haurastuttanut, et ollut haurastuttanut, ei ollut haurastuttanut, emme olleet haurastuttaneet, ette olleet haurastuttaneet, eivät olleet haurastuttaneet, ei ollut haurastutettu

PREZENT IMPERATIV

-, haurastuta, haurastuttakoon, haurastuttakaamme, haurastuttakaa, haurastuttakoot, haurastutettakoon

-, älä haurastuta, älköön haurastuttako, älkäämme haurastuttako, älkää haurastuttako, älkööt haurastuttako, älköön haurastutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon haurastuttanut, -, -, olkoot haurastuttaneet, olkoon haurastutettu

-, -, älköön olko haurastuttanut, -, -, älkööt olko haurastuttaneet, älköön olko haurastutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

haurastuttaisin, haurastuttaisit, haurastuttaisi, haurastuttaisimme, haurastuttaisitte, haurastuttaisivat, haurastutettaisiin

en haurastuttaisi, et haurastuttaisi, ei haurastuttaisi, emme haurastuttaisi, ette haurastuttaisi, eivät haurastuttaisi, ei haurastutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin haurastuttanut, olisit haurastuttanut, olisi haurastuttanut, olisimme haurastuttaneet, olisitte haurastuttaneet, olisivat haurastuttaneet, oltaisiin haurastutettu

en olisi haurastuttanut, et olisi haurastuttanut, ei olisi haurastuttanut, emme olisi haurastuttaneet, ette olisi haurastuttaneet, eivät olisi haurastuttaneet, ei olisi haurastutettu

PREZENT POTENȚIAL

haurastuttanen, haurastuttanet, haurastuttanee, haurastuttanemme, haurastuttanette, haurastuttanevat, haurastutettaneen

en haurastuttane, et haurastuttane, ei haurastuttane, emme haurastuttane, ette haurastuttane, eivät haurastuttane, ei haurastutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen haurastuttanut, lienet haurastuttanut, lienee haurastuttanut, lienemme haurastuttaneet, lienette haurastuttaneet, lienevät haurastuttaneet, lienee haurastutettu

en liene haurastuttanut, et liene haurastuttanut, ei liene haurastuttanut, emme liene haurastuttaneet, ette liene haurastuttaneet, eivät liene haurastuttaneet, ei liene haurastutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: haurastuttaa    FORMA LUNGĂ: haurastuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: haurastuttaessa   INSTRUCTIV: haurastuttaen  INESIV PASIV: haurastutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: haurastuttamaan   INESIV: haurastuttamassa  ELATIV: haurastuttamasta

ADESIV: haurastuttamalla  ABESIV: haurastuttamatta  INSTRUCTIV: haurastuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: haurastuttaminen   PARTITIV: haurastuttaminen

INFINITIVUL CINCI: haurastuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: haurastuttava  (gen. haurastuttavan)   PASIV: haurastutettava   (gen. haurastutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: haurastuttanut                         PASIV: haurastutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: haurastuttaja (pl.gen. haurastuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: haurastuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): haurastutus

 

 

hauskuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

hauskutan, hauskutat, hauskuttaa, hauskutamme, hauskutatte, hauskuttavat, hauskutetaan

en hauskuta, et hauskuta, ei hauskuta, emme hauskuta, ette hauskuta, eivät hauskuta, ei hauskuteta

IMPERFECT INDICATIV

hauskutin, hauskutit, hauskutti, hauskutimme, hauskutitte, hauskuttivat, hauskutettiin

en hauskuttanut, et hauskuttanut, ei hauskuttanut, emme hauskuttaneet, ette hauskuttaneet, eivät hauskuttaneet, ei hauskutettu

PERFECT INDICATIV

olen hauskuttanut, olet hauskuttanut, on hauskuttanut, olemme hauskuttaneet, olette hauskuttaneet, ovat hauskuttaneet, on hauskutettu

en ole hauskuttanut, et ole hauskuttanut, ei ole hauskuttanut, emme ole hauskuttaneet, ette ole hauskuttaneet, eivät ole hauskuttaneet, ei ole hauskutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hauskuttanut, olit hauskuttanut, oli hauskuttanut, olimme hauskuttaneet, olitte hauskuttaneet, olivat hauskuttaneet, oli hauskutettu

en ollut hauskuttanut, et ollut hauskuttanut, ei ollut hauskuttanut, emme olleet hauskuttaneet, ette olleet hauskuttaneet, eivät olleet hauskuttaneet, ei ollut hauskutettu

PREZENT IMPERATIV

-, hauskuta, hauskuttakoon, hauskuttakaamme, hauskuttakaa, hauskuttakoot, hauskutettakoon

-, älä hauskuta, älköön hauskuttako, älkäämme hauskuttako, älkää hauskuttako, älkööt hauskuttako, älköön hauskutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hauskuttanut, -, -, olkoot hauskuttaneet, olkoon hauskutettu

-, -, älköön olko hauskuttanut, -, -, älkööt olko hauskuttaneet, älköön olko hauskutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

hauskuttaisin, hauskuttaisit, hauskuttaisi, hauskuttaisimme, hauskuttaisitte, hauskuttaisivat, hauskutettaisiin

en hauskuttaisi, et hauskuttaisi, ei hauskuttaisi, emme hauskuttaisi, ette hauskuttaisi, eivät hauskuttaisi, ei hauskutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hauskuttanut, olisit hauskuttanut, olisi hauskuttanut, olisimme hauskuttaneet, olisitte hauskuttaneet, olisivat hauskuttaneet, oltaisiin hauskutettu

en olisi hauskuttanut, et olisi hauskuttanut, ei olisi hauskuttanut, emme olisi hauskuttaneet, ette olisi hauskuttaneet, eivät olisi hauskuttaneet, ei olisi hauskutettu

PREZENT POTENȚIAL

hauskuttanen, hauskuttanet, hauskuttanee, hauskuttanemme, hauskuttanette, hauskuttanevat, hauskutettaneen

en hauskuttane, et hauskuttane, ei hauskuttane, emme hauskuttane, ette hauskuttane, eivät hauskuttane, ei hauskutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hauskuttanut, lienet hauskuttanut, lienee hauskuttanut, lienemme hauskuttaneet, lienette hauskuttaneet, lienevät hauskuttaneet, lienee hauskutettu

en liene hauskuttanut, et liene hauskuttanut, ei liene hauskuttanut, emme liene hauskuttaneet, ette liene hauskuttaneet, eivät liene hauskuttaneet, ei liene hauskutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hauskuttaa    FORMA LUNGĂ: hauskuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hauskuttaessa   INSTRUCTIV: hauskuttaen  INESIV PASIV: hauskutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hauskuttamaan   INESIV: hauskuttamassa  ELATIV: hauskuttamasta

ADESIV: hauskuttamalla  ABESIV: hauskuttamatta  INSTRUCTIV: hauskuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hauskuttaminen   PARTITIV: hauskuttaminen

INFINITIVUL CINCI: hauskuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hauskuttava  (gen. hauskuttavan)   PASIV: hauskutettava   (gen. hauskutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hauskuttanut                       PASIV: hauskutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hauskuttaja (pl.gen. hauskuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: hauskuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hauskutus

 

 

hauskuuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

hauskuutan, hauskuutat, hauskuuttaa, hauskuutamme, hauskuutatte, hauskuuttavat, hauskuutetaan

en hauskuuta, et hauskuuta, ei hauskuuta, emme hauskuuta, ette hauskuuta, eivät hauskuuta, ei hauskuuteta

IMPERFECT INDICATIV

hauskuutin, hauskuutit, hauskuutti, hauskuutimme, hauskuutitte, hauskuuttivat, hauskuutettiin

en hauskuuttanut, et hauskuuttanut, ei hauskuuttanut, emme hauskuuttaneet, ette hauskuuttaneet, eivät hauskuuttaneet, ei hauskuutettu

PERFECT INDICATIV

olen hauskuuttanut, olet hauskuuttanut, on hauskuuttanut, olemme hauskuuttaneet, olette hauskuuttaneet, ovat hauskuuttaneet, on hauskuutettu

en ole hauskuuttanut, et ole hauskuuttanut, ei ole hauskuuttanut, emme ole hauskuuttaneet, ette ole hauskuuttaneet, eivät ole hauskuuttaneet, ei ole hauskuutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hauskuuttanut, olit hauskuuttanut, oli hauskuuttanut, olimme hauskuuttaneet, olitte hauskuuttaneet, olivat hauskuuttaneet, oli hauskuutettu

en ollut hauskuuttanut, et ollut hauskuuttanut, ei ollut hauskuuttanut, emme olleet hauskuuttaneet, ette olleet hauskuuttaneet, eivät olleet hauskuuttaneet, ei ollut hauskuutettu

PREZENT IMPERATIV

-, hauskuuta, hauskuuttakoon, hauskuuttakaamme, hauskuuttakaa, hauskuuttakoot, hauskuutettakoon

-, älä hauskuuta, älköön hauskuuttako, älkäämme hauskuuttako, älkää hauskuuttako, älkööt hauskuuttako, älköön hauskuutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hauskuuttanut, -, -, olkoot hauskuuttaneet, olkoon hauskuutettu

-, -, älköön olko hauskuuttanut, -, -, älkööt olko hauskuuttaneet, älköön olko hauskuutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

hauskuuttaisin, hauskuuttaisit, hauskuuttaisi, hauskuuttaisimme, hauskuuttaisitte, hauskuuttaisivat, hauskuutettaisiin

en hauskuuttaisi, et hauskuuttaisi, ei hauskuuttaisi, emme hauskuuttaisi, ette hauskuuttaisi, eivät hauskuuttaisi, ei hauskuutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hauskuuttanut, olisit hauskuuttanut, olisi hauskuuttanut, olisimme hauskuuttaneet, olisitte hauskuuttaneet, olisivat hauskuuttaneet, oltaisiin hauskuutettu

en olisi hauskuuttanut, et olisi hauskuuttanut, ei olisi hauskuuttanut, emme olisi hauskuuttaneet, ette olisi hauskuuttaneet, eivät olisi hauskuuttaneet, ei olisi hauskuutettu

PREZENT POTENȚIAL

hauskuuttanen, hauskuuttanet, hauskuuttanee, hauskuuttanemme, hauskuuttanette, hauskuuttanevat, hauskuutettaneen

en hauskuuttane, et hauskuuttane, ei hauskuuttane, emme hauskuuttane, ette hauskuuttane, eivät hauskuuttane, ei hauskuutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hauskuuttanut, lienet hauskuuttanut, lienee hauskuuttanut, lienemme hauskuuttaneet, lienette hauskuuttaneet, lienevät hauskuuttaneet, lienee hauskuutettu

en liene hauskuuttanut, et liene hauskuuttanut, ei liene hauskuuttanut, emme liene hauskuuttaneet, ette liene hauskuuttaneet, eivät liene hauskuuttaneet, ei liene hauskuutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hauskuuttaa    FORMA LUNGĂ: hauskuuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hauskuuttaessa   INSTRUCTIV: hauskuuttaen  INESIV PASIV: hauskuutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hauskuuttamaan   INESIV: hauskuuttamassa  ELATIV: hauskuuttamasta

ADESIV: hauskuuttamalla  ABESIV: hauskuuttamatta  INSTRUCTIV: hauskuuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hauskuuttaminen   PARTITIV: hauskuuttaminen

INFINITIVUL CINCI: hauskuuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hauskuuttava  (gen. hauskuuttavan)   PASIV: hauskuutettava   (gen. hauskuutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hauskuuttanut                        PASIV: hauskuutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hauskuuttaja (pl.gen. hauskuuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: hauskuuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hauskuutus

 

 

havahduttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

havahdutan, havahdutat, havahduttaa, havahdutamme, havahdutatte, havahduttavat, havahdutetaan

en havahduta, et havahduta, ei havahduta, emme havahduta, ette havahduta, eivät havahduta, ei havahduteta

IMPERFECT INDICATIV

havahdutin, havahdutit, havahdutti, havahdutimme, havahdutitte, havahduttivat, havahdutettiin

en havahduttanut, et havahduttanut, ei havahduttanut, emme havahduttaneet, ette havahduttaneet, eivät havahduttaneet, ei havahdutettu

PERFECT INDICATIV

olen havahduttanut, olet havahduttanut, on havahduttanut, olemme havahduttaneet, olette havahduttaneet, ovat havahduttaneet, on havahdutettu

en ole havahduttanut, et ole havahduttanut, ei ole havahduttanut, emme ole havahduttaneet, ette ole havahduttaneet, eivät ole havahduttaneet, ei ole havahdutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin havahduttanut, olit havahduttanut, oli havahduttanut, olimme havahduttaneet, olitte havahduttaneet, olivat havahduttaneet, oli havahdutettu

en ollut havahduttanut, et ollut havahduttanut, ei ollut havahduttanut, emme olleet havahduttaneet, ette olleet havahduttaneet, eivät olleet havahduttaneet, ei ollut havahdutettu

PREZENT IMPERATIV

-, havahduta, havahduttakoon, havahduttakaamme, havahduttakaa, havahduttakoot, havahdutettakoon

-, älä havahduta, älköön havahduttako, älkäämme havahduttako, älkää havahduttako, älkööt havahduttako, älköön havahdutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon havahduttanut, -, -, olkoot havahduttaneet, olkoon havahdutettu

-, -, älköön olko havahduttanut, -, -, älkööt olko havahduttaneet, älköön olko havahdutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

havahduttaisin, havahduttaisit, havahduttaisi, havahduttaisimme, havahduttaisitte, havahduttaisivat, havahdutettaisiin

en havahduttaisi, et havahduttaisi, ei havahduttaisi, emme havahduttaisi, ette havahduttaisi, eivät havahduttaisi, ei havahdutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin havahduttanut, olisit havahduttanut, olisi havahduttanut, olisimme havahduttaneet, olisitte havahduttaneet, olisivat havahduttaneet, oltaisiin havahdutettu

en olisi havahduttanut, et olisi havahduttanut, ei olisi havahduttanut, emme olisi havahduttaneet, ette olisi havahduttaneet, eivät olisi havahduttaneet, ei olisi havahdutettu

PREZENT POTENȚIAL

havahduttanen, havahduttanet, havahduttanee, havahduttanemme, havahduttanette, havahduttanevat, havahdutettaneen

en havahduttane, et havahduttane, ei havahduttane, emme havahduttane, ette havahduttane, eivät havahduttane, ei havahdutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen havahduttanut, lienet havahduttanut, lienee havahduttanut, lienemme havahduttaneet, lienette havahduttaneet, lienevät havahduttaneet, lienee havahdutettu

en liene havahduttanut, et liene havahduttanut, ei liene havahduttanut, emme liene havahduttaneet, ette liene havahduttaneet, eivät liene havahduttaneet, ei liene havahdutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: havahduttaa    FORMA LUNGĂ: havahduttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: havahduttaessa   INSTRUCTIV: havahduttaen  INESIV PASIV: havahdutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: havahduttamaan   INESIV: havahduttamassa  ELATIV: havahduttamasta

ADESIV: havahduttamalla  ABESIV: havahduttamatta  INSTRUCTIV: havahduttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: havahduttaminen   PARTITIV: havahduttaminen

INFINITIVUL CINCI: havahduttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: havahduttava  (gen. havahduttavan)   PASIV: havahdutettava   (gen. havahdutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: havahduttanut                        PASIV: havahdutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: havahduttaja (pl.gen. havahduttajien)  ADJECTIV NEGATIV: havahduttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): havahdutus

 

 

havisuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

havisutan, havisutat, havisuttaa, havisutamme, havisutatte, havisuttavat, havisutetaan

en havisuta, et havisuta, ei havisuta, emme havisuta, ette havisuta, eivät havisuta, ei havisuteta

IMPERFECT INDICATIV

havisutin, havisutit, havisutti, havisutimme, havisutitte, havisuttivat, havisutettiin

en havisuttanut, et havisuttanut, ei havisuttanut, emme havisuttaneet, ette havisuttaneet, eivät havisuttaneet, ei havisutettu

PERFECT INDICATIV

olen havisuttanut, olet havisuttanut, on havisuttanut, olemme havisuttaneet, olette havisuttaneet, ovat havisuttaneet, on havisutettu

en ole havisuttanut, et ole havisuttanut, ei ole havisuttanut, emme ole havisuttaneet, ette ole havisuttaneet, eivät ole havisuttaneet, ei ole havisutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin havisuttanut, olit havisuttanut, oli havisuttanut, olimme havisuttaneet, olitte havisuttaneet, olivat havisuttaneet, oli havisutettu

en ollut havisuttanut, et ollut havisuttanut, ei ollut havisuttanut, emme olleet havisuttaneet, ette olleet havisuttaneet, eivät olleet havisuttaneet, ei ollut havisutettu

PREZENT IMPERATIV

-, havisuta, havisuttakoon, havisuttakaamme, havisuttakaa, havisuttakoot, havisutettakoon

-, älä havisuta, älköön havisuttako, älkäämme havisuttako, älkää havisuttako, älkööt havisuttako, älköön havisutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon havisuttanut, -, -, olkoot havisuttaneet, olkoon havisutettu

-, -, älköön olko havisuttanut, -, -, älkööt olko havisuttaneet, älköön olko havisutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

havisuttaisin, havisuttaisit, havisuttaisi, havisuttaisimme, havisuttaisitte, havisuttaisivat, havisutettaisiin

en havisuttaisi, et havisuttaisi, ei havisuttaisi, emme havisuttaisi, ette havisuttaisi, eivät havisuttaisi, ei havisutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin havisuttanut, olisit havisuttanut, olisi havisuttanut, olisimme havisuttaneet, olisitte havisuttaneet, olisivat havisuttaneet, oltaisiin havisutettu

en olisi havisuttanut, et olisi havisuttanut, ei olisi havisuttanut, emme olisi havisuttaneet, ette olisi havisuttaneet, eivät olisi havisuttaneet, ei olisi havisutettu

PREZENT POTENȚIAL

havisuttanen, havisuttanet, havisuttanee, havisuttanemme, havisuttanette, havisuttanevat, havisutettaneen

en havisuttane, et havisuttane, ei havisuttane, emme havisuttane, ette havisuttane, eivät havisuttane, ei havisutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen havisuttanut, lienet havisuttanut, lienee havisuttanut, lienemme havisuttaneet, lienette havisuttaneet, lienevät havisuttaneet, lienee havisutettu

en liene havisuttanut, et liene havisuttanut, ei liene havisuttanut, emme liene havisuttaneet, ette liene havisuttaneet, eivät liene havisuttaneet, ei liene havisutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: havisuttaa    FORMA LUNGĂ: havisuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: havisuttaessa   INSTRUCTIV: havisuttaen  INESIV PASIV: havisutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: havisuttamaan   INESIV: havisuttamassa  ELATIV: havisuttamasta

ADESIV: havisuttamalla  ABESIV: havisuttamatta  INSTRUCTIV: havisuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: havisuttaminen   PARTITIV: havisuttaminen

INFINITIVUL CINCI: havisuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: havisuttava  (gen. havisuttavan)   PASIV: havisutettava   (gen. havisutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: havisuttanut                       PASIV: havisutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: havisuttaja (pl.gen. havisuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: havisuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): havisutus

 

 

hehkuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

hehkutan, hehkutat, hehkuttaa, hehkutamme, hehkutatte, hehkuttavat, hehkutetaan

en hehkuta, et hehkuta, ei hehkuta, emme hehkuta, ette hehkuta, eivät hehkuta, ei hehkuteta

IMPERFECT INDICATIV

hehkutin, hehkutit, hehkutti, hehkutimme, hehkutitte, hehkuttivat, hehkutettiin

en hehkuttanut, et hehkuttanut, ei hehkuttanut, emme hehkuttaneet, ette hehkuttaneet, eivät hehkuttaneet, ei hehkutettu

PERFECT INDICATIV

olen hehkuttanut, olet hehkuttanut, on hehkuttanut, olemme hehkuttaneet, olette hehkuttaneet, ovat hehkuttaneet, on hehkutettu

en ole hehkuttanut, et ole hehkuttanut, ei ole hehkuttanut, emme ole hehkuttaneet, ette ole hehkuttaneet, eivät ole hehkuttaneet, ei ole hehkutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hehkuttanut, olit hehkuttanut, oli hehkuttanut, olimme hehkuttaneet, olitte hehkuttaneet, olivat hehkuttaneet, oli hehkutettu

en ollut hehkuttanut, et ollut hehkuttanut, ei ollut hehkuttanut, emme olleet hehkuttaneet, ette olleet hehkuttaneet, eivät olleet hehkuttaneet, ei ollut hehkutettu

PREZENT IMPERATIV

-, hehkuta, hehkuttakoon, hehkuttakaamme, hehkuttakaa, hehkuttakoot, hehkutettakoon

-, älä hehkuta, älköön hehkuttako, älkäämme hehkuttako, älkää hehkuttako, älkööt hehkuttako, älköön hehkutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hehkuttanut, -, -, olkoot hehkuttaneet, olkoon hehkutettu

-, -, älköön olko hehkuttanut, -, -, älkööt olko hehkuttaneet, älköön olko hehkutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

hehkuttaisin, hehkuttaisit, hehkuttaisi, hehkuttaisimme, hehkuttaisitte, hehkuttaisivat, hehkutettaisiin

en hehkuttaisi, et hehkuttaisi, ei hehkuttaisi, emme hehkuttaisi, ette hehkuttaisi, eivät hehkuttaisi, ei hehkutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hehkuttanut, olisit hehkuttanut, olisi hehkuttanut, olisimme hehkuttaneet, olisitte hehkuttaneet, olisivat hehkuttaneet, oltaisiin hehkutettu

en olisi hehkuttanut, et olisi hehkuttanut, ei olisi hehkuttanut, emme olisi hehkuttaneet, ette olisi hehkuttaneet, eivät olisi hehkuttaneet, ei olisi hehkutettu

PREZENT POTENȚIAL

hehkuttanen, hehkuttanet, hehkuttanee, hehkuttanemme, hehkuttanette, hehkuttanevat, hehkutettaneen

en hehkuttane, et hehkuttane, ei hehkuttane, emme hehkuttane, ette hehkuttane, eivät hehkuttane, ei hehkutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hehkuttanut, lienet hehkuttanut, lienee hehkuttanut, lienemme hehkuttaneet, lienette hehkuttaneet, lienevät hehkuttaneet, lienee hehkutettu

en liene hehkuttanut, et liene hehkuttanut, ei liene hehkuttanut, emme liene hehkuttaneet, ette liene hehkuttaneet, eivät liene hehkuttaneet, ei liene hehkutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hehkuttaa    FORMA LUNGĂ: hehkuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hehkuttaessa   INSTRUCTIV: hehkuttaen  INESIV PASIV: hehkutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hehkuttamaan   INESIV: hehkuttamassa  ELATIV: hehkuttamasta

ADESIV: hehkuttamalla  ABESIV: hehkuttamatta  INSTRUCTIV: hehkuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hehkuttaminen   PARTITIV: hehkuttaminen

INFINITIVUL CINCI: hehkuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hehkuttava  (gen. hehkuttavan)   PASIV: hehkutettava   (gen. hehkutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hehkuttanut                      PASIV: hehkutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hehkuttaja (pl.gen. hehkuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: hehkuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hehkutus

 

 

heikottaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

heikotan, heikotat, heikottaa, heikotamme, heikotatte, heikottavat, heikotetaan

en heikota, et heikota, ei heikota, emme heikota, ette heikota, eivät heikota, ei heikoteta

IMPERFECT INDICATIV

heikotin, heikotit, heikotti, heikotimme, heikotitte, heikottivat, heikotettiin

en heikottanut, et heikottanut, ei heikottanut, emme heikottaneet, ette heikottaneet, eivät heikottaneet, ei heikotettu

PERFECT INDICATIV

olen heikottanut, olet heikottanut, on heikottanut, olemme heikottaneet, olette heikottaneet, ovat heikottaneet, on heikotettu

en ole heikottanut, et ole heikottanut, ei ole heikottanut, emme ole heikottaneet, ette ole heikottaneet, eivät ole heikottaneet, ei ole heikotettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin heikottanut, olit heikottanut, oli heikottanut, olimme heikottaneet, olitte heikottaneet, olivat heikottaneet, oli heikotettu

en ollut heikottanut, et ollut heikottanut, ei ollut heikottanut, emme olleet heikottaneet, ette olleet heikottaneet, eivät olleet heikottaneet, ei ollut heikotettu

PREZENT IMPERATIV

-, heikota, heikottakoon, heikottakaamme, heikottakaa, heikottakoot, heikotettakoon

-, älä heikota, älköön heikottako, älkäämme heikottako, älkää heikottako, älkööt heikottako, älköön heikotettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon heikottanut, -, -, olkoot heikottaneet, olkoon heikotettu

-, -, älköön olko heikottanut, -, -, älkööt olko heikottaneet, älköön olko heikotettu

PREZENT CONDIȚIONAL

heikottaisin, heikottaisit, heikottaisi, heikottaisimme, heikottaisitte, heikottaisivat, heikotettaisiin

en heikottaisi, et heikottaisi, ei heikottaisi, emme heikottaisi, ette heikottaisi, eivät heikottaisi, ei heikotettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin heikottanut, olisit heikottanut, olisi heikottanut, olisimme heikottaneet, olisitte heikottaneet, olisivat heikottaneet, oltaisiin heikotettu

en olisi heikottanut, et olisi heikottanut, ei olisi heikottanut, emme olisi heikottaneet, ette olisi heikottaneet, eivät olisi heikottaneet, ei olisi heikotettu

PREZENT POTENȚIAL

heikottanen, heikottanet, heikottanee, heikottanemme, heikottanette, heikottanevat, heikotettaneen

en heikottane, et heikottane, ei heikottane, emme heikottane, ette heikottane, eivät heikottane, ei heikotettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen heikottanut, lienet heikottanut, lienee heikottanut, lienemme heikottaneet, lienette heikottaneet, lienevät heikottaneet, lienee heikotettu

en liene heikottanut, et liene heikottanut, ei liene heikottanut, emme liene heikottaneet, ette liene heikottaneet, eivät liene heikottaneet, ei liene heikotettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: heikottaa    FORMA LUNGĂ: heikottaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: heikottaessa   INSTRUCTIV: heikottaen  INESIV PASIV: heikotettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: heikottamaan   INESIV: heikottamassa  ELATIV: heikottamasta

ADESIV: heikottamalla  ABESIV: heikottamatta  INSTRUCTIV: heikottaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: heikottaminen   PARTITIV: heikottaminen

INFINITIVUL CINCI: heikottamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: heikottava  (gen. heikottavan)   PASIV: heikotettava   (gen. heikotettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: heikottanut                      PASIV: heikotettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: heikottaja (pl.gen. heikottajien)  ADJECTIV NEGATIV: heikottamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): heikotus

 

 

heilahtaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

heilahdan, heilahdat, heilahtaa, heilahdamme, heilahdatte, heilahtavat, heilahdetaan

en heilahda, et heilahda, ei heilahda, emme heilahda, ette heilahda, eivät heilahda, ei heilahdeta

IMPERFECT INDICATIV

heilahdin, heilahdit, heilahti, heilahdimme, heilahditte, heilahtivat, heilahdettiin

en heilahtanut, et heilahtanut, ei heilahtanut, emme heilahtaneet, ette heilahtaneet, eivät heilahtaneet, ei heilahdettu

PERFECT INDICATIV

olen heilahtanut, olet heilahtanut, on heilahtanut, olemme heilahtaneet, olette heilahtaneet, ovat heilahtaneet, on heilahdettu

en ole heilahtanut, et ole heilahtanut, ei ole heilahtanut, emme ole heilahtaneet, ette ole heilahtaneet, eivät ole heilahtaneet, ei ole heilahdettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin heilahtanut, olit heilahtanut, oli heilahtanut, olimme heilahtaneet, olitte heilahtaneet, olivat heilahtaneet, oli heilahdettu

en ollut heilahtanut, et ollut heilahtanut, ei ollut heilahtanut, emme olleet heilahtaneet, ette olleet heilahtaneet, eivät olleet heilahtaneet, ei ollut heilahdettu

PREZENT IMPERATIV

-, heilahda, heilahtakoon, heilahtakaamme, heilahtakaa, heilahtakoot, heilahdettakoon

-, älä heilahda, älköön heilahtako, älkäämme heilahtako, älkää heilahtako, älkööt heilahtako, älköön heilahdettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon heilahtanut, -, -, olkoot heilahtaneet, olkoon heilahdettu

-, -, älköön olko heilahtanut, -, -, älkööt olko heilahtaneet, älköön olko heilahdettu

PREZENT CONDIȚIONAL

heilahtaisin, heilahtaisit, heilahtaisi, heilahtaisimme, heilahtaisitte, heilahtaisivat, heilahdettaisiin

en heilahtaisi, et heilahtaisi, ei heilahtaisi, emme heilahtaisi, ette heilahtaisi, eivät heilahtaisi, ei heilahdettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin heilahtanut, olisit heilahtanut, olisi heilahtanut, olisimme heilahtaneet, olisitte heilahtaneet, olisivat heilahtaneet, oltaisiin heilahdettu

en olisi heilahtanut, et olisi heilahtanut, ei olisi heilahtanut, emme olisi heilahtaneet, ette olisi heilahtaneet, eivät olisi heilahtaneet, ei olisi heilahdettu

PREZENT POTENȚIAL

heilahtanen, heilahtanet, heilahtanee, heilahtanemme, heilahtanette, heilahtanevat, heilahdettaneen

en heilahtane, et heilahtane, ei heilahtane, emme heilahtane, ette heilahtane, eivät heilahtane, ei heilahdettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen heilahtanut, lienet heilahtanut, lienee heilahtanut, lienemme heilahtaneet, lienette heilahtaneet, lienevät heilahtaneet, lienee heilahdettu

en liene heilahtanut, et liene heilahtanut, ei liene heilahtanut, emme liene heilahtaneet, ette liene heilahtaneet, eivät liene heilahtaneet, ei liene heilahdettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: heilahtaa    FORMA LUNGĂ: heilahtaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: heilahtaessa   INSTRUCTIV: heilahtaen  INESIV PASIV: heilahdettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: heilahtamaan   INESIV: heilahtamassa  ELATIV: heilahtamasta

ADESIV: heilahtamalla  ABESIV: heilahtamatta  INSTRUCTIV: heilahtaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: heilahtaminen   PARTITIV: heilahtaminen

INFINITIVUL CINCI: heilahtamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: heilahtava  (gen. heilahtavan)   PASIV: heilahdettava   (gen. heilahdettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: heilahtanut                      PASIV: heilahdettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: heilahtaja (pl.gen. heilahtajien)  ADJECTIV NEGATIV: heilahtamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): heilahdus

 

 

heilauttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

heilautan, heilautat, heilauttaa, heilautamme, heilautatte, heilauttavat, heilautetaan

en heilauta, et heilauta, ei heilauta, emme heilauta, ette heilauta, eivät heilauta, ei heilauteta

IMPERFECT INDICATIV

heilautin, heilautit, heilautti, heilautimme, heilautitte, heilauttivat, heilautettiin

en heilauttanut, et heilauttanut, ei heilauttanut, emme heilauttaneet, ette heilauttaneet, eivät heilauttaneet, ei heilautettu

PERFECT INDICATIV

olen heilauttanut, olet heilauttanut, on heilauttanut, olemme heilauttaneet, olette heilauttaneet, ovat heilauttaneet, on heilautettu

en ole heilauttanut, et ole heilauttanut, ei ole heilauttanut, emme ole heilauttaneet, ette ole heilauttaneet, eivät ole heilauttaneet, ei ole heilautettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin heilauttanut, olit heilauttanut, oli heilauttanut, olimme heilauttaneet, olitte heilauttaneet, olivat heilauttaneet, oli heilautettu

en ollut heilauttanut, et ollut heilauttanut, ei ollut heilauttanut, emme olleet heilauttaneet, ette olleet heilauttaneet, eivät olleet heilauttaneet, ei ollut heilautettu

PREZENT IMPERATIV

-, heilauta, heilauttakoon, heilauttakaamme, heilauttakaa, heilauttakoot, heilautettakoon

-, älä heilauta, älköön heilauttako, älkäämme heilauttako, älkää heilauttako, älkööt heilauttako, älköön heilautettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon heilauttanut, -, -, olkoot heilauttaneet, olkoon heilautettu

-, -, älköön olko heilauttanut, -, -, älkööt olko heilauttaneet, älköön olko heilautettu

PREZENT CONDIȚIONAL

heilauttaisin, heilauttaisit, heilauttaisi, heilauttaisimme, heilauttaisitte, heilauttaisivat, heilautettaisiin

en heilauttaisi, et heilauttaisi, ei heilauttaisi, emme heilauttaisi, ette heilauttaisi, eivät heilauttaisi, ei heilautettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin heilauttanut, olisit heilauttanut, olisi heilauttanut, olisimme heilauttaneet, olisitte heilauttaneet, olisivat heilauttaneet, oltaisiin heilautettu

en olisi heilauttanut, et olisi heilauttanut, ei olisi heilauttanut, emme olisi heilauttaneet, ette olisi heilauttaneet, eivät olisi heilauttaneet, ei olisi heilautettu

PREZENT POTENȚIAL

heilauttanen, heilauttanet, heilauttanee, heilauttanemme, heilauttanette, heilauttanevat, heilautettaneen

en heilauttane, et heilauttane, ei heilauttane, emme heilauttane, ette heilauttane, eivät heilauttane, ei heilautettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen heilauttanut, lienet heilauttanut, lienee heilauttanut, lienemme heilauttaneet, lienette heilauttaneet, lienevät heilauttaneet, lienee heilautettu

en liene heilauttanut, et liene heilauttanut, ei liene heilauttanut, emme liene heilauttaneet, ette liene heilauttaneet, eivät liene heilauttaneet, ei liene heilautettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: heilauttaa    FORMA LUNGĂ: heilauttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: heilauttaessa   INSTRUCTIV: heilauttaen  INESIV PASIV: heilautettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: heilauttamaan   INESIV: heilauttamassa  ELATIV: heilauttamasta

ADESIV: heilauttamalla  ABESIV: heilauttamatta  INSTRUCTIV: heilauttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: heilauttaminen   PARTITIV: heilauttaminen

INFINITIVUL CINCI: heilauttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: heilauttava  (gen. heilauttavan)   PASIV: heilautettava   (gen. heilautettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: heilauttanut                       PASIV: heilautettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: heilauttaja (pl.gen. heilauttajien)  ADJECTIV NEGATIV: heilauttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): heilautus

 

 

heiluttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

heilutan, heilutat, heiluttaa, heilutamme, heilutatte, heiluttavat, heilutetaan

en heiluta, et heiluta, ei heiluta, emme heiluta, ette heiluta, eivät heiluta, ei heiluteta

IMPERFECT INDICATIV

heilutin, heilutit, heilutti, heilutimme, heilutitte, heiluttivat, heilutettiin

en heiluttanut, et heiluttanut, ei heiluttanut, emme heiluttaneet, ette heiluttaneet, eivät heiluttaneet, ei heilutettu

PERFECT INDICATIV

olen heiluttanut, olet heiluttanut, on heiluttanut, olemme heiluttaneet, olette heiluttaneet, ovat heiluttaneet, on heilutettu

en ole heiluttanut, et ole heiluttanut, ei ole heiluttanut, emme ole heiluttaneet, ette ole heiluttaneet, eivät ole heiluttaneet, ei ole heilutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin heiluttanut, olit heiluttanut, oli heiluttanut, olimme heiluttaneet, olitte heiluttaneet, olivat heiluttaneet, oli heilutettu

en ollut heiluttanut, et ollut heiluttanut, ei ollut heiluttanut, emme olleet heiluttaneet, ette olleet heiluttaneet, eivät olleet heiluttaneet, ei ollut heilutettu

PREZENT IMPERATIV

-, heiluta, heiluttakoon, heiluttakaamme, heiluttakaa, heiluttakoot, heilutettakoon

-, älä heiluta, älköön heiluttako, älkäämme heiluttako, älkää heiluttako, älkööt heiluttako, älköön heilutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon heiluttanut, -, -, olkoot heiluttaneet, olkoon heilutettu

-, -, älköön olko heiluttanut, -, -, älkööt olko heiluttaneet, älköön olko heilutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

heiluttaisin, heiluttaisit, heiluttaisi, heiluttaisimme, heiluttaisitte, heiluttaisivat, heilutettaisiin

en heiluttaisi, et heiluttaisi, ei heiluttaisi, emme heiluttaisi, ette heiluttaisi, eivät heiluttaisi, ei heilutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin heiluttanut, olisit heiluttanut, olisi heiluttanut, olisimme heiluttaneet, olisitte heiluttaneet, olisivat heiluttaneet, oltaisiin heilutettu

en olisi heiluttanut, et olisi heiluttanut, ei olisi heiluttanut, emme olisi heiluttaneet, ette olisi heiluttaneet, eivät olisi heiluttaneet, ei olisi heilutettu

PREZENT POTENȚIAL

heiluttanen, heiluttanet, heiluttanee, heiluttanemme, heiluttanette, heiluttanevat, heilutettaneen

en heiluttane, et heiluttane, ei heiluttane, emme heiluttane, ette heiluttane, eivät heiluttane, ei heilutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen heiluttanut, lienet heiluttanut, lienee heiluttanut, lienemme heiluttaneet, lienette heiluttaneet, lienevät heiluttaneet, lienee heilutettu

en liene heiluttanut, et liene heiluttanut, ei liene heiluttanut, emme liene heiluttaneet, ette liene heiluttaneet, eivät liene heiluttaneet, ei liene heilutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: heiluttaa    FORMA LUNGĂ: heiluttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: heiluttaessa   INSTRUCTIV: heiluttaen  INESIV PASIV: heilutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: heiluttamaan   INESIV: heiluttamassa  ELATIV: heiluttamasta

ADESIV: heiluttamalla  ABESIV: heiluttamatta  INSTRUCTIV: heiluttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: heiluttaminen   PARTITIV: heiluttaminen

INFINITIVUL CINCI: heiluttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: heiluttava  (gen. heiluttavan)   PASIV: heilutettava   (gen. heilutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: heiluttanut                      PASIV: heilutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: heiluttaja (pl.gen. heiluttajien)  ADJECTIV NEGATIV: heiluttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): heilutus

 

 

hekottaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

hekotan, hekotat, hekottaa, hekotamme, hekotatte, hekottavat, hekotetaan

en hekota, et hekota, ei hekota, emme hekota, ette hekota, eivät hekota, ei hekoteta

IMPERFECT INDICATIV

hekotin, hekotit, hekotti, hekotimme, hekotitte, hekottivat, hekotettiin

en hekottanut, et hekottanut, ei hekottanut, emme hekottaneet, ette hekottaneet, eivät hekottaneet, ei hekotettu

PERFECT INDICATIV

olen hekottanut, olet hekottanut, on hekottanut, olemme hekottaneet, olette hekottaneet, ovat hekottaneet, on hekotettu

en ole hekottanut, et ole hekottanut, ei ole hekottanut, emme ole hekottaneet, ette ole hekottaneet, eivät ole hekottaneet, ei ole hekotettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hekottanut, olit hekottanut, oli hekottanut, olimme hekottaneet, olitte hekottaneet, olivat hekottaneet, oli hekotettu

en ollut hekottanut, et ollut hekottanut, ei ollut hekottanut, emme olleet hekottaneet, ette olleet hekottaneet, eivät olleet hekottaneet, ei ollut hekotettu

PREZENT IMPERATIV

-, hekota, hekottakoon, hekottakaamme, hekottakaa, hekottakoot, hekotettakoon

-, älä hekota, älköön hekottako, älkäämme hekottako, älkää hekottako, älkööt hekottako, älköön hekotettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hekottanut, -, -, olkoot hekottaneet, olkoon hekotettu

-, -, älköön olko hekottanut, -, -, älkööt olko hekottaneet, älköön olko hekotettu

PREZENT CONDIȚIONAL

hekottaisin, hekottaisit, hekottaisi, hekottaisimme, hekottaisitte, hekottaisivat, hekotettaisiin

en hekottaisi, et hekottaisi, ei hekottaisi, emme hekottaisi, ette hekottaisi, eivät hekottaisi, ei hekotettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hekottanut, olisit hekottanut, olisi hekottanut, olisimme hekottaneet, olisitte hekottaneet, olisivat hekottaneet, oltaisiin hekotettu

en olisi hekottanut, et olisi hekottanut, ei olisi hekottanut, emme olisi hekottaneet, ette olisi hekottaneet, eivät olisi hekottaneet, ei olisi hekotettu

PREZENT POTENȚIAL

hekottanen, hekottanet, hekottanee, hekottanemme, hekottanette, hekottanevat, hekotettaneen

en hekottane, et hekottane, ei hekottane, emme hekottane, ette hekottane, eivät hekottane, ei hekotettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hekottanut, lienet hekottanut, lienee hekottanut, lienemme hekottaneet, lienette hekottaneet, lienevät hekottaneet, lienee hekotettu

en liene hekottanut, et liene hekottanut, ei liene hekottanut, emme liene hekottaneet, ette liene hekottaneet, eivät liene hekottaneet, ei liene hekotettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hekottaa    FORMA LUNGĂ: hekottaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hekottaessa   INSTRUCTIV: hekottaen  INESIV PASIV: hekotettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hekottamaan   INESIV: hekottamassa  ELATIV: hekottamasta

ADESIV: hekottamalla  ABESIV: hekottamatta  INSTRUCTIV: hekottaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hekottaminen   PARTITIV: hekottaminen

INFINITIVUL CINCI: hekottamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hekottava  (gen. hekottavan)   PASIV: hekotettava   (gen. hekotettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hekottanut                     PASIV: hekotettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hekottaja (pl.gen. hekottajien)  ADJECTIV NEGATIV: hekottamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hekotus

 

 

heloittaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

heloitan, heloitat, heloittaa, heloitamme, heloitatte, heloittavat, heloitetaan

en heloita, et heloita, ei heloita, emme heloita, ette heloita, eivät heloita, ei heloiteta

IMPERFECT INDICATIV

heloitin, heloitit, heloitti, heloitimme, heloititte, heloittivat, heloitettiin

en heloittanut, et heloittanut, ei heloittanut, emme heloittaneet, ette heloittaneet, eivät heloittaneet, ei heloitettu

PERFECT INDICATIV

olen heloittanut, olet heloittanut, on heloittanut, olemme heloittaneet, olette heloittaneet, ovat heloittaneet, on heloitettu

en ole heloittanut, et ole heloittanut, ei ole heloittanut, emme ole heloittaneet, ette ole heloittaneet, eivät ole heloittaneet, ei ole heloitettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin heloittanut, olit heloittanut, oli heloittanut, olimme heloittaneet, olitte heloittaneet, olivat heloittaneet, oli heloitettu

en ollut heloittanut, et ollut heloittanut, ei ollut heloittanut, emme olleet heloittaneet, ette olleet heloittaneet, eivät olleet heloittaneet, ei ollut heloitettu

PREZENT IMPERATIV

-, heloita, heloittakoon, heloittakaamme, heloittakaa, heloittakoot, heloitettakoon

-, älä heloita, älköön heloittako, älkäämme heloittako, älkää heloittako, älkööt heloittako, älköön heloitettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon heloittanut, -, -, olkoot heloittaneet, olkoon heloitettu

-, -, älköön olko heloittanut, -, -, älkööt olko heloittaneet, älköön olko heloitettu

PREZENT CONDIȚIONAL

heloittaisin, heloittaisit, heloittaisi, heloittaisimme, heloittaisitte, heloittaisivat, heloitettaisiin

en heloittaisi, et heloittaisi, ei heloittaisi, emme heloittaisi, ette heloittaisi, eivät heloittaisi, ei heloitettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin heloittanut, olisit heloittanut, olisi heloittanut, olisimme heloittaneet, olisitte heloittaneet, olisivat heloittaneet, oltaisiin heloitettu

en olisi heloittanut, et olisi heloittanut, ei olisi heloittanut, emme olisi heloittaneet, ette olisi heloittaneet, eivät olisi heloittaneet, ei olisi heloitettu

PREZENT POTENȚIAL

heloittanen, heloittanet, heloittanee, heloittanemme, heloittanette, heloittanevat, heloitettaneen

en heloittane, et heloittane, ei heloittane, emme heloittane, ette heloittane, eivät heloittane, ei heloitettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen heloittanut, lienet heloittanut, lienee heloittanut, lienemme heloittaneet, lienette heloittaneet, lienevät heloittaneet, lienee heloitettu

en liene heloittanut, et liene heloittanut, ei liene heloittanut, emme liene heloittaneet, ette liene heloittaneet, eivät liene heloittaneet, ei liene heloitettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: heloittaa    FORMA LUNGĂ: heloittaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: heloittaessa   INSTRUCTIV: heloittaen  INESIV PASIV: heloitettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: heloittamaan   INESIV: heloittamassa  ELATIV: heloittamasta

ADESIV: heloittamalla  ABESIV: heloittamatta  INSTRUCTIV: heloittaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: heloittaminen   PARTITIV: heloittaminen

INFINITIVUL CINCI: heloittamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: heloittava  (gen. heloittavan)   PASIV: heloitettava   (gen. heloitettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: heloittanut                      PASIV: heloitettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: heloittaja (pl.gen. heloittajien)  ADJECTIV NEGATIV: heloittamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): heloitus

 

 

helottaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

helotan, helotat, helottaa, helotamme, helotatte, helottavat, helotetaan

en helota, et helota, ei helota, emme helota, ette helota, eivät helota, ei heloteta

IMPERFECT INDICATIV

helotin, helotit, helotti, helotimme, helotitte, helottivat, helotettiin

en helottanut, et helottanut, ei helottanut, emme helottaneet, ette helottaneet, eivät helottaneet, ei helotettu

PERFECT INDICATIV

olen helottanut, olet helottanut, on helottanut, olemme helottaneet, olette helottaneet, ovat helottaneet, on helotettu

en ole helottanut, et ole helottanut, ei ole helottanut, emme ole helottaneet, ette ole helottaneet, eivät ole helottaneet, ei ole helotettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin helottanut, olit helottanut, oli helottanut, olimme helottaneet, olitte helottaneet, olivat helottaneet, oli helotettu

en ollut helottanut, et ollut helottanut, ei ollut helottanut, emme olleet helottaneet, ette olleet helottaneet, eivät olleet helottaneet, ei ollut helotettu

PREZENT IMPERATIV

-, helota, helottakoon, helottakaamme, helottakaa, helottakoot, helotettakoon

-, älä helota, älköön helottako, älkäämme helottako, älkää helottako, älkööt helottako, älköön helotettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon helottanut, -, -, olkoot helottaneet, olkoon helotettu

-, -, älköön olko helottanut, -, -, älkööt olko helottaneet, älköön olko helotettu

PREZENT CONDIȚIONAL

helottaisin, helottaisit, helottaisi, helottaisimme, helottaisitte, helottaisivat, helotettaisiin

en helottaisi, et helottaisi, ei helottaisi, emme helottaisi, ette helottaisi, eivät helottaisi, ei helotettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin helottanut, olisit helottanut, olisi helottanut, olisimme helottaneet, olisitte helottaneet, olisivat helottaneet, oltaisiin helotettu

en olisi helottanut, et olisi helottanut, ei olisi helottanut, emme olisi helottaneet, ette olisi helottaneet, eivät olisi helottaneet, ei olisi helotettu

PREZENT POTENȚIAL

helottanen, helottanet, helottanee, helottanemme, helottanette, helottanevat, helotettaneen

en helottane, et helottane, ei helottane, emme helottane, ette helottane, eivät helottane, ei helotettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen helottanut, lienet helottanut, lienee helottanut, lienemme helottaneet, lienette helottaneet, lienevät helottaneet, lienee helotettu

en liene helottanut, et liene helottanut, ei liene helottanut, emme liene helottaneet, ette liene helottaneet, eivät liene helottaneet, ei liene helotettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: helottaa    FORMA LUNGĂ: helottaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: helottaessa   INSTRUCTIV: helottaen  INESIV PASIV: helotettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: helottamaan   INESIV: helottamassa  ELATIV: helottamasta

ADESIV: helottamalla  ABESIV: helottamatta  INSTRUCTIV: helottaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: helottaminen   PARTITIV: helottaminen

INFINITIVUL CINCI: helottamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: helottava  (gen. helottavan)   PASIV: helotettava   (gen. helotettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: helottanut                     PASIV: helotettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: helottaja (pl.gen. helottajien)  ADJECTIV NEGATIV: helottamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): helotus

 

 

helpottaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

helpotan, helpotat, helpottaa, helpotamme, helpotatte, helpottavat, helpotetaan

en helpota, et helpota, ei helpota, emme helpota, ette helpota, eivät helpota, ei helpoteta

IMPERFECT INDICATIV

helpotin, helpotit, helpotti, helpotimme, helpotitte, helpottivat, helpotettiin

en helpottanut, et helpottanut, ei helpottanut, emme helpottaneet, ette helpottaneet, eivät helpottaneet, ei helpotettu

PERFECT INDICATIV

olen helpottanut, olet helpottanut, on helpottanut, olemme helpottaneet, olette helpottaneet, ovat helpottaneet, on helpotettu

en ole helpottanut, et ole helpottanut, ei ole helpottanut, emme ole helpottaneet, ette ole helpottaneet, eivät ole helpottaneet, ei ole helpotettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin helpottanut, olit helpottanut, oli helpottanut, olimme helpottaneet, olitte helpottaneet, olivat helpottaneet, oli helpotettu

en ollut helpottanut, et ollut helpottanut, ei ollut helpottanut, emme olleet helpottaneet, ette olleet helpottaneet, eivät olleet helpottaneet, ei ollut helpotettu

PREZENT IMPERATIV

-, helpota, helpottakoon, helpottakaamme, helpottakaa, helpottakoot, helpotettakoon

-, älä helpota, älköön helpottako, älkäämme helpottako, älkää helpottako, älkööt helpottako, älköön helpotettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon helpottanut, -, -, olkoot helpottaneet, olkoon helpotettu

-, -, älköön olko helpottanut, -, -, älkööt olko helpottaneet, älköön olko helpotettu

PREZENT CONDIȚIONAL

helpottaisin, helpottaisit, helpottaisi, helpottaisimme, helpottaisitte, helpottaisivat, helpotettaisiin

en helpottaisi, et helpottaisi, ei helpottaisi, emme helpottaisi, ette helpottaisi, eivät helpottaisi, ei helpotettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin helpottanut, olisit helpottanut, olisi helpottanut, olisimme helpottaneet, olisitte helpottaneet, olisivat helpottaneet, oltaisiin helpotettu

en olisi helpottanut, et olisi helpottanut, ei olisi helpottanut, emme olisi helpottaneet, ette olisi helpottaneet, eivät olisi helpottaneet, ei olisi helpotettu

PREZENT POTENȚIAL

helpottanen, helpottanet, helpottanee, helpottanemme, helpottanette, helpottanevat, helpotettaneen

en helpottane, et helpottane, ei helpottane, emme helpottane, ette helpottane, eivät helpottane, ei helpotettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen helpottanut, lienet helpottanut, lienee helpottanut, lienemme helpottaneet, lienette helpottaneet, lienevät helpottaneet, lienee helpotettu

en liene helpottanut, et liene helpottanut, ei liene helpottanut, emme liene helpottaneet, ette liene helpottaneet, eivät liene helpottaneet, ei liene helpotettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: helpottaa    FORMA LUNGĂ: helpottaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: helpottaessa   INSTRUCTIV: helpottaen  INESIV PASIV: helpotettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: helpottamaan   INESIV: helpottamassa  ELATIV: helpottamasta

ADESIV: helpottamalla  ABESIV: helpottamatta  INSTRUCTIV: helpottaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: helpottaminen   PARTITIV: helpottaminen

INFINITIVUL CINCI: helpottamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: helpottava  (gen. helpottavan)   PASIV: helpotettava   (gen. helpotettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: helpottanut                      PASIV: helpotettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: helpottaja (pl.gen. helpottajien)  ADJECTIV NEGATIV: helpottamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): helpotus

 

 

henkikirjoittaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

henkikirjoitan, henkikirjoitat, henkikirjoittaa, henkikirjoitamme, henkikirjoitatte, henkikirjoittavat, henkikirjoitetaan

en henkikirjoita, et henkikirjoita, ei henkikirjoita, emme henkikirjoita, ette henkikirjoita, eivät henkikirjoita, ei henkikirjoiteta

IMPERFECT INDICATIV

henkikirjoitin, henkikirjoitit, henkikirjoitti, henkikirjoitimme, henkikirjoititte, henkikirjoittivat, henkikirjoitettiin

en henkikirjoittanut, et henkikirjoittanut, ei henkikirjoittanut, emme henkikirjoittaneet, ette henkikirjoittaneet, eivät henkikirjoittaneet, ei henkikirjoitettu

PERFECT INDICATIV

olen henkikirjoittanut, olet henkikirjoittanut, on henkikirjoittanut, olemme henkikirjoittaneet, olette henkikirjoittaneet, ovat henkikirjoittaneet, on henkikirjoitettu

en ole henkikirjoittanut, et ole henkikirjoittanut, ei ole henkikirjoittanut, emme ole henkikirjoittaneet, ette ole henkikirjoittaneet, eivät ole henkikirjoittaneet, ei ole henkikirjoitettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin henkikirjoittanut, olit henkikirjoittanut, oli henkikirjoittanut, olimme henkikirjoittaneet, olitte henkikirjoittaneet, olivat henkikirjoittaneet, oli henkikirjoitettu

en ollut henkikirjoittanut, et ollut henkikirjoittanut, ei ollut henkikirjoittanut, emme olleet henkikirjoittaneet, ette olleet henkikirjoittaneet, eivät olleet henkikirjoittaneet, ei ollut henkikirjoitettu

PREZENT IMPERATIV

-, henkikirjoita, henkikirjoittakoon, henkikirjoittakaamme, henkikirjoittakaa, henkikirjoittakoot, henkikirjoitettakoon

-, älä henkikirjoita, älköön henkikirjoittako, älkäämme henkikirjoittako, älkää henkikirjoittako, älkööt henkikirjoittako, älköön henkikirjoitettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon henkikirjoittanut, -, -, olkoot henkikirjoittaneet, olkoon henkikirjoitettu

-, -, älköön olko henkikirjoittanut, -, -, älkööt olko henkikirjoittaneet, älköön olko henkikirjoitettu

PREZENT CONDIȚIONAL

henkikirjoittaisin, henkikirjoittaisit, henkikirjoittaisi, henkikirjoittaisimme, henkikirjoittaisitte, henkikirjoittaisivat, henkikirjoitettaisiin

en henkikirjoittaisi, et henkikirjoittaisi, ei henkikirjoittaisi, emme henkikirjoittaisi, ette henkikirjoittaisi, eivät henkikirjoittaisi, ei henkikirjoitettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin henkikirjoittanut, olisit henkikirjoittanut, olisi henkikirjoittanut, olisimme henkikirjoittaneet, olisitte henkikirjoittaneet, olisivat henkikirjoittaneet, oltaisiin henkikirjoitettu

en olisi henkikirjoittanut, et olisi henkikirjoittanut, ei olisi henkikirjoittanut, emme olisi henkikirjoittaneet, ette olisi henkikirjoittaneet, eivät olisi henkikirjoittaneet, ei olisi henkikirjoitettu

PREZENT POTENȚIAL

henkikirjoittanen, henkikirjoittanet, henkikirjoittanee, henkikirjoittanemme, henkikirjoittanette, henkikirjoittanevat, henkikirjoitettaneen

en henkikirjoittane, et henkikirjoittane, ei henkikirjoittane, emme henkikirjoittane, ette henkikirjoittane, eivät henkikirjoittane, ei henkikirjoitettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen henkikirjoittanut, lienet henkikirjoittanut, lienee henkikirjoittanut, lienemme henkikirjoittaneet, lienette henkikirjoittaneet, lienevät henkikirjoittaneet, lienee henkikirjoitettu

en liene henkikirjoittanut, et liene henkikirjoittanut, ei liene henkikirjoittanut, emme liene henkikirjoittaneet, ette liene henkikirjoittaneet, eivät liene henkikirjoittaneet, ei liene henkikirjoitettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: henkikirjoittaa    FORMA LUNGĂ: henkikirjoittaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: henkikirjoittaessa   INSTRUCTIV: henkikirjoittaen  INESIV PASIV: henkikirjoitettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: henkikirjoittamaan   INESIV: henkikirjoittamassa  ELATIV: henkikirjoittamasta

ADESIV: henkikirjoittamalla  ABESIV: henkikirjoittamatta  INSTRUCTIV: henkikirjoittaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: henkikirjoittaminen   PARTITIV: henkikirjoittaminen

INFINITIVUL CINCI: henkikirjoittamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: henkikirjoittava  (gen. henkikirjoittavan)   PASIV: henkikirjoitettava   (gen. henkikirjoitettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: henkikirjoittanut                            PASIV: henkikirjoitettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: henkikirjoittaja (pl.gen. henkikirjoittajien)  ADJECTIV NEGATIV: henkikirjoittamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): henkikirjoitus

 

 

henkivakuuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

henkivakuutan, henkivakuutat, henkivakuuttaa, henkivakuutamme, henkivakuutatte, henkivakuuttavat, henkivakuutetaan

en henkivakuuta, et henkivakuuta, ei henkivakuuta, emme henkivakuuta, ette henkivakuuta, eivät henkivakuuta, ei henkivakuuteta

IMPERFECT INDICATIV

henkivakuutin, henkivakuutit, henkivakuutti, henkivakuutimme, henkivakuutitte, henkivakuuttivat, henkivakuutettiin

en henkivakuuttanut, et henkivakuuttanut, ei henkivakuuttanut, emme henkivakuuttaneet, ette henkivakuuttaneet, eivät henkivakuuttaneet, ei henkivakuutettu

PERFECT INDICATIV

olen henkivakuuttanut, olet henkivakuuttanut, on henkivakuuttanut, olemme henkivakuuttaneet, olette henkivakuuttaneet, ovat henkivakuuttaneet, on henkivakuutettu

en ole henkivakuuttanut, et ole henkivakuuttanut, ei ole henkivakuuttanut, emme ole henkivakuuttaneet, ette ole henkivakuuttaneet, eivät ole henkivakuuttaneet, ei ole henkivakuutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin henkivakuuttanut, olit henkivakuuttanut, oli henkivakuuttanut, olimme henkivakuuttaneet, olitte henkivakuuttaneet, olivat henkivakuuttaneet, oli henkivakuutettu

en ollut henkivakuuttanut, et ollut henkivakuuttanut, ei ollut henkivakuuttanut, emme olleet henkivakuuttaneet, ette olleet henkivakuuttaneet, eivät olleet henkivakuuttaneet, ei ollut henkivakuutettu

PREZENT IMPERATIV

-, henkivakuuta, henkivakuuttakoon, henkivakuuttakaamme, henkivakuuttakaa, henkivakuuttakoot, henkivakuutettakoon

-, älä henkivakuuta, älköön henkivakuuttako, älkäämme henkivakuuttako, älkää henkivakuuttako, älkööt henkivakuuttako, älköön henkivakuutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon henkivakuuttanut, -, -, olkoot henkivakuuttaneet, olkoon henkivakuutettu

-, -, älköön olko henkivakuuttanut, -, -, älkööt olko henkivakuuttaneet, älköön olko henkivakuutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

henkivakuuttaisin, henkivakuuttaisit, henkivakuuttaisi, henkivakuuttaisimme, henkivakuuttaisitte, henkivakuuttaisivat, henkivakuutettaisiin

en henkivakuuttaisi, et henkivakuuttaisi, ei henkivakuuttaisi, emme henkivakuuttaisi, ette henkivakuuttaisi, eivät henkivakuuttaisi, ei henkivakuutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin henkivakuuttanut, olisit henkivakuuttanut, olisi henkivakuuttanut, olisimme henkivakuuttaneet, olisitte henkivakuuttaneet, olisivat henkivakuuttaneet, oltaisiin henkivakuutettu

en olisi henkivakuuttanut, et olisi henkivakuuttanut, ei olisi henkivakuuttanut, emme olisi henkivakuuttaneet, ette olisi henkivakuuttaneet, eivät olisi henkivakuuttaneet, ei olisi henkivakuutettu

PREZENT POTENȚIAL

henkivakuuttanen, henkivakuuttanet, henkivakuuttanee, henkivakuuttanemme, henkivakuuttanette, henkivakuuttanevat, henkivakuutettaneen

en henkivakuuttane, et henkivakuuttane, ei henkivakuuttane, emme henkivakuuttane, ette henkivakuuttane, eivät henkivakuuttane, ei henkivakuutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen henkivakuuttanut, lienet henkivakuuttanut, lienee henkivakuuttanut, lienemme henkivakuuttaneet, lienette henkivakuuttaneet, lienevät henkivakuuttaneet, lienee henkivakuutettu

en liene henkivakuuttanut, et liene henkivakuuttanut, ei liene henkivakuuttanut, emme liene henkivakuuttaneet, ette liene henkivakuuttaneet, eivät liene henkivakuuttaneet, ei liene henkivakuutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: henkivakuuttaa    FORMA LUNGĂ: henkivakuuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: henkivakuuttaessa   INSTRUCTIV: henkivakuuttaen  INESIV PASIV: henkivakuutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: henkivakuuttamaan   INESIV: henkivakuuttamassa  ELATIV: henkivakuuttamasta

ADESIV: henkivakuuttamalla  ABESIV: henkivakuuttamatta  INSTRUCTIV: henkivakuuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: henkivakuuttaminen   PARTITIV: henkivakuuttaminen

INFINITIVUL CINCI: henkivakuuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: henkivakuuttava  (gen. henkivakuuttavan)   PASIV: henkivakuutettava   (gen. henkivakuutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: henkivakuuttanut                           PASIV: henkivakuutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: henkivakuuttaja (pl.gen. henkivakuuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: henkivakuuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): henkivakuutus

 

 

herahtaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

herahdan, herahdat, herahtaa, herahdamme, herahdatte, herahtavat, herahdetaan

en herahda, et herahda, ei herahda, emme herahda, ette herahda, eivät herahda, ei herahdeta

IMPERFECT INDICATIV

herahdin, herahdit, herahti, herahdimme, herahditte, herahtivat, herahdettiin

en herahtanut, et herahtanut, ei herahtanut, emme herahtaneet, ette herahtaneet, eivät herahtaneet, ei herahdettu

PERFECT INDICATIV

olen herahtanut, olet herahtanut, on herahtanut, olemme herahtaneet, olette herahtaneet, ovat herahtaneet, on herahdettu

en ole herahtanut, et ole herahtanut, ei ole herahtanut, emme ole herahtaneet, ette ole herahtaneet, eivät ole herahtaneet, ei ole herahdettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin herahtanut, olit herahtanut, oli herahtanut, olimme herahtaneet, olitte herahtaneet, olivat herahtaneet, oli herahdettu

en ollut herahtanut, et ollut herahtanut, ei ollut herahtanut, emme olleet herahtaneet, ette olleet herahtaneet, eivät olleet herahtaneet, ei ollut herahdettu

PREZENT IMPERATIV

-, herahda, herahtakoon, herahtakaamme, herahtakaa, herahtakoot, herahdettakoon

-, älä herahda, älköön herahtako, älkäämme herahtako, älkää herahtako, älkööt herahtako, älköön herahdettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon herahtanut, -, -, olkoot herahtaneet, olkoon herahdettu

-, -, älköön olko herahtanut, -, -, älkööt olko herahtaneet, älköön olko herahdettu

PREZENT CONDIȚIONAL

herahtaisin, herahtaisit, herahtaisi, herahtaisimme, herahtaisitte, herahtaisivat, herahdettaisiin

en herahtaisi, et herahtaisi, ei herahtaisi, emme herahtaisi, ette herahtaisi, eivät herahtaisi, ei herahdettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin herahtanut, olisit herahtanut, olisi herahtanut, olisimme herahtaneet, olisitte herahtaneet, olisivat herahtaneet, oltaisiin herahdettu

en olisi herahtanut, et olisi herahtanut, ei olisi herahtanut, emme olisi herahtaneet, ette olisi herahtaneet, eivät olisi herahtaneet, ei olisi herahdettu

PREZENT POTENȚIAL

herahtanen, herahtanet, herahtanee, herahtanemme, herahtanette, herahtanevat, herahdettaneen

en herahtane, et herahtane, ei herahtane, emme herahtane, ette herahtane, eivät herahtane, ei herahdettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen herahtanut, lienet herahtanut, lienee herahtanut, lienemme herahtaneet, lienette herahtaneet, lienevät herahtaneet, lienee herahdettu

en liene herahtanut, et liene herahtanut, ei liene herahtanut, emme liene herahtaneet, ette liene herahtaneet, eivät liene herahtaneet, ei liene herahdettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: herahtaa    FORMA LUNGĂ: herahtaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: herahtaessa   INSTRUCTIV: herahtaen  INESIV PASIV: herahdettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: herahtamaan   INESIV: herahtamassa  ELATIV: herahtamasta

ADESIV: herahtamalla  ABESIV: herahtamatta  INSTRUCTIV: herahtaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: herahtaminen   PARTITIV: herahtaminen

INFINITIVUL CINCI: herahtamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: herahtava  (gen. herahtavan)   PASIV: herahdettava   (gen. herahdettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: herahtanut                     PASIV: herahdettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: herahtaja (pl.gen. herahtajien)  ADJECTIV NEGATIV: herahtamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): herahdus

 

 

hermostuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

hermostutan, hermostutat, hermostuttaa, hermostutamme, hermostutatte, hermostuttavat, hermostutetaan

en hermostuta, et hermostuta, ei hermostuta, emme hermostuta, ette hermostuta, eivät hermostuta, ei hermostuteta

IMPERFECT INDICATIV

hermostutin, hermostutit, hermostutti, hermostutimme, hermostutitte, hermostuttivat, hermostutettiin

en hermostuttanut, et hermostuttanut, ei hermostuttanut, emme hermostuttaneet, ette hermostuttaneet, eivät hermostuttaneet, ei hermostutettu

PERFECT INDICATIV

olen hermostuttanut, olet hermostuttanut, on hermostuttanut, olemme hermostuttaneet, olette hermostuttaneet, ovat hermostuttaneet, on hermostutettu

en ole hermostuttanut, et ole hermostuttanut, ei ole hermostuttanut, emme ole hermostuttaneet, ette ole hermostuttaneet, eivät ole hermostuttaneet, ei ole hermostutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hermostuttanut, olit hermostuttanut, oli hermostuttanut, olimme hermostuttaneet, olitte hermostuttaneet, olivat hermostuttaneet, oli hermostutettu

en ollut hermostuttanut, et ollut hermostuttanut, ei ollut hermostuttanut, emme olleet hermostuttaneet, ette olleet hermostuttaneet, eivät olleet hermostuttaneet, ei ollut hermostutettu

PREZENT IMPERATIV

-, hermostuta, hermostuttakoon, hermostuttakaamme, hermostuttakaa, hermostuttakoot, hermostutettakoon

-, älä hermostuta, älköön hermostuttako, älkäämme hermostuttako, älkää hermostuttako, älkööt hermostuttako, älköön hermostutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hermostuttanut, -, -, olkoot hermostuttaneet, olkoon hermostutettu

-, -, älköön olko hermostuttanut, -, -, älkööt olko hermostuttaneet, älköön olko hermostutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

hermostuttaisin, hermostuttaisit, hermostuttaisi, hermostuttaisimme, hermostuttaisitte, hermostuttaisivat, hermostutettaisiin

en hermostuttaisi, et hermostuttaisi, ei hermostuttaisi, emme hermostuttaisi, ette hermostuttaisi, eivät hermostuttaisi, ei hermostutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hermostuttanut, olisit hermostuttanut, olisi hermostuttanut, olisimme hermostuttaneet, olisitte hermostuttaneet, olisivat hermostuttaneet, oltaisiin hermostutettu

en olisi hermostuttanut, et olisi hermostuttanut, ei olisi hermostuttanut, emme olisi hermostuttaneet, ette olisi hermostuttaneet, eivät olisi hermostuttaneet, ei olisi hermostutettu

PREZENT POTENȚIAL

hermostuttanen, hermostuttanet, hermostuttanee, hermostuttanemme, hermostuttanette, hermostuttanevat, hermostutettaneen

en hermostuttane, et hermostuttane, ei hermostuttane, emme hermostuttane, ette hermostuttane, eivät hermostuttane, ei hermostutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hermostuttanut, lienet hermostuttanut, lienee hermostuttanut, lienemme hermostuttaneet, lienette hermostuttaneet, lienevät hermostuttaneet, lienee hermostutettu

en liene hermostuttanut, et liene hermostuttanut, ei liene hermostuttanut, emme liene hermostuttaneet, ette liene hermostuttaneet, eivät liene hermostuttaneet, ei liene hermostutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hermostuttaa    FORMA LUNGĂ: hermostuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hermostuttaessa   INSTRUCTIV: hermostuttaen  INESIV PASIV: hermostutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hermostuttamaan   INESIV: hermostuttamassa  ELATIV: hermostuttamasta

ADESIV: hermostuttamalla  ABESIV: hermostuttamatta  INSTRUCTIV: hermostuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hermostuttaminen   PARTITIV: hermostuttaminen

INFINITIVUL CINCI: hermostuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hermostuttava  (gen. hermostuttavan)   PASIV: hermostutettava   (gen. hermostutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hermostuttanut                         PASIV: hermostutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hermostuttaja (pl.gen. hermostuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: hermostuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hermostutus

 

 

herpaannuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

herpaannutan, herpaannutat, herpaannuttaa, herpaannutamme, herpaannutatte, herpaannuttavat, herpaannutetaan

en herpaannuta, et herpaannuta, ei herpaannuta, emme herpaannuta, ette herpaannuta, eivät herpaannuta, ei herpaannuteta

IMPERFECT INDICATIV

herpaannutin, herpaannutit, herpaannutti, herpaannutimme, herpaannutitte, herpaannuttivat, herpaannutettiin

en herpaannuttanut, et herpaannuttanut, ei herpaannuttanut, emme herpaannuttaneet, ette herpaannuttaneet, eivät herpaannuttaneet, ei herpaannutettu

PERFECT INDICATIV

olen herpaannuttanut, olet herpaannuttanut, on herpaannuttanut, olemme herpaannuttaneet, olette herpaannuttaneet, ovat herpaannuttaneet, on herpaannutettu

en ole herpaannuttanut, et ole herpaannuttanut, ei ole herpaannuttanut, emme ole herpaannuttaneet, ette ole herpaannuttaneet, eivät ole herpaannuttaneet, ei ole herpaannutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin herpaannuttanut, olit herpaannuttanut, oli herpaannuttanut, olimme herpaannuttaneet, olitte herpaannuttaneet, olivat herpaannuttaneet, oli herpaannutettu

en ollut herpaannuttanut, et ollut herpaannuttanut, ei ollut herpaannuttanut, emme olleet herpaannuttaneet, ette olleet herpaannuttaneet, eivät olleet herpaannuttaneet, ei ollut herpaannutettu

PREZENT IMPERATIV

-, herpaannuta, herpaannuttakoon, herpaannuttakaamme, herpaannuttakaa, herpaannuttakoot, herpaannutettakoon

-, älä herpaannuta, älköön herpaannuttako, älkäämme herpaannuttako, älkää herpaannuttako, älkööt herpaannuttako, älköön herpaannutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon herpaannuttanut, -, -, olkoot herpaannuttaneet, olkoon herpaannutettu

-, -, älköön olko herpaannuttanut, -, -, älkööt olko herpaannuttaneet, älköön olko herpaannutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

herpaannuttaisin, herpaannuttaisit, herpaannuttaisi, herpaannuttaisimme, herpaannuttaisitte, herpaannuttaisivat, herpaannutettaisiin

en herpaannuttaisi, et herpaannuttaisi, ei herpaannuttaisi, emme herpaannuttaisi, ette herpaannuttaisi, eivät herpaannuttaisi, ei herpaannutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin herpaannuttanut, olisit herpaannuttanut, olisi herpaannuttanut, olisimme herpaannuttaneet, olisitte herpaannuttaneet, olisivat herpaannuttaneet, oltaisiin herpaannutettu

en olisi herpaannuttanut, et olisi herpaannuttanut, ei olisi herpaannuttanut, emme olisi herpaannuttaneet, ette olisi herpaannuttaneet, eivät olisi herpaannuttaneet, ei olisi herpaannutettu

PREZENT POTENȚIAL

herpaannuttanen, herpaannuttanet, herpaannuttanee, herpaannuttanemme, herpaannuttanette, herpaannuttanevat, herpaannutettaneen

en herpaannuttane, et herpaannuttane, ei herpaannuttane, emme herpaannuttane, ette herpaannuttane, eivät herpaannuttane, ei herpaannutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen herpaannuttanut, lienet herpaannuttanut, lienee herpaannuttanut, lienemme herpaannuttaneet, lienette herpaannuttaneet, lienevät herpaannuttaneet, lienee herpaannutettu

en liene herpaannuttanut, et liene herpaannuttanut, ei liene herpaannuttanut, emme liene herpaannuttaneet, ette liene herpaannuttaneet, eivät liene herpaannuttaneet, ei liene herpaannutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: herpaannuttaa    FORMA LUNGĂ: herpaannuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: herpaannuttaessa   INSTRUCTIV: herpaannuttaen  INESIV PASIV: herpaannutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: herpaannuttamaan   INESIV: herpaannuttamassa  ELATIV: herpaannuttamasta

ADESIV: herpaannuttamalla  ABESIV: herpaannuttamatta  INSTRUCTIV: herpaannuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: herpaannuttaminen   PARTITIV: herpaannuttaminen

INFINITIVUL CINCI: herpaannuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: herpaannuttava  (gen. herpaannuttavan)   PASIV: herpaannutettava   (gen. herpaannutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: herpaannuttanut                          PASIV: herpaannutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: herpaannuttaja (pl.gen. herpaannuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: herpaannuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): herpaannutus

 

 

hervahtaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

hervahdan, hervahdat, hervahtaa, hervahdamme, hervahdatte, hervahtavat, hervahdetaan

en hervahda, et hervahda, ei hervahda, emme hervahda, ette hervahda, eivät hervahda, ei hervahdeta

IMPERFECT INDICATIV

hervahdin, hervahdit, hervahti, hervahdimme, hervahditte, hervahtivat, hervahdettiin

en hervahtanut, et hervahtanut, ei hervahtanut, emme hervahtaneet, ette hervahtaneet, eivät hervahtaneet, ei hervahdettu

PERFECT INDICATIV

olen hervahtanut, olet hervahtanut, on hervahtanut, olemme hervahtaneet, olette hervahtaneet, ovat hervahtaneet, on hervahdettu

en ole hervahtanut, et ole hervahtanut, ei ole hervahtanut, emme ole hervahtaneet, ette ole hervahtaneet, eivät ole hervahtaneet, ei ole hervahdettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hervahtanut, olit hervahtanut, oli hervahtanut, olimme hervahtaneet, olitte hervahtaneet, olivat hervahtaneet, oli hervahdettu

en ollut hervahtanut, et ollut hervahtanut, ei ollut hervahtanut, emme olleet hervahtaneet, ette olleet hervahtaneet, eivät olleet hervahtaneet, ei ollut hervahdettu

PREZENT IMPERATIV

-, hervahda, hervahtakoon, hervahtakaamme, hervahtakaa, hervahtakoot, hervahdettakoon

-, älä hervahda, älköön hervahtako, älkäämme hervahtako, älkää hervahtako, älkööt hervahtako, älköön hervahdettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hervahtanut, -, -, olkoot hervahtaneet, olkoon hervahdettu

-, -, älköön olko hervahtanut, -, -, älkööt olko hervahtaneet, älköön olko hervahdettu

PREZENT CONDIȚIONAL

hervahtaisin, hervahtaisit, hervahtaisi, hervahtaisimme, hervahtaisitte, hervahtaisivat, hervahdettaisiin

en hervahtaisi, et hervahtaisi, ei hervahtaisi, emme hervahtaisi, ette hervahtaisi, eivät hervahtaisi, ei hervahdettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hervahtanut, olisit hervahtanut, olisi hervahtanut, olisimme hervahtaneet, olisitte hervahtaneet, olisivat hervahtaneet, oltaisiin hervahdettu

en olisi hervahtanut, et olisi hervahtanut, ei olisi hervahtanut, emme olisi hervahtaneet, ette olisi hervahtaneet, eivät olisi hervahtaneet, ei olisi hervahdettu

PREZENT POTENȚIAL

hervahtanen, hervahtanet, hervahtanee, hervahtanemme, hervahtanette, hervahtanevat, hervahdettaneen

en hervahtane, et hervahtane, ei hervahtane, emme hervahtane, ette hervahtane, eivät hervahtane, ei hervahdettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hervahtanut, lienet hervahtanut, lienee hervahtanut, lienemme hervahtaneet, lienette hervahtaneet, lienevät hervahtaneet, lienee hervahdettu

en liene hervahtanut, et liene hervahtanut, ei liene hervahtanut, emme liene hervahtaneet, ette liene hervahtaneet, eivät liene hervahtaneet, ei liene hervahdettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hervahtaa    FORMA LUNGĂ: hervahtaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hervahtaessa   INSTRUCTIV: hervahtaen  INESIV PASIV: hervahdettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hervahtamaan   INESIV: hervahtamassa  ELATIV: hervahtamasta

ADESIV: hervahtamalla  ABESIV: hervahtamatta  INSTRUCTIV: hervahtaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hervahtaminen   PARTITIV: hervahtaminen

INFINITIVUL CINCI: hervahtamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hervahtava  (gen. hervahtavan)   PASIV: hervahdettava   (gen. hervahdettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hervahtanut                      PASIV: hervahdettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hervahtaja (pl.gen. hervahtajien)  ADJECTIV NEGATIV: hervahtamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hervahdus

 

 

hetkauttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

hetkautan, hetkautat, hetkauttaa, hetkautamme, hetkautatte, hetkauttavat, hetkautetaan

en hetkauta, et hetkauta, ei hetkauta, emme hetkauta, ette hetkauta, eivät hetkauta, ei hetkauteta

IMPERFECT INDICATIV

hetkautin, hetkautit, hetkautti, hetkautimme, hetkautitte, hetkauttivat, hetkautettiin

en hetkauttanut, et hetkauttanut, ei hetkauttanut, emme hetkauttaneet, ette hetkauttaneet, eivät hetkauttaneet, ei hetkautettu

PERFECT INDICATIV

olen hetkauttanut, olet hetkauttanut, on hetkauttanut, olemme hetkauttaneet, olette hetkauttaneet, ovat hetkauttaneet, on hetkautettu

en ole hetkauttanut, et ole hetkauttanut, ei ole hetkauttanut, emme ole hetkauttaneet, ette ole hetkauttaneet, eivät ole hetkauttaneet, ei ole hetkautettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hetkauttanut, olit hetkauttanut, oli hetkauttanut, olimme hetkauttaneet, olitte hetkauttaneet, olivat hetkauttaneet, oli hetkautettu

en ollut hetkauttanut, et ollut hetkauttanut, ei ollut hetkauttanut, emme olleet hetkauttaneet, ette olleet hetkauttaneet, eivät olleet hetkauttaneet, ei ollut hetkautettu

PREZENT IMPERATIV

-, hetkauta, hetkauttakoon, hetkauttakaamme, hetkauttakaa, hetkauttakoot, hetkautettakoon

-, älä hetkauta, älköön hetkauttako, älkäämme hetkauttako, älkää hetkauttako, älkööt hetkauttako, älköön hetkautettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hetkauttanut, -, -, olkoot hetkauttaneet, olkoon hetkautettu

-, -, älköön olko hetkauttanut, -, -, älkööt olko hetkauttaneet, älköön olko hetkautettu

PREZENT CONDIȚIONAL

hetkauttaisin, hetkauttaisit, hetkauttaisi, hetkauttaisimme, hetkauttaisitte, hetkauttaisivat, hetkautettaisiin

en hetkauttaisi, et hetkauttaisi, ei hetkauttaisi, emme hetkauttaisi, ette hetkauttaisi, eivät hetkauttaisi, ei hetkautettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hetkauttanut, olisit hetkauttanut, olisi hetkauttanut, olisimme hetkauttaneet, olisitte hetkauttaneet, olisivat hetkauttaneet, oltaisiin hetkautettu

en olisi hetkauttanut, et olisi hetkauttanut, ei olisi hetkauttanut, emme olisi hetkauttaneet, ette olisi hetkauttaneet, eivät olisi hetkauttaneet, ei olisi hetkautettu

PREZENT POTENȚIAL

hetkauttanen, hetkauttanet, hetkauttanee, hetkauttanemme, hetkauttanette, hetkauttanevat, hetkautettaneen

en hetkauttane, et hetkauttane, ei hetkauttane, emme hetkauttane, ette hetkauttane, eivät hetkauttane, ei hetkautettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hetkauttanut, lienet hetkauttanut, lienee hetkauttanut, lienemme hetkauttaneet, lienette hetkauttaneet, lienevät hetkauttaneet, lienee hetkautettu

en liene hetkauttanut, et liene hetkauttanut, ei liene hetkauttanut, emme liene hetkauttaneet, ette liene hetkauttaneet, eivät liene hetkauttaneet, ei liene hetkautettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hetkauttaa    FORMA LUNGĂ: hetkauttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hetkauttaessa   INSTRUCTIV: hetkauttaen  INESIV PASIV: hetkautettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hetkauttamaan   INESIV: hetkauttamassa  ELATIV: hetkauttamasta

ADESIV: hetkauttamalla  ABESIV: hetkauttamatta  INSTRUCTIV: hetkauttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hetkauttaminen   PARTITIV: hetkauttaminen

INFINITIVUL CINCI: hetkauttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hetkauttava  (gen. hetkauttavan)   PASIV: hetkautettava   (gen. hetkautettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hetkauttanut                       PASIV: hetkautettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hetkauttaja (pl.gen. hetkauttajien)  ADJECTIV NEGATIV: hetkauttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hetkautus

 

 

hidastuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

hidastutan, hidastutat, hidastuttaa, hidastutamme, hidastutatte, hidastuttavat, hidastutetaan

en hidastuta, et hidastuta, ei hidastuta, emme hidastuta, ette hidastuta, eivät hidastuta, ei hidastuteta

IMPERFECT INDICATIV

hidastutin, hidastutit, hidastutti, hidastutimme, hidastutitte, hidastuttivat, hidastutettiin

en hidastuttanut, et hidastuttanut, ei hidastuttanut, emme hidastuttaneet, ette hidastuttaneet, eivät hidastuttaneet, ei hidastutettu

PERFECT INDICATIV

olen hidastuttanut, olet hidastuttanut, on hidastuttanut, olemme hidastuttaneet, olette hidastuttaneet, ovat hidastuttaneet, on hidastutettu

en ole hidastuttanut, et ole hidastuttanut, ei ole hidastuttanut, emme ole hidastuttaneet, ette ole hidastuttaneet, eivät ole hidastuttaneet, ei ole hidastutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hidastuttanut, olit hidastuttanut, oli hidastuttanut, olimme hidastuttaneet, olitte hidastuttaneet, olivat hidastuttaneet, oli hidastutettu

en ollut hidastuttanut, et ollut hidastuttanut, ei ollut hidastuttanut, emme olleet hidastuttaneet, ette olleet hidastuttaneet, eivät olleet hidastuttaneet, ei ollut hidastutettu

PREZENT IMPERATIV

-, hidastuta, hidastuttakoon, hidastuttakaamme, hidastuttakaa, hidastuttakoot, hidastutettakoon

-, älä hidastuta, älköön hidastuttako, älkäämme hidastuttako, älkää hidastuttako, älkööt hidastuttako, älköön hidastutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hidastuttanut, -, -, olkoot hidastuttaneet, olkoon hidastutettu

-, -, älköön olko hidastuttanut, -, -, älkööt olko hidastuttaneet, älköön olko hidastutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

hidastuttaisin, hidastuttaisit, hidastuttaisi, hidastuttaisimme, hidastuttaisitte, hidastuttaisivat, hidastutettaisiin

en hidastuttaisi, et hidastuttaisi, ei hidastuttaisi, emme hidastuttaisi, ette hidastuttaisi, eivät hidastuttaisi, ei hidastutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hidastuttanut, olisit hidastuttanut, olisi hidastuttanut, olisimme hidastuttaneet, olisitte hidastuttaneet, olisivat hidastuttaneet, oltaisiin hidastutettu

en olisi hidastuttanut, et olisi hidastuttanut, ei olisi hidastuttanut, emme olisi hidastuttaneet, ette olisi hidastuttaneet, eivät olisi hidastuttaneet, ei olisi hidastutettu

PREZENT POTENȚIAL

hidastuttanen, hidastuttanet, hidastuttanee, hidastuttanemme, hidastuttanette, hidastuttanevat, hidastutettaneen

en hidastuttane, et hidastuttane, ei hidastuttane, emme hidastuttane, ette hidastuttane, eivät hidastuttane, ei hidastutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hidastuttanut, lienet hidastuttanut, lienee hidastuttanut, lienemme hidastuttaneet, lienette hidastuttaneet, lienevät hidastuttaneet, lienee hidastutettu

en liene hidastuttanut, et liene hidastuttanut, ei liene hidastuttanut, emme liene hidastuttaneet, ette liene hidastuttaneet, eivät liene hidastuttaneet, ei liene hidastutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hidastuttaa    FORMA LUNGĂ: hidastuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hidastuttaessa   INSTRUCTIV: hidastuttaen  INESIV PASIV: hidastutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hidastuttamaan   INESIV: hidastuttamassa  ELATIV: hidastuttamasta

ADESIV: hidastuttamalla  ABESIV: hidastuttamatta  INSTRUCTIV: hidastuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hidastuttaminen   PARTITIV: hidastuttaminen

INFINITIVUL CINCI: hidastuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hidastuttava  (gen. hidastuttavan)   PASIV: hidastutettava   (gen. hidastutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hidastuttanut                        PASIV: hidastutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hidastuttaja (pl.gen. hidastuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: hidastuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hidastutus

 

 

hiekoittaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

hiekoitan, hiekoitat, hiekoittaa, hiekoitamme, hiekoitatte, hiekoittavat, hiekoitetaan

en hiekoita, et hiekoita, ei hiekoita, emme hiekoita, ette hiekoita, eivät hiekoita, ei hiekoiteta

IMPERFECT INDICATIV

hiekoitin, hiekoitit, hiekoitti, hiekoitimme, hiekoititte, hiekoittivat, hiekoitettiin

en hiekoittanut, et hiekoittanut, ei hiekoittanut, emme hiekoittaneet, ette hiekoittaneet, eivät hiekoittaneet, ei hiekoitettu

PERFECT INDICATIV

olen hiekoittanut, olet hiekoittanut, on hiekoittanut, olemme hiekoittaneet, olette hiekoittaneet, ovat hiekoittaneet, on hiekoitettu

en ole hiekoittanut, et ole hiekoittanut, ei ole hiekoittanut, emme ole hiekoittaneet, ette ole hiekoittaneet, eivät ole hiekoittaneet, ei ole hiekoitettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hiekoittanut, olit hiekoittanut, oli hiekoittanut, olimme hiekoittaneet, olitte hiekoittaneet, olivat hiekoittaneet, oli hiekoitettu

en ollut hiekoittanut, et ollut hiekoittanut, ei ollut hiekoittanut, emme olleet hiekoittaneet, ette olleet hiekoittaneet, eivät olleet hiekoittaneet, ei ollut hiekoitettu

PREZENT IMPERATIV

-, hiekoita, hiekoittakoon, hiekoittakaamme, hiekoittakaa, hiekoittakoot, hiekoitettakoon

-, älä hiekoita, älköön hiekoittako, älkäämme hiekoittako, älkää hiekoittako, älkööt hiekoittako, älköön hiekoitettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hiekoittanut, -, -, olkoot hiekoittaneet, olkoon hiekoitettu

-, -, älköön olko hiekoittanut, -, -, älkööt olko hiekoittaneet, älköön olko hiekoitettu

PREZENT CONDIȚIONAL

hiekoittaisin, hiekoittaisit, hiekoittaisi, hiekoittaisimme, hiekoittaisitte, hiekoittaisivat, hiekoitettaisiin

en hiekoittaisi, et hiekoittaisi, ei hiekoittaisi, emme hiekoittaisi, ette hiekoittaisi, eivät hiekoittaisi, ei hiekoitettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hiekoittanut, olisit hiekoittanut, olisi hiekoittanut, olisimme hiekoittaneet, olisitte hiekoittaneet, olisivat hiekoittaneet, oltaisiin hiekoitettu

en olisi hiekoittanut, et olisi hiekoittanut, ei olisi hiekoittanut, emme olisi hiekoittaneet, ette olisi hiekoittaneet, eivät olisi hiekoittaneet, ei olisi hiekoitettu

PREZENT POTENȚIAL

hiekoittanen, hiekoittanet, hiekoittanee, hiekoittanemme, hiekoittanette, hiekoittanevat, hiekoitettaneen

en hiekoittane, et hiekoittane, ei hiekoittane, emme hiekoittane, ette hiekoittane, eivät hiekoittane, ei hiekoitettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hiekoittanut, lienet hiekoittanut, lienee hiekoittanut, lienemme hiekoittaneet, lienette hiekoittaneet, lienevät hiekoittaneet, lienee hiekoitettu

en liene hiekoittanut, et liene hiekoittanut, ei liene hiekoittanut, emme liene hiekoittaneet, ette liene hiekoittaneet, eivät liene hiekoittaneet, ei liene hiekoitettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hiekoittaa    FORMA LUNGĂ: hiekoittaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hiekoittaessa   INSTRUCTIV: hiekoittaen  INESIV PASIV: hiekoitettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hiekoittamaan   INESIV: hiekoittamassa  ELATIV: hiekoittamasta

ADESIV: hiekoittamalla  ABESIV: hiekoittamatta  INSTRUCTIV: hiekoittaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hiekoittaminen   PARTITIV: hiekoittaminen

INFINITIVUL CINCI: hiekoittamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hiekoittava  (gen. hiekoittavan)   PASIV: hiekoitettava   (gen. hiekoitettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hiekoittanut                       PASIV: hiekoitettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hiekoittaja (pl.gen. hiekoittajien)  ADJECTIV NEGATIV: hiekoittamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hiekoitus

 

 

hievahtaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

hievahdan, hievahdat, hievahtaa, hievahdamme, hievahdatte, hievahtavat, hievahdetaan

en hievahda, et hievahda, ei hievahda, emme hievahda, ette hievahda, eivät hievahda, ei hievahdeta

IMPERFECT INDICATIV

hievahdin, hievahdit, hievahti, hievahdimme, hievahditte, hievahtivat, hievahdettiin

en hievahtanut, et hievahtanut, ei hievahtanut, emme hievahtaneet, ette hievahtaneet, eivät hievahtaneet, ei hievahdettu

PERFECT INDICATIV

olen hievahtanut, olet hievahtanut, on hievahtanut, olemme hievahtaneet, olette hievahtaneet, ovat hievahtaneet, on hievahdettu

en ole hievahtanut, et ole hievahtanut, ei ole hievahtanut, emme ole hievahtaneet, ette ole hievahtaneet, eivät ole hievahtaneet, ei ole hievahdettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hievahtanut, olit hievahtanut, oli hievahtanut, olimme hievahtaneet, olitte hievahtaneet, olivat hievahtaneet, oli hievahdettu

en ollut hievahtanut, et ollut hievahtanut, ei ollut hievahtanut, emme olleet hievahtaneet, ette olleet hievahtaneet, eivät olleet hievahtaneet, ei ollut hievahdettu

PREZENT IMPERATIV

-, hievahda, hievahtakoon, hievahtakaamme, hievahtakaa, hievahtakoot, hievahdettakoon

-, älä hievahda, älköön hievahtako, älkäämme hievahtako, älkää hievahtako, älkööt hievahtako, älköön hievahdettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hievahtanut, -, -, olkoot hievahtaneet, olkoon hievahdettu

-, -, älköön olko hievahtanut, -, -, älkööt olko hievahtaneet, älköön olko hievahdettu

PREZENT CONDIȚIONAL

hievahtaisin, hievahtaisit, hievahtaisi, hievahtaisimme, hievahtaisitte, hievahtaisivat, hievahdettaisiin

en hievahtaisi, et hievahtaisi, ei hievahtaisi, emme hievahtaisi, ette hievahtaisi, eivät hievahtaisi, ei hievahdettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hievahtanut, olisit hievahtanut, olisi hievahtanut, olisimme hievahtaneet, olisitte hievahtaneet, olisivat hievahtaneet, oltaisiin hievahdettu

en olisi hievahtanut, et olisi hievahtanut, ei olisi hievahtanut, emme olisi hievahtaneet, ette olisi hievahtaneet, eivät olisi hievahtaneet, ei olisi hievahdettu

PREZENT POTENȚIAL

hievahtanen, hievahtanet, hievahtanee, hievahtanemme, hievahtanette, hievahtanevat, hievahdettaneen

en hievahtane, et hievahtane, ei hievahtane, emme hievahtane, ette hievahtane, eivät hievahtane, ei hievahdettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hievahtanut, lienet hievahtanut, lienee hievahtanut, lienemme hievahtaneet, lienette hievahtaneet, lienevät hievahtaneet, lienee hievahdettu

en liene hievahtanut, et liene hievahtanut, ei liene hievahtanut, emme liene hievahtaneet, ette liene hievahtaneet, eivät liene hievahtaneet, ei liene hievahdettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hievahtaa    FORMA LUNGĂ: hievahtaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hievahtaessa   INSTRUCTIV: hievahtaen  INESIV PASIV: hievahdettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hievahtamaan   INESIV: hievahtamassa  ELATIV: hievahtamasta

ADESIV: hievahtamalla  ABESIV: hievahtamatta  INSTRUCTIV: hievahtaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hievahtaminen   PARTITIV: hievahtaminen

INFINITIVUL CINCI: hievahtamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hievahtava  (gen. hievahtavan)   PASIV: hievahdettava   (gen. hievahdettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hievahtanut                      PASIV: hievahdettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hievahtaja (pl.gen. hievahtajien)  ADJECTIV NEGATIV: hievahtamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hievahdus

 

 

hievauttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

hievautan, hievautat, hievauttaa, hievautamme, hievautatte, hievauttavat, hievautetaan

en hievauta, et hievauta, ei hievauta, emme hievauta, ette hievauta, eivät hievauta, ei hievauteta

IMPERFECT INDICATIV

hievautin, hievautit, hievautti, hievautimme, hievautitte, hievauttivat, hievautettiin

en hievauttanut, et hievauttanut, ei hievauttanut, emme hievauttaneet, ette hievauttaneet, eivät hievauttaneet, ei hievautettu

PERFECT INDICATIV

olen hievauttanut, olet hievauttanut, on hievauttanut, olemme hievauttaneet, olette hievauttaneet, ovat hievauttaneet, on hievautettu

en ole hievauttanut, et ole hievauttanut, ei ole hievauttanut, emme ole hievauttaneet, ette ole hievauttaneet, eivät ole hievauttaneet, ei ole hievautettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hievauttanut, olit hievauttanut, oli hievauttanut, olimme hievauttaneet, olitte hievauttaneet, olivat hievauttaneet, oli hievautettu

en ollut hievauttanut, et ollut hievauttanut, ei ollut hievauttanut, emme olleet hievauttaneet, ette olleet hievauttaneet, eivät olleet hievauttaneet, ei ollut hievautettu

PREZENT IMPERATIV

-, hievauta, hievauttakoon, hievauttakaamme, hievauttakaa, hievauttakoot, hievautettakoon

-, älä hievauta, älköön hievauttako, älkäämme hievauttako, älkää hievauttako, älkööt hievauttako, älköön hievautettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hievauttanut, -, -, olkoot hievauttaneet, olkoon hievautettu

-, -, älköön olko hievauttanut, -, -, älkööt olko hievauttaneet, älköön olko hievautettu

PREZENT CONDIȚIONAL

hievauttaisin, hievauttaisit, hievauttaisi, hievauttaisimme, hievauttaisitte, hievauttaisivat, hievautettaisiin

en hievauttaisi, et hievauttaisi, ei hievauttaisi, emme hievauttaisi, ette hievauttaisi, eivät hievauttaisi, ei hievautettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hievauttanut, olisit hievauttanut, olisi hievauttanut, olisimme hievauttaneet, olisitte hievauttaneet, olisivat hievauttaneet, oltaisiin hievautettu

en olisi hievauttanut, et olisi hievauttanut, ei olisi hievauttanut, emme olisi hievauttaneet, ette olisi hievauttaneet, eivät olisi hievauttaneet, ei olisi hievautettu

