Blogulblog's Blog

Verbi – 100. Verbul finlandez în scheme mnemotehnice

 Verbul finlandez în scheme mnemotehnice

scheme originale 

 

 

La stânga schemei sunt ultimele litere ale rădăcinii, la mijloc literele adăugate iar la dreapta sunt terminațiile.

.

.

Fig. 1 Pasivul prezent, imperfectul și participiul pasiv doi

.

.

Fig. 2 Imperativul prezent pers. 2, indicativul prezent pers. 1

.

.

Fig. 3 Imperfectul pers. 3, condiționalul prezent pers. 3

.

.

Fig. 4 Potențialul (conjunctiv) prezent pers. 3, participiul activ 2

.

.

Fig. 5 Imperativul prezent pers. 3

.

Terminațiile mai dificile ale verbului finlandez conjugat.

.

A se considera armonia vocalică:

.

C (iso) tarkoitaa:     konsonantti

V (iso) tarkoitaa:    vokaali vai verbi (tilanteen mukaan, aici înseamnă vocaali)

A (iso) tarkoitaa:    väljä vokaali, a tai ä

U (iso) tarkoitaa:    suppea pyöreä vokaali, u tai y

O (iso) tarkoitaa:    puoliväljä pyöreä vokaali, o tai ö

.

DIATEZA ACTIVĂ

DIATEZA PASIVĂ

indicativ

potențial conjunctiv

condițional optativ

imperativ

participiu 2

indicativ

participiu 2

prezent pers. 1

imperfect pers. 3

prezent pers. 3

prezent pers. 3

prezent pers. 2

prezent pers. 3

Prezent impersonal

Imperfect impersonal

-n

-An

-dan

-jan

-ajan

-lan

-nan

-nnan

-ran

-en

-den

-hden

-nen

-isen

-ksen

-tsen

-itsen

-in

-on

-dun

-yn

-i, -Vi, -Ci

-aji

-ki

-li

-ni

-oi

-toi

-si

-isi

-ksi

-nsi

-tsi

-itsi

-ti

-hti

-nti

-tui

-vi

. (la prs. 1, la prs. 3 se adaugă -n)

-lee

-nee

-anee

-tanee

-ntanee

-enee

-tenee

-hnee

-nnee

-innee

-tunee

-ynee

-ree

-see

-ssee

-issee

-si

-isi

-aisi

-jaisi

-ajaisi

-taisi

-ntaisi

-eisi

-neisi

-tseisi

-itseisi

-nisi

-isisi

-ksisi

-tsisi

-itsisi

-tisi

-htisi

-tuisi

-visi

-A

-da

-ja

-la

-na

-nna

-ra

-e

-de

-hde

-ne

-ise

-kse

-tse

-itse

-i

-o

-du

-y

-koon

-akoon

-takoon

-ntakoon

-ekoon

-tekoon

-ikoon

-skoon

-tkoon

-itkoon

-tukoon

-teköön

-hköön

-sköön

-tköön

-yköön

-lut

-nut

-anut

-tanut

-ntanut

-enut

-tenut

-inut

-nnut

-innut

-snut

-tunut

-rut

-sut

-ssut

-nyt

-tenyt

-hnyt

-nnyt

-ynyt

-issyt

-daan

-idaan

-laan

-naan

-raan

-taan

-etaan

-detaan

-letaan

-netaan

-nnetaan

-retaan

-itaan

-staan

-dutaan

-dään

-hdään

-ydään

-nään

-tään

-detään

-istään

-atiin

-htiin

-itiin

-stiin

-istiin

-ttiin

-ettiin

-dettiin

-lettiin

-nettiin

-nnettiin

-rettiin

-ittiin

-duttiin

-ytiin

-tu

-stu

-ttu

-ettu

-dettu

-lettu

-nettu

-nnettu

-rettu

-ittu

-duttu

-ty

-hty

-isty

-tty

-detty

-letty

-netty

-nnetty

-retty

Doar cunoașterea terminațiilor fără considerarea alternanței consonantice nu are nici o valoare, pentru că unele verbe, în funcție de numărul și de alcătuirea silabelor, alternează consoanele potrivit tabelului.

De ex. silvoin, silvoit dar silpoi, silvoimme, silvoitte dar silpoivat.

Alt exemplu, sirkutin, sirkutit dar sirkutti, sirkutimme, sirkutitte, sirkuttivat unde primele două personae, singular și plural, au doar un singur -t- pe când persoana a treia, atât la singular cât și la  plural are doi -tt-.

Verbul äännähtää are la imperfect formele: äännähdin, äännähdit dar äännähti (hd → ht), äännähdimme, äännähditte, äännähtivät.

.

PS

Chiar dacă liniile sunt prea subțiri și culorile apar neclare, în funcție de browswerul folosit, nu rămâne decât să se copieze imaginea, să se imprime și să se refacă, cu creionul pe hârtie, culorile potrivite.

.

Introdus  / lisätty 17.03.2012

.

Anunțuri

Creează un sit web gratuit sau un blog la WordPress.com.

%d blogeri au apreciat asta: