Blogulblog's Blog

Verbi – 133. Principalele verbe finlandeze (6037) structurate în românește

Principalele verbe finlandeze (6037) structurate în românește

după Antti Karttunen

.

verb0

.

This file’s URL: http://www.iki.fi/~kartturi/conjugat/allverbs.txt

Produced with the command:

lynx -source „http://www.iki.fi/~kartturi/conjugat/conjugat.cgi?pattern=*&CLASSES=0&MASK_FINITENESS=0x000&OPTIONS=-t” > allverbs.txt

See the page http://www.iki.fi/~kartturi/conjugat/conjugat.htm

Selecting all verbs with PATTERN=* (with option -t)

.

Aici sunt verbe de conjugarea I-a terminate în -A

ahavoitua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

ahavoidun, ahavoidut, ahavoituu, ahavoidumme, ahavoidutte, ahavoituvat, ahavoidutaan

en ahavoidu, et ahavoidu, ei ahavoidu, emme ahavoidu, ette ahavoidu, eivät ahavoidu, ei ahavoiduta

IMPERFECT INDICATIV

ahavoiduin, ahavoiduit, ahavoitui, ahavoiduimme, ahavoiduitte, ahavoituivat, ahavoiduttiin

en ahavoitunut, et ahavoitunut, ei ahavoitunut, emme ahavoituneet, ette ahavoituneet, eivät ahavoituneet, ei ahavoiduttu

PERFECT INDICATIV

olen ahavoitunut, olet ahavoitunut, on ahavoitunut, olemme ahavoituneet, olette ahavoituneet, ovat ahavoituneet, on ahavoiduttu

en ole ahavoitunut, et ole ahavoitunut, ei ole ahavoitunut, emme ole ahavoituneet, ette ole ahavoituneet, eivät ole ahavoituneet, ei ole ahavoiduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin ahavoitunut, olit ahavoitunut, oli ahavoitunut, olimme ahavoituneet, olitte ahavoituneet, olivat ahavoituneet, oli ahavoiduttu

en ollut ahavoitunut, et ollut ahavoitunut, ei ollut ahavoitunut, emme olleet ahavoituneet, ette olleet ahavoituneet, eivät olleet ahavoituneet, ei ollut ahavoiduttu

PREZENT IMPERATIV

-, ahavoidu, ahavoitukoon, ahavoitukaamme, ahavoitukaa, ahavoitukoot, ahavoiduttakoon

-, älä ahavoidu, älköön ahavoituko, älkäämme ahavoituko, älkää ahavoituko, älkööt ahavoituko, älköön ahavoiduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon ahavoitunut, -, -, olkoot ahavoituneet, olkoon ahavoiduttu

-, -, älköön olko ahavoitunut, -, -, älkööt olko ahavoituneet, älköön olko ahavoiduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

ahavoituisin, ahavoituisit, ahavoituisi, ahavoituisimme, ahavoituisitte, ahavoituisivat, ahavoiduttaisiin

en ahavoituisi, et ahavoituisi, ei ahavoituisi, emme ahavoituisi, ette ahavoituisi, eivät ahavoituisi, ei ahavoiduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin ahavoitunut, olisit ahavoitunut, olisi ahavoitunut, olisimme ahavoituneet, olisitte ahavoituneet, olisivat ahavoituneet, oltaisiin ahavoiduttu

en olisi ahavoitunut, et olisi ahavoitunut, ei olisi ahavoitunut, emme olisi ahavoituneet, ette olisi ahavoituneet, eivät olisi ahavoituneet, ei olisi ahavoiduttu

PREZENT POTENȚIAL

ahavoitunen, ahavoitunet, ahavoitunee, ahavoitunemme, ahavoitunette, ahavoitunevat, ahavoiduttaneen

en ahavoitune, et ahavoitune, ei ahavoitune, emme ahavoitune, ette ahavoitune, eivät ahavoitune, ei ahavoiduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen ahavoitunut, lienet ahavoitunut, lienee ahavoitunut, lienemme ahavoituneet, lienette ahavoituneet, lienevät ahavoituneet, lienee ahavoiduttu

en liene ahavoitunut, et liene ahavoitunut, ei liene ahavoitunut, emme liene ahavoituneet, ette liene ahavoituneet, eivät liene ahavoituneet, ei liene ahavoiduttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: ahavoitua    FORMA LUNGĂ: ahavoituakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: ahavoituessa   INSTRUCTIV: ahavoituen  INESIV PASIV: ahavoiduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: ahavoitumaan   INESIV: ahavoitumassa  ELATIV: ahavoitumasta

ADESIV: ahavoitumalla  ABESIV: ahavoitumatta  INSTRUCTIV: ahavoituman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: ahavoituminen   PARTITIV: ahavoituminen

INFINITIVUL CINCI: ahavoitumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: ahavoituva  (gen. ahavoituvan)   PASIV: ahavoiduttava   (gen. ahavoiduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: ahavoitunut                      PASIV: ahavoiduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: ahavoituja (pl.gen. ahavoitujien)  ADJECTIV NEGATIV: ahavoitumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): ahavoitumus

aikoa 1  (1)

PREZENT INDICATIV

aion, aiot, aikoo, aiomme, aiotte, aikovat, aiotaan

en aio, et aio, ei aio, emme aio, ette aio, eivät aio, ei aiota

IMPERFECT INDICATIV

aioin, aioit, aikoi, aioimme, aioitte, aikoivat, aiottiin

en aikonut, et aikonut, ei aikonut, emme aikoneet, ette aikoneet, eivät aikoneet, ei aiottu

PERFECT INDICATIV

olen aikonut, olet aikonut, on aikonut, olemme aikoneet, olette aikoneet, ovat aikoneet, on aiottu

en ole aikonut, et ole aikonut, ei ole aikonut, emme ole aikoneet, ette ole aikoneet, eivät ole aikoneet, ei ole aiottu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin aikonut, olit aikonut, oli aikonut, olimme aikoneet, olitte aikoneet, olivat aikoneet, oli aiottu

en ollut aikonut, et ollut aikonut, ei ollut aikonut, emme olleet aikoneet, ette olleet aikoneet, eivät olleet aikoneet, ei ollut aiottu

PREZENT IMPERATIV

-, aio, aikokoon, aikokaamme, aikokaa, aikokoot, aiottakoon

-, älä aio, älköön aikoko, älkäämme aikoko, älkää aikoko, älkööt aikoko, älköön aiottako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon aikonut, -, -, olkoot aikoneet, olkoon aiottu

-, -, älköön olko aikonut, -, -, älkööt olko aikoneet, älköön olko aiottu

PREZENT CONDIȚIONAL

aikoisin, aikoisit, aikoisi, aikoisimme, aikoisitte, aikoisivat, aiottaisiin

en aikoisi, et aikoisi, ei aikoisi, emme aikoisi, ette aikoisi, eivät aikoisi, ei aiottaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin aikonut, olisit aikonut, olisi aikonut, olisimme aikoneet, olisitte aikoneet, olisivat aikoneet, oltaisiin aiottu

en olisi aikonut, et olisi aikonut, ei olisi aikonut, emme olisi aikoneet, ette olisi aikoneet, eivät olisi aikoneet, ei olisi aiottu

PREZENT POTENȚIAL

aikonen, aikonet, aikonee, aikonemme, aikonette, aikonevat, aiottaneen

en aikone, et aikone, ei aikone, emme aikone, ette aikone, eivät aikone, ei aiottane

PERFECT POTENȚIAL

lienen aikonut, lienet aikonut, lienee aikonut, lienemme aikoneet, lienette aikoneet, lienevät aikoneet, lienee aiottu

en liene aikonut, et liene aikonut, ei liene aikonut, emme liene aikoneet, ette liene aikoneet, eivät liene aikoneet, ei liene aiottu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: aikoa    FORMA LUNGĂ: aikoakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: aikoessa   INSTRUCTIV: aikoen  INESIV PASIV: aiottaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: aikomaan   INESIV: aikomassa  ELATIV: aikomasta

ADESIV: aikomalla  ABESIV: aikomatta  INSTRUCTIV: aikoman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: aikominen   PARTITIV: aikominen

INFINITIVUL CINCI: aikomaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: aikova  (gen. aikovan)   PASIV: aiottava   (gen. aiottavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: aikonut                  PASIV: aiottu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: aikoja (pl.gen. aikojien)  ADJECTIV NEGATIV: aikomaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): aikomus

aitoa 1  (1)

PREZENT INDICATIV

aidon, aidot, aitoo, aidomme, aidotte, aitovat, aidotaan

en aido, et aido, ei aido, emme aido, ette aido, eivät aido, ei aidota

IMPERFECT INDICATIV

aidoin, aidoit, aitoi, aidoimme, aidoitte, aitoivat, aidottiin

en aitonut, et aitonut, ei aitonut, emme aitoneet, ette aitoneet, eivät aitoneet, ei aidottu

PERFECT INDICATIV

olen aitonut, olet aitonut, on aitonut, olemme aitoneet, olette aitoneet, ovat aitoneet, on aidottu

en ole aitonut, et ole aitonut, ei ole aitonut, emme ole aitoneet, ette ole aitoneet, eivät ole aitoneet, ei ole aidottu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin aitonut, olit aitonut, oli aitonut, olimme aitoneet, olitte aitoneet, olivat aitoneet, oli aidottu

en ollut aitonut, et ollut aitonut, ei ollut aitonut, emme olleet aitoneet, ette olleet aitoneet, eivät olleet aitoneet, ei ollut aidottu

PREZENT IMPERATIV

-, aido, aitokoon, aitokaamme, aitokaa, aitokoot, aidottakoon

-, älä aido, älköön aitoko, älkäämme aitoko, älkää aitoko, älkööt aitoko, älköön aidottako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon aitonut, -, -, olkoot aitoneet, olkoon aidottu

-, -, älköön olko aitonut, -, -, älkööt olko aitoneet, älköön olko aidottu

PREZENT CONDIȚIONAL

aitoisin, aitoisit, aitoisi, aitoisimme, aitoisitte, aitoisivat, aidottaisiin

en aitoisi, et aitoisi, ei aitoisi, emme aitoisi, ette aitoisi, eivät aitoisi, ei aidottaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin aitonut, olisit aitonut, olisi aitonut, olisimme aitoneet, olisitte aitoneet, olisivat aitoneet, oltaisiin aidottu

en olisi aitonut, et olisi aitonut, ei olisi aitonut, emme olisi aitoneet, ette olisi aitoneet, eivät olisi aitoneet, ei olisi aidottu

PREZENT POTENȚIAL

aitonen, aitonet, aitonee, aitonemme, aitonette, aitonevat, aidottaneen

en aitone, et aitone, ei aitone, emme aitone, ette aitone, eivät aitone, ei aidottane

PERFECT POTENȚIAL

lienen aitonut, lienet aitonut, lienee aitonut, lienemme aitoneet, lienette aitoneet, lienevät aitoneet, lienee aidottu

en liene aitonut, et liene aitonut, ei liene aitonut, emme liene aitoneet, ette liene aitoneet, eivät liene aitoneet, ei liene aidottu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: aitoa    FORMA LUNGĂ: aitoakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: aitoessa   INSTRUCTIV: aitoen  INESIV PASIV: aidottaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: aitomaan   INESIV: aitomassa  ELATIV: aitomasta

ADESIV: aitomalla  ABESIV: aitomatta  INSTRUCTIV: aitoman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: aitominen   PARTITIV: aitominen

INFINITIVUL CINCI: aitomaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: aitova  (gen. aitovan)   PASIV: aidottava   (gen. aidottavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: aitonut                  PASIV: aidottu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: aitoja (pl.gen. aitojien)  ADJECTIV NEGATIV: aitomaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): aitomus

ajettua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

ajetun, ajetut, ajettuu, ajetumme, ajetutte, ajettuvat, ajetutaan

en ajetu, et ajetu, ei ajetu, emme ajetu, ette ajetu, eivät ajetu, ei ajetuta

IMPERFECT INDICATIV

ajetuin, ajetuit, ajettui, ajetuimme, ajetuitte, ajettuivat, ajetuttiin

en ajettunut, et ajettunut, ei ajettunut, emme ajettuneet, ette ajettuneet, eivät ajettuneet, ei ajetuttu

PERFECT INDICATIV

olen ajettunut, olet ajettunut, on ajettunut, olemme ajettuneet, olette ajettuneet, ovat ajettuneet, on ajetuttu

en ole ajettunut, et ole ajettunut, ei ole ajettunut, emme ole ajettuneet, ette ole ajettuneet, eivät ole ajettuneet, ei ole ajetuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin ajettunut, olit ajettunut, oli ajettunut, olimme ajettuneet, olitte ajettuneet, olivat ajettuneet, oli ajetuttu

en ollut ajettunut, et ollut ajettunut, ei ollut ajettunut, emme olleet ajettuneet, ette olleet ajettuneet, eivät olleet ajettuneet, ei ollut ajetuttu

PREZENT IMPERATIV

-, ajetu, ajettukoon, ajettukaamme, ajettukaa, ajettukoot, ajetuttakoon

-, älä ajetu, älköön ajettuko, älkäämme ajettuko, älkää ajettuko, älkööt ajettuko, älköön ajetuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon ajettunut, -, -, olkoot ajettuneet, olkoon ajetuttu

-, -, älköön olko ajettunut, -, -, älkööt olko ajettuneet, älköön olko ajetuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

ajettuisin, ajettuisit, ajettuisi, ajettuisimme, ajettuisitte, ajettuisivat, ajetuttaisiin

en ajettuisi, et ajettuisi, ei ajettuisi, emme ajettuisi, ette ajettuisi, eivät ajettuisi, ei ajetuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin ajettunut, olisit ajettunut, olisi ajettunut, olisimme ajettuneet, olisitte ajettuneet, olisivat ajettuneet, oltaisiin ajetuttu

en olisi ajettunut, et olisi ajettunut, ei olisi ajettunut, emme olisi ajettuneet, ette olisi ajettuneet, eivät olisi ajettuneet, ei olisi ajetuttu

PREZENT POTENȚIAL

ajettunen, ajettunet, ajettunee, ajettunemme, ajettunette, ajettunevat, ajetuttaneen

en ajettune, et ajettune, ei ajettune, emme ajettune, ette ajettune, eivät ajettune, ei ajetuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen ajettunut, lienet ajettunut, lienee ajettunut, lienemme ajettuneet, lienette ajettuneet, lienevät ajettuneet, lienee ajetuttu

en liene ajettunut, et liene ajettunut, ei liene ajettunut, emme liene ajettuneet, ette liene ajettuneet, eivät liene ajettuneet, ei liene ajetuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: ajettua    FORMA LUNGĂ: ajettuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: ajettuessa   INSTRUCTIV: ajettuen  INESIV PASIV: ajetuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: ajettumaan   INESIV: ajettumassa  ELATIV: ajettumasta

ADESIV: ajettumalla  ABESIV: ajettumatta  INSTRUCTIV: ajettuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: ajettuminen   PARTITIV: ajettuminen

INFINITIVUL CINCI: ajettumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: ajettuva  (gen. ajettuvan)   PASIV: ajetuttava   (gen. ajetuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: ajettunut                    PASIV: ajetuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: ajettuja (pl.gen. ajettujien)  ADJECTIV NEGATIV: ajettumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): ajettumus

akklimatisoitua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

akklimatisoidun, akklimatisoidut, akklimatisoituu, akklimatisoidumme, akklimatisoidutte, akklimatisoituvat, akklimatisoidutaan

en akklimatisoidu, et akklimatisoidu, ei akklimatisoidu, emme akklimatisoidu, ette akklimatisoidu, eivät akklimatisoidu, ei akklimatisoiduta

IMPERFECT INDICATIV

akklimatisoiduin, akklimatisoiduit, akklimatisoitui, akklimatisoiduimme, akklimatisoiduitte, akklimatisoituivat, akklimatisoiduttiin

en akklimatisoitunut, et akklimatisoitunut, ei akklimatisoitunut, emme akklimatisoituneet, ette akklimatisoituneet, eivät akklimatisoituneet, ei akklimatisoiduttu

PERFECT INDICATIV

olen akklimatisoitunut, olet akklimatisoitunut, on akklimatisoitunut, olemme akklimatisoituneet, olette akklimatisoituneet, ovat akklimatisoituneet, on akklimatisoiduttu

en ole akklimatisoitunut, et ole akklimatisoitunut, ei ole akklimatisoitunut, emme ole akklimatisoituneet, ette ole akklimatisoituneet, eivät ole akklimatisoituneet, ei ole akklimatisoiduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin akklimatisoitunut, olit akklimatisoitunut, oli akklimatisoitunut, olimme akklimatisoituneet, olitte akklimatisoituneet, olivat akklimatisoituneet, oli akklimatisoiduttu

en ollut akklimatisoitunut, et ollut akklimatisoitunut, ei ollut akklimatisoitunut, emme olleet akklimatisoituneet, ette olleet akklimatisoituneet, eivät olleet akklimatisoituneet, ei ollut akklimatisoiduttu

PREZENT IMPERATIV

-, akklimatisoidu, akklimatisoitukoon, akklimatisoitukaamme, akklimatisoitukaa, akklimatisoitukoot, akklimatisoiduttakoon

-, älä akklimatisoidu, älköön akklimatisoituko, älkäämme akklimatisoituko, älkää akklimatisoituko, älkööt akklimatisoituko, älköön akklimatisoiduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon akklimatisoitunut, -, -, olkoot akklimatisoituneet, olkoon akklimatisoiduttu

-, -, älköön olko akklimatisoitunut, -, -, älkööt olko akklimatisoituneet, älköön olko akklimatisoiduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

akklimatisoituisin, akklimatisoituisit, akklimatisoituisi, akklimatisoituisimme, akklimatisoituisitte, akklimatisoituisivat, akklimatisoiduttaisiin

en akklimatisoituisi, et akklimatisoituisi, ei akklimatisoituisi, emme akklimatisoituisi, ette akklimatisoituisi, eivät akklimatisoituisi, ei akklimatisoiduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin akklimatisoitunut, olisit akklimatisoitunut, olisi akklimatisoitunut, olisimme akklimatisoituneet, olisitte akklimatisoituneet, olisivat akklimatisoituneet, oltaisiin akklimatisoiduttu

en olisi akklimatisoitunut, et olisi akklimatisoitunut, ei olisi akklimatisoitunut, emme olisi akklimatisoituneet, ette olisi akklimatisoituneet, eivät olisi akklimatisoituneet, ei olisi akklimatisoiduttu

PREZENT POTENȚIAL

akklimatisoitunen, akklimatisoitunet, akklimatisoitunee, akklimatisoitunemme, akklimatisoitunette, akklimatisoitunevat, akklimatisoiduttaneen

en akklimatisoitune, et akklimatisoitune, ei akklimatisoitune, emme akklimatisoitune, ette akklimatisoitune, eivät akklimatisoitune, ei akklimatisoiduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen akklimatisoitunut, lienet akklimatisoitunut, lienee akklimatisoitunut, lienemme akklimatisoituneet, lienette akklimatisoituneet, lienevät akklimatisoituneet, lienee akklimatisoiduttu

en liene akklimatisoitunut, et liene akklimatisoitunut, ei liene akklimatisoitunut, emme liene akklimatisoituneet, ette liene akklimatisoituneet, eivät liene akklimatisoituneet, ei liene akklimatisoiduttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: akklimatisoitua    FORMA LUNGĂ: akklimatisoituakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: akklimatisoituessa   INSTRUCTIV: akklimatisoituen  INESIV PASIV: akklimatisoiduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: akklimatisoitumaan   INESIV: akklimatisoitumassa  ELATIV: akklimatisoitumasta

ADESIV: akklimatisoitumalla  ABESIV: akklimatisoitumatta  INSTRUCTIV: akklimatisoituman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: akklimatisoituminen   PARTITIV: akklimatisoituminen

INFINITIVUL CINCI: akklimatisoitumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: akklimatisoituva  (gen. akklimatisoituvan)   PASIV: akklimatisoiduttava   (gen. akklimatisoiduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: akklimatisoitunut                            PASIV: akklimatisoiduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: akklimatisoituja (pl.gen. akklimatisoitujien)  ADJECTIV NEGATIV: akklimatisoitumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): akklimatisoitumus

alentua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

alennun, alennut, alentuu, alennumme, alennutte, alentuvat, alennutaan

en alennu, et alennu, ei alennu, emme alennu, ette alennu, eivät alennu, ei alennuta

IMPERFECT INDICATIV

alennuin, alennuit, alentui, alennuimme, alennuitte, alentuivat, alennuttiin

en alentunut, et alentunut, ei alentunut, emme alentuneet, ette alentuneet, eivät alentuneet, ei alennuttu

PERFECT INDICATIV

olen alentunut, olet alentunut, on alentunut, olemme alentuneet, olette alentuneet, ovat alentuneet, on alennuttu

en ole alentunut, et ole alentunut, ei ole alentunut, emme ole alentuneet, ette ole alentuneet, eivät ole alentuneet, ei ole alennuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin alentunut, olit alentunut, oli alentunut, olimme alentuneet, olitte alentuneet, olivat alentuneet, oli alennuttu

en ollut alentunut, et ollut alentunut, ei ollut alentunut, emme olleet alentuneet, ette olleet alentuneet, eivät olleet alentuneet, ei ollut alennuttu

PREZENT IMPERATIV

-, alennu, alentukoon, alentukaamme, alentukaa, alentukoot, alennuttakoon

-, älä alennu, älköön alentuko, älkäämme alentuko, älkää alentuko, älkööt alentuko, älköön alennuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon alentunut, -, -, olkoot alentuneet, olkoon alennuttu

-, -, älköön olko alentunut, -, -, älkööt olko alentuneet, älköön olko alennuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

alentuisin, alentuisit, alentuisi, alentuisimme, alentuisitte, alentuisivat, alennuttaisiin

en alentuisi, et alentuisi, ei alentuisi, emme alentuisi, ette alentuisi, eivät alentuisi, ei alennuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin alentunut, olisit alentunut, olisi alentunut, olisimme alentuneet, olisitte alentuneet, olisivat alentuneet, oltaisiin alennuttu

en olisi alentunut, et olisi alentunut, ei olisi alentunut, emme olisi alentuneet, ette olisi alentuneet, eivät olisi alentuneet, ei olisi alennuttu

PREZENT POTENȚIAL

alentunen, alentunet, alentunee, alentunemme, alentunette, alentunevat, alennuttaneen

en alentune, et alentune, ei alentune, emme alentune, ette alentune, eivät alentune, ei alennuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen alentunut, lienet alentunut, lienee alentunut, lienemme alentuneet, lienette alentuneet, lienevät alentuneet, lienee alennuttu

en liene alentunut, et liene alentunut, ei liene alentunut, emme liene alentuneet, ette liene alentuneet, eivät liene alentuneet, ei liene alennuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: alentua    FORMA LUNGĂ: alentuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: alentuessa   INSTRUCTIV: alentuen  INESIV PASIV: alennuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: alentumaan   INESIV: alentumassa  ELATIV: alentumasta

ADESIV: alentumalla  ABESIV: alentumatta  INSTRUCTIV: alentuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: alentuminen   PARTITIV: alentuminen

INFINITIVUL CINCI: alentumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: alentuva  (gen. alentuvan)   PASIV: alennuttava   (gen. alennuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: alentunut                    PASIV: alennuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: alentuja (pl.gen. alentujien)  ADJECTIV NEGATIV: alentumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): alentumus

alittua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

alitun, alitut, alittuu, alitumme, alitutte, alittuvat, alitutaan

en alitu, et alitu, ei alitu, emme alitu, ette alitu, eivät alitu, ei alituta

IMPERFECT INDICATIV

alituin, alituit, alittui, alituimme, alituitte, alittuivat, alituttiin

en alittunut, et alittunut, ei alittunut, emme alittuneet, ette alittuneet, eivät alittuneet, ei alituttu

PERFECT INDICATIV

olen alittunut, olet alittunut, on alittunut, olemme alittuneet, olette alittuneet, ovat alittuneet, on alituttu

en ole alittunut, et ole alittunut, ei ole alittunut, emme ole alittuneet, ette ole alittuneet, eivät ole alittuneet, ei ole alituttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin alittunut, olit alittunut, oli alittunut, olimme alittuneet, olitte alittuneet, olivat alittuneet, oli alituttu

en ollut alittunut, et ollut alittunut, ei ollut alittunut, emme olleet alittuneet, ette olleet alittuneet, eivät olleet alittuneet, ei ollut alituttu

PREZENT IMPERATIV

-, alitu, alittukoon, alittukaamme, alittukaa, alittukoot, alituttakoon

-, älä alitu, älköön alittuko, älkäämme alittuko, älkää alittuko, älkööt alittuko, älköön alituttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon alittunut, -, -, olkoot alittuneet, olkoon alituttu

-, -, älköön olko alittunut, -, -, älkööt olko alittuneet, älköön olko alituttu

PREZENT CONDIȚIONAL

alittuisin, alittuisit, alittuisi, alittuisimme, alittuisitte, alittuisivat, alituttaisiin

en alittuisi, et alittuisi, ei alittuisi, emme alittuisi, ette alittuisi, eivät alittuisi, ei alituttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin alittunut, olisit alittunut, olisi alittunut, olisimme alittuneet, olisitte alittuneet, olisivat alittuneet, oltaisiin alituttu

en olisi alittunut, et olisi alittunut, ei olisi alittunut, emme olisi alittuneet, ette olisi alittuneet, eivät olisi alittuneet, ei olisi alituttu

PREZENT POTENȚIAL

alittunen, alittunet, alittunee, alittunemme, alittunette, alittunevat, alituttaneen

en alittune, et alittune, ei alittune, emme alittune, ette alittune, eivät alittune, ei alituttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen alittunut, lienet alittunut, lienee alittunut, lienemme alittuneet, lienette alittuneet, lienevät alittuneet, lienee alituttu

en liene alittunut, et liene alittunut, ei liene alittunut, emme liene alittuneet, ette liene alittuneet, eivät liene alittuneet, ei liene alituttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: alittua    FORMA LUNGĂ: alittuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: alittuessa   INSTRUCTIV: alittuen  INESIV PASIV: alituttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: alittumaan   INESIV: alittumassa  ELATIV: alittumasta

ADESIV: alittumalla  ABESIV: alittumatta  INSTRUCTIV: alittuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: alittuminen   PARTITIV: alittuminen

INFINITIVUL CINCI: alittumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: alittuva  (gen. alittuvan)   PASIV: alituttava   (gen. alituttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: alittunut                    PASIV: alituttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: alittuja (pl.gen. alittujien)  ADJECTIV NEGATIV: alittumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): alittumus

alkoholisoitua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

alkoholisoidun, alkoholisoidut, alkoholisoituu, alkoholisoidumme, alkoholisoidutte, alkoholisoituvat, alkoholisoidutaan

en alkoholisoidu, et alkoholisoidu, ei alkoholisoidu, emme alkoholisoidu, ette alkoholisoidu, eivät alkoholisoidu, ei alkoholisoiduta

IMPERFECT INDICATIV

alkoholisoiduin, alkoholisoiduit, alkoholisoitui, alkoholisoiduimme, alkoholisoiduitte, alkoholisoituivat, alkoholisoiduttiin

en alkoholisoitunut, et alkoholisoitunut, ei alkoholisoitunut, emme alkoholisoituneet, ette alkoholisoituneet, eivät alkoholisoituneet, ei alkoholisoiduttu

PERFECT INDICATIV

olen alkoholisoitunut, olet alkoholisoitunut, on alkoholisoitunut, olemme alkoholisoituneet, olette alkoholisoituneet, ovat alkoholisoituneet, on alkoholisoiduttu

en ole alkoholisoitunut, et ole alkoholisoitunut, ei ole alkoholisoitunut, emme ole alkoholisoituneet, ette ole alkoholisoituneet, eivät ole alkoholisoituneet, ei ole alkoholisoiduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin alkoholisoitunut, olit alkoholisoitunut, oli alkoholisoitunut, olimme alkoholisoituneet, olitte alkoholisoituneet, olivat alkoholisoituneet, oli alkoholisoiduttu

en ollut alkoholisoitunut, et ollut alkoholisoitunut, ei ollut alkoholisoitunut, emme olleet alkoholisoituneet, ette olleet alkoholisoituneet, eivät olleet alkoholisoituneet, ei ollut alkoholisoiduttu

PREZENT IMPERATIV

-, alkoholisoidu, alkoholisoitukoon, alkoholisoitukaamme, alkoholisoitukaa, alkoholisoitukoot, alkoholisoiduttakoon

-, älä alkoholisoidu, älköön alkoholisoituko, älkäämme alkoholisoituko, älkää alkoholisoituko, älkööt alkoholisoituko, älköön alkoholisoiduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon alkoholisoitunut, -, -, olkoot alkoholisoituneet, olkoon alkoholisoiduttu

-, -, älköön olko alkoholisoitunut, -, -, älkööt olko alkoholisoituneet, älköön olko alkoholisoiduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

alkoholisoituisin, alkoholisoituisit, alkoholisoituisi, alkoholisoituisimme, alkoholisoituisitte, alkoholisoituisivat, alkoholisoiduttaisiin

en alkoholisoituisi, et alkoholisoituisi, ei alkoholisoituisi, emme alkoholisoituisi, ette alkoholisoituisi, eivät alkoholisoituisi, ei alkoholisoiduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin alkoholisoitunut, olisit alkoholisoitunut, olisi alkoholisoitunut, olisimme alkoholisoituneet, olisitte alkoholisoituneet, olisivat alkoholisoituneet, oltaisiin alkoholisoiduttu

en olisi alkoholisoitunut, et olisi alkoholisoitunut, ei olisi alkoholisoitunut, emme olisi alkoholisoituneet, ette olisi alkoholisoituneet, eivät olisi alkoholisoituneet, ei olisi alkoholisoiduttu

PREZENT POTENȚIAL

alkoholisoitunen, alkoholisoitunet, alkoholisoitunee, alkoholisoitunemme, alkoholisoitunette, alkoholisoitunevat, alkoholisoiduttaneen

en alkoholisoitune, et alkoholisoitune, ei alkoholisoitune, emme alkoholisoitune, ette alkoholisoitune, eivät alkoholisoitune, ei alkoholisoiduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen alkoholisoitunut, lienet alkoholisoitunut, lienee alkoholisoitunut, lienemme alkoholisoituneet, lienette alkoholisoituneet, lienevät alkoholisoituneet, lienee alkoholisoiduttu

en liene alkoholisoitunut, et liene alkoholisoitunut, ei liene alkoholisoitunut, emme liene alkoholisoituneet, ette liene alkoholisoituneet, eivät liene alkoholisoituneet, ei liene alkoholisoiduttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: alkoholisoitua    FORMA LUNGĂ: alkoholisoituakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: alkoholisoituessa   INSTRUCTIV: alkoholisoituen  INESIV PASIV: alkoholisoiduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: alkoholisoitumaan   INESIV: alkoholisoitumassa  ELATIV: alkoholisoitumasta

ADESIV: alkoholisoitumalla  ABESIV: alkoholisoitumatta  INSTRUCTIV: alkoholisoituman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: alkoholisoituminen   PARTITIV: alkoholisoituminen

INFINITIVUL CINCI: alkoholisoitumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: alkoholisoituva  (gen. alkoholisoituvan)   PASIV: alkoholisoiduttava   (gen. alkoholisoiduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: alkoholisoitunut                           PASIV: alkoholisoiduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: alkoholisoituja (pl.gen. alkoholisoitujien)  ADJECTIV NEGATIV: alkoholisoitumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): alkoholisoitumus

ampua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

ammun, ammut, ampuu, ammumme, ammutte, ampuvat, ammutaan

en ammu, et ammu, ei ammu, emme ammu, ette ammu, eivät ammu, ei ammuta

IMPERFECT INDICATIV

ammuin, ammuit, ampui, ammuimme, ammuitte, ampuivat, ammuttiin

en ampunut, et ampunut, ei ampunut, emme ampuneet, ette ampuneet, eivät ampuneet, ei ammuttu

PERFECT INDICATIV

olen ampunut, olet ampunut, on ampunut, olemme ampuneet, olette ampuneet, ovat ampuneet, on ammuttu

en ole ampunut, et ole ampunut, ei ole ampunut, emme ole ampuneet, ette ole ampuneet, eivät ole ampuneet, ei ole ammuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin ampunut, olit ampunut, oli ampunut, olimme ampuneet, olitte ampuneet, olivat ampuneet, oli ammuttu

en ollut ampunut, et ollut ampunut, ei ollut ampunut, emme olleet ampuneet, ette olleet ampuneet, eivät olleet ampuneet, ei ollut ammuttu

PREZENT IMPERATIV

-, ammu, ampukoon, ampukaamme, ampukaa, ampukoot, ammuttakoon

-, älä ammu, älköön ampuko, älkäämme ampuko, älkää ampuko, älkööt ampuko, älköön ammuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon ampunut, -, -, olkoot ampuneet, olkoon ammuttu

-, -, älköön olko ampunut, -, -, älkööt olko ampuneet, älköön olko ammuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

ampuisin, ampuisit, ampuisi, ampuisimme, ampuisitte, ampuisivat, ammuttaisiin

en ampuisi, et ampuisi, ei ampuisi, emme ampuisi, ette ampuisi, eivät ampuisi, ei ammuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin ampunut, olisit ampunut, olisi ampunut, olisimme ampuneet, olisitte ampuneet, olisivat ampuneet, oltaisiin ammuttu

en olisi ampunut, et olisi ampunut, ei olisi ampunut, emme olisi ampuneet, ette olisi ampuneet, eivät olisi ampuneet, ei olisi ammuttu

PREZENT POTENȚIAL

ampunen, ampunet, ampunee, ampunemme, ampunette, ampunevat, ammuttaneen

en ampune, et ampune, ei ampune, emme ampune, ette ampune, eivät ampune, ei ammuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen ampunut, lienet ampunut, lienee ampunut, lienemme ampuneet, lienette ampuneet, lienevät ampuneet, lienee ammuttu

en liene ampunut, et liene ampunut, ei liene ampunut, emme liene ampuneet, ette liene ampuneet, eivät liene ampuneet, ei liene ammuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: ampua    FORMA LUNGĂ: ampuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: ampuessa   INSTRUCTIV: ampuen  INESIV PASIV: ammuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: ampumaan   INESIV: ampumassa  ELATIV: ampumasta

ADESIV: ampumalla  ABESIV: ampumatta  INSTRUCTIV: ampuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: ampuminen   PARTITIV: ampuminen

INFINITIVUL CINCI: ampumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: ampuva  (gen. ampuvan)   PASIV: ammuttava   (gen. ammuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: ampunut                  PASIV: ammuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: ampuja (pl.gen. ampujien)  ADJECTIV NEGATIV: ampumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): ampumus

ankkuroitua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

ankkuroidun, ankkuroidut, ankkuroituu, ankkuroidumme, ankkuroidutte, ankkuroituvat, ankkuroidutaan

en ankkuroidu, et ankkuroidu, ei ankkuroidu, emme ankkuroidu, ette ankkuroidu, eivät ankkuroidu, ei ankkuroiduta

IMPERFECT INDICATIV

ankkuroiduin, ankkuroiduit, ankkuroitui, ankkuroiduimme, ankkuroiduitte, ankkuroituivat, ankkuroiduttiin

en ankkuroitunut, et ankkuroitunut, ei ankkuroitunut, emme ankkuroituneet, ette ankkuroituneet, eivät ankkuroituneet, ei ankkuroiduttu

PERFECT INDICATIV

olen ankkuroitunut, olet ankkuroitunut, on ankkuroitunut, olemme ankkuroituneet, olette ankkuroituneet, ovat ankkuroituneet, on ankkuroiduttu

en ole ankkuroitunut, et ole ankkuroitunut, ei ole ankkuroitunut, emme ole ankkuroituneet, ette ole ankkuroituneet, eivät ole ankkuroituneet, ei ole ankkuroiduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin ankkuroitunut, olit ankkuroitunut, oli ankkuroitunut, olimme ankkuroituneet, olitte ankkuroituneet, olivat ankkuroituneet, oli ankkuroiduttu

en ollut ankkuroitunut, et ollut ankkuroitunut, ei ollut ankkuroitunut, emme olleet ankkuroituneet, ette olleet ankkuroituneet, eivät olleet ankkuroituneet, ei ollut ankkuroiduttu

PREZENT IMPERATIV

-, ankkuroidu, ankkuroitukoon, ankkuroitukaamme, ankkuroitukaa, ankkuroitukoot, ankkuroiduttakoon

-, älä ankkuroidu, älköön ankkuroituko, älkäämme ankkuroituko, älkää ankkuroituko, älkööt ankkuroituko, älköön ankkuroiduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon ankkuroitunut, -, -, olkoot ankkuroituneet, olkoon ankkuroiduttu

-, -, älköön olko ankkuroitunut, -, -, älkööt olko ankkuroituneet, älköön olko ankkuroiduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

ankkuroituisin, ankkuroituisit, ankkuroituisi, ankkuroituisimme, ankkuroituisitte, ankkuroituisivat, ankkuroiduttaisiin

en ankkuroituisi, et ankkuroituisi, ei ankkuroituisi, emme ankkuroituisi, ette ankkuroituisi, eivät ankkuroituisi, ei ankkuroiduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin ankkuroitunut, olisit ankkuroitunut, olisi ankkuroitunut, olisimme ankkuroituneet, olisitte ankkuroituneet, olisivat ankkuroituneet, oltaisiin ankkuroiduttu

en olisi ankkuroitunut, et olisi ankkuroitunut, ei olisi ankkuroitunut, emme olisi ankkuroituneet, ette olisi ankkuroituneet, eivät olisi ankkuroituneet, ei olisi ankkuroiduttu

PREZENT POTENȚIAL

ankkuroitunen, ankkuroitunet, ankkuroitunee, ankkuroitunemme, ankkuroitunette, ankkuroitunevat, ankkuroiduttaneen

en ankkuroitune, et ankkuroitune, ei ankkuroitune, emme ankkuroitune, ette ankkuroitune, eivät ankkuroitune, ei ankkuroiduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen ankkuroitunut, lienet ankkuroitunut, lienee ankkuroitunut, lienemme ankkuroituneet, lienette ankkuroituneet, lienevät ankkuroituneet, lienee ankkuroiduttu

en liene ankkuroitunut, et liene ankkuroitunut, ei liene ankkuroitunut, emme liene ankkuroituneet, ette liene ankkuroituneet, eivät liene ankkuroituneet, ei liene ankkuroiduttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: ankkuroitua    FORMA LUNGĂ: ankkuroituakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: ankkuroituessa   INSTRUCTIV: ankkuroituen  INESIV PASIV: ankkuroiduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: ankkuroitumaan   INESIV: ankkuroitumassa  ELATIV: ankkuroitumasta

ADESIV: ankkuroitumalla  ABESIV: ankkuroitumatta  INSTRUCTIV: ankkuroituman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: ankkuroituminen   PARTITIV: ankkuroituminen

INFINITIVUL CINCI: ankkuroitumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: ankkuroituva  (gen. ankkuroituvan)   PASIV: ankkuroiduttava   (gen. ankkuroiduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: ankkuroitunut                        PASIV: ankkuroiduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: ankkuroituja (pl.gen. ankkuroitujien)  ADJECTIV NEGATIV: ankkuroitumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): ankkuroitumus

ansioitua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

ansioidun, ansioidut, ansioituu, ansioidumme, ansioidutte, ansioituvat, ansioidutaan

en ansioidu, et ansioidu, ei ansioidu, emme ansioidu, ette ansioidu, eivät ansioidu, ei ansioiduta

IMPERFECT INDICATIV

ansioiduin, ansioiduit, ansioitui, ansioiduimme, ansioiduitte, ansioituivat, ansioiduttiin

en ansioitunut, et ansioitunut, ei ansioitunut, emme ansioituneet, ette ansioituneet, eivät ansioituneet, ei ansioiduttu

PERFECT INDICATIV

olen ansioitunut, olet ansioitunut, on ansioitunut, olemme ansioituneet, olette ansioituneet, ovat ansioituneet, on ansioiduttu

en ole ansioitunut, et ole ansioitunut, ei ole ansioitunut, emme ole ansioituneet, ette ole ansioituneet, eivät ole ansioituneet, ei ole ansioiduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin ansioitunut, olit ansioitunut, oli ansioitunut, olimme ansioituneet, olitte ansioituneet, olivat ansioituneet, oli ansioiduttu

en ollut ansioitunut, et ollut ansioitunut, ei ollut ansioitunut, emme olleet ansioituneet, ette olleet ansioituneet, eivät olleet ansioituneet, ei ollut ansioiduttu

PREZENT IMPERATIV

-, ansioidu, ansioitukoon, ansioitukaamme, ansioitukaa, ansioitukoot, ansioiduttakoon

-, älä ansioidu, älköön ansioituko, älkäämme ansioituko, älkää ansioituko, älkööt ansioituko, älköön ansioiduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon ansioitunut, -, -, olkoot ansioituneet, olkoon ansioiduttu

-, -, älköön olko ansioitunut, -, -, älkööt olko ansioituneet, älköön olko ansioiduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

ansioituisin, ansioituisit, ansioituisi, ansioituisimme, ansioituisitte, ansioituisivat, ansioiduttaisiin

en ansioituisi, et ansioituisi, ei ansioituisi, emme ansioituisi, ette ansioituisi, eivät ansioituisi, ei ansioiduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin ansioitunut, olisit ansioitunut, olisi ansioitunut, olisimme ansioituneet, olisitte ansioituneet, olisivat ansioituneet, oltaisiin ansioiduttu

en olisi ansioitunut, et olisi ansioitunut, ei olisi ansioitunut, emme olisi ansioituneet, ette olisi ansioituneet, eivät olisi ansioituneet, ei olisi ansioiduttu

PREZENT POTENȚIAL

ansioitunen, ansioitunet, ansioitunee, ansioitunemme, ansioitunette, ansioitunevat, ansioiduttaneen

en ansioitune, et ansioitune, ei ansioitune, emme ansioitune, ette ansioitune, eivät ansioitune, ei ansioiduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen ansioitunut, lienet ansioitunut, lienee ansioitunut, lienemme ansioituneet, lienette ansioituneet, lienevät ansioituneet, lienee ansioiduttu

en liene ansioitunut, et liene ansioitunut, ei liene ansioitunut, emme liene ansioituneet, ette liene ansioituneet, eivät liene ansioituneet, ei liene ansioiduttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: ansioitua    FORMA LUNGĂ: ansioituakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: ansioituessa   INSTRUCTIV: ansioituen  INESIV PASIV: ansioiduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: ansioitumaan   INESIV: ansioitumassa  ELATIV: ansioitumasta

ADESIV: ansioitumalla  ABESIV: ansioitumatta  INSTRUCTIV: ansioituman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: ansioituminen   PARTITIV: ansioituminen

INFINITIVUL CINCI: ansioitumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: ansioituva  (gen. ansioituvan)   PASIV: ansioiduttava   (gen. ansioiduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: ansioitunut                      PASIV: ansioiduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: ansioituja (pl.gen. ansioitujien)  ADJECTIV NEGATIV: ansioitumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): ansioitumus

arpoa 1  (1)

PREZENT INDICATIV

arvon, arvot, arpoo, arvomme, arvotte, arpovat, arvotaan

en arvo, et arvo, ei arvo, emme arvo, ette arvo, eivät arvo, ei arvota

IMPERFECT INDICATIV

arvoin, arvoit, arpoi, arvoimme, arvoitte, arpoivat, arvottiin

en arponut, et arponut, ei arponut, emme arponeet, ette arponeet, eivät arponeet, ei arvottu

PERFECT INDICATIV

olen arponut, olet arponut, on arponut, olemme arponeet, olette arponeet, ovat arponeet, on arvottu

en ole arponut, et ole arponut, ei ole arponut, emme ole arponeet, ette ole arponeet, eivät ole arponeet, ei ole arvottu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin arponut, olit arponut, oli arponut, olimme arponeet, olitte arponeet, olivat arponeet, oli arvottu

en ollut arponut, et ollut arponut, ei ollut arponut, emme olleet arponeet, ette olleet arponeet, eivät olleet arponeet, ei ollut arvottu

PREZENT IMPERATIV

-, arvo, arpokoon, arpokaamme, arpokaa, arpokoot, arvottakoon

-, älä arvo, älköön arpoko, älkäämme arpoko, älkää arpoko, älkööt arpoko, älköön arvottako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon arponut, -, -, olkoot arponeet, olkoon arvottu

-, -, älköön olko arponut, -, -, älkööt olko arponeet, älköön olko arvottu

PREZENT CONDIȚIONAL

arpoisin, arpoisit, arpoisi, arpoisimme, arpoisitte, arpoisivat, arvottaisiin

en arpoisi, et arpoisi, ei arpoisi, emme arpoisi, ette arpoisi, eivät arpoisi, ei arvottaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin arponut, olisit arponut, olisi arponut, olisimme arponeet, olisitte arponeet, olisivat arponeet, oltaisiin arvottu

en olisi arponut, et olisi arponut, ei olisi arponut, emme olisi arponeet, ette olisi arponeet, eivät olisi arponeet, ei olisi arvottu

PREZENT POTENȚIAL

arponen, arponet, arponee, arponemme, arponette, arponevat, arvottaneen

en arpone, et arpone, ei arpone, emme arpone, ette arpone, eivät arpone, ei arvottane

PERFECT POTENȚIAL

lienen arponut, lienet arponut, lienee arponut, lienemme arponeet, lienette arponeet, lienevät arponeet, lienee arvottu

en liene arponut, et liene arponut, ei liene arponut, emme liene arponeet, ette liene arponeet, eivät liene arponeet, ei liene arvottu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: arpoa    FORMA LUNGĂ: arpoakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: arpoessa   INSTRUCTIV: arpoen  INESIV PASIV: arvottaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: arpomaan   INESIV: arpomassa  ELATIV: arpomasta

ADESIV: arpomalla  ABESIV: arpomatta  INSTRUCTIV: arpoman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: arpominen   PARTITIV: arpominen

INFINITIVUL CINCI: arpomaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: arpova  (gen. arpovan)   PASIV: arvottava   (gen. arvottavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: arponut                  PASIV: arvottu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: arpoja (pl.gen. arpojien)  ADJECTIV NEGATIV: arpomaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): arpomus

asennoitua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

asennoidun, asennoidut, asennoituu, asennoidumme, asennoidutte, asennoituvat, asennoidutaan

en asennoidu, et asennoidu, ei asennoidu, emme asennoidu, ette asennoidu, eivät asennoidu, ei asennoiduta

IMPERFECT INDICATIV

asennoiduin, asennoiduit, asennoitui, asennoiduimme, asennoiduitte, asennoituivat, asennoiduttiin

en asennoitunut, et asennoitunut, ei asennoitunut, emme asennoituneet, ette asennoituneet, eivät asennoituneet, ei asennoiduttu

PERFECT INDICATIV

olen asennoitunut, olet asennoitunut, on asennoitunut, olemme asennoituneet, olette asennoituneet, ovat asennoituneet, on asennoiduttu

en ole asennoitunut, et ole asennoitunut, ei ole asennoitunut, emme ole asennoituneet, ette ole asennoituneet, eivät ole asennoituneet, ei ole asennoiduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin asennoitunut, olit asennoitunut, oli asennoitunut, olimme asennoituneet, olitte asennoituneet, olivat asennoituneet, oli asennoiduttu

en ollut asennoitunut, et ollut asennoitunut, ei ollut asennoitunut, emme olleet asennoituneet, ette olleet asennoituneet, eivät olleet asennoituneet, ei ollut asennoiduttu

PREZENT IMPERATIV

-, asennoidu, asennoitukoon, asennoitukaamme, asennoitukaa, asennoitukoot, asennoiduttakoon

-, älä asennoidu, älköön asennoituko, älkäämme asennoituko, älkää asennoituko, älkööt asennoituko, älköön asennoiduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon asennoitunut, -, -, olkoot asennoituneet, olkoon asennoiduttu

-, -, älköön olko asennoitunut, -, -, älkööt olko asennoituneet, älköön olko asennoiduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

asennoituisin, asennoituisit, asennoituisi, asennoituisimme, asennoituisitte, asennoituisivat, asennoiduttaisiin

en asennoituisi, et asennoituisi, ei asennoituisi, emme asennoituisi, ette asennoituisi, eivät asennoituisi, ei asennoiduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin asennoitunut, olisit asennoitunut, olisi asennoitunut, olisimme asennoituneet, olisitte asennoituneet, olisivat asennoituneet, oltaisiin asennoiduttu

en olisi asennoitunut, et olisi asennoitunut, ei olisi asennoitunut, emme olisi asennoituneet, ette olisi asennoituneet, eivät olisi asennoituneet, ei olisi asennoiduttu

PREZENT POTENȚIAL

asennoitunen, asennoitunet, asennoitunee, asennoitunemme, asennoitunette, asennoitunevat, asennoiduttaneen

en asennoitune, et asennoitune, ei asennoitune, emme asennoitune, ette asennoitune, eivät asennoitune, ei asennoiduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen asennoitunut, lienet asennoitunut, lienee asennoitunut, lienemme asennoituneet, lienette asennoituneet, lienevät asennoituneet, lienee asennoiduttu

en liene asennoitunut, et liene asennoitunut, ei liene asennoitunut, emme liene asennoituneet, ette liene asennoituneet, eivät liene asennoituneet, ei liene asennoiduttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: asennoitua    FORMA LUNGĂ: asennoituakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: asennoituessa   INSTRUCTIV: asennoituen  INESIV PASIV: asennoiduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: asennoitumaan   INESIV: asennoitumassa  ELATIV: asennoitumasta

ADESIV: asennoitumalla  ABESIV: asennoitumatta  INSTRUCTIV: asennoituman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: asennoituminen   PARTITIV: asennoituminen

INFINITIVUL CINCI: asennoitumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: asennoituva  (gen. asennoituvan)   PASIV: asennoiduttava   (gen. asennoiduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: asennoitunut                       PASIV: asennoiduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: asennoituja (pl.gen. asennoitujien)  ADJECTIV NEGATIV: asennoitumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): asennoitumus

asettua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

asetun, asetut, asettuu, asetumme, asetutte, asettuvat, asetutaan

en asetu, et asetu, ei asetu, emme asetu, ette asetu, eivät asetu, ei asetuta

IMPERFECT INDICATIV

asetuin, asetuit, asettui, asetuimme, asetuitte, asettuivat, asetuttiin

en asettunut, et asettunut, ei asettunut, emme asettuneet, ette asettuneet, eivät asettuneet, ei asetuttu

PERFECT INDICATIV

olen asettunut, olet asettunut, on asettunut, olemme asettuneet, olette asettuneet, ovat asettuneet, on asetuttu

en ole asettunut, et ole asettunut, ei ole asettunut, emme ole asettuneet, ette ole asettuneet, eivät ole asettuneet, ei ole asetuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin asettunut, olit asettunut, oli asettunut, olimme asettuneet, olitte asettuneet, olivat asettuneet, oli asetuttu

en ollut asettunut, et ollut asettunut, ei ollut asettunut, emme olleet asettuneet, ette olleet asettuneet, eivät olleet asettuneet, ei ollut asetuttu

PREZENT IMPERATIV

-, asetu, asettukoon, asettukaamme, asettukaa, asettukoot, asetuttakoon

-, älä asetu, älköön asettuko, älkäämme asettuko, älkää asettuko, älkööt asettuko, älköön asetuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon asettunut, -, -, olkoot asettuneet, olkoon asetuttu

-, -, älköön olko asettunut, -, -, älkööt olko asettuneet, älköön olko asetuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

asettuisin, asettuisit, asettuisi, asettuisimme, asettuisitte, asettuisivat, asetuttaisiin

en asettuisi, et asettuisi, ei asettuisi, emme asettuisi, ette asettuisi, eivät asettuisi, ei asetuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin asettunut, olisit asettunut, olisi asettunut, olisimme asettuneet, olisitte asettuneet, olisivat asettuneet, oltaisiin asetuttu

en olisi asettunut, et olisi asettunut, ei olisi asettunut, emme olisi asettuneet, ette olisi asettuneet, eivät olisi asettuneet, ei olisi asetuttu

PREZENT POTENȚIAL

asettunen, asettunet, asettunee, asettunemme, asettunette, asettunevat, asetuttaneen

en asettune, et asettune, ei asettune, emme asettune, ette asettune, eivät asettune, ei asetuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen asettunut, lienet asettunut, lienee asettunut, lienemme asettuneet, lienette asettuneet, lienevät asettuneet, lienee asetuttu

en liene asettunut, et liene asettunut, ei liene asettunut, emme liene asettuneet, ette liene asettuneet, eivät liene asettuneet, ei liene asetuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: asettua    FORMA LUNGĂ: asettuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: asettuessa   INSTRUCTIV: asettuen  INESIV PASIV: asetuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: asettumaan   INESIV: asettumassa  ELATIV: asettumasta

ADESIV: asettumalla  ABESIV: asettumatta  INSTRUCTIV: asettuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: asettuminen   PARTITIV: asettuminen

INFINITIVUL CINCI: asettumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: asettuva  (gen. asettuvan)   PASIV: asetuttava   (gen. asetuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: asettunut                    PASIV: asetuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: asettuja (pl.gen. asettujien)  ADJECTIV NEGATIV: asettumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): asettumus

assimiloitua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

assimiloidun, assimiloidut, assimiloituu, assimiloidumme, assimiloidutte, assimiloituvat, assimiloidutaan

en assimiloidu, et assimiloidu, ei assimiloidu, emme assimiloidu, ette assimiloidu, eivät assimiloidu, ei assimiloiduta

IMPERFECT INDICATIV

assimiloiduin, assimiloiduit, assimiloitui, assimiloiduimme, assimiloiduitte, assimiloituivat, assimiloiduttiin

en assimiloitunut, et assimiloitunut, ei assimiloitunut, emme assimiloituneet, ette assimiloituneet, eivät assimiloituneet, ei assimiloiduttu

PERFECT INDICATIV

olen assimiloitunut, olet assimiloitunut, on assimiloitunut, olemme assimiloituneet, olette assimiloituneet, ovat assimiloituneet, on assimiloiduttu

en ole assimiloitunut, et ole assimiloitunut, ei ole assimiloitunut, emme ole assimiloituneet, ette ole assimiloituneet, eivät ole assimiloituneet, ei ole assimiloiduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin assimiloitunut, olit assimiloitunut, oli assimiloitunut, olimme assimiloituneet, olitte assimiloituneet, olivat assimiloituneet, oli assimiloiduttu

en ollut assimiloitunut, et ollut assimiloitunut, ei ollut assimiloitunut, emme olleet assimiloituneet, ette olleet assimiloituneet, eivät olleet assimiloituneet, ei ollut assimiloiduttu

PREZENT IMPERATIV

-, assimiloidu, assimiloitukoon, assimiloitukaamme, assimiloitukaa, assimiloitukoot, assimiloiduttakoon

-, älä assimiloidu, älköön assimiloituko, älkäämme assimiloituko, älkää assimiloituko, älkööt assimiloituko, älköön assimiloiduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon assimiloitunut, -, -, olkoot assimiloituneet, olkoon assimiloiduttu

-, -, älköön olko assimiloitunut, -, -, älkööt olko assimiloituneet, älköön olko assimiloiduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

assimiloituisin, assimiloituisit, assimiloituisi, assimiloituisimme, assimiloituisitte, assimiloituisivat, assimiloiduttaisiin

en assimiloituisi, et assimiloituisi, ei assimiloituisi, emme assimiloituisi, ette assimiloituisi, eivät assimiloituisi, ei assimiloiduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin assimiloitunut, olisit assimiloitunut, olisi assimiloitunut, olisimme assimiloituneet, olisitte assimiloituneet, olisivat assimiloituneet, oltaisiin assimiloiduttu

en olisi assimiloitunut, et olisi assimiloitunut, ei olisi assimiloitunut, emme olisi assimiloituneet, ette olisi assimiloituneet, eivät olisi assimiloituneet, ei olisi assimiloiduttu

PREZENT POTENȚIAL

assimiloitunen, assimiloitunet, assimiloitunee, assimiloitunemme, assimiloitunette, assimiloitunevat, assimiloiduttaneen

en assimiloitune, et assimiloitune, ei assimiloitune, emme assimiloitune, ette assimiloitune, eivät assimiloitune, ei assimiloiduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen assimiloitunut, lienet assimiloitunut, lienee assimiloitunut, lienemme assimiloituneet, lienette assimiloituneet, lienevät assimiloituneet, lienee assimiloiduttu

en liene assimiloitunut, et liene assimiloitunut, ei liene assimiloitunut, emme liene assimiloituneet, ette liene assimiloituneet, eivät liene assimiloituneet, ei liene assimiloiduttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: assimiloitua    FORMA LUNGĂ: assimiloituakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: assimiloituessa   INSTRUCTIV: assimiloituen  INESIV PASIV: assimiloiduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: assimiloitumaan   INESIV: assimiloitumassa  ELATIV: assimiloitumasta

ADESIV: assimiloitumalla  ABESIV: assimiloitumatta  INSTRUCTIV: assimiloituman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: assimiloituminen   PARTITIV: assimiloituminen

INFINITIVUL CINCI: assimiloitumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: assimiloituva  (gen. assimiloituvan)   PASIV: assimiloiduttava   (gen. assimiloiduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: assimiloitunut                         PASIV: assimiloiduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: assimiloituja (pl.gen. assimiloitujien)  ADJECTIV NEGATIV: assimiloitumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): assimiloitumus

assosioitua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

assosioidun, assosioidut, assosioituu, assosioidumme, assosioidutte, assosioituvat, assosioidutaan

en assosioidu, et assosioidu, ei assosioidu, emme assosioidu, ette assosioidu, eivät assosioidu, ei assosioiduta

IMPERFECT INDICATIV

assosioiduin, assosioiduit, assosioitui, assosioiduimme, assosioiduitte, assosioituivat, assosioiduttiin

en assosioitunut, et assosioitunut, ei assosioitunut, emme assosioituneet, ette assosioituneet, eivät assosioituneet, ei assosioiduttu

PERFECT INDICATIV

olen assosioitunut, olet assosioitunut, on assosioitunut, olemme assosioituneet, olette assosioituneet, ovat assosioituneet, on assosioiduttu

en ole assosioitunut, et ole assosioitunut, ei ole assosioitunut, emme ole assosioituneet, ette ole assosioituneet, eivät ole assosioituneet, ei ole assosioiduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin assosioitunut, olit assosioitunut, oli assosioitunut, olimme assosioituneet, olitte assosioituneet, olivat assosioituneet, oli assosioiduttu

en ollut assosioitunut, et ollut assosioitunut, ei ollut assosioitunut, emme olleet assosioituneet, ette olleet assosioituneet, eivät olleet assosioituneet, ei ollut assosioiduttu

PREZENT IMPERATIV

-, assosioidu, assosioitukoon, assosioitukaamme, assosioitukaa, assosioitukoot, assosioiduttakoon

-, älä assosioidu, älköön assosioituko, älkäämme assosioituko, älkää assosioituko, älkööt assosioituko, älköön assosioiduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon assosioitunut, -, -, olkoot assosioituneet, olkoon assosioiduttu

-, -, älköön olko assosioitunut, -, -, älkööt olko assosioituneet, älköön olko assosioiduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

assosioituisin, assosioituisit, assosioituisi, assosioituisimme, assosioituisitte, assosioituisivat, assosioiduttaisiin

en assosioituisi, et assosioituisi, ei assosioituisi, emme assosioituisi, ette assosioituisi, eivät assosioituisi, ei assosioiduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin assosioitunut, olisit assosioitunut, olisi assosioitunut, olisimme assosioituneet, olisitte assosioituneet, olisivat assosioituneet, oltaisiin assosioiduttu

en olisi assosioitunut, et olisi assosioitunut, ei olisi assosioitunut, emme olisi assosioituneet, ette olisi assosioituneet, eivät olisi assosioituneet, ei olisi assosioiduttu

PREZENT POTENȚIAL

assosioitunen, assosioitunet, assosioitunee, assosioitunemme, assosioitunette, assosioitunevat, assosioiduttaneen

en assosioitune, et assosioitune, ei assosioitune, emme assosioitune, ette assosioitune, eivät assosioitune, ei assosioiduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen assosioitunut, lienet assosioitunut, lienee assosioitunut, lienemme assosioituneet, lienette assosioituneet, lienevät assosioituneet, lienee assosioiduttu

en liene assosioitunut, et liene assosioitunut, ei liene assosioitunut, emme liene assosioituneet, ette liene assosioituneet, eivät liene assosioituneet, ei liene assosioiduttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: assosioitua    FORMA LUNGĂ: assosioituakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: assosioituessa   INSTRUCTIV: assosioituen  INESIV PASIV: assosioiduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: assosioitumaan   INESIV: assosioitumassa  ELATIV: assosioitumasta

ADESIV: assosioitumalla  ABESIV: assosioitumatta  INSTRUCTIV: assosioituman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: assosioituminen   PARTITIV: assosioituminen

INFINITIVUL CINCI: assosioitumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: assosioituva  (gen. assosioituvan)   PASIV: assosioiduttava   (gen. assosioiduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: assosioitunut                        PASIV: assosioiduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: assosioituja (pl.gen. assosioitujien)  ADJECTIV NEGATIV: assosioitumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): assosioitumus

aukoa 1  (1)

PREZENT INDICATIV

auon, auot, aukoo, auomme, auotte, aukovat, auotaan

en auo, et auo, ei auo, emme auo, ette auo, eivät auo, ei auota

IMPERFECT INDICATIV

auoin, auoit, aukoi, auoimme, auoitte, aukoivat, auottiin

en aukonut, et aukonut, ei aukonut, emme aukoneet, ette aukoneet, eivät aukoneet, ei auottu

PERFECT INDICATIV

olen aukonut, olet aukonut, on aukonut, olemme aukoneet, olette aukoneet, ovat aukoneet, on auottu

en ole aukonut, et ole aukonut, ei ole aukonut, emme ole aukoneet, ette ole aukoneet, eivät ole aukoneet, ei ole auottu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin aukonut, olit aukonut, oli aukonut, olimme aukoneet, olitte aukoneet, olivat aukoneet, oli auottu

en ollut aukonut, et ollut aukonut, ei ollut aukonut, emme olleet aukoneet, ette olleet aukoneet, eivät olleet aukoneet, ei ollut auottu

PREZENT IMPERATIV

-, auo, aukokoon, aukokaamme, aukokaa, aukokoot, auottakoon

-, älä auo, älköön aukoko, älkäämme aukoko, älkää aukoko, älkööt aukoko, älköön auottako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon aukonut, -, -, olkoot aukoneet, olkoon auottu

-, -, älköön olko aukonut, -, -, älkööt olko aukoneet, älköön olko auottu

PREZENT CONDIȚIONAL

aukoisin, aukoisit, aukoisi, aukoisimme, aukoisitte, aukoisivat, auottaisiin

en aukoisi, et aukoisi, ei aukoisi, emme aukoisi, ette aukoisi, eivät aukoisi, ei auottaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin aukonut, olisit aukonut, olisi aukonut, olisimme aukoneet, olisitte aukoneet, olisivat aukoneet, oltaisiin auottu

en olisi aukonut, et olisi aukonut, ei olisi aukonut, emme olisi aukoneet, ette olisi aukoneet, eivät olisi aukoneet, ei olisi auottu

PREZENT POTENȚIAL

aukonen, aukonet, aukonee, aukonemme, aukonette, aukonevat, auottaneen

en aukone, et aukone, ei aukone, emme aukone, ette aukone, eivät aukone, ei auottane

PERFECT POTENȚIAL

lienen aukonut, lienet aukonut, lienee aukonut, lienemme aukoneet, lienette aukoneet, lienevät aukoneet, lienee auottu

en liene aukonut, et liene aukonut, ei liene aukonut, emme liene aukoneet, ette liene aukoneet, eivät liene aukoneet, ei liene auottu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: aukoa    FORMA LUNGĂ: aukoakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: aukoessa   INSTRUCTIV: aukoen  INESIV PASIV: auottaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: aukomaan   INESIV: aukomassa  ELATIV: aukomasta

ADESIV: aukomalla  ABESIV: aukomatta  INSTRUCTIV: aukoman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: aukominen   PARTITIV: aukominen

INFINITIVUL CINCI: aukomaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: aukova  (gen. aukovan)   PASIV: auottava   (gen. auottavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: aukonut                  PASIV: auottu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: aukoja (pl.gen. aukojien)  ADJECTIV NEGATIV: aukomaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): aukomus

autioitua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

autioidun, autioidut, autioituu, autioidumme, autioidutte, autioituvat, autioidutaan

en autioidu, et autioidu, ei autioidu, emme autioidu, ette autioidu, eivät autioidu, ei autioiduta

IMPERFECT INDICATIV

autioiduin, autioiduit, autioitui, autioiduimme, autioiduitte, autioituivat, autioiduttiin

en autioitunut, et autioitunut, ei autioitunut, emme autioituneet, ette autioituneet, eivät autioituneet, ei autioiduttu

PERFECT INDICATIV

olen autioitunut, olet autioitunut, on autioitunut, olemme autioituneet, olette autioituneet, ovat autioituneet, on autioiduttu

en ole autioitunut, et ole autioitunut, ei ole autioitunut, emme ole autioituneet, ette ole autioituneet, eivät ole autioituneet, ei ole autioiduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin autioitunut, olit autioitunut, oli autioitunut, olimme autioituneet, olitte autioituneet, olivat autioituneet, oli autioiduttu

en ollut autioitunut, et ollut autioitunut, ei ollut autioitunut, emme olleet autioituneet, ette olleet autioituneet, eivät olleet autioituneet, ei ollut autioiduttu

PREZENT IMPERATIV

-, autioidu, autioitukoon, autioitukaamme, autioitukaa, autioitukoot, autioiduttakoon

-, älä autioidu, älköön autioituko, älkäämme autioituko, älkää autioituko, älkööt autioituko, älköön autioiduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon autioitunut, -, -, olkoot autioituneet, olkoon autioiduttu

-, -, älköön olko autioitunut, -, -, älkööt olko autioituneet, älköön olko autioiduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

autioituisin, autioituisit, autioituisi, autioituisimme, autioituisitte, autioituisivat, autioiduttaisiin

en autioituisi, et autioituisi, ei autioituisi, emme autioituisi, ette autioituisi, eivät autioituisi, ei autioiduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin autioitunut, olisit autioitunut, olisi autioitunut, olisimme autioituneet, olisitte autioituneet, olisivat autioituneet, oltaisiin autioiduttu

en olisi autioitunut, et olisi autioitunut, ei olisi autioitunut, emme olisi autioituneet, ette olisi autioituneet, eivät olisi autioituneet, ei olisi autioiduttu

PREZENT POTENȚIAL

autioitunen, autioitunet, autioitunee, autioitunemme, autioitunette, autioitunevat, autioiduttaneen

en autioitune, et autioitune, ei autioitune, emme autioitune, ette autioitune, eivät autioitune, ei autioiduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen autioitunut, lienet autioitunut, lienee autioitunut, lienemme autioituneet, lienette autioituneet, lienevät autioituneet, lienee autioiduttu

en liene autioitunut, et liene autioitunut, ei liene autioitunut, emme liene autioituneet, ette liene autioituneet, eivät liene autioituneet, ei liene autioiduttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: autioitua    FORMA LUNGĂ: autioituakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: autioituessa   INSTRUCTIV: autioituen  INESIV PASIV: autioiduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: autioitumaan   INESIV: autioitumassa  ELATIV: autioitumasta

ADESIV: autioitumalla  ABESIV: autioitumatta  INSTRUCTIV: autioituman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: autioituminen   PARTITIV: autioituminen

INFINITIVUL CINCI: autioitumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: autioituva  (gen. autioituvan)   PASIV: autioiduttava   (gen. autioiduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: autioitunut                      PASIV: autioiduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: autioituja (pl.gen. autioitujien)  ADJECTIV NEGATIV: autioitumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): autioitumus

avartua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

avarrun, avarrut, avartuu, avarrumme, avarrutte, avartuvat, avarrutaan

en avarru, et avarru, ei avarru, emme avarru, ette avarru, eivät avarru, ei avarruta

IMPERFECT INDICATIV

avarruin, avarruit, avartui, avarruimme, avarruitte, avartuivat, avarruttiin

en avartunut, et avartunut, ei avartunut, emme avartuneet, ette avartuneet, eivät avartuneet, ei avarruttu

PERFECT INDICATIV

olen avartunut, olet avartunut, on avartunut, olemme avartuneet, olette avartuneet, ovat avartuneet, on avarruttu

en ole avartunut, et ole avartunut, ei ole avartunut, emme ole avartuneet, ette ole avartuneet, eivät ole avartuneet, ei ole avarruttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin avartunut, olit avartunut, oli avartunut, olimme avartuneet, olitte avartuneet, olivat avartuneet, oli avarruttu

en ollut avartunut, et ollut avartunut, ei ollut avartunut, emme olleet avartuneet, ette olleet avartuneet, eivät olleet avartuneet, ei ollut avarruttu

PREZENT IMPERATIV

-, avarru, avartukoon, avartukaamme, avartukaa, avartukoot, avarruttakoon

-, älä avarru, älköön avartuko, älkäämme avartuko, älkää avartuko, älkööt avartuko, älköön avarruttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon avartunut, -, -, olkoot avartuneet, olkoon avarruttu

-, -, älköön olko avartunut, -, -, älkööt olko avartuneet, älköön olko avarruttu

PREZENT CONDIȚIONAL

avartuisin, avartuisit, avartuisi, avartuisimme, avartuisitte, avartuisivat, avarruttaisiin

en avartuisi, et avartuisi, ei avartuisi, emme avartuisi, ette avartuisi, eivät avartuisi, ei avarruttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin avartunut, olisit avartunut, olisi avartunut, olisimme avartuneet, olisitte avartuneet, olisivat avartuneet, oltaisiin avarruttu

en olisi avartunut, et olisi avartunut, ei olisi avartunut, emme olisi avartuneet, ette olisi avartuneet, eivät olisi avartuneet, ei olisi avarruttu

PREZENT POTENȚIAL

avartunen, avartunet, avartunee, avartunemme, avartunette, avartunevat, avarruttaneen

en avartune, et avartune, ei avartune, emme avartune, ette avartune, eivät avartune, ei avarruttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen avartunut, lienet avartunut, lienee avartunut, lienemme avartuneet, lienette avartuneet, lienevät avartuneet, lienee avarruttu

en liene avartunut, et liene avartunut, ei liene avartunut, emme liene avartuneet, ette liene avartuneet, eivät liene avartuneet, ei liene avarruttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: avartua    FORMA LUNGĂ: avartuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: avartuessa   INSTRUCTIV: avartuen  INESIV PASIV: avarruttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: avartumaan   INESIV: avartumassa  ELATIV: avartumasta

ADESIV: avartumalla  ABESIV: avartumatta  INSTRUCTIV: avartuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: avartuminen   PARTITIV: avartuminen

INFINITIVUL CINCI: avartumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: avartuva  (gen. avartuvan)   PASIV: avarruttava   (gen. avarruttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: avartunut                    PASIV: avarruttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: avartuja (pl.gen. avartujien)  ADJECTIV NEGATIV: avartumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): avartumus

avioitua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

avioidun, avioidut, avioituu, avioidumme, avioidutte, avioituvat, avioidutaan

en avioidu, et avioidu, ei avioidu, emme avioidu, ette avioidu, eivät avioidu, ei avioiduta

IMPERFECT INDICATIV

avioiduin, avioiduit, avioitui, avioiduimme, avioiduitte, avioituivat, avioiduttiin

en avioitunut, et avioitunut, ei avioitunut, emme avioituneet, ette avioituneet, eivät avioituneet, ei avioiduttu

PERFECT INDICATIV

olen avioitunut, olet avioitunut, on avioitunut, olemme avioituneet, olette avioituneet, ovat avioituneet, on avioiduttu

en ole avioitunut, et ole avioitunut, ei ole avioitunut, emme ole avioituneet, ette ole avioituneet, eivät ole avioituneet, ei ole avioiduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin avioitunut, olit avioitunut, oli avioitunut, olimme avioituneet, olitte avioituneet, olivat avioituneet, oli avioiduttu

en ollut avioitunut, et ollut avioitunut, ei ollut avioitunut, emme olleet avioituneet, ette olleet avioituneet, eivät olleet avioituneet, ei ollut avioiduttu

PREZENT IMPERATIV

-, avioidu, avioitukoon, avioitukaamme, avioitukaa, avioitukoot, avioiduttakoon

-, älä avioidu, älköön avioituko, älkäämme avioituko, älkää avioituko, älkööt avioituko, älköön avioiduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon avioitunut, -, -, olkoot avioituneet, olkoon avioiduttu

-, -, älköön olko avioitunut, -, -, älkööt olko avioituneet, älköön olko avioiduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

avioituisin, avioituisit, avioituisi, avioituisimme, avioituisitte, avioituisivat, avioiduttaisiin

en avioituisi, et avioituisi, ei avioituisi, emme avioituisi, ette avioituisi, eivät avioituisi, ei avioiduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin avioitunut, olisit avioitunut, olisi avioitunut, olisimme avioituneet, olisitte avioituneet, olisivat avioituneet, oltaisiin avioiduttu

en olisi avioitunut, et olisi avioitunut, ei olisi avioitunut, emme olisi avioituneet, ette olisi avioituneet, eivät olisi avioituneet, ei olisi avioiduttu

PREZENT POTENȚIAL

avioitunen, avioitunet, avioitunee, avioitunemme, avioitunette, avioitunevat, avioiduttaneen

en avioitune, et avioitune, ei avioitune, emme avioitune, ette avioitune, eivät avioitune, ei avioiduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen avioitunut, lienet avioitunut, lienee avioitunut, lienemme avioituneet, lienette avioituneet, lienevät avioituneet, lienee avioiduttu

en liene avioitunut, et liene avioitunut, ei liene avioitunut, emme liene avioituneet, ette liene avioituneet, eivät liene avioituneet, ei liene avioiduttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: avioitua    FORMA LUNGĂ: avioituakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: avioituessa   INSTRUCTIV: avioituen  INESIV PASIV: avioiduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: avioitumaan   INESIV: avioitumassa  ELATIV: avioitumasta

ADESIV: avioitumalla  ABESIV: avioitumatta  INSTRUCTIV: avioituman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: avioituminen   PARTITIV: avioituminen

INFINITIVUL CINCI: avioitumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: avioituva  (gen. avioituvan)   PASIV: avioiduttava   (gen. avioiduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: avioitunut                     PASIV: avioiduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: avioituja (pl.gen. avioitujien)  ADJECTIV NEGATIV: avioitumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): avioitumus

dedikoitua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

dedikoidun, dedikoidut, dedikoituu, dedikoidumme, dedikoidutte, dedikoituvat, dedikoidutaan

en dedikoidu, et dedikoidu, ei dedikoidu, emme dedikoidu, ette dedikoidu, eivät dedikoidu, ei dedikoiduta

IMPERFECT INDICATIV

dedikoiduin, dedikoiduit, dedikoitui, dedikoiduimme, dedikoiduitte, dedikoituivat, dedikoiduttiin

en dedikoitunut, et dedikoitunut, ei dedikoitunut, emme dedikoituneet, ette dedikoituneet, eivät dedikoituneet, ei dedikoiduttu

PERFECT INDICATIV

olen dedikoitunut, olet dedikoitunut, on dedikoitunut, olemme dedikoituneet, olette dedikoituneet, ovat dedikoituneet, on dedikoiduttu

en ole dedikoitunut, et ole dedikoitunut, ei ole dedikoitunut, emme ole dedikoituneet, ette ole dedikoituneet, eivät ole dedikoituneet, ei ole dedikoiduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin dedikoitunut, olit dedikoitunut, oli dedikoitunut, olimme dedikoituneet, olitte dedikoituneet, olivat dedikoituneet, oli dedikoiduttu

en ollut dedikoitunut, et ollut dedikoitunut, ei ollut dedikoitunut, emme olleet dedikoituneet, ette olleet dedikoituneet, eivät olleet dedikoituneet, ei ollut dedikoiduttu

PREZENT IMPERATIV

-, dedikoidu, dedikoitukoon, dedikoitukaamme, dedikoitukaa, dedikoitukoot, dedikoiduttakoon

-, älä dedikoidu, älköön dedikoituko, älkäämme dedikoituko, älkää dedikoituko, älkööt dedikoituko, älköön dedikoiduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon dedikoitunut, -, -, olkoot dedikoituneet, olkoon dedikoiduttu

-, -, älköön olko dedikoitunut, -, -, älkööt olko dedikoituneet, älköön olko dedikoiduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

dedikoituisin, dedikoituisit, dedikoituisi, dedikoituisimme, dedikoituisitte, dedikoituisivat, dedikoiduttaisiin

en dedikoituisi, et dedikoituisi, ei dedikoituisi, emme dedikoituisi, ette dedikoituisi, eivät dedikoituisi, ei dedikoiduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin dedikoitunut, olisit dedikoitunut, olisi dedikoitunut, olisimme dedikoituneet, olisitte dedikoituneet, olisivat dedikoituneet, oltaisiin dedikoiduttu

en olisi dedikoitunut, et olisi dedikoitunut, ei olisi dedikoitunut, emme olisi dedikoituneet, ette olisi dedikoituneet, eivät olisi dedikoituneet, ei olisi dedikoiduttu

PREZENT POTENȚIAL

dedikoitunen, dedikoitunet, dedikoitunee, dedikoitunemme, dedikoitunette, dedikoitunevat, dedikoiduttaneen

en dedikoitune, et dedikoitune, ei dedikoitune, emme dedikoitune, ette dedikoitune, eivät dedikoitune, ei dedikoiduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen dedikoitunut, lienet dedikoitunut, lienee dedikoitunut, lienemme dedikoituneet, lienette dedikoituneet, lienevät dedikoituneet, lienee dedikoiduttu

en liene dedikoitunut, et liene dedikoitunut, ei liene dedikoitunut, emme liene dedikoituneet, ette liene dedikoituneet, eivät liene dedikoituneet, ei liene dedikoiduttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: dedikoitua    FORMA LUNGĂ: dedikoituakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: dedikoituessa   INSTRUCTIV: dedikoituen  INESIV PASIV: dedikoiduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: dedikoitumaan   INESIV: dedikoitumassa  ELATIV: dedikoitumasta

ADESIV: dedikoitumalla  ABESIV: dedikoitumatta  INSTRUCTIV: dedikoituman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: dedikoituminen   PARTITIV: dedikoituminen

INFINITIVUL CINCI: dedikoitumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: dedikoituva  (gen. dedikoituvan)   PASIV: dedikoiduttava   (gen. dedikoiduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: dedikoitunut                       PASIV: dedikoiduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: dedikoituja (pl.gen. dedikoitujien)  ADJECTIV NEGATIV: dedikoitumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): dedikoitumus

degeneroitua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

degeneroidun, degeneroidut, degeneroituu, degeneroidumme, degeneroidutte, degeneroituvat, degeneroidutaan

en degeneroidu, et degeneroidu, ei degeneroidu, emme degeneroidu, ette degeneroidu, eivät degeneroidu, ei degeneroiduta

IMPERFECT INDICATIV

degeneroiduin, degeneroiduit, degeneroitui, degeneroiduimme, degeneroiduitte, degeneroituivat, degeneroiduttiin

en degeneroitunut, et degeneroitunut, ei degeneroitunut, emme degeneroituneet, ette degeneroituneet, eivät degeneroituneet, ei degeneroiduttu

PERFECT INDICATIV

olen degeneroitunut, olet degeneroitunut, on degeneroitunut, olemme degeneroituneet, olette degeneroituneet, ovat degeneroituneet, on degeneroiduttu

en ole degeneroitunut, et ole degeneroitunut, ei ole degeneroitunut, emme ole degeneroituneet, ette ole degeneroituneet, eivät ole degeneroituneet, ei ole degeneroiduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin degeneroitunut, olit degeneroitunut, oli degeneroitunut, olimme degeneroituneet, olitte degeneroituneet, olivat degeneroituneet, oli degeneroiduttu

en ollut degeneroitunut, et ollut degeneroitunut, ei ollut degeneroitunut, emme olleet degeneroituneet, ette olleet degeneroituneet, eivät olleet degeneroituneet, ei ollut degeneroiduttu

PREZENT IMPERATIV

-, degeneroidu, degeneroitukoon, degeneroitukaamme, degeneroitukaa, degeneroitukoot, degeneroiduttakoon

-, älä degeneroidu, älköön degeneroituko, älkäämme degeneroituko, älkää degeneroituko, älkööt degeneroituko, älköön degeneroiduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon degeneroitunut, -, -, olkoot degeneroituneet, olkoon degeneroiduttu

-, -, älköön olko degeneroitunut, -, -, älkööt olko degeneroituneet, älköön olko degeneroiduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

degeneroituisin, degeneroituisit, degeneroituisi, degeneroituisimme, degeneroituisitte, degeneroituisivat, degeneroiduttaisiin

en degeneroituisi, et degeneroituisi, ei degeneroituisi, emme degeneroituisi, ette degeneroituisi, eivät degeneroituisi, ei degeneroiduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin degeneroitunut, olisit degeneroitunut, olisi degeneroitunut, olisimme degeneroituneet, olisitte degeneroituneet, olisivat degeneroituneet, oltaisiin degeneroiduttu

en olisi degeneroitunut, et olisi degeneroitunut, ei olisi degeneroitunut, emme olisi degeneroituneet, ette olisi degeneroituneet, eivät olisi degeneroituneet, ei olisi degeneroiduttu

PREZENT POTENȚIAL

degeneroitunen, degeneroitunet, degeneroitunee, degeneroitunemme, degeneroitunette, degeneroitunevat, degeneroiduttaneen

en degeneroitune, et degeneroitune, ei degeneroitune, emme degeneroitune, ette degeneroitune, eivät degeneroitune, ei degeneroiduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen degeneroitunut, lienet degeneroitunut, lienee degeneroitunut, lienemme degeneroituneet, lienette degeneroituneet, lienevät degeneroituneet, lienee degeneroiduttu

en liene degeneroitunut, et liene degeneroitunut, ei liene degeneroitunut, emme liene degeneroituneet, ette liene degeneroituneet, eivät liene degeneroituneet, ei liene degeneroiduttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: degeneroitua    FORMA LUNGĂ: degeneroituakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: degeneroituessa   INSTRUCTIV: degeneroituen  INESIV PASIV: degeneroiduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: degeneroitumaan   INESIV: degeneroitumassa  ELATIV: degeneroitumasta

ADESIV: degeneroitumalla  ABESIV: degeneroitumatta  INSTRUCTIV: degeneroituman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: degeneroituminen   PARTITIV: degeneroituminen

INFINITIVUL CINCI: degeneroitumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: degeneroituva  (gen. degeneroituvan)   PASIV: degeneroiduttava   (gen. degeneroiduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: degeneroitunut                         PASIV: degeneroiduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: degeneroituja (pl.gen. degeneroitujien)  ADJECTIV NEGATIV: degeneroitumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): degeneroitumus

demokratisoitua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

demokratisoidun, demokratisoidut, demokratisoituu, demokratisoidumme, demokratisoidutte, demokratisoituvat, demokratisoidutaan

en demokratisoidu, et demokratisoidu, ei demokratisoidu, emme demokratisoidu, ette demokratisoidu, eivät demokratisoidu, ei demokratisoiduta

IMPERFECT INDICATIV

demokratisoiduin, demokratisoiduit, demokratisoitui, demokratisoiduimme, demokratisoiduitte, demokratisoituivat, demokratisoiduttiin

en demokratisoitunut, et demokratisoitunut, ei demokratisoitunut, emme demokratisoituneet, ette demokratisoituneet, eivät demokratisoituneet, ei demokratisoiduttu

PERFECT INDICATIV

olen demokratisoitunut, olet demokratisoitunut, on demokratisoitunut, olemme demokratisoituneet, olette demokratisoituneet, ovat demokratisoituneet, on demokratisoiduttu

en ole demokratisoitunut, et ole demokratisoitunut, ei ole demokratisoitunut, emme ole demokratisoituneet, ette ole demokratisoituneet, eivät ole demokratisoituneet, ei ole demokratisoiduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin demokratisoitunut, olit demokratisoitunut, oli demokratisoitunut, olimme demokratisoituneet, olitte demokratisoituneet, olivat demokratisoituneet, oli demokratisoiduttu

en ollut demokratisoitunut, et ollut demokratisoitunut, ei ollut demokratisoitunut, emme olleet demokratisoituneet, ette olleet demokratisoituneet, eivät olleet demokratisoituneet, ei ollut demokratisoiduttu

PREZENT IMPERATIV

-, demokratisoidu, demokratisoitukoon, demokratisoitukaamme, demokratisoitukaa, demokratisoitukoot, demokratisoiduttakoon

-, älä demokratisoidu, älköön demokratisoituko, älkäämme demokratisoituko, älkää demokratisoituko, älkööt demokratisoituko, älköön demokratisoiduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon demokratisoitunut, -, -, olkoot demokratisoituneet, olkoon demokratisoiduttu

-, -, älköön olko demokratisoitunut, -, -, älkööt olko demokratisoituneet, älköön olko demokratisoiduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

demokratisoituisin, demokratisoituisit, demokratisoituisi, demokratisoituisimme, demokratisoituisitte, demokratisoituisivat, demokratisoiduttaisiin

en demokratisoituisi, et demokratisoituisi, ei demokratisoituisi, emme demokratisoituisi, ette demokratisoituisi, eivät demokratisoituisi, ei demokratisoiduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin demokratisoitunut, olisit demokratisoitunut, olisi demokratisoitunut, olisimme demokratisoituneet, olisitte demokratisoituneet, olisivat demokratisoituneet, oltaisiin demokratisoiduttu

en olisi demokratisoitunut, et olisi demokratisoitunut, ei olisi demokratisoitunut, emme olisi demokratisoituneet, ette olisi demokratisoituneet, eivät olisi demokratisoituneet, ei olisi demokratisoiduttu

PREZENT POTENȚIAL

demokratisoitunen, demokratisoitunet, demokratisoitunee, demokratisoitunemme, demokratisoitunette, demokratisoitunevat, demokratisoiduttaneen

en demokratisoitune, et demokratisoitune, ei demokratisoitune, emme demokratisoitune, ette demokratisoitune, eivät demokratisoitune, ei demokratisoiduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen demokratisoitunut, lienet demokratisoitunut, lienee demokratisoitunut, lienemme demokratisoituneet, lienette demokratisoituneet, lienevät demokratisoituneet, lienee demokratisoiduttu

en liene demokratisoitunut, et liene demokratisoitunut, ei liene demokratisoitunut, emme liene demokratisoituneet, ette liene demokratisoituneet, eivät liene demokratisoituneet, ei liene demokratisoiduttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: demokratisoitua    FORMA LUNGĂ: demokratisoituakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: demokratisoituessa   INSTRUCTIV: demokratisoituen  INESIV PASIV: demokratisoiduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: demokratisoitumaan   INESIV: demokratisoitumassa  ELATIV: demokratisoitumasta

ADESIV: demokratisoitumalla  ABESIV: demokratisoitumatta  INSTRUCTIV: demokratisoituman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: demokratisoituminen   PARTITIV: demokratisoituminen

INFINITIVUL CINCI: demokratisoitumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: demokratisoituva  (gen. demokratisoituvan)   PASIV: demokratisoiduttava   (gen. demokratisoiduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: demokratisoitunut                            PASIV: demokratisoiduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: demokratisoituja (pl.gen. demokratisoitujien)  ADJECTIV NEGATIV: demokratisoitumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): demokratisoitumus

ehtyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

ehdyn, ehdyt, ehtyy, ehdymme, ehdytte, ehtyvät, ehdytään

en ehdy, et ehdy, ei ehdy, emme ehdy, ette ehdy, eivät ehdy, ei ehdytä

IMPERFECT INDICATIV

ehdyin, ehdyit, ehtyi, ehdyimme, ehdyitte, ehtyivät, ehdyttiin

en ehtynyt, et ehtynyt, ei ehtynyt, emme ehtyneet, ette ehtyneet, eivät ehtyneet, ei ehdytty

PERFECT INDICATIV

olen ehtynyt, olet ehtynyt, on ehtynyt, olemme ehtyneet, olette ehtyneet, ovat ehtyneet, on ehdytty

en ole ehtynyt, et ole ehtynyt, ei ole ehtynyt, emme ole ehtyneet, ette ole ehtyneet, eivät ole ehtyneet, ei ole ehdytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin ehtynyt, olit ehtynyt, oli ehtynyt, olimme ehtyneet, olitte ehtyneet, olivat ehtyneet, oli ehdytty

en ollut ehtynyt, et ollut ehtynyt, ei ollut ehtynyt, emme olleet ehtyneet, ette olleet ehtyneet, eivät olleet ehtyneet, ei ollut ehdytty

PREZENT IMPERATIV

-, ehdy, ehtyköön, ehtykäämme, ehtykää, ehtykööt, ehdyttäköön

-, älä ehdy, älköön ehtykö, älkäämme ehtykö, älkää ehtykö, älkööt ehtykö, älköön ehdyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon ehtynyt, -, -, olkoot ehtyneet, olkoon ehdytty

-, -, älköön olko ehtynyt, -, -, älkööt olko ehtyneet, älköön olko ehdytty

PREZENT CONDIȚIONAL

ehtyisin, ehtyisit, ehtyisi, ehtyisimme, ehtyisitte, ehtyisivät, ehdyttäisiin

en ehtyisi, et ehtyisi, ei ehtyisi, emme ehtyisi, ette ehtyisi, eivät ehtyisi, ei ehdyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin ehtynyt, olisit ehtynyt, olisi ehtynyt, olisimme ehtyneet, olisitte ehtyneet, olisivat ehtyneet, oltaisiin ehdytty

en olisi ehtynyt, et olisi ehtynyt, ei olisi ehtynyt, emme olisi ehtyneet, ette olisi ehtyneet, eivät olisi ehtyneet, ei olisi ehdytty

PREZENT POTENȚIAL

ehtynen, ehtynet, ehtynee, ehtynemme, ehtynette, ehtynevät, ehdyttäneen

en ehtyne, et ehtyne, ei ehtyne, emme ehtyne, ette ehtyne, eivät ehtyne, ei ehdyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen ehtynyt, lienet ehtynyt, lienee ehtynyt, lienemme ehtyneet, lienette ehtyneet, lienevät ehtyneet, lienee ehdytty

en liene ehtynyt, et liene ehtynyt, ei liene ehtynyt, emme liene ehtyneet, ette liene ehtyneet, eivät liene ehtyneet, ei liene ehdytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: ehtyä    FORMA LUNGĂ: ehtyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: ehtyessä   INSTRUCTIV: ehtyen  INESIV PASIV: ehdyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: ehtymään   INESIV: ehtymässä  ELATIV: ehtymästä

ADESIV: ehtymällä  ABESIV: ehtymättä  INSTRUCTIV: ehtymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: ehtyminen   PARTITIV: ehtyminen

INFINITIVUL CINCI: ehtymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: ehtyvä  (gen. ehtyvän)   PASIV: ehdyttävä   (gen. ehdyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: ehtynyt                  PASIV: ehdytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: ehtyjä (pl.gen. ehtyjien)  ADJECTIV NEGATIV: ehtymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): ehtymys

elpyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

elvyn, elvyt, elpyy, elvymme, elvytte, elpyvät, elvytään

en elvy, et elvy, ei elvy, emme elvy, ette elvy, eivät elvy, ei elvytä

IMPERFECT INDICATIV

elvyin, elvyit, elpyi, elvyimme, elvyitte, elpyivät, elvyttiin

en elpynyt, et elpynyt, ei elpynyt, emme elpyneet, ette elpyneet, eivät elpyneet, ei elvytty

PERFECT INDICATIV

olen elpynyt, olet elpynyt, on elpynyt, olemme elpyneet, olette elpyneet, ovat elpyneet, on elvytty

en ole elpynyt, et ole elpynyt, ei ole elpynyt, emme ole elpyneet, ette ole elpyneet, eivät ole elpyneet, ei ole elvytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin elpynyt, olit elpynyt, oli elpynyt, olimme elpyneet, olitte elpyneet, olivat elpyneet, oli elvytty

en ollut elpynyt, et ollut elpynyt, ei ollut elpynyt, emme olleet elpyneet, ette olleet elpyneet, eivät olleet elpyneet, ei ollut elvytty

PREZENT IMPERATIV

-, elvy, elpyköön, elpykäämme, elpykää, elpykööt, elvyttäköön

-, älä elvy, älköön elpykö, älkäämme elpykö, älkää elpykö, älkööt elpykö, älköön elvyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon elpynyt, -, -, olkoot elpyneet, olkoon elvytty

-, -, älköön olko elpynyt, -, -, älkööt olko elpyneet, älköön olko elvytty

PREZENT CONDIȚIONAL

elpyisin, elpyisit, elpyisi, elpyisimme, elpyisitte, elpyisivät, elvyttäisiin

en elpyisi, et elpyisi, ei elpyisi, emme elpyisi, ette elpyisi, eivät elpyisi, ei elvyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin elpynyt, olisit elpynyt, olisi elpynyt, olisimme elpyneet, olisitte elpyneet, olisivat elpyneet, oltaisiin elvytty

en olisi elpynyt, et olisi elpynyt, ei olisi elpynyt, emme olisi elpyneet, ette olisi elpyneet, eivät olisi elpyneet, ei olisi elvytty

PREZENT POTENȚIAL

elpynen, elpynet, elpynee, elpynemme, elpynette, elpynevät, elvyttäneen

en elpyne, et elpyne, ei elpyne, emme elpyne, ette elpyne, eivät elpyne, ei elvyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen elpynyt, lienet elpynyt, lienee elpynyt, lienemme elpyneet, lienette elpyneet, lienevät elpyneet, lienee elvytty

en liene elpynyt, et liene elpynyt, ei liene elpynyt, emme liene elpyneet, ette liene elpyneet, eivät liene elpyneet, ei liene elvytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: elpyä    FORMA LUNGĂ: elpyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: elpyessä   INSTRUCTIV: elpyen  INESIV PASIV: elvyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: elpymään   INESIV: elpymässä  ELATIV: elpymästä

ADESIV: elpymällä  ABESIV: elpymättä  INSTRUCTIV: elpymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: elpyminen   PARTITIV: elpyminen

INFINITIVUL CINCI: elpymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: elpyvä  (gen. elpyvän)   PASIV: elvyttävä   (gen. elvyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: elpynyt                  PASIV: elvytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: elpyjä (pl.gen. elpyjien)  ADJECTIV NEGATIV: elpymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): elpymys

eltaantua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

eltaannun, eltaannut, eltaantuu, eltaannumme, eltaannutte, eltaantuvat, eltaannutaan

en eltaannu, et eltaannu, ei eltaannu, emme eltaannu, ette eltaannu, eivät eltaannu, ei eltaannuta

IMPERFECT INDICATIV

eltaannuin, eltaannuit, eltaantui, eltaannuimme, eltaannuitte, eltaantuivat, eltaannuttiin

en eltaantunut, et eltaantunut, ei eltaantunut, emme eltaantuneet, ette eltaantuneet, eivät eltaantuneet, ei eltaannuttu

PERFECT INDICATIV

olen eltaantunut, olet eltaantunut, on eltaantunut, olemme eltaantuneet, olette eltaantuneet, ovat eltaantuneet, on eltaannuttu

en ole eltaantunut, et ole eltaantunut, ei ole eltaantunut, emme ole eltaantuneet, ette ole eltaantuneet, eivät ole eltaantuneet, ei ole eltaannuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin eltaantunut, olit eltaantunut, oli eltaantunut, olimme eltaantuneet, olitte eltaantuneet, olivat eltaantuneet, oli eltaannuttu

en ollut eltaantunut, et ollut eltaantunut, ei ollut eltaantunut, emme olleet eltaantuneet, ette olleet eltaantuneet, eivät olleet eltaantuneet, ei ollut eltaannuttu

PREZENT IMPERATIV

-, eltaannu, eltaantukoon, eltaantukaamme, eltaantukaa, eltaantukoot, eltaannuttakoon

-, älä eltaannu, älköön eltaantuko, älkäämme eltaantuko, älkää eltaantuko, älkööt eltaantuko, älköön eltaannuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon eltaantunut, -, -, olkoot eltaantuneet, olkoon eltaannuttu

-, -, älköön olko eltaantunut, -, -, älkööt olko eltaantuneet, älköön olko eltaannuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

eltaantuisin, eltaantuisit, eltaantuisi, eltaantuisimme, eltaantuisitte, eltaantuisivat, eltaannuttaisiin

en eltaantuisi, et eltaantuisi, ei eltaantuisi, emme eltaantuisi, ette eltaantuisi, eivät eltaantuisi, ei eltaannuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin eltaantunut, olisit eltaantunut, olisi eltaantunut, olisimme eltaantuneet, olisitte eltaantuneet, olisivat eltaantuneet, oltaisiin eltaannuttu

en olisi eltaantunut, et olisi eltaantunut, ei olisi eltaantunut, emme olisi eltaantuneet, ette olisi eltaantuneet, eivät olisi eltaantuneet, ei olisi eltaannuttu

PREZENT POTENȚIAL

eltaantunen, eltaantunet, eltaantunee, eltaantunemme, eltaantunette, eltaantunevat, eltaannuttaneen

en eltaantune, et eltaantune, ei eltaantune, emme eltaantune, ette eltaantune, eivät eltaantune, ei eltaannuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen eltaantunut, lienet eltaantunut, lienee eltaantunut, lienemme eltaantuneet, lienette eltaantuneet, lienevät eltaantuneet, lienee eltaannuttu

en liene eltaantunut, et liene eltaantunut, ei liene eltaantunut, emme liene eltaantuneet, ette liene eltaantuneet, eivät liene eltaantuneet, ei liene eltaannuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: eltaantua    FORMA LUNGĂ: eltaantuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: eltaantuessa   INSTRUCTIV: eltaantuen  INESIV PASIV: eltaannuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: eltaantumaan   INESIV: eltaantumassa  ELATIV: eltaantumasta

ADESIV: eltaantumalla  ABESIV: eltaantumatta  INSTRUCTIV: eltaantuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: eltaantuminen   PARTITIV: eltaantuminen

INFINITIVUL CINCI: eltaantumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: eltaantuva  (gen. eltaantuvan)   PASIV: eltaannuttava   (gen. eltaannuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: eltaantunut                      PASIV: eltaannuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: eltaantuja (pl.gen. eltaantujien)  ADJECTIV NEGATIV: eltaantumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): eltaantumus

elävöityä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

elävöidyn, elävöidyt, elävöityy, elävöidymme, elävöidytte, elävöityvät, elävöidytään

en elävöidy, et elävöidy, ei elävöidy, emme elävöidy, ette elävöidy, eivät elävöidy, ei elävöidytä

IMPERFECT INDICATIV

elävöidyin, elävöidyit, elävöityi, elävöidyimme, elävöidyitte, elävöityivät, elävöidyttiin

en elävöitynyt, et elävöitynyt, ei elävöitynyt, emme elävöityneet, ette elävöityneet, eivät elävöityneet, ei elävöidytty

PERFECT INDICATIV

olen elävöitynyt, olet elävöitynyt, on elävöitynyt, olemme elävöityneet, olette elävöityneet, ovat elävöityneet, on elävöidytty

en ole elävöitynyt, et ole elävöitynyt, ei ole elävöitynyt, emme ole elävöityneet, ette ole elävöityneet, eivät ole elävöityneet, ei ole elävöidytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin elävöitynyt, olit elävöitynyt, oli elävöitynyt, olimme elävöityneet, olitte elävöityneet, olivat elävöityneet, oli elävöidytty

en ollut elävöitynyt, et ollut elävöitynyt, ei ollut elävöitynyt, emme olleet elävöityneet, ette olleet elävöityneet, eivät olleet elävöityneet, ei ollut elävöidytty

PREZENT IMPERATIV

-, elävöidy, elävöityköön, elävöitykäämme, elävöitykää, elävöitykööt, elävöidyttäköön

-, älä elävöidy, älköön elävöitykö, älkäämme elävöitykö, älkää elävöitykö, älkööt elävöitykö, älköön elävöidyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon elävöitynyt, -, -, olkoot elävöityneet, olkoon elävöidytty

-, -, älköön olko elävöitynyt, -, -, älkööt olko elävöityneet, älköön olko elävöidytty

PREZENT CONDIȚIONAL

elävöityisin, elävöityisit, elävöityisi, elävöityisimme, elävöityisitte, elävöityisivät, elävöidyttäisiin

en elävöityisi, et elävöityisi, ei elävöityisi, emme elävöityisi, ette elävöityisi, eivät elävöityisi, ei elävöidyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin elävöitynyt, olisit elävöitynyt, olisi elävöitynyt, olisimme elävöityneet, olisitte elävöityneet, olisivat elävöityneet, oltaisiin elävöidytty

en olisi elävöitynyt, et olisi elävöitynyt, ei olisi elävöitynyt, emme olisi elävöityneet, ette olisi elävöityneet, eivät olisi elävöityneet, ei olisi elävöidytty

PREZENT POTENȚIAL

elävöitynen, elävöitynet, elävöitynee, elävöitynemme, elävöitynette, elävöitynevät, elävöidyttäneen

en elävöityne, et elävöityne, ei elävöityne, emme elävöityne, ette elävöityne, eivät elävöityne, ei elävöidyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen elävöitynyt, lienet elävöitynyt, lienee elävöitynyt, lienemme elävöityneet, lienette elävöityneet, lienevät elävöityneet, lienee elävöidytty

en liene elävöitynyt, et liene elävöitynyt, ei liene elävöitynyt, emme liene elävöityneet, ette liene elävöityneet, eivät liene elävöityneet, ei liene elävöidytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: elävöityä    FORMA LUNGĂ: elävöityäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: elävöityessä   INSTRUCTIV: elävöityen  INESIV PASIV: elävöidyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: elävöitymään   INESIV: elävöitymässä  ELATIV: elävöitymästä

ADESIV: elävöitymällä  ABESIV: elävöitymättä  INSTRUCTIV: elävöitymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: elävöityminen   PARTITIV: elävöityminen

INFINITIVUL CINCI: elävöitymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: elävöityvä  (gen. elävöityvän)   PASIV: elävöidyttävä   (gen. elävöidyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: elävöitynyt                      PASIV: elävöidytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: elävöityjä (pl.gen. elävöityjien)  ADJECTIV NEGATIV: elävöitymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): elävöitymys

enentyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

enennyn, enennyt, enentyy, enennymme, enennytte, enentyvät, enennytään

en enenny, et enenny, ei enenny, emme enenny, ette enenny, eivät enenny, ei enennytä

IMPERFECT INDICATIV

enennyin, enennyit, enentyi, enennyimme, enennyitte, enentyivät, enennyttiin

en enentynyt, et enentynyt, ei enentynyt, emme enentyneet, ette enentyneet, eivät enentyneet, ei enennytty

PERFECT INDICATIV

olen enentynyt, olet enentynyt, on enentynyt, olemme enentyneet, olette enentyneet, ovat enentyneet, on enennytty

en ole enentynyt, et ole enentynyt, ei ole enentynyt, emme ole enentyneet, ette ole enentyneet, eivät ole enentyneet, ei ole enennytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin enentynyt, olit enentynyt, oli enentynyt, olimme enentyneet, olitte enentyneet, olivat enentyneet, oli enennytty

en ollut enentynyt, et ollut enentynyt, ei ollut enentynyt, emme olleet enentyneet, ette olleet enentyneet, eivät olleet enentyneet, ei ollut enennytty

PREZENT IMPERATIV

-, enenny, enentyköön, enentykäämme, enentykää, enentykööt, enennyttäköön

-, älä enenny, älköön enentykö, älkäämme enentykö, älkää enentykö, älkööt enentykö, älköön enennyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon enentynyt, -, -, olkoot enentyneet, olkoon enennytty

-, -, älköön olko enentynyt, -, -, älkööt olko enentyneet, älköön olko enennytty

PREZENT CONDIȚIONAL

enentyisin, enentyisit, enentyisi, enentyisimme, enentyisitte, enentyisivät, enennyttäisiin

en enentyisi, et enentyisi, ei enentyisi, emme enentyisi, ette enentyisi, eivät enentyisi, ei enennyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin enentynyt, olisit enentynyt, olisi enentynyt, olisimme enentyneet, olisitte enentyneet, olisivat enentyneet, oltaisiin enennytty

en olisi enentynyt, et olisi enentynyt, ei olisi enentynyt, emme olisi enentyneet, ette olisi enentyneet, eivät olisi enentyneet, ei olisi enennytty

PREZENT POTENȚIAL

enentynen, enentynet, enentynee, enentynemme, enentynette, enentynevät, enennyttäneen

en enentyne, et enentyne, ei enentyne, emme enentyne, ette enentyne, eivät enentyne, ei enennyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen enentynyt, lienet enentynyt, lienee enentynyt, lienemme enentyneet, lienette enentyneet, lienevät enentyneet, lienee enennytty

en liene enentynyt, et liene enentynyt, ei liene enentynyt, emme liene enentyneet, ette liene enentyneet, eivät liene enentyneet, ei liene enennytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: enentyä    FORMA LUNGĂ: enentyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: enentyessä   INSTRUCTIV: enentyen  INESIV PASIV: enennyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: enentymään   INESIV: enentymässä  ELATIV: enentymästä

ADESIV: enentymällä  ABESIV: enentymättä  INSTRUCTIV: enentymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: enentyminen   PARTITIV: enentyminen

INFINITIVUL CINCI: enentymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: enentyvä  (gen. enentyvän)   PASIV: enennyttävä   (gen. enennyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: enentynyt                    PASIV: enennytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: enentyjä (pl.gen. enentyjien)  ADJECTIV NEGATIV: enentymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): enentymys

erakoitua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

erakoidun, erakoidut, erakoituu, erakoidumme, erakoidutte, erakoituvat, erakoidutaan

en erakoidu, et erakoidu, ei erakoidu, emme erakoidu, ette erakoidu, eivät erakoidu, ei erakoiduta

IMPERFECT INDICATIV

erakoiduin, erakoiduit, erakoitui, erakoiduimme, erakoiduitte, erakoituivat, erakoiduttiin

en erakoitunut, et erakoitunut, ei erakoitunut, emme erakoituneet, ette erakoituneet, eivät erakoituneet, ei erakoiduttu

PERFECT INDICATIV

olen erakoitunut, olet erakoitunut, on erakoitunut, olemme erakoituneet, olette erakoituneet, ovat erakoituneet, on erakoiduttu

en ole erakoitunut, et ole erakoitunut, ei ole erakoitunut, emme ole erakoituneet, ette ole erakoituneet, eivät ole erakoituneet, ei ole erakoiduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin erakoitunut, olit erakoitunut, oli erakoitunut, olimme erakoituneet, olitte erakoituneet, olivat erakoituneet, oli erakoiduttu

en ollut erakoitunut, et ollut erakoitunut, ei ollut erakoitunut, emme olleet erakoituneet, ette olleet erakoituneet, eivät olleet erakoituneet, ei ollut erakoiduttu

PREZENT IMPERATIV

-, erakoidu, erakoitukoon, erakoitukaamme, erakoitukaa, erakoitukoot, erakoiduttakoon

-, älä erakoidu, älköön erakoituko, älkäämme erakoituko, älkää erakoituko, älkööt erakoituko, älköön erakoiduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon erakoitunut, -, -, olkoot erakoituneet, olkoon erakoiduttu

-, -, älköön olko erakoitunut, -, -, älkööt olko erakoituneet, älköön olko erakoiduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

erakoituisin, erakoituisit, erakoituisi, erakoituisimme, erakoituisitte, erakoituisivat, erakoiduttaisiin

en erakoituisi, et erakoituisi, ei erakoituisi, emme erakoituisi, ette erakoituisi, eivät erakoituisi, ei erakoiduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin erakoitunut, olisit erakoitunut, olisi erakoitunut, olisimme erakoituneet, olisitte erakoituneet, olisivat erakoituneet, oltaisiin erakoiduttu

en olisi erakoitunut, et olisi erakoitunut, ei olisi erakoitunut, emme olisi erakoituneet, ette olisi erakoituneet, eivät olisi erakoituneet, ei olisi erakoiduttu

PREZENT POTENȚIAL

erakoitunen, erakoitunet, erakoitunee, erakoitunemme, erakoitunette, erakoitunevat, erakoiduttaneen

en erakoitune, et erakoitune, ei erakoitune, emme erakoitune, ette erakoitune, eivät erakoitune, ei erakoiduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen erakoitunut, lienet erakoitunut, lienee erakoitunut, lienemme erakoituneet, lienette erakoituneet, lienevät erakoituneet, lienee erakoiduttu

en liene erakoitunut, et liene erakoitunut, ei liene erakoitunut, emme liene erakoituneet, ette liene erakoituneet, eivät liene erakoituneet, ei liene erakoiduttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: erakoitua    FORMA LUNGĂ: erakoituakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: erakoituessa   INSTRUCTIV: erakoituen  INESIV PASIV: erakoiduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: erakoitumaan   INESIV: erakoitumassa  ELATIV: erakoitumasta

ADESIV: erakoitumalla  ABESIV: erakoitumatta  INSTRUCTIV: erakoituman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: erakoituminen   PARTITIV: erakoituminen

INFINITIVUL CINCI: erakoitumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: erakoituva  (gen. erakoituvan)   PASIV: erakoiduttava   (gen. erakoiduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: erakoitunut                      PASIV: erakoiduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: erakoituja (pl.gen. erakoitujien)  ADJECTIV NEGATIV: erakoitumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): erakoitumus

erehtyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

erehdyn, erehdyt, erehtyy, erehdymme, erehdytte, erehtyvät, erehdytään

en erehdy, et erehdy, ei erehdy, emme erehdy, ette erehdy, eivät erehdy, ei erehdytä

IMPERFECT INDICATIV

erehdyin, erehdyit, erehtyi, erehdyimme, erehdyitte, erehtyivät, erehdyttiin

en erehtynyt, et erehtynyt, ei erehtynyt, emme erehtyneet, ette erehtyneet, eivät erehtyneet, ei erehdytty

PERFECT INDICATIV

olen erehtynyt, olet erehtynyt, on erehtynyt, olemme erehtyneet, olette erehtyneet, ovat erehtyneet, on erehdytty

en ole erehtynyt, et ole erehtynyt, ei ole erehtynyt, emme ole erehtyneet, ette ole erehtyneet, eivät ole erehtyneet, ei ole erehdytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin erehtynyt, olit erehtynyt, oli erehtynyt, olimme erehtyneet, olitte erehtyneet, olivat erehtyneet, oli erehdytty

en ollut erehtynyt, et ollut erehtynyt, ei ollut erehtynyt, emme olleet erehtyneet, ette olleet erehtyneet, eivät olleet erehtyneet, ei ollut erehdytty

PREZENT IMPERATIV

-, erehdy, erehtyköön, erehtykäämme, erehtykää, erehtykööt, erehdyttäköön

-, älä erehdy, älköön erehtykö, älkäämme erehtykö, älkää erehtykö, älkööt erehtykö, älköön erehdyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon erehtynyt, -, -, olkoot erehtyneet, olkoon erehdytty

-, -, älköön olko erehtynyt, -, -, älkööt olko erehtyneet, älköön olko erehdytty

PREZENT CONDIȚIONAL

erehtyisin, erehtyisit, erehtyisi, erehtyisimme, erehtyisitte, erehtyisivät, erehdyttäisiin

en erehtyisi, et erehtyisi, ei erehtyisi, emme erehtyisi, ette erehtyisi, eivät erehtyisi, ei erehdyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin erehtynyt, olisit erehtynyt, olisi erehtynyt, olisimme erehtyneet, olisitte erehtyneet, olisivat erehtyneet, oltaisiin erehdytty

en olisi erehtynyt, et olisi erehtynyt, ei olisi erehtynyt, emme olisi erehtyneet, ette olisi erehtyneet, eivät olisi erehtyneet, ei olisi erehdytty

PREZENT POTENȚIAL

erehtynen, erehtynet, erehtynee, erehtynemme, erehtynette, erehtynevät, erehdyttäneen

en erehtyne, et erehtyne, ei erehtyne, emme erehtyne, ette erehtyne, eivät erehtyne, ei erehdyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen erehtynyt, lienet erehtynyt, lienee erehtynyt, lienemme erehtyneet, lienette erehtyneet, lienevät erehtyneet, lienee erehdytty

en liene erehtynyt, et liene erehtynyt, ei liene erehtynyt, emme liene erehtyneet, ette liene erehtyneet, eivät liene erehtyneet, ei liene erehdytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: erehtyä    FORMA LUNGĂ: erehtyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: erehtyessä   INSTRUCTIV: erehtyen  INESIV PASIV: erehdyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: erehtymään   INESIV: erehtymässä  ELATIV: erehtymästä

ADESIV: erehtymällä  ABESIV: erehtymättä  INSTRUCTIV: erehtymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: erehtyminen   PARTITIV: erehtyminen

INFINITIVUL CINCI: erehtymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: erehtyvä  (gen. erehtyvän)   PASIV: erehdyttävä   (gen. erehdyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: erehtynyt                    PASIV: erehdytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: erehtyjä (pl.gen. erehtyjien)  ADJECTIV NEGATIV: erehtymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): erehtymys

erittyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

erityn, erityt, erittyy, eritymme, eritytte, erittyvät, eritytään

en erity, et erity, ei erity, emme erity, ette erity, eivät erity, ei eritytä

IMPERFECT INDICATIV

erityin, erityit, erittyi, erityimme, erityitte, erittyivät, erityttiin

en erittynyt, et erittynyt, ei erittynyt, emme erittyneet, ette erittyneet, eivät erittyneet, ei eritytty

PERFECT INDICATIV

olen erittynyt, olet erittynyt, on erittynyt, olemme erittyneet, olette erittyneet, ovat erittyneet, on eritytty

en ole erittynyt, et ole erittynyt, ei ole erittynyt, emme ole erittyneet, ette ole erittyneet, eivät ole erittyneet, ei ole eritytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin erittynyt, olit erittynyt, oli erittynyt, olimme erittyneet, olitte erittyneet, olivat erittyneet, oli eritytty

en ollut erittynyt, et ollut erittynyt, ei ollut erittynyt, emme olleet erittyneet, ette olleet erittyneet, eivät olleet erittyneet, ei ollut eritytty

PREZENT IMPERATIV

-, erity, erittyköön, erittykäämme, erittykää, erittykööt, erityttäköön

-, älä erity, älköön erittykö, älkäämme erittykö, älkää erittykö, älkööt erittykö, älköön erityttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon erittynyt, -, -, olkoot erittyneet, olkoon eritytty

-, -, älköön olko erittynyt, -, -, älkööt olko erittyneet, älköön olko eritytty

PREZENT CONDIȚIONAL

erittyisin, erittyisit, erittyisi, erittyisimme, erittyisitte, erittyisivät, erityttäisiin

en erittyisi, et erittyisi, ei erittyisi, emme erittyisi, ette erittyisi, eivät erittyisi, ei erityttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin erittynyt, olisit erittynyt, olisi erittynyt, olisimme erittyneet, olisitte erittyneet, olisivat erittyneet, oltaisiin eritytty

en olisi erittynyt, et olisi erittynyt, ei olisi erittynyt, emme olisi erittyneet, ette olisi erittyneet, eivät olisi erittyneet, ei olisi eritytty

PREZENT POTENȚIAL

erittynen, erittynet, erittynee, erittynemme, erittynette, erittynevät, erityttäneen

en erittyne, et erittyne, ei erittyne, emme erittyne, ette erittyne, eivät erittyne, ei erityttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen erittynyt, lienet erittynyt, lienee erittynyt, lienemme erittyneet, lienette erittyneet, lienevät erittyneet, lienee eritytty

en liene erittynyt, et liene erittynyt, ei liene erittynyt, emme liene erittyneet, ette liene erittyneet, eivät liene erittyneet, ei liene eritytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: erittyä    FORMA LUNGĂ: erittyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: erittyessä   INSTRUCTIV: erittyen  INESIV PASIV: erityttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: erittymään   INESIV: erittymässä  ELATIV: erittymästä

ADESIV: erittymällä  ABESIV: erittymättä  INSTRUCTIV: erittymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: erittyminen   PARTITIV: erittyminen

INFINITIVUL CINCI: erittymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: erittyvä  (gen. erittyvän)   PASIV: erityttävä   (gen. erityttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: erittynyt                    PASIV: eritytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: erittyjä (pl.gen. erittyjien)  ADJECTIV NEGATIV: erittymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): erittymys

erkaantua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

erkaannun, erkaannut, erkaantuu, erkaannumme, erkaannutte, erkaantuvat, erkaannutaan

en erkaannu, et erkaannu, ei erkaannu, emme erkaannu, ette erkaannu, eivät erkaannu, ei erkaannuta

IMPERFECT INDICATIV

erkaannuin, erkaannuit, erkaantui, erkaannuimme, erkaannuitte, erkaantuivat, erkaannuttiin

en erkaantunut, et erkaantunut, ei erkaantunut, emme erkaantuneet, ette erkaantuneet, eivät erkaantuneet, ei erkaannuttu

PERFECT INDICATIV

olen erkaantunut, olet erkaantunut, on erkaantunut, olemme erkaantuneet, olette erkaantuneet, ovat erkaantuneet, on erkaannuttu

en ole erkaantunut, et ole erkaantunut, ei ole erkaantunut, emme ole erkaantuneet, ette ole erkaantuneet, eivät ole erkaantuneet, ei ole erkaannuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin erkaantunut, olit erkaantunut, oli erkaantunut, olimme erkaantuneet, olitte erkaantuneet, olivat erkaantuneet, oli erkaannuttu

en ollut erkaantunut, et ollut erkaantunut, ei ollut erkaantunut, emme olleet erkaantuneet, ette olleet erkaantuneet, eivät olleet erkaantuneet, ei ollut erkaannuttu

PREZENT IMPERATIV

-, erkaannu, erkaantukoon, erkaantukaamme, erkaantukaa, erkaantukoot, erkaannuttakoon

-, älä erkaannu, älköön erkaantuko, älkäämme erkaantuko, älkää erkaantuko, älkööt erkaantuko, älköön erkaannuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon erkaantunut, -, -, olkoot erkaantuneet, olkoon erkaannuttu

-, -, älköön olko erkaantunut, -, -, älkööt olko erkaantuneet, älköön olko erkaannuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

erkaantuisin, erkaantuisit, erkaantuisi, erkaantuisimme, erkaantuisitte, erkaantuisivat, erkaannuttaisiin

en erkaantuisi, et erkaantuisi, ei erkaantuisi, emme erkaantuisi, ette erkaantuisi, eivät erkaantuisi, ei erkaannuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin erkaantunut, olisit erkaantunut, olisi erkaantunut, olisimme erkaantuneet, olisitte erkaantuneet, olisivat erkaantuneet, oltaisiin erkaannuttu

en olisi erkaantunut, et olisi erkaantunut, ei olisi erkaantunut, emme olisi erkaantuneet, ette olisi erkaantuneet, eivät olisi erkaantuneet, ei olisi erkaannuttu

PREZENT POTENȚIAL

erkaantunen, erkaantunet, erkaantunee, erkaantunemme, erkaantunette, erkaantunevat, erkaannuttaneen

en erkaantune, et erkaantune, ei erkaantune, emme erkaantune, ette erkaantune, eivät erkaantune, ei erkaannuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen erkaantunut, lienet erkaantunut, lienee erkaantunut, lienemme erkaantuneet, lienette erkaantuneet, lienevät erkaantuneet, lienee erkaannuttu

en liene erkaantunut, et liene erkaantunut, ei liene erkaantunut, emme liene erkaantuneet, ette liene erkaantuneet, eivät liene erkaantuneet, ei liene erkaannuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: erkaantua    FORMA LUNGĂ: erkaantuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: erkaantuessa   INSTRUCTIV: erkaantuen  INESIV PASIV: erkaannuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: erkaantumaan   INESIV: erkaantumassa  ELATIV: erkaantumasta

ADESIV: erkaantumalla  ABESIV: erkaantumatta  INSTRUCTIV: erkaantuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: erkaantuminen   PARTITIV: erkaantuminen

INFINITIVUL CINCI: erkaantumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: erkaantuva  (gen. erkaantuvan)   PASIV: erkaannuttava   (gen. erkaannuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: erkaantunut                      PASIV: erkaannuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: erkaantuja (pl.gen. erkaantujien)  ADJECTIV NEGATIV: erkaantumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): erkaantumus

erottua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

erotun, erotut, erottuu, erotumme, erotutte, erottuvat, erotutaan

en erotu, et erotu, ei erotu, emme erotu, ette erotu, eivät erotu, ei erotuta

IMPERFECT INDICATIV

erotuin, erotuit, erottui, erotuimme, erotuitte, erottuivat, erotuttiin

en erottunut, et erottunut, ei erottunut, emme erottuneet, ette erottuneet, eivät erottuneet, ei erotuttu

PERFECT INDICATIV

olen erottunut, olet erottunut, on erottunut, olemme erottuneet, olette erottuneet, ovat erottuneet, on erotuttu

en ole erottunut, et ole erottunut, ei ole erottunut, emme ole erottuneet, ette ole erottuneet, eivät ole erottuneet, ei ole erotuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin erottunut, olit erottunut, oli erottunut, olimme erottuneet, olitte erottuneet, olivat erottuneet, oli erotuttu

en ollut erottunut, et ollut erottunut, ei ollut erottunut, emme olleet erottuneet, ette olleet erottuneet, eivät olleet erottuneet, ei ollut erotuttu

PREZENT IMPERATIV

-, erotu, erottukoon, erottukaamme, erottukaa, erottukoot, erotuttakoon

-, älä erotu, älköön erottuko, älkäämme erottuko, älkää erottuko, älkööt erottuko, älköön erotuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon erottunut, -, -, olkoot erottuneet, olkoon erotuttu

-, -, älköön olko erottunut, -, -, älkööt olko erottuneet, älköön olko erotuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

erottuisin, erottuisit, erottuisi, erottuisimme, erottuisitte, erottuisivat, erotuttaisiin

en erottuisi, et erottuisi, ei erottuisi, emme erottuisi, ette erottuisi, eivät erottuisi, ei erotuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin erottunut, olisit erottunut, olisi erottunut, olisimme erottuneet, olisitte erottuneet, olisivat erottuneet, oltaisiin erotuttu

en olisi erottunut, et olisi erottunut, ei olisi erottunut, emme olisi erottuneet, ette olisi erottuneet, eivät olisi erottuneet, ei olisi erotuttu

PREZENT POTENȚIAL

erottunen, erottunet, erottunee, erottunemme, erottunette, erottunevat, erotuttaneen

en erottune, et erottune, ei erottune, emme erottune, ette erottune, eivät erottune, ei erotuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen erottunut, lienet erottunut, lienee erottunut, lienemme erottuneet, lienette erottuneet, lienevät erottuneet, lienee erotuttu

en liene erottunut, et liene erottunut, ei liene erottunut, emme liene erottuneet, ette liene erottuneet, eivät liene erottuneet, ei liene erotuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: erottua    FORMA LUNGĂ: erottuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: erottuessa   INSTRUCTIV: erottuen  INESIV PASIV: erotuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: erottumaan   INESIV: erottumassa  ELATIV: erottumasta

ADESIV: erottumalla  ABESIV: erottumatta  INSTRUCTIV: erottuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: erottuminen   PARTITIV: erottuminen

INFINITIVUL CINCI: erottumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: erottuva  (gen. erottuvan)   PASIV: erotuttava   (gen. erotuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: erottunut                    PASIV: erotuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: erottuja (pl.gen. erottujien)  ADJECTIV NEGATIV: erottumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): erottumus

erääntyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

eräännyn, eräännyt, erääntyy, eräännymme, eräännytte, erääntyvät, eräännytään

en eräänny, et eräänny, ei eräänny, emme eräänny, ette eräänny, eivät eräänny, ei eräännytä

IMPERFECT INDICATIV

eräännyin, eräännyit, erääntyi, eräännyimme, eräännyitte, erääntyivät, eräännyttiin

en erääntynyt, et erääntynyt, ei erääntynyt, emme erääntyneet, ette erääntyneet, eivät erääntyneet, ei eräännytty

PERFECT INDICATIV

olen erääntynyt, olet erääntynyt, on erääntynyt, olemme erääntyneet, olette erääntyneet, ovat erääntyneet, on eräännytty

en ole erääntynyt, et ole erääntynyt, ei ole erääntynyt, emme ole erääntyneet, ette ole erääntyneet, eivät ole erääntyneet, ei ole eräännytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin erääntynyt, olit erääntynyt, oli erääntynyt, olimme erääntyneet, olitte erääntyneet, olivat erääntyneet, oli eräännytty

en ollut erääntynyt, et ollut erääntynyt, ei ollut erääntynyt, emme olleet erääntyneet, ette olleet erääntyneet, eivät olleet erääntyneet, ei ollut eräännytty

PREZENT IMPERATIV

-, eräänny, erääntyköön, erääntykäämme, erääntykää, erääntykööt, eräännyttäköön

-, älä eräänny, älköön erääntykö, älkäämme erääntykö, älkää erääntykö, älkööt erääntykö, älköön eräännyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon erääntynyt, -, -, olkoot erääntyneet, olkoon eräännytty

-, -, älköön olko erääntynyt, -, -, älkööt olko erääntyneet, älköön olko eräännytty

PREZENT CONDIȚIONAL

erääntyisin, erääntyisit, erääntyisi, erääntyisimme, erääntyisitte, erääntyisivät, eräännyttäisiin

en erääntyisi, et erääntyisi, ei erääntyisi, emme erääntyisi, ette erääntyisi, eivät erääntyisi, ei eräännyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin erääntynyt, olisit erääntynyt, olisi erääntynyt, olisimme erääntyneet, olisitte erääntyneet, olisivat erääntyneet, oltaisiin eräännytty

en olisi erääntynyt, et olisi erääntynyt, ei olisi erääntynyt, emme olisi erääntyneet, ette olisi erääntyneet, eivät olisi erääntyneet, ei olisi eräännytty

PREZENT POTENȚIAL

erääntynen, erääntynet, erääntynee, erääntynemme, erääntynette, erääntynevät, eräännyttäneen

en erääntyne, et erääntyne, ei erääntyne, emme erääntyne, ette erääntyne, eivät erääntyne, ei eräännyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen erääntynyt, lienet erääntynyt, lienee erääntynyt, lienemme erääntyneet, lienette erääntyneet, lienevät erääntyneet, lienee eräännytty

en liene erääntynyt, et liene erääntynyt, ei liene erääntynyt, emme liene erääntyneet, ette liene erääntyneet, eivät liene erääntyneet, ei liene eräännytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: erääntyä    FORMA LUNGĂ: erääntyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: erääntyessä   INSTRUCTIV: erääntyen  INESIV PASIV: eräännyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: erääntymään   INESIV: erääntymässä  ELATIV: erääntymästä

ADESIV: erääntymällä  ABESIV: erääntymättä  INSTRUCTIV: erääntymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: erääntyminen   PARTITIV: erääntyminen

INFINITIVUL CINCI: erääntymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: erääntyvä  (gen. erääntyvän)   PASIV: eräännyttävä   (gen. eräännyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: erääntynyt                     PASIV: eräännytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: erääntyjä (pl.gen. erääntyjien)  ADJECTIV NEGATIV: erääntymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): erääntymys

esiintyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

esiinnyn, esiinnyt, esiintyy, esiinnymme, esiinnytte, esiintyvät, esiinnytään

en esiinny, et esiinny, ei esiinny, emme esiinny, ette esiinny, eivät esiinny, ei esiinnytä

IMPERFECT INDICATIV

esiinnyin, esiinnyit, esiintyi, esiinnyimme, esiinnyitte, esiintyivät, esiinnyttiin

en esiintynyt, et esiintynyt, ei esiintynyt, emme esiintyneet, ette esiintyneet, eivät esiintyneet, ei esiinnytty

PERFECT INDICATIV

olen esiintynyt, olet esiintynyt, on esiintynyt, olemme esiintyneet, olette esiintyneet, ovat esiintyneet, on esiinnytty

en ole esiintynyt, et ole esiintynyt, ei ole esiintynyt, emme ole esiintyneet, ette ole esiintyneet, eivät ole esiintyneet, ei ole esiinnytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin esiintynyt, olit esiintynyt, oli esiintynyt, olimme esiintyneet, olitte esiintyneet, olivat esiintyneet, oli esiinnytty

en ollut esiintynyt, et ollut esiintynyt, ei ollut esiintynyt, emme olleet esiintyneet, ette olleet esiintyneet, eivät olleet esiintyneet, ei ollut esiinnytty

PREZENT IMPERATIV

-, esiinny, esiintyköön, esiintykäämme, esiintykää, esiintykööt, esiinnyttäköön

-, älä esiinny, älköön esiintykö, älkäämme esiintykö, älkää esiintykö, älkööt esiintykö, älköön esiinnyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon esiintynyt, -, -, olkoot esiintyneet, olkoon esiinnytty

-, -, älköön olko esiintynyt, -, -, älkööt olko esiintyneet, älköön olko esiinnytty

PREZENT CONDIȚIONAL

esiintyisin, esiintyisit, esiintyisi, esiintyisimme, esiintyisitte, esiintyisivät, esiinnyttäisiin

en esiintyisi, et esiintyisi, ei esiintyisi, emme esiintyisi, ette esiintyisi, eivät esiintyisi, ei esiinnyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin esiintynyt, olisit esiintynyt, olisi esiintynyt, olisimme esiintyneet, olisitte esiintyneet, olisivat esiintyneet, oltaisiin esiinnytty

en olisi esiintynyt, et olisi esiintynyt, ei olisi esiintynyt, emme olisi esiintyneet, ette olisi esiintyneet, eivät olisi esiintyneet, ei olisi esiinnytty

PREZENT POTENȚIAL

esiintynen, esiintynet, esiintynee, esiintynemme, esiintynette, esiintynevät, esiinnyttäneen

en esiintyne, et esiintyne, ei esiintyne, emme esiintyne, ette esiintyne, eivät esiintyne, ei esiinnyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen esiintynyt, lienet esiintynyt, lienee esiintynyt, lienemme esiintyneet, lienette esiintyneet, lienevät esiintyneet, lienee esiinnytty

en liene esiintynyt, et liene esiintynyt, ei liene esiintynyt, emme liene esiintyneet, ette liene esiintyneet, eivät liene esiintyneet, ei liene esiinnytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: esiintyä    FORMA LUNGĂ: esiintyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: esiintyessä   INSTRUCTIV: esiintyen  INESIV PASIV: esiinnyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: esiintymään   INESIV: esiintymässä  ELATIV: esiintymästä

ADESIV: esiintymällä  ABESIV: esiintymättä  INSTRUCTIV: esiintymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: esiintyminen   PARTITIV: esiintyminen

INFINITIVUL CINCI: esiintymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: esiintyvä  (gen. esiintyvän)   PASIV: esiinnyttävä   (gen. esiinnyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: esiintynyt                     PASIV: esiinnytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: esiintyjä (pl.gen. esiintyjien)  ADJECTIV NEGATIV: esiintymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): esiintymys

etoa 1  (1)

PREZENT INDICATIV

edon, edot, etoo, edomme, edotte, etovat, edotaan

en edo, et edo, ei edo, emme edo, ette edo, eivät edo, ei edota

IMPERFECT INDICATIV

edoin, edoit, etoi, edoimme, edoitte, etoivat, edottiin

en etonut, et etonut, ei etonut, emme etoneet, ette etoneet, eivät etoneet, ei edottu

PERFECT INDICATIV

olen etonut, olet etonut, on etonut, olemme etoneet, olette etoneet, ovat etoneet, on edottu

en ole etonut, et ole etonut, ei ole etonut, emme ole etoneet, ette ole etoneet, eivät ole etoneet, ei ole edottu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin etonut, olit etonut, oli etonut, olimme etoneet, olitte etoneet, olivat etoneet, oli edottu

en ollut etonut, et ollut etonut, ei ollut etonut, emme olleet etoneet, ette olleet etoneet, eivät olleet etoneet, ei ollut edottu

PREZENT IMPERATIV

-, edo, etokoon, etokaamme, etokaa, etokoot, edottakoon

-, älä edo, älköön etoko, älkäämme etoko, älkää etoko, älkööt etoko, älköön edottako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon etonut, -, -, olkoot etoneet, olkoon edottu

-, -, älköön olko etonut, -, -, älkööt olko etoneet, älköön olko edottu

PREZENT CONDIȚIONAL

etoisin, etoisit, etoisi, etoisimme, etoisitte, etoisivat, edottaisiin

en etoisi, et etoisi, ei etoisi, emme etoisi, ette etoisi, eivät etoisi, ei edottaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin etonut, olisit etonut, olisi etonut, olisimme etoneet, olisitte etoneet, olisivat etoneet, oltaisiin edottu

en olisi etonut, et olisi etonut, ei olisi etonut, emme olisi etoneet, ette olisi etoneet, eivät olisi etoneet, ei olisi edottu

PREZENT POTENȚIAL

etonen, etonet, etonee, etonemme, etonette, etonevat, edottaneen

en etone, et etone, ei etone, emme etone, ette etone, eivät etone, ei edottane

PERFECT POTENȚIAL

lienen etonut, lienet etonut, lienee etonut, lienemme etoneet, lienette etoneet, lienevät etoneet, lienee edottu

en liene etonut, et liene etonut, ei liene etonut, emme liene etoneet, ette liene etoneet, eivät liene etoneet, ei liene edottu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: etoa    FORMA LUNGĂ: etoakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: etoessa   INSTRUCTIV: etoen  INESIV PASIV: edottaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: etomaan   INESIV: etomassa  ELATIV: etomasta

ADESIV: etomalla  ABESIV: etomatta  INSTRUCTIV: etoman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: etominen   PARTITIV: etominen

INFINITIVUL CINCI: etomaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: etova  (gen. etovan)   PASIV: edottava   (gen. edottavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: etonut                 PASIV: edottu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: etoja (pl.gen. etojien)  ADJECTIV NEGATIV: etomaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): etomus

etääntyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

etäännyn, etäännyt, etääntyy, etäännymme, etäännytte, etääntyvät, etäännytään

en etäänny, et etäänny, ei etäänny, emme etäänny, ette etäänny, eivät etäänny, ei etäännytä

IMPERFECT INDICATIV

etäännyin, etäännyit, etääntyi, etäännyimme, etäännyitte, etääntyivät, etäännyttiin

en etääntynyt, et etääntynyt, ei etääntynyt, emme etääntyneet, ette etääntyneet, eivät etääntyneet, ei etäännytty

PERFECT INDICATIV

olen etääntynyt, olet etääntynyt, on etääntynyt, olemme etääntyneet, olette etääntyneet, ovat etääntyneet, on etäännytty

en ole etääntynyt, et ole etääntynyt, ei ole etääntynyt, emme ole etääntyneet, ette ole etääntyneet, eivät ole etääntyneet, ei ole etäännytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin etääntynyt, olit etääntynyt, oli etääntynyt, olimme etääntyneet, olitte etääntyneet, olivat etääntyneet, oli etäännytty

en ollut etääntynyt, et ollut etääntynyt, ei ollut etääntynyt, emme olleet etääntyneet, ette olleet etääntyneet, eivät olleet etääntyneet, ei ollut etäännytty

PREZENT IMPERATIV

-, etäänny, etääntyköön, etääntykäämme, etääntykää, etääntykööt, etäännyttäköön

-, älä etäänny, älköön etääntykö, älkäämme etääntykö, älkää etääntykö, älkööt etääntykö, älköön etäännyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon etääntynyt, -, -, olkoot etääntyneet, olkoon etäännytty

-, -, älköön olko etääntynyt, -, -, älkööt olko etääntyneet, älköön olko etäännytty

PREZENT CONDIȚIONAL

etääntyisin, etääntyisit, etääntyisi, etääntyisimme, etääntyisitte, etääntyisivät, etäännyttäisiin

en etääntyisi, et etääntyisi, ei etääntyisi, emme etääntyisi, ette etääntyisi, eivät etääntyisi, ei etäännyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin etääntynyt, olisit etääntynyt, olisi etääntynyt, olisimme etääntyneet, olisitte etääntyneet, olisivat etääntyneet, oltaisiin etäännytty

en olisi etääntynyt, et olisi etääntynyt, ei olisi etääntynyt, emme olisi etääntyneet, ette olisi etääntyneet, eivät olisi etääntyneet, ei olisi etäännytty

PREZENT POTENȚIAL

etääntynen, etääntynet, etääntynee, etääntynemme, etääntynette, etääntynevät, etäännyttäneen

en etääntyne, et etääntyne, ei etääntyne, emme etääntyne, ette etääntyne, eivät etääntyne, ei etäännyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen etääntynyt, lienet etääntynyt, lienee etääntynyt, lienemme etääntyneet, lienette etääntyneet, lienevät etääntyneet, lienee etäännytty

en liene etääntynyt, et liene etääntynyt, ei liene etääntynyt, emme liene etääntyneet, ette liene etääntyneet, eivät liene etääntyneet, ei liene etäännytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: etääntyä    FORMA LUNGĂ: etääntyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: etääntyessä   INSTRUCTIV: etääntyen  INESIV PASIV: etäännyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: etääntymään   INESIV: etääntymässä  ELATIV: etääntymästä

ADESIV: etääntymällä  ABESIV: etääntymättä  INSTRUCTIV: etääntymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: etääntyminen   PARTITIV: etääntyminen

INFINITIVUL CINCI: etääntymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: etääntyvä  (gen. etääntyvän)   PASIV: etäännyttävä   (gen. etäännyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: etääntynyt                     PASIV: etäännytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: etääntyjä (pl.gen. etääntyjien)  ADJECTIV NEGATIV: etääntymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): etääntymys

frustroitua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

frustroidun, frustroidut, frustroituu, frustroidumme, frustroidutte, frustroituvat, frustroidutaan

en frustroidu, et frustroidu, ei frustroidu, emme frustroidu, ette frustroidu, eivät frustroidu, ei frustroiduta

IMPERFECT INDICATIV

frustroiduin, frustroiduit, frustroitui, frustroiduimme, frustroiduitte, frustroituivat, frustroiduttiin

en frustroitunut, et frustroitunut, ei frustroitunut, emme frustroituneet, ette frustroituneet, eivät frustroituneet, ei frustroiduttu

PERFECT INDICATIV

olen frustroitunut, olet frustroitunut, on frustroitunut, olemme frustroituneet, olette frustroituneet, ovat frustroituneet, on frustroiduttu

en ole frustroitunut, et ole frustroitunut, ei ole frustroitunut, emme ole frustroituneet, ette ole frustroituneet, eivät ole frustroituneet, ei ole frustroiduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin frustroitunut, olit frustroitunut, oli frustroitunut, olimme frustroituneet, olitte frustroituneet, olivat frustroituneet, oli frustroiduttu

en ollut frustroitunut, et ollut frustroitunut, ei ollut frustroitunut, emme olleet frustroituneet, ette olleet frustroituneet, eivät olleet frustroituneet, ei ollut frustroiduttu

PREZENT IMPERATIV

-, frustroidu, frustroitukoon, frustroitukaamme, frustroitukaa, frustroitukoot, frustroiduttakoon

-, älä frustroidu, älköön frustroituko, älkäämme frustroituko, älkää frustroituko, älkööt frustroituko, älköön frustroiduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon frustroitunut, -, -, olkoot frustroituneet, olkoon frustroiduttu

-, -, älköön olko frustroitunut, -, -, älkööt olko frustroituneet, älköön olko frustroiduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

frustroituisin, frustroituisit, frustroituisi, frustroituisimme, frustroituisitte, frustroituisivat, frustroiduttaisiin

en frustroituisi, et frustroituisi, ei frustroituisi, emme frustroituisi, ette frustroituisi, eivät frustroituisi, ei frustroiduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin frustroitunut, olisit frustroitunut, olisi frustroitunut, olisimme frustroituneet, olisitte frustroituneet, olisivat frustroituneet, oltaisiin frustroiduttu

en olisi frustroitunut, et olisi frustroitunut, ei olisi frustroitunut, emme olisi frustroituneet, ette olisi frustroituneet, eivät olisi frustroituneet, ei olisi frustroiduttu

PREZENT POTENȚIAL

frustroitunen, frustroitunet, frustroitunee, frustroitunemme, frustroitunette, frustroitunevat, frustroiduttaneen

en frustroitune, et frustroitune, ei frustroitune, emme frustroitune, ette frustroitune, eivät frustroitune, ei frustroiduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen frustroitunut, lienet frustroitunut, lienee frustroitunut, lienemme frustroituneet, lienette frustroituneet, lienevät frustroituneet, lienee frustroiduttu

en liene frustroitunut, et liene frustroitunut, ei liene frustroitunut, emme liene frustroituneet, ette liene frustroituneet, eivät liene frustroituneet, ei liene frustroiduttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: frustroitua    FORMA LUNGĂ: frustroituakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: frustroituessa   INSTRUCTIV: frustroituen  INESIV PASIV: frustroiduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: frustroitumaan   INESIV: frustroitumassa  ELATIV: frustroitumasta

ADESIV: frustroitumalla  ABESIV: frustroitumatta  INSTRUCTIV: frustroituman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: frustroituminen   PARTITIV: frustroituminen

INFINITIVUL CINCI: frustroitumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: frustroituva  (gen. frustroituvan)   PASIV: frustroiduttava   (gen. frustroiduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: frustroitunut                        PASIV: frustroiduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: frustroituja (pl.gen. frustroitujien)  ADJECTIV NEGATIV: frustroitumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): frustroitumus

fuusioitua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

fuusioidun, fuusioidut, fuusioituu, fuusioidumme, fuusioidutte, fuusioituvat, fuusioidutaan

en fuusioidu, et fuusioidu, ei fuusioidu, emme fuusioidu, ette fuusioidu, eivät fuusioidu, ei fuusioiduta

IMPERFECT INDICATIV

fuusioiduin, fuusioiduit, fuusioitui, fuusioiduimme, fuusioiduitte, fuusioituivat, fuusioiduttiin

en fuusioitunut, et fuusioitunut, ei fuusioitunut, emme fuusioituneet, ette fuusioituneet, eivät fuusioituneet, ei fuusioiduttu

PERFECT INDICATIV

olen fuusioitunut, olet fuusioitunut, on fuusioitunut, olemme fuusioituneet, olette fuusioituneet, ovat fuusioituneet, on fuusioiduttu

en ole fuusioitunut, et ole fuusioitunut, ei ole fuusioitunut, emme ole fuusioituneet, ette ole fuusioituneet, eivät ole fuusioituneet, ei ole fuusioiduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin fuusioitunut, olit fuusioitunut, oli fuusioitunut, olimme fuusioituneet, olitte fuusioituneet, olivat fuusioituneet, oli fuusioiduttu

en ollut fuusioitunut, et ollut fuusioitunut, ei ollut fuusioitunut, emme olleet fuusioituneet, ette olleet fuusioituneet, eivät olleet fuusioituneet, ei ollut fuusioiduttu

PREZENT IMPERATIV

-, fuusioidu, fuusioitukoon, fuusioitukaamme, fuusioitukaa, fuusioitukoot, fuusioiduttakoon

-, älä fuusioidu, älköön fuusioituko, älkäämme fuusioituko, älkää fuusioituko, älkööt fuusioituko, älköön fuusioiduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon fuusioitunut, -, -, olkoot fuusioituneet, olkoon fuusioiduttu

-, -, älköön olko fuusioitunut, -, -, älkööt olko fuusioituneet, älköön olko fuusioiduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

fuusioituisin, fuusioituisit, fuusioituisi, fuusioituisimme, fuusioituisitte, fuusioituisivat, fuusioiduttaisiin

en fuusioituisi, et fuusioituisi, ei fuusioituisi, emme fuusioituisi, ette fuusioituisi, eivät fuusioituisi, ei fuusioiduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin fuusioitunut, olisit fuusioitunut, olisi fuusioitunut, olisimme fuusioituneet, olisitte fuusioituneet, olisivat fuusioituneet, oltaisiin fuusioiduttu

en olisi fuusioitunut, et olisi fuusioitunut, ei olisi fuusioitunut, emme olisi fuusioituneet, ette olisi fuusioituneet, eivät olisi fuusioituneet, ei olisi fuusioiduttu

PREZENT POTENȚIAL

fuusioitunen, fuusioitunet, fuusioitunee, fuusioitunemme, fuusioitunette, fuusioitunevat, fuusioiduttaneen

en fuusioitune, et fuusioitune, ei fuusioitune, emme fuusioitune, ette fuusioitune, eivät fuusioitune, ei fuusioiduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen fuusioitunut, lienet fuusioitunut, lienee fuusioitunut, lienemme fuusioituneet, lienette fuusioituneet, lienevät fuusioituneet, lienee fuusioiduttu

en liene fuusioitunut, et liene fuusioitunut, ei liene fuusioitunut, emme liene fuusioituneet, ette liene fuusioituneet, eivät liene fuusioituneet, ei liene fuusioiduttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: fuusioitua    FORMA LUNGĂ: fuusioituakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: fuusioituessa   INSTRUCTIV: fuusioituen  INESIV PASIV: fuusioiduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: fuusioitumaan   INESIV: fuusioitumassa  ELATIV: fuusioitumasta

ADESIV: fuusioitumalla  ABESIV: fuusioitumatta  INSTRUCTIV: fuusioituman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: fuusioituminen   PARTITIV: fuusioituminen

INFINITIVUL CINCI: fuusioitumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: fuusioituva  (gen. fuusioituvan)   PASIV: fuusioiduttava   (gen. fuusioiduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: fuusioitunut                       PASIV: fuusioiduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: fuusioituja (pl.gen. fuusioitujien)  ADJECTIV NEGATIV: fuusioitumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): fuusioitumus

haalentua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

haalennun, haalennut, haalentuu, haalennumme, haalennutte, haalentuvat, haalennutaan

en haalennu, et haalennu, ei haalennu, emme haalennu, ette haalennu, eivät haalennu, ei haalennuta

IMPERFECT INDICATIV

haalennuin, haalennuit, haalentui, haalennuimme, haalennuitte, haalentuivat, haalennuttiin

en haalentunut, et haalentunut, ei haalentunut, emme haalentuneet, ette haalentuneet, eivät haalentuneet, ei haalennuttu

PERFECT INDICATIV

olen haalentunut, olet haalentunut, on haalentunut, olemme haalentuneet, olette haalentuneet, ovat haalentuneet, on haalennuttu

en ole haalentunut, et ole haalentunut, ei ole haalentunut, emme ole haalentuneet, ette ole haalentuneet, eivät ole haalentuneet, ei ole haalennuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin haalentunut, olit haalentunut, oli haalentunut, olimme haalentuneet, olitte haalentuneet, olivat haalentuneet, oli haalennuttu

en ollut haalentunut, et ollut haalentunut, ei ollut haalentunut, emme olleet haalentuneet, ette olleet haalentuneet, eivät olleet haalentuneet, ei ollut haalennuttu

PREZENT IMPERATIV

-, haalennu, haalentukoon, haalentukaamme, haalentukaa, haalentukoot, haalennuttakoon

-, älä haalennu, älköön haalentuko, älkäämme haalentuko, älkää haalentuko, älkööt haalentuko, älköön haalennuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon haalentunut, -, -, olkoot haalentuneet, olkoon haalennuttu

-, -, älköön olko haalentunut, -, -, älkööt olko haalentuneet, älköön olko haalennuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

haalentuisin, haalentuisit, haalentuisi, haalentuisimme, haalentuisitte, haalentuisivat, haalennuttaisiin

en haalentuisi, et haalentuisi, ei haalentuisi, emme haalentuisi, ette haalentuisi, eivät haalentuisi, ei haalennuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin haalentunut, olisit haalentunut, olisi haalentunut, olisimme haalentuneet, olisitte haalentuneet, olisivat haalentuneet, oltaisiin haalennuttu

en olisi haalentunut, et olisi haalentunut, ei olisi haalentunut, emme olisi haalentuneet, ette olisi haalentuneet, eivät olisi haalentuneet, ei olisi haalennuttu

PREZENT POTENȚIAL

haalentunen, haalentunet, haalentunee, haalentunemme, haalentunette, haalentunevat, haalennuttaneen

en haalentune, et haalentune, ei haalentune, emme haalentune, ette haalentune, eivät haalentune, ei haalennuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen haalentunut, lienet haalentunut, lienee haalentunut, lienemme haalentuneet, lienette haalentuneet, lienevät haalentuneet, lienee haalennuttu

en liene haalentunut, et liene haalentunut, ei liene haalentunut, emme liene haalentuneet, ette liene haalentuneet, eivät liene haalentuneet, ei liene haalennuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: haalentua    FORMA LUNGĂ: haalentuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: haalentuessa   INSTRUCTIV: haalentuen  INESIV PASIV: haalennuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: haalentumaan   INESIV: haalentumassa  ELATIV: haalentumasta

ADESIV: haalentumalla  ABESIV: haalentumatta  INSTRUCTIV: haalentuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: haalentuminen   PARTITIV: haalentuminen

INFINITIVUL CINCI: haalentumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: haalentuva  (gen. haalentuvan)   PASIV: haalennuttava   (gen. haalennuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: haalentunut                      PASIV: haalennuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: haalentuja (pl.gen. haalentujien)  ADJECTIV NEGATIV: haalentumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): haalentumus

haaraantua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

haaraannun, haaraannut, haaraantuu, haaraannumme, haaraannutte, haaraantuvat, haaraannutaan

en haaraannu, et haaraannu, ei haaraannu, emme haaraannu, ette haaraannu, eivät haaraannu, ei haaraannuta

IMPERFECT INDICATIV

haaraannuin, haaraannuit, haaraantui, haaraannuimme, haaraannuitte, haaraantuivat, haaraannuttiin

en haaraantunut, et haaraantunut, ei haaraantunut, emme haaraantuneet, ette haaraantuneet, eivät haaraantuneet, ei haaraannuttu

PERFECT INDICATIV

olen haaraantunut, olet haaraantunut, on haaraantunut, olemme haaraantuneet, olette haaraantuneet, ovat haaraantuneet, on haaraannuttu

en ole haaraantunut, et ole haaraantunut, ei ole haaraantunut, emme ole haaraantuneet, ette ole haaraantuneet, eivät ole haaraantuneet, ei ole haaraannuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin haaraantunut, olit haaraantunut, oli haaraantunut, olimme haaraantuneet, olitte haaraantuneet, olivat haaraantuneet, oli haaraannuttu

en ollut haaraantunut, et ollut haaraantunut, ei ollut haaraantunut, emme olleet haaraantuneet, ette olleet haaraantuneet, eivät olleet haaraantuneet, ei ollut haaraannuttu

PREZENT IMPERATIV

-, haaraannu, haaraantukoon, haaraantukaamme, haaraantukaa, haaraantukoot, haaraannuttakoon

-, älä haaraannu, älköön haaraantuko, älkäämme haaraantuko, älkää haaraantuko, älkööt haaraantuko, älköön haaraannuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon haaraantunut, -, -, olkoot haaraantuneet, olkoon haaraannuttu

-, -, älköön olko haaraantunut, -, -, älkööt olko haaraantuneet, älköön olko haaraannuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

haaraantuisin, haaraantuisit, haaraantuisi, haaraantuisimme, haaraantuisitte, haaraantuisivat, haaraannuttaisiin

en haaraantuisi, et haaraantuisi, ei haaraantuisi, emme haaraantuisi, ette haaraantuisi, eivät haaraantuisi, ei haaraannuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin haaraantunut, olisit haaraantunut, olisi haaraantunut, olisimme haaraantuneet, olisitte haaraantuneet, olisivat haaraantuneet, oltaisiin haaraannuttu

en olisi haaraantunut, et olisi haaraantunut, ei olisi haaraantunut, emme olisi haaraantuneet, ette olisi haaraantuneet, eivät olisi haaraantuneet, ei olisi haaraannuttu

PREZENT POTENȚIAL

haaraantunen, haaraantunet, haaraantunee, haaraantunemme, haaraantunette, haaraantunevat, haaraannuttaneen

en haaraantune, et haaraantune, ei haaraantune, emme haaraantune, ette haaraantune, eivät haaraantune, ei haaraannuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen haaraantunut, lienet haaraantunut, lienee haaraantunut, lienemme haaraantuneet, lienette haaraantuneet, lienevät haaraantuneet, lienee haaraannuttu

en liene haaraantunut, et liene haaraantunut, ei liene haaraantunut, emme liene haaraantuneet, ette liene haaraantuneet, eivät liene haaraantuneet, ei liene haaraannuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: haaraantua    FORMA LUNGĂ: haaraantuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: haaraantuessa   INSTRUCTIV: haaraantuen  INESIV PASIV: haaraannuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: haaraantumaan   INESIV: haaraantumassa  ELATIV: haaraantumasta

ADESIV: haaraantumalla  ABESIV: haaraantumatta  INSTRUCTIV: haaraantuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: haaraantuminen   PARTITIV: haaraantuminen

INFINITIVUL CINCI: haaraantumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: haaraantuva  (gen. haaraantuvan)   PASIV: haaraannuttava   (gen. haaraannuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: haaraantunut                       PASIV: haaraannuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: haaraantuja (pl.gen. haaraantujien)  ADJECTIV NEGATIV: haaraantumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): haaraantumus

haaroittua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

haaroitun, haaroitut, haaroittuu, haaroitumme, haaroitutte, haaroittuvat, haaroitutaan

en haaroitu, et haaroitu, ei haaroitu, emme haaroitu, ette haaroitu, eivät haaroitu, ei haaroituta

IMPERFECT INDICATIV

haaroituin, haaroituit, haaroittui, haaroituimme, haaroituitte, haaroittuivat, haaroituttiin

en haaroittunut, et haaroittunut, ei haaroittunut, emme haaroittuneet, ette haaroittuneet, eivät haaroittuneet, ei haaroituttu

PERFECT INDICATIV

olen haaroittunut, olet haaroittunut, on haaroittunut, olemme haaroittuneet, olette haaroittuneet, ovat haaroittuneet, on haaroituttu

en ole haaroittunut, et ole haaroittunut, ei ole haaroittunut, emme ole haaroittuneet, ette ole haaroittuneet, eivät ole haaroittuneet, ei ole haaroituttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin haaroittunut, olit haaroittunut, oli haaroittunut, olimme haaroittuneet, olitte haaroittuneet, olivat haaroittuneet, oli haaroituttu

en ollut haaroittunut, et ollut haaroittunut, ei ollut haaroittunut, emme olleet haaroittuneet, ette olleet haaroittuneet, eivät olleet haaroittuneet, ei ollut haaroituttu

PREZENT IMPERATIV

-, haaroitu, haaroittukoon, haaroittukaamme, haaroittukaa, haaroittukoot, haaroituttakoon

-, älä haaroitu, älköön haaroittuko, älkäämme haaroittuko, älkää haaroittuko, älkööt haaroittuko, älköön haaroituttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon haaroittunut, -, -, olkoot haaroittuneet, olkoon haaroituttu

-, -, älköön olko haaroittunut, -, -, älkööt olko haaroittuneet, älköön olko haaroituttu

PREZENT CONDIȚIONAL

haaroittuisin, haaroittuisit, haaroittuisi, haaroittuisimme, haaroittuisitte, haaroittuisivat, haaroituttaisiin

en haaroittuisi, et haaroittuisi, ei haaroittuisi, emme haaroittuisi, ette haaroittuisi, eivät haaroittuisi, ei haaroituttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin haaroittunut, olisit haaroittunut, olisi haaroittunut, olisimme haaroittuneet, olisitte haaroittuneet, olisivat haaroittuneet, oltaisiin haaroituttu

en olisi haaroittunut, et olisi haaroittunut, ei olisi haaroittunut, emme olisi haaroittuneet, ette olisi haaroittuneet, eivät olisi haaroittuneet, ei olisi haaroituttu

PREZENT POTENȚIAL

haaroittunen, haaroittunet, haaroittunee, haaroittunemme, haaroittunette, haaroittunevat, haaroituttaneen

en haaroittune, et haaroittune, ei haaroittune, emme haaroittune, ette haaroittune, eivät haaroittune, ei haaroituttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen haaroittunut, lienet haaroittunut, lienee haaroittunut, lienemme haaroittuneet, lienette haaroittuneet, lienevät haaroittuneet, lienee haaroituttu

en liene haaroittunut, et liene haaroittunut, ei liene haaroittunut, emme liene haaroittuneet, ette liene haaroittuneet, eivät liene haaroittuneet, ei liene haaroituttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: haaroittua    FORMA LUNGĂ: haaroittuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: haaroittuessa   INSTRUCTIV: haaroittuen  INESIV PASIV: haaroituttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: haaroittumaan   INESIV: haaroittumassa  ELATIV: haaroittumasta

ADESIV: haaroittumalla  ABESIV: haaroittumatta  INSTRUCTIV: haaroittuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: haaroittuminen   PARTITIV: haaroittuminen

INFINITIVUL CINCI: haaroittumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: haaroittuva  (gen. haaroittuvan)   PASIV: haaroituttava   (gen. haaroituttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: haaroittunut                       PASIV: haaroituttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: haaroittuja (pl.gen. haaroittujien)  ADJECTIV NEGATIV: haaroittumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): haaroittumus

haaskantua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

haaskannun, haaskannut, haaskantuu, haaskannumme, haaskannutte, haaskantuvat, haaskannutaan

en haaskannu, et haaskannu, ei haaskannu, emme haaskannu, ette haaskannu, eivät haaskannu, ei haaskannuta

IMPERFECT INDICATIV

haaskannuin, haaskannuit, haaskantui, haaskannuimme, haaskannuitte, haaskantuivat, haaskannuttiin

en haaskantunut, et haaskantunut, ei haaskantunut, emme haaskantuneet, ette haaskantuneet, eivät haaskantuneet, ei haaskannuttu

PERFECT INDICATIV

olen haaskantunut, olet haaskantunut, on haaskantunut, olemme haaskantuneet, olette haaskantuneet, ovat haaskantuneet, on haaskannuttu

en ole haaskantunut, et ole haaskantunut, ei ole haaskantunut, emme ole haaskantuneet, ette ole haaskantuneet, eivät ole haaskantuneet, ei ole haaskannuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin haaskantunut, olit haaskantunut, oli haaskantunut, olimme haaskantuneet, olitte haaskantuneet, olivat haaskantuneet, oli haaskannuttu

en ollut haaskantunut, et ollut haaskantunut, ei ollut haaskantunut, emme olleet haaskantuneet, ette olleet haaskantuneet, eivät olleet haaskantuneet, ei ollut haaskannuttu

PREZENT IMPERATIV

-, haaskannu, haaskantukoon, haaskantukaamme, haaskantukaa, haaskantukoot, haaskannuttakoon

-, älä haaskannu, älköön haaskantuko, älkäämme haaskantuko, älkää haaskantuko, älkööt haaskantuko, älköön haaskannuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon haaskantunut, -, -, olkoot haaskantuneet, olkoon haaskannuttu

-, -, älköön olko haaskantunut, -, -, älkööt olko haaskantuneet, älköön olko haaskannuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

haaskantuisin, haaskantuisit, haaskantuisi, haaskantuisimme, haaskantuisitte, haaskantuisivat, haaskannuttaisiin

en haaskantuisi, et haaskantuisi, ei haaskantuisi, emme haaskantuisi, ette haaskantuisi, eivät haaskantuisi, ei haaskannuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin haaskantunut, olisit haaskantunut, olisi haaskantunut, olisimme haaskantuneet, olisitte haaskantuneet, olisivat haaskantuneet, oltaisiin haaskannuttu

en olisi haaskantunut, et olisi haaskantunut, ei olisi haaskantunut, emme olisi haaskantuneet, ette olisi haaskantuneet, eivät olisi haaskantuneet, ei olisi haaskannuttu

PREZENT POTENȚIAL

haaskantunen, haaskantunet, haaskantunee, haaskantunemme, haaskantunette, haaskantunevat, haaskannuttaneen

en haaskantune, et haaskantune, ei haaskantune, emme haaskantune, ette haaskantune, eivät haaskantune, ei haaskannuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen haaskantunut, lienet haaskantunut, lienee haaskantunut, lienemme haaskantuneet, lienette haaskantuneet, lienevät haaskantuneet, lienee haaskannuttu

en liene haaskantunut, et liene haaskantunut, ei liene haaskantunut, emme liene haaskantuneet, ette liene haaskantuneet, eivät liene haaskantuneet, ei liene haaskannuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: haaskantua    FORMA LUNGĂ: haaskantuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: haaskantuessa   INSTRUCTIV: haaskantuen  INESIV PASIV: haaskannuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: haaskantumaan   INESIV: haaskantumassa  ELATIV: haaskantumasta

ADESIV: haaskantumalla  ABESIV: haaskantumatta  INSTRUCTIV: haaskantuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: haaskantuminen   PARTITIV: haaskantuminen

INFINITIVUL CINCI: haaskantumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: haaskantuva  (gen. haaskantuvan)   PASIV: haaskannuttava   (gen. haaskannuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: haaskantunut                       PASIV: haaskannuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: haaskantuja (pl.gen. haaskantujien)  ADJECTIV NEGATIV: haaskantumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): haaskantumus

haavoittua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

haavoitun, haavoitut, haavoittuu, haavoitumme, haavoitutte, haavoittuvat, haavoitutaan

en haavoitu, et haavoitu, ei haavoitu, emme haavoitu, ette haavoitu, eivät haavoitu, ei haavoituta

IMPERFECT INDICATIV

haavoituin, haavoituit, haavoittui, haavoituimme, haavoituitte, haavoittuivat, haavoituttiin

en haavoittunut, et haavoittunut, ei haavoittunut, emme haavoittuneet, ette haavoittuneet, eivät haavoittuneet, ei haavoituttu

PERFECT INDICATIV

olen haavoittunut, olet haavoittunut, on haavoittunut, olemme haavoittuneet, olette haavoittuneet, ovat haavoittuneet, on haavoituttu

en ole haavoittunut, et ole haavoittunut, ei ole haavoittunut, emme ole haavoittuneet, ette ole haavoittuneet, eivät ole haavoittuneet, ei ole haavoituttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin haavoittunut, olit haavoittunut, oli haavoittunut, olimme haavoittuneet, olitte haavoittuneet, olivat haavoittuneet, oli haavoituttu

en ollut haavoittunut, et ollut haavoittunut, ei ollut haavoittunut, emme olleet haavoittuneet, ette olleet haavoittuneet, eivät olleet haavoittuneet, ei ollut haavoituttu

PREZENT IMPERATIV

-, haavoitu, haavoittukoon, haavoittukaamme, haavoittukaa, haavoittukoot, haavoituttakoon

-, älä haavoitu, älköön haavoittuko, älkäämme haavoittuko, älkää haavoittuko, älkööt haavoittuko, älköön haavoituttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon haavoittunut, -, -, olkoot haavoittuneet, olkoon haavoituttu

-, -, älköön olko haavoittunut, -, -, älkööt olko haavoittuneet, älköön olko haavoituttu

PREZENT CONDIȚIONAL

haavoittuisin, haavoittuisit, haavoittuisi, haavoittuisimme, haavoittuisitte, haavoittuisivat, haavoituttaisiin

en haavoittuisi, et haavoittuisi, ei haavoittuisi, emme haavoittuisi, ette haavoittuisi, eivät haavoittuisi, ei haavoituttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin haavoittunut, olisit haavoittunut, olisi haavoittunut, olisimme haavoittuneet, olisitte haavoittuneet, olisivat haavoittuneet, oltaisiin haavoituttu

en olisi haavoittunut, et olisi haavoittunut, ei olisi haavoittunut, emme olisi haavoittuneet, ette olisi haavoittuneet, eivät olisi haavoittuneet, ei olisi haavoituttu

PREZENT POTENȚIAL

haavoittunen, haavoittunet, haavoittunee, haavoittunemme, haavoittunette, haavoittunevat, haavoituttaneen

en haavoittune, et haavoittune, ei haavoittune, emme haavoittune, ette haavoittune, eivät haavoittune, ei haavoituttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen haavoittunut, lienet haavoittunut, lienee haavoittunut, lienemme haavoittuneet, lienette haavoittuneet, lienevät haavoittuneet, lienee haavoituttu

en liene haavoittunut, et liene haavoittunut, ei liene haavoittunut, emme liene haavoittuneet, ette liene haavoittuneet, eivät liene haavoittuneet, ei liene haavoituttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: haavoittua    FORMA LUNGĂ: haavoittuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: haavoittuessa   INSTRUCTIV: haavoittuen  INESIV PASIV: haavoituttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: haavoittumaan   INESIV: haavoittumassa  ELATIV: haavoittumasta

ADESIV: haavoittumalla  ABESIV: haavoittumatta  INSTRUCTIV: haavoittuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: haavoittuminen   PARTITIV: haavoittuminen

INFINITIVUL CINCI: haavoittumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: haavoittuva  (gen. haavoittuvan)   PASIV: haavoituttava   (gen. haavoituttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: haavoittunut                       PASIV: haavoituttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: haavoittuja (pl.gen. haavoittujien)  ADJECTIV NEGATIV: haavoittumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): haavoittumus

hahmottua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

hahmotun, hahmotut, hahmottuu, hahmotumme, hahmotutte, hahmottuvat, hahmotutaan

en hahmotu, et hahmotu, ei hahmotu, emme hahmotu, ette hahmotu, eivät hahmotu, ei hahmotuta

IMPERFECT INDICATIV

hahmotuin, hahmotuit, hahmottui, hahmotuimme, hahmotuitte, hahmottuivat, hahmotuttiin

en hahmottunut, et hahmottunut, ei hahmottunut, emme hahmottuneet, ette hahmottuneet, eivät hahmottuneet, ei hahmotuttu

PERFECT INDICATIV

olen hahmottunut, olet hahmottunut, on hahmottunut, olemme hahmottuneet, olette hahmottuneet, ovat hahmottuneet, on hahmotuttu

en ole hahmottunut, et ole hahmottunut, ei ole hahmottunut, emme ole hahmottuneet, ette ole hahmottuneet, eivät ole hahmottuneet, ei ole hahmotuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hahmottunut, olit hahmottunut, oli hahmottunut, olimme hahmottuneet, olitte hahmottuneet, olivat hahmottuneet, oli hahmotuttu

en ollut hahmottunut, et ollut hahmottunut, ei ollut hahmottunut, emme olleet hahmottuneet, ette olleet hahmottuneet, eivät olleet hahmottuneet, ei ollut hahmotuttu

PREZENT IMPERATIV

-, hahmotu, hahmottukoon, hahmottukaamme, hahmottukaa, hahmottukoot, hahmotuttakoon

-, älä hahmotu, älköön hahmottuko, älkäämme hahmottuko, älkää hahmottuko, älkööt hahmottuko, älköön hahmotuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hahmottunut, -, -, olkoot hahmottuneet, olkoon hahmotuttu

-, -, älköön olko hahmottunut, -, -, älkööt olko hahmottuneet, älköön olko hahmotuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

hahmottuisin, hahmottuisit, hahmottuisi, hahmottuisimme, hahmottuisitte, hahmottuisivat, hahmotuttaisiin

en hahmottuisi, et hahmottuisi, ei hahmottuisi, emme hahmottuisi, ette hahmottuisi, eivät hahmottuisi, ei hahmotuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hahmottunut, olisit hahmottunut, olisi hahmottunut, olisimme hahmottuneet, olisitte hahmottuneet, olisivat hahmottuneet, oltaisiin hahmotuttu

en olisi hahmottunut, et olisi hahmottunut, ei olisi hahmottunut, emme olisi hahmottuneet, ette olisi hahmottuneet, eivät olisi hahmottuneet, ei olisi hahmotuttu

PREZENT POTENȚIAL

hahmottunen, hahmottunet, hahmottunee, hahmottunemme, hahmottunette, hahmottunevat, hahmotuttaneen

en hahmottune, et hahmottune, ei hahmottune, emme hahmottune, ette hahmottune, eivät hahmottune, ei hahmotuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hahmottunut, lienet hahmottunut, lienee hahmottunut, lienemme hahmottuneet, lienette hahmottuneet, lienevät hahmottuneet, lienee hahmotuttu

en liene hahmottunut, et liene hahmottunut, ei liene hahmottunut, emme liene hahmottuneet, ette liene hahmottuneet, eivät liene hahmottuneet, ei liene hahmotuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hahmottua    FORMA LUNGĂ: hahmottuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hahmottuessa   INSTRUCTIV: hahmottuen  INESIV PASIV: hahmotuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hahmottumaan   INESIV: hahmottumassa  ELATIV: hahmottumasta

ADESIV: hahmottumalla  ABESIV: hahmottumatta  INSTRUCTIV: hahmottuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hahmottuminen   PARTITIV: hahmottuminen

INFINITIVUL CINCI: hahmottumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hahmottuva  (gen. hahmottuvan)   PASIV: hahmotuttava   (gen. hahmotuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hahmottunut                      PASIV: hahmotuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hahmottuja (pl.gen. hahmottujien)  ADJECTIV NEGATIV: hahmottumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hahmottumus

haihtua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

haihdun, haihdut, haihtuu, haihdumme, haihdutte, haihtuvat, haihdutaan

en haihdu, et haihdu, ei haihdu, emme haihdu, ette haihdu, eivät haihdu, ei haihduta

IMPERFECT INDICATIV

haihduin, haihduit, haihtui, haihduimme, haihduitte, haihtuivat, haihduttiin

en haihtunut, et haihtunut, ei haihtunut, emme haihtuneet, ette haihtuneet, eivät haihtuneet, ei haihduttu

PERFECT INDICATIV

olen haihtunut, olet haihtunut, on haihtunut, olemme haihtuneet, olette haihtuneet, ovat haihtuneet, on haihduttu

en ole haihtunut, et ole haihtunut, ei ole haihtunut, emme ole haihtuneet, ette ole haihtuneet, eivät ole haihtuneet, ei ole haihduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin haihtunut, olit haihtunut, oli haihtunut, olimme haihtuneet, olitte haihtuneet, olivat haihtuneet, oli haihduttu

en ollut haihtunut, et ollut haihtunut, ei ollut haihtunut, emme olleet haihtuneet, ette olleet haihtuneet, eivät olleet haihtuneet, ei ollut haihduttu

PREZENT IMPERATIV

-, haihdu, haihtukoon, haihtukaamme, haihtukaa, haihtukoot, haihduttakoon

-, älä haihdu, älköön haihtuko, älkäämme haihtuko, älkää haihtuko, älkööt haihtuko, älköön haihduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon haihtunut, -, -, olkoot haihtuneet, olkoon haihduttu

-, -, älköön olko haihtunut, -, -, älkööt olko haihtuneet, älköön olko haihduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

haihtuisin, haihtuisit, haihtuisi, haihtuisimme, haihtuisitte, haihtuisivat, haihduttaisiin

en haihtuisi, et haihtuisi, ei haihtuisi, emme haihtuisi, ette haihtuisi, eivät haihtuisi, ei haihduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin haihtunut, olisit haihtunut, olisi haihtunut, olisimme haihtuneet, olisitte haihtuneet, olisivat haihtuneet, oltaisiin haihduttu

en olisi haihtunut, et olisi haihtunut, ei olisi haihtunut, emme olisi haihtuneet, ette olisi haihtuneet, eivät olisi haihtuneet, ei olisi haihduttu

PREZENT POTENȚIAL

haihtunen, haihtunet, haihtunee, haihtunemme, haihtunette, haihtunevat, haihduttaneen

en haihtune, et haihtune, ei haihtune, emme haihtune, ette haihtune, eivät haihtune, ei haihduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen haihtunut, lienet haihtunut, lienee haihtunut, lienemme haihtuneet, lienette haihtuneet, lienevät haihtuneet, lienee haihduttu

en liene haihtunut, et liene haihtunut, ei liene haihtunut, emme liene haihtuneet, ette liene haihtuneet, eivät liene haihtuneet, ei liene haihduttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: haihtua    FORMA LUNGĂ: haihtuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: haihtuessa   INSTRUCTIV: haihtuen  INESIV PASIV: haihduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: haihtumaan   INESIV: haihtumassa  ELATIV: haihtumasta

ADESIV: haihtumalla  ABESIV: haihtumatta  INSTRUCTIV: haihtuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: haihtuminen   PARTITIV: haihtuminen

INFINITIVUL CINCI: haihtumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: haihtuva  (gen. haihtuvan)   PASIV: haihduttava   (gen. haihduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: haihtunut                    PASIV: haihduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: haihtuja (pl.gen. haihtujien)  ADJECTIV NEGATIV: haihtumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): haihtumus

hairahtua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

hairahdun, hairahdut, hairahtuu, hairahdumme, hairahdutte, hairahtuvat, hairahdutaan

en hairahdu, et hairahdu, ei hairahdu, emme hairahdu, ette hairahdu, eivät hairahdu, ei hairahduta

IMPERFECT INDICATIV

hairahduin, hairahduit, hairahtui, hairahduimme, hairahduitte, hairahtuivat, hairahduttiin

en hairahtunut, et hairahtunut, ei hairahtunut, emme hairahtuneet, ette hairahtuneet, eivät hairahtuneet, ei hairahduttu

PERFECT INDICATIV

olen hairahtunut, olet hairahtunut, on hairahtunut, olemme hairahtuneet, olette hairahtuneet, ovat hairahtuneet, on hairahduttu

en ole hairahtunut, et ole hairahtunut, ei ole hairahtunut, emme ole hairahtuneet, ette ole hairahtuneet, eivät ole hairahtuneet, ei ole hairahduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hairahtunut, olit hairahtunut, oli hairahtunut, olimme hairahtuneet, olitte hairahtuneet, olivat hairahtuneet, oli hairahduttu

en ollut hairahtunut, et ollut hairahtunut, ei ollut hairahtunut, emme olleet hairahtuneet, ette olleet hairahtuneet, eivät olleet hairahtuneet, ei ollut hairahduttu

PREZENT IMPERATIV

-, hairahdu, hairahtukoon, hairahtukaamme, hairahtukaa, hairahtukoot, hairahduttakoon

-, älä hairahdu, älköön hairahtuko, älkäämme hairahtuko, älkää hairahtuko, älkööt hairahtuko, älköön hairahduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hairahtunut, -, -, olkoot hairahtuneet, olkoon hairahduttu

-, -, älköön olko hairahtunut, -, -, älkööt olko hairahtuneet, älköön olko hairahduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

hairahtuisin, hairahtuisit, hairahtuisi, hairahtuisimme, hairahtuisitte, hairahtuisivat, hairahduttaisiin

en hairahtuisi, et hairahtuisi, ei hairahtuisi, emme hairahtuisi, ette hairahtuisi, eivät hairahtuisi, ei hairahduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hairahtunut, olisit hairahtunut, olisi hairahtunut, olisimme hairahtuneet, olisitte hairahtuneet, olisivat hairahtuneet, oltaisiin hairahduttu

en olisi hairahtunut, et olisi hairahtunut, ei olisi hairahtunut, emme olisi hairahtuneet, ette olisi hairahtuneet, eivät olisi hairahtuneet, ei olisi hairahduttu

PREZENT POTENȚIAL

hairahtunen, hairahtunet, hairahtunee, hairahtunemme, hairahtunette, hairahtunevat, hairahduttaneen

en hairahtune, et hairahtune, ei hairahtune, emme hairahtune, ette hairahtune, eivät hairahtune, ei hairahduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hairahtunut, lienet hairahtunut, lienee hairahtunut, lienemme hairahtuneet, lienette hairahtuneet, lienevät hairahtuneet, lienee hairahduttu

en liene hairahtunut, et liene hairahtunut, ei liene hairahtunut, emme liene hairahtuneet, ette liene hairahtuneet, eivät liene hairahtuneet, ei liene hairahduttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hairahtua    FORMA LUNGĂ: hairahtuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hairahtuessa   INSTRUCTIV: hairahtuen  INESIV PASIV: hairahduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hairahtumaan   INESIV: hairahtumassa  ELATIV: hairahtumasta

ADESIV: hairahtumalla  ABESIV: hairahtumatta  INSTRUCTIV: hairahtuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hairahtuminen   PARTITIV: hairahtuminen

INFINITIVUL CINCI: hairahtumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hairahtuva  (gen. hairahtuvan)   PASIV: hairahduttava   (gen. hairahduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hairahtunut                      PASIV: hairahduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hairahtuja (pl.gen. hairahtujien)  ADJECTIV NEGATIV: hairahtumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hairahtumus

hajaantua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

hajaannun, hajaannut, hajaantuu, hajaannumme, hajaannutte, hajaantuvat, hajaannutaan

en hajaannu, et hajaannu, ei hajaannu, emme hajaannu, ette hajaannu, eivät hajaannu, ei hajaannuta

IMPERFECT INDICATIV

hajaannuin, hajaannuit, hajaantui, hajaannuimme, hajaannuitte, hajaantuivat, hajaannuttiin

en hajaantunut, et hajaantunut, ei hajaantunut, emme hajaantuneet, ette hajaantuneet, eivät hajaantuneet, ei hajaannuttu

PERFECT INDICATIV

olen hajaantunut, olet hajaantunut, on hajaantunut, olemme hajaantuneet, olette hajaantuneet, ovat hajaantuneet, on hajaannuttu

en ole hajaantunut, et ole hajaantunut, ei ole hajaantunut, emme ole hajaantuneet, ette ole hajaantuneet, eivät ole hajaantuneet, ei ole hajaannuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hajaantunut, olit hajaantunut, oli hajaantunut, olimme hajaantuneet, olitte hajaantuneet, olivat hajaantuneet, oli hajaannuttu

en ollut hajaantunut, et ollut hajaantunut, ei ollut hajaantunut, emme olleet hajaantuneet, ette olleet hajaantuneet, eivät olleet hajaantuneet, ei ollut hajaannuttu

PREZENT IMPERATIV

-, hajaannu, hajaantukoon, hajaantukaamme, hajaantukaa, hajaantukoot, hajaannuttakoon

-, älä hajaannu, älköön hajaantuko, älkäämme hajaantuko, älkää hajaantuko, älkööt hajaantuko, älköön hajaannuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hajaantunut, -, -, olkoot hajaantuneet, olkoon hajaannuttu

-, -, älköön olko hajaantunut, -, -, älkööt olko hajaantuneet, älköön olko hajaannuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

hajaantuisin, hajaantuisit, hajaantuisi, hajaantuisimme, hajaantuisitte, hajaantuisivat, hajaannuttaisiin

en hajaantuisi, et hajaantuisi, ei hajaantuisi, emme hajaantuisi, ette hajaantuisi, eivät hajaantuisi, ei hajaannuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hajaantunut, olisit hajaantunut, olisi hajaantunut, olisimme hajaantuneet, olisitte hajaantuneet, olisivat hajaantuneet, oltaisiin hajaannuttu

en olisi hajaantunut, et olisi hajaantunut, ei olisi hajaantunut, emme olisi hajaantuneet, ette olisi hajaantuneet, eivät olisi hajaantuneet, ei olisi hajaannuttu

PREZENT POTENȚIAL

hajaantunen, hajaantunet, hajaantunee, hajaantunemme, hajaantunette, hajaantunevat, hajaannuttaneen

en hajaantune, et hajaantune, ei hajaantune, emme hajaantune, ette hajaantune, eivät hajaantune, ei hajaannuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hajaantunut, lienet hajaantunut, lienee hajaantunut, lienemme hajaantuneet, lienette hajaantuneet, lienevät hajaantuneet, lienee hajaannuttu

en liene hajaantunut, et liene hajaantunut, ei liene hajaantunut, emme liene hajaantuneet, ette liene hajaantuneet, eivät liene hajaantuneet, ei liene hajaannuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hajaantua    FORMA LUNGĂ: hajaantuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hajaantuessa   INSTRUCTIV: hajaantuen  INESIV PASIV: hajaannuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hajaantumaan   INESIV: hajaantumassa  ELATIV: hajaantumasta

ADESIV: hajaantumalla  ABESIV: hajaantumatta  INSTRUCTIV: hajaantuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hajaantuminen   PARTITIV: hajaantuminen

INFINITIVUL CINCI: hajaantumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hajaantuva  (gen. hajaantuvan)   PASIV: hajaannuttava   (gen. hajaannuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hajaantunut                      PASIV: hajaannuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hajaantuja (pl.gen. hajaantujien)  ADJECTIV NEGATIV: hajaantumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hajaantumus

halkoa 1  (1)

PREZENT INDICATIV

halon, halot, halkoo, halomme, halotte, halkovat, halotaan

en halo, et halo, ei halo, emme halo, ette halo, eivät halo, ei halota

IMPERFECT INDICATIV

haloin, haloit, halkoi, haloimme, haloitte, halkoivat, halottiin

en halkonut, et halkonut, ei halkonut, emme halkoneet, ette halkoneet, eivät halkoneet, ei halottu

PERFECT INDICATIV

olen halkonut, olet halkonut, on halkonut, olemme halkoneet, olette halkoneet, ovat halkoneet, on halottu

en ole halkonut, et ole halkonut, ei ole halkonut, emme ole halkoneet, ette ole halkoneet, eivät ole halkoneet, ei ole halottu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin halkonut, olit halkonut, oli halkonut, olimme halkoneet, olitte halkoneet, olivat halkoneet, oli halottu

en ollut halkonut, et ollut halkonut, ei ollut halkonut, emme olleet halkoneet, ette olleet halkoneet, eivät olleet halkoneet, ei ollut halottu

PREZENT IMPERATIV

-, halo, halkokoon, halkokaamme, halkokaa, halkokoot, halottakoon

-, älä halo, älköön halkoko, älkäämme halkoko, älkää halkoko, älkööt halkoko, älköön halottako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon halkonut, -, -, olkoot halkoneet, olkoon halottu

-, -, älköön olko halkonut, -, -, älkööt olko halkoneet, älköön olko halottu

PREZENT CONDIȚIONAL

halkoisin, halkoisit, halkoisi, halkoisimme, halkoisitte, halkoisivat, halottaisiin

en halkoisi, et halkoisi, ei halkoisi, emme halkoisi, ette halkoisi, eivät halkoisi, ei halottaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin halkonut, olisit halkonut, olisi halkonut, olisimme halkoneet, olisitte halkoneet, olisivat halkoneet, oltaisiin halottu

en olisi halkonut, et olisi halkonut, ei olisi halkonut, emme olisi halkoneet, ette olisi halkoneet, eivät olisi halkoneet, ei olisi halottu

PREZENT POTENȚIAL

halkonen, halkonet, halkonee, halkonemme, halkonette, halkonevat, halottaneen

en halkone, et halkone, ei halkone, emme halkone, ette halkone, eivät halkone, ei halottane

PERFECT POTENȚIAL

lienen halkonut, lienet halkonut, lienee halkonut, lienemme halkoneet, lienette halkoneet, lienevät halkoneet, lienee halottu

en liene halkonut, et liene halkonut, ei liene halkonut, emme liene halkoneet, ette liene halkoneet, eivät liene halkoneet, ei liene halottu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: halkoa    FORMA LUNGĂ: halkoakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: halkoessa   INSTRUCTIV: halkoen  INESIV PASIV: halottaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: halkomaan   INESIV: halkomassa  ELATIV: halkomasta

ADESIV: halkomalla  ABESIV: halkomatta  INSTRUCTIV: halkoman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: halkominen   PARTITIV: halkominen

INFINITIVUL CINCI: halkomaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: halkova  (gen. halkovan)   PASIV: halottava   (gen. halottavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: halkonut                   PASIV: halottu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: halkoja (pl.gen. halkojien)  ADJECTIV NEGATIV: halkomaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): halkomus

haltioitua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

haltioidun, haltioidut, haltioituu, haltioidumme, haltioidutte, haltioituvat, haltioidutaan

en haltioidu, et haltioidu, ei haltioidu, emme haltioidu, ette haltioidu, eivät haltioidu, ei haltioiduta

IMPERFECT INDICATIV

haltioiduin, haltioiduit, haltioitui, haltioiduimme, haltioiduitte, haltioituivat, haltioiduttiin

en haltioitunut, et haltioitunut, ei haltioitunut, emme haltioituneet, ette haltioituneet, eivät haltioituneet, ei haltioiduttu

PERFECT INDICATIV

olen haltioitunut, olet haltioitunut, on haltioitunut, olemme haltioituneet, olette haltioituneet, ovat haltioituneet, on haltioiduttu

en ole haltioitunut, et ole haltioitunut, ei ole haltioitunut, emme ole haltioituneet, ette ole haltioituneet, eivät ole haltioituneet, ei ole haltioiduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin haltioitunut, olit haltioitunut, oli haltioitunut, olimme haltioituneet, olitte haltioituneet, olivat haltioituneet, oli haltioiduttu

en ollut haltioitunut, et ollut haltioitunut, ei ollut haltioitunut, emme olleet haltioituneet, ette olleet haltioituneet, eivät olleet haltioituneet, ei ollut haltioiduttu

PREZENT IMPERATIV

-, haltioidu, haltioitukoon, haltioitukaamme, haltioitukaa, haltioitukoot, haltioiduttakoon

-, älä haltioidu, älköön haltioituko, älkäämme haltioituko, älkää haltioituko, älkööt haltioituko, älköön haltioiduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon haltioitunut, -, -, olkoot haltioituneet, olkoon haltioiduttu

-, -, älköön olko haltioitunut, -, -, älkööt olko haltioituneet, älköön olko haltioiduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

haltioituisin, haltioituisit, haltioituisi, haltioituisimme, haltioituisitte, haltioituisivat, haltioiduttaisiin

en haltioituisi, et haltioituisi, ei haltioituisi, emme haltioituisi, ette haltioituisi, eivät haltioituisi, ei haltioiduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin haltioitunut, olisit haltioitunut, olisi haltioitunut, olisimme haltioituneet, olisitte haltioituneet, olisivat haltioituneet, oltaisiin haltioiduttu

en olisi haltioitunut, et olisi haltioitunut, ei olisi haltioitunut, emme olisi haltioituneet, ette olisi haltioituneet, eivät olisi haltioituneet, ei olisi haltioiduttu

PREZENT POTENȚIAL

haltioitunen, haltioitunet, haltioitunee, haltioitunemme, haltioitunette, haltioitunevat, haltioiduttaneen

en haltioitune, et haltioitune, ei haltioitune, emme haltioitune, ette haltioitune, eivät haltioitune, ei haltioiduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen haltioitunut, lienet haltioitunut, lienee haltioitunut, lienemme haltioituneet, lienette haltioituneet, lienevät haltioituneet, lienee haltioiduttu

en liene haltioitunut, et liene haltioitunut, ei liene haltioitunut, emme liene haltioituneet, ette liene haltioituneet, eivät liene haltioituneet, ei liene haltioiduttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: haltioitua    FORMA LUNGĂ: haltioituakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: haltioituessa   INSTRUCTIV: haltioituen  INESIV PASIV: haltioiduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: haltioitumaan   INESIV: haltioitumassa  ELATIV: haltioitumasta

ADESIV: haltioitumalla  ABESIV: haltioitumatta  INSTRUCTIV: haltioituman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: haltioituminen   PARTITIV: haltioituminen

INFINITIVUL CINCI: haltioitumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: haltioituva  (gen. haltioituvan)   PASIV: haltioiduttava   (gen. haltioiduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: haltioitunut                       PASIV: haltioiduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: haltioituja (pl.gen. haltioitujien)  ADJECTIV NEGATIV: haltioitumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): haltioitumus

halvaantua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

halvaannun, halvaannut, halvaantuu, halvaannumme, halvaannutte, halvaantuvat, halvaannutaan

en halvaannu, et halvaannu, ei halvaannu, emme halvaannu, ette halvaannu, eivät halvaannu, ei halvaannuta

IMPERFECT INDICATIV

halvaannuin, halvaannuit, halvaantui, halvaannuimme, halvaannuitte, halvaantuivat, halvaannuttiin

en halvaantunut, et halvaantunut, ei halvaantunut, emme halvaantuneet, ette halvaantuneet, eivät halvaantuneet, ei halvaannuttu

PERFECT INDICATIV

olen halvaantunut, olet halvaantunut, on halvaantunut, olemme halvaantuneet, olette halvaantuneet, ovat halvaantuneet, on halvaannuttu

en ole halvaantunut, et ole halvaantunut, ei ole halvaantunut, emme ole halvaantuneet, ette ole halvaantuneet, eivät ole halvaantuneet, ei ole halvaannuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin halvaantunut, olit halvaantunut, oli halvaantunut, olimme halvaantuneet, olitte halvaantuneet, olivat halvaantuneet, oli halvaannuttu

en ollut halvaantunut, et ollut halvaantunut, ei ollut halvaantunut, emme olleet halvaantuneet, ette olleet halvaantuneet, eivät olleet halvaantuneet, ei ollut halvaannuttu

PREZENT IMPERATIV

-, halvaannu, halvaantukoon, halvaantukaamme, halvaantukaa, halvaantukoot, halvaannuttakoon

-, älä halvaannu, älköön halvaantuko, älkäämme halvaantuko, älkää halvaantuko, älkööt halvaantuko, älköön halvaannuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon halvaantunut, -, -, olkoot halvaantuneet, olkoon halvaannuttu

-, -, älköön olko halvaantunut, -, -, älkööt olko halvaantuneet, älköön olko halvaannuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

halvaantuisin, halvaantuisit, halvaantuisi, halvaantuisimme, halvaantuisitte, halvaantuisivat, halvaannuttaisiin

en halvaantuisi, et halvaantuisi, ei halvaantuisi, emme halvaantuisi, ette halvaantuisi, eivät halvaantuisi, ei halvaannuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin halvaantunut, olisit halvaantunut, olisi halvaantunut, olisimme halvaantuneet, olisitte halvaantuneet, olisivat halvaantuneet, oltaisiin halvaannuttu

en olisi halvaantunut, et olisi halvaantunut, ei olisi halvaantunut, emme olisi halvaantuneet, ette olisi halvaantuneet, eivät olisi halvaantuneet, ei olisi halvaannuttu

PREZENT POTENȚIAL

halvaantunen, halvaantunet, halvaantunee, halvaantunemme, halvaantunette, halvaantunevat, halvaannuttaneen

en halvaantune, et halvaantune, ei halvaantune, emme halvaantune, ette halvaantune, eivät halvaantune, ei halvaannuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen halvaantunut, lienet halvaantunut, lienee halvaantunut, lienemme halvaantuneet, lienette halvaantuneet, lienevät halvaantuneet, lienee halvaannuttu

en liene halvaantunut, et liene halvaantunut, ei liene halvaantunut, emme liene halvaantuneet, ette liene halvaantuneet, eivät liene halvaantuneet, ei liene halvaannuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: halvaantua    FORMA LUNGĂ: halvaantuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: halvaantuessa   INSTRUCTIV: halvaantuen  INESIV PASIV: halvaannuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: halvaantumaan   INESIV: halvaantumassa  ELATIV: halvaantumasta

ADESIV: halvaantumalla  ABESIV: halvaantumatta  INSTRUCTIV: halvaantuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: halvaantuminen   PARTITIV: halvaantuminen

INFINITIVUL CINCI: halvaantumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: halvaantuva  (gen. halvaantuvan)   PASIV: halvaannuttava   (gen. halvaannuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: halvaantunut                       PASIV: halvaannuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: halvaantuja (pl.gen. halvaantujien)  ADJECTIV NEGATIV: halvaantumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): halvaantumus

halventua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

halvennun, halvennut, halventuu, halvennumme, halvennutte, halventuvat, halvennutaan

en halvennu, et halvennu, ei halvennu, emme halvennu, ette halvennu, eivät halvennu, ei halvennuta

IMPERFECT INDICATIV

halvennuin, halvennuit, halventui, halvennuimme, halvennuitte, halventuivat, halvennuttiin

en halventunut, et halventunut, ei halventunut, emme halventuneet, ette halventuneet, eivät halventuneet, ei halvennuttu

PERFECT INDICATIV

olen halventunut, olet halventunut, on halventunut, olemme halventuneet, olette halventuneet, ovat halventuneet, on halvennuttu

en ole halventunut, et ole halventunut, ei ole halventunut, emme ole halventuneet, ette ole halventuneet, eivät ole halventuneet, ei ole halvennuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin halventunut, olit halventunut, oli halventunut, olimme halventuneet, olitte halventuneet, olivat halventuneet, oli halvennuttu

en ollut halventunut, et ollut halventunut, ei ollut halventunut, emme olleet halventuneet, ette olleet halventuneet, eivät olleet halventuneet, ei ollut halvennuttu

PREZENT IMPERATIV

-, halvennu, halventukoon, halventukaamme, halventukaa, halventukoot, halvennuttakoon

-, älä halvennu, älköön halventuko, älkäämme halventuko, älkää halventuko, älkööt halventuko, älköön halvennuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon halventunut, -, -, olkoot halventuneet, olkoon halvennuttu

-, -, älköön olko halventunut, -, -, älkööt olko halventuneet, älköön olko halvennuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

halventuisin, halventuisit, halventuisi, halventuisimme, halventuisitte, halventuisivat, halvennuttaisiin

en halventuisi, et halventuisi, ei halventuisi, emme halventuisi, ette halventuisi, eivät halventuisi, ei halvennuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin halventunut, olisit halventunut, olisi halventunut, olisimme halventuneet, olisitte halventuneet, olisivat halventuneet, oltaisiin halvennuttu

en olisi halventunut, et olisi halventunut, ei olisi halventunut, emme olisi halventuneet, ette olisi halventuneet, eivät olisi halventuneet, ei olisi halvennuttu

PREZENT POTENȚIAL

halventunen, halventunet, halventunee, halventunemme, halventunette, halventunevat, halvennuttaneen

en halventune, et halventune, ei halventune, emme halventune, ette halventune, eivät halventune, ei halvennuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen halventunut, lienet halventunut, lienee halventunut, lienemme halventuneet, lienette halventuneet, lienevät halventuneet, lienee halvennuttu

en liene halventunut, et liene halventunut, ei liene halventunut, emme liene halventuneet, ette liene halventuneet, eivät liene halventuneet, ei liene halvennuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: halventua    FORMA LUNGĂ: halventuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: halventuessa   INSTRUCTIV: halventuen  INESIV PASIV: halvennuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: halventumaan   INESIV: halventumassa  ELATIV: halventumasta

ADESIV: halventumalla  ABESIV: halventumatta  INSTRUCTIV: halventuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: halventuminen   PARTITIV: halventuminen

INFINITIVUL CINCI: halventumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: halventuva  (gen. halventuvan)   PASIV: halvennuttava   (gen. halvennuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: halventunut                      PASIV: halvennuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: halventuja (pl.gen. halventujien)  ADJECTIV NEGATIV: halventumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): halventumus

hankaantua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

hankaannun, hankaannut, hankaantuu, hankaannumme, hankaannutte, hankaantuvat, hankaannutaan

en hankaannu, et hankaannu, ei hankaannu, emme hankaannu, ette hankaannu, eivät hankaannu, ei hankaannuta

IMPERFECT INDICATIV

hankaannuin, hankaannuit, hankaantui, hankaannuimme, hankaannuitte, hankaantuivat, hankaannuttiin

en hankaantunut, et hankaantunut, ei hankaantunut, emme hankaantuneet, ette hankaantuneet, eivät hankaantuneet, ei hankaannuttu

PERFECT INDICATIV

olen hankaantunut, olet hankaantunut, on hankaantunut, olemme hankaantuneet, olette hankaantuneet, ovat hankaantuneet, on hankaannuttu

en ole hankaantunut, et ole hankaantunut, ei ole hankaantunut, emme ole hankaantuneet, ette ole hankaantuneet, eivät ole hankaantuneet, ei ole hankaannuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hankaantunut, olit hankaantunut, oli hankaantunut, olimme hankaantuneet, olitte hankaantuneet, olivat hankaantuneet, oli hankaannuttu

en ollut hankaantunut, et ollut hankaantunut, ei ollut hankaantunut, emme olleet hankaantuneet, ette olleet hankaantuneet, eivät olleet hankaantuneet, ei ollut hankaannuttu

PREZENT IMPERATIV

-, hankaannu, hankaantukoon, hankaantukaamme, hankaantukaa, hankaantukoot, hankaannuttakoon

-, älä hankaannu, älköön hankaantuko, älkäämme hankaantuko, älkää hankaantuko, älkööt hankaantuko, älköön hankaannuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hankaantunut, -, -, olkoot hankaantuneet, olkoon hankaannuttu

-, -, älköön olko hankaantunut, -, -, älkööt olko hankaantuneet, älköön olko hankaannuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

hankaantuisin, hankaantuisit, hankaantuisi, hankaantuisimme, hankaantuisitte, hankaantuisivat, hankaannuttaisiin

en hankaantuisi, et hankaantuisi, ei hankaantuisi, emme hankaantuisi, ette hankaantuisi, eivät hankaantuisi, ei hankaannuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hankaantunut, olisit hankaantunut, olisi hankaantunut, olisimme hankaantuneet, olisitte hankaantuneet, olisivat hankaantuneet, oltaisiin hankaannuttu

en olisi hankaantunut, et olisi hankaantunut, ei olisi hankaantunut, emme olisi hankaantuneet, ette olisi hankaantuneet, eivät olisi hankaantuneet, ei olisi hankaannuttu

PREZENT POTENȚIAL

hankaantunen, hankaantunet, hankaantunee, hankaantunemme, hankaantunette, hankaantunevat, hankaannuttaneen

en hankaantune, et hankaantune, ei hankaantune, emme hankaantune, ette hankaantune, eivät hankaantune, ei hankaannuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hankaantunut, lienet hankaantunut, lienee hankaantunut, lienemme hankaantuneet, lienette hankaantuneet, lienevät hankaantuneet, lienee hankaannuttu

en liene hankaantunut, et liene hankaantunut, ei liene hankaantunut, emme liene hankaantuneet, ette liene hankaantuneet, eivät liene hankaantuneet, ei liene hankaannuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hankaantua    FORMA LUNGĂ: hankaantuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hankaantuessa   INSTRUCTIV: hankaantuen  INESIV PASIV: hankaannuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hankaantumaan   INESIV: hankaantumassa  ELATIV: hankaantumasta

ADESIV: hankaantumalla  ABESIV: hankaantumatta  INSTRUCTIV: hankaantuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hankaantuminen   PARTITIV: hankaantuminen

INFINITIVUL CINCI: hankaantumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hankaantuva  (gen. hankaantuvan)   PASIV: hankaannuttava   (gen. hankaannuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hankaantunut                       PASIV: hankaannuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hankaantuja (pl.gen. hankaantujien)  ADJECTIV NEGATIV: hankaantumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hankaantumus

hankaloitua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

hankaloidun, hankaloidut, hankaloituu, hankaloidumme, hankaloidutte, hankaloituvat, hankaloidutaan

en hankaloidu, et hankaloidu, ei hankaloidu, emme hankaloidu, ette hankaloidu, eivät hankaloidu, ei hankaloiduta

IMPERFECT INDICATIV

hankaloiduin, hankaloiduit, hankaloitui, hankaloiduimme, hankaloiduitte, hankaloituivat, hankaloiduttiin

en hankaloitunut, et hankaloitunut, ei hankaloitunut, emme hankaloituneet, ette hankaloituneet, eivät hankaloituneet, ei hankaloiduttu

PERFECT INDICATIV

olen hankaloitunut, olet hankaloitunut, on hankaloitunut, olemme hankaloituneet, olette hankaloituneet, ovat hankaloituneet, on hankaloiduttu

en ole hankaloitunut, et ole hankaloitunut, ei ole hankaloitunut, emme ole hankaloituneet, ette ole hankaloituneet, eivät ole hankaloituneet, ei ole hankaloiduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hankaloitunut, olit hankaloitunut, oli hankaloitunut, olimme hankaloituneet, olitte hankaloituneet, olivat hankaloituneet, oli hankaloiduttu

en ollut hankaloitunut, et ollut hankaloitunut, ei ollut hankaloitunut, emme olleet hankaloituneet, ette olleet hankaloituneet, eivät olleet hankaloituneet, ei ollut hankaloiduttu

PREZENT IMPERATIV

-, hankaloidu, hankaloitukoon, hankaloitukaamme, hankaloitukaa, hankaloitukoot, hankaloiduttakoon

-, älä hankaloidu, älköön hankaloituko, älkäämme hankaloituko, älkää hankaloituko, älkööt hankaloituko, älköön hankaloiduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hankaloitunut, -, -, olkoot hankaloituneet, olkoon hankaloiduttu

-, -, älköön olko hankaloitunut, -, -, älkööt olko hankaloituneet, älköön olko hankaloiduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

hankaloituisin, hankaloituisit, hankaloituisi, hankaloituisimme, hankaloituisitte, hankaloituisivat, hankaloiduttaisiin

en hankaloituisi, et hankaloituisi, ei hankaloituisi, emme hankaloituisi, ette hankaloituisi, eivät hankaloituisi, ei hankaloiduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hankaloitunut, olisit hankaloitunut, olisi hankaloitunut, olisimme hankaloituneet, olisitte hankaloituneet, olisivat hankaloituneet, oltaisiin hankaloiduttu

en olisi hankaloitunut, et olisi hankaloitunut, ei olisi hankaloitunut, emme olisi hankaloituneet, ette olisi hankaloituneet, eivät olisi hankaloituneet, ei olisi hankaloiduttu

PREZENT POTENȚIAL

hankaloitunen, hankaloitunet, hankaloitunee, hankaloitunemme, hankaloitunette, hankaloitunevat, hankaloiduttaneen

en hankaloitune, et hankaloitune, ei hankaloitune, emme hankaloitune, ette hankaloitune, eivät hankaloitune, ei hankaloiduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hankaloitunut, lienet hankaloitunut, lienee hankaloitunut, lienemme hankaloituneet, lienette hankaloituneet, lienevät hankaloituneet, lienee hankaloiduttu

en liene hankaloitunut, et liene hankaloitunut, ei liene hankaloitunut, emme liene hankaloituneet, ette liene hankaloituneet, eivät liene hankaloituneet, ei liene hankaloiduttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hankaloitua    FORMA LUNGĂ: hankaloituakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hankaloituessa   INSTRUCTIV: hankaloituen  INESIV PASIV: hankaloiduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hankaloitumaan   INESIV: hankaloitumassa  ELATIV: hankaloitumasta

ADESIV: hankaloitumalla  ABESIV: hankaloitumatta  INSTRUCTIV: hankaloituman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hankaloituminen   PARTITIV: hankaloituminen

INFINITIVUL CINCI: hankaloitumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hankaloituva  (gen. hankaloituvan)   PASIV: hankaloiduttava   (gen. hankaloiduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hankaloitunut                        PASIV: hankaloiduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hankaloituja (pl.gen. hankaloitujien)  ADJECTIV NEGATIV: hankaloitumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hankaloitumus

hapantua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

hapannun, hapannut, hapantuu, hapannumme, hapannutte, hapantuvat, hapannutaan

en hapannu, et hapannu, ei hapannu, emme hapannu, ette hapannu, eivät hapannu, ei hapannuta

IMPERFECT INDICATIV

hapannuin, hapannuit, hapantui, hapannuimme, hapannuitte, hapantuivat, hapannuttiin

en hapantunut, et hapantunut, ei hapantunut, emme hapantuneet, ette hapantuneet, eivät hapantuneet, ei hapannuttu

PERFECT INDICATIV

olen hapantunut, olet hapantunut, on hapantunut, olemme hapantuneet, olette hapantuneet, ovat hapantuneet, on hapannuttu

en ole hapantunut, et ole hapantunut, ei ole hapantunut, emme ole hapantuneet, ette ole hapantuneet, eivät ole hapantuneet, ei ole hapannuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hapantunut, olit hapantunut, oli hapantunut, olimme hapantuneet, olitte hapantuneet, olivat hapantuneet, oli hapannuttu

en ollut hapantunut, et ollut hapantunut, ei ollut hapantunut, emme olleet hapantuneet, ette olleet hapantuneet, eivät olleet hapantuneet, ei ollut hapannuttu

PREZENT IMPERATIV

-, hapannu, hapantukoon, hapantukaamme, hapantukaa, hapantukoot, hapannuttakoon

-, älä hapannu, älköön hapantuko, älkäämme hapantuko, älkää hapantuko, älkööt hapantuko, älköön hapannuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hapantunut, -, -, olkoot hapantuneet, olkoon hapannuttu

-, -, älköön olko hapantunut, -, -, älkööt olko hapantuneet, älköön olko hapannuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

hapantuisin, hapantuisit, hapantuisi, hapantuisimme, hapantuisitte, hapantuisivat, hapannuttaisiin

en hapantuisi, et hapantuisi, ei hapantuisi, emme hapantuisi, ette hapantuisi, eivät hapantuisi, ei hapannuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hapantunut, olisit hapantunut, olisi hapantunut, olisimme hapantuneet, olisitte hapantuneet, olisivat hapantuneet, oltaisiin hapannuttu

en olisi hapantunut, et olisi hapantunut, ei olisi hapantunut, emme olisi hapantuneet, ette olisi hapantuneet, eivät olisi hapantuneet, ei olisi hapannuttu

PREZENT POTENȚIAL

hapantunen, hapantunet, hapantunee, hapantunemme, hapantunette, hapantunevat, hapannuttaneen

en hapantune, et hapantune, ei hapantune, emme hapantune, ette hapantune, eivät hapantune, ei hapannuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hapantunut, lienet hapantunut, lienee hapantunut, lienemme hapantuneet, lienette hapantuneet, lienevät hapantuneet, lienee hapannuttu

en liene hapantunut, et liene hapantunut, ei liene hapantunut, emme liene hapantuneet, ette liene hapantuneet, eivät liene hapantuneet, ei liene hapannuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hapantua    FORMA LUNGĂ: hapantuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hapantuessa   INSTRUCTIV: hapantuen  INESIV PASIV: hapannuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hapantumaan   INESIV: hapantumassa  ELATIV: hapantumasta

ADESIV: hapantumalla  ABESIV: hapantumatta  INSTRUCTIV: hapantuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hapantuminen   PARTITIV: hapantuminen

INFINITIVUL CINCI: hapantumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hapantuva  (gen. hapantuvan)   PASIV: hapannuttava   (gen. hapannuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hapantunut                     PASIV: hapannuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hapantuja (pl.gen. hapantujien)  ADJECTIV NEGATIV: hapantumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hapantumus

hapettua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

hapetun, hapetut, hapettuu, hapetumme, hapetutte, hapettuvat, hapetutaan

en hapetu, et hapetu, ei hapetu, emme hapetu, ette hapetu, eivät hapetu, ei hapetuta

IMPERFECT INDICATIV

hapetuin, hapetuit, hapettui, hapetuimme, hapetuitte, hapettuivat, hapetuttiin

en hapettunut, et hapettunut, ei hapettunut, emme hapettuneet, ette hapettuneet, eivät hapettuneet, ei hapetuttu

PERFECT INDICATIV

olen hapettunut, olet hapettunut, on hapettunut, olemme hapettuneet, olette hapettuneet, ovat hapettuneet, on hapetuttu

en ole hapettunut, et ole hapettunut, ei ole hapettunut, emme ole hapettuneet, ette ole hapettuneet, eivät ole hapettuneet, ei ole hapetuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hapettunut, olit hapettunut, oli hapettunut, olimme hapettuneet, olitte hapettuneet, olivat hapettuneet, oli hapetuttu

en ollut hapettunut, et ollut hapettunut, ei ollut hapettunut, emme olleet hapettuneet, ette olleet hapettuneet, eivät olleet hapettuneet, ei ollut hapetuttu

PREZENT IMPERATIV

-, hapetu, hapettukoon, hapettukaamme, hapettukaa, hapettukoot, hapetuttakoon

-, älä hapetu, älköön hapettuko, älkäämme hapettuko, älkää hapettuko, älkööt hapettuko, älköön hapetuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hapettunut, -, -, olkoot hapettuneet, olkoon hapetuttu

-, -, älköön olko hapettunut, -, -, älkööt olko hapettuneet, älköön olko hapetuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

hapettuisin, hapettuisit, hapettuisi, hapettuisimme, hapettuisitte, hapettuisivat, hapetuttaisiin

en hapettuisi, et hapettuisi, ei hapettuisi, emme hapettuisi, ette hapettuisi, eivät hapettuisi, ei hapetuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hapettunut, olisit hapettunut, olisi hapettunut, olisimme hapettuneet, olisitte hapettuneet, olisivat hapettuneet, oltaisiin hapetuttu

en olisi hapettunut, et olisi hapettunut, ei olisi hapettunut, emme olisi hapettuneet, ette olisi hapettuneet, eivät olisi hapettuneet, ei olisi hapetuttu

PREZENT POTENȚIAL

hapettunen, hapettunet, hapettunee, hapettunemme, hapettunette, hapettunevat, hapetuttaneen

en hapettune, et hapettune, ei hapettune, emme hapettune, ette hapettune, eivät hapettune, ei hapetuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hapettunut, lienet hapettunut, lienee hapettunut, lienemme hapettuneet, lienette hapettuneet, lienevät hapettuneet, lienee hapetuttu

en liene hapettunut, et liene hapettunut, ei liene hapettunut, emme liene hapettuneet, ette liene hapettuneet, eivät liene hapettuneet, ei liene hapetuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hapettua    FORMA LUNGĂ: hapettuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hapettuessa   INSTRUCTIV: hapettuen  INESIV PASIV: hapetuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hapettumaan   INESIV: hapettumassa  ELATIV: hapettumasta

ADESIV: hapettumalla  ABESIV: hapettumatta  INSTRUCTIV: hapettuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hapettuminen   PARTITIV: hapettuminen

INFINITIVUL CINCI: hapettumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hapettuva  (gen. hapettuvan)   PASIV: hapetuttava   (gen. hapetuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hapettunut                     PASIV: hapetuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hapettuja (pl.gen. hapettujien)  ADJECTIV NEGATIV: hapettumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hapettumus

hapottua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

hapotun, hapotut, hapottuu, hapotumme, hapotutte, hapottuvat, hapotutaan

en hapotu, et hapotu, ei hapotu, emme hapotu, ette hapotu, eivät hapotu, ei hapotuta

IMPERFECT INDICATIV

hapotuin, hapotuit, hapottui, hapotuimme, hapotuitte, hapottuivat, hapotuttiin

en hapottunut, et hapottunut, ei hapottunut, emme hapottuneet, ette hapottuneet, eivät hapottuneet, ei hapotuttu

PERFECT INDICATIV

olen hapottunut, olet hapottunut, on hapottunut, olemme hapottuneet, olette hapottuneet, ovat hapottuneet, on hapotuttu

en ole hapottunut, et ole hapottunut, ei ole hapottunut, emme ole hapottuneet, ette ole hapottuneet, eivät ole hapottuneet, ei ole hapotuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hapottunut, olit hapottunut, oli hapottunut, olimme hapottuneet, olitte hapottuneet, olivat hapottuneet, oli hapotuttu

en ollut hapottunut, et ollut hapottunut, ei ollut hapottunut, emme olleet hapottuneet, ette olleet hapottuneet, eivät olleet hapottuneet, ei ollut hapotuttu

PREZENT IMPERATIV

-, hapotu, hapottukoon, hapottukaamme, hapottukaa, hapottukoot, hapotuttakoon

-, älä hapotu, älköön hapottuko, älkäämme hapottuko, älkää hapottuko, älkööt hapottuko, älköön hapotuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hapottunut, -, -, olkoot hapottuneet, olkoon hapotuttu

-, -, älköön olko hapottunut, -, -, älkööt olko hapottuneet, älköön olko hapotuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

hapottuisin, hapottuisit, hapottuisi, hapottuisimme, hapottuisitte, hapottuisivat, hapotuttaisiin

en hapottuisi, et hapottuisi, ei hapottuisi, emme hapottuisi, ette hapottuisi, eivät hapottuisi, ei hapotuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hapottunut, olisit hapottunut, olisi hapottunut, olisimme hapottuneet, olisitte hapottuneet, olisivat hapottuneet, oltaisiin hapotuttu

en olisi hapottunut, et olisi hapottunut, ei olisi hapottunut, emme olisi hapottuneet, ette olisi hapottuneet, eivät olisi hapottuneet, ei olisi hapotuttu

PREZENT POTENȚIAL

hapottunen, hapottunet, hapottunee, hapottunemme, hapottunette, hapottunevat, hapotuttaneen

en hapottune, et hapottune, ei hapottune, emme hapottune, ette hapottune, eivät hapottune, ei hapotuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hapottunut, lienet hapottunut, lienee hapottunut, lienemme hapottuneet, lienette hapottuneet, lienevät hapottuneet, lienee hapotuttu

en liene hapottunut, et liene hapottunut, ei liene hapottunut, emme liene hapottuneet, ette liene hapottuneet, eivät liene hapottuneet, ei liene hapotuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hapottua    FORMA LUNGĂ: hapottuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hapottuessa   INSTRUCTIV: hapottuen  INESIV PASIV: hapotuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hapottumaan   INESIV: hapottumassa  ELATIV: hapottumasta

ADESIV: hapottumalla  ABESIV: hapottumatta  INSTRUCTIV: hapottuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hapottuminen   PARTITIV: hapottuminen

INFINITIVUL CINCI: hapottumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hapottuva  (gen. hapottuvan)   PASIV: hapotuttava   (gen. hapotuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hapottunut                     PASIV: hapotuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hapottuja (pl.gen. hapottujien)  ADJECTIV NEGATIV: hapottumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hapottumus

harhaantua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

harhaannun, harhaannut, harhaantuu, harhaannumme, harhaannutte, harhaantuvat, harhaannutaan

en harhaannu, et harhaannu, ei harhaannu, emme harhaannu, ette harhaannu, eivät harhaannu, ei harhaannuta

IMPERFECT INDICATIV

harhaannuin, harhaannuit, harhaantui, harhaannuimme, harhaannuitte, harhaantuivat, harhaannuttiin

en harhaantunut, et harhaantunut, ei harhaantunut, emme harhaantuneet, ette harhaantuneet, eivät harhaantuneet, ei harhaannuttu

PERFECT INDICATIV

olen harhaantunut, olet harhaantunut, on harhaantunut, olemme harhaantuneet, olette harhaantuneet, ovat harhaantuneet, on harhaannuttu

en ole harhaantunut, et ole harhaantunut, ei ole harhaantunut, emme ole harhaantuneet, ette ole harhaantuneet, eivät ole harhaantuneet, ei ole harhaannuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin harhaantunut, olit harhaantunut, oli harhaantunut, olimme harhaantuneet, olitte harhaantuneet, olivat harhaantuneet, oli harhaannuttu

en ollut harhaantunut, et ollut harhaantunut, ei ollut harhaantunut, emme olleet harhaantuneet, ette olleet harhaantuneet, eivät olleet harhaantuneet, ei ollut harhaannuttu

PREZENT IMPERATIV

-, harhaannu, harhaantukoon, harhaantukaamme, harhaantukaa, harhaantukoot, harhaannuttakoon

-, älä harhaannu, älköön harhaantuko, älkäämme harhaantuko, älkää harhaantuko, älkööt harhaantuko, älköön harhaannuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon harhaantunut, -, -, olkoot harhaantuneet, olkoon harhaannuttu

-, -, älköön olko harhaantunut, -, -, älkööt olko harhaantuneet, älköön olko harhaannuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

harhaantuisin, harhaantuisit, harhaantuisi, harhaantuisimme, harhaantuisitte, harhaantuisivat, harhaannuttaisiin

en harhaantuisi, et harhaantuisi, ei harhaantuisi, emme harhaantuisi, ette harhaantuisi, eivät harhaantuisi, ei harhaannuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin harhaantunut, olisit harhaantunut, olisi harhaantunut, olisimme harhaantuneet, olisitte harhaantuneet, olisivat harhaantuneet, oltaisiin harhaannuttu

en olisi harhaantunut, et olisi harhaantunut, ei olisi harhaantunut, emme olisi harhaantuneet, ette olisi harhaantuneet, eivät olisi harhaantuneet, ei olisi harhaannuttu

PREZENT POTENȚIAL

harhaantunen, harhaantunet, harhaantunee, harhaantunemme, harhaantunette, harhaantunevat, harhaannuttaneen

en harhaantune, et harhaantune, ei harhaantune, emme harhaantune, ette harhaantune, eivät harhaantune, ei harhaannuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen harhaantunut, lienet harhaantunut, lienee harhaantunut, lienemme harhaantuneet, lienette harhaantuneet, lienevät harhaantuneet, lienee harhaannuttu

en liene harhaantunut, et liene harhaantunut, ei liene harhaantunut, emme liene harhaantuneet, ette liene harhaantuneet, eivät liene harhaantuneet, ei liene harhaannuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: harhaantua    FORMA LUNGĂ: harhaantuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: harhaantuessa   INSTRUCTIV: harhaantuen  INESIV PASIV: harhaannuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: harhaantumaan   INESIV: harhaantumassa  ELATIV: harhaantumasta

ADESIV: harhaantumalla  ABESIV: harhaantumatta  INSTRUCTIV: harhaantuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: harhaantuminen   PARTITIV: harhaantuminen

INFINITIVUL CINCI: harhaantumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: harhaantuva  (gen. harhaantuvan)   PASIV: harhaannuttava   (gen. harhaannuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: harhaantunut                       PASIV: harhaannuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: harhaantuja (pl.gen. harhaantujien)  ADJECTIV NEGATIV: harhaantumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): harhaantumus

harjaantua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

harjaannun, harjaannut, harjaantuu, harjaannumme, harjaannutte, harjaantuvat, harjaannutaan

en harjaannu, et harjaannu, ei harjaannu, emme harjaannu, ette harjaannu, eivät harjaannu, ei harjaannuta

IMPERFECT INDICATIV

harjaannuin, harjaannuit, harjaantui, harjaannuimme, harjaannuitte, harjaantuivat, harjaannuttiin

en harjaantunut, et harjaantunut, ei harjaantunut, emme harjaantuneet, ette harjaantuneet, eivät harjaantuneet, ei harjaannuttu

PERFECT INDICATIV

olen harjaantunut, olet harjaantunut, on harjaantunut, olemme harjaantuneet, olette harjaantuneet, ovat harjaantuneet, on harjaannuttu

en ole harjaantunut, et ole harjaantunut, ei ole harjaantunut, emme ole harjaantuneet, ette ole harjaantuneet, eivät ole harjaantuneet, ei ole harjaannuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin harjaantunut, olit harjaantunut, oli harjaantunut, olimme harjaantuneet, olitte harjaantuneet, olivat harjaantuneet, oli harjaannuttu

en ollut harjaantunut, et ollut harjaantunut, ei ollut harjaantunut, emme olleet harjaantuneet, ette olleet harjaantuneet, eivät olleet harjaantuneet, ei ollut harjaannuttu

PREZENT IMPERATIV

-, harjaannu, harjaantukoon, harjaantukaamme, harjaantukaa, harjaantukoot, harjaannuttakoon

-, älä harjaannu, älköön harjaantuko, älkäämme harjaantuko, älkää harjaantuko, älkööt harjaantuko, älköön harjaannuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon harjaantunut, -, -, olkoot harjaantuneet, olkoon harjaannuttu

-, -, älköön olko harjaantunut, -, -, älkööt olko harjaantuneet, älköön olko harjaannuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

harjaantuisin, harjaantuisit, harjaantuisi, harjaantuisimme, harjaantuisitte, harjaantuisivat, harjaannuttaisiin

en harjaantuisi, et harjaantuisi, ei harjaantuisi, emme harjaantuisi, ette harjaantuisi, eivät harjaantuisi, ei harjaannuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin harjaantunut, olisit harjaantunut, olisi harjaantunut, olisimme harjaantuneet, olisitte harjaantuneet, olisivat harjaantuneet, oltaisiin harjaannuttu

en olisi harjaantunut, et olisi harjaantunut, ei olisi harjaantunut, emme olisi harjaantuneet, ette olisi harjaantuneet, eivät olisi harjaantuneet, ei olisi harjaannuttu

PREZENT POTENȚIAL

harjaantunen, harjaantunet, harjaantunee, harjaantunemme, harjaantunette, harjaantunevat, harjaannuttaneen

en harjaantune, et harjaantune, ei harjaantune, emme harjaantune, ette harjaantune, eivät harjaantune, ei harjaannuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen harjaantunut, lienet harjaantunut, lienee harjaantunut, lienemme harjaantuneet, lienette harjaantuneet, lienevät harjaantuneet, lienee harjaannuttu

en liene harjaantunut, et liene harjaantunut, ei liene harjaantunut, emme liene harjaantuneet, ette liene harjaantuneet, eivät liene harjaantuneet, ei liene harjaannuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: harjaantua    FORMA LUNGĂ: harjaantuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: harjaantuessa   INSTRUCTIV: harjaantuen  INESIV PASIV: harjaannuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: harjaantumaan   INESIV: harjaantumassa  ELATIV: harjaantumasta

ADESIV: harjaantumalla  ABESIV: harjaantumatta  INSTRUCTIV: harjaantuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: harjaantuminen   PARTITIV: harjaantuminen

INFINITIVUL CINCI: harjaantumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: harjaantuva  (gen. harjaantuvan)   PASIV: harjaannuttava   (gen. harjaannuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: harjaantunut                       PASIV: harjaannuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: harjaantuja (pl.gen. harjaantujien)  ADJECTIV NEGATIV: harjaantumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): harjaantumus

harmaantua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

harmaannun, harmaannut, harmaantuu, harmaannumme, harmaannutte, harmaantuvat, harmaannutaan

en harmaannu, et harmaannu, ei harmaannu, emme harmaannu, ette harmaannu, eivät harmaannu, ei harmaannuta

IMPERFECT INDICATIV

harmaannuin, harmaannuit, harmaantui, harmaannuimme, harmaannuitte, harmaantuivat, harmaannuttiin

en harmaantunut, et harmaantunut, ei harmaantunut, emme harmaantuneet, ette harmaantuneet, eivät harmaantuneet, ei harmaannuttu

PERFECT INDICATIV

olen harmaantunut, olet harmaantunut, on harmaantunut, olemme harmaantuneet, olette harmaantuneet, ovat harmaantuneet, on harmaannuttu

en ole harmaantunut, et ole harmaantunut, ei ole harmaantunut, emme ole harmaantuneet, ette ole harmaantuneet, eivät ole harmaantuneet, ei ole harmaannuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin harmaantunut, olit harmaantunut, oli harmaantunut, olimme harmaantuneet, olitte harmaantuneet, olivat harmaantuneet, oli harmaannuttu

en ollut harmaantunut, et ollut harmaantunut, ei ollut harmaantunut, emme olleet harmaantuneet, ette olleet harmaantuneet, eivät olleet harmaantuneet, ei ollut harmaannuttu

PREZENT IMPERATIV

-, harmaannu, harmaantukoon, harmaantukaamme, harmaantukaa, harmaantukoot, harmaannuttakoon

-, älä harmaannu, älköön harmaantuko, älkäämme harmaantuko, älkää harmaantuko, älkööt harmaantuko, älköön harmaannuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon harmaantunut, -, -, olkoot harmaantuneet, olkoon harmaannuttu

-, -, älköön olko harmaantunut, -, -, älkööt olko harmaantuneet, älköön olko harmaannuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

harmaantuisin, harmaantuisit, harmaantuisi, harmaantuisimme, harmaantuisitte, harmaantuisivat, harmaannuttaisiin

en harmaantuisi, et harmaantuisi, ei harmaantuisi, emme harmaantuisi, ette harmaantuisi, eivät harmaantuisi, ei harmaannuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin harmaantunut, olisit harmaantunut, olisi harmaantunut, olisimme harmaantuneet, olisitte harmaantuneet, olisivat harmaantuneet, oltaisiin harmaannuttu

en olisi harmaantunut, et olisi harmaantunut, ei olisi harmaantunut, emme olisi harmaantuneet, ette olisi harmaantuneet, eivät olisi harmaantuneet, ei olisi harmaannuttu

PREZENT POTENȚIAL

harmaantunen, harmaantunet, harmaantunee, harmaantunemme, harmaantunette, harmaantunevat, harmaannuttaneen

en harmaantune, et harmaantune, ei harmaantune, emme harmaantune, ette harmaantune, eivät harmaantune, ei harmaannuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen harmaantunut, lienet harmaantunut, lienee harmaantunut, lienemme harmaantuneet, lienette harmaantuneet, lienevät harmaantuneet, lienee harmaannuttu

en liene harmaantunut, et liene harmaantunut, ei liene harmaantunut, emme liene harmaantuneet, ette liene harmaantuneet, eivät liene harmaantuneet, ei liene harmaannuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: harmaantua    FORMA LUNGĂ: harmaantuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: harmaantuessa   INSTRUCTIV: harmaantuen  INESIV PASIV: harmaannuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: harmaantumaan   INESIV: harmaantumassa  ELATIV: harmaantumasta

ADESIV: harmaantumalla  ABESIV: harmaantumatta  INSTRUCTIV: harmaantuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: harmaantuminen   PARTITIV: harmaantuminen

INFINITIVUL CINCI: harmaantumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: harmaantuva  (gen. harmaantuvan)   PASIV: harmaannuttava   (gen. harmaannuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: harmaantunut                       PASIV: harmaannuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: harmaantuja (pl.gen. harmaantujien)  ADJECTIV NEGATIV: harmaantumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): harmaantumus

harppoa 1  (1)

PREZENT INDICATIV

harpon, harpot, harppoo, harpomme, harpotte, harppovat, harpotaan

en harpo, et harpo, ei harpo, emme harpo, ette harpo, eivät harpo, ei harpota

IMPERFECT INDICATIV

harpoin, harpoit, harppoi, harpoimme, harpoitte, harppoivat, harpottiin

en harpponut, et harpponut, ei harpponut, emme harpponeet, ette harpponeet, eivät harpponeet, ei harpottu

PERFECT INDICATIV

olen harpponut, olet harpponut, on harpponut, olemme harpponeet, olette harpponeet, ovat harpponeet, on harpottu

en ole harpponut, et ole harpponut, ei ole harpponut, emme ole harpponeet, ette ole harpponeet, eivät ole harpponeet, ei ole harpottu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin harpponut, olit harpponut, oli harpponut, olimme harpponeet, olitte harpponeet, olivat harpponeet, oli harpottu

en ollut harpponut, et ollut harpponut, ei ollut harpponut, emme olleet harpponeet, ette olleet harpponeet, eivät olleet harpponeet, ei ollut harpottu

PREZENT IMPERATIV

-, harpo, harppokoon, harppokaamme, harppokaa, harppokoot, harpottakoon

-, älä harpo, älköön harppoko, älkäämme harppoko, älkää harppoko, älkööt harppoko, älköön harpottako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon harpponut, -, -, olkoot harpponeet, olkoon harpottu

-, -, älköön olko harpponut, -, -, älkööt olko harpponeet, älköön olko harpottu

PREZENT CONDIȚIONAL

harppoisin, harppoisit, harppoisi, harppoisimme, harppoisitte, harppoisivat, harpottaisiin

en harppoisi, et harppoisi, ei harppoisi, emme harppoisi, ette harppoisi, eivät harppoisi, ei harpottaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin harpponut, olisit harpponut, olisi harpponut, olisimme harpponeet, olisitte harpponeet, olisivat harpponeet, oltaisiin harpottu

en olisi harpponut, et olisi harpponut, ei olisi harpponut, emme olisi harpponeet, ette olisi harpponeet, eivät olisi harpponeet, ei olisi harpottu

PREZENT POTENȚIAL

harpponen, harpponet, harpponee, harpponemme, harpponette, harpponevat, harpottaneen

en harppone, et harppone, ei harppone, emme harppone, ette harppone, eivät harppone, ei harpottane

PERFECT POTENȚIAL

lienen harpponut, lienet harpponut, lienee harpponut, lienemme harpponeet, lienette harpponeet, lienevät harpponeet, lienee harpottu

en liene harpponut, et liene harpponut, ei liene harpponut, emme liene harpponeet, ette liene harpponeet, eivät liene harpponeet, ei liene harpottu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: harppoa    FORMA LUNGĂ: harppoakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: harppoessa   INSTRUCTIV: harppoen  INESIV PASIV: harpottaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: harppomaan   INESIV: harppomassa  ELATIV: harppomasta

ADESIV: harppomalla  ABESIV: harppomatta  INSTRUCTIV: harppoman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: harppominen   PARTITIV: harppominen

INFINITIVUL CINCI: harppomaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: harppova  (gen. harppovan)   PASIV: harpottava   (gen. harpottavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: harpponut                    PASIV: harpottu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: harppoja (pl.gen. harppojien)  ADJECTIV NEGATIV: harppomaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): harppomus

harventua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

harvennun, harvennut, harventuu, harvennumme, harvennutte, harventuvat, harvennutaan

en harvennu, et harvennu, ei harvennu, emme harvennu, ette harvennu, eivät harvennu, ei harvennuta

IMPERFECT INDICATIV

harvennuin, harvennuit, harventui, harvennuimme, harvennuitte, harventuivat, harvennuttiin

en harventunut, et harventunut, ei harventunut, emme harventuneet, ette harventuneet, eivät harventuneet, ei harvennuttu

PERFECT INDICATIV

olen harventunut, olet harventunut, on harventunut, olemme harventuneet, olette harventuneet, ovat harventuneet, on harvennuttu

en ole harventunut, et ole harventunut, ei ole harventunut, emme ole harventuneet, ette ole harventuneet, eivät ole harventuneet, ei ole harvennuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin harventunut, olit harventunut, oli harventunut, olimme harventuneet, olitte harventuneet, olivat harventuneet, oli harvennuttu

en ollut harventunut, et ollut harventunut, ei ollut harventunut, emme olleet harventuneet, ette olleet harventuneet, eivät olleet harventuneet, ei ollut harvennuttu

PREZENT IMPERATIV

-, harvennu, harventukoon, harventukaamme, harventukaa, harventukoot, harvennuttakoon

-, älä harvennu, älköön harventuko, älkäämme harventuko, älkää harventuko, älkööt harventuko, älköön harvennuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon harventunut, -, -, olkoot harventuneet, olkoon harvennuttu

-, -, älköön olko harventunut, -, -, älkööt olko harventuneet, älköön olko harvennuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

harventuisin, harventuisit, harventuisi, harventuisimme, harventuisitte, harventuisivat, harvennuttaisiin

en harventuisi, et harventuisi, ei harventuisi, emme harventuisi, ette harventuisi, eivät harventuisi, ei harvennuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin harventunut, olisit harventunut, olisi harventunut, olisimme harventuneet, olisitte harventuneet, olisivat harventuneet, oltaisiin harvennuttu

en olisi harventunut, et olisi harventunut, ei olisi harventunut, emme olisi harventuneet, ette olisi harventuneet, eivät olisi harventuneet, ei olisi harvennuttu

PREZENT POTENȚIAL

harventunen, harventunet, harventunee, harventunemme, harventunette, harventunevat, harvennuttaneen

en harventune, et harventune, ei harventune, emme harventune, ette harventune, eivät harventune, ei harvennuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen harventunut, lienet harventunut, lienee harventunut, lienemme harventuneet, lienette harventuneet, lienevät harventuneet, lienee harvennuttu

en liene harventunut, et liene harventunut, ei liene harventunut, emme liene harventuneet, ette liene harventuneet, eivät liene harventuneet, ei liene harvennuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: harventua    FORMA LUNGĂ: harventuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: harventuessa   INSTRUCTIV: harventuen  INESIV PASIV: harvennuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: harventumaan   INESIV: harventumassa  ELATIV: harventumasta

ADESIV: harventumalla  ABESIV: harventumatta  INSTRUCTIV: harventuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: harventuminen   PARTITIV: harventuminen

INFINITIVUL CINCI: harventumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: harventuva  (gen. harventuvan)   PASIV: harvennuttava   (gen. harvennuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: harventunut                      PASIV: harvennuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: harventuja (pl.gen. harventujien)  ADJECTIV NEGATIV: harventumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): harventumus

haukkoa 1  (1)

PREZENT INDICATIV

haukon, haukot, haukkoo, haukomme, haukotte, haukkovat, haukotaan

en hauko, et hauko, ei hauko, emme hauko, ette hauko, eivät hauko, ei haukota

IMPERFECT INDICATIV

haukoin, haukoit, haukkoi, haukoimme, haukoitte, haukkoivat, haukottiin

en haukkonut, et haukkonut, ei haukkonut, emme haukkoneet, ette haukkoneet, eivät haukkoneet, ei haukottu

PERFECT INDICATIV

olen haukkonut, olet haukkonut, on haukkonut, olemme haukkoneet, olette haukkoneet, ovat haukkoneet, on haukottu

en ole haukkonut, et ole haukkonut, ei ole haukkonut, emme ole haukkoneet, ette ole haukkoneet, eivät ole haukkoneet, ei ole haukottu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin haukkonut, olit haukkonut, oli haukkonut, olimme haukkoneet, olitte haukkoneet, olivat haukkoneet, oli haukottu

en ollut haukkonut, et ollut haukkonut, ei ollut haukkonut, emme olleet haukkoneet, ette olleet haukkoneet, eivät olleet haukkoneet, ei ollut haukottu

PREZENT IMPERATIV

-, hauko, haukkokoon, haukkokaamme, haukkokaa, haukkokoot, haukottakoon

-, älä hauko, älköön haukkoko, älkäämme haukkoko, älkää haukkoko, älkööt haukkoko, älköön haukottako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon haukkonut, -, -, olkoot haukkoneet, olkoon haukottu

-, -, älköön olko haukkonut, -, -, älkööt olko haukkoneet, älköön olko haukottu

PREZENT CONDIȚIONAL

haukkoisin, haukkoisit, haukkoisi, haukkoisimme, haukkoisitte, haukkoisivat, haukottaisiin

en haukkoisi, et haukkoisi, ei haukkoisi, emme haukkoisi, ette haukkoisi, eivät haukkoisi, ei haukottaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin haukkonut, olisit haukkonut, olisi haukkonut, olisimme haukkoneet, olisitte haukkoneet, olisivat haukkoneet, oltaisiin haukottu

en olisi haukkonut, et olisi haukkonut, ei olisi haukkonut, emme olisi haukkoneet, ette olisi haukkoneet, eivät olisi haukkoneet, ei olisi haukottu

PREZENT POTENȚIAL

haukkonen, haukkonet, haukkonee, haukkonemme, haukkonette, haukkonevat, haukottaneen

en haukkone, et haukkone, ei haukkone, emme haukkone, ette haukkone, eivät haukkone, ei haukottane

PERFECT POTENȚIAL

lienen haukkonut, lienet haukkonut, lienee haukkonut, lienemme haukkoneet, lienette haukkoneet, lienevät haukkoneet, lienee haukottu

en liene haukkonut, et liene haukkonut, ei liene haukkonut, emme liene haukkoneet, ette liene haukkoneet, eivät liene haukkoneet, ei liene haukottu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: haukkoa    FORMA LUNGĂ: haukkoakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: haukkoessa   INSTRUCTIV: haukkoen  INESIV PASIV: haukottaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: haukkomaan   INESIV: haukkomassa  ELATIV: haukkomasta

ADESIV: haukkomalla  ABESIV: haukkomatta  INSTRUCTIV: haukkoman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: haukkominen   PARTITIV: haukkominen

INFINITIVUL CINCI: haukkomaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: haukkova  (gen. haukkovan)   PASIV: haukottava   (gen. haukottavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: haukkonut                    PASIV: haukottu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: haukkoja (pl.gen. haukkojien)  ADJECTIV NEGATIV: haukkomaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): haukkomus

haukkua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

haukun, haukut, haukkuu, haukumme, haukutte, haukkuvat, haukutaan

en hauku, et hauku, ei hauku, emme hauku, ette hauku, eivät hauku, ei haukuta

IMPERFECT INDICATIV

haukuin, haukuit, haukkui, haukuimme, haukuitte, haukkuivat, haukuttiin

en haukkunut, et haukkunut, ei haukkunut, emme haukkuneet, ette haukkuneet, eivät haukkuneet, ei haukuttu

PERFECT INDICATIV

olen haukkunut, olet haukkunut, on haukkunut, olemme haukkuneet, olette haukkuneet, ovat haukkuneet, on haukuttu

en ole haukkunut, et ole haukkunut, ei ole haukkunut, emme ole haukkuneet, ette ole haukkuneet, eivät ole haukkuneet, ei ole haukuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin haukkunut, olit haukkunut, oli haukkunut, olimme haukkuneet, olitte haukkuneet, olivat haukkuneet, oli haukuttu

en ollut haukkunut, et ollut haukkunut, ei ollut haukkunut, emme olleet haukkuneet, ette olleet haukkuneet, eivät olleet haukkuneet, ei ollut haukuttu

PREZENT IMPERATIV

-, hauku, haukkukoon, haukkukaamme, haukkukaa, haukkukoot, haukuttakoon

-, älä hauku, älköön haukkuko, älkäämme haukkuko, älkää haukkuko, älkööt haukkuko, älköön haukuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon haukkunut, -, -, olkoot haukkuneet, olkoon haukuttu

-, -, älköön olko haukkunut, -, -, älkööt olko haukkuneet, älköön olko haukuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

haukkuisin, haukkuisit, haukkuisi, haukkuisimme, haukkuisitte, haukkuisivat, haukuttaisiin

en haukkuisi, et haukkuisi, ei haukkuisi, emme haukkuisi, ette haukkuisi, eivät haukkuisi, ei haukuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin haukkunut, olisit haukkunut, olisi haukkunut, olisimme haukkuneet, olisitte haukkuneet, olisivat haukkuneet, oltaisiin haukuttu

en olisi haukkunut, et olisi haukkunut, ei olisi haukkunut, emme olisi haukkuneet, ette olisi haukkuneet, eivät olisi haukkuneet, ei olisi haukuttu

PREZENT POTENȚIAL

haukkunen, haukkunet, haukkunee, haukkunemme, haukkunette, haukkunevat, haukuttaneen

en haukkune, et haukkune, ei haukkune, emme haukkune, ette haukkune, eivät haukkune, ei haukuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen haukkunut, lienet haukkunut, lienee haukkunut, lienemme haukkuneet, lienette haukkuneet, lienevät haukkuneet, lienee haukuttu

en liene haukkunut, et liene haukkunut, ei liene haukkunut, emme liene haukkuneet, ette liene haukkuneet, eivät liene haukkuneet, ei liene haukuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: haukkua    FORMA LUNGĂ: haukkuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: haukkuessa   INSTRUCTIV: haukkuen  INESIV PASIV: haukuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: haukkumaan   INESIV: haukkumassa  ELATIV: haukkumasta

ADESIV: haukkumalla  ABESIV: haukkumatta  INSTRUCTIV: haukkuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: haukkuminen   PARTITIV: haukkuminen

INFINITIVUL CINCI: haukkumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: haukkuva  (gen. haukkuvan)   PASIV: haukuttava   (gen. haukuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: haukkunut                    PASIV: haukuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: haukkuja (pl.gen. haukkujien)  ADJECTIV NEGATIV: haukkumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): haukkumus

hautoa 1  (1)

PREZENT INDICATIV

haudon, haudot, hautoo, haudomme, haudotte, hautovat, haudotaan

en haudo, et haudo, ei haudo, emme haudo, ette haudo, eivät haudo, ei haudota

IMPERFECT INDICATIV

haudoin, haudoit, hautoi, haudoimme, haudoitte, hautoivat, haudottiin

en hautonut, et hautonut, ei hautonut, emme hautoneet, ette hautoneet, eivät hautoneet, ei haudottu

PERFECT INDICATIV

olen hautonut, olet hautonut, on hautonut, olemme hautoneet, olette hautoneet, ovat hautoneet, on haudottu

en ole hautonut, et ole hautonut, ei ole hautonut, emme ole hautoneet, ette ole hautoneet, eivät ole hautoneet, ei ole haudottu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hautonut, olit hautonut, oli hautonut, olimme hautoneet, olitte hautoneet, olivat hautoneet, oli haudottu

en ollut hautonut, et ollut hautonut, ei ollut hautonut, emme olleet hautoneet, ette olleet hautoneet, eivät olleet hautoneet, ei ollut haudottu

PREZENT IMPERATIV

-, haudo, hautokoon, hautokaamme, hautokaa, hautokoot, haudottakoon

-, älä haudo, älköön hautoko, älkäämme hautoko, älkää hautoko, älkööt hautoko, älköön haudottako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hautonut, -, -, olkoot hautoneet, olkoon haudottu

-, -, älköön olko hautonut, -, -, älkööt olko hautoneet, älköön olko haudottu

PREZENT CONDIȚIONAL

hautoisin, hautoisit, hautoisi, hautoisimme, hautoisitte, hautoisivat, haudottaisiin

en hautoisi, et hautoisi, ei hautoisi, emme hautoisi, ette hautoisi, eivät hautoisi, ei haudottaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hautonut, olisit hautonut, olisi hautonut, olisimme hautoneet, olisitte hautoneet, olisivat hautoneet, oltaisiin haudottu

en olisi hautonut, et olisi hautonut, ei olisi hautonut, emme olisi hautoneet, ette olisi hautoneet, eivät olisi hautoneet, ei olisi haudottu

PREZENT POTENȚIAL

hautonen, hautonet, hautonee, hautonemme, hautonette, hautonevat, haudottaneen

en hautone, et hautone, ei hautone, emme hautone, ette hautone, eivät hautone, ei haudottane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hautonut, lienet hautonut, lienee hautonut, lienemme hautoneet, lienette hautoneet, lienevät hautoneet, lienee haudottu

en liene hautonut, et liene hautonut, ei liene hautonut, emme liene hautoneet, ette liene hautoneet, eivät liene hautoneet, ei liene haudottu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hautoa    FORMA LUNGĂ: hautoakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hautoessa   INSTRUCTIV: hautoen  INESIV PASIV: haudottaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hautomaan   INESIV: hautomassa  ELATIV: hautomasta

ADESIV: hautomalla  ABESIV: hautomatta  INSTRUCTIV: hautoman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hautominen   PARTITIV: hautominen

INFINITIVUL CINCI: hautomaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hautova  (gen. hautovan)   PASIV: haudottava   (gen. haudottavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hautonut                   PASIV: haudottu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hautoja (pl.gen. hautojien)  ADJECTIV NEGATIV: hautomaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hautomus

havahtua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

havahdun, havahdut, havahtuu, havahdumme, havahdutte, havahtuvat, havahdutaan

en havahdu, et havahdu, ei havahdu, emme havahdu, ette havahdu, eivät havahdu, ei havahduta

IMPERFECT INDICATIV

havahduin, havahduit, havahtui, havahduimme, havahduitte, havahtuivat, havahduttiin

en havahtunut, et havahtunut, ei havahtunut, emme havahtuneet, ette havahtuneet, eivät havahtuneet, ei havahduttu

PERFECT INDICATIV

olen havahtunut, olet havahtunut, on havahtunut, olemme havahtuneet, olette havahtuneet, ovat havahtuneet, on havahduttu

en ole havahtunut, et ole havahtunut, ei ole havahtunut, emme ole havahtuneet, ette ole havahtuneet, eivät ole havahtuneet, ei ole havahduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin havahtunut, olit havahtunut, oli havahtunut, olimme havahtuneet, olitte havahtuneet, olivat havahtuneet, oli havahduttu

en ollut havahtunut, et ollut havahtunut, ei ollut havahtunut, emme olleet havahtuneet, ette olleet havahtuneet, eivät olleet havahtuneet, ei ollut havahduttu

PREZENT IMPERATIV

-, havahdu, havahtukoon, havahtukaamme, havahtukaa, havahtukoot, havahduttakoon

-, älä havahdu, älköön havahtuko, älkäämme havahtuko, älkää havahtuko, älkööt havahtuko, älköön havahduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon havahtunut, -, -, olkoot havahtuneet, olkoon havahduttu

-, -, älköön olko havahtunut, -, -, älkööt olko havahtuneet, älköön olko havahduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

havahtuisin, havahtuisit, havahtuisi, havahtuisimme, havahtuisitte, havahtuisivat, havahduttaisiin

en havahtuisi, et havahtuisi, ei havahtuisi, emme havahtuisi, ette havahtuisi, eivät havahtuisi, ei havahduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin havahtunut, olisit havahtunut, olisi havahtunut, olisimme havahtuneet, olisitte havahtuneet, olisivat havahtuneet, oltaisiin havahduttu

en olisi havahtunut, et olisi havahtunut, ei olisi havahtunut, emme olisi havahtuneet, ette olisi havahtuneet, eivät olisi havahtuneet, ei olisi havahduttu

PREZENT POTENȚIAL

havahtunen, havahtunet, havahtunee, havahtunemme, havahtunette, havahtunevat, havahduttaneen

en havahtune, et havahtune, ei havahtune, emme havahtune, ette havahtune, eivät havahtune, ei havahduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen havahtunut, lienet havahtunut, lienee havahtunut, lienemme havahtuneet, lienette havahtuneet, lienevät havahtuneet, lienee havahduttu

en liene havahtunut, et liene havahtunut, ei liene havahtunut, emme liene havahtuneet, ette liene havahtuneet, eivät liene havahtuneet, ei liene havahduttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: havahtua    FORMA LUNGĂ: havahtuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: havahtuessa   INSTRUCTIV: havahtuen  INESIV PASIV: havahduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: havahtumaan   INESIV: havahtumassa  ELATIV: havahtumasta

ADESIV: havahtumalla  ABESIV: havahtumatta  INSTRUCTIV: havahtuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: havahtuminen   PARTITIV: havahtuminen

INFINITIVUL CINCI: havahtumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: havahtuva  (gen. havahtuvan)   PASIV: havahduttava   (gen. havahduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: havahtunut                     PASIV: havahduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: havahtuja (pl.gen. havahtujien)  ADJECTIV NEGATIV: havahtumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): havahtumus

hedelmöittyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

hedelmöityn, hedelmöityt, hedelmöittyy, hedelmöitymme, hedelmöitytte, hedelmöittyvät, hedelmöitytään

en hedelmöity, et hedelmöity, ei hedelmöity, emme hedelmöity, ette hedelmöity, eivät hedelmöity, ei hedelmöitytä

IMPERFECT INDICATIV

hedelmöityin, hedelmöityit, hedelmöittyi, hedelmöityimme, hedelmöityitte, hedelmöittyivät, hedelmöityttiin

en hedelmöittynyt, et hedelmöittynyt, ei hedelmöittynyt, emme hedelmöittyneet, ette hedelmöittyneet, eivät hedelmöittyneet, ei hedelmöitytty

PERFECT INDICATIV

olen hedelmöittynyt, olet hedelmöittynyt, on hedelmöittynyt, olemme hedelmöittyneet, olette hedelmöittyneet, ovat hedelmöittyneet, on hedelmöitytty

en ole hedelmöittynyt, et ole hedelmöittynyt, ei ole hedelmöittynyt, emme ole hedelmöittyneet, ette ole hedelmöittyneet, eivät ole hedelmöittyneet, ei ole hedelmöitytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hedelmöittynyt, olit hedelmöittynyt, oli hedelmöittynyt, olimme hedelmöittyneet, olitte hedelmöittyneet, olivat hedelmöittyneet, oli hedelmöitytty

en ollut hedelmöittynyt, et ollut hedelmöittynyt, ei ollut hedelmöittynyt, emme olleet hedelmöittyneet, ette olleet hedelmöittyneet, eivät olleet hedelmöittyneet, ei ollut hedelmöitytty

PREZENT IMPERATIV

-, hedelmöity, hedelmöittyköön, hedelmöittykäämme, hedelmöittykää, hedelmöittykööt, hedelmöityttäköön

-, älä hedelmöity, älköön hedelmöittykö, älkäämme hedelmöittykö, älkää hedelmöittykö, älkööt hedelmöittykö, älköön hedelmöityttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hedelmöittynyt, -, -, olkoot hedelmöittyneet, olkoon hedelmöitytty

-, -, älköön olko hedelmöittynyt, -, -, älkööt olko hedelmöittyneet, älköön olko hedelmöitytty

PREZENT CONDIȚIONAL

hedelmöittyisin, hedelmöittyisit, hedelmöittyisi, hedelmöittyisimme, hedelmöittyisitte, hedelmöittyisivät, hedelmöityttäisiin

en hedelmöittyisi, et hedelmöittyisi, ei hedelmöittyisi, emme hedelmöittyisi, ette hedelmöittyisi, eivät hedelmöittyisi, ei hedelmöityttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hedelmöittynyt, olisit hedelmöittynyt, olisi hedelmöittynyt, olisimme hedelmöittyneet, olisitte hedelmöittyneet, olisivat hedelmöittyneet, oltaisiin hedelmöitytty

en olisi hedelmöittynyt, et olisi hedelmöittynyt, ei olisi hedelmöittynyt, emme olisi hedelmöittyneet, ette olisi hedelmöittyneet, eivät olisi hedelmöittyneet, ei olisi hedelmöitytty

PREZENT POTENȚIAL

hedelmöittynen, hedelmöittynet, hedelmöittynee, hedelmöittynemme, hedelmöittynette, hedelmöittynevät, hedelmöityttäneen

en hedelmöittyne, et hedelmöittyne, ei hedelmöittyne, emme hedelmöittyne, ette hedelmöittyne, eivät hedelmöittyne, ei hedelmöityttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen hedelmöittynyt, lienet hedelmöittynyt, lienee hedelmöittynyt, lienemme hedelmöittyneet, lienette hedelmöittyneet, lienevät hedelmöittyneet, lienee hedelmöitytty

en liene hedelmöittynyt, et liene hedelmöittynyt, ei liene hedelmöittynyt, emme liene hedelmöittyneet, ette liene hedelmöittyneet, eivät liene hedelmöittyneet, ei liene hedelmöitytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hedelmöittyä    FORMA LUNGĂ: hedelmöittyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hedelmöittyessä   INSTRUCTIV: hedelmöittyen  INESIV PASIV: hedelmöityttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hedelmöittymään   INESIV: hedelmöittymässä  ELATIV: hedelmöittymästä

ADESIV: hedelmöittymällä  ABESIV: hedelmöittymättä  INSTRUCTIV: hedelmöittymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hedelmöittyminen   PARTITIV: hedelmöittyminen

INFINITIVUL CINCI: hedelmöittymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hedelmöittyvä  (gen. hedelmöittyvän)   PASIV: hedelmöityttävä   (gen. hedelmöityttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hedelmöittynyt                         PASIV: hedelmöitytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hedelmöittyjä (pl.gen. hedelmöittyjien)  ADJECTIV NEGATIV: hedelmöittymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hedelmöittymys

hedelmöityä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

hedelmöidyn, hedelmöidyt, hedelmöityy, hedelmöidymme, hedelmöidytte, hedelmöityvät, hedelmöidytään

en hedelmöidy, et hedelmöidy, ei hedelmöidy, emme hedelmöidy, ette hedelmöidy, eivät hedelmöidy, ei hedelmöidytä

IMPERFECT INDICATIV

hedelmöidyin, hedelmöidyit, hedelmöityi, hedelmöidyimme, hedelmöidyitte, hedelmöityivät, hedelmöidyttiin

en hedelmöitynyt, et hedelmöitynyt, ei hedelmöitynyt, emme hedelmöityneet, ette hedelmöityneet, eivät hedelmöityneet, ei hedelmöidytty

PERFECT INDICATIV

olen hedelmöitynyt, olet hedelmöitynyt, on hedelmöitynyt, olemme hedelmöityneet, olette hedelmöityneet, ovat hedelmöityneet, on hedelmöidytty

en ole hedelmöitynyt, et ole hedelmöitynyt, ei ole hedelmöitynyt, emme ole hedelmöityneet, ette ole hedelmöityneet, eivät ole hedelmöityneet, ei ole hedelmöidytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hedelmöitynyt, olit hedelmöitynyt, oli hedelmöitynyt, olimme hedelmöityneet, olitte hedelmöityneet, olivat hedelmöityneet, oli hedelmöidytty

en ollut hedelmöitynyt, et ollut hedelmöitynyt, ei ollut hedelmöitynyt, emme olleet hedelmöityneet, ette olleet hedelmöityneet, eivät olleet hedelmöityneet, ei ollut hedelmöidytty

PREZENT IMPERATIV

-, hedelmöidy, hedelmöityköön, hedelmöitykäämme, hedelmöitykää, hedelmöitykööt, hedelmöidyttäköön

-, älä hedelmöidy, älköön hedelmöitykö, älkäämme hedelmöitykö, älkää hedelmöitykö, älkööt hedelmöitykö, älköön hedelmöidyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hedelmöitynyt, -, -, olkoot hedelmöityneet, olkoon hedelmöidytty

-, -, älköön olko hedelmöitynyt, -, -, älkööt olko hedelmöityneet, älköön olko hedelmöidytty

PREZENT CONDIȚIONAL

hedelmöityisin, hedelmöityisit, hedelmöityisi, hedelmöityisimme, hedelmöityisitte, hedelmöityisivät, hedelmöidyttäisiin

en hedelmöityisi, et hedelmöityisi, ei hedelmöityisi, emme hedelmöityisi, ette hedelmöityisi, eivät hedelmöityisi, ei hedelmöidyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hedelmöitynyt, olisit hedelmöitynyt, olisi hedelmöitynyt, olisimme hedelmöityneet, olisitte hedelmöityneet, olisivat hedelmöityneet, oltaisiin hedelmöidytty

en olisi hedelmöitynyt, et olisi hedelmöitynyt, ei olisi hedelmöitynyt, emme olisi hedelmöityneet, ette olisi hedelmöityneet, eivät olisi hedelmöityneet, ei olisi hedelmöidytty

PREZENT POTENȚIAL

hedelmöitynen, hedelmöitynet, hedelmöitynee, hedelmöitynemme, hedelmöitynette, hedelmöitynevät, hedelmöidyttäneen

en hedelmöityne, et hedelmöityne, ei hedelmöityne, emme hedelmöityne, ette hedelmöityne, eivät hedelmöityne, ei hedelmöidyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen hedelmöitynyt, lienet hedelmöitynyt, lienee hedelmöitynyt, lienemme hedelmöityneet, lienette hedelmöityneet, lienevät hedelmöityneet, lienee hedelmöidytty

en liene hedelmöitynyt, et liene hedelmöitynyt, ei liene hedelmöitynyt, emme liene hedelmöityneet, ette liene hedelmöityneet, eivät liene hedelmöityneet, ei liene hedelmöidytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hedelmöityä    FORMA LUNGĂ: hedelmöityäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hedelmöityessä   INSTRUCTIV: hedelmöityen  INESIV PASIV: hedelmöidyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hedelmöitymään   INESIV: hedelmöitymässä  ELATIV: hedelmöitymästä

ADESIV: hedelmöitymällä  ABESIV: hedelmöitymättä  INSTRUCTIV: hedelmöitymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hedelmöityminen   PARTITIV: hedelmöityminen

INFINITIVUL CINCI: hedelmöitymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hedelmöityvä  (gen. hedelmöityvän)   PASIV: hedelmöidyttävä   (gen. hedelmöidyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hedelmöitynyt                        PASIV: hedelmöidytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hedelmöityjä (pl.gen. hedelmöityjien)  ADJECTIV NEGATIV: hedelmöitymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hedelmöitymys

heikentyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

heikennyn, heikennyt, heikentyy, heikennymme, heikennytte, heikentyvät, heikennytään

en heikenny, et heikenny, ei heikenny, emme heikenny, ette heikenny, eivät heikenny, ei heikennytä

IMPERFECT INDICATIV

heikennyin, heikennyit, heikentyi, heikennyimme, heikennyitte, heikentyivät, heikennyttiin

en heikentynyt, et heikentynyt, ei heikentynyt, emme heikentyneet, ette heikentyneet, eivät heikentyneet, ei heikennytty

PERFECT INDICATIV

olen heikentynyt, olet heikentynyt, on heikentynyt, olemme heikentyneet, olette heikentyneet, ovat heikentyneet, on heikennytty

en ole heikentynyt, et ole heikentynyt, ei ole heikentynyt, emme ole heikentyneet, ette ole heikentyneet, eivät ole heikentyneet, ei ole heikennytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin heikentynyt, olit heikentynyt, oli heikentynyt, olimme heikentyneet, olitte heikentyneet, olivat heikentyneet, oli heikennytty

en ollut heikentynyt, et ollut heikentynyt, ei ollut heikentynyt, emme olleet heikentyneet, ette olleet heikentyneet, eivät olleet heikentyneet, ei ollut heikennytty

PREZENT IMPERATIV

-, heikenny, heikentyköön, heikentykäämme, heikentykää, heikentykööt, heikennyttäköön

-, älä heikenny, älköön heikentykö, älkäämme heikentykö, älkää heikentykö, älkööt heikentykö, älköön heikennyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon heikentynyt, -, -, olkoot heikentyneet, olkoon heikennytty

-, -, älköön olko heikentynyt, -, -, älkööt olko heikentyneet, älköön olko heikennytty

PREZENT CONDIȚIONAL

heikentyisin, heikentyisit, heikentyisi, heikentyisimme, heikentyisitte, heikentyisivät, heikennyttäisiin

en heikentyisi, et heikentyisi, ei heikentyisi, emme heikentyisi, ette heikentyisi, eivät heikentyisi, ei heikennyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin heikentynyt, olisit heikentynyt, olisi heikentynyt, olisimme heikentyneet, olisitte heikentyneet, olisivat heikentyneet, oltaisiin heikennytty

en olisi heikentynyt, et olisi heikentynyt, ei olisi heikentynyt, emme olisi heikentyneet, ette olisi heikentyneet, eivät olisi heikentyneet, ei olisi heikennytty

PREZENT POTENȚIAL

heikentynen, heikentynet, heikentynee, heikentynemme, heikentynette, heikentynevät, heikennyttäneen

en heikentyne, et heikentyne, ei heikentyne, emme heikentyne, ette heikentyne, eivät heikentyne, ei heikennyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen heikentynyt, lienet heikentynyt, lienee heikentynyt, lienemme heikentyneet, lienette heikentyneet, lienevät heikentyneet, lienee heikennytty

en liene heikentynyt, et liene heikentynyt, ei liene heikentynyt, emme liene heikentyneet, ette liene heikentyneet, eivät liene heikentyneet, ei liene heikennytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: heikentyä    FORMA LUNGĂ: heikentyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: heikentyessä   INSTRUCTIV: heikentyen  INESIV PASIV: heikennyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: heikentymään   INESIV: heikentymässä  ELATIV: heikentymästä

ADESIV: heikentymällä  ABESIV: heikentymättä  INSTRUCTIV: heikentymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: heikentyminen   PARTITIV: heikentyminen

INFINITIVUL CINCI: heikentymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: heikentyvä  (gen. heikentyvän)   PASIV: heikennyttävä   (gen. heikennyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: heikentynyt                      PASIV: heikennytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: heikentyjä (pl.gen. heikentyjien)  ADJECTIV NEGATIV: heikentymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): heikentymys

heinittyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

heinityn, heinityt, heinittyy, heinitymme, heinitytte, heinittyvät, heinitytään

en heinity, et heinity, ei heinity, emme heinity, ette heinity, eivät heinity, ei heinitytä

IMPERFECT INDICATIV

heinityin, heinityit, heinittyi, heinityimme, heinityitte, heinittyivät, heinityttiin

en heinittynyt, et heinittynyt, ei heinittynyt, emme heinittyneet, ette heinittyneet, eivät heinittyneet, ei heinitytty

PERFECT INDICATIV

olen heinittynyt, olet heinittynyt, on heinittynyt, olemme heinittyneet, olette heinittyneet, ovat heinittyneet, on heinitytty

en ole heinittynyt, et ole heinittynyt, ei ole heinittynyt, emme ole heinittyneet, ette ole heinittyneet, eivät ole heinittyneet, ei ole heinitytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin heinittynyt, olit heinittynyt, oli heinittynyt, olimme heinittyneet, olitte heinittyneet, olivat heinittyneet, oli heinitytty

en ollut heinittynyt, et ollut heinittynyt, ei ollut heinittynyt, emme olleet heinittyneet, ette olleet heinittyneet, eivät olleet heinittyneet, ei ollut heinitytty

PREZENT IMPERATIV

-, heinity, heinittyköön, heinittykäämme, heinittykää, heinittykööt, heinityttäköön

-, älä heinity, älköön heinittykö, älkäämme heinittykö, älkää heinittykö, älkööt heinittykö, älköön heinityttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon heinittynyt, -, -, olkoot heinittyneet, olkoon heinitytty

-, -, älköön olko heinittynyt, -, -, älkööt olko heinittyneet, älköön olko heinitytty

PREZENT CONDIȚIONAL

heinittyisin, heinittyisit, heinittyisi, heinittyisimme, heinittyisitte, heinittyisivät, heinityttäisiin

en heinittyisi, et heinittyisi, ei heinittyisi, emme heinittyisi, ette heinittyisi, eivät heinittyisi, ei heinityttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin heinittynyt, olisit heinittynyt, olisi heinittynyt, olisimme heinittyneet, olisitte heinittyneet, olisivat heinittyneet, oltaisiin heinitytty

en olisi heinittynyt, et olisi heinittynyt, ei olisi heinittynyt, emme olisi heinittyneet, ette olisi heinittyneet, eivät olisi heinittyneet, ei olisi heinitytty

PREZENT POTENȚIAL

heinittynen, heinittynet, heinittynee, heinittynemme, heinittynette, heinittynevät, heinityttäneen

en heinittyne, et heinittyne, ei heinittyne, emme heinittyne, ette heinittyne, eivät heinittyne, ei heinityttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen heinittynyt, lienet heinittynyt, lienee heinittynyt, lienemme heinittyneet, lienette heinittyneet, lienevät heinittyneet, lienee heinitytty

en liene heinittynyt, et liene heinittynyt, ei liene heinittynyt, emme liene heinittyneet, ette liene heinittyneet, eivät liene heinittyneet, ei liene heinitytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: heinittyä    FORMA LUNGĂ: heinittyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: heinittyessä   INSTRUCTIV: heinittyen  INESIV PASIV: heinityttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: heinittymään   INESIV: heinittymässä  ELATIV: heinittymästä

ADESIV: heinittymällä  ABESIV: heinittymättä  INSTRUCTIV: heinittymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: heinittyminen   PARTITIV: heinittyminen

INFINITIVUL CINCI: heinittymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: heinittyvä  (gen. heinittyvän)   PASIV: heinityttävä   (gen. heinityttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: heinittynyt                      PASIV: heinitytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: heinittyjä (pl.gen. heinittyjien)  ADJECTIV NEGATIV: heinittymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): heinittymys

helkkyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

helkyn, helkyt, helkkyy, helkymme, helkytte, helkkyvät, helkytään

en helky, et helky, ei helky, emme helky, ette helky, eivät helky, ei helkytä

IMPERFECT INDICATIV

helkyin, helkyit, helkkyi, helkyimme, helkyitte, helkkyivät, helkyttiin

en helkkynyt, et helkkynyt, ei helkkynyt, emme helkkyneet, ette helkkyneet, eivät helkkyneet, ei helkytty

PERFECT INDICATIV

olen helkkynyt, olet helkkynyt, on helkkynyt, olemme helkkyneet, olette helkkyneet, ovat helkkyneet, on helkytty

en ole helkkynyt, et ole helkkynyt, ei ole helkkynyt, emme ole helkkyneet, ette ole helkkyneet, eivät ole helkkyneet, ei ole helkytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin helkkynyt, olit helkkynyt, oli helkkynyt, olimme helkkyneet, olitte helkkyneet, olivat helkkyneet, oli helkytty

en ollut helkkynyt, et ollut helkkynyt, ei ollut helkkynyt, emme olleet helkkyneet, ette olleet helkkyneet, eivät olleet helkkyneet, ei ollut helkytty

PREZENT IMPERATIV

-, helky, helkkyköön, helkkykäämme, helkkykää, helkkykööt, helkyttäköön

-, älä helky, älköön helkkykö, älkäämme helkkykö, älkää helkkykö, älkööt helkkykö, älköön helkyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon helkkynyt, -, -, olkoot helkkyneet, olkoon helkytty

-, -, älköön olko helkkynyt, -, -, älkööt olko helkkyneet, älköön olko helkytty

PREZENT CONDIȚIONAL

helkkyisin, helkkyisit, helkkyisi, helkkyisimme, helkkyisitte, helkkyisivät, helkyttäisiin

en helkkyisi, et helkkyisi, ei helkkyisi, emme helkkyisi, ette helkkyisi, eivät helkkyisi, ei helkyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin helkkynyt, olisit helkkynyt, olisi helkkynyt, olisimme helkkyneet, olisitte helkkyneet, olisivat helkkyneet, oltaisiin helkytty

en olisi helkkynyt, et olisi helkkynyt, ei olisi helkkynyt, emme olisi helkkyneet, ette olisi helkkyneet, eivät olisi helkkyneet, ei olisi helkytty

PREZENT POTENȚIAL

helkkynen, helkkynet, helkkynee, helkkynemme, helkkynette, helkkynevät, helkyttäneen

en helkkyne, et helkkyne, ei helkkyne, emme helkkyne, ette helkkyne, eivät helkkyne, ei helkyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen helkkynyt, lienet helkkynyt, lienee helkkynyt, lienemme helkkyneet, lienette helkkyneet, lienevät helkkyneet, lienee helkytty

en liene helkkynyt, et liene helkkynyt, ei liene helkkynyt, emme liene helkkyneet, ette liene helkkyneet, eivät liene helkkyneet, ei liene helkytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: helkkyä    FORMA LUNGĂ: helkkyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: helkkyessä   INSTRUCTIV: helkkyen  INESIV PASIV: helkyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: helkkymään   INESIV: helkkymässä  ELATIV: helkkymästä

ADESIV: helkkymällä  ABESIV: helkkymättä  INSTRUCTIV: helkkymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: helkkyminen   PARTITIV: helkkyminen

INFINITIVUL CINCI: helkkymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: helkkyvä  (gen. helkkyvän)   PASIV: helkyttävä   (gen. helkyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: helkkynyt                    PASIV: helkytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: helkkyjä (pl.gen. helkkyjien)  ADJECTIV NEGATIV: helkkymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): helkkymys

helpottua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

helpotun, helpotut, helpottuu, helpotumme, helpotutte, helpottuvat, helpotutaan

en helpotu, et helpotu, ei helpotu, emme helpotu, ette helpotu, eivät helpotu, ei helpotuta

IMPERFECT INDICATIV

helpotuin, helpotuit, helpottui, helpotuimme, helpotuitte, helpottuivat, helpotuttiin

en helpottunut, et helpottunut, ei helpottunut, emme helpottuneet, ette helpottuneet, eivät helpottuneet, ei helpotuttu

PERFECT INDICATIV

olen helpottunut, olet helpottunut, on helpottunut, olemme helpottuneet, olette helpottuneet, ovat helpottuneet, on helpotuttu

en ole helpottunut, et ole helpottunut, ei ole helpottunut, emme ole helpottuneet, ette ole helpottuneet, eivät ole helpottuneet, ei ole helpotuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin helpottunut, olit helpottunut, oli helpottunut, olimme helpottuneet, olitte helpottuneet, olivat helpottuneet, oli helpotuttu

en ollut helpottunut, et ollut helpottunut, ei ollut helpottunut, emme olleet helpottuneet, ette olleet helpottuneet, eivät olleet helpottuneet, ei ollut helpotuttu

PREZENT IMPERATIV

-, helpotu, helpottukoon, helpottukaamme, helpottukaa, helpottukoot, helpotuttakoon

-, älä helpotu, älköön helpottuko, älkäämme helpottuko, älkää helpottuko, älkööt helpottuko, älköön helpotuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon helpottunut, -, -, olkoot helpottuneet, olkoon helpotuttu

-, -, älköön olko helpottunut, -, -, älkööt olko helpottuneet, älköön olko helpotuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

helpottuisin, helpottuisit, helpottuisi, helpottuisimme, helpottuisitte, helpottuisivat, helpotuttaisiin

en helpottuisi, et helpottuisi, ei helpottuisi, emme helpottuisi, ette helpottuisi, eivät helpottuisi, ei helpotuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin helpottunut, olisit helpottunut, olisi helpottunut, olisimme helpottuneet, olisitte helpottuneet, olisivat helpottuneet, oltaisiin helpotuttu

en olisi helpottunut, et olisi helpottunut, ei olisi helpottunut, emme olisi helpottuneet, ette olisi helpottuneet, eivät olisi helpottuneet, ei olisi helpotuttu

PREZENT POTENȚIAL

helpottunen, helpottunet, helpottunee, helpottunemme, helpottunette, helpottunevat, helpotuttaneen

en helpottune, et helpottune, ei helpottune, emme helpottune, ette helpottune, eivät helpottune, ei helpotuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen helpottunut, lienet helpottunut, lienee helpottunut, lienemme helpottuneet, lienette helpottuneet, lienevät helpottuneet, lienee helpotuttu

en liene helpottunut, et liene helpottunut, ei liene helpottunut, emme liene helpottuneet, ette liene helpottuneet, eivät liene helpottuneet, ei liene helpotuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: helpottua    FORMA LUNGĂ: helpottuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: helpottuessa   INSTRUCTIV: helpottuen  INESIV PASIV: helpotuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: helpottumaan   INESIV: helpottumassa  ELATIV: helpottumasta

ADESIV: helpottumalla  ABESIV: helpottumatta  INSTRUCTIV: helpottuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: helpottuminen   PARTITIV: helpottuminen

INFINITIVUL CINCI: helpottumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: helpottuva  (gen. helpottuvan)   PASIV: helpotuttava   (gen. helpotuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: helpottunut                      PASIV: helpotuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: helpottuja (pl.gen. helpottujien)  ADJECTIV NEGATIV: helpottumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): helpottumus

heltyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

hellyn, hellyt, heltyy, hellymme, hellytte, heltyvät, hellytään

en helly, et helly, ei helly, emme helly, ette helly, eivät helly, ei hellytä

IMPERFECT INDICATIV

hellyin, hellyit, heltyi, hellyimme, hellyitte, heltyivät, hellyttiin

en heltynyt, et heltynyt, ei heltynyt, emme heltyneet, ette heltyneet, eivät heltyneet, ei hellytty

PERFECT INDICATIV

olen heltynyt, olet heltynyt, on heltynyt, olemme heltyneet, olette heltyneet, ovat heltyneet, on hellytty

en ole heltynyt, et ole heltynyt, ei ole heltynyt, emme ole heltyneet, ette ole heltyneet, eivät ole heltyneet, ei ole hellytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin heltynyt, olit heltynyt, oli heltynyt, olimme heltyneet, olitte heltyneet, olivat heltyneet, oli hellytty

en ollut heltynyt, et ollut heltynyt, ei ollut heltynyt, emme olleet heltyneet, ette olleet heltyneet, eivät olleet heltyneet, ei ollut hellytty

PREZENT IMPERATIV

-, helly, heltyköön, heltykäämme, heltykää, heltykööt, hellyttäköön

-, älä helly, älköön heltykö, älkäämme heltykö, älkää heltykö, älkööt heltykö, älköön hellyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon heltynyt, -, -, olkoot heltyneet, olkoon hellytty

-, -, älköön olko heltynyt, -, -, älkööt olko heltyneet, älköön olko hellytty

PREZENT CONDIȚIONAL

heltyisin, heltyisit, heltyisi, heltyisimme, heltyisitte, heltyisivät, hellyttäisiin

en heltyisi, et heltyisi, ei heltyisi, emme heltyisi, ette heltyisi, eivät heltyisi, ei hellyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin heltynyt, olisit heltynyt, olisi heltynyt, olisimme heltyneet, olisitte heltyneet, olisivat heltyneet, oltaisiin hellytty

en olisi heltynyt, et olisi heltynyt, ei olisi heltynyt, emme olisi heltyneet, ette olisi heltyneet, eivät olisi heltyneet, ei olisi hellytty

PREZENT POTENȚIAL

heltynen, heltynet, heltynee, heltynemme, heltynette, heltynevät, hellyttäneen

en heltyne, et heltyne, ei heltyne, emme heltyne, ette heltyne, eivät heltyne, ei hellyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen heltynyt, lienet heltynyt, lienee heltynyt, lienemme heltyneet, lienette heltyneet, lienevät heltyneet, lienee hellytty

en liene heltynyt, et liene heltynyt, ei liene heltynyt, emme liene heltyneet, ette liene heltyneet, eivät liene heltyneet, ei liene hellytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: heltyä    FORMA LUNGĂ: heltyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: heltyessä   INSTRUCTIV: heltyen  INESIV PASIV: hellyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: heltymään   INESIV: heltymässä  ELATIV: heltymästä

ADESIV: heltymällä  ABESIV: heltymättä  INSTRUCTIV: heltymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: heltyminen   PARTITIV: heltyminen

INFINITIVUL CINCI: heltymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: heltyvä  (gen. heltyvän)   PASIV: hellyttävä   (gen. hellyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: heltynyt                   PASIV: hellytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: heltyjä (pl.gen. heltyjien)  ADJECTIV NEGATIV: heltymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): heltymys

henkevöityä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

henkevöidyn, henkevöidyt, henkevöityy, henkevöidymme, henkevöidytte, henkevöityvät, henkevöidytään

en henkevöidy, et henkevöidy, ei henkevöidy, emme henkevöidy, ette henkevöidy, eivät henkevöidy, ei henkevöidytä

IMPERFECT INDICATIV

henkevöidyin, henkevöidyit, henkevöityi, henkevöidyimme, henkevöidyitte, henkevöityivät, henkevöidyttiin

en henkevöitynyt, et henkevöitynyt, ei henkevöitynyt, emme henkevöityneet, ette henkevöityneet, eivät henkevöityneet, ei henkevöidytty

PERFECT INDICATIV

olen henkevöitynyt, olet henkevöitynyt, on henkevöitynyt, olemme henkevöityneet, olette henkevöityneet, ovat henkevöityneet, on henkevöidytty

en ole henkevöitynyt, et ole henkevöitynyt, ei ole henkevöitynyt, emme ole henkevöityneet, ette ole henkevöityneet, eivät ole henkevöityneet, ei ole henkevöidytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin henkevöitynyt, olit henkevöitynyt, oli henkevöitynyt, olimme henkevöityneet, olitte henkevöityneet, olivat henkevöityneet, oli henkevöidytty

en ollut henkevöitynyt, et ollut henkevöitynyt, ei ollut henkevöitynyt, emme olleet henkevöityneet, ette olleet henkevöityneet, eivät olleet henkevöityneet, ei ollut henkevöidytty

PREZENT IMPERATIV

-, henkevöidy, henkevöityköön, henkevöitykäämme, henkevöitykää, henkevöitykööt, henkevöidyttäköön

-, älä henkevöidy, älköön henkevöitykö, älkäämme henkevöitykö, älkää henkevöitykö, älkööt henkevöitykö, älköön henkevöidyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon henkevöitynyt, -, -, olkoot henkevöityneet, olkoon henkevöidytty

-, -, älköön olko henkevöitynyt, -, -, älkööt olko henkevöityneet, älköön olko henkevöidytty

PREZENT CONDIȚIONAL

henkevöityisin, henkevöityisit, henkevöityisi, henkevöityisimme, henkevöityisitte, henkevöityisivät, henkevöidyttäisiin

en henkevöityisi, et henkevöityisi, ei henkevöityisi, emme henkevöityisi, ette henkevöityisi, eivät henkevöityisi, ei henkevöidyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin henkevöitynyt, olisit henkevöitynyt, olisi henkevöitynyt, olisimme henkevöityneet, olisitte henkevöityneet, olisivat henkevöityneet, oltaisiin henkevöidytty

en olisi henkevöitynyt, et olisi henkevöitynyt, ei olisi henkevöitynyt, emme olisi henkevöityneet, ette olisi henkevöityneet, eivät olisi henkevöityneet, ei olisi henkevöidytty

PREZENT POTENȚIAL

henkevöitynen, henkevöitynet, henkevöitynee, henkevöitynemme, henkevöitynette, henkevöitynevät, henkevöidyttäneen

en henkevöityne, et henkevöityne, ei henkevöityne, emme henkevöityne, ette henkevöityne, eivät henkevöityne, ei henkevöidyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen henkevöitynyt, lienet henkevöitynyt, lienee henkevöitynyt, lienemme henkevöityneet, lienette henkevöityneet, lienevät henkevöityneet, lienee henkevöidytty

en liene henkevöitynyt, et liene henkevöitynyt, ei liene henkevöitynyt, emme liene henkevöityneet, ette liene henkevöityneet, eivät liene henkevöityneet, ei liene henkevöidytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: henkevöityä    FORMA LUNGĂ: henkevöityäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: henkevöityessä   INSTRUCTIV: henkevöityen  INESIV PASIV: henkevöidyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: henkevöitymään   INESIV: henkevöitymässä  ELATIV: henkevöitymästä

ADESIV: henkevöitymällä  ABESIV: henkevöitymättä  INSTRUCTIV: henkevöitymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: henkevöityminen   PARTITIV: henkevöityminen

INFINITIVUL CINCI: henkevöitymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: henkevöityvä  (gen. henkevöityvän)   PASIV: henkevöidyttävä   (gen. henkevöidyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: henkevöitynyt                        PASIV: henkevöidytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: henkevöityjä (pl.gen. henkevöityjien)  ADJECTIV NEGATIV: henkevöitymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): henkevöitymys

henkilöityä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

henkilöidyn, henkilöidyt, henkilöityy, henkilöidymme, henkilöidytte, henkilöityvät, henkilöidytään

en henkilöidy, et henkilöidy, ei henkilöidy, emme henkilöidy, ette henkilöidy, eivät henkilöidy, ei henkilöidytä

IMPERFECT INDICATIV

henkilöidyin, henkilöidyit, henkilöityi, henkilöidyimme, henkilöidyitte, henkilöityivät, henkilöidyttiin

en henkilöitynyt, et henkilöitynyt, ei henkilöitynyt, emme henkilöityneet, ette henkilöityneet, eivät henkilöityneet, ei henkilöidytty

PERFECT INDICATIV

olen henkilöitynyt, olet henkilöitynyt, on henkilöitynyt, olemme henkilöityneet, olette henkilöityneet, ovat henkilöityneet, on henkilöidytty

en ole henkilöitynyt, et ole henkilöitynyt, ei ole henkilöitynyt, emme ole henkilöityneet, ette ole henkilöityneet, eivät ole henkilöityneet, ei ole henkilöidytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin henkilöitynyt, olit henkilöitynyt, oli henkilöitynyt, olimme henkilöityneet, olitte henkilöityneet, olivat henkilöityneet, oli henkilöidytty

en ollut henkilöitynyt, et ollut henkilöitynyt, ei ollut henkilöitynyt, emme olleet henkilöityneet, ette olleet henkilöityneet, eivät olleet henkilöityneet, ei ollut henkilöidytty

PREZENT IMPERATIV

-, henkilöidy, henkilöityköön, henkilöitykäämme, henkilöitykää, henkilöitykööt, henkilöidyttäköön

-, älä henkilöidy, älköön henkilöitykö, älkäämme henkilöitykö, älkää henkilöitykö, älkööt henkilöitykö, älköön henkilöidyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon henkilöitynyt, -, -, olkoot henkilöityneet, olkoon henkilöidytty

-, -, älköön olko henkilöitynyt, -, -, älkööt olko henkilöityneet, älköön olko henkilöidytty

PREZENT CONDIȚIONAL

henkilöityisin, henkilöityisit, henkilöityisi, henkilöityisimme, henkilöityisitte, henkilöityisivät, henkilöidyttäisiin

en henkilöityisi, et henkilöityisi, ei henkilöityisi, emme henkilöityisi, ette henkilöityisi, eivät henkilöityisi, ei henkilöidyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin henkilöitynyt, olisit henkilöitynyt, olisi henkilöitynyt, olisimme henkilöityneet, olisitte henkilöityneet, olisivat henkilöityneet, oltaisiin henkilöidytty

en olisi henkilöitynyt, et olisi henkilöitynyt, ei olisi henkilöitynyt, emme olisi henkilöityneet, ette olisi henkilöityneet, eivät olisi henkilöityneet, ei olisi henkilöidytty

PREZENT POTENȚIAL

henkilöitynen, henkilöitynet, henkilöitynee, henkilöitynemme, henkilöitynette, henkilöitynevät, henkilöidyttäneen

en henkilöityne, et henkilöityne, ei henkilöityne, emme henkilöityne, ette henkilöityne, eivät henkilöityne, ei henkilöidyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen henkilöitynyt, lienet henkilöitynyt, lienee henkilöitynyt, lienemme henkilöityneet, lienette henkilöityneet, lienevät henkilöityneet, lienee henkilöidytty

en liene henkilöitynyt, et liene henkilöitynyt, ei liene henkilöitynyt, emme liene henkilöityneet, ette liene henkilöityneet, eivät liene henkilöityneet, ei liene henkilöidytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: henkilöityä    FORMA LUNGĂ: henkilöityäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: henkilöityessä   INSTRUCTIV: henkilöityen  INESIV PASIV: henkilöidyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: henkilöitymään   INESIV: henkilöitymässä  ELATIV: henkilöitymästä

ADESIV: henkilöitymällä  ABESIV: henkilöitymättä  INSTRUCTIV: henkilöitymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: henkilöityminen   PARTITIV: henkilöityminen

INFINITIVUL CINCI: henkilöitymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: henkilöityvä  (gen. henkilöityvän)   PASIV: henkilöidyttävä   (gen. henkilöidyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: henkilöitynyt                        PASIV: henkilöidytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: henkilöityjä (pl.gen. henkilöityjien)  ADJECTIV NEGATIV: henkilöitymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): henkilöitymys

herkentyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

herkennyn, herkennyt, herkentyy, herkennymme, herkennytte, herkentyvät, herkennytään

en herkenny, et herkenny, ei herkenny, emme herkenny, ette herkenny, eivät herkenny, ei herkennytä

IMPERFECT INDICATIV

herkennyin, herkennyit, herkentyi, herkennyimme, herkennyitte, herkentyivät, herkennyttiin

en herkentynyt, et herkentynyt, ei herkentynyt, emme herkentyneet, ette herkentyneet, eivät herkentyneet, ei herkennytty

PERFECT INDICATIV

olen herkentynyt, olet herkentynyt, on herkentynyt, olemme herkentyneet, olette herkentyneet, ovat herkentyneet, on herkennytty

en ole herkentynyt, et ole herkentynyt, ei ole herkentynyt, emme ole herkentyneet, ette ole herkentyneet, eivät ole herkentyneet, ei ole herkennytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin herkentynyt, olit herkentynyt, oli herkentynyt, olimme herkentyneet, olitte herkentyneet, olivat herkentyneet, oli herkennytty

en ollut herkentynyt, et ollut herkentynyt, ei ollut herkentynyt, emme olleet herkentyneet, ette olleet herkentyneet, eivät olleet herkentyneet, ei ollut herkennytty

PREZENT IMPERATIV

-, herkenny, herkentyköön, herkentykäämme, herkentykää, herkentykööt, herkennyttäköön

-, älä herkenny, älköön herkentykö, älkäämme herkentykö, älkää herkentykö, älkööt herkentykö, älköön herkennyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon herkentynyt, -, -, olkoot herkentyneet, olkoon herkennytty

-, -, älköön olko herkentynyt, -, -, älkööt olko herkentyneet, älköön olko herkennytty

PREZENT CONDIȚIONAL

herkentyisin, herkentyisit, herkentyisi, herkentyisimme, herkentyisitte, herkentyisivät, herkennyttäisiin

en herkentyisi, et herkentyisi, ei herkentyisi, emme herkentyisi, ette herkentyisi, eivät herkentyisi, ei herkennyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin herkentynyt, olisit herkentynyt, olisi herkentynyt, olisimme herkentyneet, olisitte herkentyneet, olisivat herkentyneet, oltaisiin herkennytty

en olisi herkentynyt, et olisi herkentynyt, ei olisi herkentynyt, emme olisi herkentyneet, ette olisi herkentyneet, eivät olisi herkentyneet, ei olisi herkennytty

PREZENT POTENȚIAL

herkentynen, herkentynet, herkentynee, herkentynemme, herkentynette, herkentynevät, herkennyttäneen

en herkentyne, et herkentyne, ei herkentyne, emme herkentyne, ette herkentyne, eivät herkentyne, ei herkennyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen herkentynyt, lienet herkentynyt, lienee herkentynyt, lienemme herkentyneet, lienette herkentyneet, lienevät herkentyneet, lienee herkennytty

en liene herkentynyt, et liene herkentynyt, ei liene herkentynyt, emme liene herkentyneet, ette liene herkentyneet, eivät liene herkentyneet, ei liene herkennytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: herkentyä    FORMA LUNGĂ: herkentyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: herkentyessä   INSTRUCTIV: herkentyen  INESIV PASIV: herkennyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: herkentymään   INESIV: herkentymässä  ELATIV: herkentymästä

ADESIV: herkentymällä  ABESIV: herkentymättä  INSTRUCTIV: herkentymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: herkentyminen   PARTITIV: herkentyminen

INFINITIVUL CINCI: herkentymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: herkentyvä  (gen. herkentyvän)   PASIV: herkennyttävä   (gen. herkennyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: herkentynyt                      PASIV: herkennytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: herkentyjä (pl.gen. herkentyjien)  ADJECTIV NEGATIV: herkentymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): herkentymys

herpaantua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

herpaannun, herpaannut, herpaantuu, herpaannumme, herpaannutte, herpaantuvat, herpaannutaan

en herpaannu, et herpaannu, ei herpaannu, emme herpaannu, ette herpaannu, eivät herpaannu, ei herpaannuta

IMPERFECT INDICATIV

herpaannuin, herpaannuit, herpaantui, herpaannuimme, herpaannuitte, herpaantuivat, herpaannuttiin

en herpaantunut, et herpaantunut, ei herpaantunut, emme herpaantuneet, ette herpaantuneet, eivät herpaantuneet, ei herpaannuttu

PERFECT INDICATIV

olen herpaantunut, olet herpaantunut, on herpaantunut, olemme herpaantuneet, olette herpaantuneet, ovat herpaantuneet, on herpaannuttu

en ole herpaantunut, et ole herpaantunut, ei ole herpaantunut, emme ole herpaantuneet, ette ole herpaantuneet, eivät ole herpaantuneet, ei ole herpaannuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin herpaantunut, olit herpaantunut, oli herpaantunut, olimme herpaantuneet, olitte herpaantuneet, olivat herpaantuneet, oli herpaannuttu

en ollut herpaantunut, et ollut herpaantunut, ei ollut herpaantunut, emme olleet herpaantuneet, ette olleet herpaantuneet, eivät olleet herpaantuneet, ei ollut herpaannuttu

PREZENT IMPERATIV

-, herpaannu, herpaantukoon, herpaantukaamme, herpaantukaa, herpaantukoot, herpaannuttakoon

-, älä herpaannu, älköön herpaantuko, älkäämme herpaantuko, älkää herpaantuko, älkööt herpaantuko, älköön herpaannuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon herpaantunut, -, -, olkoot herpaantuneet, olkoon herpaannuttu

-, -, älköön olko herpaantunut, -, -, älkööt olko herpaantuneet, älköön olko herpaannuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

herpaantuisin, herpaantuisit, herpaantuisi, herpaantuisimme, herpaantuisitte, herpaantuisivat, herpaannuttaisiin

en herpaantuisi, et herpaantuisi, ei herpaantuisi, emme herpaantuisi, ette herpaantuisi, eivät herpaantuisi, ei herpaannuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin herpaantunut, olisit herpaantunut, olisi herpaantunut, olisimme herpaantuneet, olisitte herpaantuneet, olisivat herpaantuneet, oltaisiin herpaannuttu

en olisi herpaantunut, et olisi herpaantunut, ei olisi herpaantunut, emme olisi herpaantuneet, ette olisi herpaantuneet, eivät olisi herpaantuneet, ei olisi herpaannuttu

PREZENT POTENȚIAL

herpaantunen, herpaantunet, herpaantunee, herpaantunemme, herpaantunette, herpaantunevat, herpaannuttaneen

en herpaantune, et herpaantune, ei herpaantune, emme herpaantune, ette herpaantune, eivät herpaantune, ei herpaannuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen herpaantunut, lienet herpaantunut, lienee herpaantunut, lienemme herpaantuneet, lienette herpaantuneet, lienevät herpaantuneet, lienee herpaannuttu

en liene herpaantunut, et liene herpaantunut, ei liene herpaantunut, emme liene herpaantuneet, ette liene herpaantuneet, eivät liene herpaantuneet, ei liene herpaannuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: herpaantua    FORMA LUNGĂ: herpaantuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: herpaantuessa   INSTRUCTIV: herpaantuen  INESIV PASIV: herpaannuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: herpaantumaan   INESIV: herpaantumassa  ELATIV: herpaantumasta

ADESIV: herpaantumalla  ABESIV: herpaantumatta  INSTRUCTIV: herpaantuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: herpaantuminen   PARTITIV: herpaantuminen

INFINITIVUL CINCI: herpaantumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: herpaantuva  (gen. herpaantuvan)   PASIV: herpaannuttava   (gen. herpaannuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: herpaantunut                       PASIV: herpaannuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: herpaantuja (pl.gen. herpaantujien)  ADJECTIV NEGATIV: herpaantumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): herpaantumus

hienontua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

hienonnun, hienonnut, hienontuu, hienonnumme, hienonnutte, hienontuvat, hienonnutaan

en hienonnu, et hienonnu, ei hienonnu, emme hienonnu, ette hienonnu, eivät hienonnu, ei hienonnuta

IMPERFECT INDICATIV

hienonnuin, hienonnuit, hienontui, hienonnuimme, hienonnuitte, hienontuivat, hienonnuttiin

en hienontunut, et hienontunut, ei hienontunut, emme hienontuneet, ette hienontuneet, eivät hienontuneet, ei hienonnuttu

PERFECT INDICATIV

olen hienontunut, olet hienontunut, on hienontunut, olemme hienontuneet, olette hienontuneet, ovat hienontuneet, on hienonnuttu

en ole hienontunut, et ole hienontunut, ei ole hienontunut, emme ole hienontuneet, ette ole hienontuneet, eivät ole hienontuneet, ei ole hienonnuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hienontunut, olit hienontunut, oli hienontunut, olimme hienontuneet, olitte hienontuneet, olivat hienontuneet, oli hienonnuttu

en ollut hienontunut, et ollut hienontunut, ei ollut hienontunut, emme olleet hienontuneet, ette olleet hienontuneet, eivät olleet hienontuneet, ei ollut hienonnuttu

PREZENT IMPERATIV

-, hienonnu, hienontukoon, hienontukaamme, hienontukaa, hienontukoot, hienonnuttakoon

-, älä hienonnu, älköön hienontuko, älkäämme hienontuko, älkää hienontuko, älkööt hienontuko, älköön hienonnuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hienontunut, -, -, olkoot hienontuneet, olkoon hienonnuttu

-, -, älköön olko hienontunut, -, -, älkööt olko hienontuneet, älköön olko hienonnuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

hienontuisin, hienontuisit, hienontuisi, hienontuisimme, hienontuisitte, hienontuisivat, hienonnuttaisiin

en hienontuisi, et hienontuisi, ei hienontuisi, emme hienontuisi, ette hienontuisi, eivät hienontuisi, ei hienonnuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hienontunut, olisit hienontunut, olisi hienontunut, olisimme hienontuneet, olisitte hienontuneet, olisivat hienontuneet, oltaisiin hienonnuttu

en olisi hienontunut, et olisi hienontunut, ei olisi hienontunut, emme olisi hienontuneet, ette olisi hienontuneet, eivät olisi hienontuneet, ei olisi hienonnuttu

PREZENT POTENȚIAL

hienontunen, hienontunet, hienontunee, hienontunemme, hienontunette, hienontunevat, hienonnuttaneen

en hienontune, et hienontune, ei hienontune, emme hienontune, ette hienontune, eivät hienontune, ei hienonnuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hienontunut, lienet hienontunut, lienee hienontunut, lienemme hienontuneet, lienette hienontuneet, lienevät hienontuneet, lienee hienonnuttu

en liene hienontunut, et liene hienontunut, ei liene hienontunut, emme liene hienontuneet, ette liene hienontuneet, eivät liene hienontuneet, ei liene hienonnuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hienontua    FORMA LUNGĂ: hienontuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hienontuessa   INSTRUCTIV: hienontuen  INESIV PASIV: hienonnuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hienontumaan   INESIV: hienontumassa  ELATIV: hienontumasta

ADESIV: hienontumalla  ABESIV: hienontumatta  INSTRUCTIV: hienontuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hienontuminen   PARTITIV: hienontuminen

INFINITIVUL CINCI: hienontumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hienontuva  (gen. hienontuvan)   PASIV: hienonnuttava   (gen. hienonnuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hienontunut                      PASIV: hienonnuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hienontuja (pl.gen. hienontujien)  ADJECTIV NEGATIV: hienontumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hienontumus

hiertyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

hierryn, hierryt, hiertyy, hierrymme, hierrytte, hiertyvät, hierrytään

en hierry, et hierry, ei hierry, emme hierry, ette hierry, eivät hierry, ei hierrytä

IMPERFECT INDICATIV

hierryin, hierryit, hiertyi, hierryimme, hierryitte, hiertyivät, hierryttiin

en hiertynyt, et hiertynyt, ei hiertynyt, emme hiertyneet, ette hiertyneet, eivät hiertyneet, ei hierrytty

PERFECT INDICATIV

olen hiertynyt, olet hiertynyt, on hiertynyt, olemme hiertyneet, olette hiertyneet, ovat hiertyneet, on hierrytty

en ole hiertynyt, et ole hiertynyt, ei ole hiertynyt, emme ole hiertyneet, ette ole hiertyneet, eivät ole hiertyneet, ei ole hierrytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hiertynyt, olit hiertynyt, oli hiertynyt, olimme hiertyneet, olitte hiertyneet, olivat hiertyneet, oli hierrytty

en ollut hiertynyt, et ollut hiertynyt, ei ollut hiertynyt, emme olleet hiertyneet, ette olleet hiertyneet, eivät olleet hiertyneet, ei ollut hierrytty

PREZENT IMPERATIV

-, hierry, hiertyköön, hiertykäämme, hiertykää, hiertykööt, hierryttäköön

-, älä hierry, älköön hiertykö, älkäämme hiertykö, älkää hiertykö, älkööt hiertykö, älköön hierryttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hiertynyt, -, -, olkoot hiertyneet, olkoon hierrytty

-, -, älköön olko hiertynyt, -, -, älkööt olko hiertyneet, älköön olko hierrytty

PREZENT CONDIȚIONAL

hiertyisin, hiertyisit, hiertyisi, hiertyisimme, hiertyisitte, hiertyisivät, hierryttäisiin

en hiertyisi, et hiertyisi, ei hiertyisi, emme hiertyisi, ette hiertyisi, eivät hiertyisi, ei hierryttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hiertynyt, olisit hiertynyt, olisi hiertynyt, olisimme hiertyneet, olisitte hiertyneet, olisivat hiertyneet, oltaisiin hierrytty

en olisi hiertynyt, et olisi hiertynyt, ei olisi hiertynyt, emme olisi hiertyneet, ette olisi hiertyneet, eivät olisi hiertyneet, ei olisi hierrytty

PREZENT POTENȚIAL

hiertynen, hiertynet, hiertynee, hiertynemme, hiertynette, hiertynevät, hierryttäneen

en hiertyne, et hiertyne, ei hiertyne, emme hiertyne, ette hiertyne, eivät hiertyne, ei hierryttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen hiertynyt, lienet hiertynyt, lienee hiertynyt, lienemme hiertyneet, lienette hiertyneet, lienevät hiertyneet, lienee hierrytty

en liene hiertynyt, et liene hiertynyt, ei liene hiertynyt, emme liene hiertyneet, ette liene hiertyneet, eivät liene hiertyneet, ei liene hierrytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hiertyä    FORMA LUNGĂ: hiertyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hiertyessä   INSTRUCTIV: hiertyen  INESIV PASIV: hierryttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hiertymään   INESIV: hiertymässä  ELATIV: hiertymästä

ADESIV: hiertymällä  ABESIV: hiertymättä  INSTRUCTIV: hiertymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hiertyminen   PARTITIV: hiertyminen

INFINITIVUL CINCI: hiertymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hiertyvä  (gen. hiertyvän)   PASIV: hierryttävä   (gen. hierryttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hiertynyt                    PASIV: hierrytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hiertyjä (pl.gen. hiertyjien)  ADJECTIV NEGATIV: hiertymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hiertymys

hiiltyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

hiillyn, hiillyt, hiiltyy, hiillymme, hiillytte, hiiltyvät, hiillytään

en hiilly, et hiilly, ei hiilly, emme hiilly, ette hiilly, eivät hiilly, ei hiillytä

IMPERFECT INDICATIV

hiillyin, hiillyit, hiiltyi, hiillyimme, hiillyitte, hiiltyivät, hiillyttiin

en hiiltynyt, et hiiltynyt, ei hiiltynyt, emme hiiltyneet, ette hiiltyneet, eivät hiiltyneet, ei hiillytty

PERFECT INDICATIV

olen hiiltynyt, olet hiiltynyt, on hiiltynyt, olemme hiiltyneet, olette hiiltyneet, ovat hiiltyneet, on hiillytty

en ole hiiltynyt, et ole hiiltynyt, ei ole hiiltynyt, emme ole hiiltyneet, ette ole hiiltyneet, eivät ole hiiltyneet, ei ole hiillytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hiiltynyt, olit hiiltynyt, oli hiiltynyt, olimme hiiltyneet, olitte hiiltyneet, olivat hiiltyneet, oli hiillytty

en ollut hiiltynyt, et ollut hiiltynyt, ei ollut hiiltynyt, emme olleet hiiltyneet, ette olleet hiiltyneet, eivät olleet hiiltyneet, ei ollut hiillytty

PREZENT IMPERATIV

-, hiilly, hiiltyköön, hiiltykäämme, hiiltykää, hiiltykööt, hiillyttäköön

-, älä hiilly, älköön hiiltykö, älkäämme hiiltykö, älkää hiiltykö, älkööt hiiltykö, älköön hiillyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hiiltynyt, -, -, olkoot hiiltyneet, olkoon hiillytty

-, -, älköön olko hiiltynyt, -, -, älkööt olko hiiltyneet, älköön olko hiillytty

PREZENT CONDIȚIONAL

hiiltyisin, hiiltyisit, hiiltyisi, hiiltyisimme, hiiltyisitte, hiiltyisivät, hiillyttäisiin

en hiiltyisi, et hiiltyisi, ei hiiltyisi, emme hiiltyisi, ette hiiltyisi, eivät hiiltyisi, ei hiillyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hiiltynyt, olisit hiiltynyt, olisi hiiltynyt, olisimme hiiltyneet, olisitte hiiltyneet, olisivat hiiltyneet, oltaisiin hiillytty

en olisi hiiltynyt, et olisi hiiltynyt, ei olisi hiiltynyt, emme olisi hiiltyneet, ette olisi hiiltyneet, eivät olisi hiiltyneet, ei olisi hiillytty

PREZENT POTENȚIAL

hiiltynen, hiiltynet, hiiltynee, hiiltynemme, hiiltynette, hiiltynevät, hiillyttäneen

en hiiltyne, et hiiltyne, ei hiiltyne, emme hiiltyne, ette hiiltyne, eivät hiiltyne, ei hiillyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen hiiltynyt, lienet hiiltynyt, lienee hiiltynyt, lienemme hiiltyneet, lienette hiiltyneet, lienevät hiiltyneet, lienee hiillytty

en liene hiiltynyt, et liene hiiltynyt, ei liene hiiltynyt, emme liene hiiltyneet, ette liene hiiltyneet, eivät liene hiiltyneet, ei liene hiillytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hiiltyä    FORMA LUNGĂ: hiiltyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hiiltyessä   INSTRUCTIV: hiiltyen  INESIV PASIV: hiillyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hiiltymään   INESIV: hiiltymässä  ELATIV: hiiltymästä

ADESIV: hiiltymällä  ABESIV: hiiltymättä  INSTRUCTIV: hiiltymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hiiltyminen   PARTITIV: hiiltyminen

INFINITIVUL CINCI: hiiltymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hiiltyvä  (gen. hiiltyvän)   PASIV: hiillyttävä   (gen. hiillyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hiiltynyt                    PASIV: hiillytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hiiltyjä (pl.gen. hiiltyjien)  ADJECTIV NEGATIV: hiiltymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hiiltymys

hiipua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

hiivun, hiivut, hiipuu, hiivumme, hiivutte, hiipuvat, hiivutaan

en hiivu, et hiivu, ei hiivu, emme hiivu, ette hiivu, eivät hiivu, ei hiivuta

IMPERFECT INDICATIV

hiivuin, hiivuit, hiipui, hiivuimme, hiivuitte, hiipuivat, hiivuttiin

en hiipunut, et hiipunut, ei hiipunut, emme hiipuneet, ette hiipuneet, eivät hiipuneet, ei hiivuttu

PERFECT INDICATIV

olen hiipunut, olet hiipunut, on hiipunut, olemme hiipuneet, olette hiipuneet, ovat hiipuneet, on hiivuttu

en ole hiipunut, et ole hiipunut, ei ole hiipunut, emme ole hiipuneet, ette ole hiipuneet, eivät ole hiipuneet, ei ole hiivuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hiipunut, olit hiipunut, oli hiipunut, olimme hiipuneet, olitte hiipuneet, olivat hiipuneet, oli hiivuttu

en ollut hiipunut, et ollut hiipunut, ei ollut hiipunut, emme olleet hiipuneet, ette olleet hiipuneet, eivät olleet hiipuneet, ei ollut hiivuttu

PREZENT IMPERATIV

-, hiivu, hiipukoon, hiipukaamme, hiipukaa, hiipukoot, hiivuttakoon

-, älä hiivu, älköön hiipuko, älkäämme hiipuko, älkää hiipuko, älkööt hiipuko, älköön hiivuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hiipunut, -, -, olkoot hiipuneet, olkoon hiivuttu

-, -, älköön olko hiipunut, -, -, älkööt olko hiipuneet, älköön olko hiivuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

hiipuisin, hiipuisit, hiipuisi, hiipuisimme, hiipuisitte, hiipuisivat, hiivuttaisiin

en hiipuisi, et hiipuisi, ei hiipuisi, emme hiipuisi, ette hiipuisi, eivät hiipuisi, ei hiivuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hiipunut, olisit hiipunut, olisi hiipunut, olisimme hiipuneet, olisitte hiipuneet, olisivat hiipuneet, oltaisiin hiivuttu

en olisi hiipunut, et olisi hiipunut, ei olisi hiipunut, emme olisi hiipuneet, ette olisi hiipuneet, eivät olisi hiipuneet, ei olisi hiivuttu

PREZENT POTENȚIAL

hiipunen, hiipunet, hiipunee, hiipunemme, hiipunette, hiipunevat, hiivuttaneen

en hiipune, et hiipune, ei hiipune, emme hiipune, ette hiipune, eivät hiipune, ei hiivuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hiipunut, lienet hiipunut, lienee hiipunut, lienemme hiipuneet, lienette hiipuneet, lienevät hiipuneet, lienee hiivuttu

en liene hiipunut, et liene hiipunut, ei liene hiipunut, emme liene hiipuneet, ette liene hiipuneet, eivät liene hiipuneet, ei liene hiivuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hiipua    FORMA LUNGĂ: hiipuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hiipuessa   INSTRUCTIV: hiipuen  INESIV PASIV: hiivuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hiipumaan   INESIV: hiipumassa  ELATIV: hiipumasta

ADESIV: hiipumalla  ABESIV: hiipumatta  INSTRUCTIV: hiipuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hiipuminen   PARTITIV: hiipuminen

INFINITIVUL CINCI: hiipumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hiipuva  (gen. hiipuvan)   PASIV: hiivuttava   (gen. hiivuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hiipunut                   PASIV: hiivuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hiipuja (pl.gen. hiipujien)  ADJECTIV NEGATIV: hiipumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hiipumus

hikeentyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

hikeennyn, hikeennyt, hikeentyy, hikeennymme, hikeennytte, hikeentyvät, hikeennytään

en hikeenny, et hikeenny, ei hikeenny, emme hikeenny, ette hikeenny, eivät hikeenny, ei hikeennytä

IMPERFECT INDICATIV

hikeennyin, hikeennyit, hikeentyi, hikeennyimme, hikeennyitte, hikeentyivät, hikeennyttiin

en hikeentynyt, et hikeentynyt, ei hikeentynyt, emme hikeentyneet, ette hikeentyneet, eivät hikeentyneet, ei hikeennytty

PERFECT INDICATIV

olen hikeentynyt, olet hikeentynyt, on hikeentynyt, olemme hikeentyneet, olette hikeentyneet, ovat hikeentyneet, on hikeennytty

en ole hikeentynyt, et ole hikeentynyt, ei ole hikeentynyt, emme ole hikeentyneet, ette ole hikeentyneet, eivät ole hikeentyneet, ei ole hikeennytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hikeentynyt, olit hikeentynyt, oli hikeentynyt, olimme hikeentyneet, olitte hikeentyneet, olivat hikeentyneet, oli hikeennytty

en ollut hikeentynyt, et ollut hikeentynyt, ei ollut hikeentynyt, emme olleet hikeentyneet, ette olleet hikeentyneet, eivät olleet hikeentyneet, ei ollut hikeennytty

PREZENT IMPERATIV

-, hikeenny, hikeentyköön, hikeentykäämme, hikeentykää, hikeentykööt, hikeennyttäköön

-, älä hikeenny, älköön hikeentykö, älkäämme hikeentykö, älkää hikeentykö, älkööt hikeentykö, älköön hikeennyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hikeentynyt, -, -, olkoot hikeentyneet, olkoon hikeennytty

-, -, älköön olko hikeentynyt, -, -, älkööt olko hikeentyneet, älköön olko hikeennytty

PREZENT CONDIȚIONAL

hikeentyisin, hikeentyisit, hikeentyisi, hikeentyisimme, hikeentyisitte, hikeentyisivät, hikeennyttäisiin

en hikeentyisi, et hikeentyisi, ei hikeentyisi, emme hikeentyisi, ette hikeentyisi, eivät hikeentyisi, ei hikeennyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hikeentynyt, olisit hikeentynyt, olisi hikeentynyt, olisimme hikeentyneet, olisitte hikeentyneet, olisivat hikeentyneet, oltaisiin hikeennytty

en olisi hikeentynyt, et olisi hikeentynyt, ei olisi hikeentynyt, emme olisi hikeentyneet, ette olisi hikeentyneet, eivät olisi hikeentyneet, ei olisi hikeennytty

PREZENT POTENȚIAL

hikeentynen, hikeentynet, hikeentynee, hikeentynemme, hikeentynette, hikeentynevät, hikeennyttäneen

en hikeentyne, et hikeentyne, ei hikeentyne, emme hikeentyne, ette hikeentyne, eivät hikeentyne, ei hikeennyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen hikeentynyt, lienet hikeentynyt, lienee hikeentynyt, lienemme hikeentyneet, lienette hikeentyneet, lienevät hikeentyneet, lienee hikeennytty

en liene hikeentynyt, et liene hikeentynyt, ei liene hikeentynyt, emme liene hikeentyneet, ette liene hikeentyneet, eivät liene hikeentyneet, ei liene hikeennytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hikeentyä    FORMA LUNGĂ: hikeentyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hikeentyessä   INSTRUCTIV: hikeentyen  INESIV PASIV: hikeennyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hikeentymään   INESIV: hikeentymässä  ELATIV: hikeentymästä

ADESIV: hikeentymällä  ABESIV: hikeentymättä  INSTRUCTIV: hikeentymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hikeentyminen   PARTITIV: hikeentyminen

INFINITIVUL CINCI: hikeentymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hikeentyvä  (gen. hikeentyvän)   PASIV: hikeennyttävä   (gen. hikeennyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hikeentynyt                      PASIV: hikeennytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hikeentyjä (pl.gen. hikeentyjien)  ADJECTIV NEGATIV: hikeentymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hikeentymys

hiljentyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

hiljennyn, hiljennyt, hiljentyy, hiljennymme, hiljennytte, hiljentyvät, hiljennytään

en hiljenny, et hiljenny, ei hiljenny, emme hiljenny, ette hiljenny, eivät hiljenny, ei hiljennytä

IMPERFECT INDICATIV

hiljennyin, hiljennyit, hiljentyi, hiljennyimme, hiljennyitte, hiljentyivät, hiljennyttiin

en hiljentynyt, et hiljentynyt, ei hiljentynyt, emme hiljentyneet, ette hiljentyneet, eivät hiljentyneet, ei hiljennytty

PERFECT INDICATIV

olen hiljentynyt, olet hiljentynyt, on hiljentynyt, olemme hiljentyneet, olette hiljentyneet, ovat hiljentyneet, on hiljennytty

en ole hiljentynyt, et ole hiljentynyt, ei ole hiljentynyt, emme ole hiljentyneet, ette ole hiljentyneet, eivät ole hiljentyneet, ei ole hiljennytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hiljentynyt, olit hiljentynyt, oli hiljentynyt, olimme hiljentyneet, olitte hiljentyneet, olivat hiljentyneet, oli hiljennytty

en ollut hiljentynyt, et ollut hiljentynyt, ei ollut hiljentynyt, emme olleet hiljentyneet, ette olleet hiljentyneet, eivät olleet hiljentyneet, ei ollut hiljennytty

PREZENT IMPERATIV

-, hiljenny, hiljentyköön, hiljentykäämme, hiljentykää, hiljentykööt, hiljennyttäköön

-, älä hiljenny, älköön hiljentykö, älkäämme hiljentykö, älkää hiljentykö, älkööt hiljentykö, älköön hiljennyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hiljentynyt, -, -, olkoot hiljentyneet, olkoon hiljennytty

-, -, älköön olko hiljentynyt, -, -, älkööt olko hiljentyneet, älköön olko hiljennytty

PREZENT CONDIȚIONAL

hiljentyisin, hiljentyisit, hiljentyisi, hiljentyisimme, hiljentyisitte, hiljentyisivät, hiljennyttäisiin

en hiljentyisi, et hiljentyisi, ei hiljentyisi, emme hiljentyisi, ette hiljentyisi, eivät hiljentyisi, ei hiljennyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hiljentynyt, olisit hiljentynyt, olisi hiljentynyt, olisimme hiljentyneet, olisitte hiljentyneet, olisivat hiljentyneet, oltaisiin hiljennytty

en olisi hiljentynyt, et olisi hiljentynyt, ei olisi hiljentynyt, emme olisi hiljentyneet, ette olisi hiljentyneet, eivät olisi hiljentyneet, ei olisi hiljennytty

PREZENT POTENȚIAL

hiljentynen, hiljentynet, hiljentynee, hiljentynemme, hiljentynette, hiljentynevät, hiljennyttäneen

en hiljentyne, et hiljentyne, ei hiljentyne, emme hiljentyne, ette hiljentyne, eivät hiljentyne, ei hiljennyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen hiljentynyt, lienet hiljentynyt, lienee hiljentynyt, lienemme hiljentyneet, lienette hiljentyneet, lienevät hiljentyneet, lienee hiljennytty

en liene hiljentynyt, et liene hiljentynyt, ei liene hiljentynyt, emme liene hiljentyneet, ette liene hiljentyneet, eivät liene hiljentyneet, ei liene hiljennytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hiljentyä    FORMA LUNGĂ: hiljentyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hiljentyessä   INSTRUCTIV: hiljentyen  INESIV PASIV: hiljennyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hiljentymään   INESIV: hiljentymässä  ELATIV: hiljentymästä

ADESIV: hiljentymällä  ABESIV: hiljentymättä  INSTRUCTIV: hiljentymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hiljentyminen   PARTITIV: hiljentyminen

INFINITIVUL CINCI: hiljentymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hiljentyvä  (gen. hiljentyvän)   PASIV: hiljennyttävä   (gen. hiljennyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hiljentynyt                      PASIV: hiljennytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hiljentyjä (pl.gen. hiljentyjien)  ADJECTIV NEGATIV: hiljentymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hiljentymys

himmentyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

himmennyn, himmennyt, himmentyy, himmennymme, himmennytte, himmentyvät, himmennytään

en himmenny, et himmenny, ei himmenny, emme himmenny, ette himmenny, eivät himmenny, ei himmennytä

IMPERFECT INDICATIV

himmennyin, himmennyit, himmentyi, himmennyimme, himmennyitte, himmentyivät, himmennyttiin

en himmentynyt, et himmentynyt, ei himmentynyt, emme himmentyneet, ette himmentyneet, eivät himmentyneet, ei himmennytty

PERFECT INDICATIV

olen himmentynyt, olet himmentynyt, on himmentynyt, olemme himmentyneet, olette himmentyneet, ovat himmentyneet, on himmennytty

en ole himmentynyt, et ole himmentynyt, ei ole himmentynyt, emme ole himmentyneet, ette ole himmentyneet, eivät ole himmentyneet, ei ole himmennytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin himmentynyt, olit himmentynyt, oli himmentynyt, olimme himmentyneet, olitte himmentyneet, olivat himmentyneet, oli himmennytty

en ollut himmentynyt, et ollut himmentynyt, ei ollut himmentynyt, emme olleet himmentyneet, ette olleet himmentyneet, eivät olleet himmentyneet, ei ollut himmennytty

PREZENT IMPERATIV

-, himmenny, himmentyköön, himmentykäämme, himmentykää, himmentykööt, himmennyttäköön

-, älä himmenny, älköön himmentykö, älkäämme himmentykö, älkää himmentykö, älkööt himmentykö, älköön himmennyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon himmentynyt, -, -, olkoot himmentyneet, olkoon himmennytty

-, -, älköön olko himmentynyt, -, -, älkööt olko himmentyneet, älköön olko himmennytty

PREZENT CONDIȚIONAL

himmentyisin, himmentyisit, himmentyisi, himmentyisimme, himmentyisitte, himmentyisivät, himmennyttäisiin

en himmentyisi, et himmentyisi, ei himmentyisi, emme himmentyisi, ette himmentyisi, eivät himmentyisi, ei himmennyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin himmentynyt, olisit himmentynyt, olisi himmentynyt, olisimme himmentyneet, olisitte himmentyneet, olisivat himmentyneet, oltaisiin himmennytty

en olisi himmentynyt, et olisi himmentynyt, ei olisi himmentynyt, emme olisi himmentyneet, ette olisi himmentyneet, eivät olisi himmentyneet, ei olisi himmennytty

PREZENT POTENȚIAL

himmentynen, himmentynet, himmentynee, himmentynemme, himmentynette, himmentynevät, himmennyttäneen

en himmentyne, et himmentyne, ei himmentyne, emme himmentyne, ette himmentyne, eivät himmentyne, ei himmennyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen himmentynyt, lienet himmentynyt, lienee himmentynyt, lienemme himmentyneet, lienette himmentyneet, lienevät himmentyneet, lienee himmennytty

en liene himmentynyt, et liene himmentynyt, ei liene himmentynyt, emme liene himmentyneet, ette liene himmentyneet, eivät liene himmentyneet, ei liene himmennytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: himmentyä    FORMA LUNGĂ: himmentyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: himmentyessä   INSTRUCTIV: himmentyen  INESIV PASIV: himmennyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: himmentymään   INESIV: himmentymässä  ELATIV: himmentymästä

ADESIV: himmentymällä  ABESIV: himmentymättä  INSTRUCTIV: himmentymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: himmentyminen   PARTITIV: himmentyminen

INFINITIVUL CINCI: himmentymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: himmentyvä  (gen. himmentyvän)   PASIV: himmennyttävä   (gen. himmennyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: himmentynyt                      PASIV: himmennytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: himmentyjä (pl.gen. himmentyjien)  ADJECTIV NEGATIV: himmentymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): himmentymys

hinkua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

hingun, hingut, hinkuu, hingumme, hingutte, hinkuvat, hingutaan

en hingu, et hingu, ei hingu, emme hingu, ette hingu, eivät hingu, ei hinguta

IMPERFECT INDICATIV

hinguin, hinguit, hinkui, hinguimme, hinguitte, hinkuivat, hinguttiin

en hinkunut, et hinkunut, ei hinkunut, emme hinkuneet, ette hinkuneet, eivät hinkuneet, ei hinguttu

PERFECT INDICATIV

olen hinkunut, olet hinkunut, on hinkunut, olemme hinkuneet, olette hinkuneet, ovat hinkuneet, on hinguttu

en ole hinkunut, et ole hinkunut, ei ole hinkunut, emme ole hinkuneet, ette ole hinkuneet, eivät ole hinkuneet, ei ole hinguttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hinkunut, olit hinkunut, oli hinkunut, olimme hinkuneet, olitte hinkuneet, olivat hinkuneet, oli hinguttu

en ollut hinkunut, et ollut hinkunut, ei ollut hinkunut, emme olleet hinkuneet, ette olleet hinkuneet, eivät olleet hinkuneet, ei ollut hinguttu

PREZENT IMPERATIV

-, hingu, hinkukoon, hinkukaamme, hinkukaa, hinkukoot, hinguttakoon

-, älä hingu, älköön hinkuko, älkäämme hinkuko, älkää hinkuko, älkööt hinkuko, älköön hinguttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hinkunut, -, -, olkoot hinkuneet, olkoon hinguttu

-, -, älköön olko hinkunut, -, -, älkööt olko hinkuneet, älköön olko hinguttu

PREZENT CONDIȚIONAL

hinkuisin, hinkuisit, hinkuisi, hinkuisimme, hinkuisitte, hinkuisivat, hinguttaisiin

en hinkuisi, et hinkuisi, ei hinkuisi, emme hinkuisi, ette hinkuisi, eivät hinkuisi, ei hinguttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hinkunut, olisit hinkunut, olisi hinkunut, olisimme hinkuneet, olisitte hinkuneet, olisivat hinkuneet, oltaisiin hinguttu

en olisi hinkunut, et olisi hinkunut, ei olisi hinkunut, emme olisi hinkuneet, ette olisi hinkuneet, eivät olisi hinkuneet, ei olisi hinguttu

PREZENT POTENȚIAL

hinkunen, hinkunet, hinkunee, hinkunemme, hinkunette, hinkunevat, hinguttaneen

en hinkune, et hinkune, ei hinkune, emme hinkune, ette hinkune, eivät hinkune, ei hinguttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hinkunut, lienet hinkunut, lienee hinkunut, lienemme hinkuneet, lienette hinkuneet, lienevät hinkuneet, lienee hinguttu

en liene hinkunut, et liene hinkunut, ei liene hinkunut, emme liene hinkuneet, ette liene hinkuneet, eivät liene hinkuneet, ei liene hinguttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hinkua    FORMA LUNGĂ: hinkuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hinkuessa   INSTRUCTIV: hinkuen  INESIV PASIV: hinguttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hinkumaan   INESIV: hinkumassa  ELATIV: hinkumasta

ADESIV: hinkumalla  ABESIV: hinkumatta  INSTRUCTIV: hinkuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hinkuminen   PARTITIV: hinkuminen

INFINITIVUL CINCI: hinkumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hinkuva  (gen. hinkuvan)   PASIV: hinguttava   (gen. hinguttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hinkunut                   PASIV: hinguttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hinkuja (pl.gen. hinkujien)  ADJECTIV NEGATIV: hinkumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hinkumus

hipoa 1  (1)

PREZENT INDICATIV

hivon, hivot, hipoo, hivomme, hivotte, hipovat, hivotaan

en hivo, et hivo, ei hivo, emme hivo, ette hivo, eivät hivo, ei hivota

IMPERFECT INDICATIV

hivoin, hivoit, hipoi, hivoimme, hivoitte, hipoivat, hivottiin

en hiponut, et hiponut, ei hiponut, emme hiponeet, ette hiponeet, eivät hiponeet, ei hivottu

PERFECT INDICATIV

olen hiponut, olet hiponut, on hiponut, olemme hiponeet, olette hiponeet, ovat hiponeet, on hivottu

en ole hiponut, et ole hiponut, ei ole hiponut, emme ole hiponeet, ette ole hiponeet, eivät ole hiponeet, ei ole hivottu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hiponut, olit hiponut, oli hiponut, olimme hiponeet, olitte hiponeet, olivat hiponeet, oli hivottu

en ollut hiponut, et ollut hiponut, ei ollut hiponut, emme olleet hiponeet, ette olleet hiponeet, eivät olleet hiponeet, ei ollut hivottu

PREZENT IMPERATIV

-, hivo, hipokoon, hipokaamme, hipokaa, hipokoot, hivottakoon

-, älä hivo, älköön hipoko, älkäämme hipoko, älkää hipoko, älkööt hipoko, älköön hivottako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hiponut, -, -, olkoot hiponeet, olkoon hivottu

-, -, älköön olko hiponut, -, -, älkööt olko hiponeet, älköön olko hivottu

PREZENT CONDIȚIONAL

hipoisin, hipoisit, hipoisi, hipoisimme, hipoisitte, hipoisivat, hivottaisiin

en hipoisi, et hipoisi, ei hipoisi, emme hipoisi, ette hipoisi, eivät hipoisi, ei hivottaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hiponut, olisit hiponut, olisi hiponut, olisimme hiponeet, olisitte hiponeet, olisivat hiponeet, oltaisiin hivottu

en olisi hiponut, et olisi hiponut, ei olisi hiponut, emme olisi hiponeet, ette olisi hiponeet, eivät olisi hiponeet, ei olisi hivottu

PREZENT POTENȚIAL

hiponen, hiponet, hiponee, hiponemme, hiponette, hiponevat, hivottaneen

en hipone, et hipone, ei hipone, emme hipone, ette hipone, eivät hipone, ei hivottane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hiponut, lienet hiponut, lienee hiponut, lienemme hiponeet, lienette hiponeet, lienevät hiponeet, lienee hivottu

en liene hiponut, et liene hiponut, ei liene hiponut, emme liene hiponeet, ette liene hiponeet, eivät liene hiponeet, ei liene hivottu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hipoa    FORMA LUNGĂ: hipoakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hipoessa   INSTRUCTIV: hipoen  INESIV PASIV: hivottaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hipomaan   INESIV: hipomassa  ELATIV: hipomasta

ADESIV: hipomalla  ABESIV: hipomatta  INSTRUCTIV: hipoman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hipominen   PARTITIV: hipominen

INFINITIVUL CINCI: hipomaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hipova  (gen. hipovan)   PASIV: hivottava   (gen. hivottavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hiponut                  PASIV: hivottu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hipoja (pl.gen. hipojien)  ADJECTIV NEGATIV: hipomaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hipomus

hitsaantua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

hitsaannun, hitsaannut, hitsaantuu, hitsaannumme, hitsaannutte, hitsaantuvat, hitsaannutaan

en hitsaannu, et hitsaannu, ei hitsaannu, emme hitsaannu, ette hitsaannu, eivät hitsaannu, ei hitsaannuta

IMPERFECT INDICATIV

hitsaannuin, hitsaannuit, hitsaantui, hitsaannuimme, hitsaannuitte, hitsaantuivat, hitsaannuttiin

en hitsaantunut, et hitsaantunut, ei hitsaantunut, emme hitsaantuneet, ette hitsaantuneet, eivät hitsaantuneet, ei hitsaannuttu

PERFECT INDICATIV

olen hitsaantunut, olet hitsaantunut, on hitsaantunut, olemme hitsaantuneet, olette hitsaantuneet, ovat hitsaantuneet, on hitsaannuttu

en ole hitsaantunut, et ole hitsaantunut, ei ole hitsaantunut, emme ole hitsaantuneet, ette ole hitsaantuneet, eivät ole hitsaantuneet, ei ole hitsaannuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hitsaantunut, olit hitsaantunut, oli hitsaantunut, olimme hitsaantuneet, olitte hitsaantuneet, olivat hitsaantuneet, oli hitsaannuttu

en ollut hitsaantunut, et ollut hitsaantunut, ei ollut hitsaantunut, emme olleet hitsaantuneet, ette olleet hitsaantuneet, eivät olleet hitsaantuneet, ei ollut hitsaannuttu

PREZENT IMPERATIV

-, hitsaannu, hitsaantukoon, hitsaantukaamme, hitsaantukaa, hitsaantukoot, hitsaannuttakoon

-, älä hitsaannu, älköön hitsaantuko, älkäämme hitsaantuko, älkää hitsaantuko, älkööt hitsaantuko, älköön hitsaannuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hitsaantunut, -, -, olkoot hitsaantuneet, olkoon hitsaannuttu

-, -, älköön olko hitsaantunut, -, -, älkööt olko hitsaantuneet, älköön olko hitsaannuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

hitsaantuisin, hitsaantuisit, hitsaantuisi, hitsaantuisimme, hitsaantuisitte, hitsaantuisivat, hitsaannuttaisiin

en hitsaantuisi, et hitsaantuisi, ei hitsaantuisi, emme hitsaantuisi, ette hitsaantuisi, eivät hitsaantuisi, ei hitsaannuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hitsaantunut, olisit hitsaantunut, olisi hitsaantunut, olisimme hitsaantuneet, olisitte hitsaantuneet, olisivat hitsaantuneet, oltaisiin hitsaannuttu

en olisi hitsaantunut, et olisi hitsaantunut, ei olisi hitsaantunut, emme olisi hitsaantuneet, ette olisi hitsaantuneet, eivät olisi hitsaantuneet, ei olisi hitsaannuttu

PREZENT POTENȚIAL

hitsaantunen, hitsaantunet, hitsaantunee, hitsaantunemme, hitsaantunette, hitsaantunevat, hitsaannuttaneen

en hitsaantune, et hitsaantune, ei hitsaantune, emme hitsaantune, ette hitsaantune, eivät hitsaantune, ei hitsaannuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hitsaantunut, lienet hitsaantunut, lienee hitsaantunut, lienemme hitsaantuneet, lienette hitsaantuneet, lienevät hitsaantuneet, lienee hitsaannuttu

en liene hitsaantunut, et liene hitsaantunut, ei liene hitsaantunut, emme liene hitsaantuneet, ette liene hitsaantuneet, eivät liene hitsaantuneet, ei liene hitsaannuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hitsaantua    FORMA LUNGĂ: hitsaantuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hitsaantuessa   INSTRUCTIV: hitsaantuen  INESIV PASIV: hitsaannuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hitsaantumaan   INESIV: hitsaantumassa  ELATIV: hitsaantumasta

ADESIV: hitsaantumalla  ABESIV: hitsaantumatta  INSTRUCTIV: hitsaantuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hitsaantuminen   PARTITIV: hitsaantuminen

INFINITIVUL CINCI: hitsaantumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hitsaantuva  (gen. hitsaantuvan)   PASIV: hitsaannuttava   (gen. hitsaannuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hitsaantunut                       PASIV: hitsaannuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hitsaantuja (pl.gen. hitsaantujien)  ADJECTIV NEGATIV: hitsaantumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hitsaantumus

hiutua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

hiudun, hiudut, hiutuu, hiudumme, hiudutte, hiutuvat, hiudutaan

en hiudu, et hiudu, ei hiudu, emme hiudu, ette hiudu, eivät hiudu, ei hiuduta

IMPERFECT INDICATIV

hiuduin, hiuduit, hiutui, hiuduimme, hiuduitte, hiutuivat, hiuduttiin

en hiutunut, et hiutunut, ei hiutunut, emme hiutuneet, ette hiutuneet, eivät hiutuneet, ei hiuduttu

PERFECT INDICATIV

olen hiutunut, olet hiutunut, on hiutunut, olemme hiutuneet, olette hiutuneet, ovat hiutuneet, on hiuduttu

en ole hiutunut, et ole hiutunut, ei ole hiutunut, emme ole hiutuneet, ette ole hiutuneet, eivät ole hiutuneet, ei ole hiuduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hiutunut, olit hiutunut, oli hiutunut, olimme hiutuneet, olitte hiutuneet, olivat hiutuneet, oli hiuduttu

en ollut hiutunut, et ollut hiutunut, ei ollut hiutunut, emme olleet hiutuneet, ette olleet hiutuneet, eivät olleet hiutuneet, ei ollut hiuduttu

PREZENT IMPERATIV

-, hiudu, hiutukoon, hiutukaamme, hiutukaa, hiutukoot, hiuduttakoon

-, älä hiudu, älköön hiutuko, älkäämme hiutuko, älkää hiutuko, älkööt hiutuko, älköön hiuduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hiutunut, -, -, olkoot hiutuneet, olkoon hiuduttu

-, -, älköön olko hiutunut, -, -, älkööt olko hiutuneet, älköön olko hiuduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

hiutuisin, hiutuisit, hiutuisi, hiutuisimme, hiutuisitte, hiutuisivat, hiuduttaisiin

en hiutuisi, et hiutuisi, ei hiutuisi, emme hiutuisi, ette hiutuisi, eivät hiutuisi, ei hiuduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hiutunut, olisit hiutunut, olisi hiutunut, olisimme hiutuneet, olisitte hiutuneet, olisivat hiutuneet, oltaisiin hiuduttu

en olisi hiutunut, et olisi hiutunut, ei olisi hiutunut, emme olisi hiutuneet, ette olisi hiutuneet, eivät olisi hiutuneet, ei olisi hiuduttu

PREZENT POTENȚIAL

hiutunen, hiutunet, hiutunee, hiutunemme, hiutunette, hiutunevat, hiuduttaneen

en hiutune, et hiutune, ei hiutune, emme hiutune, ette hiutune, eivät hiutune, ei hiuduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hiutunut, lienet hiutunut, lienee hiutunut, lienemme hiutuneet, lienette hiutuneet, lienevät hiutuneet, lienee hiuduttu

en liene hiutunut, et liene hiutunut, ei liene hiutunut, emme liene hiutuneet, ette liene hiutuneet, eivät liene hiutuneet, ei liene hiuduttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hiutua    FORMA LUNGĂ: hiutuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hiutuessa   INSTRUCTIV: hiutuen  INESIV PASIV: hiuduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hiutumaan   INESIV: hiutumassa  ELATIV: hiutumasta

ADESIV: hiutumalla  ABESIV: hiutumatta  INSTRUCTIV: hiutuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hiutuminen   PARTITIV: hiutuminen

INFINITIVUL CINCI: hiutumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hiutuva  (gen. hiutuvan)   PASIV: hiuduttava   (gen. hiuduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hiutunut                   PASIV: hiuduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hiutuja (pl.gen. hiutujien)  ADJECTIV NEGATIV: hiutumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hiutumus

hoikentua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

hoikennun, hoikennut, hoikentuu, hoikennumme, hoikennutte, hoikentuvat, hoikennutaan

en hoikennu, et hoikennu, ei hoikennu, emme hoikennu, ette hoikennu, eivät hoikennu, ei hoikennuta

IMPERFECT INDICATIV

hoikennuin, hoikennuit, hoikentui, hoikennuimme, hoikennuitte, hoikentuivat, hoikennuttiin

en hoikentunut, et hoikentunut, ei hoikentunut, emme hoikentuneet, ette hoikentuneet, eivät hoikentuneet, ei hoikennuttu

PERFECT INDICATIV

olen hoikentunut, olet hoikentunut, on hoikentunut, olemme hoikentuneet, olette hoikentuneet, ovat hoikentuneet, on hoikennuttu

en ole hoikentunut, et ole hoikentunut, ei ole hoikentunut, emme ole hoikentuneet, ette ole hoikentuneet, eivät ole hoikentuneet, ei ole hoikennuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hoikentunut, olit hoikentunut, oli hoikentunut, olimme hoikentuneet, olitte hoikentuneet, olivat hoikentuneet, oli hoikennuttu

en ollut hoikentunut, et ollut hoikentunut, ei ollut hoikentunut, emme olleet hoikentuneet, ette olleet hoikentuneet, eivät olleet hoikentuneet, ei ollut hoikennuttu

PREZENT IMPERATIV

-, hoikennu, hoikentukoon, hoikentukaamme, hoikentukaa, hoikentukoot, hoikennuttakoon

-, älä hoikennu, älköön hoikentuko, älkäämme hoikentuko, älkää hoikentuko, älkööt hoikentuko, älköön hoikennuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hoikentunut, -, -, olkoot hoikentuneet, olkoon hoikennuttu

-, -, älköön olko hoikentunut, -, -, älkööt olko hoikentuneet, älköön olko hoikennuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

hoikentuisin, hoikentuisit, hoikentuisi, hoikentuisimme, hoikentuisitte, hoikentuisivat, hoikennuttaisiin

en hoikentuisi, et hoikentuisi, ei hoikentuisi, emme hoikentuisi, ette hoikentuisi, eivät hoikentuisi, ei hoikennuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hoikentunut, olisit hoikentunut, olisi hoikentunut, olisimme hoikentuneet, olisitte hoikentuneet, olisivat hoikentuneet, oltaisiin hoikennuttu

en olisi hoikentunut, et olisi hoikentunut, ei olisi hoikentunut, emme olisi hoikentuneet, ette olisi hoikentuneet, eivät olisi hoikentuneet, ei olisi hoikennuttu

PREZENT POTENȚIAL

hoikentunen, hoikentunet, hoikentunee, hoikentunemme, hoikentunette, hoikentunevat, hoikennuttaneen

en hoikentune, et hoikentune, ei hoikentune, emme hoikentune, ette hoikentune, eivät hoikentune, ei hoikennuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hoikentunut, lienet hoikentunut, lienee hoikentunut, lienemme hoikentuneet, lienette hoikentuneet, lienevät hoikentuneet, lienee hoikennuttu

en liene hoikentunut, et liene hoikentunut, ei liene hoikentunut, emme liene hoikentuneet, ette liene hoikentuneet, eivät liene hoikentuneet, ei liene hoikennuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hoikentua    FORMA LUNGĂ: hoikentuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hoikentuessa   INSTRUCTIV: hoikentuen  INESIV PASIV: hoikennuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hoikentumaan   INESIV: hoikentumassa  ELATIV: hoikentumasta

ADESIV: hoikentumalla  ABESIV: hoikentumatta  INSTRUCTIV: hoikentuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hoikentuminen   PARTITIV: hoikentuminen

INFINITIVUL CINCI: hoikentumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hoikentuva  (gen. hoikentuvan)   PASIV: hoikennuttava   (gen. hoikennuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hoikentunut                      PASIV: hoikennuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hoikentuja (pl.gen. hoikentujien)  ADJECTIV NEGATIV: hoikentumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hoikentumus

hoippua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

hoipun, hoiput, hoippuu, hoipumme, hoiputte, hoippuvat, hoiputaan

en hoipu, et hoipu, ei hoipu, emme hoipu, ette hoipu, eivät hoipu, ei hoiputa

IMPERFECT INDICATIV

hoipuin, hoipuit, hoippui, hoipuimme, hoipuitte, hoippuivat, hoiputtiin

en hoippunut, et hoippunut, ei hoippunut, emme hoippuneet, ette hoippuneet, eivät hoippuneet, ei hoiputtu

PERFECT INDICATIV

olen hoippunut, olet hoippunut, on hoippunut, olemme hoippuneet, olette hoippuneet, ovat hoippuneet, on hoiputtu

en ole hoippunut, et ole hoippunut, ei ole hoippunut, emme ole hoippuneet, ette ole hoippuneet, eivät ole hoippuneet, ei ole hoiputtu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hoippunut, olit hoippunut, oli hoippunut, olimme hoippuneet, olitte hoippuneet, olivat hoippuneet, oli hoiputtu

en ollut hoippunut, et ollut hoippunut, ei ollut hoippunut, emme olleet hoippuneet, ette olleet hoippuneet, eivät olleet hoippuneet, ei ollut hoiputtu

PREZENT IMPERATIV

-, hoipu, hoippukoon, hoippukaamme, hoippukaa, hoippukoot, hoiputtakoon

-, älä hoipu, älköön hoippuko, älkäämme hoippuko, älkää hoippuko, älkööt hoippuko, älköön hoiputtako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hoippunut, -, -, olkoot hoippuneet, olkoon hoiputtu

-, -, älköön olko hoippunut, -, -, älkööt olko hoippuneet, älköön olko hoiputtu

PREZENT CONDIȚIONAL

hoippuisin, hoippuisit, hoippuisi, hoippuisimme, hoippuisitte, hoippuisivat, hoiputtaisiin

en hoippuisi, et hoippuisi, ei hoippuisi, emme hoippuisi, ette hoippuisi, eivät hoippuisi, ei hoiputtaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hoippunut, olisit hoippunut, olisi hoippunut, olisimme hoippuneet, olisitte hoippuneet, olisivat hoippuneet, oltaisiin hoiputtu

en olisi hoippunut, et olisi hoippunut, ei olisi hoippunut, emme olisi hoippuneet, ette olisi hoippuneet, eivät olisi hoippuneet, ei olisi hoiputtu

PREZENT POTENȚIAL

hoippunen, hoippunet, hoippunee, hoippunemme, hoippunette, hoippunevat, hoiputtaneen

en hoippune, et hoippune, ei hoippune, emme hoippune, ette hoippune, eivät hoippune, ei hoiputtane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hoippunut, lienet hoippunut, lienee hoippunut, lienemme hoippuneet, lienette hoippuneet, lienevät hoippuneet, lienee hoiputtu

en liene hoippunut, et liene hoippunut, ei liene hoippunut, emme liene hoippuneet, ette liene hoippuneet, eivät liene hoippuneet, ei liene hoiputtu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hoippua    FORMA LUNGĂ: hoippuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hoippuessa   INSTRUCTIV: hoippuen  INESIV PASIV: hoiputtaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hoippumaan   INESIV: hoippumassa  ELATIV: hoippumasta

ADESIV: hoippumalla  ABESIV: hoippumatta  INSTRUCTIV: hoippuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hoippuminen   PARTITIV: hoippuminen

INFINITIVUL CINCI: hoippumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hoippuva  (gen. hoippuvan)   PASIV: hoiputtava   (gen. hoiputtavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hoippunut                    PASIV: hoiputtu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hoippuja (pl.gen. hoippujien)  ADJECTIV NEGATIV: hoippumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hoippumus

homehtua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

homehdun, homehdut, homehtuu, homehdumme, homehdutte, homehtuvat, homehdutaan

en homehdu, et homehdu, ei homehdu, emme homehdu, ette homehdu, eivät homehdu, ei homehduta

IMPERFECT INDICATIV

homehduin, homehduit, homehtui, homehduimme, homehduitte, homehtuivat, homehduttiin

en homehtunut, et homehtunut, ei homehtunut, emme homehtuneet, ette homehtuneet, eivät homehtuneet, ei homehduttu

PERFECT INDICATIV

olen homehtunut, olet homehtunut, on homehtunut, olemme homehtuneet, olette homehtuneet, ovat homehtuneet, on homehduttu

en ole homehtunut, et ole homehtunut, ei ole homehtunut, emme ole homehtuneet, ette ole homehtuneet, eivät ole homehtuneet, ei ole homehduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin homehtunut, olit homehtunut, oli homehtunut, olimme homehtuneet, olitte homehtuneet, olivat homehtuneet, oli homehduttu

en ollut homehtunut, et ollut homehtunut, ei ollut homehtunut, emme olleet homehtuneet, ette olleet homehtuneet, eivät olleet homehtuneet, ei ollut homehduttu

PREZENT IMPERATIV

-, homehdu, homehtukoon, homehtukaamme, homehtukaa, homehtukoot, homehduttakoon

-, älä homehdu, älköön homehtuko, älkäämme homehtuko, älkää homehtuko, älkööt homehtuko, älköön homehduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon homehtunut, -, -, olkoot homehtuneet, olkoon homehduttu

-, -, älköön olko homehtunut, -, -, älkööt olko homehtuneet, älköön olko homehduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

homehtuisin, homehtuisit, homehtuisi, homehtuisimme, homehtuisitte, homehtuisivat, homehduttaisiin

en homehtuisi, et homehtuisi, ei homehtuisi, emme homehtuisi, ette homehtuisi, eivät homehtuisi, ei homehduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin homehtunut, olisit homehtunut, olisi homehtunut, olisimme homehtuneet, olisitte homehtuneet, olisivat homehtuneet, oltaisiin homehduttu

en olisi homehtunut, et olisi homehtunut, ei olisi homehtunut, emme olisi homehtuneet, ette olisi homehtuneet, eivät olisi homehtuneet, ei olisi homehduttu

PREZENT POTENȚIAL

homehtunen, homehtunet, homehtunee, homehtunemme, homehtunette, homehtunevat, homehduttaneen

en homehtune, et homehtune, ei homehtune, emme homehtune, ette homehtune, eivät homehtune, ei homehduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen homehtunut, lienet homehtunut, lienee homehtunut, lienemme homehtuneet, lienette homehtuneet, lienevät homehtuneet, lienee homehduttu

en liene homehtunut, et liene homehtunut, ei liene homehtunut, emme liene homehtuneet, ette liene homehtuneet, eivät liene homehtuneet, ei liene homehduttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: homehtua    FORMA LUNGĂ: homehtuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: homehtuessa   INSTRUCTIV: homehtuen  INESIV PASIV: homehduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: homehtumaan   INESIV: homehtumassa  ELATIV: homehtumasta

ADESIV: homehtumalla  ABESIV: homehtumatta  INSTRUCTIV: homehtuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: homehtuminen   PARTITIV: homehtuminen

INFINITIVUL CINCI: homehtumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: homehtuva  (gen. homehtuvan)   PASIV: homehduttava   (gen. homehduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: homehtunut                     PASIV: homehduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: homehtuja (pl.gen. homehtujien)  ADJECTIV NEGATIV: homehtumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): homehtumus

huipentua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

huipennun, huipennut, huipentuu, huipennumme, huipennutte, huipentuvat, huipennutaan

en huipennu, et huipennu, ei huipennu, emme huipennu, ette huipennu, eivät huipennu, ei huipennuta

IMPERFECT INDICATIV

huipennuin, huipennuit, huipentui, huipennuimme, huipennuitte, huipentuivat, huipennuttiin

en huipentunut, et huipentunut, ei huipentunut, emme huipentuneet, ette huipentuneet, eivät huipentuneet, ei huipennuttu

PERFECT INDICATIV

olen huipentunut, olet huipentunut, on huipentunut, olemme huipentuneet, olette huipentuneet, ovat huipentuneet, on huipennuttu

en ole huipentunut, et ole huipentunut, ei ole huipentunut, emme ole huipentuneet, ette ole huipentuneet, eivät ole huipentuneet, ei ole huipennuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin huipentunut, olit huipentunut, oli huipentunut, olimme huipentuneet, olitte huipentuneet, olivat huipentuneet, oli huipennuttu

en ollut huipentunut, et ollut huipentunut, ei ollut huipentunut, emme olleet huipentuneet, ette olleet huipentuneet, eivät olleet huipentuneet, ei ollut huipennuttu

PREZENT IMPERATIV

-, huipennu, huipentukoon, huipentukaamme, huipentukaa, huipentukoot, huipennuttakoon

-, älä huipennu, älköön huipentuko, älkäämme huipentuko, älkää huipentuko, älkööt huipentuko, älköön huipennuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon huipentunut, -, -, olkoot huipentuneet, olkoon huipennuttu

-, -, älköön olko huipentunut, -, -, älkööt olko huipentuneet, älköön olko huipennuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

huipentuisin, huipentuisit, huipentuisi, huipentuisimme, huipentuisitte, huipentuisivat, huipennuttaisiin

en huipentuisi, et huipentuisi, ei huipentuisi, emme huipentuisi, ette huipentuisi, eivät huipentuisi, ei huipennuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin huipentunut, olisit huipentunut, olisi huipentunut, olisimme huipentuneet, olisitte huipentuneet, olisivat huipentuneet, oltaisiin huipennuttu

en olisi huipentunut, et olisi huipentunut, ei olisi huipentunut, emme olisi huipentuneet, ette olisi huipentuneet, eivät olisi huipentuneet, ei olisi huipennuttu

PREZENT POTENȚIAL

huipentunen, huipentunet, huipentunee, huipentunemme, huipentunette, huipentunevat, huipennuttaneen

en huipentune, et huipentune, ei huipentune, emme huipentune, ette huipentune, eivät huipentune, ei huipennuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen huipentunut, lienet huipentunut, lienee huipentunut, lienemme huipentuneet, lienette huipentuneet, lienevät huipentuneet, lienee huipennuttu

en liene huipentunut, et liene huipentunut, ei liene huipentunut, emme liene huipentuneet, ette liene huipentuneet, eivät liene huipentuneet, ei liene huipennuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: huipentua    FORMA LUNGĂ: huipentuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: huipentuessa   INSTRUCTIV: huipentuen  INESIV PASIV: huipennuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: huipentumaan   INESIV: huipentumassa  ELATIV: huipentumasta

ADESIV: huipentumalla  ABESIV: huipentumatta  INSTRUCTIV: huipentuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: huipentuminen   PARTITIV: huipentuminen

INFINITIVUL CINCI: huipentumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: huipentuva  (gen. huipentuvan)   PASIV: huipennuttava   (gen. huipennuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: huipentunut                      PASIV: huipennuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: huipentuja (pl.gen. huipentujien)  ADJECTIV NEGATIV: huipentumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): huipentumus

huitoa 1  (1)

PREZENT INDICATIV

huidon, huidot, huitoo, huidomme, huidotte, huitovat, huidotaan

en huido, et huido, ei huido, emme huido, ette huido, eivät huido, ei huidota

IMPERFECT INDICATIV

huidoin, huidoit, huitoi, huidoimme, huidoitte, huitoivat, huidottiin

en huitonut, et huitonut, ei huitonut, emme huitoneet, ette huitoneet, eivät huitoneet, ei huidottu

PERFECT INDICATIV

olen huitonut, olet huitonut, on huitonut, olemme huitoneet, olette huitoneet, ovat huitoneet, on huidottu

en ole huitonut, et ole huitonut, ei ole huitonut, emme ole huitoneet, ette ole huitoneet, eivät ole huitoneet, ei ole huidottu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin huitonut, olit huitonut, oli huitonut, olimme huitoneet, olitte huitoneet, olivat huitoneet, oli huidottu

en ollut huitonut, et ollut huitonut, ei ollut huitonut, emme olleet huitoneet, ette olleet huitoneet, eivät olleet huitoneet, ei ollut huidottu

PREZENT IMPERATIV

-, huido, huitokoon, huitokaamme, huitokaa, huitokoot, huidottakoon

-, älä huido, älköön huitoko, älkäämme huitoko, älkää huitoko, älkööt huitoko, älköön huidottako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon huitonut, -, -, olkoot huitoneet, olkoon huidottu

-, -, älköön olko huitonut, -, -, älkööt olko huitoneet, älköön olko huidottu

PREZENT CONDIȚIONAL

huitoisin, huitoisit, huitoisi, huitoisimme, huitoisitte, huitoisivat, huidottaisiin

en huitoisi, et huitoisi, ei huitoisi, emme huitoisi, ette huitoisi, eivät huitoisi, ei huidottaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin huitonut, olisit huitonut, olisi huitonut, olisimme huitoneet, olisitte huitoneet, olisivat huitoneet, oltaisiin huidottu

en olisi huitonut, et olisi huitonut, ei olisi huitonut, emme olisi huitoneet, ette olisi huitoneet, eivät olisi huitoneet, ei olisi huidottu

PREZENT POTENȚIAL

huitonen, huitonet, huitonee, huitonemme, huitonette, huitonevat, huidottaneen

en huitone, et huitone, ei huitone, emme huitone, ette huitone, eivät huitone, ei huidottane

PERFECT POTENȚIAL

lienen huitonut, lienet huitonut, lienee huitonut, lienemme huitoneet, lienette huitoneet, lienevät huitoneet, lienee huidottu

en liene huitonut, et liene huitonut, ei liene huitonut, emme liene huitoneet, ette liene huitoneet, eivät liene huitoneet, ei liene huidottu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: huitoa    FORMA LUNGĂ: huitoakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: huitoessa   INSTRUCTIV: huitoen  INESIV PASIV: huidottaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: huitomaan   INESIV: huitomassa  ELATIV: huitomasta

ADESIV: huitomalla  ABESIV: huitomatta  INSTRUCTIV: huitoman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: huitominen   PARTITIV: huitominen

INFINITIVUL CINCI: huitomaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: huitova  (gen. huitovan)   PASIV: huidottava   (gen. huidottavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: huitonut                   PASIV: huidottu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: huitoja (pl.gen. huitojien)  ADJECTIV NEGATIV: huitomaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): huitomus

hukkaantua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

hukkaannun, hukkaannut, hukkaantuu, hukkaannumme, hukkaannutte, hukkaantuvat, hukkaannutaan

en hukkaannu, et hukkaannu, ei hukkaannu, emme hukkaannu, ette hukkaannu, eivät hukkaannu, ei hukkaannuta

IMPERFECT INDICATIV

hukkaannuin, hukkaannuit, hukkaantui, hukkaannuimme, hukkaannuitte, hukkaantuivat, hukkaannuttiin

en hukkaantunut, et hukkaantunut, ei hukkaantunut, emme hukkaantuneet, ette hukkaantuneet, eivät hukkaantuneet, ei hukkaannuttu

PERFECT INDICATIV

olen hukkaantunut, olet hukkaantunut, on hukkaantunut, olemme hukkaantuneet, olette hukkaantuneet, ovat hukkaantuneet, on hukkaannuttu

en ole hukkaantunut, et ole hukkaantunut, ei ole hukkaantunut, emme ole hukkaantuneet, ette ole hukkaantuneet, eivät ole hukkaantuneet, ei ole hukkaannuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hukkaantunut, olit hukkaantunut, oli hukkaantunut, olimme hukkaantuneet, olitte hukkaantuneet, olivat hukkaantuneet, oli hukkaannuttu

en ollut hukkaantunut, et ollut hukkaantunut, ei ollut hukkaantunut, emme olleet hukkaantuneet, ette olleet hukkaantuneet, eivät olleet hukkaantuneet, ei ollut hukkaannuttu

PREZENT IMPERATIV

-, hukkaannu, hukkaantukoon, hukkaantukaamme, hukkaantukaa, hukkaantukoot, hukkaannuttakoon

-, älä hukkaannu, älköön hukkaantuko, älkäämme hukkaantuko, älkää hukkaantuko, älkööt hukkaantuko, älköön hukkaannuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hukkaantunut, -, -, olkoot hukkaantuneet, olkoon hukkaannuttu

-, -, älköön olko hukkaantunut, -, -, älkööt olko hukkaantuneet, älköön olko hukkaannuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

hukkaantuisin, hukkaantuisit, hukkaantuisi, hukkaantuisimme, hukkaantuisitte, hukkaantuisivat, hukkaannuttaisiin

en hukkaantuisi, et hukkaantuisi, ei hukkaantuisi, emme hukkaantuisi, ette hukkaantuisi, eivät hukkaantuisi, ei hukkaannuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hukkaantunut, olisit hukkaantunut, olisi hukkaantunut, olisimme hukkaantuneet, olisitte hukkaantuneet, olisivat hukkaantuneet, oltaisiin hukkaannuttu

en olisi hukkaantunut, et olisi hukkaantunut, ei olisi hukkaantunut, emme olisi hukkaantuneet, ette olisi hukkaantuneet, eivät olisi hukkaantuneet, ei olisi hukkaannuttu

PREZENT POTENȚIAL

hukkaantunen, hukkaantunet, hukkaantunee, hukkaantunemme, hukkaantunette, hukkaantunevat, hukkaannuttaneen

en hukkaantune, et hukkaantune, ei hukkaantune, emme hukkaantune, ette hukkaantune, eivät hukkaantune, ei hukkaannuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hukkaantunut, lienet hukkaantunut, lienee hukkaantunut, lienemme hukkaantuneet, lienette hukkaantuneet, lienevät hukkaantuneet, lienee hukkaannuttu

en liene hukkaantunut, et liene hukkaantunut, ei liene hukkaantunut, emme liene hukkaantuneet, ette liene hukkaantuneet, eivät liene hukkaantuneet, ei liene hukkaannuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hukkaantua    FORMA LUNGĂ: hukkaantuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hukkaantuessa   INSTRUCTIV: hukkaantuen  INESIV PASIV: hukkaannuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hukkaantumaan   INESIV: hukkaantumassa  ELATIV: hukkaantumasta

ADESIV: hukkaantumalla  ABESIV: hukkaantumatta  INSTRUCTIV: hukkaantuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hukkaantuminen   PARTITIV: hukkaantuminen

INFINITIVUL CINCI: hukkaantumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hukkaantuva  (gen. hukkaantuvan)   PASIV: hukkaannuttava   (gen. hukkaannuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hukkaantunut                       PASIV: hukkaannuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hukkaantuja (pl.gen. hukkaantujien)  ADJECTIV NEGATIV: hukkaantumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hukkaantumus

hukkua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

hukun, hukut, hukkuu, hukumme, hukutte, hukkuvat, hukutaan

en huku, et huku, ei huku, emme huku, ette huku, eivät huku, ei hukuta

IMPERFECT INDICATIV

hukuin, hukuit, hukkui, hukuimme, hukuitte, hukkuivat, hukuttiin

en hukkunut, et hukkunut, ei hukkunut, emme hukkuneet, ette hukkuneet, eivät hukkuneet, ei hukuttu

PERFECT INDICATIV

olen hukkunut, olet hukkunut, on hukkunut, olemme hukkuneet, olette hukkuneet, ovat hukkuneet, on hukuttu

en ole hukkunut, et ole hukkunut, ei ole hukkunut, emme ole hukkuneet, ette ole hukkuneet, eivät ole hukkuneet, ei ole hukuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hukkunut, olit hukkunut, oli hukkunut, olimme hukkuneet, olitte hukkuneet, olivat hukkuneet, oli hukuttu

en ollut hukkunut, et ollut hukkunut, ei ollut hukkunut, emme olleet hukkuneet, ette olleet hukkuneet, eivät olleet hukkuneet, ei ollut hukuttu

PREZENT IMPERATIV

-, huku, hukkukoon, hukkukaamme, hukkukaa, hukkukoot, hukuttakoon

-, älä huku, älköön hukkuko, älkäämme hukkuko, älkää hukkuko, älkööt hukkuko, älköön hukuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hukkunut, -, -, olkoot hukkuneet, olkoon hukuttu

-, -, älköön olko hukkunut, -, -, älkööt olko hukkuneet, älköön olko hukuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

hukkuisin, hukkuisit, hukkuisi, hukkuisimme, hukkuisitte, hukkuisivat, hukuttaisiin

en hukkuisi, et hukkuisi, ei hukkuisi, emme hukkuisi, ette hukkuisi, eivät hukkuisi, ei hukuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hukkunut, olisit hukkunut, olisi hukkunut, olisimme hukkuneet, olisitte hukkuneet, olisivat hukkuneet, oltaisiin hukuttu

en olisi hukkunut, et olisi hukkunut, ei olisi hukkunut, emme olisi hukkuneet, ette olisi hukkuneet, eivät olisi hukkuneet, ei olisi hukuttu

PREZENT POTENȚIAL

hukkunen, hukkunet, hukkunee, hukkunemme, hukkunette, hukkunevat, hukuttaneen

en hukkune, et hukkune, ei hukkune, emme hukkune, ette hukkune, eivät hukkune, ei hukuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hukkunut, lienet hukkunut, lienee hukkunut, lienemme hukkuneet, lienette hukkuneet, lienevät hukkuneet, lienee hukuttu

en liene hukkunut, et liene hukkunut, ei liene hukkunut, emme liene hukkuneet, ette liene hukkuneet, eivät liene hukkuneet, ei liene hukuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hukkua    FORMA LUNGĂ: hukkuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hukkuessa   INSTRUCTIV: hukkuen  INESIV PASIV: hukuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hukkumaan   INESIV: hukkumassa  ELATIV: hukkumasta

ADESIV: hukkumalla  ABESIV: hukkumatta  INSTRUCTIV: hukkuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hukkuminen   PARTITIV: hukkuminen

INFINITIVUL CINCI: hukkumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hukkuva  (gen. hukkuvan)   PASIV: hukuttava   (gen. hukuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hukkunut                   PASIV: hukuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hukkuja (pl.gen. hukkujien)  ADJECTIV NEGATIV: hukkumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hukkumus

hullaantua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

hullaannun, hullaannut, hullaantuu, hullaannumme, hullaannutte, hullaantuvat, hullaannutaan

en hullaannu, et hullaannu, ei hullaannu, emme hullaannu, ette hullaannu, eivät hullaannu, ei hullaannuta

IMPERFECT INDICATIV

hullaannuin, hullaannuit, hullaantui, hullaannuimme, hullaannuitte, hullaantuivat, hullaannuttiin

en hullaantunut, et hullaantunut, ei hullaantunut, emme hullaantuneet, ette hullaantuneet, eivät hullaantuneet, ei hullaannuttu

PERFECT INDICATIV

olen hullaantunut, olet hullaantunut, on hullaantunut, olemme hullaantuneet, olette hullaantuneet, ovat hullaantuneet, on hullaannuttu

en ole hullaantunut, et ole hullaantunut, ei ole hullaantunut, emme ole hullaantuneet, ette ole hullaantuneet, eivät ole hullaantuneet, ei ole hullaannuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hullaantunut, olit hullaantunut, oli hullaantunut, olimme hullaantuneet, olitte hullaantuneet, olivat hullaantuneet, oli hullaannuttu

en ollut hullaantunut, et ollut hullaantunut, ei ollut hullaantunut, emme olleet hullaantuneet, ette olleet hullaantuneet, eivät olleet hullaantuneet, ei ollut hullaannuttu

PREZENT IMPERATIV

-, hullaannu, hullaantukoon, hullaantukaamme, hullaantukaa, hullaantukoot, hullaannuttakoon

-, älä hullaannu, älköön hullaantuko, älkäämme hullaantuko, älkää hullaantuko, älkööt hullaantuko, älköön hullaannuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hullaantunut, -, -, olkoot hullaantuneet, olkoon hullaannuttu

-, -, älköön olko hullaantunut, -, -, älkööt olko hullaantuneet, älköön olko hullaannuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

hullaantuisin, hullaantuisit, hullaantuisi, hullaantuisimme, hullaantuisitte, hullaantuisivat, hullaannuttaisiin

en hullaantuisi, et hullaantuisi, ei hullaantuisi, emme hullaantuisi, ette hullaantuisi, eivät hullaantuisi, ei hullaannuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hullaantunut, olisit hullaantunut, olisi hullaantunut, olisimme hullaantuneet, olisitte hullaantuneet, olisivat hullaantuneet, oltaisiin hullaannuttu

en olisi hullaantunut, et olisi hullaantunut, ei olisi hullaantunut, emme olisi hullaantuneet, ette olisi hullaantuneet, eivät olisi hullaantuneet, ei olisi hullaannuttu

PREZENT POTENȚIAL

hullaantunen, hullaantunet, hullaantunee, hullaantunemme, hullaantunette, hullaantunevat, hullaannuttaneen

en hullaantune, et hullaantune, ei hullaantune, emme hullaantune, ette hullaantune, eivät hullaantune, ei hullaannuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hullaantunut, lienet hullaantunut, lienee hullaantunut, lienemme hullaantuneet, lienette hullaantuneet, lienevät hullaantuneet, lienee hullaannuttu

en liene hullaantunut, et liene hullaantunut, ei liene hullaantunut, emme liene hullaantuneet, ette liene hullaantuneet, eivät liene hullaantuneet, ei liene hullaannuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hullaantua    FORMA LUNGĂ: hullaantuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hullaantuessa   INSTRUCTIV: hullaantuen  INESIV PASIV: hullaannuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hullaantumaan   INESIV: hullaantumassa  ELATIV: hullaantumasta

ADESIV: hullaantumalla  ABESIV: hullaantumatta  INSTRUCTIV: hullaantuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hullaantuminen   PARTITIV: hullaantuminen

INFINITIVUL CINCI: hullaantumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hullaantuva  (gen. hullaantuvan)   PASIV: hullaannuttava   (gen. hullaannuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hullaantunut                       PASIV: hullaannuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hullaantuja (pl.gen. hullaantujien)  ADJECTIV NEGATIV: hullaantumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hullaantumus

humaltua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

humallun, humallut, humaltuu, humallumme, humallutte, humaltuvat, humallutaan

en humallu, et humallu, ei humallu, emme humallu, ette humallu, eivät humallu, ei humalluta

IMPERFECT INDICATIV

humalluin, humalluit, humaltui, humalluimme, humalluitte, humaltuivat, humalluttiin

en humaltunut, et humaltunut, ei humaltunut, emme humaltuneet, ette humaltuneet, eivät humaltuneet, ei humalluttu

PERFECT INDICATIV

olen humaltunut, olet humaltunut, on humaltunut, olemme humaltuneet, olette humaltuneet, ovat humaltuneet, on humalluttu

en ole humaltunut, et ole humaltunut, ei ole humaltunut, emme ole humaltuneet, ette ole humaltuneet, eivät ole humaltuneet, ei ole humalluttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin humaltunut, olit humaltunut, oli humaltunut, olimme humaltuneet, olitte humaltuneet, olivat humaltuneet, oli humalluttu

en ollut humaltunut, et ollut humaltunut, ei ollut humaltunut, emme olleet humaltuneet, ette olleet humaltuneet, eivät olleet humaltuneet, ei ollut humalluttu

PREZENT IMPERATIV

-, humallu, humaltukoon, humaltukaamme, humaltukaa, humaltukoot, humalluttakoon

-, älä humallu, älköön humaltuko, älkäämme humaltuko, älkää humaltuko, älkööt humaltuko, älköön humalluttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon humaltunut, -, -, olkoot humaltuneet, olkoon humalluttu

-, -, älköön olko humaltunut, -, -, älkööt olko humaltuneet, älköön olko humalluttu

PREZENT CONDIȚIONAL

humaltuisin, humaltuisit, humaltuisi, humaltuisimme, humaltuisitte, humaltuisivat, humalluttaisiin

en humaltuisi, et humaltuisi, ei humaltuisi, emme humaltuisi, ette humaltuisi, eivät humaltuisi, ei humalluttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin humaltunut, olisit humaltunut, olisi humaltunut, olisimme humaltuneet, olisitte humaltuneet, olisivat humaltuneet, oltaisiin humalluttu

en olisi humaltunut, et olisi humaltunut, ei olisi humaltunut, emme olisi humaltuneet, ette olisi humaltuneet, eivät olisi humaltuneet, ei olisi humalluttu

PREZENT POTENȚIAL

humaltunen, humaltunet, humaltunee, humaltunemme, humaltunette, humaltunevat, humalluttaneen

en humaltune, et humaltune, ei humaltune, emme humaltune, ette humaltune, eivät humaltune, ei humalluttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen humaltunut, lienet humaltunut, lienee humaltunut, lienemme humaltuneet, lienette humaltuneet, lienevät humaltuneet, lienee humalluttu

en liene humaltunut, et liene humaltunut, ei liene humaltunut, emme liene humaltuneet, ette liene humaltuneet, eivät liene humaltuneet, ei liene humalluttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: humaltua    FORMA LUNGĂ: humaltuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: humaltuessa   INSTRUCTIV: humaltuen  INESIV PASIV: humalluttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: humaltumaan   INESIV: humaltumassa  ELATIV: humaltumasta

ADESIV: humaltumalla  ABESIV: humaltumatta  INSTRUCTIV: humaltuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: humaltuminen   PARTITIV: humaltuminen

INFINITIVUL CINCI: humaltumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: humaltuva  (gen. humaltuvan)   PASIV: humalluttava   (gen. humalluttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: humaltunut                     PASIV: humalluttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: humaltuja (pl.gen. humaltujien)  ADJECTIV NEGATIV: humaltumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): humaltumus

humanisoitua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

humanisoidun, humanisoidut, humanisoituu, humanisoidumme, humanisoidutte, humanisoituvat, humanisoidutaan

en humanisoidu, et humanisoidu, ei humanisoidu, emme humanisoidu, ette humanisoidu, eivät humanisoidu, ei humanisoiduta

IMPERFECT INDICATIV

humanisoiduin, humanisoiduit, humanisoitui, humanisoiduimme, humanisoiduitte, humanisoituivat, humanisoiduttiin

en humanisoitunut, et humanisoitunut, ei humanisoitunut, emme humanisoituneet, ette humanisoituneet, eivät humanisoituneet, ei humanisoiduttu

PERFECT INDICATIV

olen humanisoitunut, olet humanisoitunut, on humanisoitunut, olemme humanisoituneet, olette humanisoituneet, ovat humanisoituneet, on humanisoiduttu

en ole humanisoitunut, et ole humanisoitunut, ei ole humanisoitunut, emme ole humanisoituneet, ette ole humanisoituneet, eivät ole humanisoituneet, ei ole humanisoiduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin humanisoitunut, olit humanisoitunut, oli humanisoitunut, olimme humanisoituneet, olitte humanisoituneet, olivat humanisoituneet, oli humanisoiduttu

en ollut humanisoitunut, et ollut humanisoitunut, ei ollut humanisoitunut, emme olleet humanisoituneet, ette olleet humanisoituneet, eivät olleet humanisoituneet, ei ollut humanisoiduttu

PREZENT IMPERATIV

-, humanisoidu, humanisoitukoon, humanisoitukaamme, humanisoitukaa, humanisoitukoot, humanisoiduttakoon

-, älä humanisoidu, älköön humanisoituko, älkäämme humanisoituko, älkää humanisoituko, älkööt humanisoituko, älköön humanisoiduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon humanisoitunut, -, -, olkoot humanisoituneet, olkoon humanisoiduttu

-, -, älköön olko humanisoitunut, -, -, älkööt olko humanisoituneet, älköön olko humanisoiduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

humanisoituisin, humanisoituisit, humanisoituisi, humanisoituisimme, humanisoituisitte, humanisoituisivat, humanisoiduttaisiin

en humanisoituisi, et humanisoituisi, ei humanisoituisi, emme humanisoituisi, ette humanisoituisi, eivät humanisoituisi, ei humanisoiduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin humanisoitunut, olisit humanisoitunut, olisi humanisoitunut, olisimme humanisoituneet, olisitte humanisoituneet, olisivat humanisoituneet, oltaisiin humanisoiduttu

en olisi humanisoitunut, et olisi humanisoitunut, ei olisi humanisoitunut, emme olisi humanisoituneet, ette olisi humanisoituneet, eivät olisi humanisoituneet, ei olisi humanisoiduttu

PREZENT POTENȚIAL

humanisoitunen, humanisoitunet, humanisoitunee, humanisoitunemme, humanisoitunette, humanisoitunevat, humanisoiduttaneen

en humanisoitune, et humanisoitune, ei humanisoitune, emme humanisoitune, ette humanisoitune, eivät humanisoitune, ei humanisoiduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen humanisoitunut, lienet humanisoitunut, lienee humanisoitunut, lienemme humanisoituneet, lienette humanisoituneet, lienevät humanisoituneet, lienee humanisoiduttu

en liene humanisoitunut, et liene humanisoitunut, ei liene humanisoitunut, emme liene humanisoituneet, ette liene humanisoituneet, eivät liene humanisoituneet, ei liene humanisoiduttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: humanisoitua    FORMA LUNGĂ: humanisoituakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: humanisoituessa   INSTRUCTIV: humanisoituen  INESIV PASIV: humanisoiduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: humanisoitumaan   INESIV: humanisoitumassa  ELATIV: humanisoitumasta

ADESIV: humanisoitumalla  ABESIV: humanisoitumatta  INSTRUCTIV: humanisoituman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: humanisoituminen   PARTITIV: humanisoituminen

INFINITIVUL CINCI: humanisoitumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: humanisoituva  (gen. humanisoituvan)   PASIV: humanisoiduttava   (gen. humanisoiduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: humanisoitunut                         PASIV: humanisoiduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: humanisoituja (pl.gen. humanisoitujien)  ADJECTIV NEGATIV: humanisoitumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): humanisoitumus

huojentua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

huojennun, huojennut, huojentuu, huojennumme, huojennutte, huojentuvat, huojennutaan

en huojennu, et huojennu, ei huojennu, emme huojennu, ette huojennu, eivät huojennu, ei huojennuta

IMPERFECT INDICATIV

huojennuin, huojennuit, huojentui, huojennuimme, huojennuitte, huojentuivat, huojennuttiin

en huojentunut, et huojentunut, ei huojentunut, emme huojentuneet, ette huojentuneet, eivät huojentuneet, ei huojennuttu

PERFECT INDICATIV

olen huojentunut, olet huojentunut, on huojentunut, olemme huojentuneet, olette huojentuneet, ovat huojentuneet, on huojennuttu

en ole huojentunut, et ole huojentunut, ei ole huojentunut, emme ole huojentuneet, ette ole huojentuneet, eivät ole huojentuneet, ei ole huojennuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin huojentunut, olit huojentunut, oli huojentunut, olimme huojentuneet, olitte huojentuneet, olivat huojentuneet, oli huojennuttu

en ollut huojentunut, et ollut huojentunut, ei ollut huojentunut, emme olleet huojentuneet, ette olleet huojentuneet, eivät olleet huojentuneet, ei ollut huojennuttu

PREZENT IMPERATIV

-, huojennu, huojentukoon, huojentukaamme, huojentukaa, huojentukoot, huojennuttakoon

-, älä huojennu, älköön huojentuko, älkäämme huojentuko, älkää huojentuko, älkööt huojentuko, älköön huojennuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon huojentunut, -, -, olkoot huojentuneet, olkoon huojennuttu

-, -, älköön olko huojentunut, -, -, älkööt olko huojentuneet, älköön olko huojennuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

huojentuisin, huojentuisit, huojentuisi, huojentuisimme, huojentuisitte, huojentuisivat, huojennuttaisiin

en huojentuisi, et huojentuisi, ei huojentuisi, emme huojentuisi, ette huojentuisi, eivät huojentuisi, ei huojennuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin huojentunut, olisit huojentunut, olisi huojentunut, olisimme huojentuneet, olisitte huojentuneet, olisivat huojentuneet, oltaisiin huojennuttu

en olisi huojentunut, et olisi huojentunut, ei olisi huojentunut, emme olisi huojentuneet, ette olisi huojentuneet, eivät olisi huojentuneet, ei olisi huojennuttu

PREZENT POTENȚIAL

huojentunen, huojentunet, huojentunee, huojentunemme, huojentunette, huojentunevat, huojennuttaneen

en huojentune, et huojentune, ei huojentune, emme huojentune, ette huojentune, eivät huojentune, ei huojennuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen huojentunut, lienet huojentunut, lienee huojentunut, lienemme huojentuneet, lienette huojentuneet, lienevät huojentuneet, lienee huojennuttu

en liene huojentunut, et liene huojentunut, ei liene huojentunut, emme liene huojentuneet, ette liene huojentuneet, eivät liene huojentuneet, ei liene huojennuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: huojentua    FORMA LUNGĂ: huojentuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: huojentuessa   INSTRUCTIV: huojentuen  INESIV PASIV: huojennuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: huojentumaan   INESIV: huojentumassa  ELATIV: huojentumasta

ADESIV: huojentumalla  ABESIV: huojentumatta  INSTRUCTIV: huojentuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: huojentuminen   PARTITIV: huojentuminen

INFINITIVUL CINCI: huojentumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: huojentuva  (gen. huojentuvan)   PASIV: huojennuttava   (gen. huojennuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: huojentunut                      PASIV: huojennuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: huojentuja (pl.gen. huojentujien)  ADJECTIV NEGATIV: huojentumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): huojentumus

huokua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

huoun, huout, huokuu, huoumme, huoutte, huokuvat, huoutaan

en huou, et huou, ei huou, emme huou, ette huou, eivät huou, ei huouta

IMPERFECT INDICATIV

huouin, huouit, huokui, huouimme, huouitte, huokuivat, huouttiin

en huokunut, et huokunut, ei huokunut, emme huokuneet, ette huokuneet, eivät huokuneet, ei huouttu

PERFECT INDICATIV

olen huokunut, olet huokunut, on huokunut, olemme huokuneet, olette huokuneet, ovat huokuneet, on huouttu

en ole huokunut, et ole huokunut, ei ole huokunut, emme ole huokuneet, ette ole huokuneet, eivät ole huokuneet, ei ole huouttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin huokunut, olit huokunut, oli huokunut, olimme huokuneet, olitte huokuneet, olivat huokuneet, oli huouttu

en ollut huokunut, et ollut huokunut, ei ollut huokunut, emme olleet huokuneet, ette olleet huokuneet, eivät olleet huokuneet, ei ollut huouttu

PREZENT IMPERATIV

-, huou, huokukoon, huokukaamme, huokukaa, huokukoot, huouttakoon

-, älä huou, älköön huokuko, älkäämme huokuko, älkää huokuko, älkööt huokuko, älköön huouttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon huokunut, -, -, olkoot huokuneet, olkoon huouttu

-, -, älköön olko huokunut, -, -, älkööt olko huokuneet, älköön olko huouttu

PREZENT CONDIȚIONAL

huokuisin, huokuisit, huokuisi, huokuisimme, huokuisitte, huokuisivat, huouttaisiin

en huokuisi, et huokuisi, ei huokuisi, emme huokuisi, ette huokuisi, eivät huokuisi, ei huouttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin huokunut, olisit huokunut, olisi huokunut, olisimme huokuneet, olisitte huokuneet, olisivat huokuneet, oltaisiin huouttu

en olisi huokunut, et olisi huokunut, ei olisi huokunut, emme olisi huokuneet, ette olisi huokuneet, eivät olisi huokuneet, ei olisi huouttu

PREZENT POTENȚIAL

huokunen, huokunet, huokunee, huokunemme, huokunette, huokunevat, huouttaneen

en huokune, et huokune, ei huokune, emme huokune, ette huokune, eivät huokune, ei huouttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen huokunut, lienet huokunut, lienee huokunut, lienemme huokuneet, lienette huokuneet, lienevät huokuneet, lienee huouttu

en liene huokunut, et liene huokunut, ei liene huokunut, emme liene huokuneet, ette liene huokuneet, eivät liene huokuneet, ei liene huouttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: huokua    FORMA LUNGĂ: huokuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: huokuessa   INSTRUCTIV: huokuen  INESIV PASIV: huouttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: huokumaan   INESIV: huokumassa  ELATIV: huokumasta

ADESIV: huokumalla  ABESIV: huokumatta  INSTRUCTIV: huokuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: huokuminen   PARTITIV: huokuminen

INFINITIVUL CINCI: huokumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: huokuva  (gen. huokuvan)   PASIV: huouttava   (gen. huouttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: huokunut                   PASIV: huouttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: huokuja (pl.gen. huokujien)  ADJECTIV NEGATIV: huokumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): huokumus

huonontua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

huononnun, huononnut, huonontuu, huononnumme, huononnutte, huonontuvat, huononnutaan

en huononnu, et huononnu, ei huononnu, emme huononnu, ette huononnu, eivät huononnu, ei huononnuta

IMPERFECT INDICATIV

huononnuin, huononnuit, huonontui, huononnuimme, huononnuitte, huonontuivat, huononnuttiin

en huonontunut, et huonontunut, ei huonontunut, emme huonontuneet, ette huonontuneet, eivät huonontuneet, ei huononnuttu

PERFECT INDICATIV

olen huonontunut, olet huonontunut, on huonontunut, olemme huonontuneet, olette huonontuneet, ovat huonontuneet, on huononnuttu

en ole huonontunut, et ole huonontunut, ei ole huonontunut, emme ole huonontuneet, ette ole huonontuneet, eivät ole huonontuneet, ei ole huononnuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin huonontunut, olit huonontunut, oli huonontunut, olimme huonontuneet, olitte huonontuneet, olivat huonontuneet, oli huononnuttu

en ollut huonontunut, et ollut huonontunut, ei ollut huonontunut, emme olleet huonontuneet, ette olleet huonontuneet, eivät olleet huonontuneet, ei ollut huononnuttu

PREZENT IMPERATIV

-, huononnu, huonontukoon, huonontukaamme, huonontukaa, huonontukoot, huononnuttakoon

-, älä huononnu, älköön huonontuko, älkäämme huonontuko, älkää huonontuko, älkööt huonontuko, älköön huononnuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon huonontunut, -, -, olkoot huonontuneet, olkoon huononnuttu

-, -, älköön olko huonontunut, -, -, älkööt olko huonontuneet, älköön olko huononnuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

huonontuisin, huonontuisit, huonontuisi, huonontuisimme, huonontuisitte, huonontuisivat, huononnuttaisiin

en huonontuisi, et huonontuisi, ei huonontuisi, emme huonontuisi, ette huonontuisi, eivät huonontuisi, ei huononnuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin huonontunut, olisit huonontunut, olisi huonontunut, olisimme huonontuneet, olisitte huonontuneet, olisivat huonontuneet, oltaisiin huononnuttu

en olisi huonontunut, et olisi huonontunut, ei olisi huonontunut, emme olisi huonontuneet, ette olisi huonontuneet, eivät olisi huonontuneet, ei olisi huononnuttu

PREZENT POTENȚIAL

huonontunen, huonontunet, huonontunee, huonontunemme, huonontunette, huonontunevat, huononnuttaneen

en huonontune, et huonontune, ei huonontune, emme huonontune, ette huonontune, eivät huonontune, ei huononnuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen huonontunut, lienet huonontunut, lienee huonontunut, lienemme huonontuneet, lienette huonontuneet, lienevät huonontuneet, lienee huononnuttu

en liene huonontunut, et liene huonontunut, ei liene huonontunut, emme liene huonontuneet, ette liene huonontuneet, eivät liene huonontuneet, ei liene huononnuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: huonontua    FORMA LUNGĂ: huonontuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: huonontuessa   INSTRUCTIV: huonontuen  INESIV PASIV: huononnuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: huonontumaan   INESIV: huonontumassa  ELATIV: huonontumasta

ADESIV: huonontumalla  ABESIV: huonontumatta  INSTRUCTIV: huonontuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: huonontuminen   PARTITIV: huonontuminen

INFINITIVUL CINCI: huonontumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: huonontuva  (gen. huonontuvan)   PASIV: huononnuttava   (gen. huononnuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: huonontunut                      PASIV: huononnuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: huonontuja (pl.gen. huonontujien)  ADJECTIV NEGATIV: huonontumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): huonontumus

hurmaantua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

hurmaannun, hurmaannut, hurmaantuu, hurmaannumme, hurmaannutte, hurmaantuvat, hurmaannutaan

en hurmaannu, et hurmaannu, ei hurmaannu, emme hurmaannu, ette hurmaannu, eivät hurmaannu, ei hurmaannuta

IMPERFECT INDICATIV

hurmaannuin, hurmaannuit, hurmaantui, hurmaannuimme, hurmaannuitte, hurmaantuivat, hurmaannuttiin

en hurmaantunut, et hurmaantunut, ei hurmaantunut, emme hurmaantuneet, ette hurmaantuneet, eivät hurmaantuneet, ei hurmaannuttu

PERFECT INDICATIV

olen hurmaantunut, olet hurmaantunut, on hurmaantunut, olemme hurmaantuneet, olette hurmaantuneet, ovat hurmaantuneet, on hurmaannuttu

en ole hurmaantunut, et ole hurmaantunut, ei ole hurmaantunut, emme ole hurmaantuneet, ette ole hurmaantuneet, eivät ole hurmaantuneet, ei ole hurmaannuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hurmaantunut, olit hurmaantunut, oli hurmaantunut, olimme hurmaantuneet, olitte hurmaantuneet, olivat hurmaantuneet, oli hurmaannuttu

en ollut hurmaantunut, et ollut hurmaantunut, ei ollut hurmaantunut, emme olleet hurmaantuneet, ette olleet hurmaantuneet, eivät olleet hurmaantuneet, ei ollut hurmaannuttu

PREZENT IMPERATIV

-, hurmaannu, hurmaantukoon, hurmaantukaamme, hurmaantukaa, hurmaantukoot, hurmaannuttakoon

-, älä hurmaannu, älköön hurmaantuko, älkäämme hurmaantuko, älkää hurmaantuko, älkööt hurmaantuko, älköön hurmaannuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hurmaantunut, -, -, olkoot hurmaantuneet, olkoon hurmaannuttu

-, -, älköön olko hurmaantunut, -, -, älkööt olko hurmaantuneet, älköön olko hurmaannuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

hurmaantuisin, hurmaantuisit, hurmaantuisi, hurmaantuisimme, hurmaantuisitte, hurmaantuisivat, hurmaannuttaisiin

en hurmaantuisi, et hurmaantuisi, ei hurmaantuisi, emme hurmaantuisi, ette hurmaantuisi, eivät hurmaantuisi, ei hurmaannuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hurmaantunut, olisit hurmaantunut, olisi hurmaantunut, olisimme hurmaantuneet, olisitte hurmaantuneet, olisivat hurmaantuneet, oltaisiin hurmaannuttu

en olisi hurmaantunut, et olisi hurmaantunut, ei olisi hurmaantunut, emme olisi hurmaantuneet, ette olisi hurmaantuneet, eivät olisi hurmaantuneet, ei olisi hurmaannuttu

PREZENT POTENȚIAL

hurmaantunen, hurmaantunet, hurmaantunee, hurmaantunemme, hurmaantunette, hurmaantunevat, hurmaannuttaneen

en hurmaantune, et hurmaantune, ei hurmaantune, emme hurmaantune, ette hurmaantune, eivät hurmaantune, ei hurmaannuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hurmaantunut, lienet hurmaantunut, lienee hurmaantunut, lienemme hurmaantuneet, lienette hurmaantuneet, lienevät hurmaantuneet, lienee hurmaannuttu

en liene hurmaantunut, et liene hurmaantunut, ei liene hurmaantunut, emme liene hurmaantuneet, ette liene hurmaantuneet, eivät liene hurmaantuneet, ei liene hurmaannuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hurmaantua    FORMA LUNGĂ: hurmaantuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hurmaantuessa   INSTRUCTIV: hurmaantuen  INESIV PASIV: hurmaannuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hurmaantumaan   INESIV: hurmaantumassa  ELATIV: hurmaantumasta

ADESIV: hurmaantumalla  ABESIV: hurmaantumatta  INSTRUCTIV: hurmaantuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hurmaantuminen   PARTITIV: hurmaantuminen

INFINITIVUL CINCI: hurmaantumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hurmaantuva  (gen. hurmaantuvan)   PASIV: hurmaannuttava   (gen. hurmaannuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hurmaantunut                       PASIV: hurmaannuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hurmaantuja (pl.gen. hurmaantujien)  ADJECTIV NEGATIV: hurmaantumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hurmaantumus

hurmioitua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

hurmioidun, hurmioidut, hurmioituu, hurmioidumme, hurmioidutte, hurmioituvat, hurmioidutaan

en hurmioidu, et hurmioidu, ei hurmioidu, emme hurmioidu, ette hurmioidu, eivät hurmioidu, ei hurmioiduta

IMPERFECT INDICATIV

hurmioiduin, hurmioiduit, hurmioitui, hurmioiduimme, hurmioiduitte, hurmioituivat, hurmioiduttiin

en hurmioitunut, et hurmioitunut, ei hurmioitunut, emme hurmioituneet, ette hurmioituneet, eivät hurmioituneet, ei hurmioiduttu

PERFECT INDICATIV

olen hurmioitunut, olet hurmioitunut, on hurmioitunut, olemme hurmioituneet, olette hurmioituneet, ovat hurmioituneet, on hurmioiduttu

en ole hurmioitunut, et ole hurmioitunut, ei ole hurmioitunut, emme ole hurmioituneet, ette ole hurmioituneet, eivät ole hurmioituneet, ei ole hurmioiduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hurmioitunut, olit hurmioitunut, oli hurmioitunut, olimme hurmioituneet, olitte hurmioituneet, olivat hurmioituneet, oli hurmioiduttu

en ollut hurmioitunut, et ollut hurmioitunut, ei ollut hurmioitunut, emme olleet hurmioituneet, ette olleet hurmioituneet, eivät olleet hurmioituneet, ei ollut hurmioiduttu

PREZENT IMPERATIV

-, hurmioidu, hurmioitukoon, hurmioitukaamme, hurmioitukaa, hurmioitukoot, hurmioiduttakoon

-, älä hurmioidu, älköön hurmioituko, älkäämme hurmioituko, älkää hurmioituko, älkööt hurmioituko, älköön hurmioiduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hurmioitunut, -, -, olkoot hurmioituneet, olkoon hurmioiduttu

-, -, älköön olko hurmioitunut, -, -, älkööt olko hurmioituneet, älköön olko hurmioiduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

hurmioituisin, hurmioituisit, hurmioituisi, hurmioituisimme, hurmioituisitte, hurmioituisivat, hurmioiduttaisiin

en hurmioituisi, et hurmioituisi, ei hurmioituisi, emme hurmioituisi, ette hurmioituisi, eivät hurmioituisi, ei hurmioiduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hurmioitunut, olisit hurmioitunut, olisi hurmioitunut, olisimme hurmioituneet, olisitte hurmioituneet, olisivat hurmioituneet, oltaisiin hurmioiduttu

en olisi hurmioitunut, et olisi hurmioitunut, ei olisi hurmioitunut, emme olisi hurmioituneet, ette olisi hurmioituneet, eivät olisi hurmioituneet, ei olisi hurmioiduttu

PREZENT POTENȚIAL

hurmioitunen, hurmioitunet, hurmioitunee, hurmioitunemme, hurmioitunette, hurmioitunevat, hurmioiduttaneen

en hurmioitune, et hurmioitune, ei hurmioitune, emme hurmioitune, ette hurmioitune, eivät hurmioitune, ei hurmioiduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen hurmioitunut, lienet hurmioitunut, lienee hurmioitunut, lienemme hurmioituneet, lienette hurmioituneet, lienevät hurmioituneet, lienee hurmioiduttu

en liene hurmioitunut, et liene hurmioitunut, ei liene hurmioitunut, emme liene hurmioituneet, ette liene hurmioituneet, eivät liene hurmioituneet, ei liene hurmioiduttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hurmioitua    FORMA LUNGĂ: hurmioituakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hurmioituessa   INSTRUCTIV: hurmioituen  INESIV PASIV: hurmioiduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hurmioitumaan   INESIV: hurmioitumassa  ELATIV: hurmioitumasta

ADESIV: hurmioitumalla  ABESIV: hurmioitumatta  INSTRUCTIV: hurmioituman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hurmioituminen   PARTITIV: hurmioituminen

INFINITIVUL CINCI: hurmioitumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hurmioituva  (gen. hurmioituvan)   PASIV: hurmioiduttava   (gen. hurmioiduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hurmioitunut                       PASIV: hurmioiduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hurmioituja (pl.gen. hurmioitujien)  ADJECTIV NEGATIV: hurmioitumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hurmioitumus

huuhtoa 1  (1)

PREZENT INDICATIV

huuhdon, huuhdot, huuhtoo, huuhdomme, huuhdotte, huuhtovat, huuhdotaan

en huuhdo, et huuhdo, ei huuhdo, emme huuhdo, ette huuhdo, eivät huuhdo, ei huuhdota

IMPERFECT INDICATIV

huuhdoin, huuhdoit, huuhtoi, huuhdoimme, huuhdoitte, huuhtoivat, huuhdottiin

en huuhtonut, et huuhtonut, ei huuhtonut, emme huuhtoneet, ette huuhtoneet, eivät huuhtoneet, ei huuhdottu

PERFECT INDICATIV

olen huuhtonut, olet huuhtonut, on huuhtonut, olemme huuhtoneet, olette huuhtoneet, ovat huuhtoneet, on huuhdottu

en ole huuhtonut, et ole huuhtonut, ei ole huuhtonut, emme ole huuhtoneet, ette ole huuhtoneet, eivät ole huuhtoneet, ei ole huuhdottu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin huuhtonut, olit huuhtonut, oli huuhtonut, olimme huuhtoneet, olitte huuhtoneet, olivat huuhtoneet, oli huuhdottu

en ollut huuhtonut, et ollut huuhtonut, ei ollut huuhtonut, emme olleet huuhtoneet, ette olleet huuhtoneet, eivät olleet huuhtoneet, ei ollut huuhdottu

PREZENT IMPERATIV

-, huuhdo, huuhtokoon, huuhtokaamme, huuhtokaa, huuhtokoot, huuhdottakoon

-, älä huuhdo, älköön huuhtoko, älkäämme huuhtoko, älkää huuhtoko, älkööt huuhtoko, älköön huuhdottako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon huuhtonut, -, -, olkoot huuhtoneet, olkoon huuhdottu

-, -, älköön olko huuhtonut, -, -, älkööt olko huuhtoneet, älköön olko huuhdottu

PREZENT CONDIȚIONAL

huuhtoisin, huuhtoisit, huuhtoisi, huuhtoisimme, huuhtoisitte, huuhtoisivat, huuhdottaisiin

en huuhtoisi, et huuhtoisi, ei huuhtoisi, emme huuhtoisi, ette huuhtoisi, eivät huuhtoisi, ei huuhdottaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin huuhtonut, olisit huuhtonut, olisi huuhtonut, olisimme huuhtoneet, olisitte huuhtoneet, olisivat huuhtoneet, oltaisiin huuhdottu

en olisi huuhtonut, et olisi huuhtonut, ei olisi huuhtonut, emme olisi huuhtoneet, ette olisi huuhtoneet, eivät olisi huuhtoneet, ei olisi huuhdottu

PREZENT POTENȚIAL

huuhtonen, huuhtonet, huuhtonee, huuhtonemme, huuhtonette, huuhtonevat, huuhdottaneen

en huuhtone, et huuhtone, ei huuhtone, emme huuhtone, ette huuhtone, eivät huuhtone, ei huuhdottane

PERFECT POTENȚIAL

lienen huuhtonut, lienet huuhtonut, lienee huuhtonut, lienemme huuhtoneet, lienette huuhtoneet, lienevät huuhtoneet, lienee huuhdottu

en liene huuhtonut, et liene huuhtonut, ei liene huuhtonut, emme liene huuhtoneet, ette liene huuhtoneet, eivät liene huuhtoneet, ei liene huuhdottu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: huuhtoa    FORMA LUNGĂ: huuhtoakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: huuhtoessa   INSTRUCTIV: huuhtoen  INESIV PASIV: huuhdottaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: huuhtomaan   INESIV: huuhtomassa  ELATIV: huuhtomasta

ADESIV: huuhtomalla  ABESIV: huuhtomatta  INSTRUCTIV: huuhtoman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: huuhtominen   PARTITIV: huuhtominen

INFINITIVUL CINCI: huuhtomaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: huuhtova  (gen. huuhtovan)   PASIV: huuhdottava   (gen. huuhdottavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: huuhtonut                    PASIV: huuhdottu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: huuhtoja (pl.gen. huuhtojien)  ADJECTIV NEGATIV: huuhtomaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): huuhtomus

huumaantua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

huumaannun, huumaannut, huumaantuu, huumaannumme, huumaannutte, huumaantuvat, huumaannutaan

en huumaannu, et huumaannu, ei huumaannu, emme huumaannu, ette huumaannu, eivät huumaannu, ei huumaannuta

IMPERFECT INDICATIV

huumaannuin, huumaannuit, huumaantui, huumaannuimme, huumaannuitte, huumaantuivat, huumaannuttiin

en huumaantunut, et huumaantunut, ei huumaantunut, emme huumaantuneet, ette huumaantuneet, eivät huumaantuneet, ei huumaannuttu

PERFECT INDICATIV

olen huumaantunut, olet huumaantunut, on huumaantunut, olemme huumaantuneet, olette huumaantuneet, ovat huumaantuneet, on huumaannuttu

en ole huumaantunut, et ole huumaantunut, ei ole huumaantunut, emme ole huumaantuneet, ette ole huumaantuneet, eivät ole huumaantuneet, ei ole huumaannuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin huumaantunut, olit huumaantunut, oli huumaantunut, olimme huumaantuneet, olitte huumaantuneet, olivat huumaantuneet, oli huumaannuttu

en ollut huumaantunut, et ollut huumaantunut, ei ollut huumaantunut, emme olleet huumaantuneet, ette olleet huumaantuneet, eivät olleet huumaantuneet, ei ollut huumaannuttu

PREZENT IMPERATIV

-, huumaannu, huumaantukoon, huumaantukaamme, huumaantukaa, huumaantukoot, huumaannuttakoon

-, älä huumaannu, älköön huumaantuko, älkäämme huumaantuko, älkää huumaantuko, älkööt huumaantuko, älköön huumaannuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon huumaantunut, -, -, olkoot huumaantuneet, olkoon huumaannuttu

-, -, älköön olko huumaantunut, -, -, älkööt olko huumaantuneet, älköön olko huumaannuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

huumaantuisin, huumaantuisit, huumaantuisi, huumaantuisimme, huumaantuisitte, huumaantuisivat, huumaannuttaisiin

en huumaantuisi, et huumaantuisi, ei huumaantuisi, emme huumaantuisi, ette huumaantuisi, eivät huumaantuisi, ei huumaannuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin huumaantunut, olisit huumaantunut, olisi huumaantunut, olisimme huumaantuneet, olisitte huumaantuneet, olisivat huumaantuneet, oltaisiin huumaannuttu

en olisi huumaantunut, et olisi huumaantunut, ei olisi huumaantunut, emme olisi huumaantuneet, ette olisi huumaantuneet, eivät olisi huumaantuneet, ei olisi huumaannuttu

PREZENT POTENȚIAL

huumaantunen, huumaantunet, huumaantunee, huumaantunemme, huumaantunette, huumaantunevat, huumaannuttaneen

en huumaantune, et huumaantune, ei huumaantune, emme huumaantune, ette huumaantune, eivät huumaantune, ei huumaannuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen huumaantunut, lienet huumaantunut, lienee huumaantunut, lienemme huumaantuneet, lienette huumaantuneet, lienevät huumaantuneet, lienee huumaannuttu

en liene huumaantunut, et liene huumaantunut, ei liene huumaantunut, emme liene huumaantuneet, ette liene huumaantuneet, eivät liene huumaantuneet, ei liene huumaannuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: huumaantua    FORMA LUNGĂ: huumaantuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: huumaantuessa   INSTRUCTIV: huumaantuen  INESIV PASIV: huumaannuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: huumaantumaan   INESIV: huumaantumassa  ELATIV: huumaantumasta

ADESIV: huumaantumalla  ABESIV: huumaantumatta  INSTRUCTIV: huumaantuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: huumaantuminen   PARTITIV: huumaantuminen

INFINITIVUL CINCI: huumaantumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: huumaantuva  (gen. huumaantuvan)   PASIV: huumaannuttava   (gen. huumaannuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: huumaantunut                       PASIV: huumaannuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: huumaantuja (pl.gen. huumaantujien)  ADJECTIV NEGATIV: huumaantumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): huumaantumus

huurtua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

huurrun, huurrut, huurtuu, huurrumme, huurrutte, huurtuvat, huurrutaan

en huurru, et huurru, ei huurru, emme huurru, ette huurru, eivät huurru, ei huurruta

IMPERFECT INDICATIV

huurruin, huurruit, huurtui, huurruimme, huurruitte, huurtuivat, huurruttiin

en huurtunut, et huurtunut, ei huurtunut, emme huurtuneet, ette huurtuneet, eivät huurtuneet, ei huurruttu

PERFECT INDICATIV

olen huurtunut, olet huurtunut, on huurtunut, olemme huurtuneet, olette huurtuneet, ovat huurtuneet, on huurruttu

en ole huurtunut, et ole huurtunut, ei ole huurtunut, emme ole huurtuneet, ette ole huurtuneet, eivät ole huurtuneet, ei ole huurruttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin huurtunut, olit huurtunut, oli huurtunut, olimme huurtuneet, olitte huurtuneet, olivat huurtuneet, oli huurruttu

en ollut huurtunut, et ollut huurtunut, ei ollut huurtunut, emme olleet huurtuneet, ette olleet huurtuneet, eivät olleet huurtuneet, ei ollut huurruttu

PREZENT IMPERATIV

-, huurru, huurtukoon, huurtukaamme, huurtukaa, huurtukoot, huurruttakoon

-, älä huurru, älköön huurtuko, älkäämme huurtuko, älkää huurtuko, älkööt huurtuko, älköön huurruttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon huurtunut, -, -, olkoot huurtuneet, olkoon huurruttu

-, -, älköön olko huurtunut, -, -, älkööt olko huurtuneet, älköön olko huurruttu

PREZENT CONDIȚIONAL

huurtuisin, huurtuisit, huurtuisi, huurtuisimme, huurtuisitte, huurtuisivat, huurruttaisiin

en huurtuisi, et huurtuisi, ei huurtuisi, emme huurtuisi, ette huurtuisi, eivät huurtuisi, ei huurruttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin huurtunut, olisit huurtunut, olisi huurtunut, olisimme huurtuneet, olisitte huurtuneet, olisivat huurtuneet, oltaisiin huurruttu

en olisi huurtunut, et olisi huurtunut, ei olisi huurtunut, emme olisi huurtuneet, ette olisi huurtuneet, eivät olisi huurtuneet, ei olisi huurruttu

PREZENT POTENȚIAL

huurtunen, huurtunet, huurtunee, huurtunemme, huurtunette, huurtunevat, huurruttaneen

en huurtune, et huurtune, ei huurtune, emme huurtune, ette huurtune, eivät huurtune, ei huurruttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen huurtunut, lienet huurtunut, lienee huurtunut, lienemme huurtuneet, lienette huurtuneet, lienevät huurtuneet, lienee huurruttu

en liene huurtunut, et liene huurtunut, ei liene huurtunut, emme liene huurtuneet, ette liene huurtuneet, eivät liene huurtuneet, ei liene huurruttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: huurtua    FORMA LUNGĂ: huurtuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: huurtuessa   INSTRUCTIV: huurtuen  INESIV PASIV: huurruttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: huurtumaan   INESIV: huurtumassa  ELATIV: huurtumasta

ADESIV: huurtumalla  ABESIV: huurtumatta  INSTRUCTIV: huurtuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: huurtuminen   PARTITIV: huurtuminen

INFINITIVUL CINCI: huurtumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: huurtuva  (gen. huurtuvan)   PASIV: huurruttava   (gen. huurruttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: huurtunut                    PASIV: huurruttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: huurtuja (pl.gen. huurtujien)  ADJECTIV NEGATIV: huurtumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): huurtumus

hyytelöityä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

hyytelöidyn, hyytelöidyt, hyytelöityy, hyytelöidymme, hyytelöidytte, hyytelöityvät, hyytelöidytään

en hyytelöidy, et hyytelöidy, ei hyytelöidy, emme hyytelöidy, ette hyytelöidy, eivät hyytelöidy, ei hyytelöidytä

IMPERFECT INDICATIV

hyytelöidyin, hyytelöidyit, hyytelöityi, hyytelöidyimme, hyytelöidyitte, hyytelöityivät, hyytelöidyttiin

en hyytelöitynyt, et hyytelöitynyt, ei hyytelöitynyt, emme hyytelöityneet, ette hyytelöityneet, eivät hyytelöityneet, ei hyytelöidytty

PERFECT INDICATIV

olen hyytelöitynyt, olet hyytelöitynyt, on hyytelöitynyt, olemme hyytelöityneet, olette hyytelöityneet, ovat hyytelöityneet, on hyytelöidytty

en ole hyytelöitynyt, et ole hyytelöitynyt, ei ole hyytelöitynyt, emme ole hyytelöityneet, ette ole hyytelöityneet, eivät ole hyytelöityneet, ei ole hyytelöidytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hyytelöitynyt, olit hyytelöitynyt, oli hyytelöitynyt, olimme hyytelöityneet, olitte hyytelöityneet, olivat hyytelöityneet, oli hyytelöidytty

en ollut hyytelöitynyt, et ollut hyytelöitynyt, ei ollut hyytelöitynyt, emme olleet hyytelöityneet, ette olleet hyytelöityneet, eivät olleet hyytelöityneet, ei ollut hyytelöidytty

PREZENT IMPERATIV

-, hyytelöidy, hyytelöityköön, hyytelöitykäämme, hyytelöitykää, hyytelöitykööt, hyytelöidyttäköön

-, älä hyytelöidy, älköön hyytelöitykö, älkäämme hyytelöitykö, älkää hyytelöitykö, älkööt hyytelöitykö, älköön hyytelöidyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hyytelöitynyt, -, -, olkoot hyytelöityneet, olkoon hyytelöidytty

-, -, älköön olko hyytelöitynyt, -, -, älkööt olko hyytelöityneet, älköön olko hyytelöidytty

PREZENT CONDIȚIONAL

hyytelöityisin, hyytelöityisit, hyytelöityisi, hyytelöityisimme, hyytelöityisitte, hyytelöityisivät, hyytelöidyttäisiin

en hyytelöityisi, et hyytelöityisi, ei hyytelöityisi, emme hyytelöityisi, ette hyytelöityisi, eivät hyytelöityisi, ei hyytelöidyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hyytelöitynyt, olisit hyytelöitynyt, olisi hyytelöitynyt, olisimme hyytelöityneet, olisitte hyytelöityneet, olisivat hyytelöityneet, oltaisiin hyytelöidytty

en olisi hyytelöitynyt, et olisi hyytelöitynyt, ei olisi hyytelöitynyt, emme olisi hyytelöityneet, ette olisi hyytelöityneet, eivät olisi hyytelöityneet, ei olisi hyytelöidytty

PREZENT POTENȚIAL

hyytelöitynen, hyytelöitynet, hyytelöitynee, hyytelöitynemme, hyytelöitynette, hyytelöitynevät, hyytelöidyttäneen

en hyytelöityne, et hyytelöityne, ei hyytelöityne, emme hyytelöityne, ette hyytelöityne, eivät hyytelöityne, ei hyytelöidyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen hyytelöitynyt, lienet hyytelöitynyt, lienee hyytelöitynyt, lienemme hyytelöityneet, lienette hyytelöityneet, lienevät hyytelöityneet, lienee hyytelöidytty

en liene hyytelöitynyt, et liene hyytelöitynyt, ei liene hyytelöitynyt, emme liene hyytelöityneet, ette liene hyytelöityneet, eivät liene hyytelöityneet, ei liene hyytelöidytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hyytelöityä    FORMA LUNGĂ: hyytelöityäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hyytelöityessä   INSTRUCTIV: hyytelöityen  INESIV PASIV: hyytelöidyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hyytelöitymään   INESIV: hyytelöitymässä  ELATIV: hyytelöitymästä

ADESIV: hyytelöitymällä  ABESIV: hyytelöitymättä  INSTRUCTIV: hyytelöitymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hyytelöityminen   PARTITIV: hyytelöityminen

INFINITIVUL CINCI: hyytelöitymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hyytelöityvä  (gen. hyytelöityvän)   PASIV: hyytelöidyttävä   (gen. hyytelöidyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hyytelöitynyt                        PASIV: hyytelöidytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hyytelöityjä (pl.gen. hyytelöityjien)  ADJECTIV NEGATIV: hyytelöitymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hyytelöitymys

hyökyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

hyöyn, hyöyt, hyökyy, hyöymme, hyöytte, hyökyvät, hyöytään

en hyöy, et hyöy, ei hyöy, emme hyöy, ette hyöy, eivät hyöy, ei hyöytä

IMPERFECT INDICATIV

hyöyin, hyöyit, hyökyi, hyöyimme, hyöyitte, hyökyivät, hyöyttiin

en hyökynyt, et hyökynyt, ei hyökynyt, emme hyökyneet, ette hyökyneet, eivät hyökyneet, ei hyöytty

PERFECT INDICATIV

olen hyökynyt, olet hyökynyt, on hyökynyt, olemme hyökyneet, olette hyökyneet, ovat hyökyneet, on hyöytty

en ole hyökynyt, et ole hyökynyt, ei ole hyökynyt, emme ole hyökyneet, ette ole hyökyneet, eivät ole hyökyneet, ei ole hyöytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hyökynyt, olit hyökynyt, oli hyökynyt, olimme hyökyneet, olitte hyökyneet, olivat hyökyneet, oli hyöytty

en ollut hyökynyt, et ollut hyökynyt, ei ollut hyökynyt, emme olleet hyökyneet, ette olleet hyökyneet, eivät olleet hyökyneet, ei ollut hyöytty

PREZENT IMPERATIV

-, hyöy, hyökyköön, hyökykäämme, hyökykää, hyökykööt, hyöyttäköön

-, älä hyöy, älköön hyökykö, älkäämme hyökykö, älkää hyökykö, älkööt hyökykö, älköön hyöyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hyökynyt, -, -, olkoot hyökyneet, olkoon hyöytty

-, -, älköön olko hyökynyt, -, -, älkööt olko hyökyneet, älköön olko hyöytty

PREZENT CONDIȚIONAL

hyökyisin, hyökyisit, hyökyisi, hyökyisimme, hyökyisitte, hyökyisivät, hyöyttäisiin

en hyökyisi, et hyökyisi, ei hyökyisi, emme hyökyisi, ette hyökyisi, eivät hyökyisi, ei hyöyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hyökynyt, olisit hyökynyt, olisi hyökynyt, olisimme hyökyneet, olisitte hyökyneet, olisivat hyökyneet, oltaisiin hyöytty

en olisi hyökynyt, et olisi hyökynyt, ei olisi hyökynyt, emme olisi hyökyneet, ette olisi hyökyneet, eivät olisi hyökyneet, ei olisi hyöytty

PREZENT POTENȚIAL

hyökynen, hyökynet, hyökynee, hyökynemme, hyökynette, hyökynevät, hyöyttäneen

en hyökyne, et hyökyne, ei hyökyne, emme hyökyne, ette hyökyne, eivät hyökyne, ei hyöyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen hyökynyt, lienet hyökynyt, lienee hyökynyt, lienemme hyökyneet, lienette hyökyneet, lienevät hyökyneet, lienee hyöytty

en liene hyökynyt, et liene hyökynyt, ei liene hyökynyt, emme liene hyökyneet, ette liene hyökyneet, eivät liene hyökyneet, ei liene hyöytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hyökyä    FORMA LUNGĂ: hyökyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hyökyessä   INSTRUCTIV: hyökyen  INESIV PASIV: hyöyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hyökymään   INESIV: hyökymässä  ELATIV: hyökymästä

ADESIV: hyökymällä  ABESIV: hyökymättä  INSTRUCTIV: hyökymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hyökyminen   PARTITIV: hyökyminen

INFINITIVUL CINCI: hyökymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hyökyvä  (gen. hyökyvän)   PASIV: hyöyttävä   (gen. hyöyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hyökynyt                   PASIV: hyöytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hyökyjä (pl.gen. hyökyjien)  ADJECTIV NEGATIV: hyökymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hyökymys

hyötyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

hyödyn, hyödyt, hyötyy, hyödymme, hyödytte, hyötyvät, hyödytään

en hyödy, et hyödy, ei hyödy, emme hyödy, ette hyödy, eivät hyödy, ei hyödytä

IMPERFECT INDICATIV

hyödyin, hyödyit, hyötyi, hyödyimme, hyödyitte, hyötyivät, hyödyttiin

en hyötynyt, et hyötynyt, ei hyötynyt, emme hyötyneet, ette hyötyneet, eivät hyötyneet, ei hyödytty

PERFECT INDICATIV

olen hyötynyt, olet hyötynyt, on hyötynyt, olemme hyötyneet, olette hyötyneet, ovat hyötyneet, on hyödytty

en ole hyötynyt, et ole hyötynyt, ei ole hyötynyt, emme ole hyötyneet, ette ole hyötyneet, eivät ole hyötyneet, ei ole hyödytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hyötynyt, olit hyötynyt, oli hyötynyt, olimme hyötyneet, olitte hyötyneet, olivat hyötyneet, oli hyödytty

en ollut hyötynyt, et ollut hyötynyt, ei ollut hyötynyt, emme olleet hyötyneet, ette olleet hyötyneet, eivät olleet hyötyneet, ei ollut hyödytty

PREZENT IMPERATIV

-, hyödy, hyötyköön, hyötykäämme, hyötykää, hyötykööt, hyödyttäköön

-, älä hyödy, älköön hyötykö, älkäämme hyötykö, älkää hyötykö, älkööt hyötykö, älköön hyödyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hyötynyt, -, -, olkoot hyötyneet, olkoon hyödytty

-, -, älköön olko hyötynyt, -, -, älkööt olko hyötyneet, älköön olko hyödytty

PREZENT CONDIȚIONAL

hyötyisin, hyötyisit, hyötyisi, hyötyisimme, hyötyisitte, hyötyisivät, hyödyttäisiin

en hyötyisi, et hyötyisi, ei hyötyisi, emme hyötyisi, ette hyötyisi, eivät hyötyisi, ei hyödyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hyötynyt, olisit hyötynyt, olisi hyötynyt, olisimme hyötyneet, olisitte hyötyneet, olisivat hyötyneet, oltaisiin hyödytty

en olisi hyötynyt, et olisi hyötynyt, ei olisi hyötynyt, emme olisi hyötyneet, ette olisi hyötyneet, eivät olisi hyötyneet, ei olisi hyödytty

PREZENT POTENȚIAL

hyötynen, hyötynet, hyötynee, hyötynemme, hyötynette, hyötynevät, hyödyttäneen

en hyötyne, et hyötyne, ei hyötyne, emme hyötyne, ette hyötyne, eivät hyötyne, ei hyödyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen hyötynyt, lienet hyötynyt, lienee hyötynyt, lienemme hyötyneet, lienette hyötyneet, lienevät hyötyneet, lienee hyödytty

en liene hyötynyt, et liene hyötynyt, ei liene hyötynyt, emme liene hyötyneet, ette liene hyötyneet, eivät liene hyötyneet, ei liene hyödytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hyötyä    FORMA LUNGĂ: hyötyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hyötyessä   INSTRUCTIV: hyötyen  INESIV PASIV: hyödyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hyötymään   INESIV: hyötymässä  ELATIV: hyötymästä

ADESIV: hyötymällä  ABESIV: hyötymättä  INSTRUCTIV: hyötymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hyötyminen   PARTITIV: hyötyminen

INFINITIVUL CINCI: hyötymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hyötyvä  (gen. hyötyvän)   PASIV: hyödyttävä   (gen. hyödyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hyötynyt                   PASIV: hyödytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hyötyjä (pl.gen. hyötyjien)  ADJECTIV NEGATIV: hyötymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hyötymys

häipyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

häivyn, häivyt, häipyy, häivymme, häivytte, häipyvät, häivytään

en häivy, et häivy, ei häivy, emme häivy, ette häivy, eivät häivy, ei häivytä

IMPERFECT INDICATIV

häivyin, häivyit, häipyi, häivyimme, häivyitte, häipyivät, häivyttiin

en häipynyt, et häipynyt, ei häipynyt, emme häipyneet, ette häipyneet, eivät häipyneet, ei häivytty

PERFECT INDICATIV

olen häipynyt, olet häipynyt, on häipynyt, olemme häipyneet, olette häipyneet, ovat häipyneet, on häivytty

en ole häipynyt, et ole häipynyt, ei ole häipynyt, emme ole häipyneet, ette ole häipyneet, eivät ole häipyneet, ei ole häivytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin häipynyt, olit häipynyt, oli häipynyt, olimme häipyneet, olitte häipyneet, olivat häipyneet, oli häivytty

en ollut häipynyt, et ollut häipynyt, ei ollut häipynyt, emme olleet häipyneet, ette olleet häipyneet, eivät olleet häipyneet, ei ollut häivytty

PREZENT IMPERATIV

-, häivy, häipyköön, häipykäämme, häipykää, häipykööt, häivyttäköön

-, älä häivy, älköön häipykö, älkäämme häipykö, älkää häipykö, älkööt häipykö, älköön häivyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon häipynyt, -, -, olkoot häipyneet, olkoon häivytty

-, -, älköön olko häipynyt, -, -, älkööt olko häipyneet, älköön olko häivytty

PREZENT CONDIȚIONAL

häipyisin, häipyisit, häipyisi, häipyisimme, häipyisitte, häipyisivät, häivyttäisiin

en häipyisi, et häipyisi, ei häipyisi, emme häipyisi, ette häipyisi, eivät häipyisi, ei häivyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin häipynyt, olisit häipynyt, olisi häipynyt, olisimme häipyneet, olisitte häipyneet, olisivat häipyneet, oltaisiin häivytty

en olisi häipynyt, et olisi häipynyt, ei olisi häipynyt, emme olisi häipyneet, ette olisi häipyneet, eivät olisi häipyneet, ei olisi häivytty

PREZENT POTENȚIAL

häipynen, häipynet, häipynee, häipynemme, häipynette, häipynevät, häivyttäneen

en häipyne, et häipyne, ei häipyne, emme häipyne, ette häipyne, eivät häipyne, ei häivyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen häipynyt, lienet häipynyt, lienee häipynyt, lienemme häipyneet, lienette häipyneet, lienevät häipyneet, lienee häivytty

en liene häipynyt, et liene häipynyt, ei liene häipynyt, emme liene häipyneet, ette liene häipyneet, eivät liene häipyneet, ei liene häivytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: häipyä    FORMA LUNGĂ: häipyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: häipyessä   INSTRUCTIV: häipyen  INESIV PASIV: häivyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: häipymään   INESIV: häipymässä  ELATIV: häipymästä

ADESIV: häipymällä  ABESIV: häipymättä  INSTRUCTIV: häipymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: häipyminen   PARTITIV: häipyminen

INFINITIVUL CINCI: häipymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: häipyvä  (gen. häipyvän)   PASIV: häivyttävä   (gen. häivyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: häipynyt                   PASIV: häivytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: häipyjä (pl.gen. häipyjien)  ADJECTIV NEGATIV: häipymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): häipymys

häiriintyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

häiriinnyn, häiriinnyt, häiriintyy, häiriinnymme, häiriinnytte, häiriintyvät, häiriinnytään

en häiriinny, et häiriinny, ei häiriinny, emme häiriinny, ette häiriinny, eivät häiriinny, ei häiriinnytä

IMPERFECT INDICATIV

häiriinnyin, häiriinnyit, häiriintyi, häiriinnyimme, häiriinnyitte, häiriintyivät, häiriinnyttiin

en häiriintynyt, et häiriintynyt, ei häiriintynyt, emme häiriintyneet, ette häiriintyneet, eivät häiriintyneet, ei häiriinnytty

PERFECT INDICATIV

olen häiriintynyt, olet häiriintynyt, on häiriintynyt, olemme häiriintyneet, olette häiriintyneet, ovat häiriintyneet, on häiriinnytty

en ole häiriintynyt, et ole häiriintynyt, ei ole häiriintynyt, emme ole häiriintyneet, ette ole häiriintyneet, eivät ole häiriintyneet, ei ole häiriinnytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin häiriintynyt, olit häiriintynyt, oli häiriintynyt, olimme häiriintyneet, olitte häiriintyneet, olivat häiriintyneet, oli häiriinnytty

en ollut häiriintynyt, et ollut häiriintynyt, ei ollut häiriintynyt, emme olleet häiriintyneet, ette olleet häiriintyneet, eivät olleet häiriintyneet, ei ollut häiriinnytty

PREZENT IMPERATIV

-, häiriinny, häiriintyköön, häiriintykäämme, häiriintykää, häiriintykööt, häiriinnyttäköön

-, älä häiriinny, älköön häiriintykö, älkäämme häiriintykö, älkää häiriintykö, älkööt häiriintykö, älköön häiriinnyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon häiriintynyt, -, -, olkoot häiriintyneet, olkoon häiriinnytty

-, -, älköön olko häiriintynyt, -, -, älkööt olko häiriintyneet, älköön olko häiriinnytty

PREZENT CONDIȚIONAL

häiriintyisin, häiriintyisit, häiriintyisi, häiriintyisimme, häiriintyisitte, häiriintyisivät, häiriinnyttäisiin

en häiriintyisi, et häiriintyisi, ei häiriintyisi, emme häiriintyisi, ette häiriintyisi, eivät häiriintyisi, ei häiriinnyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin häiriintynyt, olisit häiriintynyt, olisi häiriintynyt, olisimme häiriintyneet, olisitte häiriintyneet, olisivat häiriintyneet, oltaisiin häiriinnytty

en olisi häiriintynyt, et olisi häiriintynyt, ei olisi häiriintynyt, emme olisi häiriintyneet, ette olisi häiriintyneet, eivät olisi häiriintyneet, ei olisi häiriinnytty

PREZENT POTENȚIAL

häiriintynen, häiriintynet, häiriintynee, häiriintynemme, häiriintynette, häiriintynevät, häiriinnyttäneen

en häiriintyne, et häiriintyne, ei häiriintyne, emme häiriintyne, ette häiriintyne, eivät häiriintyne, ei häiriinnyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen häiriintynyt, lienet häiriintynyt, lienee häiriintynyt, lienemme häiriintyneet, lienette häiriintyneet, lienevät häiriintyneet, lienee häiriinnytty

en liene häiriintynyt, et liene häiriintynyt, ei liene häiriintynyt, emme liene häiriintyneet, ette liene häiriintyneet, eivät liene häiriintyneet, ei liene häiriinnytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: häiriintyä    FORMA LUNGĂ: häiriintyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: häiriintyessä   INSTRUCTIV: häiriintyen  INESIV PASIV: häiriinnyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: häiriintymään   INESIV: häiriintymässä  ELATIV: häiriintymästä

ADESIV: häiriintymällä  ABESIV: häiriintymättä  INSTRUCTIV: häiriintymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: häiriintyminen   PARTITIV: häiriintyminen

INFINITIVUL CINCI: häiriintymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: häiriintyvä  (gen. häiriintyvän)   PASIV: häiriinnyttävä   (gen. häiriinnyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: häiriintynyt                       PASIV: häiriinnytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: häiriintyjä (pl.gen. häiriintyjien)  ADJECTIV NEGATIV: häiriintymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): häiriintymys

häirintyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

häirinnyn, häirinnyt, häirintyy, häirinnymme, häirinnytte, häirintyvät, häirinnytään

en häirinny, et häirinny, ei häirinny, emme häirinny, ette häirinny, eivät häirinny, ei häirinnytä

IMPERFECT INDICATIV

häirinnyin, häirinnyit, häirintyi, häirinnyimme, häirinnyitte, häirintyivät, häirinnyttiin

en häirintynyt, et häirintynyt, ei häirintynyt, emme häirintyneet, ette häirintyneet, eivät häirintyneet, ei häirinnytty

PERFECT INDICATIV

olen häirintynyt, olet häirintynyt, on häirintynyt, olemme häirintyneet, olette häirintyneet, ovat häirintyneet, on häirinnytty

en ole häirintynyt, et ole häirintynyt, ei ole häirintynyt, emme ole häirintyneet, ette ole häirintyneet, eivät ole häirintyneet, ei ole häirinnytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin häirintynyt, olit häirintynyt, oli häirintynyt, olimme häirintyneet, olitte häirintyneet, olivat häirintyneet, oli häirinnytty

en ollut häirintynyt, et ollut häirintynyt, ei ollut häirintynyt, emme olleet häirintyneet, ette olleet häirintyneet, eivät olleet häirintyneet, ei ollut häirinnytty

PREZENT IMPERATIV

-, häirinny, häirintyköön, häirintykäämme, häirintykää, häirintykööt, häirinnyttäköön

-, älä häirinny, älköön häirintykö, älkäämme häirintykö, älkää häirintykö, älkööt häirintykö, älköön häirinnyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon häirintynyt, -, -, olkoot häirintyneet, olkoon häirinnytty

-, -, älköön olko häirintynyt, -, -, älkööt olko häirintyneet, älköön olko häirinnytty

PREZENT CONDIȚIONAL

häirintyisin, häirintyisit, häirintyisi, häirintyisimme, häirintyisitte, häirintyisivät, häirinnyttäisiin

en häirintyisi, et häirintyisi, ei häirintyisi, emme häirintyisi, ette häirintyisi, eivät häirintyisi, ei häirinnyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin häirintynyt, olisit häirintynyt, olisi häirintynyt, olisimme häirintyneet, olisitte häirintyneet, olisivat häirintyneet, oltaisiin häirinnytty

en olisi häirintynyt, et olisi häirintynyt, ei olisi häirintynyt, emme olisi häirintyneet, ette olisi häirintyneet, eivät olisi häirintyneet, ei olisi häirinnytty

PREZENT POTENȚIAL

häirintynen, häirintynet, häirintynee, häirintynemme, häirintynette, häirintynevät, häirinnyttäneen

en häirintyne, et häirintyne, ei häirintyne, emme häirintyne, ette häirintyne, eivät häirintyne, ei häirinnyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen häirintynyt, lienet häirintynyt, lienee häirintynyt, lienemme häirintyneet, lienette häirintyneet, lienevät häirintyneet, lienee häirinnytty

en liene häirintynyt, et liene häirintynyt, ei liene häirintynyt, emme liene häirintyneet, ette liene häirintyneet, eivät liene häirintyneet, ei liene häirinnytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: häirintyä    FORMA LUNGĂ: häirintyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: häirintyessä   INSTRUCTIV: häirintyen  INESIV PASIV: häirinnyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: häirintymään   INESIV: häirintymässä  ELATIV: häirintymästä

ADESIV: häirintymällä  ABESIV: häirintymättä  INSTRUCTIV: häirintymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: häirintyminen   PARTITIV: häirintyminen

INFINITIVUL CINCI: häirintymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: häirintyvä  (gen. häirintyvän)   PASIV: häirinnyttävä   (gen. häirinnyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: häirintynyt                      PASIV: häirinnytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: häirintyjä (pl.gen. häirintyjien)  ADJECTIV NEGATIV: häirintymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): häirintymys

häkeltyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

häkellyn, häkellyt, häkeltyy, häkellymme, häkellytte, häkeltyvät, häkellytään

en häkelly, et häkelly, ei häkelly, emme häkelly, ette häkelly, eivät häkelly, ei häkellytä

IMPERFECT INDICATIV

häkellyin, häkellyit, häkeltyi, häkellyimme, häkellyitte, häkeltyivät, häkellyttiin

en häkeltynyt, et häkeltynyt, ei häkeltynyt, emme häkeltyneet, ette häkeltyneet, eivät häkeltyneet, ei häkellytty

PERFECT INDICATIV

olen häkeltynyt, olet häkeltynyt, on häkeltynyt, olemme häkeltyneet, olette häkeltyneet, ovat häkeltyneet, on häkellytty

en ole häkeltynyt, et ole häkeltynyt, ei ole häkeltynyt, emme ole häkeltyneet, ette ole häkeltyneet, eivät ole häkeltyneet, ei ole häkellytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin häkeltynyt, olit häkeltynyt, oli häkeltynyt, olimme häkeltyneet, olitte häkeltyneet, olivat häkeltyneet, oli häkellytty

en ollut häkeltynyt, et ollut häkeltynyt, ei ollut häkeltynyt, emme olleet häkeltyneet, ette olleet häkeltyneet, eivät olleet häkeltyneet, ei ollut häkellytty

PREZENT IMPERATIV

-, häkelly, häkeltyköön, häkeltykäämme, häkeltykää, häkeltykööt, häkellyttäköön

-, älä häkelly, älköön häkeltykö, älkäämme häkeltykö, älkää häkeltykö, älkööt häkeltykö, älköön häkellyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon häkeltynyt, -, -, olkoot häkeltyneet, olkoon häkellytty

-, -, älköön olko häkeltynyt, -, -, älkööt olko häkeltyneet, älköön olko häkellytty

PREZENT CONDIȚIONAL

häkeltyisin, häkeltyisit, häkeltyisi, häkeltyisimme, häkeltyisitte, häkeltyisivät, häkellyttäisiin

en häkeltyisi, et häkeltyisi, ei häkeltyisi, emme häkeltyisi, ette häkeltyisi, eivät häkeltyisi, ei häkellyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin häkeltynyt, olisit häkeltynyt, olisi häkeltynyt, olisimme häkeltyneet, olisitte häkeltyneet, olisivat häkeltyneet, oltaisiin häkellytty

en olisi häkeltynyt, et olisi häkeltynyt, ei olisi häkeltynyt, emme olisi häkeltyneet, ette olisi häkeltyneet, eivät olisi häkeltyneet, ei olisi häkellytty

PREZENT POTENȚIAL

häkeltynen, häkeltynet, häkeltynee, häkeltynemme, häkeltynette, häkeltynevät, häkellyttäneen

en häkeltyne, et häkeltyne, ei häkeltyne, emme häkeltyne, ette häkeltyne, eivät häkeltyne, ei häkellyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen häkeltynyt, lienet häkeltynyt, lienee häkeltynyt, lienemme häkeltyneet, lienette häkeltyneet, lienevät häkeltyneet, lienee häkellytty

en liene häkeltynyt, et liene häkeltynyt, ei liene häkeltynyt, emme liene häkeltyneet, ette liene häkeltyneet, eivät liene häkeltyneet, ei liene häkellytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: häkeltyä    FORMA LUNGĂ: häkeltyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: häkeltyessä   INSTRUCTIV: häkeltyen  INESIV PASIV: häkellyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: häkeltymään   INESIV: häkeltymässä  ELATIV: häkeltymästä

ADESIV: häkeltymällä  ABESIV: häkeltymättä  INSTRUCTIV: häkeltymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: häkeltyminen   PARTITIV: häkeltyminen

INFINITIVUL CINCI: häkeltymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: häkeltyvä  (gen. häkeltyvän)   PASIV: häkellyttävä   (gen. häkellyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: häkeltynyt                     PASIV: häkellytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: häkeltyjä (pl.gen. häkeltyjien)  ADJECTIV NEGATIV: häkeltymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): häkeltymys

hälventyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

hälvennyn, hälvennyt, hälventyy, hälvennymme, hälvennytte, hälventyvät, hälvennytään

en hälvenny, et hälvenny, ei hälvenny, emme hälvenny, ette hälvenny, eivät hälvenny, ei hälvennytä

IMPERFECT INDICATIV

hälvennyin, hälvennyit, hälventyi, hälvennyimme, hälvennyitte, hälventyivät, hälvennyttiin

en hälventynyt, et hälventynyt, ei hälventynyt, emme hälventyneet, ette hälventyneet, eivät hälventyneet, ei hälvennytty

PERFECT INDICATIV

olen hälventynyt, olet hälventynyt, on hälventynyt, olemme hälventyneet, olette hälventyneet, ovat hälventyneet, on hälvennytty

en ole hälventynyt, et ole hälventynyt, ei ole hälventynyt, emme ole hälventyneet, ette ole hälventyneet, eivät ole hälventyneet, ei ole hälvennytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hälventynyt, olit hälventynyt, oli hälventynyt, olimme hälventyneet, olitte hälventyneet, olivat hälventyneet, oli hälvennytty

en ollut hälventynyt, et ollut hälventynyt, ei ollut hälventynyt, emme olleet hälventyneet, ette olleet hälventyneet, eivät olleet hälventyneet, ei ollut hälvennytty

PREZENT IMPERATIV

-, hälvenny, hälventyköön, hälventykäämme, hälventykää, hälventykööt, hälvennyttäköön

-, älä hälvenny, älköön hälventykö, älkäämme hälventykö, älkää hälventykö, älkööt hälventykö, älköön hälvennyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hälventynyt, -, -, olkoot hälventyneet, olkoon hälvennytty

-, -, älköön olko hälventynyt, -, -, älkööt olko hälventyneet, älköön olko hälvennytty

PREZENT CONDIȚIONAL

hälventyisin, hälventyisit, hälventyisi, hälventyisimme, hälventyisitte, hälventyisivät, hälvennyttäisiin

en hälventyisi, et hälventyisi, ei hälventyisi, emme hälventyisi, ette hälventyisi, eivät hälventyisi, ei hälvennyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hälventynyt, olisit hälventynyt, olisi hälventynyt, olisimme hälventyneet, olisitte hälventyneet, olisivat hälventyneet, oltaisiin hälvennytty

en olisi hälventynyt, et olisi hälventynyt, ei olisi hälventynyt, emme olisi hälventyneet, ette olisi hälventyneet, eivät olisi hälventyneet, ei olisi hälvennytty

PREZENT POTENȚIAL

hälventynen, hälventynet, hälventynee, hälventynemme, hälventynette, hälventynevät, hälvennyttäneen

en hälventyne, et hälventyne, ei hälventyne, emme hälventyne, ette hälventyne, eivät hälventyne, ei hälvennyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen hälventynyt, lienet hälventynyt, lienee hälventynyt, lienemme hälventyneet, lienette hälventyneet, lienevät hälventyneet, lienee hälvennytty

en liene hälventynyt, et liene hälventynyt, ei liene hälventynyt, emme liene hälventyneet, ette liene hälventyneet, eivät liene hälventyneet, ei liene hälvennytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hälventyä    FORMA LUNGĂ: hälventyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hälventyessä   INSTRUCTIV: hälventyen  INESIV PASIV: hälvennyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hälventymään   INESIV: hälventymässä  ELATIV: hälventymästä

ADESIV: hälventymällä  ABESIV: hälventymättä  INSTRUCTIV: hälventymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hälventyminen   PARTITIV: hälventyminen

INFINITIVUL CINCI: hälventymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hälventyvä  (gen. hälventyvän)   PASIV: hälvennyttävä   (gen. hälvennyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hälventynyt                      PASIV: hälvennytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hälventyjä (pl.gen. hälventyjien)  ADJECTIV NEGATIV: hälventymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hälventymys

hämmentyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

hämmennyn, hämmennyt, hämmentyy, hämmennymme, hämmennytte, hämmentyvät, hämmennytään

en hämmenny, et hämmenny, ei hämmenny, emme hämmenny, ette hämmenny, eivät hämmenny, ei hämmennytä

IMPERFECT INDICATIV

hämmennyin, hämmennyit, hämmentyi, hämmennyimme, hämmennyitte, hämmentyivät, hämmennyttiin

en hämmentynyt, et hämmentynyt, ei hämmentynyt, emme hämmentyneet, ette hämmentyneet, eivät hämmentyneet, ei hämmennytty

PERFECT INDICATIV

olen hämmentynyt, olet hämmentynyt, on hämmentynyt, olemme hämmentyneet, olette hämmentyneet, ovat hämmentyneet, on hämmennytty

en ole hämmentynyt, et ole hämmentynyt, ei ole hämmentynyt, emme ole hämmentyneet, ette ole hämmentyneet, eivät ole hämmentyneet, ei ole hämmennytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hämmentynyt, olit hämmentynyt, oli hämmentynyt, olimme hämmentyneet, olitte hämmentyneet, olivat hämmentyneet, oli hämmennytty

en ollut hämmentynyt, et ollut hämmentynyt, ei ollut hämmentynyt, emme olleet hämmentyneet, ette olleet hämmentyneet, eivät olleet hämmentyneet, ei ollut hämmennytty

PREZENT IMPERATIV

-, hämmenny, hämmentyköön, hämmentykäämme, hämmentykää, hämmentykööt, hämmennyttäköön

-, älä hämmenny, älköön hämmentykö, älkäämme hämmentykö, älkää hämmentykö, älkööt hämmentykö, älköön hämmennyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hämmentynyt, -, -, olkoot hämmentyneet, olkoon hämmennytty

-, -, älköön olko hämmentynyt, -, -, älkööt olko hämmentyneet, älköön olko hämmennytty

PREZENT CONDIȚIONAL

hämmentyisin, hämmentyisit, hämmentyisi, hämmentyisimme, hämmentyisitte, hämmentyisivät, hämmennyttäisiin

en hämmentyisi, et hämmentyisi, ei hämmentyisi, emme hämmentyisi, ette hämmentyisi, eivät hämmentyisi, ei hämmennyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hämmentynyt, olisit hämmentynyt, olisi hämmentynyt, olisimme hämmentyneet, olisitte hämmentyneet, olisivat hämmentyneet, oltaisiin hämmennytty

en olisi hämmentynyt, et olisi hämmentynyt, ei olisi hämmentynyt, emme olisi hämmentyneet, ette olisi hämmentyneet, eivät olisi hämmentyneet, ei olisi hämmennytty

PREZENT POTENȚIAL

hämmentynen, hämmentynet, hämmentynee, hämmentynemme, hämmentynette, hämmentynevät, hämmennyttäneen

en hämmentyne, et hämmentyne, ei hämmentyne, emme hämmentyne, ette hämmentyne, eivät hämmentyne, ei hämmennyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen hämmentynyt, lienet hämmentynyt, lienee hämmentynyt, lienemme hämmentyneet, lienette hämmentyneet, lienevät hämmentyneet, lienee hämmennytty

en liene hämmentynyt, et liene hämmentynyt, ei liene hämmentynyt, emme liene hämmentyneet, ette liene hämmentyneet, eivät liene hämmentyneet, ei liene hämmennytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hämmentyä    FORMA LUNGĂ: hämmentyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hämmentyessä   INSTRUCTIV: hämmentyen  INESIV PASIV: hämmennyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hämmentymään   INESIV: hämmentymässä  ELATIV: hämmentymästä

ADESIV: hämmentymällä  ABESIV: hämmentymättä  INSTRUCTIV: hämmentymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hämmentyminen   PARTITIV: hämmentyminen

INFINITIVUL CINCI: hämmentymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hämmentyvä  (gen. hämmentyvän)   PASIV: hämmennyttävä   (gen. hämmennyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hämmentynyt                      PASIV: hämmennytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hämmentyjä (pl.gen. hämmentyjien)  ADJECTIV NEGATIV: hämmentymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hämmentymys

hämärtyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

hämärryn, hämärryt, hämärtyy, hämärrymme, hämärrytte, hämärtyvät, hämärrytään

en hämärry, et hämärry, ei hämärry, emme hämärry, ette hämärry, eivät hämärry, ei hämärrytä

IMPERFECT INDICATIV

hämärryin, hämärryit, hämärtyi, hämärryimme, hämärryitte, hämärtyivät, hämärryttiin

en hämärtynyt, et hämärtynyt, ei hämärtynyt, emme hämärtyneet, ette hämärtyneet, eivät hämärtyneet, ei hämärrytty

PERFECT INDICATIV

olen hämärtynyt, olet hämärtynyt, on hämärtynyt, olemme hämärtyneet, olette hämärtyneet, ovat hämärtyneet, on hämärrytty

en ole hämärtynyt, et ole hämärtynyt, ei ole hämärtynyt, emme ole hämärtyneet, ette ole hämärtyneet, eivät ole hämärtyneet, ei ole hämärrytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hämärtynyt, olit hämärtynyt, oli hämärtynyt, olimme hämärtyneet, olitte hämärtyneet, olivat hämärtyneet, oli hämärrytty

en ollut hämärtynyt, et ollut hämärtynyt, ei ollut hämärtynyt, emme olleet hämärtyneet, ette olleet hämärtyneet, eivät olleet hämärtyneet, ei ollut hämärrytty

PREZENT IMPERATIV

-, hämärry, hämärtyköön, hämärtykäämme, hämärtykää, hämärtykööt, hämärryttäköön

-, älä hämärry, älköön hämärtykö, älkäämme hämärtykö, älkää hämärtykö, älkööt hämärtykö, älköön hämärryttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hämärtynyt, -, -, olkoot hämärtyneet, olkoon hämärrytty

-, -, älköön olko hämärtynyt, -, -, älkööt olko hämärtyneet, älköön olko hämärrytty

PREZENT CONDIȚIONAL

hämärtyisin, hämärtyisit, hämärtyisi, hämärtyisimme, hämärtyisitte, hämärtyisivät, hämärryttäisiin

en hämärtyisi, et hämärtyisi, ei hämärtyisi, emme hämärtyisi, ette hämärtyisi, eivät hämärtyisi, ei hämärryttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hämärtynyt, olisit hämärtynyt, olisi hämärtynyt, olisimme hämärtyneet, olisitte hämärtyneet, olisivat hämärtyneet, oltaisiin hämärrytty

en olisi hämärtynyt, et olisi hämärtynyt, ei olisi hämärtynyt, emme olisi hämärtyneet, ette olisi hämärtyneet, eivät olisi hämärtyneet, ei olisi hämärrytty

PREZENT POTENȚIAL

hämärtynen, hämärtynet, hämärtynee, hämärtynemme, hämärtynette, hämärtynevät, hämärryttäneen

en hämärtyne, et hämärtyne, ei hämärtyne, emme hämärtyne, ette hämärtyne, eivät hämärtyne, ei hämärryttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen hämärtynyt, lienet hämärtynyt, lienee hämärtynyt, lienemme hämärtyneet, lienette hämärtyneet, lienevät hämärtyneet, lienee hämärrytty

en liene hämärtynyt, et liene hämärtynyt, ei liene hämärtynyt, emme liene hämärtyneet, ette liene hämärtyneet, eivät liene hämärtyneet, ei liene hämärrytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hämärtyä    FORMA LUNGĂ: hämärtyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hämärtyessä   INSTRUCTIV: hämärtyen  INESIV PASIV: hämärryttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hämärtymään   INESIV: hämärtymässä  ELATIV: hämärtymästä

ADESIV: hämärtymällä  ABESIV: hämärtymättä  INSTRUCTIV: hämärtymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hämärtyminen   PARTITIV: hämärtyminen

INFINITIVUL CINCI: hämärtymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hämärtyvä  (gen. hämärtyvän)   PASIV: hämärryttävä   (gen. hämärryttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hämärtynyt                     PASIV: hämärrytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hämärtyjä (pl.gen. hämärtyjien)  ADJECTIV NEGATIV: hämärtymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hämärtymys

hämääntyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

hämäännyn, hämäännyt, hämääntyy, hämäännymme, hämäännytte, hämääntyvät, hämäännytään

en hämäänny, et hämäänny, ei hämäänny, emme hämäänny, ette hämäänny, eivät hämäänny, ei hämäännytä

IMPERFECT INDICATIV

hämäännyin, hämäännyit, hämääntyi, hämäännyimme, hämäännyitte, hämääntyivät, hämäännyttiin

en hämääntynyt, et hämääntynyt, ei hämääntynyt, emme hämääntyneet, ette hämääntyneet, eivät hämääntyneet, ei hämäännytty

PERFECT INDICATIV

olen hämääntynyt, olet hämääntynyt, on hämääntynyt, olemme hämääntyneet, olette hämääntyneet, ovat hämääntyneet, on hämäännytty

en ole hämääntynyt, et ole hämääntynyt, ei ole hämääntynyt, emme ole hämääntyneet, ette ole hämääntyneet, eivät ole hämääntyneet, ei ole hämäännytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hämääntynyt, olit hämääntynyt, oli hämääntynyt, olimme hämääntyneet, olitte hämääntyneet, olivat hämääntyneet, oli hämäännytty

en ollut hämääntynyt, et ollut hämääntynyt, ei ollut hämääntynyt, emme olleet hämääntyneet, ette olleet hämääntyneet, eivät olleet hämääntyneet, ei ollut hämäännytty

PREZENT IMPERATIV

-, hämäänny, hämääntyköön, hämääntykäämme, hämääntykää, hämääntykööt, hämäännyttäköön

-, älä hämäänny, älköön hämääntykö, älkäämme hämääntykö, älkää hämääntykö, älkööt hämääntykö, älköön hämäännyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hämääntynyt, -, -, olkoot hämääntyneet, olkoon hämäännytty

-, -, älköön olko hämääntynyt, -, -, älkööt olko hämääntyneet, älköön olko hämäännytty

PREZENT CONDIȚIONAL

hämääntyisin, hämääntyisit, hämääntyisi, hämääntyisimme, hämääntyisitte, hämääntyisivät, hämäännyttäisiin

en hämääntyisi, et hämääntyisi, ei hämääntyisi, emme hämääntyisi, ette hämääntyisi, eivät hämääntyisi, ei hämäännyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hämääntynyt, olisit hämääntynyt, olisi hämääntynyt, olisimme hämääntyneet, olisitte hämääntyneet, olisivat hämääntyneet, oltaisiin hämäännytty

en olisi hämääntynyt, et olisi hämääntynyt, ei olisi hämääntynyt, emme olisi hämääntyneet, ette olisi hämääntyneet, eivät olisi hämääntyneet, ei olisi hämäännytty

PREZENT POTENȚIAL

hämääntynen, hämääntynet, hämääntynee, hämääntynemme, hämääntynette, hämääntynevät, hämäännyttäneen

en hämääntyne, et hämääntyne, ei hämääntyne, emme hämääntyne, ette hämääntyne, eivät hämääntyne, ei hämäännyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen hämääntynyt, lienet hämääntynyt, lienee hämääntynyt, lienemme hämääntyneet, lienette hämääntyneet, lienevät hämääntyneet, lienee hämäännytty

en liene hämääntynyt, et liene hämääntynyt, ei liene hämääntynyt, emme liene hämääntyneet, ette liene hämääntyneet, eivät liene hämääntyneet, ei liene hämäännytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hämääntyä    FORMA LUNGĂ: hämääntyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hämääntyessä   INSTRUCTIV: hämääntyen  INESIV PASIV: hämäännyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hämääntymään   INESIV: hämääntymässä  ELATIV: hämääntymästä

ADESIV: hämääntymällä  ABESIV: hämääntymättä  INSTRUCTIV: hämääntymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hämääntyminen   PARTITIV: hämääntyminen

INFINITIVUL CINCI: hämääntymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hämääntyvä  (gen. hämääntyvän)   PASIV: hämäännyttävä   (gen. hämäännyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hämääntynyt                      PASIV: hämäännytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hämääntyjä (pl.gen. hämääntyjien)  ADJECTIV NEGATIV: hämääntymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hämääntymys

härskiintyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

härskiinnyn, härskiinnyt, härskiintyy, härskiinnymme, härskiinnytte, härskiintyvät, härskiinnytään

en härskiinny, et härskiinny, ei härskiinny, emme härskiinny, ette härskiinny, eivät härskiinny, ei härskiinnytä

IMPERFECT INDICATIV

härskiinnyin, härskiinnyit, härskiintyi, härskiinnyimme, härskiinnyitte, härskiintyivät, härskiinnyttiin

en härskiintynyt, et härskiintynyt, ei härskiintynyt, emme härskiintyneet, ette härskiintyneet, eivät härskiintyneet, ei härskiinnytty

PERFECT INDICATIV

olen härskiintynyt, olet härskiintynyt, on härskiintynyt, olemme härskiintyneet, olette härskiintyneet, ovat härskiintyneet, on härskiinnytty

en ole härskiintynyt, et ole härskiintynyt, ei ole härskiintynyt, emme ole härskiintyneet, ette ole härskiintyneet, eivät ole härskiintyneet, ei ole härskiinnytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin härskiintynyt, olit härskiintynyt, oli härskiintynyt, olimme härskiintyneet, olitte härskiintyneet, olivat härskiintyneet, oli härskiinnytty

en ollut härskiintynyt, et ollut härskiintynyt, ei ollut härskiintynyt, emme olleet härskiintyneet, ette olleet härskiintyneet, eivät olleet härskiintyneet, ei ollut härskiinnytty

PREZENT IMPERATIV

-, härskiinny, härskiintyköön, härskiintykäämme, härskiintykää, härskiintykööt, härskiinnyttäköön

-, älä härskiinny, älköön härskiintykö, älkäämme härskiintykö, älkää härskiintykö, älkööt härskiintykö, älköön härskiinnyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon härskiintynyt, -, -, olkoot härskiintyneet, olkoon härskiinnytty

-, -, älköön olko härskiintynyt, -, -, älkööt olko härskiintyneet, älköön olko härskiinnytty

PREZENT CONDIȚIONAL

härskiintyisin, härskiintyisit, härskiintyisi, härskiintyisimme, härskiintyisitte, härskiintyisivät, härskiinnyttäisiin

en härskiintyisi, et härskiintyisi, ei härskiintyisi, emme härskiintyisi, ette härskiintyisi, eivät härskiintyisi, ei härskiinnyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin härskiintynyt, olisit härskiintynyt, olisi härskiintynyt, olisimme härskiintyneet, olisitte härskiintyneet, olisivat härskiintyneet, oltaisiin härskiinnytty

en olisi härskiintynyt, et olisi härskiintynyt, ei olisi härskiintynyt, emme olisi härskiintyneet, ette olisi härskiintyneet, eivät olisi härskiintyneet, ei olisi härskiinnytty

PREZENT POTENȚIAL

härskiintynen, härskiintynet, härskiintynee, härskiintynemme, härskiintynette, härskiintynevät, härskiinnyttäneen

en härskiintyne, et härskiintyne, ei härskiintyne, emme härskiintyne, ette härskiintyne, eivät härskiintyne, ei härskiinnyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen härskiintynyt, lienet härskiintynyt, lienee härskiintynyt, lienemme härskiintyneet, lienette härskiintyneet, lienevät härskiintyneet, lienee härskiinnytty

en liene härskiintynyt, et liene härskiintynyt, ei liene härskiintynyt, emme liene härskiintyneet, ette liene härskiintyneet, eivät liene härskiintyneet, ei liene härskiinnytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: härskiintyä    FORMA LUNGĂ: härskiintyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: härskiintyessä   INSTRUCTIV: härskiintyen  INESIV PASIV: härskiinnyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: härskiintymään   INESIV: härskiintymässä  ELATIV: härskiintymästä

ADESIV: härskiintymällä  ABESIV: härskiintymättä  INSTRUCTIV: härskiintymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: härskiintyminen   PARTITIV: härskiintyminen

INFINITIVUL CINCI: härskiintymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: härskiintyvä  (gen. härskiintyvän)   PASIV: härskiinnyttävä   (gen. härskiinnyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: härskiintynyt                        PASIV: härskiinnytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: härskiintyjä (pl.gen. härskiintyjien)  ADJECTIV NEGATIV: härskiintymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): härskiintymys

hätääntyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

hätäännyn, hätäännyt, hätääntyy, hätäännymme, hätäännytte, hätääntyvät, hätäännytään

en hätäänny, et hätäänny, ei hätäänny, emme hätäänny, ette hätäänny, eivät hätäänny, ei hätäännytä

IMPERFECT INDICATIV

hätäännyin, hätäännyit, hätääntyi, hätäännyimme, hätäännyitte, hätääntyivät, hätäännyttiin

en hätääntynyt, et hätääntynyt, ei hätääntynyt, emme hätääntyneet, ette hätääntyneet, eivät hätääntyneet, ei hätäännytty

PERFECT INDICATIV

olen hätääntynyt, olet hätääntynyt, on hätääntynyt, olemme hätääntyneet, olette hätääntyneet, ovat hätääntyneet, on hätäännytty

en ole hätääntynyt, et ole hätääntynyt, ei ole hätääntynyt, emme ole hätääntyneet, ette ole hätääntyneet, eivät ole hätääntyneet, ei ole hätäännytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin hätääntynyt, olit hätääntynyt, oli hätääntynyt, olimme hätääntyneet, olitte hätääntyneet, olivat hätääntyneet, oli hätäännytty

en ollut hätääntynyt, et ollut hätääntynyt, ei ollut hätääntynyt, emme olleet hätääntyneet, ette olleet hätääntyneet, eivät olleet hätääntyneet, ei ollut hätäännytty

PREZENT IMPERATIV

-, hätäänny, hätääntyköön, hätääntykäämme, hätääntykää, hätääntykööt, hätäännyttäköön

-, älä hätäänny, älköön hätääntykö, älkäämme hätääntykö, älkää hätääntykö, älkööt hätääntykö, älköön hätäännyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon hätääntynyt, -, -, olkoot hätääntyneet, olkoon hätäännytty

-, -, älköön olko hätääntynyt, -, -, älkööt olko hätääntyneet, älköön olko hätäännytty

PREZENT CONDIȚIONAL

hätääntyisin, hätääntyisit, hätääntyisi, hätääntyisimme, hätääntyisitte, hätääntyisivät, hätäännyttäisiin

en hätääntyisi, et hätääntyisi, ei hätääntyisi, emme hätääntyisi, ette hätääntyisi, eivät hätääntyisi, ei hätäännyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin hätääntynyt, olisit hätääntynyt, olisi hätääntynyt, olisimme hätääntyneet, olisitte hätääntyneet, olisivat hätääntyneet, oltaisiin hätäännytty

en olisi hätääntynyt, et olisi hätääntynyt, ei olisi hätääntynyt, emme olisi hätääntyneet, ette olisi hätääntyneet, eivät olisi hätääntyneet, ei olisi hätäännytty

PREZENT POTENȚIAL

hätääntynen, hätääntynet, hätääntynee, hätääntynemme, hätääntynette, hätääntynevät, hätäännyttäneen

en hätääntyne, et hätääntyne, ei hätääntyne, emme hätääntyne, ette hätääntyne, eivät hätääntyne, ei hätäännyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen hätääntynyt, lienet hätääntynyt, lienee hätääntynyt, lienemme hätääntyneet, lienette hätääntyneet, lienevät hätääntyneet, lienee hätäännytty

en liene hätääntynyt, et liene hätääntynyt, ei liene hätääntynyt, emme liene hätääntyneet, ette liene hätääntyneet, eivät liene hätääntyneet, ei liene hätäännytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: hätääntyä    FORMA LUNGĂ: hätääntyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: hätääntyessä   INSTRUCTIV: hätääntyen  INESIV PASIV: hätäännyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: hätääntymään   INESIV: hätääntymässä  ELATIV: hätääntymästä

ADESIV: hätääntymällä  ABESIV: hätääntymättä  INSTRUCTIV: hätääntymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: hätääntyminen   PARTITIV: hätääntyminen

INFINITIVUL CINCI: hätääntymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: hätääntyvä  (gen. hätääntyvän)   PASIV: hätäännyttävä   (gen. hätäännyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: hätääntynyt                      PASIV: hätäännytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: hätääntyjä (pl.gen. hätääntyjien)  ADJECTIV NEGATIV: hätääntymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): hätääntymys

höllentyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

höllennyn, höllennyt, höllentyy, höllennymme, höllennytte, höllentyvät, höllennytään

en höllenny, et höllenny, ei höllenny, emme höllenny, ette höllenny, eivät höllenny, ei höllennytä

IMPERFECT INDICATIV

höllennyin, höllennyit, höllentyi, höllennyimme, höllennyitte, höllentyivät, höllennyttiin

en höllentynyt, et höllentynyt, ei höllentynyt, emme höllentyneet, ette höllentyneet, eivät höllentyneet, ei höllennytty

PERFECT INDICATIV

olen höllentynyt, olet höllentynyt, on höllentynyt, olemme höllentyneet, olette höllentyneet, ovat höllentyneet, on höllennytty

en ole höllentynyt, et ole höllentynyt, ei ole höllentynyt, emme ole höllentyneet, ette ole höllentyneet, eivät ole höllentyneet, ei ole höllennytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin höllentynyt, olit höllentynyt, oli höllentynyt, olimme höllentyneet, olitte höllentyneet, olivat höllentyneet, oli höllennytty

en ollut höllentynyt, et ollut höllentynyt, ei ollut höllentynyt, emme olleet höllentyneet, ette olleet höllentyneet, eivät olleet höllentyneet, ei ollut höllennytty

PREZENT IMPERATIV

-, höllenny, höllentyköön, höllentykäämme, höllentykää, höllentykööt, höllennyttäköön

-, älä höllenny, älköön höllentykö, älkäämme höllentykö, älkää höllentykö, älkööt höllentykö, älköön höllennyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon höllentynyt, -, -, olkoot höllentyneet, olkoon höllennytty

-, -, älköön olko höllentynyt, -, -, älkööt olko höllentyneet, älköön olko höllennytty

PREZENT CONDIȚIONAL

höllentyisin, höllentyisit, höllentyisi, höllentyisimme, höllentyisitte, höllentyisivät, höllennyttäisiin

en höllentyisi, et höllentyisi, ei höllentyisi, emme höllentyisi, ette höllentyisi, eivät höllentyisi, ei höllennyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin höllentynyt, olisit höllentynyt, olisi höllentynyt, olisimme höllentyneet, olisitte höllentyneet, olisivat höllentyneet, oltaisiin höllennytty

en olisi höllentynyt, et olisi höllentynyt, ei olisi höllentynyt, emme olisi höllentyneet, ette olisi höllentyneet, eivät olisi höllentyneet, ei olisi höllennytty

PREZENT POTENȚIAL

höllentynen, höllentynet, höllentynee, höllentynemme, höllentynette, höllentynevät, höllennyttäneen

en höllentyne, et höllentyne, ei höllentyne, emme höllentyne, ette höllentyne, eivät höllentyne, ei höllennyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen höllentynyt, lienet höllentynyt, lienee höllentynyt, lienemme höllentyneet, lienette höllentyneet, lienevät höllentyneet, lienee höllennytty

en liene höllentynyt, et liene höllentynyt, ei liene höllentynyt, emme liene höllentyneet, ette liene höllentyneet, eivät liene höllentyneet, ei liene höllennytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: höllentyä    FORMA LUNGĂ: höllentyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: höllentyessä   INSTRUCTIV: höllentyen  INESIV PASIV: höllennyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: höllentymään   INESIV: höllentymässä  ELATIV: höllentymästä

ADESIV: höllentymällä  ABESIV: höllentymättä  INSTRUCTIV: höllentymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: höllentyminen   PARTITIV: höllentyminen

INFINITIVUL CINCI: höllentymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: höllentyvä  (gen. höllentyvän)   PASIV: höllennyttävä   (gen. höllennyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: höllentynyt                      PASIV: höllennytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: höllentyjä (pl.gen. höllentyjien)  ADJECTIV NEGATIV: höllentymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): höllentymys

höltyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

höllyn, höllyt, höltyy, höllymme, höllytte, höltyvät, höllytään

en hölly, et hölly, ei hölly, emme hölly, ette hölly, eivät hölly, ei höllytä

IMPERFECT INDICATIV

höllyin, höllyit, höltyi, höllyimme, höllyitte, höltyivät, höllyttiin

en höltynyt, et höltynyt, ei höltynyt, emme höltyneet, ette höltyneet, eivät höltyneet, ei höllytty

PERFECT INDICATIV

olen höltynyt, olet höltynyt, on höltynyt, olemme höltyneet, olette höltyneet, ovat höltyneet, on höllytty

en ole höltynyt, et ole höltynyt, ei ole höltynyt, emme ole höltyneet, ette ole höltyneet, eivät ole höltyneet, ei ole höllytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin höltynyt, olit höltynyt, oli höltynyt, olimme höltyneet, olitte höltyneet, olivat höltyneet, oli höllytty

en ollut höltynyt, et ollut höltynyt, ei ollut höltynyt, emme olleet höltyneet, ette olleet höltyneet, eivät olleet höltyneet, ei ollut höllytty

PREZENT IMPERATIV

-, hölly, höltyköön, höltykäämme, höltykää, höltykööt, höllyttäköön

-, älä hölly, älköön höltykö, älkäämme höltykö, älkää höltykö, älkööt höltykö, älköön höllyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon höltynyt, -, -, olkoot höltyneet, olkoon höllytty

-, -, älköön olko höltynyt, -, -, älkööt olko höltyneet, älköön olko höllytty

PREZENT CONDIȚIONAL

höltyisin, höltyisit, höltyisi, höltyisimme, höltyisitte, höltyisivät, höllyttäisiin

en höltyisi, et höltyisi, ei höltyisi, emme höltyisi, ette höltyisi, eivät höltyisi, ei höllyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin höltynyt, olisit höltynyt, olisi höltynyt, olisimme höltyneet, olisitte höltyneet, olisivat höltyneet, oltaisiin höllytty

en olisi höltynyt, et olisi höltynyt, ei olisi höltynyt, emme olisi höltyneet, ette olisi höltyneet, eivät olisi höltyneet, ei olisi höllytty

PREZENT POTENȚIAL

höltynen, höltynet, höltynee, höltynemme, höltynette, höltynevät, höllyttäneen

en höltyne, et höltyne, ei höltyne, emme höltyne, ette höltyne, eivät höltyne, ei höllyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen höltynyt, lienet höltynyt, lienee höltynyt, lienemme höltyneet, lienette höltyneet, lienevät höltyneet, lienee höllytty

en liene höltynyt, et liene höltynyt, ei liene höltynyt, emme liene höltyneet, ette liene höltyneet, eivät liene höltyneet, ei liene höllytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: höltyä    FORMA LUNGĂ: höltyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: höltyessä   INSTRUCTIV: höltyen  INESIV PASIV: höllyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: höltymään   INESIV: höltymässä  ELATIV: höltymästä

ADESIV: höltymällä  ABESIV: höltymättä  INSTRUCTIV: höltymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: höltyminen   PARTITIV: höltyminen

INFINITIVUL CINCI: höltymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: höltyvä  (gen. höltyvän)   PASIV: höllyttävä   (gen. höllyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: höltynyt                   PASIV: höllytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: höltyjä (pl.gen. höltyjien)  ADJECTIV NEGATIV: höltymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): höltymys

höpertyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

höperryn, höperryt, höpertyy, höperrymme, höperrytte, höpertyvät, höperrytään

en höperry, et höperry, ei höperry, emme höperry, ette höperry, eivät höperry, ei höperrytä

IMPERFECT INDICATIV

höperryin, höperryit, höpertyi, höperryimme, höperryitte, höpertyivät, höperryttiin

en höpertynyt, et höpertynyt, ei höpertynyt, emme höpertyneet, ette höpertyneet, eivät höpertyneet, ei höperrytty

PERFECT INDICATIV

olen höpertynyt, olet höpertynyt, on höpertynyt, olemme höpertyneet, olette höpertyneet, ovat höpertyneet, on höperrytty

en ole höpertynyt, et ole höpertynyt, ei ole höpertynyt, emme ole höpertyneet, ette ole höpertyneet, eivät ole höpertyneet, ei ole höperrytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin höpertynyt, olit höpertynyt, oli höpertynyt, olimme höpertyneet, olitte höpertyneet, olivat höpertyneet, oli höperrytty

en ollut höpertynyt, et ollut höpertynyt, ei ollut höpertynyt, emme olleet höpertyneet, ette olleet höpertyneet, eivät olleet höpertyneet, ei ollut höperrytty

PREZENT IMPERATIV

-, höperry, höpertyköön, höpertykäämme, höpertykää, höpertykööt, höperryttäköön

-, älä höperry, älköön höpertykö, älkäämme höpertykö, älkää höpertykö, älkööt höpertykö, älköön höperryttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon höpertynyt, -, -, olkoot höpertyneet, olkoon höperrytty

-, -, älköön olko höpertynyt, -, -, älkööt olko höpertyneet, älköön olko höperrytty

PREZENT CONDIȚIONAL

höpertyisin, höpertyisit, höpertyisi, höpertyisimme, höpertyisitte, höpertyisivät, höperryttäisiin

en höpertyisi, et höpertyisi, ei höpertyisi, emme höpertyisi, ette höpertyisi, eivät höpertyisi, ei höperryttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin höpertynyt, olisit höpertynyt, olisi höpertynyt, olisimme höpertyneet, olisitte höpertyneet, olisivat höpertyneet, oltaisiin höperrytty

en olisi höpertynyt, et olisi höpertynyt, ei olisi höpertynyt, emme olisi höpertyneet, ette olisi höpertyneet, eivät olisi höpertyneet, ei olisi höperrytty

PREZENT POTENȚIAL

höpertynen, höpertynet, höpertynee, höpertynemme, höpertynette, höpertynevät, höperryttäneen

en höpertyne, et höpertyne, ei höpertyne, emme höpertyne, ette höpertyne, eivät höpertyne, ei höperryttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen höpertynyt, lienet höpertynyt, lienee höpertynyt, lienemme höpertyneet, lienette höpertyneet, lienevät höpertyneet, lienee höperrytty

en liene höpertynyt, et liene höpertynyt, ei liene höpertynyt, emme liene höpertyneet, ette liene höpertyneet, eivät liene höpertyneet, ei liene höperrytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: höpertyä    FORMA LUNGĂ: höpertyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: höpertyessä   INSTRUCTIV: höpertyen  INESIV PASIV: höperryttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: höpertymään   INESIV: höpertymässä  ELATIV: höpertymästä

ADESIV: höpertymällä  ABESIV: höpertymättä  INSTRUCTIV: höpertymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: höpertyminen   PARTITIV: höpertyminen

INFINITIVUL CINCI: höpertymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: höpertyvä  (gen. höpertyvän)   PASIV: höperryttävä   (gen. höperryttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: höpertynyt                     PASIV: höperrytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: höpertyjä (pl.gen. höpertyjien)  ADJECTIV NEGATIV: höpertymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): höpertymys

ikääntyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

ikäännyn, ikäännyt, ikääntyy, ikäännymme, ikäännytte, ikääntyvät, ikäännytään

en ikäänny, et ikäänny, ei ikäänny, emme ikäänny, ette ikäänny, eivät ikäänny, ei ikäännytä

IMPERFECT INDICATIV

ikäännyin, ikäännyit, ikääntyi, ikäännyimme, ikäännyitte, ikääntyivät, ikäännyttiin

en ikääntynyt, et ikääntynyt, ei ikääntynyt, emme ikääntyneet, ette ikääntyneet, eivät ikääntyneet, ei ikäännytty

PERFECT INDICATIV

olen ikääntynyt, olet ikääntynyt, on ikääntynyt, olemme ikääntyneet, olette ikääntyneet, ovat ikääntyneet, on ikäännytty

en ole ikääntynyt, et ole ikääntynyt, ei ole ikääntynyt, emme ole ikääntyneet, ette ole ikääntyneet, eivät ole ikääntyneet, ei ole ikäännytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin ikääntynyt, olit ikääntynyt, oli ikääntynyt, olimme ikääntyneet, olitte ikääntyneet, olivat ikääntyneet, oli ikäännytty

en ollut ikääntynyt, et ollut ikääntynyt, ei ollut ikääntynyt, emme olleet ikääntyneet, ette olleet ikääntyneet, eivät olleet ikääntyneet, ei ollut ikäännytty

PREZENT IMPERATIV

-, ikäänny, ikääntyköön, ikääntykäämme, ikääntykää, ikääntykööt, ikäännyttäköön

-, älä ikäänny, älköön ikääntykö, älkäämme ikääntykö, älkää ikääntykö, älkööt ikääntykö, älköön ikäännyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon ikääntynyt, -, -, olkoot ikääntyneet, olkoon ikäännytty

-, -, älköön olko ikääntynyt, -, -, älkööt olko ikääntyneet, älköön olko ikäännytty

PREZENT CONDIȚIONAL

ikääntyisin, ikääntyisit, ikääntyisi, ikääntyisimme, ikääntyisitte, ikääntyisivät, ikäännyttäisiin

en ikääntyisi, et ikääntyisi, ei ikääntyisi, emme ikääntyisi, ette ikääntyisi, eivät ikääntyisi, ei ikäännyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin ikääntynyt, olisit ikääntynyt, olisi ikääntynyt, olisimme ikääntyneet, olisitte ikääntyneet, olisivat ikääntyneet, oltaisiin ikäännytty

en olisi ikääntynyt, et olisi ikääntynyt, ei olisi ikääntynyt, emme olisi ikääntyneet, ette olisi ikääntyneet, eivät olisi ikääntyneet, ei olisi ikäännytty

PREZENT POTENȚIAL

ikääntynen, ikääntynet, ikääntynee, ikääntynemme, ikääntynette, ikääntynevät, ikäännyttäneen

en ikääntyne, et ikääntyne, ei ikääntyne, emme ikääntyne, ette ikääntyne, eivät ikääntyne, ei ikäännyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen ikääntynyt, lienet ikääntynyt, lienee ikääntynyt, lienemme ikääntyneet, lienette ikääntyneet, lienevät ikääntyneet, lienee ikäännytty

en liene ikääntynyt, et liene ikääntynyt, ei liene ikääntynyt, emme liene ikääntyneet, ette liene ikääntyneet, eivät liene ikääntyneet, ei liene ikäännytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: ikääntyä    FORMA LUNGĂ: ikääntyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: ikääntyessä   INSTRUCTIV: ikääntyen  INESIV PASIV: ikäännyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: ikääntymään   INESIV: ikääntymässä  ELATIV: ikääntymästä

ADESIV: ikääntymällä  ABESIV: ikääntymättä  INSTRUCTIV: ikääntymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: ikääntyminen   PARTITIV: ikääntyminen

INFINITIVUL CINCI: ikääntymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: ikääntyvä  (gen. ikääntyvän)   PASIV: ikäännyttävä   (gen. ikäännyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: ikääntynyt                     PASIV: ikäännytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: ikääntyjä (pl.gen. ikääntyjien)  ADJECTIV NEGATIV: ikääntymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): ikääntymys

ilahtua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

ilahdun, ilahdut, ilahtuu, ilahdumme, ilahdutte, ilahtuvat, ilahdutaan

en ilahdu, et ilahdu, ei ilahdu, emme ilahdu, ette ilahdu, eivät ilahdu, ei ilahduta

IMPERFECT INDICATIV

ilahduin, ilahduit, ilahtui, ilahduimme, ilahduitte, ilahtuivat, ilahduttiin

en ilahtunut, et ilahtunut, ei ilahtunut, emme ilahtuneet, ette ilahtuneet, eivät ilahtuneet, ei ilahduttu

PERFECT INDICATIV

olen ilahtunut, olet ilahtunut, on ilahtunut, olemme ilahtuneet, olette ilahtuneet, ovat ilahtuneet, on ilahduttu

en ole ilahtunut, et ole ilahtunut, ei ole ilahtunut, emme ole ilahtuneet, ette ole ilahtuneet, eivät ole ilahtuneet, ei ole ilahduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin ilahtunut, olit ilahtunut, oli ilahtunut, olimme ilahtuneet, olitte ilahtuneet, olivat ilahtuneet, oli ilahduttu

en ollut ilahtunut, et ollut ilahtunut, ei ollut ilahtunut, emme olleet ilahtuneet, ette olleet ilahtuneet, eivät olleet ilahtuneet, ei ollut ilahduttu

PREZENT IMPERATIV

-, ilahdu, ilahtukoon, ilahtukaamme, ilahtukaa, ilahtukoot, ilahduttakoon

-, älä ilahdu, älköön ilahtuko, älkäämme ilahtuko, älkää ilahtuko, älkööt ilahtuko, älköön ilahduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon ilahtunut, -, -, olkoot ilahtuneet, olkoon ilahduttu

-, -, älköön olko ilahtunut, -, -, älkööt olko ilahtuneet, älköön olko ilahduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

ilahtuisin, ilahtuisit, ilahtuisi, ilahtuisimme, ilahtuisitte, ilahtuisivat, ilahduttaisiin

en ilahtuisi, et ilahtuisi, ei ilahtuisi, emme ilahtuisi, ette ilahtuisi, eivät ilahtuisi, ei ilahduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin ilahtunut, olisit ilahtunut, olisi ilahtunut, olisimme ilahtuneet, olisitte ilahtuneet, olisivat ilahtuneet, oltaisiin ilahduttu

en olisi ilahtunut, et olisi ilahtunut, ei olisi ilahtunut, emme olisi ilahtuneet, ette olisi ilahtuneet, eivät olisi ilahtuneet, ei olisi ilahduttu

PREZENT POTENȚIAL

ilahtunen, ilahtunet, ilahtunee, ilahtunemme, ilahtunette, ilahtunevat, ilahduttaneen

en ilahtune, et ilahtune, ei ilahtune, emme ilahtune, ette ilahtune, eivät ilahtune, ei ilahduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen ilahtunut, lienet ilahtunut, lienee ilahtunut, lienemme ilahtuneet, lienette ilahtuneet, lienevät ilahtuneet, lienee ilahduttu

en liene ilahtunut, et liene ilahtunut, ei liene ilahtunut, emme liene ilahtuneet, ette liene ilahtuneet, eivät liene ilahtuneet, ei liene ilahduttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: ilahtua    FORMA LUNGĂ: ilahtuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: ilahtuessa   INSTRUCTIV: ilahtuen  INESIV PASIV: ilahduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: ilahtumaan   INESIV: ilahtumassa  ELATIV: ilahtumasta

ADESIV: ilahtumalla  ABESIV: ilahtumatta  INSTRUCTIV: ilahtuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: ilahtuminen   PARTITIV: ilahtuminen

INFINITIVUL CINCI: ilahtumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: ilahtuva  (gen. ilahtuvan)   PASIV: ilahduttava   (gen. ilahduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: ilahtunut                    PASIV: ilahduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: ilahtuja (pl.gen. ilahtujien)  ADJECTIV NEGATIV: ilahtumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): ilahtumus

ilkkua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

ilkun, ilkut, ilkkuu, ilkumme, ilkutte, ilkkuvat, ilkutaan

en ilku, et ilku, ei ilku, emme ilku, ette ilku, eivät ilku, ei ilkuta

IMPERFECT INDICATIV

ilkuin, ilkuit, ilkkui, ilkuimme, ilkuitte, ilkkuivat, ilkuttiin

en ilkkunut, et ilkkunut, ei ilkkunut, emme ilkkuneet, ette ilkkuneet, eivät ilkkuneet, ei ilkuttu

PERFECT INDICATIV

olen ilkkunut, olet ilkkunut, on ilkkunut, olemme ilkkuneet, olette ilkkuneet, ovat ilkkuneet, on ilkuttu

en ole ilkkunut, et ole ilkkunut, ei ole ilkkunut, emme ole ilkkuneet, ette ole ilkkuneet, eivät ole ilkkuneet, ei ole ilkuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin ilkkunut, olit ilkkunut, oli ilkkunut, olimme ilkkuneet, olitte ilkkuneet, olivat ilkkuneet, oli ilkuttu

en ollut ilkkunut, et ollut ilkkunut, ei ollut ilkkunut, emme olleet ilkkuneet, ette olleet ilkkuneet, eivät olleet ilkkuneet, ei ollut ilkuttu

PREZENT IMPERATIV

-, ilku, ilkkukoon, ilkkukaamme, ilkkukaa, ilkkukoot, ilkuttakoon

-, älä ilku, älköön ilkkuko, älkäämme ilkkuko, älkää ilkkuko, älkööt ilkkuko, älköön ilkuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon ilkkunut, -, -, olkoot ilkkuneet, olkoon ilkuttu

-, -, älköön olko ilkkunut, -, -, älkööt olko ilkkuneet, älköön olko ilkuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

ilkkuisin, ilkkuisit, ilkkuisi, ilkkuisimme, ilkkuisitte, ilkkuisivat, ilkuttaisiin

en ilkkuisi, et ilkkuisi, ei ilkkuisi, emme ilkkuisi, ette ilkkuisi, eivät ilkkuisi, ei ilkuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin ilkkunut, olisit ilkkunut, olisi ilkkunut, olisimme ilkkuneet, olisitte ilkkuneet, olisivat ilkkuneet, oltaisiin ilkuttu

en olisi ilkkunut, et olisi ilkkunut, ei olisi ilkkunut, emme olisi ilkkuneet, ette olisi ilkkuneet, eivät olisi ilkkuneet, ei olisi ilkuttu

PREZENT POTENȚIAL

ilkkunen, ilkkunet, ilkkunee, ilkkunemme, ilkkunette, ilkkunevat, ilkuttaneen

en ilkkune, et ilkkune, ei ilkkune, emme ilkkune, ette ilkkune, eivät ilkkune, ei ilkuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen ilkkunut, lienet ilkkunut, lienee ilkkunut, lienemme ilkkuneet, lienette ilkkuneet, lienevät ilkkuneet, lienee ilkuttu

en liene ilkkunut, et liene ilkkunut, ei liene ilkkunut, emme liene ilkkuneet, ette liene ilkkuneet, eivät liene ilkkuneet, ei liene ilkuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: ilkkua    FORMA LUNGĂ: ilkkuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: ilkkuessa   INSTRUCTIV: ilkkuen  INESIV PASIV: ilkuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: ilkkumaan   INESIV: ilkkumassa  ELATIV: ilkkumasta

ADESIV: ilkkumalla  ABESIV: ilkkumatta  INSTRUCTIV: ilkkuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: ilkkuminen   PARTITIV: ilkkuminen

INFINITIVUL CINCI: ilkkumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: ilkkuva  (gen. ilkkuvan)   PASIV: ilkuttava   (gen. ilkuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: ilkkunut                   PASIV: ilkuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: ilkkuja (pl.gen. ilkkujien)  ADJECTIV NEGATIV: ilkkumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): ilkkumus

ilmaantua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

ilmaannun, ilmaannut, ilmaantuu, ilmaannumme, ilmaannutte, ilmaantuvat, ilmaannutaan

en ilmaannu, et ilmaannu, ei ilmaannu, emme ilmaannu, ette ilmaannu, eivät ilmaannu, ei ilmaannuta

IMPERFECT INDICATIV

ilmaannuin, ilmaannuit, ilmaantui, ilmaannuimme, ilmaannuitte, ilmaantuivat, ilmaannuttiin

en ilmaantunut, et ilmaantunut, ei ilmaantunut, emme ilmaantuneet, ette ilmaantuneet, eivät ilmaantuneet, ei ilmaannuttu

PERFECT INDICATIV

olen ilmaantunut, olet ilmaantunut, on ilmaantunut, olemme ilmaantuneet, olette ilmaantuneet, ovat ilmaantuneet, on ilmaannuttu

en ole ilmaantunut, et ole ilmaantunut, ei ole ilmaantunut, emme ole ilmaantuneet, ette ole ilmaantuneet, eivät ole ilmaantuneet, ei ole ilmaannuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin ilmaantunut, olit ilmaantunut, oli ilmaantunut, olimme ilmaantuneet, olitte ilmaantuneet, olivat ilmaantuneet, oli ilmaannuttu

en ollut ilmaantunut, et ollut ilmaantunut, ei ollut ilmaantunut, emme olleet ilmaantuneet, ette olleet ilmaantuneet, eivät olleet ilmaantuneet, ei ollut ilmaannuttu

PREZENT IMPERATIV

-, ilmaannu, ilmaantukoon, ilmaantukaamme, ilmaantukaa, ilmaantukoot, ilmaannuttakoon

-, älä ilmaannu, älköön ilmaantuko, älkäämme ilmaantuko, älkää ilmaantuko, älkööt ilmaantuko, älköön ilmaannuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon ilmaantunut, -, -, olkoot ilmaantuneet, olkoon ilmaannuttu

-, -, älköön olko ilmaantunut, -, -, älkööt olko ilmaantuneet, älköön olko ilmaannuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

ilmaantuisin, ilmaantuisit, ilmaantuisi, ilmaantuisimme, ilmaantuisitte, ilmaantuisivat, ilmaannuttaisiin

en ilmaantuisi, et ilmaantuisi, ei ilmaantuisi, emme ilmaantuisi, ette ilmaantuisi, eivät ilmaantuisi, ei ilmaannuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin ilmaantunut, olisit ilmaantunut, olisi ilmaantunut, olisimme ilmaantuneet, olisitte ilmaantuneet, olisivat ilmaantuneet, oltaisiin ilmaannuttu

en olisi ilmaantunut, et olisi ilmaantunut, ei olisi ilmaantunut, emme olisi ilmaantuneet, ette olisi ilmaantuneet, eivät olisi ilmaantuneet, ei olisi ilmaannuttu

PREZENT POTENȚIAL

ilmaantunen, ilmaantunet, ilmaantunee, ilmaantunemme, ilmaantunette, ilmaantunevat, ilmaannuttaneen

en ilmaantune, et ilmaantune, ei ilmaantune, emme ilmaantune, ette ilmaantune, eivät ilmaantune, ei ilmaannuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen ilmaantunut, lienet ilmaantunut, lienee ilmaantunut, lienemme ilmaantuneet, lienette ilmaantuneet, lienevät ilmaantuneet, lienee ilmaannuttu

en liene ilmaantunut, et liene ilmaantunut, ei liene ilmaantunut, emme liene ilmaantuneet, ette liene ilmaantuneet, eivät liene ilmaantuneet, ei liene ilmaannuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: ilmaantua    FORMA LUNGĂ: ilmaantuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: ilmaantuessa   INSTRUCTIV: ilmaantuen  INESIV PASIV: ilmaannuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: ilmaantumaan   INESIV: ilmaantumassa  ELATIV: ilmaantumasta

ADESIV: ilmaantumalla  ABESIV: ilmaantumatta  INSTRUCTIV: ilmaantuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: ilmaantuminen   PARTITIV: ilmaantuminen

INFINITIVUL CINCI: ilmaantumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: ilmaantuva  (gen. ilmaantuvan)   PASIV: ilmaannuttava   (gen. ilmaannuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: ilmaantunut                      PASIV: ilmaannuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: ilmaantuja (pl.gen. ilmaantujien)  ADJECTIV NEGATIV: ilmaantumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): ilmaantumus

ilmentyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

ilmennyn, ilmennyt, ilmentyy, ilmennymme, ilmennytte, ilmentyvät, ilmennytään

en ilmenny, et ilmenny, ei ilmenny, emme ilmenny, ette ilmenny, eivät ilmenny, ei ilmennytä

IMPERFECT INDICATIV

ilmennyin, ilmennyit, ilmentyi, ilmennyimme, ilmennyitte, ilmentyivät, ilmennyttiin

en ilmentynyt, et ilmentynyt, ei ilmentynyt, emme ilmentyneet, ette ilmentyneet, eivät ilmentyneet, ei ilmennytty

PERFECT INDICATIV

olen ilmentynyt, olet ilmentynyt, on ilmentynyt, olemme ilmentyneet, olette ilmentyneet, ovat ilmentyneet, on ilmennytty

en ole ilmentynyt, et ole ilmentynyt, ei ole ilmentynyt, emme ole ilmentyneet, ette ole ilmentyneet, eivät ole ilmentyneet, ei ole ilmennytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin ilmentynyt, olit ilmentynyt, oli ilmentynyt, olimme ilmentyneet, olitte ilmentyneet, olivat ilmentyneet, oli ilmennytty

en ollut ilmentynyt, et ollut ilmentynyt, ei ollut ilmentynyt, emme olleet ilmentyneet, ette olleet ilmentyneet, eivät olleet ilmentyneet, ei ollut ilmennytty

PREZENT IMPERATIV

-, ilmenny, ilmentyköön, ilmentykäämme, ilmentykää, ilmentykööt, ilmennyttäköön

-, älä ilmenny, älköön ilmentykö, älkäämme ilmentykö, älkää ilmentykö, älkööt ilmentykö, älköön ilmennyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon ilmentynyt, -, -, olkoot ilmentyneet, olkoon ilmennytty

-, -, älköön olko ilmentynyt, -, -, älkööt olko ilmentyneet, älköön olko ilmennytty

PREZENT CONDIȚIONAL

ilmentyisin, ilmentyisit, ilmentyisi, ilmentyisimme, ilmentyisitte, ilmentyisivät, ilmennyttäisiin

en ilmentyisi, et ilmentyisi, ei ilmentyisi, emme ilmentyisi, ette ilmentyisi, eivät ilmentyisi, ei ilmennyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin ilmentynyt, olisit ilmentynyt, olisi ilmentynyt, olisimme ilmentyneet, olisitte ilmentyneet, olisivat ilmentyneet, oltaisiin ilmennytty

en olisi ilmentynyt, et olisi ilmentynyt, ei olisi ilmentynyt, emme olisi ilmentyneet, ette olisi ilmentyneet, eivät olisi ilmentyneet, ei olisi ilmennytty

PREZENT POTENȚIAL

ilmentynen, ilmentynet, ilmentynee, ilmentynemme, ilmentynette, ilmentynevät, ilmennyttäneen

en ilmentyne, et ilmentyne, ei ilmentyne, emme ilmentyne, ette ilmentyne, eivät ilmentyne, ei ilmennyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen ilmentynyt, lienet ilmentynyt, lienee ilmentynyt, lienemme ilmentyneet, lienette ilmentyneet, lienevät ilmentyneet, lienee ilmennytty

en liene ilmentynyt, et liene ilmentynyt, ei liene ilmentynyt, emme liene ilmentyneet, ette liene ilmentyneet, eivät liene ilmentyneet, ei liene ilmennytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: ilmentyä    FORMA LUNGĂ: ilmentyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: ilmentyessä   INSTRUCTIV: ilmentyen  INESIV PASIV: ilmennyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: ilmentymään   INESIV: ilmentymässä  ELATIV: ilmentymästä

ADESIV: ilmentymällä  ABESIV: ilmentymättä  INSTRUCTIV: ilmentymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: ilmentyminen   PARTITIV: ilmentyminen

INFINITIVUL CINCI: ilmentymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: ilmentyvä  (gen. ilmentyvän)   PASIV: ilmennyttävä   (gen. ilmennyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: ilmentynyt                     PASIV: ilmennytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: ilmentyjä (pl.gen. ilmentyjien)  ADJECTIV NEGATIV: ilmentymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): ilmentymys

indusoitua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

indusoidun, indusoidut, indusoituu, indusoidumme, indusoidutte, indusoituvat, indusoidutaan

en indusoidu, et indusoidu, ei indusoidu, emme indusoidu, ette indusoidu, eivät indusoidu, ei indusoiduta

IMPERFECT INDICATIV

indusoiduin, indusoiduit, indusoitui, indusoiduimme, indusoiduitte, indusoituivat, indusoiduttiin

en indusoitunut, et indusoitunut, ei indusoitunut, emme indusoituneet, ette indusoituneet, eivät indusoituneet, ei indusoiduttu

PERFECT INDICATIV

olen indusoitunut, olet indusoitunut, on indusoitunut, olemme indusoituneet, olette indusoituneet, ovat indusoituneet, on indusoiduttu

en ole indusoitunut, et ole indusoitunut, ei ole indusoitunut, emme ole indusoituneet, ette ole indusoituneet, eivät ole indusoituneet, ei ole indusoiduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin indusoitunut, olit indusoitunut, oli indusoitunut, olimme indusoituneet, olitte indusoituneet, olivat indusoituneet, oli indusoiduttu

en ollut indusoitunut, et ollut indusoitunut, ei ollut indusoitunut, emme olleet indusoituneet, ette olleet indusoituneet, eivät olleet indusoituneet, ei ollut indusoiduttu

PREZENT IMPERATIV

-, indusoidu, indusoitukoon, indusoitukaamme, indusoitukaa, indusoitukoot, indusoiduttakoon

-, älä indusoidu, älköön indusoituko, älkäämme indusoituko, älkää indusoituko, älkööt indusoituko, älköön indusoiduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon indusoitunut, -, -, olkoot indusoituneet, olkoon indusoiduttu

-, -, älköön olko indusoitunut, -, -, älkööt olko indusoituneet, älköön olko indusoiduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

indusoituisin, indusoituisit, indusoituisi, indusoituisimme, indusoituisitte, indusoituisivat, indusoiduttaisiin

en indusoituisi, et indusoituisi, ei indusoituisi, emme indusoituisi, ette indusoituisi, eivät indusoituisi, ei indusoiduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin indusoitunut, olisit indusoitunut, olisi indusoitunut, olisimme indusoituneet, olisitte indusoituneet, olisivat indusoituneet, oltaisiin indusoiduttu

en olisi indusoitunut, et olisi indusoitunut, ei olisi indusoitunut, emme olisi indusoituneet, ette olisi indusoituneet, eivät olisi indusoituneet, ei olisi indusoiduttu

PREZENT POTENȚIAL

indusoitunen, indusoitunet, indusoitunee, indusoitunemme, indusoitunette, indusoitunevat, indusoiduttaneen

en indusoitune, et indusoitune, ei indusoitune, emme indusoitune, ette indusoitune, eivät indusoitune, ei indusoiduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen indusoitunut, lienet indusoitunut, lienee indusoitunut, lienemme indusoituneet, lienette indusoituneet, lienevät indusoituneet, lienee indusoiduttu

en liene indusoitunut, et liene indusoitunut, ei liene indusoitunut, emme liene indusoituneet, ette liene indusoituneet, eivät liene indusoituneet, ei liene indusoiduttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: indusoitua    FORMA LUNGĂ: indusoituakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: indusoituessa   INSTRUCTIV: indusoituen  INESIV PASIV: indusoiduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: indusoitumaan   INESIV: indusoitumassa  ELATIV: indusoitumasta

ADESIV: indusoitumalla  ABESIV: indusoitumatta  INSTRUCTIV: indusoituman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: indusoituminen   PARTITIV: indusoituminen

INFINITIVUL CINCI: indusoitumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: indusoituva  (gen. indusoituvan)   PASIV: indusoiduttava   (gen. indusoiduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: indusoitunut                       PASIV: indusoiduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: indusoituja (pl.gen. indusoitujien)  ADJECTIV NEGATIV: indusoitumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): indusoitumus

inkarnoitua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

inkarnoidun, inkarnoidut, inkarnoituu, inkarnoidumme, inkarnoidutte, inkarnoituvat, inkarnoidutaan

en inkarnoidu, et inkarnoidu, ei inkarnoidu, emme inkarnoidu, ette inkarnoidu, eivät inkarnoidu, ei inkarnoiduta

IMPERFECT INDICATIV

inkarnoiduin, inkarnoiduit, inkarnoitui, inkarnoiduimme, inkarnoiduitte, inkarnoituivat, inkarnoiduttiin

en inkarnoitunut, et inkarnoitunut, ei inkarnoitunut, emme inkarnoituneet, ette inkarnoituneet, eivät inkarnoituneet, ei inkarnoiduttu

PERFECT INDICATIV

olen inkarnoitunut, olet inkarnoitunut, on inkarnoitunut, olemme inkarnoituneet, olette inkarnoituneet, ovat inkarnoituneet, on inkarnoiduttu

en ole inkarnoitunut, et ole inkarnoitunut, ei ole inkarnoitunut, emme ole inkarnoituneet, ette ole inkarnoituneet, eivät ole inkarnoituneet, ei ole inkarnoiduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin inkarnoitunut, olit inkarnoitunut, oli inkarnoitunut, olimme inkarnoituneet, olitte inkarnoituneet, olivat inkarnoituneet, oli inkarnoiduttu

en ollut inkarnoitunut, et ollut inkarnoitunut, ei ollut inkarnoitunut, emme olleet inkarnoituneet, ette olleet inkarnoituneet, eivät olleet inkarnoituneet, ei ollut inkarnoiduttu

PREZENT IMPERATIV

-, inkarnoidu, inkarnoitukoon, inkarnoitukaamme, inkarnoitukaa, inkarnoitukoot, inkarnoiduttakoon

-, älä inkarnoidu, älköön inkarnoituko, älkäämme inkarnoituko, älkää inkarnoituko, älkööt inkarnoituko, älköön inkarnoiduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon inkarnoitunut, -, -, olkoot inkarnoituneet, olkoon inkarnoiduttu

-, -, älköön olko inkarnoitunut, -, -, älkööt olko inkarnoituneet, älköön olko inkarnoiduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

inkarnoituisin, inkarnoituisit, inkarnoituisi, inkarnoituisimme, inkarnoituisitte, inkarnoituisivat, inkarnoiduttaisiin

en inkarnoituisi, et inkarnoituisi, ei inkarnoituisi, emme inkarnoituisi, ette inkarnoituisi, eivät inkarnoituisi, ei inkarnoiduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin inkarnoitunut, olisit inkarnoitunut, olisi inkarnoitunut, olisimme inkarnoituneet, olisitte inkarnoituneet, olisivat inkarnoituneet, oltaisiin inkarnoiduttu

en olisi inkarnoitunut, et olisi inkarnoitunut, ei olisi inkarnoitunut, emme olisi inkarnoituneet, ette olisi inkarnoituneet, eivät olisi inkarnoituneet, ei olisi inkarnoiduttu

PREZENT POTENȚIAL

inkarnoitunen, inkarnoitunet, inkarnoitunee, inkarnoitunemme, inkarnoitunette, inkarnoitunevat, inkarnoiduttaneen

en inkarnoitune, et inkarnoitune, ei inkarnoitune, emme inkarnoitune, ette inkarnoitune, eivät inkarnoitune, ei inkarnoiduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen inkarnoitunut, lienet inkarnoitunut, lienee inkarnoitunut, lienemme inkarnoituneet, lienette inkarnoituneet, lienevät inkarnoituneet, lienee inkarnoiduttu

en liene inkarnoitunut, et liene inkarnoitunut, ei liene inkarnoitunut, emme liene inkarnoituneet, ette liene inkarnoituneet, eivät liene inkarnoituneet, ei liene inkarnoiduttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: inkarnoitua    FORMA LUNGĂ: inkarnoituakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: inkarnoituessa   INSTRUCTIV: inkarnoituen  INESIV PASIV: inkarnoiduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: inkarnoitumaan   INESIV: inkarnoitumassa  ELATIV: inkarnoitumasta

ADESIV: inkarnoitumalla  ABESIV: inkarnoitumatta  INSTRUCTIV: inkarnoituman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: inkarnoituminen   PARTITIV: inkarnoituminen

INFINITIVUL CINCI: inkarnoitumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: inkarnoituva  (gen. inkarnoituvan)   PASIV: inkarnoiduttava   (gen. inkarnoiduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: inkarnoitunut                        PASIV: inkarnoiduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: inkarnoituja (pl.gen. inkarnoitujien)  ADJECTIV NEGATIV: inkarnoitumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): inkarnoitumus

innoittua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

innoitun, innoitut, innoittuu, innoitumme, innoitutte, innoittuvat, innoitutaan

en innoitu, et innoitu, ei innoitu, emme innoitu, ette innoitu, eivät innoitu, ei innoituta

IMPERFECT INDICATIV

innoituin, innoituit, innoittui, innoituimme, innoituitte, innoittuivat, innoituttiin

en innoittunut, et innoittunut, ei innoittunut, emme innoittuneet, ette innoittuneet, eivät innoittuneet, ei innoituttu

PERFECT INDICATIV

olen innoittunut, olet innoittunut, on innoittunut, olemme innoittuneet, olette innoittuneet, ovat innoittuneet, on innoituttu

en ole innoittunut, et ole innoittunut, ei ole innoittunut, emme ole innoittuneet, ette ole innoittuneet, eivät ole innoittuneet, ei ole innoituttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin innoittunut, olit innoittunut, oli innoittunut, olimme innoittuneet, olitte innoittuneet, olivat innoittuneet, oli innoituttu

en ollut innoittunut, et ollut innoittunut, ei ollut innoittunut, emme olleet innoittuneet, ette olleet innoittuneet, eivät olleet innoittuneet, ei ollut innoituttu

PREZENT IMPERATIV

-, innoitu, innoittukoon, innoittukaamme, innoittukaa, innoittukoot, innoituttakoon

-, älä innoitu, älköön innoittuko, älkäämme innoittuko, älkää innoittuko, älkööt innoittuko, älköön innoituttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon innoittunut, -, -, olkoot innoittuneet, olkoon innoituttu

-, -, älköön olko innoittunut, -, -, älkööt olko innoittuneet, älköön olko innoituttu

PREZENT CONDIȚIONAL

innoittuisin, innoittuisit, innoittuisi, innoittuisimme, innoittuisitte, innoittuisivat, innoituttaisiin

en innoittuisi, et innoittuisi, ei innoittuisi, emme innoittuisi, ette innoittuisi, eivät innoittuisi, ei innoituttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin innoittunut, olisit innoittunut, olisi innoittunut, olisimme innoittuneet, olisitte innoittuneet, olisivat innoittuneet, oltaisiin innoituttu

en olisi innoittunut, et olisi innoittunut, ei olisi innoittunut, emme olisi innoittuneet, ette olisi innoittuneet, eivät olisi innoittuneet, ei olisi innoituttu

PREZENT POTENȚIAL

innoittunen, innoittunet, innoittunee, innoittunemme, innoittunette, innoittunevat, innoituttaneen

en innoittune, et innoittune, ei innoittune, emme innoittune, ette innoittune, eivät innoittune, ei innoituttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen innoittunut, lienet innoittunut, lienee innoittunut, lienemme innoittuneet, lienette innoittuneet, lienevät innoittuneet, lienee innoituttu

en liene innoittunut, et liene innoittunut, ei liene innoittunut, emme liene innoittuneet, ette liene innoittuneet, eivät liene innoittuneet, ei liene innoituttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: innoittua    FORMA LUNGĂ: innoittuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: innoittuessa   INSTRUCTIV: innoittuen  INESIV PASIV: innoituttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: innoittumaan   INESIV: innoittumassa  ELATIV: innoittumasta

ADESIV: innoittumalla  ABESIV: innoittumatta  INSTRUCTIV: innoittuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: innoittuminen   PARTITIV: innoittuminen

INFINITIVUL CINCI: innoittumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: innoittuva  (gen. innoittuvan)   PASIV: innoituttava   (gen. innoituttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: innoittunut                      PASIV: innoituttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: innoittuja (pl.gen. innoittujien)  ADJECTIV NEGATIV: innoittumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): innoittumus

inspiroitua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

inspiroidun, inspiroidut, inspiroituu, inspiroidumme, inspiroidutte, inspiroituvat, inspiroidutaan

en inspiroidu, et inspiroidu, ei inspiroidu, emme inspiroidu, ette inspiroidu, eivät inspiroidu, ei inspiroiduta

IMPERFECT INDICATIV

inspiroiduin, inspiroiduit, inspiroitui, inspiroiduimme, inspiroiduitte, inspiroituivat, inspiroiduttiin

en inspiroitunut, et inspiroitunut, ei inspiroitunut, emme inspiroituneet, ette inspiroituneet, eivät inspiroituneet, ei inspiroiduttu

PERFECT INDICATIV

olen inspiroitunut, olet inspiroitunut, on inspiroitunut, olemme inspiroituneet, olette inspiroituneet, ovat inspiroituneet, on inspiroiduttu

en ole inspiroitunut, et ole inspiroitunut, ei ole inspiroitunut, emme ole inspiroituneet, ette ole inspiroituneet, eivät ole inspiroituneet, ei ole inspiroiduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin inspiroitunut, olit inspiroitunut, oli inspiroitunut, olimme inspiroituneet, olitte inspiroituneet, olivat inspiroituneet, oli inspiroiduttu

en ollut inspiroitunut, et ollut inspiroitunut, ei ollut inspiroitunut, emme olleet inspiroituneet, ette olleet inspiroituneet, eivät olleet inspiroituneet, ei ollut inspiroiduttu

PREZENT IMPERATIV

-, inspiroidu, inspiroitukoon, inspiroitukaamme, inspiroitukaa, inspiroitukoot, inspiroiduttakoon

-, älä inspiroidu, älköön inspiroituko, älkäämme inspiroituko, älkää inspiroituko, älkööt inspiroituko, älköön inspiroiduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon inspiroitunut, -, -, olkoot inspiroituneet, olkoon inspiroiduttu

-, -, älköön olko inspiroitunut, -, -, älkööt olko inspiroituneet, älköön olko inspiroiduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

inspiroituisin, inspiroituisit, inspiroituisi, inspiroituisimme, inspiroituisitte, inspiroituisivat, inspiroiduttaisiin

en inspiroituisi, et inspiroituisi, ei inspiroituisi, emme inspiroituisi, ette inspiroituisi, eivät inspiroituisi, ei inspiroiduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin inspiroitunut, olisit inspiroitunut, olisi inspiroitunut, olisimme inspiroituneet, olisitte inspiroituneet, olisivat inspiroituneet, oltaisiin inspiroiduttu

en olisi inspiroitunut, et olisi inspiroitunut, ei olisi inspiroitunut, emme olisi inspiroituneet, ette olisi inspiroituneet, eivät olisi inspiroituneet, ei olisi inspiroiduttu

PREZENT POTENȚIAL

inspiroitunen, inspiroitunet, inspiroitunee, inspiroitunemme, inspiroitunette, inspiroitunevat, inspiroiduttaneen

en inspiroitune, et inspiroitune, ei inspiroitune, emme inspiroitune, ette inspiroitune, eivät inspiroitune, ei inspiroiduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen inspiroitunut, lienet inspiroitunut, lienee inspiroitunut, lienemme inspiroituneet, lienette inspiroituneet, lienevät inspiroituneet, lienee inspiroiduttu

en liene inspiroitunut, et liene inspiroitunut, ei liene inspiroitunut, emme liene inspiroituneet, ette liene inspiroituneet, eivät liene inspiroituneet, ei liene inspiroiduttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: inspiroitua    FORMA LUNGĂ: inspiroituakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: inspiroituessa   INSTRUCTIV: inspiroituen  INESIV PASIV: inspiroiduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: inspiroitumaan   INESIV: inspiroitumassa  ELATIV: inspiroitumasta

ADESIV: inspiroitumalla  ABESIV: inspiroitumatta  INSTRUCTIV: inspiroituman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: inspiroituminen   PARTITIV: inspiroituminen

INFINITIVUL CINCI: inspiroitumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: inspiroituva  (gen. inspiroituvan)   PASIV: inspiroiduttava   (gen. inspiroiduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: inspiroitunut                        PASIV: inspiroiduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: inspiroituja (pl.gen. inspiroitujien)  ADJECTIV NEGATIV: inspiroitumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): inspiroitumus

institutionalisoitua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

institutionalisoidun, institutionalisoidut, institutionalisoituu, institutionalisoidumme, institutionalisoidutte, institutionalisoituvat, institutionalisoidutaan

en institutionalisoidu, et institutionalisoidu, ei institutionalisoidu, emme institutionalisoidu, ette institutionalisoidu, eivät institutionalisoidu, ei institutionalisoiduta

IMPERFECT INDICATIV

institutionalisoiduin, institutionalisoiduit, institutionalisoitui, institutionalisoiduimme, institutionalisoiduitte, institutionalisoituivat, institutionalisoiduttiin

en institutionalisoitunut, et institutionalisoitunut, ei institutionalisoitunut, emme institutionalisoituneet, ette institutionalisoituneet, eivät institutionalisoituneet, ei institutionalisoiduttu

PERFECT INDICATIV

olen institutionalisoitunut, olet institutionalisoitunut, on institutionalisoitunut, olemme institutionalisoituneet, olette institutionalisoituneet, ovat institutionalisoituneet, on institutionalisoiduttu

en ole institutionalisoitunut, et ole institutionalisoitunut, ei ole institutionalisoitunut, emme ole institutionalisoituneet, ette ole institutionalisoituneet, eivät ole institutionalisoituneet, ei ole institutionalisoiduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin institutionalisoitunut, olit institutionalisoitunut, oli institutionalisoitunut, olimme institutionalisoituneet, olitte institutionalisoituneet, olivat institutionalisoituneet, oli institutionalisoiduttu

en ollut institutionalisoitunut, et ollut institutionalisoitunut, ei ollut institutionalisoitunut, emme olleet institutionalisoituneet, ette olleet institutionalisoituneet, eivät olleet institutionalisoituneet, ei ollut institutionalisoiduttu

PREZENT IMPERATIV

-, institutionalisoidu, institutionalisoitukoon, institutionalisoitukaamme, institutionalisoitukaa, institutionalisoitukoot, institutionalisoiduttakoon

-, älä institutionalisoidu, älköön institutionalisoituko, älkäämme institutionalisoituko, älkää institutionalisoituko, älkööt institutionalisoituko, älköön institutionalisoiduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon institutionalisoitunut, -, -, olkoot institutionalisoituneet, olkoon institutionalisoiduttu

-, -, älköön olko institutionalisoitunut, -, -, älkööt olko institutionalisoituneet, älköön olko institutionalisoiduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

institutionalisoituisin, institutionalisoituisit, institutionalisoituisi, institutionalisoituisimme, institutionalisoituisitte, institutionalisoituisivat, institutionalisoiduttaisiin

en institutionalisoituisi, et institutionalisoituisi, ei institutionalisoituisi, emme institutionalisoituisi, ette institutionalisoituisi, eivät institutionalisoituisi, ei institutionalisoiduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin institutionalisoitunut, olisit institutionalisoitunut, olisi institutionalisoitunut, olisimme institutionalisoituneet, olisitte institutionalisoituneet, olisivat institutionalisoituneet, oltaisiin institutionalisoiduttu

en olisi institutionalisoitunut, et olisi institutionalisoitunut, ei olisi institutionalisoitunut, emme olisi institutionalisoituneet, ette olisi institutionalisoituneet, eivät olisi institutionalisoituneet, ei olisi institutionalisoiduttu

PREZENT POTENȚIAL

institutionalisoitunen, institutionalisoitunet, institutionalisoitunee, institutionalisoitunemme, institutionalisoitunette, institutionalisoitunevat, institutionalisoiduttaneen

en institutionalisoitune, et institutionalisoitune, ei institutionalisoitune, emme institutionalisoitune, ette institutionalisoitune, eivät institutionalisoitune, ei institutionalisoiduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen institutionalisoitunut, lienet institutionalisoitunut, lienee institutionalisoitunut, lienemme institutionalisoituneet, lienette institutionalisoituneet, lienevät institutionalisoituneet, lienee institutionalisoiduttu

en liene institutionalisoitunut, et liene institutionalisoitunut, ei liene institutionalisoitunut, emme liene institutionalisoituneet, ette liene institutionalisoituneet, eivät liene institutionalisoituneet, ei liene institutionalisoiduttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: institutionalisoitua    FORMA LUNGĂ: institutionalisoituakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: institutionalisoituessa   INSTRUCTIV: institutionalisoituen  INESIV PASIV: institutionalisoiduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: institutionalisoitumaan   INESIV: institutionalisoitumassa  ELATIV: institutionalisoitumasta

ADESIV: institutionalisoitumalla  ABESIV: institutionalisoitumatta  INSTRUCTIV: institutionalisoituman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: institutionalisoituminen   PARTITIV: institutionalisoituminen

INFINITIVUL CINCI: institutionalisoitumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: institutionalisoituva  (gen. institutionalisoituvan)   PASIV: institutionalisoiduttava   (gen. institutionalisoiduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: institutionalisoitunut                                 PASIV: institutionalisoiduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: institutionalisoituja (pl.gen. institutionalisoitujien)  ADJECTIV NEGATIV: institutionalisoitumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): institutionalisoitumus

integroitua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

integroidun, integroidut, integroituu, integroidumme, integroidutte, integroituvat, integroidutaan

en integroidu, et integroidu, ei integroidu, emme integroidu, ette integroidu, eivät integroidu, ei integroiduta

IMPERFECT INDICATIV

integroiduin, integroiduit, integroitui, integroiduimme, integroiduitte, integroituivat, integroiduttiin

en integroitunut, et integroitunut, ei integroitunut, emme integroituneet, ette integroituneet, eivät integroituneet, ei integroiduttu

PERFECT INDICATIV

olen integroitunut, olet integroitunut, on integroitunut, olemme integroituneet, olette integroituneet, ovat integroituneet, on integroiduttu

en ole integroitunut, et ole integroitunut, ei ole integroitunut, emme ole integroituneet, ette ole integroituneet, eivät ole integroituneet, ei ole integroiduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin integroitunut, olit integroitunut, oli integroitunut, olimme integroituneet, olitte integroituneet, olivat integroituneet, oli integroiduttu

en ollut integroitunut, et ollut integroitunut, ei ollut integroitunut, emme olleet integroituneet, ette olleet integroituneet, eivät olleet integroituneet, ei ollut integroiduttu

PREZENT IMPERATIV

-, integroidu, integroitukoon, integroitukaamme, integroitukaa, integroitukoot, integroiduttakoon

-, älä integroidu, älköön integroituko, älkäämme integroituko, älkää integroituko, älkööt integroituko, älköön integroiduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon integroitunut, -, -, olkoot integroituneet, olkoon integroiduttu

-, -, älköön olko integroitunut, -, -, älkööt olko integroituneet, älköön olko integroiduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

integroituisin, integroituisit, integroituisi, integroituisimme, integroituisitte, integroituisivat, integroiduttaisiin

en integroituisi, et integroituisi, ei integroituisi, emme integroituisi, ette integroituisi, eivät integroituisi, ei integroiduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin integroitunut, olisit integroitunut, olisi integroitunut, olisimme integroituneet, olisitte integroituneet, olisivat integroituneet, oltaisiin integroiduttu

en olisi integroitunut, et olisi integroitunut, ei olisi integroitunut, emme olisi integroituneet, ette olisi integroituneet, eivät olisi integroituneet, ei olisi integroiduttu

PREZENT POTENȚIAL

integroitunen, integroitunet, integroitunee, integroitunemme, integroitunette, integroitunevat, integroiduttaneen

en integroitune, et integroitune, ei integroitune, emme integroitune, ette integroitune, eivät integroitune, ei integroiduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen integroitunut, lienet integroitunut, lienee integroitunut, lienemme integroituneet, lienette integroituneet, lienevät integroituneet, lienee integroiduttu

en liene integroitunut, et liene integroitunut, ei liene integroitunut, emme liene integroituneet, ette liene integroituneet, eivät liene integroituneet, ei liene integroiduttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: integroitua    FORMA LUNGĂ: integroituakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: integroituessa   INSTRUCTIV: integroituen  INESIV PASIV: integroiduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: integroitumaan   INESIV: integroitumassa  ELATIV: integroitumasta

ADESIV: integroitumalla  ABESIV: integroitumatta  INSTRUCTIV: integroituman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: integroituminen   PARTITIV: integroituminen

INFINITIVUL CINCI: integroitumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: integroituva  (gen. integroituvan)   PASIV: integroiduttava   (gen. integroiduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: integroitunut                        PASIV: integroiduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: integroituja (pl.gen. integroitujien)  ADJECTIV NEGATIV: integroitumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): integroitumus

invalidisoitua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

invalidisoidun, invalidisoidut, invalidisoituu, invalidisoidumme, invalidisoidutte, invalidisoituvat, invalidisoidutaan

en invalidisoidu, et invalidisoidu, ei invalidisoidu, emme invalidisoidu, ette invalidisoidu, eivät invalidisoidu, ei invalidisoiduta

IMPERFECT INDICATIV

invalidisoiduin, invalidisoiduit, invalidisoitui, invalidisoiduimme, invalidisoiduitte, invalidisoituivat, invalidisoiduttiin

en invalidisoitunut, et invalidisoitunut, ei invalidisoitunut, emme invalidisoituneet, ette invalidisoituneet, eivät invalidisoituneet, ei invalidisoiduttu

PERFECT INDICATIV

olen invalidisoitunut, olet invalidisoitunut, on invalidisoitunut, olemme invalidisoituneet, olette invalidisoituneet, ovat invalidisoituneet, on invalidisoiduttu

en ole invalidisoitunut, et ole invalidisoitunut, ei ole invalidisoitunut, emme ole invalidisoituneet, ette ole invalidisoituneet, eivät ole invalidisoituneet, ei ole invalidisoiduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin invalidisoitunut, olit invalidisoitunut, oli invalidisoitunut, olimme invalidisoituneet, olitte invalidisoituneet, olivat invalidisoituneet, oli invalidisoiduttu

en ollut invalidisoitunut, et ollut invalidisoitunut, ei ollut invalidisoitunut, emme olleet invalidisoituneet, ette olleet invalidisoituneet, eivät olleet invalidisoituneet, ei ollut invalidisoiduttu

PREZENT IMPERATIV

-, invalidisoidu, invalidisoitukoon, invalidisoitukaamme, invalidisoitukaa, invalidisoitukoot, invalidisoiduttakoon

-, älä invalidisoidu, älköön invalidisoituko, älkäämme invalidisoituko, älkää invalidisoituko, älkööt invalidisoituko, älköön invalidisoiduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon invalidisoitunut, -, -, olkoot invalidisoituneet, olkoon invalidisoiduttu

-, -, älköön olko invalidisoitunut, -, -, älkööt olko invalidisoituneet, älköön olko invalidisoiduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

invalidisoituisin, invalidisoituisit, invalidisoituisi, invalidisoituisimme, invalidisoituisitte, invalidisoituisivat, invalidisoiduttaisiin

en invalidisoituisi, et invalidisoituisi, ei invalidisoituisi, emme invalidisoituisi, ette invalidisoituisi, eivät invalidisoituisi, ei invalidisoiduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin invalidisoitunut, olisit invalidisoitunut, olisi invalidisoitunut, olisimme invalidisoituneet, olisitte invalidisoituneet, olisivat invalidisoituneet, oltaisiin invalidisoiduttu

en olisi invalidisoitunut, et olisi invalidisoitunut, ei olisi invalidisoitunut, emme olisi invalidisoituneet, ette olisi invalidisoituneet, eivät olisi invalidisoituneet, ei olisi invalidisoiduttu

PREZENT POTENȚIAL

invalidisoitunen, invalidisoitunet, invalidisoitunee, invalidisoitunemme, invalidisoitunette, invalidisoitunevat, invalidisoiduttaneen

en invalidisoitune, et invalidisoitune, ei invalidisoitune, emme invalidisoitune, ette invalidisoitune, eivät invalidisoitune, ei invalidisoiduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen invalidisoitunut, lienet invalidisoitunut, lienee invalidisoitunut, lienemme invalidisoituneet, lienette invalidisoituneet, lienevät invalidisoituneet, lienee invalidisoiduttu

en liene invalidisoitunut, et liene invalidisoitunut, ei liene invalidisoitunut, emme liene invalidisoituneet, ette liene invalidisoituneet, eivät liene invalidisoituneet, ei liene invalidisoiduttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: invalidisoitua    FORMA LUNGĂ: invalidisoituakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: invalidisoituessa   INSTRUCTIV: invalidisoituen  INESIV PASIV: invalidisoiduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: invalidisoitumaan   INESIV: invalidisoitumassa  ELATIV: invalidisoitumasta

ADESIV: invalidisoitumalla  ABESIV: invalidisoitumatta  INSTRUCTIV: invalidisoituman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: invalidisoituminen   PARTITIV: invalidisoituminen

INFINITIVUL CINCI: invalidisoitumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: invalidisoituva  (gen. invalidisoituvan)   PASIV: invalidisoiduttava   (gen. invalidisoiduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: invalidisoitunut                           PASIV: invalidisoiduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: invalidisoituja (pl.gen. invalidisoitujien)  ADJECTIV NEGATIV: invalidisoitumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): invalidisoitumus

ionisoitua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

ionisoidun, ionisoidut, ionisoituu, ionisoidumme, ionisoidutte, ionisoituvat, ionisoidutaan

en ionisoidu, et ionisoidu, ei ionisoidu, emme ionisoidu, ette ionisoidu, eivät ionisoidu, ei ionisoiduta

IMPERFECT INDICATIV

ionisoiduin, ionisoiduit, ionisoitui, ionisoiduimme, ionisoiduitte, ionisoituivat, ionisoiduttiin

en ionisoitunut, et ionisoitunut, ei ionisoitunut, emme ionisoituneet, ette ionisoituneet, eivät ionisoituneet, ei ionisoiduttu

PERFECT INDICATIV

olen ionisoitunut, olet ionisoitunut, on ionisoitunut, olemme ionisoituneet, olette ionisoituneet, ovat ionisoituneet, on ionisoiduttu

en ole ionisoitunut, et ole ionisoitunut, ei ole ionisoitunut, emme ole ionisoituneet, ette ole ionisoituneet, eivät ole ionisoituneet, ei ole ionisoiduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin ionisoitunut, olit ionisoitunut, oli ionisoitunut, olimme ionisoituneet, olitte ionisoituneet, olivat ionisoituneet, oli ionisoiduttu

en ollut ionisoitunut, et ollut ionisoitunut, ei ollut ionisoitunut, emme olleet ionisoituneet, ette olleet ionisoituneet, eivät olleet ionisoituneet, ei ollut ionisoiduttu

PREZENT IMPERATIV

-, ionisoidu, ionisoitukoon, ionisoitukaamme, ionisoitukaa, ionisoitukoot, ionisoiduttakoon

-, älä ionisoidu, älköön ionisoituko, älkäämme ionisoituko, älkää ionisoituko, älkööt ionisoituko, älköön ionisoiduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon ionisoitunut, -, -, olkoot ionisoituneet, olkoon ionisoiduttu

-, -, älköön olko ionisoitunut, -, -, älkööt olko ionisoituneet, älköön olko ionisoiduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

ionisoituisin, ionisoituisit, ionisoituisi, ionisoituisimme, ionisoituisitte, ionisoituisivat, ionisoiduttaisiin

en ionisoituisi, et ionisoituisi, ei ionisoituisi, emme ionisoituisi, ette ionisoituisi, eivät ionisoituisi, ei ionisoiduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin ionisoitunut, olisit ionisoitunut, olisi ionisoitunut, olisimme ionisoituneet, olisitte ionisoituneet, olisivat ionisoituneet, oltaisiin ionisoiduttu

en olisi ionisoitunut, et olisi ionisoitunut, ei olisi ionisoitunut, emme olisi ionisoituneet, ette olisi ionisoituneet, eivät olisi ionisoituneet, ei olisi ionisoiduttu

PREZENT POTENȚIAL

ionisoitunen, ionisoitunet, ionisoitunee, ionisoitunemme, ionisoitunette, ionisoitunevat, ionisoiduttaneen

en ionisoitune, et ionisoitune, ei ionisoitune, emme ionisoitune, ette ionisoitune, eivät ionisoitune, ei ionisoiduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen ionisoitunut, lienet ionisoitunut, lienee ionisoitunut, lienemme ionisoituneet, lienette ionisoituneet, lienevät ionisoituneet, lienee ionisoiduttu

en liene ionisoitunut, et liene ionisoitunut, ei liene ionisoitunut, emme liene ionisoituneet, ette liene ionisoituneet, eivät liene ionisoituneet, ei liene ionisoiduttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: ionisoitua    FORMA LUNGĂ: ionisoituakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: ionisoituessa   INSTRUCTIV: ionisoituen  INESIV PASIV: ionisoiduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: ionisoitumaan   INESIV: ionisoitumassa  ELATIV: ionisoitumasta

ADESIV: ionisoitumalla  ABESIV: ionisoitumatta  INSTRUCTIV: ionisoituman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: ionisoituminen   PARTITIV: ionisoituminen

INFINITIVUL CINCI: ionisoitumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: ionisoituva  (gen. ionisoituvan)   PASIV: ionisoiduttava   (gen. ionisoiduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: ionisoitunut                       PASIV: ionisoiduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: ionisoituja (pl.gen. ionisoitujien)  ADJECTIV NEGATIV: ionisoitumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): ionisoitumus

irrottua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

irrotun, irrotut, irrottuu, irrotumme, irrotutte, irrottuvat, irrotutaan

en irrotu, et irrotu, ei irrotu, emme irrotu, ette irrotu, eivät irrotu, ei irrotuta

IMPERFECT INDICATIV

irrotuin, irrotuit, irrottui, irrotuimme, irrotuitte, irrottuivat, irrotuttiin

en irrottunut, et irrottunut, ei irrottunut, emme irrottuneet, ette irrottuneet, eivät irrottuneet, ei irrotuttu

PERFECT INDICATIV

olen irrottunut, olet irrottunut, on irrottunut, olemme irrottuneet, olette irrottuneet, ovat irrottuneet, on irrotuttu

en ole irrottunut, et ole irrottunut, ei ole irrottunut, emme ole irrottuneet, ette ole irrottuneet, eivät ole irrottuneet, ei ole irrotuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin irrottunut, olit irrottunut, oli irrottunut, olimme irrottuneet, olitte irrottuneet, olivat irrottuneet, oli irrotuttu

en ollut irrottunut, et ollut irrottunut, ei ollut irrottunut, emme olleet irrottuneet, ette olleet irrottuneet, eivät olleet irrottuneet, ei ollut irrotuttu

PREZENT IMPERATIV

-, irrotu, irrottukoon, irrottukaamme, irrottukaa, irrottukoot, irrotuttakoon

-, älä irrotu, älköön irrottuko, älkäämme irrottuko, älkää irrottuko, älkööt irrottuko, älköön irrotuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon irrottunut, -, -, olkoot irrottuneet, olkoon irrotuttu

-, -, älköön olko irrottunut, -, -, älkööt olko irrottuneet, älköön olko irrotuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

irrottuisin, irrottuisit, irrottuisi, irrottuisimme, irrottuisitte, irrottuisivat, irrotuttaisiin

en irrottuisi, et irrottuisi, ei irrottuisi, emme irrottuisi, ette irrottuisi, eivät irrottuisi, ei irrotuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin irrottunut, olisit irrottunut, olisi irrottunut, olisimme irrottuneet, olisitte irrottuneet, olisivat irrottuneet, oltaisiin irrotuttu

en olisi irrottunut, et olisi irrottunut, ei olisi irrottunut, emme olisi irrottuneet, ette olisi irrottuneet, eivät olisi irrottuneet, ei olisi irrotuttu

PREZENT POTENȚIAL

irrottunen, irrottunet, irrottunee, irrottunemme, irrottunette, irrottunevat, irrotuttaneen

en irrottune, et irrottune, ei irrottune, emme irrottune, ette irrottune, eivät irrottune, ei irrotuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen irrottunut, lienet irrottunut, lienee irrottunut, lienemme irrottuneet, lienette irrottuneet, lienevät irrottuneet, lienee irrotuttu

en liene irrottunut, et liene irrottunut, ei liene irrottunut, emme liene irrottuneet, ette liene irrottuneet, eivät liene irrottuneet, ei liene irrotuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: irrottua    FORMA LUNGĂ: irrottuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: irrottuessa   INSTRUCTIV: irrottuen  INESIV PASIV: irrotuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: irrottumaan   INESIV: irrottumassa  ELATIV: irrottumasta

ADESIV: irrottumalla  ABESIV: irrottumatta  INSTRUCTIV: irrottuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: irrottuminen   PARTITIV: irrottuminen

INFINITIVUL CINCI: irrottumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: irrottuva  (gen. irrottuvan)   PASIV: irrotuttava   (gen. irrotuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: irrottunut                     PASIV: irrotuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: irrottuja (pl.gen. irrottujien)  ADJECTIV NEGATIV: irrottumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): irrottumus

jakaantua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

jakaannun, jakaannut, jakaantuu, jakaannumme, jakaannutte, jakaantuvat, jakaannutaan

en jakaannu, et jakaannu, ei jakaannu, emme jakaannu, ette jakaannu, eivät jakaannu, ei jakaannuta

IMPERFECT INDICATIV

jakaannuin, jakaannuit, jakaantui, jakaannuimme, jakaannuitte, jakaantuivat, jakaannuttiin

en jakaantunut, et jakaantunut, ei jakaantunut, emme jakaantuneet, ette jakaantuneet, eivät jakaantuneet, ei jakaannuttu

PERFECT INDICATIV

olen jakaantunut, olet jakaantunut, on jakaantunut, olemme jakaantuneet, olette jakaantuneet, ovat jakaantuneet, on jakaannuttu

en ole jakaantunut, et ole jakaantunut, ei ole jakaantunut, emme ole jakaantuneet, ette ole jakaantuneet, eivät ole jakaantuneet, ei ole jakaannuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin jakaantunut, olit jakaantunut, oli jakaantunut, olimme jakaantuneet, olitte jakaantuneet, olivat jakaantuneet, oli jakaannuttu

en ollut jakaantunut, et ollut jakaantunut, ei ollut jakaantunut, emme olleet jakaantuneet, ette olleet jakaantuneet, eivät olleet jakaantuneet, ei ollut jakaannuttu

PREZENT IMPERATIV

-, jakaannu, jakaantukoon, jakaantukaamme, jakaantukaa, jakaantukoot, jakaannuttakoon

-, älä jakaannu, älköön jakaantuko, älkäämme jakaantuko, älkää jakaantuko, älkööt jakaantuko, älköön jakaannuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon jakaantunut, -, -, olkoot jakaantuneet, olkoon jakaannuttu

-, -, älköön olko jakaantunut, -, -, älkööt olko jakaantuneet, älköön olko jakaannuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

jakaantuisin, jakaantuisit, jakaantuisi, jakaantuisimme, jakaantuisitte, jakaantuisivat, jakaannuttaisiin

en jakaantuisi, et jakaantuisi, ei jakaantuisi, emme jakaantuisi, ette jakaantuisi, eivät jakaantuisi, ei jakaannuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin jakaantunut, olisit jakaantunut, olisi jakaantunut, olisimme jakaantuneet, olisitte jakaantuneet, olisivat jakaantuneet, oltaisiin jakaannuttu

en olisi jakaantunut, et olisi jakaantunut, ei olisi jakaantunut, emme olisi jakaantuneet, ette olisi jakaantuneet, eivät olisi jakaantuneet, ei olisi jakaannuttu

PREZENT POTENȚIAL

jakaantunen, jakaantunet, jakaantunee, jakaantunemme, jakaantunette, jakaantunevat, jakaannuttaneen

en jakaantune, et jakaantune, ei jakaantune, emme jakaantune, ette jakaantune, eivät jakaantune, ei jakaannuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen jakaantunut, lienet jakaantunut, lienee jakaantunut, lienemme jakaantuneet, lienette jakaantuneet, lienevät jakaantuneet, lienee jakaannuttu

en liene jakaantunut, et liene jakaantunut, ei liene jakaantunut, emme liene jakaantuneet, ette liene jakaantuneet, eivät liene jakaantuneet, ei liene jakaannuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: jakaantua    FORMA LUNGĂ: jakaantuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: jakaantuessa   INSTRUCTIV: jakaantuen  INESIV PASIV: jakaannuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: jakaantumaan   INESIV: jakaantumassa  ELATIV: jakaantumasta

ADESIV: jakaantumalla  ABESIV: jakaantumatta  INSTRUCTIV: jakaantuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: jakaantuminen   PARTITIV: jakaantuminen

INFINITIVUL CINCI: jakaantumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: jakaantuva  (gen. jakaantuvan)   PASIV: jakaannuttava   (gen. jakaannuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: jakaantunut                      PASIV: jakaannuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: jakaantuja (pl.gen. jakaantujien)  ADJECTIV NEGATIV: jakaantumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): jakaantumus

jauhaantua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

jauhaannun, jauhaannut, jauhaantuu, jauhaannumme, jauhaannutte, jauhaantuvat, jauhaannutaan

en jauhaannu, et jauhaannu, ei jauhaannu, emme jauhaannu, ette jauhaannu, eivät jauhaannu, ei jauhaannuta

IMPERFECT INDICATIV

jauhaannuin, jauhaannuit, jauhaantui, jauhaannuimme, jauhaannuitte, jauhaantuivat, jauhaannuttiin

en jauhaantunut, et jauhaantunut, ei jauhaantunut, emme jauhaantuneet, ette jauhaantuneet, eivät jauhaantuneet, ei jauhaannuttu

PERFECT INDICATIV

olen jauhaantunut, olet jauhaantunut, on jauhaantunut, olemme jauhaantuneet, olette jauhaantuneet, ovat jauhaantuneet, on jauhaannuttu

en ole jauhaantunut, et ole jauhaantunut, ei ole jauhaantunut, emme ole jauhaantuneet, ette ole jauhaantuneet, eivät ole jauhaantuneet, ei ole jauhaannuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin jauhaantunut, olit jauhaantunut, oli jauhaantunut, olimme jauhaantuneet, olitte jauhaantuneet, olivat jauhaantuneet, oli jauhaannuttu

en ollut jauhaantunut, et ollut jauhaantunut, ei ollut jauhaantunut, emme olleet jauhaantuneet, ette olleet jauhaantuneet, eivät olleet jauhaantuneet, ei ollut jauhaannuttu

PREZENT IMPERATIV

-, jauhaannu, jauhaantukoon, jauhaantukaamme, jauhaantukaa, jauhaantukoot, jauhaannuttakoon

-, älä jauhaannu, älköön jauhaantuko, älkäämme jauhaantuko, älkää jauhaantuko, älkööt jauhaantuko, älköön jauhaannuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon jauhaantunut, -, -, olkoot jauhaantuneet, olkoon jauhaannuttu

-, -, älköön olko jauhaantunut, -, -, älkööt olko jauhaantuneet, älköön olko jauhaannuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

jauhaantuisin, jauhaantuisit, jauhaantuisi, jauhaantuisimme, jauhaantuisitte, jauhaantuisivat, jauhaannuttaisiin

en jauhaantuisi, et jauhaantuisi, ei jauhaantuisi, emme jauhaantuisi, ette jauhaantuisi, eivät jauhaantuisi, ei jauhaannuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin jauhaantunut, olisit jauhaantunut, olisi jauhaantunut, olisimme jauhaantuneet, olisitte jauhaantuneet, olisivat jauhaantuneet, oltaisiin jauhaannuttu

en olisi jauhaantunut, et olisi jauhaantunut, ei olisi jauhaantunut, emme olisi jauhaantuneet, ette olisi jauhaantuneet, eivät olisi jauhaantuneet, ei olisi jauhaannuttu

PREZENT POTENȚIAL

jauhaantunen, jauhaantunet, jauhaantunee, jauhaantunemme, jauhaantunette, jauhaantunevat, jauhaannuttaneen

en jauhaantune, et jauhaantune, ei jauhaantune, emme jauhaantune, ette jauhaantune, eivät jauhaantune, ei jauhaannuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen jauhaantunut, lienet jauhaantunut, lienee jauhaantunut, lienemme jauhaantuneet, lienette jauhaantuneet, lienevät jauhaantuneet, lienee jauhaannuttu

en liene jauhaantunut, et liene jauhaantunut, ei liene jauhaantunut, emme liene jauhaantuneet, ette liene jauhaantuneet, eivät liene jauhaantuneet, ei liene jauhaannuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: jauhaantua    FORMA LUNGĂ: jauhaantuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: jauhaantuessa   INSTRUCTIV: jauhaantuen  INESIV PASIV: jauhaannuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: jauhaantumaan   INESIV: jauhaantumassa  ELATIV: jauhaantumasta

ADESIV: jauhaantumalla  ABESIV: jauhaantumatta  INSTRUCTIV: jauhaantuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: jauhaantuminen   PARTITIV: jauhaantuminen

INFINITIVUL CINCI: jauhaantumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: jauhaantuva  (gen. jauhaantuvan)   PASIV: jauhaannuttava   (gen. jauhaannuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: jauhaantunut                       PASIV: jauhaannuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: jauhaantuja (pl.gen. jauhaantujien)  ADJECTIV NEGATIV: jauhaantumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): jauhaantumus

jauhentua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

jauhennun, jauhennut, jauhentuu, jauhennumme, jauhennutte, jauhentuvat, jauhennutaan

en jauhennu, et jauhennu, ei jauhennu, emme jauhennu, ette jauhennu, eivät jauhennu, ei jauhennuta

IMPERFECT INDICATIV

jauhennuin, jauhennuit, jauhentui, jauhennuimme, jauhennuitte, jauhentuivat, jauhennuttiin

en jauhentunut, et jauhentunut, ei jauhentunut, emme jauhentuneet, ette jauhentuneet, eivät jauhentuneet, ei jauhennuttu

PERFECT INDICATIV

olen jauhentunut, olet jauhentunut, on jauhentunut, olemme jauhentuneet, olette jauhentuneet, ovat jauhentuneet, on jauhennuttu

en ole jauhentunut, et ole jauhentunut, ei ole jauhentunut, emme ole jauhentuneet, ette ole jauhentuneet, eivät ole jauhentuneet, ei ole jauhennuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin jauhentunut, olit jauhentunut, oli jauhentunut, olimme jauhentuneet, olitte jauhentuneet, olivat jauhentuneet, oli jauhennuttu

en ollut jauhentunut, et ollut jauhentunut, ei ollut jauhentunut, emme olleet jauhentuneet, ette olleet jauhentuneet, eivät olleet jauhentuneet, ei ollut jauhennuttu

PREZENT IMPERATIV

-, jauhennu, jauhentukoon, jauhentukaamme, jauhentukaa, jauhentukoot, jauhennuttakoon

-, älä jauhennu, älköön jauhentuko, älkäämme jauhentuko, älkää jauhentuko, älkööt jauhentuko, älköön jauhennuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon jauhentunut, -, -, olkoot jauhentuneet, olkoon jauhennuttu

-, -, älköön olko jauhentunut, -, -, älkööt olko jauhentuneet, älköön olko jauhennuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

jauhentuisin, jauhentuisit, jauhentuisi, jauhentuisimme, jauhentuisitte, jauhentuisivat, jauhennuttaisiin

en jauhentuisi, et jauhentuisi, ei jauhentuisi, emme jauhentuisi, ette jauhentuisi, eivät jauhentuisi, ei jauhennuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin jauhentunut, olisit jauhentunut, olisi jauhentunut, olisimme jauhentuneet, olisitte jauhentuneet, olisivat jauhentuneet, oltaisiin jauhennuttu

en olisi jauhentunut, et olisi jauhentunut, ei olisi jauhentunut, emme olisi jauhentuneet, ette olisi jauhentuneet, eivät olisi jauhentuneet, ei olisi jauhennuttu

PREZENT POTENȚIAL

jauhentunen, jauhentunet, jauhentunee, jauhentunemme, jauhentunette, jauhentunevat, jauhennuttaneen

en jauhentune, et jauhentune, ei jauhentune, emme jauhentune, ette jauhentune, eivät jauhentune, ei jauhennuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen jauhentunut, lienet jauhentunut, lienee jauhentunut, lienemme jauhentuneet, lienette jauhentuneet, lienevät jauhentuneet, lienee jauhennuttu

en liene jauhentunut, et liene jauhentunut, ei liene jauhentunut, emme liene jauhentuneet, ette liene jauhentuneet, eivät liene jauhentuneet, ei liene jauhennuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: jauhentua    FORMA LUNGĂ: jauhentuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: jauhentuessa   INSTRUCTIV: jauhentuen  INESIV PASIV: jauhennuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: jauhentumaan   INESIV: jauhentumassa  ELATIV: jauhentumasta

ADESIV: jauhentumalla  ABESIV: jauhentumatta  INSTRUCTIV: jauhentuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: jauhentuminen   PARTITIV: jauhentuminen

INFINITIVUL CINCI: jauhentumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: jauhentuva  (gen. jauhentuvan)   PASIV: jauhennuttava   (gen. jauhennuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: jauhentunut                      PASIV: jauhennuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: jauhentuja (pl.gen. jauhentujien)  ADJECTIV NEGATIV: jauhentumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): jauhentumus

johtua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

johdun, johdut, johtuu, johdumme, johdutte, johtuvat, johdutaan

en johdu, et johdu, ei johdu, emme johdu, ette johdu, eivät johdu, ei johduta

IMPERFECT INDICATIV

johduin, johduit, johtui, johduimme, johduitte, johtuivat, johduttiin

en johtunut, et johtunut, ei johtunut, emme johtuneet, ette johtuneet, eivät johtuneet, ei johduttu

PERFECT INDICATIV

olen johtunut, olet johtunut, on johtunut, olemme johtuneet, olette johtuneet, ovat johtuneet, on johduttu

en ole johtunut, et ole johtunut, ei ole johtunut, emme ole johtuneet, ette ole johtuneet, eivät ole johtuneet, ei ole johduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin johtunut, olit johtunut, oli johtunut, olimme johtuneet, olitte johtuneet, olivat johtuneet, oli johduttu

en ollut johtunut, et ollut johtunut, ei ollut johtunut, emme olleet johtuneet, ette olleet johtuneet, eivät olleet johtuneet, ei ollut johduttu

PREZENT IMPERATIV

-, johdu, johtukoon, johtukaamme, johtukaa, johtukoot, johduttakoon

-, älä johdu, älköön johtuko, älkäämme johtuko, älkää johtuko, älkööt johtuko, älköön johduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon johtunut, -, -, olkoot johtuneet, olkoon johduttu

-, -, älköön olko johtunut, -, -, älkööt olko johtuneet, älköön olko johduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

johtuisin, johtuisit, johtuisi, johtuisimme, johtuisitte, johtuisivat, johduttaisiin

en johtuisi, et johtuisi, ei johtuisi, emme johtuisi, ette johtuisi, eivät johtuisi, ei johduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin johtunut, olisit johtunut, olisi johtunut, olisimme johtuneet, olisitte johtuneet, olisivat johtuneet, oltaisiin johduttu

en olisi johtunut, et olisi johtunut, ei olisi johtunut, emme olisi johtuneet, ette olisi johtuneet, eivät olisi johtuneet, ei olisi johduttu

PREZENT POTENȚIAL

johtunen, johtunet, johtunee, johtunemme, johtunette, johtunevat, johduttaneen

en johtune, et johtune, ei johtune, emme johtune, ette johtune, eivät johtune, ei johduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen johtunut, lienet johtunut, lienee johtunut, lienemme johtuneet, lienette johtuneet, lienevät johtuneet, lienee johduttu

en liene johtunut, et liene johtunut, ei liene johtunut, emme liene johtuneet, ette liene johtuneet, eivät liene johtuneet, ei liene johduttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: johtua    FORMA LUNGĂ: johtuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: johtuessa   INSTRUCTIV: johtuen  INESIV PASIV: johduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: johtumaan   INESIV: johtumassa  ELATIV: johtumasta

ADESIV: johtumalla  ABESIV: johtumatta  INSTRUCTIV: johtuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: johtuminen   PARTITIV: johtuminen

INFINITIVUL CINCI: johtumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: johtuva  (gen. johtuvan)   PASIV: johduttava   (gen. johduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: johtunut                   PASIV: johduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: johtuja (pl.gen. johtujien)  ADJECTIV NEGATIV: johtumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): johtumus

jumiintua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

jumiinnun, jumiinnut, jumiintuu, jumiinnumme, jumiinnutte, jumiintuvat, jumiinnutaan

en jumiinnu, et jumiinnu, ei jumiinnu, emme jumiinnu, ette jumiinnu, eivät jumiinnu, ei jumiinnuta

IMPERFECT INDICATIV

jumiinnuin, jumiinnuit, jumiintui, jumiinnuimme, jumiinnuitte, jumiintuivat, jumiinnuttiin

en jumiintunut, et jumiintunut, ei jumiintunut, emme jumiintuneet, ette jumiintuneet, eivät jumiintuneet, ei jumiinnuttu

PERFECT INDICATIV

olen jumiintunut, olet jumiintunut, on jumiintunut, olemme jumiintuneet, olette jumiintuneet, ovat jumiintuneet, on jumiinnuttu

en ole jumiintunut, et ole jumiintunut, ei ole jumiintunut, emme ole jumiintuneet, ette ole jumiintuneet, eivät ole jumiintuneet, ei ole jumiinnuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin jumiintunut, olit jumiintunut, oli jumiintunut, olimme jumiintuneet, olitte jumiintuneet, olivat jumiintuneet, oli jumiinnuttu

en ollut jumiintunut, et ollut jumiintunut, ei ollut jumiintunut, emme olleet jumiintuneet, ette olleet jumiintuneet, eivät olleet jumiintuneet, ei ollut jumiinnuttu

PREZENT IMPERATIV

-, jumiinnu, jumiintukoon, jumiintukaamme, jumiintukaa, jumiintukoot, jumiinnuttakoon

-, älä jumiinnu, älköön jumiintuko, älkäämme jumiintuko, älkää jumiintuko, älkööt jumiintuko, älköön jumiinnuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon jumiintunut, -, -, olkoot jumiintuneet, olkoon jumiinnuttu

-, -, älköön olko jumiintunut, -, -, älkööt olko jumiintuneet, älköön olko jumiinnuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

jumiintuisin, jumiintuisit, jumiintuisi, jumiintuisimme, jumiintuisitte, jumiintuisivat, jumiinnuttaisiin

en jumiintuisi, et jumiintuisi, ei jumiintuisi, emme jumiintuisi, ette jumiintuisi, eivät jumiintuisi, ei jumiinnuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin jumiintunut, olisit jumiintunut, olisi jumiintunut, olisimme jumiintuneet, olisitte jumiintuneet, olisivat jumiintuneet, oltaisiin jumiinnuttu

en olisi jumiintunut, et olisi jumiintunut, ei olisi jumiintunut, emme olisi jumiintuneet, ette olisi jumiintuneet, eivät olisi jumiintuneet, ei olisi jumiinnuttu

PREZENT POTENȚIAL

jumiintunen, jumiintunet, jumiintunee, jumiintunemme, jumiintunette, jumiintunevat, jumiinnuttaneen

en jumiintune, et jumiintune, ei jumiintune, emme jumiintune, ette jumiintune, eivät jumiintune, ei jumiinnuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen jumiintunut, lienet jumiintunut, lienee jumiintunut, lienemme jumiintuneet, lienette jumiintuneet, lienevät jumiintuneet, lienee jumiinnuttu

en liene jumiintunut, et liene jumiintunut, ei liene jumiintunut, emme liene jumiintuneet, ette liene jumiintuneet, eivät liene jumiintuneet, ei liene jumiinnuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: jumiintua    FORMA LUNGĂ: jumiintuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: jumiintuessa   INSTRUCTIV: jumiintuen  INESIV PASIV: jumiinnuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: jumiintumaan   INESIV: jumiintumassa  ELATIV: jumiintumasta

ADESIV: jumiintumalla  ABESIV: jumiintumatta  INSTRUCTIV: jumiintuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: jumiintuminen   PARTITIV: jumiintuminen

INFINITIVUL CINCI: jumiintumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: jumiintuva  (gen. jumiintuvan)   PASIV: jumiinnuttava   (gen. jumiinnuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: jumiintunut                      PASIV: jumiinnuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: jumiintuja (pl.gen. jumiintujien)  ADJECTIV NEGATIV: jumiintumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): jumiintumus

juoksettua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

juoksetun, juoksetut, juoksettuu, juoksetumme, juoksetutte, juoksettuvat, juoksetutaan

en juoksetu, et juoksetu, ei juoksetu, emme juoksetu, ette juoksetu, eivät juoksetu, ei juoksetuta

IMPERFECT INDICATIV

juoksetuin, juoksetuit, juoksettui, juoksetuimme, juoksetuitte, juoksettuivat, juoksetuttiin

en juoksettunut, et juoksettunut, ei juoksettunut, emme juoksettuneet, ette juoksettuneet, eivät juoksettuneet, ei juoksetuttu

PERFECT INDICATIV

olen juoksettunut, olet juoksettunut, on juoksettunut, olemme juoksettuneet, olette juoksettuneet, ovat juoksettuneet, on juoksetuttu

en ole juoksettunut, et ole juoksettunut, ei ole juoksettunut, emme ole juoksettuneet, ette ole juoksettuneet, eivät ole juoksettuneet, ei ole juoksetuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin juoksettunut, olit juoksettunut, oli juoksettunut, olimme juoksettuneet, olitte juoksettuneet, olivat juoksettuneet, oli juoksetuttu

en ollut juoksettunut, et ollut juoksettunut, ei ollut juoksettunut, emme olleet juoksettuneet, ette olleet juoksettuneet, eivät olleet juoksettuneet, ei ollut juoksetuttu

PREZENT IMPERATIV

-, juoksetu, juoksettukoon, juoksettukaamme, juoksettukaa, juoksettukoot, juoksetuttakoon

-, älä juoksetu, älköön juoksettuko, älkäämme juoksettuko, älkää juoksettuko, älkööt juoksettuko, älköön juoksetuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon juoksettunut, -, -, olkoot juoksettuneet, olkoon juoksetuttu

-, -, älköön olko juoksettunut, -, -, älkööt olko juoksettuneet, älköön olko juoksetuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

juoksettuisin, juoksettuisit, juoksettuisi, juoksettuisimme, juoksettuisitte, juoksettuisivat, juoksetuttaisiin

en juoksettuisi, et juoksettuisi, ei juoksettuisi, emme juoksettuisi, ette juoksettuisi, eivät juoksettuisi, ei juoksetuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin juoksettunut, olisit juoksettunut, olisi juoksettunut, olisimme juoksettuneet, olisitte juoksettuneet, olisivat juoksettuneet, oltaisiin juoksetuttu

en olisi juoksettunut, et olisi juoksettunut, ei olisi juoksettunut, emme olisi juoksettuneet, ette olisi juoksettuneet, eivät olisi juoksettuneet, ei olisi juoksetuttu

PREZENT POTENȚIAL

juoksettunen, juoksettunet, juoksettunee, juoksettunemme, juoksettunette, juoksettunevat, juoksetuttaneen

en juoksettune, et juoksettune, ei juoksettune, emme juoksettune, ette juoksettune, eivät juoksettune, ei juoksetuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen juoksettunut, lienet juoksettunut, lienee juoksettunut, lienemme juoksettuneet, lienette juoksettuneet, lienevät juoksettuneet, lienee juoksetuttu

en liene juoksettunut, et liene juoksettunut, ei liene juoksettunut, emme liene juoksettuneet, ette liene juoksettuneet, eivät liene juoksettuneet, ei liene juoksetuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: juoksettua    FORMA LUNGĂ: juoksettuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: juoksettuessa   INSTRUCTIV: juoksettuen  INESIV PASIV: juoksetuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: juoksettumaan   INESIV: juoksettumassa  ELATIV: juoksettumasta

ADESIV: juoksettumalla  ABESIV: juoksettumatta  INSTRUCTIV: juoksettuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: juoksettuminen   PARTITIV: juoksettuminen

INFINITIVUL CINCI: juoksettumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: juoksettuva  (gen. juoksettuvan)   PASIV: juoksetuttava   (gen. juoksetuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: juoksettunut                       PASIV: juoksetuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: juoksettuja (pl.gen. juoksettujien)  ADJECTIV NEGATIV: juoksettumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): juoksettumus

juontua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

juonnun, juonnut, juontuu, juonnumme, juonnutte, juontuvat, juonnutaan

en juonnu, et juonnu, ei juonnu, emme juonnu, ette juonnu, eivät juonnu, ei juonnuta

IMPERFECT INDICATIV

juonnuin, juonnuit, juontui, juonnuimme, juonnuitte, juontuivat, juonnuttiin

en juontunut, et juontunut, ei juontunut, emme juontuneet, ette juontuneet, eivät juontuneet, ei juonnuttu

PERFECT INDICATIV

olen juontunut, olet juontunut, on juontunut, olemme juontuneet, olette juontuneet, ovat juontuneet, on juonnuttu

en ole juontunut, et ole juontunut, ei ole juontunut, emme ole juontuneet, ette ole juontuneet, eivät ole juontuneet, ei ole juonnuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin juontunut, olit juontunut, oli juontunut, olimme juontuneet, olitte juontuneet, olivat juontuneet, oli juonnuttu

en ollut juontunut, et ollut juontunut, ei ollut juontunut, emme olleet juontuneet, ette olleet juontuneet, eivät olleet juontuneet, ei ollut juonnuttu

PREZENT IMPERATIV

-, juonnu, juontukoon, juontukaamme, juontukaa, juontukoot, juonnuttakoon

-, älä juonnu, älköön juontuko, älkäämme juontuko, älkää juontuko, älkööt juontuko, älköön juonnuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon juontunut, -, -, olkoot juontuneet, olkoon juonnuttu

-, -, älköön olko juontunut, -, -, älkööt olko juontuneet, älköön olko juonnuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

juontuisin, juontuisit, juontuisi, juontuisimme, juontuisitte, juontuisivat, juonnuttaisiin

en juontuisi, et juontuisi, ei juontuisi, emme juontuisi, ette juontuisi, eivät juontuisi, ei juonnuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin juontunut, olisit juontunut, olisi juontunut, olisimme juontuneet, olisitte juontuneet, olisivat juontuneet, oltaisiin juonnuttu

en olisi juontunut, et olisi juontunut, ei olisi juontunut, emme olisi juontuneet, ette olisi juontuneet, eivät olisi juontuneet, ei olisi juonnuttu

PREZENT POTENȚIAL

juontunen, juontunet, juontunee, juontunemme, juontunette, juontunevat, juonnuttaneen

en juontune, et juontune, ei juontune, emme juontune, ette juontune, eivät juontune, ei juonnuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen juontunut, lienet juontunut, lienee juontunut, lienemme juontuneet, lienette juontuneet, lienevät juontuneet, lienee juonnuttu

en liene juontunut, et liene juontunut, ei liene juontunut, emme liene juontuneet, ette liene juontuneet, eivät liene juontuneet, ei liene juonnuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: juontua    FORMA LUNGĂ: juontuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: juontuessa   INSTRUCTIV: juontuen  INESIV PASIV: juonnuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: juontumaan   INESIV: juontumassa  ELATIV: juontumasta

ADESIV: juontumalla  ABESIV: juontumatta  INSTRUCTIV: juontuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: juontuminen   PARTITIV: juontuminen

INFINITIVUL CINCI: juontumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: juontuva  (gen. juontuvan)   PASIV: juonnuttava   (gen. juonnuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: juontunut                    PASIV: juonnuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: juontuja (pl.gen. juontujien)  ADJECTIV NEGATIV: juontumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): juontumus

juopua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

juovun, juovut, juopuu, juovumme, juovutte, juopuvat, juovutaan

en juovu, et juovu, ei juovu, emme juovu, ette juovu, eivät juovu, ei juovuta

IMPERFECT INDICATIV

juovuin, juovuit, juopui, juovuimme, juovuitte, juopuivat, juovuttiin

en juopunut, et juopunut, ei juopunut, emme juopuneet, ette juopuneet, eivät juopuneet, ei juovuttu

PERFECT INDICATIV

olen juopunut, olet juopunut, on juopunut, olemme juopuneet, olette juopuneet, ovat juopuneet, on juovuttu

en ole juopunut, et ole juopunut, ei ole juopunut, emme ole juopuneet, ette ole juopuneet, eivät ole juopuneet, ei ole juovuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin juopunut, olit juopunut, oli juopunut, olimme juopuneet, olitte juopuneet, olivat juopuneet, oli juovuttu

en ollut juopunut, et ollut juopunut, ei ollut juopunut, emme olleet juopuneet, ette olleet juopuneet, eivät olleet juopuneet, ei ollut juovuttu

PREZENT IMPERATIV

-, juovu, juopukoon, juopukaamme, juopukaa, juopukoot, juovuttakoon

-, älä juovu, älköön juopuko, älkäämme juopuko, älkää juopuko, älkööt juopuko, älköön juovuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon juopunut, -, -, olkoot juopuneet, olkoon juovuttu

-, -, älköön olko juopunut, -, -, älkööt olko juopuneet, älköön olko juovuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

juopuisin, juopuisit, juopuisi, juopuisimme, juopuisitte, juopuisivat, juovuttaisiin

en juopuisi, et juopuisi, ei juopuisi, emme juopuisi, ette juopuisi, eivät juopuisi, ei juovuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin juopunut, olisit juopunut, olisi juopunut, olisimme juopuneet, olisitte juopuneet, olisivat juopuneet, oltaisiin juovuttu

en olisi juopunut, et olisi juopunut, ei olisi juopunut, emme olisi juopuneet, ette olisi juopuneet, eivät olisi juopuneet, ei olisi juovuttu

PREZENT POTENȚIAL

juopunen, juopunet, juopunee, juopunemme, juopunette, juopunevat, juovuttaneen

en juopune, et juopune, ei juopune, emme juopune, ette juopune, eivät juopune, ei juovuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen juopunut, lienet juopunut, lienee juopunut, lienemme juopuneet, lienette juopuneet, lienevät juopuneet, lienee juovuttu

en liene juopunut, et liene juopunut, ei liene juopunut, emme liene juopuneet, ette liene juopuneet, eivät liene juopuneet, ei liene juovuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: juopua    FORMA LUNGĂ: juopuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: juopuessa   INSTRUCTIV: juopuen  INESIV PASIV: juovuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: juopumaan   INESIV: juopumassa  ELATIV: juopumasta

ADESIV: juopumalla  ABESIV: juopumatta  INSTRUCTIV: juopuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: juopuminen   PARTITIV: juopuminen

INFINITIVUL CINCI: juopumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: juopuva  (gen. juopuvan)   PASIV: juovuttava   (gen. juovuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: juopunut                   PASIV: juovuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: juopuja (pl.gen. juopujien)  ADJECTIV NEGATIV: juopumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): juopumus

juurtua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

juurrun, juurrut, juurtuu, juurrumme, juurrutte, juurtuvat, juurrutaan

en juurru, et juurru, ei juurru, emme juurru, ette juurru, eivät juurru, ei juurruta

IMPERFECT INDICATIV

juurruin, juurruit, juurtui, juurruimme, juurruitte, juurtuivat, juurruttiin

en juurtunut, et juurtunut, ei juurtunut, emme juurtuneet, ette juurtuneet, eivät juurtuneet, ei juurruttu

PERFECT INDICATIV

olen juurtunut, olet juurtunut, on juurtunut, olemme juurtuneet, olette juurtuneet, ovat juurtuneet, on juurruttu

en ole juurtunut, et ole juurtunut, ei ole juurtunut, emme ole juurtuneet, ette ole juurtuneet, eivät ole juurtuneet, ei ole juurruttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin juurtunut, olit juurtunut, oli juurtunut, olimme juurtuneet, olitte juurtuneet, olivat juurtuneet, oli juurruttu

en ollut juurtunut, et ollut juurtunut, ei ollut juurtunut, emme olleet juurtuneet, ette olleet juurtuneet, eivät olleet juurtuneet, ei ollut juurruttu

PREZENT IMPERATIV

-, juurru, juurtukoon, juurtukaamme, juurtukaa, juurtukoot, juurruttakoon

-, älä juurru, älköön juurtuko, älkäämme juurtuko, älkää juurtuko, älkööt juurtuko, älköön juurruttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon juurtunut, -, -, olkoot juurtuneet, olkoon juurruttu

-, -, älköön olko juurtunut, -, -, älkööt olko juurtuneet, älköön olko juurruttu

PREZENT CONDIȚIONAL

juurtuisin, juurtuisit, juurtuisi, juurtuisimme, juurtuisitte, juurtuisivat, juurruttaisiin

en juurtuisi, et juurtuisi, ei juurtuisi, emme juurtuisi, ette juurtuisi, eivät juurtuisi, ei juurruttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin juurtunut, olisit juurtunut, olisi juurtunut, olisimme juurtuneet, olisitte juurtuneet, olisivat juurtuneet, oltaisiin juurruttu

en olisi juurtunut, et olisi juurtunut, ei olisi juurtunut, emme olisi juurtuneet, ette olisi juurtuneet, eivät olisi juurtuneet, ei olisi juurruttu

PREZENT POTENȚIAL

juurtunen, juurtunet, juurtunee, juurtunemme, juurtunette, juurtunevat, juurruttaneen

en juurtune, et juurtune, ei juurtune, emme juurtune, ette juurtune, eivät juurtune, ei juurruttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen juurtunut, lienet juurtunut, lienee juurtunut, lienemme juurtuneet, lienette juurtuneet, lienevät juurtuneet, lienee juurruttu

en liene juurtunut, et liene juurtunut, ei liene juurtunut, emme liene juurtuneet, ette liene juurtuneet, eivät liene juurtuneet, ei liene juurruttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: juurtua    FORMA LUNGĂ: juurtuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: juurtuessa   INSTRUCTIV: juurtuen  INESIV PASIV: juurruttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: juurtumaan   INESIV: juurtumassa  ELATIV: juurtumasta

ADESIV: juurtumalla  ABESIV: juurtumatta  INSTRUCTIV: juurtuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: juurtuminen   PARTITIV: juurtuminen

INFINITIVUL CINCI: juurtumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: juurtuva  (gen. juurtuvan)   PASIV: juurruttava   (gen. juurruttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: juurtunut                    PASIV: juurruttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: juurtuja (pl.gen. juurtujien)  ADJECTIV NEGATIV: juurtumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): juurtumus

juuttua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

juutun, juutut, juuttuu, juutumme, juututte, juuttuvat, juututaan

en juutu, et juutu, ei juutu, emme juutu, ette juutu, eivät juutu, ei juututa

IMPERFECT INDICATIV

juutuin, juutuit, juuttui, juutuimme, juutuitte, juuttuivat, juututtiin

en juuttunut, et juuttunut, ei juuttunut, emme juuttuneet, ette juuttuneet, eivät juuttuneet, ei juututtu

PERFECT INDICATIV

olen juuttunut, olet juuttunut, on juuttunut, olemme juuttuneet, olette juuttuneet, ovat juuttuneet, on juututtu

en ole juuttunut, et ole juuttunut, ei ole juuttunut, emme ole juuttuneet, ette ole juuttuneet, eivät ole juuttuneet, ei ole juututtu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin juuttunut, olit juuttunut, oli juuttunut, olimme juuttuneet, olitte juuttuneet, olivat juuttuneet, oli juututtu

en ollut juuttunut, et ollut juuttunut, ei ollut juuttunut, emme olleet juuttuneet, ette olleet juuttuneet, eivät olleet juuttuneet, ei ollut juututtu

PREZENT IMPERATIV

-, juutu, juuttukoon, juuttukaamme, juuttukaa, juuttukoot, juututtakoon

-, älä juutu, älköön juuttuko, älkäämme juuttuko, älkää juuttuko, älkööt juuttuko, älköön juututtako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon juuttunut, -, -, olkoot juuttuneet, olkoon juututtu

-, -, älköön olko juuttunut, -, -, älkööt olko juuttuneet, älköön olko juututtu

PREZENT CONDIȚIONAL

juuttuisin, juuttuisit, juuttuisi, juuttuisimme, juuttuisitte, juuttuisivat, juututtaisiin

en juuttuisi, et juuttuisi, ei juuttuisi, emme juuttuisi, ette juuttuisi, eivät juuttuisi, ei juututtaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin juuttunut, olisit juuttunut, olisi juuttunut, olisimme juuttuneet, olisitte juuttuneet, olisivat juuttuneet, oltaisiin juututtu

en olisi juuttunut, et olisi juuttunut, ei olisi juuttunut, emme olisi juuttuneet, ette olisi juuttuneet, eivät olisi juuttuneet, ei olisi juututtu

PREZENT POTENȚIAL

juuttunen, juuttunet, juuttunee, juuttunemme, juuttunette, juuttunevat, juututtaneen

en juuttune, et juuttune, ei juuttune, emme juuttune, ette juuttune, eivät juuttune, ei juututtane

PERFECT POTENȚIAL

lienen juuttunut, lienet juuttunut, lienee juuttunut, lienemme juuttuneet, lienette juuttuneet, lienevät juuttuneet, lienee juututtu

en liene juuttunut, et liene juuttunut, ei liene juuttunut, emme liene juuttuneet, ette liene juuttuneet, eivät liene juuttuneet, ei liene juututtu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: juuttua    FORMA LUNGĂ: juuttuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: juuttuessa   INSTRUCTIV: juuttuen  INESIV PASIV: juututtaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: juuttumaan   INESIV: juuttumassa  ELATIV: juuttumasta

ADESIV: juuttumalla  ABESIV: juuttumatta  INSTRUCTIV: juuttuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: juuttuminen   PARTITIV: juuttuminen

INFINITIVUL CINCI: juuttumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: juuttuva  (gen. juuttuvan)   PASIV: juututtava   (gen. juututtavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: juuttunut                    PASIV: juututtu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: juuttuja (pl.gen. juuttujien)  ADJECTIV NEGATIV: juuttumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): juuttumus

jyrkentyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

jyrkennyn, jyrkennyt, jyrkentyy, jyrkennymme, jyrkennytte, jyrkentyvät, jyrkennytään

en jyrkenny, et jyrkenny, ei jyrkenny, emme jyrkenny, ette jyrkenny, eivät jyrkenny, ei jyrkennytä

IMPERFECT INDICATIV

jyrkennyin, jyrkennyit, jyrkentyi, jyrkennyimme, jyrkennyitte, jyrkentyivät, jyrkennyttiin

en jyrkentynyt, et jyrkentynyt, ei jyrkentynyt, emme jyrkentyneet, ette jyrkentyneet, eivät jyrkentyneet, ei jyrkennytty

PERFECT INDICATIV

olen jyrkentynyt, olet jyrkentynyt, on jyrkentynyt, olemme jyrkentyneet, olette jyrkentyneet, ovat jyrkentyneet, on jyrkennytty

en ole jyrkentynyt, et ole jyrkentynyt, ei ole jyrkentynyt, emme ole jyrkentyneet, ette ole jyrkentyneet, eivät ole jyrkentyneet, ei ole jyrkennytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin jyrkentynyt, olit jyrkentynyt, oli jyrkentynyt, olimme jyrkentyneet, olitte jyrkentyneet, olivat jyrkentyneet, oli jyrkennytty

en ollut jyrkentynyt, et ollut jyrkentynyt, ei ollut jyrkentynyt, emme olleet jyrkentyneet, ette olleet jyrkentyneet, eivät olleet jyrkentyneet, ei ollut jyrkennytty

PREZENT IMPERATIV

-, jyrkenny, jyrkentyköön, jyrkentykäämme, jyrkentykää, jyrkentykööt, jyrkennyttäköön

-, älä jyrkenny, älköön jyrkentykö, älkäämme jyrkentykö, älkää jyrkentykö, älkööt jyrkentykö, älköön jyrkennyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon jyrkentynyt, -, -, olkoot jyrkentyneet, olkoon jyrkennytty

-, -, älköön olko jyrkentynyt, -, -, älkööt olko jyrkentyneet, älköön olko jyrkennytty

PREZENT CONDIȚIONAL

jyrkentyisin, jyrkentyisit, jyrkentyisi, jyrkentyisimme, jyrkentyisitte, jyrkentyisivät, jyrkennyttäisiin

en jyrkentyisi, et jyrkentyisi, ei jyrkentyisi, emme jyrkentyisi, ette jyrkentyisi, eivät jyrkentyisi, ei jyrkennyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin jyrkentynyt, olisit jyrkentynyt, olisi jyrkentynyt, olisimme jyrkentyneet, olisitte jyrkentyneet, olisivat jyrkentyneet, oltaisiin jyrkennytty

en olisi jyrkentynyt, et olisi jyrkentynyt, ei olisi jyrkentynyt, emme olisi jyrkentyneet, ette olisi jyrkentyneet, eivät olisi jyrkentyneet, ei olisi jyrkennytty

PREZENT POTENȚIAL

jyrkentynen, jyrkentynet, jyrkentynee, jyrkentynemme, jyrkentynette, jyrkentynevät, jyrkennyttäneen

en jyrkentyne, et jyrkentyne, ei jyrkentyne, emme jyrkentyne, ette jyrkentyne, eivät jyrkentyne, ei jyrkennyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen jyrkentynyt, lienet jyrkentynyt, lienee jyrkentynyt, lienemme jyrkentyneet, lienette jyrkentyneet, lienevät jyrkentyneet, lienee jyrkennytty

en liene jyrkentynyt, et liene jyrkentynyt, ei liene jyrkentynyt, emme liene jyrkentyneet, ette liene jyrkentyneet, eivät liene jyrkentyneet, ei liene jyrkennytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: jyrkentyä    FORMA LUNGĂ: jyrkentyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: jyrkentyessä   INSTRUCTIV: jyrkentyen  INESIV PASIV: jyrkennyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: jyrkentymään   INESIV: jyrkentymässä  ELATIV: jyrkentymästä

ADESIV: jyrkentymällä  ABESIV: jyrkentymättä  INSTRUCTIV: jyrkentymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: jyrkentyminen   PARTITIV: jyrkentyminen

INFINITIVUL CINCI: jyrkentymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: jyrkentyvä  (gen. jyrkentyvän)   PASIV: jyrkennyttävä   (gen. jyrkennyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: jyrkentynyt                      PASIV: jyrkennytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: jyrkentyjä (pl.gen. jyrkentyjien)  ADJECTIV NEGATIV: jyrkentymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): jyrkentymys

jähmettyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

jähmetyn, jähmetyt, jähmettyy, jähmetymme, jähmetytte, jähmettyvät, jähmetytään

en jähmety, et jähmety, ei jähmety, emme jähmety, ette jähmety, eivät jähmety, ei jähmetytä

IMPERFECT INDICATIV

jähmetyin, jähmetyit, jähmettyi, jähmetyimme, jähmetyitte, jähmettyivät, jähmetyttiin

en jähmettynyt, et jähmettynyt, ei jähmettynyt, emme jähmettyneet, ette jähmettyneet, eivät jähmettyneet, ei jähmetytty

PERFECT INDICATIV

olen jähmettynyt, olet jähmettynyt, on jähmettynyt, olemme jähmettyneet, olette jähmettyneet, ovat jähmettyneet, on jähmetytty

en ole jähmettynyt, et ole jähmettynyt, ei ole jähmettynyt, emme ole jähmettyneet, ette ole jähmettyneet, eivät ole jähmettyneet, ei ole jähmetytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin jähmettynyt, olit jähmettynyt, oli jähmettynyt, olimme jähmettyneet, olitte jähmettyneet, olivat jähmettyneet, oli jähmetytty

en ollut jähmettynyt, et ollut jähmettynyt, ei ollut jähmettynyt, emme olleet jähmettyneet, ette olleet jähmettyneet, eivät olleet jähmettyneet, ei ollut jähmetytty

PREZENT IMPERATIV

-, jähmety, jähmettyköön, jähmettykäämme, jähmettykää, jähmettykööt, jähmetyttäköön

-, älä jähmety, älköön jähmettykö, älkäämme jähmettykö, älkää jähmettykö, älkööt jähmettykö, älköön jähmetyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon jähmettynyt, -, -, olkoot jähmettyneet, olkoon jähmetytty

-, -, älköön olko jähmettynyt, -, -, älkööt olko jähmettyneet, älköön olko jähmetytty

PREZENT CONDIȚIONAL

jähmettyisin, jähmettyisit, jähmettyisi, jähmettyisimme, jähmettyisitte, jähmettyisivät, jähmetyttäisiin

en jähmettyisi, et jähmettyisi, ei jähmettyisi, emme jähmettyisi, ette jähmettyisi, eivät jähmettyisi, ei jähmetyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin jähmettynyt, olisit jähmettynyt, olisi jähmettynyt, olisimme jähmettyneet, olisitte jähmettyneet, olisivat jähmettyneet, oltaisiin jähmetytty

en olisi jähmettynyt, et olisi jähmettynyt, ei olisi jähmettynyt, emme olisi jähmettyneet, ette olisi jähmettyneet, eivät olisi jähmettyneet, ei olisi jähmetytty

PREZENT POTENȚIAL

jähmettynen, jähmettynet, jähmettynee, jähmettynemme, jähmettynette, jähmettynevät, jähmetyttäneen

en jähmettyne, et jähmettyne, ei jähmettyne, emme jähmettyne, ette jähmettyne, eivät jähmettyne, ei jähmetyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen jähmettynyt, lienet jähmettynyt, lienee jähmettynyt, lienemme jähmettyneet, lienette jähmettyneet, lienevät jähmettyneet, lienee jähmetytty

en liene jähmettynyt, et liene jähmettynyt, ei liene jähmettynyt, emme liene jähmettyneet, ette liene jähmettyneet, eivät liene jähmettyneet, ei liene jähmetytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: jähmettyä    FORMA LUNGĂ: jähmettyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: jähmettyessä   INSTRUCTIV: jähmettyen  INESIV PASIV: jähmetyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: jähmettymään   INESIV: jähmettymässä  ELATIV: jähmettymästä

ADESIV: jähmettymällä  ABESIV: jähmettymättä  INSTRUCTIV: jähmettymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: jähmettyminen   PARTITIV: jähmettyminen

INFINITIVUL CINCI: jähmettymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: jähmettyvä  (gen. jähmettyvän)   PASIV: jähmetyttävä   (gen. jähmetyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: jähmettynyt                      PASIV: jähmetytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: jähmettyjä (pl.gen. jähmettyjien)  ADJECTIV NEGATIV: jähmettymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): jähmettymys

jäkälöityä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

jäkälöidyn, jäkälöidyt, jäkälöityy, jäkälöidymme, jäkälöidytte, jäkälöityvät, jäkälöidytään

en jäkälöidy, et jäkälöidy, ei jäkälöidy, emme jäkälöidy, ette jäkälöidy, eivät jäkälöidy, ei jäkälöidytä

IMPERFECT INDICATIV

jäkälöidyin, jäkälöidyit, jäkälöityi, jäkälöidyimme, jäkälöidyitte, jäkälöityivät, jäkälöidyttiin

en jäkälöitynyt, et jäkälöitynyt, ei jäkälöitynyt, emme jäkälöityneet, ette jäkälöityneet, eivät jäkälöityneet, ei jäkälöidytty

PERFECT INDICATIV

olen jäkälöitynyt, olet jäkälöitynyt, on jäkälöitynyt, olemme jäkälöityneet, olette jäkälöityneet, ovat jäkälöityneet, on jäkälöidytty

en ole jäkälöitynyt, et ole jäkälöitynyt, ei ole jäkälöitynyt, emme ole jäkälöityneet, ette ole jäkälöityneet, eivät ole jäkälöityneet, ei ole jäkälöidytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin jäkälöitynyt, olit jäkälöitynyt, oli jäkälöitynyt, olimme jäkälöityneet, olitte jäkälöityneet, olivat jäkälöityneet, oli jäkälöidytty

en ollut jäkälöitynyt, et ollut jäkälöitynyt, ei ollut jäkälöitynyt, emme olleet jäkälöityneet, ette olleet jäkälöityneet, eivät olleet jäkälöityneet, ei ollut jäkälöidytty

PREZENT IMPERATIV

-, jäkälöidy, jäkälöityköön, jäkälöitykäämme, jäkälöitykää, jäkälöitykööt, jäkälöidyttäköön

-, älä jäkälöidy, älköön jäkälöitykö, älkäämme jäkälöitykö, älkää jäkälöitykö, älkööt jäkälöitykö, älköön jäkälöidyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon jäkälöitynyt, -, -, olkoot jäkälöityneet, olkoon jäkälöidytty

-, -, älköön olko jäkälöitynyt, -, -, älkööt olko jäkälöityneet, älköön olko jäkälöidytty

PREZENT CONDIȚIONAL

jäkälöityisin, jäkälöityisit, jäkälöityisi, jäkälöityisimme, jäkälöityisitte, jäkälöityisivät, jäkälöidyttäisiin

en jäkälöityisi, et jäkälöityisi, ei jäkälöityisi, emme jäkälöityisi, ette jäkälöityisi, eivät jäkälöityisi, ei jäkälöidyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin jäkälöitynyt, olisit jäkälöitynyt, olisi jäkälöitynyt, olisimme jäkälöityneet, olisitte jäkälöityneet, olisivat jäkälöityneet, oltaisiin jäkälöidytty

en olisi jäkälöitynyt, et olisi jäkälöitynyt, ei olisi jäkälöitynyt, emme olisi jäkälöityneet, ette olisi jäkälöityneet, eivät olisi jäkälöityneet, ei olisi jäkälöidytty

PREZENT POTENȚIAL

jäkälöitynen, jäkälöitynet, jäkälöitynee, jäkälöitynemme, jäkälöitynette, jäkälöitynevät, jäkälöidyttäneen

en jäkälöityne, et jäkälöityne, ei jäkälöityne, emme jäkälöityne, ette jäkälöityne, eivät jäkälöityne, ei jäkälöidyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen jäkälöitynyt, lienet jäkälöitynyt, lienee jäkälöitynyt, lienemme jäkälöityneet, lienette jäkälöityneet, lienevät jäkälöityneet, lienee jäkälöidytty

en liene jäkälöitynyt, et liene jäkälöitynyt, ei liene jäkälöitynyt, emme liene jäkälöityneet, ette liene jäkälöityneet, eivät liene jäkälöityneet, ei liene jäkälöidytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: jäkälöityä    FORMA LUNGĂ: jäkälöityäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: jäkälöityessä   INSTRUCTIV: jäkälöityen  INESIV PASIV: jäkälöidyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: jäkälöitymään   INESIV: jäkälöitymässä  ELATIV: jäkälöitymästä

ADESIV: jäkälöitymällä  ABESIV: jäkälöitymättä  INSTRUCTIV: jäkälöitymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: jäkälöityminen   PARTITIV: jäkälöityminen

INFINITIVUL CINCI: jäkälöitymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: jäkälöityvä  (gen. jäkälöityvän)   PASIV: jäkälöidyttävä   (gen. jäkälöidyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: jäkälöitynyt                       PASIV: jäkälöidytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: jäkälöityjä (pl.gen. jäkälöityjien)  ADJECTIV NEGATIV: jäkälöitymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): jäkälöitymys

jännittyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

jännityn, jännityt, jännittyy, jännitymme, jännitytte, jännittyvät, jännitytään

en jännity, et jännity, ei jännity, emme jännity, ette jännity, eivät jännity, ei jännitytä

IMPERFECT INDICATIV

jännityin, jännityit, jännittyi, jännityimme, jännityitte, jännittyivät, jännityttiin

en jännittynyt, et jännittynyt, ei jännittynyt, emme jännittyneet, ette jännittyneet, eivät jännittyneet, ei jännitytty

PERFECT INDICATIV

olen jännittynyt, olet jännittynyt, on jännittynyt, olemme jännittyneet, olette jännittyneet, ovat jännittyneet, on jännitytty

en ole jännittynyt, et ole jännittynyt, ei ole jännittynyt, emme ole jännittyneet, ette ole jännittyneet, eivät ole jännittyneet, ei ole jännitytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin jännittynyt, olit jännittynyt, oli jännittynyt, olimme jännittyneet, olitte jännittyneet, olivat jännittyneet, oli jännitytty

en ollut jännittynyt, et ollut jännittynyt, ei ollut jännittynyt, emme olleet jännittyneet, ette olleet jännittyneet, eivät olleet jännittyneet, ei ollut jännitytty

PREZENT IMPERATIV

-, jännity, jännittyköön, jännittykäämme, jännittykää, jännittykööt, jännityttäköön

-, älä jännity, älköön jännittykö, älkäämme jännittykö, älkää jännittykö, älkööt jännittykö, älköön jännityttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon jännittynyt, -, -, olkoot jännittyneet, olkoon jännitytty

-, -, älköön olko jännittynyt, -, -, älkööt olko jännittyneet, älköön olko jännitytty

PREZENT CONDIȚIONAL

jännittyisin, jännittyisit, jännittyisi, jännittyisimme, jännittyisitte, jännittyisivät, jännityttäisiin

en jännittyisi, et jännittyisi, ei jännittyisi, emme jännittyisi, ette jännittyisi, eivät jännittyisi, ei jännityttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin jännittynyt, olisit jännittynyt, olisi jännittynyt, olisimme jännittyneet, olisitte jännittyneet, olisivat jännittyneet, oltaisiin jännitytty

en olisi jännittynyt, et olisi jännittynyt, ei olisi jännittynyt, emme olisi jännittyneet, ette olisi jännittyneet, eivät olisi jännittyneet, ei olisi jännitytty

PREZENT POTENȚIAL

jännittynen, jännittynet, jännittynee, jännittynemme, jännittynette, jännittynevät, jännityttäneen

en jännittyne, et jännittyne, ei jännittyne, emme jännittyne, ette jännittyne, eivät jännittyne, ei jännityttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen jännittynyt, lienet jännittynyt, lienee jännittynyt, lienemme jännittyneet, lienette jännittyneet, lienevät jännittyneet, lienee jännitytty

en liene jännittynyt, et liene jännittynyt, ei liene jännittynyt, emme liene jännittyneet, ette liene jännittyneet, eivät liene jännittyneet, ei liene jännitytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: jännittyä    FORMA LUNGĂ: jännittyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: jännittyessä   INSTRUCTIV: jännittyen  INESIV PASIV: jännityttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: jännittymään   INESIV: jännittymässä  ELATIV: jännittymästä

ADESIV: jännittymällä  ABESIV: jännittymättä  INSTRUCTIV: jännittymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: jännittyminen   PARTITIV: jännittyminen

INFINITIVUL CINCI: jännittymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: jännittyvä  (gen. jännittyvän)   PASIV: jännityttävä   (gen. jännityttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: jännittynyt                      PASIV: jännitytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: jännittyjä (pl.gen. jännittyjien)  ADJECTIV NEGATIV: jännittymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): jännittymys

järkevöityä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

järkevöidyn, järkevöidyt, järkevöityy, järkevöidymme, järkevöidytte, järkevöityvät, järkevöidytään

en järkevöidy, et järkevöidy, ei järkevöidy, emme järkevöidy, ette järkevöidy, eivät järkevöidy, ei järkevöidytä

IMPERFECT INDICATIV

järkevöidyin, järkevöidyit, järkevöityi, järkevöidyimme, järkevöidyitte, järkevöityivät, järkevöidyttiin

en järkevöitynyt, et järkevöitynyt, ei järkevöitynyt, emme järkevöityneet, ette järkevöityneet, eivät järkevöityneet, ei järkevöidytty

PERFECT INDICATIV

olen järkevöitynyt, olet järkevöitynyt, on järkevöitynyt, olemme järkevöityneet, olette järkevöityneet, ovat järkevöityneet, on järkevöidytty

en ole järkevöitynyt, et ole järkevöitynyt, ei ole järkevöitynyt, emme ole järkevöityneet, ette ole järkevöityneet, eivät ole järkevöityneet, ei ole järkevöidytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin järkevöitynyt, olit järkevöitynyt, oli järkevöitynyt, olimme järkevöityneet, olitte järkevöityneet, olivat järkevöityneet, oli järkevöidytty

en ollut järkevöitynyt, et ollut järkevöitynyt, ei ollut järkevöitynyt, emme olleet järkevöityneet, ette olleet järkevöityneet, eivät olleet järkevöityneet, ei ollut järkevöidytty

PREZENT IMPERATIV

-, järkevöidy, järkevöityköön, järkevöitykäämme, järkevöitykää, järkevöitykööt, järkevöidyttäköön

-, älä järkevöidy, älköön järkevöitykö, älkäämme järkevöitykö, älkää järkevöitykö, älkööt järkevöitykö, älköön järkevöidyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon järkevöitynyt, -, -, olkoot järkevöityneet, olkoon järkevöidytty

-, -, älköön olko järkevöitynyt, -, -, älkööt olko järkevöityneet, älköön olko järkevöidytty

PREZENT CONDIȚIONAL

järkevöityisin, järkevöityisit, järkevöityisi, järkevöityisimme, järkevöityisitte, järkevöityisivät, järkevöidyttäisiin

en järkevöityisi, et järkevöityisi, ei järkevöityisi, emme järkevöityisi, ette järkevöityisi, eivät järkevöityisi, ei järkevöidyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin järkevöitynyt, olisit järkevöitynyt, olisi järkevöitynyt, olisimme järkevöityneet, olisitte järkevöityneet, olisivat järkevöityneet, oltaisiin järkevöidytty

en olisi järkevöitynyt, et olisi järkevöitynyt, ei olisi järkevöitynyt, emme olisi järkevöityneet, ette olisi järkevöityneet, eivät olisi järkevöityneet, ei olisi järkevöidytty

PREZENT POTENȚIAL

järkevöitynen, järkevöitynet, järkevöitynee, järkevöitynemme, järkevöitynette, järkevöitynevät, järkevöidyttäneen

en järkevöityne, et järkevöityne, ei järkevöityne, emme järkevöityne, ette järkevöityne, eivät järkevöityne, ei järkevöidyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen järkevöitynyt, lienet järkevöitynyt, lienee järkevöitynyt, lienemme järkevöityneet, lienette järkevöityneet, lienevät järkevöityneet, lienee järkevöidytty

en liene järkevöitynyt, et liene järkevöitynyt, ei liene järkevöitynyt, emme liene järkevöityneet, ette liene järkevöityneet, eivät liene järkevöityneet, ei liene järkevöidytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: järkevöityä    FORMA LUNGĂ: järkevöityäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: järkevöityessä   INSTRUCTIV: järkevöityen  INESIV PASIV: järkevöidyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: järkevöitymään   INESIV: järkevöitymässä  ELATIV: järkevöitymästä

ADESIV: järkevöitymällä  ABESIV: järkevöitymättä  INSTRUCTIV: järkevöitymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: järkevöityminen   PARTITIV: järkevöityminen

INFINITIVUL CINCI: järkevöitymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: järkevöityvä  (gen. järkevöityvän)   PASIV: järkevöidyttävä   (gen. järkevöidyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: järkevöitynyt                        PASIV: järkevöidytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: järkevöityjä (pl.gen. järkevöityjien)  ADJECTIV NEGATIV: järkevöitymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): järkevöitymys

järkiintyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

järkiinnyn, järkiinnyt, järkiintyy, järkiinnymme, järkiinnytte, järkiintyvät, järkiinnytään

en järkiinny, et järkiinny, ei järkiinny, emme järkiinny, ette järkiinny, eivät järkiinny, ei järkiinnytä

IMPERFECT INDICATIV

järkiinnyin, järkiinnyit, järkiintyi, järkiinnyimme, järkiinnyitte, järkiintyivät, järkiinnyttiin

en järkiintynyt, et järkiintynyt, ei järkiintynyt, emme järkiintyneet, ette järkiintyneet, eivät järkiintyneet, ei järkiinnytty

PERFECT INDICATIV

olen järkiintynyt, olet järkiintynyt, on järkiintynyt, olemme järkiintyneet, olette järkiintyneet, ovat järkiintyneet, on järkiinnytty

en ole järkiintynyt, et ole järkiintynyt, ei ole järkiintynyt, emme ole järkiintyneet, ette ole järkiintyneet, eivät ole järkiintyneet, ei ole järkiinnytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin järkiintynyt, olit järkiintynyt, oli järkiintynyt, olimme järkiintyneet, olitte järkiintyneet, olivat järkiintyneet, oli järkiinnytty

en ollut järkiintynyt, et ollut järkiintynyt, ei ollut järkiintynyt, emme olleet järkiintyneet, ette olleet järkiintyneet, eivät olleet järkiintyneet, ei ollut järkiinnytty

PREZENT IMPERATIV

-, järkiinny, järkiintyköön, järkiintykäämme, järkiintykää, järkiintykööt, järkiinnyttäköön

-, älä järkiinny, älköön järkiintykö, älkäämme järkiintykö, älkää järkiintykö, älkööt järkiintykö, älköön järkiinnyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon järkiintynyt, -, -, olkoot järkiintyneet, olkoon järkiinnytty

-, -, älköön olko järkiintynyt, -, -, älkööt olko järkiintyneet, älköön olko järkiinnytty

PREZENT CONDIȚIONAL

järkiintyisin, järkiintyisit, järkiintyisi, järkiintyisimme, järkiintyisitte, järkiintyisivät, järkiinnyttäisiin

en järkiintyisi, et järkiintyisi, ei järkiintyisi, emme järkiintyisi, ette järkiintyisi, eivät järkiintyisi, ei järkiinnyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin järkiintynyt, olisit järkiintynyt, olisi järkiintynyt, olisimme järkiintyneet, olisitte järkiintyneet, olisivat järkiintyneet, oltaisiin järkiinnytty

en olisi järkiintynyt, et olisi järkiintynyt, ei olisi järkiintynyt, emme olisi järkiintyneet, ette olisi järkiintyneet, eivät olisi järkiintyneet, ei olisi järkiinnytty

PREZENT POTENȚIAL

järkiintynen, järkiintynet, järkiintynee, järkiintynemme, järkiintynette, järkiintynevät, järkiinnyttäneen

en järkiintyne, et järkiintyne, ei järkiintyne, emme järkiintyne, ette järkiintyne, eivät järkiintyne, ei järkiinnyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen järkiintynyt, lienet järkiintynyt, lienee järkiintynyt, lienemme järkiintyneet, lienette järkiintyneet, lienevät järkiintyneet, lienee järkiinnytty

en liene järkiintynyt, et liene järkiintynyt, ei liene järkiintynyt, emme liene järkiintyneet, ette liene järkiintyneet, eivät liene järkiintyneet, ei liene järkiinnytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: järkiintyä    FORMA LUNGĂ: järkiintyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: järkiintyessä   INSTRUCTIV: järkiintyen  INESIV PASIV: järkiinnyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: järkiintymään   INESIV: järkiintymässä  ELATIV: järkiintymästä

ADESIV: järkiintymällä  ABESIV: järkiintymättä  INSTRUCTIV: järkiintymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: järkiintyminen   PARTITIV: järkiintyminen

INFINITIVUL CINCI: järkiintymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: järkiintyvä  (gen. järkiintyvän)   PASIV: järkiinnyttävä   (gen. järkiinnyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: järkiintynyt                       PASIV: järkiinnytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: järkiintyjä (pl.gen. järkiintyjien)  ADJECTIV NEGATIV: järkiintymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): järkiintymys

järkkyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

järkyn, järkyt, järkkyy, järkymme, järkytte, järkkyvät, järkytään

en järky, et järky, ei järky, emme järky, ette järky, eivät järky, ei järkytä

IMPERFECT INDICATIV

järkyin, järkyit, järkkyi, järkyimme, järkyitte, järkkyivät, järkyttiin

en järkkynyt, et järkkynyt, ei järkkynyt, emme järkkyneet, ette järkkyneet, eivät järkkyneet, ei järkytty

PERFECT INDICATIV

olen järkkynyt, olet järkkynyt, on järkkynyt, olemme järkkyneet, olette järkkyneet, ovat järkkyneet, on järkytty

en ole järkkynyt, et ole järkkynyt, ei ole järkkynyt, emme ole järkkyneet, ette ole järkkyneet, eivät ole järkkyneet, ei ole järkytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin järkkynyt, olit järkkynyt, oli järkkynyt, olimme järkkyneet, olitte järkkyneet, olivat järkkyneet, oli järkytty

en ollut järkkynyt, et ollut järkkynyt, ei ollut järkkynyt, emme olleet järkkyneet, ette olleet järkkyneet, eivät olleet järkkyneet, ei ollut järkytty

PREZENT IMPERATIV

-, järky, järkkyköön, järkkykäämme, järkkykää, järkkykööt, järkyttäköön

-, älä järky, älköön järkkykö, älkäämme järkkykö, älkää järkkykö, älkööt järkkykö, älköön järkyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon järkkynyt, -, -, olkoot järkkyneet, olkoon järkytty

-, -, älköön olko järkkynyt, -, -, älkööt olko järkkyneet, älköön olko järkytty

PREZENT CONDIȚIONAL

järkkyisin, järkkyisit, järkkyisi, järkkyisimme, järkkyisitte, järkkyisivät, järkyttäisiin

en järkkyisi, et järkkyisi, ei järkkyisi, emme järkkyisi, ette järkkyisi, eivät järkkyisi, ei järkyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin järkkynyt, olisit järkkynyt, olisi järkkynyt, olisimme järkkyneet, olisitte järkkyneet, olisivat järkkyneet, oltaisiin järkytty

en olisi järkkynyt, et olisi järkkynyt, ei olisi järkkynyt, emme olisi järkkyneet, ette olisi järkkyneet, eivät olisi järkkyneet, ei olisi järkytty

PREZENT POTENȚIAL

järkkynen, järkkynet, järkkynee, järkkynemme, järkkynette, järkkynevät, järkyttäneen

en järkkyne, et järkkyne, ei järkkyne, emme järkkyne, ette järkkyne, eivät järkkyne, ei järkyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen järkkynyt, lienet järkkynyt, lienee järkkynyt, lienemme järkkyneet, lienette järkkyneet, lienevät järkkyneet, lienee järkytty

en liene järkkynyt, et liene järkkynyt, ei liene järkkynyt, emme liene järkkyneet, ette liene järkkyneet, eivät liene järkkyneet, ei liene järkytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: järkkyä    FORMA LUNGĂ: järkkyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: järkkyessä   INSTRUCTIV: järkkyen  INESIV PASIV: järkyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: järkkymään   INESIV: järkkymässä  ELATIV: järkkymästä

ADESIV: järkkymällä  ABESIV: järkkymättä  INSTRUCTIV: järkkymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: järkkyminen   PARTITIV: järkkyminen

INFINITIVUL CINCI: järkkymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: järkkyvä  (gen. järkkyvän)   PASIV: järkyttävä   (gen. järkyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: järkkynyt                    PASIV: järkytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: järkkyjä (pl.gen. järkkyjien)  ADJECTIV NEGATIV: järkkymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): järkkymys

järkyttyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

järkytyn, järkytyt, järkyttyy, järkytymme, järkytytte, järkyttyvät, järkytytään

en järkyty, et järkyty, ei järkyty, emme järkyty, ette järkyty, eivät järkyty, ei järkytytä

IMPERFECT INDICATIV

järkytyin, järkytyit, järkyttyi, järkytyimme, järkytyitte, järkyttyivät, järkytyttiin

en järkyttynyt, et järkyttynyt, ei järkyttynyt, emme järkyttyneet, ette järkyttyneet, eivät järkyttyneet, ei järkytytty

PERFECT INDICATIV

olen järkyttynyt, olet järkyttynyt, on järkyttynyt, olemme järkyttyneet, olette järkyttyneet, ovat järkyttyneet, on järkytytty

en ole järkyttynyt, et ole järkyttynyt, ei ole järkyttynyt, emme ole järkyttyneet, ette ole järkyttyneet, eivät ole järkyttyneet, ei ole järkytytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin järkyttynyt, olit järkyttynyt, oli järkyttynyt, olimme järkyttyneet, olitte järkyttyneet, olivat järkyttyneet, oli järkytytty

en ollut järkyttynyt, et ollut järkyttynyt, ei ollut järkyttynyt, emme olleet järkyttyneet, ette olleet järkyttyneet, eivät olleet järkyttyneet, ei ollut järkytytty

PREZENT IMPERATIV

-, järkyty, järkyttyköön, järkyttykäämme, järkyttykää, järkyttykööt, järkytyttäköön

-, älä järkyty, älköön järkyttykö, älkäämme järkyttykö, älkää järkyttykö, älkööt järkyttykö, älköön järkytyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon järkyttynyt, -, -, olkoot järkyttyneet, olkoon järkytytty

-, -, älköön olko järkyttynyt, -, -, älkööt olko järkyttyneet, älköön olko järkytytty

PREZENT CONDIȚIONAL

järkyttyisin, järkyttyisit, järkyttyisi, järkyttyisimme, järkyttyisitte, järkyttyisivät, järkytyttäisiin

en järkyttyisi, et järkyttyisi, ei järkyttyisi, emme järkyttyisi, ette järkyttyisi, eivät järkyttyisi, ei järkytyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin järkyttynyt, olisit järkyttynyt, olisi järkyttynyt, olisimme järkyttyneet, olisitte järkyttyneet, olisivat järkyttyneet, oltaisiin järkytytty

en olisi järkyttynyt, et olisi järkyttynyt, ei olisi järkyttynyt, emme olisi järkyttyneet, ette olisi järkyttyneet, eivät olisi järkyttyneet, ei olisi järkytytty

PREZENT POTENȚIAL

järkyttynen, järkyttynet, järkyttynee, järkyttynemme, järkyttynette, järkyttynevät, järkytyttäneen

en järkyttyne, et järkyttyne, ei järkyttyne, emme järkyttyne, ette järkyttyne, eivät järkyttyne, ei järkytyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen järkyttynyt, lienet järkyttynyt, lienee järkyttynyt, lienemme järkyttyneet, lienette järkyttyneet, lienevät järkyttyneet, lienee järkytytty

en liene järkyttynyt, et liene järkyttynyt, ei liene järkyttynyt, emme liene järkyttyneet, ette liene järkyttyneet, eivät liene järkyttyneet, ei liene järkytytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: järkyttyä    FORMA LUNGĂ: järkyttyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: järkyttyessä   INSTRUCTIV: järkyttyen  INESIV PASIV: järkytyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: järkyttymään   INESIV: järkyttymässä  ELATIV: järkyttymästä

ADESIV: järkyttymällä  ABESIV: järkyttymättä  INSTRUCTIV: järkyttymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: järkyttyminen   PARTITIV: järkyttyminen

INFINITIVUL CINCI: järkyttymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: järkyttyvä  (gen. järkyttyvän)   PASIV: järkytyttävä   (gen. järkytyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: järkyttynyt                      PASIV: järkytytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: järkyttyjä (pl.gen. järkyttyjien)  ADJECTIV NEGATIV: järkyttymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): järkyttymys

jäsentyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

jäsennyn, jäsennyt, jäsentyy, jäsennymme, jäsennytte, jäsentyvät, jäsennytään

en jäsenny, et jäsenny, ei jäsenny, emme jäsenny, ette jäsenny, eivät jäsenny, ei jäsennytä

IMPERFECT INDICATIV

jäsennyin, jäsennyit, jäsentyi, jäsennyimme, jäsennyitte, jäsentyivät, jäsennyttiin

en jäsentynyt, et jäsentynyt, ei jäsentynyt, emme jäsentyneet, ette jäsentyneet, eivät jäsentyneet, ei jäsennytty

PERFECT INDICATIV

olen jäsentynyt, olet jäsentynyt, on jäsentynyt, olemme jäsentyneet, olette jäsentyneet, ovat jäsentyneet, on jäsennytty

en ole jäsentynyt, et ole jäsentynyt, ei ole jäsentynyt, emme ole jäsentyneet, ette ole jäsentyneet, eivät ole jäsentyneet, ei ole jäsennytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin jäsentynyt, olit jäsentynyt, oli jäsentynyt, olimme jäsentyneet, olitte jäsentyneet, olivat jäsentyneet, oli jäsennytty

en ollut jäsentynyt, et ollut jäsentynyt, ei ollut jäsentynyt, emme olleet jäsentyneet, ette olleet jäsentyneet, eivät olleet jäsentyneet, ei ollut jäsennytty

PREZENT IMPERATIV

-, jäsenny, jäsentyköön, jäsentykäämme, jäsentykää, jäsentykööt, jäsennyttäköön

-, älä jäsenny, älköön jäsentykö, älkäämme jäsentykö, älkää jäsentykö, älkööt jäsentykö, älköön jäsennyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon jäsentynyt, -, -, olkoot jäsentyneet, olkoon jäsennytty

-, -, älköön olko jäsentynyt, -, -, älkööt olko jäsentyneet, älköön olko jäsennytty

PREZENT CONDIȚIONAL

jäsentyisin, jäsentyisit, jäsentyisi, jäsentyisimme, jäsentyisitte, jäsentyisivät, jäsennyttäisiin

en jäsentyisi, et jäsentyisi, ei jäsentyisi, emme jäsentyisi, ette jäsentyisi, eivät jäsentyisi, ei jäsennyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin jäsentynyt, olisit jäsentynyt, olisi jäsentynyt, olisimme jäsentyneet, olisitte jäsentyneet, olisivat jäsentyneet, oltaisiin jäsennytty

en olisi jäsentynyt, et olisi jäsentynyt, ei olisi jäsentynyt, emme olisi jäsentyneet, ette olisi jäsentyneet, eivät olisi jäsentyneet, ei olisi jäsennytty

PREZENT POTENȚIAL

jäsentynen, jäsentynet, jäsentynee, jäsentynemme, jäsentynette, jäsentynevät, jäsennyttäneen

en jäsentyne, et jäsentyne, ei jäsentyne, emme jäsentyne, ette jäsentyne, eivät jäsentyne, ei jäsennyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen jäsentynyt, lienet jäsentynyt, lienee jäsentynyt, lienemme jäsentyneet, lienette jäsentyneet, lienevät jäsentyneet, lienee jäsennytty

en liene jäsentynyt, et liene jäsentynyt, ei liene jäsentynyt, emme liene jäsentyneet, ette liene jäsentyneet, eivät liene jäsentyneet, ei liene jäsennytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: jäsentyä    FORMA LUNGĂ: jäsentyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: jäsentyessä   INSTRUCTIV: jäsentyen  INESIV PASIV: jäsennyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: jäsentymään   INESIV: jäsentymässä  ELATIV: jäsentymästä

ADESIV: jäsentymällä  ABESIV: jäsentymättä  INSTRUCTIV: jäsentymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: jäsentyminen   PARTITIV: jäsentyminen

INFINITIVUL CINCI: jäsentymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: jäsentyvä  (gen. jäsentyvän)   PASIV: jäsennyttävä   (gen. jäsennyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: jäsentynyt                     PASIV: jäsennytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: jäsentyjä (pl.gen. jäsentyjien)  ADJECTIV NEGATIV: jäsentymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): jäsentymys

jäähtyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

jäähdyn, jäähdyt, jäähtyy, jäähdymme, jäähdytte, jäähtyvät, jäähdytään

en jäähdy, et jäähdy, ei jäähdy, emme jäähdy, ette jäähdy, eivät jäähdy, ei jäähdytä

IMPERFECT INDICATIV

jäähdyin, jäähdyit, jäähtyi, jäähdyimme, jäähdyitte, jäähtyivät, jäähdyttiin

en jäähtynyt, et jäähtynyt, ei jäähtynyt, emme jäähtyneet, ette jäähtyneet, eivät jäähtyneet, ei jäähdytty

PERFECT INDICATIV

olen jäähtynyt, olet jäähtynyt, on jäähtynyt, olemme jäähtyneet, olette jäähtyneet, ovat jäähtyneet, on jäähdytty

en ole jäähtynyt, et ole jäähtynyt, ei ole jäähtynyt, emme ole jäähtyneet, ette ole jäähtyneet, eivät ole jäähtyneet, ei ole jäähdytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin jäähtynyt, olit jäähtynyt, oli jäähtynyt, olimme jäähtyneet, olitte jäähtyneet, olivat jäähtyneet, oli jäähdytty

en ollut jäähtynyt, et ollut jäähtynyt, ei ollut jäähtynyt, emme olleet jäähtyneet, ette olleet jäähtyneet, eivät olleet jäähtyneet, ei ollut jäähdytty

PREZENT IMPERATIV

-, jäähdy, jäähtyköön, jäähtykäämme, jäähtykää, jäähtykööt, jäähdyttäköön

-, älä jäähdy, älköön jäähtykö, älkäämme jäähtykö, älkää jäähtykö, älkööt jäähtykö, älköön jäähdyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon jäähtynyt, -, -, olkoot jäähtyneet, olkoon jäähdytty

-, -, älköön olko jäähtynyt, -, -, älkööt olko jäähtyneet, älköön olko jäähdytty

PREZENT CONDIȚIONAL

jäähtyisin, jäähtyisit, jäähtyisi, jäähtyisimme, jäähtyisitte, jäähtyisivät, jäähdyttäisiin

en jäähtyisi, et jäähtyisi, ei jäähtyisi, emme jäähtyisi, ette jäähtyisi, eivät jäähtyisi, ei jäähdyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin jäähtynyt, olisit jäähtynyt, olisi jäähtynyt, olisimme jäähtyneet, olisitte jäähtyneet, olisivat jäähtyneet, oltaisiin jäähdytty

en olisi jäähtynyt, et olisi jäähtynyt, ei olisi jäähtynyt, emme olisi jäähtyneet, ette olisi jäähtyneet, eivät olisi jäähtyneet, ei olisi jäähdytty

PREZENT POTENȚIAL

jäähtynen, jäähtynet, jäähtynee, jäähtynemme, jäähtynette, jäähtynevät, jäähdyttäneen

en jäähtyne, et jäähtyne, ei jäähtyne, emme jäähtyne, ette jäähtyne, eivät jäähtyne, ei jäähdyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen jäähtynyt, lienet jäähtynyt, lienee jäähtynyt, lienemme jäähtyneet, lienette jäähtyneet, lienevät jäähtyneet, lienee jäähdytty

en liene jäähtynyt, et liene jäähtynyt, ei liene jäähtynyt, emme liene jäähtyneet, ette liene jäähtyneet, eivät liene jäähtyneet, ei liene jäähdytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: jäähtyä    FORMA LUNGĂ: jäähtyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: jäähtyessä   INSTRUCTIV: jäähtyen  INESIV PASIV: jäähdyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: jäähtymään   INESIV: jäähtymässä  ELATIV: jäähtymästä

ADESIV: jäähtymällä  ABESIV: jäähtymättä  INSTRUCTIV: jäähtymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: jäähtyminen   PARTITIV: jäähtyminen

INFINITIVUL CINCI: jäähtymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: jäähtyvä  (gen. jäähtyvän)   PASIV: jäähdyttävä   (gen. jäähdyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: jäähtynyt                    PASIV: jäähdytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: jäähtyjä (pl.gen. jäähtyjien)  ADJECTIV NEGATIV: jäähtymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): jäähtymys

jäätyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

jäädyn, jäädyt, jäätyy, jäädymme, jäädytte, jäätyvät, jäädytään

en jäädy, et jäädy, ei jäädy, emme jäädy, ette jäädy, eivät jäädy, ei jäädytä

IMPERFECT INDICATIV

jäädyin, jäädyit, jäätyi, jäädyimme, jäädyitte, jäätyivät, jäädyttiin

en jäätynyt, et jäätynyt, ei jäätynyt, emme jäätyneet, ette jäätyneet, eivät jäätyneet, ei jäädytty

PERFECT INDICATIV

olen jäätynyt, olet jäätynyt, on jäätynyt, olemme jäätyneet, olette jäätyneet, ovat jäätyneet, on jäädytty

en ole jäätynyt, et ole jäätynyt, ei ole jäätynyt, emme ole jäätyneet, ette ole jäätyneet, eivät ole jäätyneet, ei ole jäädytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin jäätynyt, olit jäätynyt, oli jäätynyt, olimme jäätyneet, olitte jäätyneet, olivat jäätyneet, oli jäädytty

en ollut jäätynyt, et ollut jäätynyt, ei ollut jäätynyt, emme olleet jäätyneet, ette olleet jäätyneet, eivät olleet jäätyneet, ei ollut jäädytty

PREZENT IMPERATIV

-, jäädy, jäätyköön, jäätykäämme, jäätykää, jäätykööt, jäädyttäköön

-, älä jäädy, älköön jäätykö, älkäämme jäätykö, älkää jäätykö, älkööt jäätykö, älköön jäädyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon jäätynyt, -, -, olkoot jäätyneet, olkoon jäädytty

-, -, älköön olko jäätynyt, -, -, älkööt olko jäätyneet, älköön olko jäädytty

PREZENT CONDIȚIONAL

jäätyisin, jäätyisit, jäätyisi, jäätyisimme, jäätyisitte, jäätyisivät, jäädyttäisiin

en jäätyisi, et jäätyisi, ei jäätyisi, emme jäätyisi, ette jäätyisi, eivät jäätyisi, ei jäädyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin jäätynyt, olisit jäätynyt, olisi jäätynyt, olisimme jäätyneet, olisitte jäätyneet, olisivat jäätyneet, oltaisiin jäädytty

en olisi jäätynyt, et olisi jäätynyt, ei olisi jäätynyt, emme olisi jäätyneet, ette olisi jäätyneet, eivät olisi jäätyneet, ei olisi jäädytty

PREZENT POTENȚIAL

jäätynen, jäätynet, jäätynee, jäätynemme, jäätynette, jäätynevät, jäädyttäneen

en jäätyne, et jäätyne, ei jäätyne, emme jäätyne, ette jäätyne, eivät jäätyne, ei jäädyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen jäätynyt, lienet jäätynyt, lienee jäätynyt, lienemme jäätyneet, lienette jäätyneet, lienevät jäätyneet, lienee jäädytty

en liene jäätynyt, et liene jäätynyt, ei liene jäätynyt, emme liene jäätyneet, ette liene jäätyneet, eivät liene jäätyneet, ei liene jäädytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: jäätyä    FORMA LUNGĂ: jäätyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: jäätyessä   INSTRUCTIV: jäätyen  INESIV PASIV: jäädyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: jäätymään   INESIV: jäätymässä  ELATIV: jäätymästä

ADESIV: jäätymällä  ABESIV: jäätymättä  INSTRUCTIV: jäätymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: jäätyminen   PARTITIV: jäätyminen

INFINITIVUL CINCI: jäätymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: jäätyvä  (gen. jäätyvän)   PASIV: jäädyttävä   (gen. jäädyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: jäätynyt                   PASIV: jäädytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: jäätyjä (pl.gen. jäätyjien)  ADJECTIV NEGATIV: jäätymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): jäätymys

kaarnoittua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kaarnoitun, kaarnoitut, kaarnoittuu, kaarnoitumme, kaarnoitutte, kaarnoittuvat, kaarnoitutaan

en kaarnoitu, et kaarnoitu, ei kaarnoitu, emme kaarnoitu, ette kaarnoitu, eivät kaarnoitu, ei kaarnoituta

IMPERFECT INDICATIV

kaarnoituin, kaarnoituit, kaarnoittui, kaarnoituimme, kaarnoituitte, kaarnoittuivat, kaarnoituttiin

en kaarnoittunut, et kaarnoittunut, ei kaarnoittunut, emme kaarnoittuneet, ette kaarnoittuneet, eivät kaarnoittuneet, ei kaarnoituttu

PERFECT INDICATIV

olen kaarnoittunut, olet kaarnoittunut, on kaarnoittunut, olemme kaarnoittuneet, olette kaarnoittuneet, ovat kaarnoittuneet, on kaarnoituttu

en ole kaarnoittunut, et ole kaarnoittunut, ei ole kaarnoittunut, emme ole kaarnoittuneet, ette ole kaarnoittuneet, eivät ole kaarnoittuneet, ei ole kaarnoituttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kaarnoittunut, olit kaarnoittunut, oli kaarnoittunut, olimme kaarnoittuneet, olitte kaarnoittuneet, olivat kaarnoittuneet, oli kaarnoituttu

en ollut kaarnoittunut, et ollut kaarnoittunut, ei ollut kaarnoittunut, emme olleet kaarnoittuneet, ette olleet kaarnoittuneet, eivät olleet kaarnoittuneet, ei ollut kaarnoituttu

PREZENT IMPERATIV

-, kaarnoitu, kaarnoittukoon, kaarnoittukaamme, kaarnoittukaa, kaarnoittukoot, kaarnoituttakoon

-, älä kaarnoitu, älköön kaarnoittuko, älkäämme kaarnoittuko, älkää kaarnoittuko, älkööt kaarnoittuko, älköön kaarnoituttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kaarnoittunut, -, -, olkoot kaarnoittuneet, olkoon kaarnoituttu

-, -, älköön olko kaarnoittunut, -, -, älkööt olko kaarnoittuneet, älköön olko kaarnoituttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kaarnoittuisin, kaarnoittuisit, kaarnoittuisi, kaarnoittuisimme, kaarnoittuisitte, kaarnoittuisivat, kaarnoituttaisiin

en kaarnoittuisi, et kaarnoittuisi, ei kaarnoittuisi, emme kaarnoittuisi, ette kaarnoittuisi, eivät kaarnoittuisi, ei kaarnoituttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kaarnoittunut, olisit kaarnoittunut, olisi kaarnoittunut, olisimme kaarnoittuneet, olisitte kaarnoittuneet, olisivat kaarnoittuneet, oltaisiin kaarnoituttu

en olisi kaarnoittunut, et olisi kaarnoittunut, ei olisi kaarnoittunut, emme olisi kaarnoittuneet, ette olisi kaarnoittuneet, eivät olisi kaarnoittuneet, ei olisi kaarnoituttu

PREZENT POTENȚIAL

kaarnoittunen, kaarnoittunet, kaarnoittunee, kaarnoittunemme, kaarnoittunette, kaarnoittunevat, kaarnoituttaneen

en kaarnoittune, et kaarnoittune, ei kaarnoittune, emme kaarnoittune, ette kaarnoittune, eivät kaarnoittune, ei kaarnoituttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kaarnoittunut, lienet kaarnoittunut, lienee kaarnoittunut, lienemme kaarnoittuneet, lienette kaarnoittuneet, lienevät kaarnoittuneet, lienee kaarnoituttu

en liene kaarnoittunut, et liene kaarnoittunut, ei liene kaarnoittunut, emme liene kaarnoittuneet, ette liene kaarnoittuneet, eivät liene kaarnoittuneet, ei liene kaarnoituttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kaarnoittua    FORMA LUNGĂ: kaarnoittuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kaarnoittuessa   INSTRUCTIV: kaarnoittuen  INESIV PASIV: kaarnoituttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kaarnoittumaan   INESIV: kaarnoittumassa  ELATIV: kaarnoittumasta

ADESIV: kaarnoittumalla  ABESIV: kaarnoittumatta  INSTRUCTIV: kaarnoittuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kaarnoittuminen   PARTITIV: kaarnoittuminen

INFINITIVUL CINCI: kaarnoittumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kaarnoittuva  (gen. kaarnoittuvan)   PASIV: kaarnoituttava   (gen. kaarnoituttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kaarnoittunut                        PASIV: kaarnoituttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kaarnoittuja (pl.gen. kaarnoittujien)  ADJECTIV NEGATIV: kaarnoittumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kaarnoittumus

kaartua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kaarrun, kaarrut, kaartuu, kaarrumme, kaarrutte, kaartuvat, kaarrutaan

en kaarru, et kaarru, ei kaarru, emme kaarru, ette kaarru, eivät kaarru, ei kaarruta

IMPERFECT INDICATIV

kaarruin, kaarruit, kaartui, kaarruimme, kaarruitte, kaartuivat, kaarruttiin

en kaartunut, et kaartunut, ei kaartunut, emme kaartuneet, ette kaartuneet, eivät kaartuneet, ei kaarruttu

PERFECT INDICATIV

olen kaartunut, olet kaartunut, on kaartunut, olemme kaartuneet, olette kaartuneet, ovat kaartuneet, on kaarruttu

en ole kaartunut, et ole kaartunut, ei ole kaartunut, emme ole kaartuneet, ette ole kaartuneet, eivät ole kaartuneet, ei ole kaarruttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kaartunut, olit kaartunut, oli kaartunut, olimme kaartuneet, olitte kaartuneet, olivat kaartuneet, oli kaarruttu

en ollut kaartunut, et ollut kaartunut, ei ollut kaartunut, emme olleet kaartuneet, ette olleet kaartuneet, eivät olleet kaartuneet, ei ollut kaarruttu

PREZENT IMPERATIV

-, kaarru, kaartukoon, kaartukaamme, kaartukaa, kaartukoot, kaarruttakoon

-, älä kaarru, älköön kaartuko, älkäämme kaartuko, älkää kaartuko, älkööt kaartuko, älköön kaarruttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kaartunut, -, -, olkoot kaartuneet, olkoon kaarruttu

-, -, älköön olko kaartunut, -, -, älkööt olko kaartuneet, älköön olko kaarruttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kaartuisin, kaartuisit, kaartuisi, kaartuisimme, kaartuisitte, kaartuisivat, kaarruttaisiin

en kaartuisi, et kaartuisi, ei kaartuisi, emme kaartuisi, ette kaartuisi, eivät kaartuisi, ei kaarruttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kaartunut, olisit kaartunut, olisi kaartunut, olisimme kaartuneet, olisitte kaartuneet, olisivat kaartuneet, oltaisiin kaarruttu

en olisi kaartunut, et olisi kaartunut, ei olisi kaartunut, emme olisi kaartuneet, ette olisi kaartuneet, eivät olisi kaartuneet, ei olisi kaarruttu

PREZENT POTENȚIAL

kaartunen, kaartunet, kaartunee, kaartunemme, kaartunette, kaartunevat, kaarruttaneen

en kaartune, et kaartune, ei kaartune, emme kaartune, ette kaartune, eivät kaartune, ei kaarruttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kaartunut, lienet kaartunut, lienee kaartunut, lienemme kaartuneet, lienette kaartuneet, lienevät kaartuneet, lienee kaarruttu

en liene kaartunut, et liene kaartunut, ei liene kaartunut, emme liene kaartuneet, ette liene kaartuneet, eivät liene kaartuneet, ei liene kaarruttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kaartua    FORMA LUNGĂ: kaartuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kaartuessa   INSTRUCTIV: kaartuen  INESIV PASIV: kaarruttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kaartumaan   INESIV: kaartumassa  ELATIV: kaartumasta

ADESIV: kaartumalla  ABESIV: kaartumatta  INSTRUCTIV: kaartuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kaartuminen   PARTITIV: kaartuminen

INFINITIVUL CINCI: kaartumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kaartuva  (gen. kaartuvan)   PASIV: kaarruttava   (gen. kaarruttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kaartunut                    PASIV: kaarruttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kaartuja (pl.gen. kaartujien)  ADJECTIV NEGATIV: kaartumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kaartumus

kaasuttua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kaasutun, kaasutut, kaasuttuu, kaasutumme, kaasututte, kaasuttuvat, kaasututaan

en kaasutu, et kaasutu, ei kaasutu, emme kaasutu, ette kaasutu, eivät kaasutu, ei kaasututa

IMPERFECT INDICATIV

kaasutuin, kaasutuit, kaasuttui, kaasutuimme, kaasutuitte, kaasuttuivat, kaasututtiin

en kaasuttunut, et kaasuttunut, ei kaasuttunut, emme kaasuttuneet, ette kaasuttuneet, eivät kaasuttuneet, ei kaasututtu

PERFECT INDICATIV

olen kaasuttunut, olet kaasuttunut, on kaasuttunut, olemme kaasuttuneet, olette kaasuttuneet, ovat kaasuttuneet, on kaasututtu

en ole kaasuttunut, et ole kaasuttunut, ei ole kaasuttunut, emme ole kaasuttuneet, ette ole kaasuttuneet, eivät ole kaasuttuneet, ei ole kaasututtu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kaasuttunut, olit kaasuttunut, oli kaasuttunut, olimme kaasuttuneet, olitte kaasuttuneet, olivat kaasuttuneet, oli kaasututtu

en ollut kaasuttunut, et ollut kaasuttunut, ei ollut kaasuttunut, emme olleet kaasuttuneet, ette olleet kaasuttuneet, eivät olleet kaasuttuneet, ei ollut kaasututtu

PREZENT IMPERATIV

-, kaasutu, kaasuttukoon, kaasuttukaamme, kaasuttukaa, kaasuttukoot, kaasututtakoon

-, älä kaasutu, älköön kaasuttuko, älkäämme kaasuttuko, älkää kaasuttuko, älkööt kaasuttuko, älköön kaasututtako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kaasuttunut, -, -, olkoot kaasuttuneet, olkoon kaasututtu

-, -, älköön olko kaasuttunut, -, -, älkööt olko kaasuttuneet, älköön olko kaasututtu

PREZENT CONDIȚIONAL

kaasuttuisin, kaasuttuisit, kaasuttuisi, kaasuttuisimme, kaasuttuisitte, kaasuttuisivat, kaasututtaisiin

en kaasuttuisi, et kaasuttuisi, ei kaasuttuisi, emme kaasuttuisi, ette kaasuttuisi, eivät kaasuttuisi, ei kaasututtaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kaasuttunut, olisit kaasuttunut, olisi kaasuttunut, olisimme kaasuttuneet, olisitte kaasuttuneet, olisivat kaasuttuneet, oltaisiin kaasututtu

en olisi kaasuttunut, et olisi kaasuttunut, ei olisi kaasuttunut, emme olisi kaasuttuneet, ette olisi kaasuttuneet, eivät olisi kaasuttuneet, ei olisi kaasututtu

PREZENT POTENȚIAL

kaasuttunen, kaasuttunet, kaasuttunee, kaasuttunemme, kaasuttunette, kaasuttunevat, kaasututtaneen

en kaasuttune, et kaasuttune, ei kaasuttune, emme kaasuttune, ette kaasuttune, eivät kaasuttune, ei kaasututtane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kaasuttunut, lienet kaasuttunut, lienee kaasuttunut, lienemme kaasuttuneet, lienette kaasuttuneet, lienevät kaasuttuneet, lienee kaasututtu

en liene kaasuttunut, et liene kaasuttunut, ei liene kaasuttunut, emme liene kaasuttuneet, ette liene kaasuttuneet, eivät liene kaasuttuneet, ei liene kaasututtu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kaasuttua    FORMA LUNGĂ: kaasuttuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kaasuttuessa   INSTRUCTIV: kaasuttuen  INESIV PASIV: kaasututtaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kaasuttumaan   INESIV: kaasuttumassa  ELATIV: kaasuttumasta

ADESIV: kaasuttumalla  ABESIV: kaasuttumatta  INSTRUCTIV: kaasuttuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kaasuttuminen   PARTITIV: kaasuttuminen

INFINITIVUL CINCI: kaasuttumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kaasuttuva  (gen. kaasuttuvan)   PASIV: kaasututtava   (gen. kaasututtavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kaasuttunut                      PASIV: kaasututtu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kaasuttuja (pl.gen. kaasuttujien)  ADJECTIV NEGATIV: kaasuttumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kaasuttumus

kaasuuntua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kaasuunnun, kaasuunnut, kaasuuntuu, kaasuunnumme, kaasuunnutte, kaasuuntuvat, kaasuunnutaan

en kaasuunnu, et kaasuunnu, ei kaasuunnu, emme kaasuunnu, ette kaasuunnu, eivät kaasuunnu, ei kaasuunnuta

IMPERFECT INDICATIV

kaasuunnuin, kaasuunnuit, kaasuuntui, kaasuunnuimme, kaasuunnuitte, kaasuuntuivat, kaasuunnuttiin

en kaasuuntunut, et kaasuuntunut, ei kaasuuntunut, emme kaasuuntuneet, ette kaasuuntuneet, eivät kaasuuntuneet, ei kaasuunnuttu

PERFECT INDICATIV

olen kaasuuntunut, olet kaasuuntunut, on kaasuuntunut, olemme kaasuuntuneet, olette kaasuuntuneet, ovat kaasuuntuneet, on kaasuunnuttu

en ole kaasuuntunut, et ole kaasuuntunut, ei ole kaasuuntunut, emme ole kaasuuntuneet, ette ole kaasuuntuneet, eivät ole kaasuuntuneet, ei ole kaasuunnuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kaasuuntunut, olit kaasuuntunut, oli kaasuuntunut, olimme kaasuuntuneet, olitte kaasuuntuneet, olivat kaasuuntuneet, oli kaasuunnuttu

en ollut kaasuuntunut, et ollut kaasuuntunut, ei ollut kaasuuntunut, emme olleet kaasuuntuneet, ette olleet kaasuuntuneet, eivät olleet kaasuuntuneet, ei ollut kaasuunnuttu

PREZENT IMPERATIV

-, kaasuunnu, kaasuuntukoon, kaasuuntukaamme, kaasuuntukaa, kaasuuntukoot, kaasuunnuttakoon

-, älä kaasuunnu, älköön kaasuuntuko, älkäämme kaasuuntuko, älkää kaasuuntuko, älkööt kaasuuntuko, älköön kaasuunnuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kaasuuntunut, -, -, olkoot kaasuuntuneet, olkoon kaasuunnuttu

-, -, älköön olko kaasuuntunut, -, -, älkööt olko kaasuuntuneet, älköön olko kaasuunnuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kaasuuntuisin, kaasuuntuisit, kaasuuntuisi, kaasuuntuisimme, kaasuuntuisitte, kaasuuntuisivat, kaasuunnuttaisiin

en kaasuuntuisi, et kaasuuntuisi, ei kaasuuntuisi, emme kaasuuntuisi, ette kaasuuntuisi, eivät kaasuuntuisi, ei kaasuunnuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kaasuuntunut, olisit kaasuuntunut, olisi kaasuuntunut, olisimme kaasuuntuneet, olisitte kaasuuntuneet, olisivat kaasuuntuneet, oltaisiin kaasuunnuttu

en olisi kaasuuntunut, et olisi kaasuuntunut, ei olisi kaasuuntunut, emme olisi kaasuuntuneet, ette olisi kaasuuntuneet, eivät olisi kaasuuntuneet, ei olisi kaasuunnuttu

PREZENT POTENȚIAL

kaasuuntunen, kaasuuntunet, kaasuuntunee, kaasuuntunemme, kaasuuntunette, kaasuuntunevat, kaasuunnuttaneen

en kaasuuntune, et kaasuuntune, ei kaasuuntune, emme kaasuuntune, ette kaasuuntune, eivät kaasuuntune, ei kaasuunnuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kaasuuntunut, lienet kaasuuntunut, lienee kaasuuntunut, lienemme kaasuuntuneet, lienette kaasuuntuneet, lienevät kaasuuntuneet, lienee kaasuunnuttu

en liene kaasuuntunut, et liene kaasuuntunut, ei liene kaasuuntunut, emme liene kaasuuntuneet, ette liene kaasuuntuneet, eivät liene kaasuuntuneet, ei liene kaasuunnuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kaasuuntua    FORMA LUNGĂ: kaasuuntuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kaasuuntuessa   INSTRUCTIV: kaasuuntuen  INESIV PASIV: kaasuunnuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kaasuuntumaan   INESIV: kaasuuntumassa  ELATIV: kaasuuntumasta

ADESIV: kaasuuntumalla  ABESIV: kaasuuntumatta  INSTRUCTIV: kaasuuntuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kaasuuntuminen   PARTITIV: kaasuuntuminen

INFINITIVUL CINCI: kaasuuntumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kaasuuntuva  (gen. kaasuuntuvan)   PASIV: kaasuunnuttava   (gen. kaasuunnuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kaasuuntunut                       PASIV: kaasuunnuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kaasuuntuja (pl.gen. kaasuuntujien)  ADJECTIV NEGATIV: kaasuuntumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kaasuuntumus

kaatua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kaadun, kaadut, kaatuu, kaadumme, kaadutte, kaatuvat, kaadutaan

en kaadu, et kaadu, ei kaadu, emme kaadu, ette kaadu, eivät kaadu, ei kaaduta

IMPERFECT INDICATIV

kaaduin, kaaduit, kaatui, kaaduimme, kaaduitte, kaatuivat, kaaduttiin

en kaatunut, et kaatunut, ei kaatunut, emme kaatuneet, ette kaatuneet, eivät kaatuneet, ei kaaduttu

PERFECT INDICATIV

olen kaatunut, olet kaatunut, on kaatunut, olemme kaatuneet, olette kaatuneet, ovat kaatuneet, on kaaduttu

en ole kaatunut, et ole kaatunut, ei ole kaatunut, emme ole kaatuneet, ette ole kaatuneet, eivät ole kaatuneet, ei ole kaaduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kaatunut, olit kaatunut, oli kaatunut, olimme kaatuneet, olitte kaatuneet, olivat kaatuneet, oli kaaduttu

en ollut kaatunut, et ollut kaatunut, ei ollut kaatunut, emme olleet kaatuneet, ette olleet kaatuneet, eivät olleet kaatuneet, ei ollut kaaduttu

PREZENT IMPERATIV

-, kaadu, kaatukoon, kaatukaamme, kaatukaa, kaatukoot, kaaduttakoon

-, älä kaadu, älköön kaatuko, älkäämme kaatuko, älkää kaatuko, älkööt kaatuko, älköön kaaduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kaatunut, -, -, olkoot kaatuneet, olkoon kaaduttu

-, -, älköön olko kaatunut, -, -, älkööt olko kaatuneet, älköön olko kaaduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kaatuisin, kaatuisit, kaatuisi, kaatuisimme, kaatuisitte, kaatuisivat, kaaduttaisiin

en kaatuisi, et kaatuisi, ei kaatuisi, emme kaatuisi, ette kaatuisi, eivät kaatuisi, ei kaaduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kaatunut, olisit kaatunut, olisi kaatunut, olisimme kaatuneet, olisitte kaatuneet, olisivat kaatuneet, oltaisiin kaaduttu

en olisi kaatunut, et olisi kaatunut, ei olisi kaatunut, emme olisi kaatuneet, ette olisi kaatuneet, eivät olisi kaatuneet, ei olisi kaaduttu

PREZENT POTENȚIAL

kaatunen, kaatunet, kaatunee, kaatunemme, kaatunette, kaatunevat, kaaduttaneen

en kaatune, et kaatune, ei kaatune, emme kaatune, ette kaatune, eivät kaatune, ei kaaduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kaatunut, lienet kaatunut, lienee kaatunut, lienemme kaatuneet, lienette kaatuneet, lienevät kaatuneet, lienee kaaduttu

en liene kaatunut, et liene kaatunut, ei liene kaatunut, emme liene kaatuneet, ette liene kaatuneet, eivät liene kaatuneet, ei liene kaaduttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kaatua    FORMA LUNGĂ: kaatuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kaatuessa   INSTRUCTIV: kaatuen  INESIV PASIV: kaaduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kaatumaan   INESIV: kaatumassa  ELATIV: kaatumasta

ADESIV: kaatumalla  ABESIV: kaatumatta  INSTRUCTIV: kaatuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kaatuminen   PARTITIV: kaatuminen

INFINITIVUL CINCI: kaatumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kaatuva  (gen. kaatuvan)   PASIV: kaaduttava   (gen. kaaduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kaatunut                   PASIV: kaaduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kaatuja (pl.gen. kaatujien)  ADJECTIV NEGATIV: kaatumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kaatumus

kahdentua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kahdennun, kahdennut, kahdentuu, kahdennumme, kahdennutte, kahdentuvat, kahdennutaan

en kahdennu, et kahdennu, ei kahdennu, emme kahdennu, ette kahdennu, eivät kahdennu, ei kahdennuta

IMPERFECT INDICATIV

kahdennuin, kahdennuit, kahdentui, kahdennuimme, kahdennuitte, kahdentuivat, kahdennuttiin

en kahdentunut, et kahdentunut, ei kahdentunut, emme kahdentuneet, ette kahdentuneet, eivät kahdentuneet, ei kahdennuttu

PERFECT INDICATIV

olen kahdentunut, olet kahdentunut, on kahdentunut, olemme kahdentuneet, olette kahdentuneet, ovat kahdentuneet, on kahdennuttu

en ole kahdentunut, et ole kahdentunut, ei ole kahdentunut, emme ole kahdentuneet, ette ole kahdentuneet, eivät ole kahdentuneet, ei ole kahdennuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kahdentunut, olit kahdentunut, oli kahdentunut, olimme kahdentuneet, olitte kahdentuneet, olivat kahdentuneet, oli kahdennuttu

en ollut kahdentunut, et ollut kahdentunut, ei ollut kahdentunut, emme olleet kahdentuneet, ette olleet kahdentuneet, eivät olleet kahdentuneet, ei ollut kahdennuttu

PREZENT IMPERATIV

-, kahdennu, kahdentukoon, kahdentukaamme, kahdentukaa, kahdentukoot, kahdennuttakoon

-, älä kahdennu, älköön kahdentuko, älkäämme kahdentuko, älkää kahdentuko, älkööt kahdentuko, älköön kahdennuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kahdentunut, -, -, olkoot kahdentuneet, olkoon kahdennuttu

-, -, älköön olko kahdentunut, -, -, älkööt olko kahdentuneet, älköön olko kahdennuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kahdentuisin, kahdentuisit, kahdentuisi, kahdentuisimme, kahdentuisitte, kahdentuisivat, kahdennuttaisiin

en kahdentuisi, et kahdentuisi, ei kahdentuisi, emme kahdentuisi, ette kahdentuisi, eivät kahdentuisi, ei kahdennuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kahdentunut, olisit kahdentunut, olisi kahdentunut, olisimme kahdentuneet, olisitte kahdentuneet, olisivat kahdentuneet, oltaisiin kahdennuttu

en olisi kahdentunut, et olisi kahdentunut, ei olisi kahdentunut, emme olisi kahdentuneet, ette olisi kahdentuneet, eivät olisi kahdentuneet, ei olisi kahdennuttu

PREZENT POTENȚIAL

kahdentunen, kahdentunet, kahdentunee, kahdentunemme, kahdentunette, kahdentunevat, kahdennuttaneen

en kahdentune, et kahdentune, ei kahdentune, emme kahdentune, ette kahdentune, eivät kahdentune, ei kahdennuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kahdentunut, lienet kahdentunut, lienee kahdentunut, lienemme kahdentuneet, lienette kahdentuneet, lienevät kahdentuneet, lienee kahdennuttu

en liene kahdentunut, et liene kahdentunut, ei liene kahdentunut, emme liene kahdentuneet, ette liene kahdentuneet, eivät liene kahdentuneet, ei liene kahdennuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kahdentua    FORMA LUNGĂ: kahdentuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kahdentuessa   INSTRUCTIV: kahdentuen  INESIV PASIV: kahdennuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kahdentumaan   INESIV: kahdentumassa  ELATIV: kahdentumasta

ADESIV: kahdentumalla  ABESIV: kahdentumatta  INSTRUCTIV: kahdentuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kahdentuminen   PARTITIV: kahdentuminen

INFINITIVUL CINCI: kahdentumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kahdentuva  (gen. kahdentuvan)   PASIV: kahdennuttava   (gen. kahdennuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kahdentunut                      PASIV: kahdennuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kahdentuja (pl.gen. kahdentujien)  ADJECTIV NEGATIV: kahdentumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kahdentumus

kaikua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kaiun, kaiut, kaikuu, kaiumme, kaiutte, kaikuvat, kaiutaan

en kaiu, et kaiu, ei kaiu, emme kaiu, ette kaiu, eivät kaiu, ei kaiuta

IMPERFECT INDICATIV

kaiuin, kaiuit, kaikui, kaiuimme, kaiuitte, kaikuivat, kaiuttiin

en kaikunut, et kaikunut, ei kaikunut, emme kaikuneet, ette kaikuneet, eivät kaikuneet, ei kaiuttu

PERFECT INDICATIV

olen kaikunut, olet kaikunut, on kaikunut, olemme kaikuneet, olette kaikuneet, ovat kaikuneet, on kaiuttu

en ole kaikunut, et ole kaikunut, ei ole kaikunut, emme ole kaikuneet, ette ole kaikuneet, eivät ole kaikuneet, ei ole kaiuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kaikunut, olit kaikunut, oli kaikunut, olimme kaikuneet, olitte kaikuneet, olivat kaikuneet, oli kaiuttu

en ollut kaikunut, et ollut kaikunut, ei ollut kaikunut, emme olleet kaikuneet, ette olleet kaikuneet, eivät olleet kaikuneet, ei ollut kaiuttu

PREZENT IMPERATIV

-, kaiu, kaikukoon, kaikukaamme, kaikukaa, kaikukoot, kaiuttakoon

-, älä kaiu, älköön kaikuko, älkäämme kaikuko, älkää kaikuko, älkööt kaikuko, älköön kaiuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kaikunut, -, -, olkoot kaikuneet, olkoon kaiuttu

-, -, älköön olko kaikunut, -, -, älkööt olko kaikuneet, älköön olko kaiuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kaikuisin, kaikuisit, kaikuisi, kaikuisimme, kaikuisitte, kaikuisivat, kaiuttaisiin

en kaikuisi, et kaikuisi, ei kaikuisi, emme kaikuisi, ette kaikuisi, eivät kaikuisi, ei kaiuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kaikunut, olisit kaikunut, olisi kaikunut, olisimme kaikuneet, olisitte kaikuneet, olisivat kaikuneet, oltaisiin kaiuttu

en olisi kaikunut, et olisi kaikunut, ei olisi kaikunut, emme olisi kaikuneet, ette olisi kaikuneet, eivät olisi kaikuneet, ei olisi kaiuttu

PREZENT POTENȚIAL

kaikunen, kaikunet, kaikunee, kaikunemme, kaikunette, kaikunevat, kaiuttaneen

en kaikune, et kaikune, ei kaikune, emme kaikune, ette kaikune, eivät kaikune, ei kaiuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kaikunut, lienet kaikunut, lienee kaikunut, lienemme kaikuneet, lienette kaikuneet, lienevät kaikuneet, lienee kaiuttu

en liene kaikunut, et liene kaikunut, ei liene kaikunut, emme liene kaikuneet, ette liene kaikuneet, eivät liene kaikuneet, ei liene kaiuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kaikua    FORMA LUNGĂ: kaikuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kaikuessa   INSTRUCTIV: kaikuen  INESIV PASIV: kaiuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kaikumaan   INESIV: kaikumassa  ELATIV: kaikumasta

ADESIV: kaikumalla  ABESIV: kaikumatta  INSTRUCTIV: kaikuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kaikuminen   PARTITIV: kaikuminen

INFINITIVUL CINCI: kaikumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kaikuva  (gen. kaikuvan)   PASIV: kaiuttava   (gen. kaiuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kaikunut                   PASIV: kaiuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kaikuja (pl.gen. kaikujien)  ADJECTIV NEGATIV: kaikumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kaikumus

kaljuuntua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kaljuunnun, kaljuunnut, kaljuuntuu, kaljuunnumme, kaljuunnutte, kaljuuntuvat, kaljuunnutaan

en kaljuunnu, et kaljuunnu, ei kaljuunnu, emme kaljuunnu, ette kaljuunnu, eivät kaljuunnu, ei kaljuunnuta

IMPERFECT INDICATIV

kaljuunnuin, kaljuunnuit, kaljuuntui, kaljuunnuimme, kaljuunnuitte, kaljuuntuivat, kaljuunnuttiin

en kaljuuntunut, et kaljuuntunut, ei kaljuuntunut, emme kaljuuntuneet, ette kaljuuntuneet, eivät kaljuuntuneet, ei kaljuunnuttu

PERFECT INDICATIV

olen kaljuuntunut, olet kaljuuntunut, on kaljuuntunut, olemme kaljuuntuneet, olette kaljuuntuneet, ovat kaljuuntuneet, on kaljuunnuttu

en ole kaljuuntunut, et ole kaljuuntunut, ei ole kaljuuntunut, emme ole kaljuuntuneet, ette ole kaljuuntuneet, eivät ole kaljuuntuneet, ei ole kaljuunnuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kaljuuntunut, olit kaljuuntunut, oli kaljuuntunut, olimme kaljuuntuneet, olitte kaljuuntuneet, olivat kaljuuntuneet, oli kaljuunnuttu

en ollut kaljuuntunut, et ollut kaljuuntunut, ei ollut kaljuuntunut, emme olleet kaljuuntuneet, ette olleet kaljuuntuneet, eivät olleet kaljuuntuneet, ei ollut kaljuunnuttu

PREZENT IMPERATIV

-, kaljuunnu, kaljuuntukoon, kaljuuntukaamme, kaljuuntukaa, kaljuuntukoot, kaljuunnuttakoon

-, älä kaljuunnu, älköön kaljuuntuko, älkäämme kaljuuntuko, älkää kaljuuntuko, älkööt kaljuuntuko, älköön kaljuunnuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kaljuuntunut, -, -, olkoot kaljuuntuneet, olkoon kaljuunnuttu

-, -, älköön olko kaljuuntunut, -, -, älkööt olko kaljuuntuneet, älköön olko kaljuunnuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kaljuuntuisin, kaljuuntuisit, kaljuuntuisi, kaljuuntuisimme, kaljuuntuisitte, kaljuuntuisivat, kaljuunnuttaisiin

en kaljuuntuisi, et kaljuuntuisi, ei kaljuuntuisi, emme kaljuuntuisi, ette kaljuuntuisi, eivät kaljuuntuisi, ei kaljuunnuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kaljuuntunut, olisit kaljuuntunut, olisi kaljuuntunut, olisimme kaljuuntuneet, olisitte kaljuuntuneet, olisivat kaljuuntuneet, oltaisiin kaljuunnuttu

en olisi kaljuuntunut, et olisi kaljuuntunut, ei olisi kaljuuntunut, emme olisi kaljuuntuneet, ette olisi kaljuuntuneet, eivät olisi kaljuuntuneet, ei olisi kaljuunnuttu

PREZENT POTENȚIAL

kaljuuntunen, kaljuuntunet, kaljuuntunee, kaljuuntunemme, kaljuuntunette, kaljuuntunevat, kaljuunnuttaneen

en kaljuuntune, et kaljuuntune, ei kaljuuntune, emme kaljuuntune, ette kaljuuntune, eivät kaljuuntune, ei kaljuunnuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kaljuuntunut, lienet kaljuuntunut, lienee kaljuuntunut, lienemme kaljuuntuneet, lienette kaljuuntuneet, lienevät kaljuuntuneet, lienee kaljuunnuttu

en liene kaljuuntunut, et liene kaljuuntunut, ei liene kaljuuntunut, emme liene kaljuuntuneet, ette liene kaljuuntuneet, eivät liene kaljuuntuneet, ei liene kaljuunnuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kaljuuntua    FORMA LUNGĂ: kaljuuntuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kaljuuntuessa   INSTRUCTIV: kaljuuntuen  INESIV PASIV: kaljuunnuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kaljuuntumaan   INESIV: kaljuuntumassa  ELATIV: kaljuuntumasta

ADESIV: kaljuuntumalla  ABESIV: kaljuuntumatta  INSTRUCTIV: kaljuuntuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kaljuuntuminen   PARTITIV: kaljuuntuminen

INFINITIVUL CINCI: kaljuuntumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kaljuuntuva  (gen. kaljuuntuvan)   PASIV: kaljuunnuttava   (gen. kaljuunnuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kaljuuntunut                       PASIV: kaljuunnuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kaljuuntuja (pl.gen. kaljuuntujien)  ADJECTIV NEGATIV: kaljuuntumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kaljuuntumus

kanavoitua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kanavoidun, kanavoidut, kanavoituu, kanavoidumme, kanavoidutte, kanavoituvat, kanavoidutaan

en kanavoidu, et kanavoidu, ei kanavoidu, emme kanavoidu, ette kanavoidu, eivät kanavoidu, ei kanavoiduta

IMPERFECT INDICATIV

kanavoiduin, kanavoiduit, kanavoitui, kanavoiduimme, kanavoiduitte, kanavoituivat, kanavoiduttiin

en kanavoitunut, et kanavoitunut, ei kanavoitunut, emme kanavoituneet, ette kanavoituneet, eivät kanavoituneet, ei kanavoiduttu

PERFECT INDICATIV

olen kanavoitunut, olet kanavoitunut, on kanavoitunut, olemme kanavoituneet, olette kanavoituneet, ovat kanavoituneet, on kanavoiduttu

en ole kanavoitunut, et ole kanavoitunut, ei ole kanavoitunut, emme ole kanavoituneet, ette ole kanavoituneet, eivät ole kanavoituneet, ei ole kanavoiduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kanavoitunut, olit kanavoitunut, oli kanavoitunut, olimme kanavoituneet, olitte kanavoituneet, olivat kanavoituneet, oli kanavoiduttu

en ollut kanavoitunut, et ollut kanavoitunut, ei ollut kanavoitunut, emme olleet kanavoituneet, ette olleet kanavoituneet, eivät olleet kanavoituneet, ei ollut kanavoiduttu

PREZENT IMPERATIV

-, kanavoidu, kanavoitukoon, kanavoitukaamme, kanavoitukaa, kanavoitukoot, kanavoiduttakoon

-, älä kanavoidu, älköön kanavoituko, älkäämme kanavoituko, älkää kanavoituko, älkööt kanavoituko, älköön kanavoiduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kanavoitunut, -, -, olkoot kanavoituneet, olkoon kanavoiduttu

-, -, älköön olko kanavoitunut, -, -, älkööt olko kanavoituneet, älköön olko kanavoiduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kanavoituisin, kanavoituisit, kanavoituisi, kanavoituisimme, kanavoituisitte, kanavoituisivat, kanavoiduttaisiin

en kanavoituisi, et kanavoituisi, ei kanavoituisi, emme kanavoituisi, ette kanavoituisi, eivät kanavoituisi, ei kanavoiduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kanavoitunut, olisit kanavoitunut, olisi kanavoitunut, olisimme kanavoituneet, olisitte kanavoituneet, olisivat kanavoituneet, oltaisiin kanavoiduttu

en olisi kanavoitunut, et olisi kanavoitunut, ei olisi kanavoitunut, emme olisi kanavoituneet, ette olisi kanavoituneet, eivät olisi kanavoituneet, ei olisi kanavoiduttu

PREZENT POTENȚIAL

kanavoitunen, kanavoitunet, kanavoitunee, kanavoitunemme, kanavoitunette, kanavoitunevat, kanavoiduttaneen

en kanavoitune, et kanavoitune, ei kanavoitune, emme kanavoitune, ette kanavoitune, eivät kanavoitune, ei kanavoiduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kanavoitunut, lienet kanavoitunut, lienee kanavoitunut, lienemme kanavoituneet, lienette kanavoituneet, lienevät kanavoituneet, lienee kanavoiduttu

en liene kanavoitunut, et liene kanavoitunut, ei liene kanavoitunut, emme liene kanavoituneet, ette liene kanavoituneet, eivät liene kanavoituneet, ei liene kanavoiduttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kanavoitua    FORMA LUNGĂ: kanavoituakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kanavoituessa   INSTRUCTIV: kanavoituen  INESIV PASIV: kanavoiduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kanavoitumaan   INESIV: kanavoitumassa  ELATIV: kanavoitumasta

ADESIV: kanavoitumalla  ABESIV: kanavoitumatta  INSTRUCTIV: kanavoituman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kanavoituminen   PARTITIV: kanavoituminen

INFINITIVUL CINCI: kanavoitumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kanavoituva  (gen. kanavoituvan)   PASIV: kanavoiduttava   (gen. kanavoiduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kanavoitunut                       PASIV: kanavoiduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kanavoituja (pl.gen. kanavoitujien)  ADJECTIV NEGATIV: kanavoitumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kanavoitumus

kansoittua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kansoitun, kansoitut, kansoittuu, kansoitumme, kansoitutte, kansoittuvat, kansoitutaan

en kansoitu, et kansoitu, ei kansoitu, emme kansoitu, ette kansoitu, eivät kansoitu, ei kansoituta

IMPERFECT INDICATIV

kansoituin, kansoituit, kansoittui, kansoituimme, kansoituitte, kansoittuivat, kansoituttiin

en kansoittunut, et kansoittunut, ei kansoittunut, emme kansoittuneet, ette kansoittuneet, eivät kansoittuneet, ei kansoituttu

PERFECT INDICATIV

olen kansoittunut, olet kansoittunut, on kansoittunut, olemme kansoittuneet, olette kansoittuneet, ovat kansoittuneet, on kansoituttu

en ole kansoittunut, et ole kansoittunut, ei ole kansoittunut, emme ole kansoittuneet, ette ole kansoittuneet, eivät ole kansoittuneet, ei ole kansoituttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kansoittunut, olit kansoittunut, oli kansoittunut, olimme kansoittuneet, olitte kansoittuneet, olivat kansoittuneet, oli kansoituttu

en ollut kansoittunut, et ollut kansoittunut, ei ollut kansoittunut, emme olleet kansoittuneet, ette olleet kansoittuneet, eivät olleet kansoittuneet, ei ollut kansoituttu

PREZENT IMPERATIV

-, kansoitu, kansoittukoon, kansoittukaamme, kansoittukaa, kansoittukoot, kansoituttakoon

-, älä kansoitu, älköön kansoittuko, älkäämme kansoittuko, älkää kansoittuko, älkööt kansoittuko, älköön kansoituttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kansoittunut, -, -, olkoot kansoittuneet, olkoon kansoituttu

-, -, älköön olko kansoittunut, -, -, älkööt olko kansoittuneet, älköön olko kansoituttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kansoittuisin, kansoittuisit, kansoittuisi, kansoittuisimme, kansoittuisitte, kansoittuisivat, kansoituttaisiin

en kansoittuisi, et kansoittuisi, ei kansoittuisi, emme kansoittuisi, ette kansoittuisi, eivät kansoittuisi, ei kansoituttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kansoittunut, olisit kansoittunut, olisi kansoittunut, olisimme kansoittuneet, olisitte kansoittuneet, olisivat kansoittuneet, oltaisiin kansoituttu

en olisi kansoittunut, et olisi kansoittunut, ei olisi kansoittunut, emme olisi kansoittuneet, ette olisi kansoittuneet, eivät olisi kansoittuneet, ei olisi kansoituttu

PREZENT POTENȚIAL

kansoittunen, kansoittunet, kansoittunee, kansoittunemme, kansoittunette, kansoittunevat, kansoituttaneen

en kansoittune, et kansoittune, ei kansoittune, emme kansoittune, ette kansoittune, eivät kansoittune, ei kansoituttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kansoittunut, lienet kansoittunut, lienee kansoittunut, lienemme kansoittuneet, lienette kansoittuneet, lienevät kansoittuneet, lienee kansoituttu

en liene kansoittunut, et liene kansoittunut, ei liene kansoittunut, emme liene kansoittuneet, ette liene kansoittuneet, eivät liene kansoittuneet, ei liene kansoituttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kansoittua    FORMA LUNGĂ: kansoittuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kansoittuessa   INSTRUCTIV: kansoittuen  INESIV PASIV: kansoituttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kansoittumaan   INESIV: kansoittumassa  ELATIV: kansoittumasta

ADESIV: kansoittumalla  ABESIV: kansoittumatta  INSTRUCTIV: kansoittuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kansoittuminen   PARTITIV: kansoittuminen

INFINITIVUL CINCI: kansoittumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kansoittuva  (gen. kansoittuvan)   PASIV: kansoituttava   (gen. kansoituttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kansoittunut                       PASIV: kansoituttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kansoittuja (pl.gen. kansoittujien)  ADJECTIV NEGATIV: kansoittumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kansoittumus

kapseloitua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kapseloidun, kapseloidut, kapseloituu, kapseloidumme, kapseloidutte, kapseloituvat, kapseloidutaan

en kapseloidu, et kapseloidu, ei kapseloidu, emme kapseloidu, ette kapseloidu, eivät kapseloidu, ei kapseloiduta

IMPERFECT INDICATIV

kapseloiduin, kapseloiduit, kapseloitui, kapseloiduimme, kapseloiduitte, kapseloituivat, kapseloiduttiin

en kapseloitunut, et kapseloitunut, ei kapseloitunut, emme kapseloituneet, ette kapseloituneet, eivät kapseloituneet, ei kapseloiduttu

PERFECT INDICATIV

olen kapseloitunut, olet kapseloitunut, on kapseloitunut, olemme kapseloituneet, olette kapseloituneet, ovat kapseloituneet, on kapseloiduttu

en ole kapseloitunut, et ole kapseloitunut, ei ole kapseloitunut, emme ole kapseloituneet, ette ole kapseloituneet, eivät ole kapseloituneet, ei ole kapseloiduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kapseloitunut, olit kapseloitunut, oli kapseloitunut, olimme kapseloituneet, olitte kapseloituneet, olivat kapseloituneet, oli kapseloiduttu

en ollut kapseloitunut, et ollut kapseloitunut, ei ollut kapseloitunut, emme olleet kapseloituneet, ette olleet kapseloituneet, eivät olleet kapseloituneet, ei ollut kapseloiduttu

PREZENT IMPERATIV

-, kapseloidu, kapseloitukoon, kapseloitukaamme, kapseloitukaa, kapseloitukoot, kapseloiduttakoon

-, älä kapseloidu, älköön kapseloituko, älkäämme kapseloituko, älkää kapseloituko, älkööt kapseloituko, älköön kapseloiduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kapseloitunut, -, -, olkoot kapseloituneet, olkoon kapseloiduttu

-, -, älköön olko kapseloitunut, -, -, älkööt olko kapseloituneet, älköön olko kapseloiduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kapseloituisin, kapseloituisit, kapseloituisi, kapseloituisimme, kapseloituisitte, kapseloituisivat, kapseloiduttaisiin

en kapseloituisi, et kapseloituisi, ei kapseloituisi, emme kapseloituisi, ette kapseloituisi, eivät kapseloituisi, ei kapseloiduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kapseloitunut, olisit kapseloitunut, olisi kapseloitunut, olisimme kapseloituneet, olisitte kapseloituneet, olisivat kapseloituneet, oltaisiin kapseloiduttu

en olisi kapseloitunut, et olisi kapseloitunut, ei olisi kapseloitunut, emme olisi kapseloituneet, ette olisi kapseloituneet, eivät olisi kapseloituneet, ei olisi kapseloiduttu

PREZENT POTENȚIAL

kapseloitunen, kapseloitunet, kapseloitunee, kapseloitunemme, kapseloitunette, kapseloitunevat, kapseloiduttaneen

en kapseloitune, et kapseloitune, ei kapseloitune, emme kapseloitune, ette kapseloitune, eivät kapseloitune, ei kapseloiduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kapseloitunut, lienet kapseloitunut, lienee kapseloitunut, lienemme kapseloituneet, lienette kapseloituneet, lienevät kapseloituneet, lienee kapseloiduttu

en liene kapseloitunut, et liene kapseloitunut, ei liene kapseloitunut, emme liene kapseloituneet, ette liene kapseloituneet, eivät liene kapseloituneet, ei liene kapseloiduttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kapseloitua    FORMA LUNGĂ: kapseloituakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kapseloituessa   INSTRUCTIV: kapseloituen  INESIV PASIV: kapseloiduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kapseloitumaan   INESIV: kapseloitumassa  ELATIV: kapseloitumasta

ADESIV: kapseloitumalla  ABESIV: kapseloitumatta  INSTRUCTIV: kapseloituman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kapseloituminen   PARTITIV: kapseloituminen

INFINITIVUL CINCI: kapseloitumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kapseloituva  (gen. kapseloituvan)   PASIV: kapseloiduttava   (gen. kapseloiduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kapseloitunut                        PASIV: kapseloiduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kapseloituja (pl.gen. kapseloitujien)  ADJECTIV NEGATIV: kapseloitumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kapseloitumus

karsiintua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

karsiinnun, karsiinnut, karsiintuu, karsiinnumme, karsiinnutte, karsiintuvat, karsiinnutaan

en karsiinnu, et karsiinnu, ei karsiinnu, emme karsiinnu, ette karsiinnu, eivät karsiinnu, ei karsiinnuta

IMPERFECT INDICATIV

karsiinnuin, karsiinnuit, karsiintui, karsiinnuimme, karsiinnuitte, karsiintuivat, karsiinnuttiin

en karsiintunut, et karsiintunut, ei karsiintunut, emme karsiintuneet, ette karsiintuneet, eivät karsiintuneet, ei karsiinnuttu

PERFECT INDICATIV

olen karsiintunut, olet karsiintunut, on karsiintunut, olemme karsiintuneet, olette karsiintuneet, ovat karsiintuneet, on karsiinnuttu

en ole karsiintunut, et ole karsiintunut, ei ole karsiintunut, emme ole karsiintuneet, ette ole karsiintuneet, eivät ole karsiintuneet, ei ole karsiinnuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin karsiintunut, olit karsiintunut, oli karsiintunut, olimme karsiintuneet, olitte karsiintuneet, olivat karsiintuneet, oli karsiinnuttu

en ollut karsiintunut, et ollut karsiintunut, ei ollut karsiintunut, emme olleet karsiintuneet, ette olleet karsiintuneet, eivät olleet karsiintuneet, ei ollut karsiinnuttu

PREZENT IMPERATIV

-, karsiinnu, karsiintukoon, karsiintukaamme, karsiintukaa, karsiintukoot, karsiinnuttakoon

-, älä karsiinnu, älköön karsiintuko, älkäämme karsiintuko, älkää karsiintuko, älkööt karsiintuko, älköön karsiinnuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon karsiintunut, -, -, olkoot karsiintuneet, olkoon karsiinnuttu

-, -, älköön olko karsiintunut, -, -, älkööt olko karsiintuneet, älköön olko karsiinnuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

karsiintuisin, karsiintuisit, karsiintuisi, karsiintuisimme, karsiintuisitte, karsiintuisivat, karsiinnuttaisiin

en karsiintuisi, et karsiintuisi, ei karsiintuisi, emme karsiintuisi, ette karsiintuisi, eivät karsiintuisi, ei karsiinnuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin karsiintunut, olisit karsiintunut, olisi karsiintunut, olisimme karsiintuneet, olisitte karsiintuneet, olisivat karsiintuneet, oltaisiin karsiinnuttu

en olisi karsiintunut, et olisi karsiintunut, ei olisi karsiintunut, emme olisi karsiintuneet, ette olisi karsiintuneet, eivät olisi karsiintuneet, ei olisi karsiinnuttu

PREZENT POTENȚIAL

karsiintunen, karsiintunet, karsiintunee, karsiintunemme, karsiintunette, karsiintunevat, karsiinnuttaneen

en karsiintune, et karsiintune, ei karsiintune, emme karsiintune, ette karsiintune, eivät karsiintune, ei karsiinnuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen karsiintunut, lienet karsiintunut, lienee karsiintunut, lienemme karsiintuneet, lienette karsiintuneet, lienevät karsiintuneet, lienee karsiinnuttu

en liene karsiintunut, et liene karsiintunut, ei liene karsiintunut, emme liene karsiintuneet, ette liene karsiintuneet, eivät liene karsiintuneet, ei liene karsiinnuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: karsiintua    FORMA LUNGĂ: karsiintuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: karsiintuessa   INSTRUCTIV: karsiintuen  INESIV PASIV: karsiinnuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: karsiintumaan   INESIV: karsiintumassa  ELATIV: karsiintumasta

ADESIV: karsiintumalla  ABESIV: karsiintumatta  INSTRUCTIV: karsiintuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: karsiintuminen   PARTITIV: karsiintuminen

INFINITIVUL CINCI: karsiintumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: karsiintuva  (gen. karsiintuvan)   PASIV: karsiinnuttava   (gen. karsiinnuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: karsiintunut                       PASIV: karsiinnuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: karsiintuja (pl.gen. karsiintujien)  ADJECTIV NEGATIV: karsiintumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): karsiintumus

karstoittua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

karstoitun, karstoitut, karstoittuu, karstoitumme, karstoitutte, karstoittuvat, karstoitutaan

en karstoitu, et karstoitu, ei karstoitu, emme karstoitu, ette karstoitu, eivät karstoitu, ei karstoituta

IMPERFECT INDICATIV

karstoituin, karstoituit, karstoittui, karstoituimme, karstoituitte, karstoittuivat, karstoituttiin

en karstoittunut, et karstoittunut, ei karstoittunut, emme karstoittuneet, ette karstoittuneet, eivät karstoittuneet, ei karstoituttu

PERFECT INDICATIV

olen karstoittunut, olet karstoittunut, on karstoittunut, olemme karstoittuneet, olette karstoittuneet, ovat karstoittuneet, on karstoituttu

en ole karstoittunut, et ole karstoittunut, ei ole karstoittunut, emme ole karstoittuneet, ette ole karstoittuneet, eivät ole karstoittuneet, ei ole karstoituttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin karstoittunut, olit karstoittunut, oli karstoittunut, olimme karstoittuneet, olitte karstoittuneet, olivat karstoittuneet, oli karstoituttu

en ollut karstoittunut, et ollut karstoittunut, ei ollut karstoittunut, emme olleet karstoittuneet, ette olleet karstoittuneet, eivät olleet karstoittuneet, ei ollut karstoituttu

PREZENT IMPERATIV

-, karstoitu, karstoittukoon, karstoittukaamme, karstoittukaa, karstoittukoot, karstoituttakoon

-, älä karstoitu, älköön karstoittuko, älkäämme karstoittuko, älkää karstoittuko, älkööt karstoittuko, älköön karstoituttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon karstoittunut, -, -, olkoot karstoittuneet, olkoon karstoituttu

-, -, älköön olko karstoittunut, -, -, älkööt olko karstoittuneet, älköön olko karstoituttu

PREZENT CONDIȚIONAL

karstoittuisin, karstoittuisit, karstoittuisi, karstoittuisimme, karstoittuisitte, karstoittuisivat, karstoituttaisiin

en karstoittuisi, et karstoittuisi, ei karstoittuisi, emme karstoittuisi, ette karstoittuisi, eivät karstoittuisi, ei karstoituttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin karstoittunut, olisit karstoittunut, olisi karstoittunut, olisimme karstoittuneet, olisitte karstoittuneet, olisivat karstoittuneet, oltaisiin karstoituttu

en olisi karstoittunut, et olisi karstoittunut, ei olisi karstoittunut, emme olisi karstoittuneet, ette olisi karstoittuneet, eivät olisi karstoittuneet, ei olisi karstoituttu

PREZENT POTENȚIAL

karstoittunen, karstoittunet, karstoittunee, karstoittunemme, karstoittunette, karstoittunevat, karstoituttaneen

en karstoittune, et karstoittune, ei karstoittune, emme karstoittune, ette karstoittune, eivät karstoittune, ei karstoituttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen karstoittunut, lienet karstoittunut, lienee karstoittunut, lienemme karstoittuneet, lienette karstoittuneet, lienevät karstoittuneet, lienee karstoituttu

en liene karstoittunut, et liene karstoittunut, ei liene karstoittunut, emme liene karstoittuneet, ette liene karstoittuneet, eivät liene karstoittuneet, ei liene karstoituttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: karstoittua    FORMA LUNGĂ: karstoittuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: karstoittuessa   INSTRUCTIV: karstoittuen  INESIV PASIV: karstoituttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: karstoittumaan   INESIV: karstoittumassa  ELATIV: karstoittumasta

ADESIV: karstoittumalla  ABESIV: karstoittumatta  INSTRUCTIV: karstoittuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: karstoittuminen   PARTITIV: karstoittuminen

INFINITIVUL CINCI: karstoittumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: karstoittuva  (gen. karstoittuvan)   PASIV: karstoituttava   (gen. karstoituttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: karstoittunut                        PASIV: karstoituttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: karstoittuja (pl.gen. karstoittujien)  ADJECTIV NEGATIV: karstoittumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): karstoittumus

kartelloitua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kartelloidun, kartelloidut, kartelloituu, kartelloidumme, kartelloidutte, kartelloituvat, kartelloidutaan

en kartelloidu, et kartelloidu, ei kartelloidu, emme kartelloidu, ette kartelloidu, eivät kartelloidu, ei kartelloiduta

IMPERFECT INDICATIV

kartelloiduin, kartelloiduit, kartelloitui, kartelloiduimme, kartelloiduitte, kartelloituivat, kartelloiduttiin

en kartelloitunut, et kartelloitunut, ei kartelloitunut, emme kartelloituneet, ette kartelloituneet, eivät kartelloituneet, ei kartelloiduttu

PERFECT INDICATIV

olen kartelloitunut, olet kartelloitunut, on kartelloitunut, olemme kartelloituneet, olette kartelloituneet, ovat kartelloituneet, on kartelloiduttu

en ole kartelloitunut, et ole kartelloitunut, ei ole kartelloitunut, emme ole kartelloituneet, ette ole kartelloituneet, eivät ole kartelloituneet, ei ole kartelloiduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kartelloitunut, olit kartelloitunut, oli kartelloitunut, olimme kartelloituneet, olitte kartelloituneet, olivat kartelloituneet, oli kartelloiduttu

en ollut kartelloitunut, et ollut kartelloitunut, ei ollut kartelloitunut, emme olleet kartelloituneet, ette olleet kartelloituneet, eivät olleet kartelloituneet, ei ollut kartelloiduttu

PREZENT IMPERATIV

-, kartelloidu, kartelloitukoon, kartelloitukaamme, kartelloitukaa, kartelloitukoot, kartelloiduttakoon

-, älä kartelloidu, älköön kartelloituko, älkäämme kartelloituko, älkää kartelloituko, älkööt kartelloituko, älköön kartelloiduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kartelloitunut, -, -, olkoot kartelloituneet, olkoon kartelloiduttu

-, -, älköön olko kartelloitunut, -, -, älkööt olko kartelloituneet, älköön olko kartelloiduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kartelloituisin, kartelloituisit, kartelloituisi, kartelloituisimme, kartelloituisitte, kartelloituisivat, kartelloiduttaisiin

en kartelloituisi, et kartelloituisi, ei kartelloituisi, emme kartelloituisi, ette kartelloituisi, eivät kartelloituisi, ei kartelloiduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kartelloitunut, olisit kartelloitunut, olisi kartelloitunut, olisimme kartelloituneet, olisitte kartelloituneet, olisivat kartelloituneet, oltaisiin kartelloiduttu

en olisi kartelloitunut, et olisi kartelloitunut, ei olisi kartelloitunut, emme olisi kartelloituneet, ette olisi kartelloituneet, eivät olisi kartelloituneet, ei olisi kartelloiduttu

PREZENT POTENȚIAL

kartelloitunen, kartelloitunet, kartelloitunee, kartelloitunemme, kartelloitunette, kartelloitunevat, kartelloiduttaneen

en kartelloitune, et kartelloitune, ei kartelloitune, emme kartelloitune, ette kartelloitune, eivät kartelloitune, ei kartelloiduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kartelloitunut, lienet kartelloitunut, lienee kartelloitunut, lienemme kartelloituneet, lienette kartelloituneet, lienevät kartelloituneet, lienee kartelloiduttu

en liene kartelloitunut, et liene kartelloitunut, ei liene kartelloitunut, emme liene kartelloituneet, ette liene kartelloituneet, eivät liene kartelloituneet, ei liene kartelloiduttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kartelloitua    FORMA LUNGĂ: kartelloituakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kartelloituessa   INSTRUCTIV: kartelloituen  INESIV PASIV: kartelloiduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kartelloitumaan   INESIV: kartelloitumassa  ELATIV: kartelloitumasta

ADESIV: kartelloitumalla  ABESIV: kartelloitumatta  INSTRUCTIV: kartelloituman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kartelloituminen   PARTITIV: kartelloituminen

INFINITIVUL CINCI: kartelloitumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kartelloituva  (gen. kartelloituvan)   PASIV: kartelloiduttava   (gen. kartelloiduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kartelloitunut                         PASIV: kartelloiduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kartelloituja (pl.gen. kartelloitujien)  ADJECTIV NEGATIV: kartelloitumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kartelloitumus

karttua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kartun, kartut, karttuu, kartumme, kartutte, karttuvat, kartutaan

en kartu, et kartu, ei kartu, emme kartu, ette kartu, eivät kartu, ei kartuta

IMPERFECT INDICATIV

kartuin, kartuit, karttui, kartuimme, kartuitte, karttuivat, kartuttiin

en karttunut, et karttunut, ei karttunut, emme karttuneet, ette karttuneet, eivät karttuneet, ei kartuttu

PERFECT INDICATIV

olen karttunut, olet karttunut, on karttunut, olemme karttuneet, olette karttuneet, ovat karttuneet, on kartuttu

en ole karttunut, et ole karttunut, ei ole karttunut, emme ole karttuneet, ette ole karttuneet, eivät ole karttuneet, ei ole kartuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin karttunut, olit karttunut, oli karttunut, olimme karttuneet, olitte karttuneet, olivat karttuneet, oli kartuttu

en ollut karttunut, et ollut karttunut, ei ollut karttunut, emme olleet karttuneet, ette olleet karttuneet, eivät olleet karttuneet, ei ollut kartuttu

PREZENT IMPERATIV

-, kartu, karttukoon, karttukaamme, karttukaa, karttukoot, kartuttakoon

-, älä kartu, älköön karttuko, älkäämme karttuko, älkää karttuko, älkööt karttuko, älköön kartuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon karttunut, -, -, olkoot karttuneet, olkoon kartuttu

-, -, älköön olko karttunut, -, -, älkööt olko karttuneet, älköön olko kartuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

karttuisin, karttuisit, karttuisi, karttuisimme, karttuisitte, karttuisivat, kartuttaisiin

en karttuisi, et karttuisi, ei karttuisi, emme karttuisi, ette karttuisi, eivät karttuisi, ei kartuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin karttunut, olisit karttunut, olisi karttunut, olisimme karttuneet, olisitte karttuneet, olisivat karttuneet, oltaisiin kartuttu

en olisi karttunut, et olisi karttunut, ei olisi karttunut, emme olisi karttuneet, ette olisi karttuneet, eivät olisi karttuneet, ei olisi kartuttu

PREZENT POTENȚIAL

karttunen, karttunet, karttunee, karttunemme, karttunette, karttunevat, kartuttaneen

en karttune, et karttune, ei karttune, emme karttune, ette karttune, eivät karttune, ei kartuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen karttunut, lienet karttunut, lienee karttunut, lienemme karttuneet, lienette karttuneet, lienevät karttuneet, lienee kartuttu

en liene karttunut, et liene karttunut, ei liene karttunut, emme liene karttuneet, ette liene karttuneet, eivät liene karttuneet, ei liene kartuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: karttua    FORMA LUNGĂ: karttuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: karttuessa   INSTRUCTIV: karttuen  INESIV PASIV: kartuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: karttumaan   INESIV: karttumassa  ELATIV: karttumasta

ADESIV: karttumalla  ABESIV: karttumatta  INSTRUCTIV: karttuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: karttuminen   PARTITIV: karttuminen

INFINITIVUL CINCI: karttumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: karttuva  (gen. karttuvan)   PASIV: kartuttava   (gen. kartuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: karttunut                    PASIV: kartuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: karttuja (pl.gen. karttujien)  ADJECTIV NEGATIV: karttumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): karttumus

kasaantua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kasaannun, kasaannut, kasaantuu, kasaannumme, kasaannutte, kasaantuvat, kasaannutaan

en kasaannu, et kasaannu, ei kasaannu, emme kasaannu, ette kasaannu, eivät kasaannu, ei kasaannuta

IMPERFECT INDICATIV

kasaannuin, kasaannuit, kasaantui, kasaannuimme, kasaannuitte, kasaantuivat, kasaannuttiin

en kasaantunut, et kasaantunut, ei kasaantunut, emme kasaantuneet, ette kasaantuneet, eivät kasaantuneet, ei kasaannuttu

PERFECT INDICATIV

olen kasaantunut, olet kasaantunut, on kasaantunut, olemme kasaantuneet, olette kasaantuneet, ovat kasaantuneet, on kasaannuttu

en ole kasaantunut, et ole kasaantunut, ei ole kasaantunut, emme ole kasaantuneet, ette ole kasaantuneet, eivät ole kasaantuneet, ei ole kasaannuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kasaantunut, olit kasaantunut, oli kasaantunut, olimme kasaantuneet, olitte kasaantuneet, olivat kasaantuneet, oli kasaannuttu

en ollut kasaantunut, et ollut kasaantunut, ei ollut kasaantunut, emme olleet kasaantuneet, ette olleet kasaantuneet, eivät olleet kasaantuneet, ei ollut kasaannuttu

PREZENT IMPERATIV

-, kasaannu, kasaantukoon, kasaantukaamme, kasaantukaa, kasaantukoot, kasaannuttakoon

-, älä kasaannu, älköön kasaantuko, älkäämme kasaantuko, älkää kasaantuko, älkööt kasaantuko, älköön kasaannuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kasaantunut, -, -, olkoot kasaantuneet, olkoon kasaannuttu

-, -, älköön olko kasaantunut, -, -, älkööt olko kasaantuneet, älköön olko kasaannuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kasaantuisin, kasaantuisit, kasaantuisi, kasaantuisimme, kasaantuisitte, kasaantuisivat, kasaannuttaisiin

en kasaantuisi, et kasaantuisi, ei kasaantuisi, emme kasaantuisi, ette kasaantuisi, eivät kasaantuisi, ei kasaannuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kasaantunut, olisit kasaantunut, olisi kasaantunut, olisimme kasaantuneet, olisitte kasaantuneet, olisivat kasaantuneet, oltaisiin kasaannuttu

en olisi kasaantunut, et olisi kasaantunut, ei olisi kasaantunut, emme olisi kasaantuneet, ette olisi kasaantuneet, eivät olisi kasaantuneet, ei olisi kasaannuttu

PREZENT POTENȚIAL

kasaantunen, kasaantunet, kasaantunee, kasaantunemme, kasaantunette, kasaantunevat, kasaannuttaneen

en kasaantune, et kasaantune, ei kasaantune, emme kasaantune, ette kasaantune, eivät kasaantune, ei kasaannuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kasaantunut, lienet kasaantunut, lienee kasaantunut, lienemme kasaantuneet, lienette kasaantuneet, lienevät kasaantuneet, lienee kasaannuttu

en liene kasaantunut, et liene kasaantunut, ei liene kasaantunut, emme liene kasaantuneet, ette liene kasaantuneet, eivät liene kasaantuneet, ei liene kasaannuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kasaantua    FORMA LUNGĂ: kasaantuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kasaantuessa   INSTRUCTIV: kasaantuen  INESIV PASIV: kasaannuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kasaantumaan   INESIV: kasaantumassa  ELATIV: kasaantumasta

ADESIV: kasaantumalla  ABESIV: kasaantumatta  INSTRUCTIV: kasaantuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kasaantuminen   PARTITIV: kasaantuminen

INFINITIVUL CINCI: kasaantumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kasaantuva  (gen. kasaantuvan)   PASIV: kasaannuttava   (gen. kasaannuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kasaantunut                      PASIV: kasaannuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kasaantuja (pl.gen. kasaantujien)  ADJECTIV NEGATIV: kasaantumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kasaantumus

katkeroitua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

katkeroidun, katkeroidut, katkeroituu, katkeroidumme, katkeroidutte, katkeroituvat, katkeroidutaan

en katkeroidu, et katkeroidu, ei katkeroidu, emme katkeroidu, ette katkeroidu, eivät katkeroidu, ei katkeroiduta

IMPERFECT INDICATIV

katkeroiduin, katkeroiduit, katkeroitui, katkeroiduimme, katkeroiduitte, katkeroituivat, katkeroiduttiin

en katkeroitunut, et katkeroitunut, ei katkeroitunut, emme katkeroituneet, ette katkeroituneet, eivät katkeroituneet, ei katkeroiduttu

PERFECT INDICATIV

olen katkeroitunut, olet katkeroitunut, on katkeroitunut, olemme katkeroituneet, olette katkeroituneet, ovat katkeroituneet, on katkeroiduttu

en ole katkeroitunut, et ole katkeroitunut, ei ole katkeroitunut, emme ole katkeroituneet, ette ole katkeroituneet, eivät ole katkeroituneet, ei ole katkeroiduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin katkeroitunut, olit katkeroitunut, oli katkeroitunut, olimme katkeroituneet, olitte katkeroituneet, olivat katkeroituneet, oli katkeroiduttu

en ollut katkeroitunut, et ollut katkeroitunut, ei ollut katkeroitunut, emme olleet katkeroituneet, ette olleet katkeroituneet, eivät olleet katkeroituneet, ei ollut katkeroiduttu

PREZENT IMPERATIV

-, katkeroidu, katkeroitukoon, katkeroitukaamme, katkeroitukaa, katkeroitukoot, katkeroiduttakoon

-, älä katkeroidu, älköön katkeroituko, älkäämme katkeroituko, älkää katkeroituko, älkööt katkeroituko, älköön katkeroiduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon katkeroitunut, -, -, olkoot katkeroituneet, olkoon katkeroiduttu

-, -, älköön olko katkeroitunut, -, -, älkööt olko katkeroituneet, älköön olko katkeroiduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

katkeroituisin, katkeroituisit, katkeroituisi, katkeroituisimme, katkeroituisitte, katkeroituisivat, katkeroiduttaisiin

en katkeroituisi, et katkeroituisi, ei katkeroituisi, emme katkeroituisi, ette katkeroituisi, eivät katkeroituisi, ei katkeroiduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin katkeroitunut, olisit katkeroitunut, olisi katkeroitunut, olisimme katkeroituneet, olisitte katkeroituneet, olisivat katkeroituneet, oltaisiin katkeroiduttu

en olisi katkeroitunut, et olisi katkeroitunut, ei olisi katkeroitunut, emme olisi katkeroituneet, ette olisi katkeroituneet, eivät olisi katkeroituneet, ei olisi katkeroiduttu

PREZENT POTENȚIAL

katkeroitunen, katkeroitunet, katkeroitunee, katkeroitunemme, katkeroitunette, katkeroitunevat, katkeroiduttaneen

en katkeroitune, et katkeroitune, ei katkeroitune, emme katkeroitune, ette katkeroitune, eivät katkeroitune, ei katkeroiduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen katkeroitunut, lienet katkeroitunut, lienee katkeroitunut, lienemme katkeroituneet, lienette katkeroituneet, lienevät katkeroituneet, lienee katkeroiduttu

en liene katkeroitunut, et liene katkeroitunut, ei liene katkeroitunut, emme liene katkeroituneet, ette liene katkeroituneet, eivät liene katkeroituneet, ei liene katkeroiduttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: katkeroitua    FORMA LUNGĂ: katkeroituakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: katkeroituessa   INSTRUCTIV: katkeroituen  INESIV PASIV: katkeroiduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: katkeroitumaan   INESIV: katkeroitumassa  ELATIV: katkeroitumasta

ADESIV: katkeroitumalla  ABESIV: katkeroitumatta  INSTRUCTIV: katkeroituman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: katkeroituminen   PARTITIV: katkeroituminen

INFINITIVUL CINCI: katkeroitumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: katkeroituva  (gen. katkeroituvan)   PASIV: katkeroiduttava   (gen. katkeroiduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: katkeroitunut                        PASIV: katkeroiduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: katkeroituja (pl.gen. katkeroitujien)  ADJECTIV NEGATIV: katkeroitumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): katkeroitumus

katua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kadun, kadut, katuu, kadumme, kadutte, katuvat, kadutaan

en kadu, et kadu, ei kadu, emme kadu, ette kadu, eivät kadu, ei kaduta

IMPERFECT INDICATIV

kaduin, kaduit, katui, kaduimme, kaduitte, katuivat, kaduttiin

en katunut, et katunut, ei katunut, emme katuneet, ette katuneet, eivät katuneet, ei kaduttu

PERFECT INDICATIV

olen katunut, olet katunut, on katunut, olemme katuneet, olette katuneet, ovat katuneet, on kaduttu

en ole katunut, et ole katunut, ei ole katunut, emme ole katuneet, ette ole katuneet, eivät ole katuneet, ei ole kaduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin katunut, olit katunut, oli katunut, olimme katuneet, olitte katuneet, olivat katuneet, oli kaduttu

en ollut katunut, et ollut katunut, ei ollut katunut, emme olleet katuneet, ette olleet katuneet, eivät olleet katuneet, ei ollut kaduttu

PREZENT IMPERATIV

-, kadu, katukoon, katukaamme, katukaa, katukoot, kaduttakoon

-, älä kadu, älköön katuko, älkäämme katuko, älkää katuko, älkööt katuko, älköön kaduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon katunut, -, -, olkoot katuneet, olkoon kaduttu

-, -, älköön olko katunut, -, -, älkööt olko katuneet, älköön olko kaduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

katuisin, katuisit, katuisi, katuisimme, katuisitte, katuisivat, kaduttaisiin

en katuisi, et katuisi, ei katuisi, emme katuisi, ette katuisi, eivät katuisi, ei kaduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin katunut, olisit katunut, olisi katunut, olisimme katuneet, olisitte katuneet, olisivat katuneet, oltaisiin kaduttu

en olisi katunut, et olisi katunut, ei olisi katunut, emme olisi katuneet, ette olisi katuneet, eivät olisi katuneet, ei olisi kaduttu

PREZENT POTENȚIAL

katunen, katunet, katunee, katunemme, katunette, katunevat, kaduttaneen

en katune, et katune, ei katune, emme katune, ette katune, eivät katune, ei kaduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen katunut, lienet katunut, lienee katunut, lienemme katuneet, lienette katuneet, lienevät katuneet, lienee kaduttu

en liene katunut, et liene katunut, ei liene katunut, emme liene katuneet, ette liene katuneet, eivät liene katuneet, ei liene kaduttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: katua    FORMA LUNGĂ: katuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: katuessa   INSTRUCTIV: katuen  INESIV PASIV: kaduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: katumaan   INESIV: katumassa  ELATIV: katumasta

ADESIV: katumalla  ABESIV: katumatta  INSTRUCTIV: katuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: katuminen   PARTITIV: katuminen

INFINITIVUL CINCI: katumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: katuva  (gen. katuvan)   PASIV: kaduttava   (gen. kaduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: katunut                  PASIV: kaduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: katuja (pl.gen. katujien)  ADJECTIV NEGATIV: katumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): katumus

kauhtua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kauhdun, kauhdut, kauhtuu, kauhdumme, kauhdutte, kauhtuvat, kauhdutaan

en kauhdu, et kauhdu, ei kauhdu, emme kauhdu, ette kauhdu, eivät kauhdu, ei kauhduta

IMPERFECT INDICATIV

kauhduin, kauhduit, kauhtui, kauhduimme, kauhduitte, kauhtuivat, kauhduttiin

en kauhtunut, et kauhtunut, ei kauhtunut, emme kauhtuneet, ette kauhtuneet, eivät kauhtuneet, ei kauhduttu

PERFECT INDICATIV

olen kauhtunut, olet kauhtunut, on kauhtunut, olemme kauhtuneet, olette kauhtuneet, ovat kauhtuneet, on kauhduttu

en ole kauhtunut, et ole kauhtunut, ei ole kauhtunut, emme ole kauhtuneet, ette ole kauhtuneet, eivät ole kauhtuneet, ei ole kauhduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kauhtunut, olit kauhtunut, oli kauhtunut, olimme kauhtuneet, olitte kauhtuneet, olivat kauhtuneet, oli kauhduttu

en ollut kauhtunut, et ollut kauhtunut, ei ollut kauhtunut, emme olleet kauhtuneet, ette olleet kauhtuneet, eivät olleet kauhtuneet, ei ollut kauhduttu

PREZENT IMPERATIV

-, kauhdu, kauhtukoon, kauhtukaamme, kauhtukaa, kauhtukoot, kauhduttakoon

-, älä kauhdu, älköön kauhtuko, älkäämme kauhtuko, älkää kauhtuko, älkööt kauhtuko, älköön kauhduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kauhtunut, -, -, olkoot kauhtuneet, olkoon kauhduttu

-, -, älköön olko kauhtunut, -, -, älkööt olko kauhtuneet, älköön olko kauhduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kauhtuisin, kauhtuisit, kauhtuisi, kauhtuisimme, kauhtuisitte, kauhtuisivat, kauhduttaisiin

en kauhtuisi, et kauhtuisi, ei kauhtuisi, emme kauhtuisi, ette kauhtuisi, eivät kauhtuisi, ei kauhduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kauhtunut, olisit kauhtunut, olisi kauhtunut, olisimme kauhtuneet, olisitte kauhtuneet, olisivat kauhtuneet, oltaisiin kauhduttu

en olisi kauhtunut, et olisi kauhtunut, ei olisi kauhtunut, emme olisi kauhtuneet, ette olisi kauhtuneet, eivät olisi kauhtuneet, ei olisi kauhduttu

PREZENT POTENȚIAL

kauhtunen, kauhtunet, kauhtunee, kauhtunemme, kauhtunette, kauhtunevat, kauhduttaneen

en kauhtune, et kauhtune, ei kauhtune, emme kauhtune, ette kauhtune, eivät kauhtune, ei kauhduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kauhtunut, lienet kauhtunut, lienee kauhtunut, lienemme kauhtuneet, lienette kauhtuneet, lienevät kauhtuneet, lienee kauhduttu

en liene kauhtunut, et liene kauhtunut, ei liene kauhtunut, emme liene kauhtuneet, ette liene kauhtuneet, eivät liene kauhtuneet, ei liene kauhduttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kauhtua    FORMA LUNGĂ: kauhtuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kauhtuessa   INSTRUCTIV: kauhtuen  INESIV PASIV: kauhduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kauhtumaan   INESIV: kauhtumassa  ELATIV: kauhtumasta

ADESIV: kauhtumalla  ABESIV: kauhtumatta  INSTRUCTIV: kauhtuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kauhtuminen   PARTITIV: kauhtuminen

INFINITIVUL CINCI: kauhtumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kauhtuva  (gen. kauhtuvan)   PASIV: kauhduttava   (gen. kauhduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kauhtunut                    PASIV: kauhduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kauhtuja (pl.gen. kauhtujien)  ADJECTIV NEGATIV: kauhtumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kauhtumus

kaventua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kavennun, kavennut, kaventuu, kavennumme, kavennutte, kaventuvat, kavennutaan

en kavennu, et kavennu, ei kavennu, emme kavennu, ette kavennu, eivät kavennu, ei kavennuta

IMPERFECT INDICATIV

kavennuin, kavennuit, kaventui, kavennuimme, kavennuitte, kaventuivat, kavennuttiin

en kaventunut, et kaventunut, ei kaventunut, emme kaventuneet, ette kaventuneet, eivät kaventuneet, ei kavennuttu

PERFECT INDICATIV

olen kaventunut, olet kaventunut, on kaventunut, olemme kaventuneet, olette kaventuneet, ovat kaventuneet, on kavennuttu

en ole kaventunut, et ole kaventunut, ei ole kaventunut, emme ole kaventuneet, ette ole kaventuneet, eivät ole kaventuneet, ei ole kavennuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kaventunut, olit kaventunut, oli kaventunut, olimme kaventuneet, olitte kaventuneet, olivat kaventuneet, oli kavennuttu

en ollut kaventunut, et ollut kaventunut, ei ollut kaventunut, emme olleet kaventuneet, ette olleet kaventuneet, eivät olleet kaventuneet, ei ollut kavennuttu

PREZENT IMPERATIV

-, kavennu, kaventukoon, kaventukaamme, kaventukaa, kaventukoot, kavennuttakoon

-, älä kavennu, älköön kaventuko, älkäämme kaventuko, älkää kaventuko, älkööt kaventuko, älköön kavennuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kaventunut, -, -, olkoot kaventuneet, olkoon kavennuttu

-, -, älköön olko kaventunut, -, -, älkööt olko kaventuneet, älköön olko kavennuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kaventuisin, kaventuisit, kaventuisi, kaventuisimme, kaventuisitte, kaventuisivat, kavennuttaisiin

en kaventuisi, et kaventuisi, ei kaventuisi, emme kaventuisi, ette kaventuisi, eivät kaventuisi, ei kavennuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kaventunut, olisit kaventunut, olisi kaventunut, olisimme kaventuneet, olisitte kaventuneet, olisivat kaventuneet, oltaisiin kavennuttu

en olisi kaventunut, et olisi kaventunut, ei olisi kaventunut, emme olisi kaventuneet, ette olisi kaventuneet, eivät olisi kaventuneet, ei olisi kavennuttu

PREZENT POTENȚIAL

kaventunen, kaventunet, kaventunee, kaventunemme, kaventunette, kaventunevat, kavennuttaneen

en kaventune, et kaventune, ei kaventune, emme kaventune, ette kaventune, eivät kaventune, ei kavennuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kaventunut, lienet kaventunut, lienee kaventunut, lienemme kaventuneet, lienette kaventuneet, lienevät kaventuneet, lienee kavennuttu

en liene kaventunut, et liene kaventunut, ei liene kaventunut, emme liene kaventuneet, ette liene kaventuneet, eivät liene kaventuneet, ei liene kavennuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kaventua    FORMA LUNGĂ: kaventuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kaventuessa   INSTRUCTIV: kaventuen  INESIV PASIV: kavennuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kaventumaan   INESIV: kaventumassa  ELATIV: kaventumasta

ADESIV: kaventumalla  ABESIV: kaventumatta  INSTRUCTIV: kaventuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kaventuminen   PARTITIV: kaventuminen

INFINITIVUL CINCI: kaventumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kaventuva  (gen. kaventuvan)   PASIV: kavennuttava   (gen. kavennuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kaventunut                     PASIV: kavennuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kaventuja (pl.gen. kaventujien)  ADJECTIV NEGATIV: kaventumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kaventumus

kehittyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kehityn, kehityt, kehittyy, kehitymme, kehitytte, kehittyvät, kehitytään

en kehity, et kehity, ei kehity, emme kehity, ette kehity, eivät kehity, ei kehitytä

IMPERFECT INDICATIV

kehityin, kehityit, kehittyi, kehityimme, kehityitte, kehittyivät, kehityttiin

en kehittynyt, et kehittynyt, ei kehittynyt, emme kehittyneet, ette kehittyneet, eivät kehittyneet, ei kehitytty

PERFECT INDICATIV

olen kehittynyt, olet kehittynyt, on kehittynyt, olemme kehittyneet, olette kehittyneet, ovat kehittyneet, on kehitytty

en ole kehittynyt, et ole kehittynyt, ei ole kehittynyt, emme ole kehittyneet, ette ole kehittyneet, eivät ole kehittyneet, ei ole kehitytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kehittynyt, olit kehittynyt, oli kehittynyt, olimme kehittyneet, olitte kehittyneet, olivat kehittyneet, oli kehitytty

en ollut kehittynyt, et ollut kehittynyt, ei ollut kehittynyt, emme olleet kehittyneet, ette olleet kehittyneet, eivät olleet kehittyneet, ei ollut kehitytty

PREZENT IMPERATIV

-, kehity, kehittyköön, kehittykäämme, kehittykää, kehittykööt, kehityttäköön

-, älä kehity, älköön kehittykö, älkäämme kehittykö, älkää kehittykö, älkööt kehittykö, älköön kehityttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kehittynyt, -, -, olkoot kehittyneet, olkoon kehitytty

-, -, älköön olko kehittynyt, -, -, älkööt olko kehittyneet, älköön olko kehitytty

PREZENT CONDIȚIONAL

kehittyisin, kehittyisit, kehittyisi, kehittyisimme, kehittyisitte, kehittyisivät, kehityttäisiin

en kehittyisi, et kehittyisi, ei kehittyisi, emme kehittyisi, ette kehittyisi, eivät kehittyisi, ei kehityttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kehittynyt, olisit kehittynyt, olisi kehittynyt, olisimme kehittyneet, olisitte kehittyneet, olisivat kehittyneet, oltaisiin kehitytty

en olisi kehittynyt, et olisi kehittynyt, ei olisi kehittynyt, emme olisi kehittyneet, ette olisi kehittyneet, eivät olisi kehittyneet, ei olisi kehitytty

PREZENT POTENȚIAL

kehittynen, kehittynet, kehittynee, kehittynemme, kehittynette, kehittynevät, kehityttäneen

en kehittyne, et kehittyne, ei kehittyne, emme kehittyne, ette kehittyne, eivät kehittyne, ei kehityttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen kehittynyt, lienet kehittynyt, lienee kehittynyt, lienemme kehittyneet, lienette kehittyneet, lienevät kehittyneet, lienee kehitytty

en liene kehittynyt, et liene kehittynyt, ei liene kehittynyt, emme liene kehittyneet, ette liene kehittyneet, eivät liene kehittyneet, ei liene kehitytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kehittyä    FORMA LUNGĂ: kehittyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kehittyessä   INSTRUCTIV: kehittyen  INESIV PASIV: kehityttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kehittymään   INESIV: kehittymässä  ELATIV: kehittymästä

ADESIV: kehittymällä  ABESIV: kehittymättä  INSTRUCTIV: kehittymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kehittyminen   PARTITIV: kehittyminen

INFINITIVUL CINCI: kehittymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kehittyvä  (gen. kehittyvän)   PASIV: kehityttävä   (gen. kehityttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kehittynyt                     PASIV: kehitytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kehittyjä (pl.gen. kehittyjien)  ADJECTIV NEGATIV: kehittymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kehittymys

keikkua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

keikun, keikut, keikkuu, keikumme, keikutte, keikkuvat, keikutaan

en keiku, et keiku, ei keiku, emme keiku, ette keiku, eivät keiku, ei keikuta

IMPERFECT INDICATIV

keikuin, keikuit, keikkui, keikuimme, keikuitte, keikkuivat, keikuttiin

en keikkunut, et keikkunut, ei keikkunut, emme keikkuneet, ette keikkuneet, eivät keikkuneet, ei keikuttu

PERFECT INDICATIV

olen keikkunut, olet keikkunut, on keikkunut, olemme keikkuneet, olette keikkuneet, ovat keikkuneet, on keikuttu

en ole keikkunut, et ole keikkunut, ei ole keikkunut, emme ole keikkuneet, ette ole keikkuneet, eivät ole keikkuneet, ei ole keikuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin keikkunut, olit keikkunut, oli keikkunut, olimme keikkuneet, olitte keikkuneet, olivat keikkuneet, oli keikuttu

en ollut keikkunut, et ollut keikkunut, ei ollut keikkunut, emme olleet keikkuneet, ette olleet keikkuneet, eivät olleet keikkuneet, ei ollut keikuttu

PREZENT IMPERATIV

-, keiku, keikkukoon, keikkukaamme, keikkukaa, keikkukoot, keikuttakoon

-, älä keiku, älköön keikkuko, älkäämme keikkuko, älkää keikkuko, älkööt keikkuko, älköön keikuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon keikkunut, -, -, olkoot keikkuneet, olkoon keikuttu

-, -, älköön olko keikkunut, -, -, älkööt olko keikkuneet, älköön olko keikuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

keikkuisin, keikkuisit, keikkuisi, keikkuisimme, keikkuisitte, keikkuisivat, keikuttaisiin

en keikkuisi, et keikkuisi, ei keikkuisi, emme keikkuisi, ette keikkuisi, eivät keikkuisi, ei keikuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin keikkunut, olisit keikkunut, olisi keikkunut, olisimme keikkuneet, olisitte keikkuneet, olisivat keikkuneet, oltaisiin keikuttu

en olisi keikkunut, et olisi keikkunut, ei olisi keikkunut, emme olisi keikkuneet, ette olisi keikkuneet, eivät olisi keikkuneet, ei olisi keikuttu

PREZENT POTENȚIAL

keikkunen, keikkunet, keikkunee, keikkunemme, keikkunette, keikkunevat, keikuttaneen

en keikkune, et keikkune, ei keikkune, emme keikkune, ette keikkune, eivät keikkune, ei keikuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen keikkunut, lienet keikkunut, lienee keikkunut, lienemme keikkuneet, lienette keikkuneet, lienevät keikkuneet, lienee keikuttu

en liene keikkunut, et liene keikkunut, ei liene keikkunut, emme liene keikkuneet, ette liene keikkuneet, eivät liene keikkuneet, ei liene keikuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: keikkua    FORMA LUNGĂ: keikkuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: keikkuessa   INSTRUCTIV: keikkuen  INESIV PASIV: keikuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: keikkumaan   INESIV: keikkumassa  ELATIV: keikkumasta

ADESIV: keikkumalla  ABESIV: keikkumatta  INSTRUCTIV: keikkuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: keikkuminen   PARTITIV: keikkuminen

INFINITIVUL CINCI: keikkumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: keikkuva  (gen. keikkuvan)   PASIV: keikuttava   (gen. keikuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: keikkunut                    PASIV: keikuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: keikkuja (pl.gen. keikkujien)  ADJECTIV NEGATIV: keikkumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): keikkumus

kellertyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kellerryn, kellerryt, kellertyy, kellerrymme, kellerrytte, kellertyvät, kellerrytään

en kellerry, et kellerry, ei kellerry, emme kellerry, ette kellerry, eivät kellerry, ei kellerrytä

IMPERFECT INDICATIV

kellerryin, kellerryit, kellertyi, kellerryimme, kellerryitte, kellertyivät, kellerryttiin

en kellertynyt, et kellertynyt, ei kellertynyt, emme kellertyneet, ette kellertyneet, eivät kellertyneet, ei kellerrytty

PERFECT INDICATIV

olen kellertynyt, olet kellertynyt, on kellertynyt, olemme kellertyneet, olette kellertyneet, ovat kellertyneet, on kellerrytty

en ole kellertynyt, et ole kellertynyt, ei ole kellertynyt, emme ole kellertyneet, ette ole kellertyneet, eivät ole kellertyneet, ei ole kellerrytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kellertynyt, olit kellertynyt, oli kellertynyt, olimme kellertyneet, olitte kellertyneet, olivat kellertyneet, oli kellerrytty

en ollut kellertynyt, et ollut kellertynyt, ei ollut kellertynyt, emme olleet kellertyneet, ette olleet kellertyneet, eivät olleet kellertyneet, ei ollut kellerrytty

PREZENT IMPERATIV

-, kellerry, kellertyköön, kellertykäämme, kellertykää, kellertykööt, kellerryttäköön

-, älä kellerry, älköön kellertykö, älkäämme kellertykö, älkää kellertykö, älkööt kellertykö, älköön kellerryttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kellertynyt, -, -, olkoot kellertyneet, olkoon kellerrytty

-, -, älköön olko kellertynyt, -, -, älkööt olko kellertyneet, älköön olko kellerrytty

PREZENT CONDIȚIONAL

kellertyisin, kellertyisit, kellertyisi, kellertyisimme, kellertyisitte, kellertyisivät, kellerryttäisiin

en kellertyisi, et kellertyisi, ei kellertyisi, emme kellertyisi, ette kellertyisi, eivät kellertyisi, ei kellerryttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kellertynyt, olisit kellertynyt, olisi kellertynyt, olisimme kellertyneet, olisitte kellertyneet, olisivat kellertyneet, oltaisiin kellerrytty

en olisi kellertynyt, et olisi kellertynyt, ei olisi kellertynyt, emme olisi kellertyneet, ette olisi kellertyneet, eivät olisi kellertyneet, ei olisi kellerrytty

PREZENT POTENȚIAL

kellertynen, kellertynet, kellertynee, kellertynemme, kellertynette, kellertynevät, kellerryttäneen

en kellertyne, et kellertyne, ei kellertyne, emme kellertyne, ette kellertyne, eivät kellertyne, ei kellerryttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen kellertynyt, lienet kellertynyt, lienee kellertynyt, lienemme kellertyneet, lienette kellertyneet, lienevät kellertyneet, lienee kellerrytty

en liene kellertynyt, et liene kellertynyt, ei liene kellertynyt, emme liene kellertyneet, ette liene kellertyneet, eivät liene kellertyneet, ei liene kellerrytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kellertyä    FORMA LUNGĂ: kellertyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kellertyessä   INSTRUCTIV: kellertyen  INESIV PASIV: kellerryttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kellertymään   INESIV: kellertymässä  ELATIV: kellertymästä

ADESIV: kellertymällä  ABESIV: kellertymättä  INSTRUCTIV: kellertymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kellertyminen   PARTITIV: kellertyminen

INFINITIVUL CINCI: kellertymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kellertyvä  (gen. kellertyvän)   PASIV: kellerryttävä   (gen. kellerryttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kellertynyt                      PASIV: kellerrytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kellertyjä (pl.gen. kellertyjien)  ADJECTIV NEGATIV: kellertymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kellertymys

kelottua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kelotun, kelotut, kelottuu, kelotumme, kelotutte, kelottuvat, kelotutaan

en kelotu, et kelotu, ei kelotu, emme kelotu, ette kelotu, eivät kelotu, ei kelotuta

IMPERFECT INDICATIV

kelotuin, kelotuit, kelottui, kelotuimme, kelotuitte, kelottuivat, kelotuttiin

en kelottunut, et kelottunut, ei kelottunut, emme kelottuneet, ette kelottuneet, eivät kelottuneet, ei kelotuttu

PERFECT INDICATIV

olen kelottunut, olet kelottunut, on kelottunut, olemme kelottuneet, olette kelottuneet, ovat kelottuneet, on kelotuttu

en ole kelottunut, et ole kelottunut, ei ole kelottunut, emme ole kelottuneet, ette ole kelottuneet, eivät ole kelottuneet, ei ole kelotuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kelottunut, olit kelottunut, oli kelottunut, olimme kelottuneet, olitte kelottuneet, olivat kelottuneet, oli kelotuttu

en ollut kelottunut, et ollut kelottunut, ei ollut kelottunut, emme olleet kelottuneet, ette olleet kelottuneet, eivät olleet kelottuneet, ei ollut kelotuttu

PREZENT IMPERATIV

-, kelotu, kelottukoon, kelottukaamme, kelottukaa, kelottukoot, kelotuttakoon

-, älä kelotu, älköön kelottuko, älkäämme kelottuko, älkää kelottuko, älkööt kelottuko, älköön kelotuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kelottunut, -, -, olkoot kelottuneet, olkoon kelotuttu

-, -, älköön olko kelottunut, -, -, älkööt olko kelottuneet, älköön olko kelotuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kelottuisin, kelottuisit, kelottuisi, kelottuisimme, kelottuisitte, kelottuisivat, kelotuttaisiin

en kelottuisi, et kelottuisi, ei kelottuisi, emme kelottuisi, ette kelottuisi, eivät kelottuisi, ei kelotuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kelottunut, olisit kelottunut, olisi kelottunut, olisimme kelottuneet, olisitte kelottuneet, olisivat kelottuneet, oltaisiin kelotuttu

en olisi kelottunut, et olisi kelottunut, ei olisi kelottunut, emme olisi kelottuneet, ette olisi kelottuneet, eivät olisi kelottuneet, ei olisi kelotuttu

PREZENT POTENȚIAL

kelottunen, kelottunet, kelottunee, kelottunemme, kelottunette, kelottunevat, kelotuttaneen

en kelottune, et kelottune, ei kelottune, emme kelottune, ette kelottune, eivät kelottune, ei kelotuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kelottunut, lienet kelottunut, lienee kelottunut, lienemme kelottuneet, lienette kelottuneet, lienevät kelottuneet, lienee kelotuttu

en liene kelottunut, et liene kelottunut, ei liene kelottunut, emme liene kelottuneet, ette liene kelottuneet, eivät liene kelottuneet, ei liene kelotuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kelottua    FORMA LUNGĂ: kelottuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kelottuessa   INSTRUCTIV: kelottuen  INESIV PASIV: kelotuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kelottumaan   INESIV: kelottumassa  ELATIV: kelottumasta

ADESIV: kelottumalla  ABESIV: kelottumatta  INSTRUCTIV: kelottuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kelottuminen   PARTITIV: kelottuminen

INFINITIVUL CINCI: kelottumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kelottuva  (gen. kelottuvan)   PASIV: kelotuttava   (gen. kelotuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kelottunut                     PASIV: kelotuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kelottuja (pl.gen. kelottujien)  ADJECTIV NEGATIV: kelottumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kelottumus

kertaantua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kertaannun, kertaannut, kertaantuu, kertaannumme, kertaannutte, kertaantuvat, kertaannutaan

en kertaannu, et kertaannu, ei kertaannu, emme kertaannu, ette kertaannu, eivät kertaannu, ei kertaannuta

IMPERFECT INDICATIV

kertaannuin, kertaannuit, kertaantui, kertaannuimme, kertaannuitte, kertaantuivat, kertaannuttiin

en kertaantunut, et kertaantunut, ei kertaantunut, emme kertaantuneet, ette kertaantuneet, eivät kertaantuneet, ei kertaannuttu

PERFECT INDICATIV

olen kertaantunut, olet kertaantunut, on kertaantunut, olemme kertaantuneet, olette kertaantuneet, ovat kertaantuneet, on kertaannuttu

en ole kertaantunut, et ole kertaantunut, ei ole kertaantunut, emme ole kertaantuneet, ette ole kertaantuneet, eivät ole kertaantuneet, ei ole kertaannuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kertaantunut, olit kertaantunut, oli kertaantunut, olimme kertaantuneet, olitte kertaantuneet, olivat kertaantuneet, oli kertaannuttu

en ollut kertaantunut, et ollut kertaantunut, ei ollut kertaantunut, emme olleet kertaantuneet, ette olleet kertaantuneet, eivät olleet kertaantuneet, ei ollut kertaannuttu

PREZENT IMPERATIV

-, kertaannu, kertaantukoon, kertaantukaamme, kertaantukaa, kertaantukoot, kertaannuttakoon

-, älä kertaannu, älköön kertaantuko, älkäämme kertaantuko, älkää kertaantuko, älkööt kertaantuko, älköön kertaannuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kertaantunut, -, -, olkoot kertaantuneet, olkoon kertaannuttu

-, -, älköön olko kertaantunut, -, -, älkööt olko kertaantuneet, älköön olko kertaannuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kertaantuisin, kertaantuisit, kertaantuisi, kertaantuisimme, kertaantuisitte, kertaantuisivat, kertaannuttaisiin

en kertaantuisi, et kertaantuisi, ei kertaantuisi, emme kertaantuisi, ette kertaantuisi, eivät kertaantuisi, ei kertaannuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kertaantunut, olisit kertaantunut, olisi kertaantunut, olisimme kertaantuneet, olisitte kertaantuneet, olisivat kertaantuneet, oltaisiin kertaannuttu

en olisi kertaantunut, et olisi kertaantunut, ei olisi kertaantunut, emme olisi kertaantuneet, ette olisi kertaantuneet, eivät olisi kertaantuneet, ei olisi kertaannuttu

PREZENT POTENȚIAL

kertaantunen, kertaantunet, kertaantunee, kertaantunemme, kertaantunette, kertaantunevat, kertaannuttaneen

en kertaantune, et kertaantune, ei kertaantune, emme kertaantune, ette kertaantune, eivät kertaantune, ei kertaannuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kertaantunut, lienet kertaantunut, lienee kertaantunut, lienemme kertaantuneet, lienette kertaantuneet, lienevät kertaantuneet, lienee kertaannuttu

en liene kertaantunut, et liene kertaantunut, ei liene kertaantunut, emme liene kertaantuneet, ette liene kertaantuneet, eivät liene kertaantuneet, ei liene kertaannuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kertaantua    FORMA LUNGĂ: kertaantuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kertaantuessa   INSTRUCTIV: kertaantuen  INESIV PASIV: kertaannuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kertaantumaan   INESIV: kertaantumassa  ELATIV: kertaantumasta

ADESIV: kertaantumalla  ABESIV: kertaantumatta  INSTRUCTIV: kertaantuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kertaantuminen   PARTITIV: kertaantuminen

INFINITIVUL CINCI: kertaantumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kertaantuva  (gen. kertaantuvan)   PASIV: kertaannuttava   (gen. kertaannuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kertaantunut                       PASIV: kertaannuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kertaantuja (pl.gen. kertaantujien)  ADJECTIV NEGATIV: kertaantumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kertaantumus

kertoa 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kerron, kerrot, kertoo, kerromme, kerrotte, kertovat, kerrotaan

en kerro, et kerro, ei kerro, emme kerro, ette kerro, eivät kerro, ei kerrota

IMPERFECT INDICATIV

kerroin, kerroit, kertoi, kerroimme, kerroitte, kertoivat, kerrottiin

en kertonut, et kertonut, ei kertonut, emme kertoneet, ette kertoneet, eivät kertoneet, ei kerrottu

PERFECT INDICATIV

olen kertonut, olet kertonut, on kertonut, olemme kertoneet, olette kertoneet, ovat kertoneet, on kerrottu

en ole kertonut, et ole kertonut, ei ole kertonut, emme ole kertoneet, ette ole kertoneet, eivät ole kertoneet, ei ole kerrottu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kertonut, olit kertonut, oli kertonut, olimme kertoneet, olitte kertoneet, olivat kertoneet, oli kerrottu

en ollut kertonut, et ollut kertonut, ei ollut kertonut, emme olleet kertoneet, ette olleet kertoneet, eivät olleet kertoneet, ei ollut kerrottu

PREZENT IMPERATIV

-, kerro, kertokoon, kertokaamme, kertokaa, kertokoot, kerrottakoon

-, älä kerro, älköön kertoko, älkäämme kertoko, älkää kertoko, älkööt kertoko, älköön kerrottako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kertonut, -, -, olkoot kertoneet, olkoon kerrottu

-, -, älköön olko kertonut, -, -, älkööt olko kertoneet, älköön olko kerrottu

PREZENT CONDIȚIONAL

kertoisin, kertoisit, kertoisi, kertoisimme, kertoisitte, kertoisivat, kerrottaisiin

en kertoisi, et kertoisi, ei kertoisi, emme kertoisi, ette kertoisi, eivät kertoisi, ei kerrottaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kertonut, olisit kertonut, olisi kertonut, olisimme kertoneet, olisitte kertoneet, olisivat kertoneet, oltaisiin kerrottu

en olisi kertonut, et olisi kertonut, ei olisi kertonut, emme olisi kertoneet, ette olisi kertoneet, eivät olisi kertoneet, ei olisi kerrottu

PREZENT POTENȚIAL

kertonen, kertonet, kertonee, kertonemme, kertonette, kertonevat, kerrottaneen

en kertone, et kertone, ei kertone, emme kertone, ette kertone, eivät kertone, ei kerrottane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kertonut, lienet kertonut, lienee kertonut, lienemme kertoneet, lienette kertoneet, lienevät kertoneet, lienee kerrottu

en liene kertonut, et liene kertonut, ei liene kertonut, emme liene kertoneet, ette liene kertoneet, eivät liene kertoneet, ei liene kerrottu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kertoa    FORMA LUNGĂ: kertoakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kertoessa   INSTRUCTIV: kertoen  INESIV PASIV: kerrottaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kertomaan   INESIV: kertomassa  ELATIV: kertomasta

ADESIV: kertomalla  ABESIV: kertomatta  INSTRUCTIV: kertoman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kertominen   PARTITIV: kertominen

INFINITIVUL CINCI: kertomaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kertova  (gen. kertovan)   PASIV: kerrottava   (gen. kerrottavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kertonut                   PASIV: kerrottu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kertoja (pl.gen. kertojien)  ADJECTIV NEGATIV: kertomaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kertomus

kertyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kerryn, kerryt, kertyy, kerrymme, kerrytte, kertyvät, kerrytään

en kerry, et kerry, ei kerry, emme kerry, ette kerry, eivät kerry, ei kerrytä

IMPERFECT INDICATIV

kerryin, kerryit, kertyi, kerryimme, kerryitte, kertyivät, kerryttiin

en kertynyt, et kertynyt, ei kertynyt, emme kertyneet, ette kertyneet, eivät kertyneet, ei kerrytty

PERFECT INDICATIV

olen kertynyt, olet kertynyt, on kertynyt, olemme kertyneet, olette kertyneet, ovat kertyneet, on kerrytty

en ole kertynyt, et ole kertynyt, ei ole kertynyt, emme ole kertyneet, ette ole kertyneet, eivät ole kertyneet, ei ole kerrytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kertynyt, olit kertynyt, oli kertynyt, olimme kertyneet, olitte kertyneet, olivat kertyneet, oli kerrytty

en ollut kertynyt, et ollut kertynyt, ei ollut kertynyt, emme olleet kertyneet, ette olleet kertyneet, eivät olleet kertyneet, ei ollut kerrytty

PREZENT IMPERATIV

-, kerry, kertyköön, kertykäämme, kertykää, kertykööt, kerryttäköön

-, älä kerry, älköön kertykö, älkäämme kertykö, älkää kertykö, älkööt kertykö, älköön kerryttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kertynyt, -, -, olkoot kertyneet, olkoon kerrytty

-, -, älköön olko kertynyt, -, -, älkööt olko kertyneet, älköön olko kerrytty

PREZENT CONDIȚIONAL

kertyisin, kertyisit, kertyisi, kertyisimme, kertyisitte, kertyisivät, kerryttäisiin

en kertyisi, et kertyisi, ei kertyisi, emme kertyisi, ette kertyisi, eivät kertyisi, ei kerryttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kertynyt, olisit kertynyt, olisi kertynyt, olisimme kertyneet, olisitte kertyneet, olisivat kertyneet, oltaisiin kerrytty

en olisi kertynyt, et olisi kertynyt, ei olisi kertynyt, emme olisi kertyneet, ette olisi kertyneet, eivät olisi kertyneet, ei olisi kerrytty

PREZENT POTENȚIAL

kertynen, kertynet, kertynee, kertynemme, kertynette, kertynevät, kerryttäneen

en kertyne, et kertyne, ei kertyne, emme kertyne, ette kertyne, eivät kertyne, ei kerryttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen kertynyt, lienet kertynyt, lienee kertynyt, lienemme kertyneet, lienette kertyneet, lienevät kertyneet, lienee kerrytty

en liene kertynyt, et liene kertynyt, ei liene kertynyt, emme liene kertyneet, ette liene kertyneet, eivät liene kertyneet, ei liene kerrytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kertyä    FORMA LUNGĂ: kertyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kertyessä   INSTRUCTIV: kertyen  INESIV PASIV: kerryttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kertymään   INESIV: kertymässä  ELATIV: kertymästä

ADESIV: kertymällä  ABESIV: kertymättä  INSTRUCTIV: kertymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kertyminen   PARTITIV: kertyminen

INFINITIVUL CINCI: kertymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kertyvä  (gen. kertyvän)   PASIV: kerryttävä   (gen. kerryttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kertynyt                   PASIV: kerrytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kertyjä (pl.gen. kertyjien)  ADJECTIV NEGATIV: kertymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kertymys

kerääntyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

keräännyn, keräännyt, kerääntyy, keräännymme, keräännytte, kerääntyvät, keräännytään

en keräänny, et keräänny, ei keräänny, emme keräänny, ette keräänny, eivät keräänny, ei keräännytä

IMPERFECT INDICATIV

keräännyin, keräännyit, kerääntyi, keräännyimme, keräännyitte, kerääntyivät, keräännyttiin

en kerääntynyt, et kerääntynyt, ei kerääntynyt, emme kerääntyneet, ette kerääntyneet, eivät kerääntyneet, ei keräännytty

PERFECT INDICATIV

olen kerääntynyt, olet kerääntynyt, on kerääntynyt, olemme kerääntyneet, olette kerääntyneet, ovat kerääntyneet, on keräännytty

en ole kerääntynyt, et ole kerääntynyt, ei ole kerääntynyt, emme ole kerääntyneet, ette ole kerääntyneet, eivät ole kerääntyneet, ei ole keräännytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kerääntynyt, olit kerääntynyt, oli kerääntynyt, olimme kerääntyneet, olitte kerääntyneet, olivat kerääntyneet, oli keräännytty

en ollut kerääntynyt, et ollut kerääntynyt, ei ollut kerääntynyt, emme olleet kerääntyneet, ette olleet kerääntyneet, eivät olleet kerääntyneet, ei ollut keräännytty

PREZENT IMPERATIV

-, keräänny, kerääntyköön, kerääntykäämme, kerääntykää, kerääntykööt, keräännyttäköön

-, älä keräänny, älköön kerääntykö, älkäämme kerääntykö, älkää kerääntykö, älkööt kerääntykö, älköön keräännyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kerääntynyt, -, -, olkoot kerääntyneet, olkoon keräännytty

-, -, älköön olko kerääntynyt, -, -, älkööt olko kerääntyneet, älköön olko keräännytty

PREZENT CONDIȚIONAL

kerääntyisin, kerääntyisit, kerääntyisi, kerääntyisimme, kerääntyisitte, kerääntyisivät, keräännyttäisiin

en kerääntyisi, et kerääntyisi, ei kerääntyisi, emme kerääntyisi, ette kerääntyisi, eivät kerääntyisi, ei keräännyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kerääntynyt, olisit kerääntynyt, olisi kerääntynyt, olisimme kerääntyneet, olisitte kerääntyneet, olisivat kerääntyneet, oltaisiin keräännytty

en olisi kerääntynyt, et olisi kerääntynyt, ei olisi kerääntynyt, emme olisi kerääntyneet, ette olisi kerääntyneet, eivät olisi kerääntyneet, ei olisi keräännytty

PREZENT POTENȚIAL

kerääntynen, kerääntynet, kerääntynee, kerääntynemme, kerääntynette, kerääntynevät, keräännyttäneen

en kerääntyne, et kerääntyne, ei kerääntyne, emme kerääntyne, ette kerääntyne, eivät kerääntyne, ei keräännyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen kerääntynyt, lienet kerääntynyt, lienee kerääntynyt, lienemme kerääntyneet, lienette kerääntyneet, lienevät kerääntyneet, lienee keräännytty

en liene kerääntynyt, et liene kerääntynyt, ei liene kerääntynyt, emme liene kerääntyneet, ette liene kerääntyneet, eivät liene kerääntyneet, ei liene keräännytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kerääntyä    FORMA LUNGĂ: kerääntyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kerääntyessä   INSTRUCTIV: kerääntyen  INESIV PASIV: keräännyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kerääntymään   INESIV: kerääntymässä  ELATIV: kerääntymästä

ADESIV: kerääntymällä  ABESIV: kerääntymättä  INSTRUCTIV: kerääntymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kerääntyminen   PARTITIV: kerääntyminen

INFINITIVUL CINCI: kerääntymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kerääntyvä  (gen. kerääntyvän)   PASIV: keräännyttävä   (gen. keräännyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kerääntynyt                      PASIV: keräännytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kerääntyjä (pl.gen. kerääntyjien)  ADJECTIV NEGATIV: kerääntymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kerääntymys

keskittyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

keskityn, keskityt, keskittyy, keskitymme, keskitytte, keskittyvät, keskitytään

en keskity, et keskity, ei keskity, emme keskity, ette keskity, eivät keskity, ei keskitytä

IMPERFECT INDICATIV

keskityin, keskityit, keskittyi, keskityimme, keskityitte, keskittyivät, keskityttiin

en keskittynyt, et keskittynyt, ei keskittynyt, emme keskittyneet, ette keskittyneet, eivät keskittyneet, ei keskitytty

PERFECT INDICATIV

olen keskittynyt, olet keskittynyt, on keskittynyt, olemme keskittyneet, olette keskittyneet, ovat keskittyneet, on keskitytty

en ole keskittynyt, et ole keskittynyt, ei ole keskittynyt, emme ole keskittyneet, ette ole keskittyneet, eivät ole keskittyneet, ei ole keskitytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin keskittynyt, olit keskittynyt, oli keskittynyt, olimme keskittyneet, olitte keskittyneet, olivat keskittyneet, oli keskitytty

en ollut keskittynyt, et ollut keskittynyt, ei ollut keskittynyt, emme olleet keskittyneet, ette olleet keskittyneet, eivät olleet keskittyneet, ei ollut keskitytty

PREZENT IMPERATIV

-, keskity, keskittyköön, keskittykäämme, keskittykää, keskittykööt, keskityttäköön

-, älä keskity, älköön keskittykö, älkäämme keskittykö, älkää keskittykö, älkööt keskittykö, älköön keskityttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon keskittynyt, -, -, olkoot keskittyneet, olkoon keskitytty

-, -, älköön olko keskittynyt, -, -, älkööt olko keskittyneet, älköön olko keskitytty

PREZENT CONDIȚIONAL

keskittyisin, keskittyisit, keskittyisi, keskittyisimme, keskittyisitte, keskittyisivät, keskityttäisiin

en keskittyisi, et keskittyisi, ei keskittyisi, emme keskittyisi, ette keskittyisi, eivät keskittyisi, ei keskityttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin keskittynyt, olisit keskittynyt, olisi keskittynyt, olisimme keskittyneet, olisitte keskittyneet, olisivat keskittyneet, oltaisiin keskitytty

en olisi keskittynyt, et olisi keskittynyt, ei olisi keskittynyt, emme olisi keskittyneet, ette olisi keskittyneet, eivät olisi keskittyneet, ei olisi keskitytty

PREZENT POTENȚIAL

keskittynen, keskittynet, keskittynee, keskittynemme, keskittynette, keskittynevät, keskityttäneen

en keskittyne, et keskittyne, ei keskittyne, emme keskittyne, ette keskittyne, eivät keskittyne, ei keskityttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen keskittynyt, lienet keskittynyt, lienee keskittynyt, lienemme keskittyneet, lienette keskittyneet, lienevät keskittyneet, lienee keskitytty

en liene keskittynyt, et liene keskittynyt, ei liene keskittynyt, emme liene keskittyneet, ette liene keskittyneet, eivät liene keskittyneet, ei liene keskitytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: keskittyä    FORMA LUNGĂ: keskittyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: keskittyessä   INSTRUCTIV: keskittyen  INESIV PASIV: keskityttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: keskittymään   INESIV: keskittymässä  ELATIV: keskittymästä

ADESIV: keskittymällä  ABESIV: keskittymättä  INSTRUCTIV: keskittymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: keskittyminen   PARTITIV: keskittyminen

INFINITIVUL CINCI: keskittymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: keskittyvä  (gen. keskittyvän)   PASIV: keskityttävä   (gen. keskityttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: keskittynyt                      PASIV: keskitytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: keskittyjä (pl.gen. keskittyjien)  ADJECTIV NEGATIV: keskittymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): keskittymys

kesyttyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kesytyn, kesytyt, kesyttyy, kesytymme, kesytytte, kesyttyvät, kesytytään

en kesyty, et kesyty, ei kesyty, emme kesyty, ette kesyty, eivät kesyty, ei kesytytä

IMPERFECT INDICATIV

kesytyin, kesytyit, kesyttyi, kesytyimme, kesytyitte, kesyttyivät, kesytyttiin

en kesyttynyt, et kesyttynyt, ei kesyttynyt, emme kesyttyneet, ette kesyttyneet, eivät kesyttyneet, ei kesytytty

PERFECT INDICATIV

olen kesyttynyt, olet kesyttynyt, on kesyttynyt, olemme kesyttyneet, olette kesyttyneet, ovat kesyttyneet, on kesytytty

en ole kesyttynyt, et ole kesyttynyt, ei ole kesyttynyt, emme ole kesyttyneet, ette ole kesyttyneet, eivät ole kesyttyneet, ei ole kesytytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kesyttynyt, olit kesyttynyt, oli kesyttynyt, olimme kesyttyneet, olitte kesyttyneet, olivat kesyttyneet, oli kesytytty

en ollut kesyttynyt, et ollut kesyttynyt, ei ollut kesyttynyt, emme olleet kesyttyneet, ette olleet kesyttyneet, eivät olleet kesyttyneet, ei ollut kesytytty

PREZENT IMPERATIV

-, kesyty, kesyttyköön, kesyttykäämme, kesyttykää, kesyttykööt, kesytyttäköön

-, älä kesyty, älköön kesyttykö, älkäämme kesyttykö, älkää kesyttykö, älkööt kesyttykö, älköön kesytyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kesyttynyt, -, -, olkoot kesyttyneet, olkoon kesytytty

-, -, älköön olko kesyttynyt, -, -, älkööt olko kesyttyneet, älköön olko kesytytty

PREZENT CONDIȚIONAL

kesyttyisin, kesyttyisit, kesyttyisi, kesyttyisimme, kesyttyisitte, kesyttyisivät, kesytyttäisiin

en kesyttyisi, et kesyttyisi, ei kesyttyisi, emme kesyttyisi, ette kesyttyisi, eivät kesyttyisi, ei kesytyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kesyttynyt, olisit kesyttynyt, olisi kesyttynyt, olisimme kesyttyneet, olisitte kesyttyneet, olisivat kesyttyneet, oltaisiin kesytytty

en olisi kesyttynyt, et olisi kesyttynyt, ei olisi kesyttynyt, emme olisi kesyttyneet, ette olisi kesyttyneet, eivät olisi kesyttyneet, ei olisi kesytytty

PREZENT POTENȚIAL

kesyttynen, kesyttynet, kesyttynee, kesyttynemme, kesyttynette, kesyttynevät, kesytyttäneen

en kesyttyne, et kesyttyne, ei kesyttyne, emme kesyttyne, ette kesyttyne, eivät kesyttyne, ei kesytyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen kesyttynyt, lienet kesyttynyt, lienee kesyttynyt, lienemme kesyttyneet, lienette kesyttyneet, lienevät kesyttyneet, lienee kesytytty

en liene kesyttynyt, et liene kesyttynyt, ei liene kesyttynyt, emme liene kesyttyneet, ette liene kesyttyneet, eivät liene kesyttyneet, ei liene kesytytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kesyttyä    FORMA LUNGĂ: kesyttyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kesyttyessä   INSTRUCTIV: kesyttyen  INESIV PASIV: kesytyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kesyttymään   INESIV: kesyttymässä  ELATIV: kesyttymästä

ADESIV: kesyttymällä  ABESIV: kesyttymättä  INSTRUCTIV: kesyttymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kesyttyminen   PARTITIV: kesyttyminen

INFINITIVUL CINCI: kesyttymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kesyttyvä  (gen. kesyttyvän)   PASIV: kesytyttävä   (gen. kesytyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kesyttynyt                     PASIV: kesytytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kesyttyjä (pl.gen. kesyttyjien)  ADJECTIV NEGATIV: kesyttymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kesyttymys

kesyyntyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kesyynnyn, kesyynnyt, kesyyntyy, kesyynnymme, kesyynnytte, kesyyntyvät, kesyynnytään

en kesyynny, et kesyynny, ei kesyynny, emme kesyynny, ette kesyynny, eivät kesyynny, ei kesyynnytä

IMPERFECT INDICATIV

kesyynnyin, kesyynnyit, kesyyntyi, kesyynnyimme, kesyynnyitte, kesyyntyivät, kesyynnyttiin

en kesyyntynyt, et kesyyntynyt, ei kesyyntynyt, emme kesyyntyneet, ette kesyyntyneet, eivät kesyyntyneet, ei kesyynnytty

PERFECT INDICATIV

olen kesyyntynyt, olet kesyyntynyt, on kesyyntynyt, olemme kesyyntyneet, olette kesyyntyneet, ovat kesyyntyneet, on kesyynnytty

en ole kesyyntynyt, et ole kesyyntynyt, ei ole kesyyntynyt, emme ole kesyyntyneet, ette ole kesyyntyneet, eivät ole kesyyntyneet, ei ole kesyynnytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kesyyntynyt, olit kesyyntynyt, oli kesyyntynyt, olimme kesyyntyneet, olitte kesyyntyneet, olivat kesyyntyneet, oli kesyynnytty

en ollut kesyyntynyt, et ollut kesyyntynyt, ei ollut kesyyntynyt, emme olleet kesyyntyneet, ette olleet kesyyntyneet, eivät olleet kesyyntyneet, ei ollut kesyynnytty

PREZENT IMPERATIV

-, kesyynny, kesyyntyköön, kesyyntykäämme, kesyyntykää, kesyyntykööt, kesyynnyttäköön

-, älä kesyynny, älköön kesyyntykö, älkäämme kesyyntykö, älkää kesyyntykö, älkööt kesyyntykö, älköön kesyynnyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kesyyntynyt, -, -, olkoot kesyyntyneet, olkoon kesyynnytty

-, -, älköön olko kesyyntynyt, -, -, älkööt olko kesyyntyneet, älköön olko kesyynnytty

PREZENT CONDIȚIONAL

kesyyntyisin, kesyyntyisit, kesyyntyisi, kesyyntyisimme, kesyyntyisitte, kesyyntyisivät, kesyynnyttäisiin

en kesyyntyisi, et kesyyntyisi, ei kesyyntyisi, emme kesyyntyisi, ette kesyyntyisi, eivät kesyyntyisi, ei kesyynnyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kesyyntynyt, olisit kesyyntynyt, olisi kesyyntynyt, olisimme kesyyntyneet, olisitte kesyyntyneet, olisivat kesyyntyneet, oltaisiin kesyynnytty

en olisi kesyyntynyt, et olisi kesyyntynyt, ei olisi kesyyntynyt, emme olisi kesyyntyneet, ette olisi kesyyntyneet, eivät olisi kesyyntyneet, ei olisi kesyynnytty

PREZENT POTENȚIAL

kesyyntynen, kesyyntynet, kesyyntynee, kesyyntynemme, kesyyntynette, kesyyntynevät, kesyynnyttäneen

en kesyyntyne, et kesyyntyne, ei kesyyntyne, emme kesyyntyne, ette kesyyntyne, eivät kesyyntyne, ei kesyynnyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen kesyyntynyt, lienet kesyyntynyt, lienee kesyyntynyt, lienemme kesyyntyneet, lienette kesyyntyneet, lienevät kesyyntyneet, lienee kesyynnytty

en liene kesyyntynyt, et liene kesyyntynyt, ei liene kesyyntynyt, emme liene kesyyntyneet, ette liene kesyyntyneet, eivät liene kesyyntyneet, ei liene kesyynnytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kesyyntyä    FORMA LUNGĂ: kesyyntyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kesyyntyessä   INSTRUCTIV: kesyyntyen  INESIV PASIV: kesyynnyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kesyyntymään   INESIV: kesyyntymässä  ELATIV: kesyyntymästä

ADESIV: kesyyntymällä  ABESIV: kesyyntymättä  INSTRUCTIV: kesyyntymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kesyyntyminen   PARTITIV: kesyyntyminen

INFINITIVUL CINCI: kesyyntymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kesyyntyvä  (gen. kesyyntyvän)   PASIV: kesyynnyttävä   (gen. kesyynnyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kesyyntynyt                      PASIV: kesyynnytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kesyyntyjä (pl.gen. kesyyntyjien)  ADJECTIV NEGATIV: kesyyntymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kesyyntymys

keventyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kevennyn, kevennyt, keventyy, kevennymme, kevennytte, keventyvät, kevennytään

en kevenny, et kevenny, ei kevenny, emme kevenny, ette kevenny, eivät kevenny, ei kevennytä

IMPERFECT INDICATIV

kevennyin, kevennyit, keventyi, kevennyimme, kevennyitte, keventyivät, kevennyttiin

en keventynyt, et keventynyt, ei keventynyt, emme keventyneet, ette keventyneet, eivät keventyneet, ei kevennytty

PERFECT INDICATIV

olen keventynyt, olet keventynyt, on keventynyt, olemme keventyneet, olette keventyneet, ovat keventyneet, on kevennytty

en ole keventynyt, et ole keventynyt, ei ole keventynyt, emme ole keventyneet, ette ole keventyneet, eivät ole keventyneet, ei ole kevennytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin keventynyt, olit keventynyt, oli keventynyt, olimme keventyneet, olitte keventyneet, olivat keventyneet, oli kevennytty

en ollut keventynyt, et ollut keventynyt, ei ollut keventynyt, emme olleet keventyneet, ette olleet keventyneet, eivät olleet keventyneet, ei ollut kevennytty

PREZENT IMPERATIV

-, kevenny, keventyköön, keventykäämme, keventykää, keventykööt, kevennyttäköön

-, älä kevenny, älköön keventykö, älkäämme keventykö, älkää keventykö, älkööt keventykö, älköön kevennyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon keventynyt, -, -, olkoot keventyneet, olkoon kevennytty

-, -, älköön olko keventynyt, -, -, älkööt olko keventyneet, älköön olko kevennytty

PREZENT CONDIȚIONAL

keventyisin, keventyisit, keventyisi, keventyisimme, keventyisitte, keventyisivät, kevennyttäisiin

en keventyisi, et keventyisi, ei keventyisi, emme keventyisi, ette keventyisi, eivät keventyisi, ei kevennyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin keventynyt, olisit keventynyt, olisi keventynyt, olisimme keventyneet, olisitte keventyneet, olisivat keventyneet, oltaisiin kevennytty

en olisi keventynyt, et olisi keventynyt, ei olisi keventynyt, emme olisi keventyneet, ette olisi keventyneet, eivät olisi keventyneet, ei olisi kevennytty

PREZENT POTENȚIAL

keventynen, keventynet, keventynee, keventynemme, keventynette, keventynevät, kevennyttäneen

en keventyne, et keventyne, ei keventyne, emme keventyne, ette keventyne, eivät keventyne, ei kevennyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen keventynyt, lienet keventynyt, lienee keventynyt, lienemme keventyneet, lienette keventyneet, lienevät keventyneet, lienee kevennytty

en liene keventynyt, et liene keventynyt, ei liene keventynyt, emme liene keventyneet, ette liene keventyneet, eivät liene keventyneet, ei liene kevennytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: keventyä    FORMA LUNGĂ: keventyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: keventyessä   INSTRUCTIV: keventyen  INESIV PASIV: kevennyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: keventymään   INESIV: keventymässä  ELATIV: keventymästä

ADESIV: keventymällä  ABESIV: keventymättä  INSTRUCTIV: keventymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: keventyminen   PARTITIV: keventyminen

INFINITIVUL CINCI: keventymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: keventyvä  (gen. keventyvän)   PASIV: kevennyttävä   (gen. kevennyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: keventynyt                     PASIV: kevennytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: keventyjä (pl.gen. keventyjien)  ADJECTIV NEGATIV: keventymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): keventymys

kiehtoa 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kiehdon, kiehdot, kiehtoo, kiehdomme, kiehdotte, kiehtovat, kiehdotaan

en kiehdo, et kiehdo, ei kiehdo, emme kiehdo, ette kiehdo, eivät kiehdo, ei kiehdota

IMPERFECT INDICATIV

kiehdoin, kiehdoit, kiehtoi, kiehdoimme, kiehdoitte, kiehtoivat, kiehdottiin

en kiehtonut, et kiehtonut, ei kiehtonut, emme kiehtoneet, ette kiehtoneet, eivät kiehtoneet, ei kiehdottu

PERFECT INDICATIV

olen kiehtonut, olet kiehtonut, on kiehtonut, olemme kiehtoneet, olette kiehtoneet, ovat kiehtoneet, on kiehdottu

en ole kiehtonut, et ole kiehtonut, ei ole kiehtonut, emme ole kiehtoneet, ette ole kiehtoneet, eivät ole kiehtoneet, ei ole kiehdottu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kiehtonut, olit kiehtonut, oli kiehtonut, olimme kiehtoneet, olitte kiehtoneet, olivat kiehtoneet, oli kiehdottu

en ollut kiehtonut, et ollut kiehtonut, ei ollut kiehtonut, emme olleet kiehtoneet, ette olleet kiehtoneet, eivät olleet kiehtoneet, ei ollut kiehdottu

PREZENT IMPERATIV

-, kiehdo, kiehtokoon, kiehtokaamme, kiehtokaa, kiehtokoot, kiehdottakoon

-, älä kiehdo, älköön kiehtoko, älkäämme kiehtoko, älkää kiehtoko, älkööt kiehtoko, älköön kiehdottako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kiehtonut, -, -, olkoot kiehtoneet, olkoon kiehdottu

-, -, älköön olko kiehtonut, -, -, älkööt olko kiehtoneet, älköön olko kiehdottu

PREZENT CONDIȚIONAL

kiehtoisin, kiehtoisit, kiehtoisi, kiehtoisimme, kiehtoisitte, kiehtoisivat, kiehdottaisiin

en kiehtoisi, et kiehtoisi, ei kiehtoisi, emme kiehtoisi, ette kiehtoisi, eivät kiehtoisi, ei kiehdottaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kiehtonut, olisit kiehtonut, olisi kiehtonut, olisimme kiehtoneet, olisitte kiehtoneet, olisivat kiehtoneet, oltaisiin kiehdottu

en olisi kiehtonut, et olisi kiehtonut, ei olisi kiehtonut, emme olisi kiehtoneet, ette olisi kiehtoneet, eivät olisi kiehtoneet, ei olisi kiehdottu

PREZENT POTENȚIAL

kiehtonen, kiehtonet, kiehtonee, kiehtonemme, kiehtonette, kiehtonevat, kiehdottaneen

en kiehtone, et kiehtone, ei kiehtone, emme kiehtone, ette kiehtone, eivät kiehtone, ei kiehdottane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kiehtonut, lienet kiehtonut, lienee kiehtonut, lienemme kiehtoneet, lienette kiehtoneet, lienevät kiehtoneet, lienee kiehdottu

en liene kiehtonut, et liene kiehtonut, ei liene kiehtonut, emme liene kiehtoneet, ette liene kiehtoneet, eivät liene kiehtoneet, ei liene kiehdottu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kiehtoa    FORMA LUNGĂ: kiehtoakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kiehtoessa   INSTRUCTIV: kiehtoen  INESIV PASIV: kiehdottaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kiehtomaan   INESIV: kiehtomassa  ELATIV: kiehtomasta

ADESIV: kiehtomalla  ABESIV: kiehtomatta  INSTRUCTIV: kiehtoman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kiehtominen   PARTITIV: kiehtominen

INFINITIVUL CINCI: kiehtomaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kiehtova  (gen. kiehtovan)   PASIV: kiehdottava   (gen. kiehdottavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kiehtonut                    PASIV: kiehdottu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kiehtoja (pl.gen. kiehtojien)  ADJECTIV NEGATIV: kiehtomaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kiehtomus

kiekua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kieun, kieut, kiekuu, kieumme, kieutte, kiekuvat, kieutaan

en kieu, et kieu, ei kieu, emme kieu, ette kieu, eivät kieu, ei kieuta

IMPERFECT INDICATIV

kieuin, kieuit, kiekui, kieuimme, kieuitte, kiekuivat, kieuttiin

en kiekunut, et kiekunut, ei kiekunut, emme kiekuneet, ette kiekuneet, eivät kiekuneet, ei kieuttu

PERFECT INDICATIV

olen kiekunut, olet kiekunut, on kiekunut, olemme kiekuneet, olette kiekuneet, ovat kiekuneet, on kieuttu

en ole kiekunut, et ole kiekunut, ei ole kiekunut, emme ole kiekuneet, ette ole kiekuneet, eivät ole kiekuneet, ei ole kieuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kiekunut, olit kiekunut, oli kiekunut, olimme kiekuneet, olitte kiekuneet, olivat kiekuneet, oli kieuttu

en ollut kiekunut, et ollut kiekunut, ei ollut kiekunut, emme olleet kiekuneet, ette olleet kiekuneet, eivät olleet kiekuneet, ei ollut kieuttu

PREZENT IMPERATIV

-, kieu, kiekukoon, kiekukaamme, kiekukaa, kiekukoot, kieuttakoon

-, älä kieu, älköön kiekuko, älkäämme kiekuko, älkää kiekuko, älkööt kiekuko, älköön kieuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kiekunut, -, -, olkoot kiekuneet, olkoon kieuttu

-, -, älköön olko kiekunut, -, -, älkööt olko kiekuneet, älköön olko kieuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kiekuisin, kiekuisit, kiekuisi, kiekuisimme, kiekuisitte, kiekuisivat, kieuttaisiin

en kiekuisi, et kiekuisi, ei kiekuisi, emme kiekuisi, ette kiekuisi, eivät kiekuisi, ei kieuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kiekunut, olisit kiekunut, olisi kiekunut, olisimme kiekuneet, olisitte kiekuneet, olisivat kiekuneet, oltaisiin kieuttu

en olisi kiekunut, et olisi kiekunut, ei olisi kiekunut, emme olisi kiekuneet, ette olisi kiekuneet, eivät olisi kiekuneet, ei olisi kieuttu

PREZENT POTENȚIAL

kiekunen, kiekunet, kiekunee, kiekunemme, kiekunette, kiekunevat, kieuttaneen

en kiekune, et kiekune, ei kiekune, emme kiekune, ette kiekune, eivät kiekune, ei kieuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kiekunut, lienet kiekunut, lienee kiekunut, lienemme kiekuneet, lienette kiekuneet, lienevät kiekuneet, lienee kieuttu

en liene kiekunut, et liene kiekunut, ei liene kiekunut, emme liene kiekuneet, ette liene kiekuneet, eivät liene kiekuneet, ei liene kieuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kiekua    FORMA LUNGĂ: kiekuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kiekuessa   INSTRUCTIV: kiekuen  INESIV PASIV: kieuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kiekumaan   INESIV: kiekumassa  ELATIV: kiekumasta

ADESIV: kiekumalla  ABESIV: kiekumatta  INSTRUCTIV: kiekuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kiekuminen   PARTITIV: kiekuminen

INFINITIVUL CINCI: kiekumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kiekuva  (gen. kiekuvan)   PASIV: kieuttava   (gen. kieuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kiekunut                   PASIV: kieuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kiekuja (pl.gen. kiekujien)  ADJECTIV NEGATIV: kiekumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kiekumus

kieppua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kiepun, kieput, kieppuu, kiepumme, kieputte, kieppuvat, kieputaan

en kiepu, et kiepu, ei kiepu, emme kiepu, ette kiepu, eivät kiepu, ei kieputa

IMPERFECT INDICATIV

kiepuin, kiepuit, kieppui, kiepuimme, kiepuitte, kieppuivat, kieputtiin

en kieppunut, et kieppunut, ei kieppunut, emme kieppuneet, ette kieppuneet, eivät kieppuneet, ei kieputtu

PERFECT INDICATIV

olen kieppunut, olet kieppunut, on kieppunut, olemme kieppuneet, olette kieppuneet, ovat kieppuneet, on kieputtu

en ole kieppunut, et ole kieppunut, ei ole kieppunut, emme ole kieppuneet, ette ole kieppuneet, eivät ole kieppuneet, ei ole kieputtu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kieppunut, olit kieppunut, oli kieppunut, olimme kieppuneet, olitte kieppuneet, olivat kieppuneet, oli kieputtu

en ollut kieppunut, et ollut kieppunut, ei ollut kieppunut, emme olleet kieppuneet, ette olleet kieppuneet, eivät olleet kieppuneet, ei ollut kieputtu

PREZENT IMPERATIV

-, kiepu, kieppukoon, kieppukaamme, kieppukaa, kieppukoot, kieputtakoon

-, älä kiepu, älköön kieppuko, älkäämme kieppuko, älkää kieppuko, älkööt kieppuko, älköön kieputtako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kieppunut, -, -, olkoot kieppuneet, olkoon kieputtu

-, -, älköön olko kieppunut, -, -, älkööt olko kieppuneet, älköön olko kieputtu

PREZENT CONDIȚIONAL

kieppuisin, kieppuisit, kieppuisi, kieppuisimme, kieppuisitte, kieppuisivat, kieputtaisiin

en kieppuisi, et kieppuisi, ei kieppuisi, emme kieppuisi, ette kieppuisi, eivät kieppuisi, ei kieputtaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kieppunut, olisit kieppunut, olisi kieppunut, olisimme kieppuneet, olisitte kieppuneet, olisivat kieppuneet, oltaisiin kieputtu

en olisi kieppunut, et olisi kieppunut, ei olisi kieppunut, emme olisi kieppuneet, ette olisi kieppuneet, eivät olisi kieppuneet, ei olisi kieputtu

PREZENT POTENȚIAL

kieppunen, kieppunet, kieppunee, kieppunemme, kieppunette, kieppunevat, kieputtaneen

en kieppune, et kieppune, ei kieppune, emme kieppune, ette kieppune, eivät kieppune, ei kieputtane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kieppunut, lienet kieppunut, lienee kieppunut, lienemme kieppuneet, lienette kieppuneet, lienevät kieppuneet, lienee kieputtu

en liene kieppunut, et liene kieppunut, ei liene kieppunut, emme liene kieppuneet, ette liene kieppuneet, eivät liene kieppuneet, ei liene kieputtu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kieppua    FORMA LUNGĂ: kieppuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kieppuessa   INSTRUCTIV: kieppuen  INESIV PASIV: kieputtaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kieppumaan   INESIV: kieppumassa  ELATIV: kieppumasta

ADESIV: kieppumalla  ABESIV: kieppumatta  INSTRUCTIV: kieppuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kieppuminen   PARTITIV: kieppuminen

INFINITIVUL CINCI: kieppumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kieppuva  (gen. kieppuvan)   PASIV: kieputtava   (gen. kieputtavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kieppunut                    PASIV: kieputtu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kieppuja (pl.gen. kieppujien)  ADJECTIV NEGATIV: kieppumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kieppumus

kiertyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kierryn, kierryt, kiertyy, kierrymme, kierrytte, kiertyvät, kierrytään

en kierry, et kierry, ei kierry, emme kierry, ette kierry, eivät kierry, ei kierrytä

IMPERFECT INDICATIV

kierryin, kierryit, kiertyi, kierryimme, kierryitte, kiertyivät, kierryttiin

en kiertynyt, et kiertynyt, ei kiertynyt, emme kiertyneet, ette kiertyneet, eivät kiertyneet, ei kierrytty

PERFECT INDICATIV

olen kiertynyt, olet kiertynyt, on kiertynyt, olemme kiertyneet, olette kiertyneet, ovat kiertyneet, on kierrytty

en ole kiertynyt, et ole kiertynyt, ei ole kiertynyt, emme ole kiertyneet, ette ole kiertyneet, eivät ole kiertyneet, ei ole kierrytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kiertynyt, olit kiertynyt, oli kiertynyt, olimme kiertyneet, olitte kiertyneet, olivat kiertyneet, oli kierrytty

en ollut kiertynyt, et ollut kiertynyt, ei ollut kiertynyt, emme olleet kiertyneet, ette olleet kiertyneet, eivät olleet kiertyneet, ei ollut kierrytty

PREZENT IMPERATIV

-, kierry, kiertyköön, kiertykäämme, kiertykää, kiertykööt, kierryttäköön

-, älä kierry, älköön kiertykö, älkäämme kiertykö, älkää kiertykö, älkööt kiertykö, älköön kierryttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kiertynyt, -, -, olkoot kiertyneet, olkoon kierrytty

-, -, älköön olko kiertynyt, -, -, älkööt olko kiertyneet, älköön olko kierrytty

PREZENT CONDIȚIONAL

kiertyisin, kiertyisit, kiertyisi, kiertyisimme, kiertyisitte, kiertyisivät, kierryttäisiin

en kiertyisi, et kiertyisi, ei kiertyisi, emme kiertyisi, ette kiertyisi, eivät kiertyisi, ei kierryttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kiertynyt, olisit kiertynyt, olisi kiertynyt, olisimme kiertyneet, olisitte kiertyneet, olisivat kiertyneet, oltaisiin kierrytty

en olisi kiertynyt, et olisi kiertynyt, ei olisi kiertynyt, emme olisi kiertyneet, ette olisi kiertyneet, eivät olisi kiertyneet, ei olisi kierrytty

PREZENT POTENȚIAL

kiertynen, kiertynet, kiertynee, kiertynemme, kiertynette, kiertynevät, kierryttäneen

en kiertyne, et kiertyne, ei kiertyne, emme kiertyne, ette kiertyne, eivät kiertyne, ei kierryttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen kiertynyt, lienet kiertynyt, lienee kiertynyt, lienemme kiertyneet, lienette kiertyneet, lienevät kiertyneet, lienee kierrytty

en liene kiertynyt, et liene kiertynyt, ei liene kiertynyt, emme liene kiertyneet, ette liene kiertyneet, eivät liene kiertyneet, ei liene kierrytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kiertyä    FORMA LUNGĂ: kiertyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kiertyessä   INSTRUCTIV: kiertyen  INESIV PASIV: kierryttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kiertymään   INESIV: kiertymässä  ELATIV: kiertymästä

ADESIV: kiertymällä  ABESIV: kiertymättä  INSTRUCTIV: kiertymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kiertyminen   PARTITIV: kiertyminen

INFINITIVUL CINCI: kiertymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kiertyvä  (gen. kiertyvän)   PASIV: kierryttävä   (gen. kierryttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kiertynyt                    PASIV: kierrytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kiertyjä (pl.gen. kiertyjien)  ADJECTIV NEGATIV: kiertymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kiertymys

kietoa 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kiedon, kiedot, kietoo, kiedomme, kiedotte, kietovat, kiedotaan

en kiedo, et kiedo, ei kiedo, emme kiedo, ette kiedo, eivät kiedo, ei kiedota

IMPERFECT INDICATIV

kiedoin, kiedoit, kietoi, kiedoimme, kiedoitte, kietoivat, kiedottiin

en kietonut, et kietonut, ei kietonut, emme kietoneet, ette kietoneet, eivät kietoneet, ei kiedottu

PERFECT INDICATIV

olen kietonut, olet kietonut, on kietonut, olemme kietoneet, olette kietoneet, ovat kietoneet, on kiedottu

en ole kietonut, et ole kietonut, ei ole kietonut, emme ole kietoneet, ette ole kietoneet, eivät ole kietoneet, ei ole kiedottu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kietonut, olit kietonut, oli kietonut, olimme kietoneet, olitte kietoneet, olivat kietoneet, oli kiedottu

en ollut kietonut, et ollut kietonut, ei ollut kietonut, emme olleet kietoneet, ette olleet kietoneet, eivät olleet kietoneet, ei ollut kiedottu

PREZENT IMPERATIV

-, kiedo, kietokoon, kietokaamme, kietokaa, kietokoot, kiedottakoon

-, älä kiedo, älköön kietoko, älkäämme kietoko, älkää kietoko, älkööt kietoko, älköön kiedottako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kietonut, -, -, olkoot kietoneet, olkoon kiedottu

-, -, älköön olko kietonut, -, -, älkööt olko kietoneet, älköön olko kiedottu

PREZENT CONDIȚIONAL

kietoisin, kietoisit, kietoisi, kietoisimme, kietoisitte, kietoisivat, kiedottaisiin

en kietoisi, et kietoisi, ei kietoisi, emme kietoisi, ette kietoisi, eivät kietoisi, ei kiedottaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kietonut, olisit kietonut, olisi kietonut, olisimme kietoneet, olisitte kietoneet, olisivat kietoneet, oltaisiin kiedottu

en olisi kietonut, et olisi kietonut, ei olisi kietonut, emme olisi kietoneet, ette olisi kietoneet, eivät olisi kietoneet, ei olisi kiedottu

PREZENT POTENȚIAL

kietonen, kietonet, kietonee, kietonemme, kietonette, kietonevat, kiedottaneen

en kietone, et kietone, ei kietone, emme kietone, ette kietone, eivät kietone, ei kiedottane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kietonut, lienet kietonut, lienee kietonut, lienemme kietoneet, lienette kietoneet, lienevät kietoneet, lienee kiedottu

en liene kietonut, et liene kietonut, ei liene kietonut, emme liene kietoneet, ette liene kietoneet, eivät liene kietoneet, ei liene kiedottu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kietoa    FORMA LUNGĂ: kietoakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kietoessa   INSTRUCTIV: kietoen  INESIV PASIV: kiedottaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kietomaan   INESIV: kietomassa  ELATIV: kietomasta

ADESIV: kietomalla  ABESIV: kietomatta  INSTRUCTIV: kietoman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kietominen   PARTITIV: kietominen

INFINITIVUL CINCI: kietomaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kietova  (gen. kietovan)   PASIV: kiedottava   (gen. kiedottavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kietonut                   PASIV: kiedottu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kietoja (pl.gen. kietojien)  ADJECTIV NEGATIV: kietomaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kietomus

kihartua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kiharrun, kiharrut, kihartuu, kiharrumme, kiharrutte, kihartuvat, kiharrutaan

en kiharru, et kiharru, ei kiharru, emme kiharru, ette kiharru, eivät kiharru, ei kiharruta

IMPERFECT INDICATIV

kiharruin, kiharruit, kihartui, kiharruimme, kiharruitte, kihartuivat, kiharruttiin

en kihartunut, et kihartunut, ei kihartunut, emme kihartuneet, ette kihartuneet, eivät kihartuneet, ei kiharruttu

PERFECT INDICATIV

olen kihartunut, olet kihartunut, on kihartunut, olemme kihartuneet, olette kihartuneet, ovat kihartuneet, on kiharruttu

en ole kihartunut, et ole kihartunut, ei ole kihartunut, emme ole kihartuneet, ette ole kihartuneet, eivät ole kihartuneet, ei ole kiharruttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kihartunut, olit kihartunut, oli kihartunut, olimme kihartuneet, olitte kihartuneet, olivat kihartuneet, oli kiharruttu

en ollut kihartunut, et ollut kihartunut, ei ollut kihartunut, emme olleet kihartuneet, ette olleet kihartuneet, eivät olleet kihartuneet, ei ollut kiharruttu

PREZENT IMPERATIV

-, kiharru, kihartukoon, kihartukaamme, kihartukaa, kihartukoot, kiharruttakoon

-, älä kiharru, älköön kihartuko, älkäämme kihartuko, älkää kihartuko, älkööt kihartuko, älköön kiharruttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kihartunut, -, -, olkoot kihartuneet, olkoon kiharruttu

-, -, älköön olko kihartunut, -, -, älkööt olko kihartuneet, älköön olko kiharruttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kihartuisin, kihartuisit, kihartuisi, kihartuisimme, kihartuisitte, kihartuisivat, kiharruttaisiin

en kihartuisi, et kihartuisi, ei kihartuisi, emme kihartuisi, ette kihartuisi, eivät kihartuisi, ei kiharruttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kihartunut, olisit kihartunut, olisi kihartunut, olisimme kihartuneet, olisitte kihartuneet, olisivat kihartuneet, oltaisiin kiharruttu

en olisi kihartunut, et olisi kihartunut, ei olisi kihartunut, emme olisi kihartuneet, ette olisi kihartuneet, eivät olisi kihartuneet, ei olisi kiharruttu

PREZENT POTENȚIAL

kihartunen, kihartunet, kihartunee, kihartunemme, kihartunette, kihartunevat, kiharruttaneen

en kihartune, et kihartune, ei kihartune, emme kihartune, ette kihartune, eivät kihartune, ei kiharruttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kihartunut, lienet kihartunut, lienee kihartunut, lienemme kihartuneet, lienette kihartuneet, lienevät kihartuneet, lienee kiharruttu

en liene kihartunut, et liene kihartunut, ei liene kihartunut, emme liene kihartuneet, ette liene kihartuneet, eivät liene kihartuneet, ei liene kiharruttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kihartua    FORMA LUNGĂ: kihartuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kihartuessa   INSTRUCTIV: kihartuen  INESIV PASIV: kiharruttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kihartumaan   INESIV: kihartumassa  ELATIV: kihartumasta

ADESIV: kihartumalla  ABESIV: kihartumatta  INSTRUCTIV: kihartuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kihartuminen   PARTITIV: kihartuminen

INFINITIVUL CINCI: kihartumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kihartuva  (gen. kihartuvan)   PASIV: kiharruttava   (gen. kiharruttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kihartunut                     PASIV: kiharruttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kihartuja (pl.gen. kihartujien)  ADJECTIV NEGATIV: kihartumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kihartumus

kiihottua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kiihotun, kiihotut, kiihottuu, kiihotumme, kiihotutte, kiihottuvat, kiihotutaan

en kiihotu, et kiihotu, ei kiihotu, emme kiihotu, ette kiihotu, eivät kiihotu, ei kiihotuta

IMPERFECT INDICATIV

kiihotuin, kiihotuit, kiihottui, kiihotuimme, kiihotuitte, kiihottuivat, kiihotuttiin

en kiihottunut, et kiihottunut, ei kiihottunut, emme kiihottuneet, ette kiihottuneet, eivät kiihottuneet, ei kiihotuttu

PERFECT INDICATIV

olen kiihottunut, olet kiihottunut, on kiihottunut, olemme kiihottuneet, olette kiihottuneet, ovat kiihottuneet, on kiihotuttu

en ole kiihottunut, et ole kiihottunut, ei ole kiihottunut, emme ole kiihottuneet, ette ole kiihottuneet, eivät ole kiihottuneet, ei ole kiihotuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kiihottunut, olit kiihottunut, oli kiihottunut, olimme kiihottuneet, olitte kiihottuneet, olivat kiihottuneet, oli kiihotuttu

en ollut kiihottunut, et ollut kiihottunut, ei ollut kiihottunut, emme olleet kiihottuneet, ette olleet kiihottuneet, eivät olleet kiihottuneet, ei ollut kiihotuttu

PREZENT IMPERATIV

-, kiihotu, kiihottukoon, kiihottukaamme, kiihottukaa, kiihottukoot, kiihotuttakoon

-, älä kiihotu, älköön kiihottuko, älkäämme kiihottuko, älkää kiihottuko, älkööt kiihottuko, älköön kiihotuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kiihottunut, -, -, olkoot kiihottuneet, olkoon kiihotuttu

-, -, älköön olko kiihottunut, -, -, älkööt olko kiihottuneet, älköön olko kiihotuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kiihottuisin, kiihottuisit, kiihottuisi, kiihottuisimme, kiihottuisitte, kiihottuisivat, kiihotuttaisiin

en kiihottuisi, et kiihottuisi, ei kiihottuisi, emme kiihottuisi, ette kiihottuisi, eivät kiihottuisi, ei kiihotuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kiihottunut, olisit kiihottunut, olisi kiihottunut, olisimme kiihottuneet, olisitte kiihottuneet, olisivat kiihottuneet, oltaisiin kiihotuttu

en olisi kiihottunut, et olisi kiihottunut, ei olisi kiihottunut, emme olisi kiihottuneet, ette olisi kiihottuneet, eivät olisi kiihottuneet, ei olisi kiihotuttu

PREZENT POTENȚIAL

kiihottunen, kiihottunet, kiihottunee, kiihottunemme, kiihottunette, kiihottunevat, kiihotuttaneen

en kiihottune, et kiihottune, ei kiihottune, emme kiihottune, ette kiihottune, eivät kiihottune, ei kiihotuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kiihottunut, lienet kiihottunut, lienee kiihottunut, lienemme kiihottuneet, lienette kiihottuneet, lienevät kiihottuneet, lienee kiihotuttu

en liene kiihottunut, et liene kiihottunut, ei liene kiihottunut, emme liene kiihottuneet, ette liene kiihottuneet, eivät liene kiihottuneet, ei liene kiihotuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kiihottua    FORMA LUNGĂ: kiihottuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kiihottuessa   INSTRUCTIV: kiihottuen  INESIV PASIV: kiihotuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kiihottumaan   INESIV: kiihottumassa  ELATIV: kiihottumasta

ADESIV: kiihottumalla  ABESIV: kiihottumatta  INSTRUCTIV: kiihottuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kiihottuminen   PARTITIV: kiihottuminen

INFINITIVUL CINCI: kiihottumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kiihottuva  (gen. kiihottuvan)   PASIV: kiihotuttava   (gen. kiihotuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kiihottunut                      PASIV: kiihotuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kiihottuja (pl.gen. kiihottujien)  ADJECTIV NEGATIV: kiihottumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kiihottumus

kiihtyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kiihdyn, kiihdyt, kiihtyy, kiihdymme, kiihdytte, kiihtyvät, kiihdytään

en kiihdy, et kiihdy, ei kiihdy, emme kiihdy, ette kiihdy, eivät kiihdy, ei kiihdytä

IMPERFECT INDICATIV

kiihdyin, kiihdyit, kiihtyi, kiihdyimme, kiihdyitte, kiihtyivät, kiihdyttiin

en kiihtynyt, et kiihtynyt, ei kiihtynyt, emme kiihtyneet, ette kiihtyneet, eivät kiihtyneet, ei kiihdytty

PERFECT INDICATIV

olen kiihtynyt, olet kiihtynyt, on kiihtynyt, olemme kiihtyneet, olette kiihtyneet, ovat kiihtyneet, on kiihdytty

en ole kiihtynyt, et ole kiihtynyt, ei ole kiihtynyt, emme ole kiihtyneet, ette ole kiihtyneet, eivät ole kiihtyneet, ei ole kiihdytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kiihtynyt, olit kiihtynyt, oli kiihtynyt, olimme kiihtyneet, olitte kiihtyneet, olivat kiihtyneet, oli kiihdytty

en ollut kiihtynyt, et ollut kiihtynyt, ei ollut kiihtynyt, emme olleet kiihtyneet, ette olleet kiihtyneet, eivät olleet kiihtyneet, ei ollut kiihdytty

PREZENT IMPERATIV

-, kiihdy, kiihtyköön, kiihtykäämme, kiihtykää, kiihtykööt, kiihdyttäköön

-, älä kiihdy, älköön kiihtykö, älkäämme kiihtykö, älkää kiihtykö, älkööt kiihtykö, älköön kiihdyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kiihtynyt, -, -, olkoot kiihtyneet, olkoon kiihdytty

-, -, älköön olko kiihtynyt, -, -, älkööt olko kiihtyneet, älköön olko kiihdytty

PREZENT CONDIȚIONAL

kiihtyisin, kiihtyisit, kiihtyisi, kiihtyisimme, kiihtyisitte, kiihtyisivät, kiihdyttäisiin

en kiihtyisi, et kiihtyisi, ei kiihtyisi, emme kiihtyisi, ette kiihtyisi, eivät kiihtyisi, ei kiihdyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kiihtynyt, olisit kiihtynyt, olisi kiihtynyt, olisimme kiihtyneet, olisitte kiihtyneet, olisivat kiihtyneet, oltaisiin kiihdytty

en olisi kiihtynyt, et olisi kiihtynyt, ei olisi kiihtynyt, emme olisi kiihtyneet, ette olisi kiihtyneet, eivät olisi kiihtyneet, ei olisi kiihdytty

PREZENT POTENȚIAL

kiihtynen, kiihtynet, kiihtynee, kiihtynemme, kiihtynette, kiihtynevät, kiihdyttäneen

en kiihtyne, et kiihtyne, ei kiihtyne, emme kiihtyne, ette kiihtyne, eivät kiihtyne, ei kiihdyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen kiihtynyt, lienet kiihtynyt, lienee kiihtynyt, lienemme kiihtyneet, lienette kiihtyneet, lienevät kiihtyneet, lienee kiihdytty

en liene kiihtynyt, et liene kiihtynyt, ei liene kiihtynyt, emme liene kiihtyneet, ette liene kiihtyneet, eivät liene kiihtyneet, ei liene kiihdytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kiihtyä    FORMA LUNGĂ: kiihtyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kiihtyessä   INSTRUCTIV: kiihtyen  INESIV PASIV: kiihdyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kiihtymään   INESIV: kiihtymässä  ELATIV: kiihtymästä

ADESIV: kiihtymällä  ABESIV: kiihtymättä  INSTRUCTIV: kiihtymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kiihtyminen   PARTITIV: kiihtyminen

INFINITIVUL CINCI: kiihtymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kiihtyvä  (gen. kiihtyvän)   PASIV: kiihdyttävä   (gen. kiihdyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kiihtynyt                    PASIV: kiihdytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kiihtyjä (pl.gen. kiihtyjien)  ADJECTIV NEGATIV: kiihtymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kiihtymys

kiikkua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kiikun, kiikut, kiikkuu, kiikumme, kiikutte, kiikkuvat, kiikutaan

en kiiku, et kiiku, ei kiiku, emme kiiku, ette kiiku, eivät kiiku, ei kiikuta

IMPERFECT INDICATIV

kiikuin, kiikuit, kiikkui, kiikuimme, kiikuitte, kiikkuivat, kiikuttiin

en kiikkunut, et kiikkunut, ei kiikkunut, emme kiikkuneet, ette kiikkuneet, eivät kiikkuneet, ei kiikuttu

PERFECT INDICATIV

olen kiikkunut, olet kiikkunut, on kiikkunut, olemme kiikkuneet, olette kiikkuneet, ovat kiikkuneet, on kiikuttu

en ole kiikkunut, et ole kiikkunut, ei ole kiikkunut, emme ole kiikkuneet, ette ole kiikkuneet, eivät ole kiikkuneet, ei ole kiikuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kiikkunut, olit kiikkunut, oli kiikkunut, olimme kiikkuneet, olitte kiikkuneet, olivat kiikkuneet, oli kiikuttu

en ollut kiikkunut, et ollut kiikkunut, ei ollut kiikkunut, emme olleet kiikkuneet, ette olleet kiikkuneet, eivät olleet kiikkuneet, ei ollut kiikuttu

PREZENT IMPERATIV

-, kiiku, kiikkukoon, kiikkukaamme, kiikkukaa, kiikkukoot, kiikuttakoon

-, älä kiiku, älköön kiikkuko, älkäämme kiikkuko, älkää kiikkuko, älkööt kiikkuko, älköön kiikuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kiikkunut, -, -, olkoot kiikkuneet, olkoon kiikuttu

-, -, älköön olko kiikkunut, -, -, älkööt olko kiikkuneet, älköön olko kiikuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kiikkuisin, kiikkuisit, kiikkuisi, kiikkuisimme, kiikkuisitte, kiikkuisivat, kiikuttaisiin

en kiikkuisi, et kiikkuisi, ei kiikkuisi, emme kiikkuisi, ette kiikkuisi, eivät kiikkuisi, ei kiikuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kiikkunut, olisit kiikkunut, olisi kiikkunut, olisimme kiikkuneet, olisitte kiikkuneet, olisivat kiikkuneet, oltaisiin kiikuttu

en olisi kiikkunut, et olisi kiikkunut, ei olisi kiikkunut, emme olisi kiikkuneet, ette olisi kiikkuneet, eivät olisi kiikkuneet, ei olisi kiikuttu

PREZENT POTENȚIAL

kiikkunen, kiikkunet, kiikkunee, kiikkunemme, kiikkunette, kiikkunevat, kiikuttaneen

en kiikkune, et kiikkune, ei kiikkune, emme kiikkune, ette kiikkune, eivät kiikkune, ei kiikuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kiikkunut, lienet kiikkunut, lienee kiikkunut, lienemme kiikkuneet, lienette kiikkuneet, lienevät kiikkuneet, lienee kiikuttu

en liene kiikkunut, et liene kiikkunut, ei liene kiikkunut, emme liene kiikkuneet, ette liene kiikkuneet, eivät liene kiikkuneet, ei liene kiikuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kiikkua    FORMA LUNGĂ: kiikkuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kiikkuessa   INSTRUCTIV: kiikkuen  INESIV PASIV: kiikuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kiikkumaan   INESIV: kiikkumassa  ELATIV: kiikkumasta

ADESIV: kiikkumalla  ABESIV: kiikkumatta  INSTRUCTIV: kiikkuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kiikkuminen   PARTITIV: kiikkuminen

INFINITIVUL CINCI: kiikkumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kiikkuva  (gen. kiikkuvan)   PASIV: kiikuttava   (gen. kiikuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kiikkunut                    PASIV: kiikuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kiikkuja (pl.gen. kiikkujien)  ADJECTIV NEGATIV: kiikkumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kiikkumus

kiinnittyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kiinnityn, kiinnityt, kiinnittyy, kiinnitymme, kiinnitytte, kiinnittyvät, kiinnitytään

en kiinnity, et kiinnity, ei kiinnity, emme kiinnity, ette kiinnity, eivät kiinnity, ei kiinnitytä

IMPERFECT INDICATIV

kiinnityin, kiinnityit, kiinnittyi, kiinnityimme, kiinnityitte, kiinnittyivät, kiinnityttiin

en kiinnittynyt, et kiinnittynyt, ei kiinnittynyt, emme kiinnittyneet, ette kiinnittyneet, eivät kiinnittyneet, ei kiinnitytty

PERFECT INDICATIV

olen kiinnittynyt, olet kiinnittynyt, on kiinnittynyt, olemme kiinnittyneet, olette kiinnittyneet, ovat kiinnittyneet, on kiinnitytty

en ole kiinnittynyt, et ole kiinnittynyt, ei ole kiinnittynyt, emme ole kiinnittyneet, ette ole kiinnittyneet, eivät ole kiinnittyneet, ei ole kiinnitytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kiinnittynyt, olit kiinnittynyt, oli kiinnittynyt, olimme kiinnittyneet, olitte kiinnittyneet, olivat kiinnittyneet, oli kiinnitytty

en ollut kiinnittynyt, et ollut kiinnittynyt, ei ollut kiinnittynyt, emme olleet kiinnittyneet, ette olleet kiinnittyneet, eivät olleet kiinnittyneet, ei ollut kiinnitytty

PREZENT IMPERATIV

-, kiinnity, kiinnittyköön, kiinnittykäämme, kiinnittykää, kiinnittykööt, kiinnityttäköön

-, älä kiinnity, älköön kiinnittykö, älkäämme kiinnittykö, älkää kiinnittykö, älkööt kiinnittykö, älköön kiinnityttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kiinnittynyt, -, -, olkoot kiinnittyneet, olkoon kiinnitytty

-, -, älköön olko kiinnittynyt, -, -, älkööt olko kiinnittyneet, älköön olko kiinnitytty

PREZENT CONDIȚIONAL

kiinnittyisin, kiinnittyisit, kiinnittyisi, kiinnittyisimme, kiinnittyisitte, kiinnittyisivät, kiinnityttäisiin

en kiinnittyisi, et kiinnittyisi, ei kiinnittyisi, emme kiinnittyisi, ette kiinnittyisi, eivät kiinnittyisi, ei kiinnityttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kiinnittynyt, olisit kiinnittynyt, olisi kiinnittynyt, olisimme kiinnittyneet, olisitte kiinnittyneet, olisivat kiinnittyneet, oltaisiin kiinnitytty

en olisi kiinnittynyt, et olisi kiinnittynyt, ei olisi kiinnittynyt, emme olisi kiinnittyneet, ette olisi kiinnittyneet, eivät olisi kiinnittyneet, ei olisi kiinnitytty

PREZENT POTENȚIAL

kiinnittynen, kiinnittynet, kiinnittynee, kiinnittynemme, kiinnittynette, kiinnittynevät, kiinnityttäneen

en kiinnittyne, et kiinnittyne, ei kiinnittyne, emme kiinnittyne, ette kiinnittyne, eivät kiinnittyne, ei kiinnityttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen kiinnittynyt, lienet kiinnittynyt, lienee kiinnittynyt, lienemme kiinnittyneet, lienette kiinnittyneet, lienevät kiinnittyneet, lienee kiinnitytty

en liene kiinnittynyt, et liene kiinnittynyt, ei liene kiinnittynyt, emme liene kiinnittyneet, ette liene kiinnittyneet, eivät liene kiinnittyneet, ei liene kiinnitytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kiinnittyä    FORMA LUNGĂ: kiinnittyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kiinnittyessä   INSTRUCTIV: kiinnittyen  INESIV PASIV: kiinnityttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kiinnittymään   INESIV: kiinnittymässä  ELATIV: kiinnittymästä

ADESIV: kiinnittymällä  ABESIV: kiinnittymättä  INSTRUCTIV: kiinnittymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kiinnittyminen   PARTITIV: kiinnittyminen

INFINITIVUL CINCI: kiinnittymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kiinnittyvä  (gen. kiinnittyvän)   PASIV: kiinnityttävä   (gen. kiinnityttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kiinnittynyt                       PASIV: kiinnitytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kiinnittyjä (pl.gen. kiinnittyjien)  ADJECTIV NEGATIV: kiinnittymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kiinnittymys

kiintyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kiinnyn, kiinnyt, kiintyy, kiinnymme, kiinnytte, kiintyvät, kiinnytään

en kiinny, et kiinny, ei kiinny, emme kiinny, ette kiinny, eivät kiinny, ei kiinnytä

IMPERFECT INDICATIV

kiinnyin, kiinnyit, kiintyi, kiinnyimme, kiinnyitte, kiintyivät, kiinnyttiin

en kiintynyt, et kiintynyt, ei kiintynyt, emme kiintyneet, ette kiintyneet, eivät kiintyneet, ei kiinnytty

PERFECT INDICATIV

olen kiintynyt, olet kiintynyt, on kiintynyt, olemme kiintyneet, olette kiintyneet, ovat kiintyneet, on kiinnytty

en ole kiintynyt, et ole kiintynyt, ei ole kiintynyt, emme ole kiintyneet, ette ole kiintyneet, eivät ole kiintyneet, ei ole kiinnytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kiintynyt, olit kiintynyt, oli kiintynyt, olimme kiintyneet, olitte kiintyneet, olivat kiintyneet, oli kiinnytty

en ollut kiintynyt, et ollut kiintynyt, ei ollut kiintynyt, emme olleet kiintyneet, ette olleet kiintyneet, eivät olleet kiintyneet, ei ollut kiinnytty

PREZENT IMPERATIV

-, kiinny, kiintyköön, kiintykäämme, kiintykää, kiintykööt, kiinnyttäköön

-, älä kiinny, älköön kiintykö, älkäämme kiintykö, älkää kiintykö, älkööt kiintykö, älköön kiinnyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kiintynyt, -, -, olkoot kiintyneet, olkoon kiinnytty

-, -, älköön olko kiintynyt, -, -, älkööt olko kiintyneet, älköön olko kiinnytty

PREZENT CONDIȚIONAL

kiintyisin, kiintyisit, kiintyisi, kiintyisimme, kiintyisitte, kiintyisivät, kiinnyttäisiin

en kiintyisi, et kiintyisi, ei kiintyisi, emme kiintyisi, ette kiintyisi, eivät kiintyisi, ei kiinnyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kiintynyt, olisit kiintynyt, olisi kiintynyt, olisimme kiintyneet, olisitte kiintyneet, olisivat kiintyneet, oltaisiin kiinnytty

en olisi kiintynyt, et olisi kiintynyt, ei olisi kiintynyt, emme olisi kiintyneet, ette olisi kiintyneet, eivät olisi kiintyneet, ei olisi kiinnytty

PREZENT POTENȚIAL

kiintynen, kiintynet, kiintynee, kiintynemme, kiintynette, kiintynevät, kiinnyttäneen

en kiintyne, et kiintyne, ei kiintyne, emme kiintyne, ette kiintyne, eivät kiintyne, ei kiinnyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen kiintynyt, lienet kiintynyt, lienee kiintynyt, lienemme kiintyneet, lienette kiintyneet, lienevät kiintyneet, lienee kiinnytty

en liene kiintynyt, et liene kiintynyt, ei liene kiintynyt, emme liene kiintyneet, ette liene kiintyneet, eivät liene kiintyneet, ei liene kiinnytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kiintyä    FORMA LUNGĂ: kiintyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kiintyessä   INSTRUCTIV: kiintyen  INESIV PASIV: kiinnyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kiintymään   INESIV: kiintymässä  ELATIV: kiintymästä

ADESIV: kiintymällä  ABESIV: kiintymättä  INSTRUCTIV: kiintymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kiintyminen   PARTITIV: kiintyminen

INFINITIVUL CINCI: kiintymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kiintyvä  (gen. kiintyvän)   PASIV: kiinnyttävä   (gen. kiinnyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kiintynyt                    PASIV: kiinnytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kiintyjä (pl.gen. kiintyjien)  ADJECTIV NEGATIV: kiintymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kiintymys

kimpaantua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kimpaannun, kimpaannut, kimpaantuu, kimpaannumme, kimpaannutte, kimpaantuvat, kimpaannutaan

en kimpaannu, et kimpaannu, ei kimpaannu, emme kimpaannu, ette kimpaannu, eivät kimpaannu, ei kimpaannuta

IMPERFECT INDICATIV

kimpaannuin, kimpaannuit, kimpaantui, kimpaannuimme, kimpaannuitte, kimpaantuivat, kimpaannuttiin

en kimpaantunut, et kimpaantunut, ei kimpaantunut, emme kimpaantuneet, ette kimpaantuneet, eivät kimpaantuneet, ei kimpaannuttu

PERFECT INDICATIV

olen kimpaantunut, olet kimpaantunut, on kimpaantunut, olemme kimpaantuneet, olette kimpaantuneet, ovat kimpaantuneet, on kimpaannuttu

en ole kimpaantunut, et ole kimpaantunut, ei ole kimpaantunut, emme ole kimpaantuneet, ette ole kimpaantuneet, eivät ole kimpaantuneet, ei ole kimpaannuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kimpaantunut, olit kimpaantunut, oli kimpaantunut, olimme kimpaantuneet, olitte kimpaantuneet, olivat kimpaantuneet, oli kimpaannuttu

en ollut kimpaantunut, et ollut kimpaantunut, ei ollut kimpaantunut, emme olleet kimpaantuneet, ette olleet kimpaantuneet, eivät olleet kimpaantuneet, ei ollut kimpaannuttu

PREZENT IMPERATIV

-, kimpaannu, kimpaantukoon, kimpaantukaamme, kimpaantukaa, kimpaantukoot, kimpaannuttakoon

-, älä kimpaannu, älköön kimpaantuko, älkäämme kimpaantuko, älkää kimpaantuko, älkööt kimpaantuko, älköön kimpaannuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kimpaantunut, -, -, olkoot kimpaantuneet, olkoon kimpaannuttu

-, -, älköön olko kimpaantunut, -, -, älkööt olko kimpaantuneet, älköön olko kimpaannuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kimpaantuisin, kimpaantuisit, kimpaantuisi, kimpaantuisimme, kimpaantuisitte, kimpaantuisivat, kimpaannuttaisiin

en kimpaantuisi, et kimpaantuisi, ei kimpaantuisi, emme kimpaantuisi, ette kimpaantuisi, eivät kimpaantuisi, ei kimpaannuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kimpaantunut, olisit kimpaantunut, olisi kimpaantunut, olisimme kimpaantuneet, olisitte kimpaantuneet, olisivat kimpaantuneet, oltaisiin kimpaannuttu

en olisi kimpaantunut, et olisi kimpaantunut, ei olisi kimpaantunut, emme olisi kimpaantuneet, ette olisi kimpaantuneet, eivät olisi kimpaantuneet, ei olisi kimpaannuttu

PREZENT POTENȚIAL

kimpaantunen, kimpaantunet, kimpaantunee, kimpaantunemme, kimpaantunette, kimpaantunevat, kimpaannuttaneen

en kimpaantune, et kimpaantune, ei kimpaantune, emme kimpaantune, ette kimpaantune, eivät kimpaantune, ei kimpaannuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kimpaantunut, lienet kimpaantunut, lienee kimpaantunut, lienemme kimpaantuneet, lienette kimpaantuneet, lienevät kimpaantuneet, lienee kimpaannuttu

en liene kimpaantunut, et liene kimpaantunut, ei liene kimpaantunut, emme liene kimpaantuneet, ette liene kimpaantuneet, eivät liene kimpaantuneet, ei liene kimpaannuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kimpaantua    FORMA LUNGĂ: kimpaantuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kimpaantuessa   INSTRUCTIV: kimpaantuen  INESIV PASIV: kimpaannuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kimpaantumaan   INESIV: kimpaantumassa  ELATIV: kimpaantumasta

ADESIV: kimpaantumalla  ABESIV: kimpaantumatta  INSTRUCTIV: kimpaantuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kimpaantuminen   PARTITIV: kimpaantuminen

INFINITIVUL CINCI: kimpaantumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kimpaantuva  (gen. kimpaantuvan)   PASIV: kimpaannuttava   (gen. kimpaannuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kimpaantunut                       PASIV: kimpaannuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kimpaantuja (pl.gen. kimpaantujien)  ADJECTIV NEGATIV: kimpaantumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kimpaantumus

kirkua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kirun, kirut, kirkuu, kirumme, kirutte, kirkuvat, kirutaan

en kiru, et kiru, ei kiru, emme kiru, ette kiru, eivät kiru, ei kiruta

IMPERFECT INDICATIV

kiruin, kiruit, kirkui, kiruimme, kiruitte, kirkuivat, kiruttiin

en kirkunut, et kirkunut, ei kirkunut, emme kirkuneet, ette kirkuneet, eivät kirkuneet, ei kiruttu

PERFECT INDICATIV

olen kirkunut, olet kirkunut, on kirkunut, olemme kirkuneet, olette kirkuneet, ovat kirkuneet, on kiruttu

en ole kirkunut, et ole kirkunut, ei ole kirkunut, emme ole kirkuneet, ette ole kirkuneet, eivät ole kirkuneet, ei ole kiruttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kirkunut, olit kirkunut, oli kirkunut, olimme kirkuneet, olitte kirkuneet, olivat kirkuneet, oli kiruttu

en ollut kirkunut, et ollut kirkunut, ei ollut kirkunut, emme olleet kirkuneet, ette olleet kirkuneet, eivät olleet kirkuneet, ei ollut kiruttu

PREZENT IMPERATIV

-, kiru, kirkukoon, kirkukaamme, kirkukaa, kirkukoot, kiruttakoon

-, älä kiru, älköön kirkuko, älkäämme kirkuko, älkää kirkuko, älkööt kirkuko, älköön kiruttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kirkunut, -, -, olkoot kirkuneet, olkoon kiruttu

-, -, älköön olko kirkunut, -, -, älkööt olko kirkuneet, älköön olko kiruttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kirkuisin, kirkuisit, kirkuisi, kirkuisimme, kirkuisitte, kirkuisivat, kiruttaisiin

en kirkuisi, et kirkuisi, ei kirkuisi, emme kirkuisi, ette kirkuisi, eivät kirkuisi, ei kiruttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kirkunut, olisit kirkunut, olisi kirkunut, olisimme kirkuneet, olisitte kirkuneet, olisivat kirkuneet, oltaisiin kiruttu

en olisi kirkunut, et olisi kirkunut, ei olisi kirkunut, emme olisi kirkuneet, ette olisi kirkuneet, eivät olisi kirkuneet, ei olisi kiruttu

PREZENT POTENȚIAL

kirkunen, kirkunet, kirkunee, kirkunemme, kirkunette, kirkunevat, kiruttaneen

en kirkune, et kirkune, ei kirkune, emme kirkune, ette kirkune, eivät kirkune, ei kiruttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kirkunut, lienet kirkunut, lienee kirkunut, lienemme kirkuneet, lienette kirkuneet, lienevät kirkuneet, lienee kiruttu

en liene kirkunut, et liene kirkunut, ei liene kirkunut, emme liene kirkuneet, ette liene kirkuneet, eivät liene kirkuneet, ei liene kiruttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kirkua    FORMA LUNGĂ: kirkuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kirkuessa   INSTRUCTIV: kirkuen  INESIV PASIV: kiruttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kirkumaan   INESIV: kirkumassa  ELATIV: kirkumasta

ADESIV: kirkumalla  ABESIV: kirkumatta  INSTRUCTIV: kirkuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kirkuminen   PARTITIV: kirkuminen

INFINITIVUL CINCI: kirkumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kirkuva  (gen. kirkuvan)   PASIV: kiruttava   (gen. kiruttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kirkunut                   PASIV: kiruttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kirkuja (pl.gen. kirkujien)  ADJECTIV NEGATIV: kirkumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kirkumus

kirnuuntua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kirnuunnun, kirnuunnut, kirnuuntuu, kirnuunnumme, kirnuunnutte, kirnuuntuvat, kirnuunnutaan

en kirnuunnu, et kirnuunnu, ei kirnuunnu, emme kirnuunnu, ette kirnuunnu, eivät kirnuunnu, ei kirnuunnuta

IMPERFECT INDICATIV

kirnuunnuin, kirnuunnuit, kirnuuntui, kirnuunnuimme, kirnuunnuitte, kirnuuntuivat, kirnuunnuttiin

en kirnuuntunut, et kirnuuntunut, ei kirnuuntunut, emme kirnuuntuneet, ette kirnuuntuneet, eivät kirnuuntuneet, ei kirnuunnuttu

PERFECT INDICATIV

olen kirnuuntunut, olet kirnuuntunut, on kirnuuntunut, olemme kirnuuntuneet, olette kirnuuntuneet, ovat kirnuuntuneet, on kirnuunnuttu

en ole kirnuuntunut, et ole kirnuuntunut, ei ole kirnuuntunut, emme ole kirnuuntuneet, ette ole kirnuuntuneet, eivät ole kirnuuntuneet, ei ole kirnuunnuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kirnuuntunut, olit kirnuuntunut, oli kirnuuntunut, olimme kirnuuntuneet, olitte kirnuuntuneet, olivat kirnuuntuneet, oli kirnuunnuttu

en ollut kirnuuntunut, et ollut kirnuuntunut, ei ollut kirnuuntunut, emme olleet kirnuuntuneet, ette olleet kirnuuntuneet, eivät olleet kirnuuntuneet, ei ollut kirnuunnuttu

PREZENT IMPERATIV

-, kirnuunnu, kirnuuntukoon, kirnuuntukaamme, kirnuuntukaa, kirnuuntukoot, kirnuunnuttakoon

-, älä kirnuunnu, älköön kirnuuntuko, älkäämme kirnuuntuko, älkää kirnuuntuko, älkööt kirnuuntuko, älköön kirnuunnuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kirnuuntunut, -, -, olkoot kirnuuntuneet, olkoon kirnuunnuttu

-, -, älköön olko kirnuuntunut, -, -, älkööt olko kirnuuntuneet, älköön olko kirnuunnuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kirnuuntuisin, kirnuuntuisit, kirnuuntuisi, kirnuuntuisimme, kirnuuntuisitte, kirnuuntuisivat, kirnuunnuttaisiin

en kirnuuntuisi, et kirnuuntuisi, ei kirnuuntuisi, emme kirnuuntuisi, ette kirnuuntuisi, eivät kirnuuntuisi, ei kirnuunnuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kirnuuntunut, olisit kirnuuntunut, olisi kirnuuntunut, olisimme kirnuuntuneet, olisitte kirnuuntuneet, olisivat kirnuuntuneet, oltaisiin kirnuunnuttu

en olisi kirnuuntunut, et olisi kirnuuntunut, ei olisi kirnuuntunut, emme olisi kirnuuntuneet, ette olisi kirnuuntuneet, eivät olisi kirnuuntuneet, ei olisi kirnuunnuttu

PREZENT POTENȚIAL

kirnuuntunen, kirnuuntunet, kirnuuntunee, kirnuuntunemme, kirnuuntunette, kirnuuntunevat, kirnuunnuttaneen

en kirnuuntune, et kirnuuntune, ei kirnuuntune, emme kirnuuntune, ette kirnuuntune, eivät kirnuuntune, ei kirnuunnuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kirnuuntunut, lienet kirnuuntunut, lienee kirnuuntunut, lienemme kirnuuntuneet, lienette kirnuuntuneet, lienevät kirnuuntuneet, lienee kirnuunnuttu

en liene kirnuuntunut, et liene kirnuuntunut, ei liene kirnuuntunut, emme liene kirnuuntuneet, ette liene kirnuuntuneet, eivät liene kirnuuntuneet, ei liene kirnuunnuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kirnuuntua    FORMA LUNGĂ: kirnuuntuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kirnuuntuessa   INSTRUCTIV: kirnuuntuen  INESIV PASIV: kirnuunnuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kirnuuntumaan   INESIV: kirnuuntumassa  ELATIV: kirnuuntumasta

ADESIV: kirnuuntumalla  ABESIV: kirnuuntumatta  INSTRUCTIV: kirnuuntuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kirnuuntuminen   PARTITIV: kirnuuntuminen

INFINITIVUL CINCI: kirnuuntumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kirnuuntuva  (gen. kirnuuntuvan)   PASIV: kirnuunnuttava   (gen. kirnuunnuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kirnuuntunut                       PASIV: kirnuunnuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kirnuuntuja (pl.gen. kirnuuntujien)  ADJECTIV NEGATIV: kirnuuntumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kirnuuntumus

kitua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kidun, kidut, kituu, kidumme, kidutte, kituvat, kidutaan

en kidu, et kidu, ei kidu, emme kidu, ette kidu, eivät kidu, ei kiduta

IMPERFECT INDICATIV

kiduin, kiduit, kitui, kiduimme, kiduitte, kituivat, kiduttiin

en kitunut, et kitunut, ei kitunut, emme kituneet, ette kituneet, eivät kituneet, ei kiduttu

PERFECT INDICATIV

olen kitunut, olet kitunut, on kitunut, olemme kituneet, olette kituneet, ovat kituneet, on kiduttu

en ole kitunut, et ole kitunut, ei ole kitunut, emme ole kituneet, ette ole kituneet, eivät ole kituneet, ei ole kiduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kitunut, olit kitunut, oli kitunut, olimme kituneet, olitte kituneet, olivat kituneet, oli kiduttu

en ollut kitunut, et ollut kitunut, ei ollut kitunut, emme olleet kituneet, ette olleet kituneet, eivät olleet kituneet, ei ollut kiduttu

PREZENT IMPERATIV

-, kidu, kitukoon, kitukaamme, kitukaa, kitukoot, kiduttakoon

-, älä kidu, älköön kituko, älkäämme kituko, älkää kituko, älkööt kituko, älköön kiduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kitunut, -, -, olkoot kituneet, olkoon kiduttu

-, -, älköön olko kitunut, -, -, älkööt olko kituneet, älköön olko kiduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kituisin, kituisit, kituisi, kituisimme, kituisitte, kituisivat, kiduttaisiin

en kituisi, et kituisi, ei kituisi, emme kituisi, ette kituisi, eivät kituisi, ei kiduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kitunut, olisit kitunut, olisi kitunut, olisimme kituneet, olisitte kituneet, olisivat kituneet, oltaisiin kiduttu

en olisi kitunut, et olisi kitunut, ei olisi kitunut, emme olisi kituneet, ette olisi kituneet, eivät olisi kituneet, ei olisi kiduttu

PREZENT POTENȚIAL

kitunen, kitunet, kitunee, kitunemme, kitunette, kitunevat, kiduttaneen

en kitune, et kitune, ei kitune, emme kitune, ette kitune, eivät kitune, ei kiduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kitunut, lienet kitunut, lienee kitunut, lienemme kituneet, lienette kituneet, lienevät kituneet, lienee kiduttu

en liene kitunut, et liene kitunut, ei liene kitunut, emme liene kituneet, ette liene kituneet, eivät liene kituneet, ei liene kiduttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kitua    FORMA LUNGĂ: kituakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kituessa   INSTRUCTIV: kituen  INESIV PASIV: kiduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kitumaan   INESIV: kitumassa  ELATIV: kitumasta

ADESIV: kitumalla  ABESIV: kitumatta  INSTRUCTIV: kituman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kituminen   PARTITIV: kituminen

INFINITIVUL CINCI: kitumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kituva  (gen. kituvan)   PASIV: kiduttava   (gen. kiduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kitunut                  PASIV: kiduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kituja (pl.gen. kitujien)  ADJECTIV NEGATIV: kitumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kitumus

kiusaantua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kiusaannun, kiusaannut, kiusaantuu, kiusaannumme, kiusaannutte, kiusaantuvat, kiusaannutaan

en kiusaannu, et kiusaannu, ei kiusaannu, emme kiusaannu, ette kiusaannu, eivät kiusaannu, ei kiusaannuta

IMPERFECT INDICATIV

kiusaannuin, kiusaannuit, kiusaantui, kiusaannuimme, kiusaannuitte, kiusaantuivat, kiusaannuttiin

en kiusaantunut, et kiusaantunut, ei kiusaantunut, emme kiusaantuneet, ette kiusaantuneet, eivät kiusaantuneet, ei kiusaannuttu

PERFECT INDICATIV

olen kiusaantunut, olet kiusaantunut, on kiusaantunut, olemme kiusaantuneet, olette kiusaantuneet, ovat kiusaantuneet, on kiusaannuttu

en ole kiusaantunut, et ole kiusaantunut, ei ole kiusaantunut, emme ole kiusaantuneet, ette ole kiusaantuneet, eivät ole kiusaantuneet, ei ole kiusaannuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kiusaantunut, olit kiusaantunut, oli kiusaantunut, olimme kiusaantuneet, olitte kiusaantuneet, olivat kiusaantuneet, oli kiusaannuttu

en ollut kiusaantunut, et ollut kiusaantunut, ei ollut kiusaantunut, emme olleet kiusaantuneet, ette olleet kiusaantuneet, eivät olleet kiusaantuneet, ei ollut kiusaannuttu

PREZENT IMPERATIV

-, kiusaannu, kiusaantukoon, kiusaantukaamme, kiusaantukaa, kiusaantukoot, kiusaannuttakoon

-, älä kiusaannu, älköön kiusaantuko, älkäämme kiusaantuko, älkää kiusaantuko, älkööt kiusaantuko, älköön kiusaannuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kiusaantunut, -, -, olkoot kiusaantuneet, olkoon kiusaannuttu

-, -, älköön olko kiusaantunut, -, -, älkööt olko kiusaantuneet, älköön olko kiusaannuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kiusaantuisin, kiusaantuisit, kiusaantuisi, kiusaantuisimme, kiusaantuisitte, kiusaantuisivat, kiusaannuttaisiin

en kiusaantuisi, et kiusaantuisi, ei kiusaantuisi, emme kiusaantuisi, ette kiusaantuisi, eivät kiusaantuisi, ei kiusaannuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kiusaantunut, olisit kiusaantunut, olisi kiusaantunut, olisimme kiusaantuneet, olisitte kiusaantuneet, olisivat kiusaantuneet, oltaisiin kiusaannuttu

en olisi kiusaantunut, et olisi kiusaantunut, ei olisi kiusaantunut, emme olisi kiusaantuneet, ette olisi kiusaantuneet, eivät olisi kiusaantuneet, ei olisi kiusaannuttu

PREZENT POTENȚIAL

kiusaantunen, kiusaantunet, kiusaantunee, kiusaantunemme, kiusaantunette, kiusaantunevat, kiusaannuttaneen

en kiusaantune, et kiusaantune, ei kiusaantune, emme kiusaantune, ette kiusaantune, eivät kiusaantune, ei kiusaannuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kiusaantunut, lienet kiusaantunut, lienee kiusaantunut, lienemme kiusaantuneet, lienette kiusaantuneet, lienevät kiusaantuneet, lienee kiusaannuttu

en liene kiusaantunut, et liene kiusaantunut, ei liene kiusaantunut, emme liene kiusaantuneet, ette liene kiusaantuneet, eivät liene kiusaantuneet, ei liene kiusaannuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kiusaantua    FORMA LUNGĂ: kiusaantuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kiusaantuessa   INSTRUCTIV: kiusaantuen  INESIV PASIV: kiusaannuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kiusaantumaan   INESIV: kiusaantumassa  ELATIV: kiusaantumasta

ADESIV: kiusaantumalla  ABESIV: kiusaantumatta  INSTRUCTIV: kiusaantuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kiusaantuminen   PARTITIV: kiusaantuminen

INFINITIVUL CINCI: kiusaantumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kiusaantuva  (gen. kiusaantuvan)   PASIV: kiusaannuttava   (gen. kiusaannuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kiusaantunut                       PASIV: kiusaannuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kiusaantuja (pl.gen. kiusaantujien)  ADJECTIV NEGATIV: kiusaantumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kiusaantumus

kivettyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kivetyn, kivetyt, kivettyy, kivetymme, kivetytte, kivettyvät, kivetytään

en kivety, et kivety, ei kivety, emme kivety, ette kivety, eivät kivety, ei kivetytä

IMPERFECT INDICATIV

kivetyin, kivetyit, kivettyi, kivetyimme, kivetyitte, kivettyivät, kivetyttiin

en kivettynyt, et kivettynyt, ei kivettynyt, emme kivettyneet, ette kivettyneet, eivät kivettyneet, ei kivetytty

PERFECT INDICATIV

olen kivettynyt, olet kivettynyt, on kivettynyt, olemme kivettyneet, olette kivettyneet, ovat kivettyneet, on kivetytty

en ole kivettynyt, et ole kivettynyt, ei ole kivettynyt, emme ole kivettyneet, ette ole kivettyneet, eivät ole kivettyneet, ei ole kivetytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kivettynyt, olit kivettynyt, oli kivettynyt, olimme kivettyneet, olitte kivettyneet, olivat kivettyneet, oli kivetytty

en ollut kivettynyt, et ollut kivettynyt, ei ollut kivettynyt, emme olleet kivettyneet, ette olleet kivettyneet, eivät olleet kivettyneet, ei ollut kivetytty

PREZENT IMPERATIV

-, kivety, kivettyköön, kivettykäämme, kivettykää, kivettykööt, kivetyttäköön

-, älä kivety, älköön kivettykö, älkäämme kivettykö, älkää kivettykö, älkööt kivettykö, älköön kivetyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kivettynyt, -, -, olkoot kivettyneet, olkoon kivetytty

-, -, älköön olko kivettynyt, -, -, älkööt olko kivettyneet, älköön olko kivetytty

PREZENT CONDIȚIONAL

kivettyisin, kivettyisit, kivettyisi, kivettyisimme, kivettyisitte, kivettyisivät, kivetyttäisiin

en kivettyisi, et kivettyisi, ei kivettyisi, emme kivettyisi, ette kivettyisi, eivät kivettyisi, ei kivetyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kivettynyt, olisit kivettynyt, olisi kivettynyt, olisimme kivettyneet, olisitte kivettyneet, olisivat kivettyneet, oltaisiin kivetytty

en olisi kivettynyt, et olisi kivettynyt, ei olisi kivettynyt, emme olisi kivettyneet, ette olisi kivettyneet, eivät olisi kivettyneet, ei olisi kivetytty

PREZENT POTENȚIAL

kivettynen, kivettynet, kivettynee, kivettynemme, kivettynette, kivettynevät, kivetyttäneen

en kivettyne, et kivettyne, ei kivettyne, emme kivettyne, ette kivettyne, eivät kivettyne, ei kivetyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen kivettynyt, lienet kivettynyt, lienee kivettynyt, lienemme kivettyneet, lienette kivettyneet, lienevät kivettyneet, lienee kivetytty

en liene kivettynyt, et liene kivettynyt, ei liene kivettynyt, emme liene kivettyneet, ette liene kivettyneet, eivät liene kivettyneet, ei liene kivetytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kivettyä    FORMA LUNGĂ: kivettyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kivettyessä   INSTRUCTIV: kivettyen  INESIV PASIV: kivetyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kivettymään   INESIV: kivettymässä  ELATIV: kivettymästä

ADESIV: kivettymällä  ABESIV: kivettymättä  INSTRUCTIV: kivettymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kivettyminen   PARTITIV: kivettyminen

INFINITIVUL CINCI: kivettymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kivettyvä  (gen. kivettyvän)   PASIV: kivetyttävä   (gen. kivetyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kivettynyt                     PASIV: kivetytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kivettyjä (pl.gen. kivettyjien)  ADJECTIV NEGATIV: kivettymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kivettymys

koaguloitua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

koaguloidun, koaguloidut, koaguloituu, koaguloidumme, koaguloidutte, koaguloituvat, koaguloidutaan

en koaguloidu, et koaguloidu, ei koaguloidu, emme koaguloidu, ette koaguloidu, eivät koaguloidu, ei koaguloiduta

IMPERFECT INDICATIV

koaguloiduin, koaguloiduit, koaguloitui, koaguloiduimme, koaguloiduitte, koaguloituivat, koaguloiduttiin

en koaguloitunut, et koaguloitunut, ei koaguloitunut, emme koaguloituneet, ette koaguloituneet, eivät koaguloituneet, ei koaguloiduttu

PERFECT INDICATIV

olen koaguloitunut, olet koaguloitunut, on koaguloitunut, olemme koaguloituneet, olette koaguloituneet, ovat koaguloituneet, on koaguloiduttu

en ole koaguloitunut, et ole koaguloitunut, ei ole koaguloitunut, emme ole koaguloituneet, ette ole koaguloituneet, eivät ole koaguloituneet, ei ole koaguloiduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin koaguloitunut, olit koaguloitunut, oli koaguloitunut, olimme koaguloituneet, olitte koaguloituneet, olivat koaguloituneet, oli koaguloiduttu

en ollut koaguloitunut, et ollut koaguloitunut, ei ollut koaguloitunut, emme olleet koaguloituneet, ette olleet koaguloituneet, eivät olleet koaguloituneet, ei ollut koaguloiduttu

PREZENT IMPERATIV

-, koaguloidu, koaguloitukoon, koaguloitukaamme, koaguloitukaa, koaguloitukoot, koaguloiduttakoon

-, älä koaguloidu, älköön koaguloituko, älkäämme koaguloituko, älkää koaguloituko, älkööt koaguloituko, älköön koaguloiduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon koaguloitunut, -, -, olkoot koaguloituneet, olkoon koaguloiduttu

-, -, älköön olko koaguloitunut, -, -, älkööt olko koaguloituneet, älköön olko koaguloiduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

koaguloituisin, koaguloituisit, koaguloituisi, koaguloituisimme, koaguloituisitte, koaguloituisivat, koaguloiduttaisiin

en koaguloituisi, et koaguloituisi, ei koaguloituisi, emme koaguloituisi, ette koaguloituisi, eivät koaguloituisi, ei koaguloiduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin koaguloitunut, olisit koaguloitunut, olisi koaguloitunut, olisimme koaguloituneet, olisitte koaguloituneet, olisivat koaguloituneet, oltaisiin koaguloiduttu

en olisi koaguloitunut, et olisi koaguloitunut, ei olisi koaguloitunut, emme olisi koaguloituneet, ette olisi koaguloituneet, eivät olisi koaguloituneet, ei olisi koaguloiduttu

PREZENT POTENȚIAL

koaguloitunen, koaguloitunet, koaguloitunee, koaguloitunemme, koaguloitunette, koaguloitunevat, koaguloiduttaneen

en koaguloitune, et koaguloitune, ei koaguloitune, emme koaguloitune, ette koaguloitune, eivät koaguloitune, ei koaguloiduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen koaguloitunut, lienet koaguloitunut, lienee koaguloitunut, lienemme koaguloituneet, lienette koaguloituneet, lienevät koaguloituneet, lienee koaguloiduttu

en liene koaguloitunut, et liene koaguloitunut, ei liene koaguloitunut, emme liene koaguloituneet, ette liene koaguloituneet, eivät liene koaguloituneet, ei liene koaguloiduttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: koaguloitua    FORMA LUNGĂ: koaguloituakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: koaguloituessa   INSTRUCTIV: koaguloituen  INESIV PASIV: koaguloiduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: koaguloitumaan   INESIV: koaguloitumassa  ELATIV: koaguloitumasta

ADESIV: koaguloitumalla  ABESIV: koaguloitumatta  INSTRUCTIV: koaguloituman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: koaguloituminen   PARTITIV: koaguloituminen

INFINITIVUL CINCI: koaguloitumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: koaguloituva  (gen. koaguloituvan)   PASIV: koaguloiduttava   (gen. koaguloiduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: koaguloitunut                        PASIV: koaguloiduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: koaguloituja (pl.gen. koaguloitujien)  ADJECTIV NEGATIV: koaguloitumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): koaguloitumus

kohentua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kohennun, kohennut, kohentuu, kohennumme, kohennutte, kohentuvat, kohennutaan

en kohennu, et kohennu, ei kohennu, emme kohennu, ette kohennu, eivät kohennu, ei kohennuta

IMPERFECT INDICATIV

kohennuin, kohennuit, kohentui, kohennuimme, kohennuitte, kohentuivat, kohennuttiin

en kohentunut, et kohentunut, ei kohentunut, emme kohentuneet, ette kohentuneet, eivät kohentuneet, ei kohennuttu

PERFECT INDICATIV

olen kohentunut, olet kohentunut, on kohentunut, olemme kohentuneet, olette kohentuneet, ovat kohentuneet, on kohennuttu

en ole kohentunut, et ole kohentunut, ei ole kohentunut, emme ole kohentuneet, ette ole kohentuneet, eivät ole kohentuneet, ei ole kohennuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kohentunut, olit kohentunut, oli kohentunut, olimme kohentuneet, olitte kohentuneet, olivat kohentuneet, oli kohennuttu

en ollut kohentunut, et ollut kohentunut, ei ollut kohentunut, emme olleet kohentuneet, ette olleet kohentuneet, eivät olleet kohentuneet, ei ollut kohennuttu

PREZENT IMPERATIV

-, kohennu, kohentukoon, kohentukaamme, kohentukaa, kohentukoot, kohennuttakoon

-, älä kohennu, älköön kohentuko, älkäämme kohentuko, älkää kohentuko, älkööt kohentuko, älköön kohennuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kohentunut, -, -, olkoot kohentuneet, olkoon kohennuttu

-, -, älköön olko kohentunut, -, -, älkööt olko kohentuneet, älköön olko kohennuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kohentuisin, kohentuisit, kohentuisi, kohentuisimme, kohentuisitte, kohentuisivat, kohennuttaisiin

en kohentuisi, et kohentuisi, ei kohentuisi, emme kohentuisi, ette kohentuisi, eivät kohentuisi, ei kohennuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kohentunut, olisit kohentunut, olisi kohentunut, olisimme kohentuneet, olisitte kohentuneet, olisivat kohentuneet, oltaisiin kohennuttu

en olisi kohentunut, et olisi kohentunut, ei olisi kohentunut, emme olisi kohentuneet, ette olisi kohentuneet, eivät olisi kohentuneet, ei olisi kohennuttu

PREZENT POTENȚIAL

kohentunen, kohentunet, kohentunee, kohentunemme, kohentunette, kohentunevat, kohennuttaneen

en kohentune, et kohentune, ei kohentune, emme kohentune, ette kohentune, eivät kohentune, ei kohennuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kohentunut, lienet kohentunut, lienee kohentunut, lienemme kohentuneet, lienette kohentuneet, lienevät kohentuneet, lienee kohennuttu

en liene kohentunut, et liene kohentunut, ei liene kohentunut, emme liene kohentuneet, ette liene kohentuneet, eivät liene kohentuneet, ei liene kohennuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kohentua    FORMA LUNGĂ: kohentuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kohentuessa   INSTRUCTIV: kohentuen  INESIV PASIV: kohennuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kohentumaan   INESIV: kohentumassa  ELATIV: kohentumasta

ADESIV: kohentumalla  ABESIV: kohentumatta  INSTRUCTIV: kohentuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kohentuminen   PARTITIV: kohentuminen

INFINITIVUL CINCI: kohentumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kohentuva  (gen. kohentuvan)   PASIV: kohennuttava   (gen. kohennuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kohentunut                     PASIV: kohennuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kohentuja (pl.gen. kohentujien)  ADJECTIV NEGATIV: kohentumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kohentumus

kohmettua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kohmetun, kohmetut, kohmettuu, kohmetumme, kohmetutte, kohmettuvat, kohmetutaan

en kohmetu, et kohmetu, ei kohmetu, emme kohmetu, ette kohmetu, eivät kohmetu, ei kohmetuta

IMPERFECT INDICATIV

kohmetuin, kohmetuit, kohmettui, kohmetuimme, kohmetuitte, kohmettuivat, kohmetuttiin

en kohmettunut, et kohmettunut, ei kohmettunut, emme kohmettuneet, ette kohmettuneet, eivät kohmettuneet, ei kohmetuttu

PERFECT INDICATIV

olen kohmettunut, olet kohmettunut, on kohmettunut, olemme kohmettuneet, olette kohmettuneet, ovat kohmettuneet, on kohmetuttu

en ole kohmettunut, et ole kohmettunut, ei ole kohmettunut, emme ole kohmettuneet, ette ole kohmettuneet, eivät ole kohmettuneet, ei ole kohmetuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kohmettunut, olit kohmettunut, oli kohmettunut, olimme kohmettuneet, olitte kohmettuneet, olivat kohmettuneet, oli kohmetuttu

en ollut kohmettunut, et ollut kohmettunut, ei ollut kohmettunut, emme olleet kohmettuneet, ette olleet kohmettuneet, eivät olleet kohmettuneet, ei ollut kohmetuttu

PREZENT IMPERATIV

-, kohmetu, kohmettukoon, kohmettukaamme, kohmettukaa, kohmettukoot, kohmetuttakoon

-, älä kohmetu, älköön kohmettuko, älkäämme kohmettuko, älkää kohmettuko, älkööt kohmettuko, älköön kohmetuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kohmettunut, -, -, olkoot kohmettuneet, olkoon kohmetuttu

-, -, älköön olko kohmettunut, -, -, älkööt olko kohmettuneet, älköön olko kohmetuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kohmettuisin, kohmettuisit, kohmettuisi, kohmettuisimme, kohmettuisitte, kohmettuisivat, kohmetuttaisiin

en kohmettuisi, et kohmettuisi, ei kohmettuisi, emme kohmettuisi, ette kohmettuisi, eivät kohmettuisi, ei kohmetuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kohmettunut, olisit kohmettunut, olisi kohmettunut, olisimme kohmettuneet, olisitte kohmettuneet, olisivat kohmettuneet, oltaisiin kohmetuttu

en olisi kohmettunut, et olisi kohmettunut, ei olisi kohmettunut, emme olisi kohmettuneet, ette olisi kohmettuneet, eivät olisi kohmettuneet, ei olisi kohmetuttu

PREZENT POTENȚIAL

kohmettunen, kohmettunet, kohmettunee, kohmettunemme, kohmettunette, kohmettunevat, kohmetuttaneen

en kohmettune, et kohmettune, ei kohmettune, emme kohmettune, ette kohmettune, eivät kohmettune, ei kohmetuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kohmettunut, lienet kohmettunut, lienee kohmettunut, lienemme kohmettuneet, lienette kohmettuneet, lienevät kohmettuneet, lienee kohmetuttu

en liene kohmettunut, et liene kohmettunut, ei liene kohmettunut, emme liene kohmettuneet, ette liene kohmettuneet, eivät liene kohmettuneet, ei liene kohmetuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kohmettua    FORMA LUNGĂ: kohmettuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kohmettuessa   INSTRUCTIV: kohmettuen  INESIV PASIV: kohmetuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kohmettumaan   INESIV: kohmettumassa  ELATIV: kohmettumasta

ADESIV: kohmettumalla  ABESIV: kohmettumatta  INSTRUCTIV: kohmettuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kohmettuminen   PARTITIV: kohmettuminen

INFINITIVUL CINCI: kohmettumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kohmettuva  (gen. kohmettuvan)   PASIV: kohmetuttava   (gen. kohmetuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kohmettunut                      PASIV: kohmetuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kohmettuja (pl.gen. kohmettujien)  ADJECTIV NEGATIV: kohmettumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kohmettumus

koitua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

koidun, koidut, koituu, koidumme, koidutte, koituvat, koidutaan

en koidu, et koidu, ei koidu, emme koidu, ette koidu, eivät koidu, ei koiduta

IMPERFECT INDICATIV

koiduin, koiduit, koitui, koiduimme, koiduitte, koituivat, koiduttiin

en koitunut, et koitunut, ei koitunut, emme koituneet, ette koituneet, eivät koituneet, ei koiduttu

PERFECT INDICATIV

olen koitunut, olet koitunut, on koitunut, olemme koituneet, olette koituneet, ovat koituneet, on koiduttu

en ole koitunut, et ole koitunut, ei ole koitunut, emme ole koituneet, ette ole koituneet, eivät ole koituneet, ei ole koiduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin koitunut, olit koitunut, oli koitunut, olimme koituneet, olitte koituneet, olivat koituneet, oli koiduttu

en ollut koitunut, et ollut koitunut, ei ollut koitunut, emme olleet koituneet, ette olleet koituneet, eivät olleet koituneet, ei ollut koiduttu

PREZENT IMPERATIV

-, koidu, koitukoon, koitukaamme, koitukaa, koitukoot, koiduttakoon

-, älä koidu, älköön koituko, älkäämme koituko, älkää koituko, älkööt koituko, älköön koiduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon koitunut, -, -, olkoot koituneet, olkoon koiduttu

-, -, älköön olko koitunut, -, -, älkööt olko koituneet, älköön olko koiduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

koituisin, koituisit, koituisi, koituisimme, koituisitte, koituisivat, koiduttaisiin

en koituisi, et koituisi, ei koituisi, emme koituisi, ette koituisi, eivät koituisi, ei koiduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin koitunut, olisit koitunut, olisi koitunut, olisimme koituneet, olisitte koituneet, olisivat koituneet, oltaisiin koiduttu

en olisi koitunut, et olisi koitunut, ei olisi koitunut, emme olisi koituneet, ette olisi koituneet, eivät olisi koituneet, ei olisi koiduttu

PREZENT POTENȚIAL

koitunen, koitunet, koitunee, koitunemme, koitunette, koitunevat, koiduttaneen

en koitune, et koitune, ei koitune, emme koitune, ette koitune, eivät koitune, ei koiduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen koitunut, lienet koitunut, lienee koitunut, lienemme koituneet, lienette koituneet, lienevät koituneet, lienee koiduttu

en liene koitunut, et liene koitunut, ei liene koitunut, emme liene koituneet, ette liene koituneet, eivät liene koituneet, ei liene koiduttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: koitua    FORMA LUNGĂ: koituakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: koituessa   INSTRUCTIV: koituen  INESIV PASIV: koiduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: koitumaan   INESIV: koitumassa  ELATIV: koitumasta

ADESIV: koitumalla  ABESIV: koitumatta  INSTRUCTIV: koituman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: koituminen   PARTITIV: koituminen

INFINITIVUL CINCI: koitumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: koituva  (gen. koituvan)   PASIV: koiduttava   (gen. koiduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: koitunut                   PASIV: koiduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: koituja (pl.gen. koitujien)  ADJECTIV NEGATIV: koitumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): koitumus

kokkaroitua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kokkaroidun, kokkaroidut, kokkaroituu, kokkaroidumme, kokkaroidutte, kokkaroituvat, kokkaroidutaan

en kokkaroidu, et kokkaroidu, ei kokkaroidu, emme kokkaroidu, ette kokkaroidu, eivät kokkaroidu, ei kokkaroiduta

IMPERFECT INDICATIV

kokkaroiduin, kokkaroiduit, kokkaroitui, kokkaroiduimme, kokkaroiduitte, kokkaroituivat, kokkaroiduttiin

en kokkaroitunut, et kokkaroitunut, ei kokkaroitunut, emme kokkaroituneet, ette kokkaroituneet, eivät kokkaroituneet, ei kokkaroiduttu

PERFECT INDICATIV

olen kokkaroitunut, olet kokkaroitunut, on kokkaroitunut, olemme kokkaroituneet, olette kokkaroituneet, ovat kokkaroituneet, on kokkaroiduttu

en ole kokkaroitunut, et ole kokkaroitunut, ei ole kokkaroitunut, emme ole kokkaroituneet, ette ole kokkaroituneet, eivät ole kokkaroituneet, ei ole kokkaroiduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kokkaroitunut, olit kokkaroitunut, oli kokkaroitunut, olimme kokkaroituneet, olitte kokkaroituneet, olivat kokkaroituneet, oli kokkaroiduttu

en ollut kokkaroitunut, et ollut kokkaroitunut, ei ollut kokkaroitunut, emme olleet kokkaroituneet, ette olleet kokkaroituneet, eivät olleet kokkaroituneet, ei ollut kokkaroiduttu

PREZENT IMPERATIV

-, kokkaroidu, kokkaroitukoon, kokkaroitukaamme, kokkaroitukaa, kokkaroitukoot, kokkaroiduttakoon

-, älä kokkaroidu, älköön kokkaroituko, älkäämme kokkaroituko, älkää kokkaroituko, älkööt kokkaroituko, älköön kokkaroiduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kokkaroitunut, -, -, olkoot kokkaroituneet, olkoon kokkaroiduttu

-, -, älköön olko kokkaroitunut, -, -, älkööt olko kokkaroituneet, älköön olko kokkaroiduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kokkaroituisin, kokkaroituisit, kokkaroituisi, kokkaroituisimme, kokkaroituisitte, kokkaroituisivat, kokkaroiduttaisiin

en kokkaroituisi, et kokkaroituisi, ei kokkaroituisi, emme kokkaroituisi, ette kokkaroituisi, eivät kokkaroituisi, ei kokkaroiduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kokkaroitunut, olisit kokkaroitunut, olisi kokkaroitunut, olisimme kokkaroituneet, olisitte kokkaroituneet, olisivat kokkaroituneet, oltaisiin kokkaroiduttu

en olisi kokkaroitunut, et olisi kokkaroitunut, ei olisi kokkaroitunut, emme olisi kokkaroituneet, ette olisi kokkaroituneet, eivät olisi kokkaroituneet, ei olisi kokkaroiduttu

PREZENT POTENȚIAL

kokkaroitunen, kokkaroitunet, kokkaroitunee, kokkaroitunemme, kokkaroitunette, kokkaroitunevat, kokkaroiduttaneen

en kokkaroitune, et kokkaroitune, ei kokkaroitune, emme kokkaroitune, ette kokkaroitune, eivät kokkaroitune, ei kokkaroiduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kokkaroitunut, lienet kokkaroitunut, lienee kokkaroitunut, lienemme kokkaroituneet, lienette kokkaroituneet, lienevät kokkaroituneet, lienee kokkaroiduttu

en liene kokkaroitunut, et liene kokkaroitunut, ei liene kokkaroitunut, emme liene kokkaroituneet, ette liene kokkaroituneet, eivät liene kokkaroituneet, ei liene kokkaroiduttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kokkaroitua    FORMA LUNGĂ: kokkaroituakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kokkaroituessa   INSTRUCTIV: kokkaroituen  INESIV PASIV: kokkaroiduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kokkaroitumaan   INESIV: kokkaroitumassa  ELATIV: kokkaroitumasta

ADESIV: kokkaroitumalla  ABESIV: kokkaroitumatta  INSTRUCTIV: kokkaroituman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kokkaroituminen   PARTITIV: kokkaroituminen

INFINITIVUL CINCI: kokkaroitumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kokkaroituva  (gen. kokkaroituvan)   PASIV: kokkaroiduttava   (gen. kokkaroiduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kokkaroitunut                        PASIV: kokkaroiduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kokkaroituja (pl.gen. kokkaroitujien)  ADJECTIV NEGATIV: kokkaroitumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kokkaroitumus

kokoontua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kokoonnun, kokoonnut, kokoontuu, kokoonnumme, kokoonnutte, kokoontuvat, kokoonnutaan

en kokoonnu, et kokoonnu, ei kokoonnu, emme kokoonnu, ette kokoonnu, eivät kokoonnu, ei kokoonnuta

IMPERFECT INDICATIV

kokoonnuin, kokoonnuit, kokoontui, kokoonnuimme, kokoonnuitte, kokoontuivat, kokoonnuttiin

en kokoontunut, et kokoontunut, ei kokoontunut, emme kokoontuneet, ette kokoontuneet, eivät kokoontuneet, ei kokoonnuttu

PERFECT INDICATIV

olen kokoontunut, olet kokoontunut, on kokoontunut, olemme kokoontuneet, olette kokoontuneet, ovat kokoontuneet, on kokoonnuttu

en ole kokoontunut, et ole kokoontunut, ei ole kokoontunut, emme ole kokoontuneet, ette ole kokoontuneet, eivät ole kokoontuneet, ei ole kokoonnuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kokoontunut, olit kokoontunut, oli kokoontunut, olimme kokoontuneet, olitte kokoontuneet, olivat kokoontuneet, oli kokoonnuttu

en ollut kokoontunut, et ollut kokoontunut, ei ollut kokoontunut, emme olleet kokoontuneet, ette olleet kokoontuneet, eivät olleet kokoontuneet, ei ollut kokoonnuttu

PREZENT IMPERATIV

-, kokoonnu, kokoontukoon, kokoontukaamme, kokoontukaa, kokoontukoot, kokoonnuttakoon

-, älä kokoonnu, älköön kokoontuko, älkäämme kokoontuko, älkää kokoontuko, älkööt kokoontuko, älköön kokoonnuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kokoontunut, -, -, olkoot kokoontuneet, olkoon kokoonnuttu

-, -, älköön olko kokoontunut, -, -, älkööt olko kokoontuneet, älköön olko kokoonnuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kokoontuisin, kokoontuisit, kokoontuisi, kokoontuisimme, kokoontuisitte, kokoontuisivat, kokoonnuttaisiin

en kokoontuisi, et kokoontuisi, ei kokoontuisi, emme kokoontuisi, ette kokoontuisi, eivät kokoontuisi, ei kokoonnuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kokoontunut, olisit kokoontunut, olisi kokoontunut, olisimme kokoontuneet, olisitte kokoontuneet, olisivat kokoontuneet, oltaisiin kokoonnuttu

en olisi kokoontunut, et olisi kokoontunut, ei olisi kokoontunut, emme olisi kokoontuneet, ette olisi kokoontuneet, eivät olisi kokoontuneet, ei olisi kokoonnuttu

PREZENT POTENȚIAL

kokoontunen, kokoontunet, kokoontunee, kokoontunemme, kokoontunette, kokoontunevat, kokoonnuttaneen

en kokoontune, et kokoontune, ei kokoontune, emme kokoontune, ette kokoontune, eivät kokoontune, ei kokoonnuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kokoontunut, lienet kokoontunut, lienee kokoontunut, lienemme kokoontuneet, lienette kokoontuneet, lienevät kokoontuneet, lienee kokoonnuttu

en liene kokoontunut, et liene kokoontunut, ei liene kokoontunut, emme liene kokoontuneet, ette liene kokoontuneet, eivät liene kokoontuneet, ei liene kokoonnuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kokoontua    FORMA LUNGĂ: kokoontuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kokoontuessa   INSTRUCTIV: kokoontuen  INESIV PASIV: kokoonnuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kokoontumaan   INESIV: kokoontumassa  ELATIV: kokoontumasta

ADESIV: kokoontumalla  ABESIV: kokoontumatta  INSTRUCTIV: kokoontuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kokoontuminen   PARTITIV: kokoontuminen

INFINITIVUL CINCI: kokoontumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kokoontuva  (gen. kokoontuvan)   PASIV: kokoonnuttava   (gen. kokoonnuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kokoontunut                      PASIV: kokoonnuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kokoontuja (pl.gen. kokoontujien)  ADJECTIV NEGATIV: kokoontumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kokoontumus

kolhiintua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kolhiinnun, kolhiinnut, kolhiintuu, kolhiinnumme, kolhiinnutte, kolhiintuvat, kolhiinnutaan

en kolhiinnu, et kolhiinnu, ei kolhiinnu, emme kolhiinnu, ette kolhiinnu, eivät kolhiinnu, ei kolhiinnuta

IMPERFECT INDICATIV

kolhiinnuin, kolhiinnuit, kolhiintui, kolhiinnuimme, kolhiinnuitte, kolhiintuivat, kolhiinnuttiin

en kolhiintunut, et kolhiintunut, ei kolhiintunut, emme kolhiintuneet, ette kolhiintuneet, eivät kolhiintuneet, ei kolhiinnuttu

PERFECT INDICATIV

olen kolhiintunut, olet kolhiintunut, on kolhiintunut, olemme kolhiintuneet, olette kolhiintuneet, ovat kolhiintuneet, on kolhiinnuttu

en ole kolhiintunut, et ole kolhiintunut, ei ole kolhiintunut, emme ole kolhiintuneet, ette ole kolhiintuneet, eivät ole kolhiintuneet, ei ole kolhiinnuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kolhiintunut, olit kolhiintunut, oli kolhiintunut, olimme kolhiintuneet, olitte kolhiintuneet, olivat kolhiintuneet, oli kolhiinnuttu

en ollut kolhiintunut, et ollut kolhiintunut, ei ollut kolhiintunut, emme olleet kolhiintuneet, ette olleet kolhiintuneet, eivät olleet kolhiintuneet, ei ollut kolhiinnuttu

PREZENT IMPERATIV

-, kolhiinnu, kolhiintukoon, kolhiintukaamme, kolhiintukaa, kolhiintukoot, kolhiinnuttakoon

-, älä kolhiinnu, älköön kolhiintuko, älkäämme kolhiintuko, älkää kolhiintuko, älkööt kolhiintuko, älköön kolhiinnuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kolhiintunut, -, -, olkoot kolhiintuneet, olkoon kolhiinnuttu

-, -, älköön olko kolhiintunut, -, -, älkööt olko kolhiintuneet, älköön olko kolhiinnuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kolhiintuisin, kolhiintuisit, kolhiintuisi, kolhiintuisimme, kolhiintuisitte, kolhiintuisivat, kolhiinnuttaisiin

en kolhiintuisi, et kolhiintuisi, ei kolhiintuisi, emme kolhiintuisi, ette kolhiintuisi, eivät kolhiintuisi, ei kolhiinnuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kolhiintunut, olisit kolhiintunut, olisi kolhiintunut, olisimme kolhiintuneet, olisitte kolhiintuneet, olisivat kolhiintuneet, oltaisiin kolhiinnuttu

en olisi kolhiintunut, et olisi kolhiintunut, ei olisi kolhiintunut, emme olisi kolhiintuneet, ette olisi kolhiintuneet, eivät olisi kolhiintuneet, ei olisi kolhiinnuttu

PREZENT POTENȚIAL

kolhiintunen, kolhiintunet, kolhiintunee, kolhiintunemme, kolhiintunette, kolhiintunevat, kolhiinnuttaneen

en kolhiintune, et kolhiintune, ei kolhiintune, emme kolhiintune, ette kolhiintune, eivät kolhiintune, ei kolhiinnuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kolhiintunut, lienet kolhiintunut, lienee kolhiintunut, lienemme kolhiintuneet, lienette kolhiintuneet, lienevät kolhiintuneet, lienee kolhiinnuttu

en liene kolhiintunut, et liene kolhiintunut, ei liene kolhiintunut, emme liene kolhiintuneet, ette liene kolhiintuneet, eivät liene kolhiintuneet, ei liene kolhiinnuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kolhiintua    FORMA LUNGĂ: kolhiintuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kolhiintuessa   INSTRUCTIV: kolhiintuen  INESIV PASIV: kolhiinnuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kolhiintumaan   INESIV: kolhiintumassa  ELATIV: kolhiintumasta

ADESIV: kolhiintumalla  ABESIV: kolhiintumatta  INSTRUCTIV: kolhiintuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kolhiintuminen   PARTITIV: kolhiintuminen

INFINITIVUL CINCI: kolhiintumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kolhiintuva  (gen. kolhiintuvan)   PASIV: kolhiinnuttava   (gen. kolhiinnuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kolhiintunut                       PASIV: kolhiinnuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kolhiintuja (pl.gen. kolhiintujien)  ADJECTIV NEGATIV: kolhiintumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kolhiintumus

kombinoitua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kombinoidun, kombinoidut, kombinoituu, kombinoidumme, kombinoidutte, kombinoituvat, kombinoidutaan

en kombinoidu, et kombinoidu, ei kombinoidu, emme kombinoidu, ette kombinoidu, eivät kombinoidu, ei kombinoiduta

IMPERFECT INDICATIV

kombinoiduin, kombinoiduit, kombinoitui, kombinoiduimme, kombinoiduitte, kombinoituivat, kombinoiduttiin

en kombinoitunut, et kombinoitunut, ei kombinoitunut, emme kombinoituneet, ette kombinoituneet, eivät kombinoituneet, ei kombinoiduttu

PERFECT INDICATIV

olen kombinoitunut, olet kombinoitunut, on kombinoitunut, olemme kombinoituneet, olette kombinoituneet, ovat kombinoituneet, on kombinoiduttu

en ole kombinoitunut, et ole kombinoitunut, ei ole kombinoitunut, emme ole kombinoituneet, ette ole kombinoituneet, eivät ole kombinoituneet, ei ole kombinoiduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kombinoitunut, olit kombinoitunut, oli kombinoitunut, olimme kombinoituneet, olitte kombinoituneet, olivat kombinoituneet, oli kombinoiduttu

en ollut kombinoitunut, et ollut kombinoitunut, ei ollut kombinoitunut, emme olleet kombinoituneet, ette olleet kombinoituneet, eivät olleet kombinoituneet, ei ollut kombinoiduttu

PREZENT IMPERATIV

-, kombinoidu, kombinoitukoon, kombinoitukaamme, kombinoitukaa, kombinoitukoot, kombinoiduttakoon

-, älä kombinoidu, älköön kombinoituko, älkäämme kombinoituko, älkää kombinoituko, älkööt kombinoituko, älköön kombinoiduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kombinoitunut, -, -, olkoot kombinoituneet, olkoon kombinoiduttu

-, -, älköön olko kombinoitunut, -, -, älkööt olko kombinoituneet, älköön olko kombinoiduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kombinoituisin, kombinoituisit, kombinoituisi, kombinoituisimme, kombinoituisitte, kombinoituisivat, kombinoiduttaisiin

en kombinoituisi, et kombinoituisi, ei kombinoituisi, emme kombinoituisi, ette kombinoituisi, eivät kombinoituisi, ei kombinoiduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kombinoitunut, olisit kombinoitunut, olisi kombinoitunut, olisimme kombinoituneet, olisitte kombinoituneet, olisivat kombinoituneet, oltaisiin kombinoiduttu

en olisi kombinoitunut, et olisi kombinoitunut, ei olisi kombinoitunut, emme olisi kombinoituneet, ette olisi kombinoituneet, eivät olisi kombinoituneet, ei olisi kombinoiduttu

PREZENT POTENȚIAL

kombinoitunen, kombinoitunet, kombinoitunee, kombinoitunemme, kombinoitunette, kombinoitunevat, kombinoiduttaneen

en kombinoitune, et kombinoitune, ei kombinoitune, emme kombinoitune, ette kombinoitune, eivät kombinoitune, ei kombinoiduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kombinoitunut, lienet kombinoitunut, lienee kombinoitunut, lienemme kombinoituneet, lienette kombinoituneet, lienevät kombinoituneet, lienee kombinoiduttu

en liene kombinoitunut, et liene kombinoitunut, ei liene kombinoitunut, emme liene kombinoituneet, ette liene kombinoituneet, eivät liene kombinoituneet, ei liene kombinoiduttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kombinoitua    FORMA LUNGĂ: kombinoituakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kombinoituessa   INSTRUCTIV: kombinoituen  INESIV PASIV: kombinoiduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kombinoitumaan   INESIV: kombinoitumassa  ELATIV: kombinoitumasta

ADESIV: kombinoitumalla  ABESIV: kombinoitumatta  INSTRUCTIV: kombinoituman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kombinoituminen   PARTITIV: kombinoituminen

INFINITIVUL CINCI: kombinoitumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kombinoituva  (gen. kombinoituvan)   PASIV: kombinoiduttava   (gen. kombinoiduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kombinoitunut                        PASIV: kombinoiduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kombinoituja (pl.gen. kombinoitujien)  ADJECTIV NEGATIV: kombinoitumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kombinoitumus

komplisoitua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

komplisoidun, komplisoidut, komplisoituu, komplisoidumme, komplisoidutte, komplisoituvat, komplisoidutaan

en komplisoidu, et komplisoidu, ei komplisoidu, emme komplisoidu, ette komplisoidu, eivät komplisoidu, ei komplisoiduta

IMPERFECT INDICATIV

komplisoiduin, komplisoiduit, komplisoitui, komplisoiduimme, komplisoiduitte, komplisoituivat, komplisoiduttiin

en komplisoitunut, et komplisoitunut, ei komplisoitunut, emme komplisoituneet, ette komplisoituneet, eivät komplisoituneet, ei komplisoiduttu

PERFECT INDICATIV

olen komplisoitunut, olet komplisoitunut, on komplisoitunut, olemme komplisoituneet, olette komplisoituneet, ovat komplisoituneet, on komplisoiduttu

en ole komplisoitunut, et ole komplisoitunut, ei ole komplisoitunut, emme ole komplisoituneet, ette ole komplisoituneet, eivät ole komplisoituneet, ei ole komplisoiduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin komplisoitunut, olit komplisoitunut, oli komplisoitunut, olimme komplisoituneet, olitte komplisoituneet, olivat komplisoituneet, oli komplisoiduttu

en ollut komplisoitunut, et ollut komplisoitunut, ei ollut komplisoitunut, emme olleet komplisoituneet, ette olleet komplisoituneet, eivät olleet komplisoituneet, ei ollut komplisoiduttu

PREZENT IMPERATIV

-, komplisoidu, komplisoitukoon, komplisoitukaamme, komplisoitukaa, komplisoitukoot, komplisoiduttakoon

-, älä komplisoidu, älköön komplisoituko, älkäämme komplisoituko, älkää komplisoituko, älkööt komplisoituko, älköön komplisoiduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon komplisoitunut, -, -, olkoot komplisoituneet, olkoon komplisoiduttu

-, -, älköön olko komplisoitunut, -, -, älkööt olko komplisoituneet, älköön olko komplisoiduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

komplisoituisin, komplisoituisit, komplisoituisi, komplisoituisimme, komplisoituisitte, komplisoituisivat, komplisoiduttaisiin

en komplisoituisi, et komplisoituisi, ei komplisoituisi, emme komplisoituisi, ette komplisoituisi, eivät komplisoituisi, ei komplisoiduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin komplisoitunut, olisit komplisoitunut, olisi komplisoitunut, olisimme komplisoituneet, olisitte komplisoituneet, olisivat komplisoituneet, oltaisiin komplisoiduttu

en olisi komplisoitunut, et olisi komplisoitunut, ei olisi komplisoitunut, emme olisi komplisoituneet, ette olisi komplisoituneet, eivät olisi komplisoituneet, ei olisi komplisoiduttu

PREZENT POTENȚIAL

komplisoitunen, komplisoitunet, komplisoitunee, komplisoitunemme, komplisoitunette, komplisoitunevat, komplisoiduttaneen

en komplisoitune, et komplisoitune, ei komplisoitune, emme komplisoitune, ette komplisoitune, eivät komplisoitune, ei komplisoiduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen komplisoitunut, lienet komplisoitunut, lienee komplisoitunut, lienemme komplisoituneet, lienette komplisoituneet, lienevät komplisoituneet, lienee komplisoiduttu

en liene komplisoitunut, et liene komplisoitunut, ei liene komplisoitunut, emme liene komplisoituneet, ette liene komplisoituneet, eivät liene komplisoituneet, ei liene komplisoiduttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: komplisoitua    FORMA LUNGĂ: komplisoituakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: komplisoituessa   INSTRUCTIV: komplisoituen  INESIV PASIV: komplisoiduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: komplisoitumaan   INESIV: komplisoitumassa  ELATIV: komplisoitumasta

ADESIV: komplisoitumalla  ABESIV: komplisoitumatta  INSTRUCTIV: komplisoituman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: komplisoituminen   PARTITIV: komplisoituminen

INFINITIVUL CINCI: komplisoitumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: komplisoituva  (gen. komplisoituvan)   PASIV: komplisoiduttava   (gen. komplisoiduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: komplisoitunut                         PASIV: komplisoiduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: komplisoituja (pl.gen. komplisoitujien)  ADJECTIV NEGATIV: komplisoitumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): komplisoitumus

konkretisoitua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

konkretisoidun, konkretisoidut, konkretisoituu, konkretisoidumme, konkretisoidutte, konkretisoituvat, konkretisoidutaan

en konkretisoidu, et konkretisoidu, ei konkretisoidu, emme konkretisoidu, ette konkretisoidu, eivät konkretisoidu, ei konkretisoiduta

IMPERFECT INDICATIV

konkretisoiduin, konkretisoiduit, konkretisoitui, konkretisoiduimme, konkretisoiduitte, konkretisoituivat, konkretisoiduttiin

en konkretisoitunut, et konkretisoitunut, ei konkretisoitunut, emme konkretisoituneet, ette konkretisoituneet, eivät konkretisoituneet, ei konkretisoiduttu

PERFECT INDICATIV

olen konkretisoitunut, olet konkretisoitunut, on konkretisoitunut, olemme konkretisoituneet, olette konkretisoituneet, ovat konkretisoituneet, on konkretisoiduttu

en ole konkretisoitunut, et ole konkretisoitunut, ei ole konkretisoitunut, emme ole konkretisoituneet, ette ole konkretisoituneet, eivät ole konkretisoituneet, ei ole konkretisoiduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin konkretisoitunut, olit konkretisoitunut, oli konkretisoitunut, olimme konkretisoituneet, olitte konkretisoituneet, olivat konkretisoituneet, oli konkretisoiduttu

en ollut konkretisoitunut, et ollut konkretisoitunut, ei ollut konkretisoitunut, emme olleet konkretisoituneet, ette olleet konkretisoituneet, eivät olleet konkretisoituneet, ei ollut konkretisoiduttu

PREZENT IMPERATIV

-, konkretisoidu, konkretisoitukoon, konkretisoitukaamme, konkretisoitukaa, konkretisoitukoot, konkretisoiduttakoon

-, älä konkretisoidu, älköön konkretisoituko, älkäämme konkretisoituko, älkää konkretisoituko, älkööt konkretisoituko, älköön konkretisoiduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon konkretisoitunut, -, -, olkoot konkretisoituneet, olkoon konkretisoiduttu

-, -, älköön olko konkretisoitunut, -, -, älkööt olko konkretisoituneet, älköön olko konkretisoiduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

konkretisoituisin, konkretisoituisit, konkretisoituisi, konkretisoituisimme, konkretisoituisitte, konkretisoituisivat, konkretisoiduttaisiin

en konkretisoituisi, et konkretisoituisi, ei konkretisoituisi, emme konkretisoituisi, ette konkretisoituisi, eivät konkretisoituisi, ei konkretisoiduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin konkretisoitunut, olisit konkretisoitunut, olisi konkretisoitunut, olisimme konkretisoituneet, olisitte konkretisoituneet, olisivat konkretisoituneet, oltaisiin konkretisoiduttu

en olisi konkretisoitunut, et olisi konkretisoitunut, ei olisi konkretisoitunut, emme olisi konkretisoituneet, ette olisi konkretisoituneet, eivät olisi konkretisoituneet, ei olisi konkretisoiduttu

PREZENT POTENȚIAL

konkretisoitunen, konkretisoitunet, konkretisoitunee, konkretisoitunemme, konkretisoitunette, konkretisoitunevat, konkretisoiduttaneen

en konkretisoitune, et konkretisoitune, ei konkretisoitune, emme konkretisoitune, ette konkretisoitune, eivät konkretisoitune, ei konkretisoiduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen konkretisoitunut, lienet konkretisoitunut, lienee konkretisoitunut, lienemme konkretisoituneet, lienette konkretisoituneet, lienevät konkretisoituneet, lienee konkretisoiduttu

en liene konkretisoitunut, et liene konkretisoitunut, ei liene konkretisoitunut, emme liene konkretisoituneet, ette liene konkretisoituneet, eivät liene konkretisoituneet, ei liene konkretisoiduttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: konkretisoitua    FORMA LUNGĂ: konkretisoituakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: konkretisoituessa   INSTRUCTIV: konkretisoituen  INESIV PASIV: konkretisoiduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: konkretisoitumaan   INESIV: konkretisoitumassa  ELATIV: konkretisoitumasta

ADESIV: konkretisoitumalla  ABESIV: konkretisoitumatta  INSTRUCTIV: konkretisoituman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: konkretisoituminen   PARTITIV: konkretisoituminen

INFINITIVUL CINCI: konkretisoitumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: konkretisoituva  (gen. konkretisoituvan)   PASIV: konkretisoiduttava   (gen. konkretisoiduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: konkretisoitunut                           PASIV: konkretisoiduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: konkretisoituja (pl.gen. konkretisoitujien)  ADJECTIV NEGATIV: konkretisoitumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): konkretisoitumus

konsentroitua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

konsentroidun, konsentroidut, konsentroituu, konsentroidumme, konsentroidutte, konsentroituvat, konsentroidutaan

en konsentroidu, et konsentroidu, ei konsentroidu, emme konsentroidu, ette konsentroidu, eivät konsentroidu, ei konsentroiduta

IMPERFECT INDICATIV

konsentroiduin, konsentroiduit, konsentroitui, konsentroiduimme, konsentroiduitte, konsentroituivat, konsentroiduttiin

en konsentroitunut, et konsentroitunut, ei konsentroitunut, emme konsentroituneet, ette konsentroituneet, eivät konsentroituneet, ei konsentroiduttu

PERFECT INDICATIV

olen konsentroitunut, olet konsentroitunut, on konsentroitunut, olemme konsentroituneet, olette konsentroituneet, ovat konsentroituneet, on konsentroiduttu

en ole konsentroitunut, et ole konsentroitunut, ei ole konsentroitunut, emme ole konsentroituneet, ette ole konsentroituneet, eivät ole konsentroituneet, ei ole konsentroiduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin konsentroitunut, olit konsentroitunut, oli konsentroitunut, olimme konsentroituneet, olitte konsentroituneet, olivat konsentroituneet, oli konsentroiduttu

en ollut konsentroitunut, et ollut konsentroitunut, ei ollut konsentroitunut, emme olleet konsentroituneet, ette olleet konsentroituneet, eivät olleet konsentroituneet, ei ollut konsentroiduttu

PREZENT IMPERATIV

-, konsentroidu, konsentroitukoon, konsentroitukaamme, konsentroitukaa, konsentroitukoot, konsentroiduttakoon

-, älä konsentroidu, älköön konsentroituko, älkäämme konsentroituko, älkää konsentroituko, älkööt konsentroituko, älköön konsentroiduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon konsentroitunut, -, -, olkoot konsentroituneet, olkoon konsentroiduttu

-, -, älköön olko konsentroitunut, -, -, älkööt olko konsentroituneet, älköön olko konsentroiduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

konsentroituisin, konsentroituisit, konsentroituisi, konsentroituisimme, konsentroituisitte, konsentroituisivat, konsentroiduttaisiin

en konsentroituisi, et konsentroituisi, ei konsentroituisi, emme konsentroituisi, ette konsentroituisi, eivät konsentroituisi, ei konsentroiduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin konsentroitunut, olisit konsentroitunut, olisi konsentroitunut, olisimme konsentroituneet, olisitte konsentroituneet, olisivat konsentroituneet, oltaisiin konsentroiduttu

en olisi konsentroitunut, et olisi konsentroitunut, ei olisi konsentroitunut, emme olisi konsentroituneet, ette olisi konsentroituneet, eivät olisi konsentroituneet, ei olisi konsentroiduttu

PREZENT POTENȚIAL

konsentroitunen, konsentroitunet, konsentroitunee, konsentroitunemme, konsentroitunette, konsentroitunevat, konsentroiduttaneen

en konsentroitune, et konsentroitune, ei konsentroitune, emme konsentroitune, ette konsentroitune, eivät konsentroitune, ei konsentroiduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen konsentroitunut, lienet konsentroitunut, lienee konsentroitunut, lienemme konsentroituneet, lienette konsentroituneet, lienevät konsentroituneet, lienee konsentroiduttu

en liene konsentroitunut, et liene konsentroitunut, ei liene konsentroitunut, emme liene konsentroituneet, ette liene konsentroituneet, eivät liene konsentroituneet, ei liene konsentroiduttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: konsentroitua    FORMA LUNGĂ: konsentroituakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: konsentroituessa   INSTRUCTIV: konsentroituen  INESIV PASIV: konsentroiduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: konsentroitumaan   INESIV: konsentroitumassa  ELATIV: konsentroitumasta

ADESIV: konsentroitumalla  ABESIV: konsentroitumatta  INSTRUCTIV: konsentroituman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: konsentroituminen   PARTITIV: konsentroituminen

INFINITIVUL CINCI: konsentroitumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: konsentroituva  (gen. konsentroituvan)   PASIV: konsentroiduttava   (gen. konsentroiduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: konsentroitunut                          PASIV: konsentroiduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: konsentroituja (pl.gen. konsentroitujien)  ADJECTIV NEGATIV: konsentroitumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): konsentroitumus

korjaantua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

korjaannun, korjaannut, korjaantuu, korjaannumme, korjaannutte, korjaantuvat, korjaannutaan

en korjaannu, et korjaannu, ei korjaannu, emme korjaannu, ette korjaannu, eivät korjaannu, ei korjaannuta

IMPERFECT INDICATIV

korjaannuin, korjaannuit, korjaantui, korjaannuimme, korjaannuitte, korjaantuivat, korjaannuttiin

en korjaantunut, et korjaantunut, ei korjaantunut, emme korjaantuneet, ette korjaantuneet, eivät korjaantuneet, ei korjaannuttu

PERFECT INDICATIV

olen korjaantunut, olet korjaantunut, on korjaantunut, olemme korjaantuneet, olette korjaantuneet, ovat korjaantuneet, on korjaannuttu

en ole korjaantunut, et ole korjaantunut, ei ole korjaantunut, emme ole korjaantuneet, ette ole korjaantuneet, eivät ole korjaantuneet, ei ole korjaannuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin korjaantunut, olit korjaantunut, oli korjaantunut, olimme korjaantuneet, olitte korjaantuneet, olivat korjaantuneet, oli korjaannuttu

en ollut korjaantunut, et ollut korjaantunut, ei ollut korjaantunut, emme olleet korjaantuneet, ette olleet korjaantuneet, eivät olleet korjaantuneet, ei ollut korjaannuttu

PREZENT IMPERATIV

-, korjaannu, korjaantukoon, korjaantukaamme, korjaantukaa, korjaantukoot, korjaannuttakoon

-, älä korjaannu, älköön korjaantuko, älkäämme korjaantuko, älkää korjaantuko, älkööt korjaantuko, älköön korjaannuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon korjaantunut, -, -, olkoot korjaantuneet, olkoon korjaannuttu

-, -, älköön olko korjaantunut, -, -, älkööt olko korjaantuneet, älköön olko korjaannuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

korjaantuisin, korjaantuisit, korjaantuisi, korjaantuisimme, korjaantuisitte, korjaantuisivat, korjaannuttaisiin

en korjaantuisi, et korjaantuisi, ei korjaantuisi, emme korjaantuisi, ette korjaantuisi, eivät korjaantuisi, ei korjaannuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin korjaantunut, olisit korjaantunut, olisi korjaantunut, olisimme korjaantuneet, olisitte korjaantuneet, olisivat korjaantuneet, oltaisiin korjaannuttu

en olisi korjaantunut, et olisi korjaantunut, ei olisi korjaantunut, emme olisi korjaantuneet, ette olisi korjaantuneet, eivät olisi korjaantuneet, ei olisi korjaannuttu

PREZENT POTENȚIAL

korjaantunen, korjaantunet, korjaantunee, korjaantunemme, korjaantunette, korjaantunevat, korjaannuttaneen

en korjaantune, et korjaantune, ei korjaantune, emme korjaantune, ette korjaantune, eivät korjaantune, ei korjaannuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen korjaantunut, lienet korjaantunut, lienee korjaantunut, lienemme korjaantuneet, lienette korjaantuneet, lienevät korjaantuneet, lienee korjaannuttu

en liene korjaantunut, et liene korjaantunut, ei liene korjaantunut, emme liene korjaantuneet, ette liene korjaantuneet, eivät liene korjaantuneet, ei liene korjaannuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: korjaantua    FORMA LUNGĂ: korjaantuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: korjaantuessa   INSTRUCTIV: korjaantuen  INESIV PASIV: korjaannuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: korjaantumaan   INESIV: korjaantumassa  ELATIV: korjaantumasta

ADESIV: korjaantumalla  ABESIV: korjaantumatta  INSTRUCTIV: korjaantuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: korjaantuminen   PARTITIV: korjaantuminen

INFINITIVUL CINCI: korjaantumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: korjaantuva  (gen. korjaantuvan)   PASIV: korjaannuttava   (gen. korjaannuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: korjaantunut                       PASIV: korjaannuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: korjaantuja (pl.gen. korjaantujien)  ADJECTIV NEGATIV: korjaantumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): korjaantumus

korruptoitua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

korruptoidun, korruptoidut, korruptoituu, korruptoidumme, korruptoidutte, korruptoituvat, korruptoidutaan

en korruptoidu, et korruptoidu, ei korruptoidu, emme korruptoidu, ette korruptoidu, eivät korruptoidu, ei korruptoiduta

IMPERFECT INDICATIV

korruptoiduin, korruptoiduit, korruptoitui, korruptoiduimme, korruptoiduitte, korruptoituivat, korruptoiduttiin

en korruptoitunut, et korruptoitunut, ei korruptoitunut, emme korruptoituneet, ette korruptoituneet, eivät korruptoituneet, ei korruptoiduttu

PERFECT INDICATIV

olen korruptoitunut, olet korruptoitunut, on korruptoitunut, olemme korruptoituneet, olette korruptoituneet, ovat korruptoituneet, on korruptoiduttu

en ole korruptoitunut, et ole korruptoitunut, ei ole korruptoitunut, emme ole korruptoituneet, ette ole korruptoituneet, eivät ole korruptoituneet, ei ole korruptoiduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin korruptoitunut, olit korruptoitunut, oli korruptoitunut, olimme korruptoituneet, olitte korruptoituneet, olivat korruptoituneet, oli korruptoiduttu

en ollut korruptoitunut, et ollut korruptoitunut, ei ollut korruptoitunut, emme olleet korruptoituneet, ette olleet korruptoituneet, eivät olleet korruptoituneet, ei ollut korruptoiduttu

PREZENT IMPERATIV

-, korruptoidu, korruptoitukoon, korruptoitukaamme, korruptoitukaa, korruptoitukoot, korruptoiduttakoon

-, älä korruptoidu, älköön korruptoituko, älkäämme korruptoituko, älkää korruptoituko, älkööt korruptoituko, älköön korruptoiduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon korruptoitunut, -, -, olkoot korruptoituneet, olkoon korruptoiduttu

-, -, älköön olko korruptoitunut, -, -, älkööt olko korruptoituneet, älköön olko korruptoiduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

korruptoituisin, korruptoituisit, korruptoituisi, korruptoituisimme, korruptoituisitte, korruptoituisivat, korruptoiduttaisiin

en korruptoituisi, et korruptoituisi, ei korruptoituisi, emme korruptoituisi, ette korruptoituisi, eivät korruptoituisi, ei korruptoiduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin korruptoitunut, olisit korruptoitunut, olisi korruptoitunut, olisimme korruptoituneet, olisitte korruptoituneet, olisivat korruptoituneet, oltaisiin korruptoiduttu

en olisi korruptoitunut, et olisi korruptoitunut, ei olisi korruptoitunut, emme olisi korruptoituneet, ette olisi korruptoituneet, eivät olisi korruptoituneet, ei olisi korruptoiduttu

PREZENT POTENȚIAL

korruptoitunen, korruptoitunet, korruptoitunee, korruptoitunemme, korruptoitunette, korruptoitunevat, korruptoiduttaneen

en korruptoitune, et korruptoitune, ei korruptoitune, emme korruptoitune, ette korruptoitune, eivät korruptoitune, ei korruptoiduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen korruptoitunut, lienet korruptoitunut, lienee korruptoitunut, lienemme korruptoituneet, lienette korruptoituneet, lienevät korruptoituneet, lienee korruptoiduttu

en liene korruptoitunut, et liene korruptoitunut, ei liene korruptoitunut, emme liene korruptoituneet, ette liene korruptoituneet, eivät liene korruptoituneet, ei liene korruptoiduttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: korruptoitua    FORMA LUNGĂ: korruptoituakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: korruptoituessa   INSTRUCTIV: korruptoituen  INESIV PASIV: korruptoiduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: korruptoitumaan   INESIV: korruptoitumassa  ELATIV: korruptoitumasta

ADESIV: korruptoitumalla  ABESIV: korruptoitumatta  INSTRUCTIV: korruptoituman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: korruptoituminen   PARTITIV: korruptoituminen

INFINITIVUL CINCI: korruptoitumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: korruptoituva  (gen. korruptoituvan)   PASIV: korruptoiduttava   (gen. korruptoiduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: korruptoitunut                         PASIV: korruptoiduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: korruptoituja (pl.gen. korruptoitujien)  ADJECTIV NEGATIV: korruptoitumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): korruptoitumus

korventua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

korvennun, korvennut, korventuu, korvennumme, korvennutte, korventuvat, korvennutaan

en korvennu, et korvennu, ei korvennu, emme korvennu, ette korvennu, eivät korvennu, ei korvennuta

IMPERFECT INDICATIV

korvennuin, korvennuit, korventui, korvennuimme, korvennuitte, korventuivat, korvennuttiin

en korventunut, et korventunut, ei korventunut, emme korventuneet, ette korventuneet, eivät korventuneet, ei korvennuttu

PERFECT INDICATIV

olen korventunut, olet korventunut, on korventunut, olemme korventuneet, olette korventuneet, ovat korventuneet, on korvennuttu

en ole korventunut, et ole korventunut, ei ole korventunut, emme ole korventuneet, ette ole korventuneet, eivät ole korventuneet, ei ole korvennuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin korventunut, olit korventunut, oli korventunut, olimme korventuneet, olitte korventuneet, olivat korventuneet, oli korvennuttu

en ollut korventunut, et ollut korventunut, ei ollut korventunut, emme olleet korventuneet, ette olleet korventuneet, eivät olleet korventuneet, ei ollut korvennuttu

PREZENT IMPERATIV

-, korvennu, korventukoon, korventukaamme, korventukaa, korventukoot, korvennuttakoon

-, älä korvennu, älköön korventuko, älkäämme korventuko, älkää korventuko, älkööt korventuko, älköön korvennuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon korventunut, -, -, olkoot korventuneet, olkoon korvennuttu

-, -, älköön olko korventunut, -, -, älkööt olko korventuneet, älköön olko korvennuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

korventuisin, korventuisit, korventuisi, korventuisimme, korventuisitte, korventuisivat, korvennuttaisiin

en korventuisi, et korventuisi, ei korventuisi, emme korventuisi, ette korventuisi, eivät korventuisi, ei korvennuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin korventunut, olisit korventunut, olisi korventunut, olisimme korventuneet, olisitte korventuneet, olisivat korventuneet, oltaisiin korvennuttu

en olisi korventunut, et olisi korventunut, ei olisi korventunut, emme olisi korventuneet, ette olisi korventuneet, eivät olisi korventuneet, ei olisi korvennuttu

PREZENT POTENȚIAL

korventunen, korventunet, korventunee, korventunemme, korventunette, korventunevat, korvennuttaneen

en korventune, et korventune, ei korventune, emme korventune, ette korventune, eivät korventune, ei korvennuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen korventunut, lienet korventunut, lienee korventunut, lienemme korventuneet, lienette korventuneet, lienevät korventuneet, lienee korvennuttu

en liene korventunut, et liene korventunut, ei liene korventunut, emme liene korventuneet, ette liene korventuneet, eivät liene korventuneet, ei liene korvennuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: korventua    FORMA LUNGĂ: korventuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: korventuessa   INSTRUCTIV: korventuen  INESIV PASIV: korvennuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: korventumaan   INESIV: korventumassa  ELATIV: korventumasta

ADESIV: korventumalla  ABESIV: korventumatta  INSTRUCTIV: korventuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: korventuminen   PARTITIV: korventuminen

INFINITIVUL CINCI: korventumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: korventuva  (gen. korventuvan)   PASIV: korvennuttava   (gen. korvennuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: korventunut                      PASIV: korvennuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: korventuja (pl.gen. korventujien)  ADJECTIV NEGATIV: korventumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): korventumus

koteloitua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

koteloidun, koteloidut, koteloituu, koteloidumme, koteloidutte, koteloituvat, koteloidutaan

en koteloidu, et koteloidu, ei koteloidu, emme koteloidu, ette koteloidu, eivät koteloidu, ei koteloiduta

IMPERFECT INDICATIV

koteloiduin, koteloiduit, koteloitui, koteloiduimme, koteloiduitte, koteloituivat, koteloiduttiin

en koteloitunut, et koteloitunut, ei koteloitunut, emme koteloituneet, ette koteloituneet, eivät koteloituneet, ei koteloiduttu

PERFECT INDICATIV

olen koteloitunut, olet koteloitunut, on koteloitunut, olemme koteloituneet, olette koteloituneet, ovat koteloituneet, on koteloiduttu

en ole koteloitunut, et ole koteloitunut, ei ole koteloitunut, emme ole koteloituneet, ette ole koteloituneet, eivät ole koteloituneet, ei ole koteloiduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin koteloitunut, olit koteloitunut, oli koteloitunut, olimme koteloituneet, olitte koteloituneet, olivat koteloituneet, oli koteloiduttu

en ollut koteloitunut, et ollut koteloitunut, ei ollut koteloitunut, emme olleet koteloituneet, ette olleet koteloituneet, eivät olleet koteloituneet, ei ollut koteloiduttu

PREZENT IMPERATIV

-, koteloidu, koteloitukoon, koteloitukaamme, koteloitukaa, koteloitukoot, koteloiduttakoon

-, älä koteloidu, älköön koteloituko, älkäämme koteloituko, älkää koteloituko, älkööt koteloituko, älköön koteloiduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon koteloitunut, -, -, olkoot koteloituneet, olkoon koteloiduttu

-, -, älköön olko koteloitunut, -, -, älkööt olko koteloituneet, älköön olko koteloiduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

koteloituisin, koteloituisit, koteloituisi, koteloituisimme, koteloituisitte, koteloituisivat, koteloiduttaisiin

en koteloituisi, et koteloituisi, ei koteloituisi, emme koteloituisi, ette koteloituisi, eivät koteloituisi, ei koteloiduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin koteloitunut, olisit koteloitunut, olisi koteloitunut, olisimme koteloituneet, olisitte koteloituneet, olisivat koteloituneet, oltaisiin koteloiduttu

en olisi koteloitunut, et olisi koteloitunut, ei olisi koteloitunut, emme olisi koteloituneet, ette olisi koteloituneet, eivät olisi koteloituneet, ei olisi koteloiduttu

PREZENT POTENȚIAL

koteloitunen, koteloitunet, koteloitunee, koteloitunemme, koteloitunette, koteloitunevat, koteloiduttaneen

en koteloitune, et koteloitune, ei koteloitune, emme koteloitune, ette koteloitune, eivät koteloitune, ei koteloiduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen koteloitunut, lienet koteloitunut, lienee koteloitunut, lienemme koteloituneet, lienette koteloituneet, lienevät koteloituneet, lienee koteloiduttu

en liene koteloitunut, et liene koteloitunut, ei liene koteloitunut, emme liene koteloituneet, ette liene koteloituneet, eivät liene koteloituneet, ei liene koteloiduttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: koteloitua    FORMA LUNGĂ: koteloituakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: koteloituessa   INSTRUCTIV: koteloituen  INESIV PASIV: koteloiduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: koteloitumaan   INESIV: koteloitumassa  ELATIV: koteloitumasta

ADESIV: koteloitumalla  ABESIV: koteloitumatta  INSTRUCTIV: koteloituman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: koteloituminen   PARTITIV: koteloituminen

INFINITIVUL CINCI: koteloitumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: koteloituva  (gen. koteloituvan)   PASIV: koteloiduttava   (gen. koteloiduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: koteloitunut                       PASIV: koteloiduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: koteloituja (pl.gen. koteloitujien)  ADJECTIV NEGATIV: koteloitumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): koteloitumus

kouliintua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kouliinnun, kouliinnut, kouliintuu, kouliinnumme, kouliinnutte, kouliintuvat, kouliinnutaan

en kouliinnu, et kouliinnu, ei kouliinnu, emme kouliinnu, ette kouliinnu, eivät kouliinnu, ei kouliinnuta

IMPERFECT INDICATIV

kouliinnuin, kouliinnuit, kouliintui, kouliinnuimme, kouliinnuitte, kouliintuivat, kouliinnuttiin

en kouliintunut, et kouliintunut, ei kouliintunut, emme kouliintuneet, ette kouliintuneet, eivät kouliintuneet, ei kouliinnuttu

PERFECT INDICATIV

olen kouliintunut, olet kouliintunut, on kouliintunut, olemme kouliintuneet, olette kouliintuneet, ovat kouliintuneet, on kouliinnuttu

en ole kouliintunut, et ole kouliintunut, ei ole kouliintunut, emme ole kouliintuneet, ette ole kouliintuneet, eivät ole kouliintuneet, ei ole kouliinnuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kouliintunut, olit kouliintunut, oli kouliintunut, olimme kouliintuneet, olitte kouliintuneet, olivat kouliintuneet, oli kouliinnuttu

en ollut kouliintunut, et ollut kouliintunut, ei ollut kouliintunut, emme olleet kouliintuneet, ette olleet kouliintuneet, eivät olleet kouliintuneet, ei ollut kouliinnuttu

PREZENT IMPERATIV

-, kouliinnu, kouliintukoon, kouliintukaamme, kouliintukaa, kouliintukoot, kouliinnuttakoon

-, älä kouliinnu, älköön kouliintuko, älkäämme kouliintuko, älkää kouliintuko, älkööt kouliintuko, älköön kouliinnuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kouliintunut, -, -, olkoot kouliintuneet, olkoon kouliinnuttu

-, -, älköön olko kouliintunut, -, -, älkööt olko kouliintuneet, älköön olko kouliinnuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kouliintuisin, kouliintuisit, kouliintuisi, kouliintuisimme, kouliintuisitte, kouliintuisivat, kouliinnuttaisiin

en kouliintuisi, et kouliintuisi, ei kouliintuisi, emme kouliintuisi, ette kouliintuisi, eivät kouliintuisi, ei kouliinnuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kouliintunut, olisit kouliintunut, olisi kouliintunut, olisimme kouliintuneet, olisitte kouliintuneet, olisivat kouliintuneet, oltaisiin kouliinnuttu

en olisi kouliintunut, et olisi kouliintunut, ei olisi kouliintunut, emme olisi kouliintuneet, ette olisi kouliintuneet, eivät olisi kouliintuneet, ei olisi kouliinnuttu

PREZENT POTENȚIAL

kouliintunen, kouliintunet, kouliintunee, kouliintunemme, kouliintunette, kouliintunevat, kouliinnuttaneen

en kouliintune, et kouliintune, ei kouliintune, emme kouliintune, ette kouliintune, eivät kouliintune, ei kouliinnuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kouliintunut, lienet kouliintunut, lienee kouliintunut, lienemme kouliintuneet, lienette kouliintuneet, lienevät kouliintuneet, lienee kouliinnuttu

en liene kouliintunut, et liene kouliintunut, ei liene kouliintunut, emme liene kouliintuneet, ette liene kouliintuneet, eivät liene kouliintuneet, ei liene kouliinnuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kouliintua    FORMA LUNGĂ: kouliintuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kouliintuessa   INSTRUCTIV: kouliintuen  INESIV PASIV: kouliinnuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kouliintumaan   INESIV: kouliintumassa  ELATIV: kouliintumasta

ADESIV: kouliintumalla  ABESIV: kouliintumatta  INSTRUCTIV: kouliintuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kouliintuminen   PARTITIV: kouliintuminen

INFINITIVUL CINCI: kouliintumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kouliintuva  (gen. kouliintuvan)   PASIV: kouliinnuttava   (gen. kouliinnuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kouliintunut                       PASIV: kouliinnuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kouliintuja (pl.gen. kouliintujien)  ADJECTIV NEGATIV: kouliintumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kouliintumus

koventua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kovennun, kovennut, koventuu, kovennumme, kovennutte, koventuvat, kovennutaan

en kovennu, et kovennu, ei kovennu, emme kovennu, ette kovennu, eivät kovennu, ei kovennuta

IMPERFECT INDICATIV

kovennuin, kovennuit, koventui, kovennuimme, kovennuitte, koventuivat, kovennuttiin

en koventunut, et koventunut, ei koventunut, emme koventuneet, ette koventuneet, eivät koventuneet, ei kovennuttu

PERFECT INDICATIV

olen koventunut, olet koventunut, on koventunut, olemme koventuneet, olette koventuneet, ovat koventuneet, on kovennuttu

en ole koventunut, et ole koventunut, ei ole koventunut, emme ole koventuneet, ette ole koventuneet, eivät ole koventuneet, ei ole kovennuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin koventunut, olit koventunut, oli koventunut, olimme koventuneet, olitte koventuneet, olivat koventuneet, oli kovennuttu

en ollut koventunut, et ollut koventunut, ei ollut koventunut, emme olleet koventuneet, ette olleet koventuneet, eivät olleet koventuneet, ei ollut kovennuttu

PREZENT IMPERATIV

-, kovennu, koventukoon, koventukaamme, koventukaa, koventukoot, kovennuttakoon

-, älä kovennu, älköön koventuko, älkäämme koventuko, älkää koventuko, älkööt koventuko, älköön kovennuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon koventunut, -, -, olkoot koventuneet, olkoon kovennuttu

-, -, älköön olko koventunut, -, -, älkööt olko koventuneet, älköön olko kovennuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

koventuisin, koventuisit, koventuisi, koventuisimme, koventuisitte, koventuisivat, kovennuttaisiin

en koventuisi, et koventuisi, ei koventuisi, emme koventuisi, ette koventuisi, eivät koventuisi, ei kovennuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin koventunut, olisit koventunut, olisi koventunut, olisimme koventuneet, olisitte koventuneet, olisivat koventuneet, oltaisiin kovennuttu

en olisi koventunut, et olisi koventunut, ei olisi koventunut, emme olisi koventuneet, ette olisi koventuneet, eivät olisi koventuneet, ei olisi kovennuttu

PREZENT POTENȚIAL

koventunen, koventunet, koventunee, koventunemme, koventunette, koventunevat, kovennuttaneen

en koventune, et koventune, ei koventune, emme koventune, ette koventune, eivät koventune, ei kovennuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen koventunut, lienet koventunut, lienee koventunut, lienemme koventuneet, lienette koventuneet, lienevät koventuneet, lienee kovennuttu

en liene koventunut, et liene koventunut, ei liene koventunut, emme liene koventuneet, ette liene koventuneet, eivät liene koventuneet, ei liene kovennuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: koventua    FORMA LUNGĂ: koventuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: koventuessa   INSTRUCTIV: koventuen  INESIV PASIV: kovennuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: koventumaan   INESIV: koventumassa  ELATIV: koventumasta

ADESIV: koventumalla  ABESIV: koventumatta  INSTRUCTIV: koventuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: koventuminen   PARTITIV: koventuminen

INFINITIVUL CINCI: koventumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: koventuva  (gen. koventuvan)   PASIV: kovennuttava   (gen. kovennuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: koventunut                     PASIV: kovennuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: koventuja (pl.gen. koventujien)  ADJECTIV NEGATIV: koventumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): koventumus

kovertua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

koverrun, koverrut, kovertuu, koverrumme, koverrutte, kovertuvat, koverrutaan

en koverru, et koverru, ei koverru, emme koverru, ette koverru, eivät koverru, ei koverruta

IMPERFECT INDICATIV

koverruin, koverruit, kovertui, koverruimme, koverruitte, kovertuivat, koverruttiin

en kovertunut, et kovertunut, ei kovertunut, emme kovertuneet, ette kovertuneet, eivät kovertuneet, ei koverruttu

PERFECT INDICATIV

olen kovertunut, olet kovertunut, on kovertunut, olemme kovertuneet, olette kovertuneet, ovat kovertuneet, on koverruttu

en ole kovertunut, et ole kovertunut, ei ole kovertunut, emme ole kovertuneet, ette ole kovertuneet, eivät ole kovertuneet, ei ole koverruttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kovertunut, olit kovertunut, oli kovertunut, olimme kovertuneet, olitte kovertuneet, olivat kovertuneet, oli koverruttu

en ollut kovertunut, et ollut kovertunut, ei ollut kovertunut, emme olleet kovertuneet, ette olleet kovertuneet, eivät olleet kovertuneet, ei ollut koverruttu

PREZENT IMPERATIV

-, koverru, kovertukoon, kovertukaamme, kovertukaa, kovertukoot, koverruttakoon

-, älä koverru, älköön kovertuko, älkäämme kovertuko, älkää kovertuko, älkööt kovertuko, älköön koverruttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kovertunut, -, -, olkoot kovertuneet, olkoon koverruttu

-, -, älköön olko kovertunut, -, -, älkööt olko kovertuneet, älköön olko koverruttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kovertuisin, kovertuisit, kovertuisi, kovertuisimme, kovertuisitte, kovertuisivat, koverruttaisiin

en kovertuisi, et kovertuisi, ei kovertuisi, emme kovertuisi, ette kovertuisi, eivät kovertuisi, ei koverruttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kovertunut, olisit kovertunut, olisi kovertunut, olisimme kovertuneet, olisitte kovertuneet, olisivat kovertuneet, oltaisiin koverruttu

en olisi kovertunut, et olisi kovertunut, ei olisi kovertunut, emme olisi kovertuneet, ette olisi kovertuneet, eivät olisi kovertuneet, ei olisi koverruttu

PREZENT POTENȚIAL

kovertunen, kovertunet, kovertunee, kovertunemme, kovertunette, kovertunevat, koverruttaneen

en kovertune, et kovertune, ei kovertune, emme kovertune, ette kovertune, eivät kovertune, ei koverruttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kovertunut, lienet kovertunut, lienee kovertunut, lienemme kovertuneet, lienette kovertuneet, lienevät kovertuneet, lienee koverruttu

en liene kovertunut, et liene kovertunut, ei liene kovertunut, emme liene kovertuneet, ette liene kovertuneet, eivät liene kovertuneet, ei liene koverruttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kovertua    FORMA LUNGĂ: kovertuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kovertuessa   INSTRUCTIV: kovertuen  INESIV PASIV: koverruttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kovertumaan   INESIV: kovertumassa  ELATIV: kovertumasta

ADESIV: kovertumalla  ABESIV: kovertumatta  INSTRUCTIV: kovertuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kovertuminen   PARTITIV: kovertuminen

INFINITIVUL CINCI: kovertumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kovertuva  (gen. kovertuvan)   PASIV: koverruttava   (gen. koverruttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kovertunut                     PASIV: koverruttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kovertuja (pl.gen. kovertujien)  ADJECTIV NEGATIV: kovertumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kovertumus

kovettua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kovetun, kovetut, kovettuu, kovetumme, kovetutte, kovettuvat, kovetutaan

en kovetu, et kovetu, ei kovetu, emme kovetu, ette kovetu, eivät kovetu, ei kovetuta

IMPERFECT INDICATIV

kovetuin, kovetuit, kovettui, kovetuimme, kovetuitte, kovettuivat, kovetuttiin

en kovettunut, et kovettunut, ei kovettunut, emme kovettuneet, ette kovettuneet, eivät kovettuneet, ei kovetuttu

PERFECT INDICATIV

olen kovettunut, olet kovettunut, on kovettunut, olemme kovettuneet, olette kovettuneet, ovat kovettuneet, on kovetuttu

en ole kovettunut, et ole kovettunut, ei ole kovettunut, emme ole kovettuneet, ette ole kovettuneet, eivät ole kovettuneet, ei ole kovetuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kovettunut, olit kovettunut, oli kovettunut, olimme kovettuneet, olitte kovettuneet, olivat kovettuneet, oli kovetuttu

en ollut kovettunut, et ollut kovettunut, ei ollut kovettunut, emme olleet kovettuneet, ette olleet kovettuneet, eivät olleet kovettuneet, ei ollut kovetuttu

PREZENT IMPERATIV

-, kovetu, kovettukoon, kovettukaamme, kovettukaa, kovettukoot, kovetuttakoon

-, älä kovetu, älköön kovettuko, älkäämme kovettuko, älkää kovettuko, älkööt kovettuko, älköön kovetuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kovettunut, -, -, olkoot kovettuneet, olkoon kovetuttu

-, -, älköön olko kovettunut, -, -, älkööt olko kovettuneet, älköön olko kovetuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kovettuisin, kovettuisit, kovettuisi, kovettuisimme, kovettuisitte, kovettuisivat, kovetuttaisiin

en kovettuisi, et kovettuisi, ei kovettuisi, emme kovettuisi, ette kovettuisi, eivät kovettuisi, ei kovetuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kovettunut, olisit kovettunut, olisi kovettunut, olisimme kovettuneet, olisitte kovettuneet, olisivat kovettuneet, oltaisiin kovetuttu

en olisi kovettunut, et olisi kovettunut, ei olisi kovettunut, emme olisi kovettuneet, ette olisi kovettuneet, eivät olisi kovettuneet, ei olisi kovetuttu

PREZENT POTENȚIAL

kovettunen, kovettunet, kovettunee, kovettunemme, kovettunette, kovettunevat, kovetuttaneen

en kovettune, et kovettune, ei kovettune, emme kovettune, ette kovettune, eivät kovettune, ei kovetuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kovettunut, lienet kovettunut, lienee kovettunut, lienemme kovettuneet, lienette kovettuneet, lienevät kovettuneet, lienee kovetuttu

en liene kovettunut, et liene kovettunut, ei liene kovettunut, emme liene kovettuneet, ette liene kovettuneet, eivät liene kovettuneet, ei liene kovetuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kovettua    FORMA LUNGĂ: kovettuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kovettuessa   INSTRUCTIV: kovettuen  INESIV PASIV: kovetuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kovettumaan   INESIV: kovettumassa  ELATIV: kovettumasta

ADESIV: kovettumalla  ABESIV: kovettumatta  INSTRUCTIV: kovettuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kovettuminen   PARTITIV: kovettuminen

INFINITIVUL CINCI: kovettumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kovettuva  (gen. kovettuvan)   PASIV: kovetuttava   (gen. kovetuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kovettunut                     PASIV: kovetuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kovettuja (pl.gen. kovettujien)  ADJECTIV NEGATIV: kovettumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kovettumus

kristallisoitua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kristallisoidun, kristallisoidut, kristallisoituu, kristallisoidumme, kristallisoidutte, kristallisoituvat, kristallisoidutaan

en kristallisoidu, et kristallisoidu, ei kristallisoidu, emme kristallisoidu, ette kristallisoidu, eivät kristallisoidu, ei kristallisoiduta

IMPERFECT INDICATIV

kristallisoiduin, kristallisoiduit, kristallisoitui, kristallisoiduimme, kristallisoiduitte, kristallisoituivat, kristallisoiduttiin

en kristallisoitunut, et kristallisoitunut, ei kristallisoitunut, emme kristallisoituneet, ette kristallisoituneet, eivät kristallisoituneet, ei kristallisoiduttu

PERFECT INDICATIV

olen kristallisoitunut, olet kristallisoitunut, on kristallisoitunut, olemme kristallisoituneet, olette kristallisoituneet, ovat kristallisoituneet, on kristallisoiduttu

en ole kristallisoitunut, et ole kristallisoitunut, ei ole kristallisoitunut, emme ole kristallisoituneet, ette ole kristallisoituneet, eivät ole kristallisoituneet, ei ole kristallisoiduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kristallisoitunut, olit kristallisoitunut, oli kristallisoitunut, olimme kristallisoituneet, olitte kristallisoituneet, olivat kristallisoituneet, oli kristallisoiduttu

en ollut kristallisoitunut, et ollut kristallisoitunut, ei ollut kristallisoitunut, emme olleet kristallisoituneet, ette olleet kristallisoituneet, eivät olleet kristallisoituneet, ei ollut kristallisoiduttu

PREZENT IMPERATIV

-, kristallisoidu, kristallisoitukoon, kristallisoitukaamme, kristallisoitukaa, kristallisoitukoot, kristallisoiduttakoon

-, älä kristallisoidu, älköön kristallisoituko, älkäämme kristallisoituko, älkää kristallisoituko, älkööt kristallisoituko, älköön kristallisoiduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kristallisoitunut, -, -, olkoot kristallisoituneet, olkoon kristallisoiduttu

-, -, älköön olko kristallisoitunut, -, -, älkööt olko kristallisoituneet, älköön olko kristallisoiduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kristallisoituisin, kristallisoituisit, kristallisoituisi, kristallisoituisimme, kristallisoituisitte, kristallisoituisivat, kristallisoiduttaisiin

en kristallisoituisi, et kristallisoituisi, ei kristallisoituisi, emme kristallisoituisi, ette kristallisoituisi, eivät kristallisoituisi, ei kristallisoiduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kristallisoitunut, olisit kristallisoitunut, olisi kristallisoitunut, olisimme kristallisoituneet, olisitte kristallisoituneet, olisivat kristallisoituneet, oltaisiin kristallisoiduttu

en olisi kristallisoitunut, et olisi kristallisoitunut, ei olisi kristallisoitunut, emme olisi kristallisoituneet, ette olisi kristallisoituneet, eivät olisi kristallisoituneet, ei olisi kristallisoiduttu

PREZENT POTENȚIAL

kristallisoitunen, kristallisoitunet, kristallisoitunee, kristallisoitunemme, kristallisoitunette, kristallisoitunevat, kristallisoiduttaneen

en kristallisoitune, et kristallisoitune, ei kristallisoitune, emme kristallisoitune, ette kristallisoitune, eivät kristallisoitune, ei kristallisoiduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kristallisoitunut, lienet kristallisoitunut, lienee kristallisoitunut, lienemme kristallisoituneet, lienette kristallisoituneet, lienevät kristallisoituneet, lienee kristallisoiduttu

en liene kristallisoitunut, et liene kristallisoitunut, ei liene kristallisoitunut, emme liene kristallisoituneet, ette liene kristallisoituneet, eivät liene kristallisoituneet, ei liene kristallisoiduttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kristallisoitua    FORMA LUNGĂ: kristallisoituakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kristallisoituessa   INSTRUCTIV: kristallisoituen  INESIV PASIV: kristallisoiduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kristallisoitumaan   INESIV: kristallisoitumassa  ELATIV: kristallisoitumasta

ADESIV: kristallisoitumalla  ABESIV: kristallisoitumatta  INSTRUCTIV: kristallisoituman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kristallisoituminen   PARTITIV: kristallisoituminen

INFINITIVUL CINCI: kristallisoitumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kristallisoituva  (gen. kristallisoituvan)   PASIV: kristallisoiduttava   (gen. kristallisoiduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kristallisoitunut                            PASIV: kristallisoiduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kristallisoituja (pl.gen. kristallisoitujien)  ADJECTIV NEGATIV: kristallisoitumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kristallisoitumus

kristalloitua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kristalloidun, kristalloidut, kristalloituu, kristalloidumme, kristalloidutte, kristalloituvat, kristalloidutaan

en kristalloidu, et kristalloidu, ei kristalloidu, emme kristalloidu, ette kristalloidu, eivät kristalloidu, ei kristalloiduta

IMPERFECT INDICATIV

kristalloiduin, kristalloiduit, kristalloitui, kristalloiduimme, kristalloiduitte, kristalloituivat, kristalloiduttiin

en kristalloitunut, et kristalloitunut, ei kristalloitunut, emme kristalloituneet, ette kristalloituneet, eivät kristalloituneet, ei kristalloiduttu

PERFECT INDICATIV

olen kristalloitunut, olet kristalloitunut, on kristalloitunut, olemme kristalloituneet, olette kristalloituneet, ovat kristalloituneet, on kristalloiduttu

en ole kristalloitunut, et ole kristalloitunut, ei ole kristalloitunut, emme ole kristalloituneet, ette ole kristalloituneet, eivät ole kristalloituneet, ei ole kristalloiduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kristalloitunut, olit kristalloitunut, oli kristalloitunut, olimme kristalloituneet, olitte kristalloituneet, olivat kristalloituneet, oli kristalloiduttu

en ollut kristalloitunut, et ollut kristalloitunut, ei ollut kristalloitunut, emme olleet kristalloituneet, ette olleet kristalloituneet, eivät olleet kristalloituneet, ei ollut kristalloiduttu

PREZENT IMPERATIV

-, kristalloidu, kristalloitukoon, kristalloitukaamme, kristalloitukaa, kristalloitukoot, kristalloiduttakoon

-, älä kristalloidu, älköön kristalloituko, älkäämme kristalloituko, älkää kristalloituko, älkööt kristalloituko, älköön kristalloiduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kristalloitunut, -, -, olkoot kristalloituneet, olkoon kristalloiduttu

-, -, älköön olko kristalloitunut, -, -, älkööt olko kristalloituneet, älköön olko kristalloiduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kristalloituisin, kristalloituisit, kristalloituisi, kristalloituisimme, kristalloituisitte, kristalloituisivat, kristalloiduttaisiin

en kristalloituisi, et kristalloituisi, ei kristalloituisi, emme kristalloituisi, ette kristalloituisi, eivät kristalloituisi, ei kristalloiduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kristalloitunut, olisit kristalloitunut, olisi kristalloitunut, olisimme kristalloituneet, olisitte kristalloituneet, olisivat kristalloituneet, oltaisiin kristalloiduttu

en olisi kristalloitunut, et olisi kristalloitunut, ei olisi kristalloitunut, emme olisi kristalloituneet, ette olisi kristalloituneet, eivät olisi kristalloituneet, ei olisi kristalloiduttu

PREZENT POTENȚIAL

kristalloitunen, kristalloitunet, kristalloitunee, kristalloitunemme, kristalloitunette, kristalloitunevat, kristalloiduttaneen

en kristalloitune, et kristalloitune, ei kristalloitune, emme kristalloitune, ette kristalloitune, eivät kristalloitune, ei kristalloiduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kristalloitunut, lienet kristalloitunut, lienee kristalloitunut, lienemme kristalloituneet, lienette kristalloituneet, lienevät kristalloituneet, lienee kristalloiduttu

en liene kristalloitunut, et liene kristalloitunut, ei liene kristalloitunut, emme liene kristalloituneet, ette liene kristalloituneet, eivät liene kristalloituneet, ei liene kristalloiduttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kristalloitua    FORMA LUNGĂ: kristalloituakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kristalloituessa   INSTRUCTIV: kristalloituen  INESIV PASIV: kristalloiduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kristalloitumaan   INESIV: kristalloitumassa  ELATIV: kristalloitumasta

ADESIV: kristalloitumalla  ABESIV: kristalloitumatta  INSTRUCTIV: kristalloituman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kristalloituminen   PARTITIV: kristalloituminen

INFINITIVUL CINCI: kristalloitumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kristalloituva  (gen. kristalloituvan)   PASIV: kristalloiduttava   (gen. kristalloiduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kristalloitunut                          PASIV: kristalloiduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kristalloituja (pl.gen. kristalloitujien)  ADJECTIV NEGATIV: kristalloitumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kristalloitumus

kuihtua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kuihdun, kuihdut, kuihtuu, kuihdumme, kuihdutte, kuihtuvat, kuihdutaan

en kuihdu, et kuihdu, ei kuihdu, emme kuihdu, ette kuihdu, eivät kuihdu, ei kuihduta

IMPERFECT INDICATIV

kuihduin, kuihduit, kuihtui, kuihduimme, kuihduitte, kuihtuivat, kuihduttiin

en kuihtunut, et kuihtunut, ei kuihtunut, emme kuihtuneet, ette kuihtuneet, eivät kuihtuneet, ei kuihduttu

PERFECT INDICATIV

olen kuihtunut, olet kuihtunut, on kuihtunut, olemme kuihtuneet, olette kuihtuneet, ovat kuihtuneet, on kuihduttu

en ole kuihtunut, et ole kuihtunut, ei ole kuihtunut, emme ole kuihtuneet, ette ole kuihtuneet, eivät ole kuihtuneet, ei ole kuihduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kuihtunut, olit kuihtunut, oli kuihtunut, olimme kuihtuneet, olitte kuihtuneet, olivat kuihtuneet, oli kuihduttu

en ollut kuihtunut, et ollut kuihtunut, ei ollut kuihtunut, emme olleet kuihtuneet, ette olleet kuihtuneet, eivät olleet kuihtuneet, ei ollut kuihduttu

PREZENT IMPERATIV

-, kuihdu, kuihtukoon, kuihtukaamme, kuihtukaa, kuihtukoot, kuihduttakoon

-, älä kuihdu, älköön kuihtuko, älkäämme kuihtuko, älkää kuihtuko, älkööt kuihtuko, älköön kuihduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kuihtunut, -, -, olkoot kuihtuneet, olkoon kuihduttu

-, -, älköön olko kuihtunut, -, -, älkööt olko kuihtuneet, älköön olko kuihduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kuihtuisin, kuihtuisit, kuihtuisi, kuihtuisimme, kuihtuisitte, kuihtuisivat, kuihduttaisiin

en kuihtuisi, et kuihtuisi, ei kuihtuisi, emme kuihtuisi, ette kuihtuisi, eivät kuihtuisi, ei kuihduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kuihtunut, olisit kuihtunut, olisi kuihtunut, olisimme kuihtuneet, olisitte kuihtuneet, olisivat kuihtuneet, oltaisiin kuihduttu

en olisi kuihtunut, et olisi kuihtunut, ei olisi kuihtunut, emme olisi kuihtuneet, ette olisi kuihtuneet, eivät olisi kuihtuneet, ei olisi kuihduttu

PREZENT POTENȚIAL

kuihtunen, kuihtunet, kuihtunee, kuihtunemme, kuihtunette, kuihtunevat, kuihduttaneen

en kuihtune, et kuihtune, ei kuihtune, emme kuihtune, ette kuihtune, eivät kuihtune, ei kuihduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kuihtunut, lienet kuihtunut, lienee kuihtunut, lienemme kuihtuneet, lienette kuihtuneet, lienevät kuihtuneet, lienee kuihduttu

en liene kuihtunut, et liene kuihtunut, ei liene kuihtunut, emme liene kuihtuneet, ette liene kuihtuneet, eivät liene kuihtuneet, ei liene kuihduttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kuihtua    FORMA LUNGĂ: kuihtuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kuihtuessa   INSTRUCTIV: kuihtuen  INESIV PASIV: kuihduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kuihtumaan   INESIV: kuihtumassa  ELATIV: kuihtumasta

ADESIV: kuihtumalla  ABESIV: kuihtumatta  INSTRUCTIV: kuihtuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kuihtuminen   PARTITIV: kuihtuminen

INFINITIVUL CINCI: kuihtumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kuihtuva  (gen. kuihtuvan)   PASIV: kuihduttava   (gen. kuihduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kuihtunut                    PASIV: kuihduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kuihtuja (pl.gen. kuihtujien)  ADJECTIV NEGATIV: kuihtumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kuihtumus

kuivettua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kuivetun, kuivetut, kuivettuu, kuivetumme, kuivetutte, kuivettuvat, kuivetutaan

en kuivetu, et kuivetu, ei kuivetu, emme kuivetu, ette kuivetu, eivät kuivetu, ei kuivetuta

IMPERFECT INDICATIV

kuivetuin, kuivetuit, kuivettui, kuivetuimme, kuivetuitte, kuivettuivat, kuivetuttiin

en kuivettunut, et kuivettunut, ei kuivettunut, emme kuivettuneet, ette kuivettuneet, eivät kuivettuneet, ei kuivetuttu

PERFECT INDICATIV

olen kuivettunut, olet kuivettunut, on kuivettunut, olemme kuivettuneet, olette kuivettuneet, ovat kuivettuneet, on kuivetuttu

en ole kuivettunut, et ole kuivettunut, ei ole kuivettunut, emme ole kuivettuneet, ette ole kuivettuneet, eivät ole kuivettuneet, ei ole kuivetuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kuivettunut, olit kuivettunut, oli kuivettunut, olimme kuivettuneet, olitte kuivettuneet, olivat kuivettuneet, oli kuivetuttu

en ollut kuivettunut, et ollut kuivettunut, ei ollut kuivettunut, emme olleet kuivettuneet, ette olleet kuivettuneet, eivät olleet kuivettuneet, ei ollut kuivetuttu

PREZENT IMPERATIV

-, kuivetu, kuivettukoon, kuivettukaamme, kuivettukaa, kuivettukoot, kuivetuttakoon

-, älä kuivetu, älköön kuivettuko, älkäämme kuivettuko, älkää kuivettuko, älkööt kuivettuko, älköön kuivetuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kuivettunut, -, -, olkoot kuivettuneet, olkoon kuivetuttu

-, -, älköön olko kuivettunut, -, -, älkööt olko kuivettuneet, älköön olko kuivetuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kuivettuisin, kuivettuisit, kuivettuisi, kuivettuisimme, kuivettuisitte, kuivettuisivat, kuivetuttaisiin

en kuivettuisi, et kuivettuisi, ei kuivettuisi, emme kuivettuisi, ette kuivettuisi, eivät kuivettuisi, ei kuivetuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kuivettunut, olisit kuivettunut, olisi kuivettunut, olisimme kuivettuneet, olisitte kuivettuneet, olisivat kuivettuneet, oltaisiin kuivetuttu

en olisi kuivettunut, et olisi kuivettunut, ei olisi kuivettunut, emme olisi kuivettuneet, ette olisi kuivettuneet, eivät olisi kuivettuneet, ei olisi kuivetuttu

PREZENT POTENȚIAL

kuivettunen, kuivettunet, kuivettunee, kuivettunemme, kuivettunette, kuivettunevat, kuivetuttaneen

en kuivettune, et kuivettune, ei kuivettune, emme kuivettune, ette kuivettune, eivät kuivettune, ei kuivetuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kuivettunut, lienet kuivettunut, lienee kuivettunut, lienemme kuivettuneet, lienette kuivettuneet, lienevät kuivettuneet, lienee kuivetuttu

en liene kuivettunut, et liene kuivettunut, ei liene kuivettunut, emme liene kuivettuneet, ette liene kuivettuneet, eivät liene kuivettuneet, ei liene kuivetuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kuivettua    FORMA LUNGĂ: kuivettuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kuivettuessa   INSTRUCTIV: kuivettuen  INESIV PASIV: kuivetuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kuivettumaan   INESIV: kuivettumassa  ELATIV: kuivettumasta

ADESIV: kuivettumalla  ABESIV: kuivettumatta  INSTRUCTIV: kuivettuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kuivettuminen   PARTITIV: kuivettuminen

INFINITIVUL CINCI: kuivettumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kuivettuva  (gen. kuivettuvan)   PASIV: kuivetuttava   (gen. kuivetuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kuivettunut                      PASIV: kuivetuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kuivettuja (pl.gen. kuivettujien)  ADJECTIV NEGATIV: kuivettumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kuivettumus

kukkua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kukun, kukut, kukkuu, kukumme, kukutte, kukkuvat, kukutaan

en kuku, et kuku, ei kuku, emme kuku, ette kuku, eivät kuku, ei kukuta

IMPERFECT INDICATIV

kukuin, kukuit, kukkui, kukuimme, kukuitte, kukkuivat, kukuttiin

en kukkunut, et kukkunut, ei kukkunut, emme kukkuneet, ette kukkuneet, eivät kukkuneet, ei kukuttu

PERFECT INDICATIV

olen kukkunut, olet kukkunut, on kukkunut, olemme kukkuneet, olette kukkuneet, ovat kukkuneet, on kukuttu

en ole kukkunut, et ole kukkunut, ei ole kukkunut, emme ole kukkuneet, ette ole kukkuneet, eivät ole kukkuneet, ei ole kukuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kukkunut, olit kukkunut, oli kukkunut, olimme kukkuneet, olitte kukkuneet, olivat kukkuneet, oli kukuttu

en ollut kukkunut, et ollut kukkunut, ei ollut kukkunut, emme olleet kukkuneet, ette olleet kukkuneet, eivät olleet kukkuneet, ei ollut kukuttu

PREZENT IMPERATIV

-, kuku, kukkukoon, kukkukaamme, kukkukaa, kukkukoot, kukuttakoon

-, älä kuku, älköön kukkuko, älkäämme kukkuko, älkää kukkuko, älkööt kukkuko, älköön kukuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kukkunut, -, -, olkoot kukkuneet, olkoon kukuttu

-, -, älköön olko kukkunut, -, -, älkööt olko kukkuneet, älköön olko kukuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kukkuisin, kukkuisit, kukkuisi, kukkuisimme, kukkuisitte, kukkuisivat, kukuttaisiin

en kukkuisi, et kukkuisi, ei kukkuisi, emme kukkuisi, ette kukkuisi, eivät kukkuisi, ei kukuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kukkunut, olisit kukkunut, olisi kukkunut, olisimme kukkuneet, olisitte kukkuneet, olisivat kukkuneet, oltaisiin kukuttu

en olisi kukkunut, et olisi kukkunut, ei olisi kukkunut, emme olisi kukkuneet, ette olisi kukkuneet, eivät olisi kukkuneet, ei olisi kukuttu

PREZENT POTENȚIAL

kukkunen, kukkunet, kukkunee, kukkunemme, kukkunette, kukkunevat, kukuttaneen

en kukkune, et kukkune, ei kukkune, emme kukkune, ette kukkune, eivät kukkune, ei kukuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kukkunut, lienet kukkunut, lienee kukkunut, lienemme kukkuneet, lienette kukkuneet, lienevät kukkuneet, lienee kukuttu

en liene kukkunut, et liene kukkunut, ei liene kukkunut, emme liene kukkuneet, ette liene kukkuneet, eivät liene kukkuneet, ei liene kukuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kukkua    FORMA LUNGĂ: kukkuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kukkuessa   INSTRUCTIV: kukkuen  INESIV PASIV: kukuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kukkumaan   INESIV: kukkumassa  ELATIV: kukkumasta

ADESIV: kukkumalla  ABESIV: kukkumatta  INSTRUCTIV: kukkuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kukkuminen   PARTITIV: kukkuminen

INFINITIVUL CINCI: kukkumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kukkuva  (gen. kukkuvan)   PASIV: kukuttava   (gen. kukuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kukkunut                   PASIV: kukuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kukkuja (pl.gen. kukkujien)  ADJECTIV NEGATIV: kukkumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kukkumus

kulminoitua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kulminoidun, kulminoidut, kulminoituu, kulminoidumme, kulminoidutte, kulminoituvat, kulminoidutaan

en kulminoidu, et kulminoidu, ei kulminoidu, emme kulminoidu, ette kulminoidu, eivät kulminoidu, ei kulminoiduta

IMPERFECT INDICATIV

kulminoiduin, kulminoiduit, kulminoitui, kulminoiduimme, kulminoiduitte, kulminoituivat, kulminoiduttiin

en kulminoitunut, et kulminoitunut, ei kulminoitunut, emme kulminoituneet, ette kulminoituneet, eivät kulminoituneet, ei kulminoiduttu

PERFECT INDICATIV

olen kulminoitunut, olet kulminoitunut, on kulminoitunut, olemme kulminoituneet, olette kulminoituneet, ovat kulminoituneet, on kulminoiduttu

en ole kulminoitunut, et ole kulminoitunut, ei ole kulminoitunut, emme ole kulminoituneet, ette ole kulminoituneet, eivät ole kulminoituneet, ei ole kulminoiduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kulminoitunut, olit kulminoitunut, oli kulminoitunut, olimme kulminoituneet, olitte kulminoituneet, olivat kulminoituneet, oli kulminoiduttu

en ollut kulminoitunut, et ollut kulminoitunut, ei ollut kulminoitunut, emme olleet kulminoituneet, ette olleet kulminoituneet, eivät olleet kulminoituneet, ei ollut kulminoiduttu

PREZENT IMPERATIV

-, kulminoidu, kulminoitukoon, kulminoitukaamme, kulminoitukaa, kulminoitukoot, kulminoiduttakoon

-, älä kulminoidu, älköön kulminoituko, älkäämme kulminoituko, älkää kulminoituko, älkööt kulminoituko, älköön kulminoiduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kulminoitunut, -, -, olkoot kulminoituneet, olkoon kulminoiduttu

-, -, älköön olko kulminoitunut, -, -, älkööt olko kulminoituneet, älköön olko kulminoiduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kulminoituisin, kulminoituisit, kulminoituisi, kulminoituisimme, kulminoituisitte, kulminoituisivat, kulminoiduttaisiin

en kulminoituisi, et kulminoituisi, ei kulminoituisi, emme kulminoituisi, ette kulminoituisi, eivät kulminoituisi, ei kulminoiduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kulminoitunut, olisit kulminoitunut, olisi kulminoitunut, olisimme kulminoituneet, olisitte kulminoituneet, olisivat kulminoituneet, oltaisiin kulminoiduttu

en olisi kulminoitunut, et olisi kulminoitunut, ei olisi kulminoitunut, emme olisi kulminoituneet, ette olisi kulminoituneet, eivät olisi kulminoituneet, ei olisi kulminoiduttu

PREZENT POTENȚIAL

kulminoitunen, kulminoitunet, kulminoitunee, kulminoitunemme, kulminoitunette, kulminoitunevat, kulminoiduttaneen

en kulminoitune, et kulminoitune, ei kulminoitune, emme kulminoitune, ette kulminoitune, eivät kulminoitune, ei kulminoiduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kulminoitunut, lienet kulminoitunut, lienee kulminoitunut, lienemme kulminoituneet, lienette kulminoituneet, lienevät kulminoituneet, lienee kulminoiduttu

en liene kulminoitunut, et liene kulminoitunut, ei liene kulminoitunut, emme liene kulminoituneet, ette liene kulminoituneet, eivät liene kulminoituneet, ei liene kulminoiduttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kulminoitua    FORMA LUNGĂ: kulminoituakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kulminoituessa   INSTRUCTIV: kulminoituen  INESIV PASIV: kulminoiduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kulminoitumaan   INESIV: kulminoitumassa  ELATIV: kulminoitumasta

ADESIV: kulminoitumalla  ABESIV: kulminoitumatta  INSTRUCTIV: kulminoituman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kulminoituminen   PARTITIV: kulminoituminen

INFINITIVUL CINCI: kulminoitumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kulminoituva  (gen. kulminoituvan)   PASIV: kulminoiduttava   (gen. kulminoiduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kulminoitunut                        PASIV: kulminoiduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kulminoituja (pl.gen. kulminoitujien)  ADJECTIV NEGATIV: kulminoitumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kulminoitumus

kulottua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kulotun, kulotut, kulottuu, kulotumme, kulotutte, kulottuvat, kulotutaan

en kulotu, et kulotu, ei kulotu, emme kulotu, ette kulotu, eivät kulotu, ei kulotuta

IMPERFECT INDICATIV

kulotuin, kulotuit, kulottui, kulotuimme, kulotuitte, kulottuivat, kulotuttiin

en kulottunut, et kulottunut, ei kulottunut, emme kulottuneet, ette kulottuneet, eivät kulottuneet, ei kulotuttu

PERFECT INDICATIV

olen kulottunut, olet kulottunut, on kulottunut, olemme kulottuneet, olette kulottuneet, ovat kulottuneet, on kulotuttu

en ole kulottunut, et ole kulottunut, ei ole kulottunut, emme ole kulottuneet, ette ole kulottuneet, eivät ole kulottuneet, ei ole kulotuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kulottunut, olit kulottunut, oli kulottunut, olimme kulottuneet, olitte kulottuneet, olivat kulottuneet, oli kulotuttu

en ollut kulottunut, et ollut kulottunut, ei ollut kulottunut, emme olleet kulottuneet, ette olleet kulottuneet, eivät olleet kulottuneet, ei ollut kulotuttu

PREZENT IMPERATIV

-, kulotu, kulottukoon, kulottukaamme, kulottukaa, kulottukoot, kulotuttakoon

-, älä kulotu, älköön kulottuko, älkäämme kulottuko, älkää kulottuko, älkööt kulottuko, älköön kulotuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kulottunut, -, -, olkoot kulottuneet, olkoon kulotuttu

-, -, älköön olko kulottunut, -, -, älkööt olko kulottuneet, älköön olko kulotuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kulottuisin, kulottuisit, kulottuisi, kulottuisimme, kulottuisitte, kulottuisivat, kulotuttaisiin

en kulottuisi, et kulottuisi, ei kulottuisi, emme kulottuisi, ette kulottuisi, eivät kulottuisi, ei kulotuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kulottunut, olisit kulottunut, olisi kulottunut, olisimme kulottuneet, olisitte kulottuneet, olisivat kulottuneet, oltaisiin kulotuttu

en olisi kulottunut, et olisi kulottunut, ei olisi kulottunut, emme olisi kulottuneet, ette olisi kulottuneet, eivät olisi kulottuneet, ei olisi kulotuttu

PREZENT POTENȚIAL

kulottunen, kulottunet, kulottunee, kulottunemme, kulottunette, kulottunevat, kulotuttaneen

en kulottune, et kulottune, ei kulottune, emme kulottune, ette kulottune, eivät kulottune, ei kulotuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kulottunut, lienet kulottunut, lienee kulottunut, lienemme kulottuneet, lienette kulottuneet, lienevät kulottuneet, lienee kulotuttu

en liene kulottunut, et liene kulottunut, ei liene kulottunut, emme liene kulottuneet, ette liene kulottuneet, eivät liene kulottuneet, ei liene kulotuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kulottua    FORMA LUNGĂ: kulottuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kulottuessa   INSTRUCTIV: kulottuen  INESIV PASIV: kulotuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kulottumaan   INESIV: kulottumassa  ELATIV: kulottumasta

ADESIV: kulottumalla  ABESIV: kulottumatta  INSTRUCTIV: kulottuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kulottuminen   PARTITIV: kulottuminen

INFINITIVUL CINCI: kulottumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kulottuva  (gen. kulottuvan)   PASIV: kulotuttava   (gen. kulotuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kulottunut                     PASIV: kulotuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kulottuja (pl.gen. kulottujien)  ADJECTIV NEGATIV: kulottumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kulottumus

kultivoitua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kultivoidun, kultivoidut, kultivoituu, kultivoidumme, kultivoidutte, kultivoituvat, kultivoidutaan

en kultivoidu, et kultivoidu, ei kultivoidu, emme kultivoidu, ette kultivoidu, eivät kultivoidu, ei kultivoiduta

IMPERFECT INDICATIV

kultivoiduin, kultivoiduit, kultivoitui, kultivoiduimme, kultivoiduitte, kultivoituivat, kultivoiduttiin

en kultivoitunut, et kultivoitunut, ei kultivoitunut, emme kultivoituneet, ette kultivoituneet, eivät kultivoituneet, ei kultivoiduttu

PERFECT INDICATIV

olen kultivoitunut, olet kultivoitunut, on kultivoitunut, olemme kultivoituneet, olette kultivoituneet, ovat kultivoituneet, on kultivoiduttu

en ole kultivoitunut, et ole kultivoitunut, ei ole kultivoitunut, emme ole kultivoituneet, ette ole kultivoituneet, eivät ole kultivoituneet, ei ole kultivoiduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kultivoitunut, olit kultivoitunut, oli kultivoitunut, olimme kultivoituneet, olitte kultivoituneet, olivat kultivoituneet, oli kultivoiduttu

en ollut kultivoitunut, et ollut kultivoitunut, ei ollut kultivoitunut, emme olleet kultivoituneet, ette olleet kultivoituneet, eivät olleet kultivoituneet, ei ollut kultivoiduttu

PREZENT IMPERATIV

-, kultivoidu, kultivoitukoon, kultivoitukaamme, kultivoitukaa, kultivoitukoot, kultivoiduttakoon

-, älä kultivoidu, älköön kultivoituko, älkäämme kultivoituko, älkää kultivoituko, älkööt kultivoituko, älköön kultivoiduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kultivoitunut, -, -, olkoot kultivoituneet, olkoon kultivoiduttu

-, -, älköön olko kultivoitunut, -, -, älkööt olko kultivoituneet, älköön olko kultivoiduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kultivoituisin, kultivoituisit, kultivoituisi, kultivoituisimme, kultivoituisitte, kultivoituisivat, kultivoiduttaisiin

en kultivoituisi, et kultivoituisi, ei kultivoituisi, emme kultivoituisi, ette kultivoituisi, eivät kultivoituisi, ei kultivoiduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kultivoitunut, olisit kultivoitunut, olisi kultivoitunut, olisimme kultivoituneet, olisitte kultivoituneet, olisivat kultivoituneet, oltaisiin kultivoiduttu

en olisi kultivoitunut, et olisi kultivoitunut, ei olisi kultivoitunut, emme olisi kultivoituneet, ette olisi kultivoituneet, eivät olisi kultivoituneet, ei olisi kultivoiduttu

PREZENT POTENȚIAL

kultivoitunen, kultivoitunet, kultivoitunee, kultivoitunemme, kultivoitunette, kultivoitunevat, kultivoiduttaneen

en kultivoitune, et kultivoitune, ei kultivoitune, emme kultivoitune, ette kultivoitune, eivät kultivoitune, ei kultivoiduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kultivoitunut, lienet kultivoitunut, lienee kultivoitunut, lienemme kultivoituneet, lienette kultivoituneet, lienevät kultivoituneet, lienee kultivoiduttu

en liene kultivoitunut, et liene kultivoitunut, ei liene kultivoitunut, emme liene kultivoituneet, ette liene kultivoituneet, eivät liene kultivoituneet, ei liene kultivoiduttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kultivoitua    FORMA LUNGĂ: kultivoituakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kultivoituessa   INSTRUCTIV: kultivoituen  INESIV PASIV: kultivoiduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kultivoitumaan   INESIV: kultivoitumassa  ELATIV: kultivoitumasta

ADESIV: kultivoitumalla  ABESIV: kultivoitumatta  INSTRUCTIV: kultivoituman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kultivoituminen   PARTITIV: kultivoituminen

INFINITIVUL CINCI: kultivoitumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kultivoituva  (gen. kultivoituvan)   PASIV: kultivoiduttava   (gen. kultivoiduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kultivoitunut                        PASIV: kultivoiduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kultivoituja (pl.gen. kultivoitujien)  ADJECTIV NEGATIV: kultivoitumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kultivoitumus

kumartua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kumarrun, kumarrut, kumartuu, kumarrumme, kumarrutte, kumartuvat, kumarrutaan

en kumarru, et kumarru, ei kumarru, emme kumarru, ette kumarru, eivät kumarru, ei kumarruta

IMPERFECT INDICATIV

kumarruin, kumarruit, kumartui, kumarruimme, kumarruitte, kumartuivat, kumarruttiin

en kumartunut, et kumartunut, ei kumartunut, emme kumartuneet, ette kumartuneet, eivät kumartuneet, ei kumarruttu

PERFECT INDICATIV

olen kumartunut, olet kumartunut, on kumartunut, olemme kumartuneet, olette kumartuneet, ovat kumartuneet, on kumarruttu

en ole kumartunut, et ole kumartunut, ei ole kumartunut, emme ole kumartuneet, ette ole kumartuneet, eivät ole kumartuneet, ei ole kumarruttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kumartunut, olit kumartunut, oli kumartunut, olimme kumartuneet, olitte kumartuneet, olivat kumartuneet, oli kumarruttu

en ollut kumartunut, et ollut kumartunut, ei ollut kumartunut, emme olleet kumartuneet, ette olleet kumartuneet, eivät olleet kumartuneet, ei ollut kumarruttu

PREZENT IMPERATIV

-, kumarru, kumartukoon, kumartukaamme, kumartukaa, kumartukoot, kumarruttakoon

-, älä kumarru, älköön kumartuko, älkäämme kumartuko, älkää kumartuko, älkööt kumartuko, älköön kumarruttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kumartunut, -, -, olkoot kumartuneet, olkoon kumarruttu

-, -, älköön olko kumartunut, -, -, älkööt olko kumartuneet, älköön olko kumarruttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kumartuisin, kumartuisit, kumartuisi, kumartuisimme, kumartuisitte, kumartuisivat, kumarruttaisiin

en kumartuisi, et kumartuisi, ei kumartuisi, emme kumartuisi, ette kumartuisi, eivät kumartuisi, ei kumarruttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kumartunut, olisit kumartunut, olisi kumartunut, olisimme kumartuneet, olisitte kumartuneet, olisivat kumartuneet, oltaisiin kumarruttu

en olisi kumartunut, et olisi kumartunut, ei olisi kumartunut, emme olisi kumartuneet, ette olisi kumartuneet, eivät olisi kumartuneet, ei olisi kumarruttu

PREZENT POTENȚIAL

kumartunen, kumartunet, kumartunee, kumartunemme, kumartunette, kumartunevat, kumarruttaneen

en kumartune, et kumartune, ei kumartune, emme kumartune, ette kumartune, eivät kumartune, ei kumarruttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kumartunut, lienet kumartunut, lienee kumartunut, lienemme kumartuneet, lienette kumartuneet, lienevät kumartuneet, lienee kumarruttu

en liene kumartunut, et liene kumartunut, ei liene kumartunut, emme liene kumartuneet, ette liene kumartuneet, eivät liene kumartuneet, ei liene kumarruttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kumartua    FORMA LUNGĂ: kumartuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kumartuessa   INSTRUCTIV: kumartuen  INESIV PASIV: kumarruttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kumartumaan   INESIV: kumartumassa  ELATIV: kumartumasta

ADESIV: kumartumalla  ABESIV: kumartumatta  INSTRUCTIV: kumartuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kumartuminen   PARTITIV: kumartuminen

INFINITIVUL CINCI: kumartumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kumartuva  (gen. kumartuvan)   PASIV: kumarruttava   (gen. kumarruttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kumartunut                     PASIV: kumarruttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kumartuja (pl.gen. kumartujien)  ADJECTIV NEGATIV: kumartumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kumartumus

kumuloitua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kumuloidun, kumuloidut, kumuloituu, kumuloidumme, kumuloidutte, kumuloituvat, kumuloidutaan

en kumuloidu, et kumuloidu, ei kumuloidu, emme kumuloidu, ette kumuloidu, eivät kumuloidu, ei kumuloiduta

IMPERFECT INDICATIV

kumuloiduin, kumuloiduit, kumuloitui, kumuloiduimme, kumuloiduitte, kumuloituivat, kumuloiduttiin

en kumuloitunut, et kumuloitunut, ei kumuloitunut, emme kumuloituneet, ette kumuloituneet, eivät kumuloituneet, ei kumuloiduttu

PERFECT INDICATIV

olen kumuloitunut, olet kumuloitunut, on kumuloitunut, olemme kumuloituneet, olette kumuloituneet, ovat kumuloituneet, on kumuloiduttu

en ole kumuloitunut, et ole kumuloitunut, ei ole kumuloitunut, emme ole kumuloituneet, ette ole kumuloituneet, eivät ole kumuloituneet, ei ole kumuloiduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kumuloitunut, olit kumuloitunut, oli kumuloitunut, olimme kumuloituneet, olitte kumuloituneet, olivat kumuloituneet, oli kumuloiduttu

en ollut kumuloitunut, et ollut kumuloitunut, ei ollut kumuloitunut, emme olleet kumuloituneet, ette olleet kumuloituneet, eivät olleet kumuloituneet, ei ollut kumuloiduttu

PREZENT IMPERATIV

-, kumuloidu, kumuloitukoon, kumuloitukaamme, kumuloitukaa, kumuloitukoot, kumuloiduttakoon

-, älä kumuloidu, älköön kumuloituko, älkäämme kumuloituko, älkää kumuloituko, älkööt kumuloituko, älköön kumuloiduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kumuloitunut, -, -, olkoot kumuloituneet, olkoon kumuloiduttu

-, -, älköön olko kumuloitunut, -, -, älkööt olko kumuloituneet, älköön olko kumuloiduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kumuloituisin, kumuloituisit, kumuloituisi, kumuloituisimme, kumuloituisitte, kumuloituisivat, kumuloiduttaisiin

en kumuloituisi, et kumuloituisi, ei kumuloituisi, emme kumuloituisi, ette kumuloituisi, eivät kumuloituisi, ei kumuloiduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kumuloitunut, olisit kumuloitunut, olisi kumuloitunut, olisimme kumuloituneet, olisitte kumuloituneet, olisivat kumuloituneet, oltaisiin kumuloiduttu

en olisi kumuloitunut, et olisi kumuloitunut, ei olisi kumuloitunut, emme olisi kumuloituneet, ette olisi kumuloituneet, eivät olisi kumuloituneet, ei olisi kumuloiduttu

PREZENT POTENȚIAL

kumuloitunen, kumuloitunet, kumuloitunee, kumuloitunemme, kumuloitunette, kumuloitunevat, kumuloiduttaneen

en kumuloitune, et kumuloitune, ei kumuloitune, emme kumuloitune, ette kumuloitune, eivät kumuloitune, ei kumuloiduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kumuloitunut, lienet kumuloitunut, lienee kumuloitunut, lienemme kumuloituneet, lienette kumuloituneet, lienevät kumuloituneet, lienee kumuloiduttu

en liene kumuloitunut, et liene kumuloitunut, ei liene kumuloitunut, emme liene kumuloituneet, ette liene kumuloituneet, eivät liene kumuloituneet, ei liene kumuloiduttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kumuloitua    FORMA LUNGĂ: kumuloituakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kumuloituessa   INSTRUCTIV: kumuloituen  INESIV PASIV: kumuloiduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kumuloitumaan   INESIV: kumuloitumassa  ELATIV: kumuloitumasta

ADESIV: kumuloitumalla  ABESIV: kumuloitumatta  INSTRUCTIV: kumuloituman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kumuloituminen   PARTITIV: kumuloituminen

INFINITIVUL CINCI: kumuloitumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kumuloituva  (gen. kumuloituvan)   PASIV: kumuloiduttava   (gen. kumuloiduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kumuloitunut                       PASIV: kumuloiduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kumuloituja (pl.gen. kumuloitujien)  ADJECTIV NEGATIV: kumuloitumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kumuloitumus

kuolettua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kuoletun, kuoletut, kuolettuu, kuoletumme, kuoletutte, kuolettuvat, kuoletutaan

en kuoletu, et kuoletu, ei kuoletu, emme kuoletu, ette kuoletu, eivät kuoletu, ei kuoletuta

IMPERFECT INDICATIV

kuoletuin, kuoletuit, kuolettui, kuoletuimme, kuoletuitte, kuolettuivat, kuoletuttiin

en kuolettunut, et kuolettunut, ei kuolettunut, emme kuolettuneet, ette kuolettuneet, eivät kuolettuneet, ei kuoletuttu

PERFECT INDICATIV

olen kuolettunut, olet kuolettunut, on kuolettunut, olemme kuolettuneet, olette kuolettuneet, ovat kuolettuneet, on kuoletuttu

en ole kuolettunut, et ole kuolettunut, ei ole kuolettunut, emme ole kuolettuneet, ette ole kuolettuneet, eivät ole kuolettuneet, ei ole kuoletuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kuolettunut, olit kuolettunut, oli kuolettunut, olimme kuolettuneet, olitte kuolettuneet, olivat kuolettuneet, oli kuoletuttu

en ollut kuolettunut, et ollut kuolettunut, ei ollut kuolettunut, emme olleet kuolettuneet, ette olleet kuolettuneet, eivät olleet kuolettuneet, ei ollut kuoletuttu

PREZENT IMPERATIV

-, kuoletu, kuolettukoon, kuolettukaamme, kuolettukaa, kuolettukoot, kuoletuttakoon

-, älä kuoletu, älköön kuolettuko, älkäämme kuolettuko, älkää kuolettuko, älkööt kuolettuko, älköön kuoletuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kuolettunut, -, -, olkoot kuolettuneet, olkoon kuoletuttu

-, -, älköön olko kuolettunut, -, -, älkööt olko kuolettuneet, älköön olko kuoletuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kuolettuisin, kuolettuisit, kuolettuisi, kuolettuisimme, kuolettuisitte, kuolettuisivat, kuoletuttaisiin

en kuolettuisi, et kuolettuisi, ei kuolettuisi, emme kuolettuisi, ette kuolettuisi, eivät kuolettuisi, ei kuoletuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kuolettunut, olisit kuolettunut, olisi kuolettunut, olisimme kuolettuneet, olisitte kuolettuneet, olisivat kuolettuneet, oltaisiin kuoletuttu

en olisi kuolettunut, et olisi kuolettunut, ei olisi kuolettunut, emme olisi kuolettuneet, ette olisi kuolettuneet, eivät olisi kuolettuneet, ei olisi kuoletuttu

PREZENT POTENȚIAL

kuolettunen, kuolettunet, kuolettunee, kuolettunemme, kuolettunette, kuolettunevat, kuoletuttaneen

en kuolettune, et kuolettune, ei kuolettune, emme kuolettune, ette kuolettune, eivät kuolettune, ei kuoletuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kuolettunut, lienet kuolettunut, lienee kuolettunut, lienemme kuolettuneet, lienette kuolettuneet, lienevät kuolettuneet, lienee kuoletuttu

en liene kuolettunut, et liene kuolettunut, ei liene kuolettunut, emme liene kuolettuneet, ette liene kuolettuneet, eivät liene kuolettuneet, ei liene kuoletuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kuolettua    FORMA LUNGĂ: kuolettuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kuolettuessa   INSTRUCTIV: kuolettuen  INESIV PASIV: kuoletuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kuolettumaan   INESIV: kuolettumassa  ELATIV: kuolettumasta

ADESIV: kuolettumalla  ABESIV: kuolettumatta  INSTRUCTIV: kuolettuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kuolettuminen   PARTITIV: kuolettuminen

INFINITIVUL CINCI: kuolettumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kuolettuva  (gen. kuolettuvan)   PASIV: kuoletuttava   (gen. kuoletuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kuolettunut                      PASIV: kuoletuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kuolettuja (pl.gen. kuolettujien)  ADJECTIV NEGATIV: kuolettumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kuolettumus

kuraantua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kuraannun, kuraannut, kuraantuu, kuraannumme, kuraannutte, kuraantuvat, kuraannutaan

en kuraannu, et kuraannu, ei kuraannu, emme kuraannu, ette kuraannu, eivät kuraannu, ei kuraannuta

IMPERFECT INDICATIV

kuraannuin, kuraannuit, kuraantui, kuraannuimme, kuraannuitte, kuraantuivat, kuraannuttiin

en kuraantunut, et kuraantunut, ei kuraantunut, emme kuraantuneet, ette kuraantuneet, eivät kuraantuneet, ei kuraannuttu

PERFECT INDICATIV

olen kuraantunut, olet kuraantunut, on kuraantunut, olemme kuraantuneet, olette kuraantuneet, ovat kuraantuneet, on kuraannuttu

en ole kuraantunut, et ole kuraantunut, ei ole kuraantunut, emme ole kuraantuneet, ette ole kuraantuneet, eivät ole kuraantuneet, ei ole kuraannuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kuraantunut, olit kuraantunut, oli kuraantunut, olimme kuraantuneet, olitte kuraantuneet, olivat kuraantuneet, oli kuraannuttu

en ollut kuraantunut, et ollut kuraantunut, ei ollut kuraantunut, emme olleet kuraantuneet, ette olleet kuraantuneet, eivät olleet kuraantuneet, ei ollut kuraannuttu

PREZENT IMPERATIV

-, kuraannu, kuraantukoon, kuraantukaamme, kuraantukaa, kuraantukoot, kuraannuttakoon

-, älä kuraannu, älköön kuraantuko, älkäämme kuraantuko, älkää kuraantuko, älkööt kuraantuko, älköön kuraannuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kuraantunut, -, -, olkoot kuraantuneet, olkoon kuraannuttu

-, -, älköön olko kuraantunut, -, -, älkööt olko kuraantuneet, älköön olko kuraannuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kuraantuisin, kuraantuisit, kuraantuisi, kuraantuisimme, kuraantuisitte, kuraantuisivat, kuraannuttaisiin

en kuraantuisi, et kuraantuisi, ei kuraantuisi, emme kuraantuisi, ette kuraantuisi, eivät kuraantuisi, ei kuraannuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kuraantunut, olisit kuraantunut, olisi kuraantunut, olisimme kuraantuneet, olisitte kuraantuneet, olisivat kuraantuneet, oltaisiin kuraannuttu

en olisi kuraantunut, et olisi kuraantunut, ei olisi kuraantunut, emme olisi kuraantuneet, ette olisi kuraantuneet, eivät olisi kuraantuneet, ei olisi kuraannuttu

PREZENT POTENȚIAL

kuraantunen, kuraantunet, kuraantunee, kuraantunemme, kuraantunette, kuraantunevat, kuraannuttaneen

en kuraantune, et kuraantune, ei kuraantune, emme kuraantune, ette kuraantune, eivät kuraantune, ei kuraannuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kuraantunut, lienet kuraantunut, lienee kuraantunut, lienemme kuraantuneet, lienette kuraantuneet, lienevät kuraantuneet, lienee kuraannuttu

en liene kuraantunut, et liene kuraantunut, ei liene kuraantunut, emme liene kuraantuneet, ette liene kuraantuneet, eivät liene kuraantuneet, ei liene kuraannuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kuraantua    FORMA LUNGĂ: kuraantuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kuraantuessa   INSTRUCTIV: kuraantuen  INESIV PASIV: kuraannuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kuraantumaan   INESIV: kuraantumassa  ELATIV: kuraantumasta

ADESIV: kuraantumalla  ABESIV: kuraantumatta  INSTRUCTIV: kuraantuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kuraantuminen   PARTITIV: kuraantuminen

INFINITIVUL CINCI: kuraantumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kuraantuva  (gen. kuraantuvan)   PASIV: kuraannuttava   (gen. kuraannuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kuraantunut                      PASIV: kuraannuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kuraantuja (pl.gen. kuraantujien)  ADJECTIV NEGATIV: kuraantumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kuraantumus

kutoa 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kudon, kudot, kutoo, kudomme, kudotte, kutovat, kudotaan

en kudo, et kudo, ei kudo, emme kudo, ette kudo, eivät kudo, ei kudota

IMPERFECT INDICATIV

kudoin, kudoit, kutoi, kudoimme, kudoitte, kutoivat, kudottiin

en kutonut, et kutonut, ei kutonut, emme kutoneet, ette kutoneet, eivät kutoneet, ei kudottu

PERFECT INDICATIV

olen kutonut, olet kutonut, on kutonut, olemme kutoneet, olette kutoneet, ovat kutoneet, on kudottu

en ole kutonut, et ole kutonut, ei ole kutonut, emme ole kutoneet, ette ole kutoneet, eivät ole kutoneet, ei ole kudottu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kutonut, olit kutonut, oli kutonut, olimme kutoneet, olitte kutoneet, olivat kutoneet, oli kudottu

en ollut kutonut, et ollut kutonut, ei ollut kutonut, emme olleet kutoneet, ette olleet kutoneet, eivät olleet kutoneet, ei ollut kudottu

PREZENT IMPERATIV

-, kudo, kutokoon, kutokaamme, kutokaa, kutokoot, kudottakoon

-, älä kudo, älköön kutoko, älkäämme kutoko, älkää kutoko, älkööt kutoko, älköön kudottako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kutonut, -, -, olkoot kutoneet, olkoon kudottu

-, -, älköön olko kutonut, -, -, älkööt olko kutoneet, älköön olko kudottu

PREZENT CONDIȚIONAL

kutoisin, kutoisit, kutoisi, kutoisimme, kutoisitte, kutoisivat, kudottaisiin

en kutoisi, et kutoisi, ei kutoisi, emme kutoisi, ette kutoisi, eivät kutoisi, ei kudottaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kutonut, olisit kutonut, olisi kutonut, olisimme kutoneet, olisitte kutoneet, olisivat kutoneet, oltaisiin kudottu

en olisi kutonut, et olisi kutonut, ei olisi kutonut, emme olisi kutoneet, ette olisi kutoneet, eivät olisi kutoneet, ei olisi kudottu

PREZENT POTENȚIAL

kutonen, kutonet, kutonee, kutonemme, kutonette, kutonevat, kudottaneen

en kutone, et kutone, ei kutone, emme kutone, ette kutone, eivät kutone, ei kudottane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kutonut, lienet kutonut, lienee kutonut, lienemme kutoneet, lienette kutoneet, lienevät kutoneet, lienee kudottu

en liene kutonut, et liene kutonut, ei liene kutonut, emme liene kutoneet, ette liene kutoneet, eivät liene kutoneet, ei liene kudottu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kutoa    FORMA LUNGĂ: kutoakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kutoessa   INSTRUCTIV: kutoen  INESIV PASIV: kudottaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kutomaan   INESIV: kutomassa  ELATIV: kutomasta

ADESIV: kutomalla  ABESIV: kutomatta  INSTRUCTIV: kutoman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kutominen   PARTITIV: kutominen

INFINITIVUL CINCI: kutomaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kutova  (gen. kutovan)   PASIV: kudottava   (gen. kudottavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kutonut                  PASIV: kudottu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kutoja (pl.gen. kutojien)  ADJECTIV NEGATIV: kutomaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kutomus

kuumentua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kuumennun, kuumennut, kuumentuu, kuumennumme, kuumennutte, kuumentuvat, kuumennutaan

en kuumennu, et kuumennu, ei kuumennu, emme kuumennu, ette kuumennu, eivät kuumennu, ei kuumennuta

IMPERFECT INDICATIV

kuumennuin, kuumennuit, kuumentui, kuumennuimme, kuumennuitte, kuumentuivat, kuumennuttiin

en kuumentunut, et kuumentunut, ei kuumentunut, emme kuumentuneet, ette kuumentuneet, eivät kuumentuneet, ei kuumennuttu

PERFECT INDICATIV

olen kuumentunut, olet kuumentunut, on kuumentunut, olemme kuumentuneet, olette kuumentuneet, ovat kuumentuneet, on kuumennuttu

en ole kuumentunut, et ole kuumentunut, ei ole kuumentunut, emme ole kuumentuneet, ette ole kuumentuneet, eivät ole kuumentuneet, ei ole kuumennuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kuumentunut, olit kuumentunut, oli kuumentunut, olimme kuumentuneet, olitte kuumentuneet, olivat kuumentuneet, oli kuumennuttu

en ollut kuumentunut, et ollut kuumentunut, ei ollut kuumentunut, emme olleet kuumentuneet, ette olleet kuumentuneet, eivät olleet kuumentuneet, ei ollut kuumennuttu

PREZENT IMPERATIV

-, kuumennu, kuumentukoon, kuumentukaamme, kuumentukaa, kuumentukoot, kuumennuttakoon

-, älä kuumennu, älköön kuumentuko, älkäämme kuumentuko, älkää kuumentuko, älkööt kuumentuko, älköön kuumennuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kuumentunut, -, -, olkoot kuumentuneet, olkoon kuumennuttu

-, -, älköön olko kuumentunut, -, -, älkööt olko kuumentuneet, älköön olko kuumennuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

kuumentuisin, kuumentuisit, kuumentuisi, kuumentuisimme, kuumentuisitte, kuumentuisivat, kuumennuttaisiin

en kuumentuisi, et kuumentuisi, ei kuumentuisi, emme kuumentuisi, ette kuumentuisi, eivät kuumentuisi, ei kuumennuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kuumentunut, olisit kuumentunut, olisi kuumentunut, olisimme kuumentuneet, olisitte kuumentuneet, olisivat kuumentuneet, oltaisiin kuumennuttu

en olisi kuumentunut, et olisi kuumentunut, ei olisi kuumentunut, emme olisi kuumentuneet, ette olisi kuumentuneet, eivät olisi kuumentuneet, ei olisi kuumennuttu

PREZENT POTENȚIAL

kuumentunen, kuumentunet, kuumentunee, kuumentunemme, kuumentunette, kuumentunevat, kuumennuttaneen

en kuumentune, et kuumentune, ei kuumentune, emme kuumentune, ette kuumentune, eivät kuumentune, ei kuumennuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen kuumentunut, lienet kuumentunut, lienee kuumentunut, lienemme kuumentuneet, lienette kuumentuneet, lienevät kuumentuneet, lienee kuumennuttu

en liene kuumentunut, et liene kuumentunut, ei liene kuumentunut, emme liene kuumentuneet, ette liene kuumentuneet, eivät liene kuumentuneet, ei liene kuumennuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kuumentua    FORMA LUNGĂ: kuumentuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kuumentuessa   INSTRUCTIV: kuumentuen  INESIV PASIV: kuumennuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kuumentumaan   INESIV: kuumentumassa  ELATIV: kuumentumasta

ADESIV: kuumentumalla  ABESIV: kuumentumatta  INSTRUCTIV: kuumentuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kuumentuminen   PARTITIV: kuumentuminen

INFINITIVUL CINCI: kuumentumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kuumentuva  (gen. kuumentuvan)   PASIV: kuumennuttava   (gen. kuumennuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kuumentunut                      PASIV: kuumennuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kuumentuja (pl.gen. kuumentujien)  ADJECTIV NEGATIV: kuumentumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kuumentumus

kykertyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kykerryn, kykerryt, kykertyy, kykerrymme, kykerrytte, kykertyvät, kykerrytään

en kykerry, et kykerry, ei kykerry, emme kykerry, ette kykerry, eivät kykerry, ei kykerrytä

IMPERFECT INDICATIV

kykerryin, kykerryit, kykertyi, kykerryimme, kykerryitte, kykertyivät, kykerryttiin

en kykertynyt, et kykertynyt, ei kykertynyt, emme kykertyneet, ette kykertyneet, eivät kykertyneet, ei kykerrytty

PERFECT INDICATIV

olen kykertynyt, olet kykertynyt, on kykertynyt, olemme kykertyneet, olette kykertyneet, ovat kykertyneet, on kykerrytty

en ole kykertynyt, et ole kykertynyt, ei ole kykertynyt, emme ole kykertyneet, ette ole kykertyneet, eivät ole kykertyneet, ei ole kykerrytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kykertynyt, olit kykertynyt, oli kykertynyt, olimme kykertyneet, olitte kykertyneet, olivat kykertyneet, oli kykerrytty

en ollut kykertynyt, et ollut kykertynyt, ei ollut kykertynyt, emme olleet kykertyneet, ette olleet kykertyneet, eivät olleet kykertyneet, ei ollut kykerrytty

PREZENT IMPERATIV

-, kykerry, kykertyköön, kykertykäämme, kykertykää, kykertykööt, kykerryttäköön

-, älä kykerry, älköön kykertykö, älkäämme kykertykö, älkää kykertykö, älkööt kykertykö, älköön kykerryttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kykertynyt, -, -, olkoot kykertyneet, olkoon kykerrytty

-, -, älköön olko kykertynyt, -, -, älkööt olko kykertyneet, älköön olko kykerrytty

PREZENT CONDIȚIONAL

kykertyisin, kykertyisit, kykertyisi, kykertyisimme, kykertyisitte, kykertyisivät, kykerryttäisiin

en kykertyisi, et kykertyisi, ei kykertyisi, emme kykertyisi, ette kykertyisi, eivät kykertyisi, ei kykerryttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kykertynyt, olisit kykertynyt, olisi kykertynyt, olisimme kykertyneet, olisitte kykertyneet, olisivat kykertyneet, oltaisiin kykerrytty

en olisi kykertynyt, et olisi kykertynyt, ei olisi kykertynyt, emme olisi kykertyneet, ette olisi kykertyneet, eivät olisi kykertyneet, ei olisi kykerrytty

PREZENT POTENȚIAL

kykertynen, kykertynet, kykertynee, kykertynemme, kykertynette, kykertynevät, kykerryttäneen

en kykertyne, et kykertyne, ei kykertyne, emme kykertyne, ette kykertyne, eivät kykertyne, ei kykerryttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen kykertynyt, lienet kykertynyt, lienee kykertynyt, lienemme kykertyneet, lienette kykertyneet, lienevät kykertyneet, lienee kykerrytty

en liene kykertynyt, et liene kykertynyt, ei liene kykertynyt, emme liene kykertyneet, ette liene kykertyneet, eivät liene kykertyneet, ei liene kykerrytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kykertyä    FORMA LUNGĂ: kykertyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kykertyessä   INSTRUCTIV: kykertyen  INESIV PASIV: kykerryttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kykertymään   INESIV: kykertymässä  ELATIV: kykertymästä

ADESIV: kykertymällä  ABESIV: kykertymättä  INSTRUCTIV: kykertymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kykertyminen   PARTITIV: kykertyminen

INFINITIVUL CINCI: kykertymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kykertyvä  (gen. kykertyvän)   PASIV: kykerryttävä   (gen. kykerryttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kykertynyt                     PASIV: kykerrytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kykertyjä (pl.gen. kykertyjien)  ADJECTIV NEGATIV: kykertymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kykertymys

kyllääntyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kylläännyn, kylläännyt, kyllääntyy, kylläännymme, kylläännytte, kyllääntyvät, kylläännytään

en kylläänny, et kylläänny, ei kylläänny, emme kylläänny, ette kylläänny, eivät kylläänny, ei kylläännytä

IMPERFECT INDICATIV

kylläännyin, kylläännyit, kyllääntyi, kylläännyimme, kylläännyitte, kyllääntyivät, kylläännyttiin

en kyllääntynyt, et kyllääntynyt, ei kyllääntynyt, emme kyllääntyneet, ette kyllääntyneet, eivät kyllääntyneet, ei kylläännytty

PERFECT INDICATIV

olen kyllääntynyt, olet kyllääntynyt, on kyllääntynyt, olemme kyllääntyneet, olette kyllääntyneet, ovat kyllääntyneet, on kylläännytty

en ole kyllääntynyt, et ole kyllääntynyt, ei ole kyllääntynyt, emme ole kyllääntyneet, ette ole kyllääntyneet, eivät ole kyllääntyneet, ei ole kylläännytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kyllääntynyt, olit kyllääntynyt, oli kyllääntynyt, olimme kyllääntyneet, olitte kyllääntyneet, olivat kyllääntyneet, oli kylläännytty

en ollut kyllääntynyt, et ollut kyllääntynyt, ei ollut kyllääntynyt, emme olleet kyllääntyneet, ette olleet kyllääntyneet, eivät olleet kyllääntyneet, ei ollut kylläännytty

PREZENT IMPERATIV

-, kylläänny, kyllääntyköön, kyllääntykäämme, kyllääntykää, kyllääntykööt, kylläännyttäköön

-, älä kylläänny, älköön kyllääntykö, älkäämme kyllääntykö, älkää kyllääntykö, älkööt kyllääntykö, älköön kylläännyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kyllääntynyt, -, -, olkoot kyllääntyneet, olkoon kylläännytty

-, -, älköön olko kyllääntynyt, -, -, älkööt olko kyllääntyneet, älköön olko kylläännytty

PREZENT CONDIȚIONAL

kyllääntyisin, kyllääntyisit, kyllääntyisi, kyllääntyisimme, kyllääntyisitte, kyllääntyisivät, kylläännyttäisiin

en kyllääntyisi, et kyllääntyisi, ei kyllääntyisi, emme kyllääntyisi, ette kyllääntyisi, eivät kyllääntyisi, ei kylläännyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kyllääntynyt, olisit kyllääntynyt, olisi kyllääntynyt, olisimme kyllääntyneet, olisitte kyllääntyneet, olisivat kyllääntyneet, oltaisiin kylläännytty

en olisi kyllääntynyt, et olisi kyllääntynyt, ei olisi kyllääntynyt, emme olisi kyllääntyneet, ette olisi kyllääntyneet, eivät olisi kyllääntyneet, ei olisi kylläännytty

PREZENT POTENȚIAL

kyllääntynen, kyllääntynet, kyllääntynee, kyllääntynemme, kyllääntynette, kyllääntynevät, kylläännyttäneen

en kyllääntyne, et kyllääntyne, ei kyllääntyne, emme kyllääntyne, ette kyllääntyne, eivät kyllääntyne, ei kylläännyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen kyllääntynyt, lienet kyllääntynyt, lienee kyllääntynyt, lienemme kyllääntyneet, lienette kyllääntyneet, lienevät kyllääntyneet, lienee kylläännytty

en liene kyllääntynyt, et liene kyllääntynyt, ei liene kyllääntynyt, emme liene kyllääntyneet, ette liene kyllääntyneet, eivät liene kyllääntyneet, ei liene kylläännytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kyllääntyä    FORMA LUNGĂ: kyllääntyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kyllääntyessä   INSTRUCTIV: kyllääntyen  INESIV PASIV: kylläännyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kyllääntymään   INESIV: kyllääntymässä  ELATIV: kyllääntymästä

ADESIV: kyllääntymällä  ABESIV: kyllääntymättä  INSTRUCTIV: kyllääntymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kyllääntyminen   PARTITIV: kyllääntyminen

INFINITIVUL CINCI: kyllääntymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kyllääntyvä  (gen. kyllääntyvän)   PASIV: kylläännyttävä   (gen. kylläännyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kyllääntynyt                       PASIV: kylläännytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kyllääntyjä (pl.gen. kyllääntyjien)  ADJECTIV NEGATIV: kyllääntymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kyllääntymys

kylmentyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kylmennyn, kylmennyt, kylmentyy, kylmennymme, kylmennytte, kylmentyvät, kylmennytään

en kylmenny, et kylmenny, ei kylmenny, emme kylmenny, ette kylmenny, eivät kylmenny, ei kylmennytä

IMPERFECT INDICATIV

kylmennyin, kylmennyit, kylmentyi, kylmennyimme, kylmennyitte, kylmentyivät, kylmennyttiin

en kylmentynyt, et kylmentynyt, ei kylmentynyt, emme kylmentyneet, ette kylmentyneet, eivät kylmentyneet, ei kylmennytty

PERFECT INDICATIV

olen kylmentynyt, olet kylmentynyt, on kylmentynyt, olemme kylmentyneet, olette kylmentyneet, ovat kylmentyneet, on kylmennytty

en ole kylmentynyt, et ole kylmentynyt, ei ole kylmentynyt, emme ole kylmentyneet, ette ole kylmentyneet, eivät ole kylmentyneet, ei ole kylmennytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kylmentynyt, olit kylmentynyt, oli kylmentynyt, olimme kylmentyneet, olitte kylmentyneet, olivat kylmentyneet, oli kylmennytty

en ollut kylmentynyt, et ollut kylmentynyt, ei ollut kylmentynyt, emme olleet kylmentyneet, ette olleet kylmentyneet, eivät olleet kylmentyneet, ei ollut kylmennytty

PREZENT IMPERATIV

-, kylmenny, kylmentyköön, kylmentykäämme, kylmentykää, kylmentykööt, kylmennyttäköön

-, älä kylmenny, älköön kylmentykö, älkäämme kylmentykö, älkää kylmentykö, älkööt kylmentykö, älköön kylmennyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kylmentynyt, -, -, olkoot kylmentyneet, olkoon kylmennytty

-, -, älköön olko kylmentynyt, -, -, älkööt olko kylmentyneet, älköön olko kylmennytty

PREZENT CONDIȚIONAL

kylmentyisin, kylmentyisit, kylmentyisi, kylmentyisimme, kylmentyisitte, kylmentyisivät, kylmennyttäisiin

en kylmentyisi, et kylmentyisi, ei kylmentyisi, emme kylmentyisi, ette kylmentyisi, eivät kylmentyisi, ei kylmennyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kylmentynyt, olisit kylmentynyt, olisi kylmentynyt, olisimme kylmentyneet, olisitte kylmentyneet, olisivat kylmentyneet, oltaisiin kylmennytty

en olisi kylmentynyt, et olisi kylmentynyt, ei olisi kylmentynyt, emme olisi kylmentyneet, ette olisi kylmentyneet, eivät olisi kylmentyneet, ei olisi kylmennytty

PREZENT POTENȚIAL

kylmentynen, kylmentynet, kylmentynee, kylmentynemme, kylmentynette, kylmentynevät, kylmennyttäneen

en kylmentyne, et kylmentyne, ei kylmentyne, emme kylmentyne, ette kylmentyne, eivät kylmentyne, ei kylmennyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen kylmentynyt, lienet kylmentynyt, lienee kylmentynyt, lienemme kylmentyneet, lienette kylmentyneet, lienevät kylmentyneet, lienee kylmennytty

en liene kylmentynyt, et liene kylmentynyt, ei liene kylmentynyt, emme liene kylmentyneet, ette liene kylmentyneet, eivät liene kylmentyneet, ei liene kylmennytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kylmentyä    FORMA LUNGĂ: kylmentyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kylmentyessä   INSTRUCTIV: kylmentyen  INESIV PASIV: kylmennyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kylmentymään   INESIV: kylmentymässä  ELATIV: kylmentymästä

ADESIV: kylmentymällä  ABESIV: kylmentymättä  INSTRUCTIV: kylmentymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kylmentyminen   PARTITIV: kylmentyminen

INFINITIVUL CINCI: kylmentymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kylmentyvä  (gen. kylmentyvän)   PASIV: kylmennyttävä   (gen. kylmennyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kylmentynyt                      PASIV: kylmennytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kylmentyjä (pl.gen. kylmentyjien)  ADJECTIV NEGATIV: kylmentymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kylmentymys

kylmettyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kylmetyn, kylmetyt, kylmettyy, kylmetymme, kylmetytte, kylmettyvät, kylmetytään

en kylmety, et kylmety, ei kylmety, emme kylmety, ette kylmety, eivät kylmety, ei kylmetytä

IMPERFECT INDICATIV

kylmetyin, kylmetyit, kylmettyi, kylmetyimme, kylmetyitte, kylmettyivät, kylmetyttiin

en kylmettynyt, et kylmettynyt, ei kylmettynyt, emme kylmettyneet, ette kylmettyneet, eivät kylmettyneet, ei kylmetytty

PERFECT INDICATIV

olen kylmettynyt, olet kylmettynyt, on kylmettynyt, olemme kylmettyneet, olette kylmettyneet, ovat kylmettyneet, on kylmetytty

en ole kylmettynyt, et ole kylmettynyt, ei ole kylmettynyt, emme ole kylmettyneet, ette ole kylmettyneet, eivät ole kylmettyneet, ei ole kylmetytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kylmettynyt, olit kylmettynyt, oli kylmettynyt, olimme kylmettyneet, olitte kylmettyneet, olivat kylmettyneet, oli kylmetytty

en ollut kylmettynyt, et ollut kylmettynyt, ei ollut kylmettynyt, emme olleet kylmettyneet, ette olleet kylmettyneet, eivät olleet kylmettyneet, ei ollut kylmetytty

PREZENT IMPERATIV

-, kylmety, kylmettyköön, kylmettykäämme, kylmettykää, kylmettykööt, kylmetyttäköön

-, älä kylmety, älköön kylmettykö, älkäämme kylmettykö, älkää kylmettykö, älkööt kylmettykö, älköön kylmetyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kylmettynyt, -, -, olkoot kylmettyneet, olkoon kylmetytty

-, -, älköön olko kylmettynyt, -, -, älkööt olko kylmettyneet, älköön olko kylmetytty

PREZENT CONDIȚIONAL

kylmettyisin, kylmettyisit, kylmettyisi, kylmettyisimme, kylmettyisitte, kylmettyisivät, kylmetyttäisiin

en kylmettyisi, et kylmettyisi, ei kylmettyisi, emme kylmettyisi, ette kylmettyisi, eivät kylmettyisi, ei kylmetyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kylmettynyt, olisit kylmettynyt, olisi kylmettynyt, olisimme kylmettyneet, olisitte kylmettyneet, olisivat kylmettyneet, oltaisiin kylmetytty

en olisi kylmettynyt, et olisi kylmettynyt, ei olisi kylmettynyt, emme olisi kylmettyneet, ette olisi kylmettyneet, eivät olisi kylmettyneet, ei olisi kylmetytty

PREZENT POTENȚIAL

kylmettynen, kylmettynet, kylmettynee, kylmettynemme, kylmettynette, kylmettynevät, kylmetyttäneen

en kylmettyne, et kylmettyne, ei kylmettyne, emme kylmettyne, ette kylmettyne, eivät kylmettyne, ei kylmetyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen kylmettynyt, lienet kylmettynyt, lienee kylmettynyt, lienemme kylmettyneet, lienette kylmettyneet, lienevät kylmettyneet, lienee kylmetytty

en liene kylmettynyt, et liene kylmettynyt, ei liene kylmettynyt, emme liene kylmettyneet, ette liene kylmettyneet, eivät liene kylmettyneet, ei liene kylmetytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kylmettyä    FORMA LUNGĂ: kylmettyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kylmettyessä   INSTRUCTIV: kylmettyen  INESIV PASIV: kylmetyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kylmettymään   INESIV: kylmettymässä  ELATIV: kylmettymästä

ADESIV: kylmettymällä  ABESIV: kylmettymättä  INSTRUCTIV: kylmettymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kylmettyminen   PARTITIV: kylmettyminen

INFINITIVUL CINCI: kylmettymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kylmettyvä  (gen. kylmettyvän)   PASIV: kylmetyttävä   (gen. kylmetyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kylmettynyt                      PASIV: kylmetytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kylmettyjä (pl.gen. kylmettyjien)  ADJECTIV NEGATIV: kylmettymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kylmettymys

kyrpiintyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kyrpiinnyn, kyrpiinnyt, kyrpiintyy, kyrpiinnymme, kyrpiinnytte, kyrpiintyvät, kyrpiinnytään

en kyrpiinny, et kyrpiinny, ei kyrpiinny, emme kyrpiinny, ette kyrpiinny, eivät kyrpiinny, ei kyrpiinnytä

IMPERFECT INDICATIV

kyrpiinnyin, kyrpiinnyit, kyrpiintyi, kyrpiinnyimme, kyrpiinnyitte, kyrpiintyivät, kyrpiinnyttiin

en kyrpiintynyt, et kyrpiintynyt, ei kyrpiintynyt, emme kyrpiintyneet, ette kyrpiintyneet, eivät kyrpiintyneet, ei kyrpiinnytty

PERFECT INDICATIV

olen kyrpiintynyt, olet kyrpiintynyt, on kyrpiintynyt, olemme kyrpiintyneet, olette kyrpiintyneet, ovat kyrpiintyneet, on kyrpiinnytty

en ole kyrpiintynyt, et ole kyrpiintynyt, ei ole kyrpiintynyt, emme ole kyrpiintyneet, ette ole kyrpiintyneet, eivät ole kyrpiintyneet, ei ole kyrpiinnytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kyrpiintynyt, olit kyrpiintynyt, oli kyrpiintynyt, olimme kyrpiintyneet, olitte kyrpiintyneet, olivat kyrpiintyneet, oli kyrpiinnytty

en ollut kyrpiintynyt, et ollut kyrpiintynyt, ei ollut kyrpiintynyt, emme olleet kyrpiintyneet, ette olleet kyrpiintyneet, eivät olleet kyrpiintyneet, ei ollut kyrpiinnytty

PREZENT IMPERATIV

-, kyrpiinny, kyrpiintyköön, kyrpiintykäämme, kyrpiintykää, kyrpiintykööt, kyrpiinnyttäköön

-, älä kyrpiinny, älköön kyrpiintykö, älkäämme kyrpiintykö, älkää kyrpiintykö, älkööt kyrpiintykö, älköön kyrpiinnyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kyrpiintynyt, -, -, olkoot kyrpiintyneet, olkoon kyrpiinnytty

-, -, älköön olko kyrpiintynyt, -, -, älkööt olko kyrpiintyneet, älköön olko kyrpiinnytty

PREZENT CONDIȚIONAL

kyrpiintyisin, kyrpiintyisit, kyrpiintyisi, kyrpiintyisimme, kyrpiintyisitte, kyrpiintyisivät, kyrpiinnyttäisiin

en kyrpiintyisi, et kyrpiintyisi, ei kyrpiintyisi, emme kyrpiintyisi, ette kyrpiintyisi, eivät kyrpiintyisi, ei kyrpiinnyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kyrpiintynyt, olisit kyrpiintynyt, olisi kyrpiintynyt, olisimme kyrpiintyneet, olisitte kyrpiintyneet, olisivat kyrpiintyneet, oltaisiin kyrpiinnytty

en olisi kyrpiintynyt, et olisi kyrpiintynyt, ei olisi kyrpiintynyt, emme olisi kyrpiintyneet, ette olisi kyrpiintyneet, eivät olisi kyrpiintyneet, ei olisi kyrpiinnytty

PREZENT POTENȚIAL

kyrpiintynen, kyrpiintynet, kyrpiintynee, kyrpiintynemme, kyrpiintynette, kyrpiintynevät, kyrpiinnyttäneen

en kyrpiintyne, et kyrpiintyne, ei kyrpiintyne, emme kyrpiintyne, ette kyrpiintyne, eivät kyrpiintyne, ei kyrpiinnyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen kyrpiintynyt, lienet kyrpiintynyt, lienee kyrpiintynyt, lienemme kyrpiintyneet, lienette kyrpiintyneet, lienevät kyrpiintyneet, lienee kyrpiinnytty

en liene kyrpiintynyt, et liene kyrpiintynyt, ei liene kyrpiintynyt, emme liene kyrpiintyneet, ette liene kyrpiintyneet, eivät liene kyrpiintyneet, ei liene kyrpiinnytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kyrpiintyä    FORMA LUNGĂ: kyrpiintyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kyrpiintyessä   INSTRUCTIV: kyrpiintyen  INESIV PASIV: kyrpiinnyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kyrpiintymään   INESIV: kyrpiintymässä  ELATIV: kyrpiintymästä

ADESIV: kyrpiintymällä  ABESIV: kyrpiintymättä  INSTRUCTIV: kyrpiintymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kyrpiintyminen   PARTITIV: kyrpiintyminen

INFINITIVUL CINCI: kyrpiintymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kyrpiintyvä  (gen. kyrpiintyvän)   PASIV: kyrpiinnyttävä   (gen. kyrpiinnyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kyrpiintynyt                       PASIV: kyrpiinnytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kyrpiintyjä (pl.gen. kyrpiintyjien)  ADJECTIV NEGATIV: kyrpiintymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kyrpiintymys

kyyneltyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kyynellyn, kyynellyt, kyyneltyy, kyynellymme, kyynellytte, kyyneltyvät, kyynellytään

en kyynelly, et kyynelly, ei kyynelly, emme kyynelly, ette kyynelly, eivät kyynelly, ei kyynellytä

IMPERFECT INDICATIV

kyynellyin, kyynellyit, kyyneltyi, kyynellyimme, kyynellyitte, kyyneltyivät, kyynellyttiin

en kyyneltynyt, et kyyneltynyt, ei kyyneltynyt, emme kyyneltyneet, ette kyyneltyneet, eivät kyyneltyneet, ei kyynellytty

PERFECT INDICATIV

olen kyyneltynyt, olet kyyneltynyt, on kyyneltynyt, olemme kyyneltyneet, olette kyyneltyneet, ovat kyyneltyneet, on kyynellytty

en ole kyyneltynyt, et ole kyyneltynyt, ei ole kyyneltynyt, emme ole kyyneltyneet, ette ole kyyneltyneet, eivät ole kyyneltyneet, ei ole kyynellytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kyyneltynyt, olit kyyneltynyt, oli kyyneltynyt, olimme kyyneltyneet, olitte kyyneltyneet, olivat kyyneltyneet, oli kyynellytty

en ollut kyyneltynyt, et ollut kyyneltynyt, ei ollut kyyneltynyt, emme olleet kyyneltyneet, ette olleet kyyneltyneet, eivät olleet kyyneltyneet, ei ollut kyynellytty

PREZENT IMPERATIV

-, kyynelly, kyyneltyköön, kyyneltykäämme, kyyneltykää, kyyneltykööt, kyynellyttäköön

-, älä kyynelly, älköön kyyneltykö, älkäämme kyyneltykö, älkää kyyneltykö, älkööt kyyneltykö, älköön kyynellyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kyyneltynyt, -, -, olkoot kyyneltyneet, olkoon kyynellytty

-, -, älköön olko kyyneltynyt, -, -, älkööt olko kyyneltyneet, älköön olko kyynellytty

PREZENT CONDIȚIONAL

kyyneltyisin, kyyneltyisit, kyyneltyisi, kyyneltyisimme, kyyneltyisitte, kyyneltyisivät, kyynellyttäisiin

en kyyneltyisi, et kyyneltyisi, ei kyyneltyisi, emme kyyneltyisi, ette kyyneltyisi, eivät kyyneltyisi, ei kyynellyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kyyneltynyt, olisit kyyneltynyt, olisi kyyneltynyt, olisimme kyyneltyneet, olisitte kyyneltyneet, olisivat kyyneltyneet, oltaisiin kyynellytty

en olisi kyyneltynyt, et olisi kyyneltynyt, ei olisi kyyneltynyt, emme olisi kyyneltyneet, ette olisi kyyneltyneet, eivät olisi kyyneltyneet, ei olisi kyynellytty

PREZENT POTENȚIAL

kyyneltynen, kyyneltynet, kyyneltynee, kyyneltynemme, kyyneltynette, kyyneltynevät, kyynellyttäneen

en kyyneltyne, et kyyneltyne, ei kyyneltyne, emme kyyneltyne, ette kyyneltyne, eivät kyyneltyne, ei kyynellyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen kyyneltynyt, lienet kyyneltynyt, lienee kyyneltynyt, lienemme kyyneltyneet, lienette kyyneltyneet, lienevät kyyneltyneet, lienee kyynellytty

en liene kyyneltynyt, et liene kyyneltynyt, ei liene kyyneltynyt, emme liene kyyneltyneet, ette liene kyyneltyneet, eivät liene kyyneltyneet, ei liene kyynellytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kyyneltyä    FORMA LUNGĂ: kyyneltyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kyyneltyessä   INSTRUCTIV: kyyneltyen  INESIV PASIV: kyynellyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kyyneltymään   INESIV: kyyneltymässä  ELATIV: kyyneltymästä

ADESIV: kyyneltymällä  ABESIV: kyyneltymättä  INSTRUCTIV: kyyneltymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kyyneltyminen   PARTITIV: kyyneltyminen

INFINITIVUL CINCI: kyyneltymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kyyneltyvä  (gen. kyyneltyvän)   PASIV: kyynellyttävä   (gen. kyynellyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kyyneltynyt                      PASIV: kyynellytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kyyneltyjä (pl.gen. kyyneltyjien)  ADJECTIV NEGATIV: kyyneltymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kyyneltymys

kähertyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

käherryn, käherryt, kähertyy, käherrymme, käherrytte, kähertyvät, käherrytään

en käherry, et käherry, ei käherry, emme käherry, ette käherry, eivät käherry, ei käherrytä

IMPERFECT INDICATIV

käherryin, käherryit, kähertyi, käherryimme, käherryitte, kähertyivät, käherryttiin

en kähertynyt, et kähertynyt, ei kähertynyt, emme kähertyneet, ette kähertyneet, eivät kähertyneet, ei käherrytty

PERFECT INDICATIV

olen kähertynyt, olet kähertynyt, on kähertynyt, olemme kähertyneet, olette kähertyneet, ovat kähertyneet, on käherrytty

en ole kähertynyt, et ole kähertynyt, ei ole kähertynyt, emme ole kähertyneet, ette ole kähertyneet, eivät ole kähertyneet, ei ole käherrytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kähertynyt, olit kähertynyt, oli kähertynyt, olimme kähertyneet, olitte kähertyneet, olivat kähertyneet, oli käherrytty

en ollut kähertynyt, et ollut kähertynyt, ei ollut kähertynyt, emme olleet kähertyneet, ette olleet kähertyneet, eivät olleet kähertyneet, ei ollut käherrytty

PREZENT IMPERATIV

-, käherry, kähertyköön, kähertykäämme, kähertykää, kähertykööt, käherryttäköön

-, älä käherry, älköön kähertykö, älkäämme kähertykö, älkää kähertykö, älkööt kähertykö, älköön käherryttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kähertynyt, -, -, olkoot kähertyneet, olkoon käherrytty

-, -, älköön olko kähertynyt, -, -, älkööt olko kähertyneet, älköön olko käherrytty

PREZENT CONDIȚIONAL

kähertyisin, kähertyisit, kähertyisi, kähertyisimme, kähertyisitte, kähertyisivät, käherryttäisiin

en kähertyisi, et kähertyisi, ei kähertyisi, emme kähertyisi, ette kähertyisi, eivät kähertyisi, ei käherryttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kähertynyt, olisit kähertynyt, olisi kähertynyt, olisimme kähertyneet, olisitte kähertyneet, olisivat kähertyneet, oltaisiin käherrytty

en olisi kähertynyt, et olisi kähertynyt, ei olisi kähertynyt, emme olisi kähertyneet, ette olisi kähertyneet, eivät olisi kähertyneet, ei olisi käherrytty

PREZENT POTENȚIAL

kähertynen, kähertynet, kähertynee, kähertynemme, kähertynette, kähertynevät, käherryttäneen

en kähertyne, et kähertyne, ei kähertyne, emme kähertyne, ette kähertyne, eivät kähertyne, ei käherryttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen kähertynyt, lienet kähertynyt, lienee kähertynyt, lienemme kähertyneet, lienette kähertyneet, lienevät kähertyneet, lienee käherrytty

en liene kähertynyt, et liene kähertynyt, ei liene kähertynyt, emme liene kähertyneet, ette liene kähertyneet, eivät liene kähertyneet, ei liene käherrytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kähertyä    FORMA LUNGĂ: kähertyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kähertyessä   INSTRUCTIV: kähertyen  INESIV PASIV: käherryttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kähertymään   INESIV: kähertymässä  ELATIV: kähertymästä

ADESIV: kähertymällä  ABESIV: kähertymättä  INSTRUCTIV: kähertymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kähertyminen   PARTITIV: kähertyminen

INFINITIVUL CINCI: kähertymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kähertyvä  (gen. kähertyvän)   PASIV: käherryttävä   (gen. käherryttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kähertynyt                     PASIV: käherrytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kähertyjä (pl.gen. kähertyjien)  ADJECTIV NEGATIV: kähertymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kähertymys

käpertyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

käperryn, käperryt, käpertyy, käperrymme, käperrytte, käpertyvät, käperrytään

en käperry, et käperry, ei käperry, emme käperry, ette käperry, eivät käperry, ei käperrytä

IMPERFECT INDICATIV

käperryin, käperryit, käpertyi, käperryimme, käperryitte, käpertyivät, käperryttiin

en käpertynyt, et käpertynyt, ei käpertynyt, emme käpertyneet, ette käpertyneet, eivät käpertyneet, ei käperrytty

PERFECT INDICATIV

olen käpertynyt, olet käpertynyt, on käpertynyt, olemme käpertyneet, olette käpertyneet, ovat käpertyneet, on käperrytty

en ole käpertynyt, et ole käpertynyt, ei ole käpertynyt, emme ole käpertyneet, ette ole käpertyneet, eivät ole käpertyneet, ei ole käperrytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin käpertynyt, olit käpertynyt, oli käpertynyt, olimme käpertyneet, olitte käpertyneet, olivat käpertyneet, oli käperrytty

en ollut käpertynyt, et ollut käpertynyt, ei ollut käpertynyt, emme olleet käpertyneet, ette olleet käpertyneet, eivät olleet käpertyneet, ei ollut käperrytty

PREZENT IMPERATIV

-, käperry, käpertyköön, käpertykäämme, käpertykää, käpertykööt, käperryttäköön

-, älä käperry, älköön käpertykö, älkäämme käpertykö, älkää käpertykö, älkööt käpertykö, älköön käperryttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon käpertynyt, -, -, olkoot käpertyneet, olkoon käperrytty

-, -, älköön olko käpertynyt, -, -, älkööt olko käpertyneet, älköön olko käperrytty

PREZENT CONDIȚIONAL

käpertyisin, käpertyisit, käpertyisi, käpertyisimme, käpertyisitte, käpertyisivät, käperryttäisiin

en käpertyisi, et käpertyisi, ei käpertyisi, emme käpertyisi, ette käpertyisi, eivät käpertyisi, ei käperryttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin käpertynyt, olisit käpertynyt, olisi käpertynyt, olisimme käpertyneet, olisitte käpertyneet, olisivat käpertyneet, oltaisiin käperrytty

en olisi käpertynyt, et olisi käpertynyt, ei olisi käpertynyt, emme olisi käpertyneet, ette olisi käpertyneet, eivät olisi käpertyneet, ei olisi käperrytty

PREZENT POTENȚIAL

käpertynen, käpertynet, käpertynee, käpertynemme, käpertynette, käpertynevät, käperryttäneen

en käpertyne, et käpertyne, ei käpertyne, emme käpertyne, ette käpertyne, eivät käpertyne, ei käperryttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen käpertynyt, lienet käpertynyt, lienee käpertynyt, lienemme käpertyneet, lienette käpertyneet, lienevät käpertyneet, lienee käperrytty

en liene käpertynyt, et liene käpertynyt, ei liene käpertynyt, emme liene käpertyneet, ette liene käpertyneet, eivät liene käpertyneet, ei liene käperrytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: käpertyä    FORMA LUNGĂ: käpertyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: käpertyessä   INSTRUCTIV: käpertyen  INESIV PASIV: käperryttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: käpertymään   INESIV: käpertymässä  ELATIV: käpertymästä

ADESIV: käpertymällä  ABESIV: käpertymättä  INSTRUCTIV: käpertymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: käpertyminen   PARTITIV: käpertyminen

INFINITIVUL CINCI: käpertymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: käpertyvä  (gen. käpertyvän)   PASIV: käperryttävä   (gen. käperryttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: käpertynyt                     PASIV: käperrytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: käpertyjä (pl.gen. käpertyjien)  ADJECTIV NEGATIV: käpertymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): käpertymys

kärkkyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kärkyn, kärkyt, kärkkyy, kärkymme, kärkytte, kärkkyvät, kärkytään

en kärky, et kärky, ei kärky, emme kärky, ette kärky, eivät kärky, ei kärkytä

IMPERFECT INDICATIV

kärkyin, kärkyit, kärkkyi, kärkyimme, kärkyitte, kärkkyivät, kärkyttiin

en kärkkynyt, et kärkkynyt, ei kärkkynyt, emme kärkkyneet, ette kärkkyneet, eivät kärkkyneet, ei kärkytty

PERFECT INDICATIV

olen kärkkynyt, olet kärkkynyt, on kärkkynyt, olemme kärkkyneet, olette kärkkyneet, ovat kärkkyneet, on kärkytty

en ole kärkkynyt, et ole kärkkynyt, ei ole kärkkynyt, emme ole kärkkyneet, ette ole kärkkyneet, eivät ole kärkkyneet, ei ole kärkytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kärkkynyt, olit kärkkynyt, oli kärkkynyt, olimme kärkkyneet, olitte kärkkyneet, olivat kärkkyneet, oli kärkytty

en ollut kärkkynyt, et ollut kärkkynyt, ei ollut kärkkynyt, emme olleet kärkkyneet, ette olleet kärkkyneet, eivät olleet kärkkyneet, ei ollut kärkytty

PREZENT IMPERATIV

-, kärky, kärkkyköön, kärkkykäämme, kärkkykää, kärkkykööt, kärkyttäköön

-, älä kärky, älköön kärkkykö, älkäämme kärkkykö, älkää kärkkykö, älkööt kärkkykö, älköön kärkyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kärkkynyt, -, -, olkoot kärkkyneet, olkoon kärkytty

-, -, älköön olko kärkkynyt, -, -, älkööt olko kärkkyneet, älköön olko kärkytty

PREZENT CONDIȚIONAL

kärkkyisin, kärkkyisit, kärkkyisi, kärkkyisimme, kärkkyisitte, kärkkyisivät, kärkyttäisiin

en kärkkyisi, et kärkkyisi, ei kärkkyisi, emme kärkkyisi, ette kärkkyisi, eivät kärkkyisi, ei kärkyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kärkkynyt, olisit kärkkynyt, olisi kärkkynyt, olisimme kärkkyneet, olisitte kärkkyneet, olisivat kärkkyneet, oltaisiin kärkytty

en olisi kärkkynyt, et olisi kärkkynyt, ei olisi kärkkynyt, emme olisi kärkkyneet, ette olisi kärkkyneet, eivät olisi kärkkyneet, ei olisi kärkytty

PREZENT POTENȚIAL

kärkkynen, kärkkynet, kärkkynee, kärkkynemme, kärkkynette, kärkkynevät, kärkyttäneen

en kärkkyne, et kärkkyne, ei kärkkyne, emme kärkkyne, ette kärkkyne, eivät kärkkyne, ei kärkyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen kärkkynyt, lienet kärkkynyt, lienee kärkkynyt, lienemme kärkkyneet, lienette kärkkyneet, lienevät kärkkyneet, lienee kärkytty

en liene kärkkynyt, et liene kärkkynyt, ei liene kärkkynyt, emme liene kärkkyneet, ette liene kärkkyneet, eivät liene kärkkyneet, ei liene kärkytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kärkkyä    FORMA LUNGĂ: kärkkyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kärkkyessä   INSTRUCTIV: kärkkyen  INESIV PASIV: kärkyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kärkkymään   INESIV: kärkkymässä  ELATIV: kärkkymästä

ADESIV: kärkkymällä  ABESIV: kärkkymättä  INSTRUCTIV: kärkkymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kärkkyminen   PARTITIV: kärkkyminen

INFINITIVUL CINCI: kärkkymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kärkkyvä  (gen. kärkkyvän)   PASIV: kärkyttävä   (gen. kärkyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kärkkynyt                    PASIV: kärkytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kärkkyjä (pl.gen. kärkkyjien)  ADJECTIV NEGATIV: kärkkymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kärkkymys

kärventyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kärvennyn, kärvennyt, kärventyy, kärvennymme, kärvennytte, kärventyvät, kärvennytään

en kärvenny, et kärvenny, ei kärvenny, emme kärvenny, ette kärvenny, eivät kärvenny, ei kärvennytä

IMPERFECT INDICATIV

kärvennyin, kärvennyit, kärventyi, kärvennyimme, kärvennyitte, kärventyivät, kärvennyttiin

en kärventynyt, et kärventynyt, ei kärventynyt, emme kärventyneet, ette kärventyneet, eivät kärventyneet, ei kärvennytty

PERFECT INDICATIV

olen kärventynyt, olet kärventynyt, on kärventynyt, olemme kärventyneet, olette kärventyneet, ovat kärventyneet, on kärvennytty

en ole kärventynyt, et ole kärventynyt, ei ole kärventynyt, emme ole kärventyneet, ette ole kärventyneet, eivät ole kärventyneet, ei ole kärvennytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kärventynyt, olit kärventynyt, oli kärventynyt, olimme kärventyneet, olitte kärventyneet, olivat kärventyneet, oli kärvennytty

en ollut kärventynyt, et ollut kärventynyt, ei ollut kärventynyt, emme olleet kärventyneet, ette olleet kärventyneet, eivät olleet kärventyneet, ei ollut kärvennytty

PREZENT IMPERATIV

-, kärvenny, kärventyköön, kärventykäämme, kärventykää, kärventykööt, kärvennyttäköön

-, älä kärvenny, älköön kärventykö, älkäämme kärventykö, älkää kärventykö, älkööt kärventykö, älköön kärvennyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kärventynyt, -, -, olkoot kärventyneet, olkoon kärvennytty

-, -, älköön olko kärventynyt, -, -, älkööt olko kärventyneet, älköön olko kärvennytty

PREZENT CONDIȚIONAL

kärventyisin, kärventyisit, kärventyisi, kärventyisimme, kärventyisitte, kärventyisivät, kärvennyttäisiin

en kärventyisi, et kärventyisi, ei kärventyisi, emme kärventyisi, ette kärventyisi, eivät kärventyisi, ei kärvennyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kärventynyt, olisit kärventynyt, olisi kärventynyt, olisimme kärventyneet, olisitte kärventyneet, olisivat kärventyneet, oltaisiin kärvennytty

en olisi kärventynyt, et olisi kärventynyt, ei olisi kärventynyt, emme olisi kärventyneet, ette olisi kärventyneet, eivät olisi kärventyneet, ei olisi kärvennytty

PREZENT POTENȚIAL

kärventynen, kärventynet, kärventynee, kärventynemme, kärventynette, kärventynevät, kärvennyttäneen

en kärventyne, et kärventyne, ei kärventyne, emme kärventyne, ette kärventyne, eivät kärventyne, ei kärvennyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen kärventynyt, lienet kärventynyt, lienee kärventynyt, lienemme kärventyneet, lienette kärventyneet, lienevät kärventyneet, lienee kärvennytty

en liene kärventynyt, et liene kärventynyt, ei liene kärventynyt, emme liene kärventyneet, ette liene kärventyneet, eivät liene kärventyneet, ei liene kärvennytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kärventyä    FORMA LUNGĂ: kärventyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kärventyessä   INSTRUCTIV: kärventyen  INESIV PASIV: kärvennyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kärventymään   INESIV: kärventymässä  ELATIV: kärventymästä

ADESIV: kärventymällä  ABESIV: kärventymättä  INSTRUCTIV: kärventymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kärventyminen   PARTITIV: kärventyminen

INFINITIVUL CINCI: kärventymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kärventyvä  (gen. kärventyvän)   PASIV: kärvennyttävä   (gen. kärvennyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kärventynyt                      PASIV: kärvennytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kärventyjä (pl.gen. kärventyjien)  ADJECTIV NEGATIV: kärventymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kärventymys

kääntyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

käännyn, käännyt, kääntyy, käännymme, käännytte, kääntyvät, käännytään

en käänny, et käänny, ei käänny, emme käänny, ette käänny, eivät käänny, ei käännytä

IMPERFECT INDICATIV

käännyin, käännyit, kääntyi, käännyimme, käännyitte, kääntyivät, käännyttiin

en kääntynyt, et kääntynyt, ei kääntynyt, emme kääntyneet, ette kääntyneet, eivät kääntyneet, ei käännytty

PERFECT INDICATIV

olen kääntynyt, olet kääntynyt, on kääntynyt, olemme kääntyneet, olette kääntyneet, ovat kääntyneet, on käännytty

en ole kääntynyt, et ole kääntynyt, ei ole kääntynyt, emme ole kääntyneet, ette ole kääntyneet, eivät ole kääntyneet, ei ole käännytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kääntynyt, olit kääntynyt, oli kääntynyt, olimme kääntyneet, olitte kääntyneet, olivat kääntyneet, oli käännytty

en ollut kääntynyt, et ollut kääntynyt, ei ollut kääntynyt, emme olleet kääntyneet, ette olleet kääntyneet, eivät olleet kääntyneet, ei ollut käännytty

PREZENT IMPERATIV

-, käänny, kääntyköön, kääntykäämme, kääntykää, kääntykööt, käännyttäköön

-, älä käänny, älköön kääntykö, älkäämme kääntykö, älkää kääntykö, älkööt kääntykö, älköön käännyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kääntynyt, -, -, olkoot kääntyneet, olkoon käännytty

-, -, älköön olko kääntynyt, -, -, älkööt olko kääntyneet, älköön olko käännytty

PREZENT CONDIȚIONAL

kääntyisin, kääntyisit, kääntyisi, kääntyisimme, kääntyisitte, kääntyisivät, käännyttäisiin

en kääntyisi, et kääntyisi, ei kääntyisi, emme kääntyisi, ette kääntyisi, eivät kääntyisi, ei käännyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kääntynyt, olisit kääntynyt, olisi kääntynyt, olisimme kääntyneet, olisitte kääntyneet, olisivat kääntyneet, oltaisiin käännytty

en olisi kääntynyt, et olisi kääntynyt, ei olisi kääntynyt, emme olisi kääntyneet, ette olisi kääntyneet, eivät olisi kääntyneet, ei olisi käännytty

PREZENT POTENȚIAL

kääntynen, kääntynet, kääntynee, kääntynemme, kääntynette, kääntynevät, käännyttäneen

en kääntyne, et kääntyne, ei kääntyne, emme kääntyne, ette kääntyne, eivät kääntyne, ei käännyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen kääntynyt, lienet kääntynyt, lienee kääntynyt, lienemme kääntyneet, lienette kääntyneet, lienevät kääntyneet, lienee käännytty

en liene kääntynyt, et liene kääntynyt, ei liene kääntynyt, emme liene kääntyneet, ette liene kääntyneet, eivät liene kääntyneet, ei liene käännytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kääntyä    FORMA LUNGĂ: kääntyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kääntyessä   INSTRUCTIV: kääntyen  INESIV PASIV: käännyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kääntymään   INESIV: kääntymässä  ELATIV: kääntymästä

ADESIV: kääntymällä  ABESIV: kääntymättä  INSTRUCTIV: kääntymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kääntyminen   PARTITIV: kääntyminen

INFINITIVUL CINCI: kääntymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kääntyvä  (gen. kääntyvän)   PASIV: käännyttävä   (gen. käännyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kääntynyt                    PASIV: käännytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kääntyjä (pl.gen. kääntyjien)  ADJECTIV NEGATIV: kääntymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kääntymys

kääriintyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

kääriinnyn, kääriinnyt, kääriintyy, kääriinnymme, kääriinnytte, kääriintyvät, kääriinnytään

en kääriinny, et kääriinny, ei kääriinny, emme kääriinny, ette kääriinny, eivät kääriinny, ei kääriinnytä

IMPERFECT INDICATIV

kääriinnyin, kääriinnyit, kääriintyi, kääriinnyimme, kääriinnyitte, kääriintyivät, kääriinnyttiin

en kääriintynyt, et kääriintynyt, ei kääriintynyt, emme kääriintyneet, ette kääriintyneet, eivät kääriintyneet, ei kääriinnytty

PERFECT INDICATIV

olen kääriintynyt, olet kääriintynyt, on kääriintynyt, olemme kääriintyneet, olette kääriintyneet, ovat kääriintyneet, on kääriinnytty

en ole kääriintynyt, et ole kääriintynyt, ei ole kääriintynyt, emme ole kääriintyneet, ette ole kääriintyneet, eivät ole kääriintyneet, ei ole kääriinnytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin kääriintynyt, olit kääriintynyt, oli kääriintynyt, olimme kääriintyneet, olitte kääriintyneet, olivat kääriintyneet, oli kääriinnytty

en ollut kääriintynyt, et ollut kääriintynyt, ei ollut kääriintynyt, emme olleet kääriintyneet, ette olleet kääriintyneet, eivät olleet kääriintyneet, ei ollut kääriinnytty

PREZENT IMPERATIV

-, kääriinny, kääriintyköön, kääriintykäämme, kääriintykää, kääriintykööt, kääriinnyttäköön

-, älä kääriinny, älköön kääriintykö, älkäämme kääriintykö, älkää kääriintykö, älkööt kääriintykö, älköön kääriinnyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon kääriintynyt, -, -, olkoot kääriintyneet, olkoon kääriinnytty

-, -, älköön olko kääriintynyt, -, -, älkööt olko kääriintyneet, älköön olko kääriinnytty

PREZENT CONDIȚIONAL

kääriintyisin, kääriintyisit, kääriintyisi, kääriintyisimme, kääriintyisitte, kääriintyisivät, kääriinnyttäisiin

en kääriintyisi, et kääriintyisi, ei kääriintyisi, emme kääriintyisi, ette kääriintyisi, eivät kääriintyisi, ei kääriinnyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin kääriintynyt, olisit kääriintynyt, olisi kääriintynyt, olisimme kääriintyneet, olisitte kääriintyneet, olisivat kääriintyneet, oltaisiin kääriinnytty

en olisi kääriintynyt, et olisi kääriintynyt, ei olisi kääriintynyt, emme olisi kääriintyneet, ette olisi kääriintyneet, eivät olisi kääriintyneet, ei olisi kääriinnytty

PREZENT POTENȚIAL

kääriintynen, kääriintynet, kääriintynee, kääriintynemme, kääriintynette, kääriintynevät, kääriinnyttäneen

en kääriintyne, et kääriintyne, ei kääriintyne, emme kääriintyne, ette kääriintyne, eivät kääriintyne, ei kääriinnyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen kääriintynyt, lienet kääriintynyt, lienee kääriintynyt, lienemme kääriintyneet, lienette kääriintyneet, lienevät kääriintyneet, lienee kääriinnytty

en liene kääriintynyt, et liene kääriintynyt, ei liene kääriintynyt, emme liene kääriintyneet, ette liene kääriintyneet, eivät liene kääriintyneet, ei liene kääriinnytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: kääriintyä    FORMA LUNGĂ: kääriintyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: kääriintyessä   INSTRUCTIV: kääriintyen  INESIV PASIV: kääriinnyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: kääriintymään   INESIV: kääriintymässä  ELATIV: kääriintymästä

ADESIV: kääriintymällä  ABESIV: kääriintymättä  INSTRUCTIV: kääriintymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: kääriintyminen   PARTITIV: kääriintyminen

INFINITIVUL CINCI: kääriintymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: kääriintyvä  (gen. kääriintyvän)   PASIV: kääriinnyttävä   (gen. kääriinnyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: kääriintynyt                       PASIV: kääriinnytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: kääriintyjä (pl.gen. kääriintyjien)  ADJECTIV NEGATIV: kääriintymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): kääriintymys

köyhentyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

köyhennyn, köyhennyt, köyhentyy, köyhennymme, köyhennytte, köyhentyvät, köyhennytään

en köyhenny, et köyhenny, ei köyhenny, emme köyhenny, ette köyhenny, eivät köyhenny, ei köyhennytä

IMPERFECT INDICATIV

köyhennyin, köyhennyit, köyhentyi, köyhennyimme, köyhennyitte, köyhentyivät, köyhennyttiin

en köyhentynyt, et köyhentynyt, ei köyhentynyt, emme köyhentyneet, ette köyhentyneet, eivät köyhentyneet, ei köyhennytty

PERFECT INDICATIV

olen köyhentynyt, olet köyhentynyt, on köyhentynyt, olemme köyhentyneet, olette köyhentyneet, ovat köyhentyneet, on köyhennytty

en ole köyhentynyt, et ole köyhentynyt, ei ole köyhentynyt, emme ole köyhentyneet, ette ole köyhentyneet, eivät ole köyhentyneet, ei ole köyhennytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin köyhentynyt, olit köyhentynyt, oli köyhentynyt, olimme köyhentyneet, olitte köyhentyneet, olivat köyhentyneet, oli köyhennytty

en ollut köyhentynyt, et ollut köyhentynyt, ei ollut köyhentynyt, emme olleet köyhentyneet, ette olleet köyhentyneet, eivät olleet köyhentyneet, ei ollut köyhennytty

PREZENT IMPERATIV

-, köyhenny, köyhentyköön, köyhentykäämme, köyhentykää, köyhentykööt, köyhennyttäköön

-, älä köyhenny, älköön köyhentykö, älkäämme köyhentykö, älkää köyhentykö, älkööt köyhentykö, älköön köyhennyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon köyhentynyt, -, -, olkoot köyhentyneet, olkoon köyhennytty

-, -, älköön olko köyhentynyt, -, -, älkööt olko köyhentyneet, älköön olko köyhennytty

PREZENT CONDIȚIONAL

köyhentyisin, köyhentyisit, köyhentyisi, köyhentyisimme, köyhentyisitte, köyhentyisivät, köyhennyttäisiin

en köyhentyisi, et köyhentyisi, ei köyhentyisi, emme köyhentyisi, ette köyhentyisi, eivät köyhentyisi, ei köyhennyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin köyhentynyt, olisit köyhentynyt, olisi köyhentynyt, olisimme köyhentyneet, olisitte köyhentyneet, olisivat köyhentyneet, oltaisiin köyhennytty

en olisi köyhentynyt, et olisi köyhentynyt, ei olisi köyhentynyt, emme olisi köyhentyneet, ette olisi köyhentyneet, eivät olisi köyhentyneet, ei olisi köyhennytty

PREZENT POTENȚIAL

köyhentynen, köyhentynet, köyhentynee, köyhentynemme, köyhentynette, köyhentynevät, köyhennyttäneen

en köyhentyne, et köyhentyne, ei köyhentyne, emme köyhentyne, ette köyhentyne, eivät köyhentyne, ei köyhennyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen köyhentynyt, lienet köyhentynyt, lienee köyhentynyt, lienemme köyhentyneet, lienette köyhentyneet, lienevät köyhentyneet, lienee köyhennytty

en liene köyhentynyt, et liene köyhentynyt, ei liene köyhentynyt, emme liene köyhentyneet, ette liene köyhentyneet, eivät liene köyhentyneet, ei liene köyhennytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: köyhentyä    FORMA LUNGĂ: köyhentyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: köyhentyessä   INSTRUCTIV: köyhentyen  INESIV PASIV: köyhennyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: köyhentymään   INESIV: köyhentymässä  ELATIV: köyhentymästä

ADESIV: köyhentymällä  ABESIV: köyhentymättä  INSTRUCTIV: köyhentymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: köyhentyminen   PARTITIV: köyhentyminen

INFINITIVUL CINCI: köyhentymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: köyhentyvä  (gen. köyhentyvän)   PASIV: köyhennyttävä   (gen. köyhennyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: köyhentynyt                      PASIV: köyhennytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: köyhentyjä (pl.gen. köyhentyjien)  ADJECTIV NEGATIV: köyhentymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): köyhentymys

köyhtyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

köyhdyn, köyhdyt, köyhtyy, köyhdymme, köyhdytte, köyhtyvät, köyhdytään

en köyhdy, et köyhdy, ei köyhdy, emme köyhdy, ette köyhdy, eivät köyhdy, ei köyhdytä

IMPERFECT INDICATIV

köyhdyin, köyhdyit, köyhtyi, köyhdyimme, köyhdyitte, köyhtyivät, köyhdyttiin

en köyhtynyt, et köyhtynyt, ei köyhtynyt, emme köyhtyneet, ette köyhtyneet, eivät köyhtyneet, ei köyhdytty

PERFECT INDICATIV

olen köyhtynyt, olet köyhtynyt, on köyhtynyt, olemme köyhtyneet, olette köyhtyneet, ovat köyhtyneet, on köyhdytty

en ole köyhtynyt, et ole köyhtynyt, ei ole köyhtynyt, emme ole köyhtyneet, ette ole köyhtyneet, eivät ole köyhtyneet, ei ole köyhdytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin köyhtynyt, olit köyhtynyt, oli köyhtynyt, olimme köyhtyneet, olitte köyhtyneet, olivat köyhtyneet, oli köyhdytty

en ollut köyhtynyt, et ollut köyhtynyt, ei ollut köyhtynyt, emme olleet köyhtyneet, ette olleet köyhtyneet, eivät olleet köyhtyneet, ei ollut köyhdytty

PREZENT IMPERATIV

-, köyhdy, köyhtyköön, köyhtykäämme, köyhtykää, köyhtykööt, köyhdyttäköön

-, älä köyhdy, älköön köyhtykö, älkäämme köyhtykö, älkää köyhtykö, älkööt köyhtykö, älköön köyhdyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon köyhtynyt, -, -, olkoot köyhtyneet, olkoon köyhdytty

-, -, älköön olko köyhtynyt, -, -, älkööt olko köyhtyneet, älköön olko köyhdytty

PREZENT CONDIȚIONAL

köyhtyisin, köyhtyisit, köyhtyisi, köyhtyisimme, köyhtyisitte, köyhtyisivät, köyhdyttäisiin

en köyhtyisi, et köyhtyisi, ei köyhtyisi, emme köyhtyisi, ette köyhtyisi, eivät köyhtyisi, ei köyhdyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin köyhtynyt, olisit köyhtynyt, olisi köyhtynyt, olisimme köyhtyneet, olisitte köyhtyneet, olisivat köyhtyneet, oltaisiin köyhdytty

en olisi köyhtynyt, et olisi köyhtynyt, ei olisi köyhtynyt, emme olisi köyhtyneet, ette olisi köyhtyneet, eivät olisi köyhtyneet, ei olisi köyhdytty

PREZENT POTENȚIAL

köyhtynen, köyhtynet, köyhtynee, köyhtynemme, köyhtynette, köyhtynevät, köyhdyttäneen

en köyhtyne, et köyhtyne, ei köyhtyne, emme köyhtyne, ette köyhtyne, eivät köyhtyne, ei köyhdyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen köyhtynyt, lienet köyhtynyt, lienee köyhtynyt, lienemme köyhtyneet, lienette köyhtyneet, lienevät köyhtyneet, lienee köyhdytty

en liene köyhtynyt, et liene köyhtynyt, ei liene köyhtynyt, emme liene köyhtyneet, ette liene köyhtyneet, eivät liene köyhtyneet, ei liene köyhdytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: köyhtyä    FORMA LUNGĂ: köyhtyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: köyhtyessä   INSTRUCTIV: köyhtyen  INESIV PASIV: köyhdyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: köyhtymään   INESIV: köyhtymässä  ELATIV: köyhtymästä

ADESIV: köyhtymällä  ABESIV: köyhtymättä  INSTRUCTIV: köyhtymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: köyhtyminen   PARTITIV: köyhtyminen

INFINITIVUL CINCI: köyhtymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: köyhtyvä  (gen. köyhtyvän)   PASIV: köyhdyttävä   (gen. köyhdyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: köyhtynyt                    PASIV: köyhdytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: köyhtyjä (pl.gen. köyhtyjien)  ADJECTIV NEGATIV: köyhtymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): köyhtymys

laajentua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

laajennun, laajennut, laajentuu, laajennumme, laajennutte, laajentuvat, laajennutaan

en laajennu, et laajennu, ei laajennu, emme laajennu, ette laajennu, eivät laajennu, ei laajennuta

IMPERFECT INDICATIV

laajennuin, laajennuit, laajentui, laajennuimme, laajennuitte, laajentuivat, laajennuttiin

en laajentunut, et laajentunut, ei laajentunut, emme laajentuneet, ette laajentuneet, eivät laajentuneet, ei laajennuttu

PERFECT INDICATIV

olen laajentunut, olet laajentunut, on laajentunut, olemme laajentuneet, olette laajentuneet, ovat laajentuneet, on laajennuttu

en ole laajentunut, et ole laajentunut, ei ole laajentunut, emme ole laajentuneet, ette ole laajentuneet, eivät ole laajentuneet, ei ole laajennuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin laajentunut, olit laajentunut, oli laajentunut, olimme laajentuneet, olitte laajentuneet, olivat laajentuneet, oli laajennuttu

en ollut laajentunut, et ollut laajentunut, ei ollut laajentunut, emme olleet laajentuneet, ette olleet laajentuneet, eivät olleet laajentuneet, ei ollut laajennuttu

PREZENT IMPERATIV

-, laajennu, laajentukoon, laajentukaamme, laajentukaa, laajentukoot, laajennuttakoon

-, älä laajennu, älköön laajentuko, älkäämme laajentuko, älkää laajentuko, älkööt laajentuko, älköön laajennuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon laajentunut, -, -, olkoot laajentuneet, olkoon laajennuttu

-, -, älköön olko laajentunut, -, -, älkööt olko laajentuneet, älköön olko laajennuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

laajentuisin, laajentuisit, laajentuisi, laajentuisimme, laajentuisitte, laajentuisivat, laajennuttaisiin

en laajentuisi, et laajentuisi, ei laajentuisi, emme laajentuisi, ette laajentuisi, eivät laajentuisi, ei laajennuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin laajentunut, olisit laajentunut, olisi laajentunut, olisimme laajentuneet, olisitte laajentuneet, olisivat laajentuneet, oltaisiin laajennuttu

en olisi laajentunut, et olisi laajentunut, ei olisi laajentunut, emme olisi laajentuneet, ette olisi laajentuneet, eivät olisi laajentuneet, ei olisi laajennuttu

PREZENT POTENȚIAL

laajentunen, laajentunet, laajentunee, laajentunemme, laajentunette, laajentunevat, laajennuttaneen

en laajentune, et laajentune, ei laajentune, emme laajentune, ette laajentune, eivät laajentune, ei laajennuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen laajentunut, lienet laajentunut, lienee laajentunut, lienemme laajentuneet, lienette laajentuneet, lienevät laajentuneet, lienee laajennuttu

en liene laajentunut, et liene laajentunut, ei liene laajentunut, emme liene laajentuneet, ette liene laajentuneet, eivät liene laajentuneet, ei liene laajennuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: laajentua    FORMA LUNGĂ: laajentuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: laajentuessa   INSTRUCTIV: laajentuen  INESIV PASIV: laajennuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: laajentumaan   INESIV: laajentumassa  ELATIV: laajentumasta

ADESIV: laajentumalla  ABESIV: laajentumatta  INSTRUCTIV: laajentuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: laajentuminen   PARTITIV: laajentuminen

INFINITIVUL CINCI: laajentumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: laajentuva  (gen. laajentuvan)   PASIV: laajennuttava   (gen. laajennuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: laajentunut                      PASIV: laajennuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: laajentuja (pl.gen. laajentujien)  ADJECTIV NEGATIV: laajentumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): laajentumus

laantua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

laannun, laannut, laantuu, laannumme, laannutte, laantuvat, laannutaan

en laannu, et laannu, ei laannu, emme laannu, ette laannu, eivät laannu, ei laannuta

IMPERFECT INDICATIV

laannuin, laannuit, laantui, laannuimme, laannuitte, laantuivat, laannuttiin

en laantunut, et laantunut, ei laantunut, emme laantuneet, ette laantuneet, eivät laantuneet, ei laannuttu

PERFECT INDICATIV

olen laantunut, olet laantunut, on laantunut, olemme laantuneet, olette laantuneet, ovat laantuneet, on laannuttu

en ole laantunut, et ole laantunut, ei ole laantunut, emme ole laantuneet, ette ole laantuneet, eivät ole laantuneet, ei ole laannuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin laantunut, olit laantunut, oli laantunut, olimme laantuneet, olitte laantuneet, olivat laantuneet, oli laannuttu

en ollut laantunut, et ollut laantunut, ei ollut laantunut, emme olleet laantuneet, ette olleet laantuneet, eivät olleet laantuneet, ei ollut laannuttu

PREZENT IMPERATIV

-, laannu, laantukoon, laantukaamme, laantukaa, laantukoot, laannuttakoon

-, älä laannu, älköön laantuko, älkäämme laantuko, älkää laantuko, älkööt laantuko, älköön laannuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon laantunut, -, -, olkoot laantuneet, olkoon laannuttu

-, -, älköön olko laantunut, -, -, älkööt olko laantuneet, älköön olko laannuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

laantuisin, laantuisit, laantuisi, laantuisimme, laantuisitte, laantuisivat, laannuttaisiin

en laantuisi, et laantuisi, ei laantuisi, emme laantuisi, ette laantuisi, eivät laantuisi, ei laannuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin laantunut, olisit laantunut, olisi laantunut, olisimme laantuneet, olisitte laantuneet, olisivat laantuneet, oltaisiin laannuttu

en olisi laantunut, et olisi laantunut, ei olisi laantunut, emme olisi laantuneet, ette olisi laantuneet, eivät olisi laantuneet, ei olisi laannuttu

PREZENT POTENȚIAL

laantunen, laantunet, laantunee, laantunemme, laantunette, laantunevat, laannuttaneen

en laantune, et laantune, ei laantune, emme laantune, ette laantune, eivät laantune, ei laannuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen laantunut, lienet laantunut, lienee laantunut, lienemme laantuneet, lienette laantuneet, lienevät laantuneet, lienee laannuttu

en liene laantunut, et liene laantunut, ei liene laantunut, emme liene laantuneet, ette liene laantuneet, eivät liene laantuneet, ei liene laannuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: laantua    FORMA LUNGĂ: laantuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: laantuessa   INSTRUCTIV: laantuen  INESIV PASIV: laannuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: laantumaan   INESIV: laantumassa  ELATIV: laantumasta

ADESIV: laantumalla  ABESIV: laantumatta  INSTRUCTIV: laantuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: laantuminen   PARTITIV: laantuminen

INFINITIVUL CINCI: laantumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: laantuva  (gen. laantuvan)   PASIV: laannuttava   (gen. laannuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: laantunut                    PASIV: laannuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: laantuja (pl.gen. laantujien)  ADJECTIV NEGATIV: laantumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): laantumus

laihtua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

laihdun, laihdut, laihtuu, laihdumme, laihdutte, laihtuvat, laihdutaan

en laihdu, et laihdu, ei laihdu, emme laihdu, ette laihdu, eivät laihdu, ei laihduta

IMPERFECT INDICATIV

laihduin, laihduit, laihtui, laihduimme, laihduitte, laihtuivat, laihduttiin

en laihtunut, et laihtunut, ei laihtunut, emme laihtuneet, ette laihtuneet, eivät laihtuneet, ei laihduttu

PERFECT INDICATIV

olen laihtunut, olet laihtunut, on laihtunut, olemme laihtuneet, olette laihtuneet, ovat laihtuneet, on laihduttu

en ole laihtunut, et ole laihtunut, ei ole laihtunut, emme ole laihtuneet, ette ole laihtuneet, eivät ole laihtuneet, ei ole laihduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin laihtunut, olit laihtunut, oli laihtunut, olimme laihtuneet, olitte laihtuneet, olivat laihtuneet, oli laihduttu

en ollut laihtunut, et ollut laihtunut, ei ollut laihtunut, emme olleet laihtuneet, ette olleet laihtuneet, eivät olleet laihtuneet, ei ollut laihduttu

PREZENT IMPERATIV

-, laihdu, laihtukoon, laihtukaamme, laihtukaa, laihtukoot, laihduttakoon

-, älä laihdu, älköön laihtuko, älkäämme laihtuko, älkää laihtuko, älkööt laihtuko, älköön laihduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon laihtunut, -, -, olkoot laihtuneet, olkoon laihduttu

-, -, älköön olko laihtunut, -, -, älkööt olko laihtuneet, älköön olko laihduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

laihtuisin, laihtuisit, laihtuisi, laihtuisimme, laihtuisitte, laihtuisivat, laihduttaisiin

en laihtuisi, et laihtuisi, ei laihtuisi, emme laihtuisi, ette laihtuisi, eivät laihtuisi, ei laihduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin laihtunut, olisit laihtunut, olisi laihtunut, olisimme laihtuneet, olisitte laihtuneet, olisivat laihtuneet, oltaisiin laihduttu

en olisi laihtunut, et olisi laihtunut, ei olisi laihtunut, emme olisi laihtuneet, ette olisi laihtuneet, eivät olisi laihtuneet, ei olisi laihduttu

PREZENT POTENȚIAL

laihtunen, laihtunet, laihtunee, laihtunemme, laihtunette, laihtunevat, laihduttaneen

en laihtune, et laihtune, ei laihtune, emme laihtune, ette laihtune, eivät laihtune, ei laihduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen laihtunut, lienet laihtunut, lienee laihtunut, lienemme laihtuneet, lienette laihtuneet, lienevät laihtuneet, lienee laihduttu

en liene laihtunut, et liene laihtunut, ei liene laihtunut, emme liene laihtuneet, ette liene laihtuneet, eivät liene laihtuneet, ei liene laihduttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: laihtua    FORMA LUNGĂ: laihtuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: laihtuessa   INSTRUCTIV: laihtuen  INESIV PASIV: laihduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: laihtumaan   INESIV: laihtumassa  ELATIV: laihtumasta

ADESIV: laihtumalla  ABESIV: laihtumatta  INSTRUCTIV: laihtuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: laihtuminen   PARTITIV: laihtuminen

INFINITIVUL CINCI: laihtumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: laihtuva  (gen. laihtuvan)   PASIV: laihduttava   (gen. laihduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: laihtunut                    PASIV: laihduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: laihtuja (pl.gen. laihtujien)  ADJECTIV NEGATIV: laihtumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): laihtumus

laimentua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

laimennun, laimennut, laimentuu, laimennumme, laimennutte, laimentuvat, laimennutaan

en laimennu, et laimennu, ei laimennu, emme laimennu, ette laimennu, eivät laimennu, ei laimennuta

IMPERFECT INDICATIV

laimennuin, laimennuit, laimentui, laimennuimme, laimennuitte, laimentuivat, laimennuttiin

en laimentunut, et laimentunut, ei laimentunut, emme laimentuneet, ette laimentuneet, eivät laimentuneet, ei laimennuttu

PERFECT INDICATIV

olen laimentunut, olet laimentunut, on laimentunut, olemme laimentuneet, olette laimentuneet, ovat laimentuneet, on laimennuttu

en ole laimentunut, et ole laimentunut, ei ole laimentunut, emme ole laimentuneet, ette ole laimentuneet, eivät ole laimentuneet, ei ole laimennuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin laimentunut, olit laimentunut, oli laimentunut, olimme laimentuneet, olitte laimentuneet, olivat laimentuneet, oli laimennuttu

en ollut laimentunut, et ollut laimentunut, ei ollut laimentunut, emme olleet laimentuneet, ette olleet laimentuneet, eivät olleet laimentuneet, ei ollut laimennuttu

PREZENT IMPERATIV

-, laimennu, laimentukoon, laimentukaamme, laimentukaa, laimentukoot, laimennuttakoon

-, älä laimennu, älköön laimentuko, älkäämme laimentuko, älkää laimentuko, älkööt laimentuko, älköön laimennuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon laimentunut, -, -, olkoot laimentuneet, olkoon laimennuttu

-, -, älköön olko laimentunut, -, -, älkööt olko laimentuneet, älköön olko laimennuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

laimentuisin, laimentuisit, laimentuisi, laimentuisimme, laimentuisitte, laimentuisivat, laimennuttaisiin

en laimentuisi, et laimentuisi, ei laimentuisi, emme laimentuisi, ette laimentuisi, eivät laimentuisi, ei laimennuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin laimentunut, olisit laimentunut, olisi laimentunut, olisimme laimentuneet, olisitte laimentuneet, olisivat laimentuneet, oltaisiin laimennuttu

en olisi laimentunut, et olisi laimentunut, ei olisi laimentunut, emme olisi laimentuneet, ette olisi laimentuneet, eivät olisi laimentuneet, ei olisi laimennuttu

PREZENT POTENȚIAL

laimentunen, laimentunet, laimentunee, laimentunemme, laimentunette, laimentunevat, laimennuttaneen

en laimentune, et laimentune, ei laimentune, emme laimentune, ette laimentune, eivät laimentune, ei laimennuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen laimentunut, lienet laimentunut, lienee laimentunut, lienemme laimentuneet, lienette laimentuneet, lienevät laimentuneet, lienee laimennuttu

en liene laimentunut, et liene laimentunut, ei liene laimentunut, emme liene laimentuneet, ette liene laimentuneet, eivät liene laimentuneet, ei liene laimennuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: laimentua    FORMA LUNGĂ: laimentuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: laimentuessa   INSTRUCTIV: laimentuen  INESIV PASIV: laimennuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: laimentumaan   INESIV: laimentumassa  ELATIV: laimentumasta

ADESIV: laimentumalla  ABESIV: laimentumatta  INSTRUCTIV: laimentuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: laimentuminen   PARTITIV: laimentuminen

INFINITIVUL CINCI: laimentumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: laimentuva  (gen. laimentuvan)   PASIV: laimennuttava   (gen. laimennuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: laimentunut                      PASIV: laimennuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: laimentuja (pl.gen. laimentujien)  ADJECTIV NEGATIV: laimentumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): laimentumus

laiskiintua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

laiskiinnun, laiskiinnut, laiskiintuu, laiskiinnumme, laiskiinnutte, laiskiintuvat, laiskiinnutaan

en laiskiinnu, et laiskiinnu, ei laiskiinnu, emme laiskiinnu, ette laiskiinnu, eivät laiskiinnu, ei laiskiinnuta

IMPERFECT INDICATIV

laiskiinnuin, laiskiinnuit, laiskiintui, laiskiinnuimme, laiskiinnuitte, laiskiintuivat, laiskiinnuttiin

en laiskiintunut, et laiskiintunut, ei laiskiintunut, emme laiskiintuneet, ette laiskiintuneet, eivät laiskiintuneet, ei laiskiinnuttu

PERFECT INDICATIV

olen laiskiintunut, olet laiskiintunut, on laiskiintunut, olemme laiskiintuneet, olette laiskiintuneet, ovat laiskiintuneet, on laiskiinnuttu

en ole laiskiintunut, et ole laiskiintunut, ei ole laiskiintunut, emme ole laiskiintuneet, ette ole laiskiintuneet, eivät ole laiskiintuneet, ei ole laiskiinnuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin laiskiintunut, olit laiskiintunut, oli laiskiintunut, olimme laiskiintuneet, olitte laiskiintuneet, olivat laiskiintuneet, oli laiskiinnuttu

en ollut laiskiintunut, et ollut laiskiintunut, ei ollut laiskiintunut, emme olleet laiskiintuneet, ette olleet laiskiintuneet, eivät olleet laiskiintuneet, ei ollut laiskiinnuttu

PREZENT IMPERATIV

-, laiskiinnu, laiskiintukoon, laiskiintukaamme, laiskiintukaa, laiskiintukoot, laiskiinnuttakoon

-, älä laiskiinnu, älköön laiskiintuko, älkäämme laiskiintuko, älkää laiskiintuko, älkööt laiskiintuko, älköön laiskiinnuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon laiskiintunut, -, -, olkoot laiskiintuneet, olkoon laiskiinnuttu

-, -, älköön olko laiskiintunut, -, -, älkööt olko laiskiintuneet, älköön olko laiskiinnuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

laiskiintuisin, laiskiintuisit, laiskiintuisi, laiskiintuisimme, laiskiintuisitte, laiskiintuisivat, laiskiinnuttaisiin

en laiskiintuisi, et laiskiintuisi, ei laiskiintuisi, emme laiskiintuisi, ette laiskiintuisi, eivät laiskiintuisi, ei laiskiinnuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin laiskiintunut, olisit laiskiintunut, olisi laiskiintunut, olisimme laiskiintuneet, olisitte laiskiintuneet, olisivat laiskiintuneet, oltaisiin laiskiinnuttu

en olisi laiskiintunut, et olisi laiskiintunut, ei olisi laiskiintunut, emme olisi laiskiintuneet, ette olisi laiskiintuneet, eivät olisi laiskiintuneet, ei olisi laiskiinnuttu

PREZENT POTENȚIAL

laiskiintunen, laiskiintunet, laiskiintunee, laiskiintunemme, laiskiintunette, laiskiintunevat, laiskiinnuttaneen

en laiskiintune, et laiskiintune, ei laiskiintune, emme laiskiintune, ette laiskiintune, eivät laiskiintune, ei laiskiinnuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen laiskiintunut, lienet laiskiintunut, lienee laiskiintunut, lienemme laiskiintuneet, lienette laiskiintuneet, lienevät laiskiintuneet, lienee laiskiinnuttu

en liene laiskiintunut, et liene laiskiintunut, ei liene laiskiintunut, emme liene laiskiintuneet, ette liene laiskiintuneet, eivät liene laiskiintuneet, ei liene laiskiinnuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: laiskiintua    FORMA LUNGĂ: laiskiintuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: laiskiintuessa   INSTRUCTIV: laiskiintuen  INESIV PASIV: laiskiinnuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: laiskiintumaan   INESIV: laiskiintumassa  ELATIV: laiskiintumasta

ADESIV: laiskiintumalla  ABESIV: laiskiintumatta  INSTRUCTIV: laiskiintuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: laiskiintuminen   PARTITIV: laiskiintuminen

INFINITIVUL CINCI: laiskiintumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: laiskiintuva  (gen. laiskiintuvan)   PASIV: laiskiinnuttava   (gen. laiskiinnuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: laiskiintunut                        PASIV: laiskiinnuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: laiskiintuja (pl.gen. laiskiintujien)  ADJECTIV NEGATIV: laiskiintumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): laiskiintumus

lamaantua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

lamaannun, lamaannut, lamaantuu, lamaannumme, lamaannutte, lamaantuvat, lamaannutaan

en lamaannu, et lamaannu, ei lamaannu, emme lamaannu, ette lamaannu, eivät lamaannu, ei lamaannuta

IMPERFECT INDICATIV

lamaannuin, lamaannuit, lamaantui, lamaannuimme, lamaannuitte, lamaantuivat, lamaannuttiin

en lamaantunut, et lamaantunut, ei lamaantunut, emme lamaantuneet, ette lamaantuneet, eivät lamaantuneet, ei lamaannuttu

PERFECT INDICATIV

olen lamaantunut, olet lamaantunut, on lamaantunut, olemme lamaantuneet, olette lamaantuneet, ovat lamaantuneet, on lamaannuttu

en ole lamaantunut, et ole lamaantunut, ei ole lamaantunut, emme ole lamaantuneet, ette ole lamaantuneet, eivät ole lamaantuneet, ei ole lamaannuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin lamaantunut, olit lamaantunut, oli lamaantunut, olimme lamaantuneet, olitte lamaantuneet, olivat lamaantuneet, oli lamaannuttu

en ollut lamaantunut, et ollut lamaantunut, ei ollut lamaantunut, emme olleet lamaantuneet, ette olleet lamaantuneet, eivät olleet lamaantuneet, ei ollut lamaannuttu

PREZENT IMPERATIV

-, lamaannu, lamaantukoon, lamaantukaamme, lamaantukaa, lamaantukoot, lamaannuttakoon

-, älä lamaannu, älköön lamaantuko, älkäämme lamaantuko, älkää lamaantuko, älkööt lamaantuko, älköön lamaannuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon lamaantunut, -, -, olkoot lamaantuneet, olkoon lamaannuttu

-, -, älköön olko lamaantunut, -, -, älkööt olko lamaantuneet, älköön olko lamaannuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

lamaantuisin, lamaantuisit, lamaantuisi, lamaantuisimme, lamaantuisitte, lamaantuisivat, lamaannuttaisiin

en lamaantuisi, et lamaantuisi, ei lamaantuisi, emme lamaantuisi, ette lamaantuisi, eivät lamaantuisi, ei lamaannuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin lamaantunut, olisit lamaantunut, olisi lamaantunut, olisimme lamaantuneet, olisitte lamaantuneet, olisivat lamaantuneet, oltaisiin lamaannuttu

en olisi lamaantunut, et olisi lamaantunut, ei olisi lamaantunut, emme olisi lamaantuneet, ette olisi lamaantuneet, eivät olisi lamaantuneet, ei olisi lamaannuttu

PREZENT POTENȚIAL

lamaantunen, lamaantunet, lamaantunee, lamaantunemme, lamaantunette, lamaantunevat, lamaannuttaneen

en lamaantune, et lamaantune, ei lamaantune, emme lamaantune, ette lamaantune, eivät lamaantune, ei lamaannuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen lamaantunut, lienet lamaantunut, lienee lamaantunut, lienemme lamaantuneet, lienette lamaantuneet, lienevät lamaantuneet, lienee lamaannuttu

en liene lamaantunut, et liene lamaantunut, ei liene lamaantunut, emme liene lamaantuneet, ette liene lamaantuneet, eivät liene lamaantuneet, ei liene lamaannuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: lamaantua    FORMA LUNGĂ: lamaantuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: lamaantuessa   INSTRUCTIV: lamaantuen  INESIV PASIV: lamaannuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: lamaantumaan   INESIV: lamaantumassa  ELATIV: lamaantumasta

ADESIV: lamaantumalla  ABESIV: lamaantumatta  INSTRUCTIV: lamaantuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: lamaantuminen   PARTITIV: lamaantuminen

INFINITIVUL CINCI: lamaantumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: lamaantuva  (gen. lamaantuvan)   PASIV: lamaannuttava   (gen. lamaannuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: lamaantunut                      PASIV: lamaannuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: lamaantuja (pl.gen. lamaantujien)  ADJECTIV NEGATIV: lamaantumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): lamaantumus

lasittua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

lasitun, lasitut, lasittuu, lasitumme, lasitutte, lasittuvat, lasitutaan

en lasitu, et lasitu, ei lasitu, emme lasitu, ette lasitu, eivät lasitu, ei lasituta

IMPERFECT INDICATIV

lasituin, lasituit, lasittui, lasituimme, lasituitte, lasittuivat, lasituttiin

en lasittunut, et lasittunut, ei lasittunut, emme lasittuneet, ette lasittuneet, eivät lasittuneet, ei lasituttu

PERFECT INDICATIV

olen lasittunut, olet lasittunut, on lasittunut, olemme lasittuneet, olette lasittuneet, ovat lasittuneet, on lasituttu

en ole lasittunut, et ole lasittunut, ei ole lasittunut, emme ole lasittuneet, ette ole lasittuneet, eivät ole lasittuneet, ei ole lasituttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin lasittunut, olit lasittunut, oli lasittunut, olimme lasittuneet, olitte lasittuneet, olivat lasittuneet, oli lasituttu

en ollut lasittunut, et ollut lasittunut, ei ollut lasittunut, emme olleet lasittuneet, ette olleet lasittuneet, eivät olleet lasittuneet, ei ollut lasituttu

PREZENT IMPERATIV

-, lasitu, lasittukoon, lasittukaamme, lasittukaa, lasittukoot, lasituttakoon

-, älä lasitu, älköön lasittuko, älkäämme lasittuko, älkää lasittuko, älkööt lasittuko, älköön lasituttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon lasittunut, -, -, olkoot lasittuneet, olkoon lasituttu

-, -, älköön olko lasittunut, -, -, älkööt olko lasittuneet, älköön olko lasituttu

PREZENT CONDIȚIONAL

lasittuisin, lasittuisit, lasittuisi, lasittuisimme, lasittuisitte, lasittuisivat, lasituttaisiin

en lasittuisi, et lasittuisi, ei lasittuisi, emme lasittuisi, ette lasittuisi, eivät lasittuisi, ei lasituttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin lasittunut, olisit lasittunut, olisi lasittunut, olisimme lasittuneet, olisitte lasittuneet, olisivat lasittuneet, oltaisiin lasituttu

en olisi lasittunut, et olisi lasittunut, ei olisi lasittunut, emme olisi lasittuneet, ette olisi lasittuneet, eivät olisi lasittuneet, ei olisi lasituttu

PREZENT POTENȚIAL

lasittunen, lasittunet, lasittunee, lasittunemme, lasittunette, lasittunevat, lasituttaneen

en lasittune, et lasittune, ei lasittune, emme lasittune, ette lasittune, eivät lasittune, ei lasituttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen lasittunut, lienet lasittunut, lienee lasittunut, lienemme lasittuneet, lienette lasittuneet, lienevät lasittuneet, lienee lasituttu

en liene lasittunut, et liene lasittunut, ei liene lasittunut, emme liene lasittuneet, ette liene lasittuneet, eivät liene lasittuneet, ei liene lasituttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: lasittua    FORMA LUNGĂ: lasittuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: lasittuessa   INSTRUCTIV: lasittuen  INESIV PASIV: lasituttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: lasittumaan   INESIV: lasittumassa  ELATIV: lasittumasta

ADESIV: lasittumalla  ABESIV: lasittumatta  INSTRUCTIV: lasittuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: lasittuminen   PARTITIV: lasittuminen

INFINITIVUL CINCI: lasittumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: lasittuva  (gen. lasittuvan)   PASIV: lasituttava   (gen. lasituttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: lasittunut                     PASIV: lasituttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: lasittuja (pl.gen. lasittujien)  ADJECTIV NEGATIV: lasittumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): lasittumus

latoa 1  (1)

PREZENT INDICATIV

ladon, ladot, latoo, ladomme, ladotte, latovat, ladotaan

en lado, et lado, ei lado, emme lado, ette lado, eivät lado, ei ladota

IMPERFECT INDICATIV

ladoin, ladoit, latoi, ladoimme, ladoitte, latoivat, ladottiin

en latonut, et latonut, ei latonut, emme latoneet, ette latoneet, eivät latoneet, ei ladottu

PERFECT INDICATIV

olen latonut, olet latonut, on latonut, olemme latoneet, olette latoneet, ovat latoneet, on ladottu

en ole latonut, et ole latonut, ei ole latonut, emme ole latoneet, ette ole latoneet, eivät ole latoneet, ei ole ladottu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin latonut, olit latonut, oli latonut, olimme latoneet, olitte latoneet, olivat latoneet, oli ladottu

en ollut latonut, et ollut latonut, ei ollut latonut, emme olleet latoneet, ette olleet latoneet, eivät olleet latoneet, ei ollut ladottu

PREZENT IMPERATIV

-, lado, latokoon, latokaamme, latokaa, latokoot, ladottakoon

-, älä lado, älköön latoko, älkäämme latoko, älkää latoko, älkööt latoko, älköön ladottako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon latonut, -, -, olkoot latoneet, olkoon ladottu

-, -, älköön olko latonut, -, -, älkööt olko latoneet, älköön olko ladottu

PREZENT CONDIȚIONAL

latoisin, latoisit, latoisi, latoisimme, latoisitte, latoisivat, ladottaisiin

en latoisi, et latoisi, ei latoisi, emme latoisi, ette latoisi, eivät latoisi, ei ladottaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin latonut, olisit latonut, olisi latonut, olisimme latoneet, olisitte latoneet, olisivat latoneet, oltaisiin ladottu

en olisi latonut, et olisi latonut, ei olisi latonut, emme olisi latoneet, ette olisi latoneet, eivät olisi latoneet, ei olisi ladottu

PREZENT POTENȚIAL

latonen, latonet, latonee, latonemme, latonette, latonevat, ladottaneen

en latone, et latone, ei latone, emme latone, ette latone, eivät latone, ei ladottane

PERFECT POTENȚIAL

lienen latonut, lienet latonut, lienee latonut, lienemme latoneet, lienette latoneet, lienevät latoneet, lienee ladottu

en liene latonut, et liene latonut, ei liene latonut, emme liene latoneet, ette liene latoneet, eivät liene latoneet, ei liene ladottu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: latoa    FORMA LUNGĂ: latoakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: latoessa   INSTRUCTIV: latoen  INESIV PASIV: ladottaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: latomaan   INESIV: latomassa  ELATIV: latomasta

ADESIV: latomalla  ABESIV: latomatta  INSTRUCTIV: latoman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: latominen   PARTITIV: latominen

INFINITIVUL CINCI: latomaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: latova  (gen. latovan)   PASIV: ladottava   (gen. ladottavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: latonut                  PASIV: ladottu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: latoja (pl.gen. latojien)  ADJECTIV NEGATIV: latomaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): latomus

lauhtua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

lauhdun, lauhdut, lauhtuu, lauhdumme, lauhdutte, lauhtuvat, lauhdutaan

en lauhdu, et lauhdu, ei lauhdu, emme lauhdu, ette lauhdu, eivät lauhdu, ei lauhduta

IMPERFECT INDICATIV

lauhduin, lauhduit, lauhtui, lauhduimme, lauhduitte, lauhtuivat, lauhduttiin

en lauhtunut, et lauhtunut, ei lauhtunut, emme lauhtuneet, ette lauhtuneet, eivät lauhtuneet, ei lauhduttu

PERFECT INDICATIV

olen lauhtunut, olet lauhtunut, on lauhtunut, olemme lauhtuneet, olette lauhtuneet, ovat lauhtuneet, on lauhduttu

en ole lauhtunut, et ole lauhtunut, ei ole lauhtunut, emme ole lauhtuneet, ette ole lauhtuneet, eivät ole lauhtuneet, ei ole lauhduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin lauhtunut, olit lauhtunut, oli lauhtunut, olimme lauhtuneet, olitte lauhtuneet, olivat lauhtuneet, oli lauhduttu

en ollut lauhtunut, et ollut lauhtunut, ei ollut lauhtunut, emme olleet lauhtuneet, ette olleet lauhtuneet, eivät olleet lauhtuneet, ei ollut lauhduttu

PREZENT IMPERATIV

-, lauhdu, lauhtukoon, lauhtukaamme, lauhtukaa, lauhtukoot, lauhduttakoon

-, älä lauhdu, älköön lauhtuko, älkäämme lauhtuko, älkää lauhtuko, älkööt lauhtuko, älköön lauhduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon lauhtunut, -, -, olkoot lauhtuneet, olkoon lauhduttu

-, -, älköön olko lauhtunut, -, -, älkööt olko lauhtuneet, älköön olko lauhduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

lauhtuisin, lauhtuisit, lauhtuisi, lauhtuisimme, lauhtuisitte, lauhtuisivat, lauhduttaisiin

en lauhtuisi, et lauhtuisi, ei lauhtuisi, emme lauhtuisi, ette lauhtuisi, eivät lauhtuisi, ei lauhduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin lauhtunut, olisit lauhtunut, olisi lauhtunut, olisimme lauhtuneet, olisitte lauhtuneet, olisivat lauhtuneet, oltaisiin lauhduttu

en olisi lauhtunut, et olisi lauhtunut, ei olisi lauhtunut, emme olisi lauhtuneet, ette olisi lauhtuneet, eivät olisi lauhtuneet, ei olisi lauhduttu

PREZENT POTENȚIAL

lauhtunen, lauhtunet, lauhtunee, lauhtunemme, lauhtunette, lauhtunevat, lauhduttaneen

en lauhtune, et lauhtune, ei lauhtune, emme lauhtune, ette lauhtune, eivät lauhtune, ei lauhduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen lauhtunut, lienet lauhtunut, lienee lauhtunut, lienemme lauhtuneet, lienette lauhtuneet, lienevät lauhtuneet, lienee lauhduttu

en liene lauhtunut, et liene lauhtunut, ei liene lauhtunut, emme liene lauhtuneet, ette liene lauhtuneet, eivät liene lauhtuneet, ei liene lauhduttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: lauhtua    FORMA LUNGĂ: lauhtuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: lauhtuessa   INSTRUCTIV: lauhtuen  INESIV PASIV: lauhduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: lauhtumaan   INESIV: lauhtumassa  ELATIV: lauhtumasta

ADESIV: lauhtumalla  ABESIV: lauhtumatta  INSTRUCTIV: lauhtuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: lauhtuminen   PARTITIV: lauhtuminen

INFINITIVUL CINCI: lauhtumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: lauhtuva  (gen. lauhtuvan)   PASIV: lauhduttava   (gen. lauhduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: lauhtunut                    PASIV: lauhduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: lauhtuja (pl.gen. lauhtujien)  ADJECTIV NEGATIV: lauhtumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): lauhtumus

laukoa 1  (1)

PREZENT INDICATIV

lauon, lauot, laukoo, lauomme, lauotte, laukovat, lauotaan

en lauo, et lauo, ei lauo, emme lauo, ette lauo, eivät lauo, ei lauota

IMPERFECT INDICATIV

lauoin, lauoit, laukoi, lauoimme, lauoitte, laukoivat, lauottiin

en laukonut, et laukonut, ei laukonut, emme laukoneet, ette laukoneet, eivät laukoneet, ei lauottu

PERFECT INDICATIV

olen laukonut, olet laukonut, on laukonut, olemme laukoneet, olette laukoneet, ovat laukoneet, on lauottu

en ole laukonut, et ole laukonut, ei ole laukonut, emme ole laukoneet, ette ole laukoneet, eivät ole laukoneet, ei ole lauottu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin laukonut, olit laukonut, oli laukonut, olimme laukoneet, olitte laukoneet, olivat laukoneet, oli lauottu

en ollut laukonut, et ollut laukonut, ei ollut laukonut, emme olleet laukoneet, ette olleet laukoneet, eivät olleet laukoneet, ei ollut lauottu

PREZENT IMPERATIV

-, lauo, laukokoon, laukokaamme, laukokaa, laukokoot, lauottakoon

-, älä lauo, älköön laukoko, älkäämme laukoko, älkää laukoko, älkööt laukoko, älköön lauottako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon laukonut, -, -, olkoot laukoneet, olkoon lauottu

-, -, älköön olko laukonut, -, -, älkööt olko laukoneet, älköön olko lauottu

PREZENT CONDIȚIONAL

laukoisin, laukoisit, laukoisi, laukoisimme, laukoisitte, laukoisivat, lauottaisiin

en laukoisi, et laukoisi, ei laukoisi, emme laukoisi, ette laukoisi, eivät laukoisi, ei lauottaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin laukonut, olisit laukonut, olisi laukonut, olisimme laukoneet, olisitte laukoneet, olisivat laukoneet, oltaisiin lauottu

en olisi laukonut, et olisi laukonut, ei olisi laukonut, emme olisi laukoneet, ette olisi laukoneet, eivät olisi laukoneet, ei olisi lauottu

PREZENT POTENȚIAL

laukonen, laukonet, laukonee, laukonemme, laukonette, laukonevat, lauottaneen

en laukone, et laukone, ei laukone, emme laukone, ette laukone, eivät laukone, ei lauottane

PERFECT POTENȚIAL

lienen laukonut, lienet laukonut, lienee laukonut, lienemme laukoneet, lienette laukoneet, lienevät laukoneet, lienee lauottu

en liene laukonut, et liene laukonut, ei liene laukonut, emme liene laukoneet, ette liene laukoneet, eivät liene laukoneet, ei liene lauottu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: laukoa    FORMA LUNGĂ: laukoakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: laukoessa   INSTRUCTIV: laukoen  INESIV PASIV: lauottaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: laukomaan   INESIV: laukomassa  ELATIV: laukomasta

ADESIV: laukomalla  ABESIV: laukomatta  INSTRUCTIV: laukoman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: laukominen   PARTITIV: laukominen

INFINITIVUL CINCI: laukomaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: laukova  (gen. laukovan)   PASIV: lauottava   (gen. lauottavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: laukonut                   PASIV: lauottu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: laukoja (pl.gen. laukojien)  ADJECTIV NEGATIV: laukomaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): laukomus

leipoa 1  (1)

PREZENT INDICATIV

leivon, leivot, leipoo, leivomme, leivotte, leipovat, leivotaan

en leivo, et leivo, ei leivo, emme leivo, ette leivo, eivät leivo, ei leivota

IMPERFECT INDICATIV

leivoin, leivoit, leipoi, leivoimme, leivoitte, leipoivat, leivottiin

en leiponut, et leiponut, ei leiponut, emme leiponeet, ette leiponeet, eivät leiponeet, ei leivottu

PERFECT INDICATIV

olen leiponut, olet leiponut, on leiponut, olemme leiponeet, olette leiponeet, ovat leiponeet, on leivottu

en ole leiponut, et ole leiponut, ei ole leiponut, emme ole leiponeet, ette ole leiponeet, eivät ole leiponeet, ei ole leivottu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin leiponut, olit leiponut, oli leiponut, olimme leiponeet, olitte leiponeet, olivat leiponeet, oli leivottu

en ollut leiponut, et ollut leiponut, ei ollut leiponut, emme olleet leiponeet, ette olleet leiponeet, eivät olleet leiponeet, ei ollut leivottu

PREZENT IMPERATIV

-, leivo, leipokoon, leipokaamme, leipokaa, leipokoot, leivottakoon

-, älä leivo, älköön leipoko, älkäämme leipoko, älkää leipoko, älkööt leipoko, älköön leivottako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon leiponut, -, -, olkoot leiponeet, olkoon leivottu

-, -, älköön olko leiponut, -, -, älkööt olko leiponeet, älköön olko leivottu

PREZENT CONDIȚIONAL

leipoisin, leipoisit, leipoisi, leipoisimme, leipoisitte, leipoisivat, leivottaisiin

en leipoisi, et leipoisi, ei leipoisi, emme leipoisi, ette leipoisi, eivät leipoisi, ei leivottaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin leiponut, olisit leiponut, olisi leiponut, olisimme leiponeet, olisitte leiponeet, olisivat leiponeet, oltaisiin leivottu

en olisi leiponut, et olisi leiponut, ei olisi leiponut, emme olisi leiponeet, ette olisi leiponeet, eivät olisi leiponeet, ei olisi leivottu

PREZENT POTENȚIAL

leiponen, leiponet, leiponee, leiponemme, leiponette, leiponevat, leivottaneen

en leipone, et leipone, ei leipone, emme leipone, ette leipone, eivät leipone, ei leivottane

PERFECT POTENȚIAL

lienen leiponut, lienet leiponut, lienee leiponut, lienemme leiponeet, lienette leiponeet, lienevät leiponeet, lienee leivottu

en liene leiponut, et liene leiponut, ei liene leiponut, emme liene leiponeet, ette liene leiponeet, eivät liene leiponeet, ei liene leivottu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: leipoa    FORMA LUNGĂ: leipoakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: leipoessa   INSTRUCTIV: leipoen  INESIV PASIV: leivottaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: leipomaan   INESIV: leipomassa  ELATIV: leipomasta

ADESIV: leipomalla  ABESIV: leipomatta  INSTRUCTIV: leipoman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: leipominen   PARTITIV: leipominen

INFINITIVUL CINCI: leipomaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: leipova  (gen. leipovan)   PASIV: leivottava   (gen. leivottavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: leiponut                   PASIV: leivottu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: leipoja (pl.gen. leipojien)  ADJECTIV NEGATIV: leipomaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): leipomus

leppyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

lepyn, lepyt, leppyy, lepymme, lepytte, leppyvät, lepytään

en lepy, et lepy, ei lepy, emme lepy, ette lepy, eivät lepy, ei lepytä

IMPERFECT INDICATIV

lepyin, lepyit, leppyi, lepyimme, lepyitte, leppyivät, lepyttiin

en leppynyt, et leppynyt, ei leppynyt, emme leppyneet, ette leppyneet, eivät leppyneet, ei lepytty

PERFECT INDICATIV

olen leppynyt, olet leppynyt, on leppynyt, olemme leppyneet, olette leppyneet, ovat leppyneet, on lepytty

en ole leppynyt, et ole leppynyt, ei ole leppynyt, emme ole leppyneet, ette ole leppyneet, eivät ole leppyneet, ei ole lepytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin leppynyt, olit leppynyt, oli leppynyt, olimme leppyneet, olitte leppyneet, olivat leppyneet, oli lepytty

en ollut leppynyt, et ollut leppynyt, ei ollut leppynyt, emme olleet leppyneet, ette olleet leppyneet, eivät olleet leppyneet, ei ollut lepytty

PREZENT IMPERATIV

-, lepy, leppyköön, leppykäämme, leppykää, leppykööt, lepyttäköön

-, älä lepy, älköön leppykö, älkäämme leppykö, älkää leppykö, älkööt leppykö, älköön lepyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon leppynyt, -, -, olkoot leppyneet, olkoon lepytty

-, -, älköön olko leppynyt, -, -, älkööt olko leppyneet, älköön olko lepytty

PREZENT CONDIȚIONAL

leppyisin, leppyisit, leppyisi, leppyisimme, leppyisitte, leppyisivät, lepyttäisiin

en leppyisi, et leppyisi, ei leppyisi, emme leppyisi, ette leppyisi, eivät leppyisi, ei lepyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin leppynyt, olisit leppynyt, olisi leppynyt, olisimme leppyneet, olisitte leppyneet, olisivat leppyneet, oltaisiin lepytty

en olisi leppynyt, et olisi leppynyt, ei olisi leppynyt, emme olisi leppyneet, ette olisi leppyneet, eivät olisi leppyneet, ei olisi lepytty

PREZENT POTENȚIAL

leppynen, leppynet, leppynee, leppynemme, leppynette, leppynevät, lepyttäneen

en leppyne, et leppyne, ei leppyne, emme leppyne, ette leppyne, eivät leppyne, ei lepyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen leppynyt, lienet leppynyt, lienee leppynyt, lienemme leppyneet, lienette leppyneet, lienevät leppyneet, lienee lepytty

en liene leppynyt, et liene leppynyt, ei liene leppynyt, emme liene leppyneet, ette liene leppyneet, eivät liene leppyneet, ei liene lepytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: leppyä    FORMA LUNGĂ: leppyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: leppyessä   INSTRUCTIV: leppyen  INESIV PASIV: lepyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: leppymään   INESIV: leppymässä  ELATIV: leppymästä

ADESIV: leppymällä  ABESIV: leppymättä  INSTRUCTIV: leppymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: leppyminen   PARTITIV: leppyminen

INFINITIVUL CINCI: leppymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: leppyvä  (gen. leppyvän)   PASIV: lepyttävä   (gen. lepyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: leppynyt                   PASIV: lepytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: leppyjä (pl.gen. leppyjien)  ADJECTIV NEGATIV: leppymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): leppymys

leudontua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

leudonnun, leudonnut, leudontuu, leudonnumme, leudonnutte, leudontuvat, leudonnutaan

en leudonnu, et leudonnu, ei leudonnu, emme leudonnu, ette leudonnu, eivät leudonnu, ei leudonnuta

IMPERFECT INDICATIV

leudonnuin, leudonnuit, leudontui, leudonnuimme, leudonnuitte, leudontuivat, leudonnuttiin

en leudontunut, et leudontunut, ei leudontunut, emme leudontuneet, ette leudontuneet, eivät leudontuneet, ei leudonnuttu

PERFECT INDICATIV

olen leudontunut, olet leudontunut, on leudontunut, olemme leudontuneet, olette leudontuneet, ovat leudontuneet, on leudonnuttu

en ole leudontunut, et ole leudontunut, ei ole leudontunut, emme ole leudontuneet, ette ole leudontuneet, eivät ole leudontuneet, ei ole leudonnuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin leudontunut, olit leudontunut, oli leudontunut, olimme leudontuneet, olitte leudontuneet, olivat leudontuneet, oli leudonnuttu

en ollut leudontunut, et ollut leudontunut, ei ollut leudontunut, emme olleet leudontuneet, ette olleet leudontuneet, eivät olleet leudontuneet, ei ollut leudonnuttu

PREZENT IMPERATIV

-, leudonnu, leudontukoon, leudontukaamme, leudontukaa, leudontukoot, leudonnuttakoon

-, älä leudonnu, älköön leudontuko, älkäämme leudontuko, älkää leudontuko, älkööt leudontuko, älköön leudonnuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon leudontunut, -, -, olkoot leudontuneet, olkoon leudonnuttu

-, -, älköön olko leudontunut, -, -, älkööt olko leudontuneet, älköön olko leudonnuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

leudontuisin, leudontuisit, leudontuisi, leudontuisimme, leudontuisitte, leudontuisivat, leudonnuttaisiin

en leudontuisi, et leudontuisi, ei leudontuisi, emme leudontuisi, ette leudontuisi, eivät leudontuisi, ei leudonnuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin leudontunut, olisit leudontunut, olisi leudontunut, olisimme leudontuneet, olisitte leudontuneet, olisivat leudontuneet, oltaisiin leudonnuttu

en olisi leudontunut, et olisi leudontunut, ei olisi leudontunut, emme olisi leudontuneet, ette olisi leudontuneet, eivät olisi leudontuneet, ei olisi leudonnuttu

PREZENT POTENȚIAL

leudontunen, leudontunet, leudontunee, leudontunemme, leudontunette, leudontunevat, leudonnuttaneen

en leudontune, et leudontune, ei leudontune, emme leudontune, ette leudontune, eivät leudontune, ei leudonnuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen leudontunut, lienet leudontunut, lienee leudontunut, lienemme leudontuneet, lienette leudontuneet, lienevät leudontuneet, lienee leudonnuttu

en liene leudontunut, et liene leudontunut, ei liene leudontunut, emme liene leudontuneet, ette liene leudontuneet, eivät liene leudontuneet, ei liene leudonnuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: leudontua    FORMA LUNGĂ: leudontuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: leudontuessa   INSTRUCTIV: leudontuen  INESIV PASIV: leudonnuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: leudontumaan   INESIV: leudontumassa  ELATIV: leudontumasta

ADESIV: leudontumalla  ABESIV: leudontumatta  INSTRUCTIV: leudontuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: leudontuminen   PARTITIV: leudontuminen

INFINITIVUL CINCI: leudontumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: leudontuva  (gen. leudontuvan)   PASIV: leudonnuttava   (gen. leudonnuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: leudontunut                      PASIV: leudonnuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: leudontuja (pl.gen. leudontujien)  ADJECTIV NEGATIV: leudontumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): leudontumus

leventyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

levennyn, levennyt, leventyy, levennymme, levennytte, leventyvät, levennytään

en levenny, et levenny, ei levenny, emme levenny, ette levenny, eivät levenny, ei levennytä

IMPERFECT INDICATIV

levennyin, levennyit, leventyi, levennyimme, levennyitte, leventyivät, levennyttiin

en leventynyt, et leventynyt, ei leventynyt, emme leventyneet, ette leventyneet, eivät leventyneet, ei levennytty

PERFECT INDICATIV

olen leventynyt, olet leventynyt, on leventynyt, olemme leventyneet, olette leventyneet, ovat leventyneet, on levennytty

en ole leventynyt, et ole leventynyt, ei ole leventynyt, emme ole leventyneet, ette ole leventyneet, eivät ole leventyneet, ei ole levennytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin leventynyt, olit leventynyt, oli leventynyt, olimme leventyneet, olitte leventyneet, olivat leventyneet, oli levennytty

en ollut leventynyt, et ollut leventynyt, ei ollut leventynyt, emme olleet leventyneet, ette olleet leventyneet, eivät olleet leventyneet, ei ollut levennytty

PREZENT IMPERATIV

-, levenny, leventyköön, leventykäämme, leventykää, leventykööt, levennyttäköön

-, älä levenny, älköön leventykö, älkäämme leventykö, älkää leventykö, älkööt leventykö, älköön levennyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon leventynyt, -, -, olkoot leventyneet, olkoon levennytty

-, -, älköön olko leventynyt, -, -, älkööt olko leventyneet, älköön olko levennytty

PREZENT CONDIȚIONAL

leventyisin, leventyisit, leventyisi, leventyisimme, leventyisitte, leventyisivät, levennyttäisiin

en leventyisi, et leventyisi, ei leventyisi, emme leventyisi, ette leventyisi, eivät leventyisi, ei levennyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin leventynyt, olisit leventynyt, olisi leventynyt, olisimme leventyneet, olisitte leventyneet, olisivat leventyneet, oltaisiin levennytty

en olisi leventynyt, et olisi leventynyt, ei olisi leventynyt, emme olisi leventyneet, ette olisi leventyneet, eivät olisi leventyneet, ei olisi levennytty

PREZENT POTENȚIAL

leventynen, leventynet, leventynee, leventynemme, leventynette, leventynevät, levennyttäneen

en leventyne, et leventyne, ei leventyne, emme leventyne, ette leventyne, eivät leventyne, ei levennyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen leventynyt, lienet leventynyt, lienee leventynyt, lienemme leventyneet, lienette leventyneet, lienevät leventyneet, lienee levennytty

en liene leventynyt, et liene leventynyt, ei liene leventynyt, emme liene leventyneet, ette liene leventyneet, eivät liene leventyneet, ei liene levennytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: leventyä    FORMA LUNGĂ: leventyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: leventyessä   INSTRUCTIV: leventyen  INESIV PASIV: levennyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: leventymään   INESIV: leventymässä  ELATIV: leventymästä

ADESIV: leventymällä  ABESIV: leventymättä  INSTRUCTIV: leventymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: leventyminen   PARTITIV: leventyminen

INFINITIVUL CINCI: leventymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: leventyvä  (gen. leventyvän)   PASIV: levennyttävä   (gen. levennyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: leventynyt                     PASIV: levennytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: leventyjä (pl.gen. leventyjien)  ADJECTIV NEGATIV: leventymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): leventymys

lientyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

liennyn, liennyt, lientyy, liennymme, liennytte, lientyvät, liennytään

en lienny, et lienny, ei lienny, emme lienny, ette lienny, eivät lienny, ei liennytä

IMPERFECT INDICATIV

liennyin, liennyit, lientyi, liennyimme, liennyitte, lientyivät, liennyttiin

en lientynyt, et lientynyt, ei lientynyt, emme lientyneet, ette lientyneet, eivät lientyneet, ei liennytty

PERFECT INDICATIV

olen lientynyt, olet lientynyt, on lientynyt, olemme lientyneet, olette lientyneet, ovat lientyneet, on liennytty

en ole lientynyt, et ole lientynyt, ei ole lientynyt, emme ole lientyneet, ette ole lientyneet, eivät ole lientyneet, ei ole liennytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin lientynyt, olit lientynyt, oli lientynyt, olimme lientyneet, olitte lientyneet, olivat lientyneet, oli liennytty

en ollut lientynyt, et ollut lientynyt, ei ollut lientynyt, emme olleet lientyneet, ette olleet lientyneet, eivät olleet lientyneet, ei ollut liennytty

PREZENT IMPERATIV

-, lienny, lientyköön, lientykäämme, lientykää, lientykööt, liennyttäköön

-, älä lienny, älköön lientykö, älkäämme lientykö, älkää lientykö, älkööt lientykö, älköön liennyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon lientynyt, -, -, olkoot lientyneet, olkoon liennytty

-, -, älköön olko lientynyt, -, -, älkööt olko lientyneet, älköön olko liennytty

PREZENT CONDIȚIONAL

lientyisin, lientyisit, lientyisi, lientyisimme, lientyisitte, lientyisivät, liennyttäisiin

en lientyisi, et lientyisi, ei lientyisi, emme lientyisi, ette lientyisi, eivät lientyisi, ei liennyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin lientynyt, olisit lientynyt, olisi lientynyt, olisimme lientyneet, olisitte lientyneet, olisivat lientyneet, oltaisiin liennytty

en olisi lientynyt, et olisi lientynyt, ei olisi lientynyt, emme olisi lientyneet, ette olisi lientyneet, eivät olisi lientyneet, ei olisi liennytty

PREZENT POTENȚIAL

lientynen, lientynet, lientynee, lientynemme, lientynette, lientynevät, liennyttäneen

en lientyne, et lientyne, ei lientyne, emme lientyne, ette lientyne, eivät lientyne, ei liennyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen lientynyt, lienet lientynyt, lienee lientynyt, lienemme lientyneet, lienette lientyneet, lienevät lientyneet, lienee liennytty

en liene lientynyt, et liene lientynyt, ei liene lientynyt, emme liene lientyneet, ette liene lientyneet, eivät liene lientyneet, ei liene liennytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: lientyä    FORMA LUNGĂ: lientyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: lientyessä   INSTRUCTIV: lientyen  INESIV PASIV: liennyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: lientymään   INESIV: lientymässä  ELATIV: lientymästä

ADESIV: lientymällä  ABESIV: lientymättä  INSTRUCTIV: lientymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: lientyminen   PARTITIV: lientyminen

INFINITIVUL CINCI: lientymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: lientyvä  (gen. lientyvän)   PASIV: liennyttävä   (gen. liennyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: lientynyt                    PASIV: liennytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: lientyjä (pl.gen. lientyjien)  ADJECTIV NEGATIV: lientymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): lientymys

liettyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

lietyn, lietyt, liettyy, lietymme, lietytte, liettyvät, lietytään

en liety, et liety, ei liety, emme liety, ette liety, eivät liety, ei lietytä

IMPERFECT INDICATIV

lietyin, lietyit, liettyi, lietyimme, lietyitte, liettyivät, lietyttiin

en liettynyt, et liettynyt, ei liettynyt, emme liettyneet, ette liettyneet, eivät liettyneet, ei lietytty

PERFECT INDICATIV

olen liettynyt, olet liettynyt, on liettynyt, olemme liettyneet, olette liettyneet, ovat liettyneet, on lietytty

en ole liettynyt, et ole liettynyt, ei ole liettynyt, emme ole liettyneet, ette ole liettyneet, eivät ole liettyneet, ei ole lietytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin liettynyt, olit liettynyt, oli liettynyt, olimme liettyneet, olitte liettyneet, olivat liettyneet, oli lietytty

en ollut liettynyt, et ollut liettynyt, ei ollut liettynyt, emme olleet liettyneet, ette olleet liettyneet, eivät olleet liettyneet, ei ollut lietytty

PREZENT IMPERATIV

-, liety, liettyköön, liettykäämme, liettykää, liettykööt, lietyttäköön

-, älä liety, älköön liettykö, älkäämme liettykö, älkää liettykö, älkööt liettykö, älköön lietyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon liettynyt, -, -, olkoot liettyneet, olkoon lietytty

-, -, älköön olko liettynyt, -, -, älkööt olko liettyneet, älköön olko lietytty

PREZENT CONDIȚIONAL

liettyisin, liettyisit, liettyisi, liettyisimme, liettyisitte, liettyisivät, lietyttäisiin

en liettyisi, et liettyisi, ei liettyisi, emme liettyisi, ette liettyisi, eivät liettyisi, ei lietyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin liettynyt, olisit liettynyt, olisi liettynyt, olisimme liettyneet, olisitte liettyneet, olisivat liettyneet, oltaisiin lietytty

en olisi liettynyt, et olisi liettynyt, ei olisi liettynyt, emme olisi liettyneet, ette olisi liettyneet, eivät olisi liettyneet, ei olisi lietytty

PREZENT POTENȚIAL

liettynen, liettynet, liettynee, liettynemme, liettynette, liettynevät, lietyttäneen

en liettyne, et liettyne, ei liettyne, emme liettyne, ette liettyne, eivät liettyne, ei lietyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen liettynyt, lienet liettynyt, lienee liettynyt, lienemme liettyneet, lienette liettyneet, lienevät liettyneet, lienee lietytty

en liene liettynyt, et liene liettynyt, ei liene liettynyt, emme liene liettyneet, ette liene liettyneet, eivät liene liettyneet, ei liene lietytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: liettyä    FORMA LUNGĂ: liettyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: liettyessä   INSTRUCTIV: liettyen  INESIV PASIV: lietyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: liettymään   INESIV: liettymässä  ELATIV: liettymästä

ADESIV: liettymällä  ABESIV: liettymättä  INSTRUCTIV: liettymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: liettyminen   PARTITIV: liettyminen

INFINITIVUL CINCI: liettymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: liettyvä  (gen. liettyvän)   PASIV: lietyttävä   (gen. lietyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: liettynyt                    PASIV: lietytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: liettyjä (pl.gen. liettyjien)  ADJECTIV NEGATIV: liettymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): liettymys

lieventyä 1  (1)

PREZENT INDICATIV

lievennyn, lievennyt, lieventyy, lievennymme, lievennytte, lieventyvät, lievennytään

en lievenny, et lievenny, ei lievenny, emme lievenny, ette lievenny, eivät lievenny, ei lievennytä

IMPERFECT INDICATIV

lievennyin, lievennyit, lieventyi, lievennyimme, lievennyitte, lieventyivät, lievennyttiin

en lieventynyt, et lieventynyt, ei lieventynyt, emme lieventyneet, ette lieventyneet, eivät lieventyneet, ei lievennytty

PERFECT INDICATIV

olen lieventynyt, olet lieventynyt, on lieventynyt, olemme lieventyneet, olette lieventyneet, ovat lieventyneet, on lievennytty

en ole lieventynyt, et ole lieventynyt, ei ole lieventynyt, emme ole lieventyneet, ette ole lieventyneet, eivät ole lieventyneet, ei ole lievennytty

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin lieventynyt, olit lieventynyt, oli lieventynyt, olimme lieventyneet, olitte lieventyneet, olivat lieventyneet, oli lievennytty

en ollut lieventynyt, et ollut lieventynyt, ei ollut lieventynyt, emme olleet lieventyneet, ette olleet lieventyneet, eivät olleet lieventyneet, ei ollut lievennytty

PREZENT IMPERATIV

-, lievenny, lieventyköön, lieventykäämme, lieventykää, lieventykööt, lievennyttäköön

-, älä lievenny, älköön lieventykö, älkäämme lieventykö, älkää lieventykö, älkööt lieventykö, älköön lievennyttäkö

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon lieventynyt, -, -, olkoot lieventyneet, olkoon lievennytty

-, -, älköön olko lieventynyt, -, -, älkööt olko lieventyneet, älköön olko lievennytty

PREZENT CONDIȚIONAL

lieventyisin, lieventyisit, lieventyisi, lieventyisimme, lieventyisitte, lieventyisivät, lievennyttäisiin

en lieventyisi, et lieventyisi, ei lieventyisi, emme lieventyisi, ette lieventyisi, eivät lieventyisi, ei lievennyttäisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin lieventynyt, olisit lieventynyt, olisi lieventynyt, olisimme lieventyneet, olisitte lieventyneet, olisivat lieventyneet, oltaisiin lievennytty

en olisi lieventynyt, et olisi lieventynyt, ei olisi lieventynyt, emme olisi lieventyneet, ette olisi lieventyneet, eivät olisi lieventyneet, ei olisi lievennytty

PREZENT POTENȚIAL

lieventynen, lieventynet, lieventynee, lieventynemme, lieventynette, lieventynevät, lievennyttäneen

en lieventyne, et lieventyne, ei lieventyne, emme lieventyne, ette lieventyne, eivät lieventyne, ei lievennyttäne

PERFECT POTENȚIAL

lienen lieventynyt, lienet lieventynyt, lienee lieventynyt, lienemme lieventyneet, lienette lieventyneet, lienevät lieventyneet, lienee lievennytty

en liene lieventynyt, et liene lieventynyt, ei liene lieventynyt, emme liene lieventyneet, ette liene lieventyneet, eivät liene lieventyneet, ei liene lievennytty

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: lieventyä    FORMA LUNGĂ: lieventyäkseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: lieventyessä   INSTRUCTIV: lieventyen  INESIV PASIV: lievennyttäessä

INFINITIVUL TREI

ILATIV: lieventymään   INESIV: lieventymässä  ELATIV: lieventymästä

ADESIV: lieventymällä  ABESIV: lieventymättä  INSTRUCTIV: lieventymän

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: lieventyminen   PARTITIV: lieventyminen

INFINITIVUL CINCI: lieventymäisilläni

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: lieventyvä  (gen. lieventyvän)   PASIV: lievennyttävä   (gen. lievennyttävän)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: lieventynyt                      PASIV: lievennytty

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: lieventyjä (pl.gen. lieventyjien)  ADJECTIV NEGATIV: lieventymätön

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): lieventymys

lihavoitua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

lihavoidun, lihavoidut, lihavoituu, lihavoidumme, lihavoidutte, lihavoituvat, lihavoidutaan

en lihavoidu, et lihavoidu, ei lihavoidu, emme lihavoidu, ette lihavoidu, eivät lihavoidu, ei lihavoiduta

IMPERFECT INDICATIV

lihavoiduin, lihavoiduit, lihavoitui, lihavoiduimme, lihavoiduitte, lihavoituivat, lihavoiduttiin

en lihavoitunut, et lihavoitunut, ei lihavoitunut, emme lihavoituneet, ette lihavoituneet, eivät lihavoituneet, ei lihavoiduttu

PERFECT INDICATIV

olen lihavoitunut, olet lihavoitunut, on lihavoitunut, olemme lihavoituneet, olette lihavoituneet, ovat lihavoituneet, on lihavoiduttu

en ole lihavoitunut, et ole lihavoitunut, ei ole lihavoitunut, emme ole lihavoituneet, ette ole lihavoituneet, eivät ole lihavoituneet, ei ole lihavoiduttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin lihavoitunut, olit lihavoitunut, oli lihavoitunut, olimme lihavoituneet, olitte lihavoituneet, olivat lihavoituneet, oli lihavoiduttu

en ollut lihavoitunut, et ollut lihavoitunut, ei ollut lihavoitunut, emme olleet lihavoituneet, ette olleet lihavoituneet, eivät olleet lihavoituneet, ei ollut lihavoiduttu

PREZENT IMPERATIV

-, lihavoidu, lihavoitukoon, lihavoitukaamme, lihavoitukaa, lihavoitukoot, lihavoiduttakoon

-, älä lihavoidu, älköön lihavoituko, älkäämme lihavoituko, älkää lihavoituko, älkööt lihavoituko, älköön lihavoiduttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon lihavoitunut, -, -, olkoot lihavoituneet, olkoon lihavoiduttu

-, -, älköön olko lihavoitunut, -, -, älkööt olko lihavoituneet, älköön olko lihavoiduttu

PREZENT CONDIȚIONAL

lihavoituisin, lihavoituisit, lihavoituisi, lihavoituisimme, lihavoituisitte, lihavoituisivat, lihavoiduttaisiin

en lihavoituisi, et lihavoituisi, ei lihavoituisi, emme lihavoituisi, ette lihavoituisi, eivät lihavoituisi, ei lihavoiduttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin lihavoitunut, olisit lihavoitunut, olisi lihavoitunut, olisimme lihavoituneet, olisitte lihavoituneet, olisivat lihavoituneet, oltaisiin lihavoiduttu

en olisi lihavoitunut, et olisi lihavoitunut, ei olisi lihavoitunut, emme olisi lihavoituneet, ette olisi lihavoituneet, eivät olisi lihavoituneet, ei olisi lihavoiduttu

PREZENT POTENȚIAL

lihavoitunen, lihavoitunet, lihavoitunee, lihavoitunemme, lihavoitunette, lihavoitunevat, lihavoiduttaneen

en lihavoitune, et lihavoitune, ei lihavoitune, emme lihavoitune, ette lihavoitune, eivät lihavoitune, ei lihavoiduttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen lihavoitunut, lienet lihavoitunut, lienee lihavoitunut, lienemme lihavoituneet, lienette lihavoituneet, lienevät lihavoituneet, lienee lihavoiduttu

en liene lihavoitunut, et liene lihavoitunut, ei liene lihavoitunut, emme liene lihavoituneet, ette liene lihavoituneet, eivät liene lihavoituneet, ei liene lihavoiduttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: lihavoitua    FORMA LUNGĂ: lihavoituakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: lihavoituessa   INSTRUCTIV: lihavoituen  INESIV PASIV: lihavoiduttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: lihavoitumaan   INESIV: lihavoitumassa  ELATIV: lihavoitumasta

ADESIV: lihavoitumalla  ABESIV: lihavoitumatta  INSTRUCTIV: lihavoituman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: lihavoituminen   PARTITIV: lihavoituminen

INFINITIVUL CINCI: lihavoitumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: lihavoituva  (gen. lihavoituvan)   PASIV: lihavoiduttava   (gen. lihavoiduttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: lihavoitunut                       PASIV: lihavoiduttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: lihavoituja (pl.gen. lihavoitujien)  ADJECTIV NEGATIV: lihavoitumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): lihavoitumus

liikakansoittua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

liikakansoitun, liikakansoitut, liikakansoittuu, liikakansoitumme, liikakansoitutte, liikakansoittuvat, liikakansoitutaan

en liikakansoitu, et liikakansoitu, ei liikakansoitu, emme liikakansoitu, ette liikakansoitu, eivät liikakansoitu, ei liikakansoituta

IMPERFECT INDICATIV

liikakansoituin, liikakansoituit, liikakansoittui, liikakansoituimme, liikakansoituitte, liikakansoittuivat, liikakansoituttiin

en liikakansoittunut, et liikakansoittunut, ei liikakansoittunut, emme liikakansoittuneet, ette liikakansoittuneet, eivät liikakansoittuneet, ei liikakansoituttu

PERFECT INDICATIV

olen liikakansoittunut, olet liikakansoittunut, on liikakansoittunut, olemme liikakansoittuneet, olette liikakansoittuneet, ovat liikakansoittuneet, on liikakansoituttu

en ole liikakansoittunut, et ole liikakansoittunut, ei ole liikakansoittunut, emme ole liikakansoittuneet, ette ole liikakansoittuneet, eivät ole liikakansoittuneet, ei ole liikakansoituttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin liikakansoittunut, olit liikakansoittunut, oli liikakansoittunut, olimme liikakansoittuneet, olitte liikakansoittuneet, olivat liikakansoittuneet, oli liikakansoituttu

en ollut liikakansoittunut, et ollut liikakansoittunut, ei ollut liikakansoittunut, emme olleet liikakansoittuneet, ette olleet liikakansoittuneet, eivät olleet liikakansoittuneet, ei ollut liikakansoituttu

PREZENT IMPERATIV

-, liikakansoitu, liikakansoittukoon, liikakansoittukaamme, liikakansoittukaa, liikakansoittukoot, liikakansoituttakoon

-, älä liikakansoitu, älköön liikakansoittuko, älkäämme liikakansoittuko, älkää liikakansoittuko, älkööt liikakansoittuko, älköön liikakansoituttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon liikakansoittunut, -, -, olkoot liikakansoittuneet, olkoon liikakansoituttu

-, -, älköön olko liikakansoittunut, -, -, älkööt olko liikakansoittuneet, älköön olko liikakansoituttu

PREZENT CONDIȚIONAL

liikakansoittuisin, liikakansoittuisit, liikakansoittuisi, liikakansoittuisimme, liikakansoittuisitte, liikakansoittuisivat, liikakansoituttaisiin

en liikakansoittuisi, et liikakansoittuisi, ei liikakansoittuisi, emme liikakansoittuisi, ette liikakansoittuisi, eivät liikakansoittuisi, ei liikakansoituttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin liikakansoittunut, olisit liikakansoittunut, olisi liikakansoittunut, olisimme liikakansoittuneet, olisitte liikakansoittuneet, olisivat liikakansoittuneet, oltaisiin liikakansoituttu

en olisi liikakansoittunut, et olisi liikakansoittunut, ei olisi liikakansoittunut, emme olisi liikakansoittuneet, ette olisi liikakansoittuneet, eivät olisi liikakansoittuneet, ei olisi liikakansoituttu

PREZENT POTENȚIAL

liikakansoittunen, liikakansoittunet, liikakansoittunee, liikakansoittunemme, liikakansoittunette, liikakansoittunevat, liikakansoituttaneen

en liikakansoittune, et liikakansoittune, ei liikakansoittune, emme liikakansoittune, ette liikakansoittune, eivät liikakansoittune, ei liikakansoituttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen liikakansoittunut, lienet liikakansoittunut, lienee liikakansoittunut, lienemme liikakansoittuneet, lienette liikakansoittuneet, lienevät liikakansoittuneet, lienee liikakansoituttu

en liene liikakansoittunut, et liene liikakansoittunut, ei liene liikakansoittunut, emme liene liikakansoittuneet, ette liene liikakansoittuneet, eivät liene liikakansoittuneet, ei liene liikakansoituttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: liikakansoittua    FORMA LUNGĂ: liikakansoittuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: liikakansoittuessa   INSTRUCTIV: liikakansoittuen  INESIV PASIV: liikakansoituttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: liikakansoittumaan   INESIV: liikakansoittumassa  ELATIV: liikakansoittumasta

ADESIV: liikakansoittumalla  ABESIV: liikakansoittumatta  INSTRUCTIV: liikakansoittuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: liikakansoittuminen   PARTITIV: liikakansoittuminen

INFINITIVUL CINCI: liikakansoittumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: liikakansoittuva  (gen. liikakansoittuvan)   PASIV: liikakansoituttava   (gen. liikakansoituttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: liikakansoittunut                            PASIV: liikakansoituttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: liikakansoittuja (pl.gen. liikakansoittujien)  ADJECTIV NEGATIV: liikakansoittumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): liikakansoittumus

liikkua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

liikun, liikut, liikkuu, liikumme, liikutte, liikkuvat, liikutaan

en liiku, et liiku, ei liiku, emme liiku, ette liiku, eivät liiku, ei liikuta

IMPERFECT INDICATIV

liikuin, liikuit, liikkui, liikuimme, liikuitte, liikkuivat, liikuttiin

en liikkunut, et liikkunut, ei liikkunut, emme liikkuneet, ette liikkuneet, eivät liikkuneet, ei liikuttu

PERFECT INDICATIV

olen liikkunut, olet liikkunut, on liikkunut, olemme liikkuneet, olette liikkuneet, ovat liikkuneet, on liikuttu

en ole liikkunut, et ole liikkunut, ei ole liikkunut, emme ole liikkuneet, ette ole liikkuneet, eivät ole liikkuneet, ei ole liikuttu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin liikkunut, olit liikkunut, oli liikkunut, olimme liikkuneet, olitte liikkuneet, olivat liikkuneet, oli liikuttu

en ollut liikkunut, et ollut liikkunut, ei ollut liikkunut, emme olleet liikkuneet, ette olleet liikkuneet, eivät olleet liikkuneet, ei ollut liikuttu

PREZENT IMPERATIV

-, liiku, liikkukoon, liikkukaamme, liikkukaa, liikkukoot, liikuttakoon

-, älä liiku, älköön liikkuko, älkäämme liikkuko, älkää liikkuko, älkööt liikkuko, älköön liikuttako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon liikkunut, -, -, olkoot liikkuneet, olkoon liikuttu

-, -, älköön olko liikkunut, -, -, älkööt olko liikkuneet, älköön olko liikuttu

PREZENT CONDIȚIONAL

liikkuisin, liikkuisit, liikkuisi, liikkuisimme, liikkuisitte, liikkuisivat, liikuttaisiin

en liikkuisi, et liikkuisi, ei liikkuisi, emme liikkuisi, ette liikkuisi, eivät liikkuisi, ei liikuttaisi

PERFECT CONDIȚIONAL

olisin liikkunut, olisit liikkunut, olisi liikkunut, olisimme liikkuneet, olisitte liikkuneet, olisivat liikkuneet, oltaisiin liikuttu

en olisi liikkunut, et olisi liikkunut, ei olisi liikkunut, emme olisi liikkuneet, ette olisi liikkuneet, eivät olisi liikkuneet, ei olisi liikuttu

PREZENT POTENȚIAL

liikkunen, liikkunet, liikkunee, liikkunemme, liikkunette, liikkunevat, liikuttaneen

en liikkune, et liikkune, ei liikkune, emme liikkune, ette liikkune, eivät liikkune, ei liikuttane

PERFECT POTENȚIAL

lienen liikkunut, lienet liikkunut, lienee liikkunut, lienemme liikkuneet, lienette liikkuneet, lienevät liikkuneet, lienee liikuttu

en liene liikkunut, et liene liikkunut, ei liene liikkunut, emme liene liikkuneet, ette liene liikkuneet, eivät liene liikkuneet, ei liene liikuttu

INFINITIVUL UNU

FORMA SCURTĂ: liikkua    FORMA LUNGĂ: liikkuakseni

INFINITIVUL DOI

INESIV: liikkuessa   INSTRUCTIV: liikkuen  INESIV PASIV: liikuttaessa

INFINITIVUL TREI

ILATIV: liikkumaan   INESIV: liikkumassa  ELATIV: liikkumasta

ADESIV: liikkumalla  ABESIV: liikkumatta  INSTRUCTIV: liikkuman

INFINITIVUL PATRU

NOMINATIV: liikkuminen   PARTITIV: liikkuminen

INFINITIVUL CINCI: liikkumaisillani

PARTICIPIU PREZENT:

ACTIV: liikkuva  (gen. liikkuvan)   PASIV: liikuttava   (gen. liikuttavan)

PARTICIPIU TRECUT:

ACTIV: liikkunut                    PASIV: liikuttu

AGENT NOMINAL:

NUME GRAMATICAL: liikkuja (pl.gen. liikkujien)  ADJECTIV NEGATIV: liikkumaton

NUME GRAMATICAL ABSTRACT (probabil): liikkumus

liikuttua 1  (1)

PREZENT INDICATIV

liikutun, liikutut, liikuttuu, liikutumme, liikututte, liikuttuvat, liikututaan

en liikutu, et liikutu, ei liikutu, emme liikutu, ette liikutu, eivät liikutu, ei liikututa

IMPERFECT INDICATIV

liikutuin, liikutuit, liikuttui, liikutuimme, liikutuitte, liikuttuivat, liikututtiin

en liikuttunut, et liikuttunut, ei liikuttunut, emme liikuttuneet, ette liikuttuneet, eivät liikuttuneet, ei liikututtu

PERFECT INDICATIV

olen liikuttunut, olet liikuttunut, on liikuttunut, olemme liikuttuneet, olette liikuttuneet, ovat liikuttuneet, on liikututtu

en ole liikuttunut, et ole liikuttunut, ei ole liikuttunut, emme ole liikuttuneet, ette ole liikuttuneet, eivät ole liikuttuneet, ei ole liikututtu

MAI MULT CA PERFECT INDICATIV

olin liikuttunut, olit liikuttunut, oli liikuttunut, olimme liikuttuneet, olitte liikuttuneet, olivat liikuttuneet, oli liikututtu

en ollut liikuttunut, et ollut liikuttunut, ei ollut liikuttunut, emme olleet liikuttuneet, ette olleet liikuttuneet, eivät olleet liikuttuneet, ei ollut liikututtu

PREZENT IMPERATIV

-, liikutu, liikuttukoon, liikuttukaamme, liikuttukaa, liikuttukoot, liikututtakoon

-, älä liikutu, älköön liikuttuko, älkäämme liikuttuko, älkää liikuttuko, älkööt liikuttuko, älköön liikututtako

PERFECT IMPERATIV

-, -, olkoon liikuttunut, -, -, olkoot liikuttuneet, olkoon liikututtu

-, -, älköön olko liikuttunut, -, -, älkööt olko liikuttuneet, älköön olko liikututtu

PREZENT CONDIȚIO