PREZENT POTENȚIAL

hievauttanen, hievauttanet, hievauttanee, hievauttanemme, hievauttanette, hievauttanevat, hievautettaneen

en hievauttane, et hievauttane, ei hievauttane, emme hievauttane, ette hievauttane, eivät hievauttane, ei hievautettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hievauttanut, lienet hievauttanut, lienee hievauttanut, lienemme hievauttaneet, lienette hievauttaneet, lienevät hievauttaneet, lienee hievautettu

en liene hievauttanut, et liene hievauttanut, ei liene hievauttanut, emme liene hievauttaneet, ette liene hievauttaneet, eivät liene hievauttaneet, ei liene hievautettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hievauttaa    FORMA LUNGĂ: hievauttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hievauttaessa   INSTRUCTIV: hievauttaen  INESIV PASIV: hievautettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hievauttamaan   INESIV: hievauttamassa  ELATIV: hievauttamasta

ADESIV: hievauttamalla  ABESIV: hievauttamatta  INSTRUCTIV: hievauttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hievauttaminen   PARTITIV: hievauttaminen

INFINITIVUL CINCI: hievauttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hievauttava  (gen. hievauttavan)   PASIV: hievautettava   (gen. hievautettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hievauttanut                       PASIV: hievautettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hievauttaja (pl.gen. hievauttajien)  ADJECTIV NEGATIV: hievauttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hievautus

 

 

hiiskahtaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

hiiskahdan, hiiskahdat, hiiskahtaa, hiiskahdamme, hiiskahdatte, hiiskahtavat, hiiskahdetaan

en hiiskahda, et hiiskahda, ei hiiskahda, emme hiiskahda, ette hiiskahda, eivät hiiskahda, ei hiiskahdeta

IMPERFECT INDICATIV

hiiskahdin, hiiskahdit, hiiskahti, hiiskahdimme, hiiskahditte, hiiskahtivat, hiiskahdettiin

en hiiskahtanut, et hiiskahtanut, ei hiiskahtanut, emme hiiskahtaneet, ette hiiskahtaneet, eivät hiiskahtaneet, ei hiiskahdettu

PERFECT INDICATIV

olen hiiskahtanut, olet hiiskahtanut, on hiiskahtanut, olemme hiiskahtaneet, olette hiiskahtaneet, ovat hiiskahtaneet, on hiiskahdettu

en ole hiiskahtanut, et ole hiiskahtanut, ei ole hiiskahtanut, emme ole hiiskahtaneet, ette ole hiiskahtaneet, eivät ole hiiskahtaneet, ei ole hiiskahdettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hiiskahtanut, olit hiiskahtanut, oli hiiskahtanut, olimme hiiskahtaneet, olitte hiiskahtaneet, olivat hiiskahtaneet, oli hiiskahdettu

en ollut hiiskahtanut, et ollut hiiskahtanut, ei ollut hiiskahtanut, emme olleet hiiskahtaneet, ette olleet hiiskahtaneet, eivät olleet hiiskahtaneet, ei ollut hiiskahdettu

PREZENT IMPERATIV

-, hiiskahda, hiiskahtakoon, hiiskahtakaamme, hiiskahtakaa, hiiskahtakoot, hiiskahdettakoon

-, älä hiiskahda, älköön hiiskahtako, älkäämme hiiskahtako, älkää hiiskahtako, älkööt hiiskahtako, älköön hiiskahdettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hiiskahtanut, -, -, olkoot hiiskahtaneet, olkoon hiiskahdettu

-, -, älköön olko hiiskahtanut, -, -, älkööt olko hiiskahtaneet, älköön olko hiiskahdettu

PREZENT CONDIȚIONAL

hiiskahtaisin, hiiskahtaisit, hiiskahtaisi, hiiskahtaisimme, hiiskahtaisitte, hiiskahtaisivat, hiiskahdettaisiin

en hiiskahtaisi, et hiiskahtaisi, ei hiiskahtaisi, emme hiiskahtaisi, ette hiiskahtaisi, eivät hiiskahtaisi, ei hiiskahdettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hiiskahtanut, olisit hiiskahtanut, olisi hiiskahtanut, olisimme hiiskahtaneet, olisitte hiiskahtaneet, olisivat hiiskahtaneet, oltaisiin hiiskahdettu

en olisi hiiskahtanut, et olisi hiiskahtanut, ei olisi hiiskahtanut, emme olisi hiiskahtaneet, ette olisi hiiskahtaneet, eivät olisi hiiskahtaneet, ei olisi hiiskahdettu

PREZENT POTENȚIAL

hiiskahtanen, hiiskahtanet, hiiskahtanee, hiiskahtanemme, hiiskahtanette, hiiskahtanevat, hiiskahdettaneen

en hiiskahtane, et hiiskahtane, ei hiiskahtane, emme hiiskahtane, ette hiiskahtane, eivät hiiskahtane, ei hiiskahdettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hiiskahtanut, lienet hiiskahtanut, lienee hiiskahtanut, lienemme hiiskahtaneet, lienette hiiskahtaneet, lienevät hiiskahtaneet, lienee hiiskahdettu

en liene hiiskahtanut, et liene hiiskahtanut, ei liene hiiskahtanut, emme liene hiiskahtaneet, ette liene hiiskahtaneet, eivät liene hiiskahtaneet, ei liene hiiskahdettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hiiskahtaa    FORMA LUNGĂ: hiiskahtaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hiiskahtaessa   INSTRUCTIV: hiiskahtaen  INESIV PASIV: hiiskahdettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hiiskahtamaan   INESIV: hiiskahtamassa  ELATIV: hiiskahtamasta

ADESIV: hiiskahtamalla  ABESIV: hiiskahtamatta  INSTRUCTIV: hiiskahtaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hiiskahtaminen   PARTITIV: hiiskahtaminen

INFINITIVUL CINCI: hiiskahtamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hiiskahtava  (gen. hiiskahtavan)   PASIV: hiiskahdettava   (gen. hiiskahdettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hiiskahtanut                       PASIV: hiiskahdettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hiiskahtaja (pl.gen. hiiskahtajien)  ADJECTIV NEGATIV: hiiskahtamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hiiskahdus

 

 

hikoiluttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

hikoilutan, hikoilutat, hikoiluttaa, hikoilutamme, hikoilutatte, hikoiluttavat, hikoilutetaan

en hikoiluta, et hikoiluta, ei hikoiluta, emme hikoiluta, ette hikoiluta, eivät hikoiluta, ei hikoiluteta

IMPERFECT INDICATIV

hikoilutin, hikoilutit, hikoilutti, hikoilutimme, hikoilutitte, hikoiluttivat, hikoilutettiin

en hikoiluttanut, et hikoiluttanut, ei hikoiluttanut, emme hikoiluttaneet, ette hikoiluttaneet, eivät hikoiluttaneet, ei hikoilutettu

PERFECT INDICATIV

olen hikoiluttanut, olet hikoiluttanut, on hikoiluttanut, olemme hikoiluttaneet, olette hikoiluttaneet, ovat hikoiluttaneet, on hikoilutettu

en ole hikoiluttanut, et ole hikoiluttanut, ei ole hikoiluttanut, emme ole hikoiluttaneet, ette ole hikoiluttaneet, eivät ole hikoiluttaneet, ei ole hikoilutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hikoiluttanut, olit hikoiluttanut, oli hikoiluttanut, olimme hikoiluttaneet, olitte hikoiluttaneet, olivat hikoiluttaneet, oli hikoilutettu

en ollut hikoiluttanut, et ollut hikoiluttanut, ei ollut hikoiluttanut, emme olleet hikoiluttaneet, ette olleet hikoiluttaneet, eivät olleet hikoiluttaneet, ei ollut hikoilutettu

PREZENT IMPERATIV

-, hikoiluta, hikoiluttakoon, hikoiluttakaamme, hikoiluttakaa, hikoiluttakoot, hikoilutettakoon

-, älä hikoiluta, älköön hikoiluttako, älkäämme hikoiluttako, älkää hikoiluttako, älkööt hikoiluttako, älköön hikoilutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hikoiluttanut, -, -, olkoot hikoiluttaneet, olkoon hikoilutettu

-, -, älköön olko hikoiluttanut, -, -, älkööt olko hikoiluttaneet, älköön olko hikoilutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

hikoiluttaisin, hikoiluttaisit, hikoiluttaisi, hikoiluttaisimme, hikoiluttaisitte, hikoiluttaisivat, hikoilutettaisiin

en hikoiluttaisi, et hikoiluttaisi, ei hikoiluttaisi, emme hikoiluttaisi, ette hikoiluttaisi, eivät hikoiluttaisi, ei hikoilutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hikoiluttanut, olisit hikoiluttanut, olisi hikoiluttanut, olisimme hikoiluttaneet, olisitte hikoiluttaneet, olisivat hikoiluttaneet, oltaisiin hikoilutettu

en olisi hikoiluttanut, et olisi hikoiluttanut, ei olisi hikoiluttanut, emme olisi hikoiluttaneet, ette olisi hikoiluttaneet, eivät olisi hikoiluttaneet, ei olisi hikoilutettu

PREZENT POTENȚIAL

hikoiluttanen, hikoiluttanet, hikoiluttanee, hikoiluttanemme, hikoiluttanette, hikoiluttanevat, hikoilutettaneen

en hikoiluttane, et hikoiluttane, ei hikoiluttane, emme hikoiluttane, ette hikoiluttane, eivät hikoiluttane, ei hikoilutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hikoiluttanut, lienet hikoiluttanut, lienee hikoiluttanut, lienemme hikoiluttaneet, lienette hikoiluttaneet, lienevät hikoiluttaneet, lienee hikoilutettu

en liene hikoiluttanut, et liene hikoiluttanut, ei liene hikoiluttanut, emme liene hikoiluttaneet, ette liene hikoiluttaneet, eivät liene hikoiluttaneet, ei liene hikoilutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hikoiluttaa    FORMA LUNGĂ: hikoiluttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hikoiluttaessa   INSTRUCTIV: hikoiluttaen  INESIV PASIV: hikoilutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hikoiluttamaan   INESIV: hikoiluttamassa  ELATIV: hikoiluttamasta

ADESIV: hikoiluttamalla  ABESIV: hikoiluttamatta  INSTRUCTIV: hikoiluttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hikoiluttaminen   PARTITIV: hikoiluttaminen

INFINITIVUL CINCI: hikoiluttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hikoiluttava  (gen. hikoiluttavan)   PASIV: hikoilutettava   (gen. hikoilutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hikoiluttanut                        PASIV: hikoilutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hikoiluttaja (pl.gen. hikoiluttajien)  ADJECTIV NEGATIV: hikoiluttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hikoilutus

 

 

himottaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

himotan, himotat, himottaa, himotamme, himotatte, himottavat, himotetaan

en himota, et himota, ei himota, emme himota, ette himota, eivät himota, ei himoteta

IMPERFECT INDICATIV

himotin, himotit, himotti, himotimme, himotitte, himottivat, himotettiin

en himottanut, et himottanut, ei himottanut, emme himottaneet, ette himottaneet, eivät himottaneet, ei himotettu

PERFECT INDICATIV

olen himottanut, olet himottanut, on himottanut, olemme himottaneet, olette himottaneet, ovat himottaneet, on himotettu

en ole himottanut, et ole himottanut, ei ole himottanut, emme ole himottaneet, ette ole himottaneet, eivät ole himottaneet, ei ole himotettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin himottanut, olit himottanut, oli himottanut, olimme himottaneet, olitte himottaneet, olivat himottaneet, oli himotettu

en ollut himottanut, et ollut himottanut, ei ollut himottanut, emme olleet himottaneet, ette olleet himottaneet, eivät olleet himottaneet, ei ollut himotettu

PREZENT IMPERATIV

-, himota, himottakoon, himottakaamme, himottakaa, himottakoot, himotettakoon

-, älä himota, älköön himottako, älkäämme himottako, älkää himottako, älkööt himottako, älköön himotettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon himottanut, -, -, olkoot himottaneet, olkoon himotettu

-, -, älköön olko himottanut, -, -, älkööt olko himottaneet, älköön olko himotettu

PREZENT CONDIȚIONAL

himottaisin, himottaisit, himottaisi, himottaisimme, himottaisitte, himottaisivat, himotettaisiin

en himottaisi, et himottaisi, ei himottaisi, emme himottaisi, ette himottaisi, eivät himottaisi, ei himotettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin himottanut, olisit himottanut, olisi himottanut, olisimme himottaneet, olisitte himottaneet, olisivat himottaneet, oltaisiin himotettu

en olisi himottanut, et olisi himottanut, ei olisi himottanut, emme olisi himottaneet, ette olisi himottaneet, eivät olisi himottaneet, ei olisi himotettu

PREZENT POTENȚIAL

himottanen, himottanet, himottanee, himottanemme, himottanette, himottanevat, himotettaneen

en himottane, et himottane, ei himottane, emme himottane, ette himottane, eivät himottane, ei himotettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen himottanut, lienet himottanut, lienee himottanut, lienemme himottaneet, lienette himottaneet, lienevät himottaneet, lienee himotettu

en liene himottanut, et liene himottanut, ei liene himottanut, emme liene himottaneet, ette liene himottaneet, eivät liene himottaneet, ei liene himotettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: himottaa    FORMA LUNGĂ: himottaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: himottaessa   INSTRUCTIV: himottaen  INESIV PASIV: himotettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: himottamaan   INESIV: himottamassa  ELATIV: himottamasta

ADESIV: himottamalla  ABESIV: himottamatta  INSTRUCTIV: himottaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: himottaminen   PARTITIV: himottaminen

INFINITIVUL CINCI: himottamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: himottava  (gen. himottavan)   PASIV: himotettava   (gen. himotettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: himottanut                     PASIV: himotettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: himottaja (pl.gen. himottajien)  ADJECTIV NEGATIV: himottamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): himotus

 

 

hinnoittaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

hinnoitan, hinnoitat, hinnoittaa, hinnoitamme, hinnoitatte, hinnoittavat, hinnoitetaan

en hinnoita, et hinnoita, ei hinnoita, emme hinnoita, ette hinnoita, eivät hinnoita, ei hinnoiteta

IMPERFECT INDICATIV

hinnoitin, hinnoitit, hinnoitti, hinnoitimme, hinnoititte, hinnoittivat, hinnoitettiin

en hinnoittanut, et hinnoittanut, ei hinnoittanut, emme hinnoittaneet, ette hinnoittaneet, eivät hinnoittaneet, ei hinnoitettu

PERFECT INDICATIV

olen hinnoittanut, olet hinnoittanut, on hinnoittanut, olemme hinnoittaneet, olette hinnoittaneet, ovat hinnoittaneet, on hinnoitettu

en ole hinnoittanut, et ole hinnoittanut, ei ole hinnoittanut, emme ole hinnoittaneet, ette ole hinnoittaneet, eivät ole hinnoittaneet, ei ole hinnoitettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hinnoittanut, olit hinnoittanut, oli hinnoittanut, olimme hinnoittaneet, olitte hinnoittaneet, olivat hinnoittaneet, oli hinnoitettu

en ollut hinnoittanut, et ollut hinnoittanut, ei ollut hinnoittanut, emme olleet hinnoittaneet, ette olleet hinnoittaneet, eivät olleet hinnoittaneet, ei ollut hinnoitettu

PREZENT IMPERATIV

-, hinnoita, hinnoittakoon, hinnoittakaamme, hinnoittakaa, hinnoittakoot, hinnoitettakoon

-, älä hinnoita, älköön hinnoittako, älkäämme hinnoittako, älkää hinnoittako, älkööt hinnoittako, älköön hinnoitettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hinnoittanut, -, -, olkoot hinnoittaneet, olkoon hinnoitettu

-, -, älköön olko hinnoittanut, -, -, älkööt olko hinnoittaneet, älköön olko hinnoitettu

PREZENT CONDIȚIONAL

hinnoittaisin, hinnoittaisit, hinnoittaisi, hinnoittaisimme, hinnoittaisitte, hinnoittaisivat, hinnoitettaisiin

en hinnoittaisi, et hinnoittaisi, ei hinnoittaisi, emme hinnoittaisi, ette hinnoittaisi, eivät hinnoittaisi, ei hinnoitettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hinnoittanut, olisit hinnoittanut, olisi hinnoittanut, olisimme hinnoittaneet, olisitte hinnoittaneet, olisivat hinnoittaneet, oltaisiin hinnoitettu

en olisi hinnoittanut, et olisi hinnoittanut, ei olisi hinnoittanut, emme olisi hinnoittaneet, ette olisi hinnoittaneet, eivät olisi hinnoittaneet, ei olisi hinnoitettu

PREZENT POTENȚIAL

hinnoittanen, hinnoittanet, hinnoittanee, hinnoittanemme, hinnoittanette, hinnoittanevat, hinnoitettaneen

en hinnoittane, et hinnoittane, ei hinnoittane, emme hinnoittane, ette hinnoittane, eivät hinnoittane, ei hinnoitettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hinnoittanut, lienet hinnoittanut, lienee hinnoittanut, lienemme hinnoittaneet, lienette hinnoittaneet, lienevät hinnoittaneet, lienee hinnoitettu

en liene hinnoittanut, et liene hinnoittanut, ei liene hinnoittanut, emme liene hinnoittaneet, ette liene hinnoittaneet, eivät liene hinnoittaneet, ei liene hinnoitettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hinnoittaa    FORMA LUNGĂ: hinnoittaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hinnoittaessa   INSTRUCTIV: hinnoittaen  INESIV PASIV: hinnoitettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hinnoittamaan   INESIV: hinnoittamassa  ELATIV: hinnoittamasta

ADESIV: hinnoittamalla  ABESIV: hinnoittamatta  INSTRUCTIV: hinnoittaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hinnoittaminen   PARTITIV: hinnoittaminen

INFINITIVUL CINCI: hinnoittamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hinnoittava  (gen. hinnoittavan)   PASIV: hinnoitettava   (gen. hinnoitettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hinnoittanut                       PASIV: hinnoitettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hinnoittaja (pl.gen. hinnoittajien)  ADJECTIV NEGATIV: hinnoittamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hinnoitus

 

 

hiostuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

hiostutan, hiostutat, hiostuttaa, hiostutamme, hiostutatte, hiostuttavat, hiostutetaan

en hiostuta, et hiostuta, ei hiostuta, emme hiostuta, ette hiostuta, eivät hiostuta, ei hiostuteta

IMPERFECT INDICATIV

hiostutin, hiostutit, hiostutti, hiostutimme, hiostutitte, hiostuttivat, hiostutettiin

en hiostuttanut, et hiostuttanut, ei hiostuttanut, emme hiostuttaneet, ette hiostuttaneet, eivät hiostuttaneet, ei hiostutettu

PERFECT INDICATIV

olen hiostuttanut, olet hiostuttanut, on hiostuttanut, olemme hiostuttaneet, olette hiostuttaneet, ovat hiostuttaneet, on hiostutettu

en ole hiostuttanut, et ole hiostuttanut, ei ole hiostuttanut, emme ole hiostuttaneet, ette ole hiostuttaneet, eivät ole hiostuttaneet, ei ole hiostutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hiostuttanut, olit hiostuttanut, oli hiostuttanut, olimme hiostuttaneet, olitte hiostuttaneet, olivat hiostuttaneet, oli hiostutettu

en ollut hiostuttanut, et ollut hiostuttanut, ei ollut hiostuttanut, emme olleet hiostuttaneet, ette olleet hiostuttaneet, eivät olleet hiostuttaneet, ei ollut hiostutettu

PREZENT IMPERATIV

-, hiostuta, hiostuttakoon, hiostuttakaamme, hiostuttakaa, hiostuttakoot, hiostutettakoon

-, älä hiostuta, älköön hiostuttako, älkäämme hiostuttako, älkää hiostuttako, älkööt hiostuttako, älköön hiostutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hiostuttanut, -, -, olkoot hiostuttaneet, olkoon hiostutettu

-, -, älköön olko hiostuttanut, -, -, älkööt olko hiostuttaneet, älköön olko hiostutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

hiostuttaisin, hiostuttaisit, hiostuttaisi, hiostuttaisimme, hiostuttaisitte, hiostuttaisivat, hiostutettaisiin

en hiostuttaisi, et hiostuttaisi, ei hiostuttaisi, emme hiostuttaisi, ette hiostuttaisi, eivät hiostuttaisi, ei hiostutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hiostuttanut, olisit hiostuttanut, olisi hiostuttanut, olisimme hiostuttaneet, olisitte hiostuttaneet, olisivat hiostuttaneet, oltaisiin hiostutettu

en olisi hiostuttanut, et olisi hiostuttanut, ei olisi hiostuttanut, emme olisi hiostuttaneet, ette olisi hiostuttaneet, eivät olisi hiostuttaneet, ei olisi hiostutettu

PREZENT POTENȚIAL

hiostuttanen, hiostuttanet, hiostuttanee, hiostuttanemme, hiostuttanette, hiostuttanevat, hiostutettaneen

en hiostuttane, et hiostuttane, ei hiostuttane, emme hiostuttane, ette hiostuttane, eivät hiostuttane, ei hiostutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hiostuttanut, lienet hiostuttanut, lienee hiostuttanut, lienemme hiostuttaneet, lienette hiostuttaneet, lienevät hiostuttaneet, lienee hiostutettu

en liene hiostuttanut, et liene hiostuttanut, ei liene hiostuttanut, emme liene hiostuttaneet, ette liene hiostuttaneet, eivät liene hiostuttaneet, ei liene hiostutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hiostuttaa    FORMA LUNGĂ: hiostuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hiostuttaessa   INSTRUCTIV: hiostuttaen  INESIV PASIV: hiostutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hiostuttamaan   INESIV: hiostuttamassa  ELATIV: hiostuttamasta

ADESIV: hiostuttamalla  ABESIV: hiostuttamatta  INSTRUCTIV: hiostuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hiostuttaminen   PARTITIV: hiostuttaminen

INFINITIVUL CINCI: hiostuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hiostuttava  (gen. hiostuttavan)   PASIV: hiostutettava   (gen. hiostutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hiostuttanut                       PASIV: hiostutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hiostuttaja (pl.gen. hiostuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: hiostuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hiostutus

 

 

hiottaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

hiotan, hiotat, hiottaa, hiotamme, hiotatte, hiottavat, hiotetaan

en hiota, et hiota, ei hiota, emme hiota, ette hiota, eivät hiota, ei hioteta

IMPERFECT INDICATIV

hiotin, hiotit, hiotti, hiotimme, hiotitte, hiottivat, hiotettiin

en hiottanut, et hiottanut, ei hiottanut, emme hiottaneet, ette hiottaneet, eivät hiottaneet, ei hiotettu

PERFECT INDICATIV

olen hiottanut, olet hiottanut, on hiottanut, olemme hiottaneet, olette hiottaneet, ovat hiottaneet, on hiotettu

en ole hiottanut, et ole hiottanut, ei ole hiottanut, emme ole hiottaneet, ette ole hiottaneet, eivät ole hiottaneet, ei ole hiotettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hiottanut, olit hiottanut, oli hiottanut, olimme hiottaneet, olitte hiottaneet, olivat hiottaneet, oli hiotettu

en ollut hiottanut, et ollut hiottanut, ei ollut hiottanut, emme olleet hiottaneet, ette olleet hiottaneet, eivät olleet hiottaneet, ei ollut hiotettu

PREZENT IMPERATIV

-, hiota, hiottakoon, hiottakaamme, hiottakaa, hiottakoot, hiotettakoon

-, älä hiota, älköön hiottako, älkäämme hiottako, älkää hiottako, älkööt hiottako, älköön hiotettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hiottanut, -, -, olkoot hiottaneet, olkoon hiotettu

-, -, älköön olko hiottanut, -, -, älkööt olko hiottaneet, älköön olko hiotettu

PREZENT CONDIȚIONAL

hiottaisin, hiottaisit, hiottaisi, hiottaisimme, hiottaisitte, hiottaisivat, hiotettaisiin

en hiottaisi, et hiottaisi, ei hiottaisi, emme hiottaisi, ette hiottaisi, eivät hiottaisi, ei hiotettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hiottanut, olisit hiottanut, olisi hiottanut, olisimme hiottaneet, olisitte hiottaneet, olisivat hiottaneet, oltaisiin hiotettu

en olisi hiottanut, et olisi hiottanut, ei olisi hiottanut, emme olisi hiottaneet, ette olisi hiottaneet, eivät olisi hiottaneet, ei olisi hiotettu

PREZENT POTENȚIAL

hiottanen, hiottanet, hiottanee, hiottanemme, hiottanette, hiottanevat, hiotettaneen

en hiottane, et hiottane, ei hiottane, emme hiottane, ette hiottane, eivät hiottane, ei hiotettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hiottanut, lienet hiottanut, lienee hiottanut, lienemme hiottaneet, lienette hiottaneet, lienevät hiottaneet, lienee hiotettu

en liene hiottanut, et liene hiottanut, ei liene hiottanut, emme liene hiottaneet, ette liene hiottaneet, eivät liene hiottaneet, ei liene hiotettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hiottaa    FORMA LUNGĂ: hiottaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hiottaessa   INSTRUCTIV: hiottaen  INESIV PASIV: hiotettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hiottamaan   INESIV: hiottamassa  ELATIV: hiottamasta

ADESIV: hiottamalla  ABESIV: hiottamatta  INSTRUCTIV: hiottaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hiottaminen   PARTITIV: hiottaminen

INFINITIVUL CINCI: hiottamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hiottava  (gen. hiottavan)   PASIV: hiotettava   (gen. hiotettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hiottanut                    PASIV: hiotettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hiottaja (pl.gen. hiottajien)  ADJECTIV NEGATIV: hiottamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hiotus

 

 

hipsuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

hipsutan, hipsutat, hipsuttaa, hipsutamme, hipsutatte, hipsuttavat, hipsutetaan

en hipsuta, et hipsuta, ei hipsuta, emme hipsuta, ette hipsuta, eivät hipsuta, ei hipsuteta

IMPERFECT INDICATIV

hipsutin, hipsutit, hipsutti, hipsutimme, hipsutitte, hipsuttivat, hipsutettiin

en hipsuttanut, et hipsuttanut, ei hipsuttanut, emme hipsuttaneet, ette hipsuttaneet, eivät hipsuttaneet, ei hipsutettu

PERFECT INDICATIV

olen hipsuttanut, olet hipsuttanut, on hipsuttanut, olemme hipsuttaneet, olette hipsuttaneet, ovat hipsuttaneet, on hipsutettu

en ole hipsuttanut, et ole hipsuttanut, ei ole hipsuttanut, emme ole hipsuttaneet, ette ole hipsuttaneet, eivät ole hipsuttaneet, ei ole hipsutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hipsuttanut, olit hipsuttanut, oli hipsuttanut, olimme hipsuttaneet, olitte hipsuttaneet, olivat hipsuttaneet, oli hipsutettu

en ollut hipsuttanut, et ollut hipsuttanut, ei ollut hipsuttanut, emme olleet hipsuttaneet, ette olleet hipsuttaneet, eivät olleet hipsuttaneet, ei ollut hipsutettu

PREZENT IMPERATIV

-, hipsuta, hipsuttakoon, hipsuttakaamme, hipsuttakaa, hipsuttakoot, hipsutettakoon

-, älä hipsuta, älköön hipsuttako, älkäämme hipsuttako, älkää hipsuttako, älkööt hipsuttako, älköön hipsutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hipsuttanut, -, -, olkoot hipsuttaneet, olkoon hipsutettu

-, -, älköön olko hipsuttanut, -, -, älkööt olko hipsuttaneet, älköön olko hipsutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

hipsuttaisin, hipsuttaisit, hipsuttaisi, hipsuttaisimme, hipsuttaisitte, hipsuttaisivat, hipsutettaisiin

en hipsuttaisi, et hipsuttaisi, ei hipsuttaisi, emme hipsuttaisi, ette hipsuttaisi, eivät hipsuttaisi, ei hipsutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hipsuttanut, olisit hipsuttanut, olisi hipsuttanut, olisimme hipsuttaneet, olisitte hipsuttaneet, olisivat hipsuttaneet, oltaisiin hipsutettu

en olisi hipsuttanut, et olisi hipsuttanut, ei olisi hipsuttanut, emme olisi hipsuttaneet, ette olisi hipsuttaneet, eivät olisi hipsuttaneet, ei olisi hipsutettu

PREZENT POTENȚIAL

hipsuttanen, hipsuttanet, hipsuttanee, hipsuttanemme, hipsuttanette, hipsuttanevat, hipsutettaneen

en hipsuttane, et hipsuttane, ei hipsuttane, emme hipsuttane, ette hipsuttane, eivät hipsuttane, ei hipsutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hipsuttanut, lienet hipsuttanut, lienee hipsuttanut, lienemme hipsuttaneet, lienette hipsuttaneet, lienevät hipsuttaneet, lienee hipsutettu

en liene hipsuttanut, et liene hipsuttanut, ei liene hipsuttanut, emme liene hipsuttaneet, ette liene hipsuttaneet, eivät liene hipsuttaneet, ei liene hipsutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hipsuttaa    FORMA LUNGĂ: hipsuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hipsuttaessa   INSTRUCTIV: hipsuttaen  INESIV PASIV: hipsutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hipsuttamaan   INESIV: hipsuttamassa  ELATIV: hipsuttamasta

ADESIV: hipsuttamalla  ABESIV: hipsuttamatta  INSTRUCTIV: hipsuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hipsuttaminen   PARTITIV: hipsuttaminen

INFINITIVUL CINCI: hipsuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hipsuttava  (gen. hipsuttavan)   PASIV: hipsutettava   (gen. hipsutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hipsuttanut                      PASIV: hipsutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hipsuttaja (pl.gen. hipsuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: hipsuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hipsutus

 

 

hirnahtaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

hirnahdan, hirnahdat, hirnahtaa, hirnahdamme, hirnahdatte, hirnahtavat, hirnahdetaan

en hirnahda, et hirnahda, ei hirnahda, emme hirnahda, ette hirnahda, eivät hirnahda, ei hirnahdeta

IMPERFECT INDICATIV

hirnahdin, hirnahdit, hirnahti, hirnahdimme, hirnahditte, hirnahtivat, hirnahdettiin

en hirnahtanut, et hirnahtanut, ei hirnahtanut, emme hirnahtaneet, ette hirnahtaneet, eivät hirnahtaneet, ei hirnahdettu

PERFECT INDICATIV

olen hirnahtanut, olet hirnahtanut, on hirnahtanut, olemme hirnahtaneet, olette hirnahtaneet, ovat hirnahtaneet, on hirnahdettu

en ole hirnahtanut, et ole hirnahtanut, ei ole hirnahtanut, emme ole hirnahtaneet, ette ole hirnahtaneet, eivät ole hirnahtaneet, ei ole hirnahdettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hirnahtanut, olit hirnahtanut, oli hirnahtanut, olimme hirnahtaneet, olitte hirnahtaneet, olivat hirnahtaneet, oli hirnahdettu

en ollut hirnahtanut, et ollut hirnahtanut, ei ollut hirnahtanut, emme olleet hirnahtaneet, ette olleet hirnahtaneet, eivät olleet hirnahtaneet, ei ollut hirnahdettu

PREZENT IMPERATIV

-, hirnahda, hirnahtakoon, hirnahtakaamme, hirnahtakaa, hirnahtakoot, hirnahdettakoon

-, älä hirnahda, älköön hirnahtako, älkäämme hirnahtako, älkää hirnahtako, älkööt hirnahtako, älköön hirnahdettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hirnahtanut, -, -, olkoot hirnahtaneet, olkoon hirnahdettu

-, -, älköön olko hirnahtanut, -, -, älkööt olko hirnahtaneet, älköön olko hirnahdettu

PREZENT CONDIȚIONAL

hirnahtaisin, hirnahtaisit, hirnahtaisi, hirnahtaisimme, hirnahtaisitte, hirnahtaisivat, hirnahdettaisiin

en hirnahtaisi, et hirnahtaisi, ei hirnahtaisi, emme hirnahtaisi, ette hirnahtaisi, eivät hirnahtaisi, ei hirnahdettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hirnahtanut, olisit hirnahtanut, olisi hirnahtanut, olisimme hirnahtaneet, olisitte hirnahtaneet, olisivat hirnahtaneet, oltaisiin hirnahdettu

en olisi hirnahtanut, et olisi hirnahtanut, ei olisi hirnahtanut, emme olisi hirnahtaneet, ette olisi hirnahtaneet, eivät olisi hirnahtaneet, ei olisi hirnahdettu

PREZENT POTENȚIAL

hirnahtanen, hirnahtanet, hirnahtanee, hirnahtanemme, hirnahtanette, hirnahtanevat, hirnahdettaneen

en hirnahtane, et hirnahtane, ei hirnahtane, emme hirnahtane, ette hirnahtane, eivät hirnahtane, ei hirnahdettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hirnahtanut, lienet hirnahtanut, lienee hirnahtanut, lienemme hirnahtaneet, lienette hirnahtaneet, lienevät hirnahtaneet, lienee hirnahdettu

en liene hirnahtanut, et liene hirnahtanut, ei liene hirnahtanut, emme liene hirnahtaneet, ette liene hirnahtaneet, eivät liene hirnahtaneet, ei liene hirnahdettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hirnahtaa    FORMA LUNGĂ: hirnahtaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hirnahtaessa   INSTRUCTIV: hirnahtaen  INESIV PASIV: hirnahdettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hirnahtamaan   INESIV: hirnahtamassa  ELATIV: hirnahtamasta

ADESIV: hirnahtamalla  ABESIV: hirnahtamatta  INSTRUCTIV: hirnahtaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hirnahtaminen   PARTITIV: hirnahtaminen

INFINITIVUL CINCI: hirnahtamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hirnahtava  (gen. hirnahtavan)   PASIV: hirnahdettava   (gen. hirnahdettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hirnahtanut                      PASIV: hirnahdettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hirnahtaja (pl.gen. hirnahtajien)  ADJECTIV NEGATIV: hirnahtamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hirnahdus

 

 

hissuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

hissutan, hissutat, hissuttaa, hissutamme, hissutatte, hissuttavat, hissutetaan

en hissuta, et hissuta, ei hissuta, emme hissuta, ette hissuta, eivät hissuta, ei hissuteta

IMPERFECT INDICATIV

hissutin, hissutit, hissutti, hissutimme, hissutitte, hissuttivat, hissutettiin

en hissuttanut, et hissuttanut, ei hissuttanut, emme hissuttaneet, ette hissuttaneet, eivät hissuttaneet, ei hissutettu

PERFECT INDICATIV

olen hissuttanut, olet hissuttanut, on hissuttanut, olemme hissuttaneet, olette hissuttaneet, ovat hissuttaneet, on hissutettu

en ole hissuttanut, et ole hissuttanut, ei ole hissuttanut, emme ole hissuttaneet, ette ole hissuttaneet, eivät ole hissuttaneet, ei ole hissutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hissuttanut, olit hissuttanut, oli hissuttanut, olimme hissuttaneet, olitte hissuttaneet, olivat hissuttaneet, oli hissutettu

en ollut hissuttanut, et ollut hissuttanut, ei ollut hissuttanut, emme olleet hissuttaneet, ette olleet hissuttaneet, eivät olleet hissuttaneet, ei ollut hissutettu

PREZENT IMPERATIV

-, hissuta, hissuttakoon, hissuttakaamme, hissuttakaa, hissuttakoot, hissutettakoon

-, älä hissuta, älköön hissuttako, älkäämme hissuttako, älkää hissuttako, älkööt hissuttako, älköön hissutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hissuttanut, -, -, olkoot hissuttaneet, olkoon hissutettu

-, -, älköön olko hissuttanut, -, -, älkööt olko hissuttaneet, älköön olko hissutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

hissuttaisin, hissuttaisit, hissuttaisi, hissuttaisimme, hissuttaisitte, hissuttaisivat, hissutettaisiin

en hissuttaisi, et hissuttaisi, ei hissuttaisi, emme hissuttaisi, ette hissuttaisi, eivät hissuttaisi, ei hissutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hissuttanut, olisit hissuttanut, olisi hissuttanut, olisimme hissuttaneet, olisitte hissuttaneet, olisivat hissuttaneet, oltaisiin hissutettu

en olisi hissuttanut, et olisi hissuttanut, ei olisi hissuttanut, emme olisi hissuttaneet, ette olisi hissuttaneet, eivät olisi hissuttaneet, ei olisi hissutettu

PREZENT POTENȚIAL

hissuttanen, hissuttanet, hissuttanee, hissuttanemme, hissuttanette, hissuttanevat, hissutettaneen

en hissuttane, et hissuttane, ei hissuttane, emme hissuttane, ette hissuttane, eivät hissuttane, ei hissutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hissuttanut, lienet hissuttanut, lienee hissuttanut, lienemme hissuttaneet, lienette hissuttaneet, lienevät hissuttaneet, lienee hissutettu

en liene hissuttanut, et liene hissuttanut, ei liene hissuttanut, emme liene hissuttaneet, ette liene hissuttaneet, eivät liene hissuttaneet, ei liene hissutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hissuttaa    FORMA LUNGĂ: hissuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hissuttaessa   INSTRUCTIV: hissuttaen  INESIV PASIV: hissutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hissuttamaan   INESIV: hissuttamassa  ELATIV: hissuttamasta

ADESIV: hissuttamalla  ABESIV: hissuttamatta  INSTRUCTIV: hissuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hissuttaminen   PARTITIV: hissuttaminen

INFINITIVUL CINCI: hissuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hissuttava  (gen. hissuttavan)   PASIV: hissutettava   (gen. hissutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hissuttanut                      PASIV: hissutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hissuttaja (pl.gen. hissuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: hissuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hissutus

 

 

hivuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

hivutan, hivutat, hivuttaa, hivutamme, hivutatte, hivuttavat, hivutetaan

en hivuta, et hivuta, ei hivuta, emme hivuta, ette hivuta, eivät hivuta, ei hivuteta

IMPERFECT INDICATIV

hivutin, hivutit, hivutti, hivutimme, hivutitte, hivuttivat, hivutettiin

en hivuttanut, et hivuttanut, ei hivuttanut, emme hivuttaneet, ette hivuttaneet, eivät hivuttaneet, ei hivutettu

PERFECT INDICATIV

olen hivuttanut, olet hivuttanut, on hivuttanut, olemme hivuttaneet, olette hivuttaneet, ovat hivuttaneet, on hivutettu

en ole hivuttanut, et ole hivuttanut, ei ole hivuttanut, emme ole hivuttaneet, ette ole hivuttaneet, eivät ole hivuttaneet, ei ole hivutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hivuttanut, olit hivuttanut, oli hivuttanut, olimme hivuttaneet, olitte hivuttaneet, olivat hivuttaneet, oli hivutettu

en ollut hivuttanut, et ollut hivuttanut, ei ollut hivuttanut, emme olleet hivuttaneet, ette olleet hivuttaneet, eivät olleet hivuttaneet, ei ollut hivutettu

PREZENT IMPERATIV

-, hivuta, hivuttakoon, hivuttakaamme, hivuttakaa, hivuttakoot, hivutettakoon

-, älä hivuta, älköön hivuttako, älkäämme hivuttako, älkää hivuttako, älkööt hivuttako, älköön hivutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hivuttanut, -, -, olkoot hivuttaneet, olkoon hivutettu

-, -, älköön olko hivuttanut, -, -, älkööt olko hivuttaneet, älköön olko hivutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

hivuttaisin, hivuttaisit, hivuttaisi, hivuttaisimme, hivuttaisitte, hivuttaisivat, hivutettaisiin

en hivuttaisi, et hivuttaisi, ei hivuttaisi, emme hivuttaisi, ette hivuttaisi, eivät hivuttaisi, ei hivutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hivuttanut, olisit hivuttanut, olisi hivuttanut, olisimme hivuttaneet, olisitte hivuttaneet, olisivat hivuttaneet, oltaisiin hivutettu

en olisi hivuttanut, et olisi hivuttanut, ei olisi hivuttanut, emme olisi hivuttaneet, ette olisi hivuttaneet, eivät olisi hivuttaneet, ei olisi hivutettu

PREZENT POTENȚIAL

hivuttanen, hivuttanet, hivuttanee, hivuttanemme, hivuttanette, hivuttanevat, hivutettaneen

en hivuttane, et hivuttane, ei hivuttane, emme hivuttane, ette hivuttane, eivät hivuttane, ei hivutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hivuttanut, lienet hivuttanut, lienee hivuttanut, lienemme hivuttaneet, lienette hivuttaneet, lienevät hivuttaneet, lienee hivutettu

en liene hivuttanut, et liene hivuttanut, ei liene hivuttanut, emme liene hivuttaneet, ette liene hivuttaneet, eivät liene hivuttaneet, ei liene hivutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hivuttaa    FORMA LUNGĂ: hivuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hivuttaessa   INSTRUCTIV: hivuttaen  INESIV PASIV: hivutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hivuttamaan   INESIV: hivuttamassa  ELATIV: hivuttamasta

ADESIV: hivuttamalla  ABESIV: hivuttamatta  INSTRUCTIV: hivuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hivuttaminen   PARTITIV: hivuttaminen

INFINITIVUL CINCI: hivuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hivuttava  (gen. hivuttavan)   PASIV: hivutettava   (gen. hivutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hivuttanut                     PASIV: hivutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hivuttaja (pl.gen. hivuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: hivuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hivutus

 

 

hohottaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

hohotan, hohotat, hohottaa, hohotamme, hohotatte, hohottavat, hohotetaan

en hohota, et hohota, ei hohota, emme hohota, ette hohota, eivät hohota, ei hohoteta

IMPERFECT INDICATIV

hohotin, hohotit, hohotti, hohotimme, hohotitte, hohottivat, hohotettiin

en hohottanut, et hohottanut, ei hohottanut, emme hohottaneet, ette hohottaneet, eivät hohottaneet, ei hohotettu

PERFECT INDICATIV

olen hohottanut, olet hohottanut, on hohottanut, olemme hohottaneet, olette hohottaneet, ovat hohottaneet, on hohotettu

en ole hohottanut, et ole hohottanut, ei ole hohottanut, emme ole hohottaneet, ette ole hohottaneet, eivät ole hohottaneet, ei ole hohotettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hohottanut, olit hohottanut, oli hohottanut, olimme hohottaneet, olitte hohottaneet, olivat hohottaneet, oli hohotettu

en ollut hohottanut, et ollut hohottanut, ei ollut hohottanut, emme olleet hohottaneet, ette olleet hohottaneet, eivät olleet hohottaneet, ei ollut hohotettu

PREZENT IMPERATIV

-, hohota, hohottakoon, hohottakaamme, hohottakaa, hohottakoot, hohotettakoon

-, älä hohota, älköön hohottako, älkäämme hohottako, älkää hohottako, älkööt hohottako, älköön hohotettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hohottanut, -, -, olkoot hohottaneet, olkoon hohotettu

-, -, älköön olko hohottanut, -, -, älkööt olko hohottaneet, älköön olko hohotettu

PREZENT CONDIȚIONAL

hohottaisin, hohottaisit, hohottaisi, hohottaisimme, hohottaisitte, hohottaisivat, hohotettaisiin

en hohottaisi, et hohottaisi, ei hohottaisi, emme hohottaisi, ette hohottaisi, eivät hohottaisi, ei hohotettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hohottanut, olisit hohottanut, olisi hohottanut, olisimme hohottaneet, olisitte hohottaneet, olisivat hohottaneet, oltaisiin hohotettu

en olisi hohottanut, et olisi hohottanut, ei olisi hohottanut, emme olisi hohottaneet, ette olisi hohottaneet, eivät olisi hohottaneet, ei olisi hohotettu

PREZENT POTENȚIAL

hohottanen, hohottanet, hohottanee, hohottanemme, hohottanette, hohottanevat, hohotettaneen

en hohottane, et hohottane, ei hohottane, emme hohottane, ette hohottane, eivät hohottane, ei hohotettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hohottanut, lienet hohottanut, lienee hohottanut, lienemme hohottaneet, lienette hohottaneet, lienevät hohottaneet, lienee hohotettu

en liene hohottanut, et liene hohottanut, ei liene hohottanut, emme liene hohottaneet, ette liene hohottaneet, eivät liene hohottaneet, ei liene hohotettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hohottaa    FORMA LUNGĂ: hohottaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hohottaessa   INSTRUCTIV: hohottaen  INESIV PASIV: hohotettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hohottamaan   INESIV: hohottamassa  ELATIV: hohottamasta

ADESIV: hohottamalla  ABESIV: hohottamatta  INSTRUCTIV: hohottaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hohottaminen   PARTITIV: hohottaminen

INFINITIVUL CINCI: hohottamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hohottava  (gen. hohottavan)   PASIV: hohotettava   (gen. hohotettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hohottanut                     PASIV: hohotettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hohottaja (pl.gen. hohottajien)  ADJECTIV NEGATIV: hohottamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hohotus

 

 

hohtaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

hohdan, hohdat, hohtaa, hohdamme, hohdatte, hohtavat, hohdetaan

en hohda, et hohda, ei hohda, emme hohda, ette hohda, eivät hohda, ei hohdeta

IMPERFECT INDICATIV

hohdin, hohdit, hohti, hohdimme, hohditte, hohtivat, hohdettiin

en hohtanut, et hohtanut, ei hohtanut, emme hohtaneet, ette hohtaneet, eivät hohtaneet, ei hohdettu

PERFECT INDICATIV

olen hohtanut, olet hohtanut, on hohtanut, olemme hohtaneet, olette hohtaneet, ovat hohtaneet, on hohdettu

en ole hohtanut, et ole hohtanut, ei ole hohtanut, emme ole hohtaneet, ette ole hohtaneet, eivät ole hohtaneet, ei ole hohdettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hohtanut, olit hohtanut, oli hohtanut, olimme hohtaneet, olitte hohtaneet, olivat hohtaneet, oli hohdettu

en ollut hohtanut, et ollut hohtanut, ei ollut hohtanut, emme olleet hohtaneet, ette olleet hohtaneet, eivät olleet hohtaneet, ei ollut hohdettu

PREZENT IMPERATIV

-, hohda, hohtakoon, hohtakaamme, hohtakaa, hohtakoot, hohdettakoon

-, älä hohda, älköön hohtako, älkäämme hohtako, älkää hohtako, älkööt hohtako, älköön hohdettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hohtanut, -, -, olkoot hohtaneet, olkoon hohdettu

-, -, älköön olko hohtanut, -, -, älkööt olko hohtaneet, älköön olko hohdettu

PREZENT CONDIȚIONAL

hohtaisin, hohtaisit, hohtaisi, hohtaisimme, hohtaisitte, hohtaisivat, hohdettaisiin

en hohtaisi, et hohtaisi, ei hohtaisi, emme hohtaisi, ette hohtaisi, eivät hohtaisi, ei hohdettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hohtanut, olisit hohtanut, olisi hohtanut, olisimme hohtaneet, olisitte hohtaneet, olisivat hohtaneet, oltaisiin hohdettu

en olisi hohtanut, et olisi hohtanut, ei olisi hohtanut, emme olisi hohtaneet, ette olisi hohtaneet, eivät olisi hohtaneet, ei olisi hohdettu

PREZENT POTENȚIAL

hohtanen, hohtanet, hohtanee, hohtanemme, hohtanette, hohtanevat, hohdettaneen

en hohtane, et hohtane, ei hohtane, emme hohtane, ette hohtane, eivät hohtane, ei hohdettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hohtanut, lienet hohtanut, lienee hohtanut, lienemme hohtaneet, lienette hohtaneet, lienevät hohtaneet, lienee hohdettu

en liene hohtanut, et liene hohtanut, ei liene hohtanut, emme liene hohtaneet, ette liene hohtaneet, eivät liene hohtaneet, ei liene hohdettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hohtaa    FORMA LUNGĂ: hohtaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hohtaessa   INSTRUCTIV: hohtaen  INESIV PASIV: hohdettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hohtamaan   INESIV: hohtamassa  ELATIV: hohtamasta

ADESIV: hohtamalla  ABESIV: hohtamatta  INSTRUCTIV: hohtaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hohtaminen   PARTITIV: hohtaminen

INFINITIVUL CINCI: hohtamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hohtava  (gen. hohtavan)   PASIV: hohdettava   (gen. hohdettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hohtanut                   PASIV: hohdettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hohtaja (pl.gen. hohtajien)  ADJECTIV NEGATIV: hohtamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hohto

 

 

hoilottaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

hoilotan, hoilotat, hoilottaa, hoilotamme, hoilotatte, hoilottavat, hoilotetaan

en hoilota, et hoilota, ei hoilota, emme hoilota, ette hoilota, eivät hoilota, ei hoiloteta

IMPERFECT INDICATIV

hoilotin, hoilotit, hoilotti, hoilotimme, hoilotitte, hoilottivat, hoilotettiin

en hoilottanut, et hoilottanut, ei hoilottanut, emme hoilottaneet, ette hoilottaneet, eivät hoilottaneet, ei hoilotettu

PERFECT INDICATIV

olen hoilottanut, olet hoilottanut, on hoilottanut, olemme hoilottaneet, olette hoilottaneet, ovat hoilottaneet, on hoilotettu

en ole hoilottanut, et ole hoilottanut, ei ole hoilottanut, emme ole hoilottaneet, ette ole hoilottaneet, eivät ole hoilottaneet, ei ole hoilotettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hoilottanut, olit hoilottanut, oli hoilottanut, olimme hoilottaneet, olitte hoilottaneet, olivat hoilottaneet, oli hoilotettu

en ollut hoilottanut, et ollut hoilottanut, ei ollut hoilottanut, emme olleet hoilottaneet, ette olleet hoilottaneet, eivät olleet hoilottaneet, ei ollut hoilotettu

PREZENT IMPERATIV

-, hoilota, hoilottakoon, hoilottakaamme, hoilottakaa, hoilottakoot, hoilotettakoon

-, älä hoilota, älköön hoilottako, älkäämme hoilottako, älkää hoilottako, älkööt hoilottako, älköön hoilotettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hoilottanut, -, -, olkoot hoilottaneet, olkoon hoilotettu

-, -, älköön olko hoilottanut, -, -, älkööt olko hoilottaneet, älköön olko hoilotettu

PREZENT CONDIȚIONAL

hoilottaisin, hoilottaisit, hoilottaisi, hoilottaisimme, hoilottaisitte, hoilottaisivat, hoilotettaisiin

en hoilottaisi, et hoilottaisi, ei hoilottaisi, emme hoilottaisi, ette hoilottaisi, eivät hoilottaisi, ei hoilotettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hoilottanut, olisit hoilottanut, olisi hoilottanut, olisimme hoilottaneet, olisitte hoilottaneet, olisivat hoilottaneet, oltaisiin hoilotettu

en olisi hoilottanut, et olisi hoilottanut, ei olisi hoilottanut, emme olisi hoilottaneet, ette olisi hoilottaneet, eivät olisi hoilottaneet, ei olisi hoilotettu

PREZENT POTENȚIAL

hoilottanen, hoilottanet, hoilottanee, hoilottanemme, hoilottanette, hoilottanevat, hoilotettaneen

en hoilottane, et hoilottane, ei hoilottane, emme hoilottane, ette hoilottane, eivät hoilottane, ei hoilotettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hoilottanut, lienet hoilottanut, lienee hoilottanut, lienemme hoilottaneet, lienette hoilottaneet, lienevät hoilottaneet, lienee hoilotettu

en liene hoilottanut, et liene hoilottanut, ei liene hoilottanut, emme liene hoilottaneet, ette liene hoilottaneet, eivät liene hoilottaneet, ei liene hoilotettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hoilottaa    FORMA LUNGĂ: hoilottaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hoilottaessa   INSTRUCTIV: hoilottaen  INESIV PASIV: hoilotettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hoilottamaan   INESIV: hoilottamassa  ELATIV: hoilottamasta

ADESIV: hoilottamalla  ABESIV: hoilottamatta  INSTRUCTIV: hoilottaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hoilottaminen   PARTITIV: hoilottaminen

INFINITIVUL CINCI: hoilottamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hoilottava  (gen. hoilottavan)   PASIV: hoilotettava   (gen. hoilotettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hoilottanut                      PASIV: hoilotettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hoilottaja (pl.gen. hoilottajien)  ADJECTIV NEGATIV: hoilottamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hoilotus

 

 

honottaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

honotan, honotat, honottaa, honotamme, honotatte, honottavat, honotetaan

en honota, et honota, ei honota, emme honota, ette honota, eivät honota, ei honoteta

IMPERFECT INDICATIV

honotin, honotit, honotti, honotimme, honotitte, honottivat, honotettiin

en honottanut, et honottanut, ei honottanut, emme honottaneet, ette honottaneet, eivät honottaneet, ei honotettu

PERFECT INDICATIV

olen honottanut, olet honottanut, on honottanut, olemme honottaneet, olette honottaneet, ovat honottaneet, on honotettu

en ole honottanut, et ole honottanut, ei ole honottanut, emme ole honottaneet, ette ole honottaneet, eivät ole honottaneet, ei ole honotettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin honottanut, olit honottanut, oli honottanut, olimme honottaneet, olitte honottaneet, olivat honottaneet, oli honotettu

en ollut honottanut, et ollut honottanut, ei ollut honottanut, emme olleet honottaneet, ette olleet honottaneet, eivät olleet honottaneet, ei ollut honotettu

PREZENT IMPERATIV

-, honota, honottakoon, honottakaamme, honottakaa, honottakoot, honotettakoon

-, älä honota, älköön honottako, älkäämme honottako, älkää honottako, älkööt honottako, älköön honotettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon honottanut, -, -, olkoot honottaneet, olkoon honotettu

-, -, älköön olko honottanut, -, -, älkööt olko honottaneet, älköön olko honotettu

PREZENT CONDIȚIONAL

honottaisin, honottaisit, honottaisi, honottaisimme, honottaisitte, honottaisivat, honotettaisiin

en honottaisi, et honottaisi, ei honottaisi, emme honottaisi, ette honottaisi, eivät honottaisi, ei honotettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin honottanut, olisit honottanut, olisi honottanut, olisimme honottaneet, olisitte honottaneet, olisivat honottaneet, oltaisiin honotettu

en olisi honottanut, et olisi honottanut, ei olisi honottanut, emme olisi honottaneet, ette olisi honottaneet, eivät olisi honottaneet, ei olisi honotettu

PREZENT POTENȚIAL

honottanen, honottanet, honottanee, honottanemme, honottanette, honottanevat, honotettaneen

en honottane, et honottane, ei honottane, emme honottane, ette honottane, eivät honottane, ei honotettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen honottanut, lienet honottanut, lienee honottanut, lienemme honottaneet, lienette honottaneet, lienevät honottaneet, lienee honotettu

en liene honottanut, et liene honottanut, ei liene honottanut, emme liene honottaneet, ette liene honottaneet, eivät liene honottaneet, ei liene honotettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: honottaa    FORMA LUNGĂ: honottaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: honottaessa   INSTRUCTIV: honottaen  INESIV PASIV: honotettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: honottamaan   INESIV: honottamassa  ELATIV: honottamasta

ADESIV: honottamalla  ABESIV: honottamatta  INSTRUCTIV: honottaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: honottaminen   PARTITIV: honottaminen

INFINITIVUL CINCI: honottamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: honottava  (gen. honottavan)   PASIV: honotettava   (gen. honotettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: honottanut                     PASIV: honotettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: honottaja (pl.gen. honottajien)  ADJECTIV NEGATIV: honottamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): honotus

 

 

hoputtaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

hoputan, hoputat, hoputtaa, hoputamme, hoputatte, hoputtavat, hoputetaan

en hoputa, et hoputa, ei hoputa, emme hoputa, ette hoputa, eivät hoputa, ei hoputeta

IMPERFECT INDICATIV

hoputin, hoputit, hoputti, hoputimme, hoputitte, hoputtivat, hoputettiin

en hoputtanut, et hoputtanut, ei hoputtanut, emme hoputtaneet, ette hoputtaneet, eivät hoputtaneet, ei hoputettu

PERFECT INDICATIV

olen hoputtanut, olet hoputtanut, on hoputtanut, olemme hoputtaneet, olette hoputtaneet, ovat hoputtaneet, on hoputettu

en ole hoputtanut, et ole hoputtanut, ei ole hoputtanut, emme ole hoputtaneet, ette ole hoputtaneet, eivät ole hoputtaneet, ei ole hoputettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hoputtanut, olit hoputtanut, oli hoputtanut, olimme hoputtaneet, olitte hoputtaneet, olivat hoputtaneet, oli hoputettu

en ollut hoputtanut, et ollut hoputtanut, ei ollut hoputtanut, emme olleet hoputtaneet, ette olleet hoputtaneet, eivät olleet hoputtaneet, ei ollut hoputettu

PREZENT IMPERATIV

-, hoputa, hoputtakoon, hoputtakaamme, hoputtakaa, hoputtakoot, hoputettakoon

-, älä hoputa, älköön hoputtako, älkäämme hoputtako, älkää hoputtako, älkööt hoputtako, älköön hoputettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hoputtanut, -, -, olkoot hoputtaneet, olkoon hoputettu

-, -, älköön olko hoputtanut, -, -, älkööt olko hoputtaneet, älköön olko hoputettu

PREZENT CONDIȚIONAL

hoputtaisin, hoputtaisit, hoputtaisi, hoputtaisimme, hoputtaisitte, hoputtaisivat, hoputettaisiin

en hoputtaisi, et hoputtaisi, ei hoputtaisi, emme hoputtaisi, ette hoputtaisi, eivät hoputtaisi, ei hoputettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hoputtanut, olisit hoputtanut, olisi hoputtanut, olisimme hoputtaneet, olisitte hoputtaneet, olisivat hoputtaneet, oltaisiin hoputettu

en olisi hoputtanut, et olisi hoputtanut, ei olisi hoputtanut, emme olisi hoputtaneet, ette olisi hoputtaneet, eivät olisi hoputtaneet, ei olisi hoputettu

PREZENT POTENȚIAL

hoputtanen, hoputtanet, hoputtanee, hoputtanemme, hoputtanette, hoputtanevat, hoputettaneen

en hoputtane, et hoputtane, ei hoputtane, emme hoputtane, ette hoputtane, eivät hoputtane, ei hoputettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hoputtanut, lienet hoputtanut, lienee hoputtanut, lienemme hoputtaneet, lienette hoputtaneet, lienevät hoputtaneet, lienee hoputettu

en liene hoputtanut, et liene hoputtanut, ei liene hoputtanut, emme liene hoputtaneet, ette liene hoputtaneet, eivät liene hoputtaneet, ei liene hoputettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hoputtaa    FORMA LUNGĂ: hoputtaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hoputtaessa   INSTRUCTIV: hoputtaen  INESIV PASIV: hoputettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hoputtamaan   INESIV: hoputtamassa  ELATIV: hoputtamasta

ADESIV: hoputtamalla  ABESIV: hoputtamatta  INSTRUCTIV: hoputtaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hoputtaminen   PARTITIV: hoputtaminen

INFINITIVUL CINCI: hoputtamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hoputtava  (gen. hoputtavan)   PASIV: hoputettava   (gen. hoputettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hoputtanut                     PASIV: hoputettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hoputtaja (pl.gen. hoputtajien)  ADJECTIV NEGATIV: hoputtamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hoputus

 

 

horjahtaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

horjahdan, horjahdat, horjahtaa, horjahdamme, horjahdatte, horjahtavat, horjahdetaan

en horjahda, et horjahda, ei horjahda, emme horjahda, ette horjahda, eivät horjahda, ei horjahdeta

IMPERFECT INDICATIV

horjahdin, horjahdit, horjahti, horjahdimme, horjahditte, horjahtivat, horjahdettiin

en horjahtanut, et horjahtanut, ei horjahtanut, emme horjahtaneet, ette horjahtaneet, eivät horjahtaneet, ei horjahdettu

PERFECT INDICATIV

olen horjahtanut, olet horjahtanut, on horjahtanut, olemme horjahtaneet, olette horjahtaneet, ovat horjahtaneet, on horjahdettu

en ole horjahtanut, et ole horjahtanut, ei ole horjahtanut, emme ole horjahtaneet, ette ole horjahtaneet, eivät ole horjahtaneet, ei ole horjahdettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin horjahtanut, olit horjahtanut, oli horjahtanut, olimme horjahtaneet, olitte horjahtaneet, olivat horjahtaneet, oli horjahdettu

en ollut horjahtanut, et ollut horjahtanut, ei ollut horjahtanut, emme olleet horjahtaneet, ette olleet horjahtaneet, eivät olleet horjahtaneet, ei ollut horjahdettu

PREZENT IMPERATIV

-, horjahda, horjahtakoon, horjahtakaamme, horjahtakaa, horjahtakoot, horjahdettakoon

-, älä horjahda, älköön horjahtako, älkäämme horjahtako, älkää horjahtako, älkööt horjahtako, älköön horjahdettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon horjahtanut, -, -, olkoot horjahtaneet, olkoon horjahdettu

-, -, älköön olko horjahtanut, -, -, älkööt olko horjahtaneet, älköön olko horjahdettu

PREZENT CONDIȚIONAL

horjahtaisin, horjahtaisit, horjahtaisi, horjahtaisimme, horjahtaisitte, horjahtaisivat, horjahdettaisiin

en horjahtaisi, et horjahtaisi, ei horjahtaisi, emme horjahtaisi, ette horjahtaisi, eivät horjahtaisi, ei horjahdettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin horjahtanut, olisit horjahtanut, olisi horjahtanut, olisimme horjahtaneet, olisitte horjahtaneet, olisivat horjahtaneet, oltaisiin horjahdettu

en olisi horjahtanut, et olisi horjahtanut, ei olisi horjahtanut, emme olisi horjahtaneet, ette olisi horjahtaneet, eivät olisi horjahtaneet, ei olisi horjahdettu

PREZENT POTENȚIAL

horjahtanen, horjahtanet, horjahtanee, horjahtanemme, horjahtanette, horjahtanevat, horjahdettaneen

en horjahtane, et horjahtane, ei horjahtane, emme horjahtane, ette horjahtane, eivät horjahtane, ei horjahdettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen horjahtanut, lienet horjahtanut, lienee horjahtanut, lienemme horjahtaneet, lienette horjahtaneet, lienevät horjahtaneet, lienee horjahdettu

en liene horjahtanut, et liene horjahtanut, ei liene horjahtanut, emme liene horjahtaneet, ette liene horjahtaneet, eivät liene horjahtaneet, ei liene horjahdettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: horjahtaa    FORMA LUNGĂ: horjahtaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: horjahtaessa   INSTRUCTIV: horjahtaen  INESIV PASIV: horjahdettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: horjahtamaan   INESIV: horjahtamassa  ELATIV: horjahtamasta

ADESIV: horjahtamalla  ABESIV: horjahtamatta  INSTRUCTIV: horjahtaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: horjahtaminen   PARTITIV: horjahtaminen

INFINITIVUL CINCI: horjahtamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: horjahtava  (gen. horjahtavan)   PASIV: horjahdettava   (gen. horjahdettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: horjahtanut                      PASIV: horjahdettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: horjahtaja (pl.gen. horjahtajien)  ADJECTIV NEGATIV: horjahtamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): horjahdus

 

 

horjuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

horjutan, horjutat, horjuttaa, horjutamme, horjutatte, horjuttavat, horjutetaan

en horjuta, et horjuta, ei horjuta, emme horjuta, ette horjuta, eivät horjuta, ei horjuteta

IMPERFECT INDICATIV

horjutin, horjutit, horjutti, horjutimme, horjutitte, horjuttivat, horjutettiin

en horjuttanut, et horjuttanut, ei horjuttanut, emme horjuttaneet, ette horjuttaneet, eivät horjuttaneet, ei horjutettu

PERFECT INDICATIV

olen horjuttanut, olet horjuttanut, on horjuttanut, olemme horjuttaneet, olette horjuttaneet, ovat horjuttaneet, on horjutettu

en ole horjuttanut, et ole horjuttanut, ei ole horjuttanut, emme ole horjuttaneet, ette ole horjuttaneet, eivät ole horjuttaneet, ei ole horjutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin horjuttanut, olit horjuttanut, oli horjuttanut, olimme horjuttaneet, olitte horjuttaneet, olivat horjuttaneet, oli horjutettu

en ollut horjuttanut, et ollut horjuttanut, ei ollut horjuttanut, emme olleet horjuttaneet, ette olleet horjuttaneet, eivät olleet horjuttaneet, ei ollut horjutettu

PREZENT IMPERATIV

-, horjuta, horjuttakoon, horjuttakaamme, horjuttakaa, horjuttakoot, horjutettakoon

-, älä horjuta, älköön horjuttako, älkäämme horjuttako, älkää horjuttako, älkööt horjuttako, älköön horjutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon horjuttanut, -, -, olkoot horjuttaneet, olkoon horjutettu

-, -, älköön olko horjuttanut, -, -, älkööt olko horjuttaneet, älköön olko horjutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

horjuttaisin, horjuttaisit, horjuttaisi, horjuttaisimme, horjuttaisitte, horjuttaisivat, horjutettaisiin

en horjuttaisi, et horjuttaisi, ei horjuttaisi, emme horjuttaisi, ette horjuttaisi, eivät horjuttaisi, ei horjutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin horjuttanut, olisit horjuttanut, olisi horjuttanut, olisimme horjuttaneet, olisitte horjuttaneet, olisivat horjuttaneet, oltaisiin horjutettu

en olisi horjuttanut, et olisi horjuttanut, ei olisi horjuttanut, emme olisi horjuttaneet, ette olisi horjuttaneet, eivät olisi horjuttaneet, ei olisi horjutettu

PREZENT POTENȚIAL

horjuttanen, horjuttanet, horjuttanee, horjuttanemme, horjuttanette, horjuttanevat, horjutettaneen

en horjuttane, et horjuttane, ei horjuttane, emme horjuttane, ette horjuttane, eivät horjuttane, ei horjutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen horjuttanut, lienet horjuttanut, lienee horjuttanut, lienemme horjuttaneet, lienette horjuttaneet, lienevät horjuttaneet, lienee horjutettu

en liene horjuttanut, et liene horjuttanut, ei liene horjuttanut, emme liene horjuttaneet, ette liene horjuttaneet, eivät liene horjuttaneet, ei liene horjutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: horjuttaa    FORMA LUNGĂ: horjuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: horjuttaessa   INSTRUCTIV: horjuttaen  INESIV PASIV: horjutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: horjuttamaan   INESIV: horjuttamassa  ELATIV: horjuttamasta

ADESIV: horjuttamalla  ABESIV: horjuttamatta  INSTRUCTIV: horjuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: horjuttaminen   PARTITIV: horjuttaminen

INFINITIVUL CINCI: horjuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: horjuttava  (gen. horjuttavan)   PASIV: horjutettava   (gen. horjutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: horjuttanut                      PASIV: horjutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: horjuttaja (pl.gen. horjuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: horjuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): horjutus

 

 

houkuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

houkutan, houkutat, houkuttaa, houkutamme, houkutatte, houkuttavat, houkutetaan

en houkuta, et houkuta, ei houkuta, emme houkuta, ette houkuta, eivät houkuta, ei houkuteta

IMPERFECT INDICATIV

houkutin, houkutit, houkutti, houkutimme, houkutitte, houkuttivat, houkutettiin

en houkuttanut, et houkuttanut, ei houkuttanut, emme houkuttaneet, ette houkuttaneet, eivät houkuttaneet, ei houkutettu

PERFECT INDICATIV

olen houkuttanut, olet houkuttanut, on houkuttanut, olemme houkuttaneet, olette houkuttaneet, ovat houkuttaneet, on houkutettu

en ole houkuttanut, et ole houkuttanut, ei ole houkuttanut, emme ole houkuttaneet, ette ole houkuttaneet, eivät ole houkuttaneet, ei ole houkutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin houkuttanut, olit houkuttanut, oli houkuttanut, olimme houkuttaneet, olitte houkuttaneet, olivat houkuttaneet, oli houkutettu

en ollut houkuttanut, et ollut houkuttanut, ei ollut houkuttanut, emme olleet houkuttaneet, ette olleet houkuttaneet, eivät olleet houkuttaneet, ei ollut houkutettu

PREZENT IMPERATIV

-, houkuta, houkuttakoon, houkuttakaamme, houkuttakaa, houkuttakoot, houkutettakoon

-, älä houkuta, älköön houkuttako, älkäämme houkuttako, älkää houkuttako, älkööt houkuttako, älköön houkutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon houkuttanut, -, -, olkoot houkuttaneet, olkoon houkutettu

-, -, älköön olko houkuttanut, -, -, älkööt olko houkuttaneet, älköön olko houkutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

houkuttaisin, houkuttaisit, houkuttaisi, houkuttaisimme, houkuttaisitte, houkuttaisivat, houkutettaisiin

en houkuttaisi, et houkuttaisi, ei houkuttaisi, emme houkuttaisi, ette houkuttaisi, eivät houkuttaisi, ei houkutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin houkuttanut, olisit houkuttanut, olisi houkuttanut, olisimme houkuttaneet, olisitte houkuttaneet, olisivat houkuttaneet, oltaisiin houkutettu

en olisi houkuttanut, et olisi houkuttanut, ei olisi houkuttanut, emme olisi houkuttaneet, ette olisi houkuttaneet, eivät olisi houkuttaneet, ei olisi houkutettu

PREZENT POTENȚIAL

houkuttanen, houkuttanet, houkuttanee, houkuttanemme, houkuttanette, houkuttanevat, houkutettaneen

en houkuttane, et houkuttane, ei houkuttane, emme houkuttane, ette houkuttane, eivät houkuttane, ei houkutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen houkuttanut, lienet houkuttanut, lienee houkuttanut, lienemme houkuttaneet, lienette houkuttaneet, lienevät houkuttaneet, lienee houkutettu

en liene houkuttanut, et liene houkuttanut, ei liene houkuttanut, emme liene houkuttaneet, ette liene houkuttaneet, eivät liene houkuttaneet, ei liene houkutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: houkuttaa    FORMA LUNGĂ: houkuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: houkuttaessa   INSTRUCTIV: houkuttaen  INESIV PASIV: houkutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: houkuttamaan   INESIV: houkuttamassa  ELATIV: houkuttamasta

ADESIV: houkuttamalla  ABESIV: houkuttamatta  INSTRUCTIV: houkuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: houkuttaminen   PARTITIV: houkuttaminen

INFINITIVUL CINCI: houkuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: houkuttava  (gen. houkuttavan)   PASIV: houkutettava   (gen. houkutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: houkuttanut                      PASIV: houkutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: houkuttaja (pl.gen. houkuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: houkuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): houkutus

 

 

huiputtaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

huiputan, huiputat, huiputtaa, huiputamme, huiputatte, huiputtavat, huiputetaan

en huiputa, et huiputa, ei huiputa, emme huiputa, ette huiputa, eivät huiputa, ei huiputeta

IMPERFECT INDICATIV

huiputin, huiputit, huiputti, huiputimme, huiputitte, huiputtivat, huiputettiin

en huiputtanut, et huiputtanut, ei huiputtanut, emme huiputtaneet, ette huiputtaneet, eivät huiputtaneet, ei huiputettu

PERFECT INDICATIV

olen huiputtanut, olet huiputtanut, on huiputtanut, olemme huiputtaneet, olette huiputtaneet, ovat huiputtaneet, on huiputettu

en ole huiputtanut, et ole huiputtanut, ei ole huiputtanut, emme ole huiputtaneet, ette ole huiputtaneet, eivät ole huiputtaneet, ei ole huiputettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin huiputtanut, olit huiputtanut, oli huiputtanut, olimme huiputtaneet, olitte huiputtaneet, olivat huiputtaneet, oli huiputettu

en ollut huiputtanut, et ollut huiputtanut, ei ollut huiputtanut, emme olleet huiputtaneet, ette olleet huiputtaneet, eivät olleet huiputtaneet, ei ollut huiputettu

PREZENT IMPERATIV

-, huiputa, huiputtakoon, huiputtakaamme, huiputtakaa, huiputtakoot, huiputettakoon

-, älä huiputa, älköön huiputtako, älkäämme huiputtako, älkää huiputtako, älkööt huiputtako, älköön huiputettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon huiputtanut, -, -, olkoot huiputtaneet, olkoon huiputettu

-, -, älköön olko huiputtanut, -, -, älkööt olko huiputtaneet, älköön olko huiputettu

PREZENT CONDIȚIONAL

huiputtaisin, huiputtaisit, huiputtaisi, huiputtaisimme, huiputtaisitte, huiputtaisivat, huiputettaisiin

en huiputtaisi, et huiputtaisi, ei huiputtaisi, emme huiputtaisi, ette huiputtaisi, eivät huiputtaisi, ei huiputettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin huiputtanut, olisit huiputtanut, olisi huiputtanut, olisimme huiputtaneet, olisitte huiputtaneet, olisivat huiputtaneet, oltaisiin huiputettu

en olisi huiputtanut, et olisi huiputtanut, ei olisi huiputtanut, emme olisi huiputtaneet, ette olisi huiputtaneet, eivät olisi huiputtaneet, ei olisi huiputettu

PREZENT POTENȚIAL

huiputtanen, huiputtanet, huiputtanee, huiputtanemme, huiputtanette, huiputtanevat, huiputettaneen

en huiputtane, et huiputtane, ei huiputtane, emme huiputtane, ette huiputtane, eivät huiputtane, ei huiputettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen huiputtanut, lienet huiputtanut, lienee huiputtanut, lienemme huiputtaneet, lienette huiputtaneet, lienevät huiputtaneet, lienee huiputettu

en liene huiputtanut, et liene huiputtanut, ei liene huiputtanut, emme liene huiputtaneet, ette liene huiputtaneet, eivät liene huiputtaneet, ei liene huiputettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: huiputtaa    FORMA LUNGĂ: huiputtaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: huiputtaessa   INSTRUCTIV: huiputtaen  INESIV PASIV: huiputettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: huiputtamaan   INESIV: huiputtamassa  ELATIV: huiputtamasta

ADESIV: huiputtamalla  ABESIV: huiputtamatta  INSTRUCTIV: huiputtaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: huiputtaminen   PARTITIV: huiputtaminen

INFINITIVUL CINCI: huiputtamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: huiputtava  (gen. huiputtavan)   PASIV: huiputettava   (gen. huiputettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: huiputtanut                      PASIV: huiputettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: huiputtaja (pl.gen. huiputtajien)  ADJECTIV NEGATIV: huiputtamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): huiputus

 

 

huiskauttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

huiskautan, huiskautat, huiskauttaa, huiskautamme, huiskautatte, huiskauttavat, huiskautetaan

en huiskauta, et huiskauta, ei huiskauta, emme huiskauta, ette huiskauta, eivät huiskauta, ei huiskauteta

IMPERFECT INDICATIV

huiskautin, huiskautit, huiskautti, huiskautimme, huiskautitte, huiskauttivat, huiskautettiin

en huiskauttanut, et huiskauttanut, ei huiskauttanut, emme huiskauttaneet, ette huiskauttaneet, eivät huiskauttaneet, ei huiskautettu

PERFECT INDICATIV

olen huiskauttanut, olet huiskauttanut, on huiskauttanut, olemme huiskauttaneet, olette huiskauttaneet, ovat huiskauttaneet, on huiskautettu

en ole huiskauttanut, et ole huiskauttanut, ei ole huiskauttanut, emme ole huiskauttaneet, ette ole huiskauttaneet, eivät ole huiskauttaneet, ei ole huiskautettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin huiskauttanut, olit huiskauttanut, oli huiskauttanut, olimme huiskauttaneet, olitte huiskauttaneet, olivat huiskauttaneet, oli huiskautettu

en ollut huiskauttanut, et ollut huiskauttanut, ei ollut huiskauttanut, emme olleet huiskauttaneet, ette olleet huiskauttaneet, eivät olleet huiskauttaneet, ei ollut huiskautettu

PREZENT IMPERATIV

-, huiskauta, huiskauttakoon, huiskauttakaamme, huiskauttakaa, huiskauttakoot, huiskautettakoon

-, älä huiskauta, älköön huiskauttako, älkäämme huiskauttako, älkää huiskauttako, älkööt huiskauttako, älköön huiskautettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon huiskauttanut, -, -, olkoot huiskauttaneet, olkoon huiskautettu

-, -, älköön olko huiskauttanut, -, -, älkööt olko huiskauttaneet, älköön olko huiskautettu

PREZENT CONDIȚIONAL

huiskauttaisin, huiskauttaisit, huiskauttaisi, huiskauttaisimme, huiskauttaisitte, huiskauttaisivat, huiskautettaisiin

en huiskauttaisi, et huiskauttaisi, ei huiskauttaisi, emme huiskauttaisi, ette huiskauttaisi, eivät huiskauttaisi, ei huiskautettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin huiskauttanut, olisit huiskauttanut, olisi huiskauttanut, olisimme huiskauttaneet, olisitte huiskauttaneet, olisivat huiskauttaneet, oltaisiin huiskautettu

en olisi huiskauttanut, et olisi huiskauttanut, ei olisi huiskauttanut, emme olisi huiskauttaneet, ette olisi huiskauttaneet, eivät olisi huiskauttaneet, ei olisi huiskautettu

PREZENT POTENȚIAL

huiskauttanen, huiskauttanet, huiskauttanee, huiskauttanemme, huiskauttanette, huiskauttanevat, huiskautettaneen

en huiskauttane, et huiskauttane, ei huiskauttane, emme huiskauttane, ette huiskauttane, eivät huiskauttane, ei huiskautettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen huiskauttanut, lienet huiskauttanut, lienee huiskauttanut, lienemme huiskauttaneet, lienette huiskauttaneet, lienevät huiskauttaneet, lienee huiskautettu

en liene huiskauttanut, et liene huiskauttanut, ei liene huiskauttanut, emme liene huiskauttaneet, ette liene huiskauttaneet, eivät liene huiskauttaneet, ei liene huiskautettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: huiskauttaa    FORMA LUNGĂ: huiskauttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: huiskauttaessa   INSTRUCTIV: huiskauttaen  INESIV PASIV: huiskautettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: huiskauttamaan   INESIV: huiskauttamassa  ELATIV: huiskauttamasta

ADESIV: huiskauttamalla  ABESIV: huiskauttamatta  INSTRUCTIV: huiskauttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: huiskauttaminen   PARTITIV: huiskauttaminen

INFINITIVUL CINCI: huiskauttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: huiskauttava  (gen. huiskauttavan)   PASIV: huiskautettava   (gen. huiskautettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: huiskauttanut                        PASIV: huiskautettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: huiskauttaja (pl.gen. huiskauttajien)  ADJECTIV NEGATIV: huiskauttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): huiskautus

 

 

huiskuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

huiskutan, huiskutat, huiskuttaa, huiskutamme, huiskutatte, huiskuttavat, huiskutetaan

en huiskuta, et huiskuta, ei huiskuta, emme huiskuta, ette huiskuta, eivät huiskuta, ei huiskuteta

IMPERFECT INDICATIV

huiskutin, huiskutit, huiskutti, huiskutimme, huiskutitte, huiskuttivat, huiskutettiin

en huiskuttanut, et huiskuttanut, ei huiskuttanut, emme huiskuttaneet, ette huiskuttaneet, eivät huiskuttaneet, ei huiskutettu

PERFECT INDICATIV

olen huiskuttanut, olet huiskuttanut, on huiskuttanut, olemme huiskuttaneet, olette huiskuttaneet, ovat huiskuttaneet, on huiskutettu

en ole huiskuttanut, et ole huiskuttanut, ei ole huiskuttanut, emme ole huiskuttaneet, ette ole huiskuttaneet, eivät ole huiskuttaneet, ei ole huiskutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin huiskuttanut, olit huiskuttanut, oli huiskuttanut, olimme huiskuttaneet, olitte huiskuttaneet, olivat huiskuttaneet, oli huiskutettu

en ollut huiskuttanut, et ollut huiskuttanut, ei ollut huiskuttanut, emme olleet huiskuttaneet, ette olleet huiskuttaneet, eivät olleet huiskuttaneet, ei ollut huiskutettu

PREZENT IMPERATIV

-, huiskuta, huiskuttakoon, huiskuttakaamme, huiskuttakaa, huiskuttakoot, huiskutettakoon

-, älä huiskuta, älköön huiskuttako, älkäämme huiskuttako, älkää huiskuttako, älkööt huiskuttako, älköön huiskutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon huiskuttanut, -, -, olkoot huiskuttaneet, olkoon huiskutettu

-, -, älköön olko huiskuttanut, -, -, älkööt olko huiskuttaneet, älköön olko huiskutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

huiskuttaisin, huiskuttaisit, huiskuttaisi, huiskuttaisimme, huiskuttaisitte, huiskuttaisivat, huiskutettaisiin

en huiskuttaisi, et huiskuttaisi, ei huiskuttaisi, emme huiskuttaisi, ette huiskuttaisi, eivät huiskuttaisi, ei huiskutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin huiskuttanut, olisit huiskuttanut, olisi huiskuttanut, olisimme huiskuttaneet, olisitte huiskuttaneet, olisivat huiskuttaneet, oltaisiin huiskutettu

en olisi huiskuttanut, et olisi huiskuttanut, ei olisi huiskuttanut, emme olisi huiskuttaneet, ette olisi huiskuttaneet, eivät olisi huiskuttaneet, ei olisi huiskutettu

PREZENT POTENȚIAL

huiskuttanen, huiskuttanet, huiskuttanee, huiskuttanemme, huiskuttanette, huiskuttanevat, huiskutettaneen

en huiskuttane, et huiskuttane, ei huiskuttane, emme huiskuttane, ette huiskuttane, eivät huiskuttane, ei huiskutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen huiskuttanut, lienet huiskuttanut, lienee huiskuttanut, lienemme huiskuttaneet, lienette huiskuttaneet, lienevät huiskuttaneet, lienee huiskutettu

en liene huiskuttanut, et liene huiskuttanut, ei liene huiskuttanut, emme liene huiskuttaneet, ette liene huiskuttaneet, eivät liene huiskuttaneet, ei liene huiskutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: huiskuttaa    FORMA LUNGĂ: huiskuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: huiskuttaessa   INSTRUCTIV: huiskuttaen  INESIV PASIV: huiskutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: huiskuttamaan   INESIV: huiskuttamassa  ELATIV: huiskuttamasta

ADESIV: huiskuttamalla  ABESIV: huiskuttamatta  INSTRUCTIV: huiskuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: huiskuttaminen   PARTITIV: huiskuttaminen

INFINITIVUL CINCI: huiskuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: huiskuttava  (gen. huiskuttavan)   PASIV: huiskutettava   (gen. huiskutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: huiskuttanut                       PASIV: huiskutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: huiskuttaja (pl.gen. huiskuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: huiskuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): huiskutus

 

 

huorahtaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

huorahdan, huorahdat, huorahtaa, huorahdamme, huorahdatte, huorahtavat, huorahdetaan

en huorahda, et huorahda, ei huorahda, emme huorahda, ette huorahda, eivät huorahda, ei huorahdeta

IMPERFECT INDICATIV

huorahdin, huorahdit, huorahti, huorahdimme, huorahditte, huorahtivat, huorahdettiin

en huorahtanut, et huorahtanut, ei huorahtanut, emme huorahtaneet, ette huorahtaneet, eivät huorahtaneet, ei huorahdettu

PERFECT INDICATIV

olen huorahtanut, olet huorahtanut, on huorahtanut, olemme huorahtaneet, olette huorahtaneet, ovat huorahtaneet, on huorahdettu

en ole huorahtanut, et ole huorahtanut, ei ole huorahtanut, emme ole huorahtaneet, ette ole huorahtaneet, eivät ole huorahtaneet, ei ole huorahdettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin huorahtanut, olit huorahtanut, oli huorahtanut, olimme huorahtaneet, olitte huorahtaneet, olivat huorahtaneet, oli huorahdettu

en ollut huorahtanut, et ollut huorahtanut, ei ollut huorahtanut, emme olleet huorahtaneet, ette olleet huorahtaneet, eivät olleet huorahtaneet, ei ollut huorahdettu

PREZENT IMPERATIV

-, huorahda, huorahtakoon, huorahtakaamme, huorahtakaa, huorahtakoot, huorahdettakoon

-, älä huorahda, älköön huorahtako, älkäämme huorahtako, älkää huorahtako, älkööt huorahtako, älköön huorahdettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon huorahtanut, -, -, olkoot huorahtaneet, olkoon huorahdettu

-, -, älköön olko huorahtanut, -, -, älkööt olko huorahtaneet, älköön olko huorahdettu

PREZENT CONDIȚIONAL

huorahtaisin, huorahtaisit, huorahtaisi, huorahtaisimme, huorahtaisitte, huorahtaisivat, huorahdettaisiin

en huorahtaisi, et huorahtaisi, ei huorahtaisi, emme huorahtaisi, ette huorahtaisi, eivät huorahtaisi, ei huorahdettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin huorahtanut, olisit huorahtanut, olisi huorahtanut, olisimme huorahtaneet, olisitte huorahtaneet, olisivat huorahtaneet, oltaisiin huorahdettu

en olisi huorahtanut, et olisi huorahtanut, ei olisi huorahtanut, emme olisi huorahtaneet, ette olisi huorahtaneet, eivät olisi huorahtaneet, ei olisi huorahdettu

PREZENT POTENȚIAL

huorahtanen, huorahtanet, huorahtanee, huorahtanemme, huorahtanette, huorahtanevat, huorahdettaneen

en huorahtane, et huorahtane, ei huorahtane, emme huorahtane, ette huorahtane, eivät huorahtane, ei huorahdettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen huorahtanut, lienet huorahtanut, lienee huorahtanut, lienemme huorahtaneet, lienette huorahtaneet, lienevät huorahtaneet, lienee huorahdettu

en liene huorahtanut, et liene huorahtanut, ei liene huorahtanut, emme liene huorahtaneet, ette liene huorahtaneet, eivät liene huorahtaneet, ei liene huorahdettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: huorahtaa    FORMA LUNGĂ: huorahtaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: huorahtaessa   INSTRUCTIV: huorahtaen  INESIV PASIV: huorahdettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: huorahtamaan   INESIV: huorahtamassa  ELATIV: huorahtamasta

ADESIV: huorahtamalla  ABESIV: huorahtamatta  INSTRUCTIV: huorahtaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: huorahtaminen   PARTITIV: huorahtaminen

INFINITIVUL CINCI: huorahtamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: huorahtava  (gen. huorahtavan)   PASIV: huorahdettava   (gen. huorahdettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: huorahtanut                      PASIV: huorahdettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: huorahtaja (pl.gen. huorahtajien)  ADJECTIV NEGATIV: huorahtamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): huorahdus

 

 

hujahtaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

hujahdan, hujahdat, hujahtaa, hujahdamme, hujahdatte, hujahtavat, hujahdetaan

en hujahda, et hujahda, ei hujahda, emme hujahda, ette hujahda, eivät hujahda, ei hujahdeta

IMPERFECT INDICATIV

hujahdin, hujahdit, hujahti, hujahdimme, hujahditte, hujahtivat, hujahdettiin

en hujahtanut, et hujahtanut, ei hujahtanut, emme hujahtaneet, ette hujahtaneet, eivät hujahtaneet, ei hujahdettu

PERFECT INDICATIV

olen hujahtanut, olet hujahtanut, on hujahtanut, olemme hujahtaneet, olette hujahtaneet, ovat hujahtaneet, on hujahdettu

en ole hujahtanut, et ole hujahtanut, ei ole hujahtanut, emme ole hujahtaneet, ette ole hujahtaneet, eivät ole hujahtaneet, ei ole hujahdettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hujahtanut, olit hujahtanut, oli hujahtanut, olimme hujahtaneet, olitte hujahtaneet, olivat hujahtaneet, oli hujahdettu

en ollut hujahtanut, et ollut hujahtanut, ei ollut hujahtanut, emme olleet hujahtaneet, ette olleet hujahtaneet, eivät olleet hujahtaneet, ei ollut hujahdettu

PREZENT IMPERATIV

-, hujahda, hujahtakoon, hujahtakaamme, hujahtakaa, hujahtakoot, hujahdettakoon

-, älä hujahda, älköön hujahtako, älkäämme hujahtako, älkää hujahtako, älkööt hujahtako, älköön hujahdettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hujahtanut, -, -, olkoot hujahtaneet, olkoon hujahdettu

-, -, älköön olko hujahtanut, -, -, älkööt olko hujahtaneet, älköön olko hujahdettu

PREZENT CONDIȚIONAL

hujahtaisin, hujahtaisit, hujahtaisi, hujahtaisimme, hujahtaisitte, hujahtaisivat, hujahdettaisiin

en hujahtaisi, et hujahtaisi, ei hujahtaisi, emme hujahtaisi, ette hujahtaisi, eivät hujahtaisi, ei hujahdettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hujahtanut, olisit hujahtanut, olisi hujahtanut, olisimme hujahtaneet, olisitte hujahtaneet, olisivat hujahtaneet, oltaisiin hujahdettu

en olisi hujahtanut, et olisi hujahtanut, ei olisi hujahtanut, emme olisi hujahtaneet, ette olisi hujahtaneet, eivät olisi hujahtaneet, ei olisi hujahdettu

PREZENT POTENȚIAL

hujahtanen, hujahtanet, hujahtanee, hujahtanemme, hujahtanette, hujahtanevat, hujahdettaneen

en hujahtane, et hujahtane, ei hujahtane, emme hujahtane, ette hujahtane, eivät hujahtane, ei hujahdettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hujahtanut, lienet hujahtanut, lienee hujahtanut, lienemme hujahtaneet, lienette hujahtaneet, lienevät hujahtaneet, lienee hujahdettu

en liene hujahtanut, et liene hujahtanut, ei liene hujahtanut, emme liene hujahtaneet, ette liene hujahtaneet, eivät liene hujahtaneet, ei liene hujahdettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hujahtaa    FORMA LUNGĂ: hujahtaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hujahtaessa   INSTRUCTIV: hujahtaen  INESIV PASIV: hujahdettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hujahtamaan   INESIV: hujahtamassa  ELATIV: hujahtamasta

ADESIV: hujahtamalla  ABESIV: hujahtamatta  INSTRUCTIV: hujahtaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hujahtaminen   PARTITIV: hujahtaminen

INFINITIVUL CINCI: hujahtamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hujahtava  (gen. hujahtavan)   PASIV: hujahdettava   (gen. hujahdettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hujahtanut                     PASIV: hujahdettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hujahtaja (pl.gen. hujahtajien)  ADJECTIV NEGATIV: hujahtamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hujahdus

 

 

hujauttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

hujautan, hujautat, hujauttaa, hujautamme, hujautatte, hujauttavat, hujautetaan

en hujauta, et hujauta, ei hujauta, emme hujauta, ette hujauta, eivät hujauta, ei hujauteta

IMPERFECT INDICATIV

hujautin, hujautit, hujautti, hujautimme, hujautitte, hujauttivat, hujautettiin

en hujauttanut, et hujauttanut, ei hujauttanut, emme hujauttaneet, ette hujauttaneet, eivät hujauttaneet, ei hujautettu

PERFECT INDICATIV

olen hujauttanut, olet hujauttanut, on hujauttanut, olemme hujauttaneet, olette hujauttaneet, ovat hujauttaneet, on hujautettu

en ole hujauttanut, et ole hujauttanut, ei ole hujauttanut, emme ole hujauttaneet, ette ole hujauttaneet, eivät ole hujauttaneet, ei ole hujautettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hujauttanut, olit hujauttanut, oli hujauttanut, olimme hujauttaneet, olitte hujauttaneet, olivat hujauttaneet, oli hujautettu

en ollut hujauttanut, et ollut hujauttanut, ei ollut hujauttanut, emme olleet hujauttaneet, ette olleet hujauttaneet, eivät olleet hujauttaneet, ei ollut hujautettu

PREZENT IMPERATIV

-, hujauta, hujauttakoon, hujauttakaamme, hujauttakaa, hujauttakoot, hujautettakoon

-, älä hujauta, älköön hujauttako, älkäämme hujauttako, älkää hujauttako, älkööt hujauttako, älköön hujautettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hujauttanut, -, -, olkoot hujauttaneet, olkoon hujautettu

-, -, älköön olko hujauttanut, -, -, älkööt olko hujauttaneet, älköön olko hujautettu

PREZENT CONDIȚIONAL

hujauttaisin, hujauttaisit, hujauttaisi, hujauttaisimme, hujauttaisitte, hujauttaisivat, hujautettaisiin

en hujauttaisi, et hujauttaisi, ei hujauttaisi, emme hujauttaisi, ette hujauttaisi, eivät hujauttaisi, ei hujautettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hujauttanut, olisit hujauttanut, olisi hujauttanut, olisimme hujauttaneet, olisitte hujauttaneet, olisivat hujauttaneet, oltaisiin hujautettu

en olisi hujauttanut, et olisi hujauttanut, ei olisi hujauttanut, emme olisi hujauttaneet, ette olisi hujauttaneet, eivät olisi hujauttaneet, ei olisi hujautettu

PREZENT POTENȚIAL

hujauttanen, hujauttanet, hujauttanee, hujauttanemme, hujauttanette, hujauttanevat, hujautettaneen

en hujauttane, et hujauttane, ei hujauttane, emme hujauttane, ette hujauttane, eivät hujauttane, ei hujautettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hujauttanut, lienet hujauttanut, lienee hujauttanut, lienemme hujauttaneet, lienette hujauttaneet, lienevät hujauttaneet, lienee hujautettu

en liene hujauttanut, et liene hujauttanut, ei liene hujauttanut, emme liene hujauttaneet, ette liene hujauttaneet, eivät liene hujauttaneet, ei liene hujautettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hujauttaa    FORMA LUNGĂ: hujauttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hujauttaessa   INSTRUCTIV: hujauttaen  INESIV PASIV: hujautettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hujauttamaan   INESIV: hujauttamassa  ELATIV: hujauttamasta

ADESIV: hujauttamalla  ABESIV: hujauttamatta  INSTRUCTIV: hujauttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hujauttaminen   PARTITIV: hujauttaminen

INFINITIVUL CINCI: hujauttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hujauttava  (gen. hujauttavan)   PASIV: hujautettava   (gen. hujautettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hujauttanut                      PASIV: hujautettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hujauttaja (pl.gen. hujauttajien)  ADJECTIV NEGATIV: hujauttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hujautus

 

 

hukuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

hukutan, hukutat, hukuttaa, hukutamme, hukutatte, hukuttavat, hukutetaan

en hukuta, et hukuta, ei hukuta, emme hukuta, ette hukuta, eivät hukuta, ei hukuteta

IMPERFECT INDICATIV

hukutin, hukutit, hukutti, hukutimme, hukutitte, hukuttivat, hukutettiin

en hukuttanut, et hukuttanut, ei hukuttanut, emme hukuttaneet, ette hukuttaneet, eivät hukuttaneet, ei hukutettu

PERFECT INDICATIV

olen hukuttanut, olet hukuttanut, on hukuttanut, olemme hukuttaneet, olette hukuttaneet, ovat hukuttaneet, on hukutettu

en ole hukuttanut, et ole hukuttanut, ei ole hukuttanut, emme ole hukuttaneet, ette ole hukuttaneet, eivät ole hukuttaneet, ei ole hukutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hukuttanut, olit hukuttanut, oli hukuttanut, olimme hukuttaneet, olitte hukuttaneet, olivat hukuttaneet, oli hukutettu

en ollut hukuttanut, et ollut hukuttanut, ei ollut hukuttanut, emme olleet hukuttaneet, ette olleet hukuttaneet, eivät olleet hukuttaneet, ei ollut hukutettu

PREZENT IMPERATIV

-, hukuta, hukuttakoon, hukuttakaamme, hukuttakaa, hukuttakoot, hukutettakoon

-, älä hukuta, älköön hukuttako, älkäämme hukuttako, älkää hukuttako, älkööt hukuttako, älköön hukutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hukuttanut, -, -, olkoot hukuttaneet, olkoon hukutettu

-, -, älköön olko hukuttanut, -, -, älkööt olko hukuttaneet, älköön olko hukutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

hukuttaisin, hukuttaisit, hukuttaisi, hukuttaisimme, hukuttaisitte, hukuttaisivat, hukutettaisiin

en hukuttaisi, et hukuttaisi, ei hukuttaisi, emme hukuttaisi, ette hukuttaisi, eivät hukuttaisi, ei hukutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hukuttanut, olisit hukuttanut, olisi hukuttanut, olisimme hukuttaneet, olisitte hukuttaneet, olisivat hukuttaneet, oltaisiin hukutettu

en olisi hukuttanut, et olisi hukuttanut, ei olisi hukuttanut, emme olisi hukuttaneet, ette olisi hukuttaneet, eivät olisi hukuttaneet, ei olisi hukutettu

PREZENT POTENȚIAL

hukuttanen, hukuttanet, hukuttanee, hukuttanemme, hukuttanette, hukuttanevat, hukutettaneen

en hukuttane, et hukuttane, ei hukuttane, emme hukuttane, ette hukuttane, eivät hukuttane, ei hukutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hukuttanut, lienet hukuttanut, lienee hukuttanut, lienemme hukuttaneet, lienette hukuttaneet, lienevät hukuttaneet, lienee hukutettu

en liene hukuttanut, et liene hukuttanut, ei liene hukuttanut, emme liene hukuttaneet, ette liene hukuttaneet, eivät liene hukuttaneet, ei liene hukutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hukuttaa    FORMA LUNGĂ: hukuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hukuttaessa   INSTRUCTIV: hukuttaen  INESIV PASIV: hukutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hukuttamaan   INESIV: hukuttamassa  ELATIV: hukuttamasta

ADESIV: hukuttamalla  ABESIV: hukuttamatta  INSTRUCTIV: hukuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hukuttaminen   PARTITIV: hukuttaminen

INFINITIVUL CINCI: hukuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hukuttava  (gen. hukuttavan)   PASIV: hukutettava   (gen. hukutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hukuttanut                     PASIV: hukutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hukuttaja (pl.gen. hukuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: hukuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hukutus

 

 

hulahtaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

hulahdan, hulahdat, hulahtaa, hulahdamme, hulahdatte, hulahtavat, hulahdetaan

en hulahda, et hulahda, ei hulahda, emme hulahda, ette hulahda, eivät hulahda, ei hulahdeta

IMPERFECT INDICATIV

hulahdin, hulahdit, hulahti, hulahdimme, hulahditte, hulahtivat, hulahdettiin

en hulahtanut, et hulahtanut, ei hulahtanut, emme hulahtaneet, ette hulahtaneet, eivät hulahtaneet, ei hulahdettu

PERFECT INDICATIV

olen hulahtanut, olet hulahtanut, on hulahtanut, olemme hulahtaneet, olette hulahtaneet, ovat hulahtaneet, on hulahdettu

en ole hulahtanut, et ole hulahtanut, ei ole hulahtanut, emme ole hulahtaneet, ette ole hulahtaneet, eivät ole hulahtaneet, ei ole hulahdettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hulahtanut, olit hulahtanut, oli hulahtanut, olimme hulahtaneet, olitte hulahtaneet, olivat hulahtaneet, oli hulahdettu

en ollut hulahtanut, et ollut hulahtanut, ei ollut hulahtanut, emme olleet hulahtaneet, ette olleet hulahtaneet, eivät olleet hulahtaneet, ei ollut hulahdettu

PREZENT IMPERATIV

-, hulahda, hulahtakoon, hulahtakaamme, hulahtakaa, hulahtakoot, hulahdettakoon

-, älä hulahda, älköön hulahtako, älkäämme hulahtako, älkää hulahtako, älkööt hulahtako, älköön hulahdettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hulahtanut, -, -, olkoot hulahtaneet, olkoon hulahdettu

-, -, älköön olko hulahtanut, -, -, älkööt olko hulahtaneet, älköön olko hulahdettu

PREZENT CONDIȚIONAL

hulahtaisin, hulahtaisit, hulahtaisi, hulahtaisimme, hulahtaisitte, hulahtaisivat, hulahdettaisiin

en hulahtaisi, et hulahtaisi, ei hulahtaisi, emme hulahtaisi, ette hulahtaisi, eivät hulahtaisi, ei hulahdettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hulahtanut, olisit hulahtanut, olisi hulahtanut, olisimme hulahtaneet, olisitte hulahtaneet, olisivat hulahtaneet, oltaisiin hulahdettu

en olisi hulahtanut, et olisi hulahtanut, ei olisi hulahtanut, emme olisi hulahtaneet, ette olisi hulahtaneet, eivät olisi hulahtaneet, ei olisi hulahdettu

PREZENT POTENȚIAL

hulahtanen, hulahtanet, hulahtanee, hulahtanemme, hulahtanette, hulahtanevat, hulahdettaneen

en hulahtane, et hulahtane, ei hulahtane, emme hulahtane, ette hulahtane, eivät hulahtane, ei hulahdettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hulahtanut, lienet hulahtanut, lienee hulahtanut, lienemme hulahtaneet, lienette hulahtaneet, lienevät hulahtaneet, lienee hulahdettu

en liene hulahtanut, et liene hulahtanut, ei liene hulahtanut, emme liene hulahtaneet, ette liene hulahtaneet, eivät liene hulahtaneet, ei liene hulahdettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hulahtaa    FORMA LUNGĂ: hulahtaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hulahtaessa   INSTRUCTIV: hulahtaen  INESIV PASIV: hulahdettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hulahtamaan   INESIV: hulahtamassa  ELATIV: hulahtamasta

ADESIV: hulahtamalla  ABESIV: hulahtamatta  INSTRUCTIV: hulahtaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hulahtaminen   PARTITIV: hulahtaminen

INFINITIVUL CINCI: hulahtamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hulahtava  (gen. hulahtavan)   PASIV: hulahdettava   (gen. hulahdettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hulahtanut                     PASIV: hulahdettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hulahtaja (pl.gen. hulahtajien)  ADJECTIV NEGATIV: hulahtamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hulahdus

 

 

hulauttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

hulautan, hulautat, hulauttaa, hulautamme, hulautatte, hulauttavat, hulautetaan

en hulauta, et hulauta, ei hulauta, emme hulauta, ette hulauta, eivät hulauta, ei hulauteta

IMPERFECT INDICATIV

hulautin, hulautit, hulautti, hulautimme, hulautitte, hulauttivat, hulautettiin

en hulauttanut, et hulauttanut, ei hulauttanut, emme hulauttaneet, ette hulauttaneet, eivät hulauttaneet, ei hulautettu

PERFECT INDICATIV

olen hulauttanut, olet hulauttanut, on hulauttanut, olemme hulauttaneet, olette hulauttaneet, ovat hulauttaneet, on hulautettu

en ole hulauttanut, et ole hulauttanut, ei ole hulauttanut, emme ole hulauttaneet, ette ole hulauttaneet, eivät ole hulauttaneet, ei ole hulautettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hulauttanut, olit hulauttanut, oli hulauttanut, olimme hulauttaneet, olitte hulauttaneet, olivat hulauttaneet, oli hulautettu

en ollut hulauttanut, et ollut hulauttanut, ei ollut hulauttanut, emme olleet hulauttaneet, ette olleet hulauttaneet, eivät olleet hulauttaneet, ei ollut hulautettu

PREZENT IMPERATIV

-, hulauta, hulauttakoon, hulauttakaamme, hulauttakaa, hulauttakoot, hulautettakoon

-, älä hulauta, älköön hulauttako, älkäämme hulauttako, älkää hulauttako, älkööt hulauttako, älköön hulautettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hulauttanut, -, -, olkoot hulauttaneet, olkoon hulautettu

-, -, älköön olko hulauttanut, -, -, älkööt olko hulauttaneet, älköön olko hulautettu

PREZENT CONDIȚIONAL

hulauttaisin, hulauttaisit, hulauttaisi, hulauttaisimme, hulauttaisitte, hulauttaisivat, hulautettaisiin

en hulauttaisi, et hulauttaisi, ei hulauttaisi, emme hulauttaisi, ette hulauttaisi, eivät hulauttaisi, ei hulautettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hulauttanut, olisit hulauttanut, olisi hulauttanut, olisimme hulauttaneet, olisitte hulauttaneet, olisivat hulauttaneet, oltaisiin hulautettu

en olisi hulauttanut, et olisi hulauttanut, ei olisi hulauttanut, emme olisi hulauttaneet, ette olisi hulauttaneet, eivät olisi hulauttaneet, ei olisi hulautettu

PREZENT POTENȚIAL

hulauttanen, hulauttanet, hulauttanee, hulauttanemme, hulauttanette, hulauttanevat, hulautettaneen

en hulauttane, et hulauttane, ei hulauttane, emme hulauttane, ette hulauttane, eivät hulauttane, ei hulautettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hulauttanut, lienet hulauttanut, lienee hulauttanut, lienemme hulauttaneet, lienette hulauttaneet, lienevät hulauttaneet, lienee hulautettu

en liene hulauttanut, et liene hulauttanut, ei liene hulauttanut, emme liene hulauttaneet, ette liene hulauttaneet, eivät liene hulauttaneet, ei liene hulautettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hulauttaa    FORMA LUNGĂ: hulauttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hulauttaessa   INSTRUCTIV: hulauttaen  INESIV PASIV: hulautettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hulauttamaan   INESIV: hulauttamassa  ELATIV: hulauttamasta

ADESIV: hulauttamalla  ABESIV: hulauttamatta  INSTRUCTIV: hulauttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hulauttaminen   PARTITIV: hulauttaminen

INFINITIVUL CINCI: hulauttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hulauttava  (gen. hulauttavan)   PASIV: hulautettava   (gen. hulautettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hulauttanut                      PASIV: hulautettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hulauttaja (pl.gen. hulauttajien)  ADJECTIV NEGATIV: hulauttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hulautus

 

 

huljuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

huljutan, huljutat, huljuttaa, huljutamme, huljutatte, huljuttavat, huljutetaan

en huljuta, et huljuta, ei huljuta, emme huljuta, ette huljuta, eivät huljuta, ei huljuteta

IMPERFECT INDICATIV

huljutin, huljutit, huljutti, huljutimme, huljutitte, huljuttivat, huljutettiin

en huljuttanut, et huljuttanut, ei huljuttanut, emme huljuttaneet, ette huljuttaneet, eivät huljuttaneet, ei huljutettu

PERFECT INDICATIV

olen huljuttanut, olet huljuttanut, on huljuttanut, olemme huljuttaneet, olette huljuttaneet, ovat huljuttaneet, on huljutettu

en ole huljuttanut, et ole huljuttanut, ei ole huljuttanut, emme ole huljuttaneet, ette ole huljuttaneet, eivät ole huljuttaneet, ei ole huljutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin huljuttanut, olit huljuttanut, oli huljuttanut, olimme huljuttaneet, olitte huljuttaneet, olivat huljuttaneet, oli huljutettu

en ollut huljuttanut, et ollut huljuttanut, ei ollut huljuttanut, emme olleet huljuttaneet, ette olleet huljuttaneet, eivät olleet huljuttaneet, ei ollut huljutettu

PREZENT IMPERATIV

-, huljuta, huljuttakoon, huljuttakaamme, huljuttakaa, huljuttakoot, huljutettakoon

-, älä huljuta, älköön huljuttako, älkäämme huljuttako, älkää huljuttako, älkööt huljuttako, älköön huljutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon huljuttanut, -, -, olkoot huljuttaneet, olkoon huljutettu

-, -, älköön olko huljuttanut, -, -, älkööt olko huljuttaneet, älköön olko huljutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

huljuttaisin, huljuttaisit, huljuttaisi, huljuttaisimme, huljuttaisitte, huljuttaisivat, huljutettaisiin

en huljuttaisi, et huljuttaisi, ei huljuttaisi, emme huljuttaisi, ette huljuttaisi, eivät huljuttaisi, ei huljutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin huljuttanut, olisit huljuttanut, olisi huljuttanut, olisimme huljuttaneet, olisitte huljuttaneet, olisivat huljuttaneet, oltaisiin huljutettu

en olisi huljuttanut, et olisi huljuttanut, ei olisi huljuttanut, emme olisi huljuttaneet, ette olisi huljuttaneet, eivät olisi huljuttaneet, ei olisi huljutettu

PREZENT POTENȚIAL

huljuttanen, huljuttanet, huljuttanee, huljuttanemme, huljuttanette, huljuttanevat, huljutettaneen

en huljuttane, et huljuttane, ei huljuttane, emme huljuttane, ette huljuttane, eivät huljuttane, ei huljutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen huljuttanut, lienet huljuttanut, lienee huljuttanut, lienemme huljuttaneet, lienette huljuttaneet, lienevät huljuttaneet, lienee huljutettu

en liene huljuttanut, et liene huljuttanut, ei liene huljuttanut, emme liene huljuttaneet, ette liene huljuttaneet, eivät liene huljuttaneet, ei liene huljutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: huljuttaa    FORMA LUNGĂ: huljuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: huljuttaessa   INSTRUCTIV: huljuttaen  INESIV PASIV: huljutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: huljuttamaan   INESIV: huljuttamassa  ELATIV: huljuttamasta

ADESIV: huljuttamalla  ABESIV: huljuttamatta  INSTRUCTIV: huljuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: huljuttaminen   PARTITIV: huljuttaminen

INFINITIVUL CINCI: huljuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: huljuttava  (gen. huljuttavan)   PASIV: huljutettava   (gen. huljutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: huljuttanut                      PASIV: huljutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: huljuttaja (pl.gen. huljuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: huljuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): huljutus

 

 

hullaannuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

hullaannutan, hullaannutat, hullaannuttaa, hullaannutamme, hullaannutatte, hullaannuttavat, hullaannutetaan

en hullaannuta, et hullaannuta, ei hullaannuta, emme hullaannuta, ette hullaannuta, eivät hullaannuta, ei hullaannuteta

IMPERFECT INDICATIV

hullaannutin, hullaannutit, hullaannutti, hullaannutimme, hullaannutitte, hullaannuttivat, hullaannutettiin

en hullaannuttanut, et hullaannuttanut, ei hullaannuttanut, emme hullaannuttaneet, ette hullaannuttaneet, eivät hullaannuttaneet, ei hullaannutettu

PERFECT INDICATIV

olen hullaannuttanut, olet hullaannuttanut, on hullaannuttanut, olemme hullaannuttaneet, olette hullaannuttaneet, ovat hullaannuttaneet, on hullaannutettu

en ole hullaannuttanut, et ole hullaannuttanut, ei ole hullaannuttanut, emme ole hullaannuttaneet, ette ole hullaannuttaneet, eivät ole hullaannuttaneet, ei ole hullaannutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hullaannuttanut, olit hullaannuttanut, oli hullaannuttanut, olimme hullaannuttaneet, olitte hullaannuttaneet, olivat hullaannuttaneet, oli hullaannutettu

en ollut hullaannuttanut, et ollut hullaannuttanut, ei ollut hullaannuttanut, emme olleet hullaannuttaneet, ette olleet hullaannuttaneet, eivät olleet hullaannuttaneet, ei ollut hullaannutettu

PREZENT IMPERATIV

-, hullaannuta, hullaannuttakoon, hullaannuttakaamme, hullaannuttakaa, hullaannuttakoot, hullaannutettakoon

-, älä hullaannuta, älköön hullaannuttako, älkäämme hullaannuttako, älkää hullaannuttako, älkööt hullaannuttako, älköön hullaannutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hullaannuttanut, -, -, olkoot hullaannuttaneet, olkoon hullaannutettu

-, -, älköön olko hullaannuttanut, -, -, älkööt olko hullaannuttaneet, älköön olko hullaannutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

hullaannuttaisin, hullaannuttaisit, hullaannuttaisi, hullaannuttaisimme, hullaannuttaisitte, hullaannuttaisivat, hullaannutettaisiin

en hullaannuttaisi, et hullaannuttaisi, ei hullaannuttaisi, emme hullaannuttaisi, ette hullaannuttaisi, eivät hullaannuttaisi, ei hullaannutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hullaannuttanut, olisit hullaannuttanut, olisi hullaannuttanut, olisimme hullaannuttaneet, olisitte hullaannuttaneet, olisivat hullaannuttaneet, oltaisiin hullaannutettu

en olisi hullaannuttanut, et olisi hullaannuttanut, ei olisi hullaannuttanut, emme olisi hullaannuttaneet, ette olisi hullaannuttaneet, eivät olisi hullaannuttaneet, ei olisi hullaannutettu

PREZENT POTENȚIAL

hullaannuttanen, hullaannuttanet, hullaannuttanee, hullaannuttanemme, hullaannuttanette, hullaannuttanevat, hullaannutettaneen

en hullaannuttane, et hullaannuttane, ei hullaannuttane, emme hullaannuttane, ette hullaannuttane, eivät hullaannuttane, ei hullaannutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hullaannuttanut, lienet hullaannuttanut, lienee hullaannuttanut, lienemme hullaannuttaneet, lienette hullaannuttaneet, lienevät hullaannuttaneet, lienee hullaannutettu

en liene hullaannuttanut, et liene hullaannuttanut, ei liene hullaannuttanut, emme liene hullaannuttaneet, ette liene hullaannuttaneet, eivät liene hullaannuttaneet, ei liene hullaannutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hullaannuttaa    FORMA LUNGĂ: hullaannuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hullaannuttaessa   INSTRUCTIV: hullaannuttaen  INESIV PASIV: hullaannutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hullaannuttamaan   INESIV: hullaannuttamassa  ELATIV: hullaannuttamasta

ADESIV: hullaannuttamalla  ABESIV: hullaannuttamatta  INSTRUCTIV: hullaannuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hullaannuttaminen   PARTITIV: hullaannuttaminen

INFINITIVUL CINCI: hullaannuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hullaannuttava  (gen. hullaannuttavan)   PASIV: hullaannutettava   (gen. hullaannutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hullaannuttanut                          PASIV: hullaannutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hullaannuttaja (pl.gen. hullaannuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: hullaannuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hullaannutus

 

 

hulmahtaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

hulmahdan, hulmahdat, hulmahtaa, hulmahdamme, hulmahdatte, hulmahtavat, hulmahdetaan

en hulmahda, et hulmahda, ei hulmahda, emme hulmahda, ette hulmahda, eivät hulmahda, ei hulmahdeta

IMPERFECT INDICATIV

hulmahdin, hulmahdit, hulmahti, hulmahdimme, hulmahditte, hulmahtivat, hulmahdettiin

en hulmahtanut, et hulmahtanut, ei hulmahtanut, emme hulmahtaneet, ette hulmahtaneet, eivät hulmahtaneet, ei hulmahdettu

PERFECT INDICATIV

olen hulmahtanut, olet hulmahtanut, on hulmahtanut, olemme hulmahtaneet, olette hulmahtaneet, ovat hulmahtaneet, on hulmahdettu

en ole hulmahtanut, et ole hulmahtanut, ei ole hulmahtanut, emme ole hulmahtaneet, ette ole hulmahtaneet, eivät ole hulmahtaneet, ei ole hulmahdettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hulmahtanut, olit hulmahtanut, oli hulmahtanut, olimme hulmahtaneet, olitte hulmahtaneet, olivat hulmahtaneet, oli hulmahdettu

en ollut hulmahtanut, et ollut hulmahtanut, ei ollut hulmahtanut, emme olleet hulmahtaneet, ette olleet hulmahtaneet, eivät olleet hulmahtaneet, ei ollut hulmahdettu

PREZENT IMPERATIV

-, hulmahda, hulmahtakoon, hulmahtakaamme, hulmahtakaa, hulmahtakoot, hulmahdettakoon

-, älä hulmahda, älköön hulmahtako, älkäämme hulmahtako, älkää hulmahtako, älkööt hulmahtako, älköön hulmahdettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hulmahtanut, -, -, olkoot hulmahtaneet, olkoon hulmahdettu

-, -, älköön olko hulmahtanut, -, -, älkööt olko hulmahtaneet, älköön olko hulmahdettu

PREZENT CONDIȚIONAL

hulmahtaisin, hulmahtaisit, hulmahtaisi, hulmahtaisimme, hulmahtaisitte, hulmahtaisivat, hulmahdettaisiin

en hulmahtaisi, et hulmahtaisi, ei hulmahtaisi, emme hulmahtaisi, ette hulmahtaisi, eivät hulmahtaisi, ei hulmahdettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hulmahtanut, olisit hulmahtanut, olisi hulmahtanut, olisimme hulmahtaneet, olisitte hulmahtaneet, olisivat hulmahtaneet, oltaisiin hulmahdettu

en olisi hulmahtanut, et olisi hulmahtanut, ei olisi hulmahtanut, emme olisi hulmahtaneet, ette olisi hulmahtaneet, eivät olisi hulmahtaneet, ei olisi hulmahdettu

PREZENT POTENȚIAL

hulmahtanen, hulmahtanet, hulmahtanee, hulmahtanemme, hulmahtanette, hulmahtanevat, hulmahdettaneen

en hulmahtane, et hulmahtane, ei hulmahtane, emme hulmahtane, ette hulmahtane, eivät hulmahtane, ei hulmahdettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hulmahtanut, lienet hulmahtanut, lienee hulmahtanut, lienemme hulmahtaneet, lienette hulmahtaneet, lienevät hulmahtaneet, lienee hulmahdettu

en liene hulmahtanut, et liene hulmahtanut, ei liene hulmahtanut, emme liene hulmahtaneet, ette liene hulmahtaneet, eivät liene hulmahtaneet, ei liene hulmahdettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hulmahtaa    FORMA LUNGĂ: hulmahtaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hulmahtaessa   INSTRUCTIV: hulmahtaen  INESIV PASIV: hulmahdettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hulmahtamaan   INESIV: hulmahtamassa  ELATIV: hulmahtamasta

ADESIV: hulmahtamalla  ABESIV: hulmahtamatta  INSTRUCTIV: hulmahtaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hulmahtaminen   PARTITIV: hulmahtaminen

INFINITIVUL CINCI: hulmahtamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hulmahtava  (gen. hulmahtavan)   PASIV: hulmahdettava   (gen. hulmahdettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hulmahtanut                      PASIV: hulmahdettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hulmahtaja (pl.gen. hulmahtajien)  ADJECTIV NEGATIV: hulmahtamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hulmahdus

 

 

hulvahtaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

hulvahdan, hulvahdat, hulvahtaa, hulvahdamme, hulvahdatte, hulvahtavat, hulvahdetaan

en hulvahda, et hulvahda, ei hulvahda, emme hulvahda, ette hulvahda, eivät hulvahda, ei hulvahdeta

IMPERFECT INDICATIV

hulvahdin, hulvahdit, hulvahti, hulvahdimme, hulvahditte, hulvahtivat, hulvahdettiin

en hulvahtanut, et hulvahtanut, ei hulvahtanut, emme hulvahtaneet, ette hulvahtaneet, eivät hulvahtaneet, ei hulvahdettu

PERFECT INDICATIV

olen hulvahtanut, olet hulvahtanut, on hulvahtanut, olemme hulvahtaneet, olette hulvahtaneet, ovat hulvahtaneet, on hulvahdettu

en ole hulvahtanut, et ole hulvahtanut, ei ole hulvahtanut, emme ole hulvahtaneet, ette ole hulvahtaneet, eivät ole hulvahtaneet, ei ole hulvahdettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hulvahtanut, olit hulvahtanut, oli hulvahtanut, olimme hulvahtaneet, olitte hulvahtaneet, olivat hulvahtaneet, oli hulvahdettu

en ollut hulvahtanut, et ollut hulvahtanut, ei ollut hulvahtanut, emme olleet hulvahtaneet, ette olleet hulvahtaneet, eivät olleet hulvahtaneet, ei ollut hulvahdettu

PREZENT IMPERATIV

-, hulvahda, hulvahtakoon, hulvahtakaamme, hulvahtakaa, hulvahtakoot, hulvahdettakoon

-, älä hulvahda, älköön hulvahtako, älkäämme hulvahtako, älkää hulvahtako, älkööt hulvahtako, älköön hulvahdettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hulvahtanut, -, -, olkoot hulvahtaneet, olkoon hulvahdettu

-, -, älköön olko hulvahtanut, -, -, älkööt olko hulvahtaneet, älköön olko hulvahdettu

PREZENT CONDIȚIONAL

hulvahtaisin, hulvahtaisit, hulvahtaisi, hulvahtaisimme, hulvahtaisitte, hulvahtaisivat, hulvahdettaisiin

en hulvahtaisi, et hulvahtaisi, ei hulvahtaisi, emme hulvahtaisi, ette hulvahtaisi, eivät hulvahtaisi, ei hulvahdettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hulvahtanut, olisit hulvahtanut, olisi hulvahtanut, olisimme hulvahtaneet, olisitte hulvahtaneet, olisivat hulvahtaneet, oltaisiin hulvahdettu

en olisi hulvahtanut, et olisi hulvahtanut, ei olisi hulvahtanut, emme olisi hulvahtaneet, ette olisi hulvahtaneet, eivät olisi hulvahtaneet, ei olisi hulvahdettu

PREZENT POTENȚIAL

hulvahtanen, hulvahtanet, hulvahtanee, hulvahtanemme, hulvahtanette, hulvahtanevat, hulvahdettaneen

en hulvahtane, et hulvahtane, ei hulvahtane, emme hulvahtane, ette hulvahtane, eivät hulvahtane, ei hulvahdettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hulvahtanut, lienet hulvahtanut, lienee hulvahtanut, lienemme hulvahtaneet, lienette hulvahtaneet, lienevät hulvahtaneet, lienee hulvahdettu

en liene hulvahtanut, et liene hulvahtanut, ei liene hulvahtanut, emme liene hulvahtaneet, ette liene hulvahtaneet, eivät liene hulvahtaneet, ei liene hulvahdettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hulvahtaa    FORMA LUNGĂ: hulvahtaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hulvahtaessa   INSTRUCTIV: hulvahtaen  INESIV PASIV: hulvahdettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hulvahtamaan   INESIV: hulvahtamassa  ELATIV: hulvahtamasta

ADESIV: hulvahtamalla  ABESIV: hulvahtamatta  INSTRUCTIV: hulvahtaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hulvahtaminen   PARTITIV: hulvahtaminen

INFINITIVUL CINCI: hulvahtamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hulvahtava  (gen. hulvahtavan)   PASIV: hulvahdettava   (gen. hulvahdettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hulvahtanut                      PASIV: hulvahdettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hulvahtaja (pl.gen. hulvahtajien)  ADJECTIV NEGATIV: hulvahtamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hulvahdus

 

 

humahtaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

humahdan, humahdat, humahtaa, humahdamme, humahdatte, humahtavat, humahdetaan

en humahda, et humahda, ei humahda, emme humahda, ette humahda, eivät humahda, ei humahdeta

IMPERFECT INDICATIV

humahdin, humahdit, humahti, humahdimme, humahditte, humahtivat, humahdettiin

en humahtanut, et humahtanut, ei humahtanut, emme humahtaneet, ette humahtaneet, eivät humahtaneet, ei humahdettu

PERFECT INDICATIV

olen humahtanut, olet humahtanut, on humahtanut, olemme humahtaneet, olette humahtaneet, ovat humahtaneet, on humahdettu

en ole humahtanut, et ole humahtanut, ei ole humahtanut, emme ole humahtaneet, ette ole humahtaneet, eivät ole humahtaneet, ei ole humahdettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin humahtanut, olit humahtanut, oli humahtanut, olimme humahtaneet, olitte humahtaneet, olivat humahtaneet, oli humahdettu

en ollut humahtanut, et ollut humahtanut, ei ollut humahtanut, emme olleet humahtaneet, ette olleet humahtaneet, eivät olleet humahtaneet, ei ollut humahdettu

PREZENT IMPERATIV

-, humahda, humahtakoon, humahtakaamme, humahtakaa, humahtakoot, humahdettakoon

-, älä humahda, älköön humahtako, älkäämme humahtako, älkää humahtako, älkööt humahtako, älköön humahdettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon humahtanut, -, -, olkoot humahtaneet, olkoon humahdettu

-, -, älköön olko humahtanut, -, -, älkööt olko humahtaneet, älköön olko humahdettu

PREZENT CONDIȚIONAL

humahtaisin, humahtaisit, humahtaisi, humahtaisimme, humahtaisitte, humahtaisivat, humahdettaisiin

en humahtaisi, et humahtaisi, ei humahtaisi, emme humahtaisi, ette humahtaisi, eivät humahtaisi, ei humahdettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin humahtanut, olisit humahtanut, olisi humahtanut, olisimme humahtaneet, olisitte humahtaneet, olisivat humahtaneet, oltaisiin humahdettu

en olisi humahtanut, et olisi humahtanut, ei olisi humahtanut, emme olisi humahtaneet, ette olisi humahtaneet, eivät olisi humahtaneet, ei olisi humahdettu

PREZENT POTENȚIAL

humahtanen, humahtanet, humahtanee, humahtanemme, humahtanette, humahtanevat, humahdettaneen

en humahtane, et humahtane, ei humahtane, emme humahtane, ette humahtane, eivät humahtane, ei humahdettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen humahtanut, lienet humahtanut, lienee humahtanut, lienemme humahtaneet, lienette humahtaneet, lienevät humahtaneet, lienee humahdettu

en liene humahtanut, et liene humahtanut, ei liene humahtanut, emme liene humahtaneet, ette liene humahtaneet, eivät liene humahtaneet, ei liene humahdettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: humahtaa    FORMA LUNGĂ: humahtaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: humahtaessa   INSTRUCTIV: humahtaen  INESIV PASIV: humahdettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: humahtamaan   INESIV: humahtamassa  ELATIV: humahtamasta

ADESIV: humahtamalla  ABESIV: humahtamatta  INSTRUCTIV: humahtaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: humahtaminen   PARTITIV: humahtaminen

INFINITIVUL CINCI: humahtamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: humahtava  (gen. humahtavan)   PASIV: humahdettava   (gen. humahdettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: humahtanut                     PASIV: humahdettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: humahtaja (pl.gen. humahtajien)  ADJECTIV NEGATIV: humahtamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): humahdus

 

 

humalluttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

humallutan, humallutat, humalluttaa, humallutamme, humallutatte, humalluttavat, humallutetaan

en humalluta, et humalluta, ei humalluta, emme humalluta, ette humalluta, eivät humalluta, ei humalluteta

IMPERFECT INDICATIV

humallutin, humallutit, humallutti, humallutimme, humallutitte, humalluttivat, humallutettiin

en humalluttanut, et humalluttanut, ei humalluttanut, emme humalluttaneet, ette humalluttaneet, eivät humalluttaneet, ei humallutettu

PERFECT INDICATIV

olen humalluttanut, olet humalluttanut, on humalluttanut, olemme humalluttaneet, olette humalluttaneet, ovat humalluttaneet, on humallutettu

en ole humalluttanut, et ole humalluttanut, ei ole humalluttanut, emme ole humalluttaneet, ette ole humalluttaneet, eivät ole humalluttaneet, ei ole humallutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin humalluttanut, olit humalluttanut, oli humalluttanut, olimme humalluttaneet, olitte humalluttaneet, olivat humalluttaneet, oli humallutettu

en ollut humalluttanut, et ollut humalluttanut, ei ollut humalluttanut, emme olleet humalluttaneet, ette olleet humalluttaneet, eivät olleet humalluttaneet, ei ollut humallutettu

PREZENT IMPERATIV

-, humalluta, humalluttakoon, humalluttakaamme, humalluttakaa, humalluttakoot, humallutettakoon

-, älä humalluta, älköön humalluttako, älkäämme humalluttako, älkää humalluttako, älkööt humalluttako, älköön humallutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon humalluttanut, -, -, olkoot humalluttaneet, olkoon humallutettu

-, -, älköön olko humalluttanut, -, -, älkööt olko humalluttaneet, älköön olko humallutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

humalluttaisin, humalluttaisit, humalluttaisi, humalluttaisimme, humalluttaisitte, humalluttaisivat, humallutettaisiin

en humalluttaisi, et humalluttaisi, ei humalluttaisi, emme humalluttaisi, ette humalluttaisi, eivät humalluttaisi, ei humallutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin humalluttanut, olisit humalluttanut, olisi humalluttanut, olisimme humalluttaneet, olisitte humalluttaneet, olisivat humalluttaneet, oltaisiin humallutettu

en olisi humalluttanut, et olisi humalluttanut, ei olisi humalluttanut, emme olisi humalluttaneet, ette olisi humalluttaneet, eivät olisi humalluttaneet, ei olisi humallutettu

PREZENT POTENȚIAL

humalluttanen, humalluttanet, humalluttanee, humalluttanemme, humalluttanette, humalluttanevat, humallutettaneen

en humalluttane, et humalluttane, ei humalluttane, emme humalluttane, ette humalluttane, eivät humalluttane, ei humallutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen humalluttanut, lienet humalluttanut, lienee humalluttanut, lienemme humalluttaneet, lienette humalluttaneet, lienevät humalluttaneet, lienee humallutettu

en liene humalluttanut, et liene humalluttanut, ei liene humalluttanut, emme liene humalluttaneet, ette liene humalluttaneet, eivät liene humalluttaneet, ei liene humallutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: humalluttaa    FORMA LUNGĂ: humalluttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: humalluttaessa   INSTRUCTIV: humalluttaen  INESIV PASIV: humallutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: humalluttamaan   INESIV: humalluttamassa  ELATIV: humalluttamasta

ADESIV: humalluttamalla  ABESIV: humalluttamatta  INSTRUCTIV: humalluttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: humalluttaminen   PARTITIV: humalluttaminen

INFINITIVUL CINCI: humalluttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: humalluttava  (gen. humalluttavan)   PASIV: humallutettava   (gen. humallutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: humalluttanut                        PASIV: humallutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: humalluttaja (pl.gen. humalluttajien)  ADJECTIV NEGATIV: humalluttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): humallutus

 

 

humauttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

humautan, humautat, humauttaa, humautamme, humautatte, humauttavat, humautetaan

en humauta, et humauta, ei humauta, emme humauta, ette humauta, eivät humauta, ei humauteta

IMPERFECT INDICATIV

humautin, humautit, humautti, humautimme, humautitte, humauttivat, humautettiin

en humauttanut, et humauttanut, ei humauttanut, emme humauttaneet, ette humauttaneet, eivät humauttaneet, ei humautettu

PERFECT INDICATIV

olen humauttanut, olet humauttanut, on humauttanut, olemme humauttaneet, olette humauttaneet, ovat humauttaneet, on humautettu

en ole humauttanut, et ole humauttanut, ei ole humauttanut, emme ole humauttaneet, ette ole humauttaneet, eivät ole humauttaneet, ei ole humautettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin humauttanut, olit humauttanut, oli humauttanut, olimme humauttaneet, olitte humauttaneet, olivat humauttaneet, oli humautettu

en ollut humauttanut, et ollut humauttanut, ei ollut humauttanut, emme olleet humauttaneet, ette olleet humauttaneet, eivät olleet humauttaneet, ei ollut humautettu

PREZENT IMPERATIV

-, humauta, humauttakoon, humauttakaamme, humauttakaa, humauttakoot, humautettakoon

-, älä humauta, älköön humauttako, älkäämme humauttako, älkää humauttako, älkööt humauttako, älköön humautettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon humauttanut, -, -, olkoot humauttaneet, olkoon humautettu

-, -, älköön olko humauttanut, -, -, älkööt olko humauttaneet, älköön olko humautettu

PREZENT CONDIȚIONAL

humauttaisin, humauttaisit, humauttaisi, humauttaisimme, humauttaisitte, humauttaisivat, humautettaisiin

en humauttaisi, et humauttaisi, ei humauttaisi, emme humauttaisi, ette humauttaisi, eivät humauttaisi, ei humautettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin humauttanut, olisit humauttanut, olisi humauttanut, olisimme humauttaneet, olisitte humauttaneet, olisivat humauttaneet, oltaisiin humautettu

en olisi humauttanut, et olisi humauttanut, ei olisi humauttanut, emme olisi humauttaneet, ette olisi humauttaneet, eivät olisi humauttaneet, ei olisi humautettu

PREZENT POTENȚIAL

humauttanen, humauttanet, humauttanee, humauttanemme, humauttanette, humauttanevat, humautettaneen

en humauttane, et humauttane, ei humauttane, emme humauttane, ette humauttane, eivät humauttane, ei humautettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen humauttanut, lienet humauttanut, lienee humauttanut, lienemme humauttaneet, lienette humauttaneet, lienevät humauttaneet, lienee humautettu

en liene humauttanut, et liene humauttanut, ei liene humauttanut, emme liene humauttaneet, ette liene humauttaneet, eivät liene humauttaneet, ei liene humautettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: humauttaa    FORMA LUNGĂ: humauttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: humauttaessa   INSTRUCTIV: humauttaen  INESIV PASIV: humautettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: humauttamaan   INESIV: humauttamassa  ELATIV: humauttamasta

ADESIV: humauttamalla  ABESIV: humauttamatta  INSTRUCTIV: humauttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: humauttaminen   PARTITIV: humauttaminen

INFINITIVUL CINCI: humauttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: humauttava  (gen. humauttavan)   PASIV: humautettava   (gen. humautettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: humauttanut                      PASIV: humautettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: humauttaja (pl.gen. humauttajien)  ADJECTIV NEGATIV: humauttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): humautus

 

 

hunnuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

hunnutan, hunnutat, hunnuttaa, hunnutamme, hunnutatte, hunnuttavat, hunnutetaan

en hunnuta, et hunnuta, ei hunnuta, emme hunnuta, ette hunnuta, eivät hunnuta, ei hunnuteta

IMPERFECT INDICATIV

hunnutin, hunnutit, hunnutti, hunnutimme, hunnutitte, hunnuttivat, hunnutettiin

en hunnuttanut, et hunnuttanut, ei hunnuttanut, emme hunnuttaneet, ette hunnuttaneet, eivät hunnuttaneet, ei hunnutettu

PERFECT INDICATIV

olen hunnuttanut, olet hunnuttanut, on hunnuttanut, olemme hunnuttaneet, olette hunnuttaneet, ovat hunnuttaneet, on hunnutettu

en ole hunnuttanut, et ole hunnuttanut, ei ole hunnuttanut, emme ole hunnuttaneet, ette ole hunnuttaneet, eivät ole hunnuttaneet, ei ole hunnutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hunnuttanut, olit hunnuttanut, oli hunnuttanut, olimme hunnuttaneet, olitte hunnuttaneet, olivat hunnuttaneet, oli hunnutettu

en ollut hunnuttanut, et ollut hunnuttanut, ei ollut hunnuttanut, emme olleet hunnuttaneet, ette olleet hunnuttaneet, eivät olleet hunnuttaneet, ei ollut hunnutettu

PREZENT IMPERATIV

-, hunnuta, hunnuttakoon, hunnuttakaamme, hunnuttakaa, hunnuttakoot, hunnutettakoon

-, älä hunnuta, älköön hunnuttako, älkäämme hunnuttako, älkää hunnuttako, älkööt hunnuttako, älköön hunnutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hunnuttanut, -, -, olkoot hunnuttaneet, olkoon hunnutettu

-, -, älköön olko hunnuttanut, -, -, älkööt olko hunnuttaneet, älköön olko hunnutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

hunnuttaisin, hunnuttaisit, hunnuttaisi, hunnuttaisimme, hunnuttaisitte, hunnuttaisivat, hunnutettaisiin

en hunnuttaisi, et hunnuttaisi, ei hunnuttaisi, emme hunnuttaisi, ette hunnuttaisi, eivät hunnuttaisi, ei hunnutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hunnuttanut, olisit hunnuttanut, olisi hunnuttanut, olisimme hunnuttaneet, olisitte hunnuttaneet, olisivat hunnuttaneet, oltaisiin hunnutettu

en olisi hunnuttanut, et olisi hunnuttanut, ei olisi hunnuttanut, emme olisi hunnuttaneet, ette olisi hunnuttaneet, eivät olisi hunnuttaneet, ei olisi hunnutettu

PREZENT POTENȚIAL

hunnuttanen, hunnuttanet, hunnuttanee, hunnuttanemme, hunnuttanette, hunnuttanevat, hunnutettaneen

en hunnuttane, et hunnuttane, ei hunnuttane, emme hunnuttane, ette hunnuttane, eivät hunnuttane, ei hunnutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hunnuttanut, lienet hunnuttanut, lienee hunnuttanut, lienemme hunnuttaneet, lienette hunnuttaneet, lienevät hunnuttaneet, lienee hunnutettu

en liene hunnuttanut, et liene hunnuttanut, ei liene hunnuttanut, emme liene hunnuttaneet, ette liene hunnuttaneet, eivät liene hunnuttaneet, ei liene hunnutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hunnuttaa    FORMA LUNGĂ: hunnuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hunnuttaessa   INSTRUCTIV: hunnuttaen  INESIV PASIV: hunnutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hunnuttamaan   INESIV: hunnuttamassa  ELATIV: hunnuttamasta

ADESIV: hunnuttamalla  ABESIV: hunnuttamatta  INSTRUCTIV: hunnuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hunnuttaminen   PARTITIV: hunnuttaminen

INFINITIVUL CINCI: hunnuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hunnuttava  (gen. hunnuttavan)   PASIV: hunnutettava   (gen. hunnutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hunnuttanut                      PASIV: hunnutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hunnuttaja (pl.gen. hunnuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: hunnuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hunnutus

 

 

huoahtaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

huoahdan, huoahdat, huoahtaa, huoahdamme, huoahdatte, huoahtavat, huoahdetaan

en huoahda, et huoahda, ei huoahda, emme huoahda, ette huoahda, eivät huoahda, ei huoahdeta

IMPERFECT INDICATIV

huoahdin, huoahdit, huoahti, huoahdimme, huoahditte, huoahtivat, huoahdettiin

en huoahtanut, et huoahtanut, ei huoahtanut, emme huoahtaneet, ette huoahtaneet, eivät huoahtaneet, ei huoahdettu

PERFECT INDICATIV

olen huoahtanut, olet huoahtanut, on huoahtanut, olemme huoahtaneet, olette huoahtaneet, ovat huoahtaneet, on huoahdettu

en ole huoahtanut, et ole huoahtanut, ei ole huoahtanut, emme ole huoahtaneet, ette ole huoahtaneet, eivät ole huoahtaneet, ei ole huoahdettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin huoahtanut, olit huoahtanut, oli huoahtanut, olimme huoahtaneet, olitte huoahtaneet, olivat huoahtaneet, oli huoahdettu

en ollut huoahtanut, et ollut huoahtanut, ei ollut huoahtanut, emme olleet huoahtaneet, ette olleet huoahtaneet, eivät olleet huoahtaneet, ei ollut huoahdettu

PREZENT IMPERATIV

-, huoahda, huoahtakoon, huoahtakaamme, huoahtakaa, huoahtakoot, huoahdettakoon

-, älä huoahda, älköön huoahtako, älkäämme huoahtako, älkää huoahtako, älkööt huoahtako, älköön huoahdettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon huoahtanut, -, -, olkoot huoahtaneet, olkoon huoahdettu

-, -, älköön olko huoahtanut, -, -, älkööt olko huoahtaneet, älköön olko huoahdettu

PREZENT CONDIȚIONAL

huoahtaisin, huoahtaisit, huoahtaisi, huoahtaisimme, huoahtaisitte, huoahtaisivat, huoahdettaisiin

en huoahtaisi, et huoahtaisi, ei huoahtaisi, emme huoahtaisi, ette huoahtaisi, eivät huoahtaisi, ei huoahdettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin huoahtanut, olisit huoahtanut, olisi huoahtanut, olisimme huoahtaneet, olisitte huoahtaneet, olisivat huoahtaneet, oltaisiin huoahdettu

en olisi huoahtanut, et olisi huoahtanut, ei olisi huoahtanut, emme olisi huoahtaneet, ette olisi huoahtaneet, eivät olisi huoahtaneet, ei olisi huoahdettu

PREZENT POTENȚIAL

huoahtanen, huoahtanet, huoahtanee, huoahtanemme, huoahtanette, huoahtanevat, huoahdettaneen

en huoahtane, et huoahtane, ei huoahtane, emme huoahtane, ette huoahtane, eivät huoahtane, ei huoahdettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen huoahtanut, lienet huoahtanut, lienee huoahtanut, lienemme huoahtaneet, lienette huoahtaneet, lienevät huoahtaneet, lienee huoahdettu

en liene huoahtanut, et liene huoahtanut, ei liene huoahtanut, emme liene huoahtaneet, ette liene huoahtaneet, eivät liene huoahtaneet, ei liene huoahdettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: huoahtaa    FORMA LUNGĂ: huoahtaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: huoahtaessa   INSTRUCTIV: huoahtaen  INESIV PASIV: huoahdettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: huoahtamaan   INESIV: huoahtamassa  ELATIV: huoahtamasta

ADESIV: huoahtamalla  ABESIV: huoahtamatta  INSTRUCTIV: huoahtaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: huoahtaminen   PARTITIV: huoahtaminen

INFINITIVUL CINCI: huoahtamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: huoahtava  (gen. huoahtavan)   PASIV: huoahdettava   (gen. huoahdettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: huoahtanut                     PASIV: huoahdettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: huoahtaja (pl.gen. huoahtajien)  ADJECTIV NEGATIV: huoahtamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): huoahdus

 

 

huohottaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

huohotan, huohotat, huohottaa, huohotamme, huohotatte, huohottavat, huohotetaan

en huohota, et huohota, ei huohota, emme huohota, ette huohota, eivät huohota, ei huohoteta

IMPERFECT INDICATIV

huohotin, huohotit, huohotti, huohotimme, huohotitte, huohottivat, huohotettiin

en huohottanut, et huohottanut, ei huohottanut, emme huohottaneet, ette huohottaneet, eivät huohottaneet, ei huohotettu

PERFECT INDICATIV

olen huohottanut, olet huohottanut, on huohottanut, olemme huohottaneet, olette huohottaneet, ovat huohottaneet, on huohotettu

en ole huohottanut, et ole huohottanut, ei ole huohottanut, emme ole huohottaneet, ette ole huohottaneet, eivät ole huohottaneet, ei ole huohotettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin huohottanut, olit huohottanut, oli huohottanut, olimme huohottaneet, olitte huohottaneet, olivat huohottaneet, oli huohotettu

en ollut huohottanut, et ollut huohottanut, ei ollut huohottanut, emme olleet huohottaneet, ette olleet huohottaneet, eivät olleet huohottaneet, ei ollut huohotettu

PREZENT IMPERATIV

-, huohota, huohottakoon, huohottakaamme, huohottakaa, huohottakoot, huohotettakoon

-, älä huohota, älköön huohottako, älkäämme huohottako, älkää huohottako, älkööt huohottako, älköön huohotettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon huohottanut, -, -, olkoot huohottaneet, olkoon huohotettu

-, -, älköön olko huohottanut, -, -, älkööt olko huohottaneet, älköön olko huohotettu

PREZENT CONDIȚIONAL

huohottaisin, huohottaisit, huohottaisi, huohottaisimme, huohottaisitte, huohottaisivat, huohotettaisiin

en huohottaisi, et huohottaisi, ei huohottaisi, emme huohottaisi, ette huohottaisi, eivät huohottaisi, ei huohotettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin huohottanut, olisit huohottanut, olisi huohottanut, olisimme huohottaneet, olisitte huohottaneet, olisivat huohottaneet, oltaisiin huohotettu

en olisi huohottanut, et olisi huohottanut, ei olisi huohottanut, emme olisi huohottaneet, ette olisi huohottaneet, eivät olisi huohottaneet, ei olisi huohotettu

PREZENT POTENȚIAL

huohottanen, huohottanet, huohottanee, huohottanemme, huohottanette, huohottanevat, huohotettaneen

en huohottane, et huohottane, ei huohottane, emme huohottane, ette huohottane, eivät huohottane, ei huohotettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen huohottanut, lienet huohottanut, lienee huohottanut, lienemme huohottaneet, lienette huohottaneet, lienevät huohottaneet, lienee huohotettu

en liene huohottanut, et liene huohottanut, ei liene huohottanut, emme liene huohottaneet, ette liene huohottaneet, eivät liene huohottaneet, ei liene huohotettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: huohottaa    FORMA LUNGĂ: huohottaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: huohottaessa   INSTRUCTIV: huohottaen  INESIV PASIV: huohotettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: huohottamaan   INESIV: huohottamassa  ELATIV: huohottamasta

ADESIV: huohottamalla  ABESIV: huohottamatta  INSTRUCTIV: huohottaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: huohottaminen   PARTITIV: huohottaminen

INFINITIVUL CINCI: huohottamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: huohottava  (gen. huohottavan)   PASIV: huohotettava   (gen. huohotettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: huohottanut                      PASIV: huohotettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: huohottaja (pl.gen. huohottajien)  ADJECTIV NEGATIV: huohottamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): huohotus

 

 

huojahtaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

huojahdan, huojahdat, huojahtaa, huojahdamme, huojahdatte, huojahtavat, huojahdetaan

en huojahda, et huojahda, ei huojahda, emme huojahda, ette huojahda, eivät huojahda, ei huojahdeta

IMPERFECT INDICATIV

huojahdin, huojahdit, huojahti, huojahdimme, huojahditte, huojahtivat, huojahdettiin

en huojahtanut, et huojahtanut, ei huojahtanut, emme huojahtaneet, ette huojahtaneet, eivät huojahtaneet, ei huojahdettu

PERFECT INDICATIV

olen huojahtanut, olet huojahtanut, on huojahtanut, olemme huojahtaneet, olette huojahtaneet, ovat huojahtaneet, on huojahdettu

en ole huojahtanut, et ole huojahtanut, ei ole huojahtanut, emme ole huojahtaneet, ette ole huojahtaneet, eivät ole huojahtaneet, ei ole huojahdettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin huojahtanut, olit huojahtanut, oli huojahtanut, olimme huojahtaneet, olitte huojahtaneet, olivat huojahtaneet, oli huojahdettu

en ollut huojahtanut, et ollut huojahtanut, ei ollut huojahtanut, emme olleet huojahtaneet, ette olleet huojahtaneet, eivät olleet huojahtaneet, ei ollut huojahdettu

PREZENT IMPERATIV

-, huojahda, huojahtakoon, huojahtakaamme, huojahtakaa, huojahtakoot, huojahdettakoon

-, älä huojahda, älköön huojahtako, älkäämme huojahtako, älkää huojahtako, älkööt huojahtako, älköön huojahdettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon huojahtanut, -, -, olkoot huojahtaneet, olkoon huojahdettu

-, -, älköön olko huojahtanut, -, -, älkööt olko huojahtaneet, älköön olko huojahdettu

PREZENT CONDIȚIONAL

huojahtaisin, huojahtaisit, huojahtaisi, huojahtaisimme, huojahtaisitte, huojahtaisivat, huojahdettaisiin

en huojahtaisi, et huojahtaisi, ei huojahtaisi, emme huojahtaisi, ette huojahtaisi, eivät huojahtaisi, ei huojahdettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin huojahtanut, olisit huojahtanut, olisi huojahtanut, olisimme huojahtaneet, olisitte huojahtaneet, olisivat huojahtaneet, oltaisiin huojahdettu

en olisi huojahtanut, et olisi huojahtanut, ei olisi huojahtanut, emme olisi huojahtaneet, ette olisi huojahtaneet, eivät olisi huojahtaneet, ei olisi huojahdettu

PREZENT POTENȚIAL

huojahtanen, huojahtanet, huojahtanee, huojahtanemme, huojahtanette, huojahtanevat, huojahdettaneen

en huojahtane, et huojahtane, ei huojahtane, emme huojahtane, ette huojahtane, eivät huojahtane, ei huojahdettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen huojahtanut, lienet huojahtanut, lienee huojahtanut, lienemme huojahtaneet, lienette huojahtaneet, lienevät huojahtaneet, lienee huojahdettu

en liene huojahtanut, et liene huojahtanut, ei liene huojahtanut, emme liene huojahtaneet, ette liene huojahtaneet, eivät liene huojahtaneet, ei liene huojahdettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: huojahtaa    FORMA LUNGĂ: huojahtaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: huojahtaessa   INSTRUCTIV: huojahtaen  INESIV PASIV: huojahdettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: huojahtamaan   INESIV: huojahtamassa  ELATIV: huojahtamasta

ADESIV: huojahtamalla  ABESIV: huojahtamatta  INSTRUCTIV: huojahtaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: huojahtaminen   PARTITIV: huojahtaminen

INFINITIVUL CINCI: huojahtamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: huojahtava  (gen. huojahtavan)   PASIV: huojahdettava   (gen. huojahdettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: huojahtanut                      PASIV: huojahdettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: huojahtaja (pl.gen. huojahtajien)  ADJECTIV NEGATIV: huojahtamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): huojahdus

 

 

huojuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

huojutan, huojutat, huojuttaa, huojutamme, huojutatte, huojuttavat, huojutetaan

en huojuta, et huojuta, ei huojuta, emme huojuta, ette huojuta, eivät huojuta, ei huojuteta

IMPERFECT INDICATIV

huojutin, huojutit, huojutti, huojutimme, huojutitte, huojuttivat, huojutettiin

en huojuttanut, et huojuttanut, ei huojuttanut, emme huojuttaneet, ette huojuttaneet, eivät huojuttaneet, ei huojutettu

PERFECT INDICATIV

olen huojuttanut, olet huojuttanut, on huojuttanut, olemme huojuttaneet, olette huojuttaneet, ovat huojuttaneet, on huojutettu

en ole huojuttanut, et ole huojuttanut, ei ole huojuttanut, emme ole huojuttaneet, ette ole huojuttaneet, eivät ole huojuttaneet, ei ole huojutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin huojuttanut, olit huojuttanut, oli huojuttanut, olimme huojuttaneet, olitte huojuttaneet, olivat huojuttaneet, oli huojutettu

en ollut huojuttanut, et ollut huojuttanut, ei ollut huojuttanut, emme olleet huojuttaneet, ette olleet huojuttaneet, eivät olleet huojuttaneet, ei ollut huojutettu

PREZENT IMPERATIV

-, huojuta, huojuttakoon, huojuttakaamme, huojuttakaa, huojuttakoot, huojutettakoon

-, älä huojuta, älköön huojuttako, älkäämme huojuttako, älkää huojuttako, älkööt huojuttako, älköön huojutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon huojuttanut, -, -, olkoot huojuttaneet, olkoon huojutettu

-, -, älköön olko huojuttanut, -, -, älkööt olko huojuttaneet, älköön olko huojutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

huojuttaisin, huojuttaisit, huojuttaisi, huojuttaisimme, huojuttaisitte, huojuttaisivat, huojutettaisiin

en huojuttaisi, et huojuttaisi, ei huojuttaisi, emme huojuttaisi, ette huojuttaisi, eivät huojuttaisi, ei huojutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin huojuttanut, olisit huojuttanut, olisi huojuttanut, olisimme huojuttaneet, olisitte huojuttaneet, olisivat huojuttaneet, oltaisiin huojutettu

en olisi huojuttanut, et olisi huojuttanut, ei olisi huojuttanut, emme olisi huojuttaneet, ette olisi huojuttaneet, eivät olisi huojuttaneet, ei olisi huojutettu

PREZENT POTENȚIAL

huojuttanen, huojuttanet, huojuttanee, huojuttanemme, huojuttanette, huojuttanevat, huojutettaneen

en huojuttane, et huojuttane, ei huojuttane, emme huojuttane, ette huojuttane, eivät huojuttane, ei huojutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen huojuttanut, lienet huojuttanut, lienee huojuttanut, lienemme huojuttaneet, lienette huojuttaneet, lienevät huojuttaneet, lienee huojutettu

en liene huojuttanut, et liene huojuttanut, ei liene huojuttanut, emme liene huojuttaneet, ette liene huojuttaneet, eivät liene huojuttaneet, ei liene huojutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: huojuttaa    FORMA LUNGĂ: huojuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: huojuttaessa   INSTRUCTIV: huojuttaen  INESIV PASIV: huojutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: huojuttamaan   INESIV: huojuttamassa  ELATIV: huojuttamasta

ADESIV: huojuttamalla  ABESIV: huojuttamatta  INSTRUCTIV: huojuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: huojuttaminen   PARTITIV: huojuttaminen

INFINITIVUL CINCI: huojuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: huojuttava  (gen. huojuttavan)   PASIV: huojutettava   (gen. huojutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: huojuttanut                      PASIV: huojutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: huojuttaja (pl.gen. huojuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: huojuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): huojutus

 

 

huolestuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

huolestutan, huolestutat, huolestuttaa, huolestutamme, huolestutatte, huolestuttavat, huolestutetaan

en huolestuta, et huolestuta, ei huolestuta, emme huolestuta, ette huolestuta, eivät huolestuta, ei huolestuteta

IMPERFECT INDICATIV

huolestutin, huolestutit, huolestutti, huolestutimme, huolestutitte, huolestuttivat, huolestutettiin

en huolestuttanut, et huolestuttanut, ei huolestuttanut, emme huolestuttaneet, ette huolestuttaneet, eivät huolestuttaneet, ei huolestutettu

PERFECT INDICATIV

olen huolestuttanut, olet huolestuttanut, on huolestuttanut, olemme huolestuttaneet, olette huolestuttaneet, ovat huolestuttaneet, on huolestutettu

en ole huolestuttanut, et ole huolestuttanut, ei ole huolestuttanut, emme ole huolestuttaneet, ette ole huolestuttaneet, eivät ole huolestuttaneet, ei ole huolestutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin huolestuttanut, olit huolestuttanut, oli huolestuttanut, olimme huolestuttaneet, olitte huolestuttaneet, olivat huolestuttaneet, oli huolestutettu

en ollut huolestuttanut, et ollut huolestuttanut, ei ollut huolestuttanut, emme olleet huolestuttaneet, ette olleet huolestuttaneet, eivät olleet huolestuttaneet, ei ollut huolestutettu

PREZENT IMPERATIV

-, huolestuta, huolestuttakoon, huolestuttakaamme, huolestuttakaa, huolestuttakoot, huolestutettakoon

-, älä huolestuta, älköön huolestuttako, älkäämme huolestuttako, älkää huolestuttako, älkööt huolestuttako, älköön huolestutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon huolestuttanut, -, -, olkoot huolestuttaneet, olkoon huolestutettu

-, -, älköön olko huolestuttanut, -, -, älkööt olko huolestuttaneet, älköön olko huolestutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

huolestuttaisin, huolestuttaisit, huolestuttaisi, huolestuttaisimme, huolestuttaisitte, huolestuttaisivat, huolestutettaisiin

en huolestuttaisi, et huolestuttaisi, ei huolestuttaisi, emme huolestuttaisi, ette huolestuttaisi, eivät huolestuttaisi, ei huolestutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin huolestuttanut, olisit huolestuttanut, olisi huolestuttanut, olisimme huolestuttaneet, olisitte huolestuttaneet, olisivat huolestuttaneet, oltaisiin huolestutettu

en olisi huolestuttanut, et olisi huolestuttanut, ei olisi huolestuttanut, emme olisi huolestuttaneet, ette olisi huolestuttaneet, eivät olisi huolestuttaneet, ei olisi huolestutettu

PREZENT POTENȚIAL

huolestuttanen, huolestuttanet, huolestuttanee, huolestuttanemme, huolestuttanette, huolestuttanevat, huolestutettaneen

en huolestuttane, et huolestuttane, ei huolestuttane, emme huolestuttane, ette huolestuttane, eivät huolestuttane, ei huolestutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen huolestuttanut, lienet huolestuttanut, lienee huolestuttanut, lienemme huolestuttaneet, lienette huolestuttaneet, lienevät huolestuttaneet, lienee huolestutettu

en liene huolestuttanut, et liene huolestuttanut, ei liene huolestuttanut, emme liene huolestuttaneet, ette liene huolestuttaneet, eivät liene huolestuttaneet, ei liene huolestutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: huolestuttaa    FORMA LUNGĂ: huolestuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: huolestuttaessa   INSTRUCTIV: huolestuttaen  INESIV PASIV: huolestutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: huolestuttamaan   INESIV: huolestuttamassa  ELATIV: huolestuttamasta

ADESIV: huolestuttamalla  ABESIV: huolestuttamatta  INSTRUCTIV: huolestuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: huolestuttaminen   PARTITIV: huolestuttaminen

INFINITIVUL CINCI: huolestuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: huolestuttava  (gen. huolestuttavan)   PASIV: huolestutettava   (gen. huolestutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: huolestuttanut                         PASIV: huolestutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: huolestuttaja (pl.gen. huolestuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: huolestuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): huolestutus

 

 

huolettaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

huoletan, huoletat, huolettaa, huoletamme, huoletatte, huolettavat, huoletetaan

en huoleta, et huoleta, ei huoleta, emme huoleta, ette huoleta, eivät huoleta, ei huoleteta

IMPERFECT INDICATIV

huoletin, huoletit, huoletti, huoletimme, huoletitte, huolettivat, huoletettiin

en huolettanut, et huolettanut, ei huolettanut, emme huolettaneet, ette huolettaneet, eivät huolettaneet, ei huoletettu

PERFECT INDICATIV

olen huolettanut, olet huolettanut, on huolettanut, olemme huolettaneet, olette huolettaneet, ovat huolettaneet, on huoletettu

en ole huolettanut, et ole huolettanut, ei ole huolettanut, emme ole huolettaneet, ette ole huolettaneet, eivät ole huolettaneet, ei ole huoletettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin huolettanut, olit huolettanut, oli huolettanut, olimme huolettaneet, olitte huolettaneet, olivat huolettaneet, oli huoletettu

en ollut huolettanut, et ollut huolettanut, ei ollut huolettanut, emme olleet huolettaneet, ette olleet huolettaneet, eivät olleet huolettaneet, ei ollut huoletettu

PREZENT IMPERATIV

-, huoleta, huolettakoon, huolettakaamme, huolettakaa, huolettakoot, huoletettakoon

-, älä huoleta, älköön huolettako, älkäämme huolettako, älkää huolettako, älkööt huolettako, älköön huoletettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon huolettanut, -, -, olkoot huolettaneet, olkoon huoletettu

-, -, älköön olko huolettanut, -, -, älkööt olko huolettaneet, älköön olko huoletettu

PREZENT CONDIȚIONAL

huolettaisin, huolettaisit, huolettaisi, huolettaisimme, huolettaisitte, huolettaisivat, huoletettaisiin

en huolettaisi, et huolettaisi, ei huolettaisi, emme huolettaisi, ette huolettaisi, eivät huolettaisi, ei huoletettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin huolettanut, olisit huolettanut, olisi huolettanut, olisimme huolettaneet, olisitte huolettaneet, olisivat huolettaneet, oltaisiin huoletettu

en olisi huolettanut, et olisi huolettanut, ei olisi huolettanut, emme olisi huolettaneet, ette olisi huolettaneet, eivät olisi huolettaneet, ei olisi huoletettu

PREZENT POTENȚIAL

huolettanen, huolettanet, huolettanee, huolettanemme, huolettanette, huolettanevat, huoletettaneen

en huolettane, et huolettane, ei huolettane, emme huolettane, ette huolettane, eivät huolettane, ei huoletettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen huolettanut, lienet huolettanut, lienee huolettanut, lienemme huolettaneet, lienette huolettaneet, lienevät huolettaneet, lienee huoletettu

en liene huolettanut, et liene huolettanut, ei liene huolettanut, emme liene huolettaneet, ette liene huolettaneet, eivät liene huolettaneet, ei liene huoletettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: huolettaa    FORMA LUNGĂ: huolettaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: huolettaessa   INSTRUCTIV: huolettaen  INESIV PASIV: huoletettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: huolettamaan   INESIV: huolettamassa  ELATIV: huolettamasta

ADESIV: huolettamalla  ABESIV: huolettamatta  INSTRUCTIV: huolettaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: huolettaminen   PARTITIV: huolettaminen

INFINITIVUL CINCI: huolettamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: huolettava  (gen. huolettavan)   PASIV: huoletettava   (gen. huoletettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: huolettanut                      PASIV: huoletettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: huolettaja (pl.gen. huolettajien)  ADJECTIV NEGATIV: huolettamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): huoletus

 

 

huomauttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

huomautan, huomautat, huomauttaa, huomautamme, huomautatte, huomauttavat, huomautetaan

en huomauta, et huomauta, ei huomauta, emme huomauta, ette huomauta, eivät huomauta, ei huomauteta

IMPERFECT INDICATIV

huomautin, huomautit, huomautti, huomautimme, huomautitte, huomauttivat, huomautettiin

en huomauttanut, et huomauttanut, ei huomauttanut, emme huomauttaneet, ette huomauttaneet, eivät huomauttaneet, ei huomautettu

PERFECT INDICATIV

olen huomauttanut, olet huomauttanut, on huomauttanut, olemme huomauttaneet, olette huomauttaneet, ovat huomauttaneet, on huomautettu

en ole huomauttanut, et ole huomauttanut, ei ole huomauttanut, emme ole huomauttaneet, ette ole huomauttaneet, eivät ole huomauttaneet, ei ole huomautettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin huomauttanut, olit huomauttanut, oli huomauttanut, olimme huomauttaneet, olitte huomauttaneet, olivat huomauttaneet, oli huomautettu

en ollut huomauttanut, et ollut huomauttanut, ei ollut huomauttanut, emme olleet huomauttaneet, ette olleet huomauttaneet, eivät olleet huomauttaneet, ei ollut huomautettu

PREZENT IMPERATIV

-, huomauta, huomauttakoon, huomauttakaamme, huomauttakaa, huomauttakoot, huomautettakoon

-, älä huomauta, älköön huomauttako, älkäämme huomauttako, älkää huomauttako, älkööt huomauttako, älköön huomautettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon huomauttanut, -, -, olkoot huomauttaneet, olkoon huomautettu

-, -, älköön olko huomauttanut, -, -, älkööt olko huomauttaneet, älköön olko huomautettu

PREZENT CONDIȚIONAL

huomauttaisin, huomauttaisit, huomauttaisi, huomauttaisimme, huomauttaisitte, huomauttaisivat, huomautettaisiin

en huomauttaisi, et huomauttaisi, ei huomauttaisi, emme huomauttaisi, ette huomauttaisi, eivät huomauttaisi, ei huomautettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin huomauttanut, olisit huomauttanut, olisi huomauttanut, olisimme huomauttaneet, olisitte huomauttaneet, olisivat huomauttaneet, oltaisiin huomautettu

en olisi huomauttanut, et olisi huomauttanut, ei olisi huomauttanut, emme olisi huomauttaneet, ette olisi huomauttaneet, eivät olisi huomauttaneet, ei olisi huomautettu

PREZENT POTENȚIAL

huomauttanen, huomauttanet, huomauttanee, huomauttanemme, huomauttanette, huomauttanevat, huomautettaneen

en huomauttane, et huomauttane, ei huomauttane, emme huomauttane, ette huomauttane, eivät huomauttane, ei huomautettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen huomauttanut, lienet huomauttanut, lienee huomauttanut, lienemme huomauttaneet, lienette huomauttaneet, lienevät huomauttaneet, lienee huomautettu

en liene huomauttanut, et liene huomauttanut, ei liene huomauttanut, emme liene huomauttaneet, ette liene huomauttaneet, eivät liene huomauttaneet, ei liene huomautettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: huomauttaa    FORMA LUNGĂ: huomauttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: huomauttaessa   INSTRUCTIV: huomauttaen  INESIV PASIV: huomautettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: huomauttamaan   INESIV: huomauttamassa  ELATIV: huomauttamasta

ADESIV: huomauttamalla  ABESIV: huomauttamatta  INSTRUCTIV: huomauttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: huomauttaminen   PARTITIV: huomauttaminen

INFINITIVUL CINCI: huomauttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: huomauttava  (gen. huomauttavan)   PASIV: huomautettava   (gen. huomautettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: huomauttanut                       PASIV: huomautettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: huomauttaja (pl.gen. huomauttajien)  ADJECTIV NEGATIV: huomauttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): huomautus

 

 

huopauttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

huopautan, huopautat, huopauttaa, huopautamme, huopautatte, huopauttavat, huopautetaan

en huopauta, et huopauta, ei huopauta, emme huopauta, ette huopauta, eivät huopauta, ei huopauteta

IMPERFECT INDICATIV

huopautin, huopautit, huopautti, huopautimme, huopautitte, huopauttivat, huopautettiin

en huopauttanut, et huopauttanut, ei huopauttanut, emme huopauttaneet, ette huopauttaneet, eivät huopauttaneet, ei huopautettu

PERFECT INDICATIV

olen huopauttanut, olet huopauttanut, on huopauttanut, olemme huopauttaneet, olette huopauttaneet, ovat huopauttaneet, on huopautettu

en ole huopauttanut, et ole huopauttanut, ei ole huopauttanut, emme ole huopauttaneet, ette ole huopauttaneet, eivät ole huopauttaneet, ei ole huopautettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin huopauttanut, olit huopauttanut, oli huopauttanut, olimme huopauttaneet, olitte huopauttaneet, olivat huopauttaneet, oli huopautettu

en ollut huopauttanut, et ollut huopauttanut, ei ollut huopauttanut, emme olleet huopauttaneet, ette olleet huopauttaneet, eivät olleet huopauttaneet, ei ollut huopautettu

PREZENT IMPERATIV

-, huopauta, huopauttakoon, huopauttakaamme, huopauttakaa, huopauttakoot, huopautettakoon

-, älä huopauta, älköön huopauttako, älkäämme huopauttako, älkää huopauttako, älkööt huopauttako, älköön huopautettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon huopauttanut, -, -, olkoot huopauttaneet, olkoon huopautettu

-, -, älköön olko huopauttanut, -, -, älkööt olko huopauttaneet, älköön olko huopautettu

PREZENT CONDIȚIONAL

huopauttaisin, huopauttaisit, huopauttaisi, huopauttaisimme, huopauttaisitte, huopauttaisivat, huopautettaisiin

en huopauttaisi, et huopauttaisi, ei huopauttaisi, emme huopauttaisi, ette huopauttaisi, eivät huopauttaisi, ei huopautettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin huopauttanut, olisit huopauttanut, olisi huopauttanut, olisimme huopauttaneet, olisitte huopauttaneet, olisivat huopauttaneet, oltaisiin huopautettu

en olisi huopauttanut, et olisi huopauttanut, ei olisi huopauttanut, emme olisi huopauttaneet, ette olisi huopauttaneet, eivät olisi huopauttaneet, ei olisi huopautettu

PREZENT POTENȚIAL

huopauttanen, huopauttanet, huopauttanee, huopauttanemme, huopauttanette, huopauttanevat, huopautettaneen

en huopauttane, et huopauttane, ei huopauttane, emme huopauttane, ette huopauttane, eivät huopauttane, ei huopautettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen huopauttanut, lienet huopauttanut, lienee huopauttanut, lienemme huopauttaneet, lienette huopauttaneet, lienevät huopauttaneet, lienee huopautettu

en liene huopauttanut, et liene huopauttanut, ei liene huopauttanut, emme liene huopauttaneet, ette liene huopauttaneet, eivät liene huopauttaneet, ei liene huopautettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: huopauttaa    FORMA LUNGĂ: huopauttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: huopauttaessa   INSTRUCTIV: huopauttaen  INESIV PASIV: huopautettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: huopauttamaan   INESIV: huopauttamassa  ELATIV: huopauttamasta

ADESIV: huopauttamalla  ABESIV: huopauttamatta  INSTRUCTIV: huopauttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: huopauttaminen   PARTITIV: huopauttaminen

INFINITIVUL CINCI: huopauttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: huopauttava  (gen. huopauttavan)   PASIV: huopautettava   (gen. huopautettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: huopauttanut                       PASIV: huopautettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: huopauttaja (pl.gen. huopauttajien)  ADJECTIV NEGATIV: huopauttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): huopautus

 

 

hurahtaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

hurahdan, hurahdat, hurahtaa, hurahdamme, hurahdatte, hurahtavat, hurahdetaan

en hurahda, et hurahda, ei hurahda, emme hurahda, ette hurahda, eivät hurahda, ei hurahdeta

IMPERFECT INDICATIV

hurahdin, hurahdit, hurahti, hurahdimme, hurahditte, hurahtivat, hurahdettiin

en hurahtanut, et hurahtanut, ei hurahtanut, emme hurahtaneet, ette hurahtaneet, eivät hurahtaneet, ei hurahdettu

PERFECT INDICATIV

olen hurahtanut, olet hurahtanut, on hurahtanut, olemme hurahtaneet, olette hurahtaneet, ovat hurahtaneet, on hurahdettu

en ole hurahtanut, et ole hurahtanut, ei ole hurahtanut, emme ole hurahtaneet, ette ole hurahtaneet, eivät ole hurahtaneet, ei ole hurahdettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hurahtanut, olit hurahtanut, oli hurahtanut, olimme hurahtaneet, olitte hurahtaneet, olivat hurahtaneet, oli hurahdettu

en ollut hurahtanut, et ollut hurahtanut, ei ollut hurahtanut, emme olleet hurahtaneet, ette olleet hurahtaneet, eivät olleet hurahtaneet, ei ollut hurahdettu

PREZENT IMPERATIV

-, hurahda, hurahtakoon, hurahtakaamme, hurahtakaa, hurahtakoot, hurahdettakoon

-, älä hurahda, älköön hurahtako, älkäämme hurahtako, älkää hurahtako, älkööt hurahtako, älköön hurahdettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hurahtanut, -, -, olkoot hurahtaneet, olkoon hurahdettu

-, -, älköön olko hurahtanut, -, -, älkööt olko hurahtaneet, älköön olko hurahdettu

PREZENT CONDIȚIONAL

hurahtaisin, hurahtaisit, hurahtaisi, hurahtaisimme, hurahtaisitte, hurahtaisivat, hurahdettaisiin

en hurahtaisi, et hurahtaisi, ei hurahtaisi, emme hurahtaisi, ette hurahtaisi, eivät hurahtaisi, ei hurahdettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hurahtanut, olisit hurahtanut, olisi hurahtanut, olisimme hurahtaneet, olisitte hurahtaneet, olisivat hurahtaneet, oltaisiin hurahdettu

en olisi hurahtanut, et olisi hurahtanut, ei olisi hurahtanut, emme olisi hurahtaneet, ette olisi hurahtaneet, eivät olisi hurahtaneet, ei olisi hurahdettu

PREZENT POTENȚIAL

hurahtanen, hurahtanet, hurahtanee, hurahtanemme, hurahtanette, hurahtanevat, hurahdettaneen

en hurahtane, et hurahtane, ei hurahtane, emme hurahtane, ette hurahtane, eivät hurahtane, ei hurahdettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hurahtanut, lienet hurahtanut, lienee hurahtanut, lienemme hurahtaneet, lienette hurahtaneet, lienevät hurahtaneet, lienee hurahdettu

en liene hurahtanut, et liene hurahtanut, ei liene hurahtanut, emme liene hurahtaneet, ette liene hurahtaneet, eivät liene hurahtaneet, ei liene hurahdettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hurahtaa    FORMA LUNGĂ: hurahtaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hurahtaessa   INSTRUCTIV: hurahtaen  INESIV PASIV: hurahdettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hurahtamaan   INESIV: hurahtamassa  ELATIV: hurahtamasta

ADESIV: hurahtamalla  ABESIV: hurahtamatta  INSTRUCTIV: hurahtaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hurahtaminen   PARTITIV: hurahtaminen

INFINITIVUL CINCI: hurahtamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hurahtava  (gen. hurahtavan)   PASIV: hurahdettava   (gen. hurahdettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hurahtanut                     PASIV: hurahdettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hurahtaja (pl.gen. hurahtajien)  ADJECTIV NEGATIV: hurahtamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hurahdus

 

 

hurauttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

hurautan, hurautat, hurauttaa, hurautamme, hurautatte, hurauttavat, hurautetaan

en hurauta, et hurauta, ei hurauta, emme hurauta, ette hurauta, eivät hurauta, ei hurauteta

IMPERFECT INDICATIV

hurautin, hurautit, hurautti, hurautimme, hurautitte, hurauttivat, hurautettiin

en hurauttanut, et hurauttanut, ei hurauttanut, emme hurauttaneet, ette hurauttaneet, eivät hurauttaneet, ei hurautettu

PERFECT INDICATIV

olen hurauttanut, olet hurauttanut, on hurauttanut, olemme hurauttaneet, olette hurauttaneet, ovat hurauttaneet, on hurautettu

en ole hurauttanut, et ole hurauttanut, ei ole hurauttanut, emme ole hurauttaneet, ette ole hurauttaneet, eivät ole hurauttaneet, ei ole hurautettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hurauttanut, olit hurauttanut, oli hurauttanut, olimme hurauttaneet, olitte hurauttaneet, olivat hurauttaneet, oli hurautettu

en ollut hurauttanut, et ollut hurauttanut, ei ollut hurauttanut, emme olleet hurauttaneet, ette olleet hurauttaneet, eivät olleet hurauttaneet, ei ollut hurautettu

PREZENT IMPERATIV

-, hurauta, hurauttakoon, hurauttakaamme, hurauttakaa, hurauttakoot, hurautettakoon

-, älä hurauta, älköön hurauttako, älkäämme hurauttako, älkää hurauttako, älkööt hurauttako, älköön hurautettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hurauttanut, -, -, olkoot hurauttaneet, olkoon hurautettu

-, -, älköön olko hurauttanut, -, -, älkööt olko hurauttaneet, älköön olko hurautettu

PREZENT CONDIȚIONAL

hurauttaisin, hurauttaisit, hurauttaisi, hurauttaisimme, hurauttaisitte, hurauttaisivat, hurautettaisiin

en hurauttaisi, et hurauttaisi, ei hurauttaisi, emme hurauttaisi, ette hurauttaisi, eivät hurauttaisi, ei hurautettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hurauttanut, olisit hurauttanut, olisi hurauttanut, olisimme hurauttaneet, olisitte hurauttaneet, olisivat hurauttaneet, oltaisiin hurautettu

en olisi hurauttanut, et olisi hurauttanut, ei olisi hurauttanut, emme olisi hurauttaneet, ette olisi hurauttaneet, eivät olisi hurauttaneet, ei olisi hurautettu

PREZENT POTENȚIAL

hurauttanen, hurauttanet, hurauttanee, hurauttanemme, hurauttanette, hurauttanevat, hurautettaneen

en hurauttane, et hurauttane, ei hurauttane, emme hurauttane, ette hurauttane, eivät hurauttane, ei hurautettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hurauttanut, lienet hurauttanut, lienee hurauttanut, lienemme hurauttaneet, lienette hurauttaneet, lienevät hurauttaneet, lienee hurautettu

en liene hurauttanut, et liene hurauttanut, ei liene hurauttanut, emme liene hurauttaneet, ette liene hurauttaneet, eivät liene hurauttaneet, ei liene hurautettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hurauttaa    FORMA LUNGĂ: hurauttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hurauttaessa   INSTRUCTIV: hurauttaen  INESIV PASIV: hurautettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hurauttamaan   INESIV: hurauttamassa  ELATIV: hurauttamasta

ADESIV: hurauttamalla  ABESIV: hurauttamatta  INSTRUCTIV: hurauttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hurauttaminen   PARTITIV: hurauttaminen

INFINITIVUL CINCI: hurauttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hurauttava  (gen. hurauttavan)   PASIV: hurautettava   (gen. hurautettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hurauttanut                      PASIV: hurautettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hurauttaja (pl.gen. hurauttajien)  ADJECTIV NEGATIV: hurauttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hurautus

 

 

hurjistuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

hurjistutan, hurjistutat, hurjistuttaa, hurjistutamme, hurjistutatte, hurjistuttavat, hurjistutetaan

en hurjistuta, et hurjistuta, ei hurjistuta, emme hurjistuta, ette hurjistuta, eivät hurjistuta, ei hurjistuteta

IMPERFECT INDICATIV

hurjistutin, hurjistutit, hurjistutti, hurjistutimme, hurjistutitte, hurjistuttivat, hurjistutettiin

en hurjistuttanut, et hurjistuttanut, ei hurjistuttanut, emme hurjistuttaneet, ette hurjistuttaneet, eivät hurjistuttaneet, ei hurjistutettu

PERFECT INDICATIV

olen hurjistuttanut, olet hurjistuttanut, on hurjistuttanut, olemme hurjistuttaneet, olette hurjistuttaneet, ovat hurjistuttaneet, on hurjistutettu

en ole hurjistuttanut, et ole hurjistuttanut, ei ole hurjistuttanut, emme ole hurjistuttaneet, ette ole hurjistuttaneet, eivät ole hurjistuttaneet, ei ole hurjistutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hurjistuttanut, olit hurjistuttanut, oli hurjistuttanut, olimme hurjistuttaneet, olitte hurjistuttaneet, olivat hurjistuttaneet, oli hurjistutettu

en ollut hurjistuttanut, et ollut hurjistuttanut, ei ollut hurjistuttanut, emme olleet hurjistuttaneet, ette olleet hurjistuttaneet, eivät olleet hurjistuttaneet, ei ollut hurjistutettu

PREZENT IMPERATIV

-, hurjistuta, hurjistuttakoon, hurjistuttakaamme, hurjistuttakaa, hurjistuttakoot, hurjistutettakoon

-, älä hurjistuta, älköön hurjistuttako, älkäämme hurjistuttako, älkää hurjistuttako, älkööt hurjistuttako, älköön hurjistutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hurjistuttanut, -, -, olkoot hurjistuttaneet, olkoon hurjistutettu

-, -, älköön olko hurjistuttanut, -, -, älkööt olko hurjistuttaneet, älköön olko hurjistutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

hurjistuttaisin, hurjistuttaisit, hurjistuttaisi, hurjistuttaisimme, hurjistuttaisitte, hurjistuttaisivat, hurjistutettaisiin

en hurjistuttaisi, et hurjistuttaisi, ei hurjistuttaisi, emme hurjistuttaisi, ette hurjistuttaisi, eivät hurjistuttaisi, ei hurjistutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hurjistuttanut, olisit hurjistuttanut, olisi hurjistuttanut, olisimme hurjistuttaneet, olisitte hurjistuttaneet, olisivat hurjistuttaneet, oltaisiin hurjistutettu

en olisi hurjistuttanut, et olisi hurjistuttanut, ei olisi hurjistuttanut, emme olisi hurjistuttaneet, ette olisi hurjistuttaneet, eivät olisi hurjistuttaneet, ei olisi hurjistutettu

PREZENT POTENȚIAL

hurjistuttanen, hurjistuttanet, hurjistuttanee, hurjistuttanemme, hurjistuttanette, hurjistuttanevat, hurjistutettaneen

en hurjistuttane, et hurjistuttane, ei hurjistuttane, emme hurjistuttane, ette hurjistuttane, eivät hurjistuttane, ei hurjistutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hurjistuttanut, lienet hurjistuttanut, lienee hurjistuttanut, lienemme hurjistuttaneet, lienette hurjistuttaneet, lienevät hurjistuttaneet, lienee hurjistutettu

en liene hurjistuttanut, et liene hurjistuttanut, ei liene hurjistuttanut, emme liene hurjistuttaneet, ette liene hurjistuttaneet, eivät liene hurjistuttaneet, ei liene hurjistutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hurjistuttaa    FORMA LUNGĂ: hurjistuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hurjistuttaessa   INSTRUCTIV: hurjistuttaen  INESIV PASIV: hurjistutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hurjistuttamaan   INESIV: hurjistuttamassa  ELATIV: hurjistuttamasta

ADESIV: hurjistuttamalla  ABESIV: hurjistuttamatta  INSTRUCTIV: hurjistuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hurjistuttaminen   PARTITIV: hurjistuttaminen

INFINITIVUL CINCI: hurjistuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hurjistuttava  (gen. hurjistuttavan)   PASIV: hurjistutettava   (gen. hurjistutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hurjistuttanut                         PASIV: hurjistutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hurjistuttaja (pl.gen. hurjistuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: hurjistuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hurjistutus

 

 

huudahtaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

huudahdan, huudahdat, huudahtaa, huudahdamme, huudahdatte, huudahtavat, huudahdetaan

en huudahda, et huudahda, ei huudahda, emme huudahda, ette huudahda, eivät huudahda, ei huudahdeta

IMPERFECT INDICATIV

huudahdin, huudahdit, huudahti, huudahdimme, huudahditte, huudahtivat, huudahdettiin

en huudahtanut, et huudahtanut, ei huudahtanut, emme huudahtaneet, ette huudahtaneet, eivät huudahtaneet, ei huudahdettu

PERFECT INDICATIV

olen huudahtanut, olet huudahtanut, on huudahtanut, olemme huudahtaneet, olette huudahtaneet, ovat huudahtaneet, on huudahdettu

en ole huudahtanut, et ole huudahtanut, ei ole huudahtanut, emme ole huudahtaneet, ette ole huudahtaneet, eivät ole huudahtaneet, ei ole huudahdettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin huudahtanut, olit huudahtanut, oli huudahtanut, olimme huudahtaneet, olitte huudahtaneet, olivat huudahtaneet, oli huudahdettu

en ollut huudahtanut, et ollut huudahtanut, ei ollut huudahtanut, emme olleet huudahtaneet, ette olleet huudahtaneet, eivät olleet huudahtaneet, ei ollut huudahdettu

PREZENT IMPERATIV

-, huudahda, huudahtakoon, huudahtakaamme, huudahtakaa, huudahtakoot, huudahdettakoon

-, älä huudahda, älköön huudahtako, älkäämme huudahtako, älkää huudahtako, älkööt huudahtako, älköön huudahdettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon huudahtanut, -, -, olkoot huudahtaneet, olkoon huudahdettu

-, -, älköön olko huudahtanut, -, -, älkööt olko huudahtaneet, älköön olko huudahdettu

PREZENT CONDIȚIONAL

huudahtaisin, huudahtaisit, huudahtaisi, huudahtaisimme, huudahtaisitte, huudahtaisivat, huudahdettaisiin

en huudahtaisi, et huudahtaisi, ei huudahtaisi, emme huudahtaisi, ette huudahtaisi, eivät huudahtaisi, ei huudahdettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin huudahtanut, olisit huudahtanut, olisi huudahtanut, olisimme huudahtaneet, olisitte huudahtaneet, olisivat huudahtaneet, oltaisiin huudahdettu

en olisi huudahtanut, et olisi huudahtanut, ei olisi huudahtanut, emme olisi huudahtaneet, ette olisi huudahtaneet, eivät olisi huudahtaneet, ei olisi huudahdettu

PREZENT POTENȚIAL

huudahtanen, huudahtanet, huudahtanee, huudahtanemme, huudahtanette, huudahtanevat, huudahdettaneen

en huudahtane, et huudahtane, ei huudahtane, emme huudahtane, ette huudahtane, eivät huudahtane, ei huudahdettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen huudahtanut, lienet huudahtanut, lienee huudahtanut, lienemme huudahtaneet, lienette huudahtaneet, lienevät huudahtaneet, lienee huudahdettu

en liene huudahtanut, et liene huudahtanut, ei liene huudahtanut, emme liene huudahtaneet, ette liene huudahtaneet, eivät liene huudahtaneet, ei liene huudahdettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: huudahtaa    FORMA LUNGĂ: huudahtaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: huudahtaessa   INSTRUCTIV: huudahtaen  INESIV PASIV: huudahdettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: huudahtamaan   INESIV: huudahtamassa  ELATIV: huudahtamasta

ADESIV: huudahtamalla  ABESIV: huudahtamatta  INSTRUCTIV: huudahtaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: huudahtaminen   PARTITIV: huudahtaminen

INFINITIVUL CINCI: huudahtamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: huudahtava  (gen. huudahtavan)   PASIV: huudahdettava   (gen. huudahdettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: huudahtanut                      PASIV: huudahdettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: huudahtaja (pl.gen. huudahtajien)  ADJECTIV NEGATIV: huudahtamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): huudahdus

 

 

huudattaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

huudatan, huudatat, huudattaa, huudatamme, huudatatte, huudattavat, huudatetaan

en huudata, et huudata, ei huudata, emme huudata, ette huudata, eivät huudata, ei huudateta

IMPERFECT INDICATIV

huudatin, huudatit, huudatti, huudatimme, huudatitte, huudattivat, huudatettiin

en huudattanut, et huudattanut, ei huudattanut, emme huudattaneet, ette huudattaneet, eivät huudattaneet, ei huudatettu

PERFECT INDICATIV

olen huudattanut, olet huudattanut, on huudattanut, olemme huudattaneet, olette huudattaneet, ovat huudattaneet, on huudatettu

en ole huudattanut, et ole huudattanut, ei ole huudattanut, emme ole huudattaneet, ette ole huudattaneet, eivät ole huudattaneet, ei ole huudatettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin huudattanut, olit huudattanut, oli huudattanut, olimme huudattaneet, olitte huudattaneet, olivat huudattaneet, oli huudatettu

en ollut huudattanut, et ollut huudattanut, ei ollut huudattanut, emme olleet huudattaneet, ette olleet huudattaneet, eivät olleet huudattaneet, ei ollut huudatettu

PREZENT IMPERATIV

-, huudata, huudattakoon, huudattakaamme, huudattakaa, huudattakoot, huudatettakoon

-, älä huudata, älköön huudattako, älkäämme huudattako, älkää huudattako, älkööt huudattako, älköön huudatettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon huudattanut, -, -, olkoot huudattaneet, olkoon huudatettu

-, -, älköön olko huudattanut, -, -, älkööt olko huudattaneet, älköön olko huudatettu

PREZENT CONDIȚIONAL

huudattaisin, huudattaisit, huudattaisi, huudattaisimme, huudattaisitte, huudattaisivat, huudatettaisiin

en huudattaisi, et huudattaisi, ei huudattaisi, emme huudattaisi, ette huudattaisi, eivät huudattaisi, ei huudatettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin huudattanut, olisit huudattanut, olisi huudattanut, olisimme huudattaneet, olisitte huudattaneet, olisivat huudattaneet, oltaisiin huudatettu

en olisi huudattanut, et olisi huudattanut, ei olisi huudattanut, emme olisi huudattaneet, ette olisi huudattaneet, eivät olisi huudattaneet, ei olisi huudatettu

PREZENT POTENȚIAL

huudattanen, huudattanet, huudattanee, huudattanemme, huudattanette, huudattanevat, huudatettaneen

en huudattane, et huudattane, ei huudattane, emme huudattane, ette huudattane, eivät huudattane, ei huudatettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen huudattanut, lienet huudattanut, lienee huudattanut, lienemme huudattaneet, lienette huudattaneet, lienevät huudattaneet, lienee huudatettu

en liene huudattanut, et liene huudattanut, ei liene huudattanut, emme liene huudattaneet, ette liene huudattaneet, eivät liene huudattaneet, ei liene huudatettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: huudattaa    FORMA LUNGĂ: huudattaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: huudattaessa   INSTRUCTIV: huudattaen  INESIV PASIV: huudatettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: huudattamaan   INESIV: huudattamassa  ELATIV: huudattamasta

ADESIV: huudattamalla  ABESIV: huudattamatta  INSTRUCTIV: huudattaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: huudattaminen   PARTITIV: huudattaminen

INFINITIVUL CINCI: huudattamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: huudattava  (gen. huudattavan)   PASIV: huudatettava   (gen. huudatettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: huudattanut                      PASIV: huudatettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: huudattaja (pl.gen. huudattajien)  ADJECTIV NEGATIV: huudattamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): huudatus

 

 

huuhdahtaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

huuhdahdan, huuhdahdat, huuhdahtaa, huuhdahdamme, huuhdahdatte, huuhdahtavat, huuhdahdetaan

en huuhdahda, et huuhdahda, ei huuhdahda, emme huuhdahda, ette huuhdahda, eivät huuhdahda, ei huuhdahdeta

IMPERFECT INDICATIV

huuhdahdin, huuhdahdit, huuhdahti, huuhdahdimme, huuhdahditte, huuhdahtivat, huuhdahdettiin

en huuhdahtanut, et huuhdahtanut, ei huuhdahtanut, emme huuhdahtaneet, ette huuhdahtaneet, eivät huuhdahtaneet, ei huuhdahdettu

PERFECT INDICATIV

olen huuhdahtanut, olet huuhdahtanut, on huuhdahtanut, olemme huuhdahtaneet, olette huuhdahtaneet, ovat huuhdahtaneet, on huuhdahdettu

en ole huuhdahtanut, et ole huuhdahtanut, ei ole huuhdahtanut, emme ole huuhdahtaneet, ette ole huuhdahtaneet, eivät ole huuhdahtaneet, ei ole huuhdahdettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin huuhdahtanut, olit huuhdahtanut, oli huuhdahtanut, olimme huuhdahtaneet, olitte huuhdahtaneet, olivat huuhdahtaneet, oli huuhdahdettu

en ollut huuhdahtanut, et ollut huuhdahtanut, ei ollut huuhdahtanut, emme olleet huuhdahtaneet, ette olleet huuhdahtaneet, eivät olleet huuhdahtaneet, ei ollut huuhdahdettu

PREZENT IMPERATIV

-, huuhdahda, huuhdahtakoon, huuhdahtakaamme, huuhdahtakaa, huuhdahtakoot, huuhdahdettakoon

-, älä huuhdahda, älköön huuhdahtako, älkäämme huuhdahtako, älkää huuhdahtako, älkööt huuhdahtako, älköön huuhdahdettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon huuhdahtanut, -, -, olkoot huuhdahtaneet, olkoon huuhdahdettu

-, -, älköön olko huuhdahtanut, -, -, älkööt olko huuhdahtaneet, älköön olko huuhdahdettu

PREZENT CONDIȚIONAL

huuhdahtaisin, huuhdahtaisit, huuhdahtaisi, huuhdahtaisimme, huuhdahtaisitte, huuhdahtaisivat, huuhdahdettaisiin

en huuhdahtaisi, et huuhdahtaisi, ei huuhdahtaisi, emme huuhdahtaisi, ette huuhdahtaisi, eivät huuhdahtaisi, ei huuhdahdettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin huuhdahtanut, olisit huuhdahtanut, olisi huuhdahtanut, olisimme huuhdahtaneet, olisitte huuhdahtaneet, olisivat huuhdahtaneet, oltaisiin huuhdahdettu

en olisi huuhdahtanut, et olisi huuhdahtanut, ei olisi huuhdahtanut, emme olisi huuhdahtaneet, ette olisi huuhdahtaneet, eivät olisi huuhdahtaneet, ei olisi huuhdahdettu

PREZENT POTENȚIAL

huuhdahtanen, huuhdahtanet, huuhdahtanee, huuhdahtanemme, huuhdahtanette, huuhdahtanevat, huuhdahdettaneen

en huuhdahtane, et huuhdahtane, ei huuhdahtane, emme huuhdahtane, ette huuhdahtane, eivät huuhdahtane, ei huuhdahdettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen huuhdahtanut, lienet huuhdahtanut, lienee huuhdahtanut, lienemme huuhdahtaneet, lienette huuhdahtaneet, lienevät huuhdahtaneet, lienee huuhdahdettu

en liene huuhdahtanut, et liene huuhdahtanut, ei liene huuhdahtanut, emme liene huuhdahtaneet, ette liene huuhdahtaneet, eivät liene huuhdahtaneet, ei liene huuhdahdettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: huuhdahtaa    FORMA LUNGĂ: huuhdahtaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: huuhdahtaessa   INSTRUCTIV: huuhdahtaen  INESIV PASIV: huuhdahdettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: huuhdahtamaan   INESIV: huuhdahtamassa  ELATIV: huuhdahtamasta

ADESIV: huuhdahtamalla  ABESIV: huuhdahtamatta  INSTRUCTIV: huuhdahtaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: huuhdahtaminen   PARTITIV: huuhdahtaminen

INFINITIVUL CINCI: huuhdahtamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: huuhdahtava  (gen. huuhdahtavan)   PASIV: huuhdahdettava   (gen. huuhdahdettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: huuhdahtanut                       PASIV: huuhdahdettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: huuhdahtaja (pl.gen. huuhdahtajien)  ADJECTIV NEGATIV: huuhdahtamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): huuhdahdus

 

 

huumaannuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

huumaannutan, huumaannutat, huumaannuttaa, huumaannutamme, huumaannutatte, huumaannuttavat, huumaannutetaan

en huumaannuta, et huumaannuta, ei huumaannuta, emme huumaannuta, ette huumaannuta, eivät huumaannuta, ei huumaannuteta

IMPERFECT INDICATIV

huumaannutin, huumaannutit, huumaannutti, huumaannutimme, huumaannutitte, huumaannuttivat, huumaannutettiin

en huumaannuttanut, et huumaannuttanut, ei huumaannuttanut, emme huumaannuttaneet, ette huumaannuttaneet, eivät huumaannuttaneet, ei huumaannutettu

PERFECT INDICATIV

olen huumaannuttanut, olet huumaannuttanut, on huumaannuttanut, olemme huumaannuttaneet, olette huumaannuttaneet, ovat huumaannuttaneet, on huumaannutettu

en ole huumaannuttanut, et ole huumaannuttanut, ei ole huumaannuttanut, emme ole huumaannuttaneet, ette ole huumaannuttaneet, eivät ole huumaannuttaneet, ei ole huumaannutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin huumaannuttanut, olit huumaannuttanut, oli huumaannuttanut, olimme huumaannuttaneet, olitte huumaannuttaneet, olivat huumaannuttaneet, oli huumaannutettu

en ollut huumaannuttanut, et ollut huumaannuttanut, ei ollut huumaannuttanut, emme olleet huumaannuttaneet, ette olleet huumaannuttaneet, eivät olleet huumaannuttaneet, ei ollut huumaannutettu

PREZENT IMPERATIV

-, huumaannuta, huumaannuttakoon, huumaannuttakaamme, huumaannuttakaa, huumaannuttakoot, huumaannutettakoon

-, älä huumaannuta, älköön huumaannuttako, älkäämme huumaannuttako, älkää huumaannuttako, älkööt huumaannuttako, älköön huumaannutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon huumaannuttanut, -, -, olkoot huumaannuttaneet, olkoon huumaannutettu

-, -, älköön olko huumaannuttanut, -, -, älkööt olko huumaannuttaneet, älköön olko huumaannutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

huumaannuttaisin, huumaannuttaisit, huumaannuttaisi, huumaannuttaisimme, huumaannuttaisitte, huumaannuttaisivat, huumaannutettaisiin

en huumaannuttaisi, et huumaannuttaisi, ei huumaannuttaisi, emme huumaannuttaisi, ette huumaannuttaisi, eivät huumaannuttaisi, ei huumaannutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin huumaannuttanut, olisit huumaannuttanut, olisi huumaannuttanut, olisimme huumaannuttaneet, olisitte huumaannuttaneet, olisivat huumaannuttaneet, oltaisiin huumaannutettu

en olisi huumaannuttanut, et olisi huumaannuttanut, ei olisi huumaannuttanut, emme olisi huumaannuttaneet, ette olisi huumaannuttaneet, eivät olisi huumaannuttaneet, ei olisi huumaannutettu

PREZENT POTENȚIAL

huumaannuttanen, huumaannuttanet, huumaannuttanee, huumaannuttanemme, huumaannuttanette, huumaannuttanevat, huumaannutettaneen

en huumaannuttane, et huumaannuttane, ei huumaannuttane, emme huumaannuttane, ette huumaannuttane, eivät huumaannuttane, ei huumaannutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen huumaannuttanut, lienet huumaannuttanut, lienee huumaannuttanut, lienemme huumaannuttaneet, lienette huumaannuttaneet, lienevät huumaannuttaneet, lienee huumaannutettu

en liene huumaannuttanut, et liene huumaannuttanut, ei liene huumaannuttanut, emme liene huumaannuttaneet, ette liene huumaannuttaneet, eivät liene huumaannuttaneet, ei liene huumaannutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: huumaannuttaa    FORMA LUNGĂ: huumaannuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: huumaannuttaessa   INSTRUCTIV: huumaannuttaen  INESIV PASIV: huumaannutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: huumaannuttamaan   INESIV: huumaannuttamassa  ELATIV: huumaannuttamasta

ADESIV: huumaannuttamalla  ABESIV: huumaannuttamatta  INSTRUCTIV: huumaannuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: huumaannuttaminen   PARTITIV: huumaannuttaminen

INFINITIVUL CINCI: huumaannuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: huumaannuttava  (gen. huumaannuttavan)   PASIV: huumaannutettava   (gen. huumaannutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: huumaannuttanut                          PASIV: huumaannutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: huumaannuttaja (pl.gen. huumaannuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: huumaannuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): huumaannutus

 

 

huurruttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

huurrutan, huurrutat, huurruttaa, huurrutamme, huurrutatte, huurruttavat, huurrutetaan

en huurruta, et huurruta, ei huurruta, emme huurruta, ette huurruta, eivät huurruta, ei huurruteta

IMPERFECT INDICATIV

huurrutin, huurrutit, huurrutti, huurrutimme, huurrutitte, huurruttivat, huurrutettiin

en huurruttanut, et huurruttanut, ei huurruttanut, emme huurruttaneet, ette huurruttaneet, eivät huurruttaneet, ei huurrutettu

PERFECT INDICATIV

olen huurruttanut, olet huurruttanut, on huurruttanut, olemme huurruttaneet, olette huurruttaneet, ovat huurruttaneet, on huurrutettu

en ole huurruttanut, et ole huurruttanut, ei ole huurruttanut, emme ole huurruttaneet, ette ole huurruttaneet, eivät ole huurruttaneet, ei ole huurrutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin huurruttanut, olit huurruttanut, oli huurruttanut, olimme huurruttaneet, olitte huurruttaneet, olivat huurruttaneet, oli huurrutettu

en ollut huurruttanut, et ollut huurruttanut, ei ollut huurruttanut, emme olleet huurruttaneet, ette olleet huurruttaneet, eivät olleet huurruttaneet, ei ollut huurrutettu

PREZENT IMPERATIV

-, huurruta, huurruttakoon, huurruttakaamme, huurruttakaa, huurruttakoot, huurrutettakoon

-, älä huurruta, älköön huurruttako, älkäämme huurruttako, älkää huurruttako, älkööt huurruttako, älköön huurrutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon huurruttanut, -, -, olkoot huurruttaneet, olkoon huurrutettu

-, -, älköön olko huurruttanut, -, -, älkööt olko huurruttaneet, älköön olko huurrutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

huurruttaisin, huurruttaisit, huurruttaisi, huurruttaisimme, huurruttaisitte, huurruttaisivat, huurrutettaisiin

en huurruttaisi, et huurruttaisi, ei huurruttaisi, emme huurruttaisi, ette huurruttaisi, eivät huurruttaisi, ei huurrutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin huurruttanut, olisit huurruttanut, olisi huurruttanut, olisimme huurruttaneet, olisitte huurruttaneet, olisivat huurruttaneet, oltaisiin huurrutettu

en olisi huurruttanut, et olisi huurruttanut, ei olisi huurruttanut, emme olisi huurruttaneet, ette olisi huurruttaneet, eivät olisi huurruttaneet, ei olisi huurrutettu

PREZENT POTENȚIAL

huurruttanen, huurruttanet, huurruttanee, huurruttanemme, huurruttanette, huurruttanevat, huurrutettaneen

en huurruttane, et huurruttane, ei huurruttane, emme huurruttane, ette huurruttane, eivät huurruttane, ei huurrutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen huurruttanut, lienet huurruttanut, lienee huurruttanut, lienemme huurruttaneet, lienette huurruttaneet, lienevät huurruttaneet, lienee huurrutettu

en liene huurruttanut, et liene huurruttanut, ei liene huurruttanut, emme liene huurruttaneet, ette liene huurruttaneet, eivät liene huurruttaneet, ei liene huurrutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: huurruttaa    FORMA LUNGĂ: huurruttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: huurruttaessa   INSTRUCTIV: huurruttaen  INESIV PASIV: huurrutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: huurruttamaan   INESIV: huurruttamassa  ELATIV: huurruttamasta

ADESIV: huurruttamalla  ABESIV: huurruttamatta  INSTRUCTIV: huurruttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: huurruttaminen   PARTITIV: huurruttaminen

INFINITIVUL CINCI: huurruttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: huurruttava  (gen. huurruttavan)   PASIV: huurrutettava   (gen. huurrutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: huurruttanut                       PASIV: huurrutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: huurruttaja (pl.gen. huurruttajien)  ADJECTIV NEGATIV: huurruttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): huurrutus

 

 

huvittaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

huvitan, huvitat, huvittaa, huvitamme, huvitatte, huvittavat, huvitetaan

en huvita, et huvita, ei huvita, emme huvita, ette huvita, eivät huvita, ei huviteta

IMPERFECT INDICATIV

huvitin, huvitit, huvitti, huvitimme, huvititte, huvittivat, huvitettiin

en huvittanut, et huvittanut, ei huvittanut, emme huvittaneet, ette huvittaneet, eivät huvittaneet, ei huvitettu

PERFECT INDICATIV

olen huvittanut, olet huvittanut, on huvittanut, olemme huvittaneet, olette huvittaneet, ovat huvittaneet, on huvitettu

en ole huvittanut, et ole huvittanut, ei ole huvittanut, emme ole huvittaneet, ette ole huvittaneet, eivät ole huvittaneet, ei ole huvitettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin huvittanut, olit huvittanut, oli huvittanut, olimme huvittaneet, olitte huvittaneet, olivat huvittaneet, oli huvitettu

en ollut huvittanut, et ollut huvittanut, ei ollut huvittanut, emme olleet huvittaneet, ette olleet huvittaneet, eivät olleet huvittaneet, ei ollut huvitettu

PREZENT IMPERATIV

-, huvita, huvittakoon, huvittakaamme, huvittakaa, huvittakoot, huvitettakoon

-, älä huvita, älköön huvittako, älkäämme huvittako, älkää huvittako, älkööt huvittako, älköön huvitettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon huvittanut, -, -, olkoot huvittaneet, olkoon huvitettu

-, -, älköön olko huvittanut, -, -, älkööt olko huvittaneet, älköön olko huvitettu

PREZENT CONDIȚIONAL

huvittaisin, huvittaisit, huvittaisi, huvittaisimme, huvittaisitte, huvittaisivat, huvitettaisiin

en huvittaisi, et huvittaisi, ei huvittaisi, emme huvittaisi, ette huvittaisi, eivät huvittaisi, ei huvitettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin huvittanut, olisit huvittanut, olisi huvittanut, olisimme huvittaneet, olisitte huvittaneet, olisivat huvittaneet, oltaisiin huvitettu

en olisi huvittanut, et olisi huvittanut, ei olisi huvittanut, emme olisi huvittaneet, ette olisi huvittaneet, eivät olisi huvittaneet, ei olisi huvitettu

PREZENT POTENȚIAL

huvittanen, huvittanet, huvittanee, huvittanemme, huvittanette, huvittanevat, huvitettaneen

en huvittane, et huvittane, ei huvittane, emme huvittane, ette huvittane, eivät huvittane, ei huvitettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen huvittanut, lienet huvittanut, lienee huvittanut, lienemme huvittaneet, lienette huvittaneet, lienevät huvittaneet, lienee huvitettu

en liene huvittanut, et liene huvittanut, ei liene huvittanut, emme liene huvittaneet, ette liene huvittaneet, eivät liene huvittaneet, ei liene huvitettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: huvittaa    FORMA LUNGĂ: huvittaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: huvittaessa   INSTRUCTIV: huvittaen  INESIV PASIV: huvitettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: huvittamaan   INESIV: huvittamassa  ELATIV: huvittamasta

ADESIV: huvittamalla  ABESIV: huvittamatta  INSTRUCTIV: huvittaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: huvittaminen   PARTITIV: huvittaminen

INFINITIVUL CINCI: huvittamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: huvittava  (gen. huvittavan)   PASIV: huvitettava   (gen. huvitettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: huvittanut                     PASIV: huvitettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: huvittaja (pl.gen. huvittajien)  ADJECTIV NEGATIV: huvittamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): huvitus

 

 

ihastuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

ihastutan, ihastutat, ihastuttaa, ihastutamme, ihastutatte, ihastuttavat, ihastutetaan

en ihastuta, et ihastuta, ei ihastuta, emme ihastuta, ette ihastuta, eivät ihastuta, ei ihastuteta

IMPERFECT INDICATIV

ihastutin, ihastutit, ihastutti, ihastutimme, ihastutitte, ihastuttivat, ihastutettiin

en ihastuttanut, et ihastuttanut, ei ihastuttanut, emme ihastuttaneet, ette ihastuttaneet, eivät ihastuttaneet, ei ihastutettu

PERFECT INDICATIV

olen ihastuttanut, olet ihastuttanut, on ihastuttanut, olemme ihastuttaneet, olette ihastuttaneet, ovat ihastuttaneet, on ihastutettu

en ole ihastuttanut, et ole ihastuttanut, ei ole ihastuttanut, emme ole ihastuttaneet, ette ole ihastuttaneet, eivät ole ihastuttaneet, ei ole ihastutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin ihastuttanut, olit ihastuttanut, oli ihastuttanut, olimme ihastuttaneet, olitte ihastuttaneet, olivat ihastuttaneet, oli ihastutettu

en ollut ihastuttanut, et ollut ihastuttanut, ei ollut ihastuttanut, emme olleet ihastuttaneet, ette olleet ihastuttaneet, eivät olleet ihastuttaneet, ei ollut ihastutettu

PREZENT IMPERATIV

-, ihastuta, ihastuttakoon, ihastuttakaamme, ihastuttakaa, ihastuttakoot, ihastutettakoon

-, älä ihastuta, älköön ihastuttako, älkäämme ihastuttako, älkää ihastuttako, älkööt ihastuttako, älköön ihastutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon ihastuttanut, -, -, olkoot ihastuttaneet, olkoon ihastutettu

-, -, älköön olko ihastuttanut, -, -, älkööt olko ihastuttaneet, älköön olko ihastutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

ihastuttaisin, ihastuttaisit, ihastuttaisi, ihastuttaisimme, ihastuttaisitte, ihastuttaisivat, ihastutettaisiin

en ihastuttaisi, et ihastuttaisi, ei ihastuttaisi, emme ihastuttaisi, ette ihastuttaisi, eivät ihastuttaisi, ei ihastutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin ihastuttanut, olisit ihastuttanut, olisi ihastuttanut, olisimme ihastuttaneet, olisitte ihastuttaneet, olisivat ihastuttaneet, oltaisiin ihastutettu

en olisi ihastuttanut, et olisi ihastuttanut, ei olisi ihastuttanut, emme olisi ihastuttaneet, ette olisi ihastuttaneet, eivät olisi ihastuttaneet, ei olisi ihastutettu

PREZENT POTENȚIAL

ihastuttanen, ihastuttanet, ihastuttanee, ihastuttanemme, ihastuttanette, ihastuttanevat, ihastutettaneen

en ihastuttane, et ihastuttane, ei ihastuttane, emme ihastuttane, ette ihastuttane, eivät ihastuttane, ei ihastutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen ihastuttanut, lienet ihastuttanut, lienee ihastuttanut, lienemme ihastuttaneet, lienette ihastuttaneet, lienevät ihastuttaneet, lienee ihastutettu

en liene ihastuttanut, et liene ihastuttanut, ei liene ihastuttanut, emme liene ihastuttaneet, ette liene ihastuttaneet, eivät liene ihastuttaneet, ei liene ihastutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: ihastuttaa    FORMA LUNGĂ: ihastuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: ihastuttaessa   INSTRUCTIV: ihastuttaen  INESIV PASIV: ihastutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: ihastuttamaan   INESIV: ihastuttamassa  ELATIV: ihastuttamasta

ADESIV: ihastuttamalla  ABESIV: ihastuttamatta  INSTRUCTIV: ihastuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: ihastuttaminen   PARTITIV: ihastuttaminen

INFINITIVUL CINCI: ihastuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: ihastuttava  (gen. ihastuttavan)   PASIV: ihastutettava   (gen. ihastutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: ihastuttanut                       PASIV: ihastutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: ihastuttaja (pl.gen. ihastuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: ihastuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): ihastutus

 

 

ikuistuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

ikuistutan, ikuistutat, ikuistuttaa, ikuistutamme, ikuistutatte, ikuistuttavat, ikuistutetaan

en ikuistuta, et ikuistuta, ei ikuistuta, emme ikuistuta, ette ikuistuta, eivät ikuistuta, ei ikuistuteta

IMPERFECT INDICATIV

ikuistutin, ikuistutit, ikuistutti, ikuistutimme, ikuistutitte, ikuistuttivat, ikuistutettiin

en ikuistuttanut, et ikuistuttanut, ei ikuistuttanut, emme ikuistuttaneet, ette ikuistuttaneet, eivät ikuistuttaneet, ei ikuistutettu

PERFECT INDICATIV

olen ikuistuttanut, olet ikuistuttanut, on ikuistuttanut, olemme ikuistuttaneet, olette ikuistuttaneet, ovat ikuistuttaneet, on ikuistutettu

en ole ikuistuttanut, et ole ikuistuttanut, ei ole ikuistuttanut, emme ole ikuistuttaneet, ette ole ikuistuttaneet, eivät ole ikuistuttaneet, ei ole ikuistutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin ikuistuttanut, olit ikuistuttanut, oli ikuistuttanut, olimme ikuistuttaneet, olitte ikuistuttaneet, olivat ikuistuttaneet, oli ikuistutettu

en ollut ikuistuttanut, et ollut ikuistuttanut, ei ollut ikuistuttanut, emme olleet ikuistuttaneet, ette olleet ikuistuttaneet, eivät olleet ikuistuttaneet, ei ollut ikuistutettu

PREZENT IMPERATIV

-, ikuistuta, ikuistuttakoon, ikuistuttakaamme, ikuistuttakaa, ikuistuttakoot, ikuistutettakoon

-, älä ikuistuta, älköön ikuistuttako, älkäämme ikuistuttako, älkää ikuistuttako, älkööt ikuistuttako, älköön ikuistutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon ikuistuttanut, -, -, olkoot ikuistuttaneet, olkoon ikuistutettu

-, -, älköön olko ikuistuttanut, -, -, älkööt olko ikuistuttaneet, älköön olko ikuistutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

ikuistuttaisin, ikuistuttaisit, ikuistuttaisi, ikuistuttaisimme, ikuistuttaisitte, ikuistuttaisivat, ikuistutettaisiin

en ikuistuttaisi, et ikuistuttaisi, ei ikuistuttaisi, emme ikuistuttaisi, ette ikuistuttaisi, eivät ikuistuttaisi, ei ikuistutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin ikuistuttanut, olisit ikuistuttanut, olisi ikuistuttanut, olisimme ikuistuttaneet, olisitte ikuistuttaneet, olisivat ikuistuttaneet, oltaisiin ikuistutettu

en olisi ikuistuttanut, et olisi ikuistuttanut, ei olisi ikuistuttanut, emme olisi ikuistuttaneet, ette olisi ikuistuttaneet, eivät olisi ikuistuttaneet, ei olisi ikuistutettu

PREZENT POTENȚIAL

ikuistuttanen, ikuistuttanet, ikuistuttanee, ikuistuttanemme, ikuistuttanette, ikuistuttanevat, ikuistutettaneen

en ikuistuttane, et ikuistuttane, ei ikuistuttane, emme ikuistuttane, ette ikuistuttane, eivät ikuistuttane, ei ikuistutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen ikuistuttanut, lienet ikuistuttanut, lienee ikuistuttanut, lienemme ikuistuttaneet, lienette ikuistuttaneet, lienevät ikuistuttaneet, lienee ikuistutettu

en liene ikuistuttanut, et liene ikuistuttanut, ei liene ikuistuttanut, emme liene ikuistuttaneet, ette liene ikuistuttaneet, eivät liene ikuistuttaneet, ei liene ikuistutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: ikuistuttaa    FORMA LUNGĂ: ikuistuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: ikuistuttaessa   INSTRUCTIV: ikuistuttaen  INESIV PASIV: ikuistutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: ikuistuttamaan   INESIV: ikuistuttamassa  ELATIV: ikuistuttamasta

ADESIV: ikuistuttamalla  ABESIV: ikuistuttamatta  INSTRUCTIV: ikuistuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: ikuistuttaminen   PARTITIV: ikuistuttaminen

INFINITIVUL CINCI: ikuistuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: ikuistuttava  (gen. ikuistuttavan)   PASIV: ikuistutettava   (gen. ikuistutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: ikuistuttanut                        PASIV: ikuistutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: ikuistuttaja (pl.gen. ikuistuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: ikuistuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): ikuistutus

 

 

ilahduttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

ilahdutan, ilahdutat, ilahduttaa, ilahdutamme, ilahdutatte, ilahduttavat, ilahdutetaan

en ilahduta, et ilahduta, ei ilahduta, emme ilahduta, ette ilahduta, eivät ilahduta, ei ilahduteta

IMPERFECT INDICATIV

ilahdutin, ilahdutit, ilahdutti, ilahdutimme, ilahdutitte, ilahduttivat, ilahdutettiin

en ilahduttanut, et ilahduttanut, ei ilahduttanut, emme ilahduttaneet, ette ilahduttaneet, eivät ilahduttaneet, ei ilahdutettu

PERFECT INDICATIV

olen ilahduttanut, olet ilahduttanut, on ilahduttanut, olemme ilahduttaneet, olette ilahduttaneet, ovat ilahduttaneet, on ilahdutettu

en ole ilahduttanut, et ole ilahduttanut, ei ole ilahduttanut, emme ole ilahduttaneet, ette ole ilahduttaneet, eivät ole ilahduttaneet, ei ole ilahdutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin ilahduttanut, olit ilahduttanut, oli ilahduttanut, olimme ilahduttaneet, olitte ilahduttaneet, olivat ilahduttaneet, oli ilahdutettu

en ollut ilahduttanut, et ollut ilahduttanut, ei ollut ilahduttanut, emme olleet ilahduttaneet, ette olleet ilahduttaneet, eivät olleet ilahduttaneet, ei ollut ilahdutettu

PREZENT IMPERATIV

-, ilahduta, ilahduttakoon, ilahduttakaamme, ilahduttakaa, ilahduttakoot, ilahdutettakoon

-, älä ilahduta, älköön ilahduttako, älkäämme ilahduttako, älkää ilahduttako, älkööt ilahduttako, älköön ilahdutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon ilahduttanut, -, -, olkoot ilahduttaneet, olkoon ilahdutettu

-, -, älköön olko ilahduttanut, -, -, älkööt olko ilahduttaneet, älköön olko ilahdutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

ilahduttaisin, ilahduttaisit, ilahduttaisi, ilahduttaisimme, ilahduttaisitte, ilahduttaisivat, ilahdutettaisiin

en ilahduttaisi, et ilahduttaisi, ei ilahduttaisi, emme ilahduttaisi, ette ilahduttaisi, eivät ilahduttaisi, ei ilahdutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin ilahduttanut, olisit ilahduttanut, olisi ilahduttanut, olisimme ilahduttaneet, olisitte ilahduttaneet, olisivat ilahduttaneet, oltaisiin ilahdutettu

en olisi ilahduttanut, et olisi ilahduttanut, ei olisi ilahduttanut, emme olisi ilahduttaneet, ette olisi ilahduttaneet, eivät olisi ilahduttaneet, ei olisi ilahdutettu

PREZENT POTENȚIAL

ilahduttanen, ilahduttanet, ilahduttanee, ilahduttanemme, ilahduttanette, ilahduttanevat, ilahdutettaneen

en ilahduttane, et ilahduttane, ei ilahduttane, emme ilahduttane, ette ilahduttane, eivät ilahduttane, ei ilahdutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen ilahduttanut, lienet ilahduttanut, lienee ilahduttanut, lienemme ilahduttaneet, lienette ilahduttaneet, lienevät ilahduttaneet, lienee ilahdutettu

en liene ilahduttanut, et liene ilahduttanut, ei liene ilahduttanut, emme liene ilahduttaneet, ette liene ilahduttaneet, eivät liene ilahduttaneet, ei liene ilahdutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: ilahduttaa    FORMA LUNGĂ: ilahduttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: ilahduttaessa   INSTRUCTIV: ilahduttaen  INESIV PASIV: ilahdutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: ilahduttamaan   INESIV: ilahduttamassa  ELATIV: ilahduttamasta

ADESIV: ilahduttamalla  ABESIV: ilahduttamatta  INSTRUCTIV: ilahduttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: ilahduttaminen   PARTITIV: ilahduttaminen

INFINITIVUL CINCI: ilahduttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: ilahduttava  (gen. ilahduttavan)   PASIV: ilahdutettava   (gen. ilahdutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: ilahduttanut                       PASIV: ilahdutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: ilahduttaja (pl.gen. ilahduttajien)  ADJECTIV NEGATIV: ilahduttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): ilahdutus

 

 

ilmoittaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

ilmoitan, ilmoitat, ilmoittaa, ilmoitamme, ilmoitatte, ilmoittavat, ilmoitetaan

en ilmoita, et ilmoita, ei ilmoita, emme ilmoita, ette ilmoita, eivät ilmoita, ei ilmoiteta

IMPERFECT INDICATIV

ilmoitin, ilmoitit, ilmoitti, ilmoitimme, ilmoititte, ilmoittivat, ilmoitettiin

en ilmoittanut, et ilmoittanut, ei ilmoittanut, emme ilmoittaneet, ette ilmoittaneet, eivät ilmoittaneet, ei ilmoitettu

PERFECT INDICATIV

olen ilmoittanut, olet ilmoittanut, on ilmoittanut, olemme ilmoittaneet, olette ilmoittaneet, ovat ilmoittaneet, on ilmoitettu

en ole ilmoittanut, et ole ilmoittanut, ei ole ilmoittanut, emme ole ilmoittaneet, ette ole ilmoittaneet, eivät ole ilmoittaneet, ei ole ilmoitettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin ilmoittanut, olit ilmoittanut, oli ilmoittanut, olimme ilmoittaneet, olitte ilmoittaneet, olivat ilmoittaneet, oli ilmoitettu

en ollut ilmoittanut, et ollut ilmoittanut, ei ollut ilmoittanut, emme olleet ilmoittaneet, ette olleet ilmoittaneet, eivät olleet ilmoittaneet, ei ollut ilmoitettu

PREZENT IMPERATIV

-, ilmoita, ilmoittakoon, ilmoittakaamme, ilmoittakaa, ilmoittakoot, ilmoitettakoon

-, älä ilmoita, älköön ilmoittako, älkäämme ilmoittako, älkää ilmoittako, älkööt ilmoittako, älköön ilmoitettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon ilmoittanut, -, -, olkoot ilmoittaneet, olkoon ilmoitettu

-, -, älköön olko ilmoittanut, -, -, älkööt olko ilmoittaneet, älköön olko ilmoitettu

PREZENT CONDIȚIONAL

ilmoittaisin, ilmoittaisit, ilmoittaisi, ilmoittaisimme, ilmoittaisitte, ilmoittaisivat, ilmoitettaisiin

en ilmoittaisi, et ilmoittaisi, ei ilmoittaisi, emme ilmoittaisi, ette ilmoittaisi, eivät ilmoittaisi, ei ilmoitettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin ilmoittanut, olisit ilmoittanut, olisi ilmoittanut, olisimme ilmoittaneet, olisitte ilmoittaneet, olisivat ilmoittaneet, oltaisiin ilmoitettu

en olisi ilmoittanut, et olisi ilmoittanut, ei olisi ilmoittanut, emme olisi ilmoittaneet, ette olisi ilmoittaneet, eivät olisi ilmoittaneet, ei olisi ilmoitettu

PREZENT POTENȚIAL

ilmoittanen, ilmoittanet, ilmoittanee, ilmoittanemme, ilmoittanette, ilmoittanevat, ilmoitettaneen

en ilmoittane, et ilmoittane, ei ilmoittane, emme ilmoittane, ette ilmoittane, eivät ilmoittane, ei ilmoitettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen ilmoittanut, lienet ilmoittanut, lienee ilmoittanut, lienemme ilmoittaneet, lienette ilmoittaneet, lienevät ilmoittaneet, lienee ilmoitettu

en liene ilmoittanut, et liene ilmoittanut, ei liene ilmoittanut, emme liene ilmoittaneet, ette liene ilmoittaneet, eivät liene ilmoittaneet, ei liene ilmoitettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: ilmoittaa    FORMA LUNGĂ: ilmoittaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: ilmoittaessa   INSTRUCTIV: ilmoittaen  INESIV PASIV: ilmoitettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: ilmoittamaan   INESIV: ilmoittamassa  ELATIV: ilmoittamasta

ADESIV: ilmoittamalla  ABESIV: ilmoittamatta  INSTRUCTIV: ilmoittaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: ilmoittaminen   PARTITIV: ilmoittaminen

INFINITIVUL CINCI: ilmoittamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: ilmoittava  (gen. ilmoittavan)   PASIV: ilmoitettava   (gen. ilmoitettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: ilmoittanut                      PASIV: ilmoitettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: ilmoittaja (pl.gen. ilmoittajien)  ADJECTIV NEGATIV: ilmoittamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): ilmoitus

 

 

ilostuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

ilostutan, ilostutat, ilostuttaa, ilostutamme, ilostutatte, ilostuttavat, ilostutetaan

en ilostuta, et ilostuta, ei ilostuta, emme ilostuta, ette ilostuta, eivät ilostuta, ei ilostuteta

IMPERFECT INDICATIV

ilostutin, ilostutit, ilostutti, ilostutimme, ilostutitte, ilostuttivat, ilostutettiin

en ilostuttanut, et ilostuttanut, ei ilostuttanut, emme ilostuttaneet, ette ilostuttaneet, eivät ilostuttaneet, ei ilostutettu

PERFECT INDICATIV

olen ilostuttanut, olet ilostuttanut, on ilostuttanut, olemme ilostuttaneet, olette ilostuttaneet, ovat ilostuttaneet, on ilostutettu

en ole ilostuttanut, et ole ilostuttanut, ei ole ilostuttanut, emme ole ilostuttaneet, ette ole ilostuttaneet, eivät ole ilostuttaneet, ei ole ilostutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin ilostuttanut, olit ilostuttanut, oli ilostuttanut, olimme ilostuttaneet, olitte ilostuttaneet, olivat ilostuttaneet, oli ilostutettu

en ollut ilostuttanut, et ollut ilostuttanut, ei ollut ilostuttanut, emme olleet ilostuttaneet, ette olleet ilostuttaneet, eivät olleet ilostuttaneet, ei ollut ilostutettu

PREZENT IMPERATIV

-, ilostuta, ilostuttakoon, ilostuttakaamme, ilostuttakaa, ilostuttakoot, ilostutettakoon

-, älä ilostuta, älköön ilostuttako, älkäämme ilostuttako, älkää ilostuttako, älkööt ilostuttako, älköön ilostutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon ilostuttanut, -, -, olkoot ilostuttaneet, olkoon ilostutettu

-, -, älköön olko ilostuttanut, -, -, älkööt olko ilostuttaneet, älköön olko ilostutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

ilostuttaisin, ilostuttaisit, ilostuttaisi, ilostuttaisimme, ilostuttaisitte, ilostuttaisivat, ilostutettaisiin

en ilostuttaisi, et ilostuttaisi, ei ilostuttaisi, emme ilostuttaisi, ette ilostuttaisi, eivät ilostuttaisi, ei ilostutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin ilostuttanut, olisit ilostuttanut, olisi ilostuttanut, olisimme ilostuttaneet, olisitte ilostuttaneet, olisivat ilostuttaneet, oltaisiin ilostutettu

en olisi ilostuttanut, et olisi ilostuttanut, ei olisi ilostuttanut, emme olisi ilostuttaneet, ette olisi ilostuttaneet, eivät olisi ilostuttaneet, ei olisi ilostutettu

PREZENT POTENȚIAL

ilostuttanen, ilostuttanet, ilostuttanee, ilostuttanemme, ilostuttanette, ilostuttanevat, ilostutettaneen

en ilostuttane, et ilostuttane, ei ilostuttane, emme ilostuttane, ette ilostuttane, eivät ilostuttane, ei ilostutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen ilostuttanut, lienet ilostuttanut, lienee ilostuttanut, lienemme ilostuttaneet, lienette ilostuttaneet, lienevät ilostuttaneet, lienee ilostutettu

en liene ilostuttanut, et liene ilostuttanut, ei liene ilostuttanut, emme liene ilostuttaneet, ette liene ilostuttaneet, eivät liene ilostuttaneet, ei liene ilostutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: ilostuttaa    FORMA LUNGĂ: ilostuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: ilostuttaessa   INSTRUCTIV: ilostuttaen  INESIV PASIV: ilostutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: ilostuttamaan   INESIV: ilostuttamassa  ELATIV: ilostuttamasta

ADESIV: ilostuttamalla  ABESIV: ilostuttamatta  INSTRUCTIV: ilostuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: ilostuttaminen   PARTITIV: ilostuttaminen

INFINITIVUL CINCI: ilostuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: ilostuttava  (gen. ilostuttavan)   PASIV: ilostutettava   (gen. ilostutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: ilostuttanut                       PASIV: ilostutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: ilostuttaja (pl.gen. ilostuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: ilostuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): ilostutus

 

 

inahtaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

inahdan, inahdat, inahtaa, inahdamme, inahdatte, inahtavat, inahdetaan

en inahda, et inahda, ei inahda, emme inahda, ette inahda, eivät inahda, ei inahdeta

IMPERFECT INDICATIV

inahdin, inahdit, inahti, inahdimme, inahditte, inahtivat, inahdettiin

en inahtanut, et inahtanut, ei inahtanut, emme inahtaneet, ette inahtaneet, eivät inahtaneet, ei inahdettu

PERFECT INDICATIV

olen inahtanut, olet inahtanut, on inahtanut, olemme inahtaneet, olette inahtaneet, ovat inahtaneet, on inahdettu

en ole inahtanut, et ole inahtanut, ei ole inahtanut, emme ole inahtaneet, ette ole inahtaneet, eivät ole inahtaneet, ei ole inahdettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin inahtanut, olit inahtanut, oli inahtanut, olimme inahtaneet, olitte inahtaneet, olivat inahtaneet, oli inahdettu

en ollut inahtanut, et ollut inahtanut, ei ollut inahtanut, emme olleet inahtaneet, ette olleet inahtaneet, eivät olleet inahtaneet, ei ollut inahdettu

PREZENT IMPERATIV

-, inahda, inahtakoon, inahtakaamme, inahtakaa, inahtakoot, inahdettakoon

-, älä inahda, älköön inahtako, älkäämme inahtako, älkää inahtako, älkööt inahtako, älköön inahdettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon inahtanut, -, -, olkoot inahtaneet, olkoon inahdettu

-, -, älköön olko inahtanut, -, -, älkööt olko inahtaneet, älköön olko inahdettu

PREZENT CONDIȚIONAL

inahtaisin, inahtaisit, inahtaisi, inahtaisimme, inahtaisitte, inahtaisivat, inahdettaisiin

en inahtaisi, et inahtaisi, ei inahtaisi, emme inahtaisi, ette inahtaisi, eivät inahtaisi, ei inahdettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin inahtanut, olisit inahtanut, olisi inahtanut, olisimme inahtaneet, olisitte inahtaneet, olisivat inahtaneet, oltaisiin inahdettu

en olisi inahtanut, et olisi inahtanut, ei olisi inahtanut, emme olisi inahtaneet, ette olisi inahtaneet, eivät olisi inahtaneet, ei olisi inahdettu

PREZENT POTENȚIAL

inahtanen, inahtanet, inahtanee, inahtanemme, inahtanette, inahtanevat, inahdettaneen

en inahtane, et inahtane, ei inahtane, emme inahtane, ette inahtane, eivät inahtane, ei inahdettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen inahtanut, lienet inahtanut, lienee inahtanut, lienemme inahtaneet, lienette inahtaneet, lienevät inahtaneet, lienee inahdettu

en liene inahtanut, et liene inahtanut, ei liene inahtanut, emme liene inahtaneet, ette liene inahtaneet, eivät liene inahtaneet, ei liene inahdettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: inahtaa    FORMA LUNGĂ: inahtaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: inahtaessa   INSTRUCTIV: inahtaen  INESIV PASIV: inahdettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: inahtamaan   INESIV: inahtamassa  ELATIV: inahtamasta

ADESIV: inahtamalla  ABESIV: inahtamatta  INSTRUCTIV: inahtaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: inahtaminen   PARTITIV: inahtaminen

INFINITIVUL CINCI: inahtamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: inahtava  (gen. inahtavan)   PASIV: inahdettava   (gen. inahdettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: inahtanut                    PASIV: inahdettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: inahtaja (pl.gen. inahtajien)  ADJECTIV NEGATIV: inahtamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): inahdus

 

 

inhottaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

inhotan, inhotat, inhottaa, inhotamme, inhotatte, inhottavat, inhotetaan

en inhota, et inhota, ei inhota, emme inhota, ette inhota, eivät inhota, ei inhoteta

IMPERFECT INDICATIV

inhotin, inhotit, inhotti, inhotimme, inhotitte, inhottivat, inhotettiin

en inhottanut, et inhottanut, ei inhottanut, emme inhottaneet, ette inhottaneet, eivät inhottaneet, ei inhotettu

PERFECT INDICATIV

olen inhottanut, olet inhottanut, on inhottanut, olemme inhottaneet, olette inhottaneet, ovat inhottaneet, on inhotettu

en ole inhottanut, et ole inhottanut, ei ole inhottanut, emme ole inhottaneet, ette ole inhottaneet, eivät ole inhottaneet, ei ole inhotettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin inhottanut, olit inhottanut, oli inhottanut, olimme inhottaneet, olitte inhottaneet, olivat inhottaneet, oli inhotettu

en ollut inhottanut, et ollut inhottanut, ei ollut inhottanut, emme olleet inhottaneet, ette olleet inhottaneet, eivät olleet inhottaneet, ei ollut inhotettu

PREZENT IMPERATIV

-, inhota, inhottakoon, inhottakaamme, inhottakaa, inhottakoot, inhotettakoon

-, älä inhota, älköön inhottako, älkäämme inhottako, älkää inhottako, älkööt inhottako, älköön inhotettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon inhottanut, -, -, olkoot inhottaneet, olkoon inhotettu

-, -, älköön olko inhottanut, -, -, älkööt olko inhottaneet, älköön olko inhotettu

PREZENT CONDIȚIONAL

inhottaisin, inhottaisit, inhottaisi, inhottaisimme, inhottaisitte, inhottaisivat, inhotettaisiin

en inhottaisi, et inhottaisi, ei inhottaisi, emme inhottaisi, ette inhottaisi, eivät inhottaisi, ei inhotettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin inhottanut, olisit inhottanut, olisi inhottanut, olisimme inhottaneet, olisitte inhottaneet, olisivat inhottaneet, oltaisiin inhotettu

en olisi inhottanut, et olisi inhottanut, ei olisi inhottanut, emme olisi inhottaneet, ette olisi inhottaneet, eivät olisi inhottaneet, ei olisi inhotettu

PREZENT POTENȚIAL

inhottanen, inhottanet, inhottanee, inhottanemme, inhottanette, inhottanevat, inhotettaneen

en inhottane, et inhottane, ei inhottane, emme inhottane, ette inhottane, eivät inhottane, ei inhotettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen inhottanut, lienet inhottanut, lienee inhottanut, lienemme inhottaneet, lienette inhottaneet, lienevät inhottaneet, lienee inhotettu

en liene inhottanut, et liene inhottanut, ei liene inhottanut, emme liene inhottaneet, ette liene inhottaneet, eivät liene inhottaneet, ei liene inhotettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: inhottaa    FORMA LUNGĂ: inhottaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: inhottaessa   INSTRUCTIV: inhottaen  INESIV PASIV: inhotettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: inhottamaan   INESIV: inhottamassa  ELATIV: inhottamasta

ADESIV: inhottamalla  ABESIV: inhottamatta  INSTRUCTIV: inhottaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: inhottaminen   PARTITIV: inhottaminen

INFINITIVUL CINCI: inhottamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: inhottava  (gen. inhottavan)   PASIV: inhotettava   (gen. inhotettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: inhottanut                     PASIV: inhotettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: inhottaja (pl.gen. inhottajien)  ADJECTIV NEGATIV: inhottamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): inhotus

 

 

innoittaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

innoitan, innoitat, innoittaa, innoitamme, innoitatte, innoittavat, innoitetaan

en innoita, et innoita, ei innoita, emme innoita, ette innoita, eivät innoita, ei innoiteta

IMPERFECT INDICATIV

innoitin, innoitit, innoitti, innoitimme, innoititte, innoittivat, innoitettiin

en innoittanut, et innoittanut, ei innoittanut, emme innoittaneet, ette innoittaneet, eivät innoittaneet, ei innoitettu

PERFECT INDICATIV

olen innoittanut, olet innoittanut, on innoittanut, olemme innoittaneet, olette innoittaneet, ovat innoittaneet, on innoitettu

en ole innoittanut, et ole innoittanut, ei ole innoittanut, emme ole innoittaneet, ette ole innoittaneet, eivät ole innoittaneet, ei ole innoitettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin innoittanut, olit innoittanut, oli innoittanut, olimme innoittaneet, olitte innoittaneet, olivat innoittaneet, oli innoitettu

en ollut innoittanut, et ollut innoittanut, ei ollut innoittanut, emme olleet innoittaneet, ette olleet innoittaneet, eivät olleet innoittaneet, ei ollut innoitettu

PREZENT IMPERATIV

-, innoita, innoittakoon, innoittakaamme, innoittakaa, innoittakoot, innoitettakoon

-, älä innoita, älköön innoittako, älkäämme innoittako, älkää innoittako, älkööt innoittako, älköön innoitettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon innoittanut, -, -, olkoot innoittaneet, olkoon innoitettu

-, -, älköön olko innoittanut, -, -, älkööt olko innoittaneet, älköön olko innoitettu

PREZENT CONDIȚIONAL

innoittaisin, innoittaisit, innoittaisi, innoittaisimme, innoittaisitte, innoittaisivat, innoitettaisiin

en innoittaisi, et innoittaisi, ei innoittaisi, emme innoittaisi, ette innoittaisi, eivät innoittaisi, ei innoitettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin innoittanut, olisit innoittanut, olisi innoittanut, olisimme innoittaneet, olisitte innoittaneet, olisivat innoittaneet, oltaisiin innoitettu

en olisi innoittanut, et olisi innoittanut, ei olisi innoittanut, emme olisi innoittaneet, ette olisi innoittaneet, eivät olisi innoittaneet, ei olisi innoitettu

PREZENT POTENȚIAL

innoittanen, innoittanet, innoittanee, innoittanemme, innoittanette, innoittanevat, innoitettaneen

en innoittane, et innoittane, ei innoittane, emme innoittane, ette innoittane, eivät innoittane, ei innoitettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen innoittanut, lienet innoittanut, lienee innoittanut, lienemme innoittaneet, lienette innoittaneet, lienevät innoittaneet, lienee innoitettu

en liene innoittanut, et liene innoittanut, ei liene innoittanut, emme liene innoittaneet, ette liene innoittaneet, eivät liene innoittaneet, ei liene innoitettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: innoittaa    FORMA LUNGĂ: innoittaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: innoittaessa   INSTRUCTIV: innoittaen  INESIV PASIV: innoitettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: innoittamaan   INESIV: innoittamassa  ELATIV: innoittamasta

ADESIV: innoittamalla  ABESIV: innoittamatta  INSTRUCTIV: innoittaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: innoittaminen   PARTITIV: innoittaminen

INFINITIVUL CINCI: innoittamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: innoittava  (gen. innoittavan)   PASIV: innoitettava   (gen. innoitettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: innoittanut                      PASIV: innoitettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: innoittaja (pl.gen. innoittajien)  ADJECTIV NEGATIV: innoittamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): innoitus

 

 

innostuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

innostutan, innostutat, innostuttaa, innostutamme, innostutatte, innostuttavat, innostutetaan

en innostuta, et innostuta, ei innostuta, emme innostuta, ette innostuta, eivät innostuta, ei innostuteta

IMPERFECT INDICATIV

innostutin, innostutit, innostutti, innostutimme, innostutitte, innostuttivat, innostutettiin

en innostuttanut, et innostuttanut, ei innostuttanut, emme innostuttaneet, ette innostuttaneet, eivät innostuttaneet, ei innostutettu

PERFECT INDICATIV

olen innostuttanut, olet innostuttanut, on innostuttanut, olemme innostuttaneet, olette innostuttaneet, ovat innostuttaneet, on innostutettu

en ole innostuttanut, et ole innostuttanut, ei ole innostuttanut, emme ole innostuttaneet, ette ole innostuttaneet, eivät ole innostuttaneet, ei ole innostutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin innostuttanut, olit innostuttanut, oli innostuttanut, olimme innostuttaneet, olitte innostuttaneet, olivat innostuttaneet, oli innostutettu

en ollut innostuttanut, et ollut innostuttanut, ei ollut innostuttanut, emme olleet innostuttaneet, ette olleet innostuttaneet, eivät olleet innostuttaneet, ei ollut innostutettu

PREZENT IMPERATIV

-, innostuta, innostuttakoon, innostuttakaamme, innostuttakaa, innostuttakoot, innostutettakoon

-, älä innostuta, älköön innostuttako, älkäämme innostuttako, älkää innostuttako, älkööt innostuttako, älköön innostutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon innostuttanut, -, -, olkoot innostuttaneet, olkoon innostutettu

-, -, älköön olko innostuttanut, -, -, älkööt olko innostuttaneet, älköön olko innostutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

innostuttaisin, innostuttaisit, innostuttaisi, innostuttaisimme, innostuttaisitte, innostuttaisivat, innostutettaisiin

en innostuttaisi, et innostuttaisi, ei innostuttaisi, emme innostuttaisi, ette innostuttaisi, eivät innostuttaisi, ei innostutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin innostuttanut, olisit innostuttanut, olisi innostuttanut, olisimme innostuttaneet, olisitte innostuttaneet, olisivat innostuttaneet, oltaisiin innostutettu

en olisi innostuttanut, et olisi innostuttanut, ei olisi innostuttanut, emme olisi innostuttaneet, ette olisi innostuttaneet, eivät olisi innostuttaneet, ei olisi innostutettu

PREZENT POTENȚIAL

innostuttanen, innostuttanet, innostuttanee, innostuttanemme, innostuttanette, innostuttanevat, innostutettaneen

en innostuttane, et innostuttane, ei innostuttane, emme innostuttane, ette innostuttane, eivät innostuttane, ei innostutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen innostuttanut, lienet innostuttanut, lienee innostuttanut, lienemme innostuttaneet, lienette innostuttaneet, lienevät innostuttaneet, lienee innostutettu

en liene innostuttanut, et liene innostuttanut, ei liene innostuttanut, emme liene innostuttaneet, ette liene innostuttaneet, eivät liene innostuttaneet, ei liene innostutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: innostuttaa    FORMA LUNGĂ: innostuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: innostuttaessa   INSTRUCTIV: innostuttaen  INESIV PASIV: innostutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: innostuttamaan   INESIV: innostuttamassa  ELATIV: innostuttamasta

ADESIV: innostuttamalla  ABESIV: innostuttamatta  INSTRUCTIV: innostuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: innostuttaminen   PARTITIV: innostuttaminen

INFINITIVUL CINCI: innostuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: innostuttava  (gen. innostuttavan)   PASIV: innostutettava   (gen. innostutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: innostuttanut                        PASIV: innostutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: innostuttaja (pl.gen. innostuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: innostuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): innostutus

 

 

irrottaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

irrotan, irrotat, irrottaa, irrotamme, irrotatte, irrottavat, irrotetaan

en irrota, et irrota, ei irrota, emme irrota, ette irrota, eivät irrota, ei irroteta

IMPERFECT INDICATIV

irrotin, irrotit, irrotti, irrotimme, irrotitte, irrottivat, irrotettiin

en irrottanut, et irrottanut, ei irrottanut, emme irrottaneet, ette irrottaneet, eivät irrottaneet, ei irrotettu

PERFECT INDICATIV

olen irrottanut, olet irrottanut, on irrottanut, olemme irrottaneet, olette irrottaneet, ovat irrottaneet, on irrotettu

en ole irrottanut, et ole irrottanut, ei ole irrottanut, emme ole irrottaneet, ette ole irrottaneet, eivät ole irrottaneet, ei ole irrotettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin irrottanut, olit irrottanut, oli irrottanut, olimme irrottaneet, olitte irrottaneet, olivat irrottaneet, oli irrotettu

en ollut irrottanut, et ollut irrottanut, ei ollut irrottanut, emme olleet irrottaneet, ette olleet irrottaneet, eivät olleet irrottaneet, ei ollut irrotettu

PREZENT IMPERATIV

-, irrota, irrottakoon, irrottakaamme, irrottakaa, irrottakoot, irrotettakoon

-, älä irrota, älköön irrottako, älkäämme irrottako, älkää irrottako, älkööt irrottako, älköön irrotettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon irrottanut, -, -, olkoot irrottaneet, olkoon irrotettu

-, -, älköön olko irrottanut, -, -, älkööt olko irrottaneet, älköön olko irrotettu

PREZENT CONDIȚIONAL

irrottaisin, irrottaisit, irrottaisi, irrottaisimme, irrottaisitte, irrottaisivat, irrotettaisiin

en irrottaisi, et irrottaisi, ei irrottaisi, emme irrottaisi, ette irrottaisi, eivät irrottaisi, ei irrotettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin irrottanut, olisit irrottanut, olisi irrottanut, olisimme irrottaneet, olisitte irrottaneet, olisivat irrottaneet, oltaisiin irrotettu

en olisi irrottanut, et olisi irrottanut, ei olisi irrottanut, emme olisi irrottaneet, ette olisi irrottaneet, eivät olisi irrottaneet, ei olisi irrotettu

PREZENT POTENȚIAL

irrottanen, irrottanet, irrottanee, irrottanemme, irrottanette, irrottanevat, irrotettaneen

en irrottane, et irrottane, ei irrottane, emme irrottane, ette irrottane, eivät irrottane, ei irrotettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen irrottanut, lienet irrottanut, lienee irrottanut, lienemme irrottaneet, lienette irrottaneet, lienevät irrottaneet, lienee irrotettu

en liene irrottanut, et liene irrottanut, ei liene irrottanut, emme liene irrottaneet, ette liene irrottaneet, eivät liene irrottaneet, ei liene irrotettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: irrottaa    FORMA LUNGĂ: irrottaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: irrottaessa   INSTRUCTIV: irrottaen  INESIV PASIV: irrotettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: irrottamaan   INESIV: irrottamassa  ELATIV: irrottamasta

ADESIV: irrottamalla  ABESIV: irrottamatta  INSTRUCTIV: irrottaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: irrottaminen   PARTITIV: irrottaminen

INFINITIVUL CINCI: irrottamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: irrottava  (gen. irrottavan)   PASIV: irrotettava   (gen. irrotettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: irrottanut                     PASIV: irrotettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: irrottaja (pl.gen. irrottajien)  ADJECTIV NEGATIV: irrottamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): irrotus

 

 

istahtaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

istahdan, istahdat, istahtaa, istahdamme, istahdatte, istahtavat, istahdetaan

en istahda, et istahda, ei istahda, emme istahda, ette istahda, eivät istahda, ei istahdeta

IMPERFECT INDICATIV

istahdin, istahdit, istahti, istahdimme, istahditte, istahtivat, istahdettiin

en istahtanut, et istahtanut, ei istahtanut, emme istahtaneet, ette istahtaneet, eivät istahtaneet, ei istahdettu

PERFECT INDICATIV

olen istahtanut, olet istahtanut, on istahtanut, olemme istahtaneet, olette istahtaneet, ovat istahtaneet, on istahdettu

en ole istahtanut, et ole istahtanut, ei ole istahtanut, emme ole istahtaneet, ette ole istahtaneet, eivät ole istahtaneet, ei ole istahdettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin istahtanut, olit istahtanut, oli istahtanut, olimme istahtaneet, olitte istahtaneet, olivat istahtaneet, oli istahdettu

en ollut istahtanut, et ollut istahtanut, ei ollut istahtanut, emme olleet istahtaneet, ette olleet istahtaneet, eivät olleet istahtaneet, ei ollut istahdettu

PREZENT IMPERATIV

-, istahda, istahtakoon, istahtakaamme, istahtakaa, istahtakoot, istahdettakoon

-, älä istahda, älköön istahtako, älkäämme istahtako, älkää istahtako, älkööt istahtako, älköön istahdettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon istahtanut, -, -, olkoot istahtaneet, olkoon istahdettu

-, -, älköön olko istahtanut, -, -, älkööt olko istahtaneet, älköön olko istahdettu

PREZENT CONDIȚIONAL

istahtaisin, istahtaisit, istahtaisi, istahtaisimme, istahtaisitte, istahtaisivat, istahdettaisiin

en istahtaisi, et istahtaisi, ei istahtaisi, emme istahtaisi, ette istahtaisi, eivät istahtaisi, ei istahdettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin istahtanut, olisit istahtanut, olisi istahtanut, olisimme istahtaneet, olisitte istahtaneet, olisivat istahtaneet, oltaisiin istahdettu

en olisi istahtanut, et olisi istahtanut, ei olisi istahtanut, emme olisi istahtaneet, ette olisi istahtaneet, eivät olisi istahtaneet, ei olisi istahdettu

PREZENT POTENȚIAL

istahtanen, istahtanet, istahtanee, istahtanemme, istahtanette, istahtanevat, istahdettaneen

en istahtane, et istahtane, ei istahtane, emme istahtane, ette istahtane, eivät istahtane, ei istahdettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen istahtanut, lienet istahtanut, lienee istahtanut, lienemme istahtaneet, lienette istahtaneet, lienevät istahtaneet, lienee istahdettu

en liene istahtanut, et liene istahtanut, ei liene istahtanut, emme liene istahtaneet, ette liene istahtaneet, eivät liene istahtaneet, ei liene istahdettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: istahtaa    FORMA LUNGĂ: istahtaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: istahtaessa   INSTRUCTIV: istahtaen  INESIV PASIV: istahdettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: istahtamaan   INESIV: istahtamassa  ELATIV: istahtamasta

ADESIV: istahtamalla  ABESIV: istahtamatta  INSTRUCTIV: istahtaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: istahtaminen   PARTITIV: istahtaminen

INFINITIVUL CINCI: istahtamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: istahtava  (gen. istahtavan)   PASIV: istahdettava   (gen. istahdettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: istahtanut                     PASIV: istahdettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: istahtaja (pl.gen. istahtajien)  ADJECTIV NEGATIV: istahtamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): istahdus

 

 

istuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

istutan, istutat, istuttaa, istutamme, istutatte, istuttavat, istutetaan

en istuta, et istuta, ei istuta, emme istuta, ette istuta, eivät istuta, ei istuteta

IMPERFECT INDICATIV

istutin, istutit, istutti, istutimme, istutitte, istuttivat, istutettiin

en istuttanut, et istuttanut, ei istuttanut, emme istuttaneet, ette istuttaneet, eivät istuttaneet, ei istutettu

PERFECT INDICATIV

olen istuttanut, olet istuttanut, on istuttanut, olemme istuttaneet, olette istuttaneet, ovat istuttaneet, on istutettu

en ole istuttanut, et ole istuttanut, ei ole istuttanut, emme ole istuttaneet, ette ole istuttaneet, eivät ole istuttaneet, ei ole istutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin istuttanut, olit istuttanut, oli istuttanut, olimme istuttaneet, olitte istuttaneet, olivat istuttaneet, oli istutettu

en ollut istuttanut, et ollut istuttanut, ei ollut istuttanut, emme olleet istuttaneet, ette olleet istuttaneet, eivät olleet istuttaneet, ei ollut istutettu

PREZENT IMPERATIV

-, istuta, istuttakoon, istuttakaamme, istuttakaa, istuttakoot, istutettakoon

-, älä istuta, älköön istuttako, älkäämme istuttako, älkää istuttako, älkööt istuttako, älköön istutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon istuttanut, -, -, olkoot istuttaneet, olkoon istutettu

-, -, älköön olko istuttanut, -, -, älkööt olko istuttaneet, älköön olko istutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

istuttaisin, istuttaisit, istuttaisi, istuttaisimme, istuttaisitte, istuttaisivat, istutettaisiin

en istuttaisi, et istuttaisi, ei istuttaisi, emme istuttaisi, ette istuttaisi, eivät istuttaisi, ei istutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin istuttanut, olisit istuttanut, olisi istuttanut, olisimme istuttaneet, olisitte istuttaneet, olisivat istuttaneet, oltaisiin istutettu

en olisi istuttanut, et olisi istuttanut, ei olisi istuttanut, emme olisi istuttaneet, ette olisi istuttaneet, eivät olisi istuttaneet, ei olisi istutettu

PREZENT POTENȚIAL

istuttanen, istuttanet, istuttanee, istuttanemme, istuttanette, istuttanevat, istutettaneen

en istuttane, et istuttane, ei istuttane, emme istuttane, ette istuttane, eivät istuttane, ei istutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen istuttanut, lienet istuttanut, lienee istuttanut, lienemme istuttaneet, lienette istuttaneet, lienevät istuttaneet, lienee istutettu

en liene istuttanut, et liene istuttanut, ei liene istuttanut, emme liene istuttaneet, ette liene istuttaneet, eivät liene istuttaneet, ei liene istutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: istuttaa    FORMA LUNGĂ: istuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: istuttaessa   INSTRUCTIV: istuttaen  INESIV PASIV: istutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: istuttamaan   INESIV: istuttamassa  ELATIV: istuttamasta

ADESIV: istuttamalla  ABESIV: istuttamatta  INSTRUCTIV: istuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: istuttaminen   PARTITIV: istuttaminen

INFINITIVUL CINCI: istuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: istuttava  (gen. istuttavan)   PASIV: istutettava   (gen. istutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: istuttanut                     PASIV: istutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: istuttaja (pl.gen. istuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: istuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): istutus

 

 

itsesaastuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

itsesaastutan, itsesaastutat, itsesaastuttaa, itsesaastutamme, itsesaastutatte, itsesaastuttavat, itsesaastutetaan

en itsesaastuta, et itsesaastuta, ei itsesaastuta, emme itsesaastuta, ette itsesaastuta, eivät itsesaastuta, ei itsesaastuteta

IMPERFECT INDICATIV

itsesaastutin, itsesaastutit, itsesaastutti, itsesaastutimme, itsesaastutitte, itsesaastuttivat, itsesaastutettiin

en itsesaastuttanut, et itsesaastuttanut, ei itsesaastuttanut, emme itsesaastuttaneet, ette itsesaastuttaneet, eivät itsesaastuttaneet, ei itsesaastutettu

PERFECT INDICATIV

olen itsesaastuttanut, olet itsesaastuttanut, on itsesaastuttanut, olemme itsesaastuttaneet, olette itsesaastuttaneet, ovat itsesaastuttaneet, on itsesaastutettu

en ole itsesaastuttanut, et ole itsesaastuttanut, ei ole itsesaastuttanut, emme ole itsesaastuttaneet, ette ole itsesaastuttaneet, eivät ole itsesaastuttaneet, ei ole itsesaastutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin itsesaastuttanut, olit itsesaastuttanut, oli itsesaastuttanut, olimme itsesaastuttaneet, olitte itsesaastuttaneet, olivat itsesaastuttaneet, oli itsesaastutettu

en ollut itsesaastuttanut, et ollut itsesaastuttanut, ei ollut itsesaastuttanut, emme olleet itsesaastuttaneet, ette olleet itsesaastuttaneet, eivät olleet itsesaastuttaneet, ei ollut itsesaastutettu

PREZENT IMPERATIV

-, itsesaastuta, itsesaastuttakoon, itsesaastuttakaamme, itsesaastuttakaa, itsesaastuttakoot, itsesaastutettakoon

-, älä itsesaastuta, älköön itsesaastuttako, älkäämme itsesaastuttako, älkää itsesaastuttako, älkööt itsesaastuttako, älköön itsesaastutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon itsesaastuttanut, -, -, olkoot itsesaastuttaneet, olkoon itsesaastutettu

-, -, älköön olko itsesaastuttanut, -, -, älkööt olko itsesaastuttaneet, älköön olko itsesaastutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

itsesaastuttaisin, itsesaastuttaisit, itsesaastuttaisi, itsesaastuttaisimme, itsesaastuttaisitte, itsesaastuttaisivat, itsesaastutettaisiin

en itsesaastuttaisi, et itsesaastuttaisi, ei itsesaastuttaisi, emme itsesaastuttaisi, ette itsesaastuttaisi, eivät itsesaastuttaisi, ei itsesaastutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin itsesaastuttanut, olisit itsesaastuttanut, olisi itsesaastuttanut, olisimme itsesaastuttaneet, olisitte itsesaastuttaneet, olisivat itsesaastuttaneet, oltaisiin itsesaastutettu

en olisi itsesaastuttanut, et olisi itsesaastuttanut, ei olisi itsesaastuttanut, emme olisi itsesaastuttaneet, ette olisi itsesaastuttaneet, eivät olisi itsesaastuttaneet, ei olisi itsesaastutettu

PREZENT POTENȚIAL

itsesaastuttanen, itsesaastuttanet, itsesaastuttanee, itsesaastuttanemme, itsesaastuttanette, itsesaastuttanevat, itsesaastutettaneen

en itsesaastuttane, et itsesaastuttane, ei itsesaastuttane, emme itsesaastuttane, ette itsesaastuttane, eivät itsesaastuttane, ei itsesaastutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen itsesaastuttanut, lienet itsesaastuttanut, lienee itsesaastuttanut, lienemme itsesaastuttaneet, lienette itsesaastuttaneet, lienevät itsesaastuttaneet, lienee itsesaastutettu

en liene itsesaastuttanut, et liene itsesaastuttanut, ei liene itsesaastuttanut, emme liene itsesaastuttaneet, ette liene itsesaastuttaneet, eivät liene itsesaastuttaneet, ei liene itsesaastutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: itsesaastuttaa    FORMA LUNGĂ: itsesaastuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: itsesaastuttaessa   INSTRUCTIV: itsesaastuttaen  INESIV PASIV: itsesaastutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: itsesaastuttamaan   INESIV: itsesaastuttamassa  ELATIV: itsesaastuttamasta

ADESIV: itsesaastuttamalla  ABESIV: itsesaastuttamatta  INSTRUCTIV: itsesaastuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: itsesaastuttaminen   PARTITIV: itsesaastuttaminen

INFINITIVUL CINCI: itsesaastuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: itsesaastuttava  (gen. itsesaastuttavan)   PASIV: itsesaastutettava   (gen. itsesaastutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: itsesaastuttanut                           PASIV: itsesaastutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: itsesaastuttaja (pl.gen. itsesaastuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: itsesaastuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): itsesaastutus

 

 

jaksottaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

jaksotan, jaksotat, jaksottaa, jaksotamme, jaksotatte, jaksottavat, jaksotetaan

en jaksota, et jaksota, ei jaksota, emme jaksota, ette jaksota, eivät jaksota, ei jaksoteta

IMPERFECT INDICATIV

jaksotin, jaksotit, jaksotti, jaksotimme, jaksotitte, jaksottivat, jaksotettiin

en jaksottanut, et jaksottanut, ei jaksottanut, emme jaksottaneet, ette jaksottaneet, eivät jaksottaneet, ei jaksotettu

PERFECT INDICATIV

olen jaksottanut, olet jaksottanut, on jaksottanut, olemme jaksottaneet, olette jaksottaneet, ovat jaksottaneet, on jaksotettu

en ole jaksottanut, et ole jaksottanut, ei ole jaksottanut, emme ole jaksottaneet, ette ole jaksottaneet, eivät ole jaksottaneet, ei ole jaksotettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin jaksottanut, olit jaksottanut, oli jaksottanut, olimme jaksottaneet, olitte jaksottaneet, olivat jaksottaneet, oli jaksotettu

en ollut jaksottanut, et ollut jaksottanut, ei ollut jaksottanut, emme olleet jaksottaneet, ette olleet jaksottaneet, eivät olleet jaksottaneet, ei ollut jaksotettu

PREZENT IMPERATIV

-, jaksota, jaksottakoon, jaksottakaamme, jaksottakaa, jaksottakoot, jaksotettakoon

-, älä jaksota, älköön jaksottako, älkäämme jaksottako, älkää jaksottako, älkööt jaksottako, älköön jaksotettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon jaksottanut, -, -, olkoot jaksottaneet, olkoon jaksotettu

-, -, älköön olko jaksottanut, -, -, älkööt olko jaksottaneet, älköön olko jaksotettu

PREZENT CONDIȚIONAL

jaksottaisin, jaksottaisit, jaksottaisi, jaksottaisimme, jaksottaisitte, jaksottaisivat, jaksotettaisiin

en jaksottaisi, et jaksottaisi, ei jaksottaisi, emme jaksottaisi, ette jaksottaisi, eivät jaksottaisi, ei jaksotettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin jaksottanut, olisit jaksottanut, olisi jaksottanut, olisimme jaksottaneet, olisitte jaksottaneet, olisivat jaksottaneet, oltaisiin jaksotettu

en olisi jaksottanut, et olisi jaksottanut, ei olisi jaksottanut, emme olisi jaksottaneet, ette olisi jaksottaneet, eivät olisi jaksottaneet, ei olisi jaksotettu

PREZENT POTENȚIAL

jaksottanen, jaksottanet, jaksottanee, jaksottanemme, jaksottanette, jaksottanevat, jaksotettaneen

en jaksottane, et jaksottane, ei jaksottane, emme jaksottane, ette jaksottane, eivät jaksottane, ei jaksotettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen jaksottanut, lienet jaksottanut, lienee jaksottanut, lienemme jaksottaneet, lienette jaksottaneet, lienevät jaksottaneet, lienee jaksotettu

en liene jaksottanut, et liene jaksottanut, ei liene jaksottanut, emme liene jaksottaneet, ette liene jaksottaneet, eivät liene jaksottaneet, ei liene jaksotettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: jaksottaa    FORMA LUNGĂ: jaksottaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: jaksottaessa   INSTRUCTIV: jaksottaen  INESIV PASIV: jaksotettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: jaksottamaan   INESIV: jaksottamassa  ELATIV: jaksottamasta

ADESIV: jaksottamalla  ABESIV: jaksottamatta  INSTRUCTIV: jaksottaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: jaksottaminen   PARTITIV: jaksottaminen

INFINITIVUL CINCI: jaksottamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: jaksottava  (gen. jaksottavan)   PASIV: jaksotettava   (gen. jaksotettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: jaksottanut                      PASIV: jaksotettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: jaksottaja (pl.gen. jaksottajien)  ADJECTIV NEGATIV: jaksottamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): jaksotus

 

 

jankuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

jankutan, jankutat, jankuttaa, jankutamme, jankutatte, jankuttavat, jankutetaan

en jankuta, et jankuta, ei jankuta, emme jankuta, ette jankuta, eivät jankuta, ei jankuteta

IMPERFECT INDICATIV

jankutin, jankutit, jankutti, jankutimme, jankutitte, jankuttivat, jankutettiin

en jankuttanut, et jankuttanut, ei jankuttanut, emme jankuttaneet, ette jankuttaneet, eivät jankuttaneet, ei jankutettu

PERFECT INDICATIV

olen jankuttanut, olet jankuttanut, on jankuttanut, olemme jankuttaneet, olette jankuttaneet, ovat jankuttaneet, on jankutettu

en ole jankuttanut, et ole jankuttanut, ei ole jankuttanut, emme ole jankuttaneet, ette ole jankuttaneet, eivät ole jankuttaneet, ei ole jankutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin jankuttanut, olit jankuttanut, oli jankuttanut, olimme jankuttaneet, olitte jankuttaneet, olivat jankuttaneet, oli jankutettu

en ollut jankuttanut, et ollut jankuttanut, ei ollut jankuttanut, emme olleet jankuttaneet, ette olleet jankuttaneet, eivät olleet jankuttaneet, ei ollut jankutettu

PREZENT IMPERATIV

-, jankuta, jankuttakoon, jankuttakaamme, jankuttakaa, jankuttakoot, jankutettakoon

-, älä jankuta, älköön jankuttako, älkäämme jankuttako, älkää jankuttako, älkööt jankuttako, älköön jankutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon jankuttanut, -, -, olkoot jankuttaneet, olkoon jankutettu

-, -, älköön olko jankuttanut, -, -, älkööt olko jankuttaneet, älköön olko jankutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

jankuttaisin, jankuttaisit, jankuttaisi, jankuttaisimme, jankuttaisitte, jankuttaisivat, jankutettaisiin

en jankuttaisi, et jankuttaisi, ei jankuttaisi, emme jankuttaisi, ette jankuttaisi, eivät jankuttaisi, ei jankutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin jankuttanut, olisit jankuttanut, olisi jankuttanut, olisimme jankuttaneet, olisitte jankuttaneet, olisivat jankuttaneet, oltaisiin jankutettu

en olisi jankuttanut, et olisi jankuttanut, ei olisi jankuttanut, emme olisi jankuttaneet, ette olisi jankuttaneet, eivät olisi jankuttaneet, ei olisi jankutettu

PREZENT POTENȚIAL

jankuttanen, jankuttanet, jankuttanee, jankuttanemme, jankuttanette, jankuttanevat, jankutettaneen

en jankuttane, et jankuttane, ei jankuttane, emme jankuttane, ette jankuttane, eivät jankuttane, ei jankutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen jankuttanut, lienet jankuttanut, lienee jankuttanut, lienemme jankuttaneet, lienette jankuttaneet, lienevät jankuttaneet, lienee jankutettu

en liene jankuttanut, et liene jankuttanut, ei liene jankuttanut, emme liene jankuttaneet, ette liene jankuttaneet, eivät liene jankuttaneet, ei liene jankutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: jankuttaa    FORMA LUNGĂ: jankuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: jankuttaessa   INSTRUCTIV: jankuttaen  INESIV PASIV: jankutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: jankuttamaan   INESIV: jankuttamassa  ELATIV: jankuttamasta

ADESIV: jankuttamalla  ABESIV: jankuttamatta  INSTRUCTIV: jankuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: jankuttaminen   PARTITIV: jankuttaminen

INFINITIVUL CINCI: jankuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: jankuttava  (gen. jankuttavan)   PASIV: jankutettava   (gen. jankutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: jankuttanut                      PASIV: jankutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: jankuttaja (pl.gen. jankuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: jankuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): jankutus

 

 

janottaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

janotan, janotat, janottaa, janotamme, janotatte, janottavat, janotetaan

en janota, et janota, ei janota, emme janota, ette janota, eivät janota, ei janoteta

IMPERFECT INDICATIV

janotin, janotit, janotti, janotimme, janotitte, janottivat, janotettiin

en janottanut, et janottanut, ei janottanut, emme janottaneet, ette janottaneet, eivät janottaneet, ei janotettu

PERFECT INDICATIV

olen janottanut, olet janottanut, on janottanut, olemme janottaneet, olette janottaneet, ovat janottaneet, on janotettu

en ole janottanut, et ole janottanut, ei ole janottanut, emme ole janottaneet, ette ole janottaneet, eivät ole janottaneet, ei ole janotettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin janottanut, olit janottanut, oli janottanut, olimme janottaneet, olitte janottaneet, olivat janottaneet, oli janotettu

en ollut janottanut, et ollut janottanut, ei ollut janottanut, emme olleet janottaneet, ette olleet janottaneet, eivät olleet janottaneet, ei ollut janotettu

PREZENT IMPERATIV

-, janota, janottakoon, janottakaamme, janottakaa, janottakoot, janotettakoon

-, älä janota, älköön janottako, älkäämme janottako, älkää janottako, älkööt janottako, älköön janotettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon janottanut, -, -, olkoot janottaneet, olkoon janotettu

-, -, älköön olko janottanut, -, -, älkööt olko janottaneet, älköön olko janotettu

PREZENT CONDIȚIONAL

janottaisin, janottaisit, janottaisi, janottaisimme, janottaisitte, janottaisivat, janotettaisiin

en janottaisi, et janottaisi, ei janottaisi, emme janottaisi, ette janottaisi, eivät janottaisi, ei janotettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin janottanut, olisit janottanut, olisi janottanut, olisimme janottaneet, olisitte janottaneet, olisivat janottaneet, oltaisiin janotettu

en olisi janottanut, et olisi janottanut, ei olisi janottanut, emme olisi janottaneet, ette olisi janottaneet, eivät olisi janottaneet, ei olisi janotettu

PREZENT POTENȚIAL

janottanen, janottanet, janottanee, janottanemme, janottanette, janottanevat, janotettaneen

en janottane, et janottane, ei janottane, emme janottane, ette janottane, eivät janottane, ei janotettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen janottanut, lienet janottanut, lienee janottanut, lienemme janottaneet, lienette janottaneet, lienevät janottaneet, lienee janotettu

en liene janottanut, et liene janottanut, ei liene janottanut, emme liene janottaneet, ette liene janottaneet, eivät liene janottaneet, ei liene janotettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: janottaa    FORMA LUNGĂ: janottaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: janottaessa   INSTRUCTIV: janottaen  INESIV PASIV: janotettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: janottamaan   INESIV: janottamassa  ELATIV: janottamasta

ADESIV: janottamalla  ABESIV: janottamatta  INSTRUCTIV: janottaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: janottaminen   PARTITIV: janottaminen

INFINITIVUL CINCI: janottamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: janottava  (gen. janottavan)   PASIV: janotettava   (gen. janotettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: janottanut                     PASIV: janotettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: janottaja (pl.gen. janottajien)  ADJECTIV NEGATIV: janottamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): janotus

 

 

jaottaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

jaotan, jaotat, jaottaa, jaotamme, jaotatte, jaottavat, jaotetaan

en jaota, et jaota, ei jaota, emme jaota, ette jaota, eivät jaota, ei jaoteta

IMPERFECT INDICATIV

jaotin, jaotit, jaotti, jaotimme, jaotitte, jaottivat, jaotettiin

en jaottanut, et jaottanut, ei jaottanut, emme jaottaneet, ette jaottaneet, eivät jaottaneet, ei jaotettu

PERFECT INDICATIV

olen jaottanut, olet jaottanut, on jaottanut, olemme jaottaneet, olette jaottaneet, ovat jaottaneet, on jaotettu

en ole jaottanut, et ole jaottanut, ei ole jaottanut, emme ole jaottaneet, ette ole jaottaneet, eivät ole jaottaneet, ei ole jaotettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin jaottanut, olit jaottanut, oli jaottanut, olimme jaottaneet, olitte jaottaneet, olivat jaottaneet, oli jaotettu

en ollut jaottanut, et ollut jaottanut, ei ollut jaottanut, emme olleet jaottaneet, ette olleet jaottaneet, eivät olleet jaottaneet, ei ollut jaotettu

PREZENT IMPERATIV

-, jaota, jaottakoon, jaottakaamme, jaottakaa, jaottakoot, jaotettakoon

-, älä jaota, älköön jaottako, älkäämme jaottako, älkää jaottako, älkööt jaottako, älköön jaotettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon jaottanut, -, -, olkoot jaottaneet, olkoon jaotettu

-, -, älköön olko jaottanut, -, -, älkööt olko jaottaneet, älköön olko jaotettu

PREZENT CONDIȚIONAL

jaottaisin, jaottaisit, jaottaisi, jaottaisimme, jaottaisitte, jaottaisivat, jaotettaisiin

en jaottaisi, et jaottaisi, ei jaottaisi, emme jaottaisi, ette jaottaisi, eivät jaottaisi, ei jaotettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin jaottanut, olisit jaottanut, olisi jaottanut, olisimme jaottaneet, olisitte jaottaneet, olisivat jaottaneet, oltaisiin jaotettu

en olisi jaottanut, et olisi jaottanut, ei olisi jaottanut, emme olisi jaottaneet, ette olisi jaottaneet, eivät olisi jaottaneet, ei olisi jaotettu

PREZENT POTENȚIAL

jaottanen, jaottanet, jaottanee, jaottanemme, jaottanette, jaottanevat, jaotettaneen

en jaottane, et jaottane, ei jaottane, emme jaottane, ette jaottane, eivät jaottane, ei jaotettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen jaottanut, lienet jaottanut, lienee jaottanut, lienemme jaottaneet, lienette jaottaneet, lienevät jaottaneet, lienee jaotettu

en liene jaottanut, et liene jaottanut, ei liene jaottanut, emme liene jaottaneet, ette liene jaottaneet, eivät liene jaottaneet, ei liene jaotettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: jaottaa    FORMA LUNGĂ: jaottaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: jaottaessa   INSTRUCTIV: jaottaen  INESIV PASIV: jaotettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: jaottamaan   INESIV: jaottamassa  ELATIV: jaottamasta

ADESIV: jaottamalla  ABESIV: jaottamatta  INSTRUCTIV: jaottaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: jaottaminen   PARTITIV: jaottaminen

INFINITIVUL CINCI: jaottamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: jaottava  (gen. jaottavan)   PASIV: jaotettava   (gen. jaotettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: jaottanut                    PASIV: jaotettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: jaottaja (pl.gen. jaottajien)  ADJECTIV NEGATIV: jaottamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): jaotus

 

 

jarruttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

jarrutan, jarrutat, jarruttaa, jarrutamme, jarrutatte, jarruttavat, jarrutetaan

en jarruta, et jarruta, ei jarruta, emme jarruta, ette jarruta, eivät jarruta, ei jarruteta

IMPERFECT INDICATIV

jarrutin, jarrutit, jarrutti, jarrutimme, jarrutitte, jarruttivat, jarrutettiin

en jarruttanut, et jarruttanut, ei jarruttanut, emme jarruttaneet, ette jarruttaneet, eivät jarruttaneet, ei jarrutettu

PERFECT INDICATIV

olen jarruttanut, olet jarruttanut, on jarruttanut, olemme jarruttaneet, olette jarruttaneet, ovat jarruttaneet, on jarrutettu

en ole jarruttanut, et ole jarruttanut, ei ole jarruttanut, emme ole jarruttaneet, ette ole jarruttaneet, eivät ole jarruttaneet, ei ole jarrutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin jarruttanut, olit jarruttanut, oli jarruttanut, olimme jarruttaneet, olitte jarruttaneet, olivat jarruttaneet, oli jarrutettu

en ollut jarruttanut, et ollut jarruttanut, ei ollut jarruttanut, emme olleet jarruttaneet, ette olleet jarruttaneet, eivät olleet jarruttaneet, ei ollut jarrutettu

PREZENT IMPERATIV

-, jarruta, jarruttakoon, jarruttakaamme, jarruttakaa, jarruttakoot, jarrutettakoon

-, älä jarruta, älköön jarruttako, älkäämme jarruttako, älkää jarruttako, älkööt jarruttako, älköön jarrutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon jarruttanut, -, -, olkoot jarruttaneet, olkoon jarrutettu

-, -, älköön olko jarruttanut, -, -, älkööt olko jarruttaneet, älköön olko jarrutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

jarruttaisin, jarruttaisit, jarruttaisi, jarruttaisimme, jarruttaisitte, jarruttaisivat, jarrutettaisiin

en jarruttaisi, et jarruttaisi, ei jarruttaisi, emme jarruttaisi, ette jarruttaisi, eivät jarruttaisi, ei jarrutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin jarruttanut, olisit jarruttanut, olisi jarruttanut, olisimme jarruttaneet, olisitte jarruttaneet, olisivat jarruttaneet, oltaisiin jarrutettu

en olisi jarruttanut, et olisi jarruttanut, ei olisi jarruttanut, emme olisi jarruttaneet, ette olisi jarruttaneet, eivät olisi jarruttaneet, ei olisi jarrutettu

PREZENT POTENȚIAL

jarruttanen, jarruttanet, jarruttanee, jarruttanemme, jarruttanette, jarruttanevat, jarrutettaneen

en jarruttane, et jarruttane, ei jarruttane, emme jarruttane, ette jarruttane, eivät jarruttane, ei jarrutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen jarruttanut, lienet jarruttanut, lienee jarruttanut, lienemme jarruttaneet, lienette jarruttaneet, lienevät jarruttaneet, lienee jarrutettu

en liene jarruttanut, et liene jarruttanut, ei liene jarruttanut, emme liene jarruttaneet, ette liene jarruttaneet, eivät liene jarruttaneet, ei liene jarrutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: jarruttaa    FORMA LUNGĂ: jarruttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: jarruttaessa   INSTRUCTIV: jarruttaen  INESIV PASIV: jarrutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: jarruttamaan   INESIV: jarruttamassa  ELATIV: jarruttamasta

ADESIV: jarruttamalla  ABESIV: jarruttamatta  INSTRUCTIV: jarruttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: jarruttaminen   PARTITIV: jarruttaminen

INFINITIVUL CINCI: jarruttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: jarruttava  (gen. jarruttavan)   PASIV: jarrutettava   (gen. jarrutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: jarruttanut                      PASIV: jarrutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: jarruttaja (pl.gen. jarruttajien)  ADJECTIV NEGATIV: jarruttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): jarrutus

 

 

jauhattaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

jauhatan, jauhatat, jauhattaa, jauhatamme, jauhatatte, jauhattavat, jauhatetaan

en jauhata, et jauhata, ei jauhata, emme jauhata, ette jauhata, eivät jauhata, ei jauhateta

IMPERFECT INDICATIV

jauhatin, jauhatit, jauhatti, jauhatimme, jauhatitte, jauhattivat, jauhatettiin

en jauhattanut, et jauhattanut, ei jauhattanut, emme jauhattaneet, ette jauhattaneet, eivät jauhattaneet, ei jauhatettu

PERFECT INDICATIV

olen jauhattanut, olet jauhattanut, on jauhattanut, olemme jauhattaneet, olette jauhattaneet, ovat jauhattaneet, on jauhatettu

en ole jauhattanut, et ole jauhattanut, ei ole jauhattanut, emme ole jauhattaneet, ette ole jauhattaneet, eivät ole jauhattaneet, ei ole jauhatettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin jauhattanut, olit jauhattanut, oli jauhattanut, olimme jauhattaneet, olitte jauhattaneet, olivat jauhattaneet, oli jauhatettu

en ollut jauhattanut, et ollut jauhattanut, ei ollut jauhattanut, emme olleet jauhattaneet, ette olleet jauhattaneet, eivät olleet jauhattaneet, ei ollut jauhatettu

PREZENT IMPERATIV

-, jauhata, jauhattakoon, jauhattakaamme, jauhattakaa, jauhattakoot, jauhatettakoon

-, älä jauhata, älköön jauhattako, älkäämme jauhattako, älkää jauhattako, älkööt jauhattako, älköön jauhatettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon jauhattanut, -, -, olkoot jauhattaneet, olkoon jauhatettu

-, -, älköön olko jauhattanut, -, -, älkööt olko jauhattaneet, älköön olko jauhatettu

PREZENT CONDIȚIONAL

jauhattaisin, jauhattaisit, jauhattaisi, jauhattaisimme, jauhattaisitte, jauhattaisivat, jauhatettaisiin

en jauhattaisi, et jauhattaisi, ei jauhattaisi, emme jauhattaisi, ette jauhattaisi, eivät jauhattaisi, ei jauhatettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin jauhattanut, olisit jauhattanut, olisi jauhattanut, olisimme jauhattaneet, olisitte jauhattaneet, olisivat jauhattaneet, oltaisiin jauhatettu

en olisi jauhattanut, et olisi jauhattanut, ei olisi jauhattanut, emme olisi jauhattaneet, ette olisi jauhattaneet, eivät olisi jauhattaneet, ei olisi jauhatettu

PREZENT POTENȚIAL

jauhattanen, jauhattanet, jauhattanee, jauhattanemme, jauhattanette, jauhattanevat, jauhatettaneen

en jauhattane, et jauhattane, ei jauhattane, emme jauhattane, ette jauhattane, eivät jauhattane, ei jauhatettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen jauhattanut, lienet jauhattanut, lienee jauhattanut, lienemme jauhattaneet, lienette jauhattaneet, lienevät jauhattaneet, lienee jauhatettu

en liene jauhattanut, et liene jauhattanut, ei liene jauhattanut, emme liene jauhattaneet, ette liene jauhattaneet, eivät liene jauhattaneet, ei liene jauhatettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: jauhattaa    FORMA LUNGĂ: jauhattaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: jauhattaessa   INSTRUCTIV: jauhattaen  INESIV PASIV: jauhatettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: jauhattamaan   INESIV: jauhattamassa  ELATIV: jauhattamasta

ADESIV: jauhattamalla  ABESIV: jauhattamatta  INSTRUCTIV: jauhattaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: jauhattaminen   PARTITIV: jauhattaminen

INFINITIVUL CINCI: jauhattamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: jauhattava  (gen. jauhattavan)   PASIV: jauhatettava   (gen. jauhatettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: jauhattanut                      PASIV: jauhatettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: jauhattaja (pl.gen. jauhattajien)  ADJECTIV NEGATIV: jauhattamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): jauhatus

 

 

jauhottaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

jauhotan, jauhotat, jauhottaa, jauhotamme, jauhotatte, jauhottavat, jauhotetaan

en jauhota, et jauhota, ei jauhota, emme jauhota, ette jauhota, eivät jauhota, ei jauhoteta

IMPERFECT INDICATIV

jauhotin, jauhotit, jauhotti, jauhotimme, jauhotitte, jauhottivat, jauhotettiin

en jauhottanut, et jauhottanut, ei jauhottanut, emme jauhottaneet, ette jauhottaneet, eivät jauhottaneet, ei jauhotettu

PERFECT INDICATIV

olen jauhottanut, olet jauhottanut, on jauhottanut, olemme jauhottaneet, olette jauhottaneet, ovat jauhottaneet, on jauhotettu

en ole jauhottanut, et ole jauhottanut, ei ole jauhottanut, emme ole jauhottaneet, ette ole jauhottaneet, eivät ole jauhottaneet, ei ole jauhotettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin jauhottanut, olit jauhottanut, oli jauhottanut, olimme jauhottaneet, olitte jauhottaneet, olivat jauhottaneet, oli jauhotettu

en ollut jauhottanut, et ollut jauhottanut, ei ollut jauhottanut, emme olleet jauhottaneet, ette olleet jauhottaneet, eivät olleet jauhottaneet, ei ollut jauhotettu

PREZENT IMPERATIV

-, jauhota, jauhottakoon, jauhottakaamme, jauhottakaa, jauhottakoot, jauhotettakoon

-, älä jauhota, älköön jauhottako, älkäämme jauhottako, älkää jauhottako, älkööt jauhottako, älköön jauhotettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon jauhottanut, -, -, olkoot jauhottaneet, olkoon jauhotettu

-, -, älköön olko jauhottanut, -, -, älkööt olko jauhottaneet, älköön olko jauhotettu

PREZENT CONDIȚIONAL

jauhottaisin, jauhottaisit, jauhottaisi, jauhottaisimme, jauhottaisitte, jauhottaisivat, jauhotettaisiin

en jauhottaisi, et jauhottaisi, ei jauhottaisi, emme jauhottaisi, ette jauhottaisi, eivät jauhottaisi, ei jauhotettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin jauhottanut, olisit jauhottanut, olisi jauhottanut, olisimme jauhottaneet, olisitte jauhottaneet, olisivat jauhottaneet, oltaisiin jauhotettu

en olisi jauhottanut, et olisi jauhottanut, ei olisi jauhottanut, emme olisi jauhottaneet, ette olisi jauhottaneet, eivät olisi jauhottaneet, ei olisi jauhotettu

PREZENT POTENȚIAL

jauhottanen, jauhottanet, jauhottanee, jauhottanemme, jauhottanette, jauhottanevat, jauhotettaneen

en jauhottane, et jauhottane, ei jauhottane, emme jauhottane, ette jauhottane, eivät jauhottane, ei jauhotettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen jauhottanut, lienet jauhottanut, lienee jauhottanut, lienemme jauhottaneet, lienette jauhottaneet, lienevät jauhottaneet, lienee jauhotettu

en liene jauhottanut, et liene jauhottanut, ei liene jauhottanut, emme liene jauhottaneet, ette liene jauhottaneet, eivät liene jauhottaneet, ei liene jauhotettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: jauhottaa    FORMA LUNGĂ: jauhottaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: jauhottaessa   INSTRUCTIV: jauhottaen  INESIV PASIV: jauhotettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: jauhottamaan   INESIV: jauhottamassa  ELATIV: jauhottamasta

ADESIV: jauhottamalla  ABESIV: jauhottamatta  INSTRUCTIV: jauhottaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: jauhottaminen   PARTITIV: jauhottaminen

INFINITIVUL CINCI: jauhottamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: jauhottava  (gen. jauhottavan)   PASIV: jauhotettava   (gen. jauhotettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: jauhottanut                      PASIV: jauhotettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: jauhottaja (pl.gen. jauhottajien)  ADJECTIV NEGATIV: jauhottamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): jauhotus

 

 

johdattaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

johdatan, johdatat, johdattaa, johdatamme, johdatatte, johdattavat, johdatetaan

en johdata, et johdata, ei johdata, emme johdata, ette johdata, eivät johdata, ei johdateta

IMPERFECT INDICATIV

johdatin, johdatit, johdatti, johdatimme, johdatitte, johdattivat, johdatettiin

en johdattanut, et johdattanut, ei johdattanut, emme johdattaneet, ette johdattaneet, eivät johdattaneet, ei johdatettu

PERFECT INDICATIV

olen johdattanut, olet johdattanut, on johdattanut, olemme johdattaneet, olette johdattaneet, ovat johdattaneet, on johdatettu

en ole johdattanut, et ole johdattanut, ei ole johdattanut, emme ole johdattaneet, ette ole johdattaneet, eivät ole johdattaneet, ei ole johdatettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin johdattanut, olit johdattanut, oli johdattanut, olimme johdattaneet, olitte johdattaneet, olivat johdattaneet, oli johdatettu

en ollut johdattanut, et ollut johdattanut, ei ollut johdattanut, emme olleet johdattaneet, ette olleet johdattaneet, eivät olleet johdattaneet, ei ollut johdatettu

PREZENT IMPERATIV

-, johdata, johdattakoon, johdattakaamme, johdattakaa, johdattakoot, johdatettakoon

-, älä johdata, älköön johdattako, älkäämme johdattako, älkää johdattako, älkööt johdattako, älköön johdatettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon johdattanut, -, -, olkoot johdattaneet, olkoon johdatettu

-, -, älköön olko johdattanut, -, -, älkööt olko johdattaneet, älköön olko johdatettu

PREZENT CONDIȚIONAL

johdattaisin, johdattaisit, johdattaisi, johdattaisimme, johdattaisitte, johdattaisivat, johdatettaisiin

en johdattaisi, et johdattaisi, ei johdattaisi, emme johdattaisi, ette johdattaisi, eivät johdattaisi, ei johdatettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin johdattanut, olisit johdattanut, olisi johdattanut, olisimme johdattaneet, olisitte johdattaneet, olisivat johdattaneet, oltaisiin johdatettu

en olisi johdattanut, et olisi johdattanut, ei olisi johdattanut, emme olisi johdattaneet, ette olisi johdattaneet, eivät olisi johdattaneet, ei olisi johdatettu

PREZENT POTENȚIAL

johdattanen, johdattanet, johdattanee, johdattanemme, johdattanette, johdattanevat, johdatettaneen

en johdattane, et johdattane, ei johdattane, emme johdattane, ette johdattane, eivät johdattane, ei johdatettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen johdattanut, lienet johdattanut, lienee johdattanut, lienemme johdattaneet, lienette johdattaneet, lienevät johdattaneet, lienee johdatettu

en liene johdattanut, et liene johdattanut, ei liene johdattanut, emme liene johdattaneet, ette liene johdattaneet, eivät liene johdattaneet, ei liene johdatettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: johdattaa    FORMA LUNGĂ: johdattaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: johdattaessa   INSTRUCTIV: johdattaen  INESIV PASIV: johdatettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: johdattamaan   INESIV: johdattamassa  ELATIV: johdattamasta

ADESIV: johdattamalla  ABESIV: johdattamatta  INSTRUCTIV: johdattaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: johdattaminen   PARTITIV: johdattaminen

INFINITIVUL CINCI: johdattamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: johdattava  (gen. johdattavan)   PASIV: johdatettava   (gen. johdatettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: johdattanut                      PASIV: johdatettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: johdattaja (pl.gen. johdattajien)  ADJECTIV NEGATIV: johdattamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): johdatus

 

 

johtaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

johdan, johdat, johtaa, johdamme, johdatte, johtavat, johdetaan

en johda, et johda, ei johda, emme johda, ette johda, eivät johda, ei johdeta

IMPERFECT INDICATIV

johdin, johdit, johti, johdimme, johditte, johtivat, johdettiin

en johtanut, et johtanut, ei johtanut, emme johtaneet, ette johtaneet, eivät johtaneet, ei johdettu

PERFECT INDICATIV

olen johtanut, olet johtanut, on johtanut, olemme johtaneet, olette johtaneet, ovat johtaneet, on johdettu

en ole johtanut, et ole johtanut, ei ole johtanut, emme ole johtaneet, ette ole johtaneet, eivät ole johtaneet, ei ole johdettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin johtanut, olit johtanut, oli johtanut, olimme johtaneet, olitte johtaneet, olivat johtaneet, oli johdettu

en ollut johtanut, et ollut johtanut, ei ollut johtanut, emme olleet johtaneet, ette olleet johtaneet, eivät olleet johtaneet, ei ollut johdettu

PREZENT IMPERATIV

-, johda, johtakoon, johtakaamme, johtakaa, johtakoot, johdettakoon

-, älä johda, älköön johtako, älkäämme johtako, älkää johtako, älkööt johtako, älköön johdettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon johtanut, -, -, olkoot johtaneet, olkoon johdettu

-, -, älköön olko johtanut, -, -, älkööt olko johtaneet, älköön olko johdettu

PREZENT CONDIȚIONAL

johtaisin, johtaisit, johtaisi, johtaisimme, johtaisitte, johtaisivat, johdettaisiin

en johtaisi, et johtaisi, ei johtaisi, emme johtaisi, ette johtaisi, eivät johtaisi, ei johdettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin johtanut, olisit johtanut, olisi johtanut, olisimme johtaneet, olisitte johtaneet, olisivat johtaneet, oltaisiin johdettu

en olisi johtanut, et olisi johtanut, ei olisi johtanut, emme olisi johtaneet, ette olisi johtaneet, eivät olisi johtaneet, ei olisi johdettu

PREZENT POTENȚIAL

johtanen, johtanet, johtanee, johtanemme, johtanette, johtanevat, johdettaneen

en johtane, et johtane, ei johtane, emme johtane, ette johtane, eivät johtane, ei johdettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen johtanut, lienet johtanut, lienee johtanut, lienemme johtaneet, lienette johtaneet, lienevät johtaneet, lienee johdettu

en liene johtanut, et liene johtanut, ei liene johtanut, emme liene johtaneet, ette liene johtaneet, eivät liene johtaneet, ei liene johdettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: johtaa    FORMA LUNGĂ: johtaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: johtaessa   INSTRUCTIV: johtaen  INESIV PASIV: johdettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: johtamaan   INESIV: johtamassa  ELATIV: johtamasta

ADESIV: johtamalla  ABESIV: johtamatta  INSTRUCTIV: johtaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: johtaminen   PARTITIV: johtaminen

INFINITIVUL CINCI: johtamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: johtava  (gen. johtavan)   PASIV: johdettava   (gen. johdettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: johtanut                   PASIV: johdettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: johtaja (pl.gen. johtajien)  ADJECTIV NEGATIV: johtamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): johto

 

 

jomottaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

jomotan, jomotat, jomottaa, jomotamme, jomotatte, jomottavat, jomotetaan

en jomota, et jomota, ei jomota, emme jomota, ette jomota, eivät jomota, ei jomoteta

IMPERFECT INDICATIV

jomotin, jomotit, jomotti, jomotimme, jomotitte, jomottivat, jomotettiin

en jomottanut, et jomottanut, ei jomottanut, emme jomottaneet, ette jomottaneet, eivät jomottaneet, ei jomotettu

PERFECT INDICATIV

olen jomottanut, olet jomottanut, on jomottanut, olemme jomottaneet, olette jomottaneet, ovat jomottaneet, on jomotettu

en ole jomottanut, et ole jomottanut, ei ole jomottanut, emme ole jomottaneet, ette ole jomottaneet, eivät ole jomottaneet, ei ole jomotettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin jomottanut, olit jomottanut, oli jomottanut, olimme jomottaneet, olitte jomottaneet, olivat jomottaneet, oli jomotettu

en ollut jomottanut, et ollut jomottanut, ei ollut jomottanut, emme olleet jomottaneet, ette olleet jomottaneet, eivät olleet jomottaneet, ei ollut jomotettu

PREZENT IMPERATIV

-, jomota, jomottakoon, jomottakaamme, jomottakaa, jomottakoot, jomotettakoon

-, älä jomota, älköön jomottako, älkäämme jomottako, älkää jomottako, älkööt jomottako, älköön jomotettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon jomottanut, -, -, olkoot jomottaneet, olkoon jomotettu

-, -, älköön olko jomottanut, -, -, älkööt olko jomottaneet, älköön olko jomotettu

PREZENT CONDIȚIONAL

jomottaisin, jomottaisit, jomottaisi, jomottaisimme, jomottaisitte, jomottaisivat, jomotettaisiin

en jomottaisi, et jomottaisi, ei jomottaisi, emme jomottaisi, ette jomottaisi, eivät jomottaisi, ei jomotettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin jomottanut, olisit jomottanut, olisi jomottanut, olisimme jomottaneet, olisitte jomottaneet, olisivat jomottaneet, oltaisiin jomotettu

en olisi jomottanut, et olisi jomottanut, ei olisi jomottanut, emme olisi jomottaneet, ette olisi jomottaneet, eivät olisi jomottaneet, ei olisi jomotettu

PREZENT POTENȚIAL

jomottanen, jomottanet, jomottanee, jomottanemme, jomottanette, jomottanevat, jomotettaneen

en jomottane, et jomottane, ei jomottane, emme jomottane, ette jomottane, eivät jomottane, ei jomotettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen jomottanut, lienet jomottanut, lienee jomottanut, lienemme jomottaneet, lienette jomottaneet, lienevät jomottaneet, lienee jomotettu

en liene jomottanut, et liene jomottanut, ei liene jomottanut, emme liene jomottaneet, ette liene jomottaneet, eivät liene jomottaneet, ei liene jomotettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: jomottaa    FORMA LUNGĂ: jomottaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: jomottaessa   INSTRUCTIV: jomottaen  INESIV PASIV: jomotettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: jomottamaan   INESIV: jomottamassa  ELATIV: jomottamasta

ADESIV: jomottamalla  ABESIV: jomottamatta  INSTRUCTIV: jomottaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: jomottaminen   PARTITIV: jomottaminen

INFINITIVUL CINCI: jomottamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: jomottava  (gen. jomottavan)   PASIV: jomotettava   (gen. jomotettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: jomottanut                     PASIV: jomotettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: jomottaja (pl.gen. jomottajien)  ADJECTIV NEGATIV: jomottamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): jomotus

 

 

jonottaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

jonotan, jonotat, jonottaa, jonotamme, jonotatte, jonottavat, jonotetaan

en jonota, et jonota, ei jonota, emme jonota, ette jonota, eivät jonota, ei jonoteta

IMPERFECT INDICATIV

jonotin, jonotit, jonotti, jonotimme, jonotitte, jonottivat, jonotettiin

en jonottanut, et jonottanut, ei jonottanut, emme jonottaneet, ette jonottaneet, eivät jonottaneet, ei jonotettu

PERFECT INDICATIV

olen jonottanut, olet jonottanut, on jonottanut, olemme jonottaneet, olette jonottaneet, ovat jonottaneet, on jonotettu

en ole jonottanut, et ole jonottanut, ei ole jonottanut, emme ole jonottaneet, ette ole jonottaneet, eivät ole jonottaneet, ei ole jonotettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin jonottanut, olit jonottanut, oli jonottanut, olimme jonottaneet, olitte jonottaneet, olivat jonottaneet, oli jonotettu

en ollut jonottanut, et ollut jonottanut, ei ollut jonottanut, emme olleet jonottaneet, ette olleet jonottaneet, eivät olleet jonottaneet, ei ollut jonotettu

PREZENT IMPERATIV

-, jonota, jonottakoon, jonottakaamme, jonottakaa, jonottakoot, jonotettakoon

-, älä jonota, älköön jonottako, älkäämme jonottako, älkää jonottako, älkööt jonottako, älköön jonotettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon jonottanut, -, -, olkoot jonottaneet, olkoon jonotettu

-, -, älköön olko jonottanut, -, -, älkööt olko jonottaneet, älköön olko jonotettu

PREZENT CONDIȚIONAL

jonottaisin, jonottaisit, jonottaisi, jonottaisimme, jonottaisitte, jonottaisivat, jonotettaisiin

en jonottaisi, et jonottaisi, ei jonottaisi, emme jonottaisi, ette jonottaisi, eivät jonottaisi, ei jonotettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin jonottanut, olisit jonottanut, olisi jonottanut, olisimme jonottaneet, olisitte jonottaneet, olisivat jonottaneet, oltaisiin jonotettu

en olisi jonottanut, et olisi jonottanut, ei olisi jonottanut, emme olisi jonottaneet, ette olisi jonottaneet, eivät olisi jonottaneet, ei olisi jonotettu

PREZENT POTENȚIAL

jonottanen, jonottanet, jonottanee, jonottanemme, jonottanette, jonottanevat, jonotettaneen

en jonottane, et jonottane, ei jonottane, emme jonottane, ette jonottane, eivät jonottane, ei jonotettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen jonottanut, lienet jonottanut, lienee jonottanut, lienemme jonottaneet, lienette jonottaneet, lienevät jonottaneet, lienee jonotettu

en liene jonottanut, et liene jonottanut, ei liene jonottanut, emme liene jonottaneet, ette liene jonottaneet, eivät liene jonottaneet, ei liene jonotettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: jonottaa    FORMA LUNGĂ: jonottaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: jonottaessa   INSTRUCTIV: jonottaen  INESIV PASIV: jonotettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: jonottamaan   INESIV: jonottamassa  ELATIV: jonottamasta

ADESIV: jonottamalla  ABESIV: jonottamatta  INSTRUCTIV: jonottaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: jonottaminen   PARTITIV: jonottaminen

INFINITIVUL CINCI: jonottamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: jonottava  (gen. jonottavan)   PASIV: jonotettava   (gen. jonotettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: jonottanut                     PASIV: jonotettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: jonottaja (pl.gen. jonottajien)  ADJECTIV NEGATIV: jonottamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): jonotus

 

 

jouduttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

joudutan, joudutat, jouduttaa, joudutamme, joudutatte, jouduttavat, joudutetaan

en jouduta, et jouduta, ei jouduta, emme jouduta, ette jouduta, eivät jouduta, ei jouduteta

IMPERFECT INDICATIV

joudutin, joudutit, joudutti, joudutimme, joudutitte, jouduttivat, joudutettiin

en jouduttanut, et jouduttanut, ei jouduttanut, emme jouduttaneet, ette jouduttaneet, eivät jouduttaneet, ei joudutettu

PERFECT INDICATIV

olen jouduttanut, olet jouduttanut, on jouduttanut, olemme jouduttaneet, olette jouduttaneet, ovat jouduttaneet, on joudutettu

en ole jouduttanut, et ole jouduttanut, ei ole jouduttanut, emme ole jouduttaneet, ette ole jouduttaneet, eivät ole jouduttaneet, ei ole joudutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin jouduttanut, olit jouduttanut, oli jouduttanut, olimme jouduttaneet, olitte jouduttaneet, olivat jouduttaneet, oli joudutettu

en ollut jouduttanut, et ollut jouduttanut, ei ollut jouduttanut, emme olleet jouduttaneet, ette olleet jouduttaneet, eivät olleet jouduttaneet, ei ollut joudutettu

PREZENT IMPERATIV

-, jouduta, jouduttakoon, jouduttakaamme, jouduttakaa, jouduttakoot, joudutettakoon

-, älä jouduta, älköön jouduttako, älkäämme jouduttako, älkää jouduttako, älkööt jouduttako, älköön joudutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon jouduttanut, -, -, olkoot jouduttaneet, olkoon joudutettu

-, -, älköön olko jouduttanut, -, -, älkööt olko jouduttaneet, älköön olko joudutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

jouduttaisin, jouduttaisit, jouduttaisi, jouduttaisimme, jouduttaisitte, jouduttaisivat, joudutettaisiin

en jouduttaisi, et jouduttaisi, ei jouduttaisi, emme jouduttaisi, ette jouduttaisi, eivät jouduttaisi, ei joudutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin jouduttanut, olisit jouduttanut, olisi jouduttanut, olisimme jouduttaneet, olisitte jouduttaneet, olisivat jouduttaneet, oltaisiin joudutettu

en olisi jouduttanut, et olisi jouduttanut, ei olisi jouduttanut, emme olisi jouduttaneet, ette olisi jouduttaneet, eivät olisi jouduttaneet, ei olisi joudutettu

PREZENT POTENȚIAL

jouduttanen, jouduttanet, jouduttanee, jouduttanemme, jouduttanette, jouduttanevat, joudutettaneen

en jouduttane, et jouduttane, ei jouduttane, emme jouduttane, ette jouduttane, eivät jouduttane, ei joudutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen jouduttanut, lienet jouduttanut, lienee jouduttanut, lienemme jouduttaneet, lienette jouduttaneet, lienevät jouduttaneet, lienee joudutettu

en liene jouduttanut, et liene jouduttanut, ei liene jouduttanut, emme liene jouduttaneet, ette liene jouduttaneet, eivät liene jouduttaneet, ei liene joudutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: jouduttaa    FORMA LUNGĂ: jouduttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: jouduttaessa   INSTRUCTIV: jouduttaen  INESIV PASIV: joudutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: jouduttamaan   INESIV: jouduttamassa  ELATIV: jouduttamasta

ADESIV: jouduttamalla  ABESIV: jouduttamatta  INSTRUCTIV: jouduttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: jouduttaminen   PARTITIV: jouduttaminen

INFINITIVUL CINCI: jouduttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: jouduttava  (gen. jouduttavan)   PASIV: joudutettava   (gen. joudutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: jouduttanut                      PASIV: joudutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: jouduttaja (pl.gen. jouduttajien)  ADJECTIV NEGATIV: jouduttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): joudutus

 

 

jousittaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

jousitan, jousitat, jousittaa, jousitamme, jousitatte, jousittavat, jousitetaan

en jousita, et jousita, ei jousita, emme jousita, ette jousita, eivät jousita, ei jousiteta

IMPERFECT INDICATIV

jousitin, jousitit, jousitti, jousitimme, jousititte, jousittivat, jousitettiin

en jousittanut, et jousittanut, ei jousittanut, emme jousittaneet, ette jousittaneet, eivät jousittaneet, ei jousitettu

PERFECT INDICATIV

olen jousittanut, olet jousittanut, on jousittanut, olemme jousittaneet, olette jousittaneet, ovat jousittaneet, on jousitettu

en ole jousittanut, et ole jousittanut, ei ole jousittanut, emme ole jousittaneet, ette ole jousittaneet, eivät ole jousittaneet, ei ole jousitettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin jousittanut, olit jousittanut, oli jousittanut, olimme jousittaneet, olitte jousittaneet, olivat jousittaneet, oli jousitettu

en ollut jousittanut, et ollut jousittanut, ei ollut jousittanut, emme olleet jousittaneet, ette olleet jousittaneet, eivät olleet jousittaneet, ei ollut jousitettu

PREZENT IMPERATIV

-, jousita, jousittakoon, jousittakaamme, jousittakaa, jousittakoot, jousitettakoon

-, älä jousita, älköön jousittako, älkäämme jousittako, älkää jousittako, älkööt jousittako, älköön jousitettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon jousittanut, -, -, olkoot jousittaneet, olkoon jousitettu

-, -, älköön olko jousittanut, -, -, älkööt olko jousittaneet, älköön olko jousitettu

PREZENT CONDIȚIONAL

jousittaisin, jousittaisit, jousittaisi, jousittaisimme, jousittaisitte, jousittaisivat, jousitettaisiin

en jousittaisi, et jousittaisi, ei jousittaisi, emme jousittaisi, ette jousittaisi, eivät jousittaisi, ei jousitettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin jousittanut, olisit jousittanut, olisi jousittanut, olisimme jousittaneet, olisitte jousittaneet, olisivat jousittaneet, oltaisiin jousitettu

en olisi jousittanut, et olisi jousittanut, ei olisi jousittanut, emme olisi jousittaneet, ette olisi jousittaneet, eivät olisi jousittaneet, ei olisi jousitettu

PREZENT POTENȚIAL

jousittanen, jousittanet, jousittanee, jousittanemme, jousittanette, jousittanevat, jousitettaneen

en jousittane, et jousittane, ei jousittane, emme jousittane, ette jousittane, eivät jousittane, ei jousitettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen jousittanut, lienet jousittanut, lienee jousittanut, lienemme jousittaneet, lienette jousittaneet, lienevät jousittaneet, lienee jousitettu

en liene jousittanut, et liene jousittanut, ei liene jousittanut, emme liene jousittaneet, ette liene jousittaneet, eivät liene jousittaneet, ei liene jousitettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: jousittaa    FORMA LUNGĂ: jousittaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: jousittaessa   INSTRUCTIV: jousittaen  INESIV PASIV: jousitettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: jousittamaan   INESIV: jousittamassa  ELATIV: jousittamasta

ADESIV: jousittamalla  ABESIV: jousittamatta  INSTRUCTIV: jousittaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: jousittaminen   PARTITIV: jousittaminen

INFINITIVUL CINCI: jousittamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: jousittava  (gen. jousittavan)   PASIV: jousitettava   (gen. jousitettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: jousittanut                      PASIV: jousitettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: jousittaja (pl.gen. jousittajien)  ADJECTIV NEGATIV: jousittamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): jousitus

 

 

jujuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

jujutan, jujutat, jujuttaa, jujutamme, jujutatte, jujuttavat, jujutetaan

en jujuta, et jujuta, ei jujuta, emme jujuta, ette jujuta, eivät jujuta, ei jujuteta

IMPERFECT INDICATIV

jujutin, jujutit, jujutti, jujutimme, jujutitte, jujuttivat, jujutettiin

en jujuttanut, et jujuttanut, ei jujuttanut, emme jujuttaneet, ette jujuttaneet, eivät jujuttaneet, ei jujutettu

PERFECT INDICATIV

olen jujuttanut, olet jujuttanut, on jujuttanut, olemme jujuttaneet, olette jujuttaneet, ovat jujuttaneet, on jujutettu

en ole jujuttanut, et ole jujuttanut, ei ole jujuttanut, emme ole jujuttaneet, ette ole jujuttaneet, eivät ole jujuttaneet, ei ole jujutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin jujuttanut, olit jujuttanut, oli jujuttanut, olimme jujuttaneet, olitte jujuttaneet, olivat jujuttaneet, oli jujutettu

en ollut jujuttanut, et ollut jujuttanut, ei ollut jujuttanut, emme olleet jujuttaneet, ette olleet jujuttaneet, eivät olleet jujuttaneet, ei ollut jujutettu

PREZENT IMPERATIV

-, jujuta, jujuttakoon, jujuttakaamme, jujuttakaa, jujuttakoot, jujutettakoon

-, älä jujuta, älköön jujuttako, älkäämme jujuttako, älkää jujuttako, älkööt jujuttako, älköön jujutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon jujuttanut, -, -, olkoot jujuttaneet, olkoon jujutettu

-, -, älköön olko jujuttanut, -, -, älkööt olko jujuttaneet, älköön olko jujutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

jujuttaisin, jujuttaisit, jujuttaisi, jujuttaisimme, jujuttaisitte, jujuttaisivat, jujutettaisiin

en jujuttaisi, et jujuttaisi, ei jujuttaisi, emme jujuttaisi, ette jujuttaisi, eivät jujuttaisi, ei jujutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin jujuttanut, olisit jujuttanut, olisi jujuttanut, olisimme jujuttaneet, olisitte jujuttaneet, olisivat jujuttaneet, oltaisiin jujutettu

en olisi jujuttanut, et olisi jujuttanut, ei olisi jujuttanut, emme olisi jujuttaneet, ette olisi jujuttaneet, eivät olisi jujuttaneet, ei olisi jujutettu

PREZENT POTENȚIAL

jujuttanen, jujuttanet, jujuttanee, jujuttanemme, jujuttanette, jujuttanevat, jujutettaneen

en jujuttane, et jujuttane, ei jujuttane, emme jujuttane, ette jujuttane, eivät jujuttane, ei jujutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen jujuttanut, lienet jujuttanut, lienee jujuttanut, lienemme jujuttaneet, lienette jujuttaneet, lienevät jujuttaneet, lienee jujutettu

en liene jujuttanut, et liene jujuttanut, ei liene jujuttanut, emme liene jujuttaneet, ette liene jujuttaneet, eivät liene jujuttaneet, ei liene jujutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: jujuttaa    FORMA LUNGĂ: jujuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: jujuttaessa   INSTRUCTIV: jujuttaen  INESIV PASIV: jujutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: jujuttamaan   INESIV: jujuttamassa  ELATIV: jujuttamasta

ADESIV: jujuttamalla  ABESIV: jujuttamatta  INSTRUCTIV: jujuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: jujuttaminen   PARTITIV: jujuttaminen

INFINITIVUL CINCI: jujuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: jujuttava  (gen. jujuttavan)   PASIV: jujutettava   (gen. jujutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: jujuttanut                     PASIV: jujutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: jujuttaja (pl.gen. jujuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: jujuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): jujutus

 

 

juoksettaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

juoksetan, juoksetat, juoksettaa, juoksetamme, juoksetatte, juoksettavat, juoksetetaan

en juokseta, et juokseta, ei juokseta, emme juokseta, ette juokseta, eivät juokseta, ei juokseteta

IMPERFECT INDICATIV

juoksetin, juoksetit, juoksetti, juoksetimme, juoksetitte, juoksettivat, juoksetettiin

en juoksettanut, et juoksettanut, ei juoksettanut, emme juoksettaneet, ette juoksettaneet, eivät juoksettaneet, ei juoksetettu

PERFECT INDICATIV

olen juoksettanut, olet juoksettanut, on juoksettanut, olemme juoksettaneet, olette juoksettaneet, ovat juoksettaneet, on juoksetettu

en ole juoksettanut, et ole juoksettanut, ei ole juoksettanut, emme ole juoksettaneet, ette ole juoksettaneet, eivät ole juoksettaneet, ei ole juoksetettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin juoksettanut, olit juoksettanut, oli juoksettanut, olimme juoksettaneet, olitte juoksettaneet, olivat juoksettaneet, oli juoksetettu

en ollut juoksettanut, et ollut juoksettanut, ei ollut juoksettanut, emme olleet juoksettaneet, ette olleet juoksettaneet, eivät olleet juoksettaneet, ei ollut juoksetettu

PREZENT IMPERATIV

-, juokseta, juoksettakoon, juoksettakaamme, juoksettakaa, juoksettakoot, juoksetettakoon

-, älä juokseta, älköön juoksettako, älkäämme juoksettako, älkää juoksettako, älkööt juoksettako, älköön juoksetettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon juoksettanut, -, -, olkoot juoksettaneet, olkoon juoksetettu

-, -, älköön olko juoksettanut, -, -, älkööt olko juoksettaneet, älköön olko juoksetettu

PREZENT CONDIȚIONAL

juoksettaisin, juoksettaisit, juoksettaisi, juoksettaisimme, juoksettaisitte, juoksettaisivat, juoksetettaisiin

en juoksettaisi, et juoksettaisi, ei juoksettaisi, emme juoksettaisi, ette juoksettaisi, eivät juoksettaisi, ei juoksetettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin juoksettanut, olisit juoksettanut, olisi juoksettanut, olisimme juoksettaneet, olisitte juoksettaneet, olisivat juoksettaneet, oltaisiin juoksetettu

en olisi juoksettanut, et olisi juoksettanut, ei olisi juoksettanut, emme olisi juoksettaneet, ette olisi juoksettaneet, eivät olisi juoksettaneet, ei olisi juoksetettu

PREZENT POTENȚIAL

juoksettanen, juoksettanet, juoksettanee, juoksettanemme, juoksettanette, juoksettanevat, juoksetettaneen

en juoksettane, et juoksettane, ei juoksettane, emme juoksettane, ette juoksettane, eivät juoksettane, ei juoksetettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen juoksettanut, lienet juoksettanut, lienee juoksettanut, lienemme juoksettaneet, lienette juoksettaneet, lienevät juoksettaneet, lienee juoksetettu

en liene juoksettanut, et liene juoksettanut, ei liene juoksettanut, emme liene juoksettaneet, ette liene juoksettaneet, eivät liene juoksettaneet, ei liene juoksetettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: juoksettaa    FORMA LUNGĂ: juoksettaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: juoksettaessa   INSTRUCTIV: juoksettaen  INESIV PASIV: juoksetettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: juoksettamaan   INESIV: juoksettamassa  ELATIV: juoksettamasta

ADESIV: juoksettamalla  ABESIV: juoksettamatta  INSTRUCTIV: juoksettaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: juoksettaminen   PARTITIV: juoksettaminen

INFINITIVUL CINCI: juoksettamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: juoksettava  (gen. juoksettavan)   PASIV: juoksetettava   (gen. juoksetettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: juoksettanut                       PASIV: juoksetettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: juoksettaja (pl.gen. juoksettajien)  ADJECTIV NEGATIV: juoksettamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): juoksetus

 

 

juoksuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

juoksutan, juoksutat, juoksuttaa, juoksutamme, juoksutatte, juoksuttavat, juoksutetaan

en juoksuta, et juoksuta, ei juoksuta, emme juoksuta, ette juoksuta, eivät juoksuta, ei juoksuteta

IMPERFECT INDICATIV

juoksutin, juoksutit, juoksutti, juoksutimme, juoksutitte, juoksuttivat, juoksutettiin

en juoksuttanut, et juoksuttanut, ei juoksuttanut, emme juoksuttaneet, ette juoksuttaneet, eivät juoksuttaneet, ei juoksutettu

PERFECT INDICATIV

olen juoksuttanut, olet juoksuttanut, on juoksuttanut, olemme juoksuttaneet, olette juoksuttaneet, ovat juoksuttaneet, on juoksutettu

en ole juoksuttanut, et ole juoksuttanut, ei ole juoksuttanut, emme ole juoksuttaneet, ette ole juoksuttaneet, eivät ole juoksuttaneet, ei ole juoksutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin juoksuttanut, olit juoksuttanut, oli juoksuttanut, olimme juoksuttaneet, olitte juoksuttaneet, olivat juoksuttaneet, oli juoksutettu

en ollut juoksuttanut, et ollut juoksuttanut, ei ollut juoksuttanut, emme olleet juoksuttaneet, ette olleet juoksuttaneet, eivät olleet juoksuttaneet, ei ollut juoksutettu

PREZENT IMPERATIV

-, juoksuta, juoksuttakoon, juoksuttakaamme, juoksuttakaa, juoksuttakoot, juoksutettakoon

-, älä juoksuta, älköön juoksuttako, älkäämme juoksuttako, älkää juoksuttako, älkööt juoksuttako, älköön juoksutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon juoksuttanut, -, -, olkoot juoksuttaneet, olkoon juoksutettu

-, -, älköön olko juoksuttanut, -, -, älkööt olko juoksuttaneet, älköön olko juoksutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

juoksuttaisin, juoksuttaisit, juoksuttaisi, juoksuttaisimme, juoksuttaisitte, juoksuttaisivat, juoksutettaisiin

en juoksuttaisi, et juoksuttaisi, ei juoksuttaisi, emme juoksuttaisi, ette juoksuttaisi, eivät juoksuttaisi, ei juoksutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin juoksuttanut, olisit juoksuttanut, olisi juoksuttanut, olisimme juoksuttaneet, olisitte juoksuttaneet, olisivat juoksuttaneet, oltaisiin juoksutettu

en olisi juoksuttanut, et olisi juoksuttanut, ei olisi juoksuttanut, emme olisi juoksuttaneet, ette olisi juoksuttaneet, eivät olisi juoksuttaneet, ei olisi juoksutettu

PREZENT POTENȚIAL

juoksuttanen, juoksuttanet, juoksuttanee, juoksuttanemme, juoksuttanette, juoksuttanevat, juoksutettaneen

en juoksuttane, et juoksuttane, ei juoksuttane, emme juoksuttane, ette juoksuttane, eivät juoksuttane, ei juoksutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen juoksuttanut, lienet juoksuttanut, lienee juoksuttanut, lienemme juoksuttaneet, lienette juoksuttaneet, lienevät juoksuttaneet, lienee juoksutettu

en liene juoksuttanut, et liene juoksuttanut, ei liene juoksuttanut, emme liene juoksuttaneet, ette liene juoksuttaneet, eivät liene juoksuttaneet, ei liene juoksutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: juoksuttaa    FORMA LUNGĂ: juoksuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: juoksuttaessa   INSTRUCTIV: juoksuttaen  INESIV PASIV: juoksutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: juoksuttamaan   INESIV: juoksuttamassa  ELATIV: juoksuttamasta

ADESIV: juoksuttamalla  ABESIV: juoksuttamatta  INSTRUCTIV: juoksuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: juoksuttaminen   PARTITIV: juoksuttaminen

INFINITIVUL CINCI: juoksuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: juoksuttava  (gen. juoksuttavan)   PASIV: juoksutettava   (gen. juoksutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: juoksuttanut                       PASIV: juoksutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: juoksuttaja (pl.gen. juoksuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: juoksuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): juoksutus

 

 

juolahtaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

juolahdan, juolahdat, juolahtaa, juolahdamme, juolahdatte, juolahtavat, juolahdetaan

en juolahda, et juolahda, ei juolahda, emme juolahda, ette juolahda, eivät juolahda, ei juolahdeta

IMPERFECT INDICATIV

juolahdin, juolahdit, juolahti, juolahdimme, juolahditte, juolahtivat, juolahdettiin

en juolahtanut, et juolahtanut, ei juolahtanut, emme juolahtaneet, ette juolahtaneet, eivät juolahtaneet, ei juolahdettu

PERFECT INDICATIV

olen juolahtanut, olet juolahtanut, on juolahtanut, olemme juolahtaneet, olette juolahtaneet, ovat juolahtaneet, on juolahdettu

en ole juolahtanut, et ole juolahtanut, ei ole juolahtanut, emme ole juolahtaneet, ette ole juolahtaneet, eivät ole juolahtaneet, ei ole juolahdettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin juolahtanut, olit juolahtanut, oli juolahtanut, olimme juolahtaneet, olitte juolahtaneet, olivat juolahtaneet, oli juolahdettu

en ollut juolahtanut, et ollut juolahtanut, ei ollut juolahtanut, emme olleet juolahtaneet, ette olleet juolahtaneet, eivät olleet juolahtaneet, ei ollut juolahdettu

PREZENT IMPERATIV

-, juolahda, juolahtakoon, juolahtakaamme, juolahtakaa, juolahtakoot, juolahdettakoon

-, älä juolahda, älköön juolahtako, älkäämme juolahtako, älkää juolahtako, älkööt juolahtako, älköön juolahdettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon juolahtanut, -, -, olkoot juolahtaneet, olkoon juolahdettu

-, -, älköön olko juolahtanut, -, -, älkööt olko juolahtaneet, älköön olko juolahdettu

PREZENT CONDIȚIONAL

juolahtaisin, juolahtaisit, juolahtaisi, juolahtaisimme, juolahtaisitte, juolahtaisivat, juolahdettaisiin

en juolahtaisi, et juolahtaisi, ei juolahtaisi, emme juolahtaisi, ette juolahtaisi, eivät juolahtaisi, ei juolahdettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin juolahtanut, olisit juolahtanut, olisi juolahtanut, olisimme juolahtaneet, olisitte juolahtaneet, olisivat juolahtaneet, oltaisiin juolahdettu

en olisi juolahtanut, et olisi juolahtanut, ei olisi juolahtanut, emme olisi juolahtaneet, ette olisi juolahtaneet, eivät olisi juolahtaneet, ei olisi juolahdettu

PREZENT POTENȚIAL

juolahtanen, juolahtanet, juolahtanee, juolahtanemme, juolahtanette, juolahtanevat, juolahdettaneen

en juolahtane, et juolahtane, ei juolahtane, emme juolahtane, ette juolahtane, eivät juolahtane, ei juolahdettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen juolahtanut, lienet juolahtanut, lienee juolahtanut, lienemme juolahtaneet, lienette juolahtaneet, lienevät juolahtaneet, lienee juolahdettu

en liene juolahtanut, et liene juolahtanut, ei liene juolahtanut, emme liene juolahtaneet, ette liene juolahtaneet, eivät liene juolahtaneet, ei liene juolahdettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: juolahtaa    FORMA LUNGĂ: juolahtaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: juolahtaessa   INSTRUCTIV: juolahtaen  INESIV PASIV: juolahdettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: juolahtamaan   INESIV: juolahtamassa  ELATIV: juolahtamasta

ADESIV: juolahtamalla  ABESIV: juolahtamatta  INSTRUCTIV: juolahtaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: juolahtaminen   PARTITIV: juolahtaminen

INFINITIVUL CINCI: juolahtamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: juolahtava  (gen. juolahtavan)   PASIV: juolahdettava   (gen. juolahdettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: juolahtanut                      PASIV: juolahdettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: juolahtaja (pl.gen. juolahtajien)  ADJECTIV NEGATIV: juolahtamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): juolahdus

 

 

juottaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

juotan, juotat, juottaa, juotamme, juotatte, juottavat, juotetaan

en juota, et juota, ei juota, emme juota, ette juota, eivät juota, ei juoteta

IMPERFECT INDICATIV

juotin, juotit, juotti, juotimme, juotitte, juottivat, juotettiin

en juottanut, et juottanut, ei juottanut, emme juottaneet, ette juottaneet, eivät juottaneet, ei juotettu

PERFECT INDICATIV

olen juottanut, olet juottanut, on juottanut, olemme juottaneet, olette juottaneet, ovat juottaneet, on juotettu

en ole juottanut, et ole juottanut, ei ole juottanut, emme ole juottaneet, ette ole juottaneet, eivät ole juottaneet, ei ole juotettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin juottanut, olit juottanut, oli juottanut, olimme juottaneet, olitte juottaneet, olivat juottaneet, oli juotettu

en ollut juottanut, et ollut juottanut, ei ollut juottanut, emme olleet juottaneet, ette olleet juottaneet, eivät olleet juottaneet, ei ollut juotettu

PREZENT IMPERATIV

-, juota, juottakoon, juottakaamme, juottakaa, juottakoot, juotettakoon

-, älä juota, älköön juottako, älkäämme juottako, älkää juottako, älkööt juottako, älköön juotettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon juottanut, -, -, olkoot juottaneet, olkoon juotettu

-, -, älköön olko juottanut, -, -, älkööt olko juottaneet, älköön olko juotettu

PREZENT CONDIȚIONAL

juottaisin, juottaisit, juottaisi, juottaisimme, juottaisitte, juottaisivat, juotettaisiin

en juottaisi, et juottaisi, ei juottaisi, emme juottaisi, ette juottaisi, eivät juottaisi, ei juotettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin juottanut, olisit juottanut, olisi juottanut, olisimme juottaneet, olisitte juottaneet, olisivat juottaneet, oltaisiin juotettu

en olisi juottanut, et olisi juottanut, ei olisi juottanut, emme olisi juottaneet, ette olisi juottaneet, eivät olisi juottaneet, ei olisi juotettu

PREZENT POTENȚIAL

juottanen, juottanet, juottanee, juottanemme, juottanette, juottanevat, juotettaneen

en juottane, et juottane, ei juottane, emme juottane, ette juottane, eivät juottane, ei juotettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen juottanut, lienet juottanut, lienee juottanut, lienemme juottaneet, lienette juottaneet, lienevät juottaneet, lienee juotettu

en liene juottanut, et liene juottanut, ei liene juottanut, emme liene juottaneet, ette liene juottaneet, eivät liene juottaneet, ei liene juotettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: juottaa    FORMA LUNGĂ: juottaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: juottaessa   INSTRUCTIV: juottaen  INESIV PASIV: juotettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: juottamaan   INESIV: juottamassa  ELATIV: juottamasta

ADESIV: juottamalla  ABESIV: juottamatta  INSTRUCTIV: juottaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: juottaminen   PARTITIV: juottaminen

INFINITIVUL CINCI: juottamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: juottava  (gen. juottavan)   PASIV: juotettava   (gen. juotettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: juottanut                    PASIV: juotettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: juottaja (pl.gen. juottajien)  ADJECTIV NEGATIV: juottamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): juotto

 

 

juovittaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

juovitan, juovitat, juovittaa, juovitamme, juovitatte, juovittavat, juovitetaan

en juovita, et juovita, ei juovita, emme juovita, ette juovita, eivät juovita, ei juoviteta

IMPERFECT INDICATIV

juovitin, juovitit, juovitti, juovitimme, juovititte, juovittivat, juovitettiin

en juovittanut, et juovittanut, ei juovittanut, emme juovittaneet, ette juovittaneet, eivät juovittaneet, ei juovitettu

PERFECT INDICATIV

olen juovittanut, olet juovittanut, on juovittanut, olemme juovittaneet, olette juovittaneet, ovat juovittaneet, on juovitettu

en ole juovittanut, et ole juovittanut, ei ole juovittanut, emme ole juovittaneet, ette ole juovittaneet, eivät ole juovittaneet, ei ole juovitettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin juovittanut, olit juovittanut, oli juovittanut, olimme juovittaneet, olitte juovittaneet, olivat juovittaneet, oli juovitettu

en ollut juovittanut, et ollut juovittanut, ei ollut juovittanut, emme olleet juovittaneet, ette olleet juovittaneet, eivät olleet juovittaneet, ei ollut juovitettu

PREZENT IMPERATIV

-, juovita, juovittakoon, juovittakaamme, juovittakaa, juovittakoot, juovitettakoon

-, älä juovita, älköön juovittako, älkäämme juovittako, älkää juovittako, älkööt juovittako, älköön juovitettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon juovittanut, -, -, olkoot juovittaneet, olkoon juovitettu

-, -, älköön olko juovittanut, -, -, älkööt olko juovittaneet, älköön olko juovitettu

PREZENT CONDIȚIONAL

juovittaisin, juovittaisit, juovittaisi, juovittaisimme, juovittaisitte, juovittaisivat, juovitettaisiin

en juovittaisi, et juovittaisi, ei juovittaisi, emme juovittaisi, ette juovittaisi, eivät juovittaisi, ei juovitettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin juovittanut, olisit juovittanut, olisi juovittanut, olisimme juovittaneet, olisitte juovittaneet, olisivat juovittaneet, oltaisiin juovitettu

en olisi juovittanut, et olisi juovittanut, ei olisi juovittanut, emme olisi juovittaneet, ette olisi juovittaneet, eivät olisi juovittaneet, ei olisi juovitettu

PREZENT POTENȚIAL

juovittanen, juovittanet, juovittanee, juovittanemme, juovittanette, juovittanevat, juovitettaneen

en juovittane, et juovittane, ei juovittane, emme juovittane, ette juovittane, eivät juovittane, ei juovitettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen juovittanut, lienet juovittanut, lienee juovittanut, lienemme juovittaneet, lienette juovittaneet, lienevät juovittaneet, lienee juovitettu

en liene juovittanut, et liene juovittanut, ei liene juovittanut, emme liene juovittaneet, ette liene juovittaneet, eivät liene juovittaneet, ei liene juovitettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: juovittaa    FORMA LUNGĂ: juovittaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: juovittaessa   INSTRUCTIV: juovittaen  INESIV PASIV: juovitettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: juovittamaan   INESIV: juovittamassa  ELATIV: juovittamasta

ADESIV: juovittamalla  ABESIV: juovittamatta  INSTRUCTIV: juovittaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: juovittaminen   PARTITIV: juovittaminen

INFINITIVUL CINCI: juovittamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: juovittava  (gen. juovittavan)   PASIV: juovitettava   (gen. juovitettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: juovittanut                      PASIV: juovitettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: juovittaja (pl.gen. juovittajien)  ADJECTIV NEGATIV: juovittamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): juovitus

 

 

juovuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

juovutan, juovutat, juovuttaa, juovutamme, juovutatte, juovuttavat, juovutetaan

en juovuta, et juovuta, ei juovuta, emme juovuta, ette juovuta, eivät juovuta, ei juovuteta

IMPERFECT INDICATIV

juovutin, juovutit, juovutti, juovutimme, juovutitte, juovuttivat, juovutettiin

en juovuttanut, et juovuttanut, ei juovuttanut, emme juovuttaneet, ette juovuttaneet, eivät juovuttaneet, ei juovutettu

PERFECT INDICATIV

olen juovuttanut, olet juovuttanut, on juovuttanut, olemme juovuttaneet, olette juovuttaneet, ovat juovuttaneet, on juovutettu

en ole juovuttanut, et ole juovuttanut, ei ole juovuttanut, emme ole juovuttaneet, ette ole juovuttaneet, eivät ole juovuttaneet, ei ole juovutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin juovuttanut, olit juovuttanut, oli juovuttanut, olimme juovuttaneet, olitte juovuttaneet, olivat juovuttaneet, oli juovutettu

en ollut juovuttanut, et ollut juovuttanut, ei ollut juovuttanut, emme olleet juovuttaneet, ette olleet juovuttaneet, eivät olleet juovuttaneet, ei ollut juovutettu

PREZENT IMPERATIV

-, juovuta, juovuttakoon, juovuttakaamme, juovuttakaa, juovuttakoot, juovutettakoon

-, älä juovuta, älköön juovuttako, älkäämme juovuttako, älkää juovuttako, älkööt juovuttako, älköön juovutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon juovuttanut, -, -, olkoot juovuttaneet, olkoon juovutettu

-, -, älköön olko juovuttanut, -, -, älkööt olko juovuttaneet, älköön olko juovutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

juovuttaisin, juovuttaisit, juovuttaisi, juovuttaisimme, juovuttaisitte, juovuttaisivat, juovutettaisiin

en juovuttaisi, et juovuttaisi, ei juovuttaisi, emme juovuttaisi, ette juovuttaisi, eivät juovuttaisi, ei juovutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin juovuttanut, olisit juovuttanut, olisi juovuttanut, olisimme juovuttaneet, olisitte juovuttaneet, olisivat juovuttaneet, oltaisiin juovutettu

en olisi juovuttanut, et olisi juovuttanut, ei olisi juovuttanut, emme olisi juovuttaneet, ette olisi juovuttaneet, eivät olisi juovuttaneet, ei olisi juovutettu

PREZENT POTENȚIAL

juovuttanen, juovuttanet, juovuttanee, juovuttanemme, juovuttanette, juovuttanevat, juovutettaneen

en juovuttane, et juovuttane, ei juovuttane, emme juovuttane, ette juovuttane, eivät juovuttane, ei juovutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen juovuttanut, lienet juovuttanut, lienee juovuttanut, lienemme juovuttaneet, lienette juovuttaneet, lienevät juovuttaneet, lienee juovutettu

en liene juovuttanut, et liene juovuttanut, ei liene juovuttanut, emme liene juovuttaneet, ette liene juovuttaneet, eivät liene juovuttaneet, ei liene juovutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: juovuttaa    FORMA LUNGĂ: juovuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: juovuttaessa   INSTRUCTIV: juovuttaen  INESIV PASIV: juovutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: juovuttamaan   INESIV: juovuttamassa  ELATIV: juovuttamasta

ADESIV: juovuttamalla  ABESIV: juovuttamatta  INSTRUCTIV: juovuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: juovuttaminen   PARTITIV: juovuttaminen

INFINITIVUL CINCI: juovuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: juovuttava  (gen. juovuttavan)   PASIV: juovutettava   (gen. juovutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: juovuttanut                      PASIV: juovutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: juovuttaja (pl.gen. juovuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: juovuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): juovutus

 

 

jurottaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

jurotan, jurotat, jurottaa, jurotamme, jurotatte, jurottavat, jurotetaan

en jurota, et jurota, ei jurota, emme jurota, ette jurota, eivät jurota, ei juroteta

IMPERFECT INDICATIV

jurotin, jurotit, jurotti, jurotimme, jurotitte, jurottivat, jurotettiin

en jurottanut, et jurottanut, ei jurottanut, emme jurottaneet, ette jurottaneet, eivät jurottaneet, ei jurotettu

PERFECT INDICATIV

olen jurottanut, olet jurottanut, on jurottanut, olemme jurottaneet, olette jurottaneet, ovat jurottaneet, on jurotettu

en ole jurottanut, et ole jurottanut, ei ole jurottanut, emme ole jurottaneet, ette ole jurottaneet, eivät ole jurottaneet, ei ole jurotettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin jurottanut, olit jurottanut, oli jurottanut, olimme jurottaneet, olitte jurottaneet, olivat jurottaneet, oli jurotettu

en ollut jurottanut, et ollut jurottanut, ei ollut jurottanut, emme olleet jurottaneet, ette olleet jurottaneet, eivät olleet jurottaneet, ei ollut jurotettu

PREZENT IMPERATIV

-, jurota, jurottakoon, jurottakaamme, jurottakaa, jurottakoot, jurotettakoon

-, älä jurota, älköön jurottako, älkäämme jurottako, älkää jurottako, älkööt jurottako, älköön jurotettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon jurottanut, -, -, olkoot jurottaneet, olkoon jurotettu

-, -, älköön olko jurottanut, -, -, älkööt olko jurottaneet, älköön olko jurotettu

PREZENT CONDIȚIONAL

jurottaisin, jurottaisit, jurottaisi, jurottaisimme, jurottaisitte, jurottaisivat, jurotettaisiin

en jurottaisi, et jurottaisi, ei jurottaisi, emme jurottaisi, ette jurottaisi, eivät jurottaisi, ei jurotettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin jurottanut, olisit jurottanut, olisi jurottanut, olisimme jurottaneet, olisitte jurottaneet, olisivat jurottaneet, oltaisiin jurotettu

en olisi jurottanut, et olisi jurottanut, ei olisi jurottanut, emme olisi jurottaneet, ette olisi jurottaneet, eivät olisi jurottaneet, ei olisi jurotettu

PREZENT POTENȚIAL

jurottanen, jurottanet, jurottanee, jurottanemme, jurottanette, jurottanevat, jurotettaneen

en jurottane, et jurottane, ei jurottane, emme jurottane, ette jurottane, eivät jurottane, ei jurotettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen jurottanut, lienet jurottanut, lienee jurottanut, lienemme jurottaneet, lienette jurottaneet, lienevät jurottaneet, lienee jurotettu

en liene jurottanut, et liene jurottanut, ei liene jurottanut, emme liene jurottaneet, ette liene jurottaneet, eivät liene jurottaneet, ei liene jurotettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: jurottaa    FORMA LUNGĂ: jurottaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: jurottaessa   INSTRUCTIV: jurottaen  INESIV PASIV: jurotettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: jurottamaan   INESIV: jurottamassa  ELATIV: jurottamasta

ADESIV: jurottamalla  ABESIV: jurottamatta  INSTRUCTIV: jurottaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: jurottaminen   PARTITIV: jurottaminen

INFINITIVUL CINCI: jurottamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: jurottava  (gen. jurottavan)   PASIV: jurotettava   (gen. jurotettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: jurottanut                     PASIV: jurotettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: jurottaja (pl.gen. jurottajien)  ADJECTIV NEGATIV: jurottamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): jurotus

 

 

jututtaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

jututan, jututat, jututtaa, jututamme, jututatte, jututtavat, jututetaan

en jututa, et jututa, ei jututa, emme jututa, ette jututa, eivät jututa, ei jututeta

IMPERFECT INDICATIV

jututin, jututit, jututti, jututimme, jututitte, jututtivat, jututettiin

en jututtanut, et jututtanut, ei jututtanut, emme jututtaneet, ette jututtaneet, eivät jututtaneet, ei jututettu

PERFECT INDICATIV

olen jututtanut, olet jututtanut, on jututtanut, olemme jututtaneet, olette jututtaneet, ovat jututtaneet, on jututettu

en ole jututtanut, et ole jututtanut, ei ole jututtanut, emme ole jututtaneet, ette ole jututtaneet, eivät ole jututtaneet, ei ole jututettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin jututtanut, olit jututtanut, oli jututtanut, olimme jututtaneet, olitte jututtaneet, olivat jututtaneet, oli jututettu

en ollut jututtanut, et ollut jututtanut, ei ollut jututtanut, emme olleet jututtaneet, ette olleet jututtaneet, eivät olleet jututtaneet, ei ollut jututettu

PREZENT IMPERATIV

-, jututa, jututtakoon, jututtakaamme, jututtakaa, jututtakoot, jututettakoon

-, älä jututa, älköön jututtako, älkäämme jututtako, älkää jututtako, älkööt jututtako, älköön jututettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon jututtanut, -, -, olkoot jututtaneet, olkoon jututettu

-, -, älköön olko jututtanut, -, -, älkööt olko jututtaneet, älköön olko jututettu

PREZENT CONDIȚIONAL

jututtaisin, jututtaisit, jututtaisi, jututtaisimme, jututtaisitte, jututtaisivat, jututettaisiin

en jututtaisi, et jututtaisi, ei jututtaisi, emme jututtaisi, ette jututtaisi, eivät jututtaisi, ei jututettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin jututtanut, olisit jututtanut, olisi jututtanut, olisimme jututtaneet, olisitte jututtaneet, olisivat jututtaneet, oltaisiin jututettu

en olisi jututtanut, et olisi jututtanut, ei olisi jututtanut, emme olisi jututtaneet, ette olisi jututtaneet, eivät olisi jututtaneet, ei olisi jututettu

PREZENT POTENȚIAL

jututtanen, jututtanet, jututtanee, jututtanemme, jututtanette, jututtanevat, jututettaneen

en jututtane, et jututtane, ei jututtane, emme jututtane, ette jututtane, eivät jututtane, ei jututettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen jututtanut, lienet jututtanut, lienee jututtanut, lienemme jututtaneet, lienette jututtaneet, lienevät jututtaneet, lienee jututettu

en liene jututtanut, et liene jututtanut, ei liene jututtanut, emme liene jututtaneet, ette liene jututtaneet, eivät liene jututtaneet, ei liene jututettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: jututtaa    FORMA LUNGĂ: jututtaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: jututtaessa   INSTRUCTIV: jututtaen  INESIV PASIV: jututettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: jututtamaan   INESIV: jututtamassa  ELATIV: jututtamasta

ADESIV: jututtamalla  ABESIV: jututtamatta  INSTRUCTIV: jututtaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: jututtaminen   PARTITIV: jututtaminen

INFINITIVUL CINCI: jututtamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: jututtava  (gen. jututtavan)   PASIV: jututettava   (gen. jututettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: jututtanut                     PASIV: jututettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: jututtaja (pl.gen. jututtajien)  ADJECTIV NEGATIV: jututtamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): jututus

 

 

juurruttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

juurrutan, juurrutat, juurruttaa, juurrutamme, juurrutatte, juurruttavat, juurrutetaan

en juurruta, et juurruta, ei juurruta, emme juurruta, ette juurruta, eivät juurruta, ei juurruteta

IMPERFECT INDICATIV

juurrutin, juurrutit, juurrutti, juurrutimme, juurrutitte, juurruttivat, juurrutettiin

en juurruttanut, et juurruttanut, ei juurruttanut, emme juurruttaneet, ette juurruttaneet, eivät juurruttaneet, ei juurrutettu

PERFECT INDICATIV

olen juurruttanut, olet juurruttanut, on juurruttanut, olemme juurruttaneet, olette juurruttaneet, ovat juurruttaneet, on juurrutettu

en ole juurruttanut, et ole juurruttanut, ei ole juurruttanut, emme ole juurruttaneet, ette ole juurruttaneet, eivät ole juurruttaneet, ei ole juurrutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin juurruttanut, olit juurruttanut, oli juurruttanut, olimme juurruttaneet, olitte juurruttaneet, olivat juurruttaneet, oli juurrutettu

en ollut juurruttanut, et ollut juurruttanut, ei ollut juurruttanut, emme olleet juurruttaneet, ette olleet juurruttaneet, eivät olleet juurruttaneet, ei ollut juurrutettu

PREZENT IMPERATIV

-, juurruta, juurruttakoon, juurruttakaamme, juurruttakaa, juurruttakoot, juurrutettakoon

-, älä juurruta, älköön juurruttako, älkäämme juurruttako, älkää juurruttako, älkööt juurruttako, älköön juurrutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon juurruttanut, -, -, olkoot juurruttaneet, olkoon juurrutettu

-, -, älköön olko juurruttanut, -, -, älkööt olko juurruttaneet, älköön olko juurrutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

juurruttaisin, juurruttaisit, juurruttaisi, juurruttaisimme, juurruttaisitte, juurruttaisivat, juurrutettaisiin

en juurruttaisi, et juurruttaisi, ei juurruttaisi, emme juurruttaisi, ette juurruttaisi, eivät juurruttaisi, ei juurrutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin juurruttanut, olisit juurruttanut, olisi juurruttanut, olisimme juurruttaneet, olisitte juurruttaneet, olisivat juurruttaneet, oltaisiin juurrutettu

en olisi juurruttanut, et olisi juurruttanut, ei olisi juurruttanut, emme olisi juurruttaneet, ette olisi juurruttaneet, eivät olisi juurruttaneet, ei olisi juurrutettu

PREZENT POTENȚIAL

juurruttanen, juurruttanet, juurruttanee, juurruttanemme, juurruttanette, juurruttanevat, juurrutettaneen

en juurruttane, et juurruttane, ei juurruttane, emme juurruttane, ette juurruttane, eivät juurruttane, ei juurrutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen juurruttanut, lienet juurruttanut, lienee juurruttanut, lienemme juurruttaneet, lienette juurruttaneet, lienevät juurruttaneet, lienee juurrutettu

en liene juurruttanut, et liene juurruttanut, ei liene juurruttanut, emme liene juurruttaneet, ette liene juurruttaneet, eivät liene juurruttaneet, ei liene juurrutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: juurruttaa    FORMA LUNGĂ: juurruttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: juurruttaessa   INSTRUCTIV: juurruttaen  INESIV PASIV: juurrutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: juurruttamaan   INESIV: juurruttamassa  ELATIV: juurruttamasta

ADESIV: juurruttamalla  ABESIV: juurruttamatta  INSTRUCTIV: juurruttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: juurruttaminen   PARTITIV: juurruttaminen

INFINITIVUL CINCI: juurruttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: juurruttava  (gen. juurruttavan)   PASIV: juurrutettava   (gen. juurrutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: juurruttanut                       PASIV: juurrutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: juurruttaja (pl.gen. juurruttajien)  ADJECTIV NEGATIV: juurruttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): juurrutus

 

 

jälleenvakuuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

jälleenvakuutan, jälleenvakuutat, jälleenvakuuttaa, jälleenvakuutamme, jälleenvakuutatte, jälleenvakuuttavat, jälleenvakuutetaan

en jälleenvakuuta, et jälleenvakuuta, ei jälleenvakuuta, emme jälleenvakuuta, ette jälleenvakuuta, eivät jälleenvakuuta, ei jälleenvakuuteta

IMPERFECT INDICATIV

jälleenvakuutin, jälleenvakuutit, jälleenvakuutti, jälleenvakuutimme, jälleenvakuutitte, jälleenvakuuttivat, jälleenvakuutettiin

en jälleenvakuuttanut, et jälleenvakuuttanut, ei jälleenvakuuttanut, emme jälleenvakuuttaneet, ette jälleenvakuuttaneet, eivät jälleenvakuuttaneet, ei jälleenvakuutettu

PERFECT INDICATIV

olen jälleenvakuuttanut, olet jälleenvakuuttanut, on jälleenvakuuttanut, olemme jälleenvakuuttaneet, olette jälleenvakuuttaneet, ovat jälleenvakuuttaneet, on jälleenvakuutettu

en ole jälleenvakuuttanut, et ole jälleenvakuuttanut, ei ole jälleenvakuuttanut, emme ole jälleenvakuuttaneet, ette ole jälleenvakuuttaneet, eivät ole jälleenvakuuttaneet, ei ole jälleenvakuutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin jälleenvakuuttanut, olit jälleenvakuuttanut, oli jälleenvakuuttanut, olimme jälleenvakuuttaneet, olitte jälleenvakuuttaneet, olivat jälleenvakuuttaneet, oli jälleenvakuutettu

en ollut jälleenvakuuttanut, et ollut jälleenvakuuttanut, ei ollut jälleenvakuuttanut, emme olleet jälleenvakuuttaneet, ette olleet jälleenvakuuttaneet, eivät olleet jälleenvakuuttaneet, ei ollut jälleenvakuutettu

PREZENT IMPERATIV

-, jälleenvakuuta, jälleenvakuuttakoon, jälleenvakuuttakaamme, jälleenvakuuttakaa, jälleenvakuuttakoot, jälleenvakuutettakoon

-, älä jälleenvakuuta, älköön jälleenvakuuttako, älkäämme jälleenvakuuttako, älkää jälleenvakuuttako, älkööt jälleenvakuuttako, älköön jälleenvakuutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon jälleenvakuuttanut, -, -, olkoot jälleenvakuuttaneet, olkoon jälleenvakuutettu

-, -, älköön olko jälleenvakuuttanut, -, -, älkööt olko jälleenvakuuttaneet, älköön olko jälleenvakuutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

jälleenvakuuttaisin, jälleenvakuuttaisit, jälleenvakuuttaisi, jälleenvakuuttaisimme, jälleenvakuuttaisitte, jälleenvakuuttaisivat, jälleenvakuutettaisiin

en jälleenvakuuttaisi, et jälleenvakuuttaisi, ei jälleenvakuuttaisi, emme jälleenvakuuttaisi, ette jälleenvakuuttaisi, eivät jälleenvakuuttaisi, ei jälleenvakuutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin jälleenvakuuttanut, olisit jälleenvakuuttanut, olisi jälleenvakuuttanut, olisimme jälleenvakuuttaneet, olisitte jälleenvakuuttaneet, olisivat jälleenvakuuttaneet, oltaisiin jälleenvakuutettu

en olisi jälleenvakuuttanut, et olisi jälleenvakuuttanut, ei olisi jälleenvakuuttanut, emme olisi jälleenvakuuttaneet, ette olisi jälleenvakuuttaneet, eivät olisi jälleenvakuuttaneet, ei olisi jälleenvakuutettu

PREZENT POTENȚIAL

jälleenvakuuttanen, jälleenvakuuttanet, jälleenvakuuttanee, jälleenvakuuttanemme, jälleenvakuuttanette, jälleenvakuuttanevat, jälleenvakuutettaneen

en jälleenvakuuttane, et jälleenvakuuttane, ei jälleenvakuuttane, emme jälleenvakuuttane, ette jälleenvakuuttane, eivät jälleenvakuuttane, ei jälleenvakuutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen jälleenvakuuttanut, lienet jälleenvakuuttanut, lienee jälleenvakuuttanut, lienemme jälleenvakuuttaneet, lienette jälleenvakuuttaneet, lienevät jälleenvakuuttaneet, lienee jälleenvakuutettu

en liene jälleenvakuuttanut, et liene jälleenvakuuttanut, ei liene jälleenvakuuttanut, emme liene jälleenvakuuttaneet, ette liene jälleenvakuuttaneet, eivät liene jälleenvakuuttaneet, ei liene jälleenvakuutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: jälleenvakuuttaa    FORMA LUNGĂ: jälleenvakuuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: jälleenvakuuttaessa   INSTRUCTIV: jälleenvakuuttaen  INESIV PASIV: jälleenvakuutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: jälleenvakuuttamaan   INESIV: jälleenvakuuttamassa  ELATIV: jälleenvakuuttamasta

ADESIV: jälleenvakuuttamalla  ABESIV: jälleenvakuuttamatta  INSTRUCTIV: jälleenvakuuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: jälleenvakuuttaminen   PARTITIV: jälleenvakuuttaminen

INFINITIVUL CINCI: jälleenvakuuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: jälleenvakuuttava  (gen. jälleenvakuuttavan)   PASIV: jälleenvakuutettava   (gen. jälleenvakuutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: jälleenvakuuttanut                             PASIV: jälleenvakuutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: jälleenvakuuttaja (pl.gen. jälleenvakuuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: jälleenvakuuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): jälleenvakuutus

 

 

kaakattaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kaakatan, kaakatat, kaakattaa, kaakatamme, kaakatatte, kaakattavat, kaakatetaan

en kaakata, et kaakata, ei kaakata, emme kaakata, ette kaakata, eivät kaakata, ei kaakateta

IMPERFECT INDICATIV

kaakatin, kaakatit, kaakatti, kaakatimme, kaakatitte, kaakattivat, kaakatettiin

en kaakattanut, et kaakattanut, ei kaakattanut, emme kaakattaneet, ette kaakattaneet, eivät kaakattaneet, ei kaakatettu

PERFECT INDICATIV

olen kaakattanut, olet kaakattanut, on kaakattanut, olemme kaakattaneet, olette kaakattaneet, ovat kaakattaneet, on kaakatettu

en ole kaakattanut, et ole kaakattanut, ei ole kaakattanut, emme ole kaakattaneet, ette ole kaakattaneet, eivät ole kaakattaneet, ei ole kaakatettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kaakattanut, olit kaakattanut, oli kaakattanut, olimme kaakattaneet, olitte kaakattaneet, olivat kaakattaneet, oli kaakatettu

en ollut kaakattanut, et ollut kaakattanut, ei ollut kaakattanut, emme olleet kaakattaneet, ette olleet kaakattaneet, eivät olleet kaakattaneet, ei ollut kaakatettu

PREZENT IMPERATIV

-, kaakata, kaakattakoon, kaakattakaamme, kaakattakaa, kaakattakoot, kaakatettakoon

-, älä kaakata, älköön kaakattako, älkäämme kaakattako, älkää kaakattako, älkööt kaakattako, älköön kaakatettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kaakattanut, -, -, olkoot kaakattaneet, olkoon kaakatettu

-, -, älköön olko kaakattanut, -, -, älkööt olko kaakattaneet, älköön olko kaakatettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kaakattaisin, kaakattaisit, kaakattaisi, kaakattaisimme, kaakattaisitte, kaakattaisivat, kaakatettaisiin

en kaakattaisi, et kaakattaisi, ei kaakattaisi, emme kaakattaisi, ette kaakattaisi, eivät kaakattaisi, ei kaakatettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kaakattanut, olisit kaakattanut, olisi kaakattanut, olisimme kaakattaneet, olisitte kaakattaneet, olisivat kaakattaneet, oltaisiin kaakatettu

en olisi kaakattanut, et olisi kaakattanut, ei olisi kaakattanut, emme olisi kaakattaneet, ette olisi kaakattaneet, eivät olisi kaakattaneet, ei olisi kaakatettu

PREZENT POTENȚIAL

kaakattanen, kaakattanet, kaakattanee, kaakattanemme, kaakattanette, kaakattanevat, kaakatettaneen

en kaakattane, et kaakattane, ei kaakattane, emme kaakattane, ette kaakattane, eivät kaakattane, ei kaakatettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kaakattanut, lienet kaakattanut, lienee kaakattanut, lienemme kaakattaneet, lienette kaakattaneet, lienevät kaakattaneet, lienee kaakatettu

en liene kaakattanut, et liene kaakattanut, ei liene kaakattanut, emme liene kaakattaneet, ette liene kaakattaneet, eivät liene kaakattaneet, ei liene kaakatettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kaakattaa    FORMA LUNGĂ: kaakattaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kaakattaessa   INSTRUCTIV: kaakattaen  INESIV PASIV: kaakatettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kaakattamaan   INESIV: kaakattamassa  ELATIV: kaakattamasta

ADESIV: kaakattamalla  ABESIV: kaakattamatta  INSTRUCTIV: kaakattaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kaakattaminen   PARTITIV: kaakattaminen

INFINITIVUL CINCI: kaakattamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kaakattava  (gen. kaakattavan)   PASIV: kaakatettava   (gen. kaakatettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kaakattanut                      PASIV: kaakatettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kaakattaja (pl.gen. kaakattajien)  ADJECTIV NEGATIV: kaakattamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kaakatus

 

 

kaasuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kaasutan, kaasutat, kaasuttaa, kaasutamme, kaasutatte, kaasuttavat, kaasutetaan

en kaasuta, et kaasuta, ei kaasuta, emme kaasuta, ette kaasuta, eivät kaasuta, ei kaasuteta

IMPERFECT INDICATIV

kaasutin, kaasutit, kaasutti, kaasutimme, kaasutitte, kaasuttivat, kaasutettiin

en kaasuttanut, et kaasuttanut, ei kaasuttanut, emme kaasuttaneet, ette kaasuttaneet, eivät kaasuttaneet, ei kaasutettu

PERFECT INDICATIV

olen kaasuttanut, olet kaasuttanut, on kaasuttanut, olemme kaasuttaneet, olette kaasuttaneet, ovat kaasuttaneet, on kaasutettu

en ole kaasuttanut, et ole kaasuttanut, ei ole kaasuttanut, emme ole kaasuttaneet, ette ole kaasuttaneet, eivät ole kaasuttaneet, ei ole kaasutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kaasuttanut, olit kaasuttanut, oli kaasuttanut, olimme kaasuttaneet, olitte kaasuttaneet, olivat kaasuttaneet, oli kaasutettu

en ollut kaasuttanut, et ollut kaasuttanut, ei ollut kaasuttanut, emme olleet kaasuttaneet, ette olleet kaasuttaneet, eivät olleet kaasuttaneet, ei ollut kaasutettu

PREZENT IMPERATIV

-, kaasuta, kaasuttakoon, kaasuttakaamme, kaasuttakaa, kaasuttakoot, kaasutettakoon

-, älä kaasuta, älköön kaasuttako, älkäämme kaasuttako, älkää kaasuttako, älkööt kaasuttako, älköön kaasutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kaasuttanut, -, -, olkoot kaasuttaneet, olkoon kaasutettu

-, -, älköön olko kaasuttanut, -, -, älkööt olko kaasuttaneet, älköön olko kaasutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kaasuttaisin, kaasuttaisit, kaasuttaisi, kaasuttaisimme, kaasuttaisitte, kaasuttaisivat, kaasutettaisiin

en kaasuttaisi, et kaasuttaisi, ei kaasuttaisi, emme kaasuttaisi, ette kaasuttaisi, eivät kaasuttaisi, ei kaasutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kaasuttanut, olisit kaasuttanut, olisi kaasuttanut, olisimme kaasuttaneet, olisitte kaasuttaneet, olisivat kaasuttaneet, oltaisiin kaasutettu

en olisi kaasuttanut, et olisi kaasuttanut, ei olisi kaasuttanut, emme olisi kaasuttaneet, ette olisi kaasuttaneet, eivät olisi kaasuttaneet, ei olisi kaasutettu

PREZENT POTENȚIAL

kaasuttanen, kaasuttanet, kaasuttanee, kaasuttanemme, kaasuttanette, kaasuttanevat, kaasutettaneen

en kaasuttane, et kaasuttane, ei kaasuttane, emme kaasuttane, ette kaasuttane, eivät kaasuttane, ei kaasutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kaasuttanut, lienet kaasuttanut, lienee kaasuttanut, lienemme kaasuttaneet, lienette kaasuttaneet, lienevät kaasuttaneet, lienee kaasutettu

en liene kaasuttanut, et liene kaasuttanut, ei liene kaasuttanut, emme liene kaasuttaneet, ette liene kaasuttaneet, eivät liene kaasuttaneet, ei liene kaasutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kaasuttaa    FORMA LUNGĂ: kaasuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kaasuttaessa   INSTRUCTIV: kaasuttaen  INESIV PASIV: kaasutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kaasuttamaan   INESIV: kaasuttamassa  ELATIV: kaasuttamasta

ADESIV: kaasuttamalla  ABESIV: kaasuttamatta  INSTRUCTIV: kaasuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kaasuttaminen   PARTITIV: kaasuttaminen

INFINITIVUL CINCI: kaasuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kaasuttava  (gen. kaasuttavan)   PASIV: kaasutettava   (gen. kaasutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kaasuttanut                      PASIV: kaasutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kaasuttaja (pl.gen. kaasuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: kaasuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kaasutus

 

 

kaavoittaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kaavoitan, kaavoitat, kaavoittaa, kaavoitamme, kaavoitatte, kaavoittavat, kaavoitetaan

en kaavoita, et kaavoita, ei kaavoita, emme kaavoita, ette kaavoita, eivät kaavoita, ei kaavoiteta

IMPERFECT INDICATIV

kaavoitin, kaavoitit, kaavoitti, kaavoitimme, kaavoititte, kaavoittivat, kaavoitettiin

en kaavoittanut, et kaavoittanut, ei kaavoittanut, emme kaavoittaneet, ette kaavoittaneet, eivät kaavoittaneet, ei kaavoitettu

PERFECT INDICATIV

olen kaavoittanut, olet kaavoittanut, on kaavoittanut, olemme kaavoittaneet, olette kaavoittaneet, ovat kaavoittaneet, on kaavoitettu

en ole kaavoittanut, et ole kaavoittanut, ei ole kaavoittanut, emme ole kaavoittaneet, ette ole kaavoittaneet, eivät ole kaavoittaneet, ei ole kaavoitettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kaavoittanut, olit kaavoittanut, oli kaavoittanut, olimme kaavoittaneet, olitte kaavoittaneet, olivat kaavoittaneet, oli kaavoitettu

en ollut kaavoittanut, et ollut kaavoittanut, ei ollut kaavoittanut, emme olleet kaavoittaneet, ette olleet kaavoittaneet, eivät olleet kaavoittaneet, ei ollut kaavoitettu

PREZENT IMPERATIV

-, kaavoita, kaavoittakoon, kaavoittakaamme, kaavoittakaa, kaavoittakoot, kaavoitettakoon

-, älä kaavoita, älköön kaavoittako, älkäämme kaavoittako, älkää kaavoittako, älkööt kaavoittako, älköön kaavoitettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kaavoittanut, -, -, olkoot kaavoittaneet, olkoon kaavoitettu

-, -, älköön olko kaavoittanut, -, -, älkööt olko kaavoittaneet, älköön olko kaavoitettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kaavoittaisin, kaavoittaisit, kaavoittaisi, kaavoittaisimme, kaavoittaisitte, kaavoittaisivat, kaavoitettaisiin

en kaavoittaisi, et kaavoittaisi, ei kaavoittaisi, emme kaavoittaisi, ette kaavoittaisi, eivät kaavoittaisi, ei kaavoitettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kaavoittanut, olisit kaavoittanut, olisi kaavoittanut, olisimme kaavoittaneet, olisitte kaavoittaneet, olisivat kaavoittaneet, oltaisiin kaavoitettu

en olisi kaavoittanut, et olisi kaavoittanut, ei olisi kaavoittanut, emme olisi kaavoittaneet, ette olisi kaavoittaneet, eivät olisi kaavoittaneet, ei olisi kaavoitettu

PREZENT POTENȚIAL

kaavoittanen, kaavoittanet, kaavoittanee, kaavoittanemme, kaavoittanette, kaavoittanevat, kaavoitettaneen

en kaavoittane, et kaavoittane, ei kaavoittane, emme kaavoittane, ette kaavoittane, eivät kaavoittane, ei kaavoitettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kaavoittanut, lienet kaavoittanut, lienee kaavoittanut, lienemme kaavoittaneet, lienette kaavoittaneet, lienevät kaavoittaneet, lienee kaavoitettu

en liene kaavoittanut, et liene kaavoittanut, ei liene kaavoittanut, emme liene kaavoittaneet, ette liene kaavoittaneet, eivät liene kaavoittaneet, ei liene kaavoitettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kaavoittaa    FORMA LUNGĂ: kaavoittaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kaavoittaessa   INSTRUCTIV: kaavoittaen  INESIV PASIV: kaavoitettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kaavoittamaan   INESIV: kaavoittamassa  ELATIV: kaavoittamasta

ADESIV: kaavoittamalla  ABESIV: kaavoittamatta  INSTRUCTIV: kaavoittaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kaavoittaminen   PARTITIV: kaavoittaminen

INFINITIVUL CINCI: kaavoittamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kaavoittava  (gen. kaavoittavan)   PASIV: kaavoitettava   (gen. kaavoitettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kaavoittanut                       PASIV: kaavoitettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kaavoittaja (pl.gen. kaavoittajien)  ADJECTIV NEGATIV: kaavoittamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kaavoitus

 

 

kadottaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kadotan, kadotat, kadottaa, kadotamme, kadotatte, kadottavat, kadotetaan

en kadota, et kadota, ei kadota, emme kadota, ette kadota, eivät kadota, ei kadoteta

IMPERFECT INDICATIV

kadotin, kadotit, kadotti, kadotimme, kadotitte, kadottivat, kadotettiin

en kadottanut, et kadottanut, ei kadottanut, emme kadottaneet, ette kadottaneet, eivät kadottaneet, ei kadotettu

PERFECT INDICATIV

olen kadottanut, olet kadottanut, on kadottanut, olemme kadottaneet, olette kadottaneet, ovat kadottaneet, on kadotettu

en ole kadottanut, et ole kadottanut, ei ole kadottanut, emme ole kadottaneet, ette ole kadottaneet, eivät ole kadottaneet, ei ole kadotettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kadottanut, olit kadottanut, oli kadottanut, olimme kadottaneet, olitte kadottaneet, olivat kadottaneet, oli kadotettu

en ollut kadottanut, et ollut kadottanut, ei ollut kadottanut, emme olleet kadottaneet, ette olleet kadottaneet, eivät olleet kadottaneet, ei ollut kadotettu

PREZENT IMPERATIV

-, kadota, kadottakoon, kadottakaamme, kadottakaa, kadottakoot, kadotettakoon

-, älä kadota, älköön kadottako, älkäämme kadottako, älkää kadottako, älkööt kadottako, älköön kadotettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kadottanut, -, -, olkoot kadottaneet, olkoon kadotettu

-, -, älköön olko kadottanut, -, -, älkööt olko kadottaneet, älköön olko kadotettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kadottaisin, kadottaisit, kadottaisi, kadottaisimme, kadottaisitte, kadottaisivat, kadotettaisiin

en kadottaisi, et kadottaisi, ei kadottaisi, emme kadottaisi, ette kadottaisi, eivät kadottaisi, ei kadotettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kadottanut, olisit kadottanut, olisi kadottanut, olisimme kadottaneet, olisitte kadottaneet, olisivat kadottaneet, oltaisiin kadotettu

en olisi kadottanut, et olisi kadottanut, ei olisi kadottanut, emme olisi kadottaneet, ette olisi kadottaneet, eivät olisi kadottaneet, ei olisi kadotettu

PREZENT POTENȚIAL

kadottanen, kadottanet, kadottanee, kadottanemme, kadottanette, kadottanevat, kadotettaneen

en kadottane, et kadottane, ei kadottane, emme kadottane, ette kadottane, eivät kadottane, ei kadotettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kadottanut, lienet kadottanut, lienee kadottanut, lienemme kadottaneet, lienette kadottaneet, lienevät kadottaneet, lienee kadotettu

en liene kadottanut, et liene kadottanut, ei liene kadottanut, emme liene kadottaneet, ette liene kadottaneet, eivät liene kadottaneet, ei liene kadotettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kadottaa    FORMA LUNGĂ: kadottaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kadottaessa   INSTRUCTIV: kadottaen  INESIV PASIV: kadotettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kadottamaan   INESIV: kadottamassa  ELATIV: kadottamasta

ADESIV: kadottamalla  ABESIV: kadottamatta  INSTRUCTIV: kadottaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kadottaminen   PARTITIV: kadottaminen

INFINITIVUL CINCI: kadottamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kadottava  (gen. kadottavan)   PASIV: kadotettava   (gen. kadotettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kadottanut                     PASIV: kadotettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kadottaja (pl.gen. kadottajien)  ADJECTIV NEGATIV: kadottamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kadotus

 

 

kaduttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kadutan, kadutat, kaduttaa, kadutamme, kadutatte, kaduttavat, kadutetaan

en kaduta, et kaduta, ei kaduta, emme kaduta, ette kaduta, eivät kaduta, ei kaduteta

IMPERFECT INDICATIV

kadutin, kadutit, kadutti, kadutimme, kadutitte, kaduttivat, kadutettiin

en kaduttanut, et kaduttanut, ei kaduttanut, emme kaduttaneet, ette kaduttaneet, eivät kaduttaneet, ei kadutettu

PERFECT INDICATIV

olen kaduttanut, olet kaduttanut, on kaduttanut, olemme kaduttaneet, olette kaduttaneet, ovat kaduttaneet, on kadutettu

en ole kaduttanut, et ole kaduttanut, ei ole kaduttanut, emme ole kaduttaneet, ette ole kaduttaneet, eivät ole kaduttaneet, ei ole kadutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kaduttanut, olit kaduttanut, oli kaduttanut, olimme kaduttaneet, olitte kaduttaneet, olivat kaduttaneet, oli kadutettu

en ollut kaduttanut, et ollut kaduttanut, ei ollut kaduttanut, emme olleet kaduttaneet, ette olleet kaduttaneet, eivät olleet kaduttaneet, ei ollut kadutettu

PREZENT IMPERATIV

-, kaduta, kaduttakoon, kaduttakaamme, kaduttakaa, kaduttakoot, kadutettakoon

-, älä kaduta, älköön kaduttako, älkäämme kaduttako, älkää kaduttako, älkööt kaduttako, älköön kadutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kaduttanut, -, -, olkoot kaduttaneet, olkoon kadutettu

-, -, älköön olko kaduttanut, -, -, älkööt olko kaduttaneet, älköön olko kadutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kaduttaisin, kaduttaisit, kaduttaisi, kaduttaisimme, kaduttaisitte, kaduttaisivat, kadutettaisiin

en kaduttaisi, et kaduttaisi, ei kaduttaisi, emme kaduttaisi, ette kaduttaisi, eivät kaduttaisi, ei kadutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kaduttanut, olisit kaduttanut, olisi kaduttanut, olisimme kaduttaneet, olisitte kaduttaneet, olisivat kaduttaneet, oltaisiin kadutettu

en olisi kaduttanut, et olisi kaduttanut, ei olisi kaduttanut, emme olisi kaduttaneet, ette olisi kaduttaneet, eivät olisi kaduttaneet, ei olisi kadutettu

PREZENT POTENȚIAL

kaduttanen, kaduttanet, kaduttanee, kaduttanemme, kaduttanette, kaduttanevat, kadutettaneen

en kaduttane, et kaduttane, ei kaduttane, emme kaduttane, ette kaduttane, eivät kaduttane, ei kadutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kaduttanut, lienet kaduttanut, lienee kaduttanut, lienemme kaduttaneet, lienette kaduttaneet, lienevät kaduttaneet, lienee kadutettu

en liene kaduttanut, et liene kaduttanut, ei liene kaduttanut, emme liene kaduttaneet, ette liene kaduttaneet, eivät liene kaduttaneet, ei liene kadutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kaduttaa    FORMA LUNGĂ: kaduttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kaduttaessa   INSTRUCTIV: kaduttaen  INESIV PASIV: kadutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kaduttamaan   INESIV: kaduttamassa  ELATIV: kaduttamasta

ADESIV: kaduttamalla  ABESIV: kaduttamatta  INSTRUCTIV: kaduttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kaduttaminen   PARTITIV: kaduttaminen

INFINITIVUL CINCI: kaduttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kaduttava  (gen. kaduttavan)   PASIV: kadutettava   (gen. kadutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kaduttanut                     PASIV: kadutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kaduttaja (pl.gen. kaduttajien)  ADJECTIV NEGATIV: kaduttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kadutus

 

 

kahisuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kahisutan, kahisutat, kahisuttaa, kahisutamme, kahisutatte, kahisuttavat, kahisutetaan

en kahisuta, et kahisuta, ei kahisuta, emme kahisuta, ette kahisuta, eivät kahisuta, ei kahisuteta

IMPERFECT INDICATIV

kahisutin, kahisutit, kahisutti, kahisutimme, kahisutitte, kahisuttivat, kahisutettiin

en kahisuttanut, et kahisuttanut, ei kahisuttanut, emme kahisuttaneet, ette kahisuttaneet, eivät kahisuttaneet, ei kahisutettu

PERFECT INDICATIV

olen kahisuttanut, olet kahisuttanut, on kahisuttanut, olemme kahisuttaneet, olette kahisuttaneet, ovat kahisuttaneet, on kahisutettu

en ole kahisuttanut, et ole kahisuttanut, ei ole kahisuttanut, emme ole kahisuttaneet, ette ole kahisuttaneet, eivät ole kahisuttaneet, ei ole kahisutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kahisuttanut, olit kahisuttanut, oli kahisuttanut, olimme kahisuttaneet, olitte kahisuttaneet, olivat kahisuttaneet, oli kahisutettu

en ollut kahisuttanut, et ollut kahisuttanut, ei ollut kahisuttanut, emme olleet kahisuttaneet, ette olleet kahisuttaneet, eivät olleet kahisuttaneet, ei ollut kahisutettu

PREZENT IMPERATIV

-, kahisuta, kahisuttakoon, kahisuttakaamme, kahisuttakaa, kahisuttakoot, kahisutettakoon

-, älä kahisuta, älköön kahisuttako, älkäämme kahisuttako, älkää kahisuttako, älkööt kahisuttako, älköön kahisutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kahisuttanut, -, -, olkoot kahisuttaneet, olkoon kahisutettu

-, -, älköön olko kahisuttanut, -, -, älkööt olko kahisuttaneet, älköön olko kahisutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kahisuttaisin, kahisuttaisit, kahisuttaisi, kahisuttaisimme, kahisuttaisitte, kahisuttaisivat, kahisutettaisiin

en kahisuttaisi, et kahisuttaisi, ei kahisuttaisi, emme kahisuttaisi, ette kahisuttaisi, eivät kahisuttaisi, ei kahisutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kahisuttanut, olisit kahisuttanut, olisi kahisuttanut, olisimme kahisuttaneet, olisitte kahisuttaneet, olisivat kahisuttaneet, oltaisiin kahisutettu

en olisi kahisuttanut, et olisi kahisuttanut, ei olisi kahisuttanut, emme olisi kahisuttaneet, ette olisi kahisuttaneet, eivät olisi kahisuttaneet, ei olisi kahisutettu

PREZENT POTENȚIAL

kahisuttanen, kahisuttanet, kahisuttanee, kahisuttanemme, kahisuttanette, kahisuttanevat, kahisutettaneen

en kahisuttane, et kahisuttane, ei kahisuttane, emme kahisuttane, ette kahisuttane, eivät kahisuttane, ei kahisutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kahisuttanut, lienet kahisuttanut, lienee kahisuttanut, lienemme kahisuttaneet, lienette kahisuttaneet, lienevät kahisuttaneet, lienee kahisutettu

en liene kahisuttanut, et liene kahisuttanut, ei liene kahisuttanut, emme liene kahisuttaneet, ette liene kahisuttaneet, eivät liene kahisuttaneet, ei liene kahisutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kahisuttaa    FORMA LUNGĂ: kahisuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kahisuttaessa   INSTRUCTIV: kahisuttaen  INESIV PASIV: kahisutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kahisuttamaan   INESIV: kahisuttamassa  ELATIV: kahisuttamasta

ADESIV: kahisuttamalla  ABESIV: kahisuttamatta  INSTRUCTIV: kahisuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kahisuttaminen   PARTITIV: kahisuttaminen

INFINITIVUL CINCI: kahisuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kahisuttava  (gen. kahisuttavan)   PASIV: kahisutettava   (gen. kahisutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kahisuttanut                       PASIV: kahisutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kahisuttaja (pl.gen. kahisuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: kahisuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kahisutus

 

 

kahvittaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kahvitan, kahvitat, kahvittaa, kahvitamme, kahvitatte, kahvittavat, kahvitetaan

en kahvita, et kahvita, ei kahvita, emme kahvita, ette kahvita, eivät kahvita, ei kahviteta

IMPERFECT INDICATIV

kahvitin, kahvitit, kahvitti, kahvitimme, kahvititte, kahvittivat, kahvitettiin

en kahvittanut, et kahvittanut, ei kahvittanut, emme kahvittaneet, ette kahvittaneet, eivät kahvittaneet, ei kahvitettu

PERFECT INDICATIV

olen kahvittanut, olet kahvittanut, on kahvittanut, olemme kahvittaneet, olette kahvittaneet, ovat kahvittaneet, on kahvitettu

en ole kahvittanut, et ole kahvittanut, ei ole kahvittanut, emme ole kahvittaneet, ette ole kahvittaneet, eivät ole kahvittaneet, ei ole kahvitettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kahvittanut, olit kahvittanut, oli kahvittanut, olimme kahvittaneet, olitte kahvittaneet, olivat kahvittaneet, oli kahvitettu

en ollut kahvittanut, et ollut kahvittanut, ei ollut kahvittanut, emme olleet kahvittaneet, ette olleet kahvittaneet, eivät olleet kahvittaneet, ei ollut kahvitettu

PREZENT IMPERATIV

-, kahvita, kahvittakoon, kahvittakaamme, kahvittakaa, kahvittakoot, kahvitettakoon

-, älä kahvita, älköön kahvittako, älkäämme kahvittako, älkää kahvittako, älkööt kahvittako, älköön kahvitettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kahvittanut, -, -, olkoot kahvittaneet, olkoon kahvitettu

-, -, älköön olko kahvittanut, -, -, älkööt olko kahvittaneet, älköön olko kahvitettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kahvittaisin, kahvittaisit, kahvittaisi, kahvittaisimme, kahvittaisitte, kahvittaisivat, kahvitettaisiin

en kahvittaisi, et kahvittaisi, ei kahvittaisi, emme kahvittaisi, ette kahvittaisi, eivät kahvittaisi, ei kahvitettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kahvittanut, olisit kahvittanut, olisi kahvittanut, olisimme kahvittaneet, olisitte kahvittaneet, olisivat kahvittaneet, oltaisiin kahvitettu

en olisi kahvittanut, et olisi kahvittanut, ei olisi kahvittanut, emme olisi kahvittaneet, ette olisi kahvittaneet, eivät olisi kahvittaneet, ei olisi kahvitettu

PREZENT POTENȚIAL

kahvittanen, kahvittanet, kahvittanee, kahvittanemme, kahvittanette, kahvittanevat, kahvitettaneen

en kahvittane, et kahvittane, ei kahvittane, emme kahvittane, ette kahvittane, eivät kahvittane, ei kahvitettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kahvittanut, lienet kahvittanut, lienee kahvittanut, lienemme kahvittaneet, lienette kahvittaneet, lienevät kahvittaneet, lienee kahvitettu

en liene kahvittanut, et liene kahvittanut, ei liene kahvittanut, emme liene kahvittaneet, ette liene kahvittaneet, eivät liene kahvittaneet, ei liene kahvitettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kahvittaa    FORMA LUNGĂ: kahvittaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kahvittaessa   INSTRUCTIV: kahvittaen  INESIV PASIV: kahvitettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kahvittamaan   INESIV: kahvittamassa  ELATIV: kahvittamasta

ADESIV: kahvittamalla  ABESIV: kahvittamatta  INSTRUCTIV: kahvittaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kahvittaminen   PARTITIV: kahvittaminen

INFINITIVUL CINCI: kahvittamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kahvittava  (gen. kahvittavan)   PASIV: kahvitettava   (gen. kahvitettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kahvittanut                      PASIV: kahvitettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kahvittaja (pl.gen. kahvittajien)  ADJECTIV NEGATIV: kahvittamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kahvitus

 

 

kailottaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kailotan, kailotat, kailottaa, kailotamme, kailotatte, kailottavat, kailotetaan

en kailota, et kailota, ei kailota, emme kailota, ette kailota, eivät kailota, ei kailoteta

IMPERFECT INDICATIV

kailotin, kailotit, kailotti, kailotimme, kailotitte, kailottivat, kailotettiin

en kailottanut, et kailottanut, ei kailottanut, emme kailottaneet, ette kailottaneet, eivät kailottaneet, ei kailotettu

PERFECT INDICATIV

olen kailottanut, olet kailottanut, on kailottanut, olemme kailottaneet, olette kailottaneet, ovat kailottaneet, on kailotettu

en ole kailottanut, et ole kailottanut, ei ole kailottanut, emme ole kailottaneet, ette ole kailottaneet, eivät ole kailottaneet, ei ole kailotettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kailottanut, olit kailottanut, oli kailottanut, olimme kailottaneet, olitte kailottaneet, olivat kailottaneet, oli kailotettu

en ollut kailottanut, et ollut kailottanut, ei ollut kailottanut, emme olleet kailottaneet, ette olleet kailottaneet, eivät olleet kailottaneet, ei ollut kailotettu

PREZENT IMPERATIV

-, kailota, kailottakoon, kailottakaamme, kailottakaa, kailottakoot, kailotettakoon

-, älä kailota, älköön kailottako, älkäämme kailottako, älkää kailottako, älkööt kailottako, älköön kailotettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kailottanut, -, -, olkoot kailottaneet, olkoon kailotettu

-, -, älköön olko kailottanut, -, -, älkööt olko kailottaneet, älköön olko kailotettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kailottaisin, kailottaisit, kailottaisi, kailottaisimme, kailottaisitte, kailottaisivat, kailotettaisiin

en kailottaisi, et kailottaisi, ei kailottaisi, emme kailottaisi, ette kailottaisi, eivät kailottaisi, ei kailotettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kailottanut, olisit kailottanut, olisi kailottanut, olisimme kailottaneet, olisitte kailottaneet, olisivat kailottaneet, oltaisiin kailotettu

en olisi kailottanut, et olisi kailottanut, ei olisi kailottanut, emme olisi kailottaneet, ette olisi kailottaneet, eivät olisi kailottaneet, ei olisi kailotettu

PREZENT POTENȚIAL

kailottanen, kailottanet, kailottanee, kailottanemme, kailottanette, kailottanevat, kailotettaneen

en kailottane, et kailottane, ei kailottane, emme kailottane, ette kailottane, eivät kailottane, ei kailotettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kailottanut, lienet kailottanut, lienee kailottanut, lienemme kailottaneet, lienette kailottaneet, lienevät kailottaneet, lienee kailotettu

en liene kailottanut, et liene kailottanut, ei liene kailottanut, emme liene kailottaneet, ette liene kailottaneet, eivät liene kailottaneet, ei liene kailotettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kailottaa    FORMA LUNGĂ: kailottaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kailottaessa   INSTRUCTIV: kailottaen  INESIV PASIV: kailotettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kailottamaan   INESIV: kailottamassa  ELATIV: kailottamasta

ADESIV: kailottamalla  ABESIV: kailottamatta  INSTRUCTIV: kailottaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kailottaminen   PARTITIV: kailottaminen

INFINITIVUL CINCI: kailottamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kailottava  (gen. kailottavan)   PASIV: kailotettava   (gen. kailotettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kailottanut                      PASIV: kailotettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kailottaja (pl.gen. kailottajien)  ADJECTIV NEGATIV: kailottamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kailotus

 

 

kainostuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kainostutan, kainostutat, kainostuttaa, kainostutamme, kainostutatte, kainostuttavat, kainostutetaan

en kainostuta, et kainostuta, ei kainostuta, emme kainostuta, ette kainostuta, eivät kainostuta, ei kainostuteta

IMPERFECT INDICATIV

kainostutin, kainostutit, kainostutti, kainostutimme, kainostutitte, kainostuttivat, kainostutettiin

en kainostuttanut, et kainostuttanut, ei kainostuttanut, emme kainostuttaneet, ette kainostuttaneet, eivät kainostuttaneet, ei kainostutettu

PERFECT INDICATIV

olen kainostuttanut, olet kainostuttanut, on kainostuttanut, olemme kainostuttaneet, olette kainostuttaneet, ovat kainostuttaneet, on kainostutettu

en ole kainostuttanut, et ole kainostuttanut, ei ole kainostuttanut, emme ole kainostuttaneet, ette ole kainostuttaneet, eivät ole kainostuttaneet, ei ole kainostutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kainostuttanut, olit kainostuttanut, oli kainostuttanut, olimme kainostuttaneet, olitte kainostuttaneet, olivat kainostuttaneet, oli kainostutettu

en ollut kainostuttanut, et ollut kainostuttanut, ei ollut kainostuttanut, emme olleet kainostuttaneet, ette olleet kainostuttaneet, eivät olleet kainostuttaneet, ei ollut kainostutettu

PREZENT IMPERATIV

-, kainostuta, kainostuttakoon, kainostuttakaamme, kainostuttakaa, kainostuttakoot, kainostutettakoon

-, älä kainostuta, älköön kainostuttako, älkäämme kainostuttako, älkää kainostuttako, älkööt kainostuttako, älköön kainostutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kainostuttanut, -, -, olkoot kainostuttaneet, olkoon kainostutettu

-, -, älköön olko kainostuttanut, -, -, älkööt olko kainostuttaneet, älköön olko kainostutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kainostuttaisin, kainostuttaisit, kainostuttaisi, kainostuttaisimme, kainostuttaisitte, kainostuttaisivat, kainostutettaisiin

en kainostuttaisi, et kainostuttaisi, ei kainostuttaisi, emme kainostuttaisi, ette kainostuttaisi, eivät kainostuttaisi, ei kainostutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kainostuttanut, olisit kainostuttanut, olisi kainostuttanut, olisimme kainostuttaneet, olisitte kainostuttaneet, olisivat kainostuttaneet, oltaisiin kainostutettu

en olisi kainostuttanut, et olisi kainostuttanut, ei olisi kainostuttanut, emme olisi kainostuttaneet, ette olisi kainostuttaneet, eivät olisi kainostuttaneet, ei olisi kainostutettu

PREZENT POTENȚIAL

kainostuttanen, kainostuttanet, kainostuttanee, kainostuttanemme, kainostuttanette, kainostuttanevat, kainostutettaneen

en kainostuttane, et kainostuttane, ei kainostuttane, emme kainostuttane, ette kainostuttane, eivät kainostuttane, ei kainostutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kainostuttanut, lienet kainostuttanut, lienee kainostuttanut, lienemme kainostuttaneet, lienette kainostuttaneet, lienevät kainostuttaneet, lienee kainostutettu

en liene kainostuttanut, et liene kainostuttanut, ei liene kainostuttanut, emme liene kainostuttaneet, ette liene kainostuttaneet, eivät liene kainostuttaneet, ei liene kainostutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kainostuttaa    FORMA LUNGĂ: kainostuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kainostuttaessa   INSTRUCTIV: kainostuttaen  INESIV PASIV: kainostutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kainostuttamaan   INESIV: kainostuttamassa  ELATIV: kainostuttamasta

ADESIV: kainostuttamalla  ABESIV: kainostuttamatta  INSTRUCTIV: kainostuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kainostuttaminen   PARTITIV: kainostuttaminen

INFINITIVUL CINCI: kainostuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kainostuttava  (gen. kainostuttavan)   PASIV: kainostutettava   (gen. kainostutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kainostuttanut                         PASIV: kainostutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kainostuttaja (pl.gen. kainostuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: kainostuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kainostutus

 

 

kaiuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kaiutan, kaiutat, kaiuttaa, kaiutamme, kaiutatte, kaiuttavat, kaiutetaan

en kaiuta, et kaiuta, ei kaiuta, emme kaiuta, ette kaiuta, eivät kaiuta, ei kaiuteta

IMPERFECT INDICATIV

kaiutin, kaiutit, kaiutti, kaiutimme, kaiutitte, kaiuttivat, kaiutettiin

en kaiuttanut, et kaiuttanut, ei kaiuttanut, emme kaiuttaneet, ette kaiuttaneet, eivät kaiuttaneet, ei kaiutettu

PERFECT INDICATIV

olen kaiuttanut, olet kaiuttanut, on kaiuttanut, olemme kaiuttaneet, olette kaiuttaneet, ovat kaiuttaneet, on kaiutettu

en ole kaiuttanut, et ole kaiuttanut, ei ole kaiuttanut, emme ole kaiuttaneet, ette ole kaiuttaneet, eivät ole kaiuttaneet, ei ole kaiutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kaiuttanut, olit kaiuttanut, oli kaiuttanut, olimme kaiuttaneet, olitte kaiuttaneet, olivat kaiuttaneet, oli kaiutettu

en ollut kaiuttanut, et ollut kaiuttanut, ei ollut kaiuttanut, emme olleet kaiuttaneet, ette olleet kaiuttaneet, eivät olleet kaiuttaneet, ei ollut kaiutettu

PREZENT IMPERATIV

-, kaiuta, kaiuttakoon, kaiuttakaamme, kaiuttakaa, kaiuttakoot, kaiutettakoon

-, älä kaiuta, älköön kaiuttako, älkäämme kaiuttako, älkää kaiuttako, älkööt kaiuttako, älköön kaiutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kaiuttanut, -, -, olkoot kaiuttaneet, olkoon kaiutettu

-, -, älköön olko kaiuttanut, -, -, älkööt olko kaiuttaneet, älköön olko kaiutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kaiuttaisin, kaiuttaisit, kaiuttaisi, kaiuttaisimme, kaiuttaisitte, kaiuttaisivat, kaiutettaisiin

en kaiuttaisi, et kaiuttaisi, ei kaiuttaisi, emme kaiuttaisi, ette kaiuttaisi, eivät kaiuttaisi, ei kaiutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kaiuttanut, olisit kaiuttanut, olisi kaiuttanut, olisimme kaiuttaneet, olisitte kaiuttaneet, olisivat kaiuttaneet, oltaisiin kaiutettu

en olisi kaiuttanut, et olisi kaiuttanut, ei olisi kaiuttanut, emme olisi kaiuttaneet, ette olisi kaiuttaneet, eivät olisi kaiuttaneet, ei olisi kaiutettu

PREZENT POTENȚIAL

kaiuttanen, kaiuttanet, kaiuttanee, kaiuttanemme, kaiuttanette, kaiuttanevat, kaiutettaneen

en kaiuttane, et kaiuttane, ei kaiuttane, emme kaiuttane, ette kaiuttane, eivät kaiuttane, ei kaiutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kaiuttanut, lienet kaiuttanut, lienee kaiuttanut, lienemme kaiuttaneet, lienette kaiuttaneet, lienevät kaiuttaneet, lienee kaiutettu

en liene kaiuttanut, et liene kaiuttanut, ei liene kaiuttanut, emme liene kaiuttaneet, ette liene kaiuttaneet, eivät liene kaiuttaneet, ei liene kaiutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kaiuttaa    FORMA LUNGĂ: kaiuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kaiuttaessa   INSTRUCTIV: kaiuttaen  INESIV PASIV: kaiutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kaiuttamaan   INESIV: kaiuttamassa  ELATIV: kaiuttamasta

ADESIV: kaiuttamalla  ABESIV: kaiuttamatta  INSTRUCTIV: kaiuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kaiuttaminen   PARTITIV: kaiuttaminen

INFINITIVUL CINCI: kaiuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kaiuttava  (gen. kaiuttavan)   PASIV: kaiutettava   (gen. kaiutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kaiuttanut                     PASIV: kaiutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kaiuttaja (pl.gen. kaiuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: kaiuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kaiutus

 

 

kaiverruttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kaiverrutan, kaiverrutat, kaiverruttaa, kaiverrutamme, kaiverrutatte, kaiverruttavat, kaiverrutetaan

en kaiverruta, et kaiverruta, ei kaiverruta, emme kaiverruta, ette kaiverruta, eivät kaiverruta, ei kaiverruteta

IMPERFECT INDICATIV

kaiverrutin, kaiverrutit, kaiverrutti, kaiverrutimme, kaiverrutitte, kaiverruttivat, kaiverrutettiin

en kaiverruttanut, et kaiverruttanut, ei kaiverruttanut, emme kaiverruttaneet, ette kaiverruttaneet, eivät kaiverruttaneet, ei kaiverrutettu

PERFECT INDICATIV

olen kaiverruttanut, olet kaiverruttanut, on kaiverruttanut, olemme kaiverruttaneet, olette kaiverruttaneet, ovat kaiverruttaneet, on kaiverrutettu

en ole kaiverruttanut, et ole kaiverruttanut, ei ole kaiverruttanut, emme ole kaiverruttaneet, ette ole kaiverruttaneet, eivät ole kaiverruttaneet, ei ole kaiverrutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kaiverruttanut, olit kaiverruttanut, oli kaiverruttanut, olimme kaiverruttaneet, olitte kaiverruttaneet, olivat kaiverruttaneet, oli kaiverrutettu

en ollut kaiverruttanut, et ollut kaiverruttanut, ei ollut kaiverruttanut, emme olleet kaiverruttaneet, ette olleet kaiverruttaneet, eivät olleet kaiverruttaneet, ei ollut kaiverrutettu

PREZENT IMPERATIV

-, kaiverruta, kaiverruttakoon, kaiverruttakaamme, kaiverruttakaa, kaiverruttakoot, kaiverrutettakoon

-, älä kaiverruta, älköön kaiverruttako, älkäämme kaiverruttako, älkää kaiverruttako, älkööt kaiverruttako, älköön kaiverrutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kaiverruttanut, -, -, olkoot kaiverruttaneet, olkoon kaiverrutettu

-, -, älköön olko kaiverruttanut, -, -, älkööt olko kaiverruttaneet, älköön olko kaiverrutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kaiverruttaisin, kaiverruttaisit, kaiverruttaisi, kaiverruttaisimme, kaiverruttaisitte, kaiverruttaisivat, kaiverrutettaisiin

en kaiverruttaisi, et kaiverruttaisi, ei kaiverruttaisi, emme kaiverruttaisi, ette kaiverruttaisi, eivät kaiverruttaisi, ei kaiverrutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kaiverruttanut, olisit kaiverruttanut, olisi kaiverruttanut, olisimme kaiverruttaneet, olisitte kaiverruttaneet, olisivat kaiverruttaneet, oltaisiin kaiverrutettu

en olisi kaiverruttanut, et olisi kaiverruttanut, ei olisi kaiverruttanut, emme olisi kaiverruttaneet, ette olisi kaiverruttaneet, eivät olisi kaiverruttaneet, ei olisi kaiverrutettu

PREZENT POTENȚIAL

kaiverruttanen, kaiverruttanet, kaiverruttanee, kaiverruttanemme, kaiverruttanette, kaiverruttanevat, kaiverrutettaneen

en kaiverruttane, et kaiverruttane, ei kaiverruttane, emme kaiverruttane, ette kaiverruttane, eivät kaiverruttane, ei kaiverrutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kaiverruttanut, lienet kaiverruttanut, lienee kaiverruttanut, lienemme kaiverruttaneet, lienette kaiverruttaneet, lienevät kaiverruttaneet, lienee kaiverrutettu

en liene kaiverruttanut, et liene kaiverruttanut, ei liene kaiverruttanut, emme liene kaiverruttaneet, ette liene kaiverruttaneet, eivät liene kaiverruttaneet, ei liene kaiverrutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kaiverruttaa    FORMA LUNGĂ: kaiverruttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kaiverruttaessa   INSTRUCTIV: kaiverruttaen  INESIV PASIV: kaiverrutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kaiverruttamaan   INESIV: kaiverruttamassa  ELATIV: kaiverruttamasta

ADESIV: kaiverruttamalla  ABESIV: kaiverruttamatta  INSTRUCTIV: kaiverruttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kaiverruttaminen   PARTITIV: kaiverruttaminen

INFINITIVUL CINCI: kaiverruttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kaiverruttava  (gen. kaiverruttavan)   PASIV: kaiverrutettava   (gen. kaiverrutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kaiverruttanut                         PASIV: kaiverrutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kaiverruttaja (pl.gen. kaiverruttajien)  ADJECTIV NEGATIV: kaiverruttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kaiverrutus

 

 

kajahtaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kajahdan, kajahdat, kajahtaa, kajahdamme, kajahdatte, kajahtavat, kajahdetaan

en kajahda, et kajahda, ei kajahda, emme kajahda, ette kajahda, eivät kajahda, ei kajahdeta

IMPERFECT INDICATIV

kajahdin, kajahdit, kajahti, kajahdimme, kajahditte, kajahtivat, kajahdettiin

en kajahtanut, et kajahtanut, ei kajahtanut, emme kajahtaneet, ette kajahtaneet, eivät kajahtaneet, ei kajahdettu

PERFECT INDICATIV

olen kajahtanut, olet kajahtanut, on kajahtanut, olemme kajahtaneet, olette kajahtaneet, ovat kajahtaneet, on kajahdettu

en ole kajahtanut, et ole kajahtanut, ei ole kajahtanut, emme ole kajahtaneet, ette ole kajahtaneet, eivät ole kajahtaneet, ei ole kajahdettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kajahtanut, olit kajahtanut, oli kajahtanut, olimme kajahtaneet, olitte kajahtaneet, olivat kajahtaneet, oli kajahdettu

en ollut kajahtanut, et ollut kajahtanut, ei ollut kajahtanut, emme olleet kajahtaneet, ette olleet kajahtaneet, eivät olleet kajahtaneet, ei ollut kajahdettu

PREZENT IMPERATIV

-, kajahda, kajahtakoon, kajahtakaamme, kajahtakaa, kajahtakoot, kajahdettakoon

-, älä kajahda, älköön kajahtako, älkäämme kajahtako, älkää kajahtako, älkööt kajahtako, älköön kajahdettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kajahtanut, -, -, olkoot kajahtaneet, olkoon kajahdettu

-, -, älköön olko kajahtanut, -, -, älkööt olko kajahtaneet, älköön olko kajahdettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kajahtaisin, kajahtaisit, kajahtaisi, kajahtaisimme, kajahtaisitte, kajahtaisivat, kajahdettaisiin

en kajahtaisi, et kajahtaisi, ei kajahtaisi, emme kajahtaisi, ette kajahtaisi, eivät kajahtaisi, ei kajahdettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kajahtanut, olisit kajahtanut, olisi kajahtanut, olisimme kajahtaneet, olisitte kajahtaneet, olisivat kajahtaneet, oltaisiin kajahdettu

en olisi kajahtanut, et olisi kajahtanut, ei olisi kajahtanut, emme olisi kajahtaneet, ette olisi kajahtaneet, eivät olisi kajahtaneet, ei olisi kajahdettu

PREZENT POTENȚIAL

kajahtanen, kajahtanet, kajahtanee, kajahtanemme, kajahtanette, kajahtanevat, kajahdettaneen

en kajahtane, et kajahtane, ei kajahtane, emme kajahtane, ette kajahtane, eivät kajahtane, ei kajahdettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kajahtanut, lienet kajahtanut, lienee kajahtanut, lienemme kajahtaneet, lienette kajahtaneet, lienevät kajahtaneet, lienee kajahdettu

en liene kajahtanut, et liene kajahtanut, ei liene kajahtanut, emme liene kajahtaneet, ette liene kajahtaneet, eivät liene kajahtaneet, ei liene kajahdettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kajahtaa    FORMA LUNGĂ: kajahtaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kajahtaessa   INSTRUCTIV: kajahtaen  INESIV PASIV: kajahdettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kajahtamaan   INESIV: kajahtamassa  ELATIV: kajahtamasta

ADESIV: kajahtamalla  ABESIV: kajahtamatta  INSTRUCTIV: kajahtaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kajahtaminen   PARTITIV: kajahtaminen

INFINITIVUL CINCI: kajahtamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kajahtava  (gen. kajahtavan)   PASIV: kajahdettava   (gen. kajahdettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kajahtanut                     PASIV: kajahdettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kajahtaja (pl.gen. kajahtajien)  ADJECTIV NEGATIV: kajahtamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kajahdus

 

 

kajauttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kajautan, kajautat, kajauttaa, kajautamme, kajautatte, kajauttavat, kajautetaan

en kajauta, et kajauta, ei kajauta, emme kajauta, ette kajauta, eivät kajauta, ei kajauteta

IMPERFECT INDICATIV

kajautin, kajautit, kajautti, kajautimme, kajautitte, kajauttivat, kajautettiin

en kajauttanut, et kajauttanut, ei kajauttanut, emme kajauttaneet, ette kajauttaneet, eivät kajauttaneet, ei kajautettu

PERFECT INDICATIV

olen kajauttanut, olet kajauttanut, on kajauttanut, olemme kajauttaneet, olette kajauttaneet, ovat kajauttaneet, on kajautettu

en ole kajauttanut, et ole kajauttanut, ei ole kajauttanut, emme ole kajauttaneet, ette ole kajauttaneet, eivät ole kajauttaneet, ei ole kajautettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kajauttanut, olit kajauttanut, oli kajauttanut, olimme kajauttaneet, olitte kajauttaneet, olivat kajauttaneet, oli kajautettu

en ollut kajauttanut, et ollut kajauttanut, ei ollut kajauttanut, emme olleet kajauttaneet, ette olleet kajauttaneet, eivät olleet kajauttaneet, ei ollut kajautettu

PREZENT IMPERATIV

-, kajauta, kajauttakoon, kajauttakaamme, kajauttakaa, kajauttakoot, kajautettakoon

-, älä kajauta, älköön kajauttako, älkäämme kajauttako, älkää kajauttako, älkööt kajauttako, älköön kajautettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kajauttanut, -, -, olkoot kajauttaneet, olkoon kajautettu

-, -, älköön olko kajauttanut, -, -, älkööt olko kajauttaneet, älköön olko kajautettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kajauttaisin, kajauttaisit, kajauttaisi, kajauttaisimme, kajauttaisitte, kajauttaisivat, kajautettaisiin

en kajauttaisi, et kajauttaisi, ei kajauttaisi, emme kajauttaisi, ette kajauttaisi, eivät kajauttaisi, ei kajautettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kajauttanut, olisit kajauttanut, olisi kajauttanut, olisimme kajauttaneet, olisitte kajauttaneet, olisivat kajauttaneet, oltaisiin kajautettu

en olisi kajauttanut, et olisi kajauttanut, ei olisi kajauttanut, emme olisi kajauttaneet, ette olisi kajauttaneet, eivät olisi kajauttaneet, ei olisi kajautettu

PREZENT POTENȚIAL

kajauttanen, kajauttanet, kajauttanee, kajauttanemme, kajauttanette, kajauttanevat, kajautettaneen

en kajauttane, et kajauttane, ei kajauttane, emme kajauttane, ette kajauttane, eivät kajauttane, ei kajautettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kajauttanut, lienet kajauttanut, lienee kajauttanut, lienemme kajauttaneet, lienette kajauttaneet, lienevät kajauttaneet, lienee kajautettu

en liene kajauttanut, et liene kajauttanut, ei liene kajauttanut, emme liene kajauttaneet, ette liene kajauttaneet, eivät liene kajauttaneet, ei liene kajautettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kajauttaa    FORMA LUNGĂ: kajauttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kajauttaessa   INSTRUCTIV: kajauttaen  INESIV PASIV: kajautettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kajauttamaan   INESIV: kajauttamassa  ELATIV: kajauttamasta

ADESIV: kajauttamalla  ABESIV: kajauttamatta  INSTRUCTIV: kajauttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kajauttaminen   PARTITIV: kajauttaminen

INFINITIVUL CINCI: kajauttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kajauttava  (gen. kajauttavan)   PASIV: kajautettava   (gen. kajautettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kajauttanut                      PASIV: kajautettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kajauttaja (pl.gen. kajauttajien)  ADJECTIV NEGATIV: kajauttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kajautus

 

 

kalahtaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kalahdan, kalahdat, kalahtaa, kalahdamme, kalahdatte, kalahtavat, kalahdetaan

en kalahda, et kalahda, ei kalahda, emme kalahda, ette kalahda, eivät kalahda, ei kalahdeta

IMPERFECT INDICATIV

kalahdin, kalahdit, kalahti, kalahdimme, kalahditte, kalahtivat, kalahdettiin

en kalahtanut, et kalahtanut, ei kalahtanut, emme kalahtaneet, ette kalahtaneet, eivät kalahtaneet, ei kalahdettu

PERFECT INDICATIV

olen kalahtanut, olet kalahtanut, on kalahtanut, olemme kalahtaneet, olette kalahtaneet, ovat kalahtaneet, on kalahdettu

en ole kalahtanut, et ole kalahtanut, ei ole kalahtanut, emme ole kalahtaneet, ette ole kalahtaneet, eivät ole kalahtaneet, ei ole kalahdettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kalahtanut, olit kalahtanut, oli kalahtanut, olimme kalahtaneet, olitte kalahtaneet, olivat kalahtaneet, oli kalahdettu

en ollut kalahtanut, et ollut kalahtanut, ei ollut kalahtanut, emme olleet kalahtaneet, ette olleet kalahtaneet, eivät olleet kalahtaneet, ei ollut kalahdettu

PREZENT IMPERATIV

-, kalahda, kalahtakoon, kalahtakaamme, kalahtakaa, kalahtakoot, kalahdettakoon

-, älä kalahda, älköön kalahtako, älkäämme kalahtako, älkää kalahtako, älkööt kalahtako, älköön kalahdettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kalahtanut, -, -, olkoot kalahtaneet, olkoon kalahdettu

-, -, älköön olko kalahtanut, -, -, älkööt olko kalahtaneet, älköön olko kalahdettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kalahtaisin, kalahtaisit, kalahtaisi, kalahtaisimme, kalahtaisitte, kalahtaisivat, kalahdettaisiin

en kalahtaisi, et kalahtaisi, ei kalahtaisi, emme kalahtaisi, ette kalahtaisi, eivät kalahtaisi, ei kalahdettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kalahtanut, olisit kalahtanut, olisi kalahtanut, olisimme kalahtaneet, olisitte kalahtaneet, olisivat kalahtaneet, oltaisiin kalahdettu

en olisi kalahtanut, et olisi kalahtanut, ei olisi kalahtanut, emme olisi kalahtaneet, ette olisi kalahtaneet, eivät olisi kalahtaneet, ei olisi kalahdettu

PREZENT POTENȚIAL

kalahtanen, kalahtanet, kalahtanee, kalahtanemme, kalahtanette, kalahtanevat, kalahdettaneen

en kalahtane, et kalahtane, ei kalahtane, emme kalahtane, ette kalahtane, eivät kalahtane, ei kalahdettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kalahtanut, lienet kalahtanut, lienee kalahtanut, lienemme kalahtaneet, lienette kalahtaneet, lienevät kalahtaneet, lienee kalahdettu

en liene kalahtanut, et liene kalahtanut, ei liene kalahtanut, emme liene kalahtaneet, ette liene kalahtaneet, eivät liene kalahtaneet, ei liene kalahdettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kalahtaa    FORMA LUNGĂ: kalahtaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kalahtaessa   INSTRUCTIV: kalahtaen  INESIV PASIV: kalahdettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kalahtamaan   INESIV: kalahtamassa  ELATIV: kalahtamasta

ADESIV: kalahtamalla  ABESIV: kalahtamatta  INSTRUCTIV: kalahtaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kalahtaminen   PARTITIV: kalahtaminen

INFINITIVUL CINCI: kalahtamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kalahtava  (gen. kalahtavan)   PASIV: kalahdettava   (gen. kalahdettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kalahtanut                     PASIV: kalahdettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kalahtaja (pl.gen. kalahtajien)  ADJECTIV NEGATIV: kalahtamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kalahdus

 

 

kalauttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kalautan, kalautat, kalauttaa, kalautamme, kalautatte, kalauttavat, kalautetaan

en kalauta, et kalauta, ei kalauta, emme kalauta, ette kalauta, eivät kalauta, ei kalauteta

IMPERFECT INDICATIV

kalautin, kalautit, kalautti, kalautimme, kalautitte, kalauttivat, kalautettiin

en kalauttanut, et kalauttanut, ei kalauttanut, emme kalauttaneet, ette kalauttaneet, eivät kalauttaneet, ei kalautettu

PERFECT INDICATIV

olen kalauttanut, olet kalauttanut, on kalauttanut, olemme kalauttaneet, olette kalauttaneet, ovat kalauttaneet, on kalautettu

en ole kalauttanut, et ole kalauttanut, ei ole kalauttanut, emme ole kalauttaneet, ette ole kalauttaneet, eivät ole kalauttaneet, ei ole kalautettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kalauttanut, olit kalauttanut, oli kalauttanut, olimme kalauttaneet, olitte kalauttaneet, olivat kalauttaneet, oli kalautettu

en ollut kalauttanut, et ollut kalauttanut, ei ollut kalauttanut, emme olleet kalauttaneet, ette olleet kalauttaneet, eivät olleet kalauttaneet, ei ollut kalautettu

PREZENT IMPERATIV

-, kalauta, kalauttakoon, kalauttakaamme, kalauttakaa, kalauttakoot, kalautettakoon

-, älä kalauta, älköön kalauttako, älkäämme kalauttako, älkää kalauttako, älkööt kalauttako, älköön kalautettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kalauttanut, -, -, olkoot kalauttaneet, olkoon kalautettu

-, -, älköön olko kalauttanut, -, -, älkööt olko kalauttaneet, älköön olko kalautettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kalauttaisin, kalauttaisit, kalauttaisi, kalauttaisimme, kalauttaisitte, kalauttaisivat, kalautettaisiin

en kalauttaisi, et kalauttaisi, ei kalauttaisi, emme kalauttaisi, ette kalauttaisi, eivät kalauttaisi, ei kalautettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kalauttanut, olisit kalauttanut, olisi kalauttanut, olisimme kalauttaneet, olisitte kalauttaneet, olisivat kalauttaneet, oltaisiin kalautettu

en olisi kalauttanut, et olisi kalauttanut, ei olisi kalauttanut, emme olisi kalauttaneet, ette olisi kalauttaneet, eivät olisi kalauttaneet, ei olisi kalautettu

PREZENT POTENȚIAL

kalauttanen, kalauttanet, kalauttanee, kalauttanemme, kalauttanette, kalauttanevat, kalautettaneen

en kalauttane, et kalauttane, ei kalauttane, emme kalauttane, ette kalauttane, eivät kalauttane, ei kalautettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kalauttanut, lienet kalauttanut, lienee kalauttanut, lienemme kalauttaneet, lienette kalauttaneet, lienevät kalauttaneet, lienee kalautettu

en liene kalauttanut, et liene kalauttanut, ei liene kalauttanut, emme liene kalauttaneet, ette liene kalauttaneet, eivät liene kalauttaneet, ei liene kalautettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kalauttaa    FORMA LUNGĂ: kalauttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kalauttaessa   INSTRUCTIV: kalauttaen  INESIV PASIV: kalautettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kalauttamaan   INESIV: kalauttamassa  ELATIV: kalauttamasta

ADESIV: kalauttamalla  ABESIV: kalauttamatta  INSTRUCTIV: kalauttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kalauttaminen   PARTITIV: kalauttaminen

INFINITIVUL CINCI: kalauttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kalauttava  (gen. kalauttavan)   PASIV: kalautettava   (gen. kalautettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kalauttanut                      PASIV: kalautettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kalauttaja (pl.gen. kalauttajien)  ADJECTIV NEGATIV: kalauttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kalautus

 

 

kalisuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kalisutan, kalisutat, kalisuttaa, kalisutamme, kalisutatte, kalisuttavat, kalisutetaan

en kalisuta, et kalisuta, ei kalisuta, emme kalisuta, ette kalisuta, eivät kalisuta, ei kalisuteta

IMPERFECT INDICATIV

kalisutin, kalisutit, kalisutti, kalisutimme, kalisutitte, kalisuttivat, kalisutettiin

en kalisuttanut, et kalisuttanut, ei kalisuttanut, emme kalisuttaneet, ette kalisuttaneet, eivät kalisuttaneet, ei kalisutettu

PERFECT INDICATIV

olen kalisuttanut, olet kalisuttanut, on kalisuttanut, olemme kalisuttaneet, olette kalisuttaneet, ovat kalisuttaneet, on kalisutettu

en ole kalisuttanut, et ole kalisuttanut, ei ole kalisuttanut, emme ole kalisuttaneet, ette ole kalisuttaneet, eivät ole kalisuttaneet, ei ole kalisutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kalisuttanut, olit kalisuttanut, oli kalisuttanut, olimme kalisuttaneet, olitte kalisuttaneet, olivat kalisuttaneet, oli kalisutettu

en ollut kalisuttanut, et ollut kalisuttanut, ei ollut kalisuttanut, emme olleet kalisuttaneet, ette olleet kalisuttaneet, eivät olleet kalisuttaneet, ei ollut kalisutettu

PREZENT IMPERATIV

-, kalisuta, kalisuttakoon, kalisuttakaamme, kalisuttakaa, kalisuttakoot, kalisutettakoon

-, älä kalisuta, älköön kalisuttako, älkäämme kalisuttako, älkää kalisuttako, älkööt kalisuttako, älköön kalisutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kalisuttanut, -, -, olkoot kalisuttaneet, olkoon kalisutettu

-, -, älköön olko kalisuttanut, -, -, älkööt olko kalisuttaneet, älköön olko kalisutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kalisuttaisin, kalisuttaisit, kalisuttaisi, kalisuttaisimme, kalisuttaisitte, kalisuttaisivat, kalisutettaisiin

en kalisuttaisi, et kalisuttaisi, ei kalisuttaisi, emme kalisuttaisi, ette kalisuttaisi, eivät kalisuttaisi, ei kalisutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kalisuttanut, olisit kalisuttanut, olisi kalisuttanut, olisimme kalisuttaneet, olisitte kalisuttaneet, olisivat kalisuttaneet, oltaisiin kalisutettu

en olisi kalisuttanut, et olisi kalisuttanut, ei olisi kalisuttanut, emme olisi kalisuttaneet, ette olisi kalisuttaneet, eivät olisi kalisuttaneet, ei olisi kalisutettu

PREZENT POTENȚIAL

kalisuttanen, kalisuttanet, kalisuttanee, kalisuttanemme, kalisuttanette, kalisuttanevat, kalisutettaneen

en kalisuttane, et kalisuttane, ei kalisuttane, emme kalisuttane, ette kalisuttane, eivät kalisuttane, ei kalisutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kalisuttanut, lienet kalisuttanut, lienee kalisuttanut, lienemme kalisuttaneet, lienette kalisuttaneet, lienevät kalisuttaneet, lienee kalisutettu

en liene kalisuttanut, et liene kalisuttanut, ei liene kalisuttanut, emme liene kalisuttaneet, ette liene kalisuttaneet, eivät liene kalisuttaneet, ei liene kalisutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kalisuttaa    FORMA LUNGĂ: kalisuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kalisuttaessa   INSTRUCTIV: kalisuttaen  INESIV PASIV: kalisutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kalisuttamaan   INESIV: kalisuttamassa  ELATIV: kalisuttamasta

ADESIV: kalisuttamalla  ABESIV: kalisuttamatta  INSTRUCTIV: kalisuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kalisuttaminen   PARTITIV: kalisuttaminen

INFINITIVUL CINCI: kalisuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kalisuttava  (gen. kalisuttavan)   PASIV: kalisutettava   (gen. kalisutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kalisuttanut                       PASIV: kalisutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kalisuttaja (pl.gen. kalisuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: kalisuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kalisutus

 

 

kalskahtaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kalskahdan, kalskahdat, kalskahtaa, kalskahdamme, kalskahdatte, kalskahtavat, kalskahdetaan

en kalskahda, et kalskahda, ei kalskahda, emme kalskahda, ette kalskahda, eivät kalskahda, ei kalskahdeta

IMPERFECT INDICATIV

kalskahdin, kalskahdit, kalskahti, kalskahdimme, kalskahditte, kalskahtivat, kalskahdettiin

en kalskahtanut, et kalskahtanut, ei kalskahtanut, emme kalskahtaneet, ette kalskahtaneet, eivät kalskahtaneet, ei kalskahdettu

PERFECT INDICATIV

olen kalskahtanut, olet kalskahtanut, on kalskahtanut, olemme kalskahtaneet, olette kalskahtaneet, ovat kalskahtaneet, on kalskahdettu

en ole kalskahtanut, et ole kalskahtanut, ei ole kalskahtanut, emme ole kalskahtaneet, ette ole kalskahtaneet, eivät ole kalskahtaneet, ei ole kalskahdettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kalskahtanut, olit kalskahtanut, oli kalskahtanut, olimme kalskahtaneet, olitte kalskahtaneet, olivat kalskahtaneet, oli kalskahdettu

en ollut kalskahtanut, et ollut kalskahtanut, ei ollut kalskahtanut, emme olleet kalskahtaneet, ette olleet kalskahtaneet, eivät olleet kalskahtaneet, ei ollut kalskahdettu

PREZENT IMPERATIV

-, kalskahda, kalskahtakoon, kalskahtakaamme, kalskahtakaa, kalskahtakoot, kalskahdettakoon

-, älä kalskahda, älköön kalskahtako, älkäämme kalskahtako, älkää kalskahtako, älkööt kalskahtako, älköön kalskahdettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kalskahtanut, -, -, olkoot kalskahtaneet, olkoon kalskahdettu

-, -, älköön olko kalskahtanut, -, -, älkööt olko kalskahtaneet, älköön olko kalskahdettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kalskahtaisin, kalskahtaisit, kalskahtaisi, kalskahtaisimme, kalskahtaisitte, kalskahtaisivat, kalskahdettaisiin

en kalskahtaisi, et kalskahtaisi, ei kalskahtaisi, emme kalskahtaisi, ette kalskahtaisi, eivät kalskahtaisi, ei kalskahdettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kalskahtanut, olisit kalskahtanut, olisi kalskahtanut, olisimme kalskahtaneet, olisitte kalskahtaneet, olisivat kalskahtaneet, oltaisiin kalskahdettu

en olisi kalskahtanut, et olisi kalskahtanut, ei olisi kalskahtanut, emme olisi kalskahtaneet, ette olisi kalskahtaneet, eivät olisi kalskahtaneet, ei olisi kalskahdettu

PREZENT POTENȚIAL

kalskahtanen, kalskahtanet, kalskahtanee, kalskahtanemme, kalskahtanette, kalskahtanevat, kalskahdettaneen

en kalskahtane, et kalskahtane, ei kalskahtane, emme kalskahtane, ette kalskahtane, eivät kalskahtane, ei kalskahdettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kalskahtanut, lienet kalskahtanut, lienee kalskahtanut, lienemme kalskahtaneet, lienette kalskahtaneet, lienevät kalskahtaneet, lienee kalskahdettu

en liene kalskahtanut, et liene kalskahtanut, ei liene kalskahtanut, emme liene kalskahtaneet, ette liene kalskahtaneet, eivät liene kalskahtaneet, ei liene kalskahdettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kalskahtaa    FORMA LUNGĂ: kalskahtaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kalskahtaessa   INSTRUCTIV: kalskahtaen  INESIV PASIV: kalskahdettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kalskahtamaan   INESIV: kalskahtamassa  ELATIV: kalskahtamasta

ADESIV: kalskahtamalla  ABESIV: kalskahtamatta  INSTRUCTIV: kalskahtaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kalskahtaminen   PARTITIV: kalskahtaminen

INFINITIVUL CINCI: kalskahtamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kalskahtava  (gen. kalskahtavan)   PASIV: kalskahdettava   (gen. kalskahdettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kalskahtanut                       PASIV: kalskahdettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kalskahtaja (pl.gen. kalskahtajien)  ADJECTIV NEGATIV: kalskahtamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kalskahdus

 

 

kammoksuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kammoksutan, kammoksutat, kammoksuttaa, kammoksutamme, kammoksutatte, kammoksuttavat, kammoksutetaan

en kammoksuta, et kammoksuta, ei kammoksuta, emme kammoksuta, ette kammoksuta, eivät kammoksuta, ei kammoksuteta

IMPERFECT INDICATIV

kammoksutin, kammoksutit, kammoksutti, kammoksutimme, kammoksutitte, kammoksuttivat, kammoksutettiin

en kammoksuttanut, et kammoksuttanut, ei kammoksuttanut, emme kammoksuttaneet, ette kammoksuttaneet, eivät kammoksuttaneet, ei kammoksutettu

PERFECT INDICATIV

olen kammoksuttanut, olet kammoksuttanut, on kammoksuttanut, olemme kammoksuttaneet, olette kammoksuttaneet, ovat kammoksuttaneet, on kammoksutettu

en ole kammoksuttanut, et ole kammoksuttanut, ei ole kammoksuttanut, emme ole kammoksuttaneet, ette ole kammoksuttaneet, eivät ole kammoksuttaneet, ei ole kammoksutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kammoksuttanut, olit kammoksuttanut, oli kammoksuttanut, olimme kammoksuttaneet, olitte kammoksuttaneet, olivat kammoksuttaneet, oli kammoksutettu

en ollut kammoksuttanut, et ollut kammoksuttanut, ei ollut kammoksuttanut, emme olleet kammoksuttaneet, ette olleet kammoksuttaneet, eivät olleet kammoksuttaneet, ei ollut kammoksutettu

PREZENT IMPERATIV

-, kammoksuta, kammoksuttakoon, kammoksuttakaamme, kammoksuttakaa, kammoksuttakoot, kammoksutettakoon

-, älä kammoksuta, älköön kammoksuttako, älkäämme kammoksuttako, älkää kammoksuttako, älkööt kammoksuttako, älköön kammoksutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kammoksuttanut, -, -, olkoot kammoksuttaneet, olkoon kammoksutettu

-, -, älköön olko kammoksuttanut, -, -, älkööt olko kammoksuttaneet, älköön olko kammoksutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kammoksuttaisin, kammoksuttaisit, kammoksuttaisi, kammoksuttaisimme, kammoksuttaisitte, kammoksuttaisivat, kammoksutettaisiin

en kammoksuttaisi, et kammoksuttaisi, ei kammoksuttaisi, emme kammoksuttaisi, ette kammoksuttaisi, eivät kammoksuttaisi, ei kammoksutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kammoksuttanut, olisit kammoksuttanut, olisi kammoksuttanut, olisimme kammoksuttaneet, olisitte kammoksuttaneet, olisivat kammoksuttaneet, oltaisiin kammoksutettu

en olisi kammoksuttanut, et olisi kammoksuttanut, ei olisi kammoksuttanut, emme olisi kammoksuttaneet, ette olisi kammoksuttaneet, eivät olisi kammoksuttaneet, ei olisi kammoksutettu

PREZENT POTENȚIAL

kammoksuttanen, kammoksuttanet, kammoksuttanee, kammoksuttanemme, kammoksuttanette, kammoksuttanevat, kammoksutettaneen

en kammoksuttane, et kammoksuttane, ei kammoksuttane, emme kammoksuttane, ette kammoksuttane, eivät kammoksuttane, ei kammoksutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kammoksuttanut, lienet kammoksuttanut, lienee kammoksuttanut, lienemme kammoksuttaneet, lienette kammoksuttaneet, lienevät kammoksuttaneet, lienee kammoksutettu

en liene kammoksuttanut, et liene kammoksuttanut, ei liene kammoksuttanut, emme liene kammoksuttaneet, ette liene kammoksuttaneet, eivät liene kammoksuttaneet, ei liene kammoksutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kammoksuttaa    FORMA LUNGĂ: kammoksuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kammoksuttaessa   INSTRUCTIV: kammoksuttaen  INESIV PASIV: kammoksutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kammoksuttamaan   INESIV: kammoksuttamassa  ELATIV: kammoksuttamasta

ADESIV: kammoksuttamalla  ABESIV: kammoksuttamatta  INSTRUCTIV: kammoksuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kammoksuttaminen   PARTITIV: kammoksuttaminen

INFINITIVUL CINCI: kammoksuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kammoksuttava  (gen. kammoksuttavan)   PASIV: kammoksutettava   (gen. kammoksutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kammoksuttanut                         PASIV: kammoksutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kammoksuttaja (pl.gen. kammoksuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: kammoksuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kammoksutus

 

 

kammottaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kammotan, kammotat, kammottaa, kammotamme, kammotatte, kammottavat, kammotetaan

en kammota, et kammota, ei kammota, emme kammota, ette kammota, eivät kammota, ei kammoteta

IMPERFECT INDICATIV

kammotin, kammotit, kammotti, kammotimme, kammotitte, kammottivat, kammotettiin

en kammottanut, et kammottanut, ei kammottanut, emme kammottaneet, ette kammottaneet, eivät kammottaneet, ei kammotettu

PERFECT INDICATIV

olen kammottanut, olet kammottanut, on kammottanut, olemme kammottaneet, olette kammottaneet, ovat kammottaneet, on kammotettu

en ole kammottanut, et ole kammottanut, ei ole kammottanut, emme ole kammottaneet, ette ole kammottaneet, eivät ole kammottaneet, ei ole kammotettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kammottanut, olit kammottanut, oli kammottanut, olimme kammottaneet, olitte kammottaneet, olivat kammottaneet, oli kammotettu

en ollut kammottanut, et ollut kammottanut, ei ollut kammottanut, emme olleet kammottaneet, ette olleet kammottaneet, eivät olleet kammottaneet, ei ollut kammotettu

PREZENT IMPERATIV

-, kammota, kammottakoon, kammottakaamme, kammottakaa, kammottakoot, kammotettakoon

-, älä kammota, älköön kammottako, älkäämme kammottako, älkää kammottako, älkööt kammottako, älköön kammotettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kammottanut, -, -, olkoot kammottaneet, olkoon kammotettu

-, -, älköön olko kammottanut, -, -, älkööt olko kammottaneet, älköön olko kammotettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kammottaisin, kammottaisit, kammottaisi, kammottaisimme, kammottaisitte, kammottaisivat, kammotettaisiin

en kammottaisi, et kammottaisi, ei kammottaisi, emme kammottaisi, ette kammottaisi, eivät kammottaisi, ei kammotettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kammottanut, olisit kammottanut, olisi kammottanut, olisimme kammottaneet, olisitte kammottaneet, olisivat kammottaneet, oltaisiin kammotettu

en olisi kammottanut, et olisi kammottanut, ei olisi kammottanut, emme olisi kammottaneet, ette olisi kammottaneet, eivät olisi kammottaneet, ei olisi kammotettu

PREZENT POTENȚIAL

kammottanen, kammottanet, kammottanee, kammottanemme, kammottanette, kammottanevat, kammotettaneen

en kammottane, et kammottane, ei kammottane, emme kammottane, ette kammottane, eivät kammottane, ei kammotettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kammottanut, lienet kammottanut, lienee kammottanut, lienemme kammottaneet, lienette kammottaneet, lienevät kammottaneet, lienee kammotettu

en liene kammottanut, et liene kammottanut, ei liene kammottanut, emme liene kammottaneet, ette liene kammottaneet, eivät liene kammottaneet, ei liene kammotettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kammottaa    FORMA LUNGĂ: kammottaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kammottaessa   INSTRUCTIV: kammottaen  INESIV PASIV: kammotettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kammottamaan   INESIV: kammottamassa  ELATIV: kammottamasta

ADESIV: kammottamalla  ABESIV: kammottamatta  INSTRUCTIV: kammottaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kammottaminen   PARTITIV: kammottaminen

INFINITIVUL CINCI: kammottamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kammottava  (gen. kammottavan)   PASIV: kammotettava   (gen. kammotettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kammottanut                      PASIV: kammotettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kammottaja (pl.gen. kammottajien)  ADJECTIV NEGATIV: kammottamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kammotus

 

 

kampauttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kampautan, kampautat, kampauttaa, kampautamme, kampautatte, kampauttavat, kampautetaan

en kampauta, et kampauta, ei kampauta, emme kampauta, ette kampauta, eivät kampauta, ei kampauteta

IMPERFECT INDICATIV

kampautin, kampautit, kampautti, kampautimme, kampautitte, kampauttivat, kampautettiin

en kampauttanut, et kampauttanut, ei kampauttanut, emme kampauttaneet, ette kampauttaneet, eivät kampauttaneet, ei kampautettu

PERFECT INDICATIV

olen kampauttanut, olet kampauttanut, on kampauttanut, olemme kampauttaneet, olette kampauttaneet, ovat kampauttaneet, on kampautettu

en ole kampauttanut, et ole kampauttanut, ei ole kampauttanut, emme ole kampauttaneet, ette ole kampauttaneet, eivät ole kampauttaneet, ei ole kampautettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kampauttanut, olit kampauttanut, oli kampauttanut, olimme kampauttaneet, olitte kampauttaneet, olivat kampauttaneet, oli kampautettu

en ollut kampauttanut, et ollut kampauttanut, ei ollut kampauttanut, emme olleet kampauttaneet, ette olleet kampauttaneet, eivät olleet kampauttaneet, ei ollut kampautettu

PREZENT IMPERATIV

-, kampauta, kampauttakoon, kampauttakaamme, kampauttakaa, kampauttakoot, kampautettakoon

-, älä kampauta, älköön kampauttako, älkäämme kampauttako, älkää kampauttako, älkööt kampauttako, älköön kampautettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kampauttanut, -, -, olkoot kampauttaneet, olkoon kampautettu

-, -, älköön olko kampauttanut, -, -, älkööt olko kampauttaneet, älköön olko kampautettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kampauttaisin, kampauttaisit, kampauttaisi, kampauttaisimme, kampauttaisitte, kampauttaisivat, kampautettaisiin

en kampauttaisi, et kampauttaisi, ei kampauttaisi, emme kampauttaisi, ette kampauttaisi, eivät kampauttaisi, ei kampautettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kampauttanut, olisit kampauttanut, olisi kampauttanut, olisimme kampauttaneet, olisitte kampauttaneet, olisivat kampauttaneet, oltaisiin kampautettu

en olisi kampauttanut, et olisi kampauttanut, ei olisi kampauttanut, emme olisi kampauttaneet, ette olisi kampauttaneet, eivät olisi kampauttaneet, ei olisi kampautettu

PREZENT POTENȚIAL

kampauttanen, kampauttanet, kampauttanee, kampauttanemme, kampauttanette, kampauttanevat, kampautettaneen

en kampauttane, et kampauttane, ei kampauttane, emme kampauttane, ette kampauttane, eivät kampauttane, ei kampautettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kampauttanut, lienet kampauttanut, lienee kampauttanut, lienemme kampauttaneet, lienette kampauttaneet, lienevät kampauttaneet, lienee kampautettu

en liene kampauttanut, et liene kampauttanut, ei liene kampauttanut, emme liene kampauttaneet, ette liene kampauttaneet, eivät liene kampauttaneet, ei liene kampautettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kampauttaa    FORMA LUNGĂ: kampauttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kampauttaessa   INSTRUCTIV: kampauttaen  INESIV PASIV: kampautettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kampauttamaan   INESIV: kampauttamassa  ELATIV: kampauttamasta

ADESIV: kampauttamalla  ABESIV: kampauttamatta  INSTRUCTIV: kampauttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kampauttaminen   PARTITIV: kampauttaminen

INFINITIVUL CINCI: kampauttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kampauttava  (gen. kampauttavan)   PASIV: kampautettava   (gen. kampautettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kampauttanut                       PASIV: kampautettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kampauttaja (pl.gen. kampauttajien)  ADJECTIV NEGATIV: kampauttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kampautus

 

 

kampittaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kampitan, kampitat, kampittaa, kampitamme, kampitatte, kampittavat, kampitetaan

en kampita, et kampita, ei kampita, emme kampita, ette kampita, eivät kampita, ei kampiteta

IMPERFECT INDICATIV

kampitin, kampitit, kampitti, kampitimme, kampititte, kampittivat, kampitettiin

en kampittanut, et kampittanut, ei kampittanut, emme kampittaneet, ette kampittaneet, eivät kampittaneet, ei kampitettu

PERFECT INDICATIV

olen kampittanut, olet kampittanut, on kampittanut, olemme kampittaneet, olette kampittaneet, ovat kampittaneet, on kampitettu

en ole kampittanut, et ole kampittanut, ei ole kampittanut, emme ole kampittaneet, ette ole kampittaneet, eivät ole kampittaneet, ei ole kampitettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kampittanut, olit kampittanut, oli kampittanut, olimme kampittaneet, olitte kampittaneet, olivat kampittaneet, oli kampitettu

en ollut kampittanut, et ollut kampittanut, ei ollut kampittanut, emme olleet kampittaneet, ette olleet kampittaneet, eivät olleet kampittaneet, ei ollut kampitettu

PREZENT IMPERATIV

-, kampita, kampittakoon, kampittakaamme, kampittakaa, kampittakoot, kampitettakoon

-, älä kampita, älköön kampittako, älkäämme kampittako, älkää kampittako, älkööt kampittako, älköön kampitettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kampittanut, -, -, olkoot kampittaneet, olkoon kampitettu

-, -, älköön olko kampittanut, -, -, älkööt olko kampittaneet, älköön olko kampitettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kampittaisin, kampittaisit, kampittaisi, kampittaisimme, kampittaisitte, kampittaisivat, kampitettaisiin

en kampittaisi, et kampittaisi, ei kampittaisi, emme kampittaisi, ette kampittaisi, eivät kampittaisi, ei kampitettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kampittanut, olisit kampittanut, olisi kampittanut, olisimme kampittaneet, olisitte kampittaneet, olisivat kampittaneet, oltaisiin kampitettu

en olisi kampittanut, et olisi kampittanut, ei olisi kampittanut, emme olisi kampittaneet, ette olisi kampittaneet, eivät olisi kampittaneet, ei olisi kampitettu

PREZENT POTENȚIAL

kampittanen, kampittanet, kampittanee, kampittanemme, kampittanette, kampittanevat, kampitettaneen

en kampittane, et kampittane, ei kampittane, emme kampittane, ette kampittane, eivät kampittane, ei kampitettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kampittanut, lienet kampittanut, lienee kampittanut, lienemme kampittaneet, lienette kampittaneet, lienevät kampittaneet, lienee kampitettu

en liene kampittanut, et liene kampittanut, ei liene kampittanut, emme liene kampittaneet, ette liene kampittaneet, eivät liene kampittaneet, ei liene kampitettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kampittaa    FORMA LUNGĂ: kampittaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kampittaessa   INSTRUCTIV: kampittaen  INESIV PASIV: kampitettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kampittamaan   INESIV: kampittamassa  ELATIV: kampittamasta

ADESIV: kampittamalla  ABESIV: kampittamatta  INSTRUCTIV: kampittaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kampittaminen   PARTITIV: kampittaminen

INFINITIVUL CINCI: kampittamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kampittava  (gen. kampittavan)   PASIV: kampitettava   (gen. kampitettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kampittanut                      PASIV: kampitettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kampittaja (pl.gen. kampittajien)  ADJECTIV NEGATIV: kampittamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kampitus

 

 

kannattaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kannatan, kannatat, kannattaa, kannatamme, kannatatte, kannattavat, kannatetaan

en kannata, et kannata, ei kannata, emme kannata, ette kannata, eivät kannata, ei kannateta

IMPERFECT INDICATIV

kannatin, kannatit, kannatti, kannatimme, kannatitte, kannattivat, kannatettiin

en kannattanut, et kannattanut, ei kannattanut, emme kannattaneet, ette kannattaneet, eivät kannattaneet, ei kannatettu

PERFECT INDICATIV

olen kannattanut, olet kannattanut, on kannattanut, olemme kannattaneet, olette kannattaneet, ovat kannattaneet, on kannatettu

en ole kannattanut, et ole kannattanut, ei ole kannattanut, emme ole kannattaneet, ette ole kannattaneet, eivät ole kannattaneet, ei ole kannatettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kannattanut, olit kannattanut, oli kannattanut, olimme kannattaneet, olitte kannattaneet, olivat kannattaneet, oli kannatettu

en ollut kannattanut, et ollut kannattanut, ei ollut kannattanut, emme olleet kannattaneet, ette olleet kannattaneet, eivät olleet kannattaneet, ei ollut kannatettu

PREZENT IMPERATIV

-, kannata, kannattakoon, kannattakaamme, kannattakaa, kannattakoot, kannatettakoon

-, älä kannata, älköön kannattako, älkäämme kannattako, älkää kannattako, älkööt kannattako, älköön kannatettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kannattanut, -, -, olkoot kannattaneet, olkoon kannatettu

-, -, älköön olko kannattanut, -, -, älkööt olko kannattaneet, älköön olko kannatettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kannattaisin, kannattaisit, kannattaisi, kannattaisimme, kannattaisitte, kannattaisivat, kannatettaisiin

en kannattaisi, et kannattaisi, ei kannattaisi, emme kannattaisi, ette kannattaisi, eivät kannattaisi, ei kannatettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kannattanut, olisit kannattanut, olisi kannattanut, olisimme kannattaneet, olisitte kannattaneet, olisivat kannattaneet, oltaisiin kannatettu

en olisi kannattanut, et olisi kannattanut, ei olisi kannattanut, emme olisi kannattaneet, ette olisi kannattaneet, eivät olisi kannattaneet, ei olisi kannatettu

PREZENT POTENȚIAL

kannattanen, kannattanet, kannattanee, kannattanemme, kannattanette, kannattanevat, kannatettaneen

en kannattane, et kannattane, ei kannattane, emme kannattane, ette kannattane, eivät kannattane, ei kannatettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kannattanut, lienet kannattanut, lienee kannattanut, lienemme kannattaneet, lienette kannattaneet, lienevät kannattaneet, lienee kannatettu

en liene kannattanut, et liene kannattanut, ei liene kannattanut, emme liene kannattaneet, ette liene kannattaneet, eivät liene kannattaneet, ei liene kannatettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kannattaa    FORMA LUNGĂ: kannattaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kannattaessa   INSTRUCTIV: kannattaen  INESIV PASIV: kannatettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kannattamaan   INESIV: kannattamassa  ELATIV: kannattamasta

ADESIV: kannattamalla  ABESIV: kannattamatta  INSTRUCTIV: kannattaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kannattaminen   PARTITIV: kannattaminen

INFINITIVUL CINCI: kannattamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kannattava  (gen. kannattavan)   PASIV: kannatettava   (gen. kannatettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kannattanut                      PASIV: kannatettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kannattaja (pl.gen. kannattajien)  ADJECTIV NEGATIV: kannattamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kannatus

 

 

kansoittaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kansoitan, kansoitat, kansoittaa, kansoitamme, kansoitatte, kansoittavat, kansoitetaan

en kansoita, et kansoita, ei kansoita, emme kansoita, ette kansoita, eivät kansoita, ei kansoiteta

IMPERFECT INDICATIV

kansoitin, kansoitit, kansoitti, kansoitimme, kansoititte, kansoittivat, kansoitettiin

en kansoittanut, et kansoittanut, ei kansoittanut, emme kansoittaneet, ette kansoittaneet, eivät kansoittaneet, ei kansoitettu

PERFECT INDICATIV

olen kansoittanut, olet kansoittanut, on kansoittanut, olemme kansoittaneet, olette kansoittaneet, ovat kansoittaneet, on kansoitettu

en ole kansoittanut, et ole kansoittanut, ei ole kansoittanut, emme ole kansoittaneet, ette ole kansoittaneet, eivät ole kansoittaneet, ei ole kansoitettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kansoittanut, olit kansoittanut, oli kansoittanut, olimme kansoittaneet, olitte kansoittaneet, olivat kansoittaneet, oli kansoitettu

en ollut kansoittanut, et ollut kansoittanut, ei ollut kansoittanut, emme olleet kansoittaneet, ette olleet kansoittaneet, eivät olleet kansoittaneet, ei ollut kansoitettu

PREZENT IMPERATIV

-, kansoita, kansoittakoon, kansoittakaamme, kansoittakaa, kansoittakoot, kansoitettakoon

-, älä kansoita, älköön kansoittako, älkäämme kansoittako, älkää kansoittako, älkööt kansoittako, älköön kansoitettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kansoittanut, -, -, olkoot kansoittaneet, olkoon kansoitettu

-, -, älköön olko kansoittanut, -, -, älkööt olko kansoittaneet, älköön olko kansoitettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kansoittaisin, kansoittaisit, kansoittaisi, kansoittaisimme, kansoittaisitte, kansoittaisivat, kansoitettaisiin

en kansoittaisi, et kansoittaisi, ei kansoittaisi, emme kansoittaisi, ette kansoittaisi, eivät kansoittaisi, ei kansoitettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kansoittanut, olisit kansoittanut, olisi kansoittanut, olisimme kansoittaneet, olisitte kansoittaneet, olisivat kansoittaneet, oltaisiin kansoitettu

en olisi kansoittanut, et olisi kansoittanut, ei olisi kansoittanut, emme olisi kansoittaneet, ette olisi kansoittaneet, eivät olisi kansoittaneet, ei olisi kansoitettu

PREZENT POTENȚIAL

kansoittanen, kansoittanet, kansoittanee, kansoittanemme, kansoittanette, kansoittanevat, kansoitettaneen

en kansoittane, et kansoittane, ei kansoittane, emme kansoittane, ette kansoittane, eivät kansoittane, ei kansoitettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kansoittanut, lienet kansoittanut, lienee kansoittanut, lienemme kansoittaneet, lienette kansoittaneet, lienevät kansoittaneet, lienee kansoitettu

en liene kansoittanut, et liene kansoittanut, ei liene kansoittanut, emme liene kansoittaneet, ette liene kansoittaneet, eivät liene kansoittaneet, ei liene kansoitettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kansoittaa    FORMA LUNGĂ: kansoittaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kansoittaessa   INSTRUCTIV: kansoittaen  INESIV PASIV: kansoitettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kansoittamaan   INESIV: kansoittamassa  ELATIV: kansoittamasta

ADESIV: kansoittamalla  ABESIV: kansoittamatta  INSTRUCTIV: kansoittaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kansoittaminen   PARTITIV: kansoittaminen

INFINITIVUL CINCI: kansoittamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kansoittava  (gen. kansoittavan)   PASIV: kansoitettava   (gen. kansoitettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kansoittanut                       PASIV: kansoitettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kansoittaja (pl.gen. kansoittajien)  ADJECTIV NEGATIV: kansoittamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kansoitus

 

 

karahtaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

karahdan, karahdat, karahtaa, karahdamme, karahdatte, karahtavat, karahdetaan

en karahda, et karahda, ei karahda, emme karahda, ette karahda, eivät karahda, ei karahdeta

IMPERFECT INDICATIV

karahdin, karahdit, karahti, karahdimme, karahditte, karahtivat, karahdettiin

en karahtanut, et karahtanut, ei karahtanut, emme karahtaneet, ette karahtaneet, eivät karahtaneet, ei karahdettu

PERFECT INDICATIV

olen karahtanut, olet karahtanut, on karahtanut, olemme karahtaneet, olette karahtaneet, ovat karahtaneet, on karahdettu

en ole karahtanut, et ole karahtanut, ei ole karahtanut, emme ole karahtaneet, ette ole karahtaneet, eivät ole karahtaneet, ei ole karahdettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin karahtanut, olit karahtanut, oli karahtanut, olimme karahtaneet, olitte karahtaneet, olivat karahtaneet, oli karahdettu

en ollut karahtanut, et ollut karahtanut, ei ollut karahtanut, emme olleet karahtaneet, ette olleet karahtaneet, eivät olleet karahtaneet, ei ollut karahdettu

PREZENT IMPERATIV

-, karahda, karahtakoon, karahtakaamme, karahtakaa, karahtakoot, karahdettakoon

-, älä karahda, älköön karahtako, älkäämme karahtako, älkää karahtako, älkööt karahtako, älköön karahdettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon karahtanut, -, -, olkoot karahtaneet, olkoon karahdettu

-, -, älköön olko karahtanut, -, -, älkööt olko karahtaneet, älköön olko karahdettu

PREZENT CONDIȚIONAL

karahtaisin, karahtaisit, karahtaisi, karahtaisimme, karahtaisitte, karahtaisivat, karahdettaisiin

en karahtaisi, et karahtaisi, ei karahtaisi, emme karahtaisi, ette karahtaisi, eivät karahtaisi, ei karahdettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin karahtanut, olisit karahtanut, olisi karahtanut, olisimme karahtaneet, olisitte karahtaneet, olisivat karahtaneet, oltaisiin karahdettu

en olisi karahtanut, et olisi karahtanut, ei olisi karahtanut, emme olisi karahtaneet, ette olisi karahtaneet, eivät olisi karahtaneet, ei olisi karahdettu

PREZENT POTENȚIAL

karahtanen, karahtanet, karahtanee, karahtanemme, karahtanette, karahtanevat, karahdettaneen

en karahtane, et karahtane, ei karahtane, emme karahtane, ette karahtane, eivät karahtane, ei karahdettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen karahtanut, lienet karahtanut, lienee karahtanut, lienemme karahtaneet, lienette karahtaneet, lienevät karahtaneet, lienee karahdettu

en liene karahtanut, et liene karahtanut, ei liene karahtanut, emme liene karahtaneet, ette liene karahtaneet, eivät liene karahtaneet, ei liene karahdettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: karahtaa    FORMA LUNGĂ: karahtaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: karahtaessa   INSTRUCTIV: karahtaen  INESIV PASIV: karahdettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: karahtamaan   INESIV: karahtamassa  ELATIV: karahtamasta

ADESIV: karahtamalla  ABESIV: karahtamatta  INSTRUCTIV: karahtaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: karahtaminen   PARTITIV: karahtaminen

INFINITIVUL CINCI: karahtamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: karahtava  (gen. karahtavan)   PASIV: karahdettava   (gen. karahdettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: karahtanut                     PASIV: karahdettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: karahtaja (pl.gen. karahtajien)  ADJECTIV NEGATIV: karahtamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): karahdus

 

 

karauttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

karautan, karautat, karauttaa, karautamme, karautatte, karauttavat, karautetaan

en karauta, et karauta, ei karauta, emme karauta, ette karauta, eivät karauta, ei karauteta

IMPERFECT INDICATIV

karautin, karautit, karautti, karautimme, karautitte, karauttivat, karautettiin

en karauttanut, et karauttanut, ei karauttanut, emme karauttaneet, ette karauttaneet, eivät karauttaneet, ei karautettu

PERFECT INDICATIV

olen karauttanut, olet karauttanut, on karauttanut, olemme karauttaneet, olette karauttaneet, ovat karauttaneet, on karautettu

en ole karauttanut, et ole karauttanut, ei ole karauttanut, emme ole karauttaneet, ette ole karauttaneet, eivät ole karauttaneet, ei ole karautettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin karauttanut, olit karauttanut, oli karauttanut, olimme karauttaneet, olitte karauttaneet, olivat karauttaneet, oli karautettu

en ollut karauttanut, et ollut karauttanut, ei ollut karauttanut, emme olleet karauttaneet, ette olleet karauttaneet, eivät olleet karauttaneet, ei ollut karautettu

PREZENT IMPERATIV

-, karauta, karauttakoon, karauttakaamme, karauttakaa, karauttakoot, karautettakoon

-, älä karauta, älköön karauttako, älkäämme karauttako, älkää karauttako, älkööt karauttako, älköön karautettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon karauttanut, -, -, olkoot karauttaneet, olkoon karautettu

-, -, älköön olko karauttanut, -, -, älkööt olko karauttaneet, älköön olko karautettu

PREZENT CONDIȚIONAL

karauttaisin, karauttaisit, karauttaisi, karauttaisimme, karauttaisitte, karauttaisivat, karautettaisiin

en karauttaisi, et karauttaisi, ei karauttaisi, emme karauttaisi, ette karauttaisi, eivät karauttaisi, ei karautettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin karauttanut, olisit karauttanut, olisi karauttanut, olisimme karauttaneet, olisitte karauttaneet, olisivat karauttaneet, oltaisiin karautettu

en olisi karauttanut, et olisi karauttanut, ei olisi karauttanut, emme olisi karauttaneet, ette olisi karauttaneet, eivät olisi karauttaneet, ei olisi karautettu

PREZENT POTENȚIAL

karauttanen, karauttanet, karauttanee, karauttanemme, karauttanette, karauttanevat, karautettaneen

en karauttane, et karauttane, ei karauttane, emme karauttane, ette karauttane, eivät karauttane, ei karautettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen karauttanut, lienet karauttanut, lienee karauttanut, lienemme karauttaneet, lienette karauttaneet, lienevät karauttaneet, lienee karautettu

en liene karauttanut, et liene karauttanut, ei liene karauttanut, emme liene karauttaneet, ette liene karauttaneet, eivät liene karauttaneet, ei liene karautettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: karauttaa    FORMA LUNGĂ: karauttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: karauttaessa   INSTRUCTIV: karauttaen  INESIV PASIV: karautettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: karauttamaan   INESIV: karauttamassa  ELATIV: karauttamasta

ADESIV: karauttamalla  ABESIV: karauttamatta  INSTRUCTIV: karauttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: karauttaminen   PARTITIV: karauttaminen

INFINITIVUL CINCI: karauttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: karauttava  (gen. karauttavan)   PASIV: karautettava   (gen. karautettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: karauttanut                      PASIV: karautettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: karauttaja (pl.gen. karauttajien)  ADJECTIV NEGATIV: karauttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): karautus

 

 

karjahtaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

karjahdan, karjahdat, karjahtaa, karjahdamme, karjahdatte, karjahtavat, karjahdetaan

en karjahda, et karjahda, ei karjahda, emme karjahda, ette karjahda, eivät karjahda, ei karjahdeta

IMPERFECT INDICATIV

karjahdin, karjahdit, karjahti, karjahdimme, karjahditte, karjahtivat, karjahdettiin

en karjahtanut, et karjahtanut, ei karjahtanut, emme karjahtaneet, ette karjahtaneet, eivät karjahtaneet, ei karjahdettu

PERFECT INDICATIV

olen karjahtanut, olet karjahtanut, on karjahtanut, olemme karjahtaneet, olette karjahtaneet, ovat karjahtaneet, on karjahdettu

en ole karjahtanut, et ole karjahtanut, ei ole karjahtanut, emme ole karjahtaneet, ette ole karjahtaneet, eivät ole karjahtaneet, ei ole karjahdettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin karjahtanut, olit karjahtanut, oli karjahtanut, olimme karjahtaneet, olitte karjahtaneet, olivat karjahtaneet, oli karjahdettu

en ollut karjahtanut, et ollut karjahtanut, ei ollut karjahtanut, emme olleet karjahtaneet, ette olleet karjahtaneet, eivät olleet karjahtaneet, ei ollut karjahdettu

PREZENT IMPERATIV

-, karjahda, karjahtakoon, karjahtakaamme, karjahtakaa, karjahtakoot, karjahdettakoon

-, älä karjahda, älköön karjahtako, älkäämme karjahtako, älkää karjahtako, älkööt karjahtako, älköön karjahdettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon karjahtanut, -, -, olkoot karjahtaneet, olkoon karjahdettu

-, -, älköön olko karjahtanut, -, -, älkööt olko karjahtaneet, älköön olko karjahdettu

PREZENT CONDIȚIONAL

karjahtaisin, karjahtaisit, karjahtaisi, karjahtaisimme, karjahtaisitte, karjahtaisivat, karjahdettaisiin

en karjahtaisi, et karjahtaisi, ei karjahtaisi, emme karjahtaisi, ette karjahtaisi, eivät karjahtaisi, ei karjahdettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin karjahtanut, olisit karjahtanut, olisi karjahtanut, olisimme karjahtaneet, olisitte karjahtaneet, olisivat karjahtaneet, oltaisiin karjahdettu

en olisi karjahtanut, et olisi karjahtanut, ei olisi karjahtanut, emme olisi karjahtaneet, ette olisi karjahtaneet, eivät olisi karjahtaneet, ei olisi karjahdettu

PREZENT POTENȚIAL

karjahtanen, karjahtanet, karjahtanee, karjahtanemme, karjahtanette, karjahtanevat, karjahdettaneen

en karjahtane, et karjahtane, ei karjahtane, emme karjahtane, ette karjahtane, eivät karjahtane, ei karjahdettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen karjahtanut, lienet karjahtanut, lienee karjahtanut, lienemme karjahtaneet, lienette karjahtaneet, lienevät karjahtaneet, lienee karjahdettu

en liene karjahtanut, et liene karjahtanut, ei liene karjahtanut, emme liene karjahtaneet, ette liene karjahtaneet, eivät liene karjahtaneet, ei liene karjahdettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: karjahtaa    FORMA LUNGĂ: karjahtaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: karjahtaessa   INSTRUCTIV: karjahtaen  INESIV PASIV: karjahdettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: karjahtamaan   INESIV: karjahtamassa  ELATIV: karjahtamasta

ADESIV: karjahtamalla  ABESIV: karjahtamatta  INSTRUCTIV: karjahtaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: karjahtaminen   PARTITIV: karjahtaminen

INFINITIVUL CINCI: karjahtamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: karjahtava  (gen. karjahtavan)   PASIV: karjahdettava   (gen. karjahdettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: karjahtanut                      PASIV: karjahdettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: karjahtaja (pl.gen. karjahtajien)  ADJECTIV NEGATIV: karjahtamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): karjahdus

 

 

karkeuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

karkeutan, karkeutat, karkeuttaa, karkeutamme, karkeutatte, karkeuttavat, karkeutetaan

en karkeuta, et karkeuta, ei karkeuta, emme karkeuta, ette karkeuta, eivät karkeuta, ei karkeuteta

IMPERFECT INDICATIV

karkeutin, karkeutit, karkeutti, karkeutimme, karkeutitte, karkeuttivat, karkeutettiin

en karkeuttanut, et karkeuttanut, ei karkeuttanut, emme karkeuttaneet, ette karkeuttaneet, eivät karkeuttaneet, ei karkeutettu

PERFECT INDICATIV

olen karkeuttanut, olet karkeuttanut, on karkeuttanut, olemme karkeuttaneet, olette karkeuttaneet, ovat karkeuttaneet, on karkeutettu

en ole karkeuttanut, et ole karkeuttanut, ei ole karkeuttanut, emme ole karkeuttaneet, ette ole karkeuttaneet, eivät ole karkeuttaneet, ei ole karkeutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin karkeuttanut, olit karkeuttanut, oli karkeuttanut, olimme karkeuttaneet, olitte karkeuttaneet, olivat karkeuttaneet, oli karkeutettu

en ollut karkeuttanut, et ollut karkeuttanut, ei ollut karkeuttanut, emme olleet karkeuttaneet, ette olleet karkeuttaneet, eivät olleet karkeuttaneet, ei ollut karkeutettu

PREZENT IMPERATIV

-, karkeuta, karkeuttakoon, karkeuttakaamme, karkeuttakaa, karkeuttakoot, karkeutettakoon

-, älä karkeuta, älköön karkeuttako, älkäämme karkeuttako, älkää karkeuttako, älkööt karkeuttako, älköön karkeutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon karkeuttanut, -, -, olkoot karkeuttaneet, olkoon karkeutettu

-, -, älköön olko karkeuttanut, -, -, älkööt olko karkeuttaneet, älköön olko karkeutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

karkeuttaisin, karkeuttaisit, karkeuttaisi, karkeuttaisimme, karkeuttaisitte, karkeuttaisivat, karkeutettaisiin

en karkeuttaisi, et karkeuttaisi, ei karkeuttaisi, emme karkeuttaisi, ette karkeuttaisi, eivät karkeuttaisi, ei karkeutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin karkeuttanut, olisit karkeuttanut, olisi karkeuttanut, olisimme karkeuttaneet, olisitte karkeuttaneet, olisivat karkeuttaneet, oltaisiin karkeutettu

en olisi karkeuttanut, et olisi karkeuttanut, ei olisi karkeuttanut, emme olisi karkeuttaneet, ette olisi karkeuttaneet, eivät olisi karkeuttaneet, ei olisi karkeutettu

PREZENT POTENȚIAL

karkeuttanen, karkeuttanet, karkeuttanee, karkeuttanemme, karkeuttanette, karkeuttanevat, karkeutettaneen

en karkeuttane, et karkeuttane, ei karkeuttane, emme karkeuttane, ette karkeuttane, eivät karkeuttane, ei karkeutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen karkeuttanut, lienet karkeuttanut, lienee karkeuttanut, lienemme karkeuttaneet, lienette karkeuttaneet, lienevät karkeuttaneet, lienee karkeutettu

en liene karkeuttanut, et liene karkeuttanut, ei liene karkeuttanut, emme liene karkeuttaneet, ette liene karkeuttaneet, eivät liene karkeuttaneet, ei liene karkeutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: karkeuttaa    FORMA LUNGĂ: karkeuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: karkeuttaessa   INSTRUCTIV: karkeuttaen  INESIV PASIV: karkeutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: karkeuttamaan   INESIV: karkeuttamassa  ELATIV: karkeuttamasta

ADESIV: karkeuttamalla  ABESIV: karkeuttamatta  INSTRUCTIV: karkeuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: karkeuttaminen   PARTITIV: karkeuttaminen

INFINITIVUL CINCI: karkeuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: karkeuttava  (gen. karkeuttavan)   PASIV: karkeutettava   (gen. karkeutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: karkeuttanut                       PASIV: karkeutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: karkeuttaja (pl.gen. karkeuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: karkeuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): karkeutus

 

 

karkottaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

karkotan, karkotat, karkottaa, karkotamme, karkotatte, karkottavat, karkotetaan

en karkota, et karkota, ei karkota, emme karkota, ette karkota, eivät karkota, ei karkoteta

IMPERFECT INDICATIV

karkotin, karkotit, karkotti, karkotimme, karkotitte, karkottivat, karkotettiin

en karkottanut, et karkottanut, ei karkottanut, emme karkottaneet, ette karkottaneet, eivät karkottaneet, ei karkotettu

PERFECT INDICATIV

olen karkottanut, olet karkottanut, on karkottanut, olemme karkottaneet, olette karkottaneet, ovat karkottaneet, on karkotettu

en ole karkottanut, et ole karkottanut, ei ole karkottanut, emme ole karkottaneet, ette ole karkottaneet, eivät ole karkottaneet, ei ole karkotettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin karkottanut, olit karkottanut, oli karkottanut, olimme karkottaneet, olitte karkottaneet, olivat karkottaneet, oli karkotettu

en ollut karkottanut, et ollut karkottanut, ei ollut karkottanut, emme olleet karkottaneet, ette olleet karkottaneet, eivät olleet karkottaneet, ei ollut karkotettu

PREZENT IMPERATIV

-, karkota, karkottakoon, karkottakaamme, karkottakaa, karkottakoot, karkotettakoon

-, älä karkota, älköön karkottako, älkäämme karkottako, älkää karkottako, älkööt karkottako, älköön karkotettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon karkottanut, -, -, olkoot karkottaneet, olkoon karkotettu

-, -, älköön olko karkottanut, -, -, älkööt olko karkottaneet, älköön olko karkotettu

PREZENT CONDIȚIONAL

karkottaisin, karkottaisit, karkottaisi, karkottaisimme, karkottaisitte, karkottaisivat, karkotettaisiin

en karkottaisi, et karkottaisi, ei karkottaisi, emme karkottaisi, ette karkottaisi, eivät karkottaisi, ei karkotettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin karkottanut, olisit karkottanut, olisi karkottanut, olisimme karkottaneet, olisitte karkottaneet, olisivat karkottaneet, oltaisiin karkotettu

en olisi karkottanut, et olisi karkottanut, ei olisi karkottanut, emme olisi karkottaneet, ette olisi karkottaneet, eivät olisi karkottaneet, ei olisi karkotettu

PREZENT POTENȚIAL

karkottanen, karkottanet, karkottanee, karkottanemme, karkottanette, karkottanevat, karkotettaneen

en karkottane, et karkottane, ei karkottane, emme karkottane, ette karkottane, eivät karkottane, ei karkotettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen karkottanut, lienet karkottanut, lienee karkottanut, lienemme karkottaneet, lienette karkottaneet, lienevät karkottaneet, lienee karkotettu

en liene karkottanut, et liene karkottanut, ei liene karkottanut, emme liene karkottaneet, ette liene karkottaneet, eivät liene karkottaneet, ei liene karkotettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: karkottaa    FORMA LUNGĂ: karkottaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: karkottaessa   INSTRUCTIV: karkottaen  INESIV PASIV: karkotettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: karkottamaan   INESIV: karkottamassa  ELATIV: karkottamasta

ADESIV: karkottamalla  ABESIV: karkottamatta  INSTRUCTIV: karkottaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: karkottaminen   PARTITIV: karkottaminen

INFINITIVUL CINCI: karkottamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: karkottava  (gen. karkottavan)   PASIV: karkotettava   (gen. karkotettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: karkottanut                      PASIV: karkotettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: karkottaja (pl.gen. karkottajien)  ADJECTIV NEGATIV: karkottamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): karkotus

 

 

kartoittaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kartoitan, kartoitat, kartoittaa, kartoitamme, kartoitatte, kartoittavat, kartoitetaan

en kartoita, et kartoita, ei kartoita, emme kartoita, ette kartoita, eivät kartoita, ei kartoiteta

IMPERFECT INDICATIV

kartoitin, kartoitit, kartoitti, kartoitimme, kartoititte, kartoittivat, kartoitettiin

en kartoittanut, et kartoittanut, ei kartoittanut, emme kartoittaneet, ette kartoittaneet, eivät kartoittaneet, ei kartoitettu

PERFECT INDICATIV

olen kartoittanut, olet kartoittanut, on kartoittanut, olemme kartoittaneet, olette kartoittaneet, ovat kartoittaneet, on kartoitettu

en ole kartoittanut, et ole kartoittanut, ei ole kartoittanut, emme ole kartoittaneet, ette ole kartoittaneet, eivät ole kartoittaneet, ei ole kartoitettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kartoittanut, olit kartoittanut, oli kartoittanut, olimme kartoittaneet, olitte kartoittaneet, olivat kartoittaneet, oli kartoitettu

en ollut kartoittanut, et ollut kartoittanut, ei ollut kartoittanut, emme olleet kartoittaneet, ette olleet kartoittaneet, eivät olleet kartoittaneet, ei ollut kartoitettu

PREZENT IMPERATIV

-, kartoita, kartoittakoon, kartoittakaamme, kartoittakaa, kartoittakoot, kartoitettakoon

-, älä kartoita, älköön kartoittako, älkäämme kartoittako, älkää kartoittako, älkööt kartoittako, älköön kartoitettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kartoittanut, -, -, olkoot kartoittaneet, olkoon kartoitettu

-, -, älköön olko kartoittanut, -, -, älkööt olko kartoittaneet, älköön olko kartoitettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kartoittaisin, kartoittaisit, kartoittaisi, kartoittaisimme, kartoittaisitte, kartoittaisivat, kartoitettaisiin

en kartoittaisi, et kartoittaisi, ei kartoittaisi, emme kartoittaisi, ette kartoittaisi, eivät kartoittaisi, ei kartoitettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kartoittanut, olisit kartoittanut, olisi kartoittanut, olisimme kartoittaneet, olisitte kartoittaneet, olisivat kartoittaneet, oltaisiin kartoitettu

en olisi kartoittanut, et olisi kartoittanut, ei olisi kartoittanut, emme olisi kartoittaneet, ette olisi kartoittaneet, eivät olisi kartoittaneet, ei olisi kartoitettu

PREZENT POTENȚIAL

kartoittanen, kartoittanet, kartoittanee, kartoittanemme, kartoittanette, kartoittanevat, kartoitettaneen

en kartoittane, et kartoittane, ei kartoittane, emme kartoittane, ette kartoittane, eivät kartoittane, ei kartoitettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kartoittanut, lienet kartoittanut, lienee kartoittanut, lienemme kartoittaneet, lienette kartoittaneet, lienevät kartoittaneet, lienee kartoitettu

en liene kartoittanut, et liene kartoittanut, ei liene kartoittanut, emme liene kartoittaneet, ette liene kartoittaneet, eivät liene kartoittaneet, ei liene kartoitettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kartoittaa    FORMA LUNGĂ: kartoittaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kartoittaessa   INSTRUCTIV: kartoittaen  INESIV PASIV: kartoitettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kartoittamaan   INESIV: kartoittamassa  ELATIV: kartoittamasta

ADESIV: kartoittamalla  ABESIV: kartoittamatta  INSTRUCTIV: kartoittaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kartoittaminen   PARTITIV: kartoittaminen

INFINITIVUL CINCI: kartoittamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kartoittava  (gen. kartoittavan)   PASIV: kartoitettava   (gen. kartoitettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kartoittanut                       PASIV: kartoitettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kartoittaja (pl.gen. kartoittajien)  ADJECTIV NEGATIV: kartoittamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kartoitus

 

 

kartuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kartutan, kartutat, kartuttaa, kartutamme, kartutatte, kartuttavat, kartutetaan

en kartuta, et kartuta, ei kartuta, emme kartuta, ette kartuta, eivät kartuta, ei kartuteta

IMPERFECT INDICATIV

kartutin, kartutit, kartutti, kartutimme, kartutitte, kartuttivat, kartutettiin

en kartuttanut, et kartuttanut, ei kartuttanut, emme kartuttaneet, ette kartuttaneet, eivät kartuttaneet, ei kartutettu

PERFECT INDICATIV

olen kartuttanut, olet kartuttanut, on kartuttanut, olemme kartuttaneet, olette kartuttaneet, ovat kartuttaneet, on kartutettu

en ole kartuttanut, et ole kartuttanut, ei ole kartuttanut, emme ole kartuttaneet, ette ole kartuttaneet, eivät ole kartuttaneet, ei ole kartutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kartuttanut, olit kartuttanut, oli kartuttanut, olimme kartuttaneet, olitte kartuttaneet, olivat kartuttaneet, oli kartutettu

en ollut kartuttanut, et ollut kartuttanut, ei ollut kartuttanut, emme olleet kartuttaneet, ette olleet kartuttaneet, eivät olleet kartuttaneet, ei ollut kartutettu

PREZENT IMPERATIV

-, kartuta, kartuttakoon, kartuttakaamme, kartuttakaa, kartuttakoot, kartutettakoon

-, älä kartuta, älköön kartuttako, älkäämme kartuttako, älkää kartuttako, älkööt kartuttako, älköön kartutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kartuttanut, -, -, olkoot kartuttaneet, olkoon kartutettu

-, -, älköön olko kartuttanut, -, -, älkööt olko kartuttaneet, älköön olko kartutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kartuttaisin, kartuttaisit, kartuttaisi, kartuttaisimme, kartuttaisitte, kartuttaisivat, kartutettaisiin

en kartuttaisi, et kartuttaisi, ei kartuttaisi, emme kartuttaisi, ette kartuttaisi, eivät kartuttaisi, ei kartutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kartuttanut, olisit kartuttanut, olisi kartuttanut, olisimme kartuttaneet, olisitte kartuttaneet, olisivat kartuttaneet, oltaisiin kartutettu

en olisi kartuttanut, et olisi kartuttanut, ei olisi kartuttanut, emme olisi kartuttaneet, ette olisi kartuttaneet, eivät olisi kartuttaneet, ei olisi kartutettu

PREZENT POTENȚIAL

kartuttanen, kartuttanet, kartuttanee, kartuttanemme, kartuttanette, kartuttanevat, kartutettaneen

en kartuttane, et kartuttane, ei kartuttane, emme kartuttane, ette kartuttane, eivät kartuttane, ei kartutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kartuttanut, lienet kartuttanut, lienee kartuttanut, lienemme kartuttaneet, lienette kartuttaneet, lienevät kartuttaneet, lienee kartutettu

en liene kartuttanut, et liene kartuttanut, ei liene kartuttanut, emme liene kartuttaneet, ette liene kartuttaneet, eivät liene kartuttaneet, ei liene kartutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kartuttaa    FORMA LUNGĂ: kartuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kartuttaessa   INSTRUCTIV: kartuttaen  INESIV PASIV: kartutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kartuttamaan   INESIV: kartuttamassa  ELATIV: kartuttamasta

ADESIV: kartuttamalla  ABESIV: kartuttamatta  INSTRUCTIV: kartuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kartuttaminen   PARTITIV: kartuttaminen

INFINITIVUL CINCI: kartuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kartuttava  (gen. kartuttavan)   PASIV: kartutettava   (gen. kartutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kartuttanut                      PASIV: kartutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kartuttaja (pl.gen. kartuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: kartuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kartutus

 

 

kasvattaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kasvatan, kasvatat, kasvattaa, kasvatamme, kasvatatte, kasvattavat, kasvatetaan

en kasvata, et kasvata, ei kasvata, emme kasvata, ette kasvata, eivät kasvata, ei kasvateta

IMPERFECT INDICATIV

kasvatin, kasvatit, kasvatti, kasvatimme, kasvatitte, kasvattivat, kasvatettiin

en kasvattanut, et kasvattanut, ei kasvattanut, emme kasvattaneet, ette kasvattaneet, eivät kasvattaneet, ei kasvatettu

PERFECT INDICATIV

olen kasvattanut, olet kasvattanut, on kasvattanut, olemme kasvattaneet, olette kasvattaneet, ovat kasvattaneet, on kasvatettu

en ole kasvattanut, et ole kasvattanut, ei ole kasvattanut, emme ole kasvattaneet, ette ole kasvattaneet, eivät ole kasvattaneet, ei ole kasvatettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kasvattanut, olit kasvattanut, oli kasvattanut, olimme kasvattaneet, olitte kasvattaneet, olivat kasvattaneet, oli kasvatettu

en ollut kasvattanut, et ollut kasvattanut, ei ollut kasvattanut, emme olleet kasvattaneet, ette olleet kasvattaneet, eivät olleet kasvattaneet, ei ollut kasvatettu

PREZENT IMPERATIV

-, kasvata, kasvattakoon, kasvattakaamme, kasvattakaa, kasvattakoot, kasvatettakoon

-, älä kasvata, älköön kasvattako, älkäämme kasvattako, älkää kasvattako, älkööt kasvattako, älköön kasvatettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kasvattanut, -, -, olkoot kasvattaneet, olkoon kasvatettu

-, -, älköön olko kasvattanut, -, -, älkööt olko kasvattaneet, älköön olko kasvatettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kasvattaisin, kasvattaisit, kasvattaisi, kasvattaisimme, kasvattaisitte, kasvattaisivat, kasvatettaisiin

en kasvattaisi, et kasvattaisi, ei kasvattaisi, emme kasvattaisi, ette kasvattaisi, eivät kasvattaisi, ei kasvatettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kasvattanut, olisit kasvattanut, olisi kasvattanut, olisimme kasvattaneet, olisitte kasvattaneet, olisivat kasvattaneet, oltaisiin kasvatettu

en olisi kasvattanut, et olisi kasvattanut, ei olisi kasvattanut, emme olisi kasvattaneet, ette olisi kasvattaneet, eivät olisi kasvattaneet, ei olisi kasvatettu

PREZENT POTENȚIAL

kasvattanen, kasvattanet, kasvattanee, kasvattanemme, kasvattanette, kasvattanevat, kasvatettaneen

en kasvattane, et kasvattane, ei kasvattane, emme kasvattane, ette kasvattane, eivät kasvattane, ei kasvatettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kasvattanut, lienet kasvattanut, lienee kasvattanut, lienemme kasvattaneet, lienette kasvattaneet, lienevät kasvattaneet, lienee kasvatettu

en liene kasvattanut, et liene kasvattanut, ei liene kasvattanut, emme liene kasvattaneet, ette liene kasvattaneet, eivät liene kasvattaneet, ei liene kasvatettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kasvattaa    FORMA LUNGĂ: kasvattaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kasvattaessa   INSTRUCTIV: kasvattaen  INESIV PASIV: kasvatettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kasvattamaan   INESIV: kasvattamassa  ELATIV: kasvattamasta

ADESIV: kasvattamalla  ABESIV: kasvattamatta  INSTRUCTIV: kasvattaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kasvattaminen   PARTITIV: kasvattaminen

INFINITIVUL CINCI: kasvattamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kasvattava  (gen. kasvattavan)   PASIV: kasvatettava   (gen. kasvatettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kasvattanut                      PASIV: kasvatettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kasvattaja (pl.gen. kasvattajien)  ADJECTIV NEGATIV: kasvattamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kasvatus

 

 

katkeroittaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

katkeroitan, katkeroitat, katkeroittaa, katkeroitamme, katkeroitatte, katkeroittavat, katkeroitetaan

en katkeroita, et katkeroita, ei katkeroita, emme katkeroita, ette katkeroita, eivät katkeroita, ei katkeroiteta

IMPERFECT INDICATIV

katkeroitin, katkeroitit, katkeroitti, katkeroitimme, katkeroititte, katkeroittivat, katkeroitettiin

en katkeroittanut, et katkeroittanut, ei katkeroittanut, emme katkeroittaneet, ette katkeroittaneet, eivät katkeroittaneet, ei katkeroitettu

PERFECT INDICATIV

olen katkeroittanut, olet katkeroittanut, on katkeroittanut, olemme katkeroittaneet, olette katkeroittaneet, ovat katkeroittaneet, on katkeroitettu

en ole katkeroittanut, et ole katkeroittanut, ei ole katkeroittanut, emme ole katkeroittaneet, ette ole katkeroittaneet, eivät ole katkeroittaneet, ei ole katkeroitettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin katkeroittanut, olit katkeroittanut, oli katkeroittanut, olimme katkeroittaneet, olitte katkeroittaneet, olivat katkeroittaneet, oli katkeroitettu

en ollut katkeroittanut, et ollut katkeroittanut, ei ollut katkeroittanut, emme olleet katkeroittaneet, ette olleet katkeroittaneet, eivät olleet katkeroittaneet, ei ollut katkeroitettu

PREZENT IMPERATIV

-, katkeroita, katkeroittakoon, katkeroittakaamme, katkeroittakaa, katkeroittakoot, katkeroitettakoon

-, älä katkeroita, älköön katkeroittako, älkäämme katkeroittako, älkää katkeroittako, älkööt katkeroittako, älköön katkeroitettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon katkeroittanut, -, -, olkoot katkeroittaneet, olkoon katkeroitettu

-, -, älköön olko katkeroittanut, -, -, älkööt olko katkeroittaneet, älköön olko katkeroitettu

PREZENT CONDIȚIONAL

katkeroittaisin, katkeroittaisit, katkeroittaisi, katkeroittaisimme, katkeroittaisitte, katkeroittaisivat, katkeroitettaisiin

en katkeroittaisi, et katkeroittaisi, ei katkeroittaisi, emme katkeroittaisi, ette katkeroittaisi, eivät katkeroittaisi, ei katkeroitettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin katkeroittanut, olisit katkeroittanut, olisi katkeroittanut, olisimme katkeroittaneet, olisitte katkeroittaneet, olisivat katkeroittaneet, oltaisiin katkeroitettu

en olisi katkeroittanut, et olisi katkeroittanut, ei olisi katkeroittanut, emme olisi katkeroittaneet, ette olisi katkeroittaneet, eivät olisi katkeroittaneet, ei olisi katkeroitettu

PREZENT POTENȚIAL

katkeroittanen, katkeroittanet, katkeroittanee, katkeroittanemme, katkeroittanette, katkeroittanevat, katkeroitettaneen

en katkeroittane, et katkeroittane, ei katkeroittane, emme katkeroittane, ette katkeroittane, eivät katkeroittane, ei katkeroitettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen katkeroittanut, lienet katkeroittanut, lienee katkeroittanut, lienemme katkeroittaneet, lienette katkeroittaneet, lienevät katkeroittaneet, lienee katkeroitettu

en liene katkeroittanut, et liene katkeroittanut, ei liene katkeroittanut, emme liene katkeroittaneet, ette liene katkeroittaneet, eivät liene katkeroittaneet, ei liene katkeroitettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: katkeroittaa    FORMA LUNGĂ: katkeroittaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: katkeroittaessa   INSTRUCTIV: katkeroittaen  INESIV PASIV: katkeroitettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: katkeroittamaan   INESIV: katkeroittamassa  ELATIV: katkeroittamasta

ADESIV: katkeroittamalla  ABESIV: katkeroittamatta  INSTRUCTIV: katkeroittaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: katkeroittaminen   PARTITIV: katkeroittaminen

INFINITIVUL CINCI: katkeroittamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: katkeroittava  (gen. katkeroittavan)   PASIV: katkeroitettava   (gen. katkeroitettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: katkeroittanut                         PASIV: katkeroitettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: katkeroittaja (pl.gen. katkeroittajien)  ADJECTIV NEGATIV: katkeroittamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): katkeroitus

 

 

katsahtaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

katsahdan, katsahdat, katsahtaa, katsahdamme, katsahdatte, katsahtavat, katsahdetaan

en katsahda, et katsahda, ei katsahda, emme katsahda, ette katsahda, eivät katsahda, ei katsahdeta

IMPERFECT INDICATIV

katsahdin, katsahdit, katsahti, katsahdimme, katsahditte, katsahtivat, katsahdettiin

en katsahtanut, et katsahtanut, ei katsahtanut, emme katsahtaneet, ette katsahtaneet, eivät katsahtaneet, ei katsahdettu

PERFECT INDICATIV

olen katsahtanut, olet katsahtanut, on katsahtanut, olemme katsahtaneet, olette katsahtaneet, ovat katsahtaneet, on katsahdettu

en ole katsahtanut, et ole katsahtanut, ei ole katsahtanut, emme ole katsahtaneet, ette ole katsahtaneet, eivät ole katsahtaneet, ei ole katsahdettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin katsahtanut, olit katsahtanut, oli katsahtanut, olimme katsahtaneet, olitte katsahtaneet, olivat katsahtaneet, oli katsahdettu

en ollut katsahtanut, et ollut katsahtanut, ei ollut katsahtanut, emme olleet katsahtaneet, ette olleet katsahtaneet, eivät olleet katsahtaneet, ei ollut katsahdettu

PREZENT IMPERATIV

-, katsahda, katsahtakoon, katsahtakaamme, katsahtakaa, katsahtakoot, katsahdettakoon

-, älä katsahda, älköön katsahtako, älkäämme katsahtako, älkää katsahtako, älkööt katsahtako, älköön katsahdettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon katsahtanut, -, -, olkoot katsahtaneet, olkoon katsahdettu

-, -, älköön olko katsahtanut, -, -, älkööt olko katsahtaneet, älköön olko katsahdettu

PREZENT CONDIȚIONAL

katsahtaisin, katsahtaisit, katsahtaisi, katsahtaisimme, katsahtaisitte, katsahtaisivat, katsahdettaisiin

en katsahtaisi, et katsahtaisi, ei katsahtaisi, emme katsahtaisi, ette katsahtaisi, eivät katsahtaisi, ei katsahdettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin katsahtanut, olisit katsahtanut, olisi katsahtanut, olisimme katsahtaneet, olisitte katsahtaneet, olisivat katsahtaneet, oltaisiin katsahdettu

en olisi katsahtanut, et olisi katsahtanut, ei olisi katsahtanut, emme olisi katsahtaneet, ette olisi katsahtaneet, eivät olisi katsahtaneet, ei olisi katsahdettu

PREZENT POTENȚIAL

katsahtanen, katsahtanet, katsahtanee, katsahtanemme, katsahtanette, katsahtanevat, katsahdettaneen

en katsahtane, et katsahtane, ei katsahtane, emme katsahtane, ette katsahtane, eivät katsahtane, ei katsahdettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen katsahtanut, lienet katsahtanut, lienee katsahtanut, lienemme katsahtaneet, lienette katsahtaneet, lienevät katsahtaneet, lienee katsahdettu

en liene katsahtanut, et liene katsahtanut, ei liene katsahtanut, emme liene katsahtaneet, ette liene katsahtaneet, eivät liene katsahtaneet, ei liene katsahdettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: katsahtaa    FORMA LUNGĂ: katsahtaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: katsahtaessa   INSTRUCTIV: katsahtaen  INESIV PASIV: katsahdettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: katsahtamaan   INESIV: katsahtamassa  ELATIV: katsahtamasta

ADESIV: katsahtamalla  ABESIV: katsahtamatta  INSTRUCTIV: katsahtaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: katsahtaminen   PARTITIV: katsahtaminen

INFINITIVUL CINCI: katsahtamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: katsahtava  (gen. katsahtavan)   PASIV: katsahdettava   (gen. katsahdettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: katsahtanut                      PASIV: katsahdettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: katsahtaja (pl.gen. katsahtajien)  ADJECTIV NEGATIV: katsahtamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): katsahdus

 

 

katsastuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

katsastutan, katsastutat, katsastuttaa, katsastutamme, katsastutatte, katsastuttavat, katsastutetaan

en katsastuta, et katsastuta, ei katsastuta, emme katsastuta, ette katsastuta, eivät katsastuta, ei katsastuteta

IMPERFECT INDICATIV

katsastutin, katsastutit, katsastutti, katsastutimme, katsastutitte, katsastuttivat, katsastutettiin

en katsastuttanut, et katsastuttanut, ei katsastuttanut, emme katsastuttaneet, ette katsastuttaneet, eivät katsastuttaneet, ei katsastutettu

PERFECT INDICATIV

olen katsastuttanut, olet katsastuttanut, on katsastuttanut, olemme katsastuttaneet, olette katsastuttaneet, ovat katsastuttaneet, on katsastutettu

en ole katsastuttanut, et ole katsastuttanut, ei ole katsastuttanut, emme ole katsastuttaneet, ette ole katsastuttaneet, eivät ole katsastuttaneet, ei ole katsastutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin katsastuttanut, olit katsastuttanut, oli katsastuttanut, olimme katsastuttaneet, olitte katsastuttaneet, olivat katsastuttaneet, oli katsastutettu

en ollut katsastuttanut, et ollut katsastuttanut, ei ollut katsastuttanut, emme olleet katsastuttaneet, ette olleet katsastuttaneet, eivät olleet katsastuttaneet, ei ollut katsastutettu

PREZENT IMPERATIV

-, katsastuta, katsastuttakoon, katsastuttakaamme, katsastuttakaa, katsastuttakoot, katsastutettakoon

-, älä katsastuta, älköön katsastuttako, älkäämme katsastuttako, älkää katsastuttako, älkööt katsastuttako, älköön katsastutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon katsastuttanut, -, -, olkoot katsastuttaneet, olkoon katsastutettu

-, -, älköön olko katsastuttanut, -, -, älkööt olko katsastuttaneet, älköön olko katsastutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

katsastuttaisin, katsastuttaisit, katsastuttaisi, katsastuttaisimme, katsastuttaisitte, katsastuttaisivat, katsastutettaisiin

en katsastuttaisi, et katsastuttaisi, ei katsastuttaisi, emme katsastuttaisi, ette katsastuttaisi, eivät katsastuttaisi, ei katsastutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin katsastuttanut, olisit katsastuttanut, olisi katsastuttanut, olisimme katsastuttaneet, olisitte katsastuttaneet, olisivat katsastuttaneet, oltaisiin katsastutettu

en olisi katsastuttanut, et olisi katsastuttanut, ei olisi katsastuttanut, emme olisi katsastuttaneet, ette olisi katsastuttaneet, eivät olisi katsastuttaneet, ei olisi katsastutettu

PREZENT POTENȚIAL

katsastuttanen, katsastuttanet, katsastuttanee, katsastuttanemme, katsastuttanette, katsastuttanevat, katsastutettaneen

en katsastuttane, et katsastuttane, ei katsastuttane, emme katsastuttane, ette katsastuttane, eivät katsastuttane, ei katsastutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen katsastuttanut, lienet katsastuttanut, lienee katsastuttanut, lienemme katsastuttaneet, lienette katsastuttaneet, lienevät katsastuttaneet, lienee katsastutettu

en liene katsastuttanut, et liene katsastuttanut, ei liene katsastuttanut, emme liene katsastuttaneet, ette liene katsastuttaneet, eivät liene katsastuttaneet, ei liene katsastutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: katsastuttaa    FORMA LUNGĂ: katsastuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: katsastuttaessa   INSTRUCTIV: katsastuttaen  INESIV PASIV: katsastutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: katsastuttamaan   INESIV: katsastuttamassa  ELATIV: katsastuttamasta

ADESIV: katsastuttamalla  ABESIV: katsastuttamatta  INSTRUCTIV: katsastuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: katsastuttaminen   PARTITIV: katsastuttaminen

INFINITIVUL CINCI: katsastuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: katsastuttava  (gen. katsastuttavan)   PASIV: katsastutettava   (gen. katsastutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: katsastuttanut                         PASIV: katsastutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: katsastuttaja (pl.gen. katsastuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: katsastuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): katsastutus

 

 

kauhistuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kauhistutan, kauhistutat, kauhistuttaa, kauhistutamme, kauhistutatte, kauhistuttavat, kauhistutetaan

en kauhistuta, et kauhistuta, ei kauhistuta, emme kauhistuta, ette kauhistuta, eivät kauhistuta, ei kauhistuteta

IMPERFECT INDICATIV

kauhistutin, kauhistutit, kauhistutti, kauhistutimme, kauhistutitte, kauhistuttivat, kauhistutettiin

en kauhistuttanut, et kauhistuttanut, ei kauhistuttanut, emme kauhistuttaneet, ette kauhistuttaneet, eivät kauhistuttaneet, ei kauhistutettu

PERFECT INDICATIV

olen kauhistuttanut, olet kauhistuttanut, on kauhistuttanut, olemme kauhistuttaneet, olette kauhistuttaneet, ovat kauhistuttaneet, on kauhistutettu

en ole kauhistuttanut, et ole kauhistuttanut, ei ole kauhistuttanut, emme ole kauhistuttaneet, ette ole kauhistuttaneet, eivät ole kauhistuttaneet, ei ole kauhistutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kauhistuttanut, olit kauhistuttanut, oli kauhistuttanut, olimme kauhistuttaneet, olitte kauhistuttaneet, olivat kauhistuttaneet, oli kauhistutettu

en ollut kauhistuttanut, et ollut kauhistuttanut, ei ollut kauhistuttanut, emme olleet kauhistuttaneet, ette olleet kauhistuttaneet, eivät olleet kauhistuttaneet, ei ollut kauhistutettu

PREZENT IMPERATIV

-, kauhistuta, kauhistuttakoon, kauhistuttakaamme, kauhistuttakaa, kauhistuttakoot, kauhistutettakoon

-, älä kauhistuta, älköön kauhistuttako, älkäämme kauhistuttako, älkää kauhistuttako, älkööt kauhistuttako, älköön kauhistutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kauhistuttanut, -, -, olkoot kauhistuttaneet, olkoon kauhistutettu

-, -, älköön olko kauhistuttanut, -, -, älkööt olko kauhistuttaneet, älköön olko kauhistutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kauhistuttaisin, kauhistuttaisit, kauhistuttaisi, kauhistuttaisimme, kauhistuttaisitte, kauhistuttaisivat, kauhistutettaisiin

en kauhistuttaisi, et kauhistuttaisi, ei kauhistuttaisi, emme kauhistuttaisi, ette kauhistuttaisi, eivät kauhistuttaisi, ei kauhistutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kauhistuttanut, olisit kauhistuttanut, olisi kauhistuttanut, olisimme kauhistuttaneet, olisitte kauhistuttaneet, olisivat kauhistuttaneet, oltaisiin kauhistutettu

en olisi kauhistuttanut, et olisi kauhistuttanut, ei olisi kauhistuttanut, emme olisi kauhistuttaneet, ette olisi kauhistuttaneet, eivät olisi kauhistuttaneet, ei olisi kauhistutettu

PREZENT POTENȚIAL

kauhistuttanen, kauhistuttanet, kauhistuttanee, kauhistuttanemme, kauhistuttanette, kauhistuttanevat, kauhistutettaneen

en kauhistuttane, et kauhistuttane, ei kauhistuttane, emme kauhistuttane, ette kauhistuttane, eivät kauhistuttane, ei kauhistutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kauhistuttanut, lienet kauhistuttanut, lienee kauhistuttanut, lienemme kauhistuttaneet, lienette kauhistuttaneet, lienevät kauhistuttaneet, lienee kauhistutettu

en liene kauhistuttanut, et liene kauhistuttanut, ei liene kauhistuttanut, emme liene kauhistuttaneet, ette liene kauhistuttaneet, eivät liene kauhistuttaneet, ei liene kauhistutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kauhistuttaa    FORMA LUNGĂ: kauhistuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kauhistuttaessa   INSTRUCTIV: kauhistuttaen  INESIV PASIV: kauhistutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kauhistuttamaan   INESIV: kauhistuttamassa  ELATIV: kauhistuttamasta

ADESIV: kauhistuttamalla  ABESIV: kauhistuttamatta  INSTRUCTIV: kauhistuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kauhistuttaminen   PARTITIV: kauhistuttaminen

INFINITIVUL CINCI: kauhistuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kauhistuttava  (gen. kauhistuttavan)   PASIV: kauhistutettava   (gen. kauhistutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kauhistuttanut                         PASIV: kauhistutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kauhistuttaja (pl.gen. kauhistuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: kauhistuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kauhistutus

 

 

kavahtaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kavahdan, kavahdat, kavahtaa, kavahdamme, kavahdatte, kavahtavat, kavahdetaan

en kavahda, et kavahda, ei kavahda, emme kavahda, ette kavahda, eivät kavahda, ei kavahdeta

IMPERFECT INDICATIV

kavahdin, kavahdit, kavahti, kavahdimme, kavahditte, kavahtivat, kavahdettiin

en kavahtanut, et kavahtanut, ei kavahtanut, emme kavahtaneet, ette kavahtaneet, eivät kavahtaneet, ei kavahdettu

PERFECT INDICATIV

olen kavahtanut, olet kavahtanut, on kavahtanut, olemme kavahtaneet, olette kavahtaneet, ovat kavahtaneet, on kavahdettu

en ole kavahtanut, et ole kavahtanut, ei ole kavahtanut, emme ole kavahtaneet, ette ole kavahtaneet, eivät ole kavahtaneet, ei ole kavahdettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kavahtanut, olit kavahtanut, oli kavahtanut, olimme kavahtaneet, olitte kavahtaneet, olivat kavahtaneet, oli kavahdettu

en ollut kavahtanut, et ollut kavahtanut, ei ollut kavahtanut, emme olleet kavahtaneet, ette olleet kavahtaneet, eivät olleet kavahtaneet, ei ollut kavahdettu

PREZENT IMPERATIV

-, kavahda, kavahtakoon, kavahtakaamme, kavahtakaa, kavahtakoot, kavahdettakoon

-, älä kavahda, älköön kavahtako, älkäämme kavahtako, älkää kavahtako, älkööt kavahtako, älköön kavahdettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kavahtanut, -, -, olkoot kavahtaneet, olkoon kavahdettu

-, -, älköön olko kavahtanut, -, -, älkööt olko kavahtaneet, älköön olko kavahdettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kavahtaisin, kavahtaisit, kavahtaisi, kavahtaisimme, kavahtaisitte, kavahtaisivat, kavahdettaisiin

en kavahtaisi, et kavahtaisi, ei kavahtaisi, emme kavahtaisi, ette kavahtaisi, eivät kavahtaisi, ei kavahdettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kavahtanut, olisit kavahtanut, olisi kavahtanut, olisimme kavahtaneet, olisitte kavahtaneet, olisivat kavahtaneet, oltaisiin kavahdettu

en olisi kavahtanut, et olisi kavahtanut, ei olisi kavahtanut, emme olisi kavahtaneet, ette olisi kavahtaneet, eivät olisi kavahtaneet, ei olisi kavahdettu

PREZENT POTENȚIAL

kavahtanen, kavahtanet, kavahtanee, kavahtanemme, kavahtanette, kavahtanevat, kavahdettaneen

en kavahtane, et kavahtane, ei kavahtane, emme kavahtane, ette kavahtane, eivät kavahtane, ei kavahdettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kavahtanut, lienet kavahtanut, lienee kavahtanut, lienemme kavahtaneet, lienette kavahtaneet, lienevät kavahtaneet, lienee kavahdettu

en liene kavahtanut, et liene kavahtanut, ei liene kavahtanut, emme liene kavahtaneet, ette liene kavahtaneet, eivät liene kavahtaneet, ei liene kavahdettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kavahtaa    FORMA LUNGĂ: kavahtaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kavahtaessa   INSTRUCTIV: kavahtaen  INESIV PASIV: kavahdettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kavahtamaan   INESIV: kavahtamassa  ELATIV: kavahtamasta

ADESIV: kavahtamalla  ABESIV: kavahtamatta  INSTRUCTIV: kavahtaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kavahtaminen   PARTITIV: kavahtaminen

INFINITIVUL CINCI: kavahtamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kavahtava  (gen. kavahtavan)   PASIV: kavahdettava   (gen. kavahdettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kavahtanut                     PASIV: kavahdettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kavahtaja (pl.gen. kavahtajien)  ADJECTIV NEGATIV: kavahtamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kavahdus

 

 

kehottaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kehotan, kehotat, kehottaa, kehotamme, kehotatte, kehottavat, kehotetaan

en kehota, et kehota, ei kehota, emme kehota, ette kehota, eivät kehota, ei kehoteta

IMPERFECT INDICATIV

kehotin, kehotit, kehotti, kehotimme, kehotitte, kehottivat, kehotettiin

en kehottanut, et kehottanut, ei kehottanut, emme kehottaneet, ette kehottaneet, eivät kehottaneet, ei kehotettu

PERFECT INDICATIV

olen kehottanut, olet kehottanut, on kehottanut, olemme kehottaneet, olette kehottaneet, ovat kehottaneet, on kehotettu

en ole kehottanut, et ole kehottanut, ei ole kehottanut, emme ole kehottaneet, ette ole kehottaneet, eivät ole kehottaneet, ei ole kehotettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kehottanut, olit kehottanut, oli kehottanut, olimme kehottaneet, olitte kehottaneet, olivat kehottaneet, oli kehotettu

en ollut kehottanut, et ollut kehottanut, ei ollut kehottanut, emme olleet kehottaneet, ette olleet kehottaneet, eivät olleet kehottaneet, ei ollut kehotettu

PREZENT IMPERATIV

-, kehota, kehottakoon, kehottakaamme, kehottakaa, kehottakoot, kehotettakoon

-, älä kehota, älköön kehottako, älkäämme kehottako, älkää kehottako, älkööt kehottako, älköön kehotettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kehottanut, -, -, olkoot kehottaneet, olkoon kehotettu

-, -, älköön olko kehottanut, -, -, älkööt olko kehottaneet, älköön olko kehotettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kehottaisin, kehottaisit, kehottaisi, kehottaisimme, kehottaisitte, kehottaisivat, kehotettaisiin

en kehottaisi, et kehottaisi, ei kehottaisi, emme kehottaisi, ette kehottaisi, eivät kehottaisi, ei kehotettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kehottanut, olisit kehottanut, olisi kehottanut, olisimme kehottaneet, olisitte kehottaneet, olisivat kehottaneet, oltaisiin kehotettu

en olisi kehottanut, et olisi kehottanut, ei olisi kehottanut, emme olisi kehottaneet, ette olisi kehottaneet, eivät olisi kehottaneet, ei olisi kehotettu

PREZENT POTENȚIAL

kehottanen, kehottanet, kehottanee, kehottanemme, kehottanette, kehottanevat, kehotettaneen

en kehottane, et kehottane, ei kehottane, emme kehottane, ette kehottane, eivät kehottane, ei kehotettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kehottanut, lienet kehottanut, lienee kehottanut, lienemme kehottaneet, lienette kehottaneet, lienevät kehottaneet, lienee kehotettu

en liene kehottanut, et liene kehottanut, ei liene kehottanut, emme liene kehottaneet, ette liene kehottaneet, eivät liene kehottaneet, ei liene kehotettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kehottaa    FORMA LUNGĂ: kehottaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kehottaessa   INSTRUCTIV: kehottaen  INESIV PASIV: kehotettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kehottamaan   INESIV: kehottamassa  ELATIV: kehottamasta

ADESIV: kehottamalla  ABESIV: kehottamatta  INSTRUCTIV: kehottaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kehottaminen   PARTITIV: kehottaminen

INFINITIVUL CINCI: kehottamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kehottava  (gen. kehottavan)   PASIV: kehotettava   (gen. kehotettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kehottanut                     PASIV: kehotettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kehottaja (pl.gen. kehottajien)  ADJECTIV NEGATIV: kehottamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kehotus

 

 

keikahtaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

keikahdan, keikahdat, keikahtaa, keikahdamme, keikahdatte, keikahtavat, keikahdetaan

en keikahda, et keikahda, ei keikahda, emme keikahda, ette keikahda, eivät keikahda, ei keikahdeta

IMPERFECT INDICATIV

keikahdin, keikahdit, keikahti, keikahdimme, keikahditte, keikahtivat, keikahdettiin

en keikahtanut, et keikahtanut, ei keikahtanut, emme keikahtaneet, ette keikahtaneet, eivät keikahtaneet, ei keikahdettu

PERFECT INDICATIV

olen keikahtanut, olet keikahtanut, on keikahtanut, olemme keikahtaneet, olette keikahtaneet, ovat keikahtaneet, on keikahdettu

en ole keikahtanut, et ole keikahtanut, ei ole keikahtanut, emme ole keikahtaneet, ette ole keikahtaneet, eivät ole keikahtaneet, ei ole keikahdettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin keikahtanut, olit keikahtanut, oli keikahtanut, olimme keikahtaneet, olitte keikahtaneet, olivat keikahtaneet, oli keikahdettu

en ollut keikahtanut, et ollut keikahtanut, ei ollut keikahtanut, emme olleet keikahtaneet, ette olleet keikahtaneet, eivät olleet keikahtaneet, ei ollut keikahdettu

PREZENT IMPERATIV

-, keikahda, keikahtakoon, keikahtakaamme, keikahtakaa, keikahtakoot, keikahdettakoon

-, älä keikahda, älköön keikahtako, älkäämme keikahtako, älkää keikahtako, älkööt keikahtako, älköön keikahdettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon keikahtanut, -, -, olkoot keikahtaneet, olkoon keikahdettu

-, -, älköön olko keikahtanut, -, -, älkööt olko keikahtaneet, älköön olko keikahdettu

PREZENT CONDIȚIONAL

keikahtaisin, keikahtaisit, keikahtaisi, keikahtaisimme, keikahtaisitte, keikahtaisivat, keikahdettaisiin

en keikahtaisi, et keikahtaisi, ei keikahtaisi, emme keikahtaisi, ette keikahtaisi, eivät keikahtaisi, ei keikahdettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin keikahtanut, olisit keikahtanut, olisi keikahtanut, olisimme keikahtaneet, olisitte keikahtaneet, olisivat keikahtaneet, oltaisiin keikahdettu

en olisi keikahtanut, et olisi keikahtanut, ei olisi keikahtanut, emme olisi keikahtaneet, ette olisi keikahtaneet, eivät olisi keikahtaneet, ei olisi keikahdettu

PREZENT POTENȚIAL

keikahtanen, keikahtanet, keikahtanee, keikahtanemme, keikahtanette, keikahtanevat, keikahdettaneen

en keikahtane, et keikahtane, ei keikahtane, emme keikahtane, ette keikahtane, eivät keikahtane, ei keikahdettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen keikahtanut, lienet keikahtanut, lienee keikahtanut, lienemme keikahtaneet, lienette keikahtaneet, lienevät keikahtaneet, lienee keikahdettu

en liene keikahtanut, et liene keikahtanut, ei liene keikahtanut, emme liene keikahtaneet, ette liene keikahtaneet, eivät liene keikahtaneet, ei liene keikahdettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: keikahtaa    FORMA LUNGĂ: keikahtaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: keikahtaessa   INSTRUCTIV: keikahtaen  INESIV PASIV: keikahdettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: keikahtamaan   INESIV: keikahtamassa  ELATIV: keikahtamasta

ADESIV: keikahtamalla  ABESIV: keikahtamatta  INSTRUCTIV: keikahtaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: keikahtaminen   PARTITIV: keikahtaminen

INFINITIVUL CINCI: keikahtamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: keikahtava  (gen. keikahtavan)   PASIV: keikahdettava   (gen. keikahdettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: keikahtanut                      PASIV: keikahdettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: keikahtaja (pl.gen. keikahtajien)  ADJECTIV NEGATIV: keikahtamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): keikahdus

 

 

keikauttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

keikautan, keikautat, keikauttaa, keikautamme, keikautatte, keikauttavat, keikautetaan

en keikauta, et keikauta, ei keikauta, emme keikauta, ette keikauta, eivät keikauta, ei keikauteta

IMPERFECT INDICATIV

keikautin, keikautit, keikautti, keikautimme, keikautitte, keikauttivat, keikautettiin

en keikauttanut, et keikauttanut, ei keikauttanut, emme keikauttaneet, ette keikauttaneet, eivät keikauttaneet, ei keikautettu

PERFECT INDICATIV

olen keikauttanut, olet keikauttanut, on keikauttanut, olemme keikauttaneet, olette keikauttaneet, ovat keikauttaneet, on keikautettu

en ole keikauttanut, et ole keikauttanut, ei ole keikauttanut, emme ole keikauttaneet, ette ole keikauttaneet, eivät ole keikauttaneet, ei ole keikautettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin keikauttanut, olit keikauttanut, oli keikauttanut, olimme keikauttaneet, olitte keikauttaneet, olivat keikauttaneet, oli keikautettu

en ollut keikauttanut, et ollut keikauttanut, ei ollut keikauttanut, emme olleet keikauttaneet, ette olleet keikauttaneet, eivät olleet keikauttaneet, ei ollut keikautettu

PREZENT IMPERATIV

-, keikauta, keikauttakoon, keikauttakaamme, keikauttakaa, keikauttakoot, keikautettakoon

-, älä keikauta, älköön keikauttako, älkäämme keikauttako, älkää keikauttako, älkööt keikauttako, älköön keikautettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon keikauttanut, -, -, olkoot keikauttaneet, olkoon keikautettu

-, -, älköön olko keikauttanut, -, -, älkööt olko keikauttaneet, älköön olko keikautettu

PREZENT CONDIȚIONAL

keikauttaisin, keikauttaisit, keikauttaisi, keikauttaisimme, keikauttaisitte, keikauttaisivat, keikautettaisiin

en keikauttaisi, et keikauttaisi, ei keikauttaisi, emme keikauttaisi, ette keikauttaisi, eivät keikauttaisi, ei keikautettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin keikauttanut, olisit keikauttanut, olisi keikauttanut, olisimme keikauttaneet, olisitte keikauttaneet, olisivat keikauttaneet, oltaisiin keikautettu

en olisi keikauttanut, et olisi keikauttanut, ei olisi keikauttanut, emme olisi keikauttaneet, ette olisi keikauttaneet, eivät olisi keikauttaneet, ei olisi keikautettu

PREZENT POTENȚIAL

keikauttanen, keikauttanet, keikauttanee, keikauttanemme, keikauttanette, keikauttanevat, keikautettaneen

en keikauttane, et keikauttane, ei keikauttane, emme keikauttane, ette keikauttane, eivät keikauttane, ei keikautettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen keikauttanut, lienet keikauttanut, lienee keikauttanut, lienemme keikauttaneet, lienette keikauttaneet, lienevät keikauttaneet, lienee keikautettu

en liene keikauttanut, et liene keikauttanut, ei liene keikauttanut, emme liene keikauttaneet, ette liene keikauttaneet, eivät liene keikauttaneet, ei liene keikautettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: keikauttaa    FORMA LUNGĂ: keikauttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: keikauttaessa   INSTRUCTIV: keikauttaen  INESIV PASIV: keikautettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: keikauttamaan   INESIV: keikauttamassa  ELATIV: keikauttamasta

ADESIV: keikauttamalla  ABESIV: keikauttamatta  INSTRUCTIV: keikauttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: keikauttaminen   PARTITIV: keikauttaminen

INFINITIVUL CINCI: keikauttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: keikauttava  (gen. keikauttavan)   PASIV: keikautettava   (gen. keikautettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: keikauttanut                       PASIV: keikautettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: keikauttaja (pl.gen. keikauttajien)  ADJECTIV NEGATIV: keikauttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): keikautus

 

 

keikuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

keikutan, keikutat, keikuttaa, keikutamme, keikutatte, keikuttavat, keikutetaan

en keikuta, et keikuta, ei keikuta, emme keikuta, ette keikuta, eivät keikuta, ei keikuteta

IMPERFECT INDICATIV

keikutin, keikutit, keikutti, keikutimme, keikutitte, keikuttivat, keikutettiin

en keikuttanut, et keikuttanut, ei keikuttanut, emme keikuttaneet, ette keikuttaneet, eivät keikuttaneet, ei keikutettu

PERFECT INDICATIV

olen keikuttanut, olet keikuttanut, on keikuttanut, olemme keikuttaneet, olette keikuttaneet, ovat keikuttaneet, on keikutettu

en ole keikuttanut, et ole keikuttanut, ei ole keikuttanut, emme ole keikuttaneet, ette ole keikuttaneet, eivät ole keikuttaneet, ei ole keikutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin keikuttanut, olit keikuttanut, oli keikuttanut, olimme keikuttaneet, olitte keikuttaneet, olivat keikuttaneet, oli keikutettu

en ollut keikuttanut, et ollut keikuttanut, ei ollut keikuttanut, emme olleet keikuttaneet, ette olleet keikuttaneet, eivät olleet keikuttaneet, ei ollut keikutettu

PREZENT IMPERATIV

-, keikuta, keikuttakoon, keikuttakaamme, keikuttakaa, keikuttakoot, keikutettakoon

-, älä keikuta, älköön keikuttako, älkäämme keikuttako, älkää keikuttako, älkööt keikuttako, älköön keikutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon keikuttanut, -, -, olkoot keikuttaneet, olkoon keikutettu

-, -, älköön olko keikuttanut, -, -, älkööt olko keikuttaneet, älköön olko keikutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

keikuttaisin, keikuttaisit, keikuttaisi, keikuttaisimme, keikuttaisitte, keikuttaisivat, keikutettaisiin

en keikuttaisi, et keikuttaisi, ei keikuttaisi, emme keikuttaisi, ette keikuttaisi, eivät keikuttaisi, ei keikutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin keikuttanut, olisit keikuttanut, olisi keikuttanut, olisimme keikuttaneet, olisitte keikuttaneet, olisivat keikuttaneet, oltaisiin keikutettu

en olisi keikuttanut, et olisi keikuttanut, ei olisi keikuttanut, emme olisi keikuttaneet, ette olisi keikuttaneet, eivät olisi keikuttaneet, ei olisi keikutettu

PREZENT POTENȚIAL

keikuttanen, keikuttanet, keikuttanee, keikuttanemme, keikuttanette, keikuttanevat, keikutettaneen

en keikuttane, et keikuttane, ei keikuttane, emme keikuttane, ette keikuttane, eivät keikuttane, ei keikutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen keikuttanut, lienet keikuttanut, lienee keikuttanut, lienemme keikuttaneet, lienette keikuttaneet, lienevät keikuttaneet, lienee keikutettu

en liene keikuttanut, et liene keikuttanut, ei liene keikuttanut, emme liene keikuttaneet, ette liene keikuttaneet, eivät liene keikuttaneet, ei liene keikutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: keikuttaa    FORMA LUNGĂ: keikuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: keikuttaessa   INSTRUCTIV: keikuttaen  INESIV PASIV: keikutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: keikuttamaan   INESIV: keikuttamassa  ELATIV: keikuttamasta

ADESIV: keikuttamalla  ABESIV: keikuttamatta  INSTRUCTIV: keikuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: keikuttaminen   PARTITIV: keikuttaminen

INFINITIVUL CINCI: keikuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: keikuttava  (gen. keikuttavan)   PASIV: keikutettava   (gen. keikutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: keikuttanut                      PASIV: keikutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: keikuttaja (pl.gen. keikuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: keikuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): keikutus

 

 

keinahtaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

keinahdan, keinahdat, keinahtaa, keinahdamme, keinahdatte, keinahtavat, keinahdetaan

en keinahda, et keinahda, ei keinahda, emme keinahda, ette keinahda, eivät keinahda, ei keinahdeta

IMPERFECT INDICATIV

keinahdin, keinahdit, keinahti, keinahdimme, keinahditte, keinahtivat, keinahdettiin

en keinahtanut, et keinahtanut, ei keinahtanut, emme keinahtaneet, ette keinahtaneet, eivät keinahtaneet, ei keinahdettu

PERFECT INDICATIV

olen keinahtanut, olet keinahtanut, on keinahtanut, olemme keinahtaneet, olette keinahtaneet, ovat keinahtaneet, on keinahdettu

en ole keinahtanut, et ole keinahtanut, ei ole keinahtanut, emme ole keinahtaneet, ette ole keinahtaneet, eivät ole keinahtaneet, ei ole keinahdettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin keinahtanut, olit keinahtanut, oli keinahtanut, olimme keinahtaneet, olitte keinahtaneet, olivat keinahtaneet, oli keinahdettu

en ollut keinahtanut, et ollut keinahtanut, ei ollut keinahtanut, emme olleet keinahtaneet, ette olleet keinahtaneet, eivät olleet keinahtaneet, ei ollut keinahdettu

PREZENT IMPERATIV

-, keinahda, keinahtakoon, keinahtakaamme, keinahtakaa, keinahtakoot, keinahdettakoon

-, älä keinahda, älköön keinahtako, älkäämme keinahtako, älkää keinahtako, älkööt keinahtako, älköön keinahdettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon keinahtanut, -, -, olkoot keinahtaneet, olkoon keinahdettu

-, -, älköön olko keinahtanut, -, -, älkööt olko keinahtaneet, älköön olko keinahdettu

PREZENT CONDIȚIONAL

keinahtaisin, keinahtaisit, keinahtaisi, keinahtaisimme, keinahtaisitte, keinahtaisivat, keinahdettaisiin

en keinahtaisi, et keinahtaisi, ei keinahtaisi, emme keinahtaisi, ette keinahtaisi, eivät keinahtaisi, ei keinahdettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin keinahtanut, olisit keinahtanut, olisi keinahtanut, olisimme keinahtaneet, olisitte keinahtaneet, olisivat keinahtaneet, oltaisiin keinahdettu

en olisi keinahtanut, et olisi keinahtanut, ei olisi keinahtanut, emme olisi keinahtaneet, ette olisi keinahtaneet, eivät olisi keinahtaneet, ei olisi keinahdettu

PREZENT POTENȚIAL

keinahtanen, keinahtanet, keinahtanee, keinahtanemme, keinahtanette, keinahtanevat, keinahdettaneen

en keinahtane, et keinahtane, ei keinahtane, emme keinahtane, ette keinahtane, eivät keinahtane, ei keinahdettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen keinahtanut, lienet keinahtanut, lienee keinahtanut, lienemme keinahtaneet, lienette keinahtaneet, lienevät keinahtaneet, lienee keinahdettu

en liene keinahtanut, et liene keinahtanut, ei liene keinahtanut, emme liene keinahtaneet, ette liene keinahtaneet, eivät liene keinahtaneet, ei liene keinahdettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: keinahtaa    FORMA LUNGĂ: keinahtaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: keinahtaessa   INSTRUCTIV: keinahtaen  INESIV PASIV: keinahdettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: keinahtamaan   INESIV: keinahtamassa  ELATIV: keinahtamasta

ADESIV: keinahtamalla  ABESIV: keinahtamatta  INSTRUCTIV: keinahtaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: keinahtaminen   PARTITIV: keinahtaminen

INFINITIVUL CINCI: keinahtamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: keinahtava  (gen. keinahtavan)   PASIV: keinahdettava   (gen. keinahdettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: keinahtanut                      PASIV: keinahdettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: keinahtaja (pl.gen. keinahtajien)  ADJECTIV NEGATIV: keinahtamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): keinahdus

 

 

keinuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

keinutan, keinutat, keinuttaa, keinutamme, keinutatte, keinuttavat, keinutetaan

en keinuta, et keinuta, ei keinuta, emme keinuta, ette keinuta, eivät keinuta, ei keinuteta

IMPERFECT INDICATIV

keinutin, keinutit, keinutti, keinutimme, keinutitte, keinuttivat, keinutettiin

en keinuttanut, et keinuttanut, ei keinuttanut, emme keinuttaneet, ette keinuttaneet, eivät keinuttaneet, ei keinutettu

PERFECT INDICATIV

olen keinuttanut, olet keinuttanut, on keinuttanut, olemme keinuttaneet, olette keinuttaneet, ovat keinuttaneet, on keinutettu

en ole keinuttanut, et ole keinuttanut, ei ole keinuttanut, emme ole keinuttaneet, ette ole keinuttaneet, eivät ole keinuttaneet, ei ole keinutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin keinuttanut, olit keinuttanut, oli keinuttanut, olimme keinuttaneet, olitte keinuttaneet, olivat keinuttaneet, oli keinutettu

en ollut keinuttanut, et ollut keinuttanut, ei ollut keinuttanut, emme olleet keinuttaneet, ette olleet keinuttaneet, eivät olleet keinuttaneet, ei ollut keinutettu

PREZENT IMPERATIV

-, keinuta, keinuttakoon, keinuttakaamme, keinuttakaa, keinuttakoot, keinutettakoon

-, älä keinuta, älköön keinuttako, älkäämme keinuttako, älkää keinuttako, älkööt keinuttako, älköön keinutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon keinuttanut, -, -, olkoot keinuttaneet, olkoon keinutettu

-, -, älköön olko keinuttanut, -, -, älkööt olko keinuttaneet, älköön olko keinutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

keinuttaisin, keinuttaisit, keinuttaisi, keinuttaisimme, keinuttaisitte, keinuttaisivat, keinutettaisiin

en keinuttaisi, et keinuttaisi, ei keinuttaisi, emme keinuttaisi, ette keinuttaisi, eivät keinuttaisi, ei keinutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin keinuttanut, olisit keinuttanut, olisi keinuttanut, olisimme keinuttaneet, olisitte keinuttaneet, olisivat keinuttaneet, oltaisiin keinutettu

en olisi keinuttanut, et olisi keinuttanut, ei olisi keinuttanut, emme olisi keinuttaneet, ette olisi keinuttaneet, eivät olisi keinuttaneet, ei olisi keinutettu

PREZENT POTENȚIAL

keinuttanen, keinuttanet, keinuttanee, keinuttanemme, keinuttanette, keinuttanevat, keinutettaneen

en keinuttane, et keinuttane, ei keinuttane, emme keinuttane, ette keinuttane, eivät keinuttane, ei keinutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen keinuttanut, lienet keinuttanut, lienee keinuttanut, lienemme keinuttaneet, lienette keinuttaneet, lienevät keinuttaneet, lienee keinutettu

en liene keinuttanut, et liene keinuttanut, ei liene keinuttanut, emme liene keinuttaneet, ette liene keinuttaneet, eivät liene keinuttaneet, ei liene keinutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: keinuttaa    FORMA LUNGĂ: keinuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: keinuttaessa   INSTRUCTIV: keinuttaen  INESIV PASIV: keinutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: keinuttamaan   INESIV: keinuttamassa  ELATIV: keinuttamasta

ADESIV: keinuttamalla  ABESIV: keinuttamatta  INSTRUCTIV: keinuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: keinuttaminen   PARTITIV: keinuttaminen

INFINITIVUL CINCI: keinuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: keinuttava  (gen. keinuttavan)   PASIV: keinutettava   (gen. keinutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: keinuttanut                      PASIV: keinutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: keinuttaja (pl.gen. keinuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: keinuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): keinutus

 

 

keljuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

keljutan, keljutat, keljuttaa, keljutamme, keljutatte, keljuttavat, keljutetaan

en keljuta, et keljuta, ei keljuta, emme keljuta, ette keljuta, eivät keljuta, ei keljuteta

IMPERFECT INDICATIV

keljutin, keljutit, keljutti, keljutimme, keljutitte, keljuttivat, keljutettiin

en keljuttanut, et keljuttanut, ei keljuttanut, emme keljuttaneet, ette keljuttaneet, eivät keljuttaneet, ei keljutettu

PERFECT INDICATIV

olen keljuttanut, olet keljuttanut, on keljuttanut, olemme keljuttaneet, olette keljuttaneet, ovat keljuttaneet, on keljutettu

en ole keljuttanut, et ole keljuttanut, ei ole keljuttanut, emme ole keljuttaneet, ette ole keljuttaneet, eivät ole keljuttaneet, ei ole keljutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin keljuttanut, olit keljuttanut, oli keljuttanut, olimme keljuttaneet, olitte keljuttaneet, olivat keljuttaneet, oli keljutettu

en ollut keljuttanut, et ollut keljuttanut, ei ollut keljuttanut, emme olleet keljuttaneet, ette olleet keljuttaneet, eivät olleet keljuttaneet, ei ollut keljutettu

PREZENT IMPERATIV

-, keljuta, keljuttakoon, keljuttakaamme, keljuttakaa, keljuttakoot, keljutettakoon

-, älä keljuta, älköön keljuttako, älkäämme keljuttako, älkää keljuttako, älkööt keljuttako, älköön keljutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon keljuttanut, -, -, olkoot keljuttaneet, olkoon keljutettu

-, -, älköön olko keljuttanut, -, -, älkööt olko keljuttaneet, älköön olko keljutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

keljuttaisin, keljuttaisit, keljuttaisi, keljuttaisimme, keljuttaisitte, keljuttaisivat, keljutettaisiin

en keljuttaisi, et keljuttaisi, ei keljuttaisi, emme keljuttaisi, ette keljuttaisi, eivät keljuttaisi, ei keljutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin keljuttanut, olisit keljuttanut, olisi keljuttanut, olisimme keljuttaneet, olisitte keljuttaneet, olisivat keljuttaneet, oltaisiin keljutettu

en olisi keljuttanut, et olisi keljuttanut, ei olisi keljuttanut, emme olisi keljuttaneet, ette olisi keljuttaneet, eivät olisi keljuttaneet, ei olisi keljutettu

PREZENT POTENȚIAL

keljuttanen, keljuttanet, keljuttanee, keljuttanemme, keljuttanette, keljuttanevat, keljutettaneen

en keljuttane, et keljuttane, ei keljuttane, emme keljuttane, ette keljuttane, eivät keljuttane, ei keljutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen keljuttanut, lienet keljuttanut, lienee keljuttanut, lienemme keljuttaneet, lienette keljuttaneet, lienevät keljuttaneet, lienee keljutettu

en liene keljuttanut, et liene keljuttanut, ei liene keljuttanut, emme liene keljuttaneet, ette liene keljuttaneet, eivät liene keljuttaneet, ei liene keljutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: keljuttaa    FORMA LUNGĂ: keljuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: keljuttaessa   INSTRUCTIV: keljuttaen  INESIV PASIV: keljutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: keljuttamaan   INESIV: keljuttamassa  ELATIV: keljuttamasta

ADESIV: keljuttamalla  ABESIV: keljuttamatta  INSTRUCTIV: keljuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: keljuttaminen   PARTITIV: keljuttaminen

INFINITIVUL CINCI: keljuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: keljuttava  (gen. keljuttavan)   PASIV: keljutettava   (gen. keljutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: keljuttanut                      PASIV: keljutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: keljuttaja (pl.gen. keljuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: keljuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): keljutus

 

 

kellahtaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kellahdan, kellahdat, kellahtaa, kellahdamme, kellahdatte, kellahtavat, kellahdetaan

en kellahda, et kellahda, ei kellahda, emme kellahda, ette kellahda, eivät kellahda, ei kellahdeta

IMPERFECT INDICATIV

kellahdin, kellahdit, kellahti, kellahdimme, kellahditte, kellahtivat, kellahdettiin

en kellahtanut, et kellahtanut, ei kellahtanut, emme kellahtaneet, ette kellahtaneet, eivät kellahtaneet, ei kellahdettu

PERFECT INDICATIV

olen kellahtanut, olet kellahtanut, on kellahtanut, olemme kellahtaneet, olette kellahtaneet, ovat kellahtaneet, on kellahdettu

en ole kellahtanut, et ole kellahtanut, ei ole kellahtanut, emme ole kellahtaneet, ette ole kellahtaneet, eivät ole kellahtaneet, ei ole kellahdettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kellahtanut, olit kellahtanut, oli kellahtanut, olimme kellahtaneet, olitte kellahtaneet, olivat kellahtaneet, oli kellahdettu

en ollut kellahtanut, et ollut kellahtanut, ei ollut kellahtanut, emme olleet kellahtaneet, ette olleet kellahtaneet, eivät olleet kellahtaneet, ei ollut kellahdettu

PREZENT IMPERATIV

-, kellahda, kellahtakoon, kellahtakaamme, kellahtakaa, kellahtakoot, kellahdettakoon

-, älä kellahda, älköön kellahtako, älkäämme kellahtako, älkää kellahtako, älkööt kellahtako, älköön kellahdettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kellahtanut, -, -, olkoot kellahtaneet, olkoon kellahdettu

-, -, älköön olko kellahtanut, -, -, älkööt olko kellahtaneet, älköön olko kellahdettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kellahtaisin, kellahtaisit, kellahtaisi, kellahtaisimme, kellahtaisitte, kellahtaisivat, kellahdettaisiin

en kellahtaisi, et kellahtaisi, ei kellahtaisi, emme kellahtaisi, ette kellahtaisi, eivät kellahtaisi, ei kellahdettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kellahtanut, olisit kellahtanut, olisi kellahtanut, olisimme kellahtaneet, olisitte kellahtaneet, olisivat kellahtaneet, oltaisiin kellahdettu

en olisi kellahtanut, et olisi kellahtanut, ei olisi kellahtanut, emme olisi kellahtaneet, ette olisi kellahtaneet, eivät olisi kellahtaneet, ei olisi kellahdettu

PREZENT POTENȚIAL

kellahtanen, kellahtanet, kellahtanee, kellahtanemme, kellahtanette, kellahtanevat, kellahdettaneen

en kellahtane, et kellahtane, ei kellahtane, emme kellahtane, ette kellahtane, eivät kellahtane, ei kellahdettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kellahtanut, lienet kellahtanut, lienee kellahtanut, lienemme kellahtaneet, lienette kellahtaneet, lienevät kellahtaneet, lienee kellahdettu

en liene kellahtanut, et liene kellahtanut, ei liene kellahtanut, emme liene kellahtaneet, ette liene kellahtaneet, eivät liene kellahtaneet, ei liene kellahdettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kellahtaa    FORMA LUNGĂ: kellahtaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kellahtaessa   INSTRUCTIV: kellahtaen  INESIV PASIV: kellahdettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kellahtamaan   INESIV: kellahtamassa  ELATIV: kellahtamasta

ADESIV: kellahtamalla  ABESIV: kellahtamatta  INSTRUCTIV: kellahtaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kellahtaminen   PARTITIV: kellahtaminen

INFINITIVUL CINCI: kellahtamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kellahtava  (gen. kellahtavan)   PASIV: kellahdettava   (gen. kellahdettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kellahtanut                      PASIV: kellahdettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kellahtaja (pl.gen. kellahtajien)  ADJECTIV NEGATIV: kellahtamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kellahdus

 

 

kellastuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kellastutan, kellastutat, kellastuttaa, kellastutamme, kellastutatte, kellastuttavat, kellastutetaan

en kellastuta, et kellastuta, ei kellastuta, emme kellastuta, ette kellastuta, eivät kellastuta, ei kellastuteta

IMPERFECT INDICATIV

kellastutin, kellastutit, kellastutti, kellastutimme, kellastutitte, kellastuttivat, kellastutettiin

en kellastuttanut, et kellastuttanut, ei kellastuttanut, emme kellastuttaneet, ette kellastuttaneet, eivät kellastuttaneet, ei kellastutettu

PERFECT INDICATIV

olen kellastuttanut, olet kellastuttanut, on kellastuttanut, olemme kellastuttaneet, olette kellastuttaneet, ovat kellastuttaneet, on kellastutettu

en ole kellastuttanut, et ole kellastuttanut, ei ole kellastuttanut, emme ole kellastuttaneet, ette ole kellastuttaneet, eivät ole kellastuttaneet, ei ole kellastutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kellastuttanut, olit kellastuttanut, oli kellastuttanut, olimme kellastuttaneet, olitte kellastuttaneet, olivat kellastuttaneet, oli kellastutettu

en ollut kellastuttanut, et ollut kellastuttanut, ei ollut kellastuttanut, emme olleet kellastuttaneet, ette olleet kellastuttaneet, eivät olleet kellastuttaneet, ei ollut kellastutettu

PREZENT IMPERATIV

-, kellastuta, kellastuttakoon, kellastuttakaamme, kellastuttakaa, kellastuttakoot, kellastutettakoon

-, älä kellastuta, älköön kellastuttako, älkäämme kellastuttako, älkää kellastuttako, älkööt kellastuttako, älköön kellastutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kellastuttanut, -, -, olkoot kellastuttaneet, olkoon kellastutettu

-, -, älköön olko kellastuttanut, -, -, älkööt olko kellastuttaneet, älköön olko kellastutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kellastuttaisin, kellastuttaisit, kellastuttaisi, kellastuttaisimme, kellastuttaisitte, kellastuttaisivat, kellastutettaisiin

en kellastuttaisi, et kellastuttaisi, ei kellastuttaisi, emme kellastuttaisi, ette kellastuttaisi, eivät kellastuttaisi, ei kellastutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kellastuttanut, olisit kellastuttanut, olisi kellastuttanut, olisimme kellastuttaneet, olisitte kellastuttaneet, olisivat kellastuttaneet, oltaisiin kellastutettu

en olisi kellastuttanut, et olisi kellastuttanut, ei olisi kellastuttanut, emme olisi kellastuttaneet, ette olisi kellastuttaneet, eivät olisi kellastuttaneet, ei olisi kellastutettu

PREZENT POTENȚIAL

kellastuttanen, kellastuttanet, kellastuttanee, kellastuttanemme, kellastuttanette, kellastuttanevat, kellastutettaneen

en kellastuttane, et kellastuttane, ei kellastuttane, emme kellastuttane, ette kellastuttane, eivät kellastuttane, ei kellastutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kellastuttanut, lienet kellastuttanut, lienee kellastuttanut, lienemme kellastuttaneet, lienette kellastuttaneet, lienevät kellastuttaneet, lienee kellastutettu

en liene kellastuttanut, et liene kellastuttanut, ei liene kellastuttanut, emme liene kellastuttaneet, ette liene kellastuttaneet, eivät liene kellastuttaneet, ei liene kellastutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kellastuttaa    FORMA LUNGĂ: kellastuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kellastuttaessa   INSTRUCTIV: kellastuttaen  INESIV PASIV: kellastutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kellastuttamaan   INESIV: kellastuttamassa  ELATIV: kellastuttamasta

ADESIV: kellastuttamalla  ABESIV: kellastuttamatta  INSTRUCTIV: kellastuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kellastuttaminen   PARTITIV: kellastuttaminen

INFINITIVUL CINCI: kellastuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kellastuttava  (gen. kellastuttavan)   PASIV: kellastutettava   (gen. kellastutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kellastuttanut                         PASIV: kellastutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kellastuttaja (pl.gen. kellastuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: kellastuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kellastutus

 

 

kellottaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kellotan, kellotat, kellottaa, kellotamme, kellotatte, kellottavat, kellotetaan

en kellota, et kellota, ei kellota, emme kellota, ette kellota, eivät kellota, ei kelloteta

IMPERFECT INDICATIV

kellotin, kellotit, kellotti, kellotimme, kellotitte, kellottivat, kellotettiin

en kellottanut, et kellottanut, ei kellottanut, emme kellottaneet, ette kellottaneet, eivät kellottaneet, ei kellotettu

PERFECT INDICATIV

olen kellottanut, olet kellottanut, on kellottanut, olemme kellottaneet, olette kellottaneet, ovat kellottaneet, on kellotettu

en ole kellottanut, et ole kellottanut, ei ole kellottanut, emme ole kellottaneet, ette ole kellottaneet, eivät ole kellottaneet, ei ole kellotettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kellottanut, olit kellottanut, oli kellottanut, olimme kellottaneet, olitte kellottaneet, olivat kellottaneet, oli kellotettu

en ollut kellottanut, et ollut kellottanut, ei ollut kellottanut, emme olleet kellottaneet, ette olleet kellottaneet, eivät olleet kellottaneet, ei ollut kellotettu

PREZENT IMPERATIV

-, kellota, kellottakoon, kellottakaamme, kellottakaa, kellottakoot, kellotettakoon

-, älä kellota, älköön kellottako, älkäämme kellottako, älkää kellottako, älkööt kellottako, älköön kellotettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kellottanut, -, -, olkoot kellottaneet, olkoon kellotettu

-, -, älköön olko kellottanut, -, -, älkööt olko kellottaneet, älköön olko kellotettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kellottaisin, kellottaisit, kellottaisi, kellottaisimme, kellottaisitte, kellottaisivat, kellotettaisiin

en kellottaisi, et kellottaisi, ei kellottaisi, emme kellottaisi, ette kellottaisi, eivät kellottaisi, ei kellotettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kellottanut, olisit kellottanut, olisi kellottanut, olisimme kellottaneet, olisitte kellottaneet, olisivat kellottaneet, oltaisiin kellotettu

en olisi kellottanut, et olisi kellottanut, ei olisi kellottanut, emme olisi kellottaneet, ette olisi kellottaneet, eivät olisi kellottaneet, ei olisi kellotettu

PREZENT POTENȚIAL

kellottanen, kellottanet, kellottanee, kellottanemme, kellottanette, kellottanevat, kellotettaneen

en kellottane, et kellottane, ei kellottane, emme kellottane, ette kellottane, eivät kellottane, ei kellotettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kellottanut, lienet kellottanut, lienee kellottanut, lienemme kellottaneet, lienette kellottaneet, lienevät kellottaneet, lienee kellotettu

en liene kellottanut, et liene kellottanut, ei liene kellottanut, emme liene kellottaneet, ette liene kellottaneet, eivät liene kellottaneet, ei liene kellotettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kellottaa    FORMA LUNGĂ: kellottaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kellottaessa   INSTRUCTIV: kellottaen  INESIV PASIV: kellotettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kellottamaan   INESIV: kellottamassa  ELATIV: kellottamasta

ADESIV: kellottamalla  ABESIV: kellottamatta  INSTRUCTIV: kellottaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kellottaminen   PARTITIV: kellottaminen

INFINITIVUL CINCI: kellottamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kellottava  (gen. kellottavan)   PASIV: kellotettava   (gen. kellotettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kellottanut                      PASIV: kellotettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kellottaja (pl.gen. kellottajien)  ADJECTIV NEGATIV: kellottamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kellotus

 

 

kelpuuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kelpuutan, kelpuutat, kelpuuttaa, kelpuutamme, kelpuutatte, kelpuuttavat, kelpuutetaan

en kelpuuta, et kelpuuta, ei kelpuuta, emme kelpuuta, ette kelpuuta, eivät kelpuuta, ei kelpuuteta

IMPERFECT INDICATIV

kelpuutin, kelpuutit, kelpuutti, kelpuutimme, kelpuutitte, kelpuuttivat, kelpuutettiin

en kelpuuttanut, et kelpuuttanut, ei kelpuuttanut, emme kelpuuttaneet, ette kelpuuttaneet, eivät kelpuuttaneet, ei kelpuutettu

PERFECT INDICATIV

olen kelpuuttanut, olet kelpuuttanut, on kelpuuttanut, olemme kelpuuttaneet, olette kelpuuttaneet, ovat kelpuuttaneet, on kelpuutettu

en ole kelpuuttanut, et ole kelpuuttanut, ei ole kelpuuttanut, emme ole kelpuuttaneet, ette ole kelpuuttaneet, eivät ole kelpuuttaneet, ei ole kelpuutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kelpuuttanut, olit kelpuuttanut, oli kelpuuttanut, olimme kelpuuttaneet, olitte kelpuuttaneet, olivat kelpuuttaneet, oli kelpuutettu

en ollut kelpuuttanut, et ollut kelpuuttanut, ei ollut kelpuuttanut, emme olleet kelpuuttaneet, ette olleet kelpuuttaneet, eivät olleet kelpuuttaneet, ei ollut kelpuutettu

PREZENT IMPERATIV

-, kelpuuta, kelpuuttakoon, kelpuuttakaamme, kelpuuttakaa, kelpuuttakoot, kelpuutettakoon

-, älä kelpuuta, älköön kelpuuttako, älkäämme kelpuuttako, älkää kelpuuttako, älkööt kelpuuttako, älköön kelpuutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kelpuuttanut, -, -, olkoot kelpuuttaneet, olkoon kelpuutettu

-, -, älköön olko kelpuuttanut, -, -, älkööt olko kelpuuttaneet, älköön olko kelpuutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kelpuuttaisin, kelpuuttaisit, kelpuuttaisi, kelpuuttaisimme, kelpuuttaisitte, kelpuuttaisivat, kelpuutettaisiin

en kelpuuttaisi, et kelpuuttaisi, ei kelpuuttaisi, emme kelpuuttaisi, ette kelpuuttaisi, eivät kelpuuttaisi, ei kelpuutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kelpuuttanut, olisit kelpuuttanut, olisi kelpuuttanut, olisimme kelpuuttaneet, olisitte kelpuuttaneet, olisivat kelpuuttaneet, oltaisiin kelpuutettu

en olisi kelpuuttanut, et olisi kelpuuttanut, ei olisi kelpuuttanut, emme olisi kelpuuttaneet, ette olisi kelpuuttaneet, eivät olisi kelpuuttaneet, ei olisi kelpuutettu

PREZENT POTENȚIAL

kelpuuttanen, kelpuuttanet, kelpuuttanee, kelpuuttanemme, kelpuuttanette, kelpuuttanevat, kelpuutettaneen

en kelpuuttane, et kelpuuttane, ei kelpuuttane, emme kelpuuttane, ette kelpuuttane, eivät kelpuuttane, ei kelpuutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kelpuuttanut, lienet kelpuuttanut, lienee kelpuuttanut, lienemme kelpuuttaneet, lienette kelpuuttaneet, lienevät kelpuuttaneet, lienee kelpuutettu

en liene kelpuuttanut, et liene kelpuuttanut, ei liene kelpuuttanut, emme liene kelpuuttaneet, ette liene kelpuuttaneet, eivät liene kelpuuttaneet, ei liene kelpuutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kelpuuttaa    FORMA LUNGĂ: kelpuuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kelpuuttaessa   INSTRUCTIV: kelpuuttaen  INESIV PASIV: kelpuutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kelpuuttamaan   INESIV: kelpuuttamassa  ELATIV: kelpuuttamasta

ADESIV: kelpuuttamalla  ABESIV: kelpuuttamatta  INSTRUCTIV: kelpuuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kelpuuttaminen   PARTITIV: kelpuuttaminen

INFINITIVUL CINCI: kelpuuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kelpuuttava  (gen. kelpuuttavan)   PASIV: kelpuutettava   (gen. kelpuutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kelpuuttanut                       PASIV: kelpuutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kelpuuttaja (pl.gen. kelpuuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: kelpuuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kelpuutus

 

 

ketuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

ketutan, ketutat, ketuttaa, ketutamme, ketutatte, ketuttavat, ketutetaan

en ketuta, et ketuta, ei ketuta, emme ketuta, ette ketuta, eivät ketuta, ei ketuteta

IMPERFECT INDICATIV

ketutin, ketutit, ketutti, ketutimme, ketutitte, ketuttivat, ketutettiin

en ketuttanut, et ketuttanut, ei ketuttanut, emme ketuttaneet, ette ketuttaneet, eivät ketuttaneet, ei ketutettu

PERFECT INDICATIV

olen ketuttanut, olet ketuttanut, on ketuttanut, olemme ketuttaneet, olette ketuttaneet, ovat ketuttaneet, on ketutettu

en ole ketuttanut, et ole ketuttanut, ei ole ketuttanut, emme ole ketuttaneet, ette ole ketuttaneet, eivät ole ketuttaneet, ei ole ketutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin ketuttanut, olit ketuttanut, oli ketuttanut, olimme ketuttaneet, olitte ketuttaneet, olivat ketuttaneet, oli ketutettu

en ollut ketuttanut, et ollut ketuttanut, ei ollut ketuttanut, emme olleet ketuttaneet, ette olleet ketuttaneet, eivät olleet ketuttaneet, ei ollut ketutettu

PREZENT IMPERATIV

-, ketuta, ketuttakoon, ketuttakaamme, ketuttakaa, ketuttakoot, ketutettakoon

-, älä ketuta, älköön ketuttako, älkäämme ketuttako, älkää ketuttako, älkööt ketuttako, älköön ketutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon ketuttanut, -, -, olkoot ketuttaneet, olkoon ketutettu

-, -, älköön olko ketuttanut, -, -, älkööt olko ketuttaneet, älköön olko ketutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

ketuttaisin, ketuttaisit, ketuttaisi, ketuttaisimme, ketuttaisitte, ketuttaisivat, ketutettaisiin

en ketuttaisi, et ketuttaisi, ei ketuttaisi, emme ketuttaisi, ette ketuttaisi, eivät ketuttaisi, ei ketutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin ketuttanut, olisit ketuttanut, olisi ketuttanut, olisimme ketuttaneet, olisitte ketuttaneet, olisivat ketuttaneet, oltaisiin ketutettu

en olisi ketuttanut, et olisi ketuttanut, ei olisi ketuttanut, emme olisi ketuttaneet, ette olisi ketuttaneet, eivät olisi ketuttaneet, ei olisi ketutettu

PREZENT POTENȚIAL

ketuttanen, ketuttanet, ketuttanee, ketuttanemme, ketuttanette, ketuttanevat, ketutettaneen

en ketuttane, et ketuttane, ei ketuttane, emme ketuttane, ette ketuttane, eivät ketuttane, ei ketutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen ketuttanut, lienet ketuttanut, lienee ketuttanut, lienemme ketuttaneet, lienette ketuttaneet, lienevät ketuttaneet, lienee ketutettu

en liene ketuttanut, et liene ketuttanut, ei liene ketuttanut, emme liene ketuttaneet, ette liene ketuttaneet, eivät liene ketuttaneet, ei liene ketutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: ketuttaa    FORMA LUNGĂ: ketuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: ketuttaessa   INSTRUCTIV: ketuttaen  INESIV PASIV: ketutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: ketuttamaan   INESIV: ketuttamassa  ELATIV: ketuttamasta

ADESIV: ketuttamalla  ABESIV: ketuttamatta  INSTRUCTIV: ketuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: ketuttaminen   PARTITIV: ketuttaminen

INFINITIVUL CINCI: ketuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: ketuttava  (gen. ketuttavan)   PASIV: ketutettava   (gen. ketutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: ketuttanut                     PASIV: ketutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: ketuttaja (pl.gen. ketuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: ketuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): ketutus

 

 

kiduttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kidutan, kidutat, kiduttaa, kidutamme, kidutatte, kiduttavat, kidutetaan

en kiduta, et kiduta, ei kiduta, emme kiduta, ette kiduta, eivät kiduta, ei kiduteta

IMPERFECT INDICATIV

kidutin, kidutit, kidutti, kidutimme, kidutitte, kiduttivat, kidutettiin

en kiduttanut, et kiduttanut, ei kiduttanut, emme kiduttaneet, ette kiduttaneet, eivät kiduttaneet, ei kidutettu

PERFECT INDICATIV

olen kiduttanut, olet kiduttanut, on kiduttanut, olemme kiduttaneet, olette kiduttaneet, ovat kiduttaneet, on kidutettu

en ole kiduttanut, et ole kiduttanut, ei ole kiduttanut, emme ole kiduttaneet, ette ole kiduttaneet, eivät ole kiduttaneet, ei ole kidutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kiduttanut, olit kiduttanut, oli kiduttanut, olimme kiduttaneet, olitte kiduttaneet, olivat kiduttaneet, oli kidutettu

en ollut kiduttanut, et ollut kiduttanut, ei ollut kiduttanut, emme olleet kiduttaneet, ette olleet kiduttaneet, eivät olleet kiduttaneet, ei ollut kidutettu

PREZENT IMPERATIV

-, kiduta, kiduttakoon, kiduttakaamme, kiduttakaa, kiduttakoot, kidutettakoon

-, älä kiduta, älköön kiduttako, älkäämme kiduttako, älkää kiduttako, älkööt kiduttako, älköön kidutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kiduttanut, -, -, olkoot kiduttaneet, olkoon kidutettu

-, -, älköön olko kiduttanut, -, -, älkööt olko kiduttaneet, älköön olko kidutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kiduttaisin, kiduttaisit, kiduttaisi, kiduttaisimme, kiduttaisitte, kiduttaisivat, kidutettaisiin

en kiduttaisi, et kiduttaisi, ei kiduttaisi, emme kiduttaisi, ette kiduttaisi, eivät kiduttaisi, ei kidutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kiduttanut, olisit kiduttanut, olisi kiduttanut, olisimme kiduttaneet, olisitte kiduttaneet, olisivat kiduttaneet, oltaisiin kidutettu

en olisi kiduttanut, et olisi kiduttanut, ei olisi kiduttanut, emme olisi kiduttaneet, ette olisi kiduttaneet, eivät olisi kiduttaneet, ei olisi kidutettu

PREZENT POTENȚIAL

kiduttanen, kiduttanet, kiduttanee, kiduttanemme, kiduttanette, kiduttanevat, kidutettaneen

en kiduttane, et kiduttane, ei kiduttane, emme kiduttane, ette kiduttane, eivät kiduttane, ei kidutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kiduttanut, lienet kiduttanut, lienee kiduttanut, lienemme kiduttaneet, lienette kiduttaneet, lienevät kiduttaneet, lienee kidutettu

en liene kiduttanut, et liene kiduttanut, ei liene kiduttanut, emme liene kiduttaneet, ette liene kiduttaneet, eivät liene kiduttaneet, ei liene kidutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kiduttaa    FORMA LUNGĂ: kiduttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kiduttaessa   INSTRUCTIV: kiduttaen  INESIV PASIV: kidutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kiduttamaan   INESIV: kiduttamassa  ELATIV: kiduttamasta

ADESIV: kiduttamalla  ABESIV: kiduttamatta  INSTRUCTIV: kiduttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kiduttaminen   PARTITIV: kiduttaminen

INFINITIVUL CINCI: kiduttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kiduttava  (gen. kiduttavan)   PASIV: kidutettava   (gen. kidutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kiduttanut                     PASIV: kidutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kiduttaja (pl.gen. kiduttajien)  ADJECTIV NEGATIV: kiduttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kidutus

 

 

kiehahtaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kiehahdan, kiehahdat, kiehahtaa, kiehahdamme, kiehahdatte, kiehahtavat, kiehahdetaan

en kiehahda, et kiehahda, ei kiehahda, emme kiehahda, ette kiehahda, eivät kiehahda, ei kiehahdeta

IMPERFECT INDICATIV

kiehahdin, kiehahdit, kiehahti, kiehahdimme, kiehahditte, kiehahtivat, kiehahdettiin

en kiehahtanut, et kiehahtanut, ei kiehahtanut, emme kiehahtaneet, ette kiehahtaneet, eivät kiehahtaneet, ei kiehahdettu

PERFECT INDICATIV

olen kiehahtanut, olet kiehahtanut, on kiehahtanut, olemme kiehahtaneet, olette kiehahtaneet, ovat kiehahtaneet, on kiehahdettu

en ole kiehahtanut, et ole kiehahtanut, ei ole kiehahtanut, emme ole kiehahtaneet, ette ole kiehahtaneet, eivät ole kiehahtaneet, ei ole kiehahdettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kiehahtanut, olit kiehahtanut, oli kiehahtanut, olimme kiehahtaneet, olitte kiehahtaneet, olivat kiehahtaneet, oli kiehahdettu

en ollut kiehahtanut, et ollut kiehahtanut, ei ollut kiehahtanut, emme olleet kiehahtaneet, ette olleet kiehahtaneet, eivät olleet kiehahtaneet, ei ollut kiehahdettu

PREZENT IMPERATIV

-, kiehahda, kiehahtakoon, kiehahtakaamme, kiehahtakaa, kiehahtakoot, kiehahdettakoon

-, älä kiehahda, älköön kiehahtako, älkäämme kiehahtako, älkää kiehahtako, älkööt kiehahtako, älköön kiehahdettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kiehahtanut, -, -, olkoot kiehahtaneet, olkoon kiehahdettu

-, -, älköön olko kiehahtanut, -, -, älkööt olko kiehahtaneet, älköön olko kiehahdettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kiehahtaisin, kiehahtaisit, kiehahtaisi, kiehahtaisimme, kiehahtaisitte, kiehahtaisivat, kiehahdettaisiin

en kiehahtaisi, et kiehahtaisi, ei kiehahtaisi, emme kiehahtaisi, ette kiehahtaisi, eivät kiehahtaisi, ei kiehahdettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kiehahtanut, olisit kiehahtanut, olisi kiehahtanut, olisimme kiehahtaneet, olisitte kiehahtaneet, olisivat kiehahtaneet, oltaisiin kiehahdettu

en olisi kiehahtanut, et olisi kiehahtanut, ei olisi kiehahtanut, emme olisi kiehahtaneet, ette olisi kiehahtaneet, eivät olisi kiehahtaneet, ei olisi kiehahdettu

PREZENT POTENȚIAL

kiehahtanen, kiehahtanet, kiehahtanee, kiehahtanemme, kiehahtanette, kiehahtanevat, kiehahdettaneen

en kiehahtane, et kiehahtane, ei kiehahtane, emme kiehahtane, ette kiehahtane, eivät kiehahtane, ei kiehahdettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kiehahtanut, lienet kiehahtanut, lienee kiehahtanut, lienemme kiehahtaneet, lienette kiehahtaneet, lienevät kiehahtaneet, lienee kiehahdettu

en liene kiehahtanut, et liene kiehahtanut, ei liene kiehahtanut, emme liene kiehahtaneet, ette liene kiehahtaneet, eivät liene kiehahtaneet, ei liene kiehahdettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kiehahtaa    FORMA LUNGĂ: kiehahtaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kiehahtaessa   INSTRUCTIV: kiehahtaen  INESIV PASIV: kiehahdettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kiehahtamaan   INESIV: kiehahtamassa  ELATIV: kiehahtamasta

ADESIV: kiehahtamalla  ABESIV: kiehahtamatta  INSTRUCTIV: kiehahtaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kiehahtaminen   PARTITIV: kiehahtaminen

INFINITIVUL CINCI: kiehahtamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kiehahtava  (gen. kiehahtavan)   PASIV: kiehahdettava   (gen. kiehahdettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kiehahtanut                      PASIV: kiehahdettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kiehahtaja (pl.gen. kiehahtajien)  ADJECTIV NEGATIV: kiehahtamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kiehahdus

 

 

kiehauttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kiehautan, kiehautat, kiehauttaa, kiehautamme, kiehautatte, kiehauttavat, kiehautetaan

en kiehauta, et kiehauta, ei kiehauta, emme kiehauta, ette kiehauta, eivät kiehauta, ei kiehauteta

IMPERFECT INDICATIV

kiehautin, kiehautit, kiehautti, kiehautimme, kiehautitte, kiehauttivat, kiehautettiin

en kiehauttanut, et kiehauttanut, ei kiehauttanut, emme kiehauttaneet, ette kiehauttaneet, eivät kiehauttaneet, ei kiehautettu

PERFECT INDICATIV

olen kiehauttanut, olet kiehauttanut, on kiehauttanut, olemme kiehauttaneet, olette kiehauttaneet, ovat kiehauttaneet, on kiehautettu

en ole kiehauttanut, et ole kiehauttanut, ei ole kiehauttanut, emme ole kiehauttaneet, ette ole kiehauttaneet, eivät ole kiehauttaneet, ei ole kiehautettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kiehauttanut, olit kiehauttanut, oli kiehauttanut, olimme kiehauttaneet, olitte kiehauttaneet, olivat kiehauttaneet, oli kiehautettu

en ollut kiehauttanut, et ollut kiehauttanut, ei ollut kiehauttanut, emme olleet kiehauttaneet, ette olleet kiehauttaneet, eivät olleet kiehauttaneet, ei ollut kiehautettu

PREZENT IMPERATIV

-, kiehauta, kiehauttakoon, kiehauttakaamme, kiehauttakaa, kiehauttakoot, kiehautettakoon

-, älä kiehauta, älköön kiehauttako, älkäämme kiehauttako, älkää kiehauttako, älkööt kiehauttako, älköön kiehautettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kiehauttanut, -, -, olkoot kiehauttaneet, olkoon kiehautettu

-, -, älköön olko kiehauttanut, -, -, älkööt olko kiehauttaneet, älköön olko kiehautettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kiehauttaisin, kiehauttaisit, kiehauttaisi, kiehauttaisimme, kiehauttaisitte, kiehauttaisivat, kiehautettaisiin

en kiehauttaisi, et kiehauttaisi, ei kiehauttaisi, emme kiehauttaisi, ette kiehauttaisi, eivät kiehauttaisi, ei kiehautettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kiehauttanut, olisit kiehauttanut, olisi kiehauttanut, olisimme kiehauttaneet, olisitte kiehauttaneet, olisivat kiehauttaneet, oltaisiin kiehautettu

en olisi kiehauttanut, et olisi kiehauttanut, ei olisi kiehauttanut, emme olisi kiehauttaneet, ette olisi kiehauttaneet, eivät olisi kiehauttaneet, ei olisi kiehautettu

PREZENT POTENȚIAL

kiehauttanen, kiehauttanet, kiehauttanee, kiehauttanemme, kiehauttanette, kiehauttanevat, kiehautettaneen

en kiehauttane, et kiehauttane, ei kiehauttane, emme kiehauttane, ette kiehauttane, eivät kiehauttane, ei kiehautettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kiehauttanut, lienet kiehauttanut, lienee kiehauttanut, lienemme kiehauttaneet, lienette kiehauttaneet, lienevät kiehauttaneet, lienee kiehautettu

en liene kiehauttanut, et liene kiehauttanut, ei liene kiehauttanut, emme liene kiehauttaneet, ette liene kiehauttaneet, eivät liene kiehauttaneet, ei liene kiehautettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kiehauttaa    FORMA LUNGĂ: kiehauttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kiehauttaessa   INSTRUCTIV: kiehauttaen  INESIV PASIV: kiehautettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kiehauttamaan   INESIV: kiehauttamassa  ELATIV: kiehauttamasta

ADESIV: kiehauttamalla  ABESIV: kiehauttamatta  INSTRUCTIV: kiehauttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kiehauttaminen   PARTITIV: kiehauttaminen

INFINITIVUL CINCI: kiehauttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kiehauttava  (gen. kiehauttavan)   PASIV: kiehautettava   (gen. kiehautettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kiehauttanut                       PASIV: kiehautettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kiehauttaja (pl.gen. kiehauttajien)  ADJECTIV NEGATIV: kiehauttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kiehautus

 

 

kiehuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kiehutan, kiehutat, kiehuttaa, kiehutamme, kiehutatte, kiehuttavat, kiehutetaan

en kiehuta, et kiehuta, ei kiehuta, emme kiehuta, ette kiehuta, eivät kiehuta, ei kiehuteta

IMPERFECT INDICATIV

kiehutin, kiehutit, kiehutti, kiehutimme, kiehutitte, kiehuttivat, kiehutettiin

en kiehuttanut, et kiehuttanut, ei kiehuttanut, emme kiehuttaneet, ette kiehuttaneet, eivät kiehuttaneet, ei kiehutettu

PERFECT INDICATIV

olen kiehuttanut, olet kiehuttanut, on kiehuttanut, olemme kiehuttaneet, olette kiehuttaneet, ovat kiehuttaneet, on kiehutettu

en ole kiehuttanut, et ole kiehuttanut, ei ole kiehuttanut, emme ole kiehuttaneet, ette ole kiehuttaneet, eivät ole kiehuttaneet, ei ole kiehutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kiehuttanut, olit kiehuttanut, oli kiehuttanut, olimme kiehuttaneet, olitte kiehuttaneet, olivat kiehuttaneet, oli kiehutettu

en ollut kiehuttanut, et ollut kiehuttanut, ei ollut kiehuttanut, emme olleet kiehuttaneet, ette olleet kiehuttaneet, eivät olleet kiehuttaneet, ei ollut kiehutettu

PREZENT IMPERATIV

-, kiehuta, kiehuttakoon, kiehuttakaamme, kiehuttakaa, kiehuttakoot, kiehutettakoon

-, älä kiehuta, älköön kiehuttako, älkäämme kiehuttako, älkää kiehuttako, älkööt kiehuttako, älköön kiehutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kiehuttanut, -, -, olkoot kiehuttaneet, olkoon kiehutettu

-, -, älköön olko kiehuttanut, -, -, älkööt olko kiehuttaneet, älköön olko kiehutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kiehuttaisin, kiehuttaisit, kiehuttaisi, kiehuttaisimme, kiehuttaisitte, kiehuttaisivat, kiehutettaisiin

en kiehuttaisi, et kiehuttaisi, ei kiehuttaisi, emme kiehuttaisi, ette kiehuttaisi, eivät kiehuttaisi, ei kiehutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kiehuttanut, olisit kiehuttanut, olisi kiehuttanut, olisimme kiehuttaneet, olisitte kiehuttaneet, olisivat kiehuttaneet, oltaisiin kiehutettu

en olisi kiehuttanut, et olisi kiehuttanut, ei olisi kiehuttanut, emme olisi kiehuttaneet, ette olisi kiehuttaneet, eivät olisi kiehuttaneet, ei olisi kiehutettu

PREZENT POTENȚIAL

kiehuttanen, kiehuttanet, kiehuttanee, kiehuttanemme, kiehuttanette, kiehuttanevat, kiehutettaneen

en kiehuttane, et kiehuttane, ei kiehuttane, emme kiehuttane, ette kiehuttane, eivät kiehuttane, ei kiehutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kiehuttanut, lienet kiehuttanut, lienee kiehuttanut, lienemme kiehuttaneet, lienette kiehuttaneet, lienevät kiehuttaneet, lienee kiehutettu

en liene kiehuttanut, et liene kiehuttanut, ei liene kiehuttanut, emme liene kiehuttaneet, ette liene kiehuttaneet, eivät liene kiehuttaneet, ei liene kiehutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kiehuttaa    FORMA LUNGĂ: kiehuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kiehuttaessa   INSTRUCTIV: kiehuttaen  INESIV PASIV: kiehutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kiehuttamaan   INESIV: kiehuttamassa  ELATIV: kiehuttamasta

ADESIV: kiehuttamalla  ABESIV: kiehuttamatta  INSTRUCTIV: kiehuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kiehuttaminen   PARTITIV: kiehuttaminen

INFINITIVUL CINCI: kiehuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kiehuttava  (gen. kiehuttavan)   PASIV: kiehutettava   (gen. kiehutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kiehuttanut                      PASIV: kiehutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kiehuttaja (pl.gen. kiehuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: kiehuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kiehutus

 

 

kiepahtaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kiepahdan, kiepahdat, kiepahtaa, kiepahdamme, kiepahdatte, kiepahtavat, kiepahdetaan

en kiepahda, et kiepahda, ei kiepahda, emme kiepahda, ette kiepahda, eivät kiepahda, ei kiepahdeta

IMPERFECT INDICATIV

kiepahdin, kiepahdit, kiepahti, kiepahdimme, kiepahditte, kiepahtivat, kiepahdettiin

en kiepahtanut, et kiepahtanut, ei kiepahtanut, emme kiepahtaneet, ette kiepahtaneet, eivät kiepahtaneet, ei kiepahdettu

PERFECT INDICATIV

olen kiepahtanut, olet kiepahtanut, on kiepahtanut, olemme kiepahtaneet, olette kiepahtaneet, ovat kiepahtaneet, on kiepahdettu

en ole kiepahtanut, et ole kiepahtanut, ei ole kiepahtanut, emme ole kiepahtaneet, ette ole kiepahtaneet, eivät ole kiepahtaneet, ei ole kiepahdettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kiepahtanut, olit kiepahtanut, oli kiepahtanut, olimme kiepahtaneet, olitte kiepahtaneet, olivat kiepahtaneet, oli kiepahdettu

en ollut kiepahtanut, et ollut kiepahtanut, ei ollut kiepahtanut, emme olleet kiepahtaneet, ette olleet kiepahtaneet, eivät olleet kiepahtaneet, ei ollut kiepahdettu

PREZENT IMPERATIV

-, kiepahda, kiepahtakoon, kiepahtakaamme, kiepahtakaa, kiepahtakoot, kiepahdettakoon

-, älä kiepahda, älköön kiepahtako, älkäämme kiepahtako, älkää kiepahtako, älkööt kiepahtako, älköön kiepahdettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kiepahtanut, -, -, olkoot kiepahtaneet, olkoon kiepahdettu

-, -, älköön olko kiepahtanut, -, -, älkööt olko kiepahtaneet, älköön olko kiepahdettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kiepahtaisin, kiepahtaisit, kiepahtaisi, kiepahtaisimme, kiepahtaisitte, kiepahtaisivat, kiepahdettaisiin

en kiepahtaisi, et kiepahtaisi, ei kiepahtaisi, emme kiepahtaisi, ette kiepahtaisi, eivät kiepahtaisi, ei kiepahdettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kiepahtanut, olisit kiepahtanut, olisi kiepahtanut, olisimme kiepahtaneet, olisitte kiepahtaneet, olisivat kiepahtaneet, oltaisiin kiepahdettu

en olisi kiepahtanut, et olisi kiepahtanut, ei olisi kiepahtanut, emme olisi kiepahtaneet, ette olisi kiepahtaneet, eivät olisi kiepahtaneet, ei olisi kiepahdettu

PREZENT POTENȚIAL

kiepahtanen, kiepahtanet, kiepahtanee, kiepahtanemme, kiepahtanette, kiepahtanevat, kiepahdettaneen

en kiepahtane, et kiepahtane, ei kiepahtane, emme kiepahtane, ette kiepahtane, eivät kiepahtane, ei kiepahdettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kiepahtanut, lienet kiepahtanut, lienee kiepahtanut, lienemme kiepahtaneet, lienette kiepahtaneet, lienevät kiepahtaneet, lienee kiepahdettu

en liene kiepahtanut, et liene kiepahtanut, ei liene kiepahtanut, emme liene kiepahtaneet, ette liene kiepahtaneet, eivät liene kiepahtaneet, ei liene kiepahdettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kiepahtaa    FORMA LUNGĂ: kiepahtaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kiepahtaessa   INSTRUCTIV: kiepahtaen  INESIV PASIV: kiepahdettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kiepahtamaan   INESIV: kiepahtamassa  ELATIV: kiepahtamasta

ADESIV: kiepahtamalla  ABESIV: kiepahtamatta  INSTRUCTIV: kiepahtaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kiepahtaminen   PARTITIV: kiepahtaminen

INFINITIVUL CINCI: kiepahtamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kiepahtava  (gen. kiepahtavan)   PASIV: kiepahdettava   (gen. kiepahdettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kiepahtanut                      PASIV: kiepahdettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kiepahtaja (pl.gen. kiepahtajien)  ADJECTIV NEGATIV: kiepahtamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kiepahdus

 

 

kiepauttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kiepautan, kiepautat, kiepauttaa, kiepautamme, kiepautatte, kiepauttavat, kiepautetaan

en kiepauta, et kiepauta, ei kiepauta, emme kiepauta, ette kiepauta, eivät kiepauta, ei kiepauteta

IMPERFECT INDICATIV

kiepautin, kiepautit, kiepautti, kiepautimme, kiepautitte, kiepauttivat, kiepautettiin

en kiepauttanut, et kiepauttanut, ei kiepauttanut, emme kiepauttaneet, ette kiepauttaneet, eivät kiepauttaneet, ei kiepautettu

PERFECT INDICATIV

olen kiepauttanut, olet kiepauttanut, on kiepauttanut, olemme kiepauttaneet, olette kiepauttaneet, ovat kiepauttaneet, on kiepautettu

en ole kiepauttanut, et ole kiepauttanut, ei ole kiepauttanut, emme ole kiepauttaneet, ette ole kiepauttaneet, eivät ole kiepauttaneet, ei ole kiepautettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kiepauttanut, olit kiepauttanut, oli kiepauttanut, olimme kiepauttaneet, olitte kiepauttaneet, olivat kiepauttaneet, oli kiepautettu

en ollut kiepauttanut, et ollut kiepauttanut, ei ollut kiepauttanut, emme olleet kiepauttaneet, ette olleet kiepauttaneet, eivät olleet kiepauttaneet, ei ollut kiepautettu

PREZENT IMPERATIV

-, kiepauta, kiepauttakoon, kiepauttakaamme, kiepauttakaa, kiepauttakoot, kiepautettakoon

-, älä kiepauta, älköön kiepauttako, älkäämme kiepauttako, älkää kiepauttako, älkööt kiepauttako, älköön kiepautettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kiepauttanut, -, -, olkoot kiepauttaneet, olkoon kiepautettu

-, -, älköön olko kiepauttanut, -, -, älkööt olko kiepauttaneet, älköön olko kiepautettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kiepauttaisin, kiepauttaisit, kiepauttaisi, kiepauttaisimme, kiepauttaisitte, kiepauttaisivat, kiepautettaisiin

en kiepauttaisi, et kiepauttaisi, ei kiepauttaisi, emme kiepauttaisi, ette kiepauttaisi, eivät kiepauttaisi, ei kiepautettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kiepauttanut, olisit kiepauttanut, olisi kiepauttanut, olisimme kiepauttaneet, olisitte kiepauttaneet, olisivat kiepauttaneet, oltaisiin kiepautettu

en olisi kiepauttanut, et olisi kiepauttanut, ei olisi kiepauttanut, emme olisi kiepauttaneet, ette olisi kiepauttaneet, eivät olisi kiepauttaneet, ei olisi kiepautettu

PREZENT POTENȚIAL

kiepauttanen, kiepauttanet, kiepauttanee, kiepauttanemme, kiepauttanette, kiepauttanevat, kiepautettaneen

en kiepauttane, et kiepauttane, ei kiepauttane, emme kiepauttane, ette kiepauttane, eivät kiepauttane, ei kiepautettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kiepauttanut, lienet kiepauttanut, lienee kiepauttanut, lienemme kiepauttaneet, lienette kiepauttaneet, lienevät kiepauttaneet, lienee kiepautettu

en liene kiepauttanut, et liene kiepauttanut, ei liene kiepauttanut, emme liene kiepauttaneet, ette liene kiepauttaneet, eivät liene kiepauttaneet, ei liene kiepautettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kiepauttaa    FORMA LUNGĂ: kiepauttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kiepauttaessa   INSTRUCTIV: kiepauttaen  INESIV PASIV: kiepautettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kiepauttamaan   INESIV: kiepauttamassa  ELATIV: kiepauttamasta

ADESIV: kiepauttamalla  ABESIV: kiepauttamatta  INSTRUCTIV: kiepauttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kiepauttaminen   PARTITIV: kiepauttaminen

INFINITIVUL CINCI: kiepauttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kiepauttava  (gen. kiepauttavan)   PASIV: kiepautettava   (gen. kiepautettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kiepauttanut                       PASIV: kiepautettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kiepauttaja (pl.gen. kiepauttajien)  ADJECTIV NEGATIV: kiepauttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kiepautus

 

 

kiepsahtaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kiepsahdan, kiepsahdat, kiepsahtaa, kiepsahdamme, kiepsahdatte, kiepsahtavat, kiepsahdetaan

en kiepsahda, et kiepsahda, ei kiepsahda, emme kiepsahda, ette kiepsahda, eivät kiepsahda, ei kiepsahdeta

IMPERFECT INDICATIV

kiepsahdin, kiepsahdit, kiepsahti, kiepsahdimme, kiepsahditte, kiepsahtivat, kiepsahdettiin

en kiepsahtanut, et kiepsahtanut, ei kiepsahtanut, emme kiepsahtaneet, ette kiepsahtaneet, eivät kiepsahtaneet, ei kiepsahdettu

PERFECT INDICATIV

olen kiepsahtanut, olet kiepsahtanut, on kiepsahtanut, olemme kiepsahtaneet, olette kiepsahtaneet, ovat kiepsahtaneet, on kiepsahdettu

en ole kiepsahtanut, et ole kiepsahtanut, ei ole kiepsahtanut, emme ole kiepsahtaneet, ette ole kiepsahtaneet, eivät ole kiepsahtaneet, ei ole kiepsahdettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kiepsahtanut, olit kiepsahtanut, oli kiepsahtanut, olimme kiepsahtaneet, olitte kiepsahtaneet, olivat kiepsahtaneet, oli kiepsahdettu

en ollut kiepsahtanut, et ollut kiepsahtanut, ei ollut kiepsahtanut, emme olleet kiepsahtaneet, ette olleet kiepsahtaneet, eivät olleet kiepsahtaneet, ei ollut kiepsahdettu

PREZENT IMPERATIV

-, kiepsahda, kiepsahtakoon, kiepsahtakaamme, kiepsahtakaa, kiepsahtakoot, kiepsahdettakoon

-, älä kiepsahda, älköön kiepsahtako, älkäämme kiepsahtako, älkää kiepsahtako, älkööt kiepsahtako, älköön kiepsahdettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kiepsahtanut, -, -, olkoot kiepsahtaneet, olkoon kiepsahdettu

-, -, älköön olko kiepsahtanut, -, -, älkööt olko kiepsahtaneet, älköön olko kiepsahdettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kiepsahtaisin, kiepsahtaisit, kiepsahtaisi, kiepsahtaisimme, kiepsahtaisitte, kiepsahtaisivat, kiepsahdettaisiin

en kiepsahtaisi, et kiepsahtaisi, ei kiepsahtaisi, emme kiepsahtaisi, ette kiepsahtaisi, eivät kiepsahtaisi, ei kiepsahdettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kiepsahtanut, olisit kiepsahtanut, olisi kiepsahtanut, olisimme kiepsahtaneet, olisitte kiepsahtaneet, olisivat kiepsahtaneet, oltaisiin kiepsahdettu

en olisi kiepsahtanut, et olisi kiepsahtanut, ei olisi kiepsahtanut, emme olisi kiepsahtaneet, ette olisi kiepsahtaneet, eivät olisi kiepsahtaneet, ei olisi kiepsahdettu

PREZENT POTENȚIAL

kiepsahtanen, kiepsahtanet, kiepsahtanee, kiepsahtanemme, kiepsahtanette, kiepsahtanevat, kiepsahdettaneen

en kiepsahtane, et kiepsahtane, ei kiepsahtane, emme kiepsahtane, ette kiepsahtane, eivät kiepsahtane, ei kiepsahdettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kiepsahtanut, lienet kiepsahtanut, lienee kiepsahtanut, lienemme kiepsahtaneet, lienette kiepsahtaneet, lienevät kiepsahtaneet, lienee kiepsahdettu

en liene kiepsahtanut, et liene kiepsahtanut, ei liene kiepsahtanut, emme liene kiepsahtaneet, ette liene kiepsahtaneet, eivät liene kiepsahtaneet, ei liene kiepsahdettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kiepsahtaa    FORMA LUNGĂ: kiepsahtaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kiepsahtaessa   INSTRUCTIV: kiepsahtaen  INESIV PASIV: kiepsahdettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kiepsahtamaan   INESIV: kiepsahtamassa  ELATIV: kiepsahtamasta

ADESIV: kiepsahtamalla  ABESIV: kiepsahtamatta  INSTRUCTIV: kiepsahtaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kiepsahtaminen   PARTITIV: kiepsahtaminen

INFINITIVUL CINCI: kiepsahtamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kiepsahtava  (gen. kiepsahtavan)   PASIV: kiepsahdettava   (gen. kiepsahdettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kiepsahtanut                       PASIV: kiepsahdettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kiepsahtaja (pl.gen. kiepsahtajien)  ADJECTIV NEGATIV: kiepsahtamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kiepsahdus

 

 

kieputtaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kieputan, kieputat, kieputtaa, kieputamme, kieputatte, kieputtavat, kieputetaan

en kieputa, et kieputa, ei kieputa, emme kieputa, ette kieputa, eivät kieputa, ei kieputeta

IMPERFECT INDICATIV

kieputin, kieputit, kieputti, kieputimme, kieputitte, kieputtivat, kieputettiin

en kieputtanut, et kieputtanut, ei kieputtanut, emme kieputtaneet, ette kieputtaneet, eivät kieputtaneet, ei kieputettu

PERFECT INDICATIV

olen kieputtanut, olet kieputtanut, on kieputtanut, olemme kieputtaneet, olette kieputtaneet, ovat kieputtaneet, on kieputettu

en ole kieputtanut, et ole kieputtanut, ei ole kieputtanut, emme ole kieputtaneet, ette ole kieputtaneet, eivät ole kieputtaneet, ei ole kieputettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kieputtanut, olit kieputtanut, oli kieputtanut, olimme kieputtaneet, olitte kieputtaneet, olivat kieputtaneet, oli kieputettu

en ollut kieputtanut, et ollut kieputtanut, ei ollut kieputtanut, emme olleet kieputtaneet, ette olleet kieputtaneet, eivät olleet kieputtaneet, ei ollut kieputettu

PREZENT IMPERATIV

-, kieputa, kieputtakoon, kieputtakaamme, kieputtakaa, kieputtakoot, kieputettakoon

-, älä kieputa, älköön kieputtako, älkäämme kieputtako, älkää kieputtako, älkööt kieputtako, älköön kieputettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kieputtanut, -, -, olkoot kieputtaneet, olkoon kieputettu

-, -, älköön olko kieputtanut, -, -, älkööt olko kieputtaneet, älköön olko kieputettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kieputtaisin, kieputtaisit, kieputtaisi, kieputtaisimme, kieputtaisitte, kieputtaisivat, kieputettaisiin

en kieputtaisi, et kieputtaisi, ei kieputtaisi, emme kieputtaisi, ette kieputtaisi, eivät kieputtaisi, ei kieputettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kieputtanut, olisit kieputtanut, olisi kieputtanut, olisimme kieputtaneet, olisitte kieputtaneet, olisivat kieputtaneet, oltaisiin kieputettu

en olisi kieputtanut, et olisi kieputtanut, ei olisi kieputtanut, emme olisi kieputtaneet, ette olisi kieputtaneet, eivät olisi kieputtaneet, ei olisi kieputettu

PREZENT POTENȚIAL

kieputtanen, kieputtanet, kieputtanee, kieputtanemme, kieputtanette, kieputtanevat, kieputettaneen

en kieputtane, et kieputtane, ei kieputtane, emme kieputtane, ette kieputtane, eivät kieputtane, ei kieputettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kieputtanut, lienet kieputtanut, lienee kieputtanut, lienemme kieputtaneet, lienette kieputtaneet, lienevät kieputtaneet, lienee kieputettu

en liene kieputtanut, et liene kieputtanut, ei liene kieputtanut, emme liene kieputtaneet, ette liene kieputtaneet, eivät liene kieputtaneet, ei liene kieputettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kieputtaa    FORMA LUNGĂ: kieputtaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kieputtaessa   INSTRUCTIV: kieputtaen  INESIV PASIV: kieputettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kieputtamaan   INESIV: kieputtamassa  ELATIV: kieputtamasta

ADESIV: kieputtamalla  ABESIV: kieputtamatta  INSTRUCTIV: kieputtaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kieputtaminen   PARTITIV: kieputtaminen

INFINITIVUL CINCI: kieputtamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kieputtava  (gen. kieputtavan)   PASIV: kieputettava   (gen. kieputettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kieputtanut                      PASIV: kieputettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kieputtaja (pl.gen. kieputtajien)  ADJECTIV NEGATIV: kieputtamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kieputus

 

 

kierouttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kieroutan, kieroutat, kierouttaa, kieroutamme, kieroutatte, kierouttavat, kieroutetaan

en kierouta, et kierouta, ei kierouta, emme kierouta, ette kierouta, eivät kierouta, ei kierouteta

IMPERFECT INDICATIV

kieroutin, kieroutit, kieroutti, kieroutimme, kieroutitte, kierouttivat, kieroutettiin

en kierouttanut, et kierouttanut, ei kierouttanut, emme kierouttaneet, ette kierouttaneet, eivät kierouttaneet, ei kieroutettu

PERFECT INDICATIV

olen kierouttanut, olet kierouttanut, on kierouttanut, olemme kierouttaneet, olette kierouttaneet, ovat kierouttaneet, on kieroutettu

en ole kierouttanut, et ole kierouttanut, ei ole kierouttanut, emme ole kierouttaneet, ette ole kierouttaneet, eivät ole kierouttaneet, ei ole kieroutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kierouttanut, olit kierouttanut, oli kierouttanut, olimme kierouttaneet, olitte kierouttaneet, olivat kierouttaneet, oli kieroutettu

en ollut kierouttanut, et ollut kierouttanut, ei ollut kierouttanut, emme olleet kierouttaneet, ette olleet kierouttaneet, eivät olleet kierouttaneet, ei ollut kieroutettu

PREZENT IMPERATIV

-, kierouta, kierouttakoon, kierouttakaamme, kierouttakaa, kierouttakoot, kieroutettakoon

-, älä kierouta, älköön kierouttako, älkäämme kierouttako, älkää kierouttako, älkööt kierouttako, älköön kieroutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kierouttanut, -, -, olkoot kierouttaneet, olkoon kieroutettu

-, -, älköön olko kierouttanut, -, -, älkööt olko kierouttaneet, älköön olko kieroutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kierouttaisin, kierouttaisit, kierouttaisi, kierouttaisimme, kierouttaisitte, kierouttaisivat, kieroutettaisiin

en kierouttaisi, et kierouttaisi, ei kierouttaisi, emme kierouttaisi, ette kierouttaisi, eivät kierouttaisi, ei kieroutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kierouttanut, olisit kierouttanut, olisi kierouttanut, olisimme kierouttaneet, olisitte kierouttaneet, olisivat kierouttaneet, oltaisiin kieroutettu

en olisi kierouttanut, et olisi kierouttanut, ei olisi kierouttanut, emme olisi kierouttaneet, ette olisi kierouttaneet, eivät olisi kierouttaneet, ei olisi kieroutettu

PREZENT POTENȚIAL

kierouttanen, kierouttanet, kierouttanee, kierouttanemme, kierouttanette, kierouttanevat, kieroutettaneen

en kierouttane, et kierouttane, ei kierouttane, emme kierouttane, ette kierouttane, eivät kierouttane, ei kieroutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kierouttanut, lienet kierouttanut, lienee kierouttanut, lienemme kierouttaneet, lienette kierouttaneet, lienevät kierouttaneet, lienee kieroutettu

en liene kierouttanut, et liene kierouttanut, ei liene kierouttanut, emme liene kierouttaneet, ette liene kierouttaneet, eivät liene kierouttaneet, ei liene kieroutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kierouttaa    FORMA LUNGĂ: kierouttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kierouttaessa   INSTRUCTIV: kierouttaen  INESIV PASIV: kieroutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kierouttamaan   INESIV: kierouttamassa  ELATIV: kierouttamasta

ADESIV: kierouttamalla  ABESIV: kierouttamatta  INSTRUCTIV: kierouttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kierouttaminen   PARTITIV: kierouttaminen

INFINITIVUL CINCI: kierouttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kierouttava  (gen. kierouttavan)   PASIV: kieroutettava   (gen. kieroutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kierouttanut                       PASIV: kieroutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kierouttaja (pl.gen. kierouttajien)  ADJECTIV NEGATIV: kierouttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kieroutus

 

 

kihahtaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kihahdan, kihahdat, kihahtaa, kihahdamme, kihahdatte, kihahtavat, kihahdetaan

en kihahda, et kihahda, ei kihahda, emme kihahda, ette kihahda, eivät kihahda, ei kihahdeta

IMPERFECT INDICATIV

kihahdin, kihahdit, kihahti, kihahdimme, kihahditte, kihahtivat, kihahdettiin

en kihahtanut, et kihahtanut, ei kihahtanut, emme kihahtaneet, ette kihahtaneet, eivät kihahtaneet, ei kihahdettu

PERFECT INDICATIV

olen kihahtanut, olet kihahtanut, on kihahtanut, olemme kihahtaneet, olette kihahtaneet, ovat kihahtaneet, on kihahdettu

en ole kihahtanut, et ole kihahtanut, ei ole kihahtanut, emme ole kihahtaneet, ette ole kihahtaneet, eivät ole kihahtaneet, ei ole kihahdettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kihahtanut, olit kihahtanut, oli kihahtanut, olimme kihahtaneet, olitte kihahtaneet, olivat kihahtaneet, oli kihahdettu

en ollut kihahtanut, et ollut kihahtanut, ei ollut kihahtanut, emme olleet kihahtaneet, ette olleet kihahtaneet, eivät olleet kihahtaneet, ei ollut kihahdettu

PREZENT IMPERATIV

-, kihahda, kihahtakoon, kihahtakaamme, kihahtakaa, kihahtakoot, kihahdettakoon

-, älä kihahda, älköön kihahtako, älkäämme kihahtako, älkää kihahtako, älkööt kihahtako, älköön kihahdettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kihahtanut, -, -, olkoot kihahtaneet, olkoon kihahdettu

-, -, älköön olko kihahtanut, -, -, älkööt olko kihahtaneet, älköön olko kihahdettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kihahtaisin, kihahtaisit, kihahtaisi, kihahtaisimme, kihahtaisitte, kihahtaisivat, kihahdettaisiin

en kihahtaisi, et kihahtaisi, ei kihahtaisi, emme kihahtaisi, ette kihahtaisi, eivät kihahtaisi, ei kihahdettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kihahtanut, olisit kihahtanut, olisi kihahtanut, olisimme kihahtaneet, olisitte kihahtaneet, olisivat kihahtaneet, oltaisiin kihahdettu

en olisi kihahtanut, et olisi kihahtanut, ei olisi kihahtanut, emme olisi kihahtaneet, ette olisi kihahtaneet, eivät olisi kihahtaneet, ei olisi kihahdettu

PREZENT POTENȚIAL

kihahtanen, kihahtanet, kihahtanee, kihahtanemme, kihahtanette, kihahtanevat, kihahdettaneen

en kihahtane, et kihahtane, ei kihahtane, emme kihahtane, ette kihahtane, eivät kihahtane, ei kihahdettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kihahtanut, lienet kihahtanut, lienee kihahtanut, lienemme kihahtaneet, lienette kihahtaneet, lienevät kihahtaneet, lienee kihahdettu

en liene kihahtanut, et liene kihahtanut, ei liene kihahtanut, emme liene kihahtaneet, ette liene kihahtaneet, eivät liene kihahtaneet, ei liene kihahdettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kihahtaa    FORMA LUNGĂ: kihahtaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kihahtaessa   INSTRUCTIV: kihahtaen  INESIV PASIV: kihahdettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kihahtamaan   INESIV: kihahtamassa  ELATIV: kihahtamasta

ADESIV: kihahtamalla  ABESIV: kihahtamatta  INSTRUCTIV: kihahtaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kihahtaminen   PARTITIV: kihahtaminen

INFINITIVUL CINCI: kihahtamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kihahtava  (gen. kihahtavan)   PASIV: kihahdettava   (gen. kihahdettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kihahtanut                     PASIV: kihahdettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kihahtaja (pl.gen. kihahtajien)  ADJECTIV NEGATIV: kihahtamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kihahdus

 

 

kiihottaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kiihotan, kiihotat, kiihottaa, kiihotamme, kiihotatte, kiihottavat, kiihotetaan

en kiihota, et kiihota, ei kiihota, emme kiihota, ette kiihota, eivät kiihota, ei kiihoteta

IMPERFECT INDICATIV

kiihotin, kiihotit, kiihotti, kiihotimme, kiihotitte, kiihottivat, kiihotettiin

en kiihottanut, et kiihottanut, ei kiihottanut, emme kiihottaneet, ette kiihottaneet, eivät kiihottaneet, ei kiihotettu

PERFECT INDICATIV

olen kiihottanut, olet kiihottanut, on kiihottanut, olemme kiihottaneet, olette kiihottaneet, ovat kiihottaneet, on kiihotettu

en ole kiihottanut, et ole kiihottanut, ei ole kiihottanut, emme ole kiihottaneet, ette ole kiihottaneet, eivät ole kiihottaneet, ei ole kiihotettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kiihottanut, olit kiihottanut, oli kiihottanut, olimme kiihottaneet, olitte kiihottaneet, olivat kiihottaneet, oli kiihotettu

en ollut kiihottanut, et ollut kiihottanut, ei ollut kiihottanut, emme olleet kiihottaneet, ette olleet kiihottaneet, eivät olleet kiihottaneet, ei ollut kiihotettu

PREZENT IMPERATIV

-, kiihota, kiihottakoon, kiihottakaamme, kiihottakaa, kiihottakoot, kiihotettakoon

-, älä kiihota, älköön kiihottako, älkäämme kiihottako, älkää kiihottako, älkööt kiihottako, älköön kiihotettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kiihottanut, -, -, olkoot kiihottaneet, olkoon kiihotettu

-, -, älköön olko kiihottanut, -, -, älkööt olko kiihottaneet, älköön olko kiihotettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kiihottaisin, kiihottaisit, kiihottaisi, kiihottaisimme, kiihottaisitte, kiihottaisivat, kiihotettaisiin

en kiihottaisi, et kiihottaisi, ei kiihottaisi, emme kiihottaisi, ette kiihottaisi, eivät kiihottaisi, ei kiihotettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kiihottanut, olisit kiihottanut, olisi kiihottanut, olisimme kiihottaneet, olisitte kiihottaneet, olisivat kiihottaneet, oltaisiin kiihotettu

en olisi kiihottanut, et olisi kiihottanut, ei olisi kiihottanut, emme olisi kiihottaneet, ette olisi kiihottaneet, eivät olisi kiihottaneet, ei olisi kiihotettu

PREZENT POTENȚIAL

kiihottanen, kiihottanet, kiihottanee, kiihottanemme, kiihottanette, kiihottanevat, kiihotettaneen

en kiihottane, et kiihottane, ei kiihottane, emme kiihottane, ette kiihottane, eivät kiihottane, ei kiihotettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kiihottanut, lienet kiihottanut, lienee kiihottanut, lienemme kiihottaneet, lienette kiihottaneet, lienevät kiihottaneet, lienee kiihotettu

en liene kiihottanut, et liene kiihottanut, ei liene kiihottanut, emme liene kiihottaneet, ette liene kiihottaneet, eivät liene kiihottaneet, ei liene kiihotettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kiihottaa    FORMA LUNGĂ: kiihottaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kiihottaessa   INSTRUCTIV: kiihottaen  INESIV PASIV: kiihotettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kiihottamaan   INESIV: kiihottamassa  ELATIV: kiihottamasta

ADESIV: kiihottamalla  ABESIV: kiihottamatta  INSTRUCTIV: kiihottaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kiihottaminen   PARTITIV: kiihottaminen

INFINITIVUL CINCI: kiihottamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kiihottava  (gen. kiihottavan)   PASIV: kiihotettava   (gen. kiihotettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kiihottanut                      PASIV: kiihotettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kiihottaja (pl.gen. kiihottajien)  ADJECTIV NEGATIV: kiihottamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kiihotus

 

 

kiikuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kiikutan, kiikutat, kiikuttaa, kiikutamme, kiikutatte, kiikuttavat, kiikutetaan

en kiikuta, et kiikuta, ei kiikuta, emme kiikuta, ette kiikuta, eivät kiikuta, ei kiikuteta

IMPERFECT INDICATIV

kiikutin, kiikutit, kiikutti, kiikutimme, kiikutitte, kiikuttivat, kiikutettiin

en kiikuttanut, et kiikuttanut, ei kiikuttanut, emme kiikuttaneet, ette kiikuttaneet, eivät kiikuttaneet, ei kiikutettu

PERFECT INDICATIV

olen kiikuttanut, olet kiikuttanut, on kiikuttanut, olemme kiikuttaneet, olette kiikuttaneet, ovat kiikuttaneet, on kiikutettu

en ole kiikuttanut, et ole kiikuttanut, ei ole kiikuttanut, emme ole kiikuttaneet, ette ole kiikuttaneet, eivät ole kiikuttaneet, ei ole kiikutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kiikuttanut, olit kiikuttanut, oli kiikuttanut, olimme kiikuttaneet, olitte kiikuttaneet, olivat kiikuttaneet, oli kiikutettu

en ollut kiikuttanut, et ollut kiikuttanut, ei ollut kiikuttanut, emme olleet kiikuttaneet, ette olleet kiikuttaneet, eivät olleet kiikuttaneet, ei ollut kiikutettu

PREZENT IMPERATIV

-, kiikuta, kiikuttakoon, kiikuttakaamme, kiikuttakaa, kiikuttakoot, kiikutettakoon

-, älä kiikuta, älköön kiikuttako, älkäämme kiikuttako, älkää kiikuttako, älkööt kiikuttako, älköön kiikutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kiikuttanut, -, -, olkoot kiikuttaneet, olkoon kiikutettu

-, -, älköön olko kiikuttanut, -, -, älkööt olko kiikuttaneet, älköön olko kiikutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kiikuttaisin, kiikuttaisit, kiikuttaisi, kiikuttaisimme, kiikuttaisitte, kiikuttaisivat, kiikutettaisiin

en kiikuttaisi, et kiikuttaisi, ei kiikuttaisi, emme kiikuttaisi, ette kiikuttaisi, eivät kiikuttaisi, ei kiikutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kiikuttanut, olisit kiikuttanut, olisi kiikuttanut, olisimme kiikuttaneet, olisitte kiikuttaneet, olisivat kiikuttaneet, oltaisiin kiikutettu

en olisi kiikuttanut, et olisi kiikuttanut, ei olisi kiikuttanut, emme olisi kiikuttaneet, ette olisi kiikuttaneet, eivät olisi kiikuttaneet, ei olisi kiikutettu

PREZENT POTENȚIAL

kiikuttanen, kiikuttanet, kiikuttanee, kiikuttanemme, kiikuttanette, kiikuttanevat, kiikutettaneen

en kiikuttane, et kiikuttane, ei kiikuttane, emme kiikuttane, ette kiikuttane, eivät kiikuttane, ei kiikutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kiikuttanut, lienet kiikuttanut, lienee kiikuttanut, lienemme kiikuttaneet, lienette kiikuttaneet, lienevät kiikuttaneet, lienee kiikutettu

en liene kiikuttanut, et liene kiikuttanut, ei liene kiikuttanut, emme liene kiikuttaneet, ette liene kiikuttaneet, eivät liene kiikuttaneet, ei liene kiikutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kiikuttaa    FORMA LUNGĂ: kiikuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kiikuttaessa   INSTRUCTIV: kiikuttaen  INESIV PASIV: kiikutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kiikuttamaan   INESIV: kiikuttamassa  ELATIV: kiikuttamasta

ADESIV: kiikuttamalla  ABESIV: kiikuttamatta  INSTRUCTIV: kiikuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kiikuttaminen   PARTITIV: kiikuttaminen

INFINITIVUL CINCI: kiikuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kiikuttava  (gen. kiikuttavan)   PASIV: kiikutettava   (gen. kiikutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kiikuttanut                      PASIV: kiikutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kiikuttaja (pl.gen. kiikuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: kiikuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kiikutus

 

 

kiillottaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kiillotan, kiillotat, kiillottaa, kiillotamme, kiillotatte, kiillottavat, kiillotetaan

en kiillota, et kiillota, ei kiillota, emme kiillota, ette kiillota, eivät kiillota, ei kiilloteta

IMPERFECT INDICATIV

kiillotin, kiillotit, kiillotti, kiillotimme, kiillotitte, kiillottivat, kiillotettiin

en kiillottanut, et kiillottanut, ei kiillottanut, emme kiillottaneet, ette kiillottaneet, eivät kiillottaneet, ei kiillotettu

PERFECT INDICATIV

olen kiillottanut, olet kiillottanut, on kiillottanut, olemme kiillottaneet, olette kiillottaneet, ovat kiillottaneet, on kiillotettu

en ole kiillottanut, et ole kiillottanut, ei ole kiillottanut, emme ole kiillottaneet, ette ole kiillottaneet, eivät ole kiillottaneet, ei ole kiillotettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kiillottanut, olit kiillottanut, oli kiillottanut, olimme kiillottaneet, olitte kiillottaneet, olivat kiillottaneet, oli kiillotettu

en ollut kiillottanut, et ollut kiillottanut, ei ollut kiillottanut, emme olleet kiillottaneet, ette olleet kiillottaneet, eivät olleet kiillottaneet, ei ollut kiillotettu

PREZENT IMPERATIV

-, kiillota, kiillottakoon, kiillottakaamme, kiillottakaa, kiillottakoot, kiillotettakoon

-, älä kiillota, älköön kiillottako, älkäämme kiillottako, älkää kiillottako, älkööt kiillottako, älköön kiillotettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kiillottanut, -, -, olkoot kiillottaneet, olkoon kiillotettu

-, -, älköön olko kiillottanut, -, -, älkööt olko kiillottaneet, älköön olko kiillotettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kiillottaisin, kiillottaisit, kiillottaisi, kiillottaisimme, kiillottaisitte, kiillottaisivat, kiillotettaisiin

en kiillottaisi, et kiillottaisi, ei kiillottaisi, emme kiillottaisi, ette kiillottaisi, eivät kiillottaisi, ei kiillotettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kiillottanut, olisit kiillottanut, olisi kiillottanut, olisimme kiillottaneet, olisitte kiillottaneet, olisivat kiillottaneet, oltaisiin kiillotettu

en olisi kiillottanut, et olisi kiillottanut, ei olisi kiillottanut, emme olisi kiillottaneet, ette olisi kiillottaneet, eivät olisi kiillottaneet, ei olisi kiillotettu

PREZENT POTENȚIAL

kiillottanen, kiillottanet, kiillottanee, kiillottanemme, kiillottanette, kiillottanevat, kiillotettaneen

en kiillottane, et kiillottane, ei kiillottane, emme kiillottane, ette kiillottane, eivät kiillottane, ei kiillotettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kiillottanut, lienet kiillottanut, lienee kiillottanut, lienemme kiillottaneet, lienette kiillottaneet, lienevät kiillottaneet, lienee kiillotettu

en liene kiillottanut, et liene kiillottanut, ei liene kiillottanut, emme liene kiillottaneet, ette liene kiillottaneet, eivät liene kiillottaneet, ei liene kiillotettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kiillottaa    FORMA LUNGĂ: kiillottaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kiillottaessa   INSTRUCTIV: kiillottaen  INESIV PASIV: kiillotettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kiillottamaan   INESIV: kiillottamassa  ELATIV: kiillottamasta

ADESIV: kiillottamalla  ABESIV: kiillottamatta  INSTRUCTIV: kiillottaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kiillottaminen   PARTITIV: kiillottaminen

INFINITIVUL CINCI: kiillottamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kiillottava  (gen. kiillottavan)   PASIV: kiillotettava   (gen. kiillotettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kiillottanut                       PASIV: kiillotettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kiillottaja (pl.gen. kiillottajien)  ADJECTIV NEGATIV: kiillottamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kiillotus

 

 

kiiruhtaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kiiruhdan, kiiruhdat, kiiruhtaa, kiiruhdamme, kiiruhdatte, kiiruhtavat, kiiruhdetaan

en kiiruhda, et kiiruhda, ei kiiruhda, emme kiiruhda, ette kiiruhda, eivät kiiruhda, ei kiiruhdeta

IMPERFECT INDICATIV

kiiruhdin, kiiruhdit, kiiruhti, kiiruhdimme, kiiruhditte, kiiruhtivat, kiiruhdettiin

en kiiruhtanut, et kiiruhtanut, ei kiiruhtanut, emme kiiruhtaneet, ette kiiruhtaneet, eivät kiiruhtaneet, ei kiiruhdettu

PERFECT INDICATIV

olen kiiruhtanut, olet kiiruhtanut, on kiiruhtanut, olemme kiiruhtaneet, olette kiiruhtaneet, ovat kiiruhtaneet, on kiiruhdettu

en ole kiiruhtanut, et ole kiiruhtanut, ei ole kiiruhtanut, emme ole kiiruhtaneet, ette ole kiiruhtaneet, eivät ole kiiruhtaneet, ei ole kiiruhdettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kiiruhtanut, olit kiiruhtanut, oli kiiruhtanut, olimme kiiruhtaneet, olitte kiiruhtaneet, olivat kiiruhtaneet, oli kiiruhdettu

en ollut kiiruhtanut, et ollut kiiruhtanut, ei ollut kiiruhtanut, emme olleet kiiruhtaneet, ette olleet kiiruhtaneet, eivät olleet kiiruhtaneet, ei ollut kiiruhdettu

PREZENT IMPERATIV

-, kiiruhda, kiiruhtakoon, kiiruhtakaamme, kiiruhtakaa, kiiruhtakoot, kiiruhdettakoon

-, älä kiiruhda, älköön kiiruhtako, älkäämme kiiruhtako, älkää kiiruhtako, älkööt kiiruhtako, älköön kiiruhdettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kiiruhtanut, -, -, olkoot kiiruhtaneet, olkoon kiiruhdettu

-, -, älköön olko kiiruhtanut, -, -, älkööt olko kiiruhtaneet, älköön olko kiiruhdettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kiiruhtaisin, kiiruhtaisit, kiiruhtaisi, kiiruhtaisimme, kiiruhtaisitte, kiiruhtaisivat, kiiruhdettaisiin

en kiiruhtaisi, et kiiruhtaisi, ei kiiruhtaisi, emme kiiruhtaisi, ette kiiruhtaisi, eivät kiiruhtaisi, ei kiiruhdettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kiiruhtanut, olisit kiiruhtanut, olisi kiiruhtanut, olisimme kiiruhtaneet, olisitte kiiruhtaneet, olisivat kiiruhtaneet, oltaisiin kiiruhdettu

en olisi kiiruhtanut, et olisi kiiruhtanut, ei olisi kiiruhtanut, emme olisi kiiruhtaneet, ette olisi kiiruhtaneet, eivät olisi kiiruhtaneet, ei olisi kiiruhdettu

PREZENT POTENȚIAL

kiiruhtanen, kiiruhtanet, kiiruhtanee, kiiruhtanemme, kiiruhtanette, kiiruhtanevat, kiiruhdettaneen

en kiiruhtane, et kiiruhtane, ei kiiruhtane, emme kiiruhtane, ette kiiruhtane, eivät kiiruhtane, ei kiiruhdettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kiiruhtanut, lienet kiiruhtanut, lienee kiiruhtanut, lienemme kiiruhtaneet, lienette kiiruhtaneet, lienevät kiiruhtaneet, lienee kiiruhdettu

en liene kiiruhtanut, et liene kiiruhtanut, ei liene kiiruhtanut, emme liene kiiruhtaneet, ette liene kiiruhtaneet, eivät liene kiiruhtaneet, ei liene kiiruhdettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kiiruhtaa    FORMA LUNGĂ: kiiruhtaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kiiruhtaessa   INSTRUCTIV: kiiruhtaen  INESIV PASIV: kiiruhdettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kiiruhtamaan   INESIV: kiiruhtamassa  ELATIV: kiiruhtamasta

ADESIV: kiiruhtamalla  ABESIV: kiiruhtamatta  INSTRUCTIV: kiiruhtaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kiiruhtaminen   PARTITIV: kiiruhtaminen

INFINITIVUL CINCI: kiiruhtamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kiiruhtava  (gen. kiiruhtavan)   PASIV: kiiruhdettava   (gen. kiiruhdettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kiiruhtanut                      PASIV: kiiruhdettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kiiruhtaja (pl.gen. kiiruhtajien)  ADJECTIV NEGATIV: kiiruhtamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kiiruhdus

 

 

kikattaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kikatan, kikatat, kikattaa, kikatamme, kikatatte, kikattavat, kikatetaan

en kikata, et kikata, ei kikata, emme kikata, ette kikata, eivät kikata, ei kikateta

IMPERFECT INDICATIV

kikatin, kikatit, kikatti, kikatimme, kikatitte, kikattivat, kikatettiin

en kikattanut, et kikattanut, ei kikattanut, emme kikattaneet, ette kikattaneet, eivät kikattaneet, ei kikatettu

PERFECT INDICATIV

olen kikattanut, olet kikattanut, on kikattanut, olemme kikattaneet, olette kikattaneet, ovat kikattaneet, on kikatettu

en ole kikattanut, et ole kikattanut, ei ole kikattanut, emme ole kikattaneet, ette ole kikattaneet, eivät ole kikattaneet, ei ole kikatettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kikattanut, olit kikattanut, oli kikattanut, olimme kikattaneet, olitte kikattaneet, olivat kikattaneet, oli kikatettu

en ollut kikattanut, et ollut kikattanut, ei ollut kikattanut, emme olleet kikattaneet, ette olleet kikattaneet, eivät olleet kikattaneet, ei ollut kikatettu

PREZENT IMPERATIV

-, kikata, kikattakoon, kikattakaamme, kikattakaa, kikattakoot, kikatettakoon

-, älä kikata, älköön kikattako, älkäämme kikattako, älkää kikattako, älkööt kikattako, älköön kikatettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kikattanut, -, -, olkoot kikattaneet, olkoon kikatettu

-, -, älköön olko kikattanut, -, -, älkööt olko kikattaneet, älköön olko kikatettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kikattaisin, kikattaisit, kikattaisi, kikattaisimme, kikattaisitte, kikattaisivat, kikatettaisiin

en kikattaisi, et kikattaisi, ei kikattaisi, emme kikattaisi, ette kikattaisi, eivät kikattaisi, ei kikatettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kikattanut, olisit kikattanut, olisi kikattanut, olisimme kikattaneet, olisitte kikattaneet, olisivat kikattaneet, oltaisiin kikatettu

en olisi kikattanut, et olisi kikattanut, ei olisi kikattanut, emme olisi kikattaneet, ette olisi kikattaneet, eivät olisi kikattaneet, ei olisi kikatettu

PREZENT POTENȚIAL

kikattanen, kikattanet, kikattanee, kikattanemme, kikattanette, kikattanevat, kikatettaneen

en kikattane, et kikattane, ei kikattane, emme kikattane, ette kikattane, eivät kikattane, ei kikatettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kikattanut, lienet kikattanut, lienee kikattanut, lienemme kikattaneet, lienette kikattaneet, lienevät kikattaneet, lienee kikatettu

en liene kikattanut, et liene kikattanut, ei liene kikattanut, emme liene kikattaneet, ette liene kikattaneet, eivät liene kikattaneet, ei liene kikatettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kikattaa    FORMA LUNGĂ: kikattaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kikattaessa   INSTRUCTIV: kikattaen  INESIV PASIV: kikatettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kikattamaan   INESIV: kikattamassa  ELATIV: kikattamasta

ADESIV: kikattamalla  ABESIV: kikattamatta  INSTRUCTIV: kikattaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kikattaminen   PARTITIV: kikattaminen

INFINITIVUL CINCI: kikattamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kikattava  (gen. kikattavan)   PASIV: kikatettava   (gen. kikatettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kikattanut                     PASIV: kikatettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kikattaja (pl.gen. kikattajien)  ADJECTIV NEGATIV: kikattamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kikatus

 

 

kiksauttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kiksautan, kiksautat, kiksauttaa, kiksautamme, kiksautatte, kiksauttavat, kiksautetaan

en kiksauta, et kiksauta, ei kiksauta, emme kiksauta, ette kiksauta, eivät kiksauta, ei kiksauteta

IMPERFECT INDICATIV

kiksautin, kiksautit, kiksautti, kiksautimme, kiksautitte, kiksauttivat, kiksautettiin

en kiksauttanut, et kiksauttanut, ei kiksauttanut, emme kiksauttaneet, ette kiksauttaneet, eivät kiksauttaneet, ei kiksautettu

PERFECT INDICATIV

olen kiksauttanut, olet kiksauttanut, on kiksauttanut, olemme kiksauttaneet, olette kiksauttaneet, ovat kiksauttaneet, on kiksautettu

en ole kiksauttanut, et ole kiksauttanut, ei ole kiksauttanut, emme ole kiksauttaneet, ette ole kiksauttaneet, eivät ole kiksauttaneet, ei ole kiksautettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kiksauttanut, olit kiksauttanut, oli kiksauttanut, olimme kiksauttaneet, olitte kiksauttaneet, olivat kiksauttaneet, oli kiksautettu

en ollut kiksauttanut, et ollut kiksauttanut, ei ollut kiksauttanut, emme olleet kiksauttaneet, ette olleet kiksauttaneet, eivät olleet kiksauttaneet, ei ollut kiksautettu

PREZENT IMPERATIV

-, kiksauta, kiksauttakoon, kiksauttakaamme, kiksauttakaa, kiksauttakoot, kiksautettakoon

-, älä kiksauta, älköön kiksauttako, älkäämme kiksauttako, älkää kiksauttako, älkööt kiksauttako, älköön kiksautettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kiksauttanut, -, -, olkoot kiksauttaneet, olkoon kiksautettu

-, -, älköön olko kiksauttanut, -, -, älkööt olko kiksauttaneet, älköön olko kiksautettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kiksauttaisin, kiksauttaisit, kiksauttaisi, kiksauttaisimme, kiksauttaisitte, kiksauttaisivat, kiksautettaisiin

en kiksauttaisi, et kiksauttaisi, ei kiksauttaisi, emme kiksauttaisi, ette kiksauttaisi, eivät kiksauttaisi, ei kiksautettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kiksauttanut, olisit kiksauttanut, olisi kiksauttanut, olisimme kiksauttaneet, olisitte kiksauttaneet, olisivat kiksauttaneet, oltaisiin kiksautettu

en olisi kiksauttanut, et olisi kiksauttanut, ei olisi kiksauttanut, emme olisi kiksauttaneet, ette olisi kiksauttaneet, eivät olisi kiksauttaneet, ei olisi kiksautettu

PREZENT POTENȚIAL

kiksauttanen, kiksauttanet, kiksauttanee, kiksauttanemme, kiksauttanette, kiksauttanevat, kiksautettaneen

en kiksauttane, et kiksauttane, ei kiksauttane, emme kiksauttane, ette kiksauttane, eivät kiksauttane, ei kiksautettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kiksauttanut, lienet kiksauttanut, lienee kiksauttanut, lienemme kiksauttaneet, lienette kiksauttaneet, lienevät kiksauttaneet, lienee kiksautettu

en liene kiksauttanut, et liene kiksauttanut, ei liene kiksauttanut, emme liene kiksauttaneet, ette liene kiksauttaneet, eivät liene kiksauttaneet, ei liene kiksautettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kiksauttaa    FORMA LUNGĂ: kiksauttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kiksauttaessa   INSTRUCTIV: kiksauttaen  INESIV PASIV: kiksautettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kiksauttamaan   INESIV: kiksauttamassa  ELATIV: kiksauttamasta

ADESIV: kiksauttamalla  ABESIV: kiksauttamatta  INSTRUCTIV: kiksauttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kiksauttaminen   PARTITIV: kiksauttaminen

INFINITIVUL CINCI: kiksauttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kiksauttava  (gen. kiksauttavan)   PASIV: kiksautettava   (gen. kiksautettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kiksauttanut                       PASIV: kiksautettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kiksauttaja (pl.gen. kiksauttajien)  ADJECTIV NEGATIV: kiksauttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kiksautus

 

 

kilahtaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kilahdan, kilahdat, kilahtaa, kilahdamme, kilahdatte, kilahtavat, kilahdetaan

en kilahda, et kilahda, ei kilahda, emme kilahda, ette kilahda, eivät kilahda, ei kilahdeta

IMPERFECT INDICATIV

kilahdin, kilahdit, kilahti, kilahdimme, kilahditte, kilahtivat, kilahdettiin

en kilahtanut, et kilahtanut, ei kilahtanut, emme kilahtaneet, ette kilahtaneet, eivät kilahtaneet, ei kilahdettu

PERFECT INDICATIV

olen kilahtanut, olet kilahtanut, on kilahtanut, olemme kilahtaneet, olette kilahtaneet, ovat kilahtaneet, on kilahdettu

en ole kilahtanut, et ole kilahtanut, ei ole kilahtanut, emme ole kilahtaneet, ette ole kilahtaneet, eivät ole kilahtaneet, ei ole kilahdettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kilahtanut, olit kilahtanut, oli kilahtanut, olimme kilahtaneet, olitte kilahtaneet, olivat kilahtaneet, oli kilahdettu

en ollut kilahtanut, et ollut kilahtanut, ei ollut kilahtanut, emme olleet kilahtaneet, ette olleet kilahtaneet, eivät olleet kilahtaneet, ei ollut kilahdettu

PREZENT IMPERATIV

-, kilahda, kilahtakoon, kilahtakaamme, kilahtakaa, kilahtakoot, kilahdettakoon

-, älä kilahda, älköön kilahtako, älkäämme kilahtako, älkää kilahtako, älkööt kilahtako, älköön kilahdettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kilahtanut, -, -, olkoot kilahtaneet, olkoon kilahdettu

-, -, älköön olko kilahtanut, -, -, älkööt olko kilahtaneet, älköön olko kilahdettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kilahtaisin, kilahtaisit, kilahtaisi, kilahtaisimme, kilahtaisitte, kilahtaisivat, kilahdettaisiin

en kilahtaisi, et kilahtaisi, ei kilahtaisi, emme kilahtaisi, ette kilahtaisi, eivät kilahtaisi, ei kilahdettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kilahtanut, olisit kilahtanut, olisi kilahtanut, olisimme kilahtaneet, olisitte kilahtaneet, olisivat kilahtaneet, oltaisiin kilahdettu

en olisi kilahtanut, et olisi kilahtanut, ei olisi kilahtanut, emme olisi kilahtaneet, ette olisi kilahtaneet, eivät olisi kilahtaneet, ei olisi kilahdettu

PREZENT POTENȚIAL

kilahtanen, kilahtanet, kilahtanee, kilahtanemme, kilahtanette, kilahtanevat, kilahdettaneen

en kilahtane, et kilahtane, ei kilahtane, emme kilahtane, ette kilahtane, eivät kilahtane, ei kilahdettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kilahtanut, lienet kilahtanut, lienee kilahtanut, lienemme kilahtaneet, lienette kilahtaneet, lienevät kilahtaneet, lienee kilahdettu

en liene kilahtanut, et liene kilahtanut, ei liene kilahtanut, emme liene kilahtaneet, ette liene kilahtaneet, eivät liene kilahtaneet, ei liene kilahdettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kilahtaa    FORMA LUNGĂ: kilahtaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kilahtaessa   INSTRUCTIV: kilahtaen  INESIV PASIV: kilahdettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kilahtamaan   INESIV: kilahtamassa  ELATIV: kilahtamasta

ADESIV: kilahtamalla  ABESIV: kilahtamatta  INSTRUCTIV: kilahtaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kilahtaminen   PARTITIV: kilahtaminen

INFINITIVUL CINCI: kilahtamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kilahtava  (gen. kilahtavan)   PASIV: kilahdettava   (gen. kilahdettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kilahtanut                     PASIV: kilahdettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kilahtaja (pl.gen. kilahtajien)  ADJECTIV NEGATIV: kilahtamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kilahdus

 

 

kilkattaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kilkatan, kilkatat, kilkattaa, kilkatamme, kilkatatte, kilkattavat, kilkatetaan

en kilkata, et kilkata, ei kilkata, emme kilkata, ette kilkata, eivät kilkata, ei kilkateta

IMPERFECT INDICATIV

kilkatin, kilkatit, kilkatti, kilkatimme, kilkatitte, kilkattivat, kilkatettiin

en kilkattanut, et kilkattanut, ei kilkattanut, emme kilkattaneet, ette kilkattaneet, eivät kilkattaneet, ei kilkatettu

PERFECT INDICATIV

olen kilkattanut, olet kilkattanut, on kilkattanut, olemme kilkattaneet, olette kilkattaneet, ovat kilkattaneet, on kilkatettu

en ole kilkattanut, et ole kilkattanut, ei ole kilkattanut, emme ole kilkattaneet, ette ole kilkattaneet, eivät ole kilkattaneet, ei ole kilkatettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kilkattanut, olit kilkattanut, oli kilkattanut, olimme kilkattaneet, olitte kilkattaneet, olivat kilkattaneet, oli kilkatettu

en ollut kilkattanut, et ollut kilkattanut, ei ollut kilkattanut, emme olleet kilkattaneet, ette olleet kilkattaneet, eivät olleet kilkattaneet, ei ollut kilkatettu

PREZENT IMPERATIV

-, kilkata, kilkattakoon, kilkattakaamme, kilkattakaa, kilkattakoot, kilkatettakoon

-, älä kilkata, älköön kilkattako, älkäämme kilkattako, älkää kilkattako, älkööt kilkattako, älköön kilkatettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kilkattanut, -, -, olkoot kilkattaneet, olkoon kilkatettu

-, -, älköön olko kilkattanut, -, -, älkööt olko kilkattaneet, älköön olko kilkatettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kilkattaisin, kilkattaisit, kilkattaisi, kilkattaisimme, kilkattaisitte, kilkattaisivat, kilkatettaisiin

en kilkattaisi, et kilkattaisi, ei kilkattaisi, emme kilkattaisi, ette kilkattaisi, eivät kilkattaisi, ei kilkatettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kilkattanut, olisit kilkattanut, olisi kilkattanut, olisimme kilkattaneet, olisitte kilkattaneet, olisivat kilkattaneet, oltaisiin kilkatettu

en olisi kilkattanut, et olisi kilkattanut, ei olisi kilkattanut, emme olisi kilkattaneet, ette olisi kilkattaneet, eivät olisi kilkattaneet, ei olisi kilkatettu

PREZENT POTENȚIAL

kilkattanen, kilkattanet, kilkattanee, kilkattanemme, kilkattanette, kilkattanevat, kilkatettaneen

en kilkattane, et kilkattane, ei kilkattane, emme kilkattane, ette kilkattane, eivät kilkattane, ei kilkatettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kilkattanut, lienet kilkattanut, lienee kilkattanut, lienemme kilkattaneet, lienette kilkattaneet, lienevät kilkattaneet, lienee kilkatettu

en liene kilkattanut, et liene kilkattanut, ei liene kilkattanut, emme liene kilkattaneet, ette liene kilkattaneet, eivät liene kilkattaneet, ei liene kilkatettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kilkattaa    FORMA LUNGĂ: kilkattaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kilkattaessa   INSTRUCTIV: kilkattaen  INESIV PASIV: kilkatettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kilkattamaan   INESIV: kilkattamassa  ELATIV: kilkattamasta

ADESIV: kilkattamalla  ABESIV: kilkattamatta  INSTRUCTIV: kilkattaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kilkattaminen   PARTITIV: kilkattaminen

INFINITIVUL CINCI: kilkattamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kilkattava  (gen. kilkattavan)   PASIV: kilkatettava   (gen. kilkatettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kilkattanut                      PASIV: kilkatettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kilkattaja (pl.gen. kilkattajien)  ADJECTIV NEGATIV: kilkattamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kilkatus

 

 

kilkuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kilkutan, kilkutat, kilkuttaa, kilkutamme, kilkutatte, kilkuttavat, kilkutetaan

en kilkuta, et kilkuta, ei kilkuta, emme kilkuta, ette kilkuta, eivät kilkuta, ei kilkuteta

IMPERFECT INDICATIV

kilkutin, kilkutit, kilkutti, kilkutimme, kilkutitte, kilkuttivat, kilkutettiin

en kilkuttanut, et kilkuttanut, ei kilkuttanut, emme kilkuttaneet, ette kilkuttaneet, eivät kilkuttaneet, ei kilkutettu

PERFECT INDICATIV

olen kilkuttanut, olet kilkuttanut, on kilkuttanut, olemme kilkuttaneet, olette kilkuttaneet, ovat kilkuttaneet, on kilkutettu

en ole kilkuttanut, et ole kilkuttanut, ei ole kilkuttanut, emme ole kilkuttaneet, ette ole kilkuttaneet, eivät ole kilkuttaneet, ei ole kilkutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kilkuttanut, olit kilkuttanut, oli kilkuttanut, olimme kilkuttaneet, olitte kilkuttaneet, olivat kilkuttaneet, oli kilkutettu

en ollut kilkuttanut, et ollut kilkuttanut, ei ollut kilkuttanut, emme olleet kilkuttaneet, ette olleet kilkuttaneet, eivät olleet kilkuttaneet, ei ollut kilkutettu

PREZENT IMPERATIV

-, kilkuta, kilkuttakoon, kilkuttakaamme, kilkuttakaa, kilkuttakoot, kilkutettakoon

-, älä kilkuta, älköön kilkuttako, älkäämme kilkuttako, älkää kilkuttako, älkööt kilkuttako, älköön kilkutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kilkuttanut, -, -, olkoot kilkuttaneet, olkoon kilkutettu

-, -, älköön olko kilkuttanut, -, -, älkööt olko kilkuttaneet, älköön olko kilkutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kilkuttaisin, kilkuttaisit, kilkuttaisi, kilkuttaisimme, kilkuttaisitte, kilkuttaisivat, kilkutettaisiin

en kilkuttaisi, et kilkuttaisi, ei kilkuttaisi, emme kilkuttaisi, ette kilkuttaisi, eivät kilkuttaisi, ei kilkutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kilkuttanut, olisit kilkuttanut, olisi kilkuttanut, olisimme kilkuttaneet, olisitte kilkuttaneet, olisivat kilkuttaneet, oltaisiin kilkutettu

en olisi kilkuttanut, et olisi kilkuttanut, ei olisi kilkuttanut, emme olisi kilkuttaneet, ette olisi kilkuttaneet, eivät olisi kilkuttaneet, ei olisi kilkutettu

PREZENT POTENȚIAL

kilkuttanen, kilkuttanet, kilkuttanee, kilkuttanemme, kilkuttanette, kilkuttanevat, kilkutettaneen

en kilkuttane, et kilkuttane, ei kilkuttane, emme kilkuttane, ette kilkuttane, eivät kilkuttane, ei kilkutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kilkuttanut, lienet kilkuttanut, lienee kilkuttanut, lienemme kilkuttaneet, lienette kilkuttaneet, lienevät kilkuttaneet, lienee kilkutettu

en liene kilkuttanut, et liene kilkuttanut, ei liene kilkuttanut, emme liene kilkuttaneet, ette liene kilkuttaneet, eivät liene kilkuttaneet, ei liene kilkutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kilkuttaa    FORMA LUNGĂ: kilkuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kilkuttaessa   INSTRUCTIV: kilkuttaen  INESIV PASIV: kilkutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kilkuttamaan   INESIV: kilkuttamassa  ELATIV: kilkuttamasta

ADESIV: kilkuttamalla  ABESIV: kilkuttamatta  INSTRUCTIV: kilkuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kilkuttaminen   PARTITIV: kilkuttaminen

INFINITIVUL CINCI: kilkuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kilkuttava  (gen. kilkuttavan)   PASIV: kilkutettava   (gen. kilkutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kilkuttanut                      PASIV: kilkutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kilkuttaja (pl.gen. kilkuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: kilkuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kilkutus

 

 

kimmahtaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kimmahdan, kimmahdat, kimmahtaa, kimmahdamme, kimmahdatte, kimmahtavat, kimmahdetaan

en kimmahda, et kimmahda, ei kimmahda, emme kimmahda, ette kimmahda, eivät kimmahda, ei kimmahdeta

IMPERFECT INDICATIV

kimmahdin, kimmahdit, kimmahti, kimmahdimme, kimmahditte, kimmahtivat, kimmahdettiin

en kimmahtanut, et kimmahtanut, ei kimmahtanut, emme kimmahtaneet, ette kimmahtaneet, eivät kimmahtaneet, ei kimmahdettu

PERFECT INDICATIV

olen kimmahtanut, olet kimmahtanut, on kimmahtanut, olemme kimmahtaneet, olette kimmahtaneet, ovat kimmahtaneet, on kimmahdettu

en ole kimmahtanut, et ole kimmahtanut, ei ole kimmahtanut, emme ole kimmahtaneet, ette ole kimmahtaneet, eivät ole kimmahtaneet, ei ole kimmahdettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kimmahtanut, olit kimmahtanut, oli kimmahtanut, olimme kimmahtaneet, olitte kimmahtaneet, olivat kimmahtaneet, oli kimmahdettu

en ollut kimmahtanut, et ollut kimmahtanut, ei ollut kimmahtanut, emme olleet kimmahtaneet, ette olleet kimmahtaneet, eivät olleet kimmahtaneet, ei ollut kimmahdettu

PREZENT IMPERATIV

-, kimmahda, kimmahtakoon, kimmahtakaamme, kimmahtakaa, kimmahtakoot, kimmahdettakoon

-, älä kimmahda, älköön kimmahtako, älkäämme kimmahtako, älkää kimmahtako, älkööt kimmahtako, älköön kimmahdettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kimmahtanut, -, -, olkoot kimmahtaneet, olkoon kimmahdettu

-, -, älköön olko kimmahtanut, -, -, älkööt olko kimmahtaneet, älköön olko kimmahdettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kimmahtaisin, kimmahtaisit, kimmahtaisi, kimmahtaisimme, kimmahtaisitte, kimmahtaisivat, kimmahdettaisiin

en kimmahtaisi, et kimmahtaisi, ei kimmahtaisi, emme kimmahtaisi, ette kimmahtaisi, eivät kimmahtaisi, ei kimmahdettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kimmahtanut, olisit kimmahtanut, olisi kimmahtanut, olisimme kimmahtaneet, olisitte kimmahtaneet, olisivat kimmahtaneet, oltaisiin kimmahdettu

en olisi kimmahtanut, et olisi kimmahtanut, ei olisi kimmahtanut, emme olisi kimmahtaneet, ette olisi kimmahtaneet, eivät olisi kimmahtaneet, ei olisi kimmahdettu

PREZENT POTENȚIAL

kimmahtanen, kimmahtanet, kimmahtanee, kimmahtanemme, kimmahtanette, kimmahtanevat, kimmahdettaneen

en kimmahtane, et kimmahtane, ei kimmahtane, emme kimmahtane, ette kimmahtane, eivät kimmahtane, ei kimmahdettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kimmahtanut, lienet kimmahtanut, lienee kimmahtanut, lienemme kimmahtaneet, lienette kimmahtaneet, lienevät kimmahtaneet, lienee kimmahdettu

en liene kimmahtanut, et liene kimmahtanut, ei liene kimmahtanut, emme liene kimmahtaneet, ette liene kimmahtaneet, eivät liene kimmahtaneet, ei liene kimmahdettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kimmahtaa    FORMA LUNGĂ: kimmahtaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kimmahtaessa   INSTRUCTIV: kimmahtaen  INESIV PASIV: kimmahdettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kimmahtamaan   INESIV: kimmahtamassa  ELATIV: kimmahtamasta

ADESIV: kimmahtamalla  ABESIV: kimmahtamatta  INSTRUCTIV: kimmahtaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kimmahtaminen   PARTITIV: kimmahtaminen

INFINITIVUL CINCI: kimmahtamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kimmahtava  (gen. kimmahtavan)   PASIV: kimmahdettava   (gen. kimmahdettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kimmahtanut                      PASIV: kimmahdettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kimmahtaja (pl.gen. kimmahtajien)  ADJECTIV NEGATIV: kimmahtamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kimmahdus

 

 

kirahtaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kirahdan, kirahdat, kirahtaa, kirahdamme, kirahdatte, kirahtavat, kirahdetaan

en kirahda, et kirahda, ei kirahda, emme kirahda, ette kirahda, eivät kirahda, ei kirahdeta

IMPERFECT INDICATIV

kirahdin, kirahdit, kirahti, kirahdimme, kirahditte, kirahtivat, kirahdettiin

en kirahtanut, et kirahtanut, ei kirahtanut, emme kirahtaneet, ette kirahtaneet, eivät kirahtaneet, ei kirahdettu

PERFECT INDICATIV

olen kirahtanut, olet kirahtanut, on kirahtanut, olemme kirahtaneet, olette kirahtaneet, ovat kirahtaneet, on kirahdettu

en ole kirahtanut, et ole kirahtanut, ei ole kirahtanut, emme ole kirahtaneet, ette ole kirahtaneet, eivät ole kirahtaneet, ei ole kirahdettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kirahtanut, olit kirahtanut, oli kirahtanut, olimme kirahtaneet, olitte kirahtaneet, olivat kirahtaneet, oli kirahdettu

en ollut kirahtanut, et ollut kirahtanut, ei ollut kirahtanut, emme olleet kirahtaneet, ette olleet kirahtaneet, eivät olleet kirahtaneet, ei ollut kirahdettu

PREZENT IMPERATIV

-, kirahda, kirahtakoon, kirahtakaamme, kirahtakaa, kirahtakoot, kirahdettakoon

-, älä kirahda, älköön kirahtako, älkäämme kirahtako, älkää kirahtako, älkööt kirahtako, älköön kirahdettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kirahtanut, -, -, olkoot kirahtaneet, olkoon kirahdettu

-, -, älköön olko kirahtanut, -, -, älkööt olko kirahtaneet, älköön olko kirahdettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kirahtaisin, kirahtaisit, kirahtaisi, kirahtaisimme, kirahtaisitte, kirahtaisivat, kirahdettaisiin

en kirahtaisi, et kirahtaisi, ei kirahtaisi, emme kirahtaisi, ette kirahtaisi, eivät kirahtaisi, ei kirahdettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kirahtanut, olisit kirahtanut, olisi kirahtanut, olisimme kirahtaneet, olisitte kirahtaneet, olisivat kirahtaneet, oltaisiin kirahdettu

en olisi kirahtanut, et olisi kirahtanut, ei olisi kirahtanut, emme olisi kirahtaneet, ette olisi kirahtaneet, eivät olisi kirahtaneet, ei olisi kirahdettu

PREZENT POTENȚIAL

kirahtanen, kirahtanet, kirahtanee, kirahtanemme, kirahtanette, kirahtanevat, kirahdettaneen

en kirahtane, et kirahtane, ei kirahtane, emme kirahtane, ette kirahtane, eivät kirahtane, ei kirahdettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kirahtanut, lienet kirahtanut, lienee kirahtanut, lienemme kirahtaneet, lienette kirahtaneet, lienevät kirahtaneet, lienee kirahdettu

en liene kirahtanut, et liene kirahtanut, ei liene kirahtanut, emme liene kirahtaneet, ette liene kirahtaneet, eivät liene kirahtaneet, ei liene kirahdettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kirahtaa    FORMA LUNGĂ: kirahtaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kirahtaessa   INSTRUCTIV: kirahtaen  INESIV PASIV: kirahdettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kirahtamaan   INESIV: kirahtamassa  ELATIV: kirahtamasta

ADESIV: kirahtamalla  ABESIV: kirahtamatta  INSTRUCTIV: kirahtaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kirahtaminen   PARTITIV: kirahtaminen

INFINITIVUL CINCI: kirahtamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kirahtava  (gen. kirahtavan)   PASIV: kirahdettava   (gen. kirahdettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kirahtanut                     PASIV: kirahdettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kirahtaja (pl.gen. kirahtajien)  ADJECTIV NEGATIV: kirahtamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kirahdus

 

 

kirjoittaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kirjoitan, kirjoitat, kirjoittaa, kirjoitamme, kirjoitatte, kirjoittavat, kirjoitetaan

en kirjoita, et kirjoita, ei kirjoita, emme kirjoita, ette kirjoita, eivät kirjoita, ei kirjoiteta

IMPERFECT INDICATIV

kirjoitin, kirjoitit, kirjoitti, kirjoitimme, kirjoititte, kirjoittivat, kirjoitettiin

en kirjoittanut, et kirjoittanut, ei kirjoittanut, emme kirjoittaneet, ette kirjoittaneet, eivät kirjoittaneet, ei kirjoitettu

PERFECT INDICATIV

olen kirjoittanut, olet kirjoittanut, on kirjoittanut, olemme kirjoittaneet, olette kirjoittaneet, ovat kirjoittaneet, on kirjoitettu

en ole kirjoittanut, et ole kirjoittanut, ei ole kirjoittanut, emme ole kirjoittaneet, ette ole kirjoittaneet, eivät ole kirjoittaneet, ei ole kirjoitettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kirjoittanut, olit kirjoittanut, oli kirjoittanut, olimme kirjoittaneet, olitte kirjoittaneet, olivat kirjoittaneet, oli kirjoitettu

en ollut kirjoittanut, et ollut kirjoittanut, ei ollut kirjoittanut, emme olleet kirjoittaneet, ette olleet kirjoittaneet, eivät olleet kirjoittaneet, ei ollut kirjoitettu

PREZENT IMPERATIV

-, kirjoita, kirjoittakoon, kirjoittakaamme, kirjoittakaa, kirjoittakoot, kirjoitettakoon

-, älä kirjoita, älköön kirjoittako, älkäämme kirjoittako, älkää kirjoittako, älkööt kirjoittako, älköön kirjoitettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kirjoittanut, -, -, olkoot kirjoittaneet, olkoon kirjoitettu

-, -, älköön olko kirjoittanut, -, -, älkööt olko kirjoittaneet, älköön olko kirjoitettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kirjoittaisin, kirjoittaisit, kirjoittaisi, kirjoittaisimme, kirjoittaisitte, kirjoittaisivat, kirjoitettaisiin

en kirjoittaisi, et kirjoittaisi, ei kirjoittaisi, emme kirjoittaisi, ette kirjoittaisi, eivät kirjoittaisi, ei kirjoitettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kirjoittanut, olisit kirjoittanut, olisi kirjoittanut, olisimme kirjoittaneet, olisitte kirjoittaneet, olisivat kirjoittaneet, oltaisiin kirjoitettu

en olisi kirjoittanut, et olisi kirjoittanut, ei olisi kirjoittanut, emme olisi kirjoittaneet, ette olisi kirjoittaneet, eivät olisi kirjoittaneet, ei olisi kirjoitettu

PREZENT POTENȚIAL

kirjoittanen, kirjoittanet, kirjoittanee, kirjoittanemme, kirjoittanette, kirjoittanevat, kirjoitettaneen

en kirjoittane, et kirjoittane, ei kirjoittane, emme kirjoittane, ette kirjoittane, eivät kirjoittane, ei kirjoitettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kirjoittanut, lienet kirjoittanut, lienee kirjoittanut, lienemme kirjoittaneet, lienette kirjoittaneet, lienevät kirjoittaneet, lienee kirjoitettu

en liene kirjoittanut, et liene kirjoittanut, ei liene kirjoittanut, emme liene kirjoittaneet, ette liene kirjoittaneet, eivät liene kirjoittaneet, ei liene kirjoitettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kirjoittaa    FORMA LUNGĂ: kirjoittaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kirjoittaessa   INSTRUCTIV: kirjoittaen  INESIV PASIV: kirjoitettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kirjoittamaan   INESIV: kirjoittamassa  ELATIV: kirjoittamasta

ADESIV: kirjoittamalla  ABESIV: kirjoittamatta  INSTRUCTIV: kirjoittaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kirjoittaminen   PARTITIV: kirjoittaminen

INFINITIVUL CINCI: kirjoittamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kirjoittava  (gen. kirjoittavan)   PASIV: kirjoitettava   (gen. kirjoitettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kirjoittanut                       PASIV: kirjoitettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kirjoittaja (pl.gen. kirjoittajien)  ADJECTIV NEGATIV: kirjoittamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kirjoitus

 

 

kirputtaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kirputan, kirputat, kirputtaa, kirputamme, kirputatte, kirputtavat, kirputetaan

en kirputa, et kirputa, ei kirputa, emme kirputa, ette kirputa, eivät kirputa, ei kirputeta

IMPERFECT INDICATIV

kirputin, kirputit, kirputti, kirputimme, kirputitte, kirputtivat, kirputettiin

en kirputtanut, et kirputtanut, ei kirputtanut, emme kirputtaneet, ette kirputtaneet, eivät kirputtaneet, ei kirputettu

PERFECT INDICATIV

olen kirputtanut, olet kirputtanut, on kirputtanut, olemme kirputtaneet, olette kirputtaneet, ovat kirputtaneet, on kirputettu

en ole kirputtanut, et ole kirputtanut, ei ole kirputtanut, emme ole kirputtaneet, ette ole kirputtaneet, eivät ole kirputtaneet, ei ole kirputettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kirputtanut, olit kirputtanut, oli kirputtanut, olimme kirputtaneet, olitte kirputtaneet, olivat kirputtaneet, oli kirputettu

en ollut kirputtanut, et ollut kirputtanut, ei ollut kirputtanut, emme olleet kirputtaneet, ette olleet kirputtaneet, eivät olleet kirputtaneet, ei ollut kirputettu

PREZENT IMPERATIV

-, kirputa, kirputtakoon, kirputtakaamme, kirputtakaa, kirputtakoot, kirputettakoon

-, älä kirputa, älköön kirputtako, älkäämme kirputtako, älkää kirputtako, älkööt kirputtako, älköön kirputettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kirputtanut, -, -, olkoot kirputtaneet, olkoon kirputettu

-, -, älköön olko kirputtanut, -, -, älkööt olko kirputtaneet, älköön olko kirputettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kirputtaisin, kirputtaisit, kirputtaisi, kirputtaisimme, kirputtaisitte, kirputtaisivat, kirputettaisiin

en kirputtaisi, et kirputtaisi, ei kirputtaisi, emme kirputtaisi, ette kirputtaisi, eivät kirputtaisi, ei kirputettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kirputtanut, olisit kirputtanut, olisi kirputtanut, olisimme kirputtaneet, olisitte kirputtaneet, olisivat kirputtaneet, oltaisiin kirputettu

en olisi kirputtanut, et olisi kirputtanut, ei olisi kirputtanut, emme olisi kirputtaneet, ette olisi kirputtaneet, eivät olisi kirputtaneet, ei olisi kirputettu

PREZENT POTENȚIAL

kirputtanen, kirputtanet, kirputtanee, kirputtanemme, kirputtanette, kirputtanevat, kirputettaneen

en kirputtane, et kirputtane, ei kirputtane, emme kirputtane, ette kirputtane, eivät kirputtane, ei kirputettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kirputtanut, lienet kirputtanut, lienee kirputtanut, lienemme kirputtaneet, lienette kirputtaneet, lienevät kirputtaneet, lienee kirputettu

en liene kirputtanut, et liene kirputtanut, ei liene kirputtanut, emme liene kirputtaneet, ette liene kirputtaneet, eivät liene kirputtaneet, ei liene kirputettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kirputtaa    FORMA LUNGĂ: kirputtaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kirputtaessa   INSTRUCTIV: kirputtaen  INESIV PASIV: kirputettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kirputtamaan   INESIV: kirputtamassa  ELATIV: kirputtamasta

ADESIV: kirputtamalla  ABESIV: kirputtamatta  INSTRUCTIV: kirputtaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kirputtaminen   PARTITIV: kirputtaminen

INFINITIVUL CINCI: kirputtamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kirputtava  (gen. kirputtavan)   PASIV: kirputettava   (gen. kirputettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kirputtanut                      PASIV: kirputettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kirputtaja (pl.gen. kirputtajien)  ADJECTIV NEGATIV: kirputtamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kirputus

 

 

kirvoittaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kirvoitan, kirvoitat, kirvoittaa, kirvoitamme, kirvoitatte, kirvoittavat, kirvoitetaan

en kirvoita, et kirvoita, ei kirvoita, emme kirvoita, ette kirvoita, eivät kirvoita, ei kirvoiteta

IMPERFECT INDICATIV

kirvoitin, kirvoitit, kirvoitti, kirvoitimme, kirvoititte, kirvoittivat, kirvoitettiin

en kirvoittanut, et kirvoittanut, ei kirvoittanut, emme kirvoittaneet, ette kirvoittaneet, eivät kirvoittaneet, ei kirvoitettu

PERFECT INDICATIV

olen kirvoittanut, olet kirvoittanut, on kirvoittanut, olemme kirvoittaneet, olette kirvoittaneet, ovat kirvoittaneet, on kirvoitettu

en ole kirvoittanut, et ole kirvoittanut, ei ole kirvoittanut, emme ole kirvoittaneet, ette ole kirvoittaneet, eivät ole kirvoittaneet, ei ole kirvoitettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kirvoittanut, olit kirvoittanut, oli kirvoittanut, olimme kirvoittaneet, olitte kirvoittaneet, olivat kirvoittaneet, oli kirvoitettu

en ollut kirvoittanut, et ollut kirvoittanut, ei ollut kirvoittanut, emme olleet kirvoittaneet, ette olleet kirvoittaneet, eivät olleet kirvoittaneet, ei ollut kirvoitettu

PREZENT IMPERATIV

-, kirvoita, kirvoittakoon, kirvoittakaamme, kirvoittakaa, kirvoittakoot, kirvoitettakoon

-, älä kirvoita, älköön kirvoittako, älkäämme kirvoittako, älkää kirvoittako, älkööt kirvoittako, älköön kirvoitettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kirvoittanut, -, -, olkoot kirvoittaneet, olkoon kirvoitettu

-, -, älköön olko kirvoittanut, -, -, älkööt olko kirvoittaneet, älköön olko kirvoitettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kirvoittaisin, kirvoittaisit, kirvoittaisi, kirvoittaisimme, kirvoittaisitte, kirvoittaisivat, kirvoitettaisiin

en kirvoittaisi, et kirvoittaisi, ei kirvoittaisi, emme kirvoittaisi, ette kirvoittaisi, eivät kirvoittaisi, ei kirvoitettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kirvoittanut, olisit kirvoittanut, olisi kirvoittanut, olisimme kirvoittaneet, olisitte kirvoittaneet, olisivat kirvoittaneet, oltaisiin kirvoitettu

en olisi kirvoittanut, et olisi kirvoittanut, ei olisi kirvoittanut, emme olisi kirvoittaneet, ette olisi kirvoittaneet, eivät olisi kirvoittaneet, ei olisi kirvoitettu

PREZENT POTENȚIAL

kirvoittanen, kirvoittanet, kirvoittanee, kirvoittanemme, kirvoittanette, kirvoittanevat, kirvoitettaneen

en kirvoittane, et kirvoittane, ei kirvoittane, emme kirvoittane, ette kirvoittane, eivät kirvoittane, ei kirvoitettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kirvoittanut, lienet kirvoittanut, lienee kirvoittanut, lienemme kirvoittaneet, lienette kirvoittaneet, lienevät kirvoittaneet, lienee kirvoitettu

en liene kirvoittanut, et liene kirvoittanut, ei liene kirvoittanut, emme liene kirvoittaneet, ette liene kirvoittaneet, eivät liene kirvoittaneet, ei liene kirvoitettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kirvoittaa    FORMA LUNGĂ: kirvoittaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kirvoittaessa   INSTRUCTIV: kirvoittaen  INESIV PASIV: kirvoitettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kirvoittamaan   INESIV: kirvoittamassa  ELATIV: kirvoittamasta

ADESIV: kirvoittamalla  ABESIV: kirvoittamatta  INSTRUCTIV: kirvoittaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kirvoittaminen   PARTITIV: kirvoittaminen

INFINITIVUL CINCI: kirvoittamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kirvoittava  (gen. kirvoittavan)   PASIV: kirvoitettava   (gen. kirvoitettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kirvoittanut                       PASIV: kirvoitettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kirvoittaja (pl.gen. kirvoittajien)  ADJECTIV NEGATIV: kirvoittamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kirvoitus

 

 

kiskottaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kiskotan, kiskotat, kiskottaa, kiskotamme, kiskotatte, kiskottavat, kiskotetaan

en kiskota, et kiskota, ei kiskota, emme kiskota, ette kiskota, eivät kiskota, ei kiskoteta

IMPERFECT INDICATIV

kiskotin, kiskotit, kiskotti, kiskotimme, kiskotitte, kiskottivat, kiskotettiin

en kiskottanut, et kiskottanut, ei kiskottanut, emme kiskottaneet, ette kiskottaneet, eivät kiskottaneet, ei kiskotettu

PERFECT INDICATIV

olen kiskottanut, olet kiskottanut, on kiskottanut, olemme kiskottaneet, olette kiskottaneet, ovat kiskottaneet, on kiskotettu

en ole kiskottanut, et ole kiskottanut, ei ole kiskottanut, emme ole kiskottaneet, ette ole kiskottaneet, eivät ole kiskottaneet, ei ole kiskotettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kiskottanut, olit kiskottanut, oli kiskottanut, olimme kiskottaneet, olitte kiskottaneet, olivat kiskottaneet, oli kiskotettu

en ollut kiskottanut, et ollut kiskottanut, ei ollut kiskottanut, emme olleet kiskottaneet, ette olleet kiskottaneet, eivät olleet kiskottaneet, ei ollut kiskotettu

PREZENT IMPERATIV

-, kiskota, kiskottakoon, kiskottakaamme, kiskottakaa, kiskottakoot, kiskotettakoon

-, älä kiskota, älköön kiskottako, älkäämme kiskottako, älkää kiskottako, älkööt kiskottako, älköön kiskotettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kiskottanut, -, -, olkoot kiskottaneet, olkoon kiskotettu

-, -, älköön olko kiskottanut, -, -, älkööt olko kiskottaneet, älköön olko kiskotettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kiskottaisin, kiskottaisit, kiskottaisi, kiskottaisimme, kiskottaisitte, kiskottaisivat, kiskotettaisiin

en kiskottaisi, et kiskottaisi, ei kiskottaisi, emme kiskottaisi, ette kiskottaisi, eivät kiskottaisi, ei kiskotettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kiskottanut, olisit kiskottanut, olisi kiskottanut, olisimme kiskottaneet, olisitte kiskottaneet, olisivat kiskottaneet, oltaisiin kiskotettu

en olisi kiskottanut, et olisi kiskottanut, ei olisi kiskottanut, emme olisi kiskottaneet, ette olisi kiskottaneet, eivät olisi kiskottaneet, ei olisi kiskotettu

PREZENT POTENȚIAL

kiskottanen, kiskottanet, kiskottanee, kiskottanemme, kiskottanette, kiskottanevat, kiskotettaneen

en kiskottane, et kiskottane, ei kiskottane, emme kiskottane, ette kiskottane, eivät kiskottane, ei kiskotettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kiskottanut, lienet kiskottanut, lienee kiskottanut, lienemme kiskottaneet, lienette kiskottaneet, lienevät kiskottaneet, lienee kiskotettu

en liene kiskottanut, et liene kiskottanut, ei liene kiskottanut, emme liene kiskottaneet, ette liene kiskottaneet, eivät liene kiskottaneet, ei liene kiskotettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kiskottaa    FORMA LUNGĂ: kiskottaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kiskottaessa   INSTRUCTIV: kiskottaen  INESIV PASIV: kiskotettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kiskottamaan   INESIV: kiskottamassa  ELATIV: kiskottamasta

ADESIV: kiskottamalla  ABESIV: kiskottamatta  INSTRUCTIV: kiskottaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kiskottaminen   PARTITIV: kiskottaminen

INFINITIVUL CINCI: kiskottamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kiskottava  (gen. kiskottavan)   PASIV: kiskotettava   (gen. kiskotettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kiskottanut                      PASIV: kiskotettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kiskottaja (pl.gen. kiskottajien)  ADJECTIV NEGATIV: kiskottamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kiskotus

 

 

kitkuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kitkutan, kitkutat, kitkuttaa, kitkutamme, kitkutatte, kitkuttavat, kitkutetaan

en kitkuta, et kitkuta, ei kitkuta, emme kitkuta, ette kitkuta, eivät kitkuta, ei kitkuteta

IMPERFECT INDICATIV

kitkutin, kitkutit, kitkutti, kitkutimme, kitkutitte, kitkuttivat, kitkutettiin

en kitkuttanut, et kitkuttanut, ei kitkuttanut, emme kitkuttaneet, ette kitkuttaneet, eivät kitkuttaneet, ei kitkutettu

PERFECT INDICATIV

olen kitkuttanut, olet kitkuttanut, on kitkuttanut, olemme kitkuttaneet, olette kitkuttaneet, ovat kitkuttaneet, on kitkutettu

en ole kitkuttanut, et ole kitkuttanut, ei ole kitkuttanut, emme ole kitkuttaneet, ette ole kitkuttaneet, eivät ole kitkuttaneet, ei ole kitkutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kitkuttanut, olit kitkuttanut, oli kitkuttanut, olimme kitkuttaneet, olitte kitkuttaneet, olivat kitkuttaneet, oli kitkutettu

en ollut kitkuttanut, et ollut kitkuttanut, ei ollut kitkuttanut, emme olleet kitkuttaneet, ette olleet kitkuttaneet, eivät olleet kitkuttaneet, ei ollut kitkutettu

PREZENT IMPERATIV

-, kitkuta, kitkuttakoon, kitkuttakaamme, kitkuttakaa, kitkuttakoot, kitkutettakoon

-, älä kitkuta, älköön kitkuttako, älkäämme kitkuttako, älkää kitkuttako, älkööt kitkuttako, älköön kitkutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kitkuttanut, -, -, olkoot kitkuttaneet, olkoon kitkutettu

-, -, älköön olko kitkuttanut, -, -, älkööt olko kitkuttaneet, älköön olko kitkutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kitkuttaisin, kitkuttaisit, kitkuttaisi, kitkuttaisimme, kitkuttaisitte, kitkuttaisivat, kitkutettaisiin

en kitkuttaisi, et kitkuttaisi, ei kitkuttaisi, emme kitkuttaisi, ette kitkuttaisi, eivät kitkuttaisi, ei kitkutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kitkuttanut, olisit kitkuttanut, olisi kitkuttanut, olisimme kitkuttaneet, olisitte kitkuttaneet, olisivat kitkuttaneet, oltaisiin kitkutettu

en olisi kitkuttanut, et olisi kitkuttanut, ei olisi kitkuttanut, emme olisi kitkuttaneet, ette olisi kitkuttaneet, eivät olisi kitkuttaneet, ei olisi kitkutettu

PREZENT POTENȚIAL

kitkuttanen, kitkuttanet, kitkuttanee, kitkuttanemme, kitkuttanette, kitkuttanevat, kitkutettaneen

en kitkuttane, et kitkuttane, ei kitkuttane, emme kitkuttane, ette kitkuttane, eivät kitkuttane, ei kitkutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kitkuttanut, lienet kitkuttanut, lienee kitkuttanut, lienemme kitkuttaneet, lienette kitkuttaneet, lienevät kitkuttaneet, lienee kitkutettu

en liene kitkuttanut, et liene kitkuttanut, ei liene kitkuttanut, emme liene kitkuttaneet, ette liene kitkuttaneet, eivät liene kitkuttaneet, ei liene kitkutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kitkuttaa    FORMA LUNGĂ: kitkuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kitkuttaessa   INSTRUCTIV: kitkuttaen  INESIV PASIV: kitkutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kitkuttamaan   INESIV: kitkuttamassa  ELATIV: kitkuttamasta

ADESIV: kitkuttamalla  ABESIV: kitkuttamatta  INSTRUCTIV: kitkuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kitkuttaminen   PARTITIV: kitkuttaminen

INFINITIVUL CINCI: kitkuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kitkuttava  (gen. kitkuttavan)   PASIV: kitkutettava   (gen. kitkutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kitkuttanut                      PASIV: kitkutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kitkuttaja (pl.gen. kitkuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: kitkuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kitkutus

 

 

kiukuttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kiukutan, kiukutat, kiukuttaa, kiukutamme, kiukutatte, kiukuttavat, kiukutetaan

en kiukuta, et kiukuta, ei kiukuta, emme kiukuta, ette kiukuta, eivät kiukuta, ei kiukuteta

IMPERFECT INDICATIV

kiukutin, kiukutit, kiukutti, kiukutimme, kiukutitte, kiukuttivat, kiukutettiin

en kiukuttanut, et kiukuttanut, ei kiukuttanut, emme kiukuttaneet, ette kiukuttaneet, eivät kiukuttaneet, ei kiukutettu

PERFECT INDICATIV

olen kiukuttanut, olet kiukuttanut, on kiukuttanut, olemme kiukuttaneet, olette kiukuttaneet, ovat kiukuttaneet, on kiukutettu

en ole kiukuttanut, et ole kiukuttanut, ei ole kiukuttanut, emme ole kiukuttaneet, ette ole kiukuttaneet, eivät ole kiukuttaneet, ei ole kiukutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kiukuttanut, olit kiukuttanut, oli kiukuttanut, olimme kiukuttaneet, olitte kiukuttaneet, olivat kiukuttaneet, oli kiukutettu

en ollut kiukuttanut, et ollut kiukuttanut, ei ollut kiukuttanut, emme olleet kiukuttaneet, ette olleet kiukuttaneet, eivät olleet kiukuttaneet, ei ollut kiukutettu

PREZENT IMPERATIV

-, kiukuta, kiukuttakoon, kiukuttakaamme, kiukuttakaa, kiukuttakoot, kiukutettakoon

-, älä kiukuta, älköön kiukuttako, älkäämme kiukuttako, älkää kiukuttako, älkööt kiukuttako, älköön kiukutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kiukuttanut, -, -, olkoot kiukuttaneet, olkoon kiukutettu

-, -, älköön olko kiukuttanut, -, -, älkööt olko kiukuttaneet, älköön olko kiukutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kiukuttaisin, kiukuttaisit, kiukuttaisi, kiukuttaisimme, kiukuttaisitte, kiukuttaisivat, kiukutettaisiin

en kiukuttaisi, et kiukuttaisi, ei kiukuttaisi, emme kiukuttaisi, ette kiukuttaisi, eivät kiukuttaisi, ei kiukutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kiukuttanut, olisit kiukuttanut, olisi kiukuttanut, olisimme kiukuttaneet, olisitte kiukuttaneet, olisivat kiukuttaneet, oltaisiin kiukutettu

en olisi kiukuttanut, et olisi kiukuttanut, ei olisi kiukuttanut, emme olisi kiukuttaneet, ette olisi kiukuttaneet, eivät olisi kiukuttaneet, ei olisi kiukutettu

PREZENT POTENȚIAL

kiukuttanen, kiukuttanet, kiukuttanee, kiukuttanemme, kiukuttanette, kiukuttanevat, kiukutettaneen

en kiukuttane, et kiukuttane, ei kiukuttane, emme kiukuttane, ette kiukuttane, eivät kiukuttane, ei kiukutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kiukuttanut, lienet kiukuttanut, lienee kiukuttanut, lienemme kiukuttaneet, lienette kiukuttaneet, lienevät kiukuttaneet, lienee kiukutettu

en liene kiukuttanut, et liene kiukuttanut, ei liene kiukuttanut, emme liene kiukuttaneet, ette liene kiukuttaneet, eivät liene kiukuttaneet, ei liene kiukutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kiukuttaa    FORMA LUNGĂ: kiukuttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kiukuttaessa   INSTRUCTIV: kiukuttaen  INESIV PASIV: kiukutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kiukuttamaan   INESIV: kiukuttamassa  ELATIV: kiukuttamasta

ADESIV: kiukuttamalla  ABESIV: kiukuttamatta  INSTRUCTIV: kiukuttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kiukuttaminen   PARTITIV: kiukuttaminen

INFINITIVUL CINCI: kiukuttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kiukuttava  (gen. kiukuttavan)   PASIV: kiukutettava   (gen. kiukutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kiukuttanut                      PASIV: kiukutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kiukuttaja (pl.gen. kiukuttajien)  ADJECTIV NEGATIV: kiukuttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kiukutus

 

 

kivahtaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kivahdan, kivahdat, kivahtaa, kivahdamme, kivahdatte, kivahtavat, kivahdetaan

en kivahda, et kivahda, ei kivahda, emme kivahda, ette kivahda, eivät kivahda, ei kivahdeta

IMPERFECT INDICATIV

kivahdin, kivahdit, kivahti, kivahdimme, kivahditte, kivahtivat, kivahdettiin

en kivahtanut, et kivahtanut, ei kivahtanut, emme kivahtaneet, ette kivahtaneet, eivät kivahtaneet, ei kivahdettu

PERFECT INDICATIV

olen kivahtanut, olet kivahtanut, on kivahtanut, olemme kivahtaneet, olette kivahtaneet, ovat kivahtaneet, on kivahdettu

en ole kivahtanut, et ole kivahtanut, ei ole kivahtanut, emme ole kivahtaneet, ette ole kivahtaneet, eivät ole kivahtaneet, ei ole kivahdettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kivahtanut, olit kivahtanut, oli kivahtanut, olimme kivahtaneet, olitte kivahtaneet, olivat kivahtaneet, oli kivahdettu

en ollut kivahtanut, et ollut kivahtanut, ei ollut kivahtanut, emme olleet kivahtaneet, ette olleet kivahtaneet, eivät olleet kivahtaneet, ei ollut kivahdettu

PREZENT IMPERATIV

-, kivahda, kivahtakoon, kivahtakaamme, kivahtakaa, kivahtakoot, kivahdettakoon

-, älä kivahda, älköön kivahtako, älkäämme kivahtako, älkää kivahtako, älkööt kivahtako, älköön kivahdettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kivahtanut, -, -, olkoot kivahtaneet, olkoon kivahdettu

-, -, älköön olko kivahtanut, -, -, älkööt olko kivahtaneet, älköön olko kivahdettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kivahtaisin, kivahtaisit, kivahtaisi, kivahtaisimme, kivahtaisitte, kivahtaisivat, kivahdettaisiin

en kivahtaisi, et kivahtaisi, ei kivahtaisi, emme kivahtaisi, ette kivahtaisi, eivät kivahtaisi, ei kivahdettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kivahtanut, olisit kivahtanut, olisi kivahtanut, olisimme kivahtaneet, olisitte kivahtaneet, olisivat kivahtaneet, oltaisiin kivahdettu

en olisi kivahtanut, et olisi kivahtanut, ei olisi kivahtanut, emme olisi kivahtaneet, ette olisi kivahtaneet, eivät olisi kivahtaneet, ei olisi kivahdettu

PREZENT POTENȚIAL

kivahtanen, kivahtanet, kivahtanee, kivahtanemme, kivahtanette, kivahtanevat, kivahdettaneen

en kivahtane, et kivahtane, ei kivahtane, emme kivahtane, ette kivahtane, eivät kivahtane, ei kivahdettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kivahtanut, lienet kivahtanut, lienee kivahtanut, lienemme kivahtaneet, lienette kivahtaneet, lienevät kivahtaneet, lienee kivahdettu

en liene kivahtanut, et liene kivahtanut, ei liene kivahtanut, emme liene kivahtaneet, ette liene kivahtaneet, eivät liene kivahtaneet, ei liene kivahdettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kivahtaa    FORMA LUNGĂ: kivahtaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kivahtaessa   INSTRUCTIV: kivahtaen  INESIV PASIV: kivahdettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kivahtamaan   INESIV: kivahtamassa  ELATIV: kivahtamasta

ADESIV: kivahtamalla  ABESIV: kivahtamatta  INSTRUCTIV: kivahtaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kivahtaminen   PARTITIV: kivahtaminen

INFINITIVUL CINCI: kivahtamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kivahtava  (gen. kivahtavan)   PASIV: kivahdettava   (gen. kivahdettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kivahtanut                     PASIV: kivahdettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kivahtaja (pl.gen. kivahtajien)  ADJECTIV NEGATIV: kivahtamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kivahdus

 

 

kloorittaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

klooritan, klooritat, kloorittaa, klooritamme, klooritatte, kloorittavat, klooritetaan

en kloorita, et kloorita, ei kloorita, emme kloorita, ette kloorita, eivät kloorita, ei klooriteta

IMPERFECT INDICATIV

klooritin, klooritit, klooritti, klooritimme, kloorititte, kloorittivat, klooritettiin

en kloorittanut, et kloorittanut, ei kloorittanut, emme kloorittaneet, ette kloorittaneet, eivät kloorittaneet, ei klooritettu

PERFECT INDICATIV

olen kloorittanut, olet kloorittanut, on kloorittanut, olemme kloorittaneet, olette kloorittaneet, ovat kloorittaneet, on klooritettu

en ole kloorittanut, et ole kloorittanut, ei ole kloorittanut, emme ole kloorittaneet, ette ole kloorittaneet, eivät ole kloorittaneet, ei ole klooritettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kloorittanut, olit kloorittanut, oli kloorittanut, olimme kloorittaneet, olitte kloorittaneet, olivat kloorittaneet, oli klooritettu

en ollut kloorittanut, et ollut kloorittanut, ei ollut kloorittanut, emme olleet kloorittaneet, ette olleet kloorittaneet, eivät olleet kloorittaneet, ei ollut klooritettu

PREZENT IMPERATIV

-, kloorita, kloorittakoon, kloorittakaamme, kloorittakaa, kloorittakoot, klooritettakoon

-, älä kloorita, älköön kloorittako, älkäämme kloorittako, älkää kloorittako, älkööt kloorittako, älköön klooritettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kloorittanut, -, -, olkoot kloorittaneet, olkoon klooritettu

-, -, älköön olko kloorittanut, -, -, älkööt olko kloorittaneet, älköön olko klooritettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kloorittaisin, kloorittaisit, kloorittaisi, kloorittaisimme, kloorittaisitte, kloorittaisivat, klooritettaisiin

en kloorittaisi, et kloorittaisi, ei kloorittaisi, emme kloorittaisi, ette kloorittaisi, eivät kloorittaisi, ei klooritettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kloorittanut, olisit kloorittanut, olisi kloorittanut, olisimme kloorittaneet, olisitte kloorittaneet, olisivat kloorittaneet, oltaisiin klooritettu

en olisi kloorittanut, et olisi kloorittanut, ei olisi kloorittanut, emme olisi kloorittaneet, ette olisi kloorittaneet, eivät olisi kloorittaneet, ei olisi klooritettu

PREZENT POTENȚIAL

kloorittanen, kloorittanet, kloorittanee, kloorittanemme, kloorittanette, kloorittanevat, klooritettaneen

en kloorittane, et kloorittane, ei kloorittane, emme kloorittane, ette kloorittane, eivät kloorittane, ei klooritettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kloorittanut, lienet kloorittanut, lienee kloorittanut, lienemme kloorittaneet, lienette kloorittaneet, lienevät kloorittaneet, lienee klooritettu

en liene kloorittanut, et liene kloorittanut, ei liene kloorittanut, emme liene kloorittaneet, ette liene kloorittaneet, eivät liene kloorittaneet, ei liene klooritettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kloorittaa    FORMA LUNGĂ: kloorittaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kloorittaessa   INSTRUCTIV: kloorittaen  INESIV PASIV: klooritettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kloorittamaan   INESIV: kloorittamassa  ELATIV: kloorittamasta

ADESIV: kloorittamalla  ABESIV: kloorittamatta  INSTRUCTIV: kloorittaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kloorittaminen   PARTITIV: kloorittaminen

INFINITIVUL CINCI: kloorittamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kloorittava  (gen. kloorittavan)   PASIV: klooritettava   (gen. klooritettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kloorittanut                       PASIV: klooritettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kloorittaja (pl.gen. kloorittajien)  ADJECTIV NEGATIV: kloorittamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): klooritus

 

 

kodittaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

koditan, koditat, kodittaa, koditamme, koditatte, kodittavat, koditetaan

en kodita, et kodita, ei kodita, emme kodita, ette kodita, eivät kodita, ei koditeta

IMPERFECT INDICATIV

koditin, koditit, koditti, koditimme, kodititte, kodittivat, koditettiin

en kodittanut, et kodittanut, ei kodittanut, emme kodittaneet, ette kodittaneet, eivät kodittaneet, ei koditettu

PERFECT INDICATIV

olen kodittanut, olet kodittanut, on kodittanut, olemme kodittaneet, olette kodittaneet, ovat kodittaneet, on koditettu

en ole kodittanut, et ole kodittanut, ei ole kodittanut, emme ole kodittaneet, ette ole kodittaneet, eivät ole kodittaneet, ei ole koditettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kodittanut, olit kodittanut, oli kodittanut, olimme kodittaneet, olitte kodittaneet, olivat kodittaneet, oli koditettu

en ollut kodittanut, et ollut kodittanut, ei ollut kodittanut, emme olleet kodittaneet, ette olleet kodittaneet, eivät olleet kodittaneet, ei ollut koditettu

PREZENT IMPERATIV

-, kodita, kodittakoon, kodittakaamme, kodittakaa, kodittakoot, koditettakoon

-, älä kodita, älköön kodittako, älkäämme kodittako, älkää kodittako, älkööt kodittako, älköön koditettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kodittanut, -, -, olkoot kodittaneet, olkoon koditettu

-, -, älköön olko kodittanut, -, -, älkööt olko kodittaneet, älköön olko koditettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kodittaisin, kodittaisit, kodittaisi, kodittaisimme, kodittaisitte, kodittaisivat, koditettaisiin

en kodittaisi, et kodittaisi, ei kodittaisi, emme kodittaisi, ette kodittaisi, eivät kodittaisi, ei koditettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kodittanut, olisit kodittanut, olisi kodittanut, olisimme kodittaneet, olisitte kodittaneet, olisivat kodittaneet, oltaisiin koditettu

en olisi kodittanut, et olisi kodittanut, ei olisi kodittanut, emme olisi kodittaneet, ette olisi kodittaneet, eivät olisi kodittaneet, ei olisi koditettu

PREZENT POTENȚIAL

kodittanen, kodittanet, kodittanee, kodittanemme, kodittanette, kodittanevat, koditettaneen

en kodittane, et kodittane, ei kodittane, emme kodittane, ette kodittane, eivät kodittane, ei koditettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kodittanut, lienet kodittanut, lienee kodittanut, lienemme kodittaneet, lienette kodittaneet, lienevät kodittaneet, lienee koditettu

en liene kodittanut, et liene kodittanut, ei liene kodittanut, emme liene kodittaneet, ette liene kodittaneet, eivät liene kodittaneet, ei liene koditettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kodittaa    FORMA LUNGĂ: kodittaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kodittaessa   INSTRUCTIV: kodittaen  INESIV PASIV: koditettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kodittamaan   INESIV: kodittamassa  ELATIV: kodittamasta

ADESIV: kodittamalla  ABESIV: kodittamatta  INSTRUCTIV: kodittaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kodittaminen   PARTITIV: kodittaminen

INFINITIVUL CINCI: kodittamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kodittava  (gen. kodittavan)   PASIV: koditettava   (gen. koditettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kodittanut                     PASIV: koditettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kodittaja (pl.gen. kodittajien)  ADJECTIV NEGATIV: kodittamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): koditus

 

 

koettaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

koetan, koetat, koettaa, koetamme, koetatte, koettavat, koetetaan

en koeta, et koeta, ei koeta, emme koeta, ette koeta, eivät koeta, ei koeteta

IMPERFECT INDICATIV

koetin, koetit, koetti, koetimme, koetitte, koettivat, koetettiin

en koettanut, et koettanut, ei koettanut, emme koettaneet, ette koettaneet, eivät koettaneet, ei koetettu

PERFECT INDICATIV

olen koettanut, olet koettanut, on koettanut, olemme koettaneet, olette koettaneet, ovat koettaneet, on koetettu

en ole koettanut, et ole koettanut, ei ole koettanut, emme ole koettaneet, ette ole koettaneet, eivät ole koettaneet, ei ole koetettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin koettanut, olit koettanut, oli koettanut, olimme koettaneet, olitte koettaneet, olivat koettaneet, oli koetettu

en ollut koettanut, et ollut koettanut, ei ollut koettanut, emme olleet koettaneet, ette olleet koettaneet, eivät olleet koettaneet, ei ollut koetettu

PREZENT IMPERATIV

-, koeta, koettakoon, koettakaamme, koettakaa, koettakoot, koetettakoon

-, älä koeta, älköön koettako, älkäämme koettako, älkää koettako, älkööt koettako, älköön koetettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon koettanut, -, -, olkoot koettaneet, olkoon koetettu

-, -, älköön olko koettanut, -, -, älkööt olko koettaneet, älköön olko koetettu

PREZENT CONDIȚIONAL

koettaisin, koettaisit, koettaisi, koettaisimme, koettaisitte, koettaisivat, koetettaisiin

en koettaisi, et koettaisi, ei koettaisi, emme koettaisi, ette koettaisi, eivät koettaisi, ei koetettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin koettanut, olisit koettanut, olisi koettanut, olisimme koettaneet, olisitte koettaneet, olisivat koettaneet, oltaisiin koetettu

en olisi koettanut, et olisi koettanut, ei olisi koettanut, emme olisi koettaneet, ette olisi koettaneet, eivät olisi koettaneet, ei olisi koetettu

PREZENT POTENȚIAL

koettanen, koettanet, koettanee, koettanemme, koettanette, koettanevat, koetettaneen

en koettane, et koettane, ei koettane, emme koettane, ette koettane, eivät koettane, ei koetettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen koettanut, lienet koettanut, lienee koettanut, lienemme koettaneet, lienette koettaneet, lienevät koettaneet, lienee koetettu

en liene koettanut, et liene koettanut, ei liene koettanut, emme liene koettaneet, ette liene koettaneet, eivät liene koettaneet, ei liene koetettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: koettaa    FORMA LUNGĂ: koettaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: koettaessa   INSTRUCTIV: koettaen  INESIV PASIV: koetettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: koettamaan   INESIV: koettamassa  ELATIV: koettamasta

ADESIV: koettamalla  ABESIV: koettamatta  INSTRUCTIV: koettaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: koettaminen   PARTITIV: koettaminen

INFINITIVUL CINCI: koettamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: koettava  (gen. koettavan)   PASIV: koetettava   (gen. koetettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: koettanut                    PASIV: koetettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: koettaja (pl.gen. koettajien)  ADJECTIV NEGATIV: koettamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): koetus

 

 

kohahduttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kohahdutan, kohahdutat, kohahduttaa, kohahdutamme, kohahdutatte, kohahduttavat, kohahdutetaan

en kohahduta, et kohahduta, ei kohahduta, emme kohahduta, ette kohahduta, eivät kohahduta, ei kohahduteta

IMPERFECT INDICATIV

kohahdutin, kohahdutit, kohahdutti, kohahdutimme, kohahdutitte, kohahduttivat, kohahdutettiin

en kohahduttanut, et kohahduttanut, ei kohahduttanut, emme kohahduttaneet, ette kohahduttaneet, eivät kohahduttaneet, ei kohahdutettu

PERFECT INDICATIV

olen kohahduttanut, olet kohahduttanut, on kohahduttanut, olemme kohahduttaneet, olette kohahduttaneet, ovat kohahduttaneet, on kohahdutettu

en ole kohahduttanut, et ole kohahduttanut, ei ole kohahduttanut, emme ole kohahduttaneet, ette ole kohahduttaneet, eivät ole kohahduttaneet, ei ole kohahdutettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kohahduttanut, olit kohahduttanut, oli kohahduttanut, olimme kohahduttaneet, olitte kohahduttaneet, olivat kohahduttaneet, oli kohahdutettu

en ollut kohahduttanut, et ollut kohahduttanut, ei ollut kohahduttanut, emme olleet kohahduttaneet, ette olleet kohahduttaneet, eivät olleet kohahduttaneet, ei ollut kohahdutettu

PREZENT IMPERATIV

-, kohahduta, kohahduttakoon, kohahduttakaamme, kohahduttakaa, kohahduttakoot, kohahdutettakoon

-, älä kohahduta, älköön kohahduttako, älkäämme kohahduttako, älkää kohahduttako, älkööt kohahduttako, älköön kohahdutettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kohahduttanut, -, -, olkoot kohahduttaneet, olkoon kohahdutettu

-, -, älköön olko kohahduttanut, -, -, älkööt olko kohahduttaneet, älköön olko kohahdutettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kohahduttaisin, kohahduttaisit, kohahduttaisi, kohahduttaisimme, kohahduttaisitte, kohahduttaisivat, kohahdutettaisiin

en kohahduttaisi, et kohahduttaisi, ei kohahduttaisi, emme kohahduttaisi, ette kohahduttaisi, eivät kohahduttaisi, ei kohahdutettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kohahduttanut, olisit kohahduttanut, olisi kohahduttanut, olisimme kohahduttaneet, olisitte kohahduttaneet, olisivat kohahduttaneet, oltaisiin kohahdutettu

en olisi kohahduttanut, et olisi kohahduttanut, ei olisi kohahduttanut, emme olisi kohahduttaneet, ette olisi kohahduttaneet, eivät olisi kohahduttaneet, ei olisi kohahdutettu

PREZENT POTENȚIAL

kohahduttanen, kohahduttanet, kohahduttanee, kohahduttanemme, kohahduttanette, kohahduttanevat, kohahdutettaneen

en kohahduttane, et kohahduttane, ei kohahduttane, emme kohahduttane, ette kohahduttane, eivät kohahduttane, ei kohahdutettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kohahduttanut, lienet kohahduttanut, lienee kohahduttanut, lienemme kohahduttaneet, lienette kohahduttaneet, lienevät kohahduttaneet, lienee kohahdutettu

en liene kohahduttanut, et liene kohahduttanut, ei liene kohahduttanut, emme liene kohahduttaneet, ette liene kohahduttaneet, eivät liene kohahduttaneet, ei liene kohahdutettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kohahduttaa    FORMA LUNGĂ: kohahduttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kohahduttaessa   INSTRUCTIV: kohahduttaen  INESIV PASIV: kohahdutettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kohahduttamaan   INESIV: kohahduttamassa  ELATIV: kohahduttamasta

ADESIV: kohahduttamalla  ABESIV: kohahduttamatta  INSTRUCTIV: kohahduttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kohahduttaminen   PARTITIV: kohahduttaminen

INFINITIVUL CINCI: kohahduttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kohahduttava  (gen. kohahduttavan)   PASIV: kohahdutettava   (gen. kohahdutettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kohahduttanut                        PASIV: kohahdutettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kohahduttaja (pl.gen. kohahduttajien)  ADJECTIV NEGATIV: kohahduttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kohahdutus

 

 

kohahtaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kohahdan, kohahdat, kohahtaa, kohahdamme, kohahdatte, kohahtavat, kohahdetaan

en kohahda, et kohahda, ei kohahda, emme kohahda, ette kohahda, eivät kohahda, ei kohahdeta

IMPERFECT INDICATIV

kohahdin, kohahdit, kohahti, kohahdimme, kohahditte, kohahtivat, kohahdettiin

en kohahtanut, et kohahtanut, ei kohahtanut, emme kohahtaneet, ette kohahtaneet, eivät kohahtaneet, ei kohahdettu

PERFECT INDICATIV

olen kohahtanut, olet kohahtanut, on kohahtanut, olemme kohahtaneet, olette kohahtaneet, ovat kohahtaneet, on kohahdettu

en ole kohahtanut, et ole kohahtanut, ei ole kohahtanut, emme ole kohahtaneet, ette ole kohahtaneet, eivät ole kohahtaneet, ei ole kohahdettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kohahtanut, olit kohahtanut, oli kohahtanut, olimme kohahtaneet, olitte kohahtaneet, olivat kohahtaneet, oli kohahdettu

en ollut kohahtanut, et ollut kohahtanut, ei ollut kohahtanut, emme olleet kohahtaneet, ette olleet kohahtaneet, eivät olleet kohahtaneet, ei ollut kohahdettu

PREZENT IMPERATIV

-, kohahda, kohahtakoon, kohahtakaamme, kohahtakaa, kohahtakoot, kohahdettakoon

-, älä kohahda, älköön kohahtako, älkäämme kohahtako, älkää kohahtako, älkööt kohahtako, älköön kohahdettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kohahtanut, -, -, olkoot kohahtaneet, olkoon kohahdettu

-, -, älköön olko kohahtanut, -, -, älkööt olko kohahtaneet, älköön olko kohahdettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kohahtaisin, kohahtaisit, kohahtaisi, kohahtaisimme, kohahtaisitte, kohahtaisivat, kohahdettaisiin

en kohahtaisi, et kohahtaisi, ei kohahtaisi, emme kohahtaisi, ette kohahtaisi, eivät kohahtaisi, ei kohahdettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kohahtanut, olisit kohahtanut, olisi kohahtanut, olisimme kohahtaneet, olisitte kohahtaneet, olisivat kohahtaneet, oltaisiin kohahdettu

en olisi kohahtanut, et olisi kohahtanut, ei olisi kohahtanut, emme olisi kohahtaneet, ette olisi kohahtaneet, eivät olisi kohahtaneet, ei olisi kohahdettu

PREZENT POTENȚIAL

kohahtanen, kohahtanet, kohahtanee, kohahtanemme, kohahtanette, kohahtanevat, kohahdettaneen

en kohahtane, et kohahtane, ei kohahtane, emme kohahtane, ette kohahtane, eivät kohahtane, ei kohahdettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kohahtanut, lienet kohahtanut, lienee kohahtanut, lienemme kohahtaneet, lienette kohahtaneet, lienevät kohahtaneet, lienee kohahdettu

en liene kohahtanut, et liene kohahtanut, ei liene kohahtanut, emme liene kohahtaneet, ette liene kohahtaneet, eivät liene kohahtaneet, ei liene kohahdettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kohahtaa    FORMA LUNGĂ: kohahtaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kohahtaessa   INSTRUCTIV: kohahtaen  INESIV PASIV: kohahdettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kohahtamaan   INESIV: kohahtamassa  ELATIV: kohahtamasta

ADESIV: kohahtamalla  ABESIV: kohahtamatta  INSTRUCTIV: kohahtaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kohahtaminen   PARTITIV: kohahtaminen

INFINITIVUL CINCI: kohahtamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kohahtava  (gen. kohahtavan)   PASIV: kohahdettava   (gen. kohahdettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kohahtanut                     PASIV: kohahdettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kohahtaja (pl.gen. kohahtajien)  ADJECTIV NEGATIV: kohahtamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kohahdus

 

 

kohauttaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kohautan, kohautat, kohauttaa, kohautamme, kohautatte, kohauttavat, kohautetaan

en kohauta, et kohauta, ei kohauta, emme kohauta, ette kohauta, eivät kohauta, ei kohauteta

IMPERFECT INDICATIV

kohautin, kohautit, kohautti, kohautimme, kohautitte, kohauttivat, kohautettiin

en kohauttanut, et kohauttanut, ei kohauttanut, emme kohauttaneet, ette kohauttaneet, eivät kohauttaneet, ei kohautettu

PERFECT INDICATIV

olen kohauttanut, olet kohauttanut, on kohauttanut, olemme kohauttaneet, olette kohauttaneet, ovat kohauttaneet, on kohautettu

en ole kohauttanut, et ole kohauttanut, ei ole kohauttanut, emme ole kohauttaneet, ette ole kohauttaneet, eivät ole kohauttaneet, ei ole kohautettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kohauttanut, olit kohauttanut, oli kohauttanut, olimme kohauttaneet, olitte kohauttaneet, olivat kohauttaneet, oli kohautettu

en ollut kohauttanut, et ollut kohauttanut, ei ollut kohauttanut, emme olleet kohauttaneet, ette olleet kohauttaneet, eivät olleet kohauttaneet, ei ollut kohautettu

PREZENT IMPERATIV

-, kohauta, kohauttakoon, kohauttakaamme, kohauttakaa, kohauttakoot, kohautettakoon

-, älä kohauta, älköön kohauttako, älkäämme kohauttako, älkää kohauttako, älkööt kohauttako, älköön kohautettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kohauttanut, -, -, olkoot kohauttaneet, olkoon kohautettu

-, -, älköön olko kohauttanut, -, -, älkööt olko kohauttaneet, älköön olko kohautettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kohauttaisin, kohauttaisit, kohauttaisi, kohauttaisimme, kohauttaisitte, kohauttaisivat, kohautettaisiin

en kohauttaisi, et kohauttaisi, ei kohauttaisi, emme kohauttaisi, ette kohauttaisi, eivät kohauttaisi, ei kohautettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kohauttanut, olisit kohauttanut, olisi kohauttanut, olisimme kohauttaneet, olisitte kohauttaneet, olisivat kohauttaneet, oltaisiin kohautettu

en olisi kohauttanut, et olisi kohauttanut, ei olisi kohauttanut, emme olisi kohauttaneet, ette olisi kohauttaneet, eivät olisi kohauttaneet, ei olisi kohautettu

PREZENT POTENȚIAL

kohauttanen, kohauttanet, kohauttanee, kohauttanemme, kohauttanette, kohauttanevat, kohautettaneen

en kohauttane, et kohauttane, ei kohauttane, emme kohauttane, ette kohauttane, eivät kohauttane, ei kohautettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kohauttanut, lienet kohauttanut, lienee kohauttanut, lienemme kohauttaneet, lienette kohauttaneet, lienevät kohauttaneet, lienee kohautettu

en liene kohauttanut, et liene kohauttanut, ei liene kohauttanut, emme liene kohauttaneet, ette liene kohauttaneet, eivät liene kohauttaneet, ei liene kohautettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kohauttaa    FORMA LUNGĂ: kohauttaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kohauttaessa   INSTRUCTIV: kohauttaen  INESIV PASIV: kohautettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kohauttamaan   INESIV: kohauttamassa  ELATIV: kohauttamasta

ADESIV: kohauttamalla  ABESIV: kohauttamatta  INSTRUCTIV: kohauttaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kohauttaminen   PARTITIV: kohauttaminen

INFINITIVUL CINCI: kohauttamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kohauttava  (gen. kohauttavan)   PASIV: kohautettava   (gen. kohautettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kohauttanut                      PASIV: kohautettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kohauttaja (pl.gen. kohauttajien)  ADJECTIV NEGATIV: kohauttamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kohautus

 

 

kohmettaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kohmetan, kohmetat, kohmettaa, kohmetamme, kohmetatte, kohmettavat, kohmetetaan

en kohmeta, et kohmeta, ei kohmeta, emme kohmeta, ette kohmeta, eivät kohmeta, ei kohmeteta

IMPERFECT INDICATIV

kohmetin, kohmetit, kohmetti, kohmetimme, kohmetitte, kohmettivat, kohmetettiin

en kohmettanut, et kohmettanut, ei kohmettanut, emme kohmettaneet, ette kohmettaneet, eivät kohmettaneet, ei kohmetettu

PERFECT INDICATIV

olen kohmettanut, olet kohmettanut, on kohmettanut, olemme kohmettaneet, olette kohmettaneet, ovat kohmettaneet, on kohmetettu

en ole kohmettanut, et ole kohmettanut, ei ole kohmettanut, emme ole kohmettaneet, ette ole kohmettaneet, eivät ole kohmettaneet, ei ole kohmetettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kohmettanut, olit kohmettanut, oli kohmettanut, olimme kohmettaneet, olitte kohmettaneet, olivat kohmettaneet, oli kohmetettu

en ollut kohmettanut, et ollut kohmettanut, ei ollut kohmettanut, emme olleet kohmettaneet, ette olleet kohmettaneet, eivät olleet kohmettaneet, ei ollut kohmetettu

PREZENT IMPERATIV

-, kohmeta, kohmettakoon, kohmettakaamme, kohmettakaa, kohmettakoot, kohmetettakoon

-, älä kohmeta, älköön kohmettako, älkäämme kohmettako, älkää kohmettako, älkööt kohmettako, älköön kohmetettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kohmettanut, -, -, olkoot kohmettaneet, olkoon kohmetettu

-, -, älköön olko kohmettanut, -, -, älkööt olko kohmettaneet, älköön olko kohmetettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kohmettaisin, kohmettaisit, kohmettaisi, kohmettaisimme, kohmettaisitte, kohmettaisivat, kohmetettaisiin

en kohmettaisi, et kohmettaisi, ei kohmettaisi, emme kohmettaisi, ette kohmettaisi, eivät kohmettaisi, ei kohmetettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kohmettanut, olisit kohmettanut, olisi kohmettanut, olisimme kohmettaneet, olisitte kohmettaneet, olisivat kohmettaneet, oltaisiin kohmetettu

en olisi kohmettanut, et olisi kohmettanut, ei olisi kohmettanut, emme olisi kohmettaneet, ette olisi kohmettaneet, eivät olisi kohmettaneet, ei olisi kohmetettu

PREZENT POTENȚIAL

kohmettanen, kohmettanet, kohmettanee, kohmettanemme, kohmettanette, kohmettanevat, kohmetettaneen

en kohmettane, et kohmettane, ei kohmettane, emme kohmettane, ette kohmettane, eivät kohmettane, ei kohmetettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kohmettanut, lienet kohmettanut, lienee kohmettanut, lienemme kohmettaneet, lienette kohmettaneet, lienevät kohmettaneet, lienee kohmetettu

en liene kohmettanut, et liene kohmettanut, ei liene kohmettanut, emme liene kohmettaneet, ette liene kohmettaneet, eivät liene kohmettaneet, ei liene kohmetettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kohmettaa    FORMA LUNGĂ: kohmettaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kohmettaessa   INSTRUCTIV: kohmettaen  INESIV PASIV: kohmetettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kohmettamaan   INESIV: kohmettamassa  ELATIV: kohmettamasta

ADESIV: kohmettamalla  ABESIV: kohmettamatta  INSTRUCTIV: kohmettaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kohmettaminen   PARTITIV: kohmettaminen

INFINITIVUL CINCI: kohmettamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kohmettava  (gen. kohmettavan)   PASIV: kohmetettava   (gen. kohmetettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kohmettanut                      PASIV: kohmetettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kohmettaja (pl.gen. kohmettajien)  ADJECTIV NEGATIV: kohmettamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kohmetus

 

 

kohottaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kohotan, kohotat, kohottaa, kohotamme, kohotatte, kohottavat, kohotetaan

en kohota, et kohota, ei kohota, emme kohota, ette kohota, eivät kohota, ei kohoteta

IMPERFECT INDICATIV

kohotin, kohotit, kohotti, kohotimme, kohotitte, kohottivat, kohotettiin

en kohottanut, et kohottanut, ei kohottanut, emme kohottaneet, ette kohottaneet, eivät kohottaneet, ei kohotettu

PERFECT INDICATIV

olen kohottanut, olet kohottanut, on kohottanut, olemme kohottaneet, olette kohottaneet, ovat kohottaneet, on kohotettu

en ole kohottanut, et ole kohottanut, ei ole kohottanut, emme ole kohottaneet, ette ole kohottaneet, eivät ole kohottaneet, ei ole kohotettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kohottanut, olit kohottanut, oli kohottanut, olimme kohottaneet, olitte kohottaneet, olivat kohottaneet, oli kohotettu

en ollut kohottanut, et ollut kohottanut, ei ollut kohottanut, emme olleet kohottaneet, ette olleet kohottaneet, eivät olleet kohottaneet, ei ollut kohotettu

PREZENT IMPERATIV

-, kohota, kohottakoon, kohottakaamme, kohottakaa, kohottakoot, kohotettakoon

-, älä kohota, älköön kohottako, älkäämme kohottako, älkää kohottako, älkööt kohottako, älköön kohotettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kohottanut, -, -, olkoot kohottaneet, olkoon kohotettu

-, -, älköön olko kohottanut, -, -, älkööt olko kohottaneet, älköön olko kohotettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kohottaisin, kohottaisit, kohottaisi, kohottaisimme, kohottaisitte, kohottaisivat, kohotettaisiin

en kohottaisi, et kohottaisi, ei kohottaisi, emme kohottaisi, ette kohottaisi, eivät kohottaisi, ei kohotettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kohottanut, olisit kohottanut, olisi kohottanut, olisimme kohottaneet, olisitte kohottaneet, olisivat kohottaneet, oltaisiin kohotettu

en olisi kohottanut, et olisi kohottanut, ei olisi kohottanut, emme olisi kohottaneet, ette olisi kohottaneet, eivät olisi kohottaneet, ei olisi kohotettu

PREZENT POTENȚIAL

kohottanen, kohottanet, kohottanee, kohottanemme, kohottanette, kohottanevat, kohotettaneen

en kohottane, et kohottane, ei kohottane, emme kohottane, ette kohottane, eivät kohottane, ei kohotettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kohottanut, lienet kohottanut, lienee kohottanut, lienemme kohottaneet, lienette kohottaneet, lienevät kohottaneet, lienee kohotettu

en liene kohottanut, et liene kohottanut, ei liene kohottanut, emme liene kohottaneet, ette liene kohottaneet, eivät liene kohottaneet, ei liene kohotettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kohottaa    FORMA LUNGĂ: kohottaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kohottaessa   INSTRUCTIV: kohottaen  INESIV PASIV: kohotettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kohottamaan   INESIV: kohottamassa  ELATIV: kohottamasta

ADESIV: kohottamalla  ABESIV: kohottamatta  INSTRUCTIV: kohottaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kohottaminen   PARTITIV: kohottaminen

INFINITIVUL CINCI: kohottamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kohottava  (gen. kohottavan)   PASIV: kohotettava   (gen. kohotettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kohottanut                     PASIV: kohotettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kohottaja (pl.gen. kohottajien)  ADJECTIV NEGATIV: kohottamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kohotus

 

 

koittaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

koitan, koitat, koittaa, koitamme, koitatte, koittavat, koitetaan

en koita, et koita, ei koita, emme koita, ette koita, eivät koita, ei koiteta

IMPERFECT INDICATIV

koitin, koitit, koitti, koitimme, koititte, koittivat, koitettiin

en koittanut, et koittanut, ei koittanut, emme koittaneet, ette koittaneet, eivät koittaneet, ei koitettu

PERFECT INDICATIV

olen koittanut, olet koittanut, on koittanut, olemme koittaneet, olette koittaneet, ovat koittaneet, on koitettu

en ole koittanut, et ole koittanut, ei ole koittanut, emme ole koittaneet, ette ole koittaneet, eivät ole koittaneet, ei ole koitettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin koittanut, olit koittanut, oli koittanut, olimme koittaneet, olitte koittaneet, olivat koittaneet, oli koitettu

en ollut koittanut, et ollut koittanut, ei ollut koittanut, emme olleet koittaneet, ette olleet koittaneet, eivät olleet koittaneet, ei ollut koitettu

PREZENT IMPERATIV

-, koita, koittakoon, koittakaamme, koittakaa, koittakoot, koitettakoon

-, älä koita, älköön koittako, älkäämme koittako, älkää koittako, älkööt koittako, älköön koitettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon koittanut, -, -, olkoot koittaneet, olkoon koitettu

-, -, älköön olko koittanut, -, -, älkööt olko koittaneet, älköön olko koitettu

PREZENT CONDIȚIONAL

koittaisin, koittaisit, koittaisi, koittaisimme, koittaisitte, koittaisivat, koitettaisiin

en koittaisi, et koittaisi, ei koittaisi, emme koittaisi, ette koittaisi, eivät koittaisi, ei koitettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin koittanut, olisit koittanut, olisi koittanut, olisimme koittaneet, olisitte koittaneet, olisivat koittaneet, oltaisiin koitettu

en olisi koittanut, et olisi koittanut, ei olisi koittanut, emme olisi koittaneet, ette olisi koittaneet, eivät olisi koittaneet, ei olisi koitettu

PREZENT POTENȚIAL

koittanen, koittanet, koittanee, koittanemme, koittanette, koittanevat, koitettaneen

en koittane, et koittane, ei koittane, emme koittane, ette koittane, eivät koittane, ei koitettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen koittanut, lienet koittanut, lienee koittanut, lienemme koittaneet, lienette koittaneet, lienevät koittaneet, lienee koitettu

en liene koittanut, et liene koittanut, ei liene koittanut, emme liene koittaneet, ette liene koittaneet, eivät liene koittaneet, ei liene koitettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: koittaa    FORMA LUNGĂ: koittaakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: koittaessa   INSTRUCTIV: koittaen  INESIV PASIV: koitettaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: koittamaan   INESIV: koittamassa  ELATIV: koittamasta

ADESIV: koittamalla  ABESIV: koittamatta  INSTRUCTIV: koittaman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: koittaminen   PARTITIV: koittaminen

INFINITIVUL CINCI: koittamaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: koittava  (gen. koittavan)   PASIV: koitettava   (gen. koitettavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: koittanut                    PASIV: koitettu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: koittaja (pl.gen. koittajien)  ADJECTIV NEGATIV: koittamaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): koitto

 

 

kolahtaa 3  (2)

PREZENT INDICATIV

kolahdan, kolahdat, kolahtaa, kolahdamme, kolahdatte, kolahtavat, kolahdetaan

en kolahda, et kolahda, ei kolahda, emme kolahda, ette kolahda, eivät kolahda, ei kolahdeta

IMPERFECT INDICATIV

kolahdin, kolahdit, kolahti, kolahdimme, kolahditte, kolahtivat, kolahdettiin

en kolahtanut, et kolahtanut, ei kolahtanut, emme kolahtaneet, ette kolahtaneet, eivät kolahtaneet, ei kolahdettu

PERFECT INDICATIV

olen kolahtanut, olet kolahtanut, on kolahtanut, olemme kolahtaneet, olette kolahtaneet, ovat kolahtaneet, on kolahdettu

en ole kolahtanut, et ole kolahtanut, ei ole kolahtanut, emme ole kolahtaneet, ette ole kolahtaneet, eivät ole kolahtaneet, ei ole kolahdettu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kolahtanut, olit kolahtanut, oli kolahtanut, olimme kolahtaneet, olitte kolahtaneet, olivat kolahtaneet, oli kolahdettu

en ollut kolahtanut, et ollut kolahtanut, ei ollut kolahtanut, emme olleet kolahtaneet, ette olleet kolahtaneet, eivät olleet kolahtaneet, ei ollut kolahdettu

PREZENT IMPERATIV

-, kolahda, kolahtakoon, kolahtakaamme, kolahtakaa, kolahtakoot, kolahdettakoon

-, älä kolahda, älköön kolahtako, älkäämme kolahtako, älkää kolahtako, älkööt kolahtako, älköön kolahdettako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kolahtanut, -, -, olkoot kolahtaneet, olkoon kolahdettu

-, -, älköön olko kolahtanut, -, -, älkööt olko kolahtaneet, älköön olko kolahdettu

PREZENT CONDIȚIONAL

kolahtaisin, kolahtaisit, kolahtaisi, kolahtaisimme, kolahtaisitte, kolahtaisivat, kolahdettaisiin

en kolahtaisi, et kolahtaisi, ei kolahtaisi, emme kolahtaisi, ette kolahtaisi, eivät kolahtaisi, ei kolahdettaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kolahtanut, olisit kolahtanut, olisi kolahtanut, olisimme kolahtaneet, olisitte kolahtaneet, olisivat kolahtaneet, oltaisiin kolahdettu

en olisi kolahtanut, et olisi kolahtanut, ei olisi kolahtanut, emme olisi kolahtaneet, ette olisi kolahtaneet, eivät olisi kolahtaneet, ei olisi kolahdettu

PREZENT POTENȚIAL

kolahtanen, kolahtanet, kolahtanee, kolahtanemme, kolahtanette, kolahtanevat, kolahdettaneen

en kolahtane, et kolahtane, ei kolahtane, emme kolahtane, ette kolahtane, eivät kolahtane, ei kolahdettane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kolahtanut, lienet kolahtanut, lienee kolahtanut, lienemme kolahtaneet, lienette kolahtaneet, lienevät kolahtaneet, lienee kolahdettu

en liene kolahtanut, et liene kolahtanut, ei liene kolahtanut, emme liene kolahtaneet, ette liene kolahtaneet, eivät liene kolahtaneet, ei liene kolahdettu

 

 

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kolahtaa    FORMA LUNGĂ: kolahtaakseni

INFINITIVUL DOI

<