Blogulblog's Blog

Lista unor forme pronominale la diferite cazuri de declinare

Lista unor forme pronominale la diferite cazuri de declinare

.

Sol_bl

.

vezi

sg = singular pl = plural

.

În tabel apar toate formele, dar trimiteri se fac doar la cele mai neobișnuite. Multe forme sunt dialectale.

.

ei mihinkään

ei miksikään

ei millekään

ei millään

ei miltään

ei minkään

ei minnekään

ei minään

ei missään

ei mistään

ei mitkään

ei mitään

eräiden → eräs pl genitiv

eräihin

eräiksi → eräs pl translativ

eräille → eräs pl alativ

eräillä → eräs pl adesiv

eräiltä → eräs pl ablativ

eräin → eräs pl instructiv

eräine → eräs pl comitativ

eräinä → eräs pl esiv

eräisiin → eräs pl ilativ

eräissä → eräs pl inesiv

eräistä → eräs pl elativ

eräitten

eräittä → eräs pl abesiv

eräitä → eräs pl partitiv

eräs → eräs sg nominativ

erästä → eräs sg partitiv

erääksi → eräs sg translativ

eräälle → eräs sg alativ

eräällä → eräs sg adesiv

eräältä → eräs sg ablativ

erään → eräs sg genitiv

erään → eräs sg instructiv

eräänä → eräs sg esiv

erääseen → eräs sg ilativ

eräässä → eräs sg inesiv

eräästä → eräs sg elativ

eräät → eräs pl nominativ

eräättä → eräs sg abesiv

harva → harva sg nominativ

harvaa → harva sg partitiv

harvaan → harva sg ilativ

harvaksi → harva sg translativ

harvalla → harva sg adesiv

harvalle → harva sg alativ

harvalta → harva sg ablativ

harvan → harva sg genitiv

harvan → harva sg instructiv

harvana → harva sg esiv

harvassa → harva sg inesiv

harvasta → harva sg elativ

harvat → harva pl nominativ

harvatta → harva sg abesiv

harvoihin → harva pl ilativ

harvoiksi → harva pl translativ

harvoilla → harva pl adesiv

harvoille → harva pl alativ

harvoilta → harva pl ablativ

harvoin → harva pl instructiv

harvoina → harva pl esiv

harvoine → harva pl comitativ

harvoissa → harva pl inesiv

harvoista → harva pl elativ

harvoitta → harva pl abesiv

harvoja → harva pl partitiv

harvojen → harva pl genitiv

he → hän pl nominativ

heidän → hän pl genitiv

heidät → hän pl akk

heihin → hän pl ilativ

heiksi → hän pl translativ

heille → hän pl alativ

heillä → hän pl adesiv

heiltä → hän pl ablativ

hein → hän pl instructiv

heinä → hän pl esiv

heissä → hän pl inesiv

heistä → hän pl elativ

heittä → hän pl abesiv

heitä → hän pl partitiv

hekin

hekään

hyö → hää pl nominativ [murt. he]

hälle → hän sg alativ

hän → hän sg nominativ

häneen → hän sg ilativ

häneksi → hän sg translativ

hänelle → hän sg alativ

hänellä → hän sg adesiv

häneltä → hän sg ablativ

hänen → hän sg genitiv

hänen → hän sg instructiv

hänenä → hän pl esiv

hänenä → hän sg esiv

hänesivä → hän sg inesiv

hänestä → hän sg elativ

hänet → hän sg akk

hänettä → hän sg abesiv

hänhän

hänkin

hänkö

häntä → hän sg partitiv

hää → hää sg nominativ [murt. he]

häähän → hää sg ilativ [murt. he]

hääksi → hää sg translativ [murt. he]

häälle → hää sg alativ [murt. he]

häällä → hää sg adesiv [murt. he]

häältä → hää sg ablativ [murt. he]

hään → hää sg genitiv [murt. he]

häänä → hää sg esiv [murt. he]

häässä → hää sg inesiv [murt. he]

häästä → hää sg elativ [murt. he]

häät → hää sg akk [murt. he]

häätä → hää sg partitiv [murt. he]

itse → itse pl genitiv

itse → itse pl nominativ

itse → itse sg genitiv

itse → itse sg nominativ

itseen → itse sg ilativ

itseihin → itse pl ilativ

itseiksi → itse pl translativ

itseille → itse pl alativ

itseillä → itse pl adesiv

itseiltä → itse pl ablativ

itsein → itse pl instructiv

itseine → itse pl comitativ

itseinä → itse pl esiv

itseissä → itse pl inesiv

itseistä → itse pl elativ

itsejä → itse pl partitiv

itsekin

itseksi → itse sg translativ

itsekään

itselle → itse sg alativ

itselleni

itsellesi

itsellä → itse sg adesiv

itseltä → itse sg ablativ

itsen → itse sg instructiv

itsenä → itse sg esiv

itsesivä → itse sg inesiv

itsestä → itse sg elativ

itsestäni

itsestäsi

itseä → itse sg partitiv

itseämme

itseäni

itseänne

itseänsä

itseäsi

itseään

johon → joka sg ilativ

johonkin → jokin sg ilativ

johonkuhun → joku sg ilativ

joiden → joka pl genitiv

joidenkin → jokin pl genitiv

joidenkuiden → joku pl genitiv

joihin → joka pl ilativ

joihinkin → jokin pl ilativ

joihinkuihin → joku pl ilativ

joiksi → joka pl translativ

joiksikin → jokin pl translativ

joiksikuiksi → joku pl translativ

joilla → joka pl adesiv

joillain

joillakin → jokin pl ablativ

joillakin → jokin pl adesiv

joillakuilla → joku pl adesiv

joille → joka pl alativ

joillekin → jokin pl alativ

joillekuille → joku pl alativ

joilta → joka pl ablativ

joiltain

joiltakin

joiltakuilta → joku pl ablativ

join → joka pl instructiv

joina → joka pl esiv

joinain

joinakin → jokin pl esiv

joinakuina → joku pl esiv

joine → joka pl comitativ

joinekin → jokin pl comitativ

joinekuine → joku pl comitativ

joinkin → jokin pl instructiv

joinkuin → joku pl instructiv

joissa → joka pl inesiv

joissain

joissakin → jokin pl inesiv

joissakuissa → joku pl inesiv

joista → joka pl elativ

joistain

joistakin → jokin pl elativ

joistakuista → joku pl elativ

joita → joka pl partitiv

joitain

joitakin → jokin pl partitiv

joitakuita → joku pl partitiv

joitta → joka pl abesiv

joittakin → jokin pl abesiv

joittakuitta → joku pl abesiv

joitten

joittenkin

joittenkuitten

joka → joka sg nominativ

jokainen → jokainen sg nominativ

jokaiseen → jokainen sg ilativ

jokaiseksi → jokainen sg translativ

jokaisella → jokainen sg adesiv

jokaiselle → jokainen sg alativ

jokaiselta → jokainen sg ablativ

jokaisen → jokainen sg genitiv

jokaisen → jokainen sg instructiv

jokaisena → jokainen sg esiv

jokaisesiva → jokainen sg inesiv

jokaisesta → jokainen sg elativ

jokaiset → jokainen pl nominativ

jokaisetta → jokainen sg abesiv

jokaisia → jokainen pl partitiv

jokaisiin → jokainen pl ilativ

jokaisiksi → jokainen pl translativ

jokaisilla → jokainen pl adesiv

jokaisille → jokainen pl alativ

jokaisilta → jokainen pl ablativ

jokaisin → jokainen pl instructiv

jokaisina → jokainen pl esiv

jokaisine → jokainen pl comitativ

jokaisissa → jokainen pl inesiv

jokaisista → jokainen pl elativ

jokaisitta → jokainen pl abesiv

jokaista → jokainen sg partitiv

jokaisten → jokainen pl genitiv

jokin → jokin sg nominativ

joksi → joka sg translativ

joksikin → jokin sg translativ

joksikuksi → joku sg translativ

joku → joku sg nominativ

jokunen → jokunen sg nominativ

jokuseen → jokunen sg ilativ

jokuseksi → jokunen sg translativ

jokusella → jokunen sg adesiv

jokuselle → jokunen sg alativ

jokuselta → jokunen sg ablativ

jokusen → jokunen sg genitiv

jokusen → jokunen sg instructiv

jokusena → jokunen sg esiv

jokusesiva → jokunen sg inesiv

jokusesta → jokunen sg elativ

jokuset → jokunen pl nominativ

jokusetta → jokunen sg abesiv

jokusia → jokunen pl partitiv

jokusiin → jokunen pl ilativ

jokusiksi → jokunen pl translativ

jokusilla → jokunen pl adesiv

jokusille → jokunen pl alativ

jokusilta → jokunen pl ablativ

jokusin → jokunen pl instructiv

jokusina → jokunen pl esiv

jokusine → jokunen pl comitativ

jokusissa → jokunen pl inesiv

jokusista → jokunen pl elativ

jokusitta → jokunen pl abesiv

jokusta → jokunen sg partitiv

jokusten → jokunen pl genitiv

jolla → joka sg adesiv

jollain

jollainen → jollainen sg nominativ

jollaiseen → jollainen sg ilativ

jollaiseksi → jollainen sg translativ

jollaisella → jollainen sg adesiv

jollaiselle → jollainen sg alativ

jollaiselta → jollainen sg ablativ

jollaisen → jollainen sg genitiv

jollaisen → jollainen sg instructiv

jollaisena → jollainen sg esiv

jollaisesiva → jollainen sg inesiv

jollaisesta → jollainen sg elativ

jollaiset → jollainen pl nominativ

jollaisetta → jollainen sg abesiv

jollaisia → jollainen pl partitiv

jollaisiin → jollainen pl ilativ

jollaisiksi → jollainen pl translativ

jollaisilla → jollainen pl adesiv

jollaisille → jollainen pl alativ

jollaisilta → jollainen pl ablativ

jollaisin → jollainen pl instructiv

jollaisina → jollainen pl esiv

jollaisine → jollainen pl comitativ

jollaisissa → jollainen pl inesiv

jollaisista → jollainen pl elativ

jollaisitta → jollainen pl abesiv

jollaista → jollainen sg partitiv

jollaisten → jollainen pl genitiv

jollakin → jokin sg adesiv

jollakulla → joku sg adesiv

jolle → joka sg alativ

jollekin → jokin sg alativ

jollekulle → joku sg alativ

jolta → joka sg ablativ

joltain

joltakin → jokin sg ablativ

joltakulta → joku sg ablativ

jommaksikummaksi

jommaksikummaksi → jompikumpi sg translativ

jommallakummalla → jompikumpi sg adesiv

jommallekummalle → jompikumpi sg alativ

jommaltakummalta → jompikumpi sg ablativ

jommankumman → jompikumpi sg genitiv

jommankumman → jompikumpi sg instructiv

jommassakummassa → jompikumpi sg inesiv

jommastakummasta → jompikumpi sg elativ

jommatkummat → jompikumpi pl nominativ

jommattakummatta → jompikumpi sg abesiv

jommiksikummiksi → jompikumpi pl translativ

jommillakummilla → jompikumpi pl adesiv

jommillekummille → jompikumpi pl alativ

jommiltakummilta → jompikumpi pl ablativ

jomminkummin → jompikumpi pl instructiv

jommissakummissa → jompikumpi pl inesiv

jommistakummista → jompikumpi pl elativ

jommittakummitta → jompikumpi pl abesiv

jompaakumpaa → jompikumpi sg partitiv

jompaankumpaan → jompikumpi sg ilativ

jompanakumpana → jompikumpi sg esiv

jompiakumpia → jompikumpi pl partitiv

jompienkumpien → jompikumpi pl genitiv

jompiinkumpiin → jompikumpi pl ilativ

jompikumpi → jompikumpi sg nominativ

jompinakumpina → jompikumpi pl esiv

jompinekumpine → jompikumpi pl comitativ

jona → joka sg esiv

jonain

jonakin → jokin sg esiv

jonakuna → joku sg esiv

jonka → joka sg genitiv

jonkin → jokin sg genitiv

jonkinlainen → jonkinlainen sg nominativ

jonkinlaiseen → jonkinlainen sg ilativ

jonkinlaiseksi → jonkinlainen sg translativ

jonkinlaisella → jonkinlainen sg adesiv

jonkinlaiselle → jonkinlainen sg alativ

jonkinlaiselta → jonkinlainen sg ablativ

jonkinlaisen → jonkinlainen sg genitiv

jonkinlaisen → jonkinlainen sg instructiv

jonkinlaisena → jonkinlainen sg esiv

jonkinlaisesiva → jonkinlainen sg inesiv

jonkinlaisesta → jonkinlainen sg elativ

jonkinlaiset → jonkinlainen pl nominativ

jonkinlaisetta → jonkinlainen sg abesiv

jonkinlaisia → jonkinlainen pl partitiv

jonkinlaisiin → jonkinlainen pl ilativ

jonkinlaisiksi → jonkinlainen pl translativ

jonkinlaisilla → jonkinlainen pl adesiv

jonkinlaisille → jonkinlainen pl alativ

jonkinlaisilta → jonkinlainen pl ablativ

jonkinlaisin → jonkinlainen pl instructiv

jonkinlaisina → jonkinlainen pl esiv

jonkinlaisine → jonkinlainen pl comitativ

jonkinlaisissa → jonkinlainen pl inesiv

jonkinlaisista → jonkinlainen pl elativ

jonkinlaisitta → jonkinlainen pl abesiv

jonkinlaista → jonkinlainen sg partitiv

jonkinlaisten → jonkinlainen pl genitiv

jonkun → joku sg genitiv

jonkun → joku sg instructiv

jossa → joka sg inesiv

jossain

jossakin → jokin sg inesiv

jossakussa → joku sg inesiv

josta → joka sg elativ

jostain

jostakin → jokin sg elativ

jostakusta → joku sg elativ

jota → joka sg partitiv

jotain

jotakin → jokin sg partitiv

jotakuta → joku sg partitiv

jotka → joka pl nominativ

jotkin → jokin pl nominativ

jotkut → joku pl nominativ

jotta → joka sg abesiv

jottakin → jokin sg abesiv

jottakutta → joku sg abesiv

kaikeksi → kaikki sg instructiv

kaikeksi → kaikki sg translativ

kaikella → kaikki sg adesiv

kaikelle → kaikki sg alativ

kaikelta → kaikki sg ablativ

kaiken → kaikki sg genitiv

kaikesiva → kaikki sg inesiv

kaikesta → kaikki sg elativ

kaiket → kaikki pl nominativ

kaiketta → kaikki sg abesiv

kaikiksi → kaikki pl instructiv

kaikiksi → kaikki pl translativ

kaikilla → kaikki pl adesiv

kaikille → kaikki pl alativ

kaikilta → kaikki pl ablativ

kaikin

kaikissa → kaikki pl inesiv

kaikista → kaikki pl elativ

kaikitta → kaikki pl abesiv

kaikkea → kaikki sg partitiv

kaikkeen → kaikki sg ilativ

kaikkena → kaikki sg esiv

kaikkeni

kaikki → kaikki sg nominativ

kaikkia → kaikki pl partitiv

kaikkien → kaikki pl genitiv

kaikkiin → kaikki pl ilativ

kaikkina → kaikki pl esiv

kaikkine → kaikki pl comitativ

kehen

kehenkään → kukaan sg ilativ

keiden → kuka pl genitiv

keidenkin → kukakin pl genitiv

keidenkään → kukaan pl genitiv

keihin → kuka pl ilativ

keihinkin → kukakin pl ilativ

keihinkään → kukaan pl ilativ

keiksi → kuka pl translativ

keiksikin → kukakin pl translativ

keiksikään → kukaan pl translativ

keille → kuka pl alativ

keillekin → kukakin pl alativ

keillekään → kukaan pl alativ

keillä → kuka pl adesiv

keilläkin → kukakin pl adesiv

keilläkään → kukaan pl adesiv

keillään → kukaan pl adesiv

keiltä → kuka pl ablativ

keiltäkin → kukakin pl ablativ

keiltäkään → kukaan pl ablativ

keiltään → kukaan pl ablativ

kein → kuka pl instructiv

keine → kuka pl comitativ

keinekin → kukakin pl comitativ

keinekään → kukaan pl comitativ

keinkin → kukakin pl instructiv

keinkään → kukaan pl instructiv

keinä → kuka pl esiv

keinäkin → kukakin pl esiv

keinäkään → kukaan pl esiv

keissä → kuka pl inesiv

keissäkin → kukakin pl inesiv

keissäkään → kukaan pl inesiv

keistä → kuka pl elativ

keistäkin → kukakin pl elativ

keistäkään → kukaan pl elativ

keittä → kuka pl abesiv

keittäkin → kukakin pl abesiv

keittäkään → kukaan pl abesiv

keitä → kuka pl partitiv

keitäkin → kukakin pl partitiv

keitään → kukaan pl partitiv

kellään → kukaan sg adesiv

keltään → kukaan sg ablativ

ken → ken sg nominativ

kene → kuka sg comitativ

keneen → kuka sg ilativ

keneenkin → kukakin sg ilativ

keneenkään → kukaan sg ilativ

keneksi → kuka sg translativ

keneksikin → kukakin sg translativ

keneksikään → kukaan sg translativ

kenelle → kuka sg alativ

kenellekin → kukakin sg alativ

kenellekään → kukaan sg alativ

kenellä → kuka sg adesiv

kenelläkin → kukakin sg adesiv

kenelläkään → kukaan sg adesiv

keneltä → kuka sg ablativ

keneltäkin → kukakin sg ablativ

keneltäkään → kukaan sg ablativ

kenen → kuka sg genitiv

kenen → kuka sg instructiv

kenenkin → kukakin sg genitiv

kenenkin → kukakin sg instructiv

kenenkään → kukaan sg genitiv

kenenkään → kukaan sg instructiv

kenenä → kuka sg esiv

kenenäkin → kukakin sg esiv

kenenäkään → kukaan sg esiv

kenesivä → kuka sg inesiv

kenesiväkin → kukakin sg inesiv

kenesiväkään → kukaan sg inesiv

kenestä → kuka sg elativ

kenestäkin → kukakin sg elativ

kenestäkään → kukaan sg elativ

kenet → kuka sg akk

kenetkin → kukakin sg akk

kenettä → kuka sg abesiv

kenettäkin → kukakin sg abesiv

kenettäkään → kukaan sg abesiv

kenkin → kenkin sg nominativ

kenkään → kenkään sg nominativ

ketkä → kuka pl akk

ketkä → kuka pl nominativ

ketkäkin → kukakin pl akk

ketkäkin → kukakin pl nominativ

ketkään → kukaan pl nominativ

ketä → kuka sg partitiv

ketäkin → kukakin sg partitiv

ketään → kukaan sg akk

ketään → kukaan sg partitiv

koko → koko sg nominativ

kuhun

kuhunkin → kukin sg ilativ

kuiden

kuidenkin → kukin pl genitiv

kuihin

kuihinkin → kukin pl ilativ

kuiksi

kuiksikin → kukin pl instructiv

kuiksikin → kukin pl translativ

kuilla

kuillakin → kukin pl adesiv

kuille

kuillekin → kukin pl alativ

kuilta

kuiltakin → kukin pl ablativ

kuina

kuinakin → kukin pl esiv

kuinekin → kukin pl comitativ

kuinkin

kuissa

kuissakin → kukin pl inesiv

kuista

kuistakin → kukin pl elativ

kuita

kuitakin → kukin pl partitiv

kuitta

kuittakin → kukin pl abesiv

kuitten

kuittenkin → kukin pl genitiv

kuka → kuka sg nominativ

kukaan → kukaan sg nominativ

kukakin → kukakin sg nominativ

kukas

kukin → kukin sg nominativ

kuksi

kuksikin → kukin sg translativ

kulla

kullakin → kukin sg adesiv

kulle

kullekin → kukin sg alativ

kulloinen → kulloinen sg nominativ

kulloinenkin → kulloinenkin sg nominativ

kulloiseen → kulloinen sg ilativ

kulloiseenkin → kulloinenkin sg ilativ

kulloiseksi → kulloinen sg translativ

kulloiseksikin → kulloinenkin sg translativ

kulloisella → kulloinen sg adesiv

kulloisellakin → kulloinenkin sg adesiv

kulloiselle → kulloinen sg alativ

kulloisellekin → kulloinenkin sg alativ

kulloiselta → kulloinen sg ablativ

kulloiseltakin → kulloinenkin sg ablativ

kulloisen → kulloinen sg genitiv

kulloisen → kulloinen sg instructiv

kulloisena → kulloinen sg esiv

 

 

 

. kulloisenakin → kulloinenkin sg esiv

kulloisenkin → kulloinenkin sg genitiv

kulloisenkin → kulloinenkin sg instructiv

kulloisesiva → kulloinen sg inesiv

kulloisesivakin → kulloinenkin sg inesiv

kulloisesta → kulloinen sg elativ

kulloisestakin → kulloinenkin sg elativ

kulloiset → kulloinen pl nominativ

kulloisetkin → kulloinenkin pl nominativ

kulloisetta → kulloinen sg abesiv

kulloisettakin → kulloinenkin sg abesiv

kulloisia → kulloinen pl partitiv

kulloisiakin → kulloinenkin pl partitiv

kulloisiin → kulloinen pl ilativ

kulloisiinkin → kulloinenkin pl ilativ

kulloisiksi → kulloinen pl translativ

kulloisiksikin → kulloinenkin pl translativ

kulloisilla → kulloinen pl adesiv

kulloisillakin → kulloinenkin pl adesiv

kulloisille → kulloinen pl alativ

kulloisillekin → kulloinenkin pl alativ

kulloisilta → kulloinen pl ablativ

kulloisiltakin → kulloinenkin pl ablativ

kulloisin → kulloinen pl instructiv

kulloisina → kulloinen pl esiv

kulloisinakin → kulloinenkin pl esiv

kulloisine → kulloinen pl comitativ

kulloisinekin → kulloinenkin pl comitativ

kulloisinkin → kulloinenkin pl instructiv

kulloisissa → kulloinen pl inesiv

kulloisissakin → kulloinenkin pl inesiv

kulloisista → kulloinen pl elativ

kulloisistakin → kulloinenkin pl elativ

kulloisitta → kulloinen pl abesiv

kulloisittakin → kulloinenkin pl abesiv

kulloista → kulloinen sg partitiv

kulloistakin → kulloinenkin sg partitiv

kulloisten → kulloinen pl genitiv

kulloistenkin → kulloinenkin pl genitiv

kulta vezi kenelta

kultakin → kukin sg ablativ

kummaksi → kumpi sg translativ

kummaksikaan → kumpikaan sg translativ

kummaksikin → kumpikin sg translativ

kummalla → kumpi sg adesiv

kummallakaan → kumpikaan sg adesiv

kummallakin → kumpikin sg adesiv

kummalle → kumpi sg alativ

kummallekaan → kumpikaan sg alativ

kummallekin → kumpikin sg alativ

kummalta → kumpi sg ablativ

kummaltakaan → kumpikaan sg ablativ

kummaltakin → kumpikin sg ablativ

kumman → kumpi sg genitiv

kumman → kumpi sg instructiv

kummankaan → kumpikaan sg genitiv

kummankaan → kumpikaan sg instructiv

kummankin → kumpikin sg genitiv

kummankin → kumpikin sg instructiv

kummassa → kumpi sg inesiv

kummassakaan → kumpikaan sg inesiv

kummassakin → kumpikin sg inesiv

kummasta → kumpi sg elativ

kummastakaan → kumpikaan sg elativ

kummastakin → kumpikin sg elativ

kummat → kumpi pl nominativ

kummatkaan → kumpikaan pl nominativ

kummatkin → kumpikin pl nominativ

kummatta

kummiksi → kumpi pl translativ

kummiksikaan → kumpikaan pl translativ

kummiksikin → kumpikin pl translativ

kummilla → kumpi pl adesiv

kummillakaan → kumpikaan pl adesiv

kummillakin → kumpikin pl adesiv

kummille → kumpi pl alativ

kummillekaan → kumpikaan pl alativ

kummillekin → kumpikin pl alativ

kummilta → kumpi pl ablativ

kummiltakaan → kumpikaan pl ablativ

kummiltakin → kumpikin pl ablativ

kummin → kumpi pl instructiv

kumminkaan → kumpikaan pl instructiv

kumminkin → kumpikin pl instructiv

kummissa → kumpi pl inesiv

kummissakaan → kumpikaan pl inesiv

kummissakin → kumpikin pl inesiv

kummista → kumpi pl elativ

kummistakaan → kumpikaan pl elativ

kummistakin → kumpikin pl elativ

kummitta → kumpi pl abesiv

kummittakaan → kumpikaan pl abesiv

kummittakin → kumpikin pl abesiv

kumpaa → kumpi sg partitiv

kumpaakaan → kumpikaan sg partitiv

kumpaakin → kumpikin sg partitiv

kumpaan → kumpi sg ilativ

kumpaankaan → kumpikaan sg ilativ

kumpaankin → kumpikin sg ilativ

kumpainen → kumpainen sg nominativ

kumpainenkin → kumpainenkin sg nominativ

kumpaiseen → kumpainen sg ilativ

kumpaiseenkin → kumpainenkin sg ilativ

kumpaiseksi → kumpainen sg translativ

kumpaiseksikin → kumpainenkin sg translativ

kumpaisella → kumpainen sg adesiv

kumpaisellakin → kumpainenkin sg adesiv

kumpaiselle → kumpainen sg alativ

kumpaisellekin → kumpainenkin sg alativ

kumpaiselta → kumpainen sg ablativ

kumpaiseltakin → kumpainenkin sg ablativ

kumpaisen → kumpainen sg genitiv

kumpaisen → kumpainen sg instructiv

kumpaisena → kumpainen sg esiv

kumpaisenakin → kumpainenkin sg esiv

kumpaisenkaan

kumpaisenkin → kumpainenkin sg genitiv

kumpaisenkin → kumpainenkin sg instructiv

kumpaisesiva → kumpainen sg inesiv

kumpaisesivakaan

kumpaisesivakin → kumpainenkin sg inesiv

kumpaisesta → kumpainen sg elativ

kumpaisestakin → kumpainenkin sg elativ

kumpaiset → kumpainen pl nominativ

kumpaisetkin → kumpainen pl nominativ

kumpaisetta → kumpainen sg abesiv

kumpaisettakin → kumpainenkin sg abesiv

kumpaisia → kumpainen pl partitiv

kumpaisiakin → kumpainen pl partitiv

kumpaisiin → kumpainen pl ilativ

kumpaisiinkin → kumpainen pl ilativ

kumpaisiksi → kumpainen pl translativ

kumpaisiksikin → kumpainen pl translativ

kumpaisilla → kumpainen pl adesiv

kumpaisillakin → kumpainen pl adesiv

kumpaisille → kumpainen pl alativ

kumpaisillekin → kumpainen pl alativ

kumpaisilta → kumpainen pl ablativ

kumpaisiltakin → kumpainen pl ablativ

kumpaisin → kumpainen pl instructiv

kumpaisina → kumpainen pl esiv

kumpaisinakin → kumpainen pl esiv

kumpaisine → kumpainen pl comitativ

kumpaisinekin → kumpainen pl comitativ

kumpaisinkin → kumpainen pl instructiv

kumpaisissa → kumpainen pl inesiv

kumpaisissakin → kumpainen pl inesiv

kumpaisista → kumpainen pl elativ

kumpaisistakin → kumpainen pl elativ

kumpaisitta → kumpainen pl abesiv

kumpaisittakin → kumpainen pl abesiv

kumpaista → kumpainen sg partitiv

kumpaistakaan

kumpaistakin → kumpainenkin sg partitiv

kumpaisten → kumpainen pl genitiv

kumpaistenkin → kumpainen pl genitiv

kumpana

kumpana → kumpi sg esiv

kumpanakaan → kumpikaan sg esiv

kumpanakin → kumpikin sg esiv

kumpi → kumpi sg nominativ

kumpia → kumpi pl partitiv

kumpiakaan → kumpikaan pl partitiv

kumpiakin → kumpikin pl partitiv

kumpien → kumpi pl genitiv

kumpienkaan → kumpikaan pl genitiv

kumpienkin → kumpikin pl genitiv

kumpiin → kumpi pl ilativ

kumpiinkaan → kumpikaan pl ilativ

kumpiinkin → kumpikin pl ilativ

kumpikaan → kumpikaan sg nominativ

kumpikin → kumpikin sg nominativ

kumpina → kumpi pl esiv

kumpinakaan → kumpikaan pl esiv

kumpinakin → kumpikin pl esiv

kumpine → kumpi pl comitativ

kumpinekaan → kumpikaan pl comitativ

kumpinekin → kumpikin pl comitativ

kuna

kunakin → kukin sg esiv

kunka

kunkin → kukin sg genitiv

kunkin → kukin sg instructiv

kussa

kussakin → kukin sg inesiv

kusta

kustakin → kukin sg elativ

kuta

kutakaan

kutakin → kukin sg partitiv

kutka

kutkin → kukin pl nominativ

kutta

kuttakin → kukin sg abesiv

ma → ma sg nominativ  [murt. minä]

me → minä pl nominativ

mehän

meidän → minä pl genitiv

meidät → minä pl akk

meihin → minä pl ilativ

meiksi → minä pl translativ

meille → minä pl alativ

meillä → minä pl adesiv

meiltä → minä pl ablativ

mein → minä pl instructiv

meine → minä pl comitativ

meinä → minä pl esiv

meissä → minä pl inesiv

meistä → minä pl elativ

meittä → minä pl abesiv

meitä → minä pl partitiv

mekin

mekö

mepä

mi → mi sg nominativ [murt. minä]

mie → mie sg nominativ [murt. minä]

mieleni

mihin → mikä sg ilativ

mihin tahansa

mihinkin → mikin sg ilativ

mihinkään → mikään sg ilativ

mikin → mikin sg nominativ

miksi → mikä sg translativ

miksikin → mikin sg translativ

miksikään

miksikään → mikään sg translativ

mikskä

mikä → mikä sg nominativ

mikäkin → mikäkin sg nominativ

mikäs

mikään → mikään sg nominativ

millainen → millainen sg nominativ

millaiseen → millainen sg ilativ

millaiseksi → millainen sg translativ

millaisella → millainen sg adesiv

millaiselle → millainen sg alativ

millaiselta → millainen sg ablativ

millaisen → millainen sg genitiv

millaisen → millainen sg instructiv

millaisena → millainen sg esiv

millaisesiva → millainen sg inesiv

millaisesta → millainen sg elativ

millaiset → millainen pl nominativ

millaisetta → millainen sg abesiv

millaisia → millainen pl partitiv

millaisiin → millainen pl ilativ

millaisiksi → millainen pl translativ

millaisilla → millainen pl adesiv

millaisille → millainen pl alativ

millaisilta → millainen pl ablativ

millaisin → millainen pl instructiv

millaisina → millainen pl esiv

millaisine → millainen pl comitativ

millaisissa → millainen pl inesiv

millaisista → millainen pl elativ

millaisitta → millainen pl abesiv

millaista → millainen sg partitiv

millaisten → millainen pl genitiv

mille → mikä sg alativ

millekin → mikin sg alativ

millekään

millekään → mikään sg alativ

millä → mikä sg adesiv

milläkin → mikin sg adesiv

millään → mikään sg adesiv

miltä → mikä sg ablativ

miltäkin → mikin sg ablativ

miltään → mikään sg ablativ

mimmoinen → mimmoinen sg nominativ

mimmoiseen → mimmoinen sg ilativ

mimmoiseksi → mimmoinen sg translativ

mimmoisella → mimmoinen sg adesiv

mimmoiselle → mimmoinen sg alativ

mimmoiselta → mimmoinen sg ablativ

mimmoisen → mimmoinen sg genitiv

mimmoisen → mimmoinen sg instructiv

mimmoisena → mimmoinen sg esiv

mimmoisesiva → mimmoinen sg inesiv

mimmoisesta → mimmoinen sg elativ

mimmoiset → mimmoinen pl nominativ

mimmoisetta → mimmoinen sg abesiv

mimmoisia → mimmoinen pl partitiv

mimmoisiin → mimmoinen pl ilativ

mimmoisiksi → mimmoinen pl translativ

mimmoisilla → mimmoinen pl adesiv

mimmoisille → mimmoinen pl alativ

mimmoisilta → mimmoinen pl ablativ

mimmoisin → mimmoinen pl instructiv

mimmoisina → mimmoinen pl esiv

mimmoisine → mimmoinen pl comitativ

mimmoisissa → mimmoinen pl inesiv

mimmoisista → mimmoinen pl elativ

mimmoisitta → mimmoinen pl abesiv

mimmoista → mimmoinen sg partitiv

mimmoisten → mimmoinen pl genitiv

mine → mikä pl comitativ

minekin → mikin pl comitativ

minkin → mikin sg genitiv

minkin → mikin sg instructiv

minkä → mikä pl instructiv

minkä → mikä sg genitiv

minkäkin → mikäkin sg genitiv

minkälainen → minkälainen sg nominativ

minkälaiseen → minkälainen sg ilativ

minkälaiseksi → minkälainen sg translativ

minkälaisella → minkälainen sg adesiv

minkälaiselle → minkälainen sg alativ

minkälaiselta → minkälainen sg ablativ

minkälaisen → minkälainen sg genitiv

minkälaisen → minkälainen sg instructiv

minkälaisena → minkälainen sg esiv

minkälaisesiva → minkälainen sg inesiv

minkälaisesta → minkälainen sg elativ

minkälaiset → minkälainen pl nominativ

minkälaisetta → minkälainen sg abesiv

minkälaisia → minkälainen pl partitiv

minkälaisiin → minkälainen pl ilativ

minkälaisiksi → minkälainen pl translativ

minkälaisilla → minkälainen pl adesiv

minkälaisille → minkälainen pl alativ

minkälaisilta → minkälainen pl ablativ

minkälaisin → minkälainen pl instructiv

minkälaisina → minkälainen pl esiv

minkälaisine → minkälainen pl comitativ

minkälaisissa → minkälainen pl inesiv

minkälaisista → minkälainen pl elativ

minkälaisitta → minkälainen pl abesiv

minkälaista → minkälainen sg partitiv

minkälaisten → minkälainen pl genitiv

minkään → mikään sg genitiv

minkään → mikään sg instructiv

minne tahansa

minua → minä sg partitiv

minuksi → minä sg translativ

minulla → minä sg adesiv

minullakin

minulle → minä sg alativ

minullekin

minulta → minä sg ablativ

minun → minä sg genitiv

minun → minä sg instructiv

minuna → minä sg esiv

minune → minä sg comitativ

minussa → minä sg inesiv

minusta → minä sg elativ

minut → minä sg akk

minutta → minä sg abesiv

minuu → mie sg partitiv

minuun → minä sg ilativ

minä [a nu se confunda cu minä – eu!] → mikä sg esiv

minä → minä sg nominativ

minähän

minäkin

minäkin → mikin sg esiv

minäkään

minäkö

minäpä

minään → mikään sg esiv

missä → mikä sg inesiv

missä tahansa

missäkin → mikin sg inesiv

missään → mikään sg inesiv

mistä → mikä sg elativ

mistäkin → mikin sg elativ

mistään → mikään sg elativ

mitkin → mikin pl nominativ

mitkä → mikä pl nominativ

mitkäkin → mikäkin pl nominativ

mitkään → mikään pl nominativ

mittä → mikä sg abesiv

mittäkin → mikin sg abesiv

mittäkään → mikään sg abesiv

mitä → mikä sg partitiv

mitäkin → mikin sg partitiv

mitään → mikään sg partitiv

miua → mie sg partitiv  [murt. minä]

miuhun → mie sg ilativ [murt. minä]

miuksi → mie sg translativ [murt. minä]

miulla → mie sg adesiv [murt. minä]

miulle → mie sg alativ [murt. minä]

miulta → mie sg ablativ [murt. minä]

miun → mie sg genitiv [murt. minä]

miuna → mie sg esiv [murt. minä]

miussa → mie sg inesiv [murt. minä]

miusta → mie sg elativ [murt. minä]

miut → mie sg akk [murt. minä]

miuta → mie sg partitiv [murt. minä]

molemman

molemmassa

molemmat → molemmat pl nominativ

molemmiksi → molemmat pl translativ

molemmilla → molemmat pl adesiv

molemmille → molemmat pl alativ

molemmilta → molemmat pl ablativ

molemmin → molemmat pl instructiv

molemmissa → molemmat pl inesiv

molemmista → molemmat pl elativ

molemmitta → molemmat pl abesiv

molempaa

molempia → molemmat pl partitiv

molempien → molemmat pl genitiv

molempiin → molemmat pl ilativ

molempina → molemmat pl esiv

molempine → molemmat pl comitativ

moneen → moni sg ilativ

moneksi → moni sg translativ

monella → moni sg adesiv

monelle → moni sg alativ

monelta → moni sg ablativ

monen → moni sg genitiv

monen → moni sg instructiv

monena → moni sg esiv

monenneksi → mones sg translativ

monennella → mones sg adesiv

monennelle → mones sg alativ

monennelta → mones sg ablativ

monennen → mones sg genitiv

monennen → mones sg instructiv

monennesiva → mones sg inesiv

monennesta → mones sg elativ

monennet → mones pl nominativ

monennetta → mones sg abesiv

monensia → mones pl partitiv

monensien → mones pl genitiv

monensiin → mones pl ilativ

monensiksi → mones pl translativ

monensilla → mones pl adesiv

monensille → mones pl alativ

monensilta → mones pl ablativ

monensin → mones pl instructiv

monensina → mones pl esiv

monensine → mones pl comitativ

monensissa → mones pl inesiv

monensista → mones pl elativ

monensitta → mones pl abesiv

monenteen → mones sg ilativ

monentena → mones sg esiv

mones → mones sg nominativ

monesiva → moni sg inesiv

monesta → moni sg elativ

monet → moni pl nominativ

monetta → mones sg partitiv

monetta → moni sg abesiv

moni → moni sg nominativ

monia → moni pl partitiv

moniaaksi → monias sg translativ

moniaalla → monias sg adesiv

moniaalle → monias sg alativ

moniaalta → monias sg ablativ

moniaan → monias sg genitiv

moniaan → monias sg instructiv

moniaana → monias sg esiv

moniaaseen → monias sg ilativ

moniaassa → monias sg inesiv

moniaasta → monias sg elativ

moniaat → monias pl nominativ

moniaatta → monias sg abesiv

moniaiden → monias pl genitiv

moniaiksi → monias pl translativ

moniailla → monias pl adesiv

moniaille → monias pl alativ

moniailta → monias pl ablativ

moniain → monias pl instructiv

moniaina → monias pl esiv

moniaine → monias pl comitativ

moniaisiin → monias pl ilativ

moniaissa → monias pl inesiv

moniaista → monias pl elativ

moniaita → monias pl partitiv

moniaitta → monias pl abesiv

monias → monias sg nominativ

moniasta → monias sg partitiv

monien → moni pl genitiv

moniin → moni pl ilativ

moniksi → moni pl translativ

monilla → moni pl adesiv

monille → moni pl alativ

monilta → moni pl ablativ

monin → moni pl instructiv

monina → moni pl esiv

monine → moni pl comitativ

monissa → moni pl inesiv

monista → moni pl elativ

monitta → moni pl abesiv

monituinen → monituinen sg nominativ

monituiseen → monituinen sg ilativ

monituiseksi → monituinen sg translativ

monituisella → monituinen sg adesiv

monituiselle → monituinen sg alativ

monituiselta → monituinen sg ablativ

monituisen → monituinen sg genitiv

monituisen → monituinen sg instructiv

monituisena → monituinen sg esiv

monituisesiva → monituinen sg inesiv

monituisesta → monituinen sg elativ

monituiset → monituinen pl nominativ

monituisetta → monituinen sg abesiv

monituisia → monituinen pl partitiv

monituisiin → monituinen pl ilativ

monituisiksi → monituinen pl translativ

monituisilla → monituinen pl adesiv

monituisille → monituinen pl alativ

monituisilta → monituinen pl ablativ

monituisin → monituinen pl instructiv

monituisina → monituinen pl esiv

monituisine → monituinen pl comitativ

monituisissa → monituinen pl inesiv

monituisista → monituinen pl elativ

monituisitta → monituinen pl abesiv

monituista → monituinen sg partitiv

monituisten → monituinen pl genitiv

monta → moni sg partitiv

monta → monta sg nominativ

montaa → monta sg partitiv

mua → mä sg partitiv [murt. minä]

muhun → mä sg ilativ [murt. minä]

muiden → muu pl genitiv = muitten

muihin → muu pl ill

muiksi → muu pl translativ

muilla → muu pl adesiv

muille → muu pl alativ

muilta → muu pl ablativ

muin → muu pl instructiv

muina → muu pl esiv

muine → muu pl comitativ

muissa → muu pl inesiv

muista → muu pl elativ

muita → muu pl partitiv

muitakin → muu pl partitiv

muitta → muu pl abesiv

muitten → muu pl genitiv = muiden

muks → mä sg translativ [murt. minä]

muksi → mä sg translativ [murt. minä]

mulla → mä sg adesiv [murt. minä]

mulle → mä sg alativ [murt. minä]

multa → mä sg ablativ [murt. minä]

mun → mä sg genitiv [murt. minä]

muna → mä sg esiv [murt. minä]

mussa → mä sg inesiv [murt. minä]

musta → mä sg elativ [murt. minä]

mut → mä sg akk [murt. minä]

 

 

. muuan → muuan sg nominativ

muuatta → muuan sg partitiv

muudan → muudan sg nominativ

muuhun → muu sg ill

muuksi → muu sg translativ

muulla → muu sg ades

muulle → muu sg all

muulta → muu sg abl

muun → muu sg genitiv

muuna → muu sg esiv

muussa → muu sg inesiv

muusta → muu sg elativ

muut → muu pl akk

muuta → muu sg partitiv

muutakaan → muu sg partitiv

muutakin → muu sg partitiv

muutama → muutama sg nominativ

muutamaa → muutama sg partitiv

muutamaan → muutama sg ilativ

muutamain

muutamaksi → muutama sg translativ

muutamalla → muutama sg adesiv

muutamalle → muutama sg alativ

muutamalta → muutama sg ablativ

muutaman → muutama sg genitiv

muutaman → muutama sg instructiv

muutamana → muutama sg esiv

muutamassa → muutama sg inesiv

muutamasta → muutama sg elativ

muutamat → muutama pl nominativ

muutamatta → muutama sg abesiv

muutamia → muutama pl partitiv

muutamien → muutama pl genitiv

muutamiin → muutama pl ilativ

muutamiksi → muutama pl translativ

muutamilla → muutama pl adesiv

muutamille → muutama pl alativ

muutamilta → muutama pl ablativ

muutamin → muutama pl instructiv

muutamina → muutama pl esiv

muutamine → muutama pl comitativ

muutamissa → muutama pl inesiv

muutamista → muutama pl elativ

muutamitta → muutama pl abesiv

muutkin

muutta

myö → mie pl nominativ [murt. minä]

mä → mä sg nominativ [murt. minä]

mää → mää sg nominativ [murt. minä]

ne → se pl nominativ

nehän

nepä

niiden → se pl genitiv

niihin → se pl ilativ

niiks

niiksi → se pl translativ

niille → se pl alativ

niillä → se pl adesiv

niiltä → se pl ablativ

niin → se pl instructiv

niine → se pl comitativ

niinä → se pl esiv

niissä → se pl inesiv

niistä → se pl elativ

niitten

niittä → se pl abesiv

niitä → se pl partitiv

noi → toi pl nominativ [murt. nuo – tuo]

noiden → tuo pl genitiv

noihin → tuo pl ilativ

noiks

noiksi → tuo pl translativ

noilla → tuo pl adesiv

noille → tuo pl alativ

noilta → tuo pl ablativ

noin → tuo pl instructiv

noina → tuo pl esiv

noine → tuo pl comitativ

noissa → tuo pl inesiv

noista → tuo pl elativ

noita → tuo pl partitiv

noitta → tuo pl abesiv

noitten

nuo → tuo pl nominativ

näiden → tämä pl genitiv

näihin → tämä pl ilativ

näiksi → tämä pl translativ

näille → tämä pl alativ

näillä → tämä pl adesiv

näiltä → tämä pl ablativ

näin → tämä pl instructiv

näine → tämä pl comitativ

näinä → tämä pl esiv

näissä → tämä pl inesiv

näistä → tämä pl elativ

näittä → tämä pl abesiv

näitä → tämä pl partitiv

nämä → tämä pl nominativ

nää → tää pl nominativ [murt. nämä, tämä]

sa → sa sg nominativ [murt. sinä]

sama → sama sg nominativ

samaa → sama sg partitiv

samaan → sama sg ilativ

samaksi → sama sg translativ

samalla → sama sg adesiv

samalle → sama sg alativ

samalta → sama sg ablativ

saman → sama sg genitiv

saman → sama sg instructiv

samana → sama sg esiv

samassa → sama sg inesiv

samasta → sama sg elativ

samat → sama pl nominativ

samatta → sama sg abesiv

samoihin → sama pl ilativ

samoiksi → sama pl translativ

samoilla → sama pl adesiv

samoille → sama pl alativ

samoilta → sama pl ablativ

samoin → sama pl instructiv

samoina → sama pl esiv

samoine → sama pl comitativ

samoissa → sama pl inesiv

samoista → sama pl elativ

samoitta → sama pl abesiv

samoja → sama pl partitiv

samojen → sama pl genitiv

se → se sg nominativ

sehän

sekin

sekö

sellainen → sellainen sg nominativ

sellaiseen → sellainen sg ilativ

sellaiseksi → sellainen sg translativ

sellaisella → sellainen sg adesiv

sellaiselle → sellainen sg alativ

sellaiselta → sellainen sg ablativ

sellaisen → sellainen sg genitiv

sellaisen → sellainen sg instructiv

sellaisena → sellainen sg esiv

sellaisesiva → sellainen sg inesiv

sellaisesta → sellainen sg elativ

sellaiset → sellainen pl nominativ

sellaisetta → sellainen sg abesiv

sellaisia → sellainen pl partitiv

sellaisiin → sellainen pl ilativ

sellaisiksi → sellainen pl translativ

sellaisilla → sellainen pl adesiv

sellaisille → sellainen pl alativ

sellaisilta → sellainen pl ablativ

sellaisin → sellainen pl instructiv

sellaisina → sellainen pl esiv

sellaisine → sellainen pl comitativ

sellaisissa → sellainen pl inesiv

sellaisista → sellainen pl elativ

sellaisitta → sellainen pl abesiv

sellaista → sellainen sg partitiv

sellaisten → sellainen pl genitiv

semmoinen → semmoinen sg nominativ

semmoiseen → semmoinen sg ilativ

semmoiseksi → semmoinen sg translativ

semmoisella → semmoinen sg adesiv

semmoiselle → semmoinen sg alativ

semmoiselta → semmoinen sg ablativ

semmoisen → semmoinen sg genitiv

semmoisen → semmoinen sg instructiv

semmoisena → semmoinen sg esiv

semmoisesiva → semmoinen sg inesiv

semmoisesta → semmoinen sg elativ

semmoiset → semmoinen pl nominativ

semmoisetta → semmoinen sg abesiv

semmoisia → semmoinen pl partitiv

semmoisiin → semmoinen pl ilativ

semmoisiksi → semmoinen pl translativ

semmoisilla → semmoinen pl adesiv

semmoisille → semmoinen pl alativ

semmoisilta → semmoinen pl ablativ

semmoisin → semmoinen pl instructiv

semmoisina → semmoinen pl esiv

semmoisine → semmoinen pl comitativ

semmoisissa → semmoinen pl inesiv

semmoisista → semmoinen pl elativ

semmoisitta → semmoinen pl abesiv

semmoista → semmoinen sg partitiv

semmoisten → semmoinen pl genitiv

sen → se sg genitiv

sen → se sg instructiv

sen ja sen

senkin

sepä

sie → sie sg nominativ

siellä → se sg adesiv

sieltä → se sg ablativ

siihen → se sg ilativ

siinä → se sg inesiv

siinä ja siinä

siinähän

siinäkö

siinäpä

siitä → se sg elativ

siks

siksi → se sg translativ

siksikö

sille → se sg alativ

sillä

siltä

sine → se sg comitativ

sinua → sinä sg partitiv

sinuksi → sinä sg translativ

sinulla → sinä sg adesiv

sinulle → sinä sg alativ

sinulta → sinä sg ablativ

sinun → sinä sg genitiv

sinun → sinä sg instructiv

sinuna → sinä sg esiv

sinune → sinä sg comitativ

sinunkin

sinunko

sinussa → sinä sg inesiv

sinusta → sinä sg elativ

sinut → sinä sg akk

sinutta → sinä sg abesiv

sinuu → sie sg partitiv

sinuun → sinä sg ilativ

sinä → se sg esiv

sinä → sinä sg nominativ

sinähän

sinäkin

sinäkään

sittä → se sg abesiv

sitä → se sg partitiv

sitä ja tätä

sitähän

sitäkö

siua → sie sg partitiv

siuhun → sie sg ilativ

siuksi → sie sg translativ

siulla → sie sg adesiv

siulle → sie sg alativ

siulta → sie sg ablativ

siun → sie sg genitiv

siuna → sie sg esiv

siussa → sie sg inesiv

siusta → sie sg elativ

siut → sie sg akk

siuta → sie sg partitiv

sua → sä sg partitiv

suhun → sä sg ilativ

suks

suksi → sä sg translativ

sulla → sä sg adesiv

sulle → sä sg alativ

sulta → sä sg ablativ

sun → sä sg genitiv

suna → sä sg esiv

sussa → sä sg inesiv

susta → sä sg elativ

sut → sä sg akk

sä → sä sg nominativ [murt. sinä]

säkin

sää → sää sg nominativ [murt. sinä]

te → sinä pl nominativ

tehän

teidän → sinä pl genitiv

teidät → sinä pl akk

teihin → sinä pl ilativ

teiksi → sinä pl translativ

teille → sinä pl alativ

teillä → sinä pl adesiv

teiltä → sinä pl ablativ

tein → sinä pl instructiv

teine → sinä pl comitativ

teinä → sinä pl esiv

teissä → sinä pl inesiv

teistä → sinä pl elativ

teittä → sinä pl abesiv

teitä → sinä pl partitiv

tekin

tekö

tohon → toi sg ilativ

toi → toi sg nominativ

toinen → toinen sg nominativ

toinenkin

toiseen → toinen sg ilativ

toiseksi → toinen sg translativ

toisella → toinen sg adesiv

toiselle → toinen sg alativ

toiselta → toinen sg ablativ

toisemme

toisen → toinen sg genitiv

toisen → toinen sg instructiv

toisena → toinen sg esiv

toisesiva → toinen sg inesiv

toisesta → toinen sg elativ

toiset → toinen pl nominativ

toisetta → toinen sg abesiv

toisia → toinen pl partitiv

toisiaan

toisiamme

toisiansa

toisien

toisiin → toinen pl ilativ

toisiksi → toinen pl translativ

toisilla → toinen pl adesiv

toisille → toinen pl alativ

toisilta → toinen pl ablativ

toisin → toinen pl instructiv

toisina → toinen pl esiv

toisine → toinen pl comitativ

toisissa → toinen pl inesiv

toisista → toinen pl elativ

toisitta → toinen pl abesiv

toista → toinen sg partitiv

toisten → toinen pl genitiv

toks

toksi → toi sg translativ

tolla → toi sg adesiv

tolle → toi sg alativ

tolta → toi sg ablativ

ton → toi sg genitiv

tona → toi sg esiv

tossa → toi sg inesiv

tosta → toi sg elativ

tota → toi sg partitiv

tuo → tuo sg nominativ

tuohan

tuohon

tuohon → tuo sg ilativ

tuoko

tuoksi

tuoksi → tuo sg translativ

tuolla → tuo sg adesiv

tuollainen → tuollainen sg nominativ

tuollaiseen → tuollainen sg ilativ

tuollaiseksi → tuollainen sg translativ

tuollaisella → tuollainen sg adesiv

tuollaiselle → tuollainen sg alativ

tuollaiselta → tuollainen sg ablativ

tuollaisen → tuollainen sg genitiv

tuollaisen → tuollainen sg instructiv

tuollaisena → tuollainen sg esiv

tuollaisesiva → tuollainen sg inesiv

tuollaisesta → tuollainen sg elativ

tuollaiset → tuollainen pl nominativ

tuollaisetta → tuollainen sg abesiv

tuollaisia → tuollainen pl partitiv

tuollaisiin → tuollainen pl ilativ

tuollaisiksi → tuollainen pl translativ

tuollaisilla → tuollainen pl adesiv

tuollaisille → tuollainen pl alativ

tuollaisilta → tuollainen pl ablativ

tuollaisin → tuollainen pl instructiv

tuollaisina → tuollainen pl esiv

tuollaisine → tuollainen pl comitativ

tuollaisissa → tuollainen pl inesiv

tuollaisista → tuollainen pl elativ

tuollaisitta → tuollainen pl abesiv

tuollaista → tuollainen sg partitiv

tuollaisten → tuollainen pl genitiv

tuolle → tuo sg alativ

tuolta → tuo sg ablativ

tuommoinen → tuommoinen sg nominativ

tuommoiseen → tuommoinen sg ilativ

tuommoiseksi → tuommoinen sg translativ

tuommoisella → tuommoinen sg adesiv

tuommoiselle → tuommoinen sg alativ

tuommoiselta → tuommoinen sg ablativ

tuommoisen → tuommoinen sg genitiv

tuommoisen → tuommoinen sg instructiv

tuommoisena → tuommoinen sg esiv

tuommoisesiva → tuommoinen sg inesiv

tuommoisesta → tuommoinen sg elativ

tuommoiset → tuommoinen pl nominativ

tuommoisetta → tuommoinen sg abesiv

tuommoisia → tuommoinen pl partitiv

tuommoisiin → tuommoinen pl ilativ

tuommoisiksi → tuommoinen pl translativ

tuommoisilla → tuommoinen pl adesiv

tuommoisille → tuommoinen pl alativ

tuommoisilta → tuommoinen pl ablativ

tuommoisin → tuommoinen pl instructiv

tuommoisina → tuommoinen pl esiv

tuommoisine → tuommoinen pl comitativ

tuommoisissa → tuommoinen pl inesiv

tuommoisista → tuommoinen pl elativ

tuommoisitta → tuommoinen pl abesiv

tuommoista → tuommoinen sg partitiv

tuommoisten → tuommoinen pl genitiv

tuon → tuo sg genitiv

tuon → tuo sg instructiv

tuona → tuo sg esiv

tuone → tuo sg comitativ

tuossa → tuo sg inesiv

tuosta → tuo sg elativ

tuota → tuo sg partitiv

tuotta → tuo sg abesiv

työ → sie pl nominativ

tähän → tämä sg ilativ

täks

täksi → tämä sg translativ

tällainen → tällainen sg nominativ

tällaiseen → tällainen sg ilativ

tällaiseksi → tällainen sg translativ

tällaisella → tällainen sg adesiv

tällaiselle → tällainen sg alativ

tällaiselta → tällainen sg ablativ

tällaisen → tällainen sg genitiv

tällaisen → tällainen sg instructiv

tällaisena → tällainen sg esiv

tällaisesiva → tällainen sg inesiv

tällaisesta → tällainen sg elativ

tällaiset → tällainen pl nominativ

tällaisetta → tällainen sg abesiv

tällaisia → tällainen pl partitiv

tällaisiin → tällainen pl ilativ

tällaisiksi → tällainen pl translativ

tällaisilla → tällainen pl adesiv

tällaisille → tällainen pl alativ

tällaisilta → tällainen pl ablativ

tällaisin → tällainen pl instructiv

tällaisina → tällainen pl esiv

tällaisine → tällainen pl comitativ

tällaisissa → tällainen pl inesiv

tällaisista → tällainen pl elativ

tällaisitta → tällainen pl abesiv

tällaista → tällainen sg partitiv

tällaisten → tällainen pl genitiv

tälle → tämä sg alativ

tällä → tämä sg adesiv

tältä → tämä sg ablativ

tämmöinen → tämmöinen sg nominativ

tämmöiseen → tämmöinen sg ilativ

tämmöiseksi → tämmöinen sg translativ

tämmöiselle → tämmöinen sg alativ

tämmöisellä → tämmöinen sg adesiv

tämmöiseltä → tämmöinen sg ablativ

tämmöisen → tämmöinen sg genitiv

tämmöisen → tämmöinen sg instructiv

tämmöisenä → tämmöinen sg esiv

tämmöisesivä → tämmöinen sg inesiv

tämmöisestä → tämmöinen sg elativ

tämmöiset → tämmöinen pl nominativ

tämmöisettä → tämmöinen sg abesiv

tämmöisiin → tämmöinen pl ilativ

tämmöisiksi → tämmöinen pl translativ

tämmöisille → tämmöinen pl alativ

tämmöisillä → tämmöinen pl adesiv

tämmöisiltä → tämmöinen pl ablativ

tämmöisin → tämmöinen pl instructiv

tämmöisine → tämmöinen pl comitativ

tämmöisinä → tämmöinen pl esiv

tämmöisissä → tämmöinen pl inesiv

tämmöisistä → tämmöinen pl elativ

tämmöisittä → tämmöinen pl abesiv

tämmöisiä → tämmöinen pl partitiv

tämmöisten → tämmöinen pl genitiv

tämmöistä → tämmöinen sg partitiv

tämä → tämä sg nominativ

tämähän

tämäkö

tämän → tämä sg genitiv

tämän → tämä sg instructiv

tämänkin

tämäpä

tän → tää sg genitiv

täne → tämä sg comitativ

tänä → tämä sg esiv

tässä → tämä sg inesiv

tästä → tämä sg elativ

tättä → tämä sg abesiv

tätä → tämä sg partitiv

tää → tää sg nominativ

tään

usea → usea sg nominativ

useaa → usea sg partitiv

useaan → usea sg ilativ

useaksi → usea sg translativ

usealla → usea sg adesiv

usealle → usea sg alativ

usealta → usea sg ablativ

usean → usea sg genitiv

usean → usea sg instructiv

useana → usea sg esiv

useassa → usea sg inesiv

useasta → usea sg elativ

useat → usea pl nominativ

useatta → usea sg abesiv

useiden → usea pl genitiv

useihin → usea pl ilativ

useiksi → usea pl translativ

useilla → usea pl adesiv

useille → usea pl alativ

useilta → usea pl ablativ

usein → usea pl instructiv

useina → usea pl esiv

useine → usea pl comitativ

useisiin → usea pl ilativ

useissa → usea pl inesiv

useista → usea pl elativ

useita → usea pl partitiv

useitta → usea pl abesiv

yhdeksi → yksi sg translativ

yhdeksikään → yksikään sg translativ

yhdelle → yksi sg alativ

yhdellekään → yksikään sg alativ

yhdellä → yksi sg adesiv

yhdelläkään → yksikään sg adesiv

yhdeltä → yksi sg ablativ

yhdeltäkään → yksikään sg ablativ

yhden → yksi sg genitiv

yhden → yksi sg instructiv

yhdenkään → yksikään sg genitiv

yhdenkään → yksikään sg instructiv

yhdesivä → yksi sg inesiv

yhdesiväkään → yksikään sg inesiv

yhdestä → yksi sg elativ

yhdestäkään → yksikään sg elativ

yhdet → yksi pl nominativ

yhdetkään → yksikään pl nominativ

yhdettä → yksi sg abesiv

yhdettäkään → yksikään sg abesiv

yheksi → yks sg translativ

yhelle → yks sg alativ

yhellä → yks sg adesiv

yheltä → yks sg ablativ

yhen → yks sg genitiv

yhen → yks sg instructiv

yhesivä → yks sg inesiv

yhestä → yks sg elativ

yhet → yks pl nominativ

yhettä → yks sg abesiv

yhteen → yks sg ilativ

yhteen → yksi sg ilativ

yhteenkään → yksikään sg ilativ

yhtenä → yks sg esiv

yhtenä → yksi sg esiv

yhtenäkään → yksikään sg esiv

yhtä → yks sg partitiv

yhtä → yksi sg partitiv

yhtäkään → yksikään sg partitiv

yks → yks sg nominativ

yksi → yksi sg nominativ

yksien → yksi pl genitiv

yksienkään → yksikään pl genitiv

yksiin → yksi pl ilativ

yksiinkään → yksikään pl ilativ

yksiksi → yksi pl translativ

yksiksikään → yksikään pl translativ

yksikään → yksikään sg nominativ

yksille → yksi pl alativ

yksillekään → yksikään pl alativ

yksillä → yksi pl adesiv

yksilläkään → yksikään pl adesiv

yksiltä → yksi pl ablativ

yksiltäkään → yksikään pl ablativ

yksin → yksi pl instructiv

yksine → yksi pl comitativ

yksinekään → yksikään pl comitativ

yksinkään → yksikään pl instructiv

yksinä → yksi pl esiv

yksinäkään → yksikään pl esiv

yksissä → yksi pl inesiv

yksissäkään → yksikään pl inesiv

yksistä → yksi pl elativ

yksistäkään → yksikään pl elativ

yksittä → yksi pl abesiv

yksittäkään → yksikään pl abesiv

yksiä → yksi pl partitiv

yksiäkään → yksikään pl partitiv

.

Introdus  / lisätty 16.5.2013

.

Anunțuri

Blog la WordPress.com.

%d blogeri au apreciat asta: