Blogulblog's Blog

Lista unor forme pronominale la diferite cazuri de declinare

Lista unor forme pronominale la diferite cazuri de declinare

 

vezi

sg = singular pl = plural

.

În tabel apar toate formele, dar trimiteri se fac doar la cele mai neobișnuite. Multe forme sunt dialectale.

 

.

eräiden → eräs pl genitiv

eräihin → eräs pl ilativ

eräiksi → eräs pl translativ

eräille → eräs pl alativ

eräillä → eräs pl adesiv

eräiltä → eräs pl ablativ

eräin → eräs pl instructiv

eräine → eräs pl comitativ

eräinä → eräs pl esiv

eräisiin → eräs pl ilativ

eräissä → eräs pl inesiv

eräistä → eräs pl elativ

eräitten → eräs pl genitiv

eräittä → eräs pl abesiv

eräitä → eräs pl partitiv

eräs → eräs sg nominativ

erästä → eräs sg partitiv

erääksi → eräs sg translativ

eräälle → eräs sg alativ

eräällä → eräs sg adesiv

eräältä → eräs sg ablativ

erään → eräs sg genitiv

erään → eräs sg instructiv

eräänä → eräs sg esiv

erääseen → eräs sg ilativ

eräässä → eräs sg inesiv

eräästä → eräs sg elativ

eräät → eräs pl nominativ

eräättä → eräs sg abesiv

harva → harva sg nominativ

harvaa → harva sg partitiv

harvaan → harva sg ilativ

harvaksi → harva sg translativ

harvalla → harva sg adesiv

harvalle → harva sg alativ

harvalta → harva sg ablativ

harvan → harva sg genitiv

harvan → harva sg instructiv

harvana → harva sg esiv

harvassa → harva sg inesiv

harvasta → harva sg elativ

harvat → harva pl nominativ

harvatta → harva sg abesiv

harvoihin → harva pl ilativ

harvoiksi → harva pl translativ

harvoilla → harva pl adesiv

harvoille → harva pl alativ

harvoilta → harva pl ablativ

harvoin → harva pl instructiv

harvoina → harva pl esiv

harvoine → harva pl comitativ

harvoissa → harva pl inesiv

harvoista → harva pl elativ

harvoitta → harva pl abesiv

harvoja → harva pl partitiv

harvojen → harva pl genitiv

he → hän pl nominativ

heidän → hän pl genitiv

heidät → hän pl akk

heihin → hän pl ilativ

heiksi → hän pl translativ

heille → hän pl alativ

heillä → hän pl adesiv

heiltä → hän pl ablativ

hein → hän pl instructiv

heinä → hän pl esiv

heissä → hän pl inesiv

heistä → hän pl elativ

heittä → hän pl abesiv

heitä → hän pl partitiv

hekin → he + kin

hekään → he + kään

hyö → hän pl nominativ [murt. he]

hälle → hän sg alativ

hän → hän sg nominativ

häneen → hän sg ilativ

häneksi → hän sg translativ

hänelle → hän sg alativ

hänellä → hän sg adesiv

häneltä → hän sg ablativ

hänen → hän sg genitiv

hänen → hän sg instructiv

hänenä → hän pl esiv

hänenä → hän sg esiv

hänesivä → hän sg inesiv

hänestä → hän sg elativ

hänet → hän sg akk

hänettä → hän sg abesiv

hänhän → hän sg +hän

hänkin → hän sg + kin

hänkö → hän sg + kö

häntä → hän sg partitiv

hää → hää sg nominativ [murt. he]

häähän → hää sg ilativ [murt. he]

hääksi → hää sg translativ [murt. he]

häälle → hää sg alativ [murt. he]

häällä → hää sg adesiv [murt. he]

häältä → hää sg ablativ [murt. he]

hään → hää sg genitiv [murt. he]

häänä → hää sg esiv [murt. he]

häässä → hää sg inesiv [murt. he]

häästä → hää sg elativ [murt. he]

häät → hää sg akk [murt. he]

häätä → hää sg partitiv [murt. he]

itse → itse pl genitiv

itse → itse pl nominativ

itse → itse sg genitiv

itse → itse sg nominativ

itseen → itse sg ilativ

itseihin → itse pl ilativ

itseiksi → itse pl translativ

itseille → itse pl alativ

itseillä → itse pl adesiv

itseiltä → itse pl ablativ

itsein → itse pl instructiv

itseine → itse pl comitativ

itseinä → itse pl esiv

itseissä → itse pl inesiv

itseistä → itse pl elativ

itsejä → itse pl partitiv

itsekin → itse sg nominativ + kin

itseksi → itse sg translativ

itsekään → itse sg nominativ + kään

itselle → itse sg alativ

itselleni → itse sg alativ + ni (posesiv pers 1-a sg)

itsellesi → itse sg alativ + si (posesiv pers 2-a sg)

itsellä → itse sg adesiv

itseltä → itse sg ablativ

itsen → itse sg instructiv

itsenä → itse sg esiv

itsesivä → itse sg inesiv

itsestä → itse sg elativ

itsestäni → itse sg + ni (posesiv pers 1-a sg)

itsestäsi → itse sg + si (posesiv pers 2-a sg)

itseä → itse sg partitiv

itseämme → itse partitiv + mme (posesiv pers 1-a pl)

itseäni → itse partitiv + ni (posesiv pers 1-a sg)

itseänne → itse partitiv + nne (posesiv pers 2-a pl)

itseänsä, itseään → itsensä sg, pl partitiv

itseäsi → itse partitiv + si (posesiv pers 2-a sg)

itseään, itseänsä → itsensä sg, pl partitiv

johon → joka sg ilativ

johonkin → jokin sg ilativ

johonkuhun → joku sg ilativ

joiden → joka pl genitiv

joidenkin → jokin pl genitiv

joidenkuiden → joku pl genitiv

joihin → joka pl ilativ

joihinkin → jokin pl ilativ

joihinkuihin → joku pl ilativ

joiksi → joka pl translativ

joiksikin → jokin pl translativ

joiksikuiksi → joku pl translativ

joilla → joka pl adesiv

joillain → jokin pl ablativ

joillakin → jokin pl ablativ

joillakin → jokin pl adesiv

joillakuilla → joku pl adesiv

joille → joka pl alativ

joillekin → jokin pl alativ

joillekuille → joku pl alativ

joilta → joka pl ablativ

joiltain → jokin pl ablativ

joiltakin → jokin pl ablativ

joiltakuilta → joku pl ablativ

join → joka pl instructiv

joina → joka pl esiv

joinain → jokin pl esiv

joinakin → jokin pl esiv

joinakuina → joku pl esiv

joine → joka pl comitativ

joinekin → jokin pl comitativ

joinekuine → joku pl comitativ

joinkin → jokin pl instructiv

joinkuin → joku pl instructiv

joissa → joka pl inesiv

joissain → jokin pl inesiv

joissakin → jokin pl inesiv

joissakuissa → joku pl inesiv

joista → joka pl elativ

joistain → jokin pl elativ

joistakin → jokin pl elativ

joistakuista → joku pl elativ

joita → joka pl partitiv

joitain → jokin pl partitiv

joitakin → jokin pl partitiv

joitakuita → joku pl partitiv

joitta → joka pl abesiv

joittakin → jokin pl abesiv

joittakuitta → joku pl abesiv

joitten → joka pl genitiv

joittenkin → jokin pl genitiv → joidenkin

joittenkin → joka pl genitiv + kin

joittenkuitten → joku pl genitiv

joka → joka sg nominativ

jokainen → jokainen sg nominativ

jokaiseen → jokainen sg ilativ

jokaiseksi → jokainen sg translativ

jokaisella → jokainen sg adesiv

jokaiselle → jokainen sg alativ

jokaiselta → jokainen sg ablativ

jokaisen → jokainen sg genitiv

jokaisen → jokainen sg instructiv

jokaisena → jokainen sg esiv

jokaisesiva → jokainen sg inesiv

jokaisesta → jokainen sg elativ

jokaiset → jokainen pl nominativ

jokaisetta → jokainen sg abesiv

jokaisia → jokainen pl partitiv

jokaisiin → jokainen pl ilativ

jokaisiksi → jokainen pl translativ

jokaisilla → jokainen pl adesiv

jokaisille → jokainen pl alativ

jokaisilta → jokainen pl ablativ

jokaisin → jokainen pl instructiv

jokaisina → jokainen pl esiv

jokaisine → jokainen pl comitativ

jokaisissa → jokainen pl inesiv

jokaisista → jokainen pl elativ

jokaisitta → jokainen pl abesiv

jokaista → jokainen sg partitiv

jokaisten → jokainen pl genitiv

jokin → jokin sg nominativ

joksi → joka sg translativ

joksikin → jokin sg translativ

joksikuksi → joku sg translativ

joku → joku sg nominativ

jokunen → jokunen sg nominativ

jokuseen → jokunen sg ilativ

jokuseksi → jokunen sg translativ

jokusella → jokunen sg adesiv

jokuselle → jokunen sg alativ

jokuselta → jokunen sg ablativ

jokusen → jokunen sg genitiv

jokusen → jokunen sg instructiv

jokusena → jokunen sg esiv

jokusesiva → jokunen sg inesiv

jokusesta → jokunen sg elativ

jokuset → jokunen pl nominativ

jokusetta → jokunen sg abesiv

jokusia → jokunen pl partitiv

jokusiin → jokunen pl ilativ

jokusiksi → jokunen pl translativ

jokusilla → jokunen pl adesiv

jokusille → jokunen pl alativ

jokusilta → jokunen pl ablativ

jokusin → jokunen pl instructiv

jokusina → jokunen pl esiv

jokusine → jokunen pl comitativ

jokusissa → jokunen pl inesiv

jokusista → jokunen pl elativ

jokusitta → jokunen pl abesiv

jokusta → jokunen sg partitiv

jokusten → jokunen pl genitiv

jolla → joka sg adesiv

jollain → jokin sg adesiv

jollainen → jollainen sg nominativ

jollaiseen → jollainen sg ilativ

jollaiseksi → jollainen sg translativ

jollaisella → jollainen sg adesiv

jollaiselle → jollainen sg alativ

jollaiselta → jollainen sg ablativ

jollaisen → jollainen sg genitiv

jollaisen → jollainen sg instructiv

jollaisena → jollainen sg esiv

jollaisesiva → jollainen sg inesiv

jollaisesta → jollainen sg elativ

jollaiset → jollainen pl nominativ

jollaisetta → jollainen sg abesiv

jollaisia → jollainen pl partitiv

jollaisiin → jollainen pl ilativ

jollaisiksi → jollainen pl translativ

jollaisilla → jollainen pl adesiv

jollaisille → jollainen pl alativ

jollaisilta → jollainen pl ablativ

jollaisin → jollainen pl instructiv

jollaisina → jollainen pl esiv

jollaisine → jollainen pl comitativ

jollaisissa → jollainen pl inesiv

jollaisista → jollainen pl elativ

jollaisitta → jollainen pl abesiv

jollaista → jollainen sg partitiv

jollaisten → jollainen pl genitiv

jollakin → jokin sg adesiv

jollakulla → joku sg adesiv

jolle → joka sg alativ

jollekin → jokin sg alativ

jollekulle → joku sg alativ

jolta → joka sg ablativ

joltain → jokin sg ablativ

joltakin → jokin sg ablativ

joltakulta → joku sg ablativ

jommaksikummaksi → jompikumpi sg translativ

jommallakummalla → jompikumpi sg adesiv

jommallekummalle → jompikumpi sg alativ

jommaltakummalta → jompikumpi sg ablativ

jommankumman → jompikumpi sg genitiv

jommankumman → jompikumpi sg instructiv

jommassakummassa → jompikumpi sg inesiv

jommastakummasta → jompikumpi sg elativ

jommatkummat → jompikumpi pl nominativ

jommattakummatta → jompikumpi sg abesiv

jommiksikummiksi → jompikumpi pl translativ

jommillakummilla → jompikumpi pl adesiv

jommillekummille → jompikumpi pl alativ

jommiltakummilta → jompikumpi pl ablativ

jomminkummin → jompikumpi pl instructiv

jommissakummissa → jompikumpi pl inesiv

jommistakummista → jompikumpi pl elativ

jommittakummitta → jompikumpi pl abesiv

jompaakumpaa → jompikumpi sg partitiv

jompaankumpaan → jompikumpi sg ilativ

jompanakumpana → jompikumpi sg esiv

jompiakumpia → jompikumpi pl partitiv

jompienkumpien → jompikumpi pl genitiv

jompiinkumpiin → jompikumpi pl ilativ

jompikumpi → jompikumpi sg nominativ

jompinakumpina → jompikumpi pl esiv

jompinekumpine → jompikumpi pl comitativ

jona → joka sg esiv

jonain → jokin sg esiv

jonakin → jokin sg esiv

jonakuna → joku sg esiv

jonka → joka sg genitiv

jonkin → jokin sg genitiv

jonkinlainen → jonkinlainen sg nominativ

jonkinlaiseen → jonkinlainen sg ilativ

jonkinlaiseksi → jonkinlainen sg translativ

jonkinlaisella → jonkinlainen sg adesiv

jonkinlaiselle → jonkinlainen sg alativ

jonkinlaiselta → jonkinlainen sg ablativ

jonkinlaisen → jonkinlainen sg genitiv

jonkinlaisen → jonkinlainen sg instructiv

jonkinlaisena → jonkinlainen sg esiv

jonkinlaisesiva → jonkinlainen sg inesiv

jonkinlaisesta → jonkinlainen sg elativ

jonkinlaiset → jonkinlainen pl nominativ

jonkinlaisetta → jonkinlainen sg abesiv

jonkinlaisia → jonkinlainen pl partitiv

jonkinlaisiin → jonkinlainen pl ilativ

jonkinlaisiksi → jonkinlainen pl translativ

jonkinlaisilla → jonkinlainen pl adesiv

jonkinlaisille → jonkinlainen pl alativ

jonkinlaisilta → jonkinlainen pl ablativ

jonkinlaisin → jonkinlainen pl instructiv

jonkinlaisina → jonkinlainen pl esiv

jonkinlaisine → jonkinlainen pl comitativ

jonkinlaisissa → jonkinlainen pl inesiv

jonkinlaisista → jonkinlainen pl elativ

jonkinlaisitta → jonkinlainen pl abesiv

jonkinlaista → jonkinlainen sg partitiv

jonkinlaisten → jonkinlainen pl genitiv

jonkun → joku sg genitiv

jonkun → joku sg instructiv

jossa → joka sg inesiv

jossain → jokin sg inesiv

jossakin → jokin sg inesiv

jossakussa → joku sg inesiv

josta → joka sg elativ

jostain → jokin sg elativ

jostakin → jokin sg elativ

jostakusta → joku sg elativ

jota → joka sg partitiv

jotain → jokin sg partitiv

jotakin → jokin sg partitiv

jotakuta → joku sg partitiv

jotka → joka pl nominativ

jotkin → jokin pl nominativ

jotkut → joku pl nominativ

jotta → joka sg abesiv

jottakin → jokin sg abesiv

jottakutta → joku sg abesiv

kaikeksi → kaikki sg instructiv

kaikeksi → kaikki sg translativ

kaikella → kaikki sg adesiv

kaikelle → kaikki sg alativ

kaikelta → kaikki sg ablativ

kaiken → kaikki sg genitiv

kaikesiva → kaikki sg inesiv

kaikesta → kaikki sg elativ

kaiket → kaikki pl nominativ

kaiketta → kaikki sg abesiv

kaikiksi → kaikki pl instructiv

kaikiksi → kaikki pl translativ

kaikilla → kaikki pl adesiv

kaikille → kaikki pl alativ

kaikilta → kaikki pl ablativ

kaikin → kaikki pl instructiv

kaikissa → kaikki pl inesiv

kaikista → kaikki pl elativ

kaikitta → kaikki pl abesiv

kaikkea → kaikki sg partitiv

kaikkeen → kaikki sg ilativ

kaikkena → kaikki sg esiv

kaikkeni → kaikki sg nominativ + ni (posesiv pers 1-a)

kaikki → kaikki sg nominativ

kaikkia → kaikki pl partitiv

kaikkien → kaikki pl genitiv

kaikkiin → kaikki pl ilativ

kaikkina → kaikki pl esiv

kaikkine → kaikki pl comitativ

kehen → ken sg ilativ → kuka

kehenkään → kukaan sg ilativ

keiden → kuka pl genitiv

keidenkin → kukakin pl genitiv

keidenkään → kukaan pl genitiv

keihin → kuka pl ilativ

keihinkin → kukakin pl ilativ

keihinkään → kukaan pl ilativ

keiksi → kuka pl translativ

keiksikin → kukakin pl translativ

keiksikään → kukaan pl translativ

keille → kuka pl alativ

keillekin → kukakin pl alativ

keillekään → kukaan pl alativ

keillä → kuka pl adesiv

keilläkin → kukakin pl adesiv

keilläkään → kukaan pl adesiv

keillään → kukaan pl adesiv

keiltä → kuka pl ablativ

keiltäkin → kukakin pl ablativ

keiltäkään → kukaan pl ablativ

keiltään → kukaan pl ablativ

kein → kuka pl instructiv

keine → kuka pl comitativ

keinekin → kukakin pl comitativ

keinekään → kukaan pl comitativ

keinkin → kukakin pl instructiv

keinkään → kukaan pl instructiv

keinä → kuka pl esiv

keinäkin → kukakin pl esiv

keinäkään → kukaan pl esiv

keissä → kuka pl inesiv

keissäkin → kukakin pl inesiv

keissäkään → kukaan pl inesiv

keistä → kuka pl elativ

keistäkin → kukakin pl elativ

keistäkään → kukaan pl elativ

keittä → kuka pl abesiv

keittäkin → kukakin pl abesiv

keittäkään → kukaan pl abesiv

keitä → kuka pl partitiv

keitäkin → kukakin pl partitiv

keitään → kukaan pl partitiv

kellään → kukaan sg adesiv

keltään → kukaan sg ablativ

ken → ken sg nominativ

kene → kuka sg comitativ

keneen → kuka sg ilativ

keneenkin → kukakin sg ilativ

keneenkään → kukaan sg ilativ

keneksi → kuka sg translativ

keneksikin → kukakin sg translativ

keneksikään → kukaan sg translativ

kenelle → kuka sg alativ

kenellekin → kukakin sg alativ

kenellekään → kukaan sg alativ

kenellä → kuka sg adesiv

kenelläkin → kukakin sg adesiv

kenelläkään → kukaan sg adesiv

keneltä → kuka sg ablativ

keneltäkin → kukakin sg ablativ

keneltäkään → kukaan sg ablativ

kenen → kuka sg genitiv

kenen → kuka sg instructiv

kenenkin → kukakin sg genitiv

kenenkin → kukakin sg instructiv

kenenkään → kukaan sg genitiv

kenenkään → kukaan sg instructiv

kenenä → kuka sg esiv

kenenäkin → kukakin sg esiv

kenenäkään → kukaan sg esiv

kenesivä → kuka sg inesiv

kenesiväkin → kukakin sg inesiv

kenesiväkään → kukaan sg inesiv

kenestä → kuka sg elativ

kenestäkin → kukakin sg elativ

kenestäkään → kukaan sg elativ

kenet → kuka sg akk

kenetkin → kukakin sg akk

kenettä → kuka sg abesiv

kenettäkin → kukakin sg abesiv

kenettäkään → kukaan sg abesiv

kenkin → kenkin sg nominativ

kenkään → kenkään sg nominativ

ketkä → kuka pl akk

ketkä → kuka pl nominativ

ketkäkin → kukakin pl akk

ketkäkin → kukakin pl nominativ

ketkään → kukaan pl nominativ

ketä → kuka sg partitiv

ketäkin → kukakin sg partitiv

ketään → kukaan sg akk

ketään → kukaan sg partitiv

koko → koko sg nominativ

kuhun → kuka sg ilativ

kuhunkin → kukin sg ilativ

kuiden → kuka pl genitiv

kuidenkin → kukin pl genitiv

kuihin → kuka pl ilativ

kuihinkin → kukin pl ilativ

kuiksi → kuka pl instructiv

kuiksikin → kukin pl instructiv

kuiksikin → kukin pl translativ

kuilla → kuka pl adesiv

kuillakin → kukin pl adesiv

kuille → kuka pl alativ

kuillekin → kukin pl alativ

kuilta → kuka pl ablativ

kuiltakin → kukin pl ablativ

kuina → kukin pl esiv

kuinakin → kukin pl esiv

kuinekin → kukin pl comitativ

kuinkin → kukin pl instructiv

kuissa → kuka pl inesiv

kuissakin → kukin pl inesiv

kuista → kuka pl elativ

kuistakin → kukin pl elativ

kuita → kuka pl partitiv

kuitakin → kukin pl partitiv

kuitta → kuka pl abesiv

kuittakin → kukin pl abesiv

kuitten → kuka pl genitiv

kuittenkin → kukin pl genitiv

kuka → kuka sg nominativ

kukaan → kukaan sg nominativ

kukakin → kukakin sg nominativ

kukas → kuka sg nominativ + s

kukin → kukin sg nominativ

kuksi → kuka sg translativ

kuksikin → kukin sg translativ

kulla → kuka sg adesiv

kullakin → kukin sg adesiv

kulle → kuka sg alativ

kullekin → kukin sg alativ

kulloinen → kulloinen sg nominativ

kulloinenkin → kulloinenkin sg nominativ

kulloiseen → kulloinen sg ilativ

kulloiseenkin → kulloinenkin sg ilativ

kulloiseksi → kulloinen sg translativ

kulloiseksikin → kulloinenkin sg translativ

kulloisella → kulloinen sg adesiv

kulloisellakin → kulloinenkin sg adesiv

kulloiselle → kulloinen sg alativ

kulloisellekin → kulloinenkin sg alativ

kulloiselta → kulloinen sg ablativ

kulloiseltakin → kulloinenkin sg ablativ

kulloisen → kulloinen sg genitiv

kulloisen → kulloinen sg instructiv

kulloisena → kulloinen sg esiv

kulloisenakin → kulloinenkin sg esiv

kulloisenkin → kulloinenkin sg genitiv

kulloisenkin → kulloinenkin sg instructiv

kulloisesiva → kulloinen sg inesiv

kulloisesivakin → kulloinenkin sg inesiv

kulloisesta → kulloinen sg elativ

kulloisestakin → kulloinenkin sg elativ

kulloiset → kulloinen pl nominativ

kulloisetkin → kulloinenkin pl nominativ

kulloisetta → kulloinen sg abesiv

kulloisettakin → kulloinenkin sg abesiv

kulloisia → kulloinen pl partitiv

kulloisiakin → kulloinenkin pl partitiv

kulloisiin → kulloinen pl ilativ

kulloisiinkin → kulloinenkin pl ilativ

kulloisiksi → kulloinen pl translativ

kulloisiksikin → kulloinenkin pl translativ

kulloisilla → kulloinen pl adesiv

kulloisillakin → kulloinenkin pl adesiv

kulloisille → kulloinen pl alativ

kulloisillekin → kulloinenkin pl alativ

kulloisilta → kulloinen pl ablativ

kulloisiltakin → kulloinenkin pl ablativ

kulloisin → kulloinen pl instructiv

kulloisina → kulloinen pl esiv

kulloisinakin → kulloinenkin pl esiv

kulloisine → kulloinen pl comitativ

kulloisinekin → kulloinenkin pl comitativ

kulloisinkin → kulloinenkin pl instructiv

kulloisissa → kulloinen pl inesiv

kulloisissakin → kulloinenkin pl inesiv

kulloisista → kulloinen pl elativ

kulloisistakin → kulloinenkin pl elativ

kulloisitta → kulloinen pl abesiv

kulloisittakin → kulloinenkin pl abesiv

kulloista → kulloinen sg partitiv

kulloistakin → kulloinenkin sg partitiv

kulloisten → kulloinen pl genitiv

kulloistenkin → kulloinenkin pl genitiv

kulta → kuka sg ablativ → kenelta

kultakin → kukin sg ablativ

kummaksi → kumpi sg translativ

kummaksikaan → kumpikaan sg translativ

kummaksikin → kumpikin sg translativ

kummalla → kumpi sg adesiv

kummallakaan → kumpikaan sg adesiv

kummallakin → kumpikin sg adesiv

kummalle → kumpi sg alativ

kummallekaan → kumpikaan sg alativ

kummallekin → kumpikin sg alativ

kummalta → kumpi sg ablativ

kummaltakaan → kumpikaan sg ablativ

kummaltakin → kumpikin sg ablativ

kumman → kumpi sg genitiv

kumman → kumpi sg instructiv

kummankaan → kumpikaan sg genitiv

kummankaan → kumpikaan sg instructiv

kummankin → kumpikin sg genitiv

kummankin → kumpikin sg instructiv

kummassa → kumpi sg inesiv

kummassakaan → kumpikaan sg inesiv

kummassakin → kumpikin sg inesiv

kummasta → kumpi sg elativ

kummastakaan → kumpikaan sg elativ

kummastakin → kumpikin sg elativ

kummat → kumpi pl nominativ

kummatkaan → kumpikaan pl nominativ

kummatkin → kumpikin pl nominativ

kummatta → kumpi sg abesiv

kummiksi → kumpi pl translativ

kummiksikaan → kumpikaan pl translativ

kummiksikin → kumpikin pl translativ

kummilla → kumpi pl adesiv

kummillakaan → kumpikaan pl adesiv

kummillakin → kumpikin pl adesiv

kummille → kumpi pl alativ

kummillekaan → kumpikaan pl alativ

kummillekin → kumpikin pl alativ

kummilta → kumpi pl ablativ

kummiltakaan → kumpikaan pl ablativ

kummiltakin → kumpikin pl ablativ

kummin → kumpi pl instructiv

kumminkaan → kumpikaan pl instructiv

kumminkin → kumpikin pl instructiv

kummissa → kumpi pl inesiv

kummissakaan → kumpikaan pl inesiv

kummissakin → kumpikin pl inesiv

kummista → kumpi pl elativ

kummistakaan → kumpikaan pl elativ

kummistakin → kumpikin pl elativ

kummitta → kumpi pl abesiv

kummittakaan → kumpikaan pl abesiv

kummittakin → kumpikin pl abesiv

kumpaa → kumpi sg partitiv

kumpaakaan → kumpikaan sg partitiv

kumpaakin → kumpikin sg partitiv

kumpaan → kumpi sg ilativ

kumpaankaan → kumpikaan sg ilativ

kumpaankin → kumpikin sg ilativ

kumpainen → kumpainen sg nominativ

kumpainenkaan → kumpikaan → kumpi + kaan

kumpainenkin → kumpainenkin sg nominativ

kumpaiseen → kumpainen sg ilativ

kumpaiseenkin → kumpainenkin sg ilativ

kumpaiseksi → kumpainen sg translativ

kumpaiseksikin → kumpainenkin sg translativ

kumpaisella → kumpainen sg adesiv

kumpaisellakin → kumpainenkin sg adesiv

kumpaiselle → kumpainen sg alativ

kumpaisellekin → kumpainenkin sg alativ

kumpaiselta → kumpainen sg ablativ

kumpaiseltakin → kumpainenkin sg ablativ

kumpaisen → kumpainen sg genitiv

kumpaisen → kumpainen sg instructiv

kumpaisena → kumpainen sg esiv

kumpaisenakin → kumpainenkin sg esiv

kumpaisenkaan → kumpainenkaan sg genitiv

kumpaisenkin → kumpainenkin sg genitiv

kumpaisenkin → kumpainenkin sg instructiv

kumpaisesiva → kumpainen sg inesiv

kumpaisesivakaan → kumpainenkin sg inesiv neg.

kumpaisesivakin → kumpainenkin sg inesiv

kumpaisessakaan → kumpainenkaan sg inesiv

kumpaisesta → kumpainen sg elativ

kumpaisestakin → kumpainenkin sg elativ

kumpaiset → kumpainen pl nominativ

kumpaisetkin → kumpainen pl nominativ

kumpaisetta → kumpainen sg abesiv

kumpaisettakin → kumpainenkin sg abesiv

kumpaisia → kumpainen pl partitiv

kumpaisiakin → kumpainen pl partitiv

kumpaisiin → kumpainen pl ilativ

kumpaisiinkin → kumpainen pl ilativ

kumpaisiksi → kumpainen pl translativ

kumpaisiksikin → kumpainen pl translativ

kumpaisilla → kumpainen pl adesiv

kumpaisillakin → kumpainen pl adesiv

kumpaisille → kumpainen pl alativ

kumpaisillekin → kumpainen pl alativ

kumpaisilta → kumpainen pl ablativ

kumpaisiltakin → kumpainen pl ablativ

kumpaisin → kumpainen pl instructiv

kumpaisina → kumpainen pl esiv

kumpaisinakin → kumpainen pl esiv

kumpaisine → kumpainen pl comitativ

kumpaisinekin → kumpainen pl comitativ

kumpaisinkin → kumpainen pl instructiv

kumpaisissa → kumpainen pl inesiv

kumpaisissakin → kumpainen pl inesiv

kumpaisista → kumpainen pl elativ

kumpaisistakin → kumpainen pl elativ

kumpaisitta → kumpainen pl abesiv

kumpaisittakin → kumpainen pl abesiv

kumpaista → kumpainen sg partitiv

kumpaistakaan → kumpainenkaan sg partitiv

kumpaistakin → kumpainenkin sg partitiv

kumpaisten → kumpainen pl genitiv

kumpaistenkin → kumpainen pl genitiv

kumpana → kumpi sg esiv

kumpanakaan → kumpikaan sg esiv

kumpanakin → kumpikin sg esiv

kumpi → kumpi sg nominativ

kumpia → kumpi pl partitiv

kumpiakaan → kumpikaan pl partitiv

kumpiakin → kumpikin pl partitiv

kumpien → kumpi pl genitiv

kumpienkaan → kumpikaan pl genitiv

kumpienkin → kumpikin pl genitiv

kumpiin → kumpi pl ilativ

kumpiinkaan → kumpikaan pl ilativ

kumpiinkin → kumpikin pl ilativ

kumpikaan → kumpikaan sg nominativ

kumpikin → kumpikin sg nominativ

kumpina → kumpi pl esiv

kumpinakaan → kumpikaan pl esiv

kumpinakin → kumpikin pl esiv

kumpine → kumpi pl comitativ

kumpinekaan → kumpikaan pl comitativ

kumpinekin → kumpikin pl comitativ

kuna → kuka sg esiv

kunakin → kukin sg esiv

kunka → kuka sg genitiv

kunkin → kukin sg genitiv

kunkin → kukin sg instructiv

kussa → kuka sg inesiv

kussakin → kukin sg inesiv

kusta → kuka sg elatv

kustakin → kukin sg elativ

kuta → kuka sg partitiv

kutakaan → kukaan sg partitiv

kutakin → kukin sg partitiv

kutka → kuka pl nominativ

kutkin → kukin pl nominativ

kutta → kuka sg abesiv

kuttakin → kukin sg abesiv

ma → ma sg nominativ [murt. minä]

me → minä pl nominativ

mehän → mä + hän

meidän → minä pl genitiv

meidät → minä pl akk

meihin → minä pl ilativ

meiksi → minä pl translativ

meille → minä pl alativ

meillä → minä pl adesiv

meiltä → minä pl ablativ

mein → minä pl instructiv

meine → minä pl comitativ

meinä → minä pl esiv

meissä → minä pl inesiv

meistä → minä pl elativ

meittä → minä pl abesiv

meitä → minä pl partitiv

mekin → mä + kin

mekö → mä + kö

mepä → mä + pä

mi → mi sg nominativ [murt. minä]

mie → mie sg nominativ [murt. minä]

mihin → mikä sg ilativ

mihin tahansa → mikä tahansa sg, pl ilativ

mihinkin → mikin sg ilativ

mihinkään → mikään sg ilativ

mikin → mikin sg nominativ

miksi → mikä sg translativ

miksikin → mikin sg translativ

miksikä → mikä sg, pl translativ

miksikään → mikään sg, pl translativ

mikskä → mikä sg, pl translativ

mikä → mikä sg nominativ

mikäkin → mikäkin sg nominativ

mikäs → mikä sg nominativ + s

mikään → mikään sg nominativ

millainen → millainen sg nominativ

millaiseen → millainen sg ilativ

millaiseksi → millainen sg translativ

millaisella → millainen sg adesiv

millaiselle → millainen sg alativ

millaiselta → millainen sg ablativ

millaisen → millainen sg genitiv

millaisen → millainen sg instructiv

millaisena → millainen sg esiv

millaisesiva → millainen sg inesiv

millaisesta → millainen sg elativ

millaiset → millainen pl nominativ

millaisetta → millainen sg abesiv

millaisia → millainen pl partitiv

millaisiin → millainen pl ilativ

millaisiksi → millainen pl translativ

millaisilla → millainen pl adesiv

millaisille → millainen pl alativ

millaisilta → millainen pl ablativ

millaisin → millainen pl instructiv

millaisina → millainen pl esiv

millaisine → millainen pl comitativ

millaisissa → millainen pl inesiv

millaisista → millainen pl elativ

millaisitta → millainen pl abesiv

millaista → millainen sg partitiv

millaisten → millainen pl genitiv

mille → mikä sg alativ

millekin → mikin sg alativ

millekään → mikään sg, pl alativ

millä → mikä sg adesiv

milläkin → mikin sg adesiv

millään → mikään sg adesiv

miltä → mikä sg ablativ

miltäkin → mikin sg ablativ

miltään → mikään sg ablativ

mimmoinen → mimmoinen sg nominativ

mimmoiseen → mimmoinen sg ilativ

mimmoiseksi → mimmoinen sg translativ

mimmoisella → mimmoinen sg adesiv

mimmoiselle → mimmoinen sg alativ

mimmoiselta → mimmoinen sg ablativ

mimmoisen → mimmoinen sg genitiv

mimmoisen → mimmoinen sg instructiv

mimmoisena → mimmoinen sg esiv

mimmoisesiva → mimmoinen sg inesiv

mimmoisesta → mimmoinen sg elativ

mimmoiset → mimmoinen pl nominativ

mimmoisetta → mimmoinen sg abesiv

mimmoisia → mimmoinen pl partitiv

mimmoisiin → mimmoinen pl ilativ

mimmoisiksi → mimmoinen pl translativ

mimmoisilla → mimmoinen pl adesiv

mimmoisille → mimmoinen pl alativ

mimmoisilta → mimmoinen pl ablativ

mimmoisin → mimmoinen pl instructiv

mimmoisina → mimmoinen pl esiv

mimmoisine → mimmoinen pl comitativ

mimmoisissa → mimmoinen pl inesiv

mimmoisista → mimmoinen pl elativ

mimmoisitta → mimmoinen pl abesiv

mimmoista → mimmoinen sg partitiv

mimmoisten → mimmoinen pl genitiv

mine → mikä pl comitativ

minekin → mikin pl comitativ

minkin → mikin sg genitiv

minkin → mikin sg instructiv

minkä → mikä pl instructiv

minkä → mikä sg genitiv

minkäkin → mikäkin sg genitiv

minkälainen → minkälainen sg nominativ

minkälaiseen → minkälainen sg ilativ

minkälaiseksi → minkälainen sg translativ

minkälaisella → minkälainen sg adesiv

minkälaiselle → minkälainen sg alativ

minkälaiselta → minkälainen sg ablativ

minkälaisen → minkälainen sg genitiv

minkälaisen → minkälainen sg instructiv

minkälaisena → minkälainen sg esiv

minkälaisesiva → minkälainen sg inesiv

minkälaisesta → minkälainen sg elativ

minkälaiset → minkälainen pl nominativ

minkälaisetta → minkälainen sg abesiv

minkälaisia → minkälainen pl partitiv

minkälaisiin → minkälainen pl ilativ

minkälaisiksi → minkälainen pl translativ

minkälaisilla → minkälainen pl adesiv

minkälaisille → minkälainen pl alativ

minkälaisilta → minkälainen pl ablativ

minkälaisin → minkälainen pl instructiv

minkälaisina → minkälainen pl esiv

minkälaisine → minkälainen pl comitativ

minkälaisissa → minkälainen pl inesiv

minkälaisista → minkälainen pl elativ

minkälaisitta → minkälainen pl abesiv

minkälaista → minkälainen sg partitiv

minkälaisten → minkälainen pl genitiv

minkään → mikään sg genitiv

minkään → mikään sg instructiv

minne tahansa → mikä tahansa sg sublativ

minua → minä sg partitiv

minuksi → minä sg translativ

minulla → minä sg adesiv

minullakin → minä sg adesiv + kin

minulle → minä sg alativ

minullekin → minä sg alativ + kin

minulta → minä sg ablativ

minun → minä sg genitiv

minun → minä sg instructiv

minuna → minä sg esiv

minune → minä sg comitativ

minussa → minä sg inesiv

minusta → minä sg elativ

minut → minä sg akk

minutta → minä sg abesiv

minuu → mie sg partitiv

minuun → minä sg ilativ

minä [a nu se confunda cu minä – eu!] → mikä sg esiv

minä → minä sg nominativ

minähän → minä + hän

minäkin → minä + kin

minäkin → mikin sg esiv

minäkään → minä + kään

minäkö → minä + kö

minäpä → minä + på

minään → mikään sg esiv

missä → mikä sg inesiv

missä tahansa → mikä tahansa sg, pl inesiv

missäkin → mikin sg inesiv

missään → mikään sg inesiv

mistä → mikä sg elativ

mistäkin → mikin sg elativ

mistään → mikään sg elativ

mitkin → mikin pl nominativ

mitkä → mikä pl nominativ

mitkäkin → mikäkin pl nominativ

mitkään → mikään pl nominativ

mittä → mikä sg abesiv

mittäkin → mikin sg abesiv

mittäkään → mikään sg abesiv

mitä → mikä sg partitiv

mitäkin → mikin sg partitiv

mitään → mikään sg partitiv

miua → mie sg partitiv [murt. minä]

miuhun → mie sg ilativ [murt. minä]

miuksi → mie sg translativ [murt. minä]

miulla → mie sg adesiv [murt. minä]

miulle → mie sg alativ [murt. minä]

miulta → mie sg ablativ [murt. minä]

miun → mie sg genitiv [murt. minä]

miuna → mie sg esiv [murt. minä]

miussa → mie sg inesiv [murt. minä]

miusta → mie sg elativ [murt. minä]

miut → mie sg akk [murt. minä]

miuta → mie sg partitiv [murt. minä]

molemman → molempi sg genitiv

molemmassa → molempi sg inesiv

molemmat → molemmat pl nominativ

molemmiksi → molemmat pl translativ

molemmilla → molemmat pl adesiv

molemmille → molemmat pl alativ

molemmilta → molemmat pl ablativ

molemmin → molemmat pl instructiv

molemmissa → molemmat pl inesiv

molemmista → molemmat pl elativ

molemmitta → molemmat pl abesiv

molempaa → molempi sg partitiv

molempia → molemmat pl partitiv

molempien → molemmat pl genitiv

molempiin → molemmat pl ilativ

molempina → molemmat pl esiv

molempine → molemmat pl comitativ

moneen → moni sg ilativ

moneksi → moni sg translativ

monella → moni sg adesiv

monelle → moni sg alativ

monelta → moni sg ablativ

monen → moni sg genitiv

monen → moni sg instructiv

monena → moni sg esiv

monenneksi → mones sg translativ

monennella → mones sg adesiv

monennelle → mones sg alativ

monennelta → mones sg ablativ

monennen → mones sg genitiv

monennen → mones sg instructiv

monennesiva → mones sg inesiv

monennesta → mones sg elativ

monennet → mones pl nominativ

monennetta → mones sg abesiv

monensia → mones pl partitiv

monensien → mones pl genitiv

monensiin → mones pl ilativ

monensiksi → mones pl translativ

monensilla → mones pl adesiv

monensille → mones pl alativ

monensilta → mones pl ablativ

monensin → mones pl instructiv

monensina → mones pl esiv

monensine → mones pl comitativ

monensissa → mones pl inesiv

monensista → mones pl elativ

monensitta → mones pl abesiv

monenteen → mones sg ilativ

monentena → mones sg esiv

mones → mones sg nominativ

monesiva → moni sg inesiv

monesta → moni sg elativ

monet → moni pl nominativ

monetta → mones sg partitiv

monetta → moni sg abesiv

moni → moni sg nominativ

monia → moni pl partitiv

moniaaksi → monias sg translativ

moniaalla → monias sg adesiv

moniaalle → monias sg alativ

moniaalta → monias sg ablativ

moniaan → monias sg genitiv

moniaan → monias sg instructiv

moniaana → monias sg esiv

moniaaseen → monias sg ilativ

moniaassa → monias sg inesiv

moniaasta → monias sg elativ

moniaat → monias pl nominativ

moniaatta → monias sg abesiv

moniaiden → monias pl genitiv

moniaiksi → monias pl translativ

moniailla → monias pl adesiv

moniaille → monias pl alativ

moniailta → monias pl ablativ

moniain → monias pl instructiv

moniaina → monias pl esiv

moniaine → monias pl comitativ

moniaisiin → monias pl ilativ

moniaissa → monias pl inesiv

moniaista → monias pl elativ

moniaita → monias pl partitiv

moniaitta → monias pl abesiv

monias → monias sg nominativ

moniasta → monias sg partitiv

monien → moni pl genitiv

moniin → moni pl ilativ

moniksi → moni pl translativ

monilla → moni pl adesiv

monille → moni pl alativ

monilta → moni pl ablativ

monin → moni pl instructiv

monina → moni pl esiv

monine → moni pl comitativ

monissa → moni pl inesiv

monista → moni pl elativ

monitta → moni pl abesiv

monituinen → monituinen sg nominativ

monituiseen → monituinen sg ilativ

monituiseksi → monituinen sg translativ

monituisella → monituinen sg adesiv

monituiselle → monituinen sg alativ

monituiselta → monituinen sg ablativ

monituisen → monituinen sg genitiv

monituisen → monituinen sg instructiv

monituisena → monituinen sg esiv

monituisesiva → monituinen sg inesiv

monituisesta → monituinen sg elativ

monituiset → monituinen pl nominativ

monituisetta → monituinen sg abesiv

monituisia → monituinen pl partitiv

monituisiin → monituinen pl ilativ

monituisiksi → monituinen pl translativ

monituisilla → monituinen pl adesiv

monituisille → monituinen pl alativ

monituisilta → monituinen pl ablativ

monituisin → monituinen pl instructiv

monituisina → monituinen pl esiv

monituisine → monituinen pl comitativ

monituisissa → monituinen pl inesiv

monituisista → monituinen pl elativ

monituisitta → monituinen pl abesiv

monituista → monituinen sg partitiv

monituisten → monituinen pl genitiv

monta → moni sg partitiv

monta → monta sg nominativ

montaa → monta sg partitiv

mua → mä sg partitiv [murt. minä]

muhun → mä sg ilativ [murt. minä]

muiden → muu pl genitiv = muitten

muihin → muu pl ill

muiksi → muu pl translativ

muilla → muu pl adesiv

muille → muu pl alativ

muilta → muu pl ablativ

muin → muu pl instructiv

muina → muu pl esiv

muine → muu pl comitativ

muissa → muu pl inesiv

muista → muu pl elativ

muita → muu pl partitiv

muitakin → muu pl partitiv + kin

muitta → muu pl abesiv

muitten → muu pl genitiv = muiden

muks → mä sg translativ [murt. minä]

muksi → mä sg translativ [murt. minä]

mulla → mä sg adesiv [murt. minä]

mulle → mä sg alativ [murt. minä]

multa → mä sg ablativ [murt. minä]

mun → mä sg genitiv [murt. minä]

muna → mä sg esiv [murt. minä]

mussa → mä sg inesiv [murt. minä]

musta → mä sg elativ [murt. minä]

mut → mä sg akk [murt. minä]

muuan → muuan sg nominativ

muuatta → muuan sg partitiv

muudan → muudan sg nominativ

muuhun → muu sg illativ

muuksi → muu sg translativ

muulla → muu sg adesiv

muulle → muu sg allativ

muulta → muu sg ablativ

muun → muu sg genitiv

muuna → muu sg esiv

muussa → muu sg inesiv

muusta → muu sg elativ

muut → muu pl acuzativ

muuta → muu sg partitiv

muutakaan → muu sg partitiv

muutakin → muu sg partitiv

muutama → muutama sg nominativ

muutamaa → muutama sg partitiv

muutamaan → muutama sg ilativ

muutamain → muutama pl genitiv

muutamaksi → muutama sg translativ

muutamalla → muutama sg adesiv

muutamalle → muutama sg alativ

muutamalta → muutama sg ablativ

muutaman → muutama sg genitiv

muutaman → muutama sg instructiv

muutamana → muutama sg esiv

muutamassa → muutama sg inesiv

muutamasta → muutama sg elativ

muutamat → muutama pl nominativ

muutamatta → muutama sg abesiv

muutamia → muutama pl partitiv

muutamien → muutama pl genitiv

muutamiin → muutama pl ilativ

muutamiksi → muutama pl translativ

muutamilla → muutama pl adesiv

muutamille → muutama pl alativ

muutamilta → muutama pl ablativ

muutamin → muutama pl instructiv

muutamina → muutama pl esiv

muutamine → muutama pl comitativ

muutamissa → muutama pl inesiv

muutamista → muutama pl elativ

muutamitta → muutama pl abesiv

muutkin → muu + kin

muutta → muu sg abesiv

myö → mie pl nominativ [murt. minä]

mä → mä sg nominativ [murt. minä]

mää → mää sg nominativ [murt. minä]

ne → se pl nominativ

nehän → ne + hän

nepä → ne + pä

niiden → se pl genitiv

niihin → se pl ilativ

niiks → se pl translativ

niiksi → se pl translativ

niille → se pl alativ

niillä → se pl adesiv

niiltä → se pl ablativ

niin → se pl instructiv

niine → se pl comitativ

niinä → se pl esiv

niissä → se pl inesiv

niistä → se pl elativ

niitten → ne pl genitiv

niittä → se pl abesiv

niitä → se pl partitiv

noi → toi pl nominativ [murt. nuo – tuo]

noiden → tuo pl genitiv

noihin → tuo pl ilativ

noiks → tuo pl translativ

noiksi → tuo pl translativ

noilla → tuo pl adesiv

noille → tuo pl alativ

noilta → tuo pl ablativ

noin → tuo pl instructiv

noina → tuo pl esiv

noine → tuo pl comitativ

noissa → tuo pl inesiv

noista → tuo pl elativ

noita → tuo pl partitiv

noitta → tuo pl abesiv

noitten → nuo pl genitiv

nuo → tuo pl nominativ

näiden → tämä pl genitiv

näihin → tämä pl ilativ

näiksi → tämä pl translativ

näille → tämä pl alativ

näillä → tämä pl adesiv

näiltä → tämä pl ablativ

näin → tämä pl instructiv

näine → tämä pl comitativ

näinä → tämä pl esiv

näissä → tämä pl inesiv

näistä → tämä pl elativ

näittä → tämä pl abesiv

näitä → tämä pl partitiv

nämä → tämä pl nominativ

nää → tää pl nominativ [murt. nämä, tämä]

sa → sa sg nominativ [murt. sinä]

sama → sama sg nominativ

samaa → sama sg partitiv

samaan → sama sg ilativ

samaksi → sama sg translativ

samalla → sama sg adesiv

samalle → sama sg alativ

samalta → sama sg ablativ

saman → sama sg genitiv

saman → sama sg instructiv

samana → sama sg esiv

samassa → sama sg inesiv

samasta → sama sg elativ

samat → sama pl nominativ

samatta → sama sg abesiv

samoihin → sama pl ilativ

samoiksi → sama pl translativ

samoilla → sama pl adesiv

samoille → sama pl alativ

samoilta → sama pl ablativ

samoin → sama pl instructiv

samoina → sama pl esiv

samoine → sama pl comitativ

samoissa → sama pl inesiv

samoista → sama pl elativ

samoitta → sama pl abesiv

samoja → sama pl partitiv

samojen → sama pl genitiv

se → se sg nominativ

sehän → se + hän

sekin → se + kin

sekö → se + kö

sellainen → sellainen sg nominativ

sellaiseen → sellainen sg ilativ

sellaiseksi → sellainen sg translativ

sellaisella → sellainen sg adesiv

sellaiselle → sellainen sg alativ

sellaiselta → sellainen sg ablativ

sellaisen → sellainen sg genitiv

sellaisen → sellainen sg instructiv

sellaisena → sellainen sg esiv

sellaisesiva → sellainen sg inesiv

sellaisesta → sellainen sg elativ

sellaiset → sellainen pl nominativ

sellaisetta → sellainen sg abesiv

sellaisia → sellainen pl partitiv

sellaisiin → sellainen pl ilativ

sellaisiksi → sellainen pl translativ

sellaisilla → sellainen pl adesiv

sellaisille → sellainen pl alativ

sellaisilta → sellainen pl ablativ

sellaisin → sellainen pl instructiv

sellaisina → sellainen pl esiv

sellaisine → sellainen pl comitativ

sellaisissa → sellainen pl inesiv

sellaisista → sellainen pl elativ

sellaisitta → sellainen pl abesiv

sellaista → sellainen sg partitiv

sellaisten → sellainen pl genitiv

semmoinen → semmoinen sg nominativ

semmoiseen → semmoinen sg ilativ

semmoiseksi → semmoinen sg translativ

semmoisella → semmoinen sg adesiv

semmoiselle → semmoinen sg alativ

semmoiselta → semmoinen sg ablativ

semmoisen → semmoinen sg genitiv

semmoisen → semmoinen sg instructiv

semmoisena → semmoinen sg esiv

semmoisesiva → semmoinen sg inesiv

semmoisesta → semmoinen sg elativ

semmoiset → semmoinen pl nominativ

semmoisetta → semmoinen sg abesiv

semmoisia → semmoinen pl partitiv

semmoisiin → semmoinen pl ilativ

semmoisiksi → semmoinen pl translativ

semmoisilla → semmoinen pl adesiv

semmoisille → semmoinen pl alativ

semmoisilta → semmoinen pl ablativ

semmoisin → semmoinen pl instructiv

semmoisina → semmoinen pl esiv

semmoisine → semmoinen pl comitativ

semmoisissa → semmoinen pl inesiv

semmoisista → semmoinen pl elativ

semmoisitta → semmoinen pl abesiv

semmoista → semmoinen sg partitiv

semmoisten → semmoinen pl genitiv

sen → se sg genitiv

sen → se sg instructiv

sen ja sen → se ja se sg genitiv

senkin → sen + kin

sepä → se + pä

sie → sie sg nominativ

siellä → se sg adesiv

sieltä → se sg ablativ

siihen → se sg ilativ

siinä → se sg inesiv

siinä ja siinä → se ja se sg inesiv

siinähän → siinä + hän

siinäkö → siinä + kö

siinäpä → siinä + pä

siitä → se sg elativ

siks → se sg translativ

siksi → se sg translativ

siksikö → siksi + kö

sille → se sg alativ

sillä → se sg adesiv

siltä → se sg ablativ

sine → se sg comitativ

sinua → sinä sg partitiv

sinuksi → sinä sg translativ

sinulla → sinä sg adesiv

sinulle → sinä sg alativ

sinulta → sinä sg ablativ

sinun → sinä sg genitiv

sinun → sinä sg instructiv

sinuna → sinä sg esiv

sinune → sinä sg comitativ

sinunkin → sinun + kin

sinunko → sinun + ko

sinussa → sinä sg inesiv

sinusta → sinä sg elativ

sinut → sinä sg akk

sinutta → sinä sg abesiv

sinuu → sie sg partitiv

sinuun → sinä sg ilativ

sinä → se sg esiv

sinä → sinä sg nominativ

sinähän → sinä + hän

sinäkin → sinä + kin

sinäkään → sinä + kään

sittä → se sg abesiv

sitä → se sg partitiv

sitä ja tätä → se ja tämä sg partitiv

sitähän → sitä + hän

sitäkö → sitä + kö

siua → sie sg partitiv

siuhun → sie sg ilativ

siuksi → sie sg translativ

siulla → sie sg adesiv

siulle → sie sg alativ

siulta → sie sg ablativ

siun → sie sg genitiv

siuna → sie sg esiv

siussa → sie sg inesiv

siusta → sie sg elativ

siut → sie sg akk

siuta → sie sg partitiv

sua → sä sg partitiv

suhun → sä sg ilativ

suks → sä sg translativ

suksi → sä sg translativ

sulla → sä sg adesiv

sulle → sä sg alativ

sulta → sä sg ablativ

sun → sä sg genitiv

suna → sä sg esiv

sussa → sä sg inesiv

susta → sä sg elativ

sut → sä sg akk

sä → sä sg nominativ [murt. sinä]

säkin → sä + kin

sää → sää sg nominativ [murt. sinä]

te → sinä pl nominativ

tehän → te + hän

teidän → sinä pl genitiv

teidät → sinä pl akk

teihin → sinä pl ilativ

teiksi → sinä pl translativ

teille → sinä pl alativ

teillä → sinä pl adesiv

teiltä → sinä pl ablativ

tein → sinä pl instructiv

teine → sinä pl comitativ

teinä → sinä pl esiv

teissä → sinä pl inesiv

teistä → sinä pl elativ

teittä → sinä pl abesiv

teitä → sinä pl partitiv

tekin → te + kin

tekö → te + kö

tohon → toi sg ilativ

toi → toi sg nominativ

toinen → toinen sg nominativ

toinenkin → toinen + kin

toiseen → toinen sg ilativ

toiseksi → toinen sg translativ

toisella → toinen sg adesiv

toiselle → toinen sg alativ

toiselta → toinen sg ablativ

toisemme → toinen + mme (posesiv pers. 1-a pl)

toisen → toinen sg genitiv

toisen → toinen sg instructiv

toisena → toinen sg esiv

toisesiva → toinen sg inesiv

toisesta → toinen sg elativ

toiset → toinen pl nominativ

toisetta → toinen sg abesiv

toisia → toinen pl partitiv

toisiaan → toisia + aan (posesiv pers. 3-a sg, pl)

toisiamme → toisia + mme (posesiv pers. 1-a pl)

toisiansa → toisia + aan (posesiv pers. 3-a pl)

toisien → toinen pl genitiv

toisiin → toinen pl ilativ

toisiksi → toinen pl translativ

toisilla → toinen pl adesiv

toisille → toinen pl alativ

toisilta → toinen pl ablativ

toisin → toinen pl instructiv

toisina → toinen pl esiv

toisine → toinen pl comitativ

toisissa → toinen pl inesiv

toisista → toinen pl elativ

toisitta → toinen pl abesiv

toista → toinen sg partitiv

toisten → toinen pl genitiv

toks → toksi

toksi → toi sg translativ

tolla → toi sg adesiv

tolle → toi sg alativ

tolta → toi sg ablativ

ton → toi sg genitiv

tona → toi sg esiv

tossa → toi sg inesiv

tosta → toi sg elativ

tota → toi sg partitiv

tuo → tuo sg nominativ

tuohan → tuo + han

tuohon → tuo sg ilativ

tuoko → tuo + ko

tuoksi → tuo sg translativ

tuolla → tuo sg adesiv

tuollainen → tuollainen sg nominativ

tuollaiseen → tuollainen sg ilativ

tuollaiseksi → tuollainen sg translativ

tuollaisella → tuollainen sg adesiv

tuollaiselle → tuollainen sg alativ

tuollaiselta → tuollainen sg ablativ

tuollaisen → tuollainen sg genitiv

tuollaisen → tuollainen sg instructiv

tuollaisena → tuollainen sg esiv

tuollaisesiva → tuollainen sg inesiv

tuollaisesta → tuollainen sg elativ

tuollaiset → tuollainen pl nominativ

tuollaisetta → tuollainen sg abesiv

tuollaisia → tuollainen pl partitiv

tuollaisiin → tuollainen pl ilativ

tuollaisiksi → tuollainen pl translativ

tuollaisilla → tuollainen pl adesiv

tuollaisille → tuollainen pl alativ

tuollaisilta → tuollainen pl ablativ

tuollaisin → tuollainen pl instructiv

tuollaisina → tuollainen pl esiv

tuollaisine → tuollainen pl comitativ

tuollaisissa → tuollainen pl inesiv

tuollaisista → tuollainen pl elativ

tuollaisitta → tuollainen pl abesiv

tuollaista → tuollainen sg partitiv

tuollaisten → tuollainen pl genitiv

tuolle → tuo sg alativ

tuolta → tuo sg ablativ

tuommoinen → tuommoinen sg nominativ

tuommoiseen → tuommoinen sg ilativ

tuommoiseksi → tuommoinen sg translativ

tuommoisella → tuommoinen sg adesiv

tuommoiselle → tuommoinen sg alativ

tuommoiselta → tuommoinen sg ablativ

tuommoisen → tuommoinen sg genitiv

tuommoisen → tuommoinen sg instructiv

tuommoisena → tuommoinen sg esiv

tuommoisesiva → tuommoinen sg inesiv

tuommoisesta → tuommoinen sg elativ

tuommoiset → tuommoinen pl nominativ

tuommoisetta → tuommoinen sg abesiv

tuommoisia → tuommoinen pl partitiv

tuommoisiin → tuommoinen pl ilativ

tuommoisiksi → tuommoinen pl translativ

tuommoisilla → tuommoinen pl adesiv

tuommoisille → tuommoinen pl alativ

tuommoisilta → tuommoinen pl ablativ

tuommoisin → tuommoinen pl instructiv

tuommoisina → tuommoinen pl esiv

tuommoisine → tuommoinen pl comitativ

tuommoisissa → tuommoinen pl inesiv

tuommoisista → tuommoinen pl elativ

tuommoisitta → tuommoinen pl abesiv

tuommoista → tuommoinen sg partitiv

tuommoisten → tuommoinen pl genitiv

tuon → tuo sg genitiv

tuon → tuo sg instructiv

tuona → tuo sg esiv

tuone → tuo sg comitativ

tuossa → tuo sg inesiv

tuosta → tuo sg elativ

tuota → tuo sg partitiv

tuotta → tuo sg abesiv

työ → sie pl nominativ

tähän → tämä sg ilativ

täks → täksi

täksi → tämä sg translativ

tällainen → tällainen sg nominativ

tällaiseen → tällainen sg ilativ

tällaiseksi → tällainen sg translativ

tällaisella → tällainen sg adesiv

tällaiselle → tällainen sg alativ

tällaiselta → tällainen sg ablativ

tällaisen → tällainen sg genitiv

tällaisen → tällainen sg instructiv

tällaisena → tällainen sg esiv

tällaisesiva → tällainen sg inesiv

tällaisesta → tällainen sg elativ

tällaiset → tällainen pl nominativ

tällaisetta → tällainen sg abesiv

tällaisia → tällainen pl partitiv

tällaisiin → tällainen pl ilativ

tällaisiksi → tällainen pl translativ

tällaisilla → tällainen pl adesiv

tällaisille → tällainen pl alativ

tällaisilta → tällainen pl ablativ

tällaisin → tällainen pl instructiv

tällaisina → tällainen pl esiv

tällaisine → tällainen pl comitativ

tällaisissa → tällainen pl inesiv

tällaisista → tällainen pl elativ

tällaisitta → tällainen pl abesiv

tällaista → tällainen sg partitiv

tällaisten → tällainen pl genitiv

tälle → tämä sg alativ

tällä → tämä sg adesiv

tältä → tämä sg ablativ

tämmöinen → tämmöinen sg nominativ

tämmöiseen → tämmöinen sg ilativ

tämmöiseksi → tämmöinen sg translativ

tämmöiselle → tämmöinen sg alativ

tämmöisellä → tämmöinen sg adesiv

tämmöiseltä → tämmöinen sg ablativ

tämmöisen → tämmöinen sg genitiv

tämmöisen → tämmöinen sg instructiv

tämmöisenä → tämmöinen sg esiv

tämmöisesivä → tämmöinen sg inesiv

tämmöisestä → tämmöinen sg elativ

tämmöiset → tämmöinen pl nominativ

tämmöisettä → tämmöinen sg abesiv

tämmöisiin → tämmöinen pl ilativ

tämmöisiksi → tämmöinen pl translativ

tämmöisille → tämmöinen pl alativ

tämmöisillä → tämmöinen pl adesiv

tämmöisiltä → tämmöinen pl ablativ

tämmöisin → tämmöinen pl instructiv

tämmöisine → tämmöinen pl comitativ

tämmöisinä → tämmöinen pl esiv

tämmöisissä → tämmöinen pl inesiv

tämmöisistä → tämmöinen pl elativ

tämmöisittä → tämmöinen pl abesiv

tämmöisiä → tämmöinen pl partitiv

tämmöisten → tämmöinen pl genitiv

tämmöistä → tämmöinen sg partitiv

tämä → tämä sg nominativ

tämähän → tämä + hän

tämäkö → tämä + kö

tämän → tämä sg genitiv

tämän → tämä sg instructiv

tämänkin → tämä + kin

tämäpä → tämä + pä

tän → tää sg genitiv

täne → tämä sg comitativ

tänä → tämä sg esiv

tässä → tämä sg inesiv

tästä → tämä sg elativ

tättä → tämä sg abesiv

tätä → tämä sg partitiv

tää → tää sg nominativ

tään → tämän

usea → usea sg nominativ

useaa → usea sg partitiv

useaan → usea sg ilativ

useaksi → usea sg translativ

usealla → usea sg adesiv

usealle → usea sg alativ

usealta → usea sg ablativ

usean → usea sg genitiv

usean → usea sg instructiv

useana → usea sg esiv

useassa → usea sg inesiv

useasta → usea sg elativ

useat → usea pl nominativ

useatta → usea sg abesiv

useiden → usea pl genitiv

useihin → usea pl ilativ

useiksi → usea pl translativ

useilla → usea pl adesiv

useille → usea pl alativ

useilta → usea pl ablativ

usein → usea pl instructiv

useina → usea pl esiv

useine → usea pl comitativ

useisiin → usea pl ilativ

useissa → usea pl inesiv

useista → usea pl elativ

useita → usea pl partitiv

useitta → usea pl abesiv

yhdeksi → yksi sg translativ

yhdeksikään → yksikään sg translativ

yhdelle → yksi sg alativ

yhdellekään → yksikään sg alativ

yhdellä → yksi sg adesiv

yhdelläkään → yksikään sg adesiv

yhdeltä → yksi sg ablativ

yhdeltäkään → yksikään sg ablativ

yhden → yksi sg genitiv

yhden → yksi sg instructiv

yhdenkään → yksikään sg genitiv

yhdenkään → yksikään sg instructiv

yhdesivä → yksi sg inesiv

yhdesiväkään → yksikään sg inesiv

yhdestä → yksi sg elativ

yhdestäkään → yksikään sg elativ

yhdet → yksi pl nominativ

yhdetkään → yksikään pl nominativ

yhdettä → yksi sg abesiv

yhdettäkään → yksikään sg abesiv

yheksi → yks sg translativ

yhelle → yks sg alativ

yhellä → yks sg adesiv

yheltä → yks sg ablativ

yhen → yks sg genitiv

yhen → yks sg instructiv

yhesivä → yks sg inesiv

yhestä → yks sg elativ

yhet → yks pl nominativ

yhettä → yks sg abesiv

yhteen → yks sg ilativ

yhteen → yksi sg ilativ

yhteenkään → yksikään sg ilativ

yhtenä → yks sg esiv

yhtenä → yksi sg esiv

yhtenäkään → yksikään sg esiv

yhtä → yks sg partitiv

yhtä → yksi sg partitiv

yhtäkään → yksikään sg partitiv

yks → yks sg nominativ

yksi → yksi sg nominativ

yksien → yksi pl genitiv

yksienkään → yksikään pl genitiv

yksiin → yksi pl ilativ

yksiinkään → yksikään pl ilativ

yksiksi → yksi pl translativ

yksiksikään → yksikään pl translativ

yksikään → yksikään sg nominativ

yksille → yksi pl alativ

yksillekään → yksikään pl alativ

yksillä → yksi pl adesiv

yksilläkään → yksikään pl adesiv

yksiltä → yksi pl ablativ

yksiltäkään → yksikään pl ablativ

yksin → yksi pl instructiv

yksine → yksi pl comitativ

yksinekään → yksikään pl comitativ

yksinkään → yksikään pl instructiv

yksinä → yksi pl esiv

yksinäkään → yksikään pl esiv

yksissä → yksi pl inesiv

yksissäkään → yksikään pl inesiv

yksistä → yksi pl elativ

yksistäkään → yksikään pl elativ

yksittä → yksi pl abesiv

yksittäkään → yksikään pl abesiv

yksiä → yksi pl partitiv

yksiäkään → yksikään pl partitiv

.

KITEEN kunnanvaltuusto teki syyskuun lopussa 1970 historiansa tärkeimmän päätöksen. Se hyväksyi valtuutettuToivo Lipsasen ehdotuksen, että Kiteellä kaikki olisivat sinuja keskenään.

Päätös oli yksimielinen. Yhdessä puheenvuorossa tosin epäiltiin, tokko kaikki suostuvat sinutteluun.

În enunțul de mai sus sinuja este tratat ca substantiv (sinu — formă inexistentă în finlandeză, dar existentă în estonă și în laponă). Substantivul adică persoana numită sinä sau sinu are partitivul singular sinua și partitivul plural sinuja.

.

Introdus  / lisätty 16.5.2013

Actualizat / päivitetty 16.8.2019

Actualizat / päivitetty 4.4.2021

.

Blog la WordPress.com.

%d blogeri au apreciat